Xfce Apps - en to ro translation catalogue (392 entries)

en: Adjustment:
ro: Ajustare:

en: Advanced
ro: Avansate

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Always
ro: Mereu

en: Ambiguous-width characters:
ro: Caractere cu lățime ambiguă:

en: Appearance
ro: Aspect

en: Appearance and Animation
ro: Aspect și animație

en: Arabic
ro: Arabă

en: Armenian
ro: Armeană

en: Auto-detect
ro: Detectare automată

en: Automatically copy selection to clipboard
ro: Copiază automat selecția în clipboard

en: Background
ro: Fundal

en: Background Color:
ro: Culoare fundal:

en: Background image
ro: Imagine de fundal

en: Backspace key generates:
ro: Tasta «Backspace» generează:

en: Baltic
ro: Baltică

en: Behavior
ro: Comportament

en: Black on White
ro: Negru pe alb

en: Block
ro: Bloc

en: C_ase sensitive
ro: _Majuscule semnificative

en: Cell spacing:
ro: Spațierea celulelor:

en: Celtic
ro: Celtică

en: Centered
ro: Centrat

en: Central European
ro: Central Europeană

en: Chinese Simplified
ro: Chineză simplificată

en: Chinese Traditional
ro: Chineză tradițională

en: Choose title color
ro: Alegeți culoarea titlului

en: Close
ro: Închide

en: Close Other Ta_bs
ro: Închide celelalte fi_le

en: Close T_ab
ro: Închide fil_a

en: Close _Window
ro: În_chide fereastra

en: Close all tabs?
ro: Doriți să închideți toate filele?

en: Close tab?
ro: Închideți fila?

en: Close this tab
ro: Închide această filă

en: Close window?
ro: Închideți fereastra?

en: Colors
ro: Culori

en: Command
ro: Comandă

en: Compatibility
ro: Compatibilitate

en: Compose Email
ro: Compune mesaj de poștă electronică

en: Configure Xfce Terminal
ro: Configurați terminalul Xfce

en: Consider the following characters part of a word when double clicking:
ro: Consideră următoarele caractere parte a unui cuvânt atunci când efectuați un dublu clic:

en: Context Menu
ro: Meniu contextual

en: Controls whether text in the terminal is allowed to blink when '\e[5m' escape codes are used.
ro: Controlează dacă textul din terminal poate clipi atunci când sunt utilizate codurile de eludare „\e[5m”.

en: Copy
ro: Copiere

en: Copy Email Address
ro: Copiază adresa de poștă electronică

en: Copy Link Address
ro: Copiază adresa legăturii

en: Copy _Input To All Tabs...
ro: Copiază _intrarea în toate filele...

en: Copy _Input:
ro: Copiază _intrarea:

en: Copy as _HTML
ro: Copiază ca _HTML

en: Copy input
ro: Copiază intrarea

en: Copy to clipboard
ro: Copiază în clipboard

en: Copy to clipboard as HTML
ro: Copiază în clipboard ca HTML

en: Cursor blinks
ro: Cursorul clipește

en: Cursor shape:
ro: Forma cursorului:

en: Custom Colors
ro: Culori personalizate

en: Custom command:
ro: Comandă personalizată:

en: Cyrillic
ro: Chirilică

en: Dark Pastels
ro: Pasteluri întunecate

en: Default (%s)
ro: Implicită (%s)

en: Default character encoding
ro: Codificarea implicită a caracterelor

en: Default geometry
ro: Geometria implicită

en: Delete key generates:
ro: Tasta «Delete» generează:

en: Disable dialog (can be re-enabled in the Preferences)
ro: Dezactivează fereastra de dialog (poate fi activată din nou în «Preferințe»)

en: Disable for 15 minutes
ro: Dezactivează pentru 15 minute

en: Disable for 5 minutes
ro: Dezactivează pentru 5 minute

en: Disable until program restart
ro: Dezactivează până la repornirea programului

en: Disabled
ro: Dezactivată

en: Display help contents
ro: Afișează conținutul ajutorului

en: Display mismatch
ro: Afișajul nu coincide

en: Do _not ask me again
ro: _Nu mă mai întreba altă dată

en: Do not disable dialog
ro: Nu dezactiva fereastra de dialog

en: Double Click
ro: Dublu-clic

en: Down
ro: În jos

en: Drop-down
ro: Terminal derulant

en: Drop-down Terminal
ro: Terminal derulant

en: Duration:
ro: Durata:

en: Dynamically-set title:
ro: Titlu definit dinamic:

en: Empty custom command in the terminal preferences
ro: Comandă personalizată goală în preferințele terminalului

en: Enable Hyperlinks
ro: Activează hiperlegăturile

en: Enable support for hyperlinks.
ro: Activează suportul pentru hiperlegături.

en: Enable this option to allow escape sequences such as '\e[1;35m' to switch text bright colors in addition to bold. If disabled, text color will remain intact.
ro: Activați această opțiune pentru a permite secvențelor de eludare, cum ar fi „\e[1;35m”, să schimbe culorile luminoase ale textului în plus față de aldin. Dacă este dezactivată, culoarea textului va rămâne intactă.

en: Enable this option to maximize newly created terminal windows.
ro: Activați această opțiune pentru a maximiza ferestrele de terminal nou create.

en: Enable this option to set a custom bold color. If disabled the text color will be used.
ro: Activați această opțiune pentru a stabili o culoare a selecției textului în aldine personalizată. Dacă este dezactivată, va fi utilizată culoarea de selecție a textului normal.

en: Enable this option to set custom text and background colors for cursor. If disabled the background and text colors will be reversed.
ro: Activați această opțiune pentru a defini text personalizat și culori de fundal pentru cursor. Dacă este dezactivată, culorile de fundal și text vor fi inversate.

en: Enable this option to show menubars in newly created terminal windows.
ro: Activați această opțiune pentru a afișa bara de meniu în ferestrele de terminal nou create.

en: Enable this option to show toolbar in newly created terminal windows.
ro: Activați această opțiune pentru a afișa bara de instrumente în ferestrele terminal nou create.

en: Enable this option to show window decorations around newly created terminal windows.
ro: Activați această opțiune pentru a afișa decorațiunile ferestrelor în jurul ferestrelor de terminal nou create.

en: Enable this to allow applications running inside the terminal windows to use bold font.
ro: Activați această opțiune pentru a permite aplicațiilor care rulează în interiorul ferestrelor terminalului să utilizeze caractere aldine.

en: Enable this to use system-wide monospace font.
ro: Activează această opțiune pentru a utiliza fontul mono-spațial la nivelul întregului sistem.

en: Enables you to press any key on the keyboard to scroll down the terminal to the command prompt.
ro: Vă permite să apăsați orice tastă de pe tastatură pentru a derula în jos terminalul până la promptul de comandă.

en: Encoding
ro: Codificare

en: Enter the text to be copied to all tabs
ro: Introduceți textul care urmează să fie copiat în toate filele

en: Enter the title for the current terminal tab
ro: Introduceți titlul pentru fila curentă a terminalului

en: Erase TTY
ro: Golirea TTY

en: Escape sequence
ro: Secvența Escape

en: Failed to create the regular expression
ro: Nu s-a putut crea expresia regulată

en: Failed to execute child
ro: Nu s-a putut executa comanda

en: Failed to open directory
ro: Nu s-a putut deschide directorul

en: Failed to open the URL '%s'
ro: Deschiderea adresei URL „%s” a eșuat

en: Failed to save terminal contents
ro: Salvarea conținutului terminalului a eșuat

en: File:
ro: Fișier:

en: Filled
ro: Umplut

en: Find
ro: Căutare

en: Find Ne_xt
ro: Caută înain_te

en: Find Pre_vious
ro: Caută î_napoi

en: General
ro: Generale

en: General Options
ro: Opțiuni generale

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Go to Tab 1
ro: Accesați fila 1

en: Go to Tab 2
ro: Accesați fila 2

en: Go to Tab 3
ro: Accesați fila 3

en: Go to Tab 4
ro: Accesați fila 4

en: Go to Tab 5
ro: Accesați fila 5

en: Go to Tab 6
ro: Accesați fila 6

en: Go to Tab 7
ro: Accesați fila 7

en: Go to Tab 8
ro: Accesați fila 8

en: Go to Tab 9
ro: Accesați fila 9

en: Goes after initial title
ro: Apare după titlul inițial

en: Goes before initial title
ro: Apare înaintea titlului inițial

en: Greek
ro: Greacă

en: Green on Black
ro: Verde pe negru

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Height:
ro: Înălțime:

en: Help
ro: Ajutor

en: I-Beam
ro: Bară verticală

en: If enabled, the app shortcut for 'xfce4-terminal --drop-down', which normally opens and closes the window, will give it focus if the option to keep the window open is checked.
ro: Dacă este activată, combinația de taste pentru „xfce4-terminal --drop-down”, care în mod normal deschide și închide fereastra, îi va acorda focalizarea dacă opțiunea de a păstra fereastra deschisă este bifată.

en: Image Files
ro: Fișiere de imagine

en: Invalid argument for option "--dynamic-title-mode": %s
ro: Argument nevalid pentru opțiunea „--dynamic-title-mode”: %s

en: Isn't displayed
ro: Nu este afișat

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Keep window open when it loses focus
ro: Ține fereastra deschisă chiar dacă pierde focalizarea

en: Korean
ro: Coreeană

en: Last _Active Tab
ro: Ultima filă _activă

en: Left
ro: Stânga

en: Match _entire word only
ro: Potrivește doar cu_vinte întregi

en: Match as _regular expression
ro: Potrivire ca expresie _regulată

en: Misc
ro: Diverse

en: Move Tab _Left
ro: Mută fila în _stânga

en: Move Tab _Right
ro: Mută fila în _dreapta

en: Narrow
ro: Caractere înguste

en: Never
ro: Niciodată

en: None (use solid color)
ro: Fără (culoare unică)

en: Nordic
ro: Nordică

en: OPTION
ro: OPȚIUNE

en: On the left side
ro: În stânga

en: On the right side
ro: În dreapta

en: Opacity:
ro: Opacitate:

en: Open Link
ro: Deschide legătura

en: Open T_erminal
ro: Deschide un t_erminal

en: Open _Tab
ro: Deschide o _filă

en: Open a new terminal tab
ro: Deschide un nouă filă de terminal

en: Open a new terminal window
ro: Deschide o nouă fereastră de terminal

en: Open the current directory
ro: Deschide directorul curent

en: Open the preferences dialog
ro: Deschide fereastra cu preferințe

en: Opening New Windows
ro: Deschiderea de noi ferestre

en: Option "%s" requires specifying the color as its parameter
ro: Opțiunea „%s” necesită specificarea culorii ca parametru

en: Option "--class" requires specifying the class name as its parameter
ro: Opțiunea „--class” necesită specificarea numelui clasei ca parametru

en: Option "--command/-e" requires specifying the command to run as its parameter
ro: Opțiunea „--command/-e” necesită specificarea ca parametru a comenzii de executat

en: Option "--default-display" requires specifying the default X display as its parameter
ro: Opțiunea „--default-display” necesită specificarea ca parametru a unui ecran X implicit

en: Option "--default-working-directory" requires specifying the default working directory as its parameter
ro: Opțiunea „--default-working-directory” necesită specificarea ca parametru a unui director de lucru implicit

en: Option "--display" requires specifying the X display as its parameter
ro: Opțiunea „--display” necesită specificarea ecranului X ca parametru

en: Option "--dynamic-title-mode" requires specifying the dynamic title mode as its parameter
ro: Opțiunea „--dynamic-title-mode” necesită specificarea modului de titlu dinamic ca parametru

en: Option "--execute/-x" requires specifying the command to run on the rest of the command line separated from "--execute/-x"
ro: Opțiunea „--execute/-x” necesită specificarea comenzii de executat pe restul liniei de comandă separată de „--execute/-x”

en: Option "--font" requires specifying the font name as its parameter
ro: Opțiunea „--font” necesită specificarea numelui fontului ca parametru

en: Option "--geometry" requires specifying the window geometry as its parameter
ro: Opțiunea „--geometry” necesită specificarea ca parametru a geometriei ferestrei

en: Option "--icon/-I" requires specifying an icon name or filename as its parameter
ro: Opțiunea „--icon/-I” necesită specificarea unui nume de pictogramă sau nume de fișier ca parametru

en: Option "--initial-title" requires specifying the initial title as its parameter
ro: Opțiunea „--initial-title” necesită specificarea titlului inițial ca parametru

en: Option "--role" requires specifying the window role as its parameter
ro: Opțiunea „--role” necesită specificarea ca parametru a rolului ferestrei

en: Option "--sm-client-id" requires specifying the unique session id as its parameter
ro: Opțiunea „--sm-client-id” necesită specificarea id-ului unic al sesiunii ca parametru

en: Option "--startup-id" requires specifying the startup id as its parameter
ro: Opțiunea „--startup-id” necesită specificarea id-ului de pornire ca parametru

en: Option "--title/-T" requires specifying the title as its parameter
ro: Opțiunea „--title/-T” necesită specificarea ca parametru a titlului

en: Option "--working-directory" requires specifying the working directory as its parameter
ro: Opțiunea „--working-directory” necesită specificarea ca parametru a unui director de lucru

en: Option "--workspace" requires specifying the workspace number as its parameter
ro: Opțiunea „--workspace” necesită specificarea numărului spațiului de lucru ca parametru

en: Option "--zoom" requires specifying the zoom (%d .. %d) as its parameter
ro: Opțiunea „--zoom” necesită specificarea amplificării vizuale (%d .. %d) ca parametru

en: Other
ro: Alta

en: Palette
ro: Paletă

en: Paste
ro: Lipește

en: Paste _Selection
ro: Lipește _selecția

en: Paste _Selection Alt
ro: Lipește _selecția alternativă

en: Paste clipboard
ro: Lipește conținutul clipboard-ului

en: Paste from clipboard
ro: Lipește din clipboard

en: Paste selection
ro: Lipețte selecția

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like some commands may be executed, potentially involving root access ('sudo').
ro: Lipirea acestui text în terminal poate fi periculoasă, deoarece se pare că unele comenzi pot fi executate, ceea ce poate implica accesul root («sudo»).

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like some commands may be executed.
ro: Lipirea acestui text în terminal poate fi periculoasă, deoarece se pare că unele comenzi pot fi executate.

en: Please report bugs to <%s>.
ro: Raportați problemele la <%s>.

en: Position
ro: Poziție

en: Pr_eferences...
ro: _Preferințe...

en: Presets
ro: Opțiuni predefinite

en: Replaces initial title
ro: Înlocuiește titlul inițial

en: Reset
ro: Reinițializează

en: Reset compatibility options to defaults
ro: Restabilește opțiunile de compatibilitate la valorile implicite

en: Reset tab activity indicator after
ro: Restabilește indicatorul de activitate al filei după

en: Right
ro: Dreapta

en: Right click action:
ro: Acțiune clic dreapta:

en: Romanian
ro: Română

en: Sa_ve Contents...
ro: Salvează conținutul...

en: Save contents...
ro: Salvează conținutul...

en: Scaled
ro: Scalat

en: Scroll on _Output
ro: _Derulare la ieșire

en: Scroll one Page Down
ro: Derulează o pagină în jos

en: Scroll one Page Up
ro: Derulează o pagină în sus

en: Scroll one line Down
ro: Derulează o linie în jos

en: Scroll one line Up
ro: Derulează o linie în sus

en: Scrollback:
ro: Derularea înapoi:

en: Scrollbar is:
ro: Bara de derulare este:

en: Scrolling
ro: Derulare

en: Search terminal contents
ro: Caută în conținutul terminalului

en: See the %s man page for full explanation of the options above.
ro: Consultați manualul %s pentru detalii privind opțiunile de mai sus.

en: Select Preset
ro: Selectați predefinirea

en: Select _All
ro: Selectează t_ot

en: Select this option to force Terminal to run a custom command instead of your shell when you open new terminals
ro: Selectați această opțiune pentru a forța Terminalul să ruleze o comandă personalizată în loc de shell-ul dvs. atunci când deschideți terminale noi

en: Select this option to force Terminal to run your shell as a login shell when you open new terminals. See the documentation of your shell for details about differences between running it as interactive shell and running it as login shell.
ro: Selectați această opțiune pentru a forța terminalul să execute shell-ul propriu ca un shell de autentificare când se deschid terminale noi. Consultați documentația pentru detalii despre diferențele dintre executarea ca un shell interactiv și executarea ca un shell de autentificare.

en: Select this option to make new terminals (tabs or windows) use custom working directory. Otherwise, current working directory will be used.
ro: Selectați această opțiune pentru ca noile terminale (file sau ferestre) să utilizeze directorul de lucru personalizat. În caz contrar, va fi utilizat directorul de lucru curent.

en: Send Signal
ro: Trimite semnalul

en: Set Title Co_lor...
ro: Stabilește cu_loarea titlului...

en: Set _Encoding
ro: Stabilește _codificarea

en: Shading:
ro: Umbrire:

en: Shortcuts
ro: Taste de comenzi rapide

en: Show Menubar Temporarily
ro: Afișează temporar bara de meniu

en: Show Window _Borders
ro: Afișează marginile _ferestrei

en: Show _Menubar
ro: Afișează bara de _meniu

en: Show _Toolbar
ro: Afișează bara de unel_te

en: Show a dialog that allows one to edit text that is considered unsafe for pasting
ro: Afișează un dialog care permite editarea textului considerat nesigur pentru lipire

en: Show unsafe paste dialog
ro: Afișează dialogul de lipire nesigură

en: Show/hide the menubar
ro: Afișează/ascunde bara de meniu

en: Show/hide the toolbar
ro: Afișează/ascunde bara de unelte

en: Show/hide the window decorations
ro: Afișeaz/ascunde decorațiunile ferestrei

en: Solarized (dark)
ro: Solarizat (întunecat)

en: Solarized (light)
ro: Solarizat (luminos)

en: South-Eastern Europe
ro: Sud-Est Europeană

en: Stretched
ro: Întins

en: Switch to last active tab
ro: Schimbă la ultima filă activă

en: Switch to next tab
ro: Schimbă la fila următoare

en: Switch to previous tab
ro: Schimbă la fila precedentă

en: T_abs
ro: _File

en: Tab Options
ro: Opțiuni pentru file

en: Tab activity color:
ro: Culoarea activității filei:

en: Tabs
ro: File

en: Terminal Emulator
ro: Emulator de terminal

en: Terminal Preferences
ro: Preferințe pentru Terminal

en: Text Color:
ro: Culoarea textului:

en: Text blinks:
ro: Textul clipește:

en: Thai
ro: Tailandeză

en: The Xfce development team. All rights reserved.
ro: Echipa de dezvoltare Xfce. Toate drepturile sunt rezervate.

en: The child process exited normally with status %d.
ro: Procesul-copil a ieșit normal cu starea %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
ro: Procesul-copil a fost întrerupt de semnalul %d.

en: The child process was aborted.
ro: Procesul-copil a fost întrerupt.

en: The random color is based on the selected background color, keeping the same brightness.
ro: Culoarea aleatorie se bazează pe culoarea de fundal selectată, păstrând aceeași luminozitate.

en: There are still processes running in some tabs.
    Closing this window will kill all of them.
ro: Există încă procese care rulează în unele file.
    Închiderea acestei ferestre le va opri pe toate.

en: There is still a process running.
    Closing this tab will kill it.
ro: Există încă un proces care rulează.
    Închiderea acestei file îl va omorî.

en: There is still a process running.
    Closing this window will kill it.
ro: Există încă un proces care rulează.
    Închiderea acestei ferestre îl va omorî.

en: These options may cause some applications to behave incorrectly.
    They are only here to allow you to work around certain applications
    and operating systems that expect different terminal behavior.
ro: Aceste opțiuni pot determina ca unele aplicații să se comporte incorect.
    Ele sunt aici doar pentru a vă permite să lucrați cu anumite aplicații
    și sisteme de operare care se așteaptă la un comportament diferit al terminalului.

en: This controls whether scrollbar is drawn as an overlay (auto-hide) or not.
ro: Aceasta controlează dacă bara de defilare este desenată ca o suprapunere (auto-ascundere) sau nu.

en: This controls whether scrolling "coasts" to a stop when releasing a touchpad or touchscreen.
ro: Aceasta controlează dacă derularea se oprește la eliberarea unui touchpad sau a unui ecran tactil.

en: This controls whether the terminal will have no limits on scrollback.
ro: Aceasta controlează dacă terminalul nu va avea limite la derularea înapoi.

en: This option controls whether the cursor will be blinking or not.
ro: Această opțiune controlează dacă cursorul va clipi sau nu.

en: This option controls whether the terminal will scroll down automatically whenever new output is generated by the commands running inside the terminal.
ro: Această opțiune precizează dacă terminalul va derula liniile automat de fiecare dată când se generează noi ieșiri de către comenzile executate în terminal.

en: This window has %d tabs open. Closing this window
    will also close all its tabs.
ro: Această fereastră are %d file deschise. Închiderea
    acestei ferestre presupune închiderea tuturor filelor sale.

en: Tiled
ro: Mozaic

en: Title
ro: Titlu

en: Toggle Drop-down Terminal
ro: Activează/dezactivează terminalul derulant

en: Toggle fullscreen mode
ro: Trece în modul de ecran complet.

en: Toggle read-only mode
ro: Trece în modul doar-citire

en: Toggle scroll on output
ro: Trece în modul derulare la ieșire

en: Transparent Background
ro: Fundal transparent

en: Turkish
ro: Turcă

en: Unable to determine your login shell.
ro: Nu se poate determina shell-ul dvs. de autentificare.

en: Unable to parse color: %s
ro: Nu s-a putut analiza culoarea: %s

en: Underline
ro: Linie de subliniere

en: Unknown option "%s"
ro: Opțiune necunoscută „%s”

en: Unknown option "-%c"
ro: Opțiune necunoscută „-%c”

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Up
ro: În sus

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: User id mismatch
ro: Nepotrivire pentru ID-ul de utilizator

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: View Options
ro: Opțiuni de vizualizare

en: Visit Xfce Terminal website
ro: Vizitați situl web al terminalului Xfce

en: Warning
ro: Avertizare

en: Warning: Potentially Unsafe Paste
ro: Avertisment: Lipire potențial nesigură

en: Western European
ro: Vest Europeană

en: When focused
ro: Când este focalizat

en: When unfocused
ro: Când nu este focalizat

en: White on Black
ro: Alb pe negru

en: Wide
ro: Caractere late

en: Width:
ro: Lățime:

en: Window
ro: Fereastră

en: Window Options
ro: Opțiuni pentru ferestre

en: Window or Tab Separators
ro: Separatori de ferestre și file

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,
ro: Scris de Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,

en: XTerm
ro: Xterm

en: Xfce Terminal
ro: Terminal Xfce

en: Xfce Terminal Emulator
ro: Emulator de Terminal Xfce

en: Xfce Terminal Settings
ro: Configurări terminal Xfce

en: Zoom
ro: Mărire/micșorare

en: Zoom In Alt
ro: Măr_ire alternativă

en: Zoom Out Alt
ro: Micș_orare alternativă

en: Zoom _In
ro: Măr_ire

en: Zoom _Out
ro: Micș_orare

en: Zoom in with larger font
ro: Mărește dimensiunea fontului

en: Zoom out with smaller font
ro: Micșorează dimensiunea fontului

en: Zoom to default size
ro: Restabilește dimensiunea implicită a fontului

en: _About
ro: _Despre

en: _Allow bold text
ro: _Permite text în aldine

en: _Always keep window above
ro: Menține _întotdeauna fereastra deasupra

en: _Always show tabs
ro: Afișează _întotdeauna filele

en: _Audible bell
ro: Clopoțel _audibil

en: _Auto-hide mouse pointer
ro: _Ascunde automat cursorul mausului

en: _Bold selection color:
ro: Culoarea selecției textului în aldine:

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Clear Scrollback and Reset
ro: _Curăță liniile derulate și reinițializează

en: _Close
ro: În_chide

en: _Contents
ro: _Conținut

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Cursor color:
ro: Culoarea cursorului:

en: _Detach Tab
ro: _Detașează fila

en: _Disable all menu access keys (such as Alt + f)
ro: _Dezactivează toate tastele de acces la meniu (cum ar fi «Alt + f»)

en: _Disable menu shortcut key (F10 by default)
ro: _Dezactivează tasta de comandă rapidă a meniului («F10» în mod implicit)

en: _Display borders around new windows
ro: _Afișează margini în jurul ferestrelor noi

en: _Display menubar in new windows
ro: _Afișează bara de meniu în ferestrele noi

en: _Display toolbar in new windows
ro: _Afișează bara de instrumente în ferestrele noi

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Enable kinetic scrolling
ro: _Activează derularea cinetică

en: _Enable overlay scrolling (Requires restart)
ro: _Activează derularea suprapunerii (necesită repornire)

en: _Enable sixel graphics
ro: _Activează grafica sixel

en: _File
ro: _Fișier

en: _Find...
ro: Că_utare...

en: _Fullscreen
ro: _Ecran complet

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Initial title:
ro: _Titlul inițial:

en: _Keep window open when it loses focus
ro: Ține fereastra desc_hisă când pierde focalizarea

en: _Maximize new windows
ro: _Maximizează ferestrele noi

en: _Move to monitor with pointer
ro: _Mută la monitor cu cursorul mausului

en: _Next
ro: Î_napoi

en: _Next Tab
ro: Fila _următoare

en: _Normal Size
ro: Dimensiune _normală

en: _Normal Size Alt
ro: Dimensiune _normală alternativă

en: _Opacity:
ro: _Opacitate:

en: _Open File Manager Here
ro: _Deschide gestionarul de fișiere aici

en: _Open new tab to the right of the active tab
ro: Deschide _o filă nouă în dreapta filei active

en: _Paste
ro: _Lipește

en: _Paste Alt
ro: Li_pire alternativă

en: _Previous
ro: Înain_te

en: _Previous Tab
ro: Fila _precedentă

en: _Read-Only
ro: Doa_r-citire

en: _Relaunch
ro: _Relansare

en: _Reset
ro: _Reinițializare

en: _Run a custom command instead of my shell
ro: Rulează o comandă personalizată în loc de shell-ul meu

en: _Run command as login shell
ro: E_xecută comanda ca un shell de autentificare

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Scroll on keystroke
ro: _Derulare la apăsarea unei taste

en: _Scroll on output
ro: _Derulare la ieșire

en: _Search for:
ro: Cau_tă:

en: _Set Title...
ro: _Editați titlul...

en: _Show bold text in bright colors:
ro: _Afișează textul în caractere aldine în culori vii:

en: _Show status icon in notification area
ro: _Afișează pictograma de stare în zona de notificare

en: _Show window borders
ro: _Afișează marginile ferestrei

en: _Text selection color:
ro: Culoarea selecției _textului:

en: _Title:
ro: _Titlu:

en: _Undo Close Tab
ro: _Anulează închiderea filei

en: _Unlimited Scrollback
ro: _Derulare înapoi nelimitată

en: _Use app shortcut to focus the window
ro: Utilizează tastele de comandă rapidă a aplicației pentru a focaliza fereastra

en: _Use custom styling to make tabs slim (restart required)
ro: _Utilizează stiluri personalizate pentru a face filele mai subțiri (necesită repornire)

en: _Use middle mouse click to close tabs
ro: _Utilizează clicul butonului din mijloc al mausului pentru a închide filele

en: _Use middle mouse click to open urls
ro: _Utilizează clicul butonului din mijloc al mausului pentru a deschide adrese URL

en: _Use system font
ro: _Utilizează fontul sistemului

en: _Use system theme colors for text and background
ro: _Utilizează culorile temei de sistem pentru text și fundal

en: _Vary the background color for each tab
ro: Schim_bă culoarea de fundal pentru fiecare filă

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Visual bell
ro: Clopoțel _vizuail

en: _Working directory:
ro: Directorul de _lucru:

en: _Wrap around
ro: _Reia de la început

en: _Zoom
ro: _Mărire/micșorare

en: class
ro: clasa

en: color
ro: culoare

en: columns
ro: coloane

en: command
ro: comandă

en: directory
ro: director

en: display
ro: afișare

en: geometry
ro: geometrie

en: icon
ro: pictogramă

en: mode
ro: mod

en: role
ro: rol

en: rows
ro: rânduri

en: seconds
ro: secunde

en: string
ro: șir

en: terminal;command line;prompt;cli;cmd;xterm;bash;shell;dos;
ro: terminal;linie de comandă;prompt;cli;interfață de linie de comandă;cmd;xterm;bash;shell;dos;

en: terminal;settings;preferences;configuration;configure;
ro: terminal; opțiuni; preferințe; configurație; configurare;

en: title
ro: titlu

en: x height
ro: x înălțimea

en: x width
ro: x lățimea

en: zoom
ro: amplificare vizuală
