Xfce Panel Plugins - en to ar translation catalogue (296 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
ar: 	البيانات الفلكية:
    	الأخيرة:	%s
    	التالية:	%s
    	المحاولات الحالية الفاشلة: %d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
ar: 	البيانات غير متوفرة، سيتم استخدام القيم الافتراضية لليل والنهار.

en: 	Direction: %s (%s%s)
ar: 	الاتجاه : %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
ar: 	المعلومات الموسوعية جزئيا مأخوذة من

en: 	Moon phase:	%s
ar: 	طور القمر:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
ar: 	طور القمر:	غير معروف

en: 	Moonrise:	%s
ar: 	طلوع القمر:	%s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
ar: 	خروج القمر:	القمر لن يرتفع ابدأ اليوم.

en: 	Moonset:	%s
ar: 	غروب القمر:	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
ar: 	غروب القمر:	القمر لن يغيب ابدأ اليوم.

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
ar: 	السرعة: %s %s (%s بمقياس بوفورت)

en: 	Sunrise:		%s
ar: 	شروق الشمس: 		%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
ar: 	شروق الشمس:		الشمس لن تشرق ابدأ اليوم.

en: 	Sunset:		%s
ar: 	غروب الشمس:		 %s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
ar: 	غروب الشمس:		الشمس لن تغرب ابدأ اليوم.

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
ar: 	درجات الحرارة، والرياح، وبيانات الغلاف الجوي والسحب تحسب 
    	ل:		%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
ar: 	بيانات الطقس:
    	الأخيرة:	%s
    	التالية:	%s
    	المحاولات الحالية الفاشلة: %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
ar: 
    	بيانات الارتفاع، والمناطق الزمنية مقدمة من

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
ar: 
    	توقعات الطقس وهطول الأمطار تم حسابها
    	بإستخدام الفاصل الزمني:
    	البداية:	%s
    	النهاية:	%s

en: 
    	Weather and astronomical data from
ar: 
    	الطقس والبيانات الفلكية من

en: 
    Astronomical Data
ar: 
    وحدة فلكية

en: 
    Atmosphere
ar: 
    الضغط الجوي

en: 
    Clouds
ar: 
    سحب

en: 
    Credits
ar: 
    الحقوق

en: 
    Downloads
ar: 
    التنزيلات

en: 
    Precipitation
ar: 
    مُمطر

en: 
    Temperatures
ar: 
    درجة الحرارة

en: 
    Times Used for Calculations
ar: 
    الأوقات التي تستخدم لإجراء العمليات الحسابية

en: 
    Wind
ar: 
    الرياح

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
ar: 1 ملليمتر جزء من الألف من المتر-الوحد الأساسية للطول في النظام الدولي للوحدات، أو حوالي 0.04 بوصة.

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
ar: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>درجة الحرارة:</b> %s
    <b>الرياح:</b> %s من %s
    <b>الضغط:</b> %s
    <b>الرطوبة:</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
ar: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">من %s إلى %s، مع %s لهطول أمطار</span>
    
    <b>درجة الحرارة:</b> %s		<span size="smaller">(القيم في %s)</span>
    <b>الريح:</b> %s (%sعلى مقياس بوفورت) من %s(%s)
    <b>الضغط:</b> %s    <b>الرطوبة:</b> %s
    <b>الضباب:</b> %s    <b>التغييم:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
ar: <b>الغلاف الجوي</b>

en: <b>Clouds</b>
ar: <b>السحب.</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
ar: <b>المجلد:</b> %s
    
    <b>المؤلف:</b> %s
    
    <b>الوصف:</b> %s
    
    <b>الرخصة:</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
ar: <b>هطول الأمطار</b>

en: <b>Temperatures</b>
ar: <b>درجات الحرارة</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
ar: <b>الأوقات التي تستخدم لإجراء العمليات الحسابية</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
ar: <tt><small>الكمية:        %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
ar: <tt><small>درجة الحرارة المحسوسة: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
ar: <tt><small>الضغط الجوي:  %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
ar: <tt><small>نسبة التغييم:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
ar: <tt><small>تم حساب البيانان بحسب:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
ar: <tt><small>نقطة الندى:            %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
ar: <tt><small>صباب:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
ar: <tt><small>سحب مرتفعة:   %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
ar: <tt><small>نهاية الفاصل الزمني:         %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
ar: <tt><small>بداية الفاصل الزمني:       %s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
ar: <tt><small>سحب منخفضة:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
ar: <tt><small>سحب متوسطة: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
ar: <tt><small>الرطوبة النسبية:    %s%s%s</small></tt>

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
ar: قدم (جمعها أقدام) وحدة طول تعرف بأنها 0.3048 متر بالضبط ويستخدم في النظام الإمبراطوري وحدات والوحدات العرفية في الولايات المتحدة. ينقسم إلى 12 بوصة. قياس الارتفاع في الطيران هو أحد المجالات القليلة حيث تستخدمه على نطاق واسع خارج العالم الناطق باللغة الإنكليزية.

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
ar: طريقة عرض التقويم، مع عرض توقيت اليوم (صباح، بعد الظهر، المساء، ليلة) في الصفوف والأعمدة.

en: A_dd
ar: أضف

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
ar: إضافة القيمة المحددة للتسميات التي يجب عرضها في صندوق التمرير.

en: Afternoon
ar: بعد الظهر

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
ar: درجة حرارة الهواء، يشار إليه أحياناً كدرجة حرارة المصباح الجاف. تقاس بمقياس حرارة بحري معرضة للهواء، لكنه معزول عن الإشعاع والرطوبة.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
ar: يعرف أيضا باسم <i>الاحساس بدرجة الحرارة</i>, <i>درجة الحرارة المحسوسة</i>أو ما يعلنه بعض موفري الطقس كما <i>يشعر كأنه</i>. الإحساس بدرجة الحرارة البشرية لا يقوم فقط على درجة حرارة الهواء، ولكن أيضا على تدفق الحرارة والنشاط البدني والحالة الفردية. وتعطي قيمة ذاتية عالية، يمكن أن تكون درجة حرارة الظاهر مفيدة لتحذير حول الظروف القاسية (البرد، الحرارة).
    
    <b>ملاحظة:</b> هذه قيمة محسوبة لا توفره met.no. يجب عليك استخدام نموذج حساب مناسبة للمناخ المحلي والتفضيلاتك الشخصية على صفحة وحدة.

en: Altitu_de:
ar: الارتفاع:

en: Altitude
ar: الارتفاع

en: Animate _transitions between labels
ar: تنشيط الانتقال بين التسميات

en: Apparent te_mperature:
ar: درجة الحرارة المحسوسة:

en: Apparent temperature
ar: درجة الحرارة المحسوسة

en: Apparent temperature (A)
ar: درجة الحرارة المحسوسة (A)

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected everytime you open this config dialog.
ar: يتم عرض السمات المتاحة هنا. يمكنك إضافة أيقونة في $HOME/.config/xfce4/weather/icons (أو المجلد المقابل على النظام). يمكن العثور على معلومات حول كيفية إنشاء أو استخدام السمات في ملف التعليمات. رموز الجديدة ستكتشفها كل مرة تفتح مربع الحوار config.

en: Barometric _pressure:
ar: الضغط الجوي:

en: Barometric pressure
ar: الضغط الجوي

en: Barometric pressure (P)
ar: الضغط الجوي (P)

en: Cannot update weather data
ar: لا يمكن تحميل بيانات الطقس

en: Celsius (°C)
ar: سيليزية (°س)

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
ar: غير اسم الموقع إلى الموقع المناسب. يتم استخدامه للعرض ولا يؤثر على معايير الموقع بأي شكل من الأشكال.

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
ar: تحقق دائماً من استخدام صف واحد فقط في لوحة الصف المتعددة ورمز صغير في وضع شريط المكتب.

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
ar: اختر الخط المراد استخدامه وحجمه. انقر على زر إلغاء تعيين الخط أواستخدم السمة الافتراضية.

en: Choose an icon theme.
ar: اختر سمة الرموز.

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
ar: اختر قيمة لإضافتها للقائمة أدناه. يمكن إضافة القيمة أكثر من مرة.

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
ar: اختر نمط تلميح الأداة المفضلة. بعض الأنماط تعطي الكثير من البيانات المفيدة، وبعضها أكثر وضوحاً ولكنها توفر بيانات أقل.

en: Clear
ar: صافي

en: Close
ar: إغلاق

en: Cloudiness
ar: تغييم

en: Cloudiness (C)
ar: التغييم (C)

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
ar: التغييم، أو الغطاء السحابي، يعني الجزء الصغير من السماء المحجوبة بالسحب في موقع معين. السحب هي مصدر هطول الأمطار ومنظم كمية الإشعاع الشمسي اللذي يصل للأرض. في حين أنها تقلل من درجة الحرارة أثناء النهار، لكن في الليل لها تأثير معاكس، حيث يمنع بخار الماء الإشعاع من الخروج إلى الفضاء. وبهذه الطريقة تسهم في تبريد كوكب الأرض.

en: Cloudy
ar: غائم

en: Coordinates
ar: الإحداثي

en: Currently no data available.
ar: حاليا لا توجد بيانات متاحة.

en: Days in columns
ar: أيام في الأعمدة

en: Days in rows
ar: أيام في صفوف

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
ar: اختر طريقة عرض القيم في صندوق التمرير. يمكنك اختيار خط أصغر أو توسيع المساحة لجعل خطوط أكثر ملاءمة.

en: Detecting...
ar: الكشف عن...

en: Dew point
ar: نقطة الندى

en: Dew point (D)
ar: نقطة الندى (D)

en: Download of astronomical data failed with HTTP Status Code %d, Reason phrase: %s
ar: فشل تحميل البيانات الفلكية مع رمز حالة HTTP %d، رسالة السبب: %s

en: Download of weather data failed with HTTP Status Code %d, Reason phrase: %s
ar: فشل تحميل بيانات الطقس مع رمز حالة HTTP %d، رسالة السبب: %s

en: E
ar: شر

en: East
ar: شرق

en: Enter a city name or address
ar: أدخل اسم المدينة أو عنوان

en: Error downloading met.no logo image to %s, reason: %s
ar: خطأ في تحميل صورة الشعار met.no إلى %s، والسبب: %s

en: Error parsing astronomical data!
ar: حدث خطأ أثناء تحليل البيانات الفلكية!

en: Error parsing weather data!
ar: حدث خطأ أثناء تحليل بيانات الطقس!

en: Error writing cache file %s!
ar: خطأ في الكتابة ملف ذاكرة التخزين المؤقتة %s!

en: Evening
ar: مساء

en: Fahrenheit (°F)
ar: فهرنهايت (°ف)

en: Feet (ft)
ar: قدم (قدم)

en: Feet per second (ft/s)
ar: قدم في الثانية (قدم/ثانية)

en: First quarter
ar: الرّبع الأول

en: Fog
ar: ضباب

en: Fog (F)
ar: ضباب (F)

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
ar: الضباب هو نوع من سحابة ستراتوس المنخفضة، مع الرطوبة وهي غالباً ما تولد محلياً من البحيرات القريبة، أو الأنهر أو المحيط، أو الأرض الرطبة بسهولة، تتشكل عندما يكون الفرق بين درجة الحرارة ونقطة الندى أقل من 2.5 درجة مئوية (4 درجة فهرنهايت)، عادة في رطوبة النسبية 100%. الضباب عادة يسبب هطول الأمطار في شكل رذاذ أو ثلوج خفيفة جداً ويقلل من وضوح الرؤية إلى أقل من 1 كم (5/8 ميل النظام الأساسي).

en: Font and color:
ar: الخط واللون:

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
ar: للمواقع خارج النرويج نموذج الارتفاع المستخدمة من قبل met.no webservice ليست جيدة جداً، حيث أنها عادة ما تكون ضرورية لتحديد الارتفاع كمعلومة إضافية، عادة تكون قيمها غير صحيحة.
    
    يحاول البرنامج المساعد الكشف تلقائياً عن الارتفاع باستخدام خادم webservice، ولكنها أيضاً قد لا تكون دائماً صحيحة، حيث يمكنك تغييرها هنا.
    
    العلو المعطى بوحدة متر فوق مستوى سطح البحر، أو بالقدم بتغيير الوحدة في صفحة الوحدات. يجب أن يتطابق مع القيمة الحقيقية تقريبا، الاختلافات الصغيرة لن يكون لها تأثير على بيانات الطقس. داخل النرويج، هذا الإعداد ليس له أي تأثير على الإطلاق.

en: Full moon
ar: البدر

en: GeoNames
ar: الأسماء الجغرافية

en: Hectopascals (hPa)
ar: هيكتوباسكال (hPa)

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
ar: إخفاء صندوق اتمرير لحفظ مساحة على اللوحة. ويعرض أيضا معلومات مهمة في تلميح شريط الأدوات يمكنك اختيار نمط تلميح الأدوات المناسب-الذي يظهر عندما تمر فوق الرمز.

en: High clouds
ar: سحب عالية

en: High clouds (CH)
ar: سحب عالية (CH)

en: Humidity (H)
ar: الرطوبة (H)

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
ar: الرطوبة هي كمية بخار الماء في الهواء زيادتاه تزيد من احتمال هطول الأمطار والضباب والندى. الرطوبة المطلقة هي محتوى الهواء من الماء، الرطوبة النسبية تعطي (٪) الرطوبة النسبية الحالية المطلقة بالنسبة للحد الأقصى لدرجة حرارة الهواء والضغط.

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
ar: إذا لم يكن الموقع المحدد هو المنطقة الزمنية الحالية لك، من الضروري <i>ضبط</i> البرنامج المساعد للمنطقة الزمنية لإظهارها بشكل صحيح. سيتم الكشف عن المنطقة الزمنية الصحيحة تلقائياً عبر خدمة GeoNames، ولكن قد ترغب في تصحيحها عند الضرورة.
    اترك هذا الحقل فارغاً لاستخدام المنطقة الزمنية التي يحددها النظام. الإدخالات غير الصالحة ستسبب استخدام التوقيت العالمي، ولكن أيضاً قد تعتمد على النظام الخاص بك.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
ar: تطبق تحسينات بروبرت ج. كويل وروبرت زاي ستيدمان في عام 1998 لتجارب ستيدمان السابقة وتطويراته. هذا النموذج يعتمد على سرعة الرياح ودرجة الحرارة، لا الرطوبة النسبية فقط. ويمكن استخدامها لكل من الحرارة والضغط البارد.

en: Inches (in)
ar: بوصات (in)

en: Inches of mercury (inHg)
ar: بوصة من الزئبق (اينج)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
ar: بوصة من الزئبق تستخدم للضغط الجوي في تقارير الطقس، والتبريد، والطيران في الولايات المتحدة، ولكن نادراً ما تستخدم في أماكن أخرى. ومن وتعادل الضغط التي تمارسها عمود دائري 1 بوصة من الزئبق من 1 بوصة في الارتفاع في 32 درجة فهرنهايت (0 درجة مئوية) في تسارع الجاذبية القياسية.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
ar: اخترعها السير فرانسيس بوفورت في 1805، يستند هذا المقياس التجريبي على ملاحظات الناس لسرعة الرياح في ظروف محددة برا أو بحرا، تدل قيم الأرقام على 0 (الهدوء) 12 (إعصار).

en: Kilometers per hour (km/h)
ar: كيلومتر في الساعة (كم/ساعة)

en: Knots (kt)
ar: عقده (kt)

en: L_ongitude:
ar: خط ال_طول:

en: Labels to d_isplay
ar: تسميات للعرض

en: Latitud_e:
ar: خط العرض:

en: Latitude
ar: خط العرض

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
ar: خط العرض يحدد موقف الشمال والجنوب من نقطة على سطح الأرض. إذا قمت بتغيير هذه القيمة يدوياً، تحتاج إلى توفير الارتفاع والمنطقة الزمنية يدوياً أيضا.

en: Li_nes:
ar: الأسطر:

en: Light rain
ar: أمطار خفيفة

en: Light rain with thunder
ar: أمطار الخفيفة مع الرعد

en: Lightly cloudy
ar: سحب خفيفة

en: Location _name:
ar: اسم الموقع:

en: Longitude
ar: خط الطول

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
ar: خط الطول يحدد موقف الشرق والغرب من نقطة على سطح الأرض. إذا قمت بتغيير هذه القيمة يدوياً، تحتاج إلى توفير الارتفاع والمنطقة الزمنية يدوياً أيضا.

en: Low clouds
ar: سحب منخفضة

en: Low clouds (CL)
ar: سحب منخفضة (CL)

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
ar: يوفر بيانات التوقع حتى %d يوما في المستقبل. اختر عدد الأيام سيظهر في علامة التبويب التوقع في إطار الملخص. على أجهزة الكمبيوتر القديمة, سيساعد عددا أقل من أيام التوقع في فتح النافذة بشكا أسرع. لاحظ أيضاً أن التوقعات لأكثر من ثلاثة أيام في المستقبل في الغالب غير موثوق بها;-)

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
ar: متر في الثانية الواحدة وحدة <i></i> يستخدم عادة بواسطة خبراء الأرصاد الجوية للدلالة على سرعة الرياح.

en: Meters (m)
ar: متر (م)

en: Meters per second (m/s)
ar: متر في الثانية (م/ث)

en: Middle clouds
ar: سحب متوسطة

en: Middle clouds (CM)
ar: سحب متوسطة (CM)

en: Miles per hour (mph)
ar: ميل في الساعة (mph)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
ar: ميل في الساعة وحدة سرعة توضح عدد الأميال المقطوعة في ساعة واحدة.

en: Millimeters (mm)
ar: ميليمتر (مم)

en: Morning
ar: الصباح

en: Move do_wn
ar: انقل للأسفل

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
ar: تحريك القيمة المحددة للأسفل في قائمة عرض التسميات.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
ar: تحريك القيمة المحددة للأعلى في قائمة عرض التسميات.

en: Move u_p
ar: أنقل للأعلى

en: N
ar: ش

en: NE
ar: شمال شرقي

en: NW
ar: شمال غرب

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
ar: سميت باسم عالم الفلك أندرس الذي اخترع الجدول الأصلي في 1742، مقياس المئوية هو وحدة قياسية دولية وتعريف في الوقت الحاضر باستخدام مقياس كلفن. 0 درجة مئوية ما يعادل 273.15 ك و1 درجة مئوية تساوي بالضبط 1 كالفن. يتم تعريفه بنقطة تجمد الماء تقريبا في 0 درجة مئوية ونقطة الغليان عند 100 درجة مئوية في جو قياسي واحدة (1 atm = 1013.5 hPa). حتى عام 1948، كان معروفا الوحدة <i>مئوية</i> - من اللاتينية <i>سينتوم</i> (100) <i>جرادوس</i> (خطوات).
    في الأرصاد الجوية والحياة اليومية مئوية مقياس مناسب جداً للتعبير عن درجات الحرارة لأن الأرقام يمكن أن تكون مؤشرا سهلة لتتعرف على لتشكيل الجليد والثلوج.

en: New moon
ar: قمر جديد

en: Night
ar: مساء

en: No Data
ar: لا توجد بيانات

en: No default icon theme? This should not happen, plugin will crash!
ar: لا توجد سمة الرمز الافتراضية؟ هذا لا ينبغي أن يحدث، ستعطل البرنامج المساعد!

en: No icon theme!
ar: لا توجد سمة الرمز!

en: North
ar: شمال

en: North-East
ar: شمال شرق

en: North-West
ar: شمال غرب

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
ar: سرعة الرياح/السرعة في الوقت الحالي وتقاس. باستخدام شدة الريح (اليونانية <i>anemos</i>، وتعني <i>الرياح</i>) بارتفاع 10 متر (33 قدم) مقاييس شدة الريح عادة إما قياس سرعة الرياح أو الضغط، ولكن سوف نقدم كل القيم لأنها ترتبط ارتباطا وثيقا ويمكن استنتاجها من بعضها البعض.

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
ar: افتح مجلد السمات المستخدم في مدير الملفات، قم بإنشائها إذا لزم الأمر.

en: Partly cloudy
ar: غائم جزئيا

en: Please set a location in the plugin settings.
ar: الرجاء حدد الموقع في إعدادات البرنامج.

en: Pound-force per square inch (psi)
ar: قوة ضغط الباوند لكل بوصة مربعة (psi)

en: Prec_ipitations:
ar: مُمطر:

en: Precipitation (R)
ar: أمطار (R)

en: Precipitation amount
ar: كمية الأمطار

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Rain
ar: مطر

en: Rain showers
ar: زخات مطر

en: Rain with thunder
ar: ممطر مع الرعد

en: Re_fresh
ar: تجديد

en: Relative humidity
ar: الرطوبة النسبية

en: Results
ar: النتائج

en: S
ar: ج

en: SE
ar: جنوب شرقي

en: SW
ar: جنوب غرب

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
ar: قم بالتمرير القيم المعروضة(s) الحالية والقيم الجديدة(s) في السمة لتغييرها. قم بإلغاء تحديد هذا الخيار إذا كنت تجد الحركة تشتت الانتباه.

en: Search
ar: بحث

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
ar: البحث عن موقع جديد والكشف التلقائي عن المعلمات الخاصة به.

en: Search location
ar: إجراءات الموقع

en: Searching...
ar: البحث...

en: Select _font
ar: اختر خط

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
ar: قم بتحديد قيمة في قائمة التسميات لعرضها ثم انقر فوق هذا الزر لإزالتها.

en: Select font
ar: اختر خط

en: Short-term forecast data unavailable.
ar: بيانات التنبؤ القصير الأجل غير متوفر.

en: Show current weather conditions
ar: عرض أحوال الطقس حالياً

en: Show scroll_box
ar: اعرض الصندوق المنزلق

en: Show weather conditions and forecasts
ar: إظهار أحوال الطقس والتنبؤات

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
ar: يبين التوقعات الواردة في جدول مع عرض توقيت اليوم (صباح، بعد الظهر، المساء، ليلة) في الصفوف والأعمدة.

en: Simple
ar: بسيط

en: Sleet
ar: مطر متجمد

en: Sleet showers
ar: مطر متجمد

en: Sleet showers with thunder
ar: زخات مطر متجمد مع الرعد

en: Sleet with thunder
ar: مطر متجمد مع الرعد

en: Snow
ar: ثلج

en: Snow showers
ar: وابل ثلجي

en: Snow showers with thunder
ar: زخات الثلج مع الرعد

en: South
ar: جنوب

en: South-East
ar: جنوب شرق

en: South-West
ar: جنوب غرب

en: Sunny
ar: مشمس

en: Temperature
ar: درجة الحرارة

en: Temperature (T)
ar: درجة الحرارة (T)

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
ar: النظير الكندي إلى مؤشر رياح باردة/الحرارة في الولايات المتحدة، لبرودة الرياح يجري وهو مشابه للنموذج السابق ولكن مع قيود مختلفة قليلاً. سيتم استخدام مؤشر <i>humidex</i> بدلاً من الحرارة. للبرد الرياح تصبح فعالة، تحتاج إلى سرعات الرياح فوق 2.0 كيلومتر/ساعة (1.24 ميلا في الساعة) ودرجة حرارة الهواء أدناه أو يساوي 0 درجة مئوية (32 درجة فهرنهايت). لاستخدام humidex درجة حرارة الهواء يجب أن يكون على الأقل 20.0 درجة مئوية (68 درجة فهرنهايت)، مع ديوبوينت أكبر من 0 درجة مئوية (32 درجة فهرنهايت). إذا لم يتم الوفاء بهذه الشروط، سوف تظهر درجة حرارة الهواء.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
ar: الكلمة الإنكليزية <i>بوصة</i> تأتي من اللاتينية <i>أونسيا</i> معنى <i>واحد من اثني عشر جزءا</i> (في هذه الحالة، واحد على اثني عشر من القدم). في الماضي، كان هناك العديد من المعايير مختلفة من البوصة بأحجام متفاوتة ، ولكن وحدت دوليا الآن على قيمة 25.4 ملليمتر.

en: The Norwegian Meteorological Institute
ar: المعهد النرويجي للأرصاد الجوية

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
ar: كمية المطر، ورذاذ ومطر متجمد، حائل، الثلج، graupel وأشكال أخرى من المياه المتساقطة من السماء على مدى فترة زمنية محددة.
    
    القيم المقدمة من met.no والتي تقدم توقع هطول أمطار أو ثلوج (ولكن ليس الصقيع),وكمية الثلوج سيتم <i>توقعها</i> بضرب القيمة الأصلية بنسبة تعتمد على درجة حرارة الجو:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °م (12 °ف) =&gt; 1:12
    -11.1 °م (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °ف) =&gt; 1:10
     -4.4 °م (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° ف) =&gt; 1:7
     -2.2 °م (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °ف) =&gt; 1:5
     -0.6 °م (31 °ف) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>مثال: إذا كانت درجة الحرارة-5 درجة مئوية (12 درجة فهرنهايت)، وكثافة الثلوج منخفضة ومطر ثلجي بنسبة 01:10 فسيتم استخدامها للحساب. و قيمة المطر 5 ملم، ستكون كمية هطول الأمطار 50 ملم.
    
    <b>ملاحظة</b>: لأن درجة حرارة الهواء عامل هام في هذا الحساب، وهناك غيرها من العوامل المؤثرة التي قد لا تكون متاحة مثل نوع ودرجة حرارة الثلج. لذلك، هذه القواعد تقدم فقط تقديرات تقريبية، وقد لا تمثل القيمة الحقيقية للثلوج.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
ar: فهرنهايت الحالي يستند مقياس الحرارة الذي اقترحه الفيزيائي دانيال غابرييل فهرنهايت في 1724. 0 ° و كان نقطة التجمد للماء المالح في الجدول الأصلي عند الضغط الجوي القياسي، الذي كان أدنى درجة حرارة يمكن تحقيقها مع هذا الخليط من الجليد والملح وكلوريد الأمونيوم. نقطة تجمد الماء هي 32 درجة فهرنهايت ونقطة الغليان في 212 ° f. جداول فهرنهيت ومئويه تتقاطع عند درجة-40. حتى في فصول الشتاء الباردة، درجات الحرارة عادة لا تتعطي قيم سالبة على مقياس فهرنهايت.
    ولأن المخترع عضوا في الجمعية الملكية في لندن اللتي لها سمعة عالية، فمقياس فهرنهايت يتمتع بشعبية كبيرة في العديد من البلدان الناطقة بالانكليزية، لكنه استبدل بالمقياس المئوي في معظم هذه البلدان أثناء عملية التحول للنظام المتري في منتصف إلى أواخر القرن العشرين20.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
ar: قدم في الثانية (قدم في كل ثانية واحدة) في النظام الإمبراطوري تناضر المتر في الثانية في النظام الدولي للوحدات.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
ar: العقدة وحدة سرعة تساوي ميل بحري واحد (1.852 كيلومتر) كل ساعة، أو حوالي 1.151 ميل في الساعة، تستخدم في جميع أنحاء العالم في الأرصاد الجوية والبحرية والجوية الملاحة. وتقطع السفينة في عقده 1 على دقيقة واحدة من خط العرض الجغرافي في ساعة واحدة.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
ar: المتر هو وحدة الأساسية للطول في النظام الدولي للوحدات. ويعادل جزء واحد من عشرة مليون جزء من المسافة من خط الاستواء للأرض إلى القطب الشمالي في مستوى سطح البحر، وقد تم تعريفها وصقلها بشكل دوري لتعكس تزايد المعرفة من المقاييس (علم القياس).

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
ar: باسكال، سميت باسم عالم الرياضيات والفيزيائي والفيلسوف بليز باسكال، وحدة ومقياسا للقوة في وحدة المساحة، وتعادل نيوتن واحد في المتر المربع. وحدة الغلاف الجوي القياسية (atm) هي 1013.25 hPa.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
ar: رطل لكل بوصة مربعة وحدة قياس الضغط على أساس وحدات الافواردوبوي (نظام الأوزان يقسم الرطل إلى 16 أوقية) ويعادل الضغط الناجم عن قوة واحدة رطل-القوة المطبقة على مساحة بوصة مربعة واحدة. يتم استخدامه في الولايات المتحدة، وإلى درجات متفاوتة في الحياة اليومية في كندا، والمملكة المتحدة، وربما بعض المستعمرات البريطانية السابقة.

en: The sun never rises today.
ar: لن تشرق الشمس اليوم.

en: The sun never sets today.
ar: لن تغيب الشمس اليوم.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
ar: تشرق الشمس في %s، وتغيب في %s.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
ar: سميت وحدة ميلليمتر زئبقي في الفيزياء والرياضيات بعد إكتشاف توريسيلي ايفانجليستا والذي اكتشف مبدأ البارومتر في 1644 وأظهر مقياس الزئبق الأولى للجمهور. ضغط من 1 ميلليمتر زئبق يساوي حوالي ملليمتر واحد من الزئبق، والغلاف الجوي القياسي واحد (atm) يساوي 760 ميلليمتر زئبق.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
ar: وزن الهواء الذي يجعل أعلى الغلاف الجوي يمارس ضغطاً على سطح الأرض، والذي يعرف باسم الضغط الجوي. لجعل مقارنة القيمة بقيم أخرى أسهل للمواقع مع ارتفاعات مختلفة، يتم تعديلها إلى ضغط مستوى سطح البحر يعادل الضغط الجوي ويسمى الضغط الجوي. ارتفاع الضغوط عموما تشير إلى حدوث تحسن في الأحوال الجوية، بينما إنخفاظ الضغط يعني طقس سيئ.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
ar: قد تكون هناك مشاكل مع بعض السمات تكون سببا في أن نص صندوق التمرير لا يمكن قراءه. إذا حدث هذا، يمكنك ببساطة عرضها بلون آخر، يمكنك تغيير ذلك باستخدام هذا الزر. انقر الزر الأوسط لإلغاء تعيين لون نص صندوق التمرير.

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
ar: هذه القيم التي سيتم عرضها في صندوق التمرير. حدد قيمة مفردة هنا وانقر على الزر المناسب لإزالته أو تحريكه لأعلى وأسفل في القائمة.

en: Third quarter
ar: الربع الثالث

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
ar: هذا يعطي الاتجاه الرئيسي (شمال، شرق، جنوب، غرب) لجهة هبوب الريح.

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
ar: هذا يعطي اتجاه الريح قادم بالدرجات (شمال = 0°, شرق = 90°, جنوب = 180° والغرب = 270°).

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
ar: وهذا يعرض الغطاء السحابي ذو المستوى المنخفض بنسبة مئوية. وفقا لتعريف المنظمة العالمية للأرصاد الجوية، يمكن الاطلاع على المستوى المنخفض للسحب على ارتفاعات أدنى من 000 4 متر (13,000 قدم)، أو 5,000 آلاف متر (16,000 قدم) عند خط الاستواء، على الرغم من أن الأساس غالباً ما تكون أقل من 000 2 متر (6,500 قدم). وتتكون من قطرات الماء أو جزيئات الجليد والثلج، وعندما تكون درجات الحرارة الباردة بما يكفي.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
ar: هذا هو النموذج المستخدمة من قبل المكتب الأسترالي للأرصاد الجوية، يتكيف مع مناخ هذه القارة. قد يستخدم في أوروبا الوسطى وأجزاء من قارات أخرى أيضا، ولكن لوجود رياح باردة وقيم مماثلة اكتسب شعبية كبيرة هناك كما هو الحال في الولايات المتحدة أو كندا، للحصول على معلومات حول الاستخدام الخاصة بها نادرة وغير مؤكد. فإنه يعتمد على درجة حرارة الجو وسرعة الرياح والرطوبة، ويمكن استخدامه لدرجات الحرارة الدنيا والعليا على حد سواء.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
ar: هذه هي درجة الحرارة التي يجب أن تبرد الهواء للوصول الرطوبة النسبية 100٪، لا يعطي تغيير في المحتوى المائي. وللوصول إلى نقطة الندى توقف عملية التبريد، لاحظ التكثيف الذي يخرج من التنفس في الهواء. نقطة الندى العالية تزيد من احتمال هطول أمطار والعواصف الرعدية شديدة. نقطة الندى تسمح بالتنبؤ بالندى، والصقيع والضباب ودرجة الحرارة الدنيا بين وقت لآخر، ولها تأثير على الاحساس بالراحة لدى الخبراء.
    
    <b>ملاحظة:</b> هذه القيمة المحسوبة لا توفرها met.no.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
ar: وتبين الغطاء السحابي رفيع المستوى بنسبة مئوية. وفقا لتعريف المنظمة العالمية للأرصاد الجوية، سحب رفيعة المستوى في ارتفاعات من 8,000 إلى 15,000 (26,000 إلى 49,000 متر)، أو 10,000 متر-18,000 متر (33,000-59,000) عند خط الاستواء، حيث تكون درجات الحرارة منخفضة جداً كافية لتحويلها لبلورات الثلجية. بينما عادة تكون رقيقة وبيضاء المظهر، يمكن أن تظهر في مجموعة رائعة من الألوان عندما تكون الشمس منخفضة على الأفق.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
ar: يحدد هذا الغطاء السحابي المستوى المتوسط بنسبة مئوية. ووفقا لتعريف المنظمة العالمية للأرصاد الجوية، تشكل سحب المستوى المتوسط في مرتفعات 4,000-8,000 متر (13,000-26,000)، أو 5,000-10,000 متر (16,000-33,000) عند خط الاستواء. مثل السحب ذات المستوى المنخفض، وتتكون أساسا من قطرات الماء. عند إنخفاض درجات حرارة بما يكفي، يمكن أن تتحول لجزيئات جليد.

en: Thunder showers
ar: مطر مصحوب بالرعد

en: Thundersnow
ar: ثلج مع الرعد

en: Today
ar: اليوم

en: Tomorrow
ar: غدًا

en: Torr (mmHg)
ar: ميلليمتر زئبق (mmHg)

en: Unable to open the following url: %s
ar: غير قادر على فتح المسار التالي: %s

en: Unnamed place
ar: منطقة غير معروفة

en: Unset
ar: غير محدد

en: Use only a single _panel row
ar: استخدم فقط صف لوحة واحد

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
ar: تستخدم في أمريكا الشمالية، تدل على برودة الرياح ودرجات حرارة منخفضة. في الليل، يتم استبدال مؤشر الحرارة عن طريق مؤشر اضطرب الصيف. لفتور الرياح، سرعة الرياح يجب أن تتجاوز 3.0 ميل (4.828 كم/ساعة) ودرجة حرارة الهواء أقل من 50.0 درجة فهرنهايت (10.0 درجة مئوية). لمؤشر الحرارة، ويحتاج إلى درجة حرارة الهواء يكون فوق 80 ° F (26.7 درجة مئوية) - أو فوق 71.6 ° F (22 ° C) ليلا - والرطوبة النسبية 40٪ على الأقل. إذا لم يتم استيفاء هذه الشروط، عرض درجة حرارة الهواء.

en: Verbose
ar: مطول

en: W
ar: غ

en: Waning crescent
ar: أحدب

en: Waning gibbous
ar: المتضائل المحدّب

en: Waxing crescent
ar: الصبح الهلال

en: Waxing gibbous
ar: صَبْح محدّب

en: Weather Report
ar: تقرير الطقس

en: Weather Update
ar: تحديث الطقس

en: West
ar: غرب

en: Wikipedia
ar: ويكيبيديا

en: Wind direction (WD)
ar: اتجاه الرياح (WD)

en: Wind direction in degrees (WD)
ar: اتجاه الرياح بالدرجات (WD)

en: Wind speed (WS)
ar: سرعة الرياح (WS)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
ar: سرعة الرياح - مقياس بوفورت (WB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
ar: غالباً ما يتم توفير سرعات الرياح في التلفزيون أو في الأخبار بوحدة كم/ساعة.

en: Windchill/Heat index
ar: مؤشر الحرارة/الرياح

en: Windchill/Humidex
ar: مؤشر الحرارة/الرطوبة

en: _Appearance
ar: _المظهر

en: _Close
ar: _إغلاق

en: _Details
ar: _تفاصيل

en: _Forecast
ar: _النشرة الجوية

en: _Forecast layout:
ar: _خطط التوقعات:

en: _Icon theme:
ar: _سِمة الأيقونات:

en: _Location
ar: _الموقع

en: _Number of forecast days:
ar: _عدد أيام التوقع:

en: _Remove
ar: _حذف

en: _Round values
ar: _قيم الجولة

en: _Scrollbox
ar: _صندوق التمرير

en: _Temperature:
ar: _درجة الحرارة:

en: _Timezone:
ar: _المنطقة الزّمنيّة:

en: _Tooltip style:
ar: _نمط تلميح الأدوات:

en: _Units
ar: _الوحدات

en: _Wind speed:
ar: _سرعة الرياح:

en: feet
ar: قدم

en: ft
ar: قدم

en: ft/s
ar: قدم/ث

en: getting %s
ar: الحصول على %s

en: hPa
ar: ه‍.باسكال

en: in
ar: في

en: inHg
ar: بوصة زئبق

en: km/h
ar: كم/ساعة

en: kt
ar: عقده

en: m
ar: م

en: m/s
ar: م/ث

en: meters
ar: أمتار

en: mm
ar: ملم

en: mmHg
ar: مم زئبق

en: mph
ar: ميل/س

en: unknown
ar: غير معروف

en: °C
ar: °مئوية

en: °F
ar: °فهرنهايت
