kdelibs4support - en to ca@valencia translation catalogue (1943 entries)

en: 
    %1 options:
ca@valencia: 
    %1 opcions:

en: 
    Generic options:
ca@valencia: 
    Opcions genèriques:

en: 
    Options:
ca@valencia: 
    Opcions:

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
ca@valencia: %1 fins a %2

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
ca@valencia[0]: No s'han pogut llegir les cadenes dels colors RGB de l'X11. S'ha examinat la ubicació següent:
    %2
ca@valencia[1]: No s'han pogut llegir les cadenes dels colors RGB de l'X11. S'han examinat les ubicacions següents:
    %2

en: &Add
ca@valencia: Afi&g

en: &Add to Custom Colors
ca@valencia: Afi&g als colors a mida

en: &Deselect All
ca@valencia: &Desselecciona-ho tot

en: &Details
ca@valencia: &Detalls

en: &Minimize
ca@valencia: Mi&nimitza

en: &Remove
ca@valencia: &Elimina

en: &Restore
ca@valencia: &Restaura

en: &Select All
ca@valencia: &Selecciona-ho tot

en: &Try
ca@valencia: &Prova

en: 'ai_family' not supported
ca@valencia: no s'accepta «ai_family»

en: 'ai_socktype' not supported
ca@valencia: no s'accepta «ai_socktype»

en: *|All files
ca@valencia: *|Tots els fitxers

en: -default-
ca@valencia: -predeterminat-

en: -unnamed-
ca@valencia: -sense nom-

en: 160 bit prime factor:
ca@valencia: Factor primer de 160 bits:

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
ca@valencia: error del sistema: %1

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
ca@valencia: Família desconeguda %1

en: <b>Issuer Information</b>
ca@valencia:  <b>Informació de l'emissor</b>

en: <b>Other</b>
ca@valencia: <b>Altres</b>

en: <b>Subject Information</b>
ca@valencia: <b>Informació del subjecte</b>

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
ca@valencia: <qt>Segur que voleu eixir de <b>%1</b>?</qt>

[ctx: @action:button]
en: Configure...
ca@valencia: Configura...

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
ca@valencia: Carpeta nova...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ca@valencia: Supressió

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
ca@valencia: Llença a la paperera

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
ca@valencia: Carpeta nova...

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ca@valencia: Propietats

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
ca@valencia: falta «%1».

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Frameworks: %2
    %3: %4
ca@valencia: Qt: %1
    Frameworks de KDE: %2
    %3: %4

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
ca@valencia: Copte

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
ca@valencia: Etiòpic

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
ca@valencia: Gregorià

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
ca@valencia: Hebreu

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
ca@valencia: Nacional de l'Índia

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
ca@valencia: Tipus de calendari no vàlid

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
ca@valencia: Islàmic / Hijri (Civil)

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
ca@valencia: Japonés

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
ca@valencia: Julià

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
ca@valencia: Taiwanés

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
ca@valencia: Tai

[ctx: @item Font name]
en: Monospace
ca@valencia: Monoespai

[ctx: @item license]
en: Artistic License
ca@valencia: Llicència artística

[ctx: @item license]
en: BSD License
ca@valencia: Llicència BSD

[ctx: @item license]
en: Custom
ca@valencia: Personalitzada

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
ca@valencia: Llicència pública general de GNU versió 2

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
ca@valencia: Llicència pública general de GNU versió 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
ca@valencia: Llicència pública general reduïda de GNU versió 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
ca@valencia: Llicència pública general reduïda de GNU versió 3

[ctx: @item license]
en: Not specified
ca@valencia: Sense especificar

[ctx: @item license]
en: Q Public License
ca@valencia: Llicència pública Q

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
ca@valencia: Llicència artística

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
ca@valencia: Llicència BSD

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
ca@valencia[0]: %1 element
ca@valencia[1]: %1 elements

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
ca@valencia[0]: %1 mil·lisegon
ca@valencia[1]: %1 mil·lisegons

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
ca@valencia[0]: 1 dia
ca@valencia[1]: %1 dies

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
ca@valencia[0]: 1 hora
ca@valencia[1]: %1 hores

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
ca@valencia[0]: 1 minut
ca@valencia[1]: %1 minuts

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
ca@valencia[0]: 1 segon
ca@valencia[1]: %1 segons

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
ca@valencia: %1 dies

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
ca@valencia: %1 hores

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
ca@valencia: %1 minuts

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
ca@valencia: %1 segons

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ca@valencia: %1 i %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ca@valencia: %1 i %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ca@valencia: %1 i %2

[ctx: @label]
en: Add Comment...
ca@valencia: Afig un comentari...

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
ca@valencia: Taxa de bits mitjana

[ctx: @label]
en: Change...
ca@valencia: Canvia...

[ctx: @label]
en: Channels
ca@valencia: Canals

[ctx: @label]
en: Codec
ca@valencia: Còdec

[ctx: @label]
en: Color Depth
ca@valencia: Profunditat del color

[ctx: @label]
en: Comment
ca@valencia: Comentari

[ctx: @label]
en: Content
ca@valencia: Contingut

[ctx: @label]
en: Copied From
ca@valencia: Copiat des de

[ctx: @label]
en: Creator
ca@valencia: Creador

[ctx: @label]
en: Description
ca@valencia: Descripció

[ctx: @label]
en: Duration
ca@valencia: Duració

[ctx: @label]
en: Filename
ca@valencia: Nom del fitxer

[ctx: @label]
en: First Usage
ca@valencia: Primer ús

[ctx: @label]
en: Hash
ca@valencia: Resum

[ctx: @label]
en: Height
ca@valencia: Alçària

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
ca@valencia: Mode d'entrellaçat

[ctx: @label]
en: Keyword
ca@valencia: Paraula clau

[ctx: @label]
en: Last Usage
ca@valencia: Últim ús

[ctx: @label]
en: MIME Type
ca@valencia: Tipus MIME

[ctx: @label]
en: Modified
ca@valencia: Modificat

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
ca@valencia: Puntuació numèrica

[ctx: @label]
en: Owner
ca@valencia: Propietari

[ctx: @label]
en: Performer
ca@valencia: Artista

[ctx: @label]
en: Permissions
ca@valencia: Permisos

[ctx: @label]
en: Programming Language
ca@valencia: Llenguatge de programació

[ctx: @label]
en: Rating
ca@valencia: Puntuació

[ctx: @label]
en: Related To
ca@valencia: Relacionat amb

[ctx: @label]
en: Release Date
ca@valencia: Data de publicació

[ctx: @label]
en: Sample Rate
ca@valencia: Freqüència de mostreig

[ctx: @label]
en: Size
ca@valencia: Mida

[ctx: @label]
en: Sub Resource
ca@valencia: Subrecurs

[ctx: @label]
en: Subject
ca@valencia: Assumpte

[ctx: @label]
en: Tags
ca@valencia: Etiquetes

[ctx: @label]
en: Total Size
ca@valencia: Mida total

[ctx: @label]
en: Translation Date
ca@valencia: Data de les traduccions

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
ca@valencia: Data de l'origen de les traduccions

[ctx: @label]
en: Type
ca@valencia: Tipus

[ctx: @label]
en: Unix File Group
ca@valencia: Grup del fitxer Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
ca@valencia: Mode del fitxer Unix

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
ca@valencia: Propietari del fitxer Unix

[ctx: @label]
en: Usage Count
ca@valencia: Comptador d'ús

[ctx: @label]
en: Width
ca@valencia: Amplària

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
ca@valencia: Valor de compensació de l'exposició

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
ca@valencia: Temps d'exposició

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
ca@valencia: Flaix

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
ca@valencia: Distància focal

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
ca@valencia: Distància focal en 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
ca@valencia: Classificació de la velocitat ISO

[ctx: @label EXIF]
en: Make
ca@valencia: Fabricant

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
ca@valencia: Mode de mesura

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
ca@valencia: Orientació

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
ca@valencia: Balanç de blancs

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
ca@valencia: Obertura

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
ca@valencia: Últim traductor

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
ca@valencia: Traduccions inexactes

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
ca@valencia: Traduccions obsoletes

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
ca@valencia: Traduccions totals

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
ca@valencia: Traduïdes

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
ca@valencia: Sense traduir

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
ca@valencia: Generador

[ctx: @label creation date]
en: Created
ca@valencia: Creat

[ctx: @label file URL]
en: File Location
ca@valencia: Ubicació del fitxer

[ctx: @label file content size]
en: Size
ca@valencia: Mida

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
ca@valencia: Depén de

[ctx: @label file type]
en: Type
ca@valencia: Tipus

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
ca@valencia: Modificat

[ctx: @label music album]
en: Album
ca@valencia: Àlbum

[ctx: @label music genre]
en: Genre
ca@valencia: Gènere

[ctx: @label music title]
en: Title
ca@valencia: Títol

[ctx: @label music track number]
en: Track
ca@valencia: Peça

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
ca@valencia: Caràcters

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
ca@valencia: Línies

[ctx: @label number of words]
en: Words
ca@valencia: Paraules

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
ca@valencia: Part de

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
ca@valencia: Recurs creat

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
ca@valencia: Recurs modificat

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
ca@valencia: Té una part lògica

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
ca@valencia: Té una part

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
ca@valencia: Selecciona les dades que s'han de mostrar:

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
ca@valencia: Crea una carpeta nova a:
    %1

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
ca@valencia: Mostra les carpetes ocultes

[ctx: @title:tab]
en: Information
ca@valencia: Informació

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
ca@valencia: Afig un comentari

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
ca@valencia: Canvi del comentari

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
ca@valencia: Configureu les dades mostrades

[ctx: @title:window]
en: New Folder
ca@valencia: Carpeta nova

[ctx: @title:window]
en: Print
ca@valencia: Imprimix

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
ca@valencia: Seleccioneu una carpeta

en: A dialog box for setting preferences for debug output
ca@valencia: Un diàleg per a establir les preferències de l'eixida de depuració

en: A file or folder named %1 already exists.
ca@valencia: Ja existix un fitxer o una carpeta anomenat %1.

en: Abort on fatal errors
ca@valencia: Interromp si hi ha errors fatals

en: Acquire Image
ca@valencia: Captura una imatge

en: Add...
ca@valencia: Afig...

en: Africa/Abidjan
ca@valencia: Àfrica/Abidjan

en: Africa/Accra
ca@valencia: Àfrica/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
ca@valencia: Àfrica/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
ca@valencia: Àfrica/Alger

en: Africa/Asmara
ca@valencia: Àfrica/Asmara

en: Africa/Asmera
ca@valencia: Àfrica/Asmara

en: Africa/Bamako
ca@valencia: Àfrica/Bamako

en: Africa/Bangui
ca@valencia: Àfrica/Bangui

en: Africa/Banjul
ca@valencia: Àfrica/Banjul

en: Africa/Bissau
ca@valencia: Àfrica/Bissau

en: Africa/Blantyre
ca@valencia: Àfrica/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
ca@valencia: Àfrica/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
ca@valencia: Àfrica/Bujumbura

en: Africa/Cairo
ca@valencia: Àfrica/El_Caire

en: Africa/Casablanca
ca@valencia: Àfrica/Casablanca

en: Africa/Ceuta
ca@valencia: Àfrica/Ceuta

en: Africa/Conakry
ca@valencia: Àfrica/Conakry

en: Africa/Dakar
ca@valencia: Àfrica/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
ca@valencia: Àfrica/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
ca@valencia: Àfrica/Djibouti

en: Africa/Douala
ca@valencia: Àfrica/Douala

en: Africa/El_Aaiun
ca@valencia: Àfrica/Al-Aaiun

en: Africa/Freetown
ca@valencia: Àfrica/Freetown

en: Africa/Gaborone
ca@valencia: Àfrica/Gaborone

en: Africa/Harare
ca@valencia: Àfrica/Harare

en: Africa/Johannesburg
ca@valencia: Àfrica/Johannesburg

en: Africa/Juba
ca@valencia: Àfrica/Juba

en: Africa/Kampala
ca@valencia: Àfrica/Kampala

en: Africa/Khartoum
ca@valencia: Àfrica/Khartum

en: Africa/Kigali
ca@valencia: Àfrica/Kigali

en: Africa/Kinshasa
ca@valencia: Àfrica/Kinshasa

en: Africa/Lagos
ca@valencia: Àfrica/Lagos

en: Africa/Libreville
ca@valencia: Àfrica/Libreville

en: Africa/Lome
ca@valencia: Àfrica/Lomé

en: Africa/Luanda
ca@valencia: Àfrica/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
ca@valencia: Àfrica/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
ca@valencia: Àfrica/Lusaka

en: Africa/Malabo
ca@valencia: Àfrica/Malabo

en: Africa/Maputo
ca@valencia: Àfrica/Maputo

en: Africa/Maseru
ca@valencia: Àfrica/Maseru

en: Africa/Mbabane
ca@valencia: Àfrica/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
ca@valencia: Àfrica/Mogadiscio

en: Africa/Monrovia
ca@valencia: Àfrica/Monròvia

en: Africa/Nairobi
ca@valencia: Àfrica/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
ca@valencia: Àfrica/N'Djamena

en: Africa/Niamey
ca@valencia: Àfrica/Niamey

en: Africa/Nouakchott
ca@valencia: Àfrica/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
ca@valencia: Àfrica/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
ca@valencia: Àfrica/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
ca@valencia: Àfrica/Pretòria

en: Africa/Sao_Tome
ca@valencia: Àfrica/Sao_Tomé

en: Africa/Timbuktu
ca@valencia: Àfrica/Tombouctou

en: Africa/Tripoli
ca@valencia: Àfrica/Trípoli

en: Africa/Tunis
ca@valencia: Àfrica/Tunísia

en: Africa/Windhoek
ca@valencia: Àfrica/Windhoek

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
ca@valencia: Després del migdia

en: Alaska (most areas)
ca@valencia: Hora d'Alaska (majoria de les ubicacions)

en: Alaska (west)
ca@valencia: Alaska (oest)

en: Alaska - Annette Island
ca@valencia: Alaska - Illa Annette

en: Alaska - Juneau area
ca@valencia: Alaska - àrea de Juneau

en: Alaska - Sitka area
ca@valencia: Alaska - àrea de Sitka

en: Alaska Time
ca@valencia: Hora d'Alaska

en: Alaska Time - Alaska panhandle
ca@valencia: Hora d'Alaska - Alaska panhandle

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
ca@valencia: Hora d'Alaska - Alaska panhandle neck

en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
ca@valencia: Hora d'Alaska - Sud-est d'Alaska panhandle

en: Alaska Time - west Alaska
ca@valencia: Hora d'Alaska - Alaska oest

en: Aleutian Islands
ca@valencia: Illes Aleutianes

en: All Pictures
ca@valencia: Totes les imatges

en: All Supported Files
ca@valencia: Tots els fitxers admesos

en: Alpha:
ca@valencia: Alfa:

en: Already opened.
ca@valencia: Ja està obert.

en: Amapa, E Para
ca@valencia: Amapà, E Para

en: Amazonas (east)
ca@valencia: Amazonas (est)

en: Amazonas (west)
ca@valencia: Amazonas (oest)

en: America/Adak
ca@valencia: Amèrica/Adak

en: America/Anchorage
ca@valencia: Amèrica/Anchorage

en: America/Anguilla
ca@valencia: Amèrica/Anguilla

en: America/Antigua
ca@valencia: Amèrica/Antigua

en: America/Araguaina
ca@valencia: Amèrica/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ca@valencia: Amèrica/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
ca@valencia: Amèrica/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
ca@valencia: Amèrica/Argentina/Comodoro Rivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
ca@valencia: Amèrica/Argentina/Córdoba

en: America/Argentina/Jujuy
ca@valencia: Amèrica/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
ca@valencia: Amèrica/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
ca@valencia: Amèrica/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
ca@valencia: Amèrica/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
ca@valencia: Amèrica/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
ca@valencia: Amèrica/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
ca@valencia: Amèrica/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
ca@valencia: Amèrica/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
ca@valencia: Amèrica/Argentina/Ushuaia

en: America/Aruba
ca@valencia: Amèrica/Aruba

en: America/Asuncion
ca@valencia: Amèrica/Asunción

en: America/Atikokan
ca@valencia: Amèrica/Atikokan

en: America/Atka
ca@valencia: Amèrica/Atka

en: America/Bahia
ca@valencia: Amèrica/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
ca@valencia: Amèrica/Bahia_Banderas

en: America/Barbados
ca@valencia: Amèrica/Barbados

en: America/Belem
ca@valencia: Amèrica/Belém

en: America/Belize
ca@valencia: Amèrica/Belize

en: America/Blanc-Sablon
ca@valencia: Amèrica/Blanc-Sablon

en: America/Boa_Vista
ca@valencia: Amèrica/Boa_Vista

en: America/Bogota
ca@valencia: Amèrica/Bogotà

en: America/Boise
ca@valencia: Amèrica/Boise

en: America/Buenos_Aires
ca@valencia: Amèrica/Buenos_Aires

en: America/Calgary
ca@valencia: Amèrica/Calgary

en: America/Cambridge_Bay
ca@valencia: Amèrica/Cambridge_Bay

en: America/Campo_Grande
ca@valencia: Amèrica/Campo_Grande

en: America/Cancun
ca@valencia: Amèrica/Cancun

en: America/Caracas
ca@valencia: Amèrica/Caracas

en: America/Catamarca
ca@valencia: Amèrica/Catamarca

en: America/Cayenne
ca@valencia: Amèrica/Caiena

en: America/Cayman
ca@valencia: Amèrica/Caiman

en: America/Chicago
ca@valencia: Amèrica/Chicago

en: America/Chihuahua
ca@valencia: Amèrica/Chihuahua

en: America/Coral_Harbour
ca@valencia: Amèrica/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
ca@valencia: Amèrica/Córdoba

en: America/Costa_Rica
ca@valencia: Amèrica/Costa_Rica

en: America/Creston
ca@valencia: Amèrica/Creston

en: America/Cuiaba
ca@valencia: Amèrica/Cuiaba

en: America/Curacao
ca@valencia: Amèrica/Curaçao

en: America/Danmarkshavn
ca@valencia: Amèrica/Danmarkshavn

en: America/Dawson
ca@valencia: Amèrica/Dawson

en: America/Dawson_Creek
ca@valencia: Amèrica/Dawson_Creek

en: America/Denver
ca@valencia: Amèrica/Denver

en: America/Detroit
ca@valencia: Amèrica/Detroit

en: America/Dominica
ca@valencia: Amèrica/Dominica

en: America/Edmonton
ca@valencia: Amèrica/Edmonton

en: America/Eirunepe
ca@valencia: Amèrica/Eirunepe

en: America/El_Salvador
ca@valencia: Amèrica/El_Salvador

en: America/Ensenada
ca@valencia: Amèrica/Ensenada

en: America/Fort_Nelson
ca@valencia: Amèrica/Fort_Nelson

en: America/Fort_Wayne
ca@valencia: Amèrica/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
ca@valencia: Amèrica/Fortaleza

en: America/Fredericton
ca@valencia: Amèrica/Fredericton

en: America/Glace_Bay
ca@valencia: Amèrica/Glace_Bay

en: America/Godthab
ca@valencia: Amèrica/Godthab

en: America/Goose_Bay
ca@valencia: Amèrica/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
ca@valencia: Amèrica/Grand_Turk

en: America/Grenada
ca@valencia: Amèrica/Grenada

en: America/Guadeloupe
ca@valencia: Amèrica/Guadeloupe

en: America/Guatemala
ca@valencia: Amèrica/Guatemala

en: America/Guayaquil
ca@valencia: Amèrica/Guayaquil

en: America/Guyana
ca@valencia: Amèrica/Guyana

en: America/Halifax
ca@valencia: Amèrica/Halifax

en: America/Havana
ca@valencia: Amèrica/L'Havana

en: America/Hermosillo
ca@valencia: Amèrica/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
ca@valencia: Amèrica/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
ca@valencia: Amèrica/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
ca@valencia: Amèrica/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
ca@valencia: Amèrica/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Tell_City
ca@valencia: Amèrica/Indiana/Tell_City

en: America/Indiana/Vevay
ca@valencia: Amèrica/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
ca@valencia: Amèrica/Indiana/Vincennes

en: America/Indiana/Winamac
ca@valencia: Amèrica/Indiana/Winamac

en: America/Indianapolis
ca@valencia: Amèrica/Indianapolis

en: America/Inuvik
ca@valencia: Amèrica/Inuvik

en: America/Iqaluit
ca@valencia: Amèrica/Iqaluit

en: America/Jamaica
ca@valencia: Amèrica/Jamaica

en: America/Jujuy
ca@valencia: Amèrica/Jujuy

en: America/Juneau
ca@valencia: Amèrica/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
ca@valencia: Amèrica/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
ca@valencia: Amèrica/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
ca@valencia: Amèrica/Knox_IN

en: America/Kralendijk
ca@valencia: Amèrica/Kralendijk

en: America/La_Paz
ca@valencia: Amèrica/La_Paz

en: America/Lima
ca@valencia: Amèrica/Lima

en: America/Los_Angeles
ca@valencia: Amèrica/Los_Angeles

en: America/Louisville
ca@valencia: Amèrica/Louisville

en: America/Lower_Princes
ca@valencia: Amèrica/Lower_Princes

en: America/Maceio
ca@valencia: Amèrica/Maceio

en: America/Managua
ca@valencia: Amèrica/Managua

en: America/Manaus
ca@valencia: Amèrica/Manaus

en: America/Marigot
ca@valencia: Amèrica/Marigot

en: America/Martinique
ca@valencia: Amèrica/Martinica

en: America/Matamoros
ca@valencia: Amèrica/Matamoros

en: America/Mazatlan
ca@valencia: Amèrica/Mazatlán

en: America/Mendoza
ca@valencia: Amèrica/Mendoza

en: America/Menominee
ca@valencia: Amèrica/Menominee

en: America/Merida
ca@valencia: Amèrica/Mèrida

en: America/Metlakatla
ca@valencia: Amèrica/Metlakatla

en: America/Mexico_City
ca@valencia: Amèrica/Ciutat_de_Mèxic

en: America/Miquelon
ca@valencia: Amèrica/Miquelon

en: America/Moncton
ca@valencia: Amèrica/Moncton

en: America/Monterrey
ca@valencia: Amèrica/Monterrey

en: America/Montevideo
ca@valencia: Amèrica/Montevideo

en: America/Montreal
ca@valencia: Amèrica/Mont-real

en: America/Montserrat
ca@valencia: Amèrica/Montserrat

en: America/Nassau
ca@valencia: Amèrica/Nassau

en: America/New_York
ca@valencia: Amèrica/Nova_York

en: America/Nipigon
ca@valencia: Amèrica/Nipigon

en: America/Nome
ca@valencia: Amèrica/Nome

en: America/Noronha
ca@valencia: Amèrica/Noronha

en: America/North_Dakota/Beulah
ca@valencia: Amèrica/North_Dakota/Beulah

en: America/North_Dakota/Center
ca@valencia: Amèrica/Dakota_Nord/Centre

en: America/North_Dakota/New_Salem
ca@valencia: Amèrica/Dakota_Nord/New_Salem

en: America/Nuuk
ca@valencia: Amèrica/Nuuk

en: America/Ojinaga
ca@valencia: Amèrica/Ojinaga

en: America/Ontario
ca@valencia: Amèrica/Ontàrio

en: America/Panama
ca@valencia: Amèrica/Panamà

en: America/Pangnirtung
ca@valencia: Amèrica/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
ca@valencia: Amèrica/Paramaribo

en: America/Phoenix
ca@valencia: Amèrica/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
ca@valencia: Amèrica/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
ca@valencia: Amèrica/Port-of-Spain

en: America/Porto_Acre
ca@valencia: Amèrica/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
ca@valencia: Amèrica/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
ca@valencia: Amèrica/Puerto_Rico

en: America/Punta_Arenas
ca@valencia: Amèrica/Punta_Arenas

en: America/Rainy_River
ca@valencia: Amèrica/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
ca@valencia: Amèrica/Rankin_Inlet

en: America/Recife
ca@valencia: Amèrica/Recife

en: America/Regina
ca@valencia: Amèrica/Regina

en: America/Resolute
ca@valencia: Amèrica/Resolute

en: America/Rio_Branco
ca@valencia: Amèrica/Rio_Branco

en: America/Rosario
ca@valencia: Amèrica/Rosario

en: America/Santa_Isabel
ca@valencia: Amèrica/Santa_Isabel

en: America/Santarem
ca@valencia: Amèrica/Santarem

en: America/Santiago
ca@valencia: Amèrica/Santiago

en: America/Santo_Domingo
ca@valencia: Amèrica/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
ca@valencia: Amèrica/São_Paulo

en: America/Saskatoon
ca@valencia: Amèrica/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
ca@valencia: Amèrica/Scoresbysund

en: America/Shiprock
ca@valencia: Amèrica/Shiprock

en: America/Sitka
ca@valencia: Amèrica/Sitka

en: America/St_Barthelemy
ca@valencia: Amèrica/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
ca@valencia: Amèrica/St_Johns

en: America/St_Kitts
ca@valencia: Amèrica/St_Kitts

en: America/St_Lucia
ca@valencia: Amèrica/St_Lucia

en: America/St_Thomas
ca@valencia: Amèrica/St_Thomas

en: America/St_Vincent
ca@valencia: Amèrica/St_Vincent

en: America/Swift_Current
ca@valencia: Amèrica/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
ca@valencia: Amèrica/Tegucigalpa

en: America/Thule
ca@valencia: Amèrica/Thule

en: America/Thunder_Bay
ca@valencia: Amèrica/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
ca@valencia: Amèrica/Tijuana

en: America/Toronto
ca@valencia: Amèrica/Toronto

en: America/Tortola
ca@valencia: Amèrica/Tórtola

en: America/Vancouver
ca@valencia: Amèrica/Vancouver

en: America/Virgin
ca@valencia: Amèrica/Verges

en: America/Whitehorse
ca@valencia: Amèrica/Whitehorse

en: America/Winnipeg
ca@valencia: Amèrica/Winnipeg

en: America/Yakutat
ca@valencia: Amèrica/Yakutat

en: America/Yellowknife
ca@valencia: Amèrica/Yellowknife

en: Amundsen-Scott Station, South Pole
ca@valencia: Estació Amundsen-Scott, Pol Sud

en: Antarctica/Casey
ca@valencia: Antàrtida/Casey

en: Antarctica/Davis
ca@valencia: Antàrtida/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
ca@valencia: Antàrtida/DumontDUrville

en: Antarctica/Macquarie
ca@valencia: Antàrtida/Macquarie

en: Antarctica/Mawson
ca@valencia: Antàrtida/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
ca@valencia: Antàrtida/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
ca@valencia: Antàrtida/Palmer

en: Antarctica/Rothera
ca@valencia: Antàrtida/Rothera

en: Antarctica/South_Pole
ca@valencia: Antàrtida/Pol Sud

en: Antarctica/Syowa
ca@valencia: Antàrtida/Syowa

en: Antarctica/Troll
ca@valencia: Antàrtida/Troll

en: Antarctica/Vostok
ca@valencia: Antàrtida/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
ca@valencia: Àrtic/Longyearbyen

en: Argentina (most areas: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
ca@valencia: Argentina (majoria de les ubicacions: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: Asia/Aden
ca@valencia: Àsia/Aden

en: Asia/Almaty
ca@valencia: Àsia/Almati

en: Asia/Amman
ca@valencia: Àsia/Amman

en: Asia/Anadyr
ca@valencia: Àsia/Anadyr

en: Asia/Aqtau
ca@valencia: Àsia/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
ca@valencia: Àsia/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
ca@valencia: Àsia/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
ca@valencia: Àsia/Aixkhabad

en: Asia/Atyrau
ca@valencia: Àsia/Atyrau

en: Asia/Baghdad
ca@valencia: Àsia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
ca@valencia: Àsia/Bahrain

en: Asia/Baku
ca@valencia: Àsia/Bakú

en: Asia/Bangkok
ca@valencia: Àsia/Bangkok

en: Asia/Barnaul
ca@valencia: Àsia/Barnaul

en: Asia/Beijing
ca@valencia: Àsia/Pequín

en: Asia/Beirut
ca@valencia: Àsia/Beirut

en: Asia/Bishkek
ca@valencia: Àsia/Bixkek

en: Asia/Brunei
ca@valencia: Àsia/Brunei

en: Asia/Calcutta
ca@valencia: Àsia/Calcata

en: Asia/Chita
ca@valencia: Àsia/Chita

en: Asia/Choibalsan
ca@valencia: Àsia/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
ca@valencia: Àsia/Chongqing

en: Asia/Chungking
ca@valencia: Àsia/Chongqing

en: Asia/Colombo
ca@valencia: Àsia/Colombo

en: Asia/Dacca
ca@valencia: Àsia/Dacca

en: Asia/Damascus
ca@valencia: Àsia/Damasc

en: Asia/Dhaka
ca@valencia: Àsia/Dacca

en: Asia/Dili
ca@valencia: Àsia/Dili

en: Asia/Dubai
ca@valencia: Àsia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
ca@valencia: Àsia/Duixanbe

en: Asia/Famagusta
ca@valencia: Àsia/Famagusta

en: Asia/Gaza
ca@valencia: Àsia/Gaza

en: Asia/Harbin
ca@valencia: Àsia/Harbin

en: Asia/Hebron
ca@valencia: Àsia/Hebron

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ca@valencia: Àsia/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
ca@valencia: Àsia/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
ca@valencia: Àsia/Hovd

en: Asia/Irkutsk
ca@valencia: Àsia/Irkutsk

en: Asia/Jakarta
ca@valencia: Àsia/Jakarta

en: Asia/Jayapura
ca@valencia: Àsia/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
ca@valencia: Àsia/Jerusalem

en: Asia/Kabul
ca@valencia: Àsia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
ca@valencia: Àsia/Kamtxatka

en: Asia/Karachi
ca@valencia: Àsia/Karachi

en: Asia/Kashgar
ca@valencia: Àsia/Kashgar

en: Asia/Kathmandu
ca@valencia: Àsia/Katmandú

en: Asia/Katmandu
ca@valencia: Àsia/Katmandú

en: Asia/Khandyga
ca@valencia: Àsia/Khandyga

en: Asia/Kolkata
ca@valencia: Àsia/Calcata

en: Asia/Krasnoyarsk
ca@valencia: Àsia/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
ca@valencia: Àsia/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
ca@valencia: Àsia/Kuching

en: Asia/Kuwait
ca@valencia: Àsia/Kuwait

en: Asia/Macao
ca@valencia: Àsia/Macau

en: Asia/Macau
ca@valencia: Àsia/Macau

en: Asia/Magadan
ca@valencia: Àsia/Magadan

en: Asia/Makassar
ca@valencia: Àsia/Makassar

en: Asia/Manila
ca@valencia: Àsia/Manila

en: Asia/Muscat
ca@valencia: Àsia/Masqat

en: Asia/Nicosia
ca@valencia: Àsia/Nicòsia

en: Asia/Novokuznetsk
ca@valencia: Àsia/Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
ca@valencia: Àsia/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
ca@valencia: Àsia/Omsk

en: Asia/Oral
ca@valencia: Àsia/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
ca@valencia: Àsia/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
ca@valencia: Àsia/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
ca@valencia: Àsia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
ca@valencia: Àsia/Qatar

en: Asia/Qostanay
ca@valencia: Àsia/Qostanay

en: Asia/Qyzylorda
ca@valencia: Àsia/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
ca@valencia: Àsia/Yangon

en: Asia/Riyadh
ca@valencia: Àsia/Riad

en: Asia/Saigon
ca@valencia: Àsia/Saigon

en: Asia/Sakhalin
ca@valencia: Àsia/Sakhalín

en: Asia/Samarkand
ca@valencia: Àsia/Samarcanda

en: Asia/Seoul
ca@valencia: Àsia/Seül

en: Asia/Shanghai
ca@valencia: Àsia/Xangai

en: Asia/Singapore
ca@valencia: Àsia/Singapur

en: Asia/Srednekolymsk
ca@valencia: Àsia/Srednekolymsk

en: Asia/Taipei
ca@valencia: Àsia/Taipei

en: Asia/Tashkent
ca@valencia: Àsia/Taixkent

en: Asia/Tbilisi
ca@valencia: Àsia/Tbilisi

en: Asia/Tehran
ca@valencia: Àsia/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
ca@valencia: Àsia/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
ca@valencia: Àsia/Thimbu

en: Asia/Thimphu
ca@valencia: Àsia/Thimbu

en: Asia/Tokyo
ca@valencia: Àsia/Tòquio

en: Asia/Tomsk
ca@valencia: Àsia/Tomsk

en: Asia/Ujung_Pandang
ca@valencia: Àsia/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
ca@valencia: Àsia/Ulan_Bator

en: Asia/Ulan_Bator
ca@valencia: Àsia/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
ca@valencia: Àsia/Urumqi

en: Asia/Ust-Nera
ca@valencia: Àsia/Ust-Nera

en: Asia/Vientiane
ca@valencia: Àsia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
ca@valencia: Àsia/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
ca@valencia: Àsia/Yakutsk

en: Asia/Yangon
ca@valencia: Àsia/Yangon

en: Asia/Yekaterinburg
ca@valencia: Àsia/Ekaterinburg

en: Asia/Yerevan
ca@valencia: Àsia/Erevan

en: Atlantic - Labrador (most areas)
ca@valencia: Atlàntic - Labrador (majoria de les ubicacions)

en: Atlantic - NS (Cape Breton)
ca@valencia: Atlantic - NS (Cap Bretó)

en: Atlantic - NS (most areas); PE
ca@valencia: Atlàntic - NS (majoria de les ubicacions); PE

en: Atlantic - New Brunswick
ca@valencia: Atlàntic - New Brunswick

en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
ca@valencia: Hora estàndard de l'Atlàntic - Quebec - Lower North Shore

en: Atlantic Time - Labrador - most locations
ca@valencia: Hora de l'Atlàntic - Labrador - majoria de les ubicacions

en: Atlantic Time - New Brunswick
ca@valencia: Hora de l'Atlàntic - New Brunswick

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
ca@valencia: Hora de l'Atlàntic - Nova Scotia (majoria de llocs), PEI

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
ca@valencia: Hora de l'Atlàntic - Nova Scotia - llocs que no seguixen DST 1966-1971

en: Atlantic islands
ca@valencia: Illes de l'Atlàntic

en: Atlantic/Azores
ca@valencia: Atlàntic/Açores

en: Atlantic/Bermuda
ca@valencia: Atlàntic/Bermuda

en: Atlantic/Canary
ca@valencia: Atlàntic/Illes_Canàries

en: Atlantic/Cape_Verde
ca@valencia: Atlàntic/Cap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
ca@valencia: Atlàntic/Fèroe

en: Atlantic/Faroe
ca@valencia: Atlàntic/Fèroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
ca@valencia: Atlàntic/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
ca@valencia: Atlàntic/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
ca@valencia: Atlàntic/Reykjavík

en: Atlantic/South_Georgia
ca@valencia: Atlàntic/Georgia_Sud

en: Atlantic/St_Helena
ca@valencia: Atlàntic/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
ca@valencia: Atlàntic/Stanley

en: Australia/ACT
ca@valencia: Austràlia/ACT

en: Australia/Adelaide
ca@valencia: Austràlia/Adelaide

en: Australia/Brisbane
ca@valencia: Austràlia/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
ca@valencia: Austràlia/Broken_Hill

en: Australia/Canberra
ca@valencia: Austràlia/Canberra

en: Australia/Currie
ca@valencia: Austràlia/Currie

en: Australia/Darwin
ca@valencia: Austràlia/Darwin

en: Australia/Eucla
ca@valencia: Austràlia/Eucla

en: Australia/Hobart
ca@valencia: Austràlia/Hobart

en: Australia/LHI
ca@valencia: Austràlia/LHI

en: Australia/Lindeman
ca@valencia: Austràlia/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
ca@valencia: Austràlia/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
ca@valencia: Austràlia/Melbourne

en: Australia/NSW
ca@valencia: Austràlia/NSW

en: Australia/North
ca@valencia: Austràlia/Nord

en: Australia/Perth
ca@valencia: Austràlia/Perth

en: Australia/Queensland
ca@valencia: Austràlia/Queensland

en: Australia/South
ca@valencia: Austràlia/Sud

en: Australia/Sydney
ca@valencia: Austràlia/Sydney

en: Australia/Tasmania
ca@valencia: Austràlia/Tasmània

en: Australia/Victoria
ca@valencia: Austràlia/Victòria

en: Australia/West
ca@valencia: Austràlia/Oest

en: Australia/Yancowinna
ca@valencia: Austràlia/Yancowinna

en: Authorization Dialog
ca@valencia: Diàleg d'autorització

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
ca@valencia: Abans del migdia

en: Beijing Time
ca@valencia: Hora de Pequín

en: Blue:
ca@valencia: Blau:

en: Borneo (east, south); Sulawesi/Celebes, Bali, Nusa Tengarra; Timor (west)
ca@valencia: Borneo (est, sud); Sulawesi/Celebes, Bali, Nusa Tengarra; Timor (oest)

en: Borneo (west, central)
ca@valencia: Borneo (oest, central)

en: Brazil (northeast: MA, PI, CE, RN, PB)
ca@valencia: Brasil (nord-est: MA, PI, CE, RN, PB)

en: Brazil (southeast: GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ca@valencia: Brasil (sud-est: GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: Brazil/Acre
ca@valencia: Brasil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
ca@valencia: Brasil/DeNoronha

en: Brazil/East
ca@valencia: Brasil/Est

en: Brazil/West
ca@valencia: Brasil/Oest

en: CST - SK (midwest)
ca@valencia: CST - SK (mig oest)

en: CST - SK (most areas)
ca@valencia: CST - SK (majoria de les ubicacions)

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
ca@valencia: Abans de Crist

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
ca@valencia: aC

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
ca@valencia: Abans de l'era comuna

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
ca@valencia: AEC

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
ca@valencia: Era comuna

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
ca@valencia: dC

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
ca@valencia: Abans de Crist

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
ca@valencia: aC

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
ca@valencia: Abans de l'era comuna

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
ca@valencia: AEC

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
ca@valencia: Era comuna

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
ca@valencia: dC

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
ca@valencia: Era de la república xinesa

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, ShortFormat]
en: ROC
ca@valencia: RDX

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
ca@valencia: Era budista

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, ShortFormat]
en: BE
ca@valencia: EB

en: Canada/Atlantic
ca@valencia: Canadà/Atlàntic

en: Canada/Central
ca@valencia: Canadà/Central

en: Canada/East-Saskatchewan
ca@valencia: Canadà/Est-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
ca@valencia: Canadà/Oriental

en: Canada/Mountain
ca@valencia: Canadà/Muntanyes

en: Canada/Newfoundland
ca@valencia: Canadà/Newfoundland

en: Canada/Pacific
ca@valencia: Canadà/Pacífic

en: Canada/Saskatchewan
ca@valencia: Canadà/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
ca@valencia: Canadà/Yukon

en: Canary Islands
ca@valencia: Illes Canàries

en: Casey Station, Bailey Peninsula
ca@valencia: Estació Casey, Península Bailey

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
ca@valencia: Fa que l'aplicació instal·le un mapa de color privat
    a una pantalla de 8 bits

en: Central (most areas)
ca@valencia: Central (majoria de les ubicacions)

en: Central - MI (Wisconsin border)
ca@valencia: Central - MI (frontera de Wisconsin)

en: Central - ON (west); Manitoba
ca@valencia: Central - ON (oest); Manitoba

en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
ca@valencia: Hora central estàndard - Resolute, Nunavut

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
ca@valencia: Hora estàndard central - Saskatchewan - mig-oest

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
ca@valencia: Hora estàndard central - Saskatchewan - majoria de les ubicacions

en: Central Time
ca@valencia: Hora central

en: Central Time - Bahia de Banderas
ca@valencia: Hora central - Bahia de Banderas

en: Central Time - Campeche, Yucatan
ca@valencia: Hora central - Campeche, Yucatan

en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
ca@valencia: Hora central - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

en: Central Time - Durango; Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (most areas)
ca@valencia: Hora central - Durango; Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (majoria de les ubicacions)

en: Central Time - Indiana - Perry County
ca@valencia: Hora central - Indiana - Perry County

en: Central Time - Indiana - Pike County
ca@valencia: Hora central - Indiana - Pike County

en: Central Time - Indiana - Starke County
ca@valencia: Hora central - Indiana - Starke County

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
ca@valencia: Hora central - Manitoba & Ontàrio oest

en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
ca@valencia: Hora central - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties

en: Central Time - North Dakota - Mercer County
ca@valencia: Hora central - North Dakota - Mercer County

en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
ca@valencia: Hora central - North Dakota - Morton County (excepte àrea de Mandan)

en: Central Time - North Dakota - Oliver County
ca@valencia: Hora central - North Dakota - Oliver County

en: Central Time - Quintana Roo
ca@valencia: Hora central - Quintana Roo

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
ca@valencia: Hora central - Rainy River & Fort Frances, Ontàrio

en: Central Time - central Nunavut
ca@valencia: Hora central - Nunavut central

en: Central Time - most locations
ca@valencia: Hora central - majoria de les ubicacions

en: Central Time US - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (US border)
ca@valencia: Hora central dels EU - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (frontera dels EU)

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
ca@valencia: No s'han pogut trobar els fitxers arrels de l'autoritat signatària de certificats, per tant, el certificat no s'ha verificat.

en: Ceuta & Melilla
ca@valencia: Ceuta i Melilla

en: Chatham Islands
ca@valencia: Illes Chatham

en: Chile (most areas)
ca@valencia: Xile (majoria de les ubicacions)

en: Chile/Continental
ca@valencia: Xile/Continental

en: Chile/EasterIsland
ca@valencia: Xile/Illa de Pasqua

en: China Standard Time
ca@valencia: Hora estàndard de la Xina

en: China Xinjiang-Tibet
ca@valencia: Xina Xinjiang-Tibet

en: China east
ca@valencia: Est de la Xina

en: China mountains
ca@valencia: Muntanyes de la Xina

en: China north
ca@valencia: Nord de la Xina

en: China west Xinjiang
ca@valencia: Xina oest Xinjiang

en: Chuuk (Truk) and Yap
ca@valencia: Chuuk (Truk) i Yap

en: Comment
ca@valencia: Comentari

en: Confirm Quit From System Tray
ca@valencia: Confirma l'eixida de la safata del sistema

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
ca@valencia: de Thoout

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
ca@valencia: de Tho

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
ca@valencia: de Paone

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
ca@valencia: de Pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
ca@valencia: d'Epep

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
ca@valencia: d'Epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
ca@valencia: de Kouji nabot

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
ca@valencia: de Mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
ca@valencia: de Meo

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
ca@valencia: de Kou

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
ca@valencia: de Paope

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
ca@valencia: de Pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
ca@valencia: de Hathor

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
ca@valencia: de Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
ca@valencia: de Kiahk

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
ca@valencia: de Kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
ca@valencia: de Tobe

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
ca@valencia: de Tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
ca@valencia: de Meshir

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
ca@valencia: de Mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
ca@valencia: de Paremhotep

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
ca@valencia: de Par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
ca@valencia: de Parmoute

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
ca@valencia: de Pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
ca@valencia: de Pashons

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
ca@valencia: de Pas

en: Could not load print preview part
ca@valencia: No s'ha pogut carregar la part de la vista prèvia d'impressió

en: Current maintainer
ca@valencia: Mantenidor actual

en: Cyprus (most areas)
ca@valencia: Cyprus (majoria de les ubicacions)

en: Davis Station, Vestfold Hills
ca@valencia: Estació Davis, Vestfold Hills

en: Debug Settings
ca@valencia: Configureu la depuració

en: Default color
ca@valencia: Color predeterminat

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
ca@valencia: Àrea

en: Dem. Rep. of Congo (east)
ca@valencia: Rep. Dem. del Congo (est)

en: Dem. Rep. of Congo (west)
ca@valencia: Rep. Dem. del Congo (oest)

en: Device name
ca@valencia: Nom del dispositiu

en: Disable
ca@valencia: Desactiva

en: Disable all debug output
ca@valencia: Desactiva tota l'eixida de depuració

en: Disable crash handler, to get core dumps
ca@valencia: Desactiva el gestor de fallades, per a obtindre bolcats del nucli

en: Display...
ca@valencia: Visualitza...

en: Do not run in the background.
ca@valencia: No executar en segon pla.

en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
ca@valencia: Estació Dumont-d'Urville, Terre Adelie

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
ca@valencia: ERROR: Protocol desconegut «%1»

en: Easter Island
ca@valencia: Illa de Pasqua

en: Easter Island & Sala y Gomez
ca@valencia: Illa de Pasqua i Sala y Gomez

en: Eastern (most areas)
ca@valencia: Hora oriental (majoria de les ubicacions)

en: Eastern - IN (Crawford)
ca@valencia: Oriental - IN (Crawford)

en: Eastern - IN (Da, Du, K, Mn)
ca@valencia: Oriental - IN (Da, Du, K, Mn)

en: Eastern - IN (Pike)
ca@valencia: Oriental - IN (Pike)

en: Eastern - IN (Pulaski)
ca@valencia: Oriental - IN (Pulaski)

en: Eastern - IN (Switzerland)
ca@valencia: Oriental - IN (Switzerland)

en: Eastern - IN (most areas)
ca@valencia: Oriental - IN (majoria de les ubicacions)

en: Eastern - KY (Louisville area)
ca@valencia: Oriental - KY (àrea de Louisville)

en: Eastern - KY (Wayne)
ca@valencia: Oriental - KY (Wayne)

en: Eastern - MI (most areas)
ca@valencia: Oriental - MI (majoria de les ubicacions)

en: Eastern - NU (Pangnirtung)
ca@valencia: Oriental - NU (Pangnirtung)

en: Eastern - NU (most east areas)
ca@valencia: Oriental - NU (majoria de les ubicacions)

en: Eastern - ON (Thunder Bay)
ca@valencia: Oriental - ON (Thunder Bay)

en: Eastern - ON, QC (most areas)
ca@valencia: Oriental - ON, QC (majoria de les ubicacions)

en: Eastern - ON, QC (no DST 1967-73)
ca@valencia: Oriental - ON, QC (no DST 1967-73)

en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
ca@valencia: Hora estàndard oriental - Atikokan, Ontàrio i Southampton I, Nunavut

en: Eastern Standard Time - Quintana Roo
ca@valencia: Hora estàndard oriental - Quintana Roo

en: Eastern Time
ca@valencia: Hora oriental

en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
ca@valencia: Hora oriental - Indiana - Crawford County

en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
ca@valencia: Hora oriental - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties

en: Eastern Time - Indiana - Pike County
ca@valencia: Hora oriental - Indiana - Pike County

en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
ca@valencia: Hora oriental - Indiana - Pulaski County

en: Eastern Time - Indiana - Starke County
ca@valencia: Hora oriental - Indiana - Starke County

en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
ca@valencia: Hora oriental - Indiana - Switzerland County

en: Eastern Time - Indiana - most locations
ca@valencia: Hora oriental - Indiana - majoria de les ubicacions

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
ca@valencia: Hora oriental - Kentucky - àrea de Louisville

en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
ca@valencia: Hora oriental - Kentucky - Wayne County

en: Eastern Time - Michigan - most locations
ca@valencia: Hora oriental - Michigan - majoria de les ubicacions

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
ca@valencia: Hora oriental - Ontàrio & Quebec - llocs que no seguixen DST 1967-1973

en: Eastern Time - Ontario - most locations
ca@valencia: Hora oriental - Ontàrio - majoria de les ubicacions

en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
ca@valencia: Hora oriental - Pangnirtung, Nunavut

en: Eastern Time - Quebec - most locations
ca@valencia: Hora oriental - Quebec - majoria de les ubicacions

en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
ca@valencia: Hora oriental - Resolute, Nunavut

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
ca@valencia: Hora oriental - Thunder Bay, Ontàrio

en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
ca@valencia: Hora oriental - Nunavut est - majoria de les ubicacions

en: Ecuador (mainland)
ca@valencia: Ecuador (continental)

en: Egypt
ca@valencia: Egipte

en: Eire
ca@valencia: Irlanda

en: Enable
ca@valencia: Activa

en: End of options
ca@valencia: Fi de les opcions

en: Error
ca@valencia: S'ha produït un error

en: Error during rename.
ca@valencia: Error durant el canvi de nom.

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
ca@valencia: de Meskerem

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
ca@valencia: de Mes

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
ca@valencia: de Sene

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
ca@valencia: de Sen

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
ca@valencia: de Hamle

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
ca@valencia: de Ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
ca@valencia: de Nehase

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
ca@valencia: de Neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
ca@valencia: de Pagumen

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
ca@valencia: de Pag

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
ca@valencia: de Tequemt

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
ca@valencia: de Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
ca@valencia: de Hedar

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
ca@valencia: de Hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
ca@valencia: de Tahsas

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
ca@valencia: de Tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
ca@valencia: de Ter

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
ca@valencia: de Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
ca@valencia: de Yakatit

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
ca@valencia: de Yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
ca@valencia: de Magabit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
ca@valencia: de Mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
ca@valencia: de Miyazya

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
ca@valencia: de Miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
ca@valencia: de Genbot

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
ca@valencia: de Gen

en: Europe/Amsterdam
ca@valencia: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
ca@valencia: Europa/Andorra

en: Europe/Astrakhan
ca@valencia: Europa/Astrakhan

en: Europe/Athens
ca@valencia: Europa/Atenes

en: Europe/Belfast
ca@valencia: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
ca@valencia: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
ca@valencia: Europa/Berlín

en: Europe/Bratislava
ca@valencia: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
ca@valencia: Europa/Brussel·les

en: Europe/Bucharest
ca@valencia: Europa/Bucarest

en: Europe/Budapest
ca@valencia: Europa/Budapest

en: Europe/Busingen
ca@valencia: Europa/Busingen

en: Europe/Chisinau
ca@valencia: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
ca@valencia: Europa/Copenhaguen

en: Europe/Dublin
ca@valencia: Europa/Dublín

en: Europe/Gibraltar
ca@valencia: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
ca@valencia: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
ca@valencia: Europa/Hèlsinki

en: Europe/Isle_of_Man
ca@valencia: Europa/Illa_de_Man

en: Europe/Istanbul
ca@valencia: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
ca@valencia: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
ca@valencia: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
ca@valencia: Europa/Kíev

en: Europe/Kirov
ca@valencia: Europa/Kirov

en: Europe/Lisbon
ca@valencia: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
ca@valencia: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
ca@valencia: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
ca@valencia: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
ca@valencia: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
ca@valencia: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
ca@valencia: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
ca@valencia: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
ca@valencia: Europa/Mònaco

en: Europe/Moscow
ca@valencia: Europa/Moscou

en: Europe/Oslo
ca@valencia: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
ca@valencia: Europa/París

en: Europe/Podgorica
ca@valencia: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
ca@valencia: Europa/Praga

en: Europe/Riga
ca@valencia: Europa/Riga

en: Europe/Rome
ca@valencia: Europa/Roma

en: Europe/Samara
ca@valencia: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
ca@valencia: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
ca@valencia: Europa/Sarajevo

en: Europe/Saratov
ca@valencia: Europa/Saratov

en: Europe/Simferopol
ca@valencia: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
ca@valencia: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
ca@valencia: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
ca@valencia: Europa/Estocolm

en: Europe/Tallinn
ca@valencia: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
ca@valencia: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
ca@valencia: Europa/Tiraspol

en: Europe/Ulyanovsk
ca@valencia: Europa/Uliànovsk

en: Europe/Uzhgorod
ca@valencia: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
ca@valencia: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
ca@valencia: Europa/Vaticà

en: Europe/Vienna
ca@valencia: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
ca@valencia: Europa/Vílnius

en: Europe/Volgograd
ca@valencia: Europa/Volgograd

en: Europe/Warsaw
ca@valencia: Europa/Varsòvia

en: Europe/Zagreb
ca@valencia: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
ca@valencia: Europa/Zaporojie

en: Europe/Zurich
ca@valencia: Europa/Zuric

en: Fatal Error
ca@valencia: Error fatal

en: File
ca@valencia: Fitxer

en: File '%1' is not readable
ca@valencia: El fitxer «%1» no es pot llegir

en: Filename:
ca@valencia: Nom del fitxer:

en: GB-Eire
ca@valencia: GB-Irlanda

en: Galapagos Islands
ca@valencia: Illes Galápagos

en: Gambier Islands
ca@valencia: Illes Gambier

en: Gaza Strip
ca@valencia: Franja de Gaza

en: Germany (most areas)
ca@valencia: Alemanya (majoria de les ubicacions)

en: Get help...
ca@valencia: Obtín ajuda...

en: Gilbert Islands
ca@valencia: Illes Gilbert

en: Green:
ca@valencia: Verd:

en: Greenland (most areas)
ca@valencia: Greenland (majoria de les ubicacions)

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
ca@valencia: Gener

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
ca@valencia: de gener

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
ca@valencia: G

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
ca@valencia: Gen

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
ca@valencia: de gen

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
ca@valencia: Octubre

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
ca@valencia: d'octubre

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
ca@valencia: d'oct

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
ca@valencia: Novembre

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
ca@valencia: de novembre

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
ca@valencia: de nov

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
ca@valencia: Desembre

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
ca@valencia: de desembre

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
ca@valencia: Des

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
ca@valencia: de des

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
ca@valencia: Febrer

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
ca@valencia: de febrer

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
ca@valencia: de feb

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
ca@valencia: Març

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
ca@valencia: de març

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
ca@valencia: de mar

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
ca@valencia: Abril

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
ca@valencia: d'abril

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
ca@valencia: Abr

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
ca@valencia: d'abr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
ca@valencia: Maig

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
ca@valencia: de maig

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
ca@valencia: Mai

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
ca@valencia: de maig

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
ca@valencia: Juny

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
ca@valencia: de juny

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
ca@valencia: de jun

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
ca@valencia: Juliol

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
ca@valencia: de juliol

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
ca@valencia: de jul

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
ca@valencia: Agost

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
ca@valencia: d'agost

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
ca@valencia: Ago

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
ca@valencia: d'ago

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
ca@valencia: Setembre

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
ca@valencia: de setembre

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
ca@valencia: Set

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
ca@valencia: de set

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
ca@valencia: Dilluns

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ca@valencia: L

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
ca@valencia: Dl

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
ca@valencia: Dimarts

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ca@valencia: M

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
ca@valencia: Dt

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
ca@valencia: Dimecres

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
ca@valencia: M

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
ca@valencia: Dc

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
ca@valencia: Dijous

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ca@valencia: J

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
ca@valencia: Dj

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
ca@valencia: Divendres

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
ca@valencia: V

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
ca@valencia: Dv

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
ca@valencia: Dissabte

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::NarrowName]
en: S
ca@valencia: G

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
ca@valencia: Ds

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
ca@valencia: Diumenge

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
ca@valencia: M

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
ca@valencia: Dg

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
ca@valencia: de Tishrey

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
ca@valencia: de Tis

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
ca@valencia: de Tamuz

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
ca@valencia: de Tam

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
ca@valencia: d'Av

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
ca@valencia: d'Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
ca@valencia: d'Elul

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
ca@valencia: d'Elu

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
ca@valencia: d'Adar I

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
ca@valencia: d'Ad1

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
ca@valencia: d'Adar II

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad2
ca@valencia: d'Ad2

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
ca@valencia: de Heshvan

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
ca@valencia: de Hes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
ca@valencia: de Kislev

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
ca@valencia: de Kis

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
ca@valencia: de Tevet

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
ca@valencia: de Tev

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
ca@valencia: de Shvat

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
ca@valencia: de Shv

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
ca@valencia: d'Adar

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
ca@valencia: d'Ada

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
ca@valencia: de Nisan

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
ca@valencia: de Nis

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
ca@valencia: d'Iyar

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
ca@valencia: d'Iya

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
ca@valencia: de Sivan

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
ca@valencia: de Siv

en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
ca@valencia: Heilongjiang (excepte Mohe), Jilin

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
ca@valencia: de Muharram

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
ca@valencia: de Muh

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
ca@valencia: de Shawwal

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
ca@valencia: de Shw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
ca@valencia: de Thu al-Qi`dah

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
ca@valencia: de Qid

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
ca@valencia: de Thu al-Hijjah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
ca@valencia: de Hij

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
ca@valencia: de Safar

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
ca@valencia: de Saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
ca@valencia: de Rabi` al-Awal

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
ca@valencia: de R.A

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
ca@valencia: de Rabi` al-Thaani

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
ca@valencia: de R.T

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
ca@valencia: de Jumaada al-Awal

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
ca@valencia: de J.A

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
ca@valencia: de Jumaada al-Thaani

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
ca@valencia: de J.T

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
ca@valencia: de Rajab

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
ca@valencia: de Raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
ca@valencia: de Sha`ban

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
ca@valencia: de Sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName]
en: Ramadan
ca@valencia: Ramadà

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
ca@valencia: de Ramadà

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
ca@valencia: de Ram

en: Hongkong
ca@valencia: Hong Kong

en: Hue:
ca@valencia: To:

en: Iceland
ca@valencia: Islàndia

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
ca@valencia: de Chaitra

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
ca@valencia: de Cha

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
ca@valencia: de Paush

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
ca@valencia: de Pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
ca@valencia: de Māgh

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
ca@valencia: de Māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
ca@valencia: de Phālgun

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
ca@valencia: de Phā

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
ca@valencia: de Vaishākh

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
ca@valencia: de Vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
ca@valencia: de Jyaishtha

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
ca@valencia: de Jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
ca@valencia: d'Āshādha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
ca@valencia: d'Āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
ca@valencia: de Shrāvana

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
ca@valencia: de Shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
ca@valencia: de Bhādrapad

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
ca@valencia: de Bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
ca@valencia: d'Āshwin

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
ca@valencia: d'Āsw

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
ca@valencia: de Kārtik

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
ca@valencia: de Kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
ca@valencia: d'Agrahayana

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
ca@valencia: d'Agr

en: Indian/Antananarivo
ca@valencia: Índic/Antananarivo

en: Indian/Chagos
ca@valencia: Índic/Chagos

en: Indian/Christmas
ca@valencia: Índic/Christmas

en: Indian/Cocos
ca@valencia: Índic/Cocos

en: Indian/Comoro
ca@valencia: Índic/Comores

en: Indian/Kerguelen
ca@valencia: Índic/Kerguelen

en: Indian/Mahe
ca@valencia: Índic/Mahé

en: Indian/Maldives
ca@valencia: Índic/Maldives

en: Indian/Mauritius
ca@valencia: Índic/Maurici

en: Indian/Mayotte
ca@valencia: Índic/Mayotte

en: Indian/Reunion
ca@valencia: Índic/Reunió

en: Information
ca@valencia: Informació

en: Insufficient permissions in target directory.
ca@valencia: Permisos insuficients en el directori de destinació.

en: Internally added if launched from Finder
ca@valencia: S'afegirà internament si s'inicia des del buscador

en: Irian Jaya & the Moluccas
ca@valencia: Irian Jaya i les Moluques

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
ca@valencia: de Farvardin

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
ca@valencia: de Far

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
ca@valencia: de Dei

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
ca@valencia: de Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
ca@valencia: de Bahman

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
ca@valencia: de Bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
ca@valencia: d'Esfand

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
ca@valencia: d'Esf

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
ca@valencia: d'Ordibehesht

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
ca@valencia: d'Ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
ca@valencia: de Khordad

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
ca@valencia: de Kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
ca@valencia: de Tir

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
ca@valencia: de Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
ca@valencia: de Mordad

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
ca@valencia: de Mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
ca@valencia: de Shahrivar

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
ca@valencia: de Sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
ca@valencia: de Mehr

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
ca@valencia: de Meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
ca@valencia: d'Aban

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
ca@valencia: d'Aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
ca@valencia: d'Azar

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
ca@valencia: d'Aza

en: Japan
ca@valencia: Japó

en: Java & Sumatra
ca@valencia: Java i Sumatra

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
ca@valencia: Gener

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
ca@valencia: de gener

[ctx: Julian month 1 - KLocale::NarrowName]
en: J
ca@valencia: G

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName]
en: Jan
ca@valencia: Gen

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
ca@valencia: de gen

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
ca@valencia: Octubre

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
ca@valencia: d'octubre

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
ca@valencia: d'oct

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
ca@valencia: Novembre

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
ca@valencia: de novembre

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
ca@valencia: de nov

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
ca@valencia: Desembre

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
ca@valencia: de desembre

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
ca@valencia: Des

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
ca@valencia: de des

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
ca@valencia: Febrer

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
ca@valencia: de febrer

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
ca@valencia: de feb

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
ca@valencia: Març

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
ca@valencia: de març

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
ca@valencia: de mar

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
ca@valencia: Abril

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
ca@valencia: d'abril

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
ca@valencia: Abr

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
ca@valencia: d'abr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
ca@valencia: Maig

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
ca@valencia: de maig

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
ca@valencia: Mai

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
ca@valencia: de maig

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
ca@valencia: Juny

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
ca@valencia: de juny

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
ca@valencia: de jun

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
ca@valencia: Juliol

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
ca@valencia: de juliol

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
ca@valencia: de jul

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
ca@valencia: Agost

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
ca@valencia: d'agost

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
ca@valencia: Ago

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
ca@valencia: d'ago

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
ca@valencia: Setembre

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
ca@valencia: de setembre

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
ca@valencia: Set

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
ca@valencia: de set

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
ca@valencia: Dilluns

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
ca@valencia: L

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
ca@valencia: Dl

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
ca@valencia: Dimarts

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::NarrowName]
en: T
ca@valencia: M

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
ca@valencia: Dt

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
ca@valencia: Dimecres

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
ca@valencia: M

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
ca@valencia: Dc

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
ca@valencia: Dijous

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
ca@valencia: J

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
ca@valencia: Dj

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
ca@valencia: Divendres

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
ca@valencia: V

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
ca@valencia: Dv

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
ca@valencia: Dissabte

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
ca@valencia: Ds

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
ca@valencia: Diumenge

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
ca@valencia: G

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
ca@valencia: Dg

en: KDE Application
ca@valencia: Aplicació de KDE

en: KDE Test Program
ca@valencia: Programa de proves de KDE

en: KDE-tempfile
ca@valencia: Fitxer temporal de KDE

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
ca@valencia: Es pot utilitzar KFileMetaDataReader per a llegir les metadades d'un fitxer

en: Kazakhstan (most areas)
ca@valencia: Kazakhstan (majoria de les ubicacions)

en: Key type: DSA (%1 bit)
ca@valencia: Tipus de clau: DSA (%1 bits)

en: Key type: RSA (%1 bit)
ca@valencia: Tipus de clau: RSA (%1 bits)

en: Library "%1" not found
ca@valencia: No s'ha trobat la biblioteca «%1»

en: Libya
ca@valencia: Líbia

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
ca@valencia: Limita el nombre de colors assignats al cub de color
    a una pantalla de 8 bits, si l'aplicació està utilitzant
    l'especificació de color QApplication::ManyColor

en: Line Islands
ca@valencia: Illes de la Línia

en: List of URLs where the meta-data should be read from
ca@valencia: Llista dels URL des d'on s'han de llegir les metadades

en: Lord Howe Island
ca@valencia: Illa Lord Howe

en: MD5 digest
ca@valencia: Resum MD5

en: MSK+00 - Moscow area
ca@valencia: MSK+00 - Àrea de Moscou

en: MSK+01 - Ulyanovsk
ca@valencia: MSK+01 - Uliànovsk

en: MSK+04 - Krasnoyarsk area
ca@valencia: MSK+04 - Àrea de Krasnoyarsk

en: MSK+06 - Lena River
ca@valencia: MSK+06 - Riu Lena

en: MSK+07 - Amur River
ca@valencia: MSK+07 - Riu Amur

en: MSK+08 - Sakhalin Island
ca@valencia: MSK+08 - Illa Sakhalín

en: MSK+09 - Bering Sea
ca@valencia: MSK+09 - Mar de Bering

en: MST - Arizona (except Navajo)
ca@valencia: MST - Arizona (excepte Navajo)

en: MST - Yukon (east)
ca@valencia: MST - Yukon (est)

en: MST - Yukon (west)
ca@valencia: MST - Yukon (oest)

en: Macquarie Island
ca@valencia: Illa Macquarie

en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
ca@valencia: Estació de l'illa Macquarie, Illa Macquarie

en: Madeira Islands
ca@valencia: Illes Madeira

en: Maintainer
ca@valencia: Mantenidor

en: Malaysia (peninsula)
ca@valencia: Malàisia (península)

en: Marquesas Islands
ca@valencia: Illes Marqueses

en: Marshall Islands (most areas)
ca@valencia: Illes Marshall (majoria de les ubicacions)

en: Mawson Station, Holme Bay
ca@valencia: Estació Mawson, Holme Bay

en: McMurdo Station, Ross Island
ca@valencia: Estació McMurdo, Ross Island

en: Message Box
ca@valencia: Quadro de missatge

en: Metlakatla Time - Annette Island
ca@valencia: Hora de Metlakatla - Illa Annette

en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
ca@valencia: Hora central de Mèxic - Bahia de Banderas

en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
ca@valencia: Hora central de Mèxic - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas més enllà de la frontera dels EUA

en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
ca@valencia: Hora de les muntanyes de Mèxic - Chihuahua més enllà de la frontera dels EUA

en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
ca@valencia: Hora del Pacífic de Mèxic - Baja California més enllà de la frontera dels EUA

en: Mexico/BajaNorte
ca@valencia: Mèxic/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
ca@valencia: Mèxic/BajaSur

en: Mexico/General
ca@valencia: Mèxic/General

en: Midway Islands
ca@valencia: Illes Midway

en: Minimize
ca@valencia: Minimitza

en: Modulus:
ca@valencia: Mòdul:

en: Mongolia (most areas)
ca@valencia: Mongòlia (majoria de les ubicacions)

en: Moscow+00 - Caspian Sea
ca@valencia: Moscou+00 - Mar Caspi

en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
ca@valencia: Moscou+00 - Samara, Udmurtia

en: Moscow+00 - west Russia
ca@valencia: Moscou+00 - Rússia oest

en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
ca@valencia: Moscou+01 - Samara, Udmurtia

en: Moscow+02 - Urals
ca@valencia: Moscou+02 - Urals

en: Moscow+03 - Novokuznetsk
ca@valencia: Moscou+03 - Novokuznetsk

en: Moscow+03 - Novosibirsk
ca@valencia: Moscou+03 - Novosibirsk

en: Moscow+03 - west Siberia
ca@valencia: Moscou+03 - Sibèria oest

en: Moscow+04 - Yenisei River
ca@valencia: Moscou+04 - Riu Ienissei

en: Moscow+05 - Lake Baikal
ca@valencia: Moscou+05 - Llac Baikal

en: Moscow+06 - Lena River
ca@valencia: Moscou+06 - Riu Lena

en: Moscow+07 - Amur River
ca@valencia: Moscou+07 - Riu Amur

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
ca@valencia: Moscou+07 - Illa Sakhalín

en: Moscow+08 - Bering Sea
ca@valencia: Moscou+08 - Mar de Bering

en: Moscow+08 - Kamchatka
ca@valencia: Moscou+08 - Kamtxatka

en: Moscow+08 - Magadan
ca@valencia: Moscou+08 - Magadan

en: Moscow+09 - Kamchatka
ca@valencia: Moscou+09 - Kamtxatka

en: Moscow+10 - Bering Sea
ca@valencia: Moscou+10 - Mar de Bering

en: Moscow-01 - Kaliningrad
ca@valencia: Moscou-01 - Kaliningrad

en: Mountain (most areas)
ca@valencia: Mountain (majoria de les ubicacions)

en: Mountain - AB; BC (E); SK (W)
ca@valencia: Muntanyes - AB; BC (E); SK (W)

en: Mountain - ID (south); OR (east)
ca@valencia: Muntanyes - ID (sud); OR (est)

en: Mountain - NT (central)
ca@valencia: Muntanyes - NT (central)

en: Mountain - NT (west)
ca@valencia: Muntanyes - NT (oest)

en: Mountain - NU (west)
ca@valencia: Muntanyes - NU (oest)

en: Mountain Standard Time - Arizona
ca@valencia: Hora estàndard de les muntanyes - Arizona

en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
ca@valencia: Hora estàndard de les muntanyes - Creston, British Columbia

en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
ca@valencia: Hora estàndard de les muntanyes - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia

en: Mountain Standard Time - Sonora
ca@valencia: Hora estàndard de les muntanyes - Sonora

en: Mountain Time
ca@valencia: Hora de les muntanyes

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
ca@valencia: Hora de les muntanyes - Alberta, British Columbia est i Saskatchewan oest

en: Mountain Time - Baja California Sur, Nayarit, Sinaloa
ca@valencia: Hora de les muntanyes - Baja California Sur, Nayarit, Sinaloa

en: Mountain Time - Chihuahua
ca@valencia: Hora de les muntanyes - Chihuahua

en: Mountain Time - Chihuahua (most areas)
ca@valencia: Hora de les muntanyes - Chihuahua (majoria de les ubicacions)

en: Mountain Time - Navajo
ca@valencia: Hora de les muntanyes - Navajo

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
ca@valencia: Hora de les muntanyes - S Baja, Nayarit, Sinaloa

en: Mountain Time - central Northwest Territories
ca@valencia: Hora de les muntanyes - Northwest Territories central

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
ca@valencia: Hora de les muntanyes - Idaho sud i Oregon est

en: Mountain Time - west Northwest Territories
ca@valencia: Hora de les muntanyes - Northwest Territories oest

en: Mountain Time - west Nunavut
ca@valencia: Hora de les muntanyes - Nunavut oest

en: Mountain Time US - Chihuahua (US border)
ca@valencia: Hora de les muntanyes dels EUA - Chihuahua (prop de la frontera)

en: Move &Down
ca@valencia: Mou a&vall

en: Move &Up
ca@valencia: Mou am&unt

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
ca@valencia: NE Brasil (MA, PI, CE, RN, PB)

en: Name:
ca@valencia: Nom:

en: Named Colors
ca@valencia: Colors amb nom

en: National Park (east coast)
ca@valencia: National Park (costa est)

en: Navajo
ca@valencia: Navaho

en: New Guinea (West Papua / Irian Jaya); Malukus/Moluccas
ca@valencia: Nova Guinea (Papua oest / Irian Jaya); Malukus/Moluccas

en: New South Wales (Yancowinna)
ca@valencia: Nova Gal·les del Sud (Yancowinna)

en: New South Wales (most areas)
ca@valencia: Nova Gal·les del Sud (majoria de les ubicacions)

en: New South Wales - Yancowinna
ca@valencia: Nova Gal·les del Sud - Yancowinna

en: New South Wales - most locations
ca@valencia: Nova Gal·les del Sud - majoria de les ubicacions

en: New Zealand (most areas)
ca@valencia: Nova Zelanda (majoria de les ubicacions)

en: New Zealand time - McMurdo, South Pole
ca@valencia: Hora de Nova Zelanda - McMurdo, pol sud

en: Newfoundland Time, including SE Labrador
ca@valencia: Hora de Newfoundland, inclou SE Labrador

en: Newfoundland; Labrador (southeast)
ca@valencia: Newfoundland; Labrador (sud-est)

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
ca@valencia: No s'han especificat els termes de llicència per a este programa.
    Per favor, busqueu els termes de llicència en la documentació
    o al codi font.

en: No metainfo for %1
ca@valencia: No hi ha meta-informació per a %1

en: No target filename has been given.
ca@valencia: No s'ha proporcionat cap nom de fitxer de destinació.

en: None
ca@valencia: Cap

en: Northern Cyprus
ca@valencia: Xipre del Nord

en: Northern Territory
ca@valencia: Territori del Nord

en: OCR Image
ca@valencia: Imatge OCR

en: Only the meta data that is part of the file is read
ca@valencia: Només es lligen les metadades que formen part del fitxer

en: Open
ca@valencia: Obri

en: OpenSSL could not be verified.
ca@valencia: No s'ha pogut verificar l'OpenSSL.

en: Organization / Common Name
ca@valencia: Organització / Nom comú

en: Organizational Unit
ca@valencia: Unitat organitzativa

en: Output to:
ca@valencia: Eixida a:

en: P&review
ca@valencia: Vista p&rèvia

en: Pacific
ca@valencia: Pacífic

en: Pacific - BC (most areas)
ca@valencia: Pacífic - BC (majoria de les ubicacions)

en: Pacific Time
ca@valencia: Hora del Pacífic

en: Pacific Time - north Yukon
ca@valencia: Hora del Pacífic - Yukon nord

en: Pacific Time - south Yukon
ca@valencia: Hora del Pacífic - Yukon sud

en: Pacific Time - west British Columbia
ca@valencia: Hora del Pacífic - British Columbia oest

en: Pacific Time US - Baja California
ca@valencia: Hora del Pacífic dels EUA - Baja California

en: Pacific/Apia
ca@valencia: Pacífic/Apia

en: Pacific/Auckland
ca@valencia: Pacífic/Auckland

en: Pacific/Bougainville
ca@valencia: Pacífic/Bougainville

en: Pacific/Chatham
ca@valencia: Pacífic/Chatham

en: Pacific/Chuuk
ca@valencia: Pacífic/Chuuk

en: Pacific/Easter
ca@valencia: Pacífic/Pasqua

en: Pacific/Efate
ca@valencia: Pacífic/Efate

en: Pacific/Enderbury
ca@valencia: Pacífic/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
ca@valencia: Pacífic/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
ca@valencia: Pacífic/Fiji

en: Pacific/Funafuti
ca@valencia: Pacífic/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
ca@valencia: Pacífic/Galápagos

en: Pacific/Gambier
ca@valencia: Pacífic/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
ca@valencia: Pacífic/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
ca@valencia: Pacífic/Guam

en: Pacific/Honolulu
ca@valencia: Pacífic/Honolulu

en: Pacific/Johnston
ca@valencia: Pacífic/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
ca@valencia: Pacífic/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
ca@valencia: Pacífic/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
ca@valencia: Pacífic/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
ca@valencia: Pacífic/Majuro

en: Pacific/Marquesas
ca@valencia: Pacífic/Marqueses

en: Pacific/Midway
ca@valencia: Pacífic/Midway

en: Pacific/Nauru
ca@valencia: Pacífic/Nauru

en: Pacific/Niue
ca@valencia: Pacífic/Niue

en: Pacific/Norfolk
ca@valencia: Pacífic/Norfolk

en: Pacific/Noumea
ca@valencia: Pacífic/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
ca@valencia: Pacífic/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
ca@valencia: Pacífic/Palau

en: Pacific/Pitcairn
ca@valencia: Pacífic/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
ca@valencia: Pacífic/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
ca@valencia: Pacífic/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
ca@valencia: Pacífic/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
ca@valencia: Pacífic/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
ca@valencia: Pacífic/Saipan

en: Pacific/Samoa
ca@valencia: Pacífic/Samoa

en: Pacific/Tahiti
ca@valencia: Pacífic/Tahití

en: Pacific/Tarawa
ca@valencia: Pacífic/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
ca@valencia: Pacífic/Tongatapu

en: Pacific/Truk
ca@valencia: Pacífic/Truk

en: Pacific/Wake
ca@valencia: Pacífic/Wake

en: Pacific/Wallis
ca@valencia: Pacífic/Wallis

en: Pacific/Yap
ca@valencia: Pacífic/Yap

en: Palmer Station, Anvers Island
ca@valencia: Estació Palmer, Anvers Island

en: Papua New Guinea (most areas)
ca@valencia: Papua Nova Guinea (majoria de les ubicacions)

en: Para (east); Amapa
ca@valencia: Para (est); Amapa

en: Para (west)
ca@valencia: Para (oest)

en: Phoenix Islands
ca@valencia: Illes Fènix

en: Pick Certificates
ca@valencia: Seleccioneu els certificats

en: Please report bugs to %1.
ca@valencia: Informeu dels errors a %1.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
ca@valencia: Utilitzeu http://bugs.kde.org per a informar dels errors.

en: Poland
ca@valencia: Polònia

en: Portugal (mainland)
ca@valencia: Portugal (continental)

en: Prime:
ca@valencia: Prim:

en: Print Preview
ca@valencia: Vista prèvia d'impressió

en: Private key test failed.
ca@valencia: Ha fallat la prova de la clau privada.

en: Public key:
ca@valencia: Clau pública:

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
ca@valencia: Informació del depurador QML JS. L'aplicació s'ha d'haver
    construït amb -DQT_DECLARATIVE_DEBUG perquè es puga
    activar el depurador

en: Queensland (Whitsunday Islands)
ca@valencia: Queensland (Illes Whitsunday)

en: Queensland (most areas)
ca@valencia: Queensland (majoria de les ubicacions)

en: Queensland - most locations
ca@valencia: Queensland - majoria de les ubicacions

en: Red:
ca@valencia: Roig:

en: Redo
ca@valencia: Refés

en: Region of Magallanes
ca@valencia: Regió de Magallanes

en: Remove
ca@valencia: Elimina

en: Restore the application for the given 'sessionId'
ca@valencia: Restaura l'aplicació per a l'«ID_de_sessió» donat

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
ca@valencia: Ha fallat la recuperació del certificat de la CRL (Llista de Revocació de Certificats). Açò significa que no s'ha pogut trobar el certificat de la CRL de la CA (Autoritat de Certificació).

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ca@valencia: Ha fallat la recuperació del certificat de l'emissor. Açò significa que no s'ha pogut trobar el certificat de la CA (Autoritat de Certificació).

en: Rothera Station, Adelaide Island
ca@valencia: Estació Rothera, Adelaide Island

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ca@valencia: S & SE Brasil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: SHA1 digest
ca@valencia: Resum SHA1

en: SSL Configuration Module
ca@valencia: Mòdul de configuració de l'SSL

en: SSL Signers
ca@valencia: Signadors SSL

en: SSL support was not found.
ca@valencia: No s'ha trobat la compatibilitat amb SSL.

en: Sabah & Sarawak
ca@valencia: Sabah i Sarawak

en: Saturation:
ca@valencia: Saturació:

en: Save As
ca@valencia: Anomena i guarda

en: Select Color
ca@valencia: Seleccioneu el color

en: Select Font
ca@valencia: Seleccioneu el tipus de lletra

en: Serial number
ca@valencia: Número de sèrie

en: Shell
ca@valencia: Intèrpret d'ordres

en: Show %1 specific options
ca@valencia: Mostra les opcions específiques de %1

en: Show Hidden Folders
ca@valencia: Mostra les carpetes ocultes

en: Show all options
ca@valencia: Mostra totes les opcions

en: Show author information
ca@valencia: Mostra informació sobre l'autoria

en: Show help about options
ca@valencia: Mostra l'ajuda sobre les opcions

en: Show license information
ca@valencia: Mostra informació sobre la llicència

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
ca@valencia: Mostra el diàleg complet en comptes del diàleg predeterminat de llista

en: Show version information
ca@valencia: Mostra informació sobre la versió

en: Signature Algorithm:
ca@valencia: Algorisme de signatura:

en: Signature Contents:
ca@valencia: Contingut de la signatura:

en: Singapore
ca@valencia: Singapur

en: Society Islands
ca@valencia: Illes Societat

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
ca@valencia: l'adreça ja es troba en ús

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
ca@valencia: el sòcol ja està vinculat

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
ca@valencia: el sòcol ja està creat

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
ca@valencia: s'ha rebutjat activament la connexió

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
ca@valencia: la connexió ha excedit el temps límit

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
ca@valencia: l'operació ja es troba en curs

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
ca@valencia: ha fallat la consulta del nom

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
ca@valencia: ha ocorregut una fallada de la xarxa

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
ca@valencia: cap error

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
ca@valencia: el sòcol no està vinculat

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
ca@valencia: el sòcol no s'ha creat

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
ca@valencia: no s'admet l'operació

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
ca@valencia: l'ordinador remot ha tancat la connexió

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
ca@valencia: l'operació programada ha excedit el temps límit

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
ca@valencia: s'ha produït un error desconegut/inesperat

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
ca@valencia: l'operació es bloquejaria

en: South Australia
ca@valencia: Austràlia Meridional

en: Spain (mainland)
ca@valencia: Espanya (continent)

en: Synchronization to disk failed
ca@valencia: La sincronització al disc ha fallat

en: Syowa Station, E Ongul I
ca@valencia: Estació Syowa, E Ongul I

en: System certificates
ca@valencia: Certificats del sistema

en: Tasmania
ca@valencia: Tasmània

en: Tasmania - King Island
ca@valencia: Tasmània - Illa King

en: Tasmania - most locations
ca@valencia: Tasmània - majoria de les ubicacions

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ca@valencia: L'ID de la clau i el nom del certificat de la CA (Autoritat de Certificació) no coincidixen amb l'ID de la clau i el nom en la secció «Emissor» del certificat que esteu intentant utilitzar.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
ca@valencia: L'ID de la clau del certificat de la CA (Autoritat de Certificació) no coincidix amb l'ID de la clau en la secció «Emissor» del certificat que esteu intentant utilitzar.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
ca@valencia: No es pot trobar el certificat de la CA (Autoritat de Certificació). Possiblement, la cadena de confiança està trencada.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
ca@valencia: La CRL (Llista de Revocació de Certificats) no és vàlida, encara.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
ca@valencia: La signatura de la CRL (Llista de Revocació de Certificats) no és vàlida. Açò significa que la CRL no es pot verificar.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
ca@valencia: El procés OpenSSL ha exhaurit la memòria.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
ca@valencia: El certificat no es pot verificar atés que és l'únic certificat en la cadena de confiança i no està autosignat. Si signeu el certificat amb ell mateix, assegureu-vos d'importar-lo cap a la llista de certificats fiables.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
ca@valencia: La cadena de certificats és més llarga que la profunditat màxima especificada.

en: The certificate has been revoked.
ca@valencia: El certificat ha sigut revocat.

en: The certificate has not been issued for this host.
ca@valencia: El certificat no s'ha emés per a este ordinador.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
ca@valencia: El certificat no s'ha signat amb la finalitat que intenteu utilitzar-lo. Açò significa que la CA (Autoritat de Certificació) no permet este ús.

en: The certificate is invalid.
ca@valencia: El certificat no és vàlid.

en: The certificate is not valid, any more.
ca@valencia: El certificat no és vàlid, mai més.

en: The certificate is not valid, yet.
ca@valencia: El certificat no és vàlid, encara.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
ca@valencia: El certificat està autosignat i no es troba en la llista de certificats fiables. Si voleu acceptar este certificat, importeu-lo cap a la llista de certificats fiables.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
ca@valencia: El certificat està autosignat. Encara que la cadena de confiança es pot construir, no es pot trobar el certificat de la CA (Autoritat de Certificació) arrel.

en: The certificate is valid.
ca@valencia: El certificat és vàlid.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
ca@valencia: La CA (Autoritat de Certificació) del certificat no coincidix amb el nom de la CA del certificat.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
ca@valencia: El certificat de la CA (Autoritat de Certificació) no és vàlid.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
ca@valencia: La CA (Autoritat de Certificació) del certificat no té permís per a signar certificats.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
ca@valencia: La signatura del certificat no és vàlida. Açò significa que el certificat no es pot verificar.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
ca@valencia: Ha fallat la descodificació de la clau pública de l'emissor. Açò significa que el certificat de la CA (Autoritat de Certificació) no es pot utilitzar per a verificar el certificat que voleu utilitzar.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ca@valencia: Ha fallat la desencriptació de la signatura de la CRL (Llista de Revocació de Certificats). Açò no significa que no coincidix amb el resultat esperat, sinó que no es pot calcular.

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
ca@valencia: Ha fallat la desencriptació del certificat de la signatura. Açò no significa que no coincidix amb el resultat esperat, sinó que no es pot calcular.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
ca@valencia: Els fitxers/URL oberts per l'aplicació se suprimiran després d'utilitzar-los

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
ca@valencia: La llargària de la cadena de confiança excedix un dels paràmetres «pathlength» de la CA (Autoritat de Certificació), fent que totes les signatures subseqüents no siguen vàlides.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
ca@valencia: La CA (Autoritat de Certificació) arrel està marcada com a rebutjada per a la finalitat amb la qual intenteu utilitzar-la.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
ca@valencia: La CA (Autoritat de Certificació) arrel no és fiable per a la finalitat que intenteu utilitzar este certificat.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ca@valencia: Ha fallat la prova de la signatura per a este certificat. Açò podria significar que la signatura d'este certificat o qualsevol del seu camí de confiança no són vàlides, no es pot descodificar o que la CRL (Llista de Revocació de Certificats) no es pot verificar. Si veeu este missatge, feu que l'autor del programari que esteu utilitzant sàpia que hauria d'utilitzar alguns missatges d'error nous més específics.

en: The style '%1' was not found
ca@valencia: No s'ha trobat l'estil «%1»

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
ca@valencia: El format horari del camp «lastUpdate» de la CRL (Llista de Revocació de Certificats) no és vàlid.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
ca@valencia: El format horari del camp «nextUpdate» de la CRL (Llista de Revocació de Certificats) no és vàlid.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
ca@valencia: El format horari del camp «notAfter» del certificat no és vàlid.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
ca@valencia: El format horari del camp «notBefore» del certificat no és vàlid.

en: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
ca@valencia: La plataforma del sistema de finestres (p. ex. xcb o wayland)

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
ca@valencia: Esta aplicació la va escriure algú que vol quedar en l'anonimat.

en: This certificate is not relevant.
ca@valencia: Este certificat no és apropiat.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
ca@valencia: Este certificat, qualsevol del seu camí de confiança o la seua CRL (Llista de Revocació de Certificats) de la CA (Autoritat de Certificació) no són vàlids encara o no ho seran mai més. Si veeu este missatge, feu que l'autor del programari que esteu utilitzant sàpia que hauria d'utilitzar alguns missatges d'error nous més específics.

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
ca@valencia: Valor:

en: This program is distributed under the terms of the %1.
ca@valencia: Este programa es distribuïx davall els termes de la %1.

[ctx: Time zone]
en: Region
ca@valencia: Regió

en: Timed out trying to connect to remote host
ca@valencia: Temps límit excedit en intentar connectar amb l'ordinador remot

en: Today
ca@valencia: Hui

en: Truk (Chuuk) and Yap
ca@valencia: Truk (Chuuk) i Yap

en: Turkey
ca@valencia: Turquia

en: Turn area off
ca@valencia: Desactiva l'àrea

en: Turn area on
ca@valencia: Activa l'àrea

en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
ca@valencia: Hora central dels EUA - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas prop de la frontera dels EUA

en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
ca@valencia: Hora de les muntanyes - Chihuahua prop de la frontera dels EUA

en: US Pacific Time - Baja California near US border
ca@valencia: Hora del Pacífic dels EUA - Baja California prop de la frontera dels EUA

en: US/Aleutian
ca@valencia: US/Aleutianes

en: US/East-Indiana
ca@valencia: US/Indiana-Est

en: US/Eastern
ca@valencia: US/Oriental

en: US/Mountain
ca@valencia: US/Muntanyes

en: US/Pacific
ca@valencia: US/Pacífic

en: Ukraine (most areas)
ca@valencia: Ucraïna (majoria de les ubicacions)

en: Unable to open temporary file.
ca@valencia: No es pot obrir el fitxer temporal.

en: Undo
ca@valencia: Desfés

en: Unexpected argument '%1'.
ca@valencia: Argument inesperat «%1».

en: Unknown
ca@valencia: Desconegut

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
ca@valencia: Algorisme desconegut de la clau

en: Unknown option '%1'.
ca@valencia: Opció desconeguda «%1».

en: Usage: %1 %2
ca@valencia: Ús: %1 %2

en: Use 'caption' as name in the titlebar
ca@valencia: Utilitza «llegenda» com a nom de la barra de títol

en: Use 'icon' as the application icon
ca@valencia: Utilitza «icona» com a icona de l'aplicació

en: Use --help to get a list of available command line options.
ca@valencia: Utilitzeu --help per a obtindre les opcions disponibles de la línia d'ordres.

en: Use alternative configuration file
ca@valencia: Utilitza el fitxer de configuració alternatiu

en: Use the X-server display 'displayname'
ca@valencia: Utilitza la pantalla «nom_pantalla» del servidor X

en: User-added certificates
ca@valencia: Certificats afegits per l'usuari

en: Uzbekistan (east)
ca@valencia: Uzbekistan (est)

en: Uzbekistan (west)
ca@valencia: Uzbekistan (oest)

en: Validity period
ca@valencia: Període de validesa

en: Vostok Station, Lake Vostok
ca@valencia: Estació Vostok, Llac Vostok

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
ca@valencia: Estació Vostok, Pol Sud magnètic

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
ca@valencia: Espera un gestor de finestres compatible amb WM_NET

en: Wake Island
ca@valencia: Illes Wake

en: Warning
ca@valencia: Avís

en: West Bank
ca@valencia: Cisjordània

en: West Kazakhstan
ca@valencia: Kazakhstan Occidental

en: Western Australia (Eucla)
ca@valencia: Austràlia Ocidental (Eucla)

en: Western Australia (most areas)
ca@valencia: Austràlia Occidental (majoria de les ubicacions)

en: Western Australia - Eucla area
ca@valencia: Austràlia Ocidental - Àrea d'Eucla

en: Western Australia - most locations
ca@valencia: Austràlia Occidental - majoria de les ubicacions

en: Xinjiang Time
ca@valencia: Hora de Xinjiang

en: Yesterday
ca@valencia: Ahir

en: You do not have permission to create that folder.
ca@valencia: No teniu permís per a crear esta carpeta.

en: Zaporozhye and east Lugansk
ca@valencia: Zaporozhye i Lugansk est

en: address family for nodename not supported
ca@valencia: no s'accepta la família d'adreces per al nom del node

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
ca@valencia: Aplica els fulls d'estils de les Qt als ginys de les aplicacions

en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
ca@valencia: Xina central - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.

en: central Crimea
ca@valencia: Crimea central

[ctx: color]
en: AliceBlue
ca@valencia: BlancBlavós

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
ca@valencia: BlancRosaci

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
ca@valencia: BlancRosaci1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
ca@valencia: BlancRosaci2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
ca@valencia: BlancRosaci3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
ca@valencia: BlancRosaci4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
ca@valencia: BlancAmetlla

[ctx: color]
en: BlueViolet
ca@valencia: BlauVioleta

[ctx: color]
en: CadetBlue
ca@valencia: CadetBlau

[ctx: color]
en: CadetBlue1
ca@valencia: CadetBlau1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
ca@valencia: CadetBlau2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
ca@valencia: CadetBlau3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
ca@valencia: CadetBlau4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
ca@valencia: BlauFlorBlatDeMoro

[ctx: color]
en: DarkBlue
ca@valencia: BlauFosc

[ctx: color]
en: DarkCyan
ca@valencia: CianFosc

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
ca@valencia: AmbreFosc

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
ca@valencia: AmbreFosc1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
ca@valencia: AmbreFosc2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
ca@valencia: AmbreFosc3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
ca@valencia: AmbreFosc4

[ctx: color]
en: DarkGray
ca@valencia: GrisFosc

[ctx: color]
en: DarkGreen
ca@valencia: VerdFosc

[ctx: color]
en: DarkGrey
ca@valencia: GrisFosc

[ctx: color]
en: DarkKhaki
ca@valencia: CaquiFosc

[ctx: color]
en: DarkMagenta
ca@valencia: MagentaFosc

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
ca@valencia: VerdOlivaFosc

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
ca@valencia: VerdOlivaFosc1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
ca@valencia: VerdOlivaFosc2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
ca@valencia: VerdOlivaFosc3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
ca@valencia: VerdOlivaFosc4

[ctx: color]
en: DarkOrange
ca@valencia: TaronjaFosc

[ctx: color]
en: DarkOrange1
ca@valencia: TaronjaFosc1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
ca@valencia: TaronjaFosc2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
ca@valencia: TaronjaFosc3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
ca@valencia: TaronjaFosc4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
ca@valencia: OrquídiaFosc

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
ca@valencia: OrquídiaFosc1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
ca@valencia: OrquídiaFosc2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
ca@valencia: OrquídiaFosc3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
ca@valencia: OrquídiaFosc4

[ctx: color]
en: DarkRed
ca@valencia: VermellFosc

[ctx: color]
en: DarkSalmon
ca@valencia: SalmóFosc

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
ca@valencia: VerdMarFosc

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
ca@valencia: VerdMarFosc1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
ca@valencia: VerdMarFosc2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
ca@valencia: VerdMarFosc3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
ca@valencia: VerdMarFosc4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
ca@valencia: BlauPissarraFosc

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
ca@valencia: GrisPissarraFosc

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
ca@valencia: GrisPissarraFosc1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
ca@valencia: GrisPissarraFosc2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
ca@valencia: GrisPissarraFosc3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
ca@valencia: GrisPissarraFosc4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
ca@valencia: GrisPissarraFosc

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
ca@valencia: TurquesaFosc

[ctx: color]
en: DarkViolet
ca@valencia: VioletaFosc

[ctx: color]
en: DeepPink
ca@valencia: RosaIntens

[ctx: color]
en: DeepPink1
ca@valencia: RosaIntens1

[ctx: color]
en: DeepPink2
ca@valencia: RosaIntens2

[ctx: color]
en: DeepPink3
ca@valencia: RosaIntens3

[ctx: color]
en: DeepPink4
ca@valencia: RosaIntens4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
ca@valencia: BlauCelIntens

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
ca@valencia: BlauCelIntens1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
ca@valencia: BlauCelIntens2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
ca@valencia: BlauCelIntens3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
ca@valencia: BlauCelIntens4

[ctx: color]
en: DimGray
ca@valencia: GrisApagat

[ctx: color]
en: DimGrey
ca@valencia: GrisApagat

[ctx: color]
en: DodgerBlue
ca@valencia: BlauDodger

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
ca@valencia: BlauDodger1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
ca@valencia: BlauDodger2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
ca@valencia: BlauDodger3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
ca@valencia: BlauDodger4

[ctx: color]
en: FloralWhite
ca@valencia: BlancFloral

[ctx: color]
en: ForestGreen
ca@valencia: VerdBosc

[ctx: color]
en: GhostWhite
ca@valencia: BlancFantasma

[ctx: color]
en: GreenYellow
ca@valencia: VerdGroc

[ctx: color]
en: HotPink
ca@valencia: RosaIntens

[ctx: color]
en: HotPink1
ca@valencia: RosaIntens1

[ctx: color]
en: HotPink2
ca@valencia: RosaIntens2

[ctx: color]
en: HotPink3
ca@valencia: RosaIntens3

[ctx: color]
en: HotPink4
ca@valencia: RosaIntens4

[ctx: color]
en: IndianRed
ca@valencia: VermellTerra

[ctx: color]
en: IndianRed1
ca@valencia: VermellTerra1

[ctx: color]
en: IndianRed2
ca@valencia: VermellTerra2

[ctx: color]
en: IndianRed3
ca@valencia: VermellTerra3

[ctx: color]
en: IndianRed4
ca@valencia: VermellTerra4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
ca@valencia: BlancLavanda

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
ca@valencia: BlancLavanda1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
ca@valencia: BlancLavanda2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
ca@valencia: BlancLavanda3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
ca@valencia: BlancLavanda4

[ctx: color]
en: LawnGreen
ca@valencia: VerdGespa

[ctx: color]
en: LemonChiffon
ca@valencia: PolpaLlimona

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
ca@valencia: PolpaLlimona1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
ca@valencia: PolpaLlimona2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
ca@valencia: PolpaLlimona3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
ca@valencia: PolpaLlimona4

[ctx: color]
en: LightBlue
ca@valencia: BlauClar

[ctx: color]
en: LightBlue1
ca@valencia: BlauClar1

[ctx: color]
en: LightBlue2
ca@valencia: BlauClar2

[ctx: color]
en: LightBlue3
ca@valencia: BlauClar3

[ctx: color]
en: LightBlue4
ca@valencia: BlauClar4

[ctx: color]
en: LightCoral
ca@valencia: CoralClar

[ctx: color]
en: LightCyan
ca@valencia: CianClar

[ctx: color]
en: LightCyan1
ca@valencia: CianClar1

[ctx: color]
en: LightCyan2
ca@valencia: CianClar2

[ctx: color]
en: LightCyan3
ca@valencia: CianClar3

[ctx: color]
en: LightCyan4
ca@valencia: CianClar4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
ca@valencia: AmbreClar

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
ca@valencia: AmbreClar1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
ca@valencia: AmbreClar2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
ca@valencia: AmbreClar3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
ca@valencia: AmbreClar4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
ca@valencia: AmbreClarGroguenc

[ctx: color]
en: LightGray
ca@valencia: GrisClar

[ctx: color]
en: LightGreen
ca@valencia: VerdClar

[ctx: color]
en: LightGrey
ca@valencia: GrisClar

[ctx: color]
en: LightPink
ca@valencia: RosaClar

[ctx: color]
en: LightPink1
ca@valencia: RosaClar1

[ctx: color]
en: LightPink2
ca@valencia: RosaClar2

[ctx: color]
en: LightPink3
ca@valencia: RosaClar3

[ctx: color]
en: LightPink4
ca@valencia: RosaClar4

[ctx: color]
en: LightSalmon
ca@valencia: SalmóClar

[ctx: color]
en: LightSalmon1
ca@valencia: SalmóClar1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
ca@valencia: SalmóClar2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
ca@valencia: SalmóClar3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
ca@valencia: SalmóClar4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
ca@valencia: VerdMarClar

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
ca@valencia: BlauCelClar

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
ca@valencia: BlauCelClar1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
ca@valencia: BlauCelClar2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
ca@valencia: BlauCelClar3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
ca@valencia: BlauCelClar4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
ca@valencia: BlauPissarraClar

[ctx: color]
en: LightSlateGray
ca@valencia: GrisPissarraClar

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
ca@valencia: GrisPissarraClar

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
ca@valencia: BlauAcerClar

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
ca@valencia: BlauAcerClar1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
ca@valencia: BlauAcerClar2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
ca@valencia: BlauAcerClar3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
ca@valencia: BlauAcerClar4

[ctx: color]
en: LightYellow
ca@valencia: GrocClar

[ctx: color]
en: LightYellow1
ca@valencia: GrocClar1

[ctx: color]
en: LightYellow2
ca@valencia: GrocClar2

[ctx: color]
en: LightYellow3
ca@valencia: GrocClar3

[ctx: color]
en: LightYellow4
ca@valencia: GrocClar4

[ctx: color]
en: LimeGreen
ca@valencia: VerdLlima

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
ca@valencia: AiguamarinaApagat

[ctx: color]
en: MediumBlue
ca@valencia: BlauApagat

[ctx: color]
en: MediumOrchid
ca@valencia: OrquídiaMitjà

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
ca@valencia: OrquídiaMitjà1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
ca@valencia: OrquídiaMitjà2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
ca@valencia: OrquídiaMitjà3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
ca@valencia: OrquídiaMitjà4

[ctx: color]
en: MediumPurple
ca@valencia: PúrpuraMitjà

[ctx: color]
en: MediumPurple1
ca@valencia: PúrpuraMitjà1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
ca@valencia: PúrpuraMitjà2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
ca@valencia: PúrpuraMitjà3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
ca@valencia: PúrpuraMitjà4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
ca@valencia: VerdMarApagat

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
ca@valencia: BlauPissarraApagat

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
ca@valencia: VerdPrimaveraApagat

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
ca@valencia: TurquesaApagat

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
ca@valencia: VermellVioletaApagat

[ctx: color]
en: MidnightBlue
ca@valencia: BlauMitjanit

[ctx: color]
en: MintCream
ca@valencia: CremaDeMenta

[ctx: color]
en: MistyRose
ca@valencia: RosaPàlid

[ctx: color]
en: MistyRose1
ca@valencia: RosaPàlid1

[ctx: color]
en: MistyRose2
ca@valencia: RosaPàlid2

[ctx: color]
en: MistyRose3
ca@valencia: RosaPàlid3

[ctx: color]
en: MistyRose4
ca@valencia: RosaPàlid4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
ca@valencia: Cacauet

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
ca@valencia: Cacauet1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
ca@valencia: Cacauet2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
ca@valencia: Cacauet3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
ca@valencia: Cacauet4

[ctx: color]
en: NavyBlue
ca@valencia: BlauMarí

[ctx: color]
en: OldLace
ca@valencia: FumTaronjós

[ctx: color]
en: OliveDrab
ca@valencia: OlivaGris

[ctx: color]
en: OliveDrab1
ca@valencia: OlivaGris1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
ca@valencia: OlivaGris2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
ca@valencia: OlivaGris3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
ca@valencia: OlivaGris4

[ctx: color]
en: OrangeRed
ca@valencia: TaronjaVermell

[ctx: color]
en: OrangeRed1
ca@valencia: TaronjaVermell1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
ca@valencia: TaronjaVermell2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
ca@valencia: TaronjaVermell3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
ca@valencia: TaronjaVermell4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
ca@valencia: AmbrePàlid

[ctx: color]
en: PaleGreen
ca@valencia: VerdPàlid

[ctx: color]
en: PaleGreen1
ca@valencia: VerdPàlid1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
ca@valencia: VerdPàlid2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
ca@valencia: VerdPàlid3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
ca@valencia: VerdPàlid4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
ca@valencia: TurquesaPàlid

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
ca@valencia: TurquesaPàlid1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
ca@valencia: TurquesaPàlid2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
ca@valencia: TurquesaPàlid3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
ca@valencia: TurquesaPàlid4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
ca@valencia: VermellVioletaPàlid

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
ca@valencia: VermellVioletaPàlid1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
ca@valencia: VermellVioletaPàlid2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
ca@valencia: VermellVioletaPàlid3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
ca@valencia: VermellVioletaPàlid4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
ca@valencia: CremaDePapaia

[ctx: color]
en: PeachPuff
ca@valencia: PolpaDePréssec

[ctx: color]
en: PeachPuff1
ca@valencia: PolpaDePréssec1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
ca@valencia: PolpaDePréssec2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
ca@valencia: PolpaDePréssec3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
ca@valencia: PolpaDePréssec4

[ctx: color]
en: PowderBlue
ca@valencia: TurquesaClar

[ctx: color]
en: RosyBrown
ca@valencia: MarróRosaci

[ctx: color]
en: RosyBrown1
ca@valencia: MarróRosaci1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
ca@valencia: MarróRosaci2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
ca@valencia: MarróRosaci3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
ca@valencia: MarróRosaci4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
ca@valencia: BlauReal

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
ca@valencia: BlauReal1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
ca@valencia: BlauReal2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
ca@valencia: BlauReal3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
ca@valencia: BlauReal4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
ca@valencia: MarróCuir

[ctx: color]
en: SandyBrown
ca@valencia: MarróSorra

[ctx: color]
en: SeaGreen
ca@valencia: VerdMar

[ctx: color]
en: SeaGreen1
ca@valencia: VerdMar1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
ca@valencia: VerdMar2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
ca@valencia: VerdMar3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
ca@valencia: VerdMar4

[ctx: color]
en: SkyBlue
ca@valencia: BlauCel

[ctx: color]
en: SkyBlue1
ca@valencia: BlauCel1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
ca@valencia: BlauCel2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
ca@valencia: BlauCel3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
ca@valencia: BlauCel4

[ctx: color]
en: SlateBlue
ca@valencia: BlauPissarra

[ctx: color]
en: SlateBlue1
ca@valencia: BlauPissarra1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
ca@valencia: BlauPissarra2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
ca@valencia: BlauPissarra3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
ca@valencia: BlauPissarra4

[ctx: color]
en: SlateGray
ca@valencia: GrisPissarra

[ctx: color]
en: SlateGray1
ca@valencia: GrisPissarra1

[ctx: color]
en: SlateGray2
ca@valencia: GrisPissarra2

[ctx: color]
en: SlateGray3
ca@valencia: GrisPissarra3

[ctx: color]
en: SlateGray4
ca@valencia: GrisPissarra4

[ctx: color]
en: SlateGrey
ca@valencia: GrisPissarra

[ctx: color]
en: SpringGreen
ca@valencia: VerdPrimavera

[ctx: color]
en: SpringGreen1
ca@valencia: VerdPrimavera1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
ca@valencia: VerdPrimavera2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
ca@valencia: VerdPrimavera3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
ca@valencia: VerdPrimavera4

[ctx: color]
en: SteelBlue
ca@valencia: BlauAcer

[ctx: color]
en: SteelBlue1
ca@valencia: BlauAcer1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
ca@valencia: BlauAcer2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
ca@valencia: BlauAcer3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
ca@valencia: BlauAcer4

[ctx: color]
en: VioletRed
ca@valencia: VermellVioleta

[ctx: color]
en: VioletRed1
ca@valencia: VermellVioleta1

[ctx: color]
en: VioletRed2
ca@valencia: VermellVioleta2

[ctx: color]
en: VioletRed3
ca@valencia: VermellVioleta3

[ctx: color]
en: VioletRed4
ca@valencia: VermellVioleta4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
ca@valencia: BlancFum

[ctx: color]
en: YellowGreen
ca@valencia: GrocVerd

[ctx: color]
en: aquamarine
ca@valencia: Aiguamarina

[ctx: color]
en: aquamarine1
ca@valencia: Aiguamarina1

[ctx: color]
en: aquamarine2
ca@valencia: Aiguamarina2

[ctx: color]
en: aquamarine3
ca@valencia: Aiguamarina3

[ctx: color]
en: aquamarine4
ca@valencia: Aiguamarina4

[ctx: color]
en: azure
ca@valencia: Lapislàtzuli

[ctx: color]
en: azure1
ca@valencia: Lapislàtzuli1

[ctx: color]
en: azure2
ca@valencia: Lapislàtzuli2

[ctx: color]
en: azure3
ca@valencia: Lapislàtzuli3

[ctx: color]
en: azure4
ca@valencia: Lapislàtzuli4

[ctx: color]
en: beige
ca@valencia: Beix

[ctx: color]
en: bisque
ca@valencia: Pernil

[ctx: color]
en: bisque1
ca@valencia: Pernil1

[ctx: color]
en: bisque2
ca@valencia: Pernil2

[ctx: color]
en: bisque3
ca@valencia: Pernil3

[ctx: color]
en: bisque4
ca@valencia: Pernil4

[ctx: color]
en: black
ca@valencia: Negre

[ctx: color]
en: blue
ca@valencia: Blau

[ctx: color]
en: blue1
ca@valencia: Blau1

[ctx: color]
en: blue2
ca@valencia: Blau2

[ctx: color]
en: blue3
ca@valencia: Blau3

[ctx: color]
en: blue4
ca@valencia: Blau4

[ctx: color]
en: brown
ca@valencia: Marró

[ctx: color]
en: brown1
ca@valencia: Marró1

[ctx: color]
en: brown2
ca@valencia: Marró2

[ctx: color]
en: brown3
ca@valencia: Marró3

[ctx: color]
en: brown4
ca@valencia: Marró4

[ctx: color]
en: burlywood
ca@valencia: Castany

[ctx: color]
en: burlywood1
ca@valencia: Castany1

[ctx: color]
en: burlywood2
ca@valencia: Castany2

[ctx: color]
en: burlywood3
ca@valencia: Castany3

[ctx: color]
en: burlywood4
ca@valencia: Castany4

[ctx: color]
en: chartreuse
ca@valencia: Chartreuse

[ctx: color]
en: chartreuse1
ca@valencia: Chartreuse1

[ctx: color]
en: chartreuse2
ca@valencia: Chartreuse2

[ctx: color]
en: chartreuse3
ca@valencia: Chartreuse3

[ctx: color]
en: chartreuse4
ca@valencia: Chartreuse4

[ctx: color]
en: chocolate
ca@valencia: Xocolata

[ctx: color]
en: chocolate1
ca@valencia: Xocolata1

[ctx: color]
en: chocolate2
ca@valencia: Xocolata2

[ctx: color]
en: chocolate3
ca@valencia: Xocolata3

[ctx: color]
en: chocolate4
ca@valencia: Xocolata4

[ctx: color]
en: coral
ca@valencia: Coral

[ctx: color]
en: coral1
ca@valencia: Coral1

[ctx: color]
en: coral2
ca@valencia: Coral2

[ctx: color]
en: coral3
ca@valencia: Coral3

[ctx: color]
en: coral4
ca@valencia: Coral4

[ctx: color]
en: cornsilk
ca@valencia: BlatDeMoroLletós

[ctx: color]
en: cornsilk1
ca@valencia: BlatDeMoroLletós1

[ctx: color]
en: cornsilk2
ca@valencia: BlatDeMoroLletós2

[ctx: color]
en: cornsilk3
ca@valencia: BlatDeMoroLletós3

[ctx: color]
en: cornsilk4
ca@valencia: BlatDeMoroLletós4

[ctx: color]
en: cyan
ca@valencia: Cian

[ctx: color]
en: cyan1
ca@valencia: Cian1

[ctx: color]
en: cyan2
ca@valencia: Cian2

[ctx: color]
en: cyan3
ca@valencia: Cian3

[ctx: color]
en: cyan4
ca@valencia: Cian4

[ctx: color]
en: firebrick
ca@valencia: Maó

[ctx: color]
en: firebrick1
ca@valencia: Maó1

[ctx: color]
en: firebrick2
ca@valencia: Maó2

[ctx: color]
en: firebrick3
ca@valencia: Maó3

[ctx: color]
en: firebrick4
ca@valencia: Maó4

[ctx: color]
en: gainsboro
ca@valencia: Alumini

[ctx: color]
en: gold
ca@valencia: Or

[ctx: color]
en: gold1
ca@valencia: Or1

[ctx: color]
en: gold2
ca@valencia: Or2

[ctx: color]
en: gold3
ca@valencia: Or3

[ctx: color]
en: gold4
ca@valencia: Or4

[ctx: color]
en: goldenrod
ca@valencia: Ambre

[ctx: color]
en: goldenrod1
ca@valencia: Ambre1

[ctx: color]
en: goldenrod2
ca@valencia: Ambre2

[ctx: color]
en: goldenrod3
ca@valencia: Ambre3

[ctx: color]
en: goldenrod4
ca@valencia: Ambre4

[ctx: color]
en: green
ca@valencia: Verd

[ctx: color]
en: green1
ca@valencia: Verd1

[ctx: color]
en: green2
ca@valencia: Verd2

[ctx: color]
en: green3
ca@valencia: Verd3

[ctx: color]
en: green4
ca@valencia: Verd4

[ctx: color]
en: honeydew
ca@valencia: BlauLletós

[ctx: color]
en: honeydew1
ca@valencia: BlauLletós1

[ctx: color]
en: honeydew2
ca@valencia: BlauLletós2

[ctx: color]
en: honeydew3
ca@valencia: BlauLletós3

[ctx: color]
en: honeydew4
ca@valencia: BlauLletós4

[ctx: color]
en: ivory
ca@valencia: Ivori

[ctx: color]
en: ivory1
ca@valencia: Ivori1

[ctx: color]
en: ivory2
ca@valencia: Ivori2

[ctx: color]
en: ivory3
ca@valencia: Ivori3

[ctx: color]
en: ivory4
ca@valencia: Ivori4

[ctx: color]
en: khaki
ca@valencia: Caqui

[ctx: color]
en: khaki1
ca@valencia: Caqui1

[ctx: color]
en: khaki2
ca@valencia: Caqui2

[ctx: color]
en: khaki3
ca@valencia: Caqui3

[ctx: color]
en: khaki4
ca@valencia: Caqui4

[ctx: color]
en: lavender
ca@valencia: Lavanda

[ctx: color]
en: linen
ca@valencia: Lli

[ctx: color]
en: magenta
ca@valencia: Magenta

[ctx: color]
en: magenta1
ca@valencia: Magenta1

[ctx: color]
en: magenta2
ca@valencia: Magenta2

[ctx: color]
en: magenta3
ca@valencia: Magenta3

[ctx: color]
en: magenta4
ca@valencia: Magenta4

[ctx: color]
en: maroon
ca@valencia: MarróVermellós

[ctx: color]
en: maroon1
ca@valencia: MarróVermellós1

[ctx: color]
en: maroon2
ca@valencia: MarróVermellós2

[ctx: color]
en: maroon3
ca@valencia: MarróVermellós3

[ctx: color]
en: maroon4
ca@valencia: MarróVermellós4

[ctx: color]
en: moccasin
ca@valencia: Mocassí

[ctx: color]
en: navy
ca@valencia: Marí

[ctx: color]
en: orange
ca@valencia: Taronja

[ctx: color]
en: orange1
ca@valencia: Taronja1

[ctx: color]
en: orange2
ca@valencia: Taronja2

[ctx: color]
en: orange3
ca@valencia: Taronja3

[ctx: color]
en: orange4
ca@valencia: Taronja4

[ctx: color]
en: orchid
ca@valencia: Orquídia

[ctx: color]
en: orchid1
ca@valencia: Orquídia1

[ctx: color]
en: orchid2
ca@valencia: Orquídia2

[ctx: color]
en: orchid3
ca@valencia: Orquídia3

[ctx: color]
en: orchid4
ca@valencia: Orquídia4

[ctx: color]
en: peru
ca@valencia: Perú

[ctx: color]
en: pink
ca@valencia: Rosa

[ctx: color]
en: pink1
ca@valencia: Rosa1

[ctx: color]
en: pink2
ca@valencia: Rosa2

[ctx: color]
en: pink3
ca@valencia: Rosa3

[ctx: color]
en: pink4
ca@valencia: Rosa4

[ctx: color]
en: plum
ca@valencia: Lila

[ctx: color]
en: plum1
ca@valencia: Lila1

[ctx: color]
en: plum2
ca@valencia: Lila2

[ctx: color]
en: plum3
ca@valencia: Lila3

[ctx: color]
en: plum4
ca@valencia: Lila4

[ctx: color]
en: purple
ca@valencia: Púrpura

[ctx: color]
en: purple1
ca@valencia: Púrpura1

[ctx: color]
en: purple2
ca@valencia: Púrpura2

[ctx: color]
en: purple3
ca@valencia: Púrpura3

[ctx: color]
en: purple4
ca@valencia: Púrpura4

[ctx: color]
en: red
ca@valencia: Roig

[ctx: color]
en: red1
ca@valencia: Vermell1

[ctx: color]
en: red2
ca@valencia: Vermell2

[ctx: color]
en: red3
ca@valencia: Vermell3

[ctx: color]
en: red4
ca@valencia: Vermell4

[ctx: color]
en: salmon
ca@valencia: Salmó

[ctx: color]
en: salmon1
ca@valencia: Salmó1

[ctx: color]
en: salmon2
ca@valencia: Salmó2

[ctx: color]
en: salmon3
ca@valencia: Salmó3

[ctx: color]
en: salmon4
ca@valencia: Salmó4

[ctx: color]
en: seashell
ca@valencia: Nacre

[ctx: color]
en: seashell1
ca@valencia: Nacre1

[ctx: color]
en: seashell2
ca@valencia: Nacre2

[ctx: color]
en: seashell3
ca@valencia: Nacre3

[ctx: color]
en: seashell4
ca@valencia: Nacre4

[ctx: color]
en: sienna
ca@valencia: Siena

[ctx: color]
en: sienna1
ca@valencia: Siena1

[ctx: color]
en: sienna2
ca@valencia: Siena2

[ctx: color]
en: sienna3
ca@valencia: Siena3

[ctx: color]
en: sienna4
ca@valencia: Siena4

[ctx: color]
en: snow
ca@valencia: Neu

[ctx: color]
en: snow1
ca@valencia: Neu1

[ctx: color]
en: snow2
ca@valencia: Neu2

[ctx: color]
en: snow3
ca@valencia: Neu3

[ctx: color]
en: snow4
ca@valencia: Neu4

[ctx: color]
en: tan
ca@valencia: Bronzejat

[ctx: color]
en: tan1
ca@valencia: Bronzejat1

[ctx: color]
en: tan2
ca@valencia: Bronzejat2

[ctx: color]
en: tan3
ca@valencia: Bronzejat3

[ctx: color]
en: tan4
ca@valencia: Bronzejat4

[ctx: color]
en: thistle
ca@valencia: LilaClar

[ctx: color]
en: thistle1
ca@valencia: LilaClar1

[ctx: color]
en: thistle2
ca@valencia: LilaClar2

[ctx: color]
en: thistle3
ca@valencia: LilaClar3

[ctx: color]
en: thistle4
ca@valencia: LilaClar4

[ctx: color]
en: tomato
ca@valencia: Tomaca

[ctx: color]
en: tomato1
ca@valencia: Tomàquet1

[ctx: color]
en: tomato2
ca@valencia: Tomàquet2

[ctx: color]
en: tomato3
ca@valencia: Tomàquet3

[ctx: color]
en: tomato4
ca@valencia: Tomàquet4

[ctx: color]
en: turquoise
ca@valencia: Turquesa

[ctx: color]
en: turquoise1
ca@valencia: Turquesa1

[ctx: color]
en: turquoise2
ca@valencia: Turquesa2

[ctx: color]
en: turquoise3
ca@valencia: Turquesa3

[ctx: color]
en: turquoise4
ca@valencia: Turquesa4

[ctx: color]
en: violet
ca@valencia: Violeta

[ctx: color]
en: wheat
ca@valencia: Blat

[ctx: color]
en: wheat1
ca@valencia: Blat1

[ctx: color]
en: wheat2
ca@valencia: Blat2

[ctx: color]
en: wheat3
ca@valencia: Blat3

[ctx: color]
en: wheat4
ca@valencia: Blat4

[ctx: color]
en: white
ca@valencia: Blanc

[ctx: color]
en: yellow
ca@valencia: Groc

[ctx: color]
en: yellow1
ca@valencia: Groc1

[ctx: color]
en: yellow2
ca@valencia: Groc2

[ctx: color]
en: yellow3
ca@valencia: Groc3

[ctx: color]
en: yellow4
ca@valencia: Groc4

en: defines the application font
ca@valencia: definix el tipus de lletra de l'aplicació

[ctx: digit set]
en: Arabic
ca@valencia: Àrab

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
ca@valencia: Aràbic-Índic

[ctx: digit set]
en: Bengali
ca@valencia: Bengalí

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
ca@valencia: Aràbic-Índic Oriental

[ctx: digit set]
en: Kannada
ca@valencia: Kanarés

[ctx: digit set]
en: Malayalam
ca@valencia: Malaiàlam

[ctx: digit set]
en: Tamil
ca@valencia: Tàmil

[ctx: digit set]
en: Thai
ca@valencia: Tai

en: disable XIM
ca@valencia: Desactiva XIM

en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
ca@valencia: Borneo est i sud, Cèlebes, Bali, Nusa Tenggara, Timor oest

en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
ca@valencia: Borneo est i sud, Sulawesi (Cèlebes), Bali, Nusa Tenggara, Timor oest

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
ca@valencia: Xina est - Beijing, Guangdong, Xangai, etc.

en: east Dem. Rep. of Congo
ca@valencia: Rep. Dem. del Congo est

en: east Uzbekistan
ca@valencia: Uzbekistan est

en: east coast, north of Scoresbysund
ca@valencia: Costa est, nord de Scoresbysund

[ctx: folder name]
en: New Folder
ca@valencia: Carpeta nova

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
ca@valencia: Força a l'aplicació a que utilitze visió TrueColor
    a una pantalla de 8 bits

en: invalid flags
ca@valencia: banderes no vàlides

en: invalid value for 'ai_flags'
ca@valencia: valor no vàlid per a «ai_flags»

en: load the testability framework
ca@valencia: Carrega el marc de treball de realització de proves

en: mainland
ca@valencia: Continent

en: memory allocation failure
ca@valencia: fallada en l'assignació de memòria

[ctx: memory size in 1024 bytes]
en: %1 KB
ca@valencia: %1 kB

en: mirrors the whole layout of widgets
ca@valencia: Emmiralla tota la disposició dels ginys

en: modified
ca@valencia: modificat

en: most locations
ca@valencia: Majoria de les ubicacions

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
ca@valencia: Majoria de les ubicacions (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
ca@valencia: Majoria de les ubicacions (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: most of Tibet & Xinjiang
ca@valencia: Majoria del Tibet i Xinjiang

en: name or service not known
ca@valencia: nom o servei desconegut

en: no address associated with nodename
ca@valencia: cap adreça associada amb el nom del node

en: no error
ca@valencia: cap error

en: non-recoverable failure in name resolution
ca@valencia: fallada irrecuperable en la resolució del nom

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
ca@valencia: * Colors a mida *

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
ca@valencia: * Colors recents *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
ca@valencia: Quaranta colors

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
ca@valencia: Colors Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
ca@valencia: Colors de l'arc de Sant Martí

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
ca@valencia: Colors royal

[ctx: palette name]
en: Web Colors
ca@valencia: Colors web

en: peninsular Malaysia
ca@valencia: Malàisia peninsular

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
ca@valencia: <p>KDE s'ha traduït a molts idiomes gràcies al treball dels equips de traducció arreu del món.</p><p>Si voleu més informació quant a la internacionalització de KDE, visiteu http://l10n.kde.org</p> <p>Trobareu informació quant a l'equip de voluntaris que traduïx KDE al valencià a <a href="https://l10n.kde.org/team-infos.php?teamcode=ca@valencia">https://l10n.kde.org/team-infos.php?teamcode=ca@valencia</a></p>

en: request was canceled
ca@valencia: s'ha cancel·lat la petició

en: requested family not supported
ca@valencia: no s'accepta la família sol·licitada

en: requested family not supported for this host name
ca@valencia: no s'accepta la família sol·licitada per a este nom d'ordinador

en: requested service not supported for this socket type
ca@valencia: no s'accepta el servei sol·licitat per a este tipus de sòcol

en: requested socket type not supported
ca@valencia: no s'accepta el tipus de sòcol sol·licitat

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
ca@valencia: l'execució davall un depurador pot causar un -nograb
    implícit, utilitzeu -dograb per a no fer cas

en: servname not supported for ai_socktype
ca@valencia: no s'accepta el nom del servidor per a ai_socktype

en: set XIM server
ca@valencia: Establix el servidor XIM

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
ca@valencia: Establix l'estil d'entrada XIM (X Input Method).
    Els valors possibles són onthespot, overthespot,
    offthespot i root

en: sets the application GUI style
ca@valencia: Establix l'estil de la IGU de l'aplicació

en: sets the application name
ca@valencia: Establix el nom de l'aplicació

en: sets the application title (caption)
ca@valencia: Establix el títol de l'aplicació (llegenda)

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
ca@valencia: establix la geometria del client al giny principal -consulteu el format de l'argument amb man X (normalment AmplàriaxAlçària+Pos_X+Pos_Y)-

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
ca@valencia: establix el color de fons predeterminat i una
    paleta d'aplicació (es calculen les ombres
    suaus i fosques)

en: sets the default button color
ca@valencia: Establix el color predeterminat del botó

en: sets the default foreground color
ca@valencia: establix el color de primer pla predeterminat

[ctx: short]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ca@valencia: Jove xef, porte ací per beure whisky amb quinze glaçons d'hidrogen

en: switches to synchronous mode for debugging
ca@valencia: canvia a mode síncron per a la depuració

en: system error
ca@valencia: error del sistema

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
ca@valencia: Li indica a les Qt que no es capture mai el ratolí o el teclat

en: temporary failure in name resolution
ca@valencia: fallada temporal en la resolució del nom

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
ca@valencia: %1 el va escriure
    %2

en: unknown error
ca@valencia: error desconegut

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
ca@valencia: utilitza un sistema gràfic diferent en lloc del predeterminat. Les opcions són «raster» i «opengl» (experimental)

en: west & central Borneo
ca@valencia: Borneo oest i central

en: west Dem. Rep. of Congo
ca@valencia: Rep. Dem. del Congo oest

en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
ca@valencia: Oest Nova Guinea (Irian Jaya) i Malukus (Moluques)

en: west Tibet & Xinjiang
ca@valencia: Tibet oest i Xinjiang

en: west Uzbekistan
ca@valencia: Uzbekistan oest
