Xfdesktop - en to ro translation catalogue (292 entries)

en:     Desktop File Icons:  %s
ro:     Pictograme pentru fișierele de pe birou:  %s

en:     Desktop Icons:       %s
ro:     Pictograme pe birou:       %s

en:     Desktop Menu:        %s
ro:     Meniu pentru birou:        %s

en: %A at %X
ro: %A la %X

en: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
ro: %s
    Dim.: %s
    Ultima modificare: %s

en: %x at %X
ro: %x la %X

en: (not mounted)
ro: (nu este montat)

en: (unknown)
ro: (nu se cunoaște)

en: <b>%s</b>
    Type: %s
    Size: %s
ro: <b>%s</b>
    Tip: %s
    Mărime: %s

en: <b>Appearance</b>
ro: <b>Aspect</b>

en: <b>Desktop Menu</b>
ro: <b>Meniul biroului</b>

en: <b>Window List Menu</b>
ro: <b>Meniul listei de ferestre</b>

en: A desktop file icon error occurred
ro: A apărut o eroare la pictograma fișierului .desktop

en: A normal file with the same name already exists. Please delete or rename it.
ro: Există deja un fișier obișnuit cu același nume. Trebuie să-l ștergeți sau să-l redenumiți.

en: A_rrange Icons
ro: A_ranjează pictogramele

en: Activate _Primary Menu
ro: Activează Meniul _principal

en: Activate _Secondary Menu
ro: Activează Meniul _secundar

en: Advance to the next wallpaper on the current workspace
ro: Avansează la următorul fundal pentru spațiul de lucru curent

en: Amount of time before a different background is selected.
ro: Interval de timp între schimbările fundalului.

en: Apply
ro: Aplică

en: Apply to all _workspaces
ro: Pe _toate spațiile de lucru

en: Arrange Desktop _Icons
ro: Aranjea_ză pictogramele pe birou

en: Arrange Icons
ro: Aranjează pictogramele

en: Arrange icons
ro: Aranjează pictogramele

en: Automatically arrange all the icons on the desktop
ro: Aranjează automat toate pictogramele de pe birou

en: Automatically select a different background from the current directory.
ro: Selectează automat un alt fundal din dosarul curent.

en: B_utton:
ro: B_uton:

en: Behavior
ro: Comportament

en: Bottom Left Horizontal
ro: Jos în stânga orizontal

en: Bottom Left Vertical
ro: Jos în stânga vertical

en: Bottom Right Horizontal
ro: Jos în dreapta orizontal

en: Bottom Right Vertical
ro: Jos în dreapta vertical

en: Build options:
ro: Opțiuni de compilare:

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
ro: Compilat cu GTK+ %d.%d.%d, pornit cu GTK+ %d.%d.%d.

en: C_olor:
ro: Cul_oare:

en: C_reate
ro: _Creează

en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
ro: Nu se poate converti numele de fișier „%s” în codificarea locală

en: Cause xfdesktop to quit
ro: Închide instanța xfdesktop pornită

en: Centered
ro: Centrată

en: Change the _background
ro: Schim_bă fundalul

en: Choose the folder to select wallpapers from.
ro: Selectați dosarul din care doriți să alegeți fundalurile.

en: Copy _Here
ro: _Copiază aici

en: Could not create a new file
ro: Nu s-a putut crea un nou fișier

en: Could not create a new folder
ro: Nu s-a putut crea un dosar nou

en: Could not create the desktop folder "%s"
ro: Nu s-a putut crea dosarul pe birou „%s”

en: Could not empty the trash
ro: Nu s-a putut goli coșul de gunoi

en: Create Document from template "%s"
ro: Creați un document din șablonul „%s”

en: Create File Error
ro: Eroare la crearea fișierului

en: Create New Folder
ro: Creați un dosar nou

en: Create _Document
ro: Creează un _document

en: Create _Folder
ro: Creează _dosar

en: Create _Folder...
ro: Creează un do_sar…

en: Create _Launcher...
ro: Creează un la_nsator…

en: Create _URL Link...
ro: Creează o legătură la o adresă _URL…

en: Cu_t
ro: _Taie

en: Cycle Next Background
ro: Schimbă la următorul fundal

en: Default Icons
ro: Pictograme implicite

en: Delete Error
ro: Eroare la ștergere

en: Desktop
ro: Birou

en: Desktop Folder Error
ro: Eroare la crearea dosarului

en: Desktop Settings
ro: Opțiuni pentru spațiul de lucru (birou)

en: Desktop _Icons
ro: P_ictograme de birou

en: Desktop _Settings...
ro: _Preferințe pentru birou...

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Disable debug messages
ro: Dezactivează mesajele de depanare

en: Display version information
ro: Afișează informațiile despre versiune

en: Do _not ask me again
ro: _Nu mai repeta această întrebare

en: Do not wait for a window manager on startup
ro: Nu aștepta pornirea unui administrator de ferestre

en: Drop Failure
ro: Depunerea fișierului a eșuat

en: Edit _Launcher
ro: Editează lansatorul

en: Eject Failed
ro: Ejectare eșuată

en: Eject Finished
ro: Ejectare finalizată

en: Ejecting device
ro: Se ejectează dispozitivul

en: Enable debug messages
ro: Activează mesajele de depanare

en: Enter the name:
ro: Introdu numele:

en: Error
ro: Eroare

en: Failed to eject "%s"
ro: Nu s-a putut ejecta „%s”

en: Failed to load the desktop folder
ro: Nu s-a putut încărca dosarul de pe birou

en: Failed to mount "%s"
ro: Nu s-a putut monta „%s”

en: Failed to run "%s"
ro: Nu s-a putut porni „%s”

en: Failed to save dropped file to '%s'
ro: A eșuat salvarea fișierului depus în „%s”

en: File Icons
ro: Pictograme pentru fișiere

en: File Properties Error
ro: Eroare la proprietățile fișierului

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: File/Launcher icons are not enabled. You can enable them from the "Desktop Icons" tab.
ro: Pictogramele fișier/lansator nu sunt activate. Le puteți activa din fila «Pictograme birou».

en: File/launcher icons
ro: Pictograme de fișier/lansator

en: Fixed Disks and Drives
ro: Discuri și unități fixe

en: Fo_nt size:
ro: Dimensiunea fo_ntului:

en: Font co_lor:
ro: Cu_loarea fontului:

en: General
ro: Generale

en: Home
ro: Acasă

en: Horizontal gradient
ro: Degradeu orizontal

en: Icon _size:
ro: Dimen_siunea pictogramelor:

en: Icon _type:
ro: Tip _de iconițe:

en: Icons
ro: Pictograme

en: Image files
ro: Fișiere de imagine

en: Image selection is unavailable while the image style is set to None.
ro: Selectarea imaginii nu este disponibilă atunci când stilul imaginii este stabilit la «Niciuna».

en: Include applications menu on _desktop right click
ro: Afișează meniul cu aplicații la clic cu butonul din _dreapta pe birou

en: Label bac_kground color:
ro: Culoarea de _fundal a etichetei:

en: Launch Error
ro: Eroare la lansare

en: Left
ro: Stânga

en: List windows on a_ll workspaces
ro: _Listează ferestrele de pe toate spațiile de lucru

en: Middle
ro: Mijloc

en: Minimized application icons
ro: Pictograme ale ferestrelor minimizate

en: Mo_difier:
ro: Mo_dificator:

en: Mo_ve to Trash
ro: _Mută la coș

en: Modi_fier:
ro: Modi_ficator:

en: Monitors
ro: Monitoare

en: Mount Failed
ro: Montare eșuată

en: Move this dialog to the display and workspace you want to edit the settings for.
ro: Mutați această fereastră de dialog pe ecranul și spațiul de lucru pentru care vreți să editați parametrii de configurare.

en: Move this dialog to the display you want to edit the settings for.
ro: Mutați această fereastră de dialog pe ecranul pentru care doriți să editați parametrii de configurare.

en: Move this dialog to the workspace you want to edit the settings for.
ro: Mutați această fereastră de dialog pe spațiul de lucru pentru care vreți să editați parametrii de configurare.

en: Name: %s
    Type: %s
    Mounted at: %s
    Size: %s
    Free Space: %s
ro: Nume: %s
    Tip : %s
    Montat la: %s
    Dim.: %s
    Spațiu liber: %s

en: Name: %s
    Type: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
ro: Nume: %s
    Tip : %s
    Dim.: %s
    Ultima modificare: %s

en: Network Shares
ro: Partajări în rețea

en: New Empty File
ro: Nou fișier gol

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: No templates installed
ro: Nu există niciun șablon

en: None
ro: Fără

en: None of the icons selected support being renamed.
ro: Niciuna dintre pictogramele selectate nu are suport pentru redenumire.

en: Ope_n With
ro: _Deschide cu

en: Ope_n With Other Application
ro: _Deschide cu o altă aplicație

en: Ope_n With Other Application...
ro: _Deschide cu alte aplicați...

en: Open With "%s"
ro: Deschide cu „%s”

en: Open _Filesystem
ro: Deschide sistemul de _fișiere

en: Open _Home
ro: Deschide dosarul _Acasă

en: Open _Trash
ro: Deschide _Coșul de gunoi

en: Other Devices
ro: Alte dispozitive

en: Paste Into Folder
ro: Lipește în dosar

en: Paste _Into Folder
ro: L_ipește în dosar

en: Placement _direction:
ro: _Direcția de amplasare:

en: Please report bugs to <%s>.
ro: Raportați problemele la <%s>.

en: Pop up the menu (at the current mouse position)
ro: Afișează meniul (la poziția curentă a mausului)

en: Pop up the window list (at the current mouse position)
ro: Afișează lista de ferestre (la poziția curentă a mausului)

en: Quit
ro: Ieșire

en: Randomly selects another image from the same directory when the wallpaper is to cycle.
ro: Selectează aleator o altă imagine din același dosar când se schimbă fundalul.

en: Reload all settings
ro: Reîncarcă toate opțiunile

en: Removable Disks and Drives
ro: Discuri și unități amovibile

en: Removable Volume
ro: Volum amovibil

en: Rename Error
ro: Eroare la redenumire

en: Right
ro: Dreapta

en: SOCKET ID
ro: ID SOCLU

en: Safely _Remove Volume
ro: Ext_rageți volumul în siguranță

en: Scaled
ro: Scalată

en: Select First Color
ro: Selectați culoarea primară

en: Select Second Color
ro: Selectați culoarea secundară

en: Select _All
ro: Selecte_ază tot

en: Select a Directory
ro: Selectați un director

en: Select this option to display preview-able files on the desktop as automatically generated thumbnail icons.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa fișierele care pot fi previzualizate pe birou ca pictograme miniaturale generate automat.

en: Set Defa_ult Application...
ro: Definiți aplicația _implicită...

en: Set desktop background and menu and icon behavior
ro: Stabiliți fundalul spațiului de lucru și comportamentul meniului și pictogramelor

en: Settings manager socket
ro: Soclul gestionarului de opțiuni

en: Sh_ow application icons in menu
ro: Afișează pict_ogramele aplicațiilor în meniu

en: Show "Delete" option in file context menu
ro: Afișează opțiunea „Șterge” în meniul contextual al fișierului

en: Show _Hidden Files
ro: Arată fișierele _ascunse

en: Show _application icons in menu
ro: Afișează pictogramele _aplicațiilor în meniu

en: Show _window list menu on desktop middle click
ro: Afișează lista ferestrelor la clic cu butonul din mijl_oc pe birou

en: Show a section listing all _urgent windows on other workspaces
ro: Afișează o secțiune care listează toate ferestrele _urgente de pe alte spații de lucru

en: Show a_dd and remove workspace options in list
ro: Afișează opțiunile de a_dăugare și eliminare a spațiilor de lucru în listă

en: Show confirmation dialog before arran_ging icons
ro: Afișează un dialog de confirmare înainte de aran_jarea pictogramelor

en: Show hidden files on the desktop
ro: Afișează fișierele ascunse de pe birou

en: Show icon toolt_ips. Size:
ro: Afișează baloanele-info ale pictogramelor. Dimensiune:

en: Show icons only on _primary display
ro: Afișează pictogramele numai pe ecranul _principal

en: Show s_ticky windows only in active workspace
ro: Afișează ferestrele lipicioase numai în spațiul de lucru activ

en: Show t_humbnails
ro: Afișează mi_niaturi

en: Show workspace _names in list
ro: Afișează _numele spațiilor de lucru în listă

en: Single click to _activate items
ro: Un singur clic pentru a _activa elementele

en: Size of the tooltip preview image.
ro: Dimensiunea imaginii de previzualizare a balonului-info.

en: Solid color
ro: Culoare solidă

en: Spanning Screens
ro: Pe mai multe ecrane

en: Spanning screens
ro: Pe mai multe ecrane

en: Specifies the "right" or "bottom" color of the gradient.
ro: Specificați culoarea din dreapta ori de jos a gradientului.

en: Specifies the solid color, or the "left" or "top" color of the gradient.
ro: Specificați o culoare unică ori culorile ce definesc gradientul dorit.

en: Specify how often the background will change.
ro: Specificați cât de des doriți să fie schimbat fundalul.

en: Specify how the image will be resized to fit the screen.
ro: Specificați cum doriți să fie redimensionată imaginea pentru a se potrivi pe ecran.

en: Specify the style of the color drawn behind the backdrop image.
ro: Specificați stilul culorii afișate în spatele imaginii de fundal.

en: St_yle:
ro: A_spect:

en: Stop the _Multi-Disk Drive
ro: Opriți unitatea multidisc

en: Stretched
ro: Întinsă

en: The Xfce development team. All rights reserved.
ro: Echipa de dezvoltare Xfce. Toate drepturile sunt rezervate.

en: The application chooser could not be opened
ro: Selectorul de aplicații nu a putut fi deschis

en: The device "%s" has been safely removed from the system.
ro: Dispozitivul „%s” a fost eliminat în siguranță din sistem.

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
ro: Dispozitivul „%s” este în curs de ejectare. Această operație poate dura ceva timp.

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
ro: Dispozitivul „%s” este demontat de către sistem. Vă rugăm să nu scoateți suportul sau să deconectați unitatea în cursul acestei proceduri.

en: The file could not be opened
ro: Fișierul nu a putut fi deschis

en: The file could not be renamed
ro: Fișierul nu a putut fi redenumit

en: The file properties dialog could not be opened
ro: Fereastra de proprietăți a fișierului nu a putut fi deschisă

en: The file transfer could not be performed
ro: Transferul fișierului nu a putut fi efectuat

en: The files could not be renamed
ro: Fișierele nu au putut fi redenumite

en: The folder could not be opened
ro: Dosarul nu a putut fi deschis

en: The requested operation could not be completed
ro: Operația solicitată nu a putut fi finalizată

en: The selected files could not be deleted
ro: Fișierele selectate nu au putut fi șterse

en: The selected files could not be moved to the trash
ro: Fișierele selectate nu au putut fi mutate la coș

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
ro: Există date ce trebuie scrise pe dispozitivul „%s” înainte de a putea fi demontat.Vă rugăm să nu scoateți suportul sau să deconectați unitatea în cursul acestei proceduri.

en: This feature requires a file manager service to be present (such as the one supplied by Thunar).
ro: Această caracteristică necesită prezența unui serviciu de gestionare a fișierelor (cum ar fi cel furnizat de Thunar).

en: This feature requires a trash service to be present (such as the one supplied by Thunar).
ro: Această caracteristică necesită prezența unui serviciu de coș de gunoi (cum ar fi cel furnizat de Thunar).

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
ro: Acesta este %s versiunea %s, pornit în Xfce %s.

en: This will reorder all desktop items and place them on different screen positions.
    Are you sure?
ro: Această operație va reordona toate elementele de pe birou și le va plasa în poziții diferite pe ecran.
    Sunteți sigur?

en: Tiled
ro: Mozaicată

en: Today at %X
ro: Azi la %X

en: Top Left Horizontal
ro: Sus în stânga orizontal

en: Top Left Vertical
ro: Sus în stânga vertical

en: Top Right Horizontal
ro: Sus în dreapta orizontal

en: Top Right Vertical
ro: Sus în dreapta vertical

en: Transfer Error
ro: Eroare la transfer

en: Transparent
ro: Transparentă

en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: Trash Error
ro: Eroare la accesarea coșului

en: Trash contains %d items
ro: Coșul conține %d elemente

en: Trash contains one item
ro: Coșul conține un element

en: Trash is empty
ro: Coșul este gol

en: Type '%s --help' for usage.
ro: Încercați «%s --help» pentru detalii de utilizare.

en: U_nselect All
ro: _Deselectează tot

en: Un_minimize Window
ro: Restaurează fereastra la dimensiunea dinaintea _minimizării

en: Unable to contact settings server
ro: Nu se poate contacta serverul opțiunilor

en: Unable to create new file "%1$s" from template file "%2$s": %3$s
ro: Nu s-a putut crea un nou fișier „%1$s” din fișierul șablon „%2$s”: %3$s

en: Unable to create new folder "%1$s": %2$s
ro: Nu s-a putut crea un dosar nou „%1$s”: %2$s

en: Unable to launch "%s":
ro: Nu se poate lansa „%s”:

en: Unable to launch "exo-desktop-item-edit", which is required to create and edit launchers and links on the desktop.
ro: Nu se poate porni «exo-desktop-item-edit», fără de care nu se pot crea și edita lansatoare și legături pe birou.

en: Unable to load images from folder "%s"
ro: Nu se pot încărca imaginile din dosarul „%s”

en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Unmount Finished
ro: Demontare finalizată

en: Unmounting device
ro: Se demontează dispozitivul

en: Use _submenus for the windows in each workspace
ro: Generează _submeniuri pentru ferestrele din fiecare spațiu de lucru

en: Version information
ro: Detalii despre versiune

en: Vertical gradient
ro: Degradeu vertical

en: Wallpaper for %s
ro: Fundal pentru %s

en: Wallpaper for %s on Monitor %d
ro: Fundal pentru %s pe monitorul %d

en: Wallpaper for %s on Monitor %d (%s)
ro: Fundal pentru %s pe monitorul %d (%s)

en: Wallpaper for Monitor %d
ro: Fundal pentru monitorul %d

en: Wallpaper for Monitor %d (%s)
ro: Fundal pentru monitorul %d (%s)

en: Wallpaper for my desktop
ro: Fundal pentru spațiul de lucru

en: Window Icons
ro: Pictograme pentru ferestre

en: Window List
ro: Listă de ferestre

en: Would you like to arrange all existing
    icons according to the selected orientation?
ro: Doriți să aranjați toate pictogramele existente
    în funcție de orientarea selectată?

en: Would you like to assign an existing desktop icon layout to monitor <b>%s</b>?
ro: Doriți să atribuiți un aranjament de pictograme de birou existent, pentru monitorul <b>%s</b>?

en: Writing data to device
ro: Se scriu date pe dispozitiv

en: Yesterday at %X
ro: Ieri la %X

en: Zoomed
ro: Mărită

en: _Activate Icon
ro: _Activează pictograma

en: _Applications
ro: _Aplicații

en: _Arrange folders before files
ro: _Aranjează dosarele înaintea fișierelor

en: _Background
ro: _Fundal

en: _Button:
ro: _Buton:

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Close
ro: _Închide

en: _Close Window
ro: Închide fe_reastra

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Delete
ro: Șt_erge

en: _Disconnect Volume
ro: _Deconectați volumul

en: _Edit desktop menu
ro: _Editați meniul biroului

en: _Eject Volume
ro: _Ejectare volum

en: _Empty File
ro: Fișier g_ol

en: _Empty Trash
ro: _Golește coșul

en: _Execute
ro: E_xecută

en: _File/Launcher Icons
ro: Pictograme de _fișier/lansator

en: _Folder:
ro: _Dosar:

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Keyboard Shortcuts
ro: _Combinații taste rapide

en: _Link Here
ro: Fă o legătură _aici

en: _Lock Volume
ro: B_locare volum

en: _Menus
ro: _Meniuri

en: _Mount Volume
ro: _Montare volum

en: _Move Here
ro: _Mută aici

en: _Next Background
ro: Următorul fu_ndal

en: _OK
ro: _Ok

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Open All
ro: _Deschide tot

en: _Open With "%s"
ro: _Deschide cu „%s”

en: _Open all
ro: _Deschide tot

en: _Open in New Window
ro: _Deschide în fereastră nouă

en: _Paste
ro: _Lipește

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: _Properties...
ro: _Proprietăți...

en: _Random Order
ro: Or_dine aleatoare

en: _Reload
ro: R_eîncarcă

en: _Rename
ro: Re_denumește

en: _Rename...
ro: _Redenumire…

en: _Run Program...
ro: _Rulați programul...

en: _Toggle Cursor Icon
ro: _Schimbare pictogramă cursor

en: _Underline text on hover
ro: S_ublinierea textului la trecerea cursorului mouse-ului pe deasupra

en: _Unmount Volume
ro: _Demontare volum

en: at start up
ro: la pornire

en: chronologically
ro: cronologic

en: desktop;background;wallpaper;settings;xfce;
ro: birou;fundal; imagine de fundal; configurare; xfce;

en: disabled
ro: nu

en: enabled
ro: da

en: every day
ro: în fiecare zi

en: every hour
ro: în fiecare oră

en: in hours:
ro: în ore:

en: in minutes:
ro: în minute:

en: in seconds:
ro: în secunde:
