appstream-glib - en to sv translation catalogue (206 entries)

en: ALL
sv: ALLA

en: Ability to spend real money in-app
sv: Möjlighet att spendera riktiga pengar i programmet

en: Add HiDPI icons to the tarball
sv: Lägg till HiDPI-ikoner till tar-arkivet

en: Add a cache ID to each component
sv: Lägg till ett cache-ID till varje komponent

en: Add a language to a source file
sv: Lägg till ett språk till en källfil

en: Add a provide to a source file
sv: Lägg till ett tillhandahållande till en källfil

en: Add encoded icons to the XML
sv: Lägg till kodade ikoner till XML:en

en: Added
sv: Tillagt

en: Adults Only
sv: Endast för vuxna

en: Alias to %s
sv: Alias för %s

en: Brief artistic nudity
sv: Kortvarig konstnärlig nakenhet

en: Cancelled
sv: Avbrutet

en: Cannot validate version of file format '%s'
sv: Kunde inte validera versionen av filformatet ”%s”

en: Cartoon characters in aggressive conflict
sv: Tecknade figurer i aggressiv konflikt

en: Cartoon characters in unsafe situations
sv: Tecknade figurer i farliga situationer

en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
sv: Figurer i aggressiv konflikt lätt åtskiljbar från verkligheten

en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
sv: Figurer i farliga situationer lätt åtskiljbara från verkligheten

en: Check installed application data
sv: Kontrollera installerad programdata

en: Checking for the latest application version
sv: Söker efter den senaste programversionen

en: Command not found, valid commands are:
sv: Hittade inte kommando, giltiga kommandon är:

en: Compare the contents of two AppStream files
sv: Jämför innehåll från två AppStream-filer

en: Compare version numbers
sv: Jämför versionsnummer

en: Conversion %s to %s is not implemented
sv: Konvertering från %s till %s är inte implementerad

en: Convert an AppData file to NEWS format
sv: Konvertera en AppData-fil till NEWS-format

en: Convert an NEWS file to AppData format
sv: Konvertera en NEWS-fil till AppData-format

en: Converts AppStream metadata from one version to another
sv: Konverterar AppStream-metadata från en version till en annan

en: Create an CSV status document
sv: Skapa ett CSV-statusdokument

en: Create an HTML matrix page
sv: Skapa en HTML-matrissida

en: Create an HTML status page
sv: Skapa en HTML-statussida

en: Creates an example AppData file from a .desktop file
sv: Skapar en exempel-AppData-fil från en .desktop-fil

en: Dead human remains that are exposed to the elements
sv: Kvarlevor av döda människor som utsatts för väder och vind

en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
sv: Skildringar av blodsutgjutelse och lemlästning

en: Depictions of modern-day human desecration
sv: Skildringar av nutida skändning av människor

en: Depictions of modern-day slavery
sv: Skildringar av nutida slaveri

en: Depictions of or references to historical desecration
sv: Skildringar av eller referenser till historisk skändning

en: Depictions of or references to historical slavery
sv: Skildringar av eller referenser till historiskt slaveri

en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
sv: Skildringar av realistiska figurer i aggressiv konflikt

en: Direct references to adultery
sv: Direkta referenser till otrohet

en: Direct references to prostitution
sv: Direkta referenser till prostitution

en: Discrimination designed to cause emotional harm
sv: Diskriminering avsedd att orsaka emotionell smärta

en: Display application search tokens
sv: Visa sökelement för program

en: Do not compress the icons into a tarball
sv: Komprimera inte ikonerna till ett tar-arkiv

en: Do not use network access
sv: Använd inte nätverksåtkomst

en: Done!
sv: Klar!

en: Dumps the applications in the AppStream metadata
sv: Dumpar programmen i AppStream-metadata

en: Early Childhood
sv: Tidig barndom

en: Enable profiling
sv: Aktivera profilering

en: Error creating output directory
sv: Fel vid skapande av utdatakatalog

en: Error loading AppData file
sv: Fel vid inläsning av AppData-fil

en: Error loading desktop file
sv: Fel vid inläsning av skrivbordsfil

en: Error parsing kudos
sv: Fel vid tolkning av kudos

en: Error parsing provides
sv: Fel vid tolkning av tillhandahåller

en: Error parsing translations
sv: Fel vid tolkning av översättningar

en: Error saving AppStream file
sv: Fel vid sparning av AppStream-fil

en: Everyone
sv: Alla

en: Everyone 10+
sv: Alla över 10 år

en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
sv: Explicit diskriminering baserad på kön, sexuell läggning, ras eller religion

en: Explicit references to specific brands or trademarked products
sv: Explicita referenser till specifika varumärken eller varumärkesskyddade produkter

en: Exports the agreement to text
sv: Exporterar överenskommelsen till text

en: FAILED
sv: MISSLYCKADES

en: Failed to add package
sv: Misslyckades med att lägga till paket

en: Failed to generate metadata
sv: Misslyckades med att generera metadata

en: Failed to open packages
sv: Misslyckades med att öppna paket

en: Failed to parse arguments
sv: Misslyckades med att tolka argument

en: Failed to set up builder
sv: Misslyckades med att ställa in builder

en: File format '%s' cannot be upgraded
sv: Filformat ”%s” kan inte uppgraderas

en: Format not recognised
sv: Format kan inte identifieras

en: Gambling on random events using tokens or credits
sv: Spel på slumpbaserade händelser med marker eller poäng

en: Gambling using real money
sv: Spel med riktiga pengar

en: Gambling using “play” money
sv: Spel med låtsaspengar

en: General
sv: Allmänt

en: Generate a GUID from an input string
sv: Generera ett GUID från en inmatad sträng

en: Graphic depictions of desecration of human bodies
sv: Realistiska skildringar av skändning av mänskliga kroppar

en: Graphic depictions of modern-day desecration
sv: Realistiska skildringar av nutida skändning

en: Graphic depictions of modern-day slavery
sv: Grafiska skildringar av nutida slaveri

en: Graphic depictions of the act of adultery
sv: Skildringar av otrohet

en: Graphic depictions of the act of prostitution
sv: Skildringar av prostitution

en: Graphic sexual behavior
sv: Skildring av sexuellt beteende

en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
sv: Skildring av sexuellt beteende mellan personer av samma kön

en: Graphic violence easily distinguishable from reality
sv: Våldsskildring lätt åtskiljbar från verkligheten

en: Graphic violence involving cartoon characters
sv: Våldsskildring som involverar tecknade figurer

en: Graphic violence involving realistic characters
sv: Våldsskildring som involverar realistiska figurer

en: Ignore certain types of veto
sv: Ignorera vissa typer av veto

en: Import a file to AppStream markup
sv: Importera en fil till AppStream-uppmärkning

en: Include failed results in the output
sv: Inkludera misslyckade resultat i utmatningen

en: Incorporate extra metadata from an external file
sv: Bädda in extra metadata från en extern fil

en: Indirect references to adultery
sv: Indirekta referenser till otrohet

en: Indirect references to homosexuality
sv: Indirekta referenser till homosexualitet

en: Indirect references to prostitution
sv: Indirekta referenser till prostitution

en: Installs AppStream metadata
sv: Installerar AppStream-metadata

en: Installs AppStream metadata with new origin
sv: Installerar AppStream-metadata med nytt ursprung

en: Invalid desktop filename
sv: Ogiltigt desktop-filnamn

en: Kissing between people of the same gender
sv: Kyssande mellan personer av samma kön

en: List applications not backed by packages
sv: Lista program utan motsvarande paket

en: Mature
sv: Mogen

en: Mature or sexual humor
sv: Mogen eller sexuell humor

en: Merge several files to an AppStream file
sv: Sammanfoga flera filer till en AppStream-fil

en: Mild or infrequent use of profanity
sv: Milda eller tillfälligt förekommande svordomar

en: Mildly realistic characters in unsafe situations
sv: Någorlunda realistiska figurer i farliga situationer

en: Mirror upstream screenshots
sv: Spegla skärmbilderna från uppström

en: Moderate use of profanity
sv: Måttlig användning av svordomar

en: Moderated chat functionality between users
sv: Modererad chattfunktion mellan användare

en: Modify an AppData file
sv: Modifiera en AppData-fil

en: Negativity towards a specific group of people
sv: Negativ inställning mot en specifik folkgrupp

en: New API version: %s
sv: Ny API-version: %s

en: No ability to spend money
sv: Ingen möjlighet att spendera pengar

en: No advertising of any kind
sv: Inga sorters annonser

en: No bloodshed
sv: Ingen blodsutgjutelse

en: No cartoon violence
sv: Inget tecknat våld

en: No desktop applications found
sv: Inga skrivbordsprogram hittades

en: No discriminatory language of any kind
sv: Inget diskriminerande språkbruk

en: No fantasy violence
sv: Inget orealistiskt våld

en: No gambling of any kind
sv: Inget spelande

en: No inappropriate humor
sv: Ingen olämplig humor

en: No nudity of any sort
sv: Inga sorters nakenhet

en: No profanity of any kind
sv: Inga sorters svordomar

en: No realistic violence
sv: Inget realistiskt våld

en: No references to adultery
sv: Inga referenser till otrohet

en: No references to alcohol
sv: Inga referenser till alkohol

en: No references to desecration
sv: Inga referenser till skändning

en: No references to homosexuality
sv: Inga referenser till homosexualitet

en: No references to illicit drugs
sv: Inga referenser till illegala droger

en: No references to or depictions of sexual nature
sv: Inga sexuella referenser eller skildringar

en: No references to prostitution
sv: Inga referenser till prostitution

en: No references to slavery
sv: Inga referenser till slaveri

en: No references to tobacco products
sv: Inga referenser till tobaksprodukter

en: No sexual violence
sv: Inget sexuellt våld

en: No sexualized characters
sv: Inga sexualiserade figurer

en: No sharing of physical location with other users
sv: Ingen delning av fysisk plats med andra användare

en: No sharing of social network usernames or email addresses
sv: Ingen delning av e-postadresser eller användarnamn på sociala nätverk

en: No sharing of user information with third parties
sv: Ingen delning av användarinformation med tredje part

en: No visible dead human remains
sv: Inga synliga kvarlevor av människor

en: No way to chat with other users
sv: Inget sätt att chatta med andra användare

en: No way to talk with other users
sv: Inget sätt att prata med andra användare

en: Not enough arguments, expected file.xml
sv: Inte nog med argument, förväntade file.xml

en: Not enough arguments, expected old.xml new.xml version
sv: Inte nog med argument, förväntade old.xml new.xml version

en: Old API version: %s
sv: Gammal API-version: %s

en: Overtly sexualized human characters
sv: Öppet sexualiserade mänskliga figurer

en: Parsed %u/%u files...
sv: Tolkade %u/%u filer…

en: Please review the file and fix any 'FIXME' items
sv: Vänligen granska filen och fixa ”FIXME”-objekt

en: Processing application
sv: Behandlar program

en: Product placement
sv: Produktplacering

en: Prolonged nudity
sv: Långvarig nakenhet

en: Provocative references or depictions
sv: Provokativa referenser eller skildringar

en: Rape or other violent sexual behavior
sv: Våldtäkt eller annat våldsamt sexuellt beteende

en: Realistic bloodshed
sv: Realistisk blodsutgjutelse

en: References to alcoholic beverages
sv: Referenser till alkoholhaltiga drycker

en: References to illicit drugs
sv: Referenser till illegala droger

en: References to tobacco products
sv: Referenser till tobaksprodukter

en: Removed
sv: Borttaget

en: Replace screenshots in source file
sv: Ersätt skärmdumpar i källfil

en: Saving AppStream
sv: Sparar AppStream

en: Saving icon
sv: Sparningsikon

en: Scanning packages...
sv: Söker av paket…

en: Scantily clad human characters
sv: Lättklädda mänskliga figurer

en: Search for AppStream applications
sv: Sök efter AppStream-program

en: Search for AppStream applications by category name
sv: Sök efter AppStream-program efter kategorinamn

en: Search for AppStream applications by package name
sv: Sök efter AppStream-program efter paketnamn

en: Set the basenames of the output files
sv: Ställ in grundnamnet för de utmatade filerna

en: Set the cache directory
sv: Sätt cachekatalogen

en: Set the icons directory
sv: Ställ in ikonkatalogen

en: Set the logging directory
sv: Sätt loggningskatalogen

en: Set the minimum icon size in pixels
sv: Ställ in den minimala storleken för ikoner i bildpunkter

en: Set the number of threads
sv: Sätt antalet trådar

en: Set the old metadata location
sv: Sätt platsen för gamla metadata

en: Set the origin name
sv: Sätt ursprungsnamnet

en: Set the output directory
sv: Sätt utdatakatalogen

en: Set the packages directory
sv: Sätt paketkatalogen

en: Set the prefix
sv: Ställ in prefixet

en: Set the temporary directory
sv: Sätt den temporära katalogen

en: Sexual references or depictions
sv: Sexuella referenser eller skildringar

en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
sv: Delning av diagnostiska data som inte låter andra identifiera användaren

en: Sharing information that lets others identify the user
sv: Delning av information som låter andra identifiera användaren

en: Sharing physical location with other users
sv: Delning av fysisk plats med andra användare

en: Sharing social network usernames or email addresses
sv: Delning av e-postadresser eller användarnamn på sociala nätverk

en: Show all installed AppStream applications
sv: Visa alla installerade AppStream-program

en: Show extra debugging information
sv: Visa extra felsökningsinformation

en: Show version
sv: Visa version

en: Slapstick humor
sv: Slapstickhumor

en: Split an AppStream file to AppData and Metainfo files
sv: Dela upp en AppStream-fil i AppData- och Metainfo-filer

en: Strong or frequent use of profanity
sv: Grova eller ofta förekommande svordomar

en: Teen
sv: Tonåring

en: Test a regular expression
sv: Testa ett reguljärt uttryck

en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
sv: Okontrollerad ljud- eller videochattfunktion mellan användare

en: Uncontrolled chat functionality between users
sv: Okontrollerad chattfunktion mellan användare

en: Uninstalls AppStream metadata
sv: Avinstallerar AppStream-metadata

en: Unrealistic bloodshed
sv: Orealistisk blodsutgjutelse

en: Upgrade AppData metadata to the latest version
sv: Uppgradera AppStream-metadata till den senaste versionen

en: Use of alcoholic beverages
sv: Användning av alkoholhaltiga drycker

en: Use of illicit drugs
sv: Användning av illegala droger

en: Use of tobacco products
sv: Användning av tobaksprodukter

en: User-to-user interactions without chat functionality
sv: Interaktion mellan användare utan chattfunktion

en: Users are encouraged to donate real money
sv: Användare uppmanas att skänka riktiga pengar

en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
sv: Användare uppmanas att köpa specifika föremål i verkliga världen

en: Validate an AppData or AppStream file
sv: Validera en AppData- eller AppStream-fil

en: Validate an AppData or AppStream file (relaxed)
sv: Validera en AppData- eller AppStream-fil (löst)

en: Validate an AppData or AppStream file (strict)
sv: Validera en AppData- eller AppStream-fil (strikt)

en: Validate that AppData file includes the specified release
sv: Verifiera att AppData-filen innehåller den angivna utgåvan

en: Validation failed
sv: Validering misslyckades

en: Validation of files failed
sv: Validering av filer misslyckades

en: Version validation failed
sv: Versionsvalidering misslyckades

en: Version validation of files failed
sv: Versionsvalidering av filer misslyckades

en: Visible dead human remains
sv: Synliga kvarlevor av människor

en: Vulgar or bathroom humor
sv: Vulgär humor eller badrumshumor

en: Watch AppStream locations for changes
sv: Övervaka AppStream-platser för ändringar

en: check an installed application
sv: kontrollera ett installerat program
