mate-session-manager 1.25.0 - en to el translation catalogue (127 entries)

en:  - the MATE session manager
el: - Διαχείριση της συνεδρίας του MATE

en: %s [OPTION...] COMMAND
    
    Execute COMMAND while inhibiting some session functionality.
    
      -h, --help        Show this help
      --version         Show program version
      --app-id ID       The application id to use
                        when inhibiting (optional)
      --reason REASON   The reason for inhibiting (optional)
      --inhibit ARG     Things to inhibit, colon-separated list of:
                        logout, switch-user, suspend, idle, automount
    
    If no --inhibit option is specified, idle is assumed.
el: %s [OPTION...] COMMAND
    
    
    Εκτέλεση COMMAND ενώ περιορίζει κάποια λειτουργικότητα
    συνεδρίας
    
    -h, --help Εμφάνισε αυτή τη βοήθεια
    
    --version Εμφανίσει έκδοσης προγράμματος
    
    --app-id ID Τη ταυτότητα εφαρμογής που να χρησιμοποιηθεί ενώ περιορίζεται (προαιρετικό)
    
    --reason REASON Η αιτία περιορισμού (προαιρετικό)
    
    --inhibit ARG Πράγματα προς περιορισμό, χωρισμένη λίστα από:
    
    αποσύνδεση, εναλλαγή χρήστη, αναμονή, αδρανοποίηση, αυτόματη ρύθμιση
    Εάν καμία επιλογή --inhibit δεν προσδιοριστεί, η αδρανοποίηση είναι υποτιθέμενη.

en: %s requires an argument
el: %s απαιτεί ένα επιχείρημα

en: <b>Some programs are still running:</b>
el: <b>Μερικά προγράμματα εκτελούνται ακόμα:</b>

en: A dock provides a dockable area, similar to a panel, for launching and switching applications.
el: Μια σύνδεση παρέχει μια συνδεόμενη περιοχή, παρόμοια σε ένα πάνελ, για εκκίνηση και εναλλαγή εφαρμογών.

en: A program is still running:
el: Ένα πρόγραμμα εκτελείται ήδη:

en: Add Startup Program
el: Προσθήκη προγραμμάτων εκκίνησης

en: Additional startup _programs:
el: Πρόσθετα _προγράμματα εκκίνησης:

en: Application does not accept documents on command line
el: Η εφαρμογή δεν δέχεται έγγραφα από τη γραμμή εντολών

en: Browse…
el: Περιήγηση…

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
el: Δεν επιτρέπεται το πέρασμα διευθύνσεων (URI) εγγράφων σε εγγραφές της επιφάνειας εργασίας τύπου 'Type=Link'

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Choose what applications to start when you log in
el: Επιλέξτε τα προγράμματα που θα εκκινούνται όταν συνδέεστε στο σύστημα

en: Co_mmand:
el: _Εντολή:

en: Comm_ent:
el: _Σχόλιο:

en: Control gnome compatibility component startup
el: Έλεγχος συμβατότητας εκκινούμενου εξαρτήματος gnome

en: Control which compatibility components to start.
el: Έλεγχος ποιανού συμβατού εξαρτήματος να εκκινηθεί.

en: Could not connect to the session manager
el: Αδύνατη η σύνδεση με το διαχειριστή συνεδρίας

en: Could not create ICE listening socket: %s
el: Αδυναμία δημιουργίας ICE listening socket: %s

en: Could not display help document
el: Δεν είναι δυνατή η προβολή του αρχείου βοήθειας

en: Current session start time
el: Χρόνος εκκίνησης της τρέχουσας συνεδρίας

en: Default session
el: Προεπιλεγμένη συνεδρία

en: Disable connection to session manager
el: Απενεργοποίηση σύνδεσης με τον διαχειριστή συνεδρίας

en: Disable hardware acceleration check
el: Απενεργοποίηση ελέγχου για επιτάχυνση υλικού

en: Do not load user-specified applications
el: Να μην φορτώνονται εφαρμογές καθορισμένες από τον χρήστη

en: Do not require confirmation
el: Να μην απαιτείται επιβεβαίωση

en: Dock
el: Σύνδεση

en: Edit Startup Program
el: Επεξεργασία προγραμμάτων εκκίνησης

en: Enable debugging code
el: Ενεργοποίηση κώδικα αποσφαλμάτωσης

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: Failed to execute %s
el: Αποτυχία εκτέλεσης %s

en: File Manager
el: Διαχειριστής αρχείων

en: File is not a valid .desktop file
el: Το αρχείο δεν είναι έγκυρο αρχείο .desktop

en: Hibernate Anyway
el: Αδρανοποίηση ούτως ή άλλως

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Icon '%s' not found
el: Το εικονίδιο '%s'  δεν βρέθηκε

en: If enabled, mate-session will prompt the user before ending a session.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η συνεδρία του mate θα ειδοποιεί το χρήστη πριν το τέλος της συνεδρίας.

en: If enabled, mate-session will save the session automatically.
el: Αν ενεργοποιηθεί, το mate-session θα αποθηκεύει αυτόματα τη συνεδρία.

en: If enabled, mate-session-properties will show hidden autostart applications.
el: Αν ενεργοποιηθεί, το mate-sesison-properties θα προβάλλει τα κρυφά προγράμματα εκκίνησης

en: If logout prompt is enabled, this set the timeout in seconds before logout automatically. If 0, automatic logout is disabled.
el: Εάν η ειδοποίηση αποσύνδεσης είναι ενεργοποιημένη, αυτό ορίζει το τέλος χρόνου σε δευτερόλεπτα πριν την αυτόματη αποσύνδεση. Εάν 0, η αυτόματη αποσύνδεση είναι απενεργοποιημένη.

en: Kill session
el: Τερματισμός συνεδρίας

en: List of applications that are part of the default session.
el: Λίστα με εφαρμογές που είναι μέρος της προεπιλεγμένης συνεδρίας.

en: List of components that are required as part of the session. (Each element names a key under "/org/mate/desktop/session/required_components"). The Startup Applications preferences tool will not normally allow users to remove a required component from the session, and the session manager will automatically add the required components back to the session at login time if they do get removed.
el: Μια λίστα με εξαρτήματα που είναι απαιτούμενα μέρη της συνεδρίας. (Κάθε στοιχείο ονομάζει ένα κλειδί στο "/desktop/mate/session/required_components"). Οι προτιμήσεις Προγραμμάτων Εκκίνησης κανονικά δεν επιτρέπουν στους χρήστες να αφαιρέσουν απαραίτητα εξαρτήματα από τη συνεδρία και ο διαχειριστής συνεδρίας θα τα προσθέσει αυτόματα κατά την επόμενη είσοδο του χρήστη αν αυτά έχουν αφαιρεθεί.

en: Lock Screen
el: Κλείδωμα οθόνης

en: Log Out Anyway
el: Αποσύνδεση ούτως ή άλλως

en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: Log out of this system now?
el: Να γίνει αποσύνδεση από το σύστημα τώρα;

en: Log out, ignoring any existing inhibitors
el: Αποσύνδεση, αγνοώντας όποιες παραμένουσες διεργασίες

en: Logout prompt
el: Ειδοποίηση αποσύνδεσης

en: Logout timeout
el: Τέλος χρόνου αποσύνδεσης.

en: MATE
el: ΜΑΤΕ

en: NAME
el: ΟΝΟΜΑ

en: No description
el: Χωρίς περιγραφή

en: No name
el: Χωρίς όνομα

en: Not a launchable item
el: Μη εκκινήσιμο αντικείμενο

en: Not responding
el: Δεν ανταποκρίνεται

en: Options
el: Επιλογές

en: Override standard autostart directories
el: Παράκαμψη τυπικών καταλόγων αυτόματης εκκίνησης

en: Panel
el: Πίνακας

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: Program called with conflicting options
el: Το πρόγραμμα κλήθηκε με συγκρουόμενες επιλογές

en: Reboot Anyway
el: Επανεκκίνηση ούτως ή άλλως

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
el: Άρνηση σύνδεσης νέου πελάτη επειδή το σύστημα τερματίζεται αυτή τη στιγμή

en: Remembered Application
el: Αποθηκευμένη εφαρμογή.

en: Required session components
el: Απαιτούμενα στοιχεία συνεδρίας

en: S_uspend
el: Α_ναστολή

en: Save sessions
el: Αποθήκευση συνεδριών

en: Select Command
el: Επιλογή εντολής

en: Session management options:
el: Επιλογές διαχείρισης συνεδρίας

en: Set the current session name
el: Ορισμός του ονόματος της τρέχουσας συνεδρίας

en: Show hidden autostart applications
el: Προβολή κρυφών προγραμμάτων εκκίνησης

en: Show logout dialog
el: Προβολή διαλόγου αποσύνδεσης

en: Show session management options
el: Εμφάνιση επιλογών διαχείρισης συνεδρίας

en: Show shutdown dialog
el: Προβολή διαλόγου κλεισίματος

en: Shut Down Anyway
el: Κλείσιμο ούτως ή άλλως

en: Shut down this system now?
el: Να κλείσει το σύστημα τώρα;

en: Some programs are still running:
el: Μερικά προγράμματα εκτελούνται ακόμη:

en: Specify file containing saved configuration
el: Καθορισμός του αρχείου που περιέχει τις αποθηκευμένες ρυθμίσεις

en: Specify session management ID
el: Καθορισμός ID διαχείρισης συνεδρίας

en: Starting %s
el: Εκκίνηση %s

en: Startup Applications
el: Προγράμματα εκκίνησης

en: Startup Applications Preferences
el: Προτιμήσεις προγραμμάτων εκκίνησης

en: Startup Programs
el: Εκκίνηση προγραμμάτων

en: Suspend Anyway
el: Αναστολή ούτως ή άλλως

en: Switch User Anyway
el: Αλλαγή χρήστη ούτως ή άλλως

en: The file manager provides the desktop icons and allows you to interact with your saved files.
el: Ο διαχειριστής αρχείων παρέχει τα εικονίδια της επιφάνειας εργασίας σας και σας επιτρέπει να διαχειρίζεστε τα αποθηκευμένα σας αρχεία.

en: The number of minutes of inactivity before the session is considered idle.
el: Ο αριθμός των λεπτών της αδράνειας για να θεωρηθεί η συνεδρία αδρανής.

en: The panel provides the bar at the top or bottom of the screen containing menus, the window list, status icons, the clock, etc.
el: Ο πίνακας εφαρμογών παρέχει την μπάρα στο πάνω ή το κάτω μέρος της οθόνης που περιέχει τα μενού, τη λίστα παραθύρων, τα εικονίδια κατάστασης, το ρολόι, κτλ.

en: The startup command cannot be empty
el: Η εντολή εκκίνησης δε μπορεί να είναι κενή

en: The startup command is not valid
el: Η εντολή εκκίνησης δεν είναι έγκυρη

en: The window manager is the program that draws the title bar and borders around windows, and allows you to move and resize windows.
el: Ο διαχειριστής παραθύρων είναι το πρόγραμμα εκείνο που σχεδιάζει την γραμμή τίτλων και τα περιγράμματα γύρω από τα παράθυρα, και σας επιτρέπει να μετακινείτε και να αλλάζετε το μέγεθος των παραθύρων.

en: This program is blocking logout.
el: Αυτό το πρόγραμμα εμποδίζει την αποσύνδεση.

en: This session logs you into MATE
el: Αυτή η συνεδρία σας συνδέει στο MATE

en: This system will be automatically shut down in %d second | This system will be automatically shut down in %d seconds
el[0]: Το σύστημα θα κλείσει αυτόματα σε %d δευτερόλεπτο
el[1]: Το σύστημα θα κλείσει αυτόματα σε %d δευτερόλεπτα

en: Time before session is considered idle
el: Ο χρόνος για να θεωρηθεί η συνεδρία αδρανής

en: Unable to start login session (and unable to connect to the X server)
el: Αδυναμία εκκίνησης συνεδρίας με σύνδεση ( και αδυναμία σύνδεσης με εξυπηρετητή X)

en: Unix time of the start of the current session.
el: Ώρα UNIX κατά την αρχή της τρέχουσας συνεδρίας.

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
el: Μη αναγνωρίσιμη έκδοση αρχείου desktop '%s'

en: Unrecognized launch option: %d
el: Μη αναγνωρίσιμη επιλογή εκκίνησης: %d

en: Use dialog boxes for errors
el: Χρήση κουτιών διαλόγων για σφάλματα

en: Version of this application
el: Η Έκδοση αυτής της εφαρμογής

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
el: Αναμονή για το κλείσιμο των προγραμμάτων. Η διακοπή αυτών των προγραμμάτων μπορεί να προκαλέσει απώλεια δεδομένων.

en: Waiting for the program to finish.  Interrupting the program may cause you to lose work.
el: Αναμονή τερματισμού του προγράμματος. Η διακοπή του προγράμματος μπορεί να προκαλέσει απώλεια δεδομένων.

en: Window Manager
el: Διαχειριστής Παραθύρων

en: You are currently logged in as "%s".
el: Είστε συνδεδεμένος ως  "%s".

en: You will be automatically logged out in %d second | You will be automatically logged out in %d seconds
el[0]: Θα αποσυνδεθείτε αυτόματα σε %d δευτερόλεπτο
el[1]: Θα αποσυνδεθείτε αυτόματα σε %d δευτερόλεπτα

en: _Add
el: Προσ_θήκη

en: _Automatically remember running applications when logging out
el: _Αυτόματη απομνημόνευση εκτελούμενων εφαρμογών κατά την αποσύνδεση

en: _Cancel
el: Α_κύρωση

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Delay:
el: Καθυ_στέρηση:

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Hibernate
el: Α_δρανοποίηση

en: _Log Out
el: _Αποσύνδεση

en: _Name:
el: Ό_νομα:

en: _Remember Currently Running Application
el: Α_πομνημόνευση εφαρμογών που εκτελούνται

en: _Remove
el: _Αφάιρεση

en: _Restart
el: Επα_νεκκίνηση

en: _Save
el: Απο_θήκευση

en: _Show hidden
el: Προ_βολή κρυφών

en: _Shut Down
el: Κ_λείσιμο συστήματος

en: _Switch User
el: _Αλλαγή χρήστη

en: second
el: δευτερόλεπτο

en: seconds
el: δευτερόλεπτα
