akregator - en to el translation catalogue (409 entries)

en:  (1 unread article) |  (%1 unread articles)
el[0]:  (1 μη αναγνωσμένο άρθρο)
el[1]:  (%1 μη αναγνωσμένα άρθρα)

en:  (no unread articles)
el:  (χωρίς μη αναγνωσμένα άρθρα)

en:  article |  articles
el[0]:  άρθρο
el[1]:  άρθρα

en:  day |  days
el[0]:  ημέρα
el[1]:  ημέρες

en:  minute |  minutes
el[0]:  λεπτό
el[1]:  λεπτά

en: &Add Feed...
el: &Προσθήκη ροής...

en: &Article
el: Ά&ρθρο

en: &Configure Akregator...
el: &Διαμόρφωση του Akregator...

en: &Copy Email Address
el: &Αντιγραφή διεύθυνσης αλληλογραφίας

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: &Delete Feed
el: &Διαγραφή ροής

en: &Delete Folder
el: &Διαγραφή φακέλου

en: &Delete articles older than:
el: &Διαγραφή άρθρων πιο παλιών από:

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

en: &Edit Feed...
el: Ε&πεξεργασία ροής...

en: &Export Feeds...
el: Ε&ξαγωγή ροών...

en: &Fetch Feed
el: &Ανάκτηση ροής

en: &Fetch Feeds
el: &Ανάκτηση ροών

en: &File
el: &Αρχείο

en: &Find in Message...
el: &Εύρεση σε μήνυμα...

en: &General
el: &Γενικά

en: &Go
el: &Μετάβαση

en: &Import Feeds...
el: &Εισαγωγή ροών...

en: &Keep all articles
el: &Διατήρηση όλων των άρθρων

en: &Mark As
el: &Σημείωση ως

en: &Mark Feed as Read
el: Ση&μείωση ροής ως αναγνωσμένη

en: &Mark Feeds as Read
el: Ση&μείωση ροών ως αναγνωσμένες

en: &Mark as Important
el: Σημείωση ως σ&ημαντικό

en: &Name:
el: Ό&νομα:

en: &Next Article
el: &Επόμενο άρθρο

en: &Next Feed
el: &Επόμενη ροή

en: &Normal View
el: &Κανονική προβολή

en: &Open Homepage
el: Ά&νοιγμα προσωπικής σελίδας

en: &Previous Article
el: &Προηγούμενο άρθρο

en: &Previous Feed
el: &Προηγούμενη ροή

en: &Rename Folder
el: &Μετονομασία φακέλου

en: &Save Link As...
el: Αποθήκευση συν&δέσμου ως...

en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

en: &Use default settings
el: &Χρήση προκαθορισμένων ρυθμίσεων

en: &Use interval fetching
el: &Χρήση ανάκτησης κατά διαστήματα

en: &View
el: Π&ροβολή

en: &Widescreen View
el: &Ευρεία προβολή

en: 'Delayed mark as read' feature
el: Χαρακτηριστικό 'Καθυστερημένης σημείωσης ως αναγνωσμένο'

en: (c), 2020-2021 Laurent Montel
el: (c), 2016-2021 Laurent Montel

en: 1 unread article | %1 unread articles
el[0]: 1 μη αναγνωσμένο άρθρο
el[1]: %1 μη αναγνωσμένα άρθρα

en: <b>Description:</b> %1<br />
el: <b>Περιγραφή:</b> %1<br />

en: <b>Homepage:</b> <a href="%1">%1</a>
el: <b>Προσωπική σελίδα:</b> <a href="%1">%1</a>

en: <b>Note:</b> For security reasons, external reference is blocked (See configure dialog).
el: <b>Σημείωση:</b> Για λόγους ασφαλείας, η εξωτερική αναφορά έχει εμποδιστεί (Δείτε τον διάλογο διαμόρφωσης).

en: <h2>Article list</h2>Here you can browse articles from the currently selected feed. You can also manage articles, as marking them as persistent ("Mark as Important") or delete them, using the right mouse button menu. To view the web page of the article, you can open the article internally in a tab or in an external browser window.
el: <h2>Λίστα άρθρων</h2>Εδώ μπορείτε να περιηγηθείτε στα άρθρα της τρέχουσας επιλεγμένης ροής. Μπορείτε επίσης να τα διαχειριστείτε, σημειώνοντάς τα ως διαρκή («Σημείωση ως σημαντικό») ή διαγράφοντάς τα, χρησιμοποιώντας το μενού του δεξιού κλικ ποντικού. Για να προβάλετε την ιστοσελίδα ενός του άρθρου, μπορείτε να ανοίξετε το άρθρο εσωτερικά σε μια καρτέλα ή σε ένα εξωτερικό παράθυρο περιηγητή.

en: <i>and 1 other</i> | <i>and %1 others</i>
el[0]: <i>και άλλο 1</i>
el[1]: <i>και άλλα %1</i>

en: <qt><p>XML parsing error in line %1, column %2 of %3:</p><p>%4</p></qt>
el: <qt><p>Σφάλμα ανάλυσης XML στη γραμμή %1, στήλη %2 του %3:</p><p>%4</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete article <b>%1</b>?</qt>
el: <qt>Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή του άρθρου <b>%1</b>;</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete feed <b>%1</b>?</qt>
el: <qt>Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή της ροής <b>%1</b>;</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete folder <b>%1</b> and its feeds and subfolders?</qt>
el: <qt>Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή του φακέλου <b>%1</b> και των ροών και των υποφακέλων του;</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the selected article?</qt> | <qt>Are you sure you want to delete the %1 selected articles?</qt>
el[0]: <qt>Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή του επιλεγμένου άρθρου;</qt>
el[1]: <qt>Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή των %1 επιλεγμένων άρθρων;</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete this feed?</qt>
el: <qt>Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή αυτής της ροής;</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete this folder and its feeds and subfolders?</qt>
el: <qt>Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή αυτού του φακέλου και των ροών και των υποφακέλων του;</qt>

en: <qt>Are you sure you want to mark <b>all articles in the feed</b> as read?</qt>
el: <qt>Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να σημειώσετε <b>όλα τα άρθρα της ροής</b> ως αναγνωσμένα;</qt>

en: <qt>Are you sure you want to mark <b>all feeds in the folder</b> as read?</qt>
el: <qt>Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να σημειώσετε <b>όλες τις ροές στο φάκελο</b> ως αναγνωσμένες;</qt>

en: <qt>Are you sure you want to mark <b>all feeds</b> as read?</qt>
el: <qt>Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να σημειώσετε <b>όλες τις ροές</b> ως αναγνωσμένες;</qt>

en: <qt>Could not open feed list (%1) for reading.</qt>
el: <qt>Αδυναμία ανοίγματος της λίστας ροών (%1) για ανάγνωση.</qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid OPML). A backup was created:<p><b>%1</b></p></qt>
el: <qt>Η τυπική λίστα ροής είναι κατεστραμμένη (μη έγκυρη OPML). Δημιουργήθηκε ένα εφεδρικό αντίγραφο:<p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid OPML). Could not create a backup.</qt>
el: <qt>Η τυπική λίστα ροής είναι κατεστραμμένη (μη έγκυρη OPML). Αδύνατη η δημιουργία ενός εφεδρικού αντιγράφου.</qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid XML). A backup was created:<p><b>%1</b></p></qt>
el: <qt>Η τυπική λίστα ροής είναι κατεστραμμένη (μη έγκυρη XML). Δημιουργήθηκε ένα εφεδρικό αντίγραφο:<p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid XML). Could not create a backup.</qt>
el: <qt>Η τυπική λίστα ροής είναι κατεστραμμένη (μη έγκυρη XML). Αδύνατη η δημιουργία ενός εφεδρικού αντιγράφου.</qt>

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
el: <qt>Αυτό θα κρύψει τη γραμμή του μενού εντελώς. Μπορείτε να την εμφανίσετε ξανά πληκτρολογώντας %1.</qt>

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
el: Κλείσιμο όλων των άλλων καρτελών

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Tabs
el: Κλείσιμο όλων των καρτελών

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
el: Αποκόλληση καρτέλας

[ctx: @action:inmenu]
en: New Feed...
el: Νέα ροή...

[ctx: @info:status]
en: Create a new feed
el: Δημιουργία νέας ροής

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can add a new feed.
el: Θα εμφανιστεί ένα παράθυρο διαλόγου για την προσθήκη της νέας ροής.

[ctx: @title:window]
en: Add Feed
el: Προσθήκη ροής

[ctx: @title:window]
en: Feed Properties
el: Ιδιότητες ροής

[ctx: @title:window]
en: Print Document
el: Εκτύπωση εγγράφου

[ctx: @title:window]
en: Properties of %1
el: Ιδιότητες του %1

[ctx: @title:window]
en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: A KDE Feed Reader
el: Μία εφαρμογή ανάγνωσης ροών ειδήσεων του KDE

en: About
el: Σχετικά

en: Access Key Enabled
el: Κλειδί πρόσβασης ενεργό

en: Access denied: Cannot save feed list to <b>%1</b>. Please check your permissions.
el: Άρνηση πρόσβασης: αδυναμία αποθήκευσης λίστας ροής <b>%1</b>.Παρακαλώ ελέγξτε τα δικαιώματά σας.

en: Access denied: cannot write to file %1. Please check your permissions.
el: Άρνηση πρόσβασης: αδυναμία εγγραφής στο αρχείο %1. Παρακαλώ ελέγξτε τα δικαιώματά σας.

en: Activate Tab %1
el: Ενεργοποίηση καρτέλας %1

en: Add Feed
el: Προσθήκη ροής

en: Add Folder
el: Προσθήκη φακέλου

en: Add Imported Folder
el: Προσθήκη εισηγμένου φακέλου

en: Add New Source
el: Προσθήκη νέας πηγής

en: Add a feed with the given URL
el: Προσθήκη μιας ροής με το δοσμένο URL

en: Address copied to clipboard.
el: Η διεύθυνση αντιγράφτηκε στο πρόχειρο.

en: Adva&nced
el: Για &προχωρημένους

en: Advanced Feed Reader Settings
el: Προχωρημένες ρυθμίσεις αναγνώστη ροών

en: Akregator Export for %1
el: Akregator εξαγωγή για %1

en: Akregator did not close correctly. Would you like to restore the previous session?
el: Ο Akregator δεν έκλεισε σωστά. Επιθυμείτε την επαναφορά της προηγούμενης συνεδρίας;

en: Akregator is a KDE news feed reader.
el: Το Akregator είναι ένας αναγνώστης ροών ειδήσεων του KDE.

en: All Articles
el: Όλα τα άρθρα

en: All Feeds
el: Όλες οι ροές

en: Allow feed to load external references from internet.
el: Να επιτρέπεται στη ροή να φορτώνει εξωτερικές αναφορές από το διαδίκτυο

en: Always show the tab bar
el: Να εμφανίζεται πάντα η γραμμή καρτελών

en: Always show the tab bar, even when only one tab is open
el: Να εμφανίζεται πάντα η γραμμή καρτελών, ακόμη και με μία καρτέλα ανοιχτή

en: Ar&chive
el: Αρ&χειοθήκη

en: Archive Backend
el: Σύστημα υποστήριξης αρχειοθήκης

en: Archive Mode
el: Λειτουργία αρχειοθήκης

en: Are you sure you want to disable this introduction page?
el: Επιθυμείτε σίγουρα την απενεργοποίηση της εισαγωγικής σελίδας;

en: Article Limit
el: Όριο άρθρων

en: Article List
el: Λίστα άρθρων

en: Article List Colors
el: Χρώματα λίστας άρθρων

en: Article display mode.
el: Λειτουργία εμφάνισης άρθρων.

[ctx: Articlelist's column header]
en: Author
el: Συγγραφέας

[ctx: Articlelist's column header]
en: Content
el: Περιεχόμενο

[ctx: Articlelist's column header]
en: Date
el: Ημερομηνία

[ctx: Articlelist's column header]
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: Articlelist's column header]
en: Feed
el: Ροή

[ctx: Articlelist's column header]
en: Title
el: Τίτλος

en: Articles
el: Άρθρα

en: Articles list.
el: Λίστα άρθρων.

en: Ask me later
el: Ερώτηση αργότερα

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Author of librss
el: Συγγραφέας της librss

en: Auto-Expand folders with unread articles
el: Αυτόματη επέκταση φακέλων με μη αναγνωσμένα άρθρα

en: Auto-expand folders containing unread articles
el: Αυτόματη επέκταση φακέλων που περιέχουν μη αναγνωσμένα άρθρα

en: Auto-expand folders with unread articles
el: Αυτόματη επέκταση φακέλων με μη αναγνωσμένα άρθρα

en: Bug tracker management, Usability improvements
el: Διαχείριση σφαλμάτων, Βελτιώσεις χρηστικότητας

en: C&ancel Feed Fetches
el: Ακύρωση ανάκτησης ροών

en: C&ombined View
el: &Συνδυασμένη προβολή

en: Cannot move folder %1 to its own subfolder %2
el: Αδύνατη η μετακίνηση του φακέλου %1 στον υποφάκελό του %2

en: Change Important Flag
el: Αλλαγή της σήμανσης σημαντικού

en: Check Phishing Url
el: Έλεγχος για Url-δόλωμα

en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Close tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Close the current tab
el: Κλείσιμο της τρέχουσας καρτέλας

en: Columns
el: Στήλες

en: Command to launch external browser. URL will substitute for %u.
el: Εντολή για την εκτέλεση εξωτερικού περιηγητή. Το URL θα αντικαταστήσει το %u.

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Complete Story
el: Πλήρης είδηση

en: Concurrent Fetches
el: Ταυτόχρονες ανακτήσεις

en: Configurable delay between selecting an article and it being marked as read.
el: Διαμορφώσιμη καθυστέρηση ανάμεσα στην επιλογή ενός άρθρου και τη σημείωσή του ως αναγνωσμένο.

en: Configure Feed Reader Appearance
el: Διαμόρφωση εμφάνισης αναγνώστη ροών

en: Configure Feed Reader Archive
el: Διαμόρφωση αρχειοθήκης αναγνώστη ροών

en: Configure Feed Reader Browser
el: Διαμόρφωση περιηγητή ανάγνωσης ροών

en: Configure Feeds
el: Διαμόρφωση ροών

en: Configure Plugins
el: Διαμόρφωση προσθέτων

en: Configure User Feedback
el: Διαμόρφωση σχολίων του χρήστη

en: Contributor
el: Συντελεστής

en: Copy &Link Address
el: Αντιγραφή &διεύθυνσης συνδέσμου

en: Copy Image Location
el: Αντιγραφή τοποθεσίας εικόνας

en: Copy Link Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης συνδέσμου

en: Copyright © 2004–%1 Akregator authors
el: Πνευματικά δικαιώματα © 2004–%1 Οι συγγραφείς του Akregator

en: Could not fetch feed: %1
el: Αδύνατη η λήψη της ροής: %1

en: Could not find the Akregator part; please check your installation.
    %1
el: Αδυναμία εύρεσης του τμήματος Akregator. Ελέγξτε την εγκατάστασή σας.
    %1

en: Could not import the file %1 (no valid OPML)
el: Αδυναμία εισαγωγής του αρχείου %1 (μη έγκυρο OPML)

en: Could not read feed (invalid XML)
el: Αδυναμία ανάγνωσης της ροής (μη έγκυρο XML)

en: Could not read feed (invalid feed)
el: Αδυναμία ανάγνωσης της ροής (μη έγκυρη ροή)

en: Could not read feed (unknown format)
el: Αδυναμία ανάγνωσης της ροής (άγνωστη μορφή)

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Day | Days
el[0]: Ημέρα
el[1]: Ημέρες

en: Default Archive Settings
el: Προκαθορισμένες ρυθμίσεις αρχειοθήκης

en: Default expiry age for articles in days.
el: Προκαθορισμένη ηλικία λήξης για τα άρθρα σε ημέρες.

en: Delete Article
el: Διαγραφή άρθρου

en: Delete Expired Articles
el: Διαγραφή ληγμένων άρθρων

en: Delete Feed
el: Διαγραφή ροής

en: Delete Folder
el: Διαγραφή φακέλου

[ctx: Delete articles older than:]
en:  day |  days
el[0]:  ημέρα
el[1]:  ημέρες

en: Delete articles older than:
el: Διαγραφή άρθρων πιο παλιών από:

en: Delete expired articles
el: Διαγραφή ληγμένων άρθρων

en: Detach Tab
el: Αποκόλληση καρτέλας

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Di&sable archiving
el: &Απενεργοποίηση αρχειοθέτησης

en: Disa&ble archiving
el: Απε&νεργοποίηση αρχειοθέτησης

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Disable Archiving
el: Απενεργοποίηση αρχειοθέτησης

en: Disable Introduction
el: Απενεργοποίηση εισαγωγής

en: Disable Introduction Page
el: Απενεργοποίηση εισαγωγικής σελίδας

en: Disable save as finished notification
el: Απενεργοποίηση αποθήκευσης ως τελική ειδοποίηση

en: Display name of RSS column
el: Όνομα εμφάνισης της στήλης RSS

en: Do Not Expire Important Articles
el: Μη λήξη των σημαντικών άρθρων

en: Do Not Restore Session
el: Να μη γίνει επαναφορά συνεδρίας

en: Do not expire important articles
el: Να μη γίνεται λήξη σημαντικών άρθρων

en: Do not save any articles
el: Μη αποθήκευση των άρθρων

en: Downloading %1
el: Λήψη του %1

en: Enable Javascript
el: Ενεργοποίηση javascript

en: Enclosure
el: Εσώκλειστο έγγραφο

en: Expiry Age
el: Ηλικία λήξης

en: External Browsing
el: Εξωτερική περιήγηση

en: Fe&tch All Feeds
el: Α&νάκτηση όλων των ροών

en: Fee&d
el: &Ροή

en: Feed &URL:
el: &URL ροής:

en: Feed Properties
el: Ιδιότητες ροής

en: Feed added:
     %1
el: Προστέθηκε η ροή:
     %1

en: Feed file not found on remote server
el: Το αρχείο ροής δε βρέθηκε στον απομακρυσμένο διακομιστή

en: Feed found, downloading...
el: Βρέθηκε ροή, γίνεται λήψη...

en: Feed list was deleted
el: Η λίστα ροής διαγράφηκε

en: Feed not found from %1.
el: Δε βρέθηκε ροή στο %1.

en: Feed readers provide a convenient way to browse different kinds of content, including news, blogs, and other content from online sites. Instead of checking all your favorite web sites manually for updates, Akregator collects the content for you.
el: Οι συναθροιστές ροών περιεχομένου παρέχουν έναν βολικό τρόπο περιήγησης σε διάφορα είδη περιεχομένου, όπως ειδήσεις και ιστολόγια από ιστοτόπους. Αντί να αναζητάτε εσείς την ενημέρωση, το Akregator συγκεντρώνει το περιεχόμενο και σας το προσφέρει.

[ctx: Feedlist's column header]
en: Feeds
el: Ροές

[ctx: Feedlist's column header]
en: Total
el: Σύνολο

[ctx: Feedlist's column header]
en: Unread
el: Μη αναγνωσμένα

en: Feeds
el: Ροές

en: Feeds added:
     %1
el: Προστέθηκαν ροές:
     %1

en: Fetch aborted
el: Εγκατάλειψη ανάκτησης

en: Fetch all fee&ds on startup
el: Ανάκτηση όλων των ρ&οών κατά την έναρξη

en: Fetch all feeds every %1 minutes.
el: Ανάκτηση όλων των ροών κάθε %1 λεπτά.

en: Fetch completed
el: Η ανάκτηση ολοκληρώθηκε

en: Fetch error
el: Σφάλμα ανάκτησης

en: Fetch feedlist on startup.
el: Ανάκτηση λίστας ροών κατά την έναρξη.

en: Fetch feeds every:
el: Ανάκτηση ροών κάθε:

en: Fetch on startup
el: Ανάκτηση κατά την έναρξη

en: Fetching Feeds...
el: Ανάκτηση ροών...

en: First (usually vertical) splitter widget sizes.
el: Μεγέθη συστατικού πρώτου διαιρέτη (συνήθως κατακόρυφο).

en: Fixed font:
el: Γραμματοσειρά σταθερού πλάτους:

en: Folder name:
el: Όνομα φακέλου:

en: Font Size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: For more information about using Akregator, check the <a href='https://kontact.kde.org/components/akregator/'>Akregator website</a>. If you do not want to see this page anymore, <a href='config:/disable_introduction'>click here</a>.
el: Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη χρήση του Akregator, δείτε τον <a href='https://kontact.kde.org/components/akregator/'>ιστοχώρο του Akregator</a>. Αν δεν θέλετε να εμφανίζεται αυτή η σελίδα, <a href='config:/disable_introduction'>κάνετε κλικ εδώ</a>.

en: Former maintainer
el: Πρώην συντηρητής

en: Gentoo Ebuild
el: Ebuild για το Gentoo

en: Go Down in Tree
el: Μετάβαση κάτω στο δέντρο

en: Go Left in Tree
el: Μετάβαση αριστερά στο δέντρο

en: Go Right in Tree
el: Μετάβαση δεξιά στο δέντρο

en: Go Up in Tree
el: Μετάβαση πάνω στο δέντρο

en: Go to Bottom of Tree
el: Μετάβαση στη βάση του δέντρου

en: Go to Top of Tree
el: Μετάβαση στη κορυφή του δέντρου

en: Handbook
el: Εγχειρίδιο

en: Hide Read Feeds
el: Απόκρυψη ροών ανάγνωσης

en: Hide feeds with no unread articles
el: Απόκρυψη ροών που δεν περιέχουν μη αναγνωσμένα άρθρα

en: Hide main window on startup
el: Απόκρυψη κύριου παραθύρου κατά την εκκίνηση

en: Hide menu bar
el: Απόκρυψη της γραμμής του μενού

en: Hides feeds with no unread articles
el: Απόκρυψη ροών που δεν περιέχουν μη αναγνωσμένα άρθρα

en: Hour | Hours
el[0]: Ώρα
el[1]: Ώρες

en: Icons
el: Εικονίδια

[ctx: Important articles filter]
en: Important
el: Σημαντικά

en: Imported Feeds
el: Εισαγωγή ροών

en: Imported Folder
el: Εισηγμένος φάκελος

en: Imported folder name:
el: Όνομα εισηγμένου φακέλου:

en: Interval for autofetching
el: Χρονικό διάστημα αυτόματης ανάκτησης

en: Interval for autofetching in minutes.
el: Χρονικό διάστημα αυτόματης ανάκτησης σε λεπτά.

en: KDE Apps
el: Εφαρμογές KDE

en: KDE Dot News
el: Ειδήσεις KDE Dot

en: Keep All Articles
el: Διατήρηση όλων των άρθρων

en: Keep Enabled
el: Διατήρηση ενεργοποιημένο

en: Left mouse click:
el: Αριστερό κλικ του ποντικιού:

en: Limit Number of Articles
el: Περιορισμός αριθμού άρθρων

en: Limit archi&ve to:
el: Περιορισμός αρχειο&θήκης σε:

en: Limit feed archi&ve size to:
el: Περιορισμός με&γέθους αρχειοθήκης σε:

[ctx: Limit feed archive size to:]
en:  article |  articles
el[0]:  άρθρο
el[1]:  άρθρα

en: Limit the number of articles in a feed
el: Περιορισμός αριθμού άρθρων σε μια ροή

en: Lists the available options for user feedback
el: Λίστα με τις διαθέσιμες επιλογές για τα σχόλια του χρήστη

en: Load the &full website when reading articles
el: Φόρτωση της π&λήρους ιστοσελίδας κατά την ανάγνωση άρθρων

en: Loading canceled
el: Ακύρωση φόρτωσης

en: Loading completed
el: Ολοκλήρωση φόρτωσης

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Lock Feeds In Place
el: Κλείδωμα ροών στην τρέχουσα θέση

en: Lock feeds in place
el: Κλείδωμα ροών στην τρέχουσα θέση

en: Locks feeds where they are
el: Κλειδώνει τις ροές στη θέση που βρίσκονται

en: Ma&rk All Feeds as Read
el: Σημεί&ωση όλων των ροών ως αναγνωσμένες

en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Malware
el: Κακόβουλο

en: Mar&k articles as read when they arrive
el: Ση&μείωση άρθρων ως αναγνωσμένα κατά την άφιξή τους

en: Mar&k selected article read after
el: Σημεί&ωση επιλεγμένου άρθρου ως αναγνωσμένου μετά

en: Mark &all feeds as read on startup
el: Σημεί&ωση όλων των ροών ως αναγνωσμένες

en: Mark Article as Read
el: Σημείωση του άρθρου ως αναγνωσμένο

en: Mark Article as Unread
el: Σημείωση του άρθρου ως μη αναγνωσμένο

en: Mark Feed as Read
el: Σημείωση ροής ως αναγνωσμένη

en: Mark Feeds as Read
el: Σημείωση ροών ως αναγνωσμένες

en: Mark all feeds as read on startup
el: Σημείωση όλων των ροών ως αναγνωσμένες κατά την έναρξη

en: Mark all feeds as read on startup.
el: Σημείωση όλων των ροών ως αναγνωσμένες κατά την έναρξη.

en: Mark as Important
el: Σημείωση ως σημαντικό

en: Mark as Read
el: Να σημειωθεί ως αναγνωσμένο

en: Mark as Unread
el: Να σημειωθεί ως μη αναγνωσμένο

en: Mark selected article as new
el: Σημείωση του επιλεγμένου άρθρου ως νέο

en: Mark selected article as read
el: Σημείωση του επιλεγμένου άρθρου ως αναγνωσμένο

en: Mark selected article as unread
el: Σημείωση του επιλεγμένου άρθρου ως μη αναγνωσμένο

[ctx: Mark selected article read after]
en:  second |  seconds
el[0]:  δευτερόλεπτο
el[1]:  δευτερόλεπτα

en: Medium font size:
el: Μεσαίο μέγεθος γραμματοσειράς:

en: Middle mouse click:
el: Μεσαίο κλικ του ποντικιού:

en: Minimum font size:
el: Ελάχιστο μέγεθος γραμματοσειράς:

en: Minute | Minutes
el[0]: Λεπτό
el[1]: Λεπτά

en: Misc
el: Διάφορα

en: Move Node Down
el: Μετακίνηση κόμβου κάτω

en: Move Node Left
el: Μετακίνηση κόμβου αριστερά

en: Move Node Right
el: Μετακίνηση κόμβου δεξιά

en: Move Node Up
el: Μετακίνηση κόμβου πάνω

en: Mute
el: Σίγαση

en: N&ext Unread Feed
el: Επόμε&νη μη αναγνωσμένη ροή

en: Ne&w Folder...
el: &Νέος φάκελος...

en: Ne&xt Unread Article
el: Ε&πόμενο μη αναγνωσμένο άρθρο

en: Network
el: Δίκτυο

en: Networking is available now.
el: Το δίκτυο είναι πλέον διαθέσιμο.

en: Networking is not available.
el: Το δίκτυο δεν είναι διαθέσιμο.

[ctx: New articles filter]
en: New
el: Νέα

en: New articles:
el: Νέα άρθρα:

en: No result found
el: Δε βρέθηκε αποτέλεσμα

en: Node or destination folder not found
el: Ο κόμβος ή ο φάκελος προορισμού δε βρέθηκε

en: Notify when new articles arri&ve
el: Ειδοποίηση κατά την άφι&ξη νέων άρθρων

en: Number of articles to keep per feed.
el: Αριθμός άρθρων που διατηρούνται ανά ροή.

en: Number of concurrent fetches
el: Αριθμός ταυτόχρονων ανακτήσεων

en: OPML Outlines (%1);;All Files (*)
el: Περιγραφές OPML (%1);;Όλα τα αρχεία (*)

en: OPML Parsing Error
el: Σφάλμα ανάλυσης OPML

en: Open In Background Tab
el: Άνοιγμα σε καρτέλα στο παρασκήνιο

en: Open In External Browser
el: Άνοιγμα σε εξωτερικό περιηγητή

en: Open Link in External &Browser
el: Άνοιγμα συνδέσμου σε εξωτερικό &περιηγητή

en: Open Link in External Browser
el: Άνοιγμα συνδέσμου σε εξωτερικό περιηγητή

en: Open Link in New &Tab
el: Άνοιγμα συνδέσμου σε νέα &καρτέλα

en: Open a link which would normally open in a new window (external browser) in a new tab instead
el: Άνοιγμα ενός συνδέσμου ο οποίος κανονικά θα άνοιγε σε ένα νέο παράθυρο (εξωτερικού περιηγητή) αντί σε νέα καρτέλα

en: Open in Background Tab
el: Άνοιγμα σε καρτέλα στο παρασκήνιο

en: Open in External Browser
el: Άνοιγμα σε εξωτερικό περιηγητή

en: Open in Tab
el: Άνοιγμα σε καρτέλα

en: Open links in new tab instead of in new window
el: Άνοιγμα συνδέσμων σε νέα καρτέλα αντί σε νέο παράθυρο

en: Opening Feed List...
el: Άνοιγμα λίστας ροής...

en: Pre&vious Unread Article
el: &Προηγούμενο μη αναγνωσμένο άρθρο

en: Prev&ious Unread Feed
el: Προη&γούμενη μη αναγνωσμένη ροή

en: Prevent feeds from being moved in the list
el: Να αποτρέπεται η μετακίνηση ροών στη λίστα

en: Read Error
el: Σφάλμα ανάγνωσης

[ctx: Read articles filter]
en: Read
el: Αναγνωσμένα

en: Reload All Tabs
el: Επαναφόρτωση όλων των καρτελών

en: Remove &Important Mark
el: Αφαίρεση της σήμα&νσης σημαντικού

en: Remove Important Status
el: Αφαίρεση της κατάστασης σημαντικό

en: Reset search bar when changing feeds
el: Μηδενισμός γραμμής αναζήτησης κατά την αλλαγή ροής

en: Resets the quick filter when changing feeds.
el: Μηδενισμός του γρήγορου φίλτρου όταν γίνεται αλλαγή ροής.

en: Restore Session
el: Επαναφορά συνεδρίας

en: Sans serif font:
el: Γραμματοσειρά Sans serif:

en: Save Image On Disk...
el: Αποθήκευση εικόνας στο δίσκο...

en: Save an unlimited number of articles.
el: Αποθήκευση απεριόριστου αριθμού άρθρων.

en: Search articles...
el: Αναζήτηση άρθρων...

en: Search articles...<%1>
el: Αναζήτηση άρθρων...<%1>

en: Second (usually horizontal) splitter widget sizes.
el: Μεγέθη συστατικού δεύτερου διαιρέτη (συνήθως οριζόντιο).

en: Security
el: Ασφάλεια

en: Select Next Tab
el: Επιλογή επόμενης καρτέλας

en: Select Previous Tab
el: Επιλογή προηγούμενης καρτέλας

en: Select this if you want to get notified when there are new articles.
el: Επιλέξτε αυτό αν επιθυμείτε να ειδοποιηθείτε όταν υπάρξουν νέα άρθρα.

en: Send &File...
el: Αποστολή αρ&χείου...

en: Send &Link Address...
el: Αποστολή διεύθυνσης συν&δέσμου...

en: Send File Address
el: Αποστολή διεύθυνσης αρχείου

en: Send Link Address
el: Αποστολή διεύθυνσης συνδέσμου

en: Send the Html Page of Article
el: Αποστολή της html σελίδας του άρθρου

en: Send the URL of the article
el: Αποστολή του URL του άρθρου

en: Serif font:
el: Γραμματοσειρά Serif:

en: Set Focus to Quick Search
el: Ρύθμιση της εστίασης στη γρήγορη αναζήτηση

en: Show Quick Filter
el: Εμφάνιση γρήγορου φίλτρου

en: Show Quick Filter Bar
el: Εμφάνιση γρήγορου φίλτρου

en: Show Unread In Taskbar
el: Εμφάνιση μη αναγνωσμένων στη γραμμή εργασιών

en: Show close button on each tab
el: Εμφάνιση κουμπιού κλεισίματος σε κάθε καρτέλα

en: Show close buttons on tabs
el: Εμφάνιση κουμπιών κλεισίματος στις καρτέλες

en: Show close buttons on tabs instead of icons
el: Εμφάνιση κουμπιών κλεισίματος στις καρτέλες αντί για εικονίδια

en: Show tra&y icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου &συστήματος

en: Show tray icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου συστήματος

en: Show unread articles in Taskbar
el: Να εμφανίζονται τα μη αναγνωσμένα άρθρα στη γραμμή εργασιών

en: Sizes for first splitter
el: Μεγέθη του πρώτου διαιρέτη

en: Sizes for second splitter
el: Μεγέθη του δεύτερου διαιρέτη

en: Speak Text
el: Κείμενο σε ομιλία

en: Specifies if the balloon notifications are used or not.
el: Καθορίζει αν θα γίνεται ή όχι χρήση φυσαλίδων ειδοποίησης.

en: Specifies if the tray icon is shown or not.
el: Καθορίζει αν θα εμφανίζεται ή όχι το εικονίδιο του πλαισίου συστήματος.

en: Specifies if we show unread article in taskbar.
el: Καθορίζει αν εμφανίζονται μη αναγνωσμένα άρθρα στη γραμμή εργασιών.

en: Standard font:
el: Τυπική γραμματοσειρά:

en: Startup
el: Έναρξη

en: Status Filter
el: Φίλτρο κατάστασης

en: Stores the last search line text
el: Αποθήκευση της τελευταίας αναζήτησης κειμένου

en: Stores the last status filter setting
el: Αποθήκευση της τελευταίας ρύθμισης φίλτρου κατάστασης

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Text Filter
el: Φίλτρο κειμένου

en: Thank you, The Akregator Team
el: Σας ευχαριστούμε, η ομάδα του Akregator

en: The feed to be listed was already removed.
el: Η ροή που θα εμφανιζόταν έχει ήδη αφαιρεθεί.

en: The file %1 could not be read, check if it exists or if it is readable for the current user.
el: Το αρχείο %1 δεν μπορεί να αναγνωσθεί, ελέγξτε αν υπάρχει και αν είναι αναγνώσιμο από τον τρέχοντα χρήστη.

en: The network is broken.
el: Δεν υπάρχει δίκτυο.

en: The url %1 is not valid.
el: Το url %1 δεν είναι έγκυρο.

en: There are no unread articles
el: Δεν υπάρχουν μη αναγνωσμένα άρθρα

en: This option allows user to specify custom user-agent string instead of using the default one. This is here because some proxies may interrupt the connection because of having "gator" in the name.
el: Αυτή η επιλογή επιτρέπει στο χρήστη τον καθορισμό μιας προσαρμοσμένης συμβολοσειράς πελάτη του χρήστη στη θέση της προκαθορισμένης. Αυτό χρειάζεται επειδή μερικοί διαμεσολαβητές μπορεί να διακόψουν τη σύνδεση όταν υπάρχει το "gator" στο όνομα.

en: This web site is a malware, do you want to continue to show it?
el: Αυτός ο ιστότοπος είναι κακόβουλος, θέλετε να συνεχίσετε;

en: Timeout on remote server
el: Λήξη χρονικού ορίου στον απομακρυσμένο διακομιστή

en: Tons of bug fixes
el: Πλήθος διορθώσεων

en: U&se a custom update interval
el: Χρήση &προσαρμοσμένου χρόνου ενημέρωσης

en: Unknown host
el: Άγνωστος υπολογιστής

en: Unmute
el: Επαναφορά ήχου

[ctx: Unread articles filter]
en: Unread
el: Μη αναγνωσμένα

en: Unread articles:
el: Μη αναγνωσμένα άρθρα:

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: Update ever&y:
el: Ενημέρωση κά&θε:

en: Use &notifications for all feeds
el: Χρήση &ειδοποιήσεων για όλες τις ροές

en: Use &this command:
el: Χρήση &της εντολής:

en: Use HTML Cache
el: Χρήση λανθάνουσας μνήμης HTML

en: Use KDE web browser when opening in external browser.
el: Χρήση του περιηγητή ιστού του KDE ως εξωτερικό περιηγητή.

en: Use custom colors
el: Χρήση προσαρμοσμένων χρωμάτων

en: Use default KDE web browser
el: Χρήση του προκαθορισμένου περιηγητή του KDE

en: Use default web &browser
el: Χρήση του προκαθορισμένου &περιηγητή

en: Use interval fetching
el: Χρήση ανάκτησης κατά διαστήματα

en: Use notifications
el: Χρήση ειδοποιήσεων

en: Use the &browser cache (less network traffic)
el: Χρήση λανθάνουσας μνήμης του &περιηγητή (λιγότερος φόρτος δικτύου)

en: Use the KDE-wide HTML cache settings when downloading feeds, to avoid unnecessary traffic. Disable only when necessary.
el: Χρήση των καθολικών ρυθμίσεων λανθάνουσας μνήμης HTML του KDE, για την αποφυγή μη απαραίτητου φόρτου. Απενεργοποιήστε το μόνο αν είναι απαραίτητο.

en: Use the specified command when opening in external browser.
el: Χρήση της καθορισμένης εντολής για το άνοιγμα σε εξωτερικό περιηγητή.

en: Use this command:
el: Χρήση της εντολής:

en: Verify URLs using Google's Safe Browsing API
el: Επαλήθευση των URL με χρήση του Safe Browsing API της Google

en: View Mode
el: Λειτουργία προβολής

en: We hope that you will enjoy Akregator.
el: Ελπίζουμε ότι θα απολαύσετε το Akregator.

en: Webengine Plugins
el: Πρόσθετα μηχανής ιστού

en: What the click with left mouse button should do.
el: Η ενέργεια που θα εκτελείται με το αριστερό κουμπί του ποντικιού.

en: What the click with middle mouse button should do.
el: Η ενέργεια που θα εκτελείται με το μεσαίο κουμπί του ποντικιού.

en: When adding feeds, place them in this group
el: Κατά την προσθήκη ροών, να γίνει τοποθέτηση σε αυτήν την ομάδα

en: When this option is enabled, articles you marked as important will not be removed when limit the archive size by either age or number of the articles.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, τα άρθρα που είναι σημειωμένα ως σημαντικά δε θα αφαιρεθούν όταν υπάρχει περιορισμός του μεγέθους της αρχειοθήκης είτε λόγω ηλικίας ή του αριθμού των άρθρων.

en: Whether to delay before marking an article as read upon selecting it.
el: Αν θα υπάρχει κάποια καθυστέρηση στη σημείωση του άρθρου ως αναγνωσμένα κατά την επιλογή του.

en: Write Error
el: Σφάλμα εγγραφής

en: You can view multiple articles in several open tabs.
el: Μπορείτε να προβάλετε πολλαπλά άρθρα σε διαφορετικές ανοικτές καρτέλες.

[ctx: as in: mark as new]
en: &New
el: &Νέο

[ctx: as in: mark as read]
en: &Read
el: &Αναγνωσμένο

[ctx: as in: mark as unread]
en: &Unread
el: &Μη αναγνωσμένο

[ctx: error message window caption]
en: XML Parsing Error
el: Σφάλμα ανάλυσης XML

[ctx: global settings]
en: Global
el: Καθολικό

[ctx: never fetch new articles]
en: Never
el: Ποτέ
