caja 1.25.3 - en to sv translation catalogue (1518 entries)

en: 
    
    Add connect to server mount
sv: 
    
    Lägg till anslutning till servermontering

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
sv: 
    
    Bläddra i filsystemet med filhanteraren

en:  (another copy)
sv:  (ytterligare kopia)

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
sv[0]: (innehåller %'d objekt)
sv[1]: (innehåller %'d objekt)

en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
sv[0]: (innehåller totalt %'d objekt)
sv[1]: (innehåller totalt %'d objekt)

en:  (copy)
sv:  (kopia)

en:  (invalid Unicode)
sv:  (ogiltig Unicode)

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
sv: "%s" kan inte öppna "%s" eftersom "%s" inte kan komma åt filer på "%s"-platser.

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
sv: "%s" kunde inte hittas. Den har kanske tagits bort nyligen.

en: "%s" is an executable text file.
sv: "%s" är en körbar textfil.

en: "%s" selected
sv: "%s" markerad

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
sv: "%s" kommer att kopieras om du väljer kommandot Klistra in

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
sv: "%s" kommer att flyttas om du väljer kommandot Klistra in

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
sv[0]: %'d fil kvar att radera
sv[1]: %'d filer kvar att radera

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
sv[0]: %'d fil kvar att kasta
sv[1]: %'d filer kvar att kasta

en: %'d file operation active | %'d file operations active
sv[0]: %'d filåtgärd aktiv
sv[1]: %'d filåtgärder aktiva

en: %'d folder selected | %'d folders selected
sv[0]: %'d mapp markerad
sv[1]: %'d mappar markerade

en: %'d hour | %'d hours
sv[0]: %'d timme
sv[1]: %'d timmar

en: %'d minute | %'d minutes
sv[0]: %'d minut
sv[1]: %'d minuter

en: %'d second | %'d seconds
sv[0]: %'d sekund
sv[1]: %'d sekunder

en: %'dnd link to %s
sv: %'d:a länken till %s

en: %'drd link to %s
sv: %'d:e länken till %s

en: %'dst link to %s
sv: %'d:a länken till %s

en: %'dth link to %s
sv: %'d:e länken till %s

en: %'u file | %'u files
sv[0]: %'u fil
sv[1]: %'u filer

en: %'u folder | %'u folders
sv[0]: %'u mapp
sv[1]: %'u mappar

en: %'u item | %'u items
sv[0]: %'u objekt
sv[1]: %'u objekt

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
sv: %A %-d %B %Y klockan %H.%M.%S

en: %S of %S
sv: %S av %S

en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
sv[0]: %S av %S — %T kvar (%S/s)
sv[1]: %S av %S — %T kvar (%S/s)

en: %T left | %T left
sv[0]: %T kvar
sv[1]: %T kvar

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
sv: %a %-d %b %Y kl. %H.%M

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
sv: %a %-d %b %Y kl. %H.%M.%S

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
sv: %-d %b %Y kl. %H.%M

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
sv: %-d %b %Y, %H.%M

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
sv: %Y-%m-%d, %H.%M

en: %m/%d/%y
sv: %Y-%m-%d

en: %s (%'dnd copy)%s
sv: %s (%'d:a kopian)%s

en: %s (%'drd copy)%s
sv: %s (%'d:e kopian)%s

en: %s (%'dst copy)%s
sv: %s (%'d:a kopian)%s

en: %s (%'dth copy)%s
sv: %s (%'d:e kopian)%s

en: %s (%s bytes)
sv: %s (%s byte)

en: %s (another copy)%s
sv: %s (ytterligare kopia)%s

en: %s (copy)%s
sv: %s (kopia)%s

en: %s - File Browser
sv: %s - Filbläddrare

en: %s Properties
sv: Egenskaper för %s

en: %s Visible Columns
sv: %s synliga kolumner

en: %s document
sv: %s-dokument

en: %s's Home
sv: %.0sHem

en: %s, Free space: %s
sv: %s, ledigt utrymme: %s

en: (Empty)
sv: (Tom)

en: (some contents unreadable)
sv: (en del innehåll är oläsbart)

en: --check cannot be used with other options.
sv: --check kan ej användas tillsammans med andra alternativ.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
sv: caja: --geometry kan inte användas med mer än en URI.

en: --quit cannot be used with URIs.
sv: -quit kan ej användas med URI:er.

en: --select must be used with at least an URI.
sv: --select måste användas med minst en URI.

en: 00/00/00
sv: 0000-00-00

en: 00/00/00, 00:00 PM
sv: 0000-00-00, 00.00

en: 1 Day
sv: 1 dag

en: 1 Hour
sv: 1 timme

en: 1 Month
sv: 1 månad

en: 1 Week
sv: 1 vecka

en: 1 Year
sv: 1 år

en: 6 Months
sv: 6 månader

en: <b>Available _Extensions:</b>
sv: <b>Tillgängliga _Extensions:</b>

en: <b>Behavior</b>
sv: <b>Beteende</b>

en: <b>Date</b>
sv: <b>Datum</b>

en: <b>Default View</b>
sv: <b>Standardvy</b>

en: <b>Executable Text Files</b>
sv: <b>Körbara textfiler</b>

en: <b>Folders</b>
sv: <b>Mappar</b>

en: <b>Height:</b> %d pixel | <b>Height:</b> %d pixels
sv[0]: <b>Höjd:</b> %d bildpunkt
sv[1]: <b>Höjd:</b> %d bildpunkter

en: <b>Icon Captions</b>
sv: <b>Ikontexter</b>

en: <b>List Columns</b>
sv: <b>Listkolumner</b>

en: <b>Media Handling</b>
sv: <b>Mediahantering</b>

en: <b>Other Media</b>
sv: <b>Övriga media</b>

en: <b>Other Previewable Files</b>
sv: <b>Andra förhandsgranskningsbara filer</b>

en: <b>Size</b>
sv: <b>Storlek</b>

en: <b>Sound Files</b>
sv: <b>Ljudfiler</b>

en: <b>Text Files</b>
sv: <b>Textfiler</b>

en: <b>Trash</b>
sv: <b>Papperskorg</b>

en: <b>Width:</b> %d pixel | <b>Width:</b> %d pixels
sv[0]: <b>Bredd:</b> %d bildpunkt
sv[1]: <b>Bredd:</b> %d bildpunkter

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
sv: <big><b>Fel vid automatisk start av programvara</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
sv: <big><b>Detta media innehåller programvara som är tänkt att startas automatiskt. Vill du köra den?</b></big>

en: ? bytes
sv: ? byte

en: ? items
sv: ? objekt

en: A folder with the same name already exists in "%s".
sv: En mapp med samma namn finns redan i "%s".

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
sv: En nyare fil med samma namn finns redan i "%s".

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
sv: En nyare mapp med samma namn finns redan i "%s".

en: A string containing the saved geometry and coordinates string for navigation windows.
sv: En sträng som innehåller sparad geometri och koordinatsträng för navigeringsfönster.

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form "Zoom Level:Integer". For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form "Integer" without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 - always display overlong file names; 3 - shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 - shorten file names if they exceed five lines for zoom level "smallest". Shorten file names if they exceed four lines for zoom level "smaller". Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)
sv: En sträng som anger hur delar av allt för långa filnamn ska ersättas med ellipser, beroende på zoomnivån. Varje listpost är i formatet "Zoomnivå:Heltal". För varje angiven zoomnivå, om angivet heltal är större än 0, kommer filnamnet inte att överstiga angivet antal rader. Om heltalet är 0 eller mindre kommer ingen gräns att föreligga för angiven zoomnivå. En standardpost i formatet "Heltal" utan någon angiven zoomnivå tillåts också. Den definierar det maximala antalet rader för alla andra zoomnivåer. Exempel: 0 - visa alltid för långa filnamn; 3 - korta ner filnamn om de överstiger tre rader; smallest:5,smaller:4,0 - korta ner filnamn om de överstiger fem rader för zoomnivån "smallest". Korta ner filnamn om de överstiger fyra rader för zoomnivån "smaller". Korta inte ner filnamn för andra zoomnivåer. Tillgängliga zoomnivåer: smallest (33%), smaller (50%), small (66%), standard (100%), large (150%), larger (200%), largest (400%)

en: A_ll columns have the same width
sv: A_lla kolumner har samma bredd

en: About Caja
sv: Om Caja

en: About Extension
sv: Om tillägg

en: Access files
sv: Kom åt filer

en: Access was denied.
sv: Åtkomst nekades.

en: Access:
sv: Åtkomst:

en: Accessed:
sv: Åtkommen:

en: Acti_on:
sv: Åtgä_rd:

en: Activate next tab
sv: Aktivera nästa flik

en: Activate previous tab
sv: Aktivera föregående flik

en: Add Application
sv: Lägg till program

en: Add Emblems...
sv: Lägg till emblem...

en: Add _bookmark
sv: Lägg till _bokmärke

en: Add a bookmark for the current location to this menu
sv: Lägg till ett bokmärke för den aktuella platsen till denna meny

en: Add a new criterion to this search
sv: Lägg till ett nytt kriterium till sökningen

en: Add new...
sv: Lägg till ny...

en: All columns have same width
sv: Alla kolumner har samma bredd

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
sv: Alla körbara filer i denna mapp kommer att visas i Skript-menyn.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script.
    
    When executed from a local folder, scripts will be passed the selected file names. When executed from a remote folder (e.g. a folder showing web or ftp content), scripts will be passed no parameters.
    
    In all cases, the following environment variables will be set by Caja, which the scripts may use:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI for current location
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: position and size of current window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: newline-delimited paths for selected files in the inactive pane of a split-view window (only if local)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: newline-delimited URIs for selected files in the inactive pane of a split-view window
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI for current location in the inactive pane of a split-view window
sv: Alla körbara filer i denna mapp kommer att visas i Skript-menyn. Du kör skriptet genom att välja det i menyn.
    
    När de körs från en lokal mapp kommer skripten att få namnen på de markerade filerna skickade till sig. När de körs från en fjärrmapp (t.ex. en mapp som visar webb- eller ftp-innehåll) får skripten inga parametrar skickade till sig.
    
    I alla fall kommer Caja att ställa in följande systemvariabler, som skripten kan använda:
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS: sökvägarna till de markerade filerna, åtskilda med nyrader (endast om lokalt)
    
    CAJA_SCRIPT_SELECTED_URIS: URI:er till de markerade filerna, åtskilda med nyrader
    
    CAJA_SCRIPT_CURRENT_URI: URI för den aktuella platsen
    
    CAJA_SCRIPT_WINDOW_GEOMETRY: det aktuella fönstrets position och storlek
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_FILE_PATHS: sökvägarna till de markerade filerna i den inaktiva panelen i ett fönster med delad vy, åtskilda med nyrader (endast om lokalt)
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_SELECTED_URIS: URI:er till de markerade filerna i den inaktiva panelen i ett fönster med delad vy, åtskilda med nyrader
    
    CAJA_SCRIPT_NEXT_PANE_CURRENT_URI: URI för den aktuella platsen i den inaktiva panelen i ett fönster med delad vy

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
sv: Alla objekt i papperskorgen kommer att tas bort permanent.

en: Allow _executing file as program
sv: Tillåt _körning av filen som ett program

en: Always
sv: Alltid

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
sv: Använd alltid platsfältet istället för sökvägsraden

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
sv: Ett heltal som anger hur delar av allt för långa filnamn ska ersättas med ellipser på skrivbordet. Om talet är större än 0 kommer filnamnet inte att överstiga det angivna antalet rader. Om talet är 0 eller mindre kommer ingen gräns att föreligga för antalet visade rader.

en: An invalid drag type was used.
sv: En ogiltig dragtyp användes.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
sv: En äldre fil med samma namn finns redan i "%s".

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
sv: En äldre mapp med samma namn finns redan i "%s".

en: Another file with the same name already exists in "%s".
sv: En annan fil med samma namn finns redan i "%s".

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
sv: En annan mapp med samma namn finns redan i "%s".

en: Another link to %s
sv: Ytterligare en länk till %s

en: Any
sv: Alla

en: Aperture Value
sv: Bländarvärde

en: Apparition
sv: Spöke

en: Application does not accept documents on command line
sv: Programmet tar inte emot några dokument på kommandoraden

en: Apply Permissions to Enclosed Files
sv: Verkställ rättigheter på berörda filer

en: Apply this action to all files and folders
sv: Verkställ denna åtgärd på alla filer och mappar

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
sv: Är du säker på att du vill tömma listan över platser som du har besökt?

en: Are you sure you want to open all files?
sv: Är du säker att du vill öppna alla filer?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
sv: Är du säker att du vill permanent ta bort "%B" från papperskorgen?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
sv: Är du säker att du vill permanent ta bort "%B"?

en: Are you sure you want to trash "%B"?
sv: Är du säker på att du vill slänga "%B"?

en: Arran_ge Items
sv: _Ordna objekt

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
sv: Fråga innan papperskorgen _töms eller filer tas bort

en: Ask before moving files to the _Trash
sv: Fråga innan flytt av filer till _Papperskorgen

en: Ask what to do
sv: Fråga vad som ska göras

en: Autorun Prompt
sv: Automatisk körning

en: B_rowse media when inserted
sv: B_läddra i mediet vid inmatning

en: Back history
sv: Gå bakåt i historiken

en: Background
sv: Bakgrund

en: Backgrounds and Emblems
sv: Bakgrunder och emblem

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Before running Caja, please create the following folder, or set permissions such that Caja can create it.
sv: Innan du kör Caja bör du skapa denna mapp, eller ställa in de nödvändiga rättigheterna för att Caja ska kunna skapa den.

en: Before running Caja, please create these folders, or set permissions such that Caja can create them.
sv: Innan du kör Caja bör du skapa dessa mappar, eller ställa in de nödvändiga rättigheterna för att Caja ska kunna skapa dem.

en: Behavior
sv: Beteende

en: Black
sv: Svart

en: Blue Ridge
sv: Blå kam

en: Blue Rough
sv: Blå sträv

en: Blue Type
sv: Blå typ

en: Bookmark Name:
sv: Bokmärkets namn:

en: Bookmark for Nonexistent Location
sv: Bokmärke för icke-existerande plats

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Browse Network
sv: Bläddra i nätverk

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
sv: Bläddra bland lokala och fjärrdiskar samt mappar som är åtkomliga från den här datorn

en: Browse bookmarked and local network locations
sv: Bläddra bokmärkta och lokala nätverksplatser

en: Browse in %'d New _Tab | Browse in %'d New _Tabs
sv[0]: Bläddra %'d i ny _flik
sv[1]: Bläddra %'d i nya _flikar

en: Browse in %'d New _Window | Browse in %'d New _Windows
sv[0]: Bläddra %'d i nytt _fönster
sv[1]: Bläddra %'d i nya _fönster

en: Browse in New _Tab
sv: Bläddra i ny f_lik

en: Browse in New _Window
sv: Bläddra i nytt fö_nster

en: Browse the contents of the network
sv: Bläddra i innehållet för nätverket

en: Browse the file system with the file manager
sv: Bläddra i filsystemet med filhanteraren

en: Brushed Metal
sv: Borstad metall

en: Bubble Gum
sv: Tuggummi

en: Burlap
sv: Säckväv

en: By Access Date
sv: efter åtkomstdatum

en: By Creation Date
sv: Efter skapandedatum

en: By E_xtension
sv: av filändelse

en: By Emblems
sv: Efter emblem

en: By Extension
sv: Efter filändelse

en: By Modification Date
sv: Efter ändringsdatum

en: By Modification _Date
sv: Efter ändrings_datum

en: By Name
sv: Efter namn

en: By Path
sv: efter sökväg

en: By S_ize on Disk
sv: via Storlek på Disken

en: By Size
sv: Efter storlek

en: By Size on Disk
sv: via Storlek på Disk

en: By T_rash Time
sv: Efter bortta_gningstid

en: By Trashed Date
sv: Efter datum för borttagning

en: By Type
sv: Efter typ

en: By _Creation Date
sv: Efter  _skapandedatum

en: By _Emblems
sv: Efter _emblem

en: By _Name
sv: Efter _namn

en: By _Size
sv: Efter _storlek

en: By _Type
sv: Efter _typ

en: CD _Audio:
sv: Cd-_ljud:

en: C_ancel Remove
sv: A_vbryt borttagning

en: C_olors
sv: F_ärger

en: C_onfigure Extension
sv: K_onfigurera Tillägg

en: C_onnect
sv: A_nslut

en: Caja cannot handle "%s" locations.
sv: Caja kan inte hantera "%s"-platser.

en: Caja cannot handle this kind of location.
sv: Caja kan inte hantera den här typen av plats.

en: Caja could not create the following required folders: %s.
sv: Caja kunde inte skapa följande nödvändiga mappar: %s.

en: Caja could not create the required folder "%s".
sv: Caja kunde inte skapa den nödvändiga mappen "%s".

en: Caja has no installed viewer capable of displaying the folder.
sv: Caja har ingen installerad visare som kan visa mappen.

en: Caja is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: Caja distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON GARANTI, även utan underförstådd garanti vid SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: Caja is extensible through a plugin system, similar to that of GNOME Nautilus, of which Caja is a fork.
sv: Caja kan utökas med hjälp av ett plugin-system som efterliknar det för GNOME Nautilus, av vilket Caja är en förgrening.

en: Caja is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Följande text är en informell översättning som enbart tillhandahålls i informativt syfte. För alla juridiska tolkningar gäller den engelska originaltexten. Caja är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
    modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: Caja is the official file manager for the MATE desktop. It allows for browsing directories, as well as previewing files and launching applications associated with them. It is also responsible for handling the icons on the MATE desktop. It works on local and remote file systems.
sv: Caja är den officiella filhanteraren för MATE-skrivbordet. Den möjliggör navigering i kataloger, så väl som förhandsgranskning av filter och start av associerade program till dessa filer. Den ansvarar även för hantering av skrivbordsikoner för MATE-skrivbordet. Den fungerar både för lokala och fjärranslutna filsystem.

en: Caja lets you organize files and folders, both on your computer and online.
sv: Caja låter dig organisera filer och mappar, både på din dator och nätet.

en: Caja uses the users home folder as the desktop
sv: Caja använder användarens hemmapp som skrivbord

en: Caja will exit when last window destroyed.
sv: Caja kommer att avslutas när sista fönstret förstörs.

en: Camera Brand
sv: Kameramärke

en: Camera Model
sv: Kameramodell

en: Camouflage
sv: Kamouflage

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your GVfs installation.
sv: Kan inte ladda den supportade servermetodlistan.
    Vänligen kontrollera er GVfs-installation.

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
sv: Kan inte skicka dokument-URI:er till ett "Type=Link"-skrivbordsobjekt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Group Change?
sv: Avbryt byte av grupp?

en: Cancel Owner Change?
sv: Avbryt byte av ägare?

en: Cannot create the link to %s
sv: Kunde inte skapa länk till %s

en: Cannot find the autorun program
sv: Kan inte hitta autostartprogrammet

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
sv: Kan inte flytta filen till papperskorgen. Vill du ta bort den omedelbart?

en: Chalk
sv: Krita

en: Change Desktop _Background
sv: Byt skrivbordsbak_grund

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
sv: Ändra beteendet och utseendet för filhanterarens fönster

en: Change the visibility of this window's location bar
sv: Ändra synligheten på detta fönsters adressrad

en: Change the visibility of this window's main toolbar
sv: Ändra synligheten på detta fönsters huvudverktygsrad

en: Change the visibility of this window's side pane
sv: Ändra synligheten för detta fönsters sidopanel

en: Change the visibility of this window's statusbar
sv: Ändra synligheten på detta fönsters statusrad

en: Charcoal
sv: Träkol

en: Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
sv: Kontrollera att du stavat namnet rätt och att dina proxyserverinställningar stämmer.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
sv: Kontrollera att du har behörighet att ta bort emblemet.

en: Check that you have permission to delete the pattern.
sv: Kontrollera att du har behörighet att ta bort mönstret.

en: Choose a program with which to open the selected item
sv: Välj ett program att öppna det markerade objektet med

en: Choose another application with which to open the selected item
sv: Välj ett annat program att öppna det markerade objektet med

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
sv: Välj i vilken ordning informationen ska visas under ikonnamn. Mer information visas när du zoomar in närmare.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
sv: Välj den sortering av information som ska användas i listvyn.

en: Choose the order of information to appear in this folder:
sv: Välj i vilken ordning informationen ska visas i denna mapp:

en: Choose what application to launch.
sv: Välj vilket program som ska startas.

en: Choose what happens when inserting media or connecting devices to the system
sv: Välj vad som ska hända när media matas in eller enheter ansluts till systemet

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
sv: Genom att välja ett skript från menyn kör du det skriptet med alla markerade objekt som indata.

en: Clea_r History
sv: T_öm historik

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
sv: Töm innehållet i Gå-menyn och Föregående/Nästa-listorna

en: Click on a color to remove it
sv: Klicka på en färg för att ta bort den

en: Click on a pattern to remove it
sv: Klicka på ett mönster för att ta bort det

en: Click on an emblem to remove it
sv: Klicka på ett emblem för att ta bort det

en: Clos_e All Folders
sv: Stän_g alla mappar

en: Close P_arent Folders
sv: Stäng _föräldermappar

en: Close _All Windows
sv: Stäng _alla fönster

en: Close all Navigation windows
sv: Stäng alla navigeringsfönster

en: Close all folder windows
sv: Stäng alla mappfönster

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: Close the side pane
sv: Stäng sidopanelen

en: Close this folder
sv: Stäng denna mapp

en: Close this folder's parents
sv: Stäng föräldrarna till denna mapp

en: Color _name:
sv: Färg_namn:

en: Color _value:
sv: Färg_värde:

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
sv: Färg för standardmappbakgrunden. Används endast om background_set är sant.

en: Colors:
sv: Färger:

en: Command
sv: Kommando

en: Comment
sv: Kommentar

en: Compact View
sv: Kompakt vy

en: Compact _Layout
sv: Kompakt _layout

en: Computer
sv: Dator

en: Computer icon visible on desktop
sv: Datorikon synlig på skrivbordet

en: Concrete
sv: Betong

en: Connect To This Server
sv: Anslut till denna server

en: Connect to Server
sv: Anslut till server

en: Connect to Server %s
sv: Anslut till servern %s

en: Connect to _Server...
sv: Anslut till _server...

en: Connect to a remote computer or shared disk
sv: Anslut till en fjärrserver eller utdelad disk

en: Connect to the drive associated with the open folder
sv: Anslut enheten associerad med den öppna mappen

en: Connect to the selected drive
sv: Anslut den markerade enheten

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Contained text
sv: Innehållen text

en: Content View
sv: Innehållsvy

en: Contents:
sv: Innehåll:

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Cop_y to
sv: Kop_iera till

en: Copy %d items to '%s'
sv: Kopiera %d objekt till '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
sv: Kopiera '%s' till '%s'

en: Copy _Anyway
sv: Kopiera _ändå

en: Copy the current selection to the desktop
sv: Kopiera den aktuella markeringen till skrivbordet

en: Copy the current selection to the home folder
sv: Kopiera den aktuella markeringen till hemmappen

en: Copy the current selection to the other pane in the window
sv: Kopiera den aktuella markeringen till den andra panelen i fönstret

en: Copy the selected text to the clipboard
sv: Kopiera den markerade texten till urklipp

en: Copying "%B" to "%B"
sv: Kopierar "%B" till "%B"

en: Copying %'d file (in "%B") to "%B" | Copying %'d files (in "%B") to "%B"
sv[0]: Kopierar %'d fil (i "%B") till "%B"
sv[1]: Kopierar %'d filer (i "%B") till "%B"

en: Copying %'d file to "%B" | Copying %'d files to "%B"
sv[0]: Kopierar %'d fil till "%B"
sv[1]: Kopierar %'d filer till "%B"

en: Copying Files
sv: Kopierar filer

en: Copyright © 1999-2009 The Nautilus authors
    Copyright © 2011-2021 The Caja authors
sv: Copyright © 1999-2009 The Nautilus upphovsmännen
    Copyright © 2011-2021 Caja upphovsmännen

en: Cork
sv: Kork

en: Could not add application
sv: Kunde inte lägga till program

en: Could not add application to the application database: %s
sv: Kunde inte lägga till programmet till programdatabasen: %s

en: Could not determine original location of "%s"
sv: Kunde inte fastställa ursprunglig plats för "%s"

en: Could not display "%s", because the host could not be found.
sv: Kunde inte visa "%s" eftersom värden inte kunde hittas.

en: Could not display "%s".
sv: Kunde inte visa "%s".

en: Could not find "%s".
sv: Kunde inte hitta "%s".

en: Could not find '%s'
sv: Kunde inte hitta "%s"

en: Could not find application
sv: Kunde inte hitta programmet

en: Could not remove application
sv: Kunde inte ta bort programmet

en: Could not remove emblem with name '%s'.
sv: Kunde inte ta bort emblemet "%s".

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
sv: Kunde inte ta bort filer från den redan befintliga mappen %F.

en: Could not remove the already existing file %F.
sv: Kunde inte ta bort den redan befintliga filen %F.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
sv: Kunde inte ta bort den redan befintliga filen med samma namn i %F.

en: Could not remove the folder %B.
sv: Kunde inte ta bort mappen %B.

en: Could not remove the source folder.
sv: Kunde inte ta bort källmappen.

en: Could not rename emblem with name '%s'.
sv: Kunde inte byta namn på emblemet "%s".

en: Could not run application
sv: Kunde inte köra programmet

en: Could not set application as the default: %s
sv: Kunde inte ställa in programmet som standard: %s

en: Could not set as default application
sv: Kunde inte ställa in som standardprogram

en: Count _number of items:
sv: Räkna _antal objekt:

en: Countertop
sv: Bänkskiva

en: Create Document from template "%s"
sv: Skapa dokument från mallen "%s"

en: Create L_auncher...
sv: Skapa programst_artare...

en: Create _Document
sv: Skapa _dokument

en: Create _Folder
sv: S_kapa mapp

en: Create a New Color:
sv: Skapa en ny färg:

en: Create a New Emblem
sv: Skapa ett nytt emblem

en: Create a new empty file inside this folder
sv: Skapa en ny tom fil inuti denna mapp

en: Create a new empty folder inside this folder
sv: Skapa en ny tom mapp inuti denna mapp

en: Create a new folder '%s'
sv: Skapa ny mapp '%s'

en: Create a new launcher
sv: Skapa en ny programstartare

en: Create a symbolic link for each selected item
sv: Skapa en symbolisk länk för varje markerat objekt

en: Create an empty file '%s'
sv: Skapa tom fil '%s'

en: Create and delete files
sv: Skapa och ta bort filer

en: Create link to '%s'
sv: Skapa länk till '%s'

en: Create links to %d items
sv: Skapa länkar till %d objekt

en: Create new file '%s' from template
sv: Skapa ny fil '%s' från mall

en: Create the initial window with the given geometry.
sv: Skapa det första fönstret med den angivna geometrin.

en: Created:
sv: Skapad:

en: Creating Properties window.
sv: Skapar fönstret Egenskaper.

en: Creating links in "%B"
sv: Skapar länkar i "%B"

en: Creator
sv: Skapare

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cursor Position
sv: Markörposition

en: Custom Background
sv: Anpassad bakgrund

en: Custom Side Pane Background Set
sv: Anpassad sidopanelsbakgrundssamling

en: Cut the selected text to the clipboard
sv: Klipp ut den markerade texten till urklipp

en: D_efault zoom level:
sv: Standardzoomniv_å:

en: D_uplicate
sv: _Duplicera

en: Danube
sv: Donau

en: Dark Cork
sv: Mörk kork

en: Dark GNOME
sv: Mörk GNOME

en: Date Accessed
sv: Åtkomstdatum

en: Date Created
sv: Datum skapad

en: Date Digitized
sv: Datum för digitalisering

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Date Modified
sv: Ändringsdatum

en: Date Taken
sv: Datum för tagning

en: Date when file was moved to the Trash
sv: Datum när filen flyttades till papperskorgen

en: Decrease the view size
sv: Minska vystorleken

en: Deep Teal
sv: Mörkt blågrön

en: Default
sv: Standard

en: Default Background Color
sv: Standardbakgrundsfärg

en: Default Background Filename
sv: Filnamn för standardbakgrund

en: Default Side Pane Background Color
sv: Standardbakgrundsfärg för sidopanel

en: Default Side Pane Background Filename
sv: Filnamn för sidopanelens standardbakgrund

en: Default Thumbnail Icon Size
sv: Standardstorlek för miniatyrbildsikon

en: Default _zoom level:
sv: Standardzoom_nivå:

en: Default column order in the list view
sv: Standardkolumnsortering i listvyn

en: Default column order in the list view.
sv: Standardkolumnsortering i listvyn.

en: Default compact view zoom level
sv: Standardzoomnivå för kompakt vy

en: Default folder viewer
sv: Standardmappvisare

en: Default icon zoom level
sv: Standardikonzoomnivå

en: Default list of columns visible in the list view
sv: Standardlista med kolumner synliga i listvyn

en: Default list of columns visible in the list view.
sv: Standardlista med kolumner synliga i listvyn.

en: Default list zoom level
sv: Standardlistzoomnivå

en: Default sort order
sv: Standardsorteringsordning

en: Default zoom level used by the compact view.
sv: Standardzoomnivå som används av kompakt vy.

en: Default zoom level used by the icon view.
sv: Standardzoomnivå som används av ikonvyn.

en: Default zoom level used by the list view.
sv: Standardzoomnivå som används av listvyn.

en: Defaults
sv: Standard

en: Delete %d copied items
sv: Radera %d kopierade objekt

en: Delete %d duplicated items
sv: Radera %d duplicerade objekt

en: Delete '%s'
sv: Ta bort '%s'

en: Delete _All
sv: Ta bort a_lla

en: Delete all items in the Trash
sv: Ta bort alla objekt i papperskorgen

en: Delete all selected items permanently
sv: Ta bort alla markerade objekt permanent

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
sv: Ta bort varje markerat objekt, utan att flytta till papperskorgen

en: Delete link to '%s'
sv: Ta bort länk till '%s'

en: Delete links to %d items
sv: Radera länkar till %d objekt

en: Delete the open folder permanently
sv: Ta bort den öppna mappen permanent

en: Delete this folder, without moving to the Trash
sv: Ta bort denna mapp, utan att flytta till papperskorgen

en: Deleting Files
sv: Tar bort filer

en: Deleting files
sv: Tar bort filer

en: Description
sv: Beskrivning

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Desktop View
sv: Skrivbordsvy

en: Desktop computer icon name
sv: Namn på skrivbordsdatorikonen

en: Desktop font
sv: Skrivbordstypsnitt

en: Desktop home icon name
sv: Namn på hemskrivbordsikonen

en: Desktop trash icon name
sv: Namn på papperskorgsskrivbordsikonen

en: Details:
sv: Detaljer:

en: Detect media in the selected drive
sv: Upptäck media i den markerade enheten

en: Devices
sv: Enheter

en: Differences...
sv: Skillnader...

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanterare

en: Disconnect the drive associated with the open folder
sv: Koppla från enheten associerad med den öppna mappen

en: Disconnect the selected drive
sv: Koppla från den markerade enheten

en: Display
sv: Skärm

en: Display Caja help
sv: Visa hjälp för Caja

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
sv: Visa ett fönster som tillåter redigering av dina bokmärken i denna meny

en: Display credits for the creators of Caja
sv: Visa lista över skaparna av Caja

en: Display icons in the opposite order
sv: Visa ikoner i omvänd ordning

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
sv: Visa mönster, färger och emblem som kan användas för att anpassa utseendet

en: Display this location with the compact view.
sv: Visa denna plats med kompakt vy.

en: Display this location with the desktop view.
sv: Visa denna plats med skrivbordsvyn.

en: Display this location with the empty view.
sv: Visa denna plats med den tomma vyn.

en: Display this location with the icon view.
sv: Visa denna plats med ikonvyn.

en: Display this location with the list view.
sv: Visa denna plats med listvyn.

en: Display this location with the widget view.
sv: Visa denna plats med widget-vyn

en: Do Nothing
sv: Gör ingenting

en: Do _not Empty Trash
sv: Töm _inte papperskorgen

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
sv: Hantera inte skrivbordet (ignorera inställningen som är angiven i dialogfönstret inställningar).

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
sv: Vill du tömma papperskorgen innan du avmonterar?

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
sv: Vill du ta bort alla bokmärken med denna plats från din lista?

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
sv: Vill du köra "%s" eller visa dess innehåll?

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
sv[0]: Vill du visa %d plats?
sv[1]: Vill du visa %d platser?

en: Documents
sv: Dokument

en: Domain Name:
sv: Domännamn:

en: Dots
sv: Prickar

en: Download location?
sv: Hämta plats?

en: Drag a color to an object to change it to that color
sv: Dra en färg till ett objekt för att ändra det till den färgen

en: Drag a pattern tile to an object to change it
sv: Dra ett mönster till ett objekt för att ändra det

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
sv: Dra ett emblem till ett objekt för att lägga till det till objektet

en: Drag and drop is not supported.
sv: Dra och släpp stöds inte.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
sv: Dra och släpp stöds endast på lokala filsystem.

en: Duplicate '%s' in '%s'
sv: Skapa kopia av '%s' i '%s'

en: Duplicate each selected item
sv: Duplicera varje markerat objekt

en: Duplicate of %d items in '%s'
sv: Dubblett av %d objekt i '%s'

en: Duplicating "%B"
sv: Duplicerar "%B"

en: Duplicating %'d file | Duplicating %'d files
sv[0]: Duplicerar %'d fil
sv[1]: Duplicerar %'d filer

en: Duplicating %'d file (in "%B") | Duplicating %'d files (in "%B")
sv[0]: Duplicerar %'d fil (i "%B")
sv[1]: Duplicerar %'d filer (i "%B")

en: E_mpty Trash
sv: Töm _papperskorgen

en: E_xecute
sv: _Kör

en: E_xtra Pane
sv: E_xtrapanel

en: Eclipse
sv: Förmörkelse

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Bookmarks
sv: Redigera bokmärken

en: Edit Caja preferences
sv: Redigera inställningar för Caja

en: Edit the saved search
sv: Redigera den sparade sökningen

en: Eject the selected volume
sv: Mata ut den markerade volymen

en: Eject the volume associated with the open folder
sv: Mata ut volymen associerad med den öppna mappen

en: Eject the volume associated with this folder
sv: Mata ut volymen associerad med denna mapp

en: Emblems
sv: Emblem

en: Emblems:
sv: Emblem:

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Empty View
sv: Tom vy

en: Empty _Trash
sv: Töm _papperskorgen

en: Empty all items from Trash?
sv: Töm alla objekt i papperskorgen?

en: Emptying Trash
sv: Tömmer papperskorgen

en: Enables the classic Caja behavior, where all windows are browsers
sv: Aktiverar det klassiska Caja-beteendet där alla fönster är bläddrare

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
sv: Ange ett beskrivande namn bredvid varje emblem.  Detta namn kommer att användas på andra platser för att identifiera emblemet.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
sv: Ange ett beskrivande namn bredvid emblemet.  Detta namn kommer att användas på andra platser för att identifiera emblemet.

en: Enter a new name for the displayed emblem:
sv: Ange ett nytt namn för det visade emblemet:

en: Envy
sv: Avundsjuka

en: Erase
sv: Ta bort

en: Error starting autorun program: %s
sv: Fel vid start av autostartprogram: %s

en: Error while copying "%B".
sv: Fel vid kopiering av "%B".

en: Error while copying to "%B".
sv: Fel vid kopiering till "%B".

en: Error while copying.
sv: Fel vid kopiering.

en: Error while creating directory %B.
sv: Fel vid skapande av katalogen %B.

en: Error while creating file %B.
sv: Fel vid skapande av filen %B.

en: Error while creating link to %B.
sv: Fel vid skapande av länk till %B.

en: Error while deleting.
sv: Fel vid borttagning.

en: Error while moving "%B".
sv: Fel vid flyttning av "%B".

en: Error while moving files to trash.
sv: Fel vid flyttning av filer till papperskorgen.

en: Error while moving.
sv: Fel vid flyttning.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
sv: Fel: %s
    Välj en annan visare och försök igen.

en: Examples:
sv: Exempel:

en: Execute:
sv: Kör:

en: Exposure Program
sv: Exponeringsprogram

en: Exposure Time
sv: Exponeringstid

en: Extension
sv: Tillägg

en: Extensions
sv: Tillägg

en: FILE
sv: FIL

en: FTP (with login)
sv: FTP (med inloggning)

en: Failed to load image information
sv: Misslyckades med att läsa in bildinformation

en: Fibers
sv: Fibrer

en: File Browser
sv: Filbläddrare

en: File Management
sv: Filhantering

en: File Management Preferences
sv: Inställningar för filhantering

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: File Operations
sv: Filåtgärder

en: File Permissions:
sv: Filrättigheter:

en: File System
sv: Filsystem

en: File Type
sv: Filtyp

en: File access:
sv: Filåtkomst:

en: File and Folder conflict
sv: Fil och Mapp-konflikt

en: File conflict
sv: Filkonflikt

en: File is not a valid .desktop file
sv: Filen är inte en giltig .desktop-fil

en: File manager for the MATE desktop environment
sv: Filhanterare för skrivbordsmiljön MATE

en: File not found
sv: Filen kunde inte hittas

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
sv: Filnamn för standardsidopanelsbakgrunden. Används endast om side_pane_background_set är sant.

en: Files in the folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to see them.
sv: Filer i mappen "%B" kan inte kopieras eftersom du inte har de nödvändiga rättigheterna för att se dem.

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
sv: Filer i mappen "%B" kan inte tas bort eftersom du inte har de nödvändiga rättigheterna för att se dem.

en: Files in the folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to see them.
sv: Filer i mappen "%B" kan inte hanteras eftersom du inte har de nödvändiga rättigheterna för att se dem.

en: Filesystem type:
sv: Filsystemstyp:

en: Fire Engine
sv: Brandbil

en: Flash Fired
sv: Blixt använd

en: Fleur De Lis
sv: Svärdslilja

en: Floral
sv: Blomster

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Folder Permissions:
sv: Mapprättigheter:

en: Folder access:
sv: Mappåtkomst:

en: Folder:
sv: Mapp:

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Caja when either is pressed.
sv: För användare med möss som har knapparna "Framåt" och "Bakåt", denna nyckel bestämmer om någon åtgärd ska ske inne i Caja när någon av dem trycks.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
sv: För användare med möss som har knapparna "Framåt" och "Bakåt", denna nyckel kommer att ställa in vilken knapp som aktiverar kommandot "Bakåt" i ett bläddrarfönster. Möjliga värden sträcker sig mellan 6 och 14.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
sv: För användare med möss som har knapparna "Framåt" och "Bakåt", denna nyckel kommer att ställa in vilken knapp som aktiverar kommandot "Framåt" i ett bläddrarfönster. Möjliga värden sträcker sig mellan 6 och 14.

en: Format the selected volume
sv: Formatera den markerade volymen

en: Format the volume associated with the open folder
sv: Formatera volymen associerad med den öppna mappen

en: Format the volume associated with this folder
sv: Formatera volymen associerad med denna mapp

en: Forward history
sv: Gå framåt i historiken

en: Free space:
sv: Ledigt utrymme:

en: Free space: %s
sv: Ledigt utrymme: %s

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: Go
sv: Gå

en: Go To:
sv: Gå till:

en: Go to the location specified by this bookmark
sv: Gå till platsen som detta bokmärke anger

en: Go to the next visited location
sv: Gå till nästa besökta plats

en: Go to the previous visited location
sv: Gå till föregående besökta plats

en: Go to the same location as in the extra pane
sv: Gå till samma plats som i extrapanelen

en: Granite
sv: Granit

en: Grapefruit
sv: Grapefrukt

en: Greater than or equal to
sv: Större än eller lika med

en: Green Weave
sv: Grön väv

en: Group
sv: Grupp

en: Group:
sv: Grupp:

en: History
sv: Historik

en: Home Folder
sv: Hemkatalog

en: Home icon visible on desktop
sv: Hemikon synlig på skrivbordet

en: ISO Speed Rating
sv: ISO-hastighetsgradering

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
sv: Ink_ludera kommandot Ta bort som förbigår papperskorgen

en: Ice
sv: Is

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon View
sv: Ikonvy

en: If set to "after-current-tab", then new tabs are inserted after the current tab. If set to "end", then new tabs are appended to the end of the tab list.
sv: Om inställd till "after_current_tab" kommer nya flikar att infogas efter den aktuella fliken. Om inställd till "end" kommer nya flikar att läggas till på slutet av fliklistan.

en: If set to true, Caja will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
sv: Om detta är sant kommer Caja endast att visa mappar i trädsidopanelen. Annars kommer Caja att visa både mappar och filer.

en: If set to true, Caja will show desktop notifications.
sv: Om inställt till sant kommer Caja visa skrivbordsnotifikationer.

en: If set to true, file sizes are shown using IEC (base 1024) units with "KiB" style suffixes, instead of default with SI units.
sv: Om dena satts till sant så kommer filstorlekar att visas i IEC-enheter (bas 1024) med suffix som "KiB", istället för standardvisningen i SI-enheter.

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
sv: Om detta är sant kommer nyligen öppnade fönster att ha adressraden synlig.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
sv: Om detta är sant kommer nyligen öppnade fönster att ha sidopanelen synlig.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
sv: Om detta är sant kommer nyligen öppnade fönster att ha statusraden synlig.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
sv: Om detta är sant kommer nyligen öppnade fönster att ha verktygsrader synliga.

en: If set to true, show file icons in list view.
sv: Om detta är sant, visa filikoner i listvy.

en: If set to true, then Caja browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
sv: Om detta är sant kommer Caja-bläddrarfönster alltid att ha ett textinmatningsfält i adressverktygsraden, istället för sökvägsraden.

en: If set to true, then Caja lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
sv: Om detta är sant kommer Caja att låta dig redigera och visa filrättigheter på ett mer unix-liknande sätt genom att komma åt mer esoteriska alternativ.

en: If set to true, then Caja shows folders prior to showing files in the icon and list views.
sv: Om detta är sant visar Caja mappar innan filer i ikon- och listvyerna.

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
sv: Om detta är sant kommer Caja att fråga efter bekräftelse när du försöker ta bort filer eller tömma papperskorgen.

en: If set to true, then Caja will ask for confirmation when you attempt to move files to the Trash.
sv: Om satt till sant kommer Caja att fråga efter bekräftelse när du försöker flytta filer till Papperskorgen.

en: If set to true, then Caja will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
sv: Om detta är sant kommer Caja att automatiskt montera media såsom användarsynliga hårddiskar och flyttbara media vid uppstart och vid inmatning av media.

en: If set to true, then Caja will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
sv: Om detta är sant kommer Caja att automatiskt öppna en mapp när media automatiskt monteras. Detta gäller endast för media där ingen känd x-content/* identifierades; för media där en känd x-content-typ identifierades kommer den användarkonfigurerade åtgärden att genomföras istället.

en: If set to true, then Caja will exit when all windows are destroyed. This is the default setting. If set to false, it can be started without any window, so Caja can serve as a daemon to monitor media automount, or similar tasks.
sv: Om satt till sant så kommer Caja att avslutas när alla fönster förstörs. Denna är standardinställningen. Om satt till falskt så kan den startas utan några fönster så att Caja kan fungera som en bakgrundsprocess för att övervaka automatiskt montering av media eller liknande funktioner.

en: If set to true, then Caja will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
sv: Om detta är sant kommer Caja att ha en funktion som låter dig ta bort en fil permanent och på stället, utan att flytta den till papperskorgen. Denna funktion kan vara farlig, så var försiktig.

en: If set to true, then Caja will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
sv: Om detta är sant kommer Caja aldrig att fråga eller köra/starta program automatiskt när media matas in.

en: If set to true, then Caja will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
sv: Om detta är sant kommer Caja att använda användarens hemmapp som skrivbord. Om det är falskt kommer det att använda ~/Desktop som skrivbord.

en: If set to true, then all Caja windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
sv: Om detta är valt kommer alla Caja-fönster att vara bläddrarfönster. Detta är hur Nautilus fungerade innan version 2.6, och en del användare föredrar detta beteende.

en: If set to true, then backup files are shown by default in the file manager. Backup files are backup files ending with a tilde (~).
sv: Om inställd till sant kommer backupfiler visas som standard i filhanteraren. Backupfiler är filer som avslutas med tilde (~).

en: If set to true, then hidden files are shown by default in the file manager. Hidden files are either dotfiles or listed in the folder's .hidden file.
sv: Om inställd till sant kommer dolda filer att visas som standard i filhanteraren. Dolda filer är antingen punktfiler eller listade i mappens .hidden-fil.

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
sv: Om detta är satt, radbryt rader om texten blir för bred.

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
sv: Om detta är sant kommer en ikon som länkar till nätverksservrar att placeras på skrivbordet.

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
sv: Om detta är sant kommer en ikon som länkar till datorns plats att placeras på skrivbordet.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
sv: Om detta är sant kommer en ikon som länkar till hemmappen att placeras på skrivbordet.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
sv: Om detta är sant kommer en ikon som länkar till papperskorgen att placeras på skrivbordet.

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
sv: Om detta är sant kommer ikoner som länkar till de monterade volymerna att placeras på skrivbordet.

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
sv: Om denna inställning är inställd kommer alla kolumner i kompakt vy att få samma bredd. Om inte kommer bredden för varje kolumn att bestämmas separat.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
sv: Om detta är sant kommer filer i nya fönster att sorteras i omvänd ordning, dvs om de sorteras efter namn kommer de att istället för att sorteras från "a" till "ö" att sorteras från "ö" till "a", och om de istället sorteras efter storlek kommer de att sorteras efter ökande storlek istället för efter minskande storlek.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
sv: Om detta är sant kommer ikoner att placeras tätare som standard i nya fönster.

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
sv: Om sant möjliggör det att byta flikar med [Ctrl+Tab] och [Ctrl+Shift+Tab]

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
sv: Om detta är sant kommer etiketter att placeras bredvid ikoner istället för under dem.

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
sv: Om du tar bort ett objekt är det borta för alltid.

en: Image
sv: Bild

en: Image Type:
sv: Bildtyp:

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
sv: Bilder över denna storlek (i byte) kommer det inte att skapas miniatyrbilder för. Ändamålet med denna inställning är att undvika att skapa miniatyrbilder för stora bilder som tar lång tid att läsa in eller använder mycket minne.

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
sv: För att återfå det lediga utrymmet på den här volymen måste papperskorgen tömmas. Alla kastade objekt på volymen kommer att permanent gå förlorade.

en: Increase the view size
sv: Öka vystorleken

en: It is now safe to remove the drive
sv: Det är nu säkert att ta bort enheten

en: Items moved to the trash may be recovered until the trash is emptied.
sv: Objekt flyttade till papperskorgen kan återställas fram tills de att papperskorgen töms.

en: Items:
sv: Objekt:

en: Justification
sv: Justering

en: Keep icons lined up on a grid
sv: Behåll ikoner ordnade radvis utefter ett rutnät

en: Keep icons sorted by creation date in rows
sv: Håll ikoner sorterade efter skapandedatum i rader

en: Keep icons sorted by disk usage in rows
sv: Behåll ikonerna sorterade genom diskanvändning i rader

en: Keep icons sorted by emblems in rows
sv: Behåll ikoner sorterade efter emblem i rader

en: Keep icons sorted by modification date in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter ändringsdatum

en: Keep icons sorted by name in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter namn

en: Keep icons sorted by reverse extension segments in rows
sv: Håll ikoner sorterade efter radvis omvänd filändelse

en: Keep icons sorted by reversed extension segments in rows
sv: Håll ikoner sorterade efter radvis omvänd filändelse

en: Keep icons sorted by size in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter storlek

en: Keep icons sorted by trash time in rows
sv: Behåll ikoner sorterade i rader efter borttagningstid

en: Keep icons sorted by type in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter typ

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Last changed:
sv: Senast ändrad:

en: Last modified:
sv: Senast ändrad:

en: Leaf
sv: Löv

en: Leave icons wherever they are dropped
sv: Lämna ikoner där de släpps

en: Lemon
sv: Citron

en: Less common media formats can be configured here
sv: Mindre vanliga mediaformat kan konfigureras här

en: Less than or equal to
sv: Mindre än eller lika med

en: Line wrap
sv: Radbrytning

en: Link Creation Failed
sv: Skapande av länk misslyckades

en: Link _name:
sv: Länk_namn:

en: Link target:
sv: Länkmål:

en: Link to %s
sv: Länk till %s

en: List Columns
sv: Listkolumner

en: List View
sv: Listvy

en: List files only
sv: Lista endast filer

en: List of extensions in disabled state.
sv: Lista med inaktiverade tillägg.

en: List of possible captions on icons
sv: Lista med möjliga rubriker på ikoner

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
sv: Lista över x-content/* för vilka användaren har valt "Gör ingenting" i inställningarna. Ingen fråga kommer att visas och inga matchande program kommer att startas vid inmatning av media som matchar dessa typer.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
sv: Lista över x-content/* för vilka användaren har valt "Öppna mapp" i inställningarna. Ett mappfönster kommer att öppnas vid inmatning av media som matchar dessa typer.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
sv: Lista över x-content/* för vilka användaren har valt att starta ett program i inställningarna. Det föredragna programmet för den angivna typen kommer att startas vid inmatning av media som matchar dessa typer.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
sv: Lista över x-content/* inställda till "Gör ingenting"

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
sv: Lista över x-content/* inställda till "Öppna mapp"

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
sv: Lista över x-content/* där det föredragna programmet ska startas

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Local Files Only
sv: Endast lokala filer

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
sv: Lokalisera dokument och mappar på denna dator efter namn eller innehåll

en: Location
sv: Plats

en: Location _Bar
sv: _Adressrad

en: Location:
sv: Plats:

en: Lock the drive associated with the open folder
sv: Lås enheten associerad med den öppna mappen

en: Lock the selected drive
sv: Lås den markerade enheten

en: MIME Type
sv: MIME-typ

en: M_ove to
sv: Fl_ytta till

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
sv[0]: Sk_pa länk
sv[1]: Sk_pa länkar

en: Make a _Link
sv: Skapa en _länk

en: Make a permanent connection to this server
sv: Skapa en permanent anslutning till denna server

en: Make the selected icon resizable
sv: Gör den markerade ikonen möjlig att storleksändra

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
sv[0]: Skapar länk till %'d fil
sv[1]: Skapar länkar till %'d filer

en: Manage the desktop regardless of set preferences or environment (on new startup only)
sv: Hantera skrivbordet oavsett inställningar eller miljö (endast vid ny uppstart)

en: Manila Paper
sv: Kraftpapper

en: Mark as _Trusted
sv: Markera som _pålitlig

en: Matches files that contains specified text.
sv: Matchar filer som innehåller specifik text.

en: Maximum image size for thumbnailing
sv: Maximal bildstorlek för skapande av miniatyrbilder

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Merge Folder
sv: Slå samman mapp

en: Merge _All
sv: Sammanfoga a_lla

en: Merge folder "%s"?
sv: Slå samman mappen "%s"?

en: Merge with
sv: Sammanfoga med

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
sv: Sammanfogning kommer att fråga dig om bekräftelse innan några filer ersätts i mappen som är i konflikt med de filer som kopieras.

en: Metering Mode
sv: Mätmetod

en: Mo_ve to Trash
sv: _Flytta till papperskorgen

en: Modification Time
sv: Ändringsdatum

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
sv: Mån 00 okt 0000 kl. 00.00

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
sv: Mån 00 okt 0000 kl. 00.00.00

en: Moss Ridge
sv: Mosskam

en: Mount and open %s
sv: Montera och öppna %s

en: Mount the selected volume
sv: Montera den markerade volymen

en: Mount the volume associated with the open folder
sv: Montera volymen associerad med den öppna mappen

en: Mount the volume associated with this folder
sv: Montera volymen associerad med denna mapp

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
sv: Musknapp för att aktivera kommandot "Bakåt" i ett bläddrarfönster

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
sv: Musknapp för att aktivera kommandot "Framåt" i ett bläddrarfönster

en: Move %d items back to '%s'
sv: Flytta %d objekt tillbaka till '%s'

en: Move %d items back to trash
sv: Flytta %d objekt tillbaka till papperskorgen

en: Move %d items to '%s'
sv: Flytta %d objekt till '%s'

en: Move %d items to trash
sv: Flytta %d objekt till papperskorgen

en: Move '%s' back to '%s'
sv: Flytta '%s' tillbaka till '%s'

en: Move '%s' back to trash
sv: Flytta tillbaka '%s' till papperskorgen

en: Move '%s' to '%s'
sv: Flytta '%s' till '%s'

en: Move '%s' to trash
sv: Flytta '%s' till papperskorgen

en: Move Dow_n
sv: Flytta _ned

en: Move Tab _Left
sv: Flytta flik till _vänster

en: Move Tab _Right
sv: Flytta flik till _höger

en: Move _Up
sv: Flytta _uppåt

en: Move current tab to left
sv: Flytta aktuell flik till vänster

en: Move current tab to right
sv: Flytta aktuell flik till höger

en: Move each selected item to the Trash
sv: Flytta varje markerat objekt till papperskorgen

en: Move focus to the other pane in a split view window
sv: Flytta fokus till andra panelen i ett fönster med delad vy

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
sv: Flytta eller kopiera filer som tidigare valts med kommandot Klipp ut eller Kopiera

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
sv: Flytta eller kopiera filer som tidigare valts med kommandot Klipp ut eller Kopiera till den markerade mappen

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
sv: Flytta eller kopiera filer som tidigare markerats med kommandot Klipp ut eller Kopiera till denna mapp

en: Move the current selection to the desktop
sv: Flytta den aktuella markeringen till skrivbordet

en: Move the current selection to the home folder
sv: Flytta den aktuella markeringen till hemmappen

en: Move the current selection to the other pane in the window
sv: Flytta den aktuella markeringen till den andra panelen i fönstret

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
sv: Flytta den öppna mappen från papperskorgen till "%s"

en: Move the open folder to the Trash
sv: Flytta den öppna mappen till papperskorgen

en: Move this folder to the Trash
sv: Flytta denna mapp till papperskorgen

en: Move to _Trash
sv: Flytta till _papperskorgen

en: Moving "%B" to "%B"
sv: Flyttar "%B" till "%B"

en: Moving %'d file (in "%B") to "%B" | Moving %'d files (in "%B") to "%B"
sv[0]: Flyttar %'d fil (i "%B") till "%B"
sv[1]: Flyttar %'d filer (i "%B") till "%B"

en: Moving %'d file to "%B" | Moving %'d files to "%B"
sv[0]: Flyttar %'d fil till "%B"
sv[1]: Flyttar %'d filer till "%B"

en: Moving Files
sv: Flyttar filer

en: Moving files to trash
sv: Flyttar filer till papperskorgen

en: Mud
sv: Lera

en: Music
sv: Musik

en: Name
sv: Namn

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Servers
sv: Nätverksservrar

en: Network Servers icon visible on the desktop
sv: Ikon för nätverksservrar synlig på skrivbordet

en: Network servers icon name
sv: Ikonnamn för nätverksservrar

en: Never
sv: Aldrig

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
sv: Fråga eller kör/starta aldrig program automatiskt när media matas in

en: New _Tab
sv: Ny _flik

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: No applications found
sv: Inga program hittades

en: No applications selected
sv: Inga program valda

en: No bookmarks defined
sv: Inga bokmärken angivna

en: No other actions are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
sv: Det finns inga andra tillgängliga åtgärder som kan visa denna fil. Du kanske kan öppna den om du kopierar denna fil till din dator.

en: No other applications are available to view this file. If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
sv: Det finns inga andra tillgängliga program som kan visa denna fil. Du kanske kan öppna den om du kopierar denna fil till din dator.

en: No templates installed
sv: Inga mallar är installerade

en: None
sv: Ingen

en: None of the files could be added as emblems.
sv: Ingen av filerna kunde läggas till som emblem.

en: Normal Si_ze
sv: _Normal storlek

en: Not a launchable item
sv: Inte ett körbart objekt

en: Not allowed to set group
sv: Inte tillåtet att ställa in grupp

en: Not allowed to set owner
sv: Inte tillåtet att ställa in ägare

en: Not allowed to set permissions
sv: Inte tillåtet att ställa in rättigheter

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Numbers
sv: Tal

en: Ocean Strips
sv: Havsremsor

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
sv: 00 okt 0000 kl. 00.00

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
sv: 00 okt 0000, 00.00

en: Octal Permissions
sv: Rättigheter på oktal form

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
sv: Skapa endast fönster för explicit angivna URI:er.

en: Only show folders in the tree side pane
sv: Visa endast mappar i trädsidopanelen

en: Open %s
sv: Öppna %s

en: Open %s and other "%s" files with:
sv: Öppna %s och "%s"-filer med:

en: Open %s and other %s document with:
sv: Öppna %s och andra %s-dokument med:

en: Open %s with:
sv: Öppna %s med:

en: Open Failed, would you like to choose another action?
sv: Öppnande misslyckades, vill du välja en annan åtgärd?

en: Open Failed, would you like to choose another application?
sv: Öppnande misslyckades, vill du välja ett annat program?

en: Open File and Close window
sv: Öppna fil och stäng fönster

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Open Folder W_indow
sv: Öppna mappfönst_er

en: Open Location
sv: Öppna plats

en: Open URIs in tabs.
sv: Öppna URI i flikar.

en: Open Wit_h
sv: Öppna m_ed

en: Open With
sv: Öppna med

en: Open With %s
sv: Öppna med %s

en: Open With Other _Application...
sv: Öppna med annat _program...

en: Open _Location...
sv: Öppna _plats...

en: Open _Parent
sv: Öppna _förälder

en: Open a browser window.
sv: Öppna ett webbläsarfönster.

en: Open a folder window for the displayed location
sv: Öppna ett mappfönster för den visade platsen

en: Open all "%s" files with:
sv: Öppna alla "%s"-filer med:

en: Open all %s documents with:
sv: Öppna alla %s-dokument med:

en: Open all files of type "%s" with:
sv: Öppna alla filer av typen "%s" med:

en: Open an extra folder view side-by-side
sv: Öppna en extramappvy sida vid sida

en: Open another Caja window for the displayed location
sv: Öppna ytterligare ett Caja-fönster för den visade platsen

en: Open another tab for the displayed location
sv: Öppna ytterligare flik för den visade platsen

en: Open each _folder in its own window
sv: Öppna varje _mapp i dess egna fönster

en: Open each selected item in a folder window
sv: Öppna varje markerat objekt i ett mappfönster

en: Open each selected item in a navigation window
sv: Öppna varje markerat objekt i ett navigeringsfönster

en: Open each selected item in a new tab
sv: Öppna varje markerat objekt i en ny flik

en: Open in %'d New _Tab | Open in %'d New _Tabs
sv[0]: Öppna i %'d i ny _flik
sv[1]: Öppna %'d i nya _flikar

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
sv[0]: Öppna i %'d i nytt fönster
sv[1]: Öppna %'d i nya fönster

en: Open in Navigation Window
sv: Öppna i navigeringsfönster

en: Open in New _Tab
sv: Öppna i ny _flik

en: Open in New _Window
sv: Öppna i nytt _fönster

en: Open in _Folder Window
sv: Öppna i _mappfönster

en: Open parent location
sv: Öppna överliggande mapp

en: Open parent location for the selected item
sv: Öppna överliggande mapp för det valda objektet

en: Open the contents of the File System
sv: Öppna innehållet för filsystemet

en: Open the contents of your desktop in a folder
sv: Öppna innehållet på ditt skrivbord in en mapp

en: Open the parent folder
sv: Öppna föräldramappen

en: Open the selected item in this window
sv: Öppna det markerade objektet i detta fönster

en: Open the trash
sv: Öppna papperskorgen

en: Open this folder in a folder window
sv: Öppna denna mapp i ett mappfönster

en: Open this folder in a navigation window
sv: Öppna denna mapp i ett navigeringsfönster

en: Open this folder in a new tab
sv: Öppna denna mapp i en ny flik

en: Open with other Application...
sv: Öppna med annat program...

en: Open your personal folder
sv: Öppna din personliga mapp

en: Open your personal templates folder
sv: Öppna din personliga mallmapp

en: Open your personal trash folder
sv: Öppna din personliga papperskorgsmapp

en: Opening "%s".
sv: Öppnar "%s".

en: Opening %d item. | Opening %d items.
sv[0]: Öppnar %d objekt.
sv[1]: Öppnar %d objekt.

en: Original Location
sv: Ursprunglig plats

en: Original file
sv: Ursprunglig fil

en: Original folder
sv: Ursprunglig mapp

en: Original location of file before moved to the Trash
sv: Ursprunglig plats för filen innan den flyttades till papperskorgen

en: Other Type...
sv: Annan typ...

en: Other _Application...
sv: Annat _program...

en: Others
sv: Övriga

en: Others:
sv: Övriga:

en: Owner
sv: Ägare

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Pale Blue
sv: Ljusblå

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Paste the text stored on the clipboard
sv: Klistra in texten som är sparad i urklipp

en: Patterns:
sv: Mönster:

en: Pause
sv: Paus

en: Perform a quick set of self-check tests.
sv: Utför ett antal snabba självtester.

en: Perform or update the search
sv: Genomför eller uppdatera sökningen

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Picture
sv: Bild

en: Places
sv: Platser

en: Please check the spelling and try again.
sv: Kontrollera stavningen och försök igen.

en: Please choose a different emblem name.
sv: Välj ett annan namn för emblemet.

en: Please drag just one image to set a custom icon.
sv: Dra endast en bild för att ställa in en anpassad ikon.

en: Please verify your user details.
sv: Kontrollera dina användarinställningar.

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
sv: Möjliga värden är "single" för att aktivera filer med enkelklick eller "double" för att aktivera dem med dubbelklicka.

en: Prefere_nces
sv: _Inställningar

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
sv: Förbered för de markerade filerna att kopieras med kommandot Klistra in

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
sv: Förbered för de markerade filerna att flyttas med kommandot Klistra in

en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
sv: Förbered för denna mapp att kopieras med kommandot Klistra in

en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
sv: Förbered för denna mapp att flyttas med kommandot Klistra in

en: Preparing
sv: Förbereder

en: Preparing to Move to "%B"
sv: Förbereder att flytta till "%B"

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
sv[0]: Förbereder att kopiera %'d fil (%S)
sv[1]: Förbereder att kopiera %'d filer (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
sv[0]: Förbereder att ta bort %'d fil (%S)
sv[1]: Förbereder att ta bort %'d filer (%S)

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
sv[0]: Förbereder att flytta %'d fil
sv[1]: Förbereder att flytta %'d filer

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
sv[0]: Förbereder att flytta %'d fil (%S)
sv[1]: Förbereder att flytta %'d filer (%S)

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
sv[0]: Förbereder att kasta %'d fil
sv[1]: Förbereder att kasta %'d filer

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Preview _sound files:
sv: Förhandsgranska _ljudfiler:

en: Process completed
sv: Process slutförd

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Public FTP
sv: Publik FTP

en: Purple Marble
sv: Lila marmor

en: Put labels beside icons
sv: Placera etiketter bredvid ikoner

en: Queue
sv: Kö

en: Quit Caja.
sv: Avsluta Caja.

en: Rating
sv: Betyg

en: Re_name
sv: Byt _namn

en: Re_versed Order
sv: _Omvänd ordning

en: Read and write
sv: Läs och skriv

en: Read-only
sv: Skrivskyddad

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo change group of %d item | Redo change group of %d items
sv[0]: Gör om ändring av grupp för %d objekt
sv[1]: Gör om ändring av grupp för %d objekt

en: Redo change owner of %d item | Redo change owner of %d items
sv[0]: Gör om ändring av ägare på %d objekt
sv[1]: Gör om ändring av ägare för %d objekt

en: Redo change permissions of %d item | Redo change permissions of %d items
sv[0]: Gör om ändring av behörighet för %d objekt
sv[1]: Gör om ändring av behörigheter för %d objekt

en: Redo recursive change permissions of %d item | Redo recursive change permissions of %d items
sv[0]: Gör om rekursiv ändring av behörighet på %d objekt
sv[1]: Gör om rekursiv ändring av behörigheter på %d objekt

en: Redo the last undone action
sv: Gör om den senaste ångrade åtgärden

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Reload the current location
sv: Uppdatera aktuell plats

en: Remember this password
sv: Kom ihåg lösenordet

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove this criterion from the search
sv: Ta bort detta kriterium från sökningen

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename '%s' as '%s'
sv: Döp om '%s' till '%s'

en: Rename Emblem
sv: Byt namn på emblem

en: Rename selected item
sv: Byt namn på markerat objekt

en: Rename...
sv: Byt namn...

en: Renaming "%s" to "%s".
sv: Byter namn på "%s" till "%s".

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: Replace file "%s"?
sv: Ersätt fil "%s"?

en: Replace folder "%s"?
sv: Ersätt mappen "%s"?

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Replacing it will overwrite its content.
sv: Ersätta den innebär att dess innehåll skrivs över.

en: Replacing it will remove all files in the folder.
sv: Ersätta den innebär att alla filer i mappen tas bort.

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
sv: Positionera om ikonerna så att de passar bättre i fönstret och så att överlappning undviks

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset View to _Defaults
sv: _Återställ vy till standardalternativ

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
sv: Återställning är en speciell bild som inte kan tas bort.

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
sv: Återställ sorteringsordning och zoomnivå för att stämma överens med inställningarna för denna vy

en: Resize Icon...
sv: Ändra storlek på ikon...

en: Restore %d items from trash
sv: Återställ %d objekt från papperskorgen

en: Restore '%s' from trash
sv: Återställ '%s' från papperskorgen

en: Restore '%s' to '%s'
sv: Återställ '%s' till '%s'

en: Restore Icon's Original Si_ze
sv: _Återställ ikonens originalstorlek

en: Restore Icons' Original Si_zes
sv: _Återställ ikonernas originalstorlekar

en: Restore Selected Items
sv: Återställ markerade objekt

en: Restore each selected icon to its original size
sv: Återställ varje markerad ikon till dess originalstorlek

en: Restore group of '%s' to '%s'
sv: Återställ grupp för '%s' till '%s'

en: Restore original permissions of '%s'
sv: Återställ ursprungliga rättigheter för '%s'

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
sv: Återställ ursprungliga rättigheter för objekt slutna i '%s'

en: Restore owner of '%s' to '%s'
sv: Återställ ägare av '%s' till '%s'

en: Restore selected items to their original position
sv: Återställ markerade objekt till deras ursprungsposition

en: Resume
sv: Återuppta

en: Reverse sort order in new windows
sv: Omvänd sorteringsordning i nya fönster

en: Ridged Paper
sv: Veckat papper

en: Rough Paper
sv: Strävt papper

en: Ruby
sv: Rubin

en: Run "%s" on any selected items
sv: Kör "%s" på alla markerade objekt

en: Run in _Terminal
sv: Kör i _terminal

en: Run or manage scripts from %s
sv: Kör eller hantera skript från %s

en: SELinux Context
sv: SELinux-kontext

en: SELinux context:
sv: SELinux-kontext:

en: S_how Search
sv: V_isa sökning

en: S_kip All
sv: H_oppa över alla

en: S_witch to Other Pane
sv: Vä_xla till andra panelen

en: Sa_me Location as Other Pane
sv: Sa_mma plats som andra panelen

en: Sa_ve Search
sv: Spa_ra sökning

en: Sa_ve Search As...
sv: Spa_ra sökning som...

en: Safely remove the drive associated with the open folder
sv: Säker borttagning av enheten associerad med den öppna mappen

en: Safely remove the selected drive
sv: Säker borttagning av den markerade enheten

en: Save Search as
sv: Spara sökning som

en: Save the current search as a file
sv: Spara aktuell sökning som en fil

en: Save the edited search
sv: Spara den redigerade sökningen

en: Saved search
sv: Sparad sökning

en: Sea Foam
sv: Havsskum

en: Search
sv: Sök

en: Search Folder
sv: Sökmapp

en: Search _name:
sv: Sök _namn:

en: Search documents and folders by name
sv: Sök efter dokument och mappar efter namn

en: Search for "%s"
sv: Sök efter "%s"

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Search:
sv: Sök:

en: Secure WebDAV (HTTPS)
sv: Säker WebDAV (HTTPS)

en: Select All
sv: Markera allt

en: Select Custom Icon
sv: Välj anpassad ikon

en: Select Folder to Save Search In
sv: Välj mapp för att spara sökning i

en: Select I_tems Matching...
sv: Markera o_bjekt som matchar...

en: Select Items Matching
sv: Markera objekt som matchar

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select a Category:
sv: Välj en kategori:

en: Select a Color to Add
sv: Välj en färg att lägga till

en: Select a new name for the _destination
sv: Välj ett nytt namn för _destination

en: Select all and only the items that are not currently selected
sv: Markera alla och endast de objekt som inte redan är markerade

en: Select all items in this window
sv: Markera alla objekt i detta fönster

en: Select all the text in a text field
sv: Markera all text i ett textfält

en: Select an Application
sv: Välj ett program

en: Select an Image File for the New Emblem
sv: Välj en bildfil för det nya emblemet

en: Select an Image File to Add as a Pattern
sv: Välj en bildfil att lägga till som ett mönster

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
sv: Välj ett program att öppna %s med och andra filer av typen "%s"

en: Select an application to view its description.
sv: Markera ett program för att visa dess beskrivning.

en: Select folder to search in
sv: Välj mapp att söka i

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
sv: Välj hur "%s" ska öppnas och huruvida denna åtgärd ska genomföras i framtiden för andra media av typen "%s".

en: Select items in this window matching a given pattern
sv: Markera objekt i detta fönster som matchar ett givet mönster

en: Select specified URI in parent folder.
sv: Välj angiven URI i överordnad mapp.

en: Select the columns visible in this folder
sv: Välj de kolumner som ska vara synliga i denna mapp

en: Select type
sv: Välj typ

en: Selection Bound
sv: Markeringsgräns

en: Server Details
sv: Serverdetaljer

en: Session management options:
sv: Flaggor för sessionshantering:

en: Set _user ID
sv: Ställ in _användar-ID

en: Set as _Background
sv: Ställ in som _bakgrund

en: Set as background for _all folders
sv: Ställ in som bakgrund för _alla mappar

en: Set as background for _this folder
sv: Ställ in som bakgrund för _denna mapp

en: Set gro_up ID
sv: Ställ in gr_upp-ID

en: Set group of '%s' to '%s'
sv: Ändra grupp för '%s' till '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
sv: Ange ägare till '%s' till '%s'

en: Set permissions of '%s'
sv: Ange behörigheter för '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
sv: Ange behörigheter för objekt slutna i '%s'

en: Set the zoom level of the current view
sv: Ställ in zoomnivån på den aktuella vyn

en: Setting permissions
sv: Ställer in rättigheter

en: Shale
sv: Skiffer

en: Share:
sv: Dela:

en: Show Bac_kup Files
sv: Visa _Backup filer

en: Show Emblems
sv: Visa emblem

en: Show History
sv: Visa historik

en: Show Information
sv: Visa information

en: Show Notes
sv: Visa anteckningar

en: Show Places
sv: Visa platser

en: Show Tree
sv: Visa träd

en: Show _Hidden Files
sv: Visa _dolda filer

en: Show _only folders
sv: Visa _endast mappar

en: Show _thumbnails:
sv: Visa _miniatyrbilder:

en: Show a list of your personal bookmarks
sv: Visa en lista över dina personliga bokmärken

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
sv: Visa ett fönster som låter dig ställa in mönstret eller färgen på din skrivbordsbakgrund

en: Show advanced permissions in the file property dialog
sv: Visa avancerade rättigheter i filegenskapsdialogrutan

en: Show backup files
sv: Visa backup filer

en: Show folders first in windows
sv: Visa mappar först i fönster

en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Show location bar in new windows
sv: Visa adressrad i nya fönster

en: Show more _details
sv: Visa fler _detaljer

en: Show mounted volumes on the desktop
sv: Visa monterade volymer på skrivbordet

en: Show search
sv: Visa sökning

en: Show session management options
sv: Visa flaggor för sessionshantering

en: Show side pane in new windows
sv: Visa sidopanel i nya fönster

en: Show status bar in new windows
sv: Visa statusrad i nya fönster

en: Show te_xt in icons:
sv: Visa te_xt i ikoner:

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
sv: Visa mappen som innehåller de skript som visas i denna meny

en: Show the package installer for unknown MIME types
sv: Visa paketinstalleraren för okända mime-typer

en: Show the version of the program.
sv: Visa versionen för programmet.

en: Show toolbar in new windows
sv: Visa verktygsrad i nya fönster

en: Side pane view
sv: Sidopanelsvy

en: Size
sv: Storlek

en: Size on Disk
sv: Storlek på Disken

en: Size on Disk:
sv: Storlek på Disk:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Sky
sv: Himmel

en: Sky Ridge
sv: Himmelskam

en: Slashes are not allowed in filenames
sv: Snedstreck tillåts inte i filnamn

en: Snow Ridge
sv: Snökam

en: Software
sv: Programvara

en: Some of the files could not be added as emblems.
sv: Några av filerna kunde inte läggas till som emblem.

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
sv: Tyvärr, "%s" är inte en användbar bildfil.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
sv: Tyvärr, emblemet %s kunde inte tas bort.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
sv: Tyvärr, nyckelord för emblemet får endast innehålla bokstäver, blanksteg och siffror.

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
sv: Tyvärr, mönstret %s kunde inte tas bort.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
sv: Tyvärr, mönstret %s kunde inte installeras.

en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
sv: Tyvärr, det finns redan ett emblem med namnet "%s".

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
sv: Tyvärr, du kan inte köra kommandon från en fjärrplats.

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
sv: Tyvärr, du kan inte ersätta återställningsbilden.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
sv: Tyvärr, du måste ange ett nyckelord för det nya emblemet.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
sv: Tyvärr, du måste ange ett namn för den nya färgen.

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
sv: Tyvärr, du måste ange ett oanvänt färgnamn för den nya färgen.

en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
sv: Tyvärr, kunde inte byta grupp för "%s": %s

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
sv: Tyvärr, kunde inte byta ägaren för "%s": %s

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
sv: Tyvärr, kunde inte ändra rättigheterna på "%s": %s

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
sv: Tyvärr, kunde inte visa allt innehåll i "%s": %s

en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
sv: Tyvärr, kunde inte byta namn på "%s" till "%s": %s

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
sv: Tyvärr, kunde inte spara anpassat emblemnamn.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
sv: Tyvärr, kunde inte spara anpassat emblem.

en: Sort _folders before files
sv: Sortera _mappar före filer

en: Special flags:
sv: Specialflaggor:

en: Specified group '%s' doesn't exist
sv: Angivna gruppen "%s" finns inte

en: Specified owner '%s' doesn't exist
sv: Angivna ägaren "%s" finns inte

en: Specify a location to open
sv: Ange en plats att öppna

en: Specify file containing saved configuration
sv: Ange fil som innehåller sparad konfiguration

en: Specify session management ID
sv: Ange id för sessionshantering

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local-only" then only plays previews on local file systems. If set to "never" then it never previews sound.
sv: Hastighetskompromiss för när en ljudfil ska förhandsvisas då muspekaren rör sig över en filikon. Om detta är satt till "always" kommer ljudet alltid att spelas, även om filen är på en fjärrserver. Om detta är satt till "local_only" kommer endast förhandsvisningar att spelas på lokala filsystem. Om detta är satt till "never" kommer förhandsvisningar aldrig att spelas.

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show previews for local file systems. If set to "never" then never bother to read preview data.
sv: Hastighetskompromiss för när en förhandsvisning av innehållet i en textfil ska visas i filens ikon. Om detta är satt till "always" kommer förhandsvisningar alltid att visas, även om mappen är på en fjärrserver. Om detta är satt till "local_only" kommer endast förhandsvisningar att visas för lokala filsystem. Om detta är satt till "never" kommer förhandsvisningsdata aldrig att läsas in.

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show thumbnails for local file systems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
sv: Hastighetskompromiss för när en bildfil ska visas som en miniatyrbild. Om detta är satt till "always" kommer en miniatyrbild alltid att skapas, även om mappen är på en fjärrserver. Om detta är satt till "local_only" kommer endast miniatyrbilder att visas för lokala filsystem. Om detta är satt till "never" kommer miniatyrbilder aldrig att skapas utan endast en allmän ikon att användas.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local-only" then only show counts for local file systems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
sv: Hastighetskompromiss för när antalet objekt ska visas i en mapp. Om detta är satt till "always" kommer objektantal alltid att visas, även om mappen är på en fjärrserver. Om detta är satt till "local_only" kommer endast antal att visas för lokala filsystem. Om detta är satt till "never" kommer objektantal aldrig att beräknas.

en: Spreadsheet
sv: Kalkylblad

en: St_atusbar
sv: St_atusrad

en: Start the drive associated with the open folder
sv: Starta enheten associerad med den öppna mappen

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
sv: Starta flerdiskenheten associerad med den öppna mappen

en: Start the selected drive
sv: Starta den markerade enheten

en: Start the selected multi-disk drive
sv: Starta den markerade flerdiskenheten

en: Start the selected volume
sv: Starta den markerade volymen

en: Start the volume associated with the open folder
sv: Starta volymen associerad med den öppna mappen

en: Start the volume associated with this folder
sv: Starta volymen associerad med denna mapp

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: Stop loading the current location
sv: Stoppa inläsning av aktuell plats

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
sv: Stoppa flerdiskenheten associerad med den öppna mappen

en: Stop the selected drive
sv: Stoppa den markerade enheten

en: Stop the selected multi-disk drive
sv: Stoppa den markerade flerdiskenheten

en: Stop the selected volume
sv: Stoppa den markerade volymen

en: Stop the volume associated with the open folder
sv: Stoppa volymen associerad med den öppna mappen

en: Stop the volume associated with this folder
sv: Stoppa volymen associerad med denna mapp

en: Stucco
sv: Stuck

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
sv: Växla flikar med [Ctrl]+[Tab]

en: Symbolic links only supported for local files
sv: Symboliska länkar stöds endast för lokala filer

en: T_emplates
sv: _Mallar

en: Tags
sv: Taggar

en: Tags separated by spaces. Matches files that contains ALL specified tags.
sv: Taggar separerade med blankssteg. Matchar filer som innehåller ALLA angivna taggar.

en: Tangerine
sv: Tangerin

en: Terracotta
sv: Terrakotta

en: Text Ellipsis Limit
sv: Gräns för textellips

en: Text File
sv: Textfil

en: Text view:
sv: Textvy:

en: The Link "%s" is Broken.
sv: Länken "%s" är trasig.

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
sv: Länken "%s" är trasig. Vill du flytta den till papperskorgen?

en: The SELinux security context of the file.
sv: SELinux-säkerhetskontext för filen.

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
sv: Justeringen av raderna i texten på etiketten relativt varandra. Detta påverkar INTE justeringen av etiketten inom dess allokering. Se GtkMisc::xalign för det.

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
sv: Programstartaren "%s" har inte markerats som pålitlig. Om du inte vet källan till denna fil så kan det vara osäkert att starta den.

en: The color cannot be installed.
sv: Färgen kan inte installeras.

en: The compact view encountered an error while starting up.
sv: Kompakt vy råkade ut för ett fel vid uppstarten.

en: The compact view encountered an error.
sv: Kompakt vy råkade ut för ett fel.

en: The current position of the insertion cursor in chars.
sv: Den aktuella positionen för infogningsmarkören i tecken.

en: The date the file was accessed.
sv: Datumet då filen senast användes.

en: The date the file was created.
sv: Datumet då filen skapades.

en: The date the file was modified.
sv: Datumet då filen ändrades.

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
sv: Standardåtgärden kan inte öppna "%s" eftersom den inte kan komma åt filer på "%s"-platser.

en: The default size of an icon for a thumbnail in the icon view.
sv: Standardstorlek för en ikon för en miniatyrbild i ikonvyn.

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "mtime", and "emblems".
sv: Standardsorteringsordningen för objekt i ikonvyn. Möjliga värden är "name", "size", "type", "mtime" och "emblems".

en: The default width of the side pane in new windows.
sv: Standardbredden på sidopanelen i nya fönster.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
sv: Skrivbordsvyn råkade ut för ett fel vid uppstarten.

en: The desktop view encountered an error.
sv: Skrivbordsvyn råkade ut för ett fel.

en: The destination folder is inside the source folder.
sv: Målmappen är inuti källmappen.

en: The destination is not a folder.
sv: Målet är inte en mapp.

en: The destination is read-only.
sv: Målet är skrivskyddat.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
sv: Den dragna filen verkar inte vara en giltig bild.

en: The emblem cannot be added.
sv: Emblemet kan inte läggas till.

en: The emblem cannot be installed.
sv: Emblemet kan inte installeras.

en: The emblems do not appear to be valid images.
sv: Emblemen verkar inte vara giltiga bilder.

en: The empty view encountered an error.
sv: Den tomma vyn råkade ut för ett fel.

en: The extension of the file.
sv: Filändelse för filen.

en: The file "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
sv: Filen "%B" kan inte hanteras eftersom du inte har de nödvändiga rättigheterna för att läsa den.

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
sv: Filen "%B" kan inte flyttas till papperskorgen.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
sv: Filen "%s" verkar inte vara en giltig bild.

en: The file is not an image.
sv: Filen är inte en bild.

en: The file is of an unknown type
sv: Filen är inte av en känd typ

en: The file that you dropped is not an image.
sv: Filen som du släppte är inte en bild.

en: The file that you dropped is not local.
sv: Filen som du släppte är inte lokal.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
sv: Mappen "%B" kan inte kopieras eftersom du inte har de nödvändiga rättigheterna för att skapa den på målet.

en: The folder "%B" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
sv: Mappen "%B" kan inte kopieras eftersom du inte har de nödvändiga rättigheterna för att läsa den.

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
sv: Mappen "%B" kan inte tas bort eftersom du inte har de nödvändiga rättigheterna för att läsa den.

en: The folder "%B" cannot be handled because you do not have permissions to read it.
sv: Mappen "%B" kan inte hanteras eftersom du inte har de nödvändiga rättigheterna för att läsa den.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
sv: Mappen "%s" kan inte öppnas på "%s".

en: The folder contents could not be displayed.
sv: Mappinnehållet kunde inte visas.

en: The font description used for the icons on the desktop.
sv: Typsnittsbeskrivningen som används för ikonerna på skrivbordet.

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
sv: Formatet på fildatum. Möjliga värden är "locale", "iso" och "informal".

en: The geometry string for a navigation window.
sv: Geometristrängen för ett navigeringsfönster.

en: The group could not be changed.
sv: Gruppen kunde inte bytas.

en: The group of the file.
sv: Filens grupp.

en: The history location doesn't exist.
sv: Historikplatsen finns inte.

en: The icon view encountered an error while starting up.
sv: Ikonvyn råkade ut för ett fel vid uppstarten.

en: The icon view encountered an error.
sv: Ikonvyn råkade ut för ett fel.

en: The item cannot be restored from trash
sv: Objektet kan inte återskapas från papperskorgen

en: The item could not be renamed.
sv: Objektets namn kunde inte bytas.

en: The list view encountered an error while starting up.
sv: Listvyn råkade ut för ett fel vid uppstarten.

en: The list view encountered an error.
sv: Listvyn råkade ut för ett fel.

en: The location "%s" does not exist.
sv: Platsen "%s" finns inte.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
sv: Platsen kan inte visas med denna visare.

en: The location is not a folder.
sv: Platsen är ingen mapp.

en: The location of the file.
sv: Filens plats.

en: The media contains digital photos.
sv: Mediet innehåller digitalbilder.

en: The media contains software.
sv: Mediet innehåller programvara.

en: The media has been detected as "%s".
sv: Mediet har identifierats som "%s".

en: The mime type of the file.
sv: Mime-typen för filen.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
sv: Namnet "%s" används redan i denna mapp. Välj ett annat namn.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
sv: Namnet "%s" är inte giltigt eftersom det innehåller tecknet "/". Var vänlig och välj ett annat namn.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
sv: Namnet "%s" är inte giltigt. Välj ett annat namn.

en: The name and icon of the file.
sv: Namnet på filen och ikonen för den.

en: The owner could not be changed.
sv: Ägaren kunde inte bytas.

en: The owner of the file.
sv: Filens ägare.

en: The permissions could not be changed.
sv: Rättigheterna kunde inte ändras.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
sv: Rättigheterna för "%s" kunde inte fastställas.

en: The permissions of the file, in octal notation.
sv: Rättigheterna för filen med oktal notation.

en: The permissions of the file.
sv: Rättigheterna för filen.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
sv: Rättigheterna för den markerade filen kunde inte fastställas.

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
sv: Positionen för den motsatta änden av markeringen från markören i tecken.

en: The selection rectangle
sv: Markeringsrektangeln

en: The server at "%s" cannot be found.
sv: Servern på "%s" hittades inte.

en: The side pane view to show in newly opened windows.
sv: Sidopanelsvyn att visa i nyligen öppnade fönster.

en: The size of the file on disk.
sv: Storleken på filen på disken.

en: The size of the file.
sv: Storleken på filen.

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
sv: Programvaran kommer att köras direkt från mediet "%s". Du bör aldrig köra programvara som du inte litar på.
    
    Tryck på Avbryt om du är osäker.

en: The source file would be overwritten by the destination.
sv: Källfilen skulle bli överskriven av målfilen.

en: The target doesn't support symbolic links.
sv: Målet saknar stöd för symboliska länkar.

en: The text of the label.
sv: Texten på etiketten.

en: The type of the file.
sv: Typen av fil.

en: The widget view encountered an error while starting up.
sv: Widget-vyn råka ut för ett fel vid uppstart.

en: The widget view encountered an error.
sv: Widgeten råkade ut för ett fel.

en: There is %S available, but %S is required.
sv: Det finns %S tillgängligt, men %S krävs.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
sv: "%s" finns inte i denna mapp. Den kanske flyttades eller togs bort precis?

en: There is no application installed for %s files
sv: Det finns inget program installerat för %s-filer

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
sv: Det finns inget program installerat för %s-filer.
    Vill du söka efter ett program för att öppna denna fil?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
sv: Det finns inte tillräckligt med utrymme på målet. Försök att ta bort några filer för att skapa mer ledigt utrymme.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
sv: Det finns inget i Urklipp att klistra in.

en: There was an error copying the file into %F.
sv: Det inträffade ett fel vid kopiering av filen till %F.

en: There was an error creating the directory in %F.
sv: Det inträffade ett fel vid skapandet av katalogen i %F.

en: There was an error creating the folder "%B".
sv: Det inträffade ett fel vid skapandet av mappen "%B".

en: There was an error creating the symlink in %F.
sv: Det inträffade ett fel vid skapandet av symboliska länken i %F.

en: There was an error deleting %B.
sv: Det inträffade ett fel vid borttagning av %B.

en: There was an error displaying help.
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp.

en: There was an error displaying help: 
    %s
sv: Det inträffade ett fel vid visande av hjälp: 
    %s

en: There was an error getting information about "%B".
sv: Det inträffade ett fel vid hämtning av information om "%B".

en: There was an error getting information about the destination.
sv: Det inträffade ett fel vid hämtning av information om målet.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
sv: Det inträffade ett fel vid hämtning av information om filerna i mappen "%B".

en: There was an error launching the application.
sv: Det inträffade ett fel vid start av programmet.

en: There was an error moving the file into %F.
sv: Det inträffade ett fel vid flytt av filen till %F.

en: There was an error reading the folder "%B".
sv: Det inträffade ett fel vid läsning av mappen "%B".

en: There was an internal error trying to search for applications:
sv: Det inträffade ett internt fel vid försök att söka efter program:

en: These files are on a Photo CD.
sv: Dessa filer finns på en Photo CD.

en: These files are on a Picture CD.
sv: Dessa filer finns på en Picture CD.

en: These files are on a Super Video CD.
sv: Dessa filer finns på en Super Video CD.

en: These files are on a Video CD.
sv: Dessa filer finns på en Video CD.

en: These files are on a Video DVD.
sv: Dessa filer finns på en video-dvd.

en: These files are on a digital audio player.
sv: Dessa filer finns på en digital ljudspelare.

en: These files are on an Audio CD.
sv: Dessa filer finns på en ljud-cd.

en: These files are on an Audio DVD.
sv: Dessa filer finns på en ljud-dvd.

en: This drop target only supports local files.
sv: Detta släppmål stöder endast lokala filer.

en: This file cannot be ejected
sv: Denna fil kan inte matas ut

en: This file cannot be mounted
sv: Denna fil kan inte monteras

en: This file cannot be started
sv: Denna fil kan inte startas

en: This file cannot be stopped
sv: Denna fil kan inte stoppas

en: This file cannot be unmounted
sv: Denna fil kan inte avmonteras

en: This is disabled due to security considerations.
sv: Detta är inaktiverat på grund av säkerhetsskäl.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
sv: Det beror antagligen på att emblemet är ett permanent emblem och inte ett som du har lagt till själv.

en: This link cannot be used, because it has no target.
sv: Denna länk kan inte användas eftersom den inte har något mål.

en: This link cannot be used, because its target "%s" doesn't exist.
sv: Denna länk kan inte användas eftersom dess mål "%s" inte finns.

en: This list contains the extensions that are currently de-activated.
sv: Listan innehåller tillägg som för närvarande är inaktiverade.

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
sv: Detta namn kan ställas in om du vill ha ett anpassat namn på datorikonen på skrivbordet.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
sv: Detta namn kan ställas in om du vill ha ett anpassat namn på hemikonen på skrivbordet.

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
sv: Detta namn kan ställas in om du vill ha ett anpassat namn på ikonen för nätverksservrar på skrivbordet.

en: This name can be set if you want a custom name for the trash icon on the desktop.
sv: Detta namn kan ställas in om du vill ha ett anpassat namn på papperskorgsikonen på skrivbordet.

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
sv[0]: Detta kommer att öppna %'d separat flik.
sv[1]: Detta kommer att öppna %'d separata flikar.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
sv[0]: Detta kommer att öppna %'d separat fönster.
sv[1]: Detta kommer att öppna %'d separata fönster.

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
sv[0]: Detta kommer att öppna %d separata flik.
sv[1]: Detta kommer att öppna %d separata flikar.

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
sv[0]: Detta kommer att öppna %d separat fönster.
sv[1]: Detta kommer att öppna %d separata fönster.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
sv: För att öppna icke-lokala filer kopierar du dem till en lokal mapp och släpper dem sedan igen.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
sv: För att öppna icke-lokala filer kopierar du dem till en lokal mapp och släpper sedan dem igen. De lokala filerna du släppte har redan öppnats.

en: Toggle between button and text-based location bar
sv: Växla mellan knapp- och textbaserat sökvägsfält

en: Toggle the display of backup files in the current window
sv: Växla visning av backupfiler i det aktuella fönstret

en: Toggle the display of hidden files in the current window
sv: Växla visningen av dolda filer i det aktuella fönstret

en: Toggle using a tighter layout scheme
sv: Växla användandet av ett kompaktare layoutschema

en: Toplevel files cannot be renamed
sv: Toppnivåfiler kan inte döpas om

en: Total capacity:
sv: Total kapacitet:

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Trash icon visible on desktop
sv: Papperskorgsikon synlig på skrivbordet

en: Trashed On
sv: Togs bort den

en: Trashing Files
sv: Kastar filer

en: Tree
sv: Träd

en: Tree View
sv: Trädvy

en: Try Again
sv: Försök igen

en: Type
sv: Typ

en: Type of click used to launch/open files
sv: Typ av klick som används för att aktivera/öppna filer

en: Type:
sv: Typ:

en: U_nlock Drive
sv: Lås u_pp enhet

en: Unable to eject %V
sv: Kunde inte mata ut %V

en: Unable to eject %s
sv: Kunde inte mata ut %s

en: Unable to eject location
sv: Kunde inte mata ut platsen

en: Unable to mark launcher trusted (executable)
sv: Kunde inte markera programstartaren som pålitlig (körbar)

en: Unable to mount %s
sv: Kunde inte montera %s

en: Unable to mount location
sv: Kunde inte montera platsen

en: Unable to mount the location.
sv: Kunde inte montera platsen.

en: Unable to poll %s for media changes
sv: Kunde inte läsa av %s efter mediabyte

en: Unable to rename desktop file
sv: Kunde inte byta namn på skrivbordsfil

en: Unable to rename desktop icon
sv: Kunde inte byta namn på skrivbordsikon

en: Unable to search for application
sv: Kunde inte söka efter program

en: Unable to start %s
sv: Kunde inte starta %s

en: Unable to start location
sv: Kunde inte starta platsen

en: Unable to stop %s
sv: Kunde inte stoppa %s

en: Unable to stop drive
sv: Kunde inte stoppa enheten

en: Unable to unmount %V
sv: Kunde inte avmontera %V

en: Unable to unmount location
sv: Kunde inte avmontera platsen

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo change group of %d item | Undo change group of %d items
sv[0]: Ångra ändring av grupp för %d objekt
sv[1]: Ångra ändring av grupp för %d objekt

en: Undo change owner of %d item | Undo change owner of %d items
sv[0]: Ångra ändring av ägare för %d objekt
sv[1]: Ångra ändring av ägare för %d objekt

en: Undo change permissions of %d item | Undo change permissions of %d items
sv[0]: _Ångra ändring av behörighet för %d objekt
sv[1]: Ångra ändring av behörigheter för %d objekt

en: Undo recursive change permissions of %d item | Undo recursive change permissions of %d items
sv[0]: Ångra rekursiv ändring av behörighet av %d objekt
sv[1]: Ångra rekursiv ändring av behörigheter av %d objekt

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: Unknown
sv: Okänt

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unlock the drive associated with the open folder
sv: Lås upp enheten associerad med den öppna mappen

en: Unlock the selected drive
sv: Lås upp den markerade enheten

en: Unmount the selected volume
sv: Avmontera den markerade volymen

en: Unmount the volume associated with the open folder
sv: Avmontera volymen associerad med den öppna mappen

en: Unmount the volume associated with this folder
sv: Avmontera volymen associerad med denna mapp

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
sv: Okänd Version "%s" i skrivbordsfil

en: Unrecognized launch option: %d
sv: Okänd startflagga: %d

en: Untrusted application launcher
sv: Programstartaren är inte pålitlig

en: Uri of the default folder background. Only used if background_set is true.
sv: Filnamn för standardbakgrunden för mappar. Används endast om background_set är sant.

en: Uri of the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
sv: Filnamn för standardbakgrunden i sidopanelen. Används endast om side_pane_background_set är sant.

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
sv[0]: Använd "%s" för att öppna det markerade objektet
sv[1]: Använd "%s" för att öppna de markerade objekten

en: Use De_fault
sv: Använd _standard

en: Use _Default Background
sv: Använd standard_bakgrund

en: Use extra mouse button events in Caja' browser window
sv: Använd extra musknappshändelser i Caja bläddrarfönster

en: Use the normal view size
sv: Använd normala vystorleken

en: Use tighter layout in new windows
sv: Använd kompaktare layout i nya fönster

en: User Details
sv: Användardetaljer

en: User Name:
sv: Användarnamn:

en: View _new folders using:
sv: Visa _nya mappar genom att använda:

en: View of the current folder
sv: Vy med aktuell mapp

en: View or modify the properties of each selected item
sv: Visa eller ändra egenskaperna för varje markerat objekt

en: View or modify the properties of the open folder
sv: Visa eller ändra egenskaperna för den öppna mappen

en: View or modify the properties of this folder
sv: Visa eller ändra egenskaperna för denna mapp

en: Views
sv: Vyer

en: Violet
sv: Lila

en: Visible _Columns...
sv: Synliga _kolumner...

en: Volume:
sv: Volym:

en: Wavy White
sv: Vågig vit

en: Website
sv: Webbplats

en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
sv: Torsdagen den 00 september 0000 kl. 00.00.00

en: What to do with executable text files when activated
sv: Vad som ska göras med körbara textfiler när de aktiveras

en: What to do with executable text files when they are activated (single or double clicked). Possible values are "launch" to launch them as programs, "ask" to ask what to do via a dialog, and "display" to display them as text files.
sv: Vad som ska göras med exekverbara textfiler när de aktiveras (via enkel- eller dubbelklick). Möjliga värden är "launch" för att starta dem som program, "ask" för att fråga vad som ska göras via ett dialogfönster och "display" för att visa dem som textfiler.

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list-view", "icon-view" and "compact-view".
sv: När en mapp besöks används denna visare såvida du inte har valt en annan vy för den specifika mappen. Möjliga värden är "list_view", "icon_view" och "compact_view".

en: When to show number of items in a folder
sv: När antalet antalet objekt i en mapp ska visas

en: When to show preview text in icons
sv: När förhandsvisningstext i ikoner ska visas

en: When to show thumbnails of image files
sv: När miniatyrbilder för bildfiler ska visas

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
sv: Var nyligen öppnade flikar placeras i bläddrarfönster.

en: Whether a custom default folder background has been set.
sv: Huruvida en standardmappbakgrund har ställts in.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
sv: Huruvida en standardsidopanelsbakgrund har ställts in.

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
sv: Huruvida navigeringsfönstret ska maximeras som standard.

en: Whether the navigation window should be maximized.
sv: Huruvida navigeringsfönstret ska maximeras.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
sv: Huruvida det ska frågas efter bekräftelse när filer tas bort eller papperskorgen töms

en: Whether to ask for confirmation when moving files to the Trash
sv: Huruvuda det ska efterfrågas när man flyttar filer till Papperskorgen

en: Whether to automatically mount media
sv: Huruvida mediet automatiskt ska monteras

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
sv: Huruvida en mapp automatiskt ska öppnas för automatiskt monterade media

en: Whether to enable immediate deletion
sv: Huruvida omedelbar borttagning ska aktiveras

en: Whether to preview sounds when mousing over an icon
sv: Huruvida ljud ska förhandsvisas då muspekaren vilar över en ikon

en: Whether to show backup files
sv: Huruvida säkerhetskopior ska visas

en: Whether to show desktop notifications
sv: Huruvida skrivbordsnotifieringar ska visas

en: Whether to show file sizes with IEC units
sv: Om filstorlekar ska visas i IEC-enheter

en: Whether to show hidden files
sv: Huruvida dolda filer ska visas

en: Whether to show icons in list view
sv: Huruvida ikoner ska visas i listvy

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an application to handle it.
sv: Huruvida en paketinstallationsdialog ska visas för användaren när en okänd mime-typ öppnas, detta för att söka efter ett program som kan hantera den.

en: White
sv: Vit

en: Widget View
sv: Widget-vy

en: Width of the side pane
sv: Bredd på sidopanelen

en: Windows share
sv: Windows-utdelning

en: Writing data to the drive -- do not unplug
sv: Skriver data till enhet --- koppla inte ut

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
sv: Du är inte ägaren så du kan inte ändra dessa rättigheter.

en: You can choose another view or go to a different location.
sv: Du kan välja en annan vy eller gå till en annan plats.

en: You can download it or make a link to it.
sv: Du kan hämta den eller skapa en länk till den.

en: You can only use images as custom icons.
sv: Du kan endast använda bilder som anpassade ikoner.

en: You can only use local images as custom icons.
sv: Du kan endast använda lokala bilder som anpassade ikoner.

en: You can stop this operation by clicking cancel.
sv: Du kan stoppa denna åtgärd genom att klicka på avbryt.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
sv: Du kan inte tilldela fler än en anpassad ikon åt gången!

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
sv: Du kan inte tilldela fler än en anpassad ikon åt gången.

en: You cannot copy a file over itself.
sv: Du kan inte kopiera en fil till sig själv.

en: You cannot copy a folder into itself.
sv: Du kan inte kopiera en mapp in i sig själv.

en: You cannot move a file over itself.
sv: Du kan inte flytta en fil till sig själv.

en: You cannot move a folder into itself.
sv: Du kan inte flytta en mapp in i sig själv.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att komma åt målmappen.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att byta grupp på "%s".

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att byta namn på "%s".

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att se innehållet i "%s".

en: You have just inserted a Photo CD.
sv: Du har precis matat in en Photo CD.

en: You have just inserted a Picture CD.
sv: Du har precis matat in en Picture CD.

en: You have just inserted a Super Video CD.
sv: Du har precis matat in en Super Video CD.

en: You have just inserted a Video CD.
sv: Du har precis matat in en video-cd.

en: You have just inserted a Video DVD.
sv: Du har precis matat in en video-dvd.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
sv: Du har precis matat in en tom Blu-Ray-skiva.

en: You have just inserted a blank CD.
sv: Du har precis matat in en tom cd-skiva.

en: You have just inserted a blank DVD.
sv: Du har precis matat in en tom dvd-skiva.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
sv: Du har precis matat in en tom HD DVD-skiva.

en: You have just inserted a digital audio player.
sv: Du har precis anslutet en digital ljudspelare.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
sv: Du har precis matat in ett media med digitalbilder.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
sv: Du har precis matat in ett media med programvara som är tänkt att startas automatiskt.

en: You have just inserted a medium.
sv: Du har precis matat in ett media.

en: You have just inserted an Audio CD.
sv: Du har precis matat in en ljud-cd.

en: You have just inserted an Audio DVD.
sv: Du har precis matat in en ljud-dvd.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Caja; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med Caja. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom to Default
sv: Zooma till standard

en: _About
sv: _Om

en: _About Extension
sv: _Om tillägg

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add Bookmark
sv: _Lägg till Bokmärke

en: _Add a New Color...
sv: _Lägg till en ny färg...

en: _Add a New Emblem...
sv: _Lägg till ett nytt emblem...

en: _Add a New Pattern...
sv: _Lägg till ett nytt mönster...

en: _Always perform this action
sv: Genomför _alltid denna åtgärd

en: _Arrange items:
sv: _Ordna objekt:

en: _Ask each time
sv: _Fråga varje gång

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Backgrounds and Emblems...
sv: _Bakgrunder och emblem...

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Browse Folder | _Browse Folders
sv[0]: _Bläddra i mapp
sv[1]: _Bläddra i mappar

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Clear
sv: Rensa

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Close Tab
sv: S_täng flik

en: _Compact
sv: _Kompakt

en: _Computer
sv: _Dator

en: _Connect
sv: Anslut

en: _Connect Drive
sv: _Anslut enhet

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Copy Here
sv: _Kopiera hit

en: _DVD Video:
sv: _Dvd-video:

en: _Default zoom level:
sv: Standard_zoomnivå:

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Delete Permanently
sv: _Ta bort permanent

en: _Desktop
sv: S_krivbord

en: _Detect Media
sv: _Upptäck media

en: _Disconnect
sv: _Koppla ifrån

en: _Disconnect Drive
sv: Koppla _från enhet

en: _Display
sv: _Visa

en: _Double click to open items
sv: _Dubbelklick för att öppna objekt

en: _Download
sv: _Hämta

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit Bookmarks...
sv: R_edigera bokmärken...

en: _Eject
sv: Mata _ut

en: _Emblems
sv: _Emblem

en: _Empty
sv: _Tom

en: _Empty File
sv: _Tom fil

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Folder:
sv: _Mapp:

en: _Forward
sv: _Framåt

en: _Go
sv: _Gå

en: _Group:
sv: _Grupp:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Home
sv: _Hem

en: _Home Folder
sv: _Hemmapp

en: _Icons
sv: _Ikoner

en: _Image:
sv: _Bild:

en: _Invert Selection
sv: _Invertera markering

en: _Jump to
sv: Hoppa till

en: _Keep Aligned
sv: _Behåll justerat

en: _Keyword:
sv: N_yckelord:

en: _Launch Anyway
sv: Starta _ändå

en: _Link Here
sv: _Länka hit

en: _List
sv: _Lista

en: _Location
sv: _Plats

en: _Location...
sv: Pl_ats...

en: _Location:
sv: _Plats:

en: _Lock Drive
sv: _Lås enhet

en: _Main Toolbar
sv: _Huvudverktygsrad

en: _Manually
sv: _Manuellt

en: _Mount
sv: _Montera

en: _Move Here
sv: _Flytta hit

en: _Music Player:
sv: M_usikspelare:

en: _Name
sv: Namn

en: _Name: | _Names:
sv[0]: _Namn:
sv[1]: _Namn:

en: _Network
sv: _Nätverk

en: _Never prompt or start programs on media insertion
sv: Fråga eller starta a_ldrig program vid inmatning av media

en: _New Tab
sv: _Ny flik

en: _Next Tab
sv: _Nästa flik

en: _OK
sv: Ok

en: _Only for files smaller than:
sv: _Endast för filer mindre än:

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Open Scripts Folder
sv: _Öppna skriptmapp

en: _Open With %s
sv: _Öppna med %s

en: _Organize Desktop by Name
sv: _Organisera skrivbordet efter namn

en: _Organize by Name
sv: _Organisera efter namn

en: _Other pane
sv: _Andra panelen

en: _Owner:
sv: _Ägare:

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Paste Into Folder
sv: Klistra _in i mapp

en: _Pattern:
sv: _Mönster:

en: _Patterns
sv: _Mönster

en: _Photos:
sv: _Foton:

en: _Places
sv: _Platser

en: _Power On
sv: Slå _på ström

en: _Previous Tab
sv: _Föregående flik

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Read
sv: _Läs

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Redo copy of %d item | _Redo copy of %d items
sv[0]: _Gör om kopiering av %d objekt
sv[1]: _Gör om kopiering av %d objekt

en: _Redo create link to %d item | _Redo create link to %d items
sv[0]: _Gör om skapande av länk till %dobjekt
sv[1]: _Gör om skapande av länkar till %dobjekt

en: _Redo creation of %d folder | _Redo creation of %d folders
sv[0]: _Gör om skapande av %d mapp
sv[1]: _Gör om skapande av %d mappar

en: _Redo creation of a file from template
sv: _Redo skapande av fil från mall

en: _Redo creation of an empty file
sv: _Redo skapande av tom fil

en: _Redo delete of %d item | _Redo delete of %d items
sv[0]: _Gör om borttagning av %d objekt
sv[1]: _Gör om borttagning av %d objekt

en: _Redo duplicate of %d item | _Redo duplicate of %d items
sv[0]: _Gör om duplicering av %d objekt
sv[1]: _Gör om dupliceringar av %d objekt

en: _Redo move of %d item | _Redo move of %d items
sv[0]: _Gör om förflyttning av %d objekt
sv[1]: _Gör om förflyttningar av %d objekt

en: _Redo move to trash of %d item | _Redo move to trash of %d items
sv[0]: _Gör om förflyttning av %d objekt till papperskorgen
sv[1]: _Gör om förflyttning av %d objekt till papperskorgen

en: _Redo rename of %d item | _Redo rename of %d items
sv[0]: _Gör om namnändring av %d objekt
sv[1]: _Gör om namnändringar av %d objekt

en: _Redo restore from trash of %d item | _Redo restore from trash of %d items
sv[0]: _Gör om återställning av %d objekt från papperskorgen
sv[1]: _Gör om återställningar av %d objekt från papperskorgen

en: _Reload
sv: _Läs om

en: _Remember this application for "%s" files
sv: _Kom ihåg detta program för "%s"-filer

en: _Remember this application for %s documents
sv: _Kom ihåg detta program för %s-dokument

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Remove a Color...
sv: _Ta bort en färg...

en: _Remove a Pattern...
sv: _Ta bort ett mönster...

en: _Remove an Emblem...
sv: _Ta bort ett emblem...

en: _Remove...
sv: _Tag bort...

en: _Rename...
sv: _Byt namn...

en: _Restore
sv: Åters_kapa

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: _Revert
sv: _Återställ

en: _Run
sv: _Kör

en: _Run executable text files when they are opened
sv: _Kör körbara textfiler när de öppnas

en: _Safely Remove Drive
sv: S_äker borttagning av enhet

en: _Save
sv: _Spara

en: _Scripts
sv: _Skript

en: _Search
sv: _Sök

en: _Search for Files...
sv: _Sök efter filer...

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: _Select Application
sv: _Välj ett program

en: _Show file sizes with IEC units
sv: _Show filstorlekar i IEC-enheter

en: _Show icons
sv: _Visa ikoner

en: _Side Pane
sv: Sido_panel

en: _Single click to open items
sv: _Enkelklick för att öppna objekt

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Skip files
sv: _Hoppa över filer

en: _Software:
sv: _Programvara:

en: _Start
sv: _Starta

en: _Start Multi-disk Device
sv: _Starta flerdiskenhet

en: _Start Multi-disk Drive
sv: _Starta flerdiskenhet

en: _Sticky
sv: _Fast

en: _Stop
sv: _Stopp

en: _Stop Multi-disk Device
sv: _Stoppa flerdiskenhet

en: _Stop Multi-disk Drive
sv: _Stoppa flerdiskenhet

en: _Stop the drive associated with the open folder
sv: _Stoppa enheten associerad med den öppna mappen

en: _Tabs
sv: _Flikar

en: _Text beside icons
sv: _Text bredvid ikoner

en: _Trash
sv: _Papperskorg

en: _Type:
sv: _Typ:

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Undo copy of %d item | _Undo copy of %d items
sv[0]: _Ångra kopiering av %d objekt
sv[1]: _Ångra kopiering av %d objekt

en: _Undo create link to %d item | _Undo create link to %d items
sv[0]: _Ångra skapande av länk till %d objekt
sv[1]: _Ångra skapande av länkar till %d objekt

en: _Undo creation of %d folder | _Undo creation of %d folders
sv[0]: _Ångra skapande av %d mapp
sv[1]: _Ångra skapande av %d mappar

en: _Undo creation of a file from template
sv: _Undo skapande av fil från mall

en: _Undo creation of an empty file
sv: _Undo skapande av tom fil

en: _Undo delete of %d item | _Undo delete of %d items
sv[0]: _Ångra borttagning av %d objekt
sv[1]: _Ångra borttagning av %d objekt

en: _Undo duplicate of %d item | _Undo duplicate of %d items
sv[0]: _Ångra duplicering av %d objekt
sv[1]: _Ångra duplicering av %d objekt

en: _Undo move of %d item | _Undo move of %d items
sv[0]: _Ångra flytt av %d objekt
sv[1]: _Ångra flytt av %d objekt

en: _Undo move to trash of %d item | _Undo move to trash of %d items
sv[0]: _Ångra flytt av %d objekt till papperskorgen
sv[1]: _Ångra flytt av %d objekt till papperskorgen

en: _Undo rename of %d item | _Undo rename of %d items
sv[0]: _Ångra namnändring av %d objekt
sv[1]: _Ångra namnändring av %d objekt

en: _Undo restore from trash of %d item | _Undo restore from trash of %d items
sv[0]: _Ångra återskapande av %d objekt från papperskorgen
sv[1]: _Ångra återskapande av %d objekt från papperskorgen

en: _Unlock Drive
sv: Lås _upp enhet

en: _Unmount
sv: _Avmontera

en: _Up
sv: _Upp

en: _Use a custom command
sv: A_nvänd ett anpassat kommando

en: _Use compact layout
sv: _Använd kompakt layout

en: _View
sv: _Visa

en: _View As
sv: _Visa som

en: _View executable text files when they are opened
sv: _Visa körbara textfiler när de öppnas

en: _Widget View
sv: _Widget-vy

en: _Write
sv: _Skriv

en: _Zoom
sv: _Zooma

en: access
sv: åtkomst

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
sv[0]: cirka %'d timme
sv[1]: cirka %'d timmar

en: bookmarks;browse;local;network;locations;MATE;
sv: bokmärken;bläddra;lokalt;nätverk;platser;MATE;

en: browse;disks;folders;local;remote;computer;MATE;
sv: bläddra;diskar;mappar;lokalt;fjärr;dator;MATE;

en: by E_xtension
sv: av filändelse

en: by Modification _Date
sv: efter ändrings_datum

en: by S_ize on Disk
sv: via Storlek på Disk

en: by T_rash Time
sv: efter bortta_gningstid

en: by _Creation Date
sv: efter _skapandedatum

en: by _Emblems
sv: efter _emblem

en: by _Name
sv: efter _namn

en: by _Size
sv: efter _storlek

en: by _Type
sv: efter _typ

en: column
sv: kolumn

en: create/delete
sv: skapa/ta bort

en: dropped data
sv: släppt data

en: dropped text.txt
sv: släppt text.txt

en: file;manager;change;properties;behaviour;appearance;windows;MATE;
sv: fil;hanterare;ändra;egenskaper;beteende;utseende;fönster;MATE;

en: files;browser;manager;MATE;
sv: filer;bläddrare;hanterare;MATE;

en: folder removed
sv: mapp raderad

en: free
sv: ledigt

en: home;personal;folder;open;MATE;
sv: hem;personligt;mapp;öppen;MATE;

en: link
sv: länk

en: link (broken)
sv: länk (trasig)

en: list
sv: lista

en: loading...
sv: läser in...

en: nd copy)
sv: :a kopian)

en: new file
sv: ny fil

en: no
sv: nej

en: nothing
sv: ingenting

en: on the desktop
sv: på skrivbordet

en: paused
sv: pausad

en: pausing
sv: pausa

en: pointing at "%s"
sv: pekar på "%s"

en: queued
sv: satt i kö

en: queuing
sv: köar

en: rd copy)
sv: :e kopian)

en: read
sv: läs

en: st copy)
sv: :a kopian)

en: th copy)
sv: :e kopian)

en: today
sv: idag

en: today at %-I:%M %p
sv: idag klockan %H.%M

en: today at %-I:%M:%S %p
sv: idag klockan %H.%M.%S

en: today at 00:00 PM
sv: idag klockan 00.00

en: today at 00:00:00 PM
sv: idag klockan 00.00.00

en: today, %-I:%M %p
sv: idag, %H.%M

en: today, 00:00 PM
sv: idag, 00.00

en: unknown
sv: okänt

en: unknown MIME type
sv: okänd MIME-typ

en: unknown type
sv: okänd typ

en: unreadable
sv: oläsbar

en: untitled folder
sv: namnlös mapp

en: used
sv: använt

en: write
sv: skriv

en: yesterday
sv: igår

en: yesterday at %-I:%M %p
sv: igår klockan %H.%M

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
sv: igår klockan %H.%M.%S

en: yesterday at 00:00 PM
sv: igår klockan 00.00

en: yesterday at 00:00:00 PM
sv: igår klockan 00.00.00

en: yesterday, %-I:%M %p
sv: igår, %H.%M

en: yesterday, 00:00 PM
sv: igår, 00.00
