lftp 4.9.1.16-d4fe-dirty - en to sr translation catalogue (503 entries)

en: 	Executing builtin `%s' [%s]
sr: 	Извршавање угређене наредбе „%s“ [%s]

en: 	Repeat count: %d
sr: 	Број понављања: %d

en: 	Running
sr: 	Извршава се

en: 	Waiting for command
sr: 	Чекање на наредбу

en: 	Waiting for job [%d] to terminate
sr: 	Чека се завршетак посла [%d]

en: 	Waiting for termination of jobs:
sr: 	Чека се завршетак послова:

en: 
           queue [-n num] <command>
    
    Add the command to queue for current site. Each site has its own command
    queue. `-n' adds the command before the given item in the queue. It is
    possible to queue up a running job by using command `queue wait <jobno>'.
    
           queue --delete|-d [index or wildcard expression]
    
    Delete one or more items from the queue. If no argument is given, the last
    entry in the queue is deleted.
    
           queue --move|-m <index or wildcard expression> [index]
    
    Move the given items before the given queue index, or to the end if no
    destination is given.
    
    Options:
     -q                  Be quiet.
     -v                  Be verbose.
     -Q                  Output in a format that can be used to re-queue.
                         Useful with --delete.
sr: 
           queue [-n број] <наредба>
    
    Додаје наредбу у ред за текући сајт. Сваки сајт има свој ред за чекање за
    наредбе. „-n“ додаје наредбу пре задате ставке у реду. Могуће је додати
    посао који је покренут употребом наредбе „queue wait <брпосла>“.
    
           queue --delete|-d [индекс или израз са џокерским знацима]
    
    Брише једну или више ставки у реду. Ако није задат ниједан аргумент, биће
    обрисана последња ставка у реду.
    
           queue --move|-m <индекс или израз са џокерским знацима> [индекс]
    
    Премешта задате ставке пре датог индекса у реду, или на крај реда ако није
    задато одредиште.
    
    Опције:
     -q                  Тих рад.
     -v                  Брбљив рад.
     -Q                  Излаз у формату који се може употребити за поновно
                         додавање у ред. Корисно за --delete.

en: 
    Mirror specified remote directory to local directory
    
     -R, --reverse          reverse mirror (put files)
    Lots of other options are documented in the man page lftp(1).
    
    When using -R, the first directory is local and the second is remote.
    If the second directory is omitted, basename of the first directory is used.
    If both directories are omitted, current local and remote directories are used.
    
    See the man page lftp(1) for a complete documentation.
sr: 
    Клонира задати удаљени директоријум у локални директоријум
    
     -R, --reverse          инверзно клонирање (шаље датотеке)
    Доста других опција је документовано у man страници lftp(1).
    
    Када се користи -R, први директоријум је локални а други је удаљен.
    Ако се изостави други директоријум, користи се основни назив првог.
    Ако се изоставе оба директоријума, користиће се текући локални и удаљени
    директоријум.
    
    Погледајте man страницу lftp(1) за потпуну документацију.

en: 
    lftp now tricks the shell to move it to background process group.
    lftp continues to run in the background despite the `Stopped' message.
    lftp will automatically terminate when all jobs are finished.
    Use `fg' shell command to return to lftp if it is still running.
sr: 
    lftp сада вара љуску да га премести у групу позадинских процеса.
    lftp наставља са извршавањем у позадини и поред поруке „Stopped“.
    lftp ће се аутоматски завршити кад се заврше сви послови.
    Користите наредбу љуске „fg“ за повратак у lftp ако је и даље покренут.

en:  - not supported protocol
sr:  - неподржан протокол

en:  -w <file> Write history to file.
     -r <file> Read history from file; appends to current history.
     -c  Clear the history.
     -l  List the history (default).
    Optional argument cnt specifies the number of history lines to list,
    or "all" to list all entries.
sr:  -w <дато> Записује историју у датотеку.
     -r <дато> Чита историју из датотеке; надовезује на текућу.
     -c  Брише историју.
     -l  Листа историју (подразумевано).
    Опциони аргумент број задаје број редова историје који се листају, или

en:  [cached]
sr:  [кеширано]

en: !<shell-command>
sr: !<наредба-љуске>

en: %.0f B/s
sr: %.0f Б/с

en: %.0fb/s
sr: %.0fБ/с

en: %.1f KiB/s
sr: %.1f КиБ/с

en: %.1fK/s
sr: %.1fК/с

en: %.2f MiB/s
sr: %.2f МиБ/с

en: %.2fM/s
sr: %.2fМ/с

en: %d address$|es$ found
sr: пронађено је %d адрес$а|е|а$

en: %d file$|s$ found
sr: %d датотек$а пронађена|е пронеђене|а пронађено$

en: %d file$|s$ found, now scanning %s
sr: %d датотек$а пронађена|е пронађене|а пронађено$, сада се скенира %s

en: %ld $#l#byte|bytes$ cached
sr: %ld $#l#бајт кеширан|бајта кеширана|бајтова кеширано$

en: %lld $#ll#byte|bytes$ transferred
sr: пренето %lld $#ll#бајт|бајта|бајтова$

en: %lld $#ll#byte|bytes$ transferred in %ld $#l#second|seconds$
sr: пренето %lld $#ll#бајт|бајта|бајтова$ за %ld $#ll#секунд|секунде|секунди$

en: %s (filter)
sr: %s (филтар)

en: %s failed for %d of %d director$y|ies$
sr: %s неуспешно за %d од %d директоријум$|а|а$

en: %s failed for %d of %d file$|s$
sr: %s није успешно за %d од %d датотек$е|е|а$

en: %s is a built-in alias for %s
sr: %s је уграђени алијас за %s

en: %s is an alias to `%s'
sr: %s је алијас за „%s“

en: %s must be one of:
sr: %s мора бити једно од:

en: %s must be one of: %s
sr: %s мора бити једно од: %s

en: %s ok, %d director$y|ies$ created
sr: %s у реду, креирано %d директоријум$|а|а$

en: %s ok, %d director$y|ies$ removed
sr: %s у реду, %d директоријум$ уклоњен|а уклоњена|а уклоњено$

en: %s ok, %d file$|s$ removed
sr: %s у реду, %d датотек$а уклоњена|е уклоњене|а уклоњено$

en: %s ok, `%s' created
sr: %s у реду, креиран „%s“

en: %s ok, `%s' removed
sr: %s у реду, „%s“ је уклоњено

en: %s%d error$|s$ detected
sr: %s%d греш$ка откривена|ке откривене|ака откривено$

en: %s: %d - no such job
sr: %s: %d - нема таквог посла

en: %s: %s - no such cached session. Use `scache' to look at session list.
sr: %s: %s - нема такве кеширане сесије. Користите „scache“ да бисте погледали листу сесија.

en: %s: %s - not a number
sr: %s: %s - није број

en: %s: %s. Use `set -a' to look at all variables.
sr: %s: %s. Користите „set -a“ да бисте погледали све променљиве.

en: %s: %s: Number expected.
sr: %s: %s: Очекује се број.

en: %s: %s: no files found
sr: %s: %s: ниједна датотека није пронађена

en: %s: --continue conflicts with --remove-target.
sr: %s: --continue је у сукобу са --remove-target.

en: %s: --share conflicts with --only-incomplete.
sr: %s: --share је у сукобу са --only-incomplete.

en: %s: --share conflicts with --only-new.
sr: %s: --share је у сукобу са --only-new.

en: %s: --share conflicts with --output-directory.
sr: %s: --share је у сукобу са --output-directory.

en: %s: -c, -f, -v, -h conflict with other `open' options and arguments
sr: %s: -c, -f, -v, -h су у сукобу са опцијама и аргументима „open“

en: %s: -m: Number expected as second argument.
sr: %s: -m: Очекује се број као други аргумент.

en: %s: -n: positive number expected.
sr: %s: -n: очекује се позитиван број.

en: %s: BUG - deadlock detected
sr: %s: ГРЕШКА - детектована мртва петља

en: %s: GetPass() failed -- assume anonymous login
sr: %s: GetPass() неуспешна — претпостављено анонимно пријављивање

en: %s: No queue is active.
sr: %s: Ниједан ред није активан.

en: %s: Operand missed for `expire'
sr: %s: Недостаје операнд за „expire“

en: %s: Operand missed for size
sr: %s: Недостаје операнд за величину

en: %s: Please specify a file or directory to share.
sr: %s: Задајте датотеку или директоријум за дељење.

en: %s: Please specify meta-info file or URL.
sr: %s: Задајте мета-инфо датотеку или УРЛ.

en: %s: ambiguous source directory (`%s' or `%s'?)
sr: %s: двосмислен изворни директоријум („%s“ или „%s“?)

en: %s: ambiguous target directory (`%s' or `%s'?)
sr: %s: двосмислен одредишни директоријум („%s“ или „%s“?)

en: %s: argument required.
sr: %s: захтева се аргумент.

en: %s: bookmark name required
sr: %s: захтева се назив обележивача

en: %s: cannot create local session
sr: %s: не може се креирати локална сесија

en: %s: command `%s' is not compiled in.
sr: %s: наредба „%s“ није укомпајлирана.

en: %s: date-time parse error
sr: %s: грешка приликом рашчлањивања датума и времена

en: %s: date-time specification missed
sr: %s: изостављено задавање датума и времена

en: %s: import type required (netscape,ncftp)
sr: %s: захтева се врста увоза (netscape,ncftp)

en: %s: invalid block size `%s'
sr: %s: неисправна величина блока „%s“

en: %s: invalid option -- '%c'
sr: %s: неисправна опција — „%c“

en: %s: multiple --file or --directory options must have the same base directory
sr: %s: вишеструке опције --file или --directory морају имати исти основни директоријум

en: %s: no current job
sr: %s: нема текућег посла

en: %s: no old directory for this site
sr: %s: нема претходног директоријума за овај сајт

en: %s: no such bookmark `%s'
sr: %s: нема обележивача „%s“

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
sr: %s: опција „%s%s“ не дозвољава аргумент

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
sr: %s: опција „%s%s“ је двосмислена

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
sr: %s: опција „%s%s“ је двосмислена; могућности:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
sr: %s: опција „%s%s“ захтева аргумент

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sr: %s: опција захтева аргумент — „%c“

en: %s: received redirection to `%s'
sr: %s: примљено преусмеравање на „%s“

en: %s: some other job waits for job %d
sr: %s: неки други посао чека на посао %d

en: %s: source directory is required (mirror:require-source is set)
sr: %s: захтева се изворни директоријум (постављено је mirror:require-source)

en: %s: spaces in bookmark name are not allowed
sr: %s: нису дозвољени размаци у називу обележивача

en: %s: summarizing conflicts with --max-depth=%i
sr: %s: сумирање је у сукобу са --max-depth=%i

en: %s: unrecognized option '%s%s'
sr: %s: непозната опција „%s%s“

en: %s: wait loop detected
sr: %s: детектовано циркуларно чекање

en: %s: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
sr: %s: упозорење: сумирање је исто што и --max-depth=0

en: %sModified: %d file$|s$, %d symlink$|s$
sr: %sИзмењено: %d датотек$а|е|а$, %d симвез$а|е|а$

en: %sNew: %d file$|s$, %d symlink$|s$
sr: %sНових: %d датотек$а|е|а$, %d симвез$а|е|а$

en: %sRemoved: %d director$y|ies$, %d file$|s$, %d symlink$|s$
sr: %sУклоњено: %d директоријум$|а|а$, %d датотек$а|е|а$, %d симвез$а|е|а$

en: %sTotal: %d director$y|ies$, %d file$|s$, %d symlink$|s$
sr: %sУкупно: %d директоријум$|а|а$, %d датотек$а|е|а$, %d симвез$а|е|а$

en: '
sr: “

en: (commands)
sr: (наредбе)

en: **** FXP: giving up, reverting to plain copy
sr: **** FXP: одустајем, повратак на обично копирање

en: **** FXP: trying to reverse ftp:fxp-passive-source
sr: **** FXP: покушај враћања уназад ftp:fxp-passive-source

en: **** FXP: trying to reverse ftp:fxp-passive-sscn
sr: **** FXP: покушај враћања уназад ftp:fxp-passive-sscn

en: **** FXP: trying to reverse ftp:ssl-protect-fxp
sr: **** FXP: покушај враћања уназад ftp:ssl-protect-fxp

en: , maximum size %ld
sr: , максимална величина %ld

en: , no size limit
sr: , без ограничења величине

en: , or empty
sr: , или празно

en: =1 =0|>1
sr: %10=1%100!11 %10>1<5%100<10|%10>1<5%100>19

en: Accepted connection from [%s]:%d
sr: Прихваћено повезивање од [%s]:%d

en: Accepted data connection from (%s) port %u
sr: Прихваћено повезивање од (%s) порт %u

en: Access failed:
sr: Приступ није успео:

en: Account is required, set ftp:acct variable
sr: Захтева се налог, поставите променљиву ftp:acct

en: Added job$|s$
sr: Додат$ посао|и послови|и послови$

en: Ambiguous command `%s'.
sr: Двосмислена наредба „%s“.

en: Ambiguous command `%s'. Use `help' to see available commands.
sr: Двосмислена наредба „%s“. Користите „help“ да бисте видели доступне наредбе.

en: Ambiguous command.
sr: Двосмислена наредба.

en: Attach the terminal to specified backgrounded lftp process.
sr: Качи терминал за задати позадински lftp процес.

en: Cannot bind a socket for torrent:port-range
sr: Не може се повезати утичница за torrent:port-range

en: Change current local directory to <ldir>. The previous local directory
    is stored as `-'. You can do `lcd -' to change the directory back.
sr: Мења текући локални директоријум на <лдир>. Претходни локални директоријум
    се чува као „-“. Можете покренути „lcd -“ за повратак.

en: Change current remote directory to <rdir>. The previous remote directory
    is stored as `-'. You can do `cd -' to change the directory back.
    The previous directory for each site is also stored on disk, so you can
    do `open site; cd -' even after lftp restart.
sr: Мења текући удаљени директоријум на <удир>. Претходни удаљени директоријум
    се чува као „-“. Можете извршити „cd -“ да се вратите на њега. Претходни
    директоријум се такође чува на диск за сваки сајт, па можете извршити
    „open site; cd -“ чак и после поновног покретања lftp-а.

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
     -c, --changes        - like verbose but report only when a change is made
     -f, --quiet          - suppress most error messages
     -v, --verbose        - output a diagnostic for every file processed
     -R, --recursive      - change files and directories recursively
    
    MODE can be an octal number or symbolic mode (see chmod(1))
sr: Мења режим сваке ДАТОТЕКЕ у РЕЖИМ.
    
     -c, --changes        - као verbose али јавља само кад се учини измена
     -f, --quiet          - спречава већину порука о грешкама
     -v, --verbose        - исписује дијагностику за сваку обрађену датотеку
     -R, --recursive      - рекурзивно мења датотеке и директоријуме
    
    РЕЖИМ може бити октални број или симболички режим (видети chmod(1))

en: Changing remote directory...
sr: Промена удаљеног директоријума...

en: Close idle connections. By default only with current server.
     -a  close idle connections with all servers
sr: Затвара неактивна повезивања. Подразумевано само са текућим сервером.
     -a  затвара неактивна повезивања са свим серверима

en: Closing HTTP connection
sr: Затварање HTTP повезивања

en: Closing aborted data socket
sr: Затварање прекинуте утичнице

en: Closing control socket
sr: Затварање контролне утичнице

en: Closing data socket
sr: Затварање утичнице

en: Closing idle connection
sr: Затварање неактивних повезивања

en: Commands queued:
sr: Наредбе стављене у ред:

en: Connected
sr: Повезан

en: Connecting data socket to (%s) port %u
sr: Повезивање утичнице са (%s) порт %u

en: Connecting data socket to proxy %s (%s) port %u
sr: Повезивање утичнице са посредником %s (%s) порт %u

en: Connecting to %s%s (%s) port %u
sr: Повезивање са %s%s (%s) порт %u

en: Connecting to peer %s port %u
sr: Повезивање са суседом %s порт %u

en: Connecting...
sr: Повезивање...

en: Connection idle
sr: Повезивање није активно

en: Connection limit reached
sr: Достигнуто је ограничење повезивања

en: Could not parse HTTP status line
sr: Неуспешно рашчлањивање HTTP статусног реда

en: Created a stopped queue.
sr: Креиран је заустављени ред.

en: DNS resolution not trusted.
sr: Разрешење DNS-а је без поверења.

en: Data connection established
sr: Успостављено повезивање

en: Data connection peer has mismatching address
sr: Сусед повезивања има неодговарајућу адресу

en: Data connection peer has wrong port number
sr: Сусед повезивања има погрешан број порта

en: Data socket error (%s) - reconnecting
sr: Грешка утичнице (%s) - поновно повезивање

en: Define or undefine alias <name>. If <value> omitted,
    the alias is undefined, else is takes the value <value>.
    If no argument is given the current aliases are listed.
sr: Дефинише или оддефинише алијас <назив>. Ако се изостави
    <вредност>, алијас је недефинисан, а иначе узима вредност
    <вредност>. Ако није задат ниједан аргумент, листа текуће
    алијасе.

en: Delaying before reconnect
sr: Паузирање пре поновног повезивања

en: Delaying before retry
sr: Паузирање пре поновног покушаја

en: Delete specified job with <job_no> or all jobs
sr: Брише задати посао <бр_посла> или све послове

en: Deleted job$|s$
sr: Обрисан$ посао|и послови|и послови$

en: Disconnecting
sr: Прекидање повезивања

en: Done
sr: Завршено

en: Execute commands recorded in file <file>
sr: Извршава наредбе снимљене у датотеку <дато>

en: Execute site command <site_cmd> and output the result
    You can redirect its output
sr: Извршава наредбу сајта <нар_сајта> и исписује резултат
    Можете преусмерити њен излаз

en: Expand wildcards and run specified command.
    Options can be used to expand wildcards to list of files, directories,
    or both types. Type selection is not very reliable and depends on server.
    If entry type cannot be determined, it will be included in the list.
     -f  plain files (default)
     -d  directories
     -a  all types
     --exist      return zero exit code when the patterns expand to non-empty list
     --not-exist  return zero exit code when the patterns expand to an empty list
sr: Проширује џокерске знаке и покреће задату наредбу.
    Могу се користити опције за проширивање џокерских знакова на листу датотека,
    директоријума или и једних и других. Избор врсте није баш поуздан и зависи
    од сервера. Ако се врста ставке не може одредити, биће укључена у листу.
     -f  обичне датотеке (подразумевано)
     -d  директоријуми
     -a  све врсте
     --exist      враћа излазни код нула када се шеме шире у непразну листу
     --not-exist  враћа излазни код нула када се шеме шире у празну листу

en: FEAT negotiation...
sr: FEAT преговарање...

en: Failed to change mode of `%s' because no old mode is available.
sr: Неуспешна промена режима „%s“ зато што стари режим није доступан.

en: Failed to change mode of `%s' to %04o (%s).
sr: Неуспешна промена режима „%s“ на %04o (%s).

en: Fatal error
sr: Фатална грешка

en: Fetching headers...
sr: Добављање заглавља...

en: File cannot be accessed
sr: Датотеци се не може приступити

en: File moved
sr: Датотека је премештена

en: File moved to `
sr: Датотека је премештена у „

en: File name missed.
sr: Недостаје назив датотеке.

en: Finished %s
sr: Завршено %s

en: Gets selected files with expanded wildcards
     -c  continue, resume transfer
     -d  create directories the same as in file names and get the
         files into them instead of current directory
     -E  delete remote files after successful transfer
     -a  use ascii mode (binary is the default)
     -O <base> specifies base directory or URL where files should be placed
sr: Добавља одабране датотеке уз проширене џокерске знаке
     -c  наставља пренос
     -d  креира исте директоријуме као у називима датотека и добавља
         датотеке у њих уместо у текући директоријум
     -E  брише удаљене датотеке после успешног преноса
     -a  користи ascii режим (бинарни се подразумева)
     -O <основа> задаје основни директоријум или УРЛ у који се смештају датотеке

en: Gets the specified file using several connections. This can speed up transfer,
    but loads the net heavily impacting other users. Use only if you really
    have to transfer the file ASAP.
    
    Options:
     -c  continue transfer. Requires <lfile>.lftp-pget-status file.
     -n <maxconn>  set maximum number of connections (default is is taken from
         pget:default-n setting)
     -O <base> specifies base directory where files should be placed
sr: Добавља задату датотеку користећи неколико повезивања. Ово може убрзати пренос,
    али оптерећује мрежу, значајно утичући на остале кориснике. Користите само ако
    баш морате хитно да пребаците датотеку.
    
    Опције:
     -c  наставља пренос. Захтева датотеку <лдато>.lftp-pget-status.
     -n <макспов>  поставља максимални број повезивања (подразумевана вредност се
         узима из подешавања pget:default-n)
     -O <основа> задаје основни директоријум у који се смештају датотеке

en: Getting directory contents
sr: Добављање садржаја директоријума

en: Getting file list (%lld) [%s]
sr: Добављање листе датотека (%lld) [%s]

en: Getting files information
sr: Добављање података о датотекама

en: Getting meta-data: %s
sr: Добављање мета-података: %s

en: Group commands together to be executed as one command
    You can launch such a group in background
sr: Групише више наредби за заједничко извршавање
    Можете покренути такву групу у позадини

en: Handshaking...
sr: Руковање...

en: Hit EOF
sr: Досегнут EOF

en: Hit EOF while fetching headers
sr: Досегнут EOF приликом добављања заглавља

en: Host name lookup failure
sr: Неуспешно тражење назива хоста

en: Interrupt
sr: Прекид

en: Invalid IPv4 numeric address
sr: Неисправна IPv4 нумеричка адреса

en: Invalid IPv6 numeric address
sr: Неисправна IPv6 нумеричка адреса

en: Invalid command.
sr: Неисправна наредба.

en: Invalid range format. Format is min-max, e.g. 10-20.
sr: Неисправан формат опсега. Формат је мин-макс, нпр. 10-20.

en: Invalid time format. Format is <time><unit>, e.g. 2h30m.
sr: Неисправан формат времена. Формат је <време><јединица>, нпр. 2h30m.

en: Invalid time unit letter, only [smhd] are allowed.
sr: Неисправно слово јединице за време, дозвољена су само [smhd].

en: LFTP is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with LFTP.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
sr: LFTP је слободни софтвер. Можете га расподелити и/или мењати под
    одредбама ГНУ-ове опште јавне лиценце коју је објавила Задужбина
    за слободни софтвер, и то или верзије 3 ове лиценце, или (по вашем
    избору) било које следеће верзије.
    
    Овај програм се расподељује у намери да буде користан, али БЕЗ
    ИКАКВЕ ГАРАНЦИЈЕ, чак и без имплицитне гаранције КОМЕРЦИЈАЛНЕ
    ВРЕДНОСТИ или ИСПУЊАВАЊА ОДРЕЂЕНЕ ПОТРЕБЕ. Погледајте ГНУ-ову
    општу јавну лиценцу за више детаља.
    
    Требало би да уз LFTP примите и примерак ГНУ-ове опште
    јавне лиценце. Ако то није случај, погледајте
    <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: LFTP | Version %s | Copyright (c) 1996-%d Alexander V. Lukyanov
sr: LFTP | Верзија %s | Copyright (c) 1996-%d Alexander V. Lukyanov

en: Launch shell or shell command
sr: Покреће љуску или наредбу љуске

en: Libraries used:
sr: Коришћене библиотеке:

en: Link <file1> to <file2>
sr: Везује <дато1> на <дато2>

en: Link-local IPv6 address should have a scope
sr: IPv6 адреса локална за линк би требало да има опсег

en: List cached sessions or switch to specified session number
sr: Листа кеширане сесије или се пребацује на задати број сесије

en: List remote file names.
    By default, nlist output is cached, to see new listing use `renlist' or
    `cache flush'.
sr: Листа удаљене називе датотека.
    Подразумевано се излаз nlist-а кешира. Да бисте видели нови листинг
    користите „renlist“ или „cache flush“.

en: List remote files. You can redirect output of this command to file
    or via pipe to external command.
    
     -1                   - single-column output
     -a, --all            - show dot files
     -B, --basename       - show basename of files only
         --block-size=SIZ - use SIZ-byte blocks
     -d, --directory      - list directory entries instead of contents
     -F, --classify       - append indicator (one of /@) to entries
     -h, --human-readable - print sizes in human readable format (e.g., 1K)
         --si             - likewise, but use powers of 1000 not 1024
     -k, --kilobytes      - like --block-size=1024
     -l, --long           - use a long listing format
     -q, --quiet          - don't show status
     -s, --size           - print size of each file
         --filesize       - if printing size, only print size for files
     -i, --nocase         - case-insensitive pattern matching
     -I, --sortnocase     - sort names case-insensitively
     -D, --dirsfirst      - list directories first
         --sort=OPT       - "name", "size", "date"
     -S                   - sort by file size
     --user, --group, --perms, --date, --linkcount, --links
                          - show individual fields
     --time-style=STYLE   - use specified time format
    
    By default, cls output is cached, to see new listing use `recls' or
    `cache flush'.
    
    The variables cls-default and cls-completion-default can be used to
    specify defaults for cls listings and completion listings, respectively.
    For example, to make completion listings show file sizes, set
    cls-completion-default to "-s".
    
    Tips: Use --filesize with -D to pack the listing better.  If you don't
    always want to see file sizes, --filesize in cls-default will affect the
    -s flag on the commandline as well.  Add `-i' to cls-completion-default
    to make filename completion case-insensitive.
sr: Листа удаљене датотеке. Можете преусмерити излаз ове наредбе у датотеку
    или преко pipe-а у спољашњу наредбу.
    
     -1                   - излаз у једној колони
     -a, --all            - приказује датотеке које почињу тачком
     -B, --basename       - приказује само основни назив датотеке
         --block-size=ВЕЛ - користи блокове величине ВЕЛ бајтова
     -d, --directory      - листа ставке директоријума уместо садржаја
     -F, --classify       - додаје индикатор (један од /@) ставкама
     -h, --human-readable - штампа величине у формату читљивом људима (нпр. 1K)
         --si             - такође, али користи степене 1000 уместо 1024
     -k, --kilobytes      - као --block-size=1024
     -l, --long           - користи дугачки формат листинга
     -q, --quiet          - не приказује статус
     -s, --size           - штампа величину сваке датотеке
         --filesize       - ако се штампа величина, штампа само величину датотека
     -i, --nocase         - не прави разлику између великих и малих слова
     -I, --sortnocase     - сортира без разлике између великих и малих слова
     -D, --dirsfirst      - прво листа директоријуме
         --sort=ОПЦ       - "name", "size", "date"
     -S                   - сортира по величини
     --user, --group, --perms, --date, --linkcount, --links
                          - приказује појединачна поља
     --time-style=СТИЛ    - користи задати формат времена
    
    Подразумевано, излаз cls-а се кешира. Да бисте видели нов листинг користите
    „recls“ или „cache flush“.
    
    Променљиве cls-default и cls-completion-default се могу користити за
    задавање подразумеваних вредности у cls листинзима и листинзима допуна, тим
    редом. На пример, да би листинзи допуна приказивали величину датотека,
    поставите cls-completion-default на "-s".
    
    Савети: Користите --filesize уз -D да бисте боље спаковали листинг. Уколико
    не желите увек да видите величину датотека, --filesize у cls-default ће
    утицати и на заставицу -s у командној линији. Додајте „-i“ променљивој
    cls-completion-default да би допуна назива датотека разликовала велика од
    малих слова.

en: List remote files. You can redirect output of this command to file
    or via pipe to external command.
    By default, ls output is cached, to see new listing use `rels' or
    `cache flush'.
    See also `help cls'.
sr: Листа удаљене датотеке. Можете преусмерити излаз ове наредбе у датотеку
    или га проследити спољашњој наредби.
    Подразумевано, излаз се кешира. Да бисте видели нови листинг користите
    „rels“ или „cache flush“.
    Видите и „help cls“.

en: List running jobs. -v means verbose, several -v can be specified.
    If <job_no> is specified, only list a job with that number.
sr: Листа покренуте послове. -v значи брбљиво, и може се задати неколико -v.
    Ако се зада <бр_посла> само листа послове са тим бројем.

en: Load module (shared object). The module should contain function
       void module_init(int argc,const char *const *argv)
    If name contains a slash, then the module is searched in current
    directory, otherwise in directories specified by setting module:path.
sr: Учитава модул (дељени објекат). Модул би требало да садржи функцију
       void module_init(int argc,const char *const *argv)
    Ако назив садржи косу црту, модул се тражи у текућем директоријуму,
    а иначе у директоријумима задатим преко module:path.

en: Logging in...
sr: Пријављивање...

en: Login failed
sr: Пријављивање није успело

en: Login incorrect
sr: Пријављивање је неисправно

en: MFF and SITE CHMOD are not supported by this site
sr: Овај сајт не подржава MFF и SITE CHMOD

en: MLSD is disabled by ftp:use-mlsd
sr: MLSD је онемогућен преко ftp:use-mlsd

en: MLST and MLSD are not supported by this site
sr: Овај сајт не подржава MLST и MLSD

en: Make remote directories
     -p  make all levels of path
     -f  be quiet, suppress messages
sr: Креира удаљене директоријуме
     -p  креира све нивое путање
     -f  тих режим, спречава исписивање порука

en: Making data connection...
sr: Креирање повезивања...

en: Making directory `%s'
sr: Креирање директоријума „%s“

en: Making symbolic link `%s' to `%s'
sr: Креирање симболичке везе „%s“ ка „%s“

en: Mirroring directory `%s'
sr: Клонирање директоријума „%s“

en: Mode of `%s' changed to %04o (%s).
sr: Режим „%s“ промењен на %04o (%s).

en: Module for command `%s' did not register the command.
sr: Модул наредбе „%s“ није регистровао наредбу.

en: Move <files> to <target-directory> with wildcard expansion
     -O <dir>  specifies the target directory (alternative way)
sr: Премешта <датотеке> у <одредишни-директоријум> уз проширење џокерских
    знакова
     -O <дир>  задаје одредишни директоријум (алтернативни начин)

en: Moved job$|s$
sr: Померен$ посао|и послови|и послови$

en: No address found
sr: Ниједна адреса није пронађена

en: No certificate presented by %s.
sr: %s није приказао ниједан сертификат.

en: No queued job #%i.
sr: Нема посла #%i у реду.

en: No queued jobs match "%s".
sr: Ниједан посао у реду не одговара „%s“.

en: No queued jobs.
sr: Нема послова у реду.

en: No such command `%s'. Use `help' to see available commands.
sr: Непостојећа наредба „%s“. Користите „help“ да бисте видели доступне наредбе.

en: Not connected
sr: Нема повезивања

en: Now executing:
sr: Извршава се:

en: Object is not cached and http:cache-control has only-if-cached
sr: Објекат није кеширан а http:cache-control има only-if-cached

en: Old directory `%s' is not removed
sr: Стари директоријум „%s“ није уклоњен

en: Old file `%s' is not removed
sr: Стара датотека „%s“ није уклоњена

en: Operation not supported
sr: Операција није подржана

en: Overwriting old file `%s'
sr: Преписивање преко старе датотеке „%s“

en: POST method failed
sr: POST метод није успео

en: Password required
sr: Захтева се лозинка

en: Password:
sr: Лозинка:

en: Peer closed connection
sr: Сусед је затворио повезивање

en: Persist and retry
sr: Истрајавање и понављање

en: Print current remote URL.
     -p  show password
sr: Штампа текући удаљени УРЛ.
     -p  приказује лозинку

en: Print help for command <cmd>, or list of available commands
sr: Штампа помоћ за наредбу <нрдб> или листа све наредбе

en: Proxy protocol unsupported
sr: Посреднички протокол није подржан

en: Queue is stopped.
sr: Ред је заустављен.

en: Received all
sr: Све је примљено

en: Received all (total)
sr: Све је примљено (укупно)

en: Received last chunk
sr: Примљено последње парче

en: Received not enough data, retrying
sr: Примљено недовољно података, поновни покушај

en: Received valid info about %d IPv6 peer$|s$
sr: Примљени исправни подаци о %d IPv6 сусед$у|а|а$

en: Received valid info about %d peer$|s$
sr: Примљени исправни подаци о %d сусед$у|а|а$

en: Receiving body...
sr: Преузимање тела...

en: Receiving data
sr: Примање података

en: Receiving data/TLS
sr: Примање података/TLS

en: Remove remote directories
sr: Уклања удаљене директоријуме

en: Remove remote files
     -r  recursive directory removal, be careful
     -f  work quietly
sr: Уклања удаљене датотеке
     -r  рекурзивно уклањање доректоријума, будите опрезни
     -f  тих рад

en: Removes specified files with wildcard expansion
sr: Уклања задате датотеке уз проширивање џокерских знакова

en: Removing old directory `%s'
sr: Уклањање старог директоријума „%s“

en: Removing old file `%s'
sr: Уклањање старе датотеке „%s“

en: Removing old local file `%s'
sr: Уклањање старе локалне датотеке „%s“

en: Removing source directory `%s'
sr: Уклањање изворног директоријума „%s“

en: Removing source file `%s'
sr: Уклањање изворне датотеке „%s“

en: Rename <file1> to <file2>
sr: Преименује <дато1> у <дато2>

en: Repeat specified command with a delay between iterations.
    Default delay is one second, default command is empty.
     -c <count>  maximum number of iterations
     -d <delay>  delay between iterations
     --while-ok  stop when command exits with non-zero code
     --until-ok  stop when command exits with zero code
     --weak      stop when lftp moves to background.
sr: Понавља задату наредбу уз паузу између итерација.
    Подразумевана пауза је једна секунда, а подразумевана наредба је празна.
     -c <број>   максимални број итерација
     -d <пауза>  пауза између итерација
     --while-ok  заустављање када наредба изађе са кодом различитим од нуле
     --until-ok  заустављање када наредба изађе са кодом нула
     --weak      заустављање када се lftp премести у позадину.

en: Resolving host address...
sr: Разрешавање адресе хоста...

en: Retrieve remote file <rfile> and store it to local file <lfile>.
     -o <lfile> specifies local file name (default - basename of rfile)
     -c  continue, resume transfer
     -E  delete remote files after successful transfer
     -a  use ascii mode (binary is the default)
     -O <base> specifies base directory or URL where files should be placed
sr: Добавља удаљену датотеку <удато> и смешта је у локалну датотеку <лдато>.
     -o <лдато> задаје назив локалне датотеке (подр. - основни назив удато)
     -c  наставља пренос
     -E  брише удаљене датотеке по успешном преносу
     -a  користи ascii режим (бинарни се подразумева)
     -O <осн> задаје основни директоријум или УРЛ на који се шаљу датотеке

en: Retrieve remote file to a temporary location, run a local editor on it
    and upload the file back if changed.
     -k  keep the temporary file
     -o <temp>  explicit temporary file location
sr: Покреће удаљену датотеку на привремено место, покреће локални уређивач
    над њом и шаље је назад ако је измењена.
     -k  задржава привремену датотеку
     -o <привр>  експлицитно задавање привремене датотеке

en: Retrying mirror...
sr: Поновно покушавање клонирања...

en: Running connect program
sr: Покренут је програм за повезивање

en: SITE SYMLINK is not supported by the server
sr: Сервер не подржава SITE SYMLINK

en: Same as `cat <files> | more'. if PAGER is set, it is used as filter
sr: Исто као и „cat <датотеке> | more“. Ако је подешен PAGER, користиће се као филтар

en: Same as cat, but filter each file through bzcat
sr: Исто као cat, али филтрира сваку датотеку кроз bzcat

en: Same as cat, but filter each file through zcat
sr: Исто као cat, али филтрира сваку датотеку кроз zcat

en: Same as more, but filter each file through bzcat
sr: Исто као more, али филтрира сваку датотеку кроз bzcat

en: Same as more, but filter each file through zcat
sr: Исто као more, али филтрира сваку датотеку кроз zcat

en: Scanning directory `%s'
sr: Скенирање директоријума „%s“

en: Seeding in background...
sr: Сидовање у позадини...

en: Select a server, URL or bookmark
     -e <cmd>            execute the command just after selecting
     -u <user>[,<pass>]  use the user/password for authentication
     -p <port>           use the port for connection
     -s <slot>           assign the connection to this slot
     -d                  switch on debugging mode
     <site>              host name, URL or bookmark name
sr: Означава сервер, УРЛ или обележивач
     -e <нрдб>           извршава наредбу одмах после означавања
     -u <кор>[,<лоз>]    употребљава корисничко име/лозинку за аутентификацију
     -p <порт>           употребљава порт за повезивање
     -s <слот>           додељује повезивање овом слоту
     -d                  укључује режим дебаговања
     <сајт>              назив хоста, УРЛ или назив обележивача

en: Send bug reports and questions to the mailing list <%s>.
sr: Шаљите пријаве грешака и питања на мејлинг листу <%s>.

en: Send the command uninterpreted. Use with caution - it can lead to
    unknown remote state and thus will cause reconnect. You cannot
    be sure that any change of remote state because of quoted command
    is solid - it can be reset by reconnect at any time.
sr: Шаље наредбу без интерпретирања. Користите са опрезом - ово може довести
    до непознатог удаљеног стања и проузроковати поновно повезивање. Не може
    се осигурати да је било која измена удаљеног стања проузрокована наведеном
    наредбом солидна - она може бити прекинута поновним повезивањем у било ком
    тренутку.

en: Sending commands...
sr: Слање наредби...

en: Sending data
sr: Слање података

en: Sending data/TLS
sr: Слање података/TLS

en: Sending request...
sr: Слање захтева...

en: Server reply matched ftp:retry-530, retrying
sr: Одговор сервера се поклапа са ftp:retry-530, понављање

en: Server reply matched ftp:retry-530-anonymous, retrying
sr: Одговор сервера се поклапа са ftp:retry-530-anonymous, понављање

en: Set debug level to given value or turn debug off completely.
     -o <file>  redirect debug output to the file
     -c  show message context
     -p  show PID
     -t  show timestamps
sr: Поставља ниво дебаговања на дату вредност или потпуно искључује дебаговање
     -o <дато>  преусмерава излаз за дебаговање у датотеку
     -c  приказује контекст порука
     -p  приказује PID
     -t  приказује времена

en: Set variable to given value. If the value is omitted, unset the variable.
    Variable name has format ``name/closure'', where closure can specify
    exact application of the setting. See lftp(1) for details.
    If set is called with no variable then only altered settings are listed.
    It can be changed by options:
     -a  list all settings, including default values
     -d  list only default values, not necessary current ones
sr: Поставља променљиву на дату вредност. Ако је вредност изостављена,
    одпоставља променљиву. Назив променљиве је облика „назив/наставак“, где
    наставак задаје конкретну примену подешавања. Видети lftp(1) за више детаља.
    Ако је set позвано без променљиве, само ће промењена подешавања бити
    излистана. Ово се може променити опцијама:
     -a  листа сва подешавања, укључујући подразумеване вредности
     -d  листа само подразумеване вредности, не нужно текуће

en: Shows lftp version
sr: Приказује верзију lftp-а

en: Shutting down:
sr: Затварам:

en: Skipping directory `%s' (only-existing)
sr: Прескакање директоријума „%s“ (only-existing)

en: Skipping file `%s' (only-existing)
sr: Прескакање датотеке „%s“ (only-existing)

en: Skipping symlink `%s' (only-existing)
sr: Прескакање симвезе „%s“ (only-existing)

en: Sleep time left:
sr: Преостало време спавања:

en: Sleeping forever
sr: Неограничено спавање

en: Socket error (%s) - reconnecting
sr: Грешка утичнице (%s) - поновно повезивање

en: Sorry, no help for %s
sr: Нажалост, не постоји помоћ за %s

en: Start BitTorrent job for the given torrent-files, which can be a local file,
    URL, magnet link or plain info_hash written in hex or base32. Local wildcards
    are expanded. Options:
     -O <base>      specifies base directory where files should be placed
     --force-valid  skip file validation
     --dht-bootstrap=<node>  bootstrap DHT by sending a query to the node
     --share        share specified file or directory
sr: Покреће BitTorrent посао за задате торент-датотеке, које могу бити локалне
    датотеке, УРЛ-ови, magnet везе или обични info_hash-ови записани хексадекадно
    или у base32. Локални џокерски знаци ће бити проширени. Опције:
     -O <основа>     задаје основни директоријум за смештање датотека
     --force-valid   прескаче проверу датотека
     --dht-bootstrap=<чвор>  покреће DHT слањем упита чворишту
     --share         дели задату датотеку или директоријум

en: Store failed - you have to reput
sr: Смештање није успело - морате да извршите reput

en: Summarize disk usage.
     -a, --all             write counts for all files, not just directories
         --block-size=SIZ  use SIZ-byte blocks
     -b, --bytes           print size in bytes
     -c, --total           produce a grand total
     -d, --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                           only if it is N or fewer levels below the command
                           line argument;  --max-depth=0 is the same as
                           --summarize
     -F, --files           print number of files instead of sizes
     -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
     -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
     -k, --kilobytes       like --block-size=1024
     -m, --megabytes       like --block-size=1048576
     -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
     -s, --summarize       display only a total for each argument
         --exclude=PAT     exclude files that match PAT
sr: Сумира употребу диска.
     -a, --all             исписује бројеве за све датотеке, не само директоријуме
         --block-size=ВЕЛ  користи блокове величине ВЕЛ бајтова
     -b, --bytes           штампа величину у бајтовима
     -c, --total           даје укупну величину
     -d, --max-depth=N     штампа укупну вредност за директоријум (или
                           датотеку, са --all) само ако је N или мање нивоа
                           испод аргумента; --max-depth=0 је исто као --summarize
     -F, --files           штампа број датотека уместо величина
     -h, --human-readable  штампа величине у формату читљивом људима
                           (нпр.: 1K 234M 2G)
     -H, --si              исто то, али користи степене 1000, а не 1024
     -k, --kilobytes       као --block-size=1024
     -m, --megabytes       као --block-size=1048576
     -S, --separate-dirs   не укључује величину директоријума
     -s, --summarize       приказује само укупну вредност сваког аргумента
         --exclude=ШЕМА    изоставља датотеке које одговарају шеми ШЕМА

en: Switching passive mode off
sr: Искључивање пасивног режима

en: Switching passive mode on
sr: Пребацивање пасивног режима на укључено

en: Switching to NOREST mode
sr: Пребацивање на NOREST режим

en: TLS negotiation...
sr: TLS преговарање...

en: There are running jobs and `cmd:move-background' is not set.
    Use `exit bg' to force moving to background or `kill all' to terminate jobs.
sr: Има покренутих послова а „cmd:move-background“ није постављена.
    Користите „exit bg“ да бисте присилили померање у позадину или „kill all“ да бисте прекинули послове.

en: Timeout - reconnecting
sr: Тајмаут - поновно повезивање

en: Too many redirections
sr: Превише преусмеравања

en: Total %d $file|files$ transferred
sr: Укупно %d $датотека пренесена|датотеке пренесене|датотека пренесено$

en: Transfer of %d of %d $file|files$ failed
sr: Пренос %d од %d $фајла|фајла|фајлова$ није успео

en: Transferring file `%s'
sr: Пренос датотеке „%s“

en: Try `%s --help' for more information
sr: Пробајте „%s --help“ за више информација

en: Try `help %s' for more information.
sr: Покушајте „help %s“ за више информација.

en: Turning on sync-mode
sr: Укључивање режима синхронизације

en: Unknown command `%s'.
sr: Непозната наредба „%s“.

en: Unknown system error
sr: Непозната системска грешка

en: Upload <lfile> with remote name <rfile>.
     -o <rfile> specifies remote file name (default - basename of lfile)
     -c  continue, reput
         it requires permission to overwrite remote files
     -E  delete local files after successful transfer (dangerous)
     -a  use ascii mode (binary is the default)
     -O <base> specifies base directory or URL where files should be placed
sr: Шаље <лдато> са удаљеним називом <удато>.
     -o <удато> задаје удаљени назив датотеке (подразумевано - назив лдато)
     -c  наставља, reput
         захтева дозволу за преписивање преко удаљених датотека
     -E  брише локалне датотеке после успешног преноса (опасно)
     -a  користи ascii режим (бинарни се подразумева)
     -O <основа> задаје основни директоријум или УРЛ на који би датотеке
         требало да буду послате

en: Upload files with wildcard expansion
     -c  continue, reput
     -d  create directories the same as in file names and put the
         files into them instead of current directory
     -E  delete local files after successful transfer (dangerous)
     -a  use ascii mode (binary is the default)
     -O <base> specifies base directory or URL where files should be placed
sr: Шаље датотеке уз проширивање џокерских знакова
     -c  наставља слање
     -d  креира исте директоријуме као у називима датотека и смешта датотеке
         у њих уместо у текући директоријум
     -E  брише локалне датотеке после успешног преноса (опасно)
     -a  користи ascii режим (бинарни се подразумева)
     -O <основа> задаје основни директоријум или УРЛ за смештање датотека

en: Usage: %s
sr: Употреба: %s

en: Usage: %s %s[-f] files...
sr: Употреба: %s %s[-f] датотеке...

en: Usage: %s <cmd>
sr: Употреба: %s <нрдб>

en: Usage: %s <jobno> ... | all
sr: Употреба: %s <брпосла> ... | all

en: Usage: %s <user|URL> [<pass>]
sr: Употреба: %s <кор|УРЛ> [<лоз>]

en: Usage: %s [-d #] dir
sr: Употреба: %s [-d #] дир

en: Usage: %s [-e cmd] [-p port] [-u user[,pass]] <host|url>
sr: Употреба: %s [-e нрдб] [-p порт] [-u корисник[,лоз]] <хост|урл>

en: Usage: %s [-e] <file|command>
sr: Употреба: %s [-e] <дато|наредба>

en: Usage: %s [-p]
sr: Употреба: %s [-p]

en: Usage: %s [-v] [-v] ...
sr: Употреба: %s [-v] [-v] ...

en: Usage: %s [<exit_code>]
sr: Употреба: %s [<излазни_код>]

en: Usage: %s [<jobno>]
sr: Употреба: %s [<брпосла>]

en: Usage: %s [OPTS] <files> <target-dir>
sr: Употреба: %s [ОПЦИЈЕ] <датотеке> <одредишни-дир>

en: Usage: %s [OPTS] command args...
sr: Употреба: %s [ОПЦИЈЕ] наредба аргументи...

en: Usage: %s [OPTS] file
sr: Употреба: %s [ОПЦИЈЕ] датотека

en: Usage: %s [OPTS] files...
sr: Употреба: %s [ОПЦИЈЕ] датотеке...

en: Usage: %s [OPTS] mode file...
sr: Употреба: %s [ОПЦИЈЕ] режим датотека...

en: Usage: %s [options] <dirs>
sr: Употреба: %s [опције] <дирови>

en: Usage: %s cmd [args...]
sr: Употреба: %s нрдб [арг...]

en: Usage: %s command args...
sr: Употреба: %s наредба аргови...

en: Usage: %s local-dir
sr: Употреба: %s локални-дир

en: Usage: %s module [args...]
sr: Употреба: %s модул [аргови...]

en: Usage: cd remote-dir
sr: Употреба: cd удаљени-дир

en: Usage: find [OPTS] [directory]
    Print contents of specified directory or current directory recursively.
    Directories in the list are marked with trailing slash.
    You can redirect output of this command.
     -d, --maxdepth=LEVELS  Descend at most LEVELS of directories.
sr: Употреба: find [ОПЦИЈЕ] [директоријум]
    Рекурзивно штампа садржај задатог директоријума или текућег директоријума.
    Директоријуми у листи су означени косом цртом која им следи.
    Можете преусмерити излаз ове наредбе.
     -d, --maxdepth=НИВОА  Највише зарања на дубину НИВОА директоријума.

en: Usage: reget [OPTS] <rfile> [-o <lfile>]
    Same as `get -c'
sr: Употреба: reget [ОПЦИЈЕ] <удато> [-o <лдато>]
    Исто као и „get -c“

en: Usage: rels [<args>]
    Same as `ls', but don't look in cache
sr: Употреба: rels [<аргови>]
    Исто као и „ls“, али не тражи у кешу

en: Usage: renlist [<args>]
    Same as `nlist', but don't look in cache
sr: Употреба: renlist [<аргови>]
    Исто као и „nlist“, али не тражи у кешу

en: Usage: reput <lfile> [-o <rfile>]
    Same as `put -c'
sr: Употреба: reput <лдато> [-o <удато>]
    Исто као „put -c“

en: Usage: sleep <time>[unit]
    Sleep for given amount of time. The time argument can be optionally
    followed by unit specifier: d - days, h - hours, m - minutes, s - seconds.
    By default time is assumed to be seconds.
sr: Употреба: sleep <време>[јединица]
    Спава током задатог временског интервала. Аргументу време опционо може
    следити задавање јединице: d - дана, h - сати, m - минута, s - секунди.
    Подразумевано се претпоставља да је време у секундама.

en: Usage: slot [<label>]
    List assigned slots.
    If <label> is specified, switch to the slot named <label>.
sr: Употреба: slot [<ознака>]
    Листа додељене слотове.
    Ако је задата <ознака>, прелази на слот <ознака>.

en: Use specified info for remote login. If you specify URL, the password
    will be cached for future usage.
sr: Користи задате податке за удаљено пријављивање. Ако задате УРЛ,
    лозинка ће бити кеширана за будућу употребу.

en: Valid arguments are:
sr: Исправни аргументи су:

en: Validation: %u/%u (%u%%) %s%s
sr: Провера: %u/%u (%u%%) %s%s

en: Verify command failed without a message
sr: Наредба за верификацију није успешна не давши излаз

en: Verifying...
sr: Провера...

en: Wait for specified job to terminate. If jobno is omitted, wait
    for last backgrounded job.
sr: Чека да се задати посао заврши. Ако је брпосла изостављен, чека
    последњи посао послат у позадину.

en: Waiting for TLS shutdown...
sr: Чекање на затварање TLS-а...

en: Waiting for data connection...
sr: Чекање на повезивање...

en: Waiting for meta-data...
sr: Чекање на мета-податке...

en: Waiting for other copy peer...
sr: Чекање на другог суседа за копирање...

en: Waiting for response...
sr: Чекање на одговор...

en: Waiting for transfer to complete
sr: Чекање на завршетак преноса

en: Warning: chdir(%s) failed: %s
sr: Упозорење: chdir(%s) неуспешан: %s

en: Warning: discarding incomplete command
sr: Упозорење: непотпуна наредба се одбацује

en: [%d] Done (%s)
sr: [%d] Завршено (%s)

en: [%u] Attached to terminal %s. %s
sr: [%u] Закачен на терминал %s. %s

en: [%u] Attached to terminal.
sr: [%u] Закачен на терминал.

en: [%u] Detached from terminal. %s
sr: [%u] Откачено од терминала. %s

en: [%u] Detaching from the terminal to complete transfers...
sr: [%u] Откачињање од терминала ради завршетка преноса...

en: [%u] Exiting and detaching from the terminal.
sr: [%u] Излазак и откачињање од терминала.

en: [%u] Finished. %s
sr: [%u] Завршено. %s

en: [%u] Moving to background to complete transfers...
sr: [%u] Премештање у позадину ради завршетка преноса...

en: [%u] Started.  %s
sr: [%u] Започето.  %s

en: [%u] Terminated by signal %d. %s
sr: [%u] Прекинуто сигналом %d. %s

en: [re]cls [opts] [path/][pattern]
sr: [re]cls [опције] [путања/][шема]

en: [re]nlist [<args>]
sr: [re]nlist [<аргови>]

en: `
sr: „

en: `%s' at %lld %s%s%s%s
sr: „%s“ до %lld %s%s%s%s

en: `%s', got %lld of %lld (%d%%) %s%s
sr: „%s“, примљено %lld од %lld (%d%%) %s%s

en: `lftp' is the first command executed by lftp after rc files
     -f <file>           execute commands from the file and exit
     -c <cmd>            execute the commands and exit
     --norc              don't execute rc files from the home directory
     --help              print this help and exit
     --version           print lftp version and exit
    Other options are the same as in `open' command:
     -e <cmd>            execute the command just after selecting
     -u <user>[,<pass>]  use the user/password for authentication
     -p <port>           use the port for connection
     -s <slot>           assign the connection to this slot
     -d                  switch on debugging mode
     <site>              host name, URL or bookmark name
sr: „lftp“ је прва наредба коју покреће lftp после rc датотека
     -f <дато>           извршава наредбе из датотеке и излази
     -c <нрдб>           извршава наредбе и излази
     --norc              не извршава rc датотеке из почетног
                         директоријума
     --help              штампа ову помоћ и излази
     --version           штампа верзију lftp-а и излази
    Остале опције су исте као у наредби „open“:
     -e <нрдб>           извршава наредбу одмах по избору
     -u <кор>[,<лоз>]    користи кор./лозинку за аутентификацију
     -p <порт>           користи порт за повезивање
     -s <слот>           додељује повезивање овом слоту
     -d                  укључује режим дебаговања
     <сајт>              назив хоста, УРЛ или назив обележивача

en: a closure is required for this setting
sr: захтева се наставак за ово подешавање

en: alias [<name> [<value>]]
sr: alias [<назив> [<вредност>]]

en: ambiguous argument %s for %s
sr: двосмислен аргумент %s за %s

en: ambiguous variable name
sr: двосмислен назив променљиве

en: announced via
sr: оглашено преко

en: anon - login anonymously (by default)
sr: anon - анонимна пријава (подразумевано)

en: assuming failed host name lookup
sr: претпоставља се неуспешна претрага назива хоста

en: bookmark [SUBCMD]
sr: bookmark [ПОДНРД]

en: bookmark command controls bookmarks
    
    The following subcommands are recognized:
      add <name> [<loc>] - add current place or given location to bookmarks
                           and bind to given name
      del <name>         - remove bookmark with the name
      edit               - start editor on bookmarks file
      import <type>      - import foreign bookmarks
      list               - list bookmarks (default)
sr: Наредба bookmark управља обележивачима
    
    Следеће поднаредбе ће бити препознате:
      add <назив> [<лок>] - додаје текуће место или локацију у обележиваче
                            и додељује их датом називу
      del <назив>         - уклања обележивач са тим називом
      edit                - покреће уређивач над датотеком са обележивачима
      import <врста>      - увози спољашње обележиваче
      list                - листа обележиваче (подразумевано)

en: cache [SUBCMD]
sr: cache [ПОДНРД]

en: cache command controls local memory cache
    
    The following subcommands are recognized:
      stat        - print cache status (default)
      on|off      - turn on/off caching
      flush       - flush cache
      size <lim>  - set memory limit
      expire <Nx> - set cache expiration time to N seconds (x=s)
                    minutes (x=m) hours (x=h) or days (x=d)
sr: Наредба cache управља локалним меморијским кешом
    
    Препознају се следеће поднаредбе:
      stat        - штампа стање кеша (подразумевано)
      on|off      - укључује/искључује кеширање
      flush       - испира кеш
      size <огр>  - поставља ограничење меморије
      expire <Nx> - поставља време истека кеша на N секунди (x=s),
                    минута (x=m), сати (x=h) или дана (x=d)

en: cannot create socket of address family %d
sr: не може се креирати утичница адресне фамилије %d

en: cannot get current directory
sr: не може се добавити текући директоријум

en: cannot parse EPSV response
sr: не може се рашчланити EPSV одговор

en: cannot parse custom EPSV response
sr: не може се рашчланити прилагођени EPSV одговор

en: cannot seek on data source
sr: не може се претраживати извор података

en: cat - output remote files to stdout (can be redirected)
     -b  use binary mode (ascii is the default)
sr: cat - исписује удаљене датотеке на stdout (може се преусмерити)
     -b   користи бинарни режим (ascii је подразумеван)

en: cat [-b] <files>
sr: cat [-b] <датотеке>

en: cd <rdir>
sr: cd <удир>

en: cd ok, cwd=%s
sr: cd у реду, cwd=%s

en: chdir(%s) failed: %s
sr: chdir(%s) није успео: %s

en: chmod [OPTS] mode file...
sr: chmod [ОПЦИЈЕ] режим датотека...

en: chunked format violated
sr: прекршен формат из парчића

en: copy: all data received, but get rolled back
sr: copy: сви подаци су примљени, али је get премотао уназад

en: copy: destination file is already complete
sr: copy: одредишна датотека је већ цела

en: copy: get rolled back to %lld, seeking put accordingly
sr: copy: get је премотао уназад на %lld, put се претражује у складу са тим

en: copy: put is broken
sr: copy: put је неисправан

en: copy: put rolled back to %lld, seeking get accordingly
sr: copy: put се вратио на %lld, get се претражује у складу са тим

en: copy: received redirection to `%s'
sr: copy: примљено преусмеравање на „%s“

en: day
sr: дан

en: debug [OPTS] [<level>|off]
sr: debug [ОПЦИЈЕ] [<ниво>|off]

en: debug is off
sr: дебаговање је искључено

en: debug level is %d, output goes to %s
sr: ниво дебаговања је %d, излаз иде у %s

en: depend module `%s': %s
sr: зависни модул „%s“: %s

en: du [options] <dirs>
sr: du [опције] <дирови>

en: edit [OPTS] <file>
sr: edit [ОПЦИЈЕ] <дато>

en: eta:
sr: прибл:

en: execl(/bin/sh) failed: %s
sr: execl(/bin/sh) није успео: %s

en: execlp(%s) failed: %s
sr: execlp(%s) није успео: %s

en: execvp(%s) failed: %s
sr: execvp(%s) није успео: %s

en: exit - exit from lftp or move to background if jobs are active
    
    If no jobs active, the code is passed to operating system as lftp
    termination status. If omitted, exit code of last command is used.
    `bg' forces moving to background if cmd:move-background is false.
sr: exit - излази из lftp-а или се пребацује у позадину ако има активних послова
    
    Ако нема активних послова, код се прослеђује оперативном систему као излазни
    статус lftp-а. Ако је изостављен, користи се излазни код последње наредбе.
    „bg“ присиљава померање у позадину ако је вредност cmd:move-background false.

en: exit [<code>|bg]
sr: exit [<код>|bg]

en: extra server response
sr: сувишни одговор сервера

en: file already exists and xfer:clobber is unset
sr: датотека већ постоји а xfer:clobber није постављен

en: file name missed in URL
sr: назив датотеке недостаје у УРЛ-у

en: file size decreased during transfer
sr: величина датотеке се смањила током преноса

en: file size increased during transfer
sr: величина датотеке је повећана током преноса

en: ftp over http cannot work without proxy, set hftp:proxy.
sr: ftp преко http-а не може да функционише без посредника, подесите hftp:proxy.

en: ftp:fxp-force is set but FXP is not available
sr: ftp:fxp-force је постављен, али FXP није доступан

en: ftp:proxy password:
sr: ftp:proxy лозинка:

en: ftp:skey-force is set and server does not support OPIE nor S/KEY
sr: ftp:skey-force је постављен, али сервер не подржава OPIE нити S/KEY

en: ftp:ssl-force is set and server does not support or allow SSL
sr: Постављено је ftp:ssl-force а сервер не подржава или не дозвољава SSL

en: get [OPTS] <rfile> [-o <lfile>]
sr: get [ОПЦИЈЕ] <удато> [-o <лдато>]

en: glob [OPTS] <cmd> <args>
sr: glob [ОПЦИЈЕ] <нрдб> <аргови>

en: help [<cmd>]
sr: help [<нрдб>]

en: history -w file|-r file|-c|-l [cnt]
sr: history -w дато|-r дато|-c|-l [број]

en: host name resolve timeout
sr: тајмаут одређивања назива хоста

en: hour
sr: сат

en: integer overflow
sr: преливање целог броја

en: invalid argument %s for %s
sr: неисправан аргумент %s за %s

en: invalid argument for `--sort'
sr: погрешан аргумент за „--sort“

en: invalid block size
sr: неисправна величина блока

en: invalid boolean value
sr: неисправна логичка вредност

en: invalid boolean/auto value
sr: неисправна логичка/аутоматска вредност

en: invalid floating point number
sr: неисправан број у покретном зарезу

en: invalid mode string: %s
sr: Неисправна ниска режима: %s

en: invalid number
sr: неисправан број

en: invalid option
sr: неисправна опција

en: invalid peer response format
sr: Погрешан формат одговора суседа

en: invalid server response format
sr: Неисправан формат одговора сервера

en: invalid unsigned number
sr: неисправан неозначени број

en: kill all|<job_no>
sr: kill all|<бр_посла>

en: lcd <ldir>
sr: lcd <лдир>

en: lcd ok, local cwd=%s
sr: lcd у реду, локални cwd=%s

en: lftp [OPTS] <site>
sr: lftp [ОПЦИЈЕ] <сајт>

en: ln [-s] <file1> <file2>
sr: ln [-s] <дато1> <дато2>

en: ls [<args>]
sr: ls [<аргови>]

en: max-retries exceeded
sr: прекорачено је max-retries

en: memory exhausted
sr: меморија је исцрпљена

en: mget [OPTS] <files>
sr: mget [ОПЦИЈЕ] <датотеке>

en: minute
sr: минут

en: mirror [OPTS] [remote [local]]
sr: mirror [ОПЦИЈЕ] [удаљени [локални]]

en: mirror: protocol `%s' is not suitable for mirror
sr: mirror: протокол „%s“ није погодан за клонирање

en: mkdir [OPTS] <dirs>
sr: mkdir [ОПЦИЈЕ] <дирови>

en: mmv [OPTS] <files> <target-dir>
sr: mmv [ОПЦИЈЕ] <датотеке> <одр-дир>

en: module name [args]
sr: module назив [аргови]

en: modules are not supported on this system
sr: овај систем не подржава модуле

en: more <files>
sr: more <датотеке>

en: mput [OPTS] <files>
sr: mput [ОПЦИЈЕ] <датотеке>

en: mrm <files>
sr: mrm <датотеке>

en: must be one of:
sr: мора бити једно од:

en: mv <file1> <file2>
sr: mv <дато1> <дато2>

en: next announce in %s
sr: следеће оглашавање за %s

en: next request in %s
sr: следећи захтев за %s

en: no closure defined for this setting
sr: ниједан наставак није задат за ово подешавање

en: no progress timeout
sr: тајмаут због застоја

en: no such %s service
sr: нема таквог %s сервиса

en: no such variable
sr: нема такве променљиве

en: non-option arguments found
sr: пронађени су аргументи који нису опције

en: not started
sr: није покренут

en: only PUT and POST values allowed
sr: дозвољене су само вредности PUT и POST

en: open [OPTS] <site>
sr: open [ОПЦИЈЕ] <сајт>

en: option `%s' requires an argument
sr: опција „%s“ захтева аргумент

en: option requires an argument
sr: опција захтева аргумент

en: parse: missing filter command
sr: parse: недостаје наредба филтера

en: parse: missing redirection filename
sr: parse: недостаје назив датотеке за преусмеравање

en: pattern is empty
sr: шема је празна

en: peer closed connection
sr: сусед је затворио повезивање

en: peer closed connection (before handshake)
sr: сусед је затворио повезивање (пре руковања)

en: peer closed just accepted connection
sr: сусед је затворио управо прихваћено повезивање

en: peer handshake timeout
sr: тајмаут руковања суседа

en: peer sent unknown info_hash=%s in handshake
sr: сусед је послао непознат info_hash=%s приликом руковања

en: peer short handshake
sr: кратко руковање суседа

en: peer unexpectedly closed connection
sr: сусед је неочекивано затворио повезивање

en: peer unexpectedly closed connection after %s
sr: сусед је неочекивано затворио повезивање после %s

en: pget [OPTS] <rfile> [-o <lfile>]
sr: pget [ОПЦИЈЕ] <удато> [-o <лдато>]

en: pget: falling back to plain get
sr: pget: прелазак на обичан get

en: pget: warning: space allocation for %s (%lld bytes) failed: %s
sr: pget: упозорење: алокација простора за %s (%lld бајтова) није успешна: %s

en: pipe() failed:
sr: pipe() није успео:

en: pseudo-tty allocation failed:
sr: неуспешна алокација псеудо-tty-а:

en: put [OPTS] <lfile> [-o <rfile>]
sr: put [ОПЦИЈЕ] <лдато> [-o <удато>]

en: queue [OPTS] [<cmd>]
sr: queue [ОПЦИЈЕ] [<нрдб>]

en: quote <cmd>
sr: quote <нрдб>

en: recls [<args>]
    Same as `cls', but don't look in cache
sr: recls [<аргови>]
    Исто као и „cls“, али не тражи у кешу

en: regular expression `%s': %s
sr: Регуларни израз „%s“: %s

en: rename successful
sr: преименовање је успешно

en: repeat [OPTS] [delay] [command]
sr: repeat [ОПЦИЈЕ] [пауза] [наредба]

en: rm [-r] [-f] <files>
sr: rm [-r] [-f] <датотеке>

en: rmdir [-f] <dirs>
sr: rmdir [-f] <дирови>

en: saw file size in response
sr: величина датотеке примећена у одговору

en: scache [<session_no>]
sr: scache [<бр_сесије>]

en: second
sr: секунд

en: seek failed
sr: претраживање је неуспешно

en: set [OPT] [<var> [<val>]]
sr: set [ОПЦ] [<пром> [<вред>]]

en: site <site-cmd>
sr: site <нар_сајта>

en: source <file>
sr: source <дато>

en: the source file size is unknown
sr: величина изворне датотеке је непозната

en: the target file is remote
sr: одредишна датотека је удаљена

en: this encoding is not supported
sr: ово кодирање није подржано

en: torrent [OPTS] <file|URL>...
sr: torrent [ОПЦИЈЕ] <дато|УРЛ>...

en: total
sr: укупно

en: unknown address family `%s'
sr: непозната фамилија адреса „%s“

en: unrecognized option `%s'
sr: непозната опција „%s“

en: unsupported network protocol
sr: неподржани мрежни протокол

en: user <user|URL> [<pass>]
sr: user <корисник|УРЛ> [<лоз>]

en: wait [<jobno>]
sr: wait [<брпосла>]

en: zcat <files>
sr: zcat <датотеке>

en: zmore <files>
sr: zmore <датотеке>
