Xfce Apps - en to ro translation catalogue (422 entries)

en: %d match | %d matches
ro[0]: %d potrivire
ro[1]: %d potriviri
ro[2]: %d de potriviri

en: %d of %d match | %d of %d matches
ro[0]: %d din %d se potrivește
ro[1]: %d din %d se potrivesc
ro[2]: %d din %d se potrivesc

en: %s (%s, failed)
ro: %s (%s, a eșuat)

en: %s (%s, partial)
ro: %s (%s, parțial)

en: %s | Authors: %s | Filename: %s
ro: %s | Autori: %s | Numele fișierului: %s

en: '0' disables and wipes recent history
ro: „0” dezactivează și șterge istoricul recent

en: <b>Color Scheme</b>
ro: <b>Schema de culori</b>

en: <b>Display</b>
ro: <b>Afișare</b>

en: <b>File Saving</b>
ro: <b>Salvare fișier</b>

en: <b>General</b>
ro: <b>Generale</b>

en: <b>History</b>
ro: <b>Istoric</b>

en: <b>Indentation</b>
ro: <b>Indentarea</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
ro: <b>Diverse</b>

en: <b>Notebook Tabs</b>
ro: <b>File de notebook</b>

en: <b>Smart Keys</b>
ro: <b>Tastele inteligente</b>

en: <b>Toolbar</b>
ro: <b>Bara de unelte</b>

en: About this application
ro: Despre această aplicație

en: All Documents
ro: Toate documentele

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Always show tabs even with one file
ro: Afișează întotdeauna filele chiar și cu un singur fișier

en: Appearance
ro: Aspect

en: Application
ro: Aplicație

en: Arabic
ro: Arabă

en: Armenian
ro: Armeană

en: Authentication is required to run Mousepad as root.
ro: Autentificarea este necesară pentru a rula Mousepad ca root.

en: Auto indent a new line
ro: Indentează automat un nou rând

en: Automatic reloading
ro: Reîncărcare automată

en: Automatically select the search result and scroll the view
ro: Selectează automat rezultatul căutării și derulează vizualizarea

en: Backspace: Delete indent spaces as tabs
ro: Backspace: șterge spațiile de indentare ca tabulații

en: Baltic
ro: Baltică

en: Body:
ro: Corp:

en: Button
ro: Buton

en: COLUMN
ro: COLOANA

en: C_olumn number:
ro: C_oloana numărul:

en: Celtic
ro: Celtică

en: Central European
ro: Central-Europeană

en: Change the case of the selection opposite case
ro: Inversează tipul tuturor literelor selecției

en: Change the case of the selection to lowercase
ro: Schimbă literele selecției în minuscule

en: Change the case of the selection to title case
ro: Schimbă literele selecției în litere de titlu

en: Change the case of the selection to uppercase
ro: Schimbă literele selecției în majuscule

en: Change the editor font
ro: Schimbați fontul editorului

en: Change the visibility of the main menubar
ro: Afișează/ascunde bara de meniu principală

en: Change the visibility of the statusbar
ro: Afișează/ascunde bara de stare

en: Change the visibility of the toolbar
ro: Afișează/ascunde bara de unelte

en: Character(s) to use as end of line
ro: Caracter(e) de utilizat ca final de rând

en: Checking encodings...
ro: Se verifică codificarea...

en: Chinese Simplified
ro: Chineză simplificată

en: Chinese Traditional
ro: Chineză Tradițională

en: Choose Mousepad Font
ro: Alegeți un font pentru Mousepad

en: Choose a filetype
ro: Alegeți un tip de fișier

en: Clea_r
ro: Ște_rge

en: Clear Documents History
ro: Șterge istoricul documentelor

en: Clear _History
ro: Șterge _istoricul

en: Clear the recently used files history
ro: Șterge istoricul fișierelor utilizate recent

en: Clearing the documents history will permanently remove all currently listed entries.
ro: Ștergerea istoricului documentelor va elimina definitiv toate intrările listate în prezent.

en: Client-side decorations (restart required)
ro: Decorațiuni pe partea clientului (este necesară repornirea)

en: Close _Tab
ro: Închide _fila

en: Close the current document
ro: Închide documentul curent

en: Close this tab
ro: Închide această filă

en: Close this window
ro: Închide această fereastră.

en: Color scheme to use for the text view
ro: Schema de culori de utilizat pentru vizualizarea textului

en: Column number the cursor to position to (COLUMN >= 0 from start, COLUMN < 0 from end)
ro: Numărul coloanei la care se poziționează cursorul (COLOANA >= 0 de la început, COLOANA < 0 de la sfârșit)

en: Configure the Mousepad text editor
ro: Configurează editorul de text Mousepad

en: Conve_rt
ro: Conve_rtește

en: Convert all tabs to spaces in the selection or document
ro: Convertește toate tabulatoarele în spații în selecție ori în tot documentul

en: Convert all the leading spaces to tabs in the selected line(s) or document
ro: Convertește toate spațiile de început de rând în tabulatoare în selecție ori în tot documentul

en: Convert text in different ways
ro: Convertește textul în diferite moduri

en: Copy the selection
ro: Copiază selecția

en: Create a new document
ro: Creează un nou document

en: Create a new document from a template
ro: Creează un document nou pe baza unui șablon

en: Create a new document in a new window
ro: Creează un nou document într-o fereastră nouă

en: Cu_t
ro: _Taie

en: Current
ro: Actuală

en: Cut the selection
ro: Taie selecția

en: Cycled notebook tab switching
ro: Schimbare ciclică a filelor de notebook

en: Cyrillic
ro: Chirilică

en: Cyrillic/Russian
ro: Chirilică/Rusă

en: Cyrillic/Ukrainian
ro: Chirilică/Ucrainiană

en: Decrease the indentation of the selection or current line
ro: Micșorează indentarea selecției ori a rândului curent

en: Default
ro: Implicită

en: Default encoding:
ro: Codificarea implicită:

en: Default language:
ro: Limba implicită:

en: Delete _Line
ro: Șterge _rândul

en: Delete the current line
ro: Șterge rândul curent

en: Delete the current selection
ro: Șterge selecția curentă

en: Disallow modifications via keyboard / mouse
ro: Dezactivează modificările via tastatură / maus

en: Display a list of possible encodings to open files
ro: Afișează o listă de codificări posibile pentru deschiderea fișierelor

en: Display line endings
ro: Afișează finalurile de rând

en: Display the Mousepad user manual
ro: Afișează manualul utilizatorului Mousepad

en: Display whitespace
ro: Afișează spațiile albe

en: Do not register with the D-BUS session message bus
ro: Nu se înregistrează cu magistrala de mesaje de sesiune D-BUS

en: Do you want to save the changes before closing?
ro: Doriți să salvați modificările înainte de a închide?

en: Do you want to save your changes before reloading?
ro: Doriți să vă salvați modificările înainte de reîncărcare?

en: Document Settings
ro: Opțiuni de document

en: Document menu
ro: Meniul de document

en: Down
ro: În jos

en: Drag & Drop
ro: Glisare și plasare

en: Dup_licate Line / Selection
ro: Dup_lică linia / selecția

en: Duplicate the current line or selection
ro: Duplică rândul curent ori selecția

en: ENCODING
ro: CODIFICAREA

en: Edit menu
ro: Meniul de editare

en: Edit;Text;Simple;XFCE;Lightweight;Fast;
ro: Editare;Text;Simplu;XFCE;Ușor;Rapid;

en: Eight spaces
ro: Opt spații

en: Enable _syntax highlighting
ro: Activează evidențierea _sintaxei

en: Enable automatic indentation
ro: Activează indentarea automată

en: Enable text _wrapping
ro: Activează ajustarea textului pentru _încadrare

en: Encoding to be used to open files (leave empty to open files in the encoding dialog)
ro: Codificarea care urmează să fie utilizată pentru deschiderea fișierelor (lăsați gol pentru a deschide fișierele în dialogul de codificare)

en: Ensure new line at file end
ro: Asigură o linie nouă la sfârșitul fișierului

en: Expand tabs to fill available space
ro: Extinde filele pentru a umple spațiul disponibil

en: Externally Modified
ro: Modificat extern
    (de un alt program)

en: Failed to clear the recent history
ro: Nu s-a putut curăța istoricul

en: Failed to open the document
ro: Nu s-a putut deschide documentul

en: Failed to open the documentation browser
ro: Nu s-a putut deschide navigatorul web pentru documentație

en: Failed to prepare the temporary file for encoding tests
ro: Nu s-a reușit pregătirea fișierului temporar pentru testele de codificare

en: Failed to print the document
ro: Nu s-a putut imprima documentul

en: Failed to reload the document
ro: Nu s-a putut reîncărca documentul

en: Failed to save the document
ro: Nu s-a putut salva documentul

en: File
ro: Fișier

en: File menu
ro: Meniul de fișier

en: File monitoring
ro: Monitorizează fișierele

en: File opening mode: "%s", "%s" or "%s" (open tabs in a new window)
ro: Modul de deschidere a fișierelor: „%s”, „%s” sau „%s” (deschide file într-o fereastră nouă)

en: Filetype: %s
ro: Tip de fișier: %s

en: Filetype: None
ro: Tip de fișier: niciunul

en: Find _Next
ro: Caută înain_te

en: Find _Previous
ro: Caută î_napoi

en: Find and Rep_lace...
ro: Ca_ută și înlocuiește...

en: Find and Replace
ro: Găsește și înlocuiește

en: First key press
ro: Prima apăsare a tastei

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Four spaces
ro: Patru spații

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Go To
ro: Mergi la

en: Go back to shorten list
ro: Înapoi pentru a scurta lista

en: Go to a specific location in the document
ro: Salt la o anumită locație din document

en: Greek
ro: Greacă

en: Header:
ro: Antete:

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Hebrew Visual
ro: Ebraică vizuală

en: Help menu
ro: Meniul de ajutor

en: Highlight _All
ro: E_vidențiază tot

en: Highlight current line
ro: Evidențiază linia curentă

en: Highlight matching brackets
ro: Evidențiază parantezele pereche

en: Highlight the search matches
ro: Evidențiază rezultatele căutării

en: History
ro: Istoric

en: History disabled
ro: Istoric dezactivat

en: Home/End: Detect leading/trailing whitespace:
ro: Home/End: detectează spațiile albe inițiale/finale:

en: Icon Size:
ro: Dimensiunea pictogramei:

en: Icons Only
ro: Doar pictograme

en: If not, all this data will be lost.
ro: Dacă nu, toate aceste date vor fi pierdute.

en: If not, the guessed encoding will be used.
ro: Dacă nu, va fi utilizată codificarea identificată.

en: If you don't save the document, all the changes will be lost.
ro: Dacă nu salvați documentul, toate modificările vor fi pierdute.

en: If you don't save this read-only document as another file, all the changes will be lost.
ro: Dacă nu salvați acest document numai-pentru-citire ca un alt fișier, toate modificările vor fi pierdute.

en: If you revert the file, all unsaved changes will be lost.
ro: Dacă restaurați fișierul de pe disc, toate modificările nesalvate vor fi pierdute.

en: If you save the document, all of the external changes will be lost.
ro: Dacă nu salvați documentul, toate modificările externe vor fi pierdute.

en: Increase the indentation of the selection or current line
ro: Mărește indentarea selecției ori a rândului curent

en: Indent/unindent the currently selected text or the current line
ro: Indentarea/eliminarea indentării textului selectat în prezent sau a liniei curente

en: Insert Spaces
ro: Inserează spații

en: Insert Tabs
ro: Inserează tabulatoare

en: Insert _Spaces
ro: Inserează _spații

en: Insert spaces when the tab button is pressed
ro: Inserează spații la apăsarea tastei «Tab»

en: Invalid byte sequence in conversion input
ro: Secvență nevalidă de octeți la conversia intrării

en: It seems that the previous session did not end normally. Do you want to restore the available data?
ro: Se pare că sesiunea anterioară nu s-a încheiat normal. Doriți să restaurați datele disponibile?

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Coreeană

en: LINE
ro: LINIA

en: Language to use for syntax highlighting
ro: Limbajul ce se utilizează pentru evidențierea sintaxei

en: Large Toolbar
ro: Bară de unelte mare

en: Leave fullscreen mode
ro: Ieșire din modul de ecran complet

en: Line E_nding
ro: Fi_nal de rând

en: Line N_umbers
ro: N_umerotare de rânduri

en: Line number the cursor to position to (LINE > 0 from top, LINE < 0 from bottom)
ro: Numărul liniei pe care trebuie să se poziționeze cursorul (LINIA > 0 de sus, LINIA < 0 de jos)

en: Line numbers:
ro: Numere rânduri:

en: Line: %d Column: %d
ro: Rând: %d Coloană: %d

en: Line: %d Column: %d Selection: %d
ro: Rând: %d Coloană: %d Selecție: %d

en: Loading the template failed
ro: Încărcarea șablonului a eșuat

en: Long line margin at column:
ro: Lungimea până la linia din margine a coloanei:

en: MODE
ro: MOD

en: Make a copy with '~' suffix
ro: Face o copie cu sufixul „~”

en: Make the window fullscreen
ro: Afișează fereastra în ecran complet

en: Match _case
ro: _Distinge majuscule/minuscule

en: Menu
ro: Meniu

en: Menubar
ro: Bara de meniu

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Missing Templates directory
    '%s'
ro: Lipsește directorul de șabloane
    „%s”

en: Mousepad Preferences
ro: Preferințe pentru Mousepad

en: Mousepad Shortcuts
ro: Comenzi rapide pentru Mousepad

en: Mousepad aims to be an easy-to-use and fast editor. Our target is an editor for quickly editing text files, not a development environment or an editor with a huge bunch of plugins.
ro: Mousepad își propune să fie un editor ușor de utilizat și rapid. Obiectivul nostru este un editor pentru editarea rapidă a fișierelor text, nu un mediu de dezvoltare sau un editor cu o mulțime de module suplimentare.

en: Mousepad is a simple text editor for the Xfce desktop environment
ro: Mousepad este un editor de text simplu pentru mediul grafic de birou Xfce

en: Move content in different ways
ro: Mută conținutul în diferite moduri

en: Move lines one line down
ro: Mută liniile cu o linie mai jos

en: Move lines one line up
ro: Mută liniile cu o linie mai sus

en: Move the current document to a new window
ro: Mută documentul curent într-o nouă fereastră

en: Move words one word left
ro: Mută cuvintele cu un cuvânt la stânga

en: Move words one word right
ro: Mută cuvintele cu un cuvânt la dreapta

en: Never
ro: Niciodată

en: New From Te_mplate
ro: N_ou din șablon

en: New _Window
ro: _Fereastră nouă

en: No clipboard data
ro: Nu există date în clipboard

en: No filetype
ro: Niciun tip de fișier

en: No items found
ro: Nu s-a găsit niciun element

en: No other valid encoding was found.
ro: Nu a fost găsită nicio altă codificare validă.

en: No style scheme
ro: Nicio schemă de stil

en: No template files found in
    '%s'
ro: Nu s-au găsit fișiere șablon în
    „%s”

en: None
ro: Niciuna

en: Nordic
ro: Nordică

en: Numbering interval:
ro: Interval numerotare:

en: OVR
ro: SUP

en: On the other hand we try to use the latest GTK features available, which means that if GTK adds something new in a major release that is useful for the editor, we will likely bump the GTK dependency and integrate this new feature in Mousepad.
ro: Pe de altă parte, încercăm să folosim cele mai recente caracteristici GTK disponibile, ceea ce înseamnă că, dacă GTK adaugă ceva nou într-o versiune majoră care este util pentru editor, probabil că vom modifica dependența GTK și vom integra această nouă caracteristică în Mousepad.

en: One Line _Down
ro: O linie în _jos

en: One Line _Up
ro: O linie în _sus

en: One Word _Left
ro: Un cuvânt la _stânga

en: One Word _Right
ro: Un cuvânt la _dreapta

en: Op_en Recent
ro: Deschide _recente

en: Open '%s'
ro: Deschide „%s”

en: Open File
ro: Deschide fișier

en: Open a file
ro: Deschide un fișier

en: Open a recently used file
ro: Deschide un fișier utilizat recent

en: Open encoding dialog
ro: Deschide fereastra de dialog pentru codificare

en: Open files in:
ro: Deschide fișierele în:

en: Open the preferences dialog
ro: Deschide fereastra cu preferințe

en: Ot_her (%d)...
ro: _Altul (%d)...

en: Ot_her...
ro: _Altul...

en: Other (partial):
ro: Alta (partial):

en: Other partially valid encodings were found, please choose below.
ro: Au fost găsite alte codificări parțial valide, vă rugăm să alegeți mai jos.

en: Other valid encodings were found, please choose below.
ro: Au fost găsite alte codificări valide, vă rugăm să alegeți mai jos.

en: Other...
ro: Altul...

en: Other:
ro: Alta:

en: Paste _Special
ro: Lipire _specială

en: Paste as _Column
ro: Lipește ca o _coloană

en: Paste from _History
ro: Lipește din _istoric

en: Paste from the clipboard history
ro: Lipește din istoricul clipboard-ului

en: Paste the clipboard
ro: Lipește din clipboard

en: Paste the clipboard in a special way
ro: Lipește conținutul clipboard-ului într-un mod special

en: Paste the clipboard text into a column
ro: Lipește textul din clipboard ca o coloană

en: Plain Text
ro: Text simplu

en: Please report bugs to <%s>.
ro: Raportați problemele la <%s>.

en: Please select a file
ro: Selectați un fișier

en: Plugins
ro: Module

en: Preferences Dialog
ro: Fereastra de dialog pentru preferințe

en: Preferences...
ro: Preferințe...

en: Print _line numbers
ro: Imprimă numerele _rândurilor

en: Print page _headers
ro: Imprimă _antetele paginii

en: Print the current document
ro: Imprimă documentul curent

en: Print version information and exit
ro: Afișează informațiile despre versiune și iese

en: Quit Mousepad
ro: Ieșire din Mousepad

en: Quit a running Mousepad primary instance
ro: Închide o instanță principală Mousepad care rulează

en: Re_load
ro: Re_încărcare

en: Re_vert
ro: Re_staurare

en: Read Only
ro: Doar citire

en: Reading the template failed
ro: Citirea șablonului a eșuat

en: Recent file menu length:
ro: Lungimea meniului de fișiere recente:

en: Redo the last undone action
ro: Reface ultima acțiune anulată

en: Regular e_xpression
ro: E_xpresie regulată

en: Reload file from disk
ro: Reîncarcă fișierul de pe disc

en: Remember window position
ro: Reține poziția ferestrei

en: Remember window size
ro: Reține dimensiunea ferestrei

en: Remember window state
ro: Reține starea ferestrei

en: Remove all entries from the documents history?
ro: Eliminați toate intrările din istoricul documentelor?

en: Remove all the trailing spaces from the selected line(s) or document
ro: Elimină toate spațiile de la sfârșit de rând în selecție ori în tot documentul

en: Replace _all in:
ro: Înlocuiește t_ot în:

en: Replace _with:
ro: Înlocuiește c_u:

en: Reverse the order of something
ro: Inversează ordinea pentru un anumit conținut

en: Revert to the saved version of the file
ro: Restaurează versiunea salvată a fișierului

en: Romanian
ro: Română

en: Run Mousepad as root
ro: Rulați Mousepad ca root

en: Save A_ll
ro: Salvează t_ot

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: Save _As
ro: Salvează c_a

en: Save _As...
ro: Salveaza c_a...

en: Save all document in this window
ro: Salvează toate documentele din această fereastră

en: Save current document as another file
ro: Salvează documentul curent ca un alt fișier

en: Save the current document
ro: Salvează documentul curent

en: Search _direction:
ro: _Direcția căutării:

en: Search backwards for the same text
ro: Caută înapoi pentru același text

en: Search for and replace text
ro: Caută și înlocuiește un text

en: Search for text
ro: Căutare de text

en: Search forwards for the same text
ro: Caută înainte pentru același text

en: Search history size:
ro: Dimensiunea istoricului de căutare:

en: Search menu
ro: Meniul de căutare

en: Second key press
ro: A doua apăsare a tastei

en: Select F_ont...
ro: Alegeți un _font...

en: Select Tab Size
ro: Selectează dimensiunea tabulatorului

en: Select _All
ro: Selectează t_ot

en: Select the next tab
ro: Selectează fila următoare

en: Select the previous tab
ro: Selectează fila anterioară

en: Select the text in the entire document
ro: Selectează textul din tot documentul

en: Selection
ro: Selecție

en: Session restore:
ro: Restaurează sesiunea:

en: Set custom tab size
ro: Definiți dimensiunea personalizată pentru tabulator

en: Set the line ending of the document to DOS / Windows (CR LF)
ro: Stabilește sfârșitul de rând al documentului la DOS / Windows (CR LF)

en: Set the line ending of the document to Mac (CR)
ro: Stabilește sfârșitul de rând al documentului la Mac (CR)

en: Set the line ending of the document to Unix (LF)
ro: Stabilește sfârșitul de rând al documentului la Unix (LF)

en: Shortcuts Editor
ro: Editorul de comenzi rapide

en: Shortcuts...
ro: Taste de comenzi rapide...

en: Show all encodings
ro: Afișează toate codificările

en: Show full filename in title bar
ro: Afișează numele complet al fișierului în bara de titlu

en: Show line numbers
ro: Afișează numerele rândurilor

en: Show the preferences dialog
ro: Afișează fereastra de dialog a preferințelor

en: Show the shortcuts dialog
ro: Afișeazǎ dialogul de comenzi rapide

en: Show toolbar
ro: Afișează bara de unelte

en: Simple Text Editor
ro: Un editor simplu de text

en: Small Toolbar
ro: Bară de unelte mică

en: South European
ro: Sud-Europeană

en: Spell Checking
ro: Verificarea ortografiei

en: St_atusbar
ro: Bară de _stare

en: St_rip Trailing Spaces
ro: _Elimină spațiile la sfârșit de linie

en: Store the byte-order mark in the file
ro: Stochează un marcaj de ordine a octeților în fișier

en: Style:
ro: Stil:

en: System
ro: A sistemului

en: Tab _Size
ro: _Dimensiune tabulator

en: Tab mode:
ro: Modul de tabulare:

en: Tab width:
ro: Lățimea tabulatorului:

en: Tab: Indent selection (Shift+Tab: Unindent)
ro: Tab: indentează selecția (Shift+Tab: anulează indentarea)

en: Templates should be %s valid
ro: Șabloanele trebuie să fie %s valide

en: Text Below Icons
ro: Text sub pictograme

en: Text Beside Icons
ro: Text lângă pictograme

en: Text Editor
ro: Editor de text

en: Text Editor Settings
ro: Opțiuni editor de text

en: Text Files
ro: Fișiere text

en: Text Only
ro: Doar text

en: Text;Editor;Mousepad;Preferences;Settings;Configure;
ro: Text;Editor;Mousepad;Preferințe; Configurări;Opțiuni;Configurare;

en: Thai
ro: Tailandeză

en: The Mousepad developers
ro: Dezvoltatorii de Mousepad

en: The Mousepad developers. All rights reserved.
ro: Dezvoltatorii Mousepad. Toate drepturile rezervate.

en: The default language for new documents is set here. It can then be changed per document via the context menu, where there are also spelling correction suggestions for underlined words.
ro: Limba implicită pentru documentele noi este definită aici. Aceasta poate fi apoi modificată pentru fiecare document prin meniul contextual, unde există și sugestii de corectare a ortografiei pentru cuvintele subliniate.

en: The document has been externally modified. Do you want to continue saving?
ro: Documentul a fost modificat de un alt program. Doriți să îl salvați în aceste condiții?

en: The document has been externally modified. Do you want to reload it from disk?
ro: Documentul a fost modificat de un alt program. Doriți să îl reîncărcați de pe disc?

en: The document is %s valid.
ro: Documentul este %s valid.

en: The document is not %s valid.
ro: Documentul nu este %s valid.

en: The document is read-only, do you want to save it as another file?
ro: Documentul este numai-pentru-citire, doriți să îl salvați ca alt fișier?

en: The file seems to be encoded in %s, but you have chosen %s encoding. Do you confirm this choice?
ro: Fișierul pare să fie codificat în %s, dar ați ales codificarea %s. Confirmați această alegere?

en: The interval at which to print line numbers. For example a value of 1 will print a line number on each line, a value of 2 will print a line number on every other line, and so on.
ro: Intervalul la care se imprimă numerele de linie. De exemplu, o valoare de 1 va imprima un număr de linie pe fiecare linie, o valoare de 2 va imprima un număr de linie pe fiecare altă linie și așa mai departe.

en: The number of space characters for a tabulation
ro: Numărul de caractere de spațiu pentru o tabulare

en: The shortcuts editor is available here as a popover or as a dialog below the preferences in the menu bar.
ro: Editorul de comenzi rapide este disponibil aici ca o fereastră emergentă sau ca un dialog sub preferințele din bara de meniu.

en: Three spaces
ro: Trei spații

en: To _Lowercase
ro: În minuscu_le

en: To _Opposite Case
ro: În tipul _invers de litere (Maj. -> min. / min. -> Maj.)

en: To _Title Case
ro: Prima literă a fiecărui cuvânt, în majusculă

en: To _Uppercase
ro: În maj_uscule

en: Toggle breaking lines in between words
ro: Activează/dezactivează întreruperea de rând efectuată între cuvinte

en: Toggle the overwrite mode
ro: Activează/dezactivează modul de suprascriere

en: Turkish
ro: Turcă

en: Two spaces
ro: Două spații

en: Undo the last action
ro: Anulează ultima acțiune

en: Unsupported character set
ro: Set de caractere neacceptat

en: Untitled
ro: Fără nume

en: Up
ro: În sus

en: Use '%s' as template
ro: Utilizați „%s” ca șablon

en: Use system monospace font
ro: Utilizează fontul mono-spațial al sistemului

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: View
ro: Vizualizare

en: View menu
ro: Meniul de vizualizare

en: Viewer Mode
ro: Modul de vizualizare

en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
ro: Atenție: utilizați contul de administrator (root). Vă puteți deteriora sistemul.

en: Western
ro: Vestică

en: When "unsaved documents" or "always" is selected, Mousepad won't ask for saving modified documents when quitting
ro: Atunci când se selectează „documente nesalvate” sau „întotdeauna”, Mousepad nu va solicita salvarea documentelor modificate la închidere

en: Window
ro: Fereastră

en: Wrap long lines
ro: Încadrează „înfășoară” liniile lungi

en: Write Unicode _BOM
ro: Scrie un _BOM Unicode

en: You have unsaved changes. If you revert the file, they will be lost.
ro: Aveți modificări nesalvate. Dacă restaurați fișierul, acestea vor fi pierdute.

en: [FILES...]
ro: [FIȘIERE...]

en: _About
ro: _Despre

en: _Auto Indent
ro: _Indentare automată

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Close
ro: În_chide

en: _Close Window
ro: _Închide fereastra

en: _Color Scheme
ro: _Schema de culori

en: _Contents
ro: _Conținut

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Decrease Indent
ro: Micșorează i_ndentarea

en: _Delete Selection
ro: _Șterge selecția

en: _Detach Tab
ro: _Detașează fila

en: _Don't Save
ro: _Nu salva

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Encoding:
ro: _Codificarea:

en: _File
ro: _Fișier

en: _Filetype
ro: Tip de _fișier

en: _Find
ro: _Caută

en: _Fullscreen
ro: _Ecran complet

en: _Go to...
ro: _Mergi la...

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Increase Indent
ro: Mărește _indentarea

en: _Incremental Search
ro: Căutare _incrementală

en: _Jump to
ro: _Salt la

en: _Leading Spaces to Tabs
ro: Spațiile de _început de rând în tabulatoare

en: _Line number:
ro: _Rândul numărul:

en: _Match whole word
ro: _Potrivește întregul cuvânt

en: _Menubar
ro: Bar- de _meniu

en: _Move
ro: _Mută

en: _New
ro: _Nou

en: _Next Tab
ro: Fila _următoare

en: _OK
ro: _Ok

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Open...
ro: _Deschide...

en: _Paste
ro: _Lipește

en: _Previous Tab
ro: Fila _precedentă

en: _Print...
ro: Im_primare...

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: _Redo
ro: _Refă

en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

en: _Replace All
ro: Înlocuiește _tot

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Search
ro: _Caută

en: _Search for:
ro: _Caută:

en: _Tabs to Spaces
ro: _Tabulatoare -> Spații

en: _Toolbar
ro: _Bară de unelte

en: _Transpose
ro: _Transpunere

en: _Undo
ro: _Anulează

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Viewer Mode
ro: Modul de _vizualizare

en: _Word Wrap
ro: Ajustare de rând (încadrare la cuvânt)

en: _Wrap around
ro: _Reia de la început

en: after a crash
ro: după o prăbușire

en: always
ro: întotdeauna

en: never
ro: niciodată

en: new tabs
ro: file noi

en: new tabs in a new window
ro: file noi într-o fereastră nouă

en: new windows
ro: ferestre noi

en: saved documents
ro: documente salvate

en: unsaved documents
ro: documente nesalvate
