Xfce Apps - en to el translation catalogue (398 entries)

en: Ad_vanced
el: Για προχ_ωρημένους

en: All Files
el: Όλα τα Αρχεία

en: Allow bold te_xt
el: Να επι_τρέπεται το έντονο κείμενο

en: Allows the terminal to play sound to indicate some events.
el: Επιτρέπει στο τερματικό να παίζει ήχο για να επισημάνει κάποια συμβάντα

en: Allows the terminal to use WM's capability of urgent hint to indicate some events.
el: Επιτρέπει στο τερματικό να χρησιμοποιεί τη δυνατότητα του Διαχ. Παραθ. για επείγουσες ενδείξεις για να επισημάνει κάποια συμβάντα

en: Always
el: Πάντοτε

en: Always keep window on _top
el: Κράτα το παράθυρο πάντα στην _κορυφή

en: Appearance and Animation
el: Εμφάνιση και Εφέ κίνησης

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Armenian
el: Αρμένικα

en: Auto-detect
el: Αυτόματη αναγνώριση

en: Auto-hi_de mouse pointer
el: Αυτόματη απόκρυψη δείκτη ποντικιού

en: Automatically _copy selection to clipboard
el: Αυτόματη αντι_γραφή της επιλογής στο πρόχειρο

en: B_old text color:
el: Χρώμα έντονου κειμένου:

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Background image
el: Εικόνα παρασκηνίου

en: Baltic
el: Βαλτικά

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Black
el: Μαύρο

en: Black on White
el: Μαύρο σε Άσπρο

en: Block
el: Αποτροπή

en: Blue
el: Μπλε

en: Brown / Yellow
el: Καφέ / Κίτρινο

en: C_ase sensitive
el: Διάκριση πε_ζών-κεφαλαίων

en: C_ustom command:
el: Π_ροσαρμοσμένη εντολή:

en: Cell spacing:
el: Αποστάσεις κελιών:

en: Celtic
el: Κέλτικα

en: Centered
el: Κεντραρισμένο

en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

en: Chinese Simplified
el: Κινέζικα απλοποιημένα

en: Chinese Traditional
el: Κινέζικα παραδοσιακά

en: Choose Terminal Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς τερματικού

en: Choose background color
el: Επιλογή χρώματος φόντου

en: Choose bold font color
el: Επιλογή χρώματος έντονου κειμένου

en: Choose cursor background color
el: Επιλογή χρώματος φόντου δείκτη

en: Choose cursor foreground color
el: Επιλογή χρώματος δείκτη

en: Choose tab activity color
el: Επιλογή χρώματος δραστηριότητας καρτέλας

en: Choose text color
el: Επιλογή χρώματος κειμένου

en: Choose text selection background color
el: Ορισμός χρώματος παρασκηνίου επιλεγμένου κειμένου

en: Choose text selection foreground color
el: Ορισμός χρώματος επιλεγμένου κειμένου

en: Choose title color
el: Επιλέξτε χρώμα τίτλου

en: Clipboard
el: Πρόχειρο

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close Other Ta_bs
el: Κ_λείσιμο άλλων καρτελών

en: Close T_ab
el: _Κλείσιμο καρτέλας

en: Close _Window
el: Κλείσιμο _Παραθύρου

en: Close all tabs?
el: Κλείσιμο όλων των καρτελών;

en: Close tab?
el: Κλείσιμο της καρτέλας;

en: Close this tab
el: Κλείσιμο αυτής της καρτέλας

en: Close window?
el: Να κλείσει το παράθυρο;

en: Co_mpatibility
el: Συμ_βατότητα

en: Color Selector
el: Επιλογέας Χρώματος

en: Command
el: Εντολή

en: Compatibility
el: Συμβατότητα

en: Compose Email
el: Σύνθεση Εmail

en: Configure Xfce Terminal
el: Ρύθμιση του τερματικού Xfce

en: Consider the following
    characters part of a _word
    when double clicking:
el: _Θεωρείστε τους ακόλουθους
    χαρακτήρες τμήμα μίας λέξης
    κατά το διπλό κλικ:

en: Context Menu
el: Μενού

en: Controls whether text in the terminal is allowed to blink when '\e[5m' escape codes are used.
el: Ελέγχει αν το κείμενο στο τερματικό επιτρέπεται να αναβοσβήνει όταν χρησιμοποιούνται κωδικοί '\e[5m'

en: Copy Email Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης email

en: Copy Link Address
el: Αντιγραφή Διεύθυνσης Συνδέσμου

en: Copy _Input To All Tabs...
el: Αντιγραφή _Προσθήκη σε όλες τις καρτέλες ...

en: Copy _Input:
el: Αντιγραφή _εισαγωγής:

en: Copy as _HTML
el: Αντιγραφή ως _HTML

en: Copy input
el: Αντιγραφή εισόδου

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Copy to clipboard as HTML
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο ως HTML

en: Cu_rsor color:
el: Χρώμα δεί_κτη:

en: Cursor
el: Δείκτης

en: Cursor blinks
el: Αναβάσβησμα δείκτη

en: Cursor shape:
el: Σχήμα δείκτη:

en: Custom Colors
el: Προσαρμοσμένα χρώματα

en: Cyan
el: Γαλάζιο

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: D_uration:
el: Δ_ιάρκεια:

en: Dark Gray
el: Σκούρο Γκρι

en: Dark Pastels
el: Σκούρα παστέλ

en: Default (%s)
el: Προεπιλογή (%s)

en: Default character e_ncoding:
el: Προεπιλεγμένη _κωδικοποίηση

en: Default geometry:
el: Προεπιλεγμένη γεωμετρία:

en: Disable _help window shortcut key (F1 by default)
el: Απενεργοποίηση του πλήκτρου συντόμευσης του παραθύρου βοή_θειας (προεπιλογή F1)

en: Disable all me_nu access keys (such as Alt+f)
el: Απενεργοποίηση πλήκτρων συντομεύσεων με_νού (όπως το Alt+f)

en: Disable for 15 minutes
el: Απενεργοποίηση για 15 λεπτά

en: Disable for 5 minutes
el: Απενεργοποίηση για 5 λεπτά

en: Disable m_enu shortcut key (F10 by default)
el: Απενεργοποίηση του πλήκτρου συντόμευσης του μ_ενού (προεπιλογή F10)

en: Disable until program restart
el: Απενεργοποίηση μέχρι την επανεκκίνηση του προγράμματος

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Display _borders around new windows
el: Εμφάνιση _περιγραμμάτων στα νέα παράθυρα

en: Display _menubar in new windows
el: Εμφάνιση _μπάρας μενού στα νέα παράθυρα

en: Display _toolbar in new windows
el: Εμφάνιση _εργαλειοθήκης σε νέα παράθυρα

en: Display help contents
el: Προβολή περιεχομένων βοήθειας

en: Display mismatch
el: Εμφάνιση αναντιστοιχίας

en: Do _not ask me again
el: Να _μην ξαναγίνει η ερώτηση

en: Double Click
el: Διπλό Κλικ

en: Down
el: _Κάτω

en: Drop-do_wn
el: Πτυσσόμενο

en: Drop-down Terminal
el: Πτυσσόμενο τερματικό

en: Enable this option to allow applications running inside the terminal windows to use bold text.
el: Αν είναι επιλεγμένο θα επιτρέπεται στις εφαρμογές που εκτελούνται μέσα στο τερματικό να χρησιμοποιούν έντονο κείμενο.

en: Enable this option to allow escape sequences such as '\e[1;35m' to switch text to bright colors in addition to bold. If disabled, text color will remain intact.
el: Ενεργοποιείστε αυτήν την επιλογή για να επιτραπεί σε σττις κωδικούς διαδοχής όπως '\e[1;35m' να προσθέτουν στο κείμενο έντονα χρώματα, επιπλέον της έντονης μορφής. Αν είναι ανενεργό, το χρώμα κειμένου δεν θα επηρεαστεί.

en: Enable this option to set a custom bold color. If disabled the text color will be used.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να θέσετε ένα προσαρμοσμένο χρώμα έντονου κειμένου. Αν η επιλογή είναι ανενεργή θα χρησιμοποιηθεί το χρώμα κειμένου.

en: Enable this option to set custom text and background colors for the cursor. If disabled the background and text colors will be reversed.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να ορίσετε προσαρμοσμένο χρώμα κειμένου και φόντου για τον δείκτη. Όταν είναι ανενεργό θα χρησιμοποιούνται τα χρώματα κειμένου και φόντου ανεστραμμένα.

en: Enable this option to set custom text and background colors for the selection. If disabled the background and text colors will be reversed.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να ορίσετε προσαρμοσμένο χρώμα κειμένου και φόντου για την επιλογή. Αν είναι ανενεργό θα χρησιμοποιούνται τα χρώματα κειμένου και παρασκηνίου ανεστραμμένα.

en: Enable this option to show the menubar in newly created terminal windows.
el: Ενεργοποιείστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζεται η μπάρα μενού στα νέα παράθυρα τερματικού.

en: Enable this option to show the toolbar in newly created terminal windows.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζονται οι εργαλειοθήκες στα νέα παράθυρα τερματικού.

en: Enable this option to show window decorations around newly created terminal windows.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζονται περιγράμματα παραθύρου στα νέα παράθυρα τερματικού.

en: Enable this option to use system-wide monospace font.
el: Αν είναι επιλεγμένο θα χρησιμοποιηθεί η γραμματοσειρά σταθερού πλάτους του συστήματος.

en: Enables you to press any key on the keyboard to scroll down the terminal window to the command prompt.
el: Σας επιτρέπει να κυλίσετε στη γραμμή εντολών πατώντας οποιοδήποτε πλήκτρο στο πληκτρολόγιο.

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Enter the text to be copied to all tabs
el: Καταχωρίστε το κείμενο που θα αντιγραφεί σε όλες τις καρτέλες

en: Enter the title for the current terminal tab
el: Εισάγετε τον τίτλο για την τρέχουσα καρτέλα

en: Erase TTY
el: Καθαρισμός ΤΤΥ

en: Escape sequence
el: Ακολουθία διαφυγής

en: Failed to connect to session manager: %s
el: Η σύνδεση στον διαχειριστή συνεδριών απέτυχε: %s

en: Failed to create the regular expression
el: Αδυναμία δημιουργίας κανονικής έκφρασης

en: Failed to execute child
el: Αποτυχία εκτέλεσης θυγατρικής διεργασίας

en: Failed to open the URL '%s'
el: Αποτυχία ανοίγματος του URL '%s'

en: Failed to save terminal contents
el: Αποτυχία αποθήκευσης περιεχομένων τερματικού

en: Failed to set encoding %s
el: Αποτυχία ορισμού κωδικοποίησης %s

en: Find
el: Εύρεση

en: Find Ne_xt
el: Εύρεση επό_μενου

en: Find Pre_vious
el: Εύρεση _προηγούμενου

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: General
el: Γενικές

en: General Options
el: Γενικές επιλογές

en: Georgian
el: Γεωργιανά

en: Goes after initial title
el: Πηγαίνει μετά τον αρχικό τίτλο

en: Goes before initial title
el: Πηγαίνει πριν τον αρχικό τίτλο

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Green
el: Πράσινο

en: Green on Black
el: Πράσινο σε μαύρο

en: He_ight:
el: Ύ_ψος:

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Help
el: Βοήθεια

en: If disabled, URLs can be opened by Ctrl + left mouse click.
el: Αν είναι ανενεργό, οι διευθύνσεις URL μπορούν να ανοιχτούν με Ctrl + Αριστερό κλικ ποντικιού.

en: If disabled, new tab will be opened in the rightmost position.
el: Αν δεν είναι ενεργό, η νέα καρτέλα θα ανοίγει στην δεξιά άκρη των καρτελών.

en: If enabled, the shortcut to open and retract the window will give focus, rather than closing it, if it has previously lost focus
el: Αν ενεργοποιηθεί, η συντόμευση για το άνοιγμα και το κλείσιμο του παραθύρου θα επιστρέφει την εστίαση, αντί να το κλείνει, αν είχε χάσει προηγουμένως την εστίαση.

en: Image Files
el: Αρχεία Εικόνων

en: Invalid argument for option "--dynamic-title-mode": %s
el: Άκυρη παράμετρος για την επιλογή "--dynamic-title-mode": %s

en: Invalid geometry string "%s"
el: Μη έγκυρο αλφαριθμητικό γεωμετρίας "%s""

en: Isn't displayed
el: Δεν προβάλλεται

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Keep window open when it loses focus
el: Διατήρηση του παραθύρου ανοιχτού όταν χάνεται η εστίαση

en: Korean
el: Κορεατικά

en: L_eft
el: Α_ριστερά

en: Last _Active Tab
el: Τελευταία Ενε_ργή Καρτέλα

en: Light Blue
el: Ανοιχτό Μπλε

en: Light Cyan
el: Ανοιχτό Γαλάζιο

en: Light Gray
el: Ανοιχτό Γκρι

en: Light Green
el: Ανοιχτό Πράσινο

en: Light Magenta
el: Ανοιχτό Ματζέντα

en: Light Red
el: Ανοιχτό Κόκκινο

en: Load Presets...
el: Φόρτωση Προεπιλογών...

en: Magenta
el: Ματζέντα

en: Match _entire word only
el: Ταίριασμα μόνο _αυτολεξεί

en: Match as _regular expression
el: Ταίριασμα ως _κανονική έκφραση

en: Misc
el: Διάφορα

en: Move Tab _Left
el: Μετακίνηση καρτέλας _αριστερά

en: Move Tab _Right
el: Μετακίνηση Καρτέλας _δεξιά

en: Move to monitor with poi_nter
el: Μετακίνηση σε οθόνη με το _δείκτη

en: Narrow
el: Στενό

en: Never
el: Ποτέ

en: None (use solid color)
el: Κανένα (χρήση στερεού χρώματος)

en: Nordic
el: Νορβηγικά

en: Note: Ctrl+click for color editor.
el: Σημείωση: Ctrl+κλικ για επεξεργασία χρώματος.

en: OPTION
el: ΕΠΙΛΟΓΗ

en: On the left side
el: Στην αριστερή πλευρά

en: On the right side
el: Στη δεξιά πλευρά

en: Opacity setting is not available since compositing is either disabled
    or not supported by your Window Manager.
el: Η ρύθμιση αδιαφάνειας δεν είναι διαθέσιμη επειδή η σύνθεση είναι είτε απενεργοποιημένη
     είτε δεν υποστηρίζεται από τον Διαχειριστή Παραθύρων.

en: Open Link
el: Άνοιγμα Συνδέσμου

en: Open T_erminal
el: Άνοιγμα _τερματικού

en: Open _Tab
el: Άνοιγμα _Καρτέλας

en: Open a dialog to specify the color
el: Άνοιγμα ενός διαλόγου για τον καθορισμό του χρώματος

en: Open a new terminal tab
el: Άνοιγμα μιας νέας καρτέλας τερματικού

en: Open a new terminal window
el: Άνοιγμα ενός νέου παραθύρου τερματικού

en: Open new tab to the _right of the active tab
el: Άνοιγμα νέας καρτέλας δε_ξιά από την ενεργή καρτέλα

en: Open the preferences dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου προτιμήσεων

en: Opening New Windows
el: Άνοιγμα νέων παραθύρων

en: Option "%s" requires specifying the color as its parameter
el: Η επιλογή "%s" απαιτεί να οριστεί το χρώμα ως παράμετρος

en: Option "--command/-e" requires specifying the command to run as its parameter
el: Η επιλογή "--command/-e" απαιτεί τον προσδιορισμό της εντολής που θα εκτελεστεί ως παράμετρο

en: Option "--default-display" requires specifying the default X display as its parameter
el: Η επιλογή "--default-display" απαιτεί τον προσδιορισμό του προεπιλεγμένου X display ως παράμετρο

en: Option "--default-working-directory" requires specifying the default working directory as its parameter
el: Η επιλογή "--default-working-directory" απαιτεί τον προσδιορισμό του προκαθορισμένου καταλόγου στον οποίο θα ξεκινήσει ως παράμετρο

en: Option "--display" requires specifying the X display as its parameter
el: Η επιλογή "--εμφάνιση" απαιτεί να οριστεί η παράμετρος X ως παράμετρος

en: Option "--dynamic-title-mode" requires specifying the dynamic title mode as its parameter
el: Η επιλογή "--dynamic-title-mode" απαιτεί τον προσδιορισμό της λειτουργίας δυναμικού τίτλου ως παράμετρο

en: Option "--font" requires specifying the font name as its parameter
el: Η επιλογή "--font" απαιτεί τον καθορισμό του ονόματος γραμματοσειράς ως παράμετρο

en: Option "--geometry" requires specifying the window geometry as its parameter
el: Η επιλογή "--geometry" απαιτεί τον προσδιορισμό της γεωμετρίας του παραθύρου ως παράμετρο

en: Option "--icon/-I" requires specifying an icon name or filename as its parameter
el: Η επιλογή "--icon/-I" απαιτεί τον καθορισμό ενός ονόματος εικονιδίου ή αρχείου ως παράμετρο

en: Option "--initial-title" requires specifying the initial title as its parameter
el: Η εντολή "--initial-title" απαιτεί τον προσδιορισμό του αρχικού τίτλου ως παράμετρο

en: Option "--role" requires specifying the window role as its parameter
el: Η επιλογή "--role" απαιτεί τον προσδιορισμό του ρόλου του παραθύρου ως παράμετρο

en: Option "--sm-client-id" requires specifying the unique session id as its parameter
el: Η επιλογή "--sm-client-id" απαιτεί τον προσδιορισμό του μοναδικού id της συνεδρίας ως παράμετρο

en: Option "--startup-id" requires specifying the startup id as its parameter
el: Η επιλογή "--startup-id" απαιτεί τον προσδιορισμό του αναγνωριστικού εκκίνησης ως παράμετρο

en: Option "--title/-T" requires specifying the title as its parameter
el: Η εντολή "--title/-T" απαιτεί τον προσδιορισμό του τίτλου ως παράμετρο

en: Option "--working-directory" requires specifying the working directory as its parameter
el: Η επιλογή "--working-directory" απαιτεί τον προσδιορισμό του καταλόγου στον οποίο θα ξεκινήσει ως παράμετρο

en: Option "--zoom" requires specifying the zoom (%d .. %d) as its parameter
el: Η επιλογή "--zoom"  τον καθορισμό μεγέθυνσης/σμίκρυνσης (%d .. %d) ως παράμετρο

en: Other
el: Άλλο

en: Palette
el: Παλέτα

en: Paste Clipboard
el: Επικόλληση προχείρου

en: Paste Selection
el: Επικόλληση επιλογής

en: Paste _Selection
el: Επι_κόλληση Επιλογής

en: Paste from clipboard
el: Επικόλληση από το πρόχειρο

en: Please report bugs to <%s>.
el: Παρακαλούμε αναφέρετε τα προβλήματα στο <%s>.

en: Position
el: Θέση

en: Pr_eferences...
el: _Προτιμήσεις...

en: Presets
el: Προεπιλογές

en: Re_wrap terminal contents on resize
el: Επανα_δίπλωση περιεχομένων τερματικού στην αλλαγή μεγέθους

en: Received invalid color data: Wrong format (%d) or length (%d)
el: Λήφθηκαν μη έγκυρα χρώματα: Εσφαλμένη μορφή (%d) ή μήκος (%d)

en: Red
el: Κόκκινο

en: Replaces initial title
el: Αντικαθιστά τον αρχικό τίτλο

en: Rese_t
el: Επανα_φορά

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset cell spacing values to defaults
el: Επαναφορά αποστάσεων κελιών στις προεπιλεγμένες τιμές

en: Reset double click options to defaults
el: Επαναφορά των επιλογών διπλού κλικ στις προεπιλογές

en: Reset tab activity _indicator after
el: Επαναφορά της ένδε_ιξης δραστηριότητας καρτέλας έπειτα από

en: Right
el: Δε_ξιά

en: Right click action:
el: Ενέργεια δεξιού κλικ:

en: Romanian
el: Ρουμανικά

en: Run a _custom command instead of my shell
el: Εκτέλεση π_ροσαρμοσμένης εντολής αντί για το κέλυφός μου

en: Sa_ve Contents...
el: Α_ποθήκευση Περιεχομένων

en: Save contents...
el: Αποθήκευση περιεχομένων...

en: Scaled
el: Σε κλίμακα

en: Scr_ollbar is:
el: Η μπάρα κ_ύλισης είναι:

en: Scroll on _Output
el: Κύλιση της Ε_ξόδου

en: Scroll on _keystroke
el: Κύλιση στο _πάτημα πλήκτρου

en: Scroll on ou_tput
el: Κύλιση της ε_ξόδου των εντολών

en: Scroll_back:
el: Κύλιση προς τα _πίσω:

en: Scrolling
el: Κύλιση

en: Search terminal contents
el: Αναζήτηση περιεχομένων τερματικού

en: See the %s man page for full explanation of the options above.
el: Δείτε την σελίδα %s του manual για λεπτομερή εξήγηση όλων των παραπάνω επιλογών.

en: Select Background Image File
el: Επιλογή Αρχείου Εικόνας Παρασκηνίου

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: Select this option to allow commands that use utmp/wtmp records (such as `write` or `wall`) to work.
el: Κάντε αυτήν την επιλογή για να επιτραπεί σε εντολές που χρησιμοποιούν εγγραφές utmp/wtmp (όπως `write` ή `wall`) να λειτουργήσουν.

en: Select this option to force Terminal to run custom command instead of your shell when you open new terminals.
el: Κάντε αυτήν την επιλογή για να επιβάλλετε στο Τερματικό να εκτελέσει μια προσαρμοσμένη εντολή αντί για το κέλυφός σας όταν ανοίγετε νέα τερματικά.

en: Select this option to force Terminal to run your shell as a login shell when you open new terminals. See the documentation of your shell for details about differences between running it as interactive shell and running it as login shell.
el: Επιλέξτε αυτό για να αναγκάσετε το Τερματικό να εκτελεί το κέλυφός σας ως κέλυφος εισόδου όταν ανοίγετε νέα τερματικά. Συμβουλευτείτε την τεκμηρίωση του κελύφους σας για τη διαφορά μεταξύ της εκτέλεσης του ως τυπικό κέλυφος και ως κελύφους εισόδου.

en: Select this option to make new terminals (tabs or windows) use custom working directory. Otherwise, current working directory will be used.
el: Κάντε αυτήν την επιλογή για να κάνετε τα νέα τερματικά (καρτέλες και παράθυρα) να χρησιμοποιήσουν προσαρμοσμένο κατάλογο εργασίας. Αλλιώς, θα χρησιμοποιηθεί ο τρέχων κατάλογος εργασίας.

en: Set Title Co_lor...
el: Ορίστε τον τίτλο Co_lor ...

en: Set _Encoding
el: Ορισμός _Κωδικοποίησης

en: Short_cuts...
el: _Συντομεύσεις

en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

en: Show Window _Borders
el: Εμφάνιση _Περιγραμμάτων Παραθύρου

en: Show _Menubar
el: Εμφάνιση _Μενού

en: Show _Toolbar
el: Εμφάνιση _Εργαλειοθήκης

en: Show _status icon in notification area
el: Εμφάνιση εικονιδίου _κατάστασης στην περιοχή ειδοποιήσεων

en: Show a dialog that allows to edit text that is considered unsafe for pasting.
el: Εμφάνιση ενός διαλόγου που επιτρέπει την επεξεργασία κειμένου που θεωρείται ανασφαλές να επικολληθεί.

en: Show bold text in b_right colors
el: Εμφάνιση το_νισμένου κειμένου με έντονα χρώματα

en: Show unsafe _paste dialog
el: Εμφάνιση διαλόγου ανασφαλούς επι_κόλλησης

en: Show window _borders
el: Εμφάνιση _περιγραμμάτων παραθύρου

en: Show/hide the menubar
el: Εμφάνιση/απόκρυψη μπάρας μενού

en: Show/hide the toolbar
el: Εμφάνιση/απόκρυψη εργαλειοθήκης

en: Show/hide the window decorations
el: Εμφάνιση/απόκρυψη των περιγραμμάτων παραθύρου

en: Solarized (dark)
el: Υπερέκθεση (σκούρο)

en: Solarized (light)
el: Υπερέκθεση (ανοιχτό)

en: South-Eastern Europe
el: Νοτιοανατολικής Ευρώπης

en: Specifies the number of lines that you can scroll back using the scrollbar.
el: Καθορίζει το πλήθος των γραμμών που μπορείτε να ανατρέξετε πίσω με τη μπάρα κύλισης.

en: St_yle:
el: Στ_υλ:

en: Stretched
el: Τεντωμένο

en: Switch to last active tab
el: Εναλλαγή στην τελευταία ενεργή καρτέλα

en: Switch to next tab
el: Μετάβαση στην επόμενη καρτέλα

en: Switch to previous tab
el: Μετάβαση στην προηγούμενη καρτέλα

en: T_abs
el: _Καρτέλες

en: Tab Options
el: Επιλογές Καρτέλας

en: Tab activit_y color:
el: Χρώμα δραστηριότητας καρ_τέλας:

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Terminal
el: Τερματικό

en: Terminal Emulator
el: Ρυθμίσεις Τερματικού XFCE

en: Terminal Preferences
el: Προτιμήσεις τερματικού

en: Text _selection color:
el: Χρώμα επιλο_γής κειμένου:

en: Text blinks:
el: Κείμενο αναβοσβήνει:

en: Thai
el: Ταϊλανδέζικα

en: The Xfce development team. All rights reserved.
el: Η ομάδα ανάπτυξης του Xfce. Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται.

en: The child process exited normally with status %d.
el: Η υπο-διαδικασία τερματίστηκε κανονικά με κατάσταση %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
el: Η υπο-διαδικασία ματαιώθηκε με σήμα %d.

en: The child process was aborted.
el: Η υπο-διαδικασία ματαιώθηκε.

en: The random color is based on the selected background color, keeping the same brightness.
el: Το τυχαίο χρώμα βασίζεται στο επιλεγμένο χρώμα φόντου, κρατώντας την ίδια φωτεινότητα

en: There are still processes running in some tabs.
    Closing this window will kill all of them.
el: Υπάρχουν ακόμη ενεργές διαδικασίες σε κάποιες καρτέλες.
    Κλείνοντας το παράθυρο θα διακοπούν όλες.

en: There is still a process running.
    Closing this tab will kill it.
el: Υπάρχει ακόμη μια ενεργή διαδικασία.
    Κλείνοντας την καρτέλα θα διακοπεί.

en: There is still a process running.
    Closing this window will kill it.
el: Υπάρχει ακόμη μια ενεργή διαδικασία.
    Κλείνοντας το παράθυρο θα διακοπεί.

en: These options may cause some applications to behave
    incorrectly. They are only here to allow you to work around
    certain applications and operating systems that expect
    different terminal behavior.
el: Αυτές οι επιλογές μπορεί να προκαλέσουν λανθασμένη
    συμπεριφορά σε μερικές εφαρμογές. Υπάρχουν εδώ μόνο
    για να σας επιτρέψουν να εργαστείτε με συγκεκριμένες
    εφαρμογές και λειτουργικά συστήματα που αναμένουν
    διαφορετική συμπεριφορά τερματικού.

en: This option controls whether the cursor will be blinking or not.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει αν ο δείκτης θα αναβοσβήνει ή όχι.

en: This option controls whether the terminal will have no limits on scrollback.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει αν το τερματικό θα έχει απεριόριστο κυλιόμενο ιστορικό προς τα πίσω.

en: This option controls whether the terminal will scroll down automatically whenever new output is generated by the commands running inside the terminal.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει αν το τερματικό θα κυλάει αυτόματα στο τέλος όταν παράγεται νέο κείμενο από τις εντολές που τρέχουν μέσα στο τερματικό.

en: This window has %d tabs open. Closing this window
    will also close all its tabs.
el: Αυτό το παράθυρο έχει %d ανοιχτές καρτέλες. Εάν το κλείσετε
    θα κλείσουν όλες οι καρτέλες του.

en: Tiled
el: Σε παράθεση

en: Title
el: Τίτλος

en: Toggle Drop-down Terminal
el: Άνοιγμα/κλείσιμο πτυσσόμενου τερματικού

en: Toggle fullscreen mode
el: Εναλλαγή λειτουργίας πλήρους οθόνης

en: Toggle read-only mode
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας «Μόνο για ανάγνωση»

en: Toggle scroll on output
el: Εναλλαγή κύλισης της εξόδου

en: Transparent background
el: Διαφανές παρασκήνιο

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: U_p
el: _Πάνω

en: Unable to determine your login shell.
el: Δεν ήταν δυνατός ο προσδιορισμός του κελύφους εισόδου σας.

en: Unable to drop Mozilla URL on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
el: Αδυναμία επικόλλησης του Mozilla URL στο τερματικό: Εσφαλμένος τύπος (%d) ή μέγεθος (%d)

en: Unable to drop URI list on terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
el: Αδυναμία επικόλλησης λίστας URI στο τερματικό: Εσφαλμένος τύπος (%d) ή μέγεθος (%d)

en: Unable to drop selection of type text/plain to terminal: Wrong format (%d) or length (%d)
el: Αδυναμία επικόλλησης της επιλογής απλού/κειμένου στο τερματικό: Εσφαλμένος τύπος (%d) ή μέγεθος (%d)

en: Unable to parse color: %s
el: Δεν είναι δυνατή η ανάλυση του χρώματος: %s

en: Unable to register terminal service: %s
el: Δεν ήταν δυνατή η καταχώρηση της υπηρεσίας τερματικού: %s

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Unknown option "%s"
el: Άγνωστη επιλογή "%s"

en: Unli_mited scrollback
el: Απεριόριστο _ιστορικό

en: Untitled
el: Ανώνυμο

en: Usage:
el: Χρήση:

en: Use _middle mouse click to close tabs
el: Χρήση του _μεσαίου κλικ ποντικιού για το κλείσιμο καρτελών

en: Use custom styling to make tabs _slim (restart required)
el: Χρήση προσαρμοσμένου στυλ για να κάνετε τις καρτέλες κομψές (απαιτείται επανεκκίνηση)

en: Use middle mouse click to open _URLs
el: Χρήση μεσαίου κλικ ποντικιού για άνοιγμα διευθύνσεων _URL

en: Use shortcut to _focus visible window
el: Χρήση συντόμευσης για _εστίαση σε ορατό παράθυρο

en: Use system _font
el: Χρήση της γραμματοσειράς συστήματος

en: User id mismatch
el: Το αναγνωριστικό χρήστη δεν αντιστοιχεί

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: Visit Xfce Terminal website
el: Επίσκεψη ιστοσελίδας Τερματικού Xfce

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Western European
el: Δυτικής Ευρώπης

en: When focused
el: Όταν εστιάζεται

en: When unfocused
el: Όταν χάνει την εστίαση

en: White
el: Άσπρο

en: White on Black
el: Άσπρο σε μαύρο

en: Wi_dth:
el: Πλ_άτος:

en: Wide
el: Ευρύ

en: Window Options
el: Επιλογές Παραθύρου

en: Window or Tab Separators
el: Διαχωριστικά παραθύρων ή καρτελών

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,
el: Γράφτηκε από τον Benedikt Meurer <benny@xfce.org>

en: Xfce Terminal
el: Τερματικό Xfce

en: Xfce Terminal Emulator
el: Προσομοιωτής Tερματικού Xfce

en: Xfce Terminal Settings
el: Ρυθμίσεις Tερματικού Xfce

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Zoom _In
el: _Μεγέθυνση

en: Zoom _Out
el: _Σμίκρυνση

en: Zoom in with larger font
el: Μεγέθυνση με μεγαλύτερη γραμματοσειρά

en: Zoom out with smaller font
el: Σμίκρυνση με μικρότερη γραμματοσειρά

en: Zoom to default size
el: Εστίαση στο προκαθορισμένο μέγεθος

en: _About
el: _Περί

en: _Always show tabs
el: Οι καρτέλες να φαίνονται _πάντα

en: _Ambiguous-width characters:
el: Χαρακτήρες ασαφούς πλάτους:

en: _Appearance
el: _Εμφάνιση

en: _Audible bell
el: Η_χητικό σήμα

en: _Background color:
el: Χρώμα _παρασκηνίου:

en: _Backspace key generates:
el: _Το πλήκτρο Backspace προκαλεί:

en: _Cancel
el: Α_κύρωση

en: _Clear Scrollback and Reset
el: Κα_θαρισμός Κύλισης προς τα Πίσω και Επαναφορά

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Colors
el: _Χρώματα

en: _Contents
el: Περι_εχόμενα

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: _Delete key generates:
el: _Το πλήκτρο Delete προκαλεί:

en: _Detach Tab
el: Α_πόσπαση καρτέλας

en: _Dynamically-set title:
el: _Δυναμικός καθορισμός τίτλου:

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _File
el: _Αρχείο

en: _File:
el: _Αρχείο:

en: _Find...
el: _Εύρεση...

en: _Fullscreen
el: Πλήρης _Οθόνη

en: _General
el: _Γενικές

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Initial title:
el: _Αρχικός τίτλος:

en: _Keep window open when it loses focus
el: _Το παράθυρο να μένει ανοιχτό όταν χάνεται η εστίαση

en: _Next
el: _Επόμενο

en: _Next Tab
el: _Επόμενη καρτέλα

en: _Normal Size
el: Κανο_νικό μέγεθος

en: _Opacity:
el: _Διαφάνεια:

en: _Paste
el: _Επικόλληση

en: _Previous
el: _Προηγούμενο

en: _Previous Tab
el: _Προηγούμενη καρτέλα

en: _Read-Only
el: _Μόνο για Ανάγνωση

en: _Relaunch
el: _Επανεκκίνηση

en: _Reset
el: Επανα_φορά

en: _Reset compatibility options to defaults
el: _Επαναφορά επιλογών συμβατότητας στις προεπιλογές

en: _Run command as login shell
el: _Εκτέλεση εντολής ως κέλυφος εισόδου

en: _Save
el: Α_ποθήκευση

en: _Search for:
el: _Αναζήτηση για:

en: _Set Title...
el: _Ορισμός τίτλου...

en: _Shading:
el: Σ_κίαση:

en: _Terminal
el: _Τερματικό

en: _Text color:
el: Χρώμα _κειμένου:

en: _Title:
el: _Τίτλος:

en: _Undo Close Tab
el: _Αναίρεση: Κλείσιμο Καρτέλας

en: _Update utmp/wtmp records when command is launched
el: _Ανανέωση εγγραφών utmp/wtmp στην έναρξη εντολής

en: _Use system theme colors for text and background
el: Χρήση χρωμάτων _θέματος συστήματος για κείμενο και παρασκήνιο

en: _Vary the background color for each tab
el: _Παραλλαγή χρώματος φόντου για καθεμιά καρτέλα

en: _View
el: _Προβολή

en: _Visual bell
el: Ο_πτικό σήμα

en: _Working directory:
el: Κατάλογος ε_ργασίας:

en: _Wrap around
el: Αναζήτηση _wrap-around

en: _Zoom
el: _Μεγέθυνση

en: c_olumns
el: σ_τήλες

en: color
el: Χρώμα

en: command
el: εντολή

en: directory
el: κατάλογος

en: display
el: προβολή

en: font
el: γραμματοσειρά

en: geometry
el: γεωμετρία

en: icon
el: εικονίδιο

en: mode
el: λειτουργία

en: role
el: ρόλος

en: row_s
el: γραμ_μές

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: string
el: αλφαριθμητικό

en: title
el: τίτλος

en: x height
el: x ύψος

en: x width
el: x πλάτος

en: zoom
el: μεγέθυνση-σμίκρυνση
