kcalc - en to bg translation catalogue (213 entries)

en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
bg: 
    Калкулаторът може да смята с доста повече цифри, отколкото
    могат да се съберат на дисплея. Настройката задава максималния
    брой цифри, които могат да се показват, преди да се премине към
    научно показване на резултата.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
bg: 
                За по-лесна четливост е възможно да се представят отделните цифри по двойки
                например вместо 10111001 може да запишете 1011 1001, като зададете настройката на 
                4, по този начин се поставя празно пространство след всяка 4-та цифра.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
bg: 
                За по-лесна четливост е възможно да се представят отделните цифри по двойки
                например вместо 42140213 може да запишете 4214 0213, като зададете настройката на 
                4, по този начин се поставя празно пространство след всяка 4-та цифра.

en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
bg: 
                За по-лесна четливост е възможно да се представят отделните цифри по двойки
                например вместо AF1C42 може да запишете AF 1C 42, като зададете настройката на 
                2, по този начин се поставя празно пространство след всяка 2-ра цифра.

en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
bg: 
           Изберете, за да използвате допълнителен код за нотацията за допълване на двоични, осмични
           и шестнадесетични числа. Това е обща нотация за представяне на
           отрицателни номера за недесетични числа в компютрите.

en: &Background:
bg: Цвят на &фона:

en: &Beep on error
bg: &Звуков сигнал при грешка

en: &Bin
bg: &2

en: &Button font:
bg: Шрифт на бутоните:

en: &Constants
bg: Ко&нстанти

en: &Constants:
bg: Ко&нстанти:

en: &Dec
bg: &10

en: &Deg
bg: &10

en: &Display font:
bg: Шрифт за &екрана:

en: &Foreground:
bg: Цвят на &текста:

en: &Functions:
bg: Ф&ункции:

en: &History font:
bg: Шрифт на историята:

en: &Maximum number of digits:
bg: &Максимален брой цифри:

en: &Memory:
bg: Оп&ерации с паметта:

en: &Numbers:
bg: &Цифри (0-9):

en: &Rad
bg: &Радиани

en: &Settings
bg: &Настройки

en: 10 to the power of x
bg: Повдигане на степен (10^x)

[ctx: @label accessibility description of the calculation result display]
en: Result Display
bg: Резултат

en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
bg: Много прост режим, в който се показват само основните бутони на калкулатора

en: Add display to memory
bg: Запис на данните в паметта

en: Add to memory
bg: Добавяне в паметта

en: Arc cosine
bg: Аркосинус

en: Arc sine
bg: Аркосинус

en: Arc tangent
bg: Аркотангенс

en: Atomic && Nuclear
bg: Атомна и ядрена физика

en: Atomic Mass Unit
bg: Атомна единица за маса

en: Avogadro's Number
bg: Число на Авогадро

en: Background
bg: Фон

en: Binary
bg: Двоично

en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
bg: Двоичните фигури ще бъдат разделени чрез празно пространство след всяка Х-та цифра.

en: Bitwise AND
bg: Побитово И

en: Bitwise OR
bg: Побитово ИЛИ

en: Bitwise XOR
bg: Побитово изключващо ИЛИ

en: Boltzmann Constant
bg: Константа на Болцман

en: Button & Display Colors
bg: Цветове на дисплея и бутоните

en: Button Colors
bg: Цветове на бутоните

en: Change sign
bg: Смяна на знака

en: Choose From List
bg: Избор от списъка

en: Clear
bg: Изчистване

en: Clear all
bg: Изчистване на всичко

en: Clear data store
bg: Изчистване на данните

en: Click on a Bit to toggle it.
bg: Цъкнете на бит, за да го превключите.

en: Close parenthesis
bg: Затваряне на скоба

en: Colors
bg: Цветове

en: Constants
bg: Константи

en: Constants &Buttons
bg: &Бутони за константи

en: Cosine
bg: Косинус

en: Cube root
bg: Корен от трета степен

en: Decimal point
bg: Десетична точка

en: Define Constants
bg: Настройки на константи

en: Degrees, radians or grads
bg: Градуси, радиани или гради

en: Delete last data item
bg: Изтриване на последния елемент

en: Display Colors
bg: Цветове на дисплея

en: Division
bg: Деление

en: Earth Acceleration
bg: Земно ускорение

en: Easy Calculator Mode
bg: Прост режим на калкулатора

en: Electromagnetism
bg: Електромагнетизъм

en: Elementary Charge
bg: Елементарен заряд

en: Enables that the last operation is repeated when "=" is pressed
bg: Позволява последната операция да бъде повторена, когато "=" е натиснат

en: Enter data
bg: Въведете данни

en: Euler Number
bg: Число на Ойлер

en: Exponent
bg: Експоненциално представяне

en: Exponential function
bg: Експоненциални функции

en: Factorial
bg: Факториел

en: Fine-Structure Constant
bg: Константа на фината структура

en: Font
bg: T,rbj

en: Foreground
bg: Цвят на &текста

en: Gamma
bg: Гама

en: General
bg: Общи

en: General Settings
bg: Общи настройки

en: Golden Ratio
bg: Златното сечение

en: Gravitation
bg: Гравитация

en: Gravitational Constant
bg: Гравитационна константа

en: Group digits
bg: Групиране на цифрите

en: Grouping
bg: Групиране

en: He&xadecimals:
bg: &Шестнадесетични (A-F):

en: Hexadecimal
bg: Шестнадесетични

en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
bg: Десетичните фигури ще бъдат разделени чрез празно пространство след всяка Х-та цифра.

en: Hyperbolic cosine
bg: Хиперболичен косинус

en: Hyperbolic mode
bg: Хиперболичен режим

en: Hyperbolic sine
bg: Хиперболичен синус

en: Hyperbolic tangent
bg: Хиперболичен тангенс

en: Impedance of Vacuum
bg: Импеданс на вакума

en: Integer division
bg: Деление на цели числа

en: Inverse hyperbolic cosine
bg: Обратен хиперболичен косинус

en: Inverse hyperbolic sine
bg: Обратен хиперболичен синус

en: Inverse hyperbolic tangent
bg: Обратен хиперболичен тангенс

en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
bg: KCalc може да смята с доста повече цифри, отколкото могат да се съберат на дисплея. Настройката задава максималния брой цифри, които могат да се показват, преди да се премине към научно показване на резултата, например 2.34e12.

en: KDE Calculator
bg: Калкулатор

en: Left bit shift
bg: Побитово преместване наляво

en: Light Speed
bg: Скорост на светлината

en: List of user programmable constants
bg: Списък с потребителски константи

en: Logarithm to base 10
bg: Десетичен логаритъм

en: Maintainer
bg: Поддръжка

en: Mathematics
bg: Математика

en: Maximum number of digits displayed
bg: Максимален брой цифри за показване

en: Maximum number of digits displayed.
bg: Максимален брой цифри за показване.

en: Mean
bg: Средно аритметично

en: Median
bg: Статистическа медиана

en: Memory clear
bg: Изчистване на паметта

en: Memory recall
bg: Извикване на паметта

en: Memory store
bg: Памет

en: Minus
bg: Минус

en: Misc
bg: Други

en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
bg: Режим с допълнителни статистически бутони и незадължителни бутони с константи

en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
bg: Режим с логически бутони и избираема база. Налично незадължително редактиране на бит.

en: Mode with science buttons and optional constants buttons
bg: Режим с научни бутони и незадължителни бутони с константи

en: Modulo
bg: Остатък след деление

en: Molar Gas Constant
bg: Моларна газова константа

en: Multiplication
bg: Умножение

en: Name of the user programmable constants.
bg: Име на потребителска константа.

en: Natural log
bg: Натурален логаритъм

en: New Name for Constant
bg: Ново има за константа

en: New name:
bg: Ново име:

en: Number of data entered
bg: Брой на въведените данни

en: Number of fixed decimal digits
bg: Фиксиран брой знаци след десетичната точка

en: Number of fixed decimal digits.
bg: Знаци след десетичната точка.

en: Numeral System Mode
bg: Режим на бройна система

en: Numeric base
bg: Бройна система

en: O&perations:
bg: Опе&рации:

en: Octal
bg: Осмично

en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
bg: Осмичните фигури ще бъдат разделени чрез празно пространство след всяка Х-та цифра.

en: One's complement
bg: Допълнение до 1

en: Open parenthesis
bg: Отваряне на скоба

en: Percent
bg: Процент

en: Permeability of Vacuum
bg: Магнитна проницаемост на вакума

en: Permittivity of Vacuum
bg: Диелектрична проницаемост на вакума

en: Pi
bg: Пи

en: Planck's Constant
bg: Константа на Планк

en: Plus
bg: Плюс

en: Precision
bg: Точност

en: Predefined
bg: Предварително зададено

en: Reciprocal
bg: Реципрочност

en: Repeat operation for each result
bg: Повтаряне на операцията за всеки резултат

en: Result
bg: Резултат

en: Right bit shift
bg: Побитово преместване надясно

en: Sample standard deviation
bg: Стандартно разпределение

en: Science Calculator Mode
bg: Научен режим на калкулатора

en: Science Mode
bg: Научен режим

en: Second button function
bg: Втора функция на бутона

en: Select Display Font
bg: Избор на шрифт

en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
bg: Изберете, за да използвате допълнителен код за нотацията за допълване на двоични, осмични и шестнадесетични числа. Това е обща нотация за представяне на отрицателни номера за недесетични числа в компютрите.

en: Set &decimal precision
bg: &Фиксиран брой знаци след десетичната точка

en: Set Name
bg: Установяване на име

en: Show &History
bg: Показване на &история

en: Show &result in window title
bg: Показване на &резултата в заглавието на прозореца

en: Show B&it Edit
bg: &Редактиране на бит

en: Simple Mode
bg: Прост режим

en: Sine
bg: Синус

en: Square
bg: Повдигане на квадрат

en: Square root
bg: Корен квадратен

en: St&atistic functions:
bg: &Статистически функции:

en: Standard deviation
bg: Стандартно разпределение

en: Statistic Calculator Mode
bg: Статистически режим на калкулатора

en: Statistic Mode
bg: Статистически режим

en: Stefan-Boltzmann Constant
bg: Константа на Стефан-Болцман

en: Subtract from memory
bg: Изваждане от паметта

en: Sum of all data items
bg: Сума на всички въведени данни

en: Sum of all data items squared
bg: Сума на всички данни повдигнати на квадрат

en: Switch base to binary.
bg: Превключване към двоична бройна система.

en: Switch base to decimal.
bg: Превключване към десетична бройна система.

en: Switch base to hexadecimal.
bg: Превключване към шестнадесетична бройна система.

en: Switch base to octal.
bg: Превключване към осмична бройна система.

en: Tangent
bg: Тангенс

en: The background color of the display.
bg: Цвят на фона на дисплея.

en: The color of constants buttons.
bg: Цвят на бутоните на константите.

en: The color of constants fonts.
bg: Цвят на шрифта на константите.

en: The color of function buttons.
bg: Цвят на бутоните за функции.

en: The color of function fonts.
bg: Цвят на бутоните за функции.

en: The color of hex buttons.
bg: Цвят на бутоните за шестнадесетични цифри.

en: The color of hex fonts.
bg: Цвят на бутоните за шестнадесетични цифри.

en: The color of memory buttons.
bg: Цвят на бутоните за операции с паметта.

en: The color of memory fonts.
bg: Цвят на бутоните за операции с паметта.

en: The color of number buttons.
bg: Цвят на бутоните за десетични цифри.

en: The color of number fonts.
bg: Цвят на бутоните за десетични цифри.

en: The color of operation buttons.
bg: Цвят на бутоните за операции.

en: The color of operation font.
bg: Цвят на бутоните за операции.

en: The color of statistical buttons.
bg: Цвят на бутоните за статистически функции.

en: The color of statistical fonts.
bg: Цвят на бутоните за статистически функции.

en: The font to use for the buttons
bg: Шрифт, който да се използва за бутоните

en: The font to use for the buttons.
bg: Шрифтът, който да се използва за бутоните.

en: The font to use in the display
bg: Шрифт, който да се използва за екрана

en: The font to use in the display.
bg: Шрифт на текста в дисплея.

en: The font to use in the history
bg: Шрифт, който да се използва за екрана

en: The font to use in the history.
bg: Шрифт на текста в дисплея.

en: The foreground color of the display.
bg: Цвят на текста на дисплея.

en: Thermodynamics
bg: Термодинамика

en: Third power
bg: Повдигане на трета степен

en: Two's complement
bg: Допълнителен код

en: Whether to beep on error
bg: Дали да се използва звуков сигнал при грешка

en: Whether to beep on error.
bg: Звуков сигнал при грешка.

en: Whether to group digits
bg: Дали да се използва групиране на цифрите

en: Whether to group digits.
bg: Групиране на цифрите.

en: Whether to show constant buttons.
bg: Показване на бутоните за константи.

en: Whether to show the bit edit widget.
bg: Дали да се показва областта за редактиране на бит.

en: Whether to show the history window.
bg: Показване на прозореца на историята.

en: Whether to show the result in the window title
bg: Дали резултатът да се показва в заглавието на прозореца

en: Whether to show the result in the window title.
bg: Показване на резултата в заглавието на прозореца.

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
bg: Дали да се използва допълнителен код за недесетични числа

en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
bg: Дали да се използва допълнителен код за недесетични числа.

en: Whether to use fixed decimal places
bg: Дали да се използва фиксиран брой знаци след десетичната точка

en: Whether to use fixed decimal places.
bg: Фиксиран брой знаци след десетичната точка.

en: Write display data into memory
bg: Запис на данните в паметта

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
bg: Съхраняване

en: n Choose m
bg: n Избира m

en: x to the power of 1/y
bg: Повдигане на степен (x^1/y)

en: x to the power of y
bg: Повдигане на степен (x^y)
