kdelibs4 - en to bs translation catalogue (251 entries)

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
bs:    <a href="%1">[svojstva]</a>

en:  (In new window)
bs:  (u novom prozoru)

en:  (In other frame)
bs:  (u drugom okviru)

en:  - Subject:
bs:  - Tema:

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
bs: %1 (%2 — %3×%4 piksela)

en: %1 (%2x%3 Pixels)
bs: %1 (%2×%3 piksela)

en: %1 (Link)
bs: %1 (veza)

en: %1 - %2x%3 Pixels
bs: %1 — %2×%3 piksela

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
bs[0]: Učitana %1 slika od %2.
bs[1]: Učitane %1 slike od %2.
bs[2]: Učitano %1 slika od %2.

en: %1 is already assigned to %2
bs: %1 je već dodijeljeno za %2

en: %2 (%1 K)
bs: %2 (%1 kB)

en: %2 (%1 byte) | %2 (%1 bytes)
bs[0]: %2 (%1 bajt)
bs[1]: %2 (%1 bajta)
bs[2]: %2 (%1 bajtova)

en: &Allow storing passwords for this site
bs: &Dozvoli skladištenje lozinki za ovaj sajt

en: &Break at Next Statement
bs: &Prelom na sljedećem iskazu

en: &Close Wallet
bs: &Zatvori novčanik

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
bs: Podesi politiku &otvaranja novih prozora JavaScriptom...

en: &Copy Email Address
bs: &Kopiraj adresu e‑pošte

en: &Copy Link Address
bs: &Kopiraj adresu veze

en: &Copy Text
bs: &Kopiraj tekst

en: &Debug
bs: &Ispravljanje

en: &Disable Error Reporting
bs: &Isključi prijavljivanje grešaka

en: &Do not show this message again
bs: &Ne prikazuj više ovu poruku

en: &Edit
bs: &Izmijeni

en: &File
bs: &Datoteka

en: &Find in Frame...
bs: &Nađi u okviru...

en: &Find...
bs: &Nađi...

en: &Hide Errors
bs: &Sakrij greške

en: &Next
bs: &Naprijed

en: &Previous
bs: &Prethodno

en: &Save Link As...
bs: &Snimi vezu kao...

en: &Selected text
bs: Označeni t&ekst

en: &Send Email
bs: Pošalji &e‑poštu

en: &Send File | &Send Files
bs[0]: &Pošalji datoteke
bs[1]: &Pošalji datoteke
bs[2]: &Pošalji datoteke

en: &Send Unencrypted
bs: Pošalji &nešifrovano

en: &Settings
bs: P&odešavanje

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
bs[0]: Prikaži %1 blokirani iskačući prozor
bs[1]: Prikaži %1 blokirana iskačuća prozora
bs[2]: Prikaži %1 blokiranih iskačućih prozora

en: &Stop Script
bs: &Zaustavi skriptu

en: &Store
bs: &Skladišti

en: &Submit Anyway
bs: &Svejedno predaj

en: &View
bs: &Prikaz

en: &Whole words only
bs: Samo &cijele riječi

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
bs: <qt><b>Greška</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
bs: <qt><b>Greška</b>: čvor %1: %2</qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
bs: <qt><p><strong>„Štampaj zaglavlje“</strong></p><p>Ako je kućica popunjena, štampani HTML dokument će sadržati zaglavlje na vrhu svake stranice. Ono sadrži tekući datum, URL odštampane stranice i broj stranice.</p><p>Ako je isključeno, štampani HTML dokument neće sadržati zaglavlja.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
bs: <qt><p><strong>„Štampaj slike“</strong></p><p>Ako kućica popunjena, slike na HTML stranici će se štampati. Štampanje će možda biti duže i koristiće više mastila ili tonera.</p><p>Ako je isključeno, štampaće se samo tekst HTML stranice bez uključenih slika. Štampanje će biti brže i koristiće manje mastila ili tonera.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Printerfriendly mode'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will be black and white only, and all colored background will be converted into white. Printout will be faster and use less ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will happen in the original color settings as you see in your application. This may result in areas of full-page color (or grayscale, if you use a black+white printer). Printout will possibly happen more slowly and will probably use more toner or ink.</p> </qt>
bs: <qt><p><strong>„Naklonjeno štampaču“</strong></p><p>Ako je kućica popunjena, štampani HTML dokument će biti crno‑bijeli, i sve obojene pozadine će biti pretvorene u bijelo. Štampanje će biti brže i koristiće manje mastila ili tonera.</p><p>Ako je isključeno, štampani HTML dokument će biti onakav kakvim ga vidite u programu. Ovo može dati dijelove cijele stranice u boji (ili u tonovima sive, ako koristite crno‑bijeli štampač). Štampanje može biti sporije i vjerovatno će koristiti više mastila ili tonera.</p> </qt>

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
bs: <qt>Pristup nepouzdanoj stranici ka<br /><b>%1</b><br /> odbijen.</qt>

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
bs: <qt>Povećaj font<br /><br />Uvećava font u ovom prozoru. Kliknite i držite pritisnuto dugme miša za meni sa svim dostupnim veličinama fonta.</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
bs: <qt>Nađi sljedeće<br /><br />Traži sljedeće pojavljivanje teksta koji ste našli pomoću <interface>Traženje teksta</interface>.</qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
bs: <qt>Nađi prethodno<br /><br />Traži prethodno pojavljivanje teksta koji ste našli pomoću <interface>Traženje teksta</interface>.</qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
bs: <qt>Nađi tekst<br /><br />Prikazuje dijalog pomoću kojeg možete tražiti tekst na prikazanoj stranici.</qt>

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
bs: <qt>Štampaj okvir<br /><br />Neke stranice imaju po nekoliko okvira. Da biste štampali samo jedan od njih, kliknite na njega i upotrijebite ovu funkciju.</qt>

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
bs: <qt>Smanji font<br /><br />Smanjuje font u ovom prozoru. Kliknite i držite pritisnuto dugme miša za meni sa svim dostupnim veličinama fonta.</qt>

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
bs: <qt>Formular će biti predat u <br />%1<br />na vašem lokalnom datotečnom sistemu.<br />Želite li da predate obrazac?</qt>

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
bs: <qt>Ovaj sajt pokušava da otvori <p>%1</p>JavaScriptom u novom prozoru pregledača.
    Želite li to da dozvolite?</qt>

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
bs: <qt>Ovaj sajt pokušava da preda formular koji će otvoriti <p>%1</p>JavaScriptom u novom prozoru pregledača.
    Želite li to da dozvolite?</qt>

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
bs: <qt>Ova nepouzdana stranica daje vezu ka<br /><b>%1</b>.<br />Želite li da ispratite vezu?</qt>

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
bs: arapski

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
bs: baltički

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
bs: srednjeevropski

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
bs: kineski pojednostavljeni

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
bs: kineski tradicionalni

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
bs: ćirilični

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
bs: grčki

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
bs: hebrejski

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
bs: japanski

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
bs: korejski

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
bs: tajlandski

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
bs: turski

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
bs: zapadnoevropski

[ctx: @title:group Document information]
en: General
bs: Opšte

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
bs: Okvir

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
bs: Datoteka po imenu „%1“ već postoji. Želite li zaista da ga prebrišete?

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
bs: Skripta na ovoj stranici izaziva zamrzavanje KHTML‑a. Ako nastavi sa izvršavanjem, može dovesti do sporijeg odziva drugih programa.
    Želite li da zaustavite skriptu?

en: Access Keys activated
bs: Pristupni tasteri su aktivirani

en: Add URL to Filter
bs: Dodaj URL u filter

en: Additional Information: %1
bs: Dodatne informacije: %1

en: Allow
bs: Dozvoli

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
bs: Greška pri pokušaju pokretanja skripte na ovoj stranici.
    
    %1 red %2:
    %3

en: Automatic Detection
bs: Automatsko otkrivanje

en: Basic Page Style
bs: Osnovni stil stranice

en: Block IFrame...
bs: Blokiraj i‑okvir...

en: Block Image...
bs: Blokiraj sliku...

en: Block Images From %1
bs: Blokiraj slike sa %1

en: Break at Next
bs: Prelom na sljedećem

en: Breakpoint
bs: Prijelomna tačka

en: C&ase sensitive
bs: Razlikuj &veličinu slova

en: C&lear
bs: &Očisti

en: Call
bs: poziv

en: Call Stack
bs: Stek poziva

en: Clear &History
bs: Očisti &istorijat

en: Close source
bs: Zatvori izvor

en: Close window?
bs: Zatvoriti prozor?

en: Confirmation Required
bs: Potrebna je potvrda

en: Confirmation: JavaScript Popup
bs: Potvrda: JavaScript iskakanje

en: Console
bs: Konzola

en: Continue
bs: Nastavi

en: Copy Image
bs: Kopiraj sliku

en: Copy Image Location
bs: Kopiraj lokaciju slike

en: Create Web Shortcut
bs: Napravi veb prečicu

en: Date and Time: %1
bs: Datum i vrijeme: %1

en: Default Font Size (100%)
bs: Podrazumijevana veličina fonta (100%)

en: Description:
bs: Opis:

en: Details of the Request:
bs: Detalji zahtjeva:

en: Disallow
bs: Odbij

en: Display Images on Page
bs: Prikaži slike na stranici

en: Do &not store this time
bs: Ne &ovaj put

en: Do Not Allow
bs: Odbij

en: Do Not Download
bs: Ne preuzimaj

en: Do not know where to evaluate the expression. Please pause a script or open a source file.
bs: Ne znam gdje da izračunam izraz. Pauzirajte skriptu ili otvorite izvornu datoteku.

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
bs: Želite li da zabilješka koja upućuje na "%1", pod naslovom "%2", bude dodana vašoj kolekciji?

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
bs: Želite li da zabilješka koja upućuje na "%1" bude dodana vašoj kolekciji?

en: Do you want to store this password for %1?
bs: Želite li da skladištite ovu lozinku za %1?

en: Do you want to store this password?
bs: Želite li da skladištite ovu lozinku?

en: Document Information
bs: Podaci o dokumentu

en: Document encoding:
bs: Kodiranje dokumenta:

en: Done.
bs: Gotovo.

en: Download
bs: Preuzmi

en: Email to:
bs: E‑pošta za:

en: Embeddable HTML component
bs: Ugnjezdiva HTML komponenta

en: Embeddable component for multipart/mixed
bs: Ugnjezdiva komponenta za MIME multipart/mixed

en: Enlarge Font
bs: Povećaj font

en: Enter
bs: Unesi

en: Enter the URL:
bs: Unesite URL:

en: Error: %1 - %2
bs: Greška: %1 — %2

en: Evaluation threw an exception %1
bs: Izračunavanje baci izuzetak %1

en: F&ind:
bs: &Nađi:

en: Filter error
bs: Greška filtera

en: Find &links only
bs: Nađi samo &veze

en: Find Links as You Type
bs: Traži veze dok kucam

en: Find Text as You Type
bs: Traži tekst dok kucam

en: Follow
bs: Isprati

en: Frame Information
bs: Podaci o okviru

en: From c&ursor
bs: &Od pokazivača

en: HTML Settings
bs: HTML postavke

en: HTML Toolbar
bs: HTML traka

en: HTTP Headers
bs: HTTP zaglavlja

en: Image - %1x%2 Pixels
bs: Slika — %1×%2 piksela

en: Inactive
bs: Neaktivan

en: Insert
bs: Umetni

en: JavaScript &Debugger
bs: &Ispravljač JavaScripta

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
bs: JavaScript pokušaj dodavanja zabilješke

en: JavaScript Debugger
bs: Ispravljač JavaScripta

en: JavaScript Error
bs: JavaScript greška

en: JavaScript Errors
bs: Greške u JavaScriptu

en: Key Generator
bs: Generator ključeva

en: Last modified:
bs: Posljednja izmjena:

en: Line
bs: red

en: Loaded Scripts
bs: Učitane skripte

en: Local Variables
bs: Lokalne promjenljive

en: Missing Plugin
bs: Nedostaje priključak

en: Ne&ver store for this site
bs: &Nikada za ovaj sajt

en: Network Transmission
bs: Mrežni prijenos

en: New Web Shortcut
bs: Nova veb prečica

en: New search provider
bs: Novi pretraživač

en: No handler found for %1.
bs: Nije nađen rukovalac za %1.

en: No more matches for this search direction.
bs: Nema više poklapanja u ovom smjeru traženja.

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
bs: Nije nađen priključak za „%1“,
    Želite li da ga preuzmete sa %2?

en: Not found
bs: Nije nađeno

en: Open '%1'
bs: Otvori „%1“

en: Open in &New Tab
bs: Otvori u &novoj kartici

en: Open in &This Window
bs: Otvori u &ovom prozoru

en: Open in New &Window
bs: Otvori u &novom prozoru

en: Opt&ions
bs: &Opcije

en: Overwrite File?
bs: Prebrisati datoteku?

en: Page loaded.
bs: Stranica je učitana.

en: Parse error at %1 line %2
bs: Greška raščlanjivanja u %1 red %2

en: Pause
bs: Pauziraj

en: Play
bs: Pusti

en: Popup Window Blocked
bs: Iskačući prozor blokiran

en: Possible Causes:
bs: Mogući uzroci:

en: Possible Solutions:
bs: Moguća rješenja:

en: Print DOM Tree to STDOUT
bs: Štampaj stablo DOM‑a na stdiz.

en: Print Frame...
bs: Štampaj okvir...

en: Print Rendering Tree to STDOUT
bs: Štampaj stablo izvedbe na stdiz.

en: Print frame tree to STDOUT
bs: Prikaz stabla okvira na STDOUT

en: Print header
bs: Štampaj zaglavlje

en: Print images
bs: Štampaj slike

en: Printer friendly mode (black text, no background)
bs: Naklonjeno štampaču (crn tekst, bez pozadine)

en: Property
bs: svojstvo

en: Protocol: %1
bs: Protokol: %1

en: Ready
bs: Spreman

en: Reference
bs: upućivač

en: Regular e&xpression
bs: &Regularni izraz

en: Reindent Sources
bs: Ponovo uvuci izvore

en: Reload Frame
bs: Učitaj ponovo okvir

en: Remove password for form %1
bs: Ukloni lozinku za formular %1

en: Rendering mode:
bs: Režim renderovanja:

en: Report Exceptions
bs: Prijavi izuzetke

en: Reset
bs: Resetuj

en: Save &Background Image As...
bs: Snimi &pozadinsku sliku kao...

en: Save &Frame As...
bs: Snimi &okvir kao...

en: Save As
bs: Snimi kao

en: Save Background Image As
bs: Snimi pozadinsku sliku kao

en: Save Frame As
bs: Snimi okvir kao

en: Save Image As
bs: Snimi sliku kao

en: Save Image As...
bs: Snimi sliku kao...

en: Save Link As
bs: Snimi link kao

en: Search &provider name:
bs: Ime &pretraživača:

en: Search for '%1' with
bs: Traži „%1“ pomoću

en: Search for '%1' with %2
bs: Potraži „%1“ pomoću %2

en: Security Alert
bs: Bezbjednosna uzbuna

en: Security Warning
bs: Bezbjednosno upozorenje

en: Send Confirmation
bs: Potvrda slanja

en: Send Image...
bs: Pošalji sliku...

en: Set &Encoding
bs: Postavi &kodiranje

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
bs: Prikaži obavještenje o blokiranju pasivnog &iskačućeg prozora

en: Shrink Font
bs: Smanji font

en: Step Into
bs: Ukorači

en: Step Out
bs: Iskorači

en: Step Over
bs: Prekorači

en: Stop Animated Images
bs: Zaustavi animirane slike

en: Stop Animations
bs: Zaustavi animacije

en: Submit
bs: Predaj

en: Submit Confirmation
bs: Potvrda predaje

en: Symbolic Link
bs: Simbolička veza

en: Technical Reason:
bs: Tehnički razlog:

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
bs: Menadžer preuzimanja (%1) nije pronađen u putanji ($PATH)

en: The fake user-agent '%1' is in use.
bs: Koristi se lažni korisnički-agent „%1“.

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
bs: Sljedeće datoteke neće biti okačeni zato što ne mogu biti pronađeni.
    Želite li da nastavite?

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
bs: Lanac parnjaka za SSL sertifikate djeluje iskvareno.

en: The requested operation could not be completed
bs: Traženi postupak nije mogao da se dovrši

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
bs: Novčanik „%1“ je otvoren i koristi se za podatke iz formulara i lozinke.

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
bs: Ovo je pretraživi indeks. Unesite ključne riječi za pretragu:

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
bs: Ova stranica je pokušala da otvori iskačući prozor, koji je blokiran.
    Klikom na ikonu u traci stanja možete kontrolisati ovo ponašanje
    ili otvoriti iskakač.

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
bs: Ova stranica je spriječena da otvori novi prozor JavaScriptom.

en: This shortcut shows the find bar, and sets the option "Find links only".
bs: Ova kratica prikazuje traku za pretragu i postavlja opciju "Nađi samo veze".

en: This shortcut shows the find bar, for finding text in the displayed page. It cancels the effect of "Find Links as You Type", which sets the "Find links only" option.
bs: Ova prečica prikazuje traku za pronalaženje, za pronalaženje teksta u prikazanoj stranici. Ona poništava efekat "Traži veze dok kucaš", koji postavlja  opciju "Nađi samo veze".

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
bs: Ovaj sajt je pokušao da priloži datoteku sa vašeg računara pri predaji formulara. Prilog uklonjen radi vaše zaštite.

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
bs: Ovaj sajt pokušava da pošalje podatke iz formulara putem e‑pošte.
    Želite li da nastavite?

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
bs: Ovaj sajt pokušava da otvori JavaScriptom novi prozor pregledača.
    Želite li to da dozvolite?

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
bs: Ovaj sajt predaje formular koji će JavaScriptom otvoriti novi prozor pregledača.
    Želite li to da dozvolite?

en: This web page contains coding errors.
bs: Ova veb stranica sadrži greške u kodiranju.

en: Title:
bs: Naslov:

en: Toggle Caret Mode
bs: Prebaci kursorski režim

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
bs: Pokušajte da ga reinstalirate. 
    
    Integracija sa Konquerorem će biti isključena.

en: UR&I shortcuts:
bs: Prečice URI‑ja:

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
bs: Ne mogu da nađem komponentu uređivača Kate;
    provjerite instalaciju KDE‑a.

en: Use S&tylesheet
bs: Koristi opis &stila

en: Value
bs: vrijednost

en: View Do&cument Source
bs: Prikaži izvor &dokumenta

en: View Document Information
bs: Prikaži podatke o dokumentu

en: View Frame Information
bs: Prikaži podatke o okviru

en: View Frame Source
bs: Prikaži izvor okvira

en: View Image (%1)
bs: Prikaži sliku (%1)

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
bs: Upozorenje: Ovo je bezbjedan formular, ali pokušava da vam pošalje vaše podatke natrag nešifrovane.
    Neko sa strane može biti u prilici da ih presretne i pročita.
    Želite li zaista da nastavite?

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
bs: Upozorenje: Vaši podaci će biti poslati nešifrovani preko mreže.
    Želite li zaista da nastavite?

en: XML parsing error
bs: greška raščlanjivanja XML‑a

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
bs: Spremate se da prenesete sljedeće datoteke sa vašeg računara na Internet.
    Želite li zaista da nastavite?

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
bs: kobna greška u raščlanjivanju: %1 u redu %2, kolona %3

en: the document is not in the correct file format
bs: dokument nije u ispravnom formatu datoteke
