webkitkde - en to el translation catalogue (241 entries)

en:  (In new window)
el:  (Σε νέο παράθυρο)

en:  (In parent frame)
el:  (Σε γονικό πλαίσιο)

en: &Allow Password Caching for This Site
el: Ν&α επιτρέπεται προσωρινή αποθήκευση κωδικού για αυτόν τον ιστοχώρο

en: &Allow attachments
el: Να επιτρέπονται συνημμέν&α

en: &Close Wallet
el: &Κλείσιμο πορτοφολιού

en: &Copy Email Address
el: &Αντιγραφή διεύθυνσης ηλ. αλληλογραφίας

en: &Copy Text
el: &Αντιγραφή κειμένου

en: &Credential management
el: Δια&χείριση διαπιστευτηρίων

en: &Customize Fields to Memorize for This Page...
el: Προσαρμογή πεδί&ων για απομνημόνευση για αυτήν τη σελίδα...

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

en: &File
el: Αρ&χείο

en: &Highlight All Matches
el: Έμφασ&η σε όλα τα ταιριάσματα

en: &Ignore attachments
el: Αγνόηση &συνημμένων

en: &Immediately memorize form data
el: Άμεση απομνημόνευση δεδομένων φόρμας

en: &Issuer
el: Α&ρχή έκδοσης

en: &Languages
el: Γ&λώσσες

en: &Launch Wallet Manager
el: Εκτέ&λεση διαχειριστή πορτοφολιού

en: &Match Case
el: &Ταίριασμα πεζών/κεφαλαίων

en: &Memorize Passwords in This Page Now
el: Απο&μνημόνευση κωδικών πρόσβασης σε αυτήν τη σελίδα τώρα

en: &Next
el: &Επόμενο

en: &Options
el: Επιλο&γές

en: &Play/Pause
el: Ανα&παραγωγή/Παύση

en: &Previous
el: &Προηγούμενο

en: &Save Link As...
el: &Αποθήκευση συνδέσμου ως...

en: &Search
el: Ανα&ζήτηση

en: &Search As You Type
el: &Αναζήτηση κατά την πληκτρολόγηση

en: &Send Email
el: &Αποστολή ηλ. αλληλογραφίας

en: &Send Unencrypted
el: &Αποστολή μη κρυπτογραφημένου

en: &Show details
el: Εμφάνι&ση λεπτομερειών

en: &Show passwords
el: Εμφάνι&ση κωδικών

en: &Subject
el: &Θέμα

en: &Tools
el: &Εργαλεία

en: &View
el: &Προβολή

en: (Short-) Automatic
el: (Σύντομο-) Αυτόματη

en: (TLS/SSL v2/3) for secure communications up to 168bit
el: (TLS/SSL v2/3) για ασφαλή επικοινωνία έως 168bit

en: <A HREF="%1">Cascading Style Sheets</A> (CSS 1, partially CSS 2)
el: <A HREF="%1">Διαδοχικά φύλλα στιλ</A> (CSS 1, εν μέρει CSS 2)

en: <A HREF="%1">DOM</A> (Level 1, partially Level 2) based <A HREF="%2">HTML 4.01</A>
el: <A HREF="%2">HTML 4.01</A> με βάση<A HREF="%1">DOM</A> (επίπεδο 1, εν μέρει επίπεδο 2)

en: <A HREF="%1">ECMA-262</A> Edition 3 (roughly equals JavaScript 1.5)
el: <A HREF="%1">ECMA-262</A> Έκδοση 3 (περίπου ισοδύναμο με JavaScript 1.5)

en: <html><b>%1</b> would like to access information about your current physical location
el: <html><b>%1</b> να έχει πρόσβαση σε πληροφορίες σχετικά με τη φυσική σας θέση

en: <html><b>%1</b> would like to access to your microphone, camera and other audio and video capture devices
el: <html><b>%1</b> να έχει πρόσβαση σε μικρόφωνο, κάμερα και σε άλλες συσκευές σύλληψης ήχου και βίντεο

en: <html><b>%1</b> would like to access your camera and other video capture devices
el: <html><b>%1</b> να έχει πρόσβαση στην κάμερα και σε άλλες συσκευές σύλληψης βίντεο

en: <html><b>%1</b> would like to access your microphone and other audio capture devices
el: <html><b>%1</b> να έχει πρόσβαση στο μικρόφωνο και σε άλλες συσκευές σύλληψης ήχου

en: <html><b>%1</b> would like to lock your mouse inside the web page
el: <html><b>%1</b> να κλειδώσει το ποντίκι μέσα στην ιστοσελίδα

en: <html><b>%1</b> would like to record your screen
el: <html><b>%1</b> να καταγράψει την οθόνη σας

en: <html><b>%1</b> would like to record your screen and your audio
el: <html><b>%1</b> να καταγράψει την οθόνη και τον ήχο σας;

en: <html><b>%1</b> would like to send you notifications
el: <html><b>%1</b> να σας στέλνει ειδοποιήσεις

en: <html><body><h3>Unable to display error message</h3><p>The error template file <em>error.html</em> could not be found.</p></body></html>
el: <html><body><h3>Αδυναμία εμφάνισης μηνύματος σφάλματος</h3><p>Το πρότυπο αρχείο σφαλμάτων <em>error.html</em> δεν βρέθηκε.</p></body></html>

en: <html>Do you want %1 to remember the login information for <b>%2</b>?</html>
el: <html>Θέλετε %1 να θυμάστε τις πληροφορίες εισόδου για <b>%2</b>;</html>

en: <p>The server <tt>%1</tt> failed the authenticity check. The error is:</p><p><tt>%2</tt></p>Do you want to ignore this error?
el: <p>Αποτυχία του εξυπηρετητή <tt>%1</tt> στον έλεγχο ταυτοποίησης. Το σφάλμα είναι:</p><p><tt>%2</tt></p>Θέλετε να το αγνοήσετε;

en: <qt><p>To display the requested web page again, the browser needs to resend information you have previously submitted.</p><p>If you were shopping online and made a purchase, click the Cancel button to prevent a duplicate purchase.Otherwise, click the Continue button to display the webpage again.</p>
el: <qt><p>Για να εμφανίσετε ξανά τη ζητούμενη ιστοσελίδα, ο περιηγητής χρειάζεται να ξαναστείλει πληροφορίες που έχετε προηγουμένως υποβάλλει.</p><p>Αν ψωνίζατε online και έχετε κάνει αγορά, κάντε κλικ στο κουμπί Ακύρωση για να μη γίνει διπλή αγορά. Διαφορετικά, με κλικ στο κουμπί Συνέχεια εμφανίζεται ξανά η ιστοσελίδα.</p>

en: <qt>Access by untrusted page to<br/><b>%1</b><br/> denied.</qt>
el: <qt>Η πρόσβαση από τη μη έμπιστη σελίδα προς <br/><b>%1</b><br/> απαγορεύθηκε.</qt>

en: <qt>Do you want to allow this site to attach the following files to the email message?</qt>
el: <qt>Θέλετε να επιτρέψετε στον ιστότοπο να επισυνάψει τα ακόλουθα αρχεία στο μήνυμα ηλ αλληλογραφίας;</qt>

en: <qt>Do you want to search for <b>%1</b>?</qt>
el: <qt>Θέλετε να κάνετε αναζήτηση για το <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>This site is requesting to open a popup window to<p>%1</p><br/>Do you want to allow this?</qt>
el: <qt>Αυτός ο ιστότοπος ζητάει να ανοίξει ένα αναδυόμενο παράθυρο στο<p>%1</p><br/>Θα το επιτρέψετε αυτό;</qt>

en: <qt>This untrusted page links to<br/><b>%1</b>.<br/>Do you want to follow the link?</qt>
el: <qt>Αυτή η μη έμπιστη σελίδα περιέχει έναν σύνδεσμο προς<br/><b>%1</b>.<br/>Επιθυμείτε να ακολουθήσετε το σύνδεσμο;</qt>

en: <td>Mime Type</td><td>Description</td><td>Suffixes</td><td>Plugin</td>
el: <td>Τύποι Mime</td><td>Περιγραφή</td><td>Καταλήξεις</td><td>Πρόσθετο</td>

en: <td>Plugin</td><td>Description</td><td>File</td><td>Types</td>
el: <td>Πρόσθετο</td><td>Περιγραφή</td><td>Αρχείο</td><td>Τύποι</td>

en: <ul><li><b>Field internal name: </b>%1</li><li><b>Field type: </b>%2</li><li><b>Field id: </b>%3</li><li><b>Field is read only: </b>%4</li><li><b>Field is enabled: </b>%5</li><li><b>Autocompletion is enabled: </b>%6</li></ul>
el: <ul><li><b>Εσωτερικό όνομα πεδίου: </b>%1</li><li><b>Τύπος πεδίου: </b>%2</li><li><b>Ταυτότητα πεδίου: </b>%3</li><li><b>Το πεδίο είναι για ανάγνωση μόνο: </b>%4</li><li><b>Το πεδίο είναι ενεργό: </b>%5</li><li><b>Η αυτόματη συμπλήρωση είναι ενεργή: </b>%6</li></ul>

[ctx: @action:deny permission]
en: &Deny permission
el: Άρνηση &δικαιώματος

[ctx: @action:display details about credentials to store]
en: &Show details
el: Εμφάνι&ση λεπτομερειών

[ctx: @action:grant permission]
en: &Grant permission
el: Π&αραχώρηση δικαιώματος

[ctx: @action:hide details about credentials to store]
en: &Hide details
el: Απόκρυψ&η λεπτομερειών

[ctx: @action:never for this site]
en: Ne&ver for this site
el: Πο&τέ για αυτόν τον ιστότοπο

[ctx: @action:not now]
en: N&ot now
el: Ό&χι τώρα

[ctx: @action:remember password]
en: &Remember
el: Α&πομνημόνευση

[ctx: A feature of Konqueror]
en: URL-Completion
el: URL-συμπλήρωση

[ctx: A statement about a field is false]
en: no
el: όχι

[ctx: A statement about a field is true]
en: yes
el: ναι

en: Add URL to Filter
el: Προσθήκη URL στο φίλτρο

en: Additional Information: %1
el: Επιπρόσθετη Πληροφορία: %1

en: Additional requirements*
el: Πρόσθετες απαιτήσεις

en: Advanced users will appreciate the Konsole which you can embed into Konqueror (Settings -> <img width='16' height='16' SRC="%1"></img> Show Terminal Emulator).
el: Οι πιο έμπειροι χρήστες θα εκτιμήσουν την Κονσόλα την οποία μπορείτε να ενσωματώσετε στον Konqueror (Ρυθμίσεις -> <img width='16' height='16' SRC="%1"></img> Εμφάνιση εξομοιωτή τερματικού).

en: Allow
el: Να επιτρέπεται

en: Allow access
el: Να επιτρέπεται η πρόσβαση

en: An error occurred while saving the file: %1
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου: %1

en: Attachment Removed
el: Το συνημμένο αφαιρέθηκε

en: AutoCompletion for forms
el: Αυτόματη συμπλήρωση για φόρμες

en: Available &fields
el: Διαθέσιμα &πεδία

en: Bidirectional 16bit unicode support
el: Διπλής κατεύθυνσης 16bit υποστήριξη unicode

en: Block Image...
el: Παρεμπόδιση εικόνας...

en: Block Images From %1
el: Παρεμπόδιση εικόνων από %1

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Browse and restore the trash
el: Προβολή και επαναφορά των απορριμμάτων

en: C&opy Audio URL
el: Αντιγραφή URL του ήχ&ου

en: C&opy Media URL
el: Αντιγραφή URL του μέσ&ου

en: C&opy Video URL
el: Αντιγραφή URL του βίντε&ο

en: Certificate details
el: Λεπτομέρειες πιστοποιητικού

en: Choose fields to remember
el: Επιλογή αρχείων για απομνημόνευση

en: Close the search bar
el: Κλείσιμο της γραμμής αναζήτησης

en: Close window?
el: Κλείσιμο παραθύρου;

en: Configure Web Shortcuts...
el: Διαμόρφωση συντομεύσεων ιστού...

en: Confirmation Required
el: Απαιτείται Επιβεβαίωση

en: Copy Image
el: Αντιγραφή εικόνας

en: Copy Image URL
el: Αντιγραφή εικόνας URL

en: Copy Link &Text
el: Αντιγραφή &κειμένου συνδέσμου

en: Copy Link &URL
el: Αντιγραφή &URL συνδέσμου

en: Date and Time: %1
el: Ημερομηνία και Ώρα: %1

en: Description:
el: Περιγραφή:

[ctx: Destination of a file download]
en: Destination
el: Προορισμός

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Details of the Request:
el: Λεπτομέρειες της αίτησης:

en: Dialog
el: Διάλογος

en: Divide et impera (lat. "Divide and conquer") - by splitting a window into two parts (e.g. Window -> <img width='16' height='16' src="%1" /> Split View Left/Right) you can make Konqueror appear the way you like.
el: Divide et impera (λατ. «Διαίρει και βασίλευε») - διαιρώντας ένα παράθυρο σε δύο μέρη (π.χ. Παράθυρο -> <img width='16' height='16' src="%1" /> Διαίρεση προβολής αριστερά/δεξιά) παρουσιάζετε τον Konqueror όπως σας αρέσει.

en: Do Not Allow
el: Να μην επιτρέπεται

en: Email Attachment Confirmation
el: Επιβεβαίωση συνημμένων ηλ.αλληλογραφίας

en: Enable Java (globally) <A HREF="%1">here</A>.
el: Ενεργοποιήστε τη Java (παντού) <A HREF="%1">εδώ</A>.

en: Enter the URL:
el: Δώστε το URL:

en: Error: %1
el: Σφάλμα: %1

en: Feature
el: Λειτουργία

[ctx: Fill the Forms with Data from KWallet]
en: &Fill forms now
el: Συμπλήρωση &φορμών τώρα

en: Filter error
el: Σφάλμα φίλτρου

en: Find the next match for the current search phrase
el: Βρείτε την επόμενη αντιστοιχία για την τρέχουσα φράση προς αναζήτηση

en: Find the previous match for the current search phrase
el: Βρείτε την προηγούμενη αντιστοιχία για τη τρέχουσα φράση προς αναζήτηση

en: Find...
el: Εύρεση...

[ctx: Finished saving BLOB URL]
en: Finished saving %1 as %2
el: Ολοκλήρωση αποθήκευσης του %1 ως %2

en: For more detailed documentation on Konqueror click <a href="%1">here</a>.
el: Για πιο λεπτομερή πληροφόρηση σχετικά με τον Konqueror, κάνετε κλικ <a href="%1">εδώ</a>.

en: HTML Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων HTML

en: HTTP 1.1 (including gzip/bzip2 compression)
el: TTP 1.1 (περιλαμβάνει gzip/bzip2 συμπίεση)

en: Highlight Matches
el: Έμφαση στα ταιριάσματα

en: Home Folder
el: Προσωπικός φάκελος

[ctx: Ignore the certificate error for this URL now and in the future]
en: Yes, &forever
el: Ναι, πά&ντα

[ctx: Ignore the certificate error for this URL only for now]
en: Yes, &once
el: Ναι, άπ&αξ

en: Image formats
el: Τύποι αποθήκευσης εικόνων

en: Installed
el: Εγκατεστημένο

en: Installed Plugins
el: Εγκατεστημένα πρόσθετα

en: Internet Search
el: Αναζήτηση στο Διαδίκτυο

en: Introduction
el: Εισαγωγή

en: JDK 1.2.0 (Java 2) compatible VM (<A HREF="%1">OpenJDK</A> or <A HREF="%2">Sun/Oracle</A>)
el: JDK 1.2.0 (Java 2) συμβατή VM (<A HREF="%1">OpenJDK</A> or <A HREF="%2">Sun/Oracle</A>)

en: JavaScript disabled (globally). Enable JavaScript <A HREF="%1">here</A>.
el: Η JavaScript είναι απενεργοποιημένη (παντού). Ενεργοποιήστε τη JavaScript <A HREF="%1">εδώ</A>.

en: JavaScript enabled (globally). Configure JavaScript <A HREF=\"%1\">here</A>.
el: Η JavaScript είναι ενεργοποιημένη (παντού). Διαμορφώστε τη JavaScript <A HREF=\"%1\">εδώ</A>.

en: Javascript Popup Confirmation
el: Επιβεβαίωση ανάδυσης Javascript

[ctx: KDE 4 tag line, see http://kde.org/img/kde40.png]
en: Be free.
el: Ελευθερωθείτε.

en: Konqueror is a web browser, file manager and universal document viewer.
el: Ο Konqueror είναι περιηγητής ιστού, διαχειριστής αρχείων και καθολικός προβολέας εγγράφων.

en: Konqueror is also a full featured and easy to use web browser which you can use to explore the Internet. Enter the address (e.g. <a href="http://www.kde.org">http://www.kde.org</a>) of a web page you would like to visit in the location bar and press Enter, or choose an entry from the Bookmarks menu.
el: Ο Konqueror είναι και ένας πλήρης χαρακτηριστικών και ευκολόχρηστος περιηγητής του παγκόσμιου ιστού και τον χρησιμοποιείτε για να εξερευνάτε το διαδίκτυο. Δώστε στη γραμμή τοποθεσίας τη διεύθυνση (π.χ. <a href="http://www.kde.org">http://www.kde.org</a>) μιας ιστοσελίδας που θέλετε να επισκεφθείτε και πατήστε Enter ή επιλέξτε μια εγγραφή από το μενού των σελιδοδεικτών.

en: Konqueror is designed to embrace and support Internet standards. The aim is to fully implement the officially sanctioned standards from organizations such as the W3 and OASIS, while also adding extra support for other common usability features that arise as de facto standards across the Internet. Along with this support, for such functions as favicons, Web Shortcuts, and <A HREF="%1">XBEL bookmarks</A>, Konqueror also implements:
el: Ο Konqueror έχει σχεδιαστεί για να περιβάλλει και να υποστηρίζει τα διαδικτυακά πρότυπα. Ο στόχος είναι να υλοποιήσει πλήρως τα επισήμως εγκεκριμένα πρότυπα από οργανισμούς όπως οι W3 και OASIS, ενώ προσθέτει επιπλέον υποστήριξη για άλλα συνηθισμένης χρήσης χαρακτηριστικά που αναδύονται ως de facto πρότυπα στο Διαδίκτυο. Παράλληλα με αυτήν την υποστήριξη, για λειτουργίες όπως τα favicon, οι συντομεύσεις ιστού και οι <A HREF="%1">XBEL σελιδοδείκτες</A>, ο Konqueror επίσης υλοποιεί:

en: Konqueror makes working with and managing your files easy. You can browse both local and networked folders while enjoying advanced features such as the powerful sidebar and file previews.
el: Ο Konqueror διευκολύνει την εργασία με τα αρχεία σας και τη διαχείρισή τους. Μπορείτε να περιηγηθείτε σε τοπικούς και σε δικτυακούς φακέλους ενώ απολαμβάνετε προηγμένες λειτουργίες όπως την πανίσχυρη πλευρική γραμμή και την προεπισκόπηση αρχείων.

[ctx: Label of a web field]
en: Field name
el: Όνομα πεδίου

[ctx: Link that points to the first page of the Konqueror 'about page', Starting Points contains links to Home, Network Folders, Trash, etc.]
en: <a href="%1">Return to Starting Points</a>
el: <a href="%1">Επιστροφή στα σημεία εκκίνησης</a>

[ctx: Link that points to the first page of the Konqueror 'about page', Starting Points contains links to Home, Network Folders, Trash, etc.]
en: Starting Points
el: Σημεία εκκίνησης

en: Manual
el: Εγχειρίδιο

en: NPAPI <A HREF="%2">plugins</A> (for viewing <A HREF="%1">Flash<SUP>&reg;</SUP></A>, etc.)
el: NPAPI <A HREF="%2">πρόσθετο</A> (για προβολή <A HREF="%1">Flash<SUP>&reg;</SUP></A>, κλπ.)

[ctx: Name attribute of a web field]
en: Internal field name
el: Εσωτερικό όνομα πεδίου

en: Network Folders
el: Φάκελοι δικτύου

en: Network Transmission
el: Μετάδοση δικτύου

en: Next: An Introduction to Konqueror
el: Επόμενο: Εισαγωγή στον Konqueror

en: Next: Specifications
el: Επόμενο: Προδιαγραφές

en: Next: Tips & Tricks
el: Επόμενο: Συμβουλές και κόλπα

[ctx: Notification about downloading a file]
en: Downloading
el: Λήψη

[ctx: Other details about a web field]
en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Popup
el: Αναδυόμενο

en: Possible Causes:
el: Πιθανές αιτίες:

en: Possible Solutions:
el: Πιθανές λύσεις:

en: Print Document
el: Εκτύπωση εγγράφου

en: Print Preview
el: Προεπισκόπηση εκτύπωσης

en: Protocol: %1
el: Πρωτόκολλο: %1

en: Quick access to your bookmarks
el: Γρήγορη πρόσβαση στους σελιδοδείκτες σας

en: Remove All Memorized Passwords for This Site
el: Αφαίρεση όλων των καταχωρηθέντων κωδικών πρόσβασης για αυτόν τον ιστοχώρο

en: Remove Customized Memorization Settings for This Page
el: Αφαίρεση προσαρμοσμένων ρυθμίσεων απομνημόνευσης για αυτήν τη σελίδα

en: Resubmit Information
el: Επανυποβολή πληροφορίας

en: Sa&ve Audio As...
el: Απο&θήκευση ήχου ως...

en: Sa&ve Media As...
el: Απο&θήκευση μέσου ως...

en: Sa&ve Video As...
el: Απο&θήκευση βίντεο ως...

en: Save &Frame As...
el: Αποθήκευση &πλαισίου ως...

en: Save Image As...
el: Αποθήκευση εικόνας ως...

[ctx: Search "search provider" for "text"]
en: Search %1 for '%2'
el: Αναζήτηση σε %1 για '%2'

[ctx: Search for "text" with]
en: Search for '%1' with
el: Αναζήτηση για '%1' με

en: Search the Web
el: Αναζήτηση στον παγκόσμιο ιστό

en: Secure <A HREF="%1">Java</A><SUP>&reg;</SUP> support
el: Ασφαλής υποστήριξη <A HREF="%1">Java</A><SUP>&reg;</SUP>

en: Secure Sockets Layer
el: Επίπεδο ασφαλών υποδοχών

en: Security Alert
el: Συναγερμός ασφαλείας

en: Security Warning
el: Προειδοποίηση ασφαλείας

en: Send Image...
el: Αποστολή εικόνας...

en: Set &Encoding
el: Ορισμός &κωδικοποίησης

en: Shared files and folders
el: Κοινόχρηστα αρχεία και φάκελοι

en: Show advanced information about the fields
el: Εμφάνιση προηγμένων πληροφοριών για τα πεδία

[ctx: Source of a file being downloaded]
en: Source
el: Πηγή

en: Specifications
el: Προδιαγραφές

en: Spell Checking Enabled
el: Έλεγχος ορθογραφίας ενεργός

en: Spelling
el: Ορθογραφία

en: Store form data in KWallet when closing the dialog
el: Να αποθηκεύονται τα δεδομένα φόρμας στο KWallet κατά το κλείσιμο του διαλόγου

en: Supported standards
el: Υποστηριζόμενα πρότυπα

en: Switch between displaying passwords or placeholders
el: Εναλλαγή ανάμεσα σε εμφάνιση κωδικών πρόσβασης ή δεσμευτικών θέσης

en: Technical Reason: %1
el: Τεχνικός λόγος: %1

en: TextLabel
el: Ετικέτα

en: The <img width='16' height='16' src="%1"></img> History in your Sidebar ensures that you can keep track of the pages you have visited recently.
el: ο <img width='16' height='16' src="%1"></img> Ιστορικό στην πλευρική γραμμή διασφαλίζει ότι μπορείτε να καταγράψετε τις σελίδες που επισκεφθήκατε πρόσφατα.

en: The SSL information for this site appears to be corrupt.
el: Η πληροφορία SSL του υπολογιστή φαίνεται να είναι κατεστραμμένη.

en: The download manager (%1) could not be found in your installation.
el: Ο διαχειριστής λήψεων (%1) δεν βρέθηκε στην εγκατάστασή σας.

[ctx: The id of a web field]
en: Field id
el: Ταυτότητα πεδίου

en: The requested operation could not be completed
el: Η ζητούμενη λειτουργία δεν μπορεί να ολοκληρωθεί

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
el: Αυτός ο ιστότοπος επιχείρησε να επισυνάψει ένα αρχείο από τον υπολογιστή σας κατά την υποβολή της φόρμας. Το συνημμένο αφαιρέθηκε για δική σας προστασία.

en: This site is attempting to access information about your physical location.
    Do you want to allow it access?
el: Αυτός ο ιστότοπος προσπαθεί να αποκτήσει πρόσβαση σε πληροφορίες σχετικά με τη φυσική σας θέση.
    Θα επιτρέψετε την πρόσβαση;

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
el: Αυτός ο ιστότοπος προσπαθεί να υποβάλει δεδομένα φόρμας μέσω ηλ. ταχυδρομείου.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: This site is requesting to open a new popup window.
    Do you want to allow this?
el: Αυτός ο ιστότοπος ζητάει να ανοίξει ένα νέο αναδυόμενο παράθυρο.
    Θα το επιτρέψετε αυτό;

en: Tips
el: Συμβουλές

en: Tips & Tricks
el: Συμβουλές και κόλπα

[ctx: Title of an html 'group box' explaining konqueror features]
en: General
el: Γενικά

en: To create a link on your desktop pointing to the current page, simply drag the icon (favicon) that is to the left of the Location toolbar, drop it on to the desktop, and choose "Icon".
el: Για να δημιουργήσετε έναν δεσμό στην επιφάνεια εργασίας που να δείχνει στην τρέχουσα σελίδα, απλά ελκύστε το εικονίδιο (favicon) στα αριστερά της γραμμής τοποθεσίας, αποθέστε το στην επιφάνεια εργασίας και επιλέξτε «Εικονίδιο».

en: To quickly go to your Home folder press the home button <img width='16' height='16' src="%1"></img>.
el: Για γρήγορη μετάβαση στον προσωπικό σας φάκελο πατήστε το κουμπί Προσωπικός φάκελος <img width='16' height='16' src="%1"></img>.

en: To return to the previous location, press the back button <img width='16' height='16' src="%1"></img> in the toolbar.
el: Για να επιστρέψετε στην προηγούμενη τοποθεσία πατήστε το κουμπί πίσω <img width='16' height='16' src="%1"></img> στη γραμμή εργαλείων.

en: Toggle &Controls
el: Κουμπιά ελέ&γχου εναλλαγής

en: Toggle &Loop
el: Εναλλαγή επανά&ληψης

en: Transfer protocols
el: Πρωτόκολλα μεταφοράς

en: Trash
el: Απορρίμματα

en: Try to reinstall it and make sure that it is available in $PATH. 
    
    The integration will be disabled.
el: Προσπαθήστε να το επανεγκαταστήσετε και βεβαιωθείτε ότι είναι διαθέσιμο στο $PATH. 
    
    Η ενοποίηση θα απενεργοποιηθεί.

[ctx: Type of a web field]
en: Field type
el: Τύπος πεδίου

en: URL: %1
el: URL (Ενιαίος Εντοπιστής Πόρων): %1

en: Un&mute/&Mute
el: Επαν&αφορά ήχου/Σίγα&ση

en: Use Web-Shortcuts: by typing "gg: KDE" one can search the Internet, using Google, for the search phrase "KDE". There are a lot of Web-Shortcuts predefined to make searching for software or looking up certain words in an encyclopedia a breeze. You can even <a href="%1">create your own</a> Web-Shortcuts.
el: Χρησιμοποιείστε τις συντομεύσεις ιστού: πληκτρολογώντας «gg: KDE» μπορείτε να αναζητήσετε στο διαδίκτυο με τη Google, τη λέξη «KDE». Υπάρχουν πολλές προκαθορισμένες συντομεύσεις που κάνουν παιχνιδάκι την αναζήτηση λογισμικού ή συγκεκριμένων λέξεων. Μπορείτε ακόμη και να <a href="%1">δημιουργήσετε τις δικές σας</a> συντομεύσεις ιστού.

en: Use a caching <a href="%1">proxy</a> to speed up your Internet connection.
el: Χρησιμοποιήστε έναν <a href="%1">διαμεσολαβητή</a> ενδιάμεσης μνήμης για να επιταχύνετε τη διαδικτυακή σας σύνδεση.

en: Use the <a href="%1">user-agent</a> feature if the website you are visiting asks you to use a different browser (and do not forget to send a complaint to the webmaster!)
el: Χρησιμοποιήστε το χαρακτηριστικό <a href="%1">user-agent</a> αν ο ιστότοπος που επισκέπτεσθε σας ζητάει να χρησιμοποιήσετε έναν διαφορετικό περιηγητή (και μην ξεχάσετε να στείλετε μια διαμαρτυρία στον διαχειριστή του ιστοτόπου!)

en: Use the magnifier button <img width='16' height='16' src="%1"></img> in the HTML toolbar to increase the font size on your web page.
el: Χρησιμοποιήστε το κουμπί μεγέθυνσης <img width='16' height='16' src="%1"></img> στη γραμμή εργαλείων HTML για να αυξήσετε το μέγεθος της γραμματοσειράς στην ιστοσελίδα.

[ctx: Value of a web field]
en: Field value
el: Τιμή πεδίου

en: View Do&cument Source
el: Προβολή Προέλευσης Εγ&γράφου

en: View Image (%1)
el: Προβολή εικόνας (%1)

en: Warning: This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you want to send the data unencrypted?
el: Προειδοποίηση: Αυτή είναι μια ασφαλής φόρμα αλλά προσπαθεί να στείλει πίσω τα δεδομένα σας ακρυπτογράφητα.
    Τρίτοι μπορούν να παρεμβληθούν και να δουν αυτές τις πληροφορίες.
    Σίγουρα θέλετε να στείλει πίσω τα δεδομένα σας ακρυπτογράφητα;

en: Web Browsing
el: Περιήγηση στον ιστό

[ctx: Web field with type 'e-mail']
en: e-mail
el: Ηλ. αλληλογραφία

[ctx: Web field with type 'password']
en: password
el: κωδικός πρόσβασης

[ctx: Web field with type 'text']
en: text
el: κείμενο

[ctx: Web field with type different from 'text', 'password' or 'e-mail']
en: other
el: άλλο

en: When you want to paste a new address into the Location toolbar you might want to clear the current entry by pressing the black arrow with the white cross <img width='16' height='16' src="%1"></img> in the toolbar.
el: Όταν θέλετε να επικολλήσετε μια νέα διεύθυνση στη γραμμή τοποθεσίας ίσως να θέλετε να καθαρίσετε την τρέχουσα εγγραφή πιέζοντας το μαύρο βέλος με το λευκό σταυρό <img width='16' height='16' src="%1"></img> στη γραμμή εργαλείων.

en: You can also find <img width='16' height='16' src="%1" /> "Full-Screen Mode" in the Settings menu. This feature is very useful for "Talk" sessions.
el: Μπορείτε επίσης να βρείτε τη <img width='16' height='16' src="%1" /> «Λειτουργία πλήρους οθόνης» στο μενού των ρυθμίσεων. Αυτή η λειτουργία είναι πολύ χρήσιμη για συνεδρίες «συνομιλίας».

en: Your personal files
el: Τα προσωπικά σας αρχεία

en: Zoom Text Only
el: Μεγέθυνση μόνο του κειμένου

en: Zoom To DPI
el: Μεγέθυνση σε DPI

en: and <A HREF="%1">many more (see Kioslaves in KHelpCenter)...</A>
el: και <A HREF="%1">πολλά άλλα (δείτε τα Kioslaves στο KHelpCenter)...</A>

en: built-in
el: ενσωματωμένο

[ctx: find action "whats this" text]
en: <h3>Find text</h3>Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.
el: <h3>Βρείτε κείμενο</h3>Δείχνει ένα διάλογο που σας επιτρέπει να βρείτε κείμενο στην εμφανιζόμενη σελίδα.

[ctx: follow link despite of security warning]
en: Follow
el: Ακολούθησε

[ctx: open selected url]
en: Open '%1'
el: Άνοιγμα '%1'

[ctx: reset zoom action]
en: Actual Size
el: Πραγματικό μέγεθος

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en:  - BCC:
el:  - Κρ.Κοιν.:

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en:  - CC:
el:  - Κοιν.:

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en:  - Subject:
el:  - Θέμα:

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en: Email:
el: Ηλ. αλληλογραφία:

[ctx: title of a dialog asking what to do about a SSL certificate error]
en: Certificate error
el: Σφάλμα πιστοποιητικού

[ctx: web field has the autocomplete attribute set to off]
en: auto-completion off
el: Αυτόματη συμπλήρωση ανενεργή

[ctx: web field has the readonly attribute]
en: read only
el: ανάγνωση μόνο

[ctx: web field is disabled]
en: disabled
el: ανενεργό

[ctx: zoom in action]
en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

[ctx: zoom out action]
en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση
