Xfce4-power-manager - en to ar translation catalogue (176 entries)

en: 
    Xfce Power Manager %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    http://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
ar: 
    مدير طاقة إكسفس %s
    
    جزء من مشروع إكسفس Goodies
    http://goodies.xfce.org
    
    تم ترخيصه تحت رخصة الجنو العمومية.

en: %i hour | %i hours
ar[0]: %i ساعة
ar[1]: %i ساعات
ar[2]: %i ساعات
ar[3]: %i ساعات
ar[4]: %i ساعات
ar[5]: %i ساعات

en: %i minute | %i minutes
ar[0]: %i دقيقة
ar[1]: %i دقيقة
ar[2]: %i دقائق
ar[3]: %i دقائق
ar[4]: %i دقائق
ar[5]: %i دقائق

en: <b>%s %s</b>
    Unknown state
ar: <b>%s %s</b>
    الحالة مجهولة

en: <b>%s %s</b>
    is empty
ar: <b>%s %s</b>
    فارغ

en: <b>Appearance</b>
ar: <b>مظهر</b>

en: <b>Brightness reduction</b>
ar: <b>تخفيض السطوع</b>

en: <b>Buttons</b>
ar: <b>الأزرار</b>

en: <b>Critical power</b>
ar: <b>الطاقة الحرجة</b>

en: <b>Display power management</b>
ar: <b>إدارة طاقة العرض</b>

en: <b>Laptop Lid</b>
ar: <b> غطاء الحاسوب المحمول </b>

en: <b>Light Locker</b>
ar: <b>القفل الخفيف</b>

en: <b>Security</b>
ar: <b>الأمن</b>

en: <b>System power saving</b>
ar: <b>توفير الطاقة للنظام</b>

en: An application is currently disabling the automatic sleep. Doing this action now may damage the working state of this application.
    Are you sure you want to hibernate the system?
ar: هناك تطبيق يعطل التعليق التلقائي حالياً. القيام بهذا الإجراء الآن قد يسبب ضرر لحالة عمل هذا التطبيق.
    هل أنت متأكد من أنك تريد إسبات النظام الآن؟

en: Another power manager is already running
ar: مدير طاقة آخر قيد التشغيل بالفعل

en: Ask
ar: إسأل

en: Authorized to hibernate
ar: إذن للسبات

en: Authorized to shutdown
ar: إذن لإيقاف التشغيل

en: Authorized to suspend
ar: إذن للتعليق

en: Automatically lock the session:
ar: أقفل الجلسة تلقائياً:

en: Battery
ar: بطارية

en: Blank after
ar: أفرغ بعد:

en: Brightness step count:
ar: عداد درجة سطوع الشاشة

en: Brightness: %.0f percent
ar: سطوع: %.0f نسبة

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
ar: تم بناءه باستخدام GTK+ %d.%d.%d, الموصل مع GTK+ %d.%d.%d.

en: Can hibernate
ar: يمكن الإسبات

en: Can suspend
ar: يمكن التعليق

en: Check your power manager installation
ar: تحقق من تثبيت مدير الطاقة

en: Computer
ar: حاسوب

en: Critical battery power level:
ar: مستوى طاقة البطارية الحرج:

en: Current charge
ar: الشحن الحالي

en: Delay locking after screensaver for
ar: أخر الإقفال بعد شاشة التوقف لمدة:

en: Device
ar: جهاز

en: Devices
ar: أجهزة

en: Display
ar: عرض

en: Display battery levels for attached devices
ar: أعرض مستويات البطارية للأجهزة المرفقة

en: Display the battery levels of your devices and control the brightness of your display
ar: أعرض مستويات البطارية للأجهزة وتحكم في سطوع الشاشة

en: Display version information
ar: أعرض معلومات الإصدار

en: Do nothing
ar: لا تفعل شيء

en: Dump all information
ar: تفريغ جميع المعلومات

en: Enable debugging
ar: فعّل التنقيح

en: Energy empty
ar: الطاقة فارغة

en: Failed to connect to power manager
ar: فشل الاتصال بمدير الطاقة

en: Failed to load power manager configuration, using defaults
ar: خطأ في تحميل إعدادات مدير طاقة, الإفتراضية

en: Failed to parse arguments: %s
ar: فشل تحليل الحجج: %s

en: False
ar: خطأ

en: Fully charged
ar: مشحون بالكامل

en: Fully charged (design)
ar: مشحون بالكامل (التصميم)

en: General
ar: عام

en: Handle display brightness _keys
ar: مقبض _مفااتيح سطوع الشاشة

en: Has LID
ar: يوجد إضائة

en: Has battery
ar: توجد بطارية

en: Has battery button
ar: يوجد زر البطارية

en: Has brightness panel
ar: توجد لوحة سطوع

en: Has hibernate button
ar: يوجد زر وضع الإسبات

en: Has power button
ar: يوجد زر طاقة

en: Has sleep button
ar: يوجد زر للتعليق

en: Hibernate
ar: إسبات

en: Hibernate and suspend operations not permitted
ar: إجراءات الإسبات و التعليق غير مسموح بها

en: Hibernate and suspend operations not supported
ar: إجراءات الإسبات و التعليق غير مدعومة

en: Hibernate operation not permitted
ar: إجراء الإسبات غير مسموح به

en: Hibernate operation not supported
ar: إجراء الإسبات غير مدعوم

en: Hibernate the system
ar: إسبات النظام

en: In addition, Xfce power manager provides a set of freedesktop-compliant DBus interfaces to inform other applications about current power level so that they can adjust their power consumption, and it provides the inhibit interface which allows applications to prevent automatic sleep actions via the power manager; as an example, the operating system’s package manager should make use of this interface while it is performing update operations.
ar: وبالإضافة إلى ذلك، يوفر مدير الطاقة اكسفس مجموعة من واجهات دبس المتوافقة فريدسكتوب لإبلاغ التطبيقات الأخرى بمستوى الطاقة الحالي بحيث يتمكنوا من ضبط استهلاك الطاقة، ويوفر واجهة مثبطة والتي تسمح للتطبيقات بمنع إجراءات النوم التلقائي عن طريق مدير الطاقة. على سبيل المثال، يجب أن يستخدم مدير حزمة نظام التشغيل هذه الواجهة أثناء تنفيذ عمليات التحديث.

en: Invalid arguments
ar: معطيات غير سليمة

en: Invalid cookie
ar: ملف تعريف الارتباط غير صالح

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Lead acid
ar: حمض الرصاص

en: Let the power manager handle display power management (DPMS) instead of X11.
ar: اسمح لإدارة الطاقة بالتعامل مع إدارة طاقة العرض (دبمس) بدلا من X11.

en: Line power
ar: خط الطاقة

en: Lithium ion
ar: أيون ليثيوم

en: Lithium iron phosphate
ar: أيون ليثيوم الفوسفات

en: Lithium polymer
ar: مركب كميائي لليثيوم

en: Lock screen
ar: قفل الشاشة

en: Lock screen when system is going to sleep
ar: قفل الشاشة عند الإسبات

en: Model
ar: نموذج

en: Monitor
ar: مراقب

en: Mouse
ar: فارة

en: Never
ar: أبداً

en: Nickel cadmium
ar: نيكل كادميوم

en: None
ar: بدون

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
ar: لم يتم تشغيل أي أداة إقفال الشاشة بشكل ناجح, لن يتم قفل الشاشة.

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
    Do you still want to continue to suspend the system?
ar: لم تعمل أياً من أدوات قفل الشاشة بنجاح، لن تقفل الشاشة.
    أما زلت تريد الاستمرار في تعليق النظام؟

en: Not plugged in
ar: غير موصل

en: Nothing
ar: لا شيء

en: On battery
ar: على البطارية

en: On critical battery power:
ar: على طاقة البطارية الحرجة:

en: On inactivity reduce to
ar: أخفض عند السكون إلى:

en: One hour
ar: ساعة واحدة

en: One minute
ar: دقيقة واحدة

en: Percentage
ar: النسبة المئوية

en: Percentage and remaining time
ar: النسبة المئوية والوقت المتبقي

en: Permission denied
ar: صلاحيات غير كافية

en: Phone
ar: هاتف

en: Plugged in
ar: موصلة

en: Power Manager
ar: مدير طاقة

en: Power Manager Plugin
ar: إضافة مدير الطاقة

en: Power Manager Plugin Settings
ar: إعدادات إضافة مدير الطاقة

en: Power management for the Xfce desktop
ar: مدير الطاقة لسطح مكتب إكسفس

en: PowerSupply
ar: إمدادات الطاقة

en: Put to sleep after
ar: انقل للنوم بعد:

en: Quit any running xfce power manager
ar: قم بإنهاء أي إدارة طاقة إكسفس قيد التشغيل الآن

en: Reduce after
ar: أخفض بعد:

en: Remaining time
ar: الوقت المتبقي

en: Restart the running instance of Xfce power manager
ar: قم بإعادة تشغيل مدير طاقة الآخر

en: SOCKET ID
ar: معرف المفبض

en: Security
ar: الأمن

en: Serial
ar: تسلسلي

en: Settings for the Xfce Power Manager
ar: إعدادات مدير طاقة إكسفس

en: Settings manager socket
ar: مقبض مدير الإعدادات

en: Show the configuration dialog
ar: إظهار مربع حوار الإعداد

en: Shutdown
ar: إطفاء الجهاز

en: Shutdown the system
ar: إطفاء النظام

en: Status notifications
ar: حالة الإشعارات

en: Suspend
ar: علق

en: Suspend not supported
ar: تعليق غير مدعوم

en: Suspend operation not permitted
ar: إجراء التعليق غير مسموح به

en: Suspend operation not supported
ar: إجراء التعليق غير مدعوم

en: Suspend the system
ar: تعليق النظام

en: Switch off after
ar: إيقاف بعد:

en: Switch off display
ar: إيقاف العرض

en: System
ar: نظام

en: System is running on %s power
ar: النظام يعمل بـ %s من طاقة

en: System is running on low power
ar: النظام يعمل بطاقة منخفظة

en: System is running on low power. Save your work to avoid losing data
ar: النظام يعمل بطاقة منخفظة. قم بحفظ العمل لتجنب فقدان البيانات

en: System sleep mode:
ar: وضع النوم للنظام:

en: System tray icon
ar: أيقونة صينية النظام

en: Tablet
ar: جهاز لوحي

en: Technology
ar: تكنولوجيا

en: This development release fixes bugs with suspend and hibernate. It also improves the panel-plugin, incorporating the functionality of the (now dropped) brightness panel-plugin. A new popup notification was added to account for keyboard brightness changes and the Power Manager now also controls the X11 blank times.
ar: يصلح هذا الإصدار التطويري العلل للتعليق والإسبات. كما أنه يحسن لاحقة اللوحة، ويدمج وظائف (أسقط الآن) لاحقة لوحة السطوع. وأضيف إشعار منبثق جديد لحساب تغييرات سطوع لوحة المفاتيح كما يتحكم مدير الطاقة الآن في مرات إفراغ X11.

en: This development release mostly fixes bugs and introduces better support for icon-themes by reducing the device icons and using standard names for them. It also features updated translations. The panel plugin has been renamed to Power Manager Plugin.
ar: غالباً يصلح هذا الإصدار التطويري العلل ويقدم دعما أفضل لرموز الموضوعات عن طريق الحد من رموز الجهاز واستخدام الأسماء القياسية لهم. كما أنه يحتوي على ترجمات محدثة. وقد سميّت لاحقة اللوحة بلاحقة مدير الطاقة.

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
ar: هذا %s إصدار %s, يعمل على إكسفس %s.

en: True
ar: صحيح

en: Type
ar: نوع

en: Type '%s --help' for usage.
ar: أكتب '%s --help' للإستعمال.

en: Unable to get connection to the message bus session
ar: غير قادر على الاتصال بجلسة ناقل الرسالة

en: Uninterruptible Power Supply
ar: مغذي الطاقة المستمر

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unknown time
ar: وقت غير محدد

en: Vendor
ar: بائع

en: Version information
ar: معلومات الإصدار

en: Voltage
ar: الجهد

en: When all the power sources of the computer reach this charge level
ar: عندما تصل كل مصادر طاقة الحاسوب مستوى الشحن هذا

en: When battery button is pressed:
ar: عند الضغط على زر البطارية:

en: When hibernate button is pressed:
ar: عند الضغط على زر الإسبات:

en: When inactive for
ar: عند السكون لمدة:

en: When laptop lid is closed:
ar: عند إغلاق غطاء الحاسوب المحمول:

en: When power button is pressed:
ar: عند الضغط على زر التشغيل:

en: When sleep button is pressed:
ar: عند الضغط على زر النوم:

en: When the screensaver is activated
ar: عند تنشيط شاشة التوقف

en: When the screensaver is deactivated
ar: عند إلغاء تنشيط شاشة التوقف

en: With network manager support
ar: مع دعم مدير الشبكة

en: With policykit support
ar: مع دعم policykit

en: Without network manager support
ar: بدون دعم مدير الشبكة

en: Without policykit support
ar: بدون دعم policykit

en: Xfce Power Manager
ar: مدير طاقة إكسفس

en: Xfce power manager also provides a plugin for the Xfce and LXDE panels to control LCD brightness levels and to monitor battery and device charge levels.
ar: كما يوفر مدير الطاقة اكسفس ﻻحقة لألواح اكسفس ولكسدي للسيطرة على مستويات سطوع الشاشة ومراقبة مستويات البطارية وجهاز الشحن.

en: Xfce power manager is already running
ar: مدير طاقة إكسفس قيد التشغيل بالفعل

en: Xfce power manager is not running
ar: مدير طاقة إكسفس ليس قيد التشغيل

en: Xfce power manager manages the power sources on the computer and the devices that can be controlled to reduce their power consumption (such as LCD brightness level, monitor sleep, CPU frequency scaling).
ar: مدير الطاقة اكسفس يدير مصادر الطاقة على الحاسوب والأجهزة التي يتحكم فيها للحد من استهلاك الطاقة (مثل مستوى سطوع الشاشة، نوم العارض، تحجيم تردد المعالج).

en: Xfce4 Power Manager is not running, do you want to launch it now?
ar: مدير طاقة إكسفس4 ليس قيد التشغيل، تريد تشغيله الآن؟

en: Your %s charge level is low
    Estimated time left %s
ar: لديك %s مستوى شحن منخفظ
    وقت العمل المُتوقع هو %s

en: Your %s is charging
ar: يتم شحن %s

en: Your %s is discharging
ar: يتم تفريغ %s

en: Your %s is empty
ar: بطاريتك %s فارغة

en: Your %s is fully charged
ar: البطارية %s تم شحنها بالكامل

en: _Cancel
ar: _ألغ

en: _Close
ar: _إغلاق

en: _Help
ar: _مساعدة

en: hour | hours
ar[0]: ساعة
ar[1]: ساعة
ar[2]: ساعات
ar[3]: ساعات
ar[4]: ساعات
ar[5]: ساعات

en: hours
ar: ساعات

en: minute | minutes
ar[0]: دقيقة
ar[1]: دقيقة
ar[2]: دقائق
ar[3]: دقائق
ar[4]: دقائق
ar[5]: دقائق

en: minutes
ar: دقائق

en: one minute
ar: دقيقة واحدة

en: seconds
ar: ثوان
