GnuCash 5.12 - en to pl translation catalogue (3956 entries)

en: 
    Commodity:
pl: 
    Towar:

en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
pl: 
    Kod giełdowy (ISIN, CUSIP lub podobny):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
pl: 
    Mnemonik (symbol giełdowy lub podobny):

en: 
    Please select a commodity to match
pl: 
    Wybierz typ środków do wyszukania

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
pl: 
    Wybierz wymagany typ eksportu i separator, który zostanie użyty.

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
pl: 
    Plik, który próbujesz załadować pochodzi ze starszej wersji programu GnuCash. Format pliku w starszych wersjach nie miał szczegółowej specyfikacji używanego kodowania znaków. Oznacza to, że tekst w pliku danych można zinterpretować na wiele różnych sposobów. Tej niejednoznaczności nie można usunąć automatycznie, ale nowy format pliku GnuCash 2.0.0 będzie zawierał wszystkie niezbędne specyfikacje, więc nie będziesz musiał przechodzić przez ten krok ponownie.
    
    GnuCash spróbuje odgadnąć prawidłowy standard kodowania twojego pliku danych. Na następnej stronie GnuCash pokaże wynikowe teksty. Musisz sprawdzić, czy są one zgodne z oczekiwaniami. Jeśli wszystko wygląda w porządku, możesz nacisnąć przycisk 'Naprzód'. Jeśli słowa zawierają jakieś nieoczekiwane symbole, musisz wybrać inne kodowanie i ponownie sprawdzić wyniki. Być może będziesz musiał zmodyfikować listę standardów kodowych, klikając odpowiedni przycisk.
    
    Naciśnij teraz przycisk 'Naprzód' i wybierz właściwy standard kodowania dla twojego pliku.

en: 
    This assistant will help you import Accounts from a file.
    
    The file must be in the same format as that exported as this is a fixed format import which can be seen by looking at a file created by using the "Export Account Tree to CSV" export menu option.
    
    If the account is missing, based on the full account name, it will be added as long as the security / currency specified exists. If the account exists, then four fields will be updated. These are code, description, notes and color.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
pl: 
    Ten asystent pomoże Ci zaimportować Konta z pliku.
    
    Plik musi być w tym samym formacie, co eksportowany, ponieważ jest to import w stałym formacie, co można zobaczyć, patrząc na plik utworzony za pomocą opcji menu eksportu "Eksportuj drzewo kont do CSV".
    
    Jeśli brakuje rachunku, zostanie on dodany na podstawie pełnej nazwy rachunku, o ile istnieje określony papier wartościowy/waluta. Jeśli konto istnieje, to cztery pola zostaną zaktualizowane. Są to: kod, opis, uwagi i kolor.
    
    Kliknij "Dalej", aby kontynuować lub "Anuluj", aby przerwać import.

en:   End price: ~a~a on ~a
pl:   Cena końcowa: ~a~a na ~a

en:  (closed)
pl:  (zamknięta)

en:  (posted)
pl:  (zaksięgowana)

en:  For details on subscribing to that list, see &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.
pl:  Szczegóły dotyczące zapisania się na tę listę można znaleźć na stronie &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.

en:  Search
pl:  Szukaj

en:  You can learn more about writing scheme at &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.
pl:  Więcej o schemacie pisania można dowiedzieć się na stronie &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.

en:  to
pl:  do

en: "A"
pl: "D"

en: "C"
pl: "P"

en: "Enter" key moves to bottom of register
pl: Klawisz "Enter" powoduje przejście do końca rejestru

en: "U+C"
pl: "A+P"

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
pl: Konta o wartości $0.00 nie zostaną wydrukowane.

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
pl: Kody podatkowe o wartości $0.00 nie zostaną wydrukowane.

en: %d added price | %d added prices
pl[0]: %d dodana cena
pl[1]: %d dodane ceny
pl[2]: %d dodanych cen

en: %d duplicate price | %d duplicate prices
pl[0]: %d zduplikowana cena
pl[1]: %d zduplikowane ceny
pl[2]: %d zduplikowanych cen

en: %d replaced price | %d replaced prices
pl[0]: %d podmieniona cena
pl[1]: %d podmienione ceny
pl[2]: %d podmienionych cen

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
pl: %s
    Gratulacje! Poprawnie zamknąłeś księgi!

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
pl: %s jest zastrzeżonym rodzajem towaru. Proszę użyć czegoś innego.

en: %s, Grand Total:
pl: %s, Suma całkowita:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
pl: %s, Suma środków niewalutowych:

en: %s, Total:
pl: %s, Razem:

en: '%s' is missing
pl: Brakuje '%s'

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
pl: Funkcja „Sprawdź i napraw” jest obecnie uruchomiona, czy chcesz ją przerwać?

en: '_Enter' moves to blank transaction
pl: '_Enter' przenosi do pustej transakcji

en: (%d) New Accounts
pl: (%d) Nowych kont

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
pl: (Wersja rozwojowa -- nie polegaj na liczbach zawartych w tym raporcie bez dokładnego sprawdzenia ich.<br>Zmień opcję "Dodatkowe notatki", aby pozbyć się tej wiadomości)

en: (Full account ID:
pl: (Pełny identyfikator konta:

en: (Need Value)
pl: (Potrzebna wartość)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
pl: (Subkonta podatkowe: %d)

en: (You selected no list items.)
pl: (Nie zostały wybrane żadne elementy listy.)

en: (filled in automatically)
pl: (wypełnione automatycznie)

en: (never)
pl: (nigdy)

en: (no description)
pl: (brak opisu)

en: (no memo)
pl: (brak notatki)

en: (no name)
pl: (brak nazwy)

en: (none)
pl: (brak)

en: (null)
pl: (puste)

en: (owner)
pl: (właściciel)

en: (paused)
pl: (zatrzymane)

en: (read-only)
pl: (tylko do odczytu)

en: (split)
pl: (podział)

en: (unknown)
pl: (nieznane)

en: (unnamed)
pl: (bez nazwy)

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
pl: * Dane tego typu środków zostały wyliczone przy użyciu cen transakcji zamiast listy cen.

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
pl: - GnuCash, rozliczanie finansów osobistych i małych firm

en: -- Split Transaction --
pl: -- Transakcja podzielona --

en: 0-30 days
pl: 0-30 dni

en: 1 month
pl: 1 miesiąc

en: 10th
pl: 10-ty

en: 11th
pl: 11-ty

en: 12 months
pl: 12 miesięcy

en: 12th
pl: 12-ty

en: 13th
pl: 13-ty

en: 14th
pl: 14-ty

en: 15th
pl: 15-ty

en: 16th
pl: 16-ty

en: 17th
pl: 17-ty

en: 18th
pl: 18-ty

en: 19th
pl: 19-ty

en: 1st
pl: 1-szy

en: 1st Est Tax Quarter (Jan 1 - Mar 31)
pl: 1-szy kwartał szacowanego podatku (1.01-31.03)

en: 1st Fri
pl: 1-szy pt

en: 1st Mon
pl: 1-szy pon

en: 1st Sat
pl: 1-sza sob

en: 1st Sun
pl: 1-sza nd

en: 1st Thu
pl: 1-szy czw

en: 1st Tue
pl: 1-szy wt

en: 1st Wed
pl: 1-sza śr

en: 2 months
pl: 2 miesiące

en: 20th
pl: 20-ty

en: 21st
pl: 21-szy

en: 22nd
pl: 22-gi

en: 23rd
pl: 23-ci

en: 24th
pl: 24-ty

en: 25th
pl: 25-ty

en: 26th
pl: 26-ty

en: 27th
pl: 27-my

en: 28th
pl: 28-my

en: 29th
pl: 29-ty

en: 2nd
pl: 2-gi

en: 2nd Est Tax Quarter (Apr 1 - May 31)
pl: 2-gi kwartał szacowanego podatku (1.04-31.05)

en: 2nd Fri
pl: 2-gi pt

en: 2nd Mon
pl: 2-gi pon

en: 2nd Sat
pl: 2-ga sob

en: 2nd Sun
pl: 2-ga nd

en: 2nd Thu
pl: 2-gi czw

en: 2nd Tue
pl: 2-gi wt

en: 2nd Wed
pl: 2-ga śr

en: 3 months
pl: 3 miesiące

en: 30th
pl: 30-ty

en: 31-60 days
pl: 31-60 dni

en: 31st
pl: 31-szy

en: 3rd
pl: 3-ci

en: 3rd Est Tax Quarter (Jun 1 - Aug 31)
pl: 3-ci kwartał szacowanego podatku (1.06-31.08)

en: 3rd Fri
pl: 3-ci pt

en: 3rd Mon
pl: 3-ci pon

en: 3rd Sat
pl: 3-cia sob

en: 3rd Sun
pl: 3-cia nd

en: 3rd Thu
pl: 3-ci czw

en: 3rd Tue
pl: 3-ci wt

en: 3rd Wed
pl: 3-cia śr

en: 4 months
pl: 4 miesiące

en: 4th
pl: 4-ty

en: 4th Est Tax Quarter (Sep 1 - Dec 31)
pl: 4-ty kwartał szacowanego podatku (1.09-31.12)

en: 4th Fri
pl: 4-ty pt

en: 4th Mon
pl: 4-ty pon

en: 4th Sat
pl: 4-ta sob

en: 4th Sun
pl: 4-ta nd

en: 4th Thu
pl: 4-ty czw

en: 4th Tue
pl: 4-ty wt

en: 4th Wed
pl: 4-ta śr

en: 5. Afterwards
pl: 5. Następnie

en: 5th
pl: 5-ty

en: 6 months
pl: 6 miesięcy

en: 61-90 days
pl: 61-90 dni

en: 6th
pl: 6-ty

en: 7th
pl: 7-my

en: 8th
pl: 8-my

en: 91+ days
pl: 91+ dni

en: 9th
pl: 9-ty

en: : amount ~a, value ~a
pl: : ilość ~a, wartość ~a

en: << _Remove
pl: << _Usuń

en: <No name>
pl: <brak nazwy>

en: <b>2. Select Import Type</b>
pl: <b>2. Wybierz typ importu</b>

en: <b>A_sset Account</b>
pl: <b>Konto akty_wów</b>

en: <b>A_vailable reports</b>
pl: <b>_Dostępne raporty</b>

en: <b>Account Tax Information</b>
pl: <b>Informacje podatkowe konta</b>

en: <b>Actions</b>
pl: <b>Czynności</b>

en: <b>Available style sheets</b>
pl: <b>Dostępne arkusze stylów</b>

en: <b>Balance Information</b>
pl: <b>Informacje bilansowe</b>

en: <b>Basic Information</b>
pl: <b>Informacje podstawowe</b>

en: <b>Bills</b>
pl: <b>Rachunki</b>

en: <b>Calculations</b>
pl: <b>Obliczenia</b>

en: <b>Categories</b>
pl: <b>Kategorie</b>

en: <b>Category Description</b>
pl: <b>Opis kategorii</b>

en: <b>Checks</b>
pl: <b>Czeki</b>

en: <b>Copy Number</b>
pl: <b>Kopiuj liczby</b>

en: <b>Currency Transfer</b>
pl: <b>Transfer walutowy</b>

en: <b>Data Format</b>
pl: <b>Format danych</b>

en: <b>Database Connection</b>
pl: <b>Połączenie z bazą danych</b>

en: <b>Default Currency</b>
pl: <b>Domyślna waluta</b>

en: <b>Default Report Currency</b>
pl: <b>Domyślna waluta raportu</b>

en: <b>Default Style</b>
pl: <b>Domyślny styl</b>

en: <b>File</b>
pl: <b>Plik</b>

en: <b>Files</b>
pl: <b>Pliki</b>

en: <b>Graphics</b>
pl: <b>Grafika</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
pl: <b>Wstępny bilans transferu</b>

en: <b>Invoices</b>
pl: <b>Faktury</b>

en: <b>Labels</b>
pl: <b>Etykiety</b>

en: <b>Linked Files</b>
pl: <b>Powiązane pliki</b>

en: <b>Location</b>
pl: <b>Lokalizacja</b>

en: <b>Match all entries</b>
pl: <b>Wyszukaj pozycje</b>

en: <b>New Billing Term</b>
pl: <b>Nowe terminy płatności</b>

en: <b>New style sheet info</b>
pl: <b>Informacje o nowym arkuszu stylów</b>

en: <b>Numbers</b>
pl: <b>Liczby</b>

en: <b>Occurrences</b>
pl: <b>Wystąpienia</b>

en: <b>Other Defaults</b>
pl: <b>Inne wartości domyślne</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
pl: <b>Źródło nazwy płatnika</b>

en: <b>Payment Options</b>
pl: <b>Opcje płatności</b>

en: <b>Press "Apply" to add the Prices.
    "Cancel" to abort.</b>
pl: <b>Naciśnij "Zastosuj", aby dodać ceny.
    "Anuluj", aby przerwać.</b>

en: <b>Quote Source Information</b>
pl: <b>Informacja o źródle notowań</b>

en: <b>Reconcile Information</b>
pl: <b>Informacje o uzgadnianiu</b>

en: <b>Reconciling</b>
pl: <b>Uzgadnianie</b>

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
pl: <b>Odwróć konta bilansu</b>

en: <b>S_ystem input encodings</b>
pl: <b>Kodowania _systemowe</b>

en: <b>Search Dialog</b>
pl: <b>Okno wyszukiwania</b>

en: <b>Separator Character</b>
pl: <b>Znak separujący</b>

en: <b>Since Last Run</b>
pl: <b>Od ostatniego uruchomienia</b>

en: <b>Style sheet options</b>
pl: <b>Opcje arkusza stylów</b>

en: <b>Sub-account Transactions</b>
pl: <b>Transakcje kont podrzędnych</b>

en: <b>Sub-accounts</b>
pl: <b>Subkonta</b>

en: <b>Summary Bar Position</b>
pl: <b>Pozycja paska podsumowań</b>

en: <b>Summarybar Content</b>
pl: <b>Zawartość paska podsumowania</b>

en: <b>Tab Position</b>
pl: <b>Pozycja zakładek</b>

en: <b>Tabs</b>
pl: <b>Zakładki</b>

en: <b>Tax Table Entries</b>
pl: <b>Wpisy tabeli podatkowej</b>

en: <b>Tax Table Entry</b>
pl: <b>Wpis tabeli podatkowej</b>

en: <b>Term Definition</b>
pl: <b>Definicja terminu</b>

en: <b>Time Format</b>
pl: <b>Format czasu</b>

en: <b>Tip of the Day</b>
pl: <b>Porada dnia</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
pl: <b>Domyślne ustawienia edytora transakcji</b>

en: <b>What type of information to display?</b>
pl: <b>Jaki rodzaj informacji wyświetlić?</b>

en: <b>Window Geometry</b>
pl: <b>Geometria okna</b>

en: <b>_Accounts</b>
pl: <b>_Konta</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
pl: <b>Kodowanie _własne</b>

en: <b>_Income Account</b>
pl: <b>Konto przy_chodów</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
pl: <b>_Partie na tym koncie</b>

en: <b>_Retain log/backup files</b>
pl: <b>Czas prze_chowywania plików dziennika</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
pl: <b>_Wybrane Raporty</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
pl: <b>Wybrane _kodowania</b>

en: <b>_TXF Categories</b>
pl: <b>Kategorie _TXF</b>

en: <b>_Title</b>
pl: <b>_Tytuł</b>

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
pl: <span size="larger" weight="bold">Witamy w GnuCash!</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
pl: <span weight="bold" size="larger">Wyświetlić jeszcze raz okno powitania?</span>

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
pl: <strong>Kursy wymiany</strong> użyte w tym raporcie

en: <unknown>
pl: <nieznane>

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
pl: Zaplanowana transakcja o nazwie "%s" już istnieje. Czy na pewno nazwać zapisywaną transakcję tak samo?

en: A bug was detected while converting the QIF data.
pl: Wykryto błąd w czasie konwersji danych QIF.

en: A bug was detected while detecting duplicates.
pl: Wykryto błąd w czasie wykrywania duplikatów.

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
pl: Wystąpił błąd w trakcie przetwarzania zawartości pliku QIF.

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
pl: Tekst własny zastępujący fakturę, rachunek lub kwit wydatków.

en: A list option
pl: Opcja listy

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
pl: Dla tej transakcji pozycja odwrotna została już utworzona.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
pl: Raport o podanej nazwie już istnieje. Wprowadź inną nazwę.

en: A summary of splits is shown as follows. If the summary is correct, and there are no errors, please press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
pl: Jeśli zakończyłeś tworzenie splitu lub fuzji, naciśnij przycisk 'Zastosuj'. Możesz również nacisnąć przycisk 'Wstecz' i poprawić wprowadzone dane lub nacisnąć przycisk 'Anuluj', aby zamknąć okno bez dokonywania jakichkolwiek zmian.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
pl: Szablon o podanej nazwie już istnieje. Wprowadź inną nazwę.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
pl: Transakcja mająca dopasowanie w strefie zielonej (powyżej lub na progu automatycznego przejrzenia) będzie domyślnie przejrzana.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
pl: Transakcja mająca dopasowanie w strefie czerwonej (powyżej progu auto wyświetlania, ale poniżej lub na progu automatycznego dodawania) będzie domyślnie dodana.

en: A/Payable
pl: Konta/Zobowiązania

en: A/Receivable
pl: Konta/Należności

en: ATM Deposit
pl: Wpłata do wpłatomatu

en: ATM Draw
pl: Wypłata z bankomatu

en: A_dd >>
pl: _Dodaj >>

en: A_ppend
pl: D_ołącz

en: Ab_solute
pl: Bezwzg_lędna

en: Abbreviation
pl: Skrót

en: About Auto-Clear
pl: O automatycznym przeglądaniu

en: About GnuCash
pl: O GnuCash

en: Access Control
pl: Kontrola dostępu

en: Access Control List
pl: Lista kontroli dostępu

en: Account
pl: Konto

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
pl: Konto %s ma inną walutę niż to, z którego przenosisz transakcje.
    Czy na pewno chcesz to zrobić?

en: Account Balance
pl: Bilans konta

en: Account Balance in the parent account, excluding any subaccounts.
pl: Bilans konta nadrzędnego, wyłączając wszystkie konta podrzędne.

en: Account Code
pl: Kod konta

en: Account Color
pl: Kolor konta

en: Account Deletion
pl: Usuwanie konta

en: Account Description
pl: Opis konta

en: Account Display Depth
pl: Głębokość wyświetlania kont

en: Account ID
pl: Identyfikator konta

en: Account Name
pl: Nazwa konta

en: Account Notes
pl: Notatki konta

en: Account Report
pl: Raport kont

en: Account Report - Single Transaction
pl: Raport kont - pojedyncza transakcja

en: Account Summary
pl: Pod_sumowanie konta

en: Account Type
pl: Rodzaj konta

en: Account Types
pl: Rodzaje kont

en: Account _Color
pl: Ko_lor konta

en: Account _name
pl: _Nazwa konta

en: Account budget amount
pl: Kwota budżetu konta

en: Account is already at Auto-Clear Balance.
pl: Bilans przejrzanych transakcji już się zgadza.

en: Account link
pl: Łącze konta

en: Account name
pl: Nazwa konta

en: Account title
pl: Nazwa konta

en: Account type
pl: Rodzaj konta

en: Account value can't be empty.
pl: Wartość konta nie może być pusta.

en: Accounting Period
pl: Okres obrachunkowy

en: Accounting for personal and small business finance.
pl: Rachunkowość finansów osobistych i małych firm.

en: Accounts
pl: Konta

en: Accounts Payable
pl: Konta płatności

en: Accounts Receivable
pl: Konta należności

en: Accounts and stock holdings
pl: Posiadanie udziałów i kont

en: Accounts in %s
pl: Konta w %s

en: Accounts in '%s'
pl: Konta w '%s'

en: Accounts in Category
pl: Konta w kategorii

en: Accumulate Splits?
pl: Zakumulować wpisy?

en: Accumulate multiple splits into one
pl: Połącz różne wpisy w jeden

en: Act
pl: Akt

en: Action
pl: Akcja

[ctx: Action Column]
en: Deposit
pl: Depozyt

[ctx: Action Column]
en: Split
pl: Podział

en: Action/Number
pl: _Numer

en: Active
pl: Aktywny

en: Actual
pl: Rzeczywisty

en: Actual Transactions
pl: Aktualne Transakcje

en: Add
pl: Dodaj

en: Add 'value' to current budget for each period
pl: Dodaj 'wartość' do bieżącego budżetu dla każdego okresu

en: Add _Reversing Transaction
pl: Dodaj transakcję _odwrotną

en: Add a new balancing entry to the account
pl: Dodaj nową pozycję bilansującą do konta

en: Add a new commodity.
pl: Dodaje nowy rodzaj środków.

en: Add a new price.
pl: Dodaj nową cenę.

en: Add grid lines.
pl: Dodaj linie na siatce.

en: Add matching transactions below this score
pl: Dodaj pasującą transakcję poniżej tego rezultatu

en: Add results to current search
pl: Dodanie wyników do bieżącego wyszukiwania

en: Add the current online transaction as a new transaction template
pl: Użyj bieżącej transakcji online do stworzenia nowego szablonu

en: Additional Comments
pl: Dodatkowe komentarze

en: Additional to Card
pl: Dodatkowa do karty

en: Address
pl: Adres

en: Address 1
pl: Adres 1

en: Address 2
pl: Adres 2

en: Address 3
pl: Adres 3

en: Address 4
pl: Adres 4

en: Address Email
pl: Adres email

en: Address Fax
pl: Adres Fax

en: Address Found
pl: Znaleziono Adres

en: Address Name
pl: Adres

en: Address Not Found
pl: Nie znaleziono Adresu

en: Address Phone
pl: Adres Tel

en: Address Source
pl: Adres

en: Address source.
pl: Źródło Adresu.

[ctx: Adjective]
en: Open
pl: Otwórz

en: Adjust _other account split total
pl: Popraw _inne podsumowanie podziału konta

en: Adjust current account _split total
pl: Pop_raw bieżące podsumowanie podziału konta

en: Adjusted Trial Balance
pl: Skorygowany bilans próbny

en: Adjusting Entries
pl: Zapisy korygujące

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
pl: Szablon korygowanych pozycji jest wyrażeniem regularnym

en: Adjusting Entries pattern
pl: Szablon korekt pozycji

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
pl: Szablon korygowanych pozycji uwzględnia wielkość liter

en: Adjustments
pl: Korekty

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
pl: Korekty na tych kontach to korekty brutto (zob. wyżej) w kolumnach 'Korekty', 'Korygowany bilans próbny' i 'Wyciąg z przychodu'. Użyteczne przeważnie dla firm merchandisingowych.

en: Advanced Portfolio
pl: Portfel zaawansowany

en: Advanced…
pl: Zaawansowane…

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
pl: Po uzgodnieniu stanu karty kredytowej, wyświetl okno do wprowadzenia płatności kartą kredytową.

en: All
pl: Wszystkie

en: All Accounts
pl: Wszystkie konta

en: All Periods
pl: Wszystkie okresy

en: All Prices at the same date
pl: Wszystkie ceny o tej samej dacie

en: All Prices equal
pl: Wszystkie ceny równe

en: All _accounts
pl: Wszystkie _konta

en: All accounts must have valid entries to continue.
pl: Aby kontynuować, wszystkie konta muszą mieć prawidłowe wpisy.

en: All enabled option pages must contain valid entries to continue.
pl: Aby kontynuować, wszystkie aktywne strony opcji muszą mieć prawidłowe wpisy.

en: All fields must be complete to continue…
pl: Wszystkie pola muszą być wypełnione, aby kontynuować…

en: All files
pl: Wszystkie pliki

en: All sub-account transactions will be deleted.
pl: Wszystkie transakcje z kont podrzędnych będą usunięte.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
pl: Wszystkie transakcje z kont podrzędnych będą przeniesione na kont %s.

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
pl: Wszystkie znalezione ceny posiadają tą samą wartość. W wyniku tego na rysunku może powstać jedna prosta linia. Niestety, narzędzie do rysowania nie może sobie z tym poradzić.

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
pl: Wszystkie znalezione ceny posiadają tą samą datę. W wyniku tego na rysunku może powstać jedna linia prosta. Niestety, narzędzie do rysowania nie może sobie z tym poradzić.

en: All transactions are expanded to show all splits.
pl: Wszystkie transakcje są rozwijane, aby pokazać podział.

en: All transactions in this account will be deleted.
pl: Wszystkie transakcje z tego konta będą usunięte.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
pl: Wszystkie transakcje na tym koncie zostaną przeniesione do konta %s.

en: Allocated Assets
pl: Aktywa alokowane

en: Allow existing prices to be over written.
pl: Pozwól, aby istniejące ceny zostały nadpisane.

en: Allow file incompatibility with older versions.
pl: Pozwól na niekompatybilność ze starszymi wersjami.

en: Alpha Vantage API key
pl: Klucz API Alpha Vantage

en: Alphabetical by account code
pl: Alfabetycznie według kodu konta

en: Alphabetical by account name
pl: Alfabetycznie wg nazwy konta

en: Also show original currency amounts
pl: Pokaż również kwoty w oryginalnej walucie

en: Alternate Period
pl: Alternatywny okres

en: Alternate Table Cell Color
pl: Alternatywny kolor komórek tabeli

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
pl: Przemieniaj kolory według transakcji zamiast według wierszy.

en: Always
pl: Zawsze

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
pl: Zawsze otwieraj dialog uzgadniania, używając dzisiejszej daty jako daty wyciągu, bez względu na wcześniejsze uzgodnienia.

en: Always reconcile to t_oday
pl: Zawsze uzgadniaj z dz_isiejszą datą

en: Always reconcile to today
pl: Zawsze uzgadniaj z dzisiejszą datą

en: Always show sub-accounts
pl: Konta podrzędne są zawsze wyświetlane

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
pl: Czy zawsze używać ostatniego dnia (lub dnia tygodnia) w miesiącu?

en: Ambiguous character encoding
pl: Niejednoznaczny standard kodowania znaków

en: Amend the URL
pl: Zmień URL

en: Amo_unt
pl: _Kwota

en: Amount
pl: Kwota

en: Amount (_numbers)
pl: Kwota (_liczbowo)

en: Amount (_words)
pl: Kwota (_słownie)

en: Amount Due
pl: Kwota należna

en: Amount for %s is missing.
pl: Brakuje ilości %s.

en: Amount for %s must be positive.
pl: Kwota %s musi być dodatnia.

en: Amount for %s must not be negative.
pl: Kwota %s nie może być ujemna.

en: Amount for stock value is missing.
pl: Brakuje kwoty odpowiadającej wartości zapasów.

en: An account list option
pl: Opcja listy kont

en: An error occurred while loading the QIF file.
pl: Wystąpił błąd w trakcie wczytywania pliku QIF.

en: An error occurred while processing %s.
pl: W trakcie przetwarzania %s wystąpił błąd.

en: An error occurred while processing '%s'
pl: W trakcie przetwarzania '%s' wystąpił błąd

en: An error occurred while processing '%s' at position %d
pl: W trakcie przetwarzania '%s' wystąpił błąd w pozycji %d

en: An error occurred while running the report.
pl: Wystąpił błąd w trakcie uruchamiania raportu.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
pl: Wystąpił nieznany błąd wejścia/wyjścia (%d).

en: Annual
pl: Roczne

en: Apply changes but do not close dialog.
pl: Zastosuj zmiany, ale nie zamykaj okna dialogowego.

en: Arabic
pl: Arabskie

en: Arabic (IBM-864)
pl: Arabskie (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
pl: Arabskie (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
pl: Arabskie (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
pl: Arabskie (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
pl: Arabskie (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
pl: Arabskie (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
pl: Arabskie (Windows-1256)

en: Are you sure you want to cancel?
pl: Czy na pewno chcesz to anulować?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć "%s"?

en: Are you sure you want to delete %s?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć %s?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć zaznaczony rodzaj środków?

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wybraną pozycję?

en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
pl[0]: Czy na pewno usunąć zaznaczoną cenę?
pl[1]: Czy na pewno usunąć %d zaznaczone ceny?
pl[2]: Czy na pewno usunąć %d zaznaczonych cen?

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wybraną transakcję?

en: Are you sure you want to delete these prices?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć te ceny?

en: Are you sure you want to delete this entry?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten wpis?

en: Are you sure you want to do this?
pl: Czy na pewno chcesz to zrobić?

en: Are you sure you want to replace the existing price?
pl: Czy na pewno chcesz zastąpić istniejącą cenę?

en: Armenian (ARMSCII-8)
pl: Armeńskie (ARMSCII-8)

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
pl: Po wprowadzeniu kwot do rejestru, można użyć kalkulatora GnuCash aby dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić. Wpisz po prostu pierwszą wartość, następnie wpisz "+", "-", "*" lub "/". Wpisanie drugiej wartości i naciśnięcie klawisza Enter zapisze obliczoną kwotę.

en: Ascending
pl: Rosnąco

en: Ask
pl: Zapytaj

en: Asset
pl: Majątek

en: Asset Chart
pl: Wykres aktywów w czasie

en: Asset Piechart
pl: Aktywa (wykres kołowy)

en: Assets
pl: Aktywa

en: Assets Accounts
pl: Konta aktywów

en: Assets Over Time
pl: Wykres aktywów w czasie

en: Assign as payment…
pl: Przypisz jako płatność…

en: Australian Tax Invoice
pl: Faktura VAT (australijska)

en: Auto
pl: Automat

en: Auto _interest transfer
pl: Automatyczna spła_ta odsetek

en: Auto pay when posting.
pl: Automatyczne płacenie przy wysyłaniu.

en: Auto-_add threshold
pl: Próg _automatycznego dodawania

en: Auto-c_lear threshold
pl: Próg automatycznego _przejrzenia

en: Auto-clear
pl: Automatyczne przejrzenie

en: Auto-save time interval
pl: Interwał _automatycznego zapisu

en: AutoDep
pl: Autom. Depozyt

en: Automatic credit card _payment
pl: Automatyczna _spłata karty kredytowej

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
pl: Automatycznie przejrzyj poszczególne transakcje, jeśli dana jest przejrzana kwota

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
pl: Automatycznie przejrzyj poszczególne transakcje, aby osiągnąć określoną przejrzaną kwotę

en: Automatically insert a decimal point
pl: Automatycznie wstaw punkt dziesiętny

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
pl: Automatycznie wstawia punkt dziesiętny do wprowadzonych wartości mniejszych niż jeden.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
pl: Automatycznie pokaż listę akcji lub kont w czasie wejścia

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
pl: Automatycznie wywołaj listę kont lub zadań w czasie wprowadzania.

en: Available
pl: Dostępne

en: Average
pl: Średnia

en: Average Balance
pl: Średni bilans

en: B_ottom
pl: _Dół

en: B_udget
pl: B_udżet

en: Back
pl: Wstecz

en: Background Color
pl: Kolor tła

en: Background Pixmap
pl: Piksmapa w tle

en: Background Tile
pl: Kafel tła

en: Background color for alternate lines.
pl: Kolor tła dla kolejnych linii.

en: Background color for reports.
pl: Kolor tła raportów.

en: Background tile for reports.
pl: Kafel tła dla raportów.

en: Bad URL: %s
pl: Niepoprawny adres URL: %s

en: Badly formed URL %s
pl: Niepoprawna składnia adresu URL %s

en: Badly formed options URL: %s
pl: Niepoprawny składniowo URL opcji: %s

en: Badly-formed report id: %s
pl: Niepoprawny składniowo identyfikator raportu: %s

en: Balance
pl: Bilans

en: Balance (%s)
pl: Bilans (%s)

en: Balance (Period)
pl: Bilans (Okres)

en: Balance (Report)
pl: Bilans (Raport)

en: Balance Forecast
pl: Prognoza salda

en: Balance Sheet
pl: Bilans

en: Balance Sheet (Multicolumn)
pl: Bilans (wielokolumnowy)

en: Balance Sheet (eguile)
pl: Arkusz bilansu (eguile)

en: Balance Sheet Date
pl: Data arkusza bilansowego

en: Balance Sheet using eguile-gnc
pl: Arkusz bilansu (eguile-gnc)

en: Balance Zero
pl: Saldo zerowe

en: Balance at ~a
pl: Bilans na ~a

en: Balance it _manually
pl: _Zbilansuj ręcznie

en: Balanced
pl: Zrównoważone

en: Balances ~a to ~a
pl: Bilansy ~a do ~a

en: Baltic
pl: Nadbałtyckie

en: Baltic (ISO-8859-13)
pl: Bałtyckie (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
pl: Bałtyckie (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
pl: Bałtyckie (Windows-1257)

en: Bank Code
pl: Kod banku

en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
pl: Kod banku %s (%s), konto %s (%s)

en: Banner for top of report.
pl: Baner w górnej części raportu.

en: Bar Chart
pl: Wykres słupkowy

en: Barchart
pl: Wykres słupkowy

en: Based On
pl: Oparte na

en: Basis
pl: Podstawa

en: Basis calculation method
pl: Podstawowa metoda obliczeń

en: Bayesian
pl: Bayesowskie

en: Before _Date
pl: _Data

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
pl: Rozpocznij powiadamianie na taką ilość dni przed utworzeniem transakcji.

en: Beginning
pl: Początek

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
pl: Pod bieżącą datą wydrukuj typ daty w formacie 8-znakowym.

en: Bgt
pl: Bdt

en: Bi-Weekly
pl: Dwutygodniowo

en: Bi-monthly
pl: Dwumiesięczne

en: Bi-weekly
pl: Dwutygodniowe

en: Bid
pl: Licytacja

en: Bill
pl: Rachunek

en: Bill ID
pl: Nr rachunku

en: Bill Information
pl: Informacje o płatności

en: Bill Notes
pl: Opis rachunku

en: Bill Owner
pl: Właściciel rachunku

en: Billable?
pl: Rozliczalne?

en: Billing Address
pl: Adres do faktury

en: Billing Contact
pl: Kontakt do faktury

en: Billing ID
pl: Identyfikator płatności

en: Billing Information
pl: Informacje o płatności

en: Billing Terms
pl: Terminy płatności

en: Billing address
pl: Adres do faktury

en: Billing-ID
pl: Identyfikator płatności

en: Bills _Due Reminder
pl: Prz_ypomnienia o płatnościach

en: Blank
pl: Pusta

en: Book Closing Dates
pl: Daty zamknięcia księgi

en: Book Options
pl: Opcje księgi

en: Boolean Option
pl: Opcja logiczna

en: Both (and include void transactions in totals)
pl: Pokaż wszystkie (i uwzględnij puste transakcje w podsumowaniach)

en: Bottom
pl: Dó_ł

en: Bracket Total Owed
pl: Całkowity przedział zadłużenia

en: Brackets: ($10.00)
pl: Nawiasy: ($10,00)

en: Bring the most _recent tab to the front
pl: _Uaktywniaj ostatnio wybraną zakładkę

en: Bring up the lot viewer/editor window
pl: Przywróć edytor/przeglądarkę partii

en: Brokerage Fees
pl: Opłaty transakcyjne maklera

en: Budget
pl: Budżet

en: Budget Balance Sheet
pl: Bilans budżetu

en: Budget Chart
pl: Wykres budżetu

en: Budget Flow
pl: Przepływy budżetowe

en: Budget Income Statement
pl: Zestawienie przychodów z budżetu

en: Budget List
pl: Lista budżetów

en: Budget Name
pl: Nazwa budżetu

en: Budget Options
pl: Opcje budżetu

en: Budget Period
pl: Okres budżetu

en: Budget Profit & Loss
pl: Zyski i straty w budżecie

en: Budget Report
pl: Raport z budżetu

en: Budget _Options…
pl: _Opcje Budżetu…

en: Budget to use.
pl: Budżet do użycia.

en: Budgeting
pl: Budżetowanie

en: Build ID
pl: ID kompilacji

en: Building '~a' report …
pl: Budowanie raportu "~a" …

en: Business
pl: Biznes

en: Business Document Links
pl: Powiązania transakcji

en: Business item can not be modified.
pl: Obiekt biznesowy nie może być zmodyfikowany.

en: Buy
pl: Zakup

en: Buy back stock to cover short position, and record capital gain/loss. 
    
    If you are unable to calculate capital gains you can enter a placeholder amount and correct it in the transaction later.
pl: Odkup akcji w celu pokrycia krótkiej pozycji i zarejestruj zysk/stratę kapitałową. 
    
    Jeśli nie jesteś w stanie obliczyć zysków kapitałowych, możesz wprowadzić kwotę zastępczą i skorygować ją później w transakcji.

en: Buy to cover short
pl: Kupno w celu pokrycia krótkiej pozycji

en: Buying stock long.
pl: Kupowanie długich pozycji.

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
pl: UWAGA: Jeśli ustawisz kategorie TXF, a później zmienisz 'Typ', konieczne będzie ręcznie poprawienie tych kategorii jedna po drugiej

en: CSS stylesheet file
pl: Plik arkusza stylów CSS

en: CSV Account Map
pl: Mapa konta CSV

en: CSV Export Assistant
pl: Kreator eksportu CSV

en: CSV import data format
pl: Format importu danych CSV

en: C_hoose Date
pl: Wy_bierz datę

en: C_lear All
pl: _Wyczyść wszystko

en: C_leared
pl: _Przejrzane

en: C_reate a new set of accounts
pl: Utwórz _nowy plan kont

en: C_redit accounts
pl: _Konta kredytowe

en: C_urrent Account
pl: _Bieżące konto

en: Ca_ncel Transaction
pl: An_uluj transakcję

en: Calculate
pl: Przelicz

en: Calculate Subtotal
pl: Przelicz podsumę

en: Calculate as running sum?
pl: Obliczyć sumę bieżącą?

en: Calculate the price of this commodity.
pl: Oblicz cenę tego typu środków.

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
pl: Nie można nawiązać połączenia z %s. Połączenie zostało utracone, nie można przesłać danych.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
pl: Nie można nawiązać połączenia z %s. Nazwa komputera, użytkownika lub hasło są jest niepoprawne.

en: Can't parse the URL %s.
pl: Nie można przetworzyć adresu URL %s.

en: Can't save style sheet
pl: Nie można zapisać arkusza stylów

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Cancel outstanding HTML requests
pl: Anuluje wychodzące żądania HTML

en: Cancel the current entry
pl: Anuluj bieżący wpis

en: Cancel the current transaction
pl: Anuluje bieżącą transakcję

en: Cancel the reconciliation of this account
pl: Anuluje uzgadnianie tego konta

en: Cancel your changes
pl: Anuluj zmiany

en: Canceled
pl: Anulowano

en: Canceling
pl: Anulowanie

en: Cannot change currency
pl: Nie można zmienić waluty

en: Cannot cover buy more units than owed.
pl: Nie można pokryć zakupu większej liczby jednostek niż należne.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
pl: Nie można stworzyć zaplanowanej transakcji z aktualnie edytowanej. Najpierw zapisz transakcję.

en: Cannot modify or delete this transaction.
pl: Nie można modyfikować ani usunąć bieżącej transakcji.

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
pl: Nie można usunąć lub zmodyfikować transakcji. Bieżąca transakcja jest oznaczona jako tylko do odczytu, ponieważ:
    
    '%s'

en: Cannot open file %s
pl: Nie można otworzyć pliku %s

en: Cannot open the current log file: %s
pl: Nie można otworzyć bieżącego pliku dziennika: %s

en: Cannot save check format file.
pl: Nie można zapisać pliku formatu czeku.

en: Cannot sell more units than owned.
pl: Nie można sprzedać więcej jednostek niż się posiada.

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
pl: Nie można jednoznacznie przejrzeć podziałów. Znaleziono wiele możliwości.

en: Cap Return
pl: Kapitał zwrócony

en: Cap. gain (long)
pl: Zysk kap. (dł.)

en: Cap. gain (mid)
pl: Zysk kap. (śr.)

en: Cap. gain (short)
pl: Zysk kap. (kr.)

en: Capital
pl: Kapitał

en: Cascade Account Values
pl: Kaskadowo ustaw właściwości kont

en: Cascade selected properties for account
pl: Kaskadowo ustaw wybrane właściwości konta i kont podrzędnych

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
pl: Wyszukiwanie bez rozróżniania wielkości liter jest dostępne w 'Pełna nazwa konta'.

en: Cash
pl: Gotówka

en: Cash Flow
pl: Przepływy pieniężne

en: Cash Flow Barchart
pl: Przepływy pieniężne (wykres słupkowy)

en: Cash In Lieu
pl: Gotówka na miejscu

en: Cash in lieu
pl: Gotówka na miejscu

en: Category budget amount
pl: Kwota budżetu kategorii

en: Caution!
pl: Uwaga!

en: Celtic (ISO-8859-14)
pl: Celtyckie (ISO-8859-14)

en: Center
pl: Środek

en: Centered label cell
pl: Wycentrowana etykieta komórki

en: Centimeters
pl: Centymetrów

en: Central European
pl: Środkowoeuropejskie

en: Central European (IBM-852)
pl: Środkowoerupejskie (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
pl: Środkowoeuropejskie (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
pl: Środkowoeuropejskie (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
pl: Środkowoeuropejskie (Windows-1250)

en: Ch_oose
pl: _Wybierz

en: Chan_ge Split
pl: Z_mień podział

en: Change GnuCash _Account…
pl: Zmień _konto GnuCash…

en: Change a Transaction Linked Document
pl: Zmień dokument powiązany z transakcją

en: Change contents of reconciled split
pl: Zmień zawartość uzgodnionego podziału

en: Change reconciled split?
pl: Zmienić uzgodniony podział?

en: Changed
pl: Zmienione

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
pl: Zmiany zostaną zapisane automatycznie co %u sekund

en: Character
pl: Znak

en: Character to use as separator between account names
pl: Znak używany do odseparowania nazw kont

en: Charge
pl: Obciążenie

en: Chart
pl: Wykres

en: Chart Type
pl: Typ wykresu

en: Chart location
pl: Lokalizacja wykresu

en: Chart type
pl: Typ wykresu

en: Check
pl: Czek

en: Check & Repair A_ccount
pl: Sprawdź i napraw k_onto

en: Check & Repair A_ll
pl: Sprawdź i napraw ws_zystko

en: Check & Repair Su_baccounts
pl: Spraw_dź i napraw konta podrzędne

en: Check _format
pl: _Format czeku

en: Check cleared _transactions
pl: Sp_rawdź przejrzane transakcje

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
pl: Sprawdź i napraw niezbilansowane transakcje i osierocone podziały na wszystkich kontach

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
pl: Sprawdź i napraw niezbilansowane transakcje i osierocone podziały na koncie

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
pl: Sprawdź i napraw niezbilansowane transakcje i osierocone podziały na koncie i jego kontach podrzędnych

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
pl: Format czeku musi mieć
    zdefiniowany element ADRES
    żeby wydrukować adres na czeku.

en: Check po_sition
pl: _Pozycja czeku

en: Checking
pl: A'vista

en: Checking Finance::Quote…
pl: Sprawdzanie Finance::Quote…

en: Checking splits in current register: %u of %u
pl: Sprawdzanie podziałów w bieżącym rejestrze: %u z %u

en: Checks on first _page
pl: Czeki na pierwszej _stronie

en: Chinese
pl: Chińskie

en: Chinese Simplified (GB18030)
pl: Chińskie uproszczone (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
pl: Chińskie uproszczone (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
pl: Chińskie uproszczone (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
pl: Chińskie uproszczone (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
pl: Chińskie uproszczone (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
pl: Chińskie tradycyjne (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
pl: Chińskie tradycyjne (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
pl: Chińskie tradycyjne (EUC-TW)

en: Cho_ose Date
pl: Wy_bierz datę

en: Choo_se Date
pl: Wybierz da_tę

en: Choose Accounts
pl: Wybierz konta

en: Choose Currency
pl: Wybór waluty

en: Choose Owner Dialog
pl: Okno wyboru właściciela

en: Choose a different report template before timeout
pl: Wybierz inny szablon raportu przed upływem czasu

en: Choose a format
pl: Wybierz format

en: Choose accounts to create
pl: Wybór tworzonych kont

en: Choose export format
pl: Wybierz format eksportu

en: Choose the export format for this report:
pl: Wybierz format eksportu dla bieżącego raportu:

en: Choose the marker for each data point.
pl: Wybierz znacznik dla punktów danych.

en: Choose the method for sorting accounts.
pl: Wybierz metodę uporządkowywania kont.

en: Circle
pl: Okrąg

en: Cleaning up
pl: Czyszczenie

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Clear All
pl: Wyczyść wszystkie

en: Clear any selected image file.
pl: Wyczyść każdy zaznaczony plik obrazka.

en: Clear matching transactions above this score
pl: Przejrzyj pasujące transakcje powyżej tego progu

en: Clear the entry.
pl: Wyczyść pole.

en: Clear the selection and unselect all accounts.
pl: Wyczyść wybór i odznacz wszystkie konta.

en: Clear the selection and unselect all entries.
pl: Wyczyść wybór i odznacz wszystkie pozycje.

en: Cleared
pl: Rozliczone

en: Cleared (%s)
pl: Przejrzane (%s)

en: Cleared (Report)
pl: Przejrzane (Raport)

en: Cleared Transactions
pl: Przejrzane transakcje

en: Cleared only
pl: Tylko przejrzane

en: Cleared:
pl: Przejrzane:

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
pl: Kliknij "Wstecz", aby anulować odczyt tego pliku i wybrać inny.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
pl: Kliknij prawym przyciskiem myszy w głównym oknie aby wyświetlić menu opcji konta. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy wewnątrz każdego rejestru powoduje wyświetlenie menu opcji transakcji.

en: Close Book
pl: Zamknij księgę

en: Close Date
pl: Data zamknięcia

en: Close Window?
pl: Zamknąć okno?

en: Close _Without Saving
pl: _Zamknij bez zapisywania

en: Close dialog and make no changes.
pl: Zamknij okno dialogowe i nie wprowadzaj żadnych zmian.

en: Close the Book at the end of the Period
pl: Zamknij księgę i zakończ okres obrachunkowy

en: Close the Budget List
pl: Zamknij listę budżetów

en: Close the currently active page
pl: Zamknij aktywną stronę

en: Close this window
pl: Zamknij to okno

en: Close window when finished
pl: Zamknij okno po zakończeniu

en: Closed
pl: Zamknięto

en: Closing Date
pl: Data zamknięcia

en: Closing Entries
pl: Zapisy zamykające

en: Closing Entries Pattern is regular expression
pl: Szablon zapisów zamykających jest wyrażeniem regularnym

en: Closing Entries pattern
pl: Szablon zapisów zamykających

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
pl: Szablon zapisów zamykających uwzględnia wielkość liter

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
pl: Zamknięcie zakładki spowoduje przejście do ostatnio widocznej zakładki.

en: Code
pl: Kod

en: Collapse _All
pl: _Zwiń wszystkie

en: Colon (:)
pl: Dwukropek (:)

en: Color all lines of a transaction the same
pl: Ustaw taki sam kolor dla wszystkich wierszy transakcji

en: Color the register using a gnucash specific color theme
pl: Pokoloruj rejestr zgodnie z ustawieniem motywu gnucash

en: Colors
pl: Kolory

en: Cols
pl: Kolumny

[ctx: Column header for 'Adding transaction']
en: A
pl: D

[ctx: Column header for 'Clearing transaction']
en: C
pl: P

[ctx: Column header for 'Color']
en: C
pl: K

[ctx: Column header for 'Hidden']
en: H
pl: U

[ctx: Column header for 'Opening Balance']
en: O
pl: B

[ctx: Column header for 'Placeholder']
en: P
pl: W

[ctx: Column header for 'Reconciled']
en: R
pl: U

[ctx: Column header for 'Updating plus Clearing transaction']
en: U+C
pl: A+P

[ctx: Column letter for 'Get Quotes']
en: Q
pl: N

en: Column value can not be empty.
pl: Wartość kolumny nie może być pusta.

en: Columns
pl: Kolumny

en: Com_press files
pl: _Kompresuj pliki

en: Combo Date Option
pl: Opcja daty w polu wyboru

en: Comma (,)
pl: Przecinek (,)

en: Comma separated with quotes
pl: Przecinek oddzielony cudzysłowami

en: Comma: 123.456,78
pl: Przecinek: 123.456,78

en: Commercial ATM _fees threshold
pl: Próg opłat w _bankomatach komercyjnych

en: Commission
pl: Prowizja

en: Commissions
pl: Prowizje

en: Commit changes to a invoice entry
pl: Zatwierdź zmiany dla pozycji faktury

en: Commit changes to a transaction
pl: Zatwierdź zmiany dla transakcji

en: Commit this Billing Term
pl: Zatwierdź ten termin płatności

en: Commodities
pl: Surowce

en: Commodity
pl: Typ środków

[ctx: Commodity Type]
en: All non-currency
pl: Niewalutowe

[ctx: Commodity Type]
en: Currencies
pl: Waluty

en: Commodity/Currency
pl: Typ środków/Waluta

en: Common Currency
pl: Waluta wspólna

en: Company
pl: Firma

en: Company Address
pl: Adres firmy

en: Company Contact Person
pl: Osoba do kontaktu w firmie

en: Company Email Address
pl: Firmowy adre e-mail

en: Company Fax Number
pl: Firmowy numer faksu

en: Company ID
pl: Identyfikator firmy

en: Company Name
pl: Nazwa Firmy

en: Company Phone Number
pl: Firmowy numer telefonu

en: Company Website URL
pl: Firmowa strona WWW

en: Company contact
pl: Kontakt firmowy

en: Company contact string
pl: Tekst kontaktu firmowego

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a capital loss amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
pl: Spółka emituje hipotetyczną dystrybucję, a posiadacz krótkich akcji musi dokonać płatności wyrównawczej za hipotetyczną dystrybucję. Jest to rejestrowane jako kwota straty kapitałowej i zwiększa podstawę kosztową (bardziej ujemną, z dala od wartości 0,00) bez wpływu na jednostki #.

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a loss/negative dividend income amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
pl: Spółka emituje hipotetyczną dystrybucję, a posiadacz krótkich akcji musi dokonać płatności wyrównawczej za hipotetyczną dystrybucję. Jest to rejestrowane jako strata / ujemna kwota dochodu z dywidendy i zwiększa podstawę kosztową (bardziej ujemną, z dala od wartości 0,00) bez wpływu na liczbę jednostek.

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as capital gain and increases the cost basis without affecting # units.
pl: Spółka emituje hipotetyczną dystrybucję, która jest rejestrowana jako zysk kapitałowy i zwiększa podstawę kosztową bez wpływu na # jednostki.

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as dividend income and increases the cost basis without affecting # units.
pl: Spółka dokonuje fikcyjnej wypłaty, która jest rejestrowana jako dochód z dywidendy i zwiększa podstawę kosztową bez wpływu na # jednostek.

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor , while keeping the total monetary value of the overall investment constant. 
    
    If the split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the split.
pl: Spółka emituje dodatkowe jednostki, zmniejszając w ten sposób cenę akcji o dzielnik, zachowując jednocześnie stałą wartość pieniężną całej inwestycji.
    
    Jeżeli podział skutkuje otrzymaniem środków pieniężnych w zamian za pozostałe jednostki, należy najpierw zarejestrować sprzedaż za pomocą Asystenta transakcji giełdowych, a następnie zarejestrować podział.

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor, while keeping the total monetary value of the overall investment constant. 
    
    If the split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the split.
pl: Spółka emituje dodatkowe jednostki, obniżając w ten sposób cenę akcji o dzielnik, przy jednoczesnym utrzymaniu całkowitej wartości pieniężnej całej inwestycji na stałym poziomie. 
    
    Jeśli podział skutkuje wypłatą gotówki w zamian za pozostałe jednostki, należy najpierw zarejestrować zakup pokrycia za pomocą Asystenta transakcji na akcjach, a następnie zarejestrować podział.

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
pl: Spółka wypłaca posiadaczowi dywidendę.
    
    Każda reinwestowana dywidenda musi zostać następnie zarejestrowana jako zwykły zakup akcji.

en: Company issues dividends, and the short stock holder must make a compensatory payment for the dividend.
pl: Spółka wypłaca dywidendę, a posiadacz akcji krótkich musi dokonać płatności wyrównawczej z tytułu dywidendy.

en: Company logo image.
pl: Obraz z logo firmy.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
pl: Spółka umarza jednostki, zwiększając w ten sposób cenę akcji o wielokrotność, przy jednoczesnym utrzymaniu całkowitej wartości pieniężnej całej inwestycji na stałym poziomie.
    
    Jeśli odwrotny podział skutkuje wypłatą gotówki w zamian za pozostałe jednostki, należy najpierw zarejestrować zakup pokrycia za pomocą Asystenta transakcji akcjami, a następnie zarejestrować odwrotny podział.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
pl: Spółka umarza jednostki, zwiększając w ten sposób cenę akcji o wielokrotność, przy jednoczesnym utrzymaniu całkowitej wartości pieniężnej całej inwestycji na stałym poziomie.
    
    Jeśli odwrotny podział skutkuje wypłatą gotówki w zamian za pozostałe jednostki, należy najpierw zarejestrować sprzedaż za pomocą Asystenta transakcji na akcjach, a następnie zarejestrować odwrotny podział.

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units.
pl: Spółka zwraca kapitał, a posiadacz akcji krótkich musi dokonać płatności wyrównawczej za zwrócony kapitał. Zmniejsza to podstawę kosztową (mniej ujemną, w kierunku wartości 0,00) bez wpływu na # jednostek.

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units. A distribution previously recorded as a compensatory dividend is reclassified to compensatory return of capital,often due to end-of-year tax information.
pl: Spółka zwraca kapitał, a posiadacz akcji krótkich musi dokonać płatności wyrównawczej za zwrócony kapitał. Zmniejsza to podstawę kosztową (mniej ujemną, w kierunku wartości 0,00) bez wpływu na jednostki #. Dystrybucja wcześniej zarejestrowana jako dywidenda kompensacyjna jest przeklasyfikowana na kompensacyjny zwrot kapitału, często ze względu na informacje podatkowe na koniec roku.

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units.
pl: Firma zwraca kapitał, zmniejszając podstawę kosztową bez wpływu na # jednostki.

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units. A distribution previously recorded as a dividend is reclassified to return of capital, often due to end-of-year tax information.
pl: Firma zwraca kapitał, zmniejszając podstawę kosztową bez wpływu na # jednostki. Wypłata wcześniej zarejestrowana jako dywidenda jest przeklasyfikowana na zwrot kapitału, często ze względu na informacje podatkowe na koniec roku.

en: Compensatory dividend
pl: Dywidenda wyrównawcza

en: Compensatory notional distribution (capital gain)
pl: Fikcyjny podział kompensacyjny (zysk kapitałowy)

en: Compensatory notional distribution (dividend)
pl: Fikcyjny podział kompensacyjny (dywidenda)

en: Compensatory return of capital
pl: Kompensacyjny zwrot kapitału

en: Compensatory return of capital (reclassification)
pl: Kompensacyjny zwrot kapitału (reklasyfikacja)

en: Complete
pl: Gotowe

en: Compress the data file
pl: Kompresuj plików z danymi

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
pl: Kompresuj plik danych gzip-em w czasie zapisu na dysk.

en: Con_firm Password
pl: _Potwierdź hasło

en: Conditional on splits not having variables
pl: Warunki podziałów nie mających zmiennych

en: Confidence
pl: Poufność

en: Contact
pl: Kontakt

en: Contents
pl: Zawartość

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Continue _Without Saving
pl: Kontynuuj _bez zapisywania

en: Continuous
pl: Ciągła

en: Conversion Direction
pl: Kierunek konwersji

en: Conversion completed
pl: Konwersja zaakończona

en: Convert all amounts to a single currency.
pl: Przelicz wszystkie transakcje na wspólną walutę.

en: Convert all transactions into a common currency.
pl: Przelicz wszystkie transakcje na wspólną walutę.

en: Convert the file
pl: Konwertuj plik

en: Converted to:
pl: Konwertowane na:

en: Converting
pl: Konwertowanie

en: Copy the current selection to clipboard
pl: Skopiuj bieżące zaznaczenie do schowka

en: Copy the selected transaction into clipboard
pl: Kopiuje zaznaczoną transakcję do schowka

en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
pl: Copyright © 1997-%s autorzy GnuCash.

en: Could not create opening balance.
pl: Nie można utworzyć otwartego bilansu.

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
pl: Nie można określić waluty dla konta. Wykorzystana zostanie domyślna waluta systemu.

en: Could not make a backup of the file %s
pl: Nie można utworzyć kopii pliku %s

en: Could not open the file %s. The error is: %s
pl: Nie można otworzyć pliku %s. Błąd: %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
pl: Nie można zapisywać do pliku %s. Sprawdź, czy masz uprawnienia zapisu do tego pliku i czy na dysku jest wystarczająco dużo miejsca do jego utworzenia.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
pl: Nie można przeanalizować %s dla podziału "%s".

en: Count
pl: Liczba

en: Count of Match String Usage
pl: Liczba pasujących ciągów znaków

en: Crea_te in advance
pl: _Utwórz z wyprzedzeniem

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
pl: Utwórz zaplanowaną transakcję od ostatniego uruchomienia

en: Create _New File
pl: Utwórz _nowy plik

en: Create a New Budget
pl: Utwórz nowy budżet

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template or edit the Scheduled Transaction that current transaction was created by.
pl: Utwórz Zaplanowaną Transakcję, używając bieżącej transakcji jako szablonu lub edytuj Zaplanowaną Transakcję, która utworzyła bieżącą transakcję.

en: Create a new Account
pl: Utwórz nowe konto

en: Create a new Billing Term
pl: Utwórz nowy termin płatności

en: Create a new file
pl: Tworzy nowy plik

en: Create a new invoice
pl: Utwórz nową fakturę

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
pl: Utwórz nową fakturę jako duplikat bieżącej

en: Create a new scheduled transaction
pl: Tworzy nową zaplanowaną transakcję

en: Create a new voucher
pl: Utwórz nowy kwit

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
pl: Utwórz nowy kwit jako duplikat obecnego

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
pl: Utwórz nowy kwit dla tej samej osoby co bieżący

en: Create a new window for each new register
pl: Utwórz nowe okno dla każdego nowego rejestru

en: Create a new window for each new report
pl: Utwórz nowe okno dla każdego nowego raportu

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
pl: Twórz dokładne raporty i wykresy na podstawie danych finansowych

en: Create automatically
pl: Utwórz automatycznie

en: Create in advance
pl: Utwórz z wyprzedzeniem

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
pl: Utwórz nowe konta klikając przycisk "Nowe" w pasku narzędziowym głównego okna. Wyświetlone zostanie okno dialogowe gdzie można będzie wprowadzić szczegóły konta. Aby uzyskać więcej informacji na temat rodzaju kont lub ustawień wykresów kont, zajrzyj do podręcznika internetowego GnuCash.

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
pl: Utwórz raport dla zakresu dat budżetu zamiast dla całego okresu budżetowania.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
pl: Utwórz transakcję na tyle dni przed datą wejścia w życie.

en: Created
pl: Utworzona

en: Created Transactions
pl: Utworzone transakcje

en: Creating accounts
pl: Tworzenie kont

en: Credit
pl: Ma

en: Credit Account
pl: Konto Ma

en: Credit Accounts
pl: Konta kredytowe

en: Credit Card
pl: Karta kredytowa

en: Credit Formula
pl: Formuła Ma

en: Credit Limit
pl: Limit kredytu

en: Credit Lines
pl: Linie kredytowe

en: Credit Note
pl: Nota kredytowa

en: Credit Value
pl: Wartość Ma

en: Credit limit
pl: Limit kredytu

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
pl: Strona Ma musi być wartością dodatnią albo musi pozostać pusta.

en: Credited Account Owner
pl: Właściciel konta uznawanego

en: Credits
pl: Strona Ma

en: Croatian (MacCroatian)
pl: Chorwackie (MacCroatian)

en: Cross
pl: Krzyż

en: Cu_rrency
pl: _Waluta

en: Cu_t
pl: _Wytnij

en: Cu_t Transaction
pl: _Wytnij transakcję

en: Currenc_y
pl: _Waluta

en: Currencies
pl: Waluty

en: Currency
pl: Waluta

en: Currency Information
pl: Informacje o walucie

en: Currency To
pl: Waluta

en: Currency conversion date
pl: Data przeliczenia waluty

en: Current
pl: Obecne

en: Current Value:
pl: Bieżąca wartość:

en: Current budget period
pl: Bieżący okres budżetowy

en: Currently you have no saved reports.
pl: Obecnie nie masz żadnych zapisanych raportów.

en: Custom
pl: Własne

en: Custom Multicolumn Report
pl: Niestandardowy raport wielokolumnowy

en: Custom Title
pl: Tytuł własny

en: Custom date format
pl: Własny format daty

en: Custom format
pl: Własny format

en: Custom regular expression
pl: Własne wyrażenie regularne

en: Customer
pl: Klient

en: Customer ID
pl: Identyfikator klienta

en: Customer Listing
pl: Lista klientów

en: Customer Name
pl: Numer klienta

en: Customer Number
pl: Numer klienta

en: Customer Report
pl: Klient (raport)

en: Customer Summary
pl: Klient (podsumowanie)

en: Customer number
pl: Numer klienta

en: Customer number format
pl: Format numeru klienta

en: Customer's Invoices
pl: Faktury klienta

en: Customer's Jobs
pl: Zadania klienta

en: Customers
pl: Klienci

en: Customers Overview
pl: Przegląd klientów

en: Cut a reconciled split from a transaction
pl: Wytnij uzgodniony podział z transakcji

en: Cut a split from a transaction
pl: Wytnij podział z transakcji

en: Cut a transaction with reconciled splits
pl: Wytnij transakcję z uzgodnionymi podziałami

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
pl: Wytnij bieżące zaznaczenie i skopiuj do schowka

en: Cut the current transaction?
pl: Wyciąć bieżącą transakcję?

en: Cut the selected transaction into clipboard
pl: Wycina zaznaczoną transakcję do schowka

en: Cutoff Day
pl: Dzień płatności

en: Cyrillic
pl: Cyrylica

en: Cyrillic (IBM-855)
pl: Cyrylica (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
pl: Cyrylica (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
pl: Cyrylica (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
pl: Cyrylica (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
pl: Cyrylica (MacCyrylic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
pl: Cyrylica (Windows-1251)

en: D_elete
pl: Usuń (_e)

en: Daily
pl: Codziennie

[ctx: Daily]
en: Every
pl: Co

[ctx: Daily]
en: days.
pl: dni.

en: Daily (360)
pl: Codziennie (360)

en: Daily (365)
pl: Codziennie (365)

en: Daily Average
pl: Średnia dzienna

en: Dashboard
pl: Raport zbiorczy (Dashboard)

en: Data markers?
pl: Znaczniki danych?

en: Database
pl: Baza danych

en: Date
pl: Data

en: Date Closed
pl: Zamknięto dnia

en: Date Entered
pl: Podana data

en: Date Filter
pl: Filtruj daty

en: Date Format
pl: Format daty

en: Date Opened
pl: Otwarto dnia

en: Date Posted
pl: Data księgowania

en: Date Range
pl: Zakres dat

en: Date format
pl: Format daty

en: Date format choice
pl: Wybór formatu daty

en: Date format to use
pl: Format daty

en: Date of Entry
pl: Data wpisania

en: Date of Report
pl: Data raportu

en: Date of _Entry
pl: Data _wpisania

en: Date of duplicated entries
pl: Data zduplikowanych wpisów

en: Date range of transactions to retrieve:
pl: Zakres dat do pobrania transakcji:

en: Date required.
pl: Wymagana data.

en: Date:
pl: Data:

en: Days
pl: Dni

en: Days in ad_vance
pl: _Dni przed terminem

en: De_lete
pl: _Usuń

en: De_scription
pl: _Opis

en: Debit
pl: Winien

en: Debit Account
pl: Konto Winien

en: Debit Amount
pl: Kwota Winien

en: Debit Formula
pl: Formuła Wn

en: Debit Value
pl: Wartość Winien

en: Debited Account Owner
pl: Właściciel obciążanego konta

en: Debits
pl: Strona Winien

en: Decrease
pl: Zmniejsz

en: Decrease in capital
pl: Zmniejszenie kapitału

en: Default
pl: Domyślny

en: Default Budget
pl: Budżet domyślny

en: Default Chargeback Project
pl: Domyślny projekt zwrotu kosztów

en: Default Customer TaxTable
pl: Domyślna tabela podatkowa klienta

en: Default Hours per Day
pl: Domyślna liczba godzin dziennie

en: Default Rate
pl: Domyślna stawka

en: Default Vendor TaxTable
pl: Domyślna tabela podatkowa dostawców

en: Default alternate background for table cells.
pl: Domyślny alternatywny kolor używany do tła komórek tabeli.

en: Default background for table cells.
pl: Domyślny kolor tła używany w komórkach tabeli.

en: Default color for subtotal rows.
pl: Domyślny kolor wierszy sum częściowych.

en: Default currency for new accounts
pl: Domyślna waluta dla nowych kont

en: Default currency for new reports
pl: Domyślna waluta dla nowych raportów

en: Default encoding
pl: Domyślne kodowanie

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
pl: Domyślny status transakcji QIF, jeśli nie jest określony w pliku QIF.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
pl: Domyślna dla nowego wyszukiwania, jeśli zwrócona liczba wyników jest mniejsza od tej liczby

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
pl: Domyślna wartość dla nowych wyszukiwań, jeśli zwrócona zostaje mniejsza ilość wyników od podanej liczby.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
pl: Domyślny status transakcji (nadpisywany przez status nadany przez plik QIF)

en: Degrees
pl: Stopni

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete %s?
pl: Usunąć %s?

en: Delete Account
pl: Usuń konto

en: Delete a commodity
pl: Usuń typ środków

en: Delete a commodity with price quotes
pl: Usuń typ środków i ceny

en: Delete a transaction
pl: Usuń transakcję

en: Delete a transaction with reconciled splits
pl: Usuń transakcję z uzgodnionymi podziałami

en: Delete all _transactions
pl: Usuń _wszystkie transakcje

en: Delete commodity?
pl: Usunąć rodzaj środków?

en: Delete multiple price quotes
pl: Usuń wiele notowań

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
pl: Usuń stare pliki dzienników/archiwum po określonej liczbie dni (0 = nigdy)

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
pl: Usuń stare pliki dzienników/archiwum po określonej liczbie dni (0 = nigdy).

en: Delete prices?
pl: Usunąć ceny?

en: Delete report configuration
pl: Usuń raport

en: Delete results from current search
pl: Usunięcie wyników z bieżącego wyszukiwania

en: Delete selected account
pl: Usuń zaznaczone konto

en: Delete the Selected Budget
pl: Usuń wybrany budżet

en: Delete the current Billing Term
pl: Usuń bieżący termin płatności

en: Delete the current entry
pl: Usuń bieżący wpis

en: Delete the current transaction
pl: Usuwa bieżącą transakcję

en: Delete the current transaction?
pl: Usunąć bieżącą transakcję?

en: Delete the currently selected transaction template
pl: Usuń zaznaczony szablon transakcji

en: Delete the highlighted lot
pl: Usuwa zaznaczoną partię

en: Delete the selected scheduled transaction
pl: Usuwa zaznaczoną zaplanowaną transakcję

en: Delete the selected transaction
pl: Usuwa zaznaczoną transakcję

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
pl: Usunąć podział '%s' z transakcji '%s'?

en: Deleting account %s
pl: Usuwanie konta %s

en: Deposit
pl: Depozyt

en: Depth limit behavior
pl: Zachowanie limitu głębokości

en: Desc_ription
pl: _Opis

en: Descending
pl: Malejąco

en: Descr.
pl: Opis

en: Descri_ption
pl: Op_is

en: Description
pl: Opis

en: Description Field
pl: Pole opisu

en: Description, Notes, or Memo
pl: Opis, uwagi lub notatki

en: Destination account for the auto-balance split.
pl: Konto docelowe automatycznie bilansującego podziału.

en: Detailed
pl: Szczegółowe

en: Diamond
pl: Diament

en: Diff
pl: Różn

en: Difference
pl: Różnica

en: Direct Debit
pl: Polecenie zapłaty

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Discarding this transaction.
pl: Odrzucenie bieżącej transakcji.

en: Discount
pl: Zniżka

en: Discount %
pl: Zniżka %

en: Discount Amount
pl: Kwota zniżki

en: Discount Days
pl: Dni zniżki

en: Discount How
pl: Rodzaj zniżki

en: Discount Rate
pl: Zniżka

en: Discount Type
pl: Typ zniżki

en: Discount Type: Monetary Value
pl: Typ zniżki: kwota pieniężna

en: Discount Type: Percent
pl: Typ zniżki: procent

en: Discount and tax both applied on pretax value
pl: Zniżka i podatek wyliczane przed opodatkowaniem

en: Discount computed after tax is applied
pl: Zniżka obliczona po zastosowaniu podatku

en: Discount days cannot be more than due days.
pl: Dni zniżek nie może być więcej niż dni spłaty.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
pl: Procent zniżki musi mieścić się między 0 a 100 albo musi pozostać pusty.

en: Discrete
pl: Dyskretna

en: Display
pl: Wyświetl

en: Display "_tip of the day" dialog
pl: _Wyświetl "Porady dnia"

en: Display Active status.
pl: Wyświetl stan Aktywny.

en: Display Address 1.
pl: Wyświetl adres 1.

en: Display Address 2.
pl: Wyświetl adres 2.

en: Display Address 3.
pl: Wyświetl adres 3.

en: Display Address 4.
pl: Wyświetl adres 4.

en: Display Columns
pl: Wyświetl kolumny

en: Display a balance sheet (using eguile template)
pl: Wyświetl arkusz bilansu (używając szablonu eguile)

en: Display a column for the actual values.
pl: Wyświetl kolumnę dla wartości bieżących.

en: Display a column for the budget values.
pl: Wyświetl kolumnę dla wartości budżetu.

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
pl: Wyświetl fakturę klienta jako rachunek, kwit

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
pl: Wyświetl fakturę klienta z kolumnami podatkowymi (używając szablonu eguile)

en: Display a graph of the selected data.
pl: Pokaż wykres na podstawie wybranych danych.

en: Display a running balance?
pl: Wyświetlić saldo bieżące?

en: Display a subtotal summary table.
pl: Wyświetl tabelę podsumowania sum częściowych.

en: Display a table of the selected data.
pl: Wyświetlanie tabeli wybranych danych.

en: Display accounts as hyperlinks
pl: Wyświetl konta jako łącza

en: Display an Australian customer invoice with tax columns (using eguile template)
pl: Wyświetl australijską fakturę klienta z kolumnami podatkowymi (używając szablonu eguile)

en: Display as a two column report
pl: Wyświetl jako raport dwukolumnowy

en: Display document link?
pl: Wyświetlić link do dokumentu?

en: Display due date?
pl: Wyświetlać termin płatności?

en: Display each entry's total total tax?
pl: Wyświetlać w każdej pozycji całkowity podatek?

en: Display in standard, income first, order
pl: Wyświetl w standardowej kolejności, przychody najpierw

en: Display ne_gative amounts in red
pl: Wyświetl _ujemne kwoty w kolorze czerwonym

en: Display negative amounts in red
pl: Ujemne kwoty w kolorze czerwonym

en: Display negative values in red.
pl: Wyświetlaj ujemne kwoty w kolorze czerwonym.

en: Display or hide reconciled matches
pl: Wyświetlanie lub ukrywanie uzgodnionych dopasowań

en: Display symbol
pl: Wyświetlaj symbole giełdowe

en: Display the account code?
pl: Wyświetlić kod konta?

en: Display the account name?
pl: Wyświetlać nazwę konta?

en: Display the account?
pl: Wyświetlać konto?

en: Display the action?
pl: Czy wyświetlać akcję?

en: Display the amount?
pl: Wyświetlać kwotę?

en: Display the billing id?
pl: Wyświetlać identyfikator rachunku?

en: Display the check number?
pl: Wyświetlać numer czeku?

en: Display the date?
pl: Czy wyświetlać datę?

en: Display the description?
pl: Czy wyświetlać opis?

en: Display the entered date?
pl: Wyświetlać datę wprowadzenia?

en: Display the entry's discount?
pl: Wyświetlić rabat na pozycji?

en: Display the entry's taxable status?
pl: Wyświetlić status podatkowy wpisu?

en: Display the entry's value?
pl: Wyświetlać wartość pozycji?

en: Display the full account name?
pl: Wyświetlać pełną nazwę konta?

en: Display the invoice billing terms?
pl: Wyświetlać warunki płatności faktury?

en: Display the invoice notes?
pl: Wyświetlać notatki z faktury?

en: Display the invoice references?
pl: Wyświetlać odwołania do faktur?

en: Display the memo?
pl: Wyświetlać notatkę?

en: Display the name of lot the shares are in?
pl: Wyświetlać nazwę partii, do której należą udziały?

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
pl: Wyświetl zakładki na dole okna.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
pl: Wyświetlaj zakładki po lewej stronie okna.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
pl: Wyświetlaj zakładki po prawej stronie okna.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
pl: Wyświetlaj zakładki na górze okna.

en: Display the notes if the memo is unavailable?
pl: Wyświetlać zapiski, jeśli notatka jest niedostępna?

en: Display the number of shares?
pl: Wyświetlać liczbę udziałów?

en: Display the other account code?
pl: Wyświetlić drugi kod konta?

en: Display the payments applied to this invoice?
pl: Wyświetlać płatności związane z bieżącą fakturą?

en: Display the period credits column?
pl: Wyświetlić kolumnę depozytów z okresu?

en: Display the period debits column?
pl: Wyświetlić kolumnę wydatków z okresu?

en: Display the price per item?
pl: Wyświetlać cenę pozycji?

en: Display the quantity of items?
pl: Wyświetlać liczbę pozycji?

en: Display the reconciled date?
pl: Wyświetlać uzgodnioną datę?

en: Display the shares price?
pl: Wyświetlać ceny udziałów?

en: Display the subtotals?
pl: Wyświetlać sumy częściowe?

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
pl: Wyświetlaj pasek podsumowań na dole strony.

en: Display the summary bar at the top of the page.
pl: Wyświetlaj pasek podsumowań na górze strony.

en: Display the totals?
pl: Wyświetlać sumy całkowite?

en: Display the transaction date?
pl: Czy wyświetlać datę transakcji?

en: Display the transaction description?
pl: Wyświetlać opis transakcji?

en: Display the transaction linked document
pl: Wyświetlanie dokumentu powiązanego z transakcją

en: Display the transaction reference?
pl: Wyświetlić odwołanie do transakcji?

en: Display the transaction type?
pl: Wyświetlać typ transakcji?

en: Display the value in transaction currency?
pl: Wyświetlić wartość w walucie transakcji?

en: Display the ~a report
pl: Wyświetl raport ~a

en: Display this column
pl: Wyświetl tę kolumnę

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
pl: Podział

en: Dist
pl: Dystr

en: Dividend
pl: Dywidenda

en: Dividends
pl: Dywidendy

en: Do not do any filtering
pl: Nie stosuj żadnego filtra

en: Do not import (no action selected)
pl: Nie importuj (nie wybrano działania)

en: Do not load the last file opened
pl: Nie wczytuj ostatniego otwartego pliku

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
pl: Pokaż korekty Wn/Ma brutto, nie netto, dla tych kont. Firmy merchandisingowe będą tutaj wybierać swoje konta zasobów.

en: Do not print Action:Memo data
pl: Nie drukuj danych Działania:Notatka

en: Do not print full account names
pl: Nie drukuj długich nazw kont

en: Do not print transaction detail
pl: Nie drukuj szczegółów transakcji

en: Do not show
pl: Nie pokazuj

en: Do not use special date processing
pl: Nie korzystaj ze specjalnego przetwarzania danych

en: Do you really want to close the order?
pl: Czy na pewno chcesz zamknąć zamówienie?

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć bieżący szablon o nazwie "%s"?

en: Do you really want to post the invoice?
pl: Czy na pewno zaksięgować fakturę?

en: Do you really want to post these invoices?
pl: Czy na pewno chcesz zaksięgować fakturę?

en: Do you utilize an escrow account, if so an account must be specified…
pl: Czy korzystasz z rachunku powierniczego, jeśli tak, należy określić konto…

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
pl: Czy chcesz przełożyć to uzgodnienie i zakończyć je później?

[ctx: Document Link flag for 'file']
en: f
pl: p

en: Documents
pl: Dokumenty

en: Don't _tell me again.
pl: Nie _mów tego więcej.

en: Don't change any displayed amounts
pl: Nie zmieniaj żadnej wyświetlanej kwoty

en: Don't open imported documents in tabs
pl: Nie otwieraj importowanych dokumentów na kartach

en: Don't sign reverse any accounts.
pl: Nie odwracaj znaku żadnego konta.

en: Don't tell me again this _session.
pl: Nie powiadamiaj mnie więcej w czasie tej _sesji.

en: Double _mode colors alternate with transactions
pl: Zamieniaj _kolory według transakcji

en: Double click on the transaction to either change the matching transaction in GnuCash or the destination account of the auto-balance split (if required).
pl: Kliknij podwójnie na transakcję aby dopasować istniejącą transakcję lub konto docelowe (jeśli to konieczne).

en: Double-Weeks
pl: Dwa tygodnie

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
pl: Kliknij dwukrotnie w dowolnym miejscu w poniższej tabeli, aby wstawić podział kolumny

en: Down
pl: Na dół

en: Draw _vertical lines between columns
pl: Rysu_j pionowe linie między kolumnami

en: Draw hori_zontal lines between rows
pl: Rysuj poziome linie mię_dzy rzędami

en: Due
pl: Należność

en: Due Bills Reminder
pl: Przypomnienie o terminach płatności

en: Due Date
pl: Termin płatności

en: Due Day
pl: Do dnia

en: Due Days
pl: Terminy płatności

en: Due Invoices Reminder
pl: Przypomnienie o fakturach

en: Dup_licate Entry
pl: Dup_likuj wpis

en: Dup_licate Transaction
pl: _Duplikuj transakcję

en: Duplicate
pl: Duplikuj

en: Duplicate Transaction
pl: Duplikuj transakcję

en: Duplicating a changed transaction
pl: Duplikowanie zmienionej transakcji

en: E_nter date:
pl: Wprowadź _datę:

en: E_xamples
pl: Przy_kłady

en: E_xtensions
pl: Rozszerzeni_a

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
pl: Za każdym razem, kiedy drukowana jest data, wydrukuj ją w formacie określonym poniżej za pomocą znaków Y, M, D.

en: Easy
pl: Łatwy

en: Easy Invoice
pl: Faktura (prosta)

en: Edit
pl: Edycja

en: Edit Account
pl: Edytuj konto

en: Edit Bill
pl: Edytuj rachunek

en: Edit Credit Note
pl: Edytuj notę kredytową

en: Edit Customer
pl: Edytuj klienta

en: Edit E_xchange Rate
pl: _Edytuj kurs wymiany

en: Edit Employee
pl: Edycja pracownika

en: Edit Expense Voucher
pl: Edytuj kwit wydatku

en: Edit Invoice
pl: Edytuj fakturę

en: Edit Job
pl: Z_modyfikuj zadanie

en: Edit Note
pl: Edytuj notatkę

en: Edit Options
pl: Opcje edycji

en: Edit Scheduled Transaction
pl: Edytuj zaplanowaną transakcję

en: Edit Vendor
pl: Edytuj dostawcę

en: Edit _Account
pl: Edytuj _konto

en: Edit budget for all periods
pl: Edytuj budżet dla wszystkich okresów

en: Edit currency
pl: Edytuj walutę

en: Edit imported transaction details
pl: Edytuj szczegóły importowanej transakcji

en: Edit payment…
pl: Edytuj płatność…

en: Edit report configuration name
pl: Edytuj nazwę raportu

en: Edit report options
pl: Modyfikuje opcje raportu

en: Edit report style sheets
pl: Edycja arkuszy stylów raportu

en: Edit security
pl: Edytuj papier wartościowy

en: Edit the current Billing Term
pl: Modyfikuj bieżący termin płatności

en: Edit the current price.
pl: Modyfikuje bieżącą cenę.

en: Edit the current transaction
pl: Modyfikuje bieżącą transakcję

en: Edit the global preferences of GnuCash
pl: Edytuj globalne preferencje GnuCash

en: Edit the list of encodings
pl: Edytuj listę stron kodowych

en: Edit the properties of the current file
pl: Edytuj właściwości bieżącego pliku

en: Edit the selected account
pl: Modyfikuje zaznaczone konto

en: Edit the selected scheduled transaction
pl: Modyfikuje zaznaczoną zaplanowaną transakcję

en: Edit this invoice
pl: Zmodyfikuj tę fakturę

en: Edit this voucher
pl: Zmodyfikuj ten kwit

en: Edit…
pl: Edytuj…

en: Elements
pl: Elementy

en: Email
pl: E-mail

en: Employee
pl: Pracownik

en: Employee ID
pl: ID pracownika

en: Employee Name
pl: Imię pracownika

en: Employee Number
pl: Numer pracownika

en: Employee Report
pl: Pracownik (raport)

en: Employee Username
pl: Nazwisko pracownika

en: Employee number
pl: Numer pracownika

en: Employee number format
pl: Format numeru pracownika

en: Employees
pl: Pracownicy

en: Employees Overview
pl: Przegląd pracowników

en: Empty
pl: Puste

en: Empty space
pl: Pusta przestrzeń

en: Enable Cascading Account Color
pl: Kaskadowo ustaw Kolor konta

en: Enable Cascading Account Hidden
pl: Kaskadowo ustaw Ukryte

en: Enable Cascading Account Placeholder
pl: Kaskadowo ustaw Wypełniacz

en: Enable Links
pl: Odnośniki

en: Enable SKIP transaction action
pl: Włącz akcję pomijania

en: Enable chart
pl: Włącz wykres

en: Enable extra/development/debugging features.
pl: Włącz składniki dodatkowe/programistyczne/odpluskwiające.

en: Enable hyperlinks in reports.
pl: Zezwala na używanie w raportach odnośników.

en: Enable link to chart
pl: Włącz odnośniki od wykresu

en: Enable skip transaction action
pl: Włącz pomijanie transakcji

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
pl: Włącz akcję pomijania w trakcie dopasowywania transakcji. Spowoduje to domyślne pomijanie transakcji, które mają dopasowanie w strefie żółtej (powyżej progu automatycznego dodawania, ale poniżej progu automatycznego przejrzenia).

en: Enable the UPDATE AND CLEAR action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
pl: Włącz akcję aktualizacji z przejrzeniem w trakcie dopasowywania transakcji. Spowoduje to domyślną aktualizację i przejrzenie istniejących transakcji przez transakcje, które mają dopasowanie powyżej progu automatycznego przejrzenia oraz mają inną datę i kwotę niż istniejąca transakcja.

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
pl: Włącz akcję aktualizacji z uzgadnianiem w trakcie dopasowywania transakcji. Spowoduje to domyślną aktualizację i uzgodnienie istniejących transakcji przez transakcje, które mają dopasowanie powyżej progu automatycznego przejrzenia oraz mają inną datę i kwotę niż istniejąca transakcja.

en: Enable the sections to Cascade
pl: Włącz sekcje aby ustawić kaskadowo

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
pl: Włącz limit czasu w pytaniu „Zapisz zmiany po zamknięciu”

en: Enable vertical grid lines on table displays
pl: Włącz pionowe linie siatki na ekranach tabel

en: Enabled
pl: Aktywna

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
pl: Używa algorytmu Bayes'a podczas łączenia importowanych transakcji z istniejącymi. W przeciwnym wypadku użyty zostanie mniej złożony mechanizm regułowy.

en: Enables file compression when writing the data file.
pl: Włącza kompresję podczas zapisu pliku danych.

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
pl: Włącza 'Porady dnia' podczas startu programu GnuCash. Jeśli zaznaczone, okno będzie się pokazywać. W przeciwnym wypadku zostanie ukryte.

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
pl: Włącz większą liczbę komunikatów debugowania dla bankowości elektronicznej HBCI/AqBanking.

en: Encoding
pl: Kodowanie

en: End
pl: Koniec

en: End Date
pl: Data końcowa

en: End Date:
pl: Data końcowa:

en: End Value
pl: Wartość końcowa

en: End date
pl: Data końcowa

en: End of accounting period
pl: Koniec okresu obrachunkowego

en: End of current quarter
pl: Koniec bieżącego kwartału

en: End of previous accounting period
pl: Koniec poprzedniego okresu obrachunkowego

en: End of previous month
pl: Koniec poprzedniego miesiąca

en: End of previous quarter
pl: Koniec poprzedniego kwartału

en: End of previous year
pl: Koniec poprzedniego roku

en: End of this accounting period
pl: Koniec tego okresu obrachunkowego

en: End of this month
pl: Koniec tego miesiąca

en: End of this quarter
pl: Koniec tego kwartału

en: End of this year
pl: Koniec tego roku

en: Ending Balance
pl: Bilans końcowy

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
pl: Data końcowa (w sekundach od 1 stycznia 1970)

en: Ending time period identifier
pl: Identyfikator końcowego okresu czasu

en: Engagement:
pl: Inwestycje:

en: English (ASCII)
pl: Angielskie (ASCII)

en: Ente_r date:
pl: Wp_rowadź datę:

en: Enter
pl: Wprowadź

en: Enter Information about…
pl: Wprowadź informacje o…

en: Enter Password
pl: Wprowadź hasło

en: Enter _Interest Charge…
pl: Wprowadź _koszty kredytu…

en: Enter _Interest Payment…
pl: Wprowadź płatność o_dsetek…

en: Enter a description of the split
pl: Wprowadź opis podziału

en: Enter a description of the transaction
pl: Wprowadź opis transakcji

en: Enter a name for the account
pl: Wprowadź nazwę konta

en: Enter a name for the highlighted lot.
pl: Wprowadź nazwę zaznaczonej partii.

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
pl: Wprowadź nazwę albo krótki opis, np. "Akcje Red Hata".

en: Enter a payment for the owner of this voucher
pl: Wprowadź płatność dla właściciela tego kwitu

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
pl: Wprowadź tytuł dla formatu własnego. Tytuł ten pojawi się w polu wyboru 'Sprawdź format' okna sprawdzania wydruku. Użycie tytułu istniejącego formatu własnego spowoduje jego nadpisanie.

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
pl: Wprowadź unikalny kod używany do identyfikacji typu środków. Możesz również bezpiecznie pozostawić to pole puste.

en: Enter a unique name for the new template.
pl: Wprowadź unikalną nazwę nowego szablonu.

en: Enter a user name and password to connect to: %s
pl: Wprowadź nazwę użytkownika i hasło, aby połączyć się z: %s

en: Enter an Online Transaction
pl: Wprowadź transakcję online

en: Enter an URL like "%s"
pl: Wpisz adres URL taki jak "%s"

en: Enter any notes you want to make about this lot.
pl: Wpisz dowolne notatki, którymi chcesz opisać partię.

en: Enter credit formula for real transaction
pl: Wprowadź formułę Ma dla rzeczywistej transakcji

en: Enter debit formula for real transaction
pl: Wprowadź formułę Winien(Wn) dla rzeczywistej transakcji

en: Enter file name and location for the Export…
pl: Wprowadź nazwę pliku i lokalizację eksportu.…

en: Enter file name and location for the Import…
pl: Wprowadź nazwę pliku i lokalizację importu…

en: Enter notes for the transaction
pl: Wprowadź notatkę dotyczącą transakcji

en: Enter report row/column span
pl: Wprowadź rozpiętość kolumn/wierszy raportu

en: Enter the Discount Amount
pl: Wpisz kwotę zniżki

en: Enter the Discount Percent
pl: Wpisz procent zniżki

en: Enter the Discount … unknown type
pl: Wpisz zniżkę … typ nieznany

en: Enter the Entry Description
pl: Wpisz opis pozycji

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
pl: Wprowadź dane pożyczki, jako minimum wprowadź ważne konto pożyczki i kwotę.

en: Enter the Quantity of units for this Entry
pl: Wprowadź ilość jednostkową dla pozycji

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
pl: Wprowadź tabelę podatkową dla tej pozycji

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
pl: Wprowadź konto, z którego chcesz dokonać transferu lub wybierz jedno z listy

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
pl: Wprowadź datę i ilość udziałów zgromadzonych lub utraconych w trakcie splitu bądź fuzji. Dla fuzji (splitów negatywnych) użyj ujemnej wartości podczas dystrybucji udziałów. Możesz również wprowadzić opis transakcji lub przyjąć zaproponowany domyślnie.

en: Enter the effective share price
pl: Wprowadź rzeczywistą cenę udziału

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
pl: Podaj pełną nazwę typu środków. Przykład: Cisco Systems Inc. lub Apple Computer, Inc.

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
pl: Wprowadź konto przydów/wydatków dla pozycji lub wybierz jakieś z listy

en: Enter the name of the Customer
pl: Wprowadź nazwę klienta

en: Enter the name of the Vendor
pl: Wprowadź nazwę dostawcy

en: Enter the new balance of shares after the stock split.
pl: Wprowadź liczbę udziałów po podziale.

en: Enter the number of shares bought or sold
pl: Wprowadź liczbę udziałów kupionych lub sprzedanych

en: Enter the number of shares you gained or lost in the transaction.
pl: Wprowadź liczbę udziałów nabytych lub utraconych w transakcji.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
pl: Podaj najmniejszy ułamek środków, którym można handlować. W przypadku giełd na których można handlować tylko pełnymi jednostkami, należy wpisać 1.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
pl: Wprowadź symbol giełdowy dla środków (n.p. CSCO or AAPL). Jeśli pobierasz notowania z sieci, pole to musi pasować dokładnie do symbolu używanego przez źródło notowań (wielkość liter znacząca).

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
pl: Wprowadź symbol giełdowy lub inny znany skrót, taki jak "RHT". Jeśli nie ma takiego lub żadnego nie znasz, utwórz swój własny.

en: Enter the type of Entry
pl: Wpisz typ pozycji

en: Enter the unit-Price for this Entry
pl: Wprowadź cenę jednostkową dla pozyzji

en: Enter your password
pl: Wprowadź hasło

en: Enter your username and password
pl: Wprowadź nazwę użytkownika i hasło

en: Entity Not Found: %s
pl: Jednostka nie odnaleziona: %s

en: Entity type does not match %s: %s
pl: Typ wpisu nie pasuje %s: %s

en: Entries
pl: Wpisy

en: Equities
pl: Akcje

en: Equity
pl: Kapitał własny

en: Equity Accounts
pl: Konta kapitału własnego

en: Equity Statement
pl: Zestawienie kapitału własnego

en: Error
pl: Błąd

en: Error adding price.
pl: Błąd przy dodawaniu ceny.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
pl: Błąd w wyrażeniu regularnym "%s":
    %s

en: Error on executing job.
    
    Status: %s
pl: Błąd podczas wykonywania zadania.
    
    Status: %s

en: Error on executing job.
    
    Status: %s (%d)
pl: Błąd podczas wykonywania zadania.
    
    Status: %s (%d)

en: Error text.
pl: Tekst błędu.

en: Escrow Account
pl: Konto Escrow

en: Escrow Payment
pl: Płatność depozytowa

en: Esti_mate Budget…
pl: Osza_cuj budżet…

en: Estimate
pl: Oszacuj

en: Estimate Budget Values
pl: Oszacuj kwoty budżetu

en: Europe
pl: Europa

en: Europe (31.12.2001)
pl: Europa (31.12.2001)

en: European
pl: Europejski

en: Every
pl: Co

en: Every transaction has a "Notes" field where you can put useful information.
    
    To make it visible
    select "View" in the menu bar and check "Double Line" or
    check "Double Line View" in Preferences:Register Defaults.
pl: Każda transakcja posiada pole "Notatki", w którym możesz umieścić przydatne informacje.
    
    Aby było ono widoczne
    wybierz "Widok" z paska menu i zaznacz "Podwójna linia" lub
    zaznacz opcję "Tryb podwójnej linii" w Preferencjach: Domyślne ustawienia rejestru.

en: Examples
pl: Przykłady

en: Exch. Rate
pl: Kurs wymiany

en: Exchange Rate
pl: Kurs Wymiany

en: Exchange Rates
pl: Kursy wymiany

en: Exchange by CSV/FinTS(former HBCI) or import SWIFT-MT9xx/QIF/OFX data including Transaction Matching
pl: Wymieniaj CSV/FinTS (wcześniej HBCI) lub importuj dane SWIFT-MT9xx/QIF/OFX

en: Exchange rate | Exchange rates
pl[0]: Kurs wymiany
pl[1]: Kursy wymiany
pl[2]: Kursy wymiany

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
pl: Pomiń transakcje z filtra kont

en: Exclude accounts with zero total balances
pl: Wyłącz konta z zerowymi bilansami całkowitymi

en: Exclude transactions between selected accounts
pl: Pomiń transakcje między wybranymi kontami

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
pl: Nie uwzględniaj transakcji, które obejmują tylko dwa konta wybrane poniżej. Ma to wpływ jedynie na kolumny zysków i strat w tabeli.

en: Execute this online transaction now
pl: Wykonaj teraz bieżącą transakcję online

en: Existing
pl: Istniejące

en: Existing Assets
pl: Istniejące aktywa

en: Existing Document Link is
pl: Istniejące Łącze do Dokumentu to

en: Existing Equity
pl: Istniejący kapitał własny

en: Existing Liabilities
pl: Istniejące pasywa

en: Existing Retained Earnings
pl: Istniejące zyski zatrzymane

en: Existing Retained Losses
pl: Istniejące straty zatrzymane

en: Expense
pl: Wydatki

en: Expense Account
pl: Konto wydatków

en: Expense Accounts
pl: Konta wydatków

en: Expense Chart
pl: Wydatki (wykres)

en: Expense Over Time
pl: Wydatki w czasie

en: Expense Piechart
pl: Wydatki (wykres kołowy)

en: Expense Total
pl: Wydatki razem

en: Expense Voucher
pl: Kwit wydatków

en: Expense Vouchers
pl: Kwity wydatków

en: Expense voucher number
pl: Numer kwit wydatków

en: Expense voucher number format
pl: Format numerowania kwitów wydatków

en: Expenses
pl: Wydatki

en: Expenses vs. Day of Week
pl: Wydatki na tle dni tygodnia

en: Explanation
pl: Wyjaśnienie

en: Export
pl: Eksport

en: Export A_ctive Register to CSV…
pl: Eksportuj aktywny _rejestr do CSV…

en: Export Account T_ree to CSV…
pl: Eksportuj _drzewo kont do CSV…

en: Export HTML-formatted report to file
pl: Eksportuje raport do pliku w formacie HTML

en: Export Now…
pl: Eksportuj teraz…

en: Export Summary
pl: Eksportuj podsumowanie

en: Export _Accounts
pl: Eksportuj _konta

en: Export _Report
pl: _Eksportuj raport

en: Export _Report…
pl: Eksportuj _Raport…

en: Export _Transactions to CSV…
pl: Eksportuj _transakcje do CSV…

en: Export as P_DF…
pl: Eksportuj jako P_DF…

en: Export the Account Tree to a CSV file
pl: Eksportuje drzewo kont do pliku CSV

en: Export the Transactions to a CSV file
pl: Eksportuj transakcje do pliku CSV

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
pl: Eksportuje hierarchię kont do nowego pliku GnuCash

en: Export the current report as a PDF document
pl: Eksportuj bieżący raport jako dokument PDF

en: Export to PDF File
pl: Eksportuj do pliku PDF

en: Exporting file…
pl: Eksportowanie pliku…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
pl: Rozszerz bieżącą książkę poprzez połączenie z nowymi kategoriami typów kont

en: Extra Notes
pl: Dodatkowe uwagi

en: Extra Payments
pl: Opłaty dodatkowe

en: Extra to Charge Card
pl: Dodatek do karty płatniczej

en: F_ind Account
pl: Z_najdź konto

en: F_raction traded
pl: _Część sprzedawana

en: Failed
pl: Nieudany

en: Failed to create price from selected columns.
pl: Nie można utworzyć cen z zaznaczonych kolumn.

en: Failed to open log file: %s: %s
pl: Nie można otworzyć pliku dziennika: %s: %s

en: Fancy
pl: Ozdobny

en: Fancy Date Format
pl: Ozdobny format daty

en: Fancy Invoice
pl: Faktura (ozdobna)

en: Fee
pl: Opłata

en: Fees
pl: Opłaty

en: File %s opened. %s
pl: Plik %s otwarty. %s

en: File Found
pl: Znaleziono Plik

en: File Not Found
pl: Nie znaleziono pliku

en: File does not appear to be in QIF format
pl: Plik prawdopodobnie nie jest w formacie QIF

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
pl: Plik nie został odnaleziony lub nie ma praw do jego odczytu. Wybierz inny plik.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
pl: Plik dziennika; domyślnie do "/tmp/gnucash.trace"; może być "stderr" lub "stdout".

en: Filled circle
pl: Wypełniony okrąg

en: Filled square
pl: Wypełniony kwadrat

en: Filter
pl: Filtr

en: Filter %s by...
pl: Filtruj %s według...

en: Filter %s by…
pl: Filtruj %s według…

en: Filter By:
pl: Filtruj wg:

en: Filter By…
pl: Filtruj według…

en: Filter Type
pl: Rodzaj filtru

en: Filter accounts
pl: Filtruj konta

en: Filter by reconcile status.
pl: Filtruj według daty uzgodnienia.

en: Filter register by…
pl: Filtr zarejestrowany przez…

en: Filter will be applied to 'Match String' and 'Mapped to Account Name' fields, case sensitive.
pl: Filtr zostanie zastosowany do pól 'Dopasuj ciąg' i 'Zmapowany do nazwy konta', z uwzględnieniem wielkości liter.

en: Filtered
pl: Przefiltrowany

[ctx: Finance::Quote]
en: currency:
pl: waluta:

[ctx: Finance::Quote]
en: date:
pl: data:

[ctx: Finance::Quote]
en: last:
pl: ostatni(a)

[ctx: Finance::Quote]
en: price:
pl: cena:

[ctx: Finance::Quote]
en: required
pl: wymagane

en: Find Account
pl: Znajdź konto

en: Find Bi_ll…
pl: _Znajdź Rachunek…

en: Find Bill
pl: Znajdź rachunek

en: Find Customer
pl: Znajdź klienta

en: Find Employee
pl: Znajdź pracownika

en: Find Expense Voucher
pl: Znajdź kwit wydatków

en: Find Expense _Voucher…
pl: Znajdź kwit _Wydatków…

en: Find In_voice…
pl: Znajdź _fakturę…

en: Find Invoice
pl: Znajdź fakturę

en: Find Jo_b…
pl: Znajdź _Zadanie…

en: Find Job
pl: Znajdź zadanie

en: Find Order
pl: Znajdź zamówienie

en: Find Transaction
pl: Znajdź transakcję

en: Find Vendor
pl: Znajdź dostawcę

en: Find an account
pl: Znajdź konto

en: Find transactions with a search
pl: Wyszukuje transakcje na podstawie kryteriów

en: Finding duplicate transactions
pl: Wyszukiwanie zdublowanych transakcji

en: Finish
pl: Zakończ

en: Finish Account Setup
pl: Zakończenie ustawiania kont

en: Finish GnuCash Datafile Import
pl: Zakończ import plików danych GnuCash

en: Finish the reconciliation of this account
pl: Kończy uzgadnianie tego konta

en: First Date
pl: Pierwsza data

en: First Option
pl: Pierwsza opcja

en: First budget period
pl: Pierwszy okres budżetowy

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
pl: Pierwszy dzień okresu obrachunkowego zgodnie z ustawieniami globalnymi.

en: First day of the current calendar year.
pl: Pierwszy dzień bieżącego roku kalendarzowego.

en: First day of the current month.
pl: Pierwszy dzień bieżącego miesiąca.

en: First day of the current quarterly accounting period.
pl: Pierwszy dzień bieżącego kwartalnego okresu rozliczeniowego.

en: First day of the previous calendar year.
pl: Pierwszy dzień poprzedniego roku kalendarzowego.

en: First day of the previous month.
pl: Pierwszy dzień poprzedniego miesiąca.

en: First day of the previous quarterly accounting period.
pl: Pierwszy dzień poprzedniego kwartalnego okresu rozliczeniowego.

en: First on the
pl: Pierwszy dzień

en: Fixed-Width
pl: Stała szerokość

en: Flatten list to depth limit
pl: Spłaszcz do limitu głębokości

en: Font family
pl: Rodzina czcionek

en: Font info for account name.
pl: Informacje o czcionce nazwy konta.

en: Font size
pl: Rozmiar czcionki

en: Fonts
pl: Czcionki

en: Footer
pl: Stopka

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
pl: Aby uzyskać pomoc na temat pisania raportów lub na temat tworzenia nowego, totalnie odjechanego raportu, zajrzyj na listę dyskusyjną ~a.

en: For importing customer lists.
pl: Do importowania list klientów.

en: For importing vendor lists.
pl: Do importowania list dostawców.

en: Force prices to display as decimals even if they must be rounded.
pl: Wymuś wyświetlanie cen bez ułamków, nawet jeśli trzeba je zaokrąglić.

en: Forever
pl: Zawsze

en: Form
pl: Formularz

en: Form Line Data:
pl: Format linii danych:

en: Forward
pl: Naprzód

en: Fourth Options
pl: Czwarta opcja

en: Fraction
pl: Ułamek

en: Frequency
pl: Częstotliwość

en: Friday
pl: Piątek

en: From
pl: Od

en: From the Report Options, you will need to select the accounts which will hold the GST/VAT taxes collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
pl: W opcjach raportu należy wybrać konta, na których będą przechowywane pobrane lub zapłacone podatki GST/VAT. Konta te muszą zawierać podziały, które dokumentują środki pieniężne, które są w całości wysyłane lub żądane od organów podatkowych podczas okresowych deklaracji GST/VAT. Konta te muszą być typu MAJĄTEK dla podatków zapłaconych od wydatków oraz typu WIERZYTELNOŚĆ dla podatków pobranych od sprzedaży.

en: From ~a to ~a
pl: Od ~a do ~a

en: Frozen
pl: Zamrożone

en: Full end-of-period work sheet
pl: Pełny arkusz roboczy końca okresu

en: Funds In
pl: Wpływy

en: Funds Out
pl: Wydatki

en: Future Minimum
pl: Przewidywane minimum

en: Future Minimum (%s)
pl: Przewidywane minimum (%s)

en: Future Minimum (Report)
pl: Przyszłe minimum (raport)

en: Future Scheduled Transactions Summary
pl: Podsumowanie prz_yszłych zaplanowanych _transakcji

en: Future value
pl: Wartość przyszła (FV)

en: Future:
pl: Przyszłe:

en: GST Amount
pl: Kwota podatku

en: GST Rate
pl: Stopa podatkowa

en: Gain
pl: Zysk

en: Gain/Loss
pl: Zarobek/Strata

en: Gains
pl: Zyski

en: General
pl: Ogólne

en: General Journal
pl: Dziennik ogólny

en: General Ledger
pl: Główna księga rachunkowa

en: General background color for report.
pl: Ogólny kolor tła dla raportu.

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
pl: Wygenerowano z faktury. Spróbuj wyksięgować fakturę.

en: Generic import transaction matcher
pl: Generyczny program importu transakcji

en: Georgian (GEOSTD8)
pl: Gruzińskie (GEOSTD8)

en: Get Quotes
pl: Pobierz notowania

en: Get Transactions Online
pl: Pobierz transakcje online

en: Get _Balance
pl: Pobierz _bilans

en: Get _Transactions…
pl: Pobierz _transakcje…

en: Get new online quotes for stock accounts.
pl: Pobierz z sieci nowe notowania giełdowe.

en: Get the transactions online through Online Banking
pl: Pobierz transakcje, korzystając z bankowości elektronicznej

en: Give the children the same type?
pl: Nadać elementowi podrzędnemu ten sam typ?

en: GnuCash Account Name
pl: Nazwa konta GnuCash

en: GnuCash Paths
pl: Ścieżki GnuCash

en: GnuCash Preferences
pl: Preferencje GnuCash

en: GnuCash Tip Of The Day
pl: GnuCash Porada dnia

en: GnuCash account name
pl: Nazwa konta GnuCash

en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance, and many other programs.
    
    The import process has several steps. Your GnuCash accounts will not be changed until you click "Apply" at the end of the process.
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel" to abort the process.
pl: GnuCash potrafi zaimportować dane finansowe z plików QIF (Quicken Interchange Format) zapisanych w programie Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance oraz wielu innych.
    
    Proces importowania składa się z kilku kroków. Twoje konta GnuCash nie zostaną zmienione, dopóki nie klikniesz przycisku "Zastosuj", kończącego proces importowania.
    
    Kliknij "Naprzód", aby rozpocząć ładowanie danych QIF, lub "Anuluj", aby przerwać proces.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
pl: GnuCash nie potrafi określić wartości w jednym z pól. Musisz wpisać prawidłowe wyrażenie.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
pl: GnuCash nie mógł uzyskać dostępu do blokady dla %s.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
pl: GnuCash nie może zdjąć blokady z %s. Baza danych może być używana przez innego użytkownika - w tym przypadku nie powinno się jej eksportować. Czy chcesz jednak kontynuować eksport bazę danych?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
pl: GnuCash nie może zdjąć blokady z %s. Baza danych może być używana przez innego użytkownika - w tym przypadku nie powinno się jej importować. Czy chcesz jednak kontynuować import bazy danych?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
pl: GnuCash nie może zdjąć blokady z %s. Baza danych może być używana przez innego użytkownika - w tym przypadku nie powinno się jej otwierać. Czy chcesz jednak otworzyć bazę danych?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
pl: GnuCash nie może zdjąć blokady z %s. Baza danych może być używana przez innego użytkownika - w tym przypadku nie powinno się jej zapisywać. Czy chcesz jednak zapisać bazę danych?

en: GnuCash could not open the linked document:
pl: GnuCash nie mógł otworzyć dokumentu:

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
pl: GnuCash nie mógł zapisać do %s. Ta baza danych może być tylko do odczytu lub możesz nie mieć praw zapisu do katalogu, w którym się znajduje bądź twój program antywirusowy blokuje tę akcję.

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
pl: GnuCash to program do rachunkowości finansowej osób prywatnych i małych firm.

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
pl: GnuCash używa do klasyfikowania transakcji oddzielnych kont przychodów i wydatków zamiast kategorii. Każda kategoria w pliku QIF zostanie skonwertowana do konta GnuCash.
    
    Na następnej stronie będziesz miał możliwość przyjrzeć się sugerowanych dopasowaniom pomiędzy kategoriami QIF i kontami GnuCash. Możesz zmienić dopasowania, klikając dwukrotnie wiersz zawierający nazwę kategorii.
    
    Jeśli później zmienisz zdanie, możesz bezpiecznie zreorganizować strukturę kont w programie GnuCash.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
pl: GnuCash nie mógł zapisać twoich preferencji mapowania.

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
pl: GnuCash oszacuje kwoty budżetu dla wybranych kont na podstawie wcześniejszych transakcji.

en: GnuCash {1} development version
pl: GnuCash {1} wersja deweloperska

en: Go to Date
pl: Skocz do daty

en: Grand Total
pl: Suma całkowita

en: Grand Total Cell Color
pl: Kolor komórki kwoty całkowitej

en: Greek
pl: Greckie

en: Greek (ISO-8859-7)
pl: Greckie (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
pl: Greckie (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
pl: Greckie (Windows-1253)

en: Green
pl: Zielony

en: Grid
pl: Siatka

en: HTML Style Sheet Properties: %s
pl: Właściwości arkusza stylów HTML: %s

en: HTML Style Sheets
pl: Arkusze stylów w HTML-u

en: H_idden
pl: _Ukryte

en: Half Year
pl: Półrocze

en: Half Years
pl: Półrocze

en: Have a nice day!
pl: Miłego dnia!

en: Heading Alignment
pl: Wyrównanie nagłówka

en: Heading Banner
pl: Baner nagłówka

en: Heading font
pl: Czcionka nagłówka

en: Headings 1
pl: Nagłówek 1

en: Headings 2
pl: Nagłówek 2

en: Hebrew
pl: Hebrajskie

en: Hebrew (IBM-862)
pl: Hebrajskie (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
pl: Hebrajskie (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
pl: Hebrajskie (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
pl: Hebrajskie (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
pl: Hebrajskie (Windows-1255)

en: Hidden
pl: Ukryty

en: Hide
pl: Ukryj

en: Hide:
pl: Ukryj:

en: Hindi (MacDevanagari)
pl: Hindi (MacDevenagari)

en: Host
pl: Komputer

en: Hours
pl: Godziny

en: How did you pay for this item?
pl: Jak zapłaciłeś za tą pozycję?

en: How many automatic decimal places will be filled in.
pl: Jak wiele automatycznych miejsc dziesiętnych będzie wypełnianych.

en: How many days in advance to notify the user.
pl: Jak wiele dni w wcześniej należy powiadamiać użytkownika.

en: How many days in advance to remind the user.
pl: Na ile dni naprzód wyświetlić przypomnienie użytkownikowi.

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
pl: Ile dni wcześniej należy ostrzegać przez nadchodzącym terminem płatności rachunków.

en: How many days to keep old log/backup files.
pl: Ile dni przechowywać stare pliki logów/kopii zapasowych.

en: How to show the balances of parent accounts.
pl: W jaki sposób prezentować bilanse kont nadrzędnych.

en: Hyphen (-)
pl: Myślnik (-)

en: ISIN, CUSI_P or other code
pl: ISIN, CUSI_P lub inny kod

en: ISO-8859-1 (West European)
pl: ISO-8859-1 (zachodnioeuropejski)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
pl: ISO-8859-10 (nordycki)

en: ISO-8859-11 (Thai)
pl: ISO-8859-11 (tajski)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
pl: ISO-8859-13 (bałtycki)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
pl: ISO-8859-14 (celtycki)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
pl: ISO-8859-15 (zachodnioeuropejski, znak Euro)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
pl: ISO-8859-16 (Europa południowo-wschodnia)

en: ISO-8859-2 (East European)
pl: ISO-8859-2 (wschodnioeuropejski)

en: ISO-8859-3 (South European)
pl: ISO-8859-3 (południowoeuropejski)

en: ISO-8859-4 (North European)
pl: ISO-8859-4 (północnoeuropejski)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
pl: ISO-8859-5 (cyrylica)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
pl: ISO-8859-6 (arabski)

en: ISO-8859-7 (Greek)
pl: ISO-8859-7 (grecki)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
pl: ISO-8859-8 (hebrajski)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
pl: ISO-8859-9 (turecki)

en: Icelandic (MacIcelandic)
pl: Islandzkie (MacIcelandic)

en: Id
pl: ID

en: Identical commodities
pl: Identyczne typy środków

en: Identification
pl: Identyfikacja

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
pl: Jeśli zaznaczono, wszystkie wiersze składające się na jedną transakcję będą miały ten sam kolor tła. W przeciwnym razie kolory tła będą różne z wiersza na wiersz.

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
pl: Jeśli aktywne, wtedy zapamiętana transakcja jest automatycznie wstawiana i kursor przenosi się do pola Transfer. Jeśli nieaktyne, wtedy przeskakuje do pola wartości.

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
pl: Jeśli zaznaczono, GnuCash wyświetli pytanie o automatyczny zapis za każdym razem, kiedy ta funkcja zostanie uruchomiona. W przeciwnym razie w trakcie auto zapisu nie wyświetlą się żadne dodatkowe informacje.

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
pl: Jeśli zaznaczono, GnuCash wyświetla opis funkcji auto-zapisu podczas jej pierwszego użycia. W przeciwnym wypadku informacja taka nie jest wyświetlana.

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
pl: Jeśli zaznaczono, GnuCash automatycznie wstawi punkt dziesiętny do wprowadzonych wartości mniejszych niż jeden. W przeciwnym razie GnuCash nie będzie zmieniał wprowadzonych liczb.

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
pl: Jeśli zaznaczono, na każdej zakładce notatnika, która może być zamknięta, wyświetlany jest przycisk "Zamknij". W przeciwnym razie przycisk nie pokaże się na zakładkach. Bez względu na to, jakie jest ustawienie, strony można zamykać poprzez pozycję menu "Zamknij" lub przycisk "Zamknij" na pasku narzędzi.

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
pl: Jeśli zaznaczono, podczas startu programu wyświetlany jest ekran startowy.

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
pl: Jeśli aktywny, po uzgodnieniu konta karty kredytowej, wyświetlone zostaje okno do wprowadzenia płatności kartą kredytową. W przeciwnym razie okno się nie pokazuje.

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
pl: Jeśli zaznaczono, wszystkie transakcje oznaczone w rejestrze jako przejrzane pojawią się jako już zaznaczone w dialogu uzgadniania. W innym przypadku żadna transakcja nie będzie wstępnie zaznaczona.

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
pl: Jeśli zaznaczono, zawsze otwieraj dialog uzgadniania, używając dzisiejszej daty jako daty wyciągu, bez względu na uzgodnienia wcześniejsze.

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
pl: Jeśli zaznaczono, nowo utworzona zaplanowana transakcja będzie domyślnie oznaczona jako 'tworzona automatycznie'. Użytkownik może zmienić ten znacznik przy tworzeniu transakcji lub później, przy edycji transakcji zaplanowanej.

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
pl: Jeśli zaznaczono, nowo utworzona transakcja zaplanowana będzie miała domyślnie zaznaczoną flagę 'powiadom'. Użytkownik może zmienić tą flagę podczas tworzenia transakcji lub później, w czasie edycji zaplanowanej transakcji. Ustawienie to ma znaczenie tylko wtedy, gdy zaznaczono flagę 'twórz automatycznie'.

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
pl: Jeśli aktywny, to w czasie startu GnuCash sprawdzi, czy są jakieś rachunki do zapłacenia wkrótce. Jeśli tak, to wyświetli użytkownikowi okienko z przypomnieniem. Znaczenie terminu "wkrótce" określa się w opcji "Dni przed terminem". W przeciwnym wypadku GnuCash nie wykona sprawdzenia.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
pl: Jeśli zaznaczono, zamknięcie zakładki spowoduje przejście do ostatniej przeglądanej zakładki. W przeciwnym wypadku zamknięcie zakładki spowoduje przejście do sąsiedniej z lewej strony.

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
pl: Jeśli aktywny, to każda faktura będzie otwierana w nowym oknie. W przeciwnym razie nowa faktura zostanie otwarta w zakładce okna głównego.

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
pl: Jeśli zaznaczono, każdy nowy rejestr będzie otwarty w nowym oknie. W przeciwnym razie nowy rejestr otworzy się jak zakładka okna głównego.

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
pl: Jeśli zaznaczono, każdy nowy raport będzie otwarty w nowym oknie. W przeciwnym razie nowe raporty będą otwierały się jako zakładki okna głównego.

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
pl: Jeśli aktywne, wyświetlaj dodatkowy pasek narzędzi dla typowych funkcji biznesowych. W przeciwnym razie nie wyświetlaj.

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
pl: Jeśli zaznaczono, pola na ekranie będą oznaczone formalnymi etykietami kont "Winien" i "Ma". W przeciwnym razie użyte zostaną etykiety nieformalne w stylu "Zwiększenie"/"Zmniejszenie", "Wpływy"/"Wydatki" itd.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
pl: Jeśli zaznaczono, GnuCash będzie mógł celowo nie zachowywać kompatybilności ze starymi wersjami i starsze wersje nie będą mogły odczytywać pliku zapisanego w bieżącej wersji. W przeciwnym wypadku dane będą zapisywane w formacie kompatybilnym ze starszymi wersjami GnuCash.

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
pl: Opcja aktywna oznacza, że pokazywane będą środki niewalutowe (udziały). W przeciwnym razie będą ukryte.

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
pl: Jeśli aktywny, to tylko 'aktywne' elementy bieżącej klasy bedą wyszukiwane. W przeciwnym razie wszystkie elementy bieżącej klasy bedą wyszukiwane.

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
pl: Jeśli zaznaczono, naciśnięcie klawisza "Enter" będzie przenosiło na koniec rejestru. W przeciwnym razie klawisz "Enter" będzie przenosił do następnego wiersza transakcji.

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
pl: Jeśli zaznaczony, to za każdym razem, kiedy wybrana zostanie pozycja menu "Nowy plik", pokazane będzie okno "Nowy plan kont". W przeciwnym wypadku okno nie będzie wyświetlane.

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
pl: Jeśli zaznaczony, to pokazane będzie okno nowego użytkownika. W przeciwnym wypadku okno nie będzie wyświetlane.

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
pl: Jeśli zaznaczono, pozycja i rozmiar każdego okna będzie zapamiętywana podczas zamykania. Rozmiary i pozycje zawartości okien będą zapamiętywane w czasie zamykania aplikacja GnuCash. W przeciwnym razie program nie zapamięta ustawień.

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
pl: Jeśli zaznaczono, wykorzystany zostanie 24 godzinny (zamiast 12-to godzinnego) format czasu.

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
pl: Jeśli jakiekolwiek konto ma istniejący kolor, nie zostanie zastąpiony, chyba że zaznaczono następujące pole.

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
pl: Jeśli zaznaczono, każda faktura zostanie wyświetlona w oddzielnym oknie najwyższego poziomu. Jeśli odznaczono, faktura otworzy się w bieżącym oknie.

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
pl: Jeśli zaznaczono, każdy rejestr będzie otwierany w swoim oknie najwyższego poziomu. Jeśli odznaczony, rejestr będzie otwarty w bieżącym oknie.

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
pl: Jeśli zaznaczono, każdy raport będzie otwierany w swoim oknie najwyższego poziomu. Jeśli odznaczony, raport będzie otwarty w bieżącym oknie.

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
pl: Jeśli zaznaczono, środki niewalutowe pokazywane będą w pasku podsumowań. Jeśli odznaczony, pokazywane będą tylko waluty.

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
pl: Jeśli zaznaczono, w rejestrze i oknie wyboru kont pokazywane będą tylko nazwy krótkie kont. Domyślnie prezentowane są nazwy pełne, łącznie ze ścieżką w planie kont. Zaznaczenie tej opcji spowoduje, że będziesz musiał używać niepowtarzalnych nazw kont.

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
pl: Jeśli zaznaczono, naciśnięcie klawisza "Enter" będzie przenosiło do pustej transakcji w rejestrze. W przeciwnym razie klawisz "Enter" będzie przenosił jeden wiersz w dół.

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
pl: Jeśli ustawiono na aktywne, podatek domyślnie będzie wliczany do pozycji tego typu. Ustawienie jest dziedziczone przez nowych klientów i dostawców.

en: If several profit & loss period columns are shown, also show overall period profit & loss.
pl: Jeśli wyświetlanych jest kilka okresów zysków i strat, wyświetl również sumaryczne zyski i straty dla całego przedziału czasowego.

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
pl: Jeśli pole to jest aktywne, to wiele pozycji, które mają znaleźć się na jednym koncie, będą akumulowane do jednej pozycji. Pole to może zostać nadpisane dla pojedynczej faktury w formularzu księgowania.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
pl: Jeśli wiesz jak korzystać z innych programów finansowych takich jak Quicken, zwróć uwagę że GnuCash używa kont zamiast kategorii do śledzenia przychodów i wydatków. Aby uzyskać więcej informacji na temat kont przychodów i wydatków, zajrzyj do podręcznika internetowego GnuCash.

en: If you are importing a QIF file from a bank or other financial institution, some of the transactions may already exist in your GnuCash accounts. To avoid duplication, GnuCash has tried to identify matches and needs your help to review them.
    
    On the next page you will be shown a list of imported transactions. As you select each one, a list of possible matches will be shown below it. If you find a correct match, click on it. Your selection will be confirmed by a check mark in the "Match?" column.
    
    Click "Next" to review the possible matches.
pl: Jeśli importujesz plik QIF z banku lub innej instytucji finansowej, niektóre transakcje mogą już istnieć na Twoich kontach GnuCash. Aby uniknąć powielania, GnuCash próbował zidentyfikować dopasowania i potrzebuje Twojej pomocy, aby je przejrzeć.
    
    Na następnej stronie zostanie wyświetlona lista zaimportowanych transakcji. Po wybraniu każdej z nich pod nią zostanie wyświetlona lista możliwych dopasowań. Jeśli znajdziesz prawidłowe dopasowanie, kliknij je. Wybór zostanie potwierdzony znacznikiem wyboru w kolumnie "Pasujący?".
    
    Kliknij "Dalej", aby przejrzeć możliwe dopasowania.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
pl: Jeśli pojawiło się wiele walut, kursy mogą nie być poprawne.

en: If you click "Next" Gnucash will perform a number of checks.
    
    If one of those <i>checks fails</i> you'll be automatically redirected to the preview page to try and correct.
    
    On the following page you will be able to associate each transaction to a category.
    
    If this is your <i>initial import into a new file</i>, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data are converted to GnuCash transactions. If this is an existing file, the dialog will not be shown.
    
    If this is the <i>first time importing</i>, you will find that all lines may need to be associated. On subsequent imports, the importer will try to associate the transactions based on previous imports.
    
    The confidence of a correct association is displayed as a colored bar.
    
    More information can be displayed by using the help button.
pl: Po kliknięciu "Dalej" Gnucash wykona szereg czynności sprawdzających.
    
    Jeśli jedno z tych <i>sprawdzeń nie powiedzie się</i>, zostaniesz automatycznie przekierowany na stronę podglądu, aby spróbować dokonać poprawek.
    
    Na kolejnej stronie będziesz mógł przyporządkować każdą transakcję do kategorii.
    
    Jeżeli jest to Twój <i>pierwszy import do nowego pliku</i>, najpierw zobaczysz okno dialogowe do ustawienia opcji księgowania, ponieważ mogą one wpłynąć na sposób konwersji importowanych danych na transakcje GnuCash. Jeśli jest to istniejący plik, okno dialogowe nie zostanie wyświetlone.
    
    Jeżeli jest to <i>pierwszy import </i>, może okazać się, że konieczne będzie skojarzenie wszystkich wierszy. Przy kolejnych importach importer będzie próbował skojarzyć transakcje na podstawie poprzednich importów.
    
    Stopień pewności poprawnego skojarzenia transakcji jest wyświetlany jako kolorowy pasek.
    
    Więcej informacji można wyświetlić za pomocą przycisku Pomoc.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
pl: Jeśli nie zapiszesz zmian, wszystkie modyfikacje z ostatnich %d dni i %d godzin będą utracone.

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
pl: Jeśli nie zapiszesz zmian, wszystkie modyfikacje z ostatnich %d godzin i %d minut będą utracone.

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
pl[0]: Jeśli nie zapiszesz zmian, wszystkie modyfikacje z ostatniej %d minuty będą utracone.
pl[1]: Jeśli nie zapiszesz zmian, wszystkie modyfikacje z ostatnich %d minut będą utracone.
pl[2]: Jeśli nie zapiszesz zmian, wszystkie modyfikacje z ostatnich %d minut będą utracone.

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
pl: Jeśli naciśniesz przycisk <i>Tak</i>, to okno <i>Witamy w GnuCash</i> będzie wyświetlone ponownie, kiedy uruchomisz GnuCash. Jeśli naciśniesz przycisk <i>Nie</i>, nie zobaczysz go znowu.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
pl: Jeśli chcesz wiedzieć, w których folderach zapisane są Twoje ostatnie pliki GnuCash, najedź na jeden z wpisów w menu historii
    (Plik[->Lista Ostatnio Używanych]).
    Pełna ścieżka wyświetlana jest na pasku stanu.

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
pl: Jeśli chcesz zapamiętać cenę giełdową, wprowadź ją poniżej. Możesz również zostawić to pole niewypełnione.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
pl: Jeśli pracujesz w nocy, powinieneś zamknąć i ponownie otworzyć swoje rejestry robocze po północy, aby nowa data stała się domyślną dla nowych transakcji. Nie jest konieczne ponowne uruchomienie programu GnuCash.

en: If you would like to change an account's name, click on the row containing the account, then click on the account name and change it.
    
    Some accounts are marked as "Placeholder". Placeholder accounts are used to create a hierarchy of accounts and normally do not have transactions or opening balances. If you would like an account to be a placeholder account, click the checkbox for that account.
    
    If you would like an account to have an opening balance, click on the row containing the account, then click on the opening balance field and enter the starting balance.
    
    <b>Note:</b> all accounts except Equity and placeholder accounts may have an opening balance.
pl: Jeśli chcesz zmienić nazwę konta, kliknij wiersz tego konta, następnie kliknij nazwę konta i zmień ją.
    
    Niektóre konta są oznaczone jako "Konto Zbiorcze". Konta zbiorcze służą do tworzenia hierarchii kont i zwykle nie mają transakcji ani sald początkowych. Jeśli chcesz, aby konto było kontem zbiorczym, kliknij pole wyboru dla tego konta.
    
    Jeśli chcesz, aby konto miało bilans otwarcia, kliknij wiersz zawierający konto, a następnie kliknij pole bilansu otwarcia i wprowadź saldo początkowe.
    
    <b>Uwaga:</b> wszystkie konta oprócz kont "Kapitał Własny" i "Konto Zbiorcze" mogą mieć bilans otwarcia.

en: Ignored
pl: Zignorowana

en: Ignoring category line
pl: Ignorowanie wiersza kategorii

en: Ignoring class line
pl: Ignorowanie wiersza klasy

en: Ignoring security line
pl: Ignorowanie wiersza bezpieczeństwa

en: Ignoring unknown option
pl: Ignorowanie nieznanej opcji

en: Illegal variable in expression.
pl: Niedozwolona zmienna w wyrażeniu.

en: Images
pl: Obrazy

en: Imbalance
pl: Niezrównoważenie

en: Imbalance Amount
pl: Kwota niezrównoważenia

en: Import
pl: Importuj

en: Import Account Assistant
pl: Asystent importu kont

en: Import Account Preview, first 10 rows only
pl: Podgląd importu konta, tylko pierwsze 10 wierszy

en: Import Accounts Now
pl: Importuj konta teraz

en: Import Accounts from a CSV file
pl: Importuj konta z pliku CSV

en: Import Bills & _Invoices…
pl: Importuj _rachunki i faktury…

en: Import Bills or Invoices from csv
pl: Importuj rachunki lub faktury z CSV

en: Import Map Editor
pl: Importuj edytor map

en: Import Preview
pl: Podgląd importu

en: Import Prices Now
pl: Importuj ceny teraz

en: Import Prices from a CSV file
pl: Importuj ceny z pliku CSV

en: Import QIF files
pl: Importuje pliki QIF

en: Import Summary
pl: Podsumowanie importu

en: Import Transactions from a CSV file
pl: Importuj transakcje z pliku CSV

en: Import _Accounts from CSV…
pl: Importuj _konta z CSV…

en: Import _Customers & Vendors…
pl: Importuj klientów i _dostawców…

en: Import _OFX/QFX…
pl: Importuj plik _OFX/QFX…

en: Import _Prices from a CSV file…
pl: Importuj _ceny z CSV…

en: Import _QIF…
pl: Importuj plik _QIF…

en: Import _Transactions from CSV…
pl: Importuj _transakcje z pliku CSV…

en: Import a Quicken QIF file
pl: Importuj plik Quicken QIF

en: Import customers or vendors from text file
pl: Import klientów i dostawców z pliku tekstowego

en: Import transactions from text file
pl: Importuj transakcje z pliku tekstowego

en: Import using AQBanking
pl: Importuj używając AqBanking

en: Imported transaction's first split
pl: Pierwszy podział zaimportowanej transakcji

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
pl: Czasami komercyjne bankomaty (nie należące do instytucji finansowych) są instalowane w miejscach takich jak zwykły sklep. Bankomaty te dodają swoją opłatę bezpośrednio do kwoty zamiast wyświetlania ich w postaci oddzielnej transakcji lub w miesięcznych opłatach bankowych. Na przykład wypłacona została kwota 100zł, a naliczona opłata wynosi 101,50zł plus inne opłaty. Jeśli ręcznie zostanie wprowadzone to 100zł, kwoty nie będą się zgadzać. Należy ustawić próg określający maksimum takich opłat na twoim obszarze (w jednostkach lokalnej waluty), aby transakcje były rozpoznawane poprawnie.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
pl: W oknie uzgadniania można nacisnąć spację aby zaznaczyć transakcje jako uzgodnione. Można także nacisnąć Tab i Shift-Tab aby przenosić się pomiędzy wkładami i wypłatami.

en: Inches
pl: Cale

en: Include Century
pl: Uwzględnij stulecie

en: Include Sub-Accounts
pl: Uwzględniaj konta podrzędne

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
pl: Uwzględnij transakcje z filtra kont

en: Include _grand total
pl: Pokaż _sumę całkowitą

en: Include _non-currency totals
pl: Pokaż sumy _niewalutowe

en: Include _subaccounts
pl: Dołącz konta _podrzędne

en: Include accounts that have a zero share balances.
pl: Uwzględnij konta z zerowym bilansem udziałów.

en: Include accounts with no shares
pl: Uwzględnij konta bez udziałów

en: Include accounts with zero total balances
pl: Uwzględnij konta z zerowymi bilansami

en: Include accounts with zero total balances and budget values
pl: Dołącz konta z zerowymi bilansami i wartościami budżetu

en: Include assets total
pl: Dołącz podsumowanie aktywów

en: Include equity total
pl: Prezentuj podsumowanie kapitału własnego

en: Include expense total
pl: Pokaż podsumowanie wydatków

en: Include liabilities total
pl: Prezentuj podsumowanie pasywów

en: Include new/existing totals
pl: Pokaż podsumowania nowych/istniejących

en: Include revenue total
pl: Prezentuj podsumowanie przychodów

en: Include this entry on this invoice?
pl: Włączyć pozycję do faktury?

en: Income
pl: Przychody

en: Income & Expense Barchart
pl: Przychody i wydatki (wykres słupkowy)

en: Income & Expense Linechart
pl: Przychody i wydatki (wykres liniowy)

en: Income Account
pl: Konto przychodów

en: Income Accounts
pl: Konta przychodów

en: Income Chart
pl: Przychód (wykres)

en: Income Over Time
pl: Przychody w czasie

en: Income Piechart
pl: Przychód (wykres kołowy)

en: Income Statement
pl: Zestawienie przychodów

en: Income Statement (Multicolumn)
pl: Zestawienie przychodów (wielokolumnowy)

en: Income Tax Identity
pl: Identyfikacja podatku od przychodów

en: Income Tax Information
pl: Informacje o podatku dochodowym

en: Income Total
pl: Przychody razem

en: Income account for security "%s"
pl: Konto przychodu dla papieru wartościowego "%s"

en: Income and Expense
pl: Przychody i Wydatki

en: Income and Expense categories
pl: Kategorie przychodów i wydatków

en: Income and GST Statement
pl: Zestawienie dochodów i podatków od towarów i usług (VAT)

en: Income summary accounts
pl: Konta sum przychodów

en: Income vs. Day of Week
pl: Przychody na tle dni tygodnia

en: Income%sSalary%sTaxable
pl: Przychody%sZarobki%sOpodatkowanie

en: Income/Expense Chart
pl: Wykres przychodów/wydatków

en: Increase
pl: Zwiększ

en: Increase in capital
pl: Zwiększenie kapitału

en: Indian
pl: Indyjskie

en: Info
pl: Informacje

en: Initial Online Banking Setup
pl: Wstępna konfiguracja bankowości elektronicznej

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
pl: Wstępne ustawienia bankowości elektronicznej (HBCI lub OFX DirectConnect przy użyciu AqBanking)

en: Initial stock long purchase.
pl: Pierwszy zakup długiej pozycji.

en: Initial stock short sale.
pl: Pierwsza krótka sprzedaż akcji.

en: Initialize Test Data
pl: Inicjalizuj dane testowe

en: Insurance
pl: Ubezpieczenie

en: Insurance Payment
pl: Płatność ubezpieczenia

en: Interest
pl: Odsetki

en: Interest Charge
pl: Koszty kredytu

en: Interest Payment
pl: Płatność odsetek

en: Interest Rate
pl: Stopa procentowa

en: Interest Rate Change Frequency
pl: Częstotliwość zmiany stopy procentowej

en: Interest To
pl: Odsetki na

en: Interest rate
pl: Stopa procentowa

en: Interface
pl: Interfejs

en: Interval
pl: Odstęp

en: Invalid Account in Split
pl: Nieprawidłowe konto w podziale

en: Invalid Transactions
pl: Nieprawidłowe transakcje

en: Invalid Txn Type ~a
pl: Nieprawidłowy typ Txn ~a

en: Invalid code %s for tax type %s
pl: Niewłaściwy kod %s dla podatku typu %s

en: Invalid dates
pl: Nieprawidłowe daty

en: Invalid encoding selected
pl: Wybrano niepoprawne kodowanie

en: Invalid stock new balance.
pl: Nieprawidłowe nowe saldo zapasów.

en: Invert prices
pl: Odwróć ceny

en: Investment Lots
pl: Udziały inwestycyjne

en: Investment Portfolio
pl: Portfel inwestycyjny

en: Investment action
pl: Działanie inwestycyjne

en: Investments
pl: Inwestycje

en: Invoice
pl: Faktura

en: Invoice #:
pl: Faktura #:

en: Invoice %s created.
pl: Utworzono fakturę %s.

en: Invoice %s posted.
pl: Wystawiono fakturę %s.

en: Invoice %s updated.
pl: Zaktualizowano fakturę %s.

en: Invoice Date
pl: Data faktury

en: Invoice ID
pl: Nr faktury

en: Invoice Information
pl: Informacje o fakturze

en: Invoice Job number?
pl: Numer zadania na fakturze?

en: Invoice Notes
pl: Opis faktury

en: Invoice Number
pl: Numer faktury

en: Invoice Number next to title?
pl: Numer faktury przy tytule?

en: Invoice Owner
pl: Właściciel faktury

en: Invoice in progress…
pl: Przetwarzanie faktury…

en: Invoice number
pl: Numer faktury

en: Invoice number:
pl: Numer faktury:

en: Invoiced?
pl: Fakturowany?

en: Invoices _Due Reminder
pl: Przypomnienia o _fakturach

en: Is Closed?
pl: Zamknięto?

en: Is Paid?
pl: Zapłacono?

en: Is Posted?
pl: Zaksięgowano?

en: Is tax included in this type of business entry?
pl: Czy podatek jest wliczany w tym typie pozycji?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
pl: Czy podatek został już wliczony do ceny tej pozycji?

en: Is this entry billable to a customer or job?
pl: Czy pozycja jest rozliczana z klientem lub zadaniem?

en: Is this entry taxable?
pl: Czy pozycja podlega opodatkowaniu?

en: Issue SEPA Direct _Debit…
pl: Wyślij polecenie _zapłaty SEPA…

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
pl: Wyślij tra_nsakcję wewnętrzną SEPA…

en: Issue _SEPA Transaction…
pl: Wyślij transakcję _SEPA…

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
pl: Wyślij nową transakcję wewnątrz-bankową, korzystając z bankowości elektronicznej

en: Issue a new internal European (SEPA) transaction online through Online Banking
pl: Wyślij nową transakcję (SEPA) online za pośrednictwem bankowości elektronicznej

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
pl: Wyślij nowe międzynarodowe (SEPA) polecenie zapłaty online za pośrednictwem bankowości elektronicznej

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
pl: Wyślij nową transakcję międzynarodową (SEPA) online za pośrednictwem bankowości elektronicznej

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
pl: Istnieje możliwość zmiany kolumn wyświetlanych w Tabeli Kont. Wystarczy odszukać trójkąt znajdujący się najdalej po prawej stronie nagłówków kolumn i kliknąć go, aby wyświetlić różne dostępne kolumny.

[ctx: Item represents an unknown object type (in the sense of bill, customer, invoice, transaction, split,…)!]
en: New item
pl: Nowy przedmiot

en: Items you selected:
pl: Wybrane elementy:

en: Japanese
pl: Japoński

en: Japanese (EUC-JP)
pl: Japońskie (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
pl: Japońskie (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
pl: Japońskie (Shift_JIS)

en: Job
pl: Etat

en: Job Active
pl: Zadanie aktywne

en: Job Dialog
pl: Okno dialogowe zadania

en: Job Information
pl: Informacje o zadaniu

en: Job Name
pl: Nazwa zadania

en: Job Number
pl: Numer zadania

en: Job Report
pl: Zadanie (raport)

en: Job name:
pl: Nazwa zadania:

en: Job number:
pl: Numer zadania:

en: Jobs
pl: Zawody

en: Jump
pl: Skocz

en: Jump to Invoice
pl: Skocz do faktury

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher
pl: Przejdź do powiązanego rachunku, faktury lub kwitu

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher.
pl: Przejdź do powiązanego rachunku, faktury lub kwitu.

en: Jump to the transaction?
pl: Skoczyć do transakcji?

en: Just a Date Option
pl: Tylko opcja daty

en: KOI8-R (Russian)
pl: KOI8-R (rosyjski)

en: KOI8-U (Ukrainian)
pl: KOI8-U (ukraiński)

en: Keep Linked Document Entry
pl: Zostaw wpis powiązanego dokumentu

en: Keep the last price of each week if present before date.
pl: Zachowaj ostatnią cenę każdego tygodnia, jeśli jest dostępna przed datą.

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
pl: Śledź swoje codzienne dochody i wydatki

en: Kind of trial balance to generate.
pl: Rodzaj bilansu próbnego do wygenerowania.

en: Korean
pl: Koreańskie

en: Korean (EUC-KR)
pl: Koreańskie (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
pl: Koreańskie (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
pl: Koreańskie (JOHAB)

en: Korean (UHC)
pl: Koreańskie (UHC)

en: Label the assets section
pl: Oznacz sekcję aktywów

en: Label the equity section
pl: Oznacz sekcję kapitału własnego

en: Label the expense section
pl: Oznacz etykietą sekcję wydatków

en: Label the liabilities section
pl: Oznacz sekcję pasywów

en: Label the revenue section
pl: Oznacz etykietą sekcję przychodów

en: Language
pl: Język

en: Last
pl: Ostatnie

en: Last Num
pl: Ostatni numer

en: Last Occur
pl: Ostatnie wystąpienie

en: Last Occurred:
pl: Ostatnie wystąpienie:

en: Last Reconcile Date
pl: Ostatnia data uzgodnienia

en: Last Valid Year:
pl: Ostatni ważny rok:

en: Last Year
pl: Ostatni rok

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr (Jan 1 - Mar 31)
pl: Ost. rok 1-szy kwart. szac. pod. (1.01-31.03)

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr (Apr 1 - May 31)
pl: Ost. rok 2-gi kwart. szac. pod. (1.04-31.05)

en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr (Jun 1 - Aug 31)
pl: Ost. rok 3-ci kwart. szac. pod. (1.06-31.08)

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr (Sep 1 - Dec 31)
pl: Ost. rok 4-ty kwart. szac. pod. (1.09-31.12)

en: Last budget period
pl: Okres budżetu

en: Last day of month
pl: Ostatni dzień miesiąca

en: Last day of previous month.
pl: Ostatni dzień poprzedniego miesiąca.

en: Last day of previous quarterly accounting period.
pl: Ostatni dzień poprzedniego kwartalnego okresu obrachunkowego.

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
pl: Ostatni dzień okresu obrachunkowego zgodnie z ustawieniami globalnymi.

en: Last day of the current calendar year.
pl: Ostatni dzień bieżącego roku kalendarzowego.

en: Last day of the current month.
pl: Ostatni dzień bieżącego miesiąca.

en: Last day of the current quarterly accounting period.
pl: Ostatni dzień bieżącego kwartalnego okresu rozliczeniowego.

en: Last day of the previous calendar year.
pl: Ostatni dzień poprzedniego roku kalendarzowego.

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
pl: Ostatnio zmodyfikowano w %a, %b %d, %Y at %I:%M %p

en: Last of _Week
pl: Ostatni dzień _tygodnia

en: Last pathname used
pl: Ostatnia użyta ścieżka

en: Layout
pl: Układ

en: Leading Lines to Skip
pl: Linie wiodące do pominięcia

en: Left
pl: Lewo

en: Length
pl: Długość

en: Let GnuCash _add an adjusting split
pl: Pozwól programowi GnuCash _dodać podział regulujący

en: Levels of Subaccounts
pl: Poziom kont podrzędnych

en: Liabilities
pl: Pasywa

en: Liabilities Over Time
pl: Pasywa w czasie

en: Liability
pl: Wierzytelność

en: Liability Accounts
pl: Konta zobowiązań

en: Liability Chart
pl: Wykres zobowiązań

en: Liability Piechart
pl: Zobowiązania (wykres kołowy)

en: Likely match _day threshold
pl: Próg _dni dla pasujących

en: Likely matching transaction within these days
pl: Prawdopodobnie pasująca transakcja w tych dniach

en: Line
pl: Wiersz

en: Line Chart
pl: Wykres liniowy

en: Line Width
pl: Szerokość linii

en: Link Color
pl: Kolor odnośnika

en: Link text color.
pl: Kolor tekstu odnośnika.

en: List
pl: Lista

en: List items selected
pl: Wybrane pozycje listy

en: List of downloaded transactions (source split and matched information shown)
pl: Lista pobranych transakcji (pokazane źródłowy podział i dopasowane informacje)

en: Listing
pl: Notowanie

en: Load
pl: Załaduj

en: Load QIF files
pl: Wczytaj pliki QIF

en: Load report configuration
pl: Wczytaj raport

en: Loading completed
pl: Ładowanie zakończone

en: Loading data…
pl: Wczytywanie danych…

en: Loading system wide Guile extensions…
pl: Ładowanie systemowych rozszerzeń Guile…

en: Loading user data…
pl: Wczytywanie danych…

en: Loading…
pl: Wczytywanie…

en: Loan
pl: Pożyczka

en: Loan Account
pl: Konto pożyczki

en: Loan Details
pl: Szczegóły pożyczki

en: Loan Repayment Calculator
pl: Kalkulator spłaty kredytu

en: Loan Repayment Option: "%s"
pl: Opcja spłaty pożyczki: "%s"

en: Loan Summary
pl: Podsumowanie pożyczki

en: Loc_ale
pl: _Lokalny

en: Locale
pl: Ustawienia regionalne

en: Locale:
pl: Ustawienia regionalne:

en: Logo filename
pl: Plik logo

en: Logo width
pl: Szerokość logo

en: Loss
pl: Strata

en: Lot
pl: Partia

en: Lot Viewer
pl: Przeglądarka partii

en: Lots in Account %s
pl: Partie na koncie %s

en: M_ove to
pl: _Przenieś do

en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
pl: Listy mailingowe są preferowaną formą komunikacji w społeczności GnuCash. Informacje o nowych wydaniach, grupach użytkowników itp. można znaleźć w tabeli pod adresem https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: Make Pdf
pl: Wykonaj plik Pdf

en: Make Scheduled Transaction
pl: Utwórz zaplanowaną transakcję

en: Make a copy of the current entry
pl: Utwórz kopię bieżącego wpisu

en: Make a copy of the current transaction
pl: Tworzy kopię bieżącej transakcji

en: Make a printable invoice
pl: Utwórz fakturę do wydruku

en: Make a printable voucher
pl: Utwórz kwit do wydruku

en: Manage Document Link…
pl: Otwórz Łącze Dokumentu…

en: Manage and run saved report configurations
pl: Zarządzanie raportami własnymi i ich uruchamianie

en: Manage your finances, accounts, and investments
pl: Zarządzaj swoimi finansami, kontami i inwestycjami

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
pl: Z łatwością zarządzaj swoimi akcjami, obligacjami i funduszami inwestycyjnymi

en: Manual
pl: Ręcznie

en: Map Account NOT found
pl: Nie znaleziono konta

en: Margin Interest
pl: Udział marży

en: Mark split as unreconciled?
pl: Oznaczyć podział jako nieuzgodniony?

en: Mark transaction split as unreconciled
pl: Oznacz podział transakcji jako nieuzgodniony

en: Marker
pl: Znacznik

en: Marker Color
pl: Kolor znacznika

en: Markup
pl: Marża

en: Markup (which is profit amount divided by sales)
pl: Marża (zysk podzielony przez sprzedaż)

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
pl: Dopasuj konta QIF i GnuCash

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
pl: Dopasuj kategorie QIF i konta GnuCash

en: Match String
pl: Dopasuj ciąg

en: Match _display threshold
pl: Próg wyśw_ietlania pasujących

en: Match case
pl: Uwzględnij wielkość liter

en: Match existing transactions
pl: Dopasuj istniejące transakcje

en: Match missing!
pl: Brak dopasowania!

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
pl: Dopasuj beneficjentów/notatki do kont GnuCash

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
pl: Dopasować 'dzień tygodnia' i 'tydzień miesiąca'? (np. 'drugi wtorek' każdego miesiąca)

en: Match?
pl: Pasujący?

en: Matching transfers between accounts
pl: Dopasowywanie transferów między kontami

en: Matchings selected
pl: Wybrane dopasowania

en: Material
pl: Materiał

en: Maximum
pl: Maksimum

en: Maximum ATM fee amount in your area
pl: Maksymalna opłata bankomatowa na twoim terenie

en: Maximum Bars
pl: Maksimum słupków

en: Maximum Slices
pl: Maksymalna liczba kawałków

en: Maximum number of months to go back.
pl: Maksymalna liczba miesięcy wstecz.

en: Memo
pl: Notatka

en: Memo Field
pl: Pole notatek

en: Merge with column on _left
pl: Połącz z kolumną z _lewej

en: Merge with column on _right
pl: Połącz z kolumną z _prawej

en: Middle
pl: Średni

en: Millimeters
pl: Milimetrów

en: Minimum # of entries
pl: Minimum # pozycji

en: Minimum score to be displayed
pl: Minimalny wynik do wyświetlenia

en: Miscellaneous Payment
pl: Płatności różne

en: Missing QIF investment action for transaction dated ~a.
pl: Brak akcji QIF dla transakcji z dnia ~a.

en: Missing transaction date.
pl: Brak daty transakcji.

en: Monday
pl: Poniedziałek

en: Money In
pl: Pieniądze przychodzące

en: Money Market
pl: Rynek pieniężny

en: Money Out
pl: Pieniądze wychodzące

en: Money into selected accounts comes from
pl: Pieniądze na wybrane konta przychodzą z

en: Money out of selected accounts goes to
pl: Pieniądze z wybranych kont idą do

en: Monthly
pl: Miesięcznie

[ctx: Monthly]
en: Every
pl: Co

[ctx: Monthly]
en: months.
pl: miesięcy.

en: Monthly Average
pl: Średnia miesięczna

en: Months
pl: Miesiące

en: Months Remaining
pl: Pozostało miesięcy

en: Most recent
pl: Ostatnia

en: Most recently opened file
pl: Ostatni otwarty plik

en: Move _up
pl: _W górę

en: Move back one step in the history
pl: Przesuwa o krok wstecz w historii

en: Move dow_n
pl: W _dół

en: Move forward one step in the history
pl: Przesuwa o krok naprzód w historii

en: Move the current entry one row upwards
pl: Przesuń wpis o jeden wiersz w górę

en: Move the selected transaction template one row down
pl: Przesuń wybrany szablon transakcji jeden wiersz w dół

en: Move the selected transaction template one row up
pl: Przesuń wybrany szablon transakcji jeden wiersz w górę

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
pl: Przeskocz do pola transferu po wstawieniu zapamiętanej transakcji

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
pl: Przeskocz do pola transferu po automatycznym wypełnieniu zapamiętaną transakcją.

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
pl: Przenieś pusty wpis na dół kwitu

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
pl: Przenosi pustą transakcję w dół rejestru

en: Multi Choice Option
pl: Opcja wielokrotnego wyboru

en: Multicolumn View
pl: Widok wielokolumnowy

en: Multiple rows can be selected and then deleted by pressing the delete button.
pl: Można zaznaczyć wiele wierszy, a następnie usunąć, naciskając przycisk usuwania.

en: Multiple transaction rows may be selected and a transfer account assigned to all selected rows. Use Ctrl Left Click or Shift-Click to select multiple rows and then Right Click to select a transfer account. Only rows with "A" checked can be added to a selection.
pl: Można wybrać wiele wierszy transakcji i przypisać konto transferu do wszystkich wybranych wierszy. Aby wybrać wiele wierszy kliknij przytrzymując klawisz Ctrl lub Shift, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy aby wybrać konto transferu. Do wyboru można dodać tylko wiersze z zaznaczeniem w kolumnie "D".

en: Multiply
pl: Pomnóż

en: Multiply current budget for each period by 'value'
pl: Pomnóż bieżący budżet dla każdego okresu przez 'wartość'

en: Mutual Fund
pl: Fundusz wzajemny

en: Mutual Funds
pl: Fundusze wzajemne

en: N/A
pl: nd.

en: Nam_espace
pl: Przestrz_eń nazw

en: Name
pl: Nazwa

en: Name for new template
pl: Nazwa nowego szablonu

en: Name of the report to run
pl: Nazwa raportu do wygenerowania

en: Name or _description
pl: Nazwa lub _opis

en: Namespace
pl: Przestrzeń nazw

en: Ne_w
pl: No_wy

en: Ne_w Balance
pl: No_wy Bilans netto

en: Nearest to report date
pl: Najbliższa do daty raportu

en: Nearest to transaction date
pl: Najbliższa do daty transakcji

en: Negative Values in Red
pl: Ujemne kwoty w kolorze czerwonym

en: Negative amount format
pl: Format kwoty ujemnej

en: Net Asset Value
pl: Aktywa

en: Net Assets:
pl: Aktywa netto:

en: Net Balance
pl: Bilans netto

en: Net Change
pl: Zmiana netto

en: Net Income
pl: Przychód netto

en: Net Loss
pl: Strata netto

en: Net Price
pl: Cena netto

en: Net Profit
pl: Zysk netto

en: Net Worth
pl: Wartość netto

en: Net Worth Barchart
pl: Wykres słupkowy wartości netto

en: Net Worth Linechart
pl: Wykres liniowy wartości netto

en: Net income
pl: Zysk netto

en: Net loss
pl: Strata netto

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
pl: Sieciowy dostęp HTTP jest wyłączony. Można włączyć go w części dotyczącej sieci okna preferencji.

en: Never
pl: Nigdy

en: Never End
pl: Nigdy

en: New
pl: Nowe

en: New Account
pl: Nowe konto

en: New Account Hierarchy Setup
pl: Tworzenie nowego planu kont

en: New Account _Hierarchy…
pl: Nowa _hierarchia kont…

en: New Accounts _Page
pl: Nowa karta _kont

en: New Bill
pl: Nowy rachunek

en: New Book Options
pl: Opcje nowej księgi

en: New Credit Note
pl: Nowa nota kredytowa

en: New Customer
pl: Nowy klient

en: New Employee
pl: Nowy pracownik

en: New Equity
pl: Nowy kapitał własny

en: New Expense Voucher
pl: Nowy kwit wydatku

en: New Invoice
pl: Nowa faktura

en: New Job
pl: Nowe zadanie

en: New Liabilities
pl: Nowe pasywa

en: New Order
pl: Nowe zamówienie

en: New Retained Earnings
pl: Nowe zyski zatrzymane

en: New Retained Losses
pl: Nowe straty zatrzymane

en: New Split
pl: Nowy podział

en: New Style Sheet
pl: Nowy arkusz stylów

en: New Transaction
pl: Nowa transakcja

en: New Vendor
pl: Nowy dostawca

en: New Voucher
pl: Nowy kwit

en: New Window with _Page
pl: Nowe okno ze _stroną

en: New _Account…
pl: Nowe _konto…

en: New _Bill
pl: Nowy rachunek (_B)

en: New _Bill…
pl: _Nowy Rachunek…

en: New _Expense Voucher…
pl: Nowy _Kwit wydatków…

en: New _File
pl: _Nowy plik

en: New _Invoice
pl: Nowa _faktura

en: New _Invoice…
pl: Nowa _Faktura…

en: New _Job…
pl: Nowe zadanie… (_J)

en: New _Price
pl: Nowa _cena

en: New _Voucher
pl: Nowy _kwit

en: New _Voucher…
pl: Nowy _Kwit…

en: New balance must be higher than old balance.
pl: Nowe saldo musi być wyższe niż stare saldo.

en: New balance must be lower than old balance.
pl: Nowe saldo musi być niższe niż stare saldo.

en: New hierarchy window on "New File"
pl: Okno nowego planu kont dla "Nowego pliku"

en: New location:
pl: Nowa lokalizacja:

en: New search
pl: Nowe wyszukiwanie

en: New search _limit
pl: _Limit nowego wyszukiwania

en: New security
pl: Nowy papier wartościowy

en: New top level account
pl: Nowe konto nadrzędne

en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
pl: Nowe, NIEZBILANSOWANE (potrzebny akt do transferu %s)!

en: New, UNBALANCED (need price to transfer %s to acct %s)!
pl: Nowe, NIEZBILANSOWANE (potrzebna cena do transferu %s na konto %s)!

en: New, already balanced
pl: Nowe, już zbilansowane

en: New, transfer %s to (auto) "%s"
pl: Nowe, transfer %s do (auto) "%s"

en: New, transfer %s to (manual) "%s"
pl: Nowe, transfer %s do (ręczny) "%s"

en: New?
pl: Nowe?

en: New…
pl: Nowe…

en: Next Balance
pl: Bilans

en: Next Occur
pl: Następne wystąpienie

en: Next Option
pl: Następna opcja

en: Next budget period
pl: Następny okres budżetowy

en: Next most recently opened file
pl: Przedostatni otwarty plik

en: No
pl: Nie

en: No Account selected. Please try again.
pl: Nie wybrano kont. Spróbuj jeszcze raz.

en: No Averaging
pl: Bez uśredniania

en: No accounts selected
pl: Brak zaznaczonych kont

en: No adjusting/closing entries
pl: Bez pozycji korygowanych/zamkniętych

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
pl: Nie znaleziono żadnego budżetu. Musisz jakiś utworzyć.

en: No change
pl: Bez zmiany

en: No data
pl: Brak danych

en: No date column.
pl: Brak kolumny z datą.

en: No description provided.
pl: Nie podano opisu.

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
pl: Brak opisu: formularz %s, kod %s, typ podatku %s

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
pl: Nie wybrano żadnych dokumentów do przypisania tej płatności. Może to spowodować powstanie niepowiązanej płatności.

en: No errors found. Click Apply to create transaction.
pl: Nie znaleziono błędów. Kliknij przycisk Zastosuj, aby utworzyć transakcję.

en: No exportable data
pl: Brak danych możliwych do eksportu

en: No form: code %s, tax type %s
pl: Brak formularza: kod %s, typ podatku %s

en: No help available.
pl: Pomoc niedostępna.

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
pl: Nie wybrano faktury -- kliknij przycisk Opcje i wybierz fakturę.

en: No matching transactions found
pl: Nie odnaleziono pasujących transakcji

en: No read permission to read from file %s.
pl: Nie masz uprawnień odczytu pliku %s.

en: No such entity: %s
pl: Nie ma takiej pozycji: %s

en: No such owner entity: %s
pl: Nie ma takiego właściciela: %s

en: No such price: %s
pl: Nie ma takiej ceny: %s

en: No suitable backend was found for %s.
pl: Nie znaleziono żadnego odpowiedniego back-endu dla %s.

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
pl: Nie odnaleziono żadnych transakcji, które pasują do zadanego okresu czasu i wybranych kont w panelu opcji.

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
pl: Nie wybrano właściwej faktury. Kliknij przycisk 'Opcje' i wybierz fakturę.

en: No warnings to reset.
pl: Nie ma żadnych ostrzeżeń do wyzerowania.

en: No, keep them as they are
pl: Nie, zachowaj je

en: No, n_ever
pl: Nie, _nigdy

en: No_tes
pl: No_tatki

en: No_w
pl: Te_raz

en: Non-Bayesian
pl: Nie bayesowskie

en: Non-void only
pl: Tylko posiadające wartość

en: None
pl: Brak

en: Nordic (ISO-8859-10)
pl: Nordyckie (ISO-8859-10)

en: Normal body text color.
pl: Zwykły kolor używany dla znaków tekstu.

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
pl: Zwykle importer zakłada, że każda linia w pliku wejściowym będzie odpowiadać jednej transakcji. Każdy wiersz może zawierać informacje dotyczące jednej transakcji i jednego lub dwóch podziałów.
    
    Gdy funkcja Multi-split jest włączona, importer zakłada, że wiele kolejnych wierszy razem przechowuje informacje dla jednej transakcji. Każdy wiersz zawiera informacje o dokładnie jednym podziale. Pierwszy wiersz powinien również zawierać informacje dotyczące transakcji.
    Aby dowiedzieć się, które wiersze należą do tej samej transakcji, importer porówna podane informacje o transakcji w każdym wierszu. Jeśli te informacje są puste lub takie same jak w pierwszym wierszu transakcji, importer uzna ten wiersz za część tej samej transakcji.

en: Not Cleared
pl: Nieprzejrzane

en: Not Used
pl: Nieużywany

en: Not a defined function
pl: Nie jest zdefiniowaną funkcją

en: Not a variable
pl: Nie jest zmienną

en: Not enough information for quotes dump
pl: Za mało informacji do zrzutu ofert

en: Not found
pl: Nie znaleziono

en: Not scheduled
pl: Brak harmonogramu

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
pl: Niepodatkowe; niewłaściwy kod %s dla podatku typu %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
pl: Niepodatkowe; brak opisu: formularz %s, kod %s, typ podatku %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
pl: Niepodatkowe; brak formularza: kod %s, typ podatku %s

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
pl: Niepodatkowe; typ podatku %s: niewłaściwy kod %s dla tego typu konta

en: Note
pl: Notatki

en: Note: Use View->'Filter By…' to control visible accounts.
pl: Uwaga: Użyj Widok ->'Filtruj według...', aby kontrolować widoczne konta.

en: Notes
pl: Notatki

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
pl: Notatki dodawane na końcu faktury -- mogą zawierać wstawki HTML.

en: Nothing to process.
pl: Nie ma żadnych ostrzeżeń do wyzerowania.

en: Notice
pl: Uwaga

en: Notify me when created
pl: Powiadom mnie o utworzeniu

en: Notional distribution (capital gain)
pl: Fikcyjny podział (zysk kapitałowy)

en: Notional distribution (dividend)
pl: Fikcyjna dystrybucja (dywidenda)

en: Now + 1 Year
pl: Teraz + 1 rok

en: Num
pl: Liczba

en: Num_ber
pl: _Numer

en: Number
pl: Liczba

en: Number Option
pl: Opcja liczbowa

en: Number cell
pl: Komórka liczby

en: Number header
pl: Nagłówek liczby

en: Number of Digits
pl: Liczba cyfr

en: Number of Occurrences
pl: Liczba wystąpień

en: Number of Periods
pl: Liczba okresów

en: Number of _transactions
pl: _Liczba transakcji

en: Number of automatic decimal places
pl: Liczba automatycznych miejsc dziesiętnych

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
pl: Numer jednostek kalendarzowych w rekurencji: np. Dwutygodniowe = co 2 tygodnie; Kwartalnie = co 3 miesiące

en: Number of characters for auto complete.
pl: Liczba znaków dla autouzupełniania.

en: Number of checks to print on the first page.
pl: Liczba czeków do wydrukowania na pierwszej stronie.

en: Number of columns
pl: Liczba kolumn

en: Number of degrees to rotate the check.
pl: Liczba stopni do obrócenia czeku.

en: Number of files in history
pl: Liczba plików w historii

en: Number of rows for the Header
pl: Liczba wierszy dla nagłówka

en: Number of transactions to show in a register.
pl: _Liczba transakcji do pokazania w rejestrze.

en: Number/Action
pl: Liczba/Akcja

en: Numbers, Date, Time
pl: Numery, data, czas

en: Numeric error
pl: Błąd liczbowy

en: Object references
pl: Odwołania do obiektu

en: Offset for complete check
pl: Przesunięcie dla pełnego sprawdzenia

en: Old location:
pl: Poprzednia lokalizacja:

en: Omit Accounts
pl: Pomiń konta

en: Omit zero balance figures
pl: Pomiń cyfry bilansu zerowego

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
pl: Ustawienie to określa czeki, które należy wydrukować z listy prezentowanej przed wydrukiem. Możliwe wartości to 0, 1, 2, odpowiadające górnemu, środkowemu i dolnemu czekowi na stronie.

en: On the
pl: Dzień

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
pl: Na kolejnej stronie nastąpi dopasowanie kont, funduszy wzajemnych i udziałów z pliku QIF do kont GnuCash. Jeśli w systemie znajdzie się konto GnuCash o tej samej lub podobnej nazwie albo pasującym typie, konto to zostanie użyte przy dopasowywaniu; w przeciwnym wypadku GnuCash utworzy nowe konto o tej samej nazwie i tym samym typie, co pasujące konto w pliku QIF. Jeśli sugerowane konto GnuCash ci nie odpowiada, możesz je zmienić, klikając je dwukrotnie.
    
    Zauważ, że GnuCash będzie tworzył wiele kont, które nie istniały w twoim poprzednim programie do finansów, w tym oddzielne konta dla każdego udziału, prowizji maklerskich, konta specjalne kapitału własnego (domyślnie jako konta podrzędne zysku zatrzymanego), które stanowią źródło bilansów otwarcia itd. Wszystkie te konta pojawią się na następnej stronie i tam możesz je zmienić, jednak bezpieczniej będzie pozostawić je niezmienionymi.

en: Once
pl: Jednorazowo

en: One Day
pl: Jeden dzień

en: One Month
pl: Jeden miesiąc

en: One Month Ago
pl: Miesiąc temu

en: One Week
pl: Jeden tydzień

en: One Week Ago
pl: Tydzień temu

en: One Year
pl: Jeden rok

en: One Year Ago
pl: Rok temu

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
pl: Jeden z twoich raportów ma powielony identyfikator. Sprawdź system raportów, szczególnie raporty własne, czy nie pojawia się w nich następujący identyfikator:

en: One or more of the entries are for accounts different from the invoice/bill currency. You will be asked to enter a conversion rate for each.
pl: Niektóre z pozycji należą do kont, których waluta różni się od waluty faktury/rachunku. Należy dla każdej z nich podać kurs wymiany.

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
pl: Co najmniej jedna wybrana faktura została już zaksięgowana.
    Ponownie sprawdź swój wybór.

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
pl: Niektóre konta podrzędne zawierają transakcje tylko do odczytu, które nie mogą zostać usunięte.

en: One split per line
pl: Jeden podział na linię

en: One transaction per line
pl: Jedna transakcja w każdej linii

[ctx: One-letter indication for 'yes']
en: Y
pl: T

en: Online Banking
pl: Bankowość elektroniczna

en: Online Banking Account Name
pl: Nazwa konta bankowości elektronicznej

en: Online Banking Connection Window
pl: Okno połączenia z bankiem online

en: Online Banking Direct Debit Note
pl: Nota polecenia płatności on-line

en: Online Banking Setup Finished
pl: Konfiguracja bankowości elektronicznej zakończona

en: Online Banking Transaction
pl: Transakcja bankowości elektronicznej

en: Online HBCI
pl: Id online

en: Online Id
pl: Id online

en: Online Transaction
pl: Transakcja online

en: Online account ID here…
pl: Identyfikator konta online…

en: Only Active?
pl: Tylko aktywne?

en: Only display leaf account names.
pl: Wyświetlaj tylko krótkie nazwy kont.

en: Only one price
pl: Tylko jedna cena

en: Only show _active owners
pl: Pokaż tylko _aktywnych właścicieli

en: Open
pl: Otwórz

en: Open Document Link
pl: Otwórz Łącze Dokumentu

en: Open Linked Document:
pl: Otwórz powiązany dokument:

en: Open _Account
pl: _Otwórz konto

en: Open _Read-Only
pl: Otwórz _tylko do odczytu

en: Open _SubAccounts
pl: Otwórz konta po_drzędne

en: Open a Customer overview page
pl: Otwórz okno przeglądu klienta

en: Open a Employee overview page
pl: Otwórz okno przeglądu pracowników

en: Open a Vendor overview page
pl: Otwórz stronę przeglądu dostawcy

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
pl: Otwiera okno raportu firmy dla właściciela tego kwitu

en: Open a new Account Tree page
pl: Otwiera nowy widok planu kont

en: Open an existing GnuCash file
pl: Otwiera istniejący plik GnuCash

en: Open buy
pl: Otwórz zakupy

en: Open imported documents in tabs
pl: Otwórz zaimportowane dokumenty na kartach

en: Open new invoice in new window
pl: Otwórz nową fakturę w nowym oknie

en: Open not yet posted documents in tabs
pl: Otwórz jeszcze niepublikowane dokumenty w zakładkach

en: Open short
pl: Otwórz krótką pozycję

en: Open the Bills Due Reminder dialog
pl: Otwórz formularz przypomnień o płatnościach

en: Open the Find Bill dialog
pl: Otwórz formularz wyszukiwania rachunków

en: Open the Find Customer dialog
pl: Otwórz okno wyszukiwania klienta

en: Open the Find Employee dialog
pl: Otwórz formularz wyszukiwania pracowników

en: Open the Find Expense Voucher dialog
pl: Otwórz formularz wyszukiwania kwitów wydatków

en: Open the Find Invoice dialog
pl: Otwórz formularz wyszukiwania faktur

en: Open the Find Job dialog
pl: Otwórz formularz wyszukiwania zadań

en: Open the Find Vendor dialog
pl: Otwórz formularz wyszukiwania dostawców

en: Open the GnuCash Help
pl: Otwiera pomoc GnuCash

en: Open the GnuCash Tutorial
pl: Otwiera podręcznik GnuCash

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
pl: Otwórz formularz przypomnień o fakturach

en: Open the New Bill dialog
pl: Otwórz formularz nowego rachunku

en: Open the New Customer dialog
pl: Otwórz okno nowego klienta

en: Open the New Employee dialog
pl: Otwórz formularz nowego pracownika

en: Open the New Invoice dialog
pl: Otwórz formularz nowej faktury

en: Open the New Job dialog
pl: Otwórz formularz nowego zadania

en: Open the New Vendor dialog
pl: Otwórz formularz nowego dostawcy

en: Open the New Voucher dialog
pl: Otwórz formularz nowego kwitu wydatków

en: Open the Process Payment dialog
pl: Otwórz formularz przetwarzania płatności

en: Open the Selected Budget
pl: Otwórz wybrany budżet

en: Open the account
pl: Otwiera konto

en: Open the selected account
pl: Otwórz zaznaczone konto

en: Open the selected account and all its subaccounts
pl: Otwórz wybrane konto i wszystkie jego konta podrzędne

en: Opened
pl: Otwarto

en: Opening Balance
pl: Bilans otwarcia

en: Opening Balances
pl: Bilanse otwarcia

en: Opening balance
pl: Bilans otwarcia

en: Open…
pl: Otwórz…

en: Options
pl: Opcje

en: Order
pl: Zamówienie

en: Order Entries
pl: Pozycje zamówienia

en: Order Entry
pl: Pozycja zamówienia

en: Order ID
pl: Identyfikator zamówienia

en: Order Information
pl: Informacje o zamówieniu

en: Order Notes
pl: Opis zamówienia

en: Order of Secondary sorting.
pl: Kolejność drugiego sortowania.

en: Order of primary sorting.
pl: Kolejność pierwszego sortowania.

en: Originator Account Number
pl: Numer konta inicjatora

en: Orphan
pl: Osierocone

en: Orphaned Gains
pl: Zyski osierocone

en: Other
pl: Inne

en: Other Account Code
pl: Inny kod konta

en: Other Account Name
pl: Nazwa drugiego konta

en: Other Expense
pl: Inny wydatek

en: Out of memory
pl: Brak pamięci

en: Output file for report
pl: Plik wynikowy raportu

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
pl: Nadpisać selekcję i pokazać konta podrzędne wszystkich wybranych kont?

en: Override or modify From: & To:.
pl: Nadpisz lub zmodyfikuj Od: & Do:.

en: Override the global Tax Table?
pl: Nadpisać globalną tabelę podatkową?

en: Overview
pl: Przegląd

en: Overview:
pl: Przegląd:

en: Owner Information
pl: Informacje o właścicielu

en: Owner Name
pl: Nazwa właściciela

en: Owner's Name
pl: Nazwa właściciela

en: Owner-ID
pl: ID-właściciela

en: Owners
pl: Właściciele

en: PAID
pl: OPŁACONE

en: PDF export file name format
pl: Format nazwy eksportowanego pliku PDF

en: PMI
pl: Prywatne ubezpieczenie kredytu hipotecznego

en: PMI Payment
pl: Zapłata za prywatne ubezpieczenie kredytu hipotecznego

en: P_ause
pl: P_auza

en: Pa_ge Setup
pl: Ustawienia _strony

en: Pa_yee
pl: _Beneficjent

en: Page
pl: Strona

en: Paid
pl: Zapłacono

en: Parent account balances
pl: Bilanse kont nadrzędnych

en: Parent account subtotals
pl: Sumy częściowe kont nadrzędnych

en: Parse ambiguity between formats
pl: Przeanalizuj rozbieżności między formatami

en: Parsing accounts
pl: Przetwarzanie kont

en: Parsing categories
pl: Przetwarzanie kategorii

en: Parsing failed.
pl: Przetwarzanie nieudane.

en: Parsing file…
pl: Przetwarzanie pliku…

en: Parsing transactions
pl: Przetwarzanie transakcji

en: Part of Payment Transaction
pl: Część transakcji płatności

en: Password
pl: Hasło

en: Paste the clipboard content at the cursor position
pl: Wklej zawartość schowka w miejscu kursora

en: Paste the transaction from the clipboard
pl: Wklej transakcję ze schowka

en: Path does not exist,
pl: Ścieżka nie istnieje,

en: Path head does not exist,
pl: Ścieżka nie istnieje,

en: Path head for Linked Files Relative Paths
pl: Nagłówek ścieżki dla ścieżek względnych powiązanych plików

en: Path head for files is,
pl: Ścieżka do plików to,

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
pl: Nie ustawiono ścieżki, używając "%s" dla ścieżki względnej

en: Pay
pl: Zapłać

en: Pay Bill
pl: Zapłać rachunek

en: Payable Aging
pl: Wiek płatności

en: Payable to
pl: Do zapłaty na

en: Payable to string
pl: Tekst 'Do zapłaty na'

en: Paycheck
pl: Wypłata

en: Payees and memos
pl: Płatkości i notatki

en: Payment
pl: Płatność

en: Payment Address
pl: Adres płatności

en: Payment Frequency
pl: Częstotliwość płatności

en: Payment From
pl: Płatność od

en: Payment From (Escrow)
pl: Płatność z (Escrow)

en: Payment Information
pl: Informacje o płatności

en: Payment Purpose continued
pl: Powód płatności c.d.

en: Payment To
pl: Płatność do

en: Payment To (Escrow)
pl: Płatność na (Escrow)

en: Payment Total
pl: Suma płatności

en: Payment periods
pl: Okresy płatności

en: Payment received text
pl: Zapłacono

en: Payment received, thank you!
pl: Płatność otrzymana, dziękujemy!

en: Payment, thank you!
pl: Płatność, dziękujemy!

en: Payments
pl: Płatności

en: Pending Action
pl: Akcje oczekujące

en: Percent
pl: Procent

en: Percent %
pl: Procent

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
pl: Wielkość procentowa musi mieć wartość pomiędzy -100 a 100.

en: Percentage chart
pl: Wykres procentowy

en: Perform account list _setup on new file
pl: _Otwórz listę kont dla nowego pliku

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
pl: Wykonuj obliczenia finansowe, takie jak spłata kredytu

en: Period
pl: Okres

en: Period %s - %s
pl: Okres od %s do %s

en: Period end
pl: Koniec okresu

en: Period from ~a to ~a
pl: Okres od ~a do ~a

en: Period start
pl: Początek okresu

en: Period: 123,456.78
pl: Kropka: 123,456.78

en: Periodic payment
pl: Płatność okresowa

en: Permanent Warnings
pl: Trwałe ostrzeżenia

en: Phone
pl: Telefon

en: Picture
pl: Obraz

en: Pixels
pl: Piksele

en: Place Holder
pl: Wypełniacz

en: Placeholde_r
pl: Wy_pełniacz

en: Placeholder
pl: Wypełniacz

en: Placeholder account selected. Please try again.
pl: Wybrano konto-wypełniacz. Spróbuj jeszcze raz.

en: Placeholder?
pl: Wypełniacz?

en: Plain
pl: Zwykły

en: Please choose the currency to use for new accounts.
pl: Wybierz walutę, która będzie używana przez nowe konta.

en: Please enter new name
pl: Proszę wprowadzić nową nazwę

en: Please name the Scheduled Transaction.
pl: Wprowadź nazwę zaplanowanej transakcji.

en: Please note some transactions were not processed
pl: Niektóre transakcje nie zostały przetworzone

en: Please provide a valid end selection.
pl: Proszę wpisać prawidłowe zakończenie wyboru.

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
pl: Wybierz typ środków pasujący do następującego kodu giełdowego. Pamiętaj, że kod giełdowy wybranego typu środków zostanie nadpisany.

en: Please select a file to load.
pl: Wybierz plik do załadowania.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
pl: Proszę wybrać konto kapitału własnego dla wydatku okresowego.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
pl: Proszę wybrać konto kapitału własnego dla zysku okresowego.

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
pl: Wybierz lub utwórz odpowiednie konto GnuCash dla:

en: Plot Height
pl: Wysokość wykresu

en: Plot Type
pl: Typ wykresu

en: Plot Width
pl: Szerokość wykresu

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
pl: Rysuj wykres typu środków względem waluty zamiast waluty względem typu środków.

en: Points
pl: Punktów

en: Portfolio
pl: Portfel

en: Portfolio Report
pl: Raport z portfela

en: Position of check amount in numbers
pl: Pozycja kwoty czeku wyrażona liczbowo

en: Position of check amount in words
pl: Pozycja ilości czeków wyrażona słowami

en: Position of date line
pl: Pozycja wiersza daty

en: Position of memo line
pl: Pozycja wiersza z notatką

en: Position of payee name
pl: Pozycja nazwy płatnika

en: Position of split's account line
pl: Pozycja wiersza konta

en: Position of split's memo line
pl: Pozycja wiersza z notatką

en: Position of the horizontal pane divider.
pl: Pozycja poziomej przegrody.

en: Position of the vertical pane divider.
pl: Pozycja pionowej przegrody.

en: Post
pl: Księguj

en: Post Date
pl: Data księgowania

en: Post To
pl: Księguj na

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
pl: Księguj kwit do planu kont

en: Post to Account
pl: Zaksięguj

en: Posted
pl: Zaksięgowano

en: Posted Account
pl: Konto księgowania

en: Postpone the reconciliation of this account
pl: Przekłada uzgadnianie tego konta

en: Postponed
pl: Przełożona

en: Potential splits matching the selected transaction
pl: Podziały potencjalnie pasujące do wybranej transakcji

en: Pr_eferences
pl: _Ustawienia

en: Pre-Payment
pl: Przedpłata

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
pl: Wstępnie zaznacz przejrzane transakcje podczas wywoływania okna uzgadniania.

en: Pre-select cleared transactions
pl: Wstępnie zaznacz przejrzane transakcje

en: Precision
pl: Dokładność

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
pl: Preferuj edytor cen zamiast transakcji wszędzie tam, gdzie to możliwe.

en: Preferences
pl: Opcje

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Prepared by:
pl: Przygotowane przez:

en: Prepared for
pl: Przygotowano dla

en: Prepared for:
pl: Przygotowane dla:

en: Preparer
pl: Autor

en: Preparing to convert your QIF data
pl: Przygotowanie do konwersji danych QIF

en: Present
pl: Obecne

en: Present (%s)
pl: Obecne (%s)

en: Present (Report)
pl: Obecne (Raport)

en: Present value
pl: Wartość obecna (PV)

en: Present:
pl: Obecne:

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
pl: Naciśnij "Zastosuj" aby utworzyć nowe konta. Będzie można je wtedy zapisać do pliku lub bazy danych.
    
    Naciśnij "Wstecz" aby przejrzeć wybrane opcje.
    
    Naciśnij "Anuluj" aby zamknąć to okno bez utworzenia żadnego nowego konta.

en: Press 'Close' to Exit.
pl: Naciśnij 'Zamknij', aby wyjść.

en: Press 'Reset' to use the original account separator and close the preference window
    Press 'Close' to return to the preference window
pl: Wciśnij 'Zresetuj' aby użyć oryginalnego separatora i zamknąć okno preferencji
    Wciśnij 'Zamknij' aby wrócić do okna preferencji

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
pl: Naciśnij Zastosuj, aby utworzyć plik eksportu.
    Anuluj, aby przerwać.

en: Preview
pl: Podgląd

en: Previous budget period
pl: Poprzedni okres budżetowy

en: Price
pl: Cena

en: Price Database
pl: Baza danych cen

en: Price Editor
pl: Edytor cen

en: Price Import Assistant
pl: Kreator importu cen

en: Price Scatterplot
pl: Punktowy wykres cen

en: Price Source
pl: Źródło cen

en: Price of Commodity
pl: Cena typu środków

en: Primary Key
pl: Klucz podstawowy

en: Primary Sort Order
pl: Pierwszy porządek sortowania

en: Primary Subtotal
pl: Pierwsza suma częściowa

en: Primary Subtotal for Date Key
pl: Pierwsza suma częściowa dla daty kluczowej

en: Principal
pl: Kwota główna

en: Principal To
pl: Kwota główna na

en: Print
pl: Drukuj

en: Print '***' before and after each text field on the check.
pl: Drukuj '***' przed i po każdym polu tekstowym czeku.

en: Print '***' before and after text.
pl: Drukuj '***' przed i po tekście.

en: Print Check
pl: Drukuj czek

en: Print Full account names
pl: Drukuj pełne nazwy kont

en: Print Name
pl: Nazwa drukarki

en: Print TXF export parameters
pl: Drukuj parametry eksportu TXF

en: Print _blocking chars
pl: Drukuj znaki _blokujące

en: Print _date format
pl: Format wydruku _daty

en: Print all Transfer To/From Accounts
pl: Drukuj wszystkie konta transferów źródłowych/docelowych

en: Print checks from multiple accounts
pl: Drukuj czeki z wielu kont

en: Print checks from multiple accounts?
pl: Drukować czeki dla wielu kont?

en: Print the current report
pl: Drukuje bieżący raport

en: Print the currently active page
pl: Drukuj aktywną kartę

en: Print the date format below the date.
pl: Drukuj format daty poniżej daty.

en: Printable Invoice
pl: Faktura (do druku)

en: Printable Report
pl: Raport do wydruku

en: Printing
pl: Wydruki

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
pl: Przed uzgodnieniem konta spłaty odsetek lub kosztów kredytu, poproś użytkownika o wprowadzenie transakcji dla obciążenia bądź spłaty. Obecnie aktywne jedynie dla kont: Bank, Kredyt, Wzajemny, Aktywa, Zobowiązania, Wierzytelności, Pasywa.

en: Process Payment
pl: Przetwórz płatność

en: Process an OFX/QFX response file
pl: Przetwórz plik odpowiedzi OFX/QFX

en: Processing…
pl: Przetwarzanie…

en: Profiles
pl: Profile

en: Profit
pl: Zysk

en: Profit & Loss
pl: Zyski i straty

en: Profits:
pl: Zyski:

en: Progress
pl: Postęp

en: Project
pl: Projekt

en: Projected Minimum:
pl: Zakładane minimum:

en: Prompt for credit card payment
pl: Wyświetl okno płatności kartą kredytową

en: Prompt for interest charges
pl: Wyświetl okno kosztów kredytu

en: Proper_ties
pl: _Właściwości

en: Proximo
pl: Następny miesiąc

en: Purchases
pl: Zakupy

en: QIF Import
pl: Import QIF

en: QIF account name
pl: Nazwa konta QIF

en: QIF category name
pl: Nazwa kategorii QIF

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have information about Accounts and Categories which would allow them to be correctly assigned to GnuCash accounts.
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash. If you select a different account, it will be remembered for future QIF files.
pl: Pliki QIF pobrane od banków i innych instytucji finansowych mogą nie zawierać informacji o kontach i kategoriach, które pozwoliłyby na poprawne przydzielenie ich do kont GnuCash.
    
    Na następnej stronie zobaczysz teksty, które pojawiają się w polach Notatka i Beneficjent transakcji nie opatrzonych kontem lub kategorią QIF. Domyślnie transakcje te są przydzielane do konta 'Nieokreślone' w programie GnuCash. Jeśli wybierzesz inne konto, twój wybór będzie zapamiętany i użyty w przyszłych importach plików QIF.

en: QIF files you have loaded
pl: Załadowane przez Ciebie pliki QIF

en: QIF import: Name conflict with another account.
pl: Import QIF: kolizja nazw z innym kontem.

en: QIF payee/memo
pl: Notatka/beneficjent QIF

en: Qif Import Summary
pl: Podsumowanie importu QIF

en: Qty
pl: Ilość

en: Quantity
pl: Ilość

en: Quarter Year
pl: Kwartał

en: Quarterly
pl: Kwartalne

en: Quarters
pl: Kwartał

en: Question
pl: Pytanie

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
pl: Szybkie wypełnianie ułatwia wprowadzanie pospolitych transakcji. Po podaniu pierwszej litery (liter) opisu transakcji, GnuCash automatycznie uzupełni resztę transakcji o ostatnio wprowadzone dane.

en: Quit this application
pl: Wyjdź z aplikacji

en: REF
pl: ODW

en: R_emind in advance
pl: P_rzypomnij z wyprzedzeniem

en: Raise Accounts
pl: Przywołaj konta

en: Range
pl: Zakres

en: Range end
pl: Koniec zakresu

en: Range start
pl: Początek zakresu

en: Rate
pl: Stawka

en: Ratio
pl: Stosunek

en: Re_lative
pl: Wz_ględna

en: Re_name Page
pl: Zmi_eń nazwę karty

en: Re_vert
pl: Co_fnij

en: Re_view created transactions
pl: _Przejrzyj utworzone transakcje

en: Read aborted.
pl: Odczyt przerwany.

en: Read only register
pl: Rejestr tylko do odczytu

en: Reading
pl: Odczyt

en: Reading file…
pl: Odczytywanie pliku…

en: Realized Gain
pl: Zrealizowany zysk

en: Realized Gain/Loss
pl: Zyski/straty zrealizowane

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
pl: Zyski lub straty zrealizowane z kont środków finansowych lub kont handlowych, których nie zapisano w innych miejscach.

en: Reason for voiding transaction
pl: Powód unieważnienia transakcji

en: Reason the transaction was voided
pl: Powód unieważnienia transakcji

en: Rebalance Transaction
pl: Zbilansuj transakcję ponownie

en: Rebate
pl: Nadpłata

en: Recalculate Transaction
pl: Przelicz transakcję ponownie

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
pl: Przelicz ponownie (pojedynczą) pustą pozycję w powyższych polach.

en: Receipt
pl: Rachunek

en: Receivable Aging
pl: Wiek należności

en: Receive
pl: Odbierz

en: Reconcile
pl: Uzgodnij

en: Reconcile (auto) match to %s
pl: Uzgodnij (automatycznie) dopasowane do %s

en: Reconcile (manual) match to %s
pl: Uzgodnij (ręcznie) dopasowane do %s

en: Reconcile Account
pl: Uzgodnij konto

en: Reconcile Date
pl: Data uzgodnienia

en: Reconcile account now?
pl: Uzgodnić teraz konto?

en: Reconcile the selected account
pl: Uzgodnij wybrane konto

en: Reconciled
pl: Uzgodnione

en: Reconciled (%s)
pl: Uzgodnione (%s)

en: Reconciled (Report)
pl: Uzgodnione (Raport)

en: Reconciled Balance
pl: Uzgodniony bilans

en: Reconciled Date
pl: Data uzgodnienia

[ctx: Reconciled flag 'cleared']
en: c
pl: p

[ctx: Reconciled flag 'frozen']
en: f
pl: z

[ctx: Reconciled flag 'reconciled']
en: y
pl: u

en: Reconciled on %s
pl: Uzgodnione %s

en: Reconciled only
pl: Tylko uzgodnione

en: Reconciled:
pl: Uzgodnione:

en: Reconciliation Report
pl: Raport u_zgodnień

en: Reconciliation status
pl: Status uzgadniania

en: Record a stock split or a stock merger
pl: Zapisz split lub fuzję

en: Record the current entry
pl: Zapisz bieżący wpis

en: Record the current transaction
pl: Zapisuje bieżącą transakcję

en: Recursive Balance
pl: Bilans rekurencyjny

en: Red
pl: Czerwony

en: Reference
pl: Odwołanie

en: Reference:
pl: Odwołanie:

en: Reference:
pl: Odwołanie:

en: References
pl: Odwołania

en: Refine current search
pl: Sprecyzowanie bieżącego wyszukiwania

en: Refresh this window
pl: Odświeża to okno

en: Refund
pl: Zwrot

en: Register
pl: Rejestr

en: Register Defaults
pl: Domyślne ustawienia rejestru

en: Register Order
pl: Porządek rejestru

en: Register Report
pl: Raport rejestru

en: Register opens in a new _window
pl: Rejestr otwiera się w _nowym oknie

en: Relative
pl: Względny

en: Relative Date Option
pl: Opcja względnej daty

en: Reload
pl: Odśwież

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
pl: Załaduj ponownie bieżącą bazę danych, cofając wszystkie niezapisane zmiany

en: Reload the current page
pl: Odśwież bieżącą stronę

en: Remaining to Budget
pl: Pozostało w budżecie

en: Remember and don't _ask me again.
pl: _Zapamiętaj i nie pytaj więcej.

en: Remember and don't ask me again this _session.
pl: _Zapamiętaj i nie pytaj więcej podczas tej sesji.

en: Remember the PIN in memory
pl: Zapisz PIN w pamięci

en: Remember the _PIN in memory
pl: Zapisz _PIN w pamięci

en: Remind in advance
pl: Przypomnij z wyprzedzeniem

en: Reminder
pl: Przypomnienie

en: Remo_ve Other Splits
pl: Usuń _podziały

en: Remove _Old
pl: Usuń _stare

en: Remove a reconciled split from a transaction
pl: Usuń uzgodniony podział z transakcji

en: Remove a split from a transaction
pl: Usuń podział z transakcji

en: Remove all splits in the current transaction
pl: Usuń wszystkie podziały bieżącej transakcji

en: Remove all the splits from a transaction
pl: Usuń wszystkie podziały z transakcji

en: Remove the current commodity.
pl: Usuwa bieżący rodzaj środków.

en: Remove the splits from this transaction?
pl: Usunąć podziały z bieżącej transakcji?

en: Rename
pl: Zmień nazwę

en: Renamed to:
pl: Zmiana nazwy na:

en: Rendering '~a' report …
pl: Renderowanie raportu "~a" …

en: Renumber sub-accounts
pl: Przenumeruj wraz z kontami podrzędnymi

en: Renumber the children of the selected account
pl: Zapamiętaj element podrzędny wybranego konta

en: Renumber the immediate sub-accounts of '%s'?
pl: Przenumerować '%s' wraz z bezpośrednimi kontami podrzędnymi?

en: Repayment Frequency
pl: Częstotliwość spłat

en: Repeats:
pl: Powtórzenia:

en: Replace
pl: Zastąp

en: Replace price?
pl: Zastąpić cenę?

en: Replace the budget for all periods with new 'value'. Use empty value to unset budget for the accounts.
pl: Zastąp budżet dla wszystkich okresów nową „wartością”. Użyj pustej wartości, aby usunąć wartość budżetu dla wybranych kont.

en: Report
pl: Raport

en: Report Creation Date:
pl: Data utworzenia raportu:

en: Report Size
pl: Rozmiar raportu

en: Report Title
pl: Tytuł raportu

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
pl: Błędy i inne problemy należy zgłaszać pod adresem gnucash-devel@gnucash.org

en: Report error
pl: Błąd raportu

en: Report for range of budget periods
pl: Raport dla fragmentu okresu budżetowania

en: Report name
pl: Nazwa raportu

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
pl: Raport z niniejszych kont, jeśli pozwala na to poziom kont.

en: Report on these accounts, if display depth allows.
pl: Raport dotyczy tych kont, jeśli pozwoli na to głębokość wyświetlania.

en: Report opens in a new _window
pl: Raport otwiera się w _nowym oknie

en: Report variation
pl: Odchylenia raportu

en: Report with GUID '%s' is missing
pl: Brak raportu z GUID '%s'

en: Report's currency
pl: Waluta raportu

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
pl: Końcowy okres raportu nie może być wcześniejszy niż początkowy.

en: Reports
pl: Raporty

en: Reserve
pl: Odkładanie

en: Reset Tax Tables to present Values?
pl: Ustawić tabele podatkowe na aktualne wartości?

en: Reset Warnings
pl: Wyzeruj ostrzeżenia

en: Reset _Warnings…
pl: Resetuj _ostrzeżenia…

en: Reset all values to their defaults.
pl: Ustaw wszystkie wartości na domyślne.

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
pl: Zresetuj układ dla wszystkich kwitów i not kredytowych do wartości domyślnych i odśwież bieżącą stronę

en: Reset defaults
pl: Ustawienia domyślne

en: Retained Earnings
pl: Dochody zatrzymane

en: Retained Losses
pl: Straty zatrzymane

en: Return of capital
pl: Zwrot kapitału

en: Return of capital (reclassification)
pl: Zwrot kapitału (reklasyfikacja)

en: Revenues
pl: Przychody

en: Reverse split
pl: Podział odwrócony

en: Review the details below and if correct press "Apply"" to create the schedule.
pl: Sprawdź poniższe szczegóły i jeśli są poprawne, naciśnij "Zastosuj", aby utworzyć harmonogram.

en: Right
pl: Prawo

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
pl: Kliknij kolumnę prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu, aby ją zmodyfikować (poszerzyć, zwęzić, scalić)

en: Romanian (ISO-8859-16)
pl: Rumuńskie (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
pl: Rumuńskie (MacRomanian)

en: Root
pl: Główne

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
pl: Wiersz %d, faktura %s/%u: konto %s nie istnieje.

en: Row %u, account %s not in %s
pl: Wiersz %u, konta %s nie ma w %s

en: Rows
pl: Rzędy

en: Run Report
pl: Uruchom raport

en: Running Balance
pl: Bilans bieżący

en: Running Sum
pl: Suma bieżąca

en: Russian (CP-866)
pl: Rosyjskie (CP-866)

en: S_ource
pl: Ź_ródło

en: S_plit Transaction
pl: _Podziel transakcję

en: S_tatement Date
pl: Data _wyciągu

en: Sa_ve Filter
pl: Zapi_sz filtr

en: Sa_ve Sort Order
pl: Zapi_sz kolejność sortowania

en: Sale
pl: Sprzedaż

en: Sales
pl: Sprzedaż

en: Sales _Tax Table
pl: Tab_ela podatkowa dla sprzedaży

en: Sample
pl: Przykład

en: Sample Graphs
pl: Przykłady wykresów

en: Sample Report
pl: Przykład raportu

en: Saturday
pl: Sobota

en: Save
pl: Zapisz

en: Save %s To File
pl: Zapisz %s do pliku

en: Save As…
pl: Zapisz _jako…

en: Save Custom Check Format
pl: Zapisz własny format czeku

en: Save Report Configuration As…
pl: Zapisz konfigurację raportu jako…

en: Save _As…
pl: Z_apisz jako…

en: Save changes to %s?
pl: Zapisać zmiany do %s?

en: Save changes to file %s before closing?
pl: Zachować zmiany w pliku %s przed zamknięciem?

en: Save changes to the file?
pl: Zapisać zmiany do pliku?

en: Save file automatically?
pl: Zapisać plik automatycznie?

en: Save the changed transaction?
pl: Zapisać zmienioną transakcję?

en: Save the current entry?
pl: Zapisać bieżący wpis?

en: Save the current file
pl: Zapisuje bieżący plik

en: Save the sort order for this register.
pl: Zapisz kolejność sortowania dla tego rejestru.

en: Save this file with a different name
pl: Zapisz ten plik pod inną nazwą

en: Save transaction before duplicating?
pl: Zapisać transakcję przed duplikacją?

en: Save window sizes and locations
pl: Zapisz wymiary i położenie okna

en: Saved Report Configurations
pl: Zapisane konfiguracje raportów

en: Savings
pl: Zapisy

en: Scatter:
pl: Rozrzucenie:

en: Sche_dule…
pl: Har_monogram…

en: Schedule
pl: Harmonogram

en: Scheduled
pl: Zaplanowane

en: Scheduled Transactions
pl: Zaplanowane transakcje

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
pl: Nie można automatycznie utworzyć zaplanowanej transakcji ze zmiennymi lub obejmującej więcej niż jeden towar.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
pl: Nie można automatycznie utworzyć zaplanowanej transakcji nie posiadającej szablonu.

en: Scrub _Account
pl: Wyczyść _Konto

en: Scrub the highlighted lot
pl: Wyczyść podświetloną partię

en: Sea_rch
pl: Sz_ukaj

en: Search Criteria
pl: Kryteria wyszukiwania

en: Search Results
pl: Rezultaty Wyszukiwania

en: Search Results Report
pl: Raport z wyników wyszukiwania

en: Search for items where
pl: Szukaj pozycji, w których

en: Search only active data
pl: Przeszukuj tylko aktywne dane

en: Search only in active items
pl: Szukaj tylko w elementach aktywnych

en: Search scope
pl: Zakres wyszukiwania

en: Second Option
pl: Druga opcja

en: Secondary Key
pl: Klucz pomocniczy

en: Secondary Sort Order
pl: Pierwszy porządek sortowania

en: Secondary Subtotal
pl: Druga suma częściowa

en: Secondary Subtotal for Date Key
pl: Druga suma częściowa dla daty kluczowej

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
pl: Bezpieczny dostęp HTTP jest wyłączony. Można włączyć go w części dotyczącej sieci okna preferencji.

en: Securities
pl: Papiery wartościowe

en: Security
pl: Papier wartościowy

en: Security Information
pl: Informacje o papierach wartościowych

en: Security Piechart
pl: Papiery wartościowe (wykres kołowy)

en: Select
pl: Wybierz

en: Select "A" to add the transaction as new.
pl: Wybierz "D", aby dodać transakcję jako nową.

en: Select "C" to mark a matching transaction as cleared (c).
pl: Wybierz "P", aby oznaczyć pasującą transakcję jako przejrzaną (p).

en: Select "U+C" to update a matching transaction and mark it as cleared (c).
pl: Wybierz "A+P", aby aktualizować pasującą transakcję i oznaczyć jako przejrzaną (p).

en: Select Account
pl: Wybierz konto

en: Select Accounts (none = all)
pl: Wybierz konta (wszystkie = żadne)

en: Select Accounts to Match
pl: Wybierz konto do wyszukania

en: Select All
pl: Zaznacz wszystkie

en: Select Children
pl: Wybierz podrzędne

en: Select Default
pl: Zaznacz domyślne

en: Select HTML Style Sheet
pl: Wybierz arkusz stylów HTML

en: Select QIF File
pl: Wybierz plik QIF

en: Select _All
pl: Z_aznacz wszystko

en: Select _Range
pl: Wybierz za_kres

en: Select a .log file to replay
pl: Wybierz plik .log do powtórnego odczytu

en: Select a Budget
pl: Wybierz budżet

en: Select a QIF file to load
pl: Wybierz QIF do wczytania

en: Select a budget period that begins the reporting range.
pl: Wybierz okres budżetowania, który rozpoczyna zakres raportu.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
pl: Wybierz okres budżetowania, który kończy zakres raportu.

en: Select a file to import
pl: Wybierz plik do importu

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
pl: Wybierz wiersz, a następnie naciśnij "skocz do", aby przejść do konta w drzewie kont,
    jeśli konto nie powinno być wyświetlane, zostanie to tymczasowo zastąpione.

en: Select a row to change the mappings
pl: Wybierz wiersz, aby zmienić odwzorowania

en: Select a stylesheet for the report.
pl: Wybierz arkusz stylów dla raportu.

en: Select all accounts.
pl: Wybierz wszystkie konta.

en: Select all descendents of selected account.
pl: Wybierz wszystkie konta podrzędne dla zaznaczonego.

en: Select all entries.
pl: Wybierz wszystkie pozycje.

en: Select an accounting period and a closing date that is between the date of the previous close and today.
    
    Books will be closed at midnight on the selected date.
pl: Wybierz okres obrachunkowy i datę zamknięcia mieszczącą się między datą poprzedniego zamknięcia a dniem dzisiejszym.
    
    Księgi obrachunkowe zostaną zamknięte o północy w wybranym dniu.

en: Select an image file.
pl: Wybierz plik obrazka.

en: Select currency
pl: Wybierz walutę

en: Select document
pl: Wybierz dokument

en: Select how to compute the Discount and Taxes
pl: Wybierz sposób obliczania zniżek i podatków

en: Select image
pl: Wybierz obrazek

en: Select matching existing transaction
pl: Wybierz pasującą transakcję

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
pl: Aby pominąć transakcję (nie importować) pozostaw wszystkie pola puste.

en: Select occurrence date above.
pl: Wybierz datę zdarzenia.

en: Select possible duplicates
pl: Zaznacz możliwe duplikaty

en: Select security
pl: Wybierz papier wartościowy

en: Select security/currency
pl: Wybierz papier wartościowy/walutę

en: Select the Accounts to Compare
pl: Wybierz konto do porównania

en: Select the Discount Type
pl: Wybierz typ zniżki

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
pl: Wybierz konto, na którym chcesz zaksięgować split lub fuzję.

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
pl: Wybierz konta do wyeksportowania i zakres dat, jeśli to konieczne.

en: Select the currency to display the values of this report in.
pl: Wybierz walutę, w której należy wyświetlać kwoty w raporcie.

en: Select the date and description for your records.
pl: Wybierz datę i opis dla swoich zapisów.

en: Select the default account selection.
pl: Wybierz domyślną selekcję kont.

en: Select the default selection.
pl: Wybierz domyślną selekcję.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
pl: Wybierz giełdę, na której handluje się tymi środkami albo wybierz typ inwestycji (np. FUND dla funduszy wzajemnych). Jeśli nie znajdujesz swojej giełdy albo odpowiedniego typu inwestycji, możesz ją wprowadzić.

en: Select this option to open a register tab with newly cleared splits.
pl: Zaznacz tę opcję, aby otworzyć zakładkę rejestru ze świeżo przejrzanymi podziałami.

en: Select this or another budget and delete it
pl: Wybierz ten lub inny budżet i usuń go

en: Select user information here…
pl: Wybierz tutaj informacje użytkownika…

en: Selected
pl: Wybrane

en: Selected Accounts
pl: Zaznaczone konta

en: Select…
pl: Wybierz…

en: Sell
pl: Sprzedaż

en: Selling stock short.
pl: Krótka sprzedaż akcji.

en: Semi-Monthly
pl: Co dwa tygodnie

en: Semi-annual
pl: Półroczne

en: Semi-monthly
pl: Półmiesięczne

en: Semicolon (;)
pl: Średnik (;)

en: Semicolon separated with quotes
pl: Średnik oddzielony cudzysłowami

[ctx: Semimonthly]
en: Every
pl: Co

[ctx: Semimonthly]
en: months.
pl: miesięcy.

en: Set 'Review created transactions' as the default in the "since last run" dialog.
pl: Ustaw "Przejrzyj utworzone transakcje" jako domyślne w oknie "Od ostatniego uruchomienia".

en: Set a date format for this QIF file
pl: Ustaw format daty dla tego pliku QIF

en: Set preference for price list data
pl: Ustaw preferencje listy cen

en: Set the "auto create" flag by default
pl: Zaznacz domyślnie flagę 'twórz automatycznie'

en: Set the "notify" flag by default
pl: Zaznacz domyślnie flagę 'Powiadom'

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
pl: Ustaw flagę automatycznego tworzenia na nowo utworzonych zaplanowanych transakcjach.

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
pl: Ustaw flagę powiadamiania na nowo utworzonych zaplanowanych transakcjach.

en: Set the account color for account '%s' including all sub-accounts to the selected color
pl: Ustaw kolor dla konta '%s', w tym wszystkich kont podrzędnych

en: Set the default QIF account name
pl: Ustaw domyślną nazwę konta QIF

en: Set the report options you want using this dialog.
pl: W tym oknie określisz opcje raportu.

en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
pl: Ustaw odpowiednie konta do zeznań podatkowych, PL - niezaimplementowane

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
pl: Ustaw zaplanowaną transakcję dla spłaty pożyczki

en: Setup selected accounts
pl: Ustawienia zaznaczonych kont

en: Share Price
pl: Cena udziału

en: Share decimal places
pl: Miejsca dziesiętne udziałów

en: Share price
pl: Cena udziału

en: Share quantity
pl: Ilość udziałów

en: Shares
pl: Udziały

en: Shares:
pl: Udziały:

en: Shipping Address
pl: Adres dostawy

en: Shipping Contact
pl: Kontakt wysyłkowy

en: Shipping Information
pl: Informacje o dostawach

en: Shipping address
pl: Adres dostawy

en: Short sell
pl: Krótka sprzedaż

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
pl: Włącz 'Porady dnia' podczas startu GnuCash

en: Show Account Code
pl: Pokaż kod konta

en: Show Actual
pl: Pokaż obecne

en: Show All Transactions
pl: Pokaż wszystkie transakcje

en: Show Average
pl: Pokaż średnią

en: Show Budget
pl: Pokaż budżet

en: Show Chart
pl: Pokaż wykres

en: Show Column with Totals
pl: Pokaż kolumnę z podsumowaniami

en: Show Description
pl: Pokaż opis

en: Show Difference
pl: Pokaż różnicę

en: Show Exchange Rates
pl: Pokaż kursy wymiany

en: Show Foreign Currencies
pl: Pokaż waluty obce

en: Show Full Account Name
pl: Pokaż pełną nazwę konta

en: Show Full Account Names
pl: Wyświetlanie pełnych nazw kont

en: Show GnuCash version
pl: Pokaż wersję GnuCash

en: Show Hidden Accounts
pl: Pokaż ukryte konta

en: Show Income and Expenses?
pl: Pokazywać przychody i wydatki?

en: Show Income/Expense
pl: Pokaż wpływy/wydatki

en: Show Money In
pl: Pokaż pieniądze przychodzące

en: Show Money Out
pl: Pokaż pieniądze wychodzące

en: Show National Currencies
pl: Wyświetlanie walut narodowych

en: Show Net Profit
pl: Pokaż zysk netto

en: Show Percents
pl: Pokaż procenty

en: Show Reconciled
pl: Pokaż uzgodnione

en: Show Splits
pl: Pokaż podział

en: Show Table
pl: Pokaż tabelę

en: Show Totals
pl: Pokaż podsumowania

en: Show _Account column
pl: Pokaż kolumnę _Konto

en: Show _All
pl: _Wyświetl wszystko

en: Show _Memo column
pl: Pokaż kolumnę N_otatka

en: Show _hidden accounts
pl: _Pokaż ukryte konta

en: Show _log window
pl: Pokaż okno _dziennika

en: Show _zero total accounts
pl: Wyświetlaj wy_zerowane konta

en: Show a Net Worth bar?
pl: Pokazywać paski wartości netto?

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
pl: Pokaż przycisk Zamknij na każdej wyświetlonej zakładce. Przycisk ma takie samo działanie jak pozycja menu 'Zamknij'.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
pl: Pokaż kwotę całkowitą z wszystkich kont przeliczoną na domyślną walutę raportu

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
pl: Pokaż całkowite podsumowanie wszystkich kont przeliczone na domyślną walutę raportu.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
pl: Dla każdej transakcji pokaż drugi wiersz ("Akcja", "Notatki", "Powiązane dokumenty").

en: Show accounting-style rules
pl: Pokaż reguły stylu księgowania

en: Show accounts that have been marked hidden.
pl: Pokaż konta, które zostały oznaczone jako ukryte.

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
pl: Pokaż konta do tej głębokości, nadpisując wszystkie inne ustawienia.

en: Show accounts which have a zero total value.
pl: Pokaż konta, które mają zerowe wartości podsumowania.

en: Show all splits in the current transaction
pl: Pokaż wszystkie podziały w bieżącej transakcji

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
pl: Pokaż wszystkich dostawców/klientów, nawet jeśli mają zerowy bilans.

en: Show auto-save confirmation _question
pl: Pokaż okno potwierdzenia automatycznego _zapisu

en: Show auto-save explanation
pl: Pokaż dodatkowy opis funkcji auto-zapisu

en: Show bills due reminder at startup
pl: Pokazuj przypomnienie o płatnościach w czasie startu

en: Show bills due within this many days
pl: Pokazuj rachunki płatne w ciągu tylu dni

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
pl: Pokaż puste znaki w każdym miejscu, gdzie wystąpi bilans zerowy.

en: Show close button on _notebook tabs
pl: Pokaż przycisk Zamk_nij na zakładkach

en: Show close buttons on notebook tabs
pl: Pokaż przyciski zamykania na zakładkach notesu

en: Show currencies in this dialog
pl: Pokaż waluty w oknie

en: Show date
pl: Pokaż datę

en: Show documentation
pl: Pokaż dokumentację

en: Show entered and reconciled dates on selection
pl: Pokaż wprowadzone i uzgodnione daty przy wyborze

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
pl: Pokaż poziome granice pomiędzy wierszami w rejestrze. Jeśli zaznaczone, granica między komórkami będzie znaczona grubą linią. W przeciwnym wypadku obramowania komórek nie będą widoczne.

en: Show horizontal borders in a register
pl: Pokaż poziome brzegi komórek

en: Show horizontal borders on the cells.
pl: Pokaż poziome brzegi komórek.

en: Show listings
pl: Pokaż notowania

en: Show long account names
pl: Wyświetlanie długich nazw kont

en: Show long names
pl: Wyświetlanie długich nazw

en: Show matched _information
pl: Pokaż dopasowane _informacje

en: Show money in?
pl: Pokazać przychody?

en: Show money out?
pl: Pokazać wydatki?

en: Show net money flow?
pl: Pokazać przepływ pieniędzy netto?

en: Show net price?
pl: Pokaż cenę netto?

en: Show non currency commodities
pl: Pokaż środki niewalutowe

en: Show number of shares
pl: Pokaż liczbę udziałów

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
pl: Pokaż tylko krótkie nazwy na kartach kont oraz w wyskakującym okienku wyboru kont. Domyślnie wyświetlana jest pełna nazwa, wraz ze ścieżką w strukturze. Zaznaczenie tej opcji wymaga używania jedynie unikalnych nazw kart.

en: Show paths
pl: Pokaż ścieżki

en: Show plot
pl: Pokaż wykres

en: Show preparer info
pl: Wyświetlanie informacji o autorze raportu

en: Show previous number of days:
pl: Pokaż liczbę poprzednich dni:

en: Show prices
pl: Pokaż ceny

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
pl: Wyświetl kilka stron z samą dokumentacją w kreatorze importu QIF.

en: Show splash scree_n
pl: _Pokaż ekran startowy

en: Show splash screen
pl: Pokaż ekran startowy

en: Show splash screen at startup.
pl: Pokaż ekran startowy podczas uruchomienia.

en: Show subtotals
pl: Pokaż sumy częściowe

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
pl: Pokazać tylko sumy częściowe, ukrywając szczegóły transakcji?

en: Show table
pl: Pokaż tabelę

en: Show the Account Color as Account Name Background.
pl: Użyj koloru konta jako tło nazwy konta.

en: Show the Account Color as background
pl: Pokaż kolor konta jako tło

en: Show the Account Color as tab background.
pl: Pokaż kolor konta jako tło karty.

en: Show the Asset and the Liability bars?
pl: Pokazywać paski aktywów i pasywów?

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
pl: Pokaż przyciski kalendarza Anuluj, Dzisiaj i Wybierz.

en: Show the full account name in legend?
pl: Pokazywać pełną nazwę konta w legendzie?

en: Show the full security name in the legend?
pl: Pokazywać pełną nazwę konta w legendzie?

en: Show the income and expense accounts
pl: Pokaż konta wpływów i wydatków

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
pl: Pokaż nieformalne nagłówki dla kont?

en: Show the net profit?
pl: Pokazywać zysk netto?

en: Show the new user window
pl: Pokaż okno nowego użytkownika

en: Show the percentage in legend?
pl: Pokazywać procenty w legendzie?

en: Show the total balance in legend?
pl: Pokazywać podsumowanie bilansu w legendzie?

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
pl: Pokaż taką ilość transakcji w rejestrze. Wartość zero oznacza wszystkie transakcje.

en: Show ticker symbols
pl: Pokaż symbole giełdowe

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
pl: Pokaż pionowe granic pomiędzy kolumnami w rejestrze. Gdy opcja jest zaznaczona, komórki będzie oddzielała gruba linia. w przeciwnym wypadku granice komórek nie będą znaczone.

en: Show vertical borders in a register
pl: Pokaż pionowe brzegi komórek

en: Show vertical borders on the cells.
pl: Pokaż pionowe brzegi komórek.

en: Show zero balance items
pl: Pokaż pozycje z zerowym bilansem

en: Show/hide the status bar on this window
pl: Pokaż/ukryj pasek stanu na tym oknie

en: Show/hide the summary bar on this window
pl: Pokaż/ukryj pasek podsumowania na tym oknie

en: Show/hide the toolbar on this window
pl: Pokaż/ukryj pasek narzędziowy na tym oknie

en: Show:
pl: Pokaż:

en: Shows a barchart with cash flow over time
pl: Pokazuje wykres słupkowy z przepływami pieniężnymi w czasie

en: Shows a piechart with distribution of assets over securities
pl: Wyświetla wykres kołowy bilansu papierów wartościowych we wszystkich aktywach

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
pl: Wyświetla wykres kołowy bilansu aktywów w danym momencie

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
pl: Wyświetla wykres kołowy wydatków w danym przedziale czasu

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
pl: Wyświetla wykres kołowy przychodów w danym przedziale czasu

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
pl: Wyświetla wykres kołowy zobowiązań w danym momencie

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
pl: Wyświetla wykres kołowy całkowitych wydatków w danym dniu tygodnia

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
pl: Wyświetla wykres kołowy całkowitego przychodu w danym dniu tygodnia

en: Si_ngle
pl: _Jedno

en: Si_ze…
pl: Ro_zmiar…

en: Sign Reverses
pl: Znak się zmienia

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
pl: Odwróć znaki bilansów kont przychodów i wydatków.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
pl: Odwróć znaki bilansów następujących typów kont: Karta kredytowa, Zobowiązania, Pasywa, Kapitał własny i Przychody.

en: Significant Digits
pl: Cyfry znaczące

en: Simple
pl: Prosty

en: Simple Layout
pl: Prosty układ

en: Since Last Run…
pl: Od ostatniego uruchomienia…

en: Since _Last Run…
pl: _Od ostatniego uruchomienia…

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
pl: Ponieważ tworzysz nowy plik, w następnej kolejności zobaczysz okno dialogowe do ustawienia opcji księgi. Mogą one wpłynąć na sposób importowania transakcji przez GnuCash. Jeżeli wrócisz na tę stronę bez anulowania i rozpoczęcia od nowa, okno dialogowe do ustawiania opcji księgi nie zostanie pokazane po raz drugi przy przejściu dalej. Możesz uzyskać do niego dostęp bezpośrednio z menu poprzez Plik->Właściwości.

en: Single Report
pl: Pojedynczy raport

en: Single column Balance Sheet
pl: Pojedyncza kolumna arkusza bilansowego

[ctx: Single-character short column-title form of 'Enabled']
en: E
pl: A

en: Six Months Ago
pl: Sześć miesięcy temu

en: Smallest _fraction
pl: Najmniejsza _część

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
pl: Najmniejsza część typu środków, do której można się odwołać.

en: Sold Value
pl: Wartość sprzedaży

en: Some characters have been converted according to your locale.
pl: Niektóre znaki zostały skonwertowane zgodnie z ustawieniami lokalnymi.

en: Some characters have been discarded.
pl: Niektóre znaki zostały odrzucone.

en: Sort %s by…
pl: Sortuj %s wedł_ug…

en: Sort By
pl: Uporządkowanie według

en: Sort By:
pl: Sortuj po:

en: Sort Column
pl: Sortuj kolumny

en: Sort Method
pl: Metoda uporządkowywania

en: Sort Order
pl: Porządek sortowania

en: Sort _Order
pl: Porządek _sortowania

en: Sort by action field.
pl: Sortuj według pola działania.

en: Sort by amount.
pl: Sortuj po ilości.

en: Sort by date.
pl: Sortuj według daty.

en: Sort by description.
pl: Sortuj według opisu.

en: Sort by memo.
pl: Sortuj po notatce.

en: Sort by notes field.
pl: Sortuj według pola notatek.

en: Sort by number.
pl: Sortuj według numeru.

en: Sort by the date of entry.
pl: Uporządkowanie według daty wpisania.

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
pl: Sortuj po dacie wyciągu (i grupuj wg przejrzane, nieuzgodnione, uzgodnione).

en: Sort by this criterion first.
pl: Sortuj według tego kryterium najpierw.

en: Sort by this criterion second.
pl: Sortuj według tego kryterium w drugiej kolejności.

en: Sort companies by.
pl: Sortuj firmy po.

en: Sort in descending order.
pl: Sortuj malejąco.

en: Sort order.
pl: Porządek sortowania.

en: Sort register by…
pl: Sortuj rejestr po…

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
pl: Sortuj alfabetycznie listę szablon transakcji

en: Sorting
pl: Uporządkowanie

en: Source
pl: Źródło

en: Source Account Name
pl: Pokaż pełną nazwę konta

en: South European (ISO-8859-3)
pl: Południowoafrykańskie (ISO-8859-3)

en: Space
pl: Spacja

en: Specify Source Account
pl: Wybierz konto źródłowe

en: Specify export type
pl: Wybierz typ eksportu

en: Specify the page size and orientation for printing
pl: Określ rozmiar strony i orientację wydruku

en: Spend
pl: Wydaj

en: Split
pl: Podział

en: Split Transaction
pl: Transakcja podzielona

en: Split is reconciled but reconcile date column is missing or invalid.
pl: Podział jest uzgodniony ale brakuje daty uzgodnienia lub jest nieprawidłowa.

en: Split with memo %s has an invalid account.
pl: Podział z notatką %s ma nieprawidłowe konto.

en: Split with memo %s has an unparsable Credit Formula.
pl: Podział z notatką %s ma nierozłączną formułę kredytową.

en: Split with memo %s has an unparsable Debit Formula.
pl: Podział z notatką %s ma nierozłączną formułę debetową.

en: Splits Account
pl: Dzieli konto

en: Splits Amount
pl: Dzieli kwotę

en: Splits Memo
pl: Dzieli notatkę

en: Square
pl: Kwadrat

en: St_yle Sheets
pl: _Arkusze stylów

en: Stack overflow
pl: Przepełnienie stosu

en: Stack underflow
pl: Próba zdjęcia z pustego stosu

en: Stacked Bar Chart
pl: Wykres słupkowy ze stertami

en: Start
pl: Początek

en: Start Date
pl: Data początkowa

en: Start Date:
pl: Data początkowa:

en: Start Online Banking Setup
pl: Rozpocznij konfigurację bankowości elektronicznej

en: Start date
pl: Data rozpoczęcia

en: Start of Adjusting/Closing
pl: Początek korekty/zamknięcia

en: Start of accounting period
pl: Początek okresu obrachunkowego

en: Start of current quarter
pl: Początek bieżącego kwartału

en: Start of previous accounting period
pl: Początek poprzedniego okresu obrachunkowego

en: Start of previous month
pl: Początek poprzedniego miesiąca

en: Start of previous quarter
pl: Początek poprzedniego kwartału

en: Start of previous year
pl: Początek poprzedniego roku

en: Start of this accounting period
pl: Początek tego okresu obrachunkowego

en: Start of this month
pl: Początek tego miesiąca

en: Start of this quarter
pl: Początek tego kwartału

en: Start of this year
pl: Początek tego roku

en: Starting Balance
pl: Bilans początkowy

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
pl: Data początkowa (w sekundach od 1 stycznia 1970)

en: Starting time period identifier
pl: Identyfikator początkowego okresu czasu

en: Stat_us Bar
pl: Pasek stan_u

en: Statement Date
pl: Data wyciągu

en: Statement _Date
pl: Data _wyciągu

en: Status
pl: Stan

en: Step Size
pl: Rozmiar kroku

en: Stoc_k Split…
pl: Asystent splitu_ akcji…

en: Stock
pl: Giełda

en: Stock Ass_istant…
pl: Asystent _transakcji giełdowych…

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Capital Gains
pl: Zyski kapitałowe

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Cash
pl: Gotówka

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Dividend
pl: Dywidenda

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Fees
pl: Opłaty

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Stock
pl: Akcje

en: Stock Split
pl: Split giełdowy

en: Stock Split Details
pl: Szczegóły splitu giełdowego

en: Stock account for security "%s"
pl: Konto walorów dla papieru wartościowego "%s"

en: Stock amount must be positive.
pl: Kwota zapasów musi być dodatnia.

en: Stock split
pl: Podział akcji

en: Stocks
pl: Giełdy

en: Stop
pl: Zatrzymaj

en: String Option
pl: Opcja napisowa

en: Style Sheet Name
pl: Nazwa arkusza stylów

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
pl: Arkusze stylów określają sposób wyświetlania raportów. Wybierz arkusz stylów dla raportu jako opcję raportu, oraz użyj menu Edycja->Arkusze Stylów, aby dostosować arkusze stylów.

en: Stylesheet
pl: Arkusz stylów

en: Su_b-accounts of '%s'
pl: _Podkonta w '%s'

en: Su_mmary Bar
pl: Pasek podsu_mowania

en: Sub-subheading/total Cell Color
pl: Kolor komórek podsumowań/nagłówków 3-ego poziomu

en: Sub-total
pl: Suma częściowa

en: Subheading/Subtotal Cell Color
pl: Kolor komórek sum częściowych/nagłówków 2-ego poziomu

en: Subject:
pl: Temat:

en: Subtotal
pl: Suma częściowa

en: Subtotal according to the primary key?
pl: Podsumowanie według klucza głównego?

en: Subtotal according to the secondary key?
pl: Podsumowanie według klucza pomocniczego?

en: Subtotal:
pl: Suma częściowa:

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Sunday
pl: Niedziela

en: Suppress $0.00 values
pl: Pomijanie wartości $0.00

en: Ta_x Report Options
pl: Opcje raportu poda_tkowego

en: Ta_x included
pl: Podatek w_liczony

en: Ta_x related
pl: Po_datkowe

en: Tab
pl: Tabulator

en: Tab P_osition
pl: P_ozycja kart

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
pl: Kolejność TAB uwz_ględnia pole Transfer w zapamiętanych transakcjach

en: Table
pl: Tabela

en: Table Cell Color
pl: Kolor komórek tabeli

en: Table border width
pl: Grubość ramki komórki

en: Table cell padding
pl: Odstęp pomiędzy tekstem a brzegiem komórki

en: Table cell spacing
pl: Odstęp pomiędzy komórkami tabeli

en: Table for Exporting
pl: Tabela do eksportu

en: Tables
pl: Tabele

en: Target
pl: Cel

en: Target split is currently hidden in this register.
    
    %s
    
    Select OK to temporarily clear filter and proceed,
    otherwise the last active cell will be selected.
pl: Docelowy podział jest obecnie ukryty w tym rejestrze.
    
    %s
    
    Wybierz OK aby tymczasowo wyczyścić filtr i kontynuować,
    w przeciwnym wypadku zostanie zaznaczona ostatnia aktywna komórka.

en: Tax
pl: Podatek

en: Tax Amount
pl: Kwota podatku

en: Tax Included
pl: Wliczony podatek

en: Tax Included?
pl: Podatek wliczony?

en: Tax Info
pl: Informacje podatkowe

en: Tax Invoice
pl: Faktura VAT

en: Tax Number
pl: Numer podatkowy

en: Tax Payment
pl: Płatność podatku

en: Tax Rate
pl: Stopa podatkowa

en: Tax Report & XML Export
pl: Raport podatkowy i Eksport XML

en: Tax Report / TXF Export
pl: Raport podatkowy / Eksport TXF

en: Tax Schedule Report & TXF Export
pl: Raport harmonogramu podatkowego i eksport _TXF

en: Tax Schedule Report/TXF Export
pl: Raport harmonogramu podatkowego/Eksport TXF

en: Tax Table
pl: Tabela podatkowa

en: Tax Tables
pl: Tabele podatkowe

en: Tax _Related
pl: _Związane z podatkiem

en: Tax class
pl: Klasa podatkowa

en: Tax computed after discount is applied
pl: Podatek naliczany po zniżce

en: Tax entity type not specified
pl: Nie podano jednostki podatkowej

en: Tax related
pl: Podatkowe

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
pl: Tabela podatkowa "%s" jest używana. Nie można jej usunąć.

en: Tax table name "%s" already exists.
pl: Nazwa tabeli podatkowej "%s" już istnieje.

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
pl: Typ podatku %s: niewłaściwy kod %s dla tego typu konta

en: Tax-related but has no tax code
pl: Podatkowe bez kodu podatkowego

en: Tax-table
pl: Tabela podatkowa

en: Tax:
pl: Podatek:

en: Taxable
pl: Podlegający opodatkowaniu

en: Taxable Income / Deductible Expenses
pl: Przychód podlegający opodatkowaniu / Spodziewane wydatki

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
pl: Przychód podlegający opodatkowaniu / Spodziewane wydatki / Eksport do pliku .XML

en: Taxable Income/Deductible Expenses
pl: Przychód podlegający opodatkowaniu / Spodziewane wydatki

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
pl: Przychód podlegający opodatkowaniu / Spodziewane wydatki oraz Szczegóły transakcji / Eksportuj do pliku .TXF

en: Taxable?
pl: Podatkowy?

en: Taxes
pl: Podatki

en: Taxincluded
pl: Podatek wliczony

en: Teller
pl: Kasjer

en: Template Transaction
pl: Szablon transakcji

en: Template file
pl: Plik szablonu

en: Template file "~a" can not be read
pl: Nie można odczytać pliku szablonu "~a"

en: Temporary Warnings
pl: Tymczasowe ostrzeżenia

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
pl: Termin "%s" jest w użyciu. Nie można go usunąć.

en: Terms
pl: Terminy

en: Terms:
pl: Terminy:

en: Test Search Dialog
pl: Formularz wyszukiwania testowego

en: Testing
pl: Testowanie

en: Text Color
pl: Kolor tekstu

en: Text cell
pl: Komórka tekstowa

en: Text font
pl: Czcionka tekstu

en: Thai (TIS-620)
pl: Tajskie (TIS-620)

en: Thank you for your patronage!
pl: Dziękujemy za patronat!

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
pl: Ten plik QIF jest już wczytany. Wybierz inny plik.

en: That commodity already exists.
pl: Ten typ środków już istnieje.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
pl: Ta baza danych może być używana przez innego użytkownika, a w tym przypadku nie powinno się jej otwierać. Jaką operację chcesz wykonać?

en: The %s amount has no associated account.
pl: Kwota %s nie ma powiązanego konta.

en: The '%s' account register is read-only.
pl: Rejestr konta '%s' jest tylko do odczytu.

en: The Bad
pl: Zła

en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
pl: Identyfikatory GUID w pliku %s formatu czeku '%s' i pliku %s formatu czeku '%s' pasują do siebie.

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
pl: Podręcznik internetowy GnuCash zawiera wiele pomocnych informacji. Podręcznik jest dostępny z menu Pomocy.

en: The Good
pl: Dobra

en: The Invoice must have at least one Entry.
pl: Faktura musi posiadać co najmniej jedną pozycję.

en: The Job must be given a name.
pl: Zadanie musi mieć nadaną nazwę.

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
pl: Import danych bankowości elektronicznej nie zwrócił żadnych transakcji dla wybranego okresu czasu.

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
pl: Zadanie dla bankowości elektronicznej jest wciąż uruchomione; Czy na pewno chcesz anulować?

en: The Order must be given an ID.
pl: Zamówienie musi mieć identyfikator.

en: The Order must have at least one Entry.
pl: Zamówienie musi mieć przynajmniej jedną pozycję.

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
pl: Podany PIN musi mieć przynajmniej %d znaków.
    Czy chcesz spróbować ponownie?

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
pl: Importer QIF nie może aktualnie zarządzać plikami QIF z wieloma walutami. Wszystkie importowane konta muszą zostać przeliczone na tą samą walutę.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
pl: Baza danych SQL jest obecnie używana przez innych użytkowników, więc nie można jej zaktualizować, zanim się oni nie wylogują. Jeśli obecnie nie korzystają z niej inni użytkownicy, sprawdź w dokumentacji jak usunąć zawieszone sesje użytkowników.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
pl: Edytor zaplanowanych transakcji nie może automatycznie zrównoważyć tej transakcji. Czy powinna być wprowadzona?

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
pl: Transakcja zaplanowana jest niezrównoważona. Poprawienie tego stanu jest stanowczo zalecane.

en: The Setup of your Online Banking connection is handled by the external program "AqBanking Setup".
pl: Ustawienia połączenia bankowości online są obsługiwane przez zewnętrzny program "Kreator AqBanking".

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
pl: URL %s nie jest obsługiwany przez tą wersję GnuCash.

en: The Ugly
pl: Okropna

en: The account %s does not allow transactions.
pl: Na konto %s nie można księgować transakcji.

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
pl: Konto %s nie istnieje. Czy chcesz je utworzyć?

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
pl: Konto %s jest wypełniaczem i nie można na nim księgować żadnych transakcji. Wybierz inne konto.

en: The account %s will be deleted.
pl: Konto %s zostanie usunięte.

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
pl: Konto nie jest zbilansowane. Czy na pewno chcesz zakończyć?

en: The account must be given a name.
pl: Konto musi mieć nadaną nazwę.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
    
    If this is your initial import into a new file, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data is converted to GnuCash transactions.
    Note: After import, you may need to use 'View / Filter By / Other' menu option and select to show unused Accounts.
pl: Konta zostaną zaimportowane z pliku "%s" po kliknięciu przycisku "Zastosuj".
    
    Możesz zweryfikować swoje wybory, klikając "Wstecz" lub przerwać import klikając "Anuluj".
    
    Jeśli jest to początkowy import do nowego pliku, najpierw zobaczysz okno dialogowe do ustawienia opcji księgowania, ponieważ mogą one wpłynąć na sposób konwersji importowanych danych na transakcje GnuCash.
    Uwaga: po zaimportowaniu może być konieczne użycie opcji menu "Wyświetl / Filtruj według / Inne" i wybranie opcji wyświetlania nieużywanych kont.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
pl: Kwota jest zerowa lub nie można jej odpowiednio zinterpretować. Być może pomyliłeś punkt dziesiętny z przecinkiem (zgodnie z ustawieniami lokalnymi). Spowoduje to błąd w transferze online.

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
pl: Kwota do zapłaty za tę fakturę
    
    Jeśli wybrano fakturę, GnuCash zaproponuje kwotę pozostałą do zapłaty. Można zmienić tę kwotę, aby utworzyć częściową zapłatę albo nadpłatę.
    
    W przypadku nadpłaty lub gdy nie wybrano faktury, GnuCash automatycznie przypisze pozostałą kwotę do pierwszej niezapłaconej faktury dla tej firmy.

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
pl: Backend znalazł błąd podczas przygotowywania zadania. Wykonanie tego zadania nie jest możliwe.
    
    Najprawdopodobniej bank nie obsługuje wybranego przez Ciebie zadania lub Twoje konto w Bankowości Internetowej nie ma uprawnień do wykonania tego zadania. Więcej komunikatów o błędach może być widocznych w logu konsoli.
    
    Czy chcesz wprowadzić zadanie ponownie?

en: The balance sheet can be displayed with either 1 or 2 columns.
pl: Arkusz bilansu może być wyświetlany w jednej lub dwóch kolumnach.

en: The bank has sent a message in its response.
pl: Bank wysłał wiadomość w odpowiedzi.

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
pl: W odpowiedzi bank przesłał informacje o transakcji.
    Czy chcesz je zaimportować?

en: The book was closed successfully.
pl: Księga została poprawnie zamknięta.

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
pl: Książka zostanie utworzona z tytułem %s po kliknięciu "Zastosuj". Kliknij "Wróć", aby zmienić lub "Anuluj", aby nie tworzyć żadnej książki.

en: The boolean option is ~a.
pl: Opcja logiczna - ~a.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
pl: Znak separujący nazwy kont. Poprawne są dowolne pojedyncze znaki z wyjątkiem liter i cyfr lub dowolny znak: "dwukropek", "ukośnik", "ukośnik wsteczny", "myślnik" i "kropka".

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
pl: Elementy podrzędne edytowanego konta muszą mieć zmieniony typ na "%s", aby zachować kompatybilność.

en: The combination date option is ~a.
pl: Opcją daty kombinowanej jest ~a.

en: The company associated with this payment.
pl: Firma skojarzona z tą płatnością.

en: The current date.
pl: Bieżąca data.

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
pl: Bieżąca pozycja została zmieniona. Jednak jest ona częścią istniejącego zamówienia. Czy chcesz zapisać zmianę i odpowiednio zmienić swoje zamówienie?

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
pl: Bieżąca pozycja została zmieniona. Czy chcesz ją zapisać?

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
pl: Aktualny szablon transakcji został zmieniony. Czy chcesz zapisać zmiany?

en: The current time is ~a.
pl: Aktualny czas - ~a.

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
pl: Bieżąca transakcja została zmieniona. Czy chcesz zapisać zmiany przed jej duplikacją, czy wolisz anulować duplikację?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
pl: Aktualna transakcja została zmieniona. Czy zapisać zmiany przed duplikacją pozycji, czy anulować duplikację?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
pl: Bieżąca transakcja została zmieniona. Czy chcesz zapisać zmiany przed przejściem do nowej transakcji, odrzucić zmiany, czy powrócić do zmienianej transakcji?

en: The current transaction is not balanced.
pl: Obecna transakcja nie jest zbilansowana.

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
pl: Identyfikator klienta. W razie pozostawienia pustego pola, klientowi zostanie automatycznie nadany odpowiedni numer

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
pl: Dzień, od którego przypisuje się rachunki do następnego miesiąca. Reszta rachunków przypisywana jest do bieżącego miesiąca. Wartości ujemne odlicza się w tył do końca miesiąca.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
pl: Baza danych %s prawdopodobnie nie istnieje. Czy chcesz ją utworzyć?

en: The date option is ~a.
pl: Opcją daty jest ~a.

en: The day of the month bills are due
pl: Dzień miesiąca, w którym należy zapłacić rachunki

en: The default check printing font
pl: Domyślna czcionka wydruku czeku

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
pl: Domyślna czcionka do wydruku czeku. Wartość ta zostanie nadpisana przez każdą czcionkę określoną w pliku opisu czeku.

en: The default tax table to apply to customers.
pl: Domyślna tabela podatkowa stosowana do klientów.

en: The default tax table to apply to vendors.
pl: Domyślna tabela podatkowa stosowana do dostawców.

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
pl: Opis terminu płatności, drukowany na fakturach

en: The discount percentage applied if paid early.
pl: Procentowa zniżka za wcześniejszą płatność.

en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
pl[0]: Najwcześniejsza znaleziona data transakcji w tej księdze to %s. Na podstawie dokonanego wcześniej wyboru, księga zostanie podzielona na %d część.
pl[1]: Najwcześniejsza znaleziona data transakcji w tej księdze to %s. Na podstawie dokonanego wcześniej wyboru, księga zostanie podzielona na %d części.
pl[2]: Najwcześniejsza znaleziona data transakcji w tej księdze to %s. Na podstawie dokonanego wcześniej wyboru, księga zostanie podzielona na %d części.

en: The electronic tax number of your business
pl: Elektroniczny numer podatkowy twojej firmy

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
pl: Identyfikator pracownika. W razie pozostawienia pustego pola, pracownikowi zostanie automatycznie nadany odpowiedni numer

en: The entered account could not be found.
pl: Nie można odnaleźć wprowadzonego konta.

en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
pl: Wprowadzona data jest poza zakresem 01/01/1400 - 31/12/9999, zresetowano do obecnego roku

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
pl: Wprowadzona data zduplikowanej transakcji jest starsza niż „Próg tylko do odczytu” ustawiony dla tej książki. To ustawienie można zmienić w Plik->Właściwości->Konta.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
pl: Plik %s już istnieje. Czy na pewno chcesz go zastąpić?

en: The file %s is empty.
pl: Plik %s jest pusty.

en: The file could not be reopened.
pl: Nie można otworzyć ponownie pliku.

en: The file has been loaded successfully. If you click "Apply" it will be saved and reloaded into the main application. That way you will have a working file as backup in the same directory.
    
    You can also go back and verify your selections by clicking on "Back".
pl: Plik został załadowany pomyślnie. Jeśli klikniesz przycisk 'Zastosuj', zostanie on zapisany i załadowany ponownie do aplikacji głównej. W ten sposób uzyskasz roboczą kopię w bieżącym katalogu.
    
    Możesz również wrócić i zweryfikować dokonane wybory, klikając przycisk 'Wstecz'.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
pl: Nazwa pliku arkusza stylów CSS używanego w tym raporcie. Jeśli podana, to plik ten powinien znajdować się w Twoim katalogu .gnucash lub innym właściwym miejscu wśród katalogów instalacyjnych GnuCash.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
pl: Nazwa pliku arkusza stylów CSS używanego w tym raporcie. Jeśli podana, to plik ten powinien znajdować się w Twoim katalogu .gnucash lub innym właściwym miejscu wśród katalogów instalacyjnych GnuCash.

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
pl: Nazwa pliku dla części szablonu eguile tego raportu. Plik musi się znajdować w Twoim katalogu .gnucash lub innym właściwym miejscu wśród katalogów instalacyjnych GnuCash.

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
pl: Nazwa pliku dla części szablonu eguile tego raportu. Plik musi się znajdować w Twoim katalogu .gnucash lub innym właściwym miejscu wśród katalogów instalacyjnych GnuCash.

en: The file type of file %s is unknown.
pl: Typ pliku %s jest nieznany.

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
pl: Nie można znaleźć pliku/URI %s.
    
    Plik znajduje się na liście historii, czy chcesz go usunąć?

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
pl: Plik/URL %s nie zawiera danych programu GnuCash lub są one uszkodzone.

en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
pl[0]: Wymagany jest następujący dokument klienta:
pl[1]: Wymagane są następujące %d dokumenty klienta:
pl[2]: Wymagane są następujące %d dokumentów klienta:

en: The following errors must be fixed:
pl: Następujące błędy muszą zostać naprawione:

en: The following file could not be moved to {1}: | The following files could not be moved to {1}:
pl[0]: Następujący plik nie mógł zostać przeniesiony do {1}:
pl[1]: Następujące pliki nie mogły zostać przeniesione do {1}:
pl[2]: Następujące pliki nie mogły zostać przeniesione do {1}:

en: The following file has been copied to {1} instead: | The following files have been copied to {1} instead:
pl[0]: Następujący plik został skopiowany do {1}:
pl[1]: Następujące pliki zostały skopiowane do {1}:
pl[2]: Następujące pliki zostały skopiowane do {1}:

en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
pl[0]: Wymagany jest następujący dokument dostawcy:
pl[1]: Wymagane są następujące %d dokumenty dostawcy:
pl[2]: Wymagane są następujące %d dokumentów dostawcy:

en: The following warnings exist:
pl: Istnieją następujące ostrzeżenia:

en: The format for the date->string conversion for today's date.
pl: Format dla konwersji data->napis dla dzisiejszej daty.

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
pl: Formatowanie używane do generowania numerów kwitów wydatków (ciąg znaków z formacie printf).

en: The interest rate cannot be zero.
pl: Poziom oprocentowania nie może wynosić zero.

en: The internal check of the destination IBAN '%s' failed. This means the account number might contain an error.
pl: Wewnętrzne sprawdzenie numeru konta docelowego '%s' nie powiodło się. Oznacza to, że numer konta może zawierać błąd.

en: The internal name of the Billing Term.
pl: Wewnętrzna nazwa terminu płatności.

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
pl: Identyfikator faktury. W razie zostawienia pustego pola, fakturze zostanie automatycznie nadany odpowiedni numer.

en: The invoice report to be used for printing.
pl: Raport faktury do wydrukowania.

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
pl: Identyfikator zadania. W razie pozostawienia pustego pola, zadaniu zostanie nadany odpowiedni numer

en: The last day of the month for the early payment discount.
pl: Ostatni dzień w miesiącu do zastosowania zniżki za wcześniejszą płatność.

en: The list of Scheduled Transactions
pl: Lista zaplanowanych transakcji

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
pl: Wybrany przez Ciebie plik dziennika nie może być wczytany. Nagłówek pliku nie został rozpoznany.

en: The log file you selected was empty.
pl: Wybrany plik dziennika był pusty.

en: The menu of options
pl: Menu opcji

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
pl: Minimalna punktacja potencjalnego dopasowania, która kwalifikuje rekord do wyświetlenia na liście.

en: The multi-choice option is ~a.
pl: Opcją wielokrotnego wyboru jest ~a.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
pl: Nazwa raportu, która będzie używana do drukowania faktur.

en: The next tip to show.
pl: Następna porada.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
pl: Ilość dni po dacie księgowania, po których zniżka za wcześniejszą płatność zostanie uzwględniona.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
pl: Liczba dni na płatność rachunku po dacie księgowania.

en: The number of leading digits to keep when rounding
pl: Liczba zer wiodących podczas zaokrąglania

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
pl: Ilość minut do automatycznego zapisania pliku danych na dysk. Jeśli opcja ma wartość zero, zapis automatyczny będzie wyłączony.

en: The number of payments cannot be negative.
pl: Liczba płatności nie może być ujemna.

en: The number of payments cannot be zero.
pl: Liczba płatności nie może wynosić zero.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
pl: Liczba pozostałych wystąpień (%d) jest większa niż całkowita liczba wystąpień (%d).

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
pl: Liczba sekund oczekiwania na zamknięcie okna pytania i automatyczne zapisanie zmian.

en: The number option formatted as currency is ~a.
pl: Opcją liczby sformatowanej jako waluta jest ~a.

en: The number option is ~a.
pl: Opcją liczby jest ~a.

en: The numeric ID of the report.
pl: Numeryczny identyfikator raportu.

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
pl: Identyfikator zamówienia. W razie pozostawienia pustego pola, zamówieniu zostanie nadany odpowiedni numer

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
pl: Początkowym punktem jest lewy dolny róg strony.

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
pl: Początkowym punktem jest lewy górny róg strony.

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
pl: Właściciel %s zostanie usunięty.
    Czy na pewno chcesz to zrobić?

en: The percentage discount applied for early payment.
pl: Procentowa zniżka stosowana za wcześniejszą płatność.

en: The position of paned window when it was last closed.
pl: Szerokość okna podczas jego ostatniego zamknięcia.

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
pl: Akcja została anulowana, ponieważ nie podano wszystkich kursów wymiany.

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
pl: Numer poprzedniego kwitu wydatków. Numer ten będzie zwiększony podczas tworzenia numeru następnego kwitu.

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
pl: Zaimportowano ceny z pliku '%s'.
    
    Podsumowanie importu:
    - %s
    - %s
    - %s

en: The radio button option is ~a.
pl: Opcją wyboru jest ~a.

en: The rate amount must be valid or you must leave it blank.
pl: Stawka musi być wartością poprawną albo musi pozostać pusta.

en: The relative date option is ~a.
pl: Opcją względnej daty jest ~a.

en: The requirements for Online Banking vary between the different supported AqBanking backends, but usually you will need:
    * Your bank needs to grant you online access. See on their website or ask their customer service for how to obtain it.
    They should also tell you:
    * Your user ID that identifies you to their server, often your base account number;
    * The URL of their Online Banking server;
    * In some cases the routing number of your bank's branch is useful in this assistant;
    * Authentication methods vary by backend and chosen method:
     * FinTS PIN/TAN: Some methods require a specific gadget like a card reader or a mobile;
     * FinTS HBCI: You have to exchange the public parts of asymmetric keys with your bank ("Ini-Letter").
     * PayPal: registered email address, password, API signature;
pl: Wymagania dotyczące bankowości internetowej różnią się w zależności od różnych obsługiwanych backendów AqBanking, ale zwykle będziesz potrzebować:
    * Twój bank musi przyznać Ci dostęp online. Zobacz na jego stronie internetowej lub zapytaj obsługę klienta, jak to uzyskać.
    Powinni ci również powiedzieć:
    * Twój identyfikator użytkownika, który identyfikuje Cię na ich serwerze, często Twój podstawowy numer konta;
    * Adres URL ich serwera bankowości internetowej;
    * W niektórych przypadkach w tym asystencie przydatny jest numer oddziału Twojego banku;
    * Metody uwierzytelniania różnią się w zależności od zaplecza i wybranej metody;
     * FinTS PIN/TAN: Niektóre metody wymagają specjalnego gadżetu, takiego jak czytnik kart lub telefon komórkowy;
     * FinTS HBCI: Musisz wymienić publiczne części kluczy asymetrycznych ze swoim bankiem („Ini-Letter”).
     * PayPal: zarejestrowany adres e-mail, hasło, podpis API;

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
pl: Edytor zaplanowanych transakcji wyposażony jest w bardzo elastyczny konfigurator częstotliwości wykonywanych transakcji. Podstawowe częstotliwości do zaplanowania transakcji to dzienna, tygodniowa i miesięczna. Ale bardziej zaawansowane schematy mogą być również ustawione. Kilka przykładów:
    
    Aby zaplanować transakcję co trzy tygodnie, można wybrać tygodniową częstotliwość podstawową, a następnie ustawić "Co 3 tygodnie".
    
    Aby zaplanować transakcję co rok, możesz wybrać miesięczną częstotliwość podstawową, a następnie ustawić 'Co 12 miesięcy'.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
pl: Wybrany typ konta jest niekompatybilny z jednym z wybranych kont nadrzędnych.

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
pl: Wybrane konta nie zawiera danych/transakcji (lub tylko zera) dla wybranego okresu czasu

en: The selected amount cannot be cleared.
pl: Wybrana kwota nie może zostać przejrzana.

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
pl: Wybrana transakcja nie ma podziałów, które można przypisać jako płatność

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
pl: Wybory, których teraz dokonasz to tylko początek personalizacji. Zawsze konta można utworzyć, zmienić, przesunąć lub usunąć ręcznie w późniejszym czasie.

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
pl: Znak oddzielający "%s" został użyty w conajmniej jednej nazwie konta.
    
    To spowoduje niespodziewane zachowania programu. Należy zmienić nazwy kont lub wybrać inny znak oddzielający.
    
    Lista kont z błędnymi nazwami:
    %s

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
pl: Na serwerze pod adresem %s wystąpił błąd lub zwrócił błędne bądź uszkodzone dane.

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
pl: Dopasowywanie kont bankowości elektronicznej do kont GnuCash zostało ukończone. Możesz teraz dokonywać operacji bankowych na tych kontach.
    
    Jeśli chcesz dodać kolejny bank lub konto, możesz w dowolnej chwili uruchomić tego kreatora ponownie.
    
    Naciśnij teraz przycisk 'Zastosuj'.

en: The specified URL could not be loaded.
pl: Wybrany adres URL nie może zostać wczytany.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
pl: Kwota podziału wynosi zero, więc żaden kurs wymiany nie jest potrzebny.

en: The string option is ~a.
pl: Opcją napisu jest ~a.

en: The subtotal value of this entry
pl: Suma częściowa dla pozycji

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
pl: Tabela podatkowa %s nie istnieje. Czy chcesz ją utworzyć?

en: The total tax of this entry
pl: Całkowita wartość podatku dla pozycji

en: The transaction you are about to change contains reconciled splits in the following accounts:
    %s
    
    Are you sure you want to continue with this change?
pl: Transakcja, którą chcesz zmienić zawiera uzgodnione podziały w następujących kontach:
    %s
    
    Kontynuować?

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
pl: Jednego z wybranych kont podrzędnych nie można edytować.
    Jeśli chcesz edytować transakcje w tym rejestrze, otwórz opcje konta i odznacz pole wyboru 'Konto-wypełniacz'.
    Możesz również otworzyć jedno konto zamiast zbioru kont.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
pl: Tego konta nie można edytować.
    Jeśli chcesz edytować transakcje w tym rejestrze, otwórz opcje konta i odznacz pole wyboru 'Konto-wypełniacz'.

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
pl: Konta transferu są powiązane z różnymi walutami. Należy okreslić kurs wymiany.

en: The two currencies involved equal each other.
pl: Dwie wybrane waluty mają równą wartość.

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
pl: Wprowadzone przez ciebie wartości dla tej transakcji są niespójne. Która z wartości ma być ponownie przeliczona?

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
pl: Identyfikator dostawcy. W razie pozostawienia pustego pola, dostawcy zostanie nadany odpowiedni numer

en: The version of these settings
pl: Wersja tych ustawień

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
pl: %d nieprzydzielonych i %d niemożliwych do zdekodowania słów. Dodaj kodowanie.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
pl: %d nieprzydzielonych słów. Zdecyduj, co z nimi zrobić lub dodaj kodowanie.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
pl: %d niemożliwych do zdekodowania słów. Dodaj kodowanie.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
pl: W tej chwili nie ma żadnych zaplanowanych transakcji do wprowadzenia.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
pl[0]: Obecnie nie ma żadnych transakcji zaplanowanych do zapisania. (%d transakcja stworzona automatycznie)
pl[1]: Obecnie nie ma żadnych transakcji zaplanowanych do zapisania. (%d transakcje stworzone automatycznie)
pl[2]: Obecnie nie ma żadnych transakcji zaplanowanych do zapisania. (%d transakcji stworzonych automatycznie)

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
pl[0]: Obecnie nie ma żadnych transakcji zaplanowanych do zapisania. (Jedna transakcja stworzona automatycznie)
pl[1]: Obecnie nie ma żadnych transakcji zaplanowanych do zapisania. (%d transakcje stworzone automatycznie)
pl[2]: Obecnie nie ma żadnych transakcji zaplanowanych do zapisania. (%d transakcji stworzonych automatycznie)

en: There are no options for this report.
pl: Dla bieżącego raportu nie podano żadnych opcji.

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
pl: Przygotowano kilka działań, od których większość nowych użytkowników pragnie zacząć pracę z GnuCash. Wybierz jedną z poniższych akcji i kliknij <i>OK</i> lub wybierz <i>Anuluj</i>, jeśli nie chcesz wykonać żadnej z nich.

en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
pl[0]: Jest %d nieprawidłowe mapowanie.
    
    Czy chcesz je usunąć?
pl[1]: Są %d nieprawidłowe mapowania.
    
    Czy chcesz je usunąć?
pl[2]: Jest %d nieprawidłowych mapowań.
    
    Czy chcesz je usunąć?

en: There is a duplicate check format file.
pl: Powielony plik formatu czeku.

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
pl: Wystąpił problem z kwotą płatności lub zwrotu.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
pl: Istnieje teoria mówiąca, że jeśli ktoś kiedyś odkryje po co Wszechświat istnieje i dlaczego jest tutaj, to nagle on zniknie i zostanie zastąpiony czymś jeszcze bardziej dziwacznym i niewytłumaczalnym.
    Istnieje jeszcze jedna teoria, która mówi, że to już się stało.
    
    Douglas Adams, "Restauracja na końcu wszechświata"

en: There is already an account with that name.
pl: Już istnieje konto o tej nazwie.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
pl: Dla wybranych typów środków brakuje dostępnych informacji o cenach w wybranym okresie.

en: There must be some number of occurrences.
pl: Musi pojawić się jakaś liczba wystąpień.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
pl: Wystąpił problem podczas zapisywania ustawień, spróbuj ponownie.

en: There was a problem with the import.
pl: Wystąpił problem z importem.

en: There was an error accessing %s.
pl: Wystąpił błąd przy próbie dostępu do %s.

en: There was an error parsing the file %s.
pl: Wystąpił błąd w trakcie przetwarzania pliku %s.

en: There was an error parsing the file.
pl: Wystąpił błąd w trakcie przetwarzania pliku.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
pl: Wystąpił błąd odczytu pliku. Czy chcesz kontynuować?

en: There was an error saving the file.
    
    %s
pl: Wystąpił błąd w trakcie zapisu pliku.
    
    %s

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
pl: Dla wybranych typów środków znaleziono tylko jedną cenę w wybranym okresie. To powoduje, że nie można utworzyć użytecznego wykresu.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
pl: Notowania giełdowe pobierane są z jednej witryny internetowej. Jeśli strona jest niedostępna, nie będziesz mógł otrzymywać notowań.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
pl: Notowania giełdowe pobierane są z wielu witryn internetowych. Jeśli jedna ze stron jest niedostępna, program spróbuje pobrać danej z innej.

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
pl: Źródła notowań, które ostatnio zostały dodane. GnuCash nie wie, czy zostały one pobrane z jednej, czy z wielu witryn.

en: These lines were ignored during import
pl: Te linie zostały zignorowane podczas importu

en: Third Option
pl: Trzecia opcja

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
pl: To konto zawiera transakcje.
    Zmiana tej opcji nie jest możliwa.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
pl: Ten zbiór danych zawiera funkcje nieobsługiwane przez tę wersję GnuCash. W celu obsługi poniższych funkcji należy użyć nowszej wersji GnuCash:

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
pl: Transakcja zaplanowana została zmieniona. Czy na pewno chcesz anulować?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
pl: To konto zawiera transakcje tylko do odczytu, których nie można usunąć.

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
pl: To konto zawiera transakcje. Co chcesz z nimi zrobić?

en: This account has splits whose Reconciled Date is after this reconciliation statement date. These splits may make reconciliation difficult. If this is the case, you may use Find Transactions to find them, unreconcile, and re-reconcile.
pl: To konto ma podziały, których data uzgodnienia jest po dacie uzgodnienia tego zestawienia. Te podziały mogą utrudniać uzgodnienie. W takim przypadku można użyć funkcji Znajdź transakcje, aby je znaleźć, cofnąć uzgodnienie i ponownie uzgodnić.

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
pl: To konto jest obecne jako wypełniacz w hierarchii. Transakcje nie mogą być księgowane na to konto, tylko na jego konta podrzędne.

en: This account register is read-only.
pl: Rejestr kont jest tylko do odczytu.

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
pl: Ten asystent pomaga skonfigurować połączenie z bankowością internetową.

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
pl: Ten kreator pomoże utworzyć zbiór kont Gnucash dla Twoich aktywów (takich jak inwestycje, konta czekowe lub oszczędnościowe), pasywa (jak na przykład pożyczki) oraz różnego rodzaju wpływów i wydatków, jakie możesz posiadać.
    
    Możesz wybrać zestaw kont najbliższy Twoich potrzebom. Po zakończeniu kreatora będziesz mógł dodawać, zmieniać i usuwać konta w dowolnym momencie. Będziesz również mógł dodawać subkonta, jak również przenosić konta (razem z ich subkontami) do innych kont nadrzędnych.
    
    Kliknij "Anuluj", jeśli nie chcesz tworzyć teraz żadnych nowych kont.

en: This assistant will help you export the Transactions to a file with the separator specified below.
    
    %s
    
    While a transaction may have splits in several of the selected accounts it will only be exported once. It will appear under the first processed account it has a split in.
    
    The Price/Rate output format is controlled by the preference
    "Numbers, Date, Time"->"Force Prices to display as decimals".
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
pl: Ten asystent pomoże Ci wyeksportować Transakcje do pliku z określonym poniżej separatorem.
    
    %s
    
    Chociaż transakcja może mieć podziały na kilku wybranych kontach, zostanie wyeksportowana tylko raz. Pojawi się ona pod pierwszym przetwarzanym kontem, na którym ma podział.
    
    Format wyjściowy Ceny/Kursu jest kontrolowany przez preferencje
    "Liczby, data, godzina"->"Wymuś wyświetlanie cen jako dziesiętnych".
    
    Wybierz ustawienia wymagane dla pliku, a następnie kliknij "Dalej", aby kontynuować lub "Anuluj", aby przerwać eksport.

en: This assistant will help you import Prices from a CSV file.
    
    There is a minimum number of columns that have to be present for a successful import, these are Date, Amount, From Namespace, From Symbol and Currency To. If all entries are for the same Commodity / Currency then you can select them and then the columns will be Date and Amount.
    
    Various options exist for specifying the delimiter as well as a fixed width option. With the fixed width option, double click on the table of rows displayed to set a column width, then right mouse to change if required.
    
    Examples are "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" and CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    There is an option for specifying the start row, end row and an option to skip alternate rows beginning from the start row which can be used if you have some header text. Also there is an option to overwrite existing prices for that day if required.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name. Note you can't save to built-in presets.
    
    This operation is not reversible, so make sure you have a working backup.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
pl: Ten asystent pomoże Ci zaimportować ceny z pliku CSV.
    
    Istnieje minimalna liczba kolumn, które muszą być obecne, aby pomyślnie importować dane, są to Data, Kwota, Z przestrzeni nazw, Od symbolu i Waluta do. Jeśli wszystkie wpisy dotyczą tego samego towaru/waluty, możesz je wybrać, a wtedy wymagane będą kolumny Data i Kwota.
    
    Istnieją różne opcje określania ogranicznika, a także opcja danych o stałej szerokości. W opcji danych o stałej szerokości kliknij dwukrotnie tabelę wyświetlanych wierszy, aby ustawić szerokość kolumny, a następnie prawą mysz, aby zmienić w razie potrzeby.
    
    Przykładami są "CD Projekt", "CDR.WA","30/09/2021","191,80","PLN" i CURRENCY;USD;2021-09-30;3.98;PLN
    
    Istnieje opcja określania wiersza początkowego, wiersza końcowego i opcja pomijania nieparzystych wierszy zaczynając od wiersza początkowego, której można użyć, jeśli masz jakiś tekst nagłówka. Istnieje również możliwość zastąpienia istniejących cen na ten dzień, jeśli jest to wymagane.
    
    Wreszcie, w przypadku wielokrotnego importu strona podglądu ma przyciski do ładowania i zapisywania ustawień. Dostosowane ustawienia można zapisać, aby użyć ich ponownie przy późniejszym importowaniu. Po załadowaniu ustawień możesz je również ponownie dostosować do podobnych importów i zapisać pod inną nazwą. Uwaga: nie można zapisywać we wbudowanych ustawieniach wstępnych.
    
    Ta operacja nie jest odwracalna, więc upewnij się, że masz działającą kopię zapasową.
    
    Kliknij "Dalej", aby kontynuować, lub "Anuluj", aby przerwać import.

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
pl: Ten kreator przeprowadzi cię przez proces tworzenia podziału lub scalenia akcji.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
pl: Ten kreator pomoże ci określić okresy obrachunkowe.
    
    Ostrzeżenie: ta funkcja nie działa jeszcze w pełni prawidłowo; nadal jest tworzona. Prawdopodobnie uszkodzi twoje dane w taki sposób, że nie można ich będzie naprawić!

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
pl: Ten rodziaj środków posiada notowania. Czy na pewno chcesz go usunąć wraz z jego notowaniami?

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
pl: Ta baza danych pochodzi z nowszej wersji GnuCash. Ta wersja może ją odczytać, ale nie może w niej bezpiecznie zapisywać. Baza danych będzie oznaczono jako tylko do odczytu, dopóki nie zrobisz polecenia Plik->Zapisz jako. Pamiętaj, że dane mogą zostać utracone podczas zapisywania w starszej wersji.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
pl: Ta baza danych pochodzi ze starszej wersji GnuCash. Wybierz OK, aby ją uaktualnić do formatu bazy danych obecnej wersji, lub Anuluj, aby oznaczyć ją jako tylko do odczytu.

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
pl: Okno pokazywane jest przed zmianą zawartości uzgodnionego podziału. Zezwolenie na takie zmiany może utrudnić późniejsze uzgodnienia.

en: This dialog is presented before allowing you to cut a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
pl: Okno pokazywane jest przed wycięciem uzgodnionego podziału z transakcji. Operacja spowoduje odrzucenie wartości uzgodnionej z rejestru i może utrudnić późniejsze uzgodnienia.

en: This dialog is presented before allowing you to cut a split from a transaction.
pl: Okno pokazywane jest przed wycięciem podziału z transakcji.

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
pl: Okno pokazywane jest przed wycięciem transakcji, która zawiera uzgodnione podziały. Operacja spowoduje odrzucenie wartości uzgodnionej z rejestru i może utrudnić późniejsze uzgodnienia.

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction.
pl: Okno pokazywane jest przed wycięciem transakcji.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
pl: Okno pokazywane jest przed skasowaniem typu środków, które posiadają notowania. Operacja taka usunie również notowania.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
pl: Okno pokazywane jest przed skasowaniem typu środków.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
pl: Okno pokazywane jest przed skasowaniem transakcji, która zawiera uzgodnione podziały. Operacja spowoduje odrzucenie wartości uzgodnionej z rejestru i może utrudnić późniejsze uzgodnienia.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
pl: Okno pokazywane jest przed skasowaniem transakcji.

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
pl: Okno pokazywane jest przed skasowaniem wielu notowań w tym samym czasie.

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
pl: Okno pokazywane jest przed oznaczeniem podziału transakcji jako nieuzgodnionego. Operacja spowoduje odrzucenie wartości uzgodnionej z rejestru i może utrudnić późniejsze uzgodnienia.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
pl: Okno pokazywane jest przed usunięciem uzgodnionego podziału z transakcji. Operacja spowoduje odrzucenie wartości uzgodnionej z rejestru i może utrudnić późniejsze uzgodnienia.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
pl: Okno pokazywane jest przed usunięciem podziału z transakcji.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
pl: Okno pokazywane jest przed usunięciem wszystkich podziałów z transakcji (w tym niektórych uzgodnionych). Operacja spowoduje odrzucenie wartości uzgodnionej z rejestru i może utrudnić późniejsze uzgodnienia.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
pl: Okno pokazywane jest przed usunięciem wszystkich podziałów z transakcji.

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
pl: Okno pokazywane jest, jeśli spróbujesz wydrukować czeki z wielu kont jednocześnie.

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
pl: Okno pokazywane w chwili otwarcia rejestru w trybie tylko do odczytu.

en: This dialog is presented when there is more than one window.
pl: Okno pokazywane kiedy istnieje więcej okien.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
pl: Okno pokazywane w czasie próby powielenia zmodyfikowanej pozycji faktury. Zmieniane dane muszą zostać zapisane lub należy anulować duplikację.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
pl: Okno pokazywane w czasie próby powielenia zmodyfikowanej transakcji. Zmieniane dane muszą zostać zapisane lub należy anulować duplikację.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
pl: Okno pokazywane w czasie próby wyjścia ze zmodyfikowanej pozycji faktury. Zmieniane dane muszą zostać zapisane lub odrzucone.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
pl: Okno pokazywane w czasie próby wyjścia ze zmodyfikowanej transakcji. Zmieniane dane muszą zostać zapisane lub odrzucone.

en: This encoding has been added to the list already.
pl: Ta strona kodowa została już dodana do listy.

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
pl: Ta pozycja jest załączona do zamówienia i również zostanie usunięta!

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
pl: Pole zawiera pełną ścieżkę ostatnio otwartego pliku.

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
pl: Pole zawiera pełną ścieżkę przedostatniego otwartego pliku.

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
pl: To pole zawiera ostatnią ścieżkę użytą w tym oknie. Będzie ona wykorzystana jako początkowa ścieżka/nazwa pliku w czasie kolejnego otwarcia okna.

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
pl: Pole określa ilość dni przed zapłatą rachunków, sprawdzanych przez GnuCash. Wartość używana jedynie wtedy, gdy opcja "Powiadomienie o płatnościach" jest zaznaczona.

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due invoices. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
pl: Pole określa ilość dni przed zapłatą rachunków, sprawdzanych przez GnuCash. Wartość używana jedynie wtedy, gdy opcja "Powiadomienie o płatnościach" jest zaznaczona.

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
pl: Pole to określa dodatkową opłatę, która jest brana pod uwagę w czasie dopasowywania importowanych transakcji. W niektórych miejscach komercyjne bankomaty (nie należące do instytucji finansowych) są instalowane w miejscach takich jak zwykły sklep. Bankomaty te dodają swoją opłatę bezpośrednio do kwoty zamiast wyświetlania ich w postaci oddzielnej transakcji lub w miesięcznych opłatach bankowych. Na przykład, wycofana została kwota 100$, a naliczona opłata wynosi 101,50$ plus opłaty Interac. Jeśli ręcznie zostanie wprowadzone to 100$, kwoty nie będą się zgadzać. Należy ustawić próg określający maksimum takich opłat na twoim obszarze (w jednostkach lokalnej waluty), aby transakcje były rozpoznawane poprawnie.

en: This field specifies the maximum number of days a transaction is likely to be a match in the list.
pl: Pole określa maksymalną liczbę dni, która kwalifikuje transakcję do wyświetlenia na liście.

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
pl: Pole określa minimalny wynik dopasowań transakcji, który kwalifikuje ją do wyświetlenia na liście.

en: This field specifies the minimum number of days a transaction is unlikely to be a match in the list.
pl: Pole określa minimalną liczbę dni, która dyskwalifikuje transakcję z wyświetlenia na liście.

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
pl: Pole określa liczbę automatycznych miejsc dziesiętnych.

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
pl: Pole określa próg, powyżej którego pasująca transakcja będzie domyślnie przejrzana. Transakcja, której najlepszy wynik dopasowania znajduje się w strefie zielonej (powyżej lub na równi progu przejrzenia) będzie domyślnie przejrzana.

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
pl: Pole określa próg, poniżej którego pasująca transakcja będzie domyślnie dodana. Transakcja, której najlepszy wynik dopasowania znajduje się w strefie czerwonej (powyżej minimalnego wyniku wyświetlania, ale poniżej lub na równi progu dodawania) będzie domyślnie dodana do pliku GnuCash.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
pl: Ten plik pochodzi ze starszej wersji GnuCash. Czy chcesz kontynuować?

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
pl: Ten plik/URL prawdopodobnie pochodzi z nowszej wersji programu GnuCash. Musisz uaktualnić program, aby pracować z tymi danymi.

en: This is a boolean option.
pl: To jest opcja logiczna.

en: This is a development version. It may or may not work.
pl: To jest wersja rozwojowa. Może działać lub nie.

en: This is a multi choice option.
pl: To jest opcja wielokrotnego wyboru.

en: This is a number option.
pl: To jest opcja liczbowa.

en: This is a sample GnuCash ~a report. See the guile (scheme) source code in the scm/report directory for details on writing your own reports, or extending existing reports.
pl: To jest przykładowy raport ~a GnuCash. Zobacz kod źródłowy programu guile (scheme) w katalogu scm/report aby uzyskać szczegóły dotyczące zapisywania własnych raportów lub rozszerzania istniejących raportów.

en: This is an invalid encoding.
pl: To niepoprawne kodowanie.

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
pl: Numeryczny identyfikator predefiniowanego formatu daty.

en: This is the path head for the Transaction Linked Files with relative paths
pl: To jest nagłówek ścieżki do plików skojarzonych z transakcją ze ścieżką relatywną

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
pl: Jest to podział, który zakotwicza transakcję w tym rejestrze. Nie możesz go skasować z tego okna. Możesz usunąć całą transakcję w tym oknie lub możesz przejść do rejestru pokazującego drugą stronę tej samej transakcji i tam wykasować podział.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not overwrite it from this register window. You may overwrite it if you navigate to a register that shows another side of this same transaction.
pl: Jest to podział, który zakotwicza transakcję w tym rejestrze. Nie możesz go skasować z tego okna. Możesz usunąć całą transakcję w tym oknie lub możesz przejść do rejestru pokazującego drugą stronę tej samej transakcji i tam wykasować podział.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
pl: Jest to podział, który zakotwicza transakcję w tym rejestrze. Nie możesz go skasować z tego okna. Możesz usunąć całą transakcję w tym oknie lub możesz przejść do rejestru pokazującego drugą stronę tej samej transakcji i tam wykasować podział.

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
pl: Służy to do ustalenia, czy niektóre preferencje mogą wymagać konwersji podczas zmiany na nowszą wersję GnuCash.

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
pl: Opcja określa maksymalną szerokość zakładek notesu. Jeśli tekst zakładki jest dłuższy od tej wartości (w przybliżeniu), wtedy napis na zakładce będzie przecięty w połowie i część tekstu będzie zastąpiona elipsą.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
pl: Zamówienie zawiera pozycje, które nie zostały zafakturowane. Czy na pewno chcesz zamknąć zamówienie?

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
pl: Ten raport pokazuje szczegóły transakcji dla właściwych kont podatku dochodowego.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
pl: Ta strona wyświetla przychód podlegający opodatkowaniu i spodziewane wydatki.

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
pl: Program potrafi przeliczać jedną wartość naraz. Musisz wpisać wszystkie wartości prócz jednej.

en: This register does not support editing exchange rates.
pl: Rejestr nie pozwala na edycję kursów wymiany.

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
pl: Bieżący rejestr ma niezapisaną transakcję. Czy chcesz zapisać zmiany, odrzucić je, czy anulować operację?

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
pl: Ten raport przeznaczony jest tylko dla faktur klienckich (sprzedaż). Należy użyć menu Opcje, aby wybrać <em>Fakturę</em>, a nie Rachunek lub Kwit wydatków.

en: This report requires you to specify certain report options.
pl: Ten raport wymaga zaznaczenia pewnych opcji.

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
pl: Ten raport pokazuje szczegóły transakcji dla Twoich kont związanych z podatkiem dochodowym.

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
pl: Ten raport pokazuje przychód podlegający opodatkowaniu i spodziewane wydatki.

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
pl: Te wyniki wyszukiwania zawierają podziały z więcej niż jednego konta. Czy chcesz wydrukować czeki mimo, że nie pochodzą z tego samego konta?

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
pl: To ustawienie wybiera nazwę pliku do eksportu PDF. Jest to ciąg znaków sprintf(3) z trzema argumentami: "%1$s" to nazwa raportu, np. "Faktura". "%2$s" to numer raportu, który w raporcie faktury jest numerem faktury. "%3$s" to data raportu sformatowana zgodnie z ustawieniem nazwapliku-data-format. Uwaga: Wszystkie znaki, które są niedozwolone w nazwach plików (np. "/") zostaną zastąpione podkreśleniami "_" w wynikowej nazwie pliku.

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
pl: Opcja określa format wyświetlania dat przez GnuCash. Możliwe wartości: "Lokalny" - ustawienia systemowe, "Europa" - styl daty Europy kontynentalnej, "ISO" - standard ISO 8601, "Anglia" - brytyjski styl, "US" - amerykański.

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
pl: Opcja określa liczbę plików, które należy wyświetlać w menu ostatnio otwartych plików. Wartość ta może być ustawiona na zero, wtedy historia plików jest wyłączona. Maksymalna liczba to 10.

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
pl: Ustawienie określa znak separujący nazwy kont. Możliwe wartości to niealfanumeryczne znaki Unicode lub dowolny z tekstów: "colon" (dwukropek), "slash" (ukośnik), "backslash" (ukośnik wsteczny), "dash" (myślnik) i "period" (kropka).

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
pl: Ustawienie określa krawędź, na której pokazywany będzie pasek podsumowania dla różnych stron. Możliwe wartości: "góra" i "dół". Domyślna wartość to "dół".

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
pl: Ustawienie określa krawędź, na której umieszczone będą zakładki. Możliwe wartości: "góra", "lewa", "dół" i "prawa". Domyślna wartość to "góra".

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
pl: Opcja określa, czy należy wyszukiwać we wszystkich pozycjach bieżącej klasy, czy tylko w 'aktywnych'.

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
pl: Ustawienie określa liczbę dni, po których usunięte zostaną stare pliki dzienników i kopii zapasowych (0 = nigdy).

en: This tool might be slow or abort if the number of uncleared splits is more than approximately 20. In that case please clear at least some of them manually.
pl: To narzędzie może być wolne lub może nawet przerwać akcję jeśli liczba nieprzejrzanych podziałów jest większa niż ok. 20. W takim wypadku przejrzyj przynajmniej część z nich ręcznie.

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
pl: Transakcja zawiera uzgodnione podziały. Modyfikowanie jej to nie jest dobry pomysł, ponieważ spowoduje dezaktualizację uzgodnionego bilansu.

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
pl: Bieżąca transakcja ma kilka podziałów; naciśnij przycisk 'Podział', aby zobaczyć je wszystkie

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
pl: Bieżąca transakcja jest podziałem akcji; naciśnij przycisk 'Podział', aby zobaczyć szczegóły

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
pl: Bieżąca transakcja jest aktualnie edytowana w innym rejestrze. Najpierw zakończ edycję w tym miejscu.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
pl: Transakcja ta jest oznaczona jako tylko do odczytu z następującym komentarzem: '%s'

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
pl: Transakcję należy przypisać do klienta, którego można wybrać poniżej.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
pl: Transakcję należy przypisać do dostawcy, którego można wybrać poniżej.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
pl: Transakcja prawdopodobnie wymaga twojej interwencji, albo zostanie zaimportowana jako niezbilansowana.

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
pl: Transakcja prawdopodobnie wymaga twojej interwencji, albo NIE zostanie zaimportowana.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
pl: Transakcja zostanie zaimportowana jako bilansowana (możesz jeszcze sprawdzić dopasowanie lub konto docelowe).

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pl: Wartość zawiera współrzędne X, Y początkowej pozycji wiersza daty na czeku. Współrzędne liczone są od dolnego lewego rogu określonej pozycji czeku.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pl: Wartość zawiera współrzędne X, Y początkowej pozycji wiersza notatki na czeku. Współrzędne liczone są od dolnego lewego rogu określonej pozycji czeku.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pl: Wartość zawiera współrzędne X, Y początkowej pozycji wiersza wartości numerycznej na czeku. Współrzędne liczone są od dolnego lewego rogu określonej pozycji czeku.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
pl: Wartość zawiera współrzędne X, Y początkowej pozycji wiersza płatnika na czeku.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pl: Wartość zawiera współrzędne X, Y początkowej pozycji wiersza kwoty słownej na czeku. Współrzędne liczone są od dolnego lewego rogu określonej pozycji czeku.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pl: Wartość zawiera współrzędne X, Y początkowej pozycji wiersza notatki na czeku. Współrzędne liczone są od dolnego lewego rogu określonej pozycji czeku.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
pl: Wartość zawiera współrzędne X, Y początkowej pozycji wiersza kwoty słownej na czeku. Współrzędne liczone są od dolnego lewego rogu określonej pozycji czeku.

en: This value determines which iconv test to perform.
pl: Ta wartość określa, jaki test iconv zostanie przeprowadzony.

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
pl: Spowoduje to przeniesienie zaznaczenia do pustego podziału po rozwinięciu transakcji.

en: This will replace the account code field of each child account with a newly generated code
pl: Operacja zamieni kod każdego konta podrzędnego na nowo wygenerowany kod

en: Three Months Ago
pl: Trzy miesiące temu

en: Thursday
pl: Czwartek

en: Time to _wait for answer
pl: Czas na o_dpowiedź

en: Time to wait for answer
pl: Czas na odpowiedź

en: Time_zone
pl: Stre_fa czasowa

en: Timezone
pl: Strefa czasowa

en: Title
pl: Tytuł

en: To
pl: Do

en: To Amount
pl: Do kwoty

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
pl: Aby wprowadzić transakcje z wieloma podziałami, takie jak wypłata z wieloma potrąceniami, kliknij przycisk Podział na pasku narzędziowym. Możesz też w menu Widok wybrać styl rejestru: księgę z automatycznym podziałem lub dziennik transakcji.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
pl: Aby wyświetlić menu kont w polu transferu strony rejestru, naciśnij przycisk Menu lub klawisze Ctrl-Strzałka w dół.

en: To search through all your transactions, start a search (Edit->Find…) from the main accounts hierarchy page. To limit your search to a single account, start the search from that account's register.
pl: Aby przeszukać wszystkie transakcje, rozpocznij wyszukiwanie (Edycja->Znajdź...) na stronie głównej hierarchii rachunków. Aby ograniczyć wyszukiwanie do jednego konta, rozpocznij wyszukiwanie z rejestru konta.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
pl: Aby przełączać się między zakładkami w oknie głównym, użyj klawiszy Ctrl+Alt+Page Up/Down.

en: To text
pl: Do tekstu

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
pl: Aby przesłać fundusze pomiędzy kontami o różnych walutach, kliknij przycisk Transferuj w pasku narzędziowym rejestru, wybierz konta oraz opcje transferu walutowego i wprowadź stopę wymiany lub też dostępna będzie inna kwota waluty.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
pl: Aby wizualnie porównać zawartość 2 zakładek na ekranie, w jednej z nich wybierz z menu Okno->Nowe Okno ze stroną z menu, aby zduplikować tą zakładkę w nowym oknie.

en: To-Create
pl: Do utworzenia

en: To:
pl: Do:

en: To_p
pl: _Góra

en: Toda_y
pl: D_zisiaj

en: Today
pl: Dzisiaj

en: Today's date
pl: Dzisiejsza data

en: Too many uncleared splits
pl: Za dużo nieprzejrzanych podziałów

en: Top
pl: Gó_ra

en: Tot %s
pl: Razem %s

en: Tot Credit
pl: Razem Ma

en: Tot Debit
pl: Razem Wn

en: Tot Shares
pl: Razem udziały

en: Total
pl: Suma

en: Total (%s)
pl: Razem (%s)

en: Total (Period)
pl: Razem (Okres)

en: Total (Report)
pl: Razem (Raport)

en: Total Assets
pl: Aktywa razem

en: Total Cash:
pl: Razem gotówka:

en: Total Charge:
pl: Razem koszty:

en: Total Credit
pl: Razem Ma

en: Total Credits
pl: Razem Ma

en: Total Debits
pl: Razem Wn

en: Total Due
pl: Razem zobowiązania

en: Total Entries
pl: Ilość wpisów

en: Total Equity
pl: Kapitał własny razem

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
pl: Razem kapitał własny, handel i zobowiązania

en: Total Expenses
pl: Wydatki razem

en: Total For
pl: Razem dla

en: Total Gain
pl: Zyski razem

en: Total Liabilities
pl: Pasywa razem

en: Total Liabilities & Equity
pl: Kapitał własny i pasywa razem

en: Total Price
pl: Razem cena

en: Total Retained Earnings
pl: Razem zyski zatrzymane

en: Total Retained Losses
pl: Razem straty zatrzymane

en: Total Return
pl: Zwrot razem

en: Total Revenue
pl: Przychody razem

en: Total Value Credits
pl: Razem wartość Ma

en: Total Value Debits
pl: Razem wartość Winien

en: Total label cell
pl: Komórka etykiety podsumowania

en: Total number cell
pl: Komórka liczby podsumowania

en: Total:
pl: Razem:

en: Totals
pl: Ogółem

en: Tra_nsaction
pl: _Transakcja

en: Tradable commodities
pl: Środki handlowe

en: Trading
pl: Handlowe

en: Trading Accounts
pl: Konta handlowe

en: Trading Gains
pl: Zyski handlowe

en: Trading Losses
pl: Straty handlowe

en: Trailing Lines to Skip
pl: Linie końcowe do pominięcia

en: Transaction
pl: Transakcja

en: Transaction Document Links
pl: Łącza Dokumentów z Transakcji

en: Transaction List Help
pl: Pomoc do listy transakcji

en: Transaction Number
pl: Numer transakcji

en: Transaction Report
pl: Raport transakcji

en: Transaction Voided
pl: Transakcja unieważniona

en: Transaction _Journal
pl: _Dziennik transakcji

en: Transaction amount
pl: Kwota transakcji

en: Transaction can not be modified.
pl: Transakcja nie może zostać zmodyfikowana.

en: Transaction date
pl: Data transakcji

en: Transaction with no Accounts: %s
pl: Transakcja bez kont: %s

en: Transfer
pl: Przelew

en: Transfer Account
pl: Konto transferu

en: Transfer From
pl: Transfer z

en: Transfer Funds
pl: Fundusze transferowe

en: Transfer To
pl: Transfer do

en: Transfer from/to
pl: Transfer z/do

en: Transfer funds from one account to another
pl: Transferuje fundusze z jednego konta na drugie

en: Tri-annual
pl: Czteromiesięczne

en: Trial Balance
pl: Bilans próbny

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
pl: Próbowano wyszukać niezdefiniowany symbol daty '~a'. Ten raport został prawdopodobnie zapisany przez nowszą wersję GnuCash. Domyślnie jest to dzień dzisiejszy.

en: Tuesday
pl: Wtorek

en: Turkish
pl: Tureckie

en: Turkish (IBM-857)
pl: Tureckie (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
pl: Tureckie (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
pl: Tureckie (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
pl: Tureckie (Windows-1254)

en: Tutorial and Concepts _Guide
pl: _Przewodnik i podręcznik

en: Two Weeks
pl: Dwa tygodnie

en: Type
pl: Typ

en: Type of quote source
pl: Rodzaj źródła notowań

en: Type of search
pl: Rodzaj wyszukiwania

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
pl: Po wpisaniu pierwszej liter(y) nazwy istniejącego konta w kolumnie rejestru transferów, GnuCash uzupełni nazwę z listy kont. W przypadku kont podrzędnych, wpisanie pierwszej litery(liter) konta nadrzędnego, poprzedzonej przez ":" oraz pierwszą literę (litery) nazwy konta podrzędnego (np. A:G dla Aktywa:Gotówka).

en: UK
pl: Zjednoczone Królestwo

en: UNPAID
pl: NIEOPŁACONE

en: US
pl: Stany Zjednoczone

en: US Dollars (USD)
pl: Dolary amerykańskie (USD)

en: UTC - Coordinated Universal Time
pl: UTC - uniwersalny czas koordynowany

en: U_se 24-hour clock
pl: Używaj _24-godzinnego zegara

en: Ukrainian (KOI8-U)
pl: Ukraińskie (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
pl: Ukraińskie (MacUkrainian)

en: UnLikely matching a transaction outside of these days
pl: Prawdopodobnie niepasująca transakcja poza tymi dniami

en: Unable to load Finance::Quote.
pl: Sprawdzanie Finance::Quote...

en: Unable to save to database.
pl: Nie można zapisać w bazie danych.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
pl: Nie można zapisać w bazie danych: Książka jest oznaczona jako tylko do odczytu.

en: Unallocated Assets
pl: Aktywa niealokowane

en: Unbalanced parenthesis
pl: Niesparowane nawiasy

en: Undefined
pl: Niezdefiniowane

en: Undefined character
pl: Niezdefiniowany znak

en: Unique Name
pl: Nazwa unikalna

en: Unit
pl: Jednostka

en: Unit Price
pl: Cena jednostkowa

en: Units
pl: Jednostki

en: Units in which the custom coordinates are expressed
pl: Jednostki, w których wyrażane są współrzędne niestandardowe

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Unknown EntryLedger Type
pl: Nieznany typ wpisu do księgi głównej

en: Unknown OFX CMA account
pl: Nieznane konto CMA OFX

en: Unknown OFX account
pl: Nieznane konto OFX

en: Unknown OFX checking account
pl: Nieznane konto czekowe OFX

en: Unknown OFX credit card account
pl: Nieznane konto karty kredytowej OFX

en: Unknown OFX credit line account
pl: Nieznane konto linii kredytowej OFX

en: Unknown OFX investment account
pl: Nieznane konto inwestycyjne OFX

en: Unknown OFX money market account
pl: Nieznane konto rynku pieniężnego OFX

en: Unknown OFX savings account
pl: Nieznane konto oszczędnościowe OFX

en: Unknown, %d-size list.
pl: Nieznana lista %d-wymiarowa.

en: Unnamed Budget
pl: Budżet nienazwany

en: Unparsable Formula in Split
pl: Nierozłączną formuła w podziale

en: Unpost
pl: Wyksięguj

en: Unpost this voucher and make it editable
pl: Wyksięguj ten kwit i odblokuj dla edycji

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
pl: Wykięgowanie faktury spowoduje skasowanie zaksięgowanej transakcji.
    Czy na pewno chcesz ją wyksięgować?

en: Unrealized Gain
pl: Niezrealizowany zysk

en: Unrealized Gains
pl: Niezrealizowane zyski

en: Unrealized Gains for Period
pl: Niezrealizowane zyski z okresu

en: Unrealized Losses
pl: Niezrealizowane straty

en: Unrealized Losses for Period
pl: Niezrealizowane straty z okresu

en: Unrecognized Finance::Quote Error:
pl: Nierozpoznany błąd Finance::Quote:

en: Unrecognized action '~a'.
pl: Nierozpoznane działanie '~a'.

en: Unrecognized or inconsistent format.
pl: Nierozpoznany lub niespójny format.

en: Unreconcile the selected transactions
pl: Cofnij uzgodnienie zaznaczonych transakcji

en: Unreconciled
pl: Nieuzgodnione

en: Unreconciled only
pl: Tylko nieuzgodnione

en: Unsaved Book
pl: Niezapisana księga

en: Unspecified
pl: Nieokreślony

en: Unsupported entity type: %s
pl: Nieobsługiwany typ jednostki: %s

en: Until
pl: Do

en: Untitled
pl: Nienazwane

en: Up
pl: W górę

en: Update and reconcile (auto) match to %s
pl: Zaktualizuj i uzgodnij (automatycznie) dopasowane do %s

en: Update and reconcile (manual) match to %s
pl: Zaktualizuj i uzgodnij (ręcznie) dopasowane do %s

en: Update your GnuCash accounts
pl: Aktualizuj konta GnuCash

en: Use 24 hour time format
pl: Użyj 24 godzinnego zapisu czasu

en: Use Commodity Value
pl: Użyj wartości dla Typu środków

en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
pl: Użyj menu Edycja->Opcje raportu podatkowego, aby ustawić znacznik powiązania podatkowego i przydzielić kod podatkowy do konta.

en: Use Escrow Account
pl: Używanie konta Escrow

en: Use Existing
pl: Użyj istniejącego

en: Use From - To
pl: Użyj od - do

en: Use Full Account Name
pl: Użyj pełnej nazwy konta

en: Use Full Other Account Name
pl: Użyj pełnej nazwy drugiego konta

en: Use Global
pl: Użyj globalnych

en: Use Global Preference
pl: Użyj ustawień globalnych

en: Use Trading Accounts
pl: Użyj kont handlowych

en: Use _bayesian matching
pl: Użyj dopasowywania _Bayes'a

en: Use _formal accounting labels
pl: Używaj _formalnych etykiet kont

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
pl: Używa 24 godzinnego (zamiast 12-to godzinnego) formatu czasu.

en: Use a fixed value or apply transformation for all periods.
pl: Użyj stałej wartości lub zastosuj transformację dla wszystkich okresów.

en: Use account colors in the account hierarchy
pl: Użyj kolorów kont w hierarchii kont

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
pl: Użyj algorytmu Bayes'a do dopasowywania nowych transakcji do istniejących kont.

en: Use bayesian matching
pl: Użyj dopasowywania Bayes'a

en: Use formal account labels
pl: Użyj formalnych etykiet kont

en: Use local time
pl: Użycie lokalnego czasu

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
pl: Używaj tylko pojęć "Winien" i "Ma" zamiast nieformalnych synonimów.

en: Use the average value over all actual periods for all projected periods
pl: Użyj średniej wartości dla faktycznych okresów dla wszystkich prognozowanych okresów

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
pl: Użyj bieżącego układu domyślnie dla wszystkich kwitów i not kredytowych

en: Use the date format specified by the system locale.
pl: Użyj formatu daty określonego przez ustawienia lokalne.

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
pl: Skorzystaj z kalkulatora spłaty kredytu/hipoteki

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
pl: Użyj określonej, bezwzględnej daty końcowej dla obliczeń zysku/straty. Użyj tej daty również do obliczeń aktywów netto.

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
pl: Użyj określonej, bezwzględnej daty początkowej dla obliczeń zysku/straty.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
pl: Użyj określonych ustawień waluty dla wszystkich nowo utworzonych kont.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
pl: Użyj określonych ustawień waluty dla wszystkich nowo utworzonych raportów.

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
pl: Użyj określonej, względnej daty końcowej dla obliczeń zysku/straty. Użyj tej daty również do obliczeń aktywów netto.

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
pl: Użyj określonej, względnej daty początkowej dla obliczeń zysku/straty.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
pl: Użyj ustawień systemowych waluty dla wszystkich nowo utworzonych kont.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
pl: Użyj ustawień systemowych waluty dla wszystkich nowo utworzonych raportów.

en: Use this dialog if you want GnuCash to automatically find which transactions are cleared, given an ending balance. For example, said ending balance can be the current balance given by your bank online.
pl: Użyj tego okna jeśli chcesz, aby GnuCash, po podaniu bilansu końcowego, automatycznie ocenił które transakcje są przejrzane. Przykładowo bilans końcowy może być aktualnym stanem konta wyświetlającym się po zalogowaniu na twoje konto bankowe.

en: User Defined
pl: Zdefiniowane przez użytkownika

en: Username
pl: Użytkownik

en: Username and Password
pl: Nazwa użytkownika i hasło

en: Valid range is 0 to 1100 days
    If 0, all previous days included
pl: Prawidłowy zakres wynosi od 0 do 1100 dni.
    Jeśli 0, wszystkie poprzednie dni są uwzględniane

en: Validation
pl: Walidacja

en: Validation…
pl: Walidacja…

en: Value
pl: Wartość

en: Value $
pl: Wartość $

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
pl: Wartość '~a' może wynieść ~a lub ~a.

en: Value (Negated)
pl: Wartość (zanegowana)

en: Value Change
pl: Zmiana wartości

en: Value Num.
pl: Wartość num.

en: Vendor
pl: Dostawca

en: Vendor ID
pl: Identyfikator dostawcy

en: Vendor Number
pl: Numer dostawcy

en: Vendor Report
pl: Dostawca (raport)

en: Vendor number
pl: Numer dostawcy

en: Vendor number format
pl: Format numeru dostawcy

en: Vendor's Bills
pl: Rachunki dostawcy

en: Vendor's Jobs
pl: Zadania dostawcy

en: Vendors
pl: Dostawcy

en: Vendors Overview
pl: Przegląd dostawców

en: Verbose HBCI debug messages
pl: Więcej komunikatów debugowania dla HBCI

en: Version
pl: Wersja

en: Vietnamese
pl: Wietnamskie

en: Vietnamese (TCVN)
pl: Wietnamskie (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
pl: Wietnamskie (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
pl: Wietnamskie (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
pl: Wietnamskie (Windows-1258)

en: View
pl: Widok

en: View Bill
pl: Pokaż rachunek

en: View Credit Note
pl: Pokaż notę kredytową

en: View Expense Voucher
pl: Pokaż kwit wydatku

en: View Invoice
pl: Pokaż fakturę

en: View Invoices
pl: Pokaż faktury

en: View _Lots…
pl: Przej_rzyj partie…

en: View all Linked Business Documents
pl: Pokaż wszystkie powiązania transakcji

en: View all Transaction Linked Documents
pl: Pokaż wszystkie dokumenty powiązane z transakcją

en: View and Delete Bayesian and non-Bayesian information
pl: Wyświetl i usuń informacje bayesowskie i niebayesowskie

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
pl: Wyświetla i pozwala na modyfikację typów środków dla giełd lub funduszy wzajemnych

en: View and edit the list of Billing Terms
pl: Wyświetla i pozwala na modyfikację terminów płatności

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
pl: Wyświetla i pozwala na modyfikację listy tabel podatkowych dla sprzedaży (VAT/akcyza)

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
pl: Wyświetla i pozwala na modyfikację cen dla giełd oraz funduszy wzajemnych

en: View the Tips of the Day
pl: Wyświetla Porady dnia

en: View/Edit Bill
pl: Pokaż/Edytuj Rachunek

en: View/Edit Customer
pl: Pokaż/Edytuj klienta

en: View/Edit Employee
pl: Pokaż/Edytuj pracownika

en: View/Edit Invoice
pl: Pokaż/Edytuj fakturę

en: View/Edit Job
pl: Pokaż/Edytuj zadanie

en: View/Edit Order
pl: Pokaż/Edytuj zamówienie

en: View/Edit Vendor
pl: Pokaż/Edytuj dostawcę

en: View/Edit Voucher
pl: Pokaż/Edytuj kwit

en: View…
pl: Widok…

en: Visit the GnuCash website.
pl: Odwiedź stronę GnuCash.

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
pl: Hebrajskie wizualne (ISO-8859-8)

en: Void Transaction
pl: Pusta transakcja

en: Void Transactions
pl: Nieważne transakcje

en: Void only
pl: Tylko unieważnione

en: Voided
pl: Puste

en: Voided transaction
pl: Unieważniona transakcja

en: Voucher ID
pl: Nr kwitu

en: Voucher Information
pl: Informacje o kwicie

en: Voucher Notes
pl: Opis kwitu

en: Voucher Owner
pl: Właściciel kwitu

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
pl: UWAGA: Są zduplikowane kody TXF przypisane do niektórych kont. Tylko kody TXF ze źródłami płatników mogą być odtworzone.

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
pl: Chcesz obejrzeć wszystkie transakcje konta podrzędnego na jednym rejestrze? Z menu głównego zaznacz konto nadrzędne i wybierz z menu Konta->Otwórz konta podrzędne.

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
pl: Ostrzeżenie: funkcja Finance::Quote nie została poprawnie zainstalowana.

en: Website
pl: Sieć

en: Wednesday
pl: Środa

en: Weekly
pl: Tygodniowe

[ctx: Weekly]
en: Every
pl: Co

[ctx: Weekly]
en: weeks.
pl: tygodni.

en: Weekly Average
pl: Średnia tygodniowa

en: Weeks
pl: Tygodnie

en: Weighted Average
pl: Średnia ważona

en: Welcome to GnuCash
pl: Witaj w GnuCash

en: Welcome to GnuCash %s Shell
pl: Witaj w GnuCash %s Shell

en: Western
pl: Zachodnie

en: Western (IBM-850)
pl: Zachodnie (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
pl: Zachodnie (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
pl: Zachodnie (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
pl: Zachodnie (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
pl: Zachodnie (Windows-1252)

en: When Updating and Clearing a matched transaction, append the imported Description and Notes to the matched Description and Notes instead of replacing them.
pl: Podczas aktualizacji i przejrzenia pasującej transakcji dodaj importowany opis i notatki do opisu i notatki pasującej transakcji zamiast zastępować je.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
pl: W trakcie wprowadzania dat, można używać klawiszy "+" i "-" aby zmniejszyć lub zwiększyć wybraną datę. Można także używać "+" i "-" do zwiększania lub zmniejszania numerów czeków.

en: When paid
pl: Płatność

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
pl: Jeśli w pliku QIF nie określono statusu to transakcje są oznaczane jako przejrzane.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
pl: Jeśli w pliku QIF nie określono statusu to transakcje są oznaczane jako nieprzejrzane.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
pl: Jeśli status nie jest określony w pliku QIF, transakcje są oznaczone jako uzgodnione.

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
pl: GnuCash importuje teraz dane QIF. Jeśli nie pojawią się żadne błędy lub ostrzeżenia, automatycznie przejdziesz do kolejnego kroku. W przeciwnym razie poniżej zostaną pokazane szczegóły.

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
pl: Określa, czy różne pozycje na fakturze, należące do tego samego konta, należy domyślnie połączyć w jeden wpis. Opcję tą można zmienić w oknie księgowania.

en: Whether or not to include a line indicating total amounts.
pl: Czy dodać linię podsumowania kwot.

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
pl: Czy dodać linię podsumowania aktywów.

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
pl: Czy załączać wiersze przedstawiające zmiany w sumie całkowitej, wprowadzone przez budżet.

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
pl: Określa, czy podatek domyślnie powinien być wliczany do pozycji rachunku. Wartość jest stosowana dla nowych klientów i dostawców.

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
pl: Określa, czy podatek domyślnie powinien być wliczany do pozycji faktur. Wartość jest stosowana dla nowych klientów i dostawców.

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
pl: Określa, czy wyświetlać listę płatności podczas uruchomienia.

en: Which check position to print
pl: Którą pozycję czeku wydrukować

en: Whole Loan
pl: Cała pożyczka

en: Width of notebook tabs
pl: Szerokość zakładek notatnika

en: Window geometry
pl: Geometria okna

en: Windows
pl: Okna

en: Wire
pl: Łącze

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
pl: Dzięki GnuCash możesz (ale nie tylko):

en: Withdraw
pl: Wypłata

en: Withdrawal
pl: Wypłata

en: Withdrawals
pl: Wypłaty

en: Working…
pl: Pracuję…

en: Writing file…
pl: Zapisywanie pliku…

en: Wrong report definition:
pl: Błędna definicja raportu:

en: Yearly
pl: Rocznie

en: Yearly Average
pl: Średnia roczna

en: Years
pl: Lata

en: Yellow
pl: Żółty

en: Yes
pl: Tak

en: Yes, _always
pl: Tak, _zawsze

en: Yes, reset the Tax Tables
pl: Tak, ustaw tabele podatkowe

en: You are about to change a protected field of a reconciled split. If you continue editing this split it will be unreconciled. This might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
pl: Za chwilę zostanie zmienione chronione pole uzgodnionego podziału. Kontynuacja spowoduje cofnięcie uzgodnienia tego podziału. To może spowodować trudności w przyszłych uzgodnieniach! Kontynuować?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
pl: Właśnie zamierzasz oznaczyć uzgodniony podział jako nieuzgodniony. Zrobienie tego może spowodować trudności w przyszłych uzgodnieniach! Kontynuować?

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
pl: Za chwilę zostanie nadpisany istniejący podział. Czy na pewno chcesz to zrobić?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
pl: Za chwilę zostanie nadpisana istniejąca transakcja. Czy na pewno chcesz to zrobić?

en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
pl: Próbowałeś zapisać w
    %s
    lub jego podkatalogu. Nie jest to dozwolone, ponieważ %s rezerwuje ten katalog do użytku wewnętrznego.
    
    Spróbuj ponownie w innym katalogu.

en: You can also lookup and file bug reports at {1}
pl: Można także przeglądać i zgłaszać błędy na stronie {1}

en: You can assign or modify keyboard shortcuts for many GnuCash actions. See https://wiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.
pl: Do wielu działań GnuCash można przypisać lub zmodyfikować skróty klawiaturowe. Zobacz https://wiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
pl: Można w łatwy sposób importować istniejące dane finansowe z programu Quicken, MS Money lub innych programów eksportujących pliki QIF lub QFX. W menu Plik, kliknij podmenu Importuj a następnie wybierz odpowiednio plik QIF lub QFX. Następnie należy zastosować się do wyświetlanych instrukcji.

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
pl: Można drukować tylko czeki z księgi konta bankowego lub wyników wyszukiwania.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
pl: Można umieścić wiele raportów w pojedynczym oknie, dostarczając wszystkich informacji finansowych na jednym ekranie. Aby to uczynić, użyj raportu Przykład i dowolny->"Dowolny Raport wielokolumnowy".

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
pl: Ekran Edytora Papierów Wartościowych można ustawić tak, aby wyświetlał Źródło notowań papieru wartościowego, co ułatwia sprawdzenie, z jakich źródeł online korzystają dane papiery wartościowe. Kliknij trójkąt po prawej stronie nagłówków kolumn, aby zmienić sposób wyświetlania.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
pl: Nie możesz robić transferu z konta niewalutowego. Spróbuj zamienić konto źródłowe z docelowym oraz nadać kwocie znak ujemny.

en: You can't transfer from and to the same account!
pl: Nie można transferować z i na to same konto!

en: You cannot delete this split.
pl: Nie można usunąć tego podziału.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
pl: Nie można usunąć ostatniej pozycji z tabeli podatkowej. Jeśli chcesz, możesz spróbować usunąć tabelę podatkową.

en: You cannot save to that file.
pl: Nie można zapisać do tego pliku.

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
pl: Nie można zapisać w pliku o tej nazwie.
    
    %s

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
pl: Nie można unieważnić transakcji z uzgodnionymi lub przejrzanymi podziałami.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
pl: Nie wpisałeś konta odbiorcy. Jest ono niezbędne przy transferze online.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
pl: Nie wpisałeś banku odbiorcy. Jest on niezbędny przy transferze online.

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
pl: Nie wpisałeś nazwy odbiorcy. Jest on niezbędny przy transferze online.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
pl: Nie wpisałeś żadnego powodu transakcji. Jest on niezbędny przy transferze online.

en: You do not have permission to access %s.
pl: Nie masz uprawnień dostępu do %s.

en: You don't have any stock accounts with balances!
pl: Nie posiadasz żadnego konta giełdowego z bilansem!

en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
pl: Poprosiłeś o utworzenie księgi. Będzie ona zawierała wszystkie transakcje do północy %s (na całkowitą liczbę %d transakcji rozłożonych na %d kont).
    
    Popraw Tytuł i Notatkę lub Kliknij 'Naprzód', aby kontynuować.
    Kliknij 'Wstecz', aby skorygować daty.

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
pl: Próbujesz stworzyć transakcję zaplanowaną, która nigdy nie zostanie uruchomiona. Czy na pewno chcesz to zrobić?

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
pl: Wprowadzono zmiany do tego okna uzgadniania. Czy chcesz je anulować?

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
pl: Nie znaleziono prawidłowego konta księgowania. Należy utworzyć konto typu "%s", zanim będzie można kontynuować przetwarzanie płatności. Być może chcesz najpierw utworzyć fakturę lub rachunek?

en: You have not selected an owner
pl: Nie został wybrany właściciel

en: You have not selected any accounts
pl: Nie zostały wybrane żadne konta

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
pl: Zdecydowałeś, aby następujące ostrzeżenia się nie pokazywały. Aby włączyć je ponownie, zaznacz odpowiednie pola wyboru, a następnie kliknij przycisk OK.

en: You have selected no accounts.
pl: Nie zostały wybrane żadne konta.

en: You have to set up at least one connection before you can continue.
    
    Please press the button below to start it.
pl: Musisz ustanowić min. 1 połączenie.
    
    Naciśnij poniższy przycisk, aby rozpocząć.

en: You may not create a new national currency.
pl: Nie można wprowadzić nowej waluty narodowej.

en: You must choose a Tax Account.
pl: Należy wybrać konto podatkowe.

en: You must choose a commodity.
pl: Należy wybrać rodzaj środków.

en: You must choose a valid parent account.
pl: Musisz wybrać poprawne konto nadrzędne.

en: You must choose an owner for this job.
pl: Należy wybrać właściciela dla tego zadania.

en: You must enter a Payment-Address Name.
pl: Należy podać adres płatności.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
pl: Należy podać niepuste wartości pól "Pełna nazwa", "Symbol/skrót" oraz "Rodzaj" dla typu środków.

en: You must enter a valid 'to' amount.
pl: Musisz wprowadzić poprawną wartość kwoty "do".

en: You must enter a valid account name for posting.
pl: Musisz wprowadzić poprawną nazwę konta do księgowania.

en: You must enter a valid amount.
pl: Musisz wprowadzić poprawną kwotę.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
pl: Należy wprowadzić popraną wartość bilansu otwarcia lub zostawić pole puste.

en: You must enter a valid price.
pl: Musi być wprowadzona poprawna cena.

en: You must enter an amount to transfer.
pl: Musisz wprowadzić kwotę do transferu.

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
pl: Musisz wpisać istniejącą walutę narodową lub inny rodzaj waluty.

en: You must provide a name for the new style sheet.
pl: Należy podać nazwę dla nowego arkusza stylów.

en: You must provide a name for this Billing Term.
pl: Należy podać nazwę terminu płatności.

en: You must provide a name for this Tax Table.
pl: Należy podać nazwę dla tej tabeli podatkowej.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
pl: Należy podać unikalną nazwę terminu płatności. Wybrana wartość "%s" jest już w użyciu.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
pl: Należy podać unikalną nazwę dla tej tabeli podatkowej. Wybrana wartość "%s" jest już w użyciu.

en: You must select a Currency.
pl: Musisz wybrać walutę.

en: You must select a Security.
pl: Musisz wybrać papiery wartościowe.

en: You must select a company for payment processing.
pl: Aby przetworzyć płatność, musisz wybrać firmę.

en: You must select a report configuration to delete.
pl: Musisz wybrać raport do usunięcia.

en: You must select a report configuration to load.
pl: Musisz wybrać raport do załadowania.

en: You must select a transfer account from the account tree.
pl: Należy wybrać konto dla transferu z hierarchii kont.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
pl: Musisz wybrać konto transferu lub konto bilansów otwarcia.

en: You must select an account type.
pl: Musi być wybrany rodzaj konta.

en: You must select an item from the list
pl: Należy wybrać pozycję z listy

en: You must select at least one account to estimate.
pl: Musisz wybrać przynajmniej jedno konto do oszacowania.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
pl: Należy wybrać konto, z którego lub na które odbędzie się transfer (lub obie możliwości) dla tej transakcji. W innym przypadku nie zostanie ona zapisana.

en: You need to enter some search text.
pl: Należy wpisać poszukiwany tekst.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
pl: Musisz rozwinąć transakcję, aby zmodyfikować jej kursy wymiany.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
pl: Musisz wybrać podział, aby zmodyfikować jego kurs wymiany.

en: You need to supply Billing Information.
pl: Należy wypełnić informacje o płatności.

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
pl: Skasowałbyś uzgodniony podział! To nie jest dobry pomysł, ponieważ spowoduje dezaktualizację uzgodnionego bilansu.

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
pl: Skasowałbyś transakcję z uzgodnionymi podziałami! To nie jest dobry pomysł, ponieważ spowoduje dezaktualizację uzgodnionego bilansu.

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
pl: Skasowałbyś uzgodniony podział! To nie jest dobry pomysł, ponieważ spowoduje dezaktualizację uzgodnionego bilansu.

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
pl: Skasowałbyś transakcję z uzgodnionymi podziałami! To nie jest dobry pomysł, ponieważ spowoduje dezaktualizację uzgodnionego bilansu.

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
pl[0]: Aby zachować zmiany, plik danych musi być zapisany na twardym dysku. GnuCash ma funkcję automatycznego zapisu co %d minutę, symulującą naciśnięcie przycisku 'Zapisz'.
    
    Możesz zmienić odstęp czasu lub wyłączyć tę funkcję w Edycja->Preferencje -> Ogólne->Odstęp czasu automatycznego zapisywania.
    
    Czy Twój plik powinien być zapisywany automatycznie?
pl[1]: Aby zachować zmiany, plik danych musi być zapisany na twardym dysku. GnuCash ma funkcję automatycznego zapisu co %d minuty, symulującą naciśnięcie przycisku 'Zapisz'.
    
    Możesz zmienić odstęp czasu lub wyłączyć tę funkcję w Edycja->Preferencje -> Ogólne->Odstęp czasu automatycznego zapisywania.
    
    Czy Twój plik powinien być zapisywany automatycznie?
pl[2]: Aby zachować zmiany, plik danych musi być zapisany na twardym dysku. GnuCash ma funkcję automatycznego zapisu co %d minut, symulującą naciśnięcie przycisku 'Zapisz'.
    
    Możesz zmienić odstęp czasu lub wyłączyć tę funkcję w Edycja->Preferencje -> Ogólne->Odstęp czasu automatycznego zapisywania.
    
    Czy Twój plik powinien być zapisywany automatycznie?

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
pl: Wybrany typ środków i waluta raportu są identyczne. Nie ma sensu wyświetlanie cen dla identycznych typów środków.

en: [datafile]
pl: [plik danych]

en: _Abort
pl: _Anuluj

en: _Absolute
pl: _Bezwzględna

en: _Account
pl: Kon_to

en: _Account code
pl: _Kod konta

en: _Accumulate splits on post
pl: _Akumuluj przy księgowaniu

en: _Action
pl: Ak_cja

en: _Actions
pl: _Czynności

en: _Add
pl: _Dodaj

en: _Add current
pl: _Dodaj bieżący

en: _Address
pl: _Adres

en: _All Periods…
pl: _Wszystkie Okresy…

en: _Amount
pl: _Kwota

en: _Apply
pl: Zas_tosuj

en: _Asset
pl: _Aktywa

en: _Assets & Liabilities
pl: _Aktywa i pasywa

en: _Auto-Split Ledger
pl: Księga z _autom. podziałem

en: _Auto-clear…
pl: Automatyczne _rozliczenie…

en: _Auto-create new transactions
pl: _Automatycznie twórz nowe transakcje

en: _Auto-raise lists
pl: Automatycznie wywołuj _listy

en: _Auto-split ledger
pl: _Automatyczna księga

en: _Automatic decimal point
pl: Automatyczny punkt _dziesiętny

en: _Basic Ledger
pl: _Księga uproszczona

en: _Basic ledger
pl: _Księga uproszczona

en: _Billing Terms Editor
pl: Edytor ter_minów płatności

en: _Blank
pl: _Pusty

en: _Blank Transaction
pl: P_usta transakcja

en: _Business
pl: _Biznes

en: _Cancel
pl: An_uluj

en: _Cascade Account Properties…
pl: Ka_skadowo ustaw właściwości kont…

en: _Check & Repair
pl: Sprawdź i _napraw

en: _Cleared
pl: _Przejrzane

en: _Close
pl: _Zamknij

en: _Close Book…
pl: Zamknij k_sięgę…

en: _Column span
pl: Rozpiętość _kolumn

en: _Company Report
pl: _Raport firmy

en: _Contents
pl: _Zawartość

en: _Copy
pl: _Kopiuj

en: _Copy Budget
pl: _Kopiuj budżet

en: _Copy Transaction
pl: _Kopiuj transakcję

en: _Custom
pl: Włas_ny

en: _Customer
pl: _Klient

en: _Date
pl: _Data

en: _Date format
pl: For_mat daty

en: _Days in advance
pl: _Dni przed terminem

en: _Decimal places
pl: _Miejsca dziesiętne

en: _Default
pl: _Domyślne

en: _Delay
pl: _Opóźnij

en: _Delete
pl: _Usuń

en: _Delete Account
pl: _Usuń konto

en: _Delete Account…
pl: _Usuń Konto…

en: _Delete Budget
pl: _Usuń budżet

en: _Delete Budget…
pl: U_suń Budżet…

en: _Delete Split
pl: _Usuń podział

en: _Delete Transaction
pl: _Usuń transakcję

en: _Discard Changes
pl: _Odrzuć zmiany

en: _Discard Transaction
pl: _Porzuć transakcję

en: _Do it anyway
pl: Wykonaj mimo to (_D)

en: _Don't Record
pl: _Nie zapisuj

en: _Double Line
pl: _Podwójny wiersz

en: _Down
pl: _Na dół

en: _Duplicate Bill
pl: D_uplikuj rachunek

en: _Duplicate Invoice
pl: _Duplikuj fakturę

en: _Duplicate Voucher
pl: _Zduplikuj kwit

en: _Earliest
pl: _Najwcześniejszy

en: _Earliest possible date
pl: _Najwcześniejsza możliwa data

en: _Edit
pl: _Edycja

en: _Edit Account
pl: _Edytuj konto

en: _Edit Bill
pl: E_dytuj rachunek

en: _Edit Invoice
pl: _Zmodyfikuj fakturę

en: _Edit Voucher
pl: _Edytuj kwit

en: _Edit description, notes, or memo
pl: _Edytuj opis, uwagi lub notatki

en: _Edit list of encodings
pl: _Edytuj listę standardów kodowania

en: _Employee
pl: _Pracownik

en: _Ending Balance
pl: Bilans _końcowy

en: _Enter
pl: _Wprowadź

en: _Enter Transaction
pl: Wp_rowadź transakcję

en: _Exchange or abbreviation type
pl: _Giełda lub typ skrótu

en: _Expand All
pl: _Rozwiń wszystkie

en: _Expense
pl: _Wydatek

en: _Experimental
pl: _Eksprymentalne

en: _Export
pl: Wy_eksportuj

en: _Fetch Rate
pl: _Oblicz kurs

en: _File
pl: _Plik

en: _Filter
pl: _Filtr

en: _Filter By…
pl: _Filtruj według…

en: _Find
pl: _Znajdź

en: _Find Customer…
pl: _Znajdź Klienta…

en: _Find Employee…
pl: _Znajdź Pracownika…

en: _Find Vendor…
pl: _Znajdź Dostawcę…

en: _Find…
pl: Znajdź… (_F)

en: _Finish
pl: _Zakończ

en: _Frozen
pl: Zam_rożone

en: _Full name
pl: Pełna _nazwa

en: _Get Online Quotes
pl: Pobierz notowania _online

en: _Go to Date
pl: _Skocz do daty

en: _Help
pl: Po_moc

en: _Import Map Editor
pl: _Importuj edytor map

en: _Import my QIF files
pl: Importuj moje pliki _QIF

en: _Imported transactions needing review
pl: Za_importowane transakcje, które należy przejrzeć

en: _Income
pl: _Przychody

en: _Income & Expense
pl: _Przychody i wydatki

en: _Income & expense
pl: _Przychody i wydatki

en: _Internal Transaction…
pl: Transakcja _wewnętrzna…

en: _Invoices
pl: Faktury (_I)

en: _Jump To
pl: _Skocz do

en: _Jump to the other account
pl: Skocz do drugiego _konta

en: _Last retrieval date
pl: Ostatnia _wyszukana data

en: _Latest
pl: O_statni

en: _Left
pl: _Lewo

en: _Liability/Equity
pl: _Wierzytelność/Majątek

en: _Load another file
pl: _Załaduj następny plik

en: _Loan Repayment Calculator
pl: _Kalkulator spłaty kredytu

en: _Manage Document Link…
pl: _Zarządzaj Łączem Dokumentu…

en: _Memo
pl: Not_atka

en: _Mortgage & Loan Repayment…
pl: _Spłata pożyczki i hipoteki…

en: _Move to
pl: P_rzenieś do

en: _Multicolumn
pl: _Wielokolumnowe

en: _Multiple
pl: _Wiele

en: _Name
pl: _Nazwa

en: _Name of the new template
pl: _Nazwa nowego szablonu

en: _Narrow this column
pl: Zwęź _bieżącą kolumnę

en: _New
pl: _Nowy

en: _New Budget
pl: _Nowy budżet

en: _New Customer…
pl: _Nowy Klient…

en: _New Employee…
pl: _Nowy Pracownik…

en: _New Lot
pl: N_owa partia

en: _New Vendor…
pl: _Nowy Dostawca…

en: _New Window
pl: _Nowe okno

en: _New item…
pl: _Nowa pozycja…

en: _Next
pl: _Następny

en: _No
pl: _Nie

en: _No, not this time
pl: _Nie, nie tym razem

en: _None
pl: _Brak

en: _Not cleared
pl: _Nieprzejrzane

en: _Notes
pl: _Notatki

en: _Notify before transactions are created
pl: Powiadom przed utworze_niem nowej transakcji

en: _Notify when due
pl: Powiadom o pła_tnościach

en: _Number
pl: _Numer

en: _Online Actions
pl: _Czynności online

en: _Online Banking Setup…
pl: _Ustawienia bankowości elektronicznej…

en: _Only display leaf account names
pl: Wyświetla_j krótkie nazwy kont

en: _Open
pl: _Otwórz

en: _Open Account
pl: _Otwórz konto

en: _Open Budget
pl: _Otwórz budżet

en: _Open in new window
pl: _Otwórz w nowym oknie

en: _Open the new user tutorial
pl: Otwórz _przewodnik

en: _Open…
pl: _Otwórz…

en: _Parent Account
pl: Konto _nadrzędne

en: _Password
pl: _Hasło

en: _Paste
pl: Wk_lej

en: _Paste Transaction
pl: Wk_lej transakcję

en: _Pay Bill
pl: Za_płać rachunek

en: _Pay Invoice
pl: _Zapłać fakturę

en: _Pay Voucher
pl: O_płać kwit

en: _Pick another account
pl: _Wybierz inne konto

en: _Possible matches for the selected transaction
pl: Możliwe _dopasowania dla wybranej transakcji

en: _Post Invoice
pl: _Księguj fakturę

en: _Post Voucher
pl: _Księguj kwit

en: _Postpone
pl: _Przełóż

en: _Previous
pl: _Poprzednie

en: _Price
pl: _Cena

en: _Price Database
pl: _Baza danych cen

en: _Print
pl: _Drukuj

en: _Print Bill
pl: _Drukuj rachunek

en: _Print Checks…
pl: _Drukuj Czeki…

en: _Print Invoice
pl: _Drukuj fakturę

en: _Print Report…
pl: _Drukuj raport…

en: _Print Voucher
pl: _Drukuj kwit

en: _Print checks
pl: _Drukuj czeki

en: _Process Payment…
pl: _Przetwórz Płatność…

en: _Quantity
pl: _Ilość

en: _Quit
pl: Za_kończ

en: _Rebalance
pl: Z_bilansuj ponownie

en: _Recalculate
pl: _Przelicz

en: _Reconcile
pl: Uz_godnij

en: _Reconcile Information…
pl: _Uzgodnij informacje…

en: _Reconcile after match
pl: _Uzgodnij (automatycznie) dopasowane

en: _Reconciled
pl: _Uzgodnione

en: _Reconcile…
pl: Uz_godnij…

en: _Record
pl: _Zapisz

en: _Record Changes
pl: _Zapisz zmiany

en: _Refresh
pl: Odś_wież

en: _Relative
pl: _Względna

en: _Reload
pl: Odśwież (_R)

en: _Remember the PIN in memory
pl: _Zapisz PIN w pamięci

en: _Remove
pl: _Usuń

en: _Remove Splits
pl: _Usuń podziały

en: _Rename
pl: Zmień nazwę (_R)

en: _Renumber
pl: _Przenumeruj

en: _Renumber Subaccounts…
pl: _Przenumeruj subkonta…

en: _Replace
pl: Zas_tąp

en: _Replay GnuCash .log file…
pl: Odczytaj _ponownie plik .log programu GnuCash…

en: _Report Options
pl: _Opcje raportu

en: _Reports
pl: _Raporty

en: _Reset
pl: Z_resetuj

en: _Reset all edits
pl: Z_resetuj wszystkie edycje

en: _Resume
pl: _Wznów

en: _Review cleared splits
pl: _Zobacz przejrzane podziały

en: _Review created transactions
pl: _Przejrzyj utworzone transakcje

en: _Right
pl: _Prawo

en: _Rotation
pl: _Obrót

en: _Row span
pl: Rozpiętość _wierszy

en: _Run when data file opened
pl: U_ruchom przy otwarciu pliku danych

en: _Save
pl: _Zapisz

en: _Save As
pl: Zapisz _jako

en: _Save Transaction
pl: _Zapisz transakcję

en: _Save window size and position
pl: _Zapisuj wymiary i położenie okien

en: _Scaled
pl: _Skalowane

en: _Schedule
pl: _Harmonogram

en: _Scheduled
pl: _Zaplanowana

en: _Scheduled Transaction Editor
pl: _Edytor zaplanowanych transakcji

en: _Scheduled Transactions
pl: _Zaplanowane transakcje

en: _Scrub
pl: _Wyczyść

en: _Security
pl: Bezpieczeń_stwo

en: _Security Editor
pl: Edytor _papierów wartościowych

en: _Security/currency
pl: Papier _wartościowy/waluta

en: _Select All
pl: Zaznacz _wszystkie

en: _Select Subaccounts
pl: _Wybierz konta subkonta

en: _Select or add a GnuCash account:
pl: _Wybierz lub dodaj konto GnuCash:

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
pl: _Wybierz walutę dla importowanych transakcji:

en: _Select the matchings you want to change
pl: _Wybierz dopasowania, które chcesz zmienić

en: _Select transfer account
pl: _Wybierz konto transferowe

en: _Select…
pl: Wybierz… (_S)

en: _Shares
pl: _Udziały

en: _Show children accounts
pl: _Pokaż konta podrzędne

en: _Show documentation
pl: _Pokaż dokumentację

en: _Show tips at startup
pl: _Pokazuj porady przy starcie

en: _Sort
pl: _Sortuj

en: _Sort By…
pl: _Sortuj według…

en: _Split this column
pl: Podziel _kolumnę

en: _Standard
pl: S_tandardowy

en: _Standard Order
pl: _Standardowa kolejność

en: _Start
pl: _Początek

en: _Start AqBanking Setup
pl: _Uruchom kreatora AqBanking

en: _Symbol/abbreviation
pl: _Symbol/skrót

en: _Tax included
pl: _Podatek wliczony

en: _Taxes
pl: _Podatki

en: _Template
pl: Szab_lon

en: _Templates
pl: Szab_lony

en: _Ticker symbol or other abbreviation
pl: _Symbol giełdowy lub inny skrót

en: _Tips Of The Day
pl: _Porady dnia

en: _Today
pl: _Dzisiaj

en: _Toolbar
pl: _Pasek narzędzi

en: _Tools
pl: _Narzędzia

en: _Transaction
pl: _Transakcja

en: _Transaction Linked Documents
pl: Dokumenty powiązane z _transakcją

en: _Transfer…
pl: _Przelew…

en: _Translation
pl: _Przeniesienie

en: _Type
pl: _Rodzaj

en: _Units
pl: _Jednostki

en: _Unknown
pl: Nie_znany

en: _Unlikely match day threshold
pl: Próg dni dla n_iepasujących

en: _Unload selected file
pl: _Usuń wybrany plik

en: _Unpost Invoice
pl: _Wyksięguj fakturę

en: _Unpost Voucher
pl: _Wyksięguj kwit

en: _Unreconcile
pl: _Cofnij uzgodnienie

en: _Unreconcile Selection
pl: _Cofnij uzgodnienie zaznaczonych

en: _Unreconciled
pl: _Nieuzgodnione

en: _Unselect All
pl: _Odznacz wszystkie

en: _Unvoid Transaction
pl: Przywróć unieważnioną transakc_ję

en: _Up
pl: _W górę

en: _Use GnuCash built-in color theme
pl: _Użyj wbudowanego motywu kolorystycznego GnuCash

en: _Use equity 'Opening Balances' account
pl: _Użyj konta kapitałowego 'Bilanse otwarcia'

en: _Username
pl: _Użytkownik

en: _Value
pl: _Wartość

en: _Vendor
pl: _Dostawca

en: _Verbose debug messages
pl: Więcej komunikatów _debugowania

en: _View
pl: _Widok

en: _Void Transaction
pl: _Nieważna transakcja

en: _Voided
pl: Pu_ste

en: _Widen this column
pl: _Rozciągnij kolumnę

en: _Width
pl: Szerokość (_W)

en: _Windows
pl: _Okna

en: _Yes
pl: _Tak

en: _Yes, this time
pl: _Tak, tym razem

en: all criteria are met
pl: wszystkie kryteria są spełnione

en: and subaccounts
pl: wraz z kontami podrzędnymi

en: any criteria are met
pl: dowolne kryterium jest spełnione

en: application
pl: aplikacja

en: at Bank
pl: w banku

en: beginning on
pl: począwszy od

en: characters
pl: znaków

en: column: Date
pl: kolumna: data

en: contains
pl: zawiera

en: custom
pl: dowolny

en: customers
pl: klienci

en: d-m-y
pl: d-m-r

en: day(s)
pl: dzień(dni)

en: days
pl: dni

en: does not equal
pl: nie równa się

en: does not match regex
pl: nie pasuje do wyrażenia regularnego

en: equal to
pl: równe

en: equals
pl: równa się

en: except on weekends
pl: w przypadku weekendów

en: existing account
pl: istniejące konto

en: false
pl: fałsz

en: for Budget ~a
pl: dla budżetu ~a

en: for Budget ~a Period ~d
pl: dla budżetu ~a okres ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
pl: dla budżetu ~a okresy ~d - ~d

en: for Period
pl: za okres

en: greater than
pl: większe niż

en: greater than or equal to
pl: większe lub równe niż

en: has credits
pl: strona Ma

en: has credits or debits
pl: strona Wn lub Ma

en: has debits
pl: strona Wn

en: is
pl: jest

en: is after
pl: jest po

en: is before
pl: jest przed

en: is before or on
pl: jest przed lub w dniu

en: is greater than
pl: jest większe niż

en: is greater than or equal to
pl: jest równe lub większe niż

en: is less than
pl: jest mniejsze niż

en: is less than or equal to
pl: jest mniejsze lub równe niż

en: is not
pl: nie jest

en: is not on
pl: nie jest

en: is on
pl: jest w dniu

en: is on or after
pl: jest w dniu lub po

en: last %s
pl: ostatni(a) %s

en: last of month
pl: Ostatni dzień miesiąca

en: less than
pl: mniejsze niż

en: less than or equal to
pl: mniejsze lub równe niż

[ctx: lower case key for short cut to 'Accounts']
en: a
pl: k

en: m-d-y
pl: m-d-r

en: matches all accounts
pl: pasuje do wszystkich kont

en: matches any account
pl: pasuje do kont

en: matches no accounts
pl: nie pasuje do kont

en: matches regex
pl: pasuje do wyrażenia regularnego

en: minutes
pl: minut

en: missing
pl: brakujące

en: month(s)
pl: miesięcy

en: n/a
pl: n/d

en: never
pl: nigdy

en: not equal to
pl: nie równe

en: now
pl: teraz

en: occurrences
pl: wystąpień

en: remaining
pl: pozostałych

en: same week & day
pl: ten sam tydzień i dzień

[ctx: sample]
en: 9,999.00
pl: 9 999,00

[ctx: sample]
en: 999,999.00
pl: 999 999,00

[ctx: sample]
en: 999,999.000
pl: 999 999.000

[ctx: sample]
en: 999.00
pl: 999,00

[ctx: sample]
en: Action
pl: Akcja

[ctx: sample]
en: Description of a transaction
pl: Opis transakcji

[ctx: sample]
en: Expenses:Automobile:Gasoline
pl: Wydatki:Samochód:Tankowanie

[ctx: sample]
en: Memo field sample text string
pl: Przykładowy napis pola Notatki

[ctx: sample]
en: No Particular Reason
pl: Bez szczególnego powodu

[ctx: sample]
en: Notes field sample text string
pl: Przykładowy napis pola Notatek

[ctx: sample]
en: Payment
pl: Płatność

[ctx: sample for 'Description']
en: Description of an Entry
pl: Opis pozycji

[ctx: sample for 'Tax Included']
en: TI
pl: zP

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
pl: Tabela podatkowa 1

[ctx: sample for 'Taxable']
en: T?
pl: P?

en: seconds
pl: sekund

en: split
pl: podział

en: then on the
pl: Drugi dzień

en: true
pl: prawda

en: unknown
pl: nieznany

en: user
pl: użytkownik

en: vendors
pl: Dostawcy

en: via Escrow account?
pl: z użyciem konta Escrow?

en: week(s)
pl: tygodni(e)

en: window1
pl: okno1

en: y-m-d
pl: r-m-d

en: year(s)
pl: rok(lat)

en: ~a History
pl: ~a Historia

en: ~a and selected subaccounts
pl: ~a wraz z wybranymi kontami podrzędnymi

en: ~a and subaccounts
pl: ~a wraz z kontami podrzędnymi

en: ~a to ~a
pl: ~a do ~a

en: ~a, ~a to ~a
pl: ~a, ~a do ~a

en: … pay "%s"?
pl: ... płacić "%s"?
