Xfce Apps - en to sv translation catalogue (423 entries)

en: %d match | %d matches
sv[0]: %d matchning
sv[1]: %d matchningar

en: %d of %d match | %d of %d matches
sv[0]: %d av %d match
sv[1]: %d av %d matchningar

en: %s (%s, failed)
sv: %s (%s, misslyckades)

en: %s (%s, partial)
sv: %s (%s, delvis)

en: %s | Authors: %s | Filename: %s
sv: %s | Upphovsmän: %s | Filnamn: %s

en: '0' disables and wipes recent history
sv: '0' inaktiverar och rensar senaste historik

en: <b>Color Scheme</b>
sv: <b>Färgschema</b>

en: <b>Display</b>
sv: <b>Visa</b>

en: <b>File Saving</b>
sv: <b>Filsparande</b>

en: <b>Font</b>
sv: <b>Typsnitt</b>

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: <b>History</b>
sv: <b>Historik</b>

en: <b>Indentation</b>
sv: <b>Indrag</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
sv: <b>Diverse</b>

en: <b>Notebook Tabs</b>
sv: <b>Anteckningsboksflikar</b>

en: <b>Smart Keys</b>
sv: <b>Smarta tangenter</b>

en: <b>Toolbar</b>
sv: <b>Verktygsrad</b>

en: About this application
sv: Om detta program

en: All Documents
sv: Alla dokument

en: All Files
sv: Alla filer

en: Always
sv: Alltid

en: Always show tabs even with one file
sv: Visa alltid flikar även med en fil

en: Appearance
sv: Utseende

en: Application
sv: Program

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Armenian
sv: Armenisk

en: Authentication is required to run Mousepad as root.
sv: Autentisering krävs för att köra Mousepad som root.

en: Auto indent a new line
sv: Automatiskt indrag av ny rad

en: Automatic reloading
sv: Automatisk omladdning

en: Automatically select the search result and scroll the view
sv: Automatiskt välj sökresultat och bläddra i vyn

en: Backspace: Delete indent spaces as tabs
sv: Backsteg: Ta bort indragsmellanrum som tabbar

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Body:
sv: Brödtext:

en: Button
sv: Knapp

en: COLUMN
sv: KOLUMN

en: C_olumn number:
sv: K_olumnnummer:

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Change the case of the selection opposite case
sv: Ändra markering till motsatt skiftläge

en: Change the case of the selection to lowercase
sv: Ändra markerad text till gemener

en: Change the case of the selection to title case
sv: Ändra markerad texts skiftläge till rubrik

en: Change the case of the selection to uppercase
sv: Ändra markerad text till versaler

en: Change the editor font
sv: Ändra redigerarens typsnitt

en: Change the visibility of the main menubar
sv: Ändra synligheten för huvudmenyraden

en: Change the visibility of the statusbar
sv: Ändra synligheten för statusraden

en: Change the visibility of the toolbar
sv: Ändra synligheten för verktygsraden

en: Character(s) to use as end of line
sv: Tecken att använda vid radslut

en: Checking encodings...
sv: Kontrollerar teckenkodningar...

en: Chinese Simplified
sv: Kinesisk förenklad

en: Chinese Traditional
sv: Kinesisk traditionell

en: Choose Mousepad Font
sv: Välj Mousepad-typsnitt

en: Choose a filetype
sv: Välj en filtyp

en: Clea_r
sv: Rens_a

en: Clear Documents History
sv: Rensa dokumenthistorik

en: Clear _History
sv: Rensa _historik

en: Clear the recently used files history
sv: Rensa historik över senast använda filer

en: Clearing the documents history will permanently remove all currently listed entries.
sv: Rensa dokumenthistoriken kommer att ta bort alla aktuella listade poster permanent.

en: Client-side decorations (restart required)
sv: Dekorationer på klientsidan (omstart krävs)

en: Close _Tab
sv: Stäng _flik

en: Close the current document
sv: Stäng det aktiva dokumentet

en: Close this tab
sv: Stäng denna flik

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: Color scheme to use for the text view
sv: Färgschema att använda för textvyn

en: Column number the cursor to position to (COLUMN >= 0 from start, COLUMN < 0 from end)
sv: Kolumnnummer som markören ska placeras till (KOLUMN >= 0 från början, KOLUMN < 0 från slutet)

en: Configure the Mousepad text editor
sv: Ställ in Mousepad textredigerare

en: Conve_rt
sv: Konverte_ra

en: Convert all tabs to spaces in the selection or document
sv: Konvertera alla tabbar till blanksteg i markeringen eller dokument

en: Convert all the leading spaces to tabs in the selected line(s) or document
sv: Konvertera alla inledande blanksteg till tabbar i de markerade raderna eller dokumentet

en: Convert text in different ways
sv: Konvertera text på olika sätt

en: Copy the selection
sv: Kopiera markering

en: Create a new document
sv: Skapa ett nytt dokument

en: Create a new document from a template
sv: Skapa ett nytt dokument från en mall

en: Create a new document in a new window
sv: Skapa ett nytt dokument i ett nytt fönster

en: Cu_t
sv: Klipp_ut

en: Current
sv: Aktuell

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markering

en: Cycled notebook tab switching
sv: Cyklisk anteckningsboksflikväxling

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Rysk

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainsk

en: Decrease the indentation of the selection or current line
sv: Minska indrag för markeringen eller aktiva raden

en: Default
sv: Standard

en: Default encoding:
sv: Standard teckenkodning:

en: Default language:
sv: Standardspråk:

en: Delete _Line
sv: Ta bort _rad

en: Delete the current line
sv: Ta bort den aktiva raden

en: Delete the current selection
sv: Radera aktiv markering

en: Disallow modifications via keyboard / mouse
sv: Tillåt inte ändringar via tangentbord / mus

en: Display a list of possible encodings to open files
sv: Visa en lista över möjliga teckenkodningar för att öppna filer

en: Display line endings
sv: Visa radslut

en: Display the Mousepad user manual
sv: Visa Mousepads användarmanual

en: Display whitespace
sv: Visa blanksteg

en: Do not register with the D-BUS session message bus
sv: Registrera inte med D-BUS sessionsmeddelandebus

en: Do you want to save the changes before closing?
sv: Vill du spara ändringarna innan stängning?

en: Do you want to save your changes before reloading?
sv: Vill du spara dina ändringar innan omläsning?

en: Document
sv: Dokument

en: Document Settings
sv: Dokumentinställningar

en: Document menu
sv: Dokument meny

en: Down
sv: Ner

en: Drag & Drop
sv: Dra & släpp

en: Dup_licate Line / Selection
sv: Dup_licera rad / markering

en: Duplicate the current line or selection
sv: Duplicera den aktiv raden eller markeringen

en: ENCODING
sv: TECKENKODNING

en: Edit menu
sv: Redigera meny

en: Edit;Text;Simple;XFCE;Lightweight;Fast;
sv: Redigera;Text;Enkelt;XFCE;Lättvikt;Snabb;

en: Editor
sv: Redigerare

en: Eight spaces
sv: Åtta blanksteg

en: Enable _syntax highlighting
sv: Aktivera _syntaxmarkering

en: Enable automatic indentation
sv: Aktivera automatiskt indrag

en: Enable text _wrapping
sv: Aktivera text_brytning

en: Encoding to be used to open files (leave empty to open files in the encoding dialog)
sv: Teckenkodning som ska användas för att öppna filer (lämna tom för att öppna filer i teckenkodningsdialogen)

en: Ensure new line at file end
sv: Se till att en ny rad är i slutet av filen

en: Expand tabs to fill available space
sv: Expandera flikar för att fylla tillgängligt utrymme

en: Externally Modified
sv: Ändrat externt

en: Failed to clear the recent history
sv: Misslyckades med att rensa senaste historik

en: Failed to open the document
sv: Misslyckades med att öppna dokument

en: Failed to open the documentation browser
sv: Misslyckades med att öppna dokumentationsvisaren

en: Failed to prepare the temporary file for encoding tests
sv: Misslyckades att förbereda den tillfälliga filen för teckenkodningstester

en: Failed to print the document
sv: Misslyckades med att skriva ut dokumentet

en: Failed to reload the document
sv: Misslyckades med att läsa om dokumentet

en: Failed to save the document
sv: Misslyckades med att spara dokumentet

en: File
sv: Fil

en: File menu
sv: Filmeny

en: File monitoring
sv: Filövervakning

en: File opening mode: "%s", "%s" or "%s" (open tabs in a new window)
sv: Filöppningsläge: "%s","%s " eller "%s"(öppnar flikar i ett nytt fönster)

en: Filetype: %s
sv: Filtyp: %s

en: Filetype: None
sv: Filtyp: ingen

en: Find _Next
sv: Sök _nästa

en: Find _Previous
sv: Sök _tidigare

en: Find and Rep_lace...
sv: Sök _och Ersätt...

en: Find and Replace
sv: Sök och Ersätt

en: First key press
sv: Första tangenttryckningen

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Four spaces
sv: Fyra blanksteg

en: Georgian
sv: Georgisk

en: Go To
sv: Gå till

en: Go back to shorten list
sv: Gå tillbaka till förkortningslista

en: Go to a specific location in the document
sv: Gå till en specifik plats i dokumentet

en: Greek
sv: Grekisk

en: Header:
sv: Rubrik:

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Hebrew Visual
sv: Hebreisk visuell

en: Help menu
sv: Hjälp meny

en: Highlight _All
sv: Markera _alla

en: Highlight current line
sv: Markera aktiv rad

en: Highlight matching brackets
sv: Markera matchande parenteser

en: Highlight the search matches
sv: Markera sökträffarna

en: History
sv: Historik

en: History disabled
sv: Historik avaktiverad

en: Home/End: Detect leading/trailing whitespace:
sv: Home/End: Upptäck ledande/efterföljande mellanslag:

en: Icon Size:
sv: Ikonstorlek:

en: Icons Only
sv: Endast ikoner

en: If not, all this data will be lost.
sv: Om inte, kommer all denna information att gå förlorad.

en: If not, the guessed encoding will be used.
sv: Om inte, kommer den gissade teckenkodningen att användas.

en: If you don't save the document, all the changes will be lost.
sv: Om du inte sparar dokumentet, kommer alla ändringar att förloras.

en: If you don't save this read-only document as another file, all the changes will be lost.
sv: Om du inte sparar detta skrivskyddade dokument som en annan fil kommer alla ändringar att gå förlorade.

en: If you revert the file, all unsaved changes will be lost.
sv: Om du återgår, kommer alla osparade ändringar att förloras.

en: If you save the document, all of the external changes will be lost.
sv: Om du sparar dokumentet, kommer alla externa ändringar att förloras.

en: Increase the indentation of the selection or current line
sv: Öka indrag för markeringen eller aktiva raden

en: Indent/unindent the currently selected text or the current line
sv: Indentera/avindentera den nuvarande markerade texten eller den aktuella raden

en: Insert Spaces
sv: Infoga mellanrum

en: Insert Tabs
sv: Infoga tabbar

en: Insert _Spaces
sv: Infoga _blank_steg

en: Insert spaces when the tab button is pressed
sv: Infoga blanksteg när tabbtangenten trycks ned

en: Invalid byte sequence in conversion input
sv: Ogiltig bytessekvens i konverteringsindata

en: It seems that the previous session did not end normally. Do you want to restore the available data?
sv: Det verkar som att föregående session inte slutade normalt. Vill du återställa tillgänglig data?

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: LINE
sv: RAD

en: Language to use for syntax highlighting
sv: Språk att använda för syntaxmarkering

en: Large Toolbar
sv: Stor verktygsrad

en: Leave fullscreen mode
sv: Lämna fullskämsläge

en: Line E_nding
sv: Rad_slut

en: Line N_umbers
sv: Radn_ummer

en: Line number the cursor to position to (LINE > 0 from top, LINE < 0 from bottom)
sv: Radnummer som markören ska placeras till (RAD > 0 uppifrån, RAD < 0 från botten)

en: Line numbers:
sv: Radnummer:

en: Line: %d Column: %d
sv: Rad: %d kolumn: %d

en: Line: %d Column: %d Selection: %d
sv: Rad: %d kolumn: %d markering: %d

en: Loading the template failed
sv: Läsning av mallen misslyckades

en: Long line margin at column:
sv: Marginal för långa rader i kolumn:

en: MODE
sv: LÄGE

en: Make a copy with '~' suffix
sv: Gör en kopia med '~' suffix

en: Make the window fullscreen
sv: Visa fönstret i fullskärmsläge

en: Match _case
sv: Mat_cha skiftläge

en: Menu
sv: Meny

en: Menubar
sv: Menyfält

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Missing Templates directory
    '%s'
sv: Saknar mallmapp
    '%s'

en: Mousepad Preferences
sv: Mousepad-inställningar

en: Mousepad Shortcuts
sv: Mousepad genvägar

en: Mousepad aims to be an easy-to-use and fast editor. Our target is an editor for quickly editing text files, not a development environment or an editor with a huge bunch of plugins.
sv: Mousepad försöker var en lättanvänd och snabb editor. Vår ambition är en editor för snabb redigering av textfiler, inte en utvecklingsmiljö eller en editor med stora mängder insticksprogram.

en: Mousepad is a simple text editor for the Xfce desktop environment
sv: Mousepad är en enkel textredigerare för Xfce-skrivbordsmiljön.

en: Move content in different ways
sv: Flytta innehåll på olika sätt

en: Move lines one line down
sv: Flytta rader en rad ner

en: Move lines one line up
sv: Flytta rader en rad upp

en: Move the current document to a new window
sv: Flytta aktivt dokument till ett nytt fönster

en: Move words one word left
sv: Flytta ord ett ord åt vänster

en: Move words one word right
sv: Flytta ord ett ord åt höger

en: Never
sv: Aldrig

en: New From Te_mplate
sv: Nytt från _mall

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: No clipboard data
sv: Ingen data i urklipp

en: No filetype
sv: Ingen filtyp

en: No items found
sv: Inga objekt hittades

en: No other valid encoding was found.
sv: Ingen annan giltig kodning hittades.

en: No style scheme
sv: Inget stilschema

en: No template files found in
    '%s'
sv: Inga malldokument hittades i
    '%s'

en: None
sv: Inget

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Numbering interval:
sv: Numreringsintervall:

en: On the other hand we try to use the latest GTK features available, which means that if GTK adds something new in a major release that is useful for the editor, we will likely bump the GTK dependency and integrate this new feature in Mousepad.
sv: Å andra sidan försöker vi använda de senaste Gtk-funktionerna tillgängliga, vilket innebär att om Gtk lägger till något nytt i en stor utgåva som vi kan använda till editorn så kommer vi sannolikt ändra beroendet och integrera den nya funktionen i Mousepad.

en: One Line _Down
sv: En rad _ner

en: One Line _Up
sv: En rad _upp

en: One Word _Left
sv: Ett ord _vänster

en: One Word _Right
sv: Ett ord _höger

en: Op_en Recent
sv: Öppna s_enaste

en: Open '%s'
sv: Öppna '%s'

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open a recently used file
sv: Öppna en tidigare använd fil

en: Open encoding dialog
sv: Öppna dialogrutan för teckenkodning

en: Open files in:
sv: Öppna filer i:

en: Open the preferences dialog
sv: Öppna dialogrutan inställningar

en: Ot_her (%d)...
sv: Ann_at (%d)...

en: Ot_her...
sv: Ann_at...

en: Other (partial):
sv: Annat (delvis):

en: Other partially valid encodings were found, please choose below.
sv: Andra delvis giltiga kodningar hittades, välj nedan.

en: Other valid encodings were found, please choose below.
sv: Andra giltiga kodningar hittades, välj nedan.

en: Other...
sv: Annat...

en: Other:
sv: Annat:

en: Paste _Special
sv: Kilstra in _special

en: Paste as _Column
sv: Klistra in som _kolumn

en: Paste from _History
sv: Klistra in från _historik

en: Paste from the clipboard history
sv: Klistra in från urklippshistoriken

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in urklipp

en: Paste the clipboard in a special way
sv: klistra in urklippstexten på ett speciellt sätt

en: Paste the clipboard text into a column
sv: klistra in urklippstexten i en kolumn

en: Plain Text
sv: Vanlig text

en: Please report bugs to <%s>.
sv: Rapportera buggar till <%s>.

en: Please select a file
sv: Snälla välj en fil...

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Preferences Dialog
sv: Inställningar Dialog

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Print _line numbers
sv: Skriv ut _radnummer

en: Print page _headers
sv: Skriv ut sid _huvuden

en: Print the current document
sv: Skriv ut aktivt dokument

en: Print version information and exit
sv: Visa versionsinformation och avsluta.

en: Quit Mousepad
sv: Avsluta Mousepad

en: Quit a running Mousepad primary instance
sv: Avsluta en körande Mousepad primärinstans

en: Re_load
sv: La_dda om

en: Re_vert
sv: Åter_gå

en: Read Only
sv: Skrivskyddat

en: Reading the template failed
sv: Läsning av mallen misslyckades

en: Recent file menu length:
sv: Senaste filmeny längd:

en: Redo the last undone action
sv: Gör om den senaste ångrade åtgärden

en: Regular e_xpression
sv: Regelutrryck

en: Reload file from disk
sv: Ladda om fil från disk

en: Remember window position
sv: Kom ihåg fönsterposition

en: Remember window size
sv: Kom ihåg fönsterstorlek

en: Remember window state
sv: Kom ihåg fönsterinställningar

en: Remove all entries from the documents history?
sv: Ta bort alla poster från dokumenthistoriken?

en: Remove all the trailing spaces from the selected line(s) or document
sv: Ta bort alla blanksteg i slutet på de markerade raderna eller dokument

en: Replace _all in:
sv: Ersätt _alla i:

en: Replace _with:
sv: Ersätt _med

en: Reverse the order of something
sv: Vänd om ordningen på något

en: Revert to the saved version of the file
sv: Återgå till sparad version av filen

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Run Mousepad as root
sv: Kör Mousepad som root

en: Save A_ll
sv: Spara a_lla

en: Save As
sv: Spara som

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Save _As
sv: Spara _som

en: Save _As...
sv: Sp_ara som...

en: Save all document in this window
sv: Spara alla dokument i detta fönster

en: Save current document as another file
sv: Spara aktivt dokument som annan fil

en: Save the current document
sv: Spara aktivt dokument

en: Search _direction:
sv: Sök r_iktning:

en: Search backwards for the same text
sv: Sök bakåt för samma text

en: Search for and replace text
sv: Sök och ersätt text

en: Search for text
sv: Sök efter text

en: Search forwards for the same text
sv: Sök framåt för samma text

en: Search history size:
sv: Sökhistorikstorlek:

en: Search menu
sv: Sök meny

en: Second key press
sv: Andra tangenttryckningen

en: Select F_ont...
sv: Välj t_ypsnitt...

en: Select Tab Size
sv: Välj tabblängd

en: Select _All
sv: Välj _alla

en: Select the next tab
sv: Välj nästa flik

en: Select the previous tab
sv: Välj föregående flik

en: Select the text in the entire document
sv: Markera texten i hela dokumentet

en: Selection
sv: Markering

en: Session restore:
sv: Sessionsåterställning:

en: Set custom tab size
sv: Ställ in anpassad tabblängd

en: Set the line ending of the document to DOS / Windows (CR LF)
sv: Ställ in dokumentets radslut till DOS / Windows (CR LF)

en: Set the line ending of the document to Mac (CR)
sv: Ställ in dokumentets radslut till Mac (CR)

en: Set the line ending of the document to Unix (LF)
sv: Ställ in dokumentets radslut till Unix (LF)

en: Shortcuts Editor
sv: Genvägsredigerare

en: Shortcuts...
sv: Genvägar...

en: Show all encodings
sv: Visa alla teckenkodningar

en: Show full filename in title bar
sv: Visa helt filnamn i namnlisten

en: Show line numbers
sv: Visa radnummer

en: Show the preferences dialog
sv: Visa inställningsdialogen

en: Show the shortcuts dialog
sv: Visa dialogrutan genvägar

en: Show toolbar
sv: Visa verktygsrad

en: Simple Text Editor
sv: Enkel textredigerare

en: Small Toolbar
sv: Liten verktygsrad

en: South European
sv: Sydeuropisk

en: Spell Checking
sv: Stavningskontroll

en: St_atusbar
sv: St_atusrad

en: St_rip Trailing Spaces
sv: Ta bo_rt blanksteg i radslut

en: Store the byte-order mark in the file
sv: Spara byte-ordningsmärkning i filen

en: Style:
sv: Stil:

en: Tab _Size
sv: Tabb_längd

en: Tab mode:
sv: Tabbläge:

en: Tab width:
sv: Tabbredd

en: Tab: Indent selection (Shift+Tab: Unindent)
sv: Tab: Indragsval (Skift+Tab: Ta bort indrag)

en: Templates should be %s valid
sv: Mallar bör vara %s giltiga

en: Text Below Icons
sv: Text under ikoner

en: Text Beside Icons
sv: Text bredvid ikoner

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: Text Editor Settings
sv: Textredigerarinställningar

en: Text Files
sv: Textfiler

en: Text Only
sv: Endast text

en: Text;Editor;Mousepad;Preferences;Settings;Configure;
sv: Textredigerare;Mousepad;Preferenser;Inställningar;Konfigurera;

en: Thai
sv: Thailändsk

en: The Mousepad developers
sv: Mousepad utvecklarna

en: The Mousepad developers. All rights reserved.
sv: Mousepad-utvecklarna. Alla rättigheter förbehållna.

en: The default language for new documents is set here. It can then be changed per document via the context menu, where there are also spelling correction suggestions for underlined words.
sv: Standardspråket för nya dokument ställs in här. Det kan sedan ändras per dokument via snabbmenyn, där det även finns stavningsförslag för understrukna ord.

en: The document has been externally modified. Do you want to continue saving?
sv: Dokumentet har ändrats externt. Vill du fortsätta spara?

en: The document has been externally modified. Do you want to reload it from disk?
sv: Dokumentet har ändrats externt. Vill du ladda om det från disk?

en: The document is %s valid.
sv: Detta dokument är %s giltigt.

en: The document is not %s valid.
sv: Detta dokument är inte %s giltigt.

en: The document is read-only, do you want to save it as another file?
sv: Dokumentet är skrivskyddat, vill du spara det som en annan fil?

en: The file seems to be encoded in %s, but you have chosen %s encoding. Do you confirm this choice?
sv: Filen verkar vara teckenkodad i %s men du har valt teckenkodningen %s Vill du bekräfta valet?

en: The interval at which to print line numbers. For example a value of 1 will print a line number on each line, a value of 2 will print a line number on every other line, and so on.
sv: Intervall för att skriva radnummer. Till exempel ett värde på 1 kommer att skriva ett radnummer på varje rad, ett värde på 2 kommer att skriva ett radnummer på varannan rad, och så vidare.

en: The number of space characters for a tabulation
sv: Antal blankstegstecken för en tabulering

en: The shortcuts editor is available here as a popover or as a dialog below the preferences in the menu bar.
sv: Genvägsredigeraren är tillgänglig här som popöver eller som en dialogruta under inställningarna i menyraden.

en: Three spaces
sv: Tre blanksteg

en: To _Lowercase
sv: Till _gemener

en: To _Opposite Case
sv: Till m_otsatt skiftläge

en: To _Title Case
sv: Till r_ubrik

en: To _Uppercase
sv: Till _versaler

en: Toggle breaking lines in between words
sv: Växla radbrytning mellan ord

en: Toggle the overwrite mode
sv: Växla överskrivningssättet

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Two spaces
sv: Två blanksteg

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: Unsupported character set
sv: Teckenuppsättning som inte stöds

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Up
sv: Upp

en: Use '%s' as template
sv: Använd '%s' som mall

en: Use system monospace font
sv: Använd systemets monospace-typsnitt

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: View
sv: Vy

en: View menu
sv: Visa meny

en: Viewer Mode
sv: Visningsläge

en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
sv: Varning: du använder rootkontot. Du kan skada ditt ditt system.

en: Western
sv: Västerländsk

en: When "unsaved documents" or "always" is selected, Mousepad won't ask for saving modified documents when quitting
sv: När "osparade dokument" eller "alltid" är valt, Så kommer Mousepad inte att be om att spara modifierade dokument när du avslutar

en: Window
sv: Fönster

en: Wrap long lines
sv: Radbryt långa rader

en: Write Unicode _BOM
sv: Skriv Unicode _BOM

en: You have unsaved changes. If you revert the file, they will be lost.
sv: Du har osparade ändringar. Om du återgår, så kommer alla osparade ändringar att förloras.

en: [FILES...]
sv: [FILER...]

en: _About
sv: _Om

en: _Auto Indent
sv: _Automatiskt indrag

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Close Window
sv: _Stäng fönster

en: _Color Scheme
sv: Färgs_chema

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Decrease Indent
sv: _Minska indrag

en: _Delete Selection
sv: _Ta bort markering

en: _Detach Tab
sv: _Frigör flik

en: _Document
sv: _Dokument

en: _Don't Save
sv: _Spara inte

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Encoding:
sv: _Kodning:

en: _File
sv: _Fil

en: _Filetype
sv: _Filtyp

en: _Find
sv: _Sök

en: _Fullscreen
sv: _Fullskärmsläge

en: _Go to...
sv: _Gå till...

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Increase Indent
sv: _Öka indrag

en: _Incremental Search
sv: _Inkrementell sökning

en: _Jump to
sv: _Hoppa till

en: _Leading Spaces to Tabs
sv: _Ledande blanksteg till tabbar

en: _Line number:
sv: _Radnummer:

en: _Match whole word
sv: _Matcha helt ord

en: _Menubar
sv: _Menyrad

en: _Move
sv: _Flytta

en: _New
sv: _Nytt

en: _Next Tab
sv: _Nästa flik

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Previous Tab
sv: _Föregående flik

en: _Print...
sv: _Skriv ut...

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Replace All
sv: E_rsätt alla

en: _Save
sv: _Spara

en: _Search
sv: _Sök

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: _Tabs to Spaces
sv: _Tabbar till blanksteg

en: _Toolbar
sv: Verk_tygsrad

en: _Transpose
sv: Fly_tta om

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _View
sv: _Visa

en: _Viewer Mode
sv: _Visningsläge

en: _Word Wrap
sv: _Radbrytning

en: _Wrap around
sv: _Linda runt

en: after a crash
sv: efter en krasch

en: always
sv: alltid

en: never
sv: aldrig

en: new tabs
sv: nya flikar

en: new tabs in a new window
sv: nya flikar i ett nytt fönster

en: new windows
sv: nya fönster

en: saved documents
sv: sparade dokument

en: unsaved documents
sv: osparade dokument
