vlc 3.0.13 - en to ar translation catalogue (3445 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
ar: 
    vlc-help.txt محتوى محوّل إلى الملف.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ar: 
    ... إضغط على دخول للمواصلة

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
ar: 
    تحذير: إذا لم يعد بإمكانك الوصول إلى الواجهة الرسومية، فافتح سطر الأوامر ثم اذهب إلى المجلد الذي ثُبّت فيه VLC، ثم أدخل هذا السطر التالي "vlc -I qt"

en:  Profile Name Missing
ar: اسم الطور ناقص

en:  days
ar:  أيام

en:  f/s
ar: إطار/ث

en:  fps
ar: إطار/ث

en:  kb/s
ar:  ك.بِت/ث

en:  ms
ar: ملِ ثانية

en:  px
ar:  بكسل

en: "Rating" to put in ASF comments.
ar: .ASFالتقدير " ليوضع في التعليقات"

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
ar: من 0 الى 255.افتراضاً 120 للزرقاءf    (في القيم YUV )  مفتاح اللون   للشاشه الزرقاء   "U"

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
ar: "في " قيمة لشاشة زرقاء اللون الاساسية (YUV القيم). من 0 الى 255. التقصير الى 90 الزرقاء.

en: #paste your VLM commands here
ar: #إلصق أوامر VLM هنا

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
ar: #إفصل الأوامر بسطر جديد أو فاصلة منقوطة

en: %1 downloads
ar: %1 تنزيل

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
ar: %s⏎
    جاري التحميل ...%s/%s - %.1f%% إنتهى

en: %s (Encoded Output)
ar: %s  (خرج مشفر)

en: %s Range
ar: النطاق %s

en: %s bytes
ar: %s بايت

en: &About
ar: &عن

en: &Advanced Controls
ar: التحكمات المت&قدمة

en: &Advanced Open...
ar: فتح مت&قدم...

en: &Aspect Ratio
ar: ال&نسبة الباعية

en: &Audio
ar: &صوت

en: &Cancel
ar: أل&غِ

en: &Chapter
ar: الف&صل

en: &Clear
ar: ام&سح

en: &Close
ar: أغ&لق

en: &Codec Information
ar: معلومات المر&ماز

en: &Continue
ar: &تابِع

en: &Crop
ar: الاقت&صاص

en: &Deinterlace
ar: إل&غاء التداخل

en: &Deinterlace mode
ar: و&ضع إلغاء التداخل

en: &Disc
ar: أس&طوانة

en: &Effects and Filters
ar: التأ&ثيرات والمرشّحات

en: &Faster
ar: أس&رع

en: &File
ar: &ملف

en: &Filter:
ar: مُ&رّْشِح:

en: &Fingerprint
ar: الب&صمة

en: &Fullscreen
ar: ملء ال&شاشة

en: &Fullscreen Interface
ar: واجهة بملء ال&شاشة

en: &General
ar: &عام

en: &Go
ar: ا&ذهب

en: &Help
ar: مسا&عدة

en: &Hide VLC media player in taskbar
ar: أ&خفِ مشغّل الوسائط VLC في شريط المهام

en: &Increase Volume
ar: ار&فع مستوى الصوت

en: &Install
ar: &ثبّت

en: &Jump Forward
ar: اق&فز أمامًا

en: &Manage
ar: أ&دِر

en: &Media
ar: و&سيط

en: &Messages
ar: الر&سائل

en: &Mute
ar: ا&كتم

en: &Network
ar: &شبكة

en: &No
ar: &لا

en: &Open File...
ar: ا&فتح ملفا...

en: &Open Media
ar: ا&فتح وسيطا

en: &Open Multiple Files...
ar: ا&فتح عدة ملفات...

en: &Play
ar: &شغّل

en: &Playback
ar: تش&غيل

en: &Preferences
ar: التف&ضيلات

en: &Program
ar: &برنامج

en: &Quit
ar: أن&هِ

en: &Renderer
ar: ال&مصيّر

en: &Reset Preferences
ar: &صفّر التفضيلات

en: &Save
ar: ا&حفظ

en: &Save Metadata
ar: ا&حفظ البيانات الفوقية

en: &Save as...
ar: احف&ظ كـ..

en: &Search:
ar: اب&حث عن:

en: &Select
ar: ا&ختر

en: &Start
ar: اب&دأ

en: &Stop
ar: أو&قِف

en: &Stream
ar: &دفّق

en: &Stream...
ar: دفّ&ق...

en: &Track Synchronization
ar: مزامنة الم&قطوعة

en: &Uninstall
ar: أ&زِل

en: &VLM Configuration
ar: &ضبط VLM

en: &Verbosity:
ar: الإسه&اب :

en: &Video
ar: ڤد&يو

en: &View
ar: من&ظور

en: &Visualizations
ar: ال&تصوير البصري

en: &Yes
ar: &نعم

en: &Zoom
ar: الت&قريب

en: (default disabled)
ar: (الافتراضي معطّل)

en: (default enabled)
ar:  (الافتراضي مفعّل)

en: +----[ Remote control commands ]
ar: +----[ اوامر جهاز التحكم عن بعد ]

en: +----[ end of help ]
ar: +----[نهاية المساعدة]

en: 0.00 dB
ar: ٠,٠٠ ديسيبِل

en: 1 KHz
ar: ١ ك.هرتز

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
ar: .من 0 إلى 51 .VBR نوعية المرور على اساس

en: 10 bits
ar: 10 بيتات

en: 12 KHz
ar: ١٢ ك.هرتز

en: 125 Hz
ar: ١٢٥ هرتز

en: 14 KHz
ar: ١٤ ك.هرتز

en: 15 bits
ar: ١٥ بِتاً

en: 16 KHz
ar: ١٦ ك.هرتز

en: 16 bits
ar: ١٦ بِتاً

en: 170 Hz
ar: ١٧٠ هرتز

en: 1:1 Original
ar: 1:1 الأصلي

en: 1:2 Half
ar: 1:2 النصف

en: 1:4 Quarter
ar: 1:4 الربع

en: 1:File
ar: 1:الملف

en: 2 KHz
ar: ٢ ك.هرت

en: 2 Pass
ar: ممر 2

en: 24 bits
ar: ٢٤ بِتاً

en: 250 Hz
ar: ٢٥٠ هرتز

en: 2:1 Double
ar: 2:1 مزدوج

en: 3 KHz
ar: ٣ ك.هرتز

en: 31 Hz
ar: ٣١ هرتز

en: 310 Hz
ar: ٣١٠ هرتز

en: 32 bits
ar: ٣٢ بِتاً

en: 4 KHz
ar: ٤ ك.هرتز

en: 50 Hz
ar: ٥٠ هرتز

en: 500 Hz
ar: ٥٠٠ هرتز

en: 525 lines / 60 Hz
ar: ٥٢٥ خطاً / ٦٠ هِرتز

en: 6 KHz
ar: ٦ ك.هرتز

en: 60 Hz
ar: ٦٠ هرتز

en: 600 Hz
ar: ٦٠٠ هرت

en: 625 lines / 50 Hz
ar: ٦٢٥ خطاً / ٥٠ هِرتز

en: 63 Hz
ar: ٦٣ هرتز

en: 8 KHz
ar: ٨ ك.هرتز

en: 8 bits
ar: ٨ بتات

en: <Local>
ar: <المحلي>

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
ar: <html dir="rtl"><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>مرحبا بك في مساعدة مشغّل الوسائط VLC</h2><h3>التوثيق</h3><p>يمكنك العثور على توثيق VLC في موقع <a href="http://wiki.videolan.org">الويكي</a> لِ‍ VideoLAN.</p><p>إن كنت حديث العهد بِ‍ VLC، فرجاءً اقرأ<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>مقدّمة إلى مشغّل الوسائط VLC</em></a>.</p><p>ستجد بعض المعلومات حول كيفية استخدام المشغّل في مستند <br>”<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>طريقة تشغيل الملفات بمشغّل الوسائط VLC</em></a>“.</p><p>ستجد في <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">توثيق التدفقات</a> كل ما تحتاج لمهام الحفظ، والتحويل، وتبديل الترميز، والترميز، والمزج والتدفق.</p><p>إن لم تكن متأكدا من المصطلحات فطالع <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">قاعدة المعرفة</a>.</p><p>لفهم اختصارات لوحة المفاتيح الأساسية اقرأ صفحة <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">الاختصارات</a>.</p><h3>المساعدة</h3><p>رجاءً وقبل طرح أي سؤال طالع صفحة <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">الأسئلة الشائعة</a>.</p><p>بعدها يمكنك الحصول (وربما تقديم) المساعدة في <a href="http://forum.videolan.org">المنتدى</a>، أو <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">القوائم البريدية</a> أو قناتنا على آي‌آر‌سي (<em>‎#videolan</em> على irc.freenode.net).</p><h3>المساهمة في المشروع</h3><p>يمكنك مساعدة مشروع VideoLAN بتوفير بعض الوقت لمساعدة المجتمع، أو لتصميم السمات، أو لترجمة التوثيق، أو للاختبار أو للبرمجة. يمكنك ايضا التبرع ماليا أو ماديا حتى. وطبعا يمكنك <b>الترويج</b> لمشغل الوسائط VLC.</p></body></html>

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
ar: <p dir="rtl">لحماية خصوصيتك <b>لا</b> يجمع <i>مشغّل الوسائط VLC</i> البيانات الشخصية أو ينقلها (ولا حتى بطريقة مجهّلة) إلى أي أحد.</p>
    <p dir="rtl">مع ذلك يستطيع <i>VLC</i> جلب المعلومات عن الوسائط في قائمة التشغيل تلقائيا وذلك من الخدمات الشبكية من الأطراف الثالثة. يشمل هذا الأغلفة الفنية، وأسماء المقطوعات، وأسماء الفنانين وغيرها من معلومات وصفية.</p>
    <p dir="rtl">بهذا سيتطلب الأمر تعريف بعض الأطراف الثالثة بملفات الوسائط لديك. لهذا يطلب مطورو <i>VLC</i> منك موافقة صريحة ليدخل مشغّل الوسائط إلى الشابكة تلقائيا.</p>

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
ar: .(سلم التقسيم إلى كميّات صغيرة ثابت للترميز (القيم المقبولة من0.01 إلى 255.0

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
ar: يوجد إصدار متاح وحديث لـ VLC (%1.%2.%3%4)‎.

en: A/52 audio packetizer
ar: A/52 المحزَّم السمعي

en: A/52 dynamic range compression
ar: ضغط ديناميكي A/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ar: (libfaad2 مستعملاً ) AAC  كاشف الرموز السمعي

en: AAC extension
ar: الإمتداد  AAC

en: AACS Host certificate revoked.
ar: أُلغيت شهادة المضيف AACS.

en: AACS MMC failed.
ar: فشل AACS MMC.

en: ADPCM audio decoder
ar: ADPCM كاشف الرموز السمعي

en: AES key file
ar: ملف مفتاح AES

en: AIFF demuxer
ar: فاكك مزج إشارات AIFF

en: ALSA audio output
ar: خرج سمعي ALSA

en: AM Tuner mode
ar: AM نمط المستقبِل

en: AM radio
ar: AM  راديو

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
ar: مشغل الوسائط VLC

en: ASCII Art
ar: ASCII فن

en: ASCII-art video output
ar: ناتج الڤديو ASCII-art

en: ASF muxer
ar: مازج إشارات ASF

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
ar: التقصير 4096 بايت ASF حجم الحزمة

en: ASF/WMV demuxer
ar: فاكك مزج إشارات ASF/WMV

en: ASX playlist import
ar: استيراد قائمة التشغيل ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي ATSC A/52 (AC-3)

en: AU demuxer
ar: فاكك مزج إشارات AU

en: AVI demuxer
ar: فاكك مزج إشارات AVI

en: AVI muxer
ar: مازج إشارات AVI

en: Abkhazian
ar: الأبخازية

en: About
ar: عن

en: About VLC media player
ar: عن مشغّل الوسائط VLC

en: Above the Video
ar: أعلى الڤديو

en: Accelerated video output (Overlay)
ar: تسريع مخرج الڤديو (غطاء)

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
ar: اقبل الأوامر من مقبس يونكس بدل stdin.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
ar: اقبل الأوامر من مقبس بدل stdin. يمكنك ضبط عنوان الواجهة والمنفذ الذي سترتبط الواجهة به.

en: Access advanced options to tweak the device
ar: افتح الخيارات المتقدمة لتطويع الجهاز

en: Access module
ar:  اذن الوصول

en: Access modules
ar: وحدات الوصول

en: Access output
ar: مَخرج الوصول

en: Access output module
ar: وحدة مَخرج الوصول

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ar: تتحكم وحدات مَخرج الوصول في طرق إرسال التدفقات المختلطة. يتيح لك هذا الإعداد فرض طريقة مَخرج وصول محددة. لا يستحسن أن تفعل ذلك.
    يمكنك أيضًا تعيين المعلمات الافتراضية لكل مخرج وصول.

en: Access unit delimiters
ar: وصول وحدة علامات البداية او النهاية

en: Accessibility
ar: اﻹتاحة

en: Account that will be used for the connection.
ar: الحساب الذي سيستخدم للاتصال.

en: Acid
ar: حمض

en: Action
ar: الإجراء

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Activate
ar: نشّط

en: Activate Transcoding
ar: فعّل تحويل الترميز

en: Activate updates notifier
ar: فعّل منبّه التحديثات

en: Active Extensions
ar: الامتدادات النشطة

en: Active windows
ar: النوافذ النشطه

en: Actors
ar: الممثلون

en: Adaptive B-frame decision
ar: B إستعمال تكيفي لإطارات

en: Adaptive spatial transform size
ar:  حجم التحويل المكيف الملائم

en: Add
ar: أضِف

en: Add &Subtitle File...
ar: أضِف ملف &ترجمة...

en: Add Directory...
ar: أضِف دليلا...

en: Add File...
ar: أضِف ملفا...

en: Add Folder...
ar: أضِف مجلدا...

en: Add Input
ar: أضف دخلًا

en: Add Interface
ar: أضِف واجهة

en: Add Subtitle File...
ar: أضِف ملف ترجمة...

en: Add Subtitle File:
ar: أضِف ملف ترجمة:

en: Add WAVE header
ar: أضف ترويسة WAVE

en: Add a background
ar: أضِف خلفية

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
ar: أضِف تأثيرا على الخط لتحسين القراءة على مختلف الخلفيات.

en: Add a shadow
ar: أضِف ظلّا

en: Add cover art from file
ar: أضِف غلافا فنيا من ملف

en: Add logo
ar: أضف شعارًا

en: Add text
ar: أضف نصًا

en: Add to Playlist
ar: أضِف إلى قائمة التشغيل

en: Add...
ar: أضِف...

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
ar: الواجهات الإضافية التي تُطلقها الخدمة. يجب أن تُحدّد أثناء التثبيت لضبط الخدمة كما ينبغي. استخدم قائمة مفصولة بفواصل بها وحدات الواجهة (القيم العامة هي: logger، وsap، وrc وhttp)

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
ar: إضافة او طرح البكسل على قمة العرض.

en: Addons Manager
ar: مدير الإضافات

en: Address
ar: عنوان

en: Address of the CDDB server to use.
ar: عنوان خادوم CDDB المطلوب استخدامه.

en: Adjust VLC priority
ar: VLC التحكم بأولوية

en: Adjust the volume
ar: اضبط مستوى الصوت

en: Adjustments and Effects
ar: التعديلات والمؤثرات

en: Advanced
ar: متقدم

en: Advanced Buttons
ar: أزرار متقدمة

en: Advanced Open File...
ar: فتح ملف متقدم...

en: Advanced Options
ar: خيارت متقدمة

en: Advanced Preferences
ar: التفضيلات المتقدّمة

en: Advanced Widget
ar: شريط الأدوات المتقدم

en: Advanced options...
ar: خيارات متقدمة...

en: Advanced settings
ar: الإعدادات المتقدمة

en: Advanced settings. Use with care...
ar: الإعدادات المتقدمة. احتط وأنت تستخدمها...

en: Afar
ar: الأفارية

en: Afrikaans
ar: الأفريقانية

en: Albanian
ar: الألبانية

en: Album
ar: الألبوم

en: Album Artist
ar: فنّان الألبوم

en: Album replay gain
ar: اعادة تشغيل ألبوم

en: All
ar: الكل

en: All Files
ar: كل الملفات

en: Allow cache
ar: السماح لذاكرة التخزين المؤقت

en: Allow only one instance
ar: اسمح بسيرورة واحدة فقط

en: Allow only one running instance
ar: اسمح بعمل سيرورة واحدة فقط

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
ar: اسمح للتطبيقات الأخرى بالتحكم بِ‍ VLC عبر ميفاق MPRIS بِ‍ D-Bus.

en: Allow real-time priority
ar: إستعمل أولوية الفوري

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
ar: .( يسمح الفرق في متوسط معدل البت  (في كيلوبايت / ثا

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
ar: السماح بعمل سيرورة واحدة فقط من VLC قد يكون أحيانا (مثلا عندما تكون قد ربطت VLC بأنواع وسائط معينة ولا تريد فتح سيرورة جديدة في كل مرة تفتح فيها ملفا من مدير الملفات). يتيح لك هذا الخيار تشغيل الملفات بالسيرورة التي تعمل فقط، أو إضافتها إلى الطابور.

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
ar: .pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]) يسمح للمستخدم بتحديد اضافي التحديث

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
ar: .macroblock يسمح كل 16*8  او 16*8 التقسيم على نحو مستقل في اختيار الاطار المرجعي ، في مقابل واحد فقط لكل المرجع

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  « حقوق الطبع » للدخل

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  « تاريخ» للدخل

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  « وصف» للدخل

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  « نوع» للدخل

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  «عنوان» للدخل

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ar: .للدخل« url» يسمح بتحديد

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  «فنان» للدخل

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  «مؤلّف» للدخل

en: Alternative
ar: بديل

en: AltiVec conversions from
ar: AltiVec  التحويلات من

en: Always
ar: دائما

en: Always Fit &Window
ar: لائِم الناف&ذة دائما

en: Always fix
ar: أصلح دائمًا

en: Always on &top
ar: بالأ&على دائما

en: Always on top
ar: بالأعلى دائما

en: Always place the video window on top of other windows.
ar: .وضع نافذة الڤديو دائما في مقدمة النوافذ الأخرى

en: Always reset audio start level to:
ar: صفّر مستوى بدء الصوت دائما إلى:

en: Always visible
ar: ظاهر دائمًا

en: Always write to the same file
ar: اكتب دائما الى نفس الملف

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
ar: .اكتب دائما الى نفس الملف وبدلا من انشاء ملف لكل صورة. وفي هذه الحاله ، فإن العدد ليس هو تذييل لإسم الملف

en: Ambient
ar: مكتنف

en: Amharic
ar: الأمهرية

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
ar: .حجم الحركة المطلوبة لفتة الفار المطلوب تسجيلها

en: Amplification
ar: توسيع

en: An error occurred while checking for updates...
ar: حدث خطأ أثناء التحقق من التحديثات...

en: Anaglyph 3D
ar: نقش ثلاثي الأبعاد

en: Analog
ar: تناظري

en: Angle
ar: الزاوية

en: Angle in degrees
ar: الزاوية بالدرجات

en: Angle in degrees (0 to 359)
ar: ( الزاويه بالدرجات (0 الى 359

en: Animation
ar: حركة

en: Announce this session with SAP.
ar:  أعلن هذه الدورة مع SAP.

en: Antenna
ar: الهوائي

en: Anti-Flickering
ar: مضاد الومضان

en: Any field
ar: أي حقل

en: Append to existing file
ar: ألحق إلى الملف الموجود

en: Append to file
ar: ألحق إلى الملف

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
ar: أكتب في نهاية الملف عوض تغييره.

en: Application
ar: تطبيق

en: Applications
ar: تطبيقات

en: Apply
ar: طبّق

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
ar: (تطبق اى تأخير على كل من العناوين الفرعية( في 1/10 ثا ،مثلا 100 يعني  10  ثا

en: Apply cartoon effect
ar: طبّق تأثير الكرتون

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
ar: تنطبق الكرتون. ومن لا يستخدمها إلا  "gradient" and "edge".

en: Aqua
ar: مائي

en: Arabic
ar: العربية

en: Arabic (ISO 8859-6)
ar: عربي (آيزو ٨٨٥٩-٦)

en: Arabic (Windows-1256)
ar: عربي (وندوز-١٢٥٦)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
ar: أمتأكد من تصفير تفضيلات مشغّل الوسائط VLC؟

en: Are you sure you wish to create the stream?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إنشاء البث؟

en: Area
ar: المنطقة

en: Armenian
ar: الأرمنية

en: Artist
ar: الفنّان

en: Artist metadata
ar: بيانات الفنّان الوصفية

en: Artwork URL
ar: مسار العمل الفنّي

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Ask
ar: اسأل‎

en: Aspect Ratio
ar: النسبة الباعية

en: Aspect ratio
ar: النسبة الباعية

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
ar: نسبة الأبعاد (4:3، 16:9). يفترض أن يكون المبدأ بكسلًا مربعًا.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
ar: الجانب نسبة الفرد عروض بناء الجدار.

en: Aspect ratio selector
ar: منتقي النسبة الباعية

en: Aspect ratio: %s
ar: نسبة الأبعاد: %s

en: Assamese
ar: الأسامية

en: Assign
ar: أسنِد

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
ar: ( تكليف ثابت  I.D الشبكة   (لجدول SDT

en: Assign a fixed PID to the PMT
ar: PMT ا لى PID تكليف ثابت

en: Assign a fixed PID to the SPU.
ar: SPU ا لى PID تكليف ثابت

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
ar: .  ا لى جدول السمعيه  PID تكليف ثابت

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
ar: تكليف ثابت pid الى تيار ڤديو. في PCR pid تلقائيا الڤديو.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
ar:  .ا لى هوية تيار النقل   PID تكليف ثابت

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ar: تخصيص عدد لبرنامج لكل PMT . ويتطلب هذا  "مجموعة PID إلى  IDمن  ES  " لتمكينها.

en: Attachment
ar: المرفق

en: Attenuation
ar: تخفيف

en: Attenuation, begin (in %)
ar: (% تخفيف ,بداية (في

en: Attenuation, end (in %)
ar: (% تخفيف ,انهاء (في

en: Attenuation, middle (in %)
ar: (% تخفيف ,منتصف  (في

en: Audio
ar: الصوت

en: Audio &Device
ar: جهاز الصوت

en: Audio &Track
ar: م&سار الصوت

en: Audio CD
ar: اسطوانة صوتية

en: Audio CD - Track %02i
ar: اسطوانة صوتية - المقطوعة %02i

en: Audio CD device
ar: جهاز الاسطوانة الصوتية

en: Audio CD input
ar: دخل الاسطوانة الصوتية

en: Audio Delay
ar: تأخير الصوت

en: Audio Device
ar: جهاز الصوت

en: Audio Effects
ar: التأثيرات الصوتية

en: Audio Effects...
ar: التأثيرات الصوتية...

en: Audio Files
ar: ملفات الصوت

en: Audio PID
ar: PID  سمعي

en: Audio Settings
ar: إعدادات الصو

en: Audio Track
ar: مسار الصوت

en: Audio and Subtitles
ar: الصوت والترجمات

en: Audio balance
ar: توازن الصوت

en: Audio bitrate
ar: معدل السمعيه قليلا

en: Audio capture
ar: التقاط الصوت

en: Audio capture (ALSA)
ar: التقاط الصوت (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
ar: التقاط الصوت (PulseAudio)

en: Audio channels
ar: القنوات السمعيه

en: Audio codec
ar: مرماز الصوت

en: Audio codecs
ar: مرمازات الصوت

en: Audio configuration
ar: تهيئة الصوت

en: Audio delay %i ms
ar: مدّة الصوت
     %i  ملي ثا

en: Audio delay down
ar: تأخير الصوت

en: Audio delay up
ar: تقديم الصوت

en: Audio desynchronization compensation
ar: تعويض فك التزامن السمعي

en: Audio device is not configured
ar: جهاز الصوت غير مُعد.

en: Audio device name
ar: اسم جهاز الصوت

en: Audio encoder
ar: التشفير  السمعي

en: Audio filter
ar: مُرشَحات  الصوت

en: Audio filter for PCM format conversion
ar: PCM مرشح سمعي لتحويل الصيغ

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
ar: مُرشح  الصوت لآخذ العينات بالزيادة  في النطاق المختصر

en: Audio filter for simple channel mixing
ar: مرشح سمعي لمخلط القنوات البسيطة

en: Audio filter for trivial channel mixing
ar: مرشح سمعي لمخلط القنوات البديهية

en: Audio filtering failed
ar:  فشل ترشيح الصوت

en: Audio filters
ar: مُرشحات الصوت

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ar: تُستخدم مرشّحات الصوت لمعالجة دفق الصوت.

en: Audio gain
ar: مكسب الصوت

en: Audio input
ar: دخل الاسطوانة الصوتية

en: Audio input pin
ar: دبوس الإدخال السمعي

en: Audio language
ar: لغة الصوت

en: Audio mode
ar: وضع الصوت

en: Audio output URL
ar:  الانتاج سمعي    URL

en: Audio output access method
ar: طريقة الوصول إلى مخرج الصوت

en: Audio output failed
ar: فشل اخراج الصوت

en: Audio output module
ar: وحدة خرج الصوت

en: Audio output muxer
ar: الانتاج السمعى muxer

en: Audio output pin
ar: دبوس الإخراج السمعي

en: Audio output volume step
ar: لا تعديل لشدة صوت

en: Audio port
ar: ميناء السمعي

en: Audio resampler
ar: جهاز إعادة أخذ عينات الصوت

en: Audio sample rate
ar: معدل العينه السمعيه

en: Audio samplerate (Hz)
ar: معدل استعيان الصوت (هرتز)

en: Audio settings
ar: إعدادات الصوت

en: Audio track
ar: مسار الصوت

en: Audio track ID
ar: معرّف مسار الصوت

en: Audio track: %s
ar: %s : مقطع الصوت

en: Audio visualizations
ar: التصوير البصري الصوتي

en: Audio volume
ar: مستوى الصوت

en: Audio/Video
ar: صوت/ڤديو

en: Augment contrast between contours.
ar: زيادة التباين بين الحواف.

en: Author
ar: المؤلف

en: Author metadata
ar: بيانات المؤلّف الوصفية

en: Author to put in ASF comments.
ar: .ASF المؤلف ليوضع في التعليقات

en: Authors
ar: المؤلفون

en: Auto
ar: تلقائي

en: Auto re-connect
ar: إعادة الاتصال تلقائيًا

en: Auto start
ar: التشغيل التلقائي

en: Auto-playback of new items
ar: الإعادة آلية لبنود جديدة

en: Autodetect subtitle files
ar: اكتشف ملفات الترجمة تلقائيا

en: Automatic
ar: آلي

en: Automatically add/delete input streams
ar: أضف/أزل تدفقات الدخل تلقائيًا

en: Automatically check for updates
ar: التمس تحديثات تلقائيًا

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
ar: صِل منافذ دخل VLC بمنافذ الخرج المتوفرة تلقائيًا.

en: Automatically connect to writable clients
ar: اتصل بعملاء قادرين على الكتابة تلقائيًا

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
ar: اكتشف ملف الترجمة تلقائيا إن لم يُحدّد اسم ملف الترجمة (حسب اسم ملف الفيلم).

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
ar: ابدأ بتشغيل محتوى قائمة التشغيل تلقائيا فور تحميلها.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
ar: في حالة إنقطاع الإتصال المفاجئ، حاول إعادة الإتصال.

en: Average bitrate tolerance
ar: متوسط الإستجابة على معدل البت

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
ar: .(متوسط مدة اقصاها المحلية معدل البت (في كيلوبايت

en: Avestan
ar: الأفستية

en: Avformat demuxer
ar: فاكك مزج إشارات Avformat

en: Avformat muxer
ar: مازج إشارات Avformat

en: Aymara
ar: الأيمارا

en: Azerbaijani
ar: الأذربيجانية

en: A→B Loop
ar: التكرار من أ إلى ب

en: B
ar: بايت

en: B-frames between I and P
ar: P و I بين B  الإطارات

en: B4S playlist import
ar: استيراد قائمة تشغيل B4S

en: Back
ar: السابق

en: Background
ar: الخلفية

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Background Opacity
ar: شفافية الخلفية

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Background opacity
ar: شفَّافية الخلفية

en: Backspace
ar: مسح

en: Backward
ar: إلى الخلف

en: Balance of the audio input.
ar: توازن الصوت الدخل.

en: Bands gain
ar: مكسب النطاقات

en: Bandwidth
ar: عرض النطاق

en: Base pixel radius
ar: قاعدة قطرها بكسل

en: Bashkir
ar: الباشكيرية

en: Basic
ar: أساسي

en: Basque
ar: الباسكية

en: Bass
ar: البأس

en: Be quiet
ar: كن هادئا

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
ar: لأن فهرس هذا الملف تالف أو ناقص، لن يعمل السعي كما ينبغي.
    لن يُصلح VLC الملف ولكن يمكنك إصلاح المشكلة مؤقتا ببناء فهرس في الذاكرة.
    قد يأخذ هذا وقتا طويلا إن كان الملف كبيرا.
    ما الذي تريد فعله؟

en: Behavior
ar: السلوك

en: Belarusian
ar: البيلاروسية

en: Bengali
ar: بنغالي

en: Best available
ar: أفضل المتوفر

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
ar: .B-اطر القيم السلبيه تسبب اقل  أطر,B-لقيم الايجابية سبب العديد من الأطر ,B-الانحياز الى خيار استخدام أطر

en: Bicubic (good quality)
ar: (ثنائي مكعب (جودة عالية

en: Big Button
ar: زر كبير

en: Bihari
ar: بحاري

en: Bilinear
ar: ثنائية

en: Bislama
ar: البيسلامية

en: Bitrate
ar: معدل البت

en: Bitrate (kb/s)
ar: (نسبة بايت (كلوبايت/ثا

en: Bits per sample
ar: بِت لكلّ عيّنة

en: Black
ar: أسود

en: Black & white
ar: أبيض و أسود

en: Black Crush for Blue
ar: سحق أسود  للأزرق

en: Black Crush for Green
ar: الاخضر  سحق أسود

en: Black Crush for Red
ar: الاخضر  سحق أسود

en: Black Level for Blue
ar: المستوى أسود  لأزرق

en: Black Level for Green
ar: المستوى أسود  لاخضر

en: Black Level for Red
ar: المستوى أسود  لأحمر

en: Black screens in fullscreen
ar: الشاشه سوداء في كامل شاشة

en: Blend
ar: مزج

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
ar: رمز منطقة مشغّل بلو-ري. لا يمكن تشغيل بعض الأسطوانات إلا برمز المنطقة الصحيح.

en: Blu-ray
ar: بلو-ري

en: Blu-ray Disc is corrupted.
ar: أسطوانة بلو-ري تالفة.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
ar: دعم أسطوانات بلو-ري (libbluray)

en: Blu-ray error
ar: خطأ في بلو-ري

en: Blu-ray menus
ar: قوائم بلو-ري

en: Blue
ar: أزرق

en: Blues
ar: كآبة

en: Bluescreen
ar: الشاشه الزرقاء

en: Bluescreen U tolerance
ar: للشاشه الزرقاء   U التحمّل

en: Bluescreen U value
ar:  للشاشه الزرقاء   U القيمه

en: Bluescreen V tolerance
ar: للشاشه الزرقاء   V التحمّل

en: Bluescreen V value
ar: للشاشه الزرقاء   V القيمه

en: Blur factor (1-127)
ar:  (1-127) عامل الضبابيه

en: Bob
ar: تمايل

en: Bookmark
ar: إضافة للمفضلة

en: Bookmark %i
ar: مفضلة %i

en: Bookmarks
ar: قوائم العناوين

en: Bookmarks list for a stream
ar: قائمة الشّرائط للتدفق

en: Border
ar: الحدود

en: Border height
ar: ارتفاع حدود

en: Border masking
ar: إخفاء الحدود

en: Border width
ar: عرض الحدود

en: Bosnian
ar: البوسنية

en: Boss key
ar: مفتاح الزعيم

en: Bottom
ar: أسفل

en: Bottom Center
ar: أدنى الوسط

en: Bottom Left
ar: أدنى اليسار

en: Bottom left
ar: أدنى اليسار

en: Bottom right
ar: أدنى اليمين

en: Bottom-Left
ar: أسفل يسار

en: Bottom-Right
ar: أسفل يمين

en: Breton
ar: البريتونية

en: Bridge
ar: جسر

en: Bridge in
ar: جسرا الى

en: Bridge out
ar: خارج  جسرا

en: Bridge stream output
ar: جسر جدول الانتاج

en: Bright
ar: فاتحة

en: Brightness
ar: السطوع

en: Brightness Down
ar: خفض السطوع

en: Brightness Up
ar: زيادة السطوع

en: Brightness threshold
ar: .عتبة الوهج

en: Bring All to Front
ar: اجلب الكل إلى الأمام

en: Broadcast:
ar: بث:

en: Broken or missing AVI Index
ar: فهرس AVI تالف أو ناقص

en: Broken or missing Index
ar: الفهرس تالف أو ناقص

en: Browse
ar: تصفح

en: Browse...
ar: تصفح...

en: Browser Back
ar: المتصفح إلى الخلف

en: Browser Favorites
ar: مفضّلات المتصفح

en: Browser Forward
ar: المتصفح للأمام

en: Browser Home
ar: متصفح رئيسي

en: Browser Refresh
ar: حدث المتصفح

en: Browser Search
ar: بحث المتصفح

en: Browser Stop
ar: ايقاف الاستعراض

en: Buffer dimensions
ar: مقاسات الصوان

en: Build index then play
ar: ابنِ الفهرس ثم شغّل الملف

en: Building font cache
ar: يبني خبيئة الخطوط

en: Bulgarian
ar: البلغارية

en: Burmese
ar: البورمية

en: Burrows-Wheeler decompression
ar: فك ضغط Burrows-Wheeler

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
ar: بإنشائِك بثاً <i>المُتحكمات الرئيسية<i/> ستُشّغِل البث بدلاً من الواجهة الرئيسية.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ar: ستبدأ ملحقة واجهة rc مبدئيا مربع أوامر DOS. تفعيل الوضع الهادئ لن يفتح هذا المربع، ولكن قد يكون مزعجا إن أردت إيقاف VLC دون وجود نافذة ڤديو مفتوحة.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
ar: مبدئيا يُبقي VLC قائمة بآخر ١٠ عناصر. يمكن تعطيل هذه الميزة من هنا.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
ar: يستخدم VLC مبدئيا وضع ملء الشاشة من إصدارات ماك أو إس إكس السابقة. يمكنه أيضا استخدام وضع ملء الشاشة الأصير على ماك أو إس إكس ١٠٫٧ فأحدث.

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ar: افتراضيا، سيقوم الملقم بالاستماع على أي عنوان IP محلي. تحديد عنوان IP (على سبيل المثال :: 1 أو 127.0.0.1) أو اسم المضيف (على سبيل المثال المضيف المحلي) لتقييد ها إلى واجهة شبكة معينة.

en: Bytes
ar: بايتات

en: C
ar: ar

en: C&onvert
ar: &حوّل

en: C&onvert / Save
ar: حوّ&ل/احفظ

en: C64 sid demuxer
ar: فاكك مزج إشارات C64 sid

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
ar:  CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding).
    .بقليل يبطئ تشفير وفك ، ولكن يجب انقاذ 10 الى 15 ٪ معدل البت

en: CAF demuxer
ar: فاكك مزج إشارات CAF

en: CBR encoding
ar: الترميز CBR

en: CDDB Server
ar: خادوم CDDB

en: CDDB Server port to use.
ar: منفذ خادوم CDDB المطلوب استخدامه.

en: CDDB port
ar: منفذ CDDB

en: CDG demuxer
ar: فاكك مزج إشارات CDG

en: CLI input
ar: دخل CLI

en: CPU optimizations
ar: تحقيق الأمثلية CPU

en: CSA Key
ar: CSA المفتاح

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ar: Csa مفتاح التشفير . ويجب ان يكون هذا الخيط حرف16(8 سات عشري بايت).

en: CVD subtitle decoder
ar: CVD كاشف الرموز للعنوان الثانوي

en: Cabaret
ar: ملهى

en: Cable
ar: كيبل

en: Caching
ar: الذاكرة الوسيطة

en: Caching value (ms)
ar: (حجم الذاكرة الوسيطة(م ثا

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
ar: قيمة التخزين المؤقت للكاميرات والميكروفونات، في ميلي ثانية.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
ar: قيمة التخزين المؤقت للملفات المحلية، في الملي ثانية.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
ar: قيمة التخزين المؤقت لموارد الشبكة، في ميلي ثانية.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
ar: قيمة التخزين المؤقت للوسائط البصرية، في ميلي ثانية.

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Cannot save Configuration
ar: تعذّر حفظ الضبط

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ar: تعذّرت الكتابة إلى الملف %1:
    %2.

en: Capture
ar: التقط

en: Capture &Device
ar: جهاز الت&قاط

en: Capture failed
ar: فشل الالتقاط

en: Capture fragment size
ar: حجم الأجزاء الملتقطة

en: Capture mode
ar: وضع الالتقاط

en: Capture the audio stream in stereo.
ar: إلتقاط السمعي في الستريو

en: Cartoon
ar: كرتون

en: Catalan
ar: الكتالانية

en: Category
ar: فئة

en: Center
ar: وسط

en: Chamber Music
ar: موسيقى الغرفة

en: Chamorro
ar: التشامورو

en: Change
ar: غيّر

en: Change Hotkey
ar: غيّر المفتاح الساخن

en: Change playlistview
ar: تغيير عرض قائمة التشغيل

en: Change the display name of the Service.
ar: غيّر اسم عرض الخدمة.

en: Change the start time for the media
ar: غيّر وقت بدء الوسائط

en: Change title according to current media
ar: تغيير العنوان وفقا للوسائط الحالية

en: Changes the subtitles size where possible
ar: يغيّر حجم الترجمات عند الإمكان.

en: Channel Name
ar: اسم القناة

en: Channels
ar: القنوات

en: Channels count
ar: عداد القنوات

en: Channels:
ar: القنوات:

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
ar: Chaoji VCD محزَّم العناوين الثانوية ل

en: Chapter
ar: الفصل

en: Chapter %i
ar: الفصل %i

en: Chapter codecs
ar: شفرة الفصل

en: Chapters
ar: الفصول

en: Characteristic dimension
ar: البعد الخاص

en: Chechen
ar: الشيشانية

en: Check for &Updates...
ar: التمس التحدي&ثات...

en: Check for Update...
ar: التمس التحديثات...

en: Check for VLC updates
ar: التمس تحديثات VLC

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
ar: تأكد هذا الخيار اذا اردتم التخفيف من هذه المنطقة يمزج البرنامج المساعد (اذا كان الخيار هو حالها تخفف قدمت من opengl)

en: Chichewa; Nyanja
ar: الشيشيوا ؛ نيانجا

en: Chinese
ar: الصينية

en: Choose
ar: اختر

en: Choose Cover Art
ar: اختر غلافا فنيا

en: Choose Destination
ar: اختر المقصد

en: Choose Profile
ar: اختر لاحة

en: Choose a file
ar: اختر ملفا

en: Choose an output location
ar: اختيار موقع الناتج

en: Choose one or more media file to open
ar: اختر ملف وسائط أو أكثر لفتحه

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ar: .(خدماتها.فقط استخدام هذا الخيار اذا اردت ان تقرء  دفق متعددة برنامج (مثل شركت الجداول مثلا  ID  اختيار البرنامج لاختيار طريق اعطاء

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ar: .(SIDs) IDs اختيار البرامج لإختيار طريق اعطاء فاصلة منفصلة لقائمة الخدمات
    .(DVB فقط استخدام هذا الخيار اذا اردت قراءة متعددة برنامج الرافد (مثل

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ar: .إختيار حدة التخطيط الاستراتيجي للتدفق الذي ينبغي توجيهه الى المسار الناتج المرفق فيه هذا الأخير

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ar: .إختيار  الدفق السمعي  الذي ينبغي توجيه  ليُسهل المسار الناتج المرفق  فيه هذا الأخير

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ar: .إختيار  دفق الڤديو  الذي ينبغي توجيه  ليُسهل المسار الناتج المرفق  فيه هذا الأخير

en: Choose...
ar: اختر...

en: Chroma
ar: كروما

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
ar: .P-frames واسطة قرار في ME  subpel كروما

en: Chroma in motion estimation
ar: إغفال كروما في تقدير الحركة

en: Chroma location
ar: موقع الكروما

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
ar: OpenCV   كروماتحويل الصورة الى قبل ارساله الى المرشح الداخلية

en: Chrominance elimination
ar: Chrominance إزالة

en: Church Slavic
ar: السلافية الكنسية

en: Chuvash
ar: التشوفاشي

en: Cl&ear
ar: مس&ح

en: Cl&ose
ar: أ&غلق

en: Classical
ar: كلاسيكي

en: Clean up
ar: امسح

en: Clear
ar: امسح

en: Clear List
ar: امسح القائمة

en: Clear the messages
ar: امسح الرسائل

en: Clear the playlist
ar: امسح قائمة التشغيل

en: Click to set point B
ar: انقر لضبط النقطة ب

en: Client port
ar: زبون المنفذ

en: Clock jitter
ar: تقلقل الساعة

en: Clock reference average counter
ar: العداد المتوسط المرجعي للساعة

en: Clock synchronisation
ar: مزامنة الساعة

en: Clone
ar: نسخه

en: Clone video filter
ar:  المرشح نسخة الڤديو

en: Close Window
ar: أغلِق النافذة

en: Close to systray
ar: أغلِق إلى صينية النظام

en: Closed captions %u
ar: المسميات التوضيحية مغلقة %u

en: Club
ar: ناد

en: Codec
ar: كوديك

en: Codec Level
ar: مستوى المرماز

en: Codec Profile
ar: لاحة المرماز

en: Codec name
ar: اسم المرما

en: Codec not supported
ar: المرماز غير مدعوم

en: Codecs
ar: المراميز

en: Coefficient thresholding on P-frames
ar: .P-على الأطر   thresholding  معامل

en: Collapse All
ar: اطوِ الكل

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
ar: جمع الإحصاءات المحلية المتعددة حول الوسائط المشغَّلة.

en: Color
ar: لون

en: Color ASCII art video output
ar: لون الفن   ASCII اخراج الڤديو

en: Color inversion
ar: عكس اللون

en: Color messages
ar: رسائل اللون

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ar: لون النص التي ستقدم على الڤديو. ويجب ان يكون هذا الستعشري (مثل ألوان HTML). الحرفان الاولين  همال: الأحمر ثم الاخضر ثم الازرق.#000000 = أسود, #FF0000 = أحمر , #00FF00 = اخضر , #FFFF00 = أصفر (أحمر + اخضر ), #FFFFFF = أبيض.

en: Color primaries
ar: الألوان الأولية

en: Color space
ar: النطاق اللوني

en: Color threshold
ar: عتبة اللون

en: Color threshold filter
ar: threshold  مُرشح  اللون

en: Color transfer function
ar: وظيفة نقل اللون

en: Colors
ar: الألوان

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ar: الوان مشابهة لهذا يجب الاحتفاظ، آخرون سيتم  غرايسكاليد ،ويجب ان يكون هذا ستعشري(مثل ألوان HTML)   الحرفان الاولان هما للألوان الأحمر ، الاخضر ثم الازرق  #000000 = الاسود، #FF0000 =احمر ،#00FF00=الاخضر، #FFFF00 =الاصفر (أحمر + اخضر)، #FFFFFF =الابيض

en: Columns
ar: أعمدة

en: Comedy
ar: كوميديا

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
ar: قائمة النسب الباعية مفصولة بفواصل والتي ستتم إضافتها إلى قائمة النسبة الباعية للواجهة.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
ar: قائمة نسب الاقتصاص مفصولة بفواصل والتي ستتم إضافتها إلى قائمة نسب اقتصاص الواجهة.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
ar: الفاصله منفصلة قائمة النوافذ النشطه ،فرضًا للكل

en: Command-line interface
ar: واجهة سطر الأوامر

en: Comment
ar: تعليق

en: Comment to put in ASF comments.
ar: .ASF التعليقات ليوضع في التعليقات

en: Comments
ar: تعليقات

en: Communication
ar: التواصل

en: Compensate delay
ar: عوّض التأخير

en: Compiled by %s on %s (%s)
ar: صرّفه %s على %s (%s)

en: Compiler: %s
ar: المصرّف: %s

en: Component
ar: عنصر

en: Composite
ar: مركب

en: Compression level
ar: مستوى الضغّط

en: Compressor
ar: الضاغط

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ar: .احصائيات. وهذا لا يؤثر على نوعية التشفير الفعلي PSNR  حساب  وطبع

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ar: .احصائيات. وهذا لا يؤثر على نوعية التشفير الفعلي SSIM  حساب  وطبع

en: Config of last used skin
ar: تشكيل آخر  آخر skin مستعمل

en: Configuration options
ar:  خيارات الضبط

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
ar: خيارات الضبط التي يجب على الخدمة استخدامها (مثل ‎--foo=bar --no-foobar). يجب أن تُحدّد أثناء التثبيت لضبط الخدمة كما ينبغي.

en: Configure Hotkeys
ar: اضبط مفاتيح الاختصارات

en: Connection failed
ar: فشل الإتصال

en: Console
ar: المعراض

en: Containers
ar: الحاويات

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
ar: ‫الحاويات (‪*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm‬)‬

en: Content bitrate
ar: معدّل بِتّ المحتوى

en: Context menu
ar: قائمة السياق

en: Continue
ar: استئناف

en: Continue playback?
ar: أأتابع التشغيل؟

en: Continuous stream
ar: تدفق مستمّر

en: Contrast
ar: التباين

en: Control
ar: تحكم

en: Control interfaces
ar: واجهات التحكم

en: Control menu for the player
ar: قائمة التحكم بالمشغل

en: Control playlist items with the Apple Remote
ar: تحكّم بعناصر قائمة التشغيل بجهاز تحكم «آبل»

en: Controls
ar: المُتحكمات

en: Conve&rt / Save...
ar: &حوّل/احفظ...

en: Conversions from
ar: التحويلات من

en: Convert
ar: حوّل

en: Convert & Stream
ar: حوِّل & دفِّق

en: Convert / Stream...
ar: حوِّل / دفِّق...

en: Copy
ar: انسخ

en: Copy URL to clipboard
ar: انسخ المسار إلى الحافظ

en: Copy packetizer
ar: نسخة المُحَزَّمْ

en: Copyright
ar: حقوق النشر

en: Copyright metadata
ar: بيانات ”الحقوق محفوظة“ الوصفية

en: Copyright string to put in ASF comments.
ar: .ASF سلسلة حقوق الطبع ليوضع في التعليقات

en: Cornish
ar: الكورنية

en: Corsican
ar: الكورسيكية

en: Could not demux ASF stream
ar: ASF لا تستطيع ديموكس الرافد

en: Country
ar: دولة

en: Cover
ar: الغلاف

en: Create
ar: أنشئ

en: Create "Fast Start" files
ar: إنشاء"بداية سريعه"   للملفات

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
ar: إنشاء الملفات "البداية السريعه" .الملفات  "البداية السريعه" مصممتان لتنزيل وتتيح للمستخدم البدء إستعراض الملف رغم تنزيله.

en: Create Directory
ar: أنشئ دليلا

en: Create Directory...
ar: أنشئ دليلا...

en: Create Folder
ar: أنشئ مجلدا

en: Create Folder...
ar: أنشئ مجلدا...

en: Create a new bookmark
ar: أنشئ علامة جديدة

en: Create a new profile
ar: أنشئ لاحة جديدة

en: Credits
ar: إشادات

en: Croatian
ar: الكرواتية

en: Crop
ar: اقتص

en: Crop one pixel from the left of the video
ar: محصول واحد عناصر الصورة من اليسار الڤديو

en: Crop one pixel from the right of the video
ar: احد عناصر الصورة من يمين الڤديو  Crop

en: Crop one pixel from the top of the video
ar: محصول واحد عناصر الصورة من قمة الڤديو

en: Crop: %s
ar: %s :قص

en: Crypt audio
ar: التشفير السمعي

en: Crypt audio using CSA
ar: CSA التشفيرالسمعي بإستعمال

en: Crypt video
ar: تشفيرفيديو

en: Crypt video using CSA
ar: CSA  تشفيرفيديو  بإستعمال

en: Cubemap
ar: خريطة المكعبات

en: Cult
ar: طائفه

en: Current Media Information
ar: معلومات الوسيط الحالية

en: Current media / stream statistics
ar: إحصائيات الوسيط/الدفق الحالي

en: Custom &Bookmarks
ar: العلامات الم&خصصة

en: Custom aspect ratios list
ar: قائمة نسب الأبعاد المُخصّصة

en: Custom crop ratios list
ar: القائمة العرف نسب  المحاصيل

en: Custom options
ar: خيارات مخصصة

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
ar: .(عنوان مخصص لنافذة الفديو( إذا لم تُدمج في الواجهة

en: Customi&ze Interface...
ar: &خصّص الواجهة...

en: Customize...
ar: خصّص...

en: Cut
ar: قُص

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
ar:  قطع التيار في شرائح معينة من مدة ومعدل البت بين الحدادن هذا الابتعاد نظرا لضخامه معدل البت بين الذروة ، ولا سيما بالنسبة للاطر المرجعيه.

en: Cycle audio track
ar: دورة مسارات السمعي

en: Cycle deinterlace modes
ar: احاطة أنماط التشويش

en: Cycle source aspect ratio
ar: دورة بين الجوانب

en: Cycle subtitle track
ar: دورة مسارات العناوين الثانوية

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ar: . دورة داخل قائمة معرّفة مسبقا ذات صيغة التأطير

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ar: .دورة داخل قائمة بصيغة الشاشة محددة مسبقا

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
ar: .(دورة بين مختلف مسارات السمعي المتوفرة (اللغات

en: Cycle through the available subtitle tracks.
ar: .دورة بين مختلف مسارات العناوين الثانوية

en: Cycle video crop
ar:  دورة تأطير الفديو

en: Czech
ar: التشيكية

en: D&ecrease Volume
ar: أن&قِص مستوى الصوت

en: D-Bus control interface
ar: D-Bus واجهات السيطرة

en: DEVICES
ar: الأجهزة

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي DTS Coherent Acoustics

en: DTS audio packetizer
ar: المحزَّم السمعي DTS

en: DTS delay (ms)
ar: (ملي ثا) DTS  مهلة

en: DTS dynamic range compression
ar: ضغط ديناميكي DTS

en: DTVCC Closed captions %u
ar: DTVCC المسميات التوضيحية المغلقة %u

en: DV (Digital Video) demuxer
ar: DV (الڤديو الرقمي) demuxer‎

en: DVB device
ar: جهاز DVB

en: DVB playlist import
ar: DVB استيراد قائمة التشغيل

en: DVB subtitles
ar: عناوين ثانوية DVB

en: DVB subtitles decoder
ar: كاشف الرموز للعناوين الثانوية DVB

en: DVB subtitles encoder
ar:  مرمّز العناوين الثانوية DVB

en: DVD
ar: دي‌ڤي‌دي

en: DVD angle
ar: زاوية DVD

en: DVD device
ar: جهاز DVD

en: DVD menus
ar: قوائم دي‌ڤي‌دي

en: DVD subtitles
ar: ترجمات DVD

en: DVD subtitles decoder
ar: DVD كاشف الرموز للعناوين الثانوية ل

en: DVD subtitles packetizer
ar: DVD محزِّم العناوين الثانوية ل

en: DVD with menus
ar: DVD بقوائم

en: DVD without menus
ar: بدون قوائمDVD

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
ar: . لا يستطيع قراءة DVDRead %d/%d blocks at 0x%02x

en: DVDRead could not read block %d.
ar: .لا تستطيع قراءة الكتلة  DVDRead  %d

en: DVDnav Input
ar: مدخل DVDnav

en: DVDnav demuxer
ar: فاكك مزج إشارات DVDnav

en: Damaged or incomplete AVI file
ar: ملف AVI غير كامل و تالِف

en: Dance
ar: حفلة راقصة

en: Danish
ar: الدنماركية

en: Dark
ar: داكنة

en: Darkness masking
ar: إخفاء الظلام

en: Darkwave
ar: موجة قاتمه

en: Data
ar: بيانات

en: Data alignment
ar: بيانات الانحياز

en: Date
ar: التاريخ

en: Date metadata
ar: بيانات التاريخ الوصفية

en: Day / Month / Year:
ar: يوم/شهر/سنة:

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
ar: .تخفيض الضوضاء المجال الائتماني
    من 10 إلى 1000. pseudo-deadzone التكيفيه 
    يبدو انها مجموعة مفيدة.

en: De-Fullscreen
ar: ألغِ ملء الشاشة

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
ar: .بطّل مرشح الدورة. هذا ينقص الجودة

en: Debug mask
ar: قناع التنقيح

en: Decide references on a per partition basis
ar: تقرير المراجع على اساس التقسيم الواحد

en: Decode at the demuxer stage
ar: فك الترميز في مرحلة فك مزج الإشارات

en: Decoded
ar: المُرمّز

en: Decoded blocks
ar: رموز الكتل

en: Decoded format
ar: صيغة مفك الشفرة

en: Decoders
ar: فاككات الترميز

en: Decoding
ar: كشف الرموز

en: Decoding X coordinate
ar: عند كشف الرموز X موقع

en: Decoding Y coordinate
ar: عند كشف الرموز Y موقع

en: Decrease
ar: أنقِص

en: Decrease Volume
ar: أخفِض الصوت

en: Default
ar: المبدئي

en: Default (Windows-1252)
ar: المبدئي (وندوز-١٢٥٢)

en: Default Caching Level
ar: مستوى الاختزان المبدئي

en: Default DVD angle.
ar: زاوية ديفيدي المبدئية.

en: Default Encoding
ar: الترميز المبدئي

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
ar: المهلة الافتراضية لاتصال TCP (بالمللي ثانية).

en: Default background color
ar: لون الخلفية المبدئي

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ar: .هذه القيمه يجب ان يحدد في ميلي ثانية..UDP القيمه الافتراضيه لاستخدام الذاكرة الوسيطه للالتزام تدفق

en: Default devices
ar: الأجهزة المبدئية

en: Default encoding
ar: الترميز المبدئي

en: Default font color
ar: لون الخط المبدئي

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ar: لون الخط المبدئي ليُستخدم في حال لم يحدد دفق «كيت» لونا معينا.

en: Default font description
ar: وصف الخط المبدئي

en: Default font effect
ar: تأثير الخط المبدئي

en: Default font effect strength
ar: قوة تأثير الخط المبدئية

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
ar: واجهة الإذاعة المتعددة الإفتراضية. هذا التعديل يتجاوز جدول التوجيه.

en: Default optical device
ar: السواقة الضوئية الإفتراضية

en: Default replay gain
ar: إعادة تشغيل الكسب الافتراضي

en: Default stream
ar: الدفق المبدئي

en: Default stream output chain
ar: سلسلة الخرْج للتدفق بالإفتراض

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ar: تحديد اعتراف يضاف الى كل بطاقه.هذا يتطلّب  مجموعة pid الى ID من  ESلتمكينها.

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
ar: .(قطرها يحدد حجم البكسل ، لعصابات القاعدة (بداية

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
ar: يعرف خيارات المهلة  لتضاف الى دورة السلسلة RTSP .وبقدر عدد سلبية تزيل المهلة الخيار كليا.  وهذا محتاج من بعض IPTV STBs (كتلك التي قدمتها HansunTech)الخلط التي تحصل عليها. التقصير هو 5.

en: Deinterlace
ar: إلغاء التداخل

en: Deinterlace method to use for streaming.
ar: طريقة لإستخدامالمسارات Deinterlace .

en: Deinterlace method to use for video processing.
ar: فض التشابك لاستخدام عمليات الڤديو

en: Deinterlace mode
ar: وضع إلغاء التداخل

en: Deinterlace module
ar: وحدة الغاء التشويش

en: Deinterlace the video before encoding.
ar: ديينتيرلاكي الڤديو قبل التشفير.

en: Deinterlace video
ar: الغاء تشويش الڤديو

en: Deinterlacing video filter
ar: Deinterlacing  المرشح  الڤديو

en: Delay
ar: تأخير

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
ar: بعد التأخير الذي يحصل  SAP  حذف بنود جديدة اذا لم يرد الاعلان.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ar: تأخير DTS (شفره الوقت الطوابع) PTS و (العرض الوقت طوابع) للبيانات في الجدول ، بالمقارنة مع الهيءه العامة للاستشعار. وهذا يسمح لبعض العملاء داخل العازله للترميز.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ar: تأخير DTS (شفره الوقت الطوابع) PTS و (العرض الوقت الطوابع) للبيانات في الجدول ، بالمقارنة مع SCRs. وهذا يسمح لبعض العملاء داخل العازله للترميز.

en: Delete
ar: احذف

en: Delete all the bookmarks
ar: احذف كل العلامات

en: Delete selected profile
ar: احذف اللاحة المحددة

en: Delete the current profile
ar: احذف اللاحة الحالية

en: Delete the selected item
ar: احذف العنصر المحدد

en: Deletes the selected item
ar: يحذف العنصر المحدد

en: Delivery system
ar: نظام التوصيل

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ar: تُستخدم فاككات مزج الإشارات لفصل مسارات الدفق ”الأولية“ (مثل تدفقات الصوت والصورة). يمكنك استخدامها إن لم يُكتشف الفاكك الصحيح تلقائيا. عليك عدم استخدام هذا كخيار عمومي إلا إن كنت تعي ما تفعل.

en: Demux filter module
ar: وحدة تصفية Demux

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
ar: تُستخدم مرشّحات فك المزج لتعديل الدفق الذي يُقرأ والتحكم به.

en: Demux module
ar: Demux وحدة

en: Demuxer
ar: فاكك دمج الإشارات

en: Demuxers
ar: فاككات مزج الإشارات

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ar: تُستخدم ”فاككات مزج الإشارات“ لفصل تدفقات الصوت والصورة.

en: Denoiser
ar: خفض الضوضاء

en: Descending
ar: تنازليا

en: Description
ar: الوصف

en: Description metadata
ar: بيانات الوصف الوصفية

en: Description of the stream content or information about your channel.
ar: وصف محتوى تدفقكم ومعلومات عن قناتكم.

en: Description stream output
ar: وصف جدول الانتاج

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
ar: .الاطار المعدل المطلوب للتيار   VC -1

en: Desired frame rate for the capture.
ar: .معدل الإطارات للإلتقاط

en: Desktop
ar: المكتب

en: Destination
ar: المقصد

en: Destination audio codec
ar: المقصد السمعيه codec

en: Destination file:
ar: الملف المقصد:

en: Destination video codec
ar: المقصد ترميز  الڤديو

en: Detailed List
ar: قائمة مفصلة

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
ar: .يحدد عدد الفروع الطيف  الموجودة

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
ar: يقرر ما (إن وجدت) شريط الڤديو الذي ابداه مرشح تغليف

en: Device
ar: جهاز

en: Device Selection
ar: اختر جهازا

en: Device name
ar: إسم الجهاز

en: Device properties
ar: خصائص الجهاز

en: Device:
ar: الجهاز:

en: Devices
ar: الأجهزة

en: Dialog
ar: حوار

en: DiffServ Code Point
ar: DiffServ  المدونه نقطة

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
ar: .(من الخدمة أو الإرسال المرور الطبقةIPv4 أو النوع)UDP رمز نقطة  الخدمات المتباينة للتدفق
    .وتستخدم هذه الشبكه لجودة الخدمة

en: Digital broadcasting
ar: البث الرقمي

en: Dirac video demuxer
ar: فاكك مزج إشارات ڤديو Dirac

en: Direct MV prediction mode
ar: MV نمط التوقع لأشعة

en: Direct prediction size
ar: حجم الترقب المباشر

en: Direct rendering
ar: تصيير مباشر

en: DirectMedia Object decoder
ar: كاشف الرموز  DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
ar:  مرمّز DirectMedia Object

en: DirectShow
ar: المعرض المباشر

en: DirectShow input
ar: مساهمة المعرض المباشر

en: DirectX audio output
ar: خرج سمعي DirectX

en: Director
ar: المُخرج

en: Directory
ar: الدليل

en: Directory or filename where the records will be stored
ar: الدليل أو اسم الملف حيث سيتم تخزين التسجيلات

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ar: .الدليل المستخدم لتخزين ملفات التخزين المؤقت

en: Directory where the records will be stored
ar: الدليل حيث سيتم تخزين التسجيلات

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ar: الدليل الذي تخزن فيه إلتقاطات الشاشة.

en: Disable
ar: عطًل

en: Disable DVD menus
ar: عطّل قوائم دي‌ڤي‌دي

en: Disable Disc Menus
ar: عطّل قوائم الاسطوانة

en: Disable all lua plugins
ar: عطّل كل ملحقات «لوا»

en: Disable screensaver
ar: تعطيل حافظة الشاشة

en: Disable the screensaver during video playback.
ar: .تعطيل حافظة الشاشة أثناء تشغيل الڤديو

en: Disc
ar: القرص

en: Disc Selection
ar: اختر اسطوانة

en: Disc caching (ms)
ar: التخزين المؤقت للقرص (مللي ثانية)

en: Disc device
ar: جهاز الاسطوانة

en: Disc number
ar: رقم الاسطوانة

en: Discard
ar: تجاهل

en: Discarded (corrupted)
ar: المُهمل (تالف)

en: Disco
ar: ديسكو

en: Discs
ar: الاسطوانات

en: Display
ar: العرض

en: Display Settings
ar: إعدادات العرض

en: Display aspect ratio
ar: اعرض نسبة الأبعاد

en: Display feed images if available.
ar: عرض الصور طعم اذا كان متاحا.

en: Display locally
ar: اعرض محليًا

en: Display name of the Service
ar: اعرض اسم الخدمة

en: Display playlist tree
ar: اعرض شجرة قائمة التشغيل

en: Display size
ar: مقاس العرض

en: Display stream output
ar: عرض مخرج التيار

en: Display the input video
ar: عرض مدخلات الڤديو

en: Display the output
ar: اعرض الخرج

en: Display the processed video
ar: عرض إجراء الڤديو

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ar: إعرض مشاهدة مسبقة لإلتقاط الشاشة على الفديو.

en: Display the stream locally
ar: عرض تيار محليا

en: Display the title of the video on top of the movie.
ar: اعرض عنوان الڤديو على الفيلم.

en: Display video snapshot preview
ar: المشاهدة المسبقة للإلتقاط

en: Display while streaming
ar: العرض أثناء البث

en: Displayed
ar: المعروض

en: Displayed frames
ar: عرض الإطار

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ar: المسافة بين مكبر الصوت الأمامي الأيسر و بين السامع بالمتر.

en: Distort mode
ar: نمط التشويش

en: Do not open a DOS command box interface
ar: لا تفتح واجهة أوامر DOS

en: Do not play
ar: لا تشغّل الملف

en: Do you want to download it?
ar: أتريد تنزيله؟

en: Do you want to restart the playback where left off?
ar: أتريد إعادة بدء التشغيل من حيث تركته؟

en: Docked Playlist
ar: قائمة التشغيل مرصوفة

en: Dolby Surround
ar: Dolby  محيط

en: Dolby Surround decoder
ar: Dolby Surroun كاشف الرموز

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
ar: موزع على شكل رموز تطويق الجداول لن يكون قبل فك قيد المعالجه بواسطة هذا المرشح. تمكين تحديد هذا الأمر غير مستحب.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
ar: النطاق/مجموعة العمل المستخدم/ة عند الإتصال.

en: Don't display any video
ar: لا تعرض  أي ڤديو

en: Don't show
ar: عدم اظهار

en: Double Size
ar: حجم مضاعف

en: Double click to get media information
ar: انقر مزدوجًا لتحصل على معلومات الوسيط

en: Down
ar: أسفل

en: Download cover art
ar: نزّل الغلاف الفني

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
ar: الملف ”%s“ الذي نُزّل معطوب ولذلك حُذف.

en: Dream
ar: حلم

en: Drop late frames
ar: إزالة الإطارات

en: Drop media here
ar: أفلِت الوسائط هنا

en: Dual mono
ar: مونو ازدواجي

en: Dummy
ar: عديم الفائدة

en: Dummy Elements
ar: العناصر الافتراضية

en: Dummy decoder
ar: فك الرموز الافتراضي

en: Dummy encoder
ar: مُرمِّز إفتراضي

en: Dummy image chroma format
ar: شكل الصورة كروماالافتراضي

en: Dummy stream output
ar: تدفق الخروج عديم الفائدة

en: Dummy/Raw muxer
ar: الخام muxer الإفتراضي

en: Dump filename
ar: تفريغ إسم الملف

en: Dump raw input
ar: مدخلات التدفق الخام

en: Duplicate current profile for a new profile
ar: كرّر اللاحة الحالية كلاحة جديدة

en: Duplicate current profile...
ar: كرّر اللاحة الحالية...

en: Duplicate stream output
ar: مضاعفة مخرج التيار

en: Duration
ar: المدة

en: Dutch
ar: الهولندية

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
ar: دينامكية مجموعة الضغط يجعل الأصوات المدويه لينة ، وتتعالى الأصوات اللينه ، حتى يمكنكم بسهولة اكبر الاستماع الى تيار في بيئة صاخبه دون الاخلال احد. اذا كنت تشل دينامكية مجموعة ضغط على الاسترجاع ستكون اكثر ملاءمة للسينما اوقاعة إستماع للمسرح .

en: Dzongkha
ar: الزونخاية

en: E&xport
ar: &صدّر

en: Early SKIP detection on P-frames
ar: كشفSKIP مبكر على إطارات P

en: Early SKIP detection on P-frames.
ar: .كشفSKIP مبكر على إطارات P

en: Eastern European (Latin-2)
ar: أوروبي شرقي (لاتيني-٢)

en: Eastern European (Windows-1250)
ar: أوروبي شرقي (وندوز-١٢٥٠)

en: Edge
ar: الحافه

en: Edit
ar: حرّر

en: Edit Bookmarks
ar: تحرير العلامات

en: Edit Input
ar: تعديل الإدخال

en: Edit Options
ar: حرّر الخيارات

en: Edit selected profile
ar: حرّر اللاحة المحددة

en: Edit settings
ar: تعديل الإعدادات

en: Effects
ar: المُؤثّرات

en: Effects list
ar: قائمة التأثيرات

en: Eject the disc
ar: أخرج القرص

en: Elapsed time
ar: الوقت المنقضي

en: Electronic
ar: ألكتروني

en: Element aspect ratio
ar: نسبة أبعاد العنصر

en: Elementary stream output
ar: الجدول الناتج الابتداءيه

en: Elements order
ar: عناصر النظام

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
ar: .توصي المواصفات 7 H264.(ليس هناك تغيير(فرضًا :0.0  PSNR  يزيل  الكتل  المُظلمة عندما

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
ar: .4-توصي المواصفات H264.(ليس هناك تغيير(فرضًا :0.0  PSNR  يزيل  الكتل  المضيئة عندما

en: Embed the file browser in open dialog
ar: ضمّن متصفح الملفات في حوار الفتح

en: Embed the video output in the main interface.
ar: ضمّن خرج الڤديو في الواجهة الرئيسية.

en: Embedded
ar: مطمور

en: Embedded video
ar: الڤديو مُدمج

en: Empty Playlist
ar: قائمة تشغيل فارِغة

en: Enable
ar: فعّل

en: Enable DVD menus
ar: فعّل قوائم دي‌ڤي‌دي

en: Enable Last.fm submissions
ar: فعّل الإرسال إلى Last.fm

en: Enable On Screen Display (OSD)
ar: فعّل العرض على الشاشة

en: Enable SPU stream output
ar: أنشر العناوين الثانوية

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
ar: .يمكن خفض ضوضاء الخوارزمية بخفض التشفير طولي ومعدل البت,على حساب تدني نوعية الاطر

en: Enable audio
ar: فعّل الصوت

en: Enable audio stream output
ar: فعّل تدفق خرج السمعي

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ar: .إستعمل قواعد محددة للإطارات المشابكة

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
ar: .يمكن تقدير الخوارزميات المتداخله الاقتراح. وهذا يتطلب المزيد من وحدة المعالجه المركزية

en: Enable megabass mode
ar: جعل عن طريقة ميغاباس

en: Enable original graphic spectrum
ar:   تخطيط الطيف الاصلي ممكن

en: Enable reverberation
ar: جعل من تداعيات

en: Enable streaming of all ES
ar: فعّل النشر لكل التدفقات الأوليّة

en: Enable sub-pictures
ar: فعّل الصور الفرعيّة

en: Enable subtitles
ar: فعّل الترجمات

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
ar: .تمكن "مسطح" محلل الطيف في للمطياف

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
ar: .تمكين قبل الاقتراح تقدير الخوارزميه

en: Enable time stretching audio
ar: تمكين تمديد وقت الصوت

en: Enable transparency effects
ar: مكّن تأثيرات الشفافية

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
ar:  ( تشويه معدّل البت لمعاملات الكتل) trellis شغِّل التقسيم إلى كميّات صغيرة  ل

en: Enable video
ar: فعّل الڤديو

en: Enable video stream output
ar: فعّل تدفق خرج الفديو

en: Enable wallpaper mode
ar: فعّل وضع الخلفية

en: Enable/disable audio rendering.
ar: تمكين / تعطيل أداء الصوت.

en: Enable/disable video rendering.
ar: تمكين / تعطيل أداء الڤديو.

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
ar: لتمكين الإسقاط في الإطارات على دفق MPEG2.  يحدث الإسقاط في الإطارات عندما لا يكون حاسوبك قويًا بما يكفي

en: Encapsulation
ar: التغليف

en: Encapsulation Method
ar: طريقة تغليف

en: Encoded by
ar: رمّزهُ

en: Encoding
ar: ترميز

en: Encoding X coordinate
ar:  عند  الترميز X  موقع

en: Encoding Y coordinate
ar: عند  الترميز Y موقع

en: Encoding parameters
ar: معطيات الترميز

en: Encoding quality
ar: نوعية الترميز

en: Encrypted connexion
ar: اتصال معمّى

en: End
ar: إنهاء

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ar: .VBR  تطبيق الجوده بين 1 (منخفض) و 10 (عاليه) ، بدلا من تحديد معين معدل البت. هذا سينتج التدفق

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
ar: إجبار الوضع الخطي للفديو في النافذة، فرضًا (0):سيكون محورها ( المركز=0 ،اليسار=1 ،اليمين = 2 ، اعلى=4 ، 8 اسفل=8 ، يمكنك ايضا استخدام مزيج من هذه القيم ، مثل 6 = 4 +2 يعنى أعلى اليمين )

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ar:  تطبيق شعار موقع على الڤديو (0 =المركز  = 1 اليسار ، 2 = اليمين4 =القمة 8 = القاع ، كما يمكنك إستخداممزيج من هذه القيم على سبيل المثال ، 6 = اعلى اليمين).

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
ar: يفرض تصفيف لجميع الوحدات على حدود الدائرة.وهذا العجز يمكن ان ينقذ بعض لكن التعارض عرض النطاق الترددي.

en: English
ar: الإنجليزية

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
ar: إدراج العناصر بقائمة الانتظار في قائمة التشغيل في وضع مثيل واحد

en: Enter
ar: إدخال

en: Enter URL here...
ar: أدخل المسار هنا...

en: Enter a name for the new profile:
ar: أدخل اسما للاحة الجديدة:

en: Enter a new name for the directory:
ar: أدخِل اسما جديدا للدليل:

en: Enter a new name for the folder:
ar: أدخِل اسما جديدا للمجلد:

en: Enter name for new directory:
ar: أدخِل اسما للدليل الجديد:

en: Enter name for new folder:
ar: أدخِل اسما للمجلد الجديد:

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
ar: دخول قائمة النشرة للاسترجاع ،يفصل '|' (الانابيب).

en: Entry
ar: مدخلة

en: Episode
ar: الحلقة

en: Equalizer
ar: معادِل

en: Equalizer preset
ar: تضبيط مسبق للمعادِل

en: Equalizer with 10 bands
ar: معادِل 10 فرق

en: Equirectangular
ar: متساوي المستطيلات

en: Error
ar: الخطأ

en: Error resilience
ar: خطأ المرونة

en: Error:
ar: الخطأ:

en: Errors
ar: أخطاء

en: Errors and Warnings
ar: الأخطاء والتحذيرات

en: Errors and Warnings...
ar: الأخطاء والتحذيرات...

en: Esperanto
ar: الإسبرانتو

en: Essential
ar: أساسي

en: Estonian
ar: الإستونية

en: Ethnic
ar: التطهير

en: Euro-Techno
ar: أورو- تكنو

en: Eurodance
ar: رقص اوروبي

en: Every
ar: كل

en: Exhaustive help for VLC and its modules
ar: مساعدة شاملة عن VLC ووحداته

en: Exit fullscreen
ar: اخرج من نمط ملء الشاشة

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ar: اخرج إن لم يعد هناك عناصر في قائمة التشغيل.

en: Expand All
ar: وسّع الكل

en: Experimental
ar: تجريبى

en: Export SDP as file
ar: تصدير  SDP نحو ملف

en: Expose media player via D-Bus
ar: اكشف مشغّل الوسائط عبر D-Bus

en: Extended M3U
ar: ممتدّ M3U

en: Extensions
ar: إضافات

en: Extra I-frames aggressivity
ar: العدوانيI-frames  خارج

en: Extra PMT
ar: إضافي PMT

en: Extra interface modules
ar: وحدات اختيارية للواجهة

en: Extra media
ar: وسائط إضافية

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
ar: البيانات الوصفية وغيرها من معلومات تُعرض في هذه اللوحة.

en: Extract
ar: استخرج

en: Extract RGB component video filter
ar: RGB  مُرشح   الڤديو إستخراج مكّونات

en: FFmpeg audio/video encoder
ar:  سمعي /مرمز فديو FFmpeg

en: FFmpeg post processing filter chains
ar: ffmpeg سلاسل مرشح المعالجة المسبقة ل

en: FLAC demuxer
ar: فاكك مزج إشارات FLAC

en: FM radio
ar: FM راديو

en: FTP account
ar: حساب FTP

en: FTP input
ar: دخل FTP

en: FTP upload output
ar: خرج رفع FTP

en: Factor
ar: المعامل

en: Failed to open "%s" for writing
ar: فشل فتح ”%s“ للقراءة.

en: Faroese
ar: الفاروية

en: Fast
ar: سريع

en: Fast bilinear
ar: ثنائية سريعة

en: Fast seek
ar: الطلب السريع

en: Faster
ar: أسرع

en: Faster (fine)
ar: أسرع (قليلًا)

en: Favor speed over precision while seeking
ar: تفضل السرعة على الدقة أثناء البحث

en: Features
ar: المميزات

en: Feed URLs
ar: التلقيم URLs

en: Feed images
ar: تلقيم الصور

en: Fijian
ar: الفيجية

en: File
ar: ملف

en: File Format:
ar: .شكل الملف

en: File Selection
ar: اختر الملفات

en: File Size
ar: حجم الملفف

en: File associations
ar: ارتباطات الملفات

en: File audio output
ar: خروج سمعي إلى ملف

en: File caching (ms)
ar: تخزين الملف مؤقتا  (مللي ثانية)

en: File corrupted
ar: الملف معطوب

en: File could not be verified
ar: تعذر التحقق من الملف

en: File extensions association
ar: ارتباطات امتدادات الملفات

en: File input
ar: قراءة الملفات

en: File logging
ar: جاري الدخول لملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File names:
ar: أسماء الملف:

en: File not verifiable
ar: إن ملف غير قابل للتحقق منه

en: File reading failed
ar: فشلت قراءة الملف

en: File stream output
ar: ملف ناتج التيار

en: File/Directory
ar: ملف/دليل

en: File/Folder
ar: ملف/مجلد

en: Filebrowser starting point
ar: نقطة بداية متصفّح الملفات

en: Filename
ar: إسم الملف

en: Filename for 2 pass stats file
ar: لتمرير إسم الملف 2 الملف احصائيات

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
ar: .لتمرير إسم الملف 2 الملف احصائيات التشفير المتعددة المرور

en: Filename prefix
ar:  بادءه إسم الملف

en: Files
ar: ملفات

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
ar: .ملفات مع هذه التمديدات لن تضاف الى قائمة التشغيل عند فتح أي دليل
    .وهذا مفيد إذا كنت اضيف الادله التي تحتوي على قائمة التشغيل ملفات على سبيل المثال. تستخدم الفاصله بين المنفصلين قائمة التمديدات

en: Film NTSC (IVTC)
ar: فيلم NTSC (IVTC)

en: Filter
ar: مُرشّح

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
ar: .أجري الترشيح مرتين، للحصول على أثر أكبر

en: Filter:
ar: مُرشّح:

en: Filters
ar: المرشّحات

en: Find more addons online
ar: جِد إضافات أخرى على الشابكة

en: Finnish
ar: الفنلندية

en: Fit to Screen
ar: يصلح لفرز

en: Fix HDTV height
ar: HDTV صحح إرتفاع

en: Fixed quantizer scale
ar:  تحديد سلم التقسيم إلى كميّات صغيرة

en: Fixing AVI Index...
ar: يُصلح فهرس AVI...

en: Flac audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي Flac

en: Flac audio encoder
ar:  المرمز السمعي Flac

en: Flac audio packetizer
ar: المحزَّم السمعي Flac

en: Flat
ar: مسطح

en: Flip horizontally
ar: اقلب أفقيا

en: Flip the picture horizontally.
ar: إقلب الصورة أفقياً.

en: Flip the picture vertically.
ar: إقلب الصورة عامودياً/رأسياً.

en: Flip vertically
ar: اقلب رأسيا

en: Folder
ar: حافظه

en: Folder meta data
ar: مجلّد بيانات أعلى

en: Folklore
ar: فلكلور

en: Follow the mouse
ar: إتبّع الفأرة

en: Font
ar: الخط

en: Font Properties
ar: خصائص الخط

en: Font color
ar: لون الخط

en: Font menu
ar: قائمة الخطوط

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Font size in pixels
ar: حجم الخط بالبكسل

en: Font size, pixels
ar: حجم الخط، بيكسل

en: Font used for the menus
ar: الخط المستخدم للقوائم

en: Font used for the titles
ar: الخط المُستخدم للعناوين

en: Force Aspect Ratio
ar: نسبة العرض بقوة

en: Force S/PDIF support
ar: فرض دعم S/PDIF

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
ar: (CBR)أجبر الترميز بمعدّل بت ثابت

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ar: .VBR سينتج  التدفق .bitrate  يجبر تشفير محدد الجوده بين 0.0 (عاليه) و 50.0 (منخفض) ، بدلا من تحديد معدل معين

en: Force detection of Dolby Surround
ar: Dolby Surround إجبارإكتشاف

en: Force index creation
ar: انشاء قوة الفهرس

en: Force interleaved method
ar: اسلوب القوة بين- الاجازه

en: Force selection of all streams
ar: إجبار إختيار كل تدفق

en: Force subtitle position
ar: أجبِر مكان الترجمة

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ar:  (.إلخ,RV24  ,(إفتراضيا) I420  : أجبر دخل الفديو على إستعمال صيغة فديو خاصة ( مثل

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ar: قوة الڤديو الافتراضي   لانشاء الصور بإستخدامصيغة محددة كرومابدل السعي الى تحسين الاداء من إستخداماكثر كفاءه.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
ar: أجبِر وحدة rc لتستخدم stdin كما لو كانت TTY.

en: Force use of a specific avformat muxer.
ar: أجبِر استخدام مازج إشارات avformat معين.

en: Force window style:
ar: أجبِر نمط النوافذ:

en: Form
ar: استمارة

en: Format
ar: النسق

en: Format time and date
ar: تنسيق الزمن والتاريخ

en: Formatted Subtitles
ar: تصاغ العناوين الثانوية

en: Forward
ar: أرسل

en: Frame rate
ar: معدّل الإطارات

en: Frame size
ar: حجم الإطار

en: Framebuffer device
ar: جهاز صوان الاطار

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ar: (/ dec/db0 جهاز صوان الاطار  لاستخدامها لجعل (عادة

en: Frames per Second
ar: الإطارات لكلّ ثانية

en: Freetype2 font renderer
ar: Freetype2 جعل  خط

en: French
ar: الفرنسية

en: Freq 1 (Hz)
ar: التردد 1 (هِرتز)

en: Freq 1 Q
ar: Q التردد 1

en: Freq 2 (Hz)
ar: التردد 2 (هِرتز)

en: Freq 2 Q
ar: Q التردد 2

en: Freq 3 (Hz)
ar: التردد 3 (هِرتز)

en: Freq 3 Q
ar: Q التردد 3

en: Frequency
ar: التردد

en: Frequency (Hz)
ar: التردد (هيرتز)

en: Frisian
ar: الفريزينية

en: Fuchsia
ar: ارجواني أحمر

en: Full
ar: كامل

en: Full HD (1080p)
ar: فائق الجودة ( 1080 P )

en: Full bass
ar: جهير

en: Full bass and treble
ar: جهير وثلاثي

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
ar: المسار الكامل للصورة وإستخدامملفات. الشكل <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...] الا اذا كنتم قد ملف واحد فقط بالدخول إسم الملف.

en: Full treble
ar: ثلاثي

en: Fullscreen
ar: املأ الشاشة

en: Fullscreen Controller
ar: متحكّم ملء الشاشة

en: Fullscreen Video Device
ar: جهاز ڤديو ملء الشاشة

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
ar: حساسيّة الفأرة على متحكّم ملء الشاش

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
ar: شفافية متحكّم ملء الشاشة بين ٠٫١ و ١.

en: Fullscreen video output
ar: خرج الڤديو يملء الشاشة

en: Funk
ar: ذعر

en: Fusion
ar: إِذَابَة

en: GB
ar: غ.بايت

en: Gaelic (Scots)
ar: الغيلية (الأسكتلندية)

en: Gallegan
ar: غالليغان

en: Game
ar: اللعبة

en: Gamma
ar: الجاما

en: Gamma (Blue) correction
ar: التصحيح (ازرق)غاما

en: Gamma (Green) correction
ar: التصحيح (الأخضر )غاما

en: Gamma (Red) correction
ar: (التصحيح غاما  (الاحمر

en: Gangsta
ar: غانغستا

en: Gathering stream output
ar: ا جتماع جدول الانتاج

en: Gauss
ar: غاوسي

en: General
ar: عامّ

en: General audio settings
ar: إعدادات الصوت العامة

en: General input settings. Use with care...
ar: إعدادات الدخل العامة. احتط وأنت تستخدمها...

en: General playlist behaviour
ar: السلوك العام لقائمة التشغيل

en: General settings for audio output modules.
ar: إعدادات عامة لوحدات خرج الصوت.

en: General settings for video output modules.
ar: الإعدادات العامة لوحدات خرج الڤديو.

en: General stream output settings
ar: الإعدادات العامة لخرج الدفق

en: General video settings
ar: إعدادات الڤديو العامة

en: Generate IV instead using segment-number as IV
ar: ولّد متجها أوليا بدل استخدام رقم المقطع كمتجه أولي

en: Generate access unit delimiter NAL units.
ar: .وصول وحدة توليد ديليميتير NAL الوحدات

en: Generic
ar: عام

en: Genre
ar: الصنف

en: Genre description
ar: نوع  الوصف

en: Genre metadata
ar: بيانات النوع الوصفية

en: Geometry
ar: الهندسة

en: Georgian
ar: الجورجية

en: German
ar: الألمانية

en: Gestures
ar: تحركات

[ctx: GetACP]
en: CP1252
ar: CP1256

en: Global
ar: عمومي

en: Global Hotkeys
ar: مفاتيح الاختصارات العمومية

en: Global Hotkeys interface
ar: واجهة مفاتيح الاختصارات العمومية

en: Global gain
ar: المكسب الإجمالي

en: Go to Time
ar: انتقل إلى

en: Go to the DVD menu
ar: انتقل إلى قائمة دي‌ڤي‌دي

en: Go to the previous item
ar: انتقل إلى العنصر السابق

en: Go to time
ar: انتقل إلى

en: Go!
ar: انطلق!

en: Goom
ar: جوم

en: Goom animation speed
ar: سرعة تحريك جوم

en: Goom display height
ar: ارتفاع عرض جوم

en: Goom display width
ar: عرض عرض جوم

en: Goom effect
ar: تأثير جوم

en: Gospel
ar: الإنجيل

en: Gothic
ar: جرماني

en: Gradient
ar: درجة التحدر

en: Gradient image type
ar:  نوع تدرج الصورة

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
ar: الانحدار نوع الصورة (0 او 1). 0 لن تتحول الى صورة ابيض 1 بينما ستبقى الالوان.

en: Gradient video filter
ar: مرشح تدّرج الڤديو

en: Gray
ar: رمادي

en: Grayscale video output
ar: ڤديو تدرج رمادي

en: Greek, Modern
ar: اليونانية، الحديثة

en: Green
ar: أخضر

en: Group
ar: المجموعة

en: Group packets
ar: مجموعة الرزم

en: Grunge
ar: الجرونج

en: Guarani
ar: الغوارانية

en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

en: H.264 level
ar: H.264 المستوى

en: H.264 profile
ar: طور H.264

en: H.264 video packetizer
ar: H.264 باكيتيزير الفديو

en: H264 video demuxer
ar: فاكك مزج إشارات ڤديو H264

en: HAL AudioUnit output
ar: خرج  HAL AudioUnit

en: HD (720p)
ar: جودة عالية (720p)

en: HEVC/H.265 video demuxer
ar: فاكك مزج إشارات ڤديو HEVC/H.265

en: HTTP authentication
ar: استيثاق HTTP

en: HTTP input
ar: مدخل HTTP

en: HTTP proxy
ar: وكيل HTTP

en: HTTP proxy password
ar: كلمة سر وكيل HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
ar: وكيل HTTP المراد استخدامه يجب أن يكون بالشكل http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ؛  إذا كانت فارغة، فستتم تجربة متغير البيئة http_proxy.

en: HTTP server address
ar: عنوان خادوم HTTP

en: HTTP server port
ar: منفذ خادوم HTTP

en: HTTP stream output
ar: تدفق الخروج HTTP

en: HTTP tunnel port
ar:  منفذ النفق HTTP

en: HTTP/TLS server certificate
ar: شهادة خادم الـ HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
ar: المفتاح الخاص لخادم HTTP/TLS

en: HTTPS server port
ar: منفد خادوم HTTPS

en: Haar cascade filename
ar: Haar إسم الملف المتسلسل

en: Half Size
ar: نصف الحجم

en: Handling mode for stereo streams
ar: نمط تسيير تدفقات ستريو

en: Hardware decoding
ar: فك الترميز بالعتاد

en: Hardware-accelerated decoding
ar: فك التّرميز المُسرّع عتاديًا

en: Headphone effect
ar: تأثير السماعة

en: Headphone virtual spatialization effect
ar: أثر فضائي افتراضي للسماعة

en: Headphone virtualization
ar: virtualization السماعة

en: Headphones
ar: سماعات الرأس

en: Hebrew
ar: العبرية

en: Hebrew (ISO 8859-8)
ar: عبري (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
ar: عبري (Windows-1255)

en: Height
ar: الارتفاع

en: Height in pixels of the border between miniatures.
ar: الإرتفاع بالبكسل من الحدود بين المصغرون

en: Help
ar: مساعدة

en: Herero
ar: الهيريرو

en: Hide / Show Library
ar: اظهر/اخفي المكتبة

en: Hide / Show Viewer
ar: اظهر/اخفي العارض

en: Hide Others
ar: اخفاء البقية

en: Hide VLC
ar: أخفِ VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
ar: أخفِ المؤشر ومتحكّم ملء الشاشة بعد س ملي‌ثانية

en: Hide future errors
ar: اخفِ الأخطاء القادمة

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
ar: أخفِ مؤشر الفأرة ومتحكّم ملء الشاشة بعد س ملي‌ثانية.

en: Hide the interface and pause playback.
ar: اخفِ الواجهة ثم توقف مؤقتا عن التشغيل.

en: High LNB voltage
ar: أعلى فولطية LNB

en: High freq (Hz)
ar: التردد المرتفع (هِرتز)

en: High priority
ar: اولويه عاليه

en: Hindi
ar: الهندية

en: Hip-Hop
ar: هيب-هوب

en: Hiri Motu
ar: الهيري موتو

en: Home
ar: الصفحة الرئيسية

en: Hop limit (TTL)
ar: (TTL)حد القفزة

en: Horizontal (18V)
ar: أفقي (18V)

en: Horizontal flip
ar: إقلب أفقياً

en: Host
ar: مضيف

en: Hot keys
ar: المفاتيح الساخنة

en: Hotkey
ar: مفتاح الاختصار

en: Hotkey change
ar: تغيّر مفتاح الاختصار

en: Hotkeys
ar: مفاتيح الاختصارات

en: Hotkeys management interface
ar: واجهة لإدارة مفاتيح الاختصارات

en: Hotkeys settings
ar: إعدادات مفاتيح الاختصارات

en: Hough
ar: هوغ

en: Hours / Minutes / Seconds:
ar: ساعة/دقيقة/ثانية:

en: House
ar: منزل

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
ar: كم مرة يجب تحديث محتويات الشاشة في الثانية.

en: Hue
ar: تدرج اللون

en: Hungarian
ar: الهنغارية

en: Hurry up
ar: نسرع

en: Hybrid Log-Gamma
ar: هجين سجل-جاما

en: I quantization factor
ar: I quantization عامل

en: I&mport
ar: ا&ستورد

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ar: التحويلات I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: ID
ar: المعرّف

en: ID Offset
ar: ID  محايد

en: INTERNET
ar: الشابكة

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
ar: ITU-R BT.601 (525 سطر, 60 هِرتز)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
ar: ITU-R BT.601 (625 سطر, 50 هِرتز)

en: IceCAST output
ar: خروج IceCAST

en: Icelandic
ar: الأيسلندية

en: Icons
ar: أيقوناتي

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
ar: ، اذا تمكن وتشكيل محدد TS موكير ستضع الحدود في نهاية أي صور.وفي تلك الحاله ،تشكيل المده التي قدمها المستخدم اسوأ حالة استخدامها عندما لا توفر الاطار المرجعي. هذا يعزز الكفاءه في تشكيل الخوارزميه ، ولما كنت عادة اطر اطر أكبر في التيار.

en: If nothing appears, check your internet connection.
ar: إن لم ترى شيئا فتحقق من اتصال الشابكة.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
ar: .اذا كان متوسط القوة على آخر عدد الحواجز أعلى من هذه القيمة، فسوف يعدل مقدار الصوت. هذه القيمة هي نقطة ايجابية.أي قيمة بين 0.5 و 10 تبدو معقولة.

en: If the file already exists, it will be overwritten.
ar: إن كان الملف موجودا، ستتم الكتابة عليه.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
ar: اذا بالفعل الملف موجود ، لا يمكن الكتابة عليه

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ar: .MBone هذا ضروري إذا أردت إنشاء إعلانات SAP عدّل التدفق على العنوان المتعدّد

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
ar: إن كان وكيل HTTP يطلب كلمة سر فضعها هنا.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
ar: إذا اكتوت حافظتك مسارًا صحيحًا 
    أو مسارًا إلى ملف على حاسوبك،
    فسوف يُحدّد تلقائيًا.

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
ar: تجاهَل المسارات غير الصوتية من ملفات صوت «آي‌تيونز»

en: Image
ar: صورة

en: Image Adjust
ar: تعديل الصورة

en: Image adjust
ar: تعديل الصورة

en: Image brightness (0-2)
ar: اضاءة الصورة(0-2)

en: Image contrast (0-2)
ar: (  تباين الصورة(0-2

en: Image demuxer
ar: فاكك مزج إشارات الصور

en: Image format
ar: شكل صور

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ar: تنسيق الصورة الذي سيتم استخدامه لتخزين لقطات الفيديو

en: Image gamma (0-10)
ar:   (جاما الصورة(0-10

en: Image height
ar: ارتفاع الصورة

en: Image hue (0-360)
ar:   (تدرج لون الصورة(0-360

en: Image mask
ar: قناع الصورة

en: Image properties filter
ar: فلتر خصائص الصورة

en: Image quality
ar: جودة الصورة

en: Image quality 1 to 9 (max)
ar: جودة الصورة من ١ إلى ٩ (الحد الأقصى)

en: Image saturation (0-3)
ar:   (اشباع الصورة(0-3

en: Image width
ar: عرض الصورة

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
ar: في رصد تشكيلات متعددة ، يمكنك ان تحدد إسم جهاز نوافذ العرض التي تريدون لفيديو النافذة ان يفتحها  على سبيل المثال ، "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
ar: بوضع ملء الشاشة، أبقِ الشاشة (في حال لم يكن هناك ڤيديوها يُعرض) سوداء

en: Increase
ar: زِد

en: Increase Volume
ar: ارفع الصوت

en: Increase the priority of the process
ar: زِد أولوية العملية

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ar: زيادة أولوية العملية سيحسّن غالبا تجربة التشغيل إذ أنها تسمح لألا تزعج بقية التطبيقات (والتي يمكن أن تأخذ وقت معالجة طويل جدا) VLC. إلا أنه عليك العلم بأنه في حالات معينة (علل) يمكن أن يأخذ VLC كامل وقت المعالجة ويجعل النظام كله غير مستجيب ما يضطرك لإعادة إقلاع الجهاز.

en: Index
ar: فهرس‎

en: Index file
ar: فهرسة الملف

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
ar: الصور الفرديه المدة 0 - 60000 ملي ثا.

en: Indonesian
ar: الإندونيسية

en: Industrial
ar: صناعي

en: Influence (bias) B-frames usage
ar: B إستعمال إطارات

en: Information
ar: استعلامات

en: Information...
ar: معلومات...

en: Initial VBV buffer occupancy
ar: VBV شغل إبتدائي للصِوان

en: Initializing
ar: يمهّد

en: Input
ar: الدخل

en: Input & Codec Settings
ar: إعدادات الدخل والمرمازات

en: Input / Codecs
ar: الدخل/المرمازات

en: Input FIFO
ar: دخل FIFO

en: Input bitrate
ar: معدّل بِتّ الدخل

en: Input has changed
ar: تم تغيير المدخل

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
ar: .المدخلات قد تغيرت ، قادرة على انقاذ كتاب. تعليق يديو مع  "توقف "  بينما كتب لضمان تحرير الابقاء على نفس المدخلات

en: Input list
ar: قائمة الدخل

en: Input media
ar: مدخل الوسائط

en: Input repetitions
ar: تكرار المدخلات

en: Input slave (experimental)
ar: (خادم المدخل (تجريبي

en: Input/Read
ar: الدخل/القراءة

en: Input:
ar: الدخل:

en: Insert
ar: إدخال

en: Install
ar: ثبّت

en: Install Windows Service
ar: ثبّت خدمة وندوز

en: Install the Service and exit.
ar: ثبّت الخدمة واخرج.

en: Installed
ar: المثبّت

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
ar: .عوض كتابة ملف خام، تستطيعون إضافة ترويسة إلى الملف

en: Instrumental
ar: ذو دور فعال

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ar: عدد صحيح يتغير من -1 (لا يوجد نموذج) إلى 4

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
ar: Integer مميز الاولية لهذا الجدول. وستستخدم هذه الاموال الى  "ايجاد " هذا الجدول لاحقا.

en: Integer pixel motion estimation method
ar: طريقة تقدير الحركة

en: Inter luma quantization deadzone
ar: التقسيم لمى الى كميات منطقة ميتة

en: Interactive Zoom
ar: ظبط الحجم التفاعلي

en: Interface
ar: الواجهة

en: Interface Settings
ar: إعدادات الواجهة

en: Interface interaction
ar:  واجهة التفاعل

en: Interface module
ar: وحدة الواجهة

en: Interface style
ar: نمط الواجهة

en: Interfaces
ar: الواجهات

en: Interlaced encoding
ar: ترميز مشابك

en: Interlaced mode
ar: طريقة المشابكه

en: Interlaced motion estimation
ar: تقدير الحركة المشابكة

en: Interlingua
ar: اللغة الوسيطة

en: Internal libavcodec codec name
ar: اسم مرماز libavcodec الداخلي

en: Internet
ar: الشابكة

en: Intra luma quantization deadzone
ar: التقسيم لمى الى كميات داخل منطقة ميتة

en: Introduces a delay in the display of the stream.
ar: يقدم اي تأخير في عرض للتيار.

en: Inuktitut
ar: الإينكتيتت

en: Inupiaq
ar: الإينبياك

en: Invalid signature
ar: التوقيع غير صالح

en: Invert colors
ar: عكس الألوان

en: Invert video filter
ar:  المرشح مقلوب الڤديو

en: Irish
ar: الأيرلندية

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
ar: .ومن الممكن تعطيل المساهمة المصادر تزامن الساعة الانيه
    .اذا كنت تستخدم هذه التجربة لإسترجاع متقفز من شبكة التدفق

en: Italian
ar: الإيطالية

en: JACK Input
ar: دخل JACK

en: JACK audio input
ar: دخل صوت JACK

en: JACK audio output
ar: خروج سمعي JACK

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
ar: ياباني (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
ar: ياباني (Shift JIS)

en: Java required
ar: جاڤا مطلوب

en: Java was not found on your system.
ar: لم يُعثر على «جاڤا» في النظام.

en: Javanese
ar: الجاوية

en: Jazz
ar: جاز

en: Jazz+Funk
ar: نشاط+ ذعر

en: Joint bidirectional motion refinement.
ar: .مشترك ثنائي الاتجاه اقتراح التنقيح

en: Joint stereo
ar: ستيريو مشترك

en: Jump Bac&kward
ar: اقفز &خلفًا

en: Jump sizes
ar: طول القفزات

en: Jump to Specific &Time
ar: انتقل إلى وقت م&عين

en: Jump to Time
ar: انتقل إلى

en: Jungle
ar: الغابة

en: KB
ar: ك.بايت

en: Kannada
ar: الكانادا

en: Karaoke
ar: كاريوكي

en: Kasenna MediaBase parser
ar: معرب  قاعده الإعلام  كاسيننا

en: Kasenna RTSP dialect
ar: اللهجه  Kasenna RTSP

en: Kashmiri
ar: الكشميرية

en: Kazakh
ar: الكازاخستانية

en: Keep aspect ratio
ar: أبقِ نسبة الأبعاد

en: Keep existing file
ar: ابقِ الملف الموجود

en: Keep original audio track
ar: أبقِ مسار الصوت الأصلي

en: Keep original size
ar: يبقى الحجم الأصلي

en: Keep original video track
ar: أبقِ مسار الڤديو الأصلي

en: Keep some B-frames as references
ar:  للإشارات  B ترك بعض الإطارات

en: Keep stream output open
ar: إبقاء تدفق الخرْج مفتوح

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
ar: يبقى الجانب الأصلي عند نسبة إعادة حجم عناصر  الفسيفساء

en: Keep the original size of mosaic elements.
ar:  يبقى الحجم الأصلي من عناصر  الفسيفساء

en: Key or combination:
ar: المفتاح أو التجميعة:

en: Key press events
ar: أحداث الضغط على المفاتيح

en: Key:
ar: المفتاح:

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Khmer
ar: الخميرية

en: Kikuyu
ar: الكيكيو

en: Kinyarwanda
ar: الكينيارواندا

en: Kirghiz
ar: قرغيزي

en: Komi
ar: الكومي

en: Korean
ar: الكورية

en: Korean (EUC-KR/CP949)
ar: كوري (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ar: كوري (ISO-2022-KR)

en: Kuanyama
ar: الكيونياما

en: Kurdish
ar: الكردي

en: LIBRARY
ar: المكتبة

en: LOCAL NETWORK
ar: الشبكة المحلية

en: LZMA decompression
ar: فك ضغط LZMA

en: Language
ar: اللغة

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
ar: لغة مسار الصوت الذي تريد استخدامه (مفصولة بفواصل أو اثنين أو ثلاثة أحرف رمز البلد، يمكنك استخدام "none" لتجنب التراجع إلى لغة أخرى).

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ar: لغة القوائم التي تريد استخدامها مع DVD/BluRay (مفصولة بفواصل أو اثنين أو ثلاثة أحرف رمز البلد، يمكنك استخدام 'any' باعتباره تراجع).

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ar: لغة مسار الترجمة التي تريد استخدامها (مفصولة بفواصل أو اثنين أو ثلاثة أحرف رمز البلد، يمكنك استخدام "any" باعتباره تراجع).

en: Lao
ar: اللاوية

en: Large
ar: كبير

en: Large Hall
ar: قاعة كبيرة

en: Larger
ar: أكبر

en: Last 60 seconds
ar: آخر 60 ثانية

en: Latin
ar: اللاتينية

en: Latvian
ar: اللاتفية

en: Launching an update request...
ar: يُجري طلب تحديث...

en: Leave Fullscreen
ar: غادر ملء الشاشة

en: Left
ar: يسار

en: Left bottom
ar: أسفل اليسار

en: Left top
ar: أعلى اليسار

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
ar: السماح للفيديو أن يتناسب مع حجم النافذة أو  ملئ الشاشة

en: Letzeburgesch
ar: الكسمبرغ

en: LibNotify Notification Plugin
ar:  ابلاغ ملحق  الاخطار -Lib

en: Libtwolame audio encoder
ar: مرمز سمعي  Libtwolame

en: License
ar: الترخيص

en: Lime
ar: ليموني

en: Line 1:
ar: السطر الأول:

en: Line 2:
ar: السطر الثاني

en: Linear
ar: خطي

en: Linear PCM audio decoder
ar: الخطي PCM  كاشف الرموز السمعي ل

en: Linear PCM audio packetizer
ar: الخطي Flac   المحزَّم السمعي ل

en: Lingala
ar: اللينجالا

en: Link #
ar: رابط #

en: List
ar: قائمة

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ar: .الا ان المستخدم المتقدم يغير هذا الخيار لإمكانية  إبطاله طريقة الاسترجاع من الدفق.  a52  سيحاول فرضًا  الترميز 'dummy,a52'  ،ان تستخدم في الاولوية.مثلا  VLC  قائمة ترميز

en: List of keystores that VLC will use in priority.
ar: قائمة ملفات تخزين المفاتيح التي سيستخدمها VLC في الأولوية.

en: List of revoked servers certificates
ar: قائمة بشهادات الخوادم المرفوضة

en: Lithuanian
ar: الليتوانية

en: Live
ar: مباشر

en: Live capture caching (ms)
ar: التقاط التخزين المؤقت المباشر (مللي ثانية)

en: Load
ar: تحميل

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ar: حمّل ملف الترجمات هذا. سيُستخدم عند تعذر اكتشاف ملف الترجمات تلقائيا.

en: Local Network
ar: الشبكة المحلية

en: Locally collect statistics
ar: جمع الإحصاءات محليا

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
ar: نموذج لالية تحويل سلسلة     SVG      موقع   عقد الملف

en: Location:
ar: الموقع:

en: Lock Aspect Ratio
ar: اقفل النسبة الباعية

en: Log all VLC messages to a text file.
ar: .في نص ملف VLC سجل كل رسائل

en: Log filename
ar: سجل إسم الملف

en: Log format
ar: سجل الصيغة

en: Log to file
ar: سجل في ملف

en: Logger
ar: المسجّل

en: Logging
ar: جاري الدخول

en: Logo
ar: علامة

en: Logo animation # of loops
ar: شعار الرسوم المتحركه # من حلقات

en: Logo erase
ar: مسح العلامة

en: Logo filenames
ar: شعار أسماءملف

en: Logo individual image time in ms
ar: شعار وقت الصور الفرديه ملي ثا

en: Logo overlay
ar: شعار الغطاء

en: Logo position
ar: موقع الشعار

en: Logo video filter
ar: شعار مرشح الڤديو

en: Long backwards jump
ar: قفزة طويلة إلى الخلف

en: Long forward jump
ar: قفزة طويلة إلى الأمام

en: Long jump length
ar: طول القفزة الطويلة

en: Long jump length, in seconds.
ar: طول القفزة الطويلة بالثانية.

en: Look and feel
ar: الشكل والمظهر

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ar: البحث عن عنوان الفرعي  للملف في هذه المسارات ايضا ، إن كان العنوان الفرعي للملف ليس موجودا في الدليل الحالي.

en: Loop
ar: كرّر

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
ar: وبيتا  ، البارامترات  الفا : بيتا C0 الداره مرشح الفا

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
ar: .والبارامترات بيتا .مجموعة -6 الى 6 لكل البارامترات الفا و بيتا. -6  يعني بالضوء مرشح ، 6 يعني قوية  C0  الداره مرشح الفا

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
ar: كرّر التشغيل من النقطة أ إلى النقطة ب باستمرار
    انقر لضبط النقطة أ

en: Loop from point A to point B continuously.
ar: كرّر التشغيل من النقطة أ إلى النقطة ب باستمرار.

en: Lost
ar: المفقود

en: Lost buffers
ar: فقد الصوان

en: Lost frames
ar: الإطار المفقود

en: Low Definition (360 lines)
ar: وضوح منخفض (360 خط)

en: Low freq (Hz)
ar: التردد المنخفض (هِرتز)

en: Lua
ar: لوا

en: Lua interface
ar: واجهة Lua

en: Lua interface configuration
ar: تهيئة واجهة Lua

en: Lua interface module to load
ar: وحدة واجهة Lua المراد تحميلها

en: Lua interpreter
ar: مفسّر «لوا»

en: Luma bicubic / chroma bilinear
ar: chroma bilinear / Luma bicubic

en: Luminance elimination
ar: إزالة الإضاءة

en: Luminance masking
ar: إخفاء الإضاءة

en: M-JPEG camera demuxer
ar: فاكك مزج إشارات كمرة M-JPEG

en: M3U playlist import
ar: M3U  استيراد قائمة التشغيل

en: M4A audio only
ar: صوت M4A فقط

en: MB
ar: م.بايت

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
ar: ملحق الجداول يمكن ان يتضمن عدة جداول إبتدائية ،بإختلاف البتات يمكنك  الإختيار للجميع.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ar:  MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32  التحويلات

en: MMX conversions from
ar: MMX التحويلات من

en: MOD demuxer (libmodplug)
ar: MOD demuxer‎  (ليبمودبلوغ )

en: MP4 stream demuxer
ar: فاكك مزج إشارات دفق MP4

en: MP4/MOV muxer
ar: موكسير MP4/MOV

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
ar: (libmpeg2 يستعمل ) MPEG I/II  كاشف الرموز للفديو

en: MPEG Transport Stream demuxer
ar: demuxer MPEG جدول النقل

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
ar: III/II/I السمعي الطبقات MPEG  كاشف الرموز

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
ar: السمعي   المحزَّم MPEG layer I/II/III

en: MPEG-I/II video demuxer
ar: فاكك مزج إشارات ڤديو MPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
ar: MPEG-I/II باكيتيزير الفديو

en: MPEG-PS demuxer
ar: فاكك مزج إشارات MPEG-PS

en: MPEG4 audio packetizer
ar: MPEG4 السمعي المُحَزَّمْ

en: MPEG4 quantization matrix
ar:  MPEG4 مصفوفة التقسيمإلى كميّات ل

en: MPEG4 video packetizer
ar: MPEG4 الڤديو  المُحَزَّمْ

en: MTP Device
ar: عتاد MTP

en: MTP devices
ar: أجهزة MTP

en: MTP input
ar: دخل MTP

en: MTU of the network interface
ar:  لواجهة الشبكة MTU

en: MUX for RAW RTSP transport
ar: MUX لنقل الخام RTSP

en: MY COMPUTER
ar: الحاسوب

en: Mac OS X interface
ar: واجهة Mac OS

en: Macedonian
ar: المقدونية

en: Magnify
ar: تكبير

en: Magnify/Zoom interactive video filter
ar: تعظم / التصوير المرشح  الڤديو التفاعلي

en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: Main Window...
ar: النافذة الرئيسية...

en: Main interfaces
ar: الواجهات الرئيسية

en: Main interfaces settings
ar: إعدادات الواجهات الرئيسية

en: Make a donation...
ar: تبرَّع...

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
ar: .موقع icecast/shoutcast  (جعل الخدمة متاحة للجمهور على 'الصفحات الصفراء' (دليل قائمة الجداول
    . icecast لــOgg يتطلب الجري .shoutcast يتطلب معدل البت المعلومات المحددة ل

en: Malagasy
ar: المالاغاشية

en: Malay
ar: الماليزية

en: Malayalam
ar: الماليالام

en: Maltese
ar: المالطية

en: Manage Streams
ar: إدارة التدفقات

en: Manx
ar: المنكية

en: Maori
ar: الماورية

en: Marathi
ar: الماراثية

en: Maroon
ar: كستنائي

en: Marquee
ar: سرداق

en: Marquee display
ar: خيمة العرض

en: Marquee position
ar: موقع خيمة

en: Marshall
ar: المارشالية

en: Mask
ar: قناع

en: Matroska stream demuxer
ar: فاكك مزج إشارات دفق Matroska

en: Max QP
ar: الأعلى QP

en: Max QP step
ar: QP أعلى خطوة

en: Max QP step between frames.
ar: .بين إطارين QP  أقصى خطوة

en: Max length
ar: الطول الأقصى

en: Max local bitrate
ar: أعلى معدّل بت محليّ

en: Max. luminance
ar: الإنارة الأعلى

en: Maximum B (deprecated)
ar: ( القصوى ب (مستنكر

en: Maximum GOP size
ar: GOP الحجم الأقصى ل

en: Maximum bitrate
ar: أعلى معدل البت

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
ar: .أقصى معدّل بت بالكيلوبت. صالح في تطبيقات النشر

en: Maximum device height
ar: ارتفاع الجهاز الأقصى

en: Maximum device width
ar: عرض الجهاز الأقصى

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
ar: .المسافة القصوى للبحث عن  تقدير الحركة، تقاس من تنبأ موقع (). فرضًا 16 جيد لمعظم الأفلام ،وارتفاع الطلب سلاسل قد تستفيد من الاوضاع بين 24 و 32.  مجموعة من 0 الى 64

en: Maximum encoding bitrate
ar: أقصى معدل بت للترميز

en: Maximum level
ar: المستوى الأقصى

en: Maximum motion vector length
ar: الإنتقال الأقصى لشعاع الطول

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
ar: اقصى طول  حركة الاقتراح في عناصر الصور. -1 تلقائيا ، استنادا الى المستوى

en: Maximum motion vector search range
ar: أقصى مسافة بحث

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
ar: أكبر عدد من الحروف معروض على الشاشه

en: Maximum number of connections
ar: أكبر عدد من الوصلات

en: Maximum output video height.
ar: الناتج الاقصى اطول الڤديو.

en: Maximum output video width.
ar: الناتج الاقصى عرض الڤديو.

en: Maximum quantizer parameter.
ar: .اقصى  بارامتر للمقسم الى كميات صغيرة

en: Maximum video height
ar: الطول الاقصى الڤديو

en: Maximum video quantizer scale
ar: أقصى سلم لتقسيم الفديو إلى كميات صغيرة

en: Maximum video quantizer scale.
ar: أقصى سلم لتقسيم الفديو إلى كميات صغيرة.

en: Maximum video width
ar: اقصى عرض الڤديو

en: Mean
ar: وسيط

en: Media &Information
ar: معلوما&ت الوسيط

en: Media (player) role for operating system policy.
ar: دور الوسائط (المشغل) لسياسة نظام التشغيل.

en: Media Angle
ar: زاوية الوسائط

en: Media Audio Track
ar: مسار صوت الوسائط

en: Media Files
ar: ملفات الوسائط

en: Media Forward
ar: الوسيط للأمام

en: Media Information
ar: معلومات الوسيط

en: Media Information...
ar: معلومات الوسيط...

en: Media Library
ar: مكتبة الوسائط

en: Media Manager Edition
ar: نسخة مدير الوسائط

en: Media Manager List
ar: قائمة مدير الوسائط

en: Media Menu
ar: قائمة الوسائط

en: Media Next Frame
ar: الإطار التالي للوسائط

en: Media Next Track
ar: الإطار التالي لمقطع الوسائط

en: Media Play Pause
ar: أيقاف مؤقت لمشغل الوسائط

en: Media Prev Frame
ar: الإطار السابق للوسائط

en: Media Prev Track
ar: الإطار السابق لمقطع الوسائط

en: Media Record
ar: تسجيل وسيط

en: Media Repeat
ar: إعادة الوسائط

en: Media Resource Locator (MRL)
ar: موقع المصدر الإعلامي

en: Media Rewind
ar: إرجاع الوسائط

en: Media Select
ar: إنتقاء وسيط

en: Media Shuffle
ar: عشوائية الوسائط

en: Media Stop
ar: إيقاف وسيط

en: Media Subtitle
ar: عنوان الترجمة للوسائط

en: Media Time
ar: توقيت الوسائط

en: Media View
ar: عرض الوسائط

en: Media data size
ar: حجم بيانات الوسيط

en: Media role
ar: دور الوسائط

en: Media: %s
ar: وسائط: %s

en: Meditative
ar: متأمّل

en: Medium backwards jump
ar: قفزة متوسطة إلى الخلف

en: Medium forward jump
ar: قفزة متوسطة إلى الأمام

en: Medium jump length
ar: طول القفزة المتوسطة

en: Medium jump length, in seconds.
ar: طول القفزة المتوسطة بالثانية

en: Mega bass
ar: ميغا bass

en: Mega bass cutoff
ar: العملاق انخفاض الحد

en: Mega bass level
ar: العملاق الصف الأسفل

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
ar: المستوى النموذجي لميغاباس

en: Menu
ar: القائمة

en: Menu language
ar: لغة القوائم

en: Menu popup
ar: القائمة المنبثقة

en: Menu title
ar: عنوان القائمة

en: Menus
ar: القوائم

en: Menus language:
ar: لغة القوائم:

en: Messages
ar: الرسائل

en: Messages...
ar: الرسائل...

en: Metadata
ar: البيانات الوصفية

en: Metal
ar: معدن

en: Mi&nimal Interface
ar: واجهة مبسّ&طة

en: Middle
ar: وسط

en: Min QP
ar:  QP الأدنى

en: Min. luminance
ar: الإنارة الأدنى

en: Minimal Mac OS X interface
ar: واجهة ماك أوإس إكس مبسطة

en: Minimize
ar: صغّر

en: Minimum B (deprecated)
ar:   (الدنيا ب (مستنكر

en: Minimum GOP size
ar: GOP الحجم الأدنى ل

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
ar: .أقصى معدّل بت بالكيلوبت. صالح لقناة بحجم ثابت

en: Minimum encoding bitrate
ar: أدنى معدل بت للترميز

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
ar: .أدنى بارامتر للمقسم الى كميات صغيرة. 15 الى 35 ويبدو ان هناك مجموعة جيدة

en: Minimum video quantizer scale
ar: أدنى سلم لتقسيم الفديو إلى كميات صغيرة

en: Minimum video quantizer scale.
ar: أدنى سلم لتقسيم الفديو إلى كميات صغيرة.

en: Mirror
ar: مرأة

en: Miscellaneous
ar: متنوع

en: Miscellaneous Options
ar: خيارات متفرقة

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ar: إعدادات ووحدات الصوت المتنوعة

en: Mode
ar: الوضع

en: Modules Tree
ar: شجرة الوحدات

en: Moldavian
ar: المولدوفية

en: Mongolian
ar: المغولية

en: Monitor pixel aspect ratio
ar: نسبة أبعاد الشاشة بالبكسل

en: Mono
ar: أُحادي

en: More information...
ar: معلومات أكثر...

en: Mosaic
ar: الفسيفساء

en: Mosaic alignment
ar: تنسيق فسيفساء

en: Mosaic bridge
ar: الفسيفساء الجسر

en: Mosaic bridge stream output
ar: التدفق الناتج الفسيفساء جسر

en: Motion Detect
ar: كشف حركة

en: Motion blur
ar: تضبيب الحركة

en: Motion blur filter
ar: اقتراح مُرشَح   الضبابيه

en: Motion detect
ar: كشف الحركة

en: Motion detect video filter
ar: مرُشّح ڤديو كشف الحركة

en: Motion masking
ar: إخفاء الحركة

en: Motion threshold (10-100)
ar: (عتبة الحركة(10-100

en: Mount Point
ar: نقطة الضمّ

en: Mouse Gestures
ar: إيماءات الفأرة

en: Mouse Wheel Down
ar: عجلة للماوس للأسفل

en: Mouse Wheel Left
ar: عجلة الماوس لليسار

en: Mouse Wheel Right
ar: عجلة الماوس لليمين

en: Mouse Wheel Up
ar: عجلة الماوس للأعلى

en: Mouse events
ar: أحداث الفأرة

en: Mouse gestures control interface
ar: واجهة التحكم لحركة الفأرة

en: Mouse pointer image
ar: صورة مؤشر الفأرة

en: Move To Trash and Relaunch VLC
ar: انقلها إلى المهملات وأعِد إطلاق VLC

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
ar: حرِك كُل الفُصول. هذه القيمة يجب أن تكون بالميلي ثانية.

en: Multicast output interface
ar: Multicast  واجهة إخراج

en: Multipart JPEG muxer
ar: متعدد الأقسام JPEG muxer

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
ar: مولتيباس راتيكونترول :
    -1 : المرور الاول ، أنشئ ملف الاحصائيات 
    -2 : آخر اصدار ، عدم إعادة كتابة  ملف  احصائيات 
    -3 : تمريرة من الجلي ، إعادة كتابة  ملف  احصائيات

en: Multiple Files Selected.
ar: عدّة ملفات محددة.

en: Multiple files selected.
ar: عدّة ملفات محددة.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
ar: لا يسمح لأطوار متعددة أن تكون بنفس الاسم.

en: MusePack demuxer
ar: فاكك مزج إشارات MusePack

en: Music
ar: الموسيقى

en: Musical
ar: المسرحية الموسيقيه

en: Mute
ar: كتم

en: Mute the audio.
ar: اكتم الصوت.

en: Mux Control
ar: التحكم بالمزج

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
ar: Mux PMT (تتطلب --sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
ar: وحدة الإتصال المتعدد

en: Muxer:
ar: مازج الإشارات:

en: Muxers
ar: مازجات الإشارات

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ar: تُنشئ ”مازجات الإشارات“ النُسق التغليفية المستخدمة لجمع كل التدفقات الأولية (الصوت والصورة وغيرها) بعضها ببعض. يتيح لك هذا الخيار فرض استخدام مازج إشارات معين. يفترض عليك عدم القيام بذلك غالبا.
    يمكنك أيضا ضبط المعاملات المبدئية لكل مازج إشارات.

en: My Computer
ar: الحاسوب

en: My Music
ar: موسيقاي

en: My Pictures
ar: صُوري

en: My Videos
ar: ڤديوهاتي

en: N&ormal Speed
ar: سرعة &عادية

en: NET ID
ar: الصافي  ID

en: NT Service
ar: NT خدمة

en: Name
ar: الاسم

en: Name of XML file containing Haar cascade description
ar: إسم الملفXML  يحتوي على Haar الوصف المتسلسل

en: Name of desired display device
ar: اسم جهاز العرض المطلوب

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
ar: إسم الداخلي  OpenCV لمُلحَق المرشح  للإستخدام

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
ar: إسم الملف الذي سوف يرى جدول الخام لتفريغه

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ar: اسم جهاز الڤديو الذي سيستخدمه ملحق DirectShow. إذا لم تحدد شيئًا، فسوف يُستخدم الجهاز المبدئي.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
ar: .shoutcast/icecast الإسم المعطى لقناة التدفق في الخادم

en: Name:
ar: الاسم:

en: Native American
ar: أمريكي أصلي

en: Native Slider
ar: شريط تمرير أصلي

en: Nauru
ar: النورو

en: Navajo
ar: النافاجو

en: Navigate down
ar: اتجه إلى الأسفل

en: Navigate left
ar: اتجه إلى اليسار

en: Navigate right
ar: اتجه إلى اليمين

en: Navigate up
ar: اتجه إلى الأعلى

en: Navy
ar: بحري

en: Ncurses interface
ar: Ncurses الوصله

en: Ndebele, North
ar: النديبيل الشمالية

en: Ndebele, South
ar: النديبيل الجنوبية

en: Ndonga
ar: الندونجا

en: Ne&xt
ar: ال&تالي

en: Nearest neighbour (bad quality)
ar: (الجار الأقرب (نوعية رديئة

en: Negate colors
ar: الألوان السلبية

en: Nepali
ar: النيبالية

en: Network
ar: شبكة

en: Network Protocol
ar: ميفاق الشبكة

en: Network Sync
ar: تزامن الشبكة

en: Network caching (ms)
ar: التخزين المؤقت للشبكة (مللي ثانية)

en: Network identifier
ar: محدد الشبكة

en: Network interaction failed
ar: فشل تفاعل الشبكة

en: Network name
ar: اسم الشبكة

en: Network name to create
ar: اسم الشبكة المراد إنشاؤها

en: Network settings
ar: إعدادات الشبكة

en: Network streams (SAP)
ar: تدفقات الشبكة (SAP)

en: Network synchronisation
ar: مزامنة الشبكة

en: Never
ar: أبدا

en: Never fix
ar: لا تصلح أبدًا

en: New Age
ar: عمر جديد

en: New destination
ar: مقصد جديد

en: New profile
ar: لاحة جديدة

en: New winamp 5.2 shoutcast import
ar: الجديد winamp 5.2 shoutcast الاستيراد

en: Next
ar: التالي

en: Next Chapter/Title
ar: الفصل/العنوان التالي

en: Next chapter
ar: الفصل التالي

en: Next frame
ar: الإطار التالي

en: Next media in the playlist
ar: الوسيط التالي في قائمة التشغيل

en: Next title
ar: العنوان التالي

en: No active subtitle
ar: لا توجد ترجمة مفعّلة

en: No addons found
ar: لم يُعثر على إضافات

en: No decoding of Dolby Surround
ar: Dolby Surround عدم كشف الرموز

en: No description for this codec
ar: لا تفاصيل لهذا المرماز

en: No disc menus
ar: لا قوائم اسطوانة

en: No input
ar: لا دخل

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ar: .bookmarks لا توجد أي مدخلات . التدفق يجب إجرائه عند القراءة أو التوقف كي تعمل

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
ar: لم يُعثر على وحدة مطابقة. استخدم ‎--list أو ‎--list-verbose لعرض الوحدات المتوفرة.

en: No video devices found
ar: لم يُعثر على أجهزة ڤديو

en: No video or audio device selected.
ar: لا جهاز صوت أو صورة محدد.

en: Noise
ar: تشويش

en: Noise reduction
ar: تقليل التشويش

en: Non-key
ar: بدون مفتاح

en: Non-ref
ar: غير المرجع

en: None
ar: لا شيء

en: Normal
ar: عادي

en: Normal Size
ar: حجم عادي

en: Normal rate
ar: نسبة عادية

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
ar: عادة المُحَزَّمْ ان يتناسق على كامل الاطار التالي. هذه الأَعْلامْ المُحَزَّمْة يوعز الى وعيها في داخل أول الاطار وجد.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
ar: عادة نستخدم وقت الطوابع من الملفات  MPEG  لحساب الموقع و  المده.ولكن في بعض الاحيان قد لا تكون صالحة للاستعمال. ابطال هذا الخيار لحساب بدلا من bitrate.

en: Northern Sami
ar: سامي الشمالية

en: Norwegian
ar: النرويجية

en: Norwegian Bokmaal
ar: النرويجية بوكمول

en: Norwegian Nynorsk
ar: النرويجية نينورسك

en: Not Used
ar: غير مستخدم

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: Nothing playing
ar: لا شيء يعمل

en: Notification
ar: الإشعارات

en: Notify
ar: أشعر

en: Now Playing
ar: يعمل الآن

en: Now playing
ar: يشتغل الآن

en: NullSoft demuxer
ar: فاكك مزج إشارات NullSoft

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
ar: .عدد الإطارات المشفرة بين إطارين مرجعيين

en: Number of Tracks
ar: عدد المقاطع

en: Number of audio buffers
ar: عدد الحواجز السمعية

en: Number of audio channels
ar: عدد قنوات الصوت

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
ar: عدد القنوات السمعيه مشفره عبر الانهار.

en: Number of blank pixels between bands.
ar: عدد من البكسل الفارغة بين الحزم.

en: Number of channels
ar: عدد القنوات

en: Number of clones
ar: عدد النسخ

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
ar: .(من 1 إلى 16 ) P  و I  المتتالية بين B  عدد الإطارات

en: Number of frames (0 to 100)
ar: عدد الإطارات (من 0 إلى 100)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
ar: .عدد الإطارات المشفرة للإطار المفتاح واحد

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
ar: عدد النوافذ الافقيه التي تقسم ڤديو.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
ar: عدد من ملي الثواني، الخيمة يجب ان تُظِلْ الشاشه. القيمه الافتراضيه هى 0) يبقى الى الأبد).

en: Number of output channels
ar: عدد قنوات الخرج

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
ar: القيم الكبيرة. مجموعة 1 الى 16 frameref   عدد من الأطر السابقة المستخدمة في التنبؤ. هذا  فعال في انيمي ، لكن لايوجد فرق معتبر للمشاهد الحيّة. بعض أجهزة فك الرموز غير قادرين على التعامل مع  القيم المرتفعة

en: Number of puzzle columns
ar: عدد أعمدة اللغز

en: Number of puzzle rows
ar: عدد صفوف اللغز

en: Number of reference frames
ar: عدد الإطارات المرجعيّة

en: Number of rows
ar: عدد الصفوف

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
ar: عدد الثواني بين كل تجديد قسري .0 يعني أنه لا يتجدد  ابدا.

en: Number of threads
ar: عدد الخيوط

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
ar: عدد الخيوط لاستخدامها لفك الترميز. يعني ٠ ”تلقائي

en: Number of threads used for the transcoding.
ar: عدد الخيوط المستخدمة عبر الترميز.

en: Number of time the same input will be repeated
ar: عدد مرات تكرار نفس المدخلات

en: Number of vertical windows in which to split the video.
ar: عدد النوافذ العمودية فيه الى تقسيم الڤديو.

en: Number of video windows in which to clone the video.
ar: عدد نوافذ الفيديوفي اي نسخة الڤديو

en: Nuv demuxer
ar: فاكك مزج إشارات Nuv

en: OGG demuxer
ar: فاكك مزج إشارات OGG

en: OK
ar: نعم

en: OSS input
ar: دخل OSS

en: Off
ar: تعطيل

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
ar: مقابلة تضاف الى جدول محدد الهوية بريدغي_ووت في الحصول على تيار الهوية بريدغي_ين بالتسجيل.

en: Offsets in order
ar: تعديلات في النظام

en: Ogg/OGM muxer
ar: مازج إشارات Ogg/OGM

en: Oldies
ar: الموضوعات القديمة

en: Olive
ar: زيتوني

en: On
ar: تشغيل

en: On Screen Display
ar: العرض على الشاشة

en: One
ar: واحد

en: Online Documentation...
ar: التوثيق على الإنترنت...

en: Online Forum...
ar: المنتدى على الإنترنت...

en: Only show current
ar: اعرض الحالي فقط

en: Only show modules related to current playback
ar: اعرض الوحدات ذات العلاقة بالتشغيل الحالي فقط

en: Opacity
ar: الشفافية

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ar: الابهام (العكسيه الشفافيه) من الأغطية النص. 0 =  شفافة و  255 =غير مفهومة تماما.

en: Open
ar: افتح

en: Open &Capture Device...
ar: افتح جهاز الت&قاط...

en: Open &Disc...
ar: افتح اس&طوانة...

en: Open &File...
ar: افتح &ملفا...

en: Open &Folder...
ar: افتح &مجلدا...

en: Open &Location from clipboard
ar: افتح م&كانا من الحافظة

en: Open &Network Stream...
ar: افتح دفق &شبكة...

en: Open &Network...
ar: افتح &شبكة...

en: Open &Recent Media
ar: افتح وسيطا حدي&ثا

en: Open Audio Effects window
ar: افتح حواري التأثيرات الصوتية

en: Open Capture Device...
ar: افتح جهاز التقاط...

en: Open D&irectory...
ar: افتح &دليلا...

en: Open Directory
ar: افتح دليلا

en: Open Disc...
ar: افتح اسطوانة...

en: Open File
ar: فتح ملف

en: Open File...
ar: افتح ملفا...

en: Open Folder
ar: افتح مجلدا

en: Open Media
ar: افتح وسيطا

en: Open Network...
ar: افتح شبكة...

en: Open Recent
ar: افتح حديثا

en: Open Source
ar: المصدر المفتوح

en: Open URL
ar: فتح مسار

en: Open VLM configuration...
ar: افتح ضبط VLM...

en: Open a medium
ar: افتح وسيطا

en: Open a skin file
ar: فتح ملف  skin

en: Open media...
ar: افتح وسيطا...

en: Open playlist
ar: افتح قائمة التشغيل

en: Open playlist...
ar: افتح قائمة تشغيل...

en: Open subtitle file
ar: افتح ملف ترجمة

en: Open subtitles...
ar: افتح ترجمات...

en: Open: %s
ar: فتح: %s

en: OpenCV
ar: CV فتح

en: OpenCV example
ar: CV  مثال فتح

en: OpenCV face detection example filter
ar: فتحCV   أمام الكشف مثلا المرشح

en: OpenCV filter chroma
ar: chroma مُرشح  OpenCV

en: OpenCV internal filter name
ar: OpenCV  لإسم المرشح الداخلي

en: OpenCV video filter wrapper
ar: Wrapper  مُرشح  الڤديو  OpenCV

en: OpenGL video output
ar: OpenGL ناتج الڤديو

en: Opening
ar: يفتح

en: Operating System Integration
ar: التكامل مع نظام التشغيل

en: Optical SDI
ar: SDI بصري

en: Optical drive
ar: سواقة ضوئية

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
ar: استيلاء الأمثل تقسيم الشاشه لأجزاء محددة الإرتفاع مُسبقًا 
    .(16 قد تكون جيدة ، والقيمه 0 تعني مُعطل)

en: Options
ar: خيارات

en: Organize Profiles...
ar: نظّم اللاحات...

en: Organize profiles...
ar: نظّم اللاحات...

en: Orientation
ar: الاتجاه:

en: Original
ar: أصلي

en: Original ID
ar: الرقم الأصلي

en: Original audio
ar: الصوت الأصلي

en: Oriya
ar: اوريا

en: Oromo
ar: الأورومية

en: Ossetian; Ossetic
ar: أوسيتيا

en: Other
ar: أخرى

en: Outline
ar: رسم تخطيطي

en: Outline Thickness
ar: سُمك الحد

en: Outline color
ar: لون الحد

en: Outline thickness
ar: سُمك الحد

en: Output
ar: الخرج

en: Output	file
ar: ملف	المُخرجات

en: Output URL
ar: الانتاج URL

en: Output access method
ar: طريقة الوصول إلى المخرج

en: Output destination
ar: الناتج المقصد

en: Output device
ar: جهاز الخرج

en: Output file
ar: ملف الخرج

en: Output format
ar: نسق الخرج

en: Output height
ar: ارتفاع الخرج

en: Output modules
ar: وحدات الخرج

en: Output picture aspect ratio
ar: نسبة أبعاد خرج الصور

en: Output port
ar: منفذ المُخرجات

en: Output video height.
ar: ارتفاع الڤديو الخرج.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
ar: .خرْج الفديو بالأبيض و الأسود،  لا تكشف رموز معلومات الألوان الموجودة، هذا سيسمح بتوفير وقت المعالجة

en: Output video width.
ar: عرض الڤديو الخرج.

en: Output width
ar: عرض الخرج

en: Output:
ar: الخرج:

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
ar: .سنحاول استخدامه عن طريق الخطأ  VLC   . القدرة على تقديم ڤديو مباشرة)   هو قدرة أجهزة تسريع لبطاقه الڤديو   Overlay

en: Overlay video output
ar: ناتج الڤديو مغشي

en: Overlays
ar: الأغطية

en: Overlays/Subtitles
ar: يعلو / العناوين الثانوية

en: Override page
ar: تجاوز الصفحة

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
ar:  =0<,إكتشاف تلقائي من البرامج التليفزيونية=0 ,TS تجاوز الصفحة المشار. جَرِّبْهَا اذا كانت العناوين الفرعيةلا تظهر (-1=اكتشاف تلقائي    من
    .الرقم  الصفحة الحالية,دائمًا 888 أو 889

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
ar: تجاوز الاطر العاديه بالثانية الواحدة للأعدادات.هذا العمل الا مع MicroDVD و SubRIP (SRT)من العناوين الفرعية

en: Overwrite existing file
ar: الكتابة على الملف الموجود

en: P&layback
ar: تش&غيل

en: PES maximum size
ar: الحجم الاقصى  PES

en: PLS playlist import
ar: PLS  استيراد قائمة التشغيل

en: PMT Program numbers
ar: PMT اعداد البرنامج

en: PNG video decoder
ar:  كاشف الرموز للفديو

en: PSNR computation
ar: الحساب PSNR

en: PVA demuxer
ar: فاكك مزج إشارات PVA

en: Packet Size
ar: حجم العبوة

en: Packet size in bytes to decrypt
ar: عدد الرزم بالبتات لفكّ الشفرة

en: Packet size in bytes to encrypt
ar: حجم الحزمة للتشفير بالبايت

en: Packetizers
ar: المُحزّمات

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
ar: تستخدم المُحزّمات للمعالجة المسبقة للبث الأولي قبل تضميمه. يتيح لك هذا الإعداد فرض استخدام مُحزّم. لا يستحسن أن تفعل هذا.
    يمكنك أيضًا تحديد المعاملات المبدئية لكل مُحزّم.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
ar: يمكن ارسال الحزم واحدة تلو الاخرى في الوقت المناسب ام كليًا. يمكنك اختيار عدد من العبوات التي سترسل في وقت واحد. وهو يساعد في تقليل العبء على الجدولة بشدة

en: Page Down
ar: أسفل الصفحة

en: Page Up
ar: أعلى الصفحة

en: Pali
ar: البالية

en: Panjabi
ar: بينجابي

en: Panoramix: wall with overlap video filter
ar: Panoramix: الجدار مع مرشح التداخل الڤديو

en: Parametric Equalizer
ar: معادِل موسطي

en: Partitions to consider
ar: حواجز للإعتبار

en: Party
ar: حفلة

en: Password
ar: كلمة السر

en: Password that will be requested to access the stream.
ar: كلمة السر التي ستُطلب للدخول إلى الدفق.

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
ar: كلمة السر التي ستُستخدم للاتصال في حال لم تُضبط واحد في المسار.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
ar: كلمة السر لاستخدامها مع الاتصال بوكيل SOCKS.

en: Password:
ar: كلمة السر:

en: Paste
ar: ألصِق

en: Path
ar: مسار

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
ar: لا يبدو المسار مسار بلو-ري

en: Path to the skin to use.
ar: .مسار  skin للإستعمال

en: Pause
ar: ألبِث

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
ar: ألبِث كل عنصر في قائمة التشغيل عند أول إطار.

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
ar: ألبِث كل عنصر في قائمة التشغيل عند آخر إطار.

en: Pause on the last frame of a video
ar: ألبِث عند آخر إطار من الڤديو

en: Pause only
ar: ألبث فقط

en: Pause playback when minimized
ar: ألبِث التشغيل عند التصغير

en: Pause the playback
ar: ألبِث التشغيل

en: Pause the video playback when minimized
ar: ألبِث تشغيل الڤديو عند التصغير

en: Paused
ar: مُلبث

en: Peak extra width
ar: ذروة الارتفاع  الاضافي

en: Peak height
ar: ذروة الارتفاع

en: Peak protection
ar: حماية الذروة

en: Performance options
ar: خيارات الأداء

en: Persian
ar: الفارسية

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ar: (SVCD العنوان الثانوي ) Philips OGT  كاشف الرموز للعناوين الثانوية

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ar: (SVCD  العنوان الثانوي  ) Philips OGT محزِّم العناوين الثانوية

en: Phosphor
ar: فوسفور

en: Picture
ar: صورة

en: PictureFlow
ar: انسياب صوري

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
ar: الصور القادمة من عناصر الفسيفساء  سيكون لهذا التأخير حسب القيمه في (ميلي ثا ).   لقيم العضمى ستحتاجون الى المساهمة فى زيادة إستخدامالذاكرة الوسيطه.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
ar: .الصور القادمة من نواتج الصورة المرءيه ستتأخر وفقا لهذه القيمه (بالملي ثا، يجب أن تكون =>100ملي ثا).لارتفاع القيم ، فانك ستحتاج الى رفع قيم إستخدام الذاكرة الوسيطة

en: Pitch
ar: طبقة

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
ar: المكان على الڤديو لعرض العنوان فيه (المبدئي هو المنتصف السفلي).

en: Play
ar: شغّل

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ar: شغّل
    إن كانت قائمة التشغيل فارغة، افتح وسيطا

en: Play List
ar: قائمة التشغيل

en: Play Selected
ar: شغل المُحدد

en: Play and exit
ar: شغّل واخرج

en: Play and pause
ar: شغّل ثم ألبِث

en: Play and stop
ar: شغّل وتوقف

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ar: شغّل وسيطًا آخرًا بالتزامن (ملف صوت إضافي،...)

en: Play as is
ar: شغّل الملف كما هو

en: Play files randomly forever
ar: شغّل الملفات بعشوائية للأبد

en: Play locally the stream while streaming it.
ar: .إعرض التدفق أثناء النشر

en: Play only
ar: شغّل فقط

en: Play playlist bookmark 1
ar: تشغيل علامة قائمة التشغيل ١

en: Play playlist bookmark 10
ar: تشغيل علامة قائمة التشغيل ١٠

en: Play playlist bookmark 2
ar: تشغيل علامة قائمة التشغيل ٢

en: Play playlist bookmark 3
ar: تشغيل علامة قائمة التشغيل ٣

en: Play playlist bookmark 4
ar: تشغيل علامة قائمة التشغيل ٤

en: Play playlist bookmark 5
ar: تشغيل علامة قائمة التشغيل ٥

en: Play playlist bookmark 6
ar: تشغيل علامة قائمة التشغيل ٦

en: Play playlist bookmark 7
ar: تشغيل علامة قائمة التشغيل ٧

en: Play playlist bookmark 8
ar: تشغيل علامة قائمة التشغيل ٨

en: Play playlist bookmark 9
ar: تشغيل علامة قائمة التشغيل ٩

en: Play&list
ar: قائمة الت&شغيل

en: Play/Pause
ar: شغّل/ألبث

en: Play/Pause the current media
ar: شغّل/ألبِث الوسيط الحالي

en: Playback
ar: تشغيل

en: Playback Buttons
ar: أزرار التشغيل

en: Playback Speed
ar: سرعة التشغيل

en: Playback control
ar: التحكّم بالتشغيل

en: Playback failure
ar: فشل اعادة التشغيل

en: Playback of "%@" will continue at %@
ar: سيُتابع تشغيل ”%@“ من %@

en: Playback speed
ar: سرعة التشغيل

en: Played
ar: المُشغّل

en: Played buffers
ar: لعب الصوان

en: Player...
ar: المشغّل...

en: Playing some media.
ar: يُشغّل بعض الوسائط.

en: Playlist
ar: قائمة التشغيل

en: Playlist Files
ar: ملفات قوائم التشغيل

en: Playlist Table Columns
ar: أعمدة جدول قائمة التشغيل

en: Playlist View Mode
ar: وضع منظور قائمة التشغيل

en: Playlist and Instances
ar: قائمة التشغيل والسيرورات

en: Playlist bookmark 1
ar: علامة قائمة التشغيل 1

en: Playlist bookmark 10
ar: علامة قائمة التشغيل 10

en: Playlist bookmark 2
ar: علامة قائمة التشغيل 2

en: Playlist bookmark 3
ar: علامة قائمة التشغيل 3

en: Playlist bookmark 4
ar: علامة قائمة التشغيل 4

en: Playlist bookmark 5
ar: علامة قائمة التشغيل 5

en: Playlist bookmark 6
ar: علامة قائمة التشغيل 6

en: Playlist bookmark 7
ar: علامة قائمة التشغيل 7

en: Playlist bookmark 8
ar: علامة قائمة التشغيل 8

en: Playlist bookmark 9
ar: علامة قائمة التشغيل 9

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
ar: قائمة التشغيل فارغة حاليا.
    أسقِط ملفا هنا أو اختر مصدر وسائط من اليمين.

en: Playlist parsers
ar: محلّلات قوائم التشغيل

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
ar: محلّلات قوائم التشغيل تضيف إمكانات لقراءة الدفق من الشابكة أو استخراج البيانات الوصفية.

en: Please enter a network URL:
ar: أدخِل مسارا شبكيا:

en: Please enter a unique name for the new profile.
ar: الرجاء إدخال اسم فريد للطور الجديد.

en: Please enter a valid login name and a password.
ar: .يرجى إدخال  إسم دخول وكلمة السرصالحين

en: Please enter the new profile name.
ar: رجاءً أدخِل اسم اللاحة الجديد.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
ar: رجاءً انتظر بينما يُعاد بناء خبيئة الخطوط.
    يفترض أن ينتهي هذا خلال دقيقة واحدة.

en: Plu&gins and extensions
ar: المل&حقات والامتدادات

en: Plugins
ar: الإضافات

en: Plugins and extensions
ar: الملحقات والامتدادات

en: Podcast Info
ar: معلومات النشرة

en: Podcast Size
ar: حجم النشرة

en: Podcast Subtitle
ar: ترجمة Podcast

en: Podcast Summary
ar: خلاصة النشرة

en: Podcast URLs list
ar: مواقع قوائم النشرة

en: Podcast parser
ar: نشرة المعرب اللغوي

en: Podcasts
ar: نشرات

en: Polish
ar: البولندية

en: Polka
ar: البولكا

en: Polyphony
ar: متعدد النغمات

en: Pop
ar: بوب

en: Pop-Folk
ar: قوم البوب

en: Port
ar: المدخل

en: Port to use for the RTP source of the session
ar: المنفذ ليُستخدم لمصدر RTP للجلسة

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
ar: HTTP  انتهى RTSP/RTP  منفذ استعماله لحفر نفق لـ

en: Portuguese
ar: البرتغالية

en: Position
ar: المكان

en: Position of video title
ar: مكان عنوان الڤديو

en: Positioning method
ar: طريقة وضع

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
ar: طريقة الوضع للفسيفساء.آلي :تلقائيًا يختار أفضل عدد الصفوف والاعمده.ثابت : إستخدامتحديد المستخدمين لعدد الصفوف والاعمده.التعديلات : إستخداممُعوِض تحديد المستخدمين عن كل صورة.

en: Post processing
ar: نوعية بعد المعالجة

en: Post processing quality
ar: جودة بعد المعالجة

en: Pranks
ar: مزح

en: Pre&vious
ar: ال&سابق

en: Pre-motion estimation
ar: التقدير الأولي للحركة

en: Prefer native stream recording
ar: يفضل تسجيل الدفق الأصلي

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Preferences file could not be saved
ar: تعذّر حفظ ملف التفضيلات

en: Preferences...
ar: التفضيلات...

en: Preferred Closed Captions decoder
ar: يفضل جهاز فك ترميز التعليقات المغلقة

en: Preferred audio language:
ar: لغة الصوت المفضلة :

en: Preferred decoders list
ar: قائمة كاشفي الرموز المفضّلين

en: Preferred encoders list
ar: قائمة أدواة الترميز المفضلة

en: Preferred keystore list
ar: قائمة ملفات تخزين المفاتيح المفضلة

en: Preferred packetizer list
ar: .قائمة المحزمون المفضلة

en: Preferred subtitle language
ar: لغة الترجمة المفضلة :

en: Preferred video resolution
ar: دقة الڤديو المفضلة

en: Prefix
ar: البادئة

en: Preset
ar: أعِد الضبط

en: Preset to use for the equalizer.
ar: .التعديل المسبق للإستعمال في المعادل

en: Press the new key or combination for
ar: اضغط المفتاح الجديد أو تجميعة المفاتيح لِ‍

en: Prev
ar: السابق

en: Preview
ar: معاينة

en: Previous
ar: السابق

en: Previous chapter
ar: الفصل السابق

en: Previous media in the playlist
ar: الوسيط السابق في قائمة التشغيل

en: Previous title
ar: العنوان السابق

en: Primary B
ar: B الابتدائية

en: Primary G
ar: G الابتدائية

en: Primary R
ar: R الابتدائية

en: Primary language
ar: اللغة الأساسية

en: Print
ar: إطبع

en: Print stats for each frame.
ar: .إعرض الإحصائيات لكل إطار

en: Producer
ar: منتج

en: Production
ar: اﻹنتاج

en: Profile
ar: الطور

en: Profile Name
ar: اسم اللاحة

en: Profile edition
ar: تحرير الطور

en: Program
ar: برنامج

en: Program Guide
ar: دليل البرنامج

en: Programs
ar: البرامج

en: Projection
ar: عرض

en: Protect against sound clipping
ar: حماية ضد قصّ الصوت

en: Protocol
ar: الميفاق

en: Pseudo raw video decoder
ar: .شبه كاشف الرموز للفديو خام

en: Pseudo raw video packetizer
ar: شبه محزَّم الفديو الخام

en: Psychedelic
ar: مخدر

en: Psychedelic video filter
ar: Psychedelic  فلتر الڤديو

en: Psycho-acoustic model
ar: نموذج Psychoacoustic

en: Publisher
ar: الناشر

en: Punk
ar: شرير

en: Pure-interlaced mode.
ar: .طريقة المشابكه نقيه

en: Purple
ar: أرجواني

en: Pushto
ar: البشتو

en: Puzzle
ar: أحجيّة

en: Puzzle game
ar: أحجية

en: Puzzle interactive game video filter
ar: game video filter فلتر الڤديو

en: QP curve compression
ar: QP منحني الضغط

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
ar: .(QCP) إلى 1.0(CBR)  من 0.0 QP منحني الضغط

en: QP difference between chroma and luma
ar: بين كروماولما QP الفرق

en: QP difference between chroma and luma.
ar: .QP الفرق بين كروما و لما

en: QP factor between I and P
ar: P و I بين QP العامل

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
ar: .المدى 1.0 إلى 2.0  P و I بين QP العامل

en: QP factor between P and B
ar: B و P بين QP العامل

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
ar: .المدى 1.0 إلى 2.0  B و P بين QP العامل

en: Qt interface
ar: واجهة كيوت

en: Quality level
ar: مستوى الجودة

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
ar: .(مستوى الجوده لتشفير الاقتراحات ناقلات (وهذا يمكن ان تبطئ التشفير

en: Quality-based VBR
ar: VBR بالنوعيّة

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
ar:  على سبيل المثال,P-FRAMES مقارنة مع ,I-FRAMES التقسيم  الكمي لعامل
    .FRAMES I و P  <= 1.0 لنفس النطاق

en: Quechua
ar: الكويتشوا

en: QuickTime Media Link importer
ar: QuickTime  إستيراد رابط الإعلام

en: Quiet mode
ar: نمط هادئ

en: Quiet synchro
ar: تزامن هادئ

en: Quit
ar: أنهِ

en: Quit VLC
ar: أنهِ VLC

en: Quit after Playback
ar: غادر بعد التشغيل

en: Quit at the end of playlist
ar: أنهِ عند انتهاء قائمة التشغيل

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
ar: 6  subme يتطلب هذا .B-الطريقة الثالثة يقوم مقرر لأطر RD
    .(او اكثر)

en: RGB component to extract
ar: عنصرالمراد  انتزاعه RGB

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
ar: .RGB المكون للإستخلاص ، 0 للأحمر 1، للاخضر و2 الازرق

en: RSS and Atom feed display
ar: مصدر النشرة و الذرة العرض

en: RTP stream output
ar: جدول الانتاج

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
ar: فاكك مزج إشارات RTP/RTSP/SDP (باستخدام Live555)

en: RTSP VoD server
ar: RTSP VoD خادم

en: RTSP authentication
ar: توثيق RTSP

en: RTSP server address
ar: عنوان خادوم RTSP

en: RTSP server port
ar: منفذ خادوم RTSP

en: RTSP/RTP access and demux
ar: نفاذ و RTSP/RTP

en: RV32 conversion filter
ar:  RV32 تحويل المرشح

en: Radio device
ar: جهاز راديو

en: Raeto-Romance
ar: رايتو - رومانسيه

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
ar: .(المقسم الى كميات صغيرة من اجل رفع الكتلال الصغيرة في حدود الاطار(فرضًا :0.0 )

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
ar: .(رفع التقسيم إلى كميّات صغيرة للماكرو كتل التي تشكل حركة مهمة( إفتراضياً:0.0

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
ar: .(رفع التقسيم إلى كميّات صغيرة للماكرو كتل المضيئة جداً( إفتراضياً:0.0

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
ar: .(رفع التقسيم إلى كميّات صغيرة للماكرو كتل المظلمة جداً( إفتراضياً:0.0

en: Random
ar: عشوائي

en: Random Off
ar: إيقاف التشغيل العشوائي

en: Random On
ar: تشغيل عشوائي

en: Rap
ar: نقرة

en: Rate control buffer aggressiveness
ar: قدرة مراقبة التدفق

en: Rate control buffer aggressiveness.
ar: .قدرة مراقبة التدفق

en: Rate control buffer size
ar: حجم صوان مراقبة التدفق

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
ar: .(معدل حجم سيطرة الصوان (بالكيلو بايت
    .عازلة سيتيح تحسين المراقبة ، ولكن سيسبب  تأخير في التدفق

en: Rating
ar: التقييم

en: Ratio
ar: النسبة

en: Ratio of B frames
ar: B نسبة الإطارات

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
ar: .نسبة تسجيل الصور. 3 يعني ان الصورة واحدة من اصل ثلاث تسجيلها

en: Ratio of key frames
ar: نسبة الإطارات الرئيسية

en: Rave
ar: الهذيان

en: Raw audio encoder
ar: Raw المرمَز السمعي

en: Raw/Log Audio decoder
ar: Raw/Log  كاشف الرموز السمعي

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
ar: حمّل ملف ضبط VLM ما إن يبدأ VLM.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
ar: (ليس جيد بانسبة للملفات المعطوبة) EBML قراءة و نبذ مجهول لعناصر

en: Read at media
ar: قراءة في الاعلام

en: Real demuxer
ar: فعليّ demuxer‎

en: Record
ar: سجّل

en: Record access filter start/stop.
ar: .مُرشح  بداية التسجيل  بدء/إيقاف

en: Record directory
ar: دليل التسجيل

en: Record directory or filename
ar: تسجيل الدليل أو اسم الملف

en: Recording
ar: تسجيل

en: Recording done
ar: نسبة التسجيل

en: Recording ratio
ar: نسبة التسجيل

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
ar:  متضرر أو ناقص AVI استعمال هذا إذا كان الملف .AVIإعادة  تكوين الفهرس من أجل الملف

en: Rectangular
ar: مستطيلي

en: Red
ar: أحمر

en: Reduce fluctuations in QP
ar: QP  نقص التقلّب في

en: Refresh List
ar: انعش اللائحة

en: Refresh time
ar: انعش الوقت

en: Reggae
ar: ريجي

en: Region code
ar: رمز المنطقة

en: Relative font size
ar:  حجم الخطّ القريب

en: Remember the audio volume
ar: تذكر مستوى الصوت

en: Remote control interface
ar: واجهة التحكم عن بعد

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
ar: .التحكم عن بعد وصلة الشروع. نوع 'مساعدة ' للمساعدة

en: Remove
ar: أزِل

en: Remove Selected
ar: أزِل المحدد

en: Remove a profile
ar: أزِل لاحة

en: Remove old preferences?
ar: أأزيل التفضيلات القديمة؟

en: Remove this podcast subscription
ar: قم بإزالة اشتراك البودكاست هذا

en: Rename Directory
ar: غيّر اسم الدليل

en: Rename Directory...
ar: غيّر اسم الدليل...

en: Rename Folder
ar: غيّر اسم المجلد

en: Rename Folder...
ar: غيّر اسم المجلد...

en: Rendering quality
ar: جودة التصيير

en: Repeat All
ar: كرّر الكل

en: Repeat Off
ar: إيقاف مكرر

en: Repeat One
ar: كرر الحالي

en: Repeat all
ar: كرّر الكل

en: Repeat current item
ar: كرّر العنصر الحالي

en: Repeat delay:
ar: تأخير الإعادة:

en: Repeat:
ar: الإعادة:

en: Replay gain
ar: إعادة  المكسب

en: Replay gain mode
ar: وضع إعادة تشغيل الكسب

en: Replay preamp
ar: إعادة تشغيل المضخم

en: Reset
ar: أعد الضبط

en: Reset All
ar: أعد ضبط الكل

en: Reset Preferences
ar: صفّر التفضيلات

en: Reset defaults
ar: استعِد المبدئيات

en: Resize interface to the native video size
ar: غيّر مقاس الواجهة لتوافق مقاس الڤديو الأصيل

en: Resize interface to video size
ar: غيّر مقاس الواجهة لتناسب مقاس الڤديو

en: Resolution
ar: دقة الشاشة

en: Retrieving addons...
ar: يجلب الإضافات...

en: Retro
ar: ريترو

en: Reveal in Finder
ar: اعرض في «فايندر»

en: Reverb
ar: تردّد

en: Reverberation delay
ar: تأخر النتيجة

en: Reverberation level
ar: مستوى النتيجة

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
ar: (مستوى النتيجة (من 0 إلى 100، القيمة الافتراضية هي 0

en: Reverse stereo
ar: ستيريو عكسي

en: Right
ar: يمين

en: Right bottom
ar: أسفل اليمين

en: Right top
ar: أعلى اليمين

en: Ripple
ar: تموج

en: Ripple video filter
ar: المرشح  الڤديو الموجة

en: Rock
ar: روك

en: Romanian
ar: الرومانية

en: Rotate
ar: دوّر

en: Rotate by 180 degrees
ar: دوّر ١٨٠ درجة

en: Rotate by 270 degrees
ar: دوّر ٢٧٠ درجة

en: Rotate by 90 degrees
ar: دوّر ٩٠ درجة

en: Rotate video filter
ar:  المرشح  إدارة الڤديو

en: Rotation
ar: تدوير

en: Rows
ar: صفوف

en: Run as daemon process
ar: شغّل كعملية عفريت

en: Run manually
ar: شغّل يدوياً

en: Run on schedule
ar: تشغيل في جدولة

en: Run time
ar: وقت التشغيل

en: Rundi
ar: الرندي

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ar: .تنفيذ بأولوية الفوري يتيح جدولة أحسن،  خاصة عند نشر التدفق. لكن يمكن لهذا أن يوقف نظامكم أو أن يُبطئه 
    .لا يجب أن تفّعِل هذا إلا إذا كنت تعرف جيدا ما تفعله

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
ar: يشغّل VLC بالواجهة المبدئية. استخدم ’cvlc‘ لاستخدامه بلا واجهة.

en: Runs VLC as a background daemon process.
ar: يشغّل VLC كعملية عفريت بالخلفية.

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
ar: يدير الترميز الإختياري لخيط في النتائج الاولوية بدلا من الڤديو.

en: Russian
ar: الروسية

en: SAP Strict mode
ar: SAP اسلوب صارم

en: SAP announcement interval
ar: SAP الفترة بين إعلانات

en: SAP announcing
ar: SAP الاعلان

en: SAP multicast address
ar: SAP خطاب المتعدد

en: SAP timeout (seconds)
ar: مدة (ثانية) SAP

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
ar: . inter-MBs مقرر8 *8  لاستلام تحويل فيما بين    SATD-based

en: SDL_image video decoder
ar: فاك ترميز الڤديو SDL_image

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
ar: رموز PMT (تتطلب --sout-ts-es-id-pid)

en: SFTP authentication
ar: التحقق من هوية SFTP

en: SFTP port
ar: منفذ SFTP

en: SFTP port number to use on the server
ar: رقم منفذ SFTP لإستخدامه على الخادم

en: SMB domain
ar: النطاق

en: SMB input
ar: دخْل SMB

en: SMF demuxer
ar: فاكك مزج إشارات SMF

en: SOCKS password
ar: كلمة سر SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
ar: خادم وكيل SOCKS للاستخدام. يجب أن يكون بالشكل عنوان:المنفذ.  سيتم استخدامه لجميع اتصالات TCP

en: SOCKS server
ar: خادوم SOCKS

en: SOCKS user name
ar: اسم مستخدم SOCKS

en: SPS and PPS id numbers
ar: SPS وPPS ID  ارقام

en: SSIM computation
ar: الحساب SSIM

en: SVCD subtitles
ar: عناوين ثانوية SVCD

en: SVG template file
ar: SVG تقنية الملف

en: Salsa
ar: سالسا

en: Samba
ar: سامبا

en: Same as source
ar: تماما كالمصدر

en: Samoan
ar: الساموائية

en: Sample aspect ratio
ar: نسبة أبعاد العينة

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
ar: نسبة أبعاد عينة المقصد (1:1، 3:4، 2:3).

en: Sample rate
ar:   نسبة نموذجية

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
ar: معدل العينه السمعيه ترانسكوديد للتيار (11250 ، 22500 ، 44100 او 48000).

en: Samplerate
ar: معدّل الإعتيان

en: Sango
ar: السانجو

en: Sanskrit
ar: السنسكريتية

en: Sardinian
ar: السردينية

en: Saturation
ar: الإشباع

en: Save
ar: احفظ

en: Save File
ar: حفظ الملف

en: Save Playlist
ar: حفظ قائمة التشغيل

en: Save Playlist to &File...
ar: احفظ قائمة التشغيل في مل&ف...

en: Save Playlist...
ar: احفظ قائمة التشغيل...

en: Save VLM configuration as...
ar: احفظ ضبط VLM كَ‍...

en: Save and close the dialog
ar: احفظ الحواري وأغلِقه

en: Save as File
ar: احفظ كملف

en: Save as new Profile...
ar: احفظ كلاحة جديدة...

en: Save as new profile
ar: احفظ كلاحة جديدة

en: Save file...
ar: ...حفظ ملف

en: Save log file as...
ar: احفظ ملف السجل كـ...

en: Save playlist
ar: احفظ قائمة التشغيل

en: Save playlist as...
ar: احفظ قائمة التشغيل ك‍...

en: Save raw codec data
ar: احفظ بيانات المرماز الخام

en: Save recently played items
ar: احفظ آخر العناصر المشغّلة

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
ar: ترميز الافتراضي في الخيارات الاساسية   selected/forced     حفظ ترميز البيانات الخام في حالة

en: Save...
ar: احفظ...

en: Saves all the displayed logs to a file
ar: يحفظ كل السجلات المعروضة إلى ملف

en: Saving file failed
ar: فشل حفظ الملف

en: Scale
ar: سلّم

en: Scale factor (0.1-2.0)
ar: (0.1-2.0)عامل مقياس

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
ar: عامل مقياس ينطبق على الڤديو بينما الترميز. (مثلا : 0.25)

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
ar: يتم استخدام عامل القياس عند تعطيل القياس التلقائي.
    القيمة الافتراضية هي 1.0 (حجم الفيديو الأصلي).

en: Scaling mode
ar: نمط القياس

en: Scaling mode to use.
ar: .نمط القياس

en: Scan for new plugins
ar: امسح بحثا عن الملحقات الجديد

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
ar: امسح أدلة الملحقات بحثا عن الملحقات الجديدة عند البدء. يزيد هذا من وقت بدء VLC.

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
ar: .keyint عندما تتجاوز I-frame  بعد إجبار الرمز,scenecutبقيم صغيرة لــ , I-frames يضبط كيفية الإضافة التي تضاف الى بعدوانيه.Scene-cut كشف
     القيم الكبيرة باستخدام أطر اكثر من اللازم .I-frameقد تجد موقع افضل لل scenecut  قيم جيدة لـ
    وبالتالي اهدار بته
    .من الأطر، وربما يؤدي الىالتشفير القبيح . مجموعة 1 الى 100 keyint هي عبارة عن  I-frame  لذا فان , scene-cut  يعطل  -1

en: Schedule:
ar: جدول:

en: Scope
ar: مجال

en: Score
ar: مدى

en: Scrambled
ar: مزاحم

en: Screen
ar: الشاشة

en: Screen Input
ar: نمط إلتقاط الشاشة

en: Screen capture
ar: التقاط الشاشة

en: Search
ar: ابحث عن

en: Search Length
ar: طول البحث

en: Search in Playlist
ar: ابحث في قائمة التشغيل

en: Search the playlist
ar: ابحث في قائمة التشغيل

en: Season
ar: الموسم

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
ar: يحتاج RTP الآمن لقيمة مِلْحية رئيسية (غير سرية). يجب أن تكون عبارة عن سلسلة من 28 حرفا بنظام ست عشري.

en: Seek based on percent not time
ar: قد طلب إلى قاعدة بالمئة ولا مرة

en: Seek based on percent not time.
ar: .قد طلب إلى قاعدة بالمئة ولا مرة

en: Select
ar: اختر

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ar: اختر ”الخيارات المتقدمة“ لمطالعة كل الخيارات.

en: Select All
ar: حدّد الكل

en: Select Audio Device
ar: اختر جهاز صوت

en: Select Directory
ar: اختر دليلا

en: Select File
ar: اختر ملفا

en: Select File In Finder
ar: حدّد الملف في «فايندر»

en: Select Folder
ar: اختر مجلدا

en: Select Input
ar: اختر دخلا

en: Select Output
ar: اختر خرجا

en: Select a directory
ar: اختر دليلا

en: Select a file
ar: اختر ملفا

en: Select a file for playback
ar: اختر ملفا لتشغيله

en: Select an action to change the associated hotkey:
ar: اختر إجراءً لتُغيّر المفاتيح الساخنة المربوطة به:

en: Select and choose transcoding options
ar: حدّد ثم اختر خيارات تحويل الترميز

en: Select channel to keep
ar: اختر قناة للإبقاء

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
ar: إختياربالنسبة المئوية (50 في المركز) موقف النقطه الوسطى (لاغرانج) المنطقة  المخلوطه

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
ar: (2x2 قضية الجدار) اختيارنسبي  في ذروة الخليطه المنطقة

en: Select in percent the length of the blended zone
ar: إختياربالنسبة المئوية في طول المنطقة المختلطه

en: Select next DVD chapter
ar: اختر فصل دي‌ڤي‌دي التالي

en: Select next DVD title
ar: اختر عنوان دي‌ڤي‌دي التالي

en: Select one or more files to open
ar: اختر ملفا أو أكثر لفتحه

en: Select one or multiple files
ar: اختر ملفًا أو أكثر

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
ar: حدّد إجراءً أو انقره مرتين لتغيير مفتاح الاختصار المرتبط به. استخدم مفتاح Delete لإزالة الاختصار.

en: Select prev DVD chapter
ar: اختر فصل دي‌ڤي‌دي السابق

en: Select previous DVD title
ar: اختر عنوان دي‌ڤي‌دي السابق

en: Select profile:
ar: اختر لاحة:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
ar: اختر جودة التصيير على حساب السرعة. ٠ يعني الأسرع، و١ يعني الأعلى جودة.

en: Select skin
ar: اختر واجهة

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
ar: (vاختيار سحق  الاسود من  المنطقة الممزوجة   (الأزرق او مكون

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
ar: (uاختيار سحق  الاسود من  المنطقة الممزوجة   (أخضراو مكون

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
ar: (yاختيار سحق  الاسود من  المنطقة الممزوجة   (احمر او مكون

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
ar: (vإختيار مستوى  الاسو دمن المنطقة الممزوجة (الأزرق او مكون

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
ar: (yإختيار مستوى  الاسو دمن المنطقة الممزوجة (أخضر او مكون

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
ar: (yإختيار مستوى  الاسو دمن المنطقة الممزوجة (احمر او مكون

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
ar: (vاختيار سحق  الأبيض من  المنطقة الممزوجة   (الأزرق او مكون

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
ar: (uاختيار سحق  الأبيض من  المنطقة الممزوجة   (أخضراو مكون

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
ar: (yاختيار سحق  الأبيض من  المنطقة الممزوجة   (احمر او مكون

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
ar: (yإختيار مستوى  الأبيض   من المنطقة الممزوجة (الأزرق او مكون

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
ar: (yإختيار مستوى  الأبيض   من المنطقة الممزوجة (أخضر او مكون

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
ar: (yإختيار مستوى  الأبيض  من المنطقة الممزوجة (احمر او مكون

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ar: ."تحديد مصدر السمعي. أنظر الخيار   " دخل الفديو

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ar: .تحديد الخرج السمعي. أنظر الخيار   " دخل الفديو"

en: Select the capture device type
ar: اختر نوع جهاز الالتقاط

en: Select the file
ar: اختر الملف

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
ar: (vإختيارغاما لتصحيح ممزوج المنطقة ( الزرقاء او المكون

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
ar: ( U إختيارغاما لتصحيح المنطقة المخلوطه (الخضراء او العنصري

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
ar: ( Y إختيارغاما لتصحيح المنطقة المخلوطه (الحمراء او العنصري

en: Select the hotkey to display the position.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يعرض الموضع.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
ar: اختر مفتاح الاختصار الذي ينتقل إلى إطار الڤديو التالي.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة طويلة إلى الخلف.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة طويلة إلى الأمام.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة متوسّطة إلى الخلف.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة متوسّطة إلى الأمام.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة قصيرة إلى الخلف.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة قصيرة إلى الأمام.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة قصيرة جدًا إلى الخلف.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة قصيرة جدًا إلى الأمام.

en: Select the hotkey to quit the application.
ar: اختر مفتاح الاختصار لإنهاء التطبيق.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
ar: اختر مفتاح الاختصار لإرجاع معدّل التشغيل إلى طبيعته.

en: Select the hotkey to stop playback.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يوقف التشغيل.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ar: اختر مفتاح التشغيل السريع الساخن.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ar: اختر مفتاح التشغيل البطيء الساخن.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
ar: اختر مفتاح الاختصار لإنهاء حالة ملء الشاشة.

en: Select the hotkey to use to pause.
ar: اختر مفتاح الاختصار لاستخدامه للإلباث.

en: Select the hotkey to use to play.
ar: اختر مفتاح الاختصار لاستخدامه للتشغيل.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يتجاوز إلى العنصر التالي في قائمة التشغيل.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يتجاوز إلى العنصر السابق في قائمة التشغيل.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ar: اختر مفتاح الاختصار لتبديل حالة ملء الشاشة.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ar: اختر مفتاح الاختصار لتبديل حالة الإلباث.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُفعّل العُنصر المُختار في قوائم الديفيدي.

en: Select the key to clear the current playlist.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يمحو قائمة التشغيل الحالية

en: Select the key to decrease audio volume.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُقلّل مقدار الصوت.

en: Select the key to decrease the audio delay.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُقلّل تأخر الصوت.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُقلّل تأخر الترجمة.

en: Select the key to increase audio volume.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يزيد مقدار الصوت.

en: Select the key to increase the audio delay.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يزيد تأخر الصوت.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يزيد تأخر الترجمة.

en: Select the key to mute audio.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يكتم الصوت.

en: Select the key to play this bookmark.
ar: اختر المفتاح لتشغيل هذه العلامة.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يضبط علامة قائمة التشغيل هذه.

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
ar: إختيارعدد من النوافذ الأفقية للفيديو لتقسيم الڤديو

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
ar: إختيارعدد من النوافذ العمودية للفيديو لتقسيم الڤديو

en: Select the profile you would like to remove:
ar: اختر اللاحة التي تريد إزالتها:

en: Select the replay gain mode
ar: حدد وضع كسب إعادة التشغيل

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ar: .دائماً إختيار التدفق ذو معدل البت الأعلى، تحت هذا الحدّ

en: Select the subtitle file
ar: اختر ملف الترجم

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ar: .(نوع دخل المستقبِل( القرن/كبل

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ar: .  تحديد خرج الفديو. أنظر الخيار   " دخل الفديو"

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ar: .اختيار ما اذا كانت الادله الفرعية يجب توسيعها
    . اي : أدلة ثانويه لا تظهر في قائمة التشغيل
    . الانهيار : أدلة ثانويه ولكن يبدو ان التوسع في اول اللعب
    . توسيع : جميع الادله الفرعية من التوسع

en: Select your audio output device
ar: اختر جهاز خرج الصوت

en: Selected ports:
ar: المنافذة المُختارة:

en: Separate words by | (without space)
ar: افصل الكلمات بِ‍ | (بلا مسافات)

en: Sequential numbering
ar: ترقيم متعاقب

en: Serbian
ar: الصربية

en: Services
ar: خدمات

en: Services discovery
ar: اكتشاف الخدمات

en: Services discovery modules
ar: وحدة إكتشاف الخدمات

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ar: وحدات ”اكتشاف الخدمات“ هي أدوات تُضيف العناصر تلقائيا في قائمة التشغيل.

en: Session
ar: الجلسة

en: Session Description Protocol
ar: ميثاق وصف الجلسة

en: Session URL
ar: موقع الدورة

en: Session description
ar: وصف الدورة

en: Session email
ar: دورة البريد الالكتروني

en: Session failed
ar: جلسة فاشلة

en: Session name
ar: إسم الدورة

en: Set PID to ID of ES
ar: مجموعة pid الى ID من  ES

en: Set QP
ar: اضبط QP

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
ar: .مجموعة SPS  و PPS  للسماح لإلساق اعداد الجداول مع بيئات مختلفة

en: Set as Wall&paper
ar: اضبط ك&خلفية

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
ar: في الفترة التي حددت لإتمام المشروعات (برنامج ساعة المرجعيه) سيرسل (في ملي ثا). هذه القيمه ينبغي ادناه 100  ملي ثا . (التقصير 70 ملي ثا).

en: Set id of ES to PID
ar: PID  إلى   ES من  ID مجموعة

en: Set playlist bookmark 1
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 1

en: Set playlist bookmark 10
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 10

en: Set playlist bookmark 2
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 2

en: Set playlist bookmark 3
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 3

en: Set playlist bookmark 4
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 4

en: Set playlist bookmark 5
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 5

en: Set playlist bookmark 6
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 6

en: Set playlist bookmark 7
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 7

en: Set playlist bookmark 8
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 8

en: Set playlist bookmark 9
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 9

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
ar: .حدد شحذ القوة 0 و 2. افترضي 0.05

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ar: .(قناة التلفزيون التي سيستعملها المستقبِل(0 يرمز إلى القيمة الإفتراضيّة

en: Set the encoding used in text subtitles
ar: اضبط الترميز المستخدم في الترجمات النصية

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
ar: المكسب الإجمالي   dB (-20 ... 20).

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
ar: مجموعة صورة السطوح بين 0 و 2. التقصير الى 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
ar: .مجموعة صورة مقارنة بين 0 و 2. التقصير الى 1

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
ar: .مجموعة صورة غاما ، وبين 0.01 و 10. التقصير الى 1

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
ar: مجموعة صورة الشكل ، بين 0 و 360. 0 الى التقصير.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
ar: .مجموعة صورة الاشباع ، بين 0 و 3. التقصير الى 1

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
ar: .'#duplicate{..., select="es=<pid>"}'' السيل ، بدلا من 1 ، 2 ، 3 ، الخ .المفيد ان يفعل 'إختيار= " TS  في PID   يتولاها الى نفس القيمه كما VLC  الداخلية تحدد هوية كل تيار ابتدائي في

en: Set the justification of subtitles
ar: اضبط ضبط الترجمات

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
ar: الحد الاقصى المسموح  PES الحجم عند اصدار MPEG PS الجداول.

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ar: حدد حجم المشتركة التقسيم  لمى الى كميات منطقة ميتة. 0 مجموعة الى 32.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ar: حجم مجموعة من داخل التقسيم الى كميات ديادزوني بجروح. 0 مجموعة الى 32.

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ar: اضبط شفافية خرج الڤديو. تعني ١ غير شفاف (المبدئي) بينما تعني ٠ أنه شفاف تماما.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ar: .(رمز البلد للمستقبل، الذي يسمح بإدارة الربط بين القنوات والترددات( القيمة الإفتراضية هي 0

en: Set up associations...
ar: اضبط الارتباطات...

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
ar: .(مجموعات كحد اقصى معدل البت المحلية (في كيلوبايت / ثا

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
ar: أنظر أيضا لخيارات الإطار المرجعي    P-frame  لأنه من المسموح به ل GOP  لا تلتزم بالضروره غلق   IDR-frames. In H.264, I-frames يحدد الحد الادنى بين
     .(أنظر أيضا لخيارات الإطار المرجعي  )
    . IDR-frame من اي اشارة الى الاطار السابق ل  subsequent P-frames  تقييد  IDR-frames .ليست بالضروره I-frames ,لذا
    .GOP لكن لا تبداء من جديد, I-framesاذا يبدو المشهد التخفيضات فى هذا الفترة ، فانها ما زالت على شكل رموز ف

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
ar: يضبط وضع قنوات مَخرج الصوت الذي سيتم استخدامه بشكل افتراضي إذا كان جهازك وبث الصوت متوافقين.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ar: يضبك شفافية متحكّم ملء الشاشة بين ٠٫١ و ١ للواجهة الرئيسية وقائمة التشغيل واللوحة الممتدة. يعمل هذا الخيار فقط في وندوز وX11 مع امتدادات التراكب.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
ar: .هذا يعِّد شغل الصوان الأولي ككسر بحجم الصوان

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
ar: يضبط كلمة السر للاتصال في حال لم يُضبط اسم مستخدم أو كلمة سر في المسار.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
ar:  تحدد مهلة الخيار في دورة سلسلة RTSP

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
ar: يضبط اسم المستخدم للاتصال في حال لم يُضبط اسم مستخدم أو كلمة سر في المسار.

en: Setting
ar: إعداد

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings for VLC's control interfaces
ar: إعدادات لواجهات تحكم VLC

en: Settings for VLC's interfaces
ar: إعدادات واجهات VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
ar: إعدادات الدخل، وفك مزج الإشارات، وفك الترميز والترميز

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
ar: إعدادات مرمزات و فك ترميز الترجمات النصية و التيلي تكست و السي سي.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ar: إعدادات أجهزة فك الترميز والترميز الخاصة بالصوت فقط.

en: Settings for the main interface
ar: إعدادات الواجهة الرئيسية

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
ar: إعدادات الفيديو، أو الصور، أو مرمزات أو ترميز وفك ترميز الفيديو + الصوت.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
ar: الإعدادات المرتبطة بالمعروضات على الشاشة، و الترجمة، و أغطية الصور الفرعية

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ar: الإعدادات المرتبطة بسلوك قائمة التشغيل (مثل وضع التشغيل) كما والوحدات التي تُضيف العناصر تلقائيا في قائمة التشغيل (وحدات ”اكتشاف الخدمات“).

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ar: الإعدادات المرتبطة بطرق الوصول المختلفة. ما تحتاج تغييره من إعدادات غالبا هو وسيط HTTP أو إعدادات الخبيئة.

en: Settings...
ar: ...إعدادات

en: Setup Streaming...
ar: إعداد التدفق ...

en: Setup schedule
ar: إعدادات الجدولة

en: Shadow
ar: ظل

en: Shadow angle
ar: زاوية الظل

en: Shadow color
ar: لون الظل

en: Shadow distance
ar: مسافة الظل

en: Shadow opacity
ar: شفَّافية الظل

en: Shaping delay (ms)
ar: (مهلة التشكيل (ملي ثا

en: Sharpen strength (0-2)
ar: زيادة القوة (0-2)

en: Sharpen video filter
ar: Sharpen  مُرشحات الڤديو

en: Sharpness
ar: الحِدة

en: Sho&w VLC media player
ar: ا&عرض مشغّل الوسائط VLC

en: Shona
ar: الشونا

en: Short backwards jump
ar: قفزة قصيرة إلى الخلف

en: Short forward jump
ar: قفزة قصيرة إلى الأمام

en: Short jump length
ar: طول القفزة القصيرة

en: Short jump length, in seconds.
ar: طول القفزة القصيرة بالثانية.

en: Shortcut
ar: اختصار

en: Show &more options
ar: أظهر الم&زيد من الخيارات

en: Show All
ar: اعرض الكل

en: Show Audio Effects Button
ar: اعرض زر التأثيرات الصوتية

en: Show Containing Directory...
ar: اعرض الدليل المحتوي...

en: Show Containing Folder...
ar: اعرض المجلد المحتوي...

en: Show Fullscreen controller
ar: اعرض متحكّم ملء الشاشة

en: Show Installed Only
ar: اعرض المثبّت فقط

en: Show Main Window
ar: اعرض النافذة الرئيسية

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
ar: إظهارقيمة جداول الڤديو عند إستخدامنشرة قائمة التشغيل الڤديو .

en: Show Name
ar: اسم العرض

en: Show Previous & Next Buttons
ar: اعرض زري السابق والتالي

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
ar: اعرض زري الخلط والتكرار

en: Show Sidebar
ar: اعرض الشريط الجانبي

en: Show VLC on the taskbar
ar: VLCيظهر  على taskbar

en: Show a controller in fullscreen mode
ar: اعرض متحكّمًا في وضع ملء الشاشة

en: Show a systray icon for VLC
ar: تظهر ايقونه سيستراي لل  VLC

en: Show advanced options
ar: اعرض الخيارات المتقدمة

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
ar: اعرض التفضيلات المتقدمة بدل البسيطة عند فتح حواري التفضيلات.

en: Show advanced preferences over simple ones
ar: اعرض التفضيلات المتقدمة بدل تلك البسيطة

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
ar: اعرض أيقونة في صينية النظام تتيح التحكم بمشغّل الوسائط VLC لإجراءات خفيفة.

en: Show controller in fullscreen
ar: اعرض متحكّمًا في ملء الشاشة

en: Show controls in full screen mode
ar: اعرض التحكمات في وضع ملء الشاشة

en: Show corrupted frames
ar: اعرض الإطارات التالفة

en: Show errors and warnings
ar: تبين الاخطاء والانذارات

en: Show everything including debug messages
ar: وتبين كل منها الرسائل المنقحة

en: Show extended options
ar: اعرض الخيارات المتقدمة

en: Show extended settings
ar: اعرض الخيارات المتقدمة

en: Show media title on video
ar: اعرض عنوان الوسيط على الڤديو

en: Show media title on video start
ar: اعرض اسم الوسيط عند بدء الڤديو

en: Show only errors
ar:   لا تظهر إلاّ الأخطاء

en: Show playing item name in window title
ar: اعرض اسم العنصر المشغّل في اسم النافذة

en: Show settings
ar: اعرض الإعدادات

en: Show shoutcast adult content
ar:   Shoutcast   إظهار  محتوى   الكبار

en: Show stream position
ar: اعرض موضع الدفق

en: Show systray icon
ar: اعرض أيقونة في صينية النظام

en: Show the contextual popup menu.
ar: اظهر قائمة السياق المنبثقة

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
ar: اعرض الموضع الحالي بالثواني في الدفق من وقت لآخر.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
ar: اعرض اسم الأغنية أو الڤديو في عنوان نافذة المتحكّم.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ar: .نشِّط نافذة خاصيات الجهاز المختار قبل بدء التدفق

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ar: (إعرض صفحة خصائص المستقبل(تسمح بإختيار القنوات

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
ar: اعرض عنوان الفيدية لمدة س ملي‌ثانية. المبدئي هو ٥٠٠٠ (أي 5 ثوان)

en: Show video title for x milliseconds
ar: اعرض عنوان الڤديو لمدة س ملي‌ثانية

en: Show video within the main window
ar: اعرض الڤديو في النافذة الرئيسية

en: Show/Hide Playlist
ar: اعرض/أخفِ قائمة التشغيل

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ar: .يظهر المراقب ساطع عند إنتقال الفأرة في اسلوب شاشة كاملة

en: Shows the audio effects button in the main window.
ar: اعرض زر التأثيرات الصوتية في النافذة الرئيسية.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
ar: يعرض زري الخلط والتكرار في النافذة الرئيسية.

en: Showtunes
ar: اظهار التردد

en: Silver
ar: فضي

en: Simple
ar: مبسّطة

en: Simple Karaoke filter
ar: مُرشّح كاريوكي بسيط

en: Simple Preferences
ar: التفضيلات المبسّطة

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
ar: Dolby Surround  كاشف الرموز

en: Sindhi
ar: السندية

en: Sinhalese
ar: السنهاليين

en: Size
ar: الحجم

en: Ska
ar: سكا

en: Skin resource file:
ar: ملف مورد المظهر:

en: Skin to use
ar: إستخدامskin

en: Skinnable Interface
ar: واجهات Skinnable

en: Skins
ar: الملمس

en: Skip frames
ar: تجاهل اطارات

en: Skip loop filter
ar: تخطى مرشح الحلقة

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ar: H.264 لا مرشح الدورة لفك الترميز

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
ar: . لا تستعمل مرشح الدورة ، له فعل سلبي على الجودة، لكن سرّع التدفق ذو الجودة العالية

en: Slo&wer
ar: أب&طأ

en: Slovak
ar: السلوفاكية

en: Slovenian
ar: السلوفانية

en: Slow
ar: بطيء

en: Slower
ar: أبطأ

en: Slower (fine)
ar: أبطأ (قليلًا)

en: Small
ar: صغير

en: Smaller
ar: أصغر

en: Snapshot
ar: التقاط صورة

en: Socks proxy
ar: وكيل SOCKS

en: Soft
ar: رقيق

en: Soft rock
ar: روك خفيف

en: Soften
ar: تنعيم

en: Software
ar: برمجة

en: Somali
ar: الصومالية

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
ar: .بعض القنوات الفرنسية لا علم لهابعنونة الصفحة بسبب التفسير خاطئ. إستخدام هذا التفسير الخاطئ للعناوين الفرعية لن يظهر

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
ar: . جزئيا ، ولكن هذه الادوات يمكنك اختيار لشل كل الشكليه  VLC.بعض العنوين الفرعية  تسمح صيغ النص الشكلي

en: Sonata
ar: سوناتا

en: Sort by
ar: افرز بِ‍

en: Sotho, Southern
ar: السوتو الجنوبية

en: Soul
ar: الروح

en: Soundtrack
ar: أثار الصوت

en: Source
ar: المصدر

en: Source aspect ratio
ar: نسبة أبعاد المصدر

en: Source directory
ar: دليل المصدر

en: Source:
ar: المصدر:

en: Sout stream
ar: مخرجات البث

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
ar: تتيح وحدات مخرجات البث بناء سلسلة معالجة لمخرجات البث. راجع دليل استخدام البث لمزيد من المعلومات. يمكنك أيضًا تحديد المعاملات المبدئية لكل وحدة.

en: Space
ar: الفضاء

en: Spacer
ar: مُباعد

en: Spanish
ar: الإسبانية

en: Spatial blur
ar: تضبيب المكاني

en: Spatial chroma strength
ar: قوة صفاء المكانية

en: Spatial luma strength
ar: قوة luma المكانية

en: Special modules
ar: الوحدات الخاصة

en: Specify an identifier string for this subpicture
ar: يحددوا هوية الخيط لهذا الصورة

en: Specify the deinterlace module to use.
ar: يحدد ديينتيرلاكي نموذج الإستخدام.

en: Specify the log filename.
ar: تحدد  سجل إسم الملف

en: Spectral sections
ar: طيفي الاقسام

en: Spectrometer
ar: منظار الطيف

en: Spectrum
ar: طيف

en: Spectrum analyser
ar: محلل طيف

en: Speed of feeds
ar: سرعة التلقيم

en: Speed selector
ar: منتقي السرع

en: Speex audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي Speex

en: Speex audio encoder
ar: المرمِّز السمعي Speex

en: Speex audio packetizer
ar: المحزَّم السمعي Speex

en: Splitter
ar: قاسِم

en: Splitters
ar: المُجَزِّئات

en: Standard
ar: المعيار

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
ar: وضوح قياسي (576 أو 480 للخطوط)

en: Standard stream output
ar: تدفق معايير الإخراج

en: Start
ar: إبدأ

en: Start Time
ar: وقت البدء

en: Start VLC with only a systray icon
ar: ابدأ VLC بأيقونية صينية نظام فقط

en: Start directly in menu
ar: .إبدأ مباشرة في القائمة

en: Start in minimal view (without menus)
ar: ابدأ بالمنظور المبسّط (بلا قوائم)

en: Start in minimal view mode
ar: ابدأ بوضع العرض المبسّط

en: Start paused
ar: ابدأ مُلبثا

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ar: .بداية الإعادة بنود الجديدة على الفور متى كان

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
ar: .إبدء مباشرة في القائمة الرئيسية، محاولا تجاوز المقدمات الإنذار الغير مجدية

en: Start time
ar: وقت البداية

en: Start video in fullscreen mode
ar: ابدأ الڤديو بوضع ملء الشاشة

en: Starting Position
ar: موضع البدء

en: Statistics
ar: إحصائيات

en: Status
ar: الحالة

en: Status Bar
ar: شريطة الحالة

en: Step Backward
ar: تقديم للخلف

en: Step Forward
ar: تقديم للأمام

en: Stereo
ar: ستيريو

en: Stereo audio mode
ar: نمط ستيريو

en: Stereo audio output mode
ar: وضع إخراج صوت الاستريو

en: Stereo mode
ar: نمط ستيريو

en: Stop
ar: أوقِف

en: Stop playback
ar: أوقِف التشغيل

en: Stop the A to B loop
ar: أوقِف التكرار من أ إلى ب

en: Stop the playlist after each played playlist item.
ar: أوقِف قائمة التشغيل بعد كل عنصر في قائمة التشغيل.

en: Stop time
ar: وقت التوقّف

en: Stream
ar: التيار

en: Stream %d
ar: تدفق %d

en: Stream Announcing
ar: اعلان جدول

en: Stream ID of the audio track to use.
ar: معرّف دفق المسار الصوتي لاستخدامه.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ar: معرّف دفق مسار الترجمة لاستخدامه.

en: Stream MP3
ar: MP3 النشر ب

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
ar: دفق جميع التدفقات الأولية (الفيديو والصوت والترجمات)

en: Stream bitrate
ar:  انساب ‎نسبة البتات

en: Stream description
ar: وصف الدفق

en: Stream filter module
ar: وحدة مرشح الدفق

en: Stream filters
ar: مرشّحات الدفق

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
ar: مرشّحات الدفق هي وحدات خاصة تتيح عمليات متقدمة على جانب الدخل لِ‍ VLC. احتط وأنت تستخدمها...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
ar: تُستخدم عوامل تصفية الدفق لتعديل الدفق الذي تتم قراءته.

en: Stream name
ar: اسم الدفق

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
ar: .( n رقم تدفق قناة السمعي للإستعمال (من 0 إلى

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
ar: . ( n رقم تدفق قناة العنوان الثانوي للإستعمال (من 0 إلى

en: Stream output
ar: خرج الدفق

en: Stream output muxer caching (ms)
ar: مضاعف إخراج دفق التخزين المؤقت (مللي ثانية)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ar: تستخدم إعدادات إخراج الدفق عند العمل كخادم تدفق أو عند حفظ التدفقات الواردة.
    تُضاعف الدفقات أولا ثم تُرسل عبر وحدة ”مَخرج الوصول“ التي تستطيع إما حفظ الدفق أو دفقه (UDP،‏ HTTP،‏ RTP/RTSP).
    وحدات دفق الصوت تتيح معالجة متقدمة للدفقات (تحويل الترميز، التكرار...).

en: Stream output:
ar: خرج الدفق:

en: Stream public
ar: تدفق جماعي

en: Stream...
ar: دفق...

en: Streamable
ar: قابل للبث

en: Streaming / Transcoding failed
ar: فشل التدفق / تحويل الترميز

en: Streaming and Transcoding Options
ar: المسارات وخيارات عابرالشفرة

en: Streaming deinterlace mode
ar: طريقة جري deinterlace

en: Strict standard compliance
ar: إلتزام صارم للمعايير

en: Stuff
ar: أشياء

en: Sub &Track
ar: م&سار الترجمة

en: Subdirectory behavior
ar: سلوك الدليل ثانوي

en: Submission of played songs to last.fm
ar: تسليم الأغاني المُشغّلة لlast.fm

en: Submit played tracks stats to Last.fm
ar: أرسِل إحصائيات بالمسارات المشغّلة إلى Last.fm

en: Subpictures
ar: الصور الفرعية

en: Subpictures filter module
ar: وحدة ترشيح الصور الفرعيّة

en: Subpictures source module
ar: وحدة مصدر الصور الفرعية

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
ar: وتقدير النوعيه  ، Subpixel  اقتراح قرار التقسيم

en: Subti&tle
ar: ترج&مة

en: Subtitle
ar: الترجمة النصية

en: Subtitle & On Screen Display Settings
ar: إعدادات الترجمة والعرض على الشاشة

en: Subtitle Delay
ar: تأخير الترجمة

en: Subtitle File
ar: ملف الترجمة

en: Subtitle Files
ar: ملفات الترجمة

en: Subtitle Language
ar: لغة الترجمات

en: Subtitle Track
ar: مسار العنوان الفرعي

en: Subtitle autodetection fuzziness
ar: تقريب الكشف الآلي للعناوين الثانوية

en: Subtitle autodetection paths
ar: مسارات كشف الترجمة تلقائيًا

en: Subtitle codec
ar: ترميزالفيديو

en: Subtitle codecs
ar: مرمازات الترجمة

en: Subtitle delay %i ms
ar:  مدّة  العنوان الفرعي   
     ملي ثا  %i

en: Subtitle delay down
ar: تأخير الترجمة

en: Subtitle delay up
ar: تقديم الترجمة

en: Subtitle effects
ar: مُؤثرات الترجمة

en: Subtitle justification
ar: ضبط الترجمة

en: Subtitle language
ar: لغة الترجمة

en: Subtitle languages
ar: لغة الترجمة

en: Subtitle speed:
ar: سرعة الترجمة:

en: Subtitle text encoding
ar: ترميز نص الترجمة

en: Subtitle track
ar: مسار الترجمة

en: Subtitle track ID
ar: معرّف مسار الترجمة

en: Subtitle track: %s
ar: مقطوعة الترجمة: %s

en: Subtitles
ar: الترجمة

en: Subtitles (advanced)
ar: الترجمات (متقدم)

en: Subtitles (images)
ar: الترجمات (الصور)

en: Subtitles / OSD
ar: الترجمات/العرض على الشاشة

en: Subtitles Track
ar: مقطوعة الترجمة

en: Subtitles text scaling factor
ar: عامل تحجيم نصوص الترجمة

en: Sundanese
ar: السوندانية

en: Surround
ar: محيطا

en: Surround delay (ms)
ar: (محاصرته التأخير (م/ثا

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
ar: .(يكتنف مستوى الأثر (من 0 إلى 100 ، قيمة العيب 0

en: Surround level
ar: محاصرته مستوى

en: Swahili
ar: السواحلية

en: Swati
ar: السواتي

en: Swedish
ar: السويدية

en: Switch to full preferences view
ar: بدّل إلى منظور التفضيلات الكاملة

en: Switch to simple preferences view
ar: بدّل إلى منظور التفضيلات المبسّطة

en: Symphony
ar: سمفونية

en: Sync on Intra Frame
ar: المزامنة في داخل الاطار

en: Synchronization
ar: المزامنة

en: Synchronize left and right
ar: زامن اليمين واليسار

en: System codeset
ar: طقم محارف النظام

en: System's default
ar: مبدئيات النظام

en: Systray icon
ar: أيقونة صينية النظام

en: T&itle
ar: ال&عنوان

en: TB
ar: ت.بايت

en: TCP command input
ar: دخل أوامر TCP

en: TCP connection timeout
ar: TCP زمن إنتهاء

en: TCP input
ar: دخْل TCP

en: TTA demuxer
ar: فاكك مزج إشارات TTA

en: TTML demuxer
ar: فاكك مزج إشارات TTML

en: TV
ar: التلفزيون

en: TV - analog
ar: تلفاز - تناظرية

en: TV - digital
ar: تلفاز - رقمي

en: TY Stream audio/video demux
ar: TY دفق الصوت / الڤديو demuxer

en: Tab
ar: لسان

en: Tagalog
ar: التغالوغية

en: Tahitian
ar: التاهيتية

en: Tajik
ar: الطاجيكية

en: Take &Snapshot
ar: خُذ لق&طة

en: Take a snapshot
ar: خُذ لقطة

en: Take video snapshot
ar: التقاط صورة

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ar: .التقاط صورة وحفظها في القرص

en: Tamil
ar: التاميلية

en: Tango
ar: تانجو

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
ar: .transcoded لتدفق السمعيbitrate  الهدف

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
ar: .transcoded لتدفق الڤديو bitrate  الهدف

en: Target output frame rate for the video stream.
ar: .الاطار معدل الانتاج المستهدف لتدفق الڤديو

en: Tatar
ar: التترية

en: Teal
ar: أزرق مخضر

en: Techno
ar: تيكنو

en: Techno-Industrial
ar: تقنيه صناعيه

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
ar: أخبر VLC أنه يتم تشغيله بسبب ارتباط ملف في نظام التشغيل

en: Telnet
ar: موهبة

en: Telugu
ar: التيلوغوية

en: Temporal chroma strength
ar: قوة تأثير الـ chroma

en: Temporal luma strength
ar: قوة luma الزمانية

en: Test
ar: تجربة

en: Text
ar: النص

en: Text Color
ar: لون النص

en: Text Size
ar: حجم النص

en: Text default color
ar: نص التقصير اللون

en: Text opacity
ar: شفَّافية النص

en: Text position
ar: موقع النص

en: Text renderer
ar: تَصْيِر النص

en: Text rendering module
ar:  وحدة تصيير النصوص

en: Thai
ar: التايلاندية

en: Thanks
ar: شكر

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ar: سيقوم ملقم HTTP بالاستماع على هذا المنفذ TCP. رقم المنفذ HTTP إفتراضيا هو 80. ومع ذلك تمثل الأرقام التي تكون أعلى من 1025 خاضعة لسيطرة نظام التشغيل

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ar: سيقوم ملقم HTTPS بالاستماع على هذا المنفذ TCP. رقم المنفذ HTTPS الافتراضي هو 443. ومع ذلك تخضع المنافذ الاي تكون أعلى من 1025 لنظام التشغيل

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ar: سيقوم ملقم RTSP بالاستماع على هذا المنفذ TCP. رقم المنفذ RTSP الافتراضي هو 554. ومع ذلك تخضع المنافذ الاي تكون أعلى من 1025 لنظام التشغيل

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
ar: الوحدة  SAP   عادة يختار لنفسه العناوين  الحقيقي في الاستماع الى الخطب. الا يمكنك ان تحدد اي عنوان محدد.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
ar: لا يدعم جهاز الالتقاط ”%s“ المعاملات المطلوبة.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ar: اللون من النص الذي تقدم على الڤديو. ويجب ان يكون في النظام ستعشري, (مثل ألوان HTML).  الحرفان الأولان هما الأحمر ثم الاخضر ثم الازرق.#000000 = اسود , #FF0000 =احمر ,  #00FF00 = الاخضر ,#FFFF00 = اصفر (أحمر + اخضر), #FFFFFF = الابيض

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
ar: المرمز يمكن ان يُتَرجم جزئيا او يهمل الإطار عندما لا يوجد ما يكفي من الوقت.
    ومن المفيد مع وحدة المعالجه المركزية منخفض الطاقة لكنها يمكن ان تنتج صورا مشوهه.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
ar: درجة وضوح من 1 الى 127.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
ar: المهلة الذي عرضته  الخوارزميه الفزيائية تكون أحيانا مزعجه لالتزامن بين الشفتين - الحركة والتعبير. في هذه الحاله ، بدوره على تعويض.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
ar: .نوعية المبادلات  إذا كان حرصك على وحدة المعالجه المركزية لا تستطيع مواكبة معدل ترميز.  on-the-fly  في آلة التشفير يمكن ان يجعل 
    وسوف يعجز تعريشه التقسيم الى كميات فان معدل تشويه نواقل الحركة القيادة العامة) ، ورفع الحد الادنى الى مستوى الضوضاء تخفيف آلة التشفير مهمة )

en: The height of the effects video window, in pixels.
ar: .ذروة اثار نافذة الڤديو , في البكسل

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
ar: وصل عدد المرشحات (%u) إلى حده الأقصى.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
ar: تُحفظ مكتبة الوسائط ويُعاد تحميلها في كل مرة تبدأ فيها VLC.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
ar: نُزّلت الإصدارة الجديدة بنجاح. أتريد إغلاق VLC وتثبيتها الآن؟

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
ar: .(السمعيه طريقة الانتاج (الذي لا وأيده بعض بطاقات الصوت  float32 الخيار يسمح لك تمكين او تعطيل عالية الجوده

en: The password of your last.fm account
ar: كلمة سر حسابك في last.fm

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
ar: يحدد تعدد النغمات عدد الأصوات التي يمكن تشغيلها في نفس الوقت. يستدعي اختيار قيم أكبر قوة أكثر للمعالجة.

en: The requested RTSP session could not be established.
ar: .المطلوبة لا يمكن اثباتها  RTSP دوره

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
ar: جهاز خرج الصوت المنتقى يستخدمه تطبيق آخر.

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
ar: درجة حجم مستوى الصوت قابلة للتعديل باستخدام هذا الخيار.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
ar: البث سينشئ باستخدام الإعدادات المبدئية. للتضبيطات المتقدمة أو لتعديل الإعدادت المبدئية، اختر الزر على اليمين: <i>إدارة البث<i/>

en: The stream will run this duration (in seconds).
ar: سيتم تشغيل الدفق هذه المدة (بالثواني).

en: The stream will start at this position (in seconds).
ar:  (التدفق سيبدء من هذا الموقع ( بالثانية

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ar: .(التدفق سينتهي من هذا الموقع ( بالثانية

en: The username of your last.fm account
ar: اسم مستخدم حسابك في last.fm

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
ar: يمكن تسجيل حجم الصوت واستعادته تلقائيا عند استخدام VLC لاحقا.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
ar: يسمح لك نمط خلفية الشاشة بإظهار الڤديو على أنه خلفية لمكتبك.

en: The width of the effects video window, in pixels.
ar: .عرض تأثيرات نافذة  الڤديو, بالبكسل

en: Theora video decoder
ar: كاشف رموز الفديو Theora

en: Theora video encoder
ar: مرمز الفديو Theora

en: Theora video packetizer
ar: محزِّم الفديو Theora

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
ar: لا توجد وحدة وصول إلى مَخرج دفق مناسبة لـ "%s/%s://%s".

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ar: تتيح هذه الخيارات ضبط الواجهات التي يستخدمها VLC. يمكنك اختيار الواجهة الرئيسية، ووحدات الواجهة الإضافية وتعريف عدد من الخيارات ذات العلاقة بها.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ar: تسمح لك هذه الخيارات بتغيير تصرفات نظام الصوت الفرعي، وكذا إضافة مرشحات صوتية يمكن استعمالها للمعالجة اللاحقة أو التأثيرات البصرية (محلل الطيف، إلخ..). فعّل هذه المرشحات هنا، ثم هيئْها في فقرة وحدات "مرشحات الصوت".

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ar: تتيح لك هذه الخيارات تعديل سلوك نظام الإدخال الفرعي، مثل جهازي DVD أو  VCD، أو إعدادات واجهة الشبكة أو قناة الترجمة.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
ar: تسمح لك هذه الخيارات لتعديل سلوك النظام الفرعي للصور الفرعية. يمكنك على سبيل المثال تمكين مصادر الصور الفرعية (شعار، الخ). تمكين هذه المرشحات هنا وتكوينهم في قسم وحدات "مرشحات الصور الفرعية". يمكنك أيضا تعيين العديد من خيارات الصور الفرعية المتنوعة.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ar: هذه الخيارات تسمح لك بتعديل سلوك الڤديو للناتج فرعي.يمكنك مثلا تمكين الڤديو المُرشَح   
    .(تعديل الصورة ، الخ، deinterlacing  )
    .تمكن هذه المُرشَحات هنا ووفق عليها فى "الڤديو المرشحات " وحدات القسم. يمكنك ايضا مجموعة متنوعة يديو خيارات كثيرة

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
ar: هذه الخيارات تسمح لك لاختيار الوحدات الافتراضية. اترك هذه وحدها إلا إذا كنت تعرف فعلا ما تفعله.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ar: .هذه الخيارات تسمح بتعديل مجمل الخيارات الإفتراضيّة لنظام تدفق الخرج

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ar: تحدد هذه الخيارات سلوك قائمة التشغيل. يمكن تجاوز بعض هذه الخيارات في حواري قائمة التشغيل.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ar: هذه الإعدادات هي ارتباطات مفاتيح VLC العمومية، أو ببساطة مفاتيح الاختصارات.

en: Thick
ar: سميك

en: Thin
ar: نحيف

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
ar: تحتاج أسطوانة بلو-ري هذه مكتبة لفكّ ترميز AACS، والنظام لديك لا يحتويها.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
ar: تحتاج أسطوانة بلو-ري هذه مكتبة لفكّ ترميز BD+‎، والنظام لديك لا يحتويها.

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
ar: تتطلب أسطوانة بلو-ري هذه «جاڤا» لدعم القوائم.%s
    ستُشغّل الأسطوانة دون قوائم.

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
ar: يتم استخدام هذا الملف certicate X.509 (بتنسيق الـ PEM) لـ TLS على الملقم. على نظام التشغيل OS X، يتم استخدام السلسلة كتسمية للبحث عن الشهادة في سلسلة المفاتيح.

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
ar: ثُبّتت هذه الإضافة يدويا. لا يمكن أن يديرها VLC بنفسه.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ar: .أضف مرشحات بعد المعالجة السمعي لتغيير الصوت

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
ar: .هذا سيسمح لك بإضافة مُرشحات بعد المعالجة لتحسين جودة الصورة، كالغاء تشابك، او التجانس أو تشويه نافذة الڤديو

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
ar: يؤدى هذا الى اضافة ما يسمى "مرشحات الصورة الفرعية". مرشح الصور الفرعية هذه التى تم إنشاؤها بواسطة أجهزة فك تشفير الترجمة أو مصادر الصور الفرعية الأخرى.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
ar: يؤدي ذلك إلى إضافة ما يسمى "بمصادر الصورة الفرعية". هذه الفلاتر تراكب بعض الصور أو النص على الڤديو (مثل الشعار، والنص الاعتباطى، ...).

en: This adds video splitters like clone or wall
ar: هذا يضيف مقاطع فيديو مثل الاستنساخ أو الحائط

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
ar:  (وحدات التصور السمعي (محلل الطيف، إلخ

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
ar: هذا يسمح لك لتكوين مقدار التخزين المؤقت الأولي لإخراج دفق المضاعف. يجب تعيين هذه القيمة في مللي ثانية.

en: This allows hardware decoding when available.
ar: يتيح هذا فك الترميز باستخدام العتاد إن توفر.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
ar: يتيح ذلك تشغيل الصوت بسرعة أقل أو أعلى دون التأثير على طبقة الصوت

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
ar: يسمح ذلك بالتعامل الصحيح مع تنسيق فيديو HDTV-1080 حتى إذا كان برنامج الترميز المعطل يضبط الارتفاع بشكل غير صحيح على 1088 سطر.  يجب فقط تعطيل هذا الخيار إذا كان الفيديو الخاص بك يحتوي على تنسيق غير قياسي يتطلب 1088 سطرًا.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
ar: يتيح لك هذا تغيير مستوى الهدف الافتراضي (89 ديسيبل) للدفق باستخدام معلومات كسب إعادة التشغيل

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ar: .هذا يتيح لك تعريف شرائط مفضلة في قائمة التشغيل

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ar: .هذا يسمح لكم بإجبار وحدة دخول. إستعمل هذا إذا لم يتم الكشف الآلي لوحدة صحيح. يجب أن لا تغيرو هذا إذا كنتم لا تعرفون ما تقومون

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ar: وهذا يتيح لك الاتصال اعطاء العنوان البريدي للتيار ، وسوف يعلن في SDP (دورة توصيف).

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ar: .وهذا يتيح لك اعطاء وصف موجز للتفاصيل الجدول ، سيتم الاعلان عنها في SDP (دورة توصيف)

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ar: يسمح لك هذا بالاحتفاظ بمثيل إخراج دفق فريد عبر عناصر قائمة تشغيل متعددة (إدراج ناتج دفق التجميع تلقائيًا إذا لم يتم تحديده)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
ar: .'#'   إقرأ عدة ملفات في نفس الوقت. هذه السمة  تجريبية، لا تحتمل كل الصيغ. إستعمل قائمة تدفق مفصولة ب

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
ar: .Sync وهذا يتيح لك المداومه بعد ساعات من اجل الخادم والعميل. التفصيل متوفر في أماكن متقدمة / الشبكة

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
ar: .بالأولوية VLC قائمة المرمزين الذين يختارهم

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ar: .packetizers يختار VLC وهذا يتيح لك ان تختار النظام الترتيب الذي

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
ar: .(وهذا يتيح لك تحديد سرعة عرض الصور المتحركه (بين 1 و 10 ، يقصر الى 6

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
ar: .(وهذا يتيح لك ان تحدد الميز للعرض جوم (القرار سيكون اكبر أحسن لكن اكثر كثافه وحدة المعالجه المركزية

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
ar: وهذا يتيح لك ان تحدد الأساس لميناء rtp المسارات.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
ar: وهذا يتيح لك ان تحدد التقصير السمعيه ميناء لrtp المسارات.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
ar: يتيح لك هذا تعيين منفذ الڤديو المبدئي لبثّ RTP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
ar: وهذا يتيح لك ان تحدد موكير المستخدمة من تدفق الانتاج. التقصير في إستخدامأي موكير) القياسيه rtp الجدول).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
ar: يتيح لك هذا التدفقmpeg4 لاتم السمعيه الجداول (انظر rfc3016).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
ar: هذا يتجنب إغراق سجل الرسائل بإخراج التنقيح من آلية مزامنة إخراج الفيديو.

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ar: هذا يحدد العنوان الذى سيقوم ملقم RTSP بالاستماع عليه، جنبا إلى جنب مع المسار الأساسي لوسائط RTSP VOD. بناء الجملة هو عنوان/المسار. افتراضيا، سيقوم الملقم بالاستماع على أي عنوان IP محلي. تحديد عنوان IP (على سبيل المثال :: 1 أو 127.0.0.1) أو اسم المضيف (على سبيل المثال المضيف المحلي) لتقييدهم إلى واجهة شبكة معينة.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
ar: هذا يحدد الحد الأقصى لتقلقل تأخير تزامن إدخال الخوارزميات التي يجب أن تحاول تعويضها (في مللي ثانية).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
ar: يحدّد هذا سرعة التشغيل (السرعة العادية هي ١٫٠).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ar: يؤخّر هذا خرج الصوت. يجب أن يكون التأخير بالملي ثانية. قد يفيد هذا إن لاحظت تأخر الصورة عن الصوت أو العكس.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ar: هذا يحدد درجة التشابه بين إسم الملف و العنوان الثانوي للفيلم القيم الممكنة هي:
     0 = لا كشف آلي للعناوين الثانوية
    1 =  أيّ ملف العناوين الثانوية
    2 =   أيّ ملف العناوين الثانوية يحتوي على عنوان الفيلم
    3 = إسم  ملف العناوين الثانوية يرمز إلى إسم الفيلم مع حروف إظافية
    4 = إسم  ملف العناوين الثانوية يرمز بالضبط إلى إسم الفيلم

en: This display the resulting media, but can slow things down.
ar: يعرض هذا الوسيط الناتج، ولكنه قد يبطّئ العملية.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
ar: .(هذا الإسقاط الاطر التي الراحل (يصل الى إخراج الفديو بعد  نية عرض تاريخ

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
ar: يفعّل هذا مفاتيح اختصارات VLC من نافذة الڤديو (التي لا يمكن تضمينها).

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
ar: يتيح ذلك تلوين الرسائل المرسلة إلى وحدة التحكم. تحتاج طرَفيتُك إلى دعم ألوان لينكس حتى يعمل هذا.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
ar: يتيح هذا التعامل مع نقرات الفأرة على الڤديو.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
ar:  .هذه القوات محصول مصدر الڤديو
     (   تقبل الاشكالس ،ع (4:3 ، 16:9 ، الخ
    .معبر عن عموم الصورة

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
ar: .هذه القوات ترصد نسبة الجانب. معظم المراقبين لديهم مربع بكسل (1:1). إذا كانت لديكم شاشة 16:9، فإنك قد تحتاج إلى تغيير هذا إلى 4:3 من أجل إبقاء النسب

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
ar: يعمل هذا على إجبار النسبة الباعية للمصدر. بعض اسطوانات دي‌ڤي‌دي تقول أنها ١٦:٩ بينما في الواقع هي ٤:٣. يمكن استخدام هذا كتلميح لِ‍ VLC عندما لا يكون في الفيلم معلومات عن النسبة الباعية. التنسيقات الممكنة هي x:y (مثل ٤:٣، ١٦:٩، إلخ) والتي تعبّر عن نسبة الصورة العمومية، أو قيمة عائمة (١٫٢٥، ١٫٣٣٣٣، إلخ) والتي تعبّر عن شكل مربّع البكسل.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
ar: هذه واجهة VLC المبدئية التي تستخدم الشكل والمظهر الأصيل.

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
ar: .هذا المعامل الذي  يعدلإرتفاعالحزم

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
ar: هذا إدخال قديم للسماح لك بتكوين وحدات مَخرج الوصول

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
ar: هذا إدخال قديم للسماح لك بتكوين وحدات mux

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
ar: على هذه الواجهة التي سوف تستمع .افتراضي انه 4212 TCP هذا هو المنفذ

en: This is the audio codec that will be used.
ar: هذا هو ترميز السمعيه التي ستستخدم.

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
ar: هذه هي الوحدةالتشفير السمعيه التي ستستخدم (وما يرتبط بها من الخيارات).

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ar: .التصرف الإفتراضي هو الإختيار الآلي لأحسن وحدة متاحة. VLCوحدة خرج السمعي المستعملة  من

en: This is the default Audio CD device to use.
ar: هذا جهاز أسطوانة الصوت المبدئي لاستخدامه.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ar: هذا هو محرك الأقراص المضغوطة الصوتي الافتراضي (أو الملف) المطلوب استخدامه.  لا تنس النقطتين بعد حرف محرك الأقراص (مثل D :)

en: This is the default DVD device to use.
ar: هذا جهاز دي‌ڤي‌دي المبدئي لاستخدامه.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ar: هذا جهاز (أو ملف) دي‌ڤي‌دي المبدئي لاستخدامه، لا تنسَ النقطتين الرأسيتين بعد اسم الجهاز (مثل D:‎)

en: This is the default VCD device to use.
ar: هذا جهاز VCD المبدئي لاستخدامه.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ar: هذا هو محرك الأقراص VCD الافتراضي (أو الملف) المطلوب استخدامه.  لا تنس النقطتين بعد حرف محرك الأقراص (مثل D :)

en: This is the default muxer method that will be used.
ar:  التي يجب أن تستخدم Muxer  هذا هو التقصير الطريقة.

en: This is the default output URI.
ar: وهذا التقصير ناتج  URI.

en: This is the default output access method that will be used.
ar: هذه هي الطريقة الافتراضية للوصول إلى المخرج التي سيتم استخدامها.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
ar: هذا هو حجم  الخطوط بالفتراض التي ستقدم على الڤديو. اذا حددت على شيء اختلاف 0  فان هذا الخيار تجاوز حجم الخط النسبي.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
ar: . من الملف  MGPEG هذا هو نسبة الإطار المطلوب عندما تشغل 
    . (إستخدام0 (وهذه هي القيمة الإفتراضية) لجدول الحياة (الكاميرا

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
ar: هذا هو معدّل الإطارات الذي سيسُتخدم كبديل عند تشغيل تدفقات MPEG المرئية الأساسية.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
ar: هذا هو الكسب المستخدم للدفق بدون معلومات كسب إعادة التشغيل

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
ar:   ( )القيمة الإفتراضية 0 ، تعني أن الإختيار سيترك لجهاز التشغيل لرزم الإذاعة المتعدّدة المرسلة من ناتج التيار (TTL) حد القفزة

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ar: هذه هي الواجهة المبدئية التي يستخدمها VLC. السلوك المبدئي هو اختيار أفضل الوحدات المتوفرة تلقائيا.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
ar: هذا الحجم الأقصى لحزمة طبقة التطبيقات التي يمكن أن تنتقل عبر شبكة الاتصال (بالبايت).

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
ar: هذا هو الحد الأقصى للحجم بالبايت من الملفات المؤقتة التي سيتم استخدامها لتخزين وقت تحول التدفقات.

en: This is the muxer that will be used for audio.
ar: هذا هو موكسير التي ستستخدم السمعيه.

en: This is the muxer that will be used for video.
ar: هذا هو موكسير التي ستستخدم ڤديو.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ar: هذا هو إسم الدورة التي سيعلن عنها في SDP (دورة توصيف).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
ar: .هذا هو عدد الصوان السمعيه المستعملة كقياس القوة. ارتفاع عدد الصوان سيزيد زمن الاستجابة للمرشح  ولكن لن يجعلها اقل حساسيه للتغيرات قصيرة

en: This is the output URI that will be used for audio.
ar: هذا هو الناتج  URI التي ستستخدم السمعيه.

en: This is the output URI that will be used for video.
ar: هذا هو الناتج  URI التي ستستخدم ڤديو.

en: This is the output URL that will be used.
ar: هذا هو موقع الانتاج اللذي ستستخدم.

en: This is the output access method that will be used for audio.
ar: هذه هي طريقة الوصول إلى المَخرج التي سيتم استخدامها للصوت.

en: This is the output access method that will be used for video.
ar: هذه هي طريقة الوصول إلى المَخرج التي سيتم استخدامها للفيديو.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ar: .سلوك الإفتراضي هو الإختيار التلقائيا  الأفضل كطريقة متاحة.VLC هذا هو طريقة ناتج الڤديو التي  يستخدمها

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ar: . (هذا الخيار يحدد مستوى الإسهاب(0 =  فقط لأخطاء الرسائل القياسية, 1 = إنذار, 2 = تنقيح

en: This is the video codec that will be used.
ar: .هذا هو ترميز الڤديو التي ستستخدم

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
ar: .(هذا هو نموذج الترميز الڤديو التي ستستخدم (وما يرتبط بها من الخيارات

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
ar: هذه الحدود القصوى عدد من العملاء يمكن ان يربط الى RTSP vod. 0 لا يعني الحد.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
ar: سيتم تطبيق هذا الكسب الخطي للصوت الناتج

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
ar: هذه الوحدة تخرج التيار المُحوَّل ترميزه نحو الشبكة عبر HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
ar: هذه الوحدة تخرج التيار المُحوَّل ترميزه نحو الشبكة عبر RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
ar: هذه الوحدة تخرج التيار المُحوَّل ترميزه نحو الشبكة عبر RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
ar: هذه الوحدة تخرج التيار المُحوَّل ترميزه نحو الشبكة عبر UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
ar: هذه الوحدة تخرج التيار المُحوَّل ترميزه نحو الشبكة عبر بروتوكول mms.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
ar: هذه الوحدة تخرج التيار المُحوَّل ترميزه نحو الشبكة عبر خادم Icecast.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
ar: هذه الوحدة تكتب التيار المُحوَّل ترميزه نحو ملف.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ar: .VLC بالنسبة للبرامج الأخرى أو الحالات الأخرى ل VLC تستطيعون إستخدام هذا لتغيير أولوية  VLC هذا الخيار يسمح بزيادة أو إنقاص الأولوية الإفتراضية ل

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
ar: يسمح لك هذا الخيار بتعيين العنوان وفقا لما يتم تشغيلة<br>$a: الفنان<br>$b: الألبوم<br>$c: حقوق التأليف والنشر<br>$t: العنوان<br>$g: النوع<br>$n:رقم المسار<br>$p: تشغيل الآن<br>$A: تاريخ<br>$D: مدة<br>$Z: "التشغيل الآن" (تقع مرة أخرى على العنوان - الفنان)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
ar: هذا الخيار يتيح لك ان تحدد الدليل على متصفح ncurses الملف سيظهر لك في البداية.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ar: .(هذا الخيار يمكن ان تستخدم لتغيير طريقة فلك بإختيار طريقة الترميز (أساليب تخفيف الضغط
    .فقط المستعمل المتقدم يُنبه هذا الخيار لإمكانية كسر طريقة الاسترجاع للدفق

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
ar: هذا الخيار مفيد إذا كنت تريد تقليل وقت الاستجابة عند قراءة البث

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
ar: يجب استخدام هذا الخيار عندما يتعذر على مَخرج الصوت التفاوض بشأن دعم S/PDIF.

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
ar: ملف المفتاح الخاص هذا (نسق PEM) يسخدَم من جهة الخادم TLS.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ar: يُوزّع هذا البرنامج دون أي ضمانات إلى الحد الذي يسمح به القانون.
    يمكنك إعادة توزيعه حسب بنود رخصة غنو العمومية،
    طالع الملف COPYING لتفاصيل أكثر.
    كتبه فريق VideoLAN، طالع ملف AUTHORS.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
ar: وهذا يقلل من التقلبات فيQP  قبل منحني الضغط. زمانيا يطمس التعقيد.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
ar: وهذا يجعل إستخدامالخط / "باليتيزيد يوف /". هذا هو الخيار الوحيد اذا اردتم حاجة الى ترميز رقمي الى العناوين الفرعية

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
ar: هذا بإختيارالمقسم الى كميات صغيرة لاستخدامها. انخفاض قيم نتائج افضل في الاخلاص ، ولكن أعلى بيترات.القيمه 26  هى التقصير جيدا .مجموعة 0 (بلا خسائر) 51.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
ar: هذا يحدد البرنامج المساعد لاستخدامه لإعادة اعداد الصوت.

en: This setting is deprecated and not used anymore
ar: هذا وضع مستنكار ولن تستخدم بعد الان

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ar: سيُفتح هذا الدفق دائما عند بدء VLC.

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
ar: سيصفّر هذا تفضيلات مشغّل الوسائط VLC.
    
    لاحظ أنه سيُعاد تشغيل VLC أثناء العملية، لذلك ستُفرّغ قائمة التشغيل الحالية، ويتوقف نشاط التشغيل أو الدفق أو تبديل الترميز مباشرة.
    
    لن تتأثر مكتبة الوسائط بهذا.
    
    أمتأكد من المتابعة؟

en: Threads
ar: الخيوط

en: Threshold
ar: العتبة

en: Tibetan
ar: التبتية

en: Tigrinya
ar: التغرينية

en: Time
ar: الوقت

en: Time Control
ar: التحكم بالوقت

en: Time Slider
ar: منزلقة وقت

en: Time Toolbar
ar: شريط أدوات الوقت

en: Time:
ar: الوقت:

en: Timeout
ar: الوقت المنقضي

en: Timeout (ms)
ar: (مهلة(ملي ثا

en: Timeshift directory
ar: مجلد التخزين المؤقت

en: Timeshift granularity
ar: الحبوبية في وقت متغيّر

en: Title
ar: العنوان

en: Title %i%s
ar: عنوان %i%s

en: Title font
ar: خط العنوان

en: Title metadata
ar: بيانات العنوان الوصفية

en: Title to put in ASF comments.
ar: .ASF العنوان ليوضع في التعليقات

en: To get exhaustive help, use '-H'.
ar: للحصول على المزيد من المعلومات، استخدم '-H'.

en: Toggle playlist
ar: بدّل عرض قائمة التشغيل

en: Toggle the video in fullscreen
ar: بدّل عرض الڤديو ليملأ الشاشة

en: Toggle the video out fullscreen
ar: بدّل عرض الڤديو لألا يملأ الشاشة

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ar: التسامح في الخلاط على شاشة زرقاء اللون لاختلافات طائرة U. بقيمة تتراوح بين 10 و 20 يبدو معقولا.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ar: التسامح في الخلاط على شاشة زرقاء اللون لاختلافات طائرة V. بقيمة تتراوح بين 10 و 20 يبدو معقولا.

en: Tonga (Tonga Islands)
ar: (تونغي (جزر تونغا

en: Tool
ar: أداة

en: Tool&s
ar: أ&دوات

en: Toolbar Elements
ar: عناصر شريط الأدوات

en: Toolbar position:
ar: موضع شريط الأدوات/

en: Toolbars Editor
ar: محرّر أشرطة الأدوات

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
ar: امسح

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ar: اكتم الصوت

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
ar: أطلِق الصوت

en: Top
ar: أعلى

en: Top 40
ar: القمة 40

en: Top Center
ar: أعلى الوسط

en: Top Left
ar: أعلى اليسار

en: Top left
ar: أعلى اليسار

en: Top left corner X coordinate
ar: أعلى الزاويه اليسرى للمحور السيني

en: Top left corner Y coordinate
ar: أعلى الزاويه اليسرى للمحور العيني

en: Top right
ar: أعلى اليمين

en: Top-Left
ar: أعلى يسار

en: Top-Right
ar: أعلى يمين

en: Total height of the mosaic, in pixels.
ar: الطول الاجمالي للالموزاييك في البكسل.

en: Total pixel height of the peak items.
ar: مجموع ذروة  البكسل لذروة العناصر

en: Total width of the mosaic, in pixels.
ar: العرض الاجمالي للالموزاييك في البكسل.

en: Total/Remaining time
ar: الوقت الكلي/المتبقي

en: Track
ar: مقطوعة

en: Track ID
ar: معرّف المقطوعة

en: Track Number
ar: رقم المقطع

en: Track Synchronisation
ar: زامِن مسارًا

en: Track number
ar: رقم المقطوعة

en: Track replay gain
ar: اعادة تشغيل المقطع الصوتي

en: Track settings
ar: إعدادات المسارات

en: Tracks
ar: المسارات

en: Trailer
ar: مقطوره

en: Trance
ar: غيبوبه

en: Transcode
ar: رمز عابر

en: Transcode stream output
ar: جدول الانتاج عبر مدونة

en: Transcoding Options
ar: خيارات تحويل الترميز

en: Transcoding options
ar: خيارات عبر الترميز

en: Transform
ar: تحويل

en: Transform type
ar: تحويل النوع

en: Transformation
ar: التحويل

en: Transmission mode
ar: طريقة الإرسال

en: Transparency
ar: الشفافيه

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
ar: شفافية صور الفسيفساء الصدارة.0 تعني شفافة ، 255 مبهمه (التقصير).

en: Transponder/multiplex frequency
ar: تردد Transponder/multiplex

en: Transport protocol
ar: ميفاق النقل

en: Treat as a pipe rather than as a file
ar: مُعالجة الأنبوب  بدلاً من الملف

en: Trellis RD quantization
ar: تعريشه RD  التقسيم الى كميات

en: Trellis quantization
ar: Trellis التقسيم إلى كميّات صغيرة  ل

en: Tribal
ar: القبائل

en: Trigger button
ar: زر الزناد

en: Trigger button for mouse gestures.
ar: . زر الزناد لإطلاق حركة الفأرة

en: Trip-Hop
ar: يخطئ- يقفز

en: Trust MPEG timestamps
ar:  MPEG  تأمين  وقت الطوابع

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
ar: :محاولة لتحديد بعض العلل
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    ،   هكذا يجب ان يكون مجموع قيم.على سبيل المثال،
     to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.

en: Try to parse the announce
ar: محاولة لأعرب الإعلان

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
ar: محاولة لإستخدامأجهزة لتسريع yuv -> RGB التحويل. هذا الخيار ليس له اي تأثير عند إستخداميعلو.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
ar: محاولة استعمال الثلاثي العازله عند إستخداميوف يعلو. ان نتائج افضل بكثير في جودة الصورة (لا flickering).

en: Tsonga
ar: السونجا

en: Tswana
ar: التسوانية

en: Tuner
ar: المستقبِل

en: Tuner TV Channel
ar: قناة مستقبِل التلفزيون

en: Tuner card
ar: بطاقة المستقبل

en: Tuner country code
ar: شفرة بلد المستقبِل

en: Tuner input type
ar: نوع الإدخال للمستقبِل

en: Tuner properties
ar: خصائص المستقبِل

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
ar: النفق RTSP و RTP انتهى HTTP

en: Turkish
ar: التركية

en: Turkish (ISO 8859-9)
ar: تركي (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ar: تركي (Windows-1254)

en: Turkmen
ar: التركمانية

en: Twi
ar: التوي

en: Two pass
ar: ترخيصين

en: Type
ar: نوع

en: Type:
ar: النوع:

en: UDP stream output
ar: تدفق الخروج UDP

en: UNIX socket command input
ar: دخل أوامر مقبس يونكس

en: URL
ar: المسار

en: URL description
ar: URL  وصف

en: URL metadata
ar: بيانات المسار الوصفية

en: URL with information about the stream or your channel.
ar: المسار الذي يحمل معلومات عن الدفق أو القناة.

en: Uighur
ar: الأيغورية

en: Ukrainian
ar: الأوكرانية

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ar: احد عناصر الصورة من أسفل الڤديو  Uncrop

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ar: ونكروب احد عناصر الصورة من اليسار من الڤديو

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ar: احد عناصر الصورة من يسار الڤديو  Uncrop

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ar: ونكروب احد عناصر الصورة من قمة الڤديو

en: Undefined
ar: غير معرف

en: Unidentified codec
ar: المرماز مجهول

en: Uninstall
ar: أزِل التثبيت

en: Uninstall Windows Service
ar: أزِل خدمة وندوز

en: Uninstall the Service and exit.
ar: أزِل الخدمة واخرج.

en: Universal (UTF-16)
ar: عالمي (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
ar: عالمي (UTF-8)

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unknown Video
ar: ڤديو مجهول

en: Unknown category
ar: تصنيف غير معروف!

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
ar: .مجهول القيادة `%s'. نوع  'مساعدة ' للمساعدة

en: Unknown error
ar: خطأ غير معروف

en: Unknown type
ar: نوع مجهول

en: Unset
ar: ألغِ ضبطه

en: Unspecified
ar: غير محدد

en: Untitled
ar: غير مُعنون

en: Up
ar: أعلى

en: Update
ar: حَدِّث

en: Update VLC media player
ar: حدّث مشغّل الوسائط VLC

en: Urdu
ar: الأوردية

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
ar: ‎الاستخدام: %s ‎[الخيارات] ‎[الدفق] ...
    ‎‫يمكنك تحديد أكثر من دفق واحد في سطر الأوامر.
    ‎‫ستُضاف التدفقات إلى قائمة التشغيل واحدا بعد آخر.
    ‎‫سيُشغّل أول عنصر أولا.
    
    ‎‫أنماط الخيارات:
     --option ‫خيار عمومي يُضبط طالما البرنامج يعمل.
     -option نسخة بحرف واحد للخيار‫ ‎--option العمومي.
     :option خيار يُطبّق الدفق مباشرة قبل عرضه
     ‎وهذا يلغي أية إعدادات سابقة.
    
    ‎‫صياغة تدفقات MRL:‏
     [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
     [:option=value ...]
    
     ‎‫يمكن استخدام العديد من الخيارات العمومية ‎--options كخيارات MRL خاصة ‎:options.‏
     ‎‫يمكن تحديد عدد من أزواج الخيارات ‎:option=value.‏
    
    ‎‫صياغة العناوين:
     file:///path/file ملف وسائط عادي
     http://host[:port]/file ‫مسار HTTP
     ftp://host[:port]/file ‫مسار FTP
     mms://host[:port]/file ‫مسار MMS
     screen:// التقاط الشاشة
     dvd://[device] ‫جهاز DVD
     vcd://[device] ‫جهاز VCD
     cdda://[device] جهاز اسطوانة صوتية
     udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
     ‎‫دفق UDP أرسله خادوم تدفق
     vlc://pause:<seconds> ألبِث قائمة التشغيل لفترة من الزمن
     vlc://quit ‫عنصر خاص لإنهاء VLC

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
ar: استخدم قوائم بلو-ري. إن عُطّل فسيبدأ الفيلم مباشرة

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ar:  (TCP) RTSP انتهى  RTP  استعمال

en: Use S/PDIF when available
ar: استخدم S/PDIF إن توفّر

en: Use VLC pace
ar: استخدام سرعة VLC

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
ar: .(CBR) إستعمل معدّل بت متغيِّر. إفتراضياً، يستعمل معدّل بت ثابت

en: Use YUVP renderer
ar: جاعل الشيء YUVP   إستخدام

en: Use a plugins cache
ar: استخدم خبيئة ملحقات

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
ar: استخدم خبيئة ملحقات تحسّن من وقت بدء VLC.

en: Use a skinned playlist
ar: إستعمال قائمة التشغيل المسلوخة

en: Use a sub&title file
ar: استخدم ملف &ترجمة

en: Use assembler CPU optimizations.
ar: .إستعمال التحسينات CPU مُجمِّع

en: Use chapter codecs found in the segment.
ar: إستخدامشفرة الفصل في الجزء

en: Use custom skin
ar: استخدم مظهرا مخصصا

en: Use float32 output
ar: float32  استخدام الناتج

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ar: استخدم العتاد لتحويلات YUV‏->RGB

en: Use input chroma unaltered
ar: إستخداممدخلات كرومادون تغيير

en: Use keyframes
ar: إستخدامالمفتاح الرئيسي

en: Use media library
ar: استخدم مكتبة الوسائط

en: Use motion sensors
ar: استخدم مُستشعِر الحركة

en: Use native style
ar: استخدم النمط الأصيل

en: Use only one instance when started from file manager
ar: استخدم سيرورة واحدة فقط عند البدء من مدير اللفات

en: Use randomized IV for encryption
ar: استخدم متجها أوليا عشوائيا للتعمية

en: Use sequential numbers instead of timestamps
ar: إستعمل ترقيم متسلسل في مكان التاريخ و الساعة

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
ar: استخدم الأرقام المتسلسلة بدلاً من الطوابع الزمنية لترقيم اللقطة

en: Use subtitle file
ar: إستخدام ملف الترجمة

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
ar: . MPEG2 عادة هذه افضل صورة ,بينما لا نزال نحتفظ التوافق مع معاير المشفر . MPEG2 من المشفر MPEG4 استخدام مصفوفه التقسيم

en: Use the native fullscreen mode
ar: استخدم وضع ملء الشاشة الأصيل

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
ar: .  استعمال هذه الخاصية تمكن عدّة إصلاحات،  بالخصوص إن كانت تشمل مع مؤثر  المرشح     Bolby Surround   للكن غير مكشوف، حتى وإن كان التدفق غير مشفر بـ   Bolby Surround   استعمل هذا عندما تعلمون أنّ التدَّفق مشّفر بـ

en: Use triple buffering for overlays
ar: إستخدامالعزل الغطاء   الثلاثي

en: Use video buffers in system memory
ar: إستخدامالفيديو للاحتماء في نظام الذاكرة

en: User
ar: مستخدم

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
ar: .SOCKS إسم المستخدم للإستعمال في الإرتباطات مع الخادم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username that will be requested to access the stream.
ar: اسم المستخدم الذي سيُطلب للدخول إلى الدفق.

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
ar: اسم المستخدم الذي سيُستخدم للاتصال في حال لم يُضبط واحد في المسار.

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Uzbek
ar: الأوزبكية

en: V&iew
ar: من&ظور

en: V-plane color
ar:  V-plane  اللون

en: VBR Quality
ar: جودة VBR

en: VBR mode
ar: نمط VBR

en: VBV buffer
ar: صِوان VBV

en: VC-1 packetizer
ar: VC-1 باكيتيزير

en: VC1 video demuxer
ar: demuxer  الڤديو VC1

en: VCD device
ar: جهاز VCD

en: VCD input
ar: دخل VCD

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
ar:   ...يمكن له تجنب خلق أطر النوافذ ، العناوين ، الخ  VLC
    حول الڤديو واعطاء "أدنى " نافذة.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
ar: يمكنه VLC عرض الرسائل على الڤديو. يسمى هذا بِ‍ OSD (العرض على الشاشة).

en: VLC could not connect to "%s:%d".
ar: لم يستطع VLC الاتصال ب"%s:%d".

en: VLC could not connect with the given server.
ar: لم يستطع VLC الاتصال بالخادوم المُعطى.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
ar: تعذر على VLC فك ترميز النسق ”%4.4s“ (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
ar: تعذر على VLC التعرف على مرماز الصوت أو الڤديو

en: VLC could not open the %s module.
ar: تعذر على VLC فتح وحدة %s.

en: VLC could not open the decoder module.
ar: تعذر على VLC فتح وحدة فك الترميز.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
ar: لم يتمكن VLC من فتح الملف "%s" (‏%s).

en: VLC could not read the file (%s).
ar: لم يتمكن VLC من قراءة الملف (‏%s).

en: VLC could not read the file: %s
ar: تعذر على VLC قراءة الملف: %s

en: VLC failed to load the ASF header.
ar: ASF ليس له حمل العنوان الرأسي لـ VLC

en: VLC is started from file association
ar: .بدأ بفتح ملف تابع VLC

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
ar: .فحص سجل للاطلاع على التفاصيل. '%s'  MRL غير قادر على فتح  VLC

en: VLC media player
ar: مشغّل الوسائط VLC

en: VLC media player - Web Interface
ar: واجهة الوِب لمُشغل الوسائط في​إل​سي "VLC"

en: VLC media player Help...
ar: مساعدة مشغّل الوسائط VLC...

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
ar: مشغّل الوسائط VLC وVideoLAN هي علامات مسجّلة لاتحاد VideoLAN.

en: VLC media player updates
ar: تحديثات مشغل الوسائط VLC

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
ar: يستخدم VLC عادة Freetype للتصير، فيتيح هذا لك استخدام SVG مثلا.

en: VLC preferences
ar: تفضيلات VLC

en: VLC version %s (%s)
ar: إصدار VLC %s (%s)

en: VLC will keep playing the current playlist item.
ar: سيستمر VLC بتشغيل عنصر قائمة التشغيل الحالي.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
ar: سيستمر VLC بتشغيل قائمة التشغيل بلا توقف.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ar: سيُشغّل VLC الملفات في قائمة التشغيل عشوائيا حتى يُقاطَع.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
ar: سيبدأ VLC بأيقونة في شريط المهام فحسب.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
ar: رُفض اتصال VLC بالخادوم المُعطى.

en: VLC's implementation of Video On Demand
ar: دعم الفديو حسب الطلب في VLC

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
ar: ضبط VLM (*.vlm);;الكل (*)

en: VLM configuration file
ar: ملف ضبط VLM

en: VLM configurator
ar: ضبط VLM

en: VNC Host
ar: مضيف VNC

en: VNC Password
ar: كلمة سر VNC

en: VNC Port
ar: منفذ VNC

en: VNC password.
ar: كلمة سر VNC.

en: VOC demuxer
ar: فاكك مزج إشارات VOC

en: VOD
ar: فديو حسب الطلب

en: VU meter
ar: حجم الوحدة المترية

en: Verbosity
ar: الإسهاب

en: Verbosity (0,1,2)
ar: (الإسهاب(0,1,2

en: Version
ar: الإصدار

en: Version %1
ar: إصدار %1

en: Vertical (13V)
ar: عمودي (13V)

en: Vertical flip
ar: إقلب عامودياً

en: Very Low Definition (240 lines)
ar: وضوح منخفض جدا (240 خطوط)

en: Very short backwards jump
ar: قفزة قصيرة جدًا إلى الخلف

en: Very short forward jump
ar: قفزة قصيرة جدًا إلى الأمام

en: Very short jump length
ar: طول القفزة القصيرة جدًا

en: Very short jump length, in seconds.
ar: طول القفزة القصيرة جدًا بالثانية.

en: Video
ar: الڤديو

en: Video &Track
ar: م&سار الڤديو

en: Video Auto Scaling
ar: توسيع النطاق التلقائي للفيديو

en: Video Effects
ar: التأثيرات الڤديوية

en: Video Effects...
ar: التأثيرات الڤديوية...

en: Video Files
ar: ملفات الڤديو

en: Video ID
ar: فيديوID

en: Video PID
ar: PID  فديو

en: Video Settings
ar: إعدادات الڤديو

en: Video Track
ar: مقطوعة الڤديو

en: Video X coordinate
ar: للفديو X الموقع

en: Video Y coordinate
ar: للفديو Y الموقع

en: Video alignment
ar: محاذاة الڤديو

en: Video bitrate
ar: معدل بت الڤديو

en: Video bitrate tolerance
ar: الإستجابة لتدفق الفديو

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ar: .الإستجابة على معدل بت الفديو ب كلو بت/ثا

en: Video capture
ar: التقاط الڤديو

en: Video capture (Video4Linux)
ar: التقاط الڤديو (Video4Linux)

en: Video capture device
ar: جهاز التقاط الڤديو

en: Video codec
ar: مرماز الڤديو

en: Video codecs
ar: مرمازات الڤديو

en: Video cropping
ar: اقتصاص الڤديو

en: Video device
ar: جهاز الڤديو

en: Video device name
ar: اسم جهاز الڤديو

en: Video encoder
ar: أداة ترميز الڤديو

en: Video filter
ar: مُرشّح الڤديو

en: Video filter module
ar: وحدة مُرّشح الڤديو

en: Video filters are used to process the video stream.
ar: تُستخدم مرشّحات الڤديو لمعالجة تدفقات الڤديو.

en: Video frame-rate
ar: معدل اطار ڤديو

en: Video height
ar: ارتفاع الڤديو

en: Video input
ar: دخل الڤديو

en: Video input frame rate
ar: معدَل دخْل إطارات الڤديو

en: Video input pin
ar: دبوس الإدخال للفيديو

en: Video memory
ar: ذاكرة الڤديو

en: Video memory output
ar: خرج ذاكرة الڤديو

en: Video output URL
ar: مسار خرج الڤديو

en: Video output access method
ar: طريقة الوصول إلى مَخرج الفيديو

en: Video output module
ar: وحدة خرج الفديو

en: Video output modules
ar: وحدات خرج الڤديو

en: Video output muxer
ar: موكسير خرج الفديو

en: Video output pin
ar: دبوس خرج للفديو

en: Video pictures blending
ar: الڤديو مزج الصور

en: Video port
ar: منفذ الڤديو

en: Video resolution
ar: ميز الڤديو

en: Video scaling
ar: الڤديو  المتسلق

en: Video scaling factor
ar: عامل تحجيم الڤديو

en: Video scaling filter
ar: مرشح قياس الفديو

en: Video settings
ar: إعدادات الڤديو

en: Video size
ar: حجم الڤديو

en: Video snapshot directory (or filename)
ar: دليل التقاط الڤديو (أو اسم الملف)

en: Video snapshot file prefix
ar: بادِئة اسم ملف لقطات الڤديو

en: Video snapshot format
ar: نسق لقطة الڤديو

en: Video snapshot height
ar: ارتفاع لقطة الڤديو

en: Video snapshot width
ar: عرض لقطة الڤديو

en: Video snapshots
ar: لقطات الڤديو

en: Video splitter module
ar: وحدة تجزئة الڤديو

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
ar: قاسِمات الڤديو تفصل الدفق إلى عدّة ڤديوهات.

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
ar: معيار الڤديو (المبدئية هي SECAM، أو PAL أو NTSC).

en: Video title
ar: عنوان الڤديو

en: Video transformation filter
ar: تحويل الڤديو المرشح

en: Video width
ar: عرض الڤديو

en: Video4Linux input
ar: دخل Video4Linux

en: VideoLAN Website...
ar: موقع VideoLAN...

en: Vietnamese
ar: الفيتنامية

en: Vietnamese (VISCII)
ar: فيتنامي  (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ar: فيتنامي (Windows-1258)

en: View
ar: منظور

en: View certificate
ar: اعرض الشهادة

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
ar: مجال الرؤية

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
ar: طبقة

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
ar: لفافة

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
ar: انحراف

en: Visualizations
ar: التصوير البصري

en: Visualizations selector
ar: مُحدِّد المؤثرات البصرية

en: Visualizer
ar: مُتَصفِح

en: Visualizer filter
ar: مُتَصفِح فلتر

en: VoD server module
ar: وحدة خادم الـ VoD

en: Vobsub subtitles parser
ar: تعريب  العناوين الفرعية

en: Vocal
ar: صوتي

en: Volume
ar: مستوى الصوت

en: Volume %ld%%
ar: مستوى الصوت %ld%%

en: Volume Down
ar: خفض حجم الصوت

en: Volume Mute
ar: كتم الصوت

en: Volume Up
ar: ارفع الصوت

en: Volume down
ar: أخفض الصوت

en: Volume normalization
ar: تعديل حجم الصوت

en: Volume normalizer
ar: معدل الصوت

en: Volume of the audio input.
ar: مستوى الصوت الدخل.

en: Volume up
ar: ارفع الصوت

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
ar: سيُتحكم بمستوى الصوت من خلال المُشغل و ليس من <i>المُتحكمات الرئيسية<i/>.

en: Vorbis audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي Vorbis

en: Vorbis audio encoder
ar: المرمز السمعي Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
ar: المحزِّم السمعي Vorbis

en: WAV demuxer
ar: فاكك مزج إشارات WAV

en: WAV muxer
ar: مازج إشارات WAV

en: Wall video filter
ar: المرشح الجدار الڤديو

en: Wallpaper
ar: صورة خلفية

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
ar: تحذير: <b>%1</b> اختصار قائمة تطبيق بالفعل

en: Warning: this key or combination is already assigned to
ar: تحذير: هذا المفتاح أو هذه التجميعة مُسندة بالفعل بِ‍

en: Water effect
ar: تأثير الماء

en: Wave
ar: موّج‎

en: Wave video filter
ar: المرشح موجة الڤديو

en: Waves
ar: موجات

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
ar: وجدنا للتو إصدارة قديمة من ملفات تفضيلات VLC.

en: Web
ar: الوِب

en: Website
ar: الموقع

en: Weighted prediction for B-frames
ar: B التوقع الموزون للإطارات

en: Weighted prediction for B-frames.
ar: B التوقع الموزون للإطارات

en: Welsh
ar: الويلزية

en: Western European (Latin-9)
ar: أوروبي غربي (لاتيني-٩)

en: Western European (Windows-1252)
ar: أوروبي غربي (وندوز-١٢٥٢)

en: When minimized
ar: عند التصغير

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
ar: عند الإمكان ، سيتم تسجيل دفق الإدخال بدلاً من استخدام وحدة إخراج الدفق

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
ar: عندما تكون عدة صيغ ڤديو متوفرة، حدد دقة واحدة والتي هي أقرب إلى (ولكن ليس أعلى من) هذا الإعداد، في العدد للخطوط. استخدم هذا الخيار إذا لم يكن لديك ما يكفي من قوة وحدة المعالجة المركزية أو النطاق الترددي للشبكة لتشغيل دقة أعلى.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ar:  ,التدفق معطل  SAP عندما  يلاحظ
    .هذا يعرف لكم مجموعة الثابتة المخطط الفاصله بين الاعلانات

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ar: .لتمكين إظهار  صندوق الحوار في كل مرة بعض مدخلات المستخدمين هو مطلوب

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ar: .إظهار جميع الخيارات المتاحة ، بما في ذلك اللتي لا يستعملها معظم المستخدمين

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
ar: وعندما نقول هذا ، معرب SAP لن يتخلى بعض الاعلانات غير المتوافقه.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ar: , (او عدم الانتظام الشديد المصدر) PVR عند استخدام مدخلات 
    .لك ان تضع  10000

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
ar: .عندما تستخدم احدى الحالات  الإختيار ، يوقف بنود قائمة التشغيل ويشغل  البند الحالي

en: White
ar: أبيض

en: White Crush for Blue
ar: سحق الابيض للأزرق

en: White Crush for Green
ar: أبيض سحق الاخضر

en: White Crush for Red
ar: أبيض سحق أحمر

en: White Level for Blue
ar:  المستوى ابيض لازرق

en: White Level for Green
ar:     المستوى ابيض لاخضر

en: White Level for Red
ar: المستوى ابيض لأحمر

en: White point
ar: نقطة بيضاء

en: Width
ar: العرض

en: Width in pixels of the border between miniatures.
ar: العرض بالبكسل من الحدود بين المصغرون

en: Window
ar: نافذة

en: Window decorations
ar: زخارف النافذة

en: Window properties
ar: خصائص النافذة

en: Window size
ar: مساحة النافذة

en: Windows GDI video output
ar:   اخراج الفديو GDI نافذة

en: Windows Media NSC metademux
ar:  نوافذ الاعلام  NSC  ميتاديموكس

en: Windows Service interface
ar: واجهة خدمات وندوز

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
ar: نوافذ تشكيل skin المستخدم الاخير. هذا الخيار يتم تحديثه تلقائيا ، لا تغيره.

en: Windows messages interface
ar: واجهة رسائل وندوز

en: Wolof
ar: الولوفية

en: Workaround bugs
ar:  حلّ الخلل

en: Workaround for France
ar: نموذج العمل لفرنسا

en: Wrapper filter output
ar: Wrapper  مُرشح  الإخراج

en: Write process id to file
ar: اكتب معرّف العملية في ملف

en: Writes process id into specified file.
ar: يكتب معرّف العملية في الملف المحدد.

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ar: المحور السيني من أعلى الزاويه اليسرى من الفسيفساء

en: X coordinate
ar: المحور السيني

en: X coordinate of the encoded subtitle
ar: للعنوان الثانوي المرمّز X موقع

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ar: الاحداثي السيني للشعار. يمكنك نقل الشعار من النقر على اليسار

en: X coordinate of the rendered subtitle
ar: للعنوان الثانوي المعاد X موقع

en: X offset
ar:  X جزئيا

en: X offset, from the left screen edge.
ar: من اليسار حافة الشاشه.  X جزئيا

en: X window
ar: إكس ويندو

en: X11 display
ar: X11  عرض

en: X11 window ID
ar: مُعرف إكس ويندو

en: XA demuxer
ar: فاكك مزج إشارات XA

en: XML Parser (using libxml2)
ar: معرب XML (بإستخدامlibxml2)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
ar: XML تقاسمها شكل قائمة البث (XSPF)

en: XSPF playlist
ar: XSPF قائمة التشغيل

en: XSPF playlist export
ar: XSPF مصدر  قائمة التشغيل

en: XSPF playlist import
ar: XSPF  إستراد قائمة التشغيل

en: XVideo adaptor number
ar: XVideo محول العدد

en: Xhosa
ar: الخوسا

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ar: المحور العيني من أعلى الزاويه اليسرى من الفسيفساء

en: Y coordinate
ar: المحور العيني

en: Y coordinate of the encoded subtitle
ar:  للعنوان الثانوي المرمّز Y موقع

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ar: الاحداثي العيني للشعار. يمكنك نقل الشعار من النقر على اليسار

en: Y coordinate of the rendered subtitle
ar: للعنوان الثانوي المعاد Y موقع

en: Y offset
ar: Y جزئيا

en: Y offset, down from the top.
ar: من اليسار حافة الشاشه.  Y جزئيا

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
ar: .( 0 - 127 ) V-plane   مكعب الانتقال  عبر  YUV-Color

en: Yellow
ar: أصفر

en: Yes
ar: نعم

en: Yiddish
ar: اليديشية

en: Yoruba
ar: اليوروبا

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ar: يمكنك تعطيل خرج الصوت كاملا. بهذا لن يحدث فك ترميز للصوت، فتكسب بعض الطاقة للمعالجة.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
ar: .من الممكن تعطيل كلية إمكانية إضافة صور فرعية

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ar: .يمكنك أن تشل تماما ناتج الڤديو.الڤديو وفك المرحلة لن يحدث ، مما يوفر بعض التجهيزيه

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
ar: يمكنك تعطيل كل آثار الشفافية  اذا اردتم.وهذا يرجع اساسا مفيدا عندما تتحرك النوافذ بشكل غير صحيح

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
ar: يمكنك تنفيذ (س،ع) من تعديلات للعناصرعلى الفسيفساء (الا اذا كانت طريقة وضع المجموعة  "تعديلات ")،عليك ان تعطي فاصلة بين القائمة الاحداثيات مثل (10،10،150،10).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
ar: يمكنك فرض ارتفاع لقطة الفيديو. بشكل افتراضي، ستحتفظ بالارتفاع الأصلي (-1). سيؤدي استخدام 0 إلى قياس الارتفاع للحفاظ على النسبة الباعية.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ar: .ستتصدى لخصائص الڤديو  VLC ( يمكنك انفاذ طول الصورة. الافتراضي (-1

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ar: .ستتصدى لخصائص الڤديو  VLC ( يمكنك انفاذ عرض الصورة. الافتراضي (-1

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ar: يمكنك ان تنفذ خيمة على موقع الڤديو (0 =المركز  = 1 اليسار ، 2 = اليمين4 =القمة 8 = القاع ، كما يمكنك إستخداممزيج من هذه القيم على سبيل المثال ، 6 = اعلى اليمين).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ar: .(يمكنك تطبيق تنسيق فسيفساء على الڤديو  (المركز=0,   اليسار=1 ،  اليمين=2 ,القمة =4 , القاع=8 ، كما يمكنك إستخدام مزيج من هذه القيم على سبيل المثال : 6 = اعلى اليمين

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
ar: .( X أجبر الموقع أعلى زاوية على اليسار لنافذة الفديو(إحداثيات

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
ar: .( Y أجبر الموقع أعلى زاوية على اليسار لنافذة الفديو(إحداثيات

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
ar: يمكنك ان تنفذ دون الموقف صورة على الڤديو 
     المركز=0 ،اليسار=1 ، اليمين=2 ،القمة =4 ،القاع=8 ، كما يمكنك إستخدام مزيج 
    من هذه القيم على سبيل المثال ، 6 = اعلى اليمين

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ar: يمكنك تطبيق النص على موقع الڤديو
    . (المركز=0, اليسار=1, اليمين=2, الاعلى=4, السفل=8, يمكنك أيضا ان تستخدم مجموعات من هذه القيم على سبيل المثال يمين اعلى=6)

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ar: . يتلاءم مع خصائص الفديو  VLC  (أجبر عرض الصورة. إفتراضيا (-1

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ar: . يتلاءم مع خصائص الفديو  VLC  (أجبر عرض الصورة. إفتراضيا (-1

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
ar: يمكنك فرض عرض لقطة الفيديو. بشكل افتراضي سيحتفظ بالعرض الأصلي (-1). سيؤدي استخدام 0 إلى قياس العرض للحفاظ على النسبة الباعية.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
ar: .تستطيعون هنا إدخال سلسلة تدفق الخرج بالإفتراض. أنظر في التوثيق  لمعرفة كيف تُكون هذه السلاسل. تحذير: هذه السلاسل تشغل لكل التدفقات

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
ar: .يمكنك ان تعطي فاصلة منفصلة قائمة المدخلات التي سيتم ربطها معا

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
ar: يمكنك يدويًا تقديم قائمة بالعلامات المرجعية لدفق في النموذج "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
ar: يمكنك اختيار "واجهات إضافية" ل VLC. سوف يتم تنفيذهافي الواجهة إضافة إلى الواجهة الافتراضية. استخدم قائمة وحدات الواجهة تفصل بين عناصرها علامة وقف استدراكي، (القيم المشتركة هي "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
ar:  VLC واجهة التحكم ل

en: You can select local files with the following list and buttons.
ar: يمكنك اختيار الملفات المحلية بالقائمة التالية والأزرار على يسارها.

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
ar: يمكنك تحديد وحدة خادم VoD التي تريد استخدامها. اضبط هذا على "vod_rtsp" للعودة إلى الوحدة القديمة الموروثة.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
ar: يمكنك إستخداموحدات خاصة بالفيديو للنسخ. تستخدم الفاصله للفصل وحدات قائمة.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ar: .يمكنك إستخدام هذا الخيار لوضع العناوين الفرعية تحت الفيلم. مع إعادة المحاولة

en: You can zoom the video by the specified factor.
ar: يمكنك تكبير الڤديو بعامل محدد.

en: You have the latest version of VLC media player.
ar: لديك آخر نسخة من مشغل الوسائط VLC.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
ar: عليك ملء أحد المعاملات الثلاثة الآتية، وسيكتشف VLC تلقائيا البقية مستخدم النسبة الباعية الأصلية

en: You must set a name for the profile.
ar: يجب عليك تحديد اسم لهذا الطور.

en: Your account was rejected.
ar: رُفض الحساب.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
ar: سيتم فتح شاشتك وتشغيلها لدفقها أو حفظها.

en: Your input can't be opened
ar: تعذر فتح الدخل

en: Zhuang
ar: الزهيونج

en: Zoom
ar: قرّب

en: Zoom In
ar: كبّر

en: Zoom Out
ar: صغّر

en: Zoom mode: %s
ar: وضع التقريب: %s

en: Zoom video
ar: تقريب الڤديو

en: Zooming reset
ar: أعد ضبط التقريب

en: Zulu
ar: الزولو

en: [Global]
ar: [عمومي]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
ar: أضِف ‎--advanced إلى سطر الأوامر لمطالعة الخيارات المتقدمة.

en: ask for extra verbosity when displaying help
ar: اطلب إسهابا أكثر عند عرض المساعد

en: audio
ar: سمعي

en: auto
ar: آلي

en: bits
ar: بت

en: boolean
ar: بولياني

en: clean effects
ar:  مُؤَثرالتنظيف

en: debug
ar: التنقيح

en: decoder
ar: فك الشفرة

en: errors
ar: الأخطاء

en: fixed
ar: ثابت

en: float
ar: تعويم

en: full
ar: كامل

en: gzip decompression
ar: فك ضغط gzip

en: hearing impaired
ar: تالف السمع 16:9

en: height of the overlapping area (in %)
ar: ذروة تداخل المجال (٪)

en: in
ar: في

en: integer
ar: عدد صحيح

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
ar: اسم مستخدم أو كلمة سر last.fm خاطئة. رجاءً تحقق من إعداداتك وأعِد تشغيل VLC.

en: last.fm: Authentication failed
ar: last.fm: فشل الاستيثاق

en: length of the overlapping area (in %)
ar: طول تداخل المجال (٪)

en: libavformat AVIO access output
ar: مَخرج وصول libavformat AVIO

en: middle position (in %)
ar: (% الموقف الوسط (في

en: motion control interface
ar: واجهة التحكم عن بعد

en: ms
ar: م‌ث

en: none
ar: لا شيئ

en: offsets
ar: التعديلات

en: packetizer
ar: المحزم

en: print a list of available modules
ar: اطبع قائمة بالوحدات المتوفرة

en: print a list of available modules with extra detail
ar: يطبع قائمة بالوحدات المتوفرة بتفاصيل أكثر

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ar: اطبع مساعدة VLC (يمكن جمعه مع ‎--advanced و ‎--help-verbose)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ar: اطبع مساعدة VLC وكل وحداته (يمكن جمعه مع ‎--advanced و ‎--help-verbose)

en: print version information
ar: اطبع معلومات الإصدارة

en: px
ar: بكسِل

en: reset the current config to the default values
ar: صفّر الضبط الحالي إلى قيمه المبدئية

en: resets the current plugins cache
ar: يصفّر خبيئة الملحقات الحالية

en: s
ar: ث

en: sec.
ar: .ثا

en: simple
ar: بسيط

en: string
ar: وتر

en: use alternate config file
ar: استخدم ملف ضبط بديل

en: visual impaired commentary
ar: التعليق إعاقة بصريه

en: warnings
ar: التحذيرات

en: x264 profile and level selection
ar: طور x264 واختار المستوى

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
ar: |  get_time  . . عدد الثواني التي مرت منذ بدأ التدفق
