kmouth - en to ca@valencia translation catalogue (197 entries)

en: &Configure KMouth...
ca@valencia: &Configura KMouth...

en: &Copy
ca@valencia: &Copia

en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
ca@valencia: Frases o llibres de frases seleccionats a&ctualment

en: &Delete
ca@valencia: Sup&rimix

en: &Delete Dictionary
ca@valencia: &Elimina el diccionari

en: &Edit
ca@valencia: &Edita

en: &Edit...
ca@valencia: &Edita...

en: &Engine:
ca@valencia: &Motor:

en: &Export Dictionary...
ca@valencia: &Exporta el diccionari...

en: &Export...
ca@valencia: &Exporta...

en: &File
ca@valencia: Fi&txer

en: &Filename:
ca@valencia: Nom de fi&txer:

en: &Import...
ca@valencia: &Importa...

en: &Language:
ca@valencia: &Idioma:

en: &Merge dictionaries
ca@valencia: &Fusiona els diccionaris

en: &Move Down
ca@valencia: &Mou avall

en: &Name:
ca@valencia: &Nom:

en: &New Phrase
ca@valencia: Frase &nova

en: &None
ca@valencia: &Cap

en: &Open as History...
ca@valencia: O&bri com a historial...

en: &Overwrite
ca@valencia: S&obreescriu

en: &Phrase Books
ca@valencia: Llibres de &frases

en: &Preferences
ca@valencia: &Preferències

en: &Print History...
ca@valencia: Im&primix l'historial...

en: &Selected Dictionary
ca@valencia: Diccionari &seleccionat

en: &Selection of phrases in the phrase book:
ca@valencia: &Seleccioneu les frases en el llibre de frases:

en: &Settings
ca@valencia: Con&figuració

en: &Speak
ca@valencia: &Sintetitza

en: &Text-to-Speech
ca@valencia: &Síntesi

en: &Use default speech system
ca@valencia: Utilit&za el sistema de veu predeterminat

en: &Voice:
ca@valencia: &Veu:

en: (New Phrase Book)
ca@valencia: (Llibre de frases nou)

en: (New Phrase)
ca@valencia: (Frase nova)

en: <qt>There are unsaved changes.<br />Do you want to apply the changes before closing the "phrase book" window or discard the changes?</qt>
ca@valencia: <qt>Hi ha canvis sense guardar.<br />Voleu aplicar els canvis abans de tancar la finestra «llibre de frases» o descarte els canvis?</qt>

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
ca@valencia: Un frontal d'escriptura i síntesi per a sintetitzadors de veu

en: Add
ca@valencia: Afig-la

en: Add D&ictionary...
ca@valencia: Afig un d&iccionari...

en: Adds a new phrase
ca@valencia: Afig una frase nova

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
ca@valencia: Afig un llibre de frases nou en el qual es poden posar altres llibres i frases

en: All Files (*);;Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt)
ca@valencia: Tots els fitxers (*);;Llibres de frases (*.phrasebook);;Fitxers de text net (*.txt)

en: Alternative
ca@valencia: Alternativa

en: As Phrasebook
ca@valencia: Com a llibre de frases

en: As Plain Text
ca@valencia: Com a text

en: Ask Whether to Save
ca@valencia: Demana si s'ha de guardar

en: Book
ca@valencia: Llibre

en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
ca@valencia: Clicant en este botó podeu seleccionar la drecera de teclat associada amb la frase seleccionada.

en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
ca@valencia: &Compara amb el diccionari d'OpenOffice.org:

en: C&reate new dictionary:
ca@valencia: &Crea un diccionari nou:

en: C&ustom
ca@valencia: &Personalitzat

en: Character &encoding:
ca@valencia: &Codificació dels caràcters:

en: Character encodin&g:
ca@valencia: Codi&ficació dels caràcters:

en: Closes the window
ca@valencia: Tanca la finestra

en: Closing "Phrase Book" Window
ca@valencia: S'està tancant la finestra del «Llibre de frases»

en: Closing the phrase &book edit window:
ca@valencia: Tanca la finestra d'edició del &llibre de frases:

en: Command for speaking &texts:
ca@valencia: Ordre per a sintetitzar els &textos:

en: Configuration
ca@valencia: Configuració

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
ca@valencia: Copia les entrades seleccionades actualment des del llibre de frases al porta-retalls

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
ca@valencia: Copia les frases seleccionades de l'historial al porta-retalls

en: Copies the selected section to the clipboard
ca@valencia: Copia la secció seleccionada al porta-retalls

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
ca@valencia: Copia la secció seleccionada i la posa al porta-retalls. Si hi ha cap text seleccionat en el camp d'edició, este serà copiat al porta-retalls. D'altra manera, les frases seleccionades en l'historial (si n'hi ha cap) seran ubicades en el porta-retalls.

en: Create an &empty wordlist
ca@valencia: Crea una llista &buida de paraules

en: Creating Word List
ca@valencia: S'està creant una llista de paraules

en: Cu&t
ca@valencia: Re&talla

en: Current Maintainer
ca@valencia: Mantenidor actual

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
ca@valencia: Retalla les frases seleccionades actualment del llibre de frases i les posa al porta-retalls

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
ca@valencia: Retalla les frases seleccionades de l'historial i les posa al porta-retalls

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ca@valencia: Retalla la secció seleccionada i la posa al porta-retalls

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
ca@valencia: Retalla la secció seleccionada i la posa al porta-retalls. Si hi ha cap text seleccionat en el camp d'edició, este serà ubicat en el porta-retalls. D'altra manera, les frases seleccionades en l'historial (si n'hi ha cap) seran ubicades en el porta-retalls.

en: D&eselect All Entries
ca@valencia: &Desselecciona totes les entrades

[ctx: Default dictionary]
en: Default
ca@valencia: Predeterminat

en: Deletes the currently selected phrases from the history
ca@valencia: Elimina les frases seleccionades actualment de l'historial

en: Deletes the selected entries from the phrase book
ca@valencia: Elimina les entrades seleccionades del llibre de frases

en: Deselects all phrases in the history
ca@valencia: Desselecciona totes les frases de l'historial

en: Dictionary
ca@valencia: Diccionari

en: Discard Changes
ca@valencia: Descarta els canvis

en: Do Not Add
ca@valencia: No l'afiges

en: Enables/disables the phrasebook bar
ca@valencia: Activa/desactiva la barra dels llibres de frases

en: Enables/disables the statusbar
ca@valencia: Activa/desactiva la barra d'estat

en: Export Dictionary
ca@valencia: Exporta el diccionari

en: Export Phrase Book
ca@valencia: Exporta el llibre de frases

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
ca@valencia: Exporta la frases o el llibres de frases seleccionats actualment a un fitxer

en: File Exists
ca@valencia: El fitxer ja existix

en: File Extension
ca@valencia: Extensió del fitxer

en: From &KDE documentation
ca@valencia: &Des de la documentació de KDE

en: From &file
ca@valencia: Des del fi&txer

en: From f&older
ca@valencia: Des de la &carpeta

en: General Options
ca@valencia: Opcions generals

en: History file to open
ca@valencia: Fitxer d'historial que s'ha d'obrir

en: I&mport Standard Phrase Book
ca@valencia: I&mporta un llibre de frases estàndard

en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
ca@valencia: Si seleccioneu esta casella, es crea un diccionari en blanc, sense cap entrada. Com que KMouth afig automàticament al diccionari les paraules novament teclejades, aprendrà el vocabulari amb el temps.

en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
ca@valencia: Si seleccioneu esta casella, es crea un diccionari nou, bé carregant un fitxer de diccionari o bé contant les paraules individuals en un text.

en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
ca@valencia: Si seleccioneu esta casella, es crea un diccionari nou carregant un fitxer. Podeu seleccionar un fitxer XML, un fitxer de text estàndard o un fitxer que continga un diccionari de compleció de paraules. Si seleccioneu un fitxer de text estàndard o un fitxer XML, la freqüència de les paraules individuals es detecta senzillament comptant les ocurrències de cada paraula.

en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
ca@valencia: Si seleccioneu esta casella, es crea un diccionari nou carregant tots els fitxers d'una carpeta i els seus subdirectoris.

en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
ca@valencia: Si seleccioneu esta casella, es crea un diccionari nou barrejant diccionaris existents.

en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
ca@valencia: Si seleccioneu esta casella, es crea un diccionari nou analitzant la documentació KDE. La freqüència de les paraules individuals es detecta senzillament contant les ocurrències de cada paraula.

en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
ca@valencia: Si marqueu esta casella de selecció, es comprovarà l'ortografia abans que les paraules s'inserisquen al diccionari nou.

en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
ca@valencia: Si seleccioneu esta casella de selecció, es comprova l'ortografia de les paraules de la documentació KDE abans d'inserir-les al diccionari nou.

en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
ca@valencia: Si seleccioneu esta opció, llavors la frase seleccionada serà accessible amb una drecera de teclat. Podeu canviar la drecera amb el botó a la vora de l'opció.

en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
ca@valencia: Si seleccioneu esta opció, llavors la frase seleccionada no es podrà accedir amb una drecera de teclat.

en: Import Phrasebook
ca@valencia: Importa un llibre de frases

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
ca@valencia: Importa un fitxer i afig el seu contingut al llibre de frases

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
ca@valencia: Importa un fitxer de frases estàndard i afig el seu contingut al llibre de frases

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
ca@valencia: Llista buida

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
ca@valencia: &Directori:

en: Initial Configuration - KMouth
ca@valencia: Configuració inicial - KMouth

en: Initial Phrase Book
ca@valencia: Llibre de frases inicial

en: Insert Into Edit Field
ca@valencia: Inserix al camp d'edició

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
ca@valencia: En este camp d'edició podeu escriure una frase. Feu un clic damunt del botó de síntesi per a escoltar la frase introduïda.

en: KDE Documentation
ca@valencia: Documentació de KDE

en: Language
ca@valencia: Idioma

en: Merge result
ca@valencia: Combina el resultat

en: Merging dictionaries...
ca@valencia: S'estan fusionant diccionaris...

en: Move &Up
ca@valencia: Mou am&unt

en: Name of the &phrase book:
ca@valencia: Nom del llibre de &frases:

en: New Phrase &Book
ca@valencia: Lli&bre de frases nou

en: Open File as History
ca@valencia: Obri un fitxer com a historial

en: Opening file...
ca@valencia: S'està obrint el fitxer...

en: Opens an existing file as history
ca@valencia: Obri un fitxer existent com a historial

en: Opens the configuration dialog
ca@valencia: Obri el diàleg de configuració

en: Original Author
ca@valencia: Autor original

en: Parsing directory...
ca@valencia: S'està analitzant el directori...

en: Parsing file...
ca@valencia: S'està analitzant el fitxer...

en: Parsing the KDE documentation...
ca@valencia: S'està analitzant la documentació de KDE...

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
ca@valencia: Apega el contingut del porta-retalls a la posició actual del cursor en el camp d'edició.

en: Pastes the clipboard contents to current position
ca@valencia: Apega el contingut del porta-retalls a la posició actual

en: Performing spell check...
ca@valencia: S'està executant la verificació de l'ortografia...

en: Phrase
ca@valencia: Frases

en: Phrase Book
ca@valencia: Llibre de frases

en: Phrase Books (*.phrasebook)
ca@valencia: Llibres de frases (*.phrasebook)

en: Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt);;All Files (*)
ca@valencia: Llibres de frases (*.phrasebook);;Fitxers de text net (*.txt);;Tots els fitxers (*)

en: Phrase Books (*.phrasebook);Plain Text Files (*.txt);All Files (*)
ca@valencia: Llibres de frases (*.phrasebook);;Fitxers de text net (*.txt);;Tots els fitxers (*)

en: Plain Text Files (*.txt);;Phrase Books (*.phrasebook);;All Files (*)
ca@valencia: Fitxers de text net (*.txt);;Llibres de frases (*.phrasebook);;Tots els fitxers (*)

en: Please decide which phrase books you need:
ca@valencia: Decidiu quins llibres de frases necessiteu:

en: Preferences
ca@valencia: Preferències

en: Printing...
ca@valencia: S'està imprimint...

en: Prints out the actual history
ca@valencia: Imprimix l'historial real

en: Quits the application
ca@valencia: Ix de l'aplicació

en: Save &History As...
ca@valencia: Guarda l'&historial com a...

en: Save As
ca@valencia: Anomena i guarda

en: Save Phrase Book
ca@valencia: Guarda el llibre de frases

en: Saves the actual history as...
ca@valencia: Guarda l'historial real com a...

en: Saves the phrase book onto the hard disk
ca@valencia: Guarda el llibre de frases en el disc dur

en: Saving history with a new filename...
ca@valencia: S'està guardant l'historial amb un nom nou...

en: Select &All Entries
ca@valencia: &Selecciona totes les entrades

en: Selects all phrases in the history
ca@valencia: Selecciona totes les frases de l'historial

en: Send the data as standard &input
ca@valencia: Envia la informació a l'&entrada estàndard

en: Shortcut
ca@valencia: Drecera

en: Shortcut for the phrase:
ca@valencia: Drecera per a la frase:

en: Show P&hrasebook Bar
ca@valencia: Mostra la barra dels llibres de &frases

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
ca@valencia: S'està eixint...

en: Source of New Dictionary (1)
ca@valencia: Origen del diccionari nou (1)

en: Source of New Dictionary (2)
ca@valencia: Origen del diccionari nou (2)

en: Speak Immediately
ca@valencia: Sintetitza immediatament

en: Speaks the currently active sentence(s)
ca@valencia: Sintetitza les frases actualment actives

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
ca@valencia: Sintetitza les frases actualment actives. Si hi ha text en el camp d'edició, se sintetitzarà este. D'altra manera se sintetitzaran les frases seleccionades en l'historial (si n'hi ha cap).

en: Speaks the currently selected phrases in the history
ca@valencia: Sintetitza les frases seleccionades en l'historial

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
ca@valencia: &Sintetitza

en: Text of the &phrase:
ca@valencia: Text de la &frase:

en: Text-to-Speech
ca@valencia: Síntesi

en: Text-to-Speech Configuration
ca@valencia: Configureu la síntesi

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
ca@valencia: El fitxer %1 ja existix. Voleu sobreescriure'l?

[ctx: The job is done]
en: Ready.
ca@valencia: Llest.

en: There was an error loading file
    %1
ca@valencia: S'ha produït un error en carregar el fitxer
    %1

en: There was an error saving file
    %1
ca@valencia: S'ha produït un error en guardar el fitxer
    %1

en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
ca@valencia: Esta casella de selecció especifica si el text s'envia com a entrada estàndard al sintetitzador de veu.

en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
ca@valencia: Este quadro combinat especifica si les frases seleccionades del llibre de frases han de sintetitzar-se immediatament o només inserir-les al camp d'edició.

en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
ca@valencia: Este quadro combinat especifica si el llibre de frases serà guardat automàticament quan es tanque la finestra d'edició.

en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
ca@valencia: Este quadro combinat especifica quina codificació de caràcters s'emprarà per a passar el text.

en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
ca@valencia: Este camp especifica tant l'ordre utilitzada per a sintetitzar els textos com els seus paràmetres. KMouth reconeix les variables següents:
    %t -- el text que s'hauria de sintetitzar
    %f -- el nom d'un fitxer que conté el text
    %l -- el codi d'idioma
    %% -- un signe de percentatge

en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
ca@valencia: Esta llista conté tots els diccionaris disponibles per a la compleció de paraules. KMouth mostrarà un quadro combinat vora el camp d'edició en la finestra principal si la llista conté més d'un diccionari. Podeu utilitzar este quadro combinat per a seleccionar el diccionari que s'utilitzarà realment per a la compleció de paraules.

en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
ca@valencia: Esta llista conté el llibre de frases actual en una estructura d'arbre. Podeu seleccionar i modificar frases individuals i subllibres de frases

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
ca@valencia: Esta llista conté l'historial de frases sintetitzades. Podeu seleccionar frases i prémer el botó de síntesi per a tornar a sentir-les.

en: Tips, extended phrase books
ca@valencia: Consells, llibres ampliats de frases

en: Toggle the statusbar...
ca@valencia: S'està canviant la barra d'estat...

en: Toggling menubar...
ca@valencia: S'està canviant la barra de menús...

en: Toggling phrasebook bar...
ca@valencia: S'està canviant la barra del llibre de frases...

en: Toggling toolbar...
ca@valencia: S'està canviant la barra d'eines...

en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
ca@valencia: Amb este botó podeu afegir un diccionari nou a la llista de diccionaris disponibles.

en: With this button you delete the selected dictionary.
ca@valencia: Amb este botó suprimireu el diccionari seleccionat.

en: With this button you export the selected dictionary to a file.
ca@valencia: Amb este botó exporteu el diccionari seleccionat a un fitxer.

en: With this button you move the selected dictionary down.
ca@valencia: Amb este botó moveu avall el diccionari seleccionat.

en: With this button you move the selected dictionary up.
ca@valencia: Amb este botó moveu amunt el diccionari seleccionat.

en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
ca@valencia: Amb este quadro combinat decidireu quin idioma s'hauria d'associar amb el diccionari nou.

en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
ca@valencia: Amb este quadro combinat seleccioneu la codificació de caràcters utilitzada per a carregar fitxers de text. Este quadro combinat no s'utilitza per a fitxers XML o per a fitxers de diccionari.

en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
ca@valencia: Amb este quadro combinat seleccioneu l'idioma associat amb el diccionari seleccionat.

en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
ca@valencia: Amb este quadro combinat seleccioneu quin idioma, dels instal·lats, s'utilitzarà per a crear el diccionari nou. KMouth només analitzarà fitxers de documentació d'este idioma.

en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
ca@valencia: Amb este camp d'entrada seleccioneu el directori OpenOffice.org que s'utilitzarà per a comprovar l'ortografia de les paraules del diccionari nou.

en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
ca@valencia: Amb este camp d'edició especifiqueu el nom del diccionari seleccionat.

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
ca@valencia: Amb este camp d'entrada especifiqueu quin directori voleu carregar per a crear el diccionari nou.

en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
ca@valencia: Amb este camp d'entrada especifiqueu quin fitxer voleu carregar per a crear el diccionari nou.

en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
ca@valencia: Amb esta línia d'edició definiu el nom d'un subllibre de frases o el contingut d'una frase.

en: Word Completion
ca@valencia: Compleció de paraules

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>.
ca@valencia: El nom de fitxer <i>%1</i> que heu seleccionat té una extensió diferent de <i>.phrasebook</i>.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
ca@valencia: Heu seleccionat el nom de fitxer <i>%1</i> que té una extensió diferent de <i>.phrasebook</i>. Voleu afegir <i>.phrasebook</i> al nom del fitxer?

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>.
ca@valencia: El nom de fitxer <i>%1</i> que heu seleccionat té l'extensió <i>.phrasebook</i>.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
ca@valencia: Heu seleccionat el nom de fitxer <i>%1</i> que té l'extensió <i>.phrasebook</i>. El voleu guardar en el format de llibre de frases?

en: without name
ca@valencia: sense nom
