fontforge - en to pt_PT translation catalogue (258 entries)

en: %s has a bounding box which is too big for this algorithm to work. Ignored.
pt_PT: %s tem uma caixa delimitadora que é muito grande para este algoritmo para trabalhar. Ignorados.

en: Add Base Anchor...
pt_PT: Adicionar Anchor Base...

en: Add Entry Anchor...
pt_PT: Adicionar âncora de Partida...

en: Add Exit Anchor...
pt_PT: Adicionar Acabamento âncora...

en: Add Mark Anchor...
pt_PT: Adicionar âncora Marca...

en: Additional arguments for autotrace program:
pt_PT: Argumentos adicionais para o programa autotrace:

en: Albanian
pt_PT: Albanês

en: All characters in the value must be in ASCII
pt_PT: Todas as letras no valor deve estar em ASCII

en: An outline font editor
pt_PT: Um editor de fontes

en: Anchor Control
pt_PT: Controlo âncora

en: Anchor Control for class %.100s in glyph %.100s as %.20s
pt_PT: Controle de âncora para a classe %.100s em %.100s glifo como %.20s

en: Anchor Control...
pt_PT: Controle de âncora...

en: Anchor Lost
pt_PT: Ancoragem Perdida

en: Arabic
pt_PT: Árabe

en: Arabic Extended-A
pt_PT: Árabe Alargado-A

en: Arabic Extended-B
pt_PT: Árabe Alargado-B

en: Arabic Supplement
pt_PT: Suplemento árabe

en: Are you sure you don't want to use the cidmap I found?
pt_PT: Tem certeza que não deseja utilizar o cidmap que eu encontrei?

en: Armenian
pt_PT: Arménio

en: At least one anchor point was lost when pasting from one font to another because no matching anchor class could be found in the new font.
pt_PT: Pelo menos um ponto de ancoragem foi perdido ao colar de uma fonte para outra porque nenhuma classe ancoradora correspondente pôde ser encontrada na nova fonte.

en: Auto Width
pt_PT: Largura Automática

en: AutoWidth failure on %s
pt_PT: Falha de largura automática em %s

en: Bad Number
pt_PT: Número Ruim

en: Bad Reference
pt_PT: Referência Inválida

en: Bad Template
pt_PT: Modelo inválido

en: Bad default baseline
pt_PT: Linha de base ruim default

en: Bad encoding file format
pt_PT: Formato de codificação inválido

en: Bad image file
pt_PT: Arquivo de imagem incorreto

en: Bad image file: %.100s
pt_PT: Arquivo de imagem incorreto: %.100s

en: Bad template, no extension
pt_PT: Modelo inválido, sem extensão

en: Bad template, unrecognized format
pt_PT: Modelo ruim, formato não reconhecido

en: Bad xfig file
pt_PT: Arquivo xfig inválido

en: Baseline used for Latin, Greek, Cyrillic text.
pt_PT: Linha de base utilizada para o texto Latim, Grego, Cirílico.

en: Basic Latin
pt_PT: Latim básico

en: Breton
pt_PT: Bretão

en: Bulgarian
pt_PT: Búlgaro

en: Byelorussian
pt_PT: Bielorusso

en: CJK Radicals Supplement
pt_PT: Suplemento radicais de CJK

en: CJK Symbols and Punctuation
pt_PT: Símbolos e pontuação de CJK

en: Can't Parallel
pt_PT: Não pode Paralela

en: Can't create temporary directory
pt_PT: Não é possível criar diretório temporário

en: Can't find autotrace
pt_PT: Não é possível encontrar autotrace

en: Can't find autotrace program (set AUTOTRACE environment variable) or download from:
      http://sf.net/projects/autotrace/
pt_PT: Não foi possível encontrar o programa autotrace (definir a variável AUTOTRACE) ou obtenha-no em:
      http://sf.net/projects/autotrace/

en: Can't find mf
pt_PT: Não é possível encontrar mf

en: Can't find mf program -- metafont (set MF environment variable) or download from:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    It's part of the TeX distribution
pt_PT: Não pode encontrar o programa mf ― metafont (definir a variável MF) ou obter o programa:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    Que pertence programa TeX

en: Can't find the file
pt_PT: Não foi possível encontrar o arquivo

en: Can't run mf
pt_PT: Não é possível executar programa mf

en: Character Variants 99
pt_PT: Variantes de Caractere 99

en: Cherokee
pt_PT: Cheroqui

en: Combining Diacritical Marks
pt_PT: Marcas diacríticas para combinar

en: Coordinate along which to space
pt_PT: Coordenar ao longo da qual o espaço

en: Correction in pixels to the horizontal positioning of this anchor point
    when rasterizing at the given pixelsize.
    (Lives in a Device Table)
pt_PT: Correcção em pixels para o posicionamento horizontal do ponto de
    ancoragem quando rasterizing no pixelsize dado.
    (Responsabilidade pertence ao vídeo do computador)

en: Corrections must be between -128 and 127 (and should be smaller)
pt_PT: Correcções devem estar entre -128 e 127 (e deve ser menor)

en: Could not read (or perhaps find) mf output file
pt_PT: Não foi possível ler (ou talvez encontrar) mf arquivo de resultado

en: Couldn't open file
pt_PT: Não foi possível abrir o arquivo

en: Couldn't open file %.200s
pt_PT: Não foi possível abrir o arquivo %.200s

en: Croatian
pt_PT: Croata

en: Cyrillic
pt_PT: Cirílico

en: Cyrillic Extended-A
pt_PT: Cirílico Alargado-A

en: Cyrillic Supplement
pt_PT: Suplemento Cirílico

en: Czech
pt_PT: Tcheco

en: Danish
pt_PT: Dinamarquês

en: Default Baseline
pt_PT: Linha de Base Default

en: Delete
pt_PT: Apaga

en: Detaching Anchor Point
pt_PT: Destacando Ponto de Ancoragem

en: Different Fonts
pt_PT: Fontes diferentes

en: Distance
pt_PT: Distância

en: Duplicate Anchor Class
pt_PT: Classe âncora Duplicado

en: Dutch
pt_PT: Holandês

en: Encoding Too Large
pt_PT: Codificação Grande Demais

en: English
pt_PT: Inglês

en: Entries
pt_PT: Entradas

en: Estonian
pt_PT: Estoniano

en: Ethiopic
pt_PT: Etiópico

en: Ethiopic Extended
pt_PT: Etíope Alargado

en: Ethiopic Supplement
pt_PT: Suplemento etiópico

en: Exits
pt_PT: Sai

en: Faroese (Icelandic)
pt_PT: Faroês (islandês)

en: Feature
pt_PT: Função

en: Find a cidmap file...
pt_PT: Procurar um arquivo cidmap...

en: Finnish
pt_PT: Finlandês

en: FontForge is a font editor for outline and bitmap fonts that lets you create, edit, or convert, a range of fonts, including PostScript, TrueType, OpenType, cid-keyed, multi-master, cff, SVG and BitMap (bdf, FON, NFNT) fonts.
pt_PT: FontForge — um editor de fontes para fontes outline e de bitmap que lhe permite criar, editar ou converter, uma série de fontes, incluindo PostScript, TrueType, OpenType, cid-keyed, multi-master, cff, SVG e de bitmap (bdf, FON, NFNT) fontes.

en: FontForge is free Open Source Software written to run on various computer operating systems. You can use FontForge Graphically or as a command-line tool.
pt_PT: FontForge é um Software Livre e Open Source escrito para rodar em diversos sistemas operacionais. Você pode usar FontForge graficamente ou como uma ferramenta de linha de comando.

en: FontForge was unable to find a cidmap file for this font. It is not essential to have one, but some things will work better if you do. If you have not done so you might want to download the cidmaps from:
       http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    and then gunzip and untar them and move them to:
      %.80s
    
    Would you like to search your local disk for an appropriate file?
pt_PT: FontForge não conseguiu encontrar um arquivo cidmap para esta fonte. Não é essencial possuir um, mas algumas coisas funcionarão melhor se você o tiver. Se você não tiver feito, você pode querer baixar os arquivos cidmap de:
       http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    e então gunzip e untar e movê-los para:
      %.80s
    
    Gostaria de procurar por um arquivo apropriado seu disco local?

en: FontForge will attempt to adjust the left and right
    sidebearings of the selected glyphs so that the average
    separation between glyphs in a script will be the
    specified amount. You may also specify a minimum and
    maximum value for each glyph's sidebearings.
pt_PT: FontForge tentará ajustar os rolamentos laterais
    esquerda e direita dos glifos seleccionados de modo que
    a distância média entre os glifos em um script será o
    valor especificado. Você também pode especificar um
    valor mínimo e máximo para cada glifo rolamentos laterais.

en: Fontforge showing a glyph being edited
pt_PT: FontForge mostrando um glifo sendo editado

en: French
pt_PT: Francês

en: From the list below, select the baselines for which you
    will provide data.
pt_PT: Da lista abaixo, selecione as linhas de base para que você vai dar de dados.

en: Galician
pt_PT: Galego

en: Georgian
pt_PT: Georgiano

en: German
pt_PT: Alemão

en: Glyph Positioning
pt_PT: Posicionamento de Glifo

en: Glyph Substitution
pt_PT: Substituição de Glifo

en: Glyph too big
pt_PT: Glifos muito grande

en: Greek (polytonic)
pt_PT: Grego (politônico)

en: Greek and Coptic
pt_PT: Grego e Copto

en: Gujarati
pt_PT: Gujaráti

en: Hangul Compatibility Jamo
pt_PT: Jamo do Hangul de compatibilidade

en: Hangul Jamo
pt_PT: Jamo de Hangul

en: Hebrew
pt_PT: Hebraico

en: Height
pt_PT: Altura

en: Horizontal Baselines
pt_PT: Linhas de Base Horizontais

en: Horizontal Extents for %c%c%c%c
pt_PT: Extensões Horizontais para %c%c%c%c

en: Horizontal Kerning
pt_PT: Kerning Horizontal

en: Hungarian
pt_PT: Húngaro

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous, or is empty)
pt_PT: Desculpe, este arquivo é muito complexo para ser entendido (ou está errado, ou está vazio)

en: IPA Extensions
pt_PT: Extensões IPA

en: Icelandic
pt_PT: Islandês

en: Ideographic Description Characters
pt_PT: Caracteres de descrição ideográfica

en: Ideographic character face bottom edge baseline
pt_PT: Letras ideográfica enfrenta linha de base borda baixa

en: Ideographic character face top edge baseline
pt_PT: Letras ideográfica enfrenta linha de base borda alta

en: If any of the above baselines are active then you should
    specify which one is the default baseline for each script
    in the font, and specify how to position glyphs in this
    script relative to all active baselines
pt_PT: Se qualquer uma das linhas de base acima são ativos,
    então você deve especificar qual é a base padrão para
    cada script na fonte, e especificar como posicionar
    glifos neste relativa script para todas as linhas de
    base de ativos

en: Indic (& Tibetan) hanging baseline
pt_PT: Indic (& Tibetano) linha de base aérea

en: Irish Gaelic
pt_PT: Gaélico irlandês

en: Italian
pt_PT: Italiano

en: Italics
pt_PT: Itálico

en: Japanese
pt_PT: Japonês

en: Kangxi Radicals
pt_PT: Radicais Kangxi

en: Kazakh
pt_PT: Cazaque

en: Khmer
pt_PT: Cambojano

en: Korean
pt_PT: Coreano

en: Kurdish
pt_PT: Curdo

en: Language
pt_PT: Linguagem

en: Lang|Arabic
pt_PT: Árabe

en: Lang|Farsi/Persian
pt_PT: Farsi/Persa

en: Latin Extended-A
pt_PT: Latim Alargado-A

en: Latin Extended-B
pt_PT: Latim Alargado-B

en: Latin-1 Supplement
pt_PT: Suplemento Latim-1

en: Learning to use FontForge is easy, and there are various tutorials available beginning with the basics up to more advanced features such as making and using scripts.
pt_PT: Aprender a usar FontForge é fácil, e existem vários tutoriais disponíveis que começam com o básico até os recursos mais avançados, como criar e usar scripts.

en: Lithuanian
pt_PT: Lituano

en: Loop Count
pt_PT: Conta de Repetição

en: Ma_x:
pt_PT: Má_x:

en: Macedonian
pt_PT: Macedónio

en: Mag:
pt_PT: Amp:

en: Malayalam
pt_PT: Malaialam

en: Maltese
pt_PT: Maltês

en: Mandaic
pt_PT: Mandáico

en: Marks
pt_PT: Marcas

en: Mathematical centerline
pt_PT: Linha central matemático

en: Max
pt_PT: Máx

en: Max (ascent)
pt_PT: Máx (subida)

en: Max Bearing
pt_PT: Rolamento Máxima

en: MetaFont exited with an error
pt_PT: MetaFont saiu com um erro

en: Min (descent)
pt_PT: Mín (descida)

en: Min Bearing
pt_PT: Rolamento Mínimo

en: Missing number on line %d of %s
pt_PT: Número ausente na linha %d de %s

en: Mongolian
pt_PT: Mongol

en: More Images Than Selected Glyphs
pt_PT: Mais Imagens do que o de Glifos Selecionados

en: Must be a number
pt_PT: Deve ser um número

en: Myanmar
pt_PT: Birmânia

en: Nepali
pt_PT: Nepalês

en: No CID named %s
pt_PT: Nenhum CID chamado %s

en: No Change
pt_PT: Não há alteração

en: No Kern Pairs
pt_PT: Bem Pares de Kerning

en: No cidmap file...
pt_PT: Nenhum arquivo cidmap...

en: No glyph named %s.
pt_PT: Nenhum glifo chamado %s.

en: No kerning pairs found in %.200s
pt_PT: Não pares de kerning encontrado em %.200s

en: Non-existant glyph
pt_PT: Glifo não existe

en: Norwegian
pt_PT: Norueguês

en: Not ASCII
pt_PT: Nem e letras ASCII

en: Not enough lines
pt_PT: Nem linhas suficientes

en: Nothing Loaded
pt_PT: Nada foi Carregado

en: Nothing Selected
pt_PT: Nada Selecionado

en: Nothing to trace
pt_PT: Nada Gravado

en: Ogham
pt_PT: Ogam

en: Oriya
pt_PT: Óriya

en: Out of Range
pt_PT: Fora da Faixa

en: Please identify a glyph by name, and FontForge will add an anchor to that glyph.
pt_PT: Por favor, identifique um glifo pelo nome, e FontForge irá adicionar uma âncora para que glifo.

en: Polish
pt_PT: Polonês

en: Portuguese
pt_PT: Português

en: Property|New...
pt_PT: Novo...

en: Provide a glyph name
pt_PT: Escreva um nome para o glifo

en: Quechua
pt_PT: Quíchua

en: Recovery Complete
pt_PT: Recuperação de Falhas Completa

en: Romanian
pt_PT: Romeno

en: Runic
pt_PT: Rúnico

en: Russian
pt_PT: Russo

en: Samaritan
pt_PT: Samaritano

en: Sanskrit
pt_PT: Sânscrito

en: Save Failed
pt_PT: Erro ao Salvar

en: Scaling Bitmaps
pt_PT: Redimensionar Bitmaps

en: Scottish Gaelic
pt_PT: Gaélico Escocês

en: Script '%c%c%c%c' claims baseline '%c%c%c%c' as its default, but that baseline is not currently active.
pt_PT: '%c%c%c%c' script afirma linha de base '%c%c%c%c' como ruim, mas essa linha de base não está ativo no momento.

en: Separation
pt_PT: Espaço

en: Serbian
pt_PT: Sérvio

en: Set Extents
pt_PT: Definir Extensões

en: Set Feature Extents
pt_PT: Definir Extensões de Função

en: Set the minimum and maximum values by which
    the glyphs in this script extend below and
    above the baseline when modified by a feature.
pt_PT: Definir os valores mínimo e máximo pelo qual
    os glifos neste script estendem abaixo e acima
    da linha de base quando modificado por uma função.

en: Set the minimum and maximum values by which
    the glyphs in this script extend below and
    above the baseline. This may vary by language
pt_PT: Definir os valores mínimo e máximo pelo qual
    os glifos neste script estendem abaixo e acima
    da linha de base. Isso pode variar de acordo
    com a linguagem.

en: Simplified Chinese
pt_PT: Chinês simplificado

en: Simplifying...
pt_PT: Simplificando...

en: Sinhala
pt_PT: Cingalês

en: Slovak
pt_PT: Eslovaco

en: Slovenian
pt_PT: Esloveno

en: Space Regions
pt_PT: Regiões Espaço

en: Spacing Modifier Letters
pt_PT: Letras modificadoras do espaçamento

en: Spanish
pt_PT: Espanhol

en: Spiros did not converge
pt_PT: Spiros não convergem

en: Strike Information for %.90s
pt_PT: Informação Para Apagar %.90s

en: Supplemental Punctuation
pt_PT: Pontuação suplementar

en: Swedish
pt_PT: Sueco

en: Syriac
pt_PT: Siríaco

en: Syriac Supplement
pt_PT: Suplemento siríaco

en: Tagalog
pt_PT: Tagálogo

en: Tagbanwa
pt_PT: Tagsbanwa

en: Tamil
pt_PT: Tâmil

en: Thai
pt_PT: Tailandês

en: The X coordinate of the anchor point in this glyph
pt_PT: A coordenada X do ponto de âncora neste glifo

en: The Y coordinate of the anchor point in this glyph
pt_PT: A coordenada Y do ponto de âncora neste glifo

en: The glyph is rasterized at the size above, but it
    may be difficult to see the alignment errors
    that can happen at small pixelsizes. This allows
    you to expand each pixel to show potential problems
    better.
pt_PT: O glifo é rasterizada com o tamanho acima, mas pode
    ser difícil de ver os erros de alinhamento que podem
    acontecer em tamanhos de pixels pequenos. Isso
    permite que você expanda cada pixel para mostrar os
    potenciais problemas melhor.

en: The glyph, %.80s, already contains an anchor in this class, %.80s.
pt_PT: O glifo, %.80s, já contém uma âncora nesta classe, %.80s.

en: The glyph, %.80s, is not in the font
pt_PT: O glifo %.80s não se encontra na fonte

en: The size at which the current glyph is rasterized.
    For small pixelsize you may want to use the magnification
    factor below to get a clearer view.
    
    The pulldown list contains the pixelsizes at which there
    are device table corrections.
pt_PT: O tamanho em que o glifo atual é rasterizado.
    Para pixelsize pequena que você pode querer usar o fator
    de ampliação abaixo para obter uma visão mais clara.
    
    A lista contém os tamanhos de pixels suspenso em que há
    correções de tabela do dispositivo.

en: There is already an anchor point named %1$.40s in %2$.40s.
pt_PT: Já existe um ponto de ancoragem chamado %1$.40s em %2$.40s.

en: These two lines share a common endpoint, I can't make them parallel
pt_PT: Estas duas linhas de compartilhar um final comum, não posso fazê-los em paralelo

en: Things could be better...
pt_PT: As coisas poderiam ser melhores...

en: This anchor was attached to point %d, but that's not a point I can move. I'm detaching the anchor from the point.
pt_PT: Esta âncora foi anexado ao ponto %d, mas isso não é um ponto que pode se mover. FontForge retirar a âncora do ponto.

en: This font is based on the charset %1$.20s-%2$.20s-%3$d, but the best I've been able to find is %1$.20s-%2$.20s-%4$d.
    Shall I use that or let you search?
pt_PT: Esta fonte é baseada no conjunto de caracteres %1$.20s-%2$.20s-%3$d, mas o melhor que eu pude encontrar é %1$.20s-%2$.20s-%4$d.
    Devo usá-lo ou permitir que você pesquise?

en: This is the number of pixels by which the anchor
    should be moved horizontally when the glyph is
    rasterized at the above size.  This information
    is part of the device table for this anchor.
    Device tables are particularly important at small
    pixelsizes where rounding errors will have a
    proportionally greater effect.
pt_PT: Este é o número de pixels em que a âncora deve ser
    movido horizontalmente quando o glifo é rasterizada
    com o tamanho acima. Esta informação faz parte da
    tabela de dispositivo para este âncora. Tabelas de
    dispositivos são particularmente importantes em
    tamanhos de pixel pequenos erros de arredondamento,
    onde terá um efeito proporcionalmente maior.

en: This is the number of pixels by which the anchor
    should be moved vertically when the glyph is
    rasterized at the above size.  This information
    is part of the device table for this anchor.
    Device tables are particularly important at small
    pixelsizes where rounding errors will have a
    proportionally greater effect.
pt_PT: Este é o número de pixels em que a âncora deve
    ser deslocado verticalmente quando o glifo é
    rasterizada com o tamanho acima. Esta informação
    faz parte da tabela de dispositivo para este âncora.
    Tabelas de dispositivos são particularmente
    importantes no pequeno tamanhos de pixel onde os
    erros de arredondamento terá um efeito
    proporcionalmente maior.

en: Tibetan
pt_PT: Tibetano

en: Too Complex or Bad
pt_PT: Muito Complexo ou Inválido

en: Traditional Chinese
pt_PT: Chinês tradicional

en: Turkish
pt_PT: Turco

en: Ukrainian
pt_PT: Ucraniano

en: Unexpected character (0x%02X) on line %d of %s
pt_PT: Caractere inesperado (0x%02X) na linha %d de %s

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
pt_PT: Silábicos aborígenes unificados do Canadá

en: Unknown Language
pt_PT: Idioma desconhecido

en: Unspecified Language
pt_PT: Idioma não especificado

en: Use CID Map
pt_PT: Utilizar mapa CID

en: Uzbek
pt_PT: Usbeque

en: Vertical Baselines
pt_PT: Linhas de Base Verticais

en: Vertical Extents for %c%c%c%c
pt_PT: Extensões Verticais para %c%c%c%c

en: Welsh
pt_PT: Galês

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font.
    Would you like to copy the original splines (or delete the reference)?
pt_PT: Você está tentando colar uma referência para %1$s em %2$s.
    Mas %1$s não existe nesta fonte.
    Gostaria de copiar as splines originais (ou excluir a referência)?

en: You are attempting to paste glyph instructions from one font to another. Generally this will not work unless the 'prep', 'fpgm' and 'cvt ' tables are the same.
    Do you want to continue anyway?
pt_PT: Você está tentando colar instruções de glifo de uma fonte para outra. Geralmente isso não funciona a menos que as tabelas 'prep', 'fpgm' e 'cvt' sejam as mesmas.
    Você quer continuar assim mesmo?

en: You must select a glyph before you can import an image into it
pt_PT: Você deve selecionar um glifo antes de importar uma imagem nele

en: Your file %s has been recovered.
    You must now Save your file to continue working on it.
pt_PT: Seu arquivo %s foi recuperado.
    Agora, guarda o seu arquivo para continuar usando nele.

en: _Add
pt_PT: _Adicionar

en: _Cancel
pt_PT: _Cancelar

en: _Delete
pt_PT: _Excluir

en: _Height:
pt_PT: _H Altura:

en: _Loops:
pt_PT: _L Repetição:

en: _Maximum distance between points in a region
pt_PT: _distância _Máxima entre os pontos em uma região

en: _Min:
pt_PT: _Mín:

en: _Separation:
pt_PT: E_spaço:

en: _Size:
pt_PT: _Tamanho:

en: cursive entry
pt_PT: início cursiva

en: cursive exit
pt_PT: acabamento cursiva

en: family name
pt_PT: nome da família

en: font name
pt_PT: nome da fonte

en: font;fonts;editor;TTF;OTF;typeface;
pt_PT: font;font;editor;TTF;OTF;typeface;

en: full name
pt_PT: nome completo

en: hang
pt_PT: pendura

en: mark
pt_PT: marca

en: math
pt_PT: matemática

en: version
pt_PT: versão

en: writing system|Script
pt_PT: Script
