GnuCash 5.12 - en to ur translation catalogue (3556 entries)

en: 
    Commodity:
ur: 
    كمیوڈیٹی:

en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
ur: 
    ایكسچینج كوڈ (ISIN, CUSIP یا یكساں):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
ur: 
    منیمونیك (ٹیكر نشاندہی یا یكسانیت)

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
ur: 
    ضرورت ایکسپورٹ کی قسم اورجداکار منتخب کریں جس كا استعمال کیا جائے گا.

en:  (closed)
ur: (بند)

en:  (posted)
ur: (بھیجا گیا)

en:  Search
ur: تلاش كرو

en: "Enter" key moves to bottom of register
ur: "انٹر" كلید كو رجسٹر كے نچلے حصّے میں لے جاؤ

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
ur: $0.00 قیمت كے اكاؤنٹس كو پرنٹ نہیں كیا گیا۔

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
ur: $0.00 قیمت كے ٹیكس كوڈوں كو پرنٹ نہیں جائے گا۔

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
ur: %s
    مبارک ہو! كتابیں بند كرنا ہوگیا ہے

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
ur: %s ایک مخصوص كموڈیٹی قسم ہے. کچھ اور استعمال کریں.

en: %s, Grand Total:
ur: %s، گرینڈ كُل :

en: %s, Non Currency Commodities Total:
ur: %s، غیر كرنسی كمیوڈیٹیز كُل:

en: %s, Total:
ur: %s, كُل:

en: '_Enter' moves to blank transaction
ur: '_داخل كرو' كو خالی لین دین میں ہٹاؤ

en: (%d) New Accounts
ur: (%d) نیا اكاؤنٹس

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
ur: ( ترقی ورژن -- یہ رپورٹ كے تعدادوں كی دوبارہ جانچ كیے بغیر اعتبارنہ كریں۔ یہ پیغام كو نكالنے كے لیے <br> 'زائد نوٹس' آپشن كو تبدیل كرو)

en: (Full account ID:
ur: (مكمل اكاؤنٹ ID:

en: (Need Value)
ur: (قیمت كی ضرورت)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
ur: (ٹیكس-كے بارے میں سب اكاؤنٹس: %d)

en: (You selected no list items.)
ur: (آپ نے فہرست كی آئٹمس منتخب نہیں كیے۔)

en: (filled in automatically)
ur: (خود كار طریقہ سے بھرا گیا)

en: (never)
ur: (كبھی نہیں)

en: (no description)
ur: (وضاحت نہیں)

en: (no memo)
ur: (میمو نہیں)

en: (no name)
ur: (كوئی نام نہیں)

en: (none)
ur: (كچھ نہیں)

en: (null)
ur: (كچھ نہیں)

en: (owner)
ur: (مالك)

en: (paused)
ur: (رُكا ہوا)

en: (read-only)
ur: (صرف پڑھنے)

en: (split)
ur: (علیحدگی)

en: (unknown)
ur: (نامعلوم)

en: (unnamed)
ur: (بے نام)

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
ur: *یہ كمیوڈیٹی ڈاٹا قیمت فہرست كی بجائے لین دینوں كی قیمت كا استعمال كركے بنایا گیا ہے۔

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
ur: ** اس كموڈیٹی کی کوئی قیمت نہیں ہے اور 1 کی قیمت استعمال کیا گیا ہے.

en: -- Split Transaction --
ur: -- علاحدہ لین دین --

en: 0-30 days
ur: 0-30 دن

en: 1 month
ur: 1 مہینہ

en: 1. Choose the file to import
ur: 1. درآمد كرنے كے لیےفائل كا انتخاب كرو

en: 10/1 Year ARM
ur: 10/1 سال ARM

en: 12 months
ur: ۱۲ مہینے

en: 1st Fri
ur: پہلا جمعہ

en: 1st Mon
ur: پہلا پیر

en: 1st Sat
ur: پہلا سنیچر

en: 1st Sun
ur: پہلا اتوار

en: 1st Thu
ur: پہلا جمعرات

en: 1st Tue
ur: پہلا منگل

en: 1st Wed
ur: پہلا بُدھ

en: 2 months
ur: 2 مہینے

en: 2. Select import type
ur: 2. درآمد كرنے كی قسم منتخب كرو

en: 2nd Fri
ur: دوسرا جمعہ

en: 2nd Mon
ur: دوسرا پیر

en: 2nd Sat
ur: دوسرا سنیچر

en: 2nd Sun
ur: دوسرا اتوار

en: 2nd Thu
ur: دوسرا جمعرات

en: 2nd Tue
ur: دوسرا منگل

en: 2nd Wed
ur: دوسرا بُدھ

en: 3 months
ur: 3 مہینے

en: 3. Select import options
ur: 3. درآمد كے آپشنس منتخب كرو

en: 3/1 Year ARM
ur: 3/1 سال ARM

en: 31-60 days
ur: 31-60 دن

en: 3rd Fri
ur: تیسرا جمعہ

en: 3rd Mon
ur: تیسرا پیر

en: 3rd Sat
ur: تیسرا سنیچر

en: 3rd Sun
ur: تیسرا اتوار

en: 3rd Thu
ur: تیسرا جمعرات

en: 3rd Tue
ur: تیسرا منگل

en: 3rd Wed
ur: تیسرا بُدھ

en: 4 months
ur: 4 مہینے

en: 4. Preview
ur: 4. سابقہ منظر

en: 4th Fri
ur: چوتھا جمعہ

en: 4th Mon
ur: چوتھا پیر

en: 4th Sat
ur: چوتھا سنیچر

en: 4th Sun
ur: چوتھا اتوار

en: 4th Thu
ur: چوتھا جمعرات

en: 4th Tue
ur: چوتھا منگل

en: 4th Wed
ur: چوتھا بُدھ

en: 5. Afterwards
ur: 5. بعد میں

en: 5/1 Year ARM
ur: 5/1 سال ARM

en: 6 months
ur: 6 مہینے

en: 61-90 days
ur: 61-90 دن

en: 7/1 Year ARM
ur: 7/1 سال ARM

en: 91+ days
ur: 91+ دن

en: << _Remove
ur: << _خارج كرو

en: <No name>
ur: <كوئی نام نہیں>

en: <b>2. Select Import Type</b>
ur: <b>2. درآمد قسم منتخب كریں</b>

en: <b>A_sset Account</b>
ur: <b>مالیاتی اكاؤنٹ</b>

en: <b>A_vailable reports</b>
ur: <b>دستیاب رپورٹ</b>

en: <b>Account Tax Information</b>
ur: <b>اكاؤنٹ ٹیكس معلومات</b>

en: <b>Actions</b>
ur: <b>ایكشنس</b>

en: <b>Available style sheets</b>
ur: <b>دستیاب اسٹائل شیٹ</b>

en: <b>Balance Information</b>
ur: <b>بقایا معلومات</b>

en: <b>Basic Information</b>
ur: <b>بنیادی معلومات</b>

en: <b>Bills</b>
ur: <b>بلس</b>

en: <b>Calculations</b>
ur: <b>شمار بندی</b>

en: <b>Categories</b>
ur: <b>طبقات</b>

en: <b>Category Description</b>
ur: <b>طبقے كی وضاحت</b>

en: <b>Checks</b>
ur: <b>چیكس</b>

en: <b>Copy Number</b>
ur: <b>نمبر نقل كرو</b>

en: <b>Currency Transfer</b>
ur: <b>كرنسی منتقل كرو</b>

en: <b>Database Connection</b>
ur: <b>ڈاٹا بیس ربط</b>

en: <b>Date Completion</b>
ur: <b>اختتامی تاریخ</b>

en: <b>Default Currency</b>
ur: <b>ڈیفالٹ كرنسی</b>

en: <b>Default Report Currency</b>
ur: <b>ڈیفالٹ رپورٹ كرنسی</b>

en: <b>Default Style</b>
ur: <b>ڈیفالٹ اسٹائل</b>

en: <b>File</b>
ur: <b>فائل</b>

en: <b>Files</b>
ur: <b>فائلس</b>

en: <b>Graphics</b>
ur: <b>گرافس</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
ur: <b>ابتدائی بقایا ٹرانسفر</b>

en: <b>Invoices</b>
ur: <b>اِنوائس</b>

en: <b>Labels</b>
ur: <b>لیبلز</b>

en: <b>Location</b>
ur: <b>مقام </b>

en: <b>Match all entries</b>
ur: <b>سبھی داخلوں كو ملاؤ</b>

en: <b>New Billing Term</b>
ur: <b>نیا بلینگ ٹرم </b>

en: <b>New style sheet info</b>
ur: <b>نئی اسٹائل شیٹ معلومات</b>

en: <b>Numbers</b>
ur: <b>نمبرز</b>

en: <b>Occurrences</b>
ur: <b>گھٹائیں</b>

en: <b>Other Defaults</b>
ur: <b>دیگر ڈیفالٹ</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
ur: <b>ادا كرنے والے كا نام ماخز</b>

en: <b>Payment Options</b>
ur: <b>معاوضہ كے آپشنس</b>

en: <b>Quote Source Information</b>
ur: <b>كوٹ ماخذ معلومات</b>

en: <b>Reconcile Information</b>
ur: <b>صلح كی معلومات</b>

en: <b>Reconciling</b>
ur: <b>موافق كرنا</b>

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
ur: <b>متوازن اكاؤنٹس كو الٹا كرو</b>

en: <b>S_ystem input encodings</b>
ur: <b>سسٹم ان پٹ انكوڈینگس</b>

en: <b>Search Dialog</b>
ur: <b>تلاش ڈائیلاگ</b>

en: <b>Separator Character</b>
ur: <b>علیحدہ كرنے والا حرف</b>

en: <b>Splits _free</b>
ur: <b>اسپلیٹس _فری</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
ur: <b>اسپلیٹس _لاٹ میں</b>

en: <b>Style sheet options</b>
ur: <b>اسٹائل شیٹ آپشنس</b>

en: <b>Sub-account Transactions</b>
ur: <b>سب ۔ اكاؤنٹ كا لین دین</b>

en: <b>Sub-accounts</b>
ur: <b>سب ۔ اكاؤنٹس</b>

en: <b>Summary Bar Position</b>
ur: <b>خلاصہ بارپوزیشن</b>

en: <b>Summarybar Content</b>
ur: <b>مشمولہ خلاصہ بار</b>

en: <b>Tab Position</b>
ur: <b>ٹیب پوزیشن</b>

en: <b>Tabs</b>
ur: <b>ٹیبس</b>

en: <b>Tax Table Entries</b>
ur: <b>ٹیكس ٹیبل داخلے</b>

en: <b>Tax Table Entry</b>
ur: <b>ٹیكس ٹیبل داخلہ</b>

en: <b>Term Definition</b>
ur: <b>ٹرم كی تعریف </b>

en: <b>Time Format</b>
ur: <b>ٹائم فارمیٹ</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
ur: <b>لین دین ایڈیٹرڈیفالٹ</b>

en: <b>Window Geometry</b>
ur: <b>ونڈو جیومیٹری</b>

en: <b>_Accounts</b>
ur: <b>_اكاؤنٹس</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
ur: <b>_سسٹم انكوڈینگس</b>

en: <b>_Income Account</b>
ur: <b>_آمدنی اكاؤنٹ </b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
ur: <b>_یہ اكاؤنٹ میں لاٹس</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
ur: <b>_منتخب رپورٹس</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
ur: <b>_منتخب كیے گئے انكوڈینگس</b>

en: <b>_TXF Categories</b>
ur: <b>_ TXF گروہ</b>

en: <b>_Title</b>
ur: <b>_عنوان</b>

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
ur: <اسپن سائز="بڑا" وزن="جلی">میں استقبال ہے GnuCash!</اسپن>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
ur: <اسپن وزن="جلی" سائز="بڑا">استقبال ڈائیلاگ دوبارہ ظاہر كرو؟</اسپن>

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
ur: <مضبوط >ایكسچینج قیمتیں</مضبوط > یہ رپورٹ كے لیے استعمال كرو

en: <unknown>
ur: <نامعلوم>

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
ur: "%s" نام كے ساتھ لین دین شیڈول میں پہلے سے موجود ہے۔ كیا آپ واقعی اسے وہی نام دینا چاہتے ہیں؟

en: A bug was detected while converting the QIF data.
ur: QIF ڈاٹا كو تبدیلی كے دوران ایك بگ كی دریافت ہوئی تھی۔

en: A bug was detected while detecting duplicates.
ur: نقلوں كی دریافت كے دوران ایك بگ كی دریافت كی گئی تھی۔

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
ur: QIF فائل كو سمھجنے كے دوان ایك بگ كی دریافت ہوئی۔

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
ur: انوائس، بل یا اخراجات واؤچر تبدیل کرنے کے لئے ایک كسٹم اسٹرینگ

en: A list option
ur: ایك فہرست آپشن

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
ur: یہ لین دین كے لیے ایك اُلٹا داخلہ جو پہلے ہی تخلیق كیا گیا ہے۔

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
ur: اس نام کے ساتھ ایک محفوظ شدہ رپورٹ کی ترتیب پہلے ہی موجود ہے، ایک اور نام منتخب کریں.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
ur: دیا نام کے ساتھ ایک ٹیمپلیٹ پہلے سے ہی موجود ہے. ایک اور نام درج کریں.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
ur: ایك ایسا لین دین جس كے سب سےبہتر میچ كا اسكور ہرے ژون میں ہے (Auto-CLEAR حد سے زیادہ یا برابر ) اسے ڈیفالٹ كے ذریعہ CLEARed كر دیا جائے گا۔

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
ur: ایك ایسا لین دین جس كے سب سےبہتر میچ كا اسكور لال ژون میں ہے (ظاہری حد سے زیادہ لیكن Auto-ADD حد سے زیادہ یا برابر) اسے ڈیفالٹ كے ذریعہ ADDed كر دیا جائے گا۔

en: A/Payable
ur: A/قابل ادا

en: A/Receivable
ur: A/قابل قبول

en: APR (Compounded Annually)
ur: APR (سالانہ مرکب کردہ)

en: APR (Compounded Daily)
ur: APR (ڈیلی مرکب کردہ)

en: APR (Compounded Monthly)
ur: APR (مركب كردہ ماہانہ)

en: APR (Compounded Quarterly)
ur: APR (مرکب کردہ سہ ماہی)

en: APR (Compounded Weekly)
ur: APR (مرکب کردہ ہفتہ وار)

en: ATM Deposit
ur: ATM جمع

en: ATM Draw
ur: ATM ڈرا

en: A_dd >>
ur: جمع >>

en: Ab_solute
ur: خالص

en: Abbreviation
ur: خلاصہ

en: About GnuCash
ur: GnuCash كے بارے میں

en: Access Control
ur: دسترس كنٹرول

en: Access Control List
ur: دسترس كنٹرول فہرست

en: Account
ur: اكاؤنٹ

en: Account Balance
ur: اكاؤنٹ بقایا

en: Account Code
ur: اكاؤنٹ كوڈ

en: Account Color
ur: اكاؤنٹ رنگ

en: Account Deletion
ur: اكاؤنٹ اخراج

en: Account Description
ur: اكاؤنٹ كی وضاحت

en: Account Display Depth
ur: اكاؤنٹ كی گہرائی ظاہر كرو

en: Account ID
ur: اكاؤنٹ ID

en: Account Name
ur: اكاؤنٹ نام

en: Account Notes
ur: اكاؤنٹ نوٹس

en: Account Period Finish
ur: اكاؤنٹ مدت ختم

en: Account Report
ur: اكاؤنٹ رپورٹ

en: Account Report - Single Transaction
ur: اكاؤنٹ رپورٹ ۔ ایك لین دین

en: Account Selection
ur: اكاؤنٹ انتخاب

en: Account Summary
ur: اكاؤنٹ خلاصہ

en: Account Type
ur: اكاؤنٹ كی قسم

en: Account Types
ur: اكاؤنٹ كی قسمیں

en: Account _Color
ur: اكاؤنٹ_ رنگ

en: Account _name
ur: اكاؤنٹ_ نام

en: Account budget amount
ur: اكاؤنٹ بجٹ رقم

en: Account link
ur: اكاؤنٹ لنك

en: Account name
ur: اكاؤنٹ نام

en: Account title
ur: اكاؤنٹ عنوان

en: Account type
ur: اكاؤنٹس كی قسم

en: Accounting Period
ur: اكاؤنٹینگ میعاد

en: Accounts
ur: اكاؤنٹس

en: Accounts Payable
ur: ادائی اكاؤنٹس

en: Accounts Receivable
ur: قابل حاصل اكاؤنٹس

en: Accounts and stock holdings
ur: اكاؤنٹ اور اسٹاك ہولڈینگ

en: Accounts in '%s'
ur: اكاؤنٹ '%s' میں

en: Accounts in Category
ur: اكاؤنٹس طبقہ

en: Accumulate Splits?
ur: علیحدگی كو جمع كرو؟

en: Accumulate multiple splits into one
ur: كثیر اسپلٹس كو ایك میں جمع كریں

en: Act
ur: عمل

en: Action
ur: عمل

en: Action/Number
ur: ایكشن /نمبر

en: Active
ur: فعل

en: Actual
ur: اصل

en: Actual Transactions
ur: اصل لین دین

en: Add _Reversing Transaction
ur: مخالف لین دین كو جمع كرو

en: Add a new balancing entry to the account
ur: اكاؤنٹ میں ایك نئی بقایا داخلہ كو جمع كرو

en: Add a new commodity.
ur: ایك نئی كمیوڈیٹی جمع كرو۔

en: Add a new price.
ur: ایك نئی قیمت جمع كرو۔

en: Add grid lines.
ur: گریڈ لائنس ملائیں

en: Add matching transactions below this score
ur: یہ اسكور كے نیچے میچینگ لین دینوں كو جمع كرو

en: Add results to current search
ur: جاری تلاش میں نتیجوں كوجمع كرو

en: Add the current online transaction as a new transaction template
ur: جاری آن لائن لین دین كو ایك نئے لین دین ٹیمپلیٹ كے جیسے جوڑیں۔

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
ur: 'محفوظ شدہ رپورٹ كانفگریشنس' مینو میں حالیہ رپورٹ كانفگریشن ملائیں ۔ رپورٹ فائل میں محفوظ ہوجائے گی۔%s.

en: Address 1
ur: پتہ ۱

en: Address 2
ur: پتہ ۲

en: Address 3
ur: پتہ ۳

en: Address 4
ur: پتہ ۴

en: Address Name
ur: ایڈریس نام

en: Adjust _other account split total
ur: دیگر اكاؤنٹ اسپلیٹ كُل كو ترتیب دو

en: Adjust current account _split total
ur: جاری اكاؤنٹ اسپلیٹ كُل كو ترتیب دو

en: Adjust regular expression used for import
ur: درآمد كے لیے حسب معمول طور سے استعمال كیے گئے وضع كو ترتیب دو

en: Adjusted Trial Balance
ur: ترتیب پذیر ٹرائیل بیلنس

en: Adjusting Entries
ur: داخلوں كی ترتیب پذیری كی جارہی ہے

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
ur: ترتیب پذیرداخلوں كے نمونے حسبِ معمول اظہار ہے

en: Adjusting Entries pattern
ur: ترتیب پذیری داخلہ كا نمونہ

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
ur: ترتیب پذیری داخلہ كے نمونہ كا كیس ۔ حساس ہے

en: Adjustments
ur: ترتیب پذیری

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
ur: ان اكاؤنٹس میں كیے گئے ترتیب پذیر(اوپر دیكھو) ترتیب پذیروں، ترتیب پزیری ٹرائیل بیلنس اور آمدنی كالموں میں كُل ترتیب پذیری ہیں۔ یہ تجارت كاروبار كے لیے زیادہ تر كارآمد ہیں۔

en: Advanced Portfolio
ur: ایڈوانسڈ پورٹ فولیو

en: Advanced…
ur: پیش رفت…

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
ur: ایك كریڈیٹ كارڈ اسٹیٹمینٹ كا موافق كرنے كے بعد، صارف كو ایك كریڈیٹ كارڈ ادائیگی داخل كرنے كےلیے پرامٹ كرو۔

en: All
ur: سب

en: All Accounts
ur: سبھی اكاؤنٹ

en: All Prices at the same date
ur: سبھی قیمت ایك ہی تاریخ میں ہے

en: All Prices equal
ur: سبھی قیمتیں برابر ہے

en: All files
ur: سبھی فائلس

en: All sub-account transactions will be deleted.
ur: سبھی سب اكاؤنٹ كے لین دینوں كو خارج كردیا جائے گا۔

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
ur: سبھی سب اكاؤنٹ كے لین دینوں كو %s اكاؤنٹ میں ہٹادیا جائے گا۔

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ur: پائی گئی سبھی قمیتیں برابرہے۔ اس وجہ سے پلاٹ ایك سیدھی لائن كے ساتھ بنے گا۔ بدقسمتی سے، پلاٹینگ ٹول وہ ہینڈل نہیں كرسكتا۔

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ur: پائی گئی سبھی قیمت ایك ہی تاریخ كی ہے۔ اس كی وجہ سے پلاٹ ایك سیدھی لائن كے ساتھ بنے گا۔ بدقسمتی سے، پلاٹینگ ٹول اسے ہینڈل نہیں كرسكتا۔

en: All transactions are expanded to show all splits.
ur: سبھی علیحدگی كو دكھانے كے لیے سبھی لین دینوں كو بڑھایا گیا۔

en: All transactions in this account will be deleted.
ur: اس اكاؤنٹ كے سبھی لین دینوں كو خارج كرنا ہوگا۔

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
ur: اس اكاؤنٹ میں سبھی لین دینوں %s اكاؤنٹ كو ہٹانا ہوگا

en: Allocated Assets
ur: تقسیم كی گئی مالیات

en: Allow file incompatibility with older versions.
ur: پُرانے ورژنزكے ساتھ فائل متضاد كو اجازت دو۔

en: Alphabetical by account code
ur: اکاؤنٹ كوڈ کے ذریعے سے حروف تہجی

en: Alphabetical by account name
ur: اکاؤنٹ نام کے ذریعے سے حروف تہجی

en: Alternate Period
ur: یكے بعد دیگرے میعاد

en: Alternate Table Cell Color
ur: متبادل ٹیبل سیل رنگ

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
ur: پرائمری اور سیكنڈری رنگوں كو سطروں كے ذریعہ باری باری كرنے كے بجائے لین دین كے مطابق باری باری سجائے۔

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
ur: پچھلے موافق كی پرواہ كیے بغیر، اسٹیٹ مینٹ تاریخ كے لیے ہمیشہ آج كی تاریخ كا استعمال كر موافق ڈائیلاگ كو كھولو۔

en: Always reconcile to t_oday
ur: ہمیشہ آج سے موافق كرو

en: Always reconcile to today
ur: ہمیشہ آج سے صلاح كرو

en: Always show sub-accounts
ur: ہمیشہ سب ۔ اكاؤنٹ كو دكھاؤ

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
ur: ہمیشہ مہینے میں آخری دن (یا ہفتہ كا دن) كا استعمال كرو؟

en: Ambiguous character encoding
ur: بے یقینی حرف ان كوڈینگ

en: Amo_unt
ur: رقم

en: Amount
ur: رقم

en: Amount (_numbers)
ur: رقم (_ہندسوں میں)

en: Amount (_words)
ur: رقم (_لفظوں میں)

en: Amount Due
ur: بقایا رقم

en: An account list option
ur: ایك اكاؤنٹ فہرست آپشن

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
ur: جاب ایكزیكیوٹ کرتے ہوئے ایک خامی واقع ہوئی ہے. عین مطابق غلطی پیغام کے لئے لاگ ان ونڈو براہ مہربانی چیک کریں. ہے.
    
    كیا آپ دوبارہ جاب میں داخل کرنا چاہتے ہیں؟

en: An error occurred while loading the QIF file.
ur: QIF فائل كو لوڈ كرنے كے دوران ایك خامی واقع ہوئی۔

en: An error occurred while processing %s.
ur: %s كی پروسیسنگ كے دوران ایك خامی واقع ہوئی۔

en: An error occurred while running the report.
ur: رپورٹ كے چلانے كے دوران ایك خامی واقع ہوئی۔

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
ur: ایك نامعلوم I/O خامی (%d ) واقع ہوئی ۔

en: Annual
ur: سالانہ

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
ur: تفصیلی کالم میں كوئی بھی متن جو ایڈجسٹنگ اندراجات کی شناخت كرتا ہے

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
ur: تفصیل کے کالم میں كوئی بھی متن جو اختتامی اندراجات کی شناخت كرتا ہے

en: AqBanking Initial Assistant
ur: AqBanking ابتدائی اسسٹنٹ

en: Arabic
ur: عربی

en: Arabic (IBM-864)
ur: عربی (آئی بی ایم-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
ur: عربی (آئی بی ایم-864-آئی)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ur: عربی (آئی ایس او-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
ur: عربی (آئی ایس او-8859-6-ای)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
ur: عربی (آئی ایس او-8859-6-1)

en: Arabic (MacArabic)
ur: عربی (میک عربی)

en: Arabic (Windows-1256)
ur: عربی (ونڈوز-1256)

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ur: كیا آپ یقینی طور پر "%s" كو خارج كرنا چاہتے ہے؟

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
ur: كیا آپ واقعی منتخب كی گئی كموڈیٹی كو خارج كرنا چاہتے ہے؟

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
ur: كیا آپ واقعی منتخب كی گئی داخلہ كو خارج كرنا چاہتے ہے؟

en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
ur[0]: كیا آپ واقعی منتخب کردہ قیمت %dکو ڈیلیٹ کرنا چاہتے ہیں؟
ur[1]: كیا آپ واقعی منتخب کردہ %dقیمتیں کو ڈیلیٹ کرنا چاہتے ہیں؟

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
ur: كیا آپ واقعی منتخب كیے گئے لین دین كو خارج كرناچاہتے ہے؟

en: Are you sure you want to delete this entry?
ur: كیا آپ واقعی اس داخلہ كو خارج كرنا چاہتے ہے؟

en: Are you sure you want to do this?
ur: كیا آپ واقعی یہ كرنا چاہتے ہیں؟

en: Armenian (ARMSCII-8)
ur: آرمینیائی (اے آر ایم ایس سی آئی آئی -8)

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
ur: جیسے آپ رجسٹر میں رقم درج کر تے ہے، آپ شامل منہا، ضرب اور تقسیم کرنے کے لئے GnuCash کیلکولیٹر استعمال کر سکتے ہیں. صرف پہلی ویلیو داخل كریں، پھر '-'، '*'، یا '/' بس '+'، منتخب کریں، دوسری قیمت درج كریں اور كیلكیولیٹڈ رقم ریكارڈ كرنے اِنٹر پریس كریں

en: Ascending
ur: صعودی

en: Ask
ur: پوچھیں

en: Asset
ur: ملكیت

en: Asset Chart
ur: مالیاتی چارٹ

en: Asset Piechart
ur: مالیاتی پائی چارٹ

en: Assets
ur: مالیات

en: Assets Accounts
ur: مالیاتی اكاؤنٹس

en: Assets Over Time
ur: مالیات سے زائد وقت

en: Assign as payment…
ur: ادائیگی کے طور پر تفویض کریں …

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
ur: پوسٹ وقت پر ، خود کار طریقے سے آوٹ اسٹانڈینگ پری پے مینٹس اور كاؤنٹر دستاویزات کے ساتھ گاہک دستاویزات ادا کرنے کی کوشش کریں. پری پے مینٹ اور دستاویزات ظاہر ہے ایک ہی گاہک کے خلاف ہونا ہے. انسداد دستاویزات مخالف علامت کے ساتھ دستاویزات ہیں. مثال کے طور پر ایک اِنوائس کے لئے، کسٹمر کریڈٹ نوٹس اور منفی انوائسس كو انسداد دستاویزات تصور کیا جاتا ہے.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
ur: پوسٹ وقت پر ، خود کار طریقے سے آوٹ اسٹانڈینگ پری پے مینٹس اور كاؤنٹر دستاویزات کے ساتھ وینڈر دستاویزات ادا کرنے کی کوشش کریں. پری پے مینٹ اور دستاویزات ظاہر ہے ایک ہی وینڈر کے خلاف ہونا ہے. انسداد دستاویزات مخالف علامت کے ساتھ دستاویزات ہیں. مثال کے طور پر ایک بل کے لئے، وینڈر کریڈٹ نوٹس اور منفی بلس كو انسداد دستاویزات تصور کیا جاتا ہے.

en: Auto
ur: خود كار

en: Auto pay when posting.
ur: پوسٹنگ كے وقت خود كار تنخواہ.

en: Auto-_add threshold
ur: آٹو۔ جمع كی حد

en: Auto-c_lear threshold
ur: آٹو۔ كلیئر كی حد

en: Auto-clear
ur: خود كار صاف

en: Auto-save time interval
ur: وقت وقفہ كو خود كار محفوظ كرو

en: AutoDep
ur: آٹو ڈیپ

en: Automatic credit card _payment
ur: خود كارطریقہ سے كریڈیٹ كارڈ كی ادائیگی

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
ur: علیحدہ علیحدہ لین دینوں كو خود كار طریقہ سے صاف كرو، ایك رقم دے كر

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
ur: منفرد لین دینوں كو خود كار طریقہ سے صاف كریں جس سے ایك یقینی صاف رقم تك پہنچا جاسكے

en: Automatically create new commodities
ur: نئی كمیوڈیٹی خود كارطریقہ سے تخلیق كرو

en: Automatically insert a decimal point
ur: خود كار طریقہ سے ایك ڈیسمل پوائنٹ كو داخل كرو

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
ur: خود كار طریقہ سے قیمتوں میں ایك ڈیسیمل پوائنٹ داخل كرو جواس كے بغیر كی گئی ہے۔

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
ur: ان پٹ كے دوران اكاؤنٹس یا عمل كی فہرست كو خودكار طریقہ سے اوپراُٹھاؤ

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
ur: ان پٹ كے دوران اكاؤنٹس یا كاركردگیوں كی فہرست كو خود كار طریقہ سے اٹھائے۔

en: Average
ur: اوسط

en: Average Balance
ur: اوسط بقایا

en: B_ottom
ur: نیچے

en: B_udget
ur: بجٹ

en: Back
ur: پیچھے

en: Background Color
ur: پس منظر رنگ

en: Background Pixmap
ur: پس منظر پكس میپ

en: Background Tile
ur: پس منظر ٹائل

en: Background color for alternate lines.
ur: متبادل لائنوں كے لیے پس منظر رنگ ۔

en: Background color for reports.
ur: رپورٹوں كے لیے پس منظر رنگ

en: Background tile for reports.
ur: رپورٹوں كے لیے پس منظر ٹائل

en: Bad URL: %s
ur: خراب URL: %s

en: Badly formed URL %s
ur: بُری طرح سے بنا URL %s

en: Badly formed options URL: %s
ur: خراب طریقہ سے بنے آپشنس URL : %s

en: Badly-formed report id: %s
ur: خراب طریقہ سے بنی رپورٹ آئی ڈی :%s

en: Balance
ur: بقایا

en: Balance (%s)
ur: بقایا (%s)

en: Balance (Period)
ur: بقایا (میعاد)

en: Balance (Report)
ur: بقایا (رپورٹ)

en: Balance Sheet
ur: بیلنس شیٹ

en: Balance Sheet (eguile)
ur: بیلنس شیٹ (ایگول)

en: Balance Sheet Date
ur: بیلنس شیٹ تاریخ

en: Balance Sheet using eguile-gnc
ur: eguile-gnc كے استعمال سے بقایا شیٹ

en: Balance it _manually
ur: اسے مینول طریقہ سے متوازن كرو

en: Balanced
ur: بقایا

en: Baltic
ur: بالٹک

en: Baltic (ISO-8859-13)
ur: ISO-8859-13 (بالٹیك)

en: Baltic (ISO-8859-4)
ur: بالٹک (آئی ایس او-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
ur: بالٹک (ونڈوز-1257)

en: Bank
ur: بینك

en: Bank Code
ur: بینك كوڈ

en: Banner for top of report.
ur: رپورٹ كے عنوان كے لیے بینر۔

en: Basis
ur: بنیاد

en: Basis calculation method
ur: شمار بیسیس طریقہ

en: Basis calculation method.
ur: بنیادی حساب کے طریقہ کار.

en: Before _Date
ur: _تاریخ

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
ur: لین دین تخلیق كیے جانے سے كئی دن پہلے سے اطلاع نامہ دینا شروع كریں۔

en: Beginning
ur: شروعات

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
ur: اصل تاریخ كے نیچے، ۸ پوائنٹ ٹائپ میں اُس تاریخ كے فارمیٹ كو پرنٹ كرو۔

en: Bevel depth on tables.
ur: ٹیبل پر اریب گہرائی.

en: Bgt
ur: بجٹ

en: Bi-Weekly
ur: دو ہفتہ وار

en: Bi-monthly
ur: دو ماہانہ

en: Bi-weekly
ur: دو ہفتہ وار

en: Bill
ur: بِل

en: Bill ID
ur: بِل ID

en: Bill Information
ur: بل معلومات

en: Bill Notes
ur: بِل كے نوٹس

en: Bill Owner
ur: بل كا مالك

en: Bill number
ur: بل نمبر

en: Bill number format
ur: بل نمبر فارمیٹ

en: Billable?
ur: بل كے قابل؟

en: Billing Address
ur: بلینگ ایڈریس

en: Billing Contact
ur: بلینگ رابطہ

en: Billing ID
ur: بلینگ ID

en: Billing Information
ur: بیلینگ معلومات

en: Billing Terms
ur: بلینگ ٹرمس

en: Bills _Due Reminder
ur: بقایا _ بلوں كی یاد دہانی

en: Blank
ur: خالی

en: Book Closing Dates
ur: بُك بند كرنے كی آخری تاریخ

en: Book Options
ur: بیاض كا آپشنس

en: Boolean Option
ur: بولین آپشن

en: Border-collapse?
ur: سرحد خاتمہ؟

en: Bottom
ur: نیچے

en: Bracket Total Owed
ur: بریكیٹ كُل مقروض

en: Bring the most _recent tab to the front
ur: سب سے جدید ٹیب كو سامنے لاؤ۔

en: Bring up the lot viewer/editor window
ur: لاٹ ویور/ ایڈیٹر ونڈو كو سامنے لاؤ

en: Brokerage Fees
ur: بروكیج فیس

en: Budget
ur: بجٹ

en: Budget Balance Sheet
ur: بجٹ بقایا شیٹ

en: Budget Flow
ur: بجٹ فلو

en: Budget Income Statement
ur: بجٹ آمدنی كا اسٹیٹمینٹ

en: Budget List
ur: بجٹ فہرست

en: Budget Name
ur: بجٹ نام

en: Budget Options
ur: بجٹ آپشنس:

en: Budget Period
ur: بجٹ میعاد

en: Budget Profit & Loss
ur: بجٹ فائدہ اور نقصان

en: Budget Report
ur: بجٹ رپورٹ

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
ur: بجٹ استعمال کیا جائے گا جب کوئی بھی دوسری صورت میں مخصوص کیا گیا ہے

en: Budget to use.
ur: استعمال كا بجٹ

en: Budgeting
ur: بجٹ بنانا

en: Business
ur: تجارت

en: Buy
ur: خریدنا

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
ur: ہدایت : اگر آپ TXF كیٹگریوں سیٹ كرتا ہے، اور بعد میں 'ٹائپ' كو تبدیل كرتا ہے، تو آپ كو اُن كیٹیگریوں كو مینول طریقہ سے ایك وقت میں دوبارہ سیٹ كرو

en: CSS color.
ur: سی ایس ایس رنگ

en: CSS stylesheet file
ur: CSS اسٹائل شیٹ فائل

en: CSV Export Assistant
ur: سی ایس وی برآمد اسسٹنٹ

en: CSV Import Assistant
ur: CSV درآمد اسسٹنٹ

en: CSV Transaction Import
ur: CSV ٹرانزیکشن درآمد

en: CSV import data format
ur: CSV درآمد ڈاٹا فارمیٹ

en: C_hoose Date
ur: تاریخ كا انتخاب كرو

en: C_lear All
ur: سب صاف كرو

en: C_leared
ur: صاف

en: C_reate a new set of accounts
ur: اكاؤنٹس كا ایك نیا سیٹ تخلیق كرو

en: C_redit accounts
ur: كریڈیٹ اكاؤنٹ

en: C_urrent Account
ur: جاری اكاؤنٹ

en: Ca_ncel Transaction
ur: لین دین كو منسوخ كرو

en: Calculate
ur: شمار

en: Calculate as running sum?
ur: جاری كُل مقدار كے جیسے شمار كرو؟

en: Calculate the price of this commodity.
ur: یہ كمیوڈیٹی كی قیمت كا شمار كرو

en: Calendar
ur: كیلنڈر

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
ur: %s سے رابطہ نہیں كیا جاسكتا ہے۔ رابطہ ٹوٹ گیا تھا ، ڈاٹا بھیجنے میں ناقابل ہے۔

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
ur: %s سے رابطہ نہیں كیا جاسكتا ہے۔ ہوسٹ، صارف نام یا خفیہ لفظ غلط ہے۔

en: Can't parse the URL %s.
ur: URL %s كو سمجھا نہیں جا سكتا ہے۔

en: Can't save style sheet
ur: اسٹائل شیٹ كو محفوظ نہیں كرسكتے

en: Cancel
ur: منسوخ كرو

en: Cancel outstanding HTML requests
ur: غیر وصول HTML التجاؤں كو منسوخ كرو

en: Cancel the current entry
ur: حالیہ داخلہ كو منسوخ كرو

en: Cancel the current transaction
ur: موجودہ لین دین كو منسوخ كرو

en: Cancel the reconciliation of this account
ur: یہ اكاؤنٹ كے موافق كومنسوخ كرو۔

en: Cancel your changes
ur: اپنے تبدیلیوں كو منسوخ كریں

en: Canceled
ur: منسوخ كیا

en: Canceling
ur: منسوخ كیا جارہا ہے

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
ur: حال میں مرتب كیے جارہے لین دین سے ایك لین دین شیڈول تخلیق نہیں ہوسكا۔ براہِ كرم شیڈولنگ كرنے سے پہلے لین دین داخل كریں۔

en: Cannot modify or delete this transaction.
ur: یہ لین دین كو خارج یا ترمیم نہیں كیا جاسكتا ۔

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
ur: یہ لین دین كو ترمیم یا خارج نہیں كیا جاسكتا۔ یہ لین دین كو صرف ریڈ ۔ اونلی مارك كیا كیونكہ :
    
    '%s'

en: Cannot open the current log file: %s
ur: جاری لاگ فائل كو كھولا نہیں جاسكتا : %s

en: Cannot save check format file.
ur: چیك فارمیٹ فائل كو محفوظ نہیں كرسكتے۔

en: Cannot store a transaction at this date
ur: اس تاریخ میں ایک ٹرانزیکشن محفوظ نہیں کر سکتے ہیں

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
ur: ایک سے زیادہ امکانات ملے ۔ اسپلیٹس منفرد طور پر واضح نہیں كرسکتے ہیں۔

en: Cap Return
ur: كیپ ریٹرن

en: Cap. gain (long)
ur: كیپ. حاصل (بڑا)

en: Cap. gain (mid)
ur: كیپ. حاصل (درمیانی)

en: Cap. gain (short)
ur: كیپ. حاصل (چھوٹی)

en: Capital
ur: كیپیٹل

en: Cash
ur: نقد

en: Cash Flow
ur: نقد كا بہاؤ

en: Cash In Lieu
ur: بدلے میں نقد

en: Cash in lieu
ur: كے عوض میں نقد

en: Category budget amount
ur: درجہ بجٹ رقم

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
ur: میچ كیس سینسیٹو ہونا ہے ایڈجسٹنینگ اندراج پیٹرن كا سبب بنتا ہے۔

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
ur: باقاعدہ اكسپریشن كے طور پر ٹریٹ كیا جاتا ہے ایڈجسٹنینگ اندراج پیٹرن كا سبب بنتا ہے۔

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
ur: بند لکھے پیٹرن كیس سینسیٹیو ہو کا سبب بنتا ہے.

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
ur: بند لکھے پیٹرن ایک باقاعدہ اظہار کے طور پر ٹریٹ كیا جاتا ہے كا سبب بنتا ہے

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
ur: معیاری ترتیب میں رپورٹ ڈسپلے كرنے كی وجہ بنتا ہے ، اخراجات سے پہلے آمدنی رکھنے

en: Celtic (ISO-8859-14)
ur: ISO-8859-14 (سیلٹیك)

en: Center
ur: مركز

en: Centered label cell
ur: مركزی لیبل سیل

en: Centimeters
ur: سینٹی میٹرس

en: Central European
ur: مرکزی یوروپین

en: Central European (IBM-852)
ur: وسطی یورپی (آئی بی ایم -852)

en: Central European (ISO-8859-2)
ur: وسطی یورپی (آئی ایس او-8859-2)

en: Central European (MacCE)
ur: وسطی یورپی (میک سی ای)

en: Central European (Windows-1250)
ur: وسطی یورپی (ونڈوز -1250)

en: Ch_oose
ur: انتخاب

en: Chan_ge Split
ur: علیحدہ كو تبدیل كرو

en: Change GnuCash _Account…
ur: GnuCash_اكاؤنٹ تبدیل كرو…

en: Change contents of reconciled split
ur: ہم آہنگی علیحدہ كے مشمولات كو تبدیل كرو

en: Change reconciled split?
ur: موافق علیحدہ كو تبدیل كرو؟

en: Changed
ur: تبدیل كیا

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
ur: تبدیلیاں%u سیکنڈ میں خود کار طریقے سے محفوظ کی جائے گی

en: Character
ur: حرف

en: Character to use as separator between account names
ur: اكاؤنٹ كے ناموں كے درمیان علیحدہ كرنے والے كے جیسے استعمال كے حروف

en: Charge
ur: دام

en: Check
ur: چیك

en: Check & Repair A_ccount
ur: اكاؤنٹ كی جانچ اور مرمت كرو

en: Check & Repair A_ll
ur: سب كی جانچ اور مرمت كرو

en: Check & Repair Su_baccounts
ur: سب اكاؤنٹ كی جانچ اور مرمت كرو

en: Check _format
ur: چیك _فارمیٹ

en: Check cleared _transactions
ur: چیك لین دینوں میں منظور كیے گئے

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
ur: سبھی اكاؤنٹس میں غیر متوازن لین دینوں اور لاوارث علیحدگی كے لیے جانچ اور مرمت كریں

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
ur: یہ اكاؤنٹ میں غیر متوازن لین دینوں اور لاوارث علیحدگی كے لیے جانچ اور مرمت كرو

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
ur: یہ اكاؤنٹ میں اس كے سب اكاؤنٹس غیر متوازن لین دینوں اور لاوارث علیحدگی كے لیے جانچ اور مرمت كرو

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
ur: چیك پرایك پتہ پرنٹ كرنے لیے
    
    چیك فارمیٹ میں ایك ADDRESS آئٹم متعین ہونا چاہیے۔

en: Check po_sition
ur: حالت جانچو

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
ur: ٹرانسیكشنس نمبر كی جگہ پر 'Num' فیلڈ كے لیے رجسٹرس میں اسپلیٹ ایكشن فیلڈ استعمال كی گئی ہے چیك كریں; ٹرانسیكشن نمبر رجسٹر كے دوسری لائن پر 'T-Num كے طور پر دكھائی گئی ہے۔ رپورٹنگ اور درآمد / برآمدات، کاروباری خصوصیات پر اثر اسی ہے.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
ur: ٹریڈنگ اکاؤنٹ ایک سے زیادہ کرنسی یا اجناس شامل لین دین کے لئے استعمال کیا جاتا ہے کرنے کے لئے چیک کریں.

en: Checking
ur: جانچنا

en: Checking Finance::Quote…
ur: آمدنی::كوٹ كی جانچ كی جا رہی ہے…

en: Checks on first _page
ur: پہلےصفحہ پر جانچو

en: Chinese
ur: چائینیز

en: Chinese Simplified (GB18030)
ur: چینی آسان (جی بی 18030)

en: Chinese Simplified (GBK)
ur: آسان چینی (جی بی کے)

en: Chinese Simplified (HZ)
ur: چینی آسان (ایچ زیڈ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
ur: چینی آسان (ونڈوز -936)

en: Chinese Traditional (Big5)
ur: چینی روایتی (بگ 5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
ur: چینی روایتی (بگ 5-ایچ کے ایس سی ایس)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
ur: چینی روایتی (ای یو سی-ٹی ڈبلیو)

en: Cho_ose Date
ur: تاریخ كا انتخاب كرو

en: Choo_se Date
ur: تاریخ كا انتخاب كرو

en: Choose Accounts
ur: اكاؤنٹس كا انتخاب كرو

en: Choose Currency
ur: كرنسی انتخاب كرو

en: Choose Export Settings
ur: برآمد ترتیبیں انتخاب كریں

en: Choose File Name for Export
ur: برآمد کے لئے فائل نام منتخب کریں

en: Choose File to Import
ur: درآمد کرنے کے لئے فائل منتخب کریں

en: Choose Owner Dialog
ur: مالك كے ڈائیلاگ كا انتخاب كریں

en: Choose a format
ur: ایك فارمیٹ كا انتخاب

en: Choose accounts to create
ur: تخلیق كے لیے اكاؤنٹس كا انتخاب كریں

en: Choose export format
ur: برآمد فارمیٹ انتخاب كرو

en: Choose the QIF file currency
ur: QIF فائل كرنسی منتخب کریں

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
ur: QIF فائل کرنسی کا انتخاب کریں اور کتاب کے اختیارات کو منتخب کریں

en: Choose the column by which the result table is sorted.
ur: کالم جس كے ذریعے سے نتیجہ ٹیبل ترتیب دیا گیا ہے اُس کالم کا انتخاب کریں.

en: Choose the export format for this report:
ur: یہ رپورٹ كے لیے برآمد فارمیٹ انتخاب كرو

en: Choose the marker for each data point.
ur: ہر ڈاٹا پوائنٹ كے لیے ماركر كا انتخاب كرو

en: Choose the method for sorting accounts.
ur: اكاؤنٹس كو ترتیب دینے كے لیے طریقہ كا انتخاب كرو

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
ur: دنوں كی تعداد منتخب كریں جس كے بعد ٹرانسیكشن صرف پڑھنے كے لیے ہوگا اور مرتب نہیں كیا جاسكتا ہے۔ اكاؤنٹ رجسٹر ونڈو میں یہ تھریشولڈ لال لائن كے ذریعے سے نشان كیا جاتا ہے۔ اگر صفر ہے ، تمام ٹرانسیكشن مرتب كیے جاسكتے ہیں اور كوئی بھی صرف پڑھنے كےلیے نہیں ہے۔

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
ur: كیا صرف "فعال " کے طور پر نشان لگا یا گیا یا آپ کا تمام ڈاٹا تلاش کرنے کے لئے انتخاب کریں.

en: Circle
ur: دائرہ

en: Cleaning up
ur: صاف كیا جارہا ہے

en: Clear
ur: صاف كرو

en: Clear All
ur: سب صاف كرو

en: Clear any selected image file.
ur: كوئی منتخب كی گئی امیج فائل كو صاف كرو۔

en: Clear matching transactions above this score
ur: یہ اسكور كے اوپر میچینگ لین دینوں كو صاف كرو

en: Clear the entry.
ur: اندراج صاف كریں

en: Clear the selection and unselect all accounts.
ur: انتخابات كو صاف كرو اور اكاؤنٹس كوغیرمنتخب كرو۔

en: Clear the selection and unselect all entries.
ur: انتخاب كو صاف كرو اور سبھی داخلوں كو غیر منتخب كرو۔

en: Cleared
ur: صاف كیا

en: Cleared (%s)
ur: صاف كیا (%s)

en: Cleared (Report)
ur: صاف كیا گیا(رپورٹ)

en: Cleared:
ur: صاف كیا گیا:

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
ur: اسٹیجنگ آئریا سے ڈاٹا درآمد اور اپنے GnuCash اکاؤنٹس کو اپ ڈیٹ کرنے "لاگو کریں " پر کلک کریں. آپ کے درج کردہ اکاؤنٹ اور كیٹگری سے میچنگ معلومات محفوظ كی جائے گی اور ڈیفالٹس کے لئے استعمال كی جائے گی اگلی بار آپ QIF درآمد کی سہولت کا استعمال کرتے ہیں.
    آپ کے اکاؤنٹ اور كیٹگری میچنگ كا جائزہ لینے کے لئے، نئے اکاؤنٹ کے لئے کرنسی اور سیکورٹی کی ترتیبات کو تبدیل کرنے کے لئے، یا اسٹیجنگ ائریا سے زیادہ فائلوں کو شامل کرنے کے لیے"واپس " پر کلک کریں.
    
    QIF درآمد کے عمل کو ابارٹ كرنے "منسوخ کریں " پر کلک کریں.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
ur: یہ فائل كی لوڈینگ منسوخ كرنے كے لیے"بیك" پر كلك كرو اور دوسرے كو منتخب كرو۔

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
ur: ٹیكس نام اور/یا ٹیكس قسم تبدیل كرنے كلك كریں

en: Close Book
ur: بُك بند كرو

en: Close Date
ur: بند كرنے كی تاریخ

en: Close _Without Saving
ur: بغیرمحفوظ كے بند كرو

en: Close the Book at the end of the Period
ur: معیاد كی ختم ہوتے ہی كتاب كو بند كرو

en: Close the Budget List
ur: بجٹ فہرست كو بند كرو

en: Close the currently active page
ur: جاری میں كارگر صفحہ كو بند كرو

en: Close this window
ur: یہ ونڈو كو بند كریں

en: Close window when finished
ur: مكمل ہونے پر ونڈو كو بند كردیں

en: Closed
ur: بند ہوگیا

en: Closing Date
ur: آخری تاریخ

en: Closing Entries
ur: داخلوں كو بند كیا جارہا ہے

en: Closing Entries Pattern is regular expression
ur: اختتامی داخلوں كے نمونے حسب معمول تاثرات ہے

en: Closing Entries pattern
ur: اختتامی داخلوں كا نمونہ

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
ur: اختتامی داخلوں كے نمونے كا كیس ۔ حساس ہے

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
ur: ایك ٹیب كو بند كرنا زیادہ جدید وزیٹیڈ ٹیب میں ہٹاؤ۔

en: Code
ur: كوڈ

en: Colon (:)
ur: كالن (:)

en: Color all lines of a transaction the same
ur: ایك لین دین كی سبھی سطروں كویكساں رنگ لگاؤ

en: Color for grand totals.
ur: گرینڈ کل کے لئے رنگ.

en: Color for subsubtotals.
ur: subsubtotals کے لئے رنگ.

en: Color of the marker.
ur: ماركر كا رنگ

en: Colors
ur: رنگ

en: Cols
ur: كالم

en: Com_press files
ur: كمپریس فائل

en: Combo Date Option
ur: كومبو تاریخ آپشن

en: Comma (,)
ur: كوما (,)

en: Comma separated
ur: كوما الگ كیا گیا

en: Comma separated with quotes
ur: كوٹس كے ساتھ كوما الگ كیا گیا

en: Comma: 123.456,78
ur: كوما: 123.456,78

en: Commercial ATM _fees threshold
ur: تجارتی ATM _ فیس كی حد

en: Commission
ur: كمیشن

en: Commissions
ur: دلالی

en: Commit changes to a invoice entry
ur: ایک انوائس اندراج میں تبدیلی کا عہد

en: Commit changes to a transaction
ur: ایك لین دین میں تبدیلیوں كو سُپرد كرو

en: Commit this Billing Term
ur: یہ بیلینگ ٹرم كو سُپرد كرو

en: Commodities
ur: كمیوڈیٹی

en: Commodity
ur: كمیوڈیٹی

en: Common Currency
ur: عام كرنسی

en: Company
ur: كمپنی

en: Company Address
ur: كمپنی كا پتہ

en: Company Contact Person
ur: كمپنی كے تعلق كا شخص

en: Company Email Address
ur: كمپنی كا ای میل پتہ

en: Company Fax Number
ur: كمپنی كا فیكس نمبر

en: Company ID
ur: كمپنی كا ID

en: Company Name
ur: كمپنی كا نام

en: Company Phone Number
ur: كمپنی كا فون نمبر

en: Company Website URL
ur: كمپنی كی ویب سائٹ كا URL

en: Company contact
ur: كمپنی تعلقات

en: Company contact string
ur: كمپنی تعلقات اسٹرینگ

en: Company logo image.
ur: كمپنی لوگو امیج۔

en: Complete
ur: مكمل

en: Compress the data file
ur: ڈاٹا فائل كو مختصر كرو

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
ur: ڈاٹا فائل كو ڈسك میں محفوظ كرتے وقت اسےgzip سے كمپریس كرو۔

en: Conditional on splits not having variables
ur: علیحدگی كی شرط پر جن میں متغیرہ نہیں ہے

en: Confidence
ur: اعتماد

en: Contact
ur: رابطہ

en: Contents
ur: مشمولات

en: Continue _Without Saving
ur: محفوظ كیے بغیر جاری ركھے

en: Continuous
ur: جاری

en: Conversion completed
ur: تبدیلی مكمل ہوگئی

en: Convert all transactions into a common currency.
ur: كامن كرنسی میں تمام ٹرانسیكشن تبدیل كریں

en: Convert the file
ur: فائل كو بدلو

en: Converted to:
ur: كو تبدیل كیا گیا:

en: Converting
ur: بدلا جارہا ہے

en: Copy the current selection to clipboard
ur: جاری انتخاب كو كلپ بورڈ پر نقل كرو

en: Copy the selected split into clipboard
ur: منتخبہ اسپلیٹ كو كلپ بورڈ میں كاپی كریں

en: Copy the selected transaction into clipboard
ur: منتخب لین دین كو كلپ بورڈ میں نقل كرو

en: Could not create opening balance.
ur: شروعاتی بقایا تخلیق نہیں كیا جاسكا۔

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
ur: اکاؤنٹ کرنسی کا تعین نہیں کیا جا سکا. آپ کے سسٹم کی طرف سے فراہم کردہ ڈیفالٹ کرنسی کا استعمال کرتے ہوئے.

en: Could not make a backup of the file %s
ur: فائل %s كا بیك اپ نہیں بنایا جا سكا۔

en: Could not open the file %s. The error is: %s
ur: %s فائل كو كھولا نہیں جاسكا۔ یہ خامی ہے : %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
ur: %s فائل میں نہیں لکھ سکتے. چیك كریں كہ اس فائل کو لکھنے کے لئے اجازت ہے اور اس كو تخلیق كرنے كےلیے كافی اسپیس موجود ہے ۔

en: Counters
ur: كاؤنٹر

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
ur: آخری رن كے وقت شیڈول لین دینوں كی تخلیق كرو

en: Create a New Budget
ur: ایك بجٹ فہرست تخلیق كرو

en: Create a new Account
ur: ایك نیا اكاؤنٹ كی تخلیق كرو

en: Create a new Billing Term
ur: ایك نئے بیلینگ ٹرم كی تخلیق كرو۔

en: Create a new bill
ur: نیا بل تخلیق كریں

en: Create a new customer
ur: نیا كسٹمر تخلیق كریں

en: Create a new employee
ur: نیا ملازم تخلیق كریں

en: Create a new file
ur: نئی فائل تخلیق كرو

en: Create a new invoice
ur: نیا انوائس تخلیق كریں

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
ur: حالیہ اِنوائس كی نقل جیسے ایك نئے بل كی تخلیق كریں

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
ur: حالیہ مالك كی ہی طرح اُس كے لیے ایك نئے اِنوائس كی تخلیق كریں

en: Create a new scheduled transaction
ur: ایك نیا شیڈول لین دین كی تخلیق كرو

en: Create a new vendor
ur: نیا وینڈر تخلیق كریں

en: Create a new voucher
ur: نیا واؤچر تخلیق كریں

en: Create a new window for each new register
ur: ہر نئے رجسٹر كے لیے ایك نئے ونڈو كی تخلیق كرو

en: Create a new window for each new report
ur: ہر نئے رپورٹ كے لیے ایك نئے ونڈو كی تخلیق كرو

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
ur: آپ کے مالی اعداد و شمار سے رپورٹیں اور گرافس بنائیں

en: Create automatically
ur: خود كار طریقہ سے تخلیق

en: Create in advance
ur: پیش رفت میں تخلیق

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
ur: مین ونڈو ٹول بار میں نئے بٹن پر کلک کر كے نئے اکاؤنٹس بنائیں. یہ ایك ڈائیلاگ باكس لائے گا اور آپ اکاؤنٹ کی تفصیلات درج کر سکتے ہیں۔ ایک اکاؤنٹ کی قسم کو منتخب کرنے یا اکاؤنٹس کی ایک چارٹ قائم کرنے پر مزید معلومات کے لئے، GnuCash آن لائن دستی براہ مہربانی ملاحظہ کریں.

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
ur: مكمل بجٹ كے بجائے ایك رینج بجٹ میعاد كے لیے رپورٹ تخلیق كرو۔

en: Create the transaction this many days before its effective date.
ur: لین دین یہ اثر انداز تاریخ سے كئی دنوں پہلے تخلیق كیے گئے

en: Created
ur: تخلیق كرنا

en: Created Transactions
ur: لین دین تخلیق كرنا

en: Creating accounts
ur: اكاؤنٹس كی تخلیق كی جارہی ہے

en: Credit
ur: كریڈٹ

en: Credit Account
ur: كریڈٹ اكاؤنٹ

en: Credit Accounts
ur: كریڈیٹ اكاؤنٹس

en: Credit Card
ur: كریڈیٹ كارڈ

en: Credit Formula
ur: كریڈیٹ فارمولا

en: Credit Lines
ur: كریڈیٹ لائنس

en: Credit Note
ur: کریڈٹ نوٹ

en: Credit Value
ur: كریڈیٹ كی قیمت

en: Credit limit
ur: كریڈیٹ حد

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
ur: كریڈیٹ ایك مثبت رقم ہونا چاہیے یا آپ كو اسے خالی چھوڑ دینا چاہیے۔

en: Credited Account Owner
ur: كریڈیٹ اكاؤنٹ مالك

en: Credited BIC (Bank Code)
ur: قرضہ BIC (بینک کوڈ)

en: Credited IBAN (International Account Number)
ur: قرضہ IBAN (بین الاقوامی اکاؤنٹ نمبر)

en: Credits
ur: كریڈیٹس

en: Croatian (MacCroatian)
ur: کروشیائی (میک کروٹیئن)

en: Cross
ur: كراس

en: Cu_rrency
ur: كرنسی

en: Cu_t
ur: کاٹو

en: Cu_t Split
ur: اسپلیٹ كٹ كریں

en: Cu_t Transaction
ur: لین دین كو كاٹو

en: Currencies
ur: كرنسیز

en: Currency
ur: كرنسی

en: Currency Information
ur: كرنسی كی معلومات

en: Currency conversion date
ur: كرنسی تبدیلی كی تاریخ

en: Current
ur: جاری

en: Current Value:
ur: جاری قیمت :

en: Current Year
ur: موجودہ سال

en: Custom
ur: كسٹم

en: Custom Multicolumn Report
ur: كسٹم كئی كالموں كی رپورٹ

en: Custom Title
ur: كسٹم عنوان

en: Custom date format
ur: كسٹم تاریخ فارمیٹ

en: Custom format
ur: كسٹم فارمیٹ

en: Custom regular expression
ur: روزانہ كسٹم كے انكشاف

en: Customer
ur: گاہك

en: Customer ID
ur: گاہك ID

en: Customer Listing
ur: كسٹرم لسٹنگ

en: Customer Name
ur: گاہك نام

en: Customer Report
ur: گاہك رپورٹ

en: Customer Summary
ur: گاہك خلاصہ

en: Customer number
ur: گاہك نمبر

en: Customer number format
ur: گاہك نمبر فارمیٹ

en: Customer's Invoices
ur: گاہك كے بِل

en: Customer's Jobs
ur: گاہك كاكام

en: Customers
ur: صارفین

en: Customers Overview
ur: گاہک کا جائزہ

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
ur: جاری انتخاب كو كاٹو اور اسے كلپ بورڈ پر نقل كرو

en: Cut the selected split into clipboard
ur: منتخبہ اسپلیٹ كو كلپ بورڈ میں كٹ كریں

en: Cut the selected transaction into clipboard
ur: منتخب كیے گئے لین دین كو كلپ بورڈ میں كاٹو

en: Cyrillic
ur: سریلیك

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ur: سیریلک (آئی ایس او-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
ur: سیریلک (آئی ایس او-آئی آر-111)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
ur: سیریلک (میک سیریلک)

en: DTAUS import data format
ur: DTAUS درآمد ڈاٹا فارمیٹ

en: Daily
ur: روزمرّہ

en: Daily (360)
ur: روزانہ(۳۶۰)

en: Daily (365)
ur: روزانہ (۳۶۵)

en: Daily Average
ur: روز مرّہ كی اوسط

en: Dash
ur: ڈیش

en: Data markers?
ur: ڈاٹا ماركرز؟

en: Database
ur: ڈاٹا بیس

en: Date
ur: تاریخ

en: Date Closed
ur: بند ہونے كی تاریخ

en: Date Entered
ur: تاریخ اِنٹر كی گئی

en: Date Format
ur: تاریخ فارمیٹ

en: Date Opened
ur: كھولنے كی تاریخ

en: Date Posted
ur: بھیجنے كی تاریخ

en: Date Range
ur: تاریخ كی حد

en: Date format
ur: تاریخ كا فارمیٹ

en: Date format choice
ur: تاریخ فارمیٹ انتخاب

en: Date format to use
ur: تاریخ فارمیٹ استعمال كے لیے

en: Date of Report
ur: رپورٹ كی تاریخ

en: Date of _Entry
ur: داخلہ كی تاریخ

en: Date of duplicated entries
ur: نقل اندراجات کی تاریخ

en: Date range of transactions to retrieve:
ur: لین دین كی دوبارہ كوشش كی تاریخ رینج :

en: Date required.
ur: ضروری تاریخ ۔

en: Date:
ur: تاریخ:

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
ur: تاریخوں كو اس طرح مكمل كیا جائے كہ وہ جاری تاریخ كے قریب رہے۔ تاریخوں كو مكمل كرتے وقت پیچھے كی طرف جانے كے لیے مہینوں كی زیادہ سے زیادہ تعداد درج كرو۔

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
ur: تاریخوں كو اس طرح مكمل كیا ہوگا جس سے كہ وہ جاری كیلنڈرسال كے اندرہی ہیں۔

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
ur: صرف پڑھنے ٹرانسیكشن كے لیے ڈے تھریشولڈ (لال لائن)

en: Days
ur: دنوں

en: De_scription
ur: وضاحت

en: Debit
ur: ڈیبٹ

en: Debit Account
ur: ڈیبیٹ اكاؤنٹ

en: Debit Amount
ur: ڈیبیٹ رقم

en: Debit Formula
ur: ڈیبیٹ فارمولا

en: Debit Value
ur: ڈیبیٹ كی قیمت

en: Debited Account Owner
ur: ڈیبیٹ اكاؤنٹ مالك

en: Debited BIC (Bank Code)
ur: ڈیبیٹ شدہ بی آئی سی (بینك كوڈ)

en: Debited IBAN (International Account Number)
ur: ڈیبٹ IBAN (بین الاقوامی اکاؤنٹ نمبر)

en: Debits
ur: ڈیبٹس

en: Decrease
ur: كم كرنا

en: Decrease in capital
ur: كیپیٹل میں كمی

en: Default
ur: ڈیفالٹ

en: Default Budget
ur: ڈیفالٹ بجٹ

en: Default Chargeback Project
ur: ڈیفالٹ چارج بیك پروجیكٹ

en: Default Customer TaxTable
ur: ڈیفالٹ كسٹمر ٹیكس ٹیبل

en: Default QIF transaction status
ur: ڈیفالٹ QIF لین دین كا اسٹیٹس

en: Default Vendor TaxTable
ur: ڈیفالٹ بیچنے والا ٹیكس جدول

en: Default _font
ur: ڈیفالٹ فانٹ

en: Default alternate background for table cells.
ur: ٹیبل سیلس كے لیے ڈیفالٹ متبادل پس منظر۔

en: Default background for table cells.
ur: ٹیبل سیلس كے لیے ڈیفالٹ پس منظر۔

en: Default color for subtotal rows.
ur: ذیل كل كی سطروں كے لیے ڈیفالٹ رنگ

en: Default currency for new accounts
ur: نئے اكاؤنٹس كے لیے ڈیفالٹ كرنسی

en: Default currency for new reports
ur: نئی رپورٹس كے لیے ڈیفالٹ كرنسی

en: Default encoding
ur: ڈیفالٹ انكوڈینگ

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
ur: QIF لین دین كے لیے ڈیفالٹ اسٹیٹس جب QIF فائل میں مختص نہیں ہوتا۔

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
ur: اگر'نئی تلاش' كو ڈیفالٹ كرئے توبہت كم آئٹموں ك تعداد كی واپسی ہوتی ہے.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
ur: اگر'نئی تلاش' كو ڈیفالٹ كرئے توبہت كم آئٹموں كی تعداد كی واپسی ہوتی ہے.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
ur: ڈیفالٹ لین دین اسٹیٹس (QIF فائل کی طرف سے دی گئی حیثیت کی طرف سے منسوخ)

en: Degrees
ur: ڈگریز

en: Delete
ur: خارج کرو

en: Delete %s?
ur: %s كو خارج كرو؟

en: Delete Account
ur: اكاؤنٹ كو خارج كرو

en: Delete a commodity
ur: ایك كمیوڈیٹی كو خارج كرو

en: Delete a commodity with price quotes
ur: كموڈیٹی قیمت كوٹس كے ساتھ ڈیلیٹ كریں۔

en: Delete a transaction
ur: ایك لین دین كو خارج كرو

en: Delete a transaction with reconciled splits
ur: ری كنسائلڈ اسپلیٹس كے ساتھ ٹرانسیكشن ڈیلیٹ كریں

en: Delete all _transactions
ur: سبھی _ لین دین كو خارج كریں

en: Delete commodity?
ur: كومیڈیٹی كو خارج كریں؟

en: Delete multiple price quotes
ur: متعدد قمیت كوٹس كو خارج كرو

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
ur: یہ كئی دنوں كے بعد پرانا لوگ/ بیك اپ فائلوں كو خارج كرو(0 = كبھی نہیں)

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
ur: یہ کئی دنوں (0 = کبھی نہیں) کے بعد پرانے لاگ ان / بیک اپ فائلوں کو ڈیلیٹ كریں.

en: Delete prices?
ur: كیا قیمتوں كو خارج كروگے؟

en: Delete report configuration
ur: رپورٹ كانفگریشن ڈیلیٹ كریں

en: Delete results from current search
ur: جاری تلاش سے نتیجوں كو خارج كرو

en: Delete selected account
ur: منتخب اكاؤنٹ كو خارج كرو

en: Delete the Selected Budget
ur: منتخب كیے گئے بجٹ كوخارج كرو

en: Delete the current Billing Term
ur: جاری بیلینگ ٹرم كو خارج كریں

en: Delete the current entry
ur: حالیہ داخلہ كو خارج كرو

en: Delete the current split
ur: حالیہ اسپلیٹ ڈیلیٹ كریں

en: Delete the current transaction
ur: موجودہ لین دین كو خارج كرو

en: Delete the current transaction?
ur: جاری لین دین كو خارج كرو؟

en: Delete the currently selected transaction template
ur: جاری منتخب كیے گئے لین دین ٹیمپلیٹ كو خارج كرو

en: Delete the highlighted lot
ur: ہائی لائٹیڈ لاٹ كو خارج كرو

en: Delete the selected scheduled transaction
ur: منتخب شیڈول لین دین كو خارج كرو

en: Delete the selected transaction
ur: منتخب لین دین كو خارج كرو

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
ur: عكیحدہ '%s' كو لین دین '%s' سے خارج كرو؟

en: Deleting account %s
ur: %s اكاؤنٹ كو خارج كیا جارہا ہے

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
ur: ڈیلكس(ٹی ایم) ذاتی چیكس یو ایس۔ لیٹر

en: Deposit
ur: جمع

en: Depth limit behavior
ur: برتاؤ كی گہرائی كی حد

en: Descending
ur: نزولی

en: Descri_ption
ur: وضاحت

en: Description
ur: وضاحت

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
ur: ایسا ڈیزائن كیا گیا ہے كہ استعمال کرنا آسان ہے، ابھی تک طاقتور اور لچکدار ہے ، GnuCash آپ کے بینک اکاؤنٹس، اسٹاکس، آمدنی اور اخراجات پر نظر رکھنے کے لئے اجازت دیتا ہے. چیك بُك رجسٹر كے طور پر استعمال كرنے كے لئے كوئك اور انشیوٹیو ہے یہ پیشہ ورانہ اکاؤنٹنگ اصولوں پر مبنی ہے. جیسے ڈبل انٹری اکاؤنٹنگ بیلنس بُكس اور اكیورٹ رپورٹس یقینی بنانے كےلیے۔

en: Destination account for the auto-balance split.
ur: خود كار متوازن علحیدہ كے لیے مقامی اكاؤنٹ

en: Diamond
ur: ہیرا

en: Diff
ur: فرق

en: Difference
ur: فرق

en: Direct Debit
ur: براہ راست ڈبیٹ

en: Discarding this transaction.
ur: یہ لین دین كو مسترد كیا جارہا ہے۔

en: Discount
ur: چھوٹ

en: Discount Amount
ur: ر

en: Discount Days
ur: چھوٹ كے دن

en: Discount How
ur: چھوٹ كیسے

en: Discount Rate
ur: رعایت شرح

en: Discount Type
ur: چھوٹ كی قسم

en: Discount Type: Monetary Value
ur: چھوٹ كی قسم : مالیاتی قیمت

en: Discount Type: Percent
ur: چھوٹ كی قسم : فیصد

en: Discount and tax both applied on pretax value
ur: پِری ٹیكس قیمت پر چھوٹ اور ٹیكس دونوں لاگو ہے

en: Discount computed after tax is applied
ur: ٹیكس لاگو ہونے كے بعد چھوٹ شمار ہے

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
ur: چھوٹ كی فیصد 0-100 كے درمیان ہونا چاہیےیا آپ كو اسے خالی چھوڑدینا چاہیے۔

en: Discrete
ur: علیحدہ

en: Display
ur: ظاہر كرو

en: Display "_tip of the day" dialog
ur: "_دن كا ٹپ" ڈائیلاگ ظاہر كرو۔

en: Display Columns
ur: كالمز كو ظاہر كرو

en: Display Job name?
ur: جاب نام ڈسپلے كریں؟

en: Display a balance sheet (using eguile template)
ur: ایك بقایا شیٹ ظاہر كرو (ایگول ٹیمپلیٹ كا استعمال كرو)

en: Display a column for the actual values.
ur: حقیقی ویلیو کے لئے ایک کالم ڈسپلے كریں

en: Display a column for the budget values.
ur: بجٹ ویلیو کے لئے ایک کالم ڈسپلے كریں

en: Display a column with the row totals.
ur: قطار کل کے ساتھ ایک کالم ڈسپلے كریں

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
ur: ٹیكس كالمز كے ساتھ ایك گاہك چالان ظاہر كرو(ایگول ٹیمپلیٹ كا استعمال كرو)

en: Display a graph of the selected data.
ur: منتخب ڈاٹا كا ایك گراف ظاہر كرو

en: Display a mark for each data point.
ur: ہر ایك ڈاٹا پوائنٹ كے لیے نشان ڈسپلے كریں

en: Display a running balance?
ur: رنینگ بقایا ڈسپلے كریں

en: Display a table of the selected data.
ur: منتخب ڈاٹا كی ایك جدول ظاہر كرو۔

en: Display accounts as hyperlinks
ur: اكاؤنٹس كو ہائپر لنكس كے جیسے ظاہر كرو

en: Display any foreign currency amount in an account.
ur: ایک اکاؤنٹ میں كوئی بھی غیر ملکی کرنسی کی رقم دکھائیں.

en: Display as a two column report
ur: دو كالم رپورٹ كے جیسے ظاہر كرو

en: Display due date?
ur: بقایا تاریخ ظاہر كرو؟

en: Display each entry's total total tax?
ur: ہر اندراج کے کل کل ٹیکس ڈسپلے كریں؟

en: Display exchange listings.
ur: تبادلے کی لسٹنگ ڈسپلے كریں

en: Display help
ur: مدد ڈسپلے كریں

en: Display hints for using GnuCash at startup.
ur: شروع پر GnuCash استعمال کرنے کے لئے اشارہ ڈسپلے کریں

en: Display in standard, income first, order
ur: معیاری، پہلے آمدنی كے آرڈر میں ظاہر كرو

en: Display ne_gative amounts in red
ur: منفی رقموں كو لال رنگ میں ظاہر كرو

en: Display negative amounts in red
ur: منفی رقموں كو لال رنگ میں ظاہر كرو

en: Display negative amounts in red.
ur: لال میں منفی رقم ڈسپلے كریں

en: Display negative values in red.
ur: منفی قیمتوں كو لال رنگ میں ظاہر كرو۔

en: Display numbers of shares in accounts.
ur: اكاؤنٹس میں شئرز كی تعداد ڈسپلے كریں

en: Display share prices.
ur: شئر قیمتیں ڈسپلے كریں

en: Display symbol
ur: علامت ڈسپلے كریں

en: Display the Company Name?
ur: كمپنی كا نام ڈسپلے كریں؟

en: Display the Company contact information.
ur: کمپنی رابطے کی معلومات ظاہر كریں

en: Display the Invoice Number?
ur: اِنوائس نمبر ڈسپلے كریں؟

en: Display the Payable to: information.
ur: معلومات: قابل ادائیگی دکھائیں.

en: Display the Tax Rate?
ur: ٹیکس کی شرح ڈسپلے كریں؟

en: Display the Units?
ur: علامت ڈسپلے كریں

en: Display the account code?
ur: اكاؤنٹ كوڈ ڈسپلے كریں؟

en: Display the account name?
ur: اكاؤنٹ نام كو ظاہر كرو؟

en: Display the account?
ur: اكاؤنٹ ظاہركرو؟

en: Display the action?
ur: عمل كو ظاہركرو؟

en: Display the address?
ur: ایڈریس ڈسپلے كریں؟

en: Display the amount?
ur: رقم ظاہر كرو؟

en: Display the billing id?
ur: بیلنگ id كو ظاہر كرو؟

en: Display the check number/action?
ur: چیك نمبر /ایكشن ڈسپلے كریں

en: Display the check number?
ur: چیك نمبر ظاہر كرو؟

en: Display the contact?
ur: رابطہ ڈسپلے كریں؟

en: Display the date?
ur: تاریخ كو ظاہر كرو؟

en: Display the description?
ur: وضاحت كو ظاہر كرو؟

en: Display the difference as budget - actual.
ur: اصل - بجٹ کے طور پر فرق ظاہر کریں.

en: Display the entry's discount?
ur: اندراج کی رعایت دکھائیں؟

en: Display the entry's taxable status?
ur: اندراج کی قابل ٹیکس کی حیثیت ظاہر کریں؟

en: Display the entry's value?
ur: اندراج کی قیمت ڈسپلے كریں؟

en: Display the full account name?
ur: مكمل اكاؤنٹ نام ڈسپلے كریں؟

en: Display the invoice billing terms?
ur: چالان كے بیلنگ ٹرمس كو ظاہر كرو؟

en: Display the invoice notes?
ur: چالان كے نوٹس كو ظاہر كرو؟

en: Display the invoice references?
ur: چالان حوالے كو ظاہر كرو؟

en: Display the job name for this invoice?
ur: اس انوائس كے لیے جاب نام ڈسپلے كریں؟

en: Display the memo?
ur: میمو ظاہر كرو؟

en: Display the name of lot the shares are in?
ur: لاٹ كا نام ظاہر كروجس میں شیئر ہے؟

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
ur: نوٹ بُك ٹیبس كو ونڈو كے نچلے حصّے میں ظاہر كریں۔

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
ur: نوٹ بُك ٹیبس كو ونڈو كے بائیں حصّے میں ظاہر كریں۔

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
ur: نوٹ بُك ٹیبس كو ونڈو كے دائیں حصّے میں ظاہر كریں۔

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
ur: نوٹ بُك ٹیبس كو ونڈو كے اوپری حصّے میں ظاہر كریں۔

en: Display the notes if the memo is unavailable?
ur: اگر میمو دستیاب نہیں ہے تو نوٹس ظاہر كرو؟

en: Display the number of shares?
ur: شیئرز كی تعداد ظاہركرو؟

en: Display the other account code?
ur: دیگر اكاؤنٹ كوڈ ڈسپلے كریں؟

en: Display the payments applied to this invoice?
ur: یہ چالان كے لاگو ادائیگی كو ظاہر كرو؟

en: Display the period credits column?
ur: مدت کے کریڈٹ کے کالم ڈسپلے كریں؟

en: Display the price per item?
ur: ہر آئٹم كی قیمت كو ظاہر كرو؟

en: Display the quantity of items?
ur: آوٹمز كی مقدار كو ظاہر كرو؟

en: Display the reconciled date?
ur: صلح كی تاریخ ظاہر كرو؟

en: Display the shares price?
ur: شیئرز كی قیمت ظاہر كرو؟

en: Display the subtotals?
ur: ذیلی كُل كو ظاہر كرو؟

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
ur: خلاصہ كے بار كوصفحہ كے نچلے حصّے میں ظاہر كریں۔

en: Display the summary bar at the top of the page.
ur: خلاصہ كے بار كوصفحہ كے اوپری حصّے میں ظاہر كریں۔

en: Display the ticker symbols.
ur: ٹکر علامات دکھائیں.

en: Display the totals?
ur: كُل كو ظاہر كرو؟

en: Display the trans number?
ur: ٹرانس نمبر ڈسپلے كریں؟

en: Display the transaction date?
ur: لین دین كی تاریخ كو ظاہر كرو؟

en: Display the transaction description?
ur: لین دین كی وضاحت كو ظاہر كرو؟

en: Display the transaction reference?
ur: لین دین كے حوالے كو ظاہر كرو؟

en: Display the transaction type?
ur: لین دین كی قسم ظاہر كرو؟

en: Display the value in transaction currency?
ur: قیمت كو لین دین كی كرنسی میں ظاہر كرو؟

en: Display this column
ur: اس کالم كو ڈسپلے كریں

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
ur: گہرائی کی حد میں گہرائی کی حد سے تجاوز، جو اكاؤنٹ ڈسپلے كرتا ہے

en: Dist
ur: تقسیم كرو

en: Dividend
ur: عدد مقسوم

en: Dividends
ur: حصے کا منافع

en: Divides the report into an income column and an expense column.
ur: ایک آمدنی کالم اور ایک اخراجات کے کالم میں رپورٹ تقسیم كرتا ہے

en: Do a date subtotal.
ur: ایک تاریخ کے ذیلی کل كریں

en: Do not create log/backup files.
ur: لاگ/ بیك اپ فائلیں تخلیق نہیں كریں

en: Do not delete log/backup files.
ur: لاگ/ بیك اپ فائلیں ڈیلیٹ نہیں كریں

en: Do not import (no action selected)
ur: درآمد مت كرو( كوئی كاكردگی منتخب نہیں كی گئی)

en: Do not load the last file opened
ur: آخر میں كھولی گئی فائل كو لوڈ نہ كریں

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
ur: اصل نہیں كرو، لیكن ان اكاؤنٹس میں كُل ڈیبٹ/كریڈیٹ ترتیب پذیریوں كو دكھائیں۔ تجارت كاروبار اپنی فہرست تیار كیے گئے اكاؤنٹس كو حسب معمول یہاں منتخب كریں گا۔

en: Do not print Action:Memo data
ur: عمل پرنٹ نہ كرو: میمو ڈاٹا

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
ur: ایكشن پرنٹ نہیں كریں : لین دین كے لیے میمو ڈاٹا

en: Do not print T-Num:Memo data
ur: ٹی ۔نم پرنٹ نہیں كریں : میمو ڈاٹا

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
ur: ٹی ۔نم پرنٹ نہیں كریں : لین دین كے لیے میمو ڈاٹا

en: Do not print all Parent account names.
ur: تمام پیرنٹ اکاؤنٹ نام پرنٹ نہیں كریں

en: Do not print full account names
ur: مكمل اكاؤنٹ ناموں كو پرنٹ مت كرو

en: Do not print transaction detail
ur: لین دین تفصیل پرنٹ نہیں كرو

en: Do not print transaction detail for accounts.
ur: اكاؤنٹس كے لیے ٹرانسیشن تفصیلات پرنٹ نہیں كریں

en: Do not print transactions out of specified dates.
ur: مخصوص تاریخوں کے باہر ٹرانسیكشنس پرنٹ نہیں كریں

en: Do not show
ur: نہیں دكھاؤ

en: Do not show any balances of parent accounts.
ur: پیرنٹ اكاؤنٹس كے كوئی بھی بیلنسس نہیں دكھائیں

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
ur: پیرنٹ اکاؤنٹس کے لئے کسی بھی ذیلی كُل نہیں دكھائیں

en: Do not use special date processing
ur: خاص تاریخ كارروائی كا استعمال نہیں كرو

en: Do transaction report on this account.
ur: اس اکاؤنٹ پر لین دین کی رپورٹ ہے.

en: Do you really want to close the order?
ur: كیا آپ واقعی آرڈر كو بند كرنا چاہتے ہیں؟

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
ur: كیا آپ واقعی "%s" نام والے ٹیمپلیٹ كو خارج كرنا چاہتے ہے؟

en: Do you really want to post the invoice?
ur: كیا آپ واقعی اِنوائس بھیجنا چاہتے ہے؟

en: Do you really want to post these invoices?
ur: آپ واقعی ان انوائس پوسٹ کرنا چاہتے ہیں؟

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
ur: كیا آپ یہ موافق كو توقف اور بعد میں اسے مكمل كرنا چاہتے ہیں؟

en: Documents
ur: دستاویزات

en: Don't _tell me again.
ur: مجھے دوبارہ مت كہو۔

en: Don't open imported documents in tabs
ur: ٹیبز میں درآمد دستاویزات مت کھولو

en: Don't sign reverse any accounts.
ur: كسی بھی اكاؤنٹس كے پیچھے دستخط نہ كرو۔

en: Don't tell me again this _session.
ur: یہ سیشن كے بارے میں دوبارہ مت كہو۔

en: Double _mode colors alternate with transactions
ur: ڈبل موڈ رنگوں كو لین دین كے ساتھ متبادل كرو

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
ur: تبدیل کرنے کے لئے قطار پر ڈبل کلک کریں، پھر درآمد كرنے لاگو كریں پر کلک کریں

en: Double-Weeks
ur: ڈبل ۔ ہفتہ

en: Down
ur: نیچے

en: Draw _vertical lines between columns
ur: كالمز كے درمیان عمودی لائنس ڈرا كرو

en: Draw hori_zontal lines between rows
ur: سطروں كے درمیان اُفقی لائنس ڈرا كرو

en: Due
ur: باقی

en: Due Bills Reminder
ur: بقایا بلوں كی یاد دہانی

en: Due Date
ur: بقایا تاریخ

en: Due or Post Date
ur: بقایا یا پوسٹ كی تاریخ

en: Dup_licate Entry
ur: نقل كیا گیا داخلہ

en: Dup_licate Split
ur: اسپلیٹ ڈوپلیكیٹ كریں

en: Dup_licate Transaction
ur: لین دین كی نقل

en: Duplicate
ur: نقل

en: Duplicate Transaction
ur: لین دین كی نقل

en: Duplicating a changed invoice entry
ur: تبدیل شدہ انوائس اندراج ڈپللیکیٹنگ

en: Duplicating a changed transaction
ur: ایك تبدیلی لین دین كی نقل تیار كرنا

en: E-mail
ur: ای میل

en: E_dit Customer
ur: گاہك مرتب كریں

en: E_dit Employee
ur: ملازم مرتب كریں

en: E_dit Vendor
ur: وینڈر مرتب كریں

en: E_nter date:
ur: تاریخ داخل كرو:

en: E_xtensions
ur: وضاحت

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
ur: ہرمرتبہ تاریخ پرنٹ كی گئی، تاریخ فارمیٹ كو فوراََ Y، M، اورD حرفوں كا استعمال كركے نیچے 8 پوائنٹ ٹائپ میں پرنٹ كرو۔

en: Easy
ur: آسان

en: Easy Invoice
ur: آسان اِنوائس

en: Edit
ur: مرتب كرو

en: Edit Account
ur: اكاؤنٹ مرتب كرو

en: Edit Bill
ur: بِل كو مرتب كریں

en: Edit Credit Note
ur: كریڈیٹ نوٹ مرتب كریں

en: Edit Customer
ur: گاہك مرتب كریں

en: Edit E_xchange Rate
ur: ایكسچینج ریٹ مرتب كرو

en: Edit Employee
ur: مل;ازم كو مرتب كریں

en: Edit Expense Voucher
ur: خرچ كے واؤچر كو مرتب كریں

en: Edit Invoice
ur: اِنوائس كو مرتب كریں

en: Edit Job
ur: كام كو مرتب كریں

en: Edit Options
ur: ایڈیٹ آپشن

en: Edit Scheduled Transaction
ur: شیڈول لین دین كو مرتب كرو

en: Edit Vendor
ur: فروخت كرنے والے كو مرتب كرو۔

en: Edit _Account
ur: اكاؤنٹ مرتب كرو

en: Edit account payable/accounts receivable register
ur: اکاؤنٹ قابل ادائیگی / اکاؤنٹس قابل وصولی رجسٹر مرتب كریں

en: Edit currency
ur: كرنسی مرتب كرو

en: Edit report configuration name
ur: رپورٹ كانفگریشن نام مرتب كریں

en: Edit report options
ur: رپورٹ آپشنس كو مرتب كرو

en: Edit report style sheets
ur: رپورٹ اسٹائل شیٹس مرتب كریں

en: Edit security
ur: سیكیوریٹی مرتب كرو

en: Edit the current Billing Term
ur: جاری بیلینگ ٹرم كو مرتب كریں

en: Edit the current commodity.
ur: موجودہ كموڈیٹی میں ترمیم کریں.

en: Edit the current price.
ur: حالیہ قیمت كو مرتب كرو۔

en: Edit the current transaction
ur: جاری لین دین كو مرتب كرو

en: Edit the global preferences of GnuCash
ur: GnuCash كی گلوبل ترجیحات كو مرتب كرو

en: Edit the list of encodings
ur: انكوڈینگس كی فہرست كو مرتب كرو

en: Edit the properties of the current file
ur: جاری فائل كی خصوصیات كو مرتب كرو

en: Edit the selected account
ur: منتخب اكاؤنٹ كو مرتب كرو

en: Edit the selected customer
ur: منتخبہ گاہك مرتب كریں

en: Edit the selected employee
ur: منتخبہ ملازم مرتب كریں

en: Edit the selected scheduled transaction
ur: منتخب شیڈول لین دین كو مرتب كرو

en: Edit the selected vendor
ur: منتخبہ وینڈر مرتب كریں

en: Edit this invoice
ur: اس اِنوائس كو مرتب كرو

en: Elements
ur: عناصر

en: Email
ur: ای میل

en: Embedded CSS
ur: ایمبیڈڈ سی ایس ایس

en: Embedded CSS.
ur: ایمبیڈیڈ سی ایس ایس

en: Employee
ur: ملازم

en: Employee ID
ur: ملازم كا ID

en: Employee Name
ur: ملازم كا نام

en: Employee Report
ur: ملازم رپورٹ

en: Employee Username
ur: ملازم كا صارف نام

en: Employee number
ur: ملازم نمبر

en: Employee number format
ur: ملازم نمبر فارمیٹ

en: Employees
ur: ملازمین

en: Employees Overview
ur: ملازمین کا جائزہ

en: Enable Links
ur: لنكس كو قابل بناؤ

en: Enable SKIP transaction action
ur: SKIP لین دین كاركردگی كو قابل كرو

en: Enable UPDATE match action
ur: UPDATE میچ كاكردگی كو قابل كرو

en: Enable extra _buttons
ur: زائد _ بٹنس كو قابل كرو

en: Enable extra toolbar buttons for business
ur: تجارت كے لیے زائد ٹول بار بٹن قابل كریں

en: Enable extra/development/debugging features.
ur: زائد/ڈیولپمنٹ/ڈبگینگ سہولتوں كو قابل كرو۔

en: Enable hyperlinks in reports.
ur: رپورٹوں میں ہائپرلنكس كو قابل كریں۔

en: Enable skip transaction action
ur: لین دین كو چھوڑ دینے كے عمل كو قابل كرو

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
ur: لین دین میچر میں SKIP كاركردگی كو قابل كرو۔ اگر قابل ہے، تو ایسے لین دین جس كا سب سے بہتر میچ كے اسكور پیلے ژون میں ہے۔ (Auto-ADD حد سے اوپر لیكن Auto-CLEAR حد كے نیچے) اسے ڈیفالٹ كے ذریعہ SKIPed كر دیا جائے گا۔

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
ur: لین دین میچر میں UPDATE AND RECONCILE كاركردگی كو قابل كرو۔ اگر قابل ہے، تو ایسے لین دین جس كے سب سے بہتر میچ كے اسكورAuto-CLEAR حد سے زیادہ ہے اور جس كے پاس موجودہ لین دین كے میچ سے ایك مختلف تاریخ یا رقم ، وہ موجودہ لین دین كو ڈیفالٹ طریقہ سے اپ ڈیٹ اور صاف كر دیں گا۔

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
ur: "اختتام پر تبدیلیاں محفوظ کریں" سوال پر وقت ختم فعال کریں

en: Enable update match action
ur: اپ ڈیٹ میچ عمل كو قابل كرو

en: Enabled
ur: قابل

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
ur: درآمد لین دینوں كو موجودہ لین دینوں كے مخالف میچینگ كے وقت بائیوشین میچینگ كو قابل كرتا ہے۔ ورنہ ایك كم پیچیدہ رول ۔ بیسڈ میچینگ ساخت كا استعمال كیا جائے گا۔

en: Enables file compression when writing the data file.
ur: ڈیٹا فائل كو لكھتے وقت فائل كو اختصار كے قابل كرتا ہے۔

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
ur: GnuCash كے اسٹارٹ ہو نے كے وقت "دن كا ٹپ" كو قابل كرتا ہے۔ اگر كارگر ہے، تو ڈائیلاگ دكھایا جائے گا۔ ورنہ یہ نہیں دكھایا جائے گا۔

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
ur: اگر كوئی نا معلوم اسباب درآمد كے دوران انكاؤنٹرڈ كیا گیا تو نئے اسباب كی تخلیق خود كار طریقہ سے قابل ہوجائے گی۔ ورنہ صارف پوچھ سكتا ہے كہ نامعلوم اسباب كے ساتھ كیا كیا جائے۔

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
ur: HBCI/AqBanking آن لائن بینكنگ كے لیے كثیر الفاظی ڈی بگ پیغامات كو قابل كرتا ہے۔

en: End
ur: ختم

en: End Date
ur: آخری تاریخ

en: End Date:
ur: آخری تاریخ :

en: End of accounting period
ur: اكاؤنٹینگ میعاد كا اختتام

en: End of current quarter
ur: جاری سہ ماہی كا اختتام

en: End of next month
ur: اگلے ماہ كا اختتام

en: End of next quarter
ur: اگلے سہ ماہی كا اختتام

en: End of next year
ur: اگلےسال كا اختتام

en: End of previous accounting period
ur: پچھلی اكاؤنٹینگ میعاد كے آخر میں

en: End of previous month
ur: پچھلے مہینہ كے آخرمیں

en: End of previous quarter
ur: پچھلی یہ سہ ماہی كے آخرمیں

en: End of previous year
ur: پچھلے سال كے آخرمیں

en: End of reporting period.
ur: مدت رپورٹنگ کا اختتام.

en: End of this accounting period
ur: یہ اكاؤنٹینگ میعاد كے آخر میں

en: End of this month
ur: یہ مہینہ كے آخر میں

en: End of this quarter
ur: یہ سہ ماہی كے آخرمیں

en: End of this year
ur: یہ سال كے آخر میں

en: Ending Balance
ur: آخری بقایا

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
ur: اختتام كی تاریخ (1 جنوری, 1970 سے سیكنڈوں میں)

en: Ending time period identifier
ur: ختم شدہ میعاد كا شناخت كنندہ

en: Ente_r date:
ur: تاریخ داخل كرو:

en: Enter
ur: درج كریں

en: Enter Password
ur: خفیہ لفظ داخل كرو

en: Enter _Interest Charge…
ur: بیاض چارج داخل كرو…

en: Enter _Interest Payment…
ur: بیاض معاوضہ داخل كرو …

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
ur: SEPA آن لائن بینكنگ ڈائریكٹ نوٹ جاری كرو

en: Enter a SEPA Online Transfer
ur: آن لائن بینكینگ بینك ۔ انٹرنل ٹرانسفر

en: Enter a description of the split
ur: علیحدہ كی وضاحت داخل كرو

en: Enter a description of the transaction
ur: لین دین كی وضاحت داخل كرو

en: Enter a descriptive name for this report.
ur: اس رپورٹ کے لئے ایک وضاحتی نام درج کریں.

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
ur: ایک ڈسپلے کی علامت درج کریں. یہ محفوظ طریقے سے خالی چھوڑا جا سکتا ہے، اُس معاملے میں ٹکر کی علامت یا کرنسی ISO کوڈ استعمال کیا جائے گا

en: Enter a name for the account
ur: اكاؤنٹ كے لیے ایك نام درج كرو

en: Enter a name for the highlighted lot.
ur: ہائی لائٹیڈ لاٹ كے لیے ایك نام داخل كرو۔

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
ur: ایك نام یا مختصر وضاحت درج كریں، جیسے كہ "ریڈ ہیڈ اسٹاك"

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
ur: ایک حوالہ نمبر، درج کریں جیسے اگلا چیک نمبر یا فہرست میں سے ایک ایكشن کی قسم کا انتخاب كریں

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
ur: حوالہ، درج کریں جیسے چیك نمبر ، تمام اندراج لائنز (تقسیم) کے لئے عام

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
ur: حوالہ، درج کریں جیسے چیك نمبر ، تمام اندراج لائنز (تقسیم) کے لئے منفرد

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
ur: حوالہ، درج کریں جیسے اِنوائس یا چیك نمبر ، تمام اندراج لائنز (تقسیم) کے لئے عام

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
ur: حوالہ، درج کریں جیسے اِنوائس یا چیك نمبر ، تمام اندراج لائنز (تقسیم) کے لئے منفرد

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
ur: اس كسٹم فارمیٹ کے لئے ایک عنوان درج کریں. یہ عنوان پرنٹ چیک ڈائیلاگ کے "چیک فارمیٹ " سلیکٹر میں دکھایا جائے گا. ایک موجودہ كسٹم فارمیٹ كے عنوان کا استعمال کرتے ہوئے کہ فارمیٹ ادلیکھت ہو جائے کرنے کے لئے سبب بن جائے گا.

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
ur: ٹرانسیكشن حوالہ، درج کریں جو تمام اندراج لائنز (تقسیم) کے لئے عام

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
ur: ٹرانسیكشن حوالہ، درج کریں جیسے اِنوائس یا چیك نمبر ، تمام اندراج لائنز (تقسیم) کے لئے عام

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
ur: كمیوڈیٹی كی شناخت كے لیے استعمال كیے گئے ایك منفرد كوڈ داخل كرو۔ یا، آپ محفوظ طور سے اس فیلڈ كو خالی چھوڑ سكتے ہیں ۔

en: Enter a user name and password to connect to: %s
ur: %s : سے ربطہ قائم كرنے كے لیے ایك صارف نام اور خفیہ لفظ داخل كرو

en: Enter an Online Transaction
ur: ایك آن لائن لین دین كو داخل كرو

en: Enter an action type, or choose one from the list
ur: ایكشن کی قسم درج کریں، یا فہرست میں سے کسی ایک کو منتخب كریں

en: Enter any notes you want to make about this lot.
ur: یہ لاٹ كے بارے میں كوئی نوٹس آپ بنانا چاہتے داخل كریں۔

en: Enter credit formula for real transaction
ur: حقیقی لین دین كے لیے كریڈیٹ فامولا كو داخل كرو

en: Enter debit formula for real transaction
ur: حقیقی لین دین كے لیے ڈیبیٹ فامولا كو داخل كرو

en: Enter notes for the transaction
ur: لین دین كے لیے نوٹس داخل كرو

en: Enter number of months.
ur: مہنوں كی تعداد داخل كریں۔

en: Enter report row/column span
ur: رپورٹ سطر/كالم اسپن داخل كرو

en: Enter the Discount Amount
ur: چھوٹ كی رقم درج كریں

en: Enter the Discount Percent
ur: چھوٹ كا فیصد درج كریں

en: Enter the Discount … unknown type
ur: چھوٹ درج كریں … نامعلوم قسم

en: Enter the Entry Description
ur: داخلے كی وضاحت درج كریں

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
ur: کم از کم ایک درست قرض اکاؤنٹ اور رقم كے طور پر ، قرض کی تفصیلات درج کریں.

en: Enter the Quantity of units for this Entry
ur: یہ داخلے كے لیے اكائیوں كی مقدار درج كریں

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
ur: یہ داخلے میں لاگو ہونے كے لیے ٹیكس ٹیبل درج كریں

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
ur: اكاؤنٹ داخل كرو جس سے منتقل كرنا ہے، یا فہرست سے ایك منتخب كرو

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
ur: وہ تاریخ اور شیئرز تعداد داخل كرو جو اپنے اسٹاك كے علیحدہ یا ملاپ سے پایا یا كھویا ہے۔ اسٹاك كے ملاپوں (منفی علیحدہ) كے لیے شئیر كے تقسیم میں ایك منفی قیمت كا استعمال كرو۔ آپ لین دین كی ایك وضاحت بھی داخل كرسكتے ہے، یا ایك ڈیفالٹ كو قبول كرو۔

en: Enter the effective share price
ur: اثردار شیئر قیمت كوداخل كرو

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
ur: كمیوڈیٹی كا مكمل نام داخل كرو۔ مثال كے طور پر : سِِسكو سسٹم ۔، یا ایپل كمپیوٹر۔

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
ur: داخلے كے لیے آمدنی/ خرچ اكاؤنٹ درج كریں یا فہرست میں سے ایك كا انتخاب كریں

en: Enter the name of the Customer
ur: گاہك كا نام داخل كرو

en: Enter the name of the Vendor
ur: وینڈر كا نام داخل كرو

en: Enter the number of shares bought or sold
ur: بچے یا خریدے گئے شیئرز كی تعداد داخل كرو

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
ur: كمیوڈیٹی كا سب سے چھوٹا فریكشن داخل كرو جس سے ٹریڈ كیا جاسكے۔ اُن اسٹاك كے لیے جنھیں صرف مكمل تعدادوں میں ٹریڈ كیا جا سكتا ہے، 1 داخل كرو۔

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
ur: كموڈیٹی (مثال کے طور CSCO یا AAPL) کے لئے ٹکر کی علامت درج کریں.اگر آپ آن لائن كوٹس درج کرنے کی بازیافت کر رہے ہیں، یہ فیلڈ بالکل (کیس بھی شامل ہے) كوٹ سورس کے ذریعہ استعمال ٹکر کی علامت سے مطابقت ضروری ہے.

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
ur: ٹكر نشان یا دیگر اچھی طرح واقف خلاصہ درج كرو، جیسے كی "RHT"۔ اگر اس میں سے كوئی ایك نہیں ، یا آپ اسے نہیں جانتے ہے، تو خود كا تخلیق كریں۔

en: Enter the type of Entry
ur: داخلے كی قسم درج كریں

en: Enter the unit-Price for this Entry
ur: یہ داخلے كے لیے اكائی۔ قیمت درج كریں

en: Enter your password
ur: آپ اپنا خفیہ لفظ داخل كرو

en: Enter your username and password
ur: آپ كا صارف نام اور خفیہ لفظ داخل كرو

en: Entity Not Found: %s
ur: موجودگی نہیں ملی : %s

en: Entity type does not match %s: %s
ur: اكائی كا ٹائپ میل نہیں كھارہا ہے %s: %s

en: Entries
ur: داخلے

en: Equities
ur: اكویٹی

en: Equity
ur: اكویٹی

en: Equity Accounts
ur: اكویٹی اكاؤنٹس

en: Equity Statement
ur: اكویٹی اسٹیٹمینٹ

en: Error
ur: خامی

en: Error adding price.
ur: قیمت جمع كرنے میں خامی۔

en: Error in regular expression '%s':
    %s
ur: چسب معمول تاثر '%s' میں خامی :
    %s

en: Error text.
ur: خامی متن

en: Escrow Account
ur: اسكرو اكاؤنٹ

en: Escrow Payment
ur: اسكرو معاوضہ

en: Estimate
ur: اندازہ كرنا

en: Estimate Budget Values
ur: بجٹ قیمتوں كا اندازہ لگاؤ

en: Europe
ur: یورپ

en: Europe (31.12.2001)
ur: یورپ (31.12.2001)

en: European
ur: یوروپی

en: Every
ur: ہر ایك

en: Exact end period
ur: عین مطابق آخری مدت

en: Exact start period
ur: عین مطابق شروع کی مدت

en: Examples
ur: مثالیں

en: Exchange Rate
ur: ایكسچینج شرح

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
ur: فلٹراكاؤنٹس میں/ سے لین دینوں كونكالو

en: Exclude accounts with zero total balances
ur: صفر كُل بقایا كے ساتھ اكاؤنٹس كو نكالو

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
ur: صفر بیلنس اور کوئی نہیں غیر صفر ذیلی اکاؤنٹس کے ساتھ غیر اعلی سطح کے اکاؤنٹس کو خارج کر دیں.

en: Exclude transactions between selected accounts
ur: منتخب اكاؤنٹس كے درمیان كے لین دینوں كو نكالو

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
ur: صرف دو اكاؤنٹس شامل كررہے لین دین خارج كریں، دونوں ذیل میں منتخب کیے گئے ہیں . یہ صرف ٹیبل کے فائدہ اور نقصان کے کالم کو متاثر کرتی ہے.

en: Execute this online transaction now
ur: یہ آن لائن لین دین كو ابھی تكمیل دو

en: Existing Assets
ur: موجودہ مالیات

en: Existing Equity
ur: موجودہ اكویٹی

en: Existing Liabilities
ur: موجودہ ادائیگی

en: Existing Retained Earnings
ur: موجودہ قائم كیے آمدنی

en: Existing Retained Losses
ur: موجودہ قائم كیے نقصانات

en: Exit the saved report configurations dialog
ur: محفوظ شدہ رپورٹ كانفگریشن ڈائیلاگ ایكزیٹ كریں

en: Expense
ur: خرچ

en: Expense Account
ur: خرچ كا اكاؤنٹ

en: Expense Accounts
ur: خرچ كا اكاؤنٹس

en: Expense Chart
ur: خرچ چارٹ

en: Expense Over Time
ur: خرچ سے زائد وقت

en: Expense Piechart
ur: خرچ پائی چارٹ

en: Expense Total
ur: كُل خرچ

en: Expense Voucher
ur: خرچ كے واؤچر

en: Expense Vouchers
ur: خرچ كا واؤچر

en: Expense voucher number
ur: خرچ رسید نمبر

en: Expense voucher number format
ur: خرچ رسید نمبر فارمیٹ

en: Expenses
ur: خرچ

en: Expenses vs. Day of Week
ur: خرچ بالمقابل ہفتہ كا دن

en: Explanation
ur: توضیح

en: Export
ur: برآمد كرو

en: Export Account T_ree to CSV…
ur: سی ایس وی كو اكاؤنٹ ٹری برآمد كریں

en: Export HTML-formatted report to file
ur: HTML ۔ فارمیٹیڈ رپورٹ كو فائل میں برآمد كرو

en: Export Now…
ur: ابھی برآمد كریں

en: Export Summary
ur: برامد خلاصہ

en: Export _Accounts
ur: اكاؤنٹس درآمد

en: Export _Report
ur: رپورٹ كو برآمد كرو

en: Export _Transactions to CSV…
ur: سی ایس وی كو لین دین برآمد كریں

en: Export as P_DF…
ur: پی ڈی ایف كے طور پر برآمد كریں

en: Export the Account Tree to a CSV file
ur: سی ایس وی فائل كو اكاؤنٹ ٹری برآمد كریں

en: Export the Transactions to a CSV file
ur: سی ایس وی فائل كو لین دین برآمد كریں

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
ur: ایك نئی GnuCash ڈاٹا فائل میں اكاؤنٹ ترتیب وجود كو برآمد كرو

en: Export the current report as a PDF document
ur: پی ڈی ایف دستاویز كے طور پر حالیہ رپورٹ برآمد كریں

en: Export to PDF File
ur: پی ڈی ایف فائل كو برآمد كریں

en: Exporting file…
ur: فائل برآمد كی جارہی ہے…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
ur: جاری كتاب كو نئے اكاؤنٹ كی قسم كی گرہ بندی كے ساتھ مرج كركے اس كو وسیع كرو

en: Extra Notes
ur: زائد نوٹس

en: Extra Payments
ur: زائد ادائیگی

en: Extra notes to put on the invoice.
ur: انوائس پر ڈالنے کے لئے اضافی نوٹ.

en: Extra to Charge Card
ur: چارج كارڈ سے زائد

en: F_raction traded
ur: ٹریڈ كی گئی كسر

en: Failed
ur: ناكامیاب

en: Failed to open log file: %s: %s
ur: لاگ فائل كو كھولنے میں ناكامیاب رہا: %s: %s

en: Fancy
ur: فینسی

en: Fancy Date Format
ur: فینسی تاریخ فارمیٹ

en: Fancy Invoice
ur: فینسی اِنوائس

en: Fax
ur: فیكس

en: Fee
ur: اُجرت

en: File %s opened. %s
ur: فائل %s كھول دی گئی۔ %s

en: File does not appear to be in QIF format
ur: QIF فارمیٹ میں فائل نظر نہیں آرہی ہے

en: File exported successfully!
ur: فائل کامیابی سے برآمد ہوئی!

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
ur: فائل نہیں ملی یا پڑھنے كی اجازت نہیں دی گئی۔ براہِ كرم دوسری فائل منتخب كرو۔

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
ur: وہ فائل جس میں لاگ كیا جانا ہے ; "/tmp/gnucash.trace"; میں ڈیفالٹ "stderr" یا "stdout" ہو سكتا ہے۔

en: Filled circle
ur: بھرا ہوا دائرہ

en: Filled diamond
ur: بھرا ہوا ہیرا

en: Filled square
ur: اسكیوئر بھرا ہوا

en: Filter %s by...
ur: %s كے ذریعہ فلٹر كرو...

en: Filter %s by…
ur: %s كے ذریعہ فلٹر كرو…

en: Filter Type
ur: فلٹر ٹائپ

en: Filter account.
ur: فلٹر اكاؤنٹ

en: Filter on these accounts.
ur: ان اكاؤنٹس پر فلٹر كریں

en: Filter register by…
ur: كے ذریعہ فلٹر رجسٹر …

en: Finance Management
ur: فنانس مینجمنٹ

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
ur: فائنانس:: اس بٹن کو قابل كرنے کے لئے كوٹ كو انسٹال كرنا ضروری ہے.

en: Find Bill
ur: بِل تلاش كریں

en: Find Customer
ur: گاہك تلاش كرو

en: Find Employee
ur: ملازم كو تلاش كریں

en: Find Expense Voucher
ur: خرچ كے واؤچر تلاش كریں

en: Find Invoice
ur: اِنوائس تلاش كریں

en: Find Job
ur: كام كو تلاش كرو

en: Find Order
ur: آرڈر كو تلاش كریں

en: Find Transaction
ur: لین دین تلاش كرو

en: Find Vendor
ur: فروخت كرنے والے كو تلاش كریں

en: Find transactions with a search
ur: ایك سرچ كے ساتھ لین دین كی تلاش كرو

en: Finding duplicate transactions
ur: نقل لین دینوں كو ڈھونڈا جارہا ہے

en: Finish Account Setup
ur: اكاؤنٹ سیٹ اپ ختم

en: Finish GnuCash Datafile Import
ur: GnuCash ڈاٹا فائل درآمد كو ختم كرو

en: Finish the reconciliation of this account
ur: یہ اكاؤنٹ كے موافق كا كام مكمل كرو

en: First Option
ur: پہلا آپشن

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
ur: اکاؤنٹنگ مدت کا پہلا دن، عالمی ترجیحات میں جیسے سیٹ كیا ہے۔

en: First day of the current calendar year.
ur: موجودہ کیلنڈر سال کا پہلا دن.

en: First day of the current month.
ur: موجودہ مہینے کا پہلا دن.

en: First day of the current quarterly accounting period.
ur: موجودہ سہ ماہی اکاؤنٹنگ مدت کا پہلا دن.

en: First day of the next calendar year.
ur: اگلا کیلنڈر سال کا پہلا دن.

en: First day of the next month.
ur: اگلے مہینے کا پہلا دن.

en: First day of the next quarterly accounting period.
ur: اگلا سہ ماہی اکاؤنٹنگ مدت کا پہلا دن.

en: First day of the previous calendar year.
ur: گزشتہ کیلنڈر سال کا پہلا دن.

en: First day of the previous month.
ur: پچھلے مہینے کا پہلا دن.

en: First day of the previous quarterly accounting period.
ur: گزشتہ سہ ماہی اکاؤنٹنگ مدت کا پہلا دن.

en: Fixed Rate
ur: مقرر شرح

en: Fixed-Width
ur: فكس- چوڑائی

en: Flatten list to depth limit
ur: فہرست كو گہرائی كی حد تك ہموار كرو

en: Font definition in CSS font-family format.
ur: سی ایس ایس فونٹ فیملی فارمیٹ میں فونٹ تعریف.

en: Font family
ur: فانٹ فیملی

en: Font info for account name.
ur: اكاؤنٹ نام كے لیے فانٹ معلومات

en: Font info for cells containing total labels.
ur: سیلس میں مشتمل كُل لیبل كے لیے فانٹ معلومات

en: Font info for centered label cells.
ur: درمیانی لیبل سیسل كےلیے فانٹ معلومات

en: Font info for number cells containing a total.
ur: نمبر سیلس میں مشتمل كُل كے لیے فانٹ معلومات

en: Font info for number headers.
ur: نمبر ہیڈر كے لیے فانٹ معلومات

en: Font info for regular number cells.
ur: ریگولر نمبر سیلس كے لیے فانٹ معلومات

en: Font info for regular text cells.
ur: ریگولر متن سیلس كے لیے فانٹ معلومات

en: Font info for the report title.
ur: رپورٹ عنوان كے لیے فانٹ معلومات

en: Font size
ur: فانٹ سائز

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
ur: سی ایس ایس فانٹ۔ سائز فارمیٹ میں فانٹ كی سائز(مثال "medium" or "10pt").

en: Font to use for everything else.
ur: باقی سب کے لئے استعمال کرنے کے لئے فانٹ.

en: Font to use for the main heading.
ur: فانٹ اہم ہیڈینگ كے استعمال كے لیے

en: Fonts
ur: فانٹس

en: Footer
ur: فوٹر

en: For importing customer lists.
ur: كسٹمر لسٹ درآمد كرنے كےلیے

en: For importing vendor lists.
ur: وینڈر لسٹ درآمد كرنے كےلیے

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
ur: آپ كی معلومات كے لیے: اس اكاؤنٹ میں %s نوٹ كیے گئے بیلنس بھی ہے

en: Forever
ur: ہمیشہ كے لیے

en: Form
ur: فارم

en: Form Line Data:
ur: فارم لائن ڈاٹا :

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
ur: ٹیبل کٹ اور پیسٹ برآمد اضافی اسپیس كے ساتھ كے لیے موزوں ٹیبل فارمیٹ كرتا ہے۔

en: Forward
ur: آگے

en: Fourth Options
ur: چوتھا آپشن

en: Fraction
ur: فریكشن

en: Frequency
ur: كثرت

en: Friday
ur: جمعہ

en: From
ur: سے

en: Frozen
ur: روكا ہوا

en: Funds In
ur: فنڈز ان

en: Funds Out
ur: فنڈز آؤٹ

en: Future Minimum
ur: مستقبل كم سے كم

en: Future Minimum (%s)
ur: مستقبل كم سے كم (%s)

en: Future Minimum (Report)
ur: مستقبل كم سے كم (رپورٹ)

en: Future Scheduled Transactions Summary
ur: مستقبل كے شیڈول لین دینوں كا خلاصہ

en: Future value
ur: مستقبل كی قیمت

en: Future:
ur: مستقبل :

en: GUID of predefined check format to use
ur: استعمال کرنے کے لئے پیش وضاحتی چیک فارمیت كا GUID

en: Gain
ur: فائدہ

en: Gain/Loss
ur: فائدہ/ نقصان

en: Gains
ur: فائدہ

en: General
ur: جنرل

en: General Journal
ur: عام جنرل

en: General Ledger
ur: جنرل لیجر

en: General background color for report.
ur: رپورٹ كے لیے جنرل پس منظر رنگ

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
ur: اِنوائس سے جنریٹ كیا گیا. انوائس اپ پوسٹنگ کرنے کی کوشش کریں.

en: Generic import transaction matcher
ur: قسم دار لین دین كو ملانے والا درآمد كرو

en: Get Quotes
ur: كوٹس حاصل كریں

en: Get Transactions Online
ur: آن لائن لین دین حاصل كرو

en: Get _Balance
ur: بقایا حاصل كرو

en: Get _Transactions…
ur: لین دین حاصل كرو…

en: Get new online quotes for stock accounts.
ur: اسٹاك اكاؤنٹس كے لیے نیا آن لائن كوٹس حاصل كرو۔

en: Get the transactions online through Online Banking
ur: آن لائن بینكنگ كے ذریعہ آن لائن لین دین حاصل كرو

en: Give the children the same type?
ur: كیا بچوں كو وہی قسم دیں؟

en: GnuCash Account Name
ur: GnuCash اكاؤنٹ نام

en: GnuCash Preferences
ur: GnuCash ترجیحات

en: GnuCash Tip Of The Day
ur: GnuCash دن كا ٹپ:

en: GnuCash account name
ur: GnuCash اكاؤنٹ كا نام

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
ur: GnuCash ان میں سے ایك فیلڈ میں قیمت تعین نہیں كرسكتا ہے۔ آپ كو ایك معتبر انكشاف داخل كرنا چاہيے۔

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
ur: "libdbi " لائبریری میں ایک خامی کی موجودگی کے لئے ایک كریٹیكل ٹیسٹ مکمل نہیں ہو سکتا. یہ آپ كے ایس کیو ایل ڈاٹا بیس کی ایک اجازت مس كانفگریشن کی وجہ سے ہو سکتا ہے. مزید معلومات کے لئے https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi؟id=645216 ملاحظہ کریں.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
ur: GnuCash %s كے لیے لوك كو حاصل نہیں كر پایا۔

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
ur: %s كے لیے GnuCash لاك كو حاصل نہیں كر پائے۔ دوسرے صارف اس ڈاٹا بیس كا استعمال كرسكتاہے، جس حال میں آپ كے ڈاٹا بیس كو برآمد نہیں كرنا چاہیے۔ كیا آپ ڈاٹا بیس كو برآمد كرنے كے طریقہ كو آگے بڑھانا چاہتے ہے؟

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
ur: %s كے لیے GnuCash لاك كو حاصل نہیں كر پائے۔ دوسرے صارف اس ڈاٹا بیس كا استعمال كرسكتاہے، جس حال میں آپ كے ڈاٹا بیس درآمد نہیں كرنا چاہیے۔ كیا آپ ڈاٹا بیس كو درآمد كے طریقہ كو آگے بڑھانا چاہتے ہے؟

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
ur: %s كے لیے GnuCash لاك كو حاصل نہیں كر پائے۔ دوسرے صارف اس ڈاٹا بیس كا استعمال كرسكتاہے، جس حال میں آپ كے ڈاٹا بیس كو كھولنا نہیں چاہیے۔ كیا آپ ڈاٹا بیس كو كھولنے كے طریقہ كو آگے بڑھانا چاہتے ہے؟

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
ur: %s كے لیے GnuCash لاك كو حاصل نہیں كر پائے۔ دوسرے صارف اس ڈاٹا بیس كا استعمال كرسكتاہے، جس حال میں آپ كے ڈاٹا بیس كو محفوظ نہیں كرنا چاہیے۔ كیا آپ ڈاٹا بیس كومحفوظ كرنے كے طریقہ كو آگے بڑھانا چاہتے ہے؟

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
ur: GnuCash ذاتی اور چھوٹے کاروبار کے مالی اکاؤنٹنگ کے لئے ایک پروگرام ہے.

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
ur: GnuCash آپ كے لین دینوں كی درجہ بندی كرنے كے لیے كیٹگریز كے بجائے الگ ۔ الگ آمدنی اور چرخ اكاؤنٹس كااستعمال كرتا ہے۔ آپ كی QIF فائل میں ہر ایك كیٹگریز كو ایك GnuCash اكاؤنٹ میں تبدیل كیا جائے گا۔
    
    اگلے صفحہ پر، آپ كے پاس QIF كیٹگریز اورGnuCash اكاؤنٹس كے درمیان دكھائے گئے میچیز كو دیكھنے كا ایك موقع ہے۔ جن میچیز كو آپ پسند نہیں كرتے ہے اُنھیں كیٹگری نام پر مشتمل سطر پر ڈبل كلك كركے تبدیل كرسكتے ہے۔
    
    اگرآپ بعد میں اپنا ارادہ تبدیل كرتے ہے، تو GnuCash كے اندر اكاؤنٹ ساخت كی حفاظتی طریقہ سے پہچان كر سكتے ہیں۔

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
ur: GnuCash آپ كی میپینگ ترجیحات كو محفوظ كرنے میں ناقابل تھا۔

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
ur: GnuCash پچھلےلین دینوں سے منتخب ہوئے اكاؤنٹ كے لیے بجٹ قیمتوں كا اندازہ لگائے گا۔

en: GnuCash-Report
ur: GnuCash- رپورٹ

en: Grand Total
ur: گرینڈ كُل

en: Grand Total Cell Color
ur: گرینڈ كُل جمع سیل كلر

en: Greek
ur: یونانی

en: Green
ur: ہرا

en: Grid
ur: گریڈ

en: Gross adjustment accounts.
ur: گراس ایڈجسمنٹ اكاؤنٹس

en: HTML Style Sheet Properties: %s
ur: HTML اسٹائل شیٹ پراپرٹیز: %s

en: HTML Style Sheets
ur: HTML اسٹائل شیٹ

en: H_idden
ur: چھُپا ہوا

en: Half Year
ur: چھ ماہ

en: Have a nice day!
ur: آپ كا دن اچھا ہو!

en: Heading Alignment
ur: عنوان ترتیب وار

en: Heading Banner
ur: عنوان كا بینر

en: Heading font
ur: فانٹ كا عنوان

en: Headings 1
ur: عنوان 1

en: Headings 2
ur: عنوان 2

en: Hebrew
ur: عبرانی

en: Host
ur: میزبان

en: Hours
ur: گھنٹے

en: How did you pay for this item?
ur: آپ نے یہ آئٹم كے لیے كیسے ادا كیا؟

en: How many automatic decimal places will be filled in.
ur: كتنی خود كار اعشاریہ میں مقاموں كو بھرا جائے گا۔

en: How many days in advance to notify the user.
ur: كتنے دنوں پہلے صارف كو اطلاع دینی ہے۔

en: How many days in advance to remind the user.
ur: كتنے دنوں پہلے صارف كو یاد دلانا ہے ۔

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
ur: بقایا بلوں كے بارے میں آگاہ كرنےكے لیے مستقبل كے كتنے دن ہونا چاہیے۔

en: How many days to keep old log/backup files.
ur: پرانے لوگ / بیك اپ فائلس كو كتنے دنوں تك ركھیں۔

en: How to handle void transactions.
ur: کس طرح باطل ٹرانسیكشن کو ہینڈل کریں

en: How to report brokerage fees
ur: بروکریج کی فیس كیسے رپورٹ كریں

en: How to report commissions and other brokerage fees.
ur: كیسے كمیشنس اور دیگر بروكریج فیس رپورٹ كریں

en: How to show account subtotals for parent accounts.
ur: پیرنٹ اكاؤنٹس كے لیے كیسے اكاؤنٹ ذیلی كُل دكھائیں

en: How to show the balances of parent accounts.
ur: کس طرح پیرنٹ اکاؤنٹس کے بیلنس ظاہر کریں

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
ur: مخصوص گہرائی کی حد (اگر کوئی ہے) سے زیادہ ہے جس میں اکاؤنٹس كے ساتھ كس طرح ٹریٹ كریں

en: Hyphen (-)
ur: ہائی فن (-)

en: ISIN, CUSI_P or other code
ur: ISIN, CUSI_P یا دوسرے كوڈ

en: ISO-8859-1 (West European)
ur: ISO-8859-1 (مغربی یوروپی)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
ur: ISO-8859-10 (نارڈیك)

en: ISO-8859-11 (Thai)
ur: ISO-8859-11 (تھائی)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
ur: ISO-8859-13 (بالٹیك)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
ur: ISO-8859-14 (سیلٹیك)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
ur: ISO-8859-15 (مغربی یوروپی, یورو سائن)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
ur: ISO-8859-16 (جنوب ۔ مشرقی یوروپی)

en: ISO-8859-2 (East European)
ur: ISO-8859-2 (مشرقی یوروپی)

en: ISO-8859-3 (South European)
ur: ISO-8859-3 (جنوبی یوروپی)

en: ISO-8859-4 (North European)
ur: ISO-8859-4 (شمالی یوروپی)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
ur: ISO-8859-5 (سریلیك)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
ur: ISO-8859-6 (عربی)

en: ISO-8859-7 (Greek)
ur: ISO-8859-7 (یونانی)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
ur: ISO-8859-8 (عبرانی)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
ur: ISO-8859-9 (تركی)

en: Identical commodities
ur: یكساں اسباب

en: Identification
ur: شناخت

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
ur: اگركارگر ہے تو ایك اكیلے لین دین بنانے والی سبھی سطریں اپنے پس منظر كے لیے ایك ہی رنگ كا استعمال كریں گی۔ ورنہ پس منظر رنگوں كو ہر سطر پر متبادل ہیں۔

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
ur: اگر اکاؤنٹ ہیراچی فعال ہے تو یہ اکاؤنٹ كو اكاؤنٹ كے كسٹم رنگ كا استعمال كركے رنگ كرے گا اگر سیٹ ہے . یہ فوری طور پر اکاؤنٹس کی شناخت کے لئے ایک بصری امداد کے طور پر خدمت کر سکتے ہیں.

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
ur: اگر اکاؤنٹ رجسٹر ٹیب فعال ہے تو یہ اكاؤنٹ كے كسٹم رنگ كا استعمال كركے رنگ كرے گا اگر سیٹ ہے . یہ فوری طور پر اکاؤنٹس کی شناخت کے لئے ایک بصری امداد کے طور پر خدمت کر سکتے ہیں.

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
ur: اگر كارگر ہے تو ایك میمورائز لین دین كو خود كار طریقہ سے بھرے جانے كے بعد كرسر منتقل فیلڈ میں چلا جائےگا۔ اگر كارگر نہیں ہے تویہ قیمت فیلڈ میں چلا جاتا ہے۔

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ur: اگر عمل میں ہے، تو ہر بارخودكار محفوظ فیچر كو شروع كیا جاتا ہے GnuCash ایك تصدیق كا سوال دكھاتا ہے ۔ لہذا زائد كوئی تشریح نہیں دكھائی جاتی۔

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ur: اگر كار گر ہے، تو GnuCash اُس وقت خود كار محفوظ كریں فیچركی ایك توضیح ظاہر كرتا ہے جب فیچر پہلی بار شروع كیا جاتا ہے۔ ورنہ مزید توضیح نہیں دكھائی جاتی ہے۔

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
ur: اگر كار ہے تو GnuCash ان قیمتوں میں خودكار طریقہ سے ایك ڈیسیمل پوائنٹ داخل كریں گاجو اس كے بِنا داخل كیا گیا ہے۔ ورنہ GnuCash داخل كی گئی تعدادوں كو ترمیم نہیں كریں گا۔

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
ur: اگر كارگر ہے، تو بند كیے گئے كسی بھی نوٹ بُك ٹیب پر ایك "بند كرو" بٹن ظاہر كیا جائے گا۔ ورنہ، ٹیب پر ایسا كوئی بٹن نہیں دكھایا گیا۔ یہ سیٹینگ كے باوجود، صفحات كو ہمیشہ ٹول بار پر "بند كرو" مینو آئٹم یا "بند كرو" بٹن كے ذریعہ بند كیا جاسكتا ہے۔

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
ur: اگر كارگر ہے تو، اسٹارٹ اپ كے وقت ایك اسپلیش اسكرین دكھایا جائے گا۔ ورنہ كوئی بھی اسپلیش اسكرین نہیں دكھایا جائے گا۔

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
ur: اگر كارگر ہے، تو ایك كریڈیٹ كارڈ اكاؤنٹ كو موافق كرنے كے بعد صارف كو ایك كریڈیٹ كارڈ كی ادائیگی داخل كرنے كے لیے پرامٹ كرو۔ ورنہ اس كے لیے صارف كو پرامٹ نہ كریں ۔

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
ur: اگر كارگر ہے ، تو رجسٹر میں منظور كے جیسے نشاندہی سبھی لین دین كو موافق ڈائیلاگ میں پہلے سے منتخب كیا گیا ظاہر ہوگا۔ ورنہ شروع میں كسی بھی لین دین كو منتخب نہیں كیا گیا۔

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
ur: اگر كارگر ہے، تو پہلے سے ہم آہنگی كے باوجود، ہمیشہ اسٹیٹمینٹ كی تاریخ كے لیے آج كی تاریخ كا استعمال ہم آہنگی ڈائیلاگ كھولنے كے لیے كریں۔

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
ur: اگر كارگر ہے، تو كسی بھی نئی تخلیق شیڈول لین دین میں ڈیفالٹ كے ذریعہ یہ 'خود كار تخلیق' فلیگ سیٹ كو كارگر كریں گا۔ صارف لین دین تخلیق كے دوران یا كسی بعد كےوقت میں شیڈول لین دین كو مرتب كراس فلیگ كو تبدیل كرسكتے ہے۔

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
ur: اگر فعال ہے، تو کسی بھی نئے تخلیق شدہ شیڈول کے مطابق لین دین اس کے پاس اس كا 'نوٹیفائے' فلیگ ہوگا ڈیفالٹ طور پر سیٹ كیا گیا ۔ صارف اس فلیگ كو لین دین تخلیق كے دوران تبدیل كرسكتے ہے، یا بعد میں کسی بھی وقت شیڈیول لین دین كو مرتب كرتے ہوئے کر سکتے ہیں. اس ترتیب كے تبھی معنی ہے جب تخلیق۔ خود كار ترتیب فعال ہے ۔

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
ur: اگر كارگر ہے، تو GnuCash اسٹارٹ اپ كے وقت یہ دیكھ كرجانچ كریں كہ كیا كوئی بل جلد ہی بقایا رہے گا۔ اگر ایسا ہے تو، صارف ایك یاد دہانی ڈائیلاگ پیش كریں گا۔ "جلدی" كی تعریف"اگے كے دنوں میں "كی سیٹینگ كے ذریعہ قابو ہوتی ہے۔ورنہ GnuCash بقایا بلوں كے لیے جانچ نہیں كرتا ہے۔

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
ur: اگر كارگر ہے، تو ایك ٹیب كو بند كرنے سے بہت جلد حال میں دیكھے گئے ٹیب میں لے جاتا ہے۔ ورنہ ایك ٹیب كو بند كرنے سے یہ ایك ٹیب بائيں طرف ہٹ جاتا ہے ۔

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
ur: اگر كارگر ہے، تو ہرنیا اِنوائس ایك نئے ونڈو میں كھولے گا۔ ورنہ اہم ونڈو میں ٹیب كے جیسے ایك نیا چالان كھولا جائے گا۔

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
ur: اگر كار گار ہے، تو ہرنئے رجسٹر كو ایك نئے ونڈو میں كھولا جائے گا۔ ورنہ ہر نیا رجسٹراہم ونڈو میں ایك ٹیب كی طرح كھولا جائے گا۔

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
ur: اگر كار گار ہے، تو ہرنئے رپورٹ كواس كے اپنے ونڈو میں كھولا جائے گا۔ ورنہ ہر نیا رپورٹوں كواہم ونڈو میں ایك ٹیب كی طرح كھولا جائے گا۔

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
ur: اگر كارگر ہے، زائد ٹول بار بٹنس كو عام كاروبار فنكشنس كے لیے جیسے دكھایا جائے گا ۔ ورنہ اُنھیں نہیں دكھایا جائے گا۔

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
ur: اگر كارگرہے، تو اسكرین پر فیلڈز كا تعین كے وقت فارمل اكاؤنٹینگ لیبلز"كریڈیٹ" اور "ڈیبیٹ" كا استعمال كیا جائے گا۔ ورنہ بڑھانا/ كم كرنا "فنڈزان "/ "فنڈز آؤٹ" وغیرہ جیسے اِن فارمل لیبلز كا استعمال كیا جائے گا۔

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
ur: اگر كارگر ہے، تو gnucash كو پرانے ورژنز كے ساتھ كی مناسبت كو جان بوجھ كر توڑنے كی اجازت دی گئی، جس سے یہ ورژن میں محفوظ كیے گئے ایك ڈاٹا فائل كو ایك پرانے ورژن كے ذریعہ دوبارہ پڑھا نہ جاسكے۔ ورنہ gnucash صرف صرف اُن فارمیٹس میں ڈاٹا فائلس كو رائٹ كریں گا جنھیں پرانے ورژنز كے ذریعہ بھی پڑھا جا سكے۔

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
ur: اگر كارگر ہے، توغیركرنسی اسباب (اسٹاكس) كو دكھایا ہوگا۔ ورنہ اُنھیں چھپایا ہوگا۔

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
ur: اگر كارگر ہے ، تو جاری كلاس میں صرف 'كارگر' آئٹموں كی تلاش كی جائے گئی۔ ورنہ جاری كلاس میں سبھی آئٹمز كو تلاش كیا جائے گا۔

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
ur: اگر كارگر ہے، تو انٹركلید دبانے سے یہ رجسٹر كے نچلے حصّہ میں ہٹائے۔ ورنہ انٹركلید دبانے سے یہ اگلے لین دین سطر میں لے جائے گا۔

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
ur: اگر كارگر ہے، تو جب كبھی بھی "نئی فائل " مینوآئٹم كا انتخاب كیا جاتا ہے "ترتیب وجود" ونڈو دكھاتا ہے، ورنہ وہ نہیں دكھاتا ہے ۔

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
ur: اگر كارگر ہے، تو HBCI/AqBanking كاركردگیوں كے لیے PIN كو ایك سیشن كے دوران میموری میں یاد ركھ لیا جائے گا۔ ورنہ ضرورت ہونے پر ہر بار ایك سیشن كے دوران اسے ایك بار درج كرنا ہوگا۔

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
ur: اگر كارگر ہے، تو نئے صارف ونڈو دكھائی دیں گا۔ ورنہ اسے یہ دكھائی نہیں دیں گا۔

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
ur: اگر كارگر ہے، تو بند كرنے پر ہر ایك ڈائیلاگ ونڈو كے سائز اور مقام كو محفوظ كیا جائے گا۔ جب آپGnuCash بند كروگے تو كنٹینٹ ونڈوز كی سائزوں اور مقاموں كے یاد ركھ لیا جائے گا۔ ورنہ سائزوں كو محفوظ نہیں كیا جائے گا۔

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
ur: اگركارگر ہے، تو جب آپ HBCI/AqBanking كی درآمد پروسیس مكمل كریں گا، ونڈو خود كار طریقہ سے بند ہو جائے گی۔ ورنہ یہ كھولی ہی رہے گی۔

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
ur: اگر كارگر ہے، تو ایك ۲۴گھنٹے كے وقت فارمیٹ كا استعمال كرو۔ ورنہ ایك ۱۲ گھنٹے كے وقت فارمیٹ كا استعمال كرو۔

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
ur: اگر چیكڈ ہے تو، ہر انوائس اس کی اپنی سب سے اوپر کی ونڈو میں کھول دیا جائے گا. اگر واضح ہے، انوائس موجودہ ونڈو میں کھول دیا جائے گا.

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
ur: اگر چیكڈ ہے، تو ہر ایک رجسٹر اس کی اپنی سب سے اوپر کی سطح ونڈو میں کھولا جائے گا. اگر واضح تو، رجسٹر موجودہ ونڈو میں کھول دیا جائے گا.

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
ur: اگر چیكڈ ہے، تو ہر رپورٹ اس كی اپنی سب سے اوپر کی سطح ونڈو میں کھول دیا جائے گا. اگر واضح تو، وہ رپورٹ موجودہ ونڈو میں کھول دیا جائے گا.

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
ur: اگر چیكڈ ہے تو، غیر کرنسی كموڈیٹیس خلاصہ بار میں دکھایا جائے گا. اگر واضح ہو تو، صرف کرنسیوں كو دکھایا جائے گا.

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
ur: اگر جانچ كیا گیا ، تو رجسٹر میں اور اكاؤنٹ انتخاب پاپ اپ میں صرف لیف اكاؤنٹس كے ناموں كو ظاہر كیا جاتا ہے۔ ڈیفالٹ برتاؤ اكاؤنٹ ٹری میں پاتھ كو شامل كرتے ہوئے پورے نام كو ظاہر كرنا ہے۔ اس آپشن كی جانچ آپ كے منفرد لیف ناموں كا استعمال كرتا ہیں۔

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
ur: اگر فعال ہے , سوال "اختتامی پر تبدیلیاں محفوظ کریں"صرف جواب کے لئے سیکنڈ کے ایک محدود تعداد میں انتظار کریں گا ۔ صارف اس وقت کے اندر اندر جواب نہیں دیتا ہے تو تبدیلیاں خود بخود محفوظ ہو جائے گی اور سوال ونڈو بند ہوجائے گا۔

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
ur: اگر كارگر سیٹ كیا ہے تو اس قسم كے داخلوں كے ذریعہ ٹیكس كو ڈیفالٹ شامل كر لیا جاتا ہے ۔ یہ سیٹینگ نئے گراہكوں اور وینڈرز كے ذریعہ وراثت میں ملی ہے۔

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
ur: اگر تاریخ فارمیٹ كسٹم تاریخ فارمیٹ کی نشاندہی کرنے کے لئے مقرر کیا جاتا ہے تو، اس قیمت كو پرنٹ کرنے کے لئے تاریخ کو پیدا کرنے کے strftime کے لئے ایک ارگیومنٹ کے طور پر استعمال کیا جاتا ہے. یہ كوئی بھی درست strftime اسٹرینگ ہو سکتا ہے؛ اس فارمیٹ کے بارے میں مزید معلومات کے لئے، "man 3 strftime" کے ذریعے سے strftime مینول صفحہ پڑھیں۔

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ur: ٹیب میں متن اس کی قیمت سے زیادہ ہے تو (ٹیسٹ اندازیہ ہے) تو ٹیب لیبل كے پاس درمیانی كٹ ہوگا اور ایک حذفیہ کے ساتھ تبدیل كیا جائے گا.

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
ur: اگر یہ فیلڈ كارگر ہے تو ایك اِنوائس میں متعدد داخلے جو ایك ہی اكاؤنٹ میں منتقل ہوتے ہے وہ ایك واحد سپلیٹ میں جمع ہوجائے گا۔ یہ فیلڈ كو پوسٹینگ ڈائیلاگ میں ہر چالان اووررائیڈ كیا جاسكتا ہے۔

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
ur: اگر آپ دیگر مالیاتی پروگراموں سے واقف ہیں جیسے كوئكن، نوٹ جو GnuCash استعمال كرتا ہے آمدنی اور اخراجات ٹریك كرنے كیٹگریز کے بجائے اقسام کے اکاؤنٹس کا استعمال کرتا ہے آمدنی اور اخراجات کے اکاؤنٹس پر مزید معلومات کے لئے، GnuCash آن لائن دستی براہ مہربانی ملاحظہ کریں.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
ur: اگرآپ ایك ملٹی ۔ كرنسی حالت میں ہے، ایكسچینج صحیح نہیں ہوسكتا ۔

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
ur: اگر آپ محفوظ نہیں كرتے ہے، تو پچھلے %d دنوں اور %d گھنٹوں كے تبدیلیوں كو ہٹا دیا جائے گا۔

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
ur: اگر آپ محفوظ نہیں كرتے ہے، تو پچھلے %d گھنٹوں اور %d منٹوں كے تبدیلیوں كو ہٹا دیا جائے گا۔

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
ur[0]: اگر آپ نہیں محفوظ نہیں كرتے ہے، تو پچھلے %d منٹ كی تبدیلوں كو ہٹا دیا جائے گا۔
ur[1]: اگر آپ نہیں محفوظ نہیں كرتے ہے، تو پچھلے %d منٹوں كی تبدیلوں كو ہٹا دیا جائے گا۔

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
ur: اگر آپ <i>ہاں</i> button, the <i>GnuCash اگلی بارہ دوبارہ آپGnuCash </i> كو شروع كریںGnuCash میں آپ كا استقبال ہے ڈائیلاگ ظاہرہوگا۔اگر آپ <i>نہیں </i> بٹن كو دباتے ہے، تو یہ دوبارہ ظاہر نہیں ہوگا۔

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
ur: اگر آپ علیحدگی كے لیے ایك اسٹاك قیمت داخل كرناچاہتے ہے تو اسے نیچے داخل كرو۔ آپ اسے تحفظّ كے ساتھ خالی چھوڑ سكتے ہے۔

en: Ignored
ur: نظر انداز

en: Ignoring category line
ur: كیٹگری لائن كو نظر انداز كیا جارہا ہے

en: Ignoring class line
ur: كلاسلائن كو نظرانداز كی جارہی ہے

en: Ignoring security line
ur: سیكیوریٹی لائن كو نظر انداز كیا جارہا ہے

en: Ignoring unknown option
ur: نامعلوم آپشن كو نظر انداز كیا جارہا ہے

en: Illegal variable in expression.
ur: ایكسپریشن میں غیر قانونی تغیر پذیر۔

en: Images
ur: امیجیز

en: Imbalance
ur: عدم تناسب

en: Imbalance Amount
ur: عدم تناسب رقم

en: Import
ur: درآمد

en: Import Account Assistant
ur: درآمد اکاؤنٹ اسسٹنٹ

en: Import Account Preview, first 10 rows only
ur: اکاؤنٹ پیش نظارہ درآمد ، پہلے 10 قطاریں صرف

en: Import Accounts Now
ur: اب درآمد اکاؤنٹس

en: Import Accounts from a CSV file
ur: ایک CSV فائل سے اکاؤنٹس درآمد کریں

en: Import Bills or Invoices from csv
ur: سی ایس وی سے بلوں یا چالانوں كو درآمد كرو

en: Import Customers from csv
ur: CSV سے درآمد صارفین

en: Import QIF files
ur: QIF فائلس كو درآمد كرو

en: Import Summary
ur: درآمد خلاصہ

en: Import Transactions from a CSV file
ur: ایک CSV فائل سے ٹرانسیكشنس درآمد كریں

en: Import _Accounts from CSV…
ur: CSV سے درآمد _اكاؤنٹس…

en: Import _OFX/QFX…
ur: OFX/QFX كو درآمد كرو…

en: Import _QIF…
ur: QIF_درآمد كرو…

en: Import _Transactions from CSV…
ur: CSV سے درآمد _ٹرانسیكشنس …

en: Import a Quicken QIF file
ur: ایك فوری QIF فائل درآمد كرو

en: Import bill CSV data
ur: بل CSV ڈاٹا درآمد كرو

en: Import bills and invoices from a CSV text file
ur: ایك CSV متن فائل سے بلوں اور چالانوں كو درآمد كرو

en: Import customers or vendors from text file
ur: متن فائل سے كسٹمرس اور وینڈرز درآمد كریں

en: Import invoice CSV data
ur: چالان CSV ڈاٹا درآمد كرو

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
ur: درآمد نتائج:
    %i لائنوں نظر انداز کیے گئے ہے
    %i لائنوں كو درآمد کیا گیا ہے:
       %u %s مقرر
       %u %sکو نظر انداز کر دیا (قابلِ مقرر نہیں)
    
       %u %s تخلیق كیے گئے
       %u %sاپ ڈیٹ كیے گئے (پر بنیاد id)

en: Import transactions from text file
ur: ٹیكس فائل سے لین دینوں كو درآمد كریں

en: Imported transaction's first split
ur: درآمد لین دینوں كا پہلا پھیلاؤ

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
ur: ایک سلائڈنگ 12 ماہ ونڈو میں
    موجودہ ماہ كے پہلے یہ سارے مہینے شروع :

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ur: کچھ جگہوں پر (ایک مالیاتی ادارے سے تعلق رکھنے والے نہیں) تجارتی اے ٹی ایم سہولت اسٹورز جیسی جگہوں پر انسٹال كیے گئے ہیں یہ اے ٹی ایم ان كی فی برائے راست رقم میں شامل كرتے ہے علیحدہ لین دین دیكھانے كی بجائے کی بجائے یا آپ كی ماہانہ بینكینگ فیس میں مثال کے طور پر، آپ نے 100 ڈالر واپس لیے، اور آپ كو Interac فیس کے علاوہ $ 101،50 چارج کر رہے ہیں. آپ کو دستی طور $ 100، رقم ملنے نہیں جائے گا کہ داخل ہو تو. آپ کو آپ کے علاقے (آپ کی مقامی کرنسی کی اکائیوں میں) میں زیادہ سے زیادہ اس طرح کی فیس ہے جو کچھ بھی کرنے کے لئے یہ قائم کرنا چاہئے، تو لین دین کے ایک میچ کے طور پر تسلیم کیا جائے گا.

en: In the current calendar year
ur: حالیہ كیلنڈر سال میں

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
ur: ری كنسائل کے ونڈو میں، آپ ٹرانسیكشنس كو ری كنسائلڈ كے طور پر نشان كرنے اسپیس بار پریس كرسكتے ہیں آپ جمع اور واپسی کے درمیان منتقل کرنے کے لئے ٹیب بھی اور اور شفٹ ٹیب بھی پریس كرسكتے ہے ۔

en: Inches
ur: اِنچس

en: Include Century
ur: صدی كو شامل كرو

en: Include Sub-Accounts
ur: سب ۔ اكاؤنٹس كو شامل كرو

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
ur: فلٹراكاؤنٹس میں/ سے لین دینوں كوشامل كرو

en: Include _grand total
ur: گرانڈ ٹوٹل شامل ہے

en: Include _non-currency totals
ur: غیر كرنسی كل شامل ہے

en: Include _subaccounts
ur: سب اكاؤنٹس كو شامل كریں

en: Include accounts that have a zero share balances.
ur: وہ اكاؤنٹس كو شامل كرو جن میں ایك صفر شیئر بیلنس ہے۔

en: Include accounts with no shares
ur: بِنا شیئرز كے اكاؤنٹس كو شامل كرو

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
ur: اس رپورٹ میں صفر کل (پنراورتی) میزانیہ اور بجٹ ویلیوز کے ساتھ اکاؤنٹس میں شامل ہیں.

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
ur: اس رپورٹ میں صفر کل (ری كرسیو) میزانیہ کے ساتھ اکاؤنٹس میں شامل ہیں.

en: Include accounts with zero total balances
ur: صفر كُل بقایا كے ساتھ اكاؤنٹس كو شامل كرو

en: Include accounts with zero total balances and budget values
ur: صفر كُل بقایا اور بجٹ قیمتوں والے اكاؤنٹس كو شامل كرو

en: Include assets total
ur: مالیات كے كُل كو شامل كرو

en: Include collapsed periods after selected.
ur: منتخب كے بعد گرنے كے ادوار بھی شامل ہیں.

en: Include collapsed periods before selected.
ur: منتخب كے پہلے گرنے ادوار شامل کریں.

en: Include customers that have been marked inactive.
ur: غیر فعال نشان زد گاہکوں کو شامل کریں.

en: Include equity total
ur: اكویٹی كُل كو شامل كرو

en: Include expense total
ur: خرچ كے كُل مقدار كو شامل كرو

en: Include in basis
ur: بنیاد میں شامل کریں

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
ur: ایک كولیپسڈ کالم (ختم ہونے کے بعد اور بجٹ کی حد کے اختتام پر تمام مدت کے لئے ایک) کے طور پر رپورٹ میں مزید ادوار میں شامل کریں

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
ur: ایک گر کالم رپورٹ گزشتہ ادوار (شروع کرنے سے پہلے تمام ادوار کے لئے ایک) میں شامل کریں

en: Include liabilities total
ur: ادائیگیوں كے كُل كو شامل كرو

en: Include new/existing totals
ur: نیا / موجودہ كُل كو شامل كرو

en: Include revenue total
ur: كُل محصول كو شامل كرو

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
ur: تمام منتخب شدہ اکاؤنٹس کی ذیلی اکاؤنٹس شامل کریں.

en: Include this entry on this credit note?
ur: اس کریڈٹ نوٹ پر اس اندراج كو شامل كریں؟

en: Include this entry on this invoice?
ur: كیا یہ داخلے میں یہ چالان شامل كریں؟

en: Include trading accounts total
ur: ٹریڈینگ اكاؤنٹس كے كُل كو شامل كرو

en: Income
ur: آمدنی

en: Income Account
ur: آمدنی اكاؤنٹ

en: Income Accounts
ur: آمدنی اكاؤنٹس

en: Income Chart
ur: آمدنی چارٹ

en: Income Over Time
ur: آمدنی سے زائد وقت

en: Income Piechart
ur: آمدنی پائی چارٹ

en: Income Statement
ur: آمدنی كا اسٹیٹمینٹ

en: Income Tax Identity
ur: آمدنی ٹیكس پہچان

en: Income Tax Information
ur: آمدنی ٹیكس معلومات

en: Income Total
ur: كُل آمدنی

en: Income account for security "%s"
ur: سكیوریٹی "%s" كے لیے آمدنی اكاؤنٹ

en: Income and Expense
ur: آمدنی اور خرچ

en: Income and Expense categories
ur: آمدنی اور خرچ كی كیٹگریز

en: Income summary accounts
ur: آمدنی خلاصہ اكاؤنٹس

en: Income vs. Day of Week
ur: آمدنی بالمقابل ہفتہ كا دن

en: Income%sSalary%sTaxable
ur: آمدنی %sتنخواہ%sٹیكس كے قابل

en: Income/Expense Chart
ur: آمدنی/ خرچ چارٹ

en: Increase
ur: بڑھانا

en: Increase in capital
ur: كیپیٹل میں بڑھاؤ

en: Indian
ur: ہندی

en: Info
ur: معلومات

en: Initial Online Banking Setup
ur: ابتدائی آن لائن بینكنگ سیٹ اپ

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
ur: آن لائن بینكینگ رسائی كے لیے ابتدائی سیٹ اپ (HBCI، یا OFX ڈائریكٹ كنكشین، AqBanking كا استعمال كرو)

en: Initialize Test Data
ur: ابتدائی ٹیسٹ دیٹا

en: Insurance
ur: بیمہ

en: Insurance Payment
ur: بیمہ كا معاوضہ

en: Interest
ur: بیاض

en: Interest Charge
ur: بیاض چارج

en: Interest Payment
ur: سود كی رقم

en: Interest Rate
ur: انٹریسٹ ریٹ

en: Interest Rate Change Frequency
ur: سود شرح تبدیلی كی فریكوینسی

en: Interest To
ur: بیاض كو

en: Interest rate
ur: سود كی شرح

en: Interface
ur: انٹرفیس

en: Introduction placeholder
ur: تعارف پلیس ہولڈر

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
ur: ناقص داخلہ : اس حالت میں آپ كو صحیح كرنسی میں ایك اكاؤنٹ كو مہیا كرنا ضروری ہے۔

en: Invalid code %s for tax type %s
ur: غیر معتبر كوڈ %s ٹیكس كی قسم كے لیے %s

en: Invalid encoding selected
ur: غیرمعتبرانكوڈینگ كو منتخب كرو

en: Invert prices
ur: قیمتوں كو اُلٹا كرو

en: Investment Portfolio
ur: سرمایہ كاری پورٹ فولیو

en: Investment action
ur: سرمایہ كاری عمل

en: Investments
ur: سرمایہ كاری

en: Invoice
ur: اِنوائس

en: Invoice Date
ur: چالان كی تاریخ

en: Invoice ID
ur: اِنوائس ID

en: Invoice Information
ur: چالان كی معلومات

en: Invoice Job number?
ur: اِنوائس جاب نمبر ؟

en: Invoice Notes
ur: اِنوائس كے نوٹس

en: Invoice Number
ur: چالان نمبر

en: Invoice Number next to title?
ur: عنوان كے اگلے سائڈ انوائس نمبر

en: Invoice Owner
ur: اِنوائس كے مالك

en: Invoice in progress…
ur: چالان ترقی میں …

en: Invoice number
ur: چالان نمبر

en: Invoice number format
ur: چالان نمبر فارمیٹ

en: Invoice number next to title
ur: عنوان كے پیچھے اِنوائس نمبر

en: Invoice number text
ur: رسید نمبر متن

en: Invoiced?
ur: چالان

en: Is Closed?
ur: كیا بند ہوگیا؟

en: Is Paid?
ur: كیا ادائیگی ہوگئی ہے؟

en: Is Posted?
ur: كیا بھیج دیا گیا ؟

en: Is tax included in this type of business entry?
ur: كیا اس قسم كی تجارت داخلہ میں ٹیكس شامل ہے؟

en: Is the tax already included in the price of this entry?
ur: كیا یہ داخلے كی قیمت میں ٹیكس پہلے سے شامل ہے؟

en: Is this entry billable to a customer or job?
ur: كیا یہ داخلہ ایك گاہك یا كام كے لیے بل كے قابل ہے؟

en: Is this entry credited?
ur: كیا یہ اندراج كریڈیٹ كیا جاتا ہے؟

en: Is this entry invoiced?
ur: كیا یہ اندراج انوائس ہے؟

en: Is this entry taxable?
ur: كیا یہ داخلے قابل ٹیكس ہے ؟

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
ur: آن لائن بینكنگ كے ذریعہ بینك كا ایك نیا اندرونی لین دین آن لائن جاری كرو

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
ur: آن لائن بینکنگ کے ذریعے ایک نئے بین الاقوامی یورپی (SEPA) براہ راست ڈیبیٹ نوٹ آن لائن جاری كریں

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
ur: آن لائن بینکنگ کے ذریعے ایک نئے بین الاقوامی یورپی (SEPA) لین دین آن لائن جاری كریں

en: Items you selected:
ur: آپ كے منتخب كیے گئے آئٹمس:

en: Japanese
ur: جاپانی

en: Job
ur: كام

en: Job Active
ur: جاب فعل

en: Job Details
ur: جاب تفصیلات

en: Job Dialog
ur: جاب ڈائیلاگ

en: Job Information
ur: جاب كی معلومات

en: Job Name
ur: كام كا نام

en: Job Name text
ur: جاب نام متن

en: Job Number
ur: كام كا شمار

en: Job Number text
ur: جاب نمبر متن

en: Job Report
ur: جاب رپورٹ

en: Job number
ur: جاب نمبر

en: Job number format
ur: جاب نمبر فارمیٹ

en: Jobs
ur: روزگار

en: Just a Date Option
ur: صرف ایك تاریخ اپشن

en: KOI8-R (Russian)
ur: KOI8-R (روسی)

en: KOI8-U (Ukrainian)
ur: KOI8-U (یوكرینیائین)

en: Keep normal account order.
ur: عام اکاؤنٹ آرڈر رکھیں.

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
ur: آپ كے دن بہ دن كی ذاتی آمدنی اور اخراجات كو یاد رکھیں

en: Keep your small business' accounting up to date
ur: آپ کے چھوٹے کاروبار كی اكاؤنٹنگ اپ ٹو ڈیٹ 'رکھیں

en: Kind of trial balance to generate.
ur: جنریٹ كرنے ٹرائل توازن كی قسم

en: Korean
ur: کوريئن

en: Label the assets section
ur: مالیات كے شعبہ كو لیبل كرو

en: Label the equity section
ur: اكویٹی شعبہ كو لیبل كرو

en: Label the expense section
ur: خرچ شعبہ كو لیبل كرو

en: Label the liabilities section
ur: ادائیگی كے شعبہ كو لیبل كرو

en: Label the revenue section
ur: محصول شعبہ كو لیبل كرو

en: Label the trading accounts section
ur: ٹریڈینگ اكاؤنٹس شعبہ كو لیبل لگاؤ

en: Last
ur: آخری

en: Last Friday
ur: آخری جمعہ

en: Last Monday
ur: گزشتہ پیر

en: Last Num
ur: آخری نمبر

en: Last Occur
ur: آخری واقع

en: Last Occurred:
ur: آخر واقع ہوا:

en: Last Reconcile Date
ur: آخری موافق تاریخ

en: Last Saturday
ur: آخری ہفتہ

en: Last Sunday
ur: گزشتہ اتوار

en: Last Thursday
ur: آخری جمعرات

en: Last Tuesday
ur: گزشتہ منگل

en: Last Valid Year:
ur: آخری معتبر سال:

en: Last Wednesday
ur: گزشتہ بدھ

en: Last Year
ur: پچھلے سال

en: Last budget period
ur: گزشتہ بجٹ کی مدت

en: Last day of month
ur: مہینے کا آخری دن

en: Last day of next month.
ur: اگلے مہینے کا آخری دن.

en: Last day of next quarterly accounting period.
ur: اگلا سہ ماہی اکاؤنٹنگ مدت کا آخری دن.

en: Last day of previous month.
ur: گزشتہ مہینے کا آخری دن.

en: Last day of previous quarterly accounting period.
ur: گزشتہ سہ ماہی اکاؤنٹنگ مدت کا آخری دن.

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
ur: اکاؤنٹنگ مدت کا آخری دن، عالمی ترجیحات میں جیسے سیٹ كیا ہے۔

en: Last day of the current calendar year.
ur: موجودہ کیلنڈر سال کا آخری دن.

en: Last day of the current month.
ur: موجودہ مہینے کا آخری دن.

en: Last day of the current quarterly accounting period.
ur: موجودہ سہ ماہی اکاؤنٹنگ مدت کا آخری دن.

en: Last day of the next calendar year.
ur: اگلا کیلنڈر سال کا آخری دن.

en: Last day of the previous calendar year.
ur: گزشتہ کیلنڈر سال کا آخری دن.

en: Last pathname used
ur: استعمال كیا گیا آخری پاتھ نام

en: Last window position and size
ur: گزشتہ ونڈو کی پوزیشن اور سائز

en: Leading date.
ur: تاریخ معروف.

en: Left
ur: بایاں

en: Length
ur: لمبائی

en: Let GnuCash _add an adjusting split
ur: GnuCash كو ایك ترتیب دینے والا علیحدگی كو جمع كرو

en: Levels of Subaccounts
ur: سب اكاؤنٹ كا لیول

en: Liabilities
ur: ادائیگی

en: Liabilities Over Time
ur: ادائیگی سے زائد وقت

en: Liability
ur: قابلیت

en: Liability Accounts
ur: ادائیگی اكاؤنٹس

en: Liability Chart
ur: ادائیگی چارٹ

en: Liability Piechart
ur: ادائیگی كا پائی چارٹ

en: Line
ur: لائن

en: Line Width
ur: لائن كی چوڑائی

en: Link Color
ur: رنگ كو لنك كرو

en: Link text color.
ur: متن كے رنگ كو لنك كرو۔

en: List
ur: فہرست

en: List items selected
ur: منتخب كی گئی فہرست كے آئٹمس

en: Listing
ur: فہرست

en: Load QIF files
ur: QIF فائلس كو لوڈ كرو

en: Load report configuration
ur: رپورٹ كانفگریشن لوڈ كریں

en: Loading completed
ur: لوڈینگ مكمل ہو گئی

en: Loading data…
ur: ڈیٹا لوڈ ہورہا ہے …

en: Loading user data…
ur: صارف ڈاٹا لوڈ ہو رہا ہے…

en: Loading…
ur: لوڈ ہو رہا ہے …

en: Loan
ur: قرض

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
ur: قرض / رہن ادائیگی سیٹ اپ

en: Loan Account
ur: قرض اكاؤنٹ

en: Loan Details
ur: قرض کی تفصیلات

en: Loan Payment
ur: قرض ادائیگی

en: Loan Repayment
ur: قرض کی واپسی

en: Loan Repayment Calculator
ur: قرض دوبارہ ادائیگی كیلكولیٹر

en: Loan Repayment Option: "%s"
ur: قرض کی واپسی آپشن: "%s"

en: Loan Repayment Options
ur: قرض کی واپسی کے آپشنس

en: Loan Review
ur: قرض کا جائزہ

en: Loan Summary
ur: قرض کا خلاصہ

en: Locale
ur: لوکیل

en: Logo
ur: لوگو

en: Logo filename
ur: لوگو فائل نام

en: Logo width
ur: لوگو كی چوڑائی

en: Loss
ur: نقصان

en: Lot
ur: لاٹ

en: Lot Link
ur: لوٹ لنک

en: Lot Viewer
ur: لاٹ دیكھنے والا

en: Lots in Account %s
ur: %s اكاؤنٹ میں لوٹس

en: M_ove to
ur: كو حركت دو

en: Make Scheduled Transaction
ur: شیڈول لین دین بنائے

en: Make a copy of the current entry
ur: حالیہ داخلہ كی ایك نقل بنائے

en: Make a copy of the current split
ur: حالیہ اسپلیٹ كی كاپی بنائیں

en: Make a copy of the current transaction
ur: جاری لین دین كی ایك نقل بنائے

en: Make a printable invoice
ur: ایك قابلِ پرنٹ اِنوائس بنائے

en: Manage and run saved report configurations
ur: محفوظ شدہ رپورٹ کی كانفگریشن كو مینیج اور رن كریں

en: Manage your finances, accounts, and investments
ur: آپ اپنے مالگزاری، اكاؤنٹس اور سرمایہ كاری كا بندوبست كرو

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
ur: آپ كے اسٹاک، بانڈ اور باہمی فنڈ اکاؤنٹس مینج كریں

en: Manual period selection
ur: دستی مدت انتخاب

en: Margin Interest
ur: مارجین سود

en: Mark split as unreconciled?
ur: علیحدہ كو غیر موافق كے جیسے نشان كرو؟

en: Mark transaction split as unreconciled
ur: لین دین كے علیحدگی كو غیر ہم آہنگ طور پر نشان دہی كرو

en: Marker
ur: رنگ

en: Marker Color
ur: ماركر رنگ

en: Markup
ur: مارك اپ

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
ur: GnuCash اکاؤنٹس کے ساتھ آن لائن اکاؤنٹس كی مطابقت

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
ur: GnuCash اكاؤنٹس كے ساتھ QIF اكاؤنٹ كو میچ كرو

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
ur: GnuCash اكاؤنٹس كے ساتھ QIF كیٹگری كو میچ كرو

en: Match Transactions
ur: میچ معاملات

en: Match _display threshold
ur: ظاہر حد كو موافق كرو

en: Match case
ur: میچ كیس

en: Match existing transactions
ur: موجودہ لین دینوں كو میچ كرو

en: Match missing!
ur: میچ موجود نہیں ہے!

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
ur: GnuCash اكاؤنٹس كے ساتھ وصول كنندہ/میمو كو میچ كرو

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
ur: "ہفتے کے دن" سے "ماہ كے ہفتے" مماثل كریں ؟ (مثال کے طور پر، ہر ماہ كا "دوسرا منگل ")

en: Match?
ur: ملائے؟

en: Matching transfers between accounts
ur: اكاؤنٹس كے درمیان منتقلوں كو ملایا جارہا ہے

en: Matchings selected
ur: منتخب كیا گیا مچینگز

en: Material
ur: سامان

en: Maximum
ur: زیادہ سے زیاہ

en: Maximum ATM fee amount in your area
ur: آپ كے علاقہ میں زیادہ سے زیادہ ATM فی رقم

en: Maximum Bars
ur: زیادہ سے زیادہ بارز

en: Maximum Slices
ur: زیادہ سے زیادہ سلائز

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
ur: اکاؤنٹ ٹری میں سطح کی زیادہ سے زیادہ تعداد ڈسپلے كی گئی

en: Maximum number of months to go back.
ur: پیچھے جانے كے لیے مہینوں كی زیادہ سے زیادہ تعداد ۔

en: Maximum number of slices in pie.
ur: پائی میں سلائسیس کی زیادہ سے زیادہ تعداد.

en: Memo
ur: میمو

en: Merchandising
ur: تجارت

en: Merge with column on _left
ur: بائیں طرف كالم كے ساتھ مرج كرو

en: Merge with column on _right
ur: دائیں طرف كالم كے ساتھ مرج كرو

en: Middle
ur: درمیانی

en: Millimeters
ur: ملی میٹرس

en: Minimum
ur: كم سے كم

en: Minimum # of entries
ur: داخلوں كی كم سے كم #

en: Minimum score to be displayed
ur: كم سےكم اسكور كو ظاہر كیا جائے گا

en: Miscellaneous Payment
ur: مختلف معاوضہ

en: Missing transaction date.
ur: لین دین كی تاریخ گم شدہ ہے۔

en: Monday
ur: پیر

en: Money In
ur: پیسہ اندر

en: Money Market
ur: منی ماركیٹ

en: Money Out
ur: پیسہ باہر

en: Money into selected accounts comes from
ur: منتخب اكاؤنٹس میں پیسہ سے آتا ہے

en: Money out of selected accounts goes to
ur: منتخب اكاؤنٹس میں سے پیسہ جاتا ہے

en: Monthly
ur: ماہنہ

en: Monthly Average
ur: مہینے كا اوسط

en: Months
ur: مہینے

en: Months Remaining
ur: باقی بچے مہینے

en: Most recent
ur: سب سے حالیہ

en: Most recently opened file
ur: سب سے حال ہی میں كھولی گئی فائل

en: Move Entry Do_wn
ur: داخلہ كو نیچے ہٹائے

en: Move Entry _Up
ur: داخلہ كو اوپرہٹاؤ

en: Move _up
ur: اوپر جاؤ

en: Move back one step in the history
ur: تاریخ میں ایك اسٹیپ پیچھے جائے

en: Move dow_n
ur: نیچے جاؤ

en: Move forward one step in the history
ur: تاریخ میں ایك اسٹیپ آگے جائے

en: Move the current entry one row downwards
ur: حالیہ داخلہ كو ایك سطر نیچے ہٹائے

en: Move the current entry one row upwards
ur: حالیہ داخلہ كو ایك سطراوپر ہٹائے

en: Move the selected transaction template one row down
ur: منتخب كیے گئے ٹیمپلیٹ كو ایك سطر میں نیچے ہٹائیں

en: Move the selected transaction template one row up
ur: منتخب لین دین ٹمپلیٹ كو ایك سطر میں اوپر لے جائیں

en: Move the selection to the blank split on expand
ur: توسیع پر خالی تقسیم پر انتخاب كو منتقل کریں

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
ur: جب میمورائز لین دین خود بھر گئی ہو تو منتقل فیلڈ میں ہٹائے۔

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
ur: یاد لین دین خود كار بھرنے كے وقت ٹرانسفر فلڈ میں جائے ۔

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
ur: رجسٹر كے نچلے حصّہ میں خالی لین دین كو ہٹائیں

en: Multi Choice Option
ur: كثیر انتخابی آپشن

en: Multicolumn View
ur: كئی كالموں كا منظر

en: Mutual Fund
ur: میچول فنڈ

en: Mutual Funds
ur: میچول فنڈ

en: Name
ur: نام

en: Name for new template
ur: نئے ٹیمپلیٹ كے لیے نام

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
ur: رپورٹ پر استعمال کیا جا نے کے لئے ایک علامت (لوگو) پر مشتمل ایک فائل کا نام.

en: Name of organization or company prepared for.
ur: تنظیم یا کمپنی کے نام کے لئے تیار.

en: Name of organization or company.
ur: ادارہ یا كمپنی كا نام

en: Name of person preparing the report.
ur: رپورٹ کی تیاری شخص کا نام.

en: Namespace
ur: نام كی جگہ

en: Negative Values in Red
ur: لال رنگ میں منفی قیمتیں

en: Negative amount format
ur: منفی رقم فارمیٹ

en: Net Asset Value
ur: نیٹ اثاثہ قیمت

en: Net Assets:
ur: خالص مالیات:

en: Net Change
ur: اصل تبدیل

en: Net Income
ur: خالص آمدنی

en: Net Loss
ur: خالص نقصان

en: Net Price
ur: اصل قیمت

en: Net Profit
ur: اصل فائدہ

en: Net Worth
ur: اصل دولت

en: Net Worth Barchart
ur: اصل دولت كا بار چارٹ

en: Net Worth Linechart
ur: نیٹ ورتھ لائن چارٹ

en: Net income
ur: اصل آمدنی

en: Net loss
ur: اصل نقصان

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ur: نیٹورك HTTP پہنچ ناممكن ہے۔ آپ اسے ترجیحات ڈائیلاگ كے نیٹورك سیكشن میں قابل كر سكتے ہے۔

en: Never
ur: كبھی نہیں

en: Never End
ur: كھبی ختم نہیں

en: New
ur: نیا

en: New Account
ur: نیا اكاؤنٹ

en: New Account Hierarchy Setup
ur: نیا اكاؤنٹ ترتیب وجود سیٹ اپ

en: New Account _Hierarchy…
ur: نیا اكاؤنٹ_ترتیب وجود…

en: New Accounts _Page
ur: نئے اكاؤنٹس كا صفحہ

en: New Bill
ur: نیا بل

en: New Book Options
ur: نیا بُك آپشن

en: New Credit Note
ur: نئے کریڈٹ نوٹ

en: New Customer
ur: نیا گاہك

en: New Employee
ur: نیا ملازم

en: New Equity
ur: نئی اكویٹی

en: New Expense Voucher
ur: نئے خرچ كے واؤچر

en: New Invoice
ur: نیا اِنوائس

en: New Job
ur: نیا كام

en: New Liabilities
ur: نئی ادائیگی

en: New Order
ur: نیا آرڈر

en: New Retained Earnings
ur: نئے قائم كی گئی آمدنی

en: New Retained Losses
ur: نئے قائم كیے نقصانات

en: New Split
ur: نئی اسپلیٹ

en: New Split Information
ur: نئی تقسیم کی معلومات

en: New Style Sheet
ur: نئی اسٹائل شیٹ

en: New Transaction
ur: نیا لین دین

en: New Vendor
ur: نیا فروخت كرنے والا

en: New Voucher
ur: نیا واؤچر

en: New Window with _Page
ur: صفحہ كے ساتھ نئی ونڈو

en: New _File
ur: نئی فائل

en: New _Invoice
ur: نیا اِنوائس

en: New _Price
ur: نئی قیمت

en: New hierarchy window on "New File"
ur: "نئی فائل" پر نئے ترتیب وجود ونڈو

en: New search
ur: نئی تلاش

en: New search _limit
ur: نئی تلاش كی حد

en: New security
ur: نئی سكیوریٹی

en: New top level account
ur: نیا ٹاپ سطح كا اكاؤنٹ

en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
ur: نیا,(UNBALANCED %sكو منتقل كرنے كے لیے اكاؤنٹ كی ضرورت ہے)!

en: New, already balanced
ur: نیا، پہلے سے متوازن

en: New, transfer %s to (auto) "%s"
ur: نیا, ٹرانسفر %s to (خود كار) "%s"

en: New, transfer %s to (manual) "%s"
ur: نیا, ٹرانسفر %s to (مینول) "%s"

en: New?
ur: نیا؟

en: Next Occur
ur: اگلا واقع

en: Next Option
ur: اگلا آپشن

en: Next most recently opened file
ur: اگلی سب سے حال ہی میں كھولی گئی فائل

en: No
ur: نہیں

en: No Account selected. Please try again.
ur: کوئی اکاؤنٹ منتخب نہیں كیا گیا . دوبارہ کوشش کریں.

en: No Averaging
ur: كوئی اوسط نہيں

en: No Customer
ur: گاہك نہیں

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
ur: یہ gnucash اكاؤنٹ كے لیے آن لائن بینكنگ اكاؤنٹ نہیں ملا۔ ان لین دینوں كا تكمیل كی گئی بینكنگ كے ذریعہ نہیں كیا جائے گا۔

en: No accounts selected
ur: اكاؤنٹ منتخب نہیں كیا گیا

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
ur: کوئی بجٹ موجود نہیں ہے. آپ كو کم از کم ایک بجٹ تشکیل دینا لازمی ہے.

en: No change
ur: كو ئی تبدیلی نہیں

en: No data
ur: ڈاٹا نہیں

en: No date column.
ur: تاریخ كالم نہیں۔

en: No description provided.
ur: کوئی تفصیل فراہم نہیں

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
ur: كوئی وضاحت نہیں: فارم %s, كوڈ %s, ٹیكس كی قسم %s

en: No form: code %s, tax type %s
ur: فارم نہیں : كوڈ %s, ٹیكس كی قسم %s

en: No help available.
ur: مدد دستیاب نہیں ہے۔

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
ur: چالان منتخب نہیں كیا گیا -- براہ كرم ایك كو منتخب كے لیے آپشن مینوكا استعمال كرو۔

en: No matching transactions found
ur: میچینگ لین دین نہیں ملے

en: No read permission to read from file %s.
ur: فائل %s سے پڑھنے كے لیے پڑھنے كی اجازت نہیں ہے۔

en: No such entity: %s
ur: ایسی كوئی اكائی نہیں: %s

en: No such owner entity: %s
ur: ایسی كو ئی مالك اكائی نہیں : %s

en: No such price: %s
ur: ایسی كوئی قیمت نہیں: %s

en: No suitable backend was found for %s.
ur: %s كے لیے كوئی مناسب بیك اینڈ نہیں ملا۔

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
ur: ایسا كوئی لین دین نہیں ملا جو آپشن پینل میں مختص وقت تعطیل اور اكاؤنٹ انتخابات سے میل كھاتا ہو۔

en: No valid customer selected.
ur: كوئی درست كسٹمر منتخب نہیں

en: No valid employee selected.
ur: كوئی درست ملازم منتخب نہیں

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
ur: کوئی درست انوائس منتخب نہیں كیا گیا . آپشنس بٹن پر کلک کریں اور استعمال کرنے کے لئے انوائس کو منتخب کریں.

en: No valid online banking account assigned.
ur: كوئی معتبر آن لائن بینكنگ اكاؤنٹ منتقل نہیں كیا گیا ہے۔

en: No warnings to reset.
ur: دوبارہ ترتیب كے لیے آگاہی نہیں ۔

en: No, keep them as they are
ur: نہیں، اُنھیں جیسے ہیں ویسے ركھیں

en: No, n_ever
ur: نہیں، كبھی نہیں

en: Non-void only
ur: صرف غیر بے اثر

en: None
ur: کوئی نہیں

en: Normal body text color.
ur: نارمل باڈی متن رنگ ۔

en: Not Cleared
ur: صاف نہیں كیا

en: Not a defined function
ur: ایك متعین فنكشن نہیں

en: Not a variable
ur: ایك تغیر نہیں

en: Not found
ur: نہیں ملا

en: Not scheduled
ur: شیڈول نہیں

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
ur: ٹیكس سے جوڑیں نہیں ; %s%s: %s (كوڈ%s, ٹیكس كی قسم %s)

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
ur: ٹیكس سے جوڑیں نہیں ; غیر معتبر كوڈ %sٹیكس كی قسم كے لیے %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
ur: ٹیكس سےجوڑیں نہیں ; كوئی وضاحت نہیں : فارم %s, كوڈ %s, ٹیكس كی قسم %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
ur: ٹیكس سے جوڑیں نہیں ; فارم نہیں : كوڈ %s, ٹیكس كی قسم %s

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
ur: ٹیكس سے جوڑیں نہیں ; ٹیكس كی قسم %s: غیر معتبر كوڈ %s اكاؤنٹ كی قسم كے لیے

en: Notes
ur: نوٹس

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
ur: انوائس کے آخر میں نوٹس شامل كیے گئے - HTML مارک اپ مشتمل ہو سکتا ہے.

en: Notify me when created
ur: تخلیق كیے جانے پر مجھے اطلاع كرو

en: Now + 1 Year
ur: اب + 1 سال

en: Num
ur: نمبر

en: Num/Action
ur: نمبر/ایكشن

en: Num/T-Num
ur: نمبر/ٹی۔نمبر

en: Num_ber
ur: نمبر

en: Number
ur: نمبر

en: Number Option
ur: نمبر آپشن

en: Number cell
ur: نمبر سیل

en: Number header
ur: نمبر ہیڈر

en: Number of Occurrences
ur: واقعات كی تعداد

en: Number of Periods
ur: میعاد كی تعداد

en: Number of automatic decimal places
ur: خود كار طریقہ ڈیسمل جگہوں كی تعداد

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
ur: اعادے میں كیلنڈر اكائیوں كی تعداد : جیسے پندرہ روزہ = ہر 2 ہفتے; سہ ماہی = ہر 3 ماہ

en: Number of characters for auto complete.
ur: خود كار مکمل لئے حروف کی تعداد.

en: Number of checks to print on the first page.
ur: پہلے صفحے پر پرنٹ کرنے کے لئے چیک کے نمبر.

en: Number of columns
ur: كالموں كی تعداد

en: Number of columns before wrapping to a new row.
ur: نئے صف میں وریپ كرنے سے پہلے كالمس كی تعداد

en: Number of degrees to rotate the check.
ur: چیک گھمانے کے لئے ڈگری کی تعداد.

en: Number of files in history
ur: ہسٹری میں فائلوں كی تعداد

en: Number of rows for the Header
ur: ہیڈر کے لئے قطاروں کی تعداد

en: Number of transactions to show in a register.
ur: ایک رجسٹر میں ظاہر کرنے کے لئے لین دین کی تعداد.

en: Number/Action
ur: نمبر / ایکشن

en: Numeric error
ur: شماریاتی خامی

en: Object references
ur: شئے حوالے

en: Offset for complete check
ur: مکمل چیک کے لئے آفسیٹ

en: Omit Accounts
ur: اكاؤنٹ كو ترك كرو

en: Omit zero balance figures
ur: صفر بقایا ہندسوں سے سبقت لے جائے

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
ur: ہر ایك صفحہ پر متعدد چیكس پہلے سے پرنٹ كیے گئے چیكس پر، یہ سیٹینگ مختص كرتی ہے كہ كون سے چیك كی پوزیشن پرنٹ كی جانی ہے۔ صفحہ پراوپری، درمیانی اور نچلے چیكس سے متعلقہ ممكن قمتیں 0, 1 اور 2 ہیں۔

en: On the
ur: پر

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
ur: اگلے صفحہ پر، آپ كی QIF فائلوں كے اكاؤنٹس اورآپ كے كسی بھی اسٹاك یا میچول فنڈ میچ GnuCash اكاؤنٹس كے ساتھ كیا جائے گا۔ اگر اُسی نام، یا ایك جیسے نام اور مطابقت قسم كے GnuCash اكاؤنٹ پہلے سے موجود ہوتا ہے، تو اُس اكاؤنٹ كا استعمال ایك میچ كے طور پركیا جائے گا; ورنہ، GnuCash QIF اكاؤنٹ كی جیسا اُسی نام اور قسم كا ایك نیا اكاؤنٹ تخلیق كریں گا۔ اگر آپ بتائے گئےGnuCash اكاؤنٹ كو پسند نہیں كرتے ہیں، تو اسے تبدیلی كے لیے ڈبل۔ كلك كرو۔
    
    توجہ دیں كہ GnuCash كئی ایسے اكاؤنٹ تخلیق كریں گا جو آپ كے دیگر ذاتی فائنانس پروگرام میں موجود نہیں ہے، جس میں آپ كے خود كے ہر اسٹاك كے لیے ایك علیحدہ اكاؤنٹ، بروكیج كمیشنز كےلیے الگ ۔ الگ اكاؤنٹس، خاص طور پر"اكویٹی" اكاؤنٹس (قائم ركھی گئی آمدنی كے سب اكاؤنٹس، دیفالٹ طور پر)، جو آپ كے شروعاتی بقایا كا ماخذ، وغیرہ شامل ہے۔ یہ سبھی اكاؤنٹس اگلے صفحہ پر ظاہر ہوں گے تاكہ اگر آپ اسے تبدیل كرنا چاہتے ہے تو تبدیل كرسكے، لیكن اُنھیں اكیلا چھوڑنا دینا ہی محفوظ ہے۔

en: Once
ur: ایك مرتبہ

en: One Day
ur: ایك دن

en: One Month
ur: ایك ماہ

en: One Month Ago
ur: ایك ماہ پہلے

en: One Month Ago.
ur: ایک ماہ پہلے.

en: One Month Ahead
ur: ایك ماہ بعد

en: One Month Ahead.
ur: ایک ماہ آگے

en: One Week
ur: ایک ہفتہ

en: One Week Ago
ur: ایك ماہ پہلے

en: One Week Ago.
ur: ایک ہفتہ قبل.

en: One Week Ahead
ur: ایك ہفتہ بعد

en: One Week Ahead.
ur: ایک ہفتہ آگے

en: One Year
ur: ایك سال

en: One Year Ago
ur: ایك سال پہلے

en: One Year Ago.
ur: ایک سال پہلے.

en: One Year Ahead
ur: ایك سال بعد

en: One Year Ahead.
ur: ایک سال آگے.

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
ur: آپ كی كسی ایك رپورٹ۔ گائیڈ جو ایك نقل ہے۔ براہ كرم رپورٹ۔ گائیڈ كے ساتھ ایك رپورٹ كے لیے ، براہ كرم رپورٹ سسٹم كی خاص كر آپ كی محفوظ كی گئی رپورٹس كو جانچ كرو۔

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
ur: ایك یا زائد سب اكاؤنٹس میں ریڈ_ اونلی لین دین پرمشتمل ہے جو كہ خارج نہیں ہوسكتا۔

en: Online
ur: آن لائن

en: Online Banking
ur: آن لائن بینكنگ

en: Online Banking Account Name
ur: آن لائن بینكینگ اكاؤنٹ نام

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
ur: آن لائن بینكینگ بینك ۔ انٹرنل ٹرانسفر

en: Online Banking Connection Window
ur: آن لائن بینكینگ ربگ ونڈو

en: Online Banking Direct Debit Note
ur: آن لائن بینكینگ براہ راست ڈیبٹ نوٹ

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
ur: آن لائن بینكینگ یوروپین (SEPA) ڈیبیٹ نوٹ

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
ur: آن لائن بینكینگ یوروپین (SEPA) منتقلی

en: Online Banking Setup Finished
ur: آن لائن بینكینگ سیٹ اپ مكمل ہوگیا

en: Online Banking Transaction
ur: آن لائن بینكینگ لین دین

en: Online Transaction
ur: آن لائن لین دین

en: Online account ID here…
ur: یہاں آن لائن اكاؤنٹ ID …

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
ur: یہ اكاؤنٹ كے لیے آن لائن كاركردگی "بیلنس حاصل كرو" دستیاب نہیں ہے۔

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
ur: یہ اكاؤنٹ كے لیے آن لائن كاركردگی "لین دین حاصل كرو" دستیاب نہیں ہے۔

en: Only Active?
ur: صرف فعل ؟

en: Only display leaf account names.
ur: صرف لیف اكاؤنٹ ناموں كو ظاہر كرو۔

en: Only one price
ur: صرف ایك قیمت

en: Only show _active owners
ur: صرف _ متحرك مالك دكھائیں

en: Open
ur: كھولو

en: Open _Account
ur: اكاؤنٹ_كھولو

en: Open _Anyway
ur: آپن_اینی وے

en: Open _Read-Only
ur: صرف پڑھیں_ كھولیں

en: Open _SubAccounts
ur: ذیلی اكاؤنٹس كھولیں

en: Open a Customer overview page
ur: كسٹمر جائزہ صفحہ كھولیں

en: Open a Employee overview page
ur: ایک ملازم جائزہ صفحہ کھولیں

en: Open a Vendor overview page
ur: ایک وینڈر جائزہ صفحہ کھولیں

en: Open a new Account Tree page
ur: ایك نئے اكاؤنٹ ٹری صفحہ كھولے

en: Open an existing GnuCash file
ur: ایك موجودہ GnuCash فائل كھولو

en: Open imported documents in tabs
ur: ٹیبز میں درآمد دستاویزات کھولیں

en: Open new invoice in new window
ur: نئے ونڈو مین نیا اِنوائس كھولو

en: Open the Bills Due Reminder dialog
ur: بقایا بلوں كی یاد دہانی ڈائیلاگ كو كھولو

en: Open the Find Bill dialog
ur: بل تلاش كریں ڈائیلاگ كو كھولو

en: Open the Find Customer dialog
ur: گاہك تلاش كریں ڈائیلاگ كو كھولو

en: Open the Find Employee dialog
ur: ملازم تلاش كریں ڈائیلاگ كو كھولو

en: Open the Find Expense Voucher dialog
ur: خرچ رسید تلاش كرو ڈائیلاگ كو كھولو

en: Open the Find Invoice dialog
ur: اِنوائس تلاش كریں ڈائیلاگ كو كھولو

en: Open the Find Job dialog
ur: جاب تلاش كریں ڈائیلاگ كو كھولو

en: Open the Find Vendor dialog
ur: بیچنے والا تلاش كریں ڈائیلاگ كو كھولو

en: Open the GnuCash Help
ur: GnuCash ہیلپ كو كھولو

en: Open the GnuCash Tutorial
ur: GnuCash ٹیٹوریل كو كھولو

en: Open the New Bill dialog
ur: نئے بل ڈائیلاگ كو كھولو

en: Open the New Customer dialog
ur: نئے گاہك ڈائیلاگ كھولو

en: Open the New Employee dialog
ur: نیا ملازم ڈائیلاگ كھولو

en: Open the New Invoice dialog
ur: نئے اِنوائس ڈائیلاگ كو كھولو

en: Open the New Job dialog
ur: نئے جاب ڈائیلاگ كو كھولو

en: Open the New Vendor dialog
ur: نئے بچنے والے ڈائیلاگ كو كھولو

en: Open the Process Payment dialog
ur: معاوضہ كی كارروائی ڈائیلاگ كو كھولو

en: Open the Selected Budget
ur: منتخب كیے گئے بجٹ كوكھولو

en: Open the account
ur: اكاؤنٹ كھولو

en: Open the selected account
ur: منتخب اكاؤنٹ كوكھولو

en: Open the selected account and all its subaccounts
ur: منتخب اكاؤنٹ اور اس كے سبھی سب اكاؤنٹوں كو كھولو

en: Opened
ur: كھُلا ہوا

en: Opening Balance
ur: شروعاتی باقی

en: Opening Balances
ur: شروعاتی بقایا

en: Options
ur: آپشنس

en: Order Entries
ur: آرڈر كے داخلے

en: Order Entry
ur: آرڈر كا داخلہ

en: Order ID
ur: آرڈر ID

en: Order Information
ur: آرڈر معلومات

en: Order Notes
ur: آرڈر كے نوٹس

en: Order number
ur: آرڈر نمبر

en: Order number format
ur: آرڈر نمبر فارمیٹ

en: Order of Secondary sorting.
ur: ثانوی ترتیب كا آرڈر

en: Order of primary sorting.
ur: بنیادی چھنٹائی کا آرڈر.

en: Originator Account Number
ur: بانی اكاؤنٹ نمبر

en: Originator BIC (Bank Code)
ur: موجد BIC (بینک کوڈ)

en: Originator IBAN (International Account Number)
ur: موجد IBAN (بین الاقوامی اکاؤنٹ نمبر)

en: Orphan
ur: یتیم

en: Orphaned Gains
ur: یتیم نفع

en: Other
ur: دیگر

en: Other Account Code
ur: دیگر اكاؤنٹ كوڈ

en: Other Account Name
ur: دیگر اكاؤنٹ نام

en: Other Expense
ur: دیگر خرچ

en: Out of memory
ur: میموری ختم ہوگئی ہے

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
ur: اكاؤنٹ ۔ منتخب كو مسترد كرو اور سبھی منتخب اكاؤنٹس كے ذیلی اكاؤنٹس كو دكھاؤ؟

en: Override or modify From: & To:.
ur: سے: اور كو: ترمیم یا اووررائڈ

en: Override the global Tax Table?
ur: كیا گلوبل ٹیكس ٹیبل كو اوورائیڈ كریں؟

en: Overview
ur: مُعائنہ

en: Owner Information
ur: مالك معلومات

en: Owner Name
ur: مالك كا نام

en: Owner's Name
ur: مالك كا نام

en: Owners
ur: مالکان

en: PDF export file name date format choice
ur: پی ڈی ایف برآمد فائل نام تاریخ فارمیٹ پسند

en: PDF export file name format
ur: پی ڈی ایف برآمد فائل نام فارمیٹ

en: PMI Payment
ur: PMI كا معاوضہ

en: Pa_ge Setup
ur: پیج سیٹ...

en: Page
ur: صفحہ

en: Paid
ur: ادا كیا گیا

en: Parent account balances
ur: پرینٹ اكاؤنٹ بقایا

en: Parent account subtotals
ur: پرینٹ اكاؤنٹ ذیلی كُل

en: Parse ambiguity between formats
ur: فارمیٹس كے درمیان ایہام كی تجزیہ كرو

en: Parsing accounts
ur: اكاؤنٹس كی تحلیل صرفی

en: Parsing categories
ur: درجات كی تحلیل صرفی

en: Parsing failed.
ur: تجزیہ ناكام ہوا۔

en: Parsing file…
ur: فائل كو تحلیل صرفی كر رہا ہے…

en: Parsing transactions
ur: لین دینوں كی تحلیل صرفی

en: Part of Payment Transaction
ur: ادائیگی لین دین كا حصّہ

en: Password
ur: خفیہ لفظ

en: Paste the clipboard content at the cursor position
ur: كلپ بورڈ كے مشمولات كو كرسر كے مقام پر چسپاں كرو

en: Paste the split from the clipboard
ur: كلپ بورڈ سے اسپلیٹ چسپاں كریں

en: Paste the transaction from the clipboard
ur: كلپ بورڈ سے لین دین كوچسپاں كرو

en: Pay Bill
ur: بل ادا كریں

en: Payable Aging
ur: قابل ادائی ایجنگ

en: Payable to
ur: كو قابل ادائی

en: Payable to string
ur: قابل ادائی اسٹرینگ

en: Paycheck
ur: پے چیك

en: Payees and memos
ur: حاصل كنندہ اور میموز

en: Payment
ur: معاوضہ

en: Payment Address
ur: معاوضہ پتہ

en: Payment Frequency
ur: ادائیگی كی فریكوینسی

en: Payment From
ur: رقم سے

en: Payment Information
ur: معاوضہ كی معلومات

en: Payment Purpose continued
ur: ادائیگی كے مقصد جاری كیا

en: Payment To
ur: كو ادائیگی

en: Payment To (Escrow)
ur: (ایسكرو) ادائیگی سے

en: Payment Total
ur: كُل معاوضہ

en: Payment periods
ur: معاوضہ كا میعاد:

en: Payment received text
ur: ادائیگی حاصل متن

en: Payments
ur: ادائیگی

en: Percent %
ur: فی صد %

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
ur: فیصد كی رقم ۔ ۱۰۰ اور ۱۰۰ كے درمیان میں ہونا چاہیے۔

en: Perform account list _setup on new file
ur: نئی فائل پر اكاؤنٹ فہرست سیٹ اپ عمل درآمد كرو ۔

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
ur: مالی حساب، انجام دیں ، جیسے قرض كی باز ادائیگی

en: Period
ur: میعاد

en: Period %s - %s
ur: میعاد %s - %s

en: Period Totals
ur: مدت کل

en: Period end
ur: میعاد كا اختتام

en: Period number.
ur: مدت نمبر

en: Period start
ur: میعاد كی شروعات

en: Period: 123,456.78
ur: میعاد: 123,456.78

en: Periodic payment
ur: میعادی معاوضہ

en: Permanent Warnings
ur: مستقل آگاہی

en: Phone
ur: فون

en: Placeholde_r
ur: پلیس ہولڈر

en: Placeholder
ur: پلیس ہولڈر

en: Placeholder account selected. Please try again.
ur: پلیس ہولڈر اکاؤنٹ کو منتخب كیا گیا. دوبارہ کوشش کریں.

en: Plain
ur: سادہ

en: Please name the Scheduled Transaction.
ur: براہ كرم لین دین شیڈول كو نام دو۔

en: Please provide a valid end selection.
ur: براہ كرم ایك معتبر آخری انتخاب مہیا كریں۔

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
ur: مندرجہ ذیل ایكسچینج مخصوص كوڈ كے لیے براہ كرم ایك كمیوڈیٹی منتخب كرو۔ براہ كرم توجہ دیں كہ آپ نے جس كمیوڈیٹی كو منتخب كیا ہے اُسے ایكسچینج كوڈ كو اُسی پر دوبارہ لكھ دیا جائے گا۔

en: Please select a file to load.
ur: براہ كرم لوڈ كرنے كے لیے ایك فائل كو منتخب كرو۔

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
ur: براہ كرم كُل میعاد خرچ كو ركھنے كے لیے ایك اكویٹی اكاؤنٹ كو منتخب كریں۔

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
ur: براہ كرم كُل میعاد آمدنی كو ركھنے كے لیے ایك اكویٹی اكاؤنٹ كو منتخب كریں۔

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
ur: براہ كرم ایك مخصوص GnuCash اكاؤنٹ كو منتخب یا تخلیق كرو:

en: Plot Height
ur: پلاٹ كی اونچائی

en: Plot Type
ur: پلاٹ كی قسم

en: Plot Width
ur: پلاٹ كی چوڑائی

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
ur: ہرایك كمیوڈیٹی كرنسی كی بجائے ہرایك كرنسی كمیوڈیٹی پلاٹ كرو۔

en: Plus
ur: پلس

en: Points
ur: پوائنٹس

en: Portfolio
ur: پورٹ فولیو

en: Portfolio Report
ur: پورٹ فولیو رپورٹ

en: Position of check amount in numbers
ur: چیك رقم كی حالت تعدادوں میں

en: Position of check amount in words
ur: چیك رقم كی حالت لفظوں میں

en: Position of date line
ur: تاریخ لائن كی حالت

en: Position of memo line
ur: میمو لائن كی حالت

en: Position of notes line
ur: نوٹ لائن کے مقام

en: Position of payee address
ur: وصول کرنے والے کا پتہ کی پوزیشن

en: Position of payee name
ur: وصول كُنندہ كے نام كی حالت

en: Position of split's account line
ur: اسپلیٹس اکاؤنٹ لائن کا مقام

en: Position of split's amount in numbers
ur: نمبرز میں اسپلیٹس رقم کا مقام

en: Position of split's memo line
ur: اسپلیٹس میمو لائن کا مقام

en: Position of the horizontal pane divider.
ur: افقی پین منقسم کی پوزیشن.

en: Position of the vertical pane divider.
ur: افقی پین منقسم کی پوزیشن.

en: Post
ur: بھیجو

en: Post Date
ur: بھیجنے كی تاریخ

en: Post To
ur: كو بھیجو

en: Post to Account
ur: اكاؤنٹ كو بھیجو

en: Posted
ur: بھیجا گیا

en: Posted Account
ur: بھیجا گیا اكاؤنٹ

en: Postpone the reconciliation of this account
ur: یہ اكاؤنٹ كے موافق كا كام توقف كیا گیا۔

en: Postponed
ur: پوسٹ پونڈ

en: Pre-Payment
ur: قبل از- معاوضہ

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
ur: مصلح ڈائیلاگ تخلیق كے دوران كلیئر لین دینوں كو پہلے جانچ لیں۰

en: Pre-select cleared transactions
ur: منظور لین دینوں كے قبل ۔ منتخب كرو

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
ur: جہاں مناسب ہو، لین دینوں پر پرائز ایڈیٹر پرائزینگ كے استعمال كو اولیت دو۔

en: Preferences
ur: ترجیحات

en: Prepared by:
ur: كے ذریعہ تیار كیا گیا:

en: Prepared for
ur: كے لیے تیار كیا گیا

en: Prepared for:
ur: كے لیے تیار كیا گیا:

en: Preparer
ur: تیار كیا گیا

en: Preparing to convert your QIF data
ur: آپ كے QIF ڈاٹا كو تبدیل كرنے كی تیاری كی جارہی ہے

en: Present
ur: زمانۂ حال

en: Present (%s)
ur: حال (%s)

en: Present (Report)
ur: زمانۂ حال (رپورٹ)

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
ur: جب آپ فائل->نئی فائل كا انتخاب کرتے ہیں تب نئے اکاؤنٹ فہرست ڈائیلاگ پیش کریں .

en: Present value
ur: حالیہ قیمت

en: Present:
ur: حالیہ:

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
ur: آپ كا نیا اکاؤنٹ تخلیق کرنے کے لئے 'لاگو كریں' پریس کریں. اس کے بعد آپ ایک فائل یا ڈاٹا بیس کے لئے ان کو محفوظ كرنے کے لئے قابل ہو جائے گے
    
    اپنے انتخابات کا جائزہ لینے كے لیے'بیك' پر پریس كریں.
    
    كوئی بھی نیا اکاؤنٹ بنائے بغیر اس ڈائیلاگ کو بند کرنے کے لئے 'منسوخ کریں' پر پریس كریں۔

en: Press 'Close' to Exit.
ur: ایكزیٹ كرنے كے لیے 'بند كریں' پر پریس كریں

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
ur: برآمد فائل تخلیق كرنے لاگو كریں دبائیں۔
    ابارٹ كے لیے منسوخ کریں.

en: Preview
ur: پیش منظر

en: Previous Option
ur: پیچھلا آپشن

en: Price
ur: قیمت

en: Price Database
ur: ڈاٹا بیس كی قیمت

en: Price Editor
ur: قیمت ایڈیٹر

en: Price Scatterplot
ur: قیمت اسكیٹرپلاٹ

en: Price Source
ur: قیمت ماخذ

en: Price of Commodity
ur: كمیوڈیٹی كی قیمت

en: Primary Key
ur: پرائمری كلید

en: Primary Sort Order
ur: پرائمری ترتیب آرڈر

en: Primary Subtotal
ur: پرائمری ذیلی كُل

en: Primary Subtotal for Date Key
ur: تاریخ كلید كے لیے پرائمری ذیلی كُل

en: Principal
ur: اصول

en: Principal To
ur: كو اصل رقم

en: Print
ur: پرنٹ كرو

en: Print '***' before and after each text field on the check.
ur: چیك كے ہر فلڈ كو بھرنے سے پہلے اور بعد میں'***' پرنٹ كرو۔

en: Print '***' before and after text.
ur: متن كے پہلے اور بعد میں '***' پرنٹ كرو۔

en: Print Check
ur: پرنٹ چیك

en: Print Full account names
ur: مكمل اكاؤنٹ ناموں كو پرنٹ كرو

en: Print Name
ur: نام پرنٹ كرو

en: Print TXF export parameters
ur: TXF برآمد پیرامیٹرز دكھاؤ

en: Print _blocking chars
ur: بلاكینگ الفاظوں كو پرنٹ كرو

en: Print _date format
ur: تاریخ فارمیٹ پرنٹ كرو

en: Print all Parent account names.
ur: تما پیرنٹ اكاؤنٹ نام پرنٹ كریں

en: Print all Transfer To/From Accounts
ur: سبھی منتقل / سے اكاؤنٹس كو پرنٹ كرو

en: Print all split details for multi-split transactions.
ur: کثیر تقسیم لین دین کے لئے تمام تقسیم تفصیلات پرنٹ كریں

en: Print checks from multiple accounts
ur: متعدد اكاؤنٹس سے چیكوں كو پرنٹ كرو

en: Print checks from multiple accounts?
ur: متعدد اكاؤنٹس كے چیكس كو پرنٹ كرو؟

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
ur: اثاثوں کے سیکشن کے ایک دوسرے کالم حق کی مخالفت اثاثوں سیکشن کے تحت ایک ہی کالم میں پرنٹ ذمہ داری / ایکوئٹی کے سیکشن.

en: Print the current report
ur: جاری رپورٹ كو پرنٹ كرو

en: Print the currently active page
ur: حال میں كاركرد صفحہ كو پرنٹ كرو

en: Print the date format below the date.
ur: تاریخ كے نیچے تاریخ فارمیٹ كا پرنٹ كرو۔

en: Printable Invoice
ur: پرنٹ كے قابل اِنوائس

en: Printable Report
ur: پرنٹیبل رپورٹ

en: Printing
ur: پرنٹینگ

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
ur: ایك اكاؤنٹ كے ہم آہنگ كرنے سے پہلے كون سے چارجیس یا ادائیگی كے سود صارف كو سود چارج یا ادائیگی كے لین دین كو داخل كرنے كے لیے پرامٹ كرتا ہے۔ حال میں صرف بینك ، كریڈیٹ میچول، مالیات، قابل حاصل، قابل ادائی اور ادائیگی اكاؤنٹ كے لیے قابل ہے۔

en: Process Payment
ur: معاوضہ كارروائی آگے بڑھائے

en: Process an OFX/QFX response file
ur: ایك OFX/QFX كے ردعمل فائل كو پروسیس كرو

en: Profit
ur: فائدہ

en: Profit & Loss
ur: فائدہ اور نقصان

en: Profits:
ur: منافع :

en: Progress
ur: ترقی

en: Project
ur: پروجیكٹ

en: Projected Minimum:
ur: كم سے كم پروجیكٹ كیا گیا:

en: Prompt for credit card payment
ur: كریڈیٹ كارڈ ادائیگی كے لیے پرامٹ كرو

en: Prompt for interest charges
ur: سود چارجیز كے لیے پرامٹ كرو

en: Proper_ties
ur: خصوصیات

en: Proximo
ur: آئندہ ماہ

en: QIF Import
ur: QIF درآمد

en: QIF Import Assistant
ur: QIF درآمد اسسٹنٹ

en: QIF Import Completed.
ur: QIF درآمد مكمل

en: QIF account name
ur: QIF اكاؤنٹ نام

en: QIF category name
ur: QIF كیٹیگری نام

en: QIF files you have loaded
ur: آپ كے ذریعہ لوڈ كی گئی QIF فائلس

en: QIF import: Name conflict with another account.
ur: QIF درآمد : نام كا دوسرے اكاؤنٹ كے ساتھ تصادم ہے۔

en: QIF payee/memo
ur: QIF وصول كنندہ/میمو

en: Qif Import Summary
ur: QIF درآمد خلاصہ

en: Qty
ur: مقدار

en: Quantity
ur: مقدار

en: Quarterly
ur: سہ ماہی

en: Question
ur: سوال

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
ur: كوئك ۔فل عام لین دین میں داخل ہونے کے لئے آسان کرتا ہے. جب آپ عام لین دین کی تفصیل کا پہلا حرف ٹائپ کرتے ہیں تب ٹیب کی كو دبائیں اس کے بعد، خود کار طریقے سے لین دین کے باقی مکمل ہو جائے گا.جیسے سے گزشتہ داخل کیا گیا تھا

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
ur: كوئكن(ٹی ایم) والیٹ چیكس ڈبلیو/سائڈ اسٹب

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
ur: كوئكن/كوئك بُكس (ٹی ایم) یو ایس ۰ لیٹر

en: Quit this application
ur: اس اپلی كیشم كو بند كرو

en: Raise Accounts
ur: اكاؤنٹ كو بڑھایا

en: Range end
ur: رینج ختم ہوا

en: Range start
ur: رینج شروع

en: Rate
ur: شرح

en: Rate of Gain
ur: حاصل کی شرح

en: Rate of Return
ur: واپسی کی شرح

en: Re-saving user data…
ur: صارف كا ڈاٹا دوبارہ محفوظ ہورہا ہے…

en: Re_lative
ur: متعلقہ

en: Re_name Page
ur: صفحہ كو دوبارہ نام دو

en: Re_vert
ur: واپس

en: Read aborted.
ur: پڑھائی روك دی گئ ۔

en: Read only register
ur: ریڈ اونلی رجسٹر

en: Reading
ur: پڑھا جارہا ہے

en: Reading file…
ur: فائل كو پڑھاجارہا…

en: Realized Gain
ur: یقینی فائدہ

en: Realized Gain/Loss
ur: حقیقی نفع/ نقصان

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
ur: كمیوڈیٹی یا ٹریڈینگ اكاؤنٹس سے حاصل شدہ منافع اور نقصان جنھیں كہیں ریكارڈ نہیں كیا گیا ہے۔

en: Reason the transaction was voided
ur: لین دین بے اثرتھا كی وجہ بتاؤ

en: Rebalance Transaction
ur: لین دین كو دوبارہ متوازن كرو

en: Rebate
ur: رعایت

en: Recalculate Transaction
ur: لین دین كو دوبارہ شمار كرو

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
ur: اوپری فیلڈز میں (اكیلا) خالی داخلہ كی دوبارہ شمار كرو۔

en: Receipt
ur: وصولی

en: Receivable Aging
ur: واجب الوصول ایجینگ

en: Receive
ur: حاصل

en: Recipient BIC (Bank Code)
ur: وصول کنندہ BIC (بینک کوڈ)

en: Recipient IBAN (International Account Number)
ur: وصول کنندہ IBAN (بین الاقوامی اکاؤنٹ نمبر)

en: Reconcile
ur: ہم آہنگ

en: Reconcile Account
ur: موافق اكاؤنٹ

en: Reconcile account now?
ur: كیا اكاؤنٹ كو ابھی موافق كریں؟

en: Reconcile the selected account
ur: منتخب اكاؤنٹ كو ری كونسل كرو

en: Reconcile the selected transactions
ur: منتخبہ ٹرانسیكشن كو ری كونسل كریں

en: Reconciled
ur: ہم آہنگی

en: Reconciled (%s)
ur: موافق كیا (%s)

en: Reconciled (Report)
ur: موافق كیا (رپورٹ)

en: Reconciled Balance
ur: موافق كیا گیا بقایا

en: Reconciled Date
ur: موافق كی گئی تاریخ

en: Reconciled:
ur: صلح كیا گیا:

en: Reconciliation status
ur: مصلحت كی حالت

en: Record a stock split or a stock merger
ur: ایك اسٹاك علیحدہ یا ایك اسٹاك مرجر كو ریكارڈ كرو

en: Record the current entry
ur: حالیہ داخلہ كو ریكارڈ كرو

en: Record the current transaction
ur: جاری لین دین كو ریكارڈ كرو

en: Recursive Balance
ur: ریكرسیو بیلنس

en: Red
ur: لال

en: Ref
ur: حوالے

en: Ref text
ur: حوالہ متن

en: Reference
ur: حوالہ

en: References
ur: حوالے

en: Refine current search
ur: جاری تلاش كو ریفائن كرو

en: Refresh this window
ur: یہ ونڈو كو ریفریش كرو

en: Refund
ur: ری فنڈ

en: Register
ur: رجسٹر

en: Register Defaults
ur: رجسٹر ڈیفالٹس

en: Register Order
ur: رجسٹر آرڈر

en: Register Report
ur: رجسٹر رپورٹ

en: Register opens in a new _window
ur: رجسٹر ایك نئی _ونڈو میں كھولتا ہے

en: Relative Date Option
ur: متناسب تاریخ آپشن

en: Reload
ur: دوبارہ لوڈ كرو

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
ur: تمام غیر محفوظ شدہ تبدیلیاں واپس كررہا ہے ، موجودہ ڈاٹا بیس کو دوبارہ لوڈ کریں

en: Reload the current page
ur: جاری صفحہ كو لوڈ كرو

en: Remember and don't _ask me again.
ur: یاد ركھو اورمجھ سے دوبارہ مت پوچھو۔

en: Remember and don't ask me again this _session.
ur: یاد ركھو اور یہ سیشن كے بارے میں دوبارہ مجھ سے مت پوچھو۔

en: Remember the PIN in memory
ur: PIN كو میموری میں یاد ركھو

en: Remind in advance
ur: پیش رفت یاد دہانی كرائے

en: Reminder
ur: یاد دہانی

en: Remo_ve Other Splits
ur: دیگر اسپلیٹس نكالیں

en: Remove _Old
ur: پرانا_ نكالو

en: Remove a reconciled split from a transaction
ur: ایك لین دین سے ایك ہم آہنگ كیے گئے پھیلاؤ كو نكلالو

en: Remove a split from a transaction
ur: ایك لین دین سے ایك پھیلاؤ كو نكالو

en: Remove all splits in the current transaction
ur: جاری لین دین میں سبھی علیحدہ كو نكالو

en: Remove all the splits from a transaction
ur: ایك لین دین سے سبھی پھیلاؤ كو نكلالو

en: Remove prices older than a user-entered date.
ur: ایک صارف داخل تاریخ سے پرانے قیمتوں کو ہٹا دیں.

en: Remove the current commodity.
ur: حالیہ كمیوڈیٹی نكالو۔

en: Remove the current price.
ur: موجودہ قیمت کو ہٹا دیں.

en: Remove the splits from this transaction?
ur: علیحدہ كو یہ لین دین سے نكالو؟

en: Renumber sub-accounts
ur: سب ۔ اكانٹس كو دوبارہ نمبر دیں

en: Renumber the children of the selected account
ur: منتخب اكاؤنٹ كے بچوں كو دوبارہ نمبر دو

en: Repayment Frequency
ur: دوبارہ ادائیگی كی فریكوینسی

en: Repeats:
ur: دوہراؤ:

en: Report
ur: رپورٹ

en: Report Size
ur: رپورٹ كی سائز

en: Report Title
ur: رپورٹ عنوان

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
ur: gnucash-devel@gnucash.org پر بگس اور دیگر مسائل کی رپورٹ كریں

en: Report error
ur: رپورٹ خامی

en: Report for range of budget periods
ur: بجٹ رینج میعادوں كے لیے رپورٹ

en: Report name
ur: رپورٹ نام

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
ur: ان اكاؤنٹس پر رپورٹ كرو، اگر انتخاب اكاؤنٹ لیول اس كی اجازت دیتا ہے ۔

en: Report on these accounts, if display depth allows.
ur: ان اكاؤنٹس پر رپورٹ كرو، اگر مظاہرے كی گہرائی اس كی اجازت دیتی ہے۔

en: Report on these accounts.
ur: ان اكاؤنٹس پر رپورٹ كریں

en: Report only on these accounts.
ur: صرف اِن اكاؤنٹس پر رپورٹ كریں

en: Report opens in a new _window
ur: رپورٹ ایك نئی _ونڈو میں كھولتا ہے

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
ur: رپورٹ سیكشن آرڈر ہے اثاثوں / ذمہ داری / ایکوئٹی (بجائے اثاثوں / اکوئٹی / ذمہ داری)

en: Report variation
ur: رپورٹ میں انحراف

en: Report's currency
ur: رپورٹ كی كرنسی

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
ur: رپورٹینگ رینج كے اختتامی میعاد شروعاتی میعاد كی سے كم نہیں ہو سكتی ہے۔

en: Reports
ur: رپورٹس

en: Reset Tax Tables to present Values?
ur: ٹیكس ٹیبلوں كو موجودہ قیمتوں میں دوبارہ ترتیب دیں؟

en: Reset Warnings
ur: آگاہی كو دوبارہ ترتیب كرو

en: Reset all values to their defaults.
ur: سبھی قیمتوں كو اُن كے ڈیفالٹ طور پر دوبارہ سیٹ كرو

en: Reset defaults
ur: ڈیفالٹ كو دوبارہ سیٹ كرو

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
ur: آن لائن بینكنگ جاب كا نتیجہ:
    اكاؤنٹ بُك كیا گیا بیلنس ہے %s

en: Retained Earnings
ur: بچت كردہ آمدنی

en: Retained Losses
ur: قائم نقصان

en: Revenues
ur: منافع

en: Reverse amount display for certain account types.
ur: بعض اکاؤنٹ کی اقسام کے لئے ریورس رقم ڈسپلے كریں

en: Right
ur: دایاں

en: Root
ur: روٹ

en: Rotation angle
ur: گھماؤ زاویہ

en: Row %u, account %s not in %s
ur: صف %u, كھاتہ %sمیں نہیں %s

en: Row %u, commodity %s / %s not found
ur: صف %u, كموڈیٹی %s / %s نہیں ملے

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
ur: صف %u ، پاتھ %s اکاؤنٹ کو نہیں ملا سب سے اوپر کی سطح کے طور پر شامل كیا گیا

en: Rows
ur: سطریں

en: Running Balance
ur: جاری بقایا

en: Running Sum
ur: جاری كُل مقدار

en: SWIFT MT940 import data format
ur: SWIFT MT940 درآمد ڈاٹا فارمیٹ

en: SWIFT MT942 import data format
ur: SWIFT MT942 درآمد ڈاٹا فارمیٹ

en: S_ource
ur: ماخذ

en: S_plit Transaction
ur: لین دین كو علیحدہ كرو

en: S_tatement Date
ur: اسٹیٹمینٹ كی تاریخ

en: Sa_ve Filter
ur: فلٹر محفوظ كریں

en: Sa_ve Sort Order
ur: سارٹ آرڈر محفوظ كریں

en: Sales
ur: فروخت

en: Sales _Tax Table
ur: سیلس_ ٹیكس ٹیبل

en: Sample
ur: نمونہ

en: Saturday
ur: سنیچر

en: Save
ur: محفوظ كرو

en: Save %s To File
ur: %s كو فائل میں محفوظ كرو

en: Save Custom Check Format
ur: كثتم چیك فارمیٹ كو محفوظ كرو

en: Save Report Configuration As…
ur: كے جیسے رپورٹ كانفگریشن محفوظ كریں

en: Save _Report Configuration
ur: رپورٹ كانفگریشن محفوظ كریں

en: Save changes to %s?
ur: كیا تبدیلیوں كو %s میں محفوظ كرو؟

en: Save changes to file %s before closing?
ur: بند كرنے سے پہلے تبدیلیوں كو فائل %s میں محفوظ كرو؟

en: Save changes to the file?
ur: فائل میں تبدیلیوں كو محفوظ كرو؟

en: Save file automatically?
ur: كیاخود كار طریقہ سے فائل كو محفوظ كریں؟

en: Save the changed transaction?
ur: تبدیلی كیے گئے لین دین كو محفوظ كرو؟

en: Save the current entry?
ur: كیا حالیہ داخلہ كو محفوظ كریں؟

en: Save the current file
ur: جاری فائل محفوظ كرو

en: Save the sort order for this register.
ur: اس رجسٹر كے لیے سارٹ آرڈر محفوظ كریں

en: Save this file with a different name
ur: ایک مختلف نام کے ساتھ اس فائل کو محفوظ كریں

en: Save transaction before duplicating?
ur: نقل كرنے سے پہلے لین دینوں كو محفوظ كرو؟

en: Save window size and location when it is closed.
ur: جب یہ بند ہے تب ونڈو سائز اور مقام کو محفوظ کریں.

en: Save window sizes and locations
ur: ونڈو كے سائز اور مقاموں كو محفوظ كرو

en: Saved Report Configurations
ur: رپورٹ كانفگریشن محفوظ كریں

en: Savings
ur: كفایت شعار

en: Schedule
ur: شیڈول

en: Schedule added successfully.
ur: شیڈول کامیابی سے شامل.

en: Scheduled
ur: شیڈول

en: Scheduled Transactions
ur: لین دین شیڈول

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
ur: ایك ٹیمپلیٹ لین دین كے بغیر لین دین شیڈول خود كار طریقہ سےتخلیق نہیں ہوسكتا۔

en: Scrub _Account
ur: اسكرب_اكاؤنٹ

en: Scrub the highlighted lot
ur: ہائی لائٹیڈ لاٹ كو رگڑیں

en: Search Criteria
ur: میزان تلاش كرو

en: Search Results
ur: نتیجوں كو تلاش كرو

en: Search Results Report
ur: نتیجوں كی رپورٹ كو تلاش كرو

en: Search for items where
ur: جہاں آئٹمس كے لیے تلاش

en: Search only active data
ur: صرف ایكٹیو ڈاٹا تلاش كرو

en: Search only in active items
ur: صرف كارگر آٹمز كو تلاش كرو

en: Second Option
ur: دوسرا آپشن

en: Secondary Key
ur: سیكنڈری كلید

en: Secondary Sort Order
ur: سیكنڈری ترتیب آرڈر

en: Secondary Subtotal
ur: سیكنڈری ذیلی كُل

en: Secondary Subtotal for Date Key
ur: تاریخ كلید كے لیے سیكنڈری ذیلی كُل

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ur: محفوظ HTTP پہنچ ناممكن ہے۔ آپ اسے ترجیحات ڈائیلاگ كے نیٹورك سیكشن میں قابل كر سكتے ہے۔

en: Securities
ur: تحفظ

en: Security
ur: تحفظ

en: Security Information
ur: سكیوریٹی كی معلومات

en: Select
ur: منتخب كرو

en: Select "A" to add the transaction as new.
ur: لین دین كو نیا جیسا جمع كرنے كے لیے "A" منتخب كرو۔

en: Select Account
ur: اكاؤنٹ منتخب كرو

en: Select Accounts (none = all)
ur: اكاؤنٹس كو منتخب كرو (كچھ نہیں = سبھی)

en: Select Accounts to Match
ur: میل كے لیے اكاؤنٹس كو منتخب كرو

en: Select All
ur: سب منتخب كرو

en: Select Children
ur: چلڈرن كو منتخب كرو

en: Select Default
ur: ڈیفالٹ منتخب كرو

en: Select File for Import
ur: درآمد فائل کو منتخب کریں

en: Select HTML Style Sheet
ur: HTML اسٹائل شیٹ منتخب كرو

en: Select QIF File
ur: QIF فائل منتخب كرو

en: Select _All
ur: سب منتخب كرو

en: Select a .log file to replay
ur: ری پلے كے لیے ایك .log فائل منتخب كرو

en: Select a Budget
ur: ایك بجٹ كو منتخب كرو

en: Select a QIF file to load
ur: لوڈ كرنے كے لیے ایك QIF فائل كو منتخب كرو

en: Select a budget period that begins the reporting range.
ur: رپورٹینگ رینج شروع كرنے والے ایك بجٹ كی میعاد كو منتخب كرو۔

en: Select a budget period that ends the reporting range.
ur: رپورٹینگ رینج اختتام كرنے والے ایك بجٹ كی میعاد كو منتخب كرو۔

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
ur: ایک بجٹ مدت کی قسم منتخب کریں جو رپورٹنگ کی حد ختم كرتا ہے

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
ur: ایک بجٹ مدت کی قسم منتخب کریں جو رپورٹنگ کی حد شروع كرتا ہے

en: Select a date to report on.
ur: پر رپورٹ کرنے کے لئے ایک تاریخ منتخب کریں.

en: Select a file to import
ur: درآمد كے لیے ایك فائل كو منتخب كرو

en: Select a stylesheet for the report.
ur: رپورٹ كے لیے ایك اسٹائل شیٹ كو منتخب كرو۔

en: Select accounts.
ur: اكاؤنٹس كو منتخب كرو۔

en: Select all accounts.
ur: سب اكاؤنٹس كو منتخب كرو۔

en: Select all descendents of selected account.
ur: منتخب اكاؤنٹ كے سبھی نسلوں كو انتخاب كرو۔

en: Select all entries.
ur: سبھی داخلوں كو منتخب كرو

en: Select an image file.
ur: ایك امیج فائل كو منتخب كرو۔

en: Select currency
ur: كرنسی منتخب كرو

en: Select date to use for PriceDB lookups.
ur: PriceDB lookups کے لئے استعمال کرنے کے لئے تاریخ منتخب کریں.

en: Select exact period that ends the reporting range.
ur: عین مطابق مدت کو منتخب کریں جو رپورٹنگ کی حد كو ختم كرتا ہے

en: Select exact period that starts the reporting range.
ur: عین مطابق مدت کو منتخب کریں جو رپورٹنگ کی حد شروع كرتا ہے

en: Select how to compute the Discount and Taxes
ur: چھوٹ اور ٹیكسوں كا شمار كیسے كریں منتخب كرو

en: Select image
ur: امیج كو منتخب كرو

en: Select matching existing transaction
ur: موجودہ لین دین كے میچینگ كو منتخب كرو

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
ur: دونوں میں سے كسی بھی لین دین كو نہیں چھوڑیں كو منتخب كرو(اسے بالكل بھی درآمد نہیں كیا جائے گا)

en: Select occurrence date above.
ur: اوپری واقع كی تاریخ منتخب كرو۔

en: Select possible duplicates
ur: ممكن نقل كو منتخب كرو

en: Select security
ur: سكیوریٹی منتخب كرو

en: Select security/currency
ur: سیكیوریٹی/ كرنسی منتخب كرو

en: Select the Accounts to Compare
ur: موازنہ ك لیے اكاؤنٹس كو منتخب كرو

en: Select the Discount Type
ur: چھوٹ كی قسم كو منتخب كریں

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
ur: اس اكاؤنٹ كو منتخب كرو جو آپ كے اسٹاك علیحدہ یا مرجر ریكارڈ كرنا چاہتے ہے۔

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
ur: اگر ضرورت ہو تو برآمد كیے جانے اكاؤنٹس اور تاریخ کی حد منتخب کریں.

en: Select the currency to display the values of this report in.
ur: یہ رپورٹ كی قیمتوں كو ظاہر كرنے كے لیے كرنسی كو منتخب كرو۔

en: Select the default account selection.
ur: ڈیفالٹ اكاؤنٹ انتخابات كو منتخب كرو۔

en: Select the default selection.
ur: ڈیفالٹ انتخاب كو منتخب كرو۔

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
ur: اس ایكسچینج كو منتخب كرو جویہ نشان ٹریڈ كیا جاتا ہے، یا سرمایہ كاری كی قسم كو منتخب كرو (جیسے كہ میچیول فنڈ كے لیے FUND۔) اگر آپ اپنے ایكسچینج یا مخصوص سرمایہ كاری قسم كو نہیں دیكھ پاتے ہے، تو آپ ایك نئے كو درج كرسكتے ہے۔

en: Select user information here…
ur: صارف كی معلومات یہاں منتخب كرو…

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
ur: مقدار مکمل وقت کی مدت کے دوران یا بلکہ اوسط مثال کے طور پر کے طور پر دکھایا جانا چاہئے منتخب کریں مثال فی مہینہ.

en: Selected
ur: منتخب كیا

en: Selected Accounts
ur: منتخب كیے گئے اكاؤنٹس

en: Sell
ur: بیچنا

en: Semi-Monthly
ur: نصف ۔ ماہنہ

en: Semi-annual
ur: نیم سالانہ

en: Semi-monthly
ur: نصف ۔ ماہنہ

en: Semicolon (;)
ur: سیمی كالن (;)

en: Semicolon separated
ur: سیمی كالن الگ كیا گیا

en: Semicolon separated with quotes
ur: كوٹس كے ساتھ سیمی كالن علیحدہ كیا گیا

en: Set a date format for this QIF file
ur: یہ QIF فائل كے لیے ایك تاریخ فارمیٹ منتخب كرو

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
ur: رجسٹر / رپورٹوں پر "عددی" کے لئے فیلڈ "ایكشن" اسپلیٹ استعمال کرنے کے لئے نئی فائلوں پر کتاب آپشن کو سیٹ كریں

en: Set line width in pixels.
ur: پكسیلس میں لائن چوڑائی سیٹ كریں

en: Set preference for price list data
ur: قیمت فہرست ڈاٹا كے لیے ترتیب كو ترجیح دو

en: Set the "auto create" flag by default
ur: "خود كار تخلیق " فلیگ كو ڈیفالٹ سیٹ كریں

en: Set the "notify" flag by default
ur: "اطلاع " فلیگ كو ڈیفالٹ سیٹ كریں

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
ur: از سرنو تعلیم تخلیق شیڈول لین دینوں پر ' خود كار تخلیق' فلیگ سیٹ كرو۔

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
ur: از سرنو تعلیم تخلیق شیڈول لین دینوں پر ' اطلاع كرو' فلیگ سیٹ كرو۔

en: Set the default QIF account name
ur: ڈیفالٹ QIF اكاؤنٹ نام سیٹ كرو

en: Set the report options you want using this dialog.
ur: یہ رپورٹ آپشن كو سیٹ كروجسےآپ یہ ڈائیلاگ استعمال كرنا چاہتے ہے۔

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
ur: بار بار ڈاٹا انٹری سے بچنے کے لئے شیڈول کے مطابق لین دین مقرر کریں

en: Setup Account Period
ur: اكاؤنٹ مدت ختم

en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
ur: ٹیكس رپورٹوں كے لیے متعلقہ اكاؤنٹوں كا سیٹ اپ كرو، جیسے US آمدنی ٹیكس

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
ur: ایك قرض كی دوبارہ ادائیگی كے لیے شیڈول لین دینوں كا سیٹ اپ كرو

en: Setup selected accounts
ur: منتخب اكاؤنٹس كا سیٹ اپ

en: Share Price
ur: شئیر قیمت

en: Share decimal places
ur: شیئر ڈیسیمل مقامات

en: Share price
ur: شئیر دام

en: Share quantity
ur: شئیر تعداد

en: Shares
ur: شئیرز

en: Shares:
ur: شیئرز:

en: Shipping Address
ur: شپینگ ایڈریس

en: Shipping Contact
ur: شپنگ رابطہ

en: Shipping Information
ur: شپینگ معلومات

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
ur: GnuCash كے شروع كرتے وقت"دن كا ٹپ" كو دكھاؤ۔

en: Show Account Code
ur: اكاؤنٹ كوڈ دكھاؤ

en: Show Actual
ur: اصل دكھاؤ

en: Show Asset & Liability
ur: اثاثہ اور ذمہ داری دكھائیں

en: Show Average
ur: اوسط دكھاؤ

en: Show Budget
ur: بجٹ كو دكھاؤ

en: Show Column with Totals
ur: كُل كے ساتھ كالم دكھاؤ

en: Show Company Address
ur: كمپنی ایڈریس دكھاؤ

en: Show Difference
ur: فرق دكھاؤ

en: Show Exchange Rates
ur: ایكسچینج قیمتوں كو دكھاؤ

en: Show Expense Column
ur: خرچ كے كالم دكھاؤ

en: Show Foreign Currencies
ur: غیر ملكی كرنسیز دكھاؤ

en: Show Full Account Name
ur: مكمل اكاؤنٹ نام دكھاؤ

en: Show Full Account Names
ur: مكمل اكاؤنٹ ناموں كو دكھاؤ

en: Show GnuCash version
ur: GnuCash ورژن دكھاؤ

en: Show Hidden Accounts
ur: چھپے اكاؤنٹس كو دكھاؤ

en: Show Inactive Customers
ur: غیر فعال صارفین کو دکھائیں

en: Show Income and Expenses?
ur: آمدنی اور خرچوں كو دكھاؤ؟

en: Show Income/Expense
ur: آمدنی/خرچ دكھاؤ

en: Show Job name
ur: جاب نام دكھائیں

en: Show Job number
ur: جاب نمبر دكھائیں

en: Show Lines with All Zeros
ur: سبھی صفروں كے ساتھ لائنوں كو دكھاؤ

en: Show National Currencies
ur: ملكی كرنسیوں كو دكھاؤ

en: Show Net Profit
ur: اصل فائدہ دكھاؤ

en: Show Net Worth
ur: نیٹ ورتھ دكھائیں

en: Show Percents
ur: فیصد كو دكھاؤ

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
ur: رپورٹ پر ہر TXF کوڈ / اکاؤنٹ کے لئے TXF برآمد پیرامیٹرز دکھائیں.

en: Show Totals
ur: كُل كو دكھاؤ

en: Show _All
ur: سب دكھاؤ

en: Show _hidden accounts
ur: چھُپے ہوئے اكاؤنٹس دكھاؤ

en: Show _log window
ur: لاگ ونڈو كو دكھاؤ

en: Show _zero balance owners
ur: _صفر توازن مالکان دکھائیں

en: Show _zero total accounts
ur: صفر كل اكاؤنٹس كو دكھاؤ

en: Show a Net Worth bar?
ur: ایك اصل دولت كا بار دكھاؤ؟

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
ur: ہر نوٹ بک کے ٹیب پر ایک اختتامی بٹن دکھائیں. یہ شناختی طور پر 'بند' مینو آئٹم پر كام كرے گا

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
ur: ڈیفالٹ رپورٹ كرنسی میں بدلے گئے سبھی اكاؤنٹس كےایك كُل جمع كو دكھاؤ ۔

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
ur: ڈیفالٹ رپورٹ كرنسی میں بدلے گئے سبھی اكاؤنٹس كےایك كُل جمع كو دكھاؤ۔

en: Show accounting-style rules
ur: اكاؤنٹینگ ۔ اسٹائل كے اصولوں كو دكھاؤ

en: Show accounts that have been marked hidden.
ur: اُن اكاؤنٹس كو دكھاؤ جنھیں چھپا ہوا نشاندہ كیا گیا ہے۔

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
ur: كسی دوسرے آپشن كو مسترد كرتے ہوئے، یہ گہرائی كو اكاؤنٹس میں دكھاؤ۔

en: Show accounts which have a zero total value.
ur: جن اکاؤنٹس كے پاس ایک صفر کل قیمت ہے دکھائیں.

en: Show all splits in the current transaction
ur: جاری لین دین میں سبھی علیحدگی كو دكھاؤ

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
ur: سبھی بیچنے والی / گراہكوں كو دكھاؤ چاہے اُن كا صفر بقایا ہو۔

en: Show an account's account code.
ur: ایک اکاؤنٹ كا اكاؤنٹ كوڈ دکھائیں.

en: Show an account's account type.
ur: ایک اکاؤنٹ كا اكاؤنٹ قسم دکھائیں.

en: Show an account's balance.
ur: ایک اکاؤنٹ كا بقایا دکھائیں.

en: Show an account's description.
ur: ایک اکاؤنٹ كی وضاحت دکھائیں.

en: Show an account's notes.
ur: اكاؤنٹس نوٹس دكھائیں

en: Show auto-save confirmation _question
ur: خود كار محفوظ كرو تصدیق سوال كو دكھاؤ

en: Show auto-save explanation
ur: خود كار محفوظ كرو وضاحت كو دكھاؤ

en: Show bills due reminder at startup
ur: اسٹارٹ اپ كے وقت بقایا بلوں كی یاد دہانی كو دكھائیں

en: Show bills due within this many days
ur: ان كئی دنوں كے اندر بقایا بلوں كو دكھائیں

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
ur: کسی بھی صفر توازن کی جگہ میں خالی جگہ دکھائیں جودکھایا جائے گا

en: Show close button on _notebook tabs
ur: نوٹ بك ٹیبس پر بند بٹن كو دكھاؤ

en: Show close buttons on notebook tabs
ur: نوٹ بُك ٹیبس پر بند بٹنس كو دكھاؤ

en: Show currencies in this dialog
ur: یہ ڈائیلاگ میں كرنسیز كو دكھاؤ

en: Show customer aging overview for all customers
ur: تمام گاہكوں کے لئے وینڈر عمر جائزہ دكھائیں

en: Show customer report
ur: گاہك رپورٹ دكھائیں

en: Show documentation
ur: دستاویزات دكھاؤ

en: Show employee report
ur: ملازم رپورٹ دكھائیں

en: Show entered and reconciled dates on selection
ur: انتخاب پر داخل اور صلح کی تاریخوں كو دکھائیں

en: Show full account names (including parent accounts).
ur: مکمل اکاؤنٹ نام (والدین کے اکاؤنٹس سمیت)دکھائیں.

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ur: ایك رجسٹر میں سطروں كے درمیان افقی بارڈر كو دكھاؤ۔ اگر كارگر ہے تو سیلس كے درمیان بارڈر كو ایك موٹی سطر كے ساتھ ظاہركرو۔ ورنہ سیلس كے درمیان بارڈر كو نشاندہی نہیں ہوگی۔

en: Show horizontal borders in a register
ur: ایك رجسٹر میں افقی بورڈرز كو دكھاؤ

en: Show horizontal borders on the cells.
ur: سیلس پر افقی بارڈروں كو دكھاؤ۔

en: Show listings
ur: لسٹینگ كو دكھاؤ

en: Show long account names
ur: لمبے اكاؤنٹ ناموں كو دكھاؤ

en: Show non currency commodities
ur: غیر كرنسی اسباب كو دكھاؤ

en: Show number of shares
ur: شیئرز كی تاریخ دكھاؤ

en: Show only open lots
ur: صرف آپن لاٹس دكھائیں

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
ur: رجسٹر اور اكاؤنٹ انتخابات پوپ اپ میں صرف لیف اكاؤنٹس كے ناموں كو دكھاؤ۔ ڈیفالٹ برتاؤ اكاؤنٹ ٹری میں پاتھ كو شامل كرتے ہوئے مكمل نام كو ظاہركرو۔ یہ آپشن كی كاركردگی كے معنی ہے آپ منفرد لیف ناموں كو استعمال كرتے ہیں ۔

en: Show plot
ur: پلاٹ دكھاؤ

en: Show preparer info
ur: تیاركردہ كی معلومات دكھاؤ

en: Show prices
ur: قمتوں كو دكھاؤ

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
ur: QIF درآمد اسیسٹنٹ میں كچھ صرف دستاویزات والے صفحوں كو دكھاؤ۔

en: Show splash scree_n
ur: اسپلیش اسكرین كو دكھاؤ

en: Show splash screen
ur: اسپلیش اسكرین دكھاؤ

en: Show splash screen at startup.
ur: اسٹارٹ اپ كے وقت اسپلیش اسكرین كو دكھاؤ۔

en: Show subtotals
ur: ذیلی كُل كو دكھاؤ

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
ur: منتخبہ پیرنٹ اكاؤنٹس كے لیے ذیلی كُل دكھائیں جس كے پاس ذیلی اكاؤنٹس ہے۔

en: Show table
ur: جدول دكھاؤ

en: Show the Account Color as Account Name Background.
ur: اكاؤنٹ نام پس منظر كے طور پر اكاؤنٹ رنگ دكھائیں

en: Show the Account Color as background
ur: پس منظر كے طور پر اكاؤنٹ رنگ دكھائیں

en: Show the Account Color as tab background.
ur: ٹیب پس منؔر كے طور پر اكاؤنٹ رنگ دكھائیں

en: Show the Account Color on tabs
ur: ٹیبس پر اكاؤنٹ رنگ دكھائیں

en: Show the Asset and the Liability bars?
ur: مالیات اور ادائیگی كے باروں كو دكھاؤ؟

en: Show the calendar buttons
ur: کیلنڈر بٹن دکھائیں

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
ur: كیلنڈر بٹنس منسوخ، آج اور منتخب دكھائیں

en: Show the column with the expenses per customer.
ur: کسٹمر کے مطابق اخراجات کے ساتھ کالم دکھائیں.

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
ur: اسپلیٹ کے صف پر تاریخ صلح اور پوسٹ كی گئی تاریخ كے نیچے جب ٹرانسیكشن درج كی گئی تھی وہ تاریخ دکھائیں.

en: Show the entered and reconcile dates
ur: داخل كیے گئے اور ری كنسائل تواریخ دکھائیں

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
ur: ٹرانسیكشن انتخاب پر داخل اور صلح کی تواریخ دکھائیں

en: Show the exchange rates used.
ur: استعمال کیا گیا شرح تبادلہ دکھائیں.

en: Show the full account name in legend?
ur: مكمل اكاؤنٹ نام كو لیزینڈ میں دكھاؤ؟

en: Show the income and expense accounts
ur: آمدنی اور خرچ كے اكاؤنٹس كو دكھاؤ

en: Show the net profit?
ur: اصل فائدہ دكھاؤ؟

en: Show the new user window
ur: نیا صارف ونڈو دكھاؤ

en: Show the percentage in legend?
ur: فیصد كو لیزینڈ میں دكھاؤ؟

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
ur: ان گراہكوں كے ساتھ لائنوں كو دكھاؤ جن میں رپورٹینگ میعاد میں كوئی لین دین نہیں ہے، اس طرح كالمز میں سبھی صفروں كو دكھاؤ۔

en: Show the total balance in legend?
ur: كُل بقائے كو لیزینڈ میں دكھاؤ؟

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
ur: گہرائی کی حد میں کسی بھی اکاؤنٹ کے ذیلی اكاؤنٹس میں توازن سمیت کل توازن دکھائیں.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
ur: ایك رجسٹر میں كئی لن دینوں كو دكھاؤ۔ صفركی قیمت كا مطلب سبھی لین دینوں كو دكھاؤ۔

en: Show ticker symbols
ur: ٹیكرنشانیاں دكھاؤ

en: Show vendor aging overview for all vendors
ur: تمام دکانداروں کے لئے وینڈر عمر جائزہ دكھائیں

en: Show vendor report
ur: وینڈر رپورٹ دكھائیں

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ur: ایك رجسٹر میں كالمز كے درمیان عمودی حدوں كو دكھاؤ۔ اگر كارگر ہے تو سیلس كے درمیان كی حدوں كو ایك بھاری لائن كے ساتھ ظاہر كرو۔ ورنہ سیلس كے درمیان كے حدوں كو نشان نہیں كیا جائے گا۔

en: Show vertical borders in a register
ur: ایك رجسٹر میں عمودی بورڈرز كو دكھاؤ

en: Show vertical borders on the cells.
ur: سیلس پر عمودی بورڈروں كو دكھاؤ۔

en: Show your own company's address and the date of printing.
ur: آپ اپنی کمپنی کا ایڈریس اور پرنٹنگ کی تاریخ دکھائیں.

en: Show zero balance items
ur: صفر بقایا آئٹمس دكھاؤ

en: Show/hide the status bar on this window
ur: اسٹیٹس بار كو یہ ونڈو پر دكھاؤ/چھپاؤ

en: Show/hide the summary bar on this window
ur: خلاصہ بار كو یہ ونڈو پر دكھاؤ/چھپاؤ

en: Show/hide the toolbar on this window
ur: ٹول بار كو یہ ونڈو پر دكھاؤ/چھپاؤ

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
ur: دئیے گئے ایك وقت كی مالیات بیلنس كے ساتھ ایك پائی چارٹ كو دكھاؤ

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
ur: دئیے گئے ہروقت تعطیل پرخرچوں كے ساتھ ایك پائی چارٹ كو دكھاؤ

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
ur: دئیے گئے ہروقت تعطیل پرآمدنی كے ساتھ ایك پائی چارٹ كو دكھاؤ

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
ur: دئیے گئے ایك وقت پر ادائیگی كے بیلنس كے ساتھ ایك پائی چارٹ كو دكھاؤ

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
ur: ہفتہ كے ہر دن كے لیے كل خرچ كے ساتھ ایك پائے چارٹ دكھاتاہے

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
ur: ہفتہ كے ہر دن كے لیے كل آمدنی كے ساتھ ایك پائے چارٹ دكھاتاہے

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
ur: اس کی ورڈ ونڈو کرنے کے لئے ایک بالا ربط کے طور پر ٹیبل میں ہر اکاؤنٹ دکھاتا ہے.

en: Si_ngle
ur: واحد

en: Si_ze…
ur: سائز…

en: Sign Reverses
ur: دستخط محفوظ ہے

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
ur: آمدنی اور خرچ اكاؤنٹس پر اُلٹے بقایا كو سائن كرو۔

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
ur: مندرجہ ذیل پر اُلٹے بقایا كی سائن كرو۔ كریڈیٹ، كارڈ، قابلِ ادائی، ادائیگی، اكویٹیٹی اور آمدنی۔

en: Significant Digits
ur: اہم ڈجیٹ

en: Since Last Run…
ur: آخری رن كے بعد…

en: Since _Last Run…
ur: آخر _ آخری رن …

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
ur: آپ ایک نئی فائل تخلیق کر رہے ہیں، آپ كو اگلی کتاب کے آپشنس کی ترتیب کے لئے ایک ڈائیلاگ کو نظر آئے گا. یہ GnuCash لین دین درآمد کس طرح كرتا ہے پر متاثر کر سکتا ہے. اگر آپ منسوخ اور ختم شروع کرنے کے بغیر واپس اس صفحے پر آتے تو دوسرے آپشن كے لیے ڈائیلاگ دوسری بار نہیں دكھایا جائے گا جب، کتاب کے اختیارات قائم کرنے کے لئے ڈائیلاگ ایک دوسرے وقت نہیں دکھایا جائے گا. آپ فائل> پراپرٹیز کے ذریعے مینو سے براہ راست اس تک رسائی حاصل کر سکتے ہیں.

en: Single Report
ur: واحد رپورٹ

en: Single column Balance Sheet
ur: واحد كالم كی بیلنس شیٹ

en: Six Months Ago
ur: چھ ماہ پہلے

en: Six Months Ago.
ur: چھ ماہ پہلے.

en: Six Months Ahead
ur: چھ ماہ بعد

en: Six Months Ahead.
ur: چھ ماہ پہلے

en: Skip Errors
ur: خامیاں اسكیپ

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
ur: اس كمودیٹی كا سب سے چھوٹا جُز جس كا حوالہ ہوسكتا ہے۔

en: Some characters have been converted according to your locale.
ur: كچھ حرفوں كو آپ كے مقام كے مطابق تبدیل كیا گیا ہے

en: Some characters have been discarded.
ur: كچھ حروفوں كو مسترد كیا گیا۔

en: Sort %s by…
ur: %s كے ذریعہ ترتیب دو.…

en: Sort By
ur: كے ذریعہ ترتیب دو

en: Sort Column
ur: كالم كو ترتیب دو

en: Sort Method
ur: طریقہ كو ترتیب دو

en: Sort Order
ur: آرڈر ترتیب دو

en: Sort _Order
ur: آرڈر _ترتیب دیں

en: Sort by action field.
ur: ایكشن فیلڈ کے لحاظ سے ترتیب.

en: Sort by amount.
ur: رقم کے لحاظ سے ترتیب.

en: Sort by date.
ur: تاریخ کے لحاظ سے ترتیب.

en: Sort by description.
ur: وضاحت کے لحاظ سے ترتیب.

en: Sort by memo.
ur: میمو کے لحاظ سے ترتیب.

en: Sort by notes field.
ur: نوٹس فیلڈ کے لحاظ سے ترتیب.

en: Sort by number.
ur: نمبر کے لحاظ سے ترتیب.

en: Sort by the date of entry.
ur: اندراج کی تاریخ کے لحاظ سے ترتیب.

en: Sort by this criterion first.
ur: سب سے پہلے اس معیار کے لحاظ سے ترتیب.

en: Sort by this criterion second.
ur: اس معیار دوسری طرف سے ترتیب.

en: Sort companies by.
ur: كے ذریعے كمپنی ترتیب دیں

en: Sort in descending order.
ur: نزولی ترتیب میں سارٹ كریں

en: Sort order.
ur: ترتیب.

en: Sort register by…
ur: كے ذریعہ ترتیب رجسٹر…

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
ur: لین دین ٹیمپلیٹس كی فہرست كو الفابیٹیكلی ترتیب دو

en: Sorting
ur: ترتیب دینا

en: Source
ur: ماخذ

en: Space
ur: اسپیس

en: Space between table cell edge and content.
ur: ٹیبل سیل کنارے اور مواد کے درمیان کی جگہ.

en: Space between table cells.
ur: ٹیبل کے سیلس کے درمیان کی جگہ.

en: Specify Source Account
ur: ماخذ اكاؤنٹ واضح كرو

en: Specify the page size and orientation for printing
ur: پرننٹینگ كے لیے صفحہ كے سائز اور اورینٹیشن كو تشكیل دو

en: Spend
ur: خرچ

en: Split
ur: علیحدہ

en: Split Transaction
ur: لین دین پھیلاؤ

en: Splits Account
ur: علیحدہ اكاؤنٹ

en: Splits Amount
ur: علیحدہ رقم

en: Splits Memo
ur: علیحدہ میمو

en: Square
ur: مربع

en: St_yle Sheets
ur: اسٹائل شیٹ

en: Stack overflow
ur: اسٹاك اورفلو

en: Stack underflow
ur: اسٹاك انڈرفلو

en: Start
ur: شروع

en: Start Date
ur: شروع كی تاریخ

en: Start Date:
ur: شروع كی تاریخ :

en: Start of Adjusting/Closing
ur: ترتیب پذیری /اختتام كی شروعات

en: Start of accounting period
ur: اكاؤنٹینگ میعاد كی شروعات

en: Start of current quarter
ur: جاری سہ ماہی كا شروعات

en: Start of next month
ur: اگلے ماہ كی شروعات

en: Start of next quarter
ur: اگلے سہ ماہی كا شروعات

en: Start of next year
ur: اگلےسال كی شروعات

en: Start of previous accounting period
ur: پچھلی اكاؤنٹینگ میعاد كی شروعات

en: Start of previous month
ur: پچھلے مہینے كی شروع میں

en: Start of previous quarter
ur: پچھلے سہ ماہی كی شروعات

en: Start of previous year
ur: پچھلے سال كی شروعات

en: Start of reporting period.
ur: مدت رپورٹنگ کا آغاز.

en: Start of this accounting period
ur: یہ اكاؤنٹینگ میعاد كی شروعات

en: Start of this month
ur: یہ مہینے كی شروع میں

en: Start of this quarter
ur: یہ سہ ماہی كی شروعات

en: Start of this year
ur: یہ سال كی شروعات

en: Starting Balance
ur: شروعاتی بقایا

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
ur: شروعاتی تاریخ(1 جنوری, 1970 سے سیكنڈوں میں)

en: Starting time period identifier
ur: شروعاتی وقت كی معیاد كا شناخت كُنندہ

en: Stat_us Bar
ur: اسٹیٹس بار

en: Statement Date
ur: اسٹیٹمینٹ تاریخ

en: Statement _Date
ur: اسٹیٹمینٹ كی تاریخ

en: Status
ur: رطبہ

en: Step Size
ur: اسٹیپ سائز

en: Stock
ur: اسٹاك

en: Stock Accounts to report on.
ur: اسٹاک اکاؤنٹس پر رپورٹ.

en: Stock Split
ur: اسٹاك علیحدہ

en: Stock Split Account
ur: اسٹاک اسپلٹ اکاؤنٹ

en: Stock Split Assistant
ur: اسٹاک اسپلٹ اسسٹنٹ

en: Stock Split Details
ur: اسٹاك علیحدہ كی تفصیلات

en: Stock Split Finish
ur: اسٹاک اسپلٹ ختم

en: Stock account for security "%s"
ur: سكیوڑیٹی "%s" كے لیے اسٹاك اكاؤنٹ

en: Stocks
ur: اسٹاك

en: Stop
ur: روكو

en: String Option
ur: اسٹرنگ آپشن

en: String to be placed as a footer.
ur: اسٹرنگ ایک فوٹر کے طور پر رکھا جائے.

en: Style Sheet Name
ur: اسٹائل شیٹ كا نام

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
ur: اسٹائل شیٹس كیسے رپورٹس ڈسپلے ہوتی ہےمتاثر كرتی ہے ایک رپورٹ کے آپشن کے طور پر آپ کی رپورٹ کے لئے ایک اسٹائل شیٹ کو منتخب کریں، اور ترمیم کریں کا استعمال کرتے ہیں->اسٹائل شیٹس كسٹمائز اسٹائل شیٹس مینو.

en: Stylesheet
ur: اسٹائل شیٹ

en: Su_mmary Bar
ur: خلاصہ بار

en: Sub-subheading/total Cell Color
ur: ذیلی ذیلی عنوان/كُل سیل رنگ

en: Sub-total
ur: ذیلی كُل

en: Subheading/Subtotal Cell Color
ur: ذیلی عنوان/ذیلی كُل كا سیل كلر

en: Subtotal
ur: ذیلی كُل

en: Subtotal according to the primary key?
ur: پرائمری كلید كے جیسے ذیلی كُل كرو؟

en: Subtotal according to the secondary key?
ur: سیكنڈری كلید كی طرح ذیلی كُل كرو؟

en: Subtotal:
ur: ذیلی كُل :

en: Summary
ur: خلاصہ

en: Summary Page
ur: خلاصہ صفحہ

en: Summary Text
ur: خلاصہ متن

en: Sunday
ur: اتوار

en: Suppress $0.00 values
ur: $0.00 قیمتوں كو زیر كرو

en: Symbol
ur: علامت

en: Ta_x Report Options
ur: ٹیكس رپورٹ آپشنس

en: Ta_x included
ur: ٹیكس شامل كیا گیا

en: Ta_x related
ur: ٹیكس كے مطالق

en: Tab
ur: ٹیب

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
ur: ٹیب آرڈر میں میمورائزڈ لین دینوں پر ٹرانسفر شامل ہے

en: Table
ur: ٹیبل

en: Table Cell Color
ur: ٹیبل سیل رنگ

en: Table border width
ur: ٹیبل كے بورڈر كی چوڑائی

en: Table cell padding
ur: ٹیبل سیل پیڈینگ

en: Table cell spacing
ur: ٹیبل سیل فاصلہ بندی

en: Table for Exporting
ur: برآمد كے لیے جدول

en: Tables
ur: ٹیبلس

en: Tax
ur: ٹیكس

en: Tax Amount
ur: ٹیكس رقم

en: Tax Included
ur: ٹیكس شامل ہے

en: Tax Included?
ur: ٹیكس شامل كیا گیا ؟

en: Tax Info
ur: ٹیكس كی معلومات

en: Tax Invoice
ur: ٹیكس اِنوائس

en: Tax Number
ur: ٹیكس شمار

en: Tax Payment
ur: ٹیكس كا معاوضہ

en: Tax Rate
ur: ٹیكس شرح

en: Tax Report & XML Export
ur: ٹیكس رپورٹ اور XML برآمد

en: Tax Report / TXF Export
ur: ٹیكس رپورٹ/ TXF برآمد

en: Tax Schedule Report & TXF Export
ur: ٹیكس شیڈول رپورٹ اور TXF برآمد

en: Tax Schedule Report/TXF Export
ur: ٹیكس شیڈول رپورٹ / TXF برآمد

en: Tax Table
ur: ٹیكس ٹیبل

en: Tax Tables
ur: ٹیكس ٹیبل

en: Tax _Related
ur: ٹیكس كے بارے میں

en: Tax class
ur: ٹیكس درجہ

en: Tax computed after discount is applied
ur: چھوٹ لاگو ہونے كے بعد ٹیكس شمار ہے

en: Tax entity type not specified
ur: ٹیكس اكائی كی قسم واضح نہیں كی گئی

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
ur: ٹیكس ٹیبل "%s" استعمال مین ہے ٫ آپ ڈیلیٹ نہیں كرسكتے۔

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
ur: ٹیكس كی قسم %s: غیر معتبر كوڈ %s اكاؤنٹ كی قسم كے لیے

en: Tax-related but has no tax code
ur: ٹیكس سے جوڑیں لیكن كوئی ٹیكس كوڈ نہیں

en: Tax:
ur: ٹیكس:

en: Taxable
ur: ٹیكس كے قابل

en: Taxable Income / Deductible Expenses
ur: قابل محصول آمدنی / قابل تفریق اخراجات

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
ur: قابل محصول / قابل تفریق اخراجات / .XML فائل میں برآمد كرو

en: Taxable Income/Deductible Expenses
ur: قابل محصول آمدنی /قابل تفریق اخراجات

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
ur: قابل محصول آمدنی /قابل تفریق اخراجات لین دین تفصیل كے ساتھ /.TXF فائل كو برآمد كرو

en: Taxable?
ur: قابل ٹیكس؟

en: Taxes
ur: ٹیكسیس

en: Technicolor
ur: ٹیكنی كلر

en: Teller
ur: ٹیلر

en: Template Transaction
ur: لین دین ٹیمپلیٹ

en: Template file
ur: ٹیمپلیٹ فائل

en: Temporary Warnings
ur: عارضی آگاہی

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
ur: ٹرم "%s" استعمال میں ہے. آپ اسے ڈیلیٹ نہیں کر سکتے ہیں

en: Terms
ur: ٹرمس

en: Test Search Dialog
ur: ٹیسٹ سرچ ڈائیلاگ

en: Testing
ur: ٹیسٹینگ

en: Text Color
ur: متن رنگ

en: Text cell
ur: متن سیل

en: Text font
ur: متن كا فانٹ

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
ur: یہ QIF فائل پہلے سے لوڈ كی گئی ہے۔ براہ كرم دوسری فائل منتخب كرو۔

en: That commodity already exists.
ur: وہ كمیوڈیٹی پہلے سے موجود ہے۔

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
ur: ڈاٹا بیس كا استعمال دیگر صارف كے ذریعہ كیا جاسكتا ہے، جس حال میں آپ كو ڈاٹا بیس كو نہیں كھولنا چاہیے ۔ آپ كیا كرنا پسند كریں گے؟

en: The Bad
ur: خراب

en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
ur: %s چیك فارمیٹ فائل '%s' اور %sچیك فارمیٹ فائل '%s' میں GUIDs میل كھاتے۔

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
ur: GnuCash آن لائن مینول میں بہت سی مدد گار معلومات ہے۔ آپ ہیلپ مینو كے تحت اس مینول كو دسترس كرسكتے ہیں۔

en: The Good
ur: اچھا

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
ur: آپ کی کمپنی کے لئے آئی ڈی ( مثال کے طور پر 'ٹیکس ۔آئی ڈی 00-000000)

en: The Invoice must have at least one Entry.
ur: اِنوائس میں كم سے كم داخلہ ضروری ہونی چاہیے۔

en: The Job must be given a name.
ur: كام كو ایك نام دیا جانا چاہئے

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
ur: آن لائن بینكنگ درآمد منتخب كے وقت میعاد كے لیے كوئی لین دین واپس نہیں كیا۔

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
ur: آن لائن بینكنگ جاب ابھی بھی چل رہا ہے; كیا آپ واقعی منسوخ كرنا چاہتے ہے؟

en: The Order must be given an ID.
ur: آرڈ كو ایك ID دی جانی چاہیے۔

en: The Order must have at least one Entry.
ur: آرڈرمیں كم سے كم ایك داخلہ ہونا چاہیے۔

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
ur: PIN كم سے كم %d حروف
    لمبا ہونا چاہیے۔ كیا آپ دوبارہ كوشش كرنا چاہتے ہے؟

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
ur: QIF فائل فارمیٹ دن، مہینے ، اور تاریخ كے سال كے اجزاء كس آرڈر میں پرنٹ كیے گئے وضاحت نہیں كرتا ہیں ۔ زیادہ تر مقدمات میں، یہ خود کار طریقے كونسا فارمیٹ ایک مخصوص فائل میں استعمال كیا گیا ہے اس بات کا تعین ممکن ہے. تاہم، آپ کو صرف درآمد ہے فائل میں ڈاٹا فٹ بیٹھتا ہے کہ ایک سے زیادہ ممکن فارمیٹ موجود ہے .
    
    فائل کے لئے ایک تاریخ فارمیٹ کو منتخب کریں. یورپی سافٹ ویئر کی طرف سے تخلیق QIF فائلیں "d-m-y" میں ہے یا دن۔ مہینہ ۔سال فارمیٹ ، جہاں امریکی QIF فائلیں "m-d-y" یا مہینے دن سال کے ہونے کا امکان ہے.

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
ur: آپ کو صرف بھری ہوئی ہے کہ QIF جسے آپ نے ابھی لوڈ كیا ہے فائل صرف ایک اکاؤنٹ کے لئے لین دین پر مشتمل ہوتی ہے، لیکن فائل اُس اکاؤنٹ کے لئے ایک نام کی وضاحت نہیں كرتا ہے .
    
    اکاؤنٹ کے لئے ایک نام درج کریں. اگر فائل دوسرے اکاؤنٹنگ پروگرام سے برآمد کی گئی تھی تو، آپ کو اس پروگرام میں استعمال کیا گیا اكاؤنٹ نام استعمال کرنا چاہئے.

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
ur: QIFدرآمد كار جاری میں ملٹی ۔ كرنسی والے QIF فائلوں كو ہینڈل نہیں كرسكتا ہے۔ آپ سبھی اكاؤنٹس كو درآمد كررہے ہیں اُن كو وہی كرنسی میں ڈومینٹ كیا جانے چاہیے.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
ur: SQL ڈاٹا بیس صارفین كے ذریعہ استعمال كیا جارہا ہے، اور اپ گریڈ كا كام تب تك پورا نہیں كیا جا سكتا جب تك كہ وہ لاگ آف نہیں ہو جاتے۔ اگر حال میں كوئی دیگر صارفین نہیں ہے، تو ڈینگ لینگ لاگ ان سیشنز كو كیسے ٹھیك كریں ، یہ سیكھنے كے لیے دستاویزات سے رابطہ كریں۔

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
ur: لین دین شیڈول ایڈیٹریہ لین دین كا خود كار طریقہ سے توازن نہیں كرسكتا ۔ كیا ابھی بھی یہ داخل ہوگا؟

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
ur: لین دین شیڈول غیرتوازن ہے۔ آپ كو اس حالت میں مضبوطی كے ساتھ صحیح حوصلہ افزائی كرنی ہیں۔

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
ur: URL %s GnuCash كے یہ ورژن سے مدد گار نہیں ہے۔

en: The URL address of your website.
ur: آپ کی ویب سائٹ کا یو آر ایل ایڈریس.

en: The Ugly
ur: بھّدا

en: The account %s does not allow transactions.
ur: یہ اكاؤنٹ %s لین دین كی اجازت نہیں دیتا ہے۔

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
ur: یہ اكاؤنٹ %s موجود نہیں ہے۔ كیا آپ اِس كی تخلیق پسند كریں گے؟

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
ur: اكاؤنٹ %s ایك پلیس ہولڈر اكاؤنٹ ہے اور یہ لین دینوںكی اجازت نہیں دیتا ہے۔ براہِ كرم ایك مختلف اكاؤنٹ منتخب كرو۔

en: The account %s will be deleted.
ur: %s اكاؤنٹ كو خارج كرنا ہوگا

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
ur: یہ اكاؤنٹ متوازن نہیں ہے۔ كیا آپ واقعی ختم كرنا چاہتے ہے؟

en: The account must be given a name.
ur: اكاؤنٹ كو ایك نام دیا جاناضروری ہے۔

en: The address of your business.
ur: آپ كے كاروبار كا ایڈریس

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
ur: رقم صفر ہے یا رقم فیلڈ درست طریقے سے تشریح نہیں کی جا سکتی. آپ نے اپنے مقامی ترتیبات کے مقابلے میں، دشملو نقطہ اور کوما كو مكس كیا ہے ۔یہ ایک درست آن لائن منتقلی جاب كا نتیجہ نہیں ہوسكتا ہے ۔

en: The amount of time between data points.
ur: اعداد و شمار کے پوائنٹس کے درمیان وقت کی رقم.

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
ur: یہ چالان كے لیے ادا كی رقم ۔
    
    اگر آپ نے ایك چالان كو منتخب كیا، GnuCash ابھی بھی اس رقم كو اپنے لیے بقایا تجویز كریں گا۔ آپ یہ رقم كو ایك جزوی ادائیگی یا ایك زیادہ ادائیگی تخلیق كرنے كے لیے تبدیل كرسكتے ہے۔
    
    یہ كمپنی كے لیے اگرچہ ایك زیادہ ادائیگی یا اگر كوئی چالان نہیں منتخب كیا گیا تھا تو GnuCash بقایا رقم كو خود كار طریقہ سے ادا نہیں كی گئی پہلے چالان كو سپرد كردیں گا۔

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
ur: بیك اینڈ كو اس جاب كی تیاری كے دوران ایك خامی ملی۔ یہ جاب كو تكمیل كرنا ممكن نہیں ہے۔
    
    بہت زیادہ ممكن ہے كہ بینك آپ كے منتخب جاب كو سپورٹ نہیں كرتا ہے یا آپ كے آن لائن بینكنگ اكاؤنٹ كو اس جاب كے تكمیل كی اجازت نہیں ہے۔ آپ كے كنسول لاگ پر اور مزید خامی پیغامات دكھائی دیں سكتے ہیں۔
    
    كیا آپ اس جاب میں دوبارہ داخل ہوناچاہتے ہے؟

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
ur: بیك اینڈ كو اس جاب كی تیاری كے دوران ایك خامی ملی۔ یہ جاب كو تكمیل كرنا ممكن نہیں ہے۔
    
    بہت زیادہ ممكن ہے كہ بینك آپ كے منتخب جاب كو سپورٹ نہیں كرتا ہے یا آپ كے آن لائن بینكنگ اكاؤنٹ كو اس جاب كے تكمیل كی اجازت نہیں ہے۔ آپ كے كنسول لاگ پر اور مزید خامی پیغامات دكھائی دیں سكتے ہیں۔
    
    كیا آپ اس جاب میں دوبارہ داخل ہوناچاہتے ہے؟

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
ur: بینك نے اس كی رسپانس میں بیلنس كی معلومات بھیجی ہے۔
    كیا آپ اسے درآمد كرنا چاہتے ہے؟

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
ur: بینك نے اس كی رسپانس میں لین دین كی معلومات بھیجی ہے۔
    كیا آپ اسے درآمد كرنا چاہتے ہے؟

en: The book was closed successfully.
ur: بُك كامیابی كے ساتھ بند كردی گئی تھی۔

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
ur: بك كیا بیلنس اكاؤنٹ جاری موافق بیلنس كی پہچان ہے

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
ur: كیریكٹر جو اکاؤنٹ نام کے اجزاء کے درمیان استعمال کیا جائے گا لیگل ویلیو كوئی بھی سنگل كیریكٹر ہے حروف اور اعداد كے علاوہ ، یا مندرجہ اسٹرینگ میں سے كوئی بھی "علامت وقف " "سلیش "، "الٹا سلیش "، "ڈیش " اور "مدت " ۔

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
ur: مرتب كیے گئے چلڈرن اكاؤنٹ كو مطابقت بنانے كے لیے اسے"%s" قسم كے جیسے تبدیل كرنا ہوگا۔

en: The company associated with this payment.
ur: اس معاوضہ كے ساتھ كمپنی شامل ہے۔

en: The company for this report.
ur: اس رپورٹ کے لئے کمپنی.

en: The contact person to print on invoices.
ur: انوائسس پر پرنٹ کرنے کے لئے رابطہ فرد

en: The current date.
ur: موجودہ تاریخ.

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
ur: موجودہ اندراج تبدیل کردیا گیا ہے. تاہم، یہ اندراج ایک موجودہ آرڈر کا حصہ ہے. كیا آپ تبدیلی کو ریکارڈ كرنا اور مؤثر طریقے سے آپ کے حکم کو تبدیل کرنا چاہتے ہیں؟

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
ur: حالیہ داخلہ تبدیل ہوگیا ہے۔ كیا آپ اسے محفوظ كرناچاہتے ہے؟

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
ur: حالیہ لین دین ٹیمپلیٹ تبدیل ہوچكا ہے۔ كیا آپ تبدیلی كو ریكارڈ كرنا پسند كروگے؟

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
ur: جاری لین دین كو تبدیل كیا گیا ہے۔ كیا آپ لین دین كی نقل كرنے سے پہلے تبدیلی كو ریكارڈ كرو، یا نقل كرنے كو منسوخ كرنا پسند كروگے؟

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
ur: حالیہ لین دین تبدیل ہوچكا ہے۔ كیا آپ اس داخلہ كی نقل تیار كرنے سے پہلے تبدیلیوں كو ریكارڈ كریں گے، یا نقل كو منسوخ كرنا چاہوگے؟

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
ur: موجودہ لین دین کو تبدیل کر دیا گیا ہے. كیا آپ، ایک نئے ٹرانسیكشن میں منتقل کرنے سے پہلے تبدیلیوں کو ریکارڈ كرنا چاہتے ہیں ٫ تبدیلیاں ضائع كریں، یا تبدیل شدہ لین دین میں واپس آنا چاہتے ہیں؟

en: The current transaction is not balanced.
ur: جاری لین دین متوازن نہیں كی گئی ہے۔

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ur: کسٹمر آئی ڈی نمبر. اگر خالی چھوڑ ا گیا تو ایک معقول نمبر آپ کے لئے منتخب کیا جائے گا

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
ur: اگلے ماہ کے بلوں کی درخواست دینے کے لئے كٹ آف ڈے. كٹ آف کے بعد، بل مندرجہ ذیل مہینے پر لاگو ہوتے ہیں. منفی ویلیوز ماہ کے آخر سے پیچھے کی طرف شمار ہوتے ہیں

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
ur: ایسا لگتا ہے كہ ڈاٹا بیس %s موجود نہیں ہے۔ كیا آپ اس كی تخلیق كرنا چاہتے ہے؟

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
ur: ڈاٹا بیس صرف پڑھنے كے لیے كھولا گیا تھا. كیا آپ ایک مختلف جگہ پر محفوظ کرنا چاہتے ہیں؟

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
ur: اس كتاب كے لیے لین دین کی تاریخ سے "ریڈ اونلی تھریشولڈ " سیٹ سے پرانی ہے . یہ ترتیب فائل->پراپرٹیز->اکاؤنٹس. میں تبدیل کی جا سکتی ہے

en: The day of the month bills are due
ur: مہینے كے وہ دن جو بِلوں كا بقایا ہیں

en: The default check printing font
ur: ڈیفالٹ چیك پرنٹینگ فانٹ

en: The default check printing font.
ur: ڈیفالٹ چیک پرنٹنگ فانٹ

en: The default date format used for fancy printed dates.
ur: پسند طباعت تاریخوں کے لئے ڈیفالٹ تاریخ فارمیٹ استعمال کیا جاتا ہے

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
ur: چیكس پرنٹ كے وقت استعمال كیے جانے والا ڈیفالٹ فانٹ۔ یہ قیمت چیك كی وضاحت فائل میں اوور رائیڈ كے ذریعہ فانٹ كو مختص كیا گیا ۔

en: The default tax table to apply to customers.
ur: گراہكوں كے لیے لاگو ہونے والی ڈیفالٹ ٹیكس ٹیبل

en: The default tax table to apply to vendors.
ur: بیچنے والے كے لیے ڈیفالٹ ٹیكس جدول لاگو كرو۔

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
ur: چالانوں پر چھاپے گئے، بلینگ ٹرم كی وضاحت

en: The discount percentage applied if paid early.
ur: اگر پہلے ادا كیا گیا تو چھوٹ كی فیصد لاگو ہوگی۔

en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
ur: ڈاؤن لوڈ كیا گیا آن لائن بینكنگ بیلنس صفر تھا۔
    
    یہ ایك صحیح بیلنس ہے یا آپ كی بینك اس آن لائن بینكنگ ورژن میں بیلنس ڈاؤن لوڈ كو سپورٹ نہیں كرتا ہے۔ بعد كی حالت میں آپ كو آن لائن بینكنگ (AqBanking or HBCI) سیٹ اپ میں ایك الگ آن لائن بینكنگ ورژن كی تعداد منتخب كرنا چاہیے۔ اس كے بعد آن لائن بینكنگ بیلنس كو پھر سے ڈاؤن لوڈ كرنے كی كوشش كرو۔

en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
ur[0]: اس کتاب میں قدیم ترین لین دین کی %s تاریخ ہے. اوپر کیے گئے انتخاب کی بنیاد پر، یہ کتاب%d میں تقسیم کی جائے گی.
ur[1]: اس کتاب میں قدیم ترین لین دین کی%s تاریخ ہے. اوپر کیے گئے انتخاب کی بنیاد پر، یہ کتابیں%d میں تقسیم کی جائے گی.

en: The electronic tax number of your business
ur: آپ كی تجارت كا الكٹرونك ٹیكس شمار

en: The email address of your business.
ur: آپ کے کاروبار کا ای میل ایڈریس.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ur: ملازم آئی ڈی نمبر. اگر خالی چھوڑ ا گیا تو ایک معقول نمبر آپ کے لئے منتخب کیا جائے گا

en: The entered account could not be found.
ur: درج كی گئی رقم نہیں ملی۔

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
ur: اس کتاب کے لئے نقل لین دین کی داخل شدہ تاریخ "صرف پڑھنے تھریشولڈ " سیٹ سے پرانا ہے. یہ ترتیب فائل->پراپرٹیز->اکاؤنٹس.میں تبدیل کی جا سکتی ہے

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
ur: خرچ كے اكاؤنٹس جہاں خرچے كو ریكارڈ كیا جاتا ہے، جو فائدہ نكالنےكے لیے فروخت میں نقصان دیا جاتا ہے۔

en: The fax number of your business.
ur: آپ کے کاروبار کا فیکس نمبر.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ur: فائل %s پہلے سے موجود ہے۔ كیا آپ واقعی اسی پر دوبارہ لكھنا چاہتے ہیں؟

en: The file %s is empty.
ur: فائل %s خالی ہے۔

en: The file could not be reopened.
ur: فائل كو دوبارہ نہیں كھولاجاسكتا۔

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ur: سی ایس ایس اسٹائل شیٹ كےفائل نام اس رپورٹ کے ساتھ استعمال کرنے کے لئے. اگر مخصوص ہیں، تو اس فائل کو اپنی. gnucash ڈائریکٹری میں ہونا چاہئیے، یا کسی اور GnuCash انسٹالیشن ڈائریکٹریز کے اندر اندر اس کے مناسب جگہ میں ہونا چاہئے.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ur: اس رپورٹ کے ساتھ استعمال کرنے کے لئےسی ایس ایس stylesheet میں فائل کا نام . یہ فائل آپ كے gnucash ڈائریکٹری میں ہونا چاہئیے ، یا کسی اور GnuCash انسٹالیشن ڈائریکٹریز کے اندر اندر اس کے مناسب جگہ میں جانا چاہئے

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ur: اس رپورٹ کا حصہ eguile ٹیمپلیٹ كا فائل نام. یہ فائل آپكے gnucash ڈائریکٹری میں ہے، یا کسی مناسب جگہ پر GnuCash تنصیب ڈائریکٹریز کے اندر اندر ۔

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ur: اس رپورٹ کے eguile ٹیمپلیٹ حصہ کی فائل کانام. یہ فائل آپ كے . gnucash ڈائریکٹری میں ہونا چاہئیے ، یا کسی اور GnuCash انسٹالیشن ڈائریکٹریز کے اندر اندر اس کے مناسب جگہ میں جانا چاہئے ۔

en: The file type of file %s is unknown.
ur: فائل %s كا فائل قسم نا معلوم ہے ۔

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
ur: فائل /URL %s میں GnuCash ڈاٹا شامل نہیں ہے یا ڈاٹا كرپٹ ہو گیا ہے۔

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
ur: مندرجہ ذیل شیڈیولڈ ٹرانسیكشنس حوالہ خارج کر دیا اکاؤنٹ اور اب درست کیا جانا چاہئے. ترمیم کرنے کے لئے او كے پر پریس كریں

en: The format for the date->string conversion for today's date.
ur: تاریخ كے لیے فارمیٹ .. آج كی تاریخ كے لیے اسٹرینگ متبادل

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
ur: بل تعداد ایجاد كرنے كے لیے فارمیٹ اسٹرینگ كا استعمال كرو۔ یہ ایك پرنٹف ۔ اسٹائل فارمیٹ اسٹرینگ ہے۔

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
ur: گاہك تعداد بڑھانے كے لیے فارمیٹ اسٹرینگ كا استعمال كرو۔ یہ ایك پرنٹف ۔ اسٹائل فارمیٹ اسٹرینگ ہے۔

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
ur: ملازم تعداد ایجاد كرنے كے لیے فارمیٹ اسٹرینگ كا استعمال كرو۔ یہ ایك پرنٹف ۔ اسٹائل فارمیٹ اسٹرینگ ہے۔

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
ur: خرچ رسید تعداد ایجاد كرنے كے لیے فارمیٹ اسٹرینگ كا استعمال كرو۔ یہ ایك پرنٹف ۔ اسٹائل فارمیٹ اسٹرینگ ہے۔

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
ur: چالان تعداد ایجاد كرنے كے لیے فارمیٹ اسٹرینگ كا استعمال كرو۔ یہ ایك پرنٹف ۔ اسٹائل فارمیٹ اسٹرینگ ہے۔

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
ur: جاب تعداد ایجاد كرنے كے لیے فارمیٹ اسٹرینگ كا استعمال كرو۔ یہ ایك پرنٹف ۔ اسٹائل فارمیٹ اسٹرینگ ہے۔

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
ur: آرڈر تعداد ایجاد كرنے كے لیے فارمیٹ اسٹرینگ كا استعمال كرو۔ یہ ایك پرنٹف ۔ اسٹائل فارمیٹ اسٹرینگ ہے ۔

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
ur: وینڈرتعداد ایجاد كرنے كے لیے فارمیٹ اسٹرینگ كا استعمال كرو۔ یہ ایك پرنٹف ۔ اسٹائل فارمیٹ اسٹرینگ ہے ۔

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
ur: فارمیٹنگ منفی مقدار کے لئے استعمال کرنے کے لئے: ایک اہم نشانی کے ساتھ، یا بریکٹ احاطہ.

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
ur: آمدنی اكاؤنٹ جہاں فروخت اور خرچ كو ریكارڈ كیا گیا ۔

en: The input file can not be opened.
ur: ان پٹ فائل كو كھولا نہیں جاسكتا۔

en: The interest rate cannot be zero.
ur: سود كی شرح صفر نہیں ہوسكتی ہے۔

en: The internal name of the Billing Term.
ur: بلینگ ٹرم كا اندرونی نام ۔

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
ur: اِنوائس آئی ڈی نمبر. اگر خالی چھوڑ ا گیا تو ایک معقول نمبر آپ کے لئے منتخب کیا جائے گا

en: The invoice report to be used for printing.
ur: انوائس رپورٹ پرنٹنگ کے لئے استعمال کیا جائے گا.

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ur: جاب آئی ڈی نمبر. اگر خالی چھوڑ ا گیا تو ایک معقول نمبر آپ کے لئے منتخب کیا جائے گا

en: The last day of the month for the early payment discount.
ur: پہلے معاوضہ كی چھوٹ كے لیے مہینے كا آخری دن ۔

en: The list of Scheduled Transactions
ur: _شیڈول لین دینوں كی فہرست

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
ur: آپ کے منتخب کردہ لاگ فائل کو پڑھا نہیں جا سکتا. فائل ہیڈر کو تسلیم نہیں کیا گیا تھا.

en: The log file you selected was empty.
ur: آپ نے جس لاگ فائل كو منتخب كیا وہ خالی تھی۔

en: The minimum number of invoice entries to display.
ur: ظاہر کرنے کے لئے انوائس اندراجات کی کم از کم تعداد.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
ur: ایك مخفی میچ كے كم سے كم اسكور كو میچ فہرست میں ظاہر كرنا چاہیے۔

en: The name of the report to be used for invoice printing.
ur: انوائس پرنٹنگ کے لئے رپورٹ کا نام استعمال کیا جائے گا

en: The name of your business.
ur: آپ كے كاروبار كا نام

en: The next tip to show.
ur: دكھائے جانے كے لیے اگلا ٹپ ۔

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
ur: بعد كی تاریخ كے بعد دنوں كی تعداد جس كے دوران پہلے معاوضہ كے لیے ایك چھوٹ لاگو ہوگی۔

en: The number of days to pay the bill after the post date.
ur: بعد كی تاریخ كے بعد بل كی ادائیگی كے لیے دنوں كی تعداد۔

en: The number of decimal places to use for share numbers.
ur: شئر نمبرز کے لئے استعمال کرنے کے لئے اعشاری مقامات کی تعداد.

en: The number of leading digits to keep when rounding
ur: جب راؤنڈینگ كے وقت اہم ڈجیٹ كی تعدادركھے

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
ur: ڈاٹا فائل كو ہائی ڈسك میں محفوظ كرنے كے لیے منٹوں كی تعداد خود كار طریقہ شروع ہوگی۔ اگر صفر ہے، تو محفوظ كی گئی كوئی بھی خود كار طریقہ سے شروع نہیں ہوگی۔

en: The number of payments cannot be negative.
ur: معاوضوں كی تعداد منفی نہیں ہو سكتی ہے۔

en: The number of payments cannot be zero.
ur: معاوضہ كی تعداد صفر نہیں ہوسكتی ہے۔

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
ur: باقی سانحہ كی تعداد (%d) كُل سانحہ كی تعداد (%d) سے زیادہ ہے۔

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
ur: سوال ونڈو سے پہلے انتظار كرنے كےسیکنڈ کی تعداد کو بند کر دیا جائے گا اور تبدیلیاں خود بخود محفوظ ہوجائے گی

en: The numeric ID of the report.
ur: رپورٹ كی عددی ID

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ur: آرڈر آئی ڈی نمبر. اگر خالی چھوڑ ا گیا تو ایک معقول نمبر آپ کے لئے منتخب کیا جائے گا

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
ur: ابتدائی نقطہ صفحہ كے نیچے بائیں جانب كونے میں ہے۔

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
ur: ابتدائی نقطہ صفحہ كے اوپر بائیں جانب كونے میں ہے۔

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
ur: مالک %s کو خارج کر دیا جائے گا .
    آپ یہ واقعی کرنا چاہتے ہیں؟

en: The percentage discount applied for early payment.
ur: پہلے معاوضہ كے لیے چھوٹ كا فیصد لاگوہوگا۔

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
ur: كیسے ادائیگی كی جانی چاہئیے جس کی وضاحت کے لئے جملہ بنایا جانا چاہئے.

en: The phrase used to introduce the company contact.
ur: جملہ کمپنی رابطہ متعارف کرانے کے لئے استعمال کیا جاتا ہے

en: The position of paned window when it was last closed.
ur: جب یہ آخری تھا جب paned ونڈو کی پوزیشن

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
ur: پوسٹ کارروائی منسوخ کر دی گئی كیونكہ تمام تبادلہ کی شرح دی نہیں گئی ۔

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
ur: پچھلے بل تعداد ایجاد كرلی گئی۔ یہ تعداد كو اگلا بل تعداد ایجاد كرنے كے لیے بڑھایا جائے گا۔

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
ur: پچھلےگراہك تعداد ایجاد كرلی گئی۔ یہ تعداد كو اگلے گراہك تعداد ایجاد كرنے كے لیے بڑھایا جائے گا۔

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
ur: پچھلےملازم كی تعداد ایجاد كرلی گئی۔ یہ تعداد كو اگلے ملازم تعداد ایجاد كرنے كے لیے بڑھایا جائے گا۔

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
ur: پچھلی خرچ رسید تعداد ایجاد كرلی گئی۔ یہ تعداد كو اگلی رسید تعداد ایجاد كرنے كے لیے بڑھایا جائے گا۔

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
ur: پچھلےچالان تعداد ایجاد كرلی گئی۔ یہ تعداد كو اگلے چالان تعداد ایجاد كرنے كے لیے بڑھایا جائے گا۔

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
ur: پچھلے جاب تعداد ایجاد كرلی گئی۔ یہ تعداد كو اگلا جاب تعداد ایجاد كرنے كے لیے بڑھایا جائے گا۔

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
ur: پچھلا آرڈر نمبر ایجاد كرلیا گیا۔ یہ تعداد كو اگلی آرڈر تعداد ایجاد كرنے كے لیے بڑھایا جائے گا۔

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
ur: پچھلے وینڈرنمبرایجاد كرلی گئی۔ یہ نمبر كو اگلے وینڈر نمبر ایجاد كرنے كے لیے بڑھایا جائے گا۔

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
ur: شیڈول لین دین ایڈیٹر ایک بہت لچکدار فركیونسی كانفگریٹر کے ساتھ آتا ہے. ایک ٹرانزیکشن شیڈول کرنے کے لئے بنیادی فركیونسی روزانہ، ہفتہ وار اور ماہانہ شامل ہیں. لیکن زیادہ اعلی درجے کی منصوبوں کے ساتھ ساتھ قائم کیا جا سکتا. کچھ مثالیں:
    
    ٹرانزیکشن ہر تین ہفتے شیڈول کرنے کے لئے، آپ کو ہفتہ وار بنیادی فركیونسی منتخب کر سکتے ہیں اور پھر 'ہر 3 ہفتوں مقرر.
    
    ہر سال ایک ٹرانزیکشن شیڈول کرنے کے لئے آپ کو ماہانہ بنیادی فركیونسی منتخب کر سکتے ہیں اور پھر 'ہر 12 ماہ سیٹ ۔

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
ur: منتخب اكاؤنٹ كی قسم منتخب پرینٹ میں سے ایك كی غیر مطابقت ہے۔

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
ur: منتخب اكاؤنٹس میں منتخب وقت كی میعاد كے لیے ڈاٹا /لین دین ( یا صرف صفر) مشتمل نہیں ہے

en: The selected amount cannot be cleared.
ur: منتخب رقم صاف نہیں کیا جا سکتا.

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
ur: ایك یا زیادہ اكاؤنٹ ناموں میں علیحدہ حرف "%s" كا استعمال كیا گیا ہے۔
    
    اس كا نتیجہ غیرمتوقع رویہ ہوگا ۔ یا تو اكاؤنٹ كے ناموں كو تبدیل كرو یا پھر دوسرے علیحدہ حرف كو منتخب كرو۔
    
    نچیے آپ غیر معتبر اكاؤنٹ ناموں كی فہرست كو ڈھونڈو%s

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
ur: URL %s میں سرور میں ایك خامی واقع ہوئی یا كرپٹ یا ان كاؤنٹرڈ ڈاٹا ملا۔

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
ur: GnuCash اکاؤنٹس کو آن لائن بینکنگ اکاؤنٹس کے ملاپ کے سیٹ اپ کے لیے اب ختم ہو گیا ہے. اب آپ ان اکاؤنٹس پر آن لائن بینکنگ ایكشنس اِنوك كرسکتے ہیں.
    
    اگر آپ ایک بینک، صارف، یا اکاؤنٹ شامل کرنا چاہتے ہیں تو، آپ دوبارہ کسی بھی وقت اس اسسٹنٹ كو شروع کر سکتے ہیں.
    
    اب"Apply" پر پریس کریں۔

en: The source of price information.
ur: قیمت کے بارے میں معلومات کا ذریعہ.

en: The specified URL could not be loaded.
ur: مختص URL لوڈ نہیں كیا جا سكا۔

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
ur: علیحدہ رقم صفر ہے، اس لیے كسی ایكسچینج دام كی ضرورت نہیں ہے

en: The subtotal value of this entry
ur: اس داخلہ كا ذیلی كل قیمت

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
ur: یہ ٹیكس ٹیبل %s موجود نہیں ہے۔ كیا آپ اس كی تخلیق پسند كروگے؟

en: The title of the report.
ur: رپورٹ كا عنوان

en: The total tax of this entry
ur: یہ داخلہ كا كل ٹیكس

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
ur: منتقلی اور پوسٹ اکاؤنٹس مختلف کرنسیوں کے ساتھ منسلک ہیں. تبادلے کی شرح کی وضاحت کریں.

en: The two currencies involved equal each other.
ur: شامل دو كرنسیز ایك دوسرے كے مساوی ہے۔

en: The type of graph to generate.
ur: جنریٹ كرنے گراف كی قسم

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
ur: یہ لین دین كے لیے داخل كی گئی قیمت نا مناسب ہے۔ آپ كس قیمت كو دوبارہ شماركروانا پسند كروگے؟

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ur: کسٹمر آئی ڈی نمبر. اگر خالی چھوڑ ا گیا تو ایک معقول نمبر آپ کے لئے منتخب کیا جائے گا

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
ur: اس میں %d غیرمنتقل اور%d ان ڈی كوڈ كے قابل لفظ موجود ہے۔ براہ كرم ان كوڈینگ كو جمع كریں۔

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
ur: اس میں %d غیر منتقل لفظ موجود ہے۔ براہ كرم ان پر فیصلہ كریں یا ان كوڈینگ كو جمع كرو۔

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
ur: اس میں %d ان ڈی كوڈ نہیں كرنے كے قابل لفظ موجود ہے۔ براہ كرم ان كوڈینگس كو جمع كرو۔

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
ur: اس وقت كوئی بھی شیڈول لین دین داخل نہیں ہوگا۔

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
ur[0]: اس وقت كوئی شیڈول لین دین درج كیا جانا باقی نہیں ہے۔ (%d ٹرانسیكشن خود كار طریقہ سے تخلیق كیا )
ur[1]: اس وقت كوئی شیڈول لین دین درج كیا جانا باقی نہیں ہے۔ (%d ٹرانسیكشنس خود كار طریقہ سے تخلیق كیا )

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
ur[0]: اس وقت درج کیے جانے كے لئے کوئی شیڈیولڈ ٹرانسیكشنس نہیں ہیں. (ایک ٹرانزیکشن خود کار طریقے سے تخلیق كیا گیا)
ur[1]: اس وقت درج کیے جانے كے لئے کوئی شیڈیولڈ ٹرانسیكشنس نہیں ہیں. (%d ٹرانزیکشنس خود کار طریقے سے تخلیق كیے گئے)

en: There are no options for this report.
ur: یہ رپورٹ كے لیے كوئی آپشن نہیں ہے۔

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
ur: كچھ پہلے سے واضح كارگردگیاں دستیاب ہے جو زیادہ تر نئے صارف GnuCash كے ساتھ شروع كرنے كو ترجیح دیں گے۔ نیچے سے ان كاركردگیوں میں سے ایك منتخب كرو اور <i>اوكے</i> بٹن پر كلك كرو یا اگر آپ ان میں سے كچھ نہیں كرنا چاہتے ہے تو <i>منسوخ </i> بٹن دباؤ۔

en: There is a duplicate check format file.
ur: وہاں چیك فارمیٹ فائل كی ایك نقل ہے۔

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
ur: تھیری ہے كہ اگر كوئی یہ ایجاد كریں كہ كائنات كس لیے ہے اور كیوں ہے، یہ فوری طور پرغائب ہوجائے اور اس سے بھی زیادہ عجیب اور اِن اكسپلیكیبل كے ساتھ تبدیل كی جائے.
    ایك اور دوسری تھیری ہے یہ پہلے ہی ہوچكا ہے.
    
    ڈگلس ایڈمز، "کائنات کے آخر میں ریسٹورانٹ"

en: There is already an account with that name.
ur: اُس نام كے ساتھ ایك اكاؤنٹ پہلے سے ہے۔

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
ur: منتخب وقتی میعاد میں منتخب كیے گئے اسباب كے لیے قیمت كی كوئی معلومات دستیاب نہیں ہے۔

en: There must be some number of occurrences.
ur: سانحہ كی كچھ تعداد ہونی چاہیے ۔

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
ur: برآمد کے ساتھ ایک مسئلہ تھا، یہ جگہ كی كمی، اجازت یا فولڈر تک رسائی حاصل کرنے میں نا قابل کی وجہ سے ہو سکتا ہے. مزید لاگنگ کے لئے ٹریس فائل چیک کریں!
    آپ كو ڈی بگینگ كو قابل كرنے ضرورت ہو سکتی ہے.

en: There was a problem with the import.
ur: درآمد کے ساتھ ایک مسئلہ تھا.

en: There was an error accessing %s.
ur: %s تك پہنچنے میں ایك خامی آئی ۔

en: There was an error parsing the file %s.
ur: %s فائل كو سمجھانے میں ایك خامی واقع ہوئی تھی۔

en: There was an error parsing the file.
ur: فائل كو تحلیل صرفی میں ایك خامی تھی۔

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
ur: اس فائل كو پڑھنے كے دوران ایك خامی واقع ہوئی۔ كیا آپ جاری ركھنا چاہتے ہے؟

en: There was an error saving the file.
    
    %s
ur: فائل كو محفوظ كرنے میں ایك خامی تھی۔
    
    %s

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
ur: منتخب وقتی میعاد میں منتخب كیے گئے اسباب كے لیےصرف ایك واحد قیمت ملی تھی ۔ یہ ایك كارآمد پلاٹ نہیں دیتا ہے۔

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
ur: یہF::Q كوٹ ذرائع ہیں.جو انٹرنیٹ پر ایک ویب سائٹ سے معلومات حاصل كرتا ہے ۔ اگر وہ سائٹ دستیاب نہیں ہے تو، آپ كوٹس حاصل نہیں کر سکیں گے.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
ur: یہF::Q كوٹ ذرائع ہیں.جو انٹرنیٹ پر ملٹی پل سائٹس سے معلومات حاصل كرتا ہے ۔ اگر كوئی ایك سائٹ دستیاب نہیں ہے تو، آپ F::Q دوسری سائٹ سے معلومات حاصل كرنے كی كوشش كرے گا ۔

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
ur: یہ كوٹ ذرائع ہیں جو حال ہی میں F::Q میں شامل کیے گئے ہیں GnuCash كو پتہ نہیں اگر ان ذرائع نے ایک ویب سائٹ سے یا انٹرنیٹ پر ایک سے زیادہ سائٹس سے معلومات حاصل كی ۔

en: These lines were ignored during import
ur: درآمد كے دوران ان لائنوں كو نظر آندازكرو

en: Third Option
ur: تیسرا آپشن

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
ur: اس Dataset میں GnuCash کے اس ورژن کے غیر تعاون خصوصیات مشتمل ہے. آپ كو مندرجہ ذیل خصوصیات كا تعاون کرنے کے لئے GnuCash كے ایک نئےورژن کا استعمال کرنا ضروری ہے:

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
ur: یہ لین دین شیڈول تبدیل ہوگیا ہے ; كیا آپ واقعی منسوخ كرنا چاہتے ہیں؟

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
ur: یہ اكاؤنٹس ریڈ_ اونلی لین دین پرمشتمل ہے جو كہ خارج نہیں ہوسكتا۔

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
ur: یہ اكاؤنٹس لین دین پرمشتمل ہے جو كہ خارج نہیں ہوسكتا۔ آپ اس لین دین كے ساتھ كیا كرنا پسند كروں گے؟

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
ur: یہ اکاؤنٹ مکمل طور پر تنظیمی ڈھانچے میں ایک پلیس ہولڈر کے طور پر موجود ہے. ٹرانسیكشنس شاید اس اكاؤنٹ پوسٹ نہیں كیے جاتے ہے، صرف اس اکاؤنٹ کی ذیلی اکاؤنٹس كو،

en: This account register is read-only.
ur: یہ اكاؤنٹ رجسٹر صرف۔ پڑھنے كے لیے ہے ۔

en: This account should usually be of type expense or asset.
ur: یہ اكاؤنٹ عموماََ خرچ یا ملكیت كی قسم كا ہوگا۔

en: This account should usually be of type income.
ur: یہ اكاؤنٹ عموماََ آمدنی كی قسم كا ہوگا۔

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
ur: یہ اسسٹنٹ آپ کو ایک اسٹاک کی تقسیم یا اسٹاک مرجر کے ریکارڈ میں مدد كرے گا.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
ur: یہ اسسٹنٹ آپ کو اکاؤنٹنگ مدت كے سیٹ اپ اور استعمال كرنے میں مدد كرے گا.
    
    خطرہ: اس کی خاصیت اس وقت صحیح طریقے سے کام نہیں کررہی ہے ؛ یہ ترقی کے تحت اب بھی ہے. شاید یہ اس کی مرمت نہیں کی جا سکتی کہ اس طرح میں آپ کے ڈا ٹا کو نقصان پہنچے گا!

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
ur: یہ اسباب كی قیمت كوٹس دی ہے۔ كیا آپ واقعی منتخب كی گئی اسباب اور كوٹس كی قیمت كو خارج كرنا چاہتے ہے؟

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
ur: یہ ڈاٹا بیس GnuCash کے نئے ورژن سے ہے. یہ ورژن اسے پڑھ سکتا ہیں، لیکن محفوظ طریقے سے اس کو محفوظ نہیں كرسکتے. آپ فائل->محفوظ جیسے كرنے تك یہ صرف پڑھنے سے نشان لگا دیا جائے گا، لیکن ڈاٹا پرانے ورژن میں رائٹ كرنے سے ختم ہوسکتا.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
ur: یہ ڈاٹا بیس GnuCash كے ایك پرانے ورژن سے ہے۔ اسے جاری ورژن میں اپ ڈیٹ كرنے كے لیے OK منتخب كرو، صرف ۔ پڑھے كے جیسے نشان كرنے كے لیے منسوخ كو چُنے۔

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
ur: یہ ڈائیلاگ آپ كو ایك موافق كیے گئے پھیلاؤ كی مشمولات كو تبدیل كرنے كی اجازت دینے سے پہلے پیش كیا جاتا ہے۔ ان تبدیلیوں كی اجازت دینے سے مستقبل میں موافق كرنے كے طریقہ كو پرفارم كرنا مشكل ہوسكتا ہے۔

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
ur: یہ ڈائیلاگ آپ كو ایك كمیوڈیٹی جس كے ساتھ قیمت كوٹس جوڑا ہوئے كو خارج كرنے كی اجازت دینے سے پہلے پیش كیا جاتا ہے۔ كمیوڈیٹی كو خارج سے كوٹس بھی خارج كردیا جائے گا۔

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
ur: یہ ڈائیلاگ آپ كو ایك كمیوڈیٹی كو خارج كرنے كی اجازت دینے سے پہلے پیش كیا جاتا ہے ۔

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ur: یہ ڈائیلاگ آپ كو ایك ایسے لین دین كو خارج كرنے كی اجازت دینے سے پہلے پیش كیا جاتا ہے جوموافق كیے گئے پھیلاؤ پر مشتمل ہے۔ ایسا كرنے سے رجسٹر كے موافق كی گئی قیمت كو ہٹادیا جائے گا اور مستقبل میں موافق كے طریقہ كو پرفارم كرنا مشكل ہو سكتا ہے ۔

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
ur: یہ ڈائیلاگ آپ كو ایك لین دین كو خارج كرنے كی اجازت دینے سے پہلے پیش كیا جاتا ہے ۔

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
ur: یہ ڈائیلاگ آپ كو ایك وقت میں متعدد قیمت كوٹس كو خارج كرنے كی اجازت دینے سے پہلے پیش كیا جاتا ہے ۔

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
ur: قابل ادائیگی اکاؤنٹس / اکاؤنٹس قابلِ وصولی اکاؤنٹ كو ترمیم کرنے کی اجازت سے پہلے اس ڈائیلاگ كو پیش کیا جاتا ہے. یہ اکاؤنٹ کے اقسام کاروبار کی خصوصیات کے لئے محفوظ ہیں اور شاذ و نادر ہی دستی طور پر مینوپیلیٹ كیے جانے چاہئے.

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ur: یہ ڈائیلاگ آپ كو ایك لین دین كے پھیلاؤ كو غیر موافق كے جیسے نشان كرنے كی كو خارج كرنے كی اجازت دینے سے پہلے پیش كیا جاتا ہے۔ ایسا كرنے سے رجسٹر كے موافق كی گئی قیمت كو ہٹادیا جائے گا اور مستقبل میں موافق كے طریقہ كو پرفارم كرنا مشكل ہو سكتا ہے ۔

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ur: یہ ڈائیلاگ آپ كو ایك ایسے لین دین كوموافق كیے گئے پھیلاؤ خارج كرنے كی اجازت دینے سے پہلے پیش كیا جاتا ہے ۔ ایسا كرنے سے رجسٹر كے موافق كی گئی قیمت كو ہٹادیا جائے گا اور مستقبل میں موافق كے طریقہ كو پرفارم كرنا مشكل ہو سكتا ہے ۔

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
ur: یہ ڈائیلاگ آپ كو ایك لین دین سے ایك علیحدہ كو نكالنے كی اجازت دینے سے پہلے پیش كیا جاتا ہے ۔

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ur: یہ ڈائیلاگ آپ كو ایك لین دین سے سبھی علیحدہ ( موافق كیے گئے علیحدہ شامل ہے۔) كو نكالنے كی اجازت دینے سے پہلے پیش كیا جاتا ہے۔ ایسا كرنے سے رجسٹر كے موافق كی گئی قیمت كو ہٹادیا جائے گا اور مستقبل میں موافق كے طریقہ كو پرفارم كرنا مشكل ہو سكتا ہے۔

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
ur: یہ ڈائیلاگ آپ كو ایك لین دین سے سبھی علیحدہ كو نكالنے كی اجازت دینے سے پہلے پیش كیا جاتا ہے ۔

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
ur: یہ ڈائیلاگ پیش كرتا ہے اگر آپ ایك ہی وقت میں متعدد اكاؤنٹس سے چیكس كو پرنٹ كرنے كی كوشش كرتے ہے۔

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
ur: یہ ڈائیلاگ ایك ریڈ_ اونلی رجسٹر كے كھولے ہونے پر پیش كیا جاتاہے۔

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ur: یہ ڈائیلاگ اس وقت پیش كیا جاتا ہے جب آپ ایك ترمیم كیے گئے چالان داخلے كی نقل تیار كرنے كی كوشش كرتے ہیں۔ تبدیل كیا گیا ڈاٹا كو محفوظ كر لینا چاہیے یا نقل كے عمل كو منسوخ كردینا چاہیے۔

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ur: یہ ڈائیلاگ اس وقت پیش كیا جاتا ہے جب آپ ایك ترمیم كیے گئے لین دین كی نقل تیار كرنے كی كوشش كرتے ہیں۔ تبدیل كیا گیا ڈاٹا كو محفوظ كر لینا چاہیے یا نقل كے عمل كو منسوخ كردینا چاہیے۔

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
ur: یہ ڈائیلاگ اس وقت پیش كیا جاتا ہے جب آپ ایك ترمیم كیے گئے چالان داخلے سے باہر نكالنے كی كوشش كرتے ہیں ۔ تبدیل كیا گیا ڈاٹا كو محفوظ یا ہٹا دیا جانا چاہیے۔

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
ur: یہ ڈائیلاگ اس وقت پیش كیا جاتا ہے جب آپ ایك ترمیم كیے گئے لین دین سے باہر نكالنے كی كوشش كرتے ہیں۔ تبدیل كیا گیا ڈاٹا كو محفوظ یا ہٹا دیا جانا چاہیے۔

en: This encoding has been added to the list already.
ur: یہ ان كوڈینگ كو فہرست میں پہلے ہی شامل كر لیا گیا ہے

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
ur: یہ انٹری ایك آرڈر سے جوڑی ہوئی ہے اور اِسے وہاں سے بھی خارج كردیا جائے گا!

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
ur: اس فیلڈ میں سب سے حال ہی میں كھولی گئی فائل كا پورا پاتھ مشتمل ہے۔

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
ur: اس فیلڈ میں اگلی سب سے حال ہی میں كھولی گئی فائل كا پورا پاتھ مشتمل ہے۔

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
ur: یہ فیلڈ میں یہ ونڈو كے ذریعہ آخری بار استعمال كیا گیا پاتھ نام شامل ہے۔ اگلی بارجب اس ونڈو كو كھولا جائےگا ، تو یہ اوّل فائل نام/ پاتھ نام كے جیسےاستعمال كیا جائے گا۔

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
ur: یہ فیلڈ آگے كے دنوں كی تعداد كو واضح كرتاہے جن كی جانچ GnuCash كے ذریعہ بقایا بلوں كے لیے كی جائے گی۔ اس كی قیمت كا استعمال صرف تب ہوگا جب "جب بقایا ہو اطلاع كرو" سیٹینگ كارگر ہوگا۔

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ur: یہ فیلڈ اس زائد فی كو مختص كرتا ہے جسے درآمد لین دینوں كے میچینگ كے وقت اكاؤنٹ میں ہوتا ہے۔ كچھ مقاموں میں ATMs(جو ایك مالگزاری انسٹی ٹیوٹ سے جوڑا نہیں ہے) سہولیات اسٹورز جیسے مقاموں میں انسٹال كیا گیا۔ ATMs اپنا فیس ایك علیحدہ لین دین كے طور پر یا آپ كے ماہانہ بینكنگ فیس میں دكھانے كے بجائے براہ راست رقم كو جمع كر لیتے ہے۔ مثال كے طور پر آپ ۱۰۰ ڈالر كو نكالتے ہے، اور آپ پر۱۰۱،۵۰ ڈالر مثبت انٹریك فیس لگائی جاتی ہے۔ آگر آپ نے مینولی ۱۰۰ ڈالر كو داخل كیا ہے، تو رقم میچ نہیں كریں گی۔ آپ كو یہ اپنے علاقے میں (آپ كی مقامی كرنسی كی یونیٹس میں) ایسے زیادہ سے زیادہ فیس كے جیسے سیٹ كرنا چاہیے، تاكہ لین دین كو ایك میچ كے طور پر پہچانا جاسكے۔

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
ur: یہ فیلڈ ایك مخفی میچینگ لین دین كے كم سے كم میچینگ اسكور كو مختص كرتا ہے جسےمیچ فہرست میں ضرور ظاہر كیا جائے۔

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
ur: یہ فیلڈ بھرے جانے والے خود كار طریقہ سے ڈیسمل جگہوں كی تعداد كو مختص كرتا ہے۔

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
ur: یہ فیلڈ حد كو مختص كرتا ہے جس كے اوپرڈیفالٹ طور سے ایك میچینگ لین دین كو منظور كیا جائے گا۔ ایك ایسے لین دین جوبہتر میچ اسكورہرے زون ( یہ كلیئر حد كے اوپر یا برابر) میں ہے اسے ڈیفالٹ طور سے طور سےكلیئر كیا جائےگا۔

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
ur: یہ فیلڈ حد كو مختص كرتا ہے جس كے نیچے میچینگ لین دین كو خود كار طریقہ سے جمع كیا جائے گا۔ ایك ایسے لین دین جوبہتر میچ اسكور لال زون ( ظاہر كم سے كم اسكور كے اوپرلیكن نیچے یا جمع كیے گئے میچ اسكور كے برابر) میں ہے اسے ڈیفالٹ طور سے GnuCash فائل میں جمع كیا جائےگا۔

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
ur: یہ فائل GnuCash کے ایک پرانے ورژن سے ہے اور اس ورژن کی طرف سے محفوظ كرنے پر اپ گریڈ کی جائے گی. آپ Gnucash کے پرانے ورژن سے محفوظ كی گئی فائل کو پڑھنے كے قابل نہیں ہونگے یہ ایک( "فائل پارسینگ خامی رپورٹ كرے گا ") اگر آپ پرانے ورژن كو محفوط كرنا چاہتے ہے تو ، بغیر محفوظ كیے ایكزیٹ كریں ۔

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
ur: یہ فائل GnuCash كے ایك پرانے ورژن سے ہے۔ كیا آپ جانے ركھنا چاہتے ہیں؟

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
ur: یہ فائل /URL GnuCash ایك نئے ورژن میں ظاہر ہوتا ہے۔ یہ ڈاٹا كے ساتھ كام كرنے كے لیے آپ كو اپنے GnuCash كے ورژن كو اپ گریڈ كرنا ہوگا۔

en: This is a boolean option.
ur: یہ ایك بولین آپشن ہے

en: This is a color option.
ur: یہ ایك رنگ آپشن ہے

en: This is a combination date option.
ur: یہ ایک مجموعہ تاریخ کا آپشن ہے.

en: This is a date option.
ur: یہ ایك تاریخ آپشن ہے

en: This is a development version. It may or may not work.
ur: یہ ایک ترقی ورژن ہے. كام كرسكتا ہے یا کام نہیں کر سکتا ۔

en: This is a list option.
ur: یہ ایك لسٹ آپشن ہے

en: This is a multi choice option.
ur: یہ ایك كثیر انتخابی آپشن ہے

en: This is a number option.
ur: یہ ایك نمبر آپشن ہے ۔

en: This is a relative date option.
ur: یہ ایك متعلقہ تاریخ آپشن ہے

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
ur: یہ GnuCash کے اندر اندر ایک قرض کی واپسی تخلیق كرنے کے لئے ایک قدم بہ قدم طریقہ ہے. اس اسسٹنٹ میں، آپ ، آپ كےقرض كی تفصیلات اور اس کی ادائیگی کی تفصیلات کے ساتھ ساتھ اس کی واپسی کی تفصیلات اِن پٹ كرسكتے ہیں کر سکتے ہیں. اس معلومات کا استعمال کرتے ہوئے، مناسب ;یڈیولڈ ٹرانسیكشن تخلیق كیاجائے گا.
    
    آپ نے كوئی غلطی كی یا بعد میں تبدیلیاں کرنا چاہتے ہیں تو، آپ براہ راست تخلیق شدہ شیڈیولڈ ٹرانسیكشنس ترمیم کر سکتے ہیں.

en: This is a string option.
ur: یہ ایك اسٹرینگ آپشن ہے

en: This is an account list option.
ur: یہ ایك اكاؤنٹ لسٹ آپشن ہے

en: This is an invalid encoding.
ur: یہ ایك غیر معتبر انكوڈینگ ہے۔

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
ur: یہ استعمال كیے جانے والے قبل متعینہ تاریخ فارمیٹ كی عددی شناخت كنندہ ہے ۔

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
ur: اس رجسٹر کے لئے اس لین دین اسپلیٹ اینكورینگ ہے. آپ اس رجسٹر ونڈو سے اس کو ڈیلیٹ نہیں کر سکتے. آپ اس ونڈو سے پورے لین دین کو خارج کر سکتے ہیں، یا آپ رجسٹر كو نیویگیٹ كرتے ہے جو ایک ہی لین دین کی دوسری سائڈ دكھاتا ہے اور اُس رجسٹر سے اِسپلیٹ کو خارج کر تا ہے۔

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ur: یہ بٹن نوٹ بُك ٹیبس كی زیادہ سے زیادہ چوڑائی كو مختص كرتا ہے۔ اگر ٹیب میں متن یہ قیمت (جانچ لگ بھگ ہے) سے زیادہ لمبی ہے تو ٹیب لیبل كے درمیان میں كٹ ہوگا اور اس كو ایك الیپس كے ساتھ ریپلیس كیا جائے گا۔

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
ur: یہ آرڈر ایسی درج داخلہ پر مشتمل ہے جن كا كوئی اِنوائس نہیںبنایا گیا ہے۔ آپ واقعی سبھی درج داخلہ كا چالان بنے سے پہلے اسے بند كرنا چاہتے ہیں؟

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
ur: یہ صفحہ آمدنی ٹیكس اكاؤنٹس باعتبار كے لیے لین دین كی تفصیل كو دكھاتا ہے۔

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ur: یہ صفحہ آپ كی قابل محصول آمدنی اور قابل تفریق اخراجات كو دكھاتا ہے۔

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
ur: یہ پروگرام ایك وقت میں صرف ایك قیمت كو شمار كرسكتا ہے۔ لیكن ایك مقدار میں آپ كو سبھی كے لیے ایك قیمت داخل كرنی چائیے۔

en: This register does not support editing exchange rates.
ur: یہ رجسٹر ایكسچینج داموں كے مرتب كو سپورٹ نہیں كرتا ہے۔

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
ur: اس رجسٹر میں ٹرانزیکشن كو زیر غور تبدیلیاں ہیں. آپ، اس لین دین میں تبدیلیاں محفوظ كرنا چاہتے ہے ، لین دین كو ختم کریں ، یا آپریشن منسوخ کریں ؟

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
ur: اس ریگولر اكسپریشن كو درآمدفائل كو پارس كرنےكے لیے كیا جاتا ہے آپ اپنی ضرورتوں كے مطابق ترمیم كریں.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
ur: یہ رپورٹ صرف (فروخت) چالانوں كے لیے ڈیزائن كیا گیا ہے۔ براہ كرم ایك <em>چالان</em> كو منتخب كرنے كے لیے آپشنس مینو كا استعمال كرو، نہ كہ بِل یا خرچے كی رسید كا۔

en: This report requires a customer to be selected.
ur: اس رپورٹ کو منتخب کیا جا نے کے لئے ایک کسٹمر کی ضرورت ہے.

en: This report requires a employee to be selected.
ur: اس رپورٹ کو منتخب کیا جا نے کے لئے ایک ملازم کی ضرورت ہے.

en: This report requires you to specify certain report options.
ur: یہ رپورٹ كے لیے آپ كو خاص رپورٹ آپشن واضح كرنے ضروری ہے ۔

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
ur: یہ رپورٹ آپ كے آمدنی ٹیكس سے متعلق اكاؤنٹس كے لیے لین دین كی تفصیل كو دكھاتا ہے۔

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ur: یہ رپورٹ آپ كی قابل محصول آمدنی اور قابل تفریق اخراجات كو دكھاتا ہے۔

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
ur: یہ تلاش نتیجہ میں ایك سے زیادہ اكاؤنٹ علیحدہ شامل ہے ۔ كیا آپ اس كے باوجود چیكوں كو پرنٹ كرناچاہتے ہے كہ یہ سبھی یكساں اكاؤنٹ سے نہیں ہے؟

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
ur: یہ وضاحت ،نوٹس اور میمو کے شعبوں كے لیے خود كار مكمل شروع ہونے سے پہلے حروف کی تعداد کا تعین کرتا ہے.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
ur: یہ ترتیب بعض اکاؤنٹس كو ان کے اپنے توازن كو برعکس ہونے علامت مثبت سے منفی یا اس كے برخلاف، کرنے کی اجازت دیتا.ترتیب "آمدنی اخراجات " صارفین جو منفی اخراجات اور مثبت آمدنی كو دیکھنا چاہتے ہیں "کریڈٹ " کی ترتیب اُن صارفین كے لیے ہے جو بیلنسیس ، ڈیبٹ / کریڈٹ کی حیثیت کی عکاسی كرتے دیكھنا چاہتے ہے. ترتیب "کوئی بھی نہیں " کسی بھی بیلنسس پر سائن كو ریورس نہیں كرتا ہے.

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
ur: یہ ترتیب پی ڈی ایف برآمد كرنے کے لئے فائل کے نام کا انتخاب کرتے ہیں. یہ ایک sprintf تین اسٹرینگ تین ارگیومنٹ كے ساتھ :"%1$s" یہ ایك رپورٹ نام ہے جیسے "انوائس " "%2$s" ایک رپورٹ کا نمبر ہے جس كے لئے اِنوائس رپورٹ، رپورٹ، کی تعداد ہے. "%3$s" رپورٹ كی تاریخ ہے ، فائل کا نام تاریخ فارمیٹ کی ترتیب کے مطابق فارمیٹ كیا گیا ہے۔ نوٹ: كو ئی بھی حروف جس كی فائل نام میں اجازت نہیں ، جیسے '/' جس كو اَنڈر اسكور '_' كے جگہ پر تبدیل كیا جائے گا نتیجے میں فائل کے نام میں.

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
ur: یہ سیٹینگGnuCash میں تاریخوں كو ظاہر كیے جانے كا طریقہ انتخاب كرتا ہے۔ یہ سیٹینگ كے لیے ممكن قیمت ہے سسٹم لوكل سیٹینگ كا استعمال كرنے كے لیے "لوكل"، كنٹنیٹل یورپ اسٹائل كی تاریخوں كے لیے "سی ائی" ، ISO 8601 اسٹینڈرڈ تاریخوں كے لیے "iso" ، یونائیٹیڈ كنگ ڈم اسٹائل تاریخوں كے لیے "uk"، اور امریكی اسٹائل كی تاریخوں كے لیے "us"۔

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
ur: یہ ترتیب فائل نام كے پی ڈی ایف بر آمد كے فائل نام میں تاریخوں كو كس طرح استعمال كیا جاتا ہے انتخاب كرتی ہے ۔ اس ترتیب کے لئے ممکن ویلیو برطانیہ اسٹائل تاریخوں کے لئے "locale" سسٹم لوكیل ترتیب كا استعمال كرنے ،كانٹینینٹل یورپ اسٹائل تاریخوں کے لئے "ce"، آئی ایس او 8601 معیار تاریخوں کے لئے "iso" یونائٹیڈ كینگ ڈم اسٹائل تاریخوںكے لیے "uk"، اور یونائٹیڈ اسٹیٹس تاریخوں كے لیے "us"

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
ur: یہ سیٹینگ میں حال ہی میں كھولی گئی فائلوں مینو میں ركھنے كے لیے فائلوں كی تعداد پر مشتمل ہے۔ فائل ہسٹری كو بیكار كرنے كے لیے اس قیمت كو صفر كے جیسے سیٹ كیا جا سكتا ہے۔ اس تعداد كو زیادہ سے زیادہ قیمت 10 ہے۔

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
ur: یہ ترتیب رپورٹوں کے لئے استعمال کی گئی ڈیفالٹ کرنسی کو کنٹرول کرتی ہے. اگر "مقامی " پر سیٹ کیا، تو GnuCash صارف کے مقامی ترتیب سے ڈیفالٹ کرنسی کو دوبارہ حاصل کرے گا.اگر "دوسرے " پر سیٹ کیا ہے تو، GnuCash کرنسی دیگر كلید كے ذریعے سے مخصوص ترتیب کا استعمال کریں گا.

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
ur: یہ ترتیب منافع / نقصان کے حساب میں سیٹ ختم ہونے کی تاریخ کو کنٹرول كرتا ہے. اگر آخر ی انتخاب کی ترتیب "مطلق " پر سیٹ ہے ۔یہ فیلڈ میں ۱ جنوری ۱۹۷۰،سے سیکنڈ میں نمائندگی کے طور پر تاریخ مشتمل ہونا چاہیے.

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
ur: یہ ترتیب منافع / نقصان کے حساب میں سیٹ ختم ہونے کی تاریخ کو کنٹرول كرتا ہے. اگر آخر ی انتخاب کی ترتیب "مطلق " كے علاوہ كسی پر بھی سیٹ ہے ۔اس فیلڈ میں ۱ویلیو ۰ اور ۸ مشتمل ہونا چاہیے.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
ur: یہ ترتیب نئے اکاؤنٹس کے لئے ڈیفالٹ کرنسی کے سورس كو کنٹرول كرے گا. اگر "مقامی "کے پر سیٹ ہے ، تو GnuCash صارف کے مقامی ترتیب سے ڈیفالٹ کرنسی کو دوبارہ حاصل کرے گا. اگر "دوسرے " پر سیٹ ہے تو، GnuCash کرنسی دیگر كلید كے ذریعے سے مخصوص ترتیب کا استعمال کریں گے.

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
ur: یہ ترتیب منافع / نقصان کے حساب میں سیٹ ختم ہونے کی تاریخ کو کنٹرول كرتا ہے. اگر آخر ی انتخاب کی ترتیب "مطلق " پر سیٹ ہے ۔یہ فیلڈ میں ۱ جنوری ۱۹۷۰،سے سیکنڈ میں نمائندگی کے طور پر تاریخ مشتمل ہونا چاہیے.

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
ur: یہ ترتیب منافع / نقصان کے حساب میں سیٹ ختم ہونے کی تاریخ کو کنٹرول كرتا ہے. اگر آخر ی انتخاب کی ترتیب "مطلق " كے علاوہ كسی پر بھی سیٹ ہے ۔اس فیلڈ میں ۱ویلیو ۰ اور ۸ مشتمل ہونا چاہیے.

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
ur: یہ ترتیب منافع / نقصان کے شماروں میں استعمال کی جاتی تاریخ ختم ہونے کی قسم کنٹرول كرتی ہے اگر"مطلق " پر سیٹ ہے تو ، GnuCash آخری تاریخ کی چابی کے ذریعے سے مخصوص ختم ہونے کی تاریخ بازیافت كرے گا. اگر کسی اور چیز کے لئے سیٹ کیا ہے تو، GnuCash آخر ی مدت کلید كے ذریعے سے مخصوص ختم ہونے کی تاریخ بازیافت كرے گا.

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
ur: یہ ترتیب منافع / نقصان کے شماروں میں استعمال کی جاتی تاریخ ختم ہونے کی قسم کنٹرول كرتی ہے اگر"مطلق " پر سیٹ ہے تو ، GnuCash آخری تاریخ کی چابی کے ذریعے سے مخصوص ختم ہونے کی تاریخ بازیافت كرے گا. اگر کسی اور چیز کے لئے سیٹ کیا ہے تو، GnuCash آخر ی مدت کلید كے ذریعے سے مخصوص ختم ہونے کی تاریخ بازیافت كرے گا.

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
ur: یہ ترتیب ویو میں دیا گیا كالم مرئی ہوگا كیا یہ كنٹرول كرتی ہے ٹرو مطلب مرئی، غلط مطلب چھپا ہوا

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
ur: یہ ترتیب ونڈو کی سائز اور پوزیشن کی وضاحت كرتی ہے جب یہ آخری بار بند كی گئی تھی .سب سے اوپر كے بائیں کونے کے X اور Y كوارڈنیٹس کے نمبرز ہیں.ونڈو كی چوڑائی اور لمبائی سے تقلید میں

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
ur: یہ سیٹینگ اس كنارے كا تعین كرتا ہے جس پر مختلف صفحوں كے لیے خلاصہ بار كوكشیدہ كیا جاتا ہے۔ ممكن قیمت ہے "اوپری" اور "نیچلا"۔ یہ "نچلا" ڈیفالٹ سے ہے۔

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
ur: یہ سیٹینگ اس كنارے كا تعین كرتا ہے جس پر نوٹ بكس میں سوئچینگ صفحات كے لیے ٹیبوں كوكشیدہ كیا جاتا ہے۔ ممكن قیمت ہے "اوپری", "بائیں", "نچلا" اور "دائیں".۔ یہ "اوپری" ڈیفالٹ سے ہے۔

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
ur: یہ سیٹینگ ظاہر كرتی ہے كہ كیا جاری كلاس میں سبھی آئٹمس میں تلاش كرو ، یا جاری كلاس كے صرف 'كارگر' آئٹمس ہے۔

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ur: یہ سیٹینگ CSV فائلوں كو درآمد كرتے وقت ڈاٹا فارمیٹ مختص كرتا ہے۔ AqBanking لائبریری مختلف قسم كے درآمد فارمیٹس ("پروفائلس" كہا جاتا ہے) پیش كرتا ہے جو آپ یہاں كسی ایك كا انتخاب كرسكتے ہے۔

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ur: یہ سیٹینگ DTAUS فائلوں كو درآمد كرتے وقت ڈاٹا فارمیٹ مختص كرتا ہے۔ AqBanking لائبریری مختلف قسم كے درآمد فارمیٹس ("پروفائلس" كہا جاتا ہے) پیش كرتا ہے جو آپ یہاں كسی ایك كا انتخاب كرسكتے ہے۔

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ur: یہ سیٹینگ SWIFT MT940 فائلوں كو درآمد كرتے وقت ڈاٹا فارمیٹ مختص كرتا ہے۔ AqBanking لائبریری مختلف قسم كے درآمد فارمیٹس ("پروفائلس" كہا جاتا ہے) پیش كرتا ہے جو آپ یہاں كسی ایك كا انتخاب كرسكتے ہے۔

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ur: یہ سیٹینگ SWIFT MT942 فائلوں كو درآمد كرتے وقت ڈاٹا فارمیٹ مختص كرتا ہے۔ AqBanking لائبریری مختلف قسم كے درآمد فارمیٹس ("پروفائلس" كہا جاتا ہے) پیش كرتا ہے جو آپ یہاں كسی ایك كا انتخاب كرسكتے ہے۔

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
ur: اگر کرنسی انتخاب ترتیب "دوسرے " پر سیٹ ہے تو یہ ترتیب نئے اكاؤنٹ كے لیے استعمال كی گئی ڈیفالٹ كرنسی متعین كرتا ہے . یہ فیلڈ ایک کرنسی (مثال کے طور USD، GBP، RUB) کے لئے تین حروف ISO 4217 کے کوڈ پر مشتمل ہونا چاہئے.

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
ur: یہ سیٹنگ اُن دنوں كی تعداد كو مختص كرتا ہے جس كے بعد پرانے لاگ/ بیك اپ فائلوں كو خارج كیا گیا (0 = كبھی نہیں) ۔

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
ur: یہ ترتیب پرانے لاگ/ بیک اپ فائلوں کے ساتھ کیا کرنا ہے کی وضاحت كرتی ہے. "ہمیشہ " کا مطلب ہے کہ تمام پرانی فائلوں کو برقرار رکھیں." کبھی نہیں " مطلب كوئی پرانے لاگ / بیک اپ فائلوں کو نہیں ركھیں ہر بار آپ محفوظ كرتے ہے ، فائل کے پرانے ورژن ہٹا دیا جاتا ہے. " دن " مطلب ہے دن کی ایک بڑی تعداد کے لئے پرانے فائلوں کو برقرار رکھیں۔ كلید " رٹین دن" میں كتنے دنوں كی وضاحت كی جاتی ہے۔

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
ur: یہ ترتیب پکسلز میں دی گئی کالم کی چوڑائی كا ذخیرہ كرتی ہے۔

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
ur: یہ لین دین پرموافق كیے علیحدگی پر مشتمل ہے۔ اسے ترمیم كرنا ٹھیك نہیں ہوگا كیونكہ اس سے آپ كوموافق كیا گیا متوازن ختم ہو جائے گا۔

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
ur: یہ لین دین میں متعدد علیحدہ موجود ہے; اُن سبھی كو دیكھنے كے لیے سپلیٹ بٹن دباؤ

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
ur: یہ لین دین ایك اسٹاك علیحدہ ہے; تفصیلات دیكھنے كے لیے سپلیٹ بٹن دبائے

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
ur: یہ لین دین كو دوسرے رجسٹر میں پہلے سے مرتب كیا گیا ہے۔ براہ كرم پہلے وہاں یہ مرتب كو ختم كرو۔

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
ur: یہ لین دین كو رائے كے ساتھ ریڈ ۔اونلی كے طور پر نشان دہی كیا گیا ہے۔ '%s'

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
ur: اس ٹرانسیكشن كو ایک گاہک کو تفویض کرنے کی ضرورت ہے. ذیل میں کسٹمر کو منتخب کریں.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
ur: اس ٹرانسیكشن كو ایک وینڈر کو تفویض کرنے کی ضرورت ہے. ذیل میں کسٹمر کو منتخب کریں.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
ur: یہ لین دین میں شاید آپ كی مداخلت كی ضرورت ہے یا یہ اسے غیر متوازن درآمد نہیں كیا جائے گا۔

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
ur: یہ لین دین میں آپ كی مداخلت كی ضرورت ہے یا یہ اسے درآمد نہیں كیا جائے گا۔

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
ur: یہ لین دین كو متوازن طور پر درآمد كیا جائے گا( پھربھی آپ میچ یا مقامی اكاؤنٹ كی دوبارہ جانچ كرنا چاہوگے)۔

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ur: یہ قیمت میں چیك پر تاریخ لائن شروع كرنے كے لیے X,Y مربوط مشتمل ہے۔ مربوط مختص سے چیك كی پوزیشن نچلے بائیں كونے سے كی گئی ہے۔

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ur: یہ قیمت میں چیك پر میمو لائن شروع كرنے كے لیے X,Y مربوط مشتمل ہے۔ مربوط مختص سے چیك كی پوزیشن نچلے بائیں كونے سے كی گئی ہے۔

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ur: اس ویلیو میں چیک پر نوٹس لائن کے آغاز کے لئے X,Y كوارڈنینٹس مشتمل ہے. كوارڈنینٹس مخصوص چیک پوزیشن کے لور بائیں کونے سے ہیں.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ur: یہ قیمت میں چیك پر عددی رقم لائن شروع كرنے كے لیے X,Y مربوط مشتمل ہے۔ مربوط مختص سے چیك كی پوزیشن نچلے بائیں كونے سے كی گئی ہے۔

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ur: اس ویلیو میں چیک پر وصول كنندہ كا پتہ لائن کے آغاز کے لئے X,Y كوارڈنینٹس مشتمل ہے. كوارڈنینٹس مخصوص چیک پوزیشن کے لور بائیں کونے سے ہیں.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
ur: یہ قیمت میں چیك پروصول كنندہ لائن شروع كرنے كے لیے X,Y مربوط مشتمل ہے۔

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ur: اس ویلیو میں چیک پر اسپلیٹس اكاؤنٹ لائن کے آغاز کے لئے X,Y كوارڈنینٹس مشتمل ہے. كوارڈنینٹس مخصوص چیک پوزیشن کے لور بائیں کونے سے ہیں.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ur: اس ویلیو میں چیک پر اسپلیٹس رقم لائن کے آغاز کے لئے X,Y كوارڈنینٹس مشتمل ہے. كوارڈنینٹس مخصوص چیک پوزیشن کے لور بائیں کونے سے ہیں.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ur: اس ویلیو میں چیک پر اسپلیٹس میمو لائن کے آغاز کے لئے X,Y كوارڈنینٹس مشتمل ہے. كوارڈنینٹس مخصوص چیک پوزیشن کے لور بائیں کونے سے ہیں.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ur: یہ قیمت میں چیك پر لكھی رقم لائن شروع كرنے كے لیے X,Y مربوط مشتمل ہے۔ مربوط مختص سے چیك كی پوزیشن نچلے بائیں كونے سے كی گئی ہے۔

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ur: اس ویلیو میں مكمل چیک كےلیے X,Y آف سیٹ مشتمل ہے. كوارڈنینٹس مخصوص چیک پوزیشن کے لور بائیں کونے سے ہیں.

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
ur: یہ ویلیو ستعمال کے لئے پیش وضاحتی چیک فارمیٹ کی وضاحت كرتی ہے. نمبر ایک نامی چیک فارمیٹ كا گائیڈ ہے

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
ur: جب ٹرانزیکشن كی توسیع ہے تب یہ اس خالی اسپلیٹ میں انتخاب كو منتقل کرے گا.

en: Three Months Ago
ur: تین ماہ پہلے

en: Three Months Ago.
ur: تین ماہ پہلے.

en: Three Months Ahead
ur: تین ماہ بعد

en: Three Months Ahead.
ur: تین ماہ پہلے

en: Thursday
ur: جمعرات

en: Time to _wait for answer
ur: وقت ہے جواب كے انتظار كرنے كا

en: Time to wait for answer
ur: وقت ہے جواب كے انتظار كرنے كا:

en: Time_zone
ur: ٹائم _ زون

en: Timezone
ur: ٹائم زون

en: Title
ur: عنوان

en: Title for this report.
ur: اس رپورٹ كے لیے عنوان

en: Title placeholder
ur: عنوان پلیس ہولڈر

en: To
ur: كو

en: To Amount
ur: رقم كو

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
ur: متعدد ۔ اختلاف والے لین دینوں جیسے كہ متعدد كٹوتی والے ایك ادائیگی چیك كو درج كرنے كے لیے، ٹول بار میں اسپلٹ بٹن پر كلك كریں۔ متبادل صورت میں ویو مینو میں، آپ رجسٹر اسٹائل آٹو۔اسپلٹ لیجر یا ٹرانزیكشن جنرل كو منتخب كرسكتے ہیں۔

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
ur: اكاؤنٹس مینو كو ایك رجسٹرپیج كے ٹرانسفر فیلڈ میں ظاہر كرنے كے لیے، مینو كلید یا كنٹرول ۔ ڈاؤن كلید میلاپ كے بٹن كو دبائیں۔

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
ur: اہم ونڈو میں مختلف ٹیبوں كے درمیان سوئچ كے لیے، كنٹرول + پیج اپ/ ڈاؤن دبائیں۔

en: To text
ur: متن

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
ur: مختلف كرنسیوں والے اكاؤنٹس كے درمیان ٹرانسفر فنڈ كے لیے، رجسٹر ٹول بار میں ٹرانسفر بٹن پر كلك كریں، اور ایكسچینج ریٹ كے داخلہ كے لیے اكاؤنٹس اور كرنسی ٹرانسفر آپشنس كو منتخب كریں یا دیگر كرنسیوں كی رقم دستیاب ہوگی۔

en: To-Create
ur: سے ۔ تخلیق

en: To_p
ur: اوپر

en: Toda_y
ur: آج

en: Today
ur: آج

en: Top
ur: اوپر

en: Tot %s
ur: ٹاٹ %s

en: Tot Credit
ur: ٹاٹ كریڈیٹ

en: Tot Debit
ur: ٹاٹ ڈیبیٹ

en: Tot Shares
ur: ٹاٹ شئیر

en: Total
ur: كُل

en: Total (%s)
ur: كُل (%s)

en: Total (Period)
ur: كُل (میعاد)

en: Total (Report)
ur: كُل (رپورٹ)

en: Total Assets
ur: كُل مالیات

en: Total Cash:
ur: كُُل نقد:

en: Total Charge:
ur: كُل دام :

en: Total Credit
ur: كُل كریڈیٹ

en: Total Credits
ur: كُل كریڈیٹس

en: Total Debits
ur: كُل ڈیبیٹس

en: Total Due
ur: كُل بقایا

en: Total Equity
ur: كل اكویٹی

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
ur: كُل اكویٹی، ٹریڈینگ اور ادائیگی

en: Total Expenses
ur: كُل اخراجات

en: Total For
ur: كُل جمع كے لیے

en: Total Gain
ur: كُل فائدہ

en: Total Liabilities
ur: كُل ادائیگی

en: Total Liabilities & Equity
ur: كُل ادائیگی اور اكویٹی

en: Total Price
ur: كُل قیمت

en: Total Retained Earnings
ur: كُل قائم كی گئی آمدنی

en: Total Retained Losses
ur: كُل قائم كیے نقصانات

en: Total Return
ur: كُل واپسی

en: Total Revenue
ur: كُل منافع

en: Total Trading
ur: كُل ٹریڈینگ

en: Total Value Credits
ur: كُل قیمت كریڈیٹس

en: Total Value Debits
ur: كُل قیمت ڈیبیٹ

en: Total label cell
ur: كُل لیبل سیل

en: Total number cell
ur: كُل نمبر سیل

en: Total:
ur: كُل:

en: Totals
ur: كُل

en: Tra_nsaction
ur: لین دین

en: Tradable commodities
ur: قابل ٹریڈ اسباب

en: Trading
ur: ٹریڈینگ

en: Trading Accounts
ur: ٹریدینگ اكاؤنٹس

en: Trading Gains
ur: تجارت كے فائدہ

en: Trading Losses
ur: تجارت كے نقصان

en: Trans Number
ur: ٹرانس نمبر

en: Transaction
ur: لین دین

en: Transaction Details
ur: لین دین کی تفصیلات

en: Transaction Import Assistant
ur: ٹرانزیکشن درآمد اسسٹنٹ

en: Transaction Information
ur: لین دین کی معلومات

en: Transaction List Help
ur: لین دین مدد كی فہرست

en: Transaction Number
ur: ٹرانسیكشن نمبر

en: Transaction Report
ur: لین دین كی رپورٹ

en: Transaction Voided
ur: لین دین فضول ہے

en: Transaction _Journal
ur: لین دین جنرل

en: Transaction amount
ur: لین دین كی رقم

en: Transaction date
ur: لین دین كی تاریخ

en: Transaction with no Accounts: %s
ur: بغیر اكاؤنٹس كے لین دین : %s

en: Transactions
ur: لین دین

en: Transfer
ur: منتقل كرو

en: Transfer Account
ur: اكاؤنٹ كا تبادلہ

en: Transfer From
ur: ٹرانسفر سے

en: Transfer Funds
ur: فنڈز منتقل كرو

en: Transfer To
ur: ٹرانسفر كو

en: Transfer from/to
ur: سے/كو منتقل كرو

en: Transfer funds from one account to another
ur: ایك اكاؤنٹ سے دوسرے میں فنڈ كو منتقل كرو

en: Tri-annual
ur: تین سالانہ

en: Trial Balance
ur: ٹرائیل بقایا

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
ur: ایک غیر متعین تاریخ کی علامت '~a' کو تلاش کرنے کی کوشش کی. یہ رپورٹ شاید جی این یو کیش کے بعد کے ورژن کے ذریعہ محفوظ کی گئی تھی۔ آج کے لئے پہلے سے طے شدہ ہے۔

en: Tuesday
ur: منگل

en: Turkish
ur: ترکیا

en: Tutorial and Concepts _Guide
ur: ٹیٹوریل اور خیالات كا رہ نما

en: Two Weeks
ur: دو ہفتے

en: Type
ur: قسم

en: Type of search
ur: تلاش كی قسم

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
ur: ٹرانسفر رجسٹر كالم میں موجودہ اكاؤنٹ نام كے پہلے حرف (وں) كو ٹائپ كریں، اور GnuCash آپ كے اكاؤنٹس كی فہرست سے نام كو پورا كر دے گا۔ سب اكاؤنٹ كے لیے، پیرینٹ اكاؤنٹ كے پہلے حرف(وں) كو ٹائپ كریں، اُس كے بعد ':' اور سب اكاؤنٹ كے پہلے حرف(وں) (مثلاً : اسیٹس : كیش كے لیے A:C) كو ٹائپ كریں۔

en: US Dollars (USD)
ur: US ڈالر (USD)

en: U_se 24-hour clock
ur: 24- گھنٹے كی گھڑی كا استعمال كرو

en: Unable to change report configuration name.
ur: رپورٹ كانفگریشن نام تبدیل كرنے میں ناقابل

en: Unable to load Finance::Quote.
ur: آمدنی::كوٹ كی جانچ كی جا رہی ہے...

en: Unable to save to database.
ur: ڈاٹا بیس میں محفوظ كرنے میں ناقابل

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
ur: ڈاٹا بیس میں محفوظ كرنے میں ناقابل : كتاب صرف پڑھے نشان كرو۔

en: Unallocated Assets
ur: غیرتقسیم كی گئی مالیات

en: Unbalanced parenthesis
ur: غیر متوازن مشروط تبصرہ

en: Undefined character
ur: غیر متعین لفظ

en: Unicode
ur: یونی كوڈ

en: Unique Name
ur: منفرد نام

en: Unit Price
ur: اكائی قیمت

en: Units
ur: اكائیاں

en: Units in which the custom coordinates are expressed
ur: اکائیاں جس میں كسٹم كوارڈنیٹس كا اظہار كیا گیا ہیں۔

en: Unknown
ur: نامعلوم

en: Unknown EntryLedger Type
ur: نامعلوم لیجر ٹائپ داخل كرو

en: Unknown OFX CMA account
ur: نامعلوم OFX CMA اكاؤنٹ

en: Unknown OFX account
ur: نامعلوم OFX اكاؤنٹ

en: Unknown OFX checking account
ur: نامعلوم OFX جانچ اكاؤنٹ

en: Unknown OFX credit card account
ur: نامعلوم OFX كریڈیٹ كارڈ اكاؤنٹ

en: Unknown OFX credit line account
ur: نامعلوم OFX كریڈیٹ لائن اكاؤنٹ

en: Unknown OFX investment account
ur: نامعلوم OFX سرمایہ كاری اكاؤنٹ

en: Unknown OFX money market account
ur: نامعلوم OFX منی ماركیٹ اكاؤنٹ

en: Unknown OFX savings account
ur: نامعلوم OFX كفایت شعاراكاؤنٹ

en: Unknown, %d-size list.
ur: نامعلوم, %d- سائز فہرست۔

en: Unnamed Budget
ur: بے نام بجٹ

en: Unpost
ur: نہیں بھیجنا

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
ur: یہ چالان كو نہیں بھیجنے سے بھیجے گئے لین دین كو خارج كر دیاجائے گا۔
    كیا آپ واقعی یہ بھیجنا نہیں چاہتے ہے؟

en: Unrealized Gain
ur: غیر یقینی فائدہ

en: Unrealized Gains
ur: غیر یقینی فائدہ

en: Unrealized Losses
ur: غیر یقینی نقصان

en: Unrecognized or inconsistent format.
ur: غیر شناخت كردہ یا غیر مطابق فارمیٹ

en: Unreconcile the selected transactions
ur: منتخبہ ٹرانسیكشن كو غیر ری كنسائل كریں

en: Unsaved Book
ur: غیر محفوظ بُك

en: Unspecified
ur: تشكیل نہیں كیا گیا

en: Unsupported entity type: %s
ur: غیر مدد گار اكائی كی قسم : %s

en: Up
ur: اوپر

en: Upcoming Transactions
ur: اپ كمینگ ٹرانسیكشنس

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
ur: موجودہ رپورٹ کے محفوظ ترتیب کو اپ ڈیٹ کریں. رپورٹ file %s میں محفوظ کی جائے گی.

en: Update your GnuCash accounts
ur: آپ اپنا GnuCash اكاؤنٹ اپ ڈیٹ كرو

en: Use 24 hour time format
ur: ۲۴گھنٹے كے وقت فارمیٹ كا استعمال كرو

en: Use Commodity Value
ur: كوموڈیٹی ویلیو استعمال كریں

en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
ur: ٹیكس رپورٹ->مرتب كرو آپشنس كا استعمال ٹیكس ۔ متعلقہ فیلگ كو سیٹ كرنے اور یہ اكاؤنٹ میں ایك ٹیكس كوڈ كو منسوب كرو۔

en: Use Escrow Account
ur: اسكرو اكاؤنٹ كا استعمال كرو

en: Use Existing
ur: موجودہ كا استعمال كریں

en: Use From - To
ur: سے – تك كا استعمال كرو

en: Use Full Account Name
ur: مكمل اكاؤنٹ نام استعمال كرو

en: Use Full Other Account Name
ur: مكمل دیگر اكاؤنٹ نام كا استعمال كرو

en: Use Global
ur: گلوبل كا استعمال كرو

en: Use Quotes
ur: كوٹس استعمال كریں

en: Use Split Action Field for Number
ur: نمبر كےلیے اسپلیٹ ایكشن فیلڈ استعمال كریں

en: Use Trading Accounts
ur: ٹریڈینگ اكاؤنٹس كا استعمال كرو

en: Use _bayesian matching
ur: بایشین میچینگ كا استعمال كرو

en: Use _formal accounting labels
ur: فارمل اكاؤنٹینگ لیبلوں كا استعمال كرو

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
ur: 24- گھنٹے(12 گھنٹے كی بجائے) كے وقت فارمیٹ كا استعمال كرو۔

en: Use absolute profit/loss ending date
ur: مطلق منافع / نقصان آخری تاریخ کا استعمال کریں

en: Use absolute profit/loss starting date
ur: مطلق منافع / نقصان اغاز تاریخ کا استعمال کریں

en: Use account colors in the account hierarchy
ur: اکاؤنٹ ہیرارچی میں اکاؤنٹ رنگوں کا استعمال

en: Use account colors in the tabs of open account registers
ur: آپن اکاؤنٹ کے رجسٹر کے ٹیب میں اکاؤنٹ رنگوں کا استعمال كریں

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
ur: موجودہ اكاؤنٹس كے ساتھ نئے لین دینوں كو میچ كرنے كے لیے بائیوشیان الگوریتھم كا استعمال كرو۔

en: Use bayesian matching
ur: بائیوشین كا استعمال كرو

en: Use formal account labels
ur: فارمل اكاؤنٹ لیبلز كا استعمال كرو

en: Use local time
ur: مقامی وقت كا استعمال كرو

en: Use next weekday
ur: اگلے دن استعمال کریں

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
ur: غیر رسمی مترادفات کے بجائے صرف 'ڈیبٹ' اور 'کریڈٹ' کا استعمال کریں.

en: Use previous weekday
ur: گزشتہ ہفتے كو استعمال کریں

en: Use relative profit/loss ending date
ur: متعلقہ منافع / نقصان آخری تاریخ کا استعمال کریں

en: Use relative profit/loss starting date
ur: متعلقہ منافع / نقصان اغاز تاریخ کا استعمال کریں

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
ur: اکاؤنٹنٹس کی طرح شامل کی تعداد کے کالم کے نیچے قوانین کا استعمال كریں

en: Use standard US layout
ur: معیاری یو ایس ترتیب استعمال كریں

en: Use the date format specified by the system locale.
ur: سسٹم لوكل كے ذریعہ واضح تاریخ فارمیٹ كا استعمال كرو۔

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
ur: قرض / گروی دوبارہ ادائیگی كیلكولیٹركا استعمال كرو

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ur: منافع / نقصان کے حساب کے لئے مخصوص مطلق آخر تاریخ کا استعمال کریں. اس کے علاوہ نیٹ اثاثوں کے حساب کے لئے اس تاریخ کا استعمال کریں.

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
ur: فائدہ / نقصان كی شماروں كے لیے تشكیل حقیقی شروعاتی تاریخ كا استعمال كرو۔ .

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
ur: سبھی نئے تخلیق اكاؤنٹس كے لیے مختص كرنسی كا استمعال كرو۔

en: Use the specified currency for all newly created reports.
ur: سبھی نئے تخلیق رپورٹس كے لیے مختص كرنسی كا استمعال كرو۔

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ur: منافع / نقصان کے حساب کے لئے مخصوص متعلقہ آخری تاریخ کا استعمال کریں. اس کے علاوہ نیٹ اثاثوں کے حساب کے لئے اس کی تاریخ کا استعمال کریں.

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
ur: فائدہ / نقصان كی شماروں كے لیے تشكیل متعلقہ شروعاتی تاریخ كا استعمال كرو۔

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
ur: سبھی نئے تخلیق اكاؤنٹس كے لیے سسٹم مقامی كرنسی كا استمعال كرو۔

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
ur: سبھی نئے تخلیق رپورٹس كے لیے سسٹم مقامی كرنسی كا استمعال كرو۔

en: Username
ur: صارف نام

en: Username and Password
ur: صارف نام اور خفیہ لفظ

en: Value
ur: قیمت

en: Value $
ur: قیمت $

en: Value Change
ur: قیمت تبدیل

en: Vendor
ur: بیچنے والا

en: Vendor ID
ur: فروخت كرنے والے كا ID

en: Vendor Listing
ur: وینڈر لسٹینگ

en: Vendor Number
ur: بیچنے والے كا نمبر

en: Vendor Report
ur: بیچنے والا رپورٹ

en: Vendor number
ur: وینڈر نمبر

en: Vendor number format
ur: وینڈر نمبر فارمیٹ

en: Vendor's Bills
ur: فروخت كرنے والے كے بلس

en: Vendor's Jobs
ur: فروخت كرنے والے كا كام

en: Vendors
ur: دکانداروں

en: Vendors Overview
ur: وینڈرز جائزہ

en: Verbose HBCI debug messages
ur: كثیر الفاظی HBCI ڈی بگ پیغامات

en: Vietnamese
ur: ویتنامی

en: View Bill
ur: بِل كو دیكھے

en: View Credit Note
ur: كریڈیٹ نوٹ ویو

en: View Expense Voucher
ur: خرچ كے واؤچر كو دیكھے

en: View Invoice
ur: اِنوائس كو دیكھے

en: View Invoices
ur: اِنوائس كو دیكھیں

en: View _Lots…
ur: لاٹس دیكھو…

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
ur: اسٹاك اور میچول فنڈوں كے لیے كو دیكھو اور مرتب كرو

en: View and edit the list of Billing Terms
ur: بلینگ ٹرمس كی فہرست كو دیكھے اور مرتب كریں

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
ur: سیلس ٹیكس ٹیبلوں كی فہرست كو دیكھو اور مرتب كروں (GST/VAT)

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
ur: اسٹاك اور میچول فنڈوں كے لیے قیمتوں كو دیكھو اور مرتب كرو

en: View the Tips of the Day
ur: دن كے ٹپس كو دیكھو

en: View/Edit Bill
ur: بِل كو دیكھے/بل مرتب كریں

en: View/Edit Customer
ur: گاہك كو دیكھے/مرتب كریں

en: View/Edit Employee
ur: ملازم كو دیكھے/مرتب كریں

en: View/Edit Invoice
ur: اِنوائس كو دیكھے/مرتب كریں

en: View/Edit Job
ur: كام كو دیكھے/مرتب كریں

en: View/Edit Order
ur: آرڈر كو دیكھے/مرتب كریں

en: View/Edit Vendor
ur: فروخت كرنے والے كو دیكھے/مرتب كریں

en: View/Edit Voucher
ur: اِنوائس كو دیكھے/مرتب كریں

en: Void Reason
ur: باطل سبب

en: Void Transaction
ur: بے اثر لین دین

en: Void Transactions
ur: بے اثر لین دین

en: Void only
ur: صرف بے اثر

en: Voided
ur: بے اثركیا

en: Voided transaction
ur: فضول لین دین

en: Voucher
ur: رسید

en: Voucher ID
ur: واؤچر ID

en: Voucher Information
ur: واؤچر معلومات

en: Voucher Notes
ur: واؤچر كے نوٹس

en: Voucher Owner
ur: واؤچر كا مالك

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
ur: آگاہی : كچھ اكاؤنٹس میں نقل TXF كوڈ منتقل كی گئی۔ صرف ادا كنندہ ماخذ والے TXF كوڈوں كو ہی دوہرایا گیا ۔

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
ur: آگاہی:مالگزاری::كوٹ صحیح طریقہ سے انسٹال نہیں كیا گیا ہے۔

en: Website
ur: ویب سائٹ

en: Wednesday
ur: بُدھ

en: Weekly
ur: ہفتہ وار

en: Weekly Average
ur: ہفتہ كا اوسط

en: Weeks
ur: ہفتے

en: Weighted Average
ur: اوزانی اوسط

en: Welcome to GnuCash
ur: GnuCash میں خوش آمدید

en: Welcome to GnuCash %s Shell
ur: GnuCash میں خوش آمدید %s

en: Western
ur: مغربی

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
ur: جب سال كے بغیر كوئی تاریخ داخل كركے مكمل كیا جاسكے جس سے یہ جاری كیلنڈر سال كے اندر ہو یا وقت میں پیچھے كی طرف ایك ترتیب كیے مہینوں كی تعداد كی شروعات كرتے ہوئے ایك سلائیڈنگ ونڈو پر بنیادی جاری تاریخ كے قریب كرو۔

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
ur: تاریخوں كو درج كرتے وقت، آپ منتخبہ تاریخ كو بڑھانے یا گھٹانے كے لیے '+' یا '-' ٹائپ كر سكتے ہیں۔ چیك نمبر كو بڑھانے یا گھٹانے كے لیے بھی آپ '+' اور '-' كا استعمال كرسكتے ہیں۔

en: When paid
ur: كب معاوضہ دیا

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
ur: جب ایك QIF فائل میں اسٹیٹس مختص نہیں ہوتا ہے، لین دینوں كی منظور كیے گئے طور پر نشان دہی كیا جاتا ہے ۔

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
ur: جب ایك QIF فائل میں اسٹیٹس مختص نہیں ہوتا ہے، لین دینوں كی منظورنہیں كے طور پر نشان دہی كیا جاتا ہے ۔

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
ur: جب ایك QIF فائل میں اسٹیٹس مختص نہیں ہوتا ہے، لین دینوں كی صلح كیے گئے طور پر نشان دہی كیا جاتا ہے ۔

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
ur: جب،آپ شروع بٹن دباتے ہے GnuCash آپ كی QIF فائل درآمد كرے گا. اگر کوئی غلطیاں یا انتباہ موجود نہیں ہیں تو، آپ خود بخود اگلے مرحلے پر آگے بڑھےگے. دوسری صورت میں، تفصیلات آپ كے جائزہ لینے کے لئے ذیل میں دکھائی جائے گی.

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
ur: جب،آپ شروع بٹن دباتے ہے GnuCash آپ كی QIF فائل لوڈ كرے گا. اگر کوئی غلطیاں یا انتباہ موجود نہیں ہیں تو، آپ خود بخود اگلے مرحلے پر آگے بڑھےگے. دوسری صورت میں، تفصیلات آپ كے جائزہ لینے کے لئے ذیل میں دکھائی جائے گی.

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
ur: واہ ایك چالان میں ایك ہی اكاؤنٹ میں منتقل ہونے والی متعدد داخلے ہیں انھیں ڈیفالٹ طور پر ایك واحد سپلائٹ میں جمع ہونا چاہیے ۔ یہ سیٹینگ كو پوسٹ ڈائیلاگ میں تبدیل كیا جاسكتا ہے۔

en: Whether or not to include a label for the assets section.
ur: اثاثوں کے حصے کے لیے ایک لیبل شامل كریں یا نہیں.

en: Whether or not to include a label for the equity section.
ur: اكویٹی سیكشن كے لیے لیبل شامل كریں یا نہیں.

en: Whether or not to include a label for the expense section.
ur: اخراجات کے حصے کے لیے ایک لیبل شامل كریں یا نہیں.

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
ur: واجبات کے حصے کے لیے ایک لیبل میں شامل كریں یا نہیں.

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
ur: آمدنی کے حصے کے لیے ایک لیبل شامل كریں یا نہیں.

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
ur: ٹریڈنگ اكاؤنٹ سیكشن كے لیے ایک لیبل شامل كریں یا نہیں

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
ur: مجموعی اثاثوں کا اشارہ ایک لائن شامل كریں یا نہیں.

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
ur: کل اكویٹی كا اشارہ كرتی ایک لائن شامل كریں یا نہیں.

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
ur: كُل اخراجات کی نشاندہی كرتی لائن شامل كریں یا نہیں.

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
ur: کل واجبات كا اشارہ كرتی ایک لائن شامل كریں یا نہیں.

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
ur: كُل آمدنی کی نشاندہی كرتی لائن شامل كریں یا نہیں.

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
ur: کل ٹریڈنگ اکاؤنٹ توازن کا اشارہ ایک لائن شامل كریں یا نہیں.

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
ur: بجٹ كے ذریعے سے پیش کل میں تبدیلی کا اشارہ لائنس شامل كریں یا نہیں.

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
ur: خواہ ٹیكس بلوں پر داخلوں میں ڈیفالٹ طور پر شامل كیا گیا ہے۔ یہ سیٹینگ نئے گراہكوں اور وینڈرز كے ذریعہ وراثت میں ملی ہے۔

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
ur: خواہ ٹیكس چالانوں پر داخلوں میں ڈیفالٹ طور پر شامل كیا گیا ہے۔ یہ سیٹینگ نئے گراہكوں اور وینڈرز كے ذریعہ وراثت میں ملی ہے۔

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
ur: خواہ اسٹارٹ اپ پر بقایا بلوں كی فہرست كو ظاہر كیا جائے۔

en: Which check position to print
ur: كون سی چیك كی پزیشن پرنٹ كی جانی ہے

en: Whole Loan
ur: مکمل قرض

en: Width of notebook tabs
ur: نوٹ بُك ٹیبس كی چوڑائی

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
ur: CSSفارمیٹ میں علامت (لوگو) کی چوڑائی، جیسے، 10% یا 32px. اس کی قدرتی چوڑائی میں علامت (لوگو) ظاہر کرنے کے لئے خالی چھوڑ دیں.علامت (لوگو) کی اونچائی کے مطابق چھوٹا کیا جائے گا.

en: Width of this column
ur: اس کالم كی چوڑائی

en: Window geometry
ur: ونڈو جیومٹری

en: Windows
ur: ونڈوز

en: Wire
ur: وائر

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
ur: GnuCash کے ساتھ آپ (لیکن تک محدود نہیں ) کر سکتے ہیں:

en: Withdraw
ur: نكالنا

en: Withdrawal
ur: نكالنا

en: Withdrawals
ur: واپس لینا

en: Working…
ur: كام كرنا…

en: Writing file…
ur: فائل كو لكھا جارہا…

en: Yearly
ur: سالانہ

en: Yearly Average
ur: سالانہ اوسط

en: Years
ur: سال

en: Yellow
ur: پیلا

en: Yes
ur: ہاں

en: Yes, _always
ur: ہاں،_ ہمیشہ

en: Yes, reset the Tax Tables
ur: ہاں، ٹیكس ٹیبلوں كو دوبارہ ترتیب دو۔

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
ur: آپ unreconciled کے طور پر ایک ری كنسائلٹ نشان كرنے میں ہیں. ایسا کرنے سے مستقبل میں ری كنسائلیشن مشکل بنا سکتا ہے! اس تبدیلی کے ساتھ آگے بڑھیں؟

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
ur: آپ ایك موجودہ علیحدگی كو اوررائٹ كررہے ہیں۔ كیا آپ واقعی ایسا كرنا چاہتے ہیں؟

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
ur: آپ ایك موجودہ لین دین كو اوررائٹ كررہے ہیں۔ كیا آپ واقعی ایسا كرنا چاہتے ہیں؟

en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
ur: آپ نے محفوظ كرنے کی کوشش کی
    %s
    یا اس ایک ذیلی ڈائریکٹری. اس كی اجازت نہیں ہے کہ اندرونی استعمال کے لئے %s نے اُس ڈائریکٹری ریزور كیا ہے .
    
    ایک مختلف ڈائریکٹری میں دوبارہ کوشش کریں.

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
ur: آپ آسانی سے كوئكن ، MS منی یادیگر پروگرامس جو QIF فائلوں یا OFX فائلوں کو برآمد كرتے ہےفائل مینو میں، ذیلی مینو درآمد پر کلک کریں اور بالترتیب، QIF یا OFX فائل پر کلک کریں. اس کے بعد، دی گئی ہدایات پر عمل کریں.

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
ur: آپ صرف ایك بینك اكاؤنٹ رجسٹر یا تلاش كے نتیجوں سے چیكس كو پرنٹ كر سكتے ہیں۔

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
ur: آپ مختلف رپوٹس كو ایك واحد ونڈو میں پیك كرسكتے ہیں، جوایك ہی نظر میں آپ كی سبھی مالیاتی معلومات مہیا كرتا ہے ۔ ایسا كرنے كے لیے، سیمپل اور كسٹم->\ " كسٹم ملٹی كولم رپورٹ" رپورٹ كا استعمال كریں۔

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
ur: آپ ایک غیر کرنسی اکاؤنٹ سے منتقل نہیں کر سکتے ہیں. اکاؤنٹس "سے " اور "كو " كو ریورس كرنے كی كوشش كریں اور "رقم " كو منفی بنانے کی کوشش کریں.

en: You can't transfer from and to the same account!
ur: آپ ایك ہی اكاؤنٹ سے اورمیں ٹرانسفر نہیں كرسكتے ہے!

en: You cannot delete this split.
ur: آپ اس علیحدہ كو خارج نہیں كرسكتے۔

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
ur: ٹیكس ٹیبل سے آپ آخری داخلہ كو نہیں نكال سكتے۔ اگر آپ وہ كرنا چاہتے ہے تو ٹیكس ٹیبل كو خارج كرنے كی كوشش كریں ۔

en: You cannot save to that file.
ur: آپ وہ فائل كو محفوظ نہیں كرسكتے۔

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
ur: آپ وہ فائل نام كو محفوظ نہیں كرسكتے۔
    
    %s

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
ur: آپ موافق كیے گئے یا صاف پھیلاؤ كے ساتھ ایك لین دین كو بے اثر نہیں كرسكتے۔

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
ur: آپ نے وصول کنندہ کا اكاؤنٹ درج نہیں كیا ہے . وصول کنندہ کا نام ایک آن لائن منتقلی کے لئے ضروری ہے

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
ur: آپ نے وصول کنندہ کی بینك درج نہیں كی ہے . وصول کنندہ کا نام ایک آن لائن منتقلی کے لئے ضروری ہے

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
ur: آپ نے وصول کنندہ کا نام درج نہیں كیا ہے . وصول کنندہ کا نام ایک آن لائن منتقلی کے لئے ضروری ہے

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
ur: آپ نے کسی بھی لین دین مقصد داخل نہیں کیا. ایک مقصد ایک آن لائن منتقلی کے لئے صروری ہے.

en: You do not have permission to access %s.
ur: آپ كو %s تك پہنچنے كی اجازت نہیں ہے۔

en: You don't have any stock accounts with balances!
ur: آپ كے پاس بقایا كے ساتھ اسٹاك اكاؤنٹ نہیں ہے !

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
ur: آپ نے ایك لین دین شیڈول تخلیق كرنے كی كوشش كی جو كبھی نہیں چلے گا۔ كیا آپ حقیقت میں اسے كرنا چاہتے ہے؟

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
ur: آپ نے آن لائن ٹرانسفر ٹیمپلیٹ كی فہرست كوتبدیل كردیا ہے، لیكن اپنے ٹرانسفر ڈائیلاگ كو منسوخ كر دیا ۔ كیا آپ پھر بھی تبدیلیوں كواسٹور كرنا چاہتے ہے؟

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
ur: آپ نے اس موافق ونڈو میں تبدیلیاں كی ہے۔ كیا آپ واقعی اسے منسوخ كرنا چاہتے ہے؟

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
ur: آپ كے پاس كوئی معتبر "پوسٹ ٹو" اكاؤنٹس نہیں ہے. آپ اس ادائیگی پر عملدرآمد جاری رکھنے سے پہلے قسم "%s"کا ایک اکاؤنٹ تخلیق كریں . شاید آپ سب سے پہلے ایک رسید یا بل بناناچاہتے ہیں؟

en: You have not selected an owner
ur: آپ نے ایك مالك كو منتخب نہیں كیا ہے

en: You have not selected any accounts
ur: آپ نے كوئی بھی اكاؤنٹس كو منتخب نہیں كیا ہیں

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
ur: آپ نے مندرجہ ذیل انتباہ ڈائیلاگ پیش نہیں کیا جائے کی درخواست کی ہے. ان میں سے كوئی بھی ڈائیلاگ دوبارہ فعال كرنے، ڈائیلاگ كے اگلے چیک باکس كو منتخب کریں، پھر ٹھیک ہے پر کلک کریں.

en: You have selected no accounts.
ur: آپ نے اكاؤنٹس منتخب نہیں كیا ہے۔

en: You may not create a new national currency.
ur: آپ ایك نئی نیشنل كرنسی تخلیق نہیں كرسكتے ہے۔

en: You must choose a Tax Account.
ur: آپ كو ایك ٹیكس اكاؤنٹ كا انتخاب كرنا چاہیے۔

en: You must choose a commodity.
ur: آپ كو ایك كمیوڈیٹی كا انتخاب كرناچاہیے۔

en: You must choose a valid parent account.
ur: آپ كو ایك معتبر پرینٹ اكاؤنٹ كا انتخاب كرنا چاہیے۔

en: You must choose an owner for this job.
ur: اس كام كے لیے آپ كو ایك مالك كو منتخب كرنا چاہیے۔

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
ur: آپ كو كمیوڈیٹی كے لیے ایك غیر۔ خالی "مكمل نام ", "علامت /خلاصہ ", اور "قسم " داخل كرنا ہوگا۔

en: You must enter a valid 'to' amount.
ur: آپ كو ایك معتبر 'كو' رقم درج كرنی چاہیے۔

en: You must enter a valid account name for posting.
ur: آپ كو پوسٹنگ کے لئے ایک درست اکاؤنٹ کا نام درج کرنا لازمی ہے.

en: You must enter a valid amount.
ur: آپ كو ایك معتبررقم داخل كرنی چاہیے۔

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
ur: آپ كو ایك معتبر شروعاتی بقایا درج كرنا چاہیے یا اسے خالی چھوڑ دو۔

en: You must enter a valid price.
ur: آپ كو ایك معتبر قیمت درج كرنی چاہیے۔

en: You must enter an amount to transfer.
ur: ٹرانسفركے لیے آپ كو ایك رقم درج كرنی چاہیے۔

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
ur: آپ كو ایك ملكی كرنسی درج كرنی ہوگی یا مختلف قسم درج كرنی ہوگی۔

en: You must provide a name for the new style sheet.
ur: نئی اسٹائل شیٹ كے لیے آپ كو ایك نام دیناضروری ہے۔

en: You must provide a name for this Billing Term.
ur: اس بِلینگ ٹرم كے لیے آپ كو ایك نام مہیا كرنا ضروری ہے۔

en: You must provide a name for this Tax Table.
ur: آپ كو یہ ٹیكس ٹیبل كے لیے ایك نام مہیا كرنا چاہیے۔

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
ur: اس بِلینگ ٹرم كے لیے آپ كو ایك منفرد نام مہیا كرنا ضروری ہے۔ آپ كا انتخاب"%s" پہلے سے استعمال میں ہے۔

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
ur: آپ كو ٹیكس ٹیبل كے لیے ایك منفرد نام مہیا كرنا چاہیے۔ آپ كا انتخاب "%s" پہلے سے استعمال میں ہے۔

en: You must select a Currency.
ur: آپ کو ایک کرنسی منتخب کرناضروری ہے.

en: You must select a Security.
ur: آپ كو سیکیورٹی کا انتخاب کرنا ہوگا.

en: You must select a company for payment processing.
ur: معاوضہ كی كارروائی كرنے كے لیے آپ كو ایك كمپنی منتخب كرنی چاہيے۔

en: You must select a report configuration to delete.
ur: آپ كو ڈیلیٹ كرنے كےلیے رپورٹ كانفگریشن منتخب كرنا چاہئیے

en: You must select a report configuration to load.
ur: آپ كو لوڈ کرنے کے لئے ایک رپورٹ ترتیب منتخب کرنا ضروری ہے.

en: You must select a transfer account from the account tree.
ur: آپ كو اكاؤنٹ ٹری سے ایك ٹرانسفر اكاؤنٹ كو منتخب كرنا چاہیے۔

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
ur: آپ كو ایك منتقل اكاؤنٹ كو منتخب كرنا چاہیے یا شروعاتی بقایا كے اكویٹی اكاؤنٹ كا انتخاب كریں۔

en: You must select an account type.
ur: آپ كو ایك اكاؤنٹ قسم كی تخلیق كرنی چاہیے۔

en: You must select an item from the list
ur: آپ كو فہرست سے ایك آئٹم كو منتخب كرناچاہیے

en: You must select at least one account to estimate.
ur: اندازہ كے لیے آپ كو كم سے كم ایك اكاؤنٹ كو منتخب كرنا چاہیے۔

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
ur: اس لین دین كے لیے آپ كو ایك اكاؤنٹ مقرر كرنا ہوگا سے یا جس میں منتقل یا دونوں كیا جانا چائیے ۔ ورنہ، یہ ریكارڈ نہیں ہوا ہوگا۔

en: You need to enter some search text.
ur: آپ كو كچھ تلاش متن كو داخل كرناضروری ہے۔

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
ur: اس كی ایكسچینج دام كی ترمیم كو لین دین كو بڑھانے كی ضرورت ہے۔

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
ur: اس كے ایكسچینج دام كو ترمیم كرنے كے لیے آپ كو ایك پھیلاؤ كو منتخب كرنا ہوگا۔

en: You need to supply Billing Information.
ur: آپ كو بلینگ معلومات مہیا كرنا ضروری ہے۔

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ur: آپ ایك موافق كیے گئے علیحدگی كو خارج كررہے ہیں ! ایسا كرنا ٹھیك نہیں ہے كیونكہ اس سے آپ كا موافق كیا گیا متوازن ختم ہوجائے گا۔

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ur: آپ موافق كیےعلیحدہ والے ایك لین دین كو خارج كرنے جارہے ہیں ! یہ اچھا آئیڈیا نہیں ہے یہ آپ كے موافق كیے متوازن كو ختم كردیگا۔

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
ur[0]: آپ كی تبدیلیوں کو محفوظ کرنے کے لئے آپ کی ہارڈ ڈسک پر آپ كے ڈاٹا فائل كو محفوظ کرنے کی ضرورت ہے. GnuCash میں ہر%d منٹ پر خود كار طریقے سے فائل "محفوظ " كرنے كی خصوصیت موجود ہے ، جیسے آپ نے ہر بار "محفوظ "بٹن پریس كیا ہو۔
    
    آپ وقت کے وقفہ کو تبدیل یا اس خصوصیت كو ٹرن آف -> ترجیحات->جنرل->خود كار محفوظ ۔ وقت کا وقفہ. كے تحت کر سکتے ہیں
    
    كیا آپ کی فائل خود بخود محفوظ کیا جانا چاہئے؟
ur[1]: آپ كی تبدیلیوں کو محفوظ کرنے کے لئے آپ کی ہارڈ ڈسک پر آپ كے ڈاٹا فائل كو محفوظ کرنے کی ضرورت ہے. GnuCash میں ہر%d منٹس پر خود كار طریقے سے فائل"محفوظ " كرنے كی خصوصیت موجود ہے ، جیسے آپ نے ہر بار "محفوظ "بٹن پریس كیا ہو۔
    
    آپ وقت کے وقفہ کو تبدیل یا اس خصوصیت كو ٹرن آف -> ترجیحات->جنرل->خود كار محفوظ ۔ وقت کا وقفہ. كے تحت کر سکتے ہیں
    
    كیا آپ کی فائل خود بخود محفوظ کیا جانا چاہئے؟

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
ur: آپ کے مقامی بینک اکاؤنٹ میں ابھی تک SEPA اکاؤنٹ کی معلومات ذخیرہ نہیں ہے. ہمیں افسوس ہے، لیکن اس کی ترقی کے ورژن میں ایک اضافی قدم كی ضرورت ہے جو ابھی تک gnucash میں براہ راست لاگو نہیں کیا گیا ہے. آپ کے اکاؤنٹ کے لئے کمانڈ لائن پروگرام "aqhbci-tool" ایكزیكیوٹ کریں: مندرجہ ذیل كی طرح : aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
ur: آپ كے منتخب اسباب اور رپورٹ كی كرنسی یكساں ہے۔ یكساں اسباب كے لیے قیمتوں كو دكھانے كا كوئی معنی نہیں بنتاہے۔

en: [datafile]
ur: [ڈاٹا فائل]

en: _Absolute
ur: _ حقیقی

en: _Account
ur: _ اكاؤنٹ

en: _Account code
ur: _اكاؤنٹ كوڈ

en: _Accumulate splits on post
ur: _ پوسٹ پر اسپلٹس كو جمع كرو

en: _Action
ur: _ ایكشن

en: _Actions
ur: _عمل

en: _Address
ur: _ایڈریس

en: _Asset
ur: _مالیت

en: _Assets & Liabilities
ur: _مالیات اور ادائیگی

en: _Auto-Split Ledger
ur: _خود كار علیحدہ لیجر

en: _Auto-create new transactions
ur: _نئے لین دین كی خود كار تخلیق

en: _Auto-raise lists
ur: _ خود كار اٹھائی گئی فہرستیں

en: _Auto-split ledger
ur: _خود كار علیحدہ لیجر

en: _Automatic decimal point
ur: _خود كار طریقہ سے ڈیسیمل پوائنٹ

en: _Basic Ledger
ur: _بنیادی لیجر

en: _Basic ledger
ur: _بنیادی لیجر

en: _Billing Terms Editor
ur: _بلینگ ٹرم ایڈیٹر

en: _Blank
ur: _خالی

en: _Blank Transaction
ur: _خالی لین دین

en: _Business
ur: _تجارت

en: _Cancel
ur: _منسوخ

en: _Check & Repair
ur: _جانچ اور مرمت كرو

en: _Cleared
ur: _منظور

en: _Close
ur: _بند كرو

en: _Close log window when finished
ur: _مكمل ہو جانے پر لاگ ونڈو كو بند كرو

en: _Company Report
ur: _ كمپنی رپورٹ

en: _Contents
ur: _مشمولات

en: _Copy
ur: _نقل

en: _Copy Split
ur: اسپلیٹ كاپی كریں

en: _Copy Transaction
ur: _لین دین كو نقل كرو

en: _Custom
ur: _كسٹم

en: _Customer
ur: _گاہك

en: _Date
ur: _تاریخ

en: _Default
ur: _ڈیفالٹ:

en: _Delete
ur: _خارج کرو

en: _Delete Budget
ur: _بجٹ كو خارج كرو

en: _Delete Split
ur: _علیحدہ كو خارج كرو

en: _Delete Transaction
ur: _لین دین كو خارج كرو

en: _Description
ur: _وضاحت

en: _Discard Changes
ur: _تبدیلی كو ہٹاؤ

en: _Discard Transaction
ur: _لین دین كو مسترد كرو

en: _Display symbol
ur: _علامت ڈسپلے كریں

en: _Don't Record
ur: _ریكارڈ نہ كریں

en: _Double Line
ur: _ڈبل لائن

en: _Duplicate Invoice
ur: _اِنوائس كی نقل

en: _Earliest
ur: _سب سے پہلے

en: _Earliest possible date
ur: _سب سے پہلے تاریخ

en: _Edit
ur: _ مرتب كرنا

en: _Edit Account
ur: _اكاؤنٹ مرتب كرو

en: _Edit Invoice
ur: _ اِنوائس مرتب كرو

en: _Edit list of encodings
ur: _ ان كوڈینگس كی فہرست كو مرتب كرو

en: _Employee
ur: _ ملازم

en: _Ending Balance
ur: _آخری بقایا

en: _Enter
ur: _داخل كرو

en: _Enter Transaction
ur: _لین دین كو داخل كرو

en: _Exchange or abbreviation type
ur: _ ایكسچینج یا خلاصہ كی قسم

en: _Expense
ur: _خرچ

en: _Export
ur: _برآمد كرو

en: _Fetch Rate
ur: _ وصول كرنے كا دام

en: _File
ur: _فائل

en: _Finish
ur: _مكمل

en: _Frozen
ur: _روكا ہوا

en: _Full name
ur: _مكمل نام

en: _Get Online Quotes
ur: _آن لائن كوٹ حاصل كرو

en: _Help
ur: _مدد

en: _Import
ur: _ درآمد

en: _Import my QIF files
ur: _میری QIF فائلوں كو درآمد كرو

en: _Imported transactions needing review
ur: _ درآمد كیے گئے لین دینوں جن كے نظرِ ثانی كی ضرورت

en: _Income
ur: _آمدنی

en: _Income & Expense
ur: _آمدنی اور خرچ

en: _Income & expense
ur: _آمدنی اور خرچ

en: _Last retrieval date
ur: _آخری دوبارہ كوشش كی تاریخ

en: _Latest
ur: _ جدید

en: _Left
ur: _بایاں

en: _Liability/Equity
ur: _دیندار/ اكویٹیٹی

en: _Load another file
ur: _دوسری فائل لوڈ كرو

en: _Loan Repayment Calculator
ur: _قرض دوبارہ ادائیگی كیلكولیٹر

en: _Memo
ur: _میمو

en: _Mortgage & Loan Repayment…
ur: _گروی اور قرض دوبارہ ادائیگی…

en: _Name
ur: _نام

en: _Narrow this column
ur: _ یہ كالم كو تنگ كرو

en: _New
ur: _نیا

en: _New Lot
ur: _نیا لاٹ

en: _New Window
ur: _نئی ونڈو

en: _No, not this time
ur: _ نہیں، اس وقت نہیں

en: _None
ur: _كوئی نہیں

en: _Not cleared
ur: _منظور نہیں

en: _Notes
ur: _نوٹس

en: _Notify before transactions are created
ur: _لین دین تخلیق كرنے سے پہلے اطلاع كرو

en: _Notify when due
ur: _اطلاع دیں جب بقایا ہو

en: _Number
ur: _نمبر

en: _Online Actions
ur: _آن لائن كاركردگیاں

en: _Online Banking Setup…
ur: _آن لائن بینكنگ سیٹ اپ…

en: _Only display leaf account names
ur: _ صرف لیف اكاؤنٹ ناموں كو ظاہر كرو

en: _Open Account
ur: _اكاؤنٹ كھولو

en: _Open in new window
ur: نئے ونڈو میں كھولیے

en: _Open the new user tutorial
ur: _ نئے صارف كے ٹیٹوریل كو كھولو

en: _Parent Account
ur: _پیرنٹ اكاؤنٹ

en: _Password
ur: _خفیہ لفظ

en: _Paste
ur: _چسپاں کرو

en: _Paste Split
ur: اسپلیٹ چسپاں كریں

en: _Paste Transaction
ur: _لین دین كو چسپاں كرو

en: _Pay Invoice
ur: _ اِنوائس ادا كریں

en: _Possible matches for the selected transaction
ur: _منتخب كیے گئے لین دین كے لیے مكمن میچیس

en: _Post Invoice
ur: _ اِنوائس بھیجو

en: _Postpone
ur: _توقف كرنا

en: _Price
ur: _دام

en: _Print Report…
ur: _رپورٹ كو پرنٹ كرو…

en: _Print checks
ur: _چیكس كو پرنٹ كرو

en: _Quantity
ur: _مقدار

en: _Quit
ur: _بند كرو

en: _Rebalance
ur: _دوبارہ متوازن كرو

en: _Recalculate
ur: _دوبارہ شمار كرنا

en: _Reconcile
ur: _موافق

en: _Reconcile Information…
ur: _موافق معلومات…

en: _Reconcile Selection
ur: _ری كنسائل انتخاب

en: _Reconciled
ur: _موافق كرنا

en: _Record
ur: _ریكارڈ

en: _Record Changes
ur: _تبدیلیوں كو ریكارڈ كرو

en: _Refresh
ur: _ریفریش

en: _Relative
ur: _متعلقہ

en: _Remove Splits
ur: _ علیحدہ كو نكالو

en: _Renumber
ur: _دوبارہ نمبر دیں

en: _Renumber Subaccounts…
ur: _سب اكاؤنٹس كو دوبارہ نمبر دو…

en: _Replay GnuCash .log file…
ur: _GnuCash .log فائل كو دوبارہ چلاؤ…

en: _Report Options
ur: _رپورٹ آپشنس

en: _Reports
ur: _رپوٹس

en: _Resume
ur: اِجمال

en: _Review created transactions
ur: _ تخلیق كیے لین دینوں كا ریویو كرو

en: _Right
ur: _دائیں

en: _Rotation
ur: _ گھماؤ

en: _Row span
ur: _سطر اسپن

en: _Run when data file opened
ur: _ڈاٹا فائل كھولنے پر رن كرو

en: _Save
ur: _محفوظ كرو

en: _Save Transaction
ur: _ لین دین كو محفوظ كرو

en: _Save window size and position
ur: _ونڈو سائز اور پوزیشن كو محفوظ كرو

en: _Scheduled
ur: _ شیڈول

en: _Scheduled Transaction Editor
ur: _شیڈول لین دین ایڈیٹر

en: _Scheduled Transactions
ur: _شیڈول لین دین

en: _Scrub
ur: _رگڑنا

en: _Security
ur: _تحفظ

en: _Security Editor
ur: _سكیورٹی ایڈیٹر

en: _Security/currency
ur: _حفاظت/كرنسی

en: _Select All
ur: _ سب كومنتخب كرو

en: _Select Subaccounts
ur: _سب اكاؤنٹ كو منتخب كرو

en: _Select or add a GnuCash account:
ur: ایك GnuCash اكاؤنٹ منتخب یا جمع كریں :

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
ur: _سبھی درآمد كیے گئے لین دینوں میں استعمال كے لیے كرنسی كو منتخب كرو:

en: _Select the matchings you want to change
ur: _اُن میچینگ كو منتخب كرو جنھیں آپ تبدیل كرناچاہتے ہے

en: _Select transfer account
ur: _ ٹرانسفراكاؤنٹ كو منتخب كرو

en: _Shares
ur: _شیئرز

en: _Show children accounts
ur: _بچوں كے اكاؤنٹس كو دكھاؤ

en: _Show documentation
ur: _دستاویزات دكھاؤ

en: _Show tips at startup
ur: _اسٹارٹ اپ كے وقت ٹپس دكھاؤ

en: _Split this column
ur: _ یہ كالم كو پھیلاؤ

en: _Standard
ur: _معیاری

en: _Standard Order
ur: _اسٹینڈر آرڈر

en: _Start
ur: _شروع

en: _Start Import
ur: درآمد کرنا شروع کریں

en: _Symbol/abbreviation
ur: _علامت / خلاصہ

en: _Tax included
ur: _ٹیكس شامل ہے

en: _Taxes
ur: _ٹیكسیس

en: _Template
ur: _ٹیمپلیٹ

en: _Tips Of The Day
ur: _دن كے ٹپس

en: _Today
ur: _آج

en: _Toolbar
ur: _ٹول بار

en: _Tools
ur: _ٹولز

en: _Transaction
ur: _ لین دین

en: _Type
ur: _ ٹائپ

en: _Unknown
ur: _نامعلوم

en: _Unload selected file
ur: _منتخب كی گئی فائل كو ان لوڈ كرو

en: _Unpost Invoice
ur: _بھیجا نہیں گیا اِنوائس

en: _Unreconcile
ur: _غیر موافق

en: _Unreconcile Selection
ur: _اِن ری كنسائل انتخاب

en: _Unreconciled
ur: _غیرموافق

en: _Unselect All
ur: _سبھی كو غیر منتخب كرو

en: _Unvoid Transaction
ur: _ اثر دار لین دین

en: _Use equity 'Opening Balances' account
ur: _ اكویٹی 'شروعاتی بقایا' اكاؤنٹ كا استعمال كرو

en: _Username
ur: _ صارف نام

en: _Value
ur: _قیمت

en: _Vendor
ur: _بیچنے والا

en: _Verbose debug messages
ur: _وربوس ڈی بگ پیغامات

en: _View
ur: _منظر

en: _Void Transaction
ur: _بے اثر لین دین

en: _Voided
ur: _بے فائدہ

en: _Widen this column
ur: _یہ كالم چوڑا كرو

en: _Width
ur: _چوڑائی

en: _Windows
ur: _ونڈوز

en: _Yes, this time
ur: _ ہاں، اس وقت

en: all criteria are met
ur: سبھی میزان پورے ہوگئے

en: and subaccounts
ur: اور سب اكاؤنٹس

en: any criteria are met
ur: كوئی میزان پورا ہوا

en: application
ur: اپلی كیشن

en: at Bank
ur: بینك میں

en: beginning on
ur: شروع كی تاریخ

en: characters
ur: حروف

en: column: Date
ur: کالم: تاریخ

en: column: Tax Rate
ur: کالم: ٹیکس کی شرح

en: column: Units
ur: کالم: یونٹس

en: contains
ur: كے اندر ركھنا

en: customers
ur: صارفین

en: day(s)
ur: دن (وں)

en: days
ur: دن

en: does not equal
ur: مساوی نہیں ہے

en: does not match regex
ur: ریجیكس سے موافق نہیں ہے

en: equal to
ur: كے مساوی

en: equals
ur: مساوی

en: except on weekends
ur: ہفتہ كے آخری دن كو چھوڑ كر

en: existing account
ur: موجودہ اكاؤنٹ

en: false
ur: غلط

en: finish placeholder
ur: ختم پلیس ہولڈر

en: for Period
ur: معیاد كے لیے

en: greater than
ur: سے بڑا

en: greater than or equal to
ur: سے بڑا یا كے مساوی

en: has credits
ur: اس میں كریڈیٹس

en: has credits or debits
ur: اس میں كریڈیٹس یا ڈیبٹس

en: has debits
ur: اس میں ڈیبٹس

en: is
ur: ہے

en: is after
ur: بعد میں ہے

en: is before
ur: پہلے ہے

en: is before or on
ur: پہلے یا پر ہے

en: is greater than
ur: سے زیادہ ہے

en: is greater than or equal to
ur: سے زیادہ یا مساوی ہے

en: is less than
ur: سے كم ہے

en: is less than or equal to
ur: سے كم یا مساوی ہے

en: is not
ur: نہیں ہے

en: is not on
ur: چالو نہیں ہے

en: is on
ur: چالو ہے

en: is on or after
ur: اس پر یا بعد میں ہے

en: last %s
ur: آخری %s

en: last of month
ur: مہینہ كے آخرمیں

en: less than
ur: سے كم

en: less than or equal to
ur: سے كم یا كے مساوی

en: matches all accounts
ur: سبھی اكاؤنٹس كا میل كریں

en: matches any account
ur: كسی بھی اكاؤنٹ كا میل كرو

en: matches no accounts
ur: كسی بھی اكاؤنٹ كا میل نہیں كریں

en: matches regex
ur: ریجیكس كے موافق ہے

en: minutes
ur: منٹ

en: month(s)
ur: مہینہ(وں)

en: never
ur: كبھی نہیں

en: not equal to
ur: كے مساوی نہيں

en: now
ur: ابھی

en: occurrences
ur: واقعات

en: remaining
ur: بقایا

en: row: Address
ur: صف: ایڈریس

en: row: Company Name
ur: صف: کمپنی کا نام

en: row: Contact
ur: صف: رابطہ

en: row: Invoice Number
ur: صف: رسید نمبر

en: same week & day
ur: یكساں ہفتہ اور دن

en: seconds
ur: سیكنڈس

en: table-border-collapse
ur: ٹیبل ۔ بورڈر۔كولیپس

en: table-cell-border-color
ur: ٹیبل۔ سیل ۔سرحد ۔ رنگ

en: table-header-border-color
ur: ٹیبل ہیڈر-سرحد ۔رنگ

en: then on the
ur: اس پر

en: true
ur: صحیح

en: unknown
ur: نامعلوم

en: user
ur: صارف

en: vendors
ur: دکانداروں

en: via Escrow account?
ur: ایسكرو اكاؤنٹ كے ذریعہ؟

en: week(s)
ur: ہفتہ(وں(

en: year(s)
ur: سال(وں)

en: zero
ur: صفر

en: ~a to ~a
ur: ~a سے ~a
