mate-applets 1.25.3 - en to ro translation catalogue (457 entries)

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
ro: 
    ESSID: %s
    Putere: %d %%

en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
ro: %d %s %d %s (%d%%) rămase

en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
ro: %d %s %d %s până la încărcarea completă (%d%%)

en: %s is down
ro: %s nu este activ

en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
ro: %s:
    Se primesc %s
    Se trimit %s

en: (mounted)
ro: (montat)

en: (not mounted)
ro: (nu este montat)

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
ro: 0 pentru fără etichetă, 1 pentru procente și 2 pentru timpul rămas

en: <b>Running command %s failed</b>
    %s
ro: <b>Rularea comenzii %s a eșuat</b>
    %s

en: A 0 value means to show CPU frequency, 1 to show frequency and units, and 2 to show percentage instead of frequency.
ro: O valoare de 0 înseamnă să afișeze frecvența cpu, 1 să afișeze frecvențe și unități și 2 pentru a afișa procente în loc de frecvențe.

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
ro: O valoare de 0 înseamnă afișarea miniaplicației în mod grafic (doar pixmap), 1 pentru afișarea miniaplicației în mod text (fără afișarea pixmap-ului) și 2 pentru afișarea miniaplicației în mod grafic și text.

en: A MATE trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
ro: O miniaplicație MATE pentru coșul de gunoi ce poate fi folosită pentru vizualizarea elementelor aflate la coșul de gunoi sau pentru a muta elemente, prin tragere și plasare, în coșul de gunoi.

en: A goofy set of eyes for the MATE panel. They follow your mouse.
ro: O pereche nostimă de ochi pentru interfața MATE. Vă urmăresc mouseul.

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
ro: O miniaplicație ce afișează informaţii despre traficul dispozitivului de reţea specificat

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
ro: O miniaplicație pentru monitorizarea condițiilor meteorologice locale.

en: A set of eyeballs for your panel
ro: Un set de ochi pentru panoul dumneavoastră

en: A system load indicator
ro: Un indicator al încărcării sistemului

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
ro: Un monitor de încărcare a sistemului capabil de a afișa grafice pentru procesor, ram, spațiu de schimb folosit, plus traficul din rețea.

en: A_ddress:
ro: A_dresă:

en: About...
ro: Despre...

en: AccessX Status
ro: Stare AccessX

en: AccessX Status Applet Factory
ro: Șablon miniaplicație Stare AccessX

en: Add Palette
ro: Adaugă paletă

en: Add button
ro: Buton adăugare

en: Address Entry
ro: Intrare adresă

en: Appearance
ro: Aspect

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
ro: Miniaplicație pentru montarea și demontarea dispozitivelor

en: Applet refresh rate in milliseconds
ro: Rata de reîmprospătare a miniaplicației, în milisecunde

en: Auto change device
ro: Schimbarea automată a dispozitivului

en: Available palettes
ro: Palete disponibile

en: Background color for disk load graph
ro: Culoarea de fundal a graficului pentru încărcarea discului

en: Battery Charge Monitor
ro: Monitor încărcare acumulator

en: Battery Charge Monitor Preferences
ro: Preferințe „Monitor încărcare acumulator”

en: Battery Monitor
ro: Monitor pentru acumulator

en: Battery Notice
ro: Notificare acumulator

en: Battery Status Utility
ro: Utilitar pentru monitorizare acumulator

en: Battery charged (%d%%)
ro: Acumulator încărcat (%d%%)

en: Battery fully re-charged
ro: Acumulator complet reîncărcat

en: Battery power low
ro: Acumulator pe terminate

en: Battery status unknown
ro: Stare acumulator necunoscută

en: Battstat Factory
ro: Șablon miniaplicație Battstat

en: Beaufort scale
ro: Scara Beaufort

en: Beep for warnings
ro: Bip la avertismente

en: Beep when displaying a warning.
ro: Se va reda un sunet când există vreo atenționare

en: Behavior
ro: Comportament

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
ro: Implicit, notițele adezive primesc ca titlu data la care sunt create. Acest format este folosit, orice poate fi parsat de strftime() este valid.

en: Bytes in:
ro: Octeți primiți:

en: Bytes out:
ro: Octeți trimiși:

en: CPU Frequency Monitor Preferences
ro: Preferințe „Monitor frecvență CPU”

en: CPU Frequency Scaling Monitor
ro: Monitor pentru scalare frecvență CPU

en: CPU Load
ro: Încărcare CPU

en: CPU frequency scaling unsupported
ro: Scalare frecvență CPU nesuportată

en: CPU graph background color
ro: Culoarea de fundal a graficului procesorului

en: CPU to Monitor
ro: procesor de monitorizat

en: C_ommand:
ro: C_omandă:

en: Cach_ed
ro: Ca_che

en: Can not launch the eyes applet.
ro: Nu s-a putut lansa miniaplicația Ochi.

en: Cannot execute Caja
ro: Nu se poate executa Caja

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
ro: Nu s-au putut muta elementele la coșul de gunoi, doriți să le ștergeți permanent?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
ro: Nu s-au putut muta unele elemente la coșul de gunoi, doriți să le ștergeți pe acestea permanent?

en: Change CPU Frequency scaling
ro: Modifică scalarea frecvenței procesorului

en: Change icon
ro: Schimbare pictogramă

en: Character Palette
ro: Selector caractere

en: Character Palette Preferences
ro: Preferințe „Selector caractere”

en: Characters shown on applet startup
ro: Caractere afișate la pornirea miniaplicației

en: Charpicker Applet Factory
ro: Șablon miniaplicație Charpicker

en: Choose a base color to use for all sticky notes
ro: Alegeți o culoare de bază pentru toate notițele adezive

en: Choose a color for the note
ro: Alegeți o culoare pentru notiță

en: Choose a font for the note
ro: Alegeți un font pentru notiță

en: Choose a font to use for all sticky notes
ro: Alegeți un font pentru toate notițele adezive

en: Choose if notes are visible on all workspaces
ro: Alegeți dacă notele sunt vizibile pe toate spațiile de lucru

en: Choose if the default style is forced on all notes
ro: Alegeți dacă stilul implicit va fi folosit la toate notițele

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
ro: Alegeți dacă să ascundeți toate notițele când se selectează pe desktop

en: City:
ro: Oraș:

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
ro: Oraș: %s
    Cer: %s
    Temperatură: %s

en: Click to Enter Weather.com
ro: Clic pentru a intra la Weather.com

en: Click to add a new palette
ro: Clic pentru adăugarea unei noi palete

en: Click to delete the selected palette
ro: Clic pentru a șterge paleta selectată

en: Click to edit the selected palette
ro: Clic pentru a edita paleta selectată

en: Colors
ro: Culori

en: Command
ro: Comandă

en: Command Applet
ro: Miniaplicație comandă

en: Command Applet Preferences
ro: Preferințe miniaplicație comandă

en: Command Factory
ro: Comanda din fabrică

en: Command to execute
ro: Comandă de executat

en: Command/script to execute to get the output
ro: Comandă/script de executat pentru a obține ieșirea

en: Conditions:
ro: Condiții:

en: Could not open help document
ro: Nu s-a putut deschide documentul de ajutor

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
ro: Creează, vizualizează și gestionează notițele adezive pentru desktop

en: Current Conditions
ro: Condiții actuale

en: Date format of note's title
ro: Formatul datei pentru tilul notiței

en: Default Note Properties
ro: Proprietăți implicite notiță

en: Default color for font
ro: Culoarea implicită pentru font

en: Default color for new notes
ro: Culoarea implicită pentru noile notițe

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
ro: Culoarea implicită pentru noile notițe adezive. Aceasta ar trebui specificată în format hexa, spre exemplu „#30FF50”.

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
ro: Culoarea implicită a fontului pentru noile notițe adezive. Aceasta ar trebui specificată în format html hexa, spre exemplu „#30FF5”.

en: Default font for new notes
ro: Fontul implicit pentru noile notițe

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
ro: Fonturile implicite pentru noile notițe lipicioase. Acestea trebuie să fie un nume de font Pango, de exemplu „Sans Italic 10”.

en: Default height for new notes
ro: Înălțimea standard pentru noile notițe

en: Default height for new sticky notes in pixels.
ro: Înălțimea implicită pentru noile notițe adezive în pixeli.

en: Default width for new notes
ro: Lățimea implicită pentru noile notițe

en: Default width for new sticky notes in pixels.
ro: Lățimea implicită în pixeli pentru noile notițe adezive.

en: Delete Immediately?
ro: Ștergeți permanent?

en: Delete all sticky notes?
ro: Ștergeți toate notițele adezive?

en: Delete button
ro: Buton ștergere

en: Delete this sticky note?
ro: Ștergeți această notiță adezivă?

en: Details
ro: Detalii

en: Device _Details
ro: _Detalii Dispozitiv

en: Device to monitor
ro: Dispozitiv de monitorizat

en: Dew point:
ro: Punct de rouă:

en: Directory in which the theme is located
ro: Dosarul în care se află tema

en: Disk
ro: Disc

en: Disk Load
ro: Utilizare disc

en: Disk Mounter
ro: Montare dispozitiv

en: Display
ro: Ecran

en: Display Settings
ro: Opțiuni de afișare

en: Displays current state of keyboard accessibility features
ro: Afișează starea actuală a facilităților de accesibilitate pentru tastatură

en: Do you want to connect %s now?
ro: Doriți să conectați %s acum?

en: Do you want to disconnect %s now?
ro: Doriți să deconectați %s acum?

en: Down command
ro: Comandă descărcare

en: Drive Mount Applet Factory
ro: Șablon miniaplicație Montare dispozitive

en: Edit Palette
ro: Editare paletă

en: Edit button
ro: Buton editare

en: Empty all of the items from the trash?
ro: Goliți toate elementele din coșul de gunoi?

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
ro: Notițele goale sunt întotdeauna șterse fără confirmare.

en: Emptying the Trash
ro: Se golește coșul de gunoi

en: Enable CPU load graph
ro: Activează grafic încărcare procesor

en: Enable _radar map
ro: Activează harta _radar

en: Enable disk load graph
ro: Activează grafic încărcare disc

en: Enable load average graph
ro: Activează grafic medie de încărcare

en: Enable memory load graph
ro: Activează grafic încărcare memorie

en: Enable network load graph
ro: Activează grafic încărcare rețea

en: Enable swap load graph
ro: Activează grafic încărcare spațiu de schimb

en: Enter the URL
ro: Introduceți URL

en: Error while spawning caja:
    %s
ro: Eroare la crearea caja:
    %s

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Eyes
ro: Ochi

en: F_ree
ro: Libe_r

en: Factory for creating the weather applet.
ro: Șablon pentru crearea miniaplicației meteorologice.

en: Factory for drive mount applet
ro: Șablon miniaplicație de montare a dispozivelor

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
ro: Nu s-a putut încărca baza de date XML „Locations”. Vă rugăm să raportați această defecțiune.

en: Feels like:
ro: Senzația percepută este de:

en: Find _Next
ro: Caută î_nainte

en: Font C_olor:
ro: Cul_oare font:

en: Font Co_lor:
ro: Cu_loare font:

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
ro: Pentru panourile orizontale, lătimea graficului în pixeli. Pentru panourile verticale, aceasta este înălțimea graficelor.

en: Force _default color and font on notes
ro: Forțează culoarea și fontul _implicit pentru note

en: Forecast
ro: Previziune

en: Forecast Report
ro: Raport previziune

en: Forecast not currently available for this location.
ro: Previziunea nu este momentan disponibilă pentru această locație.

en: Frequency Scaling Unsupported
ro: Scalare frecvență nesuportată

en: From:
ro: De la:

en: Full Battery Notification
ro: Notificare acumulator încărcat

en: General Settings
ro: Setari generale

en: Go to Trash
ro: Deschide coșul de gunoi

en: Graph color for buffer memory
ro: Culoarea graficului pentru memoria de preîncărcare

en: Graph color for cached memory
ro: Culoarea graficului pentru memoria cache

en: Graph color for disk read
ro: Culoarea graficului pentru citirea discului

en: Graph color for disk write
ro: Culoarea graficului pentru scrierea discului

en: Graph color for input network activity
ro: Culoarea graficului pentru activitatea rețelei la intrare

en: Graph color for iowait related CPU activity
ro: Culoarea graficului pentru activitatea procesorului legată de așteptările de intrare/ieșire

en: Graph color for load average
ro: Culoarea graficului pentru încărcarea medie

en: Graph color for loopback network usage
ro: Culoarea graficului pentru activitatea rețelei în buclă

en: Graph color for nice-related CPU activity
ro: Culoarea graficului pentru activitatea procesorului legată de amabilitate

en: Graph color for output network activity
ro: Culoarea graficului pentru activitatea rețelei la ieșire

en: Graph color for shared memory
ro: Culoarea graficului pentru memoria partajată

en: Graph color for system-related CPU activity
ro: Culoarea graficului pentru activitatea procesorului legată de sistem

en: Graph color for user-related CPU activity
ro: Culoarea graficului pentru activitatea procesorului legată de utilizator

en: Graph color for user-related memory usage
ro: Culoarea graficului pentru utilizarea memoriei legată de utilizator

en: Graph color for user-related swap usage
ro: Culoarea graficului pentru utilizarea spațiului de schimb

en: Graph size
ro: Dimensiune grafic

en: Graphic
ro: Grafic

en: Graphic and Text
ro: Grafic și text

en: H_eight:
ro: Înălțim_e:

en: Harddisk
ro: Disc

en: Hardware Address:
ro: Adresă fizică:

en: Help
ro: Ajutor

en: Hi_de Notes
ro: Ascun_de notițele

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
ro: Ascunde notițele când se face clic pe des_ktop

en: I_dle
ro: Ne_folosit

en: If applet icon is shown or not
ro: Dacă să fie afișată pictograma miniaplicației

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
ro: Dacă această opțiune este dezactivată, o culoare personalizată poate fi folosită ca implicită pentru toate noile notițe adezive.

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
ro: Dacă această opțiune este dezactivată, un font personalizat poate fi folosit ca font implicit pentru toate notițele adezive.

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
ro: Dacă această opțiune este activată, selectarea desktopului în orice mod va duce automat la ascunderea tuturor notițelor deschise.

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
ro: Dacă această opțiune este activată, culorile și fonturile atribuite individual notițelor vor fi ignorate.

en: If true, change automatically the selected device.
ro: Dacă este adevărat, schimbă automat dispozitivul selectat.

en: If true, change the icon due to selected device.
ro: Dacă este adevărat, schimbă pictograma în funcție de dispozitivul selectat.

en: If true, show main icon.
ro: Dacă este adevărat, arată pictograma principală.

en: If true, show signal quality icon for wireless devices.
ro: Dacă este adevărat, arată pictograma de calitate a semnalului pentru dispozitivele fără fir.

en: If true, show speed in bits instead of bytes.
ro: Dacă este adevărat, arată viteza în biți în loc de octeți.

en: If true, show sum of inbound/outbound speed instead of separated ones.
ro: Dacă este adevărat, arată suma vitezelor de intrare/ieșire speed în locul vitezelor separate.

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
ro: Dacă alegeți să goliți coșul de gunoi, toate elementele din el vor fi pierdute pentru totdeauna. Nu uitați că elementele din coșul de gunoi pot fi șterse și independent unul de celălalt.

en: In color
ro: Culoare intrare

en: Insert "%s"
ro: Introdu „%s”

en: Insert characters
ro: Introduce caracterele

en: Insert special character
ro: Introdu caracter special

en: Interval for the command
ro: Interval pentru comandă

en: Interval to execute the command (in seconds)
ro: Interval la care să fie executată comanda (în secunde)

en: Keyboard Accessibility Status
ro: Stare accesibilitate tastatură

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
ro: Șablon miniaplicație „Stare accesibilitate tastatură”

en: KiB/s
ro: KiO/s

en: Last update:
ro: Ultima actualizare:

en: Legacy backend enabled.
ro: Furnizorul din spate moștenit activat.

en: List of available palettes
ro: Lista paletelor disponibile

en: List of strings containing the available palettes.
ro: Lista șirurilor care conțin paletele disponibile.

en: Load
ro: Încărcare

en: Load Average
ro: Încărcare medie

en: Load graph background color
ro: Culoarea de fundal a graficului încărcării

en: Location
ro: Locație

en: Location view
ro: Vizualizare locație

en: Lock/Unlock note
ro: Blochează/Deblochează notița

en: Low Battery Notification
ro: Notificare acumulator descărcat

en: MATE Documentation Team
ro: Echipa de documentare MATE

en: MATE Weather
ro: Vremea MATE

en: Memory
ro: Memorie

en: Memory Load
ro: Utilizare memorie

en: Memory graph background color
ro: Culoarea de fundal a graficului memorie

en: MiB/s
ro: MiO/s

en: Minutes Remaining
ro: minute rămase

en: Mode to show CPU usage
ro: Mod de afișare utilizare procesor

en: Modify a palette by adding or removing characters
ro: Modifică o paletă adăugând sau eliminând caractere

en: Monitor Settings
ro: Opțiuni de monitorizare

en: Monitor a laptop's remaining power
ro: Monitorizează nivelul rămas pentru acumulator unui laptop

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
ro: Monitorizează scalarea în frecvență pentru CPU

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
ro: Monitorizează condițiile meteorologice actuale, și previziunile

en: Monitored Resources
ro: Resurse monitorizate

en: Mount local disks and devices
ro: Montează discurile și dispozitivele locale

en: N/A
ro: Nedisponibil

en: Name of timer
ro: Numele cronometrului

en: Net Load
ro: Încărcare rețea

en: Netmask:
ro: Mască de rețea:

en: Netspeed Applet
ro: Aplet Viteză Reţea

en: Netspeed Applet Factory
ro: Aplet Viteză Reţea din fabrica

en: Network
ro: Rețea

en: Network Monitor
ro: Monitorizare reţea

en: Network _device:
ro: _Dispozitiv rețea:

en: Network graph background color
ro: Culoarea de fundal a graficului rețelei

en: No Items in Trash
ro: Niciun element în coșul de gunoi

en: No battery present
ro: Niciun acumulator prezent

en: Note C_olor:
ro: Cul_oare notiță:

en: Note _Color:
ro: _Culoare notiță:

en: Notifications
ro: Notificări

en: Notify user when the battery is full.
ro: Notifică utilizatorul când acumulatorul este încărcat.

en: Notify user when the battery is low.
ro: Se notifică utilizatorul când acumulatorul este descărcat.

en: Number of characters to display
ro: Număr de caractere de afișat

en: Open the keyboard preferences dialog
ro: Deschide dialogul de preferințe pentru tastatură

en: Options
ro: Opțiuni

en: Out color
ro: Culoare ieșire

en: P-t-P Address:
ro: Adresă P-t-P:

en: P_ause timer
ro: _Suspendă cronometrul

en: Palette entry
ro: Intrare paletă

en: Palettes list
ro: Listă palete

en: Percent
ro: Procentaj

en: Pick a color for the sticky note
ro: Alegeți o culoare pentru notița adezivă

en: Pick a default sticky note color
ro: Alegeți o culoare implicită pentru notițele adezive

en: Pick a default sticky note font
ro: Alegeți un font implicit pentru notița adezivă

en: Pick a font for the sticky note
ro: Alegeți un font pentru notița adezivă

en: Preferences...
ro: Preferințe...

en: Pressure:
ro: Presiune:

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
ro: Sunt nevoie de permisiuni pentru a modifica scalarea frecvenței procesorului.

en: Processor
ro: Procesor

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Radar Map
ro: Hartă radar

en: Red value level
ro: Valoare nivel roșu

en: Relative humidity:
ro: Umiditate relativă:

en: Removing item %s of %s
ro: Se elimină elementul %s din %s

en: Removing: %s
ro: Se elimină: %s

en: Resize note
ro: Redimensionează notița

en: S_top timer
ro: _Oprește cronometrul

en: S_wap Space
ro: Spațiu s_wap

en: S_ystem
ro: S_istem

en: See the ForeCast Details
ro: Vezi detalii despre previziune

en: Select Location from the list
ro: Selectați locația din listă

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
ro: Alegeți procesorul de monitorizat. Într-un sistem cu un singur procesor, nu este nevoie să modificați această valoare.

en: Sh_ared
ro: P_artajat

en: Show CPU frequency as _frequency
ro: Afișează frecvența CPU ca _frecvență

en: Show CPU frequency as _percentage
ro: Afișează frecevența CPU ca _procentaj

en: Show _bits instead of bytes
ro: Arată _biți în loc de octeți

en: Show _icon
ro: Arată p_ictogramă

en: Show _notifications
ro: Arată _notifications

en: Show _percentage remaining
ro: Afișează _procentaj rămas

en: Show _sum instead of in & out
ro: Arată _suma în loc de primite și trimise

en: Show _time remaining
ro: Afișează _timp rămas

en: Show bits
ro: Arată biți

en: Show dialog window when timer finish
ro: Arată o fereastră de dialog când cronometrul a ajuns la final

en: Show frequency _units
ro: Afișează _unități de frecvență

en: Show icon
ro: Arată pictograma

en: Show notification popup when timer finish
ro: Arată notificare informativă când cronometrul a ajuns la final

en: Show signal _quality icon for wireless devices
ro: Arată pictograma de _calitate a semnalului pentru dispozitivele fără fir

en: Show signal quality icon
ro: Arată pictogramă calitati semnalului

en: Show sticky notes
ro: Afișează notițele adezive

en: Show sum speed
ro: Arată suma vitezelor

en: Show the time/percent label
ro: Afișează timpul/procentajul în etichetă

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
ro: Afișează starea tastaturii la folosirea facilităților de accesibilitate ale tastaturii.

en: Shows the output of a command
ro: Afișează ieșirea unei comenzi

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
ro: Arată starea facilităților AccessX precum modificatorii blocanți

en: Shows the status of keyboard accessibility features
ro: Arată starea pentru facilitățile de accesibilitate ale tastaturii

en: Signal Strength:
ro: Putere semnal:

en: Sky:
ro: Cer:

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
ro: Specifică dacă notițele adezive sunt blocate (non-editabile) sau nu.

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
ro: Specifică dacă notițele adezive sunt vizibile pe TOATE spațiile de lucru de pe desktop, sau nu.

en: Specify a title for the note
ro: Specifică un titlu pentru notiță

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
ro: Specificați înălțimea implicită (în pixeli) a noilor notițe

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
ro: Specificați lățimea implicită (în pixeli) a noilor notițe

en: Spinbutton for updating
ro: Buton pentru actualizare

en: Start a timer and receive a notification when it is finished
ro: Porniți un cronometru și primiți o notificare când a ajuns la final

en: Start system-monitor
ro: Monitorizare sistem

en: Sticky Note
ro: Notiță adezivă

en: Sticky Note Properties
ro: Proprietăți „Notițe adezive”

en: Sticky Notes
ro: Notițe adezive

en: Sticky Notes Applet Factory
ro: Șablon miniaplicație Notițe adezive

en: Sticky Notes Preferences
ro: Preferințe „Notițe adezive”

en: Sticky Notes for the MATE Desktop Environment
ro: Notițe adezive pentru desktopul MATE

en: Sticky notes' locked state
ro: Starea blocată pentru notițe

en: Sticky notes' workspace stickyness
ro: Persistența notițelor pe spațiile de lucru

en: Sunrise:
ro: Soarele răsare:

en: Sunset:
ro: Soarele apune:

en: Swap Load
ro: Încărcare spațiu de schimb

en: Swap Space
ro: Spațu de schimb

en: Swap graph background color
ro: Culoarea de fundal a graficului spațiului de schimb

en: System Monitor
ro: Monitorizare sistem

en: System Monitor Preferences
ro: Preferințe monitorizare sistem

en: System is running on AC power
ro: Sistemul rulează alimentat din rețea

en: System is running on battery power
ro: Sistemul rulează alimentat din acumulator

en: Temperature:
ro: Temperatură:

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
ro: Nivelul limită sub care acumulatorul va fi afișat ca roșu. Este de asemenea valoarea la care avertismentul pentru acumulator descărcat este afișat.

en: The color of the graph of the inbound traffic
ro: Culoarea graficului pentru traficul de intrare

en: The color of the graph of the outbound traffic
ro: Culoarea graficului pentru traficul de ieșire

en: The desktop description file to execute as the system monitor
ro: Fișierul de descriere pentru spațiul de lucru de executat ca monitor de sistem

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
ro: Ochii se uită în direcția mouseului.

en: The name of the device to monitor
ro: Numele dispozitivului de monitorizat

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
ro: Șirul folosit de utilizator la ultima folosire a miniaplicației. Acest șir va fi afișat atunci când utilizatorul va porni această miniaplicație.

en: The system load average is %0.02f
ro: Media de încărcare a sistemului este %0.02f

en: The type of text to display (if the text is enabled).
ro: Tipul textului de afișat (dacă textul este activat).

en: Themes
ro: Teme

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
ro: A intervenit o eroare fatală la încărcarea temei.

en: There was an error displaying help:
    %s
ro: A fost o eroare la afișarea ajutorului: 
    %s

en: There was an error displaying help: %s
ro: A intervenit o eroare la afișarea ajutorului: %s

en: There was an error executing '%s': %s
ro: A intervenit o eroare la executarea „%s“: %s

en: There was an error launching the help viewer: %s
ro: A intervenit o eroare la lansarea ajutorului: %s

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
ro: A intervenit o eroare la lansarea dialogului pentru preferințele tastaturii: %s

en: This cannot be undone.
ro: Această acțiune nu poate fi refăcută.

en: This note is locked.
ro: Această notiță este blocată.

en: This note is unlocked.
ro: Această notiță este deblocată.

en: This utility shows the current CPU Frequency
ro: Acest utilitar afișează frecvența actuală pentru procesor

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
ro: Acest utilitar afișează scalarea actuală a frecvenței procesorului.

en: This utility shows the status of your laptop battery.
ro: Acest utilitar vă arată starea acumulatorului de la laptop.

en: Timer Applet
ro: Miniaplicație Cronometru

en: Timer Applet Preferences
ro: Preferințe miniaplicație cronometru

en: Timer finished!
ro: Cronometrul a ajuns la final!

en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
ro: Pentru a evita pierderea de date:
     • conectați laptopul la rețeaua de alimentare electrică, sau
     • salvați documentele deschise și opriți laptopul.

en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
ro: Pentru a evita pierderea de date:
     • comutați laptopul în starea „suspend”, pentru a salva energie,
     • conectați laptopul la rețeaua de alimentare electrică, sau
     • salvați documentele deschise și opriți laptopul.

en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: Trash Applet
ro: Miniaplicația Coș de gunoi

en: Un_mount %s
ro: De_montează %s

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown time (%d%%) remaining
ro: Timp rămas necunoscut (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) until charged
ro: Timp până la încărcare necunoscut (%d%%)

en: Up command
ro: Comandă încărcare

en: Update
ro: Actualizează

en: Update spin button
ro: Actualizarea rotește butonul

en: Updating...
ro: Se actualizează...

en: Use _custom address for radar map
ro: Folosește adresă personalizabilă pentru harta _radar

en: Use co_lor from the system theme
ro: Folosește cu_loarea temei

en: Use default co_lor
ro: Folosește culoarea i_mplicită

en: Use default fo_nt
ro: Folosește fo_ntul implicit

en: Use fo_nt from the system theme
ro: Folosește fo_ntul temei de sistem

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
ro: Folosește valoarea definită de red_value ca durată rămasă pentru afișarea dialogului de atenționare în loc de procente.

en: Visibility:
ro: Vizibilitate:

en: Visit Weather.com
ro: Vizitați Weather.com

en: Warn on low time rather than low percentage
ro: Avertizează la micșorarea timpului mai degrabă decât cea a procentajului

en: Weather Forecast
ro: Prognoza meteorologică

en: Weather Preferences
ro: Preferințe vreme

en: Weather Report
ro: Raport meteorologic

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
ro: Dacă să fie cerută confirmarea la ștergerea unei notițe

en: Whether to force the default color and font on all notes
ro: Dacă să fie forțată culoarea și fontul implicit pentru toate notițele

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
ro: Dacă să se ascundă toate notițele când desktopul este selectat

en: Whether to use the default system color
ro: Dacă să fie folosite culorile implicite ale temei

en: Whether to use the default system font
ro: Dacă să fie folosit fontul implicit ale temei

en: Width of output
ro: Lățime a ieșirii

en: Wind:
ro: Vânt:

en: XKB Extension is not enabled
ro: Extensia XKB nu este activată

en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
ro: Au mai rămas %d%% din capacitatea totală a acumulatorului.

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
ro: Nu veți putea modifica frecevența procesorului dumneavoastră. Sistemul dumneavoastră ar putea fi configurat greșit sau nu are suport hardware pentru scalarea frecvenței CPU.

en: Your battery is now fully recharged
ro: Acumulatorul este complet încărcat

en: Your battery is running low
ro: Acumulatorul este pe terminate

en: _About
ro: _Despre

en: _Appearance:
ro: _Aspect:

en: _Automatically update every:
ro: Actualizează _automat la fiecare:

en: _Average
ro: Încărc_are medie

en: _Background
ro: _Fundal

en: _Buffers
ro: _Buffere

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Close
ro: În_chide

en: _Delete
ro: Șter_ge

en: _Delete All
ro: Ș_terge tot

en: _Delete Notes
ro: Ș_terge notițele

en: _Details
ro: D_etalii

en: _Edit
ro: _Editeaza

en: _Eject %s
ro: Scoat_e %s

en: _Empty Trash
ro: Gol_ește coșul de gunoi

en: _Find:
ro: _Caută:

en: _Free
ro: _Liber

en: _Harddisk
ro: _Disc

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _In
ro: _Intrare

en: _In graph color
ro: Culoare grafic _primire

en: _Keyboard Accessibility Preferences
ro: Preferințe _accesibilitate tastatură

en: _Load
ro: Î_ncărcare

en: _Lock Notes
ro: B_lochează notițele

en: _Memory
ro: _Memorie

en: _Monitored CPU:
ro: CPU _monitorizat:

en: _Mount %s
ro: _Montează %s

en: _Name:
ro: _Nume:

en: _Network
ro: _Rețea

en: _New Note
ro: Notiță _nouă

en: _Notify when battery is fully recharged
ro: _Notifică când acumulatorul este complet reîncărcat

en: _Open %s
ro: _Deschide %s

en: _Open System Monitor
ro: Deschide M_onitor sistem

en: _Open Trash
ro: _Deschide coșul de gunoi

en: _Out
ro: I_eșire

en: _Out graph color
ro: Culoare grafic _trimitere

en: _Palette:
ro: _Paletă:

en: _Palettes:
ro: _Palete:

en: _Play CD
ro: _Redă CD

en: _Play DVD
ro: _Redă DVD

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Pressure unit:
ro: Unitate pentru _presiune:

en: _Processor
ro: _Procesor:

en: _Put notes on all workspaces
ro: _Pune notițele pe toate spațiile de lucru

en: _Read
ro: Citi_re

en: _Select a location:
ro: _Alegeți o locație:

en: _Select a theme:
ro: _Alegeți o temă:

en: _Show time/percentage:
ro: _Afișează timp/procentaj:

en: _Start timer
ro: _Pornește cronometrul

en: _Temperature unit:
ro: Unitate pentru _temperatură:

en: _Title:
ro: _Titlu:

en: _Update
ro: Act_ualizează

en: _Used
ro: F_olosit

en: _User
ro: _Utilizator

en: _Visibility unit:
ro: Unitate pentru _vizibilitate:

en: _Visit Weather.com
ro: _Vizitați Weather.com

en: _Warn when battery charge drops to:
ro: A_vertizează când încărcarea acumulatorul scade la:

en: _Width:
ro: _Lățime:

en: _Wind speed unit:
ro: Unitate pentru viteza _vântului:

en: _Write
ro: _Scriere

en: bytes
ro: Octeți:

en: insert special character %s
ro: introdu caracterul special %s

en: knots
ro: noduri

en: meters
ro: metri

en: miles
ro: mile

en: milliseconds
ro: milisecunde

en: minutes
ro: de minute

en: none
ro: niciuna

en: pixels
ro: pixeli

en: unknown
ro: Necunoscut

en: upower backend enabled.
ro: Furnizorul din spate upower activat.
