mate-panel 1.26.0 - en to pt_BR translation catalogue (585 entries)

en: "%s" has quit unexpectedly
pt_BR: "%s" saiu inesperadamente

en: %A %B %d (%%s)
pt_BR: %A %d %B (%%s)

en: %A, %B %d %Y
pt_BR: %A, %d de %B de %Y

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. Anybody found using it should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
pt_BR: %s não tem uso algum. Ele somente utiliza espaço em disco e tempo de compilação e, se carregado, também usa precioso espaço do painel e da memória. Se alguém for visto usando esse miniaplicativo deve ser prontamente encaminhado para uma avaliação psiquiátrica.

en: %s the Fish
pt_BR: %s o Peixe

en: %s the Fish Says:
pt_BR: %s o Peixe diz:

en: %s the Fish, a contemporary oracle
pt_BR: %s o Peixe, um oráculo moderno

en: %s the Fish, the fortune teller
pt_BR: %s o Peixe, o adivinho

en: %s, feels like %s
pt_BR: %s, sensação térmica %s

en: (empty)
pt_BR: (vazio)

en: (with minor help from George)
pt_BR: (com alguma ajuda de George)

en: - Edit .desktop files
pt_BR: - Editar arquivos .desktop

en: <i>(optional)</i>
pt_BR: <i>(opcional)</i>

en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
pt_BR: <small><i>Digite um nome de cidade, região ou país e então selecione uma correspondência da lista suspensa.</i></small>

en: <small>Opaque</small>
pt_BR: <small>Opaco</small>

en: <small>Set...</small>
pt_BR: <small>Definir...</small>

en: <small>Set</small>
pt_BR: <small>Definir</small>

en: <small>Transparent</small>
pt_BR: <small>Transparente</small>

en: A compact menu
pt_BR: Um menu compacto

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
pt_BR: Um peixe sem nome é um peixe um tanto estúpido. Traga vida ao seu peixe dando a ele um nome.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
pt_BR: Uma lista de IIDs de miniaplicativos que o painel ignorará. Dessa forma você pode desabilitar o carregamento ou aparecimento no menu de certos miniaplicativos. Por exemplo, para desligar o miniaplicativo mini-commander adicione "OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet" a essa lista. O painel deve ser reiniciado para que isso tenha efeito.

en: A list of locations to display in the calendar window.
pt_BR: A lista de locais exibida na janela de calendário.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
pt_BR: Uma lista de IDs de painel. Cada ID identifica um painel de alto nível individual. As configurações para cada um desses painéis são guardadas em /apps/panel/toplevels/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
pt_BR: Uma lista de IDs de objetos de painel. Cada ID identifica um objeto de painel (p.ex. um lançador, botão de ação ou barra/botão de menu). As configurações para cada um desses objetos são guardadas em /apps/panel/objects/$(id).

en: A pop out drawer to store other items in
pt_BR: Uma gaveta que se abre para armazenar outros itens dentro dela

en: A separator to organize the panel items
pt_BR: Um separador para organizar itens do painel

en: A_bout Panels
pt_BR: _Sobre o painel

en: About Clock
pt_BR: Sobre o Relógio

en: About Fish
pt_BR: Sobre Peixe

en: About Notification Area
pt_BR: Sobre Área de Notificação

en: About Show Desktop Button
pt_BR: Sobre o Botão Mostrar Área de Trabalho

en: About Window List
pt_BR: Sobre Lista de Janelas

en: About the MATE Panel
pt_BR: Sobre o painel do MATE

en: Access documents, folders and network places
pt_BR: Acesse documentos, pastas e locais da rede

en: Action button type
pt_BR: Tipo de ação do botão

en: Ad_just Date & Time
pt_BR: A_justar data e hora

en: Add this as _drawer to panel
pt_BR: Adicionar ao painel como uma _gaveta

en: Add this as _menu to panel
pt_BR: Adicionar ao painel como _menu

en: Add this launcher to _desktop
pt_BR: Adicionar este lança_dor à área de trabalho

en: Add this launcher to _panel
pt_BR: Adicionar este lançador ao _painel

en: Add to Drawer
pt_BR: Adicionar à gaveta

en: Add to Panel
pt_BR: Adicionar ao painel

en: Allow workspace _wrap around in switcher
pt_BR: Permitir workspace_wrap em torno da switcher

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
pt_BR: Um erro desconhecido ocorreu ao tentar abrir "%s".

en: And many, many others…
pt_BR: E muitos, muitos outros...

en: Animation
pt_BR: Animação

en: Animation speed
pt_BR: Velocidade da animação

en: Applet IID
pt_BR: IID do miniaplicativo

en: Applet IIDs to disable from loading
pt_BR: IIDs de miniaplicativos cujo carregamento deverá ser desabilitado

en: Application
pt_BR: Aplicativo

en: Application Launcher...
pt_BR: Lançador de aplicativo...

en: Application does not accept documents on command line
pt_BR: O aplicativo não aceita documentos na linha de comando

en: Application in Terminal
pt_BR: Aplicativo no Terminal

en: Applications
pt_BR: Aplicativos

en: Area where notification icons appear
pt_BR: Área onde o ícone de notificação aparece

en: Arro_ws on hide buttons
pt_BR: Mostrar _setas nos botões de ocultação

en: Autoclose drawer
pt_BR: Gaveta que se fecha automaticamente

en: Automatically hide panel into corner
pt_BR: Ocultar o painel automaticamente no canto

en: Background
pt_BR: Plano de fundo

en: Background _image:
pt_BR: _Imagem de fundo:

en: Background color
pt_BR: Cor de fundo

en: Background color opacity
pt_BR: Opacidade da cor de fundo

en: Background image
pt_BR: Imagem de fundo

en: Background type
pt_BR: Tipo de plano de fundo

en: Behaviour
pt_BR: Comportamento

en: Bookmarks
pt_BR: Marcadores

en: Bottom Panel
pt_BR: Painel inferior

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
pt_BR: Navegar em todos os discos e pastas, locais e remotos, acessíveis a partir deste computador

en: Browse and run installed applications
pt_BR: Navegue e execute as aplicações instaladas

en: Browse bookmarked and local network locations
pt_BR: Navegar em favoritos e em locais da rede local

en: C_lear
pt_BR: _Limpar

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
pt_BR: Não é possível passar URIs de documentos para um item de desktop caracterizado por 'Type=Link'

en: Cannot delete this panel
pt_BR: Não foi possível excluir este painel

en: Cannot find an empty spot
pt_BR: Não foi possível localizar uma posição livre

en: Center panel on x-axis
pt_BR: Centraliza o painel no eixo x

en: Center panel on y-axis
pt_BR: Centraliza o painel no eixo y

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
pt_BR: Personalize sua área de trabalho, obtenha ajuda ou encerre sua sessão

en: Choose Location
pt_BR: Escolher local

en: Choose a file to append to the command...
pt_BR: Escolha um arquivo para adicionar ao comando...

en: Choose a file...
pt_BR: Escolha um arquivo...

en: Choose an application...
pt_BR: Escolha um aplicativo...

en: Choose an icon
pt_BR: Escolha um ícone

en: City Name
pt_BR: Nome da cidade

en: City Time Zone
pt_BR: Fuso horário da cidade

en: Classic Menu
pt_BR: Menu Clássico

en: Clear Recent Documents
pt_BR: Limpar documentos recentes

en: Clear Recent Documents...
pt_BR: Limpar documentos recentes...

en: Clear all items from the recent documents list
pt_BR: Limpa todos os itens da lista de documentos recentes

en: Clear the Recent Documents list?
pt_BR: Limpar a lista de Documentos recentes?

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
pt_BR: Clique aqui para ocultar todas as janelas e mostrar a área de trabalho.

en: Click here to restore hidden windows.
pt_BR: Clique aqui para mostrar as janelas que foram ocultadas.

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
pt_BR: Clique em uma janela para forçar o aplicativo a sair. Para cancelar pressione <ESC>.

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
pt_BR: Clique nesse botão para procurar um arquivo cujo nome deve ser adicionado ao comando.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
pt_BR: Clique nesse botão para executar o aplicativo selecionado ou o comando da caixa de entrada.

en: Click to hide month calendar
pt_BR: Clique para ocultar o calendário do mês

en: Click to view month calendar
pt_BR: Clique para ver o calendário do mês

en: Clock
pt_BR: Relógio

en: Clock Applet Factory
pt_BR: Fábrica do miniaplicativo relógio

en: Clock Format
pt_BR: Formato do relógio

en: Clock Preferences
pt_BR: Preferências do relógio

en: Co_lor:
pt_BR: _Cor:

en: Co_mmand to run when clicked:
pt_BR: Co_mando para executar quando clicado:

en: Co_mment:
pt_BR: Co_mentário:

en: Comm_and:
pt_BR: Co_mando:

en: Command icon
pt_BR: Ícone do comando

en: Command to execute on click
pt_BR: Comando para executar ao clicar

en: Compact Menu
pt_BR: Menu Compacto

en: Complete panel lockdown
pt_BR: Bloqueio completo do painel

en: Computer
pt_BR: Computador

en: Computer Clock
pt_BR: Relógio do computador

en: Confirm panel removal
pt_BR: Confirmar remoção de painel

en: Connect to Server...
pt_BR: Conectar ao servidor...

en: Connect to a remote computer or shared disk
pt_BR: Conecte-se a um servidor remoto ou disco partilhado

en: Controls the maximum size of the history of the "Run Application" dialog. A value of 0 will disable the history.
pt_BR: Controla o tamanho máximo do histórico do diálogo "Executar Aplicação". O valor 0 desativa o histórico.

en: Copy _Date
pt_BR: Copiar _data

en: Copy _Time
pt_BR: Copiar _hora

en: Copy a launcher from the applications menu
pt_BR: Copie um lançador do menu de aplicativos

en: Could not connect to server
pt_BR: Não foi possível se conectar ao servidor

en: Could not convert '%s' from UTF-8
pt_BR: Não foi possível converter "%s" de UTF-8

en: Could not display help document
pt_BR: Não é possível exibir documento de ajuda

en: Could not display help document '%s'
pt_BR: Não foi possível exibir o documento de ajuda "%s"

en: Could not execute '%s'
pt_BR: Não foi possível executar "%s"

en: Could not launch '%s'
pt_BR: Não foi possível iniciar "%s"

en: Could not launch application
pt_BR: Não foi possível iniciar o aplicativo

en: Could not open location '%s'
pt_BR: Não foi possível abrir a localização "%s"

en: Could not open recently used document "%s"
pt_BR: Não foi possível abrir o documento "%s" usado recentemente

en: Could not run command '%s'
pt_BR: Não foi possível lançar o comando "%s"

en: Could not save directory properties
pt_BR: Não foi possível salvar as propriedades do diretório

en: Could not save launcher
pt_BR: Não foi possível salvar lançador

en: Could not show this URL
pt_BR: Não foi possível exibir este URL

en: Could not use dropped item
pt_BR: Não foi possível usar item arrastado

en: Create Launcher
pt_BR: Criar lançador

en: Create a new launcher
pt_BR: Crie um novo lançador

en: Create new file in the given directory
pt_BR: Cria novo arquivo no diretório especificado

en: Current Time:
pt_BR: Hora atual:

en: Custom Application Launcher
pt_BR: Lançador de aplicativo personalizado

en: Custom format of the clock
pt_BR: Personalizar o formato do relógio

en: D_elete
pt_BR: D_eletar

en: D_on't Delete
pt_BR: Nã_o excluir

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
pt_BR: Decide quando agrupar janelas de um mesmo aplicativo na lista de janelas. Valores válidos são "never" (nunca), "auto" (auto) e "always" (sempre).

en: Default panel layout
pt_BR: Painel de layout padrão

en: Delete this drawer?
pt_BR: Você deseja excluir essa gaveta?

en: Delete this panel?
pt_BR: Você deseja excluir esse painel?

[ctx: Desktop Folder]
en: Desktop
pt_BR: Área de trabalho

en: Directory Properties
pt_BR: Propriedades do diretório

en: Disable Force Quit
pt_BR: Desabilita fechar forçado

en: Disable connection to session manager
pt_BR: Desabilita a conexão com o gerenciador de sessões

en: Display
pt_BR: Mostrador

en: Display a swimming fish or another animated creature
pt_BR: Exiba um peixe nadando ou outra criatura animada

en: Display all workspaces
pt_BR: Exibe todos os espaços de trabalho

en: Display workspace names
pt_BR: Exibe os nomes dos espaços de trabalho

en: Displays the history in reverse. Provides a consistent view for terminal users as the up key will select the most recent entry.
pt_BR: Exibe o histórico ao contrário. Provendo uma visualização consistente para um usuário de terminal, usando a tecla para cima para selecionar a entrada mais recente.

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
pt_BR: Você quer excluir o miniaplicativo da sua configuração?

en: Draw arrow in menu button
pt_BR: Desenha uma seta no botão menu

en: Drawer
pt_BR: Gaveta

en: Drawer Properties
pt_BR: Propriedades da gaveta

en: E_xpand
pt_BR: _Expandir

en: East
pt_BR: Leste

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Location
pt_BR: Editar local

en: Enable SNI support
pt_BR: Habilitar suporta a SNI

en: Enable animations
pt_BR: Habilitar animações

en: Enable arrows on hide buttons
pt_BR: Habilita setas nos botões de ocultação

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
pt_BR: Habilitar o completamento automático na caixa de diálogo "Executar aplicativo"

en: Enable hide buttons
pt_BR: Habilita botões de ocultação

en: Enable program list in "Run Application" dialog
pt_BR: Habilitar a lista de programas no diálogo "Executar aplicativo"

en: Enable tooltips
pt_BR: Habilita dicas

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error displaying help document
pt_BR: Não foi possível exibir o documento de ajuda

en: Execute the run dialog
pt_BR: Executar a caixa de diálogo

en: Expand list of locations
pt_BR: Expandir lista de locais

en: Expand program list in "Run Application" dialog
pt_BR: Expande a lista de programas na caixa de diálogo "Executar aplicativo"

en: Expand to occupy entire screen width
pt_BR: Expande para ocupar a largura inteira da tela

en: FILE
pt_BR: ARQUIVO

en: Factory for clock applet
pt_BR: Fábrica para o miniaplicativo relógio

en: Factory for notification area
pt_BR: Fábrica para a área de notificação

en: Factory for the window navigation related applets
pt_BR: Opções de applets para navegação relacionada a janela

en: Failed to load %s: %s
pt_BR: Falha ao carregar %s: %s

en: Failed to load applet %s
pt_BR: Falha ao carregar o miniaplicativo %s

en: Failed to set the system time
pt_BR: Falha ao definir a hora do sistema

en: Failed to set the system timezone
pt_BR: Falha ao definir o fuso horário do sistema

en: File System
pt_BR: Sistema de arquivos

en: File is not a valid .desktop file
pt_BR: O arquivo não é um arquivo .desktop válido

en: Find an _item to add to "%s":
pt_BR: Localizar um _item para adicionar a "%s":

en: Find an _item to add to the drawer:
pt_BR: Localizar um _item para adicionar à gaveta:

en: Find an _item to add to the panel:
pt_BR: Localizar um _item para adicionar ao painel:

en: Fish
pt_BR: Peixe

en: Fish Preferences
pt_BR: Preferências do Peixe

en: Fit image to panel
pt_BR: Faz a imagem caber no painel

en: Force Quit
pt_BR: Fechar forçado

en: Force a misbehaving application to quit
pt_BR: Force um aplicativo mal comportado a sair

en: Force this application to exit?
pt_BR: Forçar este aplicativo a sair?

en: Frames in fish's animation
pt_BR: Número de quadros na animação do peixe

en: From Whence That Stupid Fish Came
pt_BR: De onde esse peixe idiota veio

en: General
pt_BR: Diversos

en: Get the current time and date
pt_BR: Obtenha a hora e data atuais

en: Group windows when _space is limited
pt_BR: Agrupar janelas quando o _espaço for limitado

en: Hide Panel
pt_BR: Ocultar painel

en: Hide application windows and show the desktop
pt_BR: Ocultar janelas de aplicativos e mostrar área de trabalho

en: Highlight launchers on mouseover
pt_BR: Realça lançadores quando o ponteiro do mouse passar sobre eles

en: History for "Run Application" dialog
pt_BR: Histórico da caixa de diálogo "Executar Aplicativo"

en: Home Folder
pt_BR: Pasta pessoal

en: Hour format
pt_BR: Formato da hora

en: Icon '%s' not found
pt_BR: Ícone "%s" não localizado

en: Icon not found
pt_BR: Ícone não localizado

en: Icon to show in menu bar
pt_BR: Ico para aparecer na barra de menu

en: Icon used for object's button
pt_BR: Ícone usado para o botão do objeto

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
pt_BR: Se verdadeiro, uma caixa de diálogo é mostrada perguntando se o usuário realmente deseja remover um painel.

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
pt_BR: Se verdadeiro, uma gaveta será automaticamente fechada quando o usuário acessa um lançador dela.

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
pt_BR: Se verdadeiro, um lançador é realçado quando o usuário move o ponteiro do mouse sobre ele.

en: If true, an arrow is drawn over the menu button icon. If false, menu button has only the icon.
pt_BR: Se verdade, uma seta é desenhada sobre o ícone do botão menu. Se falso, o botão menu tem apenas o ícone.

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
pt_BR: Se verdadeiro, setas serão colocadas nos botões de ocultação. Essa chave só é relevante se a chave enable_buttons for verdadeiro.

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
pt_BR: Se verdadeiro, habilita o completamento automático de comandos no diálogo "Executar aplicativo" estará habilitado.

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
pt_BR: Se verdadeiro, botões serão colocados em cada lado do painel para possibilitar mover o painel para o canto da tela, deixando apenas um botão visível.

en: If true, display a weather icon.
pt_BR: Se verdadeiro, exibe um ícone de meteorologia.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
pt_BR: Se verdadeiro, além da hora, exibe a data no relógio.

en: If true, display seconds in time.
pt_BR: Se verdadeiro, exibe os segundos.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
pt_BR: Se verdadeiro, expande a lista de locais na janela de calendário.

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
pt_BR: Se verdadeiro, esse painel será mostrado e ocultado com uma animação em vez de isso acontecer instantaneamente.

en: If true, show applications item in menu bar.
pt_BR: Se for marcado, mostra o item aplicações na barra de menu

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
pt_BR: Se verdadeiro, mostra a data em uma dica quando o mouse está sobre o relógio.

en: If true, show desktop item in menu bar.
pt_BR: Se marcado, monstra o item áera de trabalho na barra de menu.

en: If true, show icon in menu bar.
pt_BR: Se marcado, mostra ícone na barra de menu.

en: If true, show places item in menu bar.
pt_BR: Se marcado, mostra o item locais na barra de menu

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
pt_BR: Se verdadeiro, mostra a temperatura perto do ícone de meteorologia.

en: If true, show week numbers in the calendar.
pt_BR: Se verdadeiro, mostra os números das semanas no calendário.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
pt_BR: Se verdadeiro, a lista de "Aplicativos conhecidos" da caixa de diálogo "Executar aplicativo" estará expandida quando a caixa de diálogo for aberta. Essa configuração só é relevante se a chave enable_program_list for verdadeira.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
pt_BR: Se verdadeiro, a lista de "Aplicativos conhecidos" da caixa de diálogo "Executar programa" estará disponível. Se a lista está expandida ou não quando a caixa de diálogo é exibida é controlado pela chave show_program_list.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
pt_BR: Se verdadeiro, a imagem de fundo será girada quando o painel é orientado verticalmente.

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
pt_BR: Se verdadeiro, a configuração custom_icon é usada como um ícone personalizado para o botão. Se falso, a configuração custom_icon é ignorada. Essa configuração só é relevante se a chave object_type for "menu-object" ou "drawer-object".

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
pt_BR: Se verdadeiro, a animação do peixe será girada quando o painel é orientado verticalmente.

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
pt_BR: Se verdadeiro, a imagem será escalonada (mantendo a taxa de proporção da imagem) para a altura do painel (se ele for horizontal).

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
pt_BR: Se verdadeiro, a imagem será escalonada para as dimensões do painel. A  taxa de proporção da imagem não será mantida.

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
pt_BR: Se verdadeiro, a configuração menu_path é usada como o caminho do qual os conteúdos do menu devem ser construídos. Se falso, a chave menu_path é ignorada. Essa configuração só é relevante se a chave object_type for "menu-object".

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
pt_BR: Se verdadeiro, o painel é automaticamente ocultado no canto da tela quando o mouse deixa sua área. Mover o mouse para aquele canto fará o painel reaparecer.

en: If true, the panel provides support for SNI.
pt_BR: Se for "true", o painel fornece suporte a SNI.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
pt_BR: Se verdadeiro, o painel não permitirá que um usuário force a finalização de um aplicativo, removendo o acesso ao botão Forçar Sair.

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
pt_BR: Se verdadeiro, o painel não permitirá quaisquer mudanças à configuração do painel. Miniaplicativos individuais podem precisar ser bloqueados separadamente, no entanto. O painel deve ser reiniciado para que isso tenha efeito.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
pt_BR: Se verdadeiro, o painel ocupará a largura da tela inteira (altura, se for um painel vertical). Nesse modo o painel só pode ser colocado em um canto da tela. Se falso, o painel será somente grande o bastante para acomodar os miniaplicativos, lançadores e botões no painel.

en: If true, the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
pt_BR: Se verdadeiro, a posição do objeto é interpretada relativamente ao canto direito (ou inferior, se for vertical) do painel.

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
pt_BR: Se verdadeiro, o usuário não pode mover o miniaplicativo sem antes desbloquear o objeto usando o item de menu "Desbloquear".

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
pt_BR: Se verdadeiro, a lista de tarefas mostrará janelas de todos os espaços de trabalho. Caso contrário, ela exibirá apenas as janelas do espaço de trabalho atual.

en: If true, the workspace switcher will allow wrap-around, which means switching from the first to the last workspace and vice versa via scrolling.
pt_BR: Se estiver correto, o alternador de espaço de trabalho permitirá wrap-around, o que significa mudança da primeira para a última área de trabalho e vice-versa através de rolagem.

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
pt_BR: Se verdadeiro, o Alternador de espaços de trabalho mostrará todos os espaços de trabalho. Caso contrário, mostrará apenas a atual.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Marco.
pt_BR: Se verdadeiro, os espaços de trabalho no alternador de espaços de trabalho vão exibir seus nomes. Caso contrário, eles vão exibir as janelas no espaço de trabalho. Esta configuração só funciona quando o gerenciador de janela for o Marco.

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
pt_BR: Se verdadeiro, as chaves x e x_right são ignoradas e o painel é posicionado no centro do eixo-x da tela. Se o painel for redimensionado, vai manter a posição - p.ex. o painel vai crescer para ambos os lados. Se falso, as chaves x e x_right especificam a localização do painel.

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
pt_BR: Se verdadeiro, as chaves y e y_bottom são ignoradas e o painel é posicionado no centro do eixo-y da tela. Se o painel for redimensionado, vai manter a posição - p.ex. o painel vai crescer para ambos os lados. Se falso, as chaves x e y_bottom especificam a localização do painel.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
pt_BR: Se verdadeiro, quando uma janela for restaurada ela será trazida para o espaço de trabalho atual. Caso contrário, o espaço de trabalho será trocado para o da janela.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
pt_BR: Se verdadeiro, dicas são mostradas para objetos em painéis.

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
pt_BR: Se você escolher forçar um aplicativo a sair, qualquer mudança não salva em algum documento aberto será perdida.

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
pt_BR: Se você limpar a lista de Documentos recentes, você limpa o seguinte:
    • Todos os itens de Locais → item de menu de Documentos Recentes.
    • Todos os itens da lista de documentos recentes em todas as aplicações.

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
pt_BR: Se você recarregar um objeto do painel, ele será adicionado ao painel automaticamente.

en: Image Background Details
pt_BR: Detalhes da imagem de fundo

en: Images
pt_BR: Imagens

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
pt_BR: Em uma configuração Xinerama, você pode ter painéis em cada monitor individual. Essa chave identifica o monitor atual em que o painel está sendo mostrado.

en: Interpret position relative to bottom/right edge
pt_BR: Interpreta a posição relativa ao canto inferior/direito

en: Key %s is not set, cannot load launcher
pt_BR: Chave %s não definida, não foi possível carregar o lançador

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
pt_BR: Lança outras aplicações e fornece vários utilitários para gerenciar janelas, mostrar a hora, etc.

en: Launcher Properties
pt_BR: Propriedades do Lançador

en: Launcher location
pt_BR: Localização do lançador

en: Left Panel
pt_BR: Painel esquerdo

en: List of known applications
pt_BR: Lista de aplicativos conhecidos

en: List of locations
pt_BR: Lista de locais

en: Loc_k To Panel
pt_BR: Blo_quear movimentação

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
pt_BR: Localizar documentos e pastas neste computador por nome ou conteúdo

en: Location
pt_BR: Localização

en: Locations
pt_BR: Locais

en: Lock Screen
pt_BR: Bloquear tela

en: Lock the object to the panel
pt_BR: Bloqueia o objeto no painel

en: Log Out %s...
pt_BR: Encerrar sessão de %s...

en: Log Out...
pt_BR: Encerrar sessão...

en: Log out %s of this session to log in as a different user
pt_BR: Encerra a sessão de %s para que outro usuário possa inicie sua sessão

en: Log out of this session to log in as a different user
pt_BR: Encerre essa sessão para entrar como um usuário diferente

en: Look at today's date!
pt_BR: Veja a data de hoje!

en: Main Menu
pt_BR: Menu Principal

en: Maximum history size for "Run Application" dialog
pt_BR: Tamanho máximo do histórico do diálogo "Executar Aplicação"

en: Maximum number of menu items (i.e. bookmarks) that are displayed without being put in a submenu.
pt_BR: Número máximo de itens de menu (favoritos) que são exibidos sem ser colocados em um submenu.

en: Menu bar icon size
pt_BR: Tamanho dos ícones da barra

en: Menu content path
pt_BR: Caminho do conteúdo do menu

en: Menu items icon size
pt_BR: Tamanho dos ícones do menu

en: Minimum icon size
pt_BR: Mínimo tamanho de ícone

en: Mount %s
pt_BR: Montar %s

en: Move windows to current workspace when unminimized
pt_BR: Move as janelas para o espaço de trabalho atual quando restauradas

en: Name to identify panel
pt_BR: Nome para identificar o painel

en: Network
pt_BR: Rede

en: Network Places
pt_BR: Locais de rede

en: No URI provided for panel launcher desktop file
pt_BR: Não foi fornecida URI para o arquivo desktop do lançador do painel

en: No URL was specified.
pt_BR: Nenhum URL especificado.

en: No application to handle search folders is installed.
pt_BR: Nenhum aplicativo para manipular pesquisas de pastas está instalado.

en: North
pt_BR: Norte

en: Not a launchable item
pt_BR: O item não é executável

en: Not compatible with Wayland
pt_BR: Não compatível com Wayland

en: Not compatible with X11
pt_BR: Não compatível com X11

en: Notification Area
pt_BR: Área de notificação

en: Notification Area Factory
pt_BR: Fábrica da área de notificação

en: Number of _workspaces:
pt_BR: Número de _espaços de trabalho:

en: Object's position on the panel
pt_BR: Posição do objeto no painel

en: Open '%s'
pt_BR: Abrir \"%s\"

en: Open URL: %s
pt_BR: Abre o URL: %s

en: Open the contents of your desktop in a folder
pt_BR: Abra a área de trabalho como uma pasta

en: Open your personal folder
pt_BR: Abrir sua pasta pessoal

[ctx: Orientation]
en: Bottom
pt_BR: Inferior

[ctx: Orientation]
en: Left
pt_BR: Esquerda

[ctx: Orientation]
en: Right
pt_BR: Direita

[ctx: Orientation]
en: Top
pt_BR: Superior

en: Panel
pt_BR: Painel

en: Panel Display
pt_BR: Exibição do painel

en: Panel ID list
pt_BR: Lista de IDs de painel

en: Panel Notification Area
pt_BR: Área de notificação do painel

en: Panel Properties
pt_BR: Propriedades do painel

en: Panel attached to drawer
pt_BR: Painel anexado à gaveta

en: Panel autohide delay
pt_BR: Atraso para ocultar o painel automaticamente

en: Panel autounhide delay
pt_BR: Atraso para mostrar o painel

en: Panel object ID list
pt_BR: Lista de IDs de objetos de painel

en: Panel object has quit unexpectedly
pt_BR: O objeto do painel saiu inesperadamente

en: Panel object type
pt_BR: Tipo do objeto do painel

en: Panel orientation
pt_BR: Orientação do painel

en: Panel size
pt_BR: Tamanho do painel

en: Pause per frame
pt_BR: Pausa por quadro

en: Pick a color
pt_BR: Selecionar uma cor

en: Places
pt_BR: Locais

en: Protect your computer from unauthorized use
pt_BR: Proteja seu computador de uso não autorizado

en: Recent Documents
pt_BR: Documentos recentes

en: Removable Media
pt_BR: Mídia removível

en: Replace a currently running panel
pt_BR: Substituir o painel atualmente em execução

en: Rescan %s
pt_BR: Varrer novamente %s

en: Reset the panel configuration to default
pt_BR: Reinicia a configuração do painel para padrão

en: Restore to current _workspace
pt_BR: Restaurar no espaço de trabalho _atual

en: Restore to na_tive workspace
pt_BR: Restaurar no espaço de trabalho _original

en: Restoring Minimized Windows
pt_BR: Restauração de janelas minimizadas

en: Reverse the history of the "Run Application" dialog
pt_BR: Inverte o histórico do dialog "Rodar Aplicação"

en: Right Panel
pt_BR: Painel direito

en: Rotate image on vertical panels
pt_BR: Girar a imagem em painéis verticais

en: Rotate image when panel is _vertical
pt_BR: Girar imagens quando o painel está na _vertical

en: Rotate on vertical panels
pt_BR: Girar em painéis verticais

en: Rows in workspace switcher
pt_BR: Linhas no Alternador de espaços de trabalho

en: Run Application
pt_BR: Executar aplicativo

en: Run Application...
pt_BR: Executar aplicativo...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
pt_BR: Execute um aplicativo digitando um comando ou escolhendo de uma lista

en: Run in _terminal
pt_BR: Executar em um _terminal

en: Run with _file...
pt_BR: Executar com _arquivo...

en: S_tyle:
pt_BR: _Estilo:

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search for Files...
pt_BR: Pesquisar por arquivos...

en: Select an animation
pt_BR: Selecionar uma animação

en: Select an application to view its description.
pt_BR: Selecione um aplicativo para ver sua descrição.

en: Select background
pt_BR: Selecionar plano de fundo

en: Select this box to run the command in a terminal window.
pt_BR: Selecione essa caixa para executar o comando em uma janela de terminal.

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Session management options:
pt_BR: Opções de gerenciamento de sessão:

en: Set System Time
pt_BR: Definir hora do sistema

en: Set System Time...
pt_BR: Definir hora do sistema...

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
pt_BR: Define o local como atual e usa seu fuso horário para este computador

en: Set the default panel layout
pt_BR: Determina o painel de layout padrão

en: Set the size of an icon used in menu bar. The panel must be restarted for this to take effect.
pt_BR: Defina o tamanho de um ícone usado na barra de menus. O painel deve ser reiniciado para que isso tenha efeito.

en: Set the size of icons used in the menu. The panel must be restarted for this to take effect.
pt_BR: Defina o tamanho de um ícone usado na barra de menus. O painel deve ser reiniciado para que isso tenha efeito.

en: Set the theme icon name to use in menu bar.
pt_BR: Coloca o conjunto de icone selecionado na barra de menu.

en: Sh_ow windows from current workspace
pt_BR: M_ostrar janelas no do espaço de trabalho atual

en: Show Desktop
pt_BR: Exibir Área de trabalho

en: Show Desktop Button
pt_BR: Botão Mostrar Área de Trabalho

en: Show _all workspaces in:
pt_BR: Mostrar _todos os espaços de trabalho em:

en: Show _only the current workspace
pt_BR: Mostrar _apenas o espaço de trabalho atual

en: Show _temperature
pt_BR: Mostrar _temperatura

en: Show _weather
pt_BR: Mostrar _meteorologia

en: Show applications menu
pt_BR: Mostrar menu de aplicações

en: Show date in clock
pt_BR: Mostrar a data no relógio

en: Show date in tooltip
pt_BR: Mostrar a data na dica

en: Show desktop menu
pt_BR: Mostrar menu de área de trabalho

en: Show hide _buttons
pt_BR: Mostrar _botões de ocultação

en: Show icon
pt_BR: Mostrar ícone

en: Show list of known _applications
pt_BR: Mostrar lista de _aplicativos conhecidos

en: Show places menu
pt_BR: Mostrar menu de locais

en: Show seco_nds
pt_BR: Mostrar segu_ndos

en: Show session management options
pt_BR: Exibe as opções de gerenciamento de sessão

en: Show temperature in clock
pt_BR: Mostrar temperatura no relógio

en: Show the _date
pt_BR: Mostrar a _data

en: Show time with seconds
pt_BR: Mostrar a hora com os segundos

en: Show weather in clock
pt_BR: Mostrar a meteorologia no relógio

en: Show wee_k numbers in calendar
pt_BR: Mostrar número das semanas no calendário

en: Show week numbers in calendar
pt_BR: Mostrar números das semanas no calendário

en: Show windows from a_ll workspaces
pt_BR: Mostrar janelas de _todos os espaços de trabalho

en: Show windows from all workspaces
pt_BR: Exibir janelas de todas as áreas de trabalho

en: Show workspace _names in switcher
pt_BR: Mostrar os _nomes dos espaços de trabalho no alternador

en: Shut Down...
pt_BR: Desligar...

en: Shut down the computer
pt_BR: Desligue o computador

[ctx: Size]
en: Large
pt_BR: Grandes

[ctx: Size]
en: Medium
pt_BR: Médio

[ctx: Size]
en: Small
pt_BR: Pequenos

[ctx: Size]
en: X Large
pt_BR: X grande

[ctx: Size]
en: X Small
pt_BR: X pequeno

[ctx: Size]
en: XX Large
pt_BR: XX grande

[ctx: Size]
en: XX Small
pt_BR: XX pequeno

en: Solid c_olor
pt_BR: Cor _sólida

en: Some of these properties are locked down
pt_BR: Algumas dessas propriedades estão bloqueadas

en: South
pt_BR: Sul

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
pt_BR: Especifica a cor de fundo para o painel em formato #RGB.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
pt_BR: Especifica o arquivo a ser usado para a imagem de fundo. Se a imagem contém um canal alfa ele será composto na imagem de fundo da área de trabalho.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
pt_BR: Especifica o número de milissegundos a esperar depois que o mouse adentra a área do painel até que o painel seja automaticamente mostrado novamente. Essa preferência só é relevante se auto_hide for verdadeiro.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
pt_BR: Especifica o número de milissegundos para esperar, depois que o mouse sair da área do painel, até que o painel seja automaticamente escondido. Essa chave só é relevante se a chave auto_hide for verdadeira.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
pt_BR: Especifica o número de pixels visíveis quando o painel está automaticamente escondido em um canto. Essa preferência só é relevante quando a chave auto_hide for verdadeira.

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
pt_BR: Especifica a opacidade do formato da cor de fundo. Se a cor não é completamente opaca (um valor menor que 65535), a cor será composta na imagem de fundo da área de trabalho.

en: Specify a gsettings path in which the applet preferences should be stored
pt_BR: Especificar um caminho gsettings em que as preferências do applet deve ser armazenado

en: Specify an applet IID to load
pt_BR: Especifique um IID de miniaplicativo a ser carregado

en: Specify file containing saved configuration
pt_BR: Especifique o arquivo contendo a configuração salva

en: Specify session management ID
pt_BR: Especifica o ID de gerenciamento de sessão

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
pt_BR: Especifique a orientação inicial do miniaplicativo (top, bottom, left ou right)

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
pt_BR: Especifique o tamanho inicial do miniaplicativo (xx-small, medium, large, etc.)

en: Speed unit
pt_BR: Unidade de velocidade

en: St_retch
pt_BR: Estica_r

en: Starting %s
pt_BR: Iniciando %s

en: Stretch image to panel
pt_BR: Faz a imagem caber no painel

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
pt_BR: Amanhecer: %s / anoitecer: %s

en: Switch between open windows using a menu
pt_BR: Alternar entre janelas abertas usando um menu

en: Switch between open windows using buttons
pt_BR: Alternar entre janelas abertas usando botões

en: Switch between workspaces
pt_BR: Alternar entre espaços de trabalho

en: Switcher
pt_BR: Alternador

en: System
pt_BR: Sistema

en: Temperature unit
pt_BR: Unidade de temperatura

en: Test applet utility
pt_BR: Utilitário de teste de miniaplicativos

en: The Clock displays the current time and date
pt_BR: O Relógio mostra a hora e a data atuais

en: The MATE Panel
pt_BR: O painel do MATE

en: The Window List shows a list of all windows in a set of buttons and lets you browse them.
pt_BR: A Lista de janelas mostra uma lista de todas as janelas visíveis em um conjunto de botões e permite que você navegue nelas.

en: The Window Selector shows a list of all windows in a menu and lets you browse them.
pt_BR: O Seletor de janelas mostra uma lista de todas as janelas em um menu e permite que você navegue nelas.

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
pt_BR: O Alternador de espaços de trabalho mostra uma pequena versão dos espaços de trabalho que permite que você gerencie janelas.

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
pt_BR: O tipo de ação que esse botão representa. Valores possíveis são "lock", "logout", "run", "search" e "screenshot". Essa configuração só é relevante se a chave object_type for "action-applet".

en: The command of the launcher is not set.
pt_BR: O comando do lançador não está definido.

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
pt_BR: O comando configurado não está funcionando e foi substituído por: %s

en: The default panels layout to use when panels are created or resetted.
pt_BR: O padrão de painel de layout para ser usada quando um painel é criado ou resetado.

en: The fish's animation pixmap
pt_BR: A imagem da animação do peixe

en: The fish's name
pt_BR: O nome do peixe

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
pt_BR: A altura (largura para um painel vertical) do painel. O painel determinará em tempo de execução o tamanho mínimo baseado no tamanho da fonte e outros indicadores. O tamanho máximo está fixado em um quarto da altura da tela (ou largura).

en: The icon of the command to be run.
pt_BR: O ícone do comando que será executado.

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
pt_BR: O identificador do painel anexado a essa gaveta. Essa configuração só é relevante se a chave object_type é "drawer-object".

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
pt_BR: O identificador do painel de alto nível que contém esse objeto.

en: The implementation ID of the applet - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "external-applet" (or the deprecated "matecomponent-applet").
pt_BR: O ID de implementação do applet - por exemplo, "ClockAppletFactory::ClockApplet". Esta chave só é relevante se a chave object_type é "external-applet" (absoleta "matecomponent-applet").

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
pt_BR: A localização do arquivo .desktop que descreve o lançador. Essa configuração só é relevante se a chave object_type for "launcher-object".

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
pt_BR: A localização do arquivo de imagem usado como o ícone para o botão do objeto. Essa configuração só é relevante se a chave object_type for "drawer-object" ou "menu-object" e use_custom_icon for verdadeiro.

en: The location of the launcher is not set.
pt_BR: A localização do lançador não está definida.

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
pt_BR: A localização do painel pelo eixo x, iniciando a partir da direita da tela. Se configurado para -1, o valor é ignorado e o valor da chave x é usado. Se o valor for maior que 0, então o valor da chave x é ignorado. Esta chave só é relevante no modo não expandido. No modo expandido, esta chave é ignorada e o painel é posicionado no canto da tela especificado pela chave orientation.

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
pt_BR: A localização do painel no eixo x. Esse valor só tem significado no modo não-expandido. Em modo expandido o valor é ignorado e o painel é colocado no canto da tela indicado pela chave orientation.

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
pt_BR: A localização do painel pelo eixo y, iniciando pela base da tela. Se configurado para -1, o valor é ignorado e o valor da chave y é usado. Se o valor for maior que 0, então o valor da chave y é ignorado. Esta chave só é relevante no modo não expandido. No modo expandido, esta chave é ignorada e o painel é posicionado no canto da tela especificado pela chave orientation.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
pt_BR: A localização do painel no eixo y. Esse valor só tem significado no modo não-expandido. Em modo expandido o valor é ignorado e o painel é colocado no canto da tela indicado pela chave orientation.

en: The minimum size an icon can have.
pt_BR: O mínimo tamanho que um ícone pode ter.

en: The name of the directory is not set.
pt_BR: O nome do diretório não está definido.

en: The name of the launcher is not set.
pt_BR: O nome do lançador não está definido.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
pt_BR: A orientação do painel. Os valores possíveis são "top", "bottom", "left", "right". Em modo expandido o valor especifica em qual canto da tela o painel está. Em modo não expandido a diferença entre "top" e "bottom" é menos importante - ambos indicam que esse é um painel horizontal - mas ainda dá uma dica sobre como alguns objetos do painel devem se comportar. Por exemplo, em um painel "top" um botão de menu abrirá seu menu abaixo do painel, enquanto num painel "bottom" o menu será mostrado acima do painel.

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
pt_BR: O painel encontrou um problema ao carregar "%s".

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
pt_BR: O caminho a partir do qual os conteúdos do menu são construídos. Essa chave só é relevante se use_menu_path for verdadeiro e o object_type for "menu-object".

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
pt_BR: A posição desse objeto de painel. A posição é especificada pelo número de pixels do canto esquerdo (ou superior) do painel.

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
pt_BR: A velocidade em que as animações devem ocorrer. Os valores possíveis são "slow", "medium" e "fast". Essa chave só é relevante se enable_animations for verdadeiro.

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
pt_BR: O texto a ser exibido em uma dica de ferramenta para essa gaveta ou menu. Essa configuração só é relevante se a chave object_type for "drawer-object" ou "menu-object".

en: The type of this panel object.
pt_BR: O tipo deste objeto de painel.

en: The unit to use when showing temperatures.
pt_BR: A unidade usada ao mostrar as temperaturas.

en: The unit to use when showing wind speed.
pt_BR: A unidade usada ao mostrar a velocidade do vento.

en: The water needs changing
pt_BR: A água precisa ser trocada

en: This button lets you hide all windows and show the desktop.
pt_BR: Esse botão lhe permite ocultar todas as janelas e mostre a área de trabalho.

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
pt_BR: Esse é o nome legível por humanos que você pode usar para identificar um painel. Seu propósito principal é servir como o título da janela do painel, que é útil enquanto se navega entre os painéis.

en: This is the list of commands used in "Run Application" dialog. The commands are sorted descendingly by recency (e.g., most recent command comes first).
pt_BR: Essa é a lista de comandos usados no dialog "Rodar Aplicação". Os comandos são ordenados de forma descendente a partir do mais recente (o comando mais recente vem em primeiro lugar).

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
pt_BR: Essa chave especifica quantas linhas (para horizontal) ou colunas (para vertical) o Alternador de espaços de trabalho mostrará. Esta chave só é relevante se a chave display_all_workspaces for verdadeira.

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
pt_BR: Essa chave especifica o comando que tentará executar quando o peixe for clicado.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
pt_BR: Essa chave especifica o nome do arquivo da imagem que será usada para a animação exibida no miniaplicativo do peixe relativa ao diretório pixmap.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
pt_BR: Essa chave especifica o formato usado pelo miniaplicativo do relógio quando a chave de formato está configurada como "custom". Você pode usar especificadores de conversão entendidos por strftime() para obter um formato específico. Veja o manual de strftime() para mais informações.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
pt_BR: Essa chave especifica o formato de hora usado pelo miniaplicativo de relógio. Os valores possíveis são "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" e "custom". Se definido para "internet", o relógio mostrará a hora da Internet. O sistema de hora da Internet divide o dia em 1000 ".batidas" (.beats). Não há fusos horários nesse sistema, então a hora é a mesma em todo o mundo. Se definido para "unix", o relógio mostrará o tempo em segundos desde a Epoch, ou seja, 01 de janeiro de 1970. Se definido para "custom", o relógio mostrará a hora de acordo com o formato especificado na chave custom_format.

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
pt_BR: Essa chave especifica o número de quadros exibidos na animação do peixe.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
pt_BR: Essa chave especifica o número de segundos de exibição de cada quadro.

en: This program is responsible for launching other applications and provides useful utilities.
pt_BR: Este programa é responsável por lançar outros aplicativos e fornece utilitários úteis.

en: Threshold of menu items before submenu is created
pt_BR: Limite de itens de menu antes de ser criado um submenu

en: Time & Date
pt_BR: Hora e data

en: Time _Settings
pt_BR: _Configurar hora

en: Tooltip displayed for drawer or menu
pt_BR: Dica de ferramenta exibida para a gaveta ou menu

en: Top Panel
pt_BR: Painel superior

en: Toplevel panel containing object
pt_BR: Painel de alto nível contendo objeto

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
pt_BR: A lista de URIs exibida na caixa de diálogo de execução tinha um formato (%d) ou tamanho (%d) errado

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
pt_BR: Não foi possível executar "%s"
    
    Detalhes: %s

en: Unable to locate the command to execute
pt_BR: Não foi possível localizar o comando a ser executado

en: Unable to mount %s
pt_BR: Não foi possível montar %s

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
pt_BR: Não foi possível abrir arquivo %s da área de trabalho para o lançador de painel%s%s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
pt_BR: Não foi possível ler de "%s"
    
    Detalhes: %s

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
pt_BR: Não foi possível ler a saída do comando
    
    Detalhes: %s

en: Unable to scan %s for media changes
pt_BR: Não foi possível varrer %s por alterações na mídia

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
pt_BR: Versão '%s' do arquivo .desktop não reconhecida

en: Unrecognized launch option: %d
pt_BR: Opção de inicialização desconhecida: %d

en: Use custom icon for object's button
pt_BR: Usa um ícone personalizado para o botão do objeto

en: Use custom path for menu contents
pt_BR: Usa um caminho personalizado para o conteúdo do menu

en: Visible pixels when hidden
pt_BR: Número de pixels visíveis quando oculto

en: Wanda Factory
pt_BR: Fábrica Wanda

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
pt_BR: Alerta: O comando parece ser algo realmente útil.
    Já que este é um miniaplicativo inútil, você pode não querer fazer isto.
    Nós enfaticamente não recomendamos o uso de %s para qualquer
    coisa que possa tornar o miniaplicativo "prático" ou útil.

en: Weather
pt_BR: Meteorologia

en: West
pt_BR: Oeste

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
pt_BR: Quando uma gaveta é excluída, ela e suas
    configurações são perdidas.

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
pt_BR: Quando um painel é excluído, ele e suas
    configurações são perdidos.

en: When to group windows
pt_BR: Quando agrupar janelas

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
pt_BR: Qual o tipo de base deve ser utilizado para este painel. Os valores possíveis são "nenhum" - o fundo Widget GTK+ padrão será usado, "color" - a cor da chave será usada como cor de fundo ou "imagem" - a imagem especificada pela chave de imagem será usada como plano de fundo.

en: Will run command: '%s'
pt_BR: O comando "%s" será executado

en: Window Grouping
pt_BR: Agrupamento de janelas

en: Window List
pt_BR: Lista de Janelas

en: Window List Content
pt_BR: Conteúdo da Lista de janelas

en: Window List Preferences
pt_BR: Preferências da lista de janelas

en: Window Navigation Applet Factory
pt_BR: Janela de Navegação Applet

en: Window Selector
pt_BR: Seletor de Janelas

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
pt_BR: Com uma configuração multi-telas, você pode ter painéis em cada tela individual. Essa chave identifica a tela atual em que o painel é exibido.

en: Workspace Names
pt_BR: Nomes dos Espaços de trabalho

en: Workspace Switcher
pt_BR: Seletor de Espaço de Trabalho

en: Workspace Switcher Preferences
pt_BR: Preferências do Alternador de espaços de trabalho

en: Workspace na_mes:
pt_BR: No_mes dos espaços de trabalho:

en: Workspaces
pt_BR: Espaços de Trabalho

en: Wrap around on scroll
pt_BR: Embrulhe em torno da rolagem

en: X co-ordinate of panel
pt_BR: Coordenada X do painel

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
pt_BR: Coordenada X do painel, iniciando da direita da tela

en: X screen where the panel is displayed
pt_BR: A tela X onde o painel é exibido

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
pt_BR: Monitor Xinerama onde o painel é exibido

en: Y co-ordinate of panel
pt_BR: Coordenada Y do painel

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
pt_BR: Coordenada Y do painel, iniciando da base da tela

en: You must always have at least one panel.
pt_BR: Você precisa ter pelo menos um painel.

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
pt_BR: Seu gerenciador de janelas não suporta o botão mostrar área de trabalho, ou você não está executando um gerenciador de janelas.

en: [FILE...]
pt_BR: [ARQUIVO...]

en: _12 hour format
pt_BR: Formato _12 horas

en: _24 hour format
pt_BR: Formato _24 horas

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: _Activate Screensaver
pt_BR: _Ativar proteção de tela

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: _Add to Drawer...
pt_BR: _Adicionar à gaveta...

en: _Add to Panel…
pt_BR: _Adicionar ao painel...

en: _Always group windows
pt_BR: _Sempre agrupar janelas

en: _Applet:
pt_BR: Mini_aplicativo:

en: _Autohide
pt_BR: Ocultar _automaticamente

en: _Back
pt_BR: _Voltar

en: _Browse...
pt_BR: _Selecionar...

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: _Delete
pt_BR: E_xcluir

en: _Delete This Panel
pt_BR: _Excluir este painel

en: _Don't Reload
pt_BR: Nã_o recarregar

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: _Edit Menus
pt_BR: _Editar menus

en: _Entire menu
pt_BR: M_enu inteiro

en: _Execute
pt_BR: _Executar

en: _File:
pt_BR: _Arquivo:

en: _Force quit
pt_BR: _Fechar forçado

en: _Help
pt_BR: _Ajuda

en: _Icon:
pt_BR: Í_cone:

en: _Launch
pt_BR: _Lançar

en: _Location Name:
pt_BR: Nome do _local:

en: _Location:
pt_BR: _Localização:

en: _Lock Screen
pt_BR: Blo_quear tela

en: _Minimum Icon Size:
pt_BR: _Mínimo Tamanho de Ícone:

en: _Move
pt_BR: _Mover

en: _Name of fish:
pt_BR: _Nome do peixe:

en: _Name:
pt_BR: _Nome:

en: _Never group windows
pt_BR: _Nunca agrupar janelas

en: _New Panel
pt_BR: _Novo painel

en: _None (use system theme)
pt_BR: _Nenhum (usar tema do sistema)

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: _Orientation:
pt_BR: _Orientação:

en: _Pause per frame:
pt_BR: _Pausa por quadro:

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: _Prefs Path:
pt_BR: _Preferência de Caminho:

en: _Pressure unit:
pt_BR: Unidade de _pressão:

en: _Properties
pt_BR: _Propriedades

en: _Reload
pt_BR: _Recarregar

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: _Remove From Panel
pt_BR: _Remover do painel

en: _Revert
pt_BR: _Reverter

en: _Rotate on vertical panels
pt_BR: _Rotacionar em painéis verticais

en: _Run
pt_BR: _Executar

en: _Scale
pt_BR: _Adaptar

en: _Set System Time
pt_BR: _Definir hora do sistema

en: _Size:
pt_BR: _Tamanho:

en: _Speak again
pt_BR: _Falar novamente

en: _System Monitor
pt_BR: Monitor do _Sistema

en: _Temperature unit:
pt_BR: Unidade de _temperatura:

en: _Tile
pt_BR: _Lado a lado

en: _Time:
pt_BR: _Horário:

en: _Timezone:
pt_BR: _Fuso horário:

en: _Total frames in animation:
pt_BR: Número _total de quadros na animação:

en: _Type:
pt_BR: _Tipo:

en: _Visibility unit:
pt_BR: Unidade de _visibilidade:

en: _Wind speed unit:
pt_BR: Unidade de velocidade do _vento:

en: columns
pt_BR: colunas

en: file
pt_BR: arquivo

en: frames
pt_BR: quadros

en: rows
pt_BR: linhas

en: seconds
pt_BR: segundos
