Pidgin - en to ru translation catalogue (3074 entries)

en: 	S_ystem messages
ru: 	Сис_темные сообщения

en: 	_Only when someone says your username
ru: 	_Только тогда, когда кто-то произносит ваше имя пользователя

en: 
    
    Message from Farsight:
ru: 
    Сообщение от Farsight

en: 
    %s has stopped typing
ru: 
    %s прекратил набор сообщения

en: 
    %s is typing...
ru: 
    %s набирает сообщение...

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
ru: 
    <b>Заметки о собеседнике</b>: %s

en: 
    <b>Description:</b>
ru: 
    <b>Описание:</b>

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
ru: 
    <b>Обитатели:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
ru: 
    <b>Тема:</b> %s

en: 
    Fetching TinyURL...
ru: 
    Получение TinyURL...

en: 
    Last Seen: %s ago
ru: 
    Последнее появление: %s назад

en: 
    Your Preferred Contact Methods
ru: 
    Предпочитаемые вами способы контакта

en:  <i>(identified)</i>
ru:  <i>(идентифицирован)</i>

en:  <i>(ircop)</i>
ru:  <i>(оператор IRC)</i>

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
ru: "%s" сейчас не в сети. Хотите сохранить остаток сообщений как правило и автоматически отослать их, когда "%s" вернётся?

en: "Attention" Name Color
ru: Цвет имени "Внимания"

en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
ru: $(^Name) выпущен под лицензией GPL. Лицензия приведена здесь сугубо для ознакомительных целей. $_CLICK

en: %.2f KiB/s
ru: %.2f КиБ/с

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
ru[0]: %d учётная запись была отключена, потому что вы подключены из другого места:
ru[1]: %d учётные записи были отключены, потому что вы подключены из другого места:
ru[2]: %d учётных записи были отключены, потому что вы подключены из другого места:
ru[3]: %d учётных записи были отключены, потому что вы подключены из другого места:

en: %d day | %d days
ru[0]: %d день
ru[1]: %d дня
ru[2]: %d дней
ru[3]: %d дней

en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов
ru[3]: %d часов

en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут
ru[3]: %d минут

en: %d person in room | %d people in room
ru[0]: %d пользователь в комнате
ru[1]: %d пользователя в комнате
ru[2]: %d пользователей в комнате
ru[3]: %d пользователей в комнате

en: %d second | %d seconds
ru[0]: %d секунда
ru[1]: %d секунды
ru[2]: %d секунд
ru[3]: %d секунд

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
ru[0]: %d непрочитанное сообщение от %s
ru[1]: %d непрочитанных сообщения от %s
ru[2]: %d непрочитанное сообщение от %s
ru[3]: %d непрочитанное сообщение от %s

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
ru: %s
    
    Finch не будет пытаться пересоединиться, пока вы не исправите ошибку и повторно не включите учётную запись.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
ru: %s
    Использование: %s [КЛЮЧ]...
    
      -c, --config=КАТ    использовать каталог КАТ для файлов конфигурации
      -d, --debug         вывести отладочную информацию в stderr
      -h, --help          показать эту справку и выйти
      -n, --nologin       не входить автоматически
      -v, --version       показать текущую версию и выйти

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
ru: %s %s были с ошибками сегментации и попытались просмотреть файл ядра.
    Это глюк в программе и вы тут не виноваты.
    
    Если вы можете повторить возникновение ошибки, пожалуйста уведомите
    разработчиков, создав отчёт об ошибке на:
    %sпростая карточка/
    
    Пожалуйста, будьте готовы описать как всё произошло в тот момент
    и представить вывод командной строки файла ядра.  Если вы не знаете
    как его вывести, пожалуйста, прочитайте инструкцию на
    %swiki/GetABacktrace

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
ru: %s %s. Наберите `%s -h' для получения дополнительной информации.

en: %s (%s) changed status from %s to %s
ru: %s (%s) изменил статус с %s на %s

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
ru[0]: %s (%s) имеет %d новое сообщение.
ru[1]: %s (%s) имеет %d новых сообщения.
ru[2]: %s (%s) имеет %d новое сообщение.
ru[3]: %s (%s) имеет %d новое сообщение.

en: %s (%s) is no longer %s
ru: %s (%s) больше не %s

en: %s (%s) is now %s
ru: %s (%s) теперь %s

en: %s Build Information
ru: Информация о сборке %s

en: %s Developer Information
ru: Информация разработчика %s

en: %s Plugin Information
ru: Информация модуля %s

en: %s Translator Information
ru: Информация переводчика %s

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
ru: %s [<I>%s</I>] вошёл в комнату.

en: %s ago
ru: %s назад

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
ru: Вероятно, %s не в сети и не получил сообщение, которое вы только что отправили.

en: %s became idle
ru: %s начал бездействовать

en: %s became unidle
ru: %s перестал бездействовать

en: %s cancelled the file transfer
ru: %s отменил передачу файла

en: %s cancelled the transfer of %s
ru: %s отменил передачу %s

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
ru: %s не может переслать папку. Вы должны переслать файлы отдельно.

en: %s disabled
ru: %s выключено

en: %s disconnected
ru: Соединение с %s разорвано

en: %s disconnected.
ru: Соединение с %s разорвано.

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
ru: %s столкнулся с ошибками при переносе ваших настроек из %s в %s. Пожалуйста разберитесь в чём дело и завершите перенос вручную. Пожалуйста уведомите об этой ошибке на http://developer.pidgin.im

en: %s entered the room.
ru: %s вошёл в комнату.

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
ru[0]: %s имеет %d новое сообщение.
ru[1]: %s имеет %d новых сообщения.
ru[2]: %s имеет %d новых сообщений.
ru[3]: %s имеет %d новых сообщений.

en: %s has become idle (%s)
ru: %s начал бездействовать (%s)

en: %s has become idle.
ru: %s начал бездействовать.

en: %s has been invited to this conversation.
ru: %s был приглашён к этой беседе.

en: %s has buzzed you!
ru: %s окликнул вас!

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
ru: %s изменил тему <I>%s</I> на: %s

en: %s has changed the topic to: %s
ru: %s сменил тему на: %s

en: %s has cleared the topic.
ru: %s очистил тему.

en: %s has closed the conversation.
ru: %s закрыл беседу.

en: %s has gone away.
ru: %s отошёл.

en: %s has gone away. (%s)
ru: %s отошёл (%s)

en: %s has invited %s to the chat room %s
ru: %s приглашает %s в чат %s

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
ru: %s приглашает %s в чат %s:
    %s

en: %s has left the conversation.
ru: %s покинул беседу.

en: %s has paused while typing to you (%s)
ru: %s приостановил набор сообщения для вас (%s)

en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
ru: %s представил следующий сертификат для одноразового использования:

en: %s has requested your attention!
ru: %s просит вашего внимания!

en: %s has returned from being away (%s)
ru: %s вернулся (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
ru: %s перестал бездействовать (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
ru: %s отправил вам сообщение (%s)

en: %s has set the topic to: %s
ru: %s установил тему: %s

en: %s has signed off (%s)
ru: %s не в сети (%s)

en: %s has signed off.
ru: %s не в сети.

en: %s has signed on (%s)
ru: %s в сети (%s)

en: %s has signed on.
ru: %s в сети.

en: %s has started typing to you (%s)
ru: %s начал набор сообщения для вас (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
ru: %s прекратил набор сообщения для вас (%s)

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
ru: %s - клиент обмена сообщениями, основанный на библиотеке libpurple, которая позволяет одновременно подключаться по нескольким службам. %s написан на С с использованием GTK+. %s выпущен, и может быть изменён или перераспределён, по условиям GPL версии 2 (или поздней).  Копия GPL распространяется вместе с %s. Права на %s защищены его участниками, список которых также распространяется с %s.  Гарантия на %s не предоставляется. <BR><BR>

en: %s is no longer away.
ru: %s вернулся.

en: %s is no longer idle.
ru: %s перестал бездействовать.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
ru: %s не является обычным файлом. Не будет перезаписан.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
ru: %s -- неправильный цвет. Верные цвета смотрите в '/help msgcolor'.

en: %s is not a valid filename.
ru: %s не является допустимым именем файла.

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
ru: %s -- неправильный класс сообщения. Смотрите в '/help msgcolor' верные классы сообщений.

en: %s is not a valid room handle
ru: %s не является допустимым именем комнаты

en: %s is not a valid room name
ru: %s не является допустимым именем комнаты

en: %s is not a valid server name
ru: %s не является допустимым именем сервера

en: %s is now known as %s
ru: %s теперь известен как %s

en: %s is now known as %s.
ru: %s теперь известен как %s.

en: %s is offering to send file %s
ru: %s предлагает отправку файла %s

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
ru: %s пытается начать с вами медиа сеанс неподдерживаемого типа.

en: %s just signed off
ru: %s не в сети

en: %s just signed on
ru: %s в сети

en: %s left the room (%s).
ru: %s вышел из комнаты (%s).

en: %s left the room.
ru: %s вышел из комнаты.

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
ru: %s может потребовать аутентификацию простым текстом поверх незашифрованного соединения.  Позволить это и продолжить аутентификацию?

en: %s requires %s, but it failed to unload.
ru: %s требует %s, но его не удалось выгрузить.

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
ru: %s требует аутентификацию простым текстом через нешифрованное соединение. Позволить это и продолжить аутентификацию?

en: %s said your nick in %s
ru: %s произнёс ваше имя в %s

en: %s sent a message in %s
ru: %s отправил сообщение в %s

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
ru: %s отправил сообщение в белую доску в канале %s . Хотите открыть белую доску?

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
ru: %s отправил сообщение в белую доску. Хотите открыть белую доску?

en: %s sent you a message
ru: %s отправил вам сообщение

en: %s wants to send you %s (%s)
ru: %s хочет отправить вам %s (%s)

en: %s wants to send you a file
ru: %s хочет отправить вам файл

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
ru: %s больше не сможет видеть обновления вашего статуса.  Хотите продолжить?

en: %s wishes to start a video session with you.
ru: %s желает начать видеосеанс с вами.

en: %s wishes to start an audio session with you.
ru: %s хочет начать звуковой сеанс с вами.

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
ru: %s желает начать аудио/видео сеанс с вами.

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
ru: %s%s%s%s добавил %s в свой список собеседников%s%s

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
ru: %s%s%s%s хочет добавить %s в свой список собеседников%s%s

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
ru: %s%s%s%s хочет добавить вас (%s) в свой список собеседников%s%s

en: %s, %d hour | %s, %d hours
ru[0]: %s, %d час
ru[1]: %s, %d часа
ru[2]: %s, %d часов
ru[3]: %s, %d часов

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
ru[0]: %s, %d минута
ru[1]: %s, %d минуты
ru[2]: %s, %d минут
ru[3]: %s, %d минут

en: %s. Try `%s -h' for more information.
ru: %s. Чтобы узнать больше, наберите `%s -h'.

en: (Code %s)
ru: (Код %s)

en: (Custom)
ru: (По-своему)

en: (DOES NOT MATCH)
ru: (НЕ СОВПАДАЕТ)

en: (Optional) A_lias:
ru: _Псевдоним (не обязателен):

en: (Optional) _Invite message:
ru: (необязательно) Пригласительное _сообщение:

en: (Re-)Request authorization
ru: (Повторно) Запросить авторизацию

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
ru: (Произошла ошибка при преобразовании этого сообщения.	 Проверьте параметр "Кодировка" в редакторе учётных записей)

en: (You probably forgot to 'make install'.)
ru: (Может вы забыли сделать 'make install'.)

en: (default)
ru: (по умолчанию)

en: (no topic set)
ru: (тема не установлена)

en: (none)
ru: (нет)

en: (self-signed)
ru: (самоподписанный)

en: +++ %s became idle
ru: +++ %s начал бездействовать

en: +++ %s became unidle
ru: +++ %s перестал бездействовать

en: +++ %s signed off
ru: +++ %s вышел

en: +++ %s signed on
ru: +++ %s вошёл

en: /Accounts
ru: /Учётные записи

en: /Accounts/Manage Accounts
ru: /Уч.записи/Управление учётными записями

en: /Buddies/Add Buddy...
ru: /Собеседники/Добавить собеседника...

en: /Buddies/Add C_hat...
ru: /Собеседники/Добавить ч_ат...

en: /Buddies/Add Chat...
ru: /Собеседники/Добавить чат...

en: /Buddies/Add Group...
ru: /Собеседники/Добавить группу...

en: /Buddies/Add _Group...
ru: /Собеседники/Добавить _группу...

en: /Buddies/Get User Info...
ru: /Собеседники/Получить пользовательскую информацию...

en: /Buddies/Get User _Info...
ru: /Собеседники/Получить пользовательскую _информацию...

en: /Buddies/Join a Chat...
ru: /Собеседники/Присоединиться к чату...

en: /Buddies/Join a _Chat...
ru: /Собеседники/Присоединиться к _чату...

en: /Buddies/New Instant Message...
ru: /Собеседники/Новое мгновенное сообщение...

en: /Buddies/New Instant _Message...
ru: /Собеседники/Новое мгновенное сооб_щение...

en: /Buddies/Sh_ow
ru: /Собеседники/_Показывать

en: /Buddies/Show/Buddy Details
ru: /Собеседники/Показывать/Подробности о собеседниках

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
ru: /Собеседники/Показывать/_Подробности о собеседниках

en: /Buddies/Show/Empty Groups
ru: /Собеседники/Показывать/Пустые группы

en: /Buddies/Show/Idle Times
ru: /Собеседники/Показывать/Время бездействия

en: /Buddies/Show/Idle _Times
ru: /Собеседники/Показывать/_Время бездействия

en: /Buddies/Show/Offline Buddies
ru: /Собеседники/Показывать/Собеседников не в сети

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
ru: /Собеседники/Показывать/Значки протоколов

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
ru: /Собеседники/Показывать/П_устые группы

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
ru: /Собеседники/Показывать/Собеседников _не в сети

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
ru: /Собеседники/Показывать/_Значки протоколов

en: /Buddies/Sort Buddies
ru: /Собеседники/Сортировать собеседников

en: /Buddies/View User _Log...
ru: /Собеседники/Просмотреть _журнал пользователя...

en: /Buddies/_Add Buddy...
ru: /Собеседники/_Добавить собеседника...

en: /Buddies/_Quit
ru: /Собеседники/В_ыйти

en: /Buddies/_Sort Buddies
ru: /Собеседники/_Сортировать собеседников

en: /Conversation
ru: /Беседа

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
ru: /Беседа/Добавить правило...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
ru: /Беседа/Добавить п_равило...

en: /Conversation/Add...
ru: /Беседа/Добавить...

en: /Conversation/Al_ias...
ru: /Беседа/_Псевдоним...

en: /Conversation/Alias...
ru: /Беседа/Псевдоним...

en: /Conversation/Block...
ru: /Беседа/Блокировать...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
ru: /Беседа/О_чистить

en: /Conversation/Get Attention
ru: /Беседа/Привлечь внимание

en: /Conversation/Get Info
ru: /Беседа/Получить информацию

en: /Conversation/Get _Attention
ru: /Беседа/Привлечь _внимание

en: /Conversation/In_vite...
ru: /Беседа/Приг_ласить...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
ru: /Беседа/Вставить из_ображение...

en: /Conversation/Insert Image...
ru: /Беседа/Вставить изображение...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
ru: /Беседа/Вставить _ссылку...

en: /Conversation/Insert Link...
ru: /Беседа/Вставить ссылку...

en: /Conversation/Invite...
ru: /Беседа/Пригласить...

en: /Conversation/Join a _Chat...
ru: /Беседа/Присоединиться к _чату...

en: /Conversation/M_edia
ru: /Беседа/М_едиа

en: /Conversation/M_ore
ru: /Беседа/_Ещё

en: /Conversation/Media/Audio Call
ru: /Беседа/Медиа/Аудиозвонок

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
ru: /Беседа/Медиа/Аудио\/Видеозвонок

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
ru: /Беседа/Медиа/Аудио\/Видео_звонок

en: /Conversation/Media/Video Call
ru: /Беседа/Медиа/Видеозвонок

en: /Conversation/Media/_Audio Call
ru: /Беседа/Медиа/_Аудиозвонок

en: /Conversation/Media/_Video Call
ru: /Беседа/Медиа/_Видеозвонок

en: /Conversation/More
ru: /Беседа/Ещё

en: /Conversation/New Instant _Message...
ru: /Беседа/Новое мгновенное сооб_щение...

en: /Conversation/Remove...
ru: /Беседа/Удалить...

en: /Conversation/Se_nd File...
ru: /Беседа/Отправить _файл...

en: /Conversation/Send File...
ru: /Беседа/Отправить файл...

en: /Conversation/Unblock...
ru: /Беседа/Разблокировать...

en: /Conversation/View Log
ru: /Беседа/Просмотреть журнал

en: /Conversation/View _Log
ru: /Беседа/Просмотреть _журнал

en: /Conversation/_Add...
ru: /Беседа/_Добавить...

en: /Conversation/_Block...
ru: /Беседа/_Блокировать...

en: /Conversation/_Close
ru: /Беседа/_Закрыть

en: /Conversation/_Find...
ru: /Беседа/_Найти...

en: /Conversation/_Get Info
ru: /Беседа/Получить _информацию

en: /Conversation/_Remove...
ru: /Беседа/_Удалить...

en: /Conversation/_Save As...
ru: /Беседа/Со_хранить как...

en: /Conversation/_Unblock...
ru: /Беседа/Раз_блокировать...

en: /Help/De_veloper Information
ru: /Помощь/Информация о _разработчике

en: /Help/Online _Help
ru: /Помощь/Помо_щь в сети

en: /Help/_About
ru: /Помощь/О программ_е

en: /Help/_Build Information
ru: /Помощь/Информация о _сборке

en: /Help/_Debug Window
ru: /Помощь/_Окно отладки

en: /Help/_Plugin Information
ru: /Помощь/Информация о _модуле

en: /Help/_Translator Information
ru: /Помощь/Информация о _переводчике

en: /Options
ru: /Параметры

en: /Options/Enable Logging
ru: /Параметры/Вести журнал

en: /Options/Enable Sounds
ru: /Параметры/Воспроизводить звуки

en: /Options/Enable _Logging
ru: /Параметры/Вести _журнал

en: /Options/Enable _Sounds
ru: /Параметры/Воспроизводить _звуки

en: /Options/Show Formatting Toolbars
ru: /Параметры/Показывать панели форматирования

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
ru: /Параметры/Показывать _панели форматирования

en: /Options/Show Ti_mestamps
ru: /Параметры/Показывать _время сообщений

en: /Options/Show Timestamps
ru: /Параметры/Показывать время сообщений

en: /Tools
ru: /Средства

en: /Tools/Buddy _Pounces
ru: /Средства/_Слежение за собеседниками

en: /Tools/Custom Smile_ys
ru: /Средства/Свои сма_йлики

en: /Tools/Mute Sounds
ru: /Средства/Отключить звуки

en: /Tools/Mute _Sounds
ru: /Средства/Отключить _звуки

en: /Tools/Plu_gins
ru: /Средства/_Модули

en: /Tools/Pr_eferences
ru: /Средства/_Настройки

en: /Tools/Pr_ivacy
ru: /Средства/К_онфиденциальность

en: /Tools/Privacy
ru: /Собеседники/Конфиденциальность

en: /Tools/R_oom List
ru: /Средства/Список _комнат

en: /Tools/Room List
ru: /Собеседники/Список комнат

en: /Tools/Set _Mood
ru: /Средства/Установить н_астроение

en: /Tools/System _Log
ru: /Средства/Системный _журнал

en: /Tools/_Certificates
ru: /Средства/С_ертификаты

en: /Tools/_File Transfers
ru: /Средства/Передача _файлов

en: /_Accounts
ru: /_Уч.записи

en: /_Buddies
ru: /_Собеседники

en: /_Conversation
ru: /_Беседа

en: /_Help
ru: /_Помощь

en: /_Options
ru: /_Параметры

en: /_Tools
ru: /Сре_дства

en: 0 people in room
ru: 0 пользователей в комнате

en: 12 hour time format
ru: 12-часовой формат времени

en: 24 hour time format
ru: 24-часовой формат времени

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
ru: <I>%s</I> снял все режимы <I>%s</I>

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
ru: <I>%s</I> снял все режимы канала <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
ru: <I>%s</I> установил режимы <I>%s</I> в: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
ru: <I>%s</I> установил режим канала <I>%s</I> в: %s

en: <PurpleMain>/Accounts/
ru: <PurpleMain>/Уч.записи/

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
ru: <PurpleMain>/Уч.записи/Включить запись

en: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
ru: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s хочет добавить вас (%s) в свой список собеседников%s%s

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
ru[0]: <b>%d новое письмо.</b>
ru[1]: <b>%d новых письма.</b>
ru[2]: <b>%d новых писем.</b>
ru[3]: <b>%d новых писем.</b>

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
ru: <b><font color="red">Служба ведения журнала не имеет функции чтения</font></b>

en: <b>Account:</b> %s
ru: <b>Учётная запись:</b> %s

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
ru: <b>Программа настройки веб-проводника не найдена.</b>

en: <b>Channel Name:</b> %s
ru: <b>Имя канала:</b> %s

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
ru: <b>Беседа с %s на %s:</b><br>

en: <b>Defining adjective:</b>
ru: <b>Определяющее прилагательное:</b>

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
ru: <b>Файл:</b> %s
    <b>Размер файла:</b> %s
    <b>Размер изображения:</b> %dx%d

en: <b>Filename:</b>
ru: <b>Имя файла:</b>

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
ru: <b>Название группы:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
ru: <b>ID группы замечаний:</b> %s<br>

en: <b>Password:</b>
ru: <b>Пароль:</b>

en: <b>Plugin Details</b>
ru: <b>Подробности о модуле</b>

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
ru: <b>Программа настройки прокси не найдена.</b>

en: <b>Receiving As:</b>
ru: <b>Получение как:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
ru: <b>Получение от:</b>

en: <b>Sending As:</b>
ru: <b>Отправка как:</b>

en: <b>Sending To:</b>
ru: <b>Отправка для:</b>

en: <b>Username:</b>
ru: <b>Имя пользователя:</b>

en: <b>Web site:</b>
ru: <b>Web-сайт:</b>

en: <b>Written by:</b>
ru: <b>Автор:</b>

en: <b>_Bold</b>
ru: <b>_Жирный</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
ru: <br><b>Шифр канала:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
ru: <br><b>Основатель канала::</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
ru: <br><b>HMAC канала:</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
ru: <br><b>Режимы канала:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
ru: <br><b>Тема канала:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
ru: <br><b>Владелец ключа экземпляра голоса:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
ru: <br><b>Владелец ключа отпечатка пальца:</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
ru: <br><b>Количество пользователей:</b> %d

en: <br>At %s since %s
ru: <br>В %s с %s

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
ru: <font color="red"><b>Не удалось прочитать файл: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
ru: <font color="red"><b>Не удаётся найти путь к журналу!</b></font>

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
ru: <font color='#777777'>Вышел из сети.</font>

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
ru: <font color='#777777'>Не подсоединён к XMPP</font>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
ru: <h1>Беседа с %s</h1>

en: <i>_Italic</i>
ru: <i>_Наклонный</i>

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
ru: <span foreground="red" weight="bold">Ошибка: %s
    Проверьте веб-сайт модуля на обновления.</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
ru: <span size='larger' weight='bold'>Беседа в %s на %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
ru: <span size='larger' weight='bold'>Беседа с %s на %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
ru: <span size='larger' weight='bold'>Ошибка сохранения изображения</span>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
ru: <span size='larger' weight='bold'>Нераспознанный тип файла</span>
    
    Принимается за PNG.

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
ru: <span size='larger' weight='bold'>Добро пожаловать в %s!</span>
    
    У вас нет настроенных учётных записей IM. Чтобы начать соединение с %s, нажмите кнопку <b>Добавить...</b> ниже и настройте вашу первую учётную запись. Если вы хотите %s для соединения с несколькими учётными записями IM, опять нажмите <b>Добавить...</b>, чтобы все их настроить.
    
    Вы можете вернуться к этому окну для добавления, изменения или удаления учётных записей позже через меню <b>Уч.записи->Управление учётными записями</b> в окне списка собеседников.

en: <span size='larger'>_Larger</span>
ru: <span size='larger'>_Больший</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
ru: <span size='smaller'>_Меньший</span>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
ru: <span strikethrough='true'>Перечёркнутый</span>

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
ru: <span style="italic">Пример: stunserver.org</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
ru: <span weight="bold" size="larger">Вам пришла почта!</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
ru: <span weight="bold" size="larger">На вас набросились!</span>

en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
ru: <span weight='bold' size='larger'>Добро пожаловать в %s!</span>
    
    У вас нет включённых учётных записей. Включите их из окна <b>Учётные записи</b> через меню <b>Уч.записи->Управление учётными записями</b>. Сделав это, вы сможете войти в сеть, установить свой статус и начать общение с друзьями.

en: <u>_Underline</u>
ru: <u>_Подчёркнутый</u>

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
ru: Текущий администратор огласил следующее объявление на сервере %s

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
ru: Свой смайлик для '%s' уже существует.  Пожалуйста, используйте другое сочетание клавиш.

en: A custom smiley in the message is too large to send.
ru: Ваш смайлик в сообщении очень большой для отправки.

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
ru: Файл доступен для загрузки с:
    Удалённый узел: %s
    Удалённый порт: %d

en: A folder with that name already exists
ru: Папка с таким именем уже существует

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
ru: Группа с именем '%s' уже присутствует в списке собеседников.

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
ru: Горизонтальная прокрутка списка собеседников.

en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
ru: Мультиплатформенный графический инструментарий, используемый Pidgin.

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
ru: Был запрошен сеанс музыкальной переписки. Пожалуйста, щёлкните иконку ММ для принятия.

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
ru: Произошла необратимая ошибка Farsight2.

en: A non-recoverable Farstream error has occurred.
ru: Произошла необратимая ошибка Farstream.

en: A server is required to connect this account
ru: Сервер требует присоединить эту учётную запись

en: ABC
ru: АБВГ

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
ru: Несоответствие версии ABI %d.%d.x (необходима %d.%d.x)

en: AIM Account
ru: Учётная запись AIM

en: A_ccount
ru: _Учётная запись

en: A_lias:
ru: _Псевдоним:

en: Aborting DNS lookup in Tor Proxy mode.
ru: Прекращаю поиск DNS в режиме Tor Proxy.

en: About %s
ru: О %s

en: Accept
ru: Принять

en: Accept certificate for %s?
ru: Принять сертификат для %s?

en: Accept chat invitation?
ru: Принять приглашение в чат?

en: Accept file transfer request from %s?
ru: Удовлетворить запрос передачи файлов от %s?

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
ru: Доступ запрещён: HTTP прокси-сервер запрещает туннелирование порта %d

en: Account
ru: Учётная запись

en: Account does not support PEP, can't set mood
ru: Учётная запись не поддерживает PEP, не могу выставить настроение

en: Account has been disabled
ru: Учётная запись была отключена

en: Account successfully unregistered
ru: Регистрация учётной записи успешно стёрта

en: Account type:
ru: Тип учётной записи:

en: Account was not added
ru: Учётная запись не была добавлена

en: Account was not modified
ru: Учётная запись не была изменена

en: Account:
ru: Учётная запись:

en: Account:
ru: Учётная запись:

en: Account: %s (%s)
ru: Учётная запись: %s (%s)

en: Accounts
ru: Учётные записи

en: Action
ru: Действие

en: Action Message Name Color
ru: Цвет имени сообщения действия

en: Action Message Name Color for Whispered Message
ru: Цвет имени сообщения действия для прошепченного сообщения

en: Actions
ru: Действия

en: Ad-Hoc Command Failed
ru: Команда Ad-Hoc не удалась

en: Ad_vanced
ru: _Дополнительно

en: Add
ru: Добавить

en: Add / Remove
ru: Добавить / Удалить

en: Add Account
ru: Добавить учётную запись

en: Add Buddy
ru: Добавить собеседника

en: Add Buddy Pounce
ru: Добавить правило для собеседника

en: Add Buddy Pounce...
ru: Добавить правило для собеседника...

en: Add Buddy _Pounce...
ru: Добавить п_равило...

en: Add C_hat...
ru: Добавить _чат...

en: Add Channel Private Group
ru: Добавить личную группу канала

en: Add Channel Public Key
ru: Добавить публичный ключ канала

en: Add Chat
ru: Добавить чат

en: Add Group
ru: Добавить группу

en: Add Notes Address Book Group...
ru: Добавить группу адресной книги замечаний...

en: Add Private Group
ru: Добавить личную группу

en: Add Smiley
ru: Добавить смайлик

en: Add _Buddy...
ru: Добавить _собеседника...

en: Add a buddy.
ru: Добавить собеседника.

en: Add a new text replacement
ru: Добавить новое замещение текста

en: Add buddy to _group:
ru: Добавить собеседника в _группу:

en: Add buddy to your list?
ru: Добавить собеседника в список?

en: Add in group
ru: Добавить в группу

en: Add new line in Chats
ru: Добавлять новую строку в чатах

en: Add new line in IMs
ru: Добавлять новую строку в мгновенных сообщениях

en: Add to Address Book
ru: Добавить в адресную книгу

en: Add to Buddy List
ru: Добавить в список собеседников

en: Add to chat
ru: Добавить к чату

en: Add to chat...
ru: Добавить к чату...

en: Address
ru: Адрес

en: Address already in use.
ru: Адрес уже используется.

en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
ru: Добавляет кнопку отправки к области ввода окна беседы. Предназначается для случая, когда физическая клавиатура отсутствует.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
ru: Добавляет небольшую область к списку собеседников, в которой сообщается о наличии новой почты.

en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
ru: Добавляет возможность сохранения заметок для собеседников в списке собеседников.

en: Adium
ru: Адиум

en: Affiliations:
ru: Членства:

en: Afraid
ru: Боязливый

en: Afrikaans
ru: Африкаанс

en: Akmal Khushvakov
ru: Акмал Хушваков

en: Albanian
ru: Албанский

en: Algorithm: 	%s
ru: Алгоритм: 	%s

en: Alias
ru: Псевдоним

en: Alias (optional)
ru: Псевдоним (не обязательно)

en: Alias Buddy
ru: Псевдоним собеседника

en: Alias Chat
ru: Псевдоним чата

en: Alias Contact
ru: Псевдоним контакта

en: Alias:
ru: Псевдоним:

en: All
ru: Все

en: All Conversations
ru: Все беседы

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
ru: Все нижеследующие пункты не обязательны. Заполняйте по своему усмотрению.

en: All people
ru: Все люди

en: Allow %s to contact you?
ru: Позволить %s общаться с вами?

en: Allow Buzz
ru: Разрешить оклики

en: Allow all users to contact me
ru: Разрешить доступ всем пользователям

en: Allow multiple instances
ru: Разрешить одновременный вход с разных мест

en: Allow only the users below
ru: Разрешить доступ только пользователям, указанным ниже

en: Allow only the users on my buddy list
ru: Разрешить доступ только пользователям из списка собеседников

en: Allow plaintext SASL auth over unencrypted connection
ru: Разрешить аутентификацию простым текстом при нешифрованном соединении

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
ru: Разрешить аутентификацию открытым текстом через нешифрованные потоки

en: Allows browsing and registering services.
ru: Позволяет просматривать и регистрировать службы.

en: Allows control by entering commands in a file.
ru: Предоставляет управление с помощью ввода команд в файл.

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
ru: Разрешает изменение значения очков состояний простоя/отсутствия/не в сети для вычисления приоритета контактов собеседников.

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
ru: Разрешает управление значениями, соотнесёнными с различными состояниями собеседников.

en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
ru: Позволяет использовать жесты мышью в окнах бесед. Передвигайте мышь, удерживая нажатой среднюю кнопку, для выполнения следующих действий:
     • Вниз и вправо для закрытия беседы.
     • Вверх и влево для перехода к предыдущей беседе.
     • Вверх и вправо для перехода к следующей беседе.

en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
ru: Позволяет вам поставить за основу для учётных записей, чьи пароли не были сохранены, использоваться только в одном успешном подключении.
    Примечание: Пароль учётной записи не должен быть сохранён для этого.

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
ru: Позволяет настраивать время бездействия вручную.

en: Alphabetically
ru: По алфавиту

en: Already Registered
ru: Уже зарегистрировано

en: Always
ru: Всегда

en: Always on top
ru: Всегда наверху

en: Amazed
ru: Изумлённый

en: Amharic
ru: Амхарский

en: Amorous
ru: Влюбчивый

en: An account already exists with the specified criteria.
ru: Учётная запись с указанными критериями уже существует.

en: An ambiguous user ID was entered
ru: Был введён двусмысленный ID пользователя

en: An email address was not found for this buddy.
ru: Адрес эл.почты не был найден для этого собеседника.

en: An error occurred while opening the file.
ru: Произошла ошибка при открытии файла.

en: An error occurred while updating the directory
ru: Произошла ошибка при обновлении каталога

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
ru: Произошла ошибка при чтении вашего %s.  Файл не был загружен, а старый файл был переименован в %s~.

en: An example plugin that does stuff - see the description.
ru: Демонстрационный модуль, который делает всякие вещи - смотрите описание.

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
ru: Pidgin уже запущен.  Пожалуйста, закройте Pidgin и попробуйте снова.

en: An unknown certificate error occurred.
ru: Произошла неизвестная ошибка сертификата.

en: Angry
ru: Рассерженный

en: Animate
ru: Анимировать

en: Announcement from %s
ru: Объявление от %s

en: Annoyed
ru: Раздражённый

en: Anxious
ru: Озабоченный

en: Anyone
ru: Любой

en: Apply
ru: Применить

en: Apply hiding rules to buddies
ru: Применить правила скрытия к собеседникам

en: Apply in Chats
ru: Применять в чатах

en: Apply in IMs
ru: Применять в мгновенных сообщениях

en: Arabic
ru: Арабский

en: Are you sure you want to block %s?
ru: Вы действительно хотите блокировать %s?

en: Are you sure you want to delete "%s"
ru: Вы действительно хотите удалить "%s"

en: Are you sure you want to delete %s?
ru: Вы действительно хотите удалить %s?

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
ru: Вы действительно хотите удалить правило %s для %s?

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
ru: Вы действительно хотите удалить выбранные сохранённые статусы?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
ru: Вы действительно хотите безвозвратно удалить журнал беседы в %s, начатый в %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
ru: Вы действительно хотите безвозвратно удалить журнал беседы с %s, начатый в %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
ru: Вы действительно хотите безвозвратно удалить системный журнал, начатый в %s?

en: Are you sure you want to remove %s?
ru: Вы действительно хотите удалить %s?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
ru: Вы действительно хотите позволить %s общаться с вами?

en: Argentine Spanish
ru: Аргентинский испанский

en: Armenian
ru: Армянский

en: Aroused
ru: Возбуждённый

en: Ashamed
ru: Стыдящийся

en: Ask
ru: Спросить

en: Assamese
ru: Ассамский

en: Asturian
ru: Астурийский

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
ru: Попытка подписки к %s,%s,%s завершилась неудачно

en: Attention received
ru: Получено внимание

en: Audio
ru: Аудио

en: Audio/_Video Call
ru: Аудио/Видео _звонок

en: Australian English
ru: Австралийский английский

en: Auth Domain
ru: Домен авторизации

en: Auth User
ru: Пользователь авторизации

en: Authenticate with SASL
ru: Аутентификация через SASL

en: Authenticating
ru: Аутентификация

en: Authenticating connection
ru: Аутентификация соединения

en: Authenticating...
ru: Аутентификация...

en: Authentication Failure
ru: Ошибка аутентификации

en: Authentication failed
ru: Аутентификация завершилась неудачно

en: Author
ru: Автор

en: Authorization Aborted
ru: Авторизация прервана

en: Authorization dialog
ru: Диалоговое окно авторизации

en: Authorization mechanism too weak
ru: Механизм авторизации слишком слаб

en: Authorize
ru: Авторизовать

en: Authorize buddy?
ru: Авторизовать собеседника?

en: Auto Accept
ru: Принять автоматически

en: Auto Reject
ru: Отвергнуть автоматически

en: Auto-Join
ru: Присоединяться автоматически

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
ru: Удовлетворяет запросы передачи файлов от выбранных пользователей автоматически.

en: Auto-detect incoming UTF-8
ru: Автообнаружение входящего UTF-8

en: Auto-join
ru: Присоединяться автоматически

en: Auto-response sent:
ru: Автоматический отклик отправлен:

en: Autoaccept
ru: Автоматический приём

en: Autoaccept File Transfers...
ru: Автоматический приём файлов...

en: Autoaccept complete
ru: Автоматический приём завершён

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
ru: Автоматический приём файла "%s" от "%s" завершён.

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automatically _join when account connects
ru: Автоматически _присоединиться, когда подключится учётная запись

en: Automatically open whiteboard
ru: Автоматический открывать белую доску

en: Available
ru: Доступен

en: Available Conferences
ru: Доступные конференции

en: Away
ru: Отошёл

en: Away Text
ru: Шрифт и цвет собеседника, который отошёл

en: Awesome
ru: Устрашающий

en: BOSH URL
ru: BOSH-адрес

en: Bac_kground color
ru: Цвет _фона

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Bad Format
ru: Неверный формат

en: Bad Namespace Prefix
ru: Неверный префикс пространства имён

en: Bad Request
ru: Неверный запрос

en: Bad mode
ru: Неверный режим

en: Ban List
ru: Список изгнанных

en: Ban on %s
ru: Запрет на %s

en: Ban on %s by %s, set %s ago
ru: Запрет для %s от %s, установлен %s назад

en: Banned
ru: Изгнан

en: Based on keyboard or mouse use
ru: Основываясь на использовании клавиатуры или мыши

en: Based on keyboard use
ru: Основываясь на использовании клавиатуры

en: Basque
ru: Баскский

en: Became idle
ru: Начал бездействовать

en: Becomes _idle
ru: Начинает безде_йствовать

en: Becomes idle
ru: Начинает бездействовать

en: Beep too!
ru: И пищать!

en: Belarusian Latin
ru: Белорусская латиница

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Bengali-India
ru: Бенгальский-индийский

en: Birth Day
ru: День рождения

en: Birth Year
ru: Год рождения

en: Birthday
ru: Дата рождения

en: Block
ru: Блокировать

en: Block %s?
ru: Блокировать %s?

en: Block IMs without Key Exchange
ru: Блокировать сообщения без обмена ключами

en: Block User
ru: Блокировать пользователя

en: Block all users
ru: Блокировать всех пользователей

en: Block messages to whiteboard
ru: Заблокировать сообщения в белую доску

en: Block only the users below
ru: Блокировать только пользователей, указанных ниже

en: Block/Unblock
ru: Блокировать/Разблокировать

en: Block/Unblock...
ru: Блокировать/Разблокировать...

en: Blocked
ru: Заблокирован

en: Bodo
ru: Бодо

en: Bokmål Norwegian
ru: Букмол

en: Bold
ru: Жирный

en: Bonjour Protocol Plugin
ru: Модуль протокола Bonjour

en: Bored
ru: Скучающий

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Both
ru: Обе

en: Bottom
ru: Внизу

en: Br_owse...
ru: От_крыть...

en: Brave
ru: Храбрый

en: Breton
ru: Бретонский

en: British English
ru: Британский английский

en: Brows_e...
ru: _Открыть...

en: Browser
ru: Проводник

en: Browser Selection
ru: Выбор проводника

en: Browser default
ru: Браузер по умолчанию

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
ru: Настройки проводника выставляются в настройках GNOME

en: Buddies
ru: Собеседники

en: Buddy
ru: Собеседник

en: Buddy Alias
ru: Псевдоним собеседника

en: Buddy Goes _Away
ru: Собеседник _отходит

en: Buddy Goes _Idle
ru: Собеседник начинает _бездействовать

en: Buddy Icon
ru: Значок собеседника

en: Buddy Information
ru: Информация о собеседнике

en: Buddy List
ru: Список собеседников

en: Buddy List Storage Mode
ru: Режим хранения списка собеседников

en: Buddy List Theme:
ru: Тема списка контактов:

en: Buddy List Window
ru: Окно списка собеседников

en: Buddy Notes
ru: Заметки о собеседниках

en: Buddy Pounces
ru: Правила для собеседников

en: Buddy State Notification
ru: Уведомление о статусе собеседника

en: Buddy Ticker
ru: Лента собеседников

en: Buddy _Signs On/Off
ru: Собеседник _входит/выходит

en: Buddy is "extended" away
ru: Собеседник "давно" отошёл

en: Buddy is away
ru: Собеседник отошёл

en: Buddy is idle
ru: Собеседник бездействует

en: Buddy is mobile
ru: Собеседник на мобильном

en: Buddy is offline
ru: Собеседник не в сети

en: Buddy logs in
ru: Собеседник входит в сеть

en: Buddy logs out
ru: Собеседник выходит из сети

en: Buddy name:
ru: Имя собеседника:

en: Buddy signs on/off
ru: Собеседник входит/выходит

en: Buddy's _username:
ru: _Имя пользователя собеседника:

en: Buddylist loaded successfully!
ru: Список собеседников загружен успешно!

en: Buddylist saved successfully!
ru: Список собеседников сохранён успешно!

en: Build Information
ru: Информация о сборке

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Burmese
ru: Бирманский

en: Busy
ru: Занят

en: Buzz
ru: Звать

en: Buzzing %s...
ru: Зову %s...

en: By Log Size
ru: По размеру журнала

en: By Status
ru: По статусу

en: By account
ru: По учётной записи

en: By conversation count
ru: По количеству бесед

en: By group
ru: По группе

en: By recent log activity
ru: По активности последнего журнала

en: By status
ru: По статусу

en: CTCP PING reply
ru: Ответ CTCP PING

en: C_hat windows
ru: Окна _чатов

en: C_lear finished transfers
ru: О_чищать завершённые передачи

en: Calculating...
ru: Подсчёт...

en: Call Command
ru: Вызвать команду

en: Call in progress.
ru: Идёт разговор.

en: Calling...
ru: Звоню...

en: Calm
ru: Тихий

en: Canadian English
ru: Канадский английский

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel Presence Notification
ru: Отменить уведомление о присутствии

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Cannot add a contact to the same folder twice
ru: Нельзя добавить контакт в ту же папку дважды

en: Cannot add yourself
ru: Нельзя добавить себя самого

en: Cannot ban %s: banlist is full
ru: Не могу заблокировать %s: список запретов полон

en: Cannot call command
ru: Не удаётся вызвать команду

en: Cannot change nick
ru: Не удаётся изменить псевдоним

en: Cannot create pounce
ru: Не удалось создать правило

en: Cannot detach
ru: Не удаётся разорвать соединение

en: Cannot fetch the public key
ru: Не удаётся загрузить публичный ключ

en: Cannot get channel information
ru: Не удаётся получить информацию о канале

en: Cannot get room list
ru: Не удаётся получить список комнат

en: Cannot get server information
ru: Не удаётся получить информацию о сервере

en: Cannot get server statistics
ru: Не удаётся получить статистику сервера

en: Cannot get user information
ru: Не удаётся получить пользовательскую информацию

en: Cannot join %s: Registration is required.
ru: Не удаётся присоединиться к %s: Требуется регистрация.

en: Cannot join channel
ru: Не удаётся присоединиться к каналу

en: Cannot join private group
ru: Не удаётся присоединиться к личной группе

en: Cannot perform the key agreement
ru: Не удаётся выполнить согласование ключей

en: Cannot send a directory.
ru: Нельзя отправить каталог.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
ru: Нельзя отправить файл размером 0 байт.

en: Cannot send file
ru: Не удаётся отправить файл

en: Cannot send folder %s.
ru: Нельзя отправить папку %s.

en: Cannot send launcher
ru: Нельзя отправить ярлык

en: Cannot set IM key
ru: Не могу установить ключ IM

en: Cannot set topic
ru: Не удаётся установить тему

en: Cannot start browser configuration program.
ru: Не могу запустить программу настройки веб-проводника.

en: Cannot start proxy configuration program.
ru: Не могу запустить программу настройки прокси.

en: Cannot watch user
ru: Не удаётся наблюдать за пользователем

en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Catalan
ru: Каталанский

en: Cautious
ru: Осторожный

en: Certificate Authorities
ru: Органы сертификации

en: Certificate Export Error
ru: Ошибка экспорта сертификата

en: Certificate Import
ru: Импорт сертификата

en: Certificate Import Error
ru: Ошибка при импорте сертификата

en: Certificate Information
ru: Информация о сертификате

en: Certificate Manager
ru: Управление сертификатами

en: Certificate for %s
ru: Сертификат для %s

en: Certificates
ru: Сертификаты

en: Change Account Registration at %s
ru: Изменить регистрацию учётной записи на %s

en: Change Password...
ru: Изменить пароль...

en: Change Registration
ru: Изменить регистрацию

en: Change Size
ru: Изменить размер

en: Change XMPP Password
ru: Изменить пароль XMPP

en: Change password for %s
ru: Изменить пароль для %s

en: Change status broadcasting
ru: Поменять статус на широковещательный

en: Change status to
ru: Менять статус на

en: Change status when idle
ru: Менять статус при бездействии

en: Change to this status when _idle:
ru: При _бездействии, менять статус на:

en: Change user information for %s
ru: Изменить информацию о %s

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
ru: Изменения настроек конфиденциальности вступают в силу немедленно.

en: Channel
ru: Канал

en: Channel %s does not exist in the network
ru: Канал %s отсутствует в сети

en: Channel Authentication
ru: Аутентификация канала

en: Channel Information
ru: Информация о канале

en: Channel Passphrase
ru: Парольная фраза канала

en: Channel Public Keys List
ru: Список публичных ключей канала

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
ru: Аутентификация канала использовалась для безопасности канала от постороннего доступа. Аутентификация может быть основана на пароле и цифровых знаках. Если пароль установлен, он должен быть подсоединён. Если установлены открытые ключи канала, то подсоединиться смогут только те пользователи, чьи открытые ключи есть в списке.

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
ru: Основателем канала на <I>%s</I> является <I>%s</I>

en: Chat
ru: Чат

en: Chat _name:
ru: Назван_ие чата:

en: Chat error
ru: Ошибка чата

en: Chatroom Emblems
ru: Эмблемы комнаты чата

en: Chatroom alerts
ru: Оповещения комнаты чата

en: Chatroom message alerts _only where someone says your username
ru: Оповещать о сообщении _только тогда, когда кто-то произносит ваше имя

en: Chats
ru: Чаты

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
ru: Чаты будут журналироваться только если включён режим "Записывать все чаты".

en: Chatty
ru: Готов пообщаться

en: Check permissions and try again.
ru: Проверьте права и попробуйте снова.

en: Checks for new local mail.
ru: Проверяет наличие новой локальной почты.

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
ru: Периодически проверяет наличие новых версий и уведомляет о них пользователя, приводя список изменений.

en: Checks periodically for new releases.
ru: Периодически проверяет наличие новых версий.

en: Choose Location...
ru: Выбрать местоположение...

en: Choose New Name
ru: Выбрать новое имя

en: Choose...
ru: Выбрать...

en: Cipher
ru: Шифр

en: Cipher Test
ru: Проверка шифров

en: Ciphers
ru: Шифры

en: City
ru: Город

en: Cl_ose conversations with the Escape key
ru: З_акрывать беседы клавишей Escape

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear Scrollback
ru: Очистить

en: Clear finished transfers
ru: Очищать завершённые передачи

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
ru: Щёлкните, чтобы изменить иконку для всех учётных записей.

en: Click to change your buddyicon for this account.
ru: Щёлкните, чтобы изменить иконку для этой учётной записи.

en: Client
ru: Клиент

en: Clipboard plugin
ru: Модуль буфера обмена

en: Close
ru: Закрыть

en: Close Find bar
ru: Закрыть строку поиска

en: Close IMs immediately when the tab is closed
ru: Закрывать мгновенные сообщения немедленно при закрытии вкладки

en: Close _tabs
ru: _Закрыть вкладки

en: Close all tabs
ru: Закрыть все вкладки

en: Close conversation
ru: Закрыть беседу

en: Close other tabs
ru: Закрыть другие вкладки

en: Close this tab
ru: Закрыть эту вкладку

en: Close this window when all transfers _finish
ru: _Закрывать это окно по завершении всех передач

en: Close this window when all transfers finish
ru: Закрывать это окно по завершении всех передач

en: Co_nversations:
ru: _Беседы:

en: Codec negotiation failed. This problem might be resolved by installing more GStreamer codecs.
ru: Не удалось задействовать кодек. Проблема может быть решена установкой дополнительных кодеков GStreamer.

en: Cold
ru: Холодный

en: Collapsed Background Color
ru: Цвет фона свёрнутой группы

en: Collapsed Text
ru: Шрифт и цвет текста свёрнутой группы

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
ru: Цвет посещённой (или активированной) гиперссылки.

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
ru: Цвет для отображения гиперссылок при наведении на них курсора мыши.

en: Color to draw hyperlinks.
ru: Цвет для отображения гиперссылок.

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
ru: Цвет для отображения имени сообщения, полученного вами и которое содержит ваше имя.

en: Color to draw the name of a message you received.
ru: Цвет для отображения имени сообщения, полученного вами.

en: Color to draw the name of a message you sent.
ru: Цвет для отображения имени сообщения, отправленного вами.

en: Color to draw the name of a whispered action message.
ru: Цвет имени сообщения тихого действия.

en: Color to draw the name of a whispered message.
ru: Цвет имени тихого сообщения.

en: Color to draw the name of an action message.
ru: Цвет для отображения имени сообщения действия.

en: Colors
ru: Цвета

en: Command
ru: Команда

en: Common name: %s
    
    Issued By: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
ru: Общее имя: %s
    
    Выпущен: %s
    
    Отпечаток (SHA1): %s
    
    Дата активации: %s
    Дата истечения срока действия: %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
ru: Общее имя: %s
    
    Отпечаток SHA1:
    %s

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
ru: Общее имя: %s %s
    Отпечаток (SHA1): %s

en: Computer
ru: Компьютер

en: Conference Closed
ru: Конференция закрыта

en: Conference does not exist
ru: Конференция не существует

en: Conference error
ru: Ошибка конференции

en: Conference not found
ru: Конференция не найдена

en: Confident
ru: Уверенный

en: Configuration error
ru: Ошибка настройки

en: Configure Ciphers and other Settings for the NSS SSL/TLS Plugin
ru: Настроить Шифры и других Установки для плагина NSS SSL/TLS

en: Configure Pl_ugin
ru: _Настроить модуль

en: Configure Plugin
ru: Настроить модуль

en: Configure _Browser
ru: Настроить _проводник

en: Configure _Proxy
ru: Настроить _прокси

en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
ru: Изменить настройки микрофона и веб-камеры для голосовых/видео звонков.

en: Configure your microphone and webcam.
ru: Изменить ваш микрофон и веб-камеру.

en: Confirm Remove
ru: Подтвердить удаление

en: Confirm certificate delete
ru: Подтвердить удаление сертификата

en: Confirm close
ru: Подтвердить закрытие

en: Conflict
ru: Конфликт

en: Confused
ru: Обескураженный

en: Connect port
ru: Соединяться на порт

en: Connect server
ru: Соединяться с сервером

en: Connected
ru: Соединение установлено

en: Connecting
ru: Соединение

en: Connecting to SILC Server
ru: Соединение с сервером SILC

en: Connection Error
ru: Ошибка соединения

en: Connection Timeout
ru: Истекло время ожидания соединения

en: Connection failed
ru: Не удалось установить соединение

en: Connection interrupted by other software on your computer.
ru: Соединение прервано другой программой на вашем компьютере.

en: Connection refused.
ru: Соединение отвергнуто.

en: Connection security
ru: Безопасность соединения

en: Connection timed out
ru: Истекло время ожидания соединения

en: Connection timed out.
ru: Истекло время ожидания соединения.

en: Console Beep
ru: Сигнал динамиком

en: Console beep
ru: Сигнал динамиком

en: Contact
ru: Контакт

en: Contact Availability Prediction
ru: Прогноз доступности контакта

en: Contact Availability Prediction plugin.
ru: Модуль прогнозирования доступности контакта.

en: Contact Priority
ru: Приоритет контакта

en: Contact Text
ru: Шрифт и цвет текста развёрнутого контакта

en: Contact/Chat Background Color
ru: Цвет фона контакта/переписки

en: Contemplative
ru: Задумчивый

en: Contented
ru: Довольный

en: Continue
ru: Продолжить

en: Conversation
ru: Беседа

en: Conversation Colors
ru: Цвета беседы

en: Conversation Entry
ru: Область ввода окна беседы

en: Conversation History
ru: История общения

en: Conversation Placement
ru: Расположение бесед

en: Conversation Window
ru: Окно беседы

en: Conversation Window Send Button.
ru: Кнопка отправки окна беседы.

en: Conversation _font:
ru: _Шрифт беседы:

en: Conversation in %s on %s
ru: Беседа в %s на %s

en: Conversation with %s on %s
ru: Беседа с %s на %s

en: Conversations
ru: Беседы

en: Conversations in %s
ru: Беседы в %s

en: Conversations with %s
ru: Беседы с %s

en: Core Pidgin files and dlls
ru: Основные файлы Pidgin и библиотеки

en: Could not change nick
ru: Не удалось изменить псевдоним

en: Could not connect to the remote party
ru: Не получилось подключиться к удалённой вечеринке

en: Could not get details for user %s (%s).
ru: Не удалось получить подробности для пользователя %s (%s).

en: Could not kill user
ru: Не удалось убить пользователя

en: Could not load public key
ru: Не удалось загрузить публичный ключ

en: Could not open %s: Redirected too many times
ru: Не могу открыть %s: Перенаправлено слишком много раз

en: Could not perform key agreement for file transfer
ru: Не удалось выполнить согласование ключей для передачи файлов

en: Could not query the directory server.
ru: Не удалось опросить сервер каталога.

en: Could not recognize the host of the username you entered
ru: Не удалось узнать узел введённого имени пользователя

en: Could not send
ru: Не удалось отправить

en: Could not set icon
ru: Не удалось установить значок

en: Could not start the file transfer
ru: Не удалось начать передачу файлов

en: Could not unload plugin
ru: Не удалось выгрузить модуль

en: Couldn't find X display
ru: Не удалось найти X-дисплей

en: Couldn't find window
ru: Не удалось найти окно

en: Couldn't load buddylist
ru: Не удалось загрузить список собеседников

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
ru: Не могу записать список собеседников для %s в %s

en: Country
ru: Страна

en: Country: 	%s
ru: Страна: 	%s

en: Cranky
ru: Капризный

en: Crazy
ru: Сумасшедший

en: Crazy Patch Writers
ru: Одержимые писатели заплаток

en: Create
ru: Создать

en: Create New Conference...
ru: Создать новую конференцию...

en: Create New Room
ru: Создать новую комнату

en: Create New SILC Key Pair
ru: Создать новую пару ключей SILC

en: Create SILC Key Pair...
ru: Создать пару ключей SILC...

en: Create _this new account on the server
ru: Создать _эту новую учётную запись на сервере

en: Create a Start Menu entry for Pidgin
ru: Создать ярлык на Pidgin в меню кнопки ''Пуск''

en: Create a new directory for each user
ru: Создайте для каждого пользователя новую папку

en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
ru: Создать ярлык на Pidgin на рабочем столе

en: Create conference with user
ru: Создать конференцию с пользователем

en: Create this account on the server
ru: Создать эту учётную запись на сервере

en: Creating SILC key pair...
ru: Создание пары ключей SILC...

en: Creating connection failed
ru: Не удалось создать соединение

en: Creative
ru: Творческий

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Curious
ru: Любопытный

en: Current Developers
ru: Текущие разработчики

en: Current Translators
ru: Текущие переводчики

en: Currently on
ru: Сейчас на

en: Custom Smiley
ru: Свой смайлик

en: Custom Smiley Manager
ru: Управление своими смайликами

en: Customize colors in the conversation window
ru: Изменяет цвета в окне беседы.

en: Customizes the message timestamp formats.
ru: Изменяет форматы времени сообщений.

en: Czech
ru: Чешский

en: DBus Example
ru: Пример DBus

en: DBus Plugin Example
ru: Пример модуля DBus

en: DEF
ru: ДЕЖЗ

en: DIR
ru: КАТ

en: DROP
ru: Опора

en: D_evice
ru: У_стройство

en: Danish
ru: Датский

en: Date
ru: Дата

en: Debug Symbols (for reporting crashes)
ru: Отладочные символы (для отчётов об ошибках)

en: Debug Window
ru: Окно отладки

en: Decrease Font Size
ru: Уменьшить размер шрифта

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Formatting
ru: Форматирование по умолчанию

en: Dejected
ru: Удручённый

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Account
ru: Удалить учётную запись

en: Delete Log...
ru: Удалить журнал...

en: Delete Log?
ru: Удалить журнал?

en: Delete Status
ru: Удалить статус

en: Deny
ru: Отказать

en: Department
ru: Отдел

en: Depressed
ru: Подавленный

en: Description
ru: Описание

en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: Desktop Default
ru: Используемый по умолчанию

en: Detach From Server
ru: Разорвать соединение с сервером

en: Detach this tab
ru: Отделить эту вкладку

en: Detached
ru: Независимый

en: Device
ru: Устройство

en: Dialog Icons
ru: Иконки диалогового окна

en: Different
ru: Отличающийся

en: Digitally sign and verify all messages
ru: Делать цифровую подпись и проверку всех сообщений

en: Directory
ru: Каталог

en: Directory Query Failed
ru: Не удалось опросить каталог

en: Directory is not writable.
ru: Каталог недоступен для записи.

en: Disable Typing Notification Text
ru: Отключить уведомление о наборе текста

en: Disable _smileys in selected text
ru: Отключить _смайлики в выделенном тексте

en: Disable when away
ru: Выключать во время отсутствия

en: Disabled
ru: Отключено

en: Disappointed
ru: Разочарованный

en: Disconnected by server
ru: Соединение разорвано сервером

en: Disconnected.
ru: Соединение разорвано.

en: Disgusted
ru: Отвращающий

en: Dismayed
ru: Встревоженный

en: Dismiss
ru: Распустить

en: Display Timestamps Every
ru: Выводить отметки времени каждые

en: Display iChat-style timestamps
ru: Выводит отметки времени в стиле iChat.

en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
ru: Выводит отметки времени в стиле iChat каждые N минут.

en: Display notification message in conversations
ru: Выводить уведомительное сообщение в беседах

en: Displays statistical information about your buddies' availability
ru: Отображает статистическую информацию о доступности ваших собеседников

en: Distracted
ru: Рассеянный

en: Do Not Disturb
ru: Не беспокоить

en: Do not ask. Always save in pounce.
ru: Не спрашивать. Всегда сохранять в правило.

en: Do not disturb
ru: Не беспокоить

en: Do you really want to clear?
ru: Вы действительно хотите очистить?

en: Domain
ru: Домен

en: Don't use encryption
ru: Не использовать шифрование

en: Download %s: %s
ru: Загрузка %s: %s

en: Download Now
ru: Загрузить сейчас

en: Draw Markerline in
ru: Проводить разделительную линию в

en: Draw On Whiteboard
ru: Рисовать на белой доске

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
ru: Проводит линию, отделяющую новые сообщения в беседе.

en: Duplicate Correction
ru: Удаление повторов

en: Duplicate Shortcut
ru: Сделать копию сочетания клавиш

en: Duplicate title
ru: Повторяющееся название

en: Dutch, Flemish
ru: Нидерландский, фламандский

en: Dzongkha
ru: Дзонг-кэ

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: E_xecute a command
ru: Выполнить ко_манду

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Buddy Pounce
ru: Изменить правило для собеседника

en: Edit Buddylist Theme
ru: Редактировать тему списка собеседников

en: Edit Chat
ru: Изменить чат

en: Edit Icon Theme
ru: Редактировать тему иконок

en: Edit Notes...
ru: Изменить заметки...

en: Edit Settings
ru: Изменить настройки

en: Edit Smiley
ru: Изменить смайлик

en: Edit Status
ru: Изменить статус

en: Edit User Mood
ru: Изменить настроение пользователя

en: Edit XMPP vCard
ru: Изменить XMPP vCard

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
ru: Имя узла или номер порта, указанные для данного типа прокси, неверны.

en: Email Address
ru: Адрес email

en: Emails
ru: Адреса e-mail

en: Embarrassed
ru: Стеснительный

en: Empty groups
ru: Пустые группы

en: Enable Account
ru: Включить учётную запись

en: Enable Logging
ru: Вести журнал

en: Enable Sounds
ru: Включить звуки

en: Enable buddy ic_on animation
ru: Разрешить _анимацию значков собеседников

en: Enable replacement of last word on send
ru: Разрешить замещение последнего слова при отправке

en: Enable typing notification
ru: Включить набор уведомления

en: Enabled
ru: Включено

en: Encoding
ru: Кодировка

en: Encodings
ru: Кодировки

en: End of ban list
ru: Конец списка запретов

en: Enforce that passwords are used only once.
ru: Заставить использовать пароли только один раз.

en: Enter Password
ru: Введите пароль

en: Enter a Conference Server
ru: Войти на сервер конференций

en: Enter a User Directory
ru: Введите каталог пользователей

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
ru: Введите имя или частичный ID в поле ниже, чтобы искать совпадающих совпадающих пользователей в вашем временном сообществе.

en: Enter an XMPP Server
ru: Укажите XMPP сервер

en: Enter an alias for %s.
ru: Введите псевдоним для %s.

en: Enter an alias for this chat.
ru: Введите псевдоним для этого чата.

en: Enter an alias for this contact.
ru: Введите псевдоним для этого контакта.

en: Enter empty string to reset the name.
ru: Введите пустую строку для сброса имени.

en: Enter password for %s (%s)
ru: Введите пароль для %s (%s)

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
ru: Введите имя группы адресной книги замечаний в поле ниже, чтобы добавить группу и её членов в ваш список собеседников

en: Enter the name of the group
ru: Введите название для группы

en: Enter your notes below...
ru: Ниже введите ваши заметки...

en: Envious
ru: Завистливый

en: Error
ru: Ошибка

en: Error
ru: Ошибка

en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
ru: Ошибка при загрузке среды GTK+ ($R2).$\rОно нужно, чтобы Pidgin работал; если снова не будет получаться, попробуйте использовать 'Автономный установщик', доступный по ссылке http://pidgin.im/download/windows/ .

en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
ru: Ошибка при установке отладочных символов ($R2).$\rЕсли снова не будетполучаться, попробуйте использовать 'Автономный установщик', доступный по ссылке http://pidgin.im/download/windows/ .

en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
ru: Ошибка при установке проверки орфографии ($R3).$\rЕсли снова не будет получаться, инструкции по ручной установке здесь: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation

en: Error Messages
ru: Сообщения об ошибках

en: Error Reading %s
ru: Ошибка чтения %s

en: Error Running Editor
ru: Ошибка запуска редактора

en: Error accessing %s: 
    %s.
ru: Ошибка доступа %s: 
    %s.

en: Error adding buddy
ru: Ошибка добавления собеседника

en: Error adding group
ru: Ошибка при добавлении группы

en: Error changing password
ru: Ошибка изменения пароля

en: Error communicating with local mDNSResponder.
ru: Ошибка связи с местным mDNSResponder'ом.

en: Error communicating with server
ru: Ошибка связи с сервером

en: Error communicating with server. Closing connection.
ru: Ошибка связи с сервером. Закрытие соединения.

en: Error connecting to SILC Server
ru: Ошибка соединения с сервером SILC

en: Error converting %s to punycode: %d
ru: Ошибка конвертирования %s в punycode: %d

en: Error creating session: %s
ru: Ошибка создания сеанса: %s

en: Error dialog
ru: Диалоговое окно ошибки

en: Error displaying MOTD
ru: Ошибка отображения MOTD

en: Error during connecting to SILC Server
ru: Ошибка во время соединения с сервером SILC

en: Error during file transfer
ru: Ошибка во время передачи файлов

en: Error in chat %s
ru: Ошибка в чате %s

en: Error initializing the call. This probably denotes problem in installation of GStreamer or Farsight.
ru: Ошибка инициализации звонка. Возможно, это из-за проблемы с установкой GStreamer или Farsight.

en: Error joining chat %s
ru: Ошибка присоединения к чату %s

en: Error launching "%s": %s
ru: Ошибка запуска "%s": %s

en: Error launching %s: %s
ru: Ошибка запуска %s: %s

en: Error loading SILC key pair
ru: Ошибка загрузки пары ключей SILC

en: Error loading plugin
ru: Ошибка загрузки модуля

en: Error loading the plugin.
ru: Ошибка загрузки модуля.

en: Error occurred
ru: Произошла ошибка

en: Error occurred during key agreement
ru: Произошла ошибка во время согласования ключей

en: Error reading %s: 
    %s.
ru: Ошибка чтения %s: 
    %s.

en: Error reading file %s: 
    %s
ru: Ошибка чтения файла %s: 
    %s

en: Error reading from %s: %s
ru: Ошибка чтения из %s: %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
ru: Ошибка чтения из %s: ответ слишком длинный (ограничение в %d байт)

en: Error reading from resolver process:
    %s
ru: Ошибка чтения из процесса разрешителя имён:
    %s

en: Error resolving %s
ru: Ошибка разрешения имени %s

en: Error resolving %s:
    %s
ru: Ошибка разрешения имени %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
ru: Ошибка разрешения имени %s: %d

en: Error retrieving room list
ru: Ошибка загрузки списка комнат

en: Error running %s
ru: Ошибка выполнения %s

en: Error unregistering account
ru: Ошибка отмены регистрации учётной записи

en: Error with your microphone
ru: Проблема с вашим микрофоном

en: Error with your webcam
ru: Проблема с вашей веб-камерой

en: Error writing %s: 
    %s.
ru: Ошибка записи %s: 
    %s.

en: Error writing to %s: %s
ru: Ошибка записи в %s: %s

en: Error: invalid PONG from server
ru: Ошибка: неверный PONG с сервера

en: Escape the filenames
ru: Избегайте имён файлов

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Event
ru: Событие

en: Evolution Integration
ru: Интеграция с Evolution

en: Evolution Integration Configuration
ru: Настройка интеграции с Evolution

en: Excited
ru: Возбуждённый

en: Execute a command
ru: Выполнить команду

en: Existing window
ru: Существующее окно

en: Exiting because another libpurple client is already running.
ru: Выхожу, потому что уже запущен другой клиент libpurple.

en: Expanded Background Color
ru: Цвет фона в развёрнутом состоянии

en: Expanded Text
ru: Шрифт и цвет текста развёрнутой группы

en: Export Sametime List for Account %s
ru: Экспортировать список Sametime для учётной записи %s

en: Export Sametime List...
ru: Экспорт списка Sametime...

en: Export to .anyone
ru: Экспортировать в .anyone

en: Export to .zephyr.subs
ru: Экспортировать в .zephyr.subs

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
ru: Экспорт в файл %s провалился.
    Убедитесь, что имеете право на запись по указанному пути

en: Exposure
ru: Выдержка

en: ExtPlacement
ru: Экстра-расположение

en: Extended Address
ru: Дополнительный адрес

en: Extended Away
ru: Расширенный "Отошёл"

en: Extended away
ru: Расширенный "Отошёл"

en: External User
ru: Внешний пользователь

en: Extra conversation placement options.
ru: Дополнительные параметры расположения бесед.

en: F_lash window when IMs are received
ru: _Мерцать при получении сообщений

en: Failed
ru: Не удалось

en: Failed to change nickname
ru: Не удалось изменить псевдоним

en: Failed to get connection: %s
ru: Не удалось получить соединение: %s

en: Failed to get name: %s
ru: Не удалось получить имя: %s

en: Failed to get serv name: %s
ru: Не удалось получить имя сервера: %s

en: Failed to initialize SASL authentication: %s
ru: Не удалось инициализировать аутентификацию SASL: %s

en: Failed to load image
ru: Не удалось загрузить изображение

en: Failed to set cmodes for %s
ru: Не удалось установить режимы канала для %s

en: Failed to store image: %s
ru: Не удалось сохранить изображение: %s

en: Failure: Authentication failed
ru: Ошибка: Аутентификация завершилась неудачно

en: Failure: Incorrect signature
ru: Ошибка: Неправильная подпись

en: Failure: Invalid cookie
ru: Ошибка: Неверные данные

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
ru: Ошибка: Удалённая система не поддерживает предложенный HMAC

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
ru: Ошибка: Удалённая система не поддерживает предложенную группу KE

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
ru: Ошибка: Удалённая система не поддерживает предложенный PKCS

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
ru: Ошибка: Удалённая система не поддерживает предложенный шифр

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
ru: Ошибка: Удалённая система не поддерживает предложенную хэш-функцию

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
ru: Ошибка: Удалённая система не признаёт/поддерживает ваш публичный ключ

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
ru: Ошибка: Несоответствие версии, обновите свой клиент

en: Family Name
ru: Фамилия

en: Fast size calculations
ru: Быстрое вычисление размера

en: Fatal Error
ru: Неисправимая ошибка

en: Feature Not Implemented
ru: Функция не реализована

en: Feeling
ru: Чувство

en: Female
ru: Женщина

en: File
ru: Файл

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
ru: Файл %s не может быть импортирован.
    Убедитесь, что файл читаем и что он в формате PEM.

en: File Control
ru: Управление из файла

en: File Send Failed
ru: Не удалось отправить файл

en: File Transfer
ru: Передача файлов

en: File Transfer Failed
ru: Не удалось произвести передачу файлов

en: File Transfers
ru: Передача файлов

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
ru[0]: Передача файлов - %d%% из %d файла
ru[1]: Передача файлов - %d%% из %d файлов
ru[2]: Передача файлов - %d%% из %d файла
ru[3]: Передача файлов - %d%% из %d файла

en: File is not readable.
ru: Файл недоступен для чтения.

en: File transfer _details
ru: _Подробности о передаче файлов

en: File transfer already started
ru: Передача файлов уже начата

en: File transfer cancelled
ru: Передача файлов отменена

en: File transfer complete
ru: Передача файлов завершена

en: File transfer from %s failed.
ru: Не удалось произвести передачу файлов от %s.

en: File transfer proxies
ru: Прокси передачи файлов

en: File transfer session does not exist
ru: Сессия передачи файлов не существует

en: File transfer to %s failed.
ru: Не удалось произвести передачу файлов для %s.

en: Filename
ru: Имя файла

en: Filename:
ru: Имя файла:

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
ru: Заполните одно или более полей для поиска любых совпадающих пользователей XMPP

en: Fill out all fields completely.
ru: Заполните все поля.

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter:
ru: Фильтр:

en: Find
ru: Найти

en: Find Rooms
ru: Искать комнаты

en: Find Services
ru: Найти службы

en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
ru: Найдите контакт, введя критерий поиска в предложенные поля. Примечание: Каждое поле поддерживает поиск диких карт (%)

en: Find buddies
ru: Найти собеседников

en: Find buddies...
ru: Найти собеседников...

en: Find:
ru: Найти:

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
ru: Отпечаток пальца и экземпляр голоса для ключа %s вот:
    
    %s
    %s

en: Finished
ru: Завершено

en: Finnish
ru: Финский

en: First Name
ru: Имя

en: First name
ru: Имя

en: First name:
ru: Имя:

en: Flirtatious
ru: Кокетливый

en: Font
ru: Шрифт

en: Font Face
ru: Вид шрифта

en: Fonts
ru: Шрифты

en: For delayed messages
ru: Для задержанных сообщений

en: For delayed messages and in chats
ru: Для задержанных сообщений и в чатах

en: For rooms with more than this many people
ru: Для комнат с большим количеством людей, чем указано

en: Forbidden
ru: Запрещено

en: Force login (ignore server redirects)
ru: Принудительный вход (не обращать внимание на перенаправления сервера)

en: Forcing Login
ru: Принудительный вход

en: Foreground Color
ru: Цвет текста

en: Foreground _color
ru: Цвет _текста

en: Founder
ru: Основатель

en: French
ru: Французский

en: From
ru: От

en: From (To pending)
ru: От (Ожидать)

en: From last sent message
ru: С момента последней отправки сообщения

en: Frustrated
ru: Разочарованный

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Full name
ru: Полное имя

en: GG server
ru: GG сервер

en: GHI
ru: ИЙКЛ

en: GNOME Default
ru: Используемый в GNOME по умолчанию

en: GStreamer Failure
ru: Ошибка GStreamer

en: GStreamer failed to initialize.
ru: Не удалось инициализировать GStreamer.

en: GTK Signals Test
ru: Проверка сигналов GTK

en: GTK+ Interface Font
ru: Шрифт интерфейса GTK+

en: GTK+ Runtime (required if not present)
ru: Среда GTK+ (необходима, если отсутствует)

en: GTK+ Text Shortcut Theme
ru: Тема ярлыка текста GTK+

en: GTK+ Theme Control Settings
ru: Установки управления темой GTK+

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
ru: Модуль протокола Gadu-Gadu

en: Gadu-Gadu Public Directory
ru: Публичный каталог Gadu-Gadu

en: Gadu-Gadu User
ru: Пользователь Gadu-Gadu

en: Galician
ru: Галисийский

en: Gateway
ru: Шлюз

en: Gender
ru: Пол

en: General
ru: Основные

en: General Log Reading Configuration
ru: Основные настройки системы чтения журналов

en: General Text Replacement Options
ru: Основные параметры замещения текста

en: Generate Key Pair
ru: Сгенерировать пару ключей

en: Geolocation
ru: Географическое положение

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: Get
ru: Получить

en: Get Away Message
ru: Получить сообщение об отсутствии

en: Get Info
ru: Получить информацию

en: Get Notes Address Book Info
ru: Получить информацию адресной книги замечаний

en: Get Public Key
ru: Получить публичный ключ

en: Get Public Key...
ru: Получить публичный ключ...

en: Get User Info
ru: Получить пользовательскую информацию

en: Get _Info
ru: _Информация

en: Given Name
ru: Имя

en: Glorious
ru: Великолепный

en: GntClipboard
ru: Gnt-буфер обмена

en: GntGf
ru: Gnt-уведомления

en: GntHistory
ru: Gnt-история

en: GntLastlog
ru: Последняя запись Gnt

en: Goes a_way
ru: Отхо_дит

en: Goes away
ru: Отходит

en: Gone
ru: Ушёл

en: Grateful
ru: Признательный

en: Greek
ru: Греческий

en: Grieving
ru: Скорбящий

en: Group
ru: Группа

en: Group Items
ru: Сгруппировать элементы

en: Group Name
ru: Имя группы

en: Group:
ru: Группа:

en: GroupWise Conference %d
ru: Конференция GroupWise %d

en: Grouping
ru: Группировка

en: Grumpy
ru: Сварливый

en: GtkTreeView Horizontal Separation
ru: Горизонтальное разделение GtkTreeView

en: Gtkrc File Tools
ru: Инструменты файла Gtkrc

en: Guilty
ru: Повинный

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: Gujarati Language Team
ru: Команда переводчиков на гуджарати

en: HTTP proxy connection error %d
ru: Ошибка соединения с HTTP-прокси %d

en: Half Operator
ru: Полу-оператор

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
ru: Рукопожатие признано, Отправка имени входа

en: Hangup
ru: Приостановить разговор

en: Happy
ru: Счастливый

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hidden or not logged-in
ru: Скрыт или не в сети

en: Hide Icon
ru: Скрыть значок

en: Hide Joins/Parts
ru: Спрятать Объединения/Разделения

en: Hide When Offline
ru: Скрывать, когда не в сети

en: Hide client identity
ru: Спрятать личность клиента

en: Hides extraneous join/part messages.
ru: Скрывает посторонние сообщения присоединения/обособления

en: Highlight _misspelled words
ru: Подсвечивать слова с _ошибками

en: Highlight matches
ru: Подсветить совпадения

en: Highlighted Message Name Color
ru: Цвет имени подсвеченного сообщения

en: Highlighted Messages
ru: Подсвеченные сообщения

en: Hindi
ru: Хинди

en: History
ru: История

en: History Plugin Requires Logging
ru: Модуль истории требует ведения журнала

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
ru: Щёлкните 'Enter', чтобы найти больше комнат этой категории.

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Hong Kong Chinese
ru: Гонконгский китайский

en: Hopeful
ru: Надеящийся

en: Host Gone
ru: Узел ушёл

en: Host Name: 	%s
ru: Имя узла: 	%s

en: Host Unknown
ru: Узел неизвестен

en: Host name
ru: Имя узла

en: Hostname
ru: Имя узла

en: Hot
ru: Горячий

en: Humbled
ru: Приниженный

en: Humiliated
ru: Униженный

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Hungry
ru: Голодный

en: Hurt
ru: Раненый

en: Hyper Active
ru: Гиперактивный

en: Hyperlink Color
ru: Цвет гиперссылки

en: Hyperlink color
ru: Цвет гиперссылки

en: Hyperlink prelight color
ru: Цвет подсветки гиперссылки

en: Hyperlink visited color
ru: Цвет посещённой гиперссылки

en: I'dle Mak'er
ru: Мастер бездействия

en: I'm not here right now
ru: Прямо сейчас меня здесь нет

en: IM
ru: Мгновенное сообщение

en: IM Conversation Windows
ru: Окна бесед

en: IM With Password
ru: IM с паролем

en: IM with Key Exchange
ru: IM с ключом обмена

en: IM with Password
ru: IM с паролем

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: IPC Test Client
ru: Тестовый клиент IPC

en: IPC Test Server
ru: Тестовый сервер IPC

en: IRC Protocol Plugin
ru: Модуль протокола IRC

en: IRC nick and server may not contain whitespace
ru: Псевдоним и сервер IRC могут не содержать пробелов

en: I_M
ru: Мгновенное сооб_щение

en: Icon Error
ru: Ошибка значка

en: Icon for Chat
ru: Иконка для чата

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
ru: Иконка для контакта/
    Иконка для неизвестной личности

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
ru: Сворачивает список собеседников и все беседы, когда вы отсутствуете.

en: Iconify on Away
ru: Сворачивание при отсутствии

en: Ident name
ru: Ваше имя для идентификации

en: Idle
ru: Бездействие

en: Idle %dd %dh %02dm
ru: Бездействует %dд %dч %02dм

en: Idle %dh %02dm
ru: Бездействует %dч %02dм

en: Idle %dm
ru: Бездействует %dм

en: Idle Text
ru: Шрифт и цвет собеседника, который простаивает

en: Idle for
ru: Бездействует

en: If user has not spoken in this many minutes
ru: Если пользователь не говорил указанное количество минут

en: If you look real closely
ru: Если приглядитесь

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Ignore incoming format
ru: Игнорировать входящий формат

en: Ignored
ru: Проигнорировано

en: Import Sametime List for Account %s
ru: Импортировать список Sametime для учётной записи %s

en: Import Sametime List...
ru: Импорт списка Sametime...

en: Import from .anyone
ru: Импортировать из .anyone

en: Import from .zephyr.subs
ru: Импортировать из .zephyr.subs

en: Impressed
ru: Впечатлённый

en: Improper Addressing
ru: Неправильная адресация

en: In Love
ru: Влюблённый

en: In awe
ru: В страхе

en: In love
ru: Влюблённый

en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
ru: Включает журналы других клиентов обмена сообщениями в систему просмотра журналов.

en: Incoming Call
ru: Входящий звонок

en: Incompatible protocol version
ru: Несовместимая версия протокола

en: Incorrect Password
ru: Некорректный пароль

en: Incorrect encoding in authorization
ru: Неправильная кодировка в авторизации

en: Incorrect password
ru: Неправильный пароль

en: Incorrect username or password
ru: Неправильное имя пользователя или пароль

en: Increase Font Size
ru: Увеличить размер шрифта

en: Indignant
ru: Возмущённый

en: Indisposed
ru: Недомогающий

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Info
ru: Информация

en: Info for %s
ru: Информация для %s

en: Info for Group %s
ru: Информация для группы %s

en: Information
ru: Информация

en: Information dialog
ru: Информационное диалоговое окно

en: Initializing SSL/TLS
ru: Инициализация SSL/TLS

en: Initializing Stream
ru: Инициализация потока

en: Initiate Media
ru: Начать обмен файлами

en: Initiate _Chat
ru: Создать _чат

en: Input
ru: Ввод

en: Input and Output Settings
ru: Входные и выходные настройки

en: Insert IM Image
ru: Вставить изображение

en: Insert Image
ru: Вставить изображение

en: Insert Link
ru: Вставить ссылку

en: Insert Smiley
ru: Вставить смайлик

en: Insert c_ount of new messages into window title
ru: Вставлять _количество новых сообщений в заголовок окна

en: Insert count of new message into _X property
ru: Вставлять количество новых сообщений в свойства _X

en: Insert in message
ru: Вставить в сообщение

en: Install Plugin...
ru: Установить модуль...

en: Instant Messaging
ru: Обмен мгновенными сообщениями

en: Instant Messaging Client
ru: Клиент для мгновенного обмена сообщениями

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
ru: Мгновенные сообщения будут отмечаться только если включена настройка "Отмечать все мгновенные сообщения".

en: Interested
ru: Интересующийся

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Internal Server Error
ru: Внутренняя ошибка сервера

en: Internet Messenger
ru: Клиент обмена мгновенными сообщениями

en: Intoxicated
ru: Пьяный

en: Invalid Authorization Mechanism
ru: Неверный механизм авторизации

en: Invalid Directory
ru: Неверный каталог

en: Invalid ID
ru: Неверный ID

en: Invalid Namespace
ru: Неверное пространство имён

en: Invalid Room Handle
ru: Неверное имя комнаты

en: Invalid Room Name
ru: Неверное имя комнаты

en: Invalid Server
ru: Неверный сервер

en: Invalid Server Name
ru: Неверное имя сервера

en: Invalid XML
ru: Неверный XML

en: Invalid XMPP ID
ru: Некорректный XMPP ID

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
ru: Некорректный XMPP ID. Должен быть задан домен.

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
ru: Некорректный XMPP ID. Должна быть задана часть имени пользователя.

en: Invalid authzid
ru: Неверный идентификатор авторизации

en: Invalid challenge from server
ru: Неверный запрос с сервера

en: Invalid nickname
ru: Неверный псевдоним

en: Invalid proxy settings
ru: Неверные настройки прокси

en: Invalid response from server
ru: Неверный отклик от сервера

en: Invalid title
ru: Неверное название

en: Invert
ru: Инвертировать

en: Invincible
ru: Непобедимый

en: Invisible
ru: Невидимый

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
ru: Приглашение от: %s
    
    Отправлено: %s

en: Invitation only
ru: Только по приглашению

en: Invitation to Conversation
ru: Приглашение к беседе

en: Invite
ru: Пригласить

en: Invite Buddy Into Chat Room
ru: Пригласить собеседника в чат

en: Invite Group to Conference...
ru: Пригласить группу в конференцию...

en: Invite List
ru: Список приглашённых

en: Invite message (optional)
ru: Пригласительное сообщение (не обязательно)

en: Invite to Conference
ru: Пригласить в конференцию

en: Invite to Conference...
ru: Пригласить в конференцию...

en: Invite to chat
ru: Пригласить к чату

en: Invite user to a conference
ru: Пригласить пользователя в конференцию

en: Invite...
ru: Пригласить...

en: Irish
ru: Ирландский

en: Is no longer i_dle
ru: Перестаёт бездействоват_ь

en: Is no longer idle
ru: Перестаёт бездействовать

en: Italian
ru: Итальянский

en: Italic
ru: Наклонный

en: Item Not Found
ru: Элемент не найден

en: JKL
ru: МНОП

en: Japanese
ru: Японский

en: Jealous
ru: Ревнующий

en: Job Role
ru: Должность

en: Job Title
ru: Название работы

en: John Noname
ru: Иван Безымянный

en: Join
ru: Присоединиться

en: Join Chat
ru: Присоединиться к чату

en: Join Chat...
ru: Присоединиться к чату...

en: Join Private Group
ru: Присоединиться к личной группе

en: Join a Chat
ru: Присоединиться к чату

en: Join/Part Hiding
ru: Присоединить/Обособить скрытие

en: Joining %s requires an invitation.
ru: Присоединение к %s требует приглашения.

en: Jump to markerline
ru: Перейти к разделительной линии

en: Just logged in
ru: Только что вошёл в сеть

en: Just logged out
ru: Только что вышел из сети

en: Ka-Hing Cheung
ru: Ка-Хин Чон

en: Kannada
ru: Каннада

en: Kannada Translation team
ru: Команда переводчиков на каннада

en: Kashmiri
ru: Кашмири

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Key Agreement
ru: Согласование ключей

en: Key Agreement Request
ru: Запрос согласования ключей

en: Key Agreement failed
ru: Не удалось выполнить согласование ключей

en: Key Exchange failed
ru: Не удалось выполнить обмен ключами

en: Key Length: 	%d bits
ru: Длина ключа: 	%d бит

en: Key Pair Generation failed
ru: Не удалось выполнить генерацию пары ключей

en: Key agreement cannot be started with yourself
ru: Согласование ключей не может быть начато с самим собой

en: Key agreement failed
ru: Не удалось выполнить согласование ключей

en: Key agreement is already started
ru: Согласование ключей уже начато

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
ru: Получен запрос согласования ключей от %s. Хотите выполнить согласование ключей?

en: Key agreement was aborted
ru: Согласование ключей было прервано

en: Key length
ru: Длина ключа

en: Keyboard Shortcuts
ru: Горячие клавиши

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Kicked (%s)
ru: Выгнан (%s)

en: Kicked by %s (%s)
ru: Удалён оператором %s (%s)

en: Kill User
ru: Убить пользователя

en: Killed by %s (%s)
ru: Убит оператором %s (%s)

en: Korean
ru: Корейский

en: Kurdish
ru: Курдский

en: Kurdish (Sorani)
ru: Курдский (Сорани)

en: Lao
ru: Лаосский

en: Last Known Client
ru: Последний известный клиент

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Last Said
ru: Последнее сказанное

en: Last Seen
ru: Последнее появление

en: Last created window
ru: Последнее созданное окно

en: Last name
ru: Фамилия

en: Last name:
ru: Фамилия:

en: Lastlog
ru: Последняя запись

en: Lastlog plugin.
ru: Модуль "Последняя запись".

en: Later
ru: Позже

en: Latvian
ru: Латвийский

en: Launcher Icon
ru: Значок запуска

en: Layout
ru: Оформление

en: Left
ru: Слева

en: Left Vertical
ru: Слева вертикально

en: Let others see what computer you are using
ru: Позволить другим видеть, какой компьютер вы используете

en: Let others see what services you are using
ru: Позволить другим видеть, какие службы вы используете

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
ru: Позволяет вам отправлять необработанный ввод, используя протоколы, основывающиеся на тексте (XMPP, IRC, TOC). Для отправки нажмите 'Enter' в области ввода. Смотрите за окном отладки.

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
ru: Позволяет вам отправлять необработанный ввод, используя протоколы, основывающиеся на тексте.

en: Level
ru: Уровень

en: List of %d user:
     | List of %d users:
ru[0]: Список %d пользователя:
ru[1]: Список %d пользователей:
ru[2]: Список %d пользователя:
ru[3]: Список %d пользователя:

en: Listening to music
ru: Слушаю музыку

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Load Buddylist...
ru: Загрузить список собеседников...

en: Load buddylist from file...
ru: Загрузить список собеседников из файла...

en: Loads .NET plugins with Mono.
ru: Загружает модули .NET с Mono.

en: Local Buddy List Only
ru: Только локальный список собеседников

en: Local File:
ru: Локальный файл:

en: Local Port
ru: Локальный порт

en: Local Time
ru: Местное время

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
ru: Время запуска местного сервера: %s
    Время работы местного сервера: %s
    Клиенты местного сервера: %d
    Каналы местного сервера: %d
    Операторы местного сервера: %d
    Операторы местного перенаправителя: %d
    Клиенты местной соты: %d
    Каналы местной соты: %d
    Сервера местной соты: %d
    Всего клиентов: %d
    Всего каналов: %d
    Всего серверов: %d
    Всего перенаправителей: %d
    Всего операторов сервера: %d
    Всего операторов перенаправителя: %d

en: Locality
ru: Населённый пункт

en: Localizations
ru: Локализации

en: Location
ru: Местоположение

en: Log Deletion Failed
ru: Удаление журнала не удалось

en: Log Directory
ru: Каталог журнала

en: Log IMs
ru: Записывать мгновенные сообщения

en: Log In
ru: Войти

en: Log Out
ru: Выйти

en: Log Reader
ru: Система чтения журналов

en: Log _format:
ru: _Формат журнала:

en: Log all _instant messages
ru: Записывать все _мгновенные сообщения

en: Log all _status changes to system log
ru: Записывать все изменения _статуса в системный журнал

en: Log all c_hats
ru: Записывать все _чаты

en: Log chats
ru: Записывать чаты

en: Log format
ru: Формат журнала

en: Log status change events
ru: Записывать изменения статуса

en: Logged In
ru: В сети

en: Logged Off
ru: Вышел из сети

en: Logging
ru: Журналы

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
ru: Ведение журнала может быть включено из Средства -> Настройки -> Журналы.
    
    Включение журналов для мгновенных сообщений и/или чатов активирует историю для соответствующих типов бесед.

en: Logging of this conversation failed.
ru: Не удалось выполнить ведение журнала этой беседы.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
ru: Ведение журнала начато. Последующие сообщения в этой беседе будут записаны.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
ru: Ведение журнала остановлено. Последующие сообщения в этой беседе не будут записаны.

en: Login Acknowledged
ru: Имя входа подтверждено

en: Login Options
ru: Параметры входа

en: Login Redirected
ru: Имя входа перенаправлено

en: Login name
ru: Ваш логин

en: Logo
ru: Логотип

en: Lonely
ru: Одинокий

en: Lost
ru: Потерянный

en: Lost connection with server: %s
ru: Потеряно соединение с сервером: %s

en: Loud
ru: Громко

en: Louder
ru: Ещё громче

en: Loudest
ru: Очень громко

en: Lucky
ru: Удачливый

en: MNO
ru: РСТУ

en: MOTD for %s
ru: MOTD для %s

en: M_ute sounds
ru: Приглу_шить

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Mail Checker
ru: Проверка почты

en: Mail dialog
ru: Диалоговое окно почты

en: Mailstop
ru: Стоп почты

en: Maithili
ru: Майтхили

en: Malay
ru: Малайский

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Male
ru: Мужчина

en: Male or female
ru: Мужчина или женщина

en: Malformed BOSH URL
ru: Неправильный BOSH URL

en: Malformed XMPP ID
ru: Неверно сформированный XMPP ID

en: Malicious challenge from server
ru: Вредоносный запрос от сервера

en: Manual
ru: Вручную

en: Manually
ru: Вручную

en: Marathi
ru: Маратхи

en: Markerline
ru: Разделительная линия

en: Master archive is misconfigured
ru: Главный архив не настроен

en: Maximum Version
ru: Максимальная версия

en: Maximum last-seen difference:
ru: Максимальная в последний раз увиденная разница:

en: Maximum response timeout:
ru: Максимальное время ожидания отклика:

en: Maximum size:
ru: Максимальный размер:

en: Meadow Mari
ru: Луговомарийский

en: Mean
ru: Скромный

en: Media Initiation Failed
ru: Обмен файлами не удался

en: Media error
ru: Ошибка медиа-данных

en: Meebo
ru: Мибо

en: Merge Groups
ru: Объединить группы

en: Merge List from Server
ru: Объединить со списком с сервера

en: Merge and Save List to Server
ru: Объединить и сохранить список на сервере

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
ru: Слияние этих контактов повлечёт создание единственного элемента в списке собеседников и использование единого окна общения. Позже вы сможете разделить их обратно выбрав 'Развернуть' из контекстного меню контакта

en: Message
ru: Сообщение

en: Message (Nick Said) Text
ru: Шрифт и цвет собеседника, который прислал вам новое сообщение (с указанием имени)

en: Message (optional)
ru: Сообщение (не обязательно)

en: Message Notification
ru: Уведомление о сообщении

en: Message Text
ru: Шрифт и цвет собеседника, который прислал вам новое сообщение

en: Message Timestamp Formats
ru: Форматы времени сообщений

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
ru: Сообщение не может быть отправлено, так как был превышен максимальный размер.

en: Message could not be sent.
ru: Сообщение не может быть отправлено.

en: Message delivery to %s failed: %s
ru: Не удалось доставить сообщение для %s: %s

en: Message from %s
ru: Сообщение от %s

en: Message of the Day
ru: Сообщение дня

en: Message received
ru: Получено сообщение

en: Message received begins conversation
ru: Получено сообщение, начинающее беседу

en: Message sent
ru: Сообщение отправлено

en: Message was not sent, because you are not signed on.
ru: Сообщение не было отправлено, потому что вы не подписались.

en: Message:
ru: Сообщение:

en: Messaging Menu
ru: Меню сообщений

en: Method:
ru: Метод:

en: Microphone
ru: Микрофон

en: Microphone Test
ru: Проверка микрофона

en: Middle Name
ru: Отчество

en: Middle mouse button
ru: Средняя кнопка мыши

en: Minimi_ze new conversation windows
ru: _Сворачивать новые окна бесед

en: Minimum Version
ru: Минимальная версия

en: Minimum input area height in lines:
ru: Минимальная высота области ввода в строках:

en: Minutes
ru: Минуты

en: Minutes before changing status
ru: Минут до изменения статуса

en: Misc
ru: Разное

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Missing protocol plugin for %s
ru: Отсутствует модуль протокола для %s

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Mobile Phone
ru: Мобильный телефон

en: Modify
ru: Изменить

en: Modify Account
ru: Изменить учётную запись

en: Modify Buddy Pounce
ru: Изменить правило для собеседника

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Mono Plugin Loader
ru: Загрузчик модулей Mono

en: Mood
ru: Настроение

en: Mood Comment
ru: Комментарий настроения

en: Mood Name
ru: Имя настроения

en: Mood Text
ru: Текст настроения

en: Moody
ru: Угрюмый

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
ru: Было найдено несколько пользователей с одинаковыми именами. Выберите из списка одного из них для добавления в список собеседников.

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
ru: Было найдено несколько пользователей с одинаковыми публичными ключами. Выберите из списка одного из них для добавления в список собеседников.

en: Mouse Gestures
ru: Жесты мышью

en: Mouse Gestures Configuration
ru: Настройка жестов мышью

en: Move to
ru: Переместить в

en: Multiple plugins will be unloaded.
ru: Несколько модулей будет выгружено.

en: Music Messaging
ru: Музыкальная переписка

en: Music Messaging Configuration
ru: Конфигурация музыкальной переписки

en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
ru: Модуль музыкальной переписки для совместного сочинения

en: Music messaging session confirmed.
ru: Сеанс музыкальной переписки подтверждён.

en: Mute _Sounds
ru: Отключить _звуки

en: NAME
ru: ИМЯ

en: NSS Preferences
ru: Настройки NSS

en: N_ew conversations:
ru: _Новые беседы:

en: Name
ru: Имя

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
ru: Имя: %s
    Версия: %s
    Описание: %s
    Автор: %s
    Web-сайт: %s
    Имя файла: %s

en: Nepali
ru: Непальский

en: Nervous
ru: Нервный

en: Nested Grouping (experimental)
ru: Вложенная группировка (экспериментальная функция)

en: Nested Subgroup
ru: Вложенная подгруппа

en: Network
ru: Сеть

en: Network Statistics
ru: Статистика сети

en: Network error.
ru: Ошибка сети.

en: Network is empty
ru: Сеть пуста

en: Neutral
ru: Нейтральный

en: Never
ru: Никогда

en: New Account
ru: Новая учётная запись

en: New Buddy Pounce
ru: Новое правило для собеседника

en: New Conference
ru: Новая конференция

en: New Event
ru: Новое событие

en: New Instant Message
ru: Новое мгновенное сообщение

en: New Line
ru: Новая строка

en: New Mail
ru: Новая почта

en: New Person
ru: Новая персона

en: New Pounces
ru: Новые правила

en: New Version Available
ru: Доступна новая версия

en: New _Message...
ru: _Новое сообщение...

en: New _mail notifications
ru: _Уведомления о новой почте

en: New mail notifications
ru: Уведомления о новой почте

en: New password
ru: Новый пароль

en: New password (again)
ru: Новый пароль (ещё раз)

en: New passwords do not match.
ru: Новые пароли не совпадают.

en: New status...
ru: Новый статус...

en: New tab
ru: Новая вкладка

en: New window
ru: Новое окно

en: New...
ru: Новый...

en: Next >
ru: Далее >

en: Nick
ru: Псевдоним

en: Nick Said
ru: Произнесено имя

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
ru: Изменение псевдонима не поддерживается в чатах не-MUC

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
ru: Псевдоним или канал временно недоступен.

en: Nickname
ru: Псевдоним

en: Nickname in use
ru: Псевдоним используется

en: No
ru: Нет

en: No Grouping
ru: Без группировки

en: No MOTD available
ru: Нет доступного MOTD

en: No Matches
ru: Нет совпадений

en: No Message of the Day available
ru: Нет доступного сообщения дня

en: No Proxy
ru: Нет прокси

en: No Sound
ru: Нет звука

en: No actions available
ru: Нет доступных действий

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
ru: Кодеки не найдены. Найти эти кодеки вы можете в пакетах модулей GStreamer.

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
ru: Не осталось кодеков. Настройки вашего кодека в fs-codecs.conf слишком жёсткие.

en: No configuration options for this plugin.
ru: Этот модуль не имеет настраиваемых параметров.

en: No file transfer session active
ru: Нет активных сессий передачи файлов

en: No logs were found
ru: Журналы не найдены

en: No matches
ru: Нет совпадений

en: No matching users found
ru: Пользователи не найдены

en: No message
ru: Сообщения нет

en: No name
ru: Нет имени

en: No proxy
ru: Нет прокси

en: No public key was received
ru: Не было получено публичных ключей

en: No reason
ru: Без причины

en: No server statistics available
ru: Нет доступной статистики сервера

en: No session ID given
ru: Не предоставлен ID сеанса

en: No sounds
ru: Нет звуков

en: No such channel
ru: Нет такого канала

en: No such command (in this context).
ru: Нет такой команды (в этом контексте).

en: No such command.
ru: Нет такой команды.

en: No such nick or channel
ru: Нет такого псевдонима или канала

en: No topic is set
ru: Тема не установлена

en: No users found
ru: Пользователей не найдено

en: Non-matching Hosts
ru: Несочетаемые узлы

en: None
ru: Нет

en: None (To pending)
ru: Нет (Ожидать)

en: None of your accounts are idle.
ru: Ни одна из учётных записей не бездействует.

en: Normal
ru: Нормально

en: Norwegian Nynorsk
ru: Норвежский нюнорск

en: Not Acceptable
ru: Недопустимо

en: Not Allowed
ru: Не разрешено

en: Not Authorized
ru: Не авторизован

en: Not Supported for NSS < 3.14
ru: Не поддерживается NSS < 3.14

en: Not connected to the server
ru: Не подсоединён к серверу

en: Not implemented yet.
ru: Ещё не реализовано.

en: Not started
ru: Не начато

en: Not supported
ru: Не поддерживается

en: Note
ru: Заметки

en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
ru: Примечание: Предпочтение для "Новых бесед" должно быть установлено в положение "По количеству бесед".

en: Notes
ru: Заметки

en: Notes Address Book Group
ru: Группа адресной книги замечаний

en: Notes Address Book Information
ru: Информация замечаний адресной книги

en: Notes Address Book group results
ru: Результаты группы адресной книги замечаний

en: Notification Methods
ru: Методы уведомления

en: Notification Removal
ru: Удаление уведомлений

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
ru: Уведомляет в окне беседы, когда собеседник отходит или возвращается, начинает или перестаёт бездействовать.

en: Notify Dialog
ru: Диалог уведомления

en: Notify For
ru: Уведомление для

en: Notify When
ru: Когда уведомлять

en: Notify buddies when you are typing
ru: Уведомлять собеседников о наборе сообщения

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
ru: Уведомлять всплывающим сообщением о завершении автоматического приёма файлов
    (только при отсутствии беседы с отправителем)

en: Notify with a toaster when
ru: Когда уведомлять

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
ru: Модуль протокола Novell GroupWise Messenger

en: Now Listening
ru: Сейчас слушается

en: Number of conversations per window
ru: Количество бесед в окне

en: Occitan
ru: Осетинский

en: Offended
ru: Обиженный

en: Offering to send %s to %s
ru: Предложение отправки %s для %s

en: Offline
ru: Не в сети

en: Offline Buddies
ru: Кто не в сети

en: Offline Message
ru: Сообщение "не в сети"

en: Offline Message Emulation
ru: Эмуляция сообщения "не в сети"

en: Offline Text
ru: Шрифт и цвет собеседника не в сети

en: Offline buddies
ru: Тех, кто не в сети

en: Old flat format
ru: Старый плоский формат

en: On Mobile
ru: На телефоне

en: On unread messages
ru: При наличии непрочитанных сообщений

en: One Time Password
ru: Одноразовый пароль

en: One Time Password Support
ru: Одноразовая поддержка паспорта

en: One or more messages may have been undeliverable.
ru: Одно или несколько сообщений могли быть недоставленными.

en: Online
ru: В сети

en: Online Buddies
ru: Кто в сети

en: Online Services
ru: Сетевые службы

en: Online Status
ru: Сетевой статус

en: Online Text
ru: Шрифт и цвет собеседника в сети

en: Online since
ru: В сети с

en: Online/Offline
ru: В сети/Не в сети

en: Online: %d
    Total: %d
ru: В сети: %d
    Всего: %d

en: Only buddies
ru: Только собеседники

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
ru: Создайте TinyURL для адресов только с такой длиной или больше

en: Only enable for users on the buddy list
ru: Включить только для пользователей из списка собеседников

en: Only online
ru: Только в сети

en: Only replace _whole words
ru: Замещать только _целые слова

en: Only when available
ru: Только во время присутствия

en: Only when docked
ru: Только когда закреплено

en: Only when not available
ru: Только во время отсутствия

en: Opacity:
ru: Непрозрачность:

en: Ope_n an IM window
ru: Открыть ок_но мгновенных сообщений

en: Open All Messages
ru: Открыть все сообщения

en: Open File...
ru: Открыть файл...

en: Open Public Key...
ru: Открыть публичный ключ...

en: Open _Containing Directory
ru: Открыть _содержащую папку

en: Open an IM window
ru: Открыть окно беседы

en: Open...
ru: Открыть...

en: Operating System
ru: Операционная система

en: Operator
ru: Оператор

en: Optional information:
ru: Необязательная информация:

en: Options
ru: Параметры

en: Options specific to Pidgin for Windows.
ru: Параметры, специфичные для Pidgin для Windows.

en: Organization
ru: Организация

en: Organization Name
ru: Название организации

en: Organization Unit
ru: Отдел

en: Organization: 	%s
ru: Организация: 	%s

en: Original password
ru: Исходный пароль

en: Oriya
ru: Ория

en: Other
ru: Другое

en: Others talk in chat
ru: Другие говорят в чате

en: Out of memory
ru: Недостаточно памяти

en: Output
ru: Вывод

en: Outraged
ru: Возмущённый

en: Overwrite
ru: Перезаписать

en: P.O. Box
ru: Индекс

en: PEM X.509 Certificate Export
ru: Экспорт сертификата PEM X.509

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
ru: Ответ PING -- задержка: %lu секунд

en: PQRS
ru: ФХЦЧ

en: P_auses while typing
ru: Приостанавливает на_бор сообщения

en: P_lay a sound
ru: Воспроизвести зв_ук

en: P_lugin
ru: М_одуль

en: P_ort:
ru: П_орт:

en: P_ounce only when my status is not Available
ru: Выполн_ять только при статусе, отличном от "Доступен"

en: P_roxy
ru: Про_кси

en: Pa_ssword:
ru: _Пароль:

en: Paging
ru: По страницам

en: Pashto
ru: Пашто

en: Pass_word:
ru: Паро_ль:

en: Passphrase
ru: Парольная фраза

en: Passphrase (retype)
ru: Парольная фраза (наберите ещё раз)

en: Passphrase required
ru: Требуется парольная фраза

en: Passphrases do not match
ru: Парольные фразы не совпадают

en: Password
ru: Пароль

en: Password (again)
ru: Пароль (ещё раз)

en: Password Changed
ru: Пароль изменён

en: Password has expired
ru: Срок действия пароля истёк

en: Password is required to sign on.
ru: Для входа требуется пароль.

en: Password:
ru: Пароль:

en: Past Translators
ru: Предыдущие переводчики

en: Paste as Plain _Text
ru: Вставить как простой _текст

en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
ru: Путь для сохранения файлов
    (Пожалуйста, укажите полный путь)

en: Pause
ru: Пауза

en: Paused while typing
ru: Приостановил печатание

en: Pauses while typing
ru: Приостанавливает набор сообщения

en: Payment Required
ru: Требуется плата

en: Penguin Pimps
ru: Пингвинята

en: Performing key exchange
ru: Выполнение обмена ключами

en: Perl Plugin Loader
ru: Загрузчик модулей Perl

en: Permission denied
ru: Доступ запрещён

en: Permit User
ru: Допустить пользователя

en: Persian
ru: Персидский

en: Persistent
ru: Непрерывающийся

en: Person enters chat
ru: Пользователь входит в чат

en: Person leaves chat
ru: Пользователь выходит из чата

en: Personal Information
ru: Персональная информация

en: Personal Title
ru: Личное звание

en: Phone
ru: Телефон

en: Photo
ru: Фотография

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
ru: Редактор тем списка собеседников Pidgin

en: Pidgin Demonstration Plugin
ru: Демонстрационный модуль Pidgin

en: Pidgin GTK+ Theme Control
ru: Управление темой GTK+ для Pidgin

en: Pidgin Icon Theme Editor
ru: Редактор тем иконок Pidgin

en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
ru: Pidgin - Клиент для мгновенного обмена сообщениями (обязательно)

en: Pidgin Internet Messenger
ru: Клиент обмена мгновенными сообщениями Pidgin

en: Pidgin Theme Editor
ru: Редактор тем Pidgin

en: Pidgin Theme Editor.
ru: Редактор тем Pidgin.

en: Pidgin Tooltip
ru: Подсказка инструмента Pidgin

en: Pidgin requires a compatible GTK+ Runtime (which does not appear to be installed).$\rAre you sure you want to skip installing the GTK+ Runtime?
ru: Pidgin требует совместимой среды GTK+ (которая, по-видимому, не установлена).$\rВы уверены, что хотите пропустить установку среды GTK+?

en: Pidgin smileys
ru: Смайлики Pidgin

en: Ping
ru: Прозвон

en: Ping failed
ru: Прозвон не удался

en: Ping reply received from server
ru: От сервера получен ответ прозвона

en: Ping timed out
ru: Время ожидания истекло

en: Place Closed
ru: Место закрыто

en: Place tagged
ru: Место помечено

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Plaintext Authentication
ru: Аутентификация простым текстом

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Play a sound
ru: Воспроизвести звук

en: Playful
ru: Игривый

en: Please Update the necessary fields.
ru: Пожалуйста, обновите нужные поля.

en: Please enter a buddy to pounce.
ru: Введите собеседника для слежения.

en: Please enter a different title for the status.
ru: Введите другое название для статуса.

en: Please enter a non-empty title for the status.
ru: Введите непустое название для статуса.

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
ru: Пожалуйста, введите тему для новой конференции и пригласительное сообщение, которое будет отправлено %s

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
ru: Введите псевдоним и соответствующую информацию о чате, который вы хотели бы добавить в список собеседников.

en: Please enter buddy information.
ru: Введите информацию о собеседнике.

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
ru: Введите имя личной группы и парольную фразу канала %s.

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
ru: Введите URL и описание ссылки, которую вы хотите вставить. Описание не обязательно.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
ru: Введите URL ссылки, которую вы хотите вставить.

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
ru: Введите соответствующую информацию о чате, к которому вы хотели бы присоединиться.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
ru: Ниже введите имя пользователя собеседника и тип учётной записи.

en: Please enter the name of the chat you want to join.
ru: Введите название чата, к которому хотите присоединиться.

en: Please enter the name of the group to be added.
ru: Введите имя добавляемой группы.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
ru: Введите имя пользователя, которого вы хотите допустить к общению с вами.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
ru: Введите имя пользователя, которого вы хотите блокировать.

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
ru: Введите имя пользователя, которого вы хотите пригласить, вместе с необязательным текстом приглашения.

en: Please enter the new name for %s
ru: Введите новое имя для %s

en: Please enter the person's information below.
ru: Ниже введите информацию о персоне.

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
ru: Введите имя пользователя или псевдоним персоны, информацию о которой вы хотели бы просмотреть.

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
ru: Введите имя или псевдоним того, чей журнал вы хотите просмотреть.

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
ru: Введите имя или псевдоним того, кого хотите заблокировать/разблокировать.

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
ru: Введите имя или псевдоним того, кому хотите отправить сообщение.

en: Please enter your current password and your new password.
ru: Введите ваш текущий и ваш новый пароли.

en: Please enter your new password
ru: Введите новый пароль

en: Please fill out the information below to change your account registration.
ru: Заполните нижеследующие поля для изменения регистрации вашей учётной записи.

en: Please fill out the information below to register your new account.
ru: Заполните нижеследующие поля для регистрации новой учётной записи.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
ru: Откройте окно отладки и повторите попытку, чтобы увидеть точное сообщение об ошибке.

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
ru: Выберите ресурс %s, которому вы хотели бы отправить файл

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
ru: Выберите ресурс %s, с которым вы хотели бы начать обмен файлами

en: Please select your mood from the list
ru: Пожалуйста, выберите ваше настроение из списка

en: Please specify a new nickname for you.
ru: Пожалуйста, укажите для себя новый псевдоним.

en: Please update the necessary fields.
ru: Обновите нужные поля.

en: Please wait while TinyURL fetches a shorter URL...
ru: Пожалуйста, подождите пока TinyURL получает короткий адрес...

en: Please, enter your search criteria below
ru: Пожалуйста, введите ваш критерий поиска ниже

en: Please, select who can see your status
ru: Пожалуйста, выберите кто может видеть ваш статус

en: Plu_gins
ru: _Модули

en: Plugin Information
ru: Информация модуля

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
ru: Модуль не осуществляет всех требуемых функций (список_значков, вход и закрытие)

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
ru: Магическое несоответствие модуля %d (нужно %d)

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
ru: Модуль необходимо загрузить перед его настройкой.

en: Plugins
ru: Модули

en: Point values to use for account...
ru: Значения очков для использования для учётной записи...

en: Point values to use when...
ru: Значения очков для использования, когда...

en: Policy Violation
ru: Нарушение правил

en: Polish
ru: Польский

en: Polish popular IM
ru: Популярный польский IM

en: Pop up a notification
ru: Вывести уведомление

en: Port
ru: Порт

en: Ports
ru: Порты

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Portuguese-Brazil
ru: Португальский-бразильский

en: Possible Matches
ru: Вероятные совпадения

en: Postal Code
ru: Почтовый код

en: Postal code
ru: Почтовый код

en: Pounce Target
ru: Объект слежения

en: Pounce When Buddy...
ru: Выполнять, когда собеседник...

en: Pounce on Whom
ru: За кем следить

en: Pounce only when my status is not Available
ru: Выполнять только, когда мой статус отличный от "Доступен"

en: Pr_eferences
ru: На_стройки

en: Pre_view
ru: Т_ест

en: Preferences
ru: Настройки

en: Preferred Contact
ru: Предпочитаемый контакт

en: Preferred Language
ru: Предпочитаемый язык

en: Prepend _string into window title:
ru: Добавлять _строку в начало заголовка окна:

en: Prepends a newline to displayed message.
ru: Добавляет новую строку к началу выводимого сообщения.

en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
ru: Добавляет новую строку к началу каждого сообщения, вследствие чего в окне беседы само сообщение выводится ниже имени пользователя.

en: Priority
ru: Приоритет

en: Privacy
ru: Конфиденциальность

en: Private Key file
ru: Файл личного ключа

en: Private key file
ru: Файл личного ключа

en: Pro_tocol:
ru: _Протокол:

en: Process returned error code %d
ru: Процесс возвратил код ошибки %d

en: Profiles
ru: Профили

en: Progress
ru: Прогресс

en: Protocol
ru: Протокол

en: Protocol:
ru: Протокол:

en: Proud
ru: Гордый

en: Provides SSL support through GNUTLS.
ru: Предоставляет поддержку SSL посредством GNUTLS.

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
ru: Предоставляет поддержку SSL посредством Mozilla NSS.

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
ru: Предоставляет множество способов уведомления вас о непрочитанных сообщениях.

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
ru: Предоставляет обёртку вокруг библиотек поддержки SSL.

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
ru: Предоставляет доступ к часто используемым настройкам gtkrc.

en: Provides alternate buddylist grouping options.
ru: Даёт альтернативные возможности для группировки контактов.

en: Provides integration with Evolution.
ru: Предоставляет интеграцию с Evolution.

en: Provides integration with Unity's messaging menu and launcher.
ru: Предоставляет интеграцию с меню сообщений и кнопки запуска Unity.

en: Provides integration with Unity.
ru: Предоставляет интеграцию с Unity.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
ru: Реализует особенности, специфичные для Pidgin в Windows, такие как прирепление списка собеседников.

en: Provides support for loading Tcl plugins
ru: Предоставляет поддержку модулей на языке Tcl

en: Provides support for loading perl plugins.
ru: Предоставляет поддержку загрузки модулей perl.

en: Provides support for mouse gestures
ru: Предоставляет поддержку жестов мышью.

en: Proxy
ru: Прокси

en: Proxy Server
ru: Прокси-сервер

en: Proxy _type:
ru: _Тип прокси:

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
ru: Настройки прокси выставляются в настройках GNOME

en: Proxy t_ype:
ru: Т_ип прокси:

en: Psychic Mode
ru: Экстрасенсорный режим

en: Psychic mode for incoming conversation
ru: Экстрасенсорный режим для бесед, инициируемых другой стороной

en: PubSub Collection
ru: Коллекция PubSub

en: PubSub Leaf
ru: Лист PubSub

en: Public Key Babbleprint
ru: Экземпляр голоса открытого ключа

en: Public Key Babbleprint:
    %s
ru: Экземпляр голоса открытого ключа:
    %s

en: Public Key Fingerprint
ru: Отпечаток пальца открытого ключа

en: Public Key Fingerprint:
    %s
ru: Отпечаток пальца открытого ключа:
    %s

en: Public Key Information
ru: Информация о публичном ключе

en: Public Key file
ru: Файл публичного ключа

en: Public _IP:
ru: Публичный _IP:

en: Public key authentication
ru: Аутентификация публичного ключа

en: Public key file
ru: Файл публичного ключа

en: Publish status (note: everyone may watch you)
ru: Публичный статус (замечание: любой может видеть вас)

en: Punjabi
ru: Панджаби

en: Purple Person
ru: Персона Purple

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
ru: D-BUS сервер Purple'а не запускается по причине, указанной ниже

en: Question dialog
ru: Диалоговое окно с вопросом

en: Quiet
ru: Тихо

en: Quieter
ru: Тихо-тихо

en: Quietest
ru: Едва слышно

en: R_aise conversation window
ru: _Поднимать окно беседы

en: Raise psychic conversations
ru: Поднять экстрасенсорные общения

en: Raw
ru: Необработанный

en: Re-enable
ru: Включить повторно

en: Re-enable Account
ru: Повторно включить учётную запись

en: Re-initializing Stream
ru: Повторная инициализация потока

en: Re-read gtkrc files
ru: Повторно прочитать файлы gtkrc

en: Real Name
ru: Настоящее имя

en: Real Name: 	%s
ru: Настоящее имя: 	%s

en: Real name
ru: Настоящее имя

en: Really delete certificate for %s?
ru: Действительно удалить сертификат для %s?

en: Realm
ru: Сфера

en: Received
ru: Получено

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
ru: Получен публичный ключ %s. Хотите принять этот публичный ключ?

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
ru: Получен публичный ключ %s. Локальная копия не совпадает с этим ключом. Всё ещё хотите принять этот публичный ключ?

en: Received Message Name Color
ru: Цвет имени полученного сообщения

en: Received Messages
ru: Полученные сообщения

en: Received invalid data on connection with server
ru: При соединении с сервером получены неверные данные

en: Receiving
ru: Получение

en: Recipient Unavailable
ru: Получатель недоступен

en: Reconnect
ru: Переустановить соединение

en: Recurring
ru: Повторение

en: Region
ru: Регион

en: Register
ru: Зарегистрировать

en: Register New Account at %s
ru: Зарегистрировать новую учётную запись на %s

en: Register New XMPP Account
ru: Зарегистрировать новую учётную запись XMPP

en: Registration Error
ru: Ошибка регистрации

en: Registration Failed
ru: Не удалось выполнить регистрацию

en: Registration Required
ru: Требуется регистрация

en: Registration Successful
ru: Регистрация завершена успешно

en: Registration error
ru: Ошибка регистрации

en: Registration from %s successfully removed
ru: Регистрация от %s успешно удалена

en: Registration of %s@%s successful
ru: Регистрация %s@%s завершена успешно

en: Registration to %s successful
ru: Регистрация в %s успешна

en: Reject
ru: Отвергнуть

en: Relaxed
ru: Расслабленный

en: Relay Server (TURN)
ru: Реле сервер (TURN)

en: Release Notification
ru: Уведомление о выпуске

en: Relieved
ru: Облегчённый

en: Remaining
ru: Осталось

en: Remember pass_word
ru: З_апомнить пароль

en: Remember password
ru: Запомнить пароль

en: Remorseful
ru: Угрызаемый совестью

en: Remote Connection Failed
ru: Не удалось установить удалённое соединение

en: Remote Server Not Found
ru: Удалённый сервер не найден

en: Remote Server Timeout
ru: Истекло время ожидания удалённого сервера

en: Remote disconnected
ru: Соединение разорвано

en: Remote host closed connection.
ru: Удалённый узел разорвал соединение.

en: Remotely Stored Buddy List
ru: Сохраняемый удалённо список собеседников

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Al_l
ru: Удалить _все

en: Remove Buddy
ru: Удалить собеседника

en: Remove Buddy List window transparency on focus
ru: Убирать прозрачность окна списка собеседников в фокусе

en: Remove Chat
ru: Удалить чат

en: Remove Contact
ru: Удалить контакт

en: Remove Custom Icon
ru: Удалить собственную иконку

en: Remove Group
ru: Удалить группу

en: Remove IM window transparency on focus
ru: Убирать прозрачность окна беседы в фокусе

en: Remove on switch to conversation ta_b
ru: Удалять при переключении на _вкладку беседы

en: Remove when _typing in conversation window
ru: Удалять при _наборе сообщения в окне беседы

en: Remove when a _message gets sent
ru: Удалять при отпр_авке сообщения

en: Remove when conversation window _gains focus
ru: Удалять, когда окно беседы оказывается в ф_окусе

en: Remove when conversation window _receives click
ru: Удалять, когда окно беседы получает _щелчок

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
ru: Удаление этого контакта удалит также все контактные данные, с ним связанные

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
ru: Удаление этой группы приведёт к удалению всех собеседников, что в ней состоят

en: Rename
ru: Переименовать

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
ru: Замещает текст в исходящих сообщениях в соответствии с правилами, определёнными пользователем.

en: Reply time from %s: %lu seconds
ru: Время ответа от %s: %lu секунд

en: Report Idle time
ru: Сообщать время бездействия

en: Request Dialog
ru: Диалог запроса

en: Requesting %s's attention...
ru: Прошу внимания %s...

en: Require encryption
ru: Требовать шифрование

en: Required parameters not passed in
ru: Требуемые параметры не переданы

en: Reset
ru: Сброс

en: Reset Formatting
ru: Восстановить форматирование

en: Reset IM Key
ru: Сбросить ключ IM

en: Reset Permanent
ru: Сбросить перманентно

en: Reset Private Channel
ru: Сбросить личный канал

en: Reset Secret Channel
ru: Сбросить секретный канал

en: Reset Topic Restriction
ru: Сбросить ограничение темы

en: Resize incoming custom smileys
ru: _Изменить размер неродных смайликов

en: Resolver process exited without answering our request
ru: Решающий процесс вышел без ответа на наш запрос

en: Resource
ru: Ресурс

en: Resource Conflict
ru: Конфликт ресурсов

en: Resource Constraint
ru: Недостаток ресурсов

en: Response Probability:
ru: Вероятность отклика:

en: Restless
ru: Беспокойный

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
ru: Ограничивает количество бесед в окне, с возможностью разделения мгновенных сообщений и чатов.

en: Restricted XML
ru: Ограниченный XML

en: Resubscribe
ru: Подписаться повторно

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
ru: Не удалось возобновить прерванную сессию. Нажмите "Переустановить соединение" для создания нового соединения.

en: Resuming session
ru: Возобновление сессии

en: Ret_urns from away
ru: Во_звращается

en: Retired Crazy Patch Writers
ru: Одержимые писатели заплаток, отошедшие от дел

en: Retired Developers
ru: Разработчики, отошедшие от дел

en: Retrieve subscriptions from server
ru: Загрузить подписки с сервера

en: Retrieving...
ru: Загрузка...

en: Returned from being away
ru: Вернулся

en: Returned from being idle
ru: Перестал бездействовать

en: Returns from away
ru: Возвращается

en: Right
ru: Справа

en: Right Vertical
ru: Справа вертикально

en: Right click for more options.
ru: Щёлкните правой кнопкой мыши для доступа к другим параметрам.

en: Right mouse button
ru: Правая кнопка мыши

en: Right-click for more unread messages...
ru: Щёлкните правой кнопкой мыши для чтения других непрочитанных сообщений...

en: Robot
ru: Робот

en: Rockin'
ru: Качающийся

en: Role
ru: Должность

en: Roles:
ru: Роли:

en: Romanian
ru: Румынский

en: Room Configuration Error
ru: Ошибка настройки комнаты

en: Room List
ru: Список комнат

en: Room _List
ru: _Список комнат

en: Roomlist
ru: Список комнат

en: Run the command in a terminal
ru: Выполнить команду в терминале

en: Russian
ru: Русский

en: SASL authentication failed
ru: Аутентификация SASL провалилась

en: SASL authentication failed: %s
ru: Аутентификация SASL не удалась: %s

en: SASL authentication failed: Initializing SASL failed.
ru: Аутентификация SASL не удалась: Не удалась инициализация SASL

en: SASL authentication failed: No worthy authentication mechanisms found.
ru: Аутентификация SASL не удалась: не найдено достойного механизма аутентификации.

en: SASL authentication failed: No worthy mechanisms found
ru: Аутентификация SASL не удалась: Не найдено достойных механизмов

en: SASL authentication failed: Server does not support SASL authentication.
ru: Аутентификация SASL не удалась: Сервер не поддерживает SASL аутентификацию.

en: SASL error: %s
ru: Ошибка SASL: %s

en: SILC Protocol Plugin
ru: Модуль протокола SILC

en: SIP connect server not specified
ru: Сервер соединения SIP не указан

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
ru: Имена пользователей SIP не могут содержать пробелы или символы @

en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
ru: Модуль протокола SIP/SIMPLE

en: SSL Certificate Error
ru: Ошибка SSL-сертификата

en: SSL Certificate Verification
ru: Проверка SSL-сертификата

en: SSL Connection Failed
ru: Не удалось установить SSL-соединение

en: SSL FAQs
ru: SSL ЧаВо

en: SSL Handshake Failed
ru: SSL-рукопожатие не удалось

en: SSL Host Certificate
ru: Сертификат SSL Host

en: SSL Peers Cache
ru: Временное хранилище приоритетов SSL

en: SSL Servers
ru: SSL-серверы

en: SSL peer presented an invalid certificate
ru: SSL-пэр представил неверный сертификат

en: SSL support unavailable
ru: Поддержка SSL недоступна

en: ST_UN server:
ru: _STUN сервер:

en: S_end To
ru: _Адресат

en: S_hortcut text:
ru: Текст сочетания клави_ш:

en: Sa_ve and Use
ru: Сохранить _и применить

en: Sad
ru: Печальный

en: Sametime Administrator Announcement
ru: Объявление текущего администратора

en: Sarcastic
ru: Саркастический

en: Satisfied
ru: Удовлетворённый

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Buddylist...
ru: Сохранить список собеседников...

en: Save Conversation
ru: Сохранить беседу

en: Save Debug Log
ru: Сохранить отладочную информацию в журнал

en: Save File
ru: Сохранить файл

en: Save File...
ru: Сохранить файл...

en: Save Icon
ru: Сохранить значок

en: Save Icon As...
ru: Сохранить значок как...

en: Save Image
ru: Сохранить изображение

en: Save and Use
ru: Сохранить и применить

en: Save buddylist to file...
ru: Сохранить список собеседников в файл...

en: Save buddylist...
ru: Сохранить список собеседников...

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
ru: Сохранить сообщения, отправленные пользователю "не в сети", как правило.

en: Save offline messages in pounce
ru: Сохранить сообщения "не в сети" в правило

en: Save password
ru: Сохранить пароль

en: Saved Statuses
ru: Сохранённые статусы

en: Saved statuses...
ru: Сохранённые статусы...

en: Saved...
ru: Сохранённый...

en: Score Editor Path
ru: Путь редактора очков

en: Scroll/Search:
ru: Прокрутить/Найти

en: Search
ru: Искать

en: Search Directory
ru: Поиск в каталоге

en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: Search for Users...
ru: Искать пользователей...

en: Search for XMPP users
ru: Искать пользователей XMPP

en: Search for a user
ru: Искать пользователя

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Search results for '%s'
ru: Результаты поиска для '%s'

en: Secure File Transfer
ru: Безопасная передача файлов

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
ru: Протокол Secure Internet Live Conferencing (SILC)

en: See Other Host
ru: Обратитесь к другому узлу

en: Select Background Color
ru: Выбрать цвет фона

en: Select Buddy
ru: Выбрать собеседника

en: Select Buddy Icon
ru: Выбрать иконку собеседника

en: Select Color
ru: Выберите цвет

en: Select Color for %s
ru: Выберите цвет для %s

en: Select Folder...
ru: Выбрать папку...

en: Select Font
ru: Выбрать шрифт

en: Select Font for %s
ru: Выберите шрифт для %s

en: Select Interface Font
ru: Выберите шрифт

en: Select Notes Address Book
ru: Выберите адресную книгу замечаний

en: Select Sound File...
ru: Выбрать звуковой файл...

en: Select Text Color
ru: Выбрать цвет текста

en: Select User
ru: Выберите пользователя

en: Select a PEM certificate
ru: Выбрать PEM-сертификат

en: Select a Resource
ru: Выбрать ресурс

en: Select a chat for buddy: %s
ru: Выберите чат для собеседника: %s

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
ru: Выберите конференцию из списка ниже, чтобы послать приглашение пользователю %s. Выберите "Создать новую конференцию" если вы хотите пригасить этого пользователя в новую конференцию.

en: Select a conference server to query
ru: Выберите сервер конференций для опроса

en: Select a file
ru: Выбрать файл

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
ru: Ниже выберите персону из адресной книги или добавьте новую персону.

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
ru: Выберите персону из адресной книги, к которой следует добавить этого собеседника, или создайте новую персону.

en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
ru: Из списка ниже выберите тему, которую вы хотели бы использовать.
    Новые темы можно установить перетаскиванием их в список тем.

en: Select a user directory to search
ru: Выберите каталог пользователей для поиска

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
ru: Выберите все учётные записи, собеседники которых должны быть добавлены автоматически.

en: Select an XMPP server to query
ru: Выберите XMPP сервер для опроса

en: Select an action
ru: Выбрать действие

en: Select color
ru: Выбрать цвет

en: Select correct user
ru: Выберите корректного пользователя

en: Select plugin to install
ru: Выберите модуль для установки

en: Select the debug filter level.
ru: Выберите уровень фильтра отладки.

en: Selecting this disables graphical emoticons.
ru: Выключить смайлики.

en: Send Attention
ru: Обратить внимание

en: Send Button
ru: Кнопка отправки

en: Send Email
ru: Отправить email

en: Send File
ru: Отправить файл

en: Send IM...
ru: Отправить мгновенное сообщение...

en: Send Instant Message
ru: Послать мгновенное сообщение

en: Send Message
ru: Отправить сообщение

en: Send TEST Announcement
ru: Послать ТЕСТОВОЕ извещение

en: Send To
ru: Адресат

en: Send a _message
ru: Отправить _сообщение

en: Send a message
ru: Отправить сообщение

en: Send and receive raw XMPP stanzas.
ru: Отправлять и получать прямые XMPP строфы.

en: Send image file
ru: Отправить файл изображения

en: Sender
ru: Отправитель

en: Sending
ru: Отправка

en: Sending Handshake
ru: Отправка рукопожатия

en: Sends a _message
ru: Отправляет сооб_щение

en: Sends a message
ru: Отправляет сообщение

en: Senior Contributor/QA
ru: Старший сотрудник/контроль качества

en: Sent
ru: Отправлено

en: Sent Message Name Color
ru: Цвет имени отправленного сообщения

en: Sent Messages
ru: Отправленные сообщения

en: Sent a message
ru: Отправил сообщение

en: Separate IM and Chat windows
ru: Отдельные окна мгновенных сообщений и чатов

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
ru: Разделять окна мгновенных сообщений и чатов при расположении по количеству

en: Serbian
ru: Сербский

en: Serbian Latin
ru: Сербская латынь

en: Serious
ru: Серьёзный

en: Server
ru: Сервер

en: Server Information
ru: Информация о сервере

en: Server Instructions: %s
ru: Инструкции сервера: %s

en: Server Overloaded
ru: Сервер перегружен

en: Server Statistics
ru: Статистика сервера

en: Server address
ru: Адрес сервера

en: Server closed the connection
ru: Сервер закрыл соединение

en: Server does not exist
ru: Сервер не существует

en: Server does not support service discovery
ru: Сервер не поддерживает просмотр служб

en: Server does not use any supported authentication method
ru: Сервер не использует ни одного поддерживаемого метода аутентификации

en: Server doesn't support blocking
ru: Сервер не поддерживает блокировку

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
ru: Сервер может потребовать аутентификацию простым текстом поверх незашифрованного потока

en: Server name request
ru: Запрос имени сервера

en: Server port
ru: Порт сервера

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
ru: Сервер требует TLS/SSL, но поддержка TLS/SSL не была найдена.

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
ru: Сервер требует аутентификацию простым текстом через нешифрованный поток

en: Server signoff
ru: Отключиться от сервера

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
ru: Сервер думает, что аутентификация завершена, но клиент так не считает

en: Service Discovery
ru: Просмотр служб

en: Service Unavailable
ru: Служба недоступна

en: Set
ru: Установить

en: Set Account Idle Time
ru: Установить время бездействия учётной записи

en: Set Alias
ru: Задать псевдоним

en: Set Autoaccept Setting
ru: Настроить автоматический приём

en: Set Custom Icon
ru: Установить собственную иконку

en: Set Custom Icon...
ru: Установить собственный значок...

en: Set IM Password
ru: Установить IM пароль

en: Set Idle Time for All Accounts
ru: Установить время бездействия для всех учётных записей

en: Set Nickname...
ru: Установить псевдоним...

en: Set Permanent
ru: Установить перманентно

en: Set Private Channel
ru: Установить личный канал

en: Set Secret Channel
ru: Установить секретный канал

en: Set Topic Restriction
ru: Установить ограничение темы

en: Set URGENT for the terminal window.
ru: Установить подсказку СРОЧНО для окна терминала.

en: Set User Info
ru: Установить информацию о пользователе

en: Set User Info...
ru: Установить пользовательскую информацию...

en: Set User Limit
ru: Установить предел количества пользователей

en: Set User Nickname
ru: Установить псевдоним пользователя

en: Set _Mood...
ru: Выставить _настроение...

en: Set as buddy icon
ru: Установить в качестве значка собеседника

en: Set privacy for:
ru: Установить конфиденциальность для:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
ru: Установить предел количества пользователей на канале. Установите в ноль для сброса предела количества пользователей.

en: Set window manager "_URGENT" hint
ru: Установить подсказку "С_РОЧНО" оконного менеджера

en: Shocked
ru: Шокированный

en: Shortcut
ru: Сочетание клавиш

en: Shortcut Text
ru: Текст сочетания клавиш

en: Shortcuts
ru: Ярлыки

en: Shortcuts for starting Pidgin
ru: Ярлыки для запуска Pidgin

en: Shorten URLs in messages using TinyURL
ru: Короткие адреса в сообщениях при использовании TinyURL

en: Show
ru: Показывать

en: Show All
ru: Показать всё

en: Show Buddy _List
ru: Показать список _собеседников

en: Show Custom Smileys
ru: Показать разные смайлики

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
ru: Показывать мгновенные сообщения и чаты в окнах с _вкладками

en: Show Idle Time
ru: Показывать время бездействия

en: Show Offline Buddies
ru: Показывать собеседников не в сети

en: Show Public Key
ru: Показать публичный ключ

en: Show Timestamps
ru: Показывать время сообщений

en: Show When Offline
ru: Показывать, когда не в сети

en: Show _detailed information
ru: Показывать _подробную информацию

en: Show _elapsed time for unread conversations in messaging menu
ru: Показывать, сколько _времени не прочитаны сообщения в меню сообщений

en: Show _formatting on incoming messages
ru: Показывать _форматирование во входящих сообщениях

en: Show close b_utton on tabs
ru: Показывать _кнопку закрытия на вкладках

en: Show dates in...
ru: Показывать дату...

en: Show number of _unread messages for conversations in messaging menu
ru: Показывать количество _непрочитанных сообщений к диалогам в меню сообщений

en: Show number of unread _messages on launcher icon
ru: Показывать количество непрочитанных сообщений на значке запуска

en: Show number of unread co_nversations on launcher icon
ru: Показывать количество непрочитанных б_есед на значке запуска

en: Show status to:
ru: Показать статус для:

en: Show when offline
ru: Показывать, когда не в сети

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
ru: Показывает записи недавних бесед в новых беседах.

en: Shy
ru: Застенчивый

en: Si_gns on
ru: _Входит

en: Sick
ru: Больной

en: Signals Test
ru: Проверка сигналов

en: Signed off
ru: Вышел из сети

en: Signed on
ru: Вошёл в сеть

en: Signs o_ff
ru: В_ыходит

en: Signs off
ru: Выходит

en: Signs on
ru: Входит

en: Silence threshold:
ru: Порог тишины:

en: Simple Plugin
ru: Простой модуль

en: Simplified Chinese
ru: Упрощённый китайский

en: Sindhi
ru: Синдхи

en: Single-use Certificate Verification
ru: Проверка одноразового сертификата

en: Sinhala
ru: Сингальский

en: Size
ru: Размер

en: Sleepy
ru: Сонный

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Small
ru: Маленький

en: Smaller versions of the default smileys
ru: Уменьшенные смайлики

en: Smile!
ru: Смайлик!

en: Smiley
ru: Смайлик

en: Smiley Theme:
ru: Тема смайликов:

en: Someone says your name in a chat
ru: Кто-то произносит ваше имя в чате

en: Someone says your username in chat
ru: Кто-то произносит ваше имя пользователя в чате

en: Someone speaks in a chat
ru: Кто-то говорит в чате

en: Sort
ru: Сортировать

en: Sound Command
    (%s for filename)
ru: Звуковая команда
    (%s для имени файла)

en: Sound Events
ru: Звуковые события

en: Sound Method
ru: Метод воспроизведения звука

en: Sound Options
ru: Параметры звука

en: Sound Preferences
ru: Настройки звука

en: Sound Selection
ru: Выбор звука

en: Sound Theme:
ru: Звуковая тема:

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
ru: _Команда воспроизведения звука:
    (%s для имени файла)

en: Sounds
ru: Звуки

en: Sounds when conversation has _focus
ru: Звуки, когда окно беседы в _фокусе

en: Sounds when conversation has focus
ru: Звуки при активном окне беседы

en: Spanish
ru: Испанский

en: Speakers
ru: Колонки

en: Specify a hostname
ru: Укажите имя компьютера

en: Speed
ru: Скорость

en: Speed:
ru: Скорость:

en: Spellchecking Support
ru: Поддержка проверки орфографии

en: Spontaneous
ru: Спонтанный

en: Spooky
ru: Призрак

en: Start Menu
ru: Меню кнопки ''Пуск''

en: Started typing
ru: Начал печатать

en: Starting Services
ru: Запуск служб

en: Starting transfer of %s from %s
ru: Запуск передачи %s от %s

en: Starts _typing
ru: Начинает н_абор сообщения

en: Starts typing
ru: Начинает набор сообщения

en: Startup
ru: Загрузка

en: State
ru: Область

en: Statistics Configuration
ru: Настройка статистики

en: Status
ru: Статус

en: Status / Idle
ru: Статус / Бездействие

en: Status Icon Theme:
ru: Тема значков статуса:

en: Status Icons
ru: Иконки статуса

en: Status Selector
ru: Выбор статуса

en: Status Text
ru: Текст статуса

en: Status at Startup
ru: Статус при запуске

en: Status for %s
ru: Статус для %s

en: Status to a_pply at startup:
ru: _Применить при запуске статус:

en: Status:
ru: Статус:

en: Statuses
ru: Статусы

en: Stop
ru: Остановить

en: Stopped Typing
ru: Прекратил набор сообщения

en: Stopped typing
ru: Остановил печатание

en: Stops t_yping
ru: Прекращает набо_р сообщения

en: Stops typing
ru: Прекращает набор сообщения

en: Store notes on particular buddies.
ru: Сохраняет заметки об отдельных собеседниках.

en: Stored Image
ru: Сохранённое изображение

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
ru: Сохранённое изображение. (это предстоит сделать)

en: Stream Error
ru: Ошибка потока

en: Street Address
ru: Адрес

en: Stressed
ru: В стрессе

en: Strikethrough
ru: Перечёркнутый

en: Strong
ru: Сильный

en: Subject
ru: Тема

en: Subscription
ru: Подписка

en: Subscription Required
ru: Требуется подписка

en: Substatus
ru: Подстатус

en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
ru: Поддержка проверки орфографии.  (Для установки требуется Интернет-соединение)

en: Supported debug options are: plugins version
ru: Поддерживаемые параметры отладки: версии плагинов

en: Supported debug options are: plugins, version
ru: Поддерживаемые параметры отладки: плагины, версии

en: Supports
ru: Поддерживается

en: Surprised
ru: Удивлённый

en: Swahili
ru: Суахили

en: Swedish
ru: Шведский

en: Synchronize List with Server
ru: Синхронизировать со списком с сервера

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
ru: Синтаксическая ошибка:  Вы ввели неверное количество аргументов для этой команды.

en: System Log
ru: Системный журнал

en: System Messages
ru: Системные сообщения

en: System Shutdown
ru: Выключение системы

en: System Tray Icon
ru: Значок системного лотка

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
ru: Системные события будут отмечаться только если включена настройка "Отмечать все изменения статуса в системном журнале".

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
ru: T.M.Thanh и команда Gnome-Vi

en: TLS/SSL Versions
ru: Версии TLS/SSL

en: TUV
ru: ШЩЪЫ

en: T_CP Port:
ru: T_CP порт:

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Tatar
ru: Татарский

en: Tcl Plugin Loader
ru: Загрузчик модулей Tcl

en: Telephone
ru: Телефон

en: Telephone Number
ru: Номер телефона

en: Telugu
ru: Телугу

en: Temporarily Hide From
ru: Временно скрыться от

en: Temporary Authentication Failure
ru: Временная ошибка аутентификации

en: Terminal
ru: Терминал

en: Test
ru: Тест

en: Test plugin IPC support, as a client.
ru: Тестовый модуль поддержки IPC в качестве клиента.

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
ru: Тестовый модуль поддержки IPC в качестве клиента. Определяет местонахождение серверного модуля и вызывает зарегистрированные команды.

en: Test plugin IPC support, as a server.
ru: Тестовый модуль поддержки IPC в качестве сервера.

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
ru: Тестовый модуль поддержки IPC в качестве сервера. Регистрирует команды IPC.

en: Test to see that all signals are working properly.
ru: Проверяет, все ли сигналы работают исправно.

en: Test to see that all ui signals are working properly.
ru: Проверяет, все ли сигналы интерфейса пользователя работают исправно.

en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
ru: Проверяет шифры, поставляемые с libpurple.

en: Tests to see that most things are working.
ru: Проверяет, всё ли работает.

en: Text Replacements
ru: Замещение текста

en: Text replacement
ru: Замещение текста

en: Thai
ru: Тайский

en: Thankful
ru: Благодарный

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
ru: Этот собеседник не такого же протокола, как этот чат.

en: That command doesn't work on this protocol.
ru: Эта команда не работает с этим протоколом.

en: That command only works in IMs, not chats.
ru: Эта команда работает только в мгновенных сообщениях, не в чатах.

en: That command only works in chats, not IMs.
ru: Эта команда работает только в чатах, не в мгновенных сообщениях.

en: That file already exists
ru: Такой файл уже существует

en: The %s buddy is not present in the network
ru: Собеседник %s не присутствует в сети

en: The %s buddy is not trusted
ru: Собеседник %s не проверен

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
ru: Был выбран проводник "Другой", но команда не была задана.

en: The BOSH connection manager terminated your session.
ru: Управление соединениями BOSH прервало ваш сеанс.

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
ru: Наименее плохой модуль протокола IRC

en: The IRC server received a message it did not understand.
ru: Сервер IRC не понял полученное сообщение.

en: The IRC server's local time is:
ru: Локальное время сервера IRC:

en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
ru: Модуль музыкальной переписки позволяет нескольким пользователям одновременно работать над кусочком мелодии путём редактирования общих данных в реальном времени.

en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
ru: Модуль протокола SIP/SIMPLE

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will automatically rejoin the chat when the account reconnects.
ru: Учётная запись была отсоединена и вы больше не в этом чате. Вы будете автоматически переподключены к нему, когда учётная запись подключится.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
ru: Учётная запись была отсоединена и вы больше не в чате. Вы будете автоматически подключены к чату, когда пересоединится учётная запись.

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
ru: Протокол учётной записи нельзя изменить, пока вы соединены с сервером.

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
ru: Имя пользователя учётной записи нельзя изменить, пока вы соединены с сервером.

en: The background color for the buddy list
ru: Цвет фона для списка собеседников

en: The background color of a collapsed group
ru: Цвет фона для свёрнутой группы

en: The background color of a contact or chat
ru: Цвет фона контакта или переписки

en: The background color of an expanded group
ru: Цвет фона развёрнутой группы

en: The browser command "%s" is invalid.
ru: Команда запуска проводника "%s" неверна.

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
ru: Собеседник с <i>наибольшими очками</i> - это тот собеседник, который будет иметь приоритет в контакте.

en: The call has been terminated.
ru: Звонок был прерван.

en: The certificate chain presented is invalid.
ru: Предоставленная цепочка сертификатов некорректна.

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
ru: Вместо этого сертификат утверждает, что он от "%s". Это может означать, что вы подключены не к той услуге, к которой думаете.

en: The certificate for %s could not be validated.
ru: Сертификат для %s не может быть подтверждён.

en: The certificate has been revoked.
ru: Сертификат был аннулирован.

en: The certificate has expired and should not be considered valid.  Check that your computer's date and time are accurate.
ru: Срок сертификата истёк и его больше нельзя считать действительным.  Проверьте правильность времени и даты на вашем компьютере.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
ru: Сертификат не является доверенным, потому что сейчас нет других доверенных сертификатов, которые могли бы подтвердить этот

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
ru: Сертификат ещё не подтверждён.  Проверьте правильность даты и времени на вашем компьютере.

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
ru: Сертификат является самоподписанным и не может быть автоматически проверен.

en: The certificate presented is not issued to this domain.
ru: Предоставленный сертификат выдан не для этого домена.

en: The color to use for the typing notification
ru: Цвет, использующийся для шрифта уведомления о наборе

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
ru: Команда, используемая для обработки "aim" URL, если включено.

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
ru: Команда, используемая для обработки "gg" URL, если включено.

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
ru: Команда, используемая для обработки "icq" URL, если включено.

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
ru: Команда, используемая для обработки "irc" URL, если включено.

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
ru: Команда, используемая для обработки "sip" URL, если включено.

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
ru: Команда, используемая для обработки "xmpp" URL, если включено.

en: The default Pidgin buddy list theme
ru: Тема списка собеседников по умолчанию

en: The default Pidgin sound theme
ru: Звуковая тема по умолчанию

en: The default Pidgin status icon theme
ru: Тема значков статуса по умолчанию

en: The evolution executable was not found in the PATH.
ru: Исполняемый файл evolution не был найден в PATH.

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
ru: Файл '%s' слишком велик для %s.  Пожалуйста, попробуйте картинку поменьше.

en: The file was saved as %s.
ru: Файл был сохранён как %s.

en: The following are the results of your search
ru: Следующее является результатами вашего поиска

en: The following error has occurred loading %s: %s
ru: Произошла следующая ошибка при загрузке %s: %s

en: The following error has occurred:
ru: Произошла следующая ошибка:

en: The following plugins will be unloaded.
ru: Следующие модули будут выгружены.

en: The font to use for the typing notification
ru: Шрифт, использующийся для набора уведомления

en: The handler for "aim" URLs
ru: Обработчик для "aim" URL

en: The handler for "gg" URLs
ru: Обработчик для "gg" URL

en: The handler for "icq" URLs
ru: Обработчик для "icq" URL

en: The handler for "irc" URLs
ru: Обработчик для "irc" URL

en: The handler for "sip" URLs
ru: Обработчик для "sip" URL

en: The handler for "xmpp" URLs
ru: Обработчик для "xmpp" URL

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
ru: Идентификатор '%s' не совпадает ни с одной группой адресной книги замечаний в вашем временном сообществе.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
ru: Идентификатор '%s' не совпадает ни с одним пользователем в вашем временном сообществе.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
ru: Идентификатор '%s' не совпадает ни с одним пользователем в вашем временном сообществе. Эта запись будет удалена из вашего списка собеседников.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
ru: Идентификатор '%s' вероятно может ссылаться на любую группу следующей адресной книги замечаний. Пожалуйста, выберите корректную группу из списка ниже, чтобы добавить её в ваш список собеседников.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
ru: Идентификатор '%s' может ссылаться на любого из следующих пользователей. Выберите из списка ниже одного из них для добавления его в список собеседников.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
ru: Идентификатор '%s' может ссылаться на любого из следующих пользователей. Вы можете добавить этих пользователей в список собеседников или отправить им сообщения с помощью кнопок действия ниже.

en: The installer is already running.
ru: Установщик уже запущен.

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
ru: Внешний вид значков, имени и статуса списка собеседников

en: The message is too large.
ru: Сообщение слишком велико.

en: The nickname "%s" is already being used.
ru: Псевдоним "%s" уже используется.

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
ru: Модуль сейчас не может быть выгружен, но будет выключен при следующем запуске.

en: The remote user is not present in the network any more
ru: Удалённый пользователь больше не присутствует в сети

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
ru: Удалённый пользователь ожидает согласования ключей на:
    Удалённый узел: %s
    Удалённый порт: %d

en: The required fields are underlined.
ru: Обязательные поля подчёркнуты.

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
ru: Требуемый модуль %s не был найден. Установите этот модуль и попытайтесь снова.

en: The required plugin %s was unable to load.
ru: Не удалось загрузить требуемый модуль %s.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
ru: Остальные сообщения будут сохранены как правила. Вы можете их изменить или удалить в диалоговом окне `Правила для собеседников'

en: The selected account is not online.
ru: Выбранная учётная запись не в сети.

en: The selected file is not a valid plugin.
ru: Выбранный файл не является допустимым модулем.

en: The server could not access the directory
ru: Сервер не смог получить доступ к каталогу

en: The server is unavailable; try again later
ru: Сервер недоступен; повторите попытку позже

en: The specified word already exists in the correction list.
ru: Указанное слово уже присутствует в списке исправлений.

en: The text information for a buddy's status
ru: Текстовая информация для статуса собеседника

en: The text information for when a buddy has an unread message
ru: Текстовая информация, когда у собеседника есть непрочитанные сообщения

en: The text information for when a buddy is away
ru: Текстовая информация, когда собеседник отошёл

en: The text information for when a buddy is idle
ru: Текстовая информация, когда собеседник бездействует

en: The text information for when a buddy is offline
ru: Текстовая информация, когда собеседник не в сети

en: The text information for when a buddy is online
ru: Текстовая информация, когда собеседник в сети

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
ru: Текстовая информация, когда в переписке есть непрочитанные сообщения, в которых упоминается ваш псевдоним

en: The text information for when a contact is expanded
ru: Текстовая информация, когда контакт развёрнут

en: The text information for when a group is collapsed
ru: Текстовая информация, когда группа свёрнута

en: The text information for when a group is expanded
ru: Текстовая информация, когда группа развёрнута

en: The text-shortcut for the smiley
ru: Текстовый вариант смайлика

en: The topic for %s is: %s
ru: Тема для %s: %s

en: The topic is: %s
ru: Тема: %s

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
ru: Программа удаления не может найти данные Pidgin в реестре.$\rПохоже, это приложение установил другой пользователь.

en: The user has blocked you
ru: Пользователь заблокировал вас

en: The user is either offline or you are blocked
ru: Пользователь не в сети или заблокировал вас

en: Theme Selections
ru: Выборы тем

en: Theme failed to copy.
ru: Не удалось скопировать тему.

en: Theme failed to load.
ru: Не удалось загрузить тему.

en: Theme failed to unpack.
ru: Не удалось распаковать тему.

en: Themes
ru: Темы

en: There are no protocol plugins installed.
ru: Модули протоколов не установлены.

en: There are no users matching your search criteria.
ru: Нет пользователей, соответствующих критериям поиска.

en: There is no MOTD associated with this connection.
ru: Нет MOTD, соотнесённого с этим соединением.

en: There is no Message of the Day associated with this connection
ru: Нет сообщения дня, соотнесённого с этим соединением

en: There is no application configured to open this type of file.
ru: Нет приложения, сопоставленного этому типу файла.

en: There was a conflict in running the command:
ru: Произошёл конфликт при выполнении команды:

en: Thirsty
ru: Жаждущий

en: This chat name is already in use
ru: Это название чата уже используется

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
ru: Эта конференция была закрыта. Больше не может быть отправлено ни одного сообщения.

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
ru: Эта ознакомительная версия не позволяет входить одновременно более, чем десяти пользователям

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
ru: Эта информация видна всем контактам из вашего списка контактов, так что выберите что-то приблизительное.

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
ru: Это действительно замечательный модуль, который делает множество вещей:
    - Сообщает вам, кто написал эту программу, когда вы входите
    - Переворачивает весь приходящий текст
    - Отправляет сообщение пользователям из вашего списка сразу после их подключения

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
ru: Так будет выглядеть текст ваших сообщений с использованием протоколов, поддерживающих форматирование.

en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
ru: Этот модуль позволяет пользователю изменять форматы времени сообщений для бесед и журналов.

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
ru: Этот модуль не может быть загружен, потому что он построена без поддержки X11.

en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
ru: Этот модуль включает варьируемую альфа-прозрачность окон бесед и списка собеседников.

en: This plugin has not defined an ID.
ru: Этот модуль не имеет ID.

en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
ru: Этот модуль прячет сообщения подсоединения/обособления в больших комнатах, кроме тех пользователей, которые активно принимают участие в общении.

en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
ru: Этот модуль полезен для отладки XMPP серверов или клиентов.

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
ru: Этот модуль полезен для регистрации с базовыми транспортными или другими XMPP службами.

en: This protocol does not support chat rooms.
ru: Этот протокол не поддерживает чаты.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
ru: Этот протокол не поддерживает получение общего доменного имени.

en: This protocol does not support setting a public alias.
ru: Этот протокол не поддерживает установку общего доменного имени.

en: This room is not capable of being configured
ru: Эта комната не имеет возможности настройки

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
ru: Этот смайлик выключен, потому что для этой эмоции существует свой смайлик:
     %s

en: This theme has no available smileys.
ru: Эта тема не имеет доступных смайликов.

en: Thread creation failure: %s
ru: Ошибка создания нити: %s

en: Threshold:
ru: Пороговая величина:

en: Time Elapsed:
ru: Прошло времени:

en: Time Remaining:
ru: Осталось времени:

en: Time Response
ru: Отклик времени

en: Timeout during key agreement
ru: Истекло время ожидания во время согласования ключей

en: Timestamp
ru: Отметка времени

en: Timestamp Format Options
ru: Параметры формата времени

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Timezone (UTC)
ru: Часовой пояс (UTC)

en: TinyURL (or other) address prefix
ru: Приставка адреса TinyURL (или другого)

en: TinyURL for above: %s
ru: TinyURL для вышеуказанного: %s

en: TinyURL plugin
ru: Модуль TinyURL

en: Tired
ru: Усталый

en: Title
ru: Название

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
ru: Название уже используется. Вы должны выбрать уникальное название.

en: To
ru: Для

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
ru: Чтобы добавить собеседника, вы должны импортировать его публичный ключ. Нажмите "Импортировать..." для импортирования публичного ключа.

en: Toaster plugin
ru: Модуль уведомлений

en: Toggle Tag
ru: Обратить пометку

en: Top
ru: Вверху

en: Topic
ru: Тема

en: Topic for %s set by %s at %s on %s
ru: %s в %s, %s установил тему для %s

en: Topic too long
ru: Тема слишком велика

en: Topic:
ru: Тема:

en: Tor/Privacy (SOCKS5)
ru: Tor/Конфиденциальность (SOCKS5)

en: Total Buddies
ru: Всего собеседников

en: Total log size:
ru: Общий размер журналов:

en: Traditional Chinese
ru: Традиционный китайский

en: Transfer of file %s complete
ru: Передача файла %s завершена

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
ru: Передача файла <A HREF="file://%s">%s</A> завершена

en: Transparency
ru: Прозрачность

en: Trillian
ru: Триллиан

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
ru: Верно, если команде, объявленной в ключе "command", нужно обращаться по "aim" адресам.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
ru: Верно, если команде, объявленной в ключе "command", нужно обращаться по "gg" адресам.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
ru: Верно, если команде, объявленной в ключе "command", нужно обращаться по "icq" адресам.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
ru: Верно, если команде, объявленной в ключе "command", нужно обращаться по "irc" адресам.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
ru: Верно, если команде, объявленной в ключе "command", нужно обращаться по "sip" адресам.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
ru: Верно, если команде, объявленной в ключе "command", нужно обращаться по "xmpp" адресам.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
ru: Верно, если команда, использующаяся для обращения по ссылке такого типа, должна быть запущена в терминале.

en: Tune Album
ru: Настроить альбом

en: Tune Artist
ru: Настроить исполнителя

en: Tune Comment
ru: Настроить комментарий

en: Tune Genre
ru: Настроить жанр

en: Tune Time
ru: Настроить время

en: Tune Title
ru: Настроить название

en: Tune Track
ru: Настроить дорожку

en: Tune URL
ru: Настроить интернет-адрес

en: Tune Year
ru: Настроить год

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Type
ru: Тип

en: Type a user to block.
ru: Укажите блокируемого пользователя.

en: Type a user you permit to contact you.
ru: Укажите пользователя, которого вы допускаете к общению с вами.

en: Type the host name for this certificate.
ru: Укажите имя узла для этого сертификата.

en: Type the host name this certificate is for.
ru: Укажите имя компьютера, для которого предназначен этот сертификат.

en: Typing
ru: Печатаю

en: Typing Notification Color
ru: Цвет уведомления о печатании

en: Typing notification color
ru: Цвет уведомления о наборе

en: Typing notification font
ru: Шрифт набора уведомления

en: URI Handlers
ru: Обработчики URI

en: Ubuntu Georgian Translators
ru: Переводчики Ubuntu на грузинский

en: Ukranian
ru: Украинский

en: Un-Ignore
ru: Не игнорировать

en: Un-hide From
ru: Показаться для

en: Un_block
ru: Раз_блокировать

en: Unable to add %s to deny list (%s).
ru: Не удаётся добавить %s в список запрета (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
ru: Не удаётся добавить %s в список допуска (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
ru: Не удаётся добавить %s в список собеседников (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
ru: Не удаётся добавить %s в список собеседников. Ошибка создания папки в списке на стороне сервера (%s).

en: Unable to add group
ru: Не удаётся добавить группу

en: Unable to add group: group exists
ru: Не удаётся добавить группу: группа существует

en: Unable to add group: group not found
ru: Не удаётся добавить группу: группа не найдена

en: Unable to add user
ru: Не удаётся добавить пользователя

en: Unable to add user to privacy list (%s).
ru: Не удаётся добавить пользователя в список конфиденциальности (%s).

en: Unable to add user: user not found
ru: Не удаётся добавить пользователя: пользователь не найден

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
ru: Не могу принять пользователя %s как "%s"

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
ru: Не получается выделить достаточно памяти, чтобы уместить содержание от %s.  Возможно веб-сервер промышляет что-то плохое.

en: Unable to ban user %s
ru: Не удаётся выгнать пользователя %s

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
ru: Не могу позвать, потому что %s не поддерживает это или не желает сейчас принимать вызовы.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
ru: Не могу позвать, потому что %s может быть не в сети.

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
ru: Не могу позвать, потому что про %s ничего неизвестно.

en: Unable to canonicalize password
ru: Не удаётся утвердить пароль

en: Unable to canonicalize username
ru: Не удаётся утвердить это имя пользователя

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
ru: Не удаётся изменить установки конфиденциальности на стороне сервера (%s).

en: Unable to configure
ru: Не удаётся настроить

en: Unable to connect
ru: Не удаётся установить соединение

en: Unable to connect to %s
ru: Не удаётся соединиться с %s

en: Unable to connect to %s: %s
ru: Не удаётся соединиться с %s: %s

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
ru: Не удаётся соединиться с сервером. Пожалуйста, введите адрес сервера, с которым вы хотели бы соединиться.

en: Unable to connect: %s
ru: Не удаётся соединиться с: %s

en: Unable to create SILC key pair
ru: Не удаётся создать пару ключей SILC

en: Unable to create conference (%s).
ru: Не удаётся создать конференцию (%s).

en: Unable to create connection
ru: Не удаётся создать соединение

en: Unable to create listen socket
ru: Не удаётся создать прослушку сокета

en: Unable to create new resolver process
ru: Не удаётся создать новый процесс разрешителя имён

en: Unable to create socket: %s
ru: Не удаётся создать сокет: %s

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
ru: Невозможно обнаружить установку ActiveTCL. Если вы хотите использовать модули TCL, установите ActiveTCL из http://www.activestate.com

en: Unable to display the search results.
ru: Не удаётся отобразить результаты поиска.

en: Unable to establish SSL connection
ru: Не удаётся установить SSL соединение

en: Unable to establish a connection with the server
ru: Не удалось установить соединение с сервером

en: Unable to establish a connection with the server: %s
ru: Не удалось установить соединение с сервером: %s

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
ru: Не удаётся установить соединение с локальным mDNS-сервером. Он работает?

en: Unable to find Apple's "Bonjour for Windows" toolkit, see https://developer.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
ru: Не могу найти набор инструментов Apple "Bonjour для Windows", смотрите https://developer.pidgin.im/BonjourWindows для дополнительной информации.

en: Unable to find Issuer Certificate
ru: Не удаётся найти Издателя Сертификата

en: Unable to initialize SILC Client connection
ru: Не удаётся инициализировать соединение SILC-клиента

en: Unable to initialize SILC protocol
ru: Не удаётся инициализировать протокол SILC

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
ru: Обмен файлами с %s не удаётся: некорректный JID

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
ru: Обмен файлами с %s не удался: нет подписки на присутствие пользователя

en: Unable to initiate media with %s: resource is not online
ru: Обмен файлами с %s не удаётся: ресурс не в сети

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
ru: Обмен файлами с %s не удаётся: пользователь не в сети

en: Unable to invite user (%s).
ru: Не удаётся пригласить пользователя (%s).

en: Unable to kick user %s
ru: Не удаётся удалить пользователя %s

en: Unable to listen for incoming IM connections
ru: Не удаётся прослушивать входящие соединения мгновенных сообщений

en: Unable to load SILC key pair
ru: Не удалось загрузить пару ключей SILC

en: Unable to load SILC key pair: %s
ru: Не удалось загрузить пару ключей SILC: %s

en: Unable to load the plugin
ru: Не удаётся загрузить модуль

en: Unable to load your plugin.
ru: Не удаётся загрузить ваш модуль.

en: Unable to login: %s
ru: Не удаётся войти: %s

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
ru: Не удаётся переместить пользователя %s в папку %s в списке на стороне сервера. Ошибка при создании папки (%s).

en: Unable to open URL
ru: Не удаётся открыть URL

en: Unable to open URL: the 'Manual' browser command seems invalid.
ru: Не удаётся открыть URL: 'Ручная' команда браузера выглядит некорректной.

en: Unable to open a listening port.
ru: Не удалось открыть прослушиваемый порт.

en: Unable to open file.
ru: Не удаётся открыть файл.

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
ru: Не удаётся разобрать ответ от HTTP прокси: %s

en: Unable to ping user %s
ru: Не могу прозвонить пользователя %s

en: Unable to read from network
ru: Не удаётся читать из сети

en: Unable to read from socket
ru: Не удаётся прочитать из сокета

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
ru: Не удаётся удалить %s из списка конфиденциальности (%s).

en: Unable to resolve hostname
ru: Не удаётся получить имя узла

en: Unable to resolve hostname: %s
ru: Не удаётся получить имя узла: %s

en: Unable to save icon file to disk.
ru: Не удаётся сохранить файл значка на диск.

en: Unable to save new account
ru: Не удаётся сохранить новую учётную запись

en: Unable to send email
ru: Не удаётся отправить email

en: Unable to send file to %s, invalid JID
ru: Не удаётся отправить файл для %s, неверный JID

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
ru: Не удаётся отправить файл для %s, нет подписки на присутствие пользователя

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
ru: Не удаётся отправить файл для %s, пользователь не поддерживает приём файлов

en: Unable to send file to %s, user is not online
ru: Не удаётся отправить файл для %s, пользователь не в сети

en: Unable to send message (%s).
ru: Не удаётся отправить сообщение (%s).

en: Unable to send message to %s.
ru: Не удаётся отправить сообщение для %s.

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
ru: Не удаётся отправить сообщение для %s. Не удалось создать конференцию (%s).

en: Unable to send message to %s:
ru: Не удаётся отправить сообщение для %s:

en: Unable to send message.
ru: Не удаётся отправить сообщение.

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
ru: Не удаётся отправить сообщение. Не удалось создать конференцию (%s).

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
ru: Не удаётся отправить сообщение. Не удалось получить подробности для пользователя (%s).

en: Unable to send message:
ru: Не удаётся отправить сообщение:

en: Unable to send message: The message is too large.
ru: Не удаётся отправить сообщение: Сообщение слишком велико.

en: Unable to send request to resolver process
ru: Не удаётся отправить запрос разрешителю имён

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
ru: Не удаётся отправить сообщение, не удалось начать беседу.

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
ru: Не удаётся отправить в чат %s,%s,%s

en: Unable to set role "%s" for user: %s
ru: Не могу установить роль "%s" для пользователя: %s

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
ru: Не удается удалить текущую установленную версию Pidgin. Новая версия будет установлена без удаления текущей.

en: Unable to validate certificate
ru: Не удаётся утвердить сертификат

en: Unable to write to network
ru: Не удаётся писать в сеть

en: Unblock
ru: Разблокировать

en: Undefined
ru: Неопределённый

en: Undefined Condition
ru: Неопределённое условие

en: Underline
ru: Подчёркнутый

en: Unexpected Request
ru: Непредвиденный запрос

en: Unexpected response from server
ru: Неожиданный ответ от сервера

en: Ungroup Items
ru: Обособить элементы

en: Unit
ru: Отдел

en: Unity Integration
ru: Интеграция с Unity

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown (0x%04x)<br>
ru: Неизвестно (0x%04x)<br>

en: Unknown Error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown Error in presence
ru: Имеет место неизвестная ошибка

en: Unknown SSL error
ru: Неизвестная ошибка SSL

en: Unknown affiliation: "%s"
ru: Неизвестное присоединение: "%s"

en: Unknown command
ru: Неизвестная команда

en: Unknown command.
ru: Неизвестная команда.

en: Unknown command: %s
ru: Неизвестная команда: %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
ru: Неизвестная команда: %s, (возможно, ошибка в клиенте)

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown error: 0x%X
ru: Неизвестная ошибка: 0x%X

en: Unknown message
ru: Неизвестное сообщение

en: Unknown message '%s'
ru: Неизвестное сообщение '%s'

en: Unknown node type
ru: Неизвестный тип узла

en: Unknown pounce event. Please report this!
ru: Неизвестное событие слежения. Сообщите об этом!

en: Unknown reason
ru: Причина неизвестна

en: Unknown role: "%s"
ru: Неизвестная роль: "%s"

en: Unknown server response
ru: Неизвестный ответ сервера

en: Unknown.
ru: Неизвестно.

en: Unknown.... Please report this!
ru: Что-то неизвестное.... Пожалуйста, сообщите об этом!

en: Unload Plugins
ru: Выгрузить модули

en: Unread Messages
ru: Непрочитанные сообщения

en: Unregister
ru: Отменить регистрацию

en: Unregistration Error
ru: Ошибка отмены регистрации

en: Unregistration Failed
ru: Не удалось выполнить отмену регистрации

en: Unregistration Successful
ru: Отмена регистрации завершена успешно

en: Unset
ru: Не установлен

en: Unset Account Idle Time
ru: Сбросить время бездействия учётной записи

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
ru: Сбросить время бездействия для всех бездействующих учётных записей

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Unsupported Encoding
ru: Неподдерживаемая кодировка

en: Unsupported Stanza Type
ru: Неподдерживаемый тип строфы

en: Unsupported Version
ru: Неподдерживаемая версия

en: Unsupported public key type
ru: Неподдерживаемый тип публичного ключа

en: Unsupported version of BOSH protocol
ru: Неподдерживаемая версия протокола BOSH

en: Uptime
ru: Время работы

en: Urdu
ru: Урду

en: Usage: %s [OPTION]...
ru: Использование: %s [ПАРАМЕТР]...

en: Use
ru: Применить

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
ru: Используйте "/help &lt;команда&gt;" для помощи по конкретной команде.
    Следующие команды доступны в этом контексте:

en: Use Environmental Settings
ru: Использовать настройки окружения

en: Use GNOME Proxy Settings
ru: Использовать настройки прокси GNOME

en: Use Global Proxy Settings
ru: Использовать глобальные настройки прокси

en: Use Perfect Forward Secrecy
ru: Использовать превосходную передовую секретность

en: Use SSL
ru: Использовать SSL

en: Use UDP
ru: Использовать UDP

en: Use _automatically detected IP address: %s
ru: И_спользовать автоматически определённый IP-адрес: %s

en: Use _silence suppression
ru: Использовать ти_хое подавление

en: Use a _different status for some accounts
ru: Использовать _отличающийся статус для некоторых учётных записей

en: Use a different status for some accounts
ru: Использовать отличающийся статус для некоторых учётных записей

en: Use encryption if available
ru: Если доступно, использовать шифрование

en: Use font from _theme
ru: Использовать шрифт из _темы

en: Use last buddy when scores are equal
ru: Используйте предыдущего собеседника, когда очков поровну

en: Use name heuristics
ru: Использовать эвристику имени

en: Use old-style SSL
ru: Использовать SSL старого образца

en: Use proxy
ru: Использовать прокси

en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
ru: Использовать удалённый _DNS с прокси SOCKS4

en: Use smooth-scrolling
ru: Использовать плавную прокрутку

en: Use status from last _exit at startup
ru: Использовать при запуске статус, бывший до в_ыхода

en: Use system default
ru: Использовать системный по умолчанию

en: Use this buddy _icon for this account:
ru: Использовать этот _значок собеседника для этой учётной записи:

en: Use tzc
ru: Использовать tzc

en: Use_rname:
ru: Им_я пользователя:

en: User
ru: Пользователь

en: User %s is not present in the network
ru: Пользователь %s не присутствует в сети

en: User <I>%s</I> is not present in the network
ru: Пользователь <I>%s</I> не присутствует в сети

en: User ID
ru: Пользовательский ID

en: User Information
ru: Пользовательская информация

en: User Limit
ru: Предел количества пользователей

en: User Modes
ru: Режимы пользователя

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: User Name: 	%s
ru: Имя пользователя: 	%s

en: User Online Status Attributes
ru: Атрибуты сетевого статуса пользователя

en: User Options
ru: Параметры пользователя

en: User Search
ru: Поиск пользователей

en: User Search...
ru: Поиск пользователей...

en: User _details
ru: Подробности о пользователе

en: User is not logged in
ru: Пользователь не в сети

en: User is offline
ru: Пользователь не в сети

en: User is offline.
ru: Пользователь не в сети.

en: User is typing...
ru: Пользователь набирает сообщение...

en: User not found
ru: Пользователь не найден

en: User_name:
ru: Имя _пользователя:

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username of an account must be non-empty.
ru: Имя пользователя в учётной записи заполнять обязательно.

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Users
ru: Пользователи

en: Users on %s: %s
ru: Пользователи на %s: %s

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: V_olume:
ru: _Громкость:

en: Valencian-Catalan
ru: Валенсийский-каталанский

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
ru: Варьируемая прозрачность для списка собеседников и бесед.

en: Verify Public Key
ru: Проверить публичный ключ

en: Verifying server public key
ru: Проверка публичного ключа сервера

en: Version: 	%s
ru: Версия: 	%s

en: Video
ru: Видео

en: Video Camera
ru: Видеокамера

en: Video Conferencing
ru: Видеоконференция

en: Video conferencing
ru: Видеоконференция

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: View All Logs
ru: Просмотреть все журналы

en: View Issuer Certificate
ru: Посмотреть Издателя Сертификата

en: View Log
ru: Просмотреть журнал

en: View Log...
ru: Просмотреть журнал...

en: View MOTD
ru: Просмотреть MOTD

en: View Message of the Day
ru: Просмотреть сообщение дня

en: View User Log
ru: Просмотреть журнал пользователя

en: View _Log
ru: Просмотреть _журнал

en: Visit the Pidgin Web Page
ru: Посетите веб-страницу Pidgin

en: Visited Hyperlink Color
ru: Цвет посещённой гиперссылки

en: Voice
ru: Голос

en: Voice/Video Settings
ru: Голосовые/Видео настройки

en: Volume(0-100):
ru: Громкость(0-100):

en: Volume:
ru: Громкость:

en: WATCH
ru: НАБЛЮДАТЬ

en: WXYZ
ru: ЬЭЮЯ

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
ru: Ожидание подтверждения рукопожатия

en: Waiting for Login Acknowledgement
ru: Ожидание подтверждения имени входа

en: Waiting for network connection
ru: Ожидание сетевого соединения

en: Waiting for response...
ru: Ожидание отклика...

en: Waiting for transfer to begin
ru: Ожидание начала передачи

en: Wake Me Up
ru: Разбудите меня

en: Wallops from %s
ru: Грохот от %s

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning dialog
ru: Диалоговое окно предупреждения

en: Weak
ru: Слабый

en: Welcome back!
ru: Добро пожаловать назад!

en: Went away
ru: Отошёл

en: What kind of dialog is this?
ru: Какой это тип диалогового окна?

en: When a file-transfer request arrives from %s
ru: При поступлении запроса передачи файлов от %s

en: When a file-transfer request arrives from a user who is
    *not* on your buddy list:
ru: Когда запроса на передачу файла приходит от пользователя,
    которого *нет* в вашем списке собеседников:

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
ru: При открытии новой беседы этот модуль вставит прошлую беседу в текущую.

en: When away
ru: Во время отсутствия

en: When both away and idle
ru: Во время отсутствия и бездействия

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
ru: Когда изменяется содержимое буфера обмена gnt, содержимое делается доступным для X, если возможно.

en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
ru: При просмотре журналов этот модуль внедрит журналы из других клиентов мгновенных сообщений. На текущий момент это включает Адиум, MSN Messenger, aMSN и Триллиан.
    
    ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Этот модуль пока на стадии разработки и может часто вылетать.  Используйте его на свой собственный страх и риск!

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
ru: Должна ли указанная команда обрабатывать "aim" URL

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
ru: Должна ли указанная команда обрабатывать "gg" URL

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
ru: Должна ли указанная команда обрабатывать "icq" URL

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
ru: Должна ли указанная команда обрабатывать "irc" URL

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
ru: Должна ли указанная команда обрабатывать "sip" URL

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
ru: Должна ли указанная команда обрабатывать "xmpp" URL

en: Whisper Message Name Color
ru: Цвет имени тихого сообщения

en: Whiteboard
ru: Белая доска

en: Whole words only
ru: Только целые слова

en: Windows Pidgin Options
ru: Параметры Pidgin для Windows

en: Worried
ru: Волнующийся

en: Would you like to join the conversation?
ru: Хотите присоединиться к беседе?

en: Would you like to overwrite it?
ru: Хотите перезаписать его?

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
ru: Хотите установить это изображение в качестве значка собеседника для этого пользователя?

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
ru: Записать настройки в %s%sgtkrc-2.0

en: X display to use
ru: Использовать X-дисплей

en: X.509 Certificates
ru: Сертификаты X.509

en: X.509 certificate export failed
ru: Экспорт сертификата X.509 провалился

en: X.509 certificate import failed
ru: Импорт сертификата X.509 провалился

en: XML Not Well Formed
ru: XML не сформирован должным образом

en: XML Parse error
ru: Ошибка разбора XML

en: XMPP Account
ru: Учётная запись XMPP

en: XMPP Console
ru: Консоль XMPP

en: XMPP Message Error
ru: Ошибка сообщения XMPP

en: XMPP Protocol Plugin
ru: Модуль протокола XMPP

en: XMPP Service Discovery
ru: Просмотр службы XMPP

en: XMPP Version Mismatch
ru: Несовпадение версии XMPP

en: XMPP stream header missing
ru: Пропущен заголовок потока XMPP

en: XMPP stream missing ID
ru: ID пропуска потока XMPP

en: Year of birth
ru: Год рождения

en: Yes
ru: Да

en: You _send:
ru: Вы _отправляете:

en: You _type:
ru: Вы _набираете:

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
ru: Вы добавите содержимое группы %s к содержимому группы %s. Хотите продолжить?

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
ru: Вы удалите %s из списка собеседников. Хотите продолжить?

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
ru: Вы удалите чат %s из списка собеседников. Хотите продолжить?

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
ru[0]: Вы удалите контакт, содержащий %s и %d другого собеседника из списка собеседников. Хотите продолжить?
ru[1]: Вы удалите контакт, содержащий %s и %d других собеседника из списка собеседников. Хотите продолжить?
ru[2]: Вы удалите контакт, содержащий %s и %d других собеседников из списка собеседников. Хотите продолжить?
ru[3]: Вы удалите контакт, содержащий %s и %d других собеседников из списка собеседников. Хотите продолжить?

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
ru: Вы удалите группу %s и всех её членов из списка собеседников. Хотите продолжить?

en: You are banned from %s.
ru: Вас выгнали из %s.

en: You are channel founder on <I>%s</I>
ru: Вы являетесь основателем канала на <I>%s</I>

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
ru: Вы создаёте новую комнату. Хотите настроить её или принять установки по умолчанию?

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
ru: В текущий момент вы отсоединены. Сообщения будут отправлены, когда вы войдёте в сеть.

en: You are not connected.
ru: Вы не подключены.

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
ru: Вы не подключены с учётной записью, позволяющей добавить этого собеседника.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
ru: Вы не подключены с учётной записью, позволяющей пригласить этого собеседника.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
ru: Вы не подключены по протоколам, имеющим поддержку чатов.

en: You are now known as %s
ru: Вы теперь известны как %s

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
ru: Вы используете %s, а этот модуль требует %s.

en: You can (un)load plugins from the following list.
ru: Вы можете загружать/выгружать модули из следующего списка.

en: You can edit more information from the context menu later.
ru: Вы можете изменить больше информации позже из контекстного меню.

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
ru: Вы можете изменять или удалять правила в окне `Правила для собеседников'

en: You can enable/disable accounts from the following list.
ru: Вы можете включать/выключать учётные записи из следующего списка.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
ru: Вы можете вставить эту картинку в сообщение или использовать её как иконку собеседника для этого пользователя

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
ru: Вы можете позволить другим пользователям видеть информацию о вашем сетевом статусе и вашу персональную информацию. Введите информацию о себе, которую вы хотели бы сделать доступной для просмотра другими пользователями.

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
ru: Вы можете послать эту картинку передачей файла, вставить её в сообщение или использовать её как иконку собеседника для этого пользователя

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
ru: Вы можете послать эту картинку передачей файла или использовать её как иконку собеседника для этого пользователя

en: You can upgrade to %s %s today.
ru: Вы можете обновиться до %s %s сегодня.

en: You cancelled the transfer of %s
ru: Вы отменили передачу %s

en: You cannot add the same person twice to a conversation
ru: Вы не можете добавить одну и ту же персону в беседу дважды

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
ru: Вы не можете получать уведомления собеседника, пока не импортируете его публичный ключ. Вы можете использовать команду "Получить публичный ключ" для получения публичного ключа.

en: You do not have any accounts.
ru: У вас нет ни одной учётной записи.

en: You do not have permission to uninstall this application.
ru: У Вас нет прав на удаление этого приложения.

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
ru: Вы перетянули значок запуска с рабочего стола. Скорее всего вы хотели отправить то, на что этот значок ссылается, а не его самого.

en: You feel a disturbance in the force...
ru: Вы чувствуете нарушение равновесия в Силе...

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
ru[0]: У вас есть %d контакт с именем %s. Хотите их совместить?
ru[1]: У вас есть %d контактов с именем %s. Хотите их совместить?
ru[2]: У вас есть %d контакта с именем %s. Хотите их совместить?
ru[3]: У вас есть %d контакта с именем %s. Хотите их совместить?

en: You have been kicked by %s: (%s)
ru: Вы были удалены оператором %s: (%s)

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
ru: Вы были удалены из <I>%s</I> оператором <I>%s</I> (%s)

en: You have been kicked: (%s)
ru: Вас выгнали: (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
ru: Вы были убиты оператором %s (%s)

en: You have dragged an image
ru: Вы перетащили изображение

en: You have entered an incorrect username
ru: Вы ввели неправильное имя пользователя

en: You have left this chat.
ru: Вы покинули этот чат.

en: You have mail!
ru: Вам пришла почта!

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
ru: У вас нет базы данных корневых сертификатов, так что этот сертификат не может быть проверен на целостность.

en: You have parted the channel%s%s
ru: Вы покинули канал%s%s

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
ru: Вы достигли предела допустимого количества контактов

en: You have rejected the call.
ru: Вы отклонили звонок.

en: You have signed on from another location
ru: Вы уже откуда-то зарегистрированы

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
ru: Вы сможете войти в личную группу после того, как войдёте на канал %s.

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
ru: Есть непрочитанные сообщения. Вы действительно хотите закрыть окно?

en: You must create an account first before you can create a pounce.
ru: Вы должны сперва создать учётную запись, а потом уже сможете создавать правило.

en: You must fill all the required fields.
ru: Вы должны заполнить все обязательные поля.

en: You must give a name for the group to add.
ru: Дайте название группе, чтобы её добавить.

en: You must provide a group.
ru: Вы должны задать группу.

en: You must provide a username for the buddy.
ru: Вы должны задать имя пользователя для собеседника.

en: You must select an account.
ru: Вы должны выбрать учётную запись.

en: You must specify a nick
ru: Вы должны указать псевдоним

en: You receive an IM
ru: Вы получаете мгновенное сообщение

en: You require encryption, but it is not available on this server.
ru: Вы запросили шифрование, но оно недоступно на сервере.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
ru: Вы требуете шифрования, но поддержка TLS/SSL не найдена.

en: You send
ru: Вы отправляете

en: You talk in chat
ru: Вы говорите в чате

en: You type
ru: Вы набираете

en: You were disconnected from the server.
ru: Вы были отсоединены от сервера.

en: Your Current Mood
ru: Ваше текущее настроение

en: Your Current Status
ru: Ваш текущий статус

en: Your VCard File
ru: Ваш файл VCard

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
ru: Ваша учётная запись была отключена, так как было введено слишком много неправильных паролей

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
ru: Список собеседников пуст, в файл ничего не было записано.

en: Your command failed for an unknown reason.
ru: Ваша команда не была выполнена по неизвестной причине.

en: Your password has been changed.
ru: Пароль был изменён.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
ru: Выбранное вами имя учётной записи было отвергнуто сервером. Вероятно, оно содержит недопустимые символы.

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
ru: Выбранный вами псевдоним был отвергнут сервером. Вероятно, он содержит недопустимые символы.

en: Your system administrator has disabled this operation
ru: Ваш системный администратор отключил эту операцию

en: Zephyr Protocol Plugin
ru: Модуль протокола Zephyr

en: _Accept
ru: _Принять

en: _Accept Defaults
ru: _Принять установки по умолчанию

en: _Account
ru: _Учётная запись

en: _Account:
ru: У_чётная запись:

en: _Accounts
ru: _Учётные записи

en: _Add
ru: _Добавить

en: _Add Chat
ru: _Добавить чат

en: _Add Custom Smiley...
ru: _Добавить свой смайлик...

en: _Add...
ru: _Добавить...

en: _Alias
ru: _Псевдоним

en: _Alias...
ru: _Псевдоним...

en: _Apply
ru: _Применить

en: _Associate Buddy
ru: Соотнести собеседника

en: _Attention!
ru: _Внимание!

en: _Audio Call
ru: _Аудиозвонок

en: _Auto-reply:
ru: _Автоответ:

en: _Basic
ru: _Основные

en: _Blink on New Message
ru: Мер_цать при наличии нового сообщения

en: _Block
ru: _Блокировать

en: _Both Icon & Text
ru: Значки _и текст

en: _Browse
ru: О_бзор

en: _Browse logs folder
ru: _Просмотреть папку журналов

en: _Browse...
ru: _Обзор...

en: _Browser:
ru: _Проводник:

en: _Buddy List window transparency
ru: Прозрачность окна _списка собеседников

en: _Buddy name:
ru: _Имя собеседника:

en: _Buddy:
ru: _Собеседник:

en: _Cancel
ru: О_тменить

en: _Change Status
ru: _Изменить статус

en: _Channel:
ru: _Канал:

en: _Class:
ru: _Класс:

en: _Collapse
ru: _Свернуть

en: _Configure Room
ru: _Настроить комнату

en: _Copy Email Address
ru: _Скопировать адрес email

en: _Copy Link Location
ru: _Скопировать ссылку

en: _Delete Group
ru: _Удалить группу

en: _Description
ru: _Описание

en: _Device
ru: _Устройство

en: _Disable
ru: _Выключить

en: _Disable launcher integration
ru: _Отключить интеграцию значка запуска

en: _Dockable Buddy List
ru: Закреплённый _список собеседников

en: _Edit
ru: Р_едактировать

en: _Edit Account
ru: _Изменить учётную запись

en: _Edit Settings...
ru: _Изменить настройки...

en: _Enable automatic router port forwarding
ru: _Разрешить автоматическую переадресацию портов маршрутизатора

en: _Enable sounds:
ru: _Включить звуки:

en: _End:
ru: Коне_ц:

en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
ru: _Точное совпадение регистра

en: _Expand
ru: Р_азвернуть

en: _Flash window
ru: _Мигающее окно

en: _Focused windows
ru: Окна в _фокусе

en: _Font
ru: _Шрифт

en: _Font face
ru: _Вид шрифта

en: _Force timestamp format:
ru: _Принудительно использовать формат времени:

en: _Get Info
ru: Получить _информацию

en: _Get List
ru: _Получить список

en: _Group:
ru: _Группа:

en: _Handle:
ru: _Имя:

en: _Hangup
ru: _Удержать звонок

en: _Hide new IM conversations:
ru: _Скрывать новые беседы:

en: _Hold
ru: _Удерживать

en: _Horizontal rule
ru: _Абзацную линию

en: _Host:
ru: _Узел:

en: _IM window transparency
ru: _Прозрачность окна беседы

en: _IM windows
ru: Окна _мгновенных сообщений

en: _Icon Only
ru: Только _значки

en: _Image
ru: _Изображение

en: _Image:
ru: _Изображение:

en: _Import...
ru: _Импортировать...

en: _Insert
ru: _Вставить

en: _Instance:
ru: _Инстанция:

en: _Invite
ru: П_ригласить

en: _Join
ru: П_рисоединиться

en: _Keep Buddy List window on top:
ru: Держать окно списка собеседников _наверху:

en: _Link
ru: _Ссылку

en: _Local alias:
ru: _Локальный псевдоним:

en: _Login
ru: _Вход

en: _Manage custom smileys
ru: _Управлять своими смайликами

en: _Manual:
    (%s for URL)
ru: _Вручную:
    (%s для URL)

en: _Manually specify range of ports to listen on:
ru: Указать диапазон прослушивае_мых портов вручную:

en: _Media
ru: /_Медиа

en: _Merge Groups
ru: _Объединить группы

en: _Message Logs:
ru: _Журналы сообщений:

en: _Message:
ru: Сооб_щение:

en: _Method:
ru: _Метод:

en: _Minutes before becoming idle:
ru: _Минут до начала бездействия:

en: _Modify...
ru: _Изменить...

en: _More...
ru: _Ещё...

en: _Mute
ru: _Без звука

en: _Name
ru: _Имя

en: _No
ru: _Нет

en: _Normal
ru: _Средний

en: _Notify buddies that you are typing to them
ru: _Уведомлять собеседников, что вы набираете им сообщение

en: _Open File
ru: _Открыть файл

en: _Open Link
ru: _Открыть ссылку

en: _Open Mail
ru: Открыть _почту

en: _Open link in:
ru: _Открывать ссылку в:

en: _Passphrase:
ru: _Парольная фраза:

en: _Password:
ru: _Пароль:

en: _Pause
ru: _Пауза

en: _Permit
ru: _Допустить

en: _Placement:
ru: _Расположение:

en: _Play Sound
ru: _Воспроизводить звук

en: _Plugin
ru: _Модуль

en: _Pop up a notification
ru: Вывести уведом_ление

en: _Port:
ru: По_рт:

en: _Present conversation window
ru: _Показать окно беседы

en: _Quit
ru: Вы_йти

en: _Recipient:
ru: _Получатель:

en: _Recurring
ru: _Повторение

en: _Remain in chat after window is closed
ru: _Остаться в чате после закрытия окна

en: _Remove
ru: _Удалить

en: _Remove Buddy
ru: _Удалить собеседника

en: _Remove Chat
ru: _Удалить чат

en: _Remove Contact
ru: _Удалить контакт

en: _Remove Group
ru: _Удалить группу

en: _Rename
ru: Пере_именовать

en: _Report idle time:
ru: Сообщать _время бездействия:

en: _Reset
ru: _Сброс

en: _Reset formatting
ru: _Восстановить форматирование

en: _Room:
ru: _Комната:

en: _Save
ru: _Сохранить

en: _Save File
ru: _Сохранить файл

en: _Save Image...
ru: _Сохранить изображение...

en: _Search for:
ru: _Искать:

en: _Send
ru: _Отправить

en: _Send File...
ru: _Отправить файл...

en: _Send Message
ru: _Отправить сообщение

en: _Server:
ru: _Сервер:

en: _Set
ru: _Установить

en: _Show slider bar in IM window
ru: Показывать _полосу прокрутки в окнах бесед

en: _Show system tray icon:
ru: _Показывать значок системного лотка:

en: _Smile!
ru: _Смайлик!

en: _Start %s on Windows startup
ru: _Запускать %s при загрузке Windows

en: _Start:
ru: _Начало:

en: _Status:
ru: _Статус:

en: _TURN server:
ru: _TURN сервер:

en: _Text Only
ru: Только _текст

en: _Title:
ru: _Название:

en: _UDP Port:
ru: _UDP порт:

en: _Unread Messages
ru: _Непрочитанные сообщения

en: _Unset
ru: _Сбросить

en: _Use
ru: _Применить

en: _Username:
ru: _Имя пользователя:

en: _Video Call
ru: _Видеозвонок

en: _View Certificate...
ru: _Просмотреть сертификат...

en: _View...
ru: _Просмотреть...

en: _Visual gesture display
ru: _Визуальное отображение жестов

en: _Voice and Video
ru: _Голос и видео

en: _Yes
ru: _Да

en: accounts
ru: учётные записи

en: accounts: Show the accounts window.
ru: accounts: Вывести окно учётных записей.

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
ru: action &lt;действие для выполнения&gt;:  Выполнить действие.

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
ru: принять &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [псевдоним1] [псевдоним2] ...: Возьмите уже принятых пользователей или примите новых в комнату.

en: allow multiple instances
ru: разрешить одновременные входы

en: artist
ru: исполнитель

en: authserv: Send a command to authserv
ru: authserv: Послать команду в authserv

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
ru: away [сообщение]:  Установить сообщение об отсутствии. Если сообщение не задано, удалить сообщение об отсутствии.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
ru: ban &lt;пользователь&gt; [причина]:  Выгнать пользователя из комнаты.

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
ru: ban [&lt;канал&gt; +|-&lt;псевдоним&gt;]:  Выгнать пользователя с канала

en: buddy list
ru: список собеседников

en: buddylist: Show the buddylist.
ru: buddylist: Вывести список собеседников.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
ru: оклик: окликнуть пользователя, чтобы привлечь его внимание

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
ru: call &lt;команда&gt;:  Вызвать любую команду клиента silc

en: call: Make an audio call.
ru: звонок: Совершите звуковой звонок.

en: channel %s not found
ru: канал %s не найден

en: channel modes for %s: %s
ru: режимы канала для %s: %s

en: chanserv: Send a command to chanserv
ru: chanserv: Послать команду для chanserv

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
ru: clear: Очистить все окна бесед.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
ru: clear: Очистить окно беседы.

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
ru: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Изменить или показать режимы канала

en: config:  Configure a chat room.
ru: config:  Настроить комнату чата.

en: configure:  Configure a chat room.
ru: configure:  Настроить комнату чата.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
ru: ctcp <nick> <msg>: отправляет ctcp msg для ника.

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
ru: cumode &lt;канал&gt; +|-&lt;режимы&gt; &lt;псевдоним&gt;:  Изменить режимы пользователя на канале

en: current topic is: %s
ru: текущая тема: %s

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
ru: debug &lt;параметр&gt;:  Отправить различную отладочную информацию в текущую беседу.

en: debugwin: Show the debug window.
ru: debugwin: Вывести окно отладки.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
ru: deop &lt;псевдоним1&gt; [псевдоним2] ...:  Забрать у пользователя статус оператора канала. Вы должны быть оператором канала для этого.

en: detach:  Detach this session
ru: detach:  Прервать эту сессию

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
ru: devoice &lt;псевдоним1&gt; [псевдоним2] ...:  Забрать у пользователя статус голоса на канале, лишая его возможности говорить, если канал модерируемый (+m). Вы должны быть оператором канала для этого.

en: display the current version and exit
ru: показать текущую версию и выйти

en: display this help and exit
ru: показать эту справку и выйти

en: don't automatically login
ru: не входить автоматически

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
ru: включить указанные учётные записи (необязательный аргумент ИМЯ
                          использовать указанные учётные записи, через запятую.
                          Без этого только первая учётная запись будет включена).

en: execute
ru: выполнить

en: force online, regardless of network status
ru: всё равно в сети, несмотря на сетевой статус

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
ru: getkey &lt;псевдоним|сервер&gt;:  Загрузить публичный ключ пользователя или сервера

en: hacker and designated driver [lazy bum]
ru: хакер и назначенный водитель [чёрт возьми]

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
ru: help &lt;команда&gt;:  Получить помощь по конкретной команде.

en: info [server]:  View server administrative details
ru: info [сервер]:  Просмотреть административные подробности о сервере

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ru: inst &lt;образец&gt;: Укажите образец, который будет использоваться в этом классе

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ru: образец &lt;образец&gt;: Укажите образец, который будет использоваться в этом классе

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
ru: пригласить &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  пригласить ник или добавить/удалить из списка приглашений канала

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
ru: invite &lt;псевдоним&gt; [комната]:  Пригласить пользователя присоединиться к вам на указанном или текущем канале.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
ru: invite &lt;пользователь&gt; [сообщение]:  Пригласить пользователя в комнату.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
ru: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Введите один или более каналов, указывая ключ канала, если требуется.

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
ru: join &lt;канал&gt; [&lt;пароль&gt;]:  Присоединиться к чату в этой сети

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
ru: подсоединиться &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Введите один или более каналов, указывая ключ канала, если требуется.

en: join: &lt;room[@server]&gt; [password]:  Join a chat.
ru: join: &lt;room[@server]&gt; [пароль]:  Присоединиться к чату.

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
ru: kick &lt;канал&gt; &lt;псевдоним&gt; [комментарий]:  Удалить пользователя с канала

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
ru: kick &lt;псевдоним&gt; [сообщение]:  Удалить пользователя с канала. Вы должны быть оператором канала для этого.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
ru: kick &lt;пользователь&gt; [причина]:  Удалить пользователя из комнаты.

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
ru: kill &lt;псевдоним&gt; [-публичный ключ|&lt;причина&gt;]:  Убить пользователя

en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
ru: последняя запись: Ищет подстроку в прошлых отметках

en: lead developer
ru: ведущий разработчик

en: leave [channel]:  Leave the chat
ru: leave [канал]:  Покинуть чат

en: libfaim maintainer
ru: сопровождающий libfaim

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
ru: list:  Вывести список комнат чата в сети. <i>Имейте в виду, что некоторые серверы за это могут разорвать соединение с вами.</i>

en: list:  List channels on this network
ru: list:  Вывести список каналов в этой сети

en: loading plugin failed
ru: не удалось загрузить модуль

en: maintainer
ru: сопровождающий

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
ru: me &lt;действие для выполнения&gt;:  Выполнить действие.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
ru: me &lt;действие&gt;:  Отправить действие в стиле IRC собеседнику или в чат.

en: memoserv: Send a command to memoserv
ru: memoserv: Послать команду для memoserv

en: minutes
ru: минут

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
ru: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;псевдоним|канал&gt;:  Установить или снять режим пользователя или канала.

en: mode (%s %s) by %s
ru: режим (%s %s) установлен %s

en: mood: Set current user mood
ru: настроение: Установите текущее настроение пользователя

en: motd:  View the server's Message Of The Day
ru: motd:  Просмотреть сообщение дня сервера

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
ru: msg &lt;псевдоним&gt; &lt;сообщение&gt;:  Отправить пользователю личное сообщение

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
ru: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Послать частное сообщение пользователю как противоположность каналу).

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
ru: msg &lt;пользователь&gt; &lt;сообщение&gt;:  Отправить пользователю личное сообщение.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
ru: цвет сообщения &lt;класс&gt; &lt;передний план&gt; &lt;фон&gt;: Установите цвет для различных классов сообщений в окне общения.<br>    &lt;класс&gt;: получить, отправить, подсветить, действие, фиксация времени<br>    &lt; передний план/фон&gt;: чёрный, красный, зелёный, синий, белый, серый, тёмно-серый, пурпурный, голубой, по умолчанию<br><br>ПРИМЕР:<br>    цвет сообщения отправки по умолчанию голубой

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
ru: имена [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  Список объявленных пользователей в канале(-ах)

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
ru: names [канал]:  Вывести список пользователей, присутствующих сейчас на канале.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
ru: nick &lt;новый псевдоним&gt;:  Изменить свой псевдоним.

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
ru: nick &lt;новый псевдоним&gt;:  Изменить свой псевдоним

en: nickserv: Send a command to nickserv
ru: nickserv: Послать команду для nickserv

en: no channel modes are set on %s
ru: нет установленных режимов канала на %s

en: no such channel
ru: нет такого канала

en: none
ru: нет

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
ru: заметка &lt;target&lt;:  Отправить заметку пользователю или каналу.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
ru: op &lt;псевдоним1&gt; [псевдоним2] ...:  Дать пользователю статус оператора канала. Вы должны быть оператором канала для этого.

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
ru: oper &lt;псевдоним&gt; [-публичный ключ]:  Получить привилегии оператора сервера

en: operserv: Send a command to operserv
ru: operserv: Послать команду для operserv

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
ru: operwall &lt;message&gt;:  Если вы не знаете, что это, вероятно вы не сможете это использовать.

en: original author
ru: оригинальный автор

en: part [channel]:  Leave the chat
ru: part [канал]:  Покинуть чат

en: part [message]:  Leave the room.
ru: part [сообщение]:  Покинуть комнату.

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
ru: part [комната] [сообщение]:  Покинуть указанный или текущий канал. Сообщение не обязательно.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
ru: прозвон &lt;jid&gt;:	Прозвонить пользователя/компонент/сервер.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
ru: ping [псевдоним]:  Запросить величину задержки связи с пользователем (или с сервером, если пользователь не указан).

en: ping:  Send PING to the connected server
ru: ping:  Послать PING серверу

en: plugins: Show the plugins window.
ru: plugins: Вывести окно модулей.

en: prefs: Show the preference window.
ru: prefs: Вывести окно настроек.

en: print debugging messages to stdout
ru: напечатать отладочные сообщения в stdout

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
ru: очередь &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Послать частное сообщение пользователю (как противоположность каналу).

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
ru: query &lt;псевдоним&gt; [&lt;сообщение&gt;]:  Отправить пользователю личное сообщение

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
ru: quit [сообщение]:  Разорвать соединение с сервером, сообщение не обязательно

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
ru: quit [сообщение]:  Разорвать соединение с сервером. Сообщение не обязательно.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
ru: quote [...]:  Послать команду без обработки непосредственно серверу.

en: register:  Register with a chat room.
ru: register:  Зарегистрироваться в комнате чата.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
ru: remove &lt;псевдоним&gt; [сообщение]:  Удалить пользователя из комнаты. Вы должны быть оператором канала для этого.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
ru: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [псевдоним1] [псевдоним2] ...: Возьмите пользователей с ролью или установите роль пользователей в комнате.

en: saved statuses
ru: сохранённые статусы

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
ru: say &lt;сообщение&gt;:  Отправить обычное сообщение, как если бы вы не использовали команду.

en: stats:  View server and network statistics
ru: stats:  Просмотреть статистику сервера и сети

en: statuses: Show the savedstatuses window.
ru: statuses: Показать окно сохранённых статусов.

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
ru: sub &lt;класс&gt; &lt;образец&gt; &lt;получатель&gt;: Подключи новый чат

en: support
ru: поддержка

en: support/QA
ru: поддержка и контроль качества

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
ru: time: Выводит текущее локальное время на сервере IRC.

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ru: тема &lt;образец&gt;: Укажите образец, который будет использоваться в этом классе

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
ru: topic [&lt;новая тема&gt;]:  Просмотреть или изменить тему

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
ru: topic [новая тема]:  Просмотреть или изменить тему канала.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
ru: topic [новая тема]:  Просмотреть или изменить тему.

en: tzc command
ru: Команда tzc

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
ru: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Установить или снять режим пользователя.

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
ru: umode &lt;режимы пользователя&gt;:  Установить свои режимы в сети

en: unloading plugin failed
ru: не удалось выгрузить модуль

en: use DIR for config files
ru: используйте КАТ для файлов конфигурации

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
ru: users &lt;канал&gt;:  Вывести список пользователей, присутствующих на канале

en: users:  Show the list of users in the chat.
ru: users:  Вывести список пользователей в чате.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
ru: версия [nick]: послать CTCP VERSION запрос пользователю

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
ru: voice &lt;псевдоним1&gt; [псевдоним2] ...:  Дать пользователю статус голоса на канале. Вы должны быть оператором канала для этого.

en: voice and video
ru: голос и видео

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
ru: грохот &lt;message&gt;:  Если вы не знаете, что это, вероятно вы не сможете это использовать.

en: webmaster
ru: веб-мастер

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
ru: whois &lt;псевдоним&gt;:  Просмотреть информацию о пользователе

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
ru: whois [сервер] &lt;псевдоним&gt;:  Получить информацию о пользователе.

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
ru: whowas &lt;псевдоним&gt;:  Просмотреть информацию о пользователе

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
ru: whowas &lt;псевдоним&gt;:  Получить информацию о пользователе, вышедшем из сети.

en: win32 port
ru: порт win32

en: you can see the butterflies mating
ru: вы можете увидеть спаривающихся бабочек

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
ru: zc &lt;класс&gt;: Послать сообщение для &lt;<i>класс</i>,ЛИЧНЫЙ,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
ru: zci &lt;класс&gt; &lt;образец&gt;: Послать сообщение для &lt;<i>класс</i>,<i>образец</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
ru: zcir &lt;класс&gt; &lt;образец&gt; &lt;получатель&gt;: Послать сообщение для  &lt; <i>класс</i>,<i>образец</i>,<i>получатель</i>&gt;

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
ru: zi &lt;образец&gt;: Послать сообщение для &lt;сообщение,<i>образец</i>,*&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
ru: zir &lt;образец&gt; &lt;получатель&gt;: Послать сообщение для &lt;СООБЩЕНИЕ,<i>образец</i>,<i>получатель</i>&gt;

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
ru: zl &lt;псевдоним&gt;: Найти пользователя

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
ru: zlocate &lt;псевдоним&gt;: Найти пользователя
