mate-panel 1.26.0 - en to sv translation catalogue (596 entries)

en: "%s" has quit unexpectedly
sv: "%s" har oväntat avslutats

en: %A %B %d (%%s)
sv: %A %d %B (%%s)

en: %A, %B %d %Y
sv: %A %d %B %Y

en: %H:%M
sv: %H.%M

en: %H:%M:%S
sv: %H.%M.%S

en: %I:%M %p
sv: %k.%M

en: %I:%M:%S %p
sv: %k.%M.%S

en: %l:%M <small>%p (%A)</small>
sv: %l:%M <small> (%A)</small>

en: %l:%M <small>%p</small>
sv: %l:%M <small></small>

en: %l:%M:%S %p
sv: %k.%M.%S

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. Anybody found using it should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
sv: %s har inget som helst användningsområde. Det tar bara upp diskutrymme och kompileringstid, och om det körs tar det upp minne och dyrbart utrymme på panelen. Om någon hittas använda detta bör han eller hon genast skickas på psykiatrisk undersökning.

en: %s the Fish
sv: Fisken %s

en: %s the Fish Says:
sv: Fisken %s säger:

en: %s the Fish, a contemporary oracle
sv: Fisken %s, ett nutida orakel

en: %s the Fish, the fortune teller
sv: Fisken %s, siaren

en: %s, feels like %s
sv: %s, känns som %s

en: (empty)
sv: (tom)

en: (with minor help from George)
sv: (med lite hjälp från George)

en: - Edit .desktop files
sv: - Redigera .desktop-filer

en: <i>(optional)</i>
sv: <i>(valfritt)</i>

en: <small><i>Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.</i></small>
sv: <small><i>Ange en stad, region eller landsnamn och välj sedan en sökträff från popuprutan.</i></small>

en: <small>Opaque</small>
sv: <small>Opak</small>

en: <small>Set...</small>
sv: <small>Ställ in...</small>

en: <small>Set</small>
sv: <small>Ställ in</small>

en: <small>Transparent</small>
sv: <small>Genomskinlig</small>

en: A compact menu
sv: En kompakt meny

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
sv: En fisk utan ett namn är en ganska tråkig fisk. Gör din fisk levande genom att namnge den.

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
sv: En lista med panelprograms-IID som panelprogrammet kommer att ignorera. På detta sätt kan du förhindra vissa panelprogram från att läsas in eller att visas i menyn. För att till exempel inaktivera panelprogrammet "mini-commander" kan du lägga till "OAFIID:MATE_MiniCommanderApplet" i denna lista. Panelen måste startas om för att detta ska börja gälla.

en: A list of locations to display in the calendar window.
sv: En lista över platser att visa i kalenderfönstret.

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
sv: En lista med panel-id. Varje id identifierar en individuell toppnivåpanel. Inställningarna för var och en av dessa paneler lagras i /apps/panel/toplevels/$(id).

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. a launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
sv: En lista med panelobjekt-id. Varje id identifierar ett individuellt panelobjekt (t.ex. en programstartare, åtgärdsknapp eller menyknapp/menyrad). Inställningarna för vart och ett av dessa objekt lagras i /apps/panel/objects/$(id).

en: A pop out drawer to store other items in
sv: En popuplåda som andra objekt kan lagras i

en: A separator to organize the panel items
sv: En avgränsare för att organisera panelobjekten

en: A_bout Panels
sv: _Om paneler

en: About Clock
sv: Om Klocka

en: About the MATE Panel
sv: Om MATE-panelen

en: Access documents, folders and network places
sv: Kom åt dokument, mappar och nätverksplatser

en: Action button type
sv: Åtgärdsknapptyp

en: Ad_just Date & Time
sv: _Justera datum och tid

en: Add this as _drawer to panel
sv: Lägg till detta som en _låda på panelen

en: Add this as _menu to panel
sv: Lägg till detta som en _meny på panelen

en: Add this launcher to _desktop
sv: Lägg till den här programstartaren på _skrivbordet

en: Add this launcher to _panel
sv: Lägg till den här programstartaren på _panelen

en: Add to Drawer
sv: Lägg till i låda

en: Add to Panel
sv: Lägg till i panel

en: Allow workspace _wrap around in switcher
sv: Tillåt arbetsyta-omrullning i växlaren

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
sv: Ett okänt fel inträffade vid försök att öppna "%s".

en: And many, many others…
sv: Och många, många andra...

en: Animation
sv: Animering

en: Animation speed
sv: Animeringshastighet

en: Applet IID
sv: Applet-IID

en: Applet IIDs to disable from loading
sv: Panelprograms-IID att förhindra från inläsning

en: Application
sv: Program

en: Application Launcher...
sv: Programstartare...

en: Application does not accept documents on command line
sv: Programmet tar inte emot några dokument på kommandoraden

en: Application in Terminal
sv: Program i terminal

en: Applications
sv: Program

en: Area where notification icons appear
sv: Yta där aviseringsikoner dyker upp

en: Arro_ws on hide buttons
sv: P_ilar på döljknappar

en: Autoclose drawer
sv: Stäng låda automatiskt

en: Automatically hide panel into corner
sv: Dölj automatiskt panelen i hörnet

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background _image:
sv: Bakgrunds_bild:

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color opacity
sv: Genomskinlighet för bakgrundsfärg

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Background type
sv: Bakgrundstyp

en: Behaviour
sv: Beteende

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Bottom Panel
sv: Nedre Panel

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
sv: Bläddra bland lokala och fjärrdiskar samt mappar som är åtkomliga från den här datorn

en: Browse and run installed applications
sv: Bläddra och kör installerade program

en: Browse bookmarked and local network locations
sv: Bläddra bokmärkta och lokala nätverksplatser

en: C_lear
sv: R_ensa

en: Calendar
sv: Kalender

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
sv: Kan inte skicka dokument-URI:er till ett "Type=Link"-skrivbordsobjekt

en: Cannot delete this panel
sv: Kan inte ta bort denna panel

en: Cannot find an empty spot
sv: Kan inte hitta ett ledigt ställe

en: Center panel on x-axis
sv: Centrera panelen på x-axeln

en: Center panel on y-axis
sv: Centrera panelen på y-axeln

en: Change desktop appearance and behavior, get help, or log out
sv: Ändra skrivbordsutseende och beteende, få hjälp eller logga ut

en: Choose Location
sv: Välj plats

en: Choose a file to append to the command...
sv: Välj en fil att lägga till efter kommandot...

en: Choose a file...
sv: Välj en fil...

en: Choose an application...
sv: Välj ett program...

en: Choose an icon
sv: Välj en ikon

en: City Name
sv: Stadens namn

en: City Time Zone
sv: Stadens tidszon

en: Classic Menu
sv: Klassisk meny

en: Clear Recent Documents
sv: Töm senaste dokument

en: Clear Recent Documents...
sv: Töm senaste dokument...

en: Clear all items from the recent documents list
sv: Töm alla objekt i listan över senaste dokument

en: Clear the Recent Documents list?
sv: Töm listan över senaste dokument?

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
sv: Klicka här för att dölja alla fönster och visa skrivbordet.

en: Click here to restore hidden windows.
sv: Klicka här för att återställa dolda fönster.

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
sv: Klicka på ett fönster för att tvinga programmet att avsluta. För att avbryta trycker du <ESC>.

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
sv: Klicka på denna knapp för att bläddra efter en fil vars namn ska läggas till efter kommandosträngen.

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
sv: Klicka på denna knapp för att köra det valda programmet eller kommandot i kommandofältet.

en: Click to hide month calendar
sv: Klicka för att dölja månadskalendern

en: Click to view month calendar
sv: Klicka för att visa månadskalendern

en: Clock
sv: Klocka

en: Clock Applet Factory
sv: Fabrik för panelprogrammet Klocka

en: Clock Format
sv: Klockformat

en: Clock Preferences
sv: Klockinställningar

en: Co_lor:
sv: F_ärg:

en: Co_mmand to run when clicked:
sv: Ko_mmando som ska köras vid klick:

en: Co_mment:
sv: Ko_mmentera:

en: Comm_and:
sv: Komm_ando:

en: Command icon
sv: Kommandoikon

en: Command to execute on click
sv: Kommando att köra vid klick

en: Compact Menu
sv: Kompakt meny

en: Complete panel lockdown
sv: Lås panelen helt

en: Computer
sv: Dator

en: Computer Clock
sv: Datorklocka

en: Confirm panel removal
sv: Bekräfta borttagning av panel

en: Connect to Server...
sv: Anslut till server...

en: Connect to a remote computer or shared disk
sv: Anslut till en fjärrserver eller utdelad disk

en: Controls the maximum size of the history of the "Run Application" dialog. A value of 0 will disable the history.
sv: Kontrollerar den maximala storleken för historiken i "Kör program"-dialogen. Ett värde på 0 kommer att avaktivera historiken.

en: Copy _Date
sv: Kopiera _datum

en: Copy _Time
sv: Kopi_era tid

en: Copy a launcher from the applications menu
sv: Kopiera en programstartare från programmenyn

en: Copyright © 1997-2003 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2004 Vincent Untz
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
sv: Copyright © 1997-2003 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2004 Vincent Untz
    Copyright © 2011-2021 MATE utvecklarna

en: Copyright © 1998-2002 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2002-2005 Vincent Untz
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 1998-2002 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2002-2005 Vincent Untz
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: Copyright © 1998-2004 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 1998-2004 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: Copyright © 2000 Helix Code, Inc.
    Copyright © 2001 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2003 Sun Microsystems, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2000 Helix Code, Inc.
    Copyright © 2001 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2003 Sun Microsystems, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2003-2006 Vincent Untz
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2003-2006 Vincent Untz
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2002 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: Could not connect to server
sv: Kunde inte ansluta till server

en: Could not convert '%s' from UTF-8
sv: Kunde inte konvertera "%s" från UTF-8

en: Could not display help document
sv: Kunde inte visa hjälpdokumentet

en: Could not display help document '%s'
sv: Kunde inte visa hjälpdokumentet "%s"

en: Could not execute '%s'
sv: Kunde inte köra "%s"

en: Could not launch '%s'
sv: Kunde inte starta "%s"

en: Could not launch application
sv: Kunde inte starta program

en: Could not open location '%s'
sv: Kunde inte öppna platsen "%s"

en: Could not open recently used document "%s"
sv: Kunde inte öppna tidigare använda dokumentet "%s"

en: Could not run command '%s'
sv: Kunde inte köra kommandot "%s"

en: Could not save directory properties
sv: Kunde inte spara katalogegenskaper

en: Could not save launcher
sv: Kunde inte spara programstartare

en: Could not show this URL
sv: Kunde inte visa den här url:en

en: Could not use dropped item
sv: Kunde inte använda kastade objekt

en: Create Launcher
sv: Skapa programstartare

en: Create a new launcher
sv: Skapa en ny programstartare

en: Create new file in the given directory
sv: Skapa ny fil i den angivna katalogen

en: Current Time:
sv: Aktuell tid:

en: Custom Application Launcher
sv: Anpassad programstartare

en: Custom format of the clock
sv: Anpassat format för klockan

en: D_elete
sv: _Radera

en: D_on't Delete
sv: Ta i_nte bort

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
sv: Avgör när fönster från samma program ska grupperas i fönsterlistan. Giltiga värden är "never" (aldrig), "auto" (auto) och "always" (alltid).

en: Default panel layout
sv: Standard panellayout

en: Delete this drawer?
sv: Ta bort denna låda?

en: Delete this panel?
sv: Ta bort denna panel?

[ctx: Desktop Folder]
en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Directory Properties
sv: Katalogegenskaper

en: Disable Force Quit
sv: Inaktivera framtvingat avslut

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanterare

en: Display
sv: Skärm

en: Display a swimming fish or another animated creature
sv: Visa en simning fisk eller annan animerad varelse

en: Display all workspaces
sv: Visa alla arbetsytor

en: Display workspace names
sv: Visa namn på arbetsytor

en: Displays the history in reverse. Provides a consistent view for terminal users as the up key will select the most recent entry.
sv: Visar historiken omvänt. Ger en konsekvent vy för terminalanvändare då upp-tangenten kommer att markera det senast inmatade.

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
sv: Vill du ta bort panelprogrammet från din konfiguration?

en: Draw arrow in menu button
sv: Rita en pil i menyknappen

en: Drawer
sv: Låda

en: Drawer Properties
sv: Lådegenskaper

en: E_xpand
sv: F_äll ut

en: East
sv: Ost

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Location
sv: Redigera plats

en: Enable SNI support
sv: Aktivera SNI-stöd

en: Enable animations
sv: Aktivera animationer

en: Enable arrows on hide buttons
sv: Aktivera pilar på döljknappar

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
sv: Aktivera automatisk komplettering i dialogfönstret "Kör program"

en: Enable hide buttons
sv: Aktivera döljknappar

en: Enable program list in "Run Application" dialog
sv: Aktivera programlista i dialogfönstret "Kör program"

en: Enable tooltips
sv: Aktivera verktygstips

en: Error
sv: Fel

en: Error displaying help document
sv: Fel vid visning av hjälpdokumentet

en: Execute the run dialog
sv: Starta kördialogen

en: Expand list of locations
sv: Fäll ut listan över platser

en: Expand program list in "Run Application" dialog
sv: Fäll ut programlista i dialogfönstret "Kör program"

en: Expand to occupy entire screen width
sv: Expandera så att hela skärmbredden tas i anspråk

en: FILE
sv: FIL

en: Factory for clock applet
sv: Fabrik för panelprogrammet Klocka

en: Factory for notification area
sv: Fabrik för Aviseringsyta

en: Factory for the window navigation related applets
sv: Fabrik för Fönsternavigeringsrelaterade panelprogram

en: Failed to load %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa in %s: %s

en: Failed to load applet %s
sv: Misslyckades med att läsa in panelprogrammet %s

en: Failed to set the system time
sv: Misslyckades med att ställa in systemtiden

en: Failed to set the system timezone
sv: Misslyckades med att ställa in systemets tidszon

en: File System
sv: Filsystem

en: File is not a valid .desktop file
sv: Filen är inte en giltig .desktop-fil

en: Find an _item to add to "%s":
sv: Sök ett _objekt att lägga till i "%s":

en: Find an _item to add to the drawer:
sv: Sök ett _objekt att lägga till i lådan:

en: Find an _item to add to the panel:
sv: Sök ett _objekt att lägga till i panelen:

en: Fish
sv: Fisk

en: Fish Preferences
sv: Inställningar för fisken

en: Fit image to panel
sv: Passa in bilden på panelen

en: Force Quit
sv: Tvinga avslut

en: Force a misbehaving application to quit
sv: Tvinga ett program som beter sig fel att avsluta

en: Force this application to exit?
sv: Tvinga programmet att avsluta?

en: Frames in fish's animation
sv: Antalet bildrutor i fiskens animation

en: From Whence That Stupid Fish Came
sv: Varifrån den dumma fisken kom

en: General
sv: Allmänt

en: Get the current time and date
sv: Hämta nuvarande tid och datum

en: Group windows when _space is limited
sv: Gruppera fönster då _utrymmet är begränsat

en: Hide Panel
sv: Dölj panel

en: Hide application windows and show the desktop
sv: Dölj programfönster och visa skrivbordet

en: Highlight launchers on mouseover
sv: Lys upp programstartare vid musövergång

en: History for "Run Application" dialog
sv: Historik för "Kör program"-dialogen

en: Home Folder
sv: Hemkatalog

en: Hour format
sv: Timformat

en: Icon '%s' not found
sv: Ikonen "%s" hittades inte

en: Icon not found
sv: Ikonen hittades inte

en: Icon to show in menu bar
sv: Ikon att visa i menyrad

en: Icon used for object's button
sv: Ikon som används för objektets knapp

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
sv: Om detta är sant visas en dialogruta som frågar efter bekräftelse när användaren vill ta bort en panel.

en: If true, a drawer will automatically be closed when the user clicks a launcher in it.
sv: Om detta är sant kommer en låda att automatiskt stängas när användaren klickar på en programstartare i den.

en: If true, a launcher is highlighted when the user moves the pointer over it.
sv: Om detta är sant lyses en programstartare upp när användaren flyttar muspekaren över den.

en: If true, an arrow is drawn over the menu button icon. If false, menu button has only the icon.
sv: Om sann, en pil kommer ritas över menyknapps-ikonen. Om falskt, menyknappen har endast ikonen.

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
sv: Om detta är sant kommer pilar att placeras på döljknapparna. Denna inställning är endast meningsfull om nyckeln enable_buttons är sann.

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
sv: Om detta är sant görs automatisk komplettering tillgängligt i dialogfönstret "Kör program".

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
sv: Om detta är sant kommer knappar som kan användas för att flytta panelen till kanten på skärmen, och som endast lämnar en knapp synlig, att placeras på var sida om panelen.

en: If true, display a weather icon.
sv: Om detta är sant visas en väderikon.

en: If true, display date in the clock, in addition to time.
sv: Om detta är sant visas datum i klockan, utöver tiden.

en: If true, display seconds in time.
sv: Om detta är sant visas sekunder i tiden.

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
sv: Om detta är sant fälls listan över platser ut i kalenderfönstret.

en: If true, hiding and un-hiding of this panel will be animated rather than happening instantly.
sv: Om detta är sant kommer döljande och visning av denna panel att animeras istället för att ske ögonblickligen.

en: If true, show applications item in menu bar.
sv: Om sann, visa programobjekt i menyraden.

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
sv: Om detta är sant visas datum i ett verktygstips när muspekaren är över klockan.

en: If true, show desktop item in menu bar.
sv: Om sann, visa skrivbordsobjekt i menyraden.

en: If true, show icon in menu bar.
sv: Om sann, visa ikon i menyrad.

en: If true, show places item in menu bar.
sv: Om sann, visa platserobjekt i menyraden.

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
sv: Om detta är sant visas temperaturen bredvid väderikonen.

en: If true, show week numbers in the calendar.
sv: Om detta är sant visas veckonummer i kalendern.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
sv: Om detta är sant fälls listan "Kända program" i dialogfönstret "Kör program" ut när dialogfönstret öppnas. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln enable_program_list är sann.

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
sv: Om detta är sant görs listan "Kända program" i dialogfönstret "Kör program" tillgänglig. Huruvida listan fälls ut eller inte när dialogfönstret visas styrs av nyckeln show_program_list.

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
sv: Om detta är sant kommer bakgrundsbilden att roteras då panelen är vertikalt orienterad.

en: If true, the custom_icon key is used as a custom icon for the button. If false, the custom_icon key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object" or "drawer-object".
sv: Om detta är sant kommer nyckeln custom_icon att användas som en anpassad ikon för knappen. Om detta är falskt kommer nyckeln custom_icon att ignoreras. Denna inställning är endast relevant om nyckeln object_type är "menu-object" eller "drawer-object".

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
sv: Om detta är sant kommer fiskens animation att visas roterad på vertikala paneler.

en: If true, the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
sv: Om detta är sant kommer bilden att skalas (samtidigt som bildproportionerna bevaras) till panelhöjden (om horisontell).

en: If true, the image will be scaled to the panel dimensions. The aspect ratio of the image will not be maintained.
sv: Om detta är sant kommer bilden att skalas till paneldimensionerna. Bildens proportioner kommer inte att bevaras.

en: If true, the menu_path key is used as the path from which the menu contents should be constructed. If false, the menu_path key is ignored. This key is only relevant if the object_type key is "menu-object".
sv: Om detta är sant används nyckeln menu_path som den sökväg från vilken menyinnehållet ska konstrueras. Om falskt ignoreras nyckeln menu_path. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "menu-object" (menyobjekt).

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
sv: Om detta är sant kommer panelen att automatiskt döljas i ett hörn på skärmen när pekaren lämnar panelytan. Att flytta pekaren till det hörnet kommer att göra att panelen åter visas.

en: If true, the panel provides support for SNI.
sv: Om sann, panelen ger stöd för SNI.

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
sv: Om detta är sant kommer panelen inte att tillåta att en användare tvingar ett program att avsluta genom att ta bort åtkomsten till knappen tvinga avslutande.

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
sv: Om detta är sant kommer panelen inte att tillåta några ändringar i konfigurationen av panelen. Enskilda panelprogram måste däremot låsas separat. Panelen måste startas om för att detta ska börja gälla.

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
sv: Om detta är sant kommer panelen att ta hela skärmbredden i anspråk (skärmhöjden om det är en vertikal panel). I detta läge kan panelen endast placeras på en skärmkant. Om falskt kommer panelen endast att vara tillräckligt stor för att panelprogrammen, programstartarna och knapparna ska få plats på panelen.

en: If true, the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
sv: Om detta är sant tolkas positionen för objektet relativt den högra (eller nedre om vertikalt) panelkanten.

en: If true, the user may not move the applet without first unlocking the object using the "Unlock" menuitem.
sv: Om detta är sant kan användaren inte flytta panelprogrammet utan att först låsa upp objektet genom att använda menyobjektet "Lås upp".

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
sv: Om detta är sant kommer fönsterlistan att visa fönster från alla arbetsytor. Annars kommer den endast att visa fönster från den aktuella arbetsytan.

en: If true, the workspace switcher will allow wrap-around, which means switching from the first to the last workspace and vice versa via scrolling.
sv: Om satt till sant kommer arbetsyta-växlaren att tillåtas att börja om, vilket innebär att man kan växla mellan första och sista arbetsytan och tvärt om via rullning.

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
sv: Om detta är sant kommer arbetsyteväxlaren att visa alla arbetsytor. Annars kommer endast den aktuella arbetsytan att visas.

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Marco.
sv: Om detta är sant kommer arbetsytorna i arbetsyteväxlaren att visa namnen på arbetsytorna. Annars kommer fönstren på arbetsytorna att visas. Denna inställning fungerar endast när fönsterhanteraren Marco används.

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
sv: Om detta är sant kommer nycklarna x och x_right att ignoreras och panelen att placeras i mitten på skärmens x-axel. Om panelens storlek ändras kommer den att finnas kvar på den positionen, det vill säga att panelen kommer att växa på båda sidor. Om falskt kommer nycklarna x och x_right ange platsen för panelen.

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
sv: Om detta är sant kommer nycklarna y och y_bottom att ignoreras och panelen att placeras i mitten på skärmens y-axel. Om panelens storlek ändras kommer den att finnas kvar på den positionen, det vill säga att panelen kommer att växa på båda sidor. Om falskt kommer nycklarna y och y_bottom ange platsen för panelen.

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
sv: Om detta är sant kommer återställning av ett fönster att flytta det till den aktuella arbetsytan. Byt annars till fönstrets arbetsyta.

en: If true, tooltips are shown for objects in panels.
sv: Om detta är sant visas verktygstips för objekt i paneler.

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
sv: Om du väljer att tvinga ett program att avsluta så kan osparade ändringar i öppnade dokument gå förlorade.

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
sv: Om du tömmer listan över senaste dokument, tömmer du följande:
    • Alla objekt från menyobjektet Platser → Senaste dokument.
    • Alla objekt från listan över senaste dokument i alla program.

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
sv: Om du läser om ett panelobjekt kommer det att automatiskt läggas tillbaka på panelen.

en: Image Background Details
sv: Bildbakgrundsdetaljer

en: Images
sv: Bilder

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
sv: I en Xinerama-konfiguration kan du ha paneler på varje enskild bildskärm. Denna nyckel identifierar den aktuella bildskärm som panelen visas på.

en: Interpret position relative to bottom/right edge
sv: Tolka positionen relativt nedre/högra kanten

en: Key %s is not set, cannot load launcher
sv: Nyckeln %s är inte inställd, kan inte läsa in programstartare

en: L_atitude:
sv: L_atitud:

en: L_ongitude:
sv: L_ongitud:

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
sv: Starta andra program och tillhandahålla olika verktyg för att hantera fönster, visa tiden, etc.

en: Launcher Properties
sv: Egenskaper för programstartare

en: Launcher location
sv: Plats för programstartare

en: Left Panel
sv: Vänster Panel

en: List of known applications
sv: Lista med kända program

en: List of locations
sv: Lista över platser

en: Loc_k To Panel
sv: Lå_s till panel

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
sv: Lokalisera dokument och mappar på denna dator efter namn eller innehåll

en: Location
sv: Plats

en: Locations
sv: Platser

en: Lock Screen
sv: Låsskärm

en: Lock the object to the panel
sv: Lås objektet på panelen

en: Log Out %s...
sv: Logga ut %s...

en: Log Out...
sv: Logga ut...

en: Log out %s of this session to log in as a different user
sv: Logga ut %s från denna session för att logga in som en annan användare

en: Log out of this session to log in as a different user
sv: Logga ut från denna session för att logga in som en annan användare

en: Look at today's date!
sv: Titta på dagens datum!

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Maximum history size for "Run Application" dialog
sv: Maximal historikstorlek för "Kör program"-dialogen

en: Maximum number of menu items (i.e. bookmarks) that are displayed without being put in a submenu.
sv: Maximalt antal menyobjekt (dvs bokmärken) som visas utan att läggas i en undermeny.

en: Menu bar icon size
sv: Menyrad ikonstorlek

en: Menu content path
sv: Sökväg för menyinnehåll

en: Menu items icon size
sv: Menyobjekt ikon storlek

en: Minimum icon size
sv: Minimal ikonstorlek

en: Mount %s
sv: Montera %s

en: Move windows to current workspace when unminimized
sv: Flytta fönster till den aktuella arbetsytan vid återställning

en: Name to identify panel
sv: Namn att identifiera panelen med

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Places
sv: Nätverksplatser

en: No URI provided for panel launcher desktop file
sv: Ingen URI tillhandahållen för desktop-fil för panelstartare

en: No URL was specified.
sv: Ingen url angavs.

en: No application to handle search folders is installed.
sv: Inget program för att hantera sökmappar är installerat.

en: North
sv: Nord

en: Not a launchable item
sv: Inte ett körbart objekt

en: Not compatible with Wayland
sv: Inte kompatibel med Wayland

en: Not compatible with X11
sv: Inte kompatibel med X11

en: Notification Area
sv: Notifieringsyta

en: Notification Area Factory
sv: Fabrik för Aviseringsyta

en: Number of _workspaces:
sv: Antal arbets_ytor:

en: Object's position on the panel
sv: Objektets position på panelen

en: Open '%s'
sv: Öppna "%s"

en: Open URL: %s
sv: Öppna URL: %s

en: Open the contents of your desktop in a folder
sv: Öppna innehållet på ditt skrivbord in en mapp

en: Open your personal folder
sv: Öppna din personliga mapp

[ctx: Orientation]
en: Bottom
sv: Nederst

[ctx: Orientation]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: Orientation]
en: Right
sv: Höger

[ctx: Orientation]
en: Top
sv: Överst

en: Panel Display
sv: Panelvisning

en: Panel ID list
sv: Lista med panel-id

en: Panel Notification Area
sv: Panelnotifieringsyta

en: Panel Properties
sv: Panelegenskaper

en: Panel attached to drawer
sv: Panel fäst vid låda

en: Panel autohide delay
sv: Fördröjning för automatisk döljning av panel

en: Panel autounhide delay
sv: Fördröjning för automatisk visning av panel

en: Panel object ID list
sv: Lista med panelobjekt-id

en: Panel object has quit unexpectedly
sv: Panelobjekt har oväntat avslutats

en: Panel object type
sv: Panelobjekttyp

en: Panel orientation
sv: Panelorientering

en: Panel size
sv: Panelstorlek

en: Pause per frame
sv: Paus per bildruta

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Places
sv: Platser

en: Protect your computer from unauthorized use
sv: Skydda din dator mot obehörig användning

en: Recent Documents
sv: Senaste dokument

en: Removable Media
sv: Flyttbara media

en: Replace a currently running panel
sv: Ersätt en för närvarande körande panel

en: Rescan %s
sv: Sök av %s igen

en: Reset the panel configuration to default
sv: Återställ panelkonfigurationen till standard

en: Restore to current _workspace
sv: Återställ på aktuell arbets_yta

en: Restore to na_tive workspace
sv: Återställ på u_rsprunglig arbetsyta

en: Restoring Minimized Windows
sv: Återställer minimerade fönster

en: Reverse the history of the "Run Application" dialog
sv: Omvänd historiken för "Kör program"-dialogen

en: Right Panel
sv: Höger Panel

en: Rotate image on vertical panels
sv: Rotera bild på vertikala paneler

en: Rotate image when panel is _vertical
sv: Rotera bild när panelen är _vertikal

en: Rotate on vertical panels
sv: Rotera i vertikala paneler

en: Rows in workspace switcher
sv: Rader i arbetsyteväxlaren

en: Run Application
sv: Kör program

en: Run Application...
sv: Kör program...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
sv: Kör ett program genom att ange ett kommando eller välj från en lista

en: Run in _terminal
sv: Kör i _terminal

en: Run with _file...
sv: Kör med _fil...

en: S_tyle:
sv: S_til:

en: Search
sv: Sök

en: Search for Files...
sv: Sök efter filer...

en: Select an animation
sv: Välj en animering

en: Select an application to view its description.
sv: Markera ett program för att visa dess beskrivning.

en: Select background
sv: Välj bakgrund

en: Select this box to run the command in a terminal window.
sv: Välj denna ruta för att köra kommandot i ett terminalfönster.

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Session management options:
sv: Flaggor för sessionshantering:

en: Set System Time
sv: Ställ in systemtid

en: Set System Time...
sv: Ställ in systemtid...

en: Set _Background Image
sv: Välj _bakgrundsbild

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
sv: Ställ in plats som aktuell plats och använd dess tidszon för denna dator

en: Set the default panel layout
sv: Sätt standard panellayout

en: Set the size of an icon used in menu bar. The panel must be restarted for this to take effect.
sv: Ange storleken på en ikon som används i menyraden. Panelen måste startas om för att detta ska träda i kraft.

en: Set the size of icons used in the menu. The panel must be restarted for this to take effect.
sv: Ange storleken på ikoner som används i menyn. Panelen måste startas om för att detta ska träda i kraft.

en: Set the theme icon name to use in menu bar.
sv: Ställ in tema ikon namn som ska användas i menyrad.

en: Sh_ow windows from current workspace
sv: V_isa fönster från aktuell arbetsyta

en: Show Desktop
sv: Visa skrivbordet

en: Show Desktop Button
sv: Visa skrivbord-knappen

en: Show _all workspaces in:
sv: Visa _alla arbetsytor i:

en: Show _only the current workspace
sv: Visa _endast aktuell arbetsyta

en: Show _temperature
sv: Visa _temperatur

en: Show _weather
sv: Visa _väder

en: Show applications menu
sv: Visa applikationsmeny

en: Show date in clock
sv: Visa datum i klockan

en: Show date in tooltip
sv: Visa datum som verktygstips

en: Show desktop menu
sv: Visa skrivbordsmeny

en: Show hide _buttons
sv: Visa dölj_knappar

en: Show icon
sv: Visa ikon

en: Show list of known _applications
sv: Visa lista med kända _program

en: Show places menu
sv: Visa platser-meny

en: Show seco_nds
sv: Visa seku_nder

en: Show session management options
sv: Visa flaggor för sessionshantering

en: Show temperature in clock
sv: Visa temperatur i klockan

en: Show the _date
sv: Visa _datumet

en: Show time with seconds
sv: Visa tid med sekunder

en: Show weather in clock
sv: Visa väder i klockan

en: Show wee_k numbers in calendar
sv: Visa veckonummer i kalendern

en: Show week numbers in calendar
sv: Visa veckonummer i kalendern

en: Show windows from a_ll workspaces
sv: Visa fönster från a_lla arbetsytor

en: Show windows from all workspaces
sv: Visa fönster från alla arbetsytor

en: Show workspace _names in switcher
sv: Visa _namn på arbetsytor i växlaren

en: Shut Down...
sv: Stäng av...

en: Shut down the computer
sv: Stäng av datorn

[ctx: Size]
en: Large
sv: Stor

[ctx: Size]
en: Medium
sv: Medel

[ctx: Size]
en: Small
sv: Liten

[ctx: Size]
en: X Large
sv: Större

[ctx: Size]
en: X Small
sv: Mindre

[ctx: Size]
en: XX Large
sv: Jättestor

[ctx: Size]
en: XX Small
sv: Jätteliten

en: Solid c_olor
sv: Enf_ärgad

en: Some of these properties are locked down
sv: En del av dessa egenskaper är låsta

en: South
sv: Syd

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
sv: Anger bakgrundsfärgen för panelen i RGB-format.

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
sv: Anger filen som ska användas som bakgrundsbild. Om bilden inenhåller en alfakanal kommer den att kompositeras ovanpå skrivbordets bakgrundsbild.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
sv: Anger fördröjningen i antal millisekunder efter det att muspekaren har kommit in på panelytan innan panelen automatiskt visas igen. Denna inställning är endast relevant om nyckeln auto_hide är sann.

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
sv: Anger fördröjningen i antal millisekunder efter det att muspekaren har lämnat panelytan innan panelen automatiskt döljs. Denna inställning är endast relevant om nyckeln auto_hide är sann.

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
sv: Anger antalet synliga bildpunkter om panelen automatiskt döljs i ett hörn. Denna inställning är endast relevant om nyckeln auto_hide är sann.

en: Specifies the opacity of the background color format. If the color is not completely opaque (a value of less than 65535), the color will be composited onto the desktop background image.
sv: Anger genomskinligheten för bakgrundsfärg formatet. Om färgen inte är helt genomskinlig (ett värde mindre än 65535) kommer färgen att kompositeras ovanpå skrivbordsbakgrundsbilden.

en: Specify a gsettings path in which the applet preferences should be stored
sv: Ange en plats i gsettings på vilken panelprogramsinställningarna kan lagras

en: Specify an applet IID to load
sv: Ange ett panelprograms-IID att läsa in

en: Specify file containing saved configuration
sv: Ange fil som innehåller sparad konfiguration

en: Specify session management ID
sv: Ange id för sessionshantering

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
sv: Ange den ursprungliga orienteringen för panelprogrammet (överkant, nederkant, vänster eller höger)

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
sv: Ange den ursprungliga storleken för panelprogrammet (jätteliten, mellan, stor osv)

en: Speed unit
sv: Hastighetsenhet

en: St_retch
sv: St_räck ut

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: Stretch image to panel
sv: Sträck ut bild till panelen

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
sv: Soluppgång: %s / Solnedgång: %s

en: Switch between open windows using a menu
sv: Byt mellan öppna fönster med en meny

en: Switch between open windows using buttons
sv: Byt mellan öppna fönster med knappar

en: Switch between workspaces
sv: Växla mellan arbetsytor

en: Switcher
sv: Växlare

en: Temperature unit
sv: Temperaturenhet

en: Test applet utility
sv: Testverktyg för panelprogram

en: The Clock displays the current time and date
sv: Klockan visar aktuell tid och datum

en: The MATE Panel
sv: MATE-panelen

en: The Window List shows a list of all windows in a set of buttons and lets you browse them.
sv: Fönsterlistan visar en lista med alla fönster i en samling knappar och låter dig bläddra bland dem.

en: The Window Selector shows a list of all windows in a menu and lets you browse them.
sv: Fönsterväljaren visar en lista med alla fönster i en meny och låter dig bläddra bland dem.

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
sv: Arbetsyteväxlaren visar en liten version av dina arbetsytor som låter dig hantera fönstren.

en: The action type this button represents. Possible values are "lock", "logout", "run", "search" and "screenshot". This key is only relevant if the object_type key is "action-applet".
sv: Åtgärdstypen som denna knapp representerar. Möjliga värden är "lock" (lås), "logout" (utloggning), "run" (kör), "search" (sök) och "screenshot" (skärmdump). Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "action-applet" (åtgärdspanelprogram).

en: The command of the launcher is not set.
sv: Kommandot för programstartaren är inte inställt.

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
sv: Det konfigurerade kommandot fungerar inte och har ersatts av: %s

en: The default panels layout to use when panels are created or resetted.
sv: Standardpanellayout att använda när paneler skapas eller återställs.

en: The fish's animation pixmap
sv: Fiskens animationsbildfil

en: The fish's name
sv: Fiskens namn

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
sv: Höjden (bredden för en vertikal panel) för panelen. Panelen kommer vid körning att avgöra en maximal storlek baserad på typsnittsstorlek och andra indikatorer. Den maximala storleken är låst till en fjärdedel av skärmhöjden (eller skärmbredden).

en: The icon of the command to be run.
sv: Ikonen för kommandot att köra.

en: The identifier of the panel attached to this drawer. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object".
sv: Identifieraren för panelen som är fäst vid denna låda. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "drawer-object" (lådobjekt).

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
sv: Identifieraren för den toppnivåpanel som innehåller detta objekt.

en: The implementation ID of the applet - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet". This key is only relevant if the object_type key is "external-applet" (or the deprecated "matecomponent-applet").
sv: Implementations-id för panelprogrammet - t.ex. "ClockAppletFactory::ClockApplet". Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "external-applet" (eller den utfasade "matecomponent-applet").

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
sv: Platsen för den .desktop-fil som beskriver programstartaren. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "launcher-object" (startarobjekt).

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object" and the use_custom_icon key is true.
sv: Platsen för den bildfil som används som ikon för objektets knapp. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "drawer-object" (lådobjekt) eller "menu-object" och nyckeln use_custom_icon är sann.

en: The location of the launcher is not set.
sv: Platsen för programstartaren är inte inställt.

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
sv: Platsen för panelen längs x-axeln med början från skärmens högra sida. Om inställd till -1 kommer värdet att ignoreras och värdet för x-nyckeln att användas. Om värdet är större än 0 kommer värdet för x-nyckeln att ignoreras. Nyckeln är endast relevant i oexpanderat läge. I expanderat läge ignoreras nyckeln och panelen placeras på den skärmkant som anges av nyckeln orientation.

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
sv: Platsen för panelen längs x-axeln. Nyckeln är endast relevant i oexpanderat läge. I expanderat läge ignoreras nyckeln och panelen placeras på den skärmkant som anges av nyckeln orientering.

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
sv: Platsen för panelen längs y-axeln med början från skärmens nederkant. Om inställd till -1 kommer värdet att ignoreras och värdet för y-nyckeln att användas. Om värdet är större än 0 kommer värdet för y-nyckeln att ignoreras. Nyckeln är endast relevant i oexpanderat läge. I expanderat läge ignoreras nyckeln och panelen placeras på den skärmkant som anges av nyckeln orientation.

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
sv: Platsen för panelen längs y-axeln. Nyckeln är endast relevant i oexpanderat läge. I expanderat läge ignoreras nyckeln och panelen placeras på den skärmkant som anges av nyckeln orientering.

en: The name of the directory is not set.
sv: Namnet på katalogen är inte inställt.

en: The name of the launcher is not set.
sv: Namnet på programstartaren är inte inställt.

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
sv: Orienteringen för panelen. Möjliga värden är "top" (överkant), "bottom" (nederkant), "left" (vänsterkant), "right" (högerkant). I expanderat läge anger värdet vilken skärmkant som panelen finns på. I oexpanderat läge är skillnaden mellan "top" och "bottom" mindre viktig - båda indikerar att detta är en horisontell panel - men ger fortfarande en användbar indikering för hur en del panelobjekt ska bete sig. Till exempel kommer en menyknapp på en överkantspanel visa sin meny nedanför panelen, medan den på en nederkantspanel kommer att visas ovanför panelen.

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
sv: Det uppstod ett problem i panelen vid inläsning av "%s".

en: The path from which the menu contents is contructed. This key is only relevant if the use_menu_path key is true and the object_type key is "menu-object".
sv: Sökvägen från vilken menyinnehållet konstrueras. Nyckeln är endast relevant om nyckeln use_menu_path är sann och nyckeln object_type är "menu-object" (menyobjekt).

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
sv: Positionen för detta panelobjekt. Positionen anges som antalet bildpunkter från vänstra (eller översta om vertikal) panelkanten.

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
sv: Hastigheten med vilken animeringar ska ske. Möjliga värden är "slow" (långsam), "medium" (mellan) och "fast" (snabb). Denna inställning är endast relevant om nyckeln enable_animations är sann.

en: The text to display in a tooltip for this drawer or this menu. This key is only relevant if the object_type key is "drawer-object" or "menu-object".
sv: Texten att visa i ett verktygstips för denna låda eller denna meny. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln object_type är "drawer-object" (lådobjekt) eller "menu-object" (menyobjekt).

en: The type of this panel object.
sv: Typ för detta panelobjekt.

en: The unit to use when showing temperatures.
sv: Enheten att använda vid visning av temperaturer.

en: The unit to use when showing wind speed.
sv: Enheten att använda vid visning av vindhastighet.

en: The water needs changing
sv: Vattnet behöver bytas

en: This button lets you hide all windows and show the desktop.
sv: Denna knapp låter dig dölja alla fönster och visa skrivbordet.

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
sv: Detta är ett lättläsligt namn som du kan använda för att identifiera en panel. Dess huvuduppgift är att tjäna som panelens fönstertitel, vilket är användbart vid navigering mellan paneler.

en: This is the list of commands used in "Run Application" dialog. The commands are sorted descendingly by recency (e.g., most recent command comes first).
sv: Detta är listan på kommandon som används i "Kör program"-dialogen. Kommandona är sorterade i nedstigande baserat på senaste (t.ex. det senast använda kommandot kommer först).

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
sv: Denna nyckel anger hur många rader (för horisontell layout) eller kolumner (för vertikal layout) som arbetsyteväxlaren visar arbetsytorna i. Denna nyckel är endast relevant om nyckeln display_all_workspaces är sann.

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
sv: Denna nyckel anger det kommando som ska försökas utföras när man klickar på fisken.

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
sv: Denna nyckel anger filnamnet för den bild som kommer att användas som den animation som visas i fiskpanelprogrammet relativt bildkatalogen.

en: This key specifies the format used by the clock applet when the format key is set to "custom". You can use conversion specifiers understood by strftime() to obtain a specific format. See the strftime() manual for more information.
sv: Denna nyckel anger formatet som används av klockpanelprogrammet då formatnyckeln är inställd till "custom". Du kan använda de konverteringsspecifierare som förstås av strftime() för att få ett specifikt format. Se manualsidan för strftime() för mer information.

en: This key specifies the hour format used by the clock applet. Possible values are "12-hour", "24-hour", "internet", "unix" and "custom". If set to "internet", the clock will display Internet time. The Internet time system divides the day into 1000 ".beats". There are no time zones in this system, so time is the same all over the world. If set to "unix", the clock will display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01. If set to "custom", the clock will display time according to the format specified in the custom_format key.
sv: Denna nyckel anger timformatet som används av klockpanelprogrammet. Möjliga värden är "12-hour" (12-timmars), "24-hour" (24-timmars), "internet", "unix" och "custom" (anpassat). Om detta är satt till "internet" kommer klockan att visa Internettid. Internettidssystemet delar in dagen i 1000 ".beats" (slag). Det finns inga tidszoner i detta system, så tiden är densamma i hela världen. Om detta är satt till "unix" kommer klockan att visa tiden i sekunder sedan epoken, dvs. 1970-01-01. Om detta är satt till "custom" kommer klockan att visa tiden enligt det format som är angivet i nyckeln custom_format.

en: This key specifies the number of frames that will be displayed in the fish's animation.
sv: Denna nyckel anger antalet bildrutor som kommer att visas i fiskens animation.

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
sv: Denna nyckel anger antalet sekunder som varje ram kommer att visas.

en: This program is responsible for launching other applications and provides useful utilities.
sv: Detta program ansvarar för att starta andra program och tillhandahålla användbara verktyg.

en: Threshold of menu items before submenu is created
sv: Tröskeln för menyobjekt före att undermenyn skapas

en: Time & Date
sv: Tid och datum

en: Time _Settings
sv: Tidsinstä_llningar

en: Tooltip displayed for drawer or menu
sv: Verktygstips som visas för låda eller meny

en: Top Panel
sv: Övre Panel

en: Toplevel panel containing object
sv: Toppnivåpanel som innehåller objekt

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
sv: URI-listan som släpptes på kördialogen hade felaktigt format (%d) eller felaktig längd (%d)

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
sv: Kan inte köra "%s"
    
    Detaljer: %s

en: Unable to locate the command to execute
sv: Kan inte lokalisera kommandot att köra

en: Unable to mount %s
sv: Kunde inte montera %s

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
sv: Kan inte öppna desktop-filen %s för panelstartaren%s%s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
sv: Kan inte läsa från "%s"
    
    Detaljer: %s

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
sv: Kan inte läsa utdata från kommando
    
    Detaljer: %s

en: Unable to scan %s for media changes
sv: Kunde inte söka av %s efter mediabyten

en: Unknown
sv: Okänt

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
sv: Okänd Version "%s" i skrivbordsfil

en: Unrecognized launch option: %d
sv: Okänd startflagga: %d

en: Use custom icon for object's button
sv: Använd anpassad ikon för objektets knapp

en: Use custom path for menu contents
sv: Använd anpassad sökväg för menyinnehållet

en: Visible pixels when hidden
sv: Synliga bildpunkter då panelen är dold

en: Wanda Factory
sv: Wanda-fabrik

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
sv: Varning: Kommandot verkar vara någonting användbart. Eftersom
    detta är ett oanvändbart panelprogram vill du nog inte göra
    detta. Vi rekommenderar inte att man använder %s till
    någonting som skulle göra panelprogrammet "praktiskt" eller
    användbart.

en: Weather
sv: Väder

en: West
sv: Väst

en: When a drawer is deleted, the drawer and its
    settings are lost.
sv: När en låda tas bort förloras lådan och dess
    inställningar.

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
sv: När en panel tas bort förloras panelen och dess
    inställningar.

en: When to group windows
sv: När fönster ska grupperas

en: Which type of background should be used for this panel. Possible values are "none" - the default GTK+ widget background will be used, "color" - the color key will be used as background color or "image" - the image specified by the image key will be used as background.
sv: Vilken typ av bakgrund som ska användas för denna panel. Möjliga värden är "none" - GTK+-standardwidgetbakgrunden kommer att användas, "color" (färg), färginställningen kommer att användas som bakgrundsfärg eller "image" (bild) - bilden som är angiven i bildinställningen kommer att användas som bakgrund.

en: Will run command: '%s'
sv: Kommer att köra kommandot: "%s"

en: Window Grouping
sv: Fönstergruppering

en: Window List
sv: Fönsterlista

en: Window List Content
sv: Innehåll i fönsterlista

en: Window List Preferences
sv: Inställningar för fönsterlista

en: Window Navigation Applet Factory
sv: Fabrik för panelprogrammet Fönsternavigation

en: Window Selector
sv: Fönsterväljare

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
sv: Med en flerskärmskonfiguration kan du ha paneler på varje enskild skärm. Denna nyckel identifierar den aktuella skärm som panelen visas på.

en: Workspace Names
sv: Namn på arbetsytor

en: Workspace Switcher
sv: Arbetsyteväxlare

en: Workspace Switcher Preferences
sv: Inställningar för arbetsyteväxlare

en: Workspace na_mes:
sv: Na_mn på arbetsytor:

en: Workspaces
sv: Arbetsytor

en: Wrap around on scroll
sv: Börja om vid rullning

en: X co-ordinate of panel
sv: X-koordinaten för panelen

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
sv: X-koordinat för panelen, med början från skärmens högra sida

en: X screen where the panel is displayed
sv: X-skärmen som panelen visas på

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
sv: Xinerama-bildskärmen som panelen visas på

en: Y co-ordinate of panel
sv: Y-koordinaten för panelen

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
sv: Y-koordinat för panelen, med början från skärmens nederkant

en: You must always have at least one panel.
sv: Du måste alltid ha åtminstone en panel.

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
sv: Din fönsterhanterare stöder inte knappen för att visa skrivbordet, eller så kör du ingen fönsterhanterare.

en: [FILE...]
sv: [FIL...]

en: _12 hour format
sv: _12-timmarsformat

en: _24 hour format
sv: _24-timmarsformat

en: _About
sv: _Om

en: _Activate Screensaver
sv: _Aktivera skärmsläckare

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add to Drawer...
sv: _Lägg till i låda...

en: _Add to Panel…
sv: _Lägg till i panel...

en: _Always group windows
sv: _Gruppera alltid fönster

en: _Applet:
sv: _Panelprogram:

en: _Autohide
sv: _Dölj automatiskt

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Delete This Panel
sv: _Ta bort denna panel

en: _Don't Reload
sv: Läs _inte om

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit Menus
sv: _Redigera menyer

en: _Entire menu
sv: _Hela menyn

en: _Execute
sv: Kör

en: _File:
sv: _Fil:

en: _Force quit
sv: _Tvinga avslut

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Icon:
sv: _Ikon:

en: _Launch
sv: _Starta

en: _Location Name:
sv: Platsens _namn:

en: _Location:
sv: _Plats:

en: _Lock Screen
sv: _Lås skärmen

en: _Minimum Icon Size:
sv: _Minimal Ikonstorlek

en: _Move
sv: _Flytta

en: _Name of fish:
sv: _Namn på fisken:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Never group windows
sv: Gruppera al_drig fönster

en: _New Panel
sv: _Ny panel

en: _None (use system theme)
sv: _Ingen (använd systemtemat)

en: _OK
sv: Ok

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Orientation:
sv: _Orientering:

en: _Pause per frame:
sv: _Paus per bildruta:

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Prefs Path:
sv: _Inställningssökväg:

en: _Pressure unit:
sv: _Tryckenhet:

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Reload
sv: _Läs om

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Remove From Panel
sv: _Ta bort från panelen

en: _Revert
sv: _Återställ

en: _Rotate on vertical panels
sv: _Rotera i vertikala paneler

en: _Run
sv: _Kör

en: _Scale
sv: _Skala

en: _Set System Time
sv: _Ställ in systemtid

en: _Size:
sv: _Storlek:

en: _Speak again
sv: _Tala igen

en: _System Monitor
sv: _Systemövervakaren

en: _Temperature unit:
sv: _Temperaturenhet:

en: _Tile
sv: _Upprepa

en: _Time:
sv: _Tid:

en: _Timezone:
sv: _Tidszon:

en: _Total frames in animation:
sv: _Totalt antal bildrutor i animationen:

en: _Type:
sv: _Typ:

en: _Visibility unit:
sv: _Siktenhet:

en: _Wind speed unit:
sv: Enhet för _vindhastighet:

en: columns
sv: kolumner

en: file
sv: fil

en: frames
sv: bildrutor

en: pixels
sv: pixlar

en: rows
sv: rader

en: seconds
sv: sekunder
