Xfce4-settings - en to ro translation catalogue (540 entries)

en: %d MIME type found | %d MIME types found
ro[0]: %d tip MIME găsit
ro[1]: %d tipuri MIME găsite
ro[2]: %d de tipuri MIME găsite

en: %d MIME type selected | %d MIME types selected
ro[0]: %d tip MIME selectat
ro[1]: %d tipuri MIME selectate
ro[2]: %d de tipuri MIME selectate

en: %d Xfce Panel | %d Xfce Panels
ro[0]: %d panou Xfce
ro[1]: %d panouri Xfce
ro[2]: %d de panouri Xfce

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
ro: %s (Xfce %s)
    
    Drepturi de autor © 2003-2006
            os-cillation e.K. Toate drepturile rezervate.
    
    Scris de Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Compilat cu Gtk+-%d.%d.%d, pornit cu Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Raportați orice probleme la <%s>.

en: (Disabled)
ro: (Dezactivat)

en: 1x (no scaling)
ro: 1x (fără scalare)

en: <b><big>Would you like to keep this configuration?</big></b>
ro: <b><big>Doriți să păstrați această configurație?</big></b>

en: <b>Connecting Displays</b>
ro: <b>Conectarea ecranelor</b>

en: <b>Identifying Displays</b>
ro: <b>Identificarea ecranelor</b>

en: <b>No devices found.</b>
ro: <b>Nu s-au găsit dispozitive.</b>

en: <b>No profiles for the selected device.</b>
ro: <b>Nu există profiluri pentru dispozitivul selectat.</b>

en: <b>Profile Name</b>
ro: <b>Numele profilului</b>

en: <b>Profiles</b>
ro: <b>Profile</b>

en: <b>Use system defaults</b>
ro: <b>Utilizați valorile implicite ale sistemului</b>

en: <big><b>You have made changes to your previously active profile</b></big>
ro: <big><b>Ați făcut modificări în profilul dvs. activ anterior</b></big>

en: A profile of this name already exists.
ro: Un profil cu acest nume există deja.

en: ATI Settings
ro: Opțiuni ATI

en: A_pplication Shortcuts
ro: _Scurtături pentru aplicații

en: A_pply
ro: A_plică

en: Acceleratio_n:
ro: Accele_rația:

en: Acceleration _profile:
ro: _Profil de accelerare:

en: Acceleration t_ime:
ro: Timp _de accelerare:

en: Acceptance _delay:
ro: Întâr_ziere la acceptare:

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Active device in the dialog
ro: Dispozitiv activ în fereastră

en: Adaptive pointer acceleration
ro: Accelerarea adaptivă a cursorului mausului

en: Add Color Profile to %s
ro: Adăugați profilul de culoare la %s

en: Add Profile to Device
ro: Adaugă profilul la dispozitiv

en: Add a profile to the currently selected device
ro: Adaugă un profil la dispozitivul selectat în prezent

en: Adjust the system-wide display scaling
ro: Reglați scalarea afișării la nivelul întregului sistem

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: All _Settings
ro: _Toate opțiunile

en: All files
ro: Toate fișierele

en: Allow high _resolution scrolling (experimental)
ro: Permite derularea la _rezoluție mare (experimental)

en: Always
ro: Întotdeauna

en: An unknown error, exit code is %d
ro: Eroare necunoscută, codul de ieșire este %d

en: Anti-aliasing, or font smoothing, can improve the look of text on the screen
ro: Antialiasul (netezirea fonturilor) poate îmbunătăți aspectul textului pe ecran

en: Appearance
ro: Aspect

en: Application Chooser Button
ro: Buton selector de aplicații

en: Apply
ro: Aplică

en: Apply the currently selected display profile.
ro: Aplică profilul de afișare selectat în prezent.

en: Are you sure you want to reset channel "%s" and all its properties?
ro: Sigur doriți să reinițializați canalul „%s” și toate proprietățile sale?

en: Are you sure you want to reset content type "%s" to its default value?
ro: Sigur doriți să reinițializați asocierea tipului „%s” la valoarea implicită?

en: Are you sure you want to reset property "%s"?
ro: Sigur doriți să reinițializați proprietatea „%s”?

en: Array
ro: Matrice

en: Assistive _Technologies
ro: _Facilități de accesibilitate

en: Assistive technologies will be available the next time you login
ro: Facilitățile de accesibilitate vor fi disponibile data viitoare când vă autentificați

en: Associate preferred applications with MIME types
ro: Asociază aplicațiile preferate cu tipurile MIME

[ctx: Automatically generated profile]
en: Automatic
ro: Automată

en: B_uttons and Feedback
ro: B_utoane și viteza de răspuns

en: Beha_vior
ro: Co_mportament

en: Bind a keyboard shortcut to xfce4-find-cursor to get visual feedback of the mouse pointer's current location.
ro: Asociați o comandă rapidă de la tastatură la xfce4-find-cursor pentru a obține un răspuns vizual al locației curente a cursorului mausului.

en: Blink _delay:
ro: Întâr_ziere la clipire:

en: Bounce Keys
ro: Taste de respingere

en: Bounce keys
ro: Taste de respingere

en: Bounce keys are disabled
ro: S-au dezactivat tastele de respingere

en: Bounce keys are enabled
ro: S-au activat tastele de respingere

en: Browse the file system
ro: Gestionați fișierele din sistem

en: Browse the file system to choose a custom command.
ro: Parcurgeți sistemul de fișiere pentru a alege o altă comandă.

en: Browse the web
ro: Navigați în Internet

en: Built-in Webcam
ro: Cameră web încorporată

en: Buttons
ro: Ordinea butoanelor

en: Caja File Manager
ro: Gestionarrul de fișiere Caja

en: Calibrate
ro: Calibrează

en: Camera
ro: Aparat foto

en: Cancel
ro: Renunță

en: Change la_yout option
ro: Opțiune pentru sc_himbarea aranjamentului

en: Channel
ro: Canal

en: Choose Application...
ro: Selectați o aplicație…

en: Choose Preferred Application
ro: Alegeți o aplicație preferată

en: Choose a custom File Manager
ro: Alegeți un alt gestionar de fișiere

en: Choose a custom Mail Reader
ro: Alegeți un alt client de poștă electronică

en: Choose a custom Terminal Emulator
ro: Alegeți un alt emulator de terminal

en: Choose a custom Web Browser
ro: Alegeți un alt navigator web

en: Circular scrolling
ro: Derulare circulară

en: Clear
ro: Golește

en: Clear filter
ro: Curăță filtrul

en: Click m_ethod:
ro: Metoda de clic:

en: Click with 1, 2 or 3 fingers as a left, right, or middle click
ro: Faceți clic cu 1, 2 sau 3 degete pentru a face clic stânga, dreapta sau mijloc

en: Clockwise
ro: În sens orar

en: Close
ro: Închidere

en: Co_mpose key
ro: Tastă de co_mpunere

en: Color Profiles
ro: Profile de Culori

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ro: CMYK implicit

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
ro: Gri implicit

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ro: RGB implicit

en: Colorspace:
ro: Spațiu de culoare:

en: Colorspace:
ro: Spațiu de culoare:

en: Comm_and:
ro: Co_mandă:

en: Command
ro: Comandă

en: Compatible Profiles
ro: Profiluri compatibile

en: Configure pointer device behavior and appearance
ro: Configurați aspectul și comportamentul indicatorului (cursorului) mausului

en: Configure screen settings and layout
ro: Configurați opțiunile de ecran și monitor

en: Configure...
ro: Configurează...

en: Could not create the mime dialog.
ro: Nu s-a putut crea fereastra de dialog mime.

en: Could not create the settings dialog.
ro: Nu s-a putut crea fereastra cu opțiuni.

en: Counterclockwise
ro: În sens anti-orar

en: Create
ro: Creează

en: Create a new display profile.
ro: Creați un nou profil de afișare.

en: Cursor si_ze:
ro: Mă_rimea cursorului:

en: Custom _DPI setting:
ro: Specifică valoarea _DPI:

en: Customize the look of your desktop
ro: Personalizați aspectul propriului birou

en: DEVICE NAME
ro: NUMELE DISPOZITIVULUI

en: D_istance:
ro: Di_stanță:

en: De_vice:
ro: Disp_ozitiv:

en: Debian Sensible Browser
ro: Navigator Sensible de Debian

en: Debian X Terminal Emulator
ro: Emulator de terminal X de Debian

en: Default
ro: Implicită

en: Default Application
ro: Aplicație implicită

en: Default Applications
ro: Aplicații Implicite

en: Default Fon_t
ro: Fo_nt implicit

en: Default _Monospace Font
ro: Font mono-spațial implicit

en: Default:
ro: Implicit:

en: Define shortcuts for la_unching applications:
ro: _Definiți combinații de taste pentru lansarea aplicațiilor:

en: Defines whether GTK dialogs may place widgets such as buttons in the dialog's header bar. Implies in Client Side Decoration. Only affects newly opened dialogs.
ro: Definește dacă dialogurile GTK pot plasa elemente de control precum butoane în bara de antet a dialogului. Implică decorarea din partea clientului. Afectează numai ferestrele de dialog nou deschise.

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete Profile
ro: Șterge profilul

en: Delete the currently selected display profile.
ro: Șterge profilul de afișare selectat în prezent.

en: Delete the currently selected profile
ro: Șterge profilul selectat

en: Desktop icons
ro: Pictograme birou

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Digital display
ro: Ecran digital

en: Disable sticky keys if two keys are _pressed
ro: _Dezactivează tastele persistente dacă se apasă două taste concomitent

en: Disable touchpad _while typing
ro: Dezacti_vează touchpad-ul în timpul tastării

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Display
ro: Afișare

en: Display:
ro: Ecran:

en: Displays
ro: Ecrane

en: Do _not show this message again
ro: _Nu mai arăta acest mesaj

en: Do not wait for a window manager on startup
ro: Nu aștepta pornirea unui administrator de ferestre

en: Do nothing
ro: Nu face nimic

en: Do you want to delete the display profile '%s'?
ro: Doriți să ștergeți profilul de afișare „%s”?

en: Double Click
ro: Dublu-clic

en: Drag and Drop
ro: Tragere și plasare

en: Duratio_n:
ro: D_urată:

en: Edge scrolling
ro: Derulare în margine

en: Edit Property
ro: Editați proprietatea

en: Edit keyboard settings and application shortcuts
ro: Editați opțiunile de tastatură și combinațiile de taste

en: Edit selected property
ro: Editați proprietatea selectată

en: Empty
ro: Gol

en: Enable
ro: Activează

en: Enable _event sounds
ro: Activează _evenimentele sonore

en: Enable color management for %s
ro: Activează gestionarea culorilor pentru %s

en: Enable e_ditable accelerators
ro: Activează acceleratorii e_ditabili

en: Enable header bars in dialo_gs
ro: Activează bare de titlu în ferestrele de dialog

en: Enable hori_zontal scrolling
ro: Activează derularea ori_zontală

en: Enable input feedbac_k sounds
ro: Activează răspunsul sonor pentru evenimentele introduse de utilizator

en: Enable or disable event sounds globally (requires "Canberra" support)
ro: Activează ori dezactivează global evenimentele sonore (necesită intefața „Canberra”)

en: Enable the selected profile
ro: Activează profilul selectat

en: Enlightened Terminal Emulator
ro: Emulator de terminal Enlightened

en: Enter the command you want to trigger with a shortcut.
ro: Introduceți comanda de executat cu această combinație de taste.

en: Epiphany Web Browser
ro: Navigatorul web Epiphany

en: Event sounds
ro: Evenimente sonore

en: Executable Files
ro: Fișiere executabile

en: Extend
ro: Extindere

en: Extend down
ro: Extindere în jos

en: Extend left
ro: Extindere la stânga

en: Extend right
ro: Extindere la dreapta

en: Extend to the right
ro: Extinde spre dreapta

en: Extend up
ro: Extindere în sus

en: Failed to add new application "%s"
ro: Adăugarea noii aplicații „%s” a eșuat

en: Failed to connect to xfconf daemon. Reason: %s
ro: Nu s-a putut efectua conectarea la demonul xfconf. Motiv: %s

en: Failed to create temporary directory
ro: Nu s-a putut crea directorul temporar

en: Failed to display Xfwm4 Settings
ro: Afișarea ferestrei de opțiuni a Xfwm4 a eșuat

en: Failed to execute default File Manager
ro: Nu s-a putut porni gestionarul de fișiere implicit

en: Failed to execute default Mail Reader
ro: Nu s-a putut porni clientul de poștă electronică implicit

en: Failed to execute default Terminal Emulator
ro: Nu s-a putut porni emulatorul de terminal implicit

en: Failed to execute default Web Browser
ro: Nu s-a putut porni navigatorul web implicit

en: Failed to extract archive
ro: Nu s-a putut extrage arhiva

en: Failed to install theme
ro: Nu s-a putut instala tema

en: Failed to launch shortcut "%s"
ro: Nu s-a putut lansa comanda „%s”

en: Failed to open %s for writing
ro: Nu s-a putut deschide %s pentru scriere

en: Failed to set application "%s" for mime type "%s".
ro: Nu s-a putut asocia aplicațial „%s” tipului MIME „%s”.

en: Failed to set default File Manager
ro: Nu s-a putut defini gestionarul de fișiere implicit

en: Failed to set default Mail Reader
ro: Nu s-a putut defini clientul de poștă electronică implicit

en: Failed to set default Terminal Emulator
ro: Nu s-a putut defini emulatorul de terminal implicit

en: Failed to set default Web Browser
ro: Nu s-a putut defini navigatorul web implicit

en: File Manager
ro: Gestionar de fișiere

en: File is too large, installation aborted
ro: Fișierul este prea mare, instalarea a fost întreruptă

en: Find Cursor
ro: Găsește cursorul

en: First try to automatically enable a profile:
ro: Mai întâi încercați să activați automat un profil:

en: Font quality on a TFT or LCD screen can be greatly improved by choosing the correct sub-pixel order of the screen
ro: Calitatea afișării fonturilor pe un ecran TFT/LCD poate fi mărită substanțial prin alegerea unei ordonări sub-pixel adecvată ecranului

en: Fork to the background
ro: Nu se bifurcă în fundal

en: Full
ro: Complet

en: GNOME Terminal
ro: Terminalul GNOME

en: Galeon Web Browser
ro: Navigatorul web Galeon

en: General
ro: Generale

en: Graphical Settings Manager for Xfce
ro: Gestionar de opțiuni grafice pentru Xfce 4

en: Graphical settings editor for Xfconf
ro: Editor grafic al opțiunilor Xfconf

en: Half (left-handed)
ro: Jumătate (stângaci)

en: Hintin_g:
ro: _Hinting:

en: Horizontal
ro: Orizontală

en: Horizontal and Vertical
ro: Orizontală și verticală

en: Icons
ro: Pictograme

en: If selected, keyboard shortcuts for menu items can be changed by hovering the mouse over the menu item and pressing the new key combination for the shortcut
ro: La activare, combinația de taste pentru un element din meniu poate fi schimbată prin apăsarea unei noi combinații de taste atunci când elementul este selectat în meniu

en: If you don't update the profile your changes will be lost upon restarting your session or disconnecting or connecting a display.
ro: Dacă nu actualizați profilul, modificările vor fi pierdute la repornirea sesiunii sau la deconectarea sau conectarea unui ecran.

en: Import color profile files (*.icc)
ro: Importați fișiere de profil de culoare (*.icc)

en: Improve keyboard and mouse accessibility
ro: Îmbunătățiți accesibilitatea tastaturii și a mausului

en: Install %s theme
ro: Instalează tema %s

en: Integer
ro: Întreg

en: Invalid helper type "%s"
ro: Tipul asistentului „%s” nu este valid

en: Inverted
ro: Inversată

en: K_eystroke delay:
ro: Întârzie_re la apăsarea tastei:

en: Keep this configuration
ro: Păstrează această configurație

en: Key_board layout
ro: A_ranjament de tastatură

en: Keyboa_rd
ro: Ta_statură

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Keyboard layout selection
ro: Selectați aranjamentul de tastatură

en: Konqueror Web Browser
ro: Navigatorul web Konqueror

en: Laptop Screen
ro: Ecran laptop

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
ro: Lansează programul TIP cu parametrul opțional PARAMETRU, unde TIP are una dintre următoarele valori:

en: Layout
ro: Aranjament

en: Le_ft-handed
ro: _Stângaci

en: Left
ro: Stânga

en: Links Text Browser
ro: Navigatorul web în modul text Links

en: Locked
ro: Blocat

en: Lynx Text Browser
ro: Navigatorul web în modul text Lynx

en: MIME Type
ro: Tip MIME

en: Ma_ximum speed:
ro: _Viteză maximă:

en: Mail Reader
ro: Client de poștă electronică

en: Many fonts contain information that provides extra hints as to how best draw the font; pick whichever looks best according to personal preference
ro: Multe fonturi conțin informații suplimentare privind cea mai bună metodă de afișare a caracterelor, alegeți opțiunea ce vi se pare că dă rezultatele cele mai bune

en: Medium
ro: Mediu

en: Menus and Buttons
ro: Meniuri și butoane

en: Minimal interface to set up an external output
ro: Interfață minimală pentru configurarea unei ieșiri externe

en: Mirror
ro: Oglindire

en: Mirror Displays
ro: Conținut identic pe toate ecranele

en: Mirror Screens
ro: Ecrane identice

en: Monitor %s
ro: Monitorizează %s

[ctx: Monitor vendor]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Mouse (relative)
ro: Maus (mod relativ)

en: Mouse Emulation
ro: Emulare de maus

en: Mouse and Touchpad
ro: Maus și touchpad

en: Move currently selected item down by one row
ro: Mută elementul selectat cu un rând mai jos

en: Move currently selected item up by one row
ro: Mută elementul selectat cu un rând mai sus

en: Mozilla Browser
ro: Navigatorul Mozilla

en: Netscape Navigator
ro: Navigatorul Netscape

en: Never
ro: Niciodată

en: New Property
ro: Proprietate nouă

en: New property
ro: Proprietate nouă

en: No
ro: Nu

en: No AT-SPI provider was found on your system
ro: Nu s-a găsit niciun furnizor de facilități de accesibilitate (AT-SPI) pe acest sistem

en: No application selected
ro: Nicio aplicație nu este selectată

en: No command specified
ro: Nu s-a specificat nicio comandă

en: No helper defined for "%s".
ro: Nu a fost definit niciun asistent pentru „%s”.

en: None
ro: Fără

en: None (right-handed)
ro: Nimic (dreptaci)

en: None available
ro: Niciuna disponibilă

en: Not a valid theme package
ro: Nu este un pachet temă valid

en: Notifications
ro: Notificări

en: Once a display profile is deleted it cannot be restored.
ro: Odată ce un profil de afișare este șters, acesta nu mai poate fi restaurat.

en: Only %s (1)
ro: Doar %s (1)

en: Only %s (2)
ro: Doar %s (2)

en: Only Display 1
ro: Doar ecranul 1

en: Only Display 2
ro: Doar ecranul 2

en: Only supported on some mice (mostly Logitech) and requires driver support. On supported devices makes scrolling more precise.
ro: Compatibil numai cu unele modele de mausuri (în special Logitech) și necesită suport pentru controlor. Pe dispozitivele acceptate face derularea mai precisă.

en: Open
ro: Deschide

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
ro: Deschide <i>%s</i> și alte fișiere de tipul „%s” cu:

en: Open <i>%s</i>, other files of type "%s", and %d other selected MIME type with: | Open <i>%s</i>, other files of type "%s", and %d other selected MIME types with:
ro[0]: Deschideți <i>%s</i>, alte fișiere de tip „%s” și %d alt tip MIME selectat cu:
ro[1]: Deschideți <i>%s</i>, alte fișiere de tip „%s” și %d alte tipuri MIME selectate cu:
ro[2]: Deschideți <i>%s</i>, alte fișiere de tip „%s” și %d de alte tipuri MIME selectate cu:

en: Open with...
ro: Deschide cu...

en: Opera Browser
ro: Navigatorul Opera

en: Other Applications
ro: Alte aplicații

en: Override the detected monitor resolution if fonts look too large or too small
ro: Modificați această opțiune dependentă de rezoluția monitorului dacă fonturile arată prea mari ori prea mici

en: PCMan File Manager
ro: Gestionarul de fișiere PCMan

en: PCManFM-Qt File Manager
ro: Gestionarul de fișiere PCManFM-Qt

en: Pen (absolute)
ro: Stilou (mod absolut)

en: Perl Scripts
ro: Scripturi Perl

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
ro: Selectați gestionarul de fișiere preferat
    și pulsați «Ok» pentru a continua.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
ro: Selectați clientul de poștă electronică preferat
    și pulsați «Ok» pentru a continua.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
ro: Selectați emulatorul de terminal preferat
    și pulsați «Ok» pentru a continua.

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
ro: Selectați navigatorul web preferat
    și pulsați «Ok» pentru a continua.

en: Please report bugs to <%s>.
ro: Raportați problemele la <%s>.

en: Pointer Speed
ro: Viteza cursorului

en: Press left mouse button to change the selected application.
ro: Apăsați butonul stâng al mauseului pentru a schimba aplicația selectată.

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Primary Display:
ro: Ecranul principal:

en: Print version information and exit
ro: Afișează informațiile despre versiune și iese

en: Printer
ro: Imprimantă

[ctx: Profile quality]
en: High Quality
ro: Calitate înaltă

[ctx: Profile quality]
en: Low Quality
ro: Calitate redusă

[ctx: Profile quality]
en: Medium Quality
ro: Calitate medie

en: Property
ro: Proprietate

en: Property names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', as well as '/' as a separator
ro: Numele proprietăților pot include doar caracterele ASCII A-Z, a-z, 0-9, „_”, „-”, „:”, „.”, „,”, „[”, „]”, „{”, „}”, „<” și „>”, precum și „/” ca separator

en: Property names cannot end with a '/' character
ro: Numele de proprietăți nu se pot termina cu un caracter „/”

en: Property names cannot have two or more consecutive '/' characters
ro: Numele de proprietăți nu pot avea două sau mai multe caractere „/” consecutive

en: Property names must start with a '/' character
ro: Numele proprietăților trebuie să înceapă cu caracterul „/”

en: Python Scripts
ro: Scripturi Python

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
ro: Solicitați ajutorul standard pentru TIP, unde TIP este una dintre următoarele valori.

en: Question
ro: Întrebare

en: R_epeat interval:
ro: Interval de _repetare:

en: R_esolution:
ro: Re_zoluție:

en: Read your email
ro: Citiți-vă corespondența

en: Recommended Applications
ro: Aplicații recomandate

en: Ref_lection:
ro: _Oglindire:

en: Refresh
ro: Reîmprospătare

en: Refresh _rate:
ro: R_eîmprospătare:

en: Rendering
ro: Redarea fonturilor

en: Repe_at speed:
ro: _Viteza de repetare:

en: Replace running xsettings daemon (if any)
ro: Înlocuiește demonul xsettings pornit (dacă există)

en: Reset selected property
ro: Reinițializează proprietatea selectată

en: Reset to Default
ro: Revenire la valoarea implicită

en: Reset to Defaults
ro: Reinițializare a opțiunilor

en: Reset to _Defaults
ro: Reinițiali_zare a opțiunilor

en: Resetting a channel will permanently remove those custom settings.
ro: Reinițializarea unui canal va șterge definitiv opțiunile sale personalizate.

en: Resetting a property will permanently remove those custom settings.
ro: Reinițializarea unei proprietăți va șterge definitiv opțiunile personalizate asociate.

en: Resolution:
ro: Rezoluție:

en: Restore num l_ock state on startup
ro: Restaurează starea tastei NumLoc_k la pornire

en: Restore the previous configuration
ro: Revino la configurația anterioară

en: Reverse scroll d_irection
ro: In_versează direcția rotiței de derulare

en: Ri_ght-handed
ro: Dr_eptaci

en: Right
ro: Dreapta

en: Ro_tation:
ro: _Rotație:

en: Rodent File Manager
ro: Gestionarul de fișiere Rodent

en: Ruby Scripts
ro: Scripturi Ruby

en: SOCKET ID
ro: ID SOCLU

en: Save
ro: Salvează

en: Scanner
ro: Scaner

en: Scrolling
ro: Derulare

en: Scrolling _mode:
ro: M_od de derulare:

en: Select Application
ro: Selectați aplicația

en: Select ICC Profile File
ro: Selectați fișierul de profil ICC

en: Select a default font
ro: Selectați un font implicit

en: Select a default monospace font
ro: Selectați un font mono-spațial implicit

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
ro: Selectați un monitor pentru a-l reconfigura și trageți-l pentru a-i schimba poziția.

en: Select an Application
ro: Selectați o aplicație

en: Select application
ro: Selectați aplicația

en: Select command
ro: Selectați comanda

en: Selected output not disabled
ro: Ieșirea selectată nu poate fi dezactivată

en: Sensitivit_y:
ro: Sensi_bilitatea:

en: Set color profiles
ro: Configurați profilurile de culoare

en: Set matching <a href="xfwm4-settings:">Xfwm4 theme</a> if there is one
ro: Stabilește <a href=„xfwm4-settings:”>Tema Xfwm4</a> corespunzătoare, dacă există una

en: Set the acceleration and sensitivity for the selected device to the default values
ro: Revenire la valorile implicite pentru accelerarea și sensibilitatea dispozitivului selectat

en: Setti_ngs
ro: _Opțiuni

en: Settings
ro: Opțiuni

en: Settings Editor
ro: Editor de opțiuni

en: Settings Manager
ro: Gestionar de opțiuni

en: Settings dialog to show
ro: Fereastră cu opțiuni de afișare

en: Settings manager socket
ro: Soclul gestionarului de opțiuni

en: Shell Scripts
ro: Scripturi shell

en: Shortcut
ro: Combinație de taste

en: Shortcut Command
ro: Comandă pentru combinația de taste

en: Shortcut:
ro: Combinație de taste:

en: Show _blinking
ro: Arată clipirea c_ursorului

en: Show detailed information about the selected profile
ro: Afișează informații detaliate despre profilul selectat

en: Show dialog
ro: Afișează fereastra de dialog

en: Show images in _menus
ro: Afișează imagini în _meniuri

en: Show images on _buttons
ro: Afișează imagini în _butoane

en: Show location of pointer on keypress
ro: Afișează locația cursorului de maus la apăsarea tastei

en: Show popup windows to identify displays
ro: Afișează ferestre emergente pentru a identifica ecranele

en: Size
ro: Mărime

en: Slight
ro: Ușor

en: Slow Keys
ro: Taste lente

en: Slow keys
ro: Taste lente

en: Slow keys are disabled
ro: S-au dezactivat tastele lente

en: Slow keys are enabled
ro: S-au activat tastele lente

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
ro: Specificați ce aplicație doriți să utilizați
    ca gestionar de fișiere implicit în Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
ro: Specificați ce aplicație doriți să utilizați ca
    client de poștă electronică implicit în Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
ro: Specificați ce aplicație doriți să utilizați
    ca emulator de terminal implicit în Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
ro: Specificați ce aplicație doriți să utilizați
    ca navigator web implicit în Xfce:

en: Specify whether icons should be displayed next to items in menus
ro: Specificați dacă să se afișeze pictograme în dreptul elementelor din meniuri

en: Specify whether icons should be displayed next to text in buttons
ro: Specificați dacă să se afișeze iconițe în dreptul textului din butoane

en: Specify whether mouse clicks and other user input will cause event sounds to play
ro: Specificați dacă clicurile de maus ori alte tipuri de acțiuni de intrare efectuate de utilizator vor genera evenimente sonore

en: Specify whether or not the text cursor blinks
ro: Specifică dacă să clipească sau nu cursorul textului

en: St_yle
ro: _Stil

en: Standard Space
ro: Spațiu standard

en: Start With Session
ro: Începe cu sesiunea

en: Status
ro: Stare

en: Sticky Keys
ro: Taste persistente

en: Sticky keys
ro: Taste persistente

en: Sticky keys are disabled
ro: S-au dezactivat tastele persistente

en: Sticky keys are enabled
ro: S-au activat tastele persistente

en: String
ro: Șir

en: Sub-_pixel order:
ro: Ordonare sub-pi_xel:

en: Supported ICC profiles
ro: Profilele ICC acceptate

en: TYPE [PARAMETER]
ro: TIP [PARAMETRU]

en: Tab_let
ro: Ta_bletă

en: Tap touchpad to clic_k
ro: Atingerea _touchpad-ului produce un clic

en: Television
ro: Televizor

en: Terminal Emulator
ro: Emulator de terminal

en: Test Profile
ro: Profil de test

en: Test profile:
ro: Profil de test:

en: Text next to icons
ro: Text lângă pictograme

en: Text under icons
ro: Text sub pictograme

en: Th_reshold:
ro: _Prag:

en: The Xfce Settings Daemon
ro: Demonul opțiunilor Xfce

en: The Xfce development team. All rights reserved.
ro: Echipa de dezvoltare Xfce. Toate drepturile sunt rezervate.

en: The amount of time, in milliseconds, required between keystrokes
ro: Durata, în milisecunde, ce trebuie să treacă între apăsările de taste

en: The amount of time, in milliseconds, that must elapse before a keystroke will be accepted
ro: Durata, în milisecunde, ce trebuie să treacă pentru a se accepta o nouă apăsare a unei taste

en: The command may not be empty.
ro: Comanda nu poate fi nulă.

en: The default File Manager will be used to browse the contents of folders.
ro: Gestionarul de fișiere implicit va fi utilizat pentru a răsfoi conținutul dosarelor.

en: The default Mail Reader will be used to compose emails when you click on email addresses.
ro: Clientul de poștă electronică implicit va fi utilizat pentru a compune mesaje atunci când faceți clic pe adresele de poștă electronică.

en: The default Terminal Emulator will be used to run commands that require a CLI environment.
ro: Emulatorul de terminal implicit va fi utilizat pentru a executa comenzi care necesită un mediu CLI.

en: The default Web Browser will be used to open hyperlinks and display help contents.
ro: Navigatorul web implicit va fi utilizat pentru a deschide hiperlegături și a afișa conținutul de ajutor.

en: The delay, in milliseconds, between successive blinks of the cursor
ro: Întârzierea, în milisecunde, între clipirile succesive ale cursorului

en: The factor at which the pointer's speed will increase as the mouse is moved
ro: Factorul cu care se va incrementa viteza cursorului de maus când este mișcat

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
ro: Următoarele TIPuri sunt suportate pentru opțiunile „--launch” și „--query”:
    
      WebBrowser       - Navigatorul web preferat.
      MailReader       - Clientul de poștă electronică preferat.
      FileManager      - Gestionarul de fișiere preferat.
      TerminalEmulator - Emulatorul Terminal preferat.

en: The last active output must not be disabled, the system would be unusable.
ro: Ultima ieșire activă nu trebuie dezactivată, altfel sistemul va deveni inutilizabil.

en: The maximum pointer speed after acceleration
ro: Viteza maximă a cursorului de maus după accelerare

en: The mouse pointer cannot move farther than this distance between two clicks for them to be considered a double click
ro: Cursorul de maus nu trebuie mutat mai mult de atâția pixeli între două clicuri pentru a se efectua un dublu-clic

en: The number of pixels the pointer must move before a drag operation will start
ro: Numărul de pixeli cu care mausul trebuie mișcat înainte de a declanșa acțiunea de tragere și plasare

en: The number of pixels the pointer must move in a short time before it starts accelerating
ro: Numărul de pixeli cu care mausul trebuie mișcat într-un interval scurt de timp înainte să înceapă accelerarea

en: The previous configuration will be restored in <b>%i seconds</b> if you do not reply to this question.
ro: Configurația anterioară va fi restaurată în <b>%i secunde</b> dacă nu răspundeți la această întrebare.

en: The previous configuration will be restored in <b>10 seconds</b> if you do not reply to this question.
ro: Configurația anterioară va fi restaurată în <b>10 secunde</b> dacă nu răspundeți la această întrebare.

en: The primary display can be configured to show:
ro: Ecranul principal poate fi configurat pentru a afișa:

en: The ramp used to reach maximum pointer speed
ro: Intervalul în care se poate atinge viteza maximă a cursorului

en: The rate at which keystrokes are generated while a key is pressed
ro: Frecvența cu care se generează noi caractere atunci când o tastă este apăsată continuu

en: The root element ('/') is not a valid property name
ro: Elementul rădăcină (/) nu este un nume valid de proprietate

en: The system defaults will be restored next time you log in.
ro: Opțiunile implicite de sistem vor fi restaurate la următoarea autentificare.

en: The time, in milliseconds, before a pressed key begins repeating
ro: Întârzierea, în milisecunde, cu care o tastă apăsată începe să se repete

en: The time, in milliseconds, between repeated motion events
ro: Durata în milisecunde între mișcări repetate ale cursorului

en: The time, in milliseconds, between the initial key press and first repeated motion event
ro: Durata în milisecunde între apăsarea inițială a unei taste și prima mișcare repetată a cursorului

en: The time, in milliseconds, to get to maximum speed
ro: Durata în milisecunde în care se poate obține viteza maximă a cursorului

en: This font will be used as the default font used when drawing user interface text
ro: Acest font va fi utilizat implicit la afișarea textului din interfață

en: This font will be used as the default monospace font, for example by terminal emulators.
ro: Acest font va fi utilizat ca font mono-spațial implicit, de exemplu de emulatoarele de terminale.

en: This will remove your custom mime-association and restore the system-wide default.
ro: Această acțiune va elimina asocierea personalizată și va restaura valorile implicite din sistem.

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
ro: Această acțiune va reinițializa toate combinațiile de taste, revenindu-se la opțiunile implicite. Sigur doriți acest lucru?

en: Ti_me:
ro: Du_rată:

en: To help prevent accidental keystrokes, slow keys requires that a key is held for a certain minimum amount of time before the keystroke will be accepted.
ro: Pentru a preveni apăsarea accidentală a tastelor, tastele lente necesită ca o tastă să fie ținută apăsată pentru o anumită perioadă minimă de timp înainte ca apăsarea tastei să fie acceptată.

en: To help prevent accidental multiple keystrokes, bounce keys imposes a minimum delay between keystrokes.
ro: Pentru a preveni apăsarea accidentală a mai multor taste, tastele „de respingere” impun o întârziere minimă între apăsările de taste.

en: Toggles between adaptive and flat acceleration profile. Adaptive takes the current speed of the device into account when deciding on acceleration. Custom acceleration profile is not supported via xfce4-settings.
ro: Comută între profilul de accelerație adaptiv și cel liniar. Adaptiv ia în considerare viteza curentă a dispozitivului atunci când decide asupra accelerației. Profilul de accelerare personalizat nu este acceptat prin intermediul «xfce4-settings».

en: Trac_king mode:
ro: Mod de _urmărire:

en: Two mouse clicks in less than this length of time (in milliseconds) will be considered a double click
ro: Două clicuri într-un interval de timp (în milisecunde) mai scurt de atât, va fi considerat un dublu-clic

en: Two-finger scrolling
ro: Derulare cu două degete

en: Type
ro: Tip

en: Type '%s --help' for usage.
ro: Tastați «%s --help» pentru detalii despre utilizare.

en: Typing Settings
ro: Opțiuni de tastare

en: Unable to initialize GTK+.
ro: Nu s-a putut inițializa GTK+.

en: Unable to launch the proprietary driver settings
ro: Nu se poate deschide programul de configurare a controlorului proprietar

en: Unable to query the version of the RandR extension being used
ro: Nu se poate interoga versiunea extensiei RandR utilizate

en: Unable to start "%s"
ro: Nu s-a putut porni „%s”

en: Unable to start the Xfce Display Settings
ro: Nu se poate porni fereastra cu opțiunile Xfce pentru afișare

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown format, only archives and directories are supported
ro: Format necunoscut, există suport doar pentru arhive și directoare

en: Update Display Profile
ro: Actualizează profilul de afișare

en: Update an existing profile.
ro: Actualizați un profil existent.

en: Update changed display profile '%s'?
ro: Actualizarea a schimbat profilul de afișare „%s”?

en: Use _bounce keys
ro: Utilizează taste „de _respingere”

en: Use _startup notification
ro: Utilizează _notificare la pornire

en: Use a c_ustom command:
ro: Utilizați o comandă personali_zată:

en: Use a custom application which is not included in the above list.
ro: Utilizați o aplicație personalizată care nu este inclusă în lista de mai sus.

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
ro: Utilizați o comandă personalizată pentru o aplicație care nu este disponibilă din lista de aplicații de mai sus.

en: Use bottom areas as left, middle or right buttons
ro: Utilizați zonele de jos ca butoane stânga, mijloc sau dreapta

en: Use slow _keys
ro: Utilizează taste le_nte

en: Use the command line
ro: Utilizați linia de comandă

en: User Set
ro: Personalizată

en: Value
ro: Valoare

en: Variant
ro: Variantă

en: Vendor:
ro: Fabricant:

en: Version information
ro: Detalii despre versiune

en: Vertical
ro: Verticală

en: Vertical BGR
ro: BGR vertical

en: Vertical RGB
ro: RGB vertical

en: W3M Text Browser
ro: Navigatorul în modul text W3M

en: Warning
ro: Atenționare

en: Warning: this icon theme has no cache file. You can create this by running <i>gtk-update-icon-cache -f -t %s/</i> in a terminal emulator.
ro: Atenție: această temă de pictograme nu are fișier cache. Puteți crea acest fișier executând <i>gtk-update-icon-cache -f -t %s/</i> într-un emulator de terminal.

en: Warning: this icon theme is incomplete. It only provides a base set of icons from which other themes can inherit.
ro: Atenție: această temă de pictograme este incompletă. Ea oferă doar un set de bază de pictograme pe care alte teme le pot moșteni.

en: Warning: this icon theme is incomplete. Some icons will be missing.
ro: Atenție: această temă de pictograme este incompletă. Unele pictograme vor lipsi.

en: Web Browser
ro: Navigator web

en: Webcam
ro: Cameră web

en: When a display is connected
ro: Când este conectat un ecran

en: When a display is connected:
ro: Când este conectat un ecran:

en: When a display is disconnected
ro: Când un ecran este deconectat

en: When enabled, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) do not need to be held down (they can be pressed and then released) when multiple keys would normally need to be pressed at the same time.
ro: Când este activată, tastele modificatoare (cum ar fi Control, Alt și Shift) nu trebuie să fie ținute apăsate (pot fi apăsate și apoi eliberate) atunci când, în mod normal, ar trebui apăsate mai multe taste în același timp.

en: When enabled, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad.
ro: Când este activată, cursorul mauseului poate fi controlat cu ajutorul blocului numeric al tastaturii.

en: When enabled, the session manager will start the required applications for screen readers and magnifiers.
ro: Când este activată, administratorul de sesiune va porni aplicațiile necesare pentru cititoarele de ecran și lupe.

en: When selected, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) will remain locked in the pressed state until pressed again
ro: La activare, tastele modificatoare (precum Control, Alt ori Shift) vor rămâne active până la următoarea apăsare

en: When selected, pressing and holding down a key emits the same character over and over again
ro: La activare, o tastă ținută apăsată va genera la nesfârșit același caracter

en: When selected, the "sticky keys" feature will be disabled if two keys are pressed simultaneously
ro: La activare, facilitatea «Taste persistente» va fi dezactivată dacă se apasă simultan două taste

en: When selected, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad
ro: Când este selectată, cursorul mausului va putea fi controlat prin intermediul blocului numeric al tastaturii

en: When selected, the scroll wheel will work in the opposite direction
ro: La activare, rotița de derulare a mausului va funcționa invers decât în mod obișnuit

en: When selected, the touchpad will be disabled when the keyboard is being used
ro: La activare, touchpad-ul va fi dezactivat când utilizați tastatura

en: Workspace %d
ro: Spațiul de lucru %d

en: X Terminal
ro: Terminalul Xterm

en: Xfce Panel
ro: Panou Xfce

en: Xfce Settings Daemon
ro: Demon de opțiuni Xfce

en: Xfce Terminal
ro: Terminal Xfce

en: Xfe File Manager
ro: Gestionarul de fișiere Xfe

en: Yes
ro: Da

en: Your compositor does not seem to support the wlr-output-management protocol
ro: Compozitorul dvs. nu pare să aibă suport pentru protocolul wlr-output-management

en: _Acceleration delay:
ro: Întâr_ziere la accelerare:

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Advanced
ro: _Avansate

en: _Behavior
ro: Comportame_nt

en: _Browse...
ro: _Selectare…

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Close
ro: _Închide

en: _Devices
ro: _Dispozitive

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Enable anti-aliasing
ro: Acti_vare antialias

en: _Enable assistive technologies
ro: Activea_ză facilitățile de accesibilitate

en: _Enable key repeat
ro: Activ_ează repetarea tastelor

en: _Filter:
ro: _Filtru:

en: _Fonts
ro: _Fonturi

en: _General
ro: _Generale

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Icons
ro: P_ictograme

en: _Import
ro: _Importă

en: _Keyboard model
ro: Mo_del de tastatură

en: _Layout
ro: A_ranjament

en: _Lock sticky keys
ro: _Blochează tastele persistente

en: _Mirror displays
ro: Conținut identic pe toate _ecranele

en: _Monitor
ro: _Monitorizare

en: _Mouse
ro: _Maus

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Other...
ro: Altce_va...

en: _Others
ro: _Altele

en: _Property:
ro: _Proprietate:

en: _Remove
ro: _Elimină

en: _Repeat delay:
ro: Î_ntârzierea repetării:

en: _Reset
ro: _Reinițializează

en: _Reset Channel
ro: _Reinițializează canalul

en: _Reset to Defaults
ro: _Reinițializare

en: _Rotation:
ro: _Rotație:

en: _Scale:
ro: _Scalare:

en: _Test area:
ro: _Loc de testare:

en: _Theme
ro: Te_mă

en: _Type:
ro: _Tip:

en: _Update
ro: _Actualizați

en: _Update '%s'
ro: Act_ualizează „%s”

en: _Use mouse emulation
ro: Utilizează _emularea de maus

en: _Use sticky keys
ro: _Utilizează taste persistente

en: _Utilities
ro: _Utilitare

en: _Value:
ro: _Valoare:

en: _Window Scaling
ro: Scalarea _ferestrelor

en: assistive;technologies;keys;sticky;bounce;emulation;screen readers;magnifiers;a11y;i18n;l10n;AT-SPI;ATK;impairment;
ro: asistență;tehnologii;taste;lipicios;respingere;emulare;cititoare de ecran;lupe;a11y;i18n;l10n;AT-SPI;ATK;deficiență;

en: color;settings;management;display;monitors;printers;webcams;scanners;
ro: culoare;opțiuni;configurări;administrare;gestionare;afișare;ecrane;monitoare;imprimante;camere web;scanere;

en: control;panel;center;system;settings;personalize;hardware;
ro: control;panou;centru;sistem;configurări;opțiuni;personalizare;hardware;

en: display;settings;screen;resolution;refresh;rate;rotation;external;projectors;monitors;LCD;CRT;HiDPI;
ro: afișare;configurări;opțiuni;ecran;rezoluție;rată de reîmprospătare;rotație;extern;proiectoare;monitoare;LCD;CRT;HiDPI;

en: email;mail;inbox;message;communication;
ro: corespondență;poștă;poștă;inbox;mesaj;comunicare;

en: file;manager;explorer;browse;filesystem;directory;folder;xfce;
ro: fișier;administrator;gestionar;explorator;navigare;sistem de fișiere;director;dosar;xfce;

en: file;type;extension;association;open with;web browser;mail reader;file manager;terminal emulator;
ro: fișier;tip;extensie;asociere;deschis cu;navigator web;cititor de poștă electronică;gestionar de fișiere;emulator de terminal;

en: internet;web;browser;surf;explore;xfce;
ro: internet;web; navigator;surf;explorare;xfce;

en: numlock;keyboard;layout;shortcuts;
ro: blocare numere;numlock;tastatură;aranjament;comenzi rapide;

en: pixels/sec
ro: pixeli/sec

en: registry;regedit;configuration file;
ro: registru;regedit;fișier de configurare;

en: reset
ro: reinițializare

en: settings;buttons;scroll;direction;pointer;speed;double click;theme;wheel;
ro: configurări;opțiuni;butoane;derulare;direcție;cursor;indicator;viteză;dublu clic;temă;rotiță;

en: settings;daemon;xfce;configuration;preferences;system;manage;
ro: configurări;opțiuni;demon;xfce;configurare;preferințe;sistem;gestiona;

en: start monitoring channel "%s"
ro: începe monitorizarea canalului „%s”

en: terminal;command line;shell;console;xfce;
ro: terminal;linie de comandă;shell;consolă;xfce;

en: themes;user interface;styles;icons;fonts;anti-aliasing;hinting;sub-pixel;subpixel;rendering;ClearType;DPI;RGB;BGR;menu accelerators;keyboard shortcuts;event;sounds;window scaling;HiDPI;Retina display;
ro: teme;interfață utilizator;stiluri;pictograme;fonturi;anti-alias;hinting;subpixel;subpixel;redare fonturi;ClearType;DPI;RGB;BGR;acceleratoare de meniu;comenzi rapide de la tastatură;eveniment;sunete;scalare fereastră;HiDPI;afișare Retina;
