kdelibs4 - en to ar translation catalogue (1682 entries)

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
ar: من %1 حتّى %2

en: &Add
ar: أ&ضف

en: &Add to Custom Colors
ar: &أضف إلى الألوان المخصصة

en: &Deselect All
ar: ع&دم انتقاء الكلّ

en: &Details
ar: الت&فاصيل

en: &Minimize
ar: &صغّر

en: &Remove
ar: أ&زِل

en: &Restore
ar: ا&ستعد

en: &Select All
ar: ا&نتق الكلّ

en: &Try
ar: &حاول

en: 'ai_family' not supported
ar: 'ai_family' غير مدعوم

en: 'ai_socktype' not supported
ar: الـ ai_socktype غير مدعوم

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Heisei, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Heisei 1]
en: %EC Gannen
ar: %EC جنني

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Meiji, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Meiji 1]
en: %EC Gannen
ar: %EC جنني

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Shōwa, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Shōwa 1]
en: %EC Gannen
ar: %EC جنني

[ctx: (kdedt-format) Japanese, Taishō, full era year format used for %EY, year = 1, e.g. Taishō 1]
en: %EC Gannen
ar: %EC جنني

en: *|All files
ar: *|كل الملفات

en: -default-
ar: -افتراضي-

en: -unnamed-
ar: -بدون اسم-

en: 160 bit prime factor:
ar: معامل أولي من 160 بت:

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
ar: خطأ في النظام: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
ar: أسرة مجهولة %1

en: <Error>
ar: <خطأ>

en: <b>Other</b>
ar: <b>غيرها</b>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
ar: <qt>هل أنت متأكد أنك تريد إنهاء <b>%1</b>؟</qt>

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
ar: مجلد جديد...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
ar: مجلد جديد...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ar: الخصائص

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
ar: '%1' مفقود.

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
ar: قبطي

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
ar: إثيوبي

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
ar: الميلادي

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
ar: العبري

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
ar: الهندي الوطني

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
ar: نوع التقويم خاطئ

[ctx: @item Calendar system]
en: Jalali
ar: الجلالي

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
ar: ياباني

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
ar: يوليان

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
ar: تايواني

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
ar: تايلندي

[ctx: @item license]
en: Artistic License
ar: رخصة Artistic

[ctx: @item license]
en: BSD License
ar: رخصة BSD

[ctx: @item license]
en: Custom
ar: مخصص

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
ar: ترخيص جنو العمومية الإصدار 2

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
ar: رخصة جنو العمومية الإصدار 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
ar: ترخيص جنو العمومية الأقل الإصدار 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
ar: رخصة جنو العمومية الأقل الإصدار 3

[ctx: @item license]
en: Not specified
ar: غير محدّد

[ctx: @item license]
en: Q Public License
ar: رخصة Q العمومية

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
ar: رخصة Artistic

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
ar: رخصة BSD

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
ar: %1 من الأيام

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
ar: %1 من الساعات

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
ar: %1 من الدقائق

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
ar: %1 من الثواني

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ar: %1 و %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ar: %1 و %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ar: %1 و %2

[ctx: @label]
en: Channels
ar: القنوات

[ctx: @label]
en: Color Depth
ar: عمق الألوان

[ctx: @label]
en: Content
ar: المحتوى

[ctx: @label]
en: Hash
ar: التلبيدة

[ctx: @label]
en: MIME Type
ar: نوع تنسيق الملف

[ctx: @label]
en: Performer
ar: المؤدّي

[ctx: @label]
en: Programming Language
ar: لغة برمجة

[ctx: @label]
en: Release Date
ar: تاريخ الإصدار

[ctx: @label]
en: Sample Rate
ar: معدّل الإعتيان

[ctx: @label]
en: Total Size
ar: الحجم الكليّ

[ctx: @label]
en: Width
ar: العرض

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
ar: زمن التعرض

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
ar: الوميض:

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
ar: الطول البؤريّ

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
ar: الطول البؤريّ ٣٥مم

[ctx: @label EXIF]
en: Make
ar: الصّانع

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
ar: وضع القياس

[ctx: @label EXIF]
en: Model
ar: الطّراز

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
ar: الاتّجاه

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
ar: توازن الأبيض

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
ar: الحدقة

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
ar: آخر مُترجِم

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
ar: مترجمة

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
ar: غير مترجمة

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
ar: مولّد

[ctx: @label file URL]
en: File Location
ar: موقع الملف

[ctx: @label file type]
en: Type
ar: النّوع

[ctx: @label music album]
en: Album
ar: الألبوم

[ctx: @label music genre]
en: Genre
ar: النوع

[ctx: @label music track number]
en: Track
ar: المقطوعة

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
ar: الخطوط

[ctx: @label number of words]
en: Words
ar: الكلمات

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
ar: أنشئ المورد

[ctx: @label video director]
en: Director
ar: مدير

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ar: اختر أيّ البيانات التي يجب أن تظهر:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
ar: أنشئ مجلد جديد في:
    %1

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
ar: أظهر المجلدات المخفية

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
ar: أضف تعليقًا

[ctx: @title:window]
en: New Folder
ar: مجلد جديد

[ctx: @title:window]
en: Print
ar: اطبع

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
ar: اختر مجلد

en: A dialog box for setting preferences for debug output
ar: مربع حوار لتعيين تفضيلات خَرْج التنقيح

en: A file or folder named %1 already exists.
ar: الملف أو المجلد المسمى %1 موجود مسبقا.

en: Abort on fatal errors
ar: أجهض عند الأخطاء الفادحة

en: Acquire Image
ar: اكتساب صورة

en: Acre
ar: أكري

en: Add...
ar: أضف...

en: Africa/Abidjan
ar: إفريقيا/أبيجان

en: Africa/Accra
ar: إفريقيا/أكرا

en: Africa/Addis_Ababa
ar: إفريقيا/أديس_أبيبا

en: Africa/Algiers
ar: إفريقيا/الجزائر_العاصمة

en: Africa/Asmara
ar: إفريقيا/أسمره

en: Africa/Asmera
ar: إفريقيا/أسمره

en: Africa/Bamako
ar: إفريقيا/باماكو

en: Africa/Bangui
ar: إفريقيا/بانغوي

en: Africa/Banjul
ar: إفريقيا/بانجول

en: Africa/Bissau
ar: إفريقيا/بيساو

en: Africa/Blantyre
ar: إفريقيا/بلانتير

en: Africa/Brazzaville
ar: إفريقيا/برازافيل

en: Africa/Bujumbura
ar: إفريقيا/بوجمبورا

en: Africa/Cairo
ar: إفريقيا/القاهرة

en: Africa/Casablanca
ar: إفريقيا/الدار_البيضاء

en: Africa/Ceuta
ar: إفريقيا/سبتة

en: Africa/Conakry
ar: إفريقيا/كوناكري

en: Africa/Dakar
ar: إفريقيا/داكار

en: Africa/Dar_es_Salaam
ar: إفريقيا/دار_السّلام

en: Africa/Djibouti
ar: إفريقيا/جيبوتي

en: Africa/Douala
ar: إفريقيا/دوالا

en: Africa/El_Aaiun
ar: إفريقيا/العين

en: Africa/Freetown
ar: إفريقيا/فريتاون

en: Africa/Gaborone
ar: إفريقيا/غابورون

en: Africa/Harare
ar: إفريقيا/هراري

en: Africa/Johannesburg
ar: إفريقيا/جوهانسبورغ

en: Africa/Kampala
ar: إفريقيا/كمبالا

en: Africa/Khartoum
ar: إفريقيا/الخرطوم

en: Africa/Kigali
ar: إفريقيا/كيغالي

en: Africa/Kinshasa
ar: إفريقيا/كنشاسا

en: Africa/Lagos
ar: إفريقيا/لاغوس

en: Africa/Libreville
ar: إفريقيا/ليبروفيل

en: Africa/Lome
ar: إفريقيا/لومي

en: Africa/Luanda
ar: إفريقيا/لواندا

en: Africa/Lubumbashi
ar: إفريقيا/لوبومباشي

en: Africa/Lusaka
ar: إفريقيا/لوساكا

en: Africa/Malabo
ar: إفريقيا/مالابو

en: Africa/Maputo
ar: إفريقيا/مابوتو

en: Africa/Maseru
ar: إفريقيا/ماسيرو

en: Africa/Mbabane
ar: إفريقيا/مباباني

en: Africa/Mogadishu
ar: إفريقيا/مقاديشو

en: Africa/Monrovia
ar: إفريقيا/مونروفيا

en: Africa/Nairobi
ar: إفريقيا/نيروبي

en: Africa/Ndjamena
ar: إفريقيا/نجامينا

en: Africa/Niamey
ar: إفريقيا/نيامي

en: Africa/Nouakchott
ar: إفريقيا/نواقشط

en: Africa/Ouagadougou
ar: إفريقيا/واغادوغو

en: Africa/Porto-Novo
ar: إفريقيا/بورتو-نوفو

en: Africa/Pretoria
ar: إفريقيا/بريتوريا

en: Africa/Sao_Tome
ar: إفريقيا/ساو_تومي

en: Africa/Timbuktu
ar: إفريقيا/تمبكتو

en: Africa/Tripoli
ar: إفريقيا/طرابلس

en: Africa/Tunis
ar: إفريقيا/تونس

en: Africa/Windhoek
ar: إفريقيا/ويندهوك

[ctx: After Noon KLocale::ShortName]
en: PM
ar: ب‌ظ

en: Alagoas, Sergipe
ar: ألاغوس ، سيرغيبي

en: Alaska Time
ar: توقيت ألاسكا

en: Alaska Time - Alaska panhandle
ar: توقيت ألاسكا - ألاسكا بانهندل

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
ar: توقيت ألاسكا - رقبة ألاسكا بانهندل

en: Alaska Time - west Alaska
ar: توقيت ألاسكا - غرب ألاسكا

en: Aleutian Islands
ar: جزر ألوشيان

en: All Pictures
ar: كل الصور

en: All Supported Files
ar: كلّ الملفات المدعومة

en: Alpha:
ar: ألفا:

en: Amapa, E Para
ar: أمابا ، إي بارا

en: America/Adak
ar: أمريكا/أداك

en: America/Anchorage
ar: أمريكا/أنكورايج

en: America/Anguilla
ar: أمريكا/أنغويلا

en: America/Antigua
ar: أمريكا/أنتيغوا

en: America/Araguaina
ar: أمريكا/أراغوينا

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ar: أمريكا/أرجنتينا/بوينس_أيرس

en: America/Argentina/Catamarca
ar: أمريكا/أرجنتينا/كاتاماركا

en: America/Argentina/ComodRivadavia
ar: أمريكا/أرجنتينا/كومود_ريدافيا

en: America/Argentina/Cordoba
ar: أمريكا/أرجنتينا/قرطبة

en: America/Argentina/Jujuy
ar: أمريكا/أرجنتينا/خوخوي

en: America/Argentina/La_Rioja
ar: أمريكا/لا_ريوخا

en: America/Argentina/Mendoza
ar: أمريكا/أرجنتينا/مندوزا

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
ar: أمريكا/أرجنتينا/ريو_غاييغوس

en: America/Argentina/Salta
ar: أمريكا/أرجنتينا/سالتا

en: America/Argentina/San_Juan
ar: أمريكا/أرجنتينا/سان_خوان

en: America/Argentina/San_Luis
ar: أمريكا/أرجنتينا/سان_لويس

en: America/Argentina/Tucuman
ar: أمريكا/أرجنتينا/توكومان

en: America/Argentina/Ushuaia
ar: أمريكا/أرجنتينا/أوشوايا

en: America/Aruba
ar: أمريكا/أروبا

en: America/Asuncion
ar: أمريكا/أسنسيون

en: America/Atikokan
ar: أمريكا/أنتيغوا

en: America/Atka
ar: أمريكا/أتكا

en: America/Bahia
ar: أمريكا/باهيا

en: America/Barbados
ar: أمريكا/بربادوس

en: America/Belem
ar: أمريكا/بيليم

en: America/Belize
ar: أمريكا/بيليز

en: America/Blanc-Sablon
ar: أمريكا/بلانك-سابلون

en: America/Boa_Vista
ar: أمريكا/بوا_فيستا

en: America/Bogota
ar: أمريكا/بوغوتا

en: America/Boise
ar: أمريكا/بوويز

en: America/Buenos_Aires
ar: أمريكا/بوينس_أيرس

en: America/Calgary
ar: أمريكا/كلغري

en: America/Cambridge_Bay
ar: أمريكا/كامبردج_بي

en: America/Campo_Grande
ar: أمريكا/كامبو_غراندي

en: America/Cancun
ar: أمريكا/كانكن

en: America/Caracas
ar: أمريكا/كاراكاس

en: America/Catamarca
ar: أمريكا/كاتاماركا

en: America/Cayenne
ar: أمريكا/كايان

en: America/Cayman
ar: أمريكا/كايمان

en: America/Chicago
ar: أمريكا/شيكاغو

en: America/Chihuahua
ar: أمريكا/شيواوا

en: America/Coral_Harbour
ar: أمريكا/ميناء كورال

en: America/Cordoba
ar: أمريكا/قرطبة

en: America/Costa_Rica
ar: أمريكا/كوستاريكا

en: America/Cuiaba
ar: أمريكا/كوييابا

en: America/Curacao
ar: أمريكا/كوراكاو

en: America/Danmarkshavn
ar: أمريكا/دانماركشافن

en: America/Dawson
ar: أمريكا/داوسن

en: America/Dawson_Creek
ar: أمريكا/داوسن_كريك

en: America/Denver
ar: أمريكا/دنفر

en: America/Detroit
ar: أمريكا/ديترويت

en: America/Dominica
ar: أمريكا/دومينيكا

en: America/Edmonton
ar: أمريكا/أدمنتون

en: America/Eirunepe
ar: أمريكا/أيرونيبي

en: America/El_Salvador
ar: أمريكا/السّلفادور

en: America/Ensenada
ar: أمريكا/انسنادا

en: America/Fort_Wayne
ar: أمريكا/فورت واين

en: America/Fortaleza
ar: أمريكا/فورتاليزا

en: America/Fredericton
ar: أمريكا / فريدريكتون

en: America/Glace_Bay
ar: أمريكا/غلاس_بي

en: America/Godthab
ar: أمريكا/غودتهاب

en: America/Goose_Bay
ar: أمريكا/غوس_بي

en: America/Grand_Turk
ar: أمريكا/غراند_تورك

en: America/Grenada
ar: أمريكا/غرينادا

en: America/Guadeloupe
ar: أمريكا/غوادلوب

en: America/Guatemala
ar: أمريكا/غواتيمالا

en: America/Guayaquil
ar: أمريكا/غواياكويل

en: America/Guyana
ar: أمريكا/غوييانا

en: America/Halifax
ar: أمريكا/هاليفاكس

en: America/Havana
ar: أمريكا/هافانا

en: America/Hermosillo
ar: أمريكا/هرموزيلو

en: America/Indiana/Indianapolis
ar: أمريكا/إنديانا/بوليس

en: America/Indiana/Knox
ar: أمريكا/إنديانا/نوكس

en: America/Indiana/Marengo
ar: أمريكا/إنديانا/مارنغو

en: America/Indiana/Petersburg
ar: أمريكا/إنديانا/بتروسبورج

en: America/Indiana/Tell_City
ar: أمريكا/إنديانا/تل_ستي

en: America/Indiana/Vevay
ar: أمريكا/إنديانا/فيفاي

en: America/Indiana/Vincennes
ar: أمريكا/إنديانا/فينسنيس

en: America/Indiana/Winamac
ar: أمريكا/إنديانا/وينماك

en: America/Indianapolis
ar: أمريكا/إنديانابوليس

en: America/Inuvik
ar: أمريكا/إينوفيك

en: America/Iqaluit
ar: أمريكا/إيكالويت

en: America/Jamaica
ar: أمريكا/جامايكا

en: America/Jujuy
ar: أمريكا/خوخوي

en: America/Juneau
ar: أمريكا / جانيو

en: America/Kentucky/Louisville
ar: أمريكا / كنتاكي / لويزفيل

en: America/Kentucky/Monticello
ar: أمريكا/كنتاكي/مونتيسيلو

en: America/Knox_IN
ar: أمريكا/إنديانا_نوكس

en: America/La_Paz
ar: أمريكا/لاباز

en: America/Lima
ar: أمريكا/ليما

en: America/Los_Angeles
ar: أمريكا/لوس_أنجلس

en: America/Louisville
ar: أمريكا/لويسفيل

en: America/Maceio
ar: أمريكا/ماسييو

en: America/Managua
ar: أمريكا/ماناغوا

en: America/Manaus
ar: أمريكا/ماناوس

en: America/Marigot
ar: أمريكا / ماريغو

en: America/Martinique
ar: أمريكا/مارتينيك

en: America/Mazatlan
ar: أمريكا/مازاتلان

en: America/Mendoza
ar: أمريكا/مندوزا

en: America/Menominee
ar: أمريكا/مينوميني

en: America/Merida
ar: أمريكا/ميريدا

en: America/Mexico_City
ar: أمريكا/مكسيكو

en: America/Miquelon
ar: أمريكا/ميكويلون

en: America/Moncton
ar: أمريكا/مونكتون

en: America/Monterrey
ar: أمريكا/مونتيري

en: America/Montevideo
ar: أمريكا/مونتيفيديو

en: America/Montreal
ar: أمريكا/مونريال

en: America/Montserrat
ar: أمريكا/مونتسيرات

en: America/Nassau
ar: أمريكا/ناسو

en: America/New_York
ar: أمريكا/نيويورك

en: America/Nipigon
ar: أمريكا/نيبيغون

en: America/Nome
ar: أمريكا/نومي

en: America/Noronha
ar: أمريكا/نورونيا

en: America/North_Dakota/Center
ar: أمريكا/داكوتا_الشّمالية/سنتر

en: America/North_Dakota/New_Salem
ar: أمريكا/داكوتا_الشّمالية/نيوسليم

en: America/Ontario
ar: أمريكا / اونتاريو

en: America/Panama
ar: أمريكا/باناما

en: America/Pangnirtung
ar: أمريكا/بانغنيرتنغ

en: America/Paramaribo
ar: أمريكا/باراماريبو

en: America/Phoenix
ar: أمريكا/فينكس

en: America/Port-au-Prince
ar: أمريكا/بورت_أو_برنس

en: America/Port_of_Spain
ar: أمريكا/بورت_أوف_سباين

en: America/Porto_Acre
ar: أمريكا/بورتو_أكري

en: America/Porto_Velho
ar: أمريكا/بورتو_فيليو

en: America/Puerto_Rico
ar: أمريكا/بورتو_ريكو

en: America/Rainy_River
ar: أمريكا/رايني_ريفر

en: America/Rankin_Inlet
ar: أمريكا/رانكين_إنلت

en: America/Recife
ar: أمريكا/ريسيفي

en: America/Regina
ar: أمريكا/ريجينا

en: America/Resolute
ar: أمريكا/ريسولت

en: America/Rio_Branco
ar: أمريكا/ريو_برانكو

en: America/Rosario
ar: أمريكا/روزاريو

en: America/Santarem
ar: أمريكا/سانترايم

en: America/Santiago
ar: أمريكا/سانتياغو

en: America/Santo_Domingo
ar: أمريكا/سانتو_دومينغو

en: America/Sao_Paulo
ar: أمريكا/ساو_باولو

en: America/Saskatoon
ar: أمريكا/ساسكاتون

en: America/Scoresbysund
ar: أمريكا/سكورسبيسوند

en: America/Shiprock
ar: أمريكا/شيبروك

en: America/St_Barthelemy
ar: أمريكا/سانت بارتيليمي

en: America/St_Johns
ar: أمريكا/سانت_جونس

en: America/St_Kitts
ar: أمريكا/سانت_كيتس

en: America/St_Lucia
ar: أمريكا/سانتا_لوسيا

en: America/St_Thomas
ar: أمريكا/سانت_توماس

en: America/St_Vincent
ar: أمريكا/سانت_فينسنت

en: America/Swift_Current
ar: أمريكا/سويفت_كيورنت

en: America/Tegucigalpa
ar: أمريكا/تيغوسيغالبا

en: America/Thule
ar: أمريكا/تولي

en: America/Thunder_Bay
ar: أمريكا/ثندر_بي

en: America/Tijuana
ar: أمريكا/تيخوانا

en: America/Toronto
ar: أمريكا/تورونتو

en: America/Tortola
ar: أمريكا/تورتولا

en: America/Vancouver
ar: أمريكا/فانكوفر

en: America/Virgin
ar: أمريكا/فرجينيا

en: America/Whitehorse
ar: أمريكا/وايتهورس

en: America/Winnipeg
ar: أمريكا/وينيباغ

en: America/Yakutat
ar: أمريكا/ياكوتات

en: America/Yellowknife
ar: أمريكا/ييلونايف

en: Amundsen-Scott Station, South Pole
ar: محطة أموندسن سكوت ، القطب الشمالي

en: Antarctica/Casey
ar: أنتاركتيكا/كاسي

en: Antarctica/Davis
ar: أنتاركتيكا/دايفس

en: Antarctica/DumontDUrville
ar: أنتاركتيكا/دومنت_دورفيل

en: Antarctica/Mawson
ar: أنتاركتيكا/ماوسن

en: Antarctica/McMurdo
ar: أنتاركتيكا/ماك_موردو

en: Antarctica/Palmer
ar: أنتاركتيكا/بالمر

en: Antarctica/Rothera
ar: القطب_الجنوبي/روثيرا

en: Antarctica/South_Pole
ar: أنتاركتيكا/القطب_الجنوبي

en: Antarctica/Syowa
ar: أنتاركتيكا/سايووا

en: Antarctica/Vostok
ar: أنتاركتيكا/فوستك

en: Aqtobe (Aktobe)
ar: Aqtobe (اكتوبي)

en: Arctic/Longyearbyen
ar: أركتيك/لونغيربين

en: Asia/Aden
ar: آسيا/عدن

en: Asia/Almaty
ar: آسيا/الماتي

en: Asia/Amman
ar: آسيا/عمّان

en: Asia/Anadyr
ar: آسيا/أنادير

en: Asia/Aqtau
ar: آسيا/أكتاوو

en: Asia/Aqtobe
ar: آسيا/أكتوبي

en: Asia/Ashgabat
ar: آسيا/أشغبت

en: Asia/Ashkhabad
ar: آسيا/عشق أباد

en: Asia/Baghdad
ar: آسيا/بغداد

en: Asia/Bahrain
ar: آسيا/البحرين

en: Asia/Baku
ar: آسيا/باكو

en: Asia/Bangkok
ar: آسيا/بانكوك

en: Asia/Beijing
ar: آسيا/بكين

en: Asia/Beirut
ar: آسيا/بيروت

en: Asia/Bishkek
ar: آسيا/بيشكك

en: Asia/Brunei
ar: آسيا/بروناي

en: Asia/Calcutta
ar: آسيا/كلكتا

en: Asia/Choibalsan
ar: آسيا/شويبالسان

en: Asia/Chongqing
ar: آسيا/تشونغكنغ

en: Asia/Chungking
ar: آسيا/تشونغكنغ

en: Asia/Colombo
ar: آسيا/كولومبو

en: Asia/Dacca
ar: آسيا/دكّا

en: Asia/Damascus
ar: آسيا/دمشق

en: Asia/Dhaka
ar: آسيا/دكّا

en: Asia/Dili
ar: آسيا/ديلي

en: Asia/Dubai
ar: آسيا/دبي

en: Asia/Gaza
ar: آسيا/غزة

en: Asia/Harbin
ar: آسيا/هاربن

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ar: آسيا/تشو تشا منه

en: Asia/Hong_Kong
ar: آسيا/هونغ_كونغ

en: Asia/Hovd
ar: آسيا/هوفد

en: Asia/Irkutsk
ar: آسيا/إيركوتسك

en: Asia/Jakarta
ar: آسيا/جاكارتا

en: Asia/Jayapura
ar: آسيا/جايابورا

en: Asia/Jerusalem
ar: آسيا/القدس

en: Asia/Kabul
ar: آسيا/كابول

en: Asia/Kamchatka
ar: آسيا/كامشاتكا

en: Asia/Karachi
ar: آسيا/كراتشي

en: Asia/Kashgar
ar: آسيا/كشغر

en: Asia/Katmandu
ar: آسيا/كاتماندو

en: Asia/Kolkata
ar: آسيا/كولكاتا

en: Asia/Krasnoyarsk
ar: آسيا/كراسنويارسك

en: Asia/Kuala_Lumpur
ar: آسيا/كوالالمبور

en: Asia/Kuching
ar: آسيا/كوشينغ

en: Asia/Kuwait
ar: آسيا/الكويت

en: Asia/Macao
ar: آسيا/ماكاو

en: Asia/Macau
ar: آسيا/ماكو

en: Asia/Magadan
ar: آسيا/ماغادان

en: Asia/Makassar
ar: آسيا/ماكاسّار

en: Asia/Manila
ar: آسيا/مانيلا

en: Asia/Muscat
ar: آسيا/مسقط

en: Asia/Nicosia
ar: آسيا/نيقوسيا

en: Asia/Novosibirsk
ar: آسيا/نوفوسيبيرسك

en: Asia/Omsk
ar: آسيا/أومسك

en: Asia/Oral
ar: آسيا/أورال

en: Asia/Phnom_Penh
ar: آسيا/بنوم_بين

en: Asia/Pontianak
ar: آسيا/بونتيياناك

en: Asia/Pyongyang
ar: آسيا/بيونغ_ينغ

en: Asia/Qatar
ar: آسيا/قطر

en: Asia/Qyzylorda
ar: آسيا/كيزيلوردا

en: Asia/Rangoon
ar: آسيا/رانغون

en: Asia/Riyadh
ar: آسيا/الرّياض

en: Asia/Saigon
ar: آسيا/سايغون

en: Asia/Sakhalin
ar: آسيا/ساخالين

en: Asia/Samarkand
ar: آسيا/سمرقند

en: Asia/Seoul
ar: آسيا/سيول

en: Asia/Shanghai
ar: آسيا/شنغهاي

en: Asia/Singapore
ar: آسيا/سنغافورة

en: Asia/Taipei
ar: آسيا/تايبي

en: Asia/Tashkent
ar: آسيا/طشقند

en: Asia/Tbilisi
ar: آسيا/تبيليسي

en: Asia/Tehran
ar: آسيا/طهران

en: Asia/Tel_Aviv
ar: آسيا/تل أبيب

en: Asia/Thimbu
ar: آسيا/ثيمبو

en: Asia/Thimphu
ar: آسيا/تيمفو

en: Asia/Tokyo
ar: آسيا/طوكيو

en: Asia/Ujung_Pandang
ar: آسيا/أوجونغ_باندانغ

en: Asia/Ulaanbaatar
ar: آسيا/أولانباتار

en: Asia/Ulan_Bator
ar: آسيا/أولان باتور

en: Asia/Urumqi
ar: آسيا/أورومكي

en: Asia/Vientiane
ar: آسيا/فيينتيان

en: Asia/Vladivostok
ar: آسيا/فلاديفوستوك

en: Asia/Yakutsk
ar: آسيا/ياكوتسك

en: Asia/Yekaterinburg
ar: آسيا/ييكاتيرينبورغ

en: Asia/Yerevan
ar: آسيا/يريفان

en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
ar: التوقيت الأطلسي - كيبيك - السفلى نورث شور

en: Atlantic Time - Labrador - most locations
ar: التوقيت الأطلسي - لابرادور - معظم المواقع

en: Atlantic Time - New Brunswick
ar: التوقيت الأطلسي - نيو برونزويك

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
ar: التوقيت الأطلسي -- نوفا سكوتيا (معظم الأماكن) ، وجزيرة الأمير إدوارد

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
ar: التوقيت الأطلسي -- نوفا سكوتيا -- الأماكن التي لا تراعي DST 1966-1971

en: Atlantic islands
ar: جزر الأطلسي

en: Atlantic/Azores
ar: الأطلسي/الازور

en: Atlantic/Bermuda
ar: الأطلسي/برمودا

en: Atlantic/Canary
ar: الأطلسي/كاناري

en: Atlantic/Cape_Verde
ar: الأطلسي/كابي_فردي

en: Atlantic/Faeroe
ar: الأطلسي/فيرووي

en: Atlantic/Faroe
ar: الأطلسي/فيرووي

en: Atlantic/Jan_Mayen
ar: الأطلسي/جان_ماين

en: Atlantic/Madeira
ar: الأطلسي/ماديرا

en: Atlantic/Reykjavik
ar: الأطلسي/ريكيافيك

en: Atlantic/South_Georgia
ar: الأطلسي/جيورجيا_الجنوبية

en: Atlantic/St_Helena
ar: الأطلسي/سانتا_هيلينا

en: Atlantic/Stanley
ar: الأطلسي/ستانلي

en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
ar: اتيراو (Atirau ، Gur'yev) ، Mangghystau (Mankistau)

en: Australia/ACT
ar: أستراليا/إقليم العاصمة الأسترالية

en: Australia/Adelaide
ar: أستراليا/أديلاييد

en: Australia/Brisbane
ar: أستراليا/بريسبان

en: Australia/Broken_Hill
ar: أستراليا/بروكن_هيل

en: Australia/Canberra
ar: أستراليا/كانبيرا

en: Australia/Currie
ar: أستراليا/كيرري

en: Australia/Darwin
ar: أستراليا/داروين

en: Australia/Eucla
ar: أستراليا/إيوكلا

en: Australia/Hobart
ar: أستراليا/هوبارت

en: Australia/LHI
ar: أستراليا / جزيرة لورد هاو

en: Australia/Lindeman
ar: أستراليا/ليندمان

en: Australia/Lord_Howe
ar: أستراليا/لورد_هووي

en: Australia/Melbourne
ar: أستراليا/ملبورن

en: Australia/NSW
ar: أستراليا / نيو ساوث ويلز

en: Australia/North
ar: أستراليا/الشمال

en: Australia/Perth
ar: أستراليا/بيرث

en: Australia/Queensland
ar: أستراليا/كوينزلاند

en: Australia/South
ar: أستراليا/الجنوب

en: Australia/Sydney
ar: أستراليا/سيدني

en: Australia/Tasmania
ar: أستراليا/تسمانيا

en: Australia/Victoria
ar: أستراليا/فيكتوريا

en: Australia/West
ar: أستراليا/غرب

en: Australia/Yancowinna
ar: أستراليا/يانكوينا

en: Authorization Dialog
ar: شاشة حوار التفويض

en: Azores
ar: الازور

en: Bahia
ar: باهيا

en: Blue:
ar: الأزرق:

en: Brazil/Acre
ar: برازيل/أكرا

en: Brazil/DeNoronha
ar: برازيل/دينومونها

en: Brazil/East
ar: برازيل/شرق

en: Brazil/West
ar: البرازيل/غرب

en: Buenos Aires (BA, CF)
ar: بوينس ايرس (BA, CF)

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, LongFormat]
en: Anno Martyrum
ar: عام الشهداء

[ctx: Calendar Era: Coptic Era of Martyrs, years > 0, ShortFormat]
en: AM
ar: ع.ش

[ctx: Calendar Era: Ethiopian Incarnation Era, years > 0, LongFormat]
en: Amata Mehrat
ar: أماتا مهرات

[ctx: Calendar Era: Ethiopian Incarnation Era, years > 0, ShortFormat]
en: AM
ar: أ.م

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
ar: قبل المسيح

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
ar: ق.م

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
ar: بعد الميلاد

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
ar: ب.م

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
ar: قبل العهد المشترك

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
ar: ق.ع.م

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
ar: العهد المشترك

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
ar: ع.م

[ctx: Calendar Era: Hebrew Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Mundi
ar: يوم العالم

[ctx: Calendar Era: Hebrew Era, years > 0, ShortFormat]
en: AM
ar: ي.ع

[ctx: Calendar Era: Hijri Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Hegirae
ar: الهجرة

[ctx: Calendar Era: Hijri Islamic Era, years > 0, ShortFormat]
en: AH
ar: هـ

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, LongFormat]
en: Saka Era
ar: عهد ساكا

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, ShortFormat]
en: SE
ar: ع.س

[ctx: Calendar Era: Jalali Islamic Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Persico
ar: سنة فارسية

[ctx: Calendar Era: Jalali Islamic Era, years > 0, ShortFormat]
en: AP
ar: س.ف

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Heisei Era, LongFormat]
en: Heisei
ar: هييسيي

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Meiji Era, LongFormat]
en: Meiji
ar: ماجي

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Shōwa Era, LongFormat]
en: Shōwa
ar: شووا

[ctx: Calendar Era: Japanese Nengō, Taishō Era, LongFormat]
en: Taishō
ar: تاشو

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
ar: قبل المسيح

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
ar: ق.م

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
ar: بعد الميلاد

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
ar: ب.م

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
ar: قبل العصر المشترك

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
ar: ق.ع.م

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
ar: العصر المشترك

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
ar: ع.م

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
ar: عهد جمهورية الصين

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, ShortFormat]
en: ROC
ar: ع.ج.ص

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
ar: عهد البوذي

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, ShortFormat]
en: BE
ar: ع.ب

en: Canada/Atlantic
ar: كندا / المحيط الأطلسي

en: Canada/Central
ar: كندا / الوسط

en: Canada/East-Saskatchewan
ar: كندا / شرق سسكتشوان

en: Canada/Eastern
ar: كندا / الشرقية

en: Canada/Mountain
ar: كندا / الجبال

en: Canada/Newfoundland
ar: كندا / نيوفاوندلاند

en: Canada/Pacific
ar: كندا / المحيط الهادي

en: Canada/Saskatchewan
ar: كندا / سسكتشوان

en: Canada/Yukon
ar: كندا / يوكون

en: Canary Islands
ar: جزر الكاناري

en: Casey Station, Bailey Peninsula
ar: محطة كيسي ، جزيرة بيلي

en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
ar: كاتاماركا (CT) ، وتشوبوت (CH)

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
ar: يؤدي إلى أن يقوم التطبيق بتثبيت خارطة الألوان الخاصة به
    في شاشة العرض فئة 8-بت

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
ar: التوقيت المركزي - سسكتشوان - الغرب الاوسط

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
ar: التوقيت المركزي - سسكتشوان - معظم المواقع

en: Central Time
ar: التوقيت المركزي

en: Central Time - Campeche, Yucatan
ar: التوقيت المركزي - كامبيتشي ، يوكاتان

en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
ar: التوقيت المركزي -- كواهويلا ، دورانغو ، ولاية نويفو ليون ، تاماوليباس

en: Central Time - Indiana - Perry County
ar: التوقيت المركزي - انديانا - بلدة بيري

en: Central Time - Indiana - Pike County
ar: التوقيت المركزي - انديانا - بلدة بايك

en: Central Time - Indiana - Starke County
ar: التوقيت المركزي - انديانا - بلدة ستارك

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
ar: التوقيت المركزي - غرب أونتاريو ومانيتوبا

en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
ar: التوقيت المركزي - ميتشيغان - بلدات ديكينسون ، وجوجباك ، وأيرون ، ومنومني

en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
ar: التوقيت المركزي - نورث داكوتا - مورتون المقاطعات (باستثناء منطقة Mandan)

en: Central Time - North Dakota - Oliver County
ar: التوقيت المركزي - نورث داكوتا -  بلدة اوليفر

en: Central Time - Quintana Roo
ar: التوقيت المركزي - ولاية كوينتانا رو

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
ar: التوقيت المركزي -- نهر ريني و فورت فرانسيس ، أونتاريو

en: Central Time - central Nunavut
ar: التوقيت المركزي - سنترال نونافوت

en: Central Time - most locations
ar: التوقيت المركزي - معظم المواقع

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
ar: الشهادة غير محققة، لأنه تعذر العثور على الملفات الجذرية للمرجع الموقع للشهادات.

en: Ceuta & Melilla
ar: سبتة و مليلية

en: Chatham Islands
ar: جزر تشاتام

en: Chile/Continental
ar: شيلي / كونتنتال

en: Chile/EasterIsland
ar: شيلي / الجزيرة الشرقية

en: China Standard Time
ar: توقيت الصين

en: Confirm Quit From System Tray
ar: أكّد الإنهاء من صينية النظام

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::NarrowName]
en: K
ar: كلڤن

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName]
en: Hathor
ar: حتحور

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName]
en: Hat
ar: قبعة

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::NarrowName]
en: K
ar: كلڤن

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName]
en: Kia
ar: كيا

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName]
en: Meshir
ar: أمشير

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName]
en: Par
ar: المعدل الأساسي

en: Could not load print preview part
ar: لا يمكن تحميل جزء معاينة الطباعة

en: Crimea
ar: القرم

en: Cuba
ar: كوبا

en: Davis Station, Vestfold Hills
ar: محطة ديفيس ، فيستفولد هيلز

en: Debug Settings
ar: إعدادات التنقّيح

en: Default color
ar: اللون الافتراضي

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
ar: المساحة

en: Device name
ar: اسم الجهاز

en: Disable
ar: عطّل

en: Disable all debug output
ar: عطّل كلّ مخرجات تعقّب العلل

en: Disable crash handler, to get core dumps
ar: عطّ ل معالج الانهيارات ، للحصول على مخرجات الخام

en: Display...
ar: العرض

en: Do not run in the background.
ar: لا تشغل في الخلفية.

en: Dornod, Sukhbaatar
ar: دورنود ، سخباتار

en: E Amazonas
ar: شرق أمازوناس

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
ar: خطأ: البروتوكول '%1' مجهول

en: Easter Island & Sala y Gomez
ar: جزيرة الفصح و ذ سالا غوميز

en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
ar: التوقيت الشرقي -- أتكوكن ، أونتاريو وساوثامبتون الأول ، نونافوت

en: Eastern Time
ar: التوقيت الشرقي

en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - بلدة كروفورد

en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - بلدات دايفنسس و دوبوا و نوكس ومارتن

en: Eastern Time - Indiana - Pike County
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - بلدة بايك

en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - بلدة بولاسكي

en: Eastern Time - Indiana - Starke County
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - بلدة ستارك

en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - بلدة سويسرا

en: Eastern Time - Indiana - most locations
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - معظم المواقع

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
ar: التوقيت الشرقي - كنتاكي - منطقة لويسفيل

en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
ar: التوقيت الشرقي - كنتاكي - بلدة واين

en: Eastern Time - Michigan - most locations
ar: التوقيت الشرقي - ميتشيغان - معظم المواقع

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
ar: التوقيت الشرقي - أونتاريو و كيبيك - الأماكن التي لا تراعي DST 1967-1973

en: Eastern Time - Ontario - most locations
ar: التوقيت الشرقي - أونتاريو - معظم المواقع

en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
ar: التوقيت الشرقي - Pangnirtung ، نونافوت

en: Eastern Time - Quebec - most locations
ar: التوقيت الشرقي - كيبيك - معظم المواقع

en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
ar: التوقيت الشرقي -- رسوليت ، نونافو

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
ar: التوقيت الشرقي - خليج ثندر ، أونتاريو

en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
ar: التوقيت الشرقي - شرق نونافوت - معظم المواقع

en: Egypt
ar: مصر

en: Eire
ar: جمهورية ايرلندا

en: Enable
ar: مكّن

en: Error
ar: خطأ

[ctx: Ethiopian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Ehud
ar: أهود

en: Europe/Amsterdam
ar: أوروبا/أمستردام

en: Europe/Andorra
ar: أوروبا/أندورا

en: Europe/Athens
ar: أوروبا/أثينا

en: Europe/Belfast
ar: أوروبا/بلفاست

en: Europe/Belgrade
ar: أوروبا/بلغراد

en: Europe/Berlin
ar: أوروبا/برلين

en: Europe/Bratislava
ar: أوروبا/براتيسلافا

en: Europe/Brussels
ar: أوروبا/بروكسل

en: Europe/Bucharest
ar: أوروبا/بوخارست

en: Europe/Budapest
ar: أوروبا/بودابست

en: Europe/Chisinau
ar: أوروبا/شيزيناو

en: Europe/Copenhagen
ar: أوروبا/كوبنهاجن

en: Europe/Dublin
ar: أوروبا/دبلن

en: Europe/Gibraltar
ar: أوروبا/جبل_طارق

en: Europe/Guernsey
ar: أوروبا/جيورنسي

en: Europe/Helsinki
ar: أوروبا/هلسنكي

en: Europe/Isle_of_Man
ar: أوروبا/ايسل_أوف_مان

en: Europe/Istanbul
ar: أوروبا/إسطنبول

en: Europe/Jersey
ar: أوروبا/جيرسي

en: Europe/Kaliningrad
ar: أوروبا/كالينينغراد

en: Europe/Kiev
ar: أوروبا/كييف

en: Europe/Lisbon
ar: أوروبا/لشبونة

en: Europe/Ljubljana
ar: أوروبا/ليوبليانا

en: Europe/London
ar: أوروبا/لندن

en: Europe/Luxembourg
ar: أوروبا/لوكسمبورغ

en: Europe/Madrid
ar: أوروبا/مدريد

en: Europe/Malta
ar: أوروبا/مالطا

en: Europe/Mariehamn
ar: أوروبا/ماريهامن

en: Europe/Minsk
ar: أوروبا/منسك

en: Europe/Monaco
ar: أوروبا/موناكو

en: Europe/Moscow
ar: أوروبا/موسكو

en: Europe/Oslo
ar: أوروبا/أوسلو

en: Europe/Paris
ar: أوروبا/باريس

en: Europe/Podgorica
ar: أوروبا/بودجوريكا

en: Europe/Prague
ar: أوروبا/براغ

en: Europe/Riga
ar: أوروبا/ريغا

en: Europe/Rome
ar: أوروبا/روما

en: Europe/Samara
ar: أوروبا/سامارا

en: Europe/San_Marino
ar: أوروبا/سان_مارينو

en: Europe/Sarajevo
ar: أوروبا/سراييفو

en: Europe/Simferopol
ar: أوروبا/سمفيروبول

en: Europe/Skopje
ar: أوروبا/سكوبيي

en: Europe/Sofia
ar: أوروبا/صوفيا

en: Europe/Stockholm
ar: أوروبا/ستوكهولم

en: Europe/Tallinn
ar: أوروبا/تالين

en: Europe/Tirane
ar: أوروبا/تيران

en: Europe/Tiraspol
ar: أوروبا/تيراسبول

en: Europe/Uzhgorod
ar: أوروبا/أوزغورود

en: Europe/Vaduz
ar: أوروبا/فادوز

en: Europe/Vatican
ar: أوروبا/الفاتيكان

en: Europe/Vienna
ar: أوروبا/فيينّا

en: Europe/Vilnius
ar: أوروبا/فيلنيوس

en: Europe/Volgograd
ar: أوروبا/فولجوجراد

en: Europe/Warsaw
ar: أوروبا/وارسو

en: Europe/Zagreb
ar: أوروبا/زغرب

en: Europe/Zaporozhye
ar: أوروبا/زابوروزيي

en: Europe/Zurich
ar: أوروبا/زيوريخ

en: Exponent: 0x
ar: المضاعف: 0x

en: Fatal Error
ar: خطأ فادح

en: File
ar: الملف

en: File '%1' is not readable
ar: الملف '%1' غير قابل للقراءة

en: Filename:
ar: اسم الملف:

en: GB
ar: غ.بايت

en: GB-Eire
ar: بريطانيا العظمى -إيرلندا

en: GMT
ar: غرينتش

en: Galapagos Islands
ar: جزر غالاباغوس

en: Gambier Islands
ar: جزر جامبير

en: Gaza Strip
ar: قطاع غزة

en: Get help...
ar: اطلب المساعدة...

en: Gilbert Islands
ar: جزر جيلبرت

en: Green:
ar: الأخضر:

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
ar: يناير

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
ar: ينا

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
ar: أكتوبر

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
ar: أكت

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
ar: نوفمبر

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
ar: نوف

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
ar: ديسمبر

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
ar: ديس

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
ar: فبراير

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
ar: فبر

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
ar: مارس

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
ar: مار

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
ar: أبريل

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
ar: أبر

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
ar: مايو

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
ar: ماي

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
ar: يونيو

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
ar: يون

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
ar: يوليو

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
ar: يول

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
ar: أغسطس

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
ar: أغس

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
ar: سبتمبر

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
ar: سبت

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
ar: الأربعاء

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
ar: الخميس

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
ar: الجمعة

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
ar: السبت

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
ar: الأحد

en: Hawaii
ar: هاواي

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName]
en: Av
ar: آب

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName]
en: Av
ar: آب

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName]
en: Elul
ar: أيلول

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName]
en: Adar I
ar: آذار الأول

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName]
en: Adar II
ar: آذار الثاني

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName]
en: Kislev
ar: كسليف

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::NarrowName]
en: K
ar: كلڤن

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName]
en: Tevet
ar: طيفيت

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName]
en: Adar
ar: آذار

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName]
en: Nisan
ar: نيسان

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName]
en: Iyar
ar: أيار

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::NarrowName]
en: I
ar: الأوّل

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName]
en: Sivan
ar: سيفان

en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
ar: هيلونغجيانغ (باستثناء Mohe) ، جيلين

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName]
en: Muharram
ar: محرّم

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
ar: من محرّم

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName]
en: Muh
ar: محرّم

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
ar: من محرّم

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName]
en: Shawwal
ar: شوّال

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
ar: من شوّال

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName]
en: Shw
ar: شوّال

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
ar: من شوّال

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Qi`dah
ar: ذو القعدة

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
ar: من ذي القعدة

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName]
en: Qid
ar: ذو القعدة

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
ar: من ذي القعدة

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName]
en: Thu al-Hijjah
ar: ذو الحجّة

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
ar: من ذي الحجّة

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName]
en: Hij
ar: هجري

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
ar: من ذي الحجّة

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName]
en: Safar
ar: صفر

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
ar: من صفر

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName]
en: Saf
ar: صفر

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
ar: من صفر

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Awal
ar: ربيع الأوّل

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
ar: من ربيع الأوّل

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName]
en: R.A
ar: ربيع الأوّل

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
ar: من ربيع الأوّل

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName]
en: Rabi` al-Thaani
ar: ربيع الثّاني

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
ar: من ربيع الثّاني

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
ar: من ربيع الثّاني

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Awal
ar: جمادى الأولى

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
ar: من جمادى الأولى

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName]
en: J.A
ar: جمادى الأوّل

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
ar: من جمادى الأوّل

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName]
en: Jumaada al-Thaani
ar: جمادى الثّانية

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
ar: من جمادى الثّانية

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
ar: من جمادى الثّاني

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName]
en: Rajab
ar: رجب

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
ar: من رجب

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName]
en: Raj
ar: رجب

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
ar: من رجب

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName]
en: Sha`ban
ar: شعبان

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
ar: من شعبان

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName]
en: Sha
ar: شعبان

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
ar: من شعبان

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName]
en: Ramadan
ar: رمضان

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
ar: من رمضان

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName]
en: Ram
ar: رمضان

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
ar: من رمضان

[ctx: Hijri weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: I
ar: الأوّل

[ctx: Hijri weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: K
ar: كلڤن

en: Hongkong
ar: هونغ كونغ

en: Hue:
ar: تدريج اللون:

en: Iceland
ar: آيسلند

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::NarrowName]
en: V
ar: فولت

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName]
en: Vai
ar: ڤاي

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::NarrowName]
en: K
ar: كلڤن

[ctx: Indian National weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Som
ar: سوم

[ctx: Indian National weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Bud
ar: برعم

en: Indian/Antananarivo
ar: الهندي/أنتاناناريفو

en: Indian/Chagos
ar: الهندي/تشاغوس

en: Indian/Christmas
ar: الهندي/الميلاد

en: Indian/Cocos
ar: الهندي/كوكوس

en: Indian/Comoro
ar: الهندي/جزر_القمر

en: Indian/Kerguelen
ar: الهندي/كرغويلن

en: Indian/Mahe
ar: الهندي/ماهي

en: Indian/Maldives
ar: الهندي/مالديف

en: Indian/Mauritius
ar: الهندي/جزيرة_موريس

en: Indian/Mayotte
ar: الهندي/مايوت

en: Information
ar: معلومات

en: Internally added if launched from Finder
ar: يضاف داخليا إذا أطلق من Finder

en: Iran
ar: إيران

en: Irian Jaya & the Moluccas
ar: إيريان جايا و مولوكاس

en: Israel
ar: إسرائيل

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName]
en: Farvardin
ar: حمل

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName]
en: Dei
ar: جدي

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName]
en: Bahman
ar: دلو

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName]
en: Esfand
ar: حوت

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName]
en: Ordibehesht
ar: ثور

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName]
en: Khordad
ar: جوزاء

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::NarrowName]
en: K
ar: كلڤن

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName]
en: Tir
ar: سرطان

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName]
en: Mordad
ar: أسد

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName]
en: Shahrivar
ar: سنبلة

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName]
en: Sha
ar: شعبان

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
ar: من شعبان

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName]
en: Mehr
ar: ميزان

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName]
en: Meh
ar: مه

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName]
en: Aban
ar: عقرب

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aba
ar: آبا

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName]
en: Azar
ar: قوس

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

[ctx: Japanese year 1 of era]
en: Gannen
ar: جنني

en: Java & Sumatra
ar: جافا و سومطرا

en: Johnston Atoll
ar: جزيرة جونستون

en: Jujuy (JY)
ar: جوجوي (JY)

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
ar: يناير

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
ar: ينا

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
ar: أكتوبر

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
ar: أكت

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
ar: نوفمبر

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName]
en: Nov
ar: نوف

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
ar: ديسمبر

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
ar: ديس

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
ar: فبراير

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
ar: فبر

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
ar: مارس

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName]
en: Mar
ar: مار

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
ar: أبريل

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
ar: أبر

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
ar: مايو

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
ar: ماي

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
ar: يونيو

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName]
en: Jun
ar: يون

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
ar: يوليو

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName]
en: Jul
ar: يول

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
ar: أغسطس

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
ar: أغس

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
ar: سبتمبر

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
ar: سبت

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
ar: الإثنين

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ar: إث

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
ar: إثنين

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
ar: الثلاثاء

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ar: ث

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
ar: ثلاثاء

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
ar: الأربعاء

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
ar: أر

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
ar: أربعاء

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
ar: الخميس

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ar: خ

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
ar: خميس

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
ar: الجمعة

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
ar: ج

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
ar: جمعة

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
ar: السبت

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
ar: س

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
ar: سبت

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
ar: الأحد

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
ar: أح

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
ar: أحد

en: KDE
ar: كدي

en: KDE Application
ar: تطبيق كدي

en: KDE Test Program
ar: برنامج اختبار كدي

en: Key type: DSA (%1 bit)
ar: نوع المفتاح: DSA (%1 بت)

en: Key type: RSA (%1 bit)
ar: نوع المفتاح: RSA (%1 بت)

en: Kosrae
ar: كوسراي

en: Kwajalein
ar: كواجالييين

en: La Rioja (LR)
ar: لاريوخا (LR)

en: Library "%1" not found
ar: لم يجد المكتبة  "%1"

en: Libya
ar: ليبيا

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
ar: يحدد عدد الألوان الموجودة في مكعب الألوان في الشاشة 
    من فئة 8-بت، إذا كان البرنامج يستخدم مواصفة 
    ألوان QApplication::ManyColor

en: Line Islands
ar: جزر الخط

en: Lord Howe Island
ar: جزيرة لورد هاو

en: MD5 digest
ar: ملخص MD5

en: Macquarie Island
ar: جزيرة ماكواري

en: Madeira Islands
ar: جزر ماديرا

en: Maintainer
ar: المشرف على المشروع

en: Marquesas Islands
ar: جزر الماركيز

en: Mato Grosso
ar: ماتو غروسو

en: Mato Grosso do Sul
ar: ماتو غروسو دو سول

en: Mawson Station, Holme Bay
ar: محطة موسن ، خليج هولم

en: McMurdo Station, Ross Island
ar: محطة ماكمورد ، جزيرةة روس

en: Mendoza (MZ)
ar: ميندوزا (MZ)

en: Message Box
ar: صندوق الرسائل

en: Mexico/BajaNorte
ar: المكسيك / BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
ar: المكسيك /BajaSur

en: Mexico/General
ar: المكسيك / عام

en: Midway Islands
ar: جزر ميدواي

en: Minimize
ar: صغّر

en: Modulus:
ar: باقي القسمة:

en: Moscow+00 - Caspian Sea
ar: موسكو +00 - بحر قزوين

en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
ar: موسكو +00 -- سامارا ، يدمرتيا

en: Moscow+00 - west Russia
ar: موسكو +00 - غرب روسيا

en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
ar: موسكو +01 -- سامارا ، يدمرتيا

en: Moscow+02 - Urals
ar: موسكو +02 - الاورال

en: Moscow+03 - Novosibirsk
ar: موسكو +03 - نوفوسيبيرسك

en: Moscow+03 - west Siberia
ar: موسكو +03 - غرب سيبيريا

en: Moscow+04 - Yenisei River
ar: موسكو +04 - نهر يناسي

en: Moscow+05 - Lake Baikal
ar: موسكو +05 - بحيرة بايكال

en: Moscow+06 - Lena River
ar: موسكو +06 - نهر لينا

en: Moscow+07 - Amur River
ar: موسكو +07 - نهر آمور

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
ar: موسكو +07 - جزيرة سخالين

en: Moscow+08 - Magadan
ar: موسكو +08 - ماغادان

en: Moscow+09 - Kamchatka
ar: موسكو +09 - كامتشاتكا

en: Moscow+10 - Bering Sea
ar: موسكو +10 - بحر بيرينغ

en: Moscow-01 - Kaliningrad
ar: موسكو 01 - كالينينجراد

en: Mountain Standard Time - Arizona
ar: التوقيت الجبلي - أريزونا

en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
ar: التوقيت الجبلي - داوسون كريك و فورت سانت جون ، كولومبيا البريطانية

en: Mountain Standard Time - Sonora
ar: التوقيت الجبلي - سونورا

en: Mountain Time
ar: التوقيت الجبلي

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
ar: التوقيت الجبلي -- البرتا و شرق كولومبيا البريطانية و غرب سسكتشوان

en: Mountain Time - Chihuahua
ar: التوقيت الجبلي -- تشيهواهوا

en: Mountain Time - Navajo
ar: التوقيت الجبلي - النافاجو

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
ar: التوقيت الجبلي - دإ باخا ، ناياريت ، سينالوا

en: Mountain Time - central Northwest Territories
ar: التوقيت الجبلي -- سنترال الأقاليم الشمالية الغربية

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
ar: التوقيت الجبلي - ايداهو و جنوب شرق ولاية أوريغون

en: Mountain Time - west Northwest Territories
ar: التوقيت الجبلي - غرب الأقاليم الشمالية الغربية

en: Mountain Time - west Nunavut
ar: التوقيت الجبلي -- غرب نونافوت

en: Move &Down
ar: حرك للأ&سفل

en: Move &Up
ar: حرك للأ&على

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
ar: شمال شرق البرازيل (MA, PI, CE, RN, PB)

en: NZ
ar: نيوزلندا

en: NZ-CHAT
ar: نيوزلندا-CHAT

en: Name:
ar: الاسم:

en: Named Colors
ar: ألوان مسماة

en: Navajo
ar: النافاجو

en: New South Wales - Yancowinna
ar: نيو ساوث ويلز - Yancowinna

en: New South Wales - most locations
ar: نيو ساوث ويلز - معظم المواقع

en: Newfoundland Time, including SE Labrador
ar: توقيت نيوفواندلاند ، بما في ذلك جنوب شرق لابرادور

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
ar: لم تُحدّد شروط ترخيص لهذا البرنامج.
    رجاءً تحقّق من التوثيق أو أي مصدر
    لأي شروط ترخيص.

en: No metainfo for %1
ar: لا يوجد معلومات ل %1

en: None
ar: لا شيء

en: Northern Cyprus
ar: قبرص الشمالية

en: Northern Territory
ar: الإقليم الشمالي

en: OCR Image
ar: صورة OCR

en: Open
ar: افتح

en: OpenSSL could not be verified.
ar: لا يمكن التحقق من OpenSSL

en: Organizational Unit
ar: الوحدة التّنظيميّة:

en: Output to:
ar: خَرْج إلى:

en: P&review
ar: م&عاينة

en: Pacific Time
ar: توقيت المحيط الهادي

en: Pacific Time - north Yukon
ar: توقيت المحيط الهادئ - شمال يوكون

en: Pacific Time - south Yukon
ar: توقيت المحيط الهادئ - جنوب يوكون

en: Pacific Time - west British Columbia
ar: وقيت المحيط الهادئ - غرب كولومبيا البريطانية

en: Pacific/Apia
ar: الهادي/أبيا

en: Pacific/Auckland
ar: الهادي/أوكلند

en: Pacific/Chatham
ar: الهادي/شاتهام

en: Pacific/Easter
ar: الهادي/جزيرة_الفصح

en: Pacific/Efate
ar: الهادي/إيفاتي

en: Pacific/Enderbury
ar: الهادي/أندربوري

en: Pacific/Fakaofo
ar: الهادي/فاكاووفو

en: Pacific/Fiji
ar: الهادي/فيجّي

en: Pacific/Funafuti
ar: الهادي/فونافوتي

en: Pacific/Galapagos
ar: الهادي/غالاباغوس

en: Pacific/Gambier
ar: الهادي/غامبير

en: Pacific/Guadalcanal
ar: الهادي/غوادالكانال

en: Pacific/Guam
ar: الهادي/غوام

en: Pacific/Honolulu
ar: الهادي/هونولولو

en: Pacific/Johnston
ar: الهادي/جونستون

en: Pacific/Kiritimati
ar: الهادي/كيريتيماتي

en: Pacific/Kosrae
ar: الهادي/كوسراي

en: Pacific/Kwajalein
ar: الهادي/كواجالييين

en: Pacific/Majuro
ar: الهادي/ماجورو

en: Pacific/Marquesas
ar: الهادي/جزر_الماركيز

en: Pacific/Midway
ar: الهادي/ميدواي

en: Pacific/Nauru
ar: الهادي/ناورو

en: Pacific/Niue
ar: الهادي/نيووي

en: Pacific/Norfolk
ar: الهادي/نورفولك

en: Pacific/Noumea
ar: الهادي/نومييا

en: Pacific/Pago_Pago
ar: الهادي/باغو_باغو

en: Pacific/Palau
ar: الهادي/بالاو

en: Pacific/Pitcairn
ar: الهادي/بيتكارن

en: Pacific/Ponape
ar: الهادي/بونابي

en: Pacific/Port_Moresby
ar: الهادي/بورت_مورسبي

en: Pacific/Rarotonga
ar: الهادي/راروتونغا

en: Pacific/Saipan
ar: الهادي/سايبان

en: Pacific/Samoa
ar: الهادي/ساموا

en: Pacific/Tahiti
ar: الهادي/تاهيتي

en: Pacific/Tarawa
ar: الهادي/تاراوا

en: Pacific/Tongatapu
ar: الهادي/تونغاتابو

en: Pacific/Truk
ar: الهادي/تروك

en: Pacific/Wake
ar: الهادي/وايك

en: Pacific/Wallis
ar: الهادي/واليس

en: Pacific/Yap
ar: الهادي/ياب

en: Palmer
ar: بالمر

en: Palmer Station, Anvers Island
ar: محطة بالمر ، جزيرة أنفيرس

en: Pernambuco
ar: بيرنامبيوكو

en: Phoenix Islands
ar: جزر فينيكس

en: Please report bugs to %1.
ar: رجاءً أرسل تقرير العلة إلى %1.

en: Poland
ar: بولندا

en: Ponape (Pohnpei)
ar: Ponape (بوهنباي)

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Prime:
ar: أولي:

en: Print Preview
ar: معاينة الطّباعة

en: Private key test failed.
ar: فشل اختبار المفتاح الشخصي

en: Public key:
ar: المفتاح العام:

en: Queensland - Holiday Islands
ar: كوينزلاند - جزر هوليداي

en: Queensland - most locations
ar: كوينزلاند - معظم المواقع

en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
ar: كيزيلوردا (Kyzylorda ، Kzyl - Orda)

en: ROC
ar: ع.ج.ص

en: Red:
ar: الأحمر:

en: Redo
ar: كرّر

en: Remove
ar: أزِل

en: Restore the application for the given 'sessionId'
ar: 'استرجع التطبيق لمعرف الجلسة المعطى

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
ar: فشل جلب قائمة إبطال الشهادة CRL . هذا يعني أنه لا يمكن إيجاد شهادة السلطة CA لقائمة إبطال الشهادة.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ar: فشل جلب شهادة المُصدر . هذا يعني أنه لا يمكن إيجاد الشهادة السلطة CA .

en: Rondonia
ar: روندونيا

en: Roraima
ar: رورايما

en: Rothera Station, Adelaide Island
ar: محطة روثيرا ، جزيرة أدليد

en: Ruthenia
ar: ريوثنيا

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ar: شرق وجنوب شرق البرازيل (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: SHA1 digest
ar: ملخص SHA1

en: SSL support was not found.
ar: دعم تقنية الـ SSL غير موجودة.

en: Sabah & Sarawak
ar: الصباح و ساراواك

en: San Juan (SJ)
ar: سان خوان (SJ)

en: San Luis (SL)
ar: سان لويس (SL)

en: Santa Cruz (SC)
ar: سانتا كروز (SC)

en: Saturation:
ar: التّشبّع:

en: Save As
ar: احفط كــ

en: Select Color
ar: اختر لون

en: Select Font
ar: اختر خط

en: Serial number
ar: الرّقم التّسلسليّ

en: Shell
ar: الصدَفة

en: Show Hidden Folders
ar: أظهر المجلدات المخفية

en: Show author information
ar: اعرض معلومات المؤلف

en: Show license information
ar: اعرض معلومات الرخصة

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
ar: اعرض مربع الحوار الكامل بدلا عن مربع حوار القائمة المبدئي

en: Signature Algorithm:
ar: خوارزمية التوقيع:

en: Signature Contents:
ar: محتويات التوقيع:

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Society Islands
ar: جزر المجتمع

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
ar: العنوان مستعمل من قبل

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
ar: المقبس مربوط من قبل

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
ar: أنشأ المقبس من قبل

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
ar: رفض الاتصال فعلياً

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
ar: انتهت مهلة الاتصال

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
ar: العملية قيد التقدم من قبل

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
ar: فشل البحث عن الاسم

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
ar: فشل في الشبكة

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
ar: لا خطأ

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
ar: المقبس غير مربوط

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
ar: لم ينشأ المقبس

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
ar: العملية غير مدعومة

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
ar: أقفل المضيف البعيد الاتصال

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
ar: انتهت مهلة العملية المؤقتة

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
ar: حصل خطأ غير معروف أو غير متوقَّع

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
ar: قد تتجمد العملية

en: South Australia
ar: حنوب أستراليا

en: Syowa Station, E Ongul I
ar: محطة سيوا ، E Ongul I

en: Tasmania - King Island
ar: تسمانيا - جزيرة الملك

en: Tasmania - most locations
ar: تسمانيا -- معظم المواقع

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ar: رقم مفتاح شهادة السلطة و الاسم في الشهادة لا يتطابق مع رقم المفتاح والاسم في قسم 'Issuer' في الشهادة التي تحاول استخدامها.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ar: رقم مفتاح شهادة السلطة للشهادة لا يتطابق مع رقم المفتاح في قسم 'Issuer' في الشهادة التي تحاول استخدامها.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
ar: لا يمكن إيجاد شهادة السلطة CA للشهادة ، في الأغلب سلسلة الثقة مكسورة.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
ar: قائمة إبطال الشهادات CRL غير صالحة بعد .

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
ar: توقيع قائمة إبطال الشهادة غير صحيح. هذا يعني أنه لا يمكن التحقق من قائمة إبطال الشهادة.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
ar: نفذت الذاكر عن إجراء OpenSSL

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
ar: لا يمكن التحقق من الشهادة بسبب أن الشهادة مصدق عليها في سلسلة الثقة و ليست موقعة ذاتيا. إذا رغبت بتوقيع الشهادة ذاتيا تأكد من استيرادها في قائمة الشهادات الموثوقة.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
ar: طول سلسلة الشهادة أطول من أقصى عمق محدد.

en: The certificate has been revoked.
ar: الشهادة ألغيت.

en: The certificate has not been issued for this host.
ar: لم يتم إصدار الشهادة لهذا المضيف.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
ar: لم توقع الشهادة للغرض التي تريد استخدمها فيه. هذا يعني أن شهادة السلطة لا تسمح بهذا الاستعمال.

en: The certificate is invalid.
ar: الترخيص باطل.

en: The certificate is not valid, any more.
ar: الشهادة غير صالحة بعد الآن

en: The certificate is not valid, yet.
ar: الشهادة غير صالحة بعد.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
ar: إن الشهادة موقعة ذاتيا ، وليست موجودة في قائمة الشهادات الموثوقة. إذا أردت أن تقبل هذه الشهادة ، فستوردها إلى قائمة الشهادات الموثوقة.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ar: الشهادة موقعة ذاتيا. وفي حين أنه يمكن بناء سلسلة الثقة ، لكن أصل شهادة السلطة CA للشهادة لا يمكن إيجاده.

en: The certificate is valid.
ar: الشهادة صالحة.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
ar: لا تطابق شهادة السلطة CA للشهادة اسم شهادة السلطة للشهادة.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
ar: شهادة السلطة CA للشهادة غير صحيحة.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
ar: لا تسمح شهادة سلطة CA الشهاد أن توقع الشهادات.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
ar: توقيع الشهادة غير صحيح . هذا يعني أن الشهادة لا يمكن التحقق منها.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
ar: فشل فك ترميز المفتاح العام للمُصدر . هذا يعني أن شهادة السلطة CA الشهادة لا يمكن استعمالها لتحقق من الشهادة التي تريد استخدامها.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ar: فشل فك تشفير قائمة إبطال الشهادة CRL. هذا يعني أنه لا يمكن حتى حسابها على العكس من عدم مطابقتها بالنتيجة المتوقعة.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ar: فشل فك تشفير شهادة التوقيع. هذا يعني أنه لا يمكن حتى حسابها على العكس من عدم مطابقتها بالنتيجة المتوقعة.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
ar: سيتم محو الملفات/الـ URL المفتوحة من التطبيق بعد استعمالها

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
ar: تجاوز طول سلسلة الثقة أحد معاملات 'pathlength' لشهادة السلطة ؛ مما يجعل بقية التواقيع اللاحقة غير صحيحة.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
ar: قد تم تعليم جذر شهادة السلطة CA على أنه مرفوض للغرض الذي تحاول أن تستخدمه فيه .

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
ar: جذر شهادة السلطة CA غير موثوق للغرض الذي تحاول أن تستخدم فيه هذه الشهادة.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ar: فشل اختبار التوقيع في هذه الشهادة. هذا قد يعني أن التوقيع هذه الشهادة أو طريق الثقة غير صحيحين ، أو أنه لا يمكن فك تشفيره ، أو أن قائمة إبطال الشهادة لا يمكن التحقق منها. إذا رأيت هذه الرسالة ، فالمرجو أن تخبر كاتب التطبيق الذي تستخدمه أنه يجب أن يستخدم رسائل جديدة و أكثر تحديدا.

en: The style '%1' was not found
ar: لم أعثر على الأسلوب '%1'

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
ar: تنسيق الوقت في حقل 'lastUpdate' في قائمة إبطال الشهادة CRL غير صحيح.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
ar: تنسيق الوقت في حقل 'nextUpdate' في قائمة إبطال الشهادة CRL غير صحيح.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
ar: تنسيق الوقت في حقل 'notAfter' في الشهادة غير صحيح.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
ar: تنسيق الوقت في حقل 'notBefore' في الشهادة غير صحيح.

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
ar: كتب أحد الأشخاص هذا التطبيق، وهو يفضّل أن يبقى مجهولًا.

en: This certificate is not relevant.
ar: هذه الشهادة غير صالحة.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ar: هذه الشهادة ، أو مسلك الثقة ، أو شهادة السلطة لقائمة إبطال الشهادة غير صحيح. لا يمكن لأي منها أن تكون ليست صحيحة بعد أو بعد الآن. إذا رأيت هذه الرسالة ، فالمرجو  أن تخبر كاتب التطبيق الذي تستخدمه أنه يجب أن يستخدم رسائل جديدة و أكثر تحديدا.

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
ar: القيمة:

en: This program is distributed under the terms of the %1.
ar: يُوزّع هذا البرنامج تحت شروط %1.

en: Thule / Pituffik
ar: ثول / بتوفاك

en: Tierra del Fuego (TF)
ar: تييرا ديل فويغو (TF)

[ctx: Time zone]
en: Region
ar: المنطقة

en: Timed out trying to connect to remote host
ar: انتهت مهلة محاولة الاتصال بالمضيف البعيد

en: Tocantins
ar: توكانتينس

en: Today
ar: اليوم

en: Troll
ar: ترول

en: Truk (Chuuk) and Yap
ar: تراك (Chuuk) وياب

en: Tucuman (TM)
ar: توكومان (TM)

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turn area off
ar: بدّل المنطقة إلى وضع الإغلاق

en: Turn area on
ar: بدّل المنطقة إلى وضع التشغيل

en: US/Alaska
ar: الولايات المتحدا/ألاسكا

en: US/Aleutian
ar: الولايات المتحدة / أليوت

en: US/Arizona
ar: الولايات المتحدة / أريزونا

en: US/Central
ar: الولايات المتحدة / الوسط

en: US/East-Indiana
ar: الولايات المتحدة / شرق انديانا

en: US/Eastern
ar: الولايات المتحدة / الشرق

en: US/Hawaii
ar: الولايات المتحدة / هاواي

en: US/Indiana-Starke
ar: الولايات المتحدة / انديانا - ستارك

en: US/Michigan
ar: الولايات المتحدة / ميتشيغان

en: US/Mountain
ar: الولايات المتحدة / جبال

en: US/Pacific
ar: الولايات المتحدة / الهادي

en: US/Samoa
ar: الولايات المتحدة / ساموا

en: Undo
ar: تراجع

en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
ar: خوارزمية مفتاح مجهولة

en: Unknown option '%1'.
ar: خيار غير معروف '%1'.

en: Use 'caption' as name in the titlebar
ar: استعمل 'caption' كاسم لشريط العنوان

en: Use 'icon' as the application icon
ar: استعمل 'icon' كأيقونة التطبيق

en: Use alternative configuration file
ar: استعمل ملف إعدادات بديل

en: Use the X-server display 'displayname'
ar: اسم الشاشة 'استعمل اسم شاشة خادم X'

en: Validity period
ar: فترة الصلاحية:

en: Victoria
ar: فيكتوريا

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
ar: محطة فوستوك ، القطب الجنوبي المغناطيسي

en: W Amazonas
ar: دبليو أمازوناس

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
ar: ينتظر مدير نوافذ متوافق مع WM_NET

en: Wake Island
ar: جزيرة وايك

en: Warning
ar: إنذار

en: West Bank
ar: الضفة الغربية

en: West Kazakhstan
ar: غرب كازاخستان

en: Western Australia - Eucla area
ar: غرب أستراليا - منطقة إيوكلا

en: Western Australia - most locations
ar: غرب أستراليا - معظم المواقع

en: Yesterday
ar: البارحة

en: You do not have permission to create that folder.
ar: ليس لديك الإذن لإنشاء ذاك المجلد.

en: [%1-options]
ar: [%1-خيارات]

en: [options]
ar: [خيارات]

en: address family for nodename not supported
ar: عائلة العناوين لاسم العقدة غير مدعوم

en: am
ar: ص

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
ar: تطبق ورقة أساليب Qt  على ودجات التطبيق.

en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
ar: وسط الصين - سيتشوان ويوننان وقوانغشى ، وشنشى ، وقويتشو ، الخ.

en: central Crimea
ar: وسط القرم

[ctx: color]
en: AliceBlue
ar: أزرق أليس

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
ar: أبيض عتيق

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
ar: أبيض عتيق 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
ar: أبيض عتيق 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
ar: أبيض عتيق 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
ar: أبيض عتيق 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
ar: لوزي مبيّض

[ctx: color]
en: BlueViolet
ar: بنفسجي أزرق

[ctx: color]
en: CadetBlue
ar: أزرق عسكري

[ctx: color]
en: CadetBlue1
ar: أزرق عسكري 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
ar: أزرق عسكري 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
ar: أزرق عسكري 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
ar: أزرق عسكري 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
ar: أزرق زهري

[ctx: color]
en: DarkBlue
ar: أزرق غامق

[ctx: color]
en: DarkCyan
ar: سياني غامق

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
ar: تبري غامق

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
ar: تبري غامق 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
ar: تبري غامق 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
ar: تبري غامق 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
ar: تبري غامق 4

[ctx: color]
en: DarkGray
ar: رمادي غامق

[ctx: color]
en: DarkGreen
ar: أخضر غامق

[ctx: color]
en: DarkGrey
ar: رمادي غامق

[ctx: color]
en: DarkKhaki
ar: كاكي غامق

[ctx: color]
en: DarkMagenta
ar: أرجواني داكن

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
ar: زيتوني غامق

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
ar: زيتوني غامق 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
ar: زيتوني غامق 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
ar: زيتوني غامق 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
ar: زيتوني غامق 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
ar: برتقالي غامق

[ctx: color]
en: DarkOrange1
ar: برتقالي غامق 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
ar: برتقالي غامق 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
ar: برتقالي غامق 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
ar: برتقالي غامق 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
ar: سحلبي غامق

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
ar: سحلبي غامق 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
ar: سحلبي غامق 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
ar: سحلبي غامق 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
ar: سحلبي غامق 4

[ctx: color]
en: DarkRed
ar: أحمر غامق

[ctx: color]
en: DarkSalmon
ar: زهري غامق

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
ar: أخضر بحري غامق

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
ar: أخضر بحري غامق 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
ar: أخضر بحري غامق 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
ar: أخضر بحري غامق 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
ar: أخضر بحري غامق 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
ar: أزرق أردوازي

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
ar: رمادي أردوازي غامق

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
ar: رمادي أردوازي غامق 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
ar: رمادي أردوازي غامق 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
ar: رمادي أردوازي غامق 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
ar: رمادي أردوازي غامق 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
ar: رمادي أردوازي غامق 1

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
ar: فيروزي غامق

[ctx: color]
en: DarkViolet
ar: بنفسجي غامق

[ctx: color]
en: DeepPink
ar: وردي عميق

[ctx: color]
en: DeepPink1
ar: وردي عميق 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
ar: وردي عميق 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
ar: وردي عميق 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
ar: وردي عميق 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
ar: أزرق سماوي عميق

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
ar: أزرق سماوي عميق 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
ar: أزرق سماوي عميق 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
ar: أزرق سماوي عميق 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
ar: أزرق سماوي عميق 4

[ctx: color]
en: DimGray
ar: رمادي شاحب

[ctx: color]
en: DimGrey
ar: رمادي شاحب

[ctx: color]
en: DodgerBlue
ar: أزرق زورقي

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
ar:  أزرق زورقي 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
ar:  أزرق زورقي 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
ar:  أزرق زورقي 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
ar:  أزرق زورقي 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
ar: أبيض زهري

[ctx: color]
en: ForestGreen
ar: أخضر غابوي

[ctx: color]
en: GhostWhite
ar: أبيض شبحي

[ctx: color]
en: GreenYellow
ar: أصفر مخضّر

[ctx: color]
en: HotPink
ar: وردي حار

[ctx: color]
en: HotPink1
ar: وردي حار 1

[ctx: color]
en: HotPink2
ar: وردي حار 2

[ctx: color]
en: HotPink3
ar: وردي حار 3

[ctx: color]
en: HotPink4
ar: وردي حار 4

[ctx: color]
en: IndianRed
ar: أحمر هندي

[ctx: color]
en: IndianRed1
ar: أحمر هندي 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
ar: أحمر هندي 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
ar: أحمر هندي 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
ar: أحمر هندي 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
ar: خزامي محَمر

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
ar: خزامي محَمر 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
ar: خزامي محَمر 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
ar: خزامي محَمر 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
ar: خزامي محَمر 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
ar: أخضر عشبي

[ctx: color]
en: LemonChiffon
ar: ليموني فاقع

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
ar: لفتي 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
ar: لفتي 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
ar: لفتي 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
ar: لفتي 4

[ctx: color]
en: LightBlue
ar: أزرق فاتح

[ctx: color]
en: LightBlue1
ar: أزرق فاتح 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
ar: أزرق فاتح 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
ar: أزرق فاتح 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
ar: أزرق فاتح 4

[ctx: color]
en: LightCoral
ar: مرجاني فاتح

[ctx: color]
en: LightCyan
ar: سياني فاتح

[ctx: color]
en: LightCyan1
ar: سياني فاتح 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
ar: سياني فاتح 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
ar: سياني فاتح 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
ar: سياني فاتح 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
ar: تبري فاتح

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
ar: تبري فاتح 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
ar: تبري فاتح 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
ar: تبري فاتح 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
ar: تبري فاتح 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
ar: أصفرتبري فاتح

[ctx: color]
en: LightGray
ar: رمادي فاتح

[ctx: color]
en: LightGreen
ar: أخضر فاتح

[ctx: color]
en: LightGrey
ar: رمادي فاتح

[ctx: color]
en: LightPink
ar: وردي فاتح

[ctx: color]
en: LightPink1
ar: وردي فاتح 1

[ctx: color]
en: LightPink2
ar: وردي فاتح 2

[ctx: color]
en: LightPink3
ar: وردي فاتح 3

[ctx: color]
en: LightPink4
ar: وردي فاتح 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
ar: زهري فاتح

[ctx: color]
en: LightSalmon1
ar: زهري فاتح 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
ar: زهري فاتح 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
ar: زهري فاتح 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
ar: زهري فاتح 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
ar: أخضر بحري فاتح

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
ar: أزرق سماوي فاتح

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
ar: أزرق سماوي فاتح 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
ar: أزرق سماوي فاتح 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
ar: أزرق سماوي فاتح 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
ar: أزرق سماوي فاتح 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
ar: أزرق أردوازي فاتح

[ctx: color]
en: LightSlateGray
ar: رمادي أردوازي فاتح

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
ar: رمادي أردوازي فاتح

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
ar: أزرق فولاذي فاتح

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
ar: أزرق فولاذي فاتح 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
ar: أزرق فولاذي فاتح 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
ar: أزرق فولاذي فاتح 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
ar: أزرق فولاذي فاتح 4

[ctx: color]
en: LightYellow
ar: أصفر فاتح

[ctx: color]
en: LightYellow1
ar: أصفر فاتح 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
ar: أصفر فاتح 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
ar: أصفر فاتح 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
ar: أصفر فاتح 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
ar: أخضر ليموني

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
ar: زبرجدي وسط

[ctx: color]
en: MediumBlue
ar: أزرق وسط

[ctx: color]
en: MediumOrchid
ar: سحلبي وسط

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
ar: سحلبي وسط 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
ar: سحلبي وسط 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
ar: سحلبي وسط 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
ar: سحلبي وسط 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
ar: أرجواني وسط

[ctx: color]
en: MediumPurple1
ar: أرجواني وسط 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
ar: أرجواني وسط 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
ar: أرجواني وسط 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
ar: أرجواني وسط 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
ar: أخضر بحري وسط

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
ar: أزرق أردوازي وسط

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
ar: أخضر ربيعي وسط

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
ar: فيروزي وسط

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
ar: أحمر بنفسجي وسط

[ctx: color]
en: MidnightBlue
ar: أزرق ليلي

[ctx: color]
en: MintCream
ar: قشدة نعناعية

[ctx: color]
en: MistyRose
ar: وردي غامض

[ctx: color]
en: MistyRose1
ar: وردي غامض 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
ar: وردي غامض 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
ar: وردي غامض 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
ar: وردي غامض 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
ar: أبيض نافاهو

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
ar: أبيض نافاهو 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
ar: أبيض نافاهو 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
ar: أبيض نافاهو 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
ar: أبيض نافاهو 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
ar: أزرق البحرية

[ctx: color]
en: OldLace
ar: قيطان قديم

[ctx: color]
en: OliveDrab
ar: زيتوني شاحب

[ctx: color]
en: OliveDrab1
ar: زيتوني شاحب 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
ar: زيتوني شاحب 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
ar: زيتوني شاحب 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
ar: زيتوني شاحب 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
ar: أحمر برتقالي

[ctx: color]
en: OrangeRed1
ar: أحمر برتقالي 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
ar: أحمر برتقالي 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
ar: أحمر برتقالي 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
ar: أحمر برتقالي 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
ar: تبري فاقع

[ctx: color]
en: PaleGreen
ar: أخضر باهت

[ctx: color]
en: PaleGreen1
ar: أخضر باهت 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
ar: أخضر باهت 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
ar: أخضر باهت 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
ar: أخضر باهت 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
ar: فيروزي باهت

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
ar: فيروزي باهت 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
ar: فيروزي باهت 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
ar: فيروزي باهت 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
ar: فيروزي باهت 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
ar: أحمر بنفسجي باهت

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
ar: أحمر بنفسجي باهت 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
ar: أحمر بنفسجي باهت 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
ar: أحمر بنفسجي باهت 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
ar: أحمر بنفسجي باهت 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
ar: خليط الببايا

[ctx: color]
en: PeachPuff
ar: خوخي فاقع

[ctx: color]
en: PeachPuff1
ar: خوخي فاقع 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
ar: خوخي فاقع 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
ar: خوخي فاقع 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
ar: خوخي فاقع 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
ar: أزرق أدهم

[ctx: color]
en: RosyBrown
ar: بني وردي

[ctx: color]
en: RosyBrown1
ar: بني وردي 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
ar: بني وردي 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
ar: بني وردي 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
ar: بني وردي 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
ar: أزرق ملكي

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
ar: أزرق ملكي 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
ar: أزرق ملكي 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
ar: أزرق ملكي 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
ar: أزرق ملكي 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
ar: بني سرجي

[ctx: color]
en: SandyBrown
ar: بني رملي

[ctx: color]
en: SeaGreen
ar: أخضر بحري

[ctx: color]
en: SeaGreen1
ar: أخضر بحري 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
ar: أخضر بحري 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
ar: أخضر بحري 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
ar: أخضر بحري 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
ar: أزرق سماوي

[ctx: color]
en: SkyBlue1
ar: أزرق سماوي 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
ar: أزرق سماوي 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
ar: أزرق سماوي 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
ar: أزرق سماوي 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
ar: أزرق أردوازي

[ctx: color]
en: SlateBlue1
ar: أزرق أردوازي 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
ar: أزرق أردوازي 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
ar: أزرق أردوازي 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
ar: أزرق أردوازي 4

[ctx: color]
en: SlateGray
ar: رمادي أردوازي

[ctx: color]
en: SlateGray1
ar: رمادي أردوازي 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
ar: رمادي أردوازي 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
ar: رمادي أردوازي 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
ar: رمادي أردوازي 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
ar: رمادي أردوازي

[ctx: color]
en: SpringGreen
ar: أخضر ربيعي

[ctx: color]
en: SpringGreen1
ar: أخضر ربيعي 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
ar: أخضر ربيعي 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
ar: أخضر ربيعي 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
ar: أخضر ربيعي 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
ar: أزرق فولاذي

[ctx: color]
en: SteelBlue1
ar: أزرق فولاذي 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
ar: أزرق فولاذي 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
ar: أزرق فولاذي 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
ar: أزرق فولاذي 4

[ctx: color]
en: VioletRed
ar: أحمر بنفسجي

[ctx: color]
en: VioletRed1
ar: أحمر بنفسجي 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
ar: أحمر بنفسجي 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
ar: أحمر بنفسجي 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
ar: أحمر بنفسجي 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
ar: دخاني مبيّض

[ctx: color]
en: YellowGreen
ar: أخضر مصفرّ

[ctx: color]
en: aquamarine
ar: زبرجدي

[ctx: color]
en: aquamarine1
ar:  زبرجدي 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
ar:  زبرجدي 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
ar:  زبرجدي 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
ar:  زبرجدي 4

[ctx: color]
en: azure
ar: لاجوردي

[ctx: color]
en: azure1
ar: لاجوردي 1

[ctx: color]
en: azure2
ar: لاجوردي 2

[ctx: color]
en: azure3
ar: لاجوردي 3

[ctx: color]
en: azure4
ar: لاجوردي 4

[ctx: color]
en: beige
ar: بيج

[ctx: color]
en: bisque
ar: خردلي

[ctx: color]
en: bisque1
ar: خردلي 1

[ctx: color]
en: bisque2
ar: خردلي 2

[ctx: color]
en: bisque3
ar: خردلي 3

[ctx: color]
en: bisque4
ar: خردلي 4

[ctx: color]
en: black
ar: أسود

[ctx: color]
en: blue
ar: أزرق

[ctx: color]
en: blue1
ar: أزرق 1

[ctx: color]
en: blue2
ar: أزرق 2

[ctx: color]
en: blue3
ar: أزرق 3

[ctx: color]
en: blue4
ar: أزرق 4

[ctx: color]
en: brown
ar: بنّي

[ctx: color]
en: brown1
ar: بنّي 1

[ctx: color]
en: brown2
ar: بنّي 2

[ctx: color]
en: brown3
ar: بنّي 3

[ctx: color]
en: brown4
ar: بنّي 4

[ctx: color]
en: burlywood
ar: قهوي

[ctx: color]
en: burlywood1
ar: قهوي 1

[ctx: color]
en: burlywood2
ar: قهوي 2

[ctx: color]
en: burlywood3
ar: قهوي 3

[ctx: color]
en: burlywood4
ar: قهوي 4

[ctx: color]
en: chartreuse
ar: سفرجلي

[ctx: color]
en: chartreuse1
ar: سفرجلي 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
ar: سفرجلي 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
ar: سفرجلي 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
ar: سفرجلي 4

[ctx: color]
en: chocolate
ar: شكلاطي

[ctx: color]
en: chocolate1
ar: شكلاطي 1

[ctx: color]
en: chocolate2
ar: شكلاطي 2

[ctx: color]
en: chocolate3
ar: شكلاطي 3

[ctx: color]
en: chocolate4
ar: شكلاطي 4

[ctx: color]
en: coral
ar: مرجاني

[ctx: color]
en: coral1
ar: مرجاني 1

[ctx: color]
en: coral2
ar: مرجاني 2

[ctx: color]
en: coral3
ar: مرجاني 3

[ctx: color]
en: coral4
ar: مرجاني 4

[ctx: color]
en: cornsilk
ar: ذروي

[ctx: color]
en: cornsilk1
ar: ذروي 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
ar: ذروي 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
ar: ذروي 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
ar: ذروي 4

[ctx: color]
en: cyan
ar: سماوي

[ctx: color]
en: cyan1
ar: سماوي 1

[ctx: color]
en: cyan2
ar: سماوي 2

[ctx: color]
en: cyan3
ar: سماوي 3

[ctx: color]
en: cyan4
ar: سماوي 4

[ctx: color]
en: firebrick
ar: آجوري

[ctx: color]
en: firebrick1
ar: آجوري 1

[ctx: color]
en: firebrick2
ar: آجوري 2

[ctx: color]
en: firebrick3
ar: آجوري 3

[ctx: color]
en: firebrick4
ar: آجوري 4

[ctx: color]
en: gainsboro
ar: أكدر

[ctx: color]
en: gold
ar: ذهبي

[ctx: color]
en: gold1
ar: ذهبي  1

[ctx: color]
en: gold2
ar: ذهبي 2

[ctx: color]
en: gold3
ar: ذهبي 3

[ctx: color]
en: gold4
ar: ذهبي 4

[ctx: color]
en: goldenrod
ar: تبري

[ctx: color]
en: goldenrod1
ar: تبري 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
ar: تبري 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
ar: تبري 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
ar: تبري

[ctx: color]
en: green
ar: أخضر

[ctx: color]
en: green1
ar: أخضر 1

[ctx: color]
en: green2
ar: أخضر 2

[ctx: color]
en: green3
ar: أخضر 3

[ctx: color]
en: green4
ar: أخضر 4

[ctx: color]
en: honeydew
ar: قثّائي

[ctx: color]
en: honeydew1
ar: قثّائي 1

[ctx: color]
en: honeydew2
ar: قثّائي 2

[ctx: color]
en: honeydew3
ar: قثّائي 3

[ctx: color]
en: honeydew4
ar: قثّائي 4

[ctx: color]
en: ivory
ar: عاجي

[ctx: color]
en: ivory1
ar: عاجي 1

[ctx: color]
en: ivory2
ar: عاجي 2

[ctx: color]
en: ivory3
ar: عاجي 3

[ctx: color]
en: ivory4
ar: عاجي 4

[ctx: color]
en: khaki
ar: كاكي

[ctx: color]
en: khaki1
ar:  كاكي 1

[ctx: color]
en: khaki2
ar: كاكي 2

[ctx: color]
en: khaki3
ar: كاكي 3

[ctx: color]
en: khaki4
ar: كاكي 4

[ctx: color]
en: lavender
ar: خزامي

[ctx: color]
en: linen
ar: كتّاني

[ctx: color]
en: magenta
ar: أرجواني

[ctx: color]
en: magenta1
ar: أرجواني 1

[ctx: color]
en: magenta2
ar: أرجواني 2

[ctx: color]
en: magenta3
ar: أرجواني 3

[ctx: color]
en: magenta4
ar: أرجواني 4

[ctx: color]
en: maroon
ar: كستنائي

[ctx: color]
en: maroon1
ar: كستنائي 1

[ctx: color]
en: maroon2
ar: كستنائي 2

[ctx: color]
en: maroon3
ar: كستنائي 3

[ctx: color]
en: maroon4
ar: كستنائي 4

[ctx: color]
en: moccasin
ar: أديم

[ctx: color]
en: navy
ar: بحري

[ctx: color]
en: orange
ar: برتقالي

[ctx: color]
en: orange1
ar: برتقالي 1

[ctx: color]
en: orange2
ar: برتقالي 2

[ctx: color]
en: orange3
ar: برتقالي 3

[ctx: color]
en: orange4
ar: برتقالي 4

[ctx: color]
en: orchid
ar: سحلبي

[ctx: color]
en: orchid1
ar: سحلبي 1

[ctx: color]
en: orchid2
ar: سحلبي 2

[ctx: color]
en: orchid3
ar: سحلبي 3

[ctx: color]
en: orchid4
ar: سحلبي 4

[ctx: color]
en: peru
ar: طيني

[ctx: color]
en: pink
ar: وردي

[ctx: color]
en: pink1
ar: وردي 1

[ctx: color]
en: pink2
ar: وردي 2

[ctx: color]
en: pink3
ar: وردي 3

[ctx: color]
en: pink4
ar: وردي 4

[ctx: color]
en: plum
ar: إجاصي

[ctx: color]
en: plum1
ar: إجاصي 1

[ctx: color]
en: plum2
ar: إجاصي 2

[ctx: color]
en: plum3
ar: إجاصي 3

[ctx: color]
en: plum4
ar: إجاصي 4

[ctx: color]
en: purple
ar: أرجواني

[ctx: color]
en: purple1
ar: أرجواني 1

[ctx: color]
en: purple2
ar: أرجواني 2

[ctx: color]
en: purple3
ar: أرجواني 3

[ctx: color]
en: purple4
ar: أرجواني 4

[ctx: color]
en: red
ar: أحمر

[ctx: color]
en: red1
ar: أحمر 1

[ctx: color]
en: red2
ar: أحمر 2

[ctx: color]
en: red3
ar: أحمر 3

[ctx: color]
en: red4
ar: أحمر 4

[ctx: color]
en: salmon
ar: زهري

[ctx: color]
en: salmon1
ar: زهري 1

[ctx: color]
en: salmon2
ar: زهري 2

[ctx: color]
en: salmon3
ar: زهري 3

[ctx: color]
en: salmon4
ar: زهري 4

[ctx: color]
en: seashell
ar: صدفي

[ctx: color]
en: seashell1
ar: صدفي 1

[ctx: color]
en: seashell2
ar: صدفي 2

[ctx: color]
en: seashell3
ar: صدفي 3

[ctx: color]
en: seashell4
ar: صدفي 4

[ctx: color]
en: sienna
ar: ترابي

[ctx: color]
en: sienna1
ar: ترابي 1

[ctx: color]
en: sienna2
ar: ترابي 2

[ctx: color]
en: sienna3
ar: ترابي 3

[ctx: color]
en: sienna4
ar: ترابي 4

[ctx: color]
en: snow
ar: ثلجي

[ctx: color]
en: snow1
ar: ثلجي 1

[ctx: color]
en: snow2
ar: ثلجي 2

[ctx: color]
en: snow3
ar: ثلجي 3

[ctx: color]
en: snow4
ar: ثلجي 4

[ctx: color]
en: tan
ar: ظا

[ctx: color]
en: tan1
ar: أسمر 1

[ctx: color]
en: tan2
ar: أسمر 2

[ctx: color]
en: tan3
ar: أسمر 3

[ctx: color]
en: tan4
ar:  أسمر 4

[ctx: color]
en: thistle
ar: بلّاني

[ctx: color]
en: thistle1
ar: بلّاني 1

[ctx: color]
en: thistle2
ar: بلّاني 2

[ctx: color]
en: thistle3
ar: بلّاني 3

[ctx: color]
en: thistle4
ar: بلّاني 4

[ctx: color]
en: tomato
ar: طمامطي

[ctx: color]
en: tomato1
ar: طمامطي 1

[ctx: color]
en: tomato2
ar: طمامطي 2

[ctx: color]
en: tomato3
ar: طمامطي 3

[ctx: color]
en: tomato4
ar: طمامطي 4

[ctx: color]
en: turquoise
ar: فيروزي

[ctx: color]
en: turquoise1
ar: فيروزي 1

[ctx: color]
en: turquoise2
ar: فيروزي 2

[ctx: color]
en: turquoise3
ar: فيروزي 3

[ctx: color]
en: turquoise4
ar: فيروزي 4

[ctx: color]
en: violet
ar: بنفسجي

[ctx: color]
en: wheat
ar: قمحي

[ctx: color]
en: wheat1
ar: قمحي 1

[ctx: color]
en: wheat2
ar: قمحي 2

[ctx: color]
en: wheat3
ar: قمحي 3

[ctx: color]
en: wheat4
ar: قمحي 4

[ctx: color]
en: white
ar: أبيض

[ctx: color]
en: yellow
ar: أصفر

[ctx: color]
en: yellow1
ar: أصفر 1

[ctx: color]
en: yellow2
ar: أصفر 2

[ctx: color]
en: yellow3
ar: أصفر 3

[ctx: color]
en: yellow4
ar: أصفر 4

en: defines the application font
ar: يعرف خط التطبيق

[ctx: digit set]
en: Arabic
ar: عربي

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
ar: عربي هندي

[ctx: digit set]
en: Bengali
ar: بنغالي

[ctx: digit set]
en: Devanagari
ar: ديفاناغاري

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
ar: عربي هندي مشرقي

[ctx: digit set]
en: Gujarati
ar: غوجاراتي

[ctx: digit set]
en: Gurmukhi
ar: غرموخي

[ctx: digit set]
en: Kannada
ar: كنادا

[ctx: digit set]
en: Khmer
ar: خمير

[ctx: digit set]
en: Malayalam
ar: مليلام

[ctx: digit set]
en: Oriya
ar: أوريا

[ctx: digit set]
en: Tamil
ar: تاميلي

[ctx: digit set]
en: Telugu
ar: تلوغو

[ctx: digit set]
en: Thai
ar: تايلندي

en: disable XIM
ar: عطّل خادم XIM

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
ar: شرق الصين - بكين وقوانغدونغ وشانغهاي ، الخ.

en: east Dem. Rep. of Congo
ar: شرق جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: east Uzbekistan
ar: شرق أوزبكستان

en: east coast, north of Scoresbysund
ar: الساحل الشرقي وشمال Scoresbysund

[ctx: folder name]
en: New Folder
ar: مجلد جديد

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
ar: يؤدي إلى أن يقوم التطبيق بتثبيت خارطة الألوان الخاصة به
    في شاشة العرض فئة 8-بت

en: invalid flags
ar: أعلام غير صالحة

en: invalid value for 'ai_flags'
ar: قيمة خاطئة لـ 'ai_flags'

en: mainland
ar: البر الرئيسى

en: memory allocation failure
ar: خطأ في تخصيص الذاكرة

[ctx: memory size in 1024 bytes]
en: %1 KB
ar: %1 ك.بايت

[ctx: memory size in 2^20 bytes]
en: %1 MB
ar: %1 م.بايت

[ctx: memory size in 2^30 bytes]
en: %1 GB
ar: %1 ج.بايت

[ctx: memory size in 2^40 bytes]
en: %1 TB
ar: %1 ت.بايت

en: mirrors the whole layout of widgets
ar: يعكس كالمرآة كامل تخطيط الودجات.

en: modified
ar: معدل

en: most locations
ar: معظم الأماكن

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
ar: أغلب المواقع (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
ar: أغلب المواقع (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: most of Tibet & Xinjiang
ar: معظم شينجيانغ والتبت

en: name or service not known
ar: الاسم أو الخدمة مجهولة

en: no address associated with nodename
ar: لا يوجد عنوان مرتبط باسم العقدة

en: no error
ar: لا يوجد خطأ

en: non-recoverable failure in name resolution
ar: خطأ غير قابل للاسترجاع في إستبانة الاسم

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
ar: * ألوان مخصصة *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
ar: * ألوان حديثة *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
ar: ألوان العمر

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
ar: ألوان أكسجين

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
ar: ألوان قوس قزح

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
ar: ألوان ملكية

[ctx: palette name]
en: Web Colors
ar: ألوان الوب

en: peninsular Malaysia
ar: شبه جزيرة ماليزيا

en: pm
ar: م

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
ar: <p>يقوم طاقم عربآيز بترجمة واجهة كدي إلى اللغة العربية، و هذا بفضل جهود طاقم مترجمين متطوعين من كافة الدول العربية وغيرها. </p><p>للمزيد من المعلومات حول ترجمة كدي إلى العربية ، زر  <a href="http://www.arabeyes.org"> الموقع الرسمي لعربآيز</a> الرجاء التبليغ عن أخطاء الترجمة على العنوان التالي: contact@arabeyes.org</p><p>تترجم كدي إلى لغات متعددة بفضل طواقم الترجمة من العالم بأسره.</p><p>لمزيد من المعلومات زر <a  href="http://l10n.kde.org ">http://l10n.kde.org</a></p>

en: request was canceled
ar: ألغي الطلب

en: requested family not supported
ar: العائلة المطلوبة غير مدعومة

en: requested family not supported for this host name
ar: العائلة المطلوبة غير مدعومة لاسم المضيف هذا

en: requested service not supported for this socket type
ar: الخدمة المطلوبة غير مدعومة لنوع المقبس هذا

en: requested socket type not supported
ar: الخدمة المطلوبة غير مدعومة

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
ar: قد يؤدي العمل تحت منقح إلى استعمال 
    -nograb بصفة غير مباشرة، استعمل -dograb لتفادي هذا

en: servname not supported for ai_socktype
ar: الـ servname غير مدعوم لـ ai_socktype

en: set XIM server
ar: شغّل خادم XIM

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
ar: تحدد أسلوب إدخال XIM (طريقة إدخال X). القيم
    الممكنة هي onthespot و overthespot 
    و offthespot و root (على المنطقة، فوق المنطقة،
     خارج المنطقة، الجذر)

en: sets the application GUI style
ar: يحدّد الأسلوب الرسومي للتطبيق

en: sets the application name
ar: يحدد اسم التطبيق

en: sets the application title (caption)
ar: يحدد عنوان التطبيق

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
ar: يحدد أبعاد الودجة الأساسية - للصيغة الحجج، انظر man:/X (عادة WidthxHeight+XPos+YPos)

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
ar: يحدد لون  الخلفية ولوحة الألوان المبدئية
    الخاصة بالتطبيق (تحسب الظلال و الإنارة)

en: sets the default button color
ar: يحدد لون الأزرار الافتراضي

en: sets the default foreground color
ar: يحدد اللون الأمامي الافتراضي

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ar: أبجد هوز حطي كلمن سعفص قرشت ثخذ ضظغ

[ctx: size in 1000 bytes]
en: %1 kB
ar: %1 ألف بايت

[ctx: size in 1024 bytes]
en: %1 KiB
ar: %1 ك.بايت

[ctx: size in 10^12 bytes]
en: %1 TB
ar: %1 ألف مليار بايت

[ctx: size in 10^15 bytes]
en: %1 PB
ar: %1 مليون مليار بايت

[ctx: size in 10^18 bytes]
en: %1 EB
ar: %1 مليار مليار بايت

[ctx: size in 10^21 bytes]
en: %1 ZB
ar: %1 ألف مليار مليار بايت

[ctx: size in 10^24 bytes]
en: %1 YB
ar: %1 مليون مليار مليار بايت

[ctx: size in 10^6 bytes]
en: %1 MB
ar: %1 مليون بايت

[ctx: size in 10^9 bytes]
en: %1 GB
ar: %1 مليار بايت

[ctx: size in 2^20 bytes]
en: %1 MiB
ar: %1 م.بايت

[ctx: size in 2^30 bytes]
en: %1 GiB
ar: %1 ج.بايت

[ctx: size in 2^40 bytes]
en: %1 TiB
ar: %1 ت.بايت

[ctx: size in 2^50 bytes]
en: %1 PiB
ar: %1 ب.بايت

[ctx: size in 2^60 bytes]
en: %1 EiB
ar: %1 إ.بايت

[ctx: size in 2^70 bytes]
en: %1 ZiB
ar: %1 ز.بايت

[ctx: size in 2^80 bytes]
en: %1 YiB
ar: %1 ي.بايت

[ctx: size in bytes]
en: %1 B
ar: %1 بايت

en: switches to synchronous mode for debugging
ar: يحوّل للنمط المتوافق للتنقيح

en: system error
ar: خطأ في النظام

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
ar: تخبر QT بعدم امساك الفأرة أو اللوحة

en: temporary failure in name resolution
ar: خلل مؤقت في استبانة الاسم

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
ar: %1 كتبه
    %2

en: unknown error
ar: خطأ مجهول

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
ar: استعمل نظام رسوميات أخر غير الافتراضي ، الخيارات هي raster  و opengl  (تجريبي).

en: west & central Borneo
ar: وسط و غرب بورنيو

en: west Dem. Rep. of Congo
ar: غرب جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: west Tibet & Xinjiang
ar: غرب شينجيانغ والتبت

en: west Uzbekistan
ar: غرب أوزبكستان
