vinagre - en to sv translation catalogue (267 entries)

en: %s authentication is required
sv: %s-autentisering krävs

en: %s wants to share their desktop with you.
sv: %s vill dela sitt skrivbord med dig.

en: (Protocol: %s)
sv: (Protokoll: %s)

en: - Remote Desktop Viewer
sv: - Fjärrskrivbordsvisare

en: A password is required in order to access this remote desktop.
sv: Ett lösenord krävs för att komma åt detta fjärrskrivbord.

en: A username is required in order to access this remote desktop.
sv: Ett användarnamn krävs för att komma åt detta fjärrskrivbord.

en: About this application
sv: Om det här programmet

en: Access MS Windows remote desktops
sv: Få åtkomst till fjärrskrivbord (MS Windows)

en: Access Spice desktop server
sv: Kom åt fjärrskrivbord via Spice

en: Access Unix/Linux terminals
sv: Kom åt Unix/Linux-terminaler

en: Access Unix/Linux, Windows and other remote desktops.
sv: Kom åt Unix/Linux, Windows och andra fjärrskrivbord.

en: Access remote desktops
sv: Få åtkomst till fjärrskrivbord

en: Add the current connection to your bookmarks
sv: Lägg till aktuell anslutning till dina bokmärken

en: Adjust the window to the size of the remote desktop
sv: Justera fönstret till storleken för fjärrskrivbordet

en: An error occurred
sv: Ett fel har inträffat

en: Are you sure you want to remove %s from bookmarks?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s från dina bokmärken?

en: Authentication error
sv: Autentiseringsfel

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Authentication for host %s has failed
sv: Autentisering mot värden %s misslyckades

en: Authentication is required
sv: Autentisering krävs

en: Authentication method for host %s is unsupported. (%u)
sv: Autentiseringsmetoden för värden %s stöds inte. (%u)

en: Authentication unsupported
sv: Autentisering stöds inte

en: Automatically share clipboard between client and guest
sv: Dela automatiskt urklipp mellan klient och gäst

en: Bad value for 'shared' flag: %d. It is supposed to be 0 or 1. Ignoring it.
sv: Felaktigt värde för ”shared”-flagga: %d. Det ska vara 0 eller 1. Ignorerar det.

en: Bookmark Folder
sv: Bokmärkesmapp

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: By activating reverse connections you can access remote desktops that are behind a firewall. The remote side is supposed to initiate the connection with you. For further information, read the help.
sv: Genom att aktivera omvända anslutningar så kan du komma åt fjärrskrivbord som befinner sig bakom en brandvägg. Fjärrsidan är tänkt att initiera anslutningen med dig. Se hjälpen för ytterligare information.

en: Can't send host identity confirmation
sv: Kan inte skicka bekräftelse på värdens identitet

en: Cancel Login
sv: Avbryt inloggning

en: Cannot initialize preferences manager.
sv: Kan inte initiera inställningshanteraren.

en: Certificate Verification
sv: Certifikatverifiering

en: Choose a Remote Desktop
sv: Välj ett fjärrskrivbord

en: Choose a remote desktop to connect to
sv: Välj ett fjärrskrivbord att ansluta till

en: Choose the file
sv: Välj filen

en: Close connection
sv: Stäng anslutning

en: Color _Depth:
sv: Färg_djup:

en: Configure incoming VNC connections
sv: Konfigurera inkommande VNC-anslutningar

en: Connect
sv: Anslut

en: Connect to a remote desktop
sv: Anslut till ett fjärrskrivbord

en: Connecting…
sv: Ansluter…

en: Connection
sv: Anslutning

en: Connection closed
sv: Anslutningen stängdes

en: Connection options
sv: Anslutningsalternativ

en: Connection refused by server
sv: Anslutningen nekades av servern

en: Connection to host %s was closed.
sv: Anslutningen till värden %s stängdes.

en: Connectivity
sv: Anslutning

en: Could not get a screenshot of the connection.
sv: Kunde inte få en skärmbild på anslutningen.

en: Could not get the active protocol from the protocol list.
sv: Kunde inte få aktiva protokollet från protokollistan.

en: Could not merge UI XML file: %s
sv: Kunde inte sammanfoga XML-fil för användargränssnitt: %s

en: Could not open the file.
sv: Kunde inte öppna filen.

en: Could not parse the file.
sv: Kunde inte tolka filen.

en: Could not remove the old bookmarks file
sv: Kunde inte ta bort den gamla bokmärkesfilen

en: Could not send password
sv: Kunde inte skicka lösenordet

en: Create a new toplevel window in an existing instance of Vinagre
sv: Skapa ett nytt toppnivåfönster i en befintlig instans av Vinagre

en: Desktop Name:
sv: Skrivbordsnamn:

en: Desktop sharing invitation
sv: Inbjudan om skrivbordsdelning

en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Disconnect All
sv: Koppla från alla

en: Disconnect all connections
sv: Koppla från alla anslutningar

en: Disconnect the current connection
sv: Koppla från aktuell anslutning

en: Do not send mouse and keyboard events
sv: Skicka inte mus- och tangentbordshändelser

en: Enable fullscreen mode for this connection
sv: Aktivera helskärmsläge för denna anslutning

en: Enable keyboard shortcuts
sv: Aktivera tangentbordsgenvägar

en: Enable scaled mode
sv: Aktivera skalat läge

en: Enable shortcuts
sv: Aktivera genvägar

en: Error activating reverse connections
sv: Fel vid aktivering av omvända anslutningar

en: Error connecting to host.
sv: Fel vid anslutning till värden.

en: Error creating the SSH tunnel
sv: Fel vid skapandet av SSH-tunneln

en: Error loading UI file
sv: Fel vid inläsning av användargränssnittsfilen

en: Error opening old bookmarks file: %s
sv: Fel vid öppning av gammal bokmärkesfil: %s

en: Error removing bookmark: Entry not found
sv: Fel vid borttagning av bokmärke: Posten hittades inte

en: Error saving recent connection.
sv: Fel när senaste anslutningen sparades.

en: Error saving screenshot
sv: Fel vid sparandet av skärmbild

en: Error saving the credentials on the keyring.
sv: Fel när inloggningsuppgifter sparades i nyckelringen.

en: Error showing help
sv: Fel vid visning av hjälp

en: Error while creating the file %s: %s
sv: Fel vid försök att skapa filen %s: %s

en: Error while initializing bookmarks: %s
sv: Fel vid initiering av bokmärken: %s

en: Error while initializing bookmarks: The file is not a vinagre bookmarks file
sv: Fel vid initiering av bokmärken: Filen är inte en bokmärkesfil för vinagre

en: Error while initializing bookmarks: The file seems to be empty
sv: Fel vid initiering av bokmärken: Filen verkar vara tom

en: Error while migrating bookmarks: %s
sv: Fel vid migrering av bokmärken: %s

en: Error while migrating bookmarks: Failed to create the XML structure
sv: Fel vid migrering av bokmärken: Misslyckades med att skapa XML-strukturen

en: Error while migrating bookmarks: Failed to finalize the XML structure
sv: Fel vid migrering av bokmärken: Misslyckades med att färdigställa XML-strukturen

en: Error while migrating bookmarks: Failed to initialize the XML structure
sv: Fel vid migrering av bokmärken: Misslyckades med att initiera XML-strukturen

en: Error while migrating bookmarks: VNC plugin is not activated
sv: Fel vid migrering av bokmärken: VNC-insticksmodulen är inte aktiverad

en: Error while saving bookmarks: %s
sv: Fel när bokmärken sparades: %s

en: Error while saving bookmarks: Failed to create the XML structure
sv: Fel vid sparande av bokmärken: Misslyckades med att skapa XML-strukturen

en: Error while saving bookmarks: Failed to finalize the XML structure
sv: Fel vid sparande av bokmärken: Misslyckades med att färdigställa XML-strukturen

en: Error while saving bookmarks: Failed to initialize the XML structure
sv: Fel vid sparande av bokmärken: Misslyckades med att initiera XML-strukturen

en: Error while saving history file: %s
sv: Fel när historikfil sparades: %s

en: Error while saving preferences: %s
sv: Fel när inställningarna sparades: %s

en: Failed to add mDNS browser for service %s.
sv: Misslyckades med att lägga till mDNS-bläddrare för tjänsten %s.

en: Failed to browse for hosts: %s
sv: Misslyckades med att söka efter värdar: %s

en: Failed to create the directory
sv: Misslyckades med att skapa katalogen

en: Failed to initialize mDNS browser: %s
sv: Misslyckades med att initiera mDNS-bläddrare: %s

en: Failed to resolve avahi hostname: %s
sv: Misslyckades med att slå upp avahi-värdnamn: %s

en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

en: Fit the remote screen into the current window size
sv: Passa in fjärrskärmen i den aktuella fönsterstorleken

en: Folder
sv: Mapp

en: For instance: joe@example.com:5022
sv: Till exempel: johan@exempel.se:5022

en: High Color (16 bits)
sv: Normala färger (16 bitar)

en: Host key verification failed
sv: Verifiering av värdnyckeln misslyckades

en: Host:
sv: Värd:

en: Hostname not known
sv: Värdnamnet är inte känt

en: Impossible to accept the stream tube: %s
sv: Omöjligt att acceptera strömtuben: %s

en: Impossible to create the connection: %s
sv: Omöjligt att skapa anslutningen: %s

en: Impossible to get service property: %s
sv: Omöjligt att få egenskap för tjänsten: %s

en: Impossible to get the avatar: %s
sv: Omöjligt att få avataren: %s

en: Impossible to get the contact name: %s
sv: Omöjligt att få kontaktens namn: %s

en: Invalid argument %s for --geometry
sv: Ogiltigt argument %s för --geometry

en: Invalid name for this folder
sv: Ogiltigt namn för denna mapp

en: Invalid name for this item
sv: Ogiltigt namn för detta objekt

en: Issuer:
sv: Utfärdare:

en: It uses the VNC, RDP and SPICE protocols, and can even be used to connect to SSH servers.
sv: Det använder protokollen VNC, RDP och SPICE, och kan även användas för att ansluta till SSH-servrar.

en: Keep the screen aspect ratio when using scaling
sv: Behåll skärmens bildförhållande när skalning används

en: Leave fullscreen
sv: Lämna helskärmsläge

en: Log In Anyway
sv: Logga in ändå

en: Login dialog canceled
sv: Dialogrutan för inloggning avbröts

en: Low Color (8 bits)
sv: Få färger (8 bitar)

en: Maximum number of history items in connect dialog
sv: Maximalt antal historikobjekt i anslutningsdialogen

en: Migrating the bookmarks file to the new format. This operation is only supposed to run once.
sv: Migrerar bokmärkesfilen till det nya formatet. Denna åtgärd är endast tänkt att köras en gång.

en: Migration cancelled
sv: Migreringen avbröts

en: Minimize window
sv: Minimera fönster

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: New fingerprint:
sv: Nytt fingeravtryck:

en: No route to host
sv: Ingen väg till värd

en: None of the active plugins support this action. Activate some plugins and try again.
sv: Ingen av de aktiva insticksmodulerna har stöd för denna åtgärd. Aktivera ytterligare insticksmoduler och försök igen.

en: Note that all its subfolders and bookmarks will be removed as well.
sv: Observera att alla dess undermappar och bokmärken även kommer att tas bort.

en: Old fingerprint:
sv: Gammalt fingeravtryck:

en: On the port %d
sv: På port %d

en: Open %s:%d
sv: Öppna %s:%d

en: Open Vinagre in fullscreen mode
sv: Öppna Vinagre i helskärmsläge

en: Open a .VNC file
sv: Öppna en .VNC-fil

en: Open a file recognized by Vinagre
sv: Öppna en fil som känns igen av Vinagre

en: Open the Vinagre manual
sv: Öppna handboken för Vinagre

en: Optional
sv: Valfritt

en: Optional.
sv: Valfritt.

en: Optional. If blank, your username will be used. Also, it can be supplied in the Host field above, in the form username@hostname.
sv: Valfritt. Om detta fält är tomt så kommer ditt användarnamn att användas. Det kan även anges i fältet Värd ovan, i formatet användarnamn@värdnamn.

en: Options
sv: Alternativ

en: Parent Folder
sv: Föräldramapp

en: Password dialog canceled
sv: Dialogrutan för lösenordet avbröts

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekas

en: Please check your installation.
sv: Kontrollera din installation.

en: Quit the program
sv: Avsluta programmet

en: RDP Options
sv: RDP-alternativ

en: Read only
sv: Skrivskyddad

en: Remote Desktop (VNC) file
sv: Fjärrskrivbordsfil (VNC)

en: Remote Desktop Connection
sv: Fjärrskrivbordsanslutning

en: Remote Desktop Viewer
sv: Fjärrskrivbordsvisare

en: Remote desktop password for %s
sv: Lösenord för fjärrskrivbordet för %s

en: Remove Folder?
sv: Ta bort mapp?

en: Remove Item?
sv: Ta bort objekt?

en: Requests an update of the screen
sv: Begär en uppdatering av skärmen

en: Resize the screen guest to best fit
sv: Ändra till anpassad storlek för gästskärmen

en: Reverse Connections
sv: Omvända anslutningar

en: Root Folder
sv: Rotmapp

en: SPICE Options
sv: SPICE-alternativ

en: SSH Options
sv: SSH-flaggor

en: S_caling
sv: Ska_lning

en: Save Screenshot
sv: Spara skärmbild

en: Scaling
sv: Skalning

en: Scaling is not supported on this installation.
    
    Read the README file (shipped with Vinagre) in order to know how to enable this feature.
sv: Skalning stöds inte för denna installation.
    
    Läs filen README (kommer med Vinagre) för information om hur man aktiverar denna funktion.

en: Screenshot of %s at %s
sv: Skärmbild av %s på %s

en: Search for remote hosts on the network
sv: Sök efter fjärrvärdar på nätverket

en: Secure shell password: %s
sv: Lösenord för Secure Shell: %s

en: Select a remote desktop protocol for this connection
sv: Välj ett fjärrskrivbordsprotokoll för denna anslutning

en: Send Ctrl+Alt+Del to the remote desktop
sv: Skicka Ctrl+Alt+Del till fjärrskrivbordet

en: Send Ctrl-Alt-Del
sv: Skicka Ctrl-Alt-Del

en: Set height of the remote desktop
sv: Ange höjden på fjärrskrivbordet

en: Set to "false" to disable menu shortcuts. Set to "true" to enable them. Note that if they are enabled, those keys will be intercepted by the menu and will not be sent to the remote host.
sv: Ställ in till "false" för att inaktivera menygenvägar. Ställ in till "true" för att aktivera dem. Observera att om de är aktiverade så kommer dessa tangenter att fångas upp av menyn och kommer inte att skickas till fjärrdatorn.

en: Set to "true" to always show the tabs. Set to "false" to only show the tabs when there is more than one active connection.
sv: Ställ in till "true" för att alltid visa flikarna. Ställ in till "false" för att endast visa flikarna när det finns fler än en aktiv anslutning.

en: Set to "true" to always start the program listening for reverse connections.
sv: Ställ in till "true" för att alltid starta programlyssnaren för omvända anslutningar.

en: Set width of the remote desktop
sv: Ange bredden på fjärrskrivbordet

en: Show VNC Options
sv: Visa VNC-alternativ

en: Show help
sv: Visa hjälp

en: Show or hide the statusbar
sv: Visa eller dölj statusraden

en: Show or hide the toolbar
sv: Visa eller dölj verktygsfältet

en: Specifies the maximum number of items in the host dropdown entry.
sv: Anger maximalt antal värdobjekt i rullgardinslistan.

en: Specify geometry of the main Vinagre window
sv: Ange geometrin för Vinagres huvudfönster

en: Spice Files
sv: Spice-filer

en: Store the login credential in GNOME Keyring
sv: Lagra inloggningsuppgifter i GNOME-nyckelring

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Supply an alternative port using colon
sv: Ange en alternativ port med kolon

en: Take a screenshot of the current remote desktop
sv: Ta en skärmbild av det aktuella fjärrskrivbordet

en: The below certificate could not be verified.
    Do you trust the certificate?
sv: Nedanstående certifikat kunde inte verifieras.
    Litar du på certifikatet?

en: The file is not a Spice one: Missing the group "connection".
sv: Filen är inte en Spice-fil: Saknar gruppen ”connection”.

en: The file is not a Spice one: Missing the key "host".
sv: Filen är inte en Spice-fil: Nyckeln ”host” saknas.

en: The file is not a VNC one: Missing the group "Connection".
sv: Filen är inte en VNC-fil: Saknar gruppen ”Connection”.

en: The file is not a VNC one: Missing the key "Host".
sv: Filen är inte en VNC-fil: Nyckeln ”Host” saknas.

en: The file was not recognized by any of the plugins.
sv: Filen kändes inte igen av någon av insticksmodulerna.

en: The following error has occurred: | The following errors have occurred:
sv[0]: Följande fel har inträffat:
sv[1]: Följande fel har inträffat:

en: The following file could not be opened: | The following files could not be opened:
sv[0]: Följande fil kunde inte öppnas:
sv[1]: Följande filer kunde inte öppnas:

en: The identity of the remote host (%s) is unknown.
    This happens when you log in to a host the first time.
    
    The identity sent by the remote host is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
sv: Identiteten för fjärrdatorn (%s) är okänd.
    Detta händer när du loggar in på en dator för första gången.
    
    Identiteten som skickades av fjärrdatorn är %s. Du bör kontakta systemadministratören om du vill veta att det är säkert att fortsätta.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
sv: Namnet ”%s” används redan i denna mapp. Använd ett annat namn.

en: The program could not find any available TCP ports starting at 5500. Is there any other running program consuming all your TCP ports?
sv: Programmet kunde inte hitta några tillgängliga TCP-portar över 5500. Finns det några andra körande program som tar alla dina TCP-portar?

en: The protocol %s is not supported.
sv: Protokollet %s stöds inte.

en: The remote host has changed its certificate.
    Do you trust the new certificate?
sv: Fjärrvärden har ändrat sitt certifikat.
    Litar du på det nya certifikatet?

en: The service %s was already registered by another plugin.
sv: Tjänsten %s har redan registrerats av en annan insticksmodul.

en: There are no supported files
sv: Det finns inga filer som stöds

en: This desktop is reachable through the following IP address(es):
sv: Denna dator är nåbar på följande IP-adress(er):

en: This might not work on all VNC servers
sv: Detta kanske inte fungerar på alla VNC-servrar

en: Timed out when logging in
sv: Tidsgränsen överstegs vid inloggning

en: Timed out when logging into SSH host
sv: Tidsgränsen överstegs vid inloggning mot SSH-värden

en: True Color (24 bits)
sv: Många färger (24 bitar)

en: Ultra Low Color (3 bits)
sv: Mycket få färger (3 bitar)

en: Unable to find a free TCP port
sv: Kunde inte hitta en ledig TCP-port

en: Unable to find a valid SSH program
sv: Kunde inte hitta ett giltigt SSH-program

en: Unable to spawn ssh program
sv: Kunde inte starta ssh-programmet

en: Unable to spawn ssh program: %s
sv: Kunde inte starta ssh-programmet: %s

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown reason
sv: Okänd anledning

en: Use Server Settings
sv: Använd serverinställningar

en: Use h_ost
sv: Använd vä_rd

en: VNC Files
sv: VNC-filer

en: VNC Options
sv: VNC-alternativ

en: VNC Options:
sv: VNC-alternativ:

en: View the current remote desktop in fullscreen mode
sv: Visa det aktuella fjärrskrivbordet i helskärmsläge

en: Vinagre disables keyboard shortcuts by default, so that any keyboard shortcuts are sent to the remote desktop.
    
    This message will appear only once.
sv: Vinagre inaktiverar tangentbordsgenvägar som standard, så att eventuella genvägar skickas till fjärrskrivbordet.
    
    Detta meddelande visas endast en gång.

en: Vinagre failed to open a UI file, with the error message:
sv: Vinagre kunde inte öppna en användargränssnittsfil. Felmeddelande:

en: Vinagre is a remote desktop viewer for the GNOME desktop
sv: Vinagre är en fjärrskrivbordsvisare för GNOME-skrivbordet

en: Vinagre shows remote Windows, Mac OS X and Linux desktops.
sv: Vinagre visar fjärrskrivbord för Windows, Mac OS X och Linux.

en: When connecting to a host, the client can say to the server to leave other clients connected or to drop the existent connections. Set the value to true to share the desktop with the other clients.
sv: Vid anslutning till en värd kan klienten säga till servern att lämna andra klienter anslutna eller att bryta de befintliga anslutningarna. Ställ in värdet till sant för att dela skrivbordet med andra klienter.

en: Whether we should leave other clients connected
sv: Huruvida vi ska lämna andra klienter anslutna

en: Whether we should show tabs even when there is only one active connection
sv: Huruvida vi ska visa flikar även om det endast finns en aktiv anslutning

en: Whether we should show the menu accelerators (shortcut keys)
sv: Huruvida vi ska visa menytangenter (genvägstangenter)

en: Whether we should start the program listening for reverse connections
sv: Huruvida vi ska starta programlyssnaren för omvända anslutningar

en: _Add Bookmark
sv: _Lägg till bokmärke

en: _Always Enabled
sv: _Alltid aktiverad

en: _Authenticate
sv: _Autentisera

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Domain:
sv: _Domän:

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Enable Reverse Connections
sv: _Aktivera omvända anslutningar

en: _Full screen
sv: _Helskärm

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: _Height:
sv: Hö_jd:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Host:
sv: _Värd:

en: _Keep Aspect Ratio
sv: _Behåll bildförhållande

en: _Keep aspect ratio
sv: _Behåll bildförhållande

en: _Keyboard shortcuts
sv: Tan_gentbordsgenvägar

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Original size
sv: _Ursprunglig storlek

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Protocol:
sv: _Protokoll:

en: _Recent Connections
sv: _Senaste anslutningar

en: _Refresh Screen
sv: _Uppdatera skärm

en: _Remember this credential
sv: _Kom ihåg denna inloggningsuppgift

en: _Remote
sv: _Fjärr

en: _Resize guest
sv: St_orleksändra gästen

en: _Reverse Connections…
sv: _Omvända anslutningar…

en: _Scaling
sv: _Skalning

en: _Send Ctrl-Alt-Del
sv: _Skicka Ctrl-Alt-Del

en: _Share clipboard
sv: _Dela urklipp

en: _Statusbar
sv: _Statusrad

en: _Take Screenshot
sv: _Ta skärmbild

en: _Toolbar
sv: _Verktygsfält

en: _Use JPEG Compression
sv: _Använd JPEG-komprimering

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _View
sv: _Visa

en: _View only
sv: _Endast visning

en: _Width:
sv: _Bredd:

en: as a SSH tunnel
sv: som en SSH-tunnel

en: filename
sv: filnamn

en: hostname or user@hostname
sv: värdnamn eller användare@värdnamn
