synaptic - en to el translation catalogue (684 entries)

en: 	%s %s but %s is to be installed
el: 	%s %s αλλά το %s πρόκειται να εγκατασταθεί

en: 	%s %s but it is not installable
el: 	%s %s αλλά δεν είναι για εγκατάσταση

en: 	%s but it is a virtual package
el: 	%s αλλά είναι ένα εικονικό πακέτο

en: 	%s but it is not going to be installed
el: 	%s αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί

en: 
    %s have to be downloaded
el: 
    %s πρέπει να ληφθούν

en: 
    Completely removed the following packages:
el: 
    Απομακρύνθηκαν ολοκληρωτικά τα ακόλουθα πακέτα:

en: 
    Downgraded the following packages:
el: 
    Υποβαθμίστηκαν τα ακόλουθα πακέτα:

en: 
    Installed the following packages:
el: 
    Εγκαταστάθηκαν τα ακόλουθα πακέτα:

en: 
    Not all changes and updates succeeded. For further details of the failure, please expand the 'Details' panel below.
el: 
    Κάποιες αλλαγές και αναβαθμίσεις δεν επιτεύχθηκαν. Για περισσότερες λεπτομέρειες, παρακαλώ δείτε τον πίνακα 'Λεπτομέρειες'  παρακάτω.

en: 
    Package %s has no available version, but exists in the database.
    This typically means that the package was mentioned in a dependency and never uploaded, has been obsoleted or is not available with the contents of sources.list
el: 
    Το πακέτο %s δεν έχει διαθέσιμη έκδοση, αλλά υπάρχει στην βάση δεδομένων.
    Αυτό τυπικά σημαίνει ότι το πακέτο αναφέρθηκε ως εξάρτηση αλλά δεν ανεβάσθηκε ποτέ, έγινε παρωχημένο ή δεν είναι διαθέσιμο στα περιεχόμενα της λίστας πηγών

en: 
    Reinstalled the following packages:
el: 
    Έγινε επανεγκατάσταση των ακόλουθων πακέτων:

en: 
    Removed the following ESSENTIAL packages:
el: 
    Τα ακόλουθα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ πακέτα απομακρύνονται:

en: 
    Removed the following packages:
el: 
    Απομακρύνθηκαν τα ακόλουθα πακέτα:

en: 
    Successfully applied all changes. You can close the window now.
el: 
    Όλες οι αλλαγές εφαρμόστηκαν με επιτυχία. Μπορείτε να κλείσετε το παράθυρο τώρα.

en: 
    Successfully installed all packages of the current medium. To continue the installation with the next medium close this window.
el: 
    Επιτυχής εγκατάσταση όλων των πακέτων από το τρέχον μέσο. Για να συνεχίσετε την εγκατάσταση με το επόμενο μέσο κλείστε αυτό το παράθυρο.

en: 
    Upgraded the following packages:
el: 
    Αναβαθμίστηκαν τα ακόλουθα πακέτα:

en: 
    While installing package %s:
el: 
    Κατά την εγκατάσταση του πακέτου %s:

en: 
    While preparing for installation:
el: 
    Κατά την προετοιμασία για εγκατάσταση:

en:  %s: %s %s but %s is to be installed
el:  %s: %s %s αλλά το %s πρόκειται να εγκατασταθεί

en:  or
el:  ή

en: %d new package will be installed
     | %d new packages will be installed
el[0]: %d νέο πακέτο θα εγκατασταθεί
el[1]: %d νέα πακέτα θα εγκατασταθούν

en: %d new package will be re-installed
     | %d new packages will be re-installed
el[0]: %d νέο πακέτο θα επανεγκατασταθεί
el[1]: %d νέα πακέτα θα επανεγκατασταθούν

en: %d package is locked
     | %d packages are locked
el[0]: %d πακέτο είναι κλειδωμένο
el[1]: %d πακέτα είναι κλειδωμένα

en: %d package will be <b>downgraded</b>
     | %d packages will be <b>downgraded</b>
el[0]: %d πακέτο θα <b>υποβαθμισθεί</b>
el[1]: %d πακέτα θα <b>υποβαθμισθούν</b>

en: %d package will be held back and not upgraded
     | %d packages will be held back and not upgraded
el[0]: %d πακέτο θα διατηρηθεί και δεν θα αναβαθμισθεί
el[1]: %d πακέτα θα διατηρηθούν και δεν θα αναβαθμισθούν

en: %d package will be removed
     | %d packages will be removed
el[0]: %d πακέτο θα αποκακρυνθεί
el[1]: %d πακέτα θα απομακρυνθούν

en: %d package will be upgraded
     | %d packages will be upgraded
el[0]: %d πακέτο θα αναβαθμισθεί
el[1]: %d πακέτα θα αναβαθμισθούν

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove
el: %i πακέτα καταγράφηκαν, %i εγκατεστημένα, %i κατεστραμμένα. %i προς εγκατάσταση/αναβάθμιση, %i προς απομάκρυνση

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be freed
el: %i πακέτα καταγράφηκαν, %i εγκατεστημένα, %i κατεστραμμένα. %i προς εγκατάσταση/αναβάθμιση, %i προς απομάκρυνση; %s θα ελευθερωθούν.

en: %i packages listed, %i installed, %i broken. %i to install/upgrade, %i to remove; %s will be used
el: %i πακέτα καταγράφηκαν, %i εγκατεστημένα, %i καταστραμμένα. %i προς εγκατάσταση/αναβάθμιση, %i προς απομάκρυνση; %s θα χρησιμοποιηθούν

en: %s Changelog
el: %s Καταγραφή αλλαγών

en: %s Properties
el: Ιδιότητες %s

en: %s of extra space will be freed
el: Θα ελευθερωθεί %s χώρου

en: %s of extra space will be used
el: %s επιπρόσθετου χώρου θα χρησιμοποιηθεί

en: %s: %s but it is a virtual package
el: %s: %s αλλά είναι ένα εικονικό πακέτο

en: %s: %s but it is not going to be installed
el: %s: %s αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί

en: (no vendor)
el: (χωρίς διανομέα)

en: --add-cdrom Add a cdrom at startup (needs path for cdrom)
el: --add-cdrom Προσθήκη ενός cdrom κατά την εκκίνηση (απαιτείται η διαδρομή του cdrom)

en: --ask-cdrom Ask for adding a cdrom and exit
el: --add-cdrom Ερώτηση για προσθήκη ενός cdrom και έξοδος

en: --dist-upgrade-mode  Call DistUpgrade and display changes
el: --dist-upgrade-mode  Αναβάθμιση διανομής και εμφάνιση αλλαγών

en: --non-interactive Never prompt for user input
el: --non-interactive Να μην ειδοποιείται ο χρήστης για ανάδραση

en: --task-window Open with task window
el: --task-window Άνοιγμα με παράθυρο εργασίας

en: --test-me-harder  Run test in a loop
el: --test-me-harder  Εκτέλεση δοκιμής σε βρόγχο

en: --update-at-startup  Call "Reload" on startup
el: --update-at-startup  "Ανανέωση" κατά την εκκίνηση

en: --upgrade-mode  Call Upgrade and display changes
el: --upgrade-mode  Αναβάθμιση και εμφάνιση αλλαγών

en: -f=? Give an alternative filter file
el: -f=? Δίνει ένα εναλλακτικό αρχείο φίλτρου

en: -h   This help text
el: -h   Αυτό το κείμενο βοήθειας

en: -i=? Start with the initial Filter with given name
el: -i=? Εκκίνηση με το αρχικό φίλτρο με το δοθέν όνομα

en: -r   Open in the repository screen
el: -r   Άνοιγμα στην οθόνη ρύθμισης των αποθετηρίων

en: <b>%s</b> (<b>essential</b>) will be removed
el: <b>%s</b> (<b>απαραίτητα</b>) θα απομακρυνθούν

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be installed
el: <b>%s</b> (έκδοση <i>%s</i>) θα εγκατασταθεί

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be re-installed
el: <b>%s</b> (έκδοση <i>%s</i>) θα επανεγκατασταθεί

en: <b>%s</b> (version <i>%s</i>) will be upgraded to version <i>%s</i>
el: <b>%s</b> (έκδοση <i>%s</i>) θα αναβαθμισθεί στην έκδοση <i>%s</i>

en: <b>%s</b> will be <b>downgraded</b>
el: <b>%s</b> θα <b>υποβαθμιστεί</b>

en: <b>%s</b> will be removed
el: <b>%s</b> θα απομακρυνθεί

en: <b>%s</b> will be removed with configuration
el: <b>%s</b> θα απομακρυνθεί μαζί με την ρύθμιση

en: <b>(ESSENTIAL) to be removed</b>
el: <b>(ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ) προς απομάκρυνση</b>

en: <b><big>Mark upgrades in a smart way?</big></b>
    
    The default upgrade method skips upgrades that would introduce conflicts or require installation of additional packages.
    
    The smart upgrade (dist-upgrade) attempts to resolve conflicts and to fulfil all dependencies of upgrades in a smart way.
    
    <b>Note:</b> The upgrades will be marked only. You still have to apply them afterwards.
el: <b><big>Σημείωση αναβαθμίσεων με έξυπνο τρόπο;</big></b>
    
    Η προεπιλεγμένη μέθοδος αναβάθμισης παρακάμπτει τις αναβαθμίσεις που προκαλούν συγκρούσεις ή απαιτούν την εγκατάσταση πρόσθετων πακέτων
    
    Η έξυπνη αναβάθμιση (dist-upgrade) προσπαθεί να επιλύσει τις συγκρούσεις και τα εκπληρώσει όλες τις εξαρτήσεις των αναβαθμίσεων με ένα έξυπνο τρόπο.
    
    <b>Σημείωση:</b> Οι αναβαθμίσεις θα σημειωθούν μόνο. Θα χρειαστεί να τις εφαρμόσετε μετά.

en: <b><big>Quit and discard marked changes?</big></b>
    
    There are still marked changes that have not yet been applied. They will get lost if you choose to quit 'Synaptic'.
el: <b><big>Έξοδος και απόρριψη σημειωμένων αλλαγών;</big></b>
    
    Υπάρχουν σημειωμένες αλλαγές που δεν έχουν εφαρμοστεί. Αν επιλέξετε να τερματίσετε το 'Synaptic', αυτές οι αλλαγές θα χαθούν..

en: <b>Appearance</b>
el: <b>Εμφάνιση</b>

en: <b>Applying Changes</b>
el: <b>Εφαρμογή αλλαγών</b>

en: <b>Colors</b>
el: <b>Χρώματα</b>

en: <b>Columns</b>
el: <b>Στήλες</b>

en: <b>Current</b>
el: <b>Τρέχοντα</b>

en: <b>Fonts</b>
el: <b>Γραμματοσειρές</b>

en: <b>History files</b>
el: <b>Αρχεία ιστορικού</b>

en: <b>Installed Version</b>
el: <b>Εγκατεστημένη έκδοση</b>

en: <b>Latest Available Version</b>
el: <b>Τελευταία διαθέσιμη έκδοση</b>

en: <b>Maintainer:</b>
el: <b>Προγραμματιστής:</b>

en: <b>Marked</b>
el: <b>Σημειωμένα</b>

en: <b>Marking Changes</b>
el: <b>Σημείωση αλλαγών</b>

en: <b>Note:</b> Changes are not applied instantly. At first you have to mark all changes and then apply them.
el: <b>Σημείωση:</b> Οι αλλαγές δεν εφαρμόζονται αμέσως. Θα πρέπει πρώτα να επιλέξετε όλες τις αλλαγές και μετά να τις εφαρμόσετε.

en: <b>Note:</b> To install a version that is different from the default one, choose <b>Package -> Force Version...</b> from the menu.
el: <b>Σημείωση:</b> Για να εγκαταστήσετε μια έκδοση διαφορετική από την προεπιλεγμένη, επιλέξτε <b>Πακέτο -> Εξαναγκασμός έκδοσης...</b> από το μενού.

en: <b>Other</b>
el: <b>Άλλο</b>

en: <b>Package upgrade behavior (default distribution)</b>
el: <b>Συμπεριφορά αναβάθμισης πακέτων (προεπιλεγμένη διανομή)</b>

en: <b>Package:</b>
el: <b>Πακέτο:</b>

en: <b>Priority:</b>
el: <b>Προτεραιότητα:</b>

en: <b>Proxy Server</b>
el: <b>Διαμεσολαβητής</b>

en: <b>Section:</b>
el: <b>Ενότητα:</b>

en: <b>Status:</b>
el: <b>Κατάσταση:</b>

en: <b>Summary</b>
el: <b>Περίληψη</b>

en: <b>Temporary Files</b>
el: <b>Προσωρινά αρχεία</b>

en: <b>Terminal Output:</b>
el: <b>Αποτέλεσμα τερματικού</b>

en: <b>The following icons are used to indicate the current status of a package:</b>
el: <b>Τα ακόλουθα εικονίδια χρησιμοποιούνται για να δηλώσουν την τρέχουσα κατάσταση ενός πακέτου:</b>

en: <b>To be DOWNGRADED</b>
el: <b>Προς ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ</b>

en: <b>To be completely removed (including configuration files)</b>
el: <b>Θα απομακρυνθεί ολοκληρωτικά (μαζί με τα αρχεία ρυθμίσεων)</b>

en: <b>To be removed</b>
el: <b>Προς απομάκρυνση</b>

en: <b>Warning:</b> %d essential package will be removed
     | <b>Warning:</b> %d essential packages will be removed
el[0]: <b>Προειδοποίηση:</b> %d απαραίτητα πακέτα θα απομακρυνθούν
el[1]: <b>Προειδοποίηση:</b> %d απαραίτητα πακέτα θα απομακρυνθούν

en: <big><b>Could not download all necessary package files</b></big>
    
    The version of the package that you want to install might be no longer available in the repository, or there may be problems with the source of the package. Reload the package list and check the source of the package (e.g. CD or network connection).
el: <big><b>Αδυναμία λήψης όλων των απαραίτητων αρχείων πακέτων</b></big>
    
    Η έκδοση του πακέτου που θέλετε να εγκαταστήσετε πιθανόν να μην είναι διαθέσιμη στο αποθετήριο, ή να υπάρχουν προβλήματα με την πηγή του πακέτου. Ανανεώστε την λίστα πακέτων και ελέγξτε την πηγή του πακέτου (π.χ. CD ή σύνδεση δικτύου).

en: <big><b>Could not download all repository indexes</b></big>
    
    The repository may no longer be available or could not be contacted because of network problems. If available an older version of the failed index will be used. Otherwise the repository will be ignored. Check your network connection and ensure the repository address in the preferences is correct.
el: <big><b>Αδυναμία λήψης όλων των ευρετηρίων του αποθετηρίου</b></big>
    
    Το αποθετήριο μπορεί να μην είναι πλέον διαθέσιμο ή να μην είναι δυνατή η επικοινωνία με αυτό λόγω προβλημάτων δικτύου. Αν είναι διαθέσιμη, θα χρησιμοποιηθεί μια παλιότερη έκδοση του αποτυχημένου ευρετηρίου. Αλλιώς το αποθετήριο θα αγνοηθεί. Ελέγξτε τη σύνδεση δικτύου σας και σιγουρευτείτε πως η διεύθυνση του αποθετηρίου στις προτιμήσεις είναι σωστή.

en: <big><b>Enter the complete APT line of the repository that you want to add</b></big>
    
    The APT line contains the type, location and content of a repository, for example <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. You can find a detailed description of the syntax in the documentation.
el: <big><b>Εισάγετε μία πλήρη γραμμή APT για το αποθετήριο που θέλετε να προσθέσετε</b></big>
    
    Μία γραμμή APT περιέχει τον τύπο, την τοποθεσία και το περιεχόμενο ενός αποθετηρίου, για παράδειγμα <i>"deb http://ftp.debian.org sarge main"</i>. Μπορείτε να βρείτε λεπτομερή περιγραφή της σύνταξης στην τεκμηρίωση.

en: <i>Can't close while running</i>
el: <i>Αδυναμία κλεισίματος κατά την εκτέλεση</i>

en: <i>Finished</i>
el: <i>Ολοκληρώθηκε</i>

en: <i>Preparing packages...</i>
el: <i>Προετοιμασία πακέτων...</i>

en: <i>Running...</i>
el: <i>Εκτελείται...</i>

en: <span size="large" weight="bold">Set an internal option</span>
el: <span size="large" weight="bold">Ορισμός μιας εσωτερικής επιλογής</span>

en: <span size="large" weight="bold">These settings affect the core of your system. Consider any changes carefully.</span>
el: <span size="large" weight="bold">Αυτές οι ρυθμίσεις επηρεάζουν την λειτουργία του συστήματος σας. Κάντε τις αλλαγές με προσοχή.</span>

en: <span size="large" weight="bold">Which tasks should be performed by your computer?</span>
    
    These are preselected groups of packages to perform each task. If you select a task, the corresponding packages will be marked for installation.
el: <span size="large" weight="bold">Ποιές εργασίες θα γίνονται από τον υπολογιστή σας;</span>
    
    Αυτές είναι κάποιες προεπιλεγμένες ομάδες πακέτων για κάποιες εργασίες. Αν επιλέξετε μια εργασία, θα σημειωθούν για εγκατάσταση τα αντίστοιχα πακέτα.

en: <span size="xx-large" weight="bold">Synaptic version</span>
el: <span size="xx-large" weight="bold">Έκδοση Synaptic</span>

en: <span weight="bold" size="large">Apply the following changes?</span>
el: <span weight="bold" size="large">Να εφαρμοστούν οι ακόλουθες αλλαγές;</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Could not mark all packages for installation or upgrade</span>
    
    The following packages have unresolvable dependencies. Make sure that all required repositories are added and enabled in the preferences.
el: <span weight="bold" size="larger">Αποτυχία σημείωσης όλων των πακέτων για εγκατάσταση ή αναβάθμιση</span>
    
    Τα παρακάτω πακέτα έχουν ανεπίλυτες εξαρτήσεις. Βεβαιωθείτε ότι όλα τα απαραίτητα αποθετήρια έχουν προστεθεί στις προτιμήσεις.

en: <span weight="bold" size="larger">Enter a label for this CD-Rom</span>
    
    The label will be used if you want to install packages from this CD-Rom. It is recommended to also write the label on the CD-Rom to easily find it again.
el: <span weight="bold" size="larger">Πληκτρολογείστε μια ετικέτα γι' αυτό το  CD-ROM</span>
    
    Η ετικέτα θα χρησιμοποιηθεί αν θελήσετε να εγκαταστήσετε πακέτα από αυτό το CD. Συνιστάται επίσης  να γράψετε αυτή την ετικέτα και στην επιφάνεια του CD για να μπορείτε να το ξαναβρείτε εύκολα.

en: <span weight="bold" size="larger">Enter the label of the CD-ROM</span>
el: <span weight="bold" size="larger">Εισάγετε το CD-ROM με ετικέτα </span>

en: <span weight="bold" size="larger">Mark additional required changes?</span>
el: <span weight="bold" size="larger">Να σημειωθούν οι επιπρόσθετες απαιτούμενες αλλαγές;</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Your package information is out of date</span>
    
    Your package information is older than 48 hours. There could be important security updates available. It is recommended to reload the package information regularly.
el: <span weight="bold" size="larger">Οι πληροφορίες των πακέτων σας είναι ξεπερασμένες</span>
    
    Οι πληροφορίες των πακέτων σας είναι παλαιότερες από 48 ώρες. Μπορεί να υπάρχουν διαθέσιμες σημαντικές ενημερώσεις ασφαλείας. Προτείνεται να ανανεώνετε τις πληροφορίες των πακέτων συχνά.

en: A package failed to install.  Trying to recover:
el: Αποτυχία εγκατάστασης ενός πακέτου. Γίνεται προσπάθεια ανάκτησης:

en: AND
el: ΚΑΙ

en: APT line:
el: Γραμμή APT:

en: APT system reports:
    %s
el: Το σύστημα APT αναφέρει:
    %s

en: A_pplication Font
el: Γραμματοσειρά ε_φαρμογής

en: A_pply Marked Changes
el: Ε_φαρμογή σημειωμένων αλλαγών

en: About Synaptic
el: Περί Synaptic

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add downloaded packages
el: Προσθήκη ληφθέντων πακέτων

en: Add packages downloaded with the "Generate package download script" feature to the system
el: Προσθήκη πακέτων που ελήφθησαν με τη λειτουργία "Δημιουργία σεναρίου λήψης"

en: All
el: Όλα

en: Alphabetic
el: Αλφαβητική

en: Always Ask
el: Να γίνεται πάντα ερώτηση

en: Always prefer the highest version
el: Να επιλέγεται πάντα η μεγαλύτερη έκδοση

en: Always prefer the installed version
el: Να επιλέγεται πάντα η εγκατεστημένη έκδοση

en: Amateur Radio
el: Ερασιτεχνικό ραδιόφωνο

en: An error occurred
el: Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα

en: An error occurred while saving configurations.
el: Δημιουργήθηκε σφάλμα κατά την αποθήκευση των ρυθμίσεων.

en: Another synaptic is running
el: Εκτελείται ένα άλλο synaptic

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Apply all marked changes
el: Εφαρμογή όλων των σημειωμένων αλλαγών

en: Apply changes in a terminal window
el: Εφαρμογή αλλαγών σε παράθυρο τερματικού

en: Applying Changes
el: Εφαρμογή αλλαγών

en: Applying marked changes. This may take a while...
el: Εφαρμογή σημειωμένων αλλαγών. Αυτό μπορεί να πάρει λίγο χρόνο...

en: Ask to confirm changes that also affect other packages
el: Ερώτηση για επιβεβαίωση αλλαγών που επηρεάζουν και άλλα πακέτα

en: Ask to quit after the changes have been applied successfully
el: Ερώτηση για έξοδο μετά την επιτυχή εφαρμογή των πακέτων

en: Authentication
el: Πιστοποίηση

en: Automatic install
el: Αυτόματη εγκατάσταση

en: Automatic removable
el: Με αυτόματη απομάκρυνση

en: Automatically
el: Αυτόματα

en: Automatically close after the changes have been successfully applied
el: Αυτόματο κλείσιμο μετά την επιτυχή εφαρμογή των αλλαγών

en: Automatically installed
el: Εγκαταστάθηκαν αυτόματα

en: Available versions:
el: Διαθέσιμες εκδόσεις:

en: Bad regular expression '%s' in ReducedView file.
el: Εσφαλμένη κανονική έκφραση '%s' στο αρχείο ReducedView.

en: Base System
el: Βασικό σύστημα

en: Boolean operator between property criterias:
el: Δυαδικός τελεστής μεταξύ κριτηρίων ιδιοτήτων:

en: Breaks
el: Χαλάει

en: Broken
el: Κατεστραμμένα

en: Broken dependencies
el: Κατεστραμμένες εξαρτήσεις

en: Broken:
el: Κατεστραμμένα:

en: Can't read %s
el: Αδυναμία ανάγνωσης %s

en: Can't write %s
el: Αδυναμία εγγραφής %s

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cannot find filename or size tag
el: Αδυναμία εύρεσης όνοματος αρχείου ή tag μεγέθους

en: Cannot read vendors.list file
el: Αδυναμία ανάγνωσης αρχείου vendors.list

en: Cannot start configuration tool!
    You have to install the required package 'libgnome2-perl'.
el: Αδυναμία εκκίνησης εργαλείου ρύθμισης!
    Θα πρέπει να εγκαταστήσετε το πακέτο 'libgnome2-perl'.

en: Changes applied
el: Έγινε εφαρμογή των αλλαγών

en: Choose font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: Choose the action from the context menu of the package.
el: Επιλέξτε την ενέργεια από το μενού περιεχομένου του πακέτου.

en: Cleaning package lists...
el: Εκκαθάριση λίστας πακέτων...

en: Click on the status icon to open a menu that contains all actions.
el: Πάτημα στο εικονίδιο κατάστασης για να ανοίξει ένα μενού που περιέχει όλες τις ενέργειες.

en: Clicking on the status icon marks the most likely action
el: Πατώντας στο εικονίδιο της κατάστασης σημειώνεται η πιό πιθανή ενέργεια

en: Close this dialog after the changes have been successfully applied
el: Κλείσιμο αυτού του διαλόγου μετά την επιτυχή εφαρμογή των αλλαγών

en: Color
el: Χρώμα

en: Color packages by their status
el: Χρωματισμός πακέτων κατά κατάσταση

en: Color selection
el: Χρώμα επιλογής

en: Colors
el: Χρώματα

en: Columns and Fonts
el: Στήλες και γραμματοσειρές

en: Comma separated list of hosts and domains that will not be contacted through the proxy (e.g. localhost, 192.168.1.231, .net)
el: Λίστα διαχωρισμένη με κόμμα των συστημάτων και των τομέων που θα γίνεται επικοινωνία μέσω proxy  (π.χ.. localhost, 192.168.1.231, .net)

en: Common
el: Κοινό

en: Communication
el: Επικοινωνίες

en: Community Maintained (installed)
el: Συντηρούμενα από την κοινότητα (εγκατεστημένα)

en: Complete changelog of the latest version:
el: Πλήρης καταγραφή αλλαγών της τελευταίας έκδοσης:

en: Completely
el: Ολοκληρωτικά

en: Component
el: Συστατικό

en: Conflicting packages
el: Συγκρουόμενα πακέτα

en: Conflicts
el: Συγκρούεται

en: Consider recommended packages as dependencies
el: Να θεωρούνται τα προτεινόμενα πακέτα ως εξαρτήσεις

en: Converted From RPM by Alien
el: Μετατράπηκαν από RPM με το Alien

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copying package lists...
el: Αντιγραφή λίστας πακέτων...

en: Could not apply changes!
    Fix broken packages first.
el: Αδυναμία εφαρμογής αλλαγών!
    Διορθώστε πρώτα τα κατεστραμμένα πακέτα.

en: Could not upgrade the system!
    Fix broken packages first.
el: Αδυναμία αναβάθμισης του συστήματος!
    Διορθώστε πρώτα τα κατεστραμμένα πακέτα.

en: Couldn't identify disc.
el: Αδυναμία αναγνώρισης δίσκου.

en: Credits
el: Μνεία

en: Cross Platform
el: Ανεξάρτητα από την πλατφόρμα

en: Ctrl-c pressed
el: Πατήθηκε Ctrl-c

en: Custom
el: Προσαρμοσμένα

en: Databases
el: Βάσεις δεδομένων

en: Debtag support is enabled.
el: Η υποστήριξη Debtag είναι ενεργοποιημένη.

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Default Upgrade
el: Προεπιλεγμένη αναβάθμιση

en: Delete _History files older than:
el: Διαγραφή αρχείων ι_στορικού παλαιότερα από:

en: Delete all cache package files now.
el: Διαγραφή αρχείων από την cache τώρα.

en: Dependants
el: Εξαρτημένα

en: Dependencies
el: Εξαρτήσεις

en: Dependencies of the Latest Version
el: Εξαρτήσεις από την τελευταία έκδοση

en: Dependency of
el: Εξάρτηση του

en: Dependent packages
el: Εξαρτώμενα πακέτα

en: Depends
el: Εξαρτάται

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description %s
el: Περιγραφή %s

en: Description and Name
el: Περιγραφή και όνομα

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Development
el: Ανάπτυξη εφαρμογών

en: Difference between the files
el: Διαφορά μεταξύ των αρχείων

en: Direct connection to the Internet
el: Απευθείας σύνδεση με το Διαδίκτυο

en: Disc Label
el: Ετικέτα δίσκου

en: Disc label:
el: Ετικέτα δίσκου:

en: Disc not successfully scanned.
el: Ο δίσκος δεν σαρώθηκε με επιτυχία.

en: Distribution
el: Διανομή

en: Distribution:
el: Διανομή:

en: Do you want to add another CD-ROM?
el: Θέλετε να προσθέσετε ένα ακόμα CD-ROM;

en: Do you want to continue, ignoring these packages?
el: Θέλετε να συνεχίσετε, αγνοώντας αυτά τα πακέτα;

en: Do you want to quit Synaptic?
el: Θέλετε να τερματίσετε το Synaptic;

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Documented by
el: Τεκμηριώθηκε από

en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: Done!
el: Ολοκληρώθηκε!

en: Double click on the package name.
el: Διπλό κλικ στο όνομα πακέτου

en: Download
el: Λήψη αρχείων

en: Download Size
el: Μέγεθος λήψης αρχείων

en: Download rate: %s/s - %s remaining
el: Ταχύτητα λήψης αρχείων: %s/s - %s απομένουν

en: Download rate: ...
el: Ρυθμός λήψης: ...

en: Download:
el: Λήψη:

en: Downloading Changelog
el: Λήψη αρχείου αλλαγών

en: Downloading Package Files
el: Λήψη αρχείων πακέτου

en: Downloading Package Information
el: Λήψη πληροφοριών πακέτου

en: Downloading file %li of %li
el: Λήψη αρχείου %li από %li

en: ERROR: Could not get password entry for superuser
el: ΣΦΑΛΜΑ: Αδυναμία λήψης της εγγραφής του κωδικού για υπερχρήστη

en: ERROR: could not create configuration directory %s
el: ΣΦΑΛΜΑ: αδυναμία δημιουργίας καταλόγου ρυθμίσεων %s

en: ERROR: could not create log directory %s
el: ΣΦΑΛΜΑ: αδυναμία δημιουργίας καταλόγου καταγραφών %s

en: ERROR: could not create state directory %s
el: ΣΦΑΛΜΑ: αδυναμία δημιουργίας καταλόγου state %s

en: ERROR: could not create tmp directory %s
el: ΣΦΑΛΜΑ: αδυναμία δημιουργίας προσωρινού καταλόγου %s

en: ERROR: couldn't open %s for writing
el: ΣΦΑΛΜΑ: Αδυναμία ανοίγματος του %s για εγγραφή

en: Editors
el: Επεξεργαστές κειμένου

en: Electronics
el: Ηλεκτρονικά

en: Embedded Devices
el: Ενσωματωμένες συσκευές

en: Empty disc name.
el: Κενό όνομα δίσκου.

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένα

en: Enhances
el: Ενισχύει

en: Error failed to fork pty
el: Σφάλμα αποτυχία διχάλωσης pty

en: Error in package %s
el: Σφάλμα στο πακέτο %s

en: Error parsing file record
el: Σφάλμα ανάλυσης εγγραφής αρχείου

en: Essential packages will be removed.
    This may render your system unusable!
el: Θα απομακρυνθούν απαραίτητα πακέτα.
    Αυτό πιθανώς να κάνει στο σύστημα σας άχρηστο!

en: Exclude
el: Εξαίρεση

en: Exclude selected sections
el: Εξαίρεση επιλεγμένων ενοτήτων

en: Excludes
el: Εξαιρεί

en: Expression was found, please see the list on the left for matching entries.
el: Η έκφραση βρέθηκε, δείτε την λίστα στα αριστερά για τα αποτελέσματα.

en: Extra output was generated during Package Manager operation
el: Δημιουργήθηκε πρόσθετο αποτέλεσμα κατά την λειτουργία της διαχείρισης πακέτων

en: Failed
el: Απέτυχε

en: Failed to fetch %s
      %s
el: Αποτυχία λήψης %s
      %s

en: Failed to mark all available upgrades!
el: Αποτυχία σημείωσης όλων των διαθέσιμων αναβαθμίσεων!

en: Failed to mount the cdrom.
el: αποτυχία προσάρτησης του cdrom.

en: Failed to open %s.new
el: Αποτυχία ανοίγματος %s.new

en: Failed to rename
el: Αποτυχία μετονομασίας

en: Failed to rename %s.new to %s
el: Αποτυχία μετονομασίας %s.new σε %s

en: Failed to reopen fd
el: Αποτυχία επανάληψης ανοίγματος του περιγραφέα αρχείου (fd)

en: Failed to resolve dependency problems!
el: Αποτυχία επίλυσης προβλημάτων εξάρτησης!

en: Failed to stat %s%s
el: Αποτυχία  stat %s%s

en: Field
el: Πεδίο

en: File
el: Αρχείο

en: Files
el: Αρχεία

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Find
el: Εύρεση

en: FingerPrint
el: Αποτύπωμα

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: For installation or upgrade
el: Για εγκατάσταση ή αναβάθμιση

en: For removal
el: Προς απομάκρυνση

en: Force version:
el: Εξαναγκασμός έκδοσης:

en: Found %i packages
el: Βρέθηκαν %i πακέτα

en: GNOME Desktop Environment
el: Περιβάλλον επιφάνειας εργασίας GNOME

en: GNU R statistical system
el: Σύστημα στατιστικής GNU R

en: Games and Amusement
el: Παιχνίδια και διασκέδαση

en: General
el: Γενικά

en: Generate a shell script so that you can download the selected packages on a different computer
el: Δημιουργία ενός σεναρίου ώστε να μπορείτε να κάνετε λήψη αυτών των πακέτων σε διαφορετικό υπολογιστή

en: Generate package download script
el: Δημιουργία δέσμης ενεργειών λήψης πακέτων

en: Get Changelog
el: Λήψη αρχείου αλλαγών

en: Get Screenshot
el: Λήψη στιγμιότυπου

en: Gnustep Desktop Environment
el: Περιβάλλον επιφάνειας εργασίας Gnustep

en: Graphics
el: Γραφικά

en: HTTP authentication
el: Πιστοποίηση HTTP

en: Haskell Programming Language
el: Γλώσσα προγραμματισμού Haskell

en: History
el: Ιστορικό

en: History of installed, upgraded and removed software packages.
el: Ιστορικό από εγκατεστημένα, απομακρυνθέντα και αναβαθμισμένα πακέτα λογισμικού

en: Hit
el: Επίσκεψη

en: Hold Current Version
el: Διατήρηση τρέχουσας έκδοσης

en: IP address or host name of the ftp proxy server
el: Διεύθυνση IP ή όνομα του ftp proxy server

en: IP address or host name of the http proxy server
el: Διεύθυνση IP ή  όνομα του http proxy server

en: Icon Legend
el: Λεζάντα εικονιδίου

en: Icon _Legend
el: _Λεζάντα εικονιδίου

en: Identifying disc...
el: Αναγνώριση δίσκου..

en: Ignore
el: Αγνόηση

en: Ignoring invalid record(s) in sources.list file!
el: Αγνόηση μη έγκυρων εγγραφών στο αρχείο sources.list!

en: Include
el: Περιλαμβάνει

en: Include selected sections only
el: Να περιλαμβάνονται μόνο οι επιλεγμένες ενότητες

en: Includes
el: Περιλαμβάνει

en: Insert a disc in the drive.
el: Εισάγετε ένα δίσκο στον οδηγό.

en: Install, remove and upgrade software packages
el: Εγκατάσταση, απομάκρυνση και αναβάθμιση πακέτων λογισμικού

en: Installed
el: Εγκατεστημένα

en: Installed (auto removable)
el: Εγκατεστημένα (με αυτόματη απομάκρυνση)

en: Installed (local or obsolete)
el: Εγκατεστημένα (τοπικά ή ξεπερασμένα)

en: Installed (locked to the current version)
el: Εγκατεστημένα (κλειδωμένα στην τρέχουσα έκδοση)

en: Installed (locked):
el: Εγκατεστημένα (κλειδωμένα):

en: Installed (manual)
el: Εγκατεστημένα (χειροκίνητα)

en: Installed (unsupported)
el: Εγκατεστημένα (δεν υποστηρίζονται)

en: Installed (upgradable)
el: Εγκατεστημένα (με δυνατότητα αναβάθμισης)

en: Installed Files
el: Εγκατεστημένα αρχεία

en: Installed Version
el: Εγκατεστημένη έκδοση

en: Installed packages that are up-to-date
el: Εγκατεστημένα πακέτα που είναι ενημερωμένα

en: Installed packages that are upgradable
el: Εγκαταστημένα πακέτα με δυνατότητα αναβάθμισης

en: Installed packages that are upgradable to a later upstream version
el: Εγκατεστημένα πακέτα που έχουν την δυνατότητα αναβάθμισης σε μια νεότερη upstream έκδοση

en: Installed:
el: Εγκατεστημένα:

en: Installing and removing software
el: Εγκατάσταση και απομάκρυνση πακέτων λογισμικού

en: Installing software
el: Εγκατάσταση λογισμικού

en: Internal Error, AllUpgrade broke stuff. Please report.
el: Εσωτερικό σφάλμα, Η αναβάθμιση όλων δημιούργησε προβλήματα. Παρακαλώ αναφέρετε το σφάλμα.

en: Internal Error, non-zero counts
el: Εσωτερικό σφάλμα, non-zero counts

en: Internal error
el: Εσωτερικό σφάλμα

en: Internal error opening cache (%d). Please report.
el: Εσωτερικό σφάλμα κατά το άνοιγμα της cache (%d). Παρακαλώ αναφέρετε το σφάλμα.

en: Internationalization and localization
el: Διεθνοποίηση και τοπικοποίηση

en: Interpreted Computer Languages
el: Μεταφραζόμενες γλώσσες προγραμματισμού

en: Invalid disc name!
el: Μη έγκυρο όνομα δίσκου!

en: Invalid record in the preferences file, no Package header
el: Μη έγκυρη εγγραφή στο αρχείο προτιμήσεων, δεν υπάρχει επικεφαλίδα πακέτου

en: Java Programming Language
el: Γλώσσα προγραμματισμού Java

en: KDE Desktop Environment
el: Γραφικό περιβάλλον KDE

en: Keep Configuration
el: Διατήρηση ρυθμίσεων

en: Kernel and modules
el: Πυρήνας και αρθρώματα

en: Label:
el: Ετικέτα:

en: Latest Version
el: Τελευταία έκδοση

en: Let synaptic pick the best version for you. If unsure use this option.
el: Να επιλέγει το synaptic την καλύτερη έκδοση για εσάς. Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή αν δεν είστε σίγουροι.

en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

en: Libraries - Development
el: Βιβλιοθήκες - Ανάπτυξη Εφαρμογών

en: Libraries - Old
el: Βιβλιοθήκες - παλιές

en: Library packages that are no longer needed (deborphan is required)
el: Πακέτα βιβλιοθηκών που δεν χρειάζονται πιά (απαιτείται το deborphan)

en: Line %u too long in markings file.
el: Η γραμμή %u, στο αρχείο σημειώσεων, είναι πολύ μεγάλη.

en: Lisp Programming Language
el: Γλώσσα προγραμματισμού Lisp

en: Local
el: Τοπικά

en: Localization
el: Τοπικοποίηση

en: Look in:
el: Αναζήτηση σε:

en: Maintainer
el: Προγραμματιστής

en: Malformed line %u in markings file
el: Κακοδιατυπωμένη γραμμή %u στο αρχείο σημειώσεων

en: Man page:
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Manual:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
el: Σελίδα Man (Man page):
    Wybo Dekker <wybo@servalys.nl>
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Εγχειρίδιο:
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>

en: Manual installed
el: Εγκαταστάθηκε χειροκίνητα

en: Manual proxy configuration
el: Χειρωνακτική ρύθμιση proxy

en: Mark All Upgrades
el: Σημείωση όλων των αναβαθμίσεων

en: Mark Packages by _Task...
el: Σημείωση πακέτων κατά ερ_γασία...

en: Mark Recommended for Installation
el: Σημείωση συνιστώμενων για εγκατάσταση

en: Mark Suggested for Installation
el: Σημείωση προτεινόμενων για εγκατάσταση

en: Mark all possible upgrades
el: Σημείωση όλων των δυνατών αναβαθμίσεων

en: Mark for Co_mplete Removal
el: Σημείωση για ολο_κληρωτική απομάκρυνση

en: Mark for Complete Removal
el: Σημείωση για ολοκληρωτική απομάκρυνση

en: Mark for Installation
el: Σημείωση για εγκατάσταση

en: Mark for R_einstallation
el: Σημείωση για επανε_γκατάσταση

en: Mark for Reinstallation
el: Σημείωση για επανεγκατάσταση

en: Mark for Removal
el: Σημείωση για απομάκρυνση

en: Mark for Upgrade
el: Σημείωση για αναβάθμιση

en: Mark for _Installation
el: Σημείωση για εγκα_τάσταση

en: Mark for _Removal
el: Σημείωση για απ_ομάκρυνση

en: Mark for _Upgrade
el: Σημείωση για ανα_βάθμιση

en: Marked Changes
el: Σημειωμένες αλλαγές

en: Marked for complete removal
el: Σημειωμένα για ολοκληρωτική απομάκρυνση

en: Marked for complete removal:
el: Σημειωμένα για ολοκληρωτική απομάκρυνση:

en: Marked for downgrade
el: Σημειωμένα για υποβάθμιση

en: Marked for downgrade:
el: Σημειωμένα για υποβάθμιση:

en: Marked for installation
el: Σημειωμένα προς εγκατάσταση

en: Marked for installation:
el: Σημειωμένα για εγκατάσταση:

en: Marked for re-installation
el: Σημειωμένα για επανεγκατάσταση

en: Marked for reinstallation:
el: Σημειωμένα για επανεγκατάσταση:

en: Marked for removal
el: Σημειωμένα για απομάκρυνση

en: Marked for removal:
el: Σημειωμένα για απομάκρυνση:

en: Marked for upgrade
el: Σημειωμένα για αναβάθμιση

en: Marked for upgrade:
el: Σημειωμένα για αναβάθμιση:

en: Marking all available upgrades...
el: Σημείωση όλων των διαθέσιμων πακέτων...

en: Mathematics
el: Μαθηματικά

en: Miscellaneous  - Graphical
el: Διάφορα -- Γραφικό περιβάλλον

en: Miscellaneous - Text Based
el: Διάφορα -  Text Based

en: Missing Recommends
el: Απουσιάζουν τα συνιστώμενα πακέτα

en: Mono/CLI Infrastructure
el: Υποδομή Mono/CLI

en: Mounting CD-ROM...
el: Προσάρτηση CD-ROM...

en: Move D_own
el: Μετακίνηση _κάτω

en: Move _Up
el: Μετακίνηση _πάνω

en: Multimedia
el: Πολυμέσα

en: NOT AUTHENTICATED
el: ΧΩΡΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

en: Name
el: Όνομα

en: Network
el: Δίκτυο

en: Networking
el: Δικτύωση

en: Never show this message again
el: Να μην εμφανιστεί αυτό το μήνυμα ξανά

en: Never upgrade to a new version automatically. Be _very_ careful with this option as you will not get security updates automatically! If you manually force a version the package version will follow the chosen distribution.
el: Ποτέ μην κάνετε αναβάθμιση σε μια καινούρια έκδοση αυτόματα. Να είστε _πολύ_ προσεκτικοί με αυτή την επιλογή καθώς δε θα λάβετε αναβαθμίσεις ασφαλείας αυτόματα! Εάν εξαναγκάσετε μια έκδοση χειροκίνητα η έκδοση του πακέτου θα ακολουθήσει την επιλογή διανομής.

en: New Filter %i
el: Νέο Φίλτρο%i

en: New in repository
el: Νέα στο αποθετήριο

en: New in repository:
el: Νέα στο αποθετήριο:

en: Newsgroup
el: Ομάδες συζήτησης

en: No package is selected.
el: Δεν έχει επιλεχθεί κανένα πακέτο.

en: No proxy for:
el: Χωρίς proxy για

en: No valid records were found.
el: Δεν βρέθηκαν έγκυρες εγγραφές

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

en: Not installable
el: Δεν εγκαθίστανται

en: Not installed
el: Μη εγκατεστημένα

en: Not installed (locked)
el: Μη εγκατατεστημένα (κλειδωμένα)

en: Not installed (locked):
el: Μη εγκατεστημένα (κλειδωμένα):

en: Not installed (new in repository)
el: Μη εγκαταστημένα (νέα στο αποθετήριο)

en: Not installed (residual config)
el: Μη εγκατεστημένα (παραμένουν ρυθμίσεις)

en: Not installed (unsupported)
el: Μη εγκατεστημένα (δεν υποστηρίζονται)

en: Not installed packages
el: Μη εγκατεστημένα πακέτα

en: Not installed:
el: Μη εγκατεστημένα:

en: Not marked
el: Μη σημειωμένα

en: Number of undo operations:
el: Αριθμός ενεργειών αναίρεσης:

en: OCaml Programming Language
el: Γλώσσα προγραμματισμού OCaml

en: OK
el: ΟΚ

en: Obsoletes
el: Απαρχαιώνει

en: Only experts should use this.
el: Μόνο προχωρημένοι χρήστες πρέπει να το χρησιμοποιούν.

en: Open changes
el: Άνοιγμα αλλαγών

en: Operator
el: Χειριστής

en: Origin
el: Προέλευση

en: Original author:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Maintainers:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Contributors:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>
el: Αρχικός συγγραφέας:
    Alfredo K. Kojima <kojima@windowmaker.org>
    
    Συνεχιστές:
    Michael Vogt <mvo@debian.org>
    Gustavo Niemeyer <niemeyer@conectiva.com>
    Sebastian Heinlein <sebastian.heinlein@web.de>
    
    Συντελεστές:
    Enrico Zini <enrico@debian.org>
    Panu Matilainen <pmatilai@welho.com>
    Sviatoslav Sviridov <svd@lintec.minsk.by>

en: Orphaned
el: Ορφανά

en: PHP Programming Language
el: Γλώσσα προγραμματισμού PHP

en: Package
el: Πακέτο

en: Package Manager
el: Διαχείριση πακέτων

en: Package Manager output
el: Αποτέλεσμα διαχείρισης πακέτων

en: Package Name
el: Όνομα πακέτου

en: Package changes
el: Αλλαγές πακέτων

en: Package is supported
el: Το πακέτο υποστηρίζεται

en: Package management software using apt.
el: Λογισμικό διαχείρισης πακέτων με την χρήση του  apt.

en: Package name
el: Όνομα πακέτου

en: Package with Debconf
el: Πακέτο με Debconf

en: Packages that are new in the repository since that last "Reload"
el: Πακέτα που είναι νέα στο αποθετήριο μετά την τελευταία «Ανανέωση»

en: Packages that are not available in any repository
el: Πακέτα που δεν είναι διαθέσιμα σε κανένα αποθετήριο

en: Packages that will be installed or upgraded
el: Πακέτα που θα εγκαταστηθούν ή θα αναβαθμιστούν

en: Packages that will be removed
el: Πακέτα που θα απομακρυνθούν

en: Packages that will never be upgraded
el: Πακέτα που ποτέ δεν θα αναβαθμιστούν

en: Packages that won't be changed
el: Πακέτα που δεν θα αλλαχθούν

en: Packages with broken dependencies
el: Πακέτα με κατεστραμμένες εξαρτήσεις

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Pattern
el: Μοτίβο

en: Perl Programming Language
el: Γλώσσα προγραμματισμού Perl

en: Please insert a disc in the drive.
el: Εισάγετε ένα δίσκο στον οδηγό.

en: Please insert the disk labeled:
    %s
    in drive %s
el: Παρακαλώ εισάγετε τον δίσκο με όνομα:
    %s
    στον οδηγό %s

en: Please select a directory
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα κατάλογο

en: Policy broken
el: Χαλασμένη Policy

en: Port number of the ftp proxy server
el: Αριθμός θύρας του ftp proxy server

en: Port number of the http proxy server
el: Αριθμός θύρα του http proxy server

en: Port:
el: Θύρα:

en: PreDepends
el: ΠροΕξαρτάται

en: Prefer package versions from the selected distribution when upgrading packages. If you manually force a version from a different distribution, the package version will follow that distribution until it enters the default distribution.
el: Να επιλέγονται εκδόσεις πακέτων από την επιλεγμένη διανομή κατά την αναβάθμιση πακέτων. Αν εξαναγκάσετε χειρωνακτικά την εγκατάσταση μιας έκδοσης από άλλη διανομή, η έκδοση πακέτων θα ακολουθεί αυτή την διανομή μέχρι να πάει στην προεπιλεγμένη διανομή.

en: Prefer versions from:
el: Να επιλέγονται εκδόσεις από:

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preparing...
el: Προετοιμασία...

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Provided Packages
el: Παρεχόμενα πακέτα

en: Provided packages
el: Παρεχόμενα πακέτα

en: Provides
el: Παρέχει

en: Python Programming Language
el: Γλώσσα προγραμματισμού Python

en: Queued
el: Στην σειρά αναμονής

en: Quick Introduction
el: Γρήγορη εισαγωγή

en: Quick filter
el: Γρήγορο φίλτρο

en: Rebuilding search index
el: Ανακατασκευή ευρετηρίου αναζήτησης

en: Recommendations
el: Συστάσεις

en: Recommends
el: Συστήνει

en: Reduced View
el: Μειωμένη προβολή

en: ReducedView
el: Μειωμένη προβολή

en: Registering disc...
el: Εγγραφή δίσκου...

en: Release files for some repositories could not be retrieved or authenticated. Such repositories are being ignored.
el: Τα αρχεία έκδοσης για κάποια αποθετήρια δεν μπορούν να ανακτηθούν ή να πιστοποιηθούν. Αυτά τα αποθετήρια θα αγνοηθούν.

en: Reload
el: Ανανέωση

en: Reload the package information to become informed about new, removed or upgraded software packages.
el: Ανανέωση των πληροφοριών του πακέτου ώστε να γίνει ενημέρωση για νέα, αναβαθμισμένα ή απομακρυθέντα πακέτα λογισμικού.

en: Reloading outdated package information:
el: Ανανέωση ξεπερασμένων πληροφοριών πακέτου:

en: Reloading package information...
el: Ανανέωση πληροφοριών πακέτου...

en: Remember my answer for future upgrades
el: Απομνημόνευση της απάντησης μου για μελλοντικές αναβαθμίσεις

en: Remember the answer
el: Απομνημόνευση της απάντησης μου

en: Removal of packages:
el: Απομάκρυνση των πακέτων:

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove Including Orphaned Dependencies
el: Απομάκρυνση μαζί με τις ορφανές εξαρτήσεις

en: Removed packages that have left configuration files on the system
el: Απομακρυνθέντα πακέτα που έχουν αφήσει αρχεία ρυθμίσεων στο σύστημα σας

en: Removing software
el: Απομάκρυνση λογισμικού

en: Replace configuration file
    '%s'?
el: Αντικατάσταση αρχείου ρυθμίσεων
    '%s';

en: Replaced packages
el: Αντικατασταθέντα πακέτα

en: Replaces
el: Αντικαθιστά

en: Repositories
el: Αποθετήρια

en: Repositories changed
el: Τα αποθετήρια αλλάχθηκαν

en: Residual config
el: Παραμένουν ρυθμίσεις

en: Restricted On Export
el: Με περιορισμό εξαγωγής

en: Return to the main screen
el: Επιστροφή στη κύρια οθόνη

en: Ruby Programming Language
el: Γλώσσα προγραμματισμού Ruby

en: S
el: Κ

en: S_earch Results
el: Αποτελέσματα ανα_ζήτησης

en: S_tatus
el: Κατά_σταση

en: Save Markings _As...
el: Αποθήκευση σημειώσεων ω_ς...

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Save full state, not only changes
el: Αποθήκευση της πλήρους κατάστασης, όχι μόνο των αλλαγών

en: Save script
el: Αποθήκευση δέσμης ενεργειών

en: Scanning CD-ROM
el: Σάρωση CD-ROM

en: Scanning disc...
el: Σάρωση δίκου...

en: Science
el: Επιστήμη

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search Filter
el: Φίλτρο αναζήτησης

en: Search History
el: Αναζήτηση ιστορικού

en: Search for packages
el: Αναζήτηση πακέτων

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Searching
el: Αναζήτηση

en: Section
el: Ενότητα

en: Section(s)
el: Ενότητα(ες)

en: Section(s):
el: Ενότητα(ες):

en: Sections
el: Ενότητες

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select directory
el: Επιλογή καταλόγου

en: Select the package and choose the action from the 'Package' menu.
el: Επιλέξτε το πακέτο και διαλέξτε στην ενέργεια από το μενού 'Πακέτο'

en: Select the version of %s that should be forced for installation
el: Επιλέξτε την έκδοση του %s που θα εγκατασταθεί με εξαναγκασμό.

en: Setting markings...
el: Ρύθμιση σημειώσεων...

en: Setup Vendors
el: Ρύθμιση διανομέων

en: Shells
el: Κέλυφη

en: Show package properties in the main window
el: Εμφάνιση ιδιότητων πακέτου στο κύριο παράθυρο

en: Show this dialog at startup
el: Εμφάνιση αυτού του διαλόγου κατά την εκκίνηση

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Smart Upgrade
el: Έξυπνη αναβάθμιση

en: Some of the packages could not be retrieved from the server(s).
el: Κάποια από τα πακέτα δεν είναι δυνατόν να ανακτηθούν από τους εξυπηρετητές.

en: Source (deb-src)
el: Πηγή (deb-src)

en: Starting help viewer...
el: Εκκίνηση προβολής βοήθειας...

en: Starting package configuration tool...
el: Εκκίνηση εργαλείου ρύθμισης πακέτων....

en: Starting package documentation viewer...
el: Εκκίνηση εφαρμογής προβολής τεκμηρίωσης πακέτων....

en: Stat failed for %s
el: Αποτυχία Stat για %s

en: Status
el: Κατάσταση

en: Successfully fixed dependency problems
el: Επιτυχής επίλυση προβλημάτων εξαρτήσεων

en: Successfully marked available upgrades
el: Επιτυχής σημείωση όλων των διαθέσιμων αναβαθμίσεων!

en: Suggestions
el: Συμβουλές

en: Suggests
el: Προτείνει

en: Summary
el: Περίληψη

en: Supported
el: Υποστηριζόμενα

en: Synaptic Package Manager
el: Διαχείριση πακέτων Synaptic

en: Synaptic Package Manager
el: Διαχείριση πακέτων Synaptic

en: Syntax error in line %s
el: Σφάλμα σύνταξης στη γραμμή %s

en: System Administration
el: Διαχείριση Συστήματος

en: System upgrade:
el: Αναβάθμιση συστήματος:

en: Tasks
el: Εργασίες

en: TeX Authoring
el: Σύνταξη εγγράφων TeX

en: Text Be_side Icons
el: Κείμενο _δίπλα από εικονίδια

en: Text _Below Icons
el: Κείμενο _κάτω από εικονίδια

en: The changelog contains information about the changes and closed bugs in each version of the package.
el: Η καταγραφή αλλαγών περιέχει πληροφορίες σχετικά με τις αλλαγές και τα διορθωμένα σφάλματα κάθε έκδοσης του πακέτου.

en: The chosen action also affects other packages. The following changes are required in order to proceed.
el: Η επιλεγμένη ενέργεια επηρεάζει και άλλα πακέτα. Απαιτούνται ο ακόλουθεςαλλαγές για την συνέχεια.

en: The configuration file %s was modified (by you or by a script). An updated version is shipped in this package. If you want to keep your current version say 'Keep'. Do you want to replace the current file and install the new package maintainers version?
el: Το αρχείο ρύθμισης %s τροποποιήθηκε από εσάς ή από κάποια δέσμη ενεργειών. Μια ενημερωμένη έκδοση έρχεται με αυτό το πακέτο. Αν θέλετε να διατηρήσετε τη τρέχουσα έκδοση σας, πατήστε 'Διατήρηση'. Θέλετε να εγκαταστήσετε την νέα έκδοση;

en: The following details are provided:
el: Παρέχονται οι ακόλουθες λεπτομέρειες:

en: The label will be used to identify the CD-ROM if you want to install packages from it later.
el: Η ετικέτα χρησιμοποιείται για την εύκολη αναγνώριση του CD-ROM, αν θέλετε ναεγκαταστήσετε πακέτα από αυτό αργότερα.

en: The list of installed files is only available for installed packages
el: Η λίστα εγκατεστημένων αρχείων είναι διαθέσιμη μόνο για εγκατεστημένα πακέτα

en: The list of sources could not be read.
    Go to the repository dialog to correct the problem.
el: Αδυναμία ανάγνωσης λίστας πηγών.
    Πηγαίνετε στις ρυθμίσεις των αποθετηρίων για να διορθώσετε το πρόβλημα.

en: The marked changes are now being applied. This can take some time. Please wait.
el: Εφαρμόζονται τώρα οι σημειωμένες αλλαγές. Αυτό μπορεί να διαρκέσει κάποιο χρόνο. Παρακαλώ περιμένετε.

en: The package files will be downloaded, but not installed
el: Θα γίνει λήψη των αρχείων πακέτων, αλλά δεν θα εγκατασταθούν

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
el: Αδύνατο το άνοιγμα ή η επεξεργασία των λιστών πακέτων ή του αρχείου κατάστασης.

en: The package manager always selects the most applicable version available. If you force a different version from the default one, errors in the dependency handling can occur.
el: Η διαχείριση πακέτων πάντα επιλέγει την πιο κατάλληλη έκδοση αν είναι διαθέσιμη. Αν εξαναγκάσετε την εγκατάσταση μιας διαφορετικής έκδοσης, μπορεί να συμβούν σφάλματα στον χειρισμό των εξαρτήσεων.

en: The repositories will be checked for new, removed or upgraded software packages.
el: Θα γίνει έλεγχος των αποθετηρίων, για νέα, αναβαθμισμένα ή απομακρυνθέντα πακέτα λογισμικού.

en: The repository information has changed. You have to click on the "Reload" button for your changes to take effect
el: Οι πληροφορίες του αποθετηρίου έχουν αλλάξει. Πρέπει να πατήσετε το κουμπί «Ανανέωση» για να πραγματοποιηθούν οι αλλαγές σας.

en: The software on your system is organized in so called <i>packages</i>. The package manager enables you to install, to upgrade or to remove software packages.
el: Το λογισμικό στο σύστημα σας είναι οργανωμένο σε <i>πακέτα</i>. Η διαχείριση πακέτων σας επιτρέπει να κάνετε εγκατάσταση, αναβάθμιση ή απομάκρυνση πακέτων λογισμικού.

en: There is another synaptic running in interactive mode. Please close it first.
el: Υπάρχει μια άλλη διεργασία του synaptic που εκτελείται σε interactive mode. Θα πρέπει πρώτα να την κλείσετε.

en: There is another synaptic running in non-interactive mode. Please wait for it to finish first.
el: Υπάρχει μια άλλη διεργασία του synaptic που εκτελείται σε non-interactive mode. Παρακαλώ περιμένετε να ολοκληρωθεί.

en: This application is supported by the distribution
el: Αυτή η εφαρμογή υποστηρίζεται απο την διανομή

en: This behavior can be changed in the preferences later.
el: Αυτή η συμπεριφορά μπορεί να αλλαχθεί αργότερα μέσω των προτιμήσεων.

en: This is your last opportunity to look through the list of marked changes before they are applied.
el: Αυτή είναι η τελευταία σας ευκαιρία για να ελέγξτε την λίστα των σημειωμένων αλλαγών πριν να εφαρμοστούν.

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) is already running. Please close that application first.
el: Αυτό συνήθως σημαίνει πως μια άλλη εφαρμογή διαχείρισης πακέτων (όπως το apt-get ή το aptitude) εκτελείται ήδη. Παρακαλούμε τερματίστε εκείνη την εφαρμογή πρώτα.

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
el: Αυτό θα ακυρώσει την τρέχουσα λειτουργία και μπορεί να αφήσει σφάλματα στο σύστημα. Είστε βέβαιοι για την επιλογή αυτή ;

en: To be downgraded
el: Προς υποβάθμιση

en: To be installed
el: Προς εγκατάσταση

en: To be kept
el: Προς διατήρηση

en: To be re-installed
el: Προς επανεγκατάσταση

en: To be removed
el: Προς απομάκρυνση

en: To be upgraded
el: Προς αναβάθμιση

en: Translated by
el: Μεταφράστηκε από

en: Trying to recover from package failure
el: Προσπάθεια ανάνηψης από μια αποτυχία πακέτου

en: Type
el: Είδος

en: U_nmark
el: Ά_ρση σημείωσης

en: U_nmark All
el: Ά_ρση σημείωσης όλων

en: Unable to change to %s
el: Αδυναμία αλλαγής σε %s

en: Unable to correct dependencies
el: Αδυναμία διόρθωσης εξαρτήσεων

en: Unable to correct missing packages
el: Αδυναμία διόρθωσης πακέτων που λείπουν

en: Unable to create a tmp file
el: Αδυναμία δημιουργίας αρχείου tmp

en: Unable to get exclusive lock
el: Αδυναμία λήψης αποκλειστικού κλειδώματος

en: Unable to locate any package files. Perhaps this is not an APT enabled disc.
el: Αδυναμία εντοπισμού αρχείων πακέτων. Πιθανόν ο δίσκος να μην είναι ενεργοποιημένος για το APT.

en: Unable to lock the download directory
el: Αδυναμία κλειδώματος του καταλόγου λήψης αρχείων

en: Unable to lock the list directory
el: Αδυναμία κλειδώματος του καταλόγου της λίστας

en: Unable to mark upgrades
    Check your system for errors.
el: Αδυναμία σημείωσης αναβαθμίσεων
    Ελέγξτε το σύστημά σας για σφάλματα.

en: Unable to read %s
el: Αδυναμία ανάγνωσης %s

en: Unable to read the cdrom database %s
el: Αδυναμία ανάγνωσης της βάσης δεδομένων cdrom %s

en: Unchanged
el: Αναλλοίωτα

en: Unknown
el: Άγνωστα

en: Unknown source type
el: Άγνωστο είδος πηγής

en: Unmark
el: Άρση σημείωσης

en: Unmounting CD-ROM...
el: Αποπροσάρτηση CD-ROM...

en: Upgradable
el: Με δυνατότητα αναβάθμισης

en: Upgradable (upstream)
el: Με δυνατότητα αναβάθμισης  (upstream)

en: Upgradable:
el: Με δυνατότητα αναβάθμισης

en: Usage: synaptic [options]
el: Χρήση: synaptic [επιλογές]

en: Use custom application font
el: Χρήση προσαρμοσμένης γραμματοσειράς εφαρμογής

en: Use custom terminal font
el: Χρήση προσαρμοσμένης γραμματοσειράς τερματικού

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Utilities
el: Βοηθήματα

en: Value:
el: Τιμή:

en: Variable:
el: Μεταβλητή:

en: Vendor
el: Διανομέας

en: Vendor block %s is invalid
el: Το μπλοκ του κατασκευαστή %s δεν είναι έγκυρο

en: Vendors sign their packages to verify the origin and integrity of the packages. Disabling the verification is a security risk.
el: Οι διανομείς υπογράφουν τα πακέτα ώστε να επιβεβαιώσουν την προέλευση και την ακεραιότητα των πακέτων. Η απενεργοποίηση της επιβεβαίωσης είναι ρίσκο ασφαλείας.

en: Vendors...
el: Διανομείς...

en: Version
el: Έκδοση

en: Version Control Systems
el: Συστήματα ελέγχου εκδόσεων

en: Version number
el: Αριθμός έκδοσης

en: Version:
el: Έκδοση:

en: Versions
el: Εκδόσεις

en: Video software
el: Λογισμικό για βίντεο

en: View package properties
el: Προβολή ιδιοτήτων πακέτου

en: Visible
el: Ορατό

en: Visit the home page at 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki
el: Επισκεφτείτε την αρχική σελίδα 
    https://github.com/mvo5/synaptic/wiki

en: Waiting for disc...
el: Αναμονή για δίσκο...

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Web servers
el: Εξυπηρετητές διαδικτύου

en: Word Processing
el: Επεξεργασία κειμένου

en: World Wide Web
el: Παγκόσμιος Ιστός

en: Writing sources list...
el: Εγγραφή λίστας πηγών...

en: Written by
el: Γράφτηκε από

en: Xfce Desktop Environment
el: Περιβάλλον επιφάνειας εργασίας Xfce

en: You are about to install software that <b>can't be authenticated</b>! Doing this could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
el: Πρόκειται να εγκαταστήσετε λογισμικό που <b>δεν μπορεί να πιστοποιηθεί</b>! Αυτό μπορεί να προκαλέσει ζημιά στον υπολογιστή σας από κακόβουλες επιθέσεις.

en: You are adding the "universe" component.
    
     Packages in this component are not supported. Are you sure?
el: Πρόκειται να προσθέσετε την ενότητα "universe".
    
    Πακέτα από αυτή την ενότητα δεν υποστηρίζονται. Είστε σίγουροι;

en: You can mark packages for installation, upgrade or removal in several ways:
el: Μπορείτε να σημειώσετε πακέτα για εγκατάσταση, αναβάθμιση ή απομάκρυνση με αρκετούς τρόπους:

en: You have %d broken package on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate it. | You have %i broken packages on your system!
    
    Use the "Broken" filter to locate them.
el[0]: Έχετε ένα κατεστραμμένο πακέτο στο σύστημα σας!
    
    Χρησιμοποιήστε το φίλτρο "Κατεστραμμένα" για να το εντοπίσετε.
el[1]: Έχετε %i κατεστραμμένα πακέτα στο σύστημα σας!
    
    Χρησιμοποιήστε το φίλτρο "Κατεστραμμένα" για να τα εντοπίσετε.

en: You have to install the package "dwww" to browse the documentation of a package
el: Θα πρέπει να εγκαταστήσετε το πακέτο "dwww" για να περιηγηθείτε στην τεκμηρίωσητου πακέτου.

en: You should reload the package information regularly. Otherwise you could miss important security upgrades.
el: Θα πρέπει να ανανεώνετε τις πληροφορίες των πακέτων συχνά. Αλλιώς θα χάνετε σημαντικές αναβαθμίσεις ασφαλείας.

en: Zope/Plone Environment
el: Περιβάλλον Zope/Plone

en: _About
el: Πε_ρί

en: _Add CD-ROM...
el: Προσ_θήκη CD-ROM...

en: _Add Repository
el: _Προσθήκη αποθετηρίου

en: _Browse Documentation
el: Ε_ξερεύνηση τεκμηρίωσης

en: _Configure...
el: _Ρύθμιση...

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: _Custom Filters
el: _Προσαρμοσμένα φίλτρα

en: _Default Upgrade
el: _Προεπιλεγμένη αναβάθμιση

en: _Delete Cached Package Files
el: Δια_γραφή αρχείων από την cache

en: _Delete downloaded packages after installation
el: _Διαγραφή ληφθέντων πακέτων μετά την εγκατάσταση

en: _Description
el: _Περιγραφή

en: _Deselect All
el: Αποε_πιλογή όλων

en: _Download Changelog
el: Λή_ψη Changelog

en: _Download package files only
el: _Μόνο λήψη πακέτων

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Filters
el: _Φίλτρα

en: _Fix Broken Packages
el: Διόρ_θωση κατεστραμμένων πακέτων

en: _Force Version
el: Ε_ξαναγκασμός έκδοσης

en: _Force Version...
el: Ε_ξαναγκασμός έκδοσης...

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Hide
el: Απόκρυ_ψη

en: _Hide Details
el: _Απόκρυψη λεπτομερειών

en: _History
el: Ι_στορικό

en: _Icons Only
el: Ε_ικονίδια μόνο

en: _Invert All
el: Αντισ_τροφή όλων

en: _Keep
el: _Διατήρηση

en: _Keep history
el: Δι_ατήρηση ιστορικού

en: _Leave all downloaded packages in the cache
el: Να πα_ραμένουν όλα τα ληφθέντα αρχεία στην cache

en: _Lock Version
el: Κλεί_δωμα έκδοσης

en: _Mark
el: Ση_μείωση

en: _Mark All Upgrades...
el: Ση_μείωση  όλων των αναβαθμίσεων,,,

en: _Only delete packages which are no longer available
el: Να διαγραφούν _μόνο πακέτα που δεν είναι πιά διαθέσιμα

en: _Package
el: _Πακέτο

en: _Properties
el: Ι_διότητες

en: _Quick Introduction
el: _Γρήγορη εισαγωγή

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: _Read Markings...
el: Ανά_γνωση σημειώσεων...

en: _Redo
el: Ακ_ύρωση αναίρεσης

en: _Reload
el: Α_νανέωση

en: _Reload Package Information
el: _Ανανέωση πληροφοριών πακέτου

en: _Replace
el: _Αντικατάσταση

en: _Repositories
el: _Αποθετήρια

en: _Save Markings
el: Απο_θήκευση σημειώσεων

en: _Search
el: Ανα_ζήτηση

en: _Search...
el: Ανα_ζήτηση...

en: _Sections
el: Ε_νότητες

en: _Select All
el: _Επιλογή όλων

en: _Set Internal Option...
el: Ο_ρισμός εσωτερικής επιλογής...

en: _Settings
el: _Ρυθμίσεις

en: _Show Details
el: Εμ_φάνιση λεπτομερειών

en: _Smart Upgrade
el: _Έξυπνη αναβάθμιση

en: _Terminal Font
el: Γραμματοσειρά _τερματικού

en: _Text Only
el: Κεί_μενο μόνο

en: _Toolbar
el: Ερ_γαλειοθήκη

en: _Undo
el: Α_ναίρεση

en: _Verify package signatures
el: _Επαλήθευση υπογραφών πακέτων

en: bzip2 failed, perhaps the disk is full.
el: αποτυχία του bzip2, ίσως να είναι γεμάτος ο δίσκος.

en: couldn't open %s for writing
el: αδυναμία ανοίγματος %s για εγγραφή

en: days
el: ημέρες

en: dist upgrade Failed
el: Αποτυχία αναβάθμισης διανομής

en: gzip failed, perhaps the disk is full.
el: αποτυχία gzip, ίσως είναι γεμάτος ο δίσκος

en: non free
el: κλειστό/ιδιοταγές

en: or dependency
el: ή εξάρτηση

en: translators-credits
el: Κώστας Παπαδήμας <pkst@gnome.org>
