mate-power-manager 1.25.0 - en to as translation catalogue (220 entries)

en: %ih%02im
as: %ih%02i

en: %s is fully charged
as: %s সম্পূৰ্ণ চাৰ্জ কৰা হৈছে

en: %s waiting to charge (%.1f%%)
as: %s চাৰ্জ কৰাৰ বাবে অপেক্ষাৰত (%.1f%%)

en: %s waiting to discharge (%.1f%%)
as: %s ডিচ্চাৰ্জ কৰাৰ অপেক্ষাত (%.1f%%)

en: 1 day
as: দিন

en: 1 week
as: <b>সপ্তাহ</b>

en: 10 minutes
as: মিনিট

en: 2 hours
as: ঘন্টা

en: Actions
as: কৰ্ম

en: Ask me
as: প্ৰশ্ন

en: Attribute
as: এট্ৰিবিয়ুট

en: Battery Discharging
as: বেটৰি ডিচ্চাৰ্জ কৰা হৈছে

en: Battery critical low action
as: বেটৰি'ৰ ক্ষমতাক গুৰুতৰভাবে হ্ৰাস হ'লে

en: Battery critically low
as: বেটৰিৰ শক্তি গুৰুতৰভাবে কম

en: Battery is full
as: হ'ল.

en: Battery is fully charged.
    Provides %s laptop runtime
as: বেটৰি সম্পূৰ্ণভাবে চাৰ্জ কৰা হৈছে
    লেপটপৰ %s কাৰ্যকাল উপলব্ধ কৰা হয়

en: Battery is low
as: হ'ল.

en: Battery is very low
as: হ'ল.

en: Battery low
as: বেটৰিৰ শক্তি কম

en: Blank screen
as: পৰ্দা ফাঁকা

en: Brightness Applet
as: উজ্জ্বলতা

en: Brightness Applet Factory
as: উজ্জ্বলতা এপ্লেটৰ কলঘৰ

en: Capacity
as: Capacity:

en: Capacity:
as: ধাৰণক্ষমতা:

en: Cell charge
as: Cell Voltage

en: Charge
as: Charge time:

en: Charge accuracy
as: Charge time accuracy profile

en: Charge profile
as: Charge time profile

en: Charge rate:
as: চাৰ্জৰ হাৰ:

en: Charge time:
as: চাৰ্জৰ সম্পূৰ্ণ সময়:

en: Charged
as: বেটৰি চাৰ্জ কৰা হৈছে

en: Charging
as: UPS

en: Check CPU load before sleeping
as: নিদ্ৰিত অৱস্থাত পৰিবৰ্তনৰ পূৰ্বে CPU'ৰ উপৰ চাপ পৰীক্ষা কৰা হ'ব

en: Configure power management
as: বিদ্যুত্‌ পৰিচালনব্যৱস্থা কনফিগাৰ কৰক

en: Correction factor
as: যথাৰ্থতাৰ গুণনীয়ক

en: Data length:
as: ডাটাৰ দৈৰ্ঘ্য:

en: Description
as: বিৱৰণ

en: Details
as: বিবৰণ

en: Device
as: ডিভাইস

en: Device History
as: বিদ্যুত্‌ ব্যৱহাৰ সংক্ৰান্ত পূৰ্ববৰ্তী তথ্য

en: Device Information
as: যন্ত্ৰ সংক্ৰান্ত তথ্য

en: Device Profile
as: Discharge time profile

en: Di_m display when idle
as: m

en: Dim the screen after a period of inactivity when on AC power
as: পিছত a সৰ্বমোট চলি আছে

en: Dim the screen after a period of inactivity when on battery power
as: পিছত a সৰ্বমোট চলি আছে

en: Discharge accuracy
as: Discharge time accuracy profile

en: Discharge profile
as: Discharge time profile

en: Discharge time:
as: ডিচ্চাৰ্জৰ সম্পূৰ্ণ সময়:

en: Discharging
as: UPS

en: Display
as: প্ৰদৰ্শন

en: Display DPMS activated
as: প্ৰদৰ্শন

en: Do nothing
as: কিছু কৰা হ'ব না

en: Empty
as: ফাঁকা

en: Energy
as: শক্তি

en: Energy (design)
as: ক্ষমতা (ডিজাইন অনুযায়ী)

en: Energy when empty
as: ৰিক্ত অৱস্থাত ক্ষমতা

en: Energy when full
as: পূৰ্ণ অৱস্থাত ক্ষমতা

en: Exit after a small delay (for debugging)
as: স্বল্প বিলম্বেৰ পিছত  (ডিবাগেৰ উদ্দেশ্য) বন্ধ কৰা হ'ব

en: Exit after the manager has loaded (for debugging)
as: প্ৰস্থান পিছত উল্লিখিত সময় অবধি

en: General
as: সাধাৰণ

en: Graph type:
as: ধৰন:

en: Hibernate
as: নিদ্ৰিত

en: Hibernate button action
as: নিদ্ৰিত অৱস্থাৰ বুটামৰ কৰ্ম

en: History
as: পূৰ্ববৰ্তী তথ্য

en: If a notification message should be displayed after suspend or hibernate failed.
as: a বাৰ্তাক পিছত.

en: If a notification message should be displayed when the battery is fully charged.
as: বেটৰি সম্পূৰ্ণৰূপে চাৰ্জ কৰা হ'লে সূচনাবাৰ্তাক প্ৰদৰ্শিত হ'ব কিনা  ।

en: If a notification message should be displayed when the battery is getting low.
as: a বাৰ্তাক হ'ল.

en: If sounds should be used when the power is critically low, or inhibit requests have stopped the policy action.
as: হ'ল আবেদন.

en: If the CPU load should be checked before doing the idle action.
as: কৰ্মবিহীন অৱস্থাৰ বাবে চিহ্নিত কৰ্মেৰ পূৰ্বে CPU'ৰ উপৰ ভাৰ পৰীক্ষা কৰা হ'ব কিনা  ।

en: If the battery event should occur when the lid is shut and the power disconnected
as: ঢাকনা বন্ধ কৰি বিদ্যুত্‌ সৰবৰাহ বিচ্ছিন্ন কৰা হ'লে বেটৰি জড়িত ইভেন্ট উত্‌পন্ন হ'ব কিনা

en: If the battery lid close event should occur (for example 'Suspend when lid closed on battery') when the lid is previously shut and the AC power disconnected at a later time.
as: উল্লিখিত সময় অবধি স্থগিত চলি আছে হ'ল এবং a.

en: If the screen brightness should be changed when switching between AC and battery power.
as: AC আৰু বেটৰি দ্বাৰা বিদ্যুৎ সৰবৰাহত অদল বদল কৰাৰ সময় পৰ্দাৰ উজ্জ্বলতা পৰিবৰ্তন কৰা হ'ব নে নহয় ।

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on AC power.
as: হ'ল চলি আছে.

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle when on battery power.
as: হ'ল চলি আছে.

en: If the screen should be reduced in brightness when the computer is on battery power.
as: হ'ল চলি আছে.

en: If the user should be notified when the AC adapter is disconnected.
as: AC অ্যাডাপ্টাৰৰ সৈতে সংযোগ বিচ্ছিন্ন হ'লে ব্যৱহাৰকৰোঁতাকে সূচনাপ্ৰদান কৰা হ'ব কিনা  ।

en: If time based notifications should be used. If set to false, then the percentage change is used instead, which may fix a broken ACPI BIOS.
as: সময় ভিত্তিক সূচনাবাৰ্তাক ব্যৱহৃত হ'ব কিনা  । মান false (সত্য নহয়) ধাৰ্য কৰা হ'লে পৰিবৰ্তনৰ শতাংশ ব্যৱহৃত হ'ব যাৰ ফলে ক্ষতিগ্ৰস্ত ACPI BIOS সংশোধন কৰা সম্ভৱ  ।

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery
as: সতৰ্কবাৰ্তাক উল্লিখিত সময় অবধি a

en: If we should show the low capacity warning for a broken battery.
as: সতৰ্কবাৰ্তাক উল্লিখিত সময় অবধি a.

en: Image
as: ছবি

en: Inhibit Applet
as: Inhibit

en: Inhibit Applet Factory
as: Inhibit কলঘৰ

en: Keyboard battery low
as: কীবোৰ্ড

en: LCD brightness when on AC
as: AC সহযোগে চলাকালীন LCD'ৰ উজ্জ্বলতাৰ মাত্ৰা

en: LCD dimming amount when on battery
as: বেটৰি দ্বাৰা চালিত হ'লে LCD'ৰ উজ্জ্বলতাৰ মাত্ৰা

en: Laptop lid close action on battery
as: বেটৰি দ্বাৰা চালিত হ'লে লেপটপৰ ঢাকনা বন্ধ অৱস্থা সম্বন্ধীয় কৰ্ম

en: Laptop lid close action when on AC
as: AC সহযোগে চলাকালীন লেপটপৰ ঢাকনা বন্ধ অৱস্থাত সম্বন্ধীয় কৰ্ম

en: Laptop lid is closed
as: লেপটপৰ ঢাকনা বন্ধ কৰা হৈছে

en: Last full charge:
as: সম্পূৰ্ণ চাৰ্জ হোৱা সৰ্বশেষ সময়:

en: Lead acid
as: লেড এসিড

en: Lid has closed
as: ঢাকনা বন্ধ

en: Lid has opened
as: ঢাকনা খোলা

en: Lithium Ion
as: লিথিয়াম আয়ন

en: Lithium Iron Phosphate
as: লিথিয়াম আয়ন

en: Lithium Polymer
as: Lithium polymer

en: Lock screen on hibernate
as: নিদ্ৰিত অৱস্থাত পৰ্দা লক কৰা হ'ব

en: Lock screen on suspend
as: স্থগিত অৱস্থাত পৰ্দা লক কৰা হ'ব

en: Lock screen when blanked
as: পৰ্দায় কিছু প্ৰদৰ্শিত না হ'লে লক কৰা হ'ব

en: Make Default
as: ডিফল্ট

en: Method used to blank screen on AC
as: AC দ্বাৰা চালনাসময়ত পৰ্দাৰ প্ৰদৰ্শনক্ষেত্ৰ ৰিক্ত কৰাৰ পদ্ধতি

en: Method used to blank screen on battery
as: বেটৰি দ্বাৰা চালনাসময়ত পৰ্দাৰ প্ৰদৰ্শনক্ষেত্ৰ ৰিক্ত কৰাৰ পদ্ধতি

en: Missing
as: অনুপস্থিত

en: Model
as: মডেল

en: Model:
as: মডেল:

en: Mouse battery low
as: মাউছ

en: Never
as: কেতিয়াও নহয়

en: No
as: নহয়

en: Notification Area
as: সূচনাপ্ৰদানৰ স্থান

en: Notify on a low power
as: চলি আছে a

en: Notify on a sleep failure
as: চলি আছে a

en: Notify when AC adapter is disconnected
as: AC অ্যাডাপ্টাৰৰ সৈতে সংযোগ বিচ্ছিন্ন হ'লে সূচনাপ্ৰদান কৰা হ'ব

en: Notify when fully charged
as: বেটৰি সম্পূৰ্ণ চাৰ্জ হ'লে সূচিত কৰা হ'ব

en: On UPS Power
as: UPS

en: On battery power
as: বেটৰি দ্বাৰা চালিত

en: Online
as: অন-লাইন

en: Only display an icon when a battery is p_resent
as: অকল a হ'ল

en: Only display an icon when charging or _discharging
as: অকল

en: PDA battery low
as: PDA

en: Percentage
as: শতাংশ

en: Percentage action is taken
as: কৰ্ম সঞ্চালনৰ বাবে চিহ্নিত শতাংশ মান

en: Percentage charge:
as: চাৰ্জৰ মাপ, শতাংশ:

en: Percentage considered critical
as: গুৰুতৰ গ্ৰাহ্য কৰাৰ বাবে চিহ্নিত শতাংশ মান

en: Percentage considered low
as: স্বল্প গ্ৰাহ্য কৰাৰ বাবে চিহ্নিত শতাংশ মান

en: Power Information
as: বিদ্যুত্‌ সংক্ৰান্ত তথ্য

en: Power Management
as: বিদ্যুত্‌ পৰিচালনা ব্যৱস্থা

en: Power Management Preferences
as: বিদ্যুত্‌ পৰিচালন ব্যৱস্থা সম্পৰ্কিত পছন্দ

en: Power Manager Brightness Applet
as: পৰিচালক উজ্জ্বলতা

en: Power Manager Inhibit Applet
as: পৰিচালক Inhibit

en: Power Statistics
as: পৰিসংখ্যান

en: Power management daemon
as: বিদ্যুত্‌ পৰিচালনা সম্বন্ধীয় ডেমন

en: Power unplugged
as: Power Manager

en: Predicted time
as: Estimated time

en: Prediction accuracy
as: অনুমানৰ যথাৰ্থতা

en: Present
as: বৰ্তমান মূল্যটো

en: Product:
as: উৎপাদন:

en: Put _display to sleep when inactive for:
as: নিষ্ক্ৰিয় উল্লিখিত সময় অবধি:

en: Put computer to _sleep when inactive for:
as: নিষ্ক্ৰিয় উল্লিখিত সময় অবধি:

en: Rate
as: হাৰ

en: Reduce the backlight brightness when on battery power
as: চলি আছে

en: Refreshed
as: সতেজ কৰা

en: Resumed
as: পুনৰাৰম্ভ

en: Serial number
as: ক্ৰমিক নং:

en: Serial number:
as: ক্ৰমিক সংখ্যা:

en: Set display _brightness to:
as: প্ৰদৰ্শনৰ উজ্জ্বলতাৰ মাত্ৰা:(_b)

en: Show data points
as: আৰম্ভ

en: Show version of installed program and exit
as: সৰ্বমোট এবং

en: Shutdown
as: বন্ধ কৰক

en: Sleep timeout computer when on AC
as: AC দ্বাৰা চালনাসময়ত কম্পিউটাৰ নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপন কৰাৰ পূৰ্ববৰ্তী সময়সীমা

en: Sleep timeout computer when on UPS
as: UPS দ্বাৰা চালনাসময়ত কম্পিউটাৰ নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপন কৰাৰ পূৰ্ববৰ্তী সময়সীমা

en: Sleep timeout computer when on battery
as: বেটৰি দ্বাৰা চালনাসময়ত কম্পিউটাৰ নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপন কৰাৰ পূৰ্ববৰ্তী সময়সীমা

en: Sleep timeout display when on AC
as: AC দ্বাৰা চালনাসময়ত প্ৰদৰ্শন নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপন কৰাৰ পূৰ্ববৰ্তী সময়সীমা

en: Sleep timeout display when on UPS
as: UPS দ্বাৰা চালনাসময়ত প্ৰদৰ্শন নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপন কৰাৰ পূৰ্ববৰ্তী সময়সীমা

en: Sleep timeout display when on battery
as: বেটৰি দ্বাৰা চালনাসময়ত প্ৰদৰ্শন নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপন কৰাৰ পূৰ্ববৰ্তী সময়সীমা

en: State
as: অৱস্থা

en: Statistics
as: পৰিসংখ্যান

en: Status:
as: অৱস্থা:

en: Supply
as: যোগান ধৰা

en: Suspend
as: স্থগিত

en: Suspend button action
as: স্থগিত

en: Suspend failed
as: স্থগিত

en: Suspend started
as: স্থগিত

en: Technology
as: Technology:

en: Technology:
as: প্ৰযুক্তি:

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
as: UPS হ'ল এবং হ'ল.

en: The UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
as: UPS হ'ল এবং হ'ল.

en: The UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
as: UPS হ'ল এবং<b> বন্ধ</b> UPS.

en: The URI to show to the user on sleep failure
as: নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ হ'লে, ব্যৱহাৰকৰ্তাক প্ৰদৰ্শনযোগ্য URI

en: The amount of time in seconds before the display goes to sleep when the computer is on AC power.
as: AC দ্বাৰা চালিত কম্পিউটাৰৰ প্ৰদৰ্শন নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপনাৰ পূৰ্ববৰ্তী সময়সীমা, ছেকেণ্ডত ব্যক্ত  ।

en: The amount of time in seconds the computer on AC power needs to be inactive before it goes to sleep.
as: AC দ্বাৰা চালিত কম্পিউটাৰৰ প্ৰদৰ্শন নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপনাৰ পূৰ্বে কম্পিউটাৰ নিষ্ক্ৰিয়তাৰ সময়সীমা, ছেকেণ্ডত ব্যক্ত  ।

en: The amount of time in seconds the computer on UPS power needs to be inactive before it goes to sleep.
as: UPS দ্বাৰা চালিত কম্পিউটাৰৰ প্ৰদৰ্শন নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপনাৰ পূৰ্বে কম্পিউটাৰ নিষ্ক্ৰিয়তাৰ সময়সীমা, ছেকেণ্ডত ব্যক্ত ।

en: The amount of time in seconds the computer on UPS power needs to be inactive before the display goes to sleep.
as: সUPS দ্বাৰা চালিত কম্পিউটাৰৰ প্ৰদৰ্শন নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপনাৰ পূৰ্বে কম্পিউটাৰ নিষ্ক্ৰিয়তাৰ সময়সীমা, ছেকেণ্ডত ব্যক্ত ।

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before it goes to sleep.
as: বেটৰি দ্বাৰা চালিত কম্পিউটাৰ নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপনাৰ পূৰ্বে কম্পিউটাৰ নিষ্ক্ৰিয়তাৰ সময়সীমা, ছেকেণ্ডত ব্যক্ত  ।

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before the display goes to sleep.
as: বেটৰি দ্বাৰা চালিত কম্পিউটাৰৰ প্ৰদৰ্শন নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপনাৰ পূৰ্বে কম্পিউটাৰ নিষ্ক্ৰিয়তাৰ সময়সীমা, ছেকেণ্ডত ব্যক্ত  ।

en: The amount to dim the brightness of the display when on battery power. Possible values are between 0 and 100.
as: বেটৰি দ্বাৰা চালনাসময়ত প্ৰদৰ্শনৰ উজ্জ্বলতা  । সম্ভাব্য মান ০ থেকে ১০০'ত  ।

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
as: হ'ল এবং হ'ল.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
as: হ'ল এবং হ'ল.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.<br><b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
as: হ'ল এবং হ'ল<br><b></b> অ সৰ্বমোট হ'ল a.

en: The brightness of the screen when idle
as: কৰ্মবিহীন অৱস্থাত উজ্জ্বলতাৰ মাত্ৰা

en: The default amount of time to dim the screen after idle
as: ডিফল্ট সৰ্বমোট পিছত

en: The default amount of time to dim the screen after idle.
as: ডিফল্ট সৰ্বমোট পিছত.

en: The time remaining when action is taken
as: হ'ল

en: There is no data to display.
as: প্ৰদৰ্শনযোগ্য কোনো তথ্য নাই ।

en: Time elapsed
as: Average time elapsed

en: Time to empty
as: ৰিক্ত কৰিবলৈ ব্যয় হোৱা সময়

en: Time to full
as: সময়

en: Type
as: ধৰন

en: UPS Discharging
as: UPS

en: UPS critical low action
as: UPS

en: UPS critically low
as: UPS

en: UPS low
as: UPS

en: UPS low power action
as: UPS

en: Unknown
as: অজ্ঞাত

en: Unknown technology
as: অজ্ঞাত সময়

en: Unknown time
as: অজ্ঞাত সময়

en: Use mate-screensaver lock setting
as: mate-screensaver লকেৰ বৈশিষ্ট্য ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব

en: Use smoothed line
as: মশ্ৰিণ ৰেখা ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব

en: Value
as: মান

en: Vendor
as: বিক্ৰতা

en: Vendor:
as: বিক্ৰতা:

en: Visit help page
as: সহায়ৰ পৃষ্ঠা পৰিদৰ্শন কৰক

en: When UPS power is _critically low:
as: UPS হ'ল:

en: When UPS power is l_ow:
as: UPS হ'ল:

en: When battery po_wer is critically low:
as: হ'ল:

en: When laptop lid is cl_osed:
as: হ'ল:

en: When sleep fails we can show the user a button to help fix the situation. Leave this blank if the button should not be shown.
as: নিদ্ৰিত অৱস্থাত স্থাপন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ হ'লে, এই পৰিস্থিতি সংশোধনৰ উদ্দেশ্যে ব্যৱহাৰকৰ্তাক এটা বুটাম প্ৰদৰ্শন কৰা যাব পাৰে । এই বুটাম প্ৰদৰ্শন নকৰাৰ বাবে এই ক্ষেত্ৰ ৰিক্ত ৰাখক ।

en: When the _suspend button is pressed:
as: হ'ল:

en: When the power _button is pressed:
as: হ'ল:

en: When to show the notification icon
as: সূচনাবাৰ্তাৰ আইন যি সমস্ত সময়ে প্ৰদৰ্শিত হ'ব

en: Whether NetworkManager should disconnect before suspending or hibernating and connect on resume.
as: পূৰ্বে এবং চলি আছে.

en: Whether to hibernate, suspend or do nothing when inactive
as: নিষ্ক্ৰিয় অৱস্থাত নিদ্ৰিত অথবা স্থগিত অৱস্থা ধাৰ্য কৰা হ'ব অথবা কিছু কৰা হ'ব না

en: Whether to use the screen lock setting of mate-screensaver to decide if the screen is locked after a hibernate, suspend or blank screen.
as: সৰ্বমোট হ'ল পিছত a.

en: Whether to use time-based notifications
as: সময়-ভিত্তিক সূচনাপদ্ধতি ব্যৱহৃত হ'ব কিনা

en: Yes
as: হয়

en: _About
as: বিষয়ে (_A)

en: _Always display an icon
as: সৰ্বদা

en: _Close
as: বন্ধ কৰক (_C)

en: _Help
as: সাহায্য (_H)

en: _Never display an icon
as: কখনো নহয়

en: _Only display an icon when battery power is low
as: অকল বেটৰিৰ অৱস্থা অত্যন্ত গুৰুতৰভাব কম হ'লে আইকন প্ৰদৰ্শিত হ'ব (_O)

en: _Preferences
as: পছন্দ (_P)
