korganizer - en to el translation catalogue (817 entries)

en:  day |  days
el[0]:  ημέρα
el[1]:  ημέρες

en: %1 completed to-do was purged. | %1 completed to-dos were purged.
el[0]: %1 ολοκληρωμένη εργασία προς υλοποίηση εκκαθαρίστηκε.
el[1]: %1 ολοκληρωμένες εργασίες προς υλοποίηση εκκαθαρίστηκαν.

en: %1 to-do was ignored because it has uncompleted or read-only children. | %1 to-dos were ignored because they have uncompleted or read-only children.
el[0]: %1 εργασία προς υλοποίηση αγνοήθηκε γιατί έχει ανολοκλήρωτους ή απογόνους μόνο για ανάγνωση.
el[1]: %1 εργασίες προς υλοποίηση αγνοήθηκαν γιατί έχουν ανολοκλήρωτους ή απογόνους μόνο για ανάγνωση.

en: &Actions
el: Ε&νέργειες

en: &Add
el: &Προσθήκη

en: &Address Book
el: &Βιβλίο διευθύνσεων

en: &Agenda
el: &Ατζέντα

en: &Also Dissociate Future Ones
el: &Διαχωρισμός και μελλοντικών εμφανίσεων

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: &Completed
el: &Ολοκληρώθηκαν

en: &Configure KOrganizer...
el: &Διαμόρφωση KOrganizer...

en: &Copy
el: &Αντιγραφή

en: &Day
el: &Ημέρα

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: &Delete Appointment
el: &Διαγραφή συνάντησης

en: &Delete Event
el: &Διαγραφή γεγονότος

en: &Delete To-do
el: &Διαγραφή της προς υλοποίηση εργασίας

en: &Dissociate
el: &Διαχωρισμός

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

en: &Edit Appointment...
el: &Επεξεργασία συνάντησης...

en: &Edit Event...
el: &Επεξεργασία γεγονότος...

en: &Edit To-do...
el: &Επεξεργασία της προς υλοποίηση εργασίας...

en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

en: &Event List
el: Λίστα &γεγονότων

en: &Events
el: &Γεγονότα

en: &Export
el: &Εξαγωγή

en: &File
el: &Αρχείο

en: &Go
el: &Μετάβαση

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &Import
el: Ε&ισαγωγή

en: &In-progress (started but not completed)
el: Σε-εξέλ&ιξη (ξεκίνησαν αλλά δεν έχουν ολοκληρωθεί)

en: &Journal
el: Χρ&ονικό

en: &Journals
el: &Χρονικά

en: &Mail Free Busy Information...
el: &Αποστολή μέσω ηλ.αλληλογραφίας πληροφοριών ελεύθερος-η / απασχολημένος-η...

en: &Make Sub-to-do Independent
el: &Κάνε την υποεργασία προς υλοποίηση ανεξάρτητη

en: &Mark To-do Completed
el: Ση&μείωση ολοκλήρωσης εργασίας

en: &Month
el: Μήν&ας

en: &Move
el: &Μετακίνηση

en: &New
el: &Νέο

en: &Next Day | &Next %1 Days
el[0]: &Επόμενη ημέρα
el[1]: &Επόμενες %1 ημέρες

en: &Only Dissociate This One
el: &Διαχωρισμός μόνο αυτής της εμφάνισης

en: &Open-ended (no due date)
el: Αν&οικτές (χωρίς ημερομηνία λήξης)

en: &Publish Item Information...
el: &Δημοσίευση πληροφοριών αντικειμένου...

en: &Refresh
el: Α&νανέωση

en: &Retrieve
el: &Ανάκτηση

en: &Search for:
el: &Αναζήτηση για:

en: &Send as iCalendar...
el: &Αποστολή ως iCalendar...

en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

en: &Show
el: &Εμφάνιση

en: &Show Event
el: &Εμφάνιση γεγονότος

en: &Show To-do
el: &Εμφάνιση της προς υλοποίηση εργασίας

en: &Sidebar
el: &Πλευρική μπάρα

en: &To-do List
el: &Λίστα μελλοντικών εργασιών

en: &To:
el: Π&ρος:

en: &Today only
el: &Σήμερα μόνο

en: &Unstarted (start date is in the future)
el: &Χωρίς εκκίνηση (η ημερομηνία εκκίνησης είναι στο μέλλον)

en: &Upload Free Busy Information
el: &Αποστολή πληροφοριών ελεύθερος-η / απασχολημένος-η

en: &View
el: Π&ροβολή

en: &Week
el: &Εβδομάδα

en: &Zoom
el: Εστίασ&η

en: (No need if using Kolab server version 2)
el: (Δεν χρειάζεται αν χρησιμοποιείται η έκδοση 2 του Kolab)

en: *.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra|Audio Files (*.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra)
el: *.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra|Αρχεία ήχου (*.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra)

en: 0 completed to-dos were purged.
el: 0 ολοκληρωμένες εργασίες προς υλοποίηση εκκαθαρίστηκαν.

en: 1 day
el: 1 ημέρα

en: 1 day ago | %1 days ago
el[0]: 1 ημέρα πριν
el[1]: %1 ημέρες πριν

en: 1 incidence was imported successfully. | %1 incidences were imported successfully.
el[0]: 1 συμβάν εισάχθηκε επιτυχώς.
el[1]: %1 συμβάντα εισάχθηκαν επιτυχώς.

en: <a href="whatsthis:%1">How does this work?</a>
el: <a href="whatsthis:%1">Πώς δουλεύει αυτό;</a>

en: <p><em>No Item Selected</em></p><p>Select an event, to-do or journal entry to view its details here.</p>
el: <p><em>Δεν επιλέχθηκε αντικείμενο</em></p> <p>Επιλέξτε ένα γεγονός, μια προς υλοποίηση εργασία ή μια καταχώρηση χρονικού για να δείτε εδώ τις λεπτομέρειές του.</p>

en: <qt><b>Warning:</b> Qt Designer could not be found. It is probably not installed. You will only be able to import existing designer files.</qt>
el: <qt><b>Προειδοποίηση:</b> Το Qt Designer δεν βρέθηκε. Πιθανώς δεν είναι εγκατεστημένο. Θα μπορείτε μόνο να εισάγετε τα υπάρχοντα αρχεία designer.</qt>

en: <qt><p>Select the dates you want to display in KOrganizer's main view here. Hold the mouse button to select more than one day.</p><p>Press the top buttons to browse to the next / previous months or years.</p><p>Each line shows a week. The number in the left column is the number of the week in the year. Press it to select the whole week.</p></qt>
el: <qt><p>Επιλέξτε εδώ τις ημερομηνίες που επιθυμείτε να εμφανίσετε στην κύρια προβολή του KOrganizer. Κρατήστε πατημένο το κουμπί του ποντικιού για να επιλέξετε παραπάνω από μία ημέρα.</p> <p>Πατήστε τα παραπάνω κουμπιά για να περιηγηθείτε στους προηγούμενους / επόμενους μήνες ή έτη.</p> <p>Κάθε γραμμή εμφανίζει μια εβδομάδα. Ο αριθμός στην αριστερή στήλη είναι η εβδομάδα του έτους. Πατήστε τον για να επιλέξετε ολόκληρη την εβδομάδα.</p></qt>

en: <qt><p>This section allows you to add your own GUI Elements ('<i>Widgets</i>') to store your own values into %1. Proceed as described below:</p><ol><li>Click on '<i>Edit with Qt Designer</i>'</li><li>In the dialog, select '<i>Widget</i>', then click <i>OK</i></li><li>Add your widgets to the form</li><li>Save the file in the directory proposed by Qt Designer</li><li>Close Qt Designer</li></ol><p>In case you already have a designer file (*.ui) located somewhere on your hard disk, simply choose '<i>Import Page</i>'</p><p><b>Important:</b> The name of each input widget you place within the form must start with '<i>X_</i>'; so if you want the widget to correspond to your custom entry '<i>X-Foo</i>', set the widget's <i>name</i> property to '<i>X_Foo</i>'.</p><p><b>Important:</b> The widget will edit custom fields with an application name of %2.  To change the application name to be edited, set the widget name in Qt Designer.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτή η ενότητα σας επιτρέπει την προσθήκη των δικών σας αντικειμένων περιβάλλοντος («<i>Γραφικά συστατικά</i>») για την αποθήκευση των δικών σας τιμών στο %1. Προχωρήστε με τον τρόπο που περιγράφεται παρακάτω:</p><ol><li>Κάντε κλικ στο «<i>Επεξεργασία με τον Qt Designer</i>»</li><li>Στον διάλογο, επιλέξτε «<i>Συστατικό</i>», έπειτα κάντε κλικ στο <i>Εντάξει</i></li><li>Προσθέστε τα συστατικά σας στην φόρμα</li><li>Αποθηκεύστε το αρχείο στον κατάλογο που προτείνεται από τον Qt Designer</li><li>Κλείστε τον Qt Designer</li></ol><p>Στην περίπτωση που διαθέτετε ήδη ένα αρχείο designer (*.ui) κάπου στον σκληρό σας δίσκο, επιλέγοντας απλά «<i>Εισαγωγή σελίδας</i>»</p><p><b>Σημαντικό:</b> Το όνομα καθενός από τα συστατικά εισαγωγής που τοποθετείτε μέσα στην φόρμα πρέπει να αρχίζει με «<i>X_</i>». Έτσι αν θέλετε το συστατικό να αντιστοιχεί στην προσαρμοσμένη σας εισαγωγή «<i>X-Foo</i>», ρυθμίστε την ιδιότητα <i>όνομα</i> του συστατικού σε «<i>X_Foo</i>».</p><p><b>Σημαντικό:</b> Το συστατικό θα επεξεργαστεί τα προσαρμοσμένα πεδία με το όνομα της εφαρμογής %2. Για να αλλάξετε το όνομα της εφαρμογής, θα πρέπει να αλλάξετε το όνομα του γραφικού συστατικού στον Qt Designer.</p></qt>

en: <qt>Do you really want to delete '<b>%1</b>'?</qt>
el: <qt>Θέλετε πράγματι να διαγράψετε το '<b>%1</b>';</qt>

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
el: <qt>Πλήρης απόκρυψης της γραμμής μενού. Μπορείτε να την εμφανίσετε ξανά πληκτρολογώντας %1.</qt>

[ctx: @action Jump to today]
en: To &Today
el: Στο &σήμερα

[ctx: @action:button search in calendar]
en: &Search
el: Αναζήτη&ση

[ctx: @action:inmenu]
en: &Dissociate From Recurrence...
el: &Διαχωρισμός από την επανάληψη...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Paste
el: Ε&πικόλληση

[ctx: @action:inmenu]
en: &Print...
el: &Εκτύπωση...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Set Folder Color...
el: Ρύθμι&ση χρώματος φακέλου...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show
el: &Εμφάνιση

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder
el: &Εμφάνιση/απόκρυψη υπενθύμισης

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder Off
el: &Εμφάνιση/απόκρυψη υπενθύμισης

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder On
el: &Εμφάνιση/απόκρυψη υπενθύμισης

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Event from To-do
el: Δημιουργία γεγονότος από εργασία προς υλοποίηση

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Note for Event
el: Δημιουργία σημείωσης για γεγονός

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Note for To-do
el: Δημιουργία σημείωσης για εργασία προς υλοποίηση

[ctx: @action:inmenu]
en: Create To-do from Event
el: Δημιουργία εργασίας προς υλοποίηση από γεγονός

[ctx: @action:inmenu]
en: New Event...
el: Νέο γεγονός...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Journal...
el: Νέο χρονικό...

[ctx: @action:inmenu]
en: New To-do...
el: Νέα εργασία προς υλοποίηση...

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Previe&w...
el: Προεπισκόπηση εκτύπωση&ς...

[ctx: @action:inmenu]
en: Send as iCalendar...
el: Αποστολή ως iCalendar...

[ctx: @action:inmenu]
en: Serverside Subscription...
el: Εγγραφή σε εξυπηρετητή...

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as &Default Folder
el: Ρύθμιση ως προ&καθορισμένος φάκελος

[ctx: @action:inmenu]
en: Togg&le To-do Completed
el: Ενα&λλαγή ολοκλήρωσης εργασίας

[ctx: @action:inmenu copy this incidence]
en: &Copy
el: &Αντιγραφή

[ctx: @action:inmenu cut this incidence]
en: C&ut
el: Απο&κοπή

[ctx: @action:inmenu delete this incidence]
en: &Delete
el: &Διαγραφή

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully copied to %2.
el: Το "%1" αντιγράφτηκε στο %2 με επιτυχία.

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully moved from %2 to %3.
el: Το "%1" μετακινήθηκε από το %2 στο %3 με επιτυχία.

[ctx: @info]
en: <p>Would you like to merge this calendar item into an existing calendar or use it to create a brand new calendar?</p><p>If you select merge, then you will be given the opportunity to select the destination calendar.</p><p>If you select add, then a new calendar will be created for you automatically.</p>
el: <p>Θέλετε να συγχωνευθεί αυτό το αντικείμενο ημερολογίου σε ένα υπάρχον ημερολόγιο ή να χρησιμεύσει στη δημιουργία νέου ημερολογίου;</p><p>Αν επιλέξετε συγχώνευση, θα σας δοθεί η ευκαιρία να επιλέξετε το ημερολόγιο προορισμού.</p><p>Αν επιλέξετε προσθήκη, ένα νέο ημερολόγιο θα δημιουργηθεί αυτόματα για εσάς.</p>

[ctx: @info]
en: Cannot write iCalendar file %1. %2
el: Αδυναμία εγγραφής στο αρχείο iCalendar %1. %2

[ctx: @info]
en: Do you really want replace your current default calendar with "%1"?
el: Θέλετε πράγματι την αντικατάσταση του τρέχοντος προκαθορισμένου ημερολογίου με το «%1»;

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete calendar %1?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή του ημερολογίου %1;

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the filter "%1"?
el: Επιθυμείτε πραγματικά την οριστική αφαίρεση του φίλτρου με όνομα "%1";

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the item "%1"?
el: Επιθυμείτε πραγματικά την αφαίρεση του αντικειμένου με όνομα "%1";

[ctx: @info]
en: Invalid search expression, cannot perform the search. Please enter a search expression using the wildcard characters '*' and '?' where needed.
el: Μη έγκυρη έκφραση αναζήτησης, δεν είναι δυνατή η αναζήτηση. Παρακαλώ εισάγετε μια έκφραση αναζήτησης χρησιμοποιώντας τους χαρακτήρες υποκατάστασης '*' και '?' όπου χρειάζονται.

[ctx: @info]
en: No items were found that match your search pattern.
el: Δε βρέθηκε γεγονός που να ταιριάζει στην έκφραση αναζήτησής σας.

[ctx: @info]
en: Unable to add the item "%1" into %2. This item has not been moved.
el: Αδυναμία προσθήκης του αντικειμένου "%1% στο %2. Το αντικείμενο δε μετακινήθηκε..

[ctx: @info]
en: Unable to configure this plugin
el: Αδυναμία διαμόρφωσης αυτού του πρόσθετου

[ctx: @info]
en: Unable to copy the item "%1" to %2.
el: Αδυναμία αντιγραφής του αντικειμένου "%1" στο %2.

[ctx: @info]
en: Unable to edit "%1" because it is locked by another process.
el: Αδυναμία επεξεργασίας "%1", διότι είναι κλειδωμένο από μια άλλη διεργασία.

[ctx: @info/plain Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
en: Search...
el: Αναζήτηση...

[ctx: @info:status]
en: Agenda View
el: Προβολή ατζέντας

[ctx: @info:status]
en: Archive events and to-dos to a file
el: Αρχειοθέτηση γεγονότων και εργασιών σε αρχείο

[ctx: @info:status]
en: Configure the view
el: Διαμόρφωση της προβολής

[ctx: @info:status]
en: Create a new Event
el: Δημιουργία ενός νέου γεγονότος

[ctx: @info:status]
en: Create a new Journal
el: Δημιουργία ενός νέου χρονικού

[ctx: @info:status]
en: Create a new To-do
el: Δημιουργία μιας νέας μελλοντικής εργασίας

[ctx: @info:status]
en: Create a new event
el: Δημιουργία ενός νέου γεγονότος

[ctx: @info:status]
en: Create a new journal
el: Δημιουργία ενός νέου χρονικού

[ctx: @info:status]
en: Create a new to-do
el: Δημιουργία μιας νέας εργασίας προς υλοποίηση

[ctx: @info:status]
en: Export calendar to file
el: Εξαγωγή ημερολογίου σε αρχείο

[ctx: @info:status]
en: Filter incidences
el: Φιλτράρισμα περιστατικών

[ctx: @info:status]
en: Import a calendar
el: Εισαγωγή ενός ημερολογίου

[ctx: @info:status]
en: Journal View
el: Προβολή χρονικού

[ctx: @info:status]
en: List View
el: Προβολή λίστας

[ctx: @info:status]
en: Load a calendar from "Get Hot New Stuff"
el: Φόρτωση ημερολογίου από «Λήψη νέου υλικού»

[ctx: @info:status]
en: Month View
el: Προβολή μήνα

[ctx: @info:status]
en: Purge completed to-dos
el: Καθαρισμός ολοκληρωμένων εργασιών

[ctx: @info:status]
en: Refresh
el: Ανανέωση

[ctx: @info:status]
en: Scroll Backward
el: Κύλιση προς τα πίσω

[ctx: @info:status]
en: Scroll Forward
el: Κύλιση μπροστά

[ctx: @info:status]
en: Scroll to Today
el: Κύλιση στο σήμερα

[ctx: @info:status]
en: Timeline View
el: Προβολή χρονοδιαγράμματος

[ctx: @info:status]
en: To-do List View
el: Προβολή λίστας μελλοντικών εργασιών

[ctx: @info:status]
en: What's Next View
el: Προβολή τι υπάρχει μετά

[ctx: @info:tooltip]
en: Archive old events and to-dos to an iCalendar file
el: Αρχειοθέτηση παλιών γεγονότων και εργασιών σε ένα αρχείο iCalendar

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure the current view
el: Διαμόρφωση της τρέχουσας προβολής

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Event
el: Δημιουργία ενός νέου γεγονότος

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Journal
el: Δημιουργία ενός νέου χρονικού

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new To-do
el: Δημιουργία μιας νέας μελλοντικής εργασίας

[ctx: @info:tooltip]
en: Export your calendar to an iCalendar file
el: Εξαγωγή του ημερολογίου σας σε ένα αρχείο iCalendar

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter incidences from the calendar
el: Φιλτράρισμα περιστατικών από το ημερολόγιο

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore reminders from this calendar
el: Να αγνοηθούν οι υπενθυμίσεις από αυτό το ημερολόγιο

[ctx: @info:tooltip]
en: Import an iCalendar or vCalendar file
el: Εισαγωγή ενός αρχείου iCalendar ή vCalendar

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh the display
el: Ανανέωση παρουσίασης

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove completed to-dos from your calendar
el: Διαγραφή ολοκληρωμένων εργασιών από το ημερολόγιό σας

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view backward
el: Κύλιση της προβολής προς τα πίσω

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view forward
el: Κύλιση της προβολής μπροστά

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view to today
el: Κύλιση της προβολής στο σήμερα

[ctx: @info:tooltip]
en: Search "Get Hot New Stuff" for calendars to import
el: Αναζήτηση σε «Λήψη νέου υλικού» για εισαγωγή ημερολογίων

[ctx: @info:tooltip]
en: Set a custom icon
el: Ρύθμιση προσαρμοσμένου εικονιδίου

[ctx: @info:tooltip]
en: Set search keyword
el: Καθορισμός λέξης αναζήτησης

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the folder name
el: Ορισμός ονόματος φακέλου

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the search
el: Εκκίνηση αναζήτησης

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Agenda View
el: Εναλλαγή στην προβολή ατζέντας

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Journal View
el: Εναλλαγή σε λίστα χρονικού

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the List View
el: Εναλλαγή σε προβολή λίστας

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Month View
el: Εναλλαγή στην προβολή μήνα

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Timeline View
el: Εναλλαγή σε προβολή χρονοδιαγράμματος

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the To-do List View
el: Εναλλαγή σε προβολή λίστας μελλοντικών εργασιών

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the What's Next View
el: Εναλλαγή σε προβολή τι υπάρχει μετά

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to export your entire calendar collection to one iCalendar file.
el: Σας επιτρέπει να εξάγετε την πλήρη συλλογή των ημερολογίων σας σε ένα αρχείο iCalendar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to remove all completed to-dos from your calendar collection. This action cannot be undone!
el: Σας επιτρέπει να διαγράψετε όλες τις ολοκληρωμένες εργασίες από τη συλλογή ημερολογίων σας. Αυτή η ενέργεια δεν αναιρείται!

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you do not want to receive reminders from items associated with this calendar.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν δεν θέλετε να λαμβάνετε υπενθυμίσεις από αντικείμενα που σχετίζονται με αυτό το ημερολόγιο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to set a custom icon for this folder.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο εικονίδιο για αυτόν το φάκελο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box to make KOrganizer mark the working hours for this day of the week. If this is a work day for you, check this box, or the working hours will not be marked with color.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να ορίσετε στο KOrganizer να σημειώνει τις ώρες εργασίας αυτής της ημέρας της εβδομάδας. Αν είναι εργάσιμη μέρα για σας, ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή, γιατί σε άλλη περίπτωση δε θα σημειωθούν οι ώρες εργασίας με χρώμα.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose here the color of the calendar selected using the combo box above.
el: Επιλέξτε εδώ το χρώμα του επιλεγμένου ημερολογίου χρησιμοποιώντας την παραπάνω λίστα.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the color of the tag selected in the adjacent combo box.
el: Επιλέξτε το χρώμα της επιλεγμένης ετικέτας στο διπλανό σύνθετο πλαίσιο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a name here to set the name of this folder.
el: Εισάγετε εδώ ένα όνομα για να οριστεί το όνομα του φακέλου.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the URL for the server on which the Free/Busy information is published here.
    Ask the server administrator for this information.
    Here is a Kolab2 Server URL example:
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/
    
    Alternatively, you can specify a full path to the Free/Busy. For example: 
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/user.xfb
el: Εισάγετε εδώ το URL του διακομιστή στον οποίο θα δημοσιευτούν οι πληροφορίες κατάστασης διαθεσιμότητας.
    Ρωτήστε το διαχειριστή σας για αυτήν την πληροφορία.
    Για παράδειγμα ένας διακομιστής Kolab2 έχει το URL: "https://kolab2.example.com/freebusy/"

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lets you search for a keyword in your calendars
el: Σας επιτρέπει να αναζητήσετε μια λέξη-κλειδί στα ημερολόγιά σας

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to define a new filter.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να ορίσετε ένα νέο φίλτρο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to remove the currently active filter.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να αφαιρέσετε το ενεργό φίλτρο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to start the search.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να ξεκινήσει η αναζήτηση.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Runs user-defined view filters on the calendar collection. Filters must be created first. See "Manage View Filters" option in the Settings menu.
el: Εκτελεί φίλτρα προβολής ορισμένα από τον χρήστη στη συλλογή ημερολογίων. Πρώτα πρέπει να δημιουργηθούν τα φίλτρα. Δείτε την επιλογή «Διαχείριση φίλτρων προβολής» στο μενού των ρυθμίσεων.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls backward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
el: Κάνει κύλιση προς τα πίσω ανά ημέρα, εβδομάδα, μήνα ή έτος, ανάλογα με την τρέχουσα προβολή ημερολογίου.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls forward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
el: Κάνει κύλιση μπροστά ανά ημέρα, εβδομάδα, μήνα ή έτος, ανάλογα με την τρέχουσα προβολή ημερολογίου.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls the current view to the today's date.
el: Κάνει κύλιση της τρέχουσας προβολής στη σημερινή ημερομηνία.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the calendar you want to modify. You can change the selected calendar color using the button below.
el: Επιλέξτε εδώ το ημερολόγιο που επιθυμείτε να τροποποιήσετε. Μπορείτε να αλλάξετε το χρώμα του ημερολογίου χρησιμοποιώντας το παρακάτω κουμπί.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the tag you want to modify. You can change the selected tag's color using the adjacent color button.
el: Επιλέξτε την ετικέτα που επιθυμείτε να τροποποιήσετε. Μπορείτε να αλλάξετε το χρώμα της επιλεγμένης ετικέτας χρησιμοποιώντας το διπλανό κουμπί χρώματος.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this menu entry if you would like to import the contents of an iCalendar or vCalendar file into your current calendar collection.
el: Επιλέξτε αυτήν την καταχώρηση μενού αν επιθυμείτε την εισαγωγή των περιεχομένων ενός αρχείου iCalendar ή vCalendar στην τρέχουσα συλλογή ημερολογίων σας.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a configuration dialog that allows you to change the settings for the current calendar view.
el: Ξεκινάει ένα διάλογο διαμόρφωσης που σας επιτρέπει να αλλάζετε τις ρυθμίσεις για την τρέχουσα προβολή ημερολογίου.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Event with reminders, attendees, recurrences and much more.
el: Ξεκινάει ένα διάλογο που σας επιτρέπει να δημιουργήσετε ένα νέο γεγονός με υπενθυμίσεις, συμμετέχοντες, επανεμφανίσεις και πολλά άλλα.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Journal entry.
el: Ξεκινάει ένα διάλογο που σας επιτρέπει να δημιουργήσετε μια νέα εγγραφή χρονικού.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new To-do with reminders, attendees, recurrences and much more.
el: Ξεκινάει ένα διάλογο που σας επιτρέπει να δημιουργήσετε μια νέα μελλοντική εργασία με υπενθυμίσεις, παρευρισκόμενους, επανεμφανίσεις και πολλά άλλα.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the "What's Next" View, which shows your events and to-dos that are "coming soon" in a short list for quick reading.  All open to-dos will be displayed, but only the events from the days selected in the Date Navigator sidebar will be shown.
el: Εναλλάσσει στην προβολή «Τι υπάρχει μετά», η οποία εμφανίζει τα γεγονότα και τις μελλοντικές εργασίες σε μια σύντομη λίστα για γρήγορη ανάγνωση. Όλες οι ανοιχτές μελλοντικές εργασίες θα εμφανιστούν, αλλά μόνο τα γεγονότα από τις επιλεγμένες ημέρες στην πλευρική γραμμή του πλοηγού ημερομηνιών θα παρουσιαστούν.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Agenda View, which presents your events or due to-dos for one or more days, sorted chronologically.  You can also see the length of each event in the day timetable.
el: Εναλλάσσει στην προβολή ατζέντας, η οποία παρουσιάζει τα γεγονότα ή τις μελλοντικές εργασίες σας για μία ή περισσότερες ημέρες με χρονολογική σειρά. Μπορείτε επίσης να δείτε το μήκος κάθε γεγονότος στον πίνακα με τις ημέρες.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Journal View, which provides a place for you to record your reflections, occurrences or experiences.
el: Εναλλάσσει σε προβολή χρονικού, η οποία παρέχει ένα σημείο καταγραφής αντιδράσεων, συμβάντων ή εμπειριών.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the List View, which displays all your to-dos, events and journal entries for the dates selected in the Date Navigator as a list.
el: Εναλλάσσει στην προβολή λίστας, η οποία εμφανίζει όλες τις μελλοντικές εργασίες, γεγονότα και εγγραφές χρονικών για τις επιλεγμένες ημερομηνίες στον πλοηγό ημερομηνιών ως λίστα.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Month View, which shows all the events and due to-dos in a familiar monthly calendar layout.
el: Εναλλάσσει στη προβολή μήνα, η οποία εμφανίζει όλα τα γεγονότα και τις μελλοντικές εργασίες σε μία οικεία διάταξη ημερολογίου μηνός.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Timeline View, which shows all events for the selected timespan in a Gantt view. Each calendar is displayed in a separate line.
el: Εναλλάσσει στην προβολή χρονοδιαγράμματος, η οποία εμφανίζει όλα τα γεγονότα για την επιλεγμένη χρονική περίοδο σε μια προβολή Gantt. Κάθε ημερολόγιο παρουσιάζεται σε μια ξεχωριστή γραμμή.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the To-do List view, which provides a place for you to track tasks that need to be done.
el: Εναλλάσσει σε προβολή λίστας μελλοντικών εργασιών, η οποία παρέχει ένα σημείο ιχνηλάτησης των εργασιών που πρέπει να γίνουν.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This action will refresh and redraw the current calendar view. It does not sync or update any calendar folders.
el: Αυτή η ενέργεια θα ανανεώσει και ανασχεδιάσει την τρέχουσα προβολή ημερολογίου. Δεν συγχρονίζει ούτε ενημερώνει κάποιον φάκελο ημερολογίου.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This menu entry opens a dialog that allows you to select old events and to-dos that you can archive into an iCalendar file.  They will be removed from your existing calendar collection.
el: Αυτή η εγγραφή του μενού ανοίγει ένα διάλογο που σας επιτρέπει να επιλέγετε παλιά γεγονότα και μελλοντικές εργασίες που μπορείτε να αρχειοθετήσετε σε ένα αρχείο iCalendar.  Θα διαγραφούν από την τρέχουσα συλλογή ημερολογίων.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This menu entry opens the "Get Hot New Stuff" dialog that allows you to search and import fun and useful calendars donated to the community.
el: Αυτή η εγγραφή του μενού ανοίγει το διάλογο «Λήψη νέου υλικού» που σας επιτρέπει να αναζητάτε και να εισάγετε διασκεδαστικά και χρήσιμα ημερολόγια από δωρεές στην κοινότητα.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new event item.
el: Θα εμφανιστεί ένας διάλογος όπου μπορείτε να δημιουργήσετε ένα νέο αντικείμενο γεγονότος.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new journal entry.
el: Θα εμφανιστεί ένας διάλογος όπου μπορείτε να δημιουργήσετε μια νέα εγγραφή χρονικού.

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new to-do item.
el: Θα εμφανιστεί ένας διάλογος όπου μπορείτε να δημιουργήσετε ένα νέο αντικείμενο εργασίας προς υλοποίηση.

[ctx: @item]
en: Meeting
el: Συνάντηση

[ctx: @item]
en: Note: %1
el: Σημείωση: %1

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
el: %1 (προκαθορισμένο)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
el: %1 (εκτός σύνδεσης)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Friday
el: Παρασκευή

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons to use
el: Εικονίδια προς χρήση

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monday
el: Δευτέρα

[ctx: @item:inlistbox]
en: Saturday
el: Σάββατο

[ctx: @item:inlistbox]
en: Select Holiday Regions
el: Επιλογή τοπικών αργιών

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sunday
el: Κυριακή

[ctx: @item:inlistbox]
en: Thursday
el: Πέμπτη

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tuesday
el: Τρίτη

[ctx: @item:inlistbox]
en: Wednesday
el: Τετάρτη

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in days]
en: day(s)
el: ημέρα(ες)

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in hours]
en: hour(s)
el: ώρα(ες)

[ctx: @item:inlistbox reminder units in minutes]
en: minute(s)
el: λεπτό(ά)

[ctx: @label]
en: %1 match | %1 matches
el[0]: %1 ταίριασμα
el[1]: %1 ταιριάσματα

[ctx: @label]
en: Default reminder time:
el: Προκαθορισμένος χρόνος υπενθύμισης:

[ctx: @label]
en: Event text
el: Κείμενο γεγονότος

[ctx: @label]
en: Mail transport:
el: Μεταφορά αλληλογραφίας:

[ctx: @label]
en: Use holiday region:
el: Τοπικές αργίες:

[ctx: @label default filter name]
en: New Filter %1
el: Νέο φίλτρο %1

[ctx: @label suffix in the N days spin box]
en:  days
el:  ημέρες

[ctx: @label suffix in the hour size spin box]
en:  pixels
el:  εικονοστοιχεία

[ctx: @label:textbox Name of the folder.]
en: &Name:
el: Ό&νομα:

[ctx: @option:check]
en: &Use custom icon:
el: Χ&ρήση προσαρμοσμένου εικονιδίου:

[ctx: @option:check]
en: Block reminders locally
el: Μπλοκάρισμα υπενθυμίσεων τοπικά

[ctx: @option:check]
en: Show at the bottom of the agenda views
el: Εμφάνιση κάτω από τις προβολές ατζέντας

[ctx: @option:check]
en: Show at the top of the agenda views
el: Εμφάνιση πάνω από τις προβολές ατζέντας

[ctx: @title]
en: Calendar Accounts
el: Λογαριασμοί ημερολογίου

[ctx: @title::window]
en: Edit Calendar Filters
el: Επεξεργασία φίλτρων ημερολογίου

[ctx: @title:group]
en: Appointments
el: Συναντήσεις

[ctx: @title:group]
en: Calendar Decorations
el: Διακοσμήσεις ημερολογίου

[ctx: @title:group]
en: Date Navigator
el: Πλοήγηση ημερομηνίας

[ctx: @title:group]
en: Display Options
el: Επιλογές εμφάνισης

[ctx: @title:group]
en: General Time and Date
el: Γενική ώρα και ημερομηνία

[ctx: @title:group]
en: Holidays
el: Αργίες

[ctx: @title:group]
en: Other Options
el: Άλλες επιλογές

[ctx: @title:group]
en: Position
el: Θέση

[ctx: @title:group]
en: Reminders
el: Υπενθυμίσεις

[ctx: @title:group]
en: Resources
el: Πόροι

[ctx: @title:group]
en: Tags
el: Ετικέτες

[ctx: @title:group]
en: Working Period
el: Περίοδος εργασίας

[ctx: @title:group email settings]
en: Email Settings
el: Ρυθμίσεις αλληλογραφίας

[ctx: @title:tab]
en: Agenda View
el: Προβολή ατζέντας

[ctx: @title:tab]
en: Colors
el: Χρώματα

[ctx: @title:tab]
en: Default Values
el: Προκαθορισμένες τιμές

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

[ctx: @title:tab]
en: Month View
el: Προβολή μήνα

[ctx: @title:tab]
en: Regional
el: Τοπική

[ctx: @title:tab]
en: Save
el: Αποθήκευση

[ctx: @title:tab]
en: Todo View
el: Προβολή προς υλοποίηση εργασιών

[ctx: @title:tab General settings for a folder.]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title:tab calendar account settings]
en: Calendars
el: Ημερολόγια

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title:tab personal settings]
en: Personal
el: Προσωπικό

[ctx: @title:window]
en: Add Calendar
el: Προσθήκη ημερολογίου

[ctx: @title:window]
en: Configure Side-By-Side View
el: Διαμόρφωση της προβολής κατ' αντιπαράθεση

[ctx: @title:window]
en: Copying Failed
el: Η αντιγραφή απέτυχε

[ctx: @title:window]
en: Copying Succeeded
el: Η αντιγραφή ολοκληρώθηκε με επιτυχία

[ctx: @title:window]
en: Delete Calendar
el: Διαγραφή του ημερολογίου

[ctx: @title:window]
en: Delete Filter?
el: Διαγραφή φίλτρου;

[ctx: @title:window]
en: Delete Item?
el: Διαγραφή αντικειμένου;

[ctx: @title:window]
en: Event Viewer
el: Προβολέας γεγονότων

[ctx: @title:window]
en: Export Calendar
el: Εξαγωγή ημερολογίου

[ctx: @title:window]
en: Find in Calendars
el: Εύρεση στα ημερολόγια

[ctx: @title:window]
en: Import Calendar
el: Εισαγωγή ημερολογίου

[ctx: @title:window]
en: Moving Failed
el: Η μετακίνηση απέτυχε

[ctx: @title:window]
en: Moving Succeeded
el: Η μετακίνηση ολοκληρώθηκε με επιτυχία

[ctx: @title:window]
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

[ctx: @title:window]
en: Properties of Calendar Folder %1
el: Ιδιότητες του φακέλου ημερολογίου %1

[ctx: @title:window]
en: Replace Default Calendar?
el: Να αντικατασταθεί το προκαθορισμένο ημερολόγιο;

[ctx: @title:window]
en: Search Results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Import
el: Επιλογή αρχείου ημερολογίου για εισαγωγή

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Open
el: Επιλογή αρχείου ημερολογίου για άνοιγμα

en: A Personal Organizer
el: Ένας προσωπικός οργανωτής

[ctx: A collection of all declined invidations.]
en: Declined Invitations
el: Απορριφθείσες προσκλήσεις

[ctx: A collection of all open invidations.]
en: Open Invitations
el: Άνοιγμα προσκλήσεων

en: A column header of the %1 dates in the month.
el: Μια στήλη κεφαλίδας των %1 ημερομηνιών του μήνα.

en: Add as new calendar
el: Προσθήκη σαν νέο ημερολόγιο

en: Agenda
el: Ατζέντα

en: Agenda %1
el: Ατζέντα %1

[ctx: Agenda title]
en: Title
el: Τίτλος

en: Agenda view
el: Προβολή ατζέντας

en: Agenda view background color
el: Χρώμα φόντου προβολής ατζέντας

en: Agenda view current-time line color
el: Προβολή ατζέντας με το χρώμα γραμμής τρέχουσας ώρας

en: Alarm
el: Ειδοποίηση

en: All calendars are unchecked in the Calendar Manager. No to-do was purged.
el: Κανένα ημερολόγιο δεν είναι επιλεγμένο στον Διαχειριστή ημερολογίων. Καμία εργασία προς υλοποίηση δεν εκκαθαρίστηκε.

en: Also Delete &Future
el: Διαγραφή και &μελλοντικών

en: Always ask
el: Ερώτηση πάντα

en: Always confirm when deleting items
el: Να γίνεται πάντα επιβεβαίωση όταν διαγράφονται αντικείμενα

en: Always display completed to-dos at the bottom of the list
el: Πάντα εμφάνιση ολοκληρωμένων εργασιών στο τέλος της λίστας

en: An error occurred while purging completed to-dos: %1
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τον καθαρισμό των ολοκληρωμένων εργασιών προς υλοποίηση: %1

en: An error occurred: %1
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα: %1

en: Anniversary
el: Επέτειος

en: Archive O&ld Incidences...
el: Αρχειοθέτηση πα&λιών περιστατικών...

en: Attach &inline
el: Επισύναψη &εμβόλιμα

en: Attach as &link
el: Επισύναψη ως &δεσμό

en: Attach complete message
el: Επισύναψη πλήρους μηνύματος

en: Attach inline &without attachments
el: Επισύναψη εμβόλιμα &χωρίς συνημμένα

en: Attendees
el: Συμμετέχοντες

en: Attending
el: Συμμετέχει

en: Available Pages
el: Διαθέσιμες σελίδες

en: Be added to the default calendar
el: Να προστίθενται στο προκαθορισμένο ημερολόγιο

en: Be asked which calendar to use
el: Να γίνεται ερώτηση για τη χρήση πόρου

en: Birthday
el: Γενέθλια

en: Busy days background color
el: Χρώμα φόντου απασχολημένων ημερών

en: By publishing Free/Busy information, you allow others to take your calendar into account when inviting you for a meeting. Only the times you have already busy are published, not why they are busy.
el: Δημοσιεύοντας τις πληροφορίες διαθεσιμότητας, επιτρέπετε σε άλλα άτομα να λάβουν υπόψη το ημερολόγιό σας όταν σας προσκαλούνε σε μια συνάντηση. Δημοσιεύονται μόνο οι ώρες που είστε απασχολημένοι, όχι ο λόγος για τον οποίο είστε απασχολημένοι.

en: By retrieving Free/Busy information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
el: Ανακτώντας πληροφορίες κατάστασης διαθεσιμότητας που έχουν εκδώσει άλλα άτομα, μπορείτε να λάβετε υπόψιν σας το ημερολόγιό τους όταν τους προσκαλείτε σε μια συνάντηση.

en: C&ancel
el: &Ακύρωση

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Calendar files or urls. Unless -i or -m is explicitly specified, the user will be asked whether to import or merge
el: Αρχεία ημερολογίου ή url. Εκτός κι αν καθοριστούν ρητά τα -i ή -m, ο χρήστης θα ερωτηθεί για το αν θα γίνει εισαγωγή ή συγχώνευση

en: Calendar inside, tag outside
el: Ημερολόγιο εσωτερικά, ετικέτα εξωτερικά

en: Calendar's custom icon
el: Προσαρμοσμένο εικονίδιο ημερολογίου

en: Calendars Side by Side
el: Ημερολόγια κατ' αντιπαράθεση

en: Cannot upload calendar to '%1'
el: Δε ήταν δυνατή η αποστολή του ημερολογίου στο '%1'

en: Change of Seasons
el: Αλλαγή εποχών

en: Change...
el: Αλλαγή...

en: Check this box if you do not want to see To-dos that are past their due date but have not yet been completed.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν δεν θέλετε να δείτε ληξιπρόθεσμες εργασίες που δεν έχουν ακόμη ολοκληρωθεί.

en: Check this box if you do not want to see To-dos that have already been completed.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν δεν θέλετε να δείτε εργασίες προς υλοποίηση που έχουν ήδη ολοκληρωθεί.

en: Check this box if you do not want to see To-dos that have been started but are not yet completed.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν δεν θέλετε να δείτε εργασίες που έχουν ξεκινήσει αλλά δεν έχουν ακόμη ολοκληρωθεί.

en: Check this box if you do not want to see To-dos with a start date in the future.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν δεν θέλετε να δείτε εργασίες με ημερομηνία έναρξης στο μέλλον.

en: Check this box if you do not want to see open-ended To-dos.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν δεν θέλετε να δείτε τις ανοιχτές εργασίες.

en: Check this box if you only want to find events that occur entirely within the date range specified.  Events that start during the date range but end after it, or end during the date range but start before it, will be excluded from the search results.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε μόνο να συμπεριλάβετε γεγονότα που συμβαίνουν αποκλειστικά μέσα στο καθορισμένο χρονικό διάστημα. Γεγονότα που ξεκινούν στο διάστημα αλλά τελειώνουν έξω από αυτό ή λήγουν μέσα στο διάστημα αλλά ξεκινούν πριν από αυτό, θα εξαιρεθούν από τα αποτελέσματα της αναζήτησης.

en: Check this box if you want agenda's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο αν επιθυμείτε το φόντο στην ατζέντα να έχει διαφορετικό χρώμα στις ημέρες στις οποίες υπάρχει τουλάχιστον ένα ολοήμερο γεγονός και έχουν σημειωθεί ως απασχολημένες. Επίσης, μπορείτε να αλλάξετε το χρώμα του φόντου που χρησιμοποιείται για αυτό το χαρακτηριστικό στη σελίδα διαμόρφωσης χρωμάτων. Αναζητήστε για την ρύθμιση «Χρώμα φόντου των απασχολημένων ημερών».

en: Check this box if you want all completed to-dos to be always grouped at the bottom of the to-do list.
el: Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο αν επιθυμείτε την ομαδοποίηση όλων των ολοκληρωμένων εργασιών στο τέλος της λίστας εργασιών.

en: Check this box if you want month view's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο αν επιθυμείτε το φόντο στην προβολή μήνα να έχει διαφορετικό χρώμα στις ημέρες στις οποίες υπάρχει τουλάχιστον ένα ολοήμερο γεγονός και έχουν σημειωθεί ως απασχολημένες. Επίσης, μπορείτε να αλλάξετε το χρώμα του φόντου για αυτό το χαρακτηριστικό στη σελίδα διαμόρφωσης χρωμάτων. Αναζητήστε για την ρύθμιση «Χρώμα φόντου των απασχολημένων ημερών».

en: Check this box if you want specify the number of days in the future for pending To-dos.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να ορίσετε το πλήθος των ημερών στο μέλλον για εργασίες προς υλοποίηση σε αναμονή.

en: Check this box if you want the summary to show To-dos belonging to your calendars only.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε η περίληψη να εμφανίζει εργασίες που ανήκουν στα δικά σας ημερολόγια μόνο.

en: Check this box if you want the summary to show events belonging to your calendars only.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε η περίληψη να εμφανίζει γεγονότα που ανήκουν στα ημερολόγιά σας μόνο.

en: Check this box if you want to match attendees against your search pattern.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν επιθυμείτε την αναζήτηση συμμετεχόντων που ταιριάζουν με τα κριτήρια αναζήτησης.

en: Check this box if you want to match descriptions against your search pattern.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν επιθυμείτε την αναζήτηση περιγραφών που ταιριάζουν με τα κριτήρια αναζήτησης.

en: Check this box if you want to match locations against your search pattern.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε οι τοποθεσίες να ταιριάζουν με τα κριτήρια αναζήτησης.

en: Check this box if you want to match summaries against your search pattern.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν επιθυμείτε την αναζήτηση περιλήψεων που ταιριάζουν με τα κριτήρια αναζήτησης.

en: Check this box if you want to match tags against your search pattern.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε οι ετικέτες να ταιριάζουν με το κριτήριο αναζήτησης.

en: Check this box if you want to search for events that match the search pattern and have start dates or end dates in the given date range.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε να αναζητήσετε γεγονότα που ταιριάζουν με τα κριτήρια αναζήτησης και περιέχουν ημερομηνίες έναρξης ή λήξης στο δοσμένο εύρος ημερομηνιών.

en: Check this box if you want to search for journal entries that match the search pattern and have start dates in the given date range.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε να αναζητήσετε χρονικά που ταιριάζουν με τα κριτήρια αναζήτησης και περιέχουν ημερομηνίες έναρξης στο δοσμένο εύρος ημερομηνιών.

en: Check this box if you want to search for to-dos that match the search pattern and have due dates in the given date range.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε να αναζητήσετε εργασίες που ταιριάζουν με τα κριτήρια αναζήτησης και περιέχουν ημερομηνίες λήξης στο δοσμένο εύρος ημερομηνιών.

en: Check this box if you want to see To-dos due on this date only.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να δείτε μόνο τις εργασίες προς υλοποίηση που λήγουν σήμερα..

en: Check this box if you want to see To-dos that are due sometime during the next 31 days.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να δείτε εργασίες προς υλοποίηση που λήγουν κάποια στιγμή στις επόμενες 31 ημέρες..

en: Check this box if you want to see all your to-dos in a flat list instead of being arranged in a hierarchical tree.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν επιθυμείτε να δείτε όλες τις εργασίες σας σε μια επίπεδη λίστα αντί σε διάταξη ιεραρχικού δέντρου.

en: Check this box if you want to see events occurring on this date only.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να δείτε τα γεγονότα που συμβαίνουν σε αυτήν την ημερομηνία μόνο.

en: Check this box if you want to see events that start sometime during the next 31 days.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο αν θέλετε δείτε τα γεγονότα που αρχίζουν κάποια στιγμή μέσα στις επόμενες 31 ημέρες.

en: Check this box if you want to see special occasions occurring on this date only.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να δείτε τις ειδικές περιστάσεις για αυτήν την ημερομηνία μόνο.

en: Check this box if you want to see special occasions that start sometime during the next 31 days.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να δείτε τις ειδικές περιστάσεις που αρχίζουν κάποια στιγμή στις επόμενες 31 ημέρες.

en: Check this box if you want to show seconds on the current-time line.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν επιθυμείτε την εμφάνιση δευτερολέπτων στη γραμμή τρέχουσας ώρας.

en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming events.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να ορίσετε το πλήθος των ημερών στο μέλλον για τα επερχόμενα γεγονότα.

en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming special occasions.
el: Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο αν θέλετε να ορίσετε το πλήθος των ημερών στο μέλλον για επερχόμενες ειδικές περιστάσεις.

en: Check this box so that to-dos will use tag colors and not colors specific to their due, due today or overdue state
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή έτσι ώστε οι προς υλοποίηση εργασίες να χρησιμοποιούν χρώματα ετικετών και όχι σχετικά με την κατάσταση λήξης τους

en: Check this box to display a confirmation dialog when deleting items.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζεται ένας διάλογος επιβεβαίωσης κατά τη διαγραφή αντικειμένων.

en: Check this box to display a line in the day or week view indicating the current-time line (Marcus Bains line).
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση μιας γραμμής στην προβολή ημέρας ή εβδομάδας που υποδηλώνει την τρέχουσα ώρα (γραμμή Marcus Bains).

en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in agenda view items.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση εικονιδίων (ειδοποίηση, επανάληψη κτλ.) στα αντικείμενα της προβολής ατζέντας.

en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in month view items.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση εικονιδίων (ειδοποίηση, επανάληψη κτλ.) στα αντικείμενα της προβολής μήνα.

en: Check this box to display journals in the month view.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση των χρονικών στην προβολή μήνα.

en: Check this box to display summary tooltips when hovering the mouse over an event or a to-do.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση υποδείξεων που παρουσιάζουν μια περίληψη όταν το ποντίκι βρίσκεται πάνω σε ένα γεγονός.

en: Check this box to display the time in month view items.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο για την εμφάνιση της ώρας στα αντικείμενα στην προβολή μήνα.

en: Check this box to display to-dos in the agenda view.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση των προς υλοποίηση εργασιών στην προβολή ατζέντας.

en: Check this box to display to-dos in the month view.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση των προς υλοποίηση εργασιών στην προβολή μήνα.

en: Check this box to download a free/busy file in the format "user@domain.ifb" (for example joe@company.com.ifb). Otherwise, it will download a free/busy file in the format user.ifb (for example joe.ifb). Ask the server Administrator if you are not sure about how to configure this option.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για τη λήψη ενός αρχείου διαθεσιμότητας με τη μορφή "user@domain.ifb" (για παράδειγμα joe@company.com.ifb). Σε άλλη περίπτωση, θα γίνει λήψη ενός αρχείου διαθεσιμότητας με τη μορφή user.ifb (για παράδειγμα joe.ifb). Ρωτήστε τον διαχειριστή του διακομιστή αν δεν είστε σίγουρος-η πως να διαμορφώσετε αυτήν την επιλογή.

en: Check this box to make KOrganizer remember your password and skip asking you each time it uploads your Free/Busy information, by storing it in the configuration file.
    For security reasons, it is not recommended to store your password in the configuration file.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να ορίσετε στο KOrganizer να απομνημονεύει των κωδικό σας πρόσβασης και να μην σας τον ρωτά κάθε φορά που αποστέλλει πληροφορίες κατάστασης διαθεσιμότητας, αποθηκεύοντας το στο αρχείο διαμόρφωσης.
    Για λόγους ασφαλείας, δεν προτείνεται η αποθήκευση του κωδικού πρόσβασης στο αρχείο διαμόρφωσης.

en: Check this box to prevent KOrganizer from marking the working hours on holidays.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να αποτραπεί από το  KOrganizer η σημείωση των εργάσιμων ωρών στις αργίες.

en: Check this box to record the completion of a to-do in a new entry of your journal automatically.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την αυτόματη καταγραφή της ολοκλήρωσης μιας προς υλοποίηση εργασίας σε μια νέα καταχώρηση στο χρονικό σας.

en: Check this box to retrieve other people's Free/Busy information automatically. Note that you have to fill the correct server information to make this possible.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο για την αυτόματη ανάκτηση πληροφοριών κατάστασης διαθεσιμότητας για άλλους. Σημειώστε ότι πρέπει να έχετε συμπληρώσει τις σωστές πληροφορίες του διακομιστή για να είναι δυνατό αυτό.

en: Check this box to search for to-dos that have a start date, due date, or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.  If the box is unchecked, only to-dos that have a due date in the date range will be displayed.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να αναζητήσετε μελλοντικές εργασίες που έχουν ημερομηνίες έναρξης, προθεσμίας ή ολοκλήρωσης στο καθορισμένο χρονικό διάστημα, ή χωρίς ημερομηνία έναρξης ή λήξης.  Αν η επιλογή είναι ανενεργή, θα εμφανίζονται μόνο μελλοντικές εργασίες με προθεσμία στο καθορισμένο χρονικό διάστημα.

en: Check this box to select a working week when clicking on the Date Navigator's week numbers, or uncheck it to choose the whole week.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο για να επιλέξετε μια εργάσιμη εβδομάδα όταν κάνετε κλικ στους αριθμούς πλοήγησης ημερομηνίας, ή αποεπιλέξτε το για να επιλέξετε ολόκληρη την εβδομάδα.

en: Check this box to show the days containing daily recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non daily recurring) events.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση των ημερών που περιέχουν ημερήσια επαναλαμβανόμενα γεγονότα με έντονη γραμματοσειρά στην πλοήγηση ημερομηνίας, ή απενεργοποιήστε την για να αναδείξετε περισσότερο τα άλλα  (μη ημερήσια) γεγονότα.

en: Check this box to show the days containing journals in bold typeface in the Date Navigator when in journal view.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση των ημερών που περιέχουν χρονικά με έντονη γραμματοσειρά στην πλοήγηση ημερομηνίας, όταν βρίσκεστε σε προβολή χρονικού.

en: Check this box to show the days containing to-dos in bold typeface in the Date Navigator when in to-do view.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση των ημερών που περιέχουν εργασίες προς υλοποίηση με έντονη γραμματοσειρά στην πλοήγηση ημερομηνίας, όταν βρίσκεστε σε προβολή εργασιών προς υλοποίηση.

en: Check this box to show the days containing weekly recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non weekly recurring) events.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εμφάνιση των ημερών που περιέχουν εβδομαδιαία επαναλαμβανόμενα γεγονότα με έντονη γραμματοσειρά στην πλοήγηση ημερομηνίας, ή απενεργοποιήστε την για να αναδείξετε περισσότερο τα άλλα  (μη εβδομαδιαία) γεγονότα.

en: Check this box to start the event editor automatically when you select a time range in the daily and weekly view. To select a time range, drag the mouse from the start time to the end time of the event you are about to plan.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την εκκίνηση του επεξεργαστή γεγονότος αυτόματα όταν επιλέγετε ένα χρονικό εύρος στην ημερήσια ή εβδομαδιαία προβολή. Για να επιλέξετε ένα χρονικό εύρος, σύρετε το ποντίκι από τον αρχικό χρόνο στον τελικό χρόνο του γεγονότος που πρόκειται να προγραμματίσετε.

en: Check this box to upload your Free/Busy information automatically.
    It is possible to skip this option and mail or upload your Free/Busy information using the Schedule menu of KOrganizer.
    Note: If KOrganizer is acting as a KDE Kolab client, this is not required, as the Kolab2 server taking care of publishing your Free/Busy information and manages the access to it from other users.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για την αυτόματη αποστολή των πληροφοριών σας διαθεσιμότητας.
    Υπάρχει δυνατότητα να αγνοήσετε αυτή την επιλογή και να στείλετε τις πληροφορίες σας διαθεσιμότητας χρησιμοποιώντας το μενού προγραμματισμού του KOrganizer.
    Σημείωση: Αν το KOrganizer λειτουργεί ως πελάτης Kolab για το KDE, αυτό δεν απαιτείται καθώς ο εξυπηρετητής Kolab2 αναλαμβάνει τη δημοσίευση των πληροφοριών σας διαθεσιμότητας και διαχειρίζεται την πρόσβαση σε αυτές από τους άλλους χρήστες.

en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the month view. If this box is checked, you will gain some space for the monthly view, but other widgets, such as the date navigator, the item details and the calendars list, will not be displayed.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να χρησιμοποιήσετε ολόκληρο το παράθυρο του KOrganizer όταν εμφανίζεται η προβολή μήνα. Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή θα κερδίσετε λίγο χώρο στην προβολή μήνα, αλλά σε άλλα γραφικά συστατικά, όπως η πλοήγηση ημερομηνίας, δε θα εμφανίζονται οι λεπτομέρειες και η λίστα πόρων των αντικειμένων.

en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the to-do list view. If this box is checked, you will gain some space for the to-do list view, but other widgets, such as the date navigator, the to-do details and the calendars list, will not be displayed.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να χρησιμοποιήσετε ολόκληρο το παράθυρο του KOrganizer όταν εμφανίζεται η προβολή προς υλοποίηση εργασιών. Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή θα κερδίσετε λίγο χώρο στην προβολή εργασιών, αλλά σε άλλα γραφικά συστατικά, όπως η πλοήγηση ημερομηνίας, δε θα εμφανίζονται οι λεπτομέρειες και η λίστα πόρων των αντικειμένων.

en: Choose...
el: Επιλογή...

en: Classname:
el: Όνομα κλάσης:

en: Click here to scroll the display to week number %1 of the currently displayed year.
el: Κάντε κλικ εδώ για την κύλιση της προβολής στον αριθμό εβδομάδας %1 του τρέχοντος εμφανιζόμενου έτους.

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the next month
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για την κύλιση της προβολής στην ίδια ημέρα του επόμενου μήνα

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the previous month
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για την κύλιση της προβολής στην ίδια ημέρα του προηγούμενου μήνα

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the next year
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για την κύλιση της προβολής στην ίδια ημέρα του επόμενου έτους

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the previous year
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για την κύλιση της προβολής στην ίδια ημέρα του προηγούμενου έτους

en: Color Usage
el: Χρήση χρωμάτων

en: Color busy days with a different background color
el: Χρωματισμός των απασχολημένων ημερών με διαφορετικό χρώμα φόντου

en: Completed to-dos are displayed at the bottom of the list, regardless of priority
el: Οι ολοκληρωμένες προς υλοποίηση εργασίες εμφανίζονται στη βάση της λίστας, ανεξαρτήτως προτεραιότητας

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: Configure &Date && Time...
el: Διαμόρφωση &ημερομηνίας && ώρας...

en: Configure View...
el: Διαμόρφωση προβολής...

en: Configure minimum the interval of time in minutes between each upload here. This configuration is only effective in case you choose to publish your information automatically.
el: Διαμορφώστε εδώ το ελάχιστο χρονικό διάστημα σε λεπτά μεταξύ των αποστολών. Αυτή η διαμόρφωση έχει επίδραση μόνο στη περίπτωση που επιλέξατε την αυτόματη δημοσίευση των πληροφοριών σας.

en: Configure the number of calendar days you wish to be published and available to others here.
el: Διαμορφώστε τον αριθμό των ημερολογιακών ημερών που επιθυμείτε να δημοσιευτούν και να γίνουν διαθέσιμες σε άλλα άτομα.

en: Confirm deletes
el: Επιβεβαίωση διαγραφών

en: Copying Failed
el: Η αντιγραφή απέτυχε

en: Could not add a calendar. Error: %1
el: Αδυναμία προσθήκης ημερολογίου. Σφάλμα: %1

en: Could not load calendar %1.
el: Αδυναμία φόρτωσης του ημερολογίου %1.

en: Could not start control module for date and time format.
el: Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση του αρθρώματος ελέγχου για τη μορφή ημερομηνίας και ώρας.

en: Current Maintainer
el: Τρέχων συντηρητής

en: Current-time line
el: Γραμμή τρέχουσας ώρας

en: Da&ys after completion:
el: Μέ&ρες μετά την ολοκλήρωση:

en: Daily ending hour
el: Καθημερινή ώρα λήξης

en: Daily starting hour
el: Καθημερινή ώρα έναρξης

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date & Time
el: Ημερομηνία & Ώρα

en: Date Range
el: Εύρος ημερομηνίας

en: Day
el: Ημέρα

en: Day begins at
el: Η ημέρα ξεκινάει στις

en: Default event color
el: Προκαθορισμένο χρώμα γεγονότος

en: Default todo attachment method
el: Προκαθορισμένη μέθοδος επισύναψης προς υλοποίηση εργασιών

en: Delete "%1"
el: Διαγραφή «%1»

en: Delete &All
el: Δι&αγραφή όλων

en: Delete All
el: Διαγραφή όλων

en: Delete C&urrent
el: Διαγραφή τρέ&χουσας

en: Delete Only This
el: Διαγραφή μόνο αυτού

en: Delete Page
el: Διαγραφή σελίδας

en: Delete all completed to-dos from checked calendars?
el: Διαγραφή όλων των ολοκληρωμένων προς υλοποίηση εργασιών;

en: Desc&riptions
el: Π&εριγραφές

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Designer Files
el: Αρχεία Designer

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Display events only if their start date and end date are both in the date range specified.
el: Να εμφανίζονται γεγονότα μόνο αν οι ημερομηνίες έναρξης και λήξης τους είναι εντός του δοσμένου χρονικού διαστήματος.

en: Display icons in agenda view items
el: Εμφάνιση εικονιδίων στα αντικείμενα της προβολής ατζέντας

en: Display icons in month view items
el: Εμφάνιση εικονιδίων στα αντικείμενα της προβολής μήνα

en: Display journals in the month view
el: Εμφάνιση χρονικών στην προβολή μήνα

en: Display seconds with the current-time indicator
el: Εμφάνιση δευτερολέπτων στη γραμμή τρέχουσας ώρας

en: Display the current-time indicator
el: Εμφάνιση γραμμής της τρέχουσας ώρας

en: Display the specified incidence (by URL)
el: Εμφάνιση του συγκεκριμένου περιστατικού (με URL)

en: Display time in month view items
el: Εμφάνιση της ώρας στην προβολή μήνα

en: Display to-do list in a full KOrganizer window
el: Προβολή της προς υλοποίηση εργασιών λίστας σε πλήρες παράθυρο KOrganizer

en: Display to-dos as a flat list instead of a hierarchical tree
el: Εμφάνιση των προς υλοποίηση εργασιών ως επίπεδη λίστα αντί ιεραρχικού δέντρου

en: Display to-dos in a flat list
el: Εμφάνιση εργασιών προς υλοποίηση σε επίπεδη λίστα

en: Display to-dos in the agenda view
el: Εμφάνιση προς υλοποίηση εργασιών στην προβολή ατζέντας

en: Display to-dos in the month view
el: Εμφάνιση προς υλοποίηση εργασιών στην προβολή μήνα

[ctx: Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Dissociate future occurrences
el: Διαχωρισμός μελλοντικών εμφανίσεων

en: Dissociate occurrence
el: Διαχωρισμός εμφάνισης

en: Dissociating Failed
el: Ο διαχωρισμός απέτυχε

en: Dissociating the future occurrences failed.
el: Αποτυχία διαχωρισμού των μελλοντικών εμφανίσεων.

en: Dissociating the occurrence failed.
el: Αποτυχία διαχωρισμού της εμφάνισης.

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence or also dissociate future ones?
el: Επιθυμείτε την ο διαχωρισμό της εμφάνισης στις %1 από την επανάληψη ή επίσης το διαχωρισμό και όλων των μελλοντικών επαναλήψεων;

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence?
el: Επιθυμείτε τον διαχωρισμό της εμφάνισης στις %1 από την συχνότητα της επανάληψής της;

en: Do you want to overwrite %1?
el: Επιθυμείτε την αντικατάσταση του %1;

en: Draw agenda items using their calendar color for the inside and border
el: Σχεδίαση αντικειμένων ατζέντας με το χρώμα κατηγορίας εσωτερικά και στο περίγραμμα

en: Draw agenda items using their tag color for the inside and border
el: Σχεδίαση αντικειμένων ατζέντας με το χρώμα ετικέτας εσωτερικά και στο περίγραμμα

en: Draw agenda items with their calendar color inside and tag color for their border
el: Σχεδίαση αντικειμένων ατζέντας με το χρώμα ημερολογίου μέσα και το χρώμα ετικέτας στο περίγραμμά τους

en: Draw agenda items with their tag color inside and calendar color for their border
el: Σχεδίαση αντικειμένων ατζέντας με το χρώμα ετικέτας μέσα και το χρώμα ημερολογίου στο περίγραμμά τους

en: Draw month items using their calendar color for the inside and border
el: Σχεδίαση αντικειμένων του μήνα με το χρώμα ημερολογίου εσωτερικά και στο περίγραμμα

en: Draw month items using their tag color for the inside and border
el: Σχεδίαση αντικειμένων του μήνα με το χρώμα ετικέτας εσωτερικά και στο περίγραμμα

en: Draw month items with their calendar color inside and tag color for their border
el: Σχεδίαση αντικειμένων του μήνα με το χρώμα ημερολογίου μέσα και το χρώμα ετικέτας στο περίγραμμά τους

en: Draw month items with their tag color inside and calendar color for their border
el: Σχεδίαση αντικειμένων του μήνα με το χρώμα ετικέτας μέσα και το χρώμα ημερολογίου στο περίγραμμά τους

en: Edit Event: "%1"
el: Επεξεργασία γεγονότος: «%1»

en: Edit To-do: "%1"
el: Επεξεργασία εργασίας: «%1»

en: Edit with Qt Designer...
el: Επεξεργασία με τον Qt Designer

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Enable automatic event editor with time range selection
el: Ενεργοποίηση επεξεργασίας αυτόματων γεγονότων με την επιλογή εύρους χρόνου

en: Enable this option to include anniversaries from your address book in the upcoming special occasions summary.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να συμπεριλάβετε επετείους από το βιβλίο διευθύνσεων στην περίληψη των επερχόμενων ειδικών περιστάσεων.

en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να συμπεριλάβετε επετείους από το ημερολόγιό σας στην περίληψη των επερχόμενων γεγονότων. Αυτή η επιλογή είναι διαθέσιμη μόνο αν χρησιμοποιείτε την πηγή γενεθλίων στο ημερολόγιό σας.

en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Anniversary" tag.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να συμπεριλάβετε επετείους από το ημερολόγιό σας στην περίληψη των επερχόμενων ειδικών περιστάσεων. Τυπικά, αυτά είναι γεγονότα στην ετικέτα «Επέτειος».

en: Enable this option to include birthdays from your address book in the upcoming special occasions summary.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να συμπεριλάβετε γενέθλια από το βιβλίο διευθύνσεων στην περίληψη των επερχόμενων ειδικών περιστάσεων.

en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να συμπεριλάβετε γενέθλια από το ημερολόγιό σας στην περίληψη των επερχόμενων γεγονότων. Αυτή η επιλογή είναι διαθέσιμη μόνο αν χρησιμοποιείτε την πηγή γενεθλίων στο ημερολόγιό σας.

en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Birthday" tag.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να συμπεριλάβετε γενέθλια από το ημερολόγιό σας στην περίληψη των επερχόμενων ειδικών περιστάσεων. Τυπικά, αυτά είναι γεγονότα στην ετικέτα «Γενέθλια».

en: Enable this option to include events from your calendar with the "special occasion" tag.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να συμπεριλάβετε γεγονότα από το ημερολόγιό σας στην ετικέτα «ειδική περίσταση».

en: Enable this option to include holidays from your calendar in the upcoming special occasions summary. These are events from your configured holiday region, or events with the "Holiday" tag.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να συμπεριλάβετε αργίες από το ημερολόγιό σας στην περίληψη των επερχόμενων ειδικών περιστάσεων. Αυτά είναι γεγονότα από τη διαμορφωμένη περιοχή αργιών ή γεγονότα στην ετικέτα «Αργία».

en: Enable tooltips for displaying summaries
el: Ενεργοποίηση των υποδείξεων που παρουσιάζουν μια περίληψη των γεγονότων

en: Enter the URL for the server on which your Free/Busy information shall be published here.
    Ask the server administrator for this information.
el: Εισάγετε εδώ το URL του διακομιστή στον οποίον θα δημοσιευτούν οι πληροφορίες σας διαθεσιμότητας.
    Ρωτήστε τον διαχειριστή σας για την πληροφορία αυτή.

en: Enter the ending time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
el: Εισάγετε εδώ την ώρα λήξης των ωρών εργασίας. Οι ώρες εργασίας θα σημειωθούν με χρώμα από το KOrganizer.

en: Enter the login information relative to your account on the server here.
    
    A Kolab2 server specificity: Registered your UID (Unique IDentifier). By default your UID would be your email address on the Kolab2 server but it may also be different. In the last case enter your UID.
el: Εισάγετε εδώ τις πληροφορίες του λογαριασμού σύνδεσής σας στο διακομιστή.
    
    Ειδικά για έναν διακομιστή Kolab2: Το καταχωρημένο UID σας (Μοναδικό αναγνωριστικό). Προκαθορισμένα το UID σας είναι η διεύθυνση της ηλ. αλληλογραφίας σας στο διακομιστή Kolab2 αλλά μπορεί να είναι και διαφορετικό. Στη τελευταία περίπτωση εισάγετε το UID σας.

en: Enter the start time for events here. This time should be the earliest time that you use for events, as it will be displayed at the top.
el: Εισάγετε εδώ την ώρα έναρξης των γεγονότων. Αυτή η ώρα πρέπει να είναι νωρίτερα από όλες τις άλλες ώρες που χρησιμοποιείτε για γεγονότα, και θα εμφανίζεται στο πάνω μέρος.

en: Enter the start time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
el: Εισάγετε εδώ την ώρα έναρξης των ωρών εργασίας. Οι ώρες εργασίας θα σημειωθούν με χρώμα από το KOrganizer.

en: Enter your groupware server login password here.
el: Εισάγετε εδώ τον κωδικό πρόσβασης στο διακομιστή groupware.

en: Error
el: Σφάλμα

en: Event Summary Configuration
el: Διαμόρφωση περιλήψεων γεγονότων

[ctx: Event from email content]
en: <b>From:</b> %1<br /><b>To:</b> %2<br /><b>Subject:</b> %3
el: <b>Από:</b> %1<br /><b>Προς:</b> %2<br /><b>Θέμα:</b> %3

[ctx: Event from email summary]
en: Mail: %1
el: Αλληλογραφία: %1

en: Examine various fields to see if they contain the search pattern: The pattern “meet” would match “kick-off meeting”. Wildcards “*” (matches any number of characters) and “?” (matches any single character) are supported.  For example, the search pattern “meet*boss” matches “Meeting with boss”. The pattern “c?t” would match “cat”, “cot”, and so on.
el: Εξετάστε διάφορα πεδία για να δείτε αν περιέχουν το μοτίβο της αναζήτησης: Ο όρος “συνάντ” θα δώσει αποτέλεσμα “εναρκτήρια συνάντηση”. Υποστηρίζονται οι χαρακτήρες αναπλήρωσης “*” (ταιριάζει με οποιοδήποτε πλήθος χαρακτήρων) και “?” (ταιριάζει με οποιονδήποτε χαρακτήρα).  Για παράδειγμα, ο όρος αναζήτησης “meet*boss” δίνει αποτέλεσμα “Meeting with boss”. Το μοτίβο “c?t” θα δώσει “cat”, “cot”, κ.ο.κ.

en: Exclude e&vents that extend outside the specified date range
el: Να εξαιρεθούν &γεγονότα που εκτείνονται έξω από το καθορισμένο χρονικό διάστημα

en: Exclude holidays
el: Εξαίρεση αργιών

en: Export as &iCalendar...
el: Εξαγωγή ως &iCalendar...

en: F&ilter
el: Φί&λτρο

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi
el: Αποτυχία ανάκτησης περιστατικού από το Akonadi

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi: requested incidence doesn't exist.
el: Αποτυχία ανάκτησης περιστατικού από το Akonadi: το ζητούμενο περιστατικό δεν υπάρχει.

en: Filter Details
el: Λεπτομέρειες φίλτρου

en: Filters Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων φίλτρων

en: Former Maintainer
el: Πρώην συντηρητής

en: Fr&om:
el: &Από:

en: Groupware Settings
el: Ρυθμίσεις Groupware

en: Here you can give the number of days a to-do item has to be completed to be hidden from the to-do list. If you select "Immediately", all completed to-dos will be hidden. If you, for example, choose a value of 1, all to-do items will be hidden, that have been marked finished longer than 24 hours ago.
el: Εδώ μπορείτε να δώσετε τον αριθμό των ημερών που θα πρέπει να είναι ολοκληρωμένη μια εργασία για να κρυφτεί από τη λίστα των προς υλοποίηση εργασιών. Αν επιλέξετε το "Αμέσως", θα γίνει απόκρυψη σε όλες τις ολοκληρωμένες εργασίες. Αν για παράδειγμα επιλέξετε την τιμή 1, θα γίνει απόκρυψη όλων των εργασιών που σημειώθηκαν ολοκληρωμένες το τελευταίο 24ωρο.

en: Hide &inactive to-dos
el: Απόκρυψη &μη ενεργών εργασιών

en: Hide &recurring events and to-dos
el: Απόκρυψη &επαναλαμβανόμενων γεγονότων και εργασιών προς υλοποίηση

en: Hide Following To-do Types
el: Απόκρυψη των ακόλουθων τύπων εργασιών προς υλοποίηση

en: Hide To-dos without a due date
el: Απόκρυψη εργασιών χωρίς ημερομηνία λήξης

en: Hide co&mpleted to-dos
el: &Απόκρυψη ολοκληρωμένων εργασιών

en: Hide completed To-dos
el: Απόκρυψη ολοκληρωμένων εργασιών

en: Hide in-progress To-dos
el: Απόκρυψη εργασιών σε εξέλιξη

en: Hide menu bar
el: Απόκρυψη της γραμμή μενού

en: Hide overdue To-dos
el: &Απόκρυψη ληξιπρόθεσμων εργασιών

en: Hide to-dos not assigned to me
el: Απόκρυψη εργασιών που δεν ανατέθηκαν σε μένα

en: Hide unstarted To-dos
el: Απόκρυψη εργασιών που δεν έχουν ξεκινήσει

en: Highlight color
el: Χρώμα τονισμού

en: Holiday
el: Αργία

en: Holiday color
el: Χρώμα αργίας

en: Hour size
el: Μέγεθος ώρας

en: If this box is checked, the filter will hide all to-do items from the list, that have been completed. Optionally, only items that have been completed a given number of days are hidden.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, το φίλτρο θα αποκρύψει όλες τις προς υλοποίηση εργασίες από τη λίστα, που έχουν ολοκληρωθεί. Προαιρετικά, μπορεί να γίνει απόκρυψη μόνο των αντικειμένων που ολοκληρώθηκαν μέσα σε ένα δοσμένο αριθμό ημερών.

en: Import &Calendar...
el: Εισαγωγή ημερολο&γίου...

en: Import Page
el: Εισαγωγή σελίδας

en: Import Page...
el: Εισαγωγή σελίδας...

en: Import the specified files as separate calendars
el: Εισαγωγή των καθορισμένων αρχείων σαν ξεχωριστά ημερολόγια

en: In Horizontally
el: Μεγέθυνση οριζόντια

en: In Vertically
el: Μεγέθυνση κατακόρυφα

en: Include all to-dos &within the specified date range
el: Να συμπεριληφθούν όλε&ς οι μελλοντικές εργασίες που βρίσκονται στο καθορισμένο χρονικό διάστημα

en: Include attendees in your search.
el: Να συμπεριλαμβάνονται και συμμετέχοντες στην αναζήτηση.

en: Include descriptions in your search.
el: Να συμπεριλαμβάνονται περιγραφές στην αναζήτηση.

en: Include locations in your search.
el: Να συμπεριλαμβάνονται και τοποθεσίες στην αναζήτηση.

en: Include summaries in your search.
el: Να συμπεριλαμβάνονται και περιλήψεις στην αναζήτηση.

en: Include tags in your search.
el: Να συμπεριλαμβάνονται και ετικέτες στην αναζήτηση.

en: Include to-dos that have a start date, due date,  or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.
el: Να συμπεριλαμβάνονται μελλοντικές εργασίες με ημερομηνίες έναρξης, προθεσμίας ή ολοκλήρωσης μέσα στο καθορισμένο χρονικό διάστημα ή όσες δεν έχουν ημερομηνίες έναρξης ή λήξης.

en: Journal
el: Χρονικό

en: Journal of %1
el: Χρονικό του %1

en: KOrganizer Configure User FeedBack
el: KOrganizer διαμόρφωση απόκρισης χρήστη

en: KOrganizer Confirmation
el: KOrganizer επιβεβαίωση

en: Key:
el: Κλειδί:

en: Kontact Special Dates Summary
el: Περίληψη ειδικών ημερομηνιών του Kontact

en: Lists the available options for user feedback
el: Παρουσιάζει τη λίστα των διαθέσιμων επιλογών για την απόκριση του χρήστη

en: Locations
el: Τοποθεσίες

en: Mail to:"%1"
el: Mail σε:«%1»

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Make sub-to-dos independent
el: Κάνε τις υποεργασίες προς υλοποίηση ανεξάρτητες

en: Manage T&ags...
el: Διαχείριση ετι&κετών...

en: Manage View &Filters...
el: Διαχείριση &φίλτρων προβολής...

en: Maybe Attending
el: Ίσως συμμετέχει

en: Merge all calendars into one view
el: Συγχώνευση ημερολογίων σε μια προβολή

en: Merge into existing calendar
el: Συγχώνευση σε υπάρχον ημερολόγιο

en: Merge the specified files into an existing calendar
el: Συγχώνευση των καθορισμένων αρχείων με το υπάρχον ημερολόγιο

en: Merged calendar
el: Συγχωνευμένο ημερολόγιο

en: Minimum time between uploads (in minutes):
el: Ελάχιστος χρόνος μεταξύ των αποστολών (σε λεπτά):

en: Month
el: Μήνας

en: Month view
el: Προβολή μήνα

en: Month view background color
el: Χρώμα φόντου προβολής μήνα

en: Month view uses full window
el: Η προβολή μήνα χρησιμοποιεί ολόκληρο το παράθυρο

en: Moving Failed
el: Η μετακίνηση απέτυχε

en: Multiple Calendar Display
el: Πολλαπλή εμφάνιση ημερολογίου

en: Needs Reply
el: Απαιτείται απάντηση

en: New &Journal...
el: Νέο χρ&ονικό...

en: New &To-do...
el: Νέα μελλον&τική εργασία...

en: New Calendar
el: Νέο ημερολόγιο

en: New E&vent...
el: Νέο &γεγονός...

en: New Events, To-dos and Journal Entries Should
el: Τα νέα γεγονότα, εργασίες και καταχωρήσεις χρονικού θα πρέπει

en: New Su&b-to-do...
el: Νέα &υποεργασία προς υλοποίηση...

en: New calendar added successfully
el: Το νέο ημερολόγιο προστέθηκε επιτυχώς

en: Next x days
el: Επόμενες x ημέρες

en: No filter
el: Κανένα φίλτρο

en: No pending to-dos due within the next day | No pending to-dos due within the next %1 days
el[0]: Χωρίς εργασίες σε αναμονή που λήγουν μέσα στην επόμενη ημέρα
el[1]: Χωρίς εργασίες σε αναμονή που λήγουν μέσα στις επόμενες %1 ημέρες

en: No special dates within the next 1 day | No special dates pending within the next %1 days
el[0]: Χωρίς ειδικές ημερομηνίες μέσα στην επόμενη ημέρα
el[1]: Χωρίς ειδικές ημερομηνίες σε αναμονή μέσα στις επόμενες %1 ημέρες

en: No upcoming events starting within the next day | No upcoming events starting within the next %1 days
el[0]: Δεν ξεκινούν επερχόμενα γεγονότα μέσα στην επόμενη ημέρα
el[1]: Δεν ξεκινούν επερχόμενα γεγονότα μέσα στις επόμενες %1 ημέρες

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Numeric Value
el: Αριθμητική τιμή

en: Only attach link to message
el: Επισύναψη μόνο δεσμού στο μήνυμα

en: Only calendar
el: Μόνο ημερολόγιο

en: Only tag
el: Μόνο ετικέτα

en: Organizer
el: Οργανωτής

en: Original Author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: Out Horizontally
el: Σμίκρυνση οριζόντια

en: Out Vertically
el: Σμίκρυνση κατακόρυφα

en: Over&due (not completed and beyond due-date)
el: Ληξιπρόθε&σμες (μη ολοκληρωμένες και μεταγενέστερης λήξης)

en: P&ublish
el: &Δημοσίευση

en: Part of work sponsored by Google with Summer of Code 2005
el: Χορηγός τμήματος της εργασίας το Google με το Summer of Code 2005

en: Passwor&d:
el: &Κωδικός πρόσβασης:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Paste failed: unable to determine a valid target date.
el: Η επικόλληση απέτυχε: αδυναμία προσδιορισμού μία έγκυρης ημερομηνίας.

en: Pending To-dos
el: Εργασίες σε αναμονή

en: Press this button to configure the agenda view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the events in the agenda view.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να διαμορφώσετε τη γραμματοσειρά της προβολής ατζέντας. Αυτό το κουμπί θα ανοίξει το διάλογο "Επιλογή γραμματοσειράς" για να επιλέξετε την επιθυμητή γραμματοσειρά.

en: Press this button to configure the current-time line font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the current-time line in the agenda view.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να διαμορφώσετε τη γραμματοσειρά της γραμμής τρέχουσας ώρας. Αυτό το κουμπί θα ανοίξει το διάλογο "Επιλογή γραμματοσειράς" για να επιλέξετε την επιθυμητή γραμματοσειρά για τη γραμμή τρέχουσας ώρας στην προβολή ατζέντας.

en: Press this button to configure the month view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the items in the month view.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να διαμορφώσετε τη γραμματοσειρά της προβολής μήνας. Αυτό το κουμπί θα ανοίξει το διάλογο "Επιλογή γραμματοσειράς" για να επιλέξετε την επιθυμητή γραμματοσειρά για την προβολή μήνα.

en: Press this button to configure the time bar font. The time bar is the widget that shows the hours in the agenda view. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the hour font for the time bar.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να διαμορφώσετε τη γραμματοσειρά της γραμμής χρόνου. Η γραμμή χρόνου εμφανίζει τις ώρες στην προβολή ατζέντας. Αυτό το κουμπί θα ανοίξει το διάλογο "Επιλογή γραμματοσειράς" για να επιλέξετε την επιθυμητή γραμματοσειρά.

en: Preview of Selected Page
el: Προεπισκόπηση της επιλεγμένης σελίδας

en: Publish
el: Δημοσίευση

en: Publish your free/&busy information automatically
el: Αυτόματη δημοσίευση των πληροφοριών σας διαθεσιμότητας

en: Pur&ge Completed To-dos
el: Κα&θαρισμός ολοκληρωμένων εργασιών

en: Purge
el: Καθαρισμός

en: Purge To-dos
el: Καθαρισμός των προς υλοποίηση εργασιών

en: Qt Designer Fields Dialog
el: Πεδία του διαλόγου Qt Designer

en: Re&member password
el: Απο&μνημόνευση κωδικού πρόσβασης

en: Re&quest Update
el: &Αίτηση ενημέρωσης

en: Read Only
el: Ανάγνωση μόνο

en: Record completed to-dos in journal entries
el: Καταγραφή ολοκληρωμένων εργασιών σε καταχωρήσεις χρονικού

en: Recurring
el: Επανάληψη

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Redo: %1
el: Επανάληψη %1

en: Remember p&assword
el: Απο&μνημόνευση κωδικού πρόσβασης

en: Remove Attachments
el: Αφαίρεση συνημμένων

en: Removing attachments from an email might invalidate its signature.
el: Η αφαίρεση των συνημμένων από αλληλογραφία μπορεί να ακυρώσει την υπογραφή της.

en: Removing not possible
el: Αδυναμία αφαίρεσης

en: Reset to Defaults
el: Επαναφορά στα προκαθορισμένα

en: Retrieve other people's free/&busy information automatically
el: Αυτόματη ανάκτηση πληροφοριών δια&θεσιμότητας για άλλους

en: S&chedule
el: Πρ&ογραμματισμός

en: Saved calendar '%1'.
el: Αποθήκευση ημερολογίου '%1'.

en: Schedule
el: Προγραμματισμός

en: Scroll backward to the previous month
el: Κύλιση προς τα πίσω στον προηγούμενο μήνα

en: Scroll backward to the previous year
el: Κύλιση προς τα πίσω στο προηγούμενο έτος

en: Scroll forward to the next month
el: Κύλιση εμπρός στον επόμενο μήνα

en: Scroll forward to the next year
el: Κύλιση εμπρός στο επόμενο έτος

en: Scroll to week number %1
el: Κύλιση στον αριθμό εβδομάδας %1

en: Search For
el: Αναζήτηση για

en: Search In
el: Αναζήτηση σε

en: Search for events with matching criteria.
el: Αναζήτηση γεγονότων με τα κριτήρια.

en: Search for items in the time period ending at the date given here.
el: Αναζήτηση αντικειμένων στο χρονικό διάστημα με λήξη την ημερομηνία που δίνεται εδώ.

en: Search for items in the time period starting at the date given here.
el: Αναζήτηση αντικειμένων στο χρονικό διάστημα με έναρξη την ημερομηνία που δίνεται εδώ.

en: Search for journal entries with matching criteria.
el: Αναζήτηση χρονικών με τα κριτήρια.

en: Search for to-dos with matching criteria.
el: Αναζήτηση εργασιών με τα κριτήρια.

en: Search pattern. Use wildcards “*” and “?” as desired.
el: Μοτίβο αναζήτησης. Κάντε χρήση των χαρακτήρων αναπλήρωσης '*' και '?' όπως επιθυμείτε.

en: Select "Switch between views with tabs" if you would like to alternate between calendars using the tab key.
el: Ενεργοποιήστε την επιλογή «Εναλλαγή μεταξύ προβολών με το tab» αν επιθυμείτε την εναλλαγή μεταξύ πόρων ημερολογίου με το πλήκτρο tab.

en: Select a color to use for the current-time (Marcus Bains) line.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τη γραμμή τρέχουσας ώρας (Marcus Bains).

en: Select a month
el: Επιλέξτε ένα μήνα

en: Select a year
el: Επιλέξτε ένα έτος

en: Select the "Calendar inside, tag outside" option if you would like to draw calendar items using their associated calendar color, with the item's border drawn in the color of its tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
el: Επιλέξτε το «Ημερολόγιο μέσα, ετικέτα έξω» αν επιθυμείτε τη σχεδίαση των αντικειμένων του ημερολογίου με το αντίστοιχο χρώμα ημερολογίου, και το περίγραμμά του με το χρώμα της ετικέτας. Χρησιμοποιήστε τη σελίδα διαμόρφωσης για χρώματα και γραμματοσειρές για τη ρύθμιση των χρωμάτων.

en: Select the "Merge all calendars into one view" option if you would like all your calendars to be shown together in one agenda view.
el: Ενεργοποιήστε την επιλογή "Συγχώνευση ημερολογίων σε μια προβολή" αν επιθυμείτε την προβολή όλων των πόρων ημερολογίων σας σε μια προβολή ατζέντας.

en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
el: Επιλέξτε το «Μόνο ημερολόγιο» αν επιθυμείτε τη σχεδίαση των αντικειμένων του ημερολογίου (τόσο εσωτερικά όσο και περίγραμμα) με το αντίστοιχο χρώμα του ημερολογίου. Χρησιμοποιήστε τη σελίδα διαμόρφωσης για χρώματα και γραμματοσειρές για τη ρύθμιση των χρωμάτων.

en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their calendar. Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
el: Επιλέξτε το «Μόνο ημερολόγιο» αν επιθυμείτε τη σχεδίαση των αντικειμένων του ημερολογίου (τόσο εσωτερικά όσο και περίγραμμα) με το αντίστοιχο χρώμα του ημερολογίου. Χρησιμοποιήστε τη σελίδα διαμόρφωσης για χρώματα και γραμματοσειρές για τη ρύθμιση των χρωμάτων.

en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
el: Επιλέξτε το «Μόνο ετικέτα» αν επιθυμείτε τη σχεδίαση των αντικειμένων του ημερολογίου (τόσο εσωτερικά όσο και περίγραμμα) με το αντίστοιχο χρώμα ετικέτας. Χρησιμοποιήστε τη σελίδα διαμόρφωσης για χρώματα και γραμματοσειρές για τη ρύθμιση των χρωμάτων.

en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
el: Επιλέξτε το «Μόνο ετικέτα» αν επιθυμείτε τη σχεδίαση των αντικειμένων του ημερολογίου (τόσο εσωτερικά όσο και περίγραμμα) με το αντίστοιχο χρώμα ετικέτας. Χρησιμοποιήστε τη σελίδα διαμόρφωσης για χρώματα και γραμματοσειρές για τη ρύθμιση των χρωμάτων.

en: Select the "Show calendars side by side" option if you would like to see two calendars at once, in a side-by-side view.
el: Ενεργοποιήστε την επιλογή "Εμφάνιση ημερολογίων κατ' αντιπαράθεση" αν επιθυμείτε την εμφάνιση δύο πόρων ημερολογίου, σε μια προβολή κατ' αντιπαράθεση.

en: Select the "Tag inside, calendar outside" option if you would like to draw calendar items using their associated tag color, with the item's border drawn in the color of its calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
el: Επιλέξτε το «Ετικέτα μέσα, ημερολόγιο έξω» αν επιθυμείτε τη σχεδίαση των αντικειμένων του ημερολογίου με το αντίστοιχο χρώμα ετικέτας, και το περίγραμμά του με το χρώμα του ημερολογίου του. Χρησιμοποιήστε τη σελίδα διαμόρφωσης για χρώματα και γραμματοσειρές για τη ρύθμιση των χρωμάτων.

en: Select the Month view background color here.
el: Επιλέξτε εδώ το χρώμα φόντου της προβολής μήνα.

en: Select the agenda view background color here.
el: Επιλέξτε εδώ το χρώμα φόντου προβολής ατζέντας.

en: Select the days for showing pending To-dos
el: Επιλέξτε τις ημέρες εμφάνισης επικείμενων εργασιών προς υλοποίηση

en: Select the days for showing upcoming events
el: Επιλέξτε τις ημέρες εμφάνισης των επερχόμενων γεγονότων

en: Select the days for showing upcoming special occasions
el: Επιλέξτε τις ημέρες εμφάνισης των επερχόμενων ειδικών περιστάσεων

en: Select the default event color here. The default event color will be used for events in your Month. Note that you can specify a separate color for each event tag below.
el: Επιλέξτε εδώ το προκαθορισμένο χρώμα γεγονότος. Το προκαθορισμένο χρώμα θα χρησιμοποιηθεί για τα γεγονότα του μήνα. Σημειώστε ότι πρέπει να ορίσετε παρακάτω ένα διαφορετικό χρώμα για κάθε ετικέτα γεγονότος.

en: Select the first day of each week
el: Επιλέξτε την πρώτη ημέρα κάθε εβδομάδας

en: Select the first day of each week. Normally, you can ignore this since it is set in your locale.
el: Επιλέξτε την πρώτη ημέρα κάθε εβδομάδας. Κανονικά, μπορείτε να το αγνοήσετε αυτό αφού ρυθμίζεται από την τοπικότητα του συστήματος.

en: Select the height of the hour rows in the agenda grid, in pixels. Increasing this value will make each row in the agenda grid taller.
el: Επιλογή του ύψους των γραμμών ώρας στον κάνναβο της ατζέντας, σε εικονοστοιχεία. Η αύξηση αυτής της τιμής θα αυξήσει το ύψος κάθε γραμμής στον κάνναβο.

en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your Month and in the date navigator.
el: Επιλέξτε εδώ το χρώμα τονισμού. Το χρώμα θα χρησιμοποιηθεί για τη σημείωση της τρέχουσας επιλεγμένης περιοχής στο μήνα σας και στην πλοήγηση ημερομηνίας.

en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your agenda and in the date navigator.
el: Επιλέξτε εδώ το χρώμα τονισμού. Το χρώμα θα χρησιμοποιηθεί για τη σημείωση της τρέχουσας επιλεγμένης περιοχής στην ατζέντα σας και στην πλοήγηση ημερομηνίας.

en: Select the holiday color here. The holiday color will be used for the holiday name in the month view and the holiday number in the date navigator.
el: Επιλέξτε εδώ το χρώμα αργίας. Το χρώμα θα χρησιμοποιηθεί για το όνομα στην προβολή μήνα και τον αριθμό της στην πλοήγηση ημερομηνίας.

en: Select the number of "x" days to be displayed in the next days view. To access the next "x" days view, choose the "Next X Days" menu item from the "View" menu.
el: Επιλέξτε τον αριθμό των "x" ημερών που θα εμφανίζονται στην προβολή των επόμενων ημερών. Για να προσπελάσετε την προβολή των επόμενων "x" ημερών, επιλέξτε την επιλογή "Επόμενες X μέρες" από το μενού "Προβολή".

en: Select the to-do due today color here.
el: Επιλέξτε εδώ το χρώμα σημερινής προς υλοποίηση εργασίας.

en: Select the to-do overdue color here.
el: Επιλέξτε εδώ το χρώμα εκπρόθεσμης εργασίας.

en: Select the working hours background color for the Month view here.
el: Επιλέξτε εδώ το χρώμα φόντου των ωρών εργασίας στην προβολή μήνα.

en: Select the working hours color for the agenda view here.
el: Επιλέξτε το χρώμα φόντου των ωρών εργασίας στην προβολή ατζέντας.

en: Select this option if you do not want to show recurring events and to-dos in your views. Daily and weekly recurring items may take a lot of space, so it might be handy to hide them.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν δεν επιθυμείτε την εμφάνιση των επαναλαμβανόμενων γεγονότων και προς υλοποίηση εργασιών στις προβολές σας. Τα καθημερινά και εβδομαδιαία επαναλαμβανόμενα αντικείμενα μπορούν να καταλάβουν αρκετό χώρο, έτσι μπορεί να είναι βολική η απόκρυψή τους.

en: Select this option to always record new events, to-dos and journal entries using the current default calendar.
el: Με αυτήν την επιλογή γίνεται πάντα καταγραφή των νέων γεγονότων, εργασιών και καταχωρήσεων χρονικού με χρήση του προκαθορισμένου ημερολογίου.

en: Select this option to choose the calendar to be used to record the item each time you create a new event, to-do or journal entry. This choice is recommended if you intend to use the shared folders functionality of the Kolab server or have to manage multiple accounts using Kontact as a KDE Kolab client.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να μπορείτε να επιλέγεται ο πόρος που θα χρησιμοποιηθεί για την καταγραφή του αντικειμένου κάθε καινούργιου γεγονότος,εργασίας ή καταχώρησης χρονικού. Αυτή η επιλογή προτείνεται αν χρησιμοποιήσετε τη λειτουργία κοινόχρηστων φακέλων του διακομιστή Kolab ή πρέπει να διαχειρίζεστε πολλαπλούς λογαριασμούς χρησιμοποιώντας το Kontact ως έναν πελάτη Kolab για το KDE.

en: Select which regions you want to use the holidays here. Defined holidays are shown as non-working days in the date navigator, the agenda view, etc.
el: Επιλέξτε εδώ την περιοχή που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε ως διακοπές. Οι καθορισμένες διακοπές εμφανίζονται ως μη εργάσιμες ημέρες στην πλοήγηση ημερομηνίας, στην προβολή ατζέντας.

en: Select your timezone from the list of locations on this drop down box. If your city is not listed, select one which shares the same timezone. KOrganizer will automatically adjust for daylight savings.
el: Επιλέξτε την ωρολογιακή ζώνη σας από τη λίστα τοποθεσιών αυτού του αναπτυσσόμενου πλαισίου. Αν η πόλη σας δεν εμφανίζεται εκεί, επιλέξτε μία με την ίδια ωρολογιακή ζώνη.Το KOrganizer θα προσαρμοστεί αυτόματα για το φως της ημέρας.

en: Selected Calendars
el: Επιλεγμένα ημερολόγια

en: Selection
el: Επιλογή

en: Send &Cancellation to Attendees
el: Αποστολή α&κύρωσης στους συμμετέχοντες

en: Send &Invitation to Attendees
el: Αποστολή &πρόσκλησης στους συμμετέχοντες

en: Send &Mail
el: Αποστολή &Mail

en: Send Status &Update
el: Αποστολή &ενημέρωσης κατάστασης

en: Server Information
el: Πληροφορίες διακομιστή

en: Server URL:
el: URL διακομιστή:

en: Set the height (in pixels) for an hour in the agenda grid
el: Ορισμός ύψους (εικονοστοιχεία) για την ώρα στον κάνναβο της ατζέντας

en: Set the number of days to show pending To-dos
el: Καθορίστε το πλήθος των ημερών για την εμφάνιση εργασιών προς υλοποίηση σε αναμονή.

en: Set the number of days to show upcoming events
el: Ρυθμίστε το πλήθος των ημερών για την εμφάνιση των επερχόμενων γεγονότων

en: Set the number of days to show upcoming special occasions
el: Καθορίστε το πλήθος των ημερών για την εμφάνιση των επερχόμενων ειδικών περιστάσεων

en: Set this to retrieve user@domain.ifb instead of user.ifb from the server
el: Ορίστε αυτό για να γίνεται ανάκτηση του user@domain.ifb αντί του user.ifb από το διακομιστή

en: Setting Default Preferences
el: Ορισμός προκαθορισμένων προτιμήσεων

en: Show &anniversaries
el: Εμφάνιση &επετείων

en: Show &birthdays
el: Εμφάνιση &γενεθλίων

en: Show &holidays
el: Εμφάνιση &αργιών

en: Show &my To-dos only
el: Εμφάνιση των εργασιών &μου μόνο

en: Show &my events only
el: Εμφάνιση των γεγονότων &μου μόνο

en: Show Calendar Manager
el: Εμφάνιση διαχειριστή ημερολογίων

en: Show Date Navigator
el: Εμφάνιση πλοήγησης ημερομηνίας

en: Show Item Viewer
el: Εμφάνιση προβολής αντικειμένων

en: Show Special Dates Starting
el: Εμφάνιση ειδικών ημερομηνιών που αρχίζουν

en: Show These Special Dates From Your Calendar
el: Εμφάνιση αυτών των ειδικών ημερομηνιών από το ημερολόγιό σας

en: Show These Special Dates From Your Contact List
el: Εμφάνιση αυτών των ειδικών ημερομηνιών από τη λίστα επαφών

en: Show These Upcoming Events From Your Calendar
el: Εμφάνιση αυτών των επερχόμενων γεγονότων από το ημερολόγιό σας

en: Show To-do View
el: Εμφάνιση προβολής προς υλοποίηση εργασιών

en: Show To-dos Due
el: Εμφάνιση επικείμενων εργασιών προς υλοποίηση

en: Show To-dos belonging to my calendars only
el: Εμφάνιση των δικών μου ημερολογίων μόνο

en: Show To-dos due today only
el: Εμφάνιση μόνο προς υλοποίηση εργασιών που λήγουν σήμερα

en: Show To-dos due within the next month
el: Εμφάνιση εργασιών προς υλοποίηση που λήγουν στον επόμενο μήνα

en: Show Upcoming Events Starting
el: Εμφάνιση έναρξης επερχόμενων γεγονότων

en: Show all calendars merged together
el: Εμφάνιση μαζί όλων των πόρων ημερολογίων

en: Show all except selected
el: Εμφάνιση όλων εκτός των επιλεγμένων

en: Show anni&versaries
el: Εμφάνιση επε&τείων

en: Show anniversaries from your address book
el: Εμφάνιση επετείων από το βιβλίο διευθύνσεών σας

en: Show anniversaries from your calendar
el: Εμφάνιση επετείων από το ημερολόγιό σας

en: Show birth&days
el: Εμφάνιση γενεθ&λίων

en: Show birthdays from your address book
el: Εμφάνιση γενεθλίων από το βιβλίο διευθύνσεών σας

en: Show birthdays from your calendar
el: Εμφάνιση γενεθλίων από το ημερολόγιό σας

en: Show birthdays from your calendar when also using the Birthday resource
el: Εμφάνιση γενεθλίων από το ημερολόγιό σας όταν γίνεται και χρήση της πηγής γενεθλίων

en: Show calendars side by side
el: Εμφάνιση ημερολογίων κατ' αντιπαράθεση

en: Show current-time (Marcus Bains) line
el: Εμφάνιση γραμμής τρέχουσας ώρας (Marcus Bains)

en: Show events belonging to my calendars only
el: Εμφάνιση γεγονότων που ανήκουν μόνο στα ημερολόγιά μου

en: Show events for today only
el: Εμφάνιση σημερινών γεγονότων μόνο

en: Show events starting within the next month
el: Εμφάνιση γεγονότων που αρχίζουν μέσα στον επόμενο μήνα

en: Show holidays from your calendar
el: Εμφάνιση αργιών από το ημερολόγιό σας

en: Show icons in agenda view items
el: Εμφάνιση εικονιδίων στα αντικείμενα της προβολής ατζέντας

en: Show icons in month view items
el: Εμφάνιση εικονιδίων στην προβολή μήνα

en: Show in Context
el: Εμφάνιση σχετικής προβολής

en: Show items that recur daily
el: Εμφάνιση γεγονότων τα οποία επαναλαμβάνονται καθημερινά

en: Show items that recur weekly
el: Εμφάνιση γεγονότων τα οποία επαναλαμβάνονται εβδομαδιαία

en: Show journals
el: Εμφάνιση χρονικών

en: Show journals instead of events when in Journal View
el: Εμφάνιση χρονικών αντί γεγονότων στην προβολή χρονικού

en: Show one calendar per agenda column
el: Εμφάνιση ενός ημερολογίου ανά στήλη ατζέντας

en: Show only selected
el: Εμφάνιση μόνο των επιλεγμένων

en: Show s&pecial occasions
el: Εμφάνιση ειδικών &περιστάσεων

en: Show seconds on the current-time (Marcus Bains) line
el: Εμφάνιση δευτερολέπτων στη γραμμή τρέχουσας ώρας (Marcus Bains)

en: Show special occasions for today only
el: Εμφάνιση ειδικών περιστάσεων για σήμερα μόνο

en: Show special occasions from your calendar
el: Εμφάνιση ειδικών περιστάσεων από το ημερολόγιό σας

en: Show special occasions starting within the next month
el: Εμφάνιση ειδικών περιστάσεων που αρχίζουν μέσα στον επόμενο μήνα

en: Show this many days at a time in the Next "x" days view
el: Αριθμός ημερών εμφάνισης στην προβολή επόμενων "x" ημερών

en: Show time in month view items
el: Εμφάνιση της ώρας στην προβολή μήνα

en: Show to-dos
el: Εμφάνιση προς υλοποίηση εργασιών

en: Show to-dos instead of events when in Todo View
el: Εμφάνιση εργασιών προς υλοποίηση αντί γεγονότων στην προβολή εργασιών

en: Show two calendars side-by-side
el: Εμφάνιση δύο ημερολογίων κατ' αντιπαράθεση

en: Shows anniversaries from your calendar when using the Birthdays resource
el: Εμφανίζει τις επετείους από το ημερολόγιό σας με χρήση της πηγής γενεθλίων

en: Special Dates Summary
el: Περίληψη ειδικών ημερομηνιών

en: Special Dates Summary Configuration
el: Διαμόρφωση περίληψης ειδικών ημερομηνιών

en: Special Occasion
el: Ειδική περίσταση

en: Su&mmaries
el: &Περιλήψεις

en: Switch between views with tabs
el: Εναλλαγή μεταξύ προβολών με το tab

en: Ta&gs
el: Ετι&κέτες

en: Tab through calendars
el: Εναλλαγή μεταξύ ημερολογίων

en: Tag inside, calendar outside
el: Ετικέτα εσωτερικά, ημερολόγιο εξωτερικά

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Text
el: Κείμενο

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2 or all its occurrences?
el: Το αντικείμενο ημερολογίου "%1" επαναλαμβάνεται σε πολλές ημερομηνίες. Επιθυμείτε την διαγραφή μόνο της τρέχουσας επανάληψής του την %2, ή όλες τις επαναλήψεις του;

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2, also future occurrences, or all its occurrences?
el: Το αντικείμενο ημερολογίου "%1" επαναλαμβάνεται σε πολλές ημερομηνίες. Επιθυμείτε την διαγραφή μόνο της τρέχουσας επανάληψής του την %2, και τις μελλοντικές επαναλήψεις, ή όλες τις επαναλήψεις του;

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates; are you sure you want to delete it and all its recurrences?
el: Το αντικείμενο ημερολογίου "%1" επαναλαμβάνεται σε πολλές ημερομηνίες. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτό καθώς και όλες τις επαναλήψεις του;

en: The default way of attaching dropped emails to a task
el: Η προκαθορισμένη μέθοδος σύναψης αλληλογραφίας κατατεθειμένης σε μια εργασία

en: The downloaded events will be merged into your current calendar.
el: Τα ληφθέντα γεγονότα θα συγχωνευτούν στο τρέχον ημερολόγιό σας.

en: The ending date of the period to search.
el: Η ημερομηνία λήξης του χρονικού διαστήματος στην αναζήτηση.

en: The item "%1" has sub-to-dos. Do you want to delete just this item and make all its sub-to-dos independent, or delete the to-do with all its sub-to-dos?
el: Το αντικείμενο "%1" έχει υποεργασίες. Επιθυμείτε τη διαγραφή μόνο του αντικειμένου και τη μετατροπή των υποεργασιών προς υλοποίηση σε ανεξάρτητες, ή διαγραφή της προς υλοποίηση εργασίας και όλων των υποεργασιών της;

en: The item "%1" is filtered by your current filter rules, so it will be hidden and not appear in the view.
el: Το αντικείμενο "%1" φιλτράρεται από τους τρέχοντες κανόνες σας φίλτρου, γι' αυτό θα είναι κρυφό και δε θα εμφανίζεται στην προβολή.

en: The item "%1" is marked read-only and cannot be deleted; it probably belongs to a read-only calendar.
el: Το αντικείμενο "%1" είναι σημειωμένο μόνο για ανάγνωση και δεν μπορεί να διαγραφεί: πιθανότατα ανήκει σε έναν πόρο ημερολογίου που είναι μόνο για ανάγνωση.

en: The starting date of the period to search.
el: Η ημερομηνία έναρξης του χρονικού διαστήματος στην αναζήτηση.

en: There are no completed to-dos to purge.
el: Δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες εργασίες προς υλοποίηση για να εκκαθαριστούν.

en: There was an error while merging the calendar: %1
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη συγχώνευση του ημερολογίου: %1

en: This option hides all to-dos from your list which are assigned to someone else.<br>
    Only to-dos which have least one attendee will be checked.  If you are not in the list of attendees the to-do will be hidden.
el: Αυτή η επιλογή κρύβει όλες τις προς υλοποίηση εργασίες από τη λίστα σας, οι οποίες έχουν ανατεθεί σε κάποιο άλλο άτομο.<br>
    Θα επιλεγούν μόνο οι εργασίες που έχουν τουλάχιστον ένα συμμετέχοντα. Αν δε βρίσκεστε στη λίστα συμμετεχόντων, η εργασία προς υλοποίηση θα κρυφτεί.

en: This option hides all to-dos from your list, where the start date has not been reached. (Note that the start date is not the due date of the to-do item.)
el: Αυτή η επιλογή κρύβει όλες τις εργασίες προς υλοποίηση από τη λίστα, για τις οποίες δεν έχει έρθει ακόμη η ημερομηνία έναρξης. (Σημειώστε ότι οι ημερομηνίες έναρξης και λήξης είναι διαφορετικές.)

en: This option will allow you to select which completed to-dos should be hidden. When you choose <i>Immediately</i>, it will hide the to-do as soon as you check it. You can increase or decrease the number of days in the spinbox.
el: Αυτή η επιλογή, σας επιτρέπει να επιλέξετε σε ποιες ολοκληρωμένες εργασίες προς υλοποίηση θα γίνεται απόκρυψη. Όταν επιλέγετε <i>Αμέσως</i>, η εργασία θα κρυφτεί μόλις την επιλέξετε. Μπορείτε να αυξήσετε ή να μειώσετε τον αριθμό των ημερών με το πλαίσιο αλλαγής.

en: Time bar
el: Γραμμή χρόνου

en: Time range selection in agenda view starts event editor
el: Η επιλογή χρονικού εύρους στην προβολή ατζέντας εκκινεί τον επεξεργαστή γεγονότος

en: Time&line
el: Χρονο&διάγραμμα

en: To-&dos
el: &Προς υλοποίηση

en: To-do
el: Προς υλοποίηση

en: To-do Summary Configuration
el: Ρυθμίσεις περίληψης εργασιών προς υλοποίηση

en: To-do due today color
el: Χρώμα σημερινής προς υλοποίηση εργασίας

en: To-do list view uses full window
el: Η προβολή προς υλοποίηση εργασιών χρησιμοποιεί ολόκληρο το παράθυρο

en: To-do overdue color
el: Χρώμα εκπρόθεσμης εργασίας

en: To-dos use tag colors
el: Χρήση χρωμάτων ετικετών στις προς υλοποίηση εργασίες

en: Today
el: Σήμερα

en: Todo completed: %1 (%2)
el: Ολοκληρωμένα προς υλοποίηση: %1 (%2)

en: Toggle Reminder
el: Εναλλαγή υπενθύμισης

en: Toggle To-do Completed
el: Εναλλαγή ολοκλήρωσης για τις προς υλοποίηση εργασίες

en: Type:
el: Τύπος:

en: URL '%1' is invalid.
el: Το URL '%1' δεν είναι έγκυρο.

en: Unable to copy the item to %1.
el: Αδυναμία αντιγραφής του αντικειμένου στο %1.

en: Unable to display the work week since there are no work days configured. Please properly configure at least 1 work day in the Time and Date preferences.
el: Αδυναμία προβολής της εργάσιμης εβδομάδας, καθώς δεν έχουν οριστεί οι εργάσιμες μέρες. Παρακαλώ ορίστε τουλάχιστον 1 εργάσιμη μέρα στις προτιμήσεις Ώρας και Ημερομηνίας.

en: Unable to move the item to  %1.
el: Αδυναμία μετακίνησης του αντικειμένου στο %1.

en: Unable to save %1 "%2".
el: Αδύνατη η αποθήκευση του %1 "%2".

en: Unable to save calendar to the file %1.
el: Αδύνατη η αποθήκευση του ημερολογίου στο αρχείο %1.

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo: %1
el: Αναίρεση: %1

en: Upcoming Events
el: Επερχόμενα γεγονότα

en: Upcoming Special Dates
el: Επερχόμενες ειδικές ημερομηνίες

en: Use custom calendar setup
el: Χρησιμοποιήστε μια προσαρμοσμένη ρύθμιση ημερολογίου

en: Use full email &address for retrieval
el: Χρήση &πλήρους διεύθυνσης αλληλογραφίας για ανάκτηση

en: Use holiday regions:
el: Τοπικές αργίες:

en: Use system color
el: Χρήση χρώματος συστήματος

en: Use system color instead of user defined color. If enabled will ignore all other color settings
el: Χρησιμοποιήστε το χρώμα του συστήματος αντί για το προσαρμοσμένο. Αν ενεργοποιηθεί θα αγνοηθούν όλες οι άλλες ρυθμίσεις χρώματος

en: Use this color for the Agenda View current-time (Marcus Bains) line
el: Χρήση αυτού του χρώματος για τη γραμμή τρέχουσας ώρας στην προβολή ατζέντας (Marcus Bains)

en: Use this spinbox to set the number of days to show pending To-dos up to 1 year in the future.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το πλαίσιο τιμών για να ορίσετε το πλήθος των ημερών για την εμφάνιση εργασιών προς υλοποίηση σε αναμονή έως και 1 έτος στο μέλλον.

en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming events up to 1 year in the future.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το πλαίσιο τιμών για να ορίσετε το πλήθος των ημερών για την εμφάνιση των επερχόμενων γεγονότων έως και 1 έτος στο μέλλον.

en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming special occasions up to one year in the future.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το πλαίσιο τιμών για να ρυθμίσετε το πλήθος των ημερών για την εμφάνιση των επερχόμενων ειδικών περιστάσεων έως και ένα έτος στο μέλλον.

en: User&name:
el: Ό&νομα χρήστη:

en: View &Contact
el: Προβολή επα&φών

en: View the details of events, journal entries or to-dos selected in KOrganizer's main view here.
el: Κύρια προβολή εδώ του KOrganizer για λεπτομέρειες των γεγονότων, των καταχωρήσεων χρονικού ή των προς υλοποίηση εργασιών.

en: Views
el: Προβολές

en: W&ork Week
el: Εβδομάδα ε&ργασίας

en: Week
el: Εβδομάδα

en: Week numbers select a work week when in work week mode
el: Οι αριθμοί εβδομάδας επιτρέπουν την επιλογή της εργάσιμης εβδομάδας στην λειτουργία εβδομάδα εργασίας

en: Weekly start day:
el: Εβδομαδιαία ημερομηνία έναρξης:

en: What's &Next
el: Τι υπάρχει με&τά

en: When this option is chosen, this filter will show all items containing any of the selected tags.
el: Με αυτήν την επιλογή, το φίλτρο αυτό θα εμφανίσει όλα τα αντικείμενα που περιέχουν κάποια από τις επιλεγμένες ετικέτες.

en: When this option is chosen, this filter will show all items which do <i>not</i> contain any of the selected tags.
el: Με αυτήν η επιλογή, το φίλτρο αυτό θα εμφανίσει όλα τα αντικείμενα που <i>δεν</i> περιέχουν τις επιλεγμένες ετικέτες.

en: When you have an all day event marked as busy, you can have a different agenda or month view background color for that day. Select the color here.
el: Όταν έχετε ένα ολοήμερο γεγονός σημειωμένο ως απασχολημένος, μπορείτε να έχετε μια διαφορετική ατζέντα ή χρώμα φόντου στην προβολή μήνα για την συγκεκριμένη ημέρα. Εδώ επιλέξτε το χρώμα.

en: Within the &next:
el: Μέσα στις επόμε&νες:

en: Within the next &month (31 days)
el: Μέσα στον επόμενο &μήνα (31 ημέρες)

en: Working hours color
el: Χρώμα ωρών εργασίας

en: You are about to set all preferences to default values. All custom modifications will be lost.
el: Πρόκειται να ορίσετε όλες τις προτιμήσεις, στις προκαθορισμένες τιμές τους. Όλες οι προσαρμοσμένες τροποποιήσεις θα χαθούν.

en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.
    On the left sidebar, enable it in the calendar manager to see the incidence.
el: Δημιουργήσατε ένα συμβάν σε ένα ημερολόγιο που είναι φιλτραρισμένο αυτή τη στιγμή.
    Στην αριστερή πλευρική μπάρα, ενεργοποιήστε το στον διαχειριστή ημερολογίων για να δείτε το συμβάν.

en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.
    You can enable it through the calendar manager (Settings->Sidebar->Show Calendar Manager)
el: Δημιουργήσατε ένα συμβάν σε ένα ημερολόγιο που είναι φιλτραρισμένο αυτή τη στιγμή.
    Μπορείτε να το ενεργοποιήσετε μέσω του διαχειριστή ημερολογίων (Ρυθμίσεις -> Πλευρική μπάρα -> Εμφάνιση διαχειριστή ημερολογίων)

en: all day
el: όλη την ημέρα

[ctx: counter proposal]
en: Request Chan&ge
el: Αίτηση &τροποποίησης

en: days of free/busy information
el: αριθμός ημερών πληροφοριών διαθεσιμότητας

[ctx: days to show in summary]
en:  days
el:  ημέρες

[ctx: eg. in 1 hour 2 minutes]
en: in
el: σε

[ctx: filter name]
en: Name:
el: Όνομα:

en: in 1 day | in %1 days
el[0]: σε 1 ημέρα
el[1]: σε %1 ημέρες

[ctx: login name on the Kolab server]
en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

[ctx: main toolbar]
en: Main
el: Κύρια

[ctx: next occurrence]
en: Next: %1
el: Επόμενη: %1

en: now
el: τώρα

en: one year | %1 years
el[0]:  ένα έτος
el[1]:  %1 έτη

en: open-ended
el: ανοικτή

[ctx: save failure cause unknown]
en: Reason unknown
el: Άγνωστη αιτία

[ctx: scroll backward]
en: &Backward
el: &Πίσω

[ctx: scroll backward]
en: Back
el: Πίσω

[ctx: scroll forward]
en: &Forward
el: &Μπροστά

[ctx: the appointment is today]
en: Today
el: Σήμερα

[ctx: the appointment is tomorrow]
en: Tomorrow
el: Αύριο

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
el: μόνο για ανάγνωση

[ctx: the special day is today]
en: Today
el: Σήμερα

[ctx: the special day is tomorrow]
en: Tomorrow
el: Αύριο

[ctx: the to-do has not been started yet]
en: not-started
el: δεν-ξεκίνησε

[ctx: the to-do is completed]
en: completed
el: ολοκληρώθηκε

[ctx: the to-do is due]
en: due
el: λήξη

[ctx: the to-do is due today]
en: Today
el: Σήμερα

[ctx: the to-do is due tomorrow]
en: Tomorrow
el: Αύριο

[ctx: the to-do is in-progress]
en: in-progress
el: σε-εξέλιξη

[ctx: the to-do is overdue]
en: overdue
el: ληξιπρόθεσμη

[ctx: the to-do starts today]
en: starts today
el: ξεκινάει σήμερα

[ctx: use abbreviation for hour to keep the text short]
en: 1 hr | %1 hrs
el[0]: 1 ώρα
el[1]: %1 ώρες

[ctx: use abbreviation for minute to keep the text short]
en: 1 min | %1 mins
el[0]: 1 λεπτό
el[1]: %1 λεπτά
