remmina - en to el translation catalogue (408 entries)

en: %d password changed. | %d passwords changed.
el[0]: %d κωδικός πρόσβασης άλλαξε.
el[1]: %d κωδικοί πρόσβασης άλλαξαν.

en: %s wants to share their desktop.
    Do you accept?
el: Ο/Η %s θέλει να μοιραστεί την επιφάνεια εργασίας του/της.
    Δέχεστε την πρόσκληση;

en: /path/to/command -opt1 arg %h %u %t -opt2 %U %p %g
el: /διαδρομή/για/εντολή -επιλογή1 παραμετρος %h %u %t -επιλογή2 %U %p %g

en: 256 colours (8 bpp)
el: 256 χρώματα (8 bpp)

en: <Auto-detect>
el: <Αυτόματος εντοπισμός>

en: <None>
el: <Κανένα>

en: <big>Contribute</big>
el: <big>Συνεισφορά</big>

en: <big>Permissions</big>
el: <big>Δικαιώματα</big>

en: <big>• command in PATH args %h
    • /path/to/foo -options %h %u
    • %h is substituted with the server name
    • %t is substituted with the SSH server name
    • %u is substituted with the username
    • %U is substituted with the SSH username
    • %p is substituted with Remmina profile name
    • %g is substituted with Remmina profile group name
    • %d is substituted with local date and time in ISO 8601 format
    Do not run in background if you want the command to be executed before connecting.
    </big>
el: <big>• εντολή στο PATH args %h
    • /path/to/foo -options %h %u
    • %h αντικαθίσταται με το όνομα του διακομιστή
    • %t αντικαθίσταται με το όνομα του διακομιστή SSH
    • %u αντικαθίσταται με το όνομα χρήστη
    • %U αντικαθίσταται με το όνομα χρήστη SSH
    • %p αντικαθίσταται με το όνομα προφίλ Remmina
    • %g αντικαθίσταται με το όνομα της ομάδας προφίλ Remmina
    • %d αντικαθίσταται με τοπική ημερομηνία και ώρα σε μορφή ISO 8601
    Μην εκτελείται στο παρασκήνιο, εάν θέλετε να εκτελεστεί η εντολή πριν από τη σύνδεση.
    </big>

en: <span>
    <b>You have our gratitude in choosing copylefted libre software, <a href="https://remmina.org/donations/" title="Where’s the money, Lebowski? “blblblblblb”">donations also make us happy</a>, and further help improve Remmina.</b>
    </span>
el: <span>
    <b>Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε ελέυθερο λογισμικό,
    <a href="https://remmina.org/donations/" title="Where’s the money, Lebowski? “blblblblblb”">οι δωρεές μας κάνουν επίσης ευτυχισμένους</a>, και βοηθούν περαιτέρω στη βελτίωση του Remmina</b>
    </span>

en: About
el: Σχετικά

en: Accept certificate?
el: Αποδοχή του πιστοποιητικού;

en: Accept changed certificate?
el: Αποδοχή του πιστοποιητικού;

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add a new connection profile
el: Αποτυχία σύνδεσης VNC: %s

en: Advanced
el: Προχωρημένο

en: After connecting
el: Νέα σύνδεση

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Are you sure to delete the selected files on server?
el: Είστε σίγουρος για την διαγραφή των επιλεγμένων αρχείων στον εξυπηρετητή;

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να ακυρώσετε τη μεταφορά αρχείων που βρίσκεται σε εξέλιξη;

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
el: Υπάρχουν %i ενεργές συνδέσεις στο τρέχον παράθυρο. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να τις κλείσετε;

en: Are you sure you want to close this last active connection?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να τις κλείσετε αυτήν την τελευταία ενεργή σύνδεση;

en: Are you sure you want to delete “%s”?
el: Είστε σίγουρη/ος για τη διαγραφή του: '%s'?

en: Attach to console (2003/2003 R2)
el: Σύνδεση στην κονσόλα (2003/2003 R2)

en: Audible terminal bell
el: Ηχητικό κουδούνι τερματικού

en: Authentication type
el: Τύπος ελέγχου ταυτότητας

en: Auto-detect
el: <Αυτόματος εντοπισμός>

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: Automatic negotiation
el: Αυτόματη διαπραγμάτευση

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
el: Αποδοχή του πιστοποιητικού

en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
el: Αναμονή για ένα εισερχόμενο SSH tunnel στην θύρα %i…

en: Background colour
el: Χρώμα φόντου

en: Basic
el: Βασικό

en: Before connecting
el: Νέα σύνδεση

en: Best (slowest)
el: Βέλτιστη (αργότερο)

en: Bold colour
el: Σκιά δείκτη ποντικιού

en: Browse the network to find a %s server
el: Αναζητήστε στο δίκτυο για να βρείτε έναν διακομιστή %s

en: By group
el: Ομάδα

en: By protocol
el: Πρωτόκολο

en: CA CRL File
el: Αρχείο CA CRL

en: CA Certificate File
el: Αρχείο πιστοποιητικού CA

en: CAUTION: Pasted text will be sent as a sequence of key-codes as if typed on your local keyboard.
    
      • For best results use same keyboard settings for both, client and server.
    
      • If client-keyboard is different from server-keyboard the received text can contain wrong or erroneous characters.
    
      • Unicode characters and other special characters that can't be translated to local key-codes won’t be sent to the server.
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Το επικολλημένο κείμενο θα σταλεί ως μια ακολουθία κωδικών-πλήκτρων σαν να πληκτρολογήθηκε στο πληκτρολόγιο σας.
    
      • Για καλύτερα αποτελέσματα χρησιμοποιήστε τις ίδιες ρυθμίσεις πληκτρολογίου και για τον πελάτη και για τον διακομιστή.
    
      • Εάν το πληκτρολόγιο του πελάτη είναι διαφορετικό από το πληκτρολόγιο του διακομιστή, το ληφθέν κείμενο μπορεί να περιέχει λανθασμένους χαρακτήρες.
    
      • Οι χαρακτήρες Unicode και άλλοι ειδικοί χαρακτήρες που δεν μπορούν να μεταφραστούν σε τοπικούς κωδικούς κλειδιών δεν θα αποστέλλονται στον διακομιστή.

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cannot connect to the RDP server “%s”.
el: Αδυναμία σύνδεσης στον εξυπηρετητή RDP %s.

en: Cannot connect to the “%s” RDP server.
el: Αδυναμία σύνδεσης στον εξυπηρετητή RDP %s.

en: Certificate details:
el: Λεπτομέρειες πιστοποιητικού:

en: Change
el: Αλλαγή

en: Change security settings
el: Αλλαγή ρυθμίσεων ασφαλείας

en: Character set
el: Κωδικοποίηση χαρακτήρων

en: Chat with %s
el: Συνομιλία με %s

en: Choose a Remote Desktop Server
el: Επιλογή Εξυπηρετητή Απομακρυσμένης Σύνδεσης

en: Choose a file to upload
el: Επέλεξε αρχείο για μεταφόρτωση

en: Choose download location
el: Επέλεξε τοποθεσία λήψης

en: Clear
el: Απαλοιφή

en: Client Certificate File
el: Αρχείο πιστοποιητικού πελάτη

en: Client Certificate Key
el: Κλειδί πιστοποιητικού πελάτη

en: Client build
el: Όνομα πελάτη

en: Client name
el: Όνομα πελάτη

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Colour depth
el: Βάθος χρώματος

en: Colour theme
el: Βάθος χρώματος

en: Composition
el: Σύνθεση

en: Configure the available resolutions
el: Διαμορφώστε τις διαθέσιμες αναλύσεις

en: Configure the keystrokes
el: Διαμορφώστε τα πλήκτρα

en: Confirm password
el: Επιβεβαίωση κωδικού

en: Connect either to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin) or a supported URI (RDP, VNC, SSH or SPICE)
el: Συνδεθείτε είτε σε έναν επιτραπέζιο υπολογιστή που περιγράφεται σε ένα αρχείο (.remmina ή έναν τύπο αρχείου που υποστηρίζεται από μια προσθήκη) ή ένα υποστηριζόμενο URI (RDP, VNC, SSH ή SPICE)

en: Connect to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin)
el: Συνδεθείτε σε μια επιφάνεια εργασίας που περιγράφεται σε ένα αρχείο (.remmina ή έναν τύπο αρχείου που υποστηρίζεται από μια προσθήκη)

en: Connect to remote desktops through the applet menu
el: Σύνδεση στους απομακρυσμένους υπολογιστές μέσω της μικροεφαρμογής του μενού

en: Connect via SSH from a new terminal
el: Συνδεθείτε μέσω SSH από ένα νέο τερματικό

en: Connecting to %s via SSH…
el: Γίνεται σύνδεση με '%s'…

en: Connecting to “%s” via SSH…
el: Γίνεται σύνδεση με '%s'…

en: Connecting to “%s”…
el: Γίνεται σύνδεση με '%s'…

en: Connection timeout in ms
el: Χρονικό όριο σύνδεσης σε ms

en: Connection to the SPICE server dropped.
el: Η σύνδεση με το διακομιστή SPICE διακόπηκε.

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy (host+C)
el: Αντιγραφή (host+C)

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account disabled.
el: Δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση στο διακομιστή RDP "%s".
    Ο λογαριασμός απενεργοποιήθηκε.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account expired.
el: Δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση στο διακομιστή RDP "%s".
    Ο λογαριασμός έληξε.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account locked out.
el: Δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση στο διακομιστή RDP "%s".
    Ο λογαριασμός είναι κλειδωμένος.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account restricted.
el: Δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση στο διακομιστή RDP "%s".
    Ο λογαριασμός είναι περιορισμένος.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Change user password before connecting.
el: Δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση στο διακομιστή RDP "%s".
    Ο κωδικός πρόσβασης έληξε.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Insufficient user privileges.
el: Δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση στο διακομιστή RDP "%s".
    Ο λογαριασμός έληξε.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Password expired.
el: Δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση στο διακομιστή RDP "%s".
    Ο κωδικός πρόσβασης έληξε.

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
el: Δεν ήταν δυνατός ο αυτόματος έλεγχος ταυτότητας με το δημόσιο κλειδί SSH. %s

en: Could not authenticate automatically with public SSH key. %s
el: Δεν ήταν δυνατός ο αυτόματος έλεγχος ταυτότητας με το δημόσιο κλειδί SSH. %s

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
el: Δεν ήταν δυνατός ο έλεγχος ταυτότητας με το SSH Kerberos/GSSAPI. %s

en: Could not authenticate with SSH password. %s
el: Δεν ήταν δυνατός ο έλεγχος ταυτότητας με κωδικό πρόσβασης SSH. %s

en: Could not authenticate with TOTP/OTP/2FA. %s
el: Δεν ήταν δυνατός ο έλεγχος ταυτότητας με κωδικό πρόσβασης SSH. %s

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
el: Δεν ήταν δυνατός ο έλεγχος ταυτότητας με δημόσιο κλειδί SSH. %s

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
el: Δεν ήταν δυνατός ο έλεγχος ταυτότητας με δημόσιο κλειδί SSH. %s

en: Could not authenticate with public SSH key. %s
el: Δεν ήταν δυνατός ο έλεγχος ταυτότητας με δημόσιο κλειδί SSH. %s

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
el: Αποτυχία ελέγχου ταυτότητας. Προσπάθεια επανασύνδεσης…

en: Could not check list of known SSH hosts. %s
el: Αποτυχία εκκίνησης της συνεδρίας SSH: %s

en: Could not connect to SSH tunnel. %s
el: Aποτυχία σύνδεσης στον προορισμό του SSH tunnel: %s

en: Could not create SFTP session. %s
el: Αποτυχία δημιουργίας συνεδρίας sftp: %s

en: Could not create channel. %s
el: Αποτυχία δημιουργίας συνεδρίας sftp: %s

en: Could not create the file “%s” on the server. %s
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του αρχείου "%s" στο διακομιστή. %s

en: Could not create the file “%s”.
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του αρχείου "%s".

en: Could not create the folder “%s” on the server. %s
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του φακέλου "%s" στο διακομιστή. %s

en: Could not create the folder “%s”.
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του φακέλου "%s".

en: Could not delete “%s”. %s
el: Αποτυχία διαγραφής του '%s'. %s

en: Could not fetch checksum of the public SSH key. %s
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάκτηση του checksum για δημόσιο κλειδί SSH. %s

en: Could not fetch public SSH key. %s
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάκτηση δημόσιου κλειδιού SSH. %s

en: Could not fetch the server's public SSH key. %s
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάκτηση του δημόσιου κλειδιού SSH του διακομιστή. %s

en: Could not find the address for the RDP server “%s”.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση της διεύθυνσης για το διακομιστή RDP "%s".

en: Could not find the file “%s”.
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου "%s".

en: Could not open channel. %s
el: Αποτυχία δημιουργίας συνεδρίας sftp: %s

en: Could not open the file “%s” on the server. %s
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου "%s" στο διακομιστή. %s

en: Could not open the file “%s”.
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου "%s".

en: Could not open the folder “%s”. %s
el: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του φακέλου "%s". %s

en: Could not poll SSH channel. %s
el: Αποτυχία δημιουργίας συνεδρίας sftp: %s

en: Could not read SSH channel in a non-blocking way. %s
el: Αποτυχία δημιουργίας συνεδρίας sftp: %s

en: Could not read from the folder. %s
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση από το φάκελο. %s

en: Could not read from tunnel listening socket. %s
el: Αποτυχία δημιουργίας συνεδρίας sftp: %s

en: Could not request port forwarding. %s
el: Αποτυχία αίτησης port forwarding: %s

en: Could not request shell. %s
el: Αποτυχία δημιουργίας συνεδρίας sftp: %s

en: Could not run command. %s
el: Αποτυχία αίτησης port forwarding: %s

en: Could not run the “%s” command on the SSH server (status = %i).
el: Αποτυχία εντολής %s στον εξυπηρετητή SSH (status =%i).

en: Could not save the file “%s”.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του αρχείου "%s".

en: Could not send data to tunnel listening socket. %s
el: Aποτυχία σύνδεσης στον προορισμό του SSH tunnel: %s

en: Could not start SFTP session. %s
el: Αποτυχία εκκίνησης της συνεδρίας SSH: %s

en: Could not start SSH session. %s
el: Αποτυχία εκκίνησης της συνεδρίας SSH: %s

en: Could not write to SSH channel. %s
el: Αποτυχία δημιουργίας συνεδρίας sftp: %s

en: Could not write to the file “%s” on the server. %s
el: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή στο αρχείο "%s" στο διακομιστή. %s

en: Couldn’t convert '%s' to host address
el: Αδύνατη η μετατροπή του '%s' στην διεύθυνση του διακομιστή

en: Create new connection profile
el: Αποτυχία σύνδεσης VNC: %s

en: Cursor blinking
el: Ο δείκτης ποντικιού αναβοσβήνει

en: Cursor colour
el: Σκιά δείκτη ποντικιού

en: Cursor shadow
el: Σκιά δείκτη ποντικιού

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Decrease font size
el: Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς

en: Decrease font size (host+Page Down)
el: Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς (host+Page Down)

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default settings saved.
el: Αποθηκεύτηκαν οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις.

en: Default view
el: Προεπιλογή

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete files on server
el: Διαγραφή αρχείων στον εξυπηρετητή

en: Description
el: Περιγραφή

en: Desktop sharing invitation
el: Πρόσκληση διαμοιρασμού επιφάνειας εργασίας

en: Disable toolbar
el: Απενεργοποίηση γραμμή εργαλείων

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Disconnected from the SPICE server “%s”.
el: Αποσυνδεδεμένος από το διακομιστή SPICE "%s".

en: Discovered
el: Εντοπίστηκε

en: Do you trust the new public key?
el: Εμπιστεύεστε το νέο δημόσιο κλειδί;

en: Domain
el: Τομέας (domain)

en: Don't remember passwords
el: Αποθήκευση κωδικού πρόσβασης

en: Download
el: Λήψη

en: Download from server
el: Λήψη από τον εξυπηρετητή

en: Duplicate current connection
el: Αντιγραφή τρέχουσας σύνδεσης

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit desktop connection described in file (.remmina or a filetype supported by plugin)
el: Επεξεργασία σύνδεσης επιφάνειας εργασίας που περιγράφεται στο αρχείο (.remmina ή τύπος αρχείου που υποστηρίζεται από προσθήκη)

en: Enable SSH tunnel
el: Ενεργοποίηση SSH Tunnel

en: Enable Service Discovery
el: Ενεργοποίηση ανίχνευσης υπηρεσιών

en: Enable fullscreen
el: Ενεργοποίηση πλήρους οθόνης

en: Encrypt a password
el: Αποθήκευση κωδικού πρόσβασης

en: Enter SPICE password
el: Κωδικός SSH

en: Enter VNC password
el: Αποθήκευση κωδικού πρόσβασης

en: Enter certificate authentication files
el: Εισάγεται τα αρχεία ελέγχου ταυτότητας πιστοποιητικών

en: Entry
el: Καταχώρηση

en: Error: %s
el: Σφάλμα: %s

en: Executing external commands…
el: Εκτελούνται εξωτερικές εντολές…

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export connection in Windows .rdp file format
el: Εξαγωγή σύνδεσης σε τύπο αρχείου .rdp των Windows

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: File
el: Αρχείο

en: Filename
el: Όνομα Αρχείου

en: Filename for SSH session log
el: Όνομα αρχείου για το αρχείο καταγραφής συνεδρίας SSH

en: Fill client window when scaled
el: Συμπλήρωση παραθύρου πελάτη κατά την κλιμάκωση

en: Find text
el: Εύρεση κειμένου

en: Find text (host+G)
el: Εύρεση κειμένου (host+G)

en: Fingerprint automatically accepted
el: Δακτυλικό αποτύπωμα αυτόματα αποδεκτό

en: Fingerprint:
el: Αποτύπωμα:

en: Folder for SSH session log
el: Αποτυχία εκκίνησης της συνεδρίας SSH: %s

en: Folder for screenshots
el: Αποτυχία εκκίνησης της συνεδρίας SSH: %s

en: Font smoothing
el: Εξομάλυνση γραμματοσειρών

en: Foreground colour
el: Χρώμα προσκηνίου

en: Forget passwords after use
el: %s κωδικός πρόσβασης

en: GFX RFX Progressive (32 bpp)
el: Προοδευτικό GFX RFX (32 bpp)

en: Go to home folder
el: Μετακίνηση στον προσωπικό κατάλογο

en: Go to parent folder
el: Μετακίνηση στον γονικό κατάλογο

en: Good
el: Καλή

en: Grab all keyboard events
el: Λήψη όλων των γεγονότων των πλήκτρων

en: Group
el: Ομάδα

en: High colour (15 bpp)
el: Χρώμα υψηλής ποιότητας (15 bpp)

en: High colour (16 bpp)
el: Χρώμα υψηλής ποιότητας (16 bpp)

en: Home
el: Αρχική

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Increase font size
el: Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς

en: Increase font size (host+Page Up)
el: Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς (host+Page Up)

en: Install the %s protocol plugin first.
el: Εγκαταστήστε πρώτα το plugin πρωτοκόλλου %s.

en: Issuer:
el: Εκδότης:

en: KEX (Key Exchange) algorithms
el: Αλγόριθμοι KEX (Ανταλλαγή κλειδιών)

en: Keep aspect ratio when scaled
el: Διατήρηση της αναλογίας διαστάσεων κατά την κλιμάκωση

en: Keyboard layout
el: Διάταξη πληκτρολογίου

en: Keyboard mapping
el: Αντιστοίχιση Πληκτρολογίου

en: Keystrokes
el: Πληκτρολογήσεις

en: Last used
el: Τελευταία χρησιμοποιήθηκε

en: Listen on port
el: Ακρόαση στη θύρα

en: Listening on port %i for an incoming %s connection…
el: Αναμονή στη θύρα %i για μια εισερχόμενη %s σύνδεση…

en: Local
el: Τοπικό

en: Log SSH session when exiting Remmina
el: Καταγραφή συνεδρίας SSH κατά την έξοδο από το Remmina

en: Lost connection to the RDP server “%s”.
el: Χάθηκε η σύνδεση με το διακομιστή RDP "%s".

en: Make Remmina your default remote desktop client
el: Διακομιστής απομακρυσμένης επιφάνειας εργασίας Remmina

en: Medium
el: Μέτρια

en: Menu
el: Μενού

en: Menu animation
el: Εφέ κίνησης μενού

en: Minimize window
el: Ελαχιστοποίηση του παραθύρου

en: Modify connection profile (requires --set-option)
el: Τροποποίηση προφίλ σύνδεσης (απαιτεί --set-option)

en: Move down
el: Μετακίνηση προς τα κάτω

en: Move up
el: Μετακίνηση προς τα επάνω

en: Multi monitor
el: Πολλαπλή οθόνη

[ctx: Multi password changer]
en: Select
el: Επιλογή

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
el: Ομάδα

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
el: Όνομα

en: NLA protocol security
el: Πρωτόκολο

en: Name
el: Όνομα

en: Network connection type
el: Αποτυχία σύνδεσης VNC: %s

en: New Connection
el: Νέα σύνδεση

en: New connection profile
el: Αποτυχία σύνδεσης VNC: %s

en: New fingerprint:
el: Αποτύπωμα:

en: No
el: Όχι

en: No clipboard sync
el: Απενεργοποίηση συγχρονισμού προχείρου

en: Normal colours
el: Κανονικά χρώματα

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Off
el: Απενεργοποιημένο

en: Old fingerprint:
el: Αποτύπωμα:

en: Open Chat…
el: Άνοιγμα συνομιλίας…

en: Open Main Window
el: Άνοιγμα κεντρικού παραθύρου

en: Open SFTP transfer…
el: Άνοιγμα ασφαλούς μεταφοράς αρχείων…

en: Open in web browser
el: Άνοιγμα σε πρόγραμμα περιήγησης

en: Options
el: Επιλογές

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Overwrite all files
el: Αντικατάσταση όλων των αρχείων

en: Password
el: Κωδικός

en: Password to unlock private key
el: Κωδικός πρόσβασης για ξεκλείδωμα ιδιωτικού κλειδιού

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste (host+V)
el: Επικόλληση (host+V)

en: Paste system info in the Remmina debugging window
el: Αντιγράψτε τις πληροφορίες συστήματος στο παράθυρο αποσφαλμάτωσης του Remmina

en: Per connection
el: Νέα σύνδεση

en: Permission
el: Διακαιώματα

en: Picking a terminal colouring file replaces the file:
el: Η επιλογή ενός τερματικού αρχείου χρωματισμού αντικαθιστά το αρχείο:

en: Please enter format 'widthxheight'.
el: Παρακαλώ εισάγετε με μορφή 'πλάτοςxύψος'.

en: Plugin %s is not registered.
el: Το πρόσθετο %s δεν έχει καταχωρηθεί.

en: Plugins
el: Πρόσθετες λειτουργίες

en: Plugins relying on GtkSocket can't run in a Wayland session.
    For more info and a possible workaround, please visit the Remmina wiki at:
    
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/GtkSocket-feature-is-not-available-in-a-Wayland-session
el: Οι προσθήκες που βασίζονται στο GtkSocket δεν μπορούν να εκτελεστούν σε μια συνεδρία Wayland.
    Για περισσότερες πληροφορίες και πιθανές λύσεις, επισκεφθείτε το wiki του Remmina στη διεύθυνση:
    
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/GtkSocket-feature-is-not-available-in-a-Wayland-session

en: Poor (fastest)
el: Χαμηλή (γρηγορότερο)

en: Preference
el: Προτίμηση

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preferred server host key types
el: Προτιμώμενοι τύποι κλειδιών κεντρικού υπολογιστή διακομιστή

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Protocol
el: Πρωτόκολο

en: Public SSH key cannot be imported. %s
el: Δεν είναι δυνατή η εισαγωγή δημόσιου κλειδιού SSH. %s

en: Public key (automatic)
el: Δημόσιο κλειδί (αυτόματα)

en: Quality
el: Ποιότητα

en: Quick Connect
el: Γρήγορη Σύνδεση

en: Quit
el: Έξοδος

en: RDP - Preferences
el: RDP - Προτιμήσεις

en: RDP - RDP File Handler
el: RDP - Χειριστής αρχείων RDP

en: RDP - Remote Desktop Protocol
el: RDP - Πρωτόκολλο απομακρυσμένης επιφάνειας εργασίας

en: RDP protocol security
el: Πρωτόκολο

en: Recent lists cleared.
el: Καθαρισμός πρόσφατων λιστών.

en: Reconnection attempt %d of %d…
el: Προσπάθεια επανασύνδεσης %d του %d…

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Refresh current folder
el: Ανανέωση τρέχοντος καταλόγου

en: Remmina Applet
el: Μικροεφαρμογή Remmina

en: Remmina Kiosk
el: Περίπτερο Ρεμίνα

en: Remmina Remote Desktop Client
el: Διακομιστής απομακρυσμένης επιφάνειας εργασίας Remmina

en: Remmina VNC Plugin
el: Προσαρτώμενη μονάδα του Remmina VNC

en: Remmina VNC listener Plugin
el: Παρακολουθητής προσαρτώμενης μονάδας του Remmina VNC

en: Remmina debugging window
el: Ανοίξτε το παράθυρο αποσφαλμάτωσης του Remmina

en: Remmina main menu
el: Μικροεφαρμογή Remmina

en: Remote
el: Απομακρυσμένο

en: Remote Connection Profile
el: Αποτυχία σύνδεσης VNC: %s

en: Remote Desktop Gateway domain
el: Επιλογές Απομακρυσμένης Σύνδεσης

en: Remote Desktop Gateway password
el: Επιλογές Απομακρυσμένης Σύνδεσης

en: Remote Desktop Gateway server
el: Επιλογές Απομακρυσμένης Σύνδεσης

en: Remote Desktop Gateway username
el: Επιλογές Απομακρυσμένης Σύνδεσης

en: Repeater
el: Επαναλήπτης

en: Resetting passwords, please wait…
el: Επαναφορά κωδικών πρόσβασης, παρακαλώ περιμένετε…

en: Resize the window to fit in remote resolution
el: Αλλαγή μεγέθους παραθύρου για ταίριασμα στην ανάλυση του απομακρυσμένου υπολογιστή

en: Resolution
el: Ανάλυση

en: Resolutions
el: Αναλύσεις

en: Resume
el: Συνέχιση

en: Resume all file transfers
el: Συνέχιση όλων των μεταφορών αρχείων

en: SERVER
el: Διακομιστής

en: SFTP - Secure File Transfer
el: SFTP - Ασφαλής Μεταφορά Αρχείων

en: SSH - Secure Shell
el: SSH - Ασφαλές Κέλυφος

en: SSH Authentication
el: Πιστοποίηση SSH

en: SSH Proxy Command
el: Εντολή διακομιστή μεσολάβησης SSH

en: SSH agent
el: Πράκτορας SSH

en: SSH compression
el: Συμπίεση SSH

en: SSH identity file
el: Αρχείο ταυτότητας SSH

en: SSH identity file not selected.
el: Δεν έχει οριστεί ακόμα το αρχείο κλειδί του SSH.

en: SSH password
el: Κωδικός SSH

en: Same server at port %i
el: Ο ίδιος εξυπηρετητής στην πόρτα %i

en: Save password
el: Αποθήκευση κωδικού πρόσβασης

en: Save session to file
el: Αποθήκευση περιόδου λειτουργίας σε αρχείο

en: Scaling quality
el: Τοπικό - υψηλή ποιότητα

en: Screenshot
el: Στιγμιότυπο οθόνης

en: Screenshot filenames
el: Διαμοιρασμός Φακέλου

en: Screenshot taken
el: Στιγμιότυπο οθόνης που ελήφθη

en: Scrollback lines
el: Γραμμές κύλισης προς τα πίσω

en: Scrolled fullscreen
el: Κυλιόμενη πλήρης οθόνη

en: Secret
el: Απόρρητο

en: Secured password storage in KWallet
el: %s κωδικός πρόσβασης

en: Secured password storage in the GNOME keyring
el: %s κωδικός πρόσβασης

en: Security
el: Ασφάλεια

en: Select All (host+A)
el: Επιλογή όλων

en: Select a folder
el: Επιλογή όλων

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Send clipboard content as keystrokes
el: Αποστολή περιεχομένου προχείρου ως πληκτρολογήσεις

en: Server
el: Εξυπηρετητής

en: Set new password
el: Αποθήκευση κωδικού πρόσβασης

en: Set one or more profile settings, to be used with --update-profile
el: Ορίστε μία ή περισσότερες ρυθμίσεις προφίλ, για χρήση με το --update-profile

en: Share folder
el: Διαμοιρασμός Φακέλου

en: Show 'About'
el: Εμφάνιση "Σχετικά"

en: Show Hidden Files
el: Εμφάνιση Κρυφών Αρχείων

en: Show preferences
el: Προτιμήσεις

en: Show remote cursor
el: Προβολή απομακρυσμένου δείκτη ποντικιού

en: Show the application version
el: Εμφάνιση της έκδοσης της εφαρμογής

en: Show version of the application and its plugins
el: Εμφάνιση της έκδοσης της εφαρμογής και των προσθηκών της

en: Show/hide fullscreen
el: Εναλλαγή πλήρους οθόνης

en: Size
el: Μέγεθος

en: Start in kiosk mode
el: Έναρξη σε λειτουργία kiosk

en: Start in tray
el: Εκκίνηση στη περιοχή κατάστασης

en: Start-up
el: Έναρξη

en: Start-up path
el: Διαδρομή Εκκίνησης

en: Start-up program
el: Πρόγραμμα Εκκίνησης

en: Status
el: Κατάσταση

en: Strict host key checking
el: Αυστηρός έλεγχος κλειδιού κεντρικού υπολογιστή

en: Subject:
el: Θέμα:

en: Switch tab pages
el: Εναλλαγή καρτέλας στις σελίδες

en: Symmetric cipher client to server
el: Symmetric cipher πελάτης σε διακομιστή

en: TLS protocol security
el: Πρωτόκολο

en: Telepathy - Desktop Sharing
el: Telepathy - Διαμοιρασμός επιφάνειας εργασίας

en: Terminal content saved in
el: Το περιεχόμενο του τερματικού αποθηκεύτηκε στο

en: The certificate changed! Details:
el: Το πιστοποιητικό άλλαξε! Λεπτομέρειες:

en: The file exists already
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη

en: The filename can use the following placeholders:
    
      • %h is substituted with the server name
      • %t is substituted with the SSH server name
      • %u is substituted with the username
      • %U is substituted with the SSH username
      • %p is substituted with Remmina profile name
      • %g is substituted with Remmina profile group name
      • %d is substituted with local date and time in ISO 8601 format
el: Το όνομα αρχείου μπορεί να χρησιμοποιήσει τα ακόλουθα σύμβολα κράτησης θέσης:
    
    • %h αντικαθίσταται με το όνομα του διακομιστή
      • %t αντικαθίσταται με το όνομα του διακομιστή SSH
      • %u αντικαθίσταται με το όνομα χρήστη
      • %U αντικαθίσταται με το όνομα χρήστη SSH
      • %p αντικαθίσταται με το όνομα προφίλ Remmina
      • %g αντικαθίσταται με το όνομα της ομάδας προφίλ Remmina
      • %d αντικαθίσταται με τοπική ημερομηνία/ώρα σε μορφή ISO8601

en: The folder connection profiles are saved in, it defaults to the XDG_USER_DATA
el: Ο φάκελος στον οποίο αποθηκεύονται τα προφίλ σύνδεσης, είναι ο προκαθορισμένος φάκελος XDG_USER_DATA

en: The following file already exists in the target folder:
el: Το ακόλουθο αρχείο υπάρχει ήδη στον φάκελο προορισμού:

en: The multi password changer requires a secrecy plugin.
el: Ο μετατροπέας πολλαπλών κωδικών πρόσβασης απαιτεί μια προσθήκη μυστικότητας

en: The multi password changer requires a secrecy service.
el: Ο μετατροπέας πολλαπλών κωδικών πρόσβασης απαιτεί μια προσθήκη μυστικότητας

en: The passwords do not match
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν

en: The public SSH key changed!
el: Το δημόσιο κλειδί SSH άλλαξε!

en: The server is unknown. The public key fingerprint is:
el: Ο εξυπηρετητής είναι άγνωστος. Το αποτύπωμα του δημοσίου κλειδιού είναι:

en: The “%s” command is not available on the SSH server.
el: Η Εντολή %s δεν βρέθηκε στον εξυπηρετητή SSH.

en: Theme
el: Θέμα

en: This file contains the “Custom” terminal colour scheme selectable from the “Advanced” tab of terminal connections and editable in the “Terminal” tab in the settings.
el: Αυτό το αρχείο περιέχει το "Προσαρμοσμένο" χρωματικό συνδυασμό τερματικού που μπορεί να επιλεχθεί από την καρτέλα "Για προχωρημένους" των συνδέσεων τερματικού και να τροποποιηθεί στην καρτέλα "Τερματικό" των ρυθμίσεων.

en: This protocol does not support exporting.
el: Αυτό το πρωτόκολλο δεν υποστηρίζει την εξαγωγή.

en: This window can help you find connection problems.
    You can stop and start the logging at any moment using the On/Off switch.
    The stats button (Ctrl+T), can be useful to gather system info you may share when reporting a bug.
    There is more info about debugging Remmina on https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging
el: Αυτό το παράθυρο μπορεί να σας βοηθήσει να βρείτε τα προβλήματα σύνδεσης
    Μπορείτε να σταματήσετε και να ξεκινήσετε την καταγραφή ανά πάσα στιγμή χρησιμοποιώντας το διακόπτη On/Off.
    Το κουμπί στατιστικών (Ctrl+T), μπορεί να είναι χρήσιμο για τη συλλογή πληροφοριών συστήματος που μπορείτε να μοιραστείτε όταν αναφέρετε ένα σφάλμα.
    Υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον εντοπισμό σφαλμάτων του Remmina στη διεύθυνση https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging

en: Toggle dynamic resolution update
el: Δυναμική ενημέρωση μεταβολής ανάλυσης

en: Toggle fullscreen mode
el: Εναλλαγή πλήρους οθόνης

en: Toggle scaled mode
el: Εναλλαγή κλιμακωτής κατάστασης

en: Tool
el: Εργαλείο

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Total %i item. | Total %i items.
el[0]: Σύνολο %i αντικείμενο.
el[1]: Σύνολο %i αντικείμενα.

en: True colour (24 bpp)
el: Ρεαλιστικό χρώμα (24 bpp)

en: True colour (32 bpp)
el: Ρεαλιστικό χρώμα (32 bpp)

en: Tunnel via loopback address
el: Tunnel μέσω διεύθυνσης loopback

en: Turn off GStreamer overlay
el: Απενεργοποίηση εισόδου εξυπηρετητή

en: Turn off clipboard sync
el: Απενεργοποίηση συγχρονισμού προχείρου

en: Turn off encryption
el: Απενεργοποίηση συγχρονισμού προχείρου

en: Turn off scaling to avoid screenshot distortion.
el: Απενεργοποιήστε την κλιμάκωση για να αποφύγετε παραμόρφωση της οθόνης.

en: Turn on smooth scrolling
el: Εξομάλυνση γραμματοσειρών

en: Type
el: Τύπος

en: Type in SSH username and password.
el: Πληκτρολογήστε το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης SSH.

en: Unable to connect to VNC server
el: Αδύνατη η σύνδεση στον εξυπηρετητή VNC

en: Unable to import:
    %s
el: Δεν είναι δυνατή η εισαγωγή του:
    %s

en: Upload
el: Μεταφόρτωση

en: Upload folder
el: Μεταφόρτωση φακέλου

en: Upload to server
el: Μεταφόρτωση στον εξυπηρετητή

en: Use '%s' as subgroup delimiter
el: Χρήση '%s' ως υποομάδα οριοθέτη

en: Use as default remote desktop client
el: Διακομιστής απομακρυσμένης επιφάνειας εργασίας Remmina

en: Use client keyboard mapping
el: Χρήση χαρτογράφησης πληκτρολογίου πελάτη

en: Use client resolution
el: Χρησιμοποίησε μέγεθος ανάλυσης πελάτη

en: Use default protocol (for --new)
el: Χρήση προεπιλεγμένου πρωτοκόλλου (για --new)

en: Use default server name (for --new)
el: Χρήση προεπιλεγμένου ονόματος διακομιστή (για --new)

en: Use secret key authentication for some widgets
el: Αποτυχία πιστοποίησης δημόσιου κλειδιού SSH: %s

en: Use the current settings as the default for all new connection profiles
el: Χρησιμοποιήστε τις τρέχουσες ρυθμίσεις ως προεπιλογή για όλα τα νέα προφίλ σύνδεσης

en: User
el: Χρήστης

en: User password
el: Κωδικός Χρήστη

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: VNC connection failed: %s
el: Αποτυχία σύνδεσης VNC: %s

en: Version
el: Έκδοση

en: View only
el: Μόνο προβολή

en: Viewport fullscreen mode
el: Κατάσταση πλήρους οθόνης θύρας όψης

en: Wallpaper
el: Ταπετσαρία

en: Warning: The server has changed its public key. This means you are either under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Ο εξυπηρετητής έχει αλλάξει το δημόσιο κλειδί του. Αυτό σημαίνει είτε ότι βρισκόσαστε υπό επίθεση,
    είτε ότι ο διαχειριστής άλλαξε το κλειδί. Το νέο αποτύπωμα του δημοσίου κλειδιού είναι:

en: Warning: This plugin requires GtkSocket, but this feature is unavailable in a Wayland session.
el: Προειδοποίηση: Αυτό το πρόσθετο απαιτεί το GtkSocket, αλλά δεν είναι διαθέσιμο σε συνεδρία Wayland.

en: Window drag
el: Σύρσιμο Παραθύρου

en: Yes
el: Ναι

en: Your connection has been rejected.
el: Η σύνδεσή σας απορρίφθηκε.

en: _About
el: _Σχετικά

en: _Cancel
el: _Άκυρο

en: _Clear
el: _Kαθαρισμός

en: _Decrease font size
el: _Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς

en: _Find text
el: _Εύρεση κειμένου

en: _Increase font size
el: _Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς

en: _Match case
el: Περίπτωση Αντιστοιχίας

en: _Menu
el: _Μενού

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Quit
el: _Τερματισμός

en: _Save
el: _Αποθήκευση

en: _Save and Connect
el: _Αποθήκευση και Σύνδεση

en: _Send
el: _Aποστολή

en: _Tools
el: Εργαλεία

en: libsodium >= 1.9.0 is required to use Primary Password
el: Απαιτείται το libsodium >= 1.9.0 για χρήση του κύριου κωδικού πρόσβασης
