dconf master - en to tr translation catalogue (390 entries)

en:  and one dconf operation delayed. |  and %u dconf operations delayed.
tr[0]:  ve %u dconf işlemi geciktirildi.

en: %s (key erased)
tr: %s (anahtar silindi)

en: %s (local keys)
tr: %s (yerel anahtarlar)

en: A (simple) string conflicting key that should give a error
tr: Hata vermesi gereken bir (basit) dizge çelişen anahtarı

en: A 1-choice enumeration
tr: 1-seçimli numaralandırma

en: A 1-choice integer value
tr: 1-seçimli tamsayı değeri

en: A 16-bit signed integer. See also the “integer-16-unsigned” key.
tr: 16 bit işaretli tamsayı. Ayrıca “integer-16-unsigned” anahtarına bakınız.

en: A 16-bit unsigned integer. See also the “integer-16-signed” key.
tr: 16 bit işaretsiz tamsayı. Ayrıca “integer-16-signed” anahtarına bakınız.

en: A 32-bit signed integer, defined by a relocatable schema.
tr: Yerdeğişir şema tarafından tanımlanan 32 bit işaretli tamsayı.

en: A 32-bit signed integer. See also the “integer-32-unsigned” key.
tr: 32 bit işaretli tamsayı. Ayrıca “integer-32-unsigned” anahtarına bakınız.

en: A 32-bit unsigned integer. See also the “integer-32-signed” key.
tr: 32 bit işaretsiz tamsayı. Ayrıca “integer-32-signed” anahtarına bakınız.

en: A 5-choices enumeration
tr: 5-seçimli numaralandırma

en: A 64-bit signed integer. See also the “integer-64-unsigned” key.
tr: 64 bit işaretli tamsayı. Ayrıca “integer-64-unsigned” anahtarına bakınız.

en: A 64-bit unsigned integer. See also the “integer-64-signed” key.
tr: 64 bit işaretsiz tamsayı. Ayrıca “integer-64-signed” anahtarına bakınız.

en: A D-Bus handle type, type ‘h’
tr: D-Bus kulbu türü, türü ‘h’

en: A D-Bus object path array, type ‘ao’
tr: D-Bus nesne konum dizisi, türü ‘ao’

en: A D-Bus object path, type ‘o’
tr: D-Bus nesne konumu, türü ‘o’

en: A D-Bus signature is a string used as type signature for a D-Bus method or message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
tr: D-Bus imzası, D-Bus metodu veya mesajı için imza türü olarak kullanılan dizgedir. Eğer D-Bus ile uğraşmıyorsanız bu türü kullanmanız için ortada bir neden yok.

en: A D-Bus signature, type ‘g’
tr: D-Bus imzası, türü ‘g’

en: A boolean, type ‘b’
tr: Mantıksal değer, türü ‘b’

en: A byte (unsigned), type ‘y’
tr: Byte (işaretsiz), türü ‘y’

en: A byte value is an integer between 0 and 255. It may be used to pass around characters.
tr: Byte değeri 0 ile 255 arasındaki sayılarını alabilen tamsayıdır. Karakter yazmak içinde kullanılabilir.

en: A bytestring array, type ‘aay’
tr: Bytestring dizisi, türü ‘aay’

en: A bytestring, type ‘ay’
tr: Bytestring, türü ‘ay’

en: A custom type, here ‘(ii)’
tr: Özel tür, türü ‘(ii)’

en: A dictionary entry of type ‘{ss}’
tr: ‘{ss}’ türünün sözlük girdisi

en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). A dictionary entry is one such mapping.
tr: Bir sözlük, basit türün değerlerini (herhangi bir türdeki) bir diğer değere eşleştirir. Sözlük girdisi böyle bir eşlemedir.

en: A dictionary maps values of a basic type to another value (of any type). One simple use case is to map strings to variants.
tr: Bir sözlük, basit türün değerlerini (herhangi bir türdeki) bir diğer değere eşleştirir. Basit kullanım senaryosu dizgeleri türevlere eşleştirmektir.

en: A dictionary that maps schema IDs with path specifications. It is used to allow the user to associate a relocatable schema to certain paths. Path specifications may contain wildcards in the form of empty segments (e.g. /ca/desrt/dconf-editor//), defining possibly multiple paths. The same schema ID may be associated with multiple path specifications.
tr: Yol belirtimlerini şema IDʼleriyle haritalayan bir sözlük. Kullanıcının yerdeğişir şemayı çeşitli yollara ilişkilendirmesini sağlar. Yol belirtimleri, olası çoklu yolları tanımlayan boş bölümler (örn. /ca/desrt/dconf-editor//) biçimindeki joker karakterleri içerebilir. Aynı şema IDʼsi çoklu yol belirtimleriyle ilişkilendirilebilir.

en: A double value could represent any real number.
tr: Double değeri herhangi bir gerçel sayı olabilir.

en: A double, type ‘d’
tr: Double, türü ‘d’

en: A flag for skipping unnecessary subfolders
tr: Gereksiz alt klasörleri atlamak için bayrak

en: A flag to check for added or removed schemas
tr: Eklenen veya kaldırılan şemaları denetlemek için bir im

en: A flag to enable maximized mode
tr: Ekranı kaplama kipini etkinleştirme bayrağı

en: A flag to enable small rows for bookmarks list
tr: Yerimleri listesi için küçük satırları etkinleştirme bayrağı

en: A flag to enable small rows for keys list
tr: Anahtar listesi için küçük satırları etkinleştirme bayrağı

en: A flag to follow system night light
tr: Sistem gece ışığını takip etme bayrağı

en: A flag to restore the last view
tr: Son görünümü geri yükleme bayrağı

en: A flag to sort keys list case-sensitively
tr: Anahtar listesini büyük küçük harfe duyarlı sıralama bayrağı

en: A graphical tool for editing the dconf database
tr: Dconf veri tabanını düzenlemek için grafiksel bir araç

en: A graphical viewer and editor of applications’ internal settings.
tr: Uygulamaların iç ayarları için görsel bir görüntüleyici ve düzenleyici.

en: A list of bookmarked paths
tr: Yer imlerine eklenmiş dosya yollarının listesi

en: A long integer, type ‘x’
tr: Uzun tamsayı, türü ‘x’

en: A normal non-conflicting key from Conflict1
tr: Conflict1ʼden sıradan bir çelişmeyen anahtar

en: A normal non-conflicting key from Conflict2
tr: Conflict2ʼden sıradan bir çelişmeyen anahtar

en: A nullable boolean, type ‘mb’
tr: Boş bırakılabilen mantıksal değer, türü ‘mb’

en: A nullable string, type ‘ms’
tr: Boş bırakılabilir dizge, türü ‘ms’

en: A nullable-string conflicting key that should give an error
tr: Hata vermesi gereken bir boş bırakılabilir dizge çelişen anahtarı

en: A number with range
tr: Sayı aralığı

en: A path to restore the last view
tr: Son görünümü geri yüklemek için bir dosya yolu

en: A path to restore the pathbar state
tr: Yolçubuğu durumunu geri yüklemek için bir yol

en: A range could limit an integer key to only allow one value, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
tr: Aralıklar tamsayı olan yalnızca bir değerle sınırlandırılabilir, ama bu genellikle hatadır. Dconf Düzenleyici bu durumda sizi uyarır.

en: A short integer, type ‘n’
tr: Kısa tamsayı, türü ‘n’

en: A string array contains any number of strings of whatever length. It may be an empty array, “[]”.
tr: Dizge dizisi herhangi uzunlukta herhangi sayıda dizgeyi alabilen bir dizidir. Boş bir dizi de olabilir “[]”.

en: A string array, type ‘as’
tr: Dizge dizisi, türü ‘as’

en: A string, type ‘s’
tr: Dizge, türü ‘s’

en: A variant, type ‘v’
tr: Türev, türü ‘v’

en: A “vardict”, type ‘a{sv}’
tr: Bir “vardict”, türü ‘a{sv}’

en: About
tr: Hakkında

en: About Dconf Editor
tr: Dconf Düzenleyici Hakkında

en: Actions
tr: Eylemler

en: An enumeration could contain only one item, but that’s probably an error. Dconf Editor warns you in that case.
tr: Numaralandırma yalnızca bir şey alabilir, ama bu genellikle hatadır. Dconf Düzenleyici bu durumda sizi uyarır.

en: An object path array could contain any number of object paths (including none: “[]”). If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
tr: Nesne konumu dizisi herhangi bir nesne konumu numarası içerebilir (boş dizi dahil: “[]”). Eğer D-Bus ile uğraşmıyorsanız bu türü kullanmanız için ortada bir neden yok.

en: An object path is used to identify D-Bus objects at a given destination on the bus. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
tr: Nesne konumu, veri yolunda verilen hedefteki D-Bus nesnesini tanımlamakta kullanılır. Eğer D-Bus ile uğraşmıyorsanız bu türü kullanmanız için ortada bir neden yoktur.

en: An unsigned long integer, type ‘t’
tr: İşaretsiz uzun tamsayı, türü ‘t’

en: An unsigned short integer, type ‘q’
tr: İşaretsiz kısa tamsayı, türü ‘q’

en: An unsigned usual integer, type ‘u’
tr: İşaretsiz normal tamsayı, türü ‘u’

en: An usual boolean value, defined by a relocatable schema.
tr: Yerdeğişir şema tarafından tanımlanan olağan mantıksal değer.

en: An usual integer, type ‘i’
tr: Normal tamsayı, türü ‘i’

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply all
tr: Tümünü uygula

en: Arguments description:
tr: Argüman açıklaması:

en: Bookmark
tr: Yer İmi

en: Bookmark this Location
tr: Bu Konumu Yer İmlerine Ekle

en: Bookmark this Search
tr: Bu Aramayı yer imlerine ekle

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Bookmarks will
    be added here
tr: Yer imleri
    buraya eklenecek

en: Boolean
tr: Mantıksal değer

en: Booleans can only take two values, “true” or “false”.
tr: Mantıksal değerler yalnızca “true” (doğru) ya da “false” (yanlış) değerlerini alabilir.

en: Browse the keys used by installed applications
tr: Kurulan uygulamalar tarafından kullanılan anahtarlara göz atın

en: Cannot find key “%s”.
tr: “%s” anahtarı bulunamadı.

en: Cannot understand second argument in this context.
tr: Bu bağlamdaki ikinci argüman anlaşılmadı.

en: Cannot understand: given path contains “//”.
tr: Anlaşılamadı: girilen yol “//” içeriyor.

en: Cannot understand: slash character in second argument.
tr: Anlaşılmadı: ikinci argümandaki bölü karakteri.

en: Cannot understand: space character in argument.
tr: Anlaşılmadı: argümandaki boşluk karakteri.

en: Cannot understand: too many arguments.
tr: Anlaşılmadı: çok fazla argüman.

en: Change the behaviour of a key value change request
tr: Anahtar değeri değiştirme isteği davranışını değiştir

en: Changes will be delayed until you request it.
tr: Değişiklikler istek yollanana kadar geciktirilecek.

en: Close search
tr: Aramayı kapat

en: Close search results
tr: Arama sonuçlarını kapat

en: Configuration editor for dconf
tr: Dconf için yapılandırma düzenleyicisi

en: Conflicting key defaulting to “1” that should give an error
tr: Hata vermesi gereken, “1”e varsayılan çelişen anahtar

en: Conflicting key defaulting to “2” that should give an error
tr: Hata vermesi gereken, “2”ye varsayılan çelişen anahtar

en: Conflicting key from Conflict1 that should give a warning
tr: Conflict1ʼden uyarı vermesi gereken bir çelişen anahtar

en: Conflicting key from Conflict2 that should give a warning
tr: Conflict2ʼden uyarı vermesi gereken bir çelişen anahtar

en: Conflicting key with no range that should give an error
tr: Hata vermesi gereken, aralığı olmayan çelişen anahtar

en: Conflicting key with range 0~5 that should give an error
tr: Hata vermesi gereken, 0~5 aralığındaki çelişen anahtar

en: Contains all paths bookmarked by the user as an array of strings.
tr: Kullanıcı tarafından yer imlerine eklenmiş tüm dosya yollarını bir dizge dizisi olarak içerir.

en: Copied to clipboard
tr: Panoya kopyalandı

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy current path
tr: Geçerli konumu kopyala

en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
tr: Telif Hakkı © %u-%u – Arnaud Bonatti

en: Copyright © 2010-2014 – Canonical Ltd
tr: Telif Hakkı © 2010-2014 – Canonical Ltd

en: Copyright © 2017-2018 – Davi da Silva Böger
tr: Telif Hakkı © 2017-2018 – Davi da Silva Böger

en: Creators
tr: Geliştirenler

en: Credits
tr: Hazırlayanlar

en: Current value
tr: Geçerli değer

en: Current view actions
tr: Geçerli görünüm eylemleri

en: Custom value
tr: Özel değer

en: Customize…
tr: Özelleştir…

en: DConf backend
tr: DConf arkayüzü

en: Dconf Editor
tr: Dconf Düzenleyici

en: Dconf Editor can monitor if schemas are added or removed from the multiple possible locations. That’s done by checking every three seconds if the schemas list has changed. As this way to do is suboptimal, this function can be disabled by setting this flag to “false”. Note that this option will be removed when a better way to do things is found.
tr: Dconf Düzenleyici, şemaların çoklu olası konumlardan eklenip kaldırıldığını gözlemleyebilir. Bu, her üç saniyede şema listesinin değişip değişmediğini denetleyerek yapılır. Bunu bu yolla yapmak yetersizdir; bu işlevi, bayrağı “false” yaparak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu seçenek bunu yapmanın daha iyi bir yolu bulunduğunda kaldırılacaktır.

en: Dconf Editor is a tool to allow direct editing of the dconf configuration database. This is useful when developing applications that use these settings.
tr: Dconf Düzenleyici, dconf yapılandırma veri tabanının doğrudan düzenlenmesine olanak tanıyan bir araçtır; ve bu ayarları kullanan uygulamalar geliştirilirken kullanışlıdır.

en: Dconf Editor lets you edit any settings type supported by GSettings, falling back on a string entry when it doesn’t have a better way to do. Here is a tuple of two 32-bit signed integers.
tr: Dconf Düzenleyici, GSettings tarafından desteklenen herhangi ayarı düzenlemenizi sağlar, daha iyi bir yolunu bulunamadığında dizge geri döner. Burada 2 tane 32 bit işaretli tamsayı tüpü var.

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Default value
tr: Öntanımlı değer

en: Defined by
tr: Tanımlayan

en: Delayed mode is on
    but
    no pending changes
tr: Gecikmeli kip açık
    ancak
    bekleyen değişiklik yok

en: Description
tr: Açıklama

en: Directly edit your entire configuration database
tr: Yapılandırma veri tabanınızın tamamını doğrudan düzenleyin

en: Dismiss
tr: Vazgeç

en: Dismiss all
tr: Tümünden vazgeç

en: Dismiss change
tr: Değişikliklerden vazgeç

en: Do not erase
tr: Silme

en: Do not show initial warning
tr: İlk uyarıyı gösterme

en: Don’t forget that some options may break applications, so be careful.
tr: Unutmayınız! Bazı ayarları değiştirmek uygulamaların bozulmasına neden olabilir, öyleyse dikkatli olunuz.

en: Double
tr: Çift

en: Edit
tr: Düzenle

en: Editing your configuration directly is an advanced feature and may cause applications to not work correctly.
tr: Yapılandırmanızı doğrudan düzenlemek ileri düzey bir özelliktir ve uygulamaların düzgün çalışmamasına neden olabilir.

en: Empty tuple
tr: Boş demet

en: Enabled relocatable schema mapping facilities
tr: Yerdeğişir şema haritalama olanakları etkinleştirildi

en: Enter delay mode
tr: Gecikme kipine gir

en: Enumeration
tr: Numaralandırma

en: Enumerations could be done either with the “enum” attribute, or with a “choices” tag.
tr: Numaralandırma “enum” özelliği veya “choices” etiketiyle birlikte olabilir.

en: Erase key
tr: Anahtarı sil

en: Every numeral setting (integers and unsigned integers of every type, plus doubles) could be limited to a custom range of values. For example, this integer could only take a value between -2 and 10.
tr: Her numara ayarı (tamsayıların ve işaretsiz tamsayıların her türü ve double türleri) öntanımlı sayı aralığına sahiptir. Örneğin, bu tamsayı yalnızca -2 ile 10 arasındaki değerleri alabilir.

en: Failed to parse as 64-bit integer.
tr: 64-bit tam sayı olarak ayrıştırılamadı.

en: Failed to parse as double.
tr: Double olarak ayrıştırılamadı.

en: Failed to parse as unsigned 64-bit integer.
tr: İmzalanmamış 64-bit tam sayı olarak ayrıştırılamadı.

en: False
tr: Yanlış

en: Flags
tr: Bayraklar

en: Flags could be set by the “enum” attribute.
tr: Bayraklar “enum” özelliği ile ayarlanabilir.

en: Flags for the relocatable schemas mapping facilities. “User” enables mappings defined by the “relocatable-schemas-user-paths” key; “Built-in” enables well-known mappings hardcoded into Dconf Editor; “Internal” is reserved for Dconf Editor own mappings; “Startup” is for mapping a relocatable schema from the command-line.
tr: Yerdeğişir şema haritalama olanakları için bayraklar. “User”, “relocatable-schemas-user-paths” anahtarı tarafından tanımlanan haritalamaları etkinleştirir; “Built-in”, Dconf Düzenleyiciʼnin içine gömülü iyi bilinen haritalamaları etkinleştirir; “Internal”, Dconf Düzenleyiciʼnin kendi haritalamaları için ayrılmıştır; “Startup”, komut satırından yerdeğişir şema haritalamak içindir.

en: Flags: choose-colors-you-love
tr: Bayraklar: beğendiğiniz-rengi-seçiniz

en: Folder “%s” is now empty.
tr: “%s” klasörü şimdi boş.

en: Folders
tr: Klasörler

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will determine if any action is taken inside of a browser window when either is pressed.
tr: “İleri” ve “Geri” tuşlarına sahip faresi olan kullanıcılar için bu anahtar, bu düğmelerden biri tıklandığında, tarayıcı penceresinde herhangi bir eylem gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğini belirler.

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
tr: “İleri” ve “Geri” tuşlarına sahip faresi olan kullanıcılar için, bu anahtar hangi düğmenin tarayıcı penceresinde “Geri” komutunu etkinleştireceğini belirtir. Geçerli değerler 6 ile 14 arasındadır.

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
tr: “İleri” ve “Geri” tuşlarına sahip faresi olan kullanıcılar için, bu anahtar hangi düğmenin tarayıcı penceresinde “İleri” komutunu etkinleştireceğini belirtir. Geçerli değerler 6 ile 14 arasındadır.

en: Forced range
tr: Zorlanan aralık

en: GNU General Public License
    version 3 or later
tr: GNU Genel Kamu Lisansı
    sürüm 3 ya da sonrası

en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable boolean can only take three values, “true”, “false” and “nothing”.
tr: GSettings; diğer türlere benzeyen fakat “nothing” (hiçbir şey) değerini de alabilen boşbırakılabilir türlere izin verir. Bir boş bırakılabilir mantıksal değer; yalnızca “true” (doğru), “false” (yanlış) ve “nothing” (hiçbir şey) değerlerini alabilir.

en: GSettings allows nullable types, that are similar to other types but could take a “nothing” value. A nullable string can take any string as value, including the empty string “''”, or can be NULL (nothing).
tr: GSettings; diğer türlere benzeyen fakat “nothing” (hiçbir şey) değerini de alabilen boş bırakılabilir türlere izin verir. Boş bırakılabilir dizge değer olarak boş dizge “''” de içeren herhangi bir dizgeyi, veya NULL (boş) değerlerini alabilir.

en: GSettings doesn’t allow keys to use upper-case in their names, but installation paths of schemas can. If “true”, the keys list is sorted case-sensitively, with in usual order upper-case folders first.
tr: GSettings anahtar isimlerinde büyük harf kullanımını desteklemez, ama şemaların kuruldukları konumlar destekler. Eğer “true” (doğru) ise anahlar listesi büyük harfli klasörler öncelikli olmak üzere büyük-küçük harf duyarlı sıralanır.

en: Given value is out of range.
tr: Verilen değer aralık dışı.

en: Go to this path
tr: Şu yola git

en: Go to “%s”
tr: Şuraya git: “%s”

en: Graphical interface for editing other applications settings.
tr: Diğer uygulamaların ayarlarını düzenlemek için bir görsel arayüz.

en: Hide bookmarks
tr: Yer imlerini gizle

en: If the “restore-view” key is set to “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to this path.
tr: Eğer “restore-view” anahtarı “true” (doğru) olarak ayarlanırsa; Dconf Düzenleyici, başlangıçta bu dosya yoluna gitmeye çalışır.

en: If the “restore-view” key is set to “true”, and if the path requested at startup is a parent path of this one, Dconf Editor tries to restore the pathbar state at this path.
tr: “restore-view” anahtarı “true” (doğru) olarak ayarlanmışsa ve başlangıçta istenen yol bunun bir üst yolu ise, Dconf Düzenleyicisi bu yolda yol çubuğu durumunu geri yüklemeye çalışır.

en: If “true”, Dconf Editor opens a popup when launched reminding the user to be careful.
tr: Eğer “true” (doğru) ise; Dconf Düzenleyici, başlatıldığında bir açılır pencere açarak kullanıcıya dikkatli olması gerektiğini anımsatır.

en: If “true”, Dconf Editor tries at launch to navigate to the path described in the “saved-view” key.
tr: Eğer “true” (doğru) ise; Dconf Düzenleyici, başlangıçta “saved-view” anahtarında açıklanan dosya yoluna gitmeyi dener.

en: If “true”, the bookmarks list use smaller rows.
tr: Eğer “true” (doğru) ise, yerimleri listesi küçük satırlar kullanır.

en: If “true”, the keys list use smaller rows.
tr: Eğer “true” (doğru) ise, anahtar listesi küçük satırlar kullanır.

en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
tr: Eğer “true” olarak ayarlanırsa, ana pencere ekranı kaplama kipinde başlar.

en: Integer
tr: Tamsayı

en: I’ll be careful.
tr: Dikkatli olacağım.

en: Key erased
tr: Anahtar silindi

en: Key erased.
tr: Anahtar silindi.

en: Key “%s” has been deleted.
tr: “%s” anahtarı silindi.

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Keys not defined by a schema
tr: Anahtarlar şema tarafından tanımlanmadı

en: Known schemas installed:
tr: Kurulan bilinen şemalar:

en: Known schemas skipped:
tr: Atlanan bilinen şemalar:

en: Local keys not defined by a schema
tr: Yerel anahtarlar şema tarafından tanımlanmadı

en: Location bookmarked
tr: Konum yer imlerine eklendi

en: Manage your bookmarks
tr: Yer imlerinizi yönetin

en: Mapping of paths to manually associated schemas
tr: Yolların elle ilişkilendirilmiş şemalara haritalanması

en: Maximum
tr: En Çok

en: Minimum
tr: En Az

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
tr: Tarayıcı penceresinde “Geri” komutunu etkinleştirecek fare düğmesi

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
tr: Tarayıcı penceresinde “İleri” komutunu etkinleştirecek fare düğmesi

en: Name
tr: Ad

en: No
tr: Hayır

en: No change
tr: Değiştirme

en: No description provided
tr: Açıklama sağlanmadı

en: No keys in this path
tr: Bu yolda hiçbir anahtar yok

en: No known schemas installed.
tr: Kurulan bilinen şema yok.

en: No known schemas skipped.
tr: Atlanan bilinen şema yok.

en: No matches
tr: Eşleşme yok

en: No schema available. A schema is what describes the use of a key, and Dconf Editor can’t find one associated with this key. If the application that was using this key has been uninstalled, or if this key is obsolete, you may want to erase it.
tr: Kullanılabilir şema yok. Şema, bir anahtarın kullanımını açıklar. Dconf Düzenleyici bu anahtarla ilişkilendirilmiş şema bulamadı. Bu anahtarı kullanan uygulama kaldırıldıysa veya bu anahtar terk edildiyse silmek isteyebilirsiniz.

en: No schema found
tr: Hiçbir şema bulunamadı

en: No summary provided
tr: Özet yok

en: No unknown schemas.
tr: Bilinmeyen şema yok.

en: Nothing
tr: Hiçbir Şey

en: Nothing to reset.
tr: Sıfırlacak bir şey yok.

en: One dconf operation delayed. | %u dconf operations delayed.
tr[0]: %u dconf işlemi geciktirildi.

en: One gsettings operation | %u gsettings operations
tr[0]: %u gsettings işlemi

en: One gsettings operation delayed. | %u gsettings operations delayed.
tr[0]: %u gsettings işlemi geciktirildi.

en: Only one window can be opened for now.
tr: Şimdilik sadece bir pencere açılabilir.

en: Open
tr: Aç

en: Open parent folder
tr: Üst klasörü aç

en: Open path entry
tr: Yol girişini aç

en: Other actions
tr: Diğer eylemler

en: Page on GNOME wiki
tr: GNOME wiki üstündeki sayfası

en: Pause night mode
tr: Gece kipini duraklat

en: Pending
tr: Beklemede

en: Print release version and exit
tr: Yayım sürümünü yazdır ve çık

en: Print relocatable schemas and exit
tr: Yerdeğişir şemaları yazdır ve çık

en: Properties
tr: Özellikler

en: Quit mode
tr: Çıkış kipi

en: Read keys descriptions and edit their values
tr: Anahtarların açıklamalarını okuyup değerlerini düzenleyin

en: Refresh
tr: Yenile

en: Refresh search results
tr: Arama sonuçlarını yenile

en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: Relocatable schema
tr: Yerdeğişir şema

en: Reset recursively
tr: Özyinelemeli sıfırla

en: Reset view recursively
tr: Görünümü özyinelemeli sıfırla

en: Reset visible keys
tr: Görülebilen anahtarları sıfırla

en: Reuse night mode
tr: Gece kipini sürdür

en: Rule all
tr: Tümünü yönet

en: Schema
tr: Şema

en: Schema is not installed on given path.
tr: Şema verilen yolda kurulu değil.

en: Schema is relocatable, a path is needed.
tr: Şema yerdeğişirdir, yol gerekiyor.

en: Schema path should start and end with a “/”.
tr: Şema yolu “/” ile başlamalı ve bitmelidir.

en: Schema with path
tr: Yol ile şema

en: Search
tr: Ara

en: Search everywhere
tr: Her yerde ara

en: Search in “%s” folder
tr: “%s” klasöründe ara

en: Search keys
tr: Anahtarları ara

en: Select
tr: Seç

en: Set to default
tr: Öntanımlı olarak ayarla

en: Show bookmarks
tr: Yer imlerini göster

en: Show details…
tr: Ayrıntıları göster…

en: Show initial warning
tr: İlk uyarıyı göster

en: Show properties
tr: Özellikleri göster

en: Show this dialog next time.
tr: Bu pencereyi sonraki sefer göster.

en: Signed 16-bit integer
tr: İmzalanmış 16-bit tamsayı

en: Signed 32-bit integer
tr: İmzalanmış 32-bit tamsayı

en: Signed 64-bit integer
tr: İmzalanmış 64-bit tamsayı

en: Sort preferences have changed. Do you want to refresh the view?
tr: Sıralama tercihleri değişti. Görünümün yenilenmesini ister misiniz?

en: Startup mappings are disabled.
tr: Başlangıç haritalamaları devre dışı.

en: String
tr: Dizge

en: String array
tr: Dizge dizisi

en: Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
tr: Dizgeler, işaretler ve nesne konumları alıntı işaretleri içine alınabilir.

en: Subfolders
tr: Alt klasörler

en: Summary
tr: Özet

en: Thanks for using Dconf Editor for editing your settings!
tr: Ayarlarınızı düzenlemek için Dconf Düzenleyici’yi kullandığınız için teşekkürler!

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: The bookmarks list is not editable.
tr: Yer imleri listesi düzenlenebilir değil.

en: The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8. In that case, the convention is that the nul terminator character should be included as the last character in the array.
tr: Bytestring türü genellikle utf8’de olmayan dizgeler için kullanılır. Bu durumda karakter dizisine son karakter olarak sonlandırıcı boş karakter eklenmesi gerekir.

en: The change will be applied on such request or if you quit this view.
tr: Değişiklikler bu pencereden çıktığınızda ya da istek durumunda uygulanacak.

en: The change will be dismissed if you quit this view without applying.
tr: Bu pencereyi uygulamadan kapatırsanız değişikliklerden vazgeçilecek.

en: The empty tuple, type and value “()”
tr: Boş demet, tür ve değer “()”

en: The handle type is a 32-bit signed integer value that is, by convention, used as an index into an array of file descriptors that are sent alongside a D-Bus message. If you are not interacting with D-Bus, then there is no reason to make use of this type.
tr: Kulp türü 32 bit işaretli tamsayı değeridir, D-Bus mesajının yanısıra gönderilen dosya açıklamasındaki dizinin indeksi olarak kullanılır. Eğer D-Bus ile uğraşmıyorsanız bu türü kullanmanız için ortada bir neden yok.

en: The height of the main window in pixels.
tr: Ana pencerenin piksel cinsinden yüksekliği.

en: The height of the window
tr: Pencere yüksekliği

en: The same mouse button is set for going backward and forward. Doing nothing.
tr: Aynı fare düğmesi geri veya ileri gitmek için belirlendi. Bir şey yapılmıyor.

en: The string type could accept any utf8 string. Note that an empty string “''” is not the same as NULL (nothing); see also the “string-nullable” key.
tr: Dizge türü herhangi utf8 dizgeyi kabul eder. Boş dizge “''” NULL (boş) değildir; Ayrıca “string-nullable” anahtarına bakınız.

en: The value is invalid.
tr: Değer geçersiz.

en: The width of the main window in pixels.
tr: Ana pencerenin piksel cinsinden genişliği.

en: The width of the window
tr: Pencere genişliği

en: The “unsafe” value is discouraged: for keys that have a non-special-cased type, it updates the key value each time something changes in the entry, so including intermediate states. The “safe” value asks for confirmation in these cases, but allows instant changes for booleans and nullable booleans, enums and flags. The “always-confirm-implicit” and “always-confirm-explicit” values always asks for confirmation, but the first applies the change if you change path whereas the second dismiss it. The “always-delay” value adds each change in delay mode, allowing to apply multiple keys at once.
tr: “unsafe” (güvensiz) değeri vazgeçmiştir: non-special-cased türüne sahip olan anahtarlar için, girdide herhangi bir değişiklik olduğunda anahtarı her defasında günceller, ara durumları da içerir. “safe” (güvenli) değeri, bu durumda onay için sorar; fakat mantıksal değerler, boş bırakılabilir mantıksal değerler, enum’lar ve bayraklar için anlık değişikliklere izin verir. “always-confirm-implicit” ve “always-confirm-explicit” değerleri, onay için her zaman sorar fakat ilki eğer yolu değiştirirseniz bunu uygular, ikincisi bunu önemsemez. “always-delay” (her-zaman-geciktir) değeri, her değişikliği gecikme kipine sokar, çoğul anahtarları tek defada uygulamaya izin verir.

en: There are conflicting definitions of this key, getting value would be either problematic or meaningless.
tr: Bu anahtarın tanımında çelişkiler var, değeri almak ya sorunlu ya da anlamsız olacaktır.

en: There are pending changes. Use Shift+Ctrl+Q to apply changes and quit, or Alt+F4 to dismiss changes and quit.
tr: Bekleyen değişiklikler var. Bekleyen değişikleri uygulamak ve çıkmak için Shift+Ctrl+Q tuşlarını kullanın; veya değişikliklerden vazgeçip çıkmak için Alt+F4 tuşlarını kullanın.

en: There’s an empty tuple type (called sometimes “triv”) that is a tuple with no content, and can only take “()” as value.
tr: İçeriği olmayan ve değer olarak yalnızca “()” alabilen, boş demet (bazen “triv”) olarak adlandırılan bir demet türü vardır.

en: There’s nothing in requested folder “%s”.
tr: “%s” klasöründe bir şey yok.

en: This enumeration offers only one choice. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
tr: Bu numaralandırma yalnızca bir seçenek sağlıyor. Bu genellikle şemayı kuran uygulamada hataya neden olur. Mümkünse bununla ilgili hata kaydı açın.

en: This folder content has changed. Do you want to reload the view?
tr: Bu klasör içeriği değişti. Görünümün yenilenmesini ister misiniz?

en: This integer key can only take one value. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
tr: Bu tamsayı anahtarı yalnızca tek değer alıyor. Bu genellikle şemayı kuran uygulamada hataya neden olur. Mümkünse bununla ilgili hata kaydı açın.

en: This is the type of an array of bytestrings. The bytestring type is commonly used to pass around strings that may not be valid utf8.
tr: Bu dizi bytestring’lerden oluşan dizi türüdür. Bytestring türü genellikle utf8’de olmayan karakterleri geçmek için kullanılır.

en: This key has a special “empty tuple” type. That’s probably an error of the application that installed this schema. If possible, please open a bug about it.
tr: Bu anahtarın özel “boş demet” türü var. Bu, genellikle bu şemayı kuran uygulamanın bir hatasıdır. Mümkünse bununla ilgili hata kaydı açın.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It can be edited, since the types are compatible, but it is still an issue.
tr: Bu anahtar, çelişen anahtarlarla aynı yoldaki çoklu şemalar için bir sınamadır. Türler uyumlu olduğundan düzenlenebilirdir ancak hâlâ bir sorundur.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different default value.
tr: Bu anahtar, çelişen anahtarlarla aynı yoldaki çoklu şemalar için bir sınamadır. Farklı öntanımlı değeri olan aynı yola haritalanan bir anahtar olduğundan düzenlenebilir olmamalıdır.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different range.
tr: Bu anahtar, çelişen anahtarlarla aynı yoldaki çoklu şemalar için bir sınamadır. Farklı aralığı olan aynı yola haritalanan bir anahtar olduğundan düzenlenebilir olmamalıdır.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. It shouldn’t be editable as a key mapped to the same path has a different type.
tr: Bu anahtar, çelişen anahtarlarla aynı yoldaki çoklu şemalar için bir sınamadır. Farklı türü olan aynı yola haritalanan bir anahtar olduğundan düzenlenebilir olmamalıdır.

en: This key is a test for multiple schemas in the same path with conflicting keys. Non-conflicting keys should have no issues.
tr: Bu anahtar, çelişen anahtarlarla aynı yoldaki çoklu şemalar için bir sınamadır. Çelişmeyen anahtarların herhangi bir sorunu olmaması gerekir.

en: This key is defined and used by more than one schema. This could lead to problems. Edit value at your own risk.
tr: Bu anahtar birden çok şema tarafından tanımlanmış ve kullanılıyor. Bu, bazı sorunlara yol açabilir. Bu değeri düzenlemekte sorumluluk size aittir.

en: This key is incompatibly defined and used by more than one schema. It is impossible to work with its value in a meaningful way.
tr: Bu anahtar birden çok şema tarafından uyumsuz biçimde tanımlandı ve kullanıldı. Anahtarın değeriyle anlamlı bir iş yapmak olanaksızdır.

en: This key’s properties have changed. Do you want to reload the view?
tr: Bu anahtarın özellikleri değişti. Görünümün yenilenmesini ister misiniz?

en: This value is invalid for the key type.
tr: Bu değer anahtar türü için geçersiz.

en: Toggle to bookmark this location
tr: Bu konumu yer imlerine ekle/çıkar

en: Translators
tr: Çevirenler

en: True
tr: Doğru

en: Type
tr: Tür

en: Type code
tr: Tür kodu

en: Type name
tr: Tür adı

en: Unbookmark
tr: Yer imini kaldır

en: Unknown schema “%s”.
tr: Bilinmeyen şema “%s”.

en: Unknown schemas:
tr: Bilinmeyen şemalar:

en: Unsigned 16-bit integer
tr: İmzalanmamış 16-bit tamsayı

en: Unsigned 32-bit integer
tr: İmzalanmamış 32-bit tamsayı

en: Unsigned 64-bit integer
tr: İmzalanmamış 64-bit tamsayı

en: Use
tr: Kullan

en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
tr: Gece kipini aktifleştirmek için GNOME gece ışığı ayarlarını kullan.

en: Use a dot as decimal mark and no thousands separator. You can use the X.Ye+Z notation.
tr: Noktayı binlik ayırıcı olarak değil ondalık imi olarak kullan. X.Ye+Z simgelemini kullanabilirsiniz.

en: Use default value
tr: Öntanımlı değeri kullan

en: Use night mode
tr: Gece kipini kullan

en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value.
tr: Bu değeri boş bırakmak için “nothing” (hiçbir şey) anahtar kelimesiyle belki türü (“m” ile başlayan) kullanın.

en: Use the keyword “nothing” to set a maybe type (beginning with “m”) to its empty value. Strings, signatures and object paths should be surrounded by quotation marks.
tr: Bu değeri boş bırakmak için “nothing” (hiçbir şey) anahtar kelimesiyle belki türü (“m” ile başlayan) kullanın. Dizgeler, işaretler ve nesne konumları alıntı işaretleri içine alınabilir.

en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
tr: “Geri” ve “İleri” fare düğmesi olaylarını kullan

en: Uses the gsettings API of the glib library, among others.
tr: Glib kütüphanesinin gsettings APIʼsini ve diğer yolları kullanır.

en: Variant
tr: Türev

en: Variants content should be surrounded by XML brackets (‘<’ and ‘>’). See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
tr: Türev içerikleri XML ayraçları (‘<’ ve ‘>’) arasında olmalıdır. Tam belgelendirme için https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html adresine bakın.

en: Variants could be stored inside variants, and consequently as a GSettings type. Their representation use the XML brackets (‘<’ and ‘>’ characters, in a gschema file “&#60;” and “&#62;” respectively), with a parsable representation of their content inside. If unclear, the type can be given in the value with a prefix annotation like “@x” (where “x” is the type string) or “int64”. See https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html for complete documentation.
tr: Türevler, türevlerin içinde depolanabilir, haliyle GSettings türü olarak da. Gösterilişi, içindeki içeriğinin ayrıştırılabilir tanımlamasıyla birlikte XML ayraçlarını (‘<’ ve ‘>’ karakterleri, gschema dosyasında sırayla “&#60;” ve “&#62;”) kullanır. Eğer kesin değilse, tür, “@x” (“x”, tür dizgesidir) veya “int64” gibi ön açıklamayla birlikte değerde verilebilir. Tam belgelendirme için https://developer.gnome.org/glib/stable/gvariant-text.html adresine bakın.

en: When a folder only contains one subfolder and no keys, Dconf Editor can jump to that subfolder directly. This flag enables that behaviour.
tr: Bir klasör yalnızca bir alt klasör içeriyor ve hiç anahtar içermiyorsa Dconf Düzenleyici doğrudan bu alt klasöre atlar. Bu bayrak bu davranışı etkinleştirir.

en: Yes
tr: Evet

en: a folder path or a key path
tr: bir klasör yolu veya bir anahtar yolu

en: boolean
tr: mantıksal değer

[ctx: capitalized]
en: D-Bus handle type
tr: D-Bus kulp türü

[ctx: capitalized]
en: D-Bus object path
tr: D-Bus nesne konumu

[ctx: capitalized]
en: D-Bus object path array
tr: D-Bus nesne konumu dizisi

[ctx: capitalized]
en: D-Bus signature
tr: D-Bus imzası

en: conflict
tr: çakışma

en: conflicting keys
tr: çakışan anahtarlar

en: dconf Editor
tr: dconf Düzenleyici

en: double
tr: çift

en: empty tuple
tr: boş demet

en: enumeration
tr: numaralandırma

en: erased
tr: silindi

en: example: “/org/gnome/” or “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”
tr: örnek: “/org/gnome/” veya “/ca/desrt/dconf-editor/Demo/boolean”

en: example: “bookmarks”
tr: örnek: “bookmarks”

en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”
tr: örnek: “ca.desrt.dconf-editor.Bookmarks:/ca/desrt/dconf-editor/”

en: example: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”
tr: örnek: “ca.desrt.dconf-editor.Settings”

en: false
tr: yanlış

en: flags
tr: bayraklar

en: integer
tr: tamsayı

en: key erased
tr: anahtar silindi

[ctx: non-capitalized]
en: D-Bus handle type
tr: D-Bus kulp türü

[ctx: non-capitalized]
en: D-Bus object path
tr: D-Bus nesne konumu

[ctx: non-capitalized]
en: D-Bus object path array
tr: D-Bus nesne konumu dizisi

[ctx: non-capitalized]
en: D-Bus signature
tr: D-Bus imzası

en: nothing
tr: hiçbir şey

en: nothing (%s)
tr: hiçbir şey (%s)

en: see list with the “--list-relocatable-schemas” option
tr: “--list-relocatable-schemas” seçeneği ile listeye bakın

en: settings;configuration;
tr: ayarlar;yapılandırma;

[ctx: shortcut window]
en: About
tr: Hakkında

[ctx: shortcut window]
en: Actions
tr: Eylemler

[ctx: shortcut window]
en: Actions menu
tr: Eylemler menüsü

[ctx: shortcut window]
en: Apply pending changes and quit
tr: Bekleyen değişiklikleri uygula ve çık

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark this path
tr: Bu yolu yer imlerine ekle

[ctx: shortcut window]
en: Bookmarks menu
tr: Yerimleri menüsü

[ctx: shortcut window]
en: Browse keys tree
tr: Anahtar ağacına göz at

[ctx: shortcut window]
en: Clipboard
tr: Pano

[ctx: shortcut window]
en: Contextual menu
tr: Açılır menü

[ctx: shortcut window]
en: Copy descriptor
tr: Tanımlayıcıyı kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Copy path
tr: Konumu kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Dismiss modification
tr: Değişiklikten vazgeç

[ctx: shortcut window]
en: Dismiss pending changes and quit
tr: Bekleyen değişikliklerden vazgeç ve çık

[ctx: shortcut window]
en: Edit parent path
tr: Üst konumu kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Edit path
tr: Yolu düzenle

[ctx: shortcut window]
en: Edit root path
tr: Kök yolu düzenle

[ctx: shortcut window]
en: Generic
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Keys list actions
tr: Anahtar listesi eylemleri

[ctx: shortcut window]
en: Modifications list actions
tr: Değişiklikler listesi eylemleri

[ctx: shortcut window]
en: Next line
tr: Sonraki satır

[ctx: shortcut window]
en: Open active direct child
tr: Etkin alt dizini aç

[ctx: shortcut window]
en: Open active last child
tr: Son etkin alt dizini aç

[ctx: shortcut window]
en: Open parent folder
tr: Üst dizini aç

[ctx: shortcut window]
en: Open root folder
tr: Kök dizini aç

[ctx: shortcut window]
en: Open selected row key
tr: Seçili satır anahtarını aç

[ctx: shortcut window]
en: Paste as search
tr: Arama olarak yapıştır

[ctx: shortcut window]
en: Paste as search (force)
tr: Yapıştır ve ara (zorla)

[ctx: shortcut window]
en: Path bar menu
tr: Konum çubuğu menüsü

[ctx: shortcut window]
en: Path bar navigation
tr: Konum çubuğu gezgini

[ctx: shortcut window]
en: Previous line
tr: Önceki satır

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çıkış

[ctx: shortcut window]
en: Quit if there’s no pending changes
tr: Bekleyen değişiklik yoksa çık

[ctx: shortcut window]
en: Search again
tr: Yeniden ara

[ctx: shortcut window]
en: Search again, locally
tr: Yerel olarak yeniden ara

[ctx: shortcut window]
en: Search options
tr: Arama seçenekleri

[ctx: shortcut window]
en: Set to default
tr: Öntanımlı olarak ayarla

[ctx: shortcut window]
en: Show this help
tr: Bu yardımı göster

[ctx: shortcut window]
en: Toggle boolean value
tr: Mantıksal değeri değiştir

[ctx: shortcut window]
en: Toggle folder properties
tr: Klasör özelliklerini aç veya kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle local search
tr: Yerel aramayı aç veya kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle modifications list
tr: Değişiklikler listesini aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle search
tr: Aramayı aç veya kapat

[ctx: shortcut window]
en: Unbookmark this path
tr: Bu yolu yer imlerinden çıkart

en: string
tr: dizge

en: string array
tr: dizge dizisi

en: the name of a key from the schema
tr: şemadan bir anahtarın adı

en: the name of a schema with fixed path
tr: sabit yolu olan bir şemanın adı

en: the name of a “relocatable” schema, without fixed path
tr: sabit yol olmadan bir “relocatable” şemasının adı

en: the path where to map the relocatable schema
tr: yeniden konumlandırılabilir şemanın eşleşeceği yol

en: true
tr: doğru

en: type “%s”
tr: “%s” türü

en: variant
tr: türev
