plasma_engine_weather - en to bs translation catalogue (755 entries)

en: Day
bs: Dan

en: N/A
bs: Nd.

en: Night
bs: Noć

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
bs: Pet

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
bs: Pon

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
bs: Sub

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
bs: Ned

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
bs: Čet

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
bs: Uto

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
bs: Sri

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
bs: nć

[ctx: Short for tonight]
en: nite
bs: noćno

en: USA
bs: SAD

en: day
bs: dan

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
bs: U tragovima

[ctx: visibility]
en: Good
bs: Dobra

[ctx: visibility]
en: Moderate
bs: Umjerena

[ctx: visibility]
en: Poor
bs: Slaba

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
bs: Rijetki oblaci

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
bs: Rijetki oblaci i povjetarac

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
bs: Rijetki oblaci i vjetrovito

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
bs: Rijetki oblaci sa izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
bs: Uskovitlana prašina

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
bs: Uskovitlani pijesak

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
bs: Uskovitlani snijeg

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
bs: Uskovitlani snijeg u blizini

[ctx: weather condition]
en: Breezy
bs: Povjetarac

[ctx: weather condition]
en: Clear
bs: Vedro

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
bs: Vedro, povjetarac

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
bs: Vedro sa izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
bs: Oblačno

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
bs: Oblačnost u opadanju

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
bs: Udaljene padavine

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
bs: Raznošeni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
bs: Rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
bs: Rominjanje, magla

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
bs: Rominjanje, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
bs: Rominjanje, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
bs: Rominjanje, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Dust
bs: Prašina

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
bs: Prašinski đavoli

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
bs: Prašinska oluja

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
bs: Prašinska oluja u blizini

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
bs: Prašinski/pješčani kovitlaci

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
bs: Prašinski/pješčani kovitlaci u blizini

[ctx: weather condition]
en: Fair
bs: Lijepo

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
bs: Lijepo i povjetarac

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
bs: Lijepo i vjetrovito

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
bs: Lijepo sa izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Fog
bs: Magla

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
bs: Zaliha magle u blizini

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
bs: Ledena magla

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
bs: Džepovi magle

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
bs: Magla u blizini

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
bs: Magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
bs: Ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
bs: Ledeno rominjanje, kiša

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
bs: Ledeno rominjanje, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
bs: Ledeno rominjanje u blizini

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
bs: Ledena magla

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
bs: Ledena magla u blizini

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
bs: Ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
bs: Ledena kiša, kiša

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
bs: Ledena kiša, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
bs: Ledena kiša u blizini

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
bs: Ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
bs: Ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
bs: Ljevkasti oblak

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
bs: Ljevkasti oblak u blizini

[ctx: weather condition]
en: Hail
bs: Grad

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
bs: Gradni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Haze
bs: Izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
bs: Jak uskovitlani snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
bs: Jak raznošeni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
bs: Jako rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
bs: Jako rominjanje, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
bs: Jako rominjanje, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
bs: Jako rominjanje, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
bs: Jako rominjanje, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
bs: Jaka prašinska oluja

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
bs: Jako ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
bs: Jako ledeno rominjanje, kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
bs: Jako ledeno rominjanje, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
bs: Jaka ledena magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
bs: Jaka ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
bs: Jaka ledena kiša, kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
bs: Jaka ledena kiša, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
bs: Jak grad

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
bs: Jake ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
bs: Jake ledene krupe, rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
bs: Jake ledene krupe, kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
bs: Pomiješana jaka kiša i rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
bs: Pomiješana jaka kiša i sniježni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
bs: Jaka kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
bs: Jaka kiša, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
bs: Jaka kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
bs: Jaka kiša, ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
bs: Jaka kiša, ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
bs: Jaka kiša, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
bs: Jaki kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
bs: Jaki kišni pljuskovi, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
bs: Jaka kiša, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
bs: Jaka kiša i snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
bs: Jak kišni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
bs: Jaka pješčana oluja

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
bs: Jaki pljuskovi, kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
bs: Jaki pljuskovi, kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
bs: Jaki pljuskovi, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
bs: Jaki pljuskovi, snijeg, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
bs: Jaki pljuskovi, snijeg, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
bs: Jak snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
bs: Jak snijeg, uskovitlani snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
bs: Jak snijeg, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
bs: Jak snijeg, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
bs: Jak snijeg, ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
bs: Jak snijeg, ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
bs: Jak snijeg u zrnu

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
bs: Jak snijeg, nisko raznošeni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
bs: Jake sniježne krupe

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
bs: Jak snijeg, kiša

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
bs: Jaki sniježni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
bs: Jaki sniježni pljuskovi, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
bs: Jaki sniježni pljuskovi, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
bs: Jak sniježni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
bs: Jaka grmljavina sa kišom

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
bs: Jaka grmljavina sa kišom, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
bs: Jaka grmljavina sa kišom, magla, vjetrovito

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
bs: Jaka grmljavina sa kišom, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
bs: Jaka grmljavina sa kišom, grad

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
bs: Jaka grmljavina sa kišom, grad, magla

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
bs: Jaka grmljavina sa kišom, grad, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
bs: Jaka grmljavina sa kišom, magla, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
bs: Jaka grmljavina sa kišom, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
bs: Jaka grmljavina sa kišom, mali grad/sniježne krupe

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
bs: Jaka grmljavina sa snijegom

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
bs: Jaka grmljavina sa gradom

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
bs: Jaka grmljavina sa kišom

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
bs: Jak mali grad/sniježne krupe

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
bs: Ledeni kristali

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
bs: Ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
bs: Ledene krupe, rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
bs: Ledene krupe, kiša

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
bs: Ledene krupe u blizini

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
bs: Oblačnost u porastu

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
bs: Slabo rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
bs: Slabo rominjanje, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
bs: Slabo rominjanje, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
bs: Slabo rominjanje, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
bs: Slabo rominjanje, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
bs: Slabo ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
bs: Slabo ledeno rominjanje, kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
bs: Slabo ledeno rominjanje, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
bs: Slaba ledena magla

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
bs: Slaba ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
bs: Slaba ledena kiša, kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
bs: Slaba ledena kiša, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
bs: Slabe ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
bs: Slabe ledene krupe, rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
bs: Slabe ledene krupe, kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
bs: Slaba kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
bs: Slaba kiša, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
bs: Slaba kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
bs: Slaba kiša, ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
bs: Slaba kiša, ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
bs: Slaba kiša, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
bs: Slabi kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
bs: Slabi kišni pljuskovi, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
bs: Slaba kiša, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
bs: Slaba kiša i povjetarac

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
bs: Slab kišni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
bs: Slabi pljuskovi, kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
bs: Slabi pljuskovi, kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
bs: Slabi pljuskovi, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
bs: Slabi pljuskovi, snijeg, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
bs: Slabi pljuskovi, snijeg, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
bs: Slab mali grad/ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
bs: Slab snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
bs: Slab snijeg, uskovitlani snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
bs: Slab snijeg, uskovitlani snijeg, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
bs: Slab snijeg, rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
bs: Slab snijeg, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
bs: Slab snijeg, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
bs: Slab snijeg, ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
bs: Slab snijeg, ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
bs: Slab snijeg u zrnu

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
bs: Slab snijeg, nisko raznošeni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
bs: Slabe sniježne krupe

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
bs: Slaba snijeg, kiša

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
bs: Slabi sniježni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
bs: Slabi sniježni pljuskovi, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
bs: Slabi sniježni pljuskovi, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
bs: Slab sniježni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
bs: Slaba grmljavina sa kišom

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
bs: Slaba grmljavina sa kišom, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
bs: Slaba grmljavina sa kišom, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
bs: Slaba grmljavina sa kišom, grad

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
bs: Slaba grmljavina sa kišom, grad, magla

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
bs: Slaba grmljavina sa kišom, grad, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
bs: Slaba grmljavina sa kišom, grad, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
bs: Slaba grmljavina sa kišom, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
bs: Slaba grmljavina sa kišom, mali grad/sniježne krupe

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
bs: Slaba grmljavina sa snijegom

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
bs: Povremena munja

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
bs: Nisko raznošena prašina

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
bs: Nisko raznošeni pijesak

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
bs: Nisko raznošeni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
bs: Uglavnom vedro

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
bs: Uglavnom sunčano

[ctx: weather condition]
en: Mist
bs: Izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
bs: Miješana kiša i rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
bs: Miješana kiša i sniježni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
bs: Uglavnom oblačno

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
bs: Uglavnom oblačno i povjetarac

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
bs: Uglavnom oblačno i vjetrovito

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
bs: Uglavnom oblačno sa izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: N/A
bs: Nd.

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
bs: Nema izvještaja

[ctx: weather condition]
en: Overcast
bs: Tmurno

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
bs: Tmurno i povjetarac

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
bs: Tmurno i vjetrovito

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
bs: Tmurno sa izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
bs: Djelimična magla

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
bs: Djelimična magla u blizini

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
bs: Djelimično oblačno

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
bs: Djelimično oblačno i povjetarac

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
bs: Djelimično oblačno i vjetrovito

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
bs: Djelimično oblačno sa izmaglicom

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
bs: Džepovi magle

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
bs: Džepovi magle u blizini

[ctx: weather condition]
en: Rain
bs: Kiša

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
bs: Kiša, magla

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
bs: Kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
bs: Kiša, ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
bs: Kiša, ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
bs: Kiša, sniježne krupe

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
bs: Kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
bs: Kišni pljuskovi, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
bs: Kišni pljuskovi u blizini

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
bs: Kišni pljuskovi u blizini, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
bs: Kiša, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
bs: Kiša i snijeg

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
bs: Kišni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
bs: Nedavno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
bs: Nedavna prašinska ili pješčana oluja

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
bs: Nedavna magla

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
bs: Nedavne ledene padavine

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
bs: Nedavni grad

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
bs: Nedavna kiša

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
bs: Nedavna kiša i snijeg

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
bs: Nedavni kišni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
bs: Nedavni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
bs: Nedavni sniježni pljusak

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
bs: Nedavna grmljavina

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
bs: Nedavna grmljavina sa gradom

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
bs: Nedavna grmljavina sa jakim gradom

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
bs: Nedavna grmljavina sa jakom kišom

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
bs: Nedavna grmljavina sa kišom

[ctx: weather condition]
en: Sand
bs: Pijesak

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
bs: Pješčana oluja

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
bs: Pješčana oluja u blizini

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
bs: Pješčana ili prašinska oluja

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
bs: Jaka pješčana ili prašinska oluja

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
bs: Plitka magla

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
bs: Plitka magla u blizini

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
bs: Pljuskovi, grad

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
bs: Pljuskovi, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
bs: Pljuskovi, kiša

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
bs: Pljuskovi, kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
bs: Pljuskovi, kiša u blizini

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
bs: Pljuskovi, kiša u blizini, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
bs: Pljuskovi, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
bs: Pljuskovi, snijeg, magla

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
bs: Pljuskovi, snijeg, magla izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
bs: Pljuskovi u blizini, magla

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
bs: Pljuskovi u blizini, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
bs: Mali grad/snežne krupe

[ctx: weather condition]
en: Smoke
bs: Dim

[ctx: weather condition]
en: Snow
bs: Snijeg

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
bs: Snijeg, uskovitlani snijeg

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
bs: Sniježni kristali

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
bs: Snijeg, rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
bs: Snijeg, magla

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
bs: Snijeg, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
bs: Snijeg, ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
bs: Snijeg, ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
bs: Snijeg u zrnu

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
bs: Snijeg, nisko raznošeni snijeg

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
bs: Snijeg, kiša

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
bs: Sniježni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
bs: Sniježni pljuskovi, magla

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
bs: Sniježni pljuskovi, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
bs: Sniježni pljuskovi u blizini

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
bs: Sniježni pljuskovi u blizini, magla

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
bs: Sniježni pljuskovi u blizini, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Squalls
bs: Bura

[ctx: weather condition]
en: Sunny
bs: Sunčano

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
bs: Grmljavina

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
bs: Grmljavina, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
bs: Grmljavina, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
bs: Grmljavina, grad, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
bs: Grmljavina, izmaglica u blizini

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
bs: Grmljavina, izmaglica u blizini, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
bs: Grmljavina, jaka kiša

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
bs: Grmljavina, jaka kiša, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
bs: Grmljavina, jaka kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
bs: Grmljavina, jaka kiša, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
bs: Grmljavina, jaka kiša, grad, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
bs: Grmljavina, jaka kiša, grad, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
bs: Grmljavina, jaka kiša, grad, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
bs: Grmljavina, jaka kiša, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
bs: Grmljavina, ledene krupe

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
bs: Grmljavina, slaba kiša

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
bs: Grmljavina, slaba kiša, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
bs: Grmljavina, slaba kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
bs: Grmljavina, slaba kiša, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
bs: Grmljavina, slaba kiša, grad, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
bs: Grmljavina, slaba kiša, grad, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
bs: Grmljavina, slaba kiša, grad, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
bs: Grmljavina, slaba kiša, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
bs: Grmljavina, kiša

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
bs: Grmljavina, kiša, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
bs: Grmljavina, kiša, grad, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
bs: Grmljavina, kiša, mali grad/sniježne krupe

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
bs: Grmljavina, pljuskovi u blizini

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
bs: Grmljavina, pljuskovi u blizini, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
bs: Grmljavina, mali grad/sniježne krupe

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
bs: Grmljavina, snijeg

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
bs: Grmljavina u blizini

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
bs: Grmljavina u blizini, magla

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
bs: Grmljavina u blizini, magla/izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
bs: Grmljavina u blizini, grad

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
bs: Grmljavina u blizini, grad, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
bs: Grmljavina u blizini, izmaglica

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
bs: Grmljavina sa gradom

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
bs: Grmljavina sa kišom

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
bs: Grmljavina sa pješčanom ili prašinskom olujom

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
bs: Grmljavina bez padavina

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
bs: Tornado/vodeni mlaz

[ctx: weather condition]
en: Windy
bs: Vjetrovito

[ctx: weather condition]
en: clear
bs: vedro

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
bs: vedri intervali

[ctx: weather condition]
en: clear sky
bs: vedro nebo

[ctx: weather condition]
en: cloudy
bs: oblačno

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
bs: oblačno sa gradom

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
bs: oblačno sa jakim snijegom

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
bs: oblačno sa slabim snijegom

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
bs: oblačno sa susnježicom

[ctx: weather condition]
en: drizzle
bs: rominjanje

[ctx: weather condition]
en: few clouds
bs: rijetki oblaci

[ctx: weather condition]
en: fog
bs: magla

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
bs: magla sa poledicom

[ctx: weather condition]
en: foggy
bs: maglovito

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
bs: ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
bs: ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
bs: sivi oblak

[ctx: weather condition]
en: hail
bs: grad

[ctx: weather condition]
en: hail shower
bs: gradni pljusak

[ctx: weather condition]
en: hail showers
bs: gradni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: haze
bs: izmaglica

[ctx: weather condition]
en: hazy
bs: izmaglično

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
bs: jako rominjanje

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
bs: jako ledeno rominjanje

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
bs: jaka kiša

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
bs: jaki kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
bs: jaka kiša, snijeg

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
bs: jak pljusak

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
bs: jaki pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
bs: jak snijeg

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
bs: jak snijeg, kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
bs: jak snježni pljusak

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
bs: jaki snježni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
bs: jaka grmljavina

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
bs: slabo rominjanje

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
bs: slaba ledena kiša

[ctx: weather condition]
en: light rain
bs: slaba kiša

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
bs: slabi kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
bs: slaba kiša, snijeg

[ctx: weather condition]
en: light shower
bs: slab pljusak

[ctx: weather condition]
en: light showers
bs: laki pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: light snow
bs: slab snijeg

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
bs: slab snijeg, kišni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
bs: slab snježni pljusak

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
bs: slabi snježni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
bs: slaba grmljavina

[ctx: weather condition]
en: mist
bs: izmaglica

[ctx: weather condition]
en: misty
bs: izmaglično

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
bs: umjerena kiša

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
bs: umjeren snijeg

[ctx: weather condition]
en: n/a
bs: nd.

[ctx: weather condition]
en: na
bs: nd.

[ctx: weather condition]
en: overcast
bs: tmurno

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
bs: djelimično oblačno

[ctx: weather condition]
en: rain
bs: kiša

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
bs: pješčana oluja

[ctx: weather condition]
en: showers
bs: pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: sleet
bs: susnježica

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
bs: pljusak susnježice

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
bs: pljuskovi susnježice

[ctx: weather condition]
en: snow
bs: snijeg

[ctx: weather condition]
en: snow showers
bs: sniježni pljuskovi

[ctx: weather condition]
en: sunny
bs: sunčano

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
bs: sunčani intervali

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
bs: grmljavina

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
bs: pljusak sa grmljavinom

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
bs: tropska oluja

[ctx: weather condition]
en: white cloud
bs: bijeli oblak

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
bs: Rijetki oblaci

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
bs: Rijetko sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
bs: Rijetko sniježenje sa ledenim kristalima

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
bs: Rijetko sniježenje ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
bs: Rijetko sniježenje ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
bs: Rijetki kišni pljuskovi ili sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
bs: Rijetki kišni pljuskovi ili mokro sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
bs: Rijetki pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
bs: Rijetki pljuskovi ili rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
bs: Rijetki pljuskovi ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
bs: Rijetki pljuskovi ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
bs: Rijetki pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
bs: Rijetka grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
bs: Rijetko mokro sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
bs: Rijetko mokro sniježenje ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
bs: Mješavina sunca i oblačnosti

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
bs: Naoblačuje se

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
bs: Razvedrava se

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
bs: Mećava

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
bs: Uskovitlana prašina

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
bs: Uskovitlani pijesak

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
bs: Uskovitlani snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
bs: Naleti vjetra

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
bs: Povjetarac

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
bs: Moguće rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
bs: Moguće sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
bs: Moguće ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
bs: Moguća ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
bs: Moguća kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
bs: Mogući sniježni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
bs: Moguća kiša/ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
bs: Moguća kiša/susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
bs: Moguć snijeg/kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
bs: Moguć snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
bs: Mogući sniježni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
bs: Moguć snijeg/susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
bs: Moguća grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
bs: Moguće rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
bs: Moguće rominjanje miješano sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
bs: Moguće rominjanje miješano sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
bs: Moguće rominjanje ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
bs: Moguće sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
bs: Moguće sniježenje, ponekad jako

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
bs: Moguće sniježenje pomiješano sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
bs: Moguće sniježenje ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
bs: Moguće sniježenje ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
bs: Moguće sniježenje ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
bs: Moguće ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
bs: Moguća ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
bs: Moguća ledena kiša pomiješana sa snijegom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
bs: Moguća ledena ili obična kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
bs: Moguća ledena kiša ili snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
bs: Moguć slab snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
bs: Moguć slab snijeg i uskovitlani snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
bs: Moguć slab snijeg pomiješan sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
bs: Moguć slab snijeg pomiješan sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
bs: Moguć slab snijeg pomiješan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
bs: Moguć slab snijeg ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
bs: Moguć slab snijeg ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
bs: Moguć slab snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
bs: Moguć slab mokri snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
bs: Moguća kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
bs: Moguća kiša, ponekad jaka

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
bs: Moguća kiša pomiješana sa snijegom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
bs: Moguća kiša ili rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
bs: Moguća obična ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
bs: Moguća kiša ili snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
bs: Mogući kišni pljuskovi ili sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
bs: Kišni pljuskovi ili mokro sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
bs: Moguća jaka grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
bs: Mogući pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
bs: Mogući pljuskovi, ponekad jaki

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
bs: Mogući pljuskovi, ponekad jaki, ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
bs: Mogući pljuskovi, ponekad jaki, ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
bs: Mogući pljuskovi ili rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
bs: Mogući pljuskovi, možda sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
bs: Mogući pljuskovi ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
bs: Moguć snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
bs: Moguć snijeg i mećava

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
bs: Moguć snijeg pomiješan sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
bs: Moguć snijeg pomiješan sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
bs: Moguć snijeg pomiješan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
bs: Moguć snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
bs: Moguće sniježne bure

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
bs: Mogući pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
bs: Moguća grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
bs: Moguća grmljavina, možda sa gradom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
bs: Moguće mokro sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
bs: Moguće mokro sniježenje, ponekad jako

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
bs: Moguće mokro sniježenje ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
bs: Moguć mokar snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
bs: Moguć mokri snijeg pomiješan s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
bs: Moguć mokri snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Clear
bs: Vedro

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
bs: Razvedravanje

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
bs: Kasno razvedravanje

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
bs: Oblačno

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
bs: Periodi oblačnosti

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
bs: Oblačno sa sunčanim periodima

[ctx: weather forecast]
en: Cold
bs: Hladno

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
bs: Oblačnost u opadanju

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
bs: Gusta magla

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
bs: Rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
bs: Vjerovatno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
bs: Pomiješano obično i ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
bs: Rominjanje pomiješano sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
bs: Obično ili ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
bs: Rominjanje ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
bs: Sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
bs: Vjerovatno sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
bs: Sniježenje, ponekad jako

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
bs: Sniježenje, ponekad jako, ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
bs: Sniježenje pomiješano sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
bs: Sniježenje ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
bs: Sniježenje ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
bs: Sniježenje ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Fog
bs: Magla

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
bs: Magla u povoju

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
bs: Magla u osipanju

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
bs: Džepovi magle

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
bs: Ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
bs: Vjerovatno ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
bs: Ledena magla

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
bs: Ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
bs: Vjerovatna ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
bs: Ledeno prskanje

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
bs: Ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
bs: Ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
bs: Ledena kiša pomiješana sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
bs: Ledena kiša pomiješana sa običnom

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
bs: Ledena kiša pomiješana sa snijegom

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
bs: Ledena kiša ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
bs: Ledena ili obična kiša

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
bs: Ledena kiša ili snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Frost
bs: Mraz

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
bs: Postepeno razvedravanje

[ctx: weather forecast]
en: Haze
bs: Izmaglica

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
bs: Jaka kiša

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
bs: Jak snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Hot
bs: Vruće

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
bs: Ledeni kristali

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
bs: Ledena magla

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
bs: Ledena magla

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
bs: Ledena magla u povoju

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
bs: Ledena magla u osipanju

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
bs: Oblačnost u porastu

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
bs: Oblačnost u porastu

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
bs: Oblaci u porastu

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
bs: Slab snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
bs: Slab snijeg i mećava

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
bs: Slab snijeg i mećava i uskovitlani snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
bs: Slab i uskovitlani snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
bs: Slab snijeg pomiješan sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
bs: Slab snijeg pomiješan sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
bs: Slab snijeg pomiješan sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
bs: Slab snijeg pomiješan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
bs: Slab snijeg ili ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
bs: Slab snijeg ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
bs: Slab snijeg ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
bs: Slab snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
bs: Slab mokar snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
bs: Slab mokar snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
bs: Lokalne sniježne bure

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
bs: Uglavnom vedro

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
bs: Uglavnom oblačno

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
bs: Uglavnom sunčano

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
bs: Mećava u blizini

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
bs: Tmurno

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
bs: Djelimično oblačno

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
bs: Periodi rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
bs: Periodi rominjanja pomiješanog sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
bs: Periodi rominjanja pomiješanog sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
bs: Periodi običnog ili ledenog rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
bs: Periodi rominjanja ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
bs: Periodi ledenog rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
bs: Periodi ledenog ili običnog rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
bs: Periodi ledenog rominjanja ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
bs: Periodi ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
bs: Periodi ledene kiše pomiješane sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
bs: Periodi ledene kiše pomiješane sa običnom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
bs: Periodi ledene kiše pomiješane sa snijegom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
bs: Periodi ledene kiše ili ledenih krupa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
bs: Periodi ledene ili obične kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
bs: Periodi ledene kiše ili snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
bs: Periodi slabog snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
bs: Periodi slabog snijega i mećave

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
bs: Periodi slabog snijega i mećave i uskovitlanog snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
bs: Periodi slabog i uskovitlanog snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
bs: Periodi slabog snijega pomiješanog sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
bs: Periodi slabog snijega pomiješani sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
bs: Periodi slabog snijega pomiješani sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
bs: Periodi slabog snijega pomiješani sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
bs: Periodi slabog snijega ili ledenog rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
bs: Periodi slabog snijega ili ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
bs: Periodi slabog snijega ili ledenih krupa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
bs: Periodi slabog snijega ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
bs: Periodi slabog mokrog snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
bs: Periodi slabog mokrog snijega pomiješanog s kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
bs: Periodi slabog mokrog snijega ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
bs: Periodi kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
bs: Periodi pomiješane obične i ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
bs: Periodi kiše pomiješane sa snijegom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
bs: Periodi kiše ili rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
bs: Periodi obične ili ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
bs: Periodi kiše ili snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
bs: Periodi kiše ili pljuskova sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
bs: Periodi kiše ili grmljavine

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
bs: Periodi snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
bs: Periodi snijega i mećave

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
bs: Periodi snijega i mećave i uskovitlanog snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
bs: Periodi snijega i uskovitlanog snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
bs: Periodi snijega pomiješanog sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
bs: Periodi snijega pomiješani sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
bs: Periodi snijega pomiješani sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
bs: Periodi snijega pomiješani sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
bs: Periodi snijega ili ledenog rominjanja

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
bs: Periodi snijega ili ledene kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
bs: Periodi snijega ili ledenih krupa

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
bs: Periodi snijega ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
bs: Periodi mokrog snijega

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
bs: Periodi mokrog snijega pomiješanog sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
bs: Periodi mokrog snijega ili kiše

[ctx: weather forecast]
en: Rain
bs: Kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
bs: Vjerovatna kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
bs: Sniježni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
bs: Vjerovatni sniježni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
bs: Kiša, ponekad jaka

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
bs: Kiša, ponekad jaka, pomiješana sa ledenom

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
bs: Kiša, ponekad jaka, pomiješana sa snijegom

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
bs: Kiša, ponekad jaka, ili rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
bs: Kiša, ponekad jaka, ili ledena

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
bs: Kiša, ponekad jaka, ili snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
bs: Kiša, ponekad jaka, ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
bs: Kiša, ponekad jaka, ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
bs: Kiša pomiješana sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
bs: Kiša pomiješana sa snijegom

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
bs: Kiša ili rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
bs: Kiša ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
bs: Kiša ili snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
bs: Kiša ili pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
bs: Kiša ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
bs: Kišni pljuskovi ili sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
bs: Kišni pljuskovi ili mokro sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
bs: Kiša/ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
bs: Vjerovatna kiša/ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
bs: Kiša/susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
bs: Vjerovatna kiša/susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
bs: Snijeg/kiša

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
bs: Vjerovatan snijeg/kiša

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
bs: Ozbiljni uslovi

[ctx: weather forecast]
en: Showers
bs: Pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
bs: Pljuskovi, ponekad jaki

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
bs: Pljuskovi, ponekad jaki, ili sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
bs: Pljuskovi, ponekad jaki, ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
bs: Pljuskovi ili rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
bs: Pljuskovi, možda sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
bs: Pljuskovi ili grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
bs: Susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
bs: Mali izgledi za grmljavinu

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
bs: Dim

[ctx: weather forecast]
en: Snow
bs: Snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
bs: Vjerovatan snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
bs: Sniježni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
bs: Vjerovatni sniježni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
bs: Snijeg i mećava

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
bs: Snijeg i mećava i uskovitlani snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
bs: Snijeg i uskovitlani snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
bs: Snijeg, ponekad jak

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
bs: Snijeg, ponekad jak, i mećava

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
bs: Snijeg, ponekad jak, i uskovitlani snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
bs: Snijeg, ponekad jak, pomiješan sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
bs: Snijeg, ponekad jak, pomiješan sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
bs: Snijeg, ponekad jak, pomiješan sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
bs: Snijeg, ponekad jak, pomiješan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
bs: Snijeg, ponekad jak, ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
bs: Snijeg, ponekad jak, ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
bs: Snijeg, ponekad jak, ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
bs: Snijeg pomiješan sa ledenim rominjanjem

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
bs: Snijeg pomiješan sa ledenom kišom

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
bs: Snijeg pomiješan sa ledenim krupama

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
bs: Snijeg pomiješan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
bs: Snijeg ili ledeno rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
bs: Snijeg ili ledena kiša

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
bs: Snijeg ili ledene krupe

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
bs: Snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
bs: Sniježne bure

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
bs: Snijeg/susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
bs: Vjerovatan snijeg/susnježica

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
bs: Sunčano

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
bs: Sunčano sa periodima oblačnosti

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
bs: Grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
bs: Vjerovatna grmljavina

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
bs: Grmljavina i moguće grad

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
bs: Vulkanski pepeo

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
bs: Vodeni mlaz

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
bs: Mokro sniježenje

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
bs: Mokro sniježenje, ponekad jako

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
bs: Mokro sniježenje, ponekad jako, ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
bs: Mokro sniježenje ili kišni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
bs: Mokar snijeg

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
bs: Mokar snijeg, ponekad jak

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
bs: Mokar snijeg, ponekad jak, pomiješan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
bs: Mokar snijeg pomiješan sa kišom

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
bs: Mokar snijeg ili kiša

[ctx: weather forecast]
en: Windy
bs: Vjetrovito

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
bs: Zimska mješavina

[ctx: weather forecast]
en: clear
bs: vedro

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
bs: vedri intervali

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
bs: vedro nebo

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
bs: oblačno

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
bs: oblačno sa gradom

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
bs: oblačno sa jakim snijegom

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
bs: oblačno sa slabim snijegom

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
bs: oblačno sa susnježicom

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
bs: rominjanje

[ctx: weather forecast]
en: fog
bs: magla

[ctx: weather forecast]
en: foggy
bs: maglovito

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
bs: sivi oblak

[ctx: weather forecast]
en: hail
bs: grad

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
bs: gradni pljusak

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
bs: gradni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: hazy
bs: izmaglično

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
bs: jaka kiša

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
bs: jak kišni pljusak

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
bs: jak pljusak

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
bs: jaki pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
bs: jak snijeg

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
bs: jak sniježni pljusak

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
bs: jaki sniježni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: light rain
bs: slaba kiša

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
bs: slab kišni pljusak

[ctx: weather forecast]
en: light shower
bs: slab pljusak

[ctx: weather forecast]
en: light showers
bs: slabi pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: light snow
bs: slab snijeg

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
bs: slab sniježni pljusak

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
bs: slabi sniježni pljuskovi

[ctx: weather forecast]
en: mist
bs: izmaglica

[ctx: weather forecast]
en: misty
bs: izmaglično

[ctx: weather forecast]
en: na
bs: nd.

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
bs: djelimično oblačno

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
bs: pješčana oluja

[ctx: weather forecast]
en: sleet
bs: susnježica

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
bs: pljusak susnježice

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
bs: pljuskovi susnježice

[ctx: weather forecast]
en: sunny
bs: sunčano

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
bs: sunčani intervali

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
bs: pljusak sa grmljavinom

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
bs: tropska oluja

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
bs: bijeli oblak
