gnumeric - en to sv translation catalogue (3700 entries)

en: 
    	<i>F4 to complete</i>
sv: 
    	<i>F4 för att komplettera</i>

en: 
    	<i>⇧F4 to select</i>
sv: 
    	<i>⇧F4 för att markera</i>

en: 
    
    <i>Ctrl-F4 to close tooltip</i>
sv: 
    
    <i>Ctrl-F4 för att stänga inforuta</i>

en: 
    Do you want to activate this plugin together with its dependencies?
sv: 
    Vill du aktivera den här insticksmodulen tillsammans med dess beroenden?

en: "
sv: ”

en: "ANOVA";[Red]"Invalid ANOVA: Missing Observations"
sv: ”ANOVA”;[Red]”Ogiltig ANOVA: Saknar observationer”

en: "Lower" 0%
sv: "Nedre" 0%

en: "Principal Components Analysis";[Red]"Principal Components Analysis is invalid."
sv: "Principalkomponentanalys";[Red]"Principalkomponentanalys är ogiltig."

en: "Upper" 0%
sv: "Övre" 0%

en: "above" * General
sv: "över" * General

en: "from" * "−∞";"from" * "−∞"
sv: "från" * "−∞";"från" * "−∞"

en: "from" * General
sv: "från" * General

en: "to below" * General
sv: "till under" * General

en: "to" * "∞"
sv: "till" * "∞"

en: "up to" * General
sv: "upp till" * General

en: # Input variables
sv: # Antal indatavariabler

en: # Output variables
sv: # Antal utdatavariabler

en: #N/A
sv: #-

en: #NAME?
sv: #NAMN?

en: #NULL!
sv: #TOM!

en: #UNKNOWN!
sv: #OKÄND!

en: #VALUE!
sv: #VÄRDE!

en: $A$1 (first cell of this worksheet)
sv: $A$1 (första cellen för detta arbetsblad)

en: % of normal size
sv: % av normalstorlek

en: %.0f mm wide by %.0f mm tall
sv: %.0f mm bred och %.0f mm hög

en: %.0f pixels wide by %.0f pixels tall
sv: %.0f bildpunkter bred och %.0f bildpunkter hög

en: %.0f points wide by %.0f points tall
sv: %.0f punkter bred och %.0f punkter hög

en: %.1f in wide by %.1f in tall
sv: %.1f tum bred och %.1f tum hög

en: %.1f wide by %.1f tall
sv: %.1f bred och %.1f hög

en: %.1f x %.1f pts
    %d x %d pixels
sv: %.1f x %.1f punkter
    %d x %d bildpunkter

en: %.2f pts
sv: %.2f ptr

en: %d col | %d cols
sv[0]: %d kol
sv[1]: %d kol

en: %d function in category "%s" | Group of %d functions in category "%s"
sv[0]: %d funktion i kategori ”%s”
sv[1]: %d funktioner i kategori ”%s”

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d of %d line to import | %d of %d lines to import
sv[0]: %d av %d rad att importera
sv[1]: %d av %d rader att importera

en: %d pixel | %d pixels
sv[0]: %d bildpunkt
sv[1]: %d bildpunkter

en: %d row | %d rows
sv[0]: %d rad
sv[1]: %d rader

en: %d row matches | %d rows match
sv[0]: %d rad matchar
sv[1]: %d rader matchar

en: %d row of %d matches | %d rows of %d match
sv[0]: %d rad av %d matchar
sv[1]: %d rader av %d matchar

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: %d. field specification ended unexpectedly.
sv: %d. fältspecifikation avslutades oväntat.

en: %d. field specification misses type.
sv: %d. fältspecifikation saknar typ.

en: %d. field type '%c' is unknown.
sv: %d. fälttyp ”%c” är okänd.

en: %d.00 pts
sv: %d.00 ptr

en: %dC
sv: %dK

en: %dQ
sv: %dK

en: %dR x %dC
sv: %dR × %dK

en: %i fields are not part of the merge zone!
sv: %i fält är inte del av sammanfogningszonen!

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: %s
    Kör ”%s --help” för att få en fullständig lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: %s %%s Report
sv: %s %%s-rapport

en: %s does not contain the new value.
sv: %s innehåller inte det nya värdet.

en: %s does not support multiple ranges
sv: %s stöder inte flera områden

en: %s evaluates to %s.
sv: %s utvärderas till %s.

en: %s is encrypted
sv: ”%s” är krypterad

en: %s is locked. Unprotect the sheet to enable editing.
sv: %s är låst. Ta bort skyddet på bladet för att tillåta redigering.

en: %s is locked. Unprotect the workbook to enable editing.
sv: %s är låst. Ta bort skyddet på arbetsboken för att tillåta redigering.

en: %s is not true.
sv: %s är inte sann.

en: %s is out of permitted range
sv: %s är utanför tillåtet intervall

en: %s takes no arguments
sv: %s tar inga argument

en: %s to %s
sv: %s till %s

en: %s!%s : unable to parse '%s'
         %s
sv: %s!%s : det går inte att tolka ”%s”
         %s

en: %s!%s is locked
sv: %s!%s är skyddad

en: %s: Cannot read %s: %s
sv: %s: Kan inte läsa %s: %s

en: %s: Failed to create output file: %s
sv: %s: Misslyckades med att skapa utdatafil: %s

en: %s: Failed to read %s: %s
sv: %s: Misslyckades med att läsa %s: %s

en: %s: Missing pattern
sv: %s: Saknar mönster

en: %s: Only one output format may be specified.
sv: %s: Endast ett utformat kan specificeras.

en: %s: Unable to guess exporter to use for %s.
sv: %s: Det går inte att gissa exportören att använda för %s.

en: %s_IN_CORRUPTED_FILE
sv: %s_I_SKADAD_FIL

en: '%s' cannot be used as a name
sv: ”%s” kan inte användas som ett namn

en: '%s' has a circular reference
sv: ”%s” har en cirkelreferens

en: '%s' is already defined in sheet
sv: ”%s” är redan definierad i bladet

en: '%s' is already defined in workbook
sv: ”%s” är redan definierad i arbetsboken

en: '%s' is corrupt!
sv: ”%s” är skadad!

en: '%s' is not a valid date
sv: ”%s” är inte ett giltigt datum

en: '%s' is not allowed as defined name.
sv: ”%s” är inte tillåtet som ett definierat namn.

en: '%s' is not an integer
sv: ”%s” är inte ett heltal

en: (%d pixel) | (%d pixels)
sv[0]: (%d bildpunkt)
sv[1]: (%d bildpunkter)

en: () is an invalid expression
sv: () är ett ogiltigt uttryck

en: (1 - _alpha):
sv: (1 - _alfa):

en: (All)
sv: (Allt)

en: (Blanks...)
sv: (Tomma…)

en: (Custom...)
sv: (Anpassad…)

en: (Input)
sv: (Indata)

en: (Non Blanks...)
sv: (Ej tomma…)

en: (Top 10...)
sv: (Topp 10…)

en: (defined)
sv: (definierad)

en: (empty)
sv: (tom)

en: (undefined)
sv: (odefinierad)

en: *** Interpreter: %s
sv: *** Tolk: %s

en: --export-file-per-sheet and --merge-to are incompatible
sv: --export-file-per-sheet och --merge-to är inkompatibla

en: /%%%s%%%% CI for the Mean from/to
sv: /%%%s%%%% KI för medelvärdet från/till

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
sv: /ANOVA/Variationskälla/Mellan grupper/Inom grupper/Total

en: /Advanced Filter:/Source Range:/Criteria Range:
sv: /Avancerat filter:/Källintervall:/Kriterieintervall:

en: /Alpha/p-Value/Statistic/N/Conclusion
sv: /Alfa/p-värde/statistik/n/lösning

en: /At Risk/Deaths/Censures/Probability
sv: /Risk/Dödsfall/Censur/Sannolikhet

en: /At Risk/Deaths/Probability
sv: /Risk/Dödsfall/Sannolikhet

en: /Coefficients/Standard Error/t-Statistics/p-Value
sv: /Koefficienter/Standardfel/t-statistik/P-värde

en: /Count/Mean/Variance//Eigenvalues/Eigenvectors
sv: /Antal/Medelvärde/Varians/Eigenvärden/Eigenvektorer

en: /Count/Sum/Average/Variance
sv: /Antal/Summa/Medelvärde/Varians

en: /Frequency Table/Category
sv: /Frekvenstabell/Kategori

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
sv: /Grupper/Antal/Summa/Medelvärde/Varians

en: /Independent Variable/R^2/Slope/Intercept/F/Significance of F
sv: /Oberoende variabel/R^2/Lutning/Intercept/F/Signifikans för F

en: /Level/Trend/Seasonal Adjustment
sv: /Nivå/Trend/säsongsjustering

en: /Log-Rank Test/Statistic/Degrees of Freedom/p-Value
sv: /Log-rangtest/Statistik/Frihetsgrader/p-värde

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
sv: /Medelvärde/Känd varians/Observationer/Hypotetiserad medelvärdesskillnad/Observerad medelvärdesskillnad/z/P (Z<=z) ensvansad/z kritiskt ensvansad/P (Z<=z) tvåsvansad/z-kritiskt tvåsvansad

en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
sv: /Medelvärde/Standardfel/Median/Typvärde/Standardavvikelse/Provvarians/Kurtosis/Skevhet/Intervall/Minimum/Maximum/Summa/Antal

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
sv: /Medelvärde/Varians/Observationer/Hypotetiserad medelvärdesskillnad/Observerad medelvärdesskillnad/df/t-stat/P (T<=t) ensvansad/t kritiskt ensvansad/P (T<=t) tvåsvansad/t kritiskt tvåsvansad

en: /Mean/Variance/Observations/Pearson Correlation/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/Variance of the Differences/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
sv: /Medelvärde/Varians/Observationer/Pearson-korrelation/Hypotetiserad medelvärdesskillnad/Observerad medelvärdesskillnad/Varians av differenser/df/t-stat/P (T<=t) ensvansad/t kritiskt ensvansad/P (T<=t) tvåsvansad/t kritiskt tvåsvansad

en: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
sv: /Medelvärde/Varians/Observationer/Poolad varians/Hypotetiserad medelvärdesskillnad/Observerad medelvärdesskillnad/df/t-stat/P (T<=t) ensvansad/t kritiskt ensvansad/P (T<=t) tvåsvansad/t kritiskt tvåsvansad

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
sv: /Medelvärde/Varians/Observationer/df/F/P (F<=f) högersvansad/F kritiskt högersvansad/P (f<=F) vänstersvansad/F kritiskt vänstersvansad/P tvåsvansad/F kritiskt tvåsvansad

en: /Prediction//Residual/Leverages/Internally studentized/Externally studentized/p-Value
sv: /Prediktion//Residual/Hävstångsnivå/Internt studentiserad/Externt studentiserad/p-värde

en: /Rank-Sum/N/U/Ties/Statistic/U-Statistic/p-Value
sv: /Rang-sum/N/U/Lika/Statistik/U-statistik/p-värde

en: /Real/Imaginary
sv: /Reell/Imaginär

en: /Response Variable/R^2/Slope/Intercept/F/Significance of F
sv: /Responsvariabel/R^2/lutning/Intercept/F/Signifikans för f

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
sv: /SS/df/MS/F/P-värde/F-kritisk

en: /SUMMARY OUTPUT//Independent Variable//Observations
sv: /SAMMANFATTNINGSUTDATA//oberoende variabel//Observationer

en: /SUMMARY OUTPUT//Regression Statistics/Multiple R/R^2/Standard Error/Adjusted R^2/Observations//ANOVA//Regression/Residual/Total///Intercept
sv: /SAMMANFATTNINGSUTDATA//Regressionsstatistik/Multipla R/R^2/Standardfel/Justerad R-kvadrat/Observationer//ANOVA//Regression/Residual/Total///Intercept

en: /SUMMARY OUTPUT//Response Variable//Observations
sv: /SAMMANFATTNINGSUTDATA//Responsvariabel//Observationer

en: /Sign Test/Median/Predicted Difference/Test Statistic/N/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
sv: /Teckentest/Median/Förutsedd skillnad/Teststatistik/N/α/P(T≤t) ensvansad/P(T≤t) tvåsvansad

en: /Sign Test/Median/Predicted Median/Test Statistic/N/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
sv: /Teckentest/Median/Förutsedd median/Teststatistik/N/α/P(T≤t) ensvansad/P(T≤t) tvåsvansad

en: /Source of Variation/Factor A/Factor B/Interaction/Error/Total
sv: /Variationskälla/Faktor A/Faktor B/Interaktion/Fel/Total

en: /Source of Variation/Rows/Columns/Error/Total
sv: /Variationskälla/Rader/Kolumner/Fel/Total

en: /Student-t Test/N/Observed Mean/Hypothesized Mean/Observed Variance/Test Statistic/df/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
sv: /Student-t-test/Observerat medelvärde/Hypotesmedelvärde/Observerad varians/Teststatistik/df/α/P(T≤t) ensvansad/P(T≤t) tvåsvansad

en: /Summary/Count/Sum/Average/Variance
sv: /Summering/Antal/Summa/Medelvärde/Varians

en: /Test Statistic/Degrees of Freedom/p-Value/Critical Value
sv: /Teststatistik/Frihetsgrader/p-värde/kritiskt värde

en: /Wilcoxon Signed Rank Test/Median/Observed Median Difference/Predicted Median Difference/N/S−/S+/Test Statistic/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
sv: /Wilcoxon teckenrangtest/Median/Observerad medianskillnad/Förutsedd medianskillnad/N/S−/S+/Teststatistik/α/P(T≤t) ensvansad/P(T≤t) tvåsvansad

en: /Wilcoxon Signed Rank Test/Median/Predicted Median/N/S−/S+/Test Statistic/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
sv: /Wilcoxon teckenrangtest/Median/Förutsedd median/N/S−/S+/Teststatistik/α/P(T≤t) ensvansad/P(T≤t) tvåsvansad

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
sv: /df/SS/MS/F/F-signifikans

en: 0.05
sv: 0,05

en: 0.95
sv: 0,95

en: 12.5% Grey
sv: 12,5% grå

en: 25% Grey
sv: 25% grå

en: 50% Grey
sv: 50% grå

en: 6.25% Grey
sv: 6,25% grå

en: 75% Grey
sv: 75% grå

en: 8.5 in wide by 11.0 in high
sv: 8,5 tum bred och 11,0 tum hög

en: <Blank>
sv: <Tom>

en: <b>%s</b>
    <small>Location: %s</small>
sv: <b>%s</b>
    <small>Plats: %s</small>

en: <b>Background</b>
sv: <b>Bakgrund</b>

en: <b>Cell operation</b>
sv: <b>Cellåtgärd</b>

en: <b>Center on page:</b>
sv: <b>Centrera på sidan:</b>

en: <b>Control</b>
sv: <b>Kontroll</b>

en: <b>Created:</b>
sv: <b>Skapat:</b>

en: <b>Error alerts</b>
sv: <b>Felvarning</b>

en: <b>Group:</b>
sv: <b>Grupp:</b>

en: <b>Horizontal alignment</b>
sv: <b>Vågrät justering</b>

en: <b>Last Accessed:</b>
sv: <b>Senast inläst:</b>

en: <b>Last Modified:</b>
sv: <b>Senast ändrad:</b>

en: <b>Line</b>
sv: <b>rad</b>

en: <b>Location:</b>
sv: <b>Plats:</b>

en: <b>Location</b>
sv: <b>Plats</b>

en: <b>Name:</b>
sv: <b>Namn:</b>

en: <b>New Author:</b>
sv: <b>Ny författare:</b>

en: <b>Note:</b> A sheet name change is pending.
sv: <b>Obs:</b> En kalkylbladsnamnändring är väntande.

en: <b>Number of cells:</b>
sv: <b>Antal celler:</b>

en: <b>Number of pages:</b>
sv: <b>Antal sidor:</b>

en: <b>Number of sheets:</b>
sv: <b>Antal blad:</b>

en: <b>O_rientation:</b>
sv: <b>O_rientering:</b>

en: <b>Old Author:</b>
sv: <b>Gammal författare:</b>

en: <b>Options</b>
sv: <b>Alternativ</b>

en: <b>Other:</b>
sv: <b>Övrigt:</b>

en: <b>Output Formatting</b>
sv: <b>Utdataformatering</b>

en: <b>Output Placement</b>
sv: <b>Utdataplacering</b>

en: <b>Owner:</b>
sv: <b>Ägare:</b>

en: <b>Page Order</b>
sv: <b>Sidordning</b>

en: <b>Paper:</b>
sv: <b>Papper:</b>

en: <b>Paste type</b>
sv: <b>Klistra in typ</b>

en: <b>Pattern</b>
sv: <b>Mönster</b>

en: <b>Permissions</b>
sv: <b>Rättigheter</b>

en: <b>Print</b>
sv: <b>Skriv ut</b>

en: <b>Read</b>
sv: <b>Läs</b>

en: <b>Region operation</b>
sv: <b>Områdesåtgärd</b>

en: <b>Sample</b>
sv: <b>Exempel</b>

en: <b>Scale</b>
sv: <b>Skala</b>

en: <b>Select a date format:</b>
sv: <b>Välj ett datumformat:</b>

en: <b>Simulation summary:</b>
sv: <b>Simulationssammanfattning:</b>

en: <b>Summary of results:</b>
sv: <b>Resultatsammanfattning:</b>

en: <b>Titles To Print</b>
sv: <b>Utskriftsrubriker</b>

en: <b>Vertical alignment</b>
sv: <b>Lodrät justering</b>

en: <b>Write</b>
sv: <b>Skriv</b>

en: <cells>
sv: <celler>

en: <new name>
sv: <nytt namn>

en: <pages>
sv: <sidor>

en: <sheets>
sv: <blad>

en: <span weight="bold">Change Cells Containing</span>
sv: <span weight="bold">Ändra celler innehållande</span>

en: <span weight="bold">Changing Cells</span>
sv: <span weight="bold">Variabla celler</span>

en: <span weight="bold">Comment</span>
sv: <span weight="bold">Kommentar</span>

en: <span weight="bold">Criteria</span>
sv: <span weight="bold">Kriterier</span>

en: <span weight="bold">Delete Method</span>
sv: <span weight="bold">Ta bort metod</span>

en: <span weight="bold">Goal</span>
sv: <span weight="bold">Mål</span>

en: <span weight="bold">Insert Method</span>
sv: <span weight="bold">Infogningsmetod</span>

en: <span weight="bold">Last Result</span>
sv: <span weight="bold">Föregående resultat</span>

en: <span weight="bold">Limits</span>
sv: <span weight="bold">Gränser</span>

en: <span weight="bold">Miscellaneous</span>
sv: <span weight="bold">Diverse</span>

en: <span weight="bold">Reporting</span>
sv: <span weight="bold">Rapporterar</span>

en: <span weight="bold">Rounds</span>
sv: <span weight="bold">Rundor</span>

en: <span weight="bold">Scenarios</span>
sv: <span weight="bold">Scenarier</span>

en: <span weight="bold">Search Text Type</span>
sv: <span weight="bold">Söktexttyp</span>

en: <span weight="bold">Sort Options</span>
sv: <span weight="bold">Sorteringsalternativ</span>

en: <span weight="bold">Sort Specification</span>
sv: <span weight="bold">Sorteringsspecifikation</span>

en: A 3D list template
sv: En mall för 3d-lista

en: A High-Precision Spreadsheet Program
sv: Ett kalkylprogram med hög precision

en: A banana coloured template
sv: Bananfärgad mall

en: A basic formal style
sv: En grundläggande formell stil

en: A basic list
sv: En enkel lista

en: A button like template
sv: En knapplik mall

en: A classical yet colorful template
sv: Klassisk men ändå färggrann mall

en: A colourful template with mainly blue and teal colours
sv: Färggrann mall i blå och blågröna toner

en: A document property with the name '%s' already exists.
sv: En dokumentegenskap med namnet ”%s” existerar redan.

en: A fully empty template
sv: En helt tom mall

en: A green list template
sv: En mall för grön lista

en: A maximum of %d column can be imported. | A maximum of %d columns can be imported.
sv[0]: Högst %d kolumn kan importeras.
sv[1]: Högst %d kolumner kan importeras.

en: A maximum of %d columns can be imported.
sv: Som mest kan %d kolumner importeras.

en: A proof of concept external data source
sv: En exempelversion av en extern datakälla

en: A short description of the template
sv: En kort beskrivning av mallen

en: A simple list template
sv: Enkel listmall

en: A simple template with classical look and feel
sv: En enkel mall med klassiskt utseende

en: A single selection is required.
sv: Ett enskilt urval krävs.

en: A workbook cannot have two sheets with the same name.
sv: En arbetsbok kan inte ha två kalkylblad med samma namn.

en: A, Level %i
sv: A, nivå %i

en: A1 (first cell of the page area)
sv: A1 (första cellen i sidområdet)

en: ANOVA - Single Factor
sv: ANOVA - Enkel faktor

en: ANOVA - Two-Factor
sv: ANOVA - Tvåfaktor

en: ANOVA: Two-Factor Fixed Effects With Replication
sv: ANOVA: Tvåvägs fasta effekter med upprepning

en: ANOVA: Two-Factor Without Replication
sv: ANOVA: Tvåvägs utan upprepning

en: AVERAGE
sv: MEDEL

en: A_ctive workbook sheet
sv: Akt_ivt arbetsboksblad

en: A_dd
sv: Lä_gg till

en: A_ll Filtered Rows
sv: A_lla filtrerade rader

en: A_ppend
sv: _Lägg till

en: A_uto Complete Text in Cells
sv: Fyll _automatiskt text i celler

en: A_utofit columns
sv: A_utopassa kolumner

en: A_utomatic
sv: A_utomatisk

en: About Gnumeric
sv: Om Gnumeric

en: About this application
sv: Om detta program

en: Absolute size and position
sv: Absolut storlek och position

en: Ac_tion:
sv: _Åtgärd:

en: Accept change
sv: Acceptera ändring

en: Accept change in multiple cells
sv: Acceptera ändring i fler celler

en: Access previously used file
sv: Kom åt tidigare använd fil

en: Accounting
sv: Redovisning

en: Activate New Plugins
sv: Aktivera nya insticksmoduler

en: Activate _new plugins by default
sv: Aktivera _nya insticksmoduler som standard

en: Active
sv: Aktiv

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
sv: Verklig bearbetning kommer att börja vid denna rad, alla tidigare rader kommer att ignoreras.

en: Adapter interface to load Excel plugins (also known as XLLs). Only operational for worksheet functions that expect only arguments of LPXLOPER type (type 'P' or 'R') and return an LPXLOPER (type 'P' or 'R').
sv: Adaptergränssnitt för att läsa in Excel-insticksmoduler (också kända som XLL:er). Fungerar endast för kalkylbladsfunktioner som endast förväntar sig argument av typen LPXLOPER (typ ”P” eller ”R”) och returnerar en LXLOPER (typ ”P” eller ”R”).

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Autofilter to %s
sv: Lägg till autofilter till %s

en: Add Borders
sv: Lägg till kanter

en: Add Column Page Break
sv: Lägg till kolumnsidbrytning

en: Add Filter
sv: Lägg till filter

en: Add Hyperlink
sv: Lägg till hyperlänk

en: Add Row Page Break
sv: Lägg till radsidbrytning

en: Add Scenario
sv: Lägg till scenario

en: Add _Auto Filter
sv: Lägg till _autofilter

en: Add _Comment...
sv: Lägg till ko_mmentar…

en: Add _Data Slicer
sv: Lägg till _datautsnitt

en: Add _Hyperlink...
sv: Lägg till _länk…

en: Add a border around the selection
sv: Lägg till en ram runt markeringen

en: Add a filter
sv: Lägg till ett filter

en: Add a new scenario
sv: Infoga ett nytt scenario

en: Add a page break above current row
sv: Lägg till en sidbrytning ovan aktuell rad

en: Add a page break to the left of the current column
sv: Lägg till en sidbrytning till vänster av aktuella kolumnen

en: Add an outline group
sv: Lägg till en konturgrupp

en: Add or remove a filter
sv: Lägg till eller ta bort filter

en: Add scenario
sv: Lägg till scenario

en: AddBorders
sv: Lägg till kanter

en: Added
sv: Tillagd

en: Adding sheet | Adding %d sheets
sv[0]: Lägger till blad
sv[1]: Lägger till %d blad

en: Adding sheets from %s
sv: Lägger till blad från %s

en: Additive Holt-Winters exponential smoothing
sv: Additiv Holt-Winters exponentiell utjämning

en: Address
sv: Adress

en: Adds any fields in the range box to the left to the sort criteria or allows selection of fields from a menu.
sv: Lägger till fält i områdesboxen till vänster om sorteringskriterierna eller tillåter val av fält från en meny.

en: Adjust a data slicer
sv: Justera ett datautsnitt

en: Adjust the root data directory
sv: Justera rotdatakatalogen

en: Adjustment Properties
sv: Justeringsegenskaper

en: Advanc_ed
sv: Avanc_erat

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced Filter
sv: Avancerade filter

en: Advanced Filter (%s)
sv: Avancerat filter (%s)

en: Advanced _Filter...
sv: Avancerat _filter…

en: Align Bottom
sv: Justera underkant

en: Align Top
sv: Justera överkant

en: Align _Bottom
sv: Justera _underkant

en: Align _Top
sv: Justera _överkant

en: Align bottom
sv: Justera underkant

en: Align distributed
sv: Justera distribuerade

en: Align left
sv: Justera vänster

en: Align numbers right, and text left
sv: Högerjustera siffror och vänsterjustera text

en: Align right
sv: Justera höger

en: Align top
sv: Justera överkant

en: Alignment
sv: Justering

en: All Borders
sv: Alla kanter

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Functions
sv: Alla funktioner

en: All entries in the set must be references
sv: Alla poster i mängden måste vara referenser

en: All round powerhouse
sv: Riktig arbetshäst

en: Allo_w:
sv: _Tillåt:

en: Allocate memory for column name.
sv: Allokera minne för kolumnnamn.

en: Allocate memory for field definitions.
sv: Allokera minne för fältdefinitioner.

en: Allocate memory for record data.
sv: Allokera minne för postdata.

en: Allow Unfocused Range Selections
sv: Tillåt ofokuserade områdesval

en: Also print _hidden sheets
sv: Skriv ut också ut _dolda blad

en: Always
sv: Alltid

en: An advanced colorless template
sv: Avancerad, färglös mall

en: An array must have at least 1 element
sv: En matris måste ha åtminstone ett element

en: An empty string is not allowed as defined name.
sv: En tom sträng är inte tillåten som ett definierat namn.

en: An error occurred while reading the category list
sv: Ett fel uppstod vid läsning av kategorilistan

en: An n⨯1 or 1⨯n selection is required.
sv: En n⨯1 eller 1⨯n-markering krävs.

en: An output file name or an explicit export type is required.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
sv: Ett filnamn eller en explicit exporttyp behövs.
    Använd --list-exporters för att se möjliga alternativ.

en: An unexpected error has occurred.
sv: Ett oväntat fel har inträffat.

en: An unexpected error has occurred: %d.
sv: Ett oväntat fel har inträffat: %d.

en: An unexplained error happened while opening %s
sv: Ett oförklarat fel inträffade vid öppnande av %s

en: An unexplained error happened while saving.
sv: Ett oförklarligt fel inträffade vid sparande.

en: An unsupported caption was encountered and converted to a text rectangle.
sv: En text som inte stöds påträffades och konverterades till en textrektangel.

en: An unsupported custom shape of type '%s' was encountered and converted to a rectangle.
sv: En form av typen ”%s” som inte stöds påträffades och konverterades till en rektangel.

en: An unsupported custom shape was encountered and converted to a rectangle.
sv: En anpassad form som inte stöds påträffades och konverterades till en rektangel.

en: Analytics
sv: Analys

en: Anderson-Darling Test
sv: Anderson-Darling-test

en: Another view is already managing sheets
sv: En annan vy hanterar redan blad

en: Anova: Single Factor
sv: Anova: en faktor

en: Any
sv: Vilken som helst

en: Any Value     (no validation)
sv: Alla värden     (ingen validering)

en: Append
sv: Lägg till

en: Append a new sheet
sv: Lägg till ett nytt blad

en: Applicable Style Components:
sv: Tillämpbara stilkomponenter:

en: Apply _Alignment
sv: Använd _justering

en: Apply _Borders
sv: Använd _kanter

en: Apply _Fonts
sv: Använd typ_snitt

en: Apply _Name Changes
sv: Tillämpa _namnändringar

en: Apply _Number Formats
sv: Använd _talformat

en: Apply _Patterns
sv: Använd _mönster

en: Apply _to:
sv: Tillämpa _på:

en: Apply change to all sheets
sv: Tillämpa ändringar på alla blad

en: Apply print-setup to all sheets
sv: Tillämpa skrivarinställningar på alla blad

en: Apply to all sheets of this _workbook.
sv: Tillämpa på alla blad i den här _arbetsboken.

en: Are you sure that you want to hide all columns? If you do so you can unhide them with the 'Format→Column→Unhide' menu item.
sv: Är du säker på att du vill dölja alla kolumner? Om du väljer detta kan du göra dem synliga igen med menyvalet ”Formatera→Kolumn→Visa”.

en: Are you sure that you want to hide all rows? If you do so you can unhide them with the 'Format→Row→Unhide' menu item.
sv: Är du säker på att du vill dölja alla rader? Om du väljer detta kan du göra dem synliga igen genom menyvalet ”Formatera→Rad→Visa”.

en: Area
sv: Område

en: Area %d
sv: Område %d

en: Area %i
sv: Område %i

en: Arguments:
sv: Argument:

en: Arra_y
sv: Vekto_r

en: Arrays must be rectangular
sv: Matriser måste vara rektangulära

en: Arrow
sv: Pil

en: Art
sv: Grafik

en: As _Value
sv: Som _värde

en: As index
sv: Som index

en: As value
sv: Som värde

en: Ask before each change
sv: Fråga innan varje ändring

en: Assume _Integer (Discrete)
sv: Antag _heltal (diskret)

en: At least one sheet must remain visible!
sv: Åtminstone ett blad måste förbli synligt!

en: At limit
sv: Vid gräns

en: Attempt to preserve case of text when replacing
sv: Försök att bevara gemener/VERSALER vid ersättning

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
sv: Försök att känna igen kolumner i texten automatiskt.

en: Attribute '%s' has the unsupported value '%s'.
sv: Attribut ”%s” har värdet ”%s” som inte stöds.

en: Author:
sv: Författare:

en: Auto Completion
sv: Autokomplettera

en: Auto Correct
sv: Autokorrigera

en: Auto Expression
sv: Autouttryck

en: Auto Expression (%s)
sv: Autouttryck (%s)

en: Auto Expression Recalculation Lag
sv: Fördröjning för automatisk omberäkning av uttryck

en: Auto Filter blocked by %s
sv: Autofilter blockerat av %s

en: Auto Fit _Height
sv: Autoanpassa _höjd

en: Auto Fit _Width
sv: Autoanpassa _bredd

en: Auto Save
sv: Spara automatiskt

en: Auto _Correct...
sv: Auto_rätta…

en: Auto fit
sv: Passa in automatiskt

en: AutoFilter
sv: Autofilter

en: Auto_fill
sv: Auto_fyll

en: Autocomplete
sv: Autokomplettera

en: Autocorrect first letter
sv: Autorätta första bokstaven

en: Autocorrect initial caps
sv: Autorätta stor bokstav i början

en: Autocorrect names of days
sv: Autorätta namn på dagar

en: Autocorrect replace
sv: Autorätta ersätt

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
sv: Automatisk upptäckt hittade inte några kolumner i texten. Försök manuellt

en: Autofill
sv: Autofyll

en: Autofilling %s
sv: Autofyllning av %s

en: Autofitting column %s
sv: Autopassar kolumn %s

en: Autofitting columns %s
sv: Autopassar kolumner %s

en: Autofitting height of %s
sv: Anpassar automatiskt höjden för %s

en: Autofitting row %s
sv: Autopassar rad %s

en: Autofitting rows %s
sv: Autopassar rader %s

en: Autofitting width of %s
sv: Anpassar automatiskt bredden för %s

en: Autoformatting %s
sv: Autoformatering av %s

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatic (puts quotes where needed)
sv: Automatisk (infogar citattecken där det behövs)

en: Automatic Categories
sv: Automatiska kategorier

en: Automatic _Scaling
sv: Automatisk _skalning

en: Automatically detected
sv: Upptäcks automatiskt

en: Automatically fill the current selection
sv: Fyll den aktuella markeringen automatiskt

en: Automatically perform simple spell checking
sv: Utför en enkel stavningskontroll automatiskt

en: Automatically save the current document at regular intervals
sv: Spara det aktuella dokumentet automatiskt med regelbundna mellanrum

en: Autosave frequency
sv: Frekvens för automatisk sparning

en: Average
sv: Medelvärde

en: B, Level %i
sv: B, nivå %i

en: B_y Changing Cells:
sv: M_ed variabla celler:

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Banana
sv: Banan

en: Bang (!)
sv: Utropstecken (!)

en: Bar chart
sv: Stapeldiagram

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Be somewhat more verbose during conversion
sv: Var mer informativ under konvertering

en: Because of GTK bug #705640, a sheet object widget is not being printed.
sv: På grund av GTK-fel #705640 skrivs inte ett blads objektkomponent ut.

en: Before an existing file is being overwritten, Gnumeric will present a warning dialog. Setting this option will make the overwrite button in that dialog the default button.
sv: Innan en befintlig fil skrivs över visar Gnumeric en varningsdialogruta. Det här alternativet sätter överskrivningsknappen som standardvalet.

en: Between
sv: Mellan

en: Bin %i
sv: Grupp %i

en: Bitwise Operations
sv: Bitoperationer

en: Black
sv: Svart

en: Blue
sv: Blå

en: Bold
sv: Fetstil

en: Book%d.%s
sv: Blad%d.%s

en: Bool
sv: Boolesk

en: Boolean
sv: Boolesk variabel

en: Border
sv: Kant

en: Borders
sv: Kanter

en: Both sides
sv: Båda sidor

en: Bottom
sv: Underkant

en: Bottom border
sv: Nederkant

en: Bottom margin:
sv: Nedre marginal:

en: Bricks
sv: Tegelstenar

en: Broken function
sv: Felaktig funktion

en: Browse to Gnumeric's website
sv: Gå till Gnumerics webbplats

en: Browse to the specified URL
sv: Gå till den angivna URL:en

en: Button
sv: Knapp

en: Button Properties
sv: Knappegenskaper

en: By
sv: Efter

en: By %s:
sv: Genom %s:

en: By Value
sv: Efter värde

en: By default, mark cells with spreadsheet functions
sv: Markera som standard celler med kalkylbladsfunktioner

en: By default, mark cells with truncated content
sv: Markera som standard celler med trunkerat innehåll

en: COUNT
sv: ANTAL

en: C_alculated cutoffs
sv: Ber_äknade slut

en: C_ancel
sv: _Avbryt

en: C_ategories
sv: Ka_tegorier

en: C_ategory:
sv: K_ategori:

en: C_ells...
sv: C_eller…

en: C_enter
sv: Ce_ntrera

en: C_hart...
sv: D_iagram…

en: C_lear
sv: _Töm

en: C_lear output range
sv: _Töm utdataområde

en: C_olon (:)
sv: _Kolon (:)

en: C_olor:
sv: F_ärg:

en: C_olumn
sv: _Kolumn

en: C_olumn major
sv: K_olumnordning

en: C_ommand:
sv: K_ommando:

en: C_onditional Formatting...
sv: V_illkorlig formatering…

en: C_opy labels
sv: K_opiera rubriker

en: C_umulative answers
sv: K_umulativa svar

en: C_ustom
sv: An_passad

en: C_utoffs
sv: S_lut

en: Calculate residuals
sv: Beräkna residualer

en: Calculation
sv: Beräkning

en: Calculation, Analysis, and Visualization of Information
sv: Beräkning, analys och visualisering av information

en: Can't obtain data
sv: Kan inte erhålla data

en: Can't open '%s' for writing
sv: Kan inte öppna ”%s” för att skriva

en: Can't open '%s' for writing: %s
sv: Kan inte öppna "%s" för att skriva: %s

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel change
sv: Ångra ändring

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cannot allocate memory for field definitions.
sv: Kunde inte allokera minne för fältdefinitioner.

en: Cannot convert 3D cell range to XLOPER.
sv: Kan inte konvertera ett 3d-cellintervall till XLOPER.

en: Cannot create new Python interpreter.
sv: Kan inte skapa ny Python-tolk.

en: Cannot get default sheet.
sv: Kan inte skapa standardblad.

en: Cannot jump to an invisible sheet
sv: Kan inte hoppa till ett osynligt blad

en: Cannot parse export options.
sv: Kan inte tolka exportflaggor.

en: Cannot read UI description from %s: %s
sv: Kan inte läsa UI-beskrivning från %s: %s

en: Capitalize _first letter of sentence
sv: Inför stor bokstav i _början av meningar

en: Capitalize _names of days
sv: Inför stor bokstav på veckodags_namn

en: Case Sensitive
sv: Gör skillnad på gemener/VERSALER

en: Category _range:
sv: Kategori_intervall:

en: Category:
sv: Kategori:

en: Ce_nter
sv: Ce_ntrera

en: Cell %s added.
sv: Cellen %s tillagd.

en: Cell %s changed.
sv: Cell %s ändrades.

en: Cell %s is not permitted to be blank
sv: Cell %s får inte vara tom

en: Cell %s is not permitted to contain error values
sv: Cell %s får inte innehålla felvärden

en: Cell %s is not permitted to contain strings
sv: Cell %s får inte innehålla strängar

en: Cell %s removed.
sv: Cellen %s togs bort.

en: Cell Comment
sv: Cellkommentar

en: Cell Markers
sv: Cellmarkörer

en: Cell Range
sv: Cellområde

en: Cell contains an error value.
sv: Cellen innehåller ett felvärde.

en: Cell contains the string x.
sv: Cellen innehåller sträng x.

en: Cell contains whitespace.
sv: Cellen innehåller tomrum.

en: Cell does not contain an error value.
sv: Cellen innehåller inte ett felvärde.

en: Cell does not contain the string x.
sv: Cellen innehåller inte sträng x.

en: Cell does not contain whitespace.
sv: Cellen innehåller inte tomrum.

en: Cell value begins with the string x.
sv: Cellvärdet börjar med sträng x.

en: Cell value does not begin with the string x.
sv: Cellen börjar inte med sträng x.

en: Cell value does not end with the string x.
sv: Cellvärdet slutar inte med sträng x.

en: Cell value ends with the string x.
sv: Cellvärdet slutar med sträng x.

en: Cell value is < x.
sv: Cellvärde är < x.

en: Cell value is = x.
sv: Cellvärde är = x.

en: Cell value is > x.
sv: Cellvärde är > x.

en: Cell value is between x and y (incl.).
sv: Cellvärdet är mellan x och y (inkl.).

en: Cell value is not between x and y (incl.).
sv: Cellvärdet är inte mellan x och y (inkl.).

en: Cell value is ≠ x.
sv: Cellvärde är ≠ x.

en: Cell value is ≦ x.
sv: Cellvärde är ≦ x.

en: Cell value is ≧ x.
sv: Cellvärde är ≧ x.

en: Cells
sv: Celler

en: Censor co_lumn:
sv: Censurko_lumn:

en: Censored record labels from:
sv: Censurerade postetiketter från:

en: Center
sv: Centrera

en: Center across _selection
sv: Centrera över _markering

en: Center across selection
sv: Centrera över markering

en: Center horizontally
sv: Centrera vågrätt

en: Center horizontally across the selection
sv: Centrera vågrätt över markeringen

en: Center vertically
sv: Centrera lodrätt

en: Central moving average
sv: Centralt glidande medelvärde

en: Change Gnumeric Preferences
sv: Ändra inställningar för Gnumeric

en: Change Paper Type
sv: Ändra papperstyp

en: Change Scope of Name
sv: Ändra namnomfång

en: Change Scope of Name %s
sv: Ändra namnomfång %s

en: Change filter condition for %s
sv: Ändra filtervillkor för %s

en: Change font
sv: Ändrar typsnitt

en: Change height of the selected rows
sv: Ändra höjden på markerade rader

en: Change the contents of a cell before writing --set A12=2
sv: Ändra innehållet i en cell innan skrivning --set A12=2

en: Change the default column width
sv: Ändra standardbredden för kolumner

en: Change the default row height
sv: Ändra standardhöjden för rader

en: Change the size of the current sheet
sv: Ändra storleken på aktuellt blad

en: Change widget
sv: Ändra komponent

en: Change width of the selected columns
sv: Ändra bredden på markerade kolumner

en: Changed
sv: Ändrad

en: Changing Cells:
sv: Variabla celler:

en: Changing Format
sv: Byter format

en: Changing Hyperlink
sv: Ändra länk

en: Changing cells should be on the current sheet only.
sv: Variabla celler skall finnas endast i det aktuella bladet.

en: Changing format of %s
sv: Byter format på %s

en: Changing hyperlink of %s
sv: Byter länk för %s

en: Changing sheet order
sv: Ändrar bladordning

en: Changing sheet properties
sv: Ändrar bladegenskaper

en: Changing sheet tab colors
sv: Byter färg på flikar

en: Changing solver parameters
sv: Ändrar lösaregenskaper

en: Changing workbook properties
sv: Ändrar arbetsbokegenskaper

en: Character _encoding:
sv: Tecken_kodning:

en: Chart style with name '%s' is missing.
sv: Diagramstil med namnet ”%s” saknas.

en: Chart%d
sv: Diagram%d

en: Check this to apply the new size to all sheets in the workbook
sv: Kryssa i denna för att tillämpa den nya storleken på alla blad i arbetsboken

en: CheckBox %d
sv: Kryssruta %d

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Checkbox Properties
sv: Kryssruteegenskaper

en: Chi Squared Test of Homogeneity...
sv: Chitvåtest för homogenitet…

en: Chi Squared Test of Independence...
sv: Chitvåtest för oberoende…

en: Cholesky Decomposition of the Covariance Matrix
sv: Cholesky-spjälkning av kovariansmatrisen

en: Cholesky _Decomposition of the Covariance Matrix
sv: _Cholesky-spjälkning av kovariansmatris

en: Choose export formatting:
sv: Välj exportformatering:

en: Choose object file
sv: Välj objektfil

en: Choose sheets to export and determine export ordering of the sheets:
sv: Välj blad att exportera och bestäm ordningen de ska exporteras i:

en: Christian Date Functions
sv: Kristna datumfunktioner

en: Claims About Two Me_dians
sv: Påståenden om två me_dianer

en: Claims About Two Means
sv: Påståenden om två medelvärden

en: Claims About Two Medians (Paired Samples)
sv: Påståenden om två medianer (Parade urval)

en: Claims About Two Variances
sv: Påståenden om två varianser

en: Claims About Two _Means
sv: Påståenden om två medel_värden

en: Claims About Two _Variances
sv: Påståenden om två _varianser

en: Claims About a Me_dian
sv: Påståenden om en me_dian

en: Claims About a Mean
sv: Påståenden om ett medelvärde

en: Claims About a _Mean...
sv: Påståenden om ett _medelvärde…

en: Clear
sv: Töm

en: Clear All Page Breaks
sv: Töm alla sidbrytningar

en: Clear Background
sv: Töm bakgrund

en: Clear Borders
sv: Ta bort kanter

en: Clear Co_ntents
sv: Ta bort i_nnehåll

en: Clear Print Area
sv: Rensa utskriftsområde

en: Clear all fields from the sort specification
sv: Rensar alla fält från sorteringsspecifikationen

en: Clear conditional formatting
sv: Töm villkorlig formatering

en: Clear list of columns
sv: Töm listan med kolumner

en: Clear the border around the selection
sv: Ta bort kanter från markeringen

en: Clear the list of source areas
sv: Töm listan med källområden

en: Clear the selected cells' contents
sv: Ta bort markerade cellers innehåll

en: Clear the selected cells' contents in the filtered rows
sv: Ta bort markerade cellers innehåll i de filtrerade raderna

en: Clear the selected cells' formats and hyperlinks
sv: Ta bort markerade cellers formateringar och länkar

en: Clear the selected cells' formats and hyperlinks in the filtered rows
sv: Ta bort markerade cellers formatering och hyperlänkar i de filtrerade raderna

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
sv: Ta bort markerade cellers formatering, kommentarer och innehåll

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents in the filtered rows
sv: Ta bort markerade cellers formatering, kommentarer och innehåll i de filtrerade raderna

en: ClearBorders
sv: Ta bort kanter

en: Clearing %s in %s
sv: Tömmande av %s i %s

en: Clearing comment of %s
sv: Tömning av kommentar för %s

en: Clicking checkbox
sv: Klicka kryssruta

en: Clicking in list
sv: Klicka i lista

en: Clicking radiobutton
sv: Klicka radioknapp

en: Close the current file
sv: Stäng aktuell fil

en: Co_lumn Input:
sv: Ko_lumnindata:

en: Co_mment...
sv: Ko_mmentar…

en: Co_mments
sv: Ko_mmentarer

en: Co_mments:
sv: Ko_mmentarer:

en: Co_variance Matrix
sv: K_ovariansmatris

en: Co_variance...
sv: Ko_varians…

en: Collapse an outline group
sv: Fäll ihop en konturgrupp

en: Collapse columns
sv: Fäll ihop kolumner

en: Collapse rows
sv: Fäll ihop rader

en: Colon (:)
sv: Kolon (:)

en: Column
sv: Kolumn

en: Column %d
sv: Kolumn %d

en: Column %i
sv: Kolumn %i

en: Column %s
sv: Kolumn %s

en: Column %s ("%s")
sv: Kolumn %s (”%s”)

en: Column %s changed.
sv: Kolumn %s ändrades.

en: Column Width
sv: Kolumnbredd

en: Column chart
sv: Kolumndiagram

en: Column format %i is undefined.
sv: Kolumnformatet %i är odefinierat.

en: Column major
sv: Kolumnordning

en: Column width in points:
sv: Kolumnbredd i punkter:

en: Column widths
sv: Kolumnbredder

en: Columns/Rows
sv: Kolumner/Rader

en: Columns:
sv: Kolumner:

en: Combo Box
sv: Kombinationsruta

en: Comma (,)
sv: Komma (,)

en: Comma or tab separated values (CSV/TSV)
sv: Komma- eller tabbseparerade värden (CSV/TSV)

en: Comma separated values (CSV)
sv: Kommaseparerade värden (CSV)

en: Comme_nts in Filtered Rows
sv: _Kommentarer i filtrerade rader

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment in cell %s!%s
sv: Kommentar i cell %s!%s

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Company:
sv: Företag:

en: Compare
sv: Jämför

en: Compare Sheets...
sv: Jämför blad…

en: Comparing the values of two medians of paired observations
sv: Jämför värdena för två medianer av parade observationer

en: Comparing the values of two medians of unpaired observations
sv: Jämför värdena för två medianer av oparade observationer

en: Comparing two population means for two paired samples
sv: Jämför två populationsmedelvärden för två parade urval

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with equal variances
sv: Jämför två populationsmedelvärden för två oparade urval från populationer med lika varianser

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with unequal variances
sv: Jämför två populationsmedelvärden för två oparade urval från populationer med olika varianser

en: Comparing two population means from populations with known variances
sv: Jämför två populationsmedelvärden för populationer med kända varianser

en: Comparing two population variances
sv: Jämför två populationsvarianser

en: Complex
sv: Komplex

en: Complex Functions
sv: Komplexa funktioner

en: Con_dition:
sv: Vi_llkor:

en: Condition
sv: Villkor

en: Condition:
sv: Villkor:

en: Conditional Cell Formatting
sv: Villkorlig cellformatering

en: Conditional format
sv: Villkorligt format

en: Confidence (95%)
sv: Konfidensnivå (95%)

en: Confidence Interval for the _Mean
sv: Konfidensintervall för _medelvärdet

en: Confidence level:
sv: Konfidensnivå:

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure Adjustment
sv: Konfigurera justering

en: Configure Button
sv: Konfigurera knapp

en: Configure Checkbox
sv: Konfigurera kryssruta

en: Configure List
sv: Konfigurera list

en: Configure Radio Button
sv: Konfigurera radioknapp

en: Configure Scrollbar
sv: Konfigurera rullningslist

en: Configure Slider
sv: Konfigurera skjutreglage

en: Configure Spinbutton
sv: Konfigurera stegningsruta

en: Consolidate regions using a function
sv: Konsolidera områden genom att använda en funktion

en: Consolidating to (%s)
sv: Sammanslagning till (%s)

en: Consolidation and Structured Text importer
sv: Sammanslagning och import av strukturerad text

en: Constant
sv: Konstant

en: Constraint
sv: Bivillkor

en: Constraint
    LHS
sv: Bivillkor
    LHS

en: Constraint
    RHS
sv: Bivillkor
    RHS

en: Constraints
sv: Bivillkor

en: Constructed ranges use simple references
sv: Skapade områden använder enkla referenser

en: Cont_ent
sv: Inn_ehåll

en: Content
sv: Innehåll

en: Content of %s
sv: Innehåll i %s

en: Content past the maximum number of columns (%i) supported.
sv: Stöder innehåll bortom högsta antal kolumner (%i).

en: Content past the maximum number of rows (%i) supported.
sv: Stöder innehåll bortom högsta antal rader (%i).

en: Content_s of Filtered Rows
sv: _Innehåll i filtrerade rader

en: Contents can only be pasted by value or by link.
sv: Innehåll kan endast klistras in via värde eller genom länk.

en: Contin_gency Table
sv: Kontin_genstabell

en: Contingency Table Analysis
sv: Kontingenstabellanalys

en: Control whether the grid is shown.
sv: Bestämmer om rutnätet ska visas.

en: Control whether zeros are shown are blanked out.
sv: Bestämmer om nollor ska visas eller visa blankt.

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy _Formats
sv: Kopiera _formatering

en: Copy _Values
sv: Kopiera _värden

en: Copy and Paste
sv: Kopiera och klistra in

en: Copy down
sv: Kopiera neråt

en: Copy format to right
sv: Kopiera format till höger

en: Copy right
sv: Kopiera till höger

en: Copy the content from the left column to the cells on the right
sv: Kopiera innehållet från den vänstra kolumnen till cellerna till höger

en: Copy the content from the top row to the cells below
sv: Kopiera innehållet från översta raden till cellerna nedan

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Copy to New Graph S_heet
sv: Kopiera till nytt diagram_blad

en: Copying between files with different date conventions.
    It is possible that some dates could be copied
    incorrectly.
sv: Kopierar mellan filer med olika konventioner.
    Det är möjligt att vissa datum kan kopieras
    felaktigt.

en: Core
sv: Kärna

en: Core charting engine.
sv: Grundläggande diagramritmotor.

en: Correct _TWo INitial CApitals
sv: Rätta STora _BOkstäver i början

en: Correlated Random Number Generator
sv: Korrelerad slumptalsgenerator

en: Correlated Random Numbers
sv: Korrelerade slumpmässiga tal

en: Correlated Random Numbers (%s)
sv: Korrelerade slumpmässiga tal (%s)

en: Correlated Random Variables
sv: Korrelerade slumpmässiga variabler

en: Correlation
sv: Korrelation

en: Correlation (%s)
sv: Korrelation (%s)

en: Correlations
sv: Korrelationer

en: Corrupt file: Second child element in custom property encountered.
sv: Skadad fil: Påträffade ett andra underordnat element i anpassad egenskap.

en: Corrupted file: invalid number format condition [%s].
sv: Skadad fil: ogiltigt bivillkor för sifferformatering [%s].

en: Corrupted file: unnamed number style ignored.
sv: Skadad fil: ej namngiven sifferstil ignorerad.

en: Could not allocate memory for %d. field name.
sv: Kunde inte allokera minne för %d. fältnamn.

en: Could not allocate memory for record data.
sv: Kunde inte allokera minne för postdata.

en: Could not allocate memory for record.
sv: Kunde inte skapa minne för posten.

en: Could not create output file.
sv: Kunde inte skapa utdatafil.

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för ANOVA-verktyg (enkel faktor).

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för ANOVA-verktyg (tvåfaktor).

en: Could not create the Advanced Filter dialog.
sv: Kunde inte skapa den avancerade filterdialogen.

en: Could not create the Chi Squared Tests tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för Chitvå-testverktyg.

en: Could not create the Consolidate dialog.
sv: Kunde inte skapa sammanslagningsdialogen.

en: Could not create the Correlated Random Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för slumpmässiga korrelationsverktyg.

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa korrelationsverktygsdialogen.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa kovariansverktygsdialogen.

en: Could not create the Data Shuffling dialog.
sv: Kunde inte skapa datablandningsdialogen.

en: Could not create the Data Table definition dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för datatabellsdefinition.

en: Could not create the Delete Cell dialog.
sv: Kunde inte skapa cellborttagningsdialogen.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för beskrivande statistik-verktyget.

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för det exponentiella utjämningsverktyget.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för FTest-verktyg.

en: Could not create the Fill Series dialog.
sv: Kunde inte skapa fyllseriedialogen.

en: Could not create the Fourier Analysis Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för Fourieranalysverktyget.

en: Could not create the Frequency Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för frekvensverktyg.

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
sv: Kunde inte skapa målsökningsdialogen.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för histogramverktyg.

en: Could not create the Insert Cell dialog.
sv: Kunde inte skapa cellinfogningsdialogen.

en: Could not create the Kaplan Meier Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för Kaplan Meier-verktyget.

en: Could not create the List Property dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för listegenskaper.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för medelvärdestestverktyget.

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för glidande medelvärdesverktyget.

en: Could not create the Name Guru.
sv: Kunde inte skapa namngurun.

en: Could not create the Normality Test Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa verktygsdialogen för normalitetstest.

en: Could not create the Principal Components Analysis Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för verktygsdialogen för principalkomponentanalys.

en: Could not create the Properties dialog.
sv: Kunde inte skapa egenskapsdialogen.

en: Could not create the Random Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för slumpverktyget.

en: Could not create the Rank and Percentile Tools dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för rang- och percentil-verktyget.

en: Could not create the Regression Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för regressionsverktyg.

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för urvalsverktyget.

en: Could not create the Scenario Add dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen Lägg till scenario.

en: Could not create the Scenarios dialog.
sv: Kunde inte skapa scenariedialogen.

en: Could not create the Sign Test Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för teckentest.

en: Could not create the Simulation dialog.
sv: Kunde inte skapa simuleringsdialogen.

en: Could not create the Solver dialog.
sv: Kunde inte skapa lösardialogen.

en: Could not create the Student-t Test Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa verktygsdialogen för Students t-test.

en: Could not create the Wilcoxon-Mann-Whitney Analysis Tool dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för Wilcoxon-Mann-Whitney-analysverktyget.

en: Could not create the autosave dialog.
sv: Kunde inte skapa dialogen för automatisk sparning.

en: Could not create the formula guru.
sv: Kunde inte skapa uttrycksgurun.

en: Could not create the goto dialog.
sv: Kunde inte skapa gå till-dialogen.

en: Could not create the hyperlink dialog.
sv: Kunde inte skapa länkdialogen.

en: Could not find matching closing parenthesis
sv: Kunde inte hitta matchande avslutningsparentes

en: Could not find matching closing quote
sv: Kunde inte hitta matchande avslutande citattecken

en: Could not find matching opening parenthesis
sv: Kunde inte hitta matchande öppningsparentes

en: Could not run GNOME database configuration tool ('%s')
sv: Kunde inte köra GNOME-verktyget för databaskonfiguration (”%s”)

en: Could not write record number %d.
sv: Kunde inte skriva postnummer %d.

en: Couldn't open stream 'Book' for writing
sv: Kunde inte öppna ström ”Book” för skrivning

en: Couldn't open stream 'Workbook' for writing
sv: Kunde inte öppna ström ”Workbook” för skrivning

en: Count
sv: Antal

en: Count numbers only
sv: Räkna endast siffror

en: Count or percentage:
sv: Antal eller procent:

en: Count:
sv: Antal:

en: Covariance
sv: Kovarians

en: Covariance (%s)
sv: Kovarians (%s)

en: Covariances
sv: Kovarianser

en: Cramér-von Mises Test
sv: Cramér-von Mises-test

en: Create =ERROR("...")
sv: Skapa =ERROR("…")

en: Create =ERROR(&quot;...&quot;)
sv: Skapa =ERROR(&quot;…&quot;)

en: Create Data Table
sv: Skapa datatabell

en: Create New View
sv: Skapa en ny vy

en: Create Normal Probability Plot
sv: Skapa normalsannolikhetsdiagram

en: Create _Data Slicer
sv: Skapa _datautsnitt

en: Create _Report
sv: Skapa _Sammanfattning

en: Create a Data Slicer
sv: Skapa ett datautsnitt

en: Create a Data Table to evaluate a function with multiple inputs
sv: Skapa en tabell för att utvärdera en funktion med flera indata

en: Create a button
sv: Skapa en knapp

en: Create a checkbox
sv: Skapa en kryssruta

en: Create a combo box
sv: Skapa en kombinationsruta

en: Create a data slicer
sv: Skapa ett datautsnitt

en: Create a frame
sv: Skapa en ram

en: Create a line object
sv: Skapa ett linjeobjekt

en: Create a list
sv: Skapa en lista

en: Create a new view of the workbook
sv: Skapa en ny vy av arbetsboken

en: Create a new workbook
sv: Skapa en ny arbetsbok

en: Create a radio button
sv: Skapa en radioknapp

en: Create a rectangle object
sv: Skapa ett rektangelobjekt

en: Create a scrollbar
sv: Skapa en rullningslist

en: Create a slider
sv: Skapa ett skjutreglage

en: Create a spin button
sv: Skapa en stegningsruta

en: Create an arrow object
sv: Skapa ett pilobjekt

en: Create an ellipse object
sv: Skapa ett ellipsobjekt

en: Created on
sv: Skapad

en: Creating a Data Table in %s
sv: Skapa en datatabell i %s

en: Creating preview of page %3d
sv: Skapar förhandsvisning av sidan %3d

en: Creating preview of page %3d of %3d page | Creating preview of page %3d of %3d pages
sv[0]: Skapar förhandsvisning av sidan %3d av %3d sida
sv[1]: Skapar förhandsvisning av sidan %3d av %3d sidor

en: Creation of Kaplan-Meier Survival Curves
sv: Skapandet av Kaplan-Meier-överlevnadskurvor

en: Criteria
sv: Kriterier

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cumulative moving average
sv: Kumulativt glidande medelvärde

en: Currency
sv: Valuta

en: Current D_ate and Time
sv: Aktuellt _datum och tid

en: Current Name
sv: Nuvarande namn

en: Current Value:
sv: Aktuellt värde:

en: Current Values
sv: Aktuella värden

en: Current _Date
sv: Aktuellt _datum

en: Current _Time
sv: Aktuell _tid

en: Current _selection only
sv: Endast aktuell _markering

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom UI tools
sv: Anpassade gränssnittsverktyg

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Custom footer configuration
sv: Anpassa sidfotskonfiguration

en: Custom header configuration
sv: Anpassa sidhuvudskonfiguration

en: Custom separator, this can be any character.
sv: Anpassad avskiljare, det kan vara vilket tecken som helst.

en: Custom time format
sv: Anpassat tidsformat

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut Object
sv: Klipp ut objekt

en: Cut of %s
sv: Klipp ut %s

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Cutoff _range:
sv: Slut_intervall:

en: DATE
sv: DATUM

en: DDE links are not supported yet.
    Name '%s' will be lost.
sv: DDE-länkar stöds inte än.
    Namn ”%s” kommer förloras.

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
sv: DIF-filen har mer än maximalt antal kolumner (%d). Ignorerar återstående kolumner.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
sv: DIF-filen har mer än maximalt antal rader (%d). Ignorerar återstående rader.

en: DIR
sv: KAT

en: D_ay
sv: D_ag

en: D_istributed
sv: _Distribuerad

en: D_ivide
sv: D_ividera

en: D_o not change formulæ
sv: Ä_ndra inte formler

en: Data (from %s)
sv: Data (från %s)

en: Data Bases...
sv: Databaser…

en: Data Consolidation
sv: Datasammanslagning

en: Data Files
sv: Datafiler

en: Data Interchange Format (DIF) module
sv: Modul för "Data Interchange Format" (DIF)

en: Data S_licer
sv: Datauts_nitt

en: Data Shuffling
sv: Datablandning

en: Data Table
sv: Datatabell

en: DataSlicer Field _Order
sv: Fält_ordning för datautsnitt

en: DataSlicer Guru : Gnumeric
sv: Datautsnittsguru: Gnumeric

en: Database
sv: Databas

en: Database Connection
sv: Databaskoppling

en: Database Functions
sv: Databasfunktioner

en: Database UI services plugin
sv: Insticksmodul för databasgränssnittstjänster

en: Database functions for retrieval of data from a database.
sv: Databasfunktioner för inhämtande av data från en databas.

en: Date
sv: Datum

en: Date & Time
sv: Datum och Tid

en: Date and Time Functions
sv: Datum- och tidsfunktioner

en: Date format selection
sv: Datumformatsval

en: Date unit:
sv: Datumenhet:

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: De_pendent Observations
sv: Be_roende observationer

en: Debian packaging.
sv: Debian-paketering.

en: Decimal Number
sv: Decimaltal

en: Decrease Indent
sv: Minska indrag

en: Decrease Indentation
sv: Minska indrag

en: Decrease Precision
sv: Minska noggrannhet

en: Decrease precision
sv: Minska noggrannhet

en: Decrease the indent, and align the contents to the left
sv: Minska indrag och vänsterjustera innehållet

en: Decrease the number of decimals displayed
sv: Minska antalet visade decimaler

en: Decrease the zoom to make things smaller
sv: Minska inzoomningen så allt blir mindre

en: Default
sv: Standard

en: Default Black and White Printing
sv: Svart-vit utskrift som standard

en: Default Bottom Margin
sv: Standard nedermarginal

en: Default Bottom Outside Margin
sv: Standard underutsidemarginal

en: Default Compression Level For Gnumeric Files
sv: Standardkompressionsnivå för Gnumeric-filer

en: Default Font Size
sv: Standardtypsnittstorlek

en: Default Grid Line Printing
sv: Skriv som standard ut rutnät

en: Default Header/Footer Font Size
sv: Standardtypsnittsstorlek för sidhuvud/sidfot

en: Default Horizontal Centering
sv: Vågrät centrering som standard

en: Default Horizontal Window Size
sv: Horisontell fönsterstorlek som standard

en: Default Left Margin
sv: Standard vänstermarginal

en: Default Number of Columns in a Sheet
sv: Antal kolumner i ett blad som standard

en: Default Number of Rows in a Sheet
sv: Antal rader i ett blad som standard

en: Default Number of Sheets
sv: Antal blad som standard

en: Default Number of columns in a sheet
sv: Antal kolumner i ett blad som standard

en: Default Number of rows in a sheet
sv: Antal rader i ett blad som standard

en: Default Print Cells with Only Styles
sv: Skriv ut celler med bara stilar som standard

en: Default Print Direction
sv: Standardriktning för utskrift

en: Default Repeated Left Region
sv: Repetera vänstra regionen som standard

en: Default Repeated Top Region
sv: Repetera övre regionen som standard

en: Default Right Margin
sv: Standard högermarginal

en: Default Scale Percentage
sv: Standardskalning i procent

en: Default Scale Type
sv: Skalningstyp som standard

en: Default Scaling Height
sv: Lodrät skalning i procent som standard

en: Default Scaling Width
sv: Vågrät skalning i procent som standard

en: Default Title Printing
sv: Skriv ut titel som standard

en: Default To Overwriting Files
sv: Skriv över filer som standardinställning

en: Default Top Margin
sv: Standard övermarginal

en: Default Top Outside Margin
sv: Standard överutsidemarginal

en: Default Vertical Centering
sv: Lodrät centrering som standard

en: Default Vertical Window Size
sv: Vertikal fönsterstorlek som standard

en: Default Zoom Factor
sv: Zoomvärde som standard

en: Default autosave frequency in seconds
sv: Frekvens i sekunder för att spara automatiskt

en: Default date format
sv: Standarddatumformat

en: Default file saver is not available.
sv: Standardfilspararen är inte tillgänglig.

en: Default font name
sv: Standardtypsnitt

en: Default header/footer font name
sv: Standardtypsnitt för sidhuvud/sidfot

en: Default interpreter
sv: Standardtolk

en: Default time format
sv: Standardtidsformat

en: Define Name
sv: Definiera namn

en: Define Name %s
sv: Definiera namn %s

en: Define Names
sv: Definiera namn

en: Define _multiple groups
sv: Definiera _multipla grupper

en: Define the width of each column manually.
sv: Ange bredden på varje kolumn manuellt.

en: Defined Name
sv: Definierat namn

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Columns
sv: Ta bort kolumner

en: Delete Field
sv: Ta bort fält

en: Delete Object
sv: Ta bort objekt

en: Delete Rows
sv: Ta bort rader

en: Delete _column(s)
sv: Ta bort _kolumn(er)

en: Delete _row(s)
sv: Ta bort _rad(er)

en: Delete cells
sv: Ta bort celler

en: Delete the column(s) containing the selected cells
sv: Ta bort kolumnerna med de valda cellerna

en: Delete the currently selected source area
sv: Ta bort det markerade källområdet

en: Delete the row(s) containing the selected cells
sv: Ta bort raderna med de valda cellerna

en: Delete the selected cells' comments
sv: Ta bort markerade cellers kommentarer

en: Delete the selected cells' comments in the filtered rows
sv: Ta bort markerade cellers kommentarer i de filtrerade raderna

en: Delete the selected cells' hyperlinks
sv: Ta bort markerade cellers länkar

en: Delete the selected cells, shifting others into their place
sv: Ta bort markerade celler, och flytta in andra celler

en: Delete the selected fields and text
sv: Ta bort de markerade fälten och text

en: Deleted
sv: Borttagen

en: Deleting column %s
sv: Borttagning av kolumn %s

en: Deleting columns %s
sv: Borttagning av kolumnerna %s

en: Deleting row %s
sv: Borttagning av rad %s

en: Deleting rows %s
sv: Borttagning av raderna %s

en: Deleting sheet | Deleting %d sheets
sv[0]: Tar bort blad
sv[1]: Tar bort %d blad

en: Denominator:
sv: Nämnare:

en: Dependency cells
sv: Beroendeceller

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Descriptive Statistics
sv: Deskriptiv statistik

en: Descriptive Statistics (%s)
sv: Deskriptiv statistik (%s)

en: Deselect all sheets for export.
sv: Välj bort alla blad för export.

en: Desert
sv: Öken

en: Desert colored financial template
sv: Mall i ökenfärger

en: Detailed instructions for the chosen exporter
sv: Detaljerade instruktioner för vald exportör

en: Diagonal Crosshatch
sv: Diagonala rutor

en: Diagonal Stripe
sv: Diagonala ränder

en: Diagonal border
sv: Diagonal kant

en: Dialog Type
sv: Dialogtyp

en: Differences for sheet %s:
sv: Skillnader för blad %s:

en: Dir
sv: Rikt

en: Direction
sv: Riktning

en: Direction:
sv: Riktning:

en: Directories
sv: Kataloger

en: Directory
sv: Katalog

en: Disable Extension Check for Configurable Text Exporter
sv: Inaktivera utökningskontroll för konfigurerbar textexportör

en: Discard
sv: Förkasta

en: Discard changes in all files
sv: Förkasta ändringar i alla filer

en: Discrete
sv: Diskret

en: Dismiss search center
sv: Stäng sökcenter

en: Display "%s" could not be opened.
sv: Skärm ”%s” kunde inte öppnas.

en: Display Gnumeric's version
sv: Visa Gnumerics versionsnummer

en: Display Grid
sv: Visa rutnät

en: Display Zeros
sv: Visa nollor

en: Display _Formulæ
sv: Visa _formler

en: Display _Outlines
sv: Visa _konturer

en: Display addresses as R1C1 or A1
sv: Visa adresser som R1C1 eller A1

en: Display program version
sv: Visa programversionsnummer

en: Display the value of a formula or the formula itself
sv: Visa värdet på en formel eller själva formeln

en: Display toolbar above sheets
sv: Visa verktygsfält ovanför blad

en: Display toolbar to the left of sheets
sv: Visa verktygsfält till vänster om blad

en: Display toolbar to the right of sheets
sv: Visa verktygsfält till höger om blad

en: Distributed
sv: Distribuerad

en: Do _not activate this plugin next time I start Gnumeric
sv: Aktivera _inte den här insticksmodulen nästa gång jag startar Gnumeric

en: Do _not capitalize after:
sv: Inför _inte stor bokstav efter:

en: Do _not correct:
sv: Rätta _inte:

en: Do not consider matches in the middle of words
sv: Behandla inte träffar i mitten på ord

en: Do not perform this replacement
sv: Utför inte denna ersättning

en: Do not print
sv: Skriv inte ut

en: Do not print the filename for each match
sv: Skriv inte ut filnamnet för varje matchning

en: Do not print with all sheets
sv: Skriv inte ut med alla blad

en: Do you really want to paste %s copies?
sv: Vill du klistra in %s kopior?

en: Do you want to export the <b>current sheet</b> of this workbook to the location '<b>%s</b>' using the '<b>%s</b>' exporter?
sv: Vill du exportera <b>aktuellt kalkylblad</b> för denna arbetsbok till platsen ”<b>%s</b>” med exportören ”<b>%s</b>”?

en: Do you want to export this workbook to the location '<b>%s</b>' using the '<b>%s</b>' exporter?
sv: Vill du exportera denna arbetsbok till platsen ”<b>%s</b>” med exportören ”<b>%s</b>”?

en: Do you want to save the workbook %s?
sv: Vill du spara arbetsboken %s?

en: Document
sv: Dokument

en: Document Proper_ties...
sv: _Dokumentegenskaper…

en: Document Properties
sv: Dokumentegenskaper

en: Documentation
sv: Dokumentering

en: Don't Quit
sv: Avsluta inte

en: Don't close
sv: Stäng inte

en: Don't display warning dialogs when importing
sv: Visa inte varningsdialoger under import

en: Don't show splash screen
sv: Visa inte startbild

en: Done
sv: Klar

en: Double
sv: Dubbel

en: Double Bottom
sv: Dubbel underkant

en: Double Low Underline
sv: Dubbel låg understrykning

en: Double Underline
sv: Dubbel understrykning

en: Double _Low Underline
sv: Dubbe_l låg understrykning

en: Double low
sv: Dubbel låg

en: Down
sv: Ner

en: Drag to autofill
sv: Dra för att autofylla

en: Drag to move
sv: Dra för att flytta

en: Dropping missing object
sv: Avvisar saknat objekt

en: Dropping object with incomplete anchor %2x
sv: Avvisar objekt med ofullständigt ankare %2x

en: Du_plicate
sv: Du_plicera

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicate %d Object | Duplicate %d Objects
sv[0]: Duplicera %d objekt
sv[1]: Duplicera %d objekt

en: Duplicate default chart/graphics style encountered.
sv: Duplicerad standarddiagram-/grafikstil påträffades.

en: Duplicate default column style encountered.
sv: Duplicerad standardkolumnstil påträffades.

en: Duplicate default row style encountered.
sv: Duplicerad standardradstil påträffades.

en: Duplicate objective row
sv: Duplicerad målrad

en: Duplicate rows name %s
sv: Duplicerat radnamn %s

en: Dynamic module loading is not supported on this system.
sv: Dynamisk modulinläsning stöds inte på detta system.

en: ECMA 376 1st edition (2006); [MS Excel&#8482; 2007]
sv: ECMA 376 1:a utgåvan (2006); [MS Excel&#8482; 2007]

en: ENCODING
sv: KODNING

en: END
sv: SLUT

en: E_qual
sv: _Lika med

en: E_xecute in:
sv: E_xekvera i:

en: E_xpand
sv: Fäll _ut rader

en: E_xport Data
sv: E_xportera data

en: E_xport into Other Format...
sv: E_xportera till andra format…

en: Each column in the text is separated by a &apos;separation&apos; character, e.g. a semicolon.
sv: Varje kolumn i texten är åtskild med ett ”skiljetecken”, t.ex. ett semikolon.

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
sv: Varje kolumn i texten är åtskild med ett ”skiljetecken”, t.ex. ett semikolon.

en: Edit Cell Comment (%s)
sv: Redigera cellkommentar (%s)

en: Edit Co_mment...
sv: Ändra ko_mmentar…

en: Edit Hyperlink
sv: Redigera hyperlänk

en: Edit TRUE/FALSE value directly in above listing.
sv: Redigera TRUE-/FALSE-värde direkt i ovanstående lista.

en: Edit _Hyperlink...
sv: Redigera _länk…

en: Edit a function in the current cell
sv: Redigera en funktion i den aktuella cellen

en: Edit decimal number value directly in above listing.
sv: Redigera decimaltalvärde direkt i ovanstående lista.

en: Edit defined names for expressions
sv: Redigera definierade namn för uttryck

en: Edit document properties
sv: Redigera dokumentegenskaper

en: Edit integer value directly in above listing.
sv: Redigera heltalsvärde direkt i ovanstående lista.

en: Edit item inside the above listing.
sv: Redigera objekt inuti listningen ovan.

en: Edit positive integer value directly in above listing.
sv: Redigera positivt heltalsvärde direkt i ovanstående lista.

en: Edit string value directly in above listing.
sv: Redigera strängvärde direkt i ovanstående lista.

en: Edit the selected cell's comment
sv: Ändra den markerade cellens kommentar

en: Edit the selected cell's hyperlink
sv: Ändra den markerade cellens länk

en: Edit timestamp directly in above listing.
sv: Redigera tidsstämpel direkt i ovanstående lista.

en: Editing conditional formatting:
sv: Redigera villkorlig formatering:

en: Editing style of %s
sv: Redigerar stil i %s

en: Elapsed Time:
sv: Förfluten tid:

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Email Link
sv: E-postlänk

en: Email _Address:
sv: E-post_adress:

en: Empty
sv: Tom

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: Encountered an unknown chart type, trying to create a line plot.
sv: Påträffade en okänd diagramtyp, försöker att skapa ett linjediagram.

en: Encountered both the  "refreshedDate" and the "refreshedDateIso" attributes!
sv: Stötte på både attributen ”refreshedDate” och refreshedDateIso”!

en: Encountered drop lines in a plot not supporting them.
sv: Påträffade lodräta streck i en rityta som inte stödjer dem.

en: Encountered precision dependent format without set precision.
sv: Påträffade precisionsformat utan satt precision.

en: Encountered uninterpretable "ext" extension in namespace "%s"
sv: Påträffade otolkbar utökning ”ext” i namnrymden ”%s”

en: Encountered uninterpretable "ext" extension with missing namespace
sv: Påträffade otolkbar utökning ”ext” med saknad namnrymd

en: Encrypted files require a password
    before they can be opened.
sv: Krypterade filer kräver ett lösenord
    för att kunna öppnas.

en: Engineering
sv: Tekniska

en: Engineering Functions
sv: Ingenjörsfunktioner

en: Ensure columns are just wide enough to display content of selection
sv: Se till att kolumner är precis så breda som behövs för att visa innehåll från markering

en: Ensure columns are just wide enough to display their content
sv: Se till att kolumner är precis så breda som behövs för att visa deras innehåll

en: Ensure rows are just tall enough to display content of selection
sv: Se till att rader är precis så höga som behövs för att visa innehållet från markering

en: Ensure rows are just tall enough to display their content
sv: Se till att rader är precis så höga som behövs för att visa deras innehåll

en: Enter Direction
sv: Ange riktning

en: Enter _Moves Selection
sv: _Riktning för markör vid tryck på Retur

en: Enter as array function
sv: Ange som vektorfunktion

en: Enter formula...
sv: Ange formel…

en: Enter in current cell
sv: Skriv in i aktuell cell

en: Enter in current cell without autocorrection
sv: Ange i aktuell cell utan automatisk rättning

en: Enter in current range merged
sv: Ange i aktuell intervall sammanfogat

en: Enter in selected ranges
sv: Ange inom markerade intervall

en: Enter in selected ranges as array
sv: Ange inom markerade intervall som en vektor

en: Enter the format string for each section:
sv: Ange formatsträngarna för varje sektion:

en: Equal
sv: Lika med

en: Erase the search entry.
sv: Radera sökningen.

en: Erlang Functions
sv: Erlang-funktioner

en: Error
sv: Fel

en: Error Behaviour
sv: Felbeteende

en: Error parsing line
sv: Fel vid tolkning av rad

en: Error while activating plugin "%s".
sv: Fel vid aktivering av insticksmodul ”%s”.

en: Error while deactivating plugin "%s".
sv: Fel vid inaktivering av insticksmodul ”%s”.

en: Error while opening Paradox file.
sv: Fel vid öppnande av Paradox-fil.

en: Error while opening autoformat template
sv: Fel vid inläsning av autoformaterad mall

en: Error while opening file "%s" for reading.
sv: Fel vid öppnande av filen ”%s” för läsning.

en: Error while opening file "%s" for writing.
sv: Fel vid öppnande av filen ”%s” för skrivning.

en: Error while opening xbase file.
sv: Fel vid öppnande av xbase-fil.

en: Error while parsing Psion file.
sv: Fel vid tolkning av Psion-fil.

en: Error while reading DIF file.
sv: Fel vid läsning av DIF-fil.

en: Error while reading MPS file.
sv: Fel vid läsning av MPS-fil.

en: Error while reading lotus workbook.
sv: Fel vid läsning av lotus-arbetsbok.

en: Error while reading psiconv file.
sv: Fel vid läsning av psiconv-fil.

en: Error while saving DIF file.
sv: Fel vid sparande av DIF-fil.

en: Error while trying to export file as text
sv: Fel vid försök att exportera fil som text

en: Error while trying to parse data into sheet
sv: Fel vid tolkning av data i kalkylbladet

en: Error while trying to read file
sv: Fel vid försök att läsa fil

en: Error while trying to write CSV file
sv: Fel vid försök att skriva csv-fil

en: Error: could not open connection to %s
sv: Fel: kunde inte öppna anslutning till %s

en: Errors while activating plugins
sv: Fel vid aktivering av insticksmoduler

en: Even one cell is too large for this page.
sv: Även en cell är för stor för den här sidan.

en: Examples:
sv: Exempel:

en: Excel plugin loader / xlfRegister: at least three XLOPER arguments must be provided (DLL name[ignored],exported name[mandatory],types string[mandatory]). You supplied %d in some function loaded from XLL/DLL/SO file %s.
sv: Inläsare för insticksmoduler från Excel / xlfRegister: minst tre XLOPER-argument måste tillhandahållas (DLL-namn[ignoreras], exportnamn[obligatoriskt], typsträng[obligatoriskt]. Du angav %d i en funktion inläst från XLL/DLL/SO-filen %s.

en: Excel plugin loader / xlfRegister: the second and third argument must be strings (DLL name[ignored],exported name[mandatory],types string[mandatory]).
sv: Inläsare för insticksmoduler från Excel / xlfRegister: det andra och tredje argumentet måste vara strängar (DLL-namn[ignoreras], exportnamn[obligatoriskt], typsträng[obligatoriskt]).

en: Excel plugins
sv: Excel-insticksmoduler

en: Execution of module "%s" failed.
sv: Körning av modulen ”%s” misslyckades.

en: Existing only
sv: Endast existerande

en: Exit immediately after loading the selected books
sv: Avsluta omedelbart efter öppning av de valda böckerna

en: Expand columns
sv: Fäll ut kolumner

en: Expand conditional formatting
sv: Utöka villkorlig formatering

en: Expand rows
sv: Fäll ut rader

en: Expecting a single range
sv: Förväntar sammanhängande område

en: Exponential
sv: Exponentiell

en: Exponential Power
sv: Exponentialpotens

en: Exponential Smoothing
sv: Exponentiell utjämning

en: Exponential Smoothing (%s)
sv: Exponentiell utjämning (%s)

en: Exponential smoothing...
sv: Exponentiell utjämning…

en: Export
sv: Exportera

en: Export a file for each sheet if the exporter only supports one sheet at a time
sv: Exportera en fil för varje blad om exportören bara stödjer ett blad åt gången

en: Export as Text
sv: Exportera som text

en: Export as _CSV File...
sv: Exportera som en _CSV-fil…

en: Export as _Text File...
sv: Exportera som en _textfil…

en: Export graphs
sv: Exportera diagram

en: Export the current sheet as a csv file
sv: Exportera aktuellt blad som en csv-fil

en: Export the current sheet as a text file
sv: Exportera det aktuella bladet som en textfil

en: Export the current workbook or sheet
sv: Exportera den aktuella arbetsboken eller bladet

en: Export the current workbook or sheet to
sv: Spara aktuell arbetsbok eller blad som

en: Expression
sv: Uttryck

en: Expression '%s' does not start with a recognized character
sv: Uttrycket ”%s” börjar inte med ett känt tecken

en: Expression '%s' has unknown namespace
sv: Uttrycket ”%s” har okänd namnrymd

en: Expression did not start with '=' ? '%s'
sv: Uttrycket började inte med ”=” ? ”%s”

en: Expression x evaluates to TRUE.
sv: Uttryck x utvärderas till TRUE.

en: Extend Autofilter to %s
sv: Utöka autofilter för %s

en: Extend _Auto Filter to %s
sv: Utöka _autofilter till %s

en: Extend the existing filter.
sv: Utöka befintligt filter.

en: Extension Markers
sv: Utökningsmarkörer

en: External Link
sv: Extern länk

en: Extra formula for validation
sv: Extra formel för validering

en: F-Test
sv: F-test

en: F-Test (%s)
sv: F-test (%s)

en: FILE
sv: FIL

en: F_ill
sv: _Fyll

en: F_inish
sv: _Slutför

en: F_orecast
sv: F_örutsägelse

en: F_ormats & Hyperlinks in Filtered Rows
sv: F_ormat och länkar i filtrerade rader

en: F_ull Screen
sv: _Helskärm

en: Fail without any changes actually being done to any cell
sv: Misslyckas utan att ändringar görs i någon cell

en: Failed to create file for linear program
sv: Misslyckades med att skapa fil för linjärprogrammering

en: Failed to create file for sensitivity report
sv: Misslyckades med att skapa fil för känslighetsrapport

en: Failed to create file for solution
sv: Misslyckades med att skapa fil för lösning

en: Failed to create linear program file
sv: Misslyckades med att skapa fil för linjärprogrammering

en: Failed to create solver
sv: Misslyckades med att skapa lösare

en: Failed to create temporary file for printing: %s
sv: Misslyckades med att skapa temporär fil för utskrift: %s

en: Failed to define name: %s
sv: Misslyckades med att definiera namn: %s

en: Failed to find function "%s" in XLL/DLL/SO %s .
sv: Misslyckades med att hitta funktionen ”%s” i XLL/DLL/SO %s.

en: Failed to read DBF header.
sv: Misslyckades med att läsa DBF-huvud.

en: Failed to save linear program
sv: Misslyckades med att spara linjärprogrammering

en: Failed to set cell %s
sv: Misslyckades med att ställa in cell %s

en: Failure parsing name '%s'
sv: Fel vid tolkning av namn ”%s”

en: Feasible
sv: Möjliga

en: Feasible solution created by solver.
sv: Möjlig lösning skapad av lösaren.

en: Features
sv: Finesser

en: Fi_rst page number:
sv: _Börja sidnumrera från:

en: Fi_xed width
sv: Fast _bredd

en: Field %d in line %d has possibly been cut off. Data has %d character. | Field %d in line %d has possibly been cut off. Data has %d characters.
sv[0]: Fältet %d på rad %d har möjligtvis blivit avkapat. Data har %d tecken.
sv[1]: Fältet %d på rad %d har möjligtvis blivit avkapat. Data har %d tecken.

en: Field %d in row %d could not be written.
sv: Fältet %d på rad %d kunde inte skrivas.

en: Field specification misses the column size.
sv: Fältspecifikation saknar kolumnstorlek.

en: Field specification must be a comma separated value (Name,Type,Size,Prec).
sv: Fältspecifikationen måste vara ett kommaseparerat värde (Name,Type,Size,Prec).

en: Field type %d is not supported.
sv: Fälttyp %d stöds inte.

en: File
sv: Fil

en: File Name
sv: Filnamn

en: File _type:
sv: Filt_yp:

en: File doesn't contain "%s" array.
sv: Filen innehåller inte vektorn ”%s”.

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
sv: Filen innehåller inte ordboken ”%s”.

en: File doesn't contain "%s" function.
sv: Filen innehåller inte funktionen ”%s”.

en: File has inconsistent SheetNameIndex element.
sv: Filen har inte ett konsistent SheetNameIndex-element.

en: File is most likely corrupted.
sv: Filen är sannolikt skadad.

en: Files
sv: Filer

en: Fill
sv: Fyll

en: Fill Downwards
sv: Fyll nedåt

en: Fill Series
sv: Fyll serie

en: Fill Series (%s)
sv: Fyll serie (%s)

en: Fill according to a linear or exponential series
sv: Fyll enligt en linjär eller exponentiell serie

en: Fill horizontally
sv: Fyll vågrätt

en: Fill to Right
sv: Fyll mot höger

en: Filled Object Properties
sv: Egenskaper för fyllda objekt

en: Filter _in-place
sv: _Filtrera på plats

en: Filter data with given criteria
sv: Filtrera data efter givna kriterier

en: Filtered
sv: Filtrerade

en: Final
    Value
sv: Slutligt värde

en: Finance
sv: Finans

en: Financial Derivatives
sv: Finansiella derivat

en: Financial Functions
sv: Finansiella funktioner

en: Financial style with cold border color
sv: Finansiell stil med kall kantfärg

en: Financial template with purple borders
sv: Finansiell mall med purpurfärgade kanter

en: Find Max.
sv: Hitta max.

en: Find Min.
sv: Hitta min.

en: Find differences between two sheets
sv: Hitta skillnader mellan två blad

en: Find text within cell comments
sv: Sök text inom cellkommentarer

en: Find text within expressions
sv: Sök text inom uttryck

en: Find text within non-string values
sv: Sök text inom värden som inte är strängar

en: Find text within string values
sv: Sök text inom strängvärden

en: Find text within the calculated values of expressions
sv: Sök text inom de beräknade värdena av uttryck

en: First Letter
sv: Första bokstaven

en: First Printed Cell Of The Page
sv: Första utskrivna cellen på sidan

en: First Sheet
sv: Första bladet

en: First line of sheet must contain database specification.
sv: Första raden i bladet måste innehålla databasspecifikation.

en: First round #:
sv: Första rundan nr:

en: First round number should be less than or equal to the number of the last round.
sv: Första rundans värde skall vara mindre än eller lika med sista rundans värde.

en: Fit
sv: Anpassa till

en: Fit Height
sv: Anpassa till höjd

en: Fit Width
sv: Anpassa till bredd

en: Fixed
sv: Fix

en: Fli_p Vertically
sv: Vän_d vertikalt

en: Flip Hori_zontally
sv: Vänd hori_sontellt

en: Flip the source horizontally during the paste so the first column becomes the last and vice versa
sv: Vänd källan horisontellt under inklistringen så att den första kolumnen blir den sista och vice versa

en: Flip the source vertically during the paste so the first row becomes the last and vice versa
sv: Vänd källan vertikalt under inklistringen så att den första raden blir den sista och vice versa

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font color
sv: Typsnittsfärg

en: Font name
sv: Typsnittsnamn

en: Footer:
sv: Sidfot:

en: For the Anderson-Darling Test
    the sample size must be at
    least 8.
sv: För Anderson-Darlingtestet
    måste urvalsstorleken vara
    minst 8.

en: For the Cramér-von Mises Test
    the sample size must be at
    least 8.
sv: För Cramér-von Misestestet
    måste urvalsstorleken vara
    minst 8.

en: For the Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Test
    the sample size must be at least 5.
sv: För Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov)-testet
    måste urvalsstorleken vara minst 5.

en: For the Shapiro-Francia Test
    the sample size must be at
    least 5 and at most 5000.
sv: För Shapiro-Franciatestet
    måste urvalsstorleken vara
    minst 5 och som störst 5000.

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Foreground Solid
sv: Förgrund massiv

en: Format Cells
sv: Formatera celler

en: Format Object
sv: Formatera objekt

en: Format Selector
sv: Formatväljare

en: Format Toolbar
sv: Formatverktygsfält

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
sv: Formatera ett cellområde enligt en fördefinierad mall

en: Format as Accounting
sv: Formatera som redovisning

en: Format as Currency
sv: Formatera som valuta

en: Format as Date
sv: Formatera som datum

en: Format as General
sv: Formatera som allmän

en: Format as Number
sv: Formatera som tal

en: Format as Percentage
sv: Formatera som procent

en: Format as Time
sv: Formatera som tid

en: Format the selection as General
sv: Formatera markeringen som allmänt

en: Format the selection as accounting
sv: Formatera markeringen som redovisning

en: Format the selection as currency
sv: Formatera markeringen som valuta

en: Format the selection as date
sv: Formatera markeringen som datum

en: Format the selection as numbers
sv: Formatera markeringen som tal

en: Format the selection as percentage
sv: Formatera markeringen som procent

en: Format the selection as scientific
sv: Formatera markeringen som vetenskaplig

en: Format the selection as time
sv: Formatera markeringen som tid

en: Format toolbar position
sv: Position för formatverktygsfält

en: Format toolbar visible
sv: Formatverktygsfält synligt

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
sv: Format: execSQL(dsn,användare,lösenord,sql)

en: Format: readDBTable(dsn,user,password,table)
sv: Format: readDBTable(dsn,användare,lösenord,tabell)

en: Formatting
sv: Format

en: Formula Guru
sv: Uttrycksguru

en: Formulæ
sv: Formler

en: Fourier Analysis
sv: Fourieranalys

en: Fourier Series
sv: Fourierserier

en: Fourier Series (%s)
sv: Fourierserier (%s)

en: Fourier Transform
sv: Fouriertransformering

en: Fr_om line:
sv: Fr_ån rad:

en: Frame
sv: Ram

en: Frame Properties
sv: Ramegenskaper

en: Fre_quency Tables
sv: Fre_kvenstabeller

en: Fre_quency Tables...
sv: Fre_kvenstabeller…

en: Free, Fast, Accurate - Pick Any Three!
sv: Fri, snabb och korrekt - välj vilka tre du vill!

en: Freeze the top left of the sheet
sv: Frys övre vänstra delen av bladet

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Frequency Density
sv: Frekvensdensitet

en: Frequency Table
sv: Frekvenstabell

en: Frequency Table (%s)
sv: Frekvenstabell (%s)

en: Frequency Tables
sv: Frekvenstabeller

en: Frequency tables for non-numeric data
sv: Frekvenstabeller för icke-numerisk data

en: From
sv: Från

en: Full _History...
sv: Fullständig _historik…

en: Full path of glpsol program to use
sv: Sökvägen till det glpsol-program som ska användas

en: Full path of lp_solve program to use
sv: Sökvägen till det lp_solve-program som ska användas

en: Func_tion Wrapper
sv: Funk_tionsinbäddare

en: Function Markers
sv: Funktionsmarkörer

en: Function Selector
sv: Funktionsväljare

en: Function group is empty.
sv: Funktionsgruppen är tom.

en: Function implementation not available.
sv: Funktionsimplementationen är inte tillgänglig.

en: Function/Argument
sv: Funktion/Argument

en: Functions and X-Base importing.
sv: Funktioner och X-Base-import.

en: Functions for complex numbers
sv: Funktioner för komplexa tal

en: Functions for complex numbers, base conversions, and more
sv: Funktioner för komplexa tal, baskonvertering med mera

en: Functions for generating random numbers
sv: Funktioner för generering av slumptal

en: Functions for inspecting values, cells, and more
sv: Funktioner för inspektion av värden, celler med mera

en: Functions for looking up values in ranges
sv: Funktioner för uppslagning av värden inom omfång

en: Functions for manipulating strings
sv: Funktioner för manipulering av strängar

en: Functions for manipulating truth values
sv: Funktioner för manipulation av sanningsvärden

en: Functions help
sv: Funktionshjälp

en: Functions looking up values in databases
sv: Funktioner som slår upp värden i databaser

en: Functions manipulating Hebrew dates
sv: Funktioner som manipulerar hebreiska datum

en: Functions manipulating dates and time
sv: Funktioner som manipulerar datum och tid

en: Functions manipulating dates of the Christian liturgical calendar
sv: Funktioner som manipulerar datum och tid för den kristna kyrkoårskalendern

en: Functions related to financial derivatives
sv: Funktioner relaterade till finansiella derivat

en: Functions to help Erlang Analysis
sv: Funktioner för att hjälpa till med Erlang-analys

en: Further information:
sv: Ytterligare information:

en: GLPK Linear Program Solver
sv: GLPK linjärprogrammeringsproblemlösare

en: GLPK Linear Program Solver Interface
sv: Gränssnitt för GLPK linjärprogrammeringsproblemlösare

en: GNUMERIC_VERSION returns the version of gnumeric as a string.
sv: GNUMERIC_VERSION returnerar Gnumerics version som en sträng.

en: GNUMERIC_VERSION:the current version of Gnumeric
sv: GNUMERIC_VERSION:aktuell version av Gnumeric

en: Gaussian Tail
sv: Gaussisk svans

en: General
sv: Allmänt

en: General ODF error
sv: Allmänt ODF-fel

en: General SC import error
sv: Generellt SC-importfel

en: Generate random numbers of a selection of distributions
sv: Generera slumptal ur ett urval av distributioner

en: Generate variates for correlated normal distributed random variables
sv: Generera variat för korrelerade normala distribuerade slumpmässiga variabler

en: Generating Random Numbers...
sv: Genererar slumptal…

en: Geometric
sv: Geometrisk

en: Get patterns from a file, one per line
sv: Hämta mönster från en fil, ett per rad

en: Gnome Glossary
sv: Gnome-ordlistan

en: Gnome Glossary PO file format
sv: PO-filformat för Gnome-ordlistan

en: Gnumeric Function Help Browser
sv: Visare för Gnumeric funktionshjälp

en: Gnumeric Options
sv: Alternativ för Gnumeric

en: Gnumeric Preferences
sv: Inställningar för Gnumeric

en: Gnumeric Print Range
sv: Gnumeric utskriftsintervall

en: Gnumeric Python console
sv: Gnumeric Pythonkonsol

en: Gnumeric Spreadsheet
sv: Gnumeric kalkylprogram

en: Gnumeric Team
sv: Gnumeric-utvecklarna

en: Gnumeric XML uncompressed (*.xml)
sv: Gnumeric XML dekomprimerad (*.gnumeric)

en: Gnumeric aims to provide high-accuracy computations, expressive graphs, and a wide selection of statistical analysis tools. Gnumeric can share files with Microsoft Excel and programs supporting the ODS standard.
sv: Gnumeric strävar efter att tillhandahålla beräkningar med hög noggrannhet, uttrycksfulla diagram och ett brett urval av statistiska analysverktyg. Gnumeric kan dela filer med Microsoft Excel och program som använder standarden ODS.

en: Gnumeric does not support 'or'-ed autofilter conditions.
sv: Gnumeric stödjer inte ”or”-ade villkor för automatiska filter.

en: Gnumeric does not support having a different style for left pages. This style is ignored.
sv: Gnumeric stödjer inte olika stilar för vänstersidor. Den här stilen ignoreras.

en: Gnumeric does not support non-automatic regression equations. Using automatic equation instead.
sv: Gnumeric stödjer inte icke-automatiska regressionsekvationer. Använder automatiska ekvationer istället.

en: Gnumeric files only
sv: Endast Gnumeric-filer

en: Gnumeric is a spreadsheet application for interactive manipulation of data.
sv: Gnumeric är ett kalkylprogram för interaktiv manipulering av data.

en: Gnumeric is available under the GNU General Public License, version 2 or 3 at your option.
    
    See https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    or https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html.
    
    Gnumeric comes with absolutely no warranty.
sv: Gnumeric är tillgänglig under GNU General Public License, du kan välja version 2 eller 3.
    
    Se https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    eller https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html.
    
    Gnumeric kommer utan någon som helst garanti.

en: Gnumeric is the result of
sv: Gnumeric är resultat av

en: Gnumeric is unable to locate the program <i>%s</i> needed for the <i>%s</i> solver.  For more information see %s.
    
    Would you like to locate it yourself?
sv: Gnumeric kan inte finna programmet <i>%s</i> som behövs för <i>%s</i>-lösaren. För mer information se %s.
    
    Vill du peka ut det själv?

en: Gnumeric on the _Web
sv: Gnumeric på _Nätet

en: Gnumeric's sheet object lines do not support attached text. The text "%s" has been dropped.
sv: Gnumerics bladobjektrader stöder inte bifogad text. Texten ”%s” har kastats.

en: Gnumeric: Validation
sv: Gnumeric: Validering

en: Go To...
sv: Gå till…

en: Go to Bottom
sv: Gå till botten

en: Go to Cell...
sv: Gå till cell...

en: Go to Current Cell Indicator
sv: Gå till aktuell cellindikator

en: Go to First
sv: Gå till första

en: Go to Last
sv: Gå till sista

en: Go to Top
sv: Gå till toppen

en: Go to the bottom of the data
sv: Gå till nedersta data

en: Go to the first data cell
sv: Gå till den första datacellen

en: Go to the last data cell
sv: Gå till den sista datacellen

en: Go to the top of the data
sv: Gå till översta data

en: Goal Seek (%s)
sv: Målsök (%s)

en: Goal seek areas
sv: Målsök områden

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
sv: Målsökning med cell %s hittade inte en lösning.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
sv: Målsökning med cell %s hittade en lösning.

en: GoalSeek
sv: Målsök

en: Gradient fill without gradient name encountered!
sv: Toningsfyllnad utan toningsnamn påträffades!

en: Gradient order:
sv: Toningsordning:

en: Grandma Chema Celorio
sv: Mormor Chema Celorio

en: Graph
sv: Graf

en: Greater Than
sv: Större än

en: Greater than or Equal
sv: Större än eller lika med

en: Green
sv: Grön

en: Group
sv: Gruppera

en: Group %d
sv: Grupp %d

en: Group columns %s
sv: Gruppera kolumner %s

en: Group rows %d:%d
sv: Gruppera rader %d:%d

en: Group/Ungroup
sv: Gruppera/Avgruppera

en: Grouped by:
sv: Grupperad efter:

en: Groups column:
sv: Gruppera kolumner:

en: Growth damping factor (γ):
sv: Tillväxtdämpningsfaktor (γ):

en: Guile support
sv: Stöd för Guile

en: Gumbel (Type I)
sv: Gumbel (typ I)

en: Gumbel (Type II)
sv: Gumbel (typ II)

en: HTML (*.html) fragment
sv: HTML-fragment (*.html)

en: HTML, troff, LaTeX exporters
sv: Export till HTML, troff, LaTeX

en: H_eight...
sv: H_öjd…

en: Hatch fill without hatch name encountered!
sv: Skrafferingsfyllnad utan skrafferingsnamn påträffades!

en: Head
sv: Huvud

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Header/Footer
sv: Sidhuvud/sidfot

en: Header/Footer Format (Left Portion)
sv: Format för sidhuvud/sidfot (vänster del)

en: Header/Footer Format (Middle Portion)
sv: Format för sidhuvud/sidfot (mittendel)

en: Header/Footer Format (Right Portion)
sv: Format för sidhuvud/sidfot (höger del)

en: Header:
sv: Sidhuvud:

en: Headers and Footers
sv: Sidhuvud/sidfot

en: Heavy
sv: Tung

en: Hebrew Date Functions
sv: Hebreiska datumfunktioner

en: Hei_ght...
sv: H_öjd…

en: Height in points:
sv: Höjd i punkter:

en: Height:
sv: Höjd:

en: Hello World plugin using ui service
sv: Hallå världen-insticksmodul som använder gränssnittstjänster

en: Heshwan
sv: Cheschvan

en: Hi_de
sv: _Dölj

en: Hidden
sv: Dold

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide Detail
sv: Dölj detaljer

en: Hide _Column Headers
sv: Dölj _kolumnrubriker

en: Hide _Gridlines
sv: Dölj r_utnät

en: Hide _Row Headers
sv: Dölj _radrubriker

en: Hide columns
sv: Dölj kolumner

en: Hide rows
sv: Dölj rader

en: Hide the selected columns
sv: Dölj markerade kolumner

en: Hide the selected rows
sv: Dölj markerade rader

en: Histogram chart
sv: Histogramdiagram

en: Holt's trend corrected exponential
    smoothing requires at least 2
    output columns for each data set.
sv: Holts korrigerade exponentiella
    utjämning kräver minst 2
    utdatakolumner för varje datamängd.

en: Holt's trend corrected exponential smoothing
sv: Holts trendkorrigerade exponentiella utjämningsverktyg

en: Horizontal Alignment
sv: Vågrät justering

en: Horizontal DPI
sv: Horisontell DPI

en: Horizontal Stripe
sv: Vågräta ränder

en: Horizontal alignment
sv: Vågrät justering

en: HyperLink
sv: Hyperlänk

en: Hyper_link...
sv: Hyper_länk…

en: Hyperlink
sv: Hyperlänk

en: Hyphen (-)
sv: Bindestreck (-)

en: Hypothesized _difference of medians:
sv: H_ypotetisk medianskillnad:

en: Hypothesized mean _difference:
sv: H_ypotetisk medelvärdesskillnad:

en: IF:conditional expression
sv: IF:villkorligt uttryck

en: INFILE [OUTFILE]
sv: INFIL [UTFIL]

en: INFILE...
sv: INFIL…

en: INitial CApitals
sv: STora BOkstäver i början

en: ISO/IEC 29500:2008 &amp; ECMA 376 2nd edition (2008); [MS Excel&#8482; 2010]
sv: ISO/IEC 29500:2008 &amp; ECMA 376 2:a utgåvan (2008); [MS Excel&#8482; 2010]

en: I_n-cell dropdown
sv: Rullgardinsmeny i _cell

en: Ice
sv: Is

en: Icons and Images
sv: Ikoner och bilder

en: If `lag' is 0, Gnumeric recalculates all auto expressions immediately after every change. Non-zero values of `lag' allow Gnumeric to accumulate more changes before each recalculation. If `lag' is positive, then whenever a change appears, Gnumeric waits `lag' milliseconds and then recalculates; if more changes appear during that period, they are also processed at that time. If `lag' is negative, then recalculation happens only after a quiet period of |lag| milliseconds.
sv: Om "lag" är 0 räknar Gnumeric om alla automatiska uttryck direkt efter varje förändring. Är "lag" inte noll väntar Gnumeric på fler ändringar innan uttrycken räknas om. Om "lag" är positivt så väntar Gnumeric i "lag" millisekunder och räknar sedan om; om fler ändringar har skett under den tidsperioden så bearbetas de också nu. Om "lag" är negativt så sker omräkning endast då inga ändringar har hänt i "lag" millisekunder.

en: If all cells are empty, the result will be 0.
sv: Om alla celler är tomma kommer resultatet att bli 0.

en: If the cell contains an error value, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet innehåller ett felvärde används en speciell stil.

en: If the cell content begins with this string, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet börjar med denna sträng används en speciell stil.

en: If the cell content contains blanks, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet innehåller tomrum används en speciell stil.

en: If the cell content contains this string, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet innehåller denna sträng används en speciell stil.

en: If the cell content does not begin with this string, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet inte börjar med denna sträng används en speciell stil.

en: If the cell content does not contain blanks, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet inte innehåller tomrum används en speciell stil.

en: If the cell content does not contain this string, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet inte innehåller denna sträng används en speciell stil.

en: If the cell content does not end  with this string, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet inte slutar med denna sträng används en speciell stil.

en: If the cell content ends with this string, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet slutar med denna sträng används en speciell stil.

en: If the cell content is < this value, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet är < detta värde används en speciell stil.

en: If the cell content is > this value, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet är > detta värde används en speciell stil.

en: If the cell content is between these two values, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet är mellan dessa två värden används en speciell stil.

en: If the cell content is equal to this value, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet är likadant som detta värde används en speciell stil.

en: If the cell content is not between these two values, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet inte är mellan dessa två värden används en speciell stil.

en: If the cell content is not equal to this value, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet inte är likadant som detta värde används en speciell stil.

en: If the cell content is ≦ this value, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet är ≦ detta värde används en speciell stil.

en: If the cell content is ≧ this value, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet är ≧ detta värde används en speciell stil.

en: If the cell does not contain an error value, a special style is used.
sv: Om cellinnehållet inte innehåller ett felvärde används en speciell stil.

en: If this checkbox is selected, column %i will be imported into Gnumeric.
sv: Om kryssruta är vald, kommer kolumn %i att importeras till Gnumeric.

en: If this checkbox is selected, the width of the column will be adjusted to the longest entry.
sv: Om kryssrutan är vald, kommer bredden på kolumnen att justeras till den längsta posten.

en: If this formula evaluates to TRUE, a special style is used.
sv: Om denna formel utvärderas till TRUE används en speciell stil.

en: If you close without saving, changes will be discarded.
sv: Om du stänger utan att spara kommer alla ändringar att försvinna.

en: Ignore _blank cells
sv: _Ignorera tomma celler

en: Ignore all _manual page breaks
sv: Ignorera alla _manuella sidbrytningar

en: Ignore all columns on left
sv: Ignorera alla kolumner till vänster

en: Ignore all columns on right
sv: Ignorera alla kolumner till höger

en: Ignore any separators at the beginning of lines
sv: Ignorera separatorer vid början av rader

en: Ignore differences in letter case
sv: Ignorera skillnader i skiftläge

en: Ignoring a sheet without a name
sv: Ignorerar ett blad utan ett namn

en: Ignoring column information beyond column %i
sv: Ignorera kolumninformation bortom kolumn %i

en: Ignoring column information that does not specify first or last.
sv: Ignorerar kolumninformation som inte specificerar först eller sist.

en: Ignoring data that claims to be in column %u which is > max column %u
sv: Ignorerar data som påstås vara i kolumn %u som är > största kolumnen %u

en: Ignoring data that claims to be in row %u which is > max row %u
sv: Ignorerar data som påstås vara på rad %u som är > största raden %u

en: Ignoring invalid data validation because : %s
sv: Ignorerar ogiltig datavalidering eftersom: %s

en: Ignoring reference to unknown external workbook '%s'
sv: Ignorerar referensen till okänd extern arbetsbok ”%s”

en: Ignoring unhandled conditional format of type '%s'
sv: Ignorerar ohanterat villkorat format av typen ”%s”

en: Image fill style '%s' has no attached image.
sv: Bildfyllnadsstilen ”%s” har ingen bifogad bild.

en: Image fill without image name encountered!
sv: Bildfyllnad utan bildnamn påträffades!

en: Import Data File
sv: Importera datafil

en: Import Export
sv: Importera och exportera

en: Import _Data
sv: Importera _data

en: Import _Other File...
sv: Importera _annan fil…

en: Import _Text File...
sv: Importera _textfil…

en: Import all columns on left
sv: Importera alla kolumner till vänster

en: Import all columns on right
sv: Importera alla kolumner till höger

en: Import data from a file
sv: Importera data från en fil

en: Import data from a text file
sv: Importera data från en textfil

en: Import/Export for MultiPlan (SYLK) files
sv: Import/export av MultiPlan-filer (SYLK)

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
sv: Import/Export av HTML, TeX, DVI, roff

en: Importing %i columns and ignoring %i.
sv: Importerar %i kolumner och ignorerar %i.

en: Importing %i columns and ignoring none.
sv: Importerar %i kolumner och ignorerar inte någon.

en: Imports GNU Oleo documents
sv: Importerar GNU Oleo-dokument

en: Imports Lotus 123 files
sv: Importerar Lotus 123-filer

en: Imports Paradox files
sv: Importerar Paradox-filer

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
sv: Importerar Plan Perfect-formaterade dokument

en: Imports Psion 5 series Sheet files
sv: Importerar kalkylblad från Psion 5

en: Imports Quattro Pro (tm) files
sv: Importerar Quattro Pro (tm)-filer

en: Imports SC/XSpread files
sv: Importerar SC/XSpread-filer

en: Imports XBase files
sv: Importerar XBase-filer

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
sv: Importerar kalkylblad från version 4.[234]

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
sv: Importerar/Exporterar MS Excel (tm)-filer

en: Improperly formatted error token
sv: Oriktigt formaterat feltoken

en: In Use
sv: Används

en: In a list
sv: I en lista

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
sv: I cellen %s skulle det nuvarande innehållet
            %s
    ha ersatts med
            %s
    som är ogiltigt.
    
    Ersättningen har avbrutits och ingenting har ändrats.

en: In the `%s' menu, the key `%s' is used for both `%s' and `%s'.
sv: I menyn "%s" används nyckeln "%s" för både "%s" och "%s".

en: Include censorship ticks
sv: Inkludera censurskalstreck

en: Include chart
sv: Inkludera diagram

en: Incorrect expression for name '%s': content will be lost.
sv: Felaktigt uttryck för namn ”%s”: innehåll kommer att förloras.

en: Increase Indent
sv: Öka indrag

en: Increase Indentation
sv: Öka indrag

en: Increase Precision
sv: Öka noggrannhet

en: Increase precision
sv: Öka noggrannhet

en: Increase the indent, and align the contents to the left
sv: Öka indrag och vänsterjustera innehållet

en: Increase the number of decimals displayed
sv: Öka antalet visade decimaler

en: Increase the zoom to make things larger
sv: Öka inzoomningen så allt blir större

en: Increment:
sv: Ökning:

en: Indentation
sv: Indrag

en: Index the given files
sv: Indexera de givna filerna

en: Infeasible
sv: Omöjliga

en: Infinite loop encountered while parsing formula '%s' of name '%s'
sv: Loop under tolkning av formel ”%s” för namnet ”%s” påträffades

en: Information (allow invalid input)
sv: Information (tillåt ogiltiga indata)

en: Information Functions
sv: Informationsfunktioner

en: Initial XML support
sv: Grundläggande XML-stöd

en: Initial work on OLE2 for libgsf
sv: Grundläggande arbete på OLE2 för libgsf

en: Input
sv: Indata

en: Input Data
sv: Indata

en: Input Message
sv: Indatameddelande

en: Input Range:
sv: Indataområde:

en: Input _range:
sv: Indata_område:

en: Input cell %s contains a formula
sv: Indatacellen %s innehåller en formel

en: Input message
sv: Indatameddelande

en: Input variable did not yield to a numeric value. Check the model (maybe your last round # is too high).
sv: Indatavariabeln ger inget numeriskt värde. Kontrollera modellen (kanske du har för många rundor).

en: Input variables:
sv: Indatavariabler:

en: Ins/Del Column/Row
sv: Infoga/ta bort kolumn/rad

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert %d Object | Insert %d Objects
sv[0]: Infoga %d objekt
sv[1]: Infoga %d objekt

en: Insert Columns
sv: Infoga kolumner

en: Insert Formula Below
sv: Infoga formel nedan

en: Insert Formula to Side
sv: Infoga formel på sidan

en: Insert Rows
sv: Infoga rader

en: Insert _row(s)
sv: Infoga _rad(er)

en: Insert a Chart
sv: Infoga en graf

en: Insert a Hyperlink
sv: Lägg in en hyperlänk

en: Insert a comment
sv: Infoga en kommentar

en: Insert a defined name
sv: Infoga ett definierat namn

en: Insert a new Goffice component object
sv: Infoga ett nytt Goffice-komponentobjekt

en: Insert a new Goffice component object from a file
sv: Infoga ett nytt Goffice-komponentobjekt från en fil

en: Insert a new sheet
sv: Infoga ett nytt blad

en: Insert a spreadsheet cell
sv: Infoga en ny kalkylbladscell

en: Insert an image
sv: Infoga en bild

en: Insert cells
sv: Infoga celler

en: Insert columns
sv: Infoga kolumner

en: Insert new cells
sv: Infoga nya celler

en: Insert new columns
sv: Infoga nya kolumner

en: Insert new rows
sv: Infoga nya rader

en: Insert rows
sv: Infoga rader

en: Insert the current date and time into the selected cell(s)
sv: Infoga aktuellt datum och tid i markerade cell(er)

en: Insert the current date into the selected cell(s)
sv: Infoga aktuellt datum i markerade cell(er)

en: Insert the current time into the selected cell(s)
sv: Infoga aktuell tid i markerade cell(er)

en: Insert the date of printing
sv: Infoga utskriftens datum

en: Insert the name of the current sheet
sv: Infoga namnet på aktuellt blad

en: Insert the name of the file
sv: Infoga namnet på filen

en: Insert the page number
sv: Info sidnumret

en: Insert the path to the file
sv: Infoga sökvägen till filen

en: Insert the time of printing
sv: Infoga utskriftens tid

en: Insert the total number of pages
sv: Infoga totala antalet sidor

en: Inserting %d column before %s | Inserting %d columns before %s
sv[0]: Infogar %d kolumn före %s
sv[1]: Infogar %d kolumner före %s

en: Inserting %d row before %s | Inserting %d rows before %s
sv[0]: Infogar %d rad före %s
sv[1]: Infogar %d rader före %s

en: Inserting %i column before column %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first. | Inserting %i columns before column %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first.
sv[0]: Att infoga %i kolumn före kolumn %s skulle knuffa ut data utanför kalkylbladet. Förstora kalkylbladet först.
sv[1]: Att infoga %i kolumner före kolumn %s skulle knuffa ut data utanför kalkylbladet. Förstora kalkylbladet först.

en: Inserting %i row before row %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first. | Inserting %i rows before row %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first.
sv[0]: Att infoga %i rad före rad %s skulle knuffa ut data utanför bladet. Förstora kalkylbladet först.
sv[1]: Att infoga %i rader före rad %s skulle knuffa ut data utanför bladet. Förstora kalkylbladet först.

en: Inserting array expression in %s
sv: Infogning av vektoruttryck i %s

en: Inserting expression in %s
sv: Infogar uttryck i %s

en: Inserting sheet | Inserting %d sheets
sv[0]: Infogar blad
sv[1]: Infogar %d blad

en: Inserting these cells would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first.
sv: Att infoga dessa celler skulle knuffa ut data utanför kalkylbladet. Förstora kalkylbladet först.

en: Inside
sv: Inuti

en: Inside Horizontal
sv: Inuti, vågrätt

en: Inside Vertical
sv: Inuti, lodrätt

en: Insufficient space available for ANOVA table.
sv: Otillräckligt utrymme tillgängligt för ANOVA-tabell.

en: Int
sv: Heltal

en: Integer
sv: Heltal

en: Integer '%s' is out of range, for attribute %s
sv: Heltalet ”%s” är utanför intervallet för attributet %s

en: Interest rate calculations
sv: Räntesatsberäkningar

en: Internal Link
sv: Intern länk

en: Internal type error
sv: Internt typfel

en: Invalid DB range '%s'
sv: Ogiltigt DB-omfång ”%s”

en: Invalid RRGGBB color '%s' for attribute %s
sv: Ogiltigt RRGGBB-färg ”%s” för attributet %s

en: Invalid absolute file specification '%s' encountered.
sv: Ogiltig absolut filspecifikation ”%s” påträffades.

en: Invalid array expression does not specify number of columns.
sv: Otillåtet fältuttryck anger inte antalet kolumner.

en: Invalid array expression does not specify number of rows.
sv: Ogiltigt fältuttryck anger inte antalet rader.

en: Invalid attribute '%s', expected angle, received '%s'
sv: Ogiltigt attribut ”%s”, förväntade vinkel, fick ”%s”

en: Invalid attribute '%s', expected color, received '%s'
sv: Ogiltigt attribut ”%s”, förväntade färg, fick ”%s”

en: Invalid attribute '%s', expected distance, received '%s'
sv: Ogiltigt attribut ”%s”, förväntade avstånd, fick ”%s”

en: Invalid attribute '%s', expected number, received '%s'
sv: Ogiltigt attribut ”%s”, förväntade siffra, fick ”%s”

en: Invalid attribute '%s', expected percentage, received '%s'
sv: Ogiltigt attribut ”%s”, förväntade procent, fick ”%s”

en: Invalid attribute '%s', unknown enum value '%s'
sv: Ogiltigt attribut ”%s”, okänt uppräkningsvärde ”%s”

en: Invalid attribute '%s', unknown unit '%s'
sv: Ogiltigt attribut ”%s”; okänd enhet %s

en: Invalid attribute 'form:value', expected number, received '%s'
sv: Ogiltigt attribut ”form:value”, förväntade siffra, fick ”%s”

en: Invalid bounds type %s
sv: Ogiltig gränstyp %s

en: Invalid cell %s
sv: Ogiltig cell %s

en: Invalid cell position '%s' for attribute %s
sv: Ogiltig cellposition ”%s” för attributet %s

en: Invalid changing cells
sv: Ogiltiga variabla celler

en: Invalid characters for encoding '%c%c'
sv: Ogiltiga tecken för teckenkodningen ”%c%c”

en: Invalid color '%s' for attribute rgb
sv: Ogiltig färg ”%s” för attributet rgb

en: Invalid column name, %s, in bounds
sv: Ogiltigt kolumnnamn, %s, inom gränser

en: Invalid content of ss:data element, expected number, received '%s'
sv: Ogiltigt innehåll i ss:data-element, förväntade tal, var ”%s”

en: Invalid content of ss:data element, received '%s'
sv: Ogiltigt innehåll i ss:data-element, var ”%s”

en: Invalid export option "%s" for format %s
sv: Ogiltigt exportalternativ ”%s” för formatet %s

en: Invalid export option "%s=%s" for image export
sv: Ogiltigt exportalternativ ”%s=%s” för bildexport

en: Invalid expression
sv: Ogiltigt uttryck

en: Invalid filter, missing Area
sv: Ogiltigt filter, saknar Area

en: Invalid format
sv: Ogiltigt format

en: Invalid integer '%s' for attribute %s
sv: Ogiltigt heltal ”%s” för attributet %s

en: Invalid integer '%s', for '%s'
sv: Ogiltigt heltal ”%s” för ”%s”

en: Invalid line in ROWS section
sv: Ogiltig rad i ROWS-avsnitt

en: Invalid marker
sv: Ogiltig markör

en: Invalid metadata '%s'
sv: Ogiltiga metadata ”%s”

en: Invalid number '%s' for attribute %s
sv: Ogiltig siffra ”%s” för attributet %s

en: Invalid number '%s' for node %s
sv: Ogiltigt antal ”%s” för nod %s

en: Invalid number of arguments
sv: Ogiltigt antal argument

en: Invalid range '%s' for attribute %s
sv: Ogiltigt intervall ”%s” för attributet %s

en: Invalid record %d of length %hd
sv: Ogiltig post %d med längd %hd

en: Invalid row name, %s, in columns
sv: Ogiltigt radnamn, %s, i kolumner

en: Invalid row name, %s, in rhs/ranges section
sv: Ogiltigt radnamn, %s, i rhs-/intervallavsnittet

en: Invalid row type %s
sv: Ogiltig radtyp %s

en: Invalid scenario name
sv: Ogiltigt scenarienamn

en: Invalid solver input range
sv: Ogiltigt inmatningsintervall för lösare

en: Invalid solver model type.
sv: Ogiltigt modelltyp för lösare.

en: Invalid solver target
sv: Ogiltigt lösarmål

en: Invalid sst ref '%s'
sv: Ogiltig sst-ref ”%s”

en: Invalid template file: %s
sv: Ogiltig mallfil: %s

en: Invalid unsigned integer '%s' for attribute %s
sv: Ogiltigt teckenlöst heltal ”%s” för attributet %s

en: Invalid value for option %s: "%s"
sv: Ogiltigt värde för alternativet %s: ”%s”

en: Invalid value-type '%s' advertised for 'form:value' attribute in 'form:value-range' element.
sv: Ogiltig värdetyp ”%s” utlyst för ”form:value”-attributet i element ”form:value-range”.

en: Invalid variable range was given
sv: Ogiltigt variabelintervall är givet

en: Invalid zoom %hd %%
sv: Ogiltig zoom %hd %%

en: Inverse Fourier Transform
sv: Omvänd Fouriertransform

en: Irrevocably remove an entire sheet
sv: Ta oåterkalleligen bort ett blad

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
sv: Tillhandahåller stöd för att spara Gnome-ordlistan i .po-filer.

en: Italic
sv: Kursiv

en: Items
sv: Objekt

en: Iteration limit exceeded
sv: Iterationsbegränsningen överskriden

en: Iterations
sv: Iterationer

en: Iterations:
sv: Iterationer:

en: Iteratively recalculate to find a target value
sv: Iterera mot ett målvärde

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
sv: Iterera under bivillkor mot ett målvärde

en: Iyar
sv: Ijar

en: J_ustify
sv: J_ustera

en: Jump to a specified cell
sv: Gå till specificerad cell

en: Jump to specific cells or named range in the current workbook
sv: Hoppa till specifika celler eller namngett område i den aktuella arbetsboken

en: Justify
sv: Justera

en: Justify horizontally
sv: Justera vågrätt

en: K must be a positive integer.
sv: K måste vara ett positivt heltal.

en: Kaplan Meier Estimates
sv: Kaplan-Meier-estimat

en: Kaplan-Meier Estimates
sv: Kaplan-Meier-estimat

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Kth _Largest
sv: K:e _största

en: Kth _Smallest
sv: K:e _minsta

en: LPSolve Linear Program Solver
sv: LPSolve linjärprogrammeringsproblemlösare

en: LPSolve Linear Program Solver Interface
sv: Gränssnitt för LPSolve linjärprogrammeringsproblemlösare

en: LaTeX 2e (*.tex) table fragment
sv: LaTeX 2e (*.tex) tabellfragment

en: LaTeX 2e (*.tex) table fragment of visible rows
sv: LaTeX 2e (*.tex) tabellfragment över synliga rader

en: Label:
sv: Etikett:

en: Labels in _left column
sv: Rubriker i _vänstra kolumnen

en: Labels in _top row
sv: Rubriker i _översta raden

en: Landscape
sv: Liggande

en: Large Circles
sv: Stora cirklar

en: Largest (%d)
sv: Största (%d)

en: Last Used
sv: Senast använda

en: Last round #:
sv: Sista rundan nr:

en: Left
sv: Vänster

en: Left border
sv: Vänsterkant

en: Left click once to follow this link.
    Middle click once to select this cell
sv: Vänsterklicka en gång för att följa denna länk.
    Mittenklicka en gång för att välja denna cell

en: Left margin:
sv: Vänstermarginal:

en: Left to Right
sv: Vänster till höger

en: Left-to-right
sv: Vänster-till-höger

en: Length of Undo Descriptors
sv: Längden på ångrabeskrivningarna

en: Length of the Undo Descriptors
sv: Längden på ångrabeskrivningarna

en: Less Than
sv: Mindre än

en: Less than or Equal
sv: Mindre än eller lika med

en: Levy alpha-Stable
sv: Levy alfa-stabil

en: Light
sv: Lätt

en: Lila list template
sv: Lila listmall

en: Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Test
sv: Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov)-Test

en: Limit
sv: Gräns

en: Line
sv: Linje

en: Line _termination:
sv: _Radslut:

en: Line breaks:
sv: Radbrytningar:

en: Line/Arrow Properties
sv: Linje/Pil-egenskaper

en: Linear and integer program (*.mps) file format
sv: Linjär- och heltalsprogrammeringsfilformat (*.mps)

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
sv: Modul för linjär- och heltalsprogrammering (MPS)

en: Lines to import
sv: Rader att importera

en: Link target
sv: Länkmål

en: Link to:
sv: Länk till:

en: Linked To
sv: Länkad till

en: List
sv: Lista

en: List MIME types which ssindex is able to read
sv: Lista MIME-typer vilka ssindex kan läsa

en: List Properties
sv: Listegenskaper

en: List of Active Plugins.
sv: Lista över aktiva insticksmoduler.

en: List of Extra Autoformat Directories.
sv: Lista över extra autoformat-kataloger.

en: List of Extra Plugin Directories.
sv: Lista över extra insticksmodulkataloger.

en: List of First Letter Exception
sv: Lista över undantag för första tecken

en: List of Known Plugins.
sv: Lista över kända insticksmoduler.

en: List of Plugin File States.
sv: Lista över filtillstånd för insticksmoduler.

en: List of file savers with disabled extension check.
sv: Lista över filsparare med inaktiverad utökningskontroll.

en: List of initial caps exceptions
sv: Lista över undantag för stor bokstav

en: List of recently used functions.
sv: Lista över senast använda funktioner.

en: List the available exporters
sv: Lista tillgängliga exportörer

en: List the available image formats
sv: Lista de tillgängliga bildformaten

en: List the available importers
sv: Lista tillgängliga importörer

en: Loaded %lu function from XLL/DLL/SO %s. | Loaded %lu functions from XLL/DLL/SO %s.
sv[0]: Läste in %lu funktion från XLL/DLL/SO %s.
sv[1]: Läste in %lu funktioner från XLL/DLL/SO %s.

en: Loading %s failed
sv: Misslyckades med inläsning av %s

en: Locale:
sv: Lokal:

en: Localization.
sv: Lokalisering.

en: Locate the %s program
sv: Hitta %s-programmet

en: Location
sv: Plats

en: Lock
sv: Lås

en: Locked
sv: Låst

en: Locking cells or hiding formulæ only affects protected worksheets.
sv: Att låsa celler eller dölja formler påverkar endast skyddade arbetsblad.

en: Logarithmic
sv: Logaritmisk

en: Logic
sv: Logik

en: Logic Functions
sv: Logikfunktioner

en: Logistic
sv: Logistisk

en: Looking for a subject for your thesis? Maybe you would like to write a solver for Gnumeric?
sv: Letar du efter ett ämne för din avhandling? Kanske du vill skriva en lösare för Gnumeric?

en: Lookup
sv: Uppslagning

en: Lookup Functions
sv: Uppslagningsfunktioner

en: Low Single
sv: Låg enkel

en: Lower
sv: Lägre

en: Lower
    Limit
sv: Undre
    gräns

en: Lower Limit (95%)
sv: Undre gräns (95%)

en: Lower the selected sheet in the list of to be exported sheets to be exported later.
sv: Flytta ner det valda bladet i listan över blad att exportera, så det exporteras senare.

en: MS Excel&#8482; (*.xls) requiring encoding specification
sv: MS Excel&#8482; (*.xls) kräver kodningspecifikation

en: M_inimum cutoff:
sv: M_insta slut:

en: M_ultiply
sv: M_ultiplicera

en: Ma_tch whole words only
sv: Endas_t träff på hela ord

en: Ma_ximum cutoff:
sv: Hö_gsta slut:

en: Macintosh before OS X (carriage return)
sv: Macintosh före OS X (vagnretur)

en: Macro%d
sv: Makro%d

en: Magnification
sv: Förstoring

en: Main
sv: Huvud

en: Make _error expression
sv: _Skapa feluttryck

en: Make _string value
sv: Skapa _strängvärde

en: Make a copy of the current sheet
sv: Skapa en kopia av aktuellt blad

en: Make a table of a cell's value as a function of other cells
sv: Skapa en tabell över en cells värde som funktion av andra celler

en: Make any hidden columns in the selection visible
sv: Gör eventuella dolda kolumner i markeringen synliga

en: Make any hidden rows in the selection visible
sv: Gör eventuella dolda rader i markeringen synliga

en: Make one long list of coordinates and values
sv: Skapa en lång lista med koordinater och värden

en: Malformed sheet filter condition
sv: Felaktigt bladfiltervillkor

en: Manage Sheets
sv: Hantera blad

en: Manage Sheets...
sv: Hantera blad…

en: Manage available plugin modules
sv: Hantera tillgängliga insticksmoduler

en: Manage the sheets in this workbook
sv: Hantera bladen i denna arbetsbok

en: Manual
sv: Manuell

en: Many plot types for charting engine.
sv: Många rittyper för diagramsritmotor.

en: Master page style without name encountered!
sv: Bassidstil utan namn påträffades!

en: Master page style without page layout encountered!
sv: Bassidstil utan sidlayout påträffades!

en: Match _whole words only
sv: Endast träff på _hela ord

en: Match only whole words
sv: Endast träff på hela ord

en: Matches
sv: Träffar

en: Math Functions
sv: Matematiska funktioner

en: Mathematical Functions
sv: Matematiska funktioner

en: Mathematics
sv: Matematik

en: Max _Iterations:
sv: Max _iterationer:

en: Max _Time (sec.):
sv: Max_tid (sekunder):

en: Max time:
sv: Maxtid:

en: Maximal Undo Size
sv: Maximal ångrastorlek

en: Maximize
sv: Maximera

en: Maximum Length of Recently Used Functions List
sv: Maximal längd på lista över senast använda funktioner

en: Maximum c_hange:
sv: Maximal _förändring:

en: Maximum it_erations:
sv: Max it_erationer:

en: Maximum time exceeded. Simulation was not completed.
sv: Maximal tid överskriden. Simulering kördes inte klart.

en: Mean
sv: Medelvärde

en: Medium
sv: Medel

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Merge Field
sv: Sammanfoga fält

en: Merge _Range:
sv: Sammanslagnings_intervall:

en: Merge a range of cells
sv: Sammanfoga ett område av celler

en: Merge and Center %s
sv: Sammanfoga och centrera %s

en: Merge listed files (all same format) to make this file
sv: Sammanfoga listade filer (alla från samma format) för att skapa denna fil

en: Merge the selection into 1 cell, and center horizontally.
sv: Sammanfoga markeringen till en cell och centrera vågrätt.

en: Merge with column on _left
sv: Sammanfoga med kolumnen till _vänster

en: Merge with column on _right
sv: Sammanfoga med kolumnen till _höger

en: Merge...
sv: Sammanfoga…

en: Merges columnar data into a sheet creating duplicate sheets for each row
sv: Sammanfogar kolumndata i ett blad och skapar dubbla blad för varje rad

en: Merging %s
sv: Sammanfogning av %s

en: Merging data into %s
sv: Sammanfogning av data i %s

en: Minimize
sv: Minimera

en: Minimum Number of Characters for Autocompletion
sv: Minsta antal tecken för autokomplettering

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Missing characters for character encoding
sv: Tecken saknas för teckenkodning

en: Missing closing 'E'
sv: Saknar avslutande ”E”

en: Missing expression
sv: Uttryck saknas

en: Missing fields in plugin file
sv: Saknar fält i instickmodulfilen

en: Missing file name.
sv: Saknat filnamn.

en: Missing filter type
sv: Saknar filtertyp

en: Missing formula for validation
sv: Saknar formel för validering

en: Missing function category name.
sv: Kategorinamn för funktion saknas.

en: Missing objective row
sv: Saknar målrad

en: Missing page layout identifier
sv: Saknar identifierare för sidlayout

en: Missing part-id for sheet '%s'
sv: Saknar del-id för bladet ”%s”

en: Mode
sv: Läge

en: Model
sv: Modell

en: Modern style with financial formatting
sv: Modern stil med finansiell formatering

en: Modify the conditional formatting of the selected cells
sv: Ändra villkorlig formatering på markerade celler

en: Modify the formatting of the selected cells
sv: Ändra formateringen på markerade celler

en: Modify the view properties
sv: Ändra vyegenskaperna

en: Module "%s" doesn't contain ("register_actual_excel4v" symbol).
sv: Modulen ”%s” innehåller inte (”register_actual_excel4v”-symbolen).

en: Module "%s" doesn't exist.
sv: Modulen ”%s” finns inte.

en: Module file "%s" has invalid format.
sv: Modulfilen ”%s” har ogiltigt format.

en: Module name not given.
sv: Modulfilnamnet är inte angivet.

en: Module%d
sv: Modul%d

en: More than one statement in SQL string
sv: Mer än ett uttryck i en SQL-sträng

en: Move %d Object | Move %d Objects
sv[0]: Flytta %d objekt
sv[1]: Flytta %d objekt

en: Move Object
sv: Flytta objekt

en: Move and resize with cells
sv: Flytta och förstora med cellerna

en: Move selected field up in the sort order
sv: Flytta valt fält uppåt i sorteringsordningen

en: Move the selected field down in the sort order
sv: Flytta det valda fältet nedåt i sorteringsordningen

en: Move the selected sheet to the end of the list of to be exported sheets to be exported last.
sv: Flytta det valda bladet till slutet av listan över blad att exportera, för att det ska exporteras sist.

en: Move the selected sheet to the top of the list of to be exported sheets to be exported first.
sv: Flytta det valda bladet till början av listan över blad att exportera, så det exporteras först.

en: Move with cells
sv: Flytta med celler

en: Moving %s
sv: Flyttar %s

en: Moving Average
sv: Glidande medelvärde

en: Moving Average (%s)
sv: Glidande medelvärde (%s)

en: Moving average...
sv: Glidande medelvärde…

en: Moving sheet object from column %i and row %i
sv: Flyttar bladobjekt från kolumn %i och rad %i

en: Multiple 2-_variable regressions
sv: Multipla 2-_variabelregressioner

en: Multiple dependent (y) variables
sv: Multipla beroende (y)-variabler

en: Multiple errors
sv: Flera fel

en: Multiple expressions are not supported in this context
sv: Flera uttryck stöds inte i detta sammanhang

en: Multiple expressions in the same cell
sv: Flera uttryck i samma cell

en: Multiple values in the same cell
sv: Flera värden i samma cell

en: Multiple version specifications.  Assuming %d
sv: Flera versionsangivelser. Antar %d

en: Multiplicative Holt-Winters exponential smoothing
sv: Multiplikativ Holt-Winters exponentiell utjämning

en: N_umber of Failures
sv: Antal _misslyckanden

en: N_umber of Trials:
sv: An_tal försök:

en: N_umber of samples:
sv: A_ntal urval:

en: Name
sv: Namn

en: Name %s added.
sv: Namnet %s tillagt.

en: Name %s changed.
sv: Namnet %s ändrades.

en: Name %s removed.
sv: Namnet %s togs bort.

en: Name '%s' does not exist
sv: Namnet ”%s” finns inte

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
sv: Namnet ”%s” finns inte på bladet ”%s”

en: Name '%s' does not exist in workbook
sv: Namnet ”%s” finns inte i arbetsboken

en: Name conflict during merge: '%s' appears twice at workbook scope.
sv: Namnkonflikt under sammanfogning: ”%s” framträder två gånger på arbetsbladsomfång.

en: Name of template
sv: Mallens namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Name:
sv: Namn:

en: Negative Binomial
sv: Negativ binomial

en: Neither side
sv: Ingen sida

en: Never
sv: Aldrig

en: New
sv: Ny

en: New Cell Comment (%s)
sv: Ny cellkommentar (%s)

en: New Document Property:
sv: Ny dokumentegenskap:

en: New From Template
sv: Nytt från mall

en: New Name
sv: Nytt namn

en: New Name:
sv: Nytt namn:

en: New Sheet
sv: Nytt blad

en: New Workbook
sv: Ny arbetsbok

en: New _sheet
sv: Nytt _blad

en: New _workbook
sv: Ny _arbetsbok

en: New graph sheet
sv: Nytt diagramblad

en: New view will be opened on specified screen
sv: Den nya vyn öppnas på den bestämda skärmen

en: Next Sim.
sv: Nästa sim.

en: Next _Object
sv: Nästa _objekt

en: No
sv: Nej

en: No Workbook or Book streams found.
sv: Inga arbetsbok- eller bokströmmar hittade.

en: No chart
sv: Inget diagram

en: No constraints
sv: Inga villkor

en: No load_stub method.
sv: Ingen metod load_stub.

en: No loadable worksheet functions found in XLL/DLL/SO file %s.
sv: Inga inläsningsbara kalkylbladsfunktioner hittades i XLL/DLL/SO-filen %s.

en: No matching records were found.
sv: Inga matchande poster hittades.

en: No password supplied
sv: Inget lösenord givet

en: No statistics are selected.
sv: Ingen statistik är vald.

en: No stream named content.xml found.
sv: Ingen ström med namn content.xml kan hittas.

en: No workbook stream found.
sv: Ingen arbetsbok funnen.

en: Non-Linear Program Solver
sv: Lösare för icke-linjärprogrammeringsproblem

en: None
sv: Ingen

en: None          (silently accept invalid input)
sv: Ingen         (acceptera ogiltiga indata utan att klaga)

en: None of the values in the value range may be empty!
sv: Inget av värdena i värdeområdet får vara tomt!

en: Normality Test
sv: Normalitetstest

en: Normality Test (%s)
sv: Normalitetstest (%s)

en: Normality Tests
sv: Normalitetstest

en: North
sv: Nord

en: Not Equal
sv: Inte lika med

en: Not a range or name
sv: Inte ett område eller namn

en: Not a valid function for action: %s
sv: Inte en giltig funktion för åtgärden: %s

en: Not enough data in the supplied range (%s) for all the requests
sv: Inte nog med data i det angivna intervallet (%s) för alla begäran

en: Not normal
sv: Ej normal

en: Not_Between
sv: Ej_mellan

en: Note:
sv: Anteckning:

en: Notebook _Tabs for Sheets
sv: _Flikar för blad

en: Number
sv: Tal

en: Number Format
sv: Talformat

en: Number Theory
sv: Talteori

en: Number of Automatic Clauses
sv: Antal automatiska satser

en: Number of Undo Items
sv: Antal ångraobjekt

en: Number of _random numbers:
sv: Antal _slumpmässiga tal:

en: Number of lines to import
sv: Antal rader att importera

en: Numbers
sv: Tal

en: ODF 1.2 extended conformance (*.ods)
sv: ODF 1.2 utökad konformativ (*.ods)

en: ODF 1.2 strict conformance (*.ods)
sv: ODF 1.2 strikt konformativ (*.ods)

en: OLDFILE NEWFILE
sv: GAMMALFIL NYFIL

en: OLE links are not supported yet.
    Name '%s' will be lost.
sv: OLE-länkar stöds inte än.
    Namn ”%s” kommer förloras.

en: OLE2 support.
sv: OLE2-stöd.

en: O_ptions
sv: A_lternativ

en: Object "%s" is not a dictionary.
sv: Objektet ”%s” är inte en ordbok.

en: Object Toolbar
sv: Objektverktygsfält

en: Object position relative to its current position:
sv: Objektsposition relativ till dess aktuella position:

en: Object toolbar position
sv: Position för objektverktygsfält

en: Object toolbar visible
sv: Objektverktygsfält synligt

en: Objective Value:
sv: Målvärde:

en: Objective function
sv: Målfunktion

en: Offset:
sv: Förskjutning:

en: Old
sv: Gammal

en: Old Name:
sv: Gammalt namn:

en: On left side only
sv: Endast vänstra sidan

en: On right side only
sv: Endast högra sidan

en: On worksheet %s:
sv: I arbetsblad %s:

en: One Factor Analysis of Variance...
sv: Enkelfaktoranalys av varians…

en: One field is not part of the merge zone!
sv: Ett fält är inte del av sammanfogningszonen!

en: One of the original core contributors
sv: En av de ursprungliga medhjälparna

en: Only linear programs are handled.
sv: Endast linjärprogrammering hanteras.

en: Only one column of input data can be parsed at a time
sv: Endast en kolumn med indata kan tolkas åt gången

en: Only print a count of matches per file
sv: Skriv endast ut ett antal matchningar per fil

en: Open %s
sv: Öppna %s

en: Open Document Format as used by OpenOffice, Lotus Symphony, etc.
sv: Open Document Format som används av OpenOffice, Lotus Symphony, etc.

en: Open Spreadsheet File
sv: Öppna kalkylbladsfil

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open a viewer for Gnumeric's documentation
sv: Öppna läsare för Gnumerics dokumentation

en: Open an external file with the specified name
sv: Öppna en extern fil med det givna namnet

en: Open document
sv: Öppna dokument

en: Open in _New Window
sv: Öppna i _nytt fönster

en: Optimal
sv: Optimala

en: Optimal solution created by solver.
sv: Optimal lösning skapad av lösaren.

en: Optionally specify an encoding for imported content
sv: Ange valfritt en kodning för importerat innehåll

en: Optionally specify which exporter to use
sv: Ange valfritt vilken exportör som skall användas

en: Optionally specify which importer to use
sv: Ange valfritt vilken importör som skall användas

en: Options
sv: Alternativ

en: Options pricers
sv: Optionsberäkningar

en: Orange
sv: Brandgult

en: Orange template
sv: Brandgul mall

en: Original data type:
sv: Ursprunglig datatyp:

en: Original plugin engine.
sv: Ursprunglig insticksmotor.

en: Other offset
sv: Annan förskjutning

en: Other value
sv: Annat värde

en: Outline
sv: Ram

en: Outlines _Below
sv: Konturer _nedanför

en: Outlines _Right
sv: Konturer till _höger

en: Output
sv: Utdata

en: Output _range:
sv: _Utdataområde:

en: Output copy highlighting differences
sv: Mata ut kopia med skillnader markerade

en: Output in xml format
sv: Utdata i xml-format

en: Output variable did not yield to a numeric value. Check the output variables in your model (maybe your last round # is too high).
sv: Utdatavariabeln ger inget numeriskt värde. Kontrollera utdatavariablerna i din modell (kanske du har för många rundor).

en: Output variables:
sv: Utdatavariabler:

en: Output via the clipboard
sv: Utdata via urklipp

en: Outside Borders
sv: Kanter omkring

en: Outside bounds
sv: Utanför gränser

en: Overriding function %s from XLL/DLL/SO file %s with function of the same name from XLL/DLL/SO file %s.
sv: Åsidosätt funktionen %s från XLL/DLL/SO-filen %s med funktion som har samma namn från XLL/DLL/SO-filen %s.

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: PAGE
sv: SIDA

en: PAGES
sv: SIDOR

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: PATTERN INFILE...
sv: MÖNSTER INFIL…

en: PDF export
sv: PDF-export

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
sv: PLN: Kalkylbladet är lösenordskrypterat

en: PRODUCT
sv: PRODUKT

en: PRODUCT computes the product of all the values and cells referenced in the argument list.
sv: PRODUCT beräknar produkten av alla värden och celler refererade i argumentslistan.

en: PRODUCT:product of the given values
sv: PRODUCT:produkt för de givna värdena

en: P_aste Special...
sv: K_listra in special…

en: Pa_ssword:
sv: Lö_senord:

en: Packaging
sv: Paketering

en: Page
sv: Sida

en: Page &[PAGE]
sv: Sida &[PAGE]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
sv: Sida &[PAGE] av &[PAGES]

en: Page Footer
sv: Sidfot

en: Page Header
sv: Sidhuvud

en: Page Set_up...
sv: Sid_egenskaper…

en: Page Setup
sv: Sidegenskaper

en: Page Setup For %s
sv: Sidegenskaper för %s

en: Page Setup For All Sheets
sv: Sidegenskaper för alla blad

en: Page:
sv: Sida:

en: Pages
sv: Sidor

en: Paper
sv: Papper

en: Paper from ODF file: %ipt⨉%ipt
sv: Papper från ODF-fil: %ipt⨉%ipt

en: Paper from XLSX file, #%i
sv: Papper från XLSX-fil, #%i

en: Paper from XLSX file: %ipt⨉%ipt
sv: Papper från XLSX-fil: %ipt⨉%ipt

en: Paper orientation
sv: Pappersorientering

en: Paradox Importer
sv: Import från Paradox

en: Paradox database (*.db)
sv: Paradox-databas (*.db)

en: Paradox database or primary index file (*.db, *.px)
sv: Paradox-databas eller primär indexfil (*.db, *.px)

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Parse error while reading Applix file.
sv: Tolkningsfel vid läsning av Applix-fil.

en: Parse error while trying to parse data into sheet
sv: Tolkningsfel vid tolkning av data i kalkylbladet

en: Parse the text in the selection into data
sv: Tolka texten i urvalet som data

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste Copy
sv: Klistra in kopia

en: Paste Defined Names
sv: Klistra in definierade namn

en: Paste Function Name dialog
sv: Klistra in funktionsnamndialog

en: Paste Special
sv: Klistra in special

en: Paste _Link
sv: Klistra in _länk

en: Paste _Special
sv: Klistra in _special

en: Paste cell comments only
sv: Klistra endast in cellkommentarer

en: Paste cell formats (number formats, colors, borders, etc.) only
sv: Klistra endast in cellformat (talformat, färger, kanter o.s.v.)

en: Paste the cell contents only, not the formatting
sv: Klistra endast in cellinnehållen, inte formateringen

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: Paste the value of expressions rather than the expressions themselves
sv: Klistra in värdena för uttryck snarare än uttrycken själva

en: Paste with optional filters and transformations
sv: Klistra in med filter och transformationer

en: Pasting into %s
sv: Klistrar in i %s

en: Path
sv: Sökväg

en: Path
sv: Sökväg

en: Pattern
sv: Mönster

en: Pattern color
sv: Mönsterfärg

en: Pattern is a set of fixed strings
sv: Mönster är en uppsättning fasta strängar

en: Pearson Correlation
sv: Pearson-korrelation

en: Percent of Trace
sv: Procent av spår

en: Percentage
sv: Procent

en: Percentage:
sv: Procent:

en: Percentile Rank
sv: Percentilsrang

en: Perform Log-Rank (Mantel-Haenszel) Test
sv: Utför log-rang (Mantel-Haenszel)-test

en: Perform changes within cell comments
sv: Utför ändringar inom cellkommentarer

en: Perform changes within expressions
sv: Utför ändringar inom uttryck

en: Perform changes within non-string values
sv: Utför ändringar inom värden som inte är strängar

en: Perform changes within string values
sv: Utför ändringar inom strängvärden

en: Perform no more replacements
sv: Utför inga ytterligare ersättningar

en: Perform this replacement
sv: Utför denna ersättning

en: Periodic and random samples
sv: Periodiska och slumpmässiga prover

en: Perl error:
sv: Perl-fel:

en: Perl error: %s
sv: Perl-fel: %s

en: Perl functions
sv: Perl-funktioner

en: Perl plugin loader
sv: Inläsare för Perl-insticksmoduler

en: Permit censorship
sv: Tillåt censur

en: Pick a Font
sv: Välj ett typsnitt

en: Pieces of MS Excel import
sv: Delar av import från MX Excel

en: Pipe (|)
sv: Rör (|)

en: Plan Perfect Format (PLN) import
sv: Import av Plan Perfect-filer (PLN)

en: Please contact us to correct mistakes.
sv: Kontakta oss för att rätta fel.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
sv: Ange en giltig populationsvarians
    för variabel 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
sv: Ange en giltig populationsvarians
    för variabel 2.

en: Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: Please use the Text Export dialog to edit this value.
sv: Använd dialogen textexport för att ändra detta värde.

en: Plugin Details
sv: Detaljer för insticksmodul

en: Plugin List
sv: Lista över insticksmoduler

en: Plugin Manager
sv: Insticksmodulhanterare

en: Plugin dependencies
sv: Beroenden för insticksmodulen

en: Plugin directory:
sv: Insticksmodulkatalog:

en: Plugin name
sv: Namn på insticksmodul

en: Plugin services
sv: Funktioner för insticksmodulen

en: Plugin system, localization.
sv: System för insticksmoduler, lokalisering.

en: Point
sv: Punkt

en: Polygon Properties
sv: Polygonegenskaper

en: Population variances are:
sv: Populationsvarianser är:

en: Portrait
sv: Stående

en: Possible corrupted integer '%s' for '%s'
sv: Möjligt skadat heltal ”%s” för ”%s”

en: Possibly normal
sv: Möjligen normal

en: Prefer CLIPBOARD Over PRIMARY Selection
sv: Föredra CLIPBOARD före PRIMARY-val

en: Prefer CLIPBOARD over PRIMARY selection
sv: Föredrar CLIPBOARD före PRIMARY-val

en: Preferences...
sv: Inställningar…

en: Preferred Display Unit
sv: Önskad visningsenhet

en: Prepare an email
sv: Skapa e-post

en: Prepared
sv: Förberett

en: Preparing
sv: Förbereder

en: Preparing to preview
sv: Förbereder förhandsgranskning

en: Preparing to print
sv: Förbereder utskrift

en: Preparing to save...
sv: Förbereder för att spara…

en: Preserve
sv: Bevara

en: Pressed Button
sv: Nedtryckt knapp

en: Prev. Sim.
sv: Föreg. sim.

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Primary direction:
sv: Huvudriktning:

en: Principal Components Analysis
sv: Principalkomponentanalys

en: Principal Components Analysis (%s)
sv: Principalkomponentanalys (%s)

en: Principal Components Analysis...
sv: Principalkomponentanalys…

en: Principal components analysis has insufficient space.
sv: Principalkomponentanalys har inte nog med utrymme.

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Area
sv: Utskriftsområde

en: Print Area & Breaks
sv: Utskriftsområde och sidbryt

en: Print Pre_view
sv: _Förhandsgranskning

en: Print Selection
sv: Skriv ut markering

en: Print _area:
sv: Utskrifts_område:

en: Print as #N/A
sv: Skriv ut som #N/A

en: Print as dashes
sv: Skriv ut som tankstreck

en: Print as displayed
sv: Skriv ut som visat

en: Print as spaces
sv: Skriv ut som tomrum

en: Print at end
sv: Skriv ut vid slutet

en: Print filenames with matches
sv: Skriv ut filnamnen med matchningar

en: Print filenames without matches
sv: Skriv filnamnen utan matchningar

en: Print in place
sv: Skriv ut på plats

en: Print preview
sv: Förhandsgranskning

en: Print the current file
sv: Skriv ut aktuell fil

en: Print the filename for each match
sv: Skriv ut filnamnet för varje matchning

en: Print the location of each match
sv: Skriv ut platsen för varje träff

en: Print the location type of each match
sv: Skriv ut platstypen för varje matchning

en: Print to File
sv: Skriv ut till fil

en: Printing page %3d
sv: Skriver ut sidan %3d

en: Printing page %3d of %3d page | Printing page %3d of %3d pages
sv[0]: Skriver ut sidan %3d av %3d sida
sv[1]: Skriver ut sidan %3d av %3d sidor

en: Prior moving average
sv: Tidigare glidande medelvärde

en: Probability of observing a t-statistic
    whose absolute value is at least as large
    as the absolute value of the actually
    observed t-statistic, assuming the null
    hypothesis is in fact true.
sv: Sannolikhet av att observera en t-statistika
    vars absoluta värde är minst lika stort
    som absoluta värdet för den aktuella
    observerade t-statistikan, förutsatt att noll-
    hypotesen är sann.

en: Problem Status:
sv: Problemstatus:

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
sv: Bearbetning slutar vid denna rad, alla efterföljande rader kommer att ignoreras.

en: Program Name
sv: Programnamn

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Protection
sv: Skydd

en: Pul_l to Front
sv: Flytta _överst

en: Pull Object Forward
sv: Flytta objektet framåt

en: Pull Object to the Front
sv: Flytta objektet överst

en: Pull _Forward
sv: Flytta _framåt

en: Purple
sv: Purpur

en: Pus_h to Back
sv: Flytta _underst

en: Push Object Backward
sv: Flytta objektet bakåt

en: Push Object to the Back
sv: Flytta objektet underst

en: Push _Backward
sv: Flytta _bakåt

en: Python console
sv: Pythonkonsol

en: Python exception (%s)
sv: Python-undantag (%s)

en: Python exception (%s: %s)
sv: Python-undantag (%s: %s)

en: Python file "%s" has invalid format.
sv: Python-filen ”%s” har ett ogiltigt format.

en: Python functions
sv: Python-funktioner

en: Python list is not an array
sv: Python-listan är inte en vektor

en: Python module name not given.
sv: Python-modulnamn har inte angivits.

en: Python plugin loader
sv: Inläsare för Python-insticksmoduler

en: Qu_oting:
sv: C_iterar:

en: Quality Assurance and sheet copy.
sv: Kvalitetskontroll och bladkopiering.

en: Query for replacement
sv: Fråga efter ersättning

en: Question
sv: Fråga

en: Quit the application
sv: Avsluta programmet

en: Quote _character:
sv: Citat_tecken:

en: Quote unknown names
sv: Citattecken runt okända namn

en: RPM packaging
sv: RPM-paketering

en: R_ight, then down
sv: _Höger, sedan nedåt

en: Ra_nge
sv: O_mråde

en: RadioButton
sv: Radioknapp

en: Radiobutton Properties
sv: Radioknappsegenskaper

en: Raise the selected sheet in the list of to be exported sheets to be exported earlier.
sv: Flytta upp det valda bladet i listan över blad att exportera, så det exporteras tidigare.

en: Random Number Functions
sv: Slumptalsfunktioner

en: Random Number Generation
sv: Slumptalsgenerering

en: Random Numbers
sv: Slumptal

en: Random Numbers (%s)
sv: Slumptal (%s)

en: Range
sv: Område

en: Range:
sv: Område:

en: Rank
sv: Rang

en: Rank and Percentile
sv: Rang och percentil

en: Ranks
sv: Ranger

en: Ranks & Percentiles
sv: Ranger och percentiler

en: Ranks (%s)
sv: Ranger (%s)

en: Ranks And _Percentiles...
sv: Ranger och _percentiler…

en: Ranks, placements and percentiles
sv: Ranger, placeringar och percentiler

en: Raw
sv: Rad

en: Rayleigh Tail
sv: Rayleighsvans

en: Re_gular expression
sv: Re_guljärt uttryck

en: Re_name...
sv: Byt _namn…

en: Re_place
sv: Ers_ätt

en: Reading comments...
sv: Läser kommentarer…

en: Reading core properties...
sv: Läser huvudegenskaper…

en: Reading custom properties...
sv: Läser anpassade egenskaper…

en: Reading extended properties...
sv: Läser utökade egenskaper…

en: Reading file...
sv: Läser fil…

en: Reading shared strings...
sv: Läser delade strängar…

en: Reading sheet '%s'...
sv: Läser blad ”%s”…

en: Reading styles...
sv: Läser stilar…

en: Reading theme...
sv: Läser tema…

en: Reading workbook...
sv: Läser arbetsbok…

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
sv: Läser LP-programmeringsproblem lagrade i MPS-formatet (*.mps)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
sv: Läser och skriver information sparad i formatet "Data Interchange Format" (*.dif)

en: Ready
sv: Redo

en: Recalculate
sv: Räkna om

en: Recalculate all cells
sv: Räkna om alla celler

en: Recalculate all cells before writing the result
sv: Räkna om alla celler innan resultat skrivs

en: Recalculate the spreadsheet
sv: Räkna om kalkylbladet

en: Recalculation:
sv: Räkna om:

en: Recently Used
sv: Nyligen använd

en: Recently Used Documents
sv: Tidigare använda dokument

en: Reconfigure Graph
sv: Konfigurera om graf

en: Reconfigure Object
sv: Konfigurera om objekt

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo the undone action
sv: Gör om ångraåtgärden

en: Reduced
    Cost
sv: Reducerad
    kostnad

en: Refreshing DataSlicer in %s
sv: Uppdaterar datautsnitt i %s

en: Regenerate a data slicer from the source data
sv: Återgenerera ett datautsnitt från källdata

en: Regression Analysis
sv: Regressionsanalys

en: Released Button
sv: Släppt knapp

en: Remaining Error:
sv: Återstående fel:

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove %d Link | Remove %d Links
sv[0]: Ta bort %d länk
sv[1]: Ta bort %d länkar

en: Remove Autofilter from %s
sv: Ta bort autofilter från %s

en: Remove Column Page Break
sv: Ta bort kolumnsidbrytning

en: Remove Hyperlink
sv: Ta bort hyperlänk

en: Remove Name %s
sv: Ta bort namnet %s

en: Remove Row Page Break
sv: Ta bort radsidbrytning

en: Remove _Auto Filter
sv: Ta bort _autofilter

en: Remove _Data Slicer
sv: Ta bort _datautsnitt

en: Remove a Data Slicer
sv: Ta bort ett datautsnitt

en: Remove a filter
sv: Ta bort ett filter

en: Remove all manual pagebreaks from this sheet
sv: Ta bort alla manuella sidbrytningar från detta blad

en: Remove an outline group
sv: Ta bort en konturgrupp

en: Remove borders
sv: Ta bort kanter

en: Remove condition from conditional formatting
sv: Ta bort villkor från villkorsformatering

en: Remove format
sv: Ta bort format

en: Remove the page break above the current row
sv: Ta bort sidbrytningen ovan aktuell rad

en: Remove the page break to the left of the current column
sv: Ta bort sidbrytningen till vänster av nuvarande kolumn

en: Remove the selected field from the sort specification
sv: Ta bort det valda fältet från sorteringsspecifikationen

en: Removed
sv: Borttagen

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename Sheet
sv: Byt namn på blad

en: Rename the current sheet
sv: Byt namn på aktuellt blad

en: Renaming sheet | Renaming %d sheets
sv[0]: Byter namn på blad
sv[1]: Byter namn på %d blad

en: Reorganizing Sheets
sv: Ändring av ordning av blad

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Repeat Export
sv: Upprepa export

en: Repeat Export to %s
sv: Upprepa export till %s

en: Repeat the last data export
sv: Upprepa senaste datexport

en: Repeat the previous action
sv: Upprepa kommandot

en: Replacing
sv: Ersätter

en: Report
sv: Rapport

en: Report Created:
sv: Rapport skapad:

en: Report a _Problem
sv: Rapportera ett _problem

en: Report problem
sv: Rapportera problem

en: Report problems at
sv: Rapportera problem på

en: Reports
sv: Rapporter

en: Requires more than 1 row
sv: Kräver mer än en rad

en: Resize %d Object | Resize %d Objects
sv[0]: Ändra storlek på %d objekt
sv[1]: Ändra storlek på %d objekt

en: Resize Object
sv: Ändra storlek på objekt

en: Resize Sheet
sv: Ändra storlek på bladet

en: Resize to given ROWSxCOLS
sv: Ändra storlek till givna RADERxKOLUMNER

en: Resize...
sv: Ändra storlek…

en: Resizing of sheet %s failed
sv: Storleksändring på blad %s misslyckades

en: Resizing sheet
sv: Byter storlek på blad

en: Resizing to %dx%d
sv: Ändrar storlek till %dx%d

en: Response Variable
sv: Svarsvariabel

en: Result
sv: Resultat

en: Result Cells:
sv: Resultatceller:

en: Result cell
sv: Resultatcell

en: Results
sv: Resultat

en: Results entry did not contain valid cell names.
sv: Resultatinmatningen innehöll inte korrekta cellnamn.

en: Resume editing
sv: Fortsätt redigera

en: Retain output range _formatting
sv: Behåll _formatering av utdataområde

en: Retain output range co_mments
sv: Behåll ko_mmentarer i utdataområde

en: Reverse Diagonal
sv: Omvänd diagonal

en: Reverse Diagonal Stripe
sv: Omvända diagonala ränder

en: Reverse diagonal border
sv: Omvänd diagonal kant

en: Reverse landscape
sv: Omvänt liggande

en: Reverse portrait
sv: Omvänt stående

en: Right
sv: Höger

en: Right border
sv: Högerkant

en: Right margin:
sv: Högermarginal:

en: Right to Left
sv: Höger till vänster

en: Right-to-left
sv: Höger-till-vänster

en: Risk Simulation
sv: Risksimulation

en: Row
sv: Rad

en: Row %d
sv: Rad %d

en: Row %d changed.
sv: Rad %d ändrades.

en: Row %i
sv: Rad %i

en: Row %s
sv: Rad %s

en: Row Height
sv: Radhöjd

en: Row and co_lumn headings
sv: _Rad- och kolumnrubriker

en: Row height in points:
sv: Radhöjd i punkter:

en: Row heights
sv: Radhöjder

en: Row major
sv: Radordning

en: Row/Column
sv: Rad/Kolumn

en: Rows per _sample:
sv: _Rader per stickprov:

en: Rows:
sv: Rader:

en: Run on
sv: Kör på

en: Run the solver
sv: Kör lösaren

en: Running
sv: Kör

en: Running solver
sv: Körande lösare

en: Runtime
sv: Körtid

en: SHEET_IN_CORRUPTED_FILE
sv: BLAD_I_SKADAD_FIL

en: STDEV
sv: STDAV

en: STDEVP
sv: STDAVP

en: SUM computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.
sv: SUM beräknar summan av alla värden och celler refererade i argumentlistan.

en: SUM:sum of the given values
sv: SUM:summa för de givna värdena

en: SUMMARY
sv: SAMMANFATTNING

en: SUMMARY OF SIMULATION ROUND #
sv: SAMMANFATTNING AV SIMULATIONSRUNDA #

en: S_earch...
sv: S_ök…

en: S_ee two separators as one
sv: B_etrakta två avskiljare som en

en: S_heet
sv: _Blad

en: S_tep value:
sv: S_tegvärde:

en: S_ummary Statistics
sv: S_tatistiksammanfattning

en: Sample
sv: Urval

en: Sample DataSource
sv: Datakälla för urval

en: Sample Perl plugin providing some (useless) functions.
sv: Exempelinsticksmodul för Perl som tillhandahåller en del (onödiga) funktioner.

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
sv: Exempelinsticksmodul för Python som tillhandahåller en del (onödiga) funktioner.

en: Sampling
sv: Urval

en: Sampling (%s)
sv: Urval (%s)

en: Sampling method:
sv: Urvalsmetod:

en: Save
sv: Spara

en: Save as
sv: Spara som

en: Save as default formatting
sv: Spara som standardformatering

en: Save as default settings
sv: Spara som standardinställningar

en: Save changes to workbook '%s' before closing?
sv: Spara ändringar i arbetsbok "%s" innan stängning?

en: Save changes to workbook before closing?
sv: Spara ändringar i arbetsbok innan stängning?

en: Save document
sv: Spara dokument

en: Save selected documents and then quit
sv: Spara markerade dokument och avsluta sedan

en: Save settings as _default
sv: Spara som _standardinställningar

en: Save the current settings as default settings
sv: Spara aktuella inställningar som standardinställningar

en: Save the current workbook
sv: Spara aktuell arbetsbok

en: Save the current workbook as
sv: Spara aktuell arbetsbok som

en: Save the current workbook with a different name
sv: Spara den aktuella arbetsboken under ett annat namn

en: Save?
sv: Spara?

en: Saving file...
sv: Sparar fil…

en: Scalar
sv: Skalär

en: Scalar, Blank, or Error
sv: Skalär, tom eller fel

en: Scale
sv: Skala

en: Scale to fit _horizontally on
sv: Skala för att passa _horisontellt på

en: Scale to fit _vertically on
sv: Skala för att passa _vertikalt på

en: Sce_narios
sv: Sce_narier

en: Scenario Manager
sv: Scenariehanterare

en: Scenario Show
sv: Scenarievisning

en: Scenario Summary
sv: Scenariesummering

en: Scenario name already used
sv: Scenarienamn är redan upptaget

en: Scenario name:
sv: Scenarienamn:

en: Scenarios
sv: Scenarier

en: Scientific
sv: Vetenskaplig

en: Scope
sv: Omfattning

en: Screen
sv: Skärm

en: Screen %d
sv: Skärm %d

en: Screen %d [This screen]
sv: Skärm %d [den här skärmen]

en: Screen resolution in the horizontal direction.
sv: Skärmens upplösning i horisontellt led.

en: Screen resolution in the vertical direction.
sv: Skärmens upplösning i vertikalt led.

en: Script
sv: Index- eller exponentläge

en: Scripting
sv: Skriptspråk

en: Scrollbar
sv: Rullningslist

en: Scrollbar Properties
sv: Egenskaper för rullningslista

en: Search
sv: Sök

en: Search & Replace
sv: Sök och ersätt

en: Search &amp; Replace Changes Comments
sv: Sök och ersätt ändrar kommentarer

en: Search &amp; Replace Changes Expressions
sv: Sök och ersätt ändrar uttryck

en: Search &amp; Replace Changes Other Values
sv: Sök och ersätt ändrar andra värden

en: Search &amp; Replace Changes Strings
sv: Sök och ersätt ändrar strängar

en: Search &amp; Replace Column Major
sv: Sök och ersätt i kolumnordning

en: Search &amp; Replace Error Behavior
sv: Sök och ersätt felbeteende

en: Search &amp; Replace Ignores Case
sv: Sök och ersätt ignorerar skiftläge

en: Search &amp; Replace Keeps Strings as Strings
sv: Sök och ersätt behåller strängar som strängar

en: Search &amp; Replace Poses Query
sv: Sök och ersätt frågar

en: Search &amp; Replace Preserves Case
sv: Sök och ersätt bevarar skiftläge

en: Search &amp; Replace Scope
sv: Sök och ersätt omfång

en: Search &amp; Replace Search Type
sv: Söktyp för Sök och ersätt

en: Search &amp; Replace Whole Words Only
sv: Sök och ersätt ersätter endast hela ord

en: Search &amp; Replace changes cells containing expressions as default
sv: Sök och ersätt ändrar som standard celler innehållandes uttryck

en: Search &amp; Replace changes cells containing other values as default
sv: Sök och ersätt ändrar som standard celler innehållandes andra värden

en: Search &amp; Replace changes cells containing strings as default
sv: Sök och ersätt ändrar som standard celler som innehåller strängar

en: Search &amp; Replace changes comments as default
sv: Sök och ersätt ändrar kommentarer som standard

en: Search &amp; Replace ignores case as default
sv: Sök och ersätt ignorerar skiftläge som standard

en: Search &amp; Replace keeps strings as strings even if they look like numbers as default
sv: Sök och ersätt behåller strängar som strängar även om det ser ut som tal

en: Search &amp; Replace poses query before each change as default
sv: Sök och ersätt ställer som standard en fråga före varje ändring

en: Search &amp; Replace preserves case as default
sv: Sök och ersätt bevarar skiftläge som standard

en: Search &amp; Replace proceeds in column major order as default
sv: Sök och ersätt går som standard i kolumnordning i det aktuella bladet

en: Search &amp; Replace replaces whole words only as default
sv: Sök och ersätt ersätter som standard endast hela ord

en: Search _& Replace...
sv: Sök _och ersätt…

en: Search and Replace
sv: Sök och ersätt

en: Search and Replace Query
sv: Sök och ersätt-fråga

en: Search and replace in all cells in the workbook
sv: Sök och ersätt i alla celler i arbetsboken

en: Search and replace in current sheet only
sv: Sök och ersätt endast i det aktuella bladet

en: Search and replace in specified range only
sv: Sök och ersätt endast inom det angivna intervallet

en: Search cells containing
sv: Sök celler som innehåller

en: Search column by column
sv: Sök kolumn efter kolumn

en: Search for cells that do not match
sv: Söker efter celler som inte matchar

en: Search for something
sv: Sök efter någonting

en: Search for something and replace it with something else
sv: Sök efter någonting och ersätt det med någonting annat

en: Search in all cells in the workbook
sv: Sök i alla celler i arbetsboken

en: Search in current sheet only
sv: Sök endast i det aktuella bladet

en: Search in specified range only
sv: Sök endast inom det angivna intervallet

en: Search line by line
sv: Sök rad efter rad

en: Search only via the string table, display a count of the references.
sv: Sök endast via strängtabellen, visa referensernas antal.

en: Search results of expressions too
sv: Sök också i resultaten av uttryck

en: Search searches in results
sv: Sök söker i resultat

en: Search searches in results as default
sv: Sök söker som standard i resultat

en: Search text is
sv: Söktext är

en: Searching for regular expressions and numbers are mutually exclusive.
sv: Sökning efter reguljära uttryck och siffror är ömsesidigt uteslutande.

en: Seasonal damping factor (δ):
sv: Säsongsdämpningsfaktor (δ):

en: Seasonal period:
sv: Säsongsperiod:

en: Second Sheet
sv: Andra bladet

en: See also:
sv: Se även:

en: See if anyone is available to answer questions
sv: Se om någon är tillgänglig för att svara på frågor

en: See two successive separators as one.
sv: Betrakta två efterföljande avskiljare som en.

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
sv: Betrakta två efterföljande textindikatorer som en som inte avslutar cellen.

en: Select
sv: Markera

en: Select (sorted)
sv: Markera (sorterad)

en: Select Directory
sv: Välj katalog

en: Select N_one
sv: Markera _inget

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select a function to insert:
sv: Välj en funktion att sätta in:

en: Select all cells in the spreadsheet
sv: Markera alla celler i kalkylbladet

en: Select all documents for saving
sv: Välj alla dokument för sparning

en: Select all non-empty sheets for export.
sv: Välja alla blad som inte är tomma för export.

en: Select all the cells are used by the current edit cell
sv: Markera alla celler som används av den aktuella cellen som redigeras

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
sv: Markera alla celler som beror på den aktuella cellen som redigeras

en: Select an array of cells
sv: Markera ett fält av celler

en: Select an entire column
sv: Markera en hel kolumn

en: Select an entire row
sv: Markera en hel rad

en: Select the next sheet object
sv: Markera nästa bladobjekt

en: Select the print area
sv: Välj utskriftsområdet

en: Selected exporter (%s) can only export one sheet at a time.
sv: Vald exportör (%s) kan bara exportera ett blad åt gången.

en: Selected exporter (%s) does not have the ability to export a subset of sheets.
sv: Vald exportör (%s) har inte förmågan att exportera en delmängd av blad.

en: Selected exporter (%s) does not have the ability to split a workbook into sheets.
sv: Vald exportör (%s) har inte förmågan att dela upp en arbetsbok i blad.

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
sv: Det valda filformatet stöder inte sparning av flera blad i samma fil.
    Om du vill spara alla blad bör du spara dem i separata filer eller välja
    ett annat filformat.
    Vill du spara endast det aktuella bladet?

en: Semi Circles
sv: Halvcirklar

en: Semibold
sv: Semifet

en: Semicolo_n (;)
sv: Semikolo_n (;)

en: Semicolon (;)
sv: Semikolon (;)

en: Sen_d To...
sv: _Skicka till…

en: Send output to file
sv: Skicka utdata till fil

en: Send the current file via email
sv: Skicka den aktuella filen med e-post

en: Sensitivity
sv: Känslighet

en: Separators
sv: Avskiljare

en: Series
sv: Serier

en: Series as:
sv: Serie som:

en: Series in:
sv: Serie i:

en: Set Background Color
sv: Ställ in bakgrundsfärg

en: Set Borders
sv: Ställ in kanter

en: Set Column Page Break
sv: Ange kolumnsidbrytning

en: Set Foreground Color
sv: Ställ in förgrundsfärg

en: Set Frame Label
sv: Ange rametikett

en: Set Horizontal Alignment
sv: Ställ in vågrät justering

en: Set Object Anchor Mode
sv: Ange ankarläge för objekt

en: Set Object Name
sv: Ange objektnamn

en: Set Object Print Property
sv: Ange utskriftsegenskap för objekt

en: Set Object Properties
sv: Ange objektegenskaper

en: Set Print Area
sv: Ange utskriftsområdet

en: Set Print Area to %s
sv: Sätt utskriftsområdet till %s

en: Set Row Page Break
sv: Ange radsidbrytning

en: Set Text
sv: Ställ in text

en: Set Vertical Alignment
sv: Ställ in lodrät justering

en: Set column width of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
sv: Ställ in kolumnbredden av markeringen på <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Set column widths of the destination to those of the source
sv: Ställ in kolumnbredderna för målet till de för källan

en: Set conditional formatting
sv: Sätt villkorlig formatering

en: Set row height of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
sv: Ställ in radhöjd av markeringen på <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Set row heights of the destination to those of the source
sv: Ställ in radhöjderna för målet till de för källan

en: Set standard/default column width
sv: Ställ in standardbredden för kolumner

en: Set standard/default row height
sv: Ställ in standardhöjd för rader

en: Set the format of the selected cells to include a thousands separator
sv: Ändra formateringen på markerade celler till att använda tusentalsseparator

en: Set the root library directory
sv: Ställ in rotbibliotekskatalogen

en: Setting Font %s
sv: Sätter typsnittet till %s

en: Setting Font Style of %s
sv: Sättande typsnittsstilen för %s

en: Setting comment of %s
sv: Sättande av kommentar till %s

en: Setting default height of rows to %.2fpts
sv: Inställning av standardhöjd på rader till %.2f punkter

en: Setting default width of columns to %.2fpts
sv: Inställning av standardbredd på kolumner till %.2f punkter

en: Setting height of row %s to %d pixel | Setting height of row %s to %d pixels
sv[0]: Ställer in höjd på rad %s till %d bildpunkt
sv[1]: Ställer in höjd på rad %s till %d bildpunkter

en: Setting height of row %s to default
sv: Ställer in höjd på rad %s till standardhöjd

en: Setting height of rows %s to %d pixel | Setting height of rows %s to %d pixels
sv[0]: Ställer in höjd på rader %s till %d bildpunkt
sv[1]: Ställer in höjd på rader %s till %d bildpunkter

en: Setting height of rows %s to default
sv: Ställer in höjd på rader %s till standardhöjden

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to perform a case-sensitive sort and determine the initial state of the case-sensitive checkbox in the sort dialog.
sv: Sätts detta val kommer sorteringsknapparna på verktygsfältet att sortera med hänsyn till gemener/VERSALER och avgör också standardinställningen för kryssrutan för gemener/VERSALER i sorteringsdialogen.

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to preserve the cell formats while sorting and determines the initial state of the preserve-formats checkbox in the sort dialog.
sv: Sätts detta val kommer sorteringsknapparna på verktygsfältet att behålla cellformaten under sorteringen och avgör också standardinställningen för kryssrutan för behåll-cellformat i sorteringsdialogen.

en: Setting width of column %s to %d pixel | Setting width of column %s to %d pixels
sv[0]: Ställer in bredden på kolumn %s till %d bildpunkt
sv[1]: Ställer in bredden på kolumn %s till %d bildpunkter

en: Setting width of column %s to default
sv: Ställer in bredden på kolumn %s till standardbredd

en: Setting width of columns %s to %d pixel | Setting width of columns %s to %d pixels
sv[0]: Ställer in bredd på kolumner %s till %d bildpunkt
sv[1]: Ställer in bredd på kolumner %s till %d bildpunkter

en: Setting width of columns %s to default
sv: Ställer in bredd på kolumner %s till standardbredden

en: Setup the page settings for your current printer
sv: Ställ in sidinställningarna för din aktuella skrivare

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also holds some simple bitwise operations.
sv: Flera grundläggande verktyg för primtal, pi, phi och sigma. De innehåller även en del enkla bitoperationer.

en: Sh_uffle...
sv: Bl_anda…

en: Shadow
    Price
sv: Skuggpris

en: Shapiro-Francia Test
sv: Shapiro-Francia-test

en: Shebat
sv: Schebat

en: Sheet
sv: Blad

en: Sheet %s added.
sv: Lade till blad %s.

en: Sheet %s removed.
sv: Blad %s är borttaget.

en: Sheet attribute %s changed.
sv: Bladattributet %s ändrades.

en: Sheet name is required
sv: Bladnamn krävs

en: Sheet names must be non-empty.
sv: Bladnamnen får inte vara tomma.

en: Sheet objects with this property do not print with the remainder of the sheet.
sv: Kalkylbladsobjekt med denna egenskap skriver inte ut återstoden av bladet.

en: Sheet order changed.
sv: Bladordningen ändrad.

en: Sheet%d
sv: Blad%d

en: SheetObject improvement
sv: SheetObject-förbättringar

en: Sheets
sv: Blad

en: Shift Dow_n and Move
sv: Skifta celler ne_dåt och flytta

en: Shift Righ_t and Move
sv: Skifta celler åt h_öger och flytta

en: Shift _Down and Copy
sv: Skifta celler _nedåt och kopiera

en: Shift _Right and Copy
sv: Skifta celler åt _höger och kopiera

en: Shift cells _down
sv: Flytta celler _nedåt

en: Shift cells _left
sv: Flytta celler åt _vänster

en: Shift cells _up
sv: Flytta celler _uppåt

en: Shift column %s
sv: Skifta kolumn %s

en: Shift columns %s
sv: Skifta kolumner %s

en: Shift row %s
sv: Skifta rad %s

en: Shift rows %s
sv: Skifta rader %s

en: Show
sv: Visa

en: Show Detail
sv: Visa detaljer

en: Show Function Argument Tooltips
sv: Visa inforuta för funktionsargument

en: Show Function Name Tooltips
sv: Visa inforutor för funktionsnamn

en: Show Gnumeric Options
sv: Visa alternativ för Gnumeric

en: Show Print Area
sv: Visa utskriftsområde

en: Show Sheet Name in Undo List
sv: Visa bladnamn i ångralistan

en: Show _Extension Markers
sv: Visa _utökningsmarkörer

en: Show _Formula Cell Markers
sv: Visa _formelcellmarkörer

en: Show all rows hidden by an advanced filter
sv: Visa alla rader dolda av ett avancerat filter

en: Show column outline %d
sv: Visa kolumnutdrag %d

en: Show graph
sv: Visa diagram

en: Show median survival times
sv: Visa median för överlevnadstider

en: Show next match
sv: Visa nästa träff

en: Show previous match
sv: Visa föregående träff

en: Show row outline %d
sv: Visa radutdrag %d

en: Show rows where:
sv: Visa rader där:

en: Show size
sv: Visa storlek

en: Show standard errors
sv: Visa standardfel

en: Show style
sv: Visa stil

en: Show the bottom %3d%% of all items | Show the bottom %3d%% of all items
sv[0]: Visa nedersta %3d%% av alla objekt
sv[1]: Visa nedersta %3d%% av alla objekt

en: Show the items in the bottom %3d%% of the data range | Show the items in the bottom %3d%% of the data range
sv[0]: Visa objekten i nedersta %3d%% av dataintervallet
sv[1]: Visa objekten i nedersta %3d%% av dataintervallet

en: Show the items in the top %3d%% of the data range | Show the items in the top %3d%% of the data range
sv[0]: Visa objekten i översta %3d%% av dataintervallet
sv[1]: Visa objekten i översta %3d%% av dataintervallet

en: Show the largest item | Show the %3d largest items
sv[0]: Visa det största objektet
sv[1]: Visa de %3d största objekten

en: Show the smallest item | Show the %3d smallest items
sv[0]: Visa det minsta objektet
sv[1]: Visa de %3d minsta objekten

en: Show the top %3d%% of all items | Show the top %3d%% of all items
sv[0]: Visa översta %3d%% av alla objekt
sv[1]: Visa översta %3d%% av alla objekt

en: Show this dialog next time.
sv: Visa denna dialog nästa gång.

en: Show/Hide toolbar %s
sv: Dölj/visa verktygsfält %s

en: Shrin_k to fit
sv: _Krymp tills det passar

en: Shrink-to-fit
sv: Krymp-tills-det-passar

en: Shuffle Data
sv: Blanda data

en: Shuffle Method:
sv: Blandningsmetod:

en: Shuffle cells, rows or columns
sv: Blanda celler, rader eller kolumner

en: Shuffled
sv: Blandade

en: Si_mulation...
sv: Si_mulation…

en: Sign Test
sv: Teckentest

en: Sign Test (%s)
sv: Teckentest (%s)

en: Simpl_e
sv: En_kel

en: Simple
sv: Enkel

en: Simple exponential smoothing (Hunter, 1986)
sv: Enkel exponentiell utjämning (Hunter, 1986)

en: Simple exponential smoothing (Roberts, 1959)
sv: Enkel exponentiell utjämning (Roberts, 1959)

en: Simple financial template
sv: Enkel finansiell mall

en: Simple moving average
sv: Enkelt glidande medelvärde

en: Simplex algorithm for Solver (LP Solve).
sv: Simplex-algoritm för lösaren (LP-lösare).

en: Simulation Report
sv: Simulationsrapport

en: Simulations
sv: Simuleringar

en: Since there is insufficient space
    for the third column of output,
    this value is not calculated.
sv: Eftersom det är dåligt med utrymme
    för tredje kolumnen av utmatning,
    så är värdet inte beräknat.

en: Single
sv: Enkel

en: Single Factor ANOVA
sv: Enkelfaktors-ANOVA

en: Single Factor ANOVA (%s)
sv: Enkelfaktors-ANOVA (%s)

en: Single Low Underline
sv: Enkel låg understrykning

en: Single low
sv: Enkel låg

en: Size
sv: Storlek

en: Size & Position
sv: Storlek och position

en: Size _& Position
sv: Storlek _och position

en: Size of sample:
sv: Storlek på urval:

en: Skewness
sv: Skevhet

en: Skip _Blanks
sv: Hoppa över _tomma

en: Skip cells that would result in errors
sv: Hoppa över celler som skulle resultera i fel

en: Skipping invalid pivot field group for field '%s' because : %s
sv: Hoppar över ogiltig pivotfältsgrupp för fältet ”%s” eftersom : %s

en: Slack
sv: Spelrum

en: Slash (/)
sv: Snedstreck (/)

en: Slider
sv: Rullningslist

en: Slider Properties
sv: Egenskaper för skjutreglage

en: Small Circles
sv: Små cirklar

en: Smallest (%d)
sv: Minsta (%d)

en: Snap object to grid
sv: Fäst objekt vid rutnät

en: Solid
sv: Helfylld

en: Solution:
sv: Lösning:

en: Solve
sv: Lös

en: Solver
sv: Lösare

en: Solver Algorithm %s
sv: Algoritmtyp %s för lösare

en: Solver Interface to GLPK
sv: Lösningsgränssnitt till GLPK

en: Solver Interface to LPSolve
sv: Lösningsgränssnitt till LPSolve

en: Solver Status:
sv: Lösarstatus:

en: Solver constraint #%d is invalid
sv: Lösningsvillkoret #%d är ogiltigt

en: Solver ran, but failed
sv: Lösaren kördes men misslyckades

en: Solver reached time or iteration limit
sv: Lösaren nådde tids- eller iterationsgräns

en: Solver, lots of worksheet functions, and general trailblazer
sv: Lösare, massor av kalkylfunktioner och allmän föregångare

en: Solver: %s
sv: Lösare: %s

en: Some Documents have not Been Saved
sv: En del dokument har inte sparats

en: Some content will be lost when saving.  This format only supports %u column, and this workbook has %d | Some content will be lost when saving.  This format only supports %u columns, and this workbook has %d
sv[0]: Visst innehåll kommer förloras vid sparande. Detta format stöder endast %u kolumn och den här arbetsboken har %d
sv[1]: Visst innehåll kommer förloras vid sparande. Detta format stöder endast %u kolumner och den här arbetsboken har %d

en: Some content will be lost when saving.  This format only supports %u row, and this workbook has %d | Some content will be lost when saving.  This format only supports %u rows, and this workbook has %d
sv[0]: Visst innehåll kommer förloras vid sparande. Detta format stöder endast %u rad och den här arbetsboken har %d
sv[1]: Visst innehåll kommer förloras vid sparande. Detta format stöder endast %u rader och den här arbetsboken har %d

en: Some data did not fit on the sheet and was dropped.
sv: En del data passar inte på bladet och har kastats.

en: Some dialogs contain only a single entry field that allows range selections in the workbook. Setting this variable to TRUE directs selections to this entry even if the entry does not have keyboard focus.
sv: En del dialoger innehåller bara ett indatafält som tillåter områdesurval i arbetsboken. Med variabeln satt till TRUE skickas urval till det här fältet även om fältet inte har fokus.

en: Some file formats can contain only a single sheet. This variable determines whether the user will be warned if only a single sheet of a multi-sheet workbook is being saved.
sv: Vissa filformat kan endast innehålla ett blad. Den här variabeln avgör om användaren blir varnad om endast ett blad i en arbetsbok med flera blad kommer att sparas.

en: Some financial functions
sv: En del finansiella funktioner

en: Some name
sv: Något namn

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort (_Ascending)
sv: Sortera (_stigande)

en: Sort (_Descending)
sv: Sortera (_fallande)

en: Sort Ascending
sv: Sortera stigande

en: Sort Descending
sv: Sortera fallande

en: Sort columns by the specified rows
sv: Sortera kolumner efter de angivna raderna

en: Sort is Case-Sensitive
sv: Sortering gör skillnad på gemener/VERSALER

en: Sort range has a _header
sv: Sorteringsområdet har ett _huvud

en: Sort rows by the specified columns
sv: Sortera rader efter de angivna kolumnerna

en: Sort the selected region
sv: Sortera det markerade området

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
sv: Sortera det markerade området i stigande ordning, utgående från den först markerade kolumnen

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
sv: Sortera det markerade området i fallande ordning, utgående från den först markerade kolumnen

en: Sort...
sv: Sortera…

en: Sorting
sv: Sortering

en: Sorting %s
sv: Sorterar %s

en: Sorting Preserves Formats
sv: Sortering bevarar format

en: Sorting _preserves formats
sv: Sortering _bevarar format

en: Sorting is Case-Sensitive
sv: Sortering gör skillnad på gemener/VERSALER

en: Source
sv: Källområde

en: Source Format
sv: Källformat

en: Source Locale:
sv: Källområde:

en: Source region %s overlaps with the destination region
sv: Källområdet %s överlappar målregionen

en: South
sv: Syd

en: Space
sv: Blanksteg

en: Special functions
sv: Särskilda funktioner

en: Specification %s does not define a region
sv: Specifikation %s definierar inte en region

en: Specified screen:
sv: Bestämd skärm:

en: Specify the size and location of the initial window
sv: Ange storleken på och platsen för det första fönstret

en: Spencer's 15-point moving average
sv: Spencers 15-punkts glidande medelvärde

en: SpinButton
sv: Stegningsruta

en: Spinbutton Properties
sv: Egenskaper för stegningsruta

en: Split merged ranges of cells
sv: Dela sammanslagna cellområden

en: Split the page above this row
sv: Dela sidan ovan denna rad

en: Split the page to the left of this column
sv: Dela sidan till vänster om denna kolumn

en: Spreadsheet
sv: Kalkylprogram

en: Spreadsheet;
sv: Kalkylblad;Kalkylprogram;

en: Spreadsheets
sv: Kalkylblad

en: St_op value:
sv: St_oppvärde:

en: Standard Error
sv: Standardfel

en: Standard Toolbar
sv: Standardverktygsfält

en: Standard toolbar position
sv: Position för standardverktygsfält

en: Standard toolbar visible
sv: Standardverktygsfält synligt

en: Start search
sv: Starta sökning

en: Started the MS Excel import/export engine, and 'GnmStyle'
sv: Påbörjade MS Excel import/export-motor och ”Gnmstyle”

en: Statistical Functions
sv: Statistikfunktioner

en: Statistical Functions with naming and calling conventions from The R Project
sv: Statistikfunktioner med namn och användningssätt från R-projektet

en: Statistics
sv: Statistik

en: Statistics and GUI guru
sv: Statistik- och gränssnittsguru

en: Std. Dev.
sv: Std. Av.

en: Step
sv: Steg

[ctx: Stock label]
en: Save _As
sv: Spara _som

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
sv: _Avbryt

[ctx: Stock label]
en: _Open
sv: _Öppna

[ctx: Stock label]
en: _Save
sv: _Spara

en: Stop            (never allow invalid input)
sv: Stopp          (tillåt aldrig ogiltiga indata)

en: Stop the running solver
sv: Stoppa den körande lösaren

en: Strikethrough
sv: Genomstrykning

en: String
sv: Sträng

en: String Functions
sv: Strängfunktioner

en: Student-t Test
sv: Student-t-test

en: Student-t Test (%s)
sv: Student-t-test (%s)

en: Style Overlay:
sv: Stilöverlappning:

en: Style of %s was changed.
sv: Stilen för %s ändrades.

en: Style:
sv: Stil:

en: Styles with no content
sv: Stilar utan innehåll

en: Su_perscript
sv: U_pphöjd

en: Subject to the Constraints:
sv: Föremål för bivillkoren:

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Subscrip_t
sv: N_edsänkt

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Sum
sv: Summa

en: Sum into the current cell
sv: Summera i nuvarande cell

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Support for non-Latin languages
sv: Stöd för icke-romanska språk

en: Suppress all normal output
sv: Undertryck all normal utmatning

en: Switch to or from full screen mode
sv: Växla helskärmsläge

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
sv: Syntaxfel på rad %d. Ignorerar.

en: System Directory for Autoformats
sv: Systemkatalog för autoformat

en: TABLE:internal function for data tables
sv: TABLE:intern funktion för datatabeller

en: TIME
sv: TID

en: TITLE
sv: TITEL

en: TRUE/FALSE
sv: SANT/FALSKT

en: T_ext to Columns...
sv: T_ext till kolumner…

en: T_ype:
sv: T_yp:

en: Tab
sv: Tabulator

en: Table
sv: Tabell

en: Tabulate Dependency
sv: Tabuleringsberoende

en: Tabulating Dependencies
sv: Tabulerar beroenden

en: Tabulation
sv: Tabulering

en: Tabulation Mode
sv: Tabuleringsläge

en: Tail
sv: Svans

en: Target
sv: Mål

en: Target _Range:
sv: Mål_intervall:

en: Target cell did not evaluate to a number.
sv: Målcellen utvärderades inte till ett tal.

en: Target cell does not appear to depend linearly on input cells.
sv: Målcellen verkar inte bero linjärt på inmatningsceller.

en: Target cell, %s, must contain a formula that evaluates to a number
sv: Målcellen %s måste innehålla en formel som utvärderas till ett tal

en: Target region contains merged cells
sv: Målregionen innehåller sammanfogade celler

en: Te_xt indicator:
sv: Te_xtindikator:

en: Telecommunications functions
sv: Telekommunikationsfunktioner

en: Template Details
sv: Malldetaljer

en: Template with a 'cool' look
sv: Mall med ett "coolt" utseende

en: Template with a black background
sv: Mall med svart bakgrund

en: Template with vanilla colour
sv: Vaniljtonad mall

en: Test decision alternatives by using Monte Carlo simulation to find out probable outputs and risks related to them
sv: Pröva beslutsalternativ genom att använda Monte-Carlosimulering för att finna troliga utdata och dessas risker

en: Test of Homogeneity
sv: Homogenitetstest

en: Test of Homogeneity (%s)
sv: Test av homogenitet (%s)

en: Test of Independence
sv: Oberoendetest

en: Test of Independence (%s)
sv: Test av oberoende (%s)

en: Test of _Homogeneity
sv: Test av _homogenitet

en: Test of _Homogeneity...
sv: _Homogenitetstest…

en: Test of _Independence
sv: Test av _oberoende

en: Test of _Independence...
sv: _Oberoendetest…

en: Testing 1 Median
sv: Testar 1 median

en: Testing a sample for normality
sv: Testar ett urval för normalitet

en: Testing the value of a mean
sv: Testar värdet för ett medelvärde

en: Testing the value of a median
sv: Testar värdet för en median

en: Text (%s) to Columns (%s)
sv: Text (%s) till kolumner (%s)

en: Text (configurable)
sv: Test (konfigurerbar)

en: Text Export Encoding
sv: Kodning för textexport

en: Text Export Field Separator
sv: Fältseparator för textexport

en: Text Export Formatting Rule
sv: Formateringsregel för textexport

en: Text Export Locale
sv: Lokal för textexport

en: Text Export Record Terminator
sv: Postavslutare för textexport

en: Text Export String Indicator
sv: Strängindikator för textexport

en: Text Export String Quoting Rule
sv: Strängcitationsregel för textexport

en: Text Export Unknown Character Transliteration
sv: Translitterera okända tecken vid textexport

en: Text Files
sv: Textfiler

en: Text Import Configuration
sv: Textimportkonfiguration

en: Text import (configurable)
sv: Textimport (konfigurerbar)

en: Text indicator
sv: Textindikator

en: Text length
sv: Textlängd

en: Text to Columns
sv: Text till kolumner

en: That file is not in the given encoding.
sv: Den filen är inte kodad i den givna kodningen.

en: Thatch
sv: Halmtak

en: The %s plugin is required but is not loaded.
sv: Insticksmodulen %s krävs men lästes inte in.

en: The %s program was not found.  You can either install it or use another solver. For more information see %s
sv: Programmet %s hittades inte. Du kan antingen installera det eller använda en annan lösare. För mer information, se %s

en: The GLPK exporter is not available.
sv: GLPK-exportören är inte tillgänglig.

en: The Gnumeric Spreadsheet
sv: Gnumeric kalkylprogram

en: The Gnumeric Team
sv: Gnumeric-utvecklarna

en: The LPSolve exporter is not available.
sv: LPSolve-exportören är inte tillgänglig.

en: The additive Holt-Winters exponential
    smoothing method requires at least 4
    output columns for each data set.
sv: Den additiva Holt-Winters exponentiella
    utjämningsmetoden kräver minst 4
    utdatakolumner för varje datamängd.

en: The alpha value should be a number between 0 and 1.
sv: Alfavärdet borde ligga mellan 0 och 1.

en: The autocorrect engine does not capitalize the first letter of words following strings in this list.
sv: Autorättaren gör inte det första tecknet till versal för ord som följer strängar i denna lista.

en: The autocorrect engine does not correct the initial caps for words in this list.
sv: Autorättaren rättar inte stor bokstav först för ord i den här listan.

en: The carriage return character (ASCII code 13) breaks lines
sv: Vagnreturtecknet (ASCII-kod 13) bryter rader

en: The categories range is not valid.
sv: Kategoriintervallet är inte giltigt.

en: The category this template belongs to
sv: Den kategori mallen hör till

en: The cell does not currently contain text, though, so if you go on editing then the contents will be turned into text.
sv: Cellen innehåller inte text, men om du redigerar den kommer innehållet att omvandlas till text.

en: The cell in row %i and column %i is beyond Gnumeric's maximum sheet size.
sv: Cellen på rad %i och kolumn %i är bortom Gnumerics högsta kalkylbladsstorlek.

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
sv: Cellen i ”Med variabel cell” får inte innehålla ett uttryck.

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
sv: Cellen i ”Ställ in cell:” måste innehålla ett uttryck!

en: The censorship and time columns should have the same height.
sv: Censur- och tidskolumnerna bör ha samma höjd.

en: The censorship column is not valid.
sv: Censurkolumnen är inte giltig.

en: The censorship column should be part of a single column.
sv: Censurkolumnen bör vara en del av en ensam kolumn.

en: The chart style "%s" is not defined!
sv: Diagramstilen ”%s” är inte definierad!

en: The chosen solver is not functional.
sv: Den valda lösaren är inte funktionell.

en: The confidence level is invalid.
sv: Konfidensintervallet är ogiltigt.

en: The confidence level should be between 0 and 1.
sv: Konfidensintervallet borde ligga mellan 0 och 1.

en: The configuration of GTKPrintSetting. Do not edit this variable.
sv: Konfigurationen för GTKPrintSetting. Ändra inte denna variabel.

en: The criteria range is invalid.
sv: Kriterieintervallet är ogiltigt.

en: The cutoff range is not valid.
sv: Slutintervallet är ogiltigt.

en: The data columns range in length from %i to %i. Shall we trim the lengths to %i and proceed?
sv: Datakolumnerna varierar i längd från %i till %i. Ska vi korta ner längderna till %i och fortsätta?

en: The data is not valid in encoding %s; please select another encoding.
sv: Data är inte korrekta i kodning %s; välj en annan kodning.

en: The default font is bold.
sv: Standardtypsnittet är i fetstil.

en: The default font is italic.
sv: Standardtypsnittet är kursivt.

en: The default font name for headers and footers.
sv: Standardtypsnittsnamnet för sidhuvud och sidfot.

en: The default font name for new workbooks.
sv: Standardtypsnittsnamnet för nya arbetsböcker.

en: The default font size for headers and footers.
sv: Standardtypsnittsstorleken för nya sidhuvud och sidfot.

en: The default font size for new workbooks.
sv: Standardtypsnittsstorleken för nya arbetsböcker.

en: The default header/footer font is bold.
sv: Standardtypsnittet för sidhuvud/sidfot är i fetstil.

en: The default header/footer font is italic.
sv: Standardtypsnittet för sidhuvud/sidfot är kursivt.

en: The default page footer for new documents that can be modified using the page setup dialog.
sv: Sidfot för nya dokument som kan modifieras i dialogen för sidegenskaper.

en: The default page header for new documents that can be modified using the page setup dialog.
sv: Sidhuvud för nya dokument som kan modifieras i dialogen för sidegenskaper.

en: The dependency cells should not contain an expression
sv: Beroendecellerna får inte innehålla ett uttryck

en: The document author
sv: Dokumentets upphovsman

en: The document category
sv: Dokumentkategorin

en: The document comments
sv: Dokumentkommentarer

en: The document company
sv: Dokumentföretaget

en: The document manager
sv: Dokumenthanteraren

en: The document subject
sv: Dokumentets ämne

en: The document title (not filename)
sv: Dokumentets titel (inte filnamn)

en: The file contains %d NUL character. It has been changed to a space. | The file contains %d NUL characters. They have been changed to spaces.
sv[0]: Denna fil innehåller %d NUL-tecken. Det har ändrats till ett tomrum.
sv[1]: Denna fil innehåller %d NUL-tecken. De har ändrats till tomrum.

en: The file contains invalid UTF-8 encoded characters and has been truncated
sv: Denna fil har innehåller ogiltiga UTF-8-kodade tecken och har trunkerats

en: The file you are about to save has changed on disk. If you continue, you will overwrite someone else's changes.
    
    File: <b>%s</b>
    Location: %s
    
    Last modified: <b>%s</b>
sv: Filen du är på väg att spara har ändrats på disk. Om du fortsätter kommer du att skriva över någons ändringar.
    
    Fil: <b>%s</b>
    Plats: %s
    
    Senast ändrad: <b>%s</b>

en: The first input range is invalid.
sv: Det första indataintervallet är ogiltigt.

en: The first row or column of the range is excluded from sorting and assumed to contain column or row headers.
sv: Den första raden eller kolumnen i intervallet är utesluten från sortering och antas vara kolumn- eller radrubriker.

en: The following extra plugins must be activated in order to activate this one:
sv: Följande extra insticksmoduler måste aktiveras för att kunna aktivera denna:

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is that list.
sv: Funktionsväljaren har en lista över senast använda funktioner. Detta är listan.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is the maximum length of that list.
sv: Funktionsväljaren har en lista över senast använda funktioner. Detta är den maximala längden på den listan.

en: The function to use when consolidating
sv: Funktionen att använda vid sammanslagning

en: The given criteria are invalid.
sv: De givna kriterierna är ogiltiga.

en: The given damping factor is invalid.
sv: Den givna faktorn för dämpning är ogiltig.

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
sv: Den givna ändelsen passar inte den valda filtypen. Vill du använda detta namn i alla fall?

en: The given growth damping factor is invalid.
sv: Den givna faktorn för tillväxtdämpning är ogiltig.

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data and the labels.
sv: Det angivna indataområdet bör innehålla åtminstone två kolumner och två rader med data och rubrikerna.

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data.
sv: Det angivna indataområdet bör innehålla åtminstone två kolumner och två rader med data.

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
sv: Det angivna indataområdet bör innehålla åtminstone två kolumner med data och rubrikerna.

en: The given input range should contain at least two columns of data.
sv: Det angivna indataområdet bör innehålla åtminstone två kolumner med data.

en: The given input range should contain at least two rows of data and the labels.
sv: Det angivna indataområdet bör innehålla åtminstone två rader med data och rubrikerna.

en: The given input range should contain at least two rows of data.
sv: Det angivna indataområdet bör innehålla åtminstone två rader med data.

en: The given interval is invalid.
sv: Det givna intervallet är ogiltigt.

en: The given offset is invalid.
sv: Den givna förskjutningen är ogiltig.

en: The given seasonal damping factor is invalid.
sv: Den givna dämpningsfaktorn för säsong är ogiltig.

en: The given seasonal period is invalid.
sv: Den givna säsongsperioden är ogiltig.

en: The group/individual that made the template
sv: Gruppen/personen som tillverkat mallen

en: The groups and time columns should have the same height.
sv: Grupp- och tidskolumnerna bör ha samma höjd.

en: The groups column is not valid.
sv: Gruppkolumnen är ogiltig.

en: The groups column should be part of a single column.
sv: Gruppkolumnerna bör vara en del av en ensam kolumn.

en: The initial values do not satisfy the constraints.
sv: Det initiala värdet uppfyller inte bivillkoren.

en: The initial zoom factor for new workbooks.
sv: Standardinzoomningsvärdet för nya arbetsböcker.

en: The input range for variable 1 is invalid.
sv: Indataintervallet för variabel 1 är ogiltigt.

en: The input range for variable 2 is invalid.
sv: Indataintervallet för variabeln 2 är ogiltigt.

en: The input range is invalid.
sv: Indataintervallet är ogiltigt.

en: The input range is too small.
sv: Inmatningsintervallet är för litet.

en: The input ranges do not have the same shape.
sv: Indataintervallen har inte samma form.

en: The input variable range is invalid.
sv: Indataintervallet för variablerna är ogiltigt.

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
sv: Den vänstra kolumnen innehåller etiketter, dessa kommer inte att konsolideras, men användas som nycklar för jämförelse

en: The line feed character (ASCII code 10) breaks lines
sv: Radmatningstecknet (ASCII-kod 10) bryter rader

en: The list range is invalid.
sv: Listintervallet är ogiltigt.

en: The main directory for user specific autoformat templates.
sv: Huvudkatalogen för användarspecifika autoformatmallar.

en: The matrix must be symmetric positive-definite.
sv: Matrisen måste vara symmetriskt positivt definit.

en: The matrix range is not valid.
sv: Matrisintervallet är inte giltigt.

en: The maximum number of steps allowed for the solver
sv: Det högsta antalet steg tillåtet för lösaren

en: The maximum time allowed for the solver
sv: Den högsta tillåtna tiden för lösaren

en: The maximum value should be bigger than the minimum
sv: Maxvärdet måste vara större än minvärdet

en: The multiplicative Holt-Winters exponential
    smoothing method requires at least 4
    output columns for each data set.
sv: Den multiplikativa Holt-Winters exponentiella
    utjämningsmetoden kräver minst 4
    utdatakolumner för varje datamängd.

en: The name of the selected font
sv: Det markerade typsnittets namn

en: The number is out of range
sv: Talet är utanför intervallet

en: The number of categories is invalid.
sv: Antalet kategorier är ogiltiga.

en: The number of columns in each sheet. This setting will be used only in a new Gnumeric session.
sv: Antalet kolumner i varje blad. Denna inställning kommer att bara att användas i en ny Gnumeric-session.

en: The number of data points used on each side when doing numerical differentiation
sv: Antalet datapunkter att användas för varje sida under numerisk differens

en: The number of data rows must be a multiple of the replication number.
sv: Antalet datarader måste vara en multipel av upprepningstalet.

en: The number of random numbers requested is invalid.
sv: Antalet begärda slumpmässiga nummer är ogiltigt.

en: The number of rows in each sheet. This setting will be used only in a new Gnumeric session.
sv: Antalet rader i varje blad. Denna inställning kommer att bara att användas i en ny Gnumeric-session.

en: The number of rows per sample should be a positive integer.
sv: Antalet rader per urval måste vara ett positivt heltal.

en: The number of seconds between autosaves.
sv: Antal sekunder mellan automatisk sparning.

en: The number of sheets initially created in a new workbook.
sv: Antal blad som skapas för en ny arbetsbok.

en: The number of to be calculated cutoffs is invalid.
sv: Antalet beräknade slut är ogiltigt.

en: The original html file is
    using nested tables.
sv: Den ursprungliga html-filen
    använder nästlade tabeller.

en: The original text plugin
sv: Ursprunglig insticksmodul för text

en: The original value format engine and libgoffice work
sv: Ursprunglig talformateringsmotor och arbete på libgoffice

en: The output range is invalid.
sv: Utdataintervallet är ogiltigt.

en: The output range overlaps with the input ranges.
sv: Utdataintervallet överlappar indataintervallen.

en: The output specification is invalid.
sv: Utdataspecifikationen är ogiltig.

en: The output variable range is invalid.
sv: Utdataintervallet för variablerna är ogiltigt.

en: The plugin cannot be deactivated now because it is in use. However, if you use the check button below, the plugin won't be activated after restarting Gnumeric (unless needed by another plugin).
sv: Insticksmodulen kan inte inaktiveras eftersom den fortfarande används. Om du markerar nedan kommer insticksmodulen inte att aktiveras när du startar om Gnumeric nästa gång (om ingen annan insticksmodul behöver den).

en: The plugin with id %s is required but cannot be found.
sv: Insticksmodulen med id %s krävs men kan inte hittas.

en: The predicted mean should be a number.
sv: Det förutsedda medelvärdet ska vara en siffra.

en: The predicted median should be a number.
sv: Den förutsedda medianen ska vara ett tal.

en: The probabilities may not all be 0!
sv: Sannolikheterna får inte alla vara 0!

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
sv: Sannolikhetsindataområdet innehåller ett negativt tal.
    Alla sannolikheter måste vara positiva!

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
sv: Sannolikhetsindataområdet innehåller ett ickenumeriskt värde.
    Alla sannolikheter måste vara positiva tal.

en: The range to be sorted may not contain any merged cells.
sv: Intervallet att sortera får inte innehålla några sammanfogade celler.

en: The range to export
sv: Intervallet att exportera

en: The remainder '%s' of the specification for field %d is being disregarded.
sv: Återstoden ”%s” för specifikationen för fältet %d förkastas.

en: The requested number of samples is invalid.
sv: Det begärda antalet urval är ogiltigt.

en: The requested offset is invalid.
sv: Den begärda förskjutningen är ogiltig.

en: The requested period is invalid.
sv: Den begärda perioden är ogiltig.

en: The requested sample size is invalid.
sv: Den begärda urvalsstorleken är ogiltig.

en: The search range is invalid.
sv: Sökintervallet är ogiltigt.

en: The search text is a regular expression
sv: Söktexten är ett reguljärt uttryck

en: The search text is taken literally.
sv: Söktexten tolkas bokstavligen.

en: The search text must be a number.
sv: Söktexten måste vara ett tal.

en: The second input range is invalid.
sv: Det andra indataintervallet är ogiltigt.

en: The selected input areas must have equal size!
sv: De valda indataområdena måste ha samma storlek!

en: The selected input columns must have equal size!
sv: De valda indatakolumnerna måste ha samma storlek!

en: The selected input rows must have equal size!
sv: De valda indataraderna måste ha samma storlek!

en: The selection intersects an existing auto filter.
sv: Markeringen överlappar ett existerande automatiskt filter.

en: The selection is <b>not</b> homogeneous with respect to conditions!
sv: Valet är <b>inte</b> homogent med tanke på villkor!

en: The selection is homogeneous with respect to conditions.
sv: Valet är homogent med tanke på villkor.

en: The selection must have more than 1 column and row to create a Data Table.
sv: Valet måste ha mer än en kolumn och rad för att kunna skapa en datatabell.

en: The sequence of carriage return and line feed (ASCII codes 13 and 10) breaks lines
sv: Sekvensen vagnretur och radmatning (ASCII-koder 13 och 10) bryter rader

en: The sheet is wider than Gnumeric can handle.
sv: Bladet är bredare än vad Gnumeric kan hantera.

en: The sheet size of %i columns and %i rows used in this file exceeds Gnumeric's maximum supported sheet size
sv: Bladstorleken på %i kolumner och %i rader använda i denna fil överträffar den största bladstorlek som Gnumeric stöder

en: The sizes of the x variable and y variables ranges do not match.
sv: Storlekarna på x-variabeln och y-variablerna stämmer inte överens.

en: The sizes of the y variable and x variables ranges do not match.
sv: Storlekarna på y-variabeln och x-variablerna stämmer inte överens.

en: The step size should be positive
sv: Stegstorleken måste vara positiv

en: The target cell should contain an expression
sv: Målcellen måste innehålla ett uttryck

en: The target region is too small.  It should be at least %d column wide | The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
sv[0]: Målområdet är för litet. Det måste vara minst %d kolumn brett
sv[1]: Målområdet är för litet. Det måste vara minst %d kolumner brett

en: The target region is too small.  It should be at least %d row high | The target region is too small.  It should be at least %d rows high
sv[0]: Målområdet är för litet. Det måste vara minst %d rad högt
sv[1]: Målområdet är för litet. Det måste vara minst %d rader högt

en: The target region is too small.  It should be at least %s by %s
sv: Målområdet är för litet.  Det måste vara minst %s och %s

en: The time column is not valid.
sv: Tidskolumnen är inte giltig.

en: The time column should be part of a single column.
sv: Tidskolumnen bör vara en del av en ensam kolumn.

en: The title of the font chooser dialog
sv: Titeln på typsnittsväljardialogen

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
sv: Den översta raden innehåller etiketter, dessa kommer inte att konsolideras, men användas som nycklar för jämförelse

en: The type of the dialog
sv: Dialogtypen

en: The validation criteria are unusable. Disable validation?
sv: Valideringskriterierna är oanvändbara. Inaktivera validering?

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
sv: Värdet som är angivet i ”Till värde:” är inte giltigt.

en: The x variable range is invalid.
sv: X-variabelns intervall är ogiltigt.

en: The x variable range is too small
sv: X-variabelns intervall är för litet

en: The x variable range must be a vector (n by 1 or 1 by n).
sv: X-variabelns intervall måste vara en vektor (n gånger 1 eller 1 gånger n).

en: The x variables range is invalid.
sv: X-variablernas intervall är ogiltigt.

en: The y variable range is invalid.
sv: Y-variabelns intervall är ogiltigt.

en: The y variable range is too small
sv: Y-variabelns intervall är för litet

en: The y variable range must be a vector (n by 1 or 1 by n).
sv: Y-variabelns intervall måste vara en vektor (n gånger 1 eller 1 gånger n).

en: The y variables range is invalid.
sv: Y-variablernas intervall är ogiltigt.

en: There are more columns of data than there is room for in the sheet.  Extra columns will be ignored.
sv: Det finns fler kolumner med data än det finns plats för i bladet. De extra kolumnerna kommer att ignoreras.

en: There are more rows of data than there is room for in the sheet.  Extra rows will be ignored.
sv: Det finns fler rader med data än det finns plats för i bladet. Extra rader kommer att ignoreras.

en: There is already a merged region that intersects
    %s!%s
sv: Det finns redan ett sammanfogat område som skär
    %s!%s

en: There is no data to convert
sv: Det finns inga data att konvertera

en: There is no object with name '%s'
sv: Det finns inga objekt med namn ”%s”

en: There is no point in sorting a single cell.
sv: Det är meninglöst att sortera en enskild cell.

en: These settings are shared with the Search & Replace dialog.
sv: Dessa inställningar delas med dialogen sök och ersätt.

en: These settings are shared with the Search &amp; Replace dialog.
sv: Dessa inställningar delas med dialogen sök och ersätt.

en: Thick Bottom
sv: Tjock underkant

en: Thick Diagonal Crosshatch
sv: Tjocka diagonala rutor

en: Thick Outside Borders
sv: Tjocka kanter omkring

en: Thin
sv: Tunn

en: Thin Diagonal Crosshatch
sv: Tunna diagonala rutor

en: Thin Diagonal Stripe
sv: Tunna diagonala ränder

en: Thin Horizontal Crosshatch
sv: Tunna vågräta rutor

en: Thin Horizontal Stripe
sv: Tunna vågräta ränder

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
sv: Tunna omvända diagonala ränder

en: Thin Vertical Stripe
sv: Tunna lodräta ränder

en: This Psion file is not a Sheet file.
sv: Den här Psion-filen är inte en Sheet-fil.

en: This checkbox determines whether each cell containing a spreadsheet formula is marked with a green top left corner.
sv: Denna kryssruta avgör huruvida varje cell som innehåller en kalkylbladsformel är markerad med grönt i övre vänstra hörnet.

en: This checkbox determines whether small red arrows indicate that the content has been truncated in that direction.
sv: Denna kryssruta bestämmer huruvida små röda pilar indikerar att innehållet har trunkerats i den riktningen.

en: This directory contains the pre-installed autoformat templates.
sv: Den här katalogen innehåller de fördefinierade autoformatmallarna.

en: This file appears corrupted, required formats are missing.
sv: Den här filen verkar skadad, krävda format saknas.

en: This file is corrupted with a duplicate sheet name "%s", now renamed to "%s".
sv: Denna fil är skadad med ett duplicerat bladnamn ”%s”, nu ändrat till ”%s”.

en: This file is corrupted with an unnamed sheet now named "%s".
sv: Filen är skadad med ett kalkylblad utan namn, nu med namnet ”%s”.

en: This function first evaluates the condition.  If the result is true, it will then evaluate and return the second argument.  Otherwise, it will evaluate and return the last argument.
sv: Denna funktion evaluerar först villkoret. Om resultatet är sant kommer den evaluera och returnera det andra argumentet. Annars kommer den att evaluera och returnera det sista argumentet.

en: This function is Excel compatible.
sv: Denna funktion är Excel-kompatibel.

en: This function is OpenFormula compatible.
sv: Denna funktion är kompatibel med OpenFormula.

en: This function should not be called directly.
sv: Denna funktion ska inte anropas direkt.

en: This importer can only be used with a GUI.
sv: Denna importör kan också visas med ett GUI.

en: This integer (between 0 and 9) specifies the amount of compression performed by Gnumeric when saving files in the default file format. 0 is minimal compression while 9 is maximal compression.
sv: Det här heltalet (mellan 0 och 9) anger mängden komprimering Gnumeric använder när den sparar i standardfilformatet. 0 är minimal komprimering och 9 är maximal komprimering.

en: This is a special version of Gnumeric.  It has been compiled
    with support for a very large number of columns.  Access to the
    column named TRUE may conflict with the constant of the same
    name.  Expect weirdness.
sv: Detta är en särskild version av Gnumeric. Den har blivit byggd
    för att stödja ett mycket stort antal kolumner. Åtkomst av kolumnen
    med namn TRUE kan krocka med konstanten med samma namn. Förvänta
    dig egendomligheter.

en: This is an unknown condition type.
sv: Detta är en okänd villkorstyp.

en: This is message from the "%s" plugin.
sv: Detta är ett meddelande från ”%s”-insticksmodulen.

en: This is the default error behavior of Search &amp; Replace indicated by an integer from 0 to 4.
sv: Detta är standardfelbeteendet för Sök och ersätt indikerat av ett heltal från 0 till 4.

en: This is the default paper orientation. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här är standard för pappersorienteringen. Använd dialogen Skrivarinställningar för att ändra detta värde.

en: This is the default paper specification. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här är standardpappersspecifikationen. Använd dialogen Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This is the default scope of Search &amp; Replace. 0: entire workbook; 1: current sheet; 2: range
sv: Detta är standardomfånget för Sök och ersätt. 0: hela arbetsboken; 1: aktuellt kalkylblad; 2: omfång

en: This is the full path to the glpsol binary that the lpsolve plugin should use.
sv: Detta är hela sökvägen till binären för glpsol som insticksmodulen för lpsolve ska använda.

en: This is the full path to the lp_solve binary that the lpsolve plugin should use.
sv: Detta är hela sökvägen till binären för lp_solve som insticksmodulen för lpsolve ska använda.

en: This list contains all extra directories containing autoformat templates.
sv: Den här listan innehåller alla extra kataloger med autoformatmallar.

en: This list contains all extra directories containing plugins.
sv: Den här listan innehåller alla extra kataloger med insticksmoduler.

en: This list contains all known plugins.
sv: Den här listan innehåller alla kända insticksmoduler.

en: This list contains all plugin file states.
sv: Den här listan innehåller filtillstånden för alla insticksmoduler.

en: This list contains all plugins that are supposed to be automatically activated.
sv: Den här listan innehåller alla insticksmoduler som skall aktiveras automatiskt.

en: This list contains the ids of the file savers for which the extension check is disabled.
sv: Denna lista innehåller id:n för filsparare för vilka utökningskontrollen är inaktiverad.

en: This name is already in use!
sv: Namnet används redan!

en: This name is used by some plugins that provide programmability to address this object. Most users will not need to set this name.
sv: Detta namn används av en del insticksmoduler som ger programmerbarhet för att adressera detta objekt. De flesta användare kommer inte att använda detta namn.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the horizontal fraction of the screen size covered by the default window.
sv: Det här värdet (mellan 0,25 och 1,00) anger den horisontella delen av skärmen som täcks av standardfönstret.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the vertical fraction of the screen size covered by the default window.
sv: Det här värdet (mellan 0,25 och 1,00) anger den vertikala delen av skärmen som täcks av standardfönstret.

en: This option determines the initial state of the sort-order button in the sort dialog.
sv: Det här valet avgör standardläget för sorteringsordningsknappen i sorteringsdialogen.

en: This p-value is calculated by a normal approximation.
    It is only valid if the sample size is at least 12.
sv: P-värdet beräknas genom en normal beräkning.
    Det är endast giltigt om urvalsstorleken är minst 12.

en: This p-value is calculated using a
    normal approximation, so it is
    only valid for large samples of
    at least 15 observations in each
    population, and few if any ties.
sv: P-värdet beräknas med
    normalapproximation, så det
    är endast giltigt för stora urval
    med minst 15 observationer i varje
    population och få, om några lika.

en: This plugin provides support for Perl plugins
sv: Denna insticksmodul tillhandahåller stöd för Perl-insticksmoduler

en: This plugin provides support for Python plugins
sv: Denna insticksmodul tillhandahåller stöd för Python-insticksmoduler

en: This property value cannot be edited.
sv: Den här egenskapens innehåll kan inte redigeras.

en: This screen
sv: Den här skärmen

en: This setting determines whether created LaTeX files use UTF-8 (unicode) or ISO-8859-1 (Latin1). To use the UTF-8 files, you must have the ucs LaTeX package installed.
sv: Den här inställningen avgör om LaTeX-filer använder UTF-8 (unicode) eller ISO-8859-1 (Latin1). För att använda UTF-8-filer måste du ha ucs LaTeX-paketet installerat.

en: This solver does not handle discrete variables.
sv: Denna lösare hanterar inte diskreta variabler.

en: This solver does not handle equality constraints.
sv: Denna lösare hanterar inte likhetsbivillkor.

en: This string gives the default region to be repeated at the left of each printed sheet. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Den här strängen anger området som ska repeteras till vänster av varje utskrivet blad. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This string gives the default region to be repeated at the top of each printed sheet. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Den här strängen anger området som ska repeteras överst på varje utskrivet blad. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This string gives the default unit to be used in the page setup dialog.
sv: Strängen anger standardenhet att användas i sidinställningsdialogen.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether print grid lines. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här värdet avgör huruvida standardinställningen i Skrivarinställningar ska skriva ut rutnätslinjer. Använd dialogen Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print empty but formatted cells. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här värdet sätter standardinställningen i Skrivarinställningar för om tomma men formaterade celler skall skrivas ut. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print first right then down. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här värdet sätter standardinställningen i Skrivarinställningar för om sidorna ska skrivas ut åt höger och sedan ner eller inte. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print in only black and white. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här värdet sätter standardinställningen i Skrivarinställningar för om utskrift endast skall vara i svart-vitt. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print row and column headers. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här värdet sätter standardinställningen i Skrivarinställningar för om rad- och kolumnrubriker skall skrivas ut. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to scale pages by a given percentage. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här värdet sätter standardinställningen i Skrivarinställningar för om sidorna skall skalas med en given procentsats. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This value determines the input type for Search &amp; Replace. 0: text; 1: regular expression; 2: number
sv: Detta värde bestämmer inmatningstypen för Sök och ersätt. 0: text; 1: reguljära uttryck; 2: tal

en: This value determines the length of the undo chain. Each editing action has a size associate with it, to compare it with the memory requirements of a simple one-cell edit (size of 1). The undo list will be truncated when its total size exceeds this configurable value.
sv: Det här värdet anger storleken på ångrahögen. Varje redigeringsåtgärd har en storlek associerad, för att jämföras med minneskraven för en enkel redigering av en cell (storlek 1). Ångralistan trunkeras om dess totala storlek blir större än detta konfigurerbara värde.

en: This value determines the maximum number of items in the undo/redo list.
sv: Det här värdet avgör det största antalet objekt i ångra/gör om-listan.

en: This value determines the maximum number of pages that make up the height of a printout of the current sheet. The sheet will be reduced to fit within this height. This value can be changed in the Page Setup dialog.
sv: Det här värdet anger högst antal sidor som utgör höjden på en utskrift för aktuellt blad. Bladet kommer att förminskas till att passa inom denna höjd. Värdet kan ändras i dialogen Sidinställning.

en: This value determines the maximum number of pages that make up the width of a printout of the current sheet. The sheet will be reduced to fit within this width. This value can be changed in the Page Setup dialog.
sv: Det här värdet anger högst antal sidor som utgör bredden på en utskrift för aktuellt blad. Bladet kommer att förminskas till att passa inom denna bredd. Värdet kan ändras i dialogen Sidinställning.

en: This value determines whether by default the print set-up dialog applies to all sheets simultaneously.
sv: Det här värdet avgör om skrivarinställningsdialogen skall gälla för alla blad samtidigt.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is bold.
sv: Det här värdet avgör om standardtypsnittet för en ny arbetsbok är i fetstil.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is italic.
sv: Det här värdet avgör om standardtypsnittet för en ny arbetsbok är kursivt.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is bold.
sv: Det här värdet avgör om standardtypsnittet för sidhuvud och sidfot är i fetstil.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is italic.
sv: Det här värdet avgör om standardtypsnittet för sidhuvud och sidfot är kursivt.

en: This value determines whether the default setting in the Print Setup dialog is to center pages horizontally.
sv: Det här värdet avgör huruvida standardinställningen i Skrivarinställningar är att sidor skall centreras vågrätt.

en: This value determines whether the default setting in the Print Setup dialog is to center pages vertically.
sv: Det här värdet avgör huruvida standardinställningen i Skrivarinställningar är att sidor skall centreras lodrätt.

en: This value determines whether to show the sheet names in the undo and redo lists.
sv: Det här värdet avgör om bladnamnen skall visas i ångra/gör om-listorna.

en: This value gives the default number of points from the bottom of a page to the end of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här värdet anger antal punkter från sidans nederkant till slutet på huvudinnehållet. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This value gives the default number of points from the bottom of a page to the end of the footer. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här värdet anger standardantal punkter från sidans nederkant till slutet på foten. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This value gives the default number of points from the left of a page to the left of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här värdet anger antal punkter från sidans vänstra del till vänster om huvuddelen. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This value gives the default number of points from the right of a page to the right of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här värdet anger antal punkter från sidans högra del till höger om huvuddelen. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This value gives the default number of points from the top of a page to the start of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här värdet anger antal punkter från sidans överkant till början på huvudinnehållet. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This value gives the default number of points from the top of a page to the top of the header. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här värdet anger antal standardpunkter från sidans överkant till början på huvudet. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This value gives the percentage by which to scale each printed page. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
sv: Det här värdet anger procentsatsen med vilken varje utskriven sida skalas. Använd Skrivarinställningar för att redigera detta värde.

en: This value is indicative of the maximum length of the command descriptors in the undo and redo chains.
sv: Det här värdet indikerar den maximala längden av kommandobeskrivningarna i ångra/gör om-högarna.

en: This value is not the square of R
    but the uncentered version of the
    coefficient of determination; that
    is, the proportion of the sum of
    squares explained by the model.
sv: Värdet är inte roten ur R
    men den ocentrerade versionen av
    koefficienten av bestämning; det vill
    säga, proportionen av summan av
    kvadrater förklarat av modellen.

en: This variable determines the minimum number of characters required for autocompletion.
sv: Det här värdet avgör det minsta antalet tecken som krävs för autokomplettering.

en: This variable determines where the format toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
sv: Den här variabeln avgör var formatverktygsfältet ska visas. 0 är vänster, 1 är höger, 2 är toppen.

en: This variable determines where the object toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
sv: Den här variabeln avgör var objektverktygsfältet ska visas. 0 är vänster, 1 är höger, 2 är toppen.

en: This variable determines where the standard toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
sv: Den här variabeln avgör var standardverktygsfältet ska visas. 0 är vänster, 1 är höger, 2 är toppen.

en: This variable determines whether autocompletion is set on.
sv: Den här variabeln avgör om autokomplettering är aktivt.

en: This variable determines whether cells containing spreadsheet function are marked.
sv: Den här variabeln avgör huruvida celler innehållandes kalkylbladsfunktioner är markerade.

en: This variable determines whether cells with truncated content are marked.
sv: Den här variabeln avgör huruvida celler med trunkerat innehåll är markerade.

en: This variable determines whether the format toolbar should be visible initially.
sv: Den här variabeln avgör huruvida formatverktygsfältet ska visas initialt.

en: This variable determines whether the object toolbar should be visible initially.
sv: Den här variabeln avgör huruvida objektverktygsfältet ska visas initialt.

en: This variable determines whether the standard toolbar should be visible initially.
sv: Den här variabeln avgör huruvida standardverktygsfältet ska vara initialt synligt.

en: This variable determines whether to activate every new encountered plugin.
sv: Den här variabeln avgör om varje ny insticksmodul skall aktiveras.

en: This variable determines whether to autocorrect first letters
sv: Den här variabeln avgör huruvida autokorrigering av första bokstäver ska ske

en: This variable determines whether to autocorrect initial caps
sv: Den här variabeln avgör huruvida automatisk korrigering av inledande versaler ska ske

en: This variable determines whether to autocorrect names of days
sv: Den här variabeln avgör huruvida autokorrigering av dagars namn ska ske

en: This variable determines whether to show function argument tooltips.
sv: Den här variabeln avgör huruvida inforutor för funktionsargument ska visas.

en: This variable determines whether to show function name tooltips.
sv: Den här variabeln avgör huruvida inforutor ska visas för funktionsnamn.

en: This variable determines whether transition keys are set on. Transition keys are a throw back to 1-2-3 style event handling. They turn Ctrl-arrow into page movement rather than jumping to the start/end of series.
sv: Variabeln avgör huruvida övergångstangenter är på. Övergångstangenter påminner om händelsehantering för 1-2-3-stil. De förvandlar Ctrl-pil till en sidrörelse istället för att hoppa till start/slut i en serie.

en: This workbook does not contain any exportable content.
sv: Den här arbetsboken innehåller ingenting som kan exporteras.

en: Those columns are already grouped
sv: Dessa kolumner är redan grupperade

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
sv: De kolumnerna är inte grupperade, du kan inte avgruppera dem

en: Those rows are already grouped
sv: Dessa rader är redan grupperade

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
sv: De raderna är inte grupperade, du kan inte avgruppera dem

en: Thousands Separator
sv: Tusentalsseparator

en: Ties:
sv: Lika:

en: Time
sv: Tid

en: Time Series Analysis
sv: Tidsserieanalys

en: Time Series Analysis Functions
sv: Tidsserieanalysfunktioner

en: Time format selection
sv: Tidsformatsval

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Tip:
sv: Tips:

en: Titl_e:
sv: Tit_el:

en: Title
sv: Titel

en: Title:
sv: Titel:

en: To
sv: Till

en: To edit, use the keywords tab.
sv: För att redigera, använda nyckelordsfliken.

en: Toggle sheet direction, left-to-right vs right-to-left
sv: Ställ om bladets riktning, vänster till höger gentemot höger till vänster

en: Toggle thousands separator
sv: Välj tusentalsseparator

en: Toggle visibility of statusbar
sv: Växla synlighet på statusraden

en: Toggle whether or not to display column headers
sv: Växla huruvida kolumnrubriker ska visas

en: Toggle whether or not to display gridlines
sv: Växla huruvida rutnätslinjer ska visas

en: Toggle whether or not to display outline groups
sv: Växla huruvida konturgrupper ska visas

en: Toggle whether or not to display row headers
sv: Växla huruvida radrubriker ska visas

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
sv: Växla huruvida nollor ska visas som blanksteg

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
sv: Växla huruvida kolumnkonturer ska visas till vänster eller höger

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
sv: Växla huruvida radkonturer ska visas överst eller nederst

en: Too many arguments for %s
sv: För många argument för %s

en: Too many arguments for function '%s', MS Excel can only handle %d not %d
sv: Alltför många argument till funktionen ”%s”, MS Excel kan endast hantera %d inte %d

en: Too much data returned
sv: För mycket data returnerat

en: Tool test specs
sv: Verktygstestspecifikationer

en: Toolbar Style
sv: Stil på verktygsfält

en: Toolbar Style. Valid values are both, both_horiz, icon, and text.
sv: Stil på verktygsfält. Godkända värden är both, both_horiz, icon och text.

en: Tools
sv: Verktyg

en: Top
sv: Överkant

en: Top and Bottom
sv: Över- och underkant

en: Top and Double Bottom
sv: Överkant och dubbel underkant

en: Top and Thick Bottom
sv: Överkant och tjock underkant

en: Top border
sv: Överkant

en: Top margin:
sv: Övre marginal:

en: Total
sv: Totalt

en: Transform function of G_TYPE_STRING to %s is required!
sv: Transformfunktion av typen G_TYPE_STRING till %s krävs!

en: Transition Keys
sv: Övergångsnycklar

en: Translation
sv: Översättning

en: Transliterate
sv: Translitterera

en: Transpose the source during the paste so columns become rows and vice versa
sv: Transponera källan under inklistringen så att kolumner blir rader och vice versa

en: Trendy
sv: Trendig

en: Trim:
sv: Plocka bort:

en: Turn unparsable entries into string values
sv: Gör strängar av poster som inte kan tolkas

en: Two Factor ANOVA
sv: Tvåfaktors ANOVA

en: Two Factor ANOVA (%s),  with replication
sv: Tvåfaktors ANOVA (%s), med upprepning

en: Two Factor ANOVA (%s), no replication
sv: Tvåfaktors ANOVA (%s), ingen upprepning

en: Two Factor Analysis of Variance...
sv: Tvåfaktoranalys av varians…

en: Type
sv: Typ

en: Type Mismatch
sv: Typfel

en: Type:
sv: Typ:

en: Type:
sv: Typ:

en: Typing "%s" in %s
sv: Inmatning av ”%s” i %s

en: UI
sv: Gränssnitt

en: UI Hello
sv: UI Hej

en: UI polish and all round bug fixer
sv: UI-putsning och allmän felfixare

en: Ultrabold
sv: Ultrafet

en: Ultraheavy
sv: Ultratung

en: Ultralight
sv: Ultralätt

en: Un_freeze Panes
sv: Av_frys paneler

en: Unable to activate the url '%s'
sv: Det går inte att aktivera url:en ”%s”

en: Unable to create Autofilter
sv: Det går inte att skapa autofilter

en: Unable to determine manual position for a chart component!
sv: Det går inte att bestämma manuell position för en diagramkomponent!

en: Unable to evaluate formula '%s' ('%s') of name '%s'
sv: Det går inte att utvärdera formel ”%s” (”%s”) för namnet ”%s”

en: Unable to find the PerfectOffice_MAIN stream.  Is this really a Quattro Pro file?
sv: Det går inte att hitta PerfectOffice_MAIN-strömmen. Är detta verkligen en Quattro Pro-fil?

en: Unable to guess exporter to use for '%s'.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
sv: Det går inte att gissa vilken exportör som ska användas för ”%s”.
    Använd --list-exporters för att se möjliga alternativ.

en: Unable to load the file '%s'.
sv: Det går inte att öppna filen ”%s”.

en: Unable to locate %s
sv: Det går inte att finna %s

en: Unable to open '%s'
sv: Det går inte att öppna ”%s”

en: Unable to open '%s'.
sv: Det går inte att öppna ”%s”.

en: Unable to open module file "%s".
sv: Det går inte att öppna modulfilen ”%s”.

en: Unable to parse '%s' ('%s')
sv: Det går inte att tolka ”%s” (”%s”)

en: Unable to parse cmd='%s', str='%s', col=%d, row=%d.
sv: Det går inte att tolka kmd='%s', str='%s', kol=%d, rad=%d.

en: Unable to parse formula '%s' ('%s') of name '%s'
sv: Det går inte att tolka formeln ”%s” (”%s”) för namnet ”%s”

en: Unable to parse gradient color: %s
sv: Det går inte att tolka toningsfärg: %s

en: Unable to parse hatch color: %s
sv: Det går inte att tolka skrafferingsfärgen: %s

en: Unable to parse tab color '%s'
sv: Det går inte att tolka flikfärgen ”%s”

en: Unable to parse tab text color '%s'
sv: Det går inte att tolka fliktextfärgen ”%s”

en: Unable to parse the html.
sv: Det går inte att tolka html-koden.

en: Unable to paste
sv: Det går inte att klistra in

en: Unable to paste into selection
sv: Det går inte att klistra in i markeringen

en: Unable to repeat export since no previous export information has been saved in this session.
sv: Det går inte att upprepa export eftersom ingen tidigare exportinformation har sparats i denna session.

en: Unable to resolve external relationship
sv: Det går inte att lösa extern relation

en: Unable to start the help browser (%s).
    The system error message is: 
    
    %s
sv: Det går inte att starta hjälpläsaren (%s).
    Systemfelmeddelandet är: 
    
    %s

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: Unbounded
sv: Gränslösa

en: Uncollapse an outline group
sv: Fäll ut en konturgrupp

en: Uncorrelated Random Variables
sv: Okorrelerade slumpmässiga variabler

en: Undefine the print area
sv: Avdefiniera utskriftsområdet

en: Undefined number format id '%s'
sv: Odefinierat talformat-id ”%s”

en: Undefined partial style record '%d'
sv: Odefinierad partiell stilpost ”%d”

en: Undefined style record '%d'
sv: Odefinierad stilpost ”%d”

en: Undefined validation style encountered: %s
sv: Odefinierad valideringsstil påträffades: %s

en: Underline
sv: Understrykning

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: Unexpected attribute %s::%s == '%s'.
sv: Oväntat attribut %s::%s == ”%s”.

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
sv: Oväntat slut på filen på rad %d vid läsning av data.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
sv: Oväntat slut på filen på rad %d vid läsning av huvudet.

en: Unexpected token %c
sv: Oväntat token %c

en: Unfreeze the top left of the sheet
sv: Avfrys övre vänster på bladet

en: Ungroup
sv: Avgruppera

en: Ungroup columns %s
sv: Avgruppera kolumner %s

en: Ungroup rows %d:%d
sv: Avgruppera rader %d:%d

en: Unhide columns
sv: Visa kolumner

en: Unhide rows
sv: Visa rader

en: Uniform
sv: Likformig

en: Uniform Integer
sv: Likafördelat heltal

en: Unimplemented
sv: Inte implementerad

en: Unit:
sv: Enhet:

en: Unix (linefeed)
sv: Unix (radmatning)

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Function
sv: Okänd funktion

en: Unknown Gnumeric border style '%s' encountered.
sv: Okänd Gnumeric-ramstil ”%s” påträffades.

en: Unknown action: %s
sv: Okänd åtgärd: %s

en: Unknown break type '%s' defaulting to NONE
sv: Okänd sidbrytstyp ”%s”, sätter standardvalet NONE

en: Unknown color '%s'
sv: Okänd färg ”%s”

en: Unknown condition '%s' encountered, ignoring.
sv: Okänt villkor ”%s” påträffades, ignorerar.

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
sv: Datavärdet ”%s” på rad %d är okänt. Ignorerar.

en: Unknown enum value '%s' for attribute %s
sv: Okänt uppräkningstypvärde ”%s” för attributet %s

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown evaluation error
sv: Okänt evalueringsfel

en: Unknown exporter '%s'.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
sv: Okänd exportör ”%s”.
    Använd --list-exporters för att se möjliga alternativ.

en: Unknown failure while saving image
sv: Okänt fel när bilden sparades

en: Unknown filter operator "%s"
sv: Okänd filteroperator ”%s”

en: Unknown filter type "%s"
sv: Okänd filtertyp: ”%s”

en: Unknown gradient name '%s' encountered!
sv: Okänt toningsnamn ”%s” påträffades!

en: Unknown hatch name '%s' encountered!
sv: Okänd skrafferingsnamn %s påträffades!

en: Unknown image fill name '%s' encountered!
sv: Okänt bildfyllnadsnamn ”%s” påträffades!

en: Unknown image format
sv: Okänt bildformat

en: Unknown importer '%s'.
    Try --list-importers to see a list of possibilities.
sv: Okänd importör ”%s”.
    Använd --list-importers för att se möjliga alternativ.

en: Unknown info_type
sv: Okänd info_typ

en: Unknown interpolation type encountered: %s
sv: Okänd interpolationstyp ”%s” påträffades

en: Unknown interpolation type encountered: '%s', using Bezier cubic spline instead.
sv: Okänd interpolationstyp ”%s” påträffades, använder Bezier kubisk spline istället.

en: Unknown mimetype for openoffice file.
sv: Okänd mimetype för openoffice-fil.

en: Unknown paper size
sv: Okänd pappersstorlek

en: Unknown plugin
sv: Okänd insticksmodul

en: Unknown plugin with id="%s"
sv: Okänd insticksmodul med id=”%s”

en: Unknown sheet "%s"
sv: Okänt blad ”%s”

en: Unknown sheet '%s'
sv: Okänt blad ”%s”

en: Unknown system
sv: Okänt system

en: Unknown text style with name "%s" encountered!
sv: Okänd textstil med namn ”%s” påträffades!

en: Unknown theme color %d
sv: Okänd temafärg %d

en: Unknown type of hyperlink
sv: Okänd länktyp

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
sv: Värdetypen %d på rad %d är okänd. Ignorerar.

en: Unknown value type '%s' at line %d. Ignoring.
sv: Värdetypen %s på rad %d är okänd. Ignorerar.

en: Unknown version
sv: Okänd version

en: Unknown workbook
sv: Okänd arbetsbok

en: Unknown workbook '%s'
sv: Okänd arbetsbok ”%s”

en: Unmerge
sv: Ångra sammanfogning

en: Unmerging %s
sv: Splittring av %s

en: Unnamed dash style encountered.
sv: Ej namngiven tankstrecksstil påträffades.

en: Unnamed date style ignored.
sv: Ej namngiven datastil ignorerad.

en: Unnamed gradient style encountered.
sv: Ej namngiven toningsstil påträffades.

en: Unnamed hatch encountered!
sv: Ej namngiven skraffering påträffades!

en: Unnamed image fill style encountered.
sv: Ej namngiven bildfyllnadsstil påträffades.

en: Unpaired Samples, _Equal Variances...
sv: Oparade urval, _lika varians…

en: Unpaired Samples, _Known Variances...
sv: Oparade urval, _kända varianser…

en: Unpaired Samples, _Unequal Variances...
sv: Oparade urval, _olika varianser…

en: Unprotect the sheet to enable editing.
sv: Ta bort skydd på bladet för att tillåta redigering.

en: Unprotect the workbook to enable editing.
sv: Ta bort skydd på arbetsboken för att tillåta redigering.

en: Unsaved
sv: Ej sparade

en: Unselect all documents for saving
sv: Avmarkera alla dokument för sparning

en: Unsigned integer '%s' is out of range, for attribute %s
sv: Teckenlöst heltal ”%s” är utanför intervallet för attributet %s

en: Unsupported GnmValue type (%d)
sv: GnmValue-typen stöds ej (%d)

en: Unsupported Python type: %s
sv: Python-typen stöds inte: %s

en: Unsupported file format for file "%s"
sv: Filformatet stöds inte för filen ”%s”

en: Unsupported formula type encountered: %s
sv: Formeltyp som inte stöds påträffades: %s

en: Unsupported object type '%s'
sv: Objekttypen "%s" stöds inte

en: Unsupported validation condition encountered: "%s" with base address: "%s"
sv: Valideringsvillkor som inte stöds påträffades: ”%s” med basadress: ”%s”

en: Untitled
sv: Ingen titel

en: Unused
sv: Oanvänd

en: Up
sv: Upp

en: Update Name %s
sv: Uppdatera namn %s

en: Upper
sv: Övre

en: Upper
    Limit
sv: Övre
    gräns

en: Upper Limit (95%)
sv: Övre gräns (95%)

en: Usability
sv: Användbarhet

en: Usage: %s [OPTION...] %s
sv: Användning: %s [FLAGGA…] %s

en: Use Maximum Precision
sv: Använd maximal noggrannhet

en: Use R1C1 N_otation
sv: Använd R1C1-n_otation

en: Use UTF-8 in LaTeX Export
sv: Använd UTF-8 i LaTeX-export

en: Use default tip
sv: Använd standardtips

en: Use down for first source, right for second, and multiple sheets for third
sv: Använd ned för första källan, höger för andra, och flera blad för tredje

en: Use e_xact comparisons
sv: Använd precis_a jämförelser

en: Use first series as shared abscissa
sv: Använd den första serien som en delad abskissa

en: Use font in label
sv: Använd typsnitt i etikett

en: Use size in label
sv: Använd storlek i etikett

en: Use the current selection as print area
sv: Använd aktuell markering som utskriftsområde

en: Use the current selection to create names
sv: Använd aktuell markering för att skapa namn

en: Use the keywords tab to create this property.
sv: Använd nyckelordsfliken för att skapa denna egenskap.

en: Use the ssmedian function with interval width 1 rather than the traditional median function.
sv: Använd ssmedian-funktionen med intervall 1, snarare än den traditionella median-funktionen.

en: User Directory for Autoformats
sv: Användarkatalog för autoformat

en: User interface with %d action | User interface with %d actions
sv[0]: Användargränssnitt med %d åtgärd
sv[1]: Användargränssnitt med %d åtgärder

en: Using exporter %s
sv: Använder exportören %s

en: Validate input with preset criteria
sv: Validera indata med förinställda kriterier

en: Validation
sv: Validering

en: Validation condition '%s' is not supported. It has been changed to '%s'.
sv: Valideringsvillkor ”%s” stöds ej. Det har ändrats till ”%s”.

en: Value
sv: Värde

en: Value:
sv: Värde:

en: Values
sv: Värden

en: Vanilla
sv: Vanilj

en: Variable
sv: Variabel

en: Variable %i
sv: Variabel %i

en: Variable _1 population variance:
sv: Populationsvarians för variabel _1:

en: Variable _1 range:
sv: Intervall för variabel _1:

en: Variable _2 population variance:
sv: Populationsvarians för variabel _2:

en: Variable _2 range:
sv: Intervall för variabel _2:

en: Variables
sv: Variabler

en: Variables are:
sv: Variabler är:

en: Variance
sv: Varians

en: Various
sv: Diverse

en: Various frequency tables for numeric data
sv: Diverse frekvenstabeller för numerisk data

en: Various summary statistics
sv: Diverse statistiksammanfattningar

en: Vertical Alignment
sv: Lodrät justering

en: Vertical DPI
sv: Vertikal DPI

en: Vertical Stripe
sv: Lodräta ränder

en: Vertical alignment
sv: Lodrät justering

en: Vertically Center
sv: Centrera lodrätt

en: Very simple table template with the same border everywhere
sv: Mycket enkel tabellmall med samma kanter överallt

en: View
sv: Visa

en: View Properties
sv: Visningsegenskaper

en: View _Properties...
sv: Visa _egenskaper…

en: View _Statusbar
sv: Visa _Statusrad

en: View, delete and report different scenarios
sv: Visa, ta bort och rapportera olika scenarier

en: Visit the Gnumeric website
sv: Besök Gnumerics hemsida

en: Viz
sv: Syn

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
sv: BREDDxHÖJD+XAVST+YAVST

en: Warn When Exporting Into Single Sheet Format
sv: Varna när export sker till ett enkelbladsformat

en: Warning
sv: Varning

en: Warning     (accept/discard invalid input)
sv: Varning      (acceptera/förkasta ogiltiga indata)

en: Wavy
sv: Vågig

en: We aim to please!
sv: Vi vill göra dig nöjd!

en: We apologize if anyone was left out.
sv: Vi ber om ursäkt om vi glömde någon.

en: Web Link
sv: Webblänk

en: Weighted moving average
sv: Viktat glidande medelvärde

en: West
sv: Väst

en: When TRUE, Gnumeric will prefer the modern CLIPBOARD selection over the legacy PRIMARY selections. Set to FALSE if you have to deal with older applications, like Xterm or Emacs, which set only the PRIMARY selection.
sv: När TRUE, föredrar Gnumeric den moderna CLIPBOARD-urklippet framför de gamla PRIMARY-valen. Sätt till FALSE om du måste arbeta med äldre program, som Xterm eller Emacs, som endast sätter PRIMARY-valet.

en: When selecting a sort region in the sort dialog, sort clauses are automatically added. This number determines the maximum number of clauses to be added automatically.
sv: När ett sorteringsområde väljs i sorteringsdialogen läggs sorteringssatser till automatiskt. Detta värde bestämmer det maximala antalet satser att läggas till automatiskt.

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
sv: Skilj inte på gemener/VERSALER när detta är angivet

en: When set, string values will remain as such after replacement, even if they look like numbers or expressions
sv: När angivet kommer strängvärden kvarstå som sådana efter utbyte, även om de ser ut som tal eller uttryck

en: When set, the current settings will be saved as the default settings for future invocations of this and the Search dialog.
sv: När angivet kommer nuvarande inställningar att sparas som standardinställningarna för framtida körningar av detta och sökdialogen.

en: When the source of the paste is a blank cell, leave the target unchanged
sv: Lämna målet oförändrat då källan för inklistringen är en blank cell

en: When this checkbox is checked, cell formatting such as borders, hyperlinks, fore and background colors will remain in the original location. Uncheck this checkbox to have these formats move with the content.
sv: När denna kryssruta är ibockad kommer cellformatering som ramar, länkar, förgrunds- och bakgrundsfärger kvarstå på originalplatsen. Kryssa av rutan för att låta dessa format flytta med innehållet.

en: Whether selected font size is shown in the label
sv: Huruvida den markerade typsnittsstorleken visas i etiketten

en: Whether the label is drawn in the selected font
sv: Huruvida etiketten ritas med det valda typsnittet

en: Whether the label is drawn with the selected font size
sv: Huruvida etiketten ritas med den valda typsnittsstorleken

en: Whether the selected font style is shown in the label
sv: Huruvida den markerade typsnittsstilen visas i etiketten

en: Which direction pressing Enter will move the edit position.
sv: Den riktning i vilken redigeringspositionen kommer att flyttas vid tryck på Retur.

en: Whole numbers
sv: Hela tal

en: Why would you want to define a name for the empty string?
sv: Varför skulle du vilja definiera ett namn för den tomma strängen?

en: Why would you want to define a name to be #NAME?
sv: Varför skulle du vilja definiera ett namn som #NAMN?

en: Widgets
sv: Gränssnittskomponenter

en: Width in points:
sv: Bredd i punkter:

en: Width:
sv: Bredd:

en: Wilcoxon Signed Rank Test
sv: Wilcoxon teckenrangtest

en: Wilcoxon Signed Rank Test (%s)
sv: Wilcoxons teckenrangtest (%s)

en: Wilcoxon-Mann-Whitney Test
sv: Wilcoxon-Mann-Whitney-test

en: Wilcoxon-Mann-Whitney Test (%s)
sv: Wilcoxon-Mann-Whitney-test (%s)

en: Wilcoxon-_Mann-Whitney Test...
sv: Wilcoxon-_Mann-Whitney-test…

en: Windows
sv: Fönster

en: Windows (carriage return + linefeed)
sv: Windows (vagnretur + radmatning)

en: Workbook
sv: Arbetsbok

en: Workbook Level
sv: Arbetsboksnivå

en: Worksheet:
sv: Blad:

en: Would split an array
sv: Skulle delat en vektor

en: Would split array %s
sv: Skulle delat vektorn %s

en: Would split merge %s
sv: Skulle delat sammanfogning %s

en: Wrap
sv: Radbrytning

en: Wrap SORT
sv: Radbryt SORT

en: Wrap with SORT (ascending)
sv: Radbryt med SORT (stigande)

en: Wrap with SORT (descending)
sv: Radbryt med SORT (fallande)

en: Writing Sheet Objects...
sv: Skriver bladobjekt…

en: Writing Sheets...
sv: Skriver blad…

en: Writing glpk file...
sv: Sparar glpkfil…

en: Writing lpsolve file...
sv: Skriver lpsolve-fil…

en: XHTML range - for export to clipboard
sv: XHTML-område - för export till urklipp

en: XML document not well formed!
sv: XML-dokumentet är inte korrekt utformat!

en: Xbase (*.dbf) file format
sv: Xbase-filformat (*.dbf)

en: Yes
sv: Ja

en: You are about to edit a cell with "text" format.
sv: Du är på väg att redigera en cell med ”text”-format.

en: You did not add the defined conditional format. Do you really want to close the conditional formatting dialog?
sv: Du lade inte till det definierade villkorsformatet. Vill du verkligen stänga dialogen för villkorlig formatering?

en: You have chosen more than 1000 pages to preview. This may take a long time. Do you really want to proceed?
sv: Du har valt att förhandsvisa mer än 1000 sidor. Detta kommer att ta lång tid. Vill du verkligen fortsätta?

en: You may not call more than one sheet "%s".
sv: Du kan inte anropa mer än ett blad ”%s”.

en: You must select some cell types to search.
sv: Du måste välja några celltyper att söka i.

en: You must specify a range to search.
sv: Du måste ange ett intervall att söka i.

en: You should introduce a single valid cell as dependency cell
sv: Du måste ange en ensam giltig cell som en beroendecell

en: You should introduce a single valid cell as result cell
sv: Du måste ange en ensam giltig cell som resultatcell

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
sv: Du måste ange ett giltigt cellnamn i ”Med variabel cell:”!

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
sv: Du måste ange ett giltigt cellnamn i ”Ställ in cell:”!

en: You should introduce a valid number as maximum
sv: Du måste ange ett giltigt tal som maximum

en: You should introduce a valid number as minimum
sv: Du måste ange ett giltigt tal som minimum

en: You should introduce a valid number as step size
sv: Du måste ange ett giltigt tal som stegstorlek

en: You should introduce one or more dependency cells
sv: Du måste ange en eller flera beroendeceller

en: Your help is much appreciated!
sv: Din hjälp uppskattas!

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom %s to %.0f%%
sv: Inzoomning av %s till %.0f%%

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom the spreadsheet in or out
sv: Zooma in eller ut i kalkylbladet

en: [>=5]"Test of Homogeneity";[<5][Red]"Invalid Test of Homogeneity"
sv: [>=5]"Homogenitetstest";[<5][Red]"Ogiltigt homogenitetstest"

en: [>=5]"Test of Independence";[<5][Red]"Invalid Test of Independence"
sv: [>=5]"Oberoendetest";[<5][Red]"Ogiltigt oberoendetest"

en: [FILE ...]
sv: [FIL …]

en: [Warning: Invalid text string has been removed.]
sv: [Varning: Ogiltig textsträng har tagits bort.]

en: [see sheet %s]
sv: [se blad %s]

en: _About
sv: _Om

en: _Accept
sv: _Acceptera

en: _Activate All
sv: _Aktivera alla

en: _Add...
sv: _Lägg till…

en: _Adjacent text indicators escaped
sv: _Intilliggande textindikatorer med escape-tecken

en: _Algorithm:
sv: _Algoritm:

en: _All
sv: _Allt

en: _All workbook sheets
sv: _Alla arbetsböckers blad

en: _Alpha:
sv: _Alfa:

en: _Alpha:
sv: _Alfa:

en: _And
sv: _Och

en: _Append
sv: _Lägg till

en: _Area
sv: _Område

en: _Areas
sv: _Områden

en: _Assume Non-Negative
sv: _Antag icke-negativ

en: _Auto Column Discovery
sv: _Automatisk kolumnidentifiering

en: _Auto Fit Height
sv: Autoanpassa _höjd

en: _Auto Fit Width
sv: Autoanpassa _bredd

en: _Auto Save...
sv: Spara _automatiskt…

en: _Auto generate names...
sv: _Automatgenerera namn…

en: _Autoformat...
sv: _Autoformatering…

en: _Automatic scaling:
sv: _Automatisk skalning:

en: _Automatically save every
sv: Spara _automatiskt var

en: _Average rank
sv: Medel_rang

en: _Bins
sv: _Grupper

en: _Black and white
sv: S_vartvitt

en: _Bold
sv: _Fetstil

en: _Bottom
sv: _Underkant

en: _By Changing Cell:
sv: _Med variabel cell:

en: _Cells
sv: _Celler

en: _Center
sv: _Centrera

en: _Center Across Selection
sv: _Centrera över valda

en: _Changing cells:
sv: _Variabla celler:

en: _Clear
sv: _Töm

en: _Clear Advanced Filter
sv: _Töm avancerade filter

en: _Clear Selection
sv: _Töm markering

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Column
sv: _Kolumn

en: _Column major
sv: _Kolumnordning

en: _Column width in pixels:
sv: _Kolumnbredd i bildpunkter:

en: _Columns
sv: _Kolumner

en: _Columns to repeat on the left side:
sv: _Rader att upprepa till vänster:

en: _Comma (,)
sv: _Komma (,)

en: _Comments
sv: _Kommentarer

en: _Conditional Formatting...
sv: _Villkorlig formatering…

en: _Consolidate...
sv: _Konsolidera…

en: _Content:
sv: _Innehåll:

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Contingency Table:
sv: _Kontingenstabell:

en: _Coordinate
sv: _Koordinat

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Correlated...
sv: _Korrelerade…

en: _Correlation...
sv: _Korrelation…

en: _Create a scenario if the optimal solution is found
sv: _Skapa ett scenario om en optimal lösning hittas

en: _Criteria range:
sv: Kriterie_område:

en: _Current sheet
sv: _Aktuellt blad

en: _Custom Percentage
sv: _Anpassad procent

en: _Damping factor (α):
sv: _Dämpningsfaktor (α):

en: _Date
sv: _Datum

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Delete %d Cell... | _Delete %d Cells...
sv[0]: _Ta bort %d cell…
sv[1]: _Ta bort %d celler…

en: _Delete %d Column | _Delete %d Columns
sv[0]: _Ta bort %d kolumn
sv[1]: _Ta bort %d kolumner

en: _Delete %d Row | _Delete %d Rows
sv[0]: _Ta bort %d rad
sv[1]: _Ta bort %d rader

en: _Delete Cells...
sv: _Ta bort celler…

en: _Delete Column(s)
sv: Ta _bort kolumn(er)

en: _Delete Row(s)
sv: Ta _bort rad(er)

en: _Depends
sv: _Beroenden

en: _Descriptive Statistics
sv: _Deskriptiv statistik

en: _Descriptive Statistics...
sv: _Beskrivande statistik…

en: _Discard
sv: _Förkasta

en: _Discard All
sv: _Förkasta alla

en: _Distributed
sv: _Distribuerad

en: _Do not create scenarios
sv: _Skapa inte scenarier

en: _Don't change
sv: Ändra i_nte

en: _Double Underline
sv: _Dubbel understrykning

en: _Down, then right
sv: _Nedåt, sedan höger

en: _Duplicate
sv: _Duplicera

en: _Edges
sv: _Kanter

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit Data Slicer...
sv: _Redigera ett datautsnitt…

en: _Edit DataSlicer
sv: _Redigera datautsnitt

en: _Edit Style
sv: _Redigera stil

en: _Enter into cells:
sv: _Skriv in i celler:

en: _Entire workbook
sv: _Hela arbetsboken

en: _Equal To:
sv: _Lika med:

en: _Errors:
sv: _Fel:

en: _Exponential Smoothing...
sv: _Exponentiell utjämning…

en: _Expressions
sv: _Uttryck

en: _Fail
sv: _Misslyckas

en: _File
sv: _Arkiv

en: _File:
sv: _Fil:

en: _Fill
sv: _Fyll

en: _Fit Selection
sv: _Anpassa till markeringen

en: _Fixed scaling:
sv: _Låst skalning:

en: _Footer:
sv: Sid_fot:

en: _Force intercept to be zero
sv: _Tvinga skärning att vara noll

en: _Format %d Cell... | _Format %d Cells...
sv[0]: F_ormatera %d cell…
sv[1]: F_ormatera %d celler…

en: _Format %d Column | _Format %d Columns
sv[0]: _Formatera %d kolumn
sv[1]: _Formatera %d kolumner

en: _Format %d Row | _Format %d Rows
sv[0]: _Formatera %d rad
sv[1]: _Formatera %d rader

en: _Format All Cells...
sv: _Formatera alla celler…

en: _Format...
sv: _Formatera…

en: _Formats
sv: _Formatering

en: _Formats & Hyperlinks
sv: _Format och länkar

en: _Fourier Analysis...
sv: _Fourieranalys…

en: _Freeze Panes
sv: _Frys paneler

en: _From File...
sv: _Från fil…

en: _Function...
sv: _Funktion…

en: _Function:
sv: _Funktion:

en: _Functions
sv: _Funktioner

en: _General
sv: _Allmänt

en: _Go to Cell...
sv: _Gå till cell…

en: _Goal Seek...
sv: _Målsökning…

en: _Graphs & Options
sv: _Diagram och alternativ

en: _Grid lines
sv: R_utnät

en: _Group and Outline
sv: _Grupp och kontur

en: _Group...
sv: _Gruppera…

en: _Groups
sv: _Grupper

en: _Growth
sv: _Tillväxt

en: _Header:
sv: _Huvud:

en: _Height in pixels:
sv: _Radhöjd i bildpunkter:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Hide
sv: _Dölj

en: _Hide Detail
sv: _Dölj detaljer

en: _Hide Zeros
sv: Dölj _nollor

en: _Histogram...
sv: _Histogram…

en: _Horizontal
sv: _Vågrätt

en: _Horizontal Scrollbar
sv: _Vågrät rullningslist

en: _Horizontally
sv: _Vågrätt

en: _Hyperlinks
sv: _Hyperlänkar

en: _Hyphen (-)
sv: _Bindestreck (-)

en: _Ignore case
sv: _Ignorera skillnader på gemener/VERSALER

en: _Ignore defined print area
sv: _Ignorera definierat utskriftsområde

en: _Ignore initial separators
sv: _Ignorera initiala separatorer

en: _Image...
sv: _Bild…

en: _Indent:
sv: _Indrag:

en: _Input
sv: _Indata

en: _Input range:
sv: _Indataområde:

en: _Inputs
sv: _Indata

en: _Insert
sv: _Infoga

en: _Insert %d Cell... | _Insert %d Cells...
sv[0]: _Infoga %d cell…
sv[1]: _Infoga %d celler…

en: _Insert %d Column | _Insert %d Columns
sv[0]: _Infoga %d kolumn
sv[1]: _Infoga %d kolumner

en: _Insert %d Row | _Insert %d Rows
sv[0]: _Infoga %d rad
sv[1]: _Infoga %d rader

en: _Insert Cells...
sv: _Infoga celler…

en: _Insert Column(s)
sv: _Infoga kolumn(er)

en: _Insert Row(s)
sv: _Infoga rad(er)

en: _Insert column(s)
sv: Infoga _kolumn(er)

en: _Interval:
sv: _Intervall:

en: _Inverse
sv: _Invers

en: _Italic
sv: _Kursiv

en: _Justify
sv: _Justera

en: _Kaplan-Meier Estimates...
sv: _Kaplan-Meier-estimat…

en: _Keep strings as strings
sv: _Behåll strängar som strängar

en: _Known
sv: _Känd

en: _Labels
sv: _Rubriker

en: _Left
sv: _Vänster

en: _Left Align
sv: _Vänsterjustera

en: _Left Hand Side:
sv: _Vänstersida:

en: _Left section:
sv: _Vänstersektion:

en: _Left-Right
sv: _Vänster-höger

en: _Linear
sv: _Linjär

en: _Linear Model (LP/MILP)
sv: _Linjär modell (LP/MILP)

en: _Link:
sv: _Länk:

en: _List range:
sv: _Listområde:

en: _Live Assistance
sv: _Direkthjälp

en: _Locale
sv: _Lokal

en: _Lock
sv: _Lås

en: _Lower Bound:
sv: _Nedre gräns:

en: _Mac pre-OS X (CR)
sv: _Mac före OS X (CR)

en: _Manage Sheets...
sv: _Hantera blad…

en: _Manual
sv: _Manuell

en: _Matrix:
sv: _Matris:

en: _Maximum number of categories:
sv: _Maximalt antal kategorier:

en: _Mean:
sv: _Medelvärde:

en: _Merge
sv: _Sammanfoga

en: _Merge and Center
sv: Slå _ihop och centrera

en: _Merge...
sv: Samman_foga…

en: _Message:
sv: _Meddelande:

en: _Middle section:
sv: _Mittsektion:

en: _Modify
sv: _Ändra

en: _Month
sv: _Månad

en: _Move
sv: _Flytta

en: _Moving Average...
sv: _Glidande medelvärde…

en: _Multiple Sample Tests
sv: _Multipla urvalstester

en: _Multiple linear regression
sv: _Multipel linjär regression

en: _Name...
sv: _Namn…

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Names...
sv: _Namn…

en: _Narrow this column
sv: _Gör kolumnen smalare

en: _New
sv: _Nytt

en: _New View...
sv: _Ny vy…

en: _New...
sv: _Nytt…

en: _No scaling
sv: _Ingen skalning

en: _Non-Linear Model
sv: _Icke-linjär modell

en: _Normality Tests...
sv: _Normalitetstester…

en: _Number
sv: _Tal

en: _Number of cutoffs:
sv: Antal _slut:

en: _Number of variables:
sv: A_ntal variabler:

en: _Object
sv: _Objekt

en: _One Factor...
sv: _Enkel faktor…

en: _One Sample Tests
sv: _Enurvalstester

en: _Or
sv: _Eller

en: _Order
sv: _Ordning

en: _Other values
sv: _Övriga värden

en: _Output
sv: _Utdata

en: _Paired
sv: _Parad

en: _Paired Samples...
sv: _Parade urval…

en: _Paste
sv: Klistra i_n

en: _Percentages
sv: _Procent

en: _Periodic
sv: _Periodisk

en: _Plain text
sv: _Vanlig text

en: _Plug-ins...
sv: _Insticksmoduler…

en: _Population variances are:
sv: _Populationsvarianser är:

en: _Populations
sv: _Populationer

en: _Predetermined categories
sv: _Förutbestämda grupper

en: _Predetermined cutoffs
sv: _Förutbestämda slut

en: _Predicted Mean:
sv: _Förutsett medelvärde:

en: _Predicted Median:
sv: _Förutsedd median:

en: _Preserve case
sv: _Bevara skillnad på gemener/VERSALER

en: _Prompt Before Saving
sv: _Fråga innan sparande

en: _Protect Workbook
sv: _Skydda arbetsbok

en: _Protect worksheet
sv: _Skydda blad

en: _Quadratic Model (QP/MIQP)
sv: _Kvadratisk modell (QP/MIQP)

en: _Query
sv: _Fråga

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Random
sv: _Slumpmässig

en: _Random Generators
sv: _Slumpgeneratorer

en: _Range
sv: _Område

en: _Re-Edit
sv: Redigera _om

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Refresh DataSlicer
sv: _Uppdatera datautsnitt

en: _Regression...
sv: _Regression…

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Remove %d Comment | _Remove %d Comments
sv[0]: _Ta bort %d kommentar
sv[1]: _Ta bort %d kommentarer

en: _Remove %d Link | _Remove %d Links
sv[0]: _Ta bort %d länk
sv[1]: _Ta bort %d länkar

en: _Remove Comments
sv: Ta bort _kommentarer

en: _Remove Hyperlink
sv: _Ta bort länk

en: _Replace by
sv: _Ersätt med

en: _Results
sv: _Resultat

en: _Right
sv: _Höger

en: _Right Align
sv: _Högerjustera

en: _Right Hand Side:
sv: _Högra ledet:

en: _Right section:
sv: _Högersektion:

en: _Row
sv: _Rad

en: _Row Input:
sv: _Radinmatning:

en: _Row height in pixels:
sv: _Radhöjd i bildpunkter:

en: _Row major
sv: _Radordning

en: _Rows
sv: _Rader

en: _Rows to repeat on the upper region:
sv: Ra_der att upprepa överst:

en: _Sampling...
sv: _Urval…

en: _Save As Image
sv: _Spara som bild

en: _Save Selected
sv: _Spara markerade

en: _Search for
sv: _Sök efter

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: _Select
sv: _Markera

en: _Sensitivity
sv: _Känslighet

en: _Separated
sv: _Åtskilda

en: _Separator:
sv: _Avskiljare:

en: _Series...
sv: _Serier…

en: _Set Cell:
sv: _Ställ in cell:

en: _Set Target Cell:
sv: _Ställ in målcell:

en: _Settings
sv: In_ställningar

en: _Share cursor position
sv: _Dela markörposition

en: _Sheet
sv: _Blad

en: _Shift cells right
sv: Flytta celler åt _höger

en: _Show Detail
sv: _Visa detaljer

en: _Show Gridlines
sv: _Visa rutnät

en: _Show advanced sheet properties
sv: _Visa avancerade bladegenskaper

en: _Show input message when cell is selected
sv: _Visa indatameddelande när cell har markerats

en: _Sign Test...
sv: _Teckentest…

en: _Single Low Underline
sv: _Enkel låg understrykning

en: _Size of sample:
sv: _Storlek på stickprov:

en: _Snap to Grid
sv: _Fäst vid rutnät

en: _Solver...
sv: _Problemlösare…

en: _Sort...
sv: _Sortera…

en: _Source areas:
sv: _Källområden:

en: _Space
sv: _Blanksteg

en: _Split this column
sv: _Dela kolumnen

en: _Standard Deviation:
sv: _Standardavvikelse:

en: _Standard Height
sv: _Standardhöjd

en: _Standard Width
sv: _Standardbredd

en: _Standard errors
sv: _Standardfel

en: _Start value:
sv: _Startvärde:

en: _Statistics
sv: _Statistik

en: _Strikethrough
sv: Genomstry_kning

en: _Strings
sv: _Strängar

en: _Style
sv: _Stil

en: _Subject:
sv: _Ämne:

en: _Subtract
sv: _Subtrahera

en: _Tab
sv: _Tabulator

en: _Table...
sv: _Tabell…

en: _Tabulate Dependency...
sv: _Tabuleringsberoende…

en: _Time column:
sv: _Tidskolumn:

en: _To Value:
sv: _Till värde:

en: _To line:
sv: _Till rad:

en: _Toolbars
sv: _Verktygsfält

en: _Tools
sv: Verk_tyg

en: _Top
sv: _Överkant

en: _Top rank
sv: _Översta rang

en: _Top-Bottom
sv: _Uppifrån-ner

en: _Transpose
sv: _Transponera

en: _Two Factor...
sv: _Tvåfaktor…

en: _Two Sample Tests
sv: _Tvåurvalstester

en: _Type:
sv: T_yp:

en: _Uncorrelated...
sv: _Okorrelerade…

en: _Underline
sv: _Understrykning

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Unequal
sv: _Olika

en: _Ungroup...
sv: _Avgruppera…

en: _Unhide
sv: _Visa

en: _Unique records only
sv: Endast _unika fält

en: _Unknown
sv: O_känd

en: _Unknown characters:
sv: _Okända tecken:

en: _Unmerge
sv: Ån_gra sammanfogning

en: _Unpaired
sv: Opa_rad

en: _Upper Bound:
sv: _Övre gräns:

en: _Use Default
sv: _Använd standardvärde

en: _Use ssmedian
sv: _Använd ssmedian

en: _Validate...
sv: _Validera…

en: _Value And Probability Input Range:
sv: Indataområde för _värde och sannolikhet:

en: _Vertical
sv: _Lodrätt

en: _Vertical Scrollbar
sv: _Lodrät rullningslist

en: _Vertically
sv: _Lodrätt

en: _Vertically Center
sv: Centrera _lodrätt

en: _View
sv: _Visa

en: _View...
sv: _Visa…

en: _Visual
sv: _Synlig

en: _Web Address:
sv: _Webbadress:

en: _Weekday
sv: _Veckodag

en: _Widen this column
sv: _Bredda kolumnen

en: _Width in pixels:
sv: _Kolumnbredd i bildpunkter:

en: _Width...
sv: _Bredd…

en: _Wilcoxon Signed Rank Test...
sv: _Wilcoxon teckenrangtest…

en: _Windows
sv: _Fönster

en: _Workbook sheets:
sv: _Arbetsbokblad:

en: _Wrap in properties window
sv: _Radbryt i egenskapsfönstret

en: _Wrap text
sv: _Radbryt text

en: _X variable:
sv: _X-variabel:

en: _X variables:
sv: _X-variabler:

en: _Y variable:
sv: _Y-variabel:

en: _Y variables:
sv: _Y-variabler:

en: _Year
sv: _År

en: _Zeta Value:
sv: _Zeta-värde:

en: _Zoom
sv: _Zooma

en: _Zoom...
sv: _Zooma…

en: _a Value:
sv: _a-värde:

en: _alpha:
sv: _alfa:

en: _b Value:
sv: _b-värde:

en: _c Value:
sv: _c-värde:

en: _minutes
sv: _minut

en: _nu Value:
sv: _nu-värde:

en: _p Value:
sv: _p-värde:

en: _x-Offset in pixels:
sv: _x-förskjutning i bildpunkter:

en: _y-Offset in pixels:
sv: _y-förskjutning i bildpunkter:

en: a long time
sv: en lång tid

en: all
sv: alla

en: begins with
sv: börjar med

[ctx: border]
en: None
sv: Ingen

en: can only be performed on an existing group
sv: kan endast utföras på en existerande grupp

en: cannot operate on array formulæ
sv: kan inte operera på vektorformler

en: cannot operate on merged cells
sv: kan inte operera på sammanfogade celler

en: canvas support
sv: stöd för rityta

en: clipboard
sv: urklipp

en: comment
sv: kommentar

en: comments
sv: kommentarer

en: cond:condition
sv: cond:villkor

en: contains
sv: innehåller

en: content
sv: innehåll

en: contents
sv: innehåll

en: date
sv: datum

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
sv: målet har inte en jämn multipel av källkolumner (%d gentemot %d)
    
    Försök markera en enstaka cell eller en yta med samma form och storlek.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
sv: målet har inte en jämn multipel av källrader (%d gentemot %d)
    
    Försök markera en enstaka cell eller en yta med samma form och storlek.

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
sv: målet har en annan form (%dR×%dK) än originalet (%dR×%dK)
    
    Försök välja en enstaka cell eller en yta med samma form och storlek.

en: does not begin with
sv: börjar inte med

en: does not contain
sv: innehåller ej

en: does not end with
sv: slutar inte med

en: does not equal
sv: ej lika med

en: ends with
sv: slutar med

en: eol must be one of unix, mac, and windows
sv: eol måste vara en av unix, mac och windows

en: equals
sv: lika med

en: expression '%s' @ '%s' is not a cellref
sv: uttrycket '%s' @ '%s' är inte en cellref

en: external references
sv: externa referenser

en: falseval:value to use if condition is false
sv: falseval:värde att använda om villkoret är falskt

en: file
sv: fil

en: formats
sv: format

en: from:
sv: från:

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
sv: gnumeric version ”%s”
    datakat := ”%s”
    bibkat := ”%s”

[ctx: graph]
en: Columns
sv: Kolumner

[ctx: graph]
en: Rows
sv: Rader

[ctx: group]
en: _Columns
sv: _Kolumner

[ctx: group]
en: _Rows
sv: _Rader

[ctx: groupby]
en: C_olumns
sv: K_olumner

[ctx: groupby]
en: _Columns
sv: _Kolumner

[ctx: groupby]
en: _Rows
sv: _Rader

en: has a circular reference
sv: har en cirkelreferens

[ctx: import]
en: Columns
sv: Kolumner

en: inches
sv: tum

en: is beyond sheet boundaries
sv: är utanför bladets gränser

en: is greater than
sv: är större än

en: is greater than or equal to
sv: är större än eller lika med

en: is less than
sv: är mindre än

en: is less than or equal to
sv: är mindre än eller lika med

en: letter
sv: brev

[ctx: line]
en: None
sv: Ingen

en: min <= val <= max         (between)
sv: min <= vär <= max         (mellan)

en: no available column
sv: ingen tillgänglig kolumn

en: no available row
sv: ingen tillgänglig rad

en: nu Value:
sv: nu-värde:

en: nu_1 Value:
sv: nu_1-värde:

en: nu_2 Value:
sv: nu_2-värde:

en: n−1
sv: n-1

en: n−2
sv: n-2

en: n−3
sv: n-3

en: online descriptions
sv: onlinebeskrivningar

[ctx: operation]
en: None
sv: Ingen

[ctx: operation]
en: _None
sv: _Ingen

en: original CSV support, French localization
sv: ursprungligt CSV-stöd, fransk översättning

en: page
sv: sida

en: page 6
sv: sida 6

en: page(s)
sv: sidor

en: pages
sv: sidor

en: path
sv: sökväg

en: perl_func.pl doesn't exist.
sv: perl_func.pl finns inte.

en: points
sv: punkter

en: result
sv: resultat

en: result passes the sheet boundary
sv: resultatet går utanför bladets kant

en: settings.xml stream is malformed!
sv: settings.xml-strömmen är felaktig!

[ctx: sheetlist]
en: Cols
sv: Kol

[ctx: sheetlist]
en: Rows
sv: Rader

[ctx: sheetsize]
en: Columns
sv: Kolumner

[ctx: sheetsize]
en: Rows
sv: Rader

[ctx: shuffle]
en: _Columns
sv: _Kolumner

[ctx: shuffle]
en: _Rows
sv: _Rader

en: ssconvert version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
sv: ssconvert version ”%s”
    datakat := ”%s”
    bibkat := ”%s”

en: ssdiff version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
sv: ssdiff version ”%s”
    datakat := ”%s”
    bibkat := ”%s”

en: ssindex version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
sv: ssindex version ”%s”
    datakat := ”%s”
    bibkat := ”%s”

en: string
sv: sträng

en: t-Test
sv: t-test

en: t-Test (%s)
sv: t-test (%s)

en: t-Test, paired (%s)
sv: t-test, parat (%s)

en: tab
sv: flik

en: the efforts of many people.
sv: många personers arbete.

en: time
sv: tid

en: to:
sv: till:

en: trueval:value to use if condition is true
sv: trueval:värde att använda om villkoret är sant

[ctx: underline]
en: Double
sv: Dubbel

[ctx: underline]
en: Double Low
sv: Dubbel låg

[ctx: underline]
en: None
sv: Ingen

[ctx: underline]
en: Single
sv: Enkel

[ctx: underline]
en: Single Low
sv: Enkel låg

en: unknown
sv: okänd

en: unknown%d
sv: okänd%d

en: val  <  bound                  (less than)
sv: vär  <  gräns                  (mindre än)

en: val  >  bound                  (greater than)
sv: vär  >  gräns                  (större än)

en: val <= bound                  (less than or equal)
sv: vär <= gräns                  (mindre än eller lika)

en: val <= min || max <= val (not between)
sv: vär <= min || max <= vär (ej mellan)

en: val <> bound                  (not equal to)
sv: vär <> gräns                  (inte lika med)

en: val == bound                  (equal to)
sv: vär == gräns                  (lika som)

en: val >= bound                  (greater than or equal)
sv: vär >= gräns                  (större än eller lika)

en: values:a list of values to add
sv: värden:en lista av värden att lägga till

en: values:a list of values to multiply
sv: värden:en lista av värden att multiplicera

en: version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
sv: version ”%s”
    datakat := ”%s”
    bibkat := ”%s”

en: workbook view attribute is incomplete
sv: attribut för arbetsbokvy är inkomplett

en: x-Offset in points:
sv: x-förskjutning i punkter:

en: y-Offset in points:
sv: y-förskjutning i punkter:
