GnuCash 5.12 - en to ro translation catalogue (2699 entries)

en: 
    Commodity:
ro: 
    Marfă:

en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
ro: 
    Cod de schimb (ISIN, CUSIP sau asemănător):

en: 
    Please select a commodity to match
ro: 
    Alege o marfă care să se potrivească

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
ro: 
    Fișierul pe care încerci să-l încarci provine dintr-o vesiune mai veche de GnuCash. Formatul de fișer din versiunile mai vechi nu au specificate detaliile codificării de caractere pe care le folosesc. Asta înseamnă că textul din fișierul tău de date poate fi citit în mod ambiguu, în mai multe feluri. Această ambiguitate nu poate fi rezolvată automat, dar noul format de fișier GnuCash 2.0 va include toate specificațiile necesare, în așa fel încât să nu mai trebuiască să faci din nou acest pas.
    
    GnuCash va încerca să ghicească codificarea corectă de caractere pentru fișierul tău de date. Pe pagina următoare, GnuCash va afișa textele rezultate după folosirea acestei ghiciri. S-ar putea ca totul să arate bine și, în acest caz, poți apăsa simplu pe 'Înainte'. Dar s-ar putea și să vezi caractere neașteptate în interiorul cuvintelor, caz în care va trebui să alegi o codificare diferită de caractere pentru a vedea alte rezultate. Poți edita lista codificărilor de caractere făcând clic pe butonul respectiv.
    
    Acum apasă 'Înainte' pentru a selecta codificarea corectă de caractere pentru fișierul tău de date.

en:  (closed)
ro:  (închis)

en:  (posted)
ro:  (postat)

en:  For details on subscribing to that list, see &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.
ro:  Pentru detalii despre înscrierea în această listă, vezi &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.

en:  Search
ro:  Caută

en:  You can learn more about writing scheme at &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.
ro:  Mai multe despre limbajul de programare scheme la &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.

en:  to
ro:  la

en: "Enter" key moves to bottom of register
ro: Tasta „Enter” mută la baza registrului

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
ro: Conturile cu balanța 0 nu vor fi afișate.

en: ${company-name} ${report-title} For Period Covering ${start} to ${end}
ro: ${company-name} ${report-title} Pentru perioada cuprinsă între ${start} și ${end}

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
ro: %s
    Felicitări! Ați realizat închiderea registrelor!

en: %s, Grand Total:
ro: %s, total mare:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
ro: %s, total pentru mărfuri non-monetare:

en: %s, Total:
ro: %s, total:

en: '_Enter' moves to blank transaction
ro: '_Enter' mută către o tranzacție nouă

en: (%d) New Accounts
ro: (%d) Conturi noi

en: (Full account ID:
ro: (ID întreg pentru cont:

en: (Need Value)
ro: (Are nevoie de o valoare)

en: (You selected no list items.)
ro: (N-ai selectat niciun item din listă.)

en: (filled in automatically)
ro: (completat automat)

en: (never)
ro: (niciodată)

en: (no description)
ro: (nicio descriere)

en: (no name)
ro: (fără nume)

en: (none)
ro: (nimic)

en: (null)
ro: (nimic)

en: (owner)
ro: (proprietar)

en: (paused)
ro: (în pauză)

en: (split)
ro: (împărțită)

en: (unknown)
ro: (necunoscut)

en: (unnamed)
ro: (nedenumit)

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
ro: * aceste date pentru mărfuri au fost construite folosind prețul de tranzacții, în locul liste de prețuri.

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
ro: - GnuCash, contabilitate pentru finanțe personale și pentru afaceri mici

en: -- Split Transaction --
ro: -- Tranzacție împărțită --

en: 0-30 days
ro: 0-30 zile

en: 1 month
ro: o lună

en: 12 months
ro: 12 luni

en: 1st
ro: Primul

en: 2 months
ro: 2 luni

en: 2nd
ro: Al doilea

en: 3 months
ro: 3 luni

en: 31-60 days
ro: 31-60 zile

en: 3rd
ro: Al treilea

en: 4 months
ro: 4 luni

en: 4th
ro: Al patrulea

en: 6 months
ro: 6 luni

en: 61-90 days
ro: 61-90 zile

en: 91+ days
ro: Mai mult de 91 zile

en: << _Remove
ro: << _Elimină

en: <No name>
ro: <Fără nume>

en: <b>A_sset Account</b>
ro: <b>Cont _active</b>

en: <b>A_vailable reports</b>
ro: <b>Raporturi _valabile</b>

en: <b>Actions</b>
ro: <b>Acțiuni</b>

en: <b>Available style sheets</b>
ro: <b>Foi de stil valabile</b>

en: <b>Balance Information</b>
ro: <b>Informații despre balanță</b>

en: <b>Basic Information</b>
ro: <b>Informații de bază</b>

en: <b>Calculations</b>
ro: <b>Calcule</b>

en: <b>Categories</b>
ro: <b>Categorii</b>

en: <b>Category Description</b>
ro: <b>Descriere categorie</b>

en: <b>Checks</b>
ro: <b>Cecuri</b>

en: <b>Currency Transfer</b>
ro: <b>Transfer de valută</b>

en: <b>Default Currency</b>
ro: <b>Moneda prestabilită</b>

en: <b>Default Report Currency</b>
ro: <b>Monedă implicită pentru raport</b>

en: <b>Default Style</b>
ro: <b>Stil implicit</b>

en: <b>Files</b>
ro: <b>Fișiere</b>

en: <b>Graphics</b>
ro: <b>Aspect grafic</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
ro: <b>Transfer balanță inițială</b>

en: <b>Invoices</b>
ro: <b>Facturi</b>

en: <b>Labels</b>
ro: <b>Etichete</b>

en: <b>Load and Save Settings</b>
ro: <b>Încarcă și salvează reglările</b>

en: <b>Location</b>
ro: <b>Locație</b>

en: <b>New Billing Term</b>
ro: <b>Termen de plată nou</b>

en: <b>New style sheet info</b>
ro: <b>Informații despre noua foaie de stil</b>

en: <b>Numbers</b>
ro: <b>Numere</b>

en: <b>Occurrences</b>
ro: <b>Occurențe</b>

en: <b>Other Defaults</b>
ro: <b>Alte lucruri implicite</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
ro: <b>Sursa numelui plătitorului</b>

en: <b>Payment Options</b>
ro: <b>Opțiuni de plată</b>

en: <b>Quote Source Information</b>
ro: <b>Informații despre originea cotației</b>

en: <b>Reconcile Information</b>
ro: <b>Reconciliază Informații</b>

en: <b>Reconciling</b>
ro: <b>Reconciliere</b>

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
ro: <b>Inversează conturile echilibrate</b>

en: <b>S_ystem input encodings</b>
ro: <b>Codificări de intrare ale _sistemului</b>

en: <b>Search Dialog</b>
ro: <b>Dialogul pentru căutare</b>

en: <b>Separator Character</b>
ro: <b>Caracter separator</b>

en: <b>Style sheet options</b>
ro: <b>Opțiuni pentru foaia de stil</b>

en: <b>Sub-account Transactions</b>
ro: <b>Tranzacții subcont</b>

en: <b>Sub-accounts</b>
ro: <b>Subconturi</b>

en: <b>Summary Bar Position</b>
ro: <b>Poziția barei de sumar</b>

en: <b>Summarybar Content</b>
ro: <b>Conținutul barei de sumar</b>

en: <b>Tab Position</b>
ro: <b>Poziție filă</b>

en: <b>Tabs</b>
ro: <b>File</b>

en: <b>Tax Table Entries</b>
ro: <b>Intrări în tabelul de taxe</b>

en: <b>Tax Table Entry</b>
ro: <b>Intrare în tabelul de taxe</b>

en: <b>Term Definition</b>
ro: <b>Definiția termenului</b>

en: <b>Time Format</b>
ro: <b>Formatul timpului</b>

en: <b>Tip of the Day</b>
ro: <b>Sfatul zilei</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
ro: <b>Setări implicite pentru editorul de tranzacții</b>

en: <b>Window Geometry</b>
ro: <b>Geometria ferestrei</b>

en: <b>_Accounts</b>
ro: <b>_Conturi</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
ro: <b>_Codificare personalizată</b>

en: <b>_Income Account</b>
ro: <b>Cont de _venituri</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
ro: <b>Impo_zite în acest cont</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
ro: <b>Rapoarte _selectate</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
ro: <b>_Codificări selectate</b>

en: <b>_TXF Categories</b>
ro: <b>Categorii _TXF</b>

en: <b>_Title</b>
ro: <b>_Titlu</b>

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
ro: <span size="larger" weight="bold">Bun venit în GnuCash!</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
ro: <span weight="bold" size="larger">Se afișează dialogul de bun venit din nou?</span>

en: <unknown>
ro: <necunoscut>

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
ro: O tranzacție automată cu numele "%s" există deja. Vrei, într-adevăr, să-i dai același nume?

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
ro: A apărut o eroare în timpul analizei fișierului QIF.

en: A list option
ro: O opțiune pentru listă

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
ro: O intrare inversă a fost deja creată pentru această tranzacție.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
ro: O tranzacție al cărei cel mai bun scor se află în zona verde (deasupra sau egală cu pragul GOLIRE automată) va fi GOLITĂ implicit.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
ro: O tranzacție al cărei cel mai bun scor de echilibrare se situează în zona roșie (deasupra pragului afișat, dar sub sau egală cu pragul ADĂUGARE automată) va fi ADĂUGATĂ implicit.

en: A/Payable
ro: C/Datorii curente

en: A/Receivable
ro: Debitori

en: A_dd >>
ro: A_daugă >>

en: Abbreviation
ro: Abreviere

en: About GnuCash
ro: Despre GnuCash

en: Access Control
ro: Control acces

en: Access Control List
ro: Listă control acces

en: Account
ro: Cont

en: Account Balance
ro: Balanța contului

en: Account Code
ro: Codul contului

en: Account Deletion
ro: Ștergere cont

en: Account Description
ro: Descrierea contului

en: Account Display Depth
ro: Adâncimea de afișare a contului

en: Account Full Name
ro: Numele complet al contului

en: Account ID
ro: ID cont

en: Account Name
ro: Nume cont

en: Account Notes
ro: Observații cont

en: Account Period Finish
ro: Sfârșitul perioadei contabile

en: Account Report
ro: Raport cont

en: Account Summary
ro: Rezumatul conturilor

en: Account Type
ro: Tip de cont

en: Account Types
ro: Tipuri de conturi

en: Account _name
ro: _Nume cont

en: Account name
ro: Numele contului

en: Account title
ro: Titlul contului

en: Accounting Period
ro: Perioada contabilă

en: Accounts
ro: Conturi

en: Accounts Payable
ro: Conturi de datorii curente

en: Accounts Receivable
ro: Conturi de încasări

en: Accounts and stock holdings
ro: Conturi și portofolii de acțiuni

en: Accounts in %s
ro: Conturi în %s

en: Accounts in '%s'
ro: Conturi în „%s”

en: Accounts in Category
ro: Conturi în categorie

en: Accumulate multiple splits into one
ro: Adună mai multe împărțiri într-un singură

en: Action
ro: Acțiune

en: Actual Transactions
ro: Tranzacții prezente

en: Add _Reversing Transaction
ro: _Adaugă o tranzacție inversă

en: Add a new commodity.
ro: Adaugă o nouă marfă.

en: Add a new price.
ro: Adaugă un preț nou.

en: Add grid lines.
ro: Adaugă liniile grilei.

en: Add matching transactions below this score
ro: Adaugă tranzacții echilibrate sub acest scor

en: Add results to current search
ro: Adaugă rezultate la căutarea curentă

en: Add the current online transaction as a new transaction template
ro: Adaugă tranzacția curentă online ca șablon nou de tranzacție

en: Address 1
ro: Adresa 1

en: Address 2
ro: Adresa 2

en: Address 3
ro: Adresa 3

en: Address 4
ro: Adresa 4

en: Adjust _other account split total
ro: Ajustează totalul unei _alte părți de cont

en: Adjust current account _split total
ro: Ajustează totalul _părții curente a contului

en: Adjusted Trial Balance
ro: Ajustează balanța trial

en: Adjusting Entries
ro: Ajustează intrările

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
ro: Șablonul de ajustare a intrărilor este o expresie regulată

en: Adjusting Entries pattern
ro: Ajustare șablon intrări

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
ro: Șablonul de ajustare al intrărilor este senzitiv la majuscule

en: Adjustments
ro: Ajustări

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
ro: Ajustările făcute în aceste conturi sunt ajustate puternic (vezi mai sus) în coloanele ajustări, balanță trial și declarație de venit. Foarte folositoare în special pentru afacerile cu mărfuri.

en: Advanced Portfolio
ro: Portofoliu avansat

en: Advanced…
ro: Avansat…

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
ro: După reconcilirea unei comenzi prin cartea de credit, cere utilizatorului să introducă o plată prin cartea de credit.

en: All
ro: Toate

en: All Accounts
ro: Toate conturile

en: All Prices at the same date
ro: Toate prețurile la aceeași dată

en: All Prices equal
ro: Toate prețurile egale

en: All Transactions
ro: Toate tranzacțiile

en: All fields must be complete to continue…
ro: Toate rubricile trebuie să fie complete pentru a continua…

en: All files
ro: Toate fișierele

en: All sub-account transactions will be deleted.
ro: Toate tranzacțiile subcontului vor fi șterse.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
ro: Toate tranzacțiile subcontului vor fi mutate în contul %s.

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ro: Toate prețurile găsite sunt egale. Aceasta va duce la un grafic cu o singură linie. Din păcate, instrumentul de creare a graficelor nu poate face asta.

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ro: Toate prețurile găsite sunt din aceeași dată. Aceasta duce al un grafic cu o singură linie. Din păcate, instrumentul de creare a graficelor nu poate face asta.

en: All transactions are expanded to show all splits.
ro: Toate tranzacțiile sunt expandate să afișeze toate părțile.

en: All transactions in this account will be deleted.
ro: Toate tranzacțiile din acest cont vor fi șterse.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
ro: Toate tranzacțiile din acest cont vor fi mutate în contul %s.

en: Allow file incompatibility with older versions.
ro: Permite incompatibilități de fișier cu versiuni mai vechi.

en: Alphabetical by account code
ro: Alfabetic după codul contului

en: Alphabetical by account name
ro: Alfabetic după numele contului

en: Alternate Period
ro: Perioadă alternativă

en: Alternate Table Cell Color
ro: Culoarea alternativă a celulelor tabelului

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
ro: Alternează culorile primare și secundare după tranzacții în loc să le alternezi după rânduri.

en: Always show sub-accounts
ro: Arată întotdeauna subconturile

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
ro: Folesești întotdeauna ultima zi a lunii (ori a săptămânii)?

en: Ambiguous character encoding
ro: Codificare de caractere ambiguă

en: Amo_unt
ro: S_umă

en: Amount
ro: Cantitate

en: Amount Due
ro: Suma datorată

en: An account list option
ro: O opțiune pentru lista de conturi

en: An error occurred while processing %s.
ro: A intervenit o eroare în timpul procesării %s.

en: An error occurred while processing '%s'
ro: A intervenit o eroare în timpul procesării „%s”

en: An error occurred while running the report.
ro: A intervenit o eroare în timpul rulării raportului.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
ro: A intervenit o eroare necunoscută (%d) de I/E.

en: Annual
ro: Anual

en: Arabic
ro: Arabă

en: Arabic (IBM-864)
ro: Arabă (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
ro: Arabă (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ro: Arabă (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
ro: Arabă (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
ro: Arabă (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
ro: Arabă (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
ro: Arabă (Windows-1256)

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți "%s"?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
ro: Vrei să ștergi într-adevăr marfa selectată?

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
ro: Esti sigur că vrei să ștergi intrarea selectată?

en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
ro[0]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți prețul selectat?
ro[1]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți cele %d prețuri selectate?
ro[2]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți cele %d de prețuri selectate?

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
ro: Sigur vrei să ștergi tranzacția selectată?

en: Are you sure you want to delete this entry?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi această intrare?

en: Are you sure you want to do this?
ro: Vrei într-adevăr să faci asta?

en: Armenian (ARMSCII-8)
ro: Armenească (ARMSCII-8)

en: Ascending
ro: Crescător

en: Asset
ro: Activ

en: Asset Chart
ro: Graficul activelor

en: Asset Piechart
ro: Diagramă circulară pentru active

en: Assets
ro: Active

en: Assets Over Time
ro: Active suplimentare

en: Assign as payment…
ro: Atribuie ca plată…

en: Auto pay when posting.
ro: Auto-plătește când postezi.

en: Auto-_add threshold
ro: Prag de _adăugare automată

en: Auto-c_lear threshold
ro: Prag de ș_tergere automată

en: Auto-save time interval
ro: Intervalul de timp pentru salvare automată

en: Automatic credit card _payment
ro: _Plată automată pentru cardul de credit

en: Automatically insert a decimal point
ro: Introduce automat o virgulă zecimală

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
ro: Inserează automat o virgulă zecimală acolo unde nu există una.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
ro: Crește în mod automat lista de conturi sau acțiuni în timpul intrării

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
ro: Crește în mod automat lista de conturi sau acțiuni în timpul intrării.

en: Average
ro: Medie

en: Average Balance
ro: Balanță medie

en: B_ottom
ro: J_os

en: B_udget
ro: B_uget

en: Back
ro: Înapoi

en: Background Color
ro: Culoare de fundal

en: Background Pixmap
ro: Pixmap de background

en: Background Tile
ro: Imagine de fundal

en: Background color for reports.
ro: Culoarea de fundal pentru raporturi.

en: Background tile for reports.
ro: Imagine de fundal pentru raporturi.

en: Bad URL: %s
ro: URL greșit: %s

en: Badly formed URL %s
ro: URL formatat greșit %s

en: Badly formed options URL: %s
ro: Opțiuni URL greșit construite: %s

en: Badly-formed report id: %s
ro: Id raport format greșit: %s

en: Balance (%s)
ro: Balanță (%s)

en: Balance (Period)
ro: Balanță (Perioadă)

en: Balance (Report)
ro: Balanță (raport)

en: Balance Sheet
ro: Bilanț

en: Balance Sheet Date
ro: Dată pentru bilanț

en: Balance it _manually
ro: Echilibrează _manual

en: Balanced
ro: Echilibrată

en: Baltic
ro: Baltică

en: Baltic (ISO-8859-13)
ro: Baltică (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
ro: Baltică (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
ro: Baltică (Windows-1257)

en: Bank
ro: Bancă

en: Bank Code
ro: Cod bancar

en: Banner for top of report.
ro: Banner pentru antetul raportului.

en: Bar Chart
ro: Grafic cu bare

en: Barchart
ro: Grafic cu bare

en: Basis
ro: Bază

en: Basis calculation method
ro: Metoda calculului bazei

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
ro: Notificările încep cu multe zile înainte ca tranzacția să fie creată.

en: Beginning
ro: Început

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
ro: Sub data actuală, tipărește formatul datei după tipul în 8 puncte.

en: Bi-monthly
ro: Bilunar

en: Bi-weekly
ro: De două ori pe săptămână

en: Bill
ro: Bon fiscal

en: Bill ID
ro: ID-ul bonului fiscal

en: Bill Information
ro: Informații despre bonul fiscal

en: Bill Notes
ro: Observații pe bonul fiscal

en: Bill Owner
ro: Emitentul bonului fiscal

en: Bill number
ro: Număr de factură

en: Bill number format
ro: Format pentru numărul de factură

en: Billable?
ro: Facturabil?

en: Billing Address
ro: Adresa de facturare

en: Billing Contact
ro: Contact de facturare

en: Billing ID
ro: ID-ul facturării

en: Billing Information
ro: Informații despre facturare

en: Billing Terms
ro: Termene de plată

en: Bills _Due Reminder
ro: _Notificator pentru facturile scadente

en: Blank
ro: Nouă

en: Book Options
ro: Opțiuni carte

en: Boolean Option
ro: Opțiune booleană

en: Bottom
ro: Jos

en: Bracket Total Owed
ro: Suport total datorat

en: Bring the most _recent tab to the front
ro: Adu în față cea mai _recentă filă

en: Brokerage Fees
ro: Costuri pentru brokeraj

en: Budget
ro: Buget

en: Budget Chart
ro: Graficul bugetului

en: Budget List
ro: Lista bugetului

en: Budget Name
ro: Numele bugetului

en: Budget Notes
ro: Observații buget

en: Budget Options
ro: Opțiuni buget

en: Budget Period
ro: Perioada bugetului

en: Budget Report
ro: Raport buget

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
ro: Bugetul care să fie folosit acolo unde nu a fost specificat niciunul.

en: Budgeting
ro: Bugetare

en: Build ID
ro: ID Generare

en: Business
ro: Afacere

en: Buy
ro: Cumpără

en: CSV Export Assistant
ro: Asistent de export CSV

en: CSV Import Assistant
ro: Asistent de import CSV

en: CSV import data format
ro: Formatul de dată pentru import CSV

en: C_lear All
ro: Ște_rge tot

en: C_leared
ro: Ș_ters

en: C_reate a new set of accounts
ro: C_reează un nou set de conturi

en: C_redit accounts
ro: Conturi de c_redit

en: C_urrent Account
ro: Cont c_urent

en: Ca_ncel Transaction
ro: Re_nunță la tranzacție

en: Calculate
ro: Calculează

en: Calculate the price of this commodity.
ro: Calculează prețul acestei mărfi.

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
ro: Nu mă pot conecta la %s. Conexiunea a fost pierdută, datele nu au putut fi trimise.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
ro: Nu m-am putut conecta la %s. Gazda, numele de utilizator sau parola au fost incorecte.

en: Can't parse the URL %s.
ro: Nu pot analiza URL %s.

en: Can't save style sheet
ro: Foaia de stil nu poate fi salvată

en: Cancel
ro: Renunță

en: Cancel outstanding HTML requests
ro: Renunță la cererile HTML restante

en: Cancel the current entry
ro: Renunță la intrarea curentă

en: Cancel the current transaction
ro: Abandonează tranzacția curentă

en: Cancel the reconciliation of this account
ro: Renunță la reconciliere pentru acest cont

en: Cancel your changes
ro: Anulează modificările tale

en: Cannot change currency
ro: Nu se poate schimba valuta

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
ro: Nu pot crea o tranzacție automată dintr-o tranzacție în curs de editare. Te rog introdu tranzacția înainte de a o programa.

en: Cannot modify or delete this transaction.
ro: Nu pot modifica sau șterge această tranzacție.

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
ro: Nu pot modifica sau șterge această tranzacție. Această tranzacție este marcată doar pentru citire, fiindcă:
    
    '%s'

en: Cannot open the current log file: %s
ro: Fișierul curent de jurnal nu poate fi deschis: %s

en: Cannot save check format file.
ro: Formatul fișierului cec nu poate fi salvat.

en: Cap Return
ro: Câștiguri de capital

en: Cap. gain (long)
ro: Câștig cap. (lung)

en: Cap. gain (mid)
ro: Câștig cap. (mediu)

en: Cap. gain (short)
ro: Câștig cap. (scurt)

en: Cash
ro: Numerar

en: Cash Flow
ro: Flux de numerar

en: Cash In Lieu
ro: Numerar în loc

en: Cash in lieu
ro: Numerar în loc

en: Center
ro: Centru

en: Central European
ro: Europa centrală

en: Central European (IBM-852)
ro: Central-europeană (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
ro: Central-europeană (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
ro: Central-europeană (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
ro: Central-europeană (Windows-1250)

en: Chan_ge Split
ro: _Schimbă partea

en: Change GnuCash _Account…
ro: Schimbă _contul GnuCash…

en: Change contents of reconciled split
ro: Schimbă conținuturile unei părți reconciliate

en: Change reconciled split?
ro: Modifică partea reconciliată?

en: Changed
ro: Schimbat

en: Character to use as separator between account names
ro: Caracterul de folosit ca separator între numele conturilor

en: Charge
ro: Plată

en: Chart
ro: Grafic

en: Chart Type
ro: Tip de grafic

en: Chart location
ro: Poziția graficului

en: Chart type
ro: Tip de grafic

en: Check
ro: CEC

en: Check & Repair A_ccount
ro: Verifică & repară _cont

en: Check & Repair A_ll
ro: Verifică & repară _tot

en: Check & Repair Su_baccounts
ro: Verifică & repară su_bconturi

en: Check cleared _transactions
ro: Verifică _tranzacțiile decontate

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
ro: Verifică și repară tranzacțiile neechilibrate și părțile orfane din toate conturile

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
ro: Verifică și repară tranzacțiile neechilibrate și părțile orfane din acest cont

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
ro: Verifică și repară tranzacțiile neechilibrate și părțile orfane din acest cont și din subconturile lui

en: Checking
ro: Curent

en: Checking Finance::Quote…
ro: Interoghez Finance::Quote…

en: Chinese
ro: Chineză

en: Chinese Simplified (GB18030)
ro: Chineză simplificată (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
ro: Chineză simplificată (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
ro: Chineză simplificată (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
ro: Chineză simplificată (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
ro: Chineză simplificată (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
ro: Chineză tradițională (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
ro: Chineză tradițională (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
ro: Chineză tradițională (EUC-TW)

en: Choose Accounts
ro: Alege conturile

en: Choose Currency
ro: Alege moneda

en: Choose Export Settings
ro: Alege reglările pentru exportare

en: Choose Owner Dialog
ro: Dialogul Alege proprietar

en: Choose a format
ro: Alegeți un format

en: Choose accounts to create
ro: Alege conturile de creat

en: Choose export format
ro: Alege formatul pentru export

en: Choose the export format for this report:
ro: Alege un format de export pentru acest raport:

en: Choose the marker for each data point.
ro: Alege marcatorul pentru fiecare punct al datelor.

en: Choose the method for sorting accounts.
ro: Alege metoda de sortare a conturilor.

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
ro: Alegeți numărul de zile după care tranzacțiile nu vor mai putea fi editate. Această limită este marcată de o linie roșie în fereastra contului. Dacă este zero, toate tranzacțiile pot fi editate și niciuna nu va fi în modul de vizualizare.

en: Circle
ro: Cerc

en: Clear
ro: Curăță

en: Clear All
ro: Curăță tot

en: Clear any selected image file.
ro: Golește orice imagine de fișier selectată.

en: Clear matching transactions above this score
ro: Golește tranzacțiile echilibrate sub acest scor

en: Clear the selection and unselect all accounts.
ro: Golește selecția și deselectează toate conturile.

en: Clear the selection and unselect all entries.
ro: Golește selecția și deselectează toate intrările.

en: Cleared
ro: Liber

en: Cleared (%s)
ro: Decontat (%s)

en: Cleared (Report)
ro: Decontat (raport)

en: Cleared:
ro: Decontate:

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
ro: Fă clic pe „Aplică” pentru a importa datele din zona de pregătire și pentru a actualiza conturile GnuCash. Informațiile de potrivire a conturilor și a categoriilor care au fost introduse vor fi salvate și utilizate ca valori prestabilite data viitoare când vei utiliza facilitatea de importare QIF.
    
    Fă clic pe „Înapoi” pentru a revedea potrivirea conturilor și categoriilor, pentru a modifica moneda și reglările de securitate pentru noile conturi sau pentru a adăuga mai multe fișiere în zona de pregătire.
    
    Fă clic pe „Renunță” pentru a întrerupe procesul de importare QIF.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
ro: Fă clic pe "Înapoi" pentru a renunța la încărcarea acestui fișier și alege altul.

en: Close Date
ro: Data de închidere

en: Close Window?
ro: Închizi fereastra?

en: Close _Without Saving
ro: Închide _fără salvare

en: Close the Budget List
ro: Închide lista bugetului

en: Close the currently active page
ro: Închide pagina activă curentă

en: Close this window
ro: Închide această fereastră

en: Closed
ro: Închisă

en: Closing Date
ro: Data închiderii

en: Closing Entries
ro: Decontare intrări

en: Closing Entries Pattern is regular expression
ro: Modelul pentru închiderea intrărilor este o expresie regulată

en: Closing Entries pattern
ro: Model pentru închiderea intrărilor

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
ro: Modelul pentru închiderea intrărilor este senzitiv la majuscule

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
ro: Închiderea unei file trimite la fila cea mai recent vizitată.

en: Code
ro: Cod

en: Colon (:)
ro: Două puncte (:)

en: Color all lines of a transaction the same
ro: Colorează toate liniile unei tranzacții la fel

en: Colors
ro: Culori

en: Cols
ro: Coloane

en: Com_press files
ro: Com_primă fișierele

en: Combo Date Option
ro: Opțiune pentru dată combinată

en: Comma (,)
ro: Virgulă (,)

en: Comma: 123.456,78
ro: Virgulă: 123.456,78

en: Commercial ATM _fees threshold
ro: Pragul comercial ATM_onorarii

en: Commissions
ro: Comisioane

en: Commit changes to a transaction
ro: Aplică schimbările într-o tranzacție

en: Commit this Billing Term
ro: Salvează acest termen de plată

en: Commodities
ro: Mărfuri

en: Commodity
ro: Marfă

en: Common Currency
ro: Valuta comună

en: Company
ro: Firma

en: Company Address
ro: Adresa firmei

en: Company Contact Person
ro: Persoana de contact a firmei

en: Company Email Address
ro: E-mailul firmei

en: Company Fax Number
ro: Numărul de fax al firmei

en: Company ID
ro: ID-ul firmei

en: Company Name
ro: Numele firmei

en: Company Phone Number
ro: Numărul de telefon al firmei

en: Company Website URL
ro: Situl web al firmei

en: Company contact
ro: Contactul firmei

en: Company contact string
ro: Datele de contact ale firmei

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a loss/negative dividend income amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
ro: Firma emite o distribuție fictivă, iar deținătorul de acțiuni pe termen scurt trebuie să facă o plată compensatorie pentru distribuția fictivă. Acest lucru este înregistrat ca o pierdere/valoare negativă a venitului din dividende și mărește baza de cost (mai negativ, îndepărtându-se de valoarea 0,00) fără a afecta # unități.

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as dividend income and increases the cost basis without affecting # units.
ro: Firma emite o distribuție fictivă, care este înregistrată ca venit din dividende și crește baza de cost fără a afecta # unități.

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
ro: Firma emite dividende în numerar către deținător.
    
    Orice dividend reinvestit trebuie să fie înregistrat ulterior ca o achiziție obișnuită de acțiuni.

en: Company issues dividends, and the short stock holder must make a compensatory payment for the dividend.
ro: Firma emite dividende, iar deținătorul acțiunilor pe termen scurt trebuie să facă o plată compensatorie pentru dividende.

en: Company logo image.
ro: Emblema firmei.

en: Company name, address and tax-ID
ro: Numele firmei, adresa și codul fiscal

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
ro: Firma răscumpără unități, crescând astfel prețul acțiunilor cu un multiplu, păstrând constantă valoarea monetară totală a investiției globale.
    
    În cazul în care divizarea inversă are ca rezultat o răscumpărare în numerar pentru unitățile rămase, înregistrează mai întâi cumpărarea de acoperire utilizând Asistentul pentru tranzacții cu acțiuni, apoi să înregistrezi divizarea inversă.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
ro: Firma răscumpără unități, crescând astfel prețul acțiunilor cu un multiplu, păstrând constantă valoarea monetară totală a investiției globale.
    
    În cazul în care divizarea inversă are ca rezultat o răscumpărare în numerar pentru unitățile rămase, înregistrează mai întâi vânzarea cu ajutorul Asistentului pentru tranzacții cu acțiuni, apoi să înregistrezi divizarea inversă.

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units.
ro: Firma returnează capitalul, iar deținătorul de acțiuni pe termen scurt trebuie să facă o plată compensatorie pentru capitalul returnat. Acest lucru reduce baza de cost (mai puțin negativă, spre valoarea 0,00) fără a afecta # unități.

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units.
ro: Firma returnează capitalul, reducând baza de cost fără a afecta # unități.

en: Complete
ro: Complet

en: Compress the data file
ro: Comprimă fișierul de date

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
ro: Comprimă fișierul de date cu gzip când e salvat pe disk.

en: Conditional on splits not having variables
ro: Condițiile în cazul părților nu au variabile

en: Confidence
ro: Confidență

en: Contents
ro: Conținut

en: Continue _Without Saving
ro: Continuă _fără salvare

en: Continuous
ro: Continuu

en: Convert the file
ro: Convertește fișierul

en: Copy an existing Budget
ro: Copiază un buget existent

en: Copy the current selection to clipboard
ro: Copiază selecția curentă în memoria clipboard

en: Copy the selected transaction into clipboard
ro: Copiază tranzacția aleasă în memorie

en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
ro: Drepturi de autor © 1997-%s Contribuitorii GnuCash.

en: Could not create opening balance.
ro: Nu pot crea un sold inițial.

en: Could not make a backup of the file %s
ro: Nu am putut face o copie de siguranță a fișierului %s

en: Could not open the file %s. The error is: %s
ro: Fișierul %s nu poate fi deschis. Eroarea este: %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
ro: Nu s-a putut scrie în fișierul %s. Verifică dacă ai permisiuni de scriere pentru acest fișier și dacă există suficient spațiu pentru crearea fișierului.

en: Counters
ro: Contoare

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
ro: Creează tranzacțiile automate de la ultima rulare

en: Create a New Budget
ro: Creează un buget nou

en: Create a new Account
ro: Creează un cont nou

en: Create a new Billing Term
ro: Crează un nou termen de plată

en: Create a new customer
ro: Creează un client nou

en: Create a new employee
ro: Creează un angajat nou

en: Create a new file
ro: Creează un fișier nou

en: Create a new invoice
ro: Creează o factură nouă

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
ro: Crează o factură nouă ca duplicat al facturii curente

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
ro: Creează o factură nouă pentru același proprietar ca cel curent

en: Create a new scheduled transaction
ro: Creează o nouă tranzacție programată

en: Create a new vendor
ro: Creează un furnizor nou

en: Create a new voucher
ro: Creează un voucher nou

en: Create a new window for each new register
ro: Creează câte o fereastră nouă pentru fiecare registru nou

en: Create a new window for each new report
ro: Creează câte o fereastră nouă pentru fiecare raport nou

en: Create automatically
ro: Creează în mod automat

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
ro: Creează conturi noi făcând clic pe butonul Nou din principala bară cu instrumente a ferestrei. Va apărea o casetă de dialog în care vei putea introduce detaliile contului. Pentru mai multe informații despre alegerea unui tip de cont sau despre crearea unui plan de conturi, vezi, te rog, manualul online al programului GnuCash.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
ro: Crează tranzacția cu aceste multe zile înainte de data ei efectivă.

en: Created
ro: Creat

en: Created Transactions
ro: Tranzacții create

en: Credit Account
ro: Cont de credit

en: Credit Accounts
ro: Conturi de credit

en: Credit Card
ro: Card de credit

en: Credit Formula
ro: Formula de credit

en: Credit Lines
ro: Liniile de credit

en: Credit Value
ro: Valoare credit

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
ro: Creditul trebuie să fie o valoare pozitivă sau trebuie lăsat gol.

en: Credited Account Owner
ro: Titular cont creditat

en: Credits
ro: Credite

en: Croatian (MacCroatian)
ro: Croată (MacCroatian)

en: Cross
ro: Cruce

en: Cu_rrency
ro: _Moneda

en: Cu_t
ro: _Taie

en: Cu_t Transaction
ro: T_aie tranzacția

en: Currencies
ro: Valute

en: Currency
ro: Valuta

en: Currency Information
ro: Informații despre valută

en: Current Value:
ro: Valoare curentă:

en: Current Year
ro: Anul curent

en: Custom
ro: Personalizare

en: Custom Multicolumn Report
ro: Raport personalizat pe mai multe coloane

en: Custom date format
ro: Format de dată personalizat

en: Custom format
ro: Formatare personalizată

en: Customer
ro: Client

en: Customer ID
ro: ID client

en: Customer Listing
ro: Lista de clienți

en: Customer Report
ro: Raport client

en: Customer number
ro: Numărul de client

en: Customer number format
ro: Format pentru numărul de client

en: Customer's Invoices
ro: Facturile clientului

en: Customer's Jobs
ro: Sarcinile clientului

en: Customers
ro: Clienți

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
ro: Taie selecția curentă și copiaz-o în memoria clipboard

en: Cut the selected transaction into clipboard
ro: Taie tranzacția aleasă și păstreaz-o în memorie

en: Cyrillic
ro: Chirilică

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ro: Chirilică (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
ro: Chirilică (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
ro: Chirilică (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ro: Chirilică (Windows-1251)

en: DTAUS import data format
ro: Formatul de dată pentru import DTAUS

en: Daily
ro: Zilnic

[ctx: Daily]
en: Every
ro: Fiecare

[ctx: Daily]
en: days.
ro: zile.

en: Daily (360)
ro: Zilnic (360)

en: Daily (365)
ro: Zilnic (365)

en: Date
ro: Data

en: Date Closed
ro: Dată închisă

en: Date Opened
ro: Data deschiderii

en: Date Posted
ro: Data de emitere

en: Date Range
ro: Perioadă

en: Date format
ro: Formatul datei

en: Date format choice
ro: Alegerea formatului pentru dată

en: Date format to use
ro: De folosit formatul datei

en: Date of Report
ro: Data raportului

en: Date of _Entry
ro: Data _intrării

en: Date of duplicated entries
ro: Data intrărilor duplicate

en: Date range of transactions to retrieve:
ro: Perioada de găsire a tranzacțiilor:

en: Date:
ro: Data:

en: Days
ro: Zile

en: De_scription
ro: De_scriere

en: Debit Account
ro: Cont debitor

en: Debit Formula
ro: Formula de debit

en: Debit Value
ro: Valoare debit

en: Debited Account Owner
ro: Titular cont debitat

en: Debits
ro: Debite

en: Decrease
ro: Scade

en: Decrease in capital
ro: Descreșteri în capital

en: Default
ro: Implicit

en: Default Budget
ro: Buget implicit

en: Default Chargeback Project
ro: Proiect implicit pentru refuzul de plată

en: Default alternate background for table cells.
ro: Culoarea alternativă implicită pentru celulele tabelului.

en: Default background for table cells.
ro: Fundalul implicit pentru celulele de tabel.

en: Default color for subtotal rows.
ro: Culoarea implicită pentru rândurile de subtotal.

en: Default currency for new accounts
ro: Moneda curentă pentru conturile noi

en: Default currency for new reports
ro: Moneda implicită pentru raporturile noi

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
ro: Implicit pentru 'căutare nouă', dacă se returnează un număr mai mic de itemi decât acest număr

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
ro: Implicit pentru 'căutare nouă', dacă se returnează un număr mai mic decât numărul de itemi.

en: Degrees
ro: Grade

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete %s?
ro: Șterge %s?

en: Delete Account
ro: Șterge contul

en: Delete Settings
    Deletes the settings saved under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can never be deleted:
    - No settings
    - Gnucash default export format
ro: Șterge reglările
    Șterge reglările salvate sub numele introdus în spațiul alăturat de text.
    Există două nume rezervate care nu pot fi șterse niciodată:
    - Nu există reglări
    - Format prestabilit de exportare Gnucash

en: Delete a commodity
ro: Șterge o marfă

en: Delete a transaction
ro: Șterge o tranzacție

en: Delete all _transactions
ro: Șterge toate _tranzacțiile

en: Delete commodity?
ro: Ștergi marfa?

en: Delete multiple price quotes
ro: Șterge multiplele prețuri ale cotației

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
ro: Șterge jurnalele vechi/fișierele backup după acest număr de zile (0 = niciodată)

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
ro: Șterge vechile fișiere jurnal/de siguranță după acest număr de zile (0 = niciodată).

en: Delete prices?
ro: Ștergeți prețurile?

en: Delete results from current search
ro: Șterge rezultatele din căutarea curentă

en: Delete selected account
ro: Șterge contul ales

en: Delete the Import Settings.
ro: Șterge reglările de importare.

en: Delete the Selected Budget
ro: Șterge bugetul ales

en: Delete the current Billing Term
ro: Șterge termenul de plată curent

en: Delete the current entry
ro: Șterge intrarea curentă

en: Delete the current transaction
ro: Șterge tranzacția curentă

en: Delete the current transaction?
ro: Ștergeți tranzacția curentă?

en: Delete the currently selected transaction template
ro: șterge șablonul selectat al tranzacției

en: Delete the highlighted lot
ro: Șterge impozitul evidențiat

en: Delete the selected scheduled transaction
ro: Șterge tranzacția programată selectată

en: Delete the selected transaction
ro: Șterge tranzacția selectată

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
ro: Ștergeți partea „%s” din tranzacția „%s”?

en: Deleting account %s
ro: Șterge contul %s

en: Deposit
ro: Depozit

en: Depth limit behavior
ro: Comportamentul limitei de adâncime

en: Descending
ro: Descrescător

en: Descri_ption
ro: Descrie_re

en: Description
ro: Descriere

en: Description Field
ro: Rubrica Descriere

en: Description, Notes, or Memo
ro: Descriere, observații sau reamintire

en: Destination account for the auto-balance split.
ro: Contul destinație pentru partea echilibrată automat.

en: Difference
ro: Diferență

en: Direct Debit
ro: Debit direct

en: Discount
ro: Reducere

en: Discount %
ro: Reducere %

en: Discount Days
ro: Zile de reducere

en: Discount How
ro: Felul reducerii

en: Discount Type
ro: Tipul reducerii

en: Discount Type: Monetary Value
ro: Tipul reducerii: valoare monetară

en: Discount Type: Percent
ro: Tipul reducerii: procent

en: Discount and tax both applied on pretax value
ro: Reducerea și taxa aplicată la valoarea netă

en: Discount computed after tax is applied
ro: Reducerea calculată după ce taxa este aplicată

en: Discount days cannot be more than due days.
ro: Zilele de reduceri nu pot fi mai multe decât numărul zilelor scadente.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
ro: Procentajul reducerii trebuie să fie între 0-100 sau trebuie lăsat gol.

en: Discrete
ro: Discret

en: Display
ro: Afișează

en: Display "_tip of the day" dialog
ro: Afișează dialogul "Sfa_tul zilei"

en: Display Columns
ro: Afișează coloane

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
ro: Afișarea unei facturi de client ca chitanță, bon de numerar

en: Display a graph of the selected data.
ro: Afișează o diagramă cu datele selectate.

en: Display a table of the selected data.
ro: Afișează un tabel cu datele selectate.

en: Display accounts as hyperlinks
ro: Arată conturile ca hiperlegături

en: Display as a two column report
ro: Afișează ca raport cu două coloane

en: Display due date?
ro: Arăt data limită?

en: Display in standard, income first, order
ro: Afișează standard, mai întâi venitul, comanda

en: Display ne_gative amounts in red
ro: Afișează sumele ne_gative cu roșu

en: Display negative amounts in red
ro: Afișează sumele negative cu roșu

en: Display the Company Name?
ro: Afișezi numele firmei?

en: Display the Company contact information.
ro: Afișează informațiile de contact ale firmei.

en: Display the account name?
ro: Se afișează numele contului?

en: Display the account?
ro: Se afișează contul?

en: Display the action?
ro: Afișează acțiunea?

en: Display the amount?
ro: Se afișează suma?

en: Display the billing id?
ro: Se afișează id-ul de facturare?

en: Display the check number/action?
ro: Se afișează numărul/acțiunea cecului?

en: Display the check number?
ro: Se afișează numărul cecului?

en: Display the date?
ro: Afișează data?

en: Display the description?
ro: Afișează descrierea?

en: Display the invoice billing terms?
ro: Afișează termenele de plată ale facturii?

en: Display the invoice notes?
ro: Afișezi observațiile facturii?

en: Display the invoice references?
ro: Afișează referințele facturii?

en: Display the memo?
ro: Se afișează memo?

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
ro: Afișează filele la baza ferestrei.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
ro: Afișează antetele pentru filele registrului în partea stângă a ferestrei.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
ro: Afișează antetele pentru filele registrului în partea dreaptă a ferestrei.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
ro: Afișează antetele pentru filele registrului în partea de sus a ferestrei.

en: Display the notes if the memo is unavailable?
ro: Afișezi observațiile dacă reamintirea nu este disponibilă?

en: Display the number of shares?
ro: Afișez numărul de acțiuni?

en: Display the payments applied to this invoice?
ro: Afișează plățile aplicate acestei facturi?

en: Display the price per item?
ro: Afișează preț/item?

en: Display the quantity of items?
ro: Afișează cantitatea itemilor?

en: Display the reconciled date?
ro: Se afișează data de reconciliere?

en: Display the shares price?
ro: Afișez prețul acțiunilor?

en: Display the subtotals?
ro: Arăt subtotalurile?

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
ro: Afișează bara de sumar la baza paginii.

en: Display the summary bar at the top of the page.
ro: Afișează bara de sumar deasupra paginii.

en: Display the totals?
ro: Afișează totalul?

en: Display the transaction date?
ro: Se afișează data tranzacției?

en: Display the transaction description?
ro: Se afișează descrierea tranzacției?

en: Display the transaction reference?
ro: Se afișează referința tranzacției?

en: Display the transaction type?
ro: Se afișează tipul tranzacției?

en: Display this column
ro: Arată această coloană

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
ro: Împarte

en: Dividends
ro: Dividende

en: Do not create log/backup files.
ro: Nu crea fișier de log/backup.

en: Do not import (no action selected)
ro: Nu importă (nicio acțiune selectată)

en: Do not load the last file opened
ro: Nu încărca ultimul fișier deschis

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
ro: Afișează nu netul, ci ajustările mari de debit/credit pentru aceste conturi. Afacerile cu mărfuri vor selecta în mod normal conturile de inventar aici.

en: Do not show
ro: Nu arăta

en: Do you really want to close the order?
ro: Chiar vrei să închizi comanda?

en: Do you really want to post the invoice?
ro: Chiar vrei să emiți factura?

en: Do you really want to post these invoices?
ro: Chiar vrei să emiți această factură?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
ro: Vrei să amâni această reconciliere și să o finalizezi mai târziu?

en: Documents
ro: Documente

en: Don't _tell me again.
ro: Nu-mi spune _din nou.

en: Don't sign reverse any accounts.
ro: Nu marca invers niciun cont.

en: Don't tell me again this _session.
ro: Nu-mi spune din nou în timpul acestei _sesiuni.

en: Double _mode colors alternate with transactions
ro: Culori în _mod dublu, alternând în tranzacții

en: Double-Weeks
ro: La două săptămâni

en: Down
ro: Jos

en: Draw _vertical lines between columns
ro: Desenează linii _verticale între coloane

en: Draw hori_zontal lines between rows
ro: Desenează linii ori_zontale între rânduri

en: Due
ro: Datorat

en: Due Date
ro: Scadența

en: Due Days
ro: Zile de scadență

en: Dup_licate Entry
ro: Dup_lică elementul

en: Dup_licate Transaction
ro: Fă un dup_licat tranzacției

en: Duplicate
ro: Fă un duplicat

en: Duplicate Transaction
ro: Fă un duplicat tranzacției

en: Duplicating a changed transaction
ro: Fă un duplicat tranzacției schimbate

en: E_dit Customer
ro: Mo_difică clientul

en: E_dit Employee
ro: Mo_difică angajatul

en: E_dit Vendor
ro: Mo_difică furnizorul

en: E_nter date:
ro: I_ntroduceți data:

en: E_xamples
ro: E_xemple

en: E_xtensions
ro: E_xtensii

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
ro: De fiecare dată când dată este tipărită, tipărește imediat dedesubt formatul datei cu tipul de 8 puncte, folosind caractere A, L și Z.

en: Easy
ro: Ușor

en: Easy Invoice
ro: Factură rapidă

en: Edit
ro: Modifică

en: Edit Account
ro: Editează cont

en: Edit Bill
ro: Modifică bonul fiscal

en: Edit Customer
ro: Modifică clientul

en: Edit Employee
ro: Modifică angajatul

en: Edit Expense Voucher
ro: Editează voucher de cheltuieli

en: Edit Invoice
ro: Modifică factura

en: Edit Job
ro: Modifică funcția

en: Edit Options
ro: Editează opțiuni

en: Edit Scheduled Transaction
ro: Editează tranzacțiile automate

en: Edit Vendor
ro: Modifică furnizorul

en: Edit _Account
ro: Modifică _contul

en: Edit currency
ro: Modifică valuta

en: Edit report options
ro: Editează opțiunile raportului

en: Edit report style sheets
ro: Modifică foile de stil ale raportului

en: Edit security
ro: Editează securitatea

en: Edit the current Billing Term
ro: Editează termenul de plată curent

en: Edit the current price.
ro: Editează prețul curent.

en: Edit the current transaction
ro: Editează tranzacția curentă

en: Edit the global preferences of GnuCash
ro: Modifică preferințele globale ale GnuCash

en: Edit the list of encodings
ro: Editează lista codificărilor

en: Edit the properties of the current file
ro: Editează proprietățile fișierului curent

en: Edit the selected account
ro: Modifică contul ales

en: Edit the selected customer
ro: Modifică clientul ales

en: Edit the selected employee
ro: Modifică angajatul ales

en: Edit the selected scheduled transaction
ro: Editează tranzacția programată selectată

en: Edit the selected vendor
ro: Modifică furnizorul ales

en: Edit this bill
ro: Modifică acest bon fiscal

en: Edit this invoice
ro: Modifică această factură

en: Edit…
ro: Modifică…

en: Employee
ro: Angajat

en: Employee ID
ro: ID angajat

en: Employee Name
ro: Numele angajatului

en: Employee Report
ro: Raport angajat

en: Employee Username
ro: Numele de utilizator al angajatului

en: Employee number
ro: Numărul angajatului

en: Employee number format
ro: Format pentru numărul angajatului

en: Employees
ro: Angajați

en: Employees Overview
ro: Privire de ansamblu a angajaților

en: Enable Links
ro: Activează legăturile

en: Enable SKIP transaction action
ro: Activează acțiunea de tranzacție SKIP [salt]

en: Enable chart
ro: Activează graficul

en: Enable extra/development/debugging features.
ro: Activează funcțiile suplimentare/de dezvoltare/de depanare.

en: Enable hyperlinks in reports.
ro: Activează legăturile în raporturi.

en: Enable link to chart
ro: Activează legătura la grafic

en: Enable skip transaction action
ro: Activează acțiunea de ignorare a tranzacției

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
ro: Activează acțiunea IGNORĂ în echilibratorul de tranzacții. Dacă e activă, va fi ignorată în mod implicit o tranzacție al cărei cel mai bun scor de potrivire este în zona galbenă (deasupra pragului de ADĂUGARE automată, dar sub pragul de șTERGERE automată).

en: Enabled
ro: Activat

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
ro: Activează echilibrarea bayesiană când potrivește tranzacții importate cu tranzacții existente. Altfel va fi folosit un mecanism bazat pe o regulă mai puțin sofisticată.

en: Enables file compression when writing the data file.
ro: Activează comprimarea fișierului la scrierea fișierului de date.

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
ro: Activează "Sfatul zilei" la pornirea programului GnuCash. Dacă e activă, caseta de dialog va fi afișată. Altfel, nu va fi afișată.

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
ro: Permite crearea automată de noi mărfuri dacă se întâlnește orice marfă necunoscută în timpul importului. În caz contrar, utilizatorul va fi întrebat ce să facă cu fiecare marfă necunoscută.

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
ro: Activează mesajele desfășurate de depanare pentru serviciul bancar online HBCI/AqBanking.

en: End
ro: Sfârșit

en: End Date
ro: Dată de sfârșit

en: End Date:
ro: Dată de sfârșit:

en: End of accounting period
ro: Sfârșitul perioadei contabile

en: End of current quarter
ro: Sfârșitul trimestrului actual

en: End of next month
ro: Sfârșitul lunii următoare

en: End of next quarter
ro: Sfârşitul trimestrului următor

en: End of next year
ro: Sfârșitul anului următor

en: End of previous month
ro: Sfârșitul lunii trecute

en: End of previous quarter
ro: Sfârșitul trimestrului trecut

en: End of previous year
ro: Sfârșitul anului trecut

en: End of this month
ro: Sfârșitul acestei luni

en: End of this quarter
ro: Sfârșitul acestui trimestru

en: End of this year
ro: Sfârșitul acestui an

en: Ending Balance
ro: Sold final

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
ro: Dată de sfârșit (în secunde, din 1 ian. 1970)

en: Ending time period identifier
ro: Identificatorul sfârșitului perioadei de timp

en: English (ASCII)
ro: Engleză (ASCII)

en: Ente_r date:
ro: Int_roduceți data:

en: Enter
ro: Introdu

en: Enter Password
ro: Introduceți parola

en: Enter _Interest Charge…
ro: Introduc costurile _dobânzii…

en: Enter _Interest Payment…
ro: Introdu plata _dobânzii…

en: Enter a description of the split
ro: Introdu descrierea părții

en: Enter a description of the transaction
ro: Introduceți o descriere a tranzacției

en: Enter a name for the account
ro: Introduceți un nume pentru cont

en: Enter a name for the highlighted lot.
ro: Introdu un nume pentru lotul evidențiat.

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
ro: Introdu un titlu pentru această formatare personalizată. Acest titlu va apărea în selectorul "Verifică formatare" al dialogului Tipărește cec. Folosirea titlului unei formatări personalizate existente va cauza suprascrierea acestei formatări.

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
ro: Introdu un cod unic pentru a identifica o marfă, sau poți lăsa gol acest spațiu.

en: Enter an Online Transaction
ro: Introduceți o tranzacție online

en: Enter any notes you want to make about this lot.
ro: Introdu ce observații vrei despre acest lot.

en: Enter credit formula for real transaction
ro: Introdu formula de credit pentru o tranzacție reală

en: Enter debit formula for real transaction
ro: Introdu formula de debit pentru o tranzacție reală

en: Enter notes for the transaction
ro: Introdu observații pentru tranzacție

en: Enter report row/column span
ro: Introdu distanța linie/coloană pentru raport

en: Enter the Discount Amount
ro: Introdu valoarea reducerii

en: Enter the Discount Percent
ro: Introdu procentul reducerii

en: Enter the Discount … unknown type
ro: Introdu reducerea … tip necunoscut

en: Enter the Entry Description
ro: Introdu descrierea intrării

en: Enter the Quantity of units for this Entry
ro: Introdu cantitatea de unități pentru această intrare

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
ro: Introdu tabelul de taxe ce se aplică acestei intrări

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
ro: Introdu contul din care să transferi, sau alege unul din listă

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
ro: Introdu data și numărul acțiunilor câștigate sau pierdute din acțiunile împărțite sau însumate. Pentru sumele de acțiuni (împărțiri negative) folosește o valoare negativă pentru distribuția partajată. De asemenea, poți introcue o descriere a tranzacției sau poți accepta una implicită.

en: Enter the effective share price
ro: Introdu prețul efectiv al acțiunii

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
ro: Introdu contul de venituri/cheltuieli pentru intrare sau alege unul din listă

en: Enter the name of the Customer
ro: Introdu numele clientului

en: Enter the name of the Vendor
ro: Introdu numele vânzătorului

en: Enter the number of shares bought or sold
ro: Introdu numărul de acțiuni cumpărate sau vândute

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
ro: Introdu cea mai mică fracție a mărfii care poate fi schimbată. Pentru stocuri care pot fi schimbate în numere întregi, introdu 1.

en: Enter the type of Entry
ro: Introdu tipul intrării

en: Enter the unit-Price for this Entry
ro: Introdu prețul unitar pentru această intrare

en: Enter your password
ro: Introduceți parola

en: Enter your username and password
ro: Introdu numele de utilizator și parola

en: Entity Not Found: %s
ro: Entitate negăsită: %s

en: Entity type does not match %s: %s
ro: Tipul entității nu se potrivește %s: %s

en: Entries
ro: Intrări

en: Equities
ro: Capital

en: Equity
ro: Capital propriu

en: Equity Statement
ro: Extras de cont pentru capitalul propriu

en: Error
ro: Eroare

en: Error adding price.
ro: Eroare în adăugarea prețului.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
ro: Eroare în expresia regulată '%s':
    %s

en: Escrow Payment
ro: Plată Escrow

en: Estimate
ro: Estimează

en: Estimate Budget Values
ro: Valori estimate pentru buget

en: Every
ro: Fiecare

en: Examples
ro: Exemple

en: Exchange Rate
ro: Rata de schimb

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
ro: Exclude conturile cu filtrul tranzacții către/de la

en: Execute this online transaction now
ro: Execută această tranzacție online acum

en: Existing
ro: Existent

en: Expense
ro: Cheltuială

en: Expense Account
ro: Cont de cheltuieli

en: Expense Accounts
ro: Conturi de cheltuieli

en: Expense Chart
ro: Graficul cheltuielilor

en: Expense Over Time
ro: Cheltuieli suplimentare

en: Expense Piechart
ro: Diagramă circulară pentru cheltuieli

en: Expense Voucher
ro: Voucher de cheltuieli

en: Expense Vouchers
ro: Voucher de cheltuieli

en: Expense voucher number
ro: Voucher de cheltuieli

en: Expense voucher number format
ro: Format pentru numărul voucherului de cheltuieli

en: Expenses
ro: Cheltuieli

en: Expenses vs. Day of Week
ro: Cheltuieli în funcție de zilele săptămânii

en: Export
ro: Exportă

en: Export HTML-formatted report to file
ro: Exportă raportul formatat HTML în fișier

en: Export _Accounts
ro: Exportă _conturi

en: Export as P_DF…
ro: Exportă ca P_DF…

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
ro: Exportă planul de conturi într-un nou fișier GnuCash

en: Exporting file…
ro: Se exportă fișierul…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
ro: Extinde cartea curentă prin unirea cu categoriile unui nou tip de cont

en: Extra Notes
ro: Observații suplimentare

en: Extra Payments
ro: Plăți extra

en: Extra notes to put on the invoice.
ro: Observații suplimentare de introdus în factură.

en: Extra to Charge Card
ro: Extra pentru încărcare card

en: Failed to open log file: %s: %s
ro: Eroare la deschiderea fișierului: %s: %s

en: Fancy
ro: Fantezist

en: Fancy Date Format
ro: Format de dată elegant

en: Fancy Invoice
ro: Socoteală factură

en: Farsi (MacFarsi)
ro: Persană (MacFarsi)

en: Fee
ro: Taxă

en: File %s opened. %s
ro: Fișierul %s deschis. %s

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
ro: Fișierul nu a fost găsit sau nu a putut fi citit. Vă rugăm să alegeți alt fișier.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
ro: Fișierul de autentificat; implicit "/tmp/gnucash.trace"; poate fi "stderr" sau "stdout".

en: Filled circle
ro: Cerc umplut

en: Filled square
ro: Pătrat umplut

en: Filter %s by...
ro: Filtrează %s după...

en: Filter %s by…
ro: Filtrează %s după…

en: Filter By:
ro: Filtrează după:

en: Filter By…
ro: Filtrează după…

en: Filter Type
ro: Tip de filtru

en: Filter account.
ro: Filtrează contul.

en: Filter register by…
ro: Filtrează registrul după…

en: Finance Management
ro: Administrarea finanțelor

[ctx: Finance::Quote]
en: date:
ro: data:

[ctx: Finance::Quote]
en: price:
ro: preț:

[ctx: Finance::Quote]
en: recommended
ro: recomandat

[ctx: Finance::Quote]
en: symbol:
ro: simbol:

en: Find Bill
ro: Caută bonul fiscal

en: Find Customer
ro: Găsește client

en: Find Employee
ro: Găsește angajat

en: Find Expense Voucher
ro: Găsește voucher de cheltuieli

en: Find In_voice…
ro: Găsește _factura…

en: Find Invoice
ro: Găsește factură

en: Find Job
ro: Găsește funcție

en: Find Order
ro: Găsește comandă

en: Find Transaction
ro: Găsește tranzacția

en: Find Vendor
ro: Găsește furnizor

en: Find transactions with a search
ro: Găsește tranzacțiile cu o căutare

en: Finish Account Setup
ro: Sfârșit instalare cont

en: Finish GnuCash Datafile Import
ro: Finalizează importul GnuCash al fișierului de date

en: Finish the reconciliation of this account
ro: Finalizează reconcilierea pentru acest cont

en: First Option
ro: Prima opțiune

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
ro: Prima zi a perioadei contabile, așa cum este stabilită în preferințele globale.

en: First day of the current calendar year.
ro: Prima zi a anului calendaristic actual.

en: First day of the current month.
ro: Prima zi a lunii actuale.

en: First day of the current quarterly accounting period.
ro: Prima zi a trimestrului contabil actual.

en: First day of the next calendar year.
ro: Prima zi a anului calendaristic următor.

en: First day of the next month.
ro: Prima zi a lunii următoare.

en: First day of the next quarterly accounting period.
ro: Prima zi a trimestrului contabil următor.

en: First day of the previous calendar year.
ro: Prima zi a anului calendaristic trecut.

en: First day of the previous month.
ro: Prima zi a lunii trecute.

en: First day of the previous quarterly accounting period.
ro: Prima zi a trimestrului contabil trecut.

en: Flatten list to depth limit
ro: Nivelează lista la limita adâncimii

en: Footer
ro: Subsol

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
ro: Pentru informațiile tale: acest cont are deja o balanță notată a %s

en: Forever
ro: Pentru totdeauna

en: Form
ro: Formular

en: Forward
ro: Înainte

en: Fourth Options
ro: A patra opțiune

en: Fraction
ro: Raport de paritate

en: Frequency
ro: Frecvență

en: Friday
ro: Vineri

en: From
ro: De la

en: Frozen
ro: Înghețat

en: Full Category Path
ro: Calea completă a categoriei

en: Funds In
ro: Fonduri intrate

en: Funds Out
ro: Fonduri ieșite

en: Future Minimum
ro: Minim viitor

en: Future Minimum (%s)
ro: Minim în viitor (%s)

en: Future Minimum (Report)
ro: Minim viitor (raport)

en: Future value
ro: Valoare viitoare

en: Future:
ro: În viitor:

en: Gain
ro: Câștigă

en: Gain/Loss
ro: Câștiguri/Pierderi

en: Gains
ro: Câștiguri

en: General Journal
ro: Registru jurnal

en: General Ledger
ro: Registru general (cartea mare)

en: General background color for report.
ro: Culoarea fundalului general pentru raport.

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
ro: Generat de o factură. Încearcă sa nu postezi factura.

en: Generic import transaction matcher
ro: Organizatorul de tranzacții pentru importul generic

en: Georgian (GEOSTD8)
ro: Gregoriană (GEOSTD8)

en: Get Quotes
ro: Obține cotațiile

en: Get Transactions Online
ro: Obține tranzacțiile online

en: Get _Balance
ro: Obține _balanța

en: Get _Transactions…
ro: Obține _tranzacții…

en: Get new online quotes for stock accounts.
ro: Obține noile cotații online pentru conturile de acțiuni.

en: Get the transactions online through Online Banking
ro: Obține tranzacțiile online prin Banca online

en: Give the children the same type?
ro: Oferă copiii același tip?

en: GnuCash Account Name
ro: Nume cont GnuCash

en: GnuCash Preferences
ro: Preferințe GnuCash

en: GnuCash Tip Of The Day
ro: Sfatul zilei de la GnuCash

en: GnuCash account name
ro: Nume de cont GnuCash

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
ro: GnuCash nu poate recunoaște conținutul uneia dintre rubrici. Trebuie introdusă o formulare valabilă.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
ro: GnuCash nu a putut obține accesul exclusiv la %s.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
ro: GnuCash nu poate obține cheia pentru %s. Această bază de date poate că este folosită de către un alt utilizator, caz în care n-ar trebui să exporți baza de date. Vrei să procedezi la exportarea bazei de date?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
ro: GnuCash nu poate obține cheia pentru %s. Această bază de date poate că este folosită de către un alt utilizator, caz în care n-ar trebui să imporți baza de date. Vrei să procedezi la importarea bazei de date?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
ro: GnuCash nu poate obține cheia pentru %s. Această bază de date poate că este folosită de către un alt utilizator, caz în care n-ar trebui să deschizi baza de date. Vrei să procedezi la deschiderea bazei de date?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
ro: GnuCash nu poate obține cheia pentru %s. Această bază de date poate că este folosită de către un alt utilizator, caz în care n-ar trebui să salvezi baza de date. Vrei să procedezi la salvarea bazei de date?

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
ro: GnuCash folosește conturi separate de venituri și cheltuieli, iar nu categorii, pentru a clasifica tranzacțiile tale. Fiecare categorie din fișierul tău QIF va fi convertită într-un cont GnuCash.
    
    Pe pagina următoare, vei avea ocazia să vezi potrivirile sugerate între categoriile QIF și conturile GnuCash. Poți schimba sugestiile, dacă nu-ți plac, făcând dublu clic pe linia ce conține numele categoriei.
    
    Dacă te răzgândești mai târziu, poți reorganiza în siguranță structura contului din GnuCash.

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
ro: GnuCash va estima valorile bugetului pentru conturile alese pe baza tranzacțiilor anterioare.

en: Grand Total
ro: Totalul mare

en: Grand Total Cell Color
ro: Culoarea pentru celula totalului mare

en: Greek
ro: Greacă

en: Greek (ISO-8859-7)
ro: Greacă (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
ro: Greacă (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
ro: Greacă (Windows-1253)

en: Green
ro: Verde

en: HTML Style Sheet Properties: %s
ro: Proprietăți pentru foaia de stil HTML: %s

en: HTML Style Sheets
ro: Foi de stil HTML

en: H_idden
ro: Asc_uns

en: Half Year
ro: Semestru

en: Have a nice day!
ro: O zi plăcută!

en: Heading Alignment
ro: Aliniere antet

en: Heading Banner
ro: Baner pentru antet

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Hebrew (IBM-862)
ro: Ebraică (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
ro: Ebraică (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
ro: Ebraică (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
ro: Ebraică (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
ro: Ebraică (Windows-1255)

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Hours
ro: Ore

en: How did you pay for this item?
ro: Cum ai plătit pentru acest item?

en: How many automatic decimal places will be filled in.
ro: Câte zecimale vor fi adăugate automat.

en: How many days in advance to notify the user.
ro: Cu câte zile înainte se anunță utilizatorul.

en: How many days in advance to remind the user.
ro: Cu câte zile înainte trebuie anunțat utilizatorul.

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
ro: Câte zile în viitor să avertizez despre facturile ce urmează a fi scadente.

en: ISO-8859-1 (West European)
ro: ISO-8859-1 (Vest European)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
ro: ISO-8859-15 (Vest European, Euro sign)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
ro: ISO-8859-16 (Sud-Est European)

en: ISO-8859-2 (East European)
ro: ISO-8859-2 (Est European)

en: ISO-8859-3 (South European)
ro: ISO-8859-3 (Sud European)

en: ISO-8859-4 (North European)
ro: ISO-8859-4 (Nord European)

en: ISO-8859-7 (Greek)
ro: ISO-8859-7 (Grec)

en: Icelandic (MacIcelandic)
ro: Islandeză (MacIcelandic)

en: Identical commodities
ro: Mărfuri identice

en: Identification
ro: Identificare

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
ro: Dacă e activă, toate liniile care compun o singură tranzacție vor folosi aceeași culoare de fundal. Altfel, culoarile de fundal alternează la fiecare linie.

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ro: Dacă e activă, GnuCash afișează o întrebare de confirmare de fiecare dată când pornește salvarea automată. Altfel, nicio explicație nu e arătată.

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ro: Dacă e activă, GnuCash afișează o explicație pentru trăsătura salvare-automată, când aceasta pornește pentru prima dată. Altfel, nu sunt afișate niciun fel de explicații externe.

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
ro: Dacă e activă, GnuCash va insera automat o virgulă zecimală pentru valorile introduse fără zecimale. Altfel, GnuCash nu va modifica numerele introduse.

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
ro: Dacă e activă, un buton "Închide" va fi afișat pe fiecare filă a agendei care poate fi închisă. Altfel, nu va fi afișat pe filă un asemenea buton. Chiar și fără această setare, paginile pot fi întotdeauna închise via meniul "Închide" sau butonul "Închide" de pe bara de instrumente.

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
ro: Dacă e activă, un ecran de pornire va fi arătat la pornire. Altfel, nu va fi afișat niciun ecran.

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
ro: Dacă este activă, după reconcilierea unui card de credit, cere utilizatorului să introducă o plată prin cardul de credit. Altfel, nu cere utilizatorului acest lucru.

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
ro: Dacă e activă, toate tranzacțiile marcate ca fiind decontate în registru vor apărea deja selectate în caseta de dialog pentru reconciliere. Altfel nicio tranzacție nu va fi inițial selectată.

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
ro: Dacă e activă, fiecare tranzacție automată nou creată va avea setat implicit propriul ei semnalizator 'creare automată'. Utilizatorul poate schimba acest semnalizator în timpul creării tranzacției sau oricând altcândva mai târziu, prin editarea tranzacției automate.

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
ro: Dacă e activă, la pornire GnuCash va verifica după facturi care vor fi scadente curând. Daca da, va prezenta utilizatorului un dialog de notificare. Termenul "curând" este controlat de setarea "Zile înainte". Altfel GnuCash nu va verifica după facturi scadente.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
ro: Dacă e activă, închiderea filelor va duce la fila cea mai curând vizitată. Altfel, închiderea unei file va muta cu o filă spre stânga.

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
ro: Daca e activă, fiecare factură nouă va fi deschisă în fereastră nouă. Altfel facturile noi vor fi deschise ca și tab în fereastra principală.

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
ro: Dacă e activă, fiecare nou registru va fi deschis într-o fereastră nouă. Altfel, fiecare nou registru va fi deschis ca o file în fereastra principală.

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
ro: Dacă e activă, fiecare nou raport va fi deschis în propria sa fereastră. Altfel, noile rapoarte vor fi deschise ca file în fereastra principală.

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
ro: Dacă este activă, etichetele contabile formale „Credit” și „Debit” vor fi utilizate pentru rubricile de pe ecran. În caz contrar, se vor folosi etichete informale, cum ar fi Creștere/Descreștere, „Fonduri intrate”/„Fonduri ieșite”, etc.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
ro: Dacă e activă, GnuCash va permite ruperea intenționată a compatibilității fișierelor cu vechile versiuni, astfel încât un fișier de date salvat în această versiune nu va putea fi citit din nou cu o versiune mai veche.

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
ro: Dacă e activă, vor fi afișate mărfurile (acțiunile) non-valutare. Altfel vor fi ascunse.

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
ro: Dacă e activ, numai itemii marcați ca 'activ' în clasa curentă vor fi căutați. Altfel toți itemii din clasa curentă vor fi căutați.

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
ro: Dacă e activă, apăsarea tastei enter va muta la sfârșitul registrului. Altfel, apăsarea tastei enter va trimite la următoarea linie a tranzacției.

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
ro: Dacă e activă, PIN-ul pentru HBCI/AqBanking actions va fi reamintită în memorie în timpul sesiunii. Altfel va trebui introdusă din nou în timpul unei sesiuni când e nevoie de aceasta.

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
ro: Dacă e activă, fereastra va fi închisă automat când se încheie procesul de import HBCI/AqBanking. Altfel el va rămâne deschis.

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
ro: Dacă e activă, folosește formatul de timp de 24 de ore. Altfel, folosește formatul de timp de 12 ore.

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
ro: Daca e bifat, fiecare factură va fi deschisă în fereastra din nivelul superior. Daca e gol, factura va fi deschisă în fereastra curentă.

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
ro: Dacă e selectată, fiecare registru va fi deschis în propria sa fereastră. Dacă nu, registrul va fi deschis în fereastra curentă.

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
ro: Dacă e selectată, fiecare raprot va fi deschis în propria sa fereastră. Dacă nu, raportul va fi deschis în fereastra curentă.

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
ro: Dacă e selectată, vor fi afișate mărfurile fără valută în bara de sumar. Dacă nu e selectată, vor fi afișate doar valutele.

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
ro: Dacă e setat ca activă, atunci taxa este inclusă implicit în intrări de acest tip. Această setare este moștenită de clienții și vânzătorii noi.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
ro: Dacă ești obișnuit cu alte programe financiare, precum Quicken, fii atent la faptul că GnuCash folosește conturi în locul categoriilor, pentru a înregistra venituri și cheltuieli. Pentru mai multe informații despre conturile de venituri și cheltuieli, te rog vezi manualul online al programului GnuCash.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
ro: Dacă ești într-o situație cu monede multiple, schimburile ar putea să nu fie corecte.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
ro: Dacă nu salvați, schimbările din ultimele %d zile și %d ore vor fi pierdute.

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
ro: Dacă nu salvați, schimbările din ultimele %d ore și %d minute vor fi pierdute.

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
ro: Dacă apeși butonul <i>Da</i>, dialogul <i>Bun venit în GnuCash</i> va fi afișat din nou data viitoare când vei porni GnuCash. Dacă apeși butonul <i>Nu</i>, nu va fi afișat din nou.

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
ro: Dacă vrei să înregistrezi un preț de acțiune pentru împărțire, introdu-l mai jos. Poți să-l lași gol în siguranță.

en: Ignored
ro: Ignorat

en: Ignoring category line
ro: Se ignoră linia categoriei

en: Illegal variable in expression.
ro: Variabilă nepermisă în expresie.

en: Images
ro: Imagini

en: Imbalance
ro: Dezechilibru

en: Import
ro: Importă

en: Import Account Assistant
ro: Asistent de import pentru cont

en: Import Account Preview, first 10 rows only
ro: Previzualizare a importului de conturi, numai primele 10 rânduri

en: Import Accounts Now
ro: Importă conturile acum

en: Import QIF files
ro: Importă fișiere QIF

en: Import Summary
ro: Rezumatul operațiunii de importare

en: Import _OFX/QFX…
ro: Importă _OFX/QFX…

en: Import _QIF…
ro: Importă _QIF…

en: Import a Quicken QIF file
ro: Importă un fișier Quicken QIF

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ro: În anumite locuri ATM-urile comerciale (nu cele ce aparțin unei instituții financiare) sunt instalate în locuri precum magazine convenționale. Aceste ATM-uri adaugă plata direct la sumă, în loc să o arate ca o tranzacție separată sau în plățile tale lunare bancare. De exemplu, retragi $100 și încarci $101,50 plus onorarii Interac. Dacă introduci manual această sumă de $00, sumele nu se vor echilibra. Trebuie să setezi aceasta oriunde este maxim, precum plăți în aria ta (în unitățile monedei tale locale), astfel încât tranzacția să fie recunoscută ca o potrivire.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
ro: În fereastra de reconciliere, puteți apăsa pe spațiu pentru a marca tranzacțiile ca reconciliate. Puteți să apăsați pe Tab și Shift-Tab pentru a vă muta între depuneri și retrageri.

en: Include Century
ro: Include secol

en: Include Sub-Accounts
ro: Include subconturi

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
ro: Include conturile cu filtrul tranzacții către/de la

en: Include _grand total
ro: Include totalul _mare

en: Include _non-currency totals
ro: Include totalurile _non-valutare

en: Include _subaccounts
ro: Include _subconturi

en: Include accounts that have a zero share balances.
ro: Include conturile care au balanțe partajate zero.

en: Include accounts with no shares
ro: Include conturile fără acțiuni

en: Include accounts with zero total balances
ro: Include conturi cu balanța totală zero

en: Include assets total
ro: Include totalul activelor

en: Include equity total
ro: Include capitalul total

en: Include expense total
ro: Include total cheltuieli

en: Include liabilities total
ro: Include totalul pasivelor

en: Include revenue total
ro: Include totalul veniturilor

en: Include this entry on this credit note?
ro: Incluzi această intrare în această notă de credit?

en: Include this entry on this invoice?
ro: Incluzi această intrare în această factură?

en: Income
ro: Venituri

en: Income Account
ro: Cont de venituri

en: Income Accounts
ro: Conturi de venituri

en: Income Chart
ro: Graficul veniturilor

en: Income Over Time
ro: Venituri suplimentare

en: Income Piechart
ro: Diagramă circulară pentru venituri

en: Income Statement
ro: Declarație de venituri

en: Income account for security "%s"
ro: Cont de venituri pentru securitate "%s"

en: Income and Expense
ro: Venituri și cheltuieli

en: Income and Expense categories
ro: Categorii de venituri și cheltuieli

en: Income summary accounts
ro: Sumarul conturilor de venituri

en: Income vs. Day of Week
ro: Venituri în funcție de zilele săptămânii

en: Income%sSalary%sTaxable
ro: Venituri%sSalarii%sImpozitabile

en: Income/Expense Chart
ro: Grafic venituri/cheltuieli

en: Increase
ro: Crește

en: Increase in capital
ro: Crește în capital

en: Indian
ro: Indiană

en: Info
ro: Informații

en: Initial Online Banking Setup
ro: Instalare inițială Bancă online

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
ro: Instalarea inițială a accesului la serviciul bancar online (HBCI sau OFX DirectConnect, folosind AqBanking)

en: Initialize Test Data
ro: Inițializează datele de test

en: Insurance
ro: Asigurare

en: Insurance Payment
ro: Plată asigurare

en: Interest
ro: Dobândă

en: Interest Charge
ro: Cost dobândă

en: Interest Payment
ro: Plată dobândă

en: Interest Rate Change Frequency
ro: Frecvența schimbării ratei dobânzii

en: Interest rate
ro: Dobândă

en: Interface
ro: Interfață

en: Invalid Account in Split
ro: Cont greșit în divizare

en: Invalid Transactions
ro: Tranzacții nevalabile

en: Investment Portfolio
ro: Portofoliu de investiții

en: Investments
ro: Investiții

en: Invoice
ro: Factură

en: Invoice ID
ro: ID factură

en: Invoice Information
ro: Informații despre factură

en: Invoice Notes
ro: Observații în factură

en: Invoice Number
ro: Numărul facturii

en: Invoice Owner
ro: Proprietarul facturii

en: Invoice number
ro: Număr de factură

en: Invoice number format
ro: Format pentru numărul de factură

en: Invoiced?
ro: Facturat?

en: Invoices _Due Reminder
ro: _Notificator pentru facturile scadente

en: Is Closed?
ro: Este închisă?

en: Is Paid?
ro: Este plătită?

en: Is Posted?
ro: A fost emisă?

en: Is tax included in this type of business entry?
ro: Taxa este inclusă în acest tip de intrare de afacere?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
ro: Este taxa deja inclusă în prețul acestei intrări?

en: Is this entry billable to a customer or job?
ro: Este aceasă intrare imputabilă unui client sau unei funcție?

en: Is this entry credited?
ro: Este această intrare creditată?

en: Is this entry invoiced?
ro: Este această intrare facturată?

en: Is this entry taxable?
ro: Este această intrare taxabilă?

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
ro: Publică online o nouă tranzacție internă a băncii prin serviciul Bancă online

en: Items you selected:
ro: Itemii pe care i-ai selectat:

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Japanese (EUC-JP)
ro: Japoneză (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ro: Japoneză (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
ro: Japoneză (Shift_JIS)

en: Job
ro: Lucrare

en: Job Active
ro: Funcție activă

en: Job Dialog
ro: Dialogul funcției

en: Job Information
ro: Informații despre funcție

en: Job Name
ro: Nume funcție

en: Job Number
ro: Număr funcție

en: Job name:
ro: Nume job:

en: Job number
ro: Număr de sarcină

en: Job number format
ro: Formatul numărului de sarcină

en: Job number:
ro: Număr job:

en: Jobs
ro: Sarcini

en: Just a Date Option
ro: Doar o opțiune pentru dată

en: Kind of trial balance to generate.
ro: Felul de balanță tentativă care să fie generat.

en: Korean
ro: Coreană

en: Korean (EUC-KR)
ro: Koreană (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ro: Koreană (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
ro: Koreană (JOHAB)

en: Korean (UHC)
ro: Koreană (UHC)

en: Label the assets section
ro: Etichetă pentru secțiunea de active

en: Label the equity section
ro: Etichetă pentru secțiunea de capital

en: Label the expense section
ro: Etichetează secțiunea de cheltuieli

en: Label the liabilities section
ro: Etichetă pentru secțiunea pasivelor

en: Label the revenue section
ro: Etichetează secțiunea de venituri

en: Last Friday
ro: Vinerea trecută

en: Last Monday
ro: Lunea trecută

en: Last Num
ro: Ultimul nr

en: Last Occur
ro: Ultima apariție

en: Last Occurred:
ro: Ultima ocurență:

en: Last Saturday
ro: Sâmbăta trecută

en: Last Sunday
ro: Duminica trecută

en: Last Thursday
ro: Joia trecută

en: Last Tuesday
ro: Marțea treacută

en: Last Valid Year:
ro: Ultimul an valid:

en: Last Wednesday
ro: Miercurea trecută

en: Last Year
ro: Anul trecut

en: Last day of month
ro: Ultima zi a lunii

en: Last day of next month.
ro: Ultima zi a lunii următoare.

en: Last day of next quarterly accounting period.
ro: Ultima zi a trimestrului contabil următor.

en: Last day of previous month.
ro: Ultima zi a lunii trecute.

en: Last day of previous quarterly accounting period.
ro: Ultima zi a trimestrului contabil trecut.

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
ro: Ultima zi a perioadei contabile, așa cum este stabilită în preferințele globale.

en: Last day of the current calendar year.
ro: Ultima zi a anului calendaristic actual.

en: Last day of the current month.
ro: Ultima zi a lunii actuale.

en: Last day of the current quarterly accounting period.
ro: Ultima zi a trimestrului contabil actual.

en: Last day of the next calendar year.
ro: Ultima zi a anului calendaristic următor.

en: Last day of the previous calendar year.
ro: Ultima zi a anului calendaristic trecut.

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
ro: Modificat ultima dată pe %a, %b %d, %Y la %I:%M %p

en: Last pathname used
ro: Ultima cale folosită

en: Left
ro: Stânga

en: Let GnuCash _add an adjusting split
ro: Permite programului GnuCash să _adauge o parte pentru ajustare

en: Levels of Subaccounts
ro: Nivele ale subconturilor

en: Liabilities
ro: Pasive

en: Liabilities Over Time
ro: Datorii suplimentare

en: Liability
ro: Pasiv

en: Liability Chart
ro: Graficul pasivelor

en: Liability Piechart
ro: Diagramă circulară pentru pasive

en: Line
ro: Linie

en: Line Chart
ro: Grafic cu linii

en: Line Width
ro: Lățimea liniei

en: Link Color
ro: Culoarea legăturilor

en: Link text color.
ro: Culoarea textului legăturii.

en: List
ro: Listă

en: List items selected
ro: Listează itemii selectați

en: Listing
ro: Listare

en: Loading data…
ro: Încărcare date…

en: Loading…
ro: Încarc…

en: Loan
ro: Împrumut dat

en: Loan Details
ro: Detaliile împrumutului

en: Loan Payment
ro: Plată împrumut

en: Loan Repayment
ro: Rambursare împrumut

en: Loan Repayment Option: "%s"
ro: Opțiune pentru plata împrumutului: "%s"

en: Loan Repayment Options
ro: Oțiuni de rambursare a împrumutului

en: Loan Review
ro: Revizuire împrumut

en: Locale:
ro: Local:

en: Loss
ro: Pierdere

en: Lot
ro: Impozit

en: Lots in Account %s
ro: Impozite în contul %s

en: Make Pdf
ro: Faceți PDF

en: Make Scheduled Transaction
ro: Fă tranzacția automată

en: Make a copy of the current entry
ro: Fă o copie a intrării curente

en: Make a copy of the current transaction
ro: Fă o copie a tranzacției curente

en: Make a printable bill
ro: Creează un bon fiscal ce poate fi tipărit

en: Make a printable invoice
ro: Crează o factură tipăribilă

en: Manage your finances, accounts, and investments
ro: Administrează-ți finanțele, conturile și investițiile

en: Margin Interest
ro: Limita dobânzii

en: Mark split as unreconciled?
ro: Marchează partea ca nereconciliată?

en: Mark transaction split as unreconciled
ro: Marchează partea de tranzacție ca nereconciliabilă

en: Marker
ro: Marcator

en: Marker Color
ro: Culoare de marcaj

en: Markup
ro: Marja de profit

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
ro: Potrivește conturile QIF cu conturile GnuCash

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
ro: Potrivește categoriile QIF cu conturile GnuCash

en: Match _display threshold
ro: Pragul de afișare a _potrivirii

en: Match missing!
ro: Lipsă potrivire!

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
ro: Potrivește terții/memo-urile cu conturile GnuCash

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
ro: Potrivește "ziua săptămânii" și "ziua lunii"? (de exemplu, "a doua joi" a fiecărei luni)

en: Maximum
ro: Maxim

en: Maximum ATM fee amount in your area
ro: Maximul de plăți ATM în zona ta

en: Maximum Bars
ro: Numărul maxim de bare

en: Maximum Slices
ro: Numărul maxim de părți

en: Memo Field
ro: Rubrica Reamintire

en: Minimum
ro: Minim

en: Minimum # of entries
ro: # minim de intrări

en: Minimum score to be displayed
ro: Scorul minim de afișat

en: Miscellaneous Payment
ro: Plăți diverse

en: Monday
ro: Luni

en: Money In
ro: Bani intrați

en: Money Market
ro: Bursă

en: Money Out
ro: Bani ieșiți

en: Money into selected accounts comes from
ro: Banii din conturile selectate vin din

en: Money out of selected accounts goes to
ro: Banii din conturile selectate merg în

en: Monthly
ro: Lunar

en: Months
ro: Luni

en: Most recent
ro: Cel mai recent

en: Most recently opened file
ro: Fișierul deschis cel mai recent

en: Move Entry Do_wn
ro: Mută în jo_s

en: Move Entry _Up
ro: Mută în s_us

en: Move _up
ro: Mută în _sus

en: Move back one step in the history
ro: Mută înapoi cu un pas în istorie

en: Move dow_n
ro: Mută în _jos

en: Move forward one step in the history
ro: Merge înainte un pas în istorie

en: Move the current entry one row downwards
ro: Mută intrarea curentă cu un rând mai jos

en: Move the current entry one row upwards
ro: Mută intrarea curentă cu un rând mai sus

en: Move the selected transaction template one row down
ro: Mută șablonul selectat al tranzacției cu o linie mai jos

en: Move the selected transaction template one row up
ro: Mută șablonul selectat al tranzacției cu o linie mai sus

en: Move to the blank entry at the bottom
ro: Treci la rubrica goală din partea de jos

en: Move to the blank entry at the bottom of the Invoice
ro: Treci la rubrica goală din josul facturii

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
ro: Mută la o tranzacție nouă la sfârșitul registrului

en: Multi Choice Option
ro: Opțiunea de alegeri multiple

en: Multicolumn View
ro: Arată pe mai multe coloane

en: Mutual Fund
ro: Fond de investiții

en: Mutual Funds
ro: Fonduri de investiții

en: Name
ro: Nume

en: Name for new template
ro: Numele noului model

en: Name of organization or company prepared for.
ro: Numele organizației sau al firmei pentru care a fost pregătit.

en: Name of organization or company the report is prepared for.
ro: Numele organizației sau al firmei pentru care se întocmește raportul.

en: Name of organization or company.
ro: Numele organizației sau al firmei.

en: Name of the company
ro: Numele firmei

en: Name of the report to run
ro: Numele raportului de rulat

en: Namespace
ro: Spațiu de nume

en: Ne_w
ro: No_u

en: Ne_w Balance
ro: S_old nou

en: Net Change
ro: Variație netă

en: Net Income
ro: Venit net

en: Net Loss
ro: Pierdere netă

en: Net Profit
ro: Profit net

en: Net Worth Barchart
ro: Grafic cu bare al valorii nete

en: Net income
ro: Venit net

en: Net loss
ro: Pierdere netă

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ro: Conexiunea prin HTTP este dezactivată. O puteți activa din secțiunea Rețea a dialogului de Preferințe.

en: Never
ro: Niciodată

en: Never End
ro: Fără sfârșit

en: New
ro: Nou

en: New Account
ro: Cont nou

en: New Account Hierarchy Setup
ro: Setează un nou plan de conturi

en: New Account _Hierarchy…
ro: _Plan de conturi nou…

en: New Accounts _Page
ro: _Pagină nouă de conturi

en: New Bill
ro: Bon fiscal nou

en: New Book Options
ro: Opțiuni registru nou

en: New Customer
ro: Client nou

en: New Employee
ro: Angajat nou

en: New Expense Voucher
ro: Voucher de cheltuieli nou

en: New Invoice
ro: Factură nouă

en: New Job
ro: Funcție nouă

en: New Order
ro: Comandă nouă

en: New Style Sheet
ro: Foaie de stil nouă

en: New Vendor
ro: Furnizor nou

en: New Voucher
ro: Voucher nou

en: New Window with _Page
ro: Fereastră nouă cu _pagină

en: New _Bill
ro: _Bon fiscal nou

en: New _Bill…
ro: _Bon fiscal nou…

en: New _File
ro: _Fișier nou

en: New _Invoice
ro: _Factură nouă

en: New _Invoice…
ro: _Factură nouă…

en: New search
ro: Căutare nouă

en: New security
ro: Securitate nouă

en: New top level account
ro: Nou cont de bază

en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
ro: Nou, DEZECHILIBRATĂ (are nevoie de cont pentru a transfera %s)!

en: New, already balanced
ro: Nouă, deja echilibrată

en: New, transfer %s to (auto) "%s"
ro: Nou, transferă %s în "%s" (automat)

en: New, transfer %s to (manual) "%s"
ro: Nou, transferă %s în "%s" (manual)

en: New?
ro: Nou?

en: Next Balance
ro: Următorul sold

en: Next Occur
ro: Următoarea apariție

en: Next Option
ro: Opțiunea următoare

en: Next budget period
ro: Următoarea perioadă de buget

en: Next most recently opened file
ro: Următorul fișier deschis recent

en: No
ro: Nu

en: No Account selected. Please try again.
ro: Niciun cont selectat. Vă rugăm reîncercați.

en: No Fancy Date Format
ro: Format de dată prietenos

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
ro: Nu s-a găsit niciun cont de servicii bancare online pentru acest cont GnuCash. Aceste tranzacții nu vor fi executate de serviciul bancar online.

en: No Settings
ro: Fără reglări

en: No accounts selected
ro: Niciun cont selectat

en: No change
ro: Fără schimbări

en: No data
ro: Nu există date

en: No description provided.
ro: Nicio descriere oferită.

en: No help available.
ro: Niciun ajutor disponibil.

en: No matching transactions found
ro: Nu au fost găsite tranzacții care să se potrivească

en: No read permission to read from file %s.
ro: Nu există permisiuni pentru a citi din fișierul %s.

en: No such entity: %s
ro: Nu există această entitate: %s

en: No such owner entity: %s
ro: Nu există acest proprietar de entitate: %s

en: No such price: %s
ro: Nu există un asemenea preț: %s

en: No suitable backend was found for %s.
ro: N-a fost găsit niciun fundal asemănător pentru %s.

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
ro: Nu s-a găsit nicio tranzacție care să se potrivească cu intervalul de timp și selecția contului specificat în panoul Opțiuni.

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
ro: Nu e selectată nicio factură validă. Click pe butonul Opțiuni și selectează factura de folosit.

en: No warnings to reset.
ro: Niciun avertisment de resetat.

en: No, keep them as they are
ro: Nu, păstrează-i așa cum sunt

en: No, n_ever
ro: Nu, nicio_dată

en: Non-void only
ro: Doar nevide

en: None
ro: Nimic

en: Normal body text color.
ro: Culoarea textului normal.

en: Not Cleared
ro: Nedecontate

en: Not a defined function
ro: Funcție nedefinită

en: Not a variable
ro: Nu este o variabilă

en: Not found
ro: Negăsit

en: Not scheduled
ro: Neautomată

en: Notes
ro: Observații

en: Notify me when created
ro: Anunță-mă când a fost creat(ă)

en: Now + 1 Year
ro: Acum + 1 an

en: Num
ro: Nr

en: Num_ber
ro: Nu_măr

en: Number
ro: Număr

en: Number Option
ro: Opțiune pentru număr

en: Number cell
ro: Număr celulă

en: Number header
ro: Antet număr

en: Number of automatic decimal places
ro: Numărul de zecimale plasate automat

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
ro: Numărul de unități de calendar în recurență: ex. bisăptămânal = la 2 săptămâni; trimestrial = la 3 luni

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Number of files in history
ro: Număr de fișiere în istoric

en: Number/Action
ro: Număr/acțiune

en: Numeric error
ro: Eroare numerică

en: Offset between documents:
ro: Diferență între documente:

en: Omit Accounts
ro: Omite conturile

en: Omit zero balance figures
ro: Omite balanțele egale cu zero

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
ro: La preimprimarea cecurilor conținând mai multe cecuri pe pagină, această setare arată care poziție a cecului trebuie tipărită. Valorile posibile sunt 0, 1 și 2, corespunzând pozițiilor cecului pe pagină sus, mijloc și jos.

en: On the
ro: Pe

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
ro: Pe pagina următoare, conturile din fișierele tale QIF și orice acțiuni sau fonduri deschise pentru investiții pe care le deții vor fi armonizate cu conturile GnuCash. Dacă există conturi GnuCash cu același nume sau cu un nume asemănător și tip compatibil, acel cont va fi folosit ca o pereche; altfel, GnuCash va crea un nou cont cu același nume și tip ca cel al contului QIF. Dacă nu-ți convine contul GnuCash sugerat, fă dublu clic pentru a-l schimba.
    
    Reține că GnuCash va crea multe conturi care nu există în celălalt program de finanțe al tău, incuzând câte un cont separat pentru fiecare acțiune pe care o deții, conturi separate pentru comisioanele de brokeraj, conturi speciale "Capital propriu" (subconturi pentru profituri reinvestite, în mod implicit), care sunt surse pentru soldul tău inițial etc. Toate aceste conturi vor apărea pe pagina următoare, astfel încât le poți modifica dacă vrei, dar e mai sigur să le lași așa cum sunt.

en: Once
ro: O dată

en: One Month
ro: O luna

en: One Month Ago
ro: Cu o lună în urmă

en: One Month Ago.
ro: Cu o lună în urmă.

en: One Month Ahead
ro: Peste o lună

en: One Month Ahead.
ro: Peste o lună.

en: One Week Ago
ro: Cu o săptămână în urmă

en: One Week Ago.
ro: Cu o săptămână în urmă.

en: One Week Ahead
ro: Peste o săptămână

en: One Week Ahead.
ro: Peste o săptămână.

en: One Year
ro: Un an

en: One Year Ago
ro: Cu un an în urmă

en: One Year Ago.
ro: Cu un an în urmă.

en: One Year Ahead
ro: Peste un an

en: One Year Ahead.
ro: Peste un an.

en: One or more of the entries are for accounts different from the invoice/bill currency. You will be asked to enter a conversion rate for each.
ro: Una sau mai multe dintre intrări sunt pentru conturi diferite de moneda facturii/bonului fiscal. Ți se va cere să introduci un curs de schimb pentru fiecare dintre ele.

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
ro: Una sau mai multe facturi alese au fost deja emise.
    Verifică din nou alegerea.

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
ro: Unul sau mai multe subconturi conțin tranzacții care nu pot fi șterse.

en: Online Banking Account Name
ro: Numele contului Băncii online

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
ro: Transfer inter-bancar al Băncii online

en: Online Banking Connection Window
ro: Fereastra de conectare la Banca online

en: Online Banking Direct Debit Note
ro: Notă pentru debitul direct al Băncii online

en: Online Banking Setup Finished
ro: Sfârșit instalare Bancă online

en: Online Banking Transaction
ro: Tranzacție bancară online

en: Online HBCI
ro: HBCI online

en: Online Id
ro: Id online

en: Online Quotes
ro: Cotații online

en: Online Transaction
ro: Tranzacție online

en: Online account ID here…
ro: ID-ul pentru contul online aici…

en: Only Active?
ro: Doar active?

en: Only one price
ro: Doar un preț

en: Open
ro: Deschide

en: Open _Account
ro: Deschide _contul

en: Open _SubAccounts
ro: Deschide _subconturi

en: Open a Employee overview page
ro: Deschide pagina cu informații generale despre angajat

en: Open a company report window for the owner of this credit note
ro: Deschide o fereastra cu raportul firmei pentru proprietarul acestei note de credit

en: Open a company report window for the owner of this invoice
ro: Deschide o fereastra cu raportul firmei pentru proprietarul acestei facturi

en: Open a new Account Tree page
ro: Deschide o pagină cu un nou plan de conturi

en: Open a new top-level GnuCash window
ro: Dechide o nouă fereastră de bază GnuCash

en: Open an existing GnuCash file
ro: Deschide un fișier GnuCash existent

en: Open new invoice in new window
ro: Deschide factura nouă în fereastră nouă

en: Open the Bills Due Reminder dialog
ro: Deschide dialogul Notificatorul facturilor scadente

en: Open the Find Customer dialog
ro: Deschide dialogul Găsește client

en: Open the Find Employee dialog
ro: Deschide dialogul Găsește angajat

en: Open the Find Expense Voucher dialog
ro: Deschide dialogul Găsește voucher de cheltuieli

en: Open the Find Invoice dialog
ro: Deschide dialogul Găsește factură

en: Open the Find Job dialog
ro: Deschide dialogul Găsește sarcină

en: Open the Find Vendor dialog
ro: Deschide dialogul Găsește furnizor

en: Open the GnuCash Help
ro: Deschide ajutorul GnuCash

en: Open the GnuCash Tutorial
ro: Deschide tutorialul GnuCash

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
ro: Deschide dialogul Notificatorul facturilor scadente

en: Open the New Customer dialog
ro: Deschide dialogul Client nou

en: Open the New Employee dialog
ro: Deschide dialogul Angajat nou

en: Open the New Invoice dialog
ro: Deschide dialogul Factură nouă

en: Open the New Job dialog
ro: Deschide dialogul Sarcină nouă

en: Open the New Vendor dialog
ro: Deschide dialogul Furnizor nou

en: Open the Process Payment dialog
ro: Deschide dialogul de procesare a plății

en: Open the Selected Budget
ro: Deschide bugetul ales

en: Open the account
ro: Deschide contul

en: Open the selected account
ro: Deschide contul selectat

en: Open the selected account and all its subaccounts
ro: Deschide contul selectat și toate subconturile sale

en: Opened
ro: Deschis

en: Opening Balance
ro: Sold inițial

en: Opening Balances
ro: Solduri inițiale

en: Open…
ro: Deschide…

en: Options
ro: Opțiuni

en: Order
ro: Comandă

en: Order Entries
ro: Intrările comenzii

en: Order Entry
ro: Intrarea comenzii

en: Order ID
ro: ID comandă

en: Order Information
ro: Informații despre comandă

en: Order Notes
ro: Observații în comandă

en: Order number
ro: Număr de comandă

en: Order number format
ro: Format pentru numărul de comandă

en: Originator Account Number
ro: Inițiator număr de cont

en: Orphan
ro: Orfan

en: Orphaned Gains
ro: Câștiguri orfane

en: Other
ro: Altceva

en: Other Account Code
ro: Alt cod de cont

en: Other Account Name
ro: Alt nume de cont

en: Other Expense
ro: Alte cheltuieli

en: Out of memory
ro: Am rămas fără memorie

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
ro: Se suprascrie selecția de conturi și se afișează subconturile tuturor conturilor selectate?

en: Override the global Tax Table?
ro: Se suprascrie tabelul global al taxelor?

en: Overview
ro: Prezentare generală

en: Overview:
ro: Prezentare generală:

en: Owner Information
ro: Informații despre proprietar

en: Owner Name
ro: Numele proprietarului

en: Owner's Name
ro: Numele proprietarului

en: PMI
ro: Asigurare credit ipotecar

en: PMI Payment
ro: Plată PMI

en: Paid
ro: Plătit

en: Parent account balances
ro: Balanțe pentru contul părinte

en: Parent account subtotals
ro: Subtotaluri pentru contul părinte

en: Parsing file…
ro: Analizează fișierul…

en: Part of Payment Transaction
ro: Parte din tranzacția de plată

en: Paste the clipboard content at the cursor position
ro: Lipește conținutul din memoria clipboard la poziția cursorului

en: Paste the transaction from the clipboard
ro: Lipește tranzacția din memorie

en: Pay
ro: Plată

en: Payable Aging
ro: Schimbări de datorii curente

en: Payable to
ro: De plătit către

en: Payable to string
ro: De plătit către șir

en: Payees and memos
ro: Terți și memo

en: Payment
ro: Plată

en: Payment Address
ro: Adresa plății

en: Payment Frequency
ro: Frecvența plății

en: Payment From
ro: Plată de la

en: Payment Information
ro: Informații despre plată

en: Payment Purpose continued
ro: Scopul plății continuat

en: Payment To
ro: Plată către

en: Payment periods
ro: Perioade de plăți

en: Payment, thank you!
ro: Plata, mulțumesc!

en: Payments
ro: Plăți

en: Percent
ro: Procent

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
ro: Valorile procentuale trebuie sa fie între -100 și 100.

en: Percentage chart
ro: Grafic cu procente

en: Perform account list _setup on new file
ro: Execută _instalarea listei de conturi în cazul unui fișier nou

en: Period
ro: Perioada

en: Period %s - %s
ro: Perioada %s - %s

en: Period end
ro: Sfârșitul perioadei

en: Period start
ro: Începutul perioadei

en: Period: 123,456.78
ro: Punct: 123,456.78

en: Periodic payment
ro: Plată periodică

en: Permanent Warnings
ro: Avertismente permanente

en: Phone
ro: Telefon

en: Placeholde_r
ro: _Global

en: Placeholder
ro: Global

en: Placeholder account selected. Please try again.
ro: Ați selectat un cont demonstrativ. Vă rugăm reîncercați.

en: Plain
ro: Plin

en: Please choose the currency to use for new accounts.
ro: Alege valuta de folosit în noile conturi.

en: Please name the Scheduled Transaction.
ro: Dă un nume tranzacției automate, te rog.

en: Please provide a valid end selection.
ro: Te rog introdu un sfârșit valid de selecție.

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
ro: Te rog să selectezi o marfă care să se potrivească cu următorul cod de schimb specific. Te rog să fii atent că codul de schimb al mărfii selectate va fi suprascris.

en: Please select a file to load.
ro: Vă rugăm să alegeți un fișier de încărcat.

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
ro: Te rog să selectezi sau să creezi un cont GnuCash potrivit pentru:

en: Plot Height
ro: Înălțimea graficului

en: Plot Type
ro: Tipul graficului

en: Plot Width
ro: Lățimea graficului

en: Portfolio
ro: Portofoliu

en: Portfolio Report
ro: Raport portofoliu

en: Position of check amount in numbers
ro: Poziția sumei cecului în numere

en: Position of check amount in words
ro: Poziția sumei cecului în cuvinte

en: Position of date line
ro: Poziția liniei pentru dată

en: Position of payee name
ro: Poziția numelui terțului

en: Post
ro: Emite

en: Post Date
ro: Data emiterii

en: Post To
ro: Postează în

en: Post to Account
ro: Emite în cont

en: Posted
ro: Emisă

en: Posted Account
ro: Cont postat

en: Postpone the reconciliation of this account
ro: Amână reconcilierea acestui cont

en: Postponed
ro: Amânat

en: Pr_eferences
ro: Pr_eferințe

en: Pre-Payment
ro: Plată în avans

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
ro: Preselectează tranzacțiile decontate când se creează o casetă de dialog pentru reconciliere.

en: Pre-select cleared transactions
ro: Preselectare tranzacții decontate

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
ro: Prefer să folosesc un editor de prețuri în tranzacții, atunci când se poate.

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Prepared by:
ro: Pregătit de:

en: Prepared for
ro: Pregătit pentru

en: Prepared for:
ro: Pregătit pentru:

en: Preparer
ro: Preparator

en: Present
ro: Prezent

en: Present (%s)
ro: Prezent (%s)

en: Present (Report)
ro: Prezent (Raport)

en: Present value
ro: Valoarea prezentă

en: Present:
ro: În prezent:

en: Press 'Close' to Exit.
ro: Apăsați 'Închide' pentru a ieși.

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Previous Option
ro: Optiunea anterioară

en: Price
ro: Preț

en: Price Database
ro: Baza de date pentru preț

en: Price Editor
ro: Editor de prețuri

en: Price Import Assistant
ro: Asistent pentru importul prețurilor

en: Price Scatterplot
ro: Grafic de prețuri

en: Price Source
ro: Sursa prețului

en: Price of Commodity
ro: Prețul mărfii

en: Primary Key
ro: Cheie primară

en: Primary Sort Order
ro: Ordinea de sortare primară

en: Primary Subtotal
ro: Subtotal primar

en: Primary Subtotal for Date Key
ro: Tip de subtotal primar pentru dată

en: Print
ro: Tipărește

en: Print '***' before and after each text field on the check.
ro: Tipărește „***” înainte și după fiecare spațiu pentru text de pe CEC.

en: Print Check
ro: Tipărește cec

en: Print Full account names
ro: Tipărește numele întreg de cont

en: Print Name
ro: Nume de tipărit

en: Print _blocking chars
ro: Tipărește caracterele _blocate

en: Print _date format
ro: Tipărește formatul _datei

en: Print checks from multiple accounts?
ro: Tipăresc cecuri din mai multe conturi?

en: Print the current report
ro: Tipărește raportul curent

en: Print the currently active page
ro: Tipărește pagina activă curentă

en: Print the date format below the date.
ro: Tipărește formatul datei dedesubtul datei.

en: Printable Invoice
ro: Factură de tipărit

en: Printable Report
ro: Raport tipăribil

en: Printing
ro: Tipărire

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
ro: Mai înainte de a reconcilia un cont cu costuri sau care plătește dobândă, cere utilizatorului să introducă o tranzacție pentru costul dobânzii sau plată. În mod curent e activă doar pentru conturi de tip bancă, credit, deschis pentru investiții, active, primibil, datorii curente și pasive.

en: Pro_cess payments on posting
ro: Pro_cesează plățile la postare

en: Process Payment
ro: Procesare plată

en: Process an OFX/QFX response file
ro: Procesează un fișier răspuns OFX/QFX

en: Processing…
ro: _Procesează plata…

en: Profits:
ro: Profituri:

en: Progress
ro: Progres

en: Project
ro: Proiect

en: Projected Minimum:
ro: Minim proiectat:

en: Prompt for credit card payment
ro: Cere plata prin carte de credit

en: Prompt for interest charges
ro: Cere costul ratei

en: Proper_ties
ro: Proprie_tăți

en: Proximo
ro: Proxim

en: QIF Import
ro: Import QIF

en: QIF account name
ro: Nume de cont QIF

en: QIF category name
ro: Nume de categorie QIF

en: QIF files you have loaded
ro: Fișiere QIF încărcate de tine

en: QIF import: Name conflict with another account.
ro: Import QIF: Conflict de nume cu un alt cont.

en: QIF payee/memo
ro: Terț/memo QIF

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Quarterly
ro: Trimestrial

en: Question
ro: Întrebare

en: Quit this application
ro: Ieși din aplicație

en: Raise Accounts
ro: Completează conturile

en: Rate
ro: Tarif

en: Ratio
ro: Proporție

en: Re_name Page
ro: Rede_numește pagina

en: Re_view created transactions
ro: Re_vizuiește tranzacțiile create

en: Read only register
ro: Citește doar registrul

en: Reading file…
ro: Se citește fișierul…

en: Realized Gain
ro: Câștig realizat

en: Realized Gain/Loss
ro: Câștiguri/pierderi realizate

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
ro: Câștiguri și pierderi realizate din conturi de comerț sau mărfuri, care nu au fost înregistrate altundeva.

en: Reason the transaction was voided
ro: Motivul pentru care tranzacția a fost golită

en: Rebalance Transaction
ro: Reechilibrează tranzacția

en: Rebate
ro: Reducere

en: Recalculate Transaction
ro: Recalculează tranzacția

en: Receipt
ro: Chitanță

en: Receivable Aging
ro: Schimbări cu încasări

en: Receive
ro: Primește

en: Recipient Account _Number
ro: _Nume cont recipient

en: Reconcile
ro: Reconciliază

en: Reconcile Account
ro: Reconciliază cont

en: Reconcile account now?
ro: Reconciliezi contul acum?

en: Reconcile the selected account
ro: Reconciliază contul ales

en: Reconciled
ro: Reconciliate

en: Reconciled (%s)
ro: Reconciliat (%s)

en: Reconciled (Report)
ro: Reconciliat (Raport)

en: Reconciled Balance
ro: Balanță reconciliată

en: Reconciled Date
ro: Data de reconciliere

en: Reconciled:
ro: Reconciliate:

en: Record a stock split or a stock merger
ro: Înregistrează o acțiune împărțită sau o acțiune însumată

en: Record the current entry
ro: Înregistrează intrarea curentă

en: Record the current transaction
ro: Înregistrează tranzacția curentă

en: Recursive Balance
ro: Balanță recursivă

en: Red
ro: Roșu

en: Reference
ro: Referință

en: References
ro: Referințe

en: Refine current search
ro: Redefinește căutarea curentă

en: Refresh this window
ro: Actualizează această fereastră

en: Refund
ro: Restituire

en: Register
ro: Registru

en: Register Defaults
ro: Înregistrează setări implicite

en: Register Order
ro: Ordinea din registru

en: Register Report
ro: Raport de registru

en: Register opens in a new _window
ro: Registrul se deschide într-o _fereastră nouă

en: Relative Date Option
ro: Opțiune pentru dată relativă

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Reload the current page
ro: Reîncarcă pagina curentă

en: Remember and don't _ask me again.
ro: Reține și nu mă întreb_a din nou.

en: Remember and don't ask me again this _session.
ro: Reține și nu mă întreba din nou în această _sesiune.

en: Remember the PIN in memory
ro: Reține PIN-ul în memorie

en: Reminder
ro: Reamintire

en: Remove _Old
ro: Elimină _Vechi

en: Remove a reconciled split from a transaction
ro: Șterge o parte reconciliată dintr-o tranzacție

en: Remove a split from a transaction
ro: Șterge o subîmpărțire dintr-o tranzacție

en: Remove all splits in the current transaction
ro: Elimină toate părțile tranzacției actuale

en: Remove all the splits from a transaction
ro: Șterge toate părțile dintr-o tranzacție

en: Remove prices older than a user-entered date.
ro: Elimină prețurile mai vechi decât data introdusă.

en: Remove the current price.
ro: Elimină prețul actual

en: Rename
ro: Redenumește

en: Rename this page
ro: Redenumește această pagină

en: Renumber sub-accounts
ro: Renumerotează subconturile

en: Renumber the children of the selected account
ro: Renumerotează copiii contului selectat

en: Repayment Frequency
ro: Frecvența replății

en: Repeats:
ro: Repetă:

en: Report
ro: Raport

en: Report Size
ro: Mărime raport

en: Report Title
ro: Titlu raport

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
ro: Raportați buguri și alte probleme la gnucash-devel@gnucash.org

en: Report error
ro: Raportează eroarea

en: Report name
ro: Nume raport

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
ro: Creează un raport pentru aceste conturi, dacă permite nivelul de cont ales.

en: Report on these accounts, if display depth allows.
ro: Fă un raport al acestor conturi, dacă adâncimea afișată permite.

en: Report opens in a new _window
ro: Raportul se deschide într-o _fereastră nouă

en: Report variation
ro: Variații raport

en: Report's currency
ro: Moneda raportului

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Reset Tax Tables to present Values?
ro: Resetez tabelul de taxe la valorile prezente?

en: Reset Warnings
ro: Resetează avertismentele

en: Reset all values to their defaults.
ro: Restabilește toate valorile la cele implicite.

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
ro: Rezultatul serviciului bancar online:
    Balanța de cont înregistrată este %s

en: Retained Earnings
ro: Profituri nerepartizate

en: Retained Losses
ro: Pierderi păstrate

en: Revenues
ro: Venituri

en: Reverse split
ro: Divizare inversă

en: Right
ro: Dreapta

en: Romanian (ISO-8859-16)
ro: Română (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
ro: Română (MacRomanian)

en: Root
ro: Rădăcină

en: Rows
ro: Rânduri

en: Running Balance
ro: Balanță

en: Russian (CP-866)
ro: Rusă (CP-866)

en: SWIFT MT940 import data format
ro: Formatul de date pentru import SWIFT MT940

en: SWIFT MT942 import data format
ro: Formatul de date pentru import SWIFT MT942

en: S_plit Transaction
ro: Î_mparte tranzacția

en: S_tatement Date
ro: Data ins_trucțiunii

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Save
ro: Salvează

en: Save %s To File
ro: Salvează %s în fișier

en: Save Config
ro: Salvați configurația

en: Save Custom Check Format
ro: Salvează formatul personalizat al cecului

en: Save Settings
    Saves current settings under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can't be used to save custom settings:
    - No settings
    - Gnucash default export format
ro: Salvează reglările
    Salvează reglările actuale sub numele introdus în spațiul alăturat de text.
    Există două nume rezervate care nu pot fi utilizate pentru a salva reglările personalizate:
    - Fără reglări
    - Format prestabilit de exportare Gnucash

en: Save _As…
ro: S_alvează ca…

en: Save changes to %s?
ro: Salvez schimbările în %s?

en: Save changes to file %s before closing?
ro: Salvez schimbările în fișierul %s înainte de ieșire?

en: Save changes to the file?
ro: Salvați schimbările în fișier?

en: Save file automatically?
ro: Salvez automat fișierul?

en: Save the changed transaction?
ro: Se salvează tranzacția modificată?

en: Save the current entry?
ro: Salveazi intrarea curentă?

en: Save the current file
ro: Salvează fișierul curent

en: Save this file with a different name
ro: Salvează acest fișier sub un alt nume

en: Save transaction before duplicating?
ro: Salvez tranzacția înaintea duplicării?

en: Save window sizes and locations
ro: Salvează poziția și locațiile ferestrei

en: Savings
ro: Economii

en: Sche_dule…
ro: _Planifică…

en: Schedule
ro: Programează

en: Scheduled
ro: Automat

en: Scheduled Transactions
ro: Tranzacții automate

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
ro: Tranzacțiile automate fără un model de tranzacție nu pot fi create automat.

en: Scrub _Account
ro: _Cont de curățat

en: Scrub the highlighted lot
ro: Curăță lotul evidențiat

en: Search Criteria
ro: Criterii de căutare

en: Search Results
ro: Rezultatele căutării

en: Search Results Report
ro: Raportul rezultatelor căutării

en: Search for items where
ro: Unde se caută itemii

en: Search only active data
ro: Caută doar în datele active

en: Search only in active items
ro: Caută doar în itemii activi

en: Search scope
ro: Sfera de căutare

en: Second Option
ro: A doua opțiune

en: Secondary Key
ro: Cheie secundară

en: Secondary Sort Order
ro: Ordinea de sortare secundară

en: Secondary Subtotal
ro: Subtotal secundar

en: Secondary Subtotal for Date Key
ro: Tip de subtotal secundar pentru dată

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ro: Conexiunea prin HTTP securizat este dezactivată. O puteți activa din secțiunea Rețea a dialogului de Preferințe.

en: Securities
ro: Securitate

en: Security
ro: Securitate

en: Security Information
ro: Informații despre securitate

en: Select
ro: Selectează

en: Select "A" to add the transaction as new.
ro: Alegeți "A" petru a o adăuga ca tranzacție nouă.

en: Select Account
ro: Alege contul

en: Select Accounts (none = all)
ro: Selectează conturi (niciunul = toate)

en: Select Accounts to Match
ro: Selectează conturile pentru potrivire

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select Default
ro: Selectează implicit

en: Select HTML Style Sheet
ro: Selectează foaie de stil HTML

en: Select QIF File
ro: Selectați fișierul QIF

en: Select _All
ro: Selectează _tot

en: Select a .log file to replay
ro: Selectează un fișier .log pentru răspuns

en: Select a Budget
ro: Alege un buget

en: Select a QIF file to load
ro: Selectează un fișier QIF pentru a-l încărca

en: Select a file to import
ro: Selectează un fișier pentru import

en: Select a stylesheet for the report.
ro: Selectează o foaie de stil pentru raport.

en: Select all accounts.
ro: Selectează toate conturile.

en: Select all entries.
ro: Selectează toate intrările.

en: Select an image file.
ro: Selectează un fișier de imagine.

en: Select currency
ro: Alege valuta

en: Select how to compute the Discount and Taxes
ro: Selectează cum să calculez reducerile și taxele

en: Select image
ro: Selectează imagine

en: Select matching existing transaction
ro: Selectează tranzacția existentă care se potrivește

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
ro: Selectează neignorarea tranzacției (nu va fi importată deloc).

en: Select occurrence date above.
ro: Selectează de deasupra data ocurenței.

en: Select one or multiple OFX/QFX file(s) to process
ro: Alege unul sau mai multe fișiere OFX/QFX pentru a procesa

en: Select possible duplicates
ro: Selectează posibilele duplicate

en: Select security
ro: Selectează securitate

en: Select the Accounts to Compare
ro: Selectează conturile pentru comparare

en: Select the Discount Type
ro: Selectează tipul reducerii

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
ro: Selectează contul pentru care vrei să înregistrezi o împărțire a acțiunii sau o însumare.

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
ro: Selectați conturile de exportat și intervalul calendaristic, dacă este necesar.

en: Select the currency to display the values of this report in.
ro: Selectează moneda pentru afișarea valorilor acestui raport.

en: Select the default account selection.
ro: Selectează selecția contului implicit.

en: Select the default selection.
ro: Selectează selecția implicită.

en: Select user information here…
ro: Selectează de aici informațiile despre utilizator…

en: Select which chart type to use.
ro: Alege tipul de grafic de utilizat.

en: Selected
ro: Selectat

en: Selected Accounts
ro: Conturi selectate

en: Sell
ro: Vinde

en: Semi-Monthly
ro: De două ori pe lună

en: Semi-annual
ro: Semestrial

en: Semi-monthly
ro: Bilunar

en: Semicolon (;)
ro: Punct și virgulă (;)

en: Set a date format for this QIF file
ro: Stabilește un format de dată pentru acest fișier QIF

en: Set line width in pixels.
ro: Lățimea liniei în pixeli.

en: Set preference for price list data
ro: Setează preferințele pentru datele listei de prețuri

en: Set the "auto create" flag by default
ro: Setează ca implicit semnalizatorul "creat automat"

en: Set the "notify" flag by default
ro: Setează ca implicit semnalizatorul "notifică"

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
ro: Setează semnalizatorul 'creeare-automată' pentru tranzacțiile automate nou create.

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
ro: Setează semnalizatorul 'notificare' pentru tranzacțiile automate create.

en: Set the default QIF account name
ro: Stabilește numele implicit al contului QIF

en: Set the report options you want using this dialog.
ro: Setează opțiunile raportului dacă vrei să folosești acest dialog.

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
ro: Instalează tranzacțiile automate pentru plata unui împrumut dat

en: Setup selected accounts
ro: Configurează conturile alese

en: Share Price
ro: Preț acțiune

en: Share decimal places
ro: Partajează numărul de zecimale

en: Shares
ro: Acțiuni

en: Shares:
ro: Acțiuni:

en: Shipping Address
ro: Adresă de livrare

en: Shipping Contact
ro: Contactul pentru livrare

en: Shipping Information
ro: Informații de livrare

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
ro: Arată „Sfatul zilei” la pornirea programului GnuCash

en: Show Budget Notes
ro: Arată observații buget

en: Show Chart
ro: Arată graficul

en: Show Company Address
ro: Arată adresa firmei

en: Show Exchange Rates
ro: Arată ratele de schimb

en: Show Foreign Currencies
ro: Arată valutele străine

en: Show Full Account Names
ro: Afișează numele întregi de cont

en: Show GnuCash version
ro: Arată versiunea GnuCash

en: Show Income and Expenses?
ro: Se afișează veniturile și cheltuielile?

en: Show Income/Expense
ro: Afișează venituri/cheltuieli

en: Show Job name
ro: Arată numele jobului

en: Show National Currencies
ro: Arată monedele naționale

en: Show Net Profit
ro: Afișează profitul net

en: Show Totals
ro: Afișează totalurile

en: Show _All
ro: Afișează _tot

en: Show _hidden accounts
ro: Afișează conturile asc_unse

en: Show _zero total accounts
ro: Arată conturile cu total _zero

en: Show a Net Worth bar?
ro: Se afișează bara pentru profitul net?

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
ro: Afișează un buton de închidere pe fiecare filă a registrului. Această funcție este la fel cu cea a meniului 'Închide'.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
ro: Afișează totalul mare al tuturor conturilor convertit în moneda implicită a raportului

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
ro: Arată un total mare al tuturor conturilor, convertit la moneda implicită a raportului.

en: Show accounting-style rules
ro: Afișează regulile pentru stilul de contabilitate

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
ro: Afișează conturile de la această adâncime, suprascriind orice altă opțiune.

en: Show all splits in the current transaction
ro: Arată toate părțile tranzacției curente

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
ro: Arată toți vânzătorii/clienții chiar dacă au balanța zero.

en: Show an account's notes.
ro: Arată observațiile contului.

en: Show auto-save confirmation _question
ro: Afișează întrebarea de _confirmare pentru salvarea automată

en: Show auto-save explanation
ro: Afișează explicațiia pentru salvarea automată

en: Show bills due reminder at startup
ro: Arată notificatorul facturilor scadente la pornire

en: Show bills due within this many days
ro: Arată facturile scadente în atâtea zile

en: Show close button on _notebook tabs
ro: Afișează buto_nul de închidere pe filele registrului

en: Show close buttons on notebook tabs
ro: Afișează butoane de închidere pe filele registrului

en: Show currencies in this dialog
ro: Afișează valutele în acest dialog

en: Show customer report
ro: Arată raportul pentru client

en: Show employee report
ro: Arată raport pentru angajat

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ro: Afișează în registru liniile orizontale dintre rânduri. Dacă e activă, liniile dintre celule vor apărea îngroșate. Altfel liniile dintre celule nu vor apărea deloc.

en: Show horizontal borders in a register
ro: Afișează în registru liniile orizontale

en: Show horizontal borders on the cells.
ro: Afișează liniile orizontale ale celulelor.

en: Show listings
ro: Afișează listările

en: Show long account names
ro: Afișează numele lungi de cont

en: Show non currency commodities
ro: Afișează mărfurile non-valutare

en: Show number of shares
ro: Arată numărul de acțiuni

en: Show plot
ro: Arată graficul

en: Show preparer info
ro: Afișează informațiile pentru preparator

en: Show prices
ro: Arată prețurile

en: Show splash scree_n
ro: Afișează ecra_nul de pornire

en: Show splash screen
ro: Arată programul de pornire

en: Show splash screen at startup.
ro: Afișează ecranul splash la pornire.

en: Show subtotals
ro: Afișează subtotaluri

en: Show table
ro: Arată tabelul

en: Show the Asset and the Liability bars?
ro: Se afișează barele pentru active și pasive?

en: Show the full account name in legend?
ro: Se afișează numele complet al contului în legentă?

en: Show the income and expense accounts
ro: Afișează conturile de venituri și cheltuieli

en: Show the net profit?
ro: Se afișează profitul net?

en: Show the total balance in legend?
ro: Afișezi balanța totală în legendă?

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
ro: Afișează aceste mai multe tranzacții într-un registru. Valoarea zero înseamnă afișarea tuturor tranzacțiilor.

en: Show ticker symbols
ro: Afișează simbolurile ticker

en: Show vendor report
ro: Arată raportul pentru furnizor

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ro: Afișează în registru liniile verticale dintre coloane. Dacă e activă, liniile dintre celule vor apărea îngroșat. Altfel, liniile dintre celule nu vor apărea deloc.

en: Show vertical borders in a register
ro: Afișează liniile verticale într-un registru

en: Show vertical borders on the cells.
ro: Afișează liniile verticale dintre celule.

en: Show your own company's address and the date of printing.
ro: Arată adresa propriei firme și data tipăririi.

en: Show/hide the status bar on this window
ro: Arată/ascunde bara de stare pentru această fereastră

en: Show/hide the summary bar on this window
ro: Arată/ascunde bara de sumar pentru această fereastră

en: Show/hide the toolbar on this window
ro: Arată/ascunde bara de instrumente pentru această fereastră

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
ro: Afișează o diagramă circulară cu balanța activelor la un moment dat

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
ro: Afișează o diagramă circulară cu cheltuieli, pentru un interval de timp dat

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
ro: Afișează o diagramă circulară cu venituri, pentru un interval de timp dat

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
ro: Afișează o diagramă circulară cu balanța pasivelor la un moment dat

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
ro: Afișează o diagramă circulară cu totalul cheltuielilor pentru fiecare zi a săptămânii

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
ro: Afișează o diagramă circulară cu totalul veniturilor pentru fiecare zi a săptămânii

en: Si_ze…
ro: Mă_rime…

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
ro: Semnul inversează balanțele pentru conturile de venituri și cheltuieli.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
ro: Semnul inversează balanțele pentru următoarele: card de credit, datorii curente, active, capital propriu și venituri.

en: Since Last Run…
ro: De la ultima rulare…

en: Since _Last Run…
ro: De la u_ltima rulare…

en: Single Report
ro: Raport singur

en: Single column Balance Sheet
ro: Bilanț cu o singură coloană

[ctx: Single-character short column-title form of 'Enabled']
en: E
ro: A

en: Six Months Ago
ro: Cu șase luni în urmă

en: Six Months Ago.
ro: Cu șase luni în urmă.

en: Six Months Ahead
ro: Peste șase luni

en: Six Months Ahead.
ro: Peste șase luni.

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
ro: Fracția cea mai mică a acestei mărfi la care se poate face referire.

en: Sort %s by…
ro: Sortează %s după…

en: Sort By
ro: Sortează după

en: Sort By:
ro: Aranjare după:

en: Sort Method
ro: Metodă de sortare

en: Sort Order
ro: Ordine de sortare

en: Sort _Order
ro: Sortează _comanda

en: Sort by notes field.
ro: Aranjare după observații.

en: Sort register by…
ro: Sortează registrul după…

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
ro: Sortează lista șabloanelor de tranzacții în ordine alfabetică

en: Sorting
ro: Sortare

en: Source
ro: Sursă

en: South European (ISO-8859-3)
ro: Sud-europeană (ISO-8859-3)

en: Specify Source Account
ro: Specifică sursa contului

en: Spend
ro: Cheltuiește

en: Split
ro: Împarte

en: Square
ro: Pătrat

en: St_yle Sheets
ro: _Foi de stil

en: Stack overflow
ro: Stivă depășită superior

en: Stack underflow
ro: Stivă depășită inferior

en: Start Date
ro: Dată de început

en: Start Date:
ro: Data de start:

en: Start of Adjusting/Closing
ro: Start ajustare/închidere

en: Start of accounting period
ro: Începutul perioadei contabile

en: Start of current quarter
ro: Începutul trimestrului actual

en: Start of next month
ro: Începutul lunii următoare

en: Start of next quarter
ro: Începutul trimestrului următor

en: Start of next year
ro: Începutul anului următor

en: Start of previous month
ro: Începutul lunii trecute

en: Start of previous quarter
ro: Începutul trimestrului trecut

en: Start of previous year
ro: Începutul anului trecut

en: Start of this month
ro: Începutul acestei luni

en: Start of this quarter
ro: Începutul acestui trimestru

en: Start of this year
ro: Începutul acestui an

en: Starting Balance
ro: Balanță de pornire

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
ro: Dată de start (în secunde, din 1 ian. 1970)

en: Starting time period identifier
ro: Pornește identificatorul perioadei de timp

en: Stat_us Bar
ro: Bară de _stare

en: Status
ro: Stare

en: Step Size
ro: Mărimea pasului

en: Stock
ro: Acțiuni

en: Stock Split
ro: Acțiune compusă

en: Stock Split Details
ro: Detalii pentru acțiunea compusă

en: Stock account for security "%s"
ro: Contul de acțiuni pentru securitate "%s"

en: Stocks
ro: Acțiuni

en: String Option
ro: Opțiune pentru șir de caractere

en: String to be placed as a footer.
ro: Text care va fi plasat în subsol.

en: Style Sheet Name
ro: Numele foii de stil

en: Stylesheet
ro: Foaie de stil

en: Su_b-accounts of '%s'
ro: Su_b-conturi ale „%s”

en: Su_mmary Bar
ro: Bară de su_mar

en: Sub-subheading/total Cell Color
ro: Culoarea celulei de sub-subtitlu/sub-subtotal

en: Subheading/Subtotal Cell Color
ro: Culoarea celulei pentru subtitlu/subtotal

en: Subtotal according to the primary key?
ro: Subtotal în acord cu cheia primară?

en: Subtotal according to the secondary key?
ro: Subtotal în acord cu cheia secundară?

en: Sunday
ro: Duminică

en: Suppress $0.00 values
ro: Șterge valorile de 0

en: Symbol
ro: Simbol

en: Ta_x Report Options
ro: Opțiuni raport ta_xe

en: Ta_x included
ro: Ta_xă inclusă

en: Ta_x related
ro: Ta_xă înrudită

en: Table
ro: Tabel

en: Table Cell Color
ro: Culoarea celulei de tabel

en: Table border width
ro: Lățimea liniilor tabelului

en: Table cell padding
ro: Distanța interioară dintre conținut și margine pentru celulele tabelului

en: Table cell spacing
ro: Spațiul de celulă în tabel

en: Table for Exporting
ro: Tabel de exportat

en: Tables
ro: Tabele

en: Tax
ro: Taxă

en: Tax Amount
ro: Sumă taxe

en: Tax Included?
ro: Taxă inclusă?

en: Tax Info
ro: Informații despre taxe

en: Tax Invoice
ro: Factură de taxe

en: Tax Number
ro: Cod fiscal

en: Tax Payment
ro: Plată taxe

en: Tax Report & XML Export
ro: Raport de taxe și export XML

en: Tax Report / TXF Export
ro: Raport de taxe / Export TXF

en: Tax Table
ro: Tabelul de taxe

en: Tax Tables
ro: Tabelele de taxe

en: Tax _Related
ro: Taxe în_rudite

en: Tax computed after discount is applied
ro: Taxă calculată după ce este aplicată reducerea

en: Tax related
ro: Aspecte fiscale

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
ro: Tabelul de taxe "%s" este în uz. Nu poate fi șters.

en: Tax-related but has no tax code
ro: Legat de taxe dar nu are niciun cod de taxare

en: Tax:
ro: Taxă:

en: Taxable
ro: Taxabil

en: Taxable Income / Deductible Expenses
ro: Venituri taxabile / Cheltuieli deductibile

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
ro: Venituri taxabile / Cheltuieli deductibile / Export în fișier XML

en: Taxable?
ro: Taxabil?

en: Taxes
ro: Taxe

en: Technicolor
ro: Tehnicolor

en: Teller
ro: Vorbitor

en: Template Transaction
ro: Tranzacție șablon

en: Temporary Warnings
ro: Avertismente temporare

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
ro: Termenul "%s" este folosit. Nu puteți să il ștergeți.

en: Terms
ro: Termeni

en: Test Search Dialog
ro: Testează caseta de dialog pentru căutare

en: Testing
ro: Testare

en: Text Color
ro: Culoarea textului

en: Thai (TIS-620)
ro: Thailandeză (TIS-620)

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
ro: Acest fișier QIF este deja deschis. Te rog, selectează un alt fișier.

en: That commodity already exists.
ro: Această marfă deja există.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
ro: Baza de date ar putea fi folosită de alt utilizator, caz în care nu ar trebui să o deschideți. Ce doriți să faceți?

en: The Bad
ro: Cel rău

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
ro: Spațiul pentru numele firmei nu poate fi lăsat gol, introdu numele unei firme sau al unei persoane.

en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
ro: Se potrivesc GUID-urile în %s fișier fomat cec '%s' și %s fișier format cec '%s'.

en: The Good
ro: Cel bun

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
ro: ID-ul firmei tale (de ex. „Taxa-ID: 00-000000”).

en: The Invoice must have at least one Entry.
ro: Factura trebuie să aibă cel puțin o intrare.

en: The Job must be given a name.
ro: Trebuie dat un nume funcției.

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
ro: Importul bancar online nu a returnat nicio tranzacție pentru perioada de timp selectată.

en: The Order must be given an ID.
ro: Trebuie dat un ID proprietarului.

en: The Order must have at least one Entry.
ro: Comanda trebuie să aibă cel puțin o intrare.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
ro: Baza de date SQL este folosită de alți utilizatori și actualizarea nu poate fi făcută până când aceștia nu închid sesiunea. Dacă nu există alți utilizatori, consultă documentația pentru a învăța cum să ștergi sesiunile de autentificare izolate.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
ro: Editorul de tranzacții automate nu poate echilibra în mod automat această tranzacție. Ar trebui totuși introdusă?

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
ro: Tranzacția automată este neechilibrată. Ar fi foarte bine dacă ai corecta această situație.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
ro: URL-ul %s nu este suportat de această versiune de GnuCash.

en: The URL address of your website.
ro: Adresa site-ului dvs. web.

en: The Ugly
ro: Cel urât

en: The account %s does not allow transactions.
ro: Contul %s nu permite transzacții.

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
ro: Contul %s nu există. Vreți să îl creați?

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
ro: Contul %s este un cont global și nu permite tranzacții. Te rog alege un cont diferit.

en: The account %s will be deleted.
ro: Contul %s va fi șters.

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
ro: Contul nu este echilibrat. Sigur vrei să termini?

en: The account must be given a name.
ro: Trebuie dat un nume contului.

en: The address of your business.
ro: Adresa companiei dvs.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
ro: Suma este zero sau spațiul sumei nu a putut fi interpretat corect. Este posibil să fi încurcat punctul zecimal și virgula, în comparație cu reglările locale. Acest lucru nu are ca rezultat un transfer online valabil.

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
ro: Suma care trebuie plătită pentru această factură.
    
    Dacă ai ales o factură, GnuCash va propune suma încă datorată pentru aceasta. Poți modifica această sumă pentru a crea o plată parțială sau o plată în plus.
    
    În cazul unei plăți în plus sau dacă nu a fost aleasă nicio factură, GnuCash va atribui automat suma rămasă la prima factură neplătită pentru această firmă.

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
ro: S-a găsit o eroare în fundal în timpul pregătirii serviciului. Nu e posibil să execut acest serviciu.
    
    Cel mai probabil banca nu suportă serviciul ales sau contul serviciului bancar online nu are permisiunea să execute acest serviciu. Mai multe mesaje de eroare pot fi vizualizate în consola ta de mesaje.
    
    Vrei să introduci din nou serviciul?

en: The book was closed successfully.
ro: Registrul a fost închis cu succes.

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
ro: Balanța de registru este identică balanței curente reconciliate a contului.

en: The boolean option is ~a.
ro: Opțiunea booleană este ~a.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
ro: Caracterul care va fi folosit între componentele unui nume de cont. O valoare legitimă este orice caracter singular, cu excepția literelor și numerelor, sau oricare dintre următoarele șiruri: "două puncte" "bară", "bară inversă", "cratimă" și "punct".

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
ro: Copiii contului editat trebuie schimbați la tipul "%s" pentru compatibilitate.

en: The combination date option is ~a.
ro: Opțiunea pentru data combinată este ~a.

en: The company associated with this payment.
ro: Firma asociată cu această plată.

en: The company for this report.
ro: Firma pentru acest raport.

en: The contact person to print on invoices.
ro: Persoana de contact de tipărit pe facturi.

en: The current date.
ro: Data actuală.

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
ro: Intrarea curentă a fost modificată. Totuși, această intrare face parte dintr-o comandă. Vrei să înregistrezi modificarea și efectiv să modifici comanda?

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
ro: Intrarea curentă a fost modificată. Vrei să o salvezi?

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
ro: Modelul curent de tranzacție a fost modificat. Vrei să înregistrezi modificările?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
ro: Tranzacția curentă a fost modificată. Vrei să înregistrezi schimbările înainte de a face un duplicat tranzacției sau să renunți la duplicare?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
ro: Tranzacția curentă a fost modificată. Vrei să înregistrezi modificările înainte de a duplica această operație, sau renunți la duplicare?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
ro: Tranzacția curentă a fost schimbată. Vrei să înregistrezi schimbările înainte de a trece la o tranzacție nouă, să descarci schimbările sau să te reîntorci la tranzacția schimbată?

en: The current transaction is not balanced.
ro: Tranzacția curentă nu e echilibrată.

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ro: Numărul ID al clientului. Daca e lăsat gol, un număr rezonabil va fi ales pentru tine

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
ro: Ziua scadentă pentru aplicarea facturilor lunii următoare. După ziua scadentă, facturile sunt aplicate lunii următoare. Valorile negative se reportează de la sfârșitul lunii.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
ro: Baza de date %s pare să nu existe. Vrei s-o creezi?

en: The date option is ~a.
ro: Opțiunea pentru dată este ~a.

en: The day of the month bills are due
ro: Ziua din lună în care facturile sunt scadente

en: The default check printing font
ro: Fontul implicit pentru tipărire cec

en: The default date format used for fancy printed dates.
ro: Formatul implicit de dată folosit pentru tipărirea datelor prietenoase.

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
ro: Fontul implicit pentru tipărirea cecurilor. Această valoare va fi suprascrisă de orice font specificat într-un fișier de descriere a cecului.

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
ro: Descrierea termenului de plată, tipărit pe facturi

en: The discount percentage applied if paid early.
ro: Procentul reducerii aplicate, dacă s-a plătit anticipat.

en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
ro: Balanța descărcată prin serviciul bancar online a fost zero.
    
    Fie această balanță este corectă, fie banca ta nu suportă balanța descărcată cu această versiune a serviciului bancar online. În ultimul caz, ar trebui să alegi nu număr de versiune diferit pentru serviciul bancar online în instalarea serviciului bancar online (AqBanking sau HBCI). După aceea, încearcă din nou să descarci balanța prin serviciul bancar online.

en: The electronic tax number of your business
ro: Numărul impozitelor economice al afacerilor tale

en: The email address of your business.
ro: Adresa de email a companiei dvs.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ro: Numărul ID al angajatului. Dacă e lăsat gol, un număr rezonabil va fi ales pentru tine

en: The fax number of your business.
ro: Numărul de fax al companiei dvs.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ro: Fișierul %s există deja. Sunteți sigur că doriți să o suprascrieți?

en: The file %s is empty.
ro: Fișierul %s e gol.

en: The file could not be reopened.
ro: Fișierul nu a putut fi redeschis.

en: The file type of file %s is unknown.
ro: Tipul fișierului %s este necunoscut.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
ro: Fișierul /URL %s nu conține date GnuCash sau datele sunt corupte.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
ro: Formatul pentru conversia dată -> șir pentru data de azi.

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de factură. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de client. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de angajat. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de vouchere. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de factură. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de sarcini. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de comandă. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
ro: Formatul folosit pentru a genera numere de furnizor. Este un șir de caractere în stilul printf.

en: The input file can not be opened.
ro: Fișierul de intrare nu a putut fi deschis.

en: The interest rate cannot be zero.
ro: Rata dobânzii nu poate fi zero.

en: The internal name of the Billing Term.
ro: Numele intern al termeului de plată.

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
ro: Numărul ID al facturii. Daca e lăsat gol, un număr rezonabil va fi ales pentru tine.

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ro: Numărul ID al funcției. Daca e lăsat gol, un număr rezonabil va fi ales pentru tine

en: The last day of the month for the early payment discount.
ro: Ultima zi a lunii pentru discount la plată anticipată.

en: The list of Scheduled Transactions
ro: Lista tranzacțiilor automate

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
ro: Fișierul log pe care l-ai selectat nu poate fi citit. Antetul de fișier nu a fost recunoscut.

en: The log file you selected was empty.
ro: Fișierul jurnal pe care l-ai selectat a fost gol.

en: The menu of options
ro: Meniul cu opțiuni

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
ro: Scorul minim pe care o potrivire potențială trebuie să-l afișeze în lista potrivirilor.

en: The multi-choice option is ~a.
ro: Opțiunea pentru alegerea multiplă este ~a.

en: The name of your business.
ro: Numele companiei dvs.

en: The next tip to show.
ro: Următorul sfat de arătat.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
ro: Numărul de zile după data postării în care un discount va fi aplicat pentru o plată trecută.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
ro: Numărul de zile de plată ale facturii după data postării.

en: The number of leading digits to keep when rounding
ro: Numărul de zecimale de păstrat când se rotunjește

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
ro: Numărul de minute până la salvarea pe disc a fișierului de date va fi pornit automat. Dacă e zero, nici o salvare nu va porni automat.

en: The number of payments cannot be negative.
ro: Numărul plăților nu poate fi negativ.

en: The number of payments cannot be zero.
ro: Numărul plăților nu poate fi zero.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
ro: Numărul de ocurențe rămase (%d) este mai mare decât numărul total de ocurențe (%d).

en: The number option formatted as currency is ~a.
ro: Opțiunea pentru număr formatat ca monedă este ~a.

en: The number option is ~a.
ro: Opțiunea pentru număr este ~a.

en: The numeric ID of the report.
ro: ID-ul numeric al raportului.

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ro: Numărul ID al comenzii. Daca e lăsat gol, un număr rezonabil va fi ales pentru tine

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
ro: Punctul de origine este colțul din stânga jos al paginii.

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
ro: Punctul de origine este colțul din stânga sus al paginii.

en: The percentage discount applied for early payment.
ro: Procentul discountului aplicat pentru plăți anticipate.

en: The phrase used to introduce the company contact.
ro: Fraza folosită pentru a prezenta persoana de contact a firmei.

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
ro: Emiterea a fost anulată deoarece nu au fost introduse toate cursurile de schimb.

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
ro: Ultimul număr de factură generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de factură.

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
ro: Ultimul număr de client generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de client.

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
ro: Ultimul număr de angajat generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de angajat.

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
ro: Ultimul număr de voucher generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de voucher.

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
ro: Ultimul număr de factură generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de factură.

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
ro: Ultimul număr de sarcină generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de sarcină.

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
ro: Ultimul număr de comandă generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de comandă.

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
ro: Ultimul număr de furnizor generat. Acest număr va fi incrementat pentru a genera următorul număr de furnizor.

en: The radio button option is ~a.
ro: Opțiunea pentru butonul radio este ~a.

en: The relative date option is ~a.
ro: Opțiunea pentru data relativă este ~a.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
ro: Tipul contului selectat este incompatibil cu cel al părintelului selectat.

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
ro: Conturile selectate nu conțin date/tranzacții (sau conțin doar zerouri) pentru perioada de timp selectată

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
ro: Separatorul "%s" este folosit în unul sau mai multe nume de cont.
    
    Acest lucru poate duce la comportamente neașteptate. Schimbați numele conturilor sau alegeți alt separator.
    
    Mai jos veți găsi lista conturilor cu nume invalide:
    %s

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
ro: Serverul de la URL %s a suferit o eroare sau a întâlnit date rele sau corupte.

en: The settings have been saved.
ro: Reglările au fost salvate.

en: The specified URL could not be loaded.
ro: URL-ul specificat nu a putut fi încărcat.

en: The string option is ~a.
ro: Opțiunea pentru șir este ~a.

en: The subtotal value of this entry
ro: Valoare subtotală a acestei intrări

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
ro: Tabelul de taxe %s nu există. Vrei să îl creezi?

en: The title of the report.
ro: Titlul raportului.

en: The total tax of this entry
ro: Taxa totală a acestei intrări

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
ro: Conturile de transfer și de emitere au asociate valute diferite. Specifică cursul de schimb.

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
ro: Valorile introduse pentru această tranzacție sunt inconsistente. Care valoare vrei să fie recalculată?

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ro: Numărul ID al vânzătorului. Dacă e lăsat gol, un număr rezonabil va fi ales pentru tine

en: The version of these settings
ro: Versiunea acestor reglări

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
ro: Există %d cuvinte neasignate și %d cuvinte nedecodificabile. Te rog adaugă codificările necesare.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
ro: Există %d cuvinte neasignate. Te rog, decide-te asupra lor sau adaugă codificările.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
ro: Există %d cuvinte nedecodificabile. Te rgo, adaugă codificările.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
ro: Nu există tranzacții automate de introdus în acest moment.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
ro[0]: Nu există tranzacții automate de introdus acum. (%d tranzacție automată creată)
ro[1]: Nu există tranzacții automate de introdus acum. (%d tranzacții automate create)
ro[2]: Nu există tranzacții automate de introdus acum. (%d tranzacții automate create)

en: There are no options for this report.
ro: Nu există opțiuni pentru acest raport.

en: There is a duplicate check format file.
ro: Există un duplicat în formatul fișierului cec.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
ro: Există o teorie potrivit căreia, dacă cineva descoperă care este scopul Universului și de ce este el aici, acesta va dispărea și va fi înlocuit de ceva și mai ciudat, și mai inexplicabil.
    Există o altă teorie potrivit căreia asta s-a întâmplat deja.
    
    Douglas Adams, „Restaurantul de la capătul universului”

en: There is already an account with that name.
ro: Există deja un cont cu acest nume.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
ro: Nu există nicio informație de preț valabilă pentru mărfurile selectate în perioada de timp selectată.

en: There must be some number of occurrences.
ro: Aici trebuie să existe niște numere de ocurențe.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
ro: A apărut o problemă la salvarea reglărilor, încearcă din nou.

en: There was an error accessing %s.
ro: A apărut o eroare în accesarea %s.

en: There was an error parsing the file %s.
ro: A apărut o eroare la analiza fișierului %s.

en: There was an error parsing the file.
ro: A apărut o eroare la analiza fișierului.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
ro: A intervenit o eroare la citirea fișierului. Vrei să continui?

en: There was an error saving the file.
    
    %s
ro: A apărutt o eroare în timpul salvării fișierului.
    
    %s

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
ro: Există doar un singur prțe găsit pentru mărfurile selectate din perioada aleasă de timp. Aceasta nu va oferi un grafic folositor.

en: There were problems reading some saved settings, continuing to load.
    Please review and save again.
ro: Au existat probleme la citirea unor reglări salvate, continuând să se încarce.
    Verifică și salvează din nou.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
ro: Acestea sunt surse de cotații F::C care își iau informațiile dintr-un singur site de pe internet. Dacă acest site nu e valabil, nu vei putea obține cotațiile.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
ro: Acestea sunt surse de cotații F::C care își iau informațiile din mai multe site-uri de pe internet. Dacă unul dintre site-uri este nedisponibil, F::C va încerca să obțină informațiile din alt site.

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
ro: Acestea sunt surse ale cotațiilor care au fost adăugate recent în F::C. GnuCash nu știe dacă aceste surse obțin informațiile dintr-un singur site sau din mai multe site-uri de pe internet.

en: Third Option
ro: A treia opțiune

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
ro: Acest set de date conține funcționalități inexistente în această versiune de GnuCash. Trebuie să folosiți o versiune mai nouă de GnuCash pentru a avea suport pentru următoarele funcționalități:

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
ro: Această tranzacție planificată a fost modificată; sunteti sigur că doriți să renunțați?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
ro: Acest cont conține tranzacții doar pentru citire, care nu p ot fi șterse.

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
ro: Acest cont conține tranzacții. Ce vrei să faci cu aceste tranzacții?

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
ro: Acest cont deține în ierarhie doar funcția de cont global. Tranzacțiile nu pot fi postate către acest cont, ci doar către subconturile sale.

en: This account register is read-only.
ro: Acest registru de cont este doar pentru citire.

en: This account should usually be of type expense or asset.
ro: Acest cont este de obicei de tip cheltuială sau activ.

en: This account should usually be of type income.
ro: Acest cont este de obicei de tip venit.

en: This assistant will help you export the Account Tree to a file with the separator specified below.
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
ro: Acest asistent te ajută la exportarea structurii de conturi într-un fișier cu separatorul specificat mai jos.
    
    Alege reglările de care ai nevoie pentru fișier și apoi fă clic pe „Înainte” pentru a continua sau pe „Renunță” pentru a întrerupe exportarea.

en: This assistant will help you export the Transactions to a file with the separator specified below.
    
    %s
    
    While a transaction may have splits in several of the selected accounts it will only be exported once. It will appear under the first processed account it has a split in.
    
    The Price/Rate output format is controlled by the preference
    "Numbers, Date, Time"->"Force Prices to display as decimals".
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
ro: Acest asistent te va ajuta la exportarea tranzacțiilor într-un fișier cu separatorul specificat mai jos.
    
    %s
    
    Deși o tranzacție poate avea subdiviziuni în mai multe dintre conturile alese, aceasta va fi exportată doar o singură dată. Ea va apărea sub primul cont procesat dintre acelea în care este divizată tranzacția.
    
    Formatul de ieșire Prețul/Taxa este controlat de preferința
    „Numere, dată, oră”->„Forțează vizualizarea prețurilor cu zecimale”.
    
    Alege reglările de care ai nevoie pentru fișier și apoi fă clic pe „Înainte” pentru a continua sau pe „Renunță” pentru a anula exportul.

en: This assistant will help you import Prices from a CSV file.
    
    There is a minimum number of columns that have to be present for a successful import, these are Date, Amount, From Namespace, From Symbol and Currency To. If all entries are for the same Commodity / Currency then you can select them and then the columns will be Date and Amount.
    
    Various options exist for specifying the delimiter as well as a fixed width option. With the fixed width option, double click on the table of rows displayed to set a column width, then right mouse to change if required.
    
    Examples are "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" and CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    There is an option for specifying the start row, end row and an option to skip alternate rows beginning from the start row which can be used if you have some header text. Also there is an option to overwrite existing prices for that day if required.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name. Note you can't save to built-in presets.
    
    This operation is not reversible, so make sure you have a working backup.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
ro: Acest asistent te va ajuta la importarea prețurilor dintr-un fișier CSV.
    
    Există un număr minim de coloane care trebuie să fie prezente pentru ca importarea să aibă succes, acestea fiind Data, Suma, Spațiul numelor de proveniență, Simbolul de proveniență și Valuta de destinație. Dacă toate intrările sunt pentru aceeași Marfă / Valută, atunci le poți alege și coloanele vor fi Data și Suma.
    
    Există diverse opțiuni pentru specificarea delimitatorului, precum și o opțiune de lățime fixă. Cu opțiunea de lățime fixă, se face dublu clic pe tabelul de rânduri afișat pentru a stabili o lățime a coloanei, apoi se face clic cu butonul din dreapta al șoricelului pentru a o modifica, dacă este necesar.
    
    Exemplele sunt „FTSE”, „RR.L”, „21/11/2016”,5.345, „GBP” și VALUTA;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    Există o opțiune pentru specificarea rândului de început, a rândului de sfârșit și o opțiune pentru a sări peste rândurile alternative începând de la rândul de început, care poate fi utilizată în cazul în care există un text de antet. De asemenea, există o opțiune pentru a înlocui prețurile existente pentru ziua respectivă, dacă este necesar.
    
    În cele din urmă, pentru importuri repetate, pagina de previzualizare are butoane pentru a încărca și a salva reglările. Poți salva reglările ajustate pentru a le reutiliza la importuri ulterioare. De asemenea, după ce ai încărcat reglările, le poți ajusta din nou pentru importuri similare și le poți salva sub un alt nume. Reține că nu poți salva în reglările prestabilite integrate.
    
    Această operațiune este ireversibilă, așa că asigură-te că ai o copie de rezervă funcțională.
    
    Fă clic pe „Înainte” pentru a continua sau pe „Renunță” pentru a întrerupe importarea.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
ro: Această marfă are cotații de preț. Ești sigur că vrei să ștergi marfa selectată și cotațiile ei de preț?

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
ro: Acest dialog e prezentat înainte să ți se permită să schimbi conținuturile unei părți reconciliate. Permițând aceste schimbări ar fi foarte greu de realizat viitoarele reconcilieri.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
ro: Acest dialog e prezentat înainte de a avea voie să ștergi o marfă care are atașate cotații de preț. Ștergerea mărfii va șterge și cotațiile.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
ro: Acest dialog este prezentat înainte de a avea voie să ștergi o marfă.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ro: Acest dialog e prezentat înainte de a-ți permite să ștergi o tranzacție care conține părți reconciliate. Făcând astfel, se va periclita valoarea reconciliată a registrului și ar putea deveni foarte grei să realizezi viitoare reconcilieri.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
ro: Acest dialog e prezentat înainte să ți se permită ștergerea unei tranzacții.

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
ro: Acest dialog este prezentat înainte de permiterea ștergerii multiplelor prețuri de cotație deodată.

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ro: Acest dialog e prezentat înainte să ți se permită să marchezi o parte a tranzacției ca nereconciliată. Făcând astfel, se va periclita valoarea reconciliată a registrului și ar putea deveni foarte grei să realizezi viitoare reconcilieri.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ro: Acest dialog e prezentat înainte să ți se permită să ștergi o parte reconciliată dintr-o tranzacție. Făcând astfel, se va periclita valoarea reconciliată a registrului și ar putea deveni foarte grei să realizezi viitoare reconcilieri.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
ro: Acest dialog e prezentat înainte de permiterea ștergerii unei părți dintr-o tranzacție compusă.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ro: Acest dialog e prezentat înainte să ți se permită să ștergi toate părțile (incluzând și părți reconciliate) dintr-o tranzacție. Făcând astfel, se va periclita valoarea reconciliată a registrului și ar putea deveni foarte grei să realizezi viitoare reconcilieri.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
ro: Acest dialog este prezentat înainte de permiterea ștergerii tuturor părților unei tranzacții compuse.

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
ro: Acest dialog e prezentat când un e deschis un registru aflat în modul doar-pentru-citire.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ro: Acest dialog este prezentat când încerci să faci un duplicat unei intrări a facturii. Datele schimbate trebuie salvate sau renunțat la duplicare.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ro: Acest dialog e prezentat când încerci să faci un duplicat unei tranzacții modificate. Datele schimbate trebuie salvate sau, dacă nu, trebuie renunțat la duplicare.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
ro: Acest dialog este prezentat când încerci să muți o intrare de factură. Datele schimbate trebuie sau salvate, sau descărcate.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
ro: Acest dialog este prezentat când încerci să ieși afară dintr-o tranzacție modificată. Datele schimbate trebuie fie salvate, fie descărcate.

en: This encoding has been added to the list already.
ro: Această codificare a fost deja adăugată în listă.

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
ro: Această intrare este atașată unei comenzi și va fi ștearsă și de acolo!

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
ro: Acest loc conține calea completă a celui mai recent fișier deschis.

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
ro: Acest loc conține calea completă a următorului fișier deschis cel mai recent.

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
ro: Acest loc conține ultimul nume al căii utilizate de această fereastră. Acesta va fi utilizat ca nume inițial al fișierului/căii la următoarea deschidere a acestei ferestre.

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ro: Acest loc specifică comisionul suplimentar care este luat în considerare la compararea tranzacțiilor importate. În unele locuri, bancomatele comerciale (care nu aparțin unei instituții financiare) sunt instalate în locuri precum magazinele de cartier. Aceste bancomate își adaugă comisionul direct la sumă, în loc să apară ca o tranzacție separată sau în comisioanele bancare lunare. De exemplu, dacă scoți 100€, ți se percepe suma de 101,50€ plus comisionul de retragere. Dacă ai introdus manual cei 100€, sumele nu se vor potrivi. Ar trebui specificată valoarea maximă a acestor comisioane (în unități de valută locală), astfel încât tranzacția să fie recunoscută ca potrivire.

en: This field specifies the maximum number of days a transaction is likely to be a match in the list.
ro: Acest loc specifică numărul maxim de zile în care este posibil ca o tranzacție să fie o potrivire în listă.

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
ro: Acest loc indică punctajul minim de potrivire pe care trebuie să îl aibă o tranzacție potențial corespunzătoare pentru a fi afișată în lista de potrivire.

en: This field specifies the minimum number of days a transaction is unlikely to be a match in the list.
ro: Acest loc specifică numărul minim de zile în care nu este posibil ca o tranzacție să fie o potrivire în listă.

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
ro: Acest loc specifică numărul de zecimale care vor fi adăugate automat.

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
ro: Acest loc specifică limita peste care o tranzacție care se potrivește va fi ștearsă automat. O tranzacție al cărei cel mai bun punctaj de potrivire se află în zona verde (peste sau egal cu această limită de ștergere) va fi ștearsă automat.

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
ro: Acest loc specifică limita sub care se va adăuga automat o tranzacție care se potrivește. O tranzacție al cărei punctaj al celei mai bune potriviri se află în zona roșie (peste punctajul minim afișat, dar sub sau egal cu punctajul de adăugare a potrivirii) va fi adăugată automat în fișierul GnuCash.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
ro: Acest fișier este dintr-o versiune veche de GnuCash. Vrei să continui?

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
ro: Acest fișier/URL pare să fie dintr-o nouă versiune de GnuCash. Trebuie să-ți actualizezi versiunea de GnuCash pentru a merge cu aceste date.

en: This is a boolean option.
ro: Aceasta este o opțiune booleană.

en: This is a development version. It may or may not work.
ro: Aceasta este o versiune de dezvoltare. Este posibil să sau să nu funcționeze.

en: This is a multi choice option.
ro: Aceasta este o opțiune de alegeri multiple.

en: This is a number option.
ro: Aceasta este o opțiune pentru număr.

en: This is an invalid encoding.
ro: Aceasta este o codificare invalidă.

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
ro: Acesta este un identificator numeric al formatului de dată predefinit pentru a fi folosit.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
ro: Această parte leagă tranzacția de registru. Nu ai voie s-o ștergi din fereastra acestui registru. Din această fereastră poți șterge întreaga tranzacție sau poți naviga într-un registru care afișează altă parte a acestei tranzacții. Din acel registru această parte poate fi ștearsă.

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ro: Această cheie specifică lățimea maximă a filelor registrului. Dacă textul e mai lung decât această valoare (testul e aproximativ), atunci eticheta filei va fi tăiată de la mijloc și înlocuită cu trei puncte.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
ro: Această comandă conține intrări care nu au fost facturate. Esti sigur că vrei să o închizi înainte de a factura toate intrările?

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ro: Această pagină arată veniturile tale impozitabile și cheltuielile deductibile.

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
ro: Acest program poate calcula doar o valoare o dată. Trebuie să introduci valori pentru toate, dar o singură cantitate.

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
ro: Acest registru prezintă schimbări într-o tranzacție. Vrei să salvezi schimbările din această tranzacție, să descarci tranzacția sau să anulezi operațiunea?

en: This report requires you to specify certain report options.
ro: Acest raport are nevoie de specificare anumitor opțiuni.

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ro: Acest raport arată venituri dvs. taxabile și cheltuielile deductibile.

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
ro: Această setare alege felul în care datele sunt afișate în GnuCash. Valorile posibile pentru această setare sunt "local" - pentru folosirea setărilor locale, "ec" - pentru stilul de dată al Europei Continentale, "iso", pentru datele standard ISO 8601, "mb" - pentru stilul de date din Marea Britanie și "sua" - pentru stilul de date din SUA.

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
ro: Această setare conține numărul de fișiere de păstrat în meniul Fișiere deschise recent. Această valoare poate fi setată la zero pentru a dezactiva istoria fișierelor. Valoarea maximă a acestui număre este 10.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
ro: Această configurare controlează când este afișat dialogul tranzacțiilor automate „De la ultima rulare” după deschiderea unui fișier de date. Aceasta include balanța inițială a fișierului de date când GnuCash pornește. Dacă această configurare este activă, atunci dialogul este afișat, altfel nu.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
ro: Această configurare controlează când este afișat dialogul tranzacțiilor automate "De la ultima rulare" după deschiderea unui fișier de date. Aceasta include balanța inițială a fișierului de date când GnuCash pornește. Dacă această setare e activă, atunci dialogul este afișat, altfel nu.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
ro: Această setare determină latura pe care este desenată bara de sumar pentru diverse pagini. Valorile posibile sunt "sus" și "jos". Modul implicit este "jos".

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
ro: Această setare determină poziția în care sunt desenate tab-urile de schimbare a paginilor de registru. Valorile posibile sunt "sus", "stânga", "jos" și "dreapta". Implicit este "sus".

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
ro: Această setare arată când să cauți în toți itemii din clasa curentă sau doar în itemii 'active' din clasa curentă.

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ro: Setările specifică formatul de date la importarea fișierelor CSV. Librăria AqBanking oferă formate de import variate (numite "profiluri") din care poți alege unul aici.

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ro: Această setare specifică formatul de date la importarea fișierelor DTAUS. Librăria AqBanking oferă diferite formate pentru import (numite "profiluri"), dintre care poți alege una aici.

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ro: Această setare specifică formatul de date la importarea fișierelor SWIFT MT940. Librăria AqBanking oferă diferite formate pentru import (numite "profiluri"), dintre care poți alege una aici.

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ro: Această setare specifică formatul de date la importarea fișierelor SWIFT MT942. Librăria AqBanking oferă diferite formate pentru import (numite "profiluri"), dintre care poți alege una aici.

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
ro: Această setare specifică numărul de zile după care vechile fișiere jurnal/backup vor fi șterse (0 = niciodată).

en: This transaction
ro: Această tranzacție

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
ro: Această tranzacție conține părți reconciliate. Modificarea ei nu este o idee bună, fiindcă acest fapt va afecta balanța ta reconciliată.

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
ro: Această tranzacție are mai multe părți; apasă butonul Împarte pentru a le vedea pe toate

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
ro: Această tranzacție este o acțiune împărțită; apasă pe butonul Împarte pentru a vedea detaliile

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
ro: Această tranzacție este deja editată în alt registru. Te rog încheie mai întâi editarea de acolo.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
ro: Această tranzacție este marcată cu doar-citire, având comentariul: '%s'

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
ro: Această tranzacție trebuie să aibă un client. Vă rugăm să alegeți un client de mai jos.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
ro: Această tranzacție trebuie să aibă un furnizot. Vă rugăm să alegeți un furnizor de mai jos.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
ro: Această tranzacție are probabil nevoie de intervenția ta, altfel va fi importată dezechilibrată.

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
ro: Această tranzacție are nevoie de intervenția ta, altfel NU va fi importată.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
ro: Această tranzacție va fi importată echilibrată (poți încă să faci o dublă verificare a conturilor potrivire sau destinație).

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ro: Această valoare conține coordonatele X, Y pentru startul liniei datei pe cec. Coordonatele sunt calculate din colțul stânga-jos al poziției specificate din cec.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ro: Această valoare conține coordonatele X, Y pentru startul liniei memo pe cec. Coordonatele sunt calculate din colțul stânga-jos al poziției specificate din cec.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ro: Această valoare conține coordonatele X, Y pentru startul liniei sumei numerice pe cec. Coordonatele sunt calculate din colțul stânga-jos al poziției specificate din cec.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
ro: Această valoare conține coordonatele X, Y pentru startul liniei terțului pe cec.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ro: Această valoare conține coordonatele X, Y pentru startul liniei sumei scrise pe cec. Coordonatele sunt calculate din colțul stânga-jos al poziției specificate din cec.

en: This will replace the account code field of each child account with a newly generated code
ro: Aceasta va înlocui codul fiecărui cont copil cu un cod nou

en: Three Months Ago
ro: Cu trei luni în urmă

en: Three Months Ago.
ro: Cu trei luni în urmă.

en: Three Months Ahead
ro: Peste trei luni

en: Three Months Ahead.
ro: Peste trei luni.

en: Thursday
ro: Joi

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Title
ro: Titlu

en: Title for this report.
ro: Titlul acestui raport.

en: To
ro: La

en: To Amount
ro: Sumă către

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
ro: Pentru a introduce tranzacții compuse, precum un cec de plată cu deducții multiple, fă clic pe butonul Împarte din bara de instrumente. Alternativ, în meniul Vizualizare, poți alege stilul de registru Registru împărțit automat sau Jurnal de tranzacții.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
ro: Pentru a completa meniul de conturi în câmpul de transfer al unei pagini de registru, apasă tasta Menu sau combinația de taste Ctrl-Down.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
ro: Pentru a trece de la o filă la alta în fereastra principală, apasă Control+Pagina Sus/Pagina Jos.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
ro: Pentru a transfera fonduri între conturi cu valute diferite, apăsați pe butonul Transfer din toolbar, selectați conturile și vor fi afișate opțiunile de transfer de bani, unde puteți introduce rata de schimb sau suma de bani în cealaltă valută.

en: To-Create
ro: De creat

en: To_p
ro: _Sus

en: Toda_y
ro: _Astăzi

en: Today
ro: Azi

en: Top
ro: Sus

en: Tot Credit
ro: Tot credit

en: Tot Debit
ro: Tot debit

en: Tot Shares
ro: Total acțiuni

en: Total (Period)
ro: Total (perioadă)

en: Total (Report)
ro: Total (raport)

en: Total Assets
ro: Total active

en: Total Cash:
ro: Total numerar:

en: Total Charge:
ro: Total de plată:

en: Total Credit
ro: Credit total

en: Total Credits
ro: Total credite

en: Total Debits
ro: Total debite

en: Total Due
ro: Total datorat

en: Total Equity
ro: Total capital propriu

en: Total Expenses
ro: Cheltuieli totale

en: Total For
ro: Total pentru

en: Total Gain
ro: Câștig total

en: Total Liabilities
ro: Total pasive

en: Total Liabilities & Equity
ro: Total pasive & capital propriu

en: Total Return
ro: Total venituri (return)

en: Total Revenue
ro: Venit total

en: Total amount owed to/from Company
ro: Sumă totală datorată de/către firmă

en: Totals
ro: Total

en: Tra_nsaction
ro: Tra_nzacție

en: Tradable commodities
ro: Acțiuni comerciale

en: Trading
ro: Tranzacționare

en: Transaction
ro: Tranzacție

en: Transaction Details
ro: Detaliile tranzacției

en: Transaction List Help
ro: Ajutor pentru lista tranzacțiilor

en: Transaction Number
ro: Număr de tranzacție

en: Transaction Report
ro: Raport de tranzacții

en: Transaction Voided
ro: Tranzacție golită

en: Transaction _Journal
ro: _Jurnal de tranzacții

en: Transaction can not be modified.
ro: Tranzacția nu poate fi modificată.

en: Transaction with no Accounts: %s
ro: Tranzacție fără conturi: %s

en: Transactions
ro: Tranzacții

en: Transfer
ro: Transferă

en: Transfer Account
ro: Cont de transfer

en: Transfer From
ro: Transferă din

en: Transfer Funds
ro: Transferă fonduri

en: Transfer To
ro: Transferă în

en: Transfer from/to
ro: Transferă din/în

en: Transfer funds from one account to another
ro: Transferă fonduri dintr-un cont în altul

en: Tri-annual
ro: De trei ori pe an

en: Trial Balance
ro: Balanță de probă

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
ro: S-a încercat căutarea unui simbol de dată nedefinit '~a'. Acest raport a fost probabil salvat de o versiune mai nouă de GnuCash. Se utilizează data de astăzi ca valoare implicită.

en: Tuesday
ro: Marți

en: Turkish
ro: Turcă

en: Turkish (IBM-857)
ro: Turcă (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
ro: Turcă (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
ro: Turcă (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
ro: Turcă (Windows-1254)

en: Tutorial and Concepts _Guide
ro: _Ghid cu tutorial și concepte

en: Two Weeks
ro: Două săptămâni

en: Type
ro: Tip

en: Type of search
ro: Tip de căutare

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
ro: Tastează prima literă/primele litere din numele unui cont existent în coloana registrului Transfer și GnuCash va completa numele din lista ta de conturi. Pentru subconturi, tastează prima literă/primele litere a/ale contului părinte, urmate de ':' și de prima literă/primele litere ale subcontului (e.g. A:C pentru Active:Casă).

en: US Dollars (USD)
ro: Dolari SUA (USD)

en: U_se 24-hour clock
ro: Folo_sește ceasul cu 24 de ore

en: Ukrainian (KOI8-U)
ro: Ucraineană (KOI8-U)

en: Unable to load Finance::Quote.
ro: Interoghez Finance::Quote...

en: Unable to save to database.
ro: Nu s-a putut salva baza de date.

en: Unbalanced parenthesis
ro: Paranteze neînchise corect

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: Undefined character
ro: Caracter nedefinit

en: Unique Name
ro: Nume unic

en: Unit Price
ro: Preț unitar

en: Units
ro: Unități

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown EntryLedger Type
ro: Tip necunoscut de intrare în registrul principal (cartea mare)

en: Unknown OFX CMA account
ro: Cont QFX CMA necunoscut

en: Unknown OFX checking account
ro: Cont curent QFX necunoscut

en: Unknown OFX credit card account
ro: Cont carte de credit QFX necunoscut

en: Unknown OFX credit line account
ro: Cont de linie de credit QFX necunoscut

en: Unknown OFX investment account
ro: Cont de investiții QFX necunoscut

en: Unknown OFX money market account
ro: Cont pentru bursă QFX necunoscut

en: Unknown OFX savings account
ro: Cont de economii QFX necunoscut

en: Unknown, %d-size list.
ro: Necunoscut, listă de lungime %d.

en: Unnamed Budget
ro: Buget fără nume

en: Unpost
ro: Depostează

en: Unpost this bill and make it editable
ro: Retrage acest bon fiscal și fă-l modificabil

en: Unpost this invoice and make it editable
ro: Retrage factura și fă-o modificabilă

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
ro: Dacă nu se postează această factură, tranzacțiile postate vor fi șterse.
    Ești sigur că vrei sa o depostezi?

en: Unrealized Gain
ro: Câștig nereașizat

en: Unrealized Gains
ro: Câștiguri nerealizate

en: Unrealized Losses
ro: Pierderi nerealizate

en: Unspecified
ro: Nespecificat

en: Unsupported entity type: %s
ro: Tip de entitate nesuportat: %s

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Up
ro: Sus

en: Upcoming Transactions
ro: Tranzacții viitoare

en: Update your GnuCash accounts
ro: Actualizați conturile dvs. GnuCash

en: Use 24 hour time format
ro: Folosește formatul de timp de 24 de ore

en: Use Escrow Account
ro: Folosește contul de custodie (escrow)

en: Use Existing
ro: Folosește existent

en: Use From - To
ro: Folosește de la - la

en: Use Global
ro: Folosește valoarea globală

en: Use Quotes
ro: Folosiți ghilimele

en: Use _bayesian matching
ro: Folosește potrivirea _bayesiană

en: Use _formal accounting labels
ro: Folosește etichetele _formale pentru cont

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
ro: Folosește formatul de timp de 24 de ore (in locul celui de 12 ore)

en: Use account colors in the account hierarchy
ro: Folosește culorile conturilor în ierarhia de conturi

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
ro: Folosește algoritmii bayesieni pentru a potrivi noile tranzacții cu conturile existente.

en: Use bayesian matching
ro: Folosește potrivirea bayesiană

en: Use formal account labels
ro: Folosește etichete de cont formale

en: Use local time
ro: Folosește timpul local

en: Use next weekday
ro: Folosește ziua de lucru următoare

en: Use previous weekday
ro: Folosește ziua de lucru anterioară

en: Use the date format specified by the system locale.
ro: Utilizează formatul de dată folosit de sistemul local.

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ro: Filosește data sfârșitului absolut pentru calculele de profit/pierderi. De asemenea folosește această dată pentru calculele activelor nete.

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
ro: Folosește data de start absolută, specificată pentru calculele de profit/pierdere.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
ro: Utilizează moneda specificată pentru toate conturile nou create.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
ro: Utilizează moneda specificată pentru toate rapoartele nou create.

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ro: Folosește data de sfârșit relativă, specificată pentru calculele de profit/pierdere. De asemenea, folosește această dată pentru calculele conturilor nete.

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
ro: Folosește data de start relativă, specificată pentru calculele de profit/pierdere.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
ro: Folosește valuta sistemului local pentru toate conturile nou create.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
ro: Folosește moneda sistemului local pentru toate rapoartele nou create.

en: User Defined
ro: Definit de utilizator

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Username and Password
ro: Nume de utilizator și parolă

en: Value
ro: Valoare

en: Vendor
ro: Furnizor

en: Vendor ID
ro: ID furnizor

en: Vendor Listing
ro: Lista de furnizori

en: Vendor Report
ro: Raport furnizor

en: Vendor number
ro: Număr de furnizor

en: Vendor number format
ro: Format pentru numărul de furnizor

en: Vendor's Jobs
ro: Sarcinile furnizorului

en: Vendors
ro: Furnizori

en: Verbose HBCI debug messages
ro: Afișează desfășurat mesajele de depanare HBCI

en: Version
ro: Versiune

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Vietnamese (TCVN)
ro: Vietnameză (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
ro: Vietnameză (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
ro: Vietnameză (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ro: Vietnameză (Windows-1258)

en: View
ro: Arată

en: View Bill
ro: Arată bonul fiscal

en: View Expense Voucher
ro: Vizualizează voucher de cheltuieli

en: View Invoice
ro: Arată factura

en: View Invoices
ro: Arată facturile

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
ro: Arată și modifică prețurile acțiunilor și fondurilor de investiții

en: View the Tips of the Day
ro: Arată sfaturile zilei

en: View/Edit Bill
ro: Arată/Modifică Bonul fiscal

en: View/Edit Customer
ro: Arată/Modifică clientul

en: View/Edit Employee
ro: Arată/Modifică angajatul

en: View/Edit Invoice
ro: Arată/Modifică factura

en: View/Edit Job
ro: Arată/Modifică funcția

en: View/Edit Order
ro: Arată/Modifică comanda

en: View/Edit Vendor
ro: Arată/Modifică furnizorul

en: View…
ro: Arată…

en: Visit the GnuCash website.
ro: Vizitați situl web al GnuCash.

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
ro: Ebraică vizuală (ISO-8859-8)

en: Void Transaction
ro: Tranzacție goală

en: Void only
ro: Doar vide

en: Voided
ro: Vide

en: Voided transaction
ro: Tranzacție golită

en: Voucher ID
ro: ID voucher

en: Voucher Information
ro: Informații despre voucher

en: Voucher Notes
ro: Observații în cupon

en: Voucher Owner
ro: Voucher de proprietar

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
ro: AVERTISMENT: Există duplicate ale codurilor TXT asignate anumitor conturi. Doar codurile TXF cu surse de plată pot fi repetate.

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
ro: Avertisment: Finațe::Cotații nu este instalat.

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Weekly
ro: Săptămânal

[ctx: Weekly]
en: Every
ro: Fiecare

en: Weeks
ro: Săptămâni

en: Weighted Average
ro: Media ponderată

en: Welcome to GnuCash
ro: Bine ați venit la GnuCash

en: Welcome to GnuCash %s Shell
ro: Bun venit la GnuCash %s Shell

en: Western
ro: Occidentală

en: Western (IBM-850)
ro: Occidentală (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
ro: Occidentală (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
ro: Occidentală (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
ro: Occidentală (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
ro: Occidentală (Windows-1252)

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
ro: Când introduceți date, puteți tasta '+' sau '-' pentru a incrementa sau decrementa data selectată. Puteți folosi '+' și '-' și pentru a modifica numerele de cecuri.

en: Where to place the chart
ro: Unde trebuie așezat graficul

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
ro: Când mai multe intrări ale unui venit cu transfer în același cont trebuie să fie acumulate într-o singură împărțire, în mod implicit. Această setare poate fi schimbată în dialogul Postare.

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
ro: Când taxa este inclusă în mod implicit în intrările facturilor. Această setare este moștenită de noii clienți și vânzători.

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
ro: Dacă taxa este inclusă în mod implicit în intrările de pe factură. Această setare este moștenită de noii clienți și furnizori.

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
ro: Când trebuie afișată lista termenelor scadente la start.

en: Which check position to print
ro: Ce poziție a cecului trebuie tipărită

en: Whole Loan
ro: Tot împrumutul

en: Width of notebook tabs
ro: Lățimea antetului filelor de registru

en: Window geometry
ro: Geometria ferestrei

en: Windows
ro: Ferestre

en: Wire
ro: Fir

en: Withdraw
ro: Retragere

en: Withdrawal
ro: Retragere

en: Withdrawals
ro: Retrageri

en: Working…
ro: Lucrează…

en: Writing file…
ro: Se scrie fișierul…

en: Yearly
ro: Anual

en: Years
ro: Ani

en: Yellow
ro: Galben

en: Yes
ro: Da

en: Yes, _always
ro: Da. î_ntotdeauna

en: Yes, reset the Tax Tables
ro: Da, resetează tabelul de taxe

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
ro: Ești pe cale să marchezi o parte reconciliată drept nereconciliată. Făcând astfel, poți face reconcilierea viitoare dificilă! Continui cu această schimbare?

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
ro: Ești pe cale să suprascrii o împărțire existentă. Sigur vrei să faci asta?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
ro: Ești pe cale să suprascrii o tranzacție existentă. Sigur vrei să faci asta?

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
ro: Poți importa cu ușurință datele tale financiare existente din Quicken, MS Money sau alte programe care exportă fișiere QIF sau QFX. În meniul Fișier, fă clic pe submeniul Importă, apoi pe fișierul QIF sau, respectiv, QFX. În continuare urmează instrucțiunile oferite.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
ro: Nu poți transfera dintr-un cont non-valutar. Încearcă să schimbi conturile „de la” și „la” și să faci „suma” negativă.

en: You can't transfer from and to the same account!
ro: Nu poți transfera din același cont!

en: You cannot delete this split.
ro: Această parte a tranzacției nu poate fi ștearsă.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
ro: Nu poți șterge ultima intrare din tabelul de taxe. Încearcă să ștergi tabelul de taxe, dacă vrei asta.

en: You cannot save to that file.
ro: Nu poți salva în acel fișier.

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
ro: Nu poți salva în acest fișier.
    
    %s

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
ro: Nu poți goli o tranacție care conține părți reconciliate sau decontate.

en: You do not have permission to access %s.
ro: Nu ai permisiunea să accesezi %s.

en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
ro: Ai cerut crearea unei cărți. Această carte va conține toate tranzacțiile până la miezul nopții %s (pentru un total de %d tranzacții răspândite în %d conturi).
    
    Modifică titlul și observațiile sau fă clic pe „Înainte” pentru a continua.
    Clic pe „Înapoi” pentru a corecta datele sau „Renunță”.

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
ro: Ai încercat să creezi o tranzacție automată care nu va funcționa niciodată. Vrei, într-adevăr, să faci asta?

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
ro: Ai schimbat lista șabloanelor pentru transferul online, dar ai închis caseta de dialog pentru transferuri. Vrei, cu toate acestea, să salvezi schimbările?

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
ro: Ai făcut schimbări în această fereastră de reconciliere. Sigur vrei să renunți?

en: You have not selected an owner
ro: Nu ai selectat un proprietar

en: You have not selected any accounts
ro: Nu ai selectat niciun cont

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
ro: Ai cerut ca următoarele dialoguri cu avertismente să nu fie prezentate. Pentru a reactiva oricare din aceste dialoguri, selectează căsuța de validare de lângă dialog, apoi apasă OK.

en: You have selected no accounts.
ro: Nu ai selectat niciun cont.

en: You may not create a new national currency.
ro: Nu ai voie să creezi o nouă monedă națională.

en: You must choose a Tax Account.
ro: Trebuie să alegi o taxă de cont.

en: You must choose a commodity.
ro: Trebuie să alegi o marfă.

en: You must choose a valid parent account.
ro: Trebuie să alegi un cont părinte valid.

en: You must choose an owner for this job.
ro: Trebuie să alegeți un proprietar pentru aceasă ocupație.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
ro: Trebuie să introduceți „Nume întreg”, „Simbol/abreviere” și „Tip” pentru marfa de valori.

en: You must enter a valid 'to' amount.
ro: Trebuie să introduci o sumă validă pentru 'către'.

en: You must enter a valid account name for posting.
ro: Trebuie să scrii un nume de cont valabil pentru emitere.

en: You must enter a valid amount.
ro: Trebuie introdusă o sumă valabilă.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
ro: Trebuie să introduci o valoare validă pentru soldul initial sau să o lași goală.

en: You must enter a valid price.
ro: Trebuie să introduci un preț valid.

en: You must enter an amount to transfer.
ro: Trebuie să introduci o sumă pentru transfer.

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
ro: Trebuie să introduci o monedă națională existentă sau să introduci un tip diferit.

en: You must provide a name for this Billing Term.
ro: Trebuie introdus numele termenului de plată.

en: You must provide a name for this Tax Table.
ro: Trebuie să dați un nume acestui tabel de taxe.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
ro: Trebuie dat un nume unic acestui termen de plată. Alegerea ta „%s” este deja folosită.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
ro: Trebuie să dai un nume unic pentru acest tabel de taxe. Alegerea ta "%s" este deja folosită.

en: You must select a Currency.
ro: Trebuie să alegi o valută.

en: You must select a Security.
ro: Trebuie să alegeți un titlu de valoare.

en: You must select a company for payment processing.
ro: Trebuie să alegi o firmă pentru procesarea plății.

en: You must select a transfer account from the account tree.
ro: Trebuie să selectezi un cont de transfer din planul de conturi.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
ro: Trebuie să selectezi un cont de transfer sau să alegi contul capitalului cu soldul inițial.

en: You must select an account type.
ro: Trebuie să selectezi un tip de cont.

en: You must select an item from the list
ro: Trebuie să selectezi un item din listă

en: You must select at least one account to estimate.
ro: Trebuie selectat cel puțin un cont pentru estimare.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
ro: Pentru această tranzacție, trebuie să specifici un cont din care să se facă transferul sau către care, sau ambele.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
ro: Trebuie să expandezi tranzacție pentru a-i modifca ratele de schimb.

en: You need to supply Billing Information.
ro: Trebuie furnizate informațiile de facturare.

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ro: Ești pe cale să ștergi o parte reconciliată! Aceasta nu este o idee bună, atâta timp cât va cauza deteriorări balanței tale reconciliate.

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ro: Ești pe cale să ștergi o tranzacție cu părți reconciliate! Aceasta nu este o idee bună, atâta timp cât va cauza deteriorări balanței tale reconciliate.

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
ro: Marfa selectată și valuta raportului sunt identice. Nu are sens să afișezi prețurile pentru mărfuri identice.

en: [datafile]
ro: [fișier]

en: _About
ro: _Despre

en: _Account
ro: _Cont

en: _Action
ro: _Acțiune

en: _Actions
ro: _Acțiuni

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Apply
ro: _Aplică

en: _Assets & Liabilities
ro: _Active & pasive

en: _Auto-Split Ledger
ro: Registru împărțit _automat

en: _Auto-create new transactions
ro: Creează _automat tranzacții noi

en: _Auto-raise lists
ro: _Completează lista automat

en: _Auto-split ledger
ro: Împărțire registru _automată

en: _Automatic decimal point
ro: Virgulă zecimală _automată

en: _Basic Ledger
ro: Registru de _bază

en: _Basic ledger
ro: Registru de _bază

en: _Billing Terms Editor
ro: Editor pentru termenele de _plată

en: _Blank
ro: _Goală

en: _Blank Transaction
ro: Tranzacție _goală

en: _Business
ro: _Afacere

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Check & Repair
ro: _Verifică & repară

en: _Close
ro: În_chide

en: _Close Book…
ro: Închide _cartea…

en: _Company Report
ro: _Raportul firmei

en: _Contents
ro: _Conținut

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Copy Budget
ro: _Copiază bugetul

en: _Copy Transaction
ro: _Copiază tranzacția

en: _Custom
ro: _Personalizat

en: _Customer
ro: _Client

en: _Date
ro: _Dată

en: _Decimal places
ro: Număr _de zecimale

en: _Default
ro: _Implicit

en: _Delete
ro: Ș_terge

en: _Delete Account
ro: Șt_erge contul

en: _Delete Account…
ro: Șt_erge contul…

en: _Delete Budget
ro: Șt_erge bugetul

en: _Delete Split
ro: ș_terge partea

en: _Delete Transaction
ro: ș_terge tranzacția

en: _Discard Changes
ro: _Renunță la schimbări

en: _Discard Transaction
ro: _Descarcă tranzacția

en: _Don't Record
ro: _Nu înregistra

en: _Double Line
ro: Pe _două linii

en: _Double line view
ro: Arată pe _două rânduri

en: _Duplicate Bill
ro: _Duplică bonul fiscal

en: _Duplicate Invoice
ro: _Duplică factura

en: _Earliest
ro: _Cel mai devreme

en: _Earliest possible date
ro: C_ea mai devreme dată posibilă

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Edit Account
ro: _Modifică contul

en: _Edit Bill
ro: _Modifică bonul fiscal

en: _Edit Invoice
ro: _Modifică factura

en: _Edit description, notes, or memo
ro: _Modifică descrierea, observațiile sau reamintirile

en: _Edit list of encodings
ro: _Editează lista codificărilor

en: _Employee
ro: _Angajat

en: _Enter
ro: _Introdu

en: _Enter Transaction
ro: _Introdu tranzacția

en: _Expense
ro: Ch_eltuială

en: _Export
ro: E_xportă

en: _Fetch Rate
ro: _Rata de obținere

en: _File
ro: _Fișier

en: _Filter By…
ro: _Filtrează după…

en: _Find Customer…
ro: _Găsește clientul…

en: _Find Employee…
ro: _Găsește angajatul…

en: _Find Vendor…
ro: _Găsește furnizorul…

en: _Finish
ro: _Termină

en: _Frozen
ro: În_ghețat

en: _Full name
ro: Nume com_plet

en: _Get Online Quotes
ro: _Obține cotațiile online

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Import
ro: _Importă

en: _Import my QIF files
ro: _Importă fișierele mele QIF

en: _Income
ro: _Venituri

en: _Income & Expense
ro: _Venituri și cheltuieli

en: _Income & expense
ro: _Venituri & cheltuieli

en: _Internal Transaction…
ro: Tranzacție i_nternă…

en: _Last retrieval date
ro: U_ltima dată obținută

en: _Latest
ro: _Cel mai târziu

en: _Left
ro: _Stânga

en: _Load another file
ro: Încarcă un a_lt fișier

en: _Mortgage & Loan Repayment…
ro: _Plata ipotecii & împrumutului dat…

en: _Name
ro: _Nume

en: _Name of the new template
ro: _Numele noului model

en: _New
ro: _Nou

en: _New Budget
ro: Buget _nou

en: _New Customer…
ro: Client _nou…

en: _New Employee…
ro: Angajat _nou…

en: _New Vendor…
ro: Furnizor _nou…

en: _New Window
ro: Fereastră _nouă

en: _New item…
ro: Item _nou…

en: _Next
ro: Î_nainte

en: _No, not this time
ro: _Nu, nu de data asta

en: _None
ro: _Niciunul

en: _Notes
ro: _Observații

en: _Notify before transactions are created
ro: _Anunță înainte ca tranzacțiile să fie create

en: _Notify when due
ro: _Notifică când este scadent

en: _Online Actions
ro: Acțiuni _online

en: _Online Banking Setup…
ro: Instalare Bancă _online…

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Open Account
ro: _Deschide contul

en: _Open Budget
ro: _Deschide bugetul

en: _Open in new window
ro: _Deschide în fereastră nouă

en: _Open the new user tutorial
ro: _Deschide tutorial utilizator nou

en: _Open…
ro: _Deschide…

en: _Originator Name
ro: Nume _inițiator

en: _Parent Account
ro: Cont _părinte

en: _Password
ro: _Parolă

en: _Paste
ro: _Lipește

en: _Paste Transaction
ro: Li_pește tranzacția

en: _Pay Bill
ro: _Platește bonul fiscal

en: _Pay Invoice
ro: _Plătește factura

en: _Pick another account
ro: _Alege alt cont

en: _Post Invoice
ro: _Emite factura

en: _Postpone
ro: A_mână

en: _Previous
ro: _Precedentul

en: _Price
ro: _Preț

en: _Price Database
ro: Baza de date pentru _preț

en: _Print
ro: _Tipărește

en: _Print Bill
ro: _Tipărește bonul fiscal

en: _Print Checks…
ro: _Tipărește cecuri…

en: _Print Invoice
ro: _Tipărește factura

en: _Print Report…
ro: _Tipărește raportul…

en: _Print checks
ro: _Tipărește cecuri

en: _Process Payment…
ro: _Procesare plată…

en: _Process payments on posting
ro: _Procesează plățile la postare

en: _Quantity
ro: _Cantitate

en: _Quit
ro: I_eșire

en: _Rebalance
ro: _Reechilibrează

en: _Recalculate
ro: _Recalculează

en: _Recipient Name
ro: Nume _recipient

en: _Reconcile
ro: _Reconciliere

en: _Reconcile Information…
ro: Informații de _reconciliere…

en: _Reconciled
ro: _Reconciliat

en: _Record
ro: _Înregistrare

en: _Record Changes
ro: _Înregistrează schimbările

en: _Refresh
ro: _Reîmprospătează

en: _Renumber
ro: _Renumărare

en: _Renumber Subaccounts…
ro: _Renumerotează subconturile…

en: _Replace
ro: În_locuiește

en: _Replay GnuCash .log file…
ro: _Reîncarcă un fișier GnuCash .log …

en: _Report Options
ro: Opțiuni _raport

en: _Reports
ro: _Rapoarte

en: _Review created transactions
ro: _Revizuiește tranzacțiile create

en: _Right
ro: _Dreapta

en: _Rotation
ro: _Rotație

en: _Run when data file opened
ro: _Rulează când fișierul de date este deschis

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Save As
ro: _Salvează ca

en: _Save Transaction
ro: _Salvează tranzacția

en: _Save window size and position
ro: _Salvează poziția și mărimea ferestrei

en: _Scheduled
ro: _Programate

en: _Scheduled Transaction Editor
ro: Editor de tran_zacții automate

en: _Scheduled Transactions
ro: _Tranzacții automate

en: _Scrub
ro: _Curăță

en: _Security Editor
ro: Editor de _securitate

en: _Select All
ro: _Selectează tot

en: _Select Subaccounts
ro: _Selectează subconturi

en: _Select or add a GnuCash account:
ro: _Alege sau adaugă un cont GnuCash:

en: _Select transfer account
ro: _Selectează contul de transfer

en: _Shares
ro: _Acțiuni

en: _Show children accounts
ro: _Afișează conturile copil

en: _Show documentation
ro: _Arată documentația

en: _Show tips at startup
ro: Arată _sfaturile la pornire

en: _Standard Order
ro: Ordinea _standard

en: _Tax included
ro: _Taxe incluse

en: _Taxes
ro: _Taxe

en: _Tips Of The Day
ro: Sfa_turile zilei

en: _Today
ro: _Astăzi

en: _Toolbar
ro: Bară de ins_trumente

en: _Tools
ro: _Unelte

en: _Transaction
ro: _Tranzacție

en: _Transfer…
ro: _Transferă…

en: _Type
ro: _Tip

en: _Unload selected file
ro: Descarcă fișier_ul selectat

en: _Unpost Invoice
ro: _Anulează factura

en: _Unreconcile
ro: _Anulează reconcilierea

en: _Unreconciled
ro: _Nereconciliat

en: _Unselect All
ro: _Deselectează tot

en: _Use equity 'Opening Balances' account
ro: _Folosește contul de capital 'Sold inițial'

en: _Username
ro: Nume de _utilizator

en: _Value
ro: _Valoare

en: _Vendor
ro: _Furnizor

en: _Verbose debug messages
ro: _Afișează mesajele de depanare

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Void Transaction
ro: _Anulează Tranzacție

en: _Voided
ro: _Golit

en: _Windows
ro: _Ferestre

en: _Yes, this time
ro: _Da, de data asta

en: all criteria are met
ro: toate crieteriile sunt îndeplinite

en: and subaccounts
ro: și subconturile

en: any criteria are met
ro: oricare criteriu este îndeplinit

en: application
ro: aplicație

en: at Bank
ro: la bancă

en: characters
ro: caractere

en: contains
ro: conține

en: custom
ro: personalizat

en: d-m-y
ro: z-l-a

en: d/m/y
ro: z/l/a

en: days
ro: zile

en: does not equal
ro: nu este egal

en: does not match regex
ro: nu se potrivește regex

en: equal to
ro: egal cu

en: equals
ro: egalitate

en: existing account
ro: cont existent

en: false
ro: fals

en: for Period
ro: pentru această perioadă

en: greater than
ro: mai mare decât

en: greater than or equal to
ro: mai mare sau egal cu

en: has credits
ro: are credite

en: has credits or debits
ro: are credite sau debite

en: has debits
ro: are debite

en: is
ro: este

en: is after
ro: este după

en: is before
ro: este înainte

en: is before or on
ro: este înainte sau pe

en: is greater than
ro: este mai mare decât

en: is greater than or equal to
ro: este mai mare sau egal cu

en: is less than
ro: este mai mic decât

en: is less than or equal to
ro: este mai mic sau egal cu

en: is not
ro: nu este

en: is not on
ro: nu este pe

en: is on
ro: este pe

en: is on or after
ro: este pe sau după

en: last %s
ro: %s trecută

en: last of month
ro: sfârșitul lunii

en: less than
ro: mai mic decât

en: less than or equal to
ro: mai mic sau egal cu

en: m-d-y
ro: l-z-a

en: m/d/y
ro: l/z/a

en: matches all accounts
ro: potrivește toate conturile

en: matches any account
ro: potrivește orice cont

en: matches no accounts
ro: nu potrivi niciun cont

en: matches regex
ro: potrivește regex

en: minutes
ro: minute

en: not equal to
ro: nu este egal cu

en: now
ro: acum

en: occurrences
ro: ocurențe

en: remaining
ro: rămân

en: row: Company Name
ro: rând: Numele firmei

en: same week & day
ro: aceeași săptămână și zi

[ctx: sample]
en: 999,999.000
ro: 999 999,000

[ctx: sample]
en: Notes field sample text string
ro: Text pentru rubrica observațiilor

en: true
ro: adevărat

en: unknown
ro: necunoscut

en: user
ro: utilizator

en: via Escrow account?
ro: via cont custodie (escrow)?

en: window1
ro: fereastra1

en: y-m-d
ro: a-l-z

en: y/d/m
ro: a/z/l

en: y/m/d
ro: a/l/z

en: ~a to ~a
ro: ~a la ~a
