engrampa 1.25.0 - en to ro translation catalogue (330 entries)

en: %s Properties
ro: Proprietăți %s

en: - Create and modify an archive
ro: - Creați ori modificați o arhivă

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
ro: <i><b>Notă:</b>parola va fi folosită pentru a cripta fișierele pe care le adăugați arhivei actuale și pentru a decripta fișierele extrase din arhivă. La închiderea arhivei, parola va fi ștearsă</i>

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
ro: <span weight="bold" size="larger">Necesită parolă</span>

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
ro: Un fișier numit „%s” există deja.
    
    %s

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
ro: Un dosar numit „%s” există deja.
    
    %s

en: ARCHIVE
ro: ARHIVĂ

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Add Files
ro: Adaugă fișiere

en: Add Folder
ro: Adaugă dosar

en: Add a Folder
ro: Adaugă un dosar

en: Add a _Folder…
ro: Adaugă un _dosar…

en: Add a folder to the archive
ro: Adaugă un dosar în arhivă

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
ro: Adaugă fișierele cerând numele arhivei și ieși

en: Add files to an archive
ro: Adaugă fișiere la o arhivă

en: Add files to the archive
ro: Adaugă fișiere la arhivă

en: Add files to the specified archive and quit the program
ro: Adaugă fișiere la arhiva specificată și părăsește programul

en: Add only if _newer
ro: Adaugă doar dacă sunt mai _noi

en: Adding file:
ro: Se adaugă fișierul:

en: Adding files to "%s"
ro: Se adaugă fișiere la „%s”

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: All Supported Files
ro: Toate fișierele suportate

en: All archives
ro: Toate arhivele

en: All files
ro: Toate fișierele

en: Allows to create and extract archives
ro: Vă permite crearea și extragerea arhivelor

en: An Archive Manager for the MATE desktop environment
ro: Un administrator de arhive pentru mediul desktop MATE

en: An error occurred while adding files to the archive.
ro: A intervenit o eroare la adăugarea fișierelor la arhivă.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
ro: A intervenit o eroare la ștergerea fișierelor din arhivă.

en: An error occurred while extracting files.
ro: A intervenit o eroare la extragerea fișierelor.

en: An error occurred while loading the archive.
ro: A intervenit o eroare la încărcarea arhivei.

en: An error occurred while saving the archive.
ro: S-a produs o eroare la salvarea arhivei.

en: An error occurred while testing archive.
ro: A intervenit o eroare la testarea arhivei.

en: An error occurred.
ro: S-a produs o eroare.

en: Another file with the same name already exists in "%s".
ro: Un alt fișier cu același nume deja există în „%s”.

en: Application does not accept documents on command line
ro: Aplicația nu acceptă documente în linia de comandă

en: Archive Manager
ro: Administrator de arhive

en: Archive created successfully
ro: Arhiva a fost creată cu succes

en: Archive not created
ro: Arhiva nu a fost creată

en: Archive not found
ro: Arhiva nu a fost găsită

en: Archive size:
ro: Mărime arhivă:

en: Archive type not supported.
ro: Tip nesuportat de arhivă.

en: By Extension
ro: După extensie

en: Bzip2 compressed file
ro: Fişier comprimat bzip2

en: C_reate
ro: C_reează

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ro: Nu se pot pasa URI-uri document către o intrare desktop de tip link

en: Close the current archive
ro: Închide arhiva actuală

en: Close the folders pane
ro: Închide panoul de dosare

en: Command _Line Output
ro: Ieșire în _linie de comandă

en: Command exited abnormally.
ro: Comanda s-a terminat în mod anormal.

en: Command not found.
ro: Comanda nu a fost găsită.

en: Compress
ro: Comprimare

en: Compress...
ro: Comprimare...

en: Compression level
ro: Nivel comprimare

en: Compression level used when adding files to an archive. Possible values: very_fast, fast, normal, maximum.
ro: Nivelul de comprimare folosit când se adaugă fișiere la arhivă. Valori posibile, cele dintre ghilimele: „very_fast” (foarte rapidă), „fast” (rapidă), „normal” (normală), „maximum” (maximă).

en: Compression ratio:
ro: Rată de comprimare:

en: Content size:
ro: Mărime conținut:

en: Contents
ro: Conținut

en: Copy the selection
ro: Copiază selecția

en: Copying the extracted files to the destination
ro: Se copiază fișierele extrase la destinație

en: Copying the files to add to "%s"
ro: Se copiază fișierele de adăugat la „%s”

en: Could not add the files to the archive
ro: Nu s-au putut adăuga fișierele la arhivă

en: Could not create the archive
ro: Nu s-a putut crea arhiva

en: Could not create the destination folder: %s.
ro: Nu s-a putut crea dosarul de destinație: %s.

en: Could not delete the old archive.
ro: Nu s-a putut șterge vechea arhivă.

en: Could not display help
ro: Nu s-a putut afișa ajutorul

en: Could not display the folder "%s"
ro: Nu s-a putut afișa dosarul „%s”

en: Could not find the volume: %s
ro: Nu s-a putut găsi volumul: %s

en: Could not open "%s"
ro: Nu s-a putut deschide „%s”

en: Could not open this file type
ro: Nu s-a putut deschide acest tip de fișier

en: Could not perform the operation
ro: Nu s-a putut efectua operațiunea

en: Could not rename the file
ro: Nu s-a putut redenumi fișierul

en: Could not rename the folder
ro: Nu s-a putut redenumi dosarul

en: Could not save the archive "%s"
ro: Nu s-a putut salva arhiva „%s”

en: Create _Archive
ro: Creează _arhivă

en: Create _Folder
ro: Creează _dosar

en: Create a compressed archive with the selected objects
ro: Creează o arhivă comprimată cu obiectele selectate

en: Create a new archive
ro: Creează o nouă arhivă

en: Create and modify an archive
ro: Creează și modifică o arhivă

en: Create destination folder without asking confirmation
ro: Creează dosarul destinație fără a cere confirmarea

en: Creating "%s"
ro: Se creează „%s”

en: Cu_t
ro: _Taie

en: Cut the selection
ro: Taie selecția

en: Debian package
ro: Pachet Debian

en: Decompressing archive
ro: Se desface arhiva

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
ro: Dosarul implicit folosit pentru comenzile „--add” și „--extract”

en: Default volume size
ro: Dimensiune implicită volum

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete the selection from the archive
ro: Șterge selecția din arhivă

en: Deleting files from "%s"
ro: Se șterg fișierele din „%s”

en: Deleting files from archive
ro: Se șterg fișierele din arhivă

en: Dese_lect All
ro: _Deselectează tot

en: Deselect all files
ro: Deselectează toate fișierele

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
ro: Dosarul de destinație „%s” nu există.
    
    Doriți să-l creați?

en: Disable connection to session manager
ro: Dezactivează conexiunea la administratorul de sesiune

en: Display path
ro: Afișează calea

en: Display size
ro: Afișează dimensiunea

en: Display the Engrampa Manual
ro: Arată manualul aplicației Engrampa

en: Display the Path column in the main window.
ro: Afișează colana cale în fereastra principală.

en: Display the Size column in the main window.
ro: Afișează coloana dimensiune în fereastra principală.

en: Display the Time column in the main window.
ro: Afișează coloana oră în fereastra principală.

en: Display the Type column in the main window.
ro: Afișează coloana tip în fereastra principală.

en: Display time
ro: Afișează ora

en: Display type
ro: Afișează tipul

en: Do not e_xtract older files
ro: _Nu dezarhiva fișierele mai vechi

en: Do not overwrite newer files
ro: Nu suprascrie fișierele mai noi

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
ro: Doriți să adăugați acest fișier la arhiva actuală sau să-l deschideți ca pe o nouă arhivă?

en: Do you want to create a new archive with these files?
ro: Doriți să creați o nouă arhivă cu aceste fișiere?

en: E_xclude files:
ro: _Exclude fișierele:

en: Editors
ro: Editori

en: Encrypt the archive header
ro: Criptează antetul arhivei

en: Engrampa Archive Manager
ro: Administratorul de arhive Engrampa

en: Engrampa is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ro: Acest program e distribuit în speranța că va fi de folos, însă FĂRĂ NICI O GARANȚIE, nici măcar o implicită garanție de POSIBILĂ COMERCIALIZARE sau de POSIBILĂ FOLOSIRE PENTRU UN SCOP ANUME. Consultați Licența Publică GNU pentru mai multe detalii.

en: Engrampa is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Engrampa este free software, puteți să-l redistribuiți și/sau să-l modificați în termenii Licenței Publice GNU așa cum a fost ea publicată de Free Software Foundation în a doua versiune sau (la opțiunea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: Enter the password for the archive '%s'.
ro: Introduceți parola pentru arhiva „%s”.

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
ro: Exclude dosarele care sunt _legături simbolice

en: Extension(s)
ro: Extensii

en: Extract
ro: Dezarhivează

en: Extract Here
ro: Dezarhivează aici

en: Extract To...
ro: Dezarhivare în...

en: Extract archive
ro: Dezarhivează arhiva

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
ro: Extrage arhivele cerând un dosar de destinație și ieși

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
ro: Extrage arhivele în dosarul specificat și ieși

en: Extract files from the archive
ro: Dezarhivează fișiere din arhivă

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
ro: Extrage conținutul arhivelor în dosarul de arhive și termină execuția programului

en: Extract the selected archive
ro: Dezarhivează arhiva selectată

en: Extract the selected archive to the current position
ro: Dezarhivează arhiva selectată în dosarul actual

en: Extracting file:
ro: Se dezarhivează fișierul:

en: Extracting files from "%s"
ro: Se extrag fișiere din „%s”

en: Extraction completed successfully
ro: Extragerea s-a terminat cu succes

en: Extraction not performed
ro: Dezarhivarea nu a avut loc

en: FILE
ro: FIȘIER

en: FOLDER
ro: DOSAR

[ctx: File]
en: Date Modified
ro: Data modificării

[ctx: File]
en: Location
ro: Locație

[ctx: File]
en: Name
ro: Nume

[ctx: File]
en: Name:
ro: Nume:

[ctx: File]
en: New
ro: Nou

[ctx: File]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: File]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: File]
en: Type
ro: Tip

en: File Format
ro: Format fișier

en: File _Format: %s
ro: _Format fișier: %s

en: File format not recognized
ro: Format fișier nerecunoscut

en: File is not a valid .desktop file
ro: Fișierul nu este un fișier .desktop valid

en: File not found.
ro: Fișierul nu a fost găsit.

en: Find:
ro: Caută:

en: Find…
ro: Căutare…

en: Folder
ro: Dosar

en: Folders
ro: Dosare

en: Getting the file list
ro: Se obține lista de fișiere

en: Go to the home location
ro: Du-te la locația „Acasă”

en: Go to the next visited location
ro: Du-te la locația următoare

en: Go to the previous visited location
ro: Du-te la locația precedentă

en: Go up one level
ro: Du-te un nivel mai sus

en: How to sort files
ro: Cum să fie sortate fișierele

en: Include _files:
ro: Include _fișiere:

en: Information about the program
ro: Informații despre program

en: Last Output
ro: Ultima ieșire

en: Last modified:
ro: Modificat ultima dată:

en: List Mode
ro: Mod listă

en: List of applications entered in the Open file dialog and not associated with the file type.
ro: Listă de aplicații inserate în dialogul de deschidere fișier și neasociate cu tipul fișierului.

en: Load Options
ro: Opțiuni de încărcare

en: Loading "%s"
ro: Se încarcă „%s”

en: Location
ro: Locație

en: Location:
ro: Locație:

en: Max history length
ro: Lungime maximă istoric

en: Max number of items in the Open Recents menu.
ro: Număr maxim de elemente în meniul de deschise recent.

en: Name "%s" is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
ro: Numele „%s” nu este valid deoarece conține cel puțin unul din următoarele caractere: %s, tastați un alt nume.

en: Name column width
ro: Lățime coloană nume

en: New name is the same as old one, please type other name.
ro: Noul nume este la fel ca cel vechi, introduceți alt nume.

en: New name is void, please type a name.
ro: Noul nume este gol, introduceți un nume.

en: New…
ro: Nouă…

en: Not a launchable item
ro: Nu este un element lansabil

en: Number of files:
ro: Număr fișiere:

en: Open
ro: Deschide

en: Open _Recent
ro: Deschise _recent

en: Open a recently used archive
ro: Deschide o arhivă recent accesată

en: Open archive
ro: Deschide o arhivă

en: Open selected files with an application
ro: Deschide fișierele selectate cu o aplicație

en: Open the selected file
ro: Deschide fișierul ales

en: Open the selected folder
ro: Deschide dosarul ales

en: Open…
ro: Deschidere…

en: Over_write existing files
ro: Suprascrie fișierele e_xistente

en: Overwrite existing files
ro: Suprascrie fișierele existente

en: Pass_word…
ro: Pa_rolă…

en: Password
ro: Parolă

en: Paste Selection
ro: Lipește selecția

en: Paste the clipboard
ro: Lipește din clipboard

en: Please use a different name.
ro: E nevoie să folosiți un alt nume.

en: Please wait…
ro: Așteptați puțin...

en: Re-crea_te folders
ro: Re_fă dosarele

en: Reading "%s"
ro: Se citește „%s”

en: Recompressing archive
ro: Se reface arhiva

en: Recreate the folders stored in the archive
ro: Recreează dosarele stocate în arhivă

en: Reload current archive
ro: Reîncarcă arhiva actuală

en: Removing file:
ro: Se șterge fișierul:

en: Rename
ro: Redenumește

en: Rename the selection
ro: Redenumește selecția

en: Replace _All
ro: Înlocuiește _toate

en: Replace file "%s"?
ro: Înlocuiți fișierul „%s”?

en: Reverse the list order
ro: Inversează ordinea listei

en: S_elect the files you want to update:
ro: Al_egeți fișierele pe care doriți să le actualizați:

en: Sa_ve Options
ro: Sal_vează opțiunile

en: Save As…
ro: Salvează ca…

en: Save Options
ro: Salvare opțiuni

en: Save the current archive with a different name
ro: Salvează arhiva actuală cu un alt nume

en: Saving "%s"
ro: Se salvează „%s”

en: Select _All
ro: Selectează to_ate

en: Select all files
ro: Selectează toate fișierele

en: Session management options:
ro: Opțiuni administrator de sesiune:

en: Show archive properties
ro: Arată proprietățile arhivei

en: Show session management options
ro: Afișează opțiunile administratorului de sesiune

en: Show the _Files and Quit
ro: Arată _Fișierele și Ieși

en: Show the application's version
ro: Arată versiunea aplicației

en: Sort file list by file size
ro: Sortează lista de fișiere după mărime

en: Sort file list by location
ro: Sortează lista de fișiere după locație

en: Sort file list by modification time
ro: Sortează lista de fișiere după data modificării

en: Sort file list by name
ro: Sortează lista de fișiere după nume

en: Sort file list by type
ro: Sortează lista de fișiere după tip

en: Sort type
ro: Tip sortare

en: Specify a password for this archive
ro: Alegeți o parolă pentru această arhivă

en: Specify file containing saved configuration
ro: Specifică fișierul ce conține configurația salvată

en: Specify session management ID
ro: Specifică ID-ul administratorului de sesiune

en: Split into _volumes of
ro: Împarte în _volume de

en: Starting %s
ro: Se pornește %s

en: Stat_usbar
ro: Bară de s_tare

en: Stop current operation
ro: Oprește operația actuală

en: Test Result
ro: Rezultatul testului

en: Test whether the archive contains errors
ro: Testează arhiva pentru erori

en: Testing "%s"
ro: Se testează „%s”

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
ro: Arhiva există deja. Doriți să o suprascrieți?

en: The default size for volumes.
ro: Dimensiunea implicită pentru volume.

en: The default width of the name column in the file list.
ro: Lățimea implicită pentru coloana nume în lista de fișiere

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
ro: Numele „%s” nu este valid deoarece nu are voie să conțină caracterele: %s
    
    %s

en: The program was not able to find out the file format you want to use for `%s'. Please make sure to use a known extension for that file or manually choose a file format from the list below.
ro: Programul nu a putut găsi formatul de fișier pe care doriți să îl folosiți pentru „%s”. Asigurați-vă că folosiți o extensie cunoscută pentru acel fișier sau alegeți formatul manual din lista de mai jos.

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
ro: Nu există nici o comandă instalată pentru fișiere %s.
    Doriți să căutați după o comandă pentru a deschide acest fișier?

en: There was an internal error trying to search for applications:
ro: S-a produs o eroare internă în timpul căutarii după aplicații:

en: This archive type cannot be modified
ro: Tipul arhivei nu poate fi modificat

en: Type:
ro: Tip:

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ro: Versiune fișier desktop nerecunoscută „%s”

en: Unrecognized launch option: %d
ro: Opțiune de lansare nerecunoscută: %d

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
ro: Actualizați fișierul „%s” din arhiva „%s”?

en: Update the files in the archive "%s"?
ro: Actualizați fișierele din arhiva „%s”?

en: Use MIME icons
ro: Folosește pictograme MIME

en: View All _Files
ro: Arată toate _fișierele

en: View as a F_older
ro: Arată ca un d_osar

en: View statusbar
ro: Arată bara de stare

en: View the folders pane
ro: Arată panoul dosarelor

en: View the main toolbar
ro: Arată bara de unelte principală

en: View the output produced by the last executed command
ro: Arată ieșirea ultimei comenzi executate

en: View the statusbar
ro: Arată bara de stare

en: View toolbar
ro: Arată bara de unelte

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
ro: Ce criterii să fie folosite pentru aranjarea fișierelor. Valorile posibile sunt: nume, dimensiune, tip, oră, cale.

en: Whether to display the folders pane.
ro: Dacă să fie afișat panoul cu dosare.

en: Whether to display the statusbar.
ro: Dacă să fie afișată bara de stare.

en: Whether to display the toolbar.
ro: Dacă să fie afișată bara de unelte.

en: Whether to encrypt the archive header. If the header is encrypted the password will be required to list the archive content as well.
ro: Dacă să fie criptat antetul arhivei. Dacă antetul este criptat, parola va fi necesară și pentru afișarea listei de fișiere.

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
ro: Dacă să se sorteze în ordine ascendentă sau descendentă. Valori posibile: ascending, descending.

en: Whether to view all files in the archive (all_files), or view the archive as a folder (as_folder).
ro: Dacă să fie afișate toate fișierele din arhivă (all_files), sau afișarea arhivei ca un dosar (as_folder).

en: You can't add an archive to itself.
ro: Nu puteți adăuga o arhivă la ea însăși.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
ro: Nu aveți drepturile necesare creării unei arhive în acest dosar

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
ro: Nu aveți drepturile necesare creării unei arhive în dosarul de destinație.

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
ro: Nu aveți drepturile necesare pentru a dezarhiva arhivele în dosarul „%s”

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
ro: Nu aveți drepturile necesare pentru a citi din dosarul „%s”

en: You don't have the right permissions.
ro: Nu aveți drepturile necesare.

en: You have to specify an archive name.
ro: Trebuie să specificați un nume pentru arhivă.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Engrampa; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
ro: Împreună cu acest program ar fi trebuit să primiți o copie a Licenței Publice GNU. În caz că aceasta lipsește, scrieți la Free SoftwareFoundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA.

en: [read only]
ro: [doar citire]

en: _About
ro: _Despre

en: _About Archive Manager
ro: _Despre administratorul de arhive

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Add Files…
ro: _Adăugare fișiere…

en: _All files
ro: To_ate fișierele

en: _Archive
ro: _Arhivă

en: _Arrange Files
ro: _Aranjează fișierele

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Close
ro: În_chide

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Delete
ro: Șter_ge

en: _Destination folder:
ro: _Dosar destinație:

en: _Edit
ro: _Editeaza

en: _Encrypt the file list
ro: Cript_ează lista de fișiere

en: _Encrypt the file list too
ro: Cript_ează și lista de fișiere

en: _Exclude folders:
ro: _Exclude dosare:

en: _Extract
ro: Dezar_hivează

en: _Extract…
ro: _Extragere…

en: _Filename:
ro: Nume _fișier:

en: _Files:
ro: _Fișierele:

en: _Folders
ro: _Dosare

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Include subfolders
ro: _Include subdosare

en: _Last Output
ro: _Ultima ieșire

en: _Load Options
ro: Î_ncarcă opțiuni

en: _Location:
ro: _Locație:

en: _New file name:
ro: Nume _nou pentru fișier:

en: _New folder name:
ro: Nume _nou pentru dosar:

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Open With…
ro: _Deschide cu…

en: _Open the Archive
ro: Deschide ar_hiva

en: _Options Name:
ro: Nume _opțiuni:

en: _Other Options
ro: Alte _opțiuni

en: _Overwrite
ro: _Suprascrie

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: _Paste
ro: _Lipește

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: _Quit
ro: _Închide

en: _Refresh
ro: _Reactualizează

en: _Remove
ro: Ște_rge

en: _Rename
ro: _Redenumește

en: _Rename…
ro: _Redenumire…

en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

en: _Reset Options
ro: _Restabilire opțiuni

en: _Reversed Order
ro: Ordine _inversă

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Search Command
ro: _Comandă căutare

en: _Selected files
ro: Fișierele _selectate

en: _Show the Files
ro: Ara_tă fișierele

en: _Skip
ro: _Omite

en: _Test Integrity
ro: _Test integritate

en: _Toolbar
ro: Bară de _unelte

en: _Update
ro: Act_ualizează

en: _View
ro: _Vizualizare

en: by T_ype
ro: după _tip

en: by _Date Modified
ro: după _data modificării

en: by _Location
ro: după _locație

en: by _Name
ro: după _nume

en: by _Size
ro: după _mărime

en: example: *.o; *.bak
ro: exemplu: *.o; *.bak

en: example: *.txt; *.doc
ro: exemplu: *.txt, *.doc

en: if TRUE will display icons depending on the file type (slower), otherwise will use always the same icon for all files (faster).
ro: Dacă este adevărat va afișa pictogramele în funcție de tipul de fișier (mai lent), în caz contrar se va folosi întotdeauna aceeași pictogramă pentru toate fișierele (mai repede).
