mate-screensaver 1.26.0 - en to nds translation catalogue (158 entries)

en: %A, %B %e
nds: %A, %e. %B

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
nds: %s is vermoudlich keen valides Billschirmschonerthema.

en: %s. See --help for usage information.
nds: %s. Kiek mol nah --Hölp för Brukterinformatschoonen.

en: (current) UNIX password:
nds: (Aktuelles) UNIX Passwoord:

en: <b>Leave a message for %R:</b>
nds: <b>Nahricht dalaten för %R:</b>

en: <b>Screensaver preview</b>
nds: <b>Billschirmschonerutblick</b>

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
nds: <b>Oppassen: De Billschirm warrt open laten för de root-Bruker.</b>

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
nds: Een net vun dollen Klöörs, de as Popart utsehn.

en: Activate when idle
nds: In Leerloop aktiveren

en: Allow embedding a keyboard into the window
nds: Tolaten, een Knöppboord in Finster intobinnen

en: Allow logout
nds: Avmellen tolaten

en: Allow the session status message to be displayed
nds: Tolaten, dat de Törnstatusnahricht opwiest weert.

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked.
nds: Törnstatusnahrichten künn opwiest werrn, wenn de Billschirm avsluten is.

en: Allow user switching
nds: Brukerwessel tolaten

en: Authentication failed.
nds: Authentifikatschoon fehlslagen

en: Background picture for lock screen:
nds: Achtergrundbill för de Avslutbillschirm:

en: Blank screen
nds: Blanker Billschirm

en: Bubbles the GNOME logo around the screen
nds: Dat GNOME-Teken flüggt över de Billschirm

en: Bubbles the MATE logo around the screen
nds: Dat MATE-Teken flüggt över de Billschirm

en: Can not get username
nds: Kunn de Brukernaam nich rutkregen

en: Can't set PAM_TTY=%s
nds: Kunn PAM_TTY=%s nich setten

en: Causes the screensaver to exit gracefully
nds: Billschirmschoner scheun sluten

en: Checking...
nds: Döörkieken...

en: Color to use for images background
nds: Klöör, de as Achtergrund brukt werrn schall

en: Command to invoke from the logout button
nds: Order, de döör de Avmellensknopp in Gang kümmt

en: Copying file: %u of %u
nds: Kopiere Datei: %u vun %u

en: Copying files
nds: Dateien koperen

en: Copying themes
nds: Themen koperen

en: Cosmos
nds: Universum

en: Could not load the main interface
nds: Kunn de Hööftböverflach nich laden

en: Display a slideshow from your Pictures folder
nds: Een Döörloop vu'm Billerverteeknis opwiesen

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
nds: Een Döörloop vun Universumsbillers opwiesen

en: Do not randomize pictures from location
nds: Schiev de Billers im Verteeknis nich dööreenanner

en: Do not try to stretch images on screen
nds: Versök nich, Billers op'm Billschirm groter to maken, as de sünd

en: Don't become a daemon
nds: Keen daemon to kregen

en: Embedded keyboard command
nds: Knöppboordorders infögen

en: Enable debugging code
nds: Debugging code möglich maken

en: Enter new UNIX password:
nds: Nejes UNIX Passwoord ingeven:

en: Error while changing NIS password.
nds: Fehler bi'm Ännern vu'm NIS Passwoord.

en: File to use for the background image.
nds: Datei, de as Achtergrundbill brukt werrn schall.

en: Floating GNOME
nds: Swevendes GNOME

en: Floating MATE
nds: Swevendes MATE

en: Format for date on lock dialog
nds: Datumsformaat up de Avslutbillschirm

en: Format for time on lock dialog
nds: Tiedformaat up de Avslutbillschirm

en: From:
nds: Vun:

en: Hide password
nds: Passwoord verbargen

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
nds: Wenn de Billschirmschoner an is, denn schall dat utmakt werrn. (Denn is de Billschirm nich blank)

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
nds: Wenn de Billschirmschoner an is, schall to eene annere Grafikdemonstratschoon wesselt werrn

en: Incorrect password.
nds: Passwoord is nich akerat.

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
nds: De Billschirmschoner stoppen, ehe de losgeiht.

en: Invalid screensaver theme
nds: Düsses Billschirmschonerthema is nich akerat

en: Launch screensaver and locker program
nds: Billschirmschoner un Ofslutprogramm starten

en: Location to get images from
nds: Billerverteeknis för Billschrimschoner

en: Lock on activation
nds: Dicht maken bi Aktiveren

en: Log _Out
nds: Av _mellen

en: Logout command
nds: Avmellensorder

en: MATE;screensaver;GNOME;logo;bubbles;
nds: MATE;Billschirmschoner;GNOME;Logo;Teken;

en: MATE;screensaver;custom;slideshow;pictures;folder;
nds: MATE;Billschirmschoner;Eegen;Döörloop;Billers;Verteeknis;

en: MATE;screensaver;grid;pulsing;colors;
nds: MATE;Billschirmschoner;Gadder;Doll;Klöörs;

en: MATE;screensaver;locker;
nds: MATE;Billschirmschoner;Avsluter;

en: MATE;screensaver;logo;bubbles;
nds: MATE;Billschirmschoner;Logo;Teken;

en: MATE;screensaver;preferences;
nds: MATE;Billschirmschoner;Instellens;

en: MATE;screensaver;slideshow;cosmos;
nds: MATE;Billschirmschoner;Döörloop;Universum;

en: MESSAGE
nds: NAHRICHT

en: Message to show in the dialog
nds: Nahricht, de in'n Dialogfinster opwiest warrn schall

en: Never
nds: Nie nich

en: No longer permitted to access the system.
nds: Systemtogang is nich mehr togelaten.

en: No password supplied
nds: Keen Passwoord angeven

en: Not permitted to gain access at this time.
nds: Togang is just nich togelaten.

en: Not used
nds: nich gebrukt

en: Occasionally rotate images as they move
nds: Mannichmol schalln de Billers sik dreihn, as de sik bewegen

en: PATH
nds: PADD

en: Password has been already used. Choose another.
nds: Düsses Passwoord givt dat schon. Bidde anneres utsöken.

en: Password unchanged
nds: Passwoord nich ännert

en: Password:
nds: Passwoord:

en: Picture Filename
nds: Billdateinaam

en: Pictures folder
nds: Billerverteeknis

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
nds: Bidde rutfinnen, ob de Billschirmschoner akerat installeert is

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
nds: De Räkner schall so doon, as ob he aktiv is, dormit de Billschirmschoner nich angeiht.

en: Pop art squares
nds: Popkunstruten

en: Power _Management
nds: Strom _Oppasser

en: Print out frame rate and other statistics
nds: Kantrate un annere Statistiken utdrucken

en: Query the length of time the screensaver has been active
nds: De Tiet rutfinnen, de de Billschirmschoner nu schon an is

en: Query the state of the screensaver
nds: Op'n Tostand vun Billschirmschoner oppassen

en: Random
nds: Liek

en: Regard the computer as _idle after:
nds: In Leerloop nah'm Räkner kieken nah:

en: Retype new UNIX password:
nds: Nejes UNIX Passwoord to'm tweiten Mol ingeven:

en: S_witch User...
nds: B_ruker wesseln

en: Screensaver
nds: Billschirmschoner

en: Screensaver Preferences
nds: Billschirmschonerinstellens

en: Screensaver Preview
nds: Billschirmschonerutblick

en: Screensaver theme selection mode
nds: Billschirmschonerthemautsöökmodus

en: Screensaver themes
nds: Billschirmschonerthemen

en: Screensavers
nds: Billschirmschoners

en: Select Background Image
nds: Achtergrundbill utwählen

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
nds: Düsse Optschoon is to TRUE to setten, um de Billschirmschoner antomaken, wenn de Törn slopen is.

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
nds: Düsse Optschoon is to TRUE to setten, um totolaten, dat een Knöppboord in dat Finster infögt is, wenn allens opslut werrt. De "keyboard_command" Knopp is to de akeraten Order to setten.

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
nds: Düsse Optschoon is to TRUE to setten, um de Billschirm avtosluten, wenn de Billschirmschoner angeiht.

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
nds: Düsse Optschoon is to TRUE to setten, um eene Optschoon im Opslutdialogfinster antobeeden, de to een annern Bruker wesselt.

en: Set your screensaver preferences
nds: Billschirmschonerinstellens setten

en: Show debugging output
nds: Debugging-Utgav opwiesen

en: Show password
nds: Passwoord wiesen

en: Show paths that images follow
nds: Pads opwiesen, de de Billers achtergahn

en: Show the logout button
nds: Avmellensknopp opwiesen

en: Show the switch user button
nds: Knopp to'm Brukerwessel opwiesen

en: Sorry, passwords do not match
nds: Dat Passwoord passt nich.

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
nds: Vertellt de lööpenden Billschirmschoner, dat de Billschirm avslut werrn schall

en: Tells the running screensaver process to unlock the screen immediately
nds: Wiest de lööpend Billschirmschoner an, de Billschirm stracks oftosluten

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
nds: Dat Programm, dat bi'n Utföhren vun Billschirmschoner datwüschen funkt

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
nds: De Order, de utföhrt werrt, wenn de "embedded_keyboard_enabled" Knopp is to TRUE set. um een Knöppboordwidget in een Finster intofögen. Düsse Order schall eene XEMBED plug Brukeröverfläch implementeeren un een Finster XID op de Standardutgav utgeven.

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
nds: De Order de uttoföhren is, wenn de Avmellensknopp klickt is. Düsse Order schall de Bruker ohne jichtenswelche Interaktschoon avmellen. Düsser Knopp hett just een Effekt wenn de "logout_enable" Knoppis to TRUE set.

en: The initial size and position of window
nds: De Anfangsgrote un Positschoon vu'm Finster

en: The maximum number of images to keep on screen
nds: De hööchste Tahl vun Billers, de op'm Billschirm blieven schalln

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
nds: Minuten nah de Billschirmschoneraktiveren, bevor de Billschirm avtosluten is.

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
nds: De Minuten, bevor dat Billschirmschonerthema ännert werrt.

en: The reason for inhibiting the screensaver
nds: De Grund, warum de Billschirmschoner stoppt werrn künn

en: The screensaver has been active for %d seconds.
nds: De Billschirmschoner is nu aktiv siet %d Sekunnen.

en: The screensaver is %s
nds: De Billschirmschoner is %s

en: The screensaver is being inhibited by:
nds: De Billschirmschoner is stoppt worrn bi:

en: The screensaver is not currently active.
nds: De Billschirmschoner is grade nich aktiv.

en: The screensaver is not inhibited
nds: De Billschirmschoner is nich stoppt worrn

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
nds: De Utwahlmodus, de de Billschirmschoner brukt. Künn "blank-only" sein, um de Billschirmschoner antomaken, ihle een avtiviertes Theme to gebruken, "single", damit de Billschirmschoner just een Thema bi de Aktiveren brukt (specified in "themes" key), un "random", damit de Billschirmschoner dööreenanner een Thema utwählt.

en: The source image to use
nds: Dat Wellbill to bruken

en: Theme for lock dialog
nds: Avmellensdialogfinsterthema

en: Theme to use for the lock dialog
nds: Dat Thema för dat Sperrfenster

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
nds: Düsser Knopp spezifizeert de List vun Themen, de vu'm Billschirmschoner brukt ward. Dat werrt ignoriert, wenn de "mode" Knopp is "blank-only", schall de Themennoom opwiesen, wenn "mode" is "single", un schall eene List vun Themen opwiesen, wenn "mode" is "random".

en: Time before locking
nds: Tiet vorn Avslut

en: Time before logout option
nds: Tiet vor Avmellensoptschoon

en: Time before theme change
nds: Tiet vor Themenännerns

en: Time has expired.
nds: De Tiet is to Enn.

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
nds: Billschirmschoner anmaken (Blanker Billschirm)

en: Unable to establish service %s: %s
nds: Nich möglich, de Deenst %s: %s
     optoboon

en: Username:
nds: Brukernaam:

en: Version of this application
nds: Verschoon vun düssem Programm

en: You are required to change your password immediately (password aged)
nds: Bidde Passwoord ännern! (to ol)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
nds: Bidde Passwoord ännern (root nödig)

en: You have the Caps Lock key on.
nds: De CapsLock-Knopp is an.

en: You must choose a longer password
nds: Dat Passwoord is to kort

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
nds: Du mutt een Bill utsöken. Kiek an --Hölp, um de Gebruukinformatschoonen optowiesen.

en: You must wait longer to change your password
nds: Dat düert noch'n beten, bit dat Passwoord ännert weern künn

en: Your account has expired; please contact your system administrator
nds: Düsses Brukerkonto is avloopen; bidde mit de Systemoppasser Kontakt opnehmen

en: _Activate screensaver when computer is idle
nds: _Billschirmschoner in Leerloopmodus aktiveren

en: _Cancel
nds: _Avbreken

en: _Leave Message
nds: _Nahricht dalaten

en: _Lock screen when screensaver is active
nds: _Billschirm avsluten, wenn de Billschirmschoner an is

en: _Log Out
nds: _Avmellen

en: _Password:
nds: _Passwoord:

en: _Preview
nds: _Utblick

en: _Save
nds: _Spiekern

en: _Screensaver theme:
nds: _Billschirmschonerthema:

en: _Switch User
nds: _Bruker ännern

en: _Unlock
nds: _Opmaken

en: active
nds: Aktiv

en: failed to register with the message bus
nds: Kunn nich bi'm Nahrichtenbus anmellen

en: image - floats images around the screen
nds: Bill - Billers fleugen över de Billschirm

en: inactive
nds: Nich aktiv

en: not connected to the message bus
nds: Nich mit de Nahrichtenbus verbunnen

en: screensaver already running in this session
nds: Billschirmschoner lööpt allmal in düssem Törn
