mate-calc 1.25.0 - en to cmn translation catalogue (382 entries)

en:  in
cmn: 轉為

en: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F
cmn: 0，1，2，3，4，5，6，7，8，9，A，B，C，D，E，F

en: 16-bit
cmn: 16 位元

en: 32-bit
cmn: 32 位元

en: 64-bit
cmn: 64 位元

en: 8-bit
cmn: 8 位元

en: =
cmn: ＝

en: Absolute Value
cmn: 絕對值

en: Absolute value [|]
cmn: 絕對值 [|]

en: Accuracy value
cmn: 準確度數值

en: Acres
cmn: 英畝

en: Add [+]
cmn: 加號 [+]

en: Additional Functions
cmn: 額外的函數

en: Algerian Dinar
cmn: 阿爾及利亞第納爾

en: Angle
cmn: 角

en: Angle units
cmn: 角度單位

en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
cmn: 應用程式選項：
      -s，--solve <equation>          解開指定的算式

en: Area
cmn: 區域

en: Argument --solve requires an equation to solve
cmn: 引數 --solve 需要指定想解開的方程式

en: Argument not defined for zero
cmn: 引數不能用於 0

en: Astronomical Units
cmn: 天文單位

en: Australian Dollar
cmn: 澳元

en: Automatic
cmn: 自動

en: Bahraini Dinar
cmn: 巴林第納爾

en: Binary
cmn: 2 進位

en: Boolean AND
cmn: 布林 AND

en: Boolean AND is only defined for positive integers
cmn: 布林 AND 只能用於正整數

en: Boolean Exclusive OR
cmn: 布林排除 OR

en: Boolean NOT
cmn: 布林 NOT

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
cmn: 布林 NOT 只能用於正整數

en: Boolean OR
cmn: 布林 OR

en: Boolean OR is only defined for positive integers
cmn: 布林 OR 只能用於正整數

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
cmn: 布林 XOR 只能用於正整數

en: Botswana Pula
cmn: 波札那普拉

en: Brazilian Real
cmn: 巴西雷阿爾

en: Brunei Dollar
cmn: 汶萊元

en: Bulgarian Lev
cmn: 保加利亞列弗

en: Button mode
cmn: 按鈕模式

en: CFA Franc
cmn: 非洲法郎

en: C_alculate
cmn: 計算(_A)

en: C_ost:
cmn: 花費(_O)：

en: Cables
cmn: 鏈

en: Calculate Result
cmn: 計算結果

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
cmn: 計算出定期支付的貸款數額，支付款項的時刻為每個付款期間結束時。

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
cmn: 計算在指定的期間中某資產的折舊免稅額，使用年數總和法。這個折舊方式會加速折舊率，所以前期會比後期有更多折舊費用。可用年限是指該資產折舊的週期數 (通常為年)。

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
cmn: 計算在指定的期間中某資產的折舊免稅額，使用雙倍餘額遞減法。

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
cmn: 計算投資的未來值，根據一系列等額付款，按照約定付款期數的定期利率。

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
cmn: 計算一項投資的現值要到達某未來值所需的複利期數，每個複利期間的利率為固定的。

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
cmn: 計算普通年金累積至未來值所需的付款期數，按照某一定期利率。

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
cmn: 計算投資增加到未來值所需的定期利率，按照複利期數。

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
cmn: 計算投資的現值，根據一系列等額付款，按照約定付款期數的定期利率下進行折現。

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
cmn: 計算轉售價格的產品，根據產品成本和希望的毛利率。

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
cmn: 計算一期間內資產的直線折舊。直線折舊法在資產可用年限內將折舊花費平均分攤。可用年限指資產折舊的期數，典型狀況下為年。

en: Calculating
cmn: 計算中

en: Calculator
cmn: 計算機

en: Canadian Dollar
cmn: 加拿大元

en: Ceiling
cmn: 上限

en: Celsius
cmn: 攝氏

en: Centimeters
cmn: 公分

en: Ch_aracter:
cmn: 字元(_A)：

en: Chilean Peso
cmn: 智利比索

en: Chinese Yuan
cmn: 人民幣

en: Clear
cmn: 清除

en: Clear Display [Escape]
cmn: 清除顯示 [Escape]

en: Colombian Peso
cmn: 哥倫比亞比索

en: Complex argument
cmn: 複數輻角

en: Complex conjugate
cmn: 共軛複數

en: Compounding Term
cmn: 複利期間

en: Cosine
cmn: 餘弦

en: Croatian Kuna
cmn: 克羅埃西亞庫那

en: Cubic Meters
cmn: 立方公尺

en: Currency
cmn: 貨幣

en: Currency of the current calculation
cmn: 目前計算的貨幣

en: Currency to convert the current calculation into
cmn: 要將目前計算結果換算為貨幣

en: Czech Koruna
cmn: 捷克克朗

en: Danish Krone
cmn: 丹麥克朗

en: Days
cmn: 天

en: Decimal
cmn: 10 進位

en: Degrees
cmn: 度

en: Displayed value not an integer
cmn: 顯示的數值不是整數值

en: Divide [/]
cmn: 除號 [/]

en: Division by zero is undefined
cmn: 除以 0 並無意義

en: Double Declining Depreciation
cmn: 雙倍餘額遞減折舊法

en: Double-Declining Depreciation
cmn: 雙倍餘額遞減折舊法

en: Duration
cmn: 期間

en: End Group [)]
cmn: 括號結尾 [)]

en: Engineering
cmn: 工程

en: Error: the number of periods must be positive
cmn: 錯誤：週期數必須為正

en: Estonian Kroon
cmn: 愛沙尼亞克朗

en: Euler’s Number
cmn: 歐拉數

en: Euro
cmn: 歐元

en: Exponent
cmn: 指數

en: Exponent [^ or **]
cmn: 指數 [^ 或 **]

en: Factorial
cmn: 階乘

en: Factorial [!]
cmn: 階乘 [！]

en: Factorize
cmn: 因數分解

en: Factorize [Ctrl+F]
cmn: 因數分解 [Ctrl+F]

en: Farenheit
cmn: 華氏

en: Fathoms
cmn: 英噚

en: Feet
cmn: 英尺

en: Financial Term
cmn: 理財期數

en: Fixed
cmn: 固定的

en: Floor
cmn: 下限

en: Fractional Component
cmn: 小數部分

en: Function '%s' is not defined
cmn: 尚未定義函數「%s」

en: Future Value
cmn: 未來值

en: Future _Value:
cmn: 未來值(_V)：

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
cmn: GTK+ 選項：
      --class=CLASS                   如同視窗管理程式使用的程式類別
      --name=NAME                     如同視窗管理程式使用的程式名稱
      --screen=SCREEN                 要使用的 X 螢幕
      --sync                          讓 X 呼叫同步化
      --gtk-module=MODULES            載入額外的 GTK+ 模組
      --g-fatal-warnings              將所有警告設為嚴重的

en: Gallons
cmn: 加侖

en: Gradians
cmn: 梯度

en: Grams
cmn: 公克

en: Gross Profit Margin
cmn: 毛利率

en: Hectares
cmn: 公頃

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
cmn: 求助選項：n  -v，--version                   顯示釋出的版本
      -h，-？，--help                  顯示求助選項
      --help-all                      顯示所有求助選項
      --help-gtk                      顯示 GTK+ 選項

en: Hexadecimal
cmn: 16 進制數字

en: Hong Kong Dollar
cmn: 港幣

en: Hours
cmn: 小時

en: Hungarian Forint
cmn: 匈牙利福林

en: Hyperbolic Cosine
cmn: 雙曲餘弦

en: Hyperbolic Sine
cmn: 雙曲正弦

en: Hyperbolic Tangent
cmn: 雙曲正切

en: Icelandic Krona
cmn: 冰島克朗

en: Imaginary Component
cmn: 虛數部分

en: Inches
cmn: 英吋

en: Indian Rupee
cmn: 印度盧比

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
cmn: 表示在顯示的數值中小數點後的 0 是否要顯示。

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
cmn: 表示在大數字上是否顯示千位數分隔字元。

en: Indonesian Rupiah
cmn: 印尼盾

en: Insert Character
cmn: 插入字元

en: Insert Character Code
cmn: 插入字元代碼

en: Integer Component
cmn: 整數部分

en: Inverse
cmn: 反轉

en: Inverse Cosine
cmn: 反餘弦

en: Inverse Sine
cmn: 反正弦

en: Inverse Tangent
cmn: 反正切

en: Inverse [Ctrl+I]
cmn: 反轉 [Ctrl+I]

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
cmn: 反餘弦不能用於超過 [-1，1] 的數值

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
cmn: 反雙曲餘弦不能用於小於 1 的數值

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
cmn: 反正弦不能用於超過 [-1，1] 的數值

en: Iranian Rial
cmn: 伊朗雷阿爾

en: Israeli New Shekel
cmn: 以色列新謝克爾

en: Japanese Yen
cmn: 日元

en: Kazakhstani Tenge
cmn: 哈薩克堅戈

en: Kelvin
cmn: 凱氏

en: Kilograms
cmn: 公斤

en: Kilometers
cmn: 公里

en: Kuwaiti Dinar
cmn: 科威特第納爾

en: Latvian Lats
cmn: 拉脫維亞拉特

en: Length
cmn: 長度

en: Libyan Dinar
cmn: 利比亞第納爾

en: Light Years
cmn: 光年

en: Lithuanian Litas
cmn: 立陶宛立特

en: Litres
cmn: 公升

en: Logarithm
cmn: 對數

en: Logarithm of zero is undefined
cmn: 0 的對數並無意義

en: MATE Calculator
cmn: MATE 計算機

en: Malaysian Ringgit
cmn: 馬來西亞林吉特

en: Malformed expression
cmn: 算式錯誤

en: Malformed expression at token '%s'
cmn: 算式中的符號「%s」錯誤

en: Mauritian Rupee
cmn: 模里西斯盧比

en: Memory
cmn: 記憶體

en: Meters
cmn: 公尺

en: Mexican Peso
cmn: 墨西哥披索

en: Microlitres
cmn: 微升

en: Micrometers
cmn: 微米

en: Microseconds
cmn: 微秒

en: Miles
cmn: 英里

en: Millilitres
cmn: 毫升

en: Millimeters
cmn: 毫米

en: Milliseconds
cmn: 亳秒

en: Minutes
cmn: 分鐘

en: Modulus divide
cmn: 餘數除法

en: Modulus division is only defined for integers
cmn: 餘數除法只能用於整數值

en: Multiply [*]
cmn: 乘號 [*]

en: Nanometers
cmn: 奈米

en: Natural Logarithm
cmn: 自然對數

en: Nautical Miles
cmn: 海哩

en: Need an integer to factorize
cmn: 需要整數才能因數分解

en: Nepalese Rupee
cmn: 尼泊爾盧比

en: New Romanian Leu
cmn: 新羅馬尼亞列伊

en: New Turkish Lira
cmn: 新土耳其里拉

en: New Zealand Dollar
cmn: 紐西蘭元

en: No redo history
cmn: 沒有取消復原紀錄

en: No sane value to bitwise shift
cmn: 沒有正常數值可以進行移位

en: No sane value to store
cmn: 沒有正常數值可以儲存

en: No undo history
cmn: 沒有復原紀錄

en: Norwegian Krone
cmn: 挪威克朗

en: Number _Format:
cmn: 數字格式(_F)：

en: Number format
cmn: 數字格式

en: Numeric Base
cmn: 數字基底

en: Octal
cmn: 8 進位

en: Omani Rial
cmn: 阿曼雷阿爾

en: Ones' Complement
cmn: 1 的補數

en: Ounces
cmn: 盎司

en: Overflow. Try a bigger word size
cmn: 溢位。請嘗試更大的字詞大小

en: Pakistani Rupee
cmn: 巴基斯坦盧比

en: Parsecs
cmn: 秒差距

en: Payment Period
cmn: 付款期間

en: Percentage [%]
cmn: 百分比 [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
cmn: 進列數字、科學或金融的計算

en: Periodic Interest Rate
cmn: 定期利率

en: Periodic Interest _Rate:
cmn: 定期利率(_R)：

en: Periodic Payment
cmn: 定期付款

en: Peruvian Nuevo Sol
cmn: 祕魯新索爾

en: Philippine Peso
cmn: 菲律賓比索

en: Pints
cmn: 品脫

en: Polish Zloty
cmn: 波蘭茲羅提

en: Pound Sterling
cmn: 英鎊

en: Pounds
cmn: 鎊

en: Preferences
cmn: 偏好設定

en: Present Value
cmn: 現值

en: Present _Value:
cmn: 現值(_V)：

en: Qatari Riyal
cmn: 卡達里亞爾

en: Quarts
cmn: 夸脫

en: Radians
cmn: 弧度

en: Rankine
cmn: 蘭金

en: Rate
cmn: 比率

en: Real Component
cmn: 實數部分

en: Root [Ctrl+R]
cmn: 開根號 [Ctrl+R]

en: Round
cmn: 四捨五入

en: Russian Rouble
cmn: 俄羅斯盧布

en: Saudi Riyal
cmn: 沙特里亞爾

en: Scientific
cmn: 科學計算

en: Scientific Exponent
cmn: 科學記號

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
cmn: 科學記號 [Ctrl+E]

en: Seconds
cmn: 秒鐘

en: Shift Left
cmn: 左移

en: Shift Right
cmn: 右移

en: Shift is only possible on integer values
cmn: 位移只能用在整數值

en: Show %d decimal _places
cmn: 顯示小數點後 %d 位數(_P)

en: Show History
cmn: 顯示紀錄

en: Show Thousands Separators
cmn: 顯示千位分隔符號

en: Show Trailing Zeroes
cmn: 顯示小數點後的 0

en: Show _thousands separators
cmn: 顯示千位分隔符號(_T)

en: Show trailing _zeroes
cmn: 顯示末端的零(_Z)

en: Sign
cmn: 符號函數

en: Sine
cmn: 正弦

en: Singapore Dollar
cmn: 新加坡幣

en: Source currency
cmn: 來源貨幣

en: Source units
cmn: 原始單位

en: South African Rand
cmn: 南非蘭特

en: South Korean Won
cmn: 南韓圜

en: Square Centimeters
cmn: 平方公分

en: Square Meters
cmn: 平方公尺

en: Square Millimeters
cmn: 平方毫米

en: Square [Ctrl+2]
cmn: 平方 [Ctrl+2]

en: Square root [Ctrl+R]
cmn: 平方根 [Ctrl+R]

en: Sri Lankan Rupee
cmn: 斯里蘭卡盧比

en: Start Group [(]
cmn: 括號開頭 [(]

en: Store
cmn: 儲存

en: Straight Line Depreciation
cmn: 直線折舊法

en: Straight-Line Depreciation
cmn: 直線折舊法

en: Subscript mode [Alt]
cmn: 下標數字模式 [Alt]

en: Subtract [-]
cmn: 減號 [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
cmn: 年數總和折舊法

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
cmn: 年數總和折舊法

en: Superscript mode [Ctrl]
cmn: 上標數字模式 [Ctrl]

en: Swedish Krona
cmn: 瑞典克朗

en: Swiss Franc
cmn: 瑞士法郎

en: Switch conversion units
cmn: 切換轉換單位

en: T&T Dollar (TTD)
cmn: 千里達及托巴哥元 (TTD)

en: Tangent
cmn: 正切

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
cmn: 正切對於角度 (n+1/2)*π (90°，270°…) 並無意義

en: Target currency
cmn: 目標貨幣

en: Target units
cmn: 目標單位

en: Temperature
cmn: 溫度

en: Thai Baht
cmn: 泰銖

en: The angle units to use
cmn: 要使用的角度單位

en: The button mode
cmn: 按鈕的模式

en: The format to display numbers in
cmn: 顯示數字所用的格式

en: The number of digits displayed after the numeric point
cmn: 小數點後要顯示的位數

en: The numeric base
cmn: 數字基底

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
cmn: 負數的 0 次方並無意義

en: The size of the words used in bitwise operations
cmn: 在逐位元運算中使用的字詞大小

en: Tonnes
cmn: 公噸

en: Tunisian Dinar
cmn: 突尼西亞第納爾

en: Two's Complement
cmn: 2 的補數

en: UAE Dirham
cmn: 阿聯迪爾汗

en: US Dollar
cmn: 美元

en: Unable to open help file
cmn: 無法開啟求助檔案。

en: Undo
cmn: 復原

en: Undo [Ctrl+Z]
cmn: 復原 [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
cmn: 目前計算的單位

en: Units to convert the current calculation into
cmn: 要將目前計算結果換算為單位

en: Unknown argument '%s'
cmn: 不明的引數「%s」

en: Unknown conversion
cmn: 不明的換算

en: Unknown variable '%s'
cmn: 不明的變數「%s」

en: Uruguayan Peso
cmn: 烏拉圭披索

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
cmn: 用法：
      %s — 進列數學計算

en: Venezuelan Bolívar
cmn: 委內瑞拉波利瓦爾

en: Volume
cmn: 裝置

en: Weight
cmn: 寬度

en: Word _size:
cmn: 文字大小(_S)：

en: Word size
cmn: 文字大小

en: Yards
cmn: 碼

en: Years
cmn: 年

en: _About
cmn: 關於(_A)

en: _Advanced
cmn: 進階模式(_A)

en: _Angle units:
cmn: 角度單位(_A)：

en: _Basic
cmn: 基本模式(_B)

en: _Calculator
cmn: 計算機(_C)

en: _Close
cmn: 關閉(_C)

en: _Contents
cmn: 內容(_C)

en: _Copy
cmn: 拷貝(_C)

en: _Cost:
cmn: 花費(_C)：

en: _Financial
cmn: 財務計算模式(_F)

en: _Future Value:
cmn: 未來值(_F)：

en: _Help
cmn: 求助(_H)

en: _Insert
cmn: 插入(_I)

en: _Life:
cmn: 年限(_L)：

en: _Margin:
cmn: 盈餘(_M)：

en: _Mode
cmn: 模式(_M)

en: _Number of Periods:
cmn: 週期數(_N)：

en: _Paste
cmn: 貼上(_P)

en: _Period:
cmn: 週期(_P)：

en: _Periodic Payment:
cmn: 定期付款(_P)：

en: _Preferences
cmn: 偏好設定(_P)

en: _Principal:
cmn: 本金(_P)：

en: _Programming
cmn: 軟體開發(_P)

en: _Quit
cmn: 離開(_Q)

en: _Redo
cmn: 取消復原(_R)

en: _Salvage:
cmn: 剩餘價值(_S)：

en: _Term:
cmn: 期數(_T)：

en: _Undo
cmn: 復原(_U)

en: _View
cmn: 檢視(_V)

[ctx: unit-format]
en: %s days
cmn: %s 天

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
cmn: %s 度

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
cmn: %s 梯度

[ctx: unit-format]
en: %s hours
cmn: %s 小時

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
cmn: %s 分鐘

[ctx: unit-format]
en: %s radians
cmn: %s 弧度

[ctx: unit-format]
en: %s years
cmn: %s 年

[ctx: unit-format]
en: %s ˚C
cmn: %s˚C

[ctx: unit-format]
en: %s ˚F
cmn: %s˚F

[ctx: unit-format]
en: %s ˚R
cmn: %s˚R

[ctx: unit-symbols]
en: K
cmn: K，絕對溫度

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
cmn: acre，acres，英畝

[ctx: unit-symbols]
en: au
cmn: au，天文單位

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
cmn: cable，cables，cb，鏈

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
cmn: centimeter，centimeters，cm，cms，公分

[ctx: unit-symbols]
en: cm²
cmn: cm²，平方公分

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
cmn: day，days，天

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
cmn: degC，˚C，攝氏

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
cmn: degF，˚F，華氏

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
cmn: degR，˚R，˚Ra，蘭金

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
cmn: degree，degrees，deg，度

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
cmn: fathom，fathoms，ftm，英噚

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
cmn: foot，feet，ft，英尺

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
cmn: gallon，gallons，gal，加侖

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
cmn: gradian，gradians，grad，梯度

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
cmn: gram，grams，gramme，grammes，g，公克

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
cmn: hectare，hectares，ha，公頃

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
cmn: hour，hours，小時

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
cmn: inch，inches，in，英吋

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
cmn: kilogram，kilograms，kilogramme，kilogrammes，kg，kgs，公斤

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
cmn: kilometer，kilometers，km，kms，公里

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
cmn: lightyear，lightyears，ly，光年

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
cmn: litre，litres，liter，liters，L，公升

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
cmn: meter，meters，m，米，公尺

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
cmn: micrometer，micrometers，um，微米

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
cmn: microsecond，microseconds，us，μs，微秒

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
cmn: mile，miles，mi，英里

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
cmn: millilitre，millilitres，milliliter，milliliters，mL，cm³，毫升

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
cmn: millimeter，millimeters，mm，毫米

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
cmn: millisecond，milliseconds，ms，毫秒

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
cmn: minute，minutes，分鐘

[ctx: unit-symbols]
en: mm²
cmn: mm²，平方毫米

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
cmn: mm³，μL，uL，微升

[ctx: unit-symbols]
en: m²
cmn: m²，平方公尺

[ctx: unit-symbols]
en: m³
cmn: m³，立方公尺

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
cmn: nanometer，nanometers，nm，奈米

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
cmn: nmi，海哩

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
cmn: ounce，ounces，oz，盎司

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
cmn: parsec，parsecs，pc，秒差距

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
cmn: pint，pints，pt，品脫

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
cmn: pound，pounds，lb，磅

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
cmn: quart，quarts，qt，夸脫

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
cmn: radian，radians，rad，弧度

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
cmn: second，seconds，s，秒鐘

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
cmn: tonne，tonnes，公噸

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
cmn: yard，yards，yd，碼

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
cmn: year，years，年
