kaddressbook - en to ar translation catalogue (230 entries)

en: %1 %2 %3
ar: ‏%1 %2‏ ‏%3

en: %1%2 %3
ar: ‏%1‏%2 ‏%3

en: &Action
ar: إجرا&ء

en: &Configure KAddressBook...
ar: ا&ضبط «دفتر عناوينك»...

en: &Edit
ar: ت&حرير

en: &Export
ar: &صدّر

en: &File
ar: &ملفّ

en: &New
ar: &جديد

en: &Settings
ar: إ&عدادات

en: &Themes
ar: سما&ت

en: &Tools
ar: أ&دوات

en: &View
ar: من&ظور

en: (All)
ar: (الكلّ)

en: (Groups)
ar: (المجموعات)

en: (None)
ar: (بلا)

en: (One year old) | (%1 years old)
ar[0]: (حديث الولادة)
ar[1]: (عمره سنة واحدة)
ar[2]: (عمره سنتان)
ar[3]: (عمره %1 سنوات)
ar[4]: (عمره %1 سنة)
ar[5]: (عمره %1 سنة)

en: (Untagged)
ar: (غير الموسوم)

en: ,
ar:  و

en: <qt>Category filter: %1
ar: <html dir="rtl">مرشّح الفئات: %1

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
ar: <html dir="rtl">سيُخفي هذا شريط القوائم بالكامل. يمكنك عرضه مجدّدًا بضغط %1.</html>

[ctx: @action:button]
en: Clear category filter
ar: امسح مرشّح الفئات

[ctx: @action:button]
en: Reset category filter
ar: صفّر مرشّح الفئات

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
ar: التّالي

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
ar: السّابق

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group...
ar: مجموعة متراسلون جديدة...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact...
ar: متراسل جديد...

[ctx: @action:inmenu]
en: Simple (one column)
ar: بسيط (عمود واحد)

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
ar: ثلاث أعمدة

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
ar: عمودان

[ctx: @info:status]
en: %1 out of %2
ar: %1 من أصل %2

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
ar: كلّ المتراسلين من دفتر عناوين معيّن

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
ar: كلّ المتراسلين من دفاتر العناوين

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
ar: صدّر حقول العمل

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
ar: صدّر اسم العرض كاسم كامل

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
ar: صدّر مفاتيح التّعمية

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
ar: صدّر الحقول الأخرى

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
ar: صدّر الصّور

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
ar: صدّر الحقول الخاصّة

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the next contact in the list
ar: انتقل إلى المتراسل التّالي في القائمة

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the previous contact in the list
ar: انتقل إلى المتراسل السّابق في القائمة

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
ar: المتراسلون المحدّدون حاليًّا فقط

[ctx: @info:tooltip]
en: Search contacts in list
ar: ابحث في المتراسلين في القائمة

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
ar: حدّد كلّ المجلّدات الفرعيّة بما فيه المجلّد في أعلى مستوًى

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the primary sort field
ar: اختر حقل الفرز الأساسيّ

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the print style
ar: اختر نمط الطّباعة

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sorting order
ar: اختر ترتيب الفرز

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
ar: أشّر هذا المربّع إن أردت تصدير حقول المتراسل الخاصّة بالعمل إلى ملفّ الخرج vCard.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
ar: أشّر هذا المربّع إن أردت تصدير اسم عرض المتراسل في حقل الاسم الكامل ل‍vCard. قد يكون هذا مطلوبًا ليُعرض الاسم كما في "جي‌ميل" أو أندرويد.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
ar: أشّر هذا المربّع إن أردت تصدير مفاتيح تعمية المتراسل إلى ملفّ الخرج vCard.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
ar: أشّر هذا المربّع إن أردت تصدير حقول المتراسل الأخرى إلى ملفّ الخرج vCard.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
ar: أشّر هذا المربّع إن أردت تصدير صورة المتراسل إلى ملفّ الخرج vCard.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
ar: أشّر هذا المربّع إن أردت تصدير حقول المتراسل الخاصّة إلى ملفّ الخرج vCard.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
ar: أشّر هذا المربّع إن أردت تحديد كلّ المتراسلين في هذا المجلّد، كما وكلّ المجلّدات الفرعيّة. إن أردت المتراسلين من المجلّد الأعلى مستوًى فقط، فاترك هذا المربع بلا تأشير.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want to sort your contacts in ascending or descending order. Use the sorting criterion option to specify on which contact field the sorting will be performed.
ar: اختر فيما إذن كنت تريد فرز المتراسلين في ترتيب تصاعديّ أم تنازليّ. استخدم خيار معيار الفرز لتحديد حقل المتراسل الذي ستُجرى عمليّة التّرتيب بناءً عليه.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
ar: اختر هذا الخيار إن أردت تحديد المتراسلين المحدّدين في الواجهة الرّسوميّة المعروضة فقط.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
ar: اختر هذا الخيار إن أردت تحديد كلّ المتراسلين من أحد دفاتر العناوين. ما إن يُنقر الخيار سيُعرض مربّع قائمة منسدلة يعرض كلّ دفاتر العناوين ويطلب منك اختيار أحدها.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
ar: اختر هذا الخيار إن أردت تحديد كلّ المتراسلين من كلّ دفاتر العناوين.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose your desired printing style. See the preview image to help you decide.
ar: اختر نمط الطّباعة الذي تريد. طالع المعاينة لمساعدتك في اختيار واحد.

[ctx: @info:whatsthis]
en: From this list you can select the field on which your contacts are sorted in the print output.  Use the sorting order option to determine if the sort will be in ascending or descending order.
ar: يمكنك من هذا الحقل اختيار طريقة ترتيب المتراسلين في خرج الطّباعة. استخدم خيار ترتيب الفرز لتحديد فيما إذا كان التّرتيب تصاعديّ أم تنازليّ.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the next contact in the list.
ar: انقر هذا الزّرّ للانتقال إلى المتراسل التّالي في القائمة.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the previous contact in the list.
ar: انقر هذا الزّرّ للانتقال إلى المتراسل السّابق في القائمة.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Print the complete address book or a selected number of contacts.
ar: اطبع دفتر العناوين الكامل أو عددًا محدّدًا من المتراسلين.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing a search string in this box and the list of contacts matching that string will be displayed.  This is a quick way of searching for contacts of interest.
ar: ابدأ بكتابة نصّ في هذا المربع وستُعرض قائمة المتراسلين المطابقة له. هذه طريقة سريعة للبحث عن المتراسلين المهتمّ بمعرفتهم.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
ar: سيُعرض حواريّ يمكنك منه ضبط الاختصارات على مستوى التّطبيق.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact group.
ar: سيُعرض حواريّ يمكنك منه إنشاء مجموعة متراسلين جديد.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new contact.
ar: سيُعرض حواريّ يمكنك منه إنشاء متراسل جديد.

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
ar: غير معرّف

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
ar: تصاعديًّا

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
ar: تنازليًّا

[ctx: @label]
en: (No preview available.)
ar: (لا معاينة متوفّرة.)

[ctx: @label Search contacts in list]
en: Search... <%1>
ar: ابحث... <%1>

[ctx: @label:listbox]
en: Criterion:
ar: المعيار:

[ctx: @label:listbox]
en: Order:
ar: التّرتيب:

[ctx: @label:textbox]
en: What should the print look like?
    KAddressBook has several printing styles, designed for different purposes.
    Choose the style that suits your needs below.
ar: كيف يجب أن يكون النّاتج؟
    يحتوي «دفتر عناوينك» عددًا من أنماط الطّباعة، صُمّمت لمختلف الأغراض.
    اختر النّمط الذي يناسب حاجتك أدناه.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
ar: حقول العمل

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
ar: اعرض الاسم كاسم كامل

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
ar: مفاتيح التّعمية

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
ar: ضمّن المجلّدات الفرعيّة

[ctx: @option:check]
en: Other fields
ar: الحقول الأخرى

[ctx: @option:check]
en: Pictures
ar: الصّور

[ctx: @option:check]
en: Private fields
ar: الحقول الخاصّة

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
ar: كلّ المتراسلين

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
ar: كلّ المتراسلين من:

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
ar: المتراسلون المحدّدون

[ctx: @title:group]
en: Export options
ar: خيارات التّصدير

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
ar: الحقول لتصديرها

[ctx: @title:group]
en: Print Style
ar: نمط الطّباعة

[ctx: @title:group]
en: Sorting
ar: الفرز

[ctx: @title:window]
en: Choose Printing Style
ar: اختر نمط الطّباعة

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
ar: اجمع المتراسلون

[ctx: @title:window]
en: Import Contacts
ar: استورد مراسلين

[ctx: @title:window]
en: Print Contacts
ar: اطبع المتراسلين

[ctx: @title:window]
en: Printing: Progress
ar: تقدم الطباعة

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book Folder %1
ar: خصائص مجلّد دفاتر العناوين %1

[ctx: @title:window]
en: Select Address Book
ar: اختر دفتر عناوين

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
ar: حدّد المتراسلين

en: Address Book
ar: دفتر العناوين

en: All EMails
ar: كلّ البُرد الإلكترونيّة

en: Alternating the background color
ar: تناوب ألوان الخلفيّة

en: Appearance
ar: المظهر

en: Appearance Page
ar: صفحة المظهر

en: Assistant
ar: المساعد

en: Birthday
ar: عيد الميلاد

en: Blog Feed
ar: تغذية المدوّنة

en: Business Address
ar: عنوان العمل

en: Category filter
ar: مرشّح الفئات

en: Change the background color of every row
ar: غيّر لون خلفيّة كلّ صفّ

en: Check this box if you want contact birthdays to be printed.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت طباعة عيد ميلاد المتراسل.

en: Check this box if you want contact email addresses to be printed.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت طباعة عناوين بريد المتراسل الإلكترونيّ.

en: Check this box if you want contact notes to be printed.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت طباعة ملاحظات المتراسل.

en: Check this box if you want contact organizations to be printed.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت طباعة منظّمات المتراسل.

en: Check this box if you want contact phone numbers to be printed.
ar: أشّر هذا المربّع إن أردت طباعة أرقام هواتف المتراسل.

en: Check this box if you want contact street addresses to be printed.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت طباعة العناوين البريديّة للمتراسل.

en: Choose Contacts to Print
ar: اختر المتراسلين لطباعتهم

en: Choose Printing Style
ar: اختر نمط الطّباعة

en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline background color.
ar: انقر هذا الزرّ لبدء منقي ألوان يتيح لك ضبط لون خلفيّة العنوان.

en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline text.
ar: انقر هذا الزرّ لبدء منقي ألوان يتيح لك ضبط لون النّصّ.

en: Compact Printing Style
ar: نمط الطّباعة المتراصّ

en: Compact Style
ar: النّمط المتراصّ

en: Configure Plugins
ar: اضبط الملحقات

en: Configure User FeedBack
ar: اضبط إعدادات مشاركة البيانات

en: Contact
ar: المتراسل

en: Contact Headers
ar: ترويسات المتراسل

en: Copyright © 2007–%1 KAddressBook authors
ar: الحقوق محفوظة © ٢٠٠٧-%1 لمؤلّفي «دفتر عناوينك»

en: Current maintainer
ar: المصين الحاليّ

en: Detailed Print Style - Appearance
ar: نمط الطّباعة المفصّل - المظهر

en: Detailed Style
ar: النّمط المفصّل

en: Display the specified contact (by URL)
ar: اعرض المتراسل المحدد (بواسطة المسار)

en: Documentation (2019)
ar: التّوثيق

en: Domestic Address
ar: العنوان المحليّ

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email address:
ar: عنوان البريد الإلكترونيّ:

en: Email addresses
ar: عناوين البريد الإلكترونيّ

en: Email addresses:
ar: عناوين البريد الإلكترونيّ:

en: Email: %1
ar: البريد الإلكتروني: %1

en: Emails
ar: البُرد الإلكترونيّة

en: Export
ar: صدّر

en: Family Name
ar: اسم العائلة

en: Fetch Contacts
ar: اجلب المتراسلون

en: Fields
ar: الحقول

en: Files or URLs. The user will be asked whether to import.
ar: ملفّات أو مسارات. سيُسأل المستخدم أيّهما يجب استيراده.

[ctx: Finished printing]
en: Done
ar: تمّ

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
ar: البريد الإلكترونيّ (4)

en: Full Name
ar: الاسم الكامل

en: Given Name
ar: الاسم المُعطى

en: Headline background color:
ar: لون خلفيّة العنوان:

en: Headline text color:
ar: لون نصّ العنوان:

en: Hide menu bar
ar: أخفِ شريط القوائم

en: Home Address
ar: عنوان المنزل

en: Import
ar: استورد

en: Import the given file
ar: استورد الملفّ المعطى

en: Import/Export Plugins
ar: ملحقات الاستيراد والتّصدير

en: Importing one contact to %2 | Importing %1 contacts to %2
ar[0]: لا يستورد شيئًا إلى %2
ar[1]: يستورد متراسلًا واحدًا إلى %2
ar[2]: يستورد متراسلين إلى %2
ar[3]: يستورد %1 متراسلين إلى %2
ar[4]: يستورد %1 متراسلًا إلى %2
ar[5]: يستورد %1 متراسل إلى %2

en: International Address
ar: العنوان العالميّ

en: KAddressBook
ar: دفتر عناوينك

en: Lists the available options for user feedback
ar: يسرد الخيارات المتاحة لمشاركة بياناتك

en: Loading contacts details ...
ar: يحمل تفاصيل المتراسلين...

en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرّئيسيّ

en: Manager
ar: المدير

en: Mike's Printing Style
ar: نمط ”مايك“ للطّباعة

en: Note
ar: الملاحظة

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: Notes:
ar: ملاحظات:

en: Office
ar: المكتب

en: Open the 'New Contact' dialog
ar: افتح حواريّ ’متراسل جديد‘

en: Organization
ar: المنظّمة

en: Organization:
ar: المنظّمة:

en: Original Author (1998)
ar: المؤلف الأصلي (1998)

en: Parcel Address
ar: عنوان الطّرود

en: Phone Numbers
ar: أرقام الهواتف

en: Phone numbers
ar: أرقام الهواتف

en: Phone: %1
ar: الهاتف: %1

en: Postal Address
ar: العنوان البريديّ

en: Postal addresses
ar: العناوين البريديّة

en: Preferred Address
ar: العنوان المفضّل

en: Preferred EMail
ar: البريد الإلكترونيّ المفضّل

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
ar: البريد الإلكترونيّ (المفضّل)

en: Previous maintainer
ar: المصين السّابق

en: Print Contact's Information
ar: اطبع معلومات المتراسل

en: Print Progress
ar: تقدّم الطّباعة

en: Print contact birthdays
ar: اطبع عيد ميلاد المتراسل

en: Print contact email addresses
ar: اطبع عناوين البريد الإلكتروني للمتراسل

en: Print contact notes
ar: اطبع ملاحظات المتراسل

en: Print contact organizations
ar: اطبع منظّمات المتراسل

en: Print contact phone numbers
ar: اطبع أرقام هواتف المتراسل

en: Print contact street addresses
ar: اطبع عناوين الشّوارع للمتراسل

en: Print the birthday
ar: اطبع عيد الميلاد

en: Print the home address, with home phone number and mobile phone number
ar: اطبع عنوان المنزل ورقم هاتف المنزل ورقم الهاتف المحمول

en: Print the preferred and the secondary e-mail fields
ar: اطبع حقليّ البريد الإلكترونيّ المفضل والثّاني

en: Printing
ar: يطبع

en: Printout for Ring Binders
ar: طباعة للتّغليف حلزونيًّا

en: Profession
ar: المهنة

en: Progress
ar: التّقدّم

en: Quick search
ar: بحث سريع

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
ar: نمط الطّباعة للتّغليف الحلزونيّ - المظهر

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
ar: البريد الإلكترونيّ (2)

en: Select All
ar: حدّد الكلّ

en: Select all contacts in the current address book view.
ar: حدّد كلّ المتراسلين في منظور دفتر العناوين الحاليّ.

en: Select the address book the imported contact(s) shall be saved in:
ar: اختر دفتر العناوين لحفظ المتراسلين المستوردين فيه:

en: Select the headline text background color
ar: اختر لون خلفيّة نصّ العنوان

en: Select the headline text color
ar: اختر لون نصّ العنوان

en: Serverside Subscription...
ar: الاشتراك من جانب الخادوم...

en: Set Focus to Quick Search
ar: اضبط التّركيز على البحث السّريع

en: Setting up colors
ar: يضبط الألوان

en: Setting up document
ar: يضبط المستند

en: Setting up fields
ar: يضبط الحقول

en: Show QR Codes
ar: اعرض رموز QR

en: Show QR Codes in the contact.
ar: اعرض رموز QR في المتراسل.

en: Show a simple mode of the address book view.
ar: اعرض وضعًا بسيطًا لمنظور دفتر العناوين.

en: Spouse
ar: الزّوج/الزّوجة

en: Telephone:
ar: الهاتف:

en: Telephones:
ar: الهواتف:

en: The KDE Address Book Application
ar: تطبيق «كدي» لدفتر العناوين

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
ar: السّنويّة

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
ar: البريد الإلكترونيّ (3)

en: Title
ar: العنوان

en: Tools Plugins
ar: ملحقات الأدوات

en: Web page:
ar: صفحة الوبّ:

en: Website
ar: موقع الوبّ

en: Which contacts do you want to print?
ar: أيّ المتراسلين تريد طباعتهم؟

en: Work Address
ar: عنوان العمل

en: first color
ar: أوّل لون

en: print the business address, with business phone number
ar: اطبع عنوان العمل ورقم هاتف العمل

en: second color
ar: ثاني لون

en: the first color, if alternating color is checked
ar: أوّل لون، إن كان تناوب الألوان مفعّلًا

en: the second color, if alternating color is checked
ar: ثاني لون، إن كان تناوب الألوان مفعّلًا

en: with birthday
ar: بعيد الميلاد

en: with business address
ar: بعنوان العمل

en: with e-mail
ar: بالبريد الإلكترونيّ

en: with home address
ar: بعنوان المنزل
