kcmkonqhtml - en to bg translation catalogue (268 entries)

en:  day |  days
bg[0]:  ден
bg[1]:  дни

en:  second |  seconds
bg[0]:  секунда
bg[1]:  секунди

en: &Black on white
bg: &Черно на бяло

en: &Export...
bg: &Експортиране...

en: &Fixed font:
bg: &Равноширок шрифт:

en: &Foreground:
bg: Цвят на &текст:

en: &Host or domain name:
bg: &Домейн или хост:

en: &Import...
bg: И&мпортиране...

en: &Java policy:
bg: &Политика за Java:

en: &Maximum completions:
bg: &Максимален брой полета:

en: &Medium font size:
bg: &Нормален размер на шрифта:

en: &New...
bg: До&бавяне...

en: &Path to Java executable, or 'java':
bg: П&ът към изпълнимия файл:

en: &Show close button on tabs
bg: Пока&зване на бутон за затваряне на подпрозорците

en: &Suppress images
bg: Блокиране на изобра&женията

en: &Use same size for all elements
bg: &Еднакъв размер за всички елементи

en: &Use security manager
bg: &Използване на мениджъра за сигурност

en: &White on black
bg: &Бяло на черно

en: (c) 1999 - 2001 The Konqueror Developers
bg: (c) 1999 - 2001, екипът на Konqueror

en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
bg: <qt><b>Цвят на фона</b><p>Цветът на фона, който се използва за показване на страниците.</p></qt>

en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
bg: <qt><b>Цвят на фона</b><p>Цветът на фона, който се използва за фон на текста. Изображението за фона има по-висок приоритет от този цвят.</p></qt>

en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
bg: <qt><b>Черно на Бяло</b><p>Обикновено, виждате това.</p></qt>

en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
bg: <qt><b>Потребителски</b><p>Позволява да зададете цвят за шрифта по подразбиране.</p></qt>

en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
bg: <qt><b>Шрифт</b><p>Основен шрифт за използване. Имайте предвид, че от тук се задава само фамилията на шрифта. Другите атрибути като получер и курсив си остават както са дефинирани в страницата.</p></qt>

en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
bg: <qt><b>Цвят на текста</b><p>Цветът на текста, който се използва за показване на страниците.</p></qt>

en: <b>Images</b>
bg: <b>Изображения</b>

en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
bg: <qt><b>Стилове</b><p>Допълнителна информация може да намерите на http://www.w3.org/Style/CSS.</p></qt>

en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
bg: <qt><b>Стилове</b><p>От тук може да зададете от къде браузъра Konqueror ще зарежда стиловите формати при показване на уеб-страници.</p></qt>

en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
bg: <qt><b>Блокиране на изображенията за фона</b><p>Браузърът Konqueror няма да показва изображенията за фон. Това може да е полезно за бавни връзки, и няма голяма опасност да наруши функционалността на страницата.</p></qt>

en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
bg: <qt><b>Блокиране на изображенията</b><p>Браузърът Konqueror няма да показва изображенията. Това може да е полезно за бавни връзки, но може да наруши функционалността на страницата.</p></qt>

en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
bg: <qt><b>Използване на стилове, подходящи за хора с увреждания</b><p>След като изберете тази настройка, трябва да проверите и евентуално да промените някои от настройките в страницата "Потребителски стил".</p></qt>

en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
bg: <qt><b>Използване стандартните стилове на страницата</b><p>Както са дефинира от автора на сайта. За препоръчване е да използвате тази настройка. Т.е. да не променяте останалите настройки, защото някои страници може да изглеждат много странно с новите стилове.</p></qt>

en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
bg: <qt><b>Използване на един и същи цвят за целия текст</b><p>За показване на текста ще бъде използван указаният цвят.</p></qt>

en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
bg: <qt><b>Еднакъв шрифт за всички елементи</b><p>Текстът на страниците ще бъде показван с използването само на един шрифт.</p></qt>

en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
bg: <qt><b>Еднакъв размер за всички елементи</b><p>Тази настройка определя размера на шрифта, указан в кода на уеб страниците. Всички шрифтове на страницата ще бъдат показвани с еднакъв размер.</p></qt>

en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
bg: <qt><b>Използване на потребителски стилове</b><p>Трябва да зададете път до файл, който съдържа дефинирани стилове.</p><p>Допълнителна информация може да намерите на http://www.w3.org/Style/CSS.</p></qt>

en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
bg: <qt><b>Бяло на черно</b><p>Класическо обръщане на цветовата схема.</p></qt>

en: <h1>Konqueror AdBlocK</h1> Konqueror AdBlocK allows you to create a list of filters that are checked against linked images and frames. URL's that match are either discarded or replaced with a placeholder image.
bg: <h1>Блокиране на реклами</h1> Приставката за блокиране на реклами AdBlocK в браузъра Konqueror ви позволява да създадете филтри, чрез които се проверяват адресите на изображенията и фреймовете. Адресите, които отговарят на някой от филтрите, не се зареждат или се заменят с друго изображение.

en: <h1>Konqueror Browser</h1> Here you can configure Konqueror's browser functionality. Please note that the file manager functionality has to be configured using the "File Manager" configuration module. You can make some settings how Konqueror should handle the HTML code in the web pages it loads. It is usually not necessary to change anything here.
bg: <h1>Браузър Konqueror</h1> От тук може да настроите функциите на браузъра Konqueror. Моля, имайте предвид, че файловия мениджър се настройва от друг модул. Обикновено, всички настройки са настроени с възможно най-подходящите стойности, така както са свикнали повечето потребители да ползват Интернет. Така, че няма нужда да променяте нищо в този модул.

en: <h1>Konqueror Fonts</h1>On this page, you can configure which fonts Konqueror should use to display the web pages you view.
bg: <h1>Шрифтове на Konqueror</h1> От тук може да настроите шрифтове на уеб браузъра Konqueror, които ще бъдат използвани за показване на уеб страници.

en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
bg: <h1>Стилове на Konqueror</h1> От тук може да дефинирате собствени цветове и шрифтове за браузъра Konqueror с използването на стиловите формати CSS. Може да създадете нови стилове или да използвате готови, като им укажете местоположението.<br />Имайте предвид, че тези настройки ще бъдат предпочетени пред настройките, зададени от автора на страницата.

en: <h2>JavaScript</h2>On this page, you can configure whether JavaScript programs embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<h2>Java</h2>On this page, you can configure whether Java applets embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<br /><br /><b>Note:</b> Active content is always a security risk, which is why Konqueror allows you to specify very fine-grained from which hosts you want to execute Java and/or JavaScript programs.
bg: <h2>JavaScript</h2> От тук може да настроите поведението на браузъра при използването на JavaScript.<h2>Java</h2> От тук може да настроите поведението на браузъра при използването на аплети на Java.  <br /><br /><b>Забележка:</b> Използването на тези две възможности винаги е свързано с риск за сигурността. Браузърът Konqueror ви позволява да задавате от кои сайтове може да изпълнявате програми на Java или JavaScript.

en: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Heading 1</h1>
    <h2>Heading 2</h2>
    <h3>Heading 3</h3>
    
    <p>User-defined stylesheets allow increased
    accessibility for visually handicapped
    people.</p>
    
    </body>
    </html>
bg: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Заглавие 1</h1>
    <h2>Заглавие 2</h2>
    <h3>Заглавие 3</h3>
    
    <p>Потребителските стилове позволяват по-добра
    достъпност за хора с увредено зрение
    .</p>
    
    </body>
    </html>

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
bg: <html>От тук може да зададете, как ще бъдат подчертавани хипервръзки.<br />Имайте предвид, че стиловете формати (CSS) на уеб страницата могат да променят това поведение.</html>

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
bg: <html>От тук може да настроите как да бъдат показвани анимираните изображения:<br /><ul><li><b>Вкл.</b>: Показване на всички анимации.</li><li><b>Изкл.</b>: Без показване на анимации, само изображения.</li><li><b>Показване веднъж</b>: Показване на анимациите без да се повтарят.</li></ul></html>

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
bg: <html>Определя плавното превъртане на HTML страниците или стъпките в Konqueror:<br /><ul><li><b>Винаги</b>: Стъпките на превъртане винаги ще бъдат плавни.</li><li><b>Никога</b>: Ще се използват целите, а не плавни стъпки.</li><li><b>Ако си заслужава</b>: Страниците ще бъдат превъртани плавно само ако има достатъчно системни ресурси.</li></ul></html>

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
bg: <html>Ако отметката е включена, всички изображения ще се зареждат автоматично. Обикновено, това е нормалната ситуация и не се препоръчва да изключвате отметката.<br />Ако връзката ви е много бавна, може да изключите зареждането на изображенията и вместо тях ще виждате празно място с обозначение, че там трябва да има изображение.</html>

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
bg: <html>Ако отметката е включена, ще се изчертава рамка около изображенията, които не са заредени напълно.<br />Препоръчително да включите отметката ако имате бавна връзка.</html>

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific Java policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling Java applets on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
bg: <p>Списък на домейните и хостовете, за които са зададени специални правила за изпълнение на аплети на Java.</p>

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
bg: <p>Списък на домейните и хостовете, за които са зададени специални правила за изпълнение JavaScript.</p>

en: <p>This is the currently selected font family</p>
bg: <qt><p>Основен шрифт.</p></qt>

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
bg: <qt><p>Въвеждане на израз за филтър. Филтрите могат за бъдат дефинирани с:<ul><li>заместващ символ на обвивката, напр. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, заместващите символи <tt>*?[]</tt> може да се използват</li><li>за пълен регулярен израз чрез обграждането на низа с '<tt>/</tt>', напр. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Всеки филтърен низ може да се предхожда с '<tt>@@</tt>' за добавяне в белия списък (позволяване) на всяко съвпадащо URL, което има приоритет пред всеки добавящ в черния списък (блокиране) филтър.

en: <qt><p>The filter export format is a plain text file. The file begins with a header line <tt>[AdBlock]</tt>, then all of the filters follow each on a separate line.
bg: <qt> <p> Форматът за експортиране на филтъра е обикновен текстов файл. Файлът започва със заглавен ред <tt> [AdBlock] </tt>, след това всички филтри следват всеки отделен ред.

en: <qt><p>The filter import format is a plain text file. Blank lines, comment lines starting with '<tt>!</tt>' and the header line <tt>[AdBlock]</tt> are ignored. Any other line is added as a filter expression.
bg: <qt><p> Форматът за импортиране на филтър е обикновен текстов файл. Празни редове, коментарни редове, започващи с '<tt>!</tt>' и заглавният ред <tt>[AdBlock]</tt> са игнорирани. Всеки друг ред се добавя като израз на филтър.

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
bg: <qt>Деклариране на филтър (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):

en: <qt>More information on <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>
bg: <qt>Повече информация на <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
bg: Показване на празна страница

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
bg: Показване на началната страница

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
bg: Показване на отметките

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Start Page
bg: Показване на домашната страница

[ctx: @label:listbox]
en: When &Konqueror starts:
bg: При стартиране на &Konqueror:

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
bg: &Настройки за домейн

[ctx: @title:group]
en: Doma&in-Specific
bg: &Настройки за домейн

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
bg: Разни

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
bg: Шрифтове

[ctx: @title:tab]
en: General
bg: Общи

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
bg: Таблици

[ctx: @title:window]
en: Change Java Policy
bg: Промяна на политиката за Java

[ctx: @title:window]
en: Change JavaScript Policy
bg: Промяна на политиката за JavaScript

[ctx: @title:window]
en: Domain-Specific Policies
bg: Правила за домейни

[ctx: @title:window]
en: New Java Policy
bg: Нова политика за Java

[ctx: @title:window]
en: New JavaScript Policy
bg: Нова политика за JavaScript

[ctx: @title:window]
en: Select Home Page
bg: Избор на домашна страница

[ctx: @title:window]
en: Select Start Page
bg: Избор на домашна страница

en: A&nimations:
bg: Анима&ции:

en: A&utomatically load images
bg: Ав&томатично зареждане на изображения

en: Accept
bg: Приемане

en: Accept all popup window requests.
bg: Приемане на всички заявки за нови прозорци.

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
bg: Отваряне на нови прозорци само когато заявката за нов прозорец идва от потребителя чрез операция с мишката или клавиатурата. Всички заявки предизвикани без намесата на потребителя се отхвърлят.

en: Activate previously used tab when closing the current tab
bg: Активиране на последно използвания подпрозорец при затваряне на текущия

en: Additional Java a&rguments:
bg: &Допълнителни аргументи:

en: Allow
bg: Да

en: Allow automatic delayed &reloading/redirecting
bg: Автомати&чно презареждане и пренасочване на страници

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
bg: Приемане на всички заявки за промяна на лентата за състояние.

en: Allow scripts to change the window position.
bg: Приемане на всички заявки за преместване на прозорец.

en: Allow scripts to change the window size.
bg: Приемане на всички заявки за промяна размера на прозорец.

en: Allow scripts to focus the window.
bg: Приемане на всички заявки за активиране на прозорец.

en: Always duplicate current view
bg: Винаги да се дублира текущия изглед

en: Ask
bg: Потвърждение

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
bg: Избор на име и папка при добавяне на нова отметка

en: Automatic Filter
bg: Автоматичен филтър

en: Automatic update interval:
bg: Интервал на автоматично обновяване:

en: Bac&kground:
bg: Цвят на &фона:

en: Base family:
bg: Основа:

en: Base font si&ze:
bg: &Основен размер на шрифта:

en: Boo&kmarks
bg: О&тметки

en: C&ursive font:
bg: &Курсивен шрифт:

en: Chan&ge cursor over links
bg: П&ромяна на показалеца над хипервръзки

en: Chan&ge...
bg: &Редактиране...

en: Check this box if you want to inform a web site that you do not want your web browsing habits tracked.
bg: Изберете тази опция, ако искате да информирате уеб сайт, че не искате вашите навици за сърфиране да бъдат проследявани.

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
bg: Редактиране на избраното правило за домейн или хост.

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
bg: Изтриване на избраното правило за домейн или хост.

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
bg: Добавяне на правило за домейн или хост.

en: Click this button to choose the file that contains the Java policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
bg: Импортиране на файл, съдържащ правила за изпълнение на аплети на Java. Правилата, прочетени от файла, ще бъдат добавени към съществуващите. Повтарящите се записи ще бъдат игнорирани.

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
bg: Импортиране на файл, съдържащ правила за изпълнение на JavaScript. Правилата, прочетени от файла, ще бъдат добавени към съществуващите. Повтарящите се записи ще бъдат игнорирани.

en: Click this button to save the Java policy to a zipped file. The file, named <b>java_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
bg: Експортиране на правилата за изпълнение на аплети на Java във файл. Правилата ще бъдат записани във файла с име <b>java_policy.tgz</b>, в директория по ваш избор.

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
bg: Експортиране на правилата за изпълнение на JavaScript във файл. Правилата ще бъдат записани във файла с име <b>javascript_policy.tgz</b>, в директория по ваш избор.

en: Colors
bg: Цветове

en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
bg: Потвър&ждение при затваряне с няколко отворени подпрозореца

en: Cus&tom
bg: Потреб&ителски

en: Custom&ize...
bg: Настро&йване...

en: De&lete
bg: Из&триване

en: Debugging
bg: Търсене на грешки

en: Default encoding:
bg: Кодова таблица по подразбиране:

en: Default web browser engine:
bg: Браузърно ядро по подразбиране

en: Deny
bg: Не

en: Display online PDF files using WebEngine
bg: Представяне на онлайн PDF файлове чрез WebEngine

en: Domain-Specific JavaScript Policies
bg: Настройки за изпълнение на JavaScript за избран домейн

en: Dra&w frame around not completely loaded images
bg: Показване на &рамка около непълно заредените изображения

en: Duplicate current view only for local files
bg: Дублиране на настоящия изглед само за локални файлове

en: Ena&ble JavaScript globally
bg: Вкл&ючване на JavaScript

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
bg: Вкл/изкл на &клавиша за достъп с Ctrl

en: Enable Ja&va globally
bg: Вкл&ючване на Java

en: Enable debu&gger
bg: Вклю&чване на програмата за трасиране

en: Enable filters
bg: Включване на филтрите

en: Enable or disable AdBlocK filters. When enabled, a set of URL expressions should be defined in the filter list for blocking to take effect.
bg: Включване или изключване на приставката за блокиране на реклами. За да може да използвате услугата, трябва да зададете списък от филтри.

en: Enables builtin JavaScript debugger.
bg: Включване на вградената програмата за трасиране на JavaScript.

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
bg: Включване на JavaScript. Имайте предвид, че това може да доведе до проблеми със сигурността. Повечето сайтове използват JavaScript и ако поддръжката е изключена, ще имате проблеми с тях.

en: Enables the execution of scripts written in Java that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling active contents can be a security problem.
bg: Включване на аплети на Java. Имайте предвид, че това може да доведе до проблеми със сигурността.

en: Enables the reporting of errors that occur when JavaScript code is executed.
bg: Включване на съобщенията за грешки, които се появяват при работа на JavaScript.

en: Enabling the security manager will cause the jvm to run with a Security Manager in place. This will keep applets from being able to read and write to your file system, creating arbitrary sockets, and other actions which could be used to compromise your system. Disable this option at your own risk. You can modify your $HOME/.java.policy file with the Java policytool utility to give code downloaded from certain sites more permissions.
bg: Ако мениджъра по сигурността е включен, аплетите няма да имат възможност за извършване на някои операции. Правилата за сигурност се намират във файла $HOME/.java.policy. От там може да зададете конкретни правила за сигурност за виртуалната машина на Java. Не се препоръчва да изключвате тази отметка.

en: Enabling this will cause the jvm to use KIO for network transport
bg: Ако отметката е включена, виртуалната машина на Java, ще използва разширената система на KDE за вход-изход KIO, за мрежовите операции.

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
bg: Въведете име на хост (напр. www.kde.org) или на домейн, започващо с точка (напр. .kde.org или .org)

en: Enter the path to the java executable. If you want to use the jre in your path, simply leave it as 'java'. If you need to use a different jre, enter the path to the java executable (e.g. /usr/lib/jdk/bin/java), or the path to the directory that contains 'bin/java' (e.g. /opt/IBMJava2-13).
bg: Въведете път към изпълнимия файл (програмата) java. Ако изпълнимият файл е включен в променливата PATH, просто напишете "java". В противен случай, укажете пълния път (например /usr/lib/jdk/bin/java) или пътя към директорията, където е инсталирана Java.

en: Export Filters
bg: Експортиране на филтри

en: Export...
bg: Експортиране...

en: Fantas&y font:
bg: &Декоративен шрифт:

en: Focus window:
bg: Активиране на прозорец:

en: Font &size adjustment for this encoding:
bg: Кори&гиране размера на шрифта:

en: Font Family
bg: Шрифт

en: Font Si&ze
bg: &Размер на шрифта

en: Font Size
bg: Размер на шрифта

en: Form Com&pletion
bg: &Завършване на формуляри

en: Global JavaScript Policies
bg: Глобални настройки

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
bg: Максимален брой полета за запомняне.

en: Here you can set specific Java policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy, causing the default policy setting to be used for that domain.
bg: От тук може да зададете правила за изпълнение на аплети на Java в уеб страниците за различните хостове и домейни.

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
bg: От тук може да зададете правила за изпълнение на JavaScript в уеб страниците за различните хостове и домейни.

en: Hide filtered images
bg: Скриване на филтрираните изображения

en: Hide the tab bar when only one tab is open
bg: Скриване на лентата, ако има само един подпрозорец

en: Home page:
bg: Домашна страница:

en: Host/Domain
bg: Хост/домейн

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
bg: Ако отметката е включена при добавяне на нова отметка, ще може да зададете името на отметката и папката, където да се запише.

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
bg: Ако отметката е включена, браузърът ще запомня данните, които въвеждате в уеб формулярите. Ако се наложи да използвате същите данни в последствие, те ще бъдат автоматично попълнени от браузъра. Вие трябва само да ги потвърдите.

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
bg: Показване в лентата с отметки само на избрани отметки. Може да зададете кои отметки да се показват от редактора на отметки.

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
bg: Ако отметката е включена, ще може да се връщате назад чрез щракване с десния бутон на мишката. В този случай, ако искате да покажете контекстното меню, щракнете и задръжте бутона на мишката, като заедно с това движите мишката.

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
bg: Отваряне на адрес, които се намира в маркирания текст, чрез щракване със средния бутон на мишката.

en: If this option is set, the shape of the cursor will change (usually to a hand) if it is moved over a hyperlink.
bg: Обикновено, тази отметка трябва да е включена. Когато позиционирате показалеца на мишката над хипервръзка, той ще се променя, обикновено, на ръчичка.

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
bg: Ако забраните тази настройка, браузърът няма да използва командата на JavaScript <i>window.open()</i>. Това е много полезно при разглеждане на сайтове, които ползват изскачащи реклами.<br /><br />От друга страна някои сайтове, които използват тази функция, няма да могат да работят правилно. Така, че използвайте тази настройка много внимателно.

en: If you want special arguments to be passed to the virtual machine, enter them here.
bg: Задаване на допълнителни аргументи на виртуалната машина на Java.

en: Ignore
bg: Игнориране

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
bg: Игнориране на опитите за промяна на лентата за състояние на прозореца. Уеб страницата ще <i>мисли</i>, че е променила лентата за състояние, но в действителност нищо не е станало.

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
bg: Игнориране на опитите за преместване на прозореца. Уеб страницата ще <i>мисли</i>, че е преместила прозореца, но в действителност нищо не е станало.

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
bg: Игнориране на опитите за промяна размера на прозореца. Уеб страницата ще <i>мисли</i>, че е променила размера на прозореца, но в действителност нищо не е станало.

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
bg: Игнориране на опитите за активиране на прозореца. Уеб страницата ще <i>мисли</i>, че е активирала прозореца, но в действителност нищо не е станало.

en: Images
bg: Изображения

en: Import Filters
bg: Импортиране на филтри

en: Import...
bg: Импортиране...

en: Insert
bg: Вмъкване

en: Java Runtime Settings
bg: Настройки на виртуалната машина

en: JavaScript policy:
bg: Политика за JavaScript:

en: Konqueror Browsing Control Module
bg: Контролен модул на браузъра Konqueror

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
bg: Никога няма да бъде използван по-малък шрифт от зададения тук.

en: M&iddle click opens URL in selection
bg: Отваряне на адрес чрез &щракване със средния бутон

en: M&inimum font size:
bg: &Минимален размер на шрифта:

en: Manual Filter
bg: Ръчен филтър

en: Middle-click on a tab to close it
bg: Затваряне чрез щракане със средния бутон на мишката

en: Modify status bar text:
bg: Промяна на лентата за състояние:

en: Mouse Beha&vior
bg: Поведение на &мишката

en: Move window:
bg: Преместване на прозорец:

en: Name
bg: Име

en: O&pen new tabs in the background
bg: О&тваряне на нов подпрозорец на заден план

en: Offer to save website passwords
bg: Предлагане възможност за съхраняване на пароли на уеб сайтове

en: Only on Hover
bg: Само когато показалецът е над тях

en: Open &links in new tab instead of in new window
bg: Отваряне на &хипервръзките в подпрозорци вместо в нови прозорци

en: Open &new tab after current tab
bg: Отв&аряне на нов подпрозорец след текущия

en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
bg: Отваряне в нов подпрозорец при външна заявка

en: Open new windows:
bg: Отваряне на нов прозорец:

en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
bg: Отваряне на &изскачащите прозорци в подпрозорци вместо в нови прозорци

en: Policy
bg: Правило

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
bg: Натискането на Ctrl докато преглеждате уеб страница активира клавишите за достъп. Ако искате да изключите тази функция, изключете отметката. (Трябва да рестартирате Konqueror за да се активират промените)

en: Preview
bg: Преглед

en: Prompt every time a popup window is requested.
bg: Потвърждение при заявка за нов прозорец.

en: Reject
bg: Отхвърляне

en: Reject all popup window requests.
bg: Отхвърляне на всички заявки за нови прозорци.

en: Remove
bg: Изтриване

en: Report &errors
bg: &Съобщаване за грешки в страницата

en: Resize window:
bg: Промяна размера на прозорец:

en: Right click goes &back in history
bg: Връ&щане назад в историята чрез щракване с десния бутон

en: S&erif font:
bg: С&ерифен шрифт:

en: S&mooth scrolling:
bg: &Плавно превъртане:

en: S&tandard font:
bg: О&сновен шрифт:

en: Sa&ns serif font:
bg: Бе&зсерифен шрифт:

en: Search:
bg: Търсене:

en: Select a Java policy for the above host or domain.
bg: Изберете правило за изпълнение на Java за избрания по-горе хост или домейн.

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
bg: Изберете правило за изпълнение на JavaScript за избрания по-горе хост или домейн.

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
bg: Изберете подразбираща се кодова таблица. Обикновено, няма нужда да се променя стандартната настройка <i>Използване кодовата таблица на езика</i>.

en: Send the DNT header to tell web sites you do not want to be tracked
bg: Изпращане на DNT заглавна част, за да укажете на уеб сайтовете, че не искате да бъдете проследявани

en: Show Only Once
bg: Показване веднъж

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
bg: Показване само на маркираните отметки

en: Shu&tdown applet server when inactive for more than
bg: &Спиране на сървъра за аплети, ако бездейства повече от

en: Smart
bg: Потребител

en: Some web pages request an automatic reload or redirection after a certain period of time. By unchecking this box Konqueror will ignore these requests.
bg: Някои уеб страници изискват автоматично презареждане или пренасочване след известен период от време. Ако изключите отметката, браузърът ще игнорира тези страници. Обикновено, тази отметка трябва да бъде включена.

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
bg: Някои уеб страници променят лентата за състояние на прозореца като използват функциите <i>window.status</i> или <i>window.defaultStatus</i>. Това предизвиква показването на друг текст вместо стандартните неща, като адрес. От тук може да зададете отношението към такива опити.

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
bg: Някои уеб страници преместват прозореца като използват функциите <i>window.moveBy()</i> или <i>window.moveTo()</i>. От тук може да зададете отношението към такива опити.

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
bg: Някои уеб страници променят размера на прозореца като използват функциите <i>window.resizeBy()</i> или <i>window.resizeTo()</i>. От тук може да зададете отношението към такива опити.

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
bg: Някои уеб страници активират прозореца като използват функцията <i>window.focus()</i>. Това предизвиква съответния прозорец да се активира и да излезе на преден план. От тук може да зададете отношението към такива опити.

en: Stylesheets
bg: Стилове

en: Suppress background images
bg: Блокиране на изображенията за фона

en: Tabbed Browsing
bg: Подпрозорци

[ctx: The user chose to use a custom start page but left the corresponding field empty]
en: Please, insert the custom start page
bg: Моля, въведете потребителска начална страница

en: This is the URL of the web page Konqueror will show when starting.
bg: Това е URL адресът на уеб страницата, която Konqueror ще покаже при стартиране.

en: This is the URL of the web page where Konqueror will jump to when the "Home" button is pressed.
bg: Това е адресът (директория или уеб страница), на който ще отивате при натискане на бутона "Домашна страница".

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
bg: Равноширок шрифт за използване в уеб страниците.

en: This is the font used to display normal text in a web page.
bg: Основен шрифт за използване в уеб страниците.

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
bg: Декоративен шрифт за използване в уеб страниците.

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
bg: Курсивен шрифт за използване в уеб страниците.

en: This is the font used to display text that is marked up as sans-serif.
bg: Безсерифен шрифт за използване в уеб страниците.

en: This is the font used to display text that is marked up as serif.
bg: Серифен шрифт за използване в уеб страниците.

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
bg: Списък с филтри-адреси, чрез които ще се проверяват всички вградени изображения и медийни обекти.

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
bg: Относителен размер на шрифта, който се използва за показване на уеб страници.

en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
bg: Ако отметката е включена, когато се опитате да затворите прозорец на браузъра, който съдържа няколко отворени подпрозореца, ще се появи диалог за потвърждение на операцията.

en: This will display close buttons inside each tab.
bg: Показване на бутон за затваряне  във всеки подпрозорец.

en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
bg: Ако отметката е включена, когато остане само един подпрозорец, лентата за подпрозорци ще се скрива. При отварянето на следващ подпрозорец, лентата ще се появява отново.

en: This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.
bg: Отваряне на нов подпрозорец на заден план вместо на преден план. Т. е. новия подпрозорец няма да стане активен. Активен ще остане текущият.

en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
bg: Отваряне на хипервръзки в подпрозорци вместо в нови прозорци. Операцията работи по същия начин, все едно сте натиснали средния бутон на мишката.

en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
bg: Отваряне на нов подпрозорец след текущия подпрозорец вместо на края на редицата в лентата.

en: U&se accessibility stylesheet
bg: Стилов&е за хора с увреждания

en: URL
bg: Адрес

en: Uncheck this box to display online PDF files as configured in System Settings
bg: Премахнете маркирането на тази опция, за да бъдат PDF файловете представяни както е конфигурирано в Системни настройки

en: Uncheck this box to prevent being prompted to save website passwords
bg: Премахнете маркирането на тази опция, за да избегнете запитване за съхраняване на пароли на уебсайтове

en: Und&erline links:
bg: По&дчертаване на хипервръзките:

en: Update
bg: Обновяване

en: Us&e default stylesheet
bg: &Стандартните стилове на страницата

en: Use &KIO
bg: И&зползване на KIO

en: Use &user-defined stylesheet
bg: По&требителски стилове

en: Use Global
bg: Глобално правило

en: Use Language Encoding
bg: Кодовата таблица на езика

en: Use global
bg: Глобално правило

en: Use same color for all text
bg: Еднакъв цвят за всички елементи

en: Use same family for all text
bg: Еднакъв шрифт за всички елементи

en: Use setting from global policy.
bg: Използване на глобалното правило за избрания домейн.

en: When Efficient
bg: Когато си заслужава

en: When all the applets have been destroyed, the applet server should shut down. However, starting the jvm takes a lot of time. If you would like to keep the java process running while you are browsing, you can set the timeout value to whatever you like. To keep the java process running for the whole time that the konqueror process is, leave the Shutdown Applet Server checkbox unchecked.
bg: Когато всичките аплети завършат работа, сървърът за аплети трябва да спре и той. Но стартирането на виртуалната машина отнема много време и не е ефективно да се стартира и спира всеки път. Затова може да укажете виртуалната машина да не се спира или да се спира след определено време на бездействие.

en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
bg: Ако отметката е включена, ще се активира последния използван подпрозорец при затваряне на текущия подпрозорец вместо да се активира подпрозореца, отдясно на затворения.

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
bg: Ако отметката е включена, блокираните изображения ще бъдат премахвани напълно. В противен случай на тяхно място ще се показва стандартно изображение, което обозначава, че оригиналното изображение е било блокирано.

en: When splitting a view
bg: При разделяне на изгледа

en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
bg: Когато някоя външна програма направи заявка за отваряне на адрес или вие щракнете на адрес във външна програма, системата ще търси за прозорец на браузъра, който не е минимизиран и адресът ще бъде отворен в нов подпрозорец в него. В противен случай, ще се отвори нов прозорец на браузъра и в него ще се отвори заявеният адрес.

en: When you click on a tab using the middle mouse button or mouse wheel, it will close that tab.
bg: Ако щракнете със средния бутона на мишката върху подпрозорец, това ще го затвори. (Трябва да рестартирате Konqueror, за да се активират промените.)

en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
bg: Отваряне на изскачащите прозорци, породени от JavaScript, в подпрозорци вместо в нови прозорци.

en: You must first enter a domain name.
bg: Трябва да въведете име на домейн.

en: You must first select a policy to be changed.
bg: Трябва да изберете правило за редактиране.

en: You must first select a policy to delete.
bg: Трябва да изберете правило за изтриване.

[ctx: animations]
en: Disabled
bg: Изкл.

[ctx: animations]
en: Enabled
bg: Вкл.

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
bg: Винаги

[ctx: soft scrolling]
en: Never
bg: Никога

[ctx: underline]
en: Disabled
bg: Изкл.

[ctx: underline]
en: Enabled
bg: Вкл.
