eom 1.25.0 - en to sv translation catalogue (319 entries)

en:  (invalid Unicode)
sv:  (ogiltig Unicode)

en: %.1f (lens)
sv: %.1f (lins)

en: <b>%f:</b> original filename
sv: <b>%f:</b> ursprungligt filnamn

en: <b>%n:</b> counter
sv: <b>%n:</b> räknare

en: A trash for "%s" couldn't be found. Do you want to remove this image permanently?
sv: En papperskorg för "%s" kunde inte hittas. Vill du ta bort denna bild permanent?

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
sv: Ett värde större än 0 avgör antalet sekunder en bild blir kvar på skärmen till nästa bild automatiskt visas. Noll inaktiverar automatisk bläddring.

en: About Eye of MATE
sv: Om Eye of MATE

en: About this application
sv: Om detta program

en: Active plugins
sv: Aktiva insticksmoduler

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Images
sv: Alla bilder

en: Allow zoom greater than 100% initially
sv: Tillåt zoomning större än 100% i början

en: Aperture
sv: Bländare

en: Aperture Value:
sv: Bländarvärde:

en: Are you sure you want to move
    "%s" to the trash?
sv: Är du säker att du vill flytta
    "%s" till papperskorgen?

en: As _background
sv: Som _bakgrund

en: As check _pattern
sv: Som rut_mönster

en: As custom c_olor:
sv: Som anpassad f_ärg:

en: As custom color:
sv: Som anpassad färg:

en: At least two file names are equal.
sv: Minst två filnamn är identiska.

en: Author:
sv: Författare:

en: Automatic orientation
sv: Automatisk orientering

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Both
sv: Båda

en: Browse and rotate images
sv: Bläddra och rotera bilder

en: Bytes:
sv: Byte:

en: C_enter:
sv: C_entrum:

en: Camera
sv: Kamera

en: Camera Model:
sv: Kameramodell:

en: Changes the visibility of the image collection pane in the current window
sv: Ändrar synligheten för bildsamlingspanelen i det aktuella fönstret

en: Changes the visibility of the side pane in the current window
sv: Ändrar synligheten för sidopanelen i det aktuella fönstret

en: Changes the visibility of the statusbar in the current window
sv: Ändrar synligheten för statusraden i det aktuella fönstret

en: Changes the visibility of the toolbar in the current window
sv: Ändrar synligheten för verktygsraden i det aktuella fönstret

en: Choose a folder
sv: Välj en mapp

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: Close main window without asking to save changes.
sv: Stäng huvudfönstret utan att fråga efter att spara ändringarna.

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Collection
sv: Bildsamling

en: Color for Transparent Areas
sv: Färg för genomskinliga områden

en: Copy the selected image to the clipboard
sv: Kopiera den markerade bilden till urklipp

en: Copyright © 2000-2010 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2000-2010 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: Could not display help for Eye of MATE
sv: Kunde inte visa hjälp för Eye of MATE

en: Could not load image '%s'.
sv: Kunde inte läsa in bilden "%s".

en: Couldn't access trash.
sv: Kunde inte komma åt papperskorgen.

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
sv: Kunde inte allokera minne för inläsning av JPEG-fil

en: Couldn't create temporary file for saving: %s
sv: Kunde inte skapa temporär fil för sparande: %s

en: Couldn't delete file
sv: Kunde inte ta bort filen

en: Date
sv: Datum

en: Date in statusbar
sv: Datum i statusraden

en: Date/Time:
sv: Datum/tid:

en: Delay in seconds until showing the next image
sv: Fördröjning i sekunder till nästa bild visas

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Destination folder:
sv: Målmapp:

en: Details
sv: Detaljer

en: Determines how transparency should be indicated. Valid values are checked, color and none. If color is chosen, then the trans-color key determines the color value used.
sv: Avgör hur transparans borde indikeras. Giltiga värden är valda, färg och ingen. Om färg är vald så kommer trans-färgens värde bestämma färgvärdet som används.

en: Disable image collection
sv: Inaktivera bildsamling

en: EXIF not supported for this file format.
sv: EXIF stöds inte för detta filformat.

en: E_xpand images to fit screen
sv: E_xpandera bilder till att passa skärmen

en: East
sv: Ost

en: Edit Image
sv: Redigera bild

en: Edit the application toolbar
sv: Redigera programmets verktygsrad

en: Edit the current image using %s
sv: Redigera aktuell bild med %s

en: Enlarge the image
sv: Förstora bilden

en: Error launching appearance preferences dialog:
sv: Ett fel inträffade vid start av dialogrutan för utseendepreferenser:

en: Error on deleting image %s
sv: Fel vid borttagning av bilden %s

en: Error printing file:
    %s
sv: Fel vid utskrift av fil:
    %s

en: Exposure
sv: Exponering

en: Exposure Time:
sv: Exponeringstid:

en: External program to use for editing images
sv: Externt program att använda för redigering av bilder

en: Extrapolate Image
sv: Extrapolera bild

en: Eye of MATE Image Viewer
sv: Bildvisaren Eye of MATE

en: Eye of MATE Preferences
sv: Inställningar för Eye of MATE

en: Eye of MATE could not determine a supported writable file format based on the filename.
sv: Eye of MATE kunde inte fastställa ett skrivbart filformat som stöds baserat på filnamnet.

en: Eye of MATE is a simple graphics viewer for the MATE Desktop Environment.
sv: Eye of MATE är en simpel grafikvisare för skrivbordsmiljön MATE.

en: Eye of MATE is a simple viewer for browsing images on your computer. Once an image is loaded, you can zoom and rotate the image, and also view subsequent images in the directory the image was loaded from.
sv: Eye of MATE är en enkel visare för bläddring av bilder på din dator. Efter att en bild har laddats kan du zooma, rotera och visa påföljande bilder i mappen bilden laddades från.

en: File Name Preview
sv: Förhandsvisning av filnamn

en: File Path Specifications
sv: Specifikationer för filsökväg

en: File Size
sv: Filstorlek

en: File format is unknown or unsupported
sv: Filformatet är okänt eller stöds inte

en: Filename format:
sv: Filnamnsformat:

en: Fit
sv: Anpassa

en: Fit the image to the window
sv: Anpassa bilden till fönstret

en: Flash:
sv: Blixt:

en: Flip _Horizontal
sv: Vänd _vågrätt

en: Flip _Vertical
sv: Vänd _lodrätt

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Focal Length:
sv: Brännvidd:

en: Folder
sv: Mapp

en: Fullscreen with double-click
sv: Helskärm med dubbelklick

en: GPS Data
sv: GPS-Data

en: General
sv: Allmänt

en: Go to a random image of the collection
sv: Gå till en slumpmässig bild i samlingen

en: Go to the first image of the collection
sv: Gå till första bilden i samlingen

en: Go to the last image of the collection
sv: Gå till sista bilden i samlingen

en: Go to the next image of the collection
sv: Gå till nästa bild i samlingen

en: Go to the previous image of the collection
sv: Gå till föregående bild i samlingen

en: Height:
sv: Höjd:

en: Help on this application
sv: Hjälp för det här programmet

en: Horizontal
sv: Horisontellt

en: ISO Speed Rating:
sv: ISO-känslighet:

en: If activated and no image is loaded in the active window, the file chooser will display the user's pictures folder using the XDG special user directories. If deactivated or the pictures folder has not been set up, it will show the current working directory.
sv: Om aktiverad och ingen bild har lästs in i det aktiva fönstret så kommer filväljaren att visa användarens bildmapp med hjälp av speciella XDG-användarkataloger. Om inaktiverad eller om bildmappen inte har ställts in så kommer den aktuella arbetskatalogen att visas.

en: If activated, Eye of MATE won't ask for confirmation when moving images to the trash. It will still ask if any of the files cannot be moved to the trash and would be deleted instead.
sv: Om aktiverad så kommer Eye of MATE inte att fråga efter bekräftelse när bilder flyttas till papperskorgen. Den kommer dock att fråga när någon av filerna inte kan flyttas till papperskorgen och att de ska tas bort istället.

en: If activated, the detailed metadata list in the properties dialog will be moved to its own page in the dialog. This should make the dialog more usable on smaller screens, e.g. as used by netbooks. If disabled, the widget will be embedded on the "Metadata" page.
sv: Om aktiverad så kommer listan över detaljerad metadata i egenskapsdialogen att flyttas till sin egna sida i dialogrutan. Detta bör göra dialogrutan mer användbar på mindre skärmar, t.ex. vid användning på ultraportabla datorer. Om inaktiverad så kommer widgeten att bäddas in i "Metadata"-sidan.

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
sv: Om genomskinlighetsnyckeln har värdet COLOR avgör denna nyckel den färg som används för att indikera genomskinlighet.

en: If this is active, the color set by the background-color key will be used to fill the area behind the image. If it is not set, the current GTK+ theme will determine the fill color.
sv: Om denna är aktiv kommer färgen som har ställts in av nyckeln background-color att användas för att fylla området bakom bilden. Om den inte är inställd kommer det aktuella GTK-temat att bestämma fyllnadsfärgen.

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
sv: Om detta är satt till FALSKT kommer små bilder inte att sträckas för att passa skärmen i början.

en: If you don't save, all your changes will be lost.
sv: Om du inte sparar så kommer alla dina ändringar att gå förlorade.

en: If you don't save, your changes will be lost.
sv: Om du inte sparar så kommer dina ändringar att gå förlorade.

en: Image
sv: Bild

en: Image Data
sv: Bilddata

en: Image Enhancements
sv: Bildförbättringar

en: Image Properties
sv: Bildegenskaper

en: Image Settings
sv: Bildinställningar

en: Image Taking Conditions
sv: Förhållanden vid fototillfället

en: Image View
sv: Bildvy

en: Image Zoom
sv: Bildzoomning

en: Image collection pane position.
sv: Bildsamlingspanelens position.

en: Image loading failed.
sv: Bildinläsning misslyckades.

en: Inches
sv: Tum

en: Interpolate Image
sv: Interpolera bild

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: Leave Fullscreen
sv: Lämna helskärmsläget

en: Left
sv: Vänster

en: List of active plugins. It doesn't contain the "Location" of the active plugins. See the .eom-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
sv: Lista över aktiva insticksmoduler. Den innehåller inte "Location" för de aktiva insticksmodulerna. Se filen .eom-plugin för hur man tar fram "Location" för en viss insticksmodul.

en: Location:
sv: Plats:

en: Loop through the image sequence
sv: Bildsekvensen blir slinga

en: Maker Note
sv: Anteckning från tillverkaren

[ctx: MessageArea]
en: Hi_de
sv: Dö_lj

en: Metering
sv: Mätare

en: Metering Mode:
sv: Mätarläge:

en: Millimeters
sv: Millimeter

en: Mirror the image horizontally
sv: Spegla bilden horisontellt

en: Mirror the image vertically
sv: Spegla bilden vertikalt

en: Move the selected image to the trash folder
sv: Flytta markerat bild till papperskorgen

en: Move the selected item on the toolbar
sv: Flytta markerat objekt på verktygsraden

en: Move to _Trash
sv: Flytta till _papperskorgen

en: Name:
sv: Namn:

en: No image loaded.
sv: Ingen bild inläst.

en: No images found in '%s'.
sv: Inga bilder hittades i "%s".

en: None
sv: Ingen

en: North
sv: Nord

en: Open Containing _Folder
sv: Öppna Innehållande _Katalog

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Open Image
sv: Öppna bild

en: Open _with
sv: Öppna _med

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open in fullscreen mode
sv: Öppna i helskärmsläge

en: Open in slideshow mode
sv: Öppna i bildspelsläge

en: Open the selected image with a different application
sv: Öppna markerad bild med ett annat program

en: Opening image "%s"
sv: Öppnar bilden "%s"

en: Options
sv: Alternativ

en: Other
sv: Övrigt

en: Out
sv: Ut

en: Page Setup
sv: Sidinställningar

en: Pause Slideshow
sv: Pausa bildspel

en: Pause or resume the slideshow
sv: Pausa eller återuppta bildspelet

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
sv: Prova en annan filändelse som exempelvis .png eller .jpg.

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Prefere_nces
sv: _Inställningar

en: Preferences for Eye of MATE
sv: Inställningar för Eye of MATE

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Print the selected image
sv: Skriv ut markerad bild

en: Prope_rties
sv: Ege_nskaper

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Question
sv: Fråga

en: Randomize the image sequence
sv: Slumpa bildordningen

en: Reload Image
sv: Läs om bild

en: Reload current image
sv: Läs om aktuell bild

en: Remove the selected item from the toolbar
sv: Ta bort markerat objekt från verktygsraden

en: Remove the selected toolbar
sv: Ta bort markerad verktygsrad

en: Rename from:
sv: Byt namn från:

en: Replace spaces with underscores
sv: Ersätt blanksteg med understreck

en: Right
sv: Höger

en: Rotate Counterc_lockwise
sv: Rotera _moturs

en: Rotate the image 90 degrees to the left
sv: Rotera bilden 90 grader till vänster

en: Rotate the image 90 degrees to the right
sv: Rotera bilden 90 grader åt höger

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: Kör "%s --help" för att se en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: S_elect the images you want to save:
sv: _Markera bilderna som du vill spara:

en: Save As
sv: Spara som

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Save _As
sv: Spara som

en: Save _As…
sv: Spara so_m...

en: Save changes in currently selected images
sv: Spara ändringar i markerade bilder

en: Save changes to image "%s" before closing?
sv: Spara ändringar i bilden "%s" innan stängning?

en: Save the selected images with a different name
sv: Spara markerade bilder med ett annat namn

en: Saving image "%s" (%u/%u)
sv: Sparar bilden "%s" (%u/%u)

en: Saving image locally…
sv: Sparar bilden lokalt...

en: Scroll wheel zoom
sv: Rullhjulszoom

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Sequence
sv: Sekvens

en: Set as _Desktop Background
sv: Ange som skrivbords_bakgrund

en: Set the selected image as the desktop background
sv: Ange markerad bild som skrivbordsbakgrund

en: Show the application's version
sv: Visa programmets versionsnummer

en: Show the current image in fullscreen mode
sv: Visa aktuell bild i helskärmsläge

en: Show the folder which contains this file in the file manager
sv: Visa mappen som innehåller den här filen i filhanteraren

en: Show the image at its normal size
sv: Visa bilden i sin normala storlek

en: Show the properties and metadata of the selected image
sv: Visa egenskaperna och metadata för markerad bild

en: Show “_%s”
sv: Visa "_%s"

en: Show/Hide the image collection pane scroll buttons.
sv: Visa/dölj rullningsknapparna på bildsamlingspanelen.

en: Show/Hide the image collection pane.
sv: Visa/dölj bildsamlingspanelen.

en: Show/Hide the window side pane.
sv: Visa/dölj fönstrets sidopanel.

en: Show/Hide the window statusbar.
sv: Visa/dölj fönstrets statusrad.

en: Show/Hide the window toolbar.
sv: Visa/dölj fönstrets verktygsrad.

en: Shrink the image
sv: Förminska bilden

en: Side _Pane
sv: Sido_panel

en: Simple image viewer
sv: Enkel bildvisare

en: Size
sv: Storlek

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Smooth images when zoomed-_in
sv: Mjuka upp bilder när _inzoomad

en: Smooth images when zoomed-_out
sv: Mjuka upp bilder när _utzoomad

en: Some of the selected images can't be moved to the trash and will be removed permanently. Are you sure you want to proceed?
sv: Några av de markerade bilderna kan inte flyttas till papperskorgen och kommer att tas bort permanent. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: South
sv: Syd

en: Start a new instance instead of reusing an existing one
sv: Starta en ny instans istället för att återanvända en befintlig

en: Start a slideshow view of the images
sv: Starta ett bildspel av bilderna

en: Start counter at:
sv: Starta räknare vid:

en: T_oolbar
sv: _Verktygsrad

en: Tag
sv: Tagg

en: Taken on
sv: Taget den

en: Temporary file creation failed.
sv: Skapandet av temporär fil misslyckades.

en: The color that is used to fill the area behind the image. If the use-background-color key is not set, the color is determined by the active GTK+ theme instead.
sv: Färgen som används för att fylla området bakom bilden. Om nyckeln use-background-color inte är inställd kommer färgen istället att bestämmas av det aktiva GTK+-temat.

en: The desktop file name (including the ".desktop") of the application to use for editing images (when the "Edit Image" toolbar button is clicked). Set to the empty string to disable this feature.
sv: Skrivbordsfilnamnet (inkluderat ".desktop") på den applikation att använda vid redigering av bilder (när verktygsknappen "Redigera bild" används). Sätt till en tom sträng för att avaktivera denna funktionalitet.

en: The given locations contain no images.
sv: De angivna platserna innehåller inga bilder.

en: The image "%s" has been modified by an external application.
    Would you like to reload it?
sv: Bilden "%s" har ändrats av ett externt program.
    Vill du läsa in den igen?

en: The image "%s" has been set as Desktop Background.
    Would you like to modify its appearance?
sv: Bilden "%s" har ställts in som skrivbordsbakgrund.
    Vill du ändra dess utseende?

en: The image whose printing properties will be set up
sv: Bilden vars utskriftsegenskaper ska konfigureras

en: The information for the page where the image will be printed
sv: Informationen för sidan där bilden kommer att skrivas ut

en: The multiplier to be applied when using the mouse scroll wheel for zooming. This value defines the zooming step used for each scroll event. For example, 0.05 results in a 5% zoom increment for each scroll event and 1.00 result in a 100% zoom increment.
sv: Faktorn som används för zoom med musens rullhjul. Det här värdet definierar zoomsteget som används för varje rullhändelse. Till exempel betyder 0.05 en zoomökning på 5% för varje rullhändelse och 1.00 betyder 100% zoomökning.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: Time
sv: Tid

en: To:
sv: Till:

en: Toolbar Editor
sv: Verktygsradsredigerare

en: Transformation failed.
sv: Transformering misslyckades.

en: Transformation on unloaded image.
sv: Transformering på oinläst bild.

en: Transparency color
sv: Genomskinlighetsfärg

en: Transparency indicator
sv: Genomskinlighetsindikator

en: Transparent Parts
sv: Genomskinliga delar

en: Trash images without asking
sv: Kasta bilder i papperskorgen utan att fråga

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

en: Undo the last change in the image
sv: Ångra senaste ändringen i bilden

en: Unknown
sv: Okänt

en: Use "%s" to open the selected image
sv: Använd "%s" för att öppna den markerade bilden

en: Use a custom background color
sv: Använd en anpassad bakgrundsfärg

en: Value
sv: Värde

en: Vertical
sv: Vertikalt

en: Viewing a slideshow
sv: Öppna i bildspelsläge

en: West
sv: Väst

en: Whether the file chooser should show the user's pictures folder if no images are loaded.
sv: Huruvida filväljaren ska visa användarens bildmapp om inga bilder har lästs in.

en: Whether the image collection pane should be resizable.
sv: Huruvida bildsamlingspanelen ska vara möjlig att ändra storlek på.

en: Whether the image should be extrapolated on zoom-in. This leads to blurry quality and is somewhat slower than non-extrapolated images.
sv: Huruvida bilden ska extrapoleras vid inzoomning. Detta leder till suddig kvalitet och är något långsammare än icke-extrapolerade bilder.

en: Whether the image should be interpolated on zoom-out. This leads to better quality but is somewhat slower than non-interpolated images.
sv: Huruvida bilden ska interpoleras vid utzoomning. Detta betyder bättre kvalitet men är något långsammare än icke-interpolerade bilder.

en: Whether the image should be rotated automatically based on EXIF orientation.
sv: Huruvida bilden ska automatiskt roteras baserat på EXIF-orientering.

en: Whether the metadata list in the properties dialog should have its own page.
sv: Huruvida listan över metadata i egenskapsdialogen ska ha sin egna sida.

en: Whether the scroll wheel should be used for zooming.
sv: Huruvida rullhjulet ska användas för att zooma.

en: Whether the sequence of images should be shown in an endless loop.
sv: Huruvida bildsekvensen ska visas i en ändlös slinga.

en: Whether the sequence of images should be shown in an random loop.
sv: Om bildsekvensen ska visas i en slumpad slinga.

en: Width:
sv: Bredd:

en: XMP Other
sv: XMP Övrigt

en: XMP Rights Management
sv: XMP-rättighetshantering

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom multiplier
sv: Zoomfaktor

en: [FILE…]
sv: [FIL…]

en: _About
sv: _Om

en: _Automatic orientation
sv: _Automatisk orientering

en: _Best Fit
sv: _Bästa anpassning

en: _Bottom:
sv: _Nederkant:

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Delete Toolbar
sv: _Ta bort verktygsrad

en: _Do not ask again during this session
sv: Fråga _inte igen under denna session

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _First Image
sv: _Första bilden

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: _Go
sv: _Gå

en: _Height:
sv: _Höjd:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Image
sv: _Bild

en: _Image Collection
sv: Bildsa_mling

en: _Last Image
sv: _Sista bilden

en: _Left:
sv: _Vänster:

en: _Loop sequence
sv: _Slingsekvens

en: _Move on Toolbar
sv: _Flytta på verktygsrad

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Next Image
sv: _Nästa bild

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: _Open Background Preferences
sv: _Öppna bakgrundsinställningar

en: _Open…
sv: _Öppna...

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Previous Image
sv: _Föregående bild

en: _Print…
sv: Skriv _ut...

en: _Random Image
sv: S_lumpmässig bild

en: _Random sequence
sv: _Slumpmässig sekvens

en: _Reload
sv: _Läs om

en: _Remove from Toolbar
sv: _Ta bort från verktygsrad

en: _Reset to Default
sv: _Återställ till standard

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: _Right:
sv: _Höger:

en: _Rotate Clockwise
sv: _Rotera medurs

en: _Save
sv: _Spara

en: _Scaling:
sv: _Skalning:

en: _Statusbar
sv: _Statusrad

en: _Switch image after:
sv: _Byt bild efter:

en: _Toolbar
sv: _Verktygsrad

en: _Tools
sv: Verkty_g

en: _Top:
sv: Ö_verkant:

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Unit:
sv: _Enhet:

en: _View
sv: _Visa

en: _Width:
sv: _Bredd:

en: _Zoom In
sv: _Zooma in

[ctx: action (to trash)]
en: Trash
sv: Papperskorg

en: as is
sv: som det är

en: image;viewer;JPEG;PNG;TIFF;SVG;MATE;photos;browse;thumbnails;rotate;
sv: bild;visare;JPEG;PNG;TIFF;SVG;MATE;bilder;bläddrare;miniatyrer;rotera;

en: seconds
sv: sekunder
