kaddressbook - en to bs translation catalogue (175 entries)

en: &Configure KAddressBook...
bs: Konfigurisati KAddressBook...

en: &Edit
bs: &Izmijeni

en: &Export
bs: &Izvezi

en: &File
bs: &Datoteka

en: &New
bs: &Novi

en: &Settings
bs: &Postavke

en: &Themes
bs: &Teme

en: &View
bs: &Pogled

[ctx: @action:button Next contact]
en: Next
bs: Sljedeći

[ctx: @action:button Previous contact]
en: Previous
bs: Prethodni

[ctx: @action:inmenu]
en: Simple (one column)
bs: Jedna kolona

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
bs: Tri kolone

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
bs: Dvije kolone

[ctx: @info:status]
en: %1 out of %2
bs: %1 od %2

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
bs: Svi kontakti iz izabrane adresne knjige

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
bs: Svi kontakti iz svih vaših adresara

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
bs: Ekportuj biznis direktorije

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
bs: Eksportiraj naziv ekrana kao puni naziv

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
bs: Eksporiraj izlazne ključeve

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
bs: Izvezi druga polja

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
bs: Eksportiraj slike

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
bs: Eksportiraj privatna polja

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the next contact in the list
bs: Premjesti se na slijedeći kontakt u listi

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to the previous contact in the list
bs: Premejsti se na prethodni kontakt u listi

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
bs: Samo trenutno izabrani kontakti

[ctx: @info:tooltip]
en: Search contacts in list
bs: Traži kontakte u listi

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
bs: Selektuj sve poddirektorije uključujući najznačajniji direktorij

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the primary sort field
bs: Slektujte primarni polje sortiranja.a

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the print style
bs: Slektujte stil printanja

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sorting order
bs: Slektujte sortirajući poredak

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite da izvezete poslovna polja kontakta u vCard izlaznu datoteku.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
bs: Označite ovu kućicu ako želite izvesti prikaza imena kontakta u vCar-ovom punom imenu polju. To može biti potrebno da biste dobili ime prikazano ispravno u GMail ili Android.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite uvesti šifrirane ključeve kontakta u vCard izlaznu datoteku.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite da izvezete druga polja kontakta u vCard izlaznu datoteku.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite da uvezet sliku kontakta u vCard izlaznu datoteku.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite da eksporirate privatna polja od kontakata na vCard izlazni direktorij.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
bs: Zatvorite ovaj okvir popisa ako želite označiti sve kontakte iz ove mape, uključujući sve podmape. Ako želite samo najvažnije kontakte onda ostavite okvir popisa neoznačen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose if you want to sort your contacts in ascending or descending order. Use the sorting criterion option to specify on which contact field the sorting will be performed.
bs: Odaberite ako želite sortirati svoje kontakte u uzlaznom ili silaznom redoslijedu. Koristite kriterijsku opciju sortiranja  kako biste odredili po kojem polju kontakta  će sortiranje biti izvedeno.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
bs: Izaberite ovu opciju ako želite samo kontakte koje ste već izabrali u grafičkom interfejsu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
bs: Izaberite ovu opciju ako želite označiti sve kontakte iz samo jednog adresara. Jednom kada izaberete ovu opciju dobit ćete padajući okvir popisa svih adresara i moći ćete označit onaj koji želite.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
bs: Izaberite ovu opciju ako želite slektovati sve vaše kontakte iz svih vaših adresnih knjiga

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose your desired printing style. See the preview image to help you decide.
bs: Izaberite vaš  stil printanja.  Pogledajte preglednu sliku da vam pomogne prilikom izbora.

[ctx: @info:whatsthis]
en: From this list you can select the field on which your contacts are sorted in the print output.  Use the sorting order option to determine if the sort will be in ascending or descending order.
bs: Iz ovog popisa možete odabrati polje po kome su vaši kontakti sortirani u ispisu. Koristite redoslijed sortiranja kako bi se utvrdilo da li će sortiranje biti u uzlaznom ili silaznom redoslijedu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the next contact in the list.
bs: Pritisnite ovo dugme da se premjestite na sljedeći kontakt u listi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to move to the previous contact in the list.
bs: Pritisnite ovo dugme da se premjestite na prethodni kontakt u listi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Print the complete address book or a selected number of contacts.
bs: Štampajte cjelokupan adresar ili odabrani broj kontakta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing a search string in this box and the list of contacts matching that string will be displayed.  This is a quick way of searching for contacts of interest.
bs: Počnite upisivati traženi niz znakova u ovom unosnom polju i popis kontakata koji odogovaraju tom stringu će biti prikazan. Ovo je brz način potrage za kontaktima koji vas interesuju.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure the application-wide shortcuts.
bs: Bit će vam predstavljen dijaloški prozor u kome ćete moći podesiti sveopšte prečice programa.

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
bs: Nedefinisano

[ctx: @item:inlistbox Ascending sort order]
en: Ascending
bs: Rastuće

[ctx: @item:inlistbox Descending sort order]
en: Descending
bs: Opadajuće

[ctx: @label]
en: (No preview available.)
bs: (Pregled nije dostupan.)

[ctx: @label:listbox]
en: Criterion:
bs: Kriterijum:

[ctx: @label:listbox]
en: Order:
bs: Poredak:

[ctx: @label:textbox]
en: What should the print look like?
    KAddressBook has several printing styles, designed for different purposes.
    Choose the style that suits your needs below.
bs: Kako bi ispis trebalo da izgleda?
    KAdresar ima nekoliko stilova štampanja, napravljenih za različite namjene.
    Izaberite stil koji odgovara vašim potrebama.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
bs: Poslovna polja

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
bs: Prikaži ime kao puno ime

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
bs: Kriptografski ključevi

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
bs: Uključi podmape

[ctx: @option:check]
en: Other fields
bs: Druga polja

[ctx: @option:check]
en: Pictures
bs: Slike

[ctx: @option:check]
en: Private fields
bs: Privatna polja

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
bs: Svi kontakti

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
bs: Sve kontakte iz:

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
bs: Izabrani kontakti

[ctx: @title:group]
en: Export options
bs: Eksportiraj opcije

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
bs: Polja za eksportiranje

[ctx: @title:group]
en: Print Style
bs: Stil štampanja

[ctx: @title:group]
en: Sorting
bs: Sortiranje

[ctx: @title:window]
en: Choose Printing Style
bs: Izaberite stil štampanja

en: Address Book
bs: Adresar

en: All EMails
bs: Sve adrese e-pošte

en: Alternating the background color
bs: Alternirajuća pozadinska boja

en: Appearance
bs: Izgled

en: Appearance Page
bs: Izgled Stranica

en: Assistant
bs: Pomoćnik

en: Birthday
bs: Rođendan

en: Blog Feed
bs: Dovod blogova

en: Business Address
bs: Poslovna adresa

en: Change the background color of every row
bs: Promjeniti pozadinsku boju za svaki red

en: Check this box if you want contact birthdays to be printed.
bs: Čekirajte ovaj kvadartić ako želite da rođendani kontakata budu isprintani.

en: Check this box if you want contact email addresses to be printed.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite da e-mail adresa kontakta bude isprintana.

en: Check this box if you want contact notes to be printed.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite da bilješke kontakta budu isprintene.

en: Check this box if you want contact organizations to be printed.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite da organizacije kontakta budu isprintane.

en: Check this box if you want contact phone numbers to be printed.
bs: Označite ovu kućicu ako želite da se štampaju telefonski brojevi vaših kontakata.

en: Check this box if you want contact street addresses to be printed.
bs: Čekirajte ovaj kvadratić ako želite da isprintate adresu ulice kontakta.

en: Choose Contacts to Print
bs: Izaberite kontakte za štampanje

en: Choose Printing Style
bs: Izaberite stil štampanja

en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline background color.
bs: Kliknite ovo dugme da startate birač boja koji će vam dopustiti da izaberete boju za vaš naslov

en: Click this button to start a color chooser that will allow you set to the color for the headline text.
bs: Kliknite ovo dugme da pokrenete izabirač boja koji će vam dozvoliti da izaberete boju za text naslova

en: Compact Printing Style
bs: Kompaktni stil štampanja

en: Compact Style
bs: Kompaktni stil

en: Contact Headers
bs: Zaglavlja kontakata

en: Current maintainer
bs: Trenutni održavatelj

en: Detailed Print Style - Appearance
bs: Detaljan stil štampanja — izgled

en: Detailed Style
bs: Detaljan stil

en: Domestic Address
bs: Domaća adresa

en: Email address:
bs: Email adresa:

en: Email addresses
bs: Adrese e-pošte:

en: Email addresses:
bs: E-adrese:

en: Family Name
bs: Prezime

en: Fields
bs: Polja

[ctx: Finished printing]
en: Done
bs: Završeno

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
bs: Adresa e-pošte (4)

en: Full Name
bs: Ime i prezime

en: Given Name
bs: Korišteno Ime

en: Headline background color:
bs: Boja pozadine naslova:

en: Headline text color:
bs: Boja teksta u naslovu:

en: Home Address
bs: Kućna adresa

en: Import the given file
bs: Uvezi datu datoteku

en: Importing one contact to %2 | Importing %1 contacts to %2
bs[0]: Uvozim %1 kontakt u %2
bs[1]: Uvozim %1 kontakta u %2
bs[2]: Uvozim %1 kontakta u %2

en: International Address
bs: Međunarodna adresa

en: Main Toolbar
bs: Glavna traka alata

en: Manager
bs: Menadžer

en: Mike's Printing Style
bs: Majkov stil štampanja

en: Note
bs: Bilješka

en: Notes:
bs: Bilješke:

en: Office
bs: Kancelarija

en: Organization
bs: Organizacija

en: Organization:
bs: Organizacija:

en: Parcel Address
bs: Adresa za isporuku paketa

en: Phone Numbers
bs: Brojevi telefona

en: Phone numbers
bs: Brojevi telefona

en: Postal Address
bs: Kućna adresa

en: Postal addresses
bs: Poštanske adrese

en: Preferred Address
bs: Preferirana adresa

en: Preferred EMail
bs: Poželjna adresa e-pošte

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
bs: Adresa e-pošte (poželjna)

en: Previous maintainer
bs: Prethodni održavatelj

en: Print Contact's Information
bs: Štampaj informacije o kontaktu

en: Print Progress
bs: Napredak štampanja

en: Print contact birthdays
bs: Isprintaj rođendane kontakata

en: Print contact email addresses
bs: Isprintati e-mail adresu kontakta

en: Print contact notes
bs: Isprintaj bilješke kontakta

en: Print contact organizations
bs: Printaj organizacije od kontakta

en: Print contact phone numbers
bs: Isprintati brojeve telefona za kontakte

en: Print contact street addresses
bs: Isprintati adresu ulice od kontakta

en: Print the birthday
bs: Isprintati rođendan

en: Print the home address, with home phone number and mobile phone number
bs: Isprintati kućnu adresu, sa kućnim telefonom i mobilnim telefonom

en: Printing
bs: Štampam

en: Printout for Ring Binders
bs: Odštampavanje za Ring Binders

en: Profession
bs: Zanimanje

en: Progress
bs: Napredak

en: Quick search
bs: Brza pretraga

en: Ring Binder Printing Style - Appearance
bs: Ring Binder stil štampanja - Izgled

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
bs: Adresa e-pošte (2)

en: Select All
bs: Izaberi sve

en: Select all contacts in the current address book view.
bs: Označi sve kontakte u trenutnom prikazu adresara.

en: Select the address book the imported contact(s) shall be saved in:
bs: Izaberite adresar u kome će biti sačuvan(i) uveženi kontakt(i)

en: Select the headline text background color
bs: Selektujte pozadinsku boju za naslov teksta

en: Select the headline text color
bs: Slektujte boju teksta za naslov

en: Setting up colors
bs: Postavljam boje

en: Setting up document
bs: Postavljam dokument

en: Setting up fields
bs: Postavljam polja

en: Show QR Codes
bs: Prikaži QR kodove

en: Show QR Codes in the contact.
bs: Prikaži QR kodove u kontaktu.

en: Show a simple mode of the address book view.
bs: Prikazuje jednostavan režim prikaza adresara.

en: Spouse
bs: Supružnik

en: Telephone:
bs: Telefon:

en: Telephones:
bs: Telefoni:

en: The KDE Address Book Application
bs: Program KDE adresara

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
bs: Godišnjica

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
bs: Adresa e-pošte (3)

en: Web page:
bs: Web stranica:

en: Which contacts do you want to print?
bs: Koje kontakte želite da odštampate?

en: Work Address
bs: Adresa na poslu

en: first color
bs: prva boja

en: print the business address, with business phone number
bs: Isprintati biznis adresu, sa biznis telefonskim brojem

en: second color
bs: druga boja

en: the first color, if alternating color is checked
bs: prva boja , ako je alternativna boja čekirana

en: the second color, if alternating color is checked
bs: druga boja, ako alternativna boja je čekirana

en: with birthday
bs: sa rođendanom

en: with business address
bs: sa biznis adresom

en: with e-mail
bs: sa e-mailom

en: with home address
bs: sa kućnom adresom
