libxfce4ui.xfce-4-20 - en to ro translation catalogue (202 entries)

en: %s already triggers this action.
ro: Combinația %s este deja asociată acestei acțiuni.

en: %s; Build ID: %s
ro: %s; ID de compilare: %s

en: 64-bit (32-bit userspace)
ro: 64 de biți (spațiu de utilizator pe 32 de biți)

en: A Menu Library
ro: O bibliotecă de meniuri

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
ro: Un fișier numit "1 %s" există deja în acest director, fișierul nu a fost adăugat.

en: About
ro: Despre

en: About Xfce
ro: Despre Xfce

en: About the Xfce Desktop Environment
ro: Despre mediul grafic de birou Xfce

en: Active contributors
ro: Contribuitori activi

en: Add adjacent workspace
ro: Adaugă un spațiu de lucru adiacent

en: Add workspace
ro: Adaugă un spațiu de lucru

en: Application Finder
ro: Instrument pentru căutarea aplicațiilor

en: Bottom workspace
ro: Spațiul de lucru de dedesubt

en: Cancel
ro: Renunță

en: Clear
ro: Șterge

en: Clear the shortcut
ro: Ștergeți combinația de taste

en: Close
ro: Închide

en: Close T_ab
ro: Închide fil_a

en: Close _Window
ro: Închide _fereastra

en: Close window
ro: Închide fereastra

en: Close window with multiple tabs?
ro: Închideți fereastra cu file multiple?

en: Command Shortcut
ro: Combinație de taste pentru comandă

en: Configures appearance, display, keyboard and mouse settings.
ro: Configurează parametrii de aspect, ecran, tastatură și mouse.

en: Conflicting actions for %s
ro: Acțiuni în conflict pentru „%s”

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Core developers
ro: Programatori principali

en: Could not grab the keyboard.
ro: Nu s-au putut captura tastele utilizate.

en: Credits
ro: Autori

en: Customize settings stored by Xfconf
ro: Personalizați configurările stocate de Xfconf

en: Cycle windows
ro: Parcurge ciclic ferestrele

en: Cycle windows (Reverse)
ro: Parcurge ciclic ferestrele (în sens invers)

en: Delete active workspace
ro: Șterge spațiul de lucru activ

en: Delete last workspace
ro: Șterge ultimul spațiu de lucru

en: Desktop Manager
ro: Gestionar de birou

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Directory separator illegal in file name
ro: Separatorul de dosare e ilegal în numele fișierului

en: Disable session management
ro: Dezactivare administrare de sesiune

en: Distributor
ro: Distribuitor

en: Do _not ask me again
ro: _Nu mai repeta această întrebare

en: Do you want to read the %s manual online?
ro: Doriți să accesați manualul %s disponibil în Internet?

en: Do you want to read the manual online?
ro: Doriți să citiți manualul disponibil în Internet?

en: Documentation supervision
ro: Supervizarea documentației

en: Down
ro: Jos

en: Failed to connect to the session manager: %s
ro: Conectarea la administratorul de sesiune a eșuat: %s

en: Failed to load interface
ro: Nu s-a putut încărca interfața

en: Failed to migrate the old panel configuration
ro: Imposibil de migrat vechea configurație a panoului

en: Failed to open web browser for online documentation
ro: Nu s-a putut deschide navigatorul web pentru accesarea documentației disponibile în Internet

en: File Manager
ro: Gestionar de fișiere

en: Filename is too long
ro: Numele fișierului este prea lung.

en: Filenames should not start or end with a space
ro: Numele fișierelor nu trebuie să înceapă sau să se termine cu un spațiu

en: Fill window
ro: Umple fereastra

en: Fill window horizontally
ro: Umple fereastra pe orizontală

en: Fill window vertically
ro: Umple fereastra pe verticală

en: GPUs
ro: GPU-uri

en: GTK Version
ro: Versiune GTK

en: Handles the placement of windows on the screen.
ro: Gestionează plasarea ferestrelor pe ecran.

en: Hide window
ro: Ascunde fereastra

en: If you know of anyone missing from this list; don't hesitate and file a bug on <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .
ro: Dacă știți de cineva care lipsește din această listă, nu ezitați și trimiteți o sesizare la <https://gitlab.xfce.org/xfce/libxfce4ui/-/issues> .

en: Implements a freedesktop.org compliant menu based on GLib and GIO.
ro: Implementează un meniu compatibil cu directivele freedesktop.org bazat pe GLib și GIO.

en: Implements the thumbnail management D-Bus specification.
ro: Implementează specificația D-Bus de gestionare a imaginilor în miniatură.

en: Information about the Xfce Desktop Environment
ro: Informații despre mediul grafic de birou Xfce

en: Keep '%s'
ro: Păstrează „%s”

en: Kernel Version
ro: Versiune nucleu

en: Keyboard shortcut already in use
ro: Această combinație de taste este deja utilizată

en: Left
ro: Stânga

en: Left workspace
ro: Spațiul de lucru din stânga

en: License
ro: Licență

en: Lower window
ro: Coboară fereastra dedesubt

en: Manages removable drives and media for Thunar.
ro: Gestionează unitățile și mediile amovibile pentru Thunar.

en: Manages your files in a modern, easy-to-use and fast way.
ro: Gestionează fișierele dvs. într-un mod modern, ușor de utilizat și rapid.

en: Maximize window
ro: Maximizează fereastra

en: Maximize window horizontally
ro: Maximizează fereastra pe orizontală

en: Maximize window vertically
ro: Maximizează fereastra pe verticală

en: Memory
ro: Memorie

en: Move window
ro: Mută fereastra

en: Move window to bottom workspace
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru de dedesubt

en: Move window to left monitor
ro: Mută fereastra pe monitorul din stânga

en: Move window to left workspace
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru din stânga

en: Move window to lower monitor
ro: Mută fereastra pe monitorul dedesubt

en: Move window to next workspace
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru următor

en: Move window to previous workspace
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru anterior

en: Move window to right monitor
ro: Mută fereastra pe monitorul din dreapta

en: Move window to right workspace
ro: Mutați fereastra în spațiul de lucru din dreapta

en: Move window to upper monitor
ro: Mută fereastra pe monitorul de deasupra

en: Move window to upper workspace
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru de deasupra

en: Move window to workspace 1
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 1

en: Move window to workspace 10
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 10

en: Move window to workspace 11
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 11

en: Move window to workspace 12
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 12

en: Move window to workspace 2
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 2

en: Move window to workspace 3
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 3

en: Move window to workspace 4
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 4

en: Move window to workspace 5
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 5

en: Move window to workspace 6
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 6

en: Move window to workspace 7
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 7

en: Move window to workspace 8
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 8

en: Move window to workspace 9
ro: Mută fereastra în spațiul de lucru 9

en: Next workspace
ro: Spațiul de lucru următor

en: No
ro: Nu

en: OS Name
ro: Nume SO

en: OS Type
ro: Tip SO

en: Panel
ro: Panou

en: Please press a key
ro: Apăsați o tastă

en: Please report bugs to <%s>.
ro: Raportați problemele la <%s>.

en: Please see <https://www.xfce.org/about/credits>
ro: Consultați <https://www.xfce.org/about/credits>

en: Please use another key combination.
ro: Încercați o altă combinație de taste.

en: Press keyboard keys to trigger the %s '%s'.
ro: Apăsați combinația de taste pentru a declanșa %s „%s”.

en: Previous contributors
ro: Contributori anteriori

en: Previous workspace
ro: Spațiul de lucru anterior

en: Provides a home for window buttons, launchers, app menu and more.
ro: Furnizează un spațiu pentru butoanele ferestrei, lansatoare, meniul aplicației și multe altele.

en: Quickly finds and launches applications installed on your system.
ro: Găsește și lansează rapid aplicațiile instalate în sistem.

en: Raise or lower window
ro: Ridică sau coboară fereastra

en: Raise window
ro: Ridică fereastra deasupra

en: Read the manual
ro: Citiți manualul

en: Resize window
ro: Redimensionează fereastra

en: Restore the default shortcut
ro: Restaurați combinația de taste implicită

en: Right
ro: Dreapta

en: Right workspace
ro: Spațiul de lucru din dreapta

en: Saves and restores your session, handles startup, autostart and shutdown.
ro: Salvează și restaurează sesiunea, gestionează pornirea, pornirea automată și oprirea sistemului.

en: Servers maintained by
ro: Administratori de servere

en: Session Manager
ro: Administratorul de sesiune

en: Session management client ID
ro: ID-ul clientului administratorului de sesiune

en: Session management options
ro: Opțiuni pentru administrarea sesiunii

en: Session manager did not return a valid client id
ro: Administratorul de sesiune nu a returnat un ID valid de client

en: Sets desktop backgrounds, handles icons and more.
ro: Configurează fundalurile pentru birou, gestionează pictogramele și multe altele.

en: Settings Daemon
ro: Demonul opțiunilor

en: Settings Manager
ro: Gestionar de opțiuni

en: Shade window
ro: Strânge fereastra

en: Shortcut
ro: Combinație de taste

en: Shortcuts Editor
ro: Editorul de combinații de taste

en: Show desktop
ro: Afișează biroul

en: Show session management options
ro: Afișează opțiunile de administrare a sesiunii

en: Stick window
ro: Lipește fereastra

en: Stores your settings in a D-Bus-based configuration system.
ro: Stochează configurările dumneavoastră într-un sistem de configurare bazat pe D-Bus.

en: Switch application
ro: Parcurge ciclic aplicațiile

en: Switch window for same application
ro: Parcurge ciclic ferestrele unei aplicații

en: System
ro: Sistem

en: Thanks to all who helped making this software available!
ro: Mulțumim tuturor celor ce au facilitat crearea acestui software!

en: The Xfce development team. All rights reserved.
ro: Echipa de dezvoltare Xfce. Toate drepturile sunt rezervate.

en: The current shortcut. Click to edit...
ro: Combinația de taste curentă. Faceți clic pentru a edita...

en: The libxfce4ui, libxfce4util and exo packages are distributed under the terms of the GNU Library General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Pachetele libxfce4ui, libxfce4util și exo sunt distribuite în conformitate cu termenii Licenței Publice Generale a Bibliotecii GNU, publicată de Free Software Foundation; fie versiunea 2 a Licenței, fie (la alegerea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: The packages thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop and xfwm4 are distributed under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Pachetele thunar, xfce4-appfinder, xfce4-panel, xfce4-session, xfce4-settings, xfconf, xfdesktop și xfwm4 sunt distribuite în conformitate cu termenii Licenței Publice Generale GNU publicată de Free Software Foundation; fie versiunea 2 a Licenței, fie (la alegerea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
ro: Această combinație de taste este utilizată în prezent de: „%s”

en: This shortcut is already being used by the action '%s'. Which action do you want to use?
ro: Această combinație de taste este deja folosită pentru acțiunea „%s”. Ce acțiune doriți să îi fie asociată?

en: This shortcut is already being used for something else.
ro: Această combinație de taste este deja folosită pentru altceva.

en: This shortcut is already being used for the action '%s'. Which action do you want to use?
ro: Această combinație de taste este deja folosită pentru acțiunea „%s”. Ce acțiune doriți să îi fie asociată?

en: This shortcut is already being used for the command '%s'. Which action do you want to use?
ro: Această combinație de taste este deja folosită pentru comanda „%s”. Ce acțiune doriți să îi fie asociată?

en: This window has %d tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
ro: Această fereastră are %d file deschise. Închiderea aceste ferestre va închide de asemenea toate filele.

en: This window has multiple tabs open. Closing this window will also close all its tabs.
ro: În această fereastră sunt multiple file deschise. Închiderea acestei ferestre va închide de asemenea toate filele.

en: Thumbnails Service
ro: Serviciul de imagini în miniatură

en: Tile window to the bottom
ro: Plasează fereastra jos pe ecran

en: Tile window to the bottom-left
ro: Plasează fereastra stânga-jos pe ecran

en: Tile window to the bottom-right
ro: Plasează fereastra dreapta-jos pe ecran

en: Tile window to the left
ro: Plasează fereastra stânga pe ecran

en: Tile window to the right
ro: Plasează fereastra dreapta pe ecran

en: Tile window to the top
ro: Plasează fereastra sus pe ecran

en: Tile window to the top-left
ro: Plasează fereastra stânga-sus pe ecran

en: Tile window to the top-right
ro: Plasează fereastra dreapta-sus pe ecran

en: Toggle above
ro: Activează/dezactivează modul „deasupra”

en: Toggle fullscreen
ro: Activează/dezactivează modul de ecran complet

en: Translations supervision
ro: Supervizarea traducerilor

en: Translators
ro: Traducători

en: Type '%s --help' for usage information.
ro: Tastați «%s --help» pentru detalii despre utilizare.

en: Unable to initialize GTK+.
ro: Nu s-a putut inițializa GTK+.

en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Up
ro: Sus

en: Upper workspace
ro: Spațiul de lucru de deasupra

en: Use '%s'
ro: Utilizează „%s”

en: Version information
ro: Detalii despre versiune

en: Volume Manager
ro: Gestionarul de volume

en: Warning
ro: Atenționare

en: Window Manager
ro: Administrator de ferestre

en: Window Manager Action Shortcut
ro: Combinație de taste asociată unei acțiuni a administratorului de ferestre

en: Window operations menu
ro: Meniul de acțiuni asupra ferestrei

en: Windowing System
ro: Sistemul de ferestre

en: Working directory "%s" does not exist. It won't be used when spawning "%s".
ro: Directorul curent „%s” nu mai există. Nu va fi utilizat la crearea „%s”.

en: Workspace 1
ro: Spațiul de lucru 1

en: Workspace 10
ro: Spațiul de lucru 10

en: Workspace 11
ro: Spațiul de lucru 11

en: Workspace 12
ro: Spațiul de lucru 12

en: Workspace 2
ro: Spațiul de lucru 2

en: Workspace 3
ro: Spațiul de lucru 3

en: Workspace 4
ro: Spațiul de lucru 4

en: Workspace 5
ro: Spațiul de lucru 5

en: Workspace 6
ro: Spațiul de lucru 6

en: Workspace 7
ro: Spațiul de lucru 7

en: Workspace 8
ro: Spațiul de lucru 8

en: Workspace 9
ro: Spațiul de lucru 9

en: Xfce 4 is copyright Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). The different components are copyrighted by their respective authors.
ro: Drepturile de autor pentru Xfce 4 îi aparțin lui Olivier Fourdan (fourdan@xfce.org). Drepturile de autor ale diferitelor componente sunt deținute de autorii respectivi ai acestora.

en: Xfce Version
ro: Versiune Xfce

en: Xfce is a collection of programs that together provide a full-featured desktop environment.
    The following programs are part of the Xfce core:
ro: Xfce este o colecție de programe care împreună oferă un mediu grafic de birou complet.
    Următoarele programe fac parte din nucleul Xfce:

en: Xfce is also a development platform providing several libraries that help programmers create applications that fit in well with the desktop environment.
    
    Xfce components are licensed under free or open source licences; GPL or BSDL for applications and LGPL or BSDL for libraries. Look at the documentation, the source code or the Xfce website (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) for more information.
    
    Thank you for your interest in Xfce.
    
    	- The Xfce Development Team
ro: Xfce este, de asemenea, o platformă de dezvoltare care oferă mai multe biblioteci care ajută programatorii să creeze aplicații care se potrivesc bine cu mediul grafic de birou.
    
    Componentele Xfce sunt licențiate sub licențe gratuite sau de cod sursă deschis; GPL sau BSDL pentru aplicații și LGPL sau BSDL pentru biblioteci. Consultați documentația, codul sursă sau situl Xfce (<a href="https://www.xfce.org">https://www.xfce.org</a>) pentru mai multe informații.
    
    Vă mulțumim pentru interesul dumneavoastră pentru Xfce.
    
    	- Echipa de dezvoltare Xfce

en: Yes
ro: Da

en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained and translated.
ro: Veți fi redirecționat către situl de documentare, unde paginile de ajutor sunt actualizate și traduse.

en: _Always go directly to the online documentation
ro: Mergeți întotde_auna direct la documentația disponibilă în Internet

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Close
ro: În_chide

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Read Online
ro: Citește documentația din Inte_rnet

en: action
ro: acțiunea

en: command
ro: comanda

en: label
ro: etichetă
