Xfce Panel Plugins - en to el translation catalogue (310 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
el: 	Αστρονομικά δεδομένα:
    	Τελευταία:	%s
    	Επόμενη:	%s
    	Πρόσφατες αποτυχημένες προσπάθειες: %d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
el: 	Δεν υπάρχουν διαθέσιμα δεδομένα και θα χρησιμοποιηθούν λογικές προκαθορισμένες τιμές για το βράδυ και την ημέρα.

en: 	Direction: %s (%s%s)
el: 	Διεύθυνση: %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
el: 	Οι εγκυκλοπαιδικές πληροφορίες έχουν ληφθεί από

en: 	Met.no Locationforecast API states that this version
    	of the webservice is deprecated, and the plugin needs to be
    	adapted to use a newer version, or it will stop working within
    	a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
el: 	Το Locationforecast API του Met.no δηλώνει ότι, η έκδοση
    	της υπηρεσίας έχει ξεπεραστεί και το πρόσθετο χρειάζεται
    	νεώτερη έκδοση, διαφορετικά θα σταματήσει να λειτουργεί
    	μέσα στους επόμενους μήνες.
    	Παρακαλώ αναφέρετε το σφάλμα στο https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	αν κανείς μέχρι τώρα δεν έχει κάνει.

en: 	Moon phase:	%s
el: 	Φάση Σελήνης:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
el: 	Φάση Σελήνης:	Άγνωστη

en: 	Moonrise:	%s
el: 	Ανατολή Σελήνης: %s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
el: 	Ανατολή Σελήνης: H Σελήνη δεν ανατέλλει σήμερα.

en: 	Moonset:	%s
el: 	Δύση Σελήνης:	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
el: 	Δύση Σελήνης:	Η Σελήνη δεν δύει σήμερα.

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
el: 	Ταχύτητα: %s %s (%s Μποφόρ)

en: 	Sunrise:		%s
el: 	Ανατολή Ηλίου:	%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
el: 	Ανατολή Ηλίου:	Ο Ήλιος δεν ανατέλλει σήμερα.

en: 	Sunset:		%s
el: 	Δύση Ηλίου:		%s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
el: 	Δύση Ηλίου:		Ο Ήλιος δεν δύει σήμερα.

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
el: 	Θερμοκρασίες, άνεμος, ατμόσφαιρα και δεδομένα συννεφιάς υπολογίστηκαν
    	στις:		%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
el: 	Δεδομένα καιρού:
    	Τελευταία:	%s
    	Επόμενη:	%s
    	Πρόσφατες αποτυχημένες προσπάθειες: %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
el: 
    	Τα δεδομένα υψομέτρου και της ζώνης ώρας παρέχονται από

en: 
    	Met.no sunrise API states that this version of the webservice
    	is deprecated, and the plugin needs to be adapted to use
    	a newer version, or it will stop working within a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
el: 
    	Το sunrise API του Met.no δηλώνει ότι, η έκδοση της υπηρεσίας έχει
    	ξεπεραστεί και το πρόσθετο χρειάζεται νεώτερη έκδοση, διαφορετικά
    	θα σταματήσει να λειτουργεί μέσα στους επόμενους μήνες.
    	Παρακαλώ αναφέρετε το σφάλμα στο https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	αν κανείς μέχρι τώρα δεν έχει κάνει.

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
el: 
    	Η βροχόπτωση και τα σύμβολα του καιρού υπολογίστηκαν
    	για τη παρακάτω χρονική διάρκεια:
    	Από:	%s
    	Έως:	%s

en: 
    	Weather and astronomical data from
el: 
    	Καιρός και αστρονομικά δεδομένα από

en: 
    Astronomical Data
el: 
    Αστρονομικά Δεδομένα

en: 
    Atmosphere
el: 
    Ατμόσφαιρα

en: 
    Clouds
el: 
    Σύννεφα

en: 
    Credits
el: 
    Μνεία

en: 
    Downloads
el: 
    Λήψεις

en: 
    Precipitation
el: 
    Βροχόπτωση

en: 
    Temperatures
el: 
    Θερμοκρασίες

en: 
    Times Used for Calculations
el: 
    Διάρκεια υπολογισμών

en: 
    Wind
el: 
    Άνεμος

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
el: 1 χιλιοστό είναι το ένα χιλιοστό του μέτρου - η θεμελιώδης μονάδα μήκους στο Διεθνές Σύστημα Μονάδων - , ή περίπου 0,04 ίντσες.

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
el: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Θερμοκρασία:</b> %s
    <b>Άνεμος:</b> %s από %s
    <b>Πίεση:</b> %s
    <b>Υγρασία:</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
el: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">από %s ως %s, με %s βροχόπτωση</span>
    
    <b>Θερμοκρασία:</b> %s		<span size="smaller">(τιμές στις %s)</span>
    <b>Άνεμος:</b> %s (%sΜποφόρ), από %s(%s)
    <b>Πίεση:</b> %s    <b>Υγρασία:</b> %s
    <b>Ομίχλη:</b> %s    <b>Νέφωση:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
el: <b>Ατμόσφαιρα</b>

en: <b>Clouds</b>
el: <b>Σύννεφα</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
el: <b>Κατάλογος:</b> %s
    
    <b>Συγγραφέας:</b> %s
    
    <b>Περιγραφή:</b> %s
    
    <b>Άδεια:</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
el: <b>Βροχόπτωση</b>

en: <b>Temperatures</b>
el: <b>Θερμοκρασίες</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
el: <b>Διάρκεια υπολογισμών</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
el: <tt><small>Ποσότητα: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
el: <tt><small>Αισθητή θερμοκρασία: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
el: <tt><small>Βαρομετρική πίεση: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
el: <tt><small>Συννεφιά: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
el: <tt><small>Υπολογισμός στις:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
el: <tt><small>Σημείο δρόσου: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
el: <tt><small>Ομίχλη: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
el: <tt><small>Ανώτερη νέφωση: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
el: <tt><small>Λήξη υπολογισμού:   %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
el: <tt><small>Έναρξη υπολογισμού: %s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
el: <tt><small>Κατώτερη νέφωση: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
el: <tt><small>Μεσαία νέφωση: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
el: <tt><small>Φάση Σελήνης: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
el: <tt><small>Φάση Σελήνης: Άγνωστη</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
el: <tt><small>Ανατολή Σελήνης:%s</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
el: <tt><small>Ανατολή Σελήνης: Η Σελήνη δεν ανατέλλει αυτή τη μέρα.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
el: <tt><small>Δύση Σελήνης:   %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
el: <tt><small>Δύση Σελήνης: Η Σελήνη δεν δύει αυτή τη μέρα.</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
el: <tt><small>Σχετική υγρασία: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
el: <tt><small>Ανατολή Ηλίου:%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
el: <tt><small>Ανατολή Ηλίου: Ο Ήλιος δεν ανατέλλει αυτή τη μέρα.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
el: <tt><small>Δύση Ηλίου:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
el: <tt><small>Δύση Ηλίου: Ο Ήλιος δεν δύει αυτή τη μέρα.</small></tt>

en: A
el: ΑΘ

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
el: Το πόδι (πληθυντικός πόδια) είναι μονάδα μήκους οριζόμενη σαν το 0,3048 του μέτρου, χρησιμοποιείται στο Βρετανικό σύστημα των μονάδων και είναι η συνηθισμένη μονάδα στις Ηνωμένες Πολιτείες. Υποδιαιρείται σε 12 ίντσες. Η μέτρηση του υψομέτρου στην αεροπορική βιομηχανία, είναι μία από τις ελάχιστες περιπτώσεις όπου το πόδι χρησιμοποιείται ευρέως εκτός των αγγλόφωνων λαών.

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
el: Εμφάνιση σαν ημερολόγιο, με τις ημέρες σε στήλες και τα τμήματα της ημέρας (πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ) σε γραμμές.

en: A_dd
el: _Προσθήκη

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
el: Προσθήκη της επιλεγμένης τιμής στις ετικέτες που εμφανίζονται στο πλαίσιο κύλισης.

en: Afternoon
el: Απόγευμα

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
el: Η θερμοκρασία του αέρα κάποιες φορές ονομάζεται και ξηρή θερμοκρασία. Μετράται με θερμόμετρο, που εκτίθεται ελεύθερο στον αέρα και προστατεύεται από ακτινοβολία και υγρασία.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
el: Γνωστή επίσης και σαν <i>θερμοκρασία αίσθησης</i>, <i>αποτελεσματική θερμοκρασία</i> ή όπως αλλιώς καθορίζεται από κάποιους σταθμούς καιρού ότι <i>δίδει την αίσθηση</i>. Η αίσθηση της θερμοκρασίας από τον άνθρωπο δεν οφείλεται μόνο στη θερμοκρασία του αέρα, αλλά επηρεάζεται από την ροή της θερμότητας, τη φυσική δραστηριότητα και τη κατάσταση του ατόμου. Αν και είναι μια πολύ υποκειμενική τιμή, η θερμοκρασία αυτή μπορεί να φανεί χρήσιμη στη προειδοποίηση ακραίων καταστάσεων (κρύου, θερμότητας).
    
    <b>Σημείωση:</b> Αυτή είναι μια υπολογιζόμενη τιμή που δεν παρέχεται από το met.no. Πρέπει να χρησιμοποιήσετε τον κατάλληλο δείκτη-μοντέλο για τη τοποθεσία σας καθώς και τη προσωπική σας επιλογή στη σελίδα με τις μονάδες μέτρησης.

en: Altitu_de:
el: _Υψόμετρο:

en: Altitude
el: Υψόμετρο

en: Animate _transitions between labels
el: Εναλλαγή των εμφανιζόμενων ετικετών

en: Apparent te_mperature:
el: Αισ_θητή θερμοκρασία:

en: Apparent temperature
el: Αισθητή θερμοκρασία

en: Apparent temperature (A)
el: Αισθητή θερμοκρασία (ΑΘ)

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected everytime you open this config dialog.
el: Εδώ φαίνονται τα διαθέσιμα θέματα των εικονιδίων. Μπορείτε να προσθέσετε θέματα στον κατάλογο $HOME/.config/xfce4/weather/icons (ή στον ισοδύναμο κατάλογο του συστήματός σας). Οι πληροφορίες σχετικά με τη δημιουργία ή τη χρήση των θεμάτων εικονιδίων βρίσκονται στο αρχείο README. Τα νέα θέματα εικονιδίων θα ανιχνεύονται κάθε φορά που ανοίγετε αυτόν τον διάλογο.

en: Barometric _pressure:
el: Βαρομετρική _πίεση:

en: Barometric pressure
el: Βαρομετρική πίεση

en: Barometric pressure (P)
el: Βαρομετρική πίεση (Π)

en: CH
el: ΥΝ

en: CL
el: ΧΝ

en: CM
el: ΜΝ

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cannot update weather data
el: Δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση των δεδομένων καιρού

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
el: Αλλάξτε το όνομα της τοποθεσίας σύμφωνα με τις προτιμήσεις σας. Χρησιμοποιείται μόνο για την εμφάνιση και δεν επηρεάζει τις παραμέτρους της τοποθεσίας.

en: Change...
el: Αλλαγή...

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
el: Επιλογή για να χρησιμοποιείται πάντα μια απλή γραμμή και ένα μικρό εικονίδιο σε ένα ταμπλό πολλών γραμμών και σε λειτουργία deskbar.

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
el: Επιλέξτε τη γραμματοσειρά και το μέγεθος που θέλετε. Με μεσαίο κλικ απενεργοποιείτε τη γραμματοσειρά και χρησιμοποιείτε την προκαθορισμένη από το θέμα.

en: Choose an icon theme.
el: Επιλογή θέματος εικονιδίων.

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
el: Επιλέξτε τιμή για να προστεθεί στο τέλος της λίστας. Οι τιμές μπορεί να προστεθούν περισσότερο από μια φορά.

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
el: Επιλέξτε στυλ για το εμφανιζόμενο εικονίδιο πληροφοριών. Κάποια δίνουν πολλές και χρήσιμες πληροφορίες, κάποια άλλα είναι πιο καθαρά αλλά εμφανίζουν λιγότερα δεδομένα.

en: Clear
el: Αίθριος

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Cloudiness
el: Συννεφιά

en: Cloudiness (C)
el: Συννεφιά (Σ)

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
el: Η συννεφιά ή η κάλυψη των νεφών σε μια δεδομένη τοποθεσία, καθορίζει το κλάσμα της σκίασης του ουρανού από τα σύννεφα. Τα σύννεφα είναι φορείς βροχόπτωσης και ταυτόχρονα ρυθμιστές της ποσότητας της ηλιακής ακτινοβολίας που φτάνει στην επιφάνεια της γης. Ενώ κατά τη διάρκεια της ημέρας ελαττώνουν τη θερμοκρασία, το βράδυ έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα, καθώς οι υδρατμοί εμποδίζουν να διαφύγει στο διάστημα η ακτινοβολία μεγάλου μήκους κύματος. Πέρα από αυτό, τα σύννεφα αντανακλούν φως στο διάστημα και συνεισφέρουν έτσι στην διατήρηση της ψύξης του πλανήτη.

en: Cloudy
el: Νεφελώδης

en: Coordinates
el: Συντεταγμένες

en: Copyright (c) 2003-2014
el: Πνευματικά δικαιώματα (c) 2003-2014

en: Currently no data available.
el: Προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμα δεδομένα.

en: D
el: ΣΥ

en: Days in columns
el: Ημέρες σε στήλες

en: Days in rows
el: Ημέρες σε γραμμές

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
el: Επιλέξτε πόσες τιμές θα πρέπει να δείχνει ταυτόχρονα το πλαίσιο κύλισης. Μπορείτε να επιλέξετε μικρότερο μέγεθος γραμματοσειράς ή να μεγαλώσετε το ταμπλό για να ταιριάζουν περισσότερες γραμμές.

en: Detecting...
el: Ανίχνευση ...

en: Dew point
el: Σημείο δρόσου

en: Dew point (D)
el: Σημείο δρόσου (ΣΔ)

en: Download of astronomical data failed with HTTP Status Code %d, Reason phrase: %s
el: Η φόρτωση των αστρονομικών δεδομένων απέτυχε, κωδικός σφάλματος HTTP %d, αιτία: %s

en: Download of weather data failed with HTTP Status Code %d, Reason phrase: %s
el: Η φόρτωση των δεδομένων του καιρού απέτυχε, κωδικός σφάλματος HTTP %d, αιτία: %s

en: E
el: Α

en: East
el: Ανατολικοί

en: Enter a city name or address
el: Εισάγετε το όνομα της πόλης ή τη διεύθυνση

en: Error downloading met.no logo image to %s, reason: %s
el: Σφάλμα λήψης εικόνας λογότυπου met.no στο %s, με αιτία: %s

en: Error parsing astronomical data!
el: Σφάλμα κατά την ανάλυση των αστρονομικών δεδομένων!

en: Error parsing weather data!
el: Σφάλμα κατά την ανάλυση των δεδομένων του καιρού!

en: Error writing cache file %s!
el: Σφάλμα εγγραφής αρχείου λανθάνουσας μνήμης %s!

en: Evening
el: Βράδυ

en: Feet (ft)
el: Πόδια (ft)

en: Feet per second (ft/s)
el: Πόδια ανά δευτερόλεπτο (ft/s)

en: First quarter
el: Πρώτο τέταρτο

en: Fog
el: Ομίχλη

en: Fog (F)
el: Ομίχλη (Ο)

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
el: Η ομίχλη είναι ένας τύπος πολύ χαμηλής συννεφιάς. Συχνά η υγρασία σε αυτή δημιουργείται τοπικά από μια κοντινή λίμνη, ποταμό, ωκεανό ή από την απλή υγρασία του εδάφους, όταν η διαφορά μεταξύ της θερμοκρασίας και του σημείου δρόσου είναι χαμηλότερη από  2.5 °C (4 °F) και συνήθως με σχετική υγρασία 100%. Συνήθως η ομίχλη παράγει ελαφρά βροχόπτωση, με τη μορφή μικρών σταγόνων βροχής (ψεκάδες) ή πολύ ελαφράς χιονόπτωσης και ελαττώνει την ορατότητα σε λιγότερο από 1 km (5/8 του μιλίου).

en: Font and color:
el: Γραμματοσειρά και χρώμα:

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
el: Για τοποθεσίες εκτός της Νορβηγίας, το μοντέλο υψομέτρου που χρησιμοποιεί η υπηρεσία met.no δεν είναι πολύ καλό και συνήθως είναι απαραίτητο να καθοριστεί το υψόμετρο σαν πρόσθετη παράμετρος, αλλιώς οι τιμές δεν θα είναι σωστές.
     
    Το πρόσθετο προσπαθεί να ανιχνεύσει το υψόμετρο χρησιμοποιώντας την υπηρεσία GeoNames αλλά μπορεί να μην είναι πάντα σωστό, για αυτό μπορείτε να το αλλάξετε εδώ.
    
    Το υψόμετρο δίνεται σε μέτρα επάνω από την επιφάνεια της θάλασσας, εναλλακτικά σε πόδια αλλάζοντας τη μονάδα στη σελίδα με τις Μονάδες μέτρησης. Θα πρέπει να ταιριάζει περίπου με τη πραγματική τιμή, οι μικρές διαφορές δεν θα έχουν επίδραση στα δεδομένα του καιρού. Στη Νορβηγία η ρύθμιση αυτή δεν έχει καμιά επίπτωση.

en: Full moon
el: Πανσέληνος

en: H
el: Υ

en: Hectopascals (hPa)
el: Εκτοπασκάλ (hPa)

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
el: Αποκρύψτε το πλαίσιο κύλισης για να εξοικονομήσετε χώρο στο ταμπλό. Ενδιαφέρουσα πληροφόρηση παρέχει επίσης και το εικονίδιο πληροφοριών που εμφανίζεται όταν ο δείκτης του ποντικού σας μετακινηθεί επάνω στο εικονίδιο του ταμπλό, υπό τον όρο να επιλέξετε το κατάλληλο στυλ εικονιδίου στη σελίδα Εμφάνιση.

en: High clouds
el: Ανώτερη νέφωση

en: High clouds (CH)
el: Ανώτερη νέφωση (ΑΝ)

en: Humidity (H)
el: Υγρασία (Υ)

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
el: Η υγρασία ορίζει τη ποσότητα των υδρατμών στον αέρα και αυξάνει τη πιθανότητα βροχόπτωσης, ομίχλης και δροσιάς. Ενώ η απόλυτη υγρασία είναι το περιεχόμενο του νερού στον αέρα, η σχετική υγρασία δίνει την εκατοστιαία (%) αναλογία της απόλυτης υγρασίας σχετικά με τη μέγιστη θερμοκρασία και τη πίεση του αέρα.

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
el: Αν η επιλεγμένη τοποθεσία δεν είναι στη ζώνη ώρας σας, για να εμφανίζονται σωστά οι χρόνοι είναι απαραίτητο να την <i>αλλάξετε</i>. Η ζώνη ώρας ανιχνεύεται αυτόματα μέσω της υπηρεσίας GeoNames, αλλά μπορείτε να τη διορθώσετε αν το κρίνετε απαραίτητο.
    Αφήστε το πεδίο κενό για να χρησιμοποιηθεί η ζώνη ώρας του συστήματος σας. Οι λάθος καταχωρήσεις θα προκαλέσουν τη χρήση της ώρας UTC, αλλά αυτό θα εξαρτηθεί και από το σύστημα σας.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
el: Βελτιώσεις από τον Robert G. Quayle και τον Robert G. Steadman το 1998 σε προηγούμενα πειράματα/εξελίξεις του Steadman. Το μοντέλο αυτό εξαρτάται μόνο από τη ταχύτητα και τη θερμοκρασία του ανέμου και όχι από τη σχετική υγρασία, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη θερμική καταπόνηση αλλά και για τη καταπόνηση του ψύχους.

en: Inches (in)
el: Ίντσες (in)

en: Inches of mercury (inHg)
el: Ίντσες στήλης Υδραργύρου (inHg)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
el: Οι ίντσες στήλης υδραργύρου χρησιμοποιούνται ευρέως για την έκφραση της βαρομετρικής πίεσης στις αναφορές καιρού, στην ψύξη και στην αεροπορία στις Ηνωμένες Πολιτείες, αλλά σπάνια οπουδήποτε αλλού. Ορίζεται ως η πίεση που ασκείται σε 1 ίντσα κυκλικής στήλης υδραργύρου και ύψους 1 ίντσας στους 32 °F ( 0 °C) στη κανονική επιτάχυνση της βαρύτητας.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
el: Εφευρέθηκε από τον Sir Francis Beaufort το 1805, αυτή η εμπειρική κλίμακα της ταχύτητας του ανέμου είναι βασισμένη σε παρατηρήσεις του ανθρώπου σε ειδικές χερσαίες ή θαλάσσιες συνθήκες και υποδηλώνει αυτές τις συνθήκες με αριθμούς από το 0 ( ηρεμία ) έως 12 ( τυφώνας ).

en: Kilometers per hour (km/h)
el: Χιλιόμετρα ανά ώρα (km/h)

en: Knots (kt)
el: Κόμβοι (kt)

en: L_ongitude:
el: Γεωγραφικό _μήκος:

en: Labels to d_isplay
el: _Εμφανιζόμενες ετικέτες

en: Latitud_e:
el: Γεωγραφικό _πλάτος:

en: Latitude
el: Γεωγραφικό πλάτος

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
el: Το γεωγραφικό πλάτος καθορίζει την θέση βορρά-νότου ενός σημείου στην επιφάνεια της Γης. Εάν αλλάξετε αυτή την τιμή, πρέπει επίσης να παρέχετε το υψόμετρο και την ζώνη ώρας.

en: Li_nes:
el: Γρα_μμές:

en: Light rain
el: Ασθενής βροχή

en: Light rain with thunder
el: Ελαφρά βροχή με βροντές

en: Lightly cloudy
el: Ελαφρά νεφελώδης

en: Location _name:
el: Ό_νομα τοποθεσίας:

en: Longitude
el: Γεωγραφικό μήκος

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
el: Το γεωγραφικό μήκος καθορίζει την θέση ανατολής-δύσης ενός σημείου στην επιφάνεια της Γης. Εάν αλλάξετε αυτή την τιμή, πρέπει επίσης να παρέχετε το υψόμετρο και την ζώνη ώρας.

en: Low clouds
el: Κατώτερη νέφωση

en: Low clouds (CL)
el: Κατώτερη νέφωση (ΚΝ)

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
el: Η υπηρεσία Met.no προσφέρει δεδομένα πρόγνωσης για %d ημέρες. Επιλέξτε τον αριθμό των ημερών που θα εμφανίζονται στο παράθυρο πρόγνωσης. Σε αργούς υπολογιστές και για να προληφθούν τυχόν καθυστερήσεις όταν ανοίγετε το παράθυρο της πρόγνωσης, συνιστάται μικρός αριθμός ημερών. Σημειώστε επίσης ότι, οι προβλέψεις για περισσότερο από 3 ημέρες δεν είναι συνήθως αξιόπιστες!-)

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
el: Το μέτρο ανά δευτερόλεπτο είναι <i>η</i> τυπική μονάδα που χρησιμοποιούν οι μετεωρολόγοι, για να υποδηλώσουν την ταχύτητα του ανέμου.

en: Meters (m)
el: Μέτρα (m)

en: Meters per second (m/s)
el: Μέτρα ανά δευτερόλεπτο (m/s)

en: Middle clouds
el: Μεσαία νέφωση

en: Middle clouds (CM)
el: Μεσαία νέφωση (ΜΝ)

en: Miles per hour (mph)
el: Μίλια ανά ώρα (mph)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
el: Τα μίλια ανά ώρα είναι μονάδα ταχύτητας στο Βρετανικό σύστημα των μονάδων, εκφράζει τον αριθμό των διανυθέντων μιλίων σε μια ώρα.

en: Millimeters (mm)
el: Χιλιοστά (mm)

en: Morning
el: Πρωί

en: Move do_wn
el: Μετακίνηση _κάτω

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
el: Μετακίνηση κάτω της επιλεγμένης τιμής στη λίστα με τις εμφανιζόμενες ετικέτες.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
el: Μετακίνηση επάνω της επιλεγμένης τιμής στη λίστα με τις εμφανιζόμενες ετικέτες.

en: Move u_p
el: Μετακίνηση _πάνω

en: N
el: Β

en: NE
el: ΒΑ

en: NW
el: ΒΔ

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
el: Πήρε το όνομα από τον αστρονόμο Anders Celsius ο οποίος εφηύρε την πρωτότυπη κλίμακα το 1742, η κλίμακα Celsius είναι μια διεθνής μονάδα μέτρησης της θερμοκρασίας που στις μέρες μας καθορίζεται και με τη κλίμακα Kelvin. Ο 0 °C είναι ίσος με 273.15 K και διαφορά θερμοκρασίας 1 °C είναι ακριβώς ίση με την διαφορά 1 K. Καθορίζεται  από το σημείο τήξης του νερού, που είναι περίπου στους 0 °C και το σημείο βρασμού στους 100 °C σε συνθήκες μιας ατμόσφαιρας (1 atm = 1013.5 hPa). Μέχρι το 1948, η μονάδα μέτρησης ήταν γνωστή ως <i>centigrade</i> - από το Λατινικό <i>centum</i> (100) και <i>gradus</i> (βήματα).
    Στην μετεωρολογία και στην καθημερινότητα η κλίμακα Celsius είναι πολύ βολική για τις θερμοκρασίες, επειδή οι βαθμοί της είναι ένας εύκολος δείκτης για τον σχηματισμό πάγου και χιονιού.

en: New moon
el: Νέα σελήνη

en: Night
el: Νύχτα

en: No Data
el: Δεν υπάρχουν δεδομένα

en: No default icon theme? This should not happen, plugin will crash!
el: Κανένα προεπιλεγμένο θέμα εικονιδίων; Αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει, το πρόσθετο θα καταρρεύσει!

en: No icon theme!
el: Κανένα θέμα εικονιδίων!

en: North
el: Βόρειοι

en: North-East
el: Βόρειο-Ανατολικοί

en: North-West
el: Βόρειο-Δυτικοί

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
el: Σήμερα η ταχύτητα του ανέμου μετράται με την χρήση ανεμόμετρου (στα Ελληνικά <i>anemos</i>, σημαίνει <i>άνεμος</i>) σε ύψος 10μ (33 ft). Τα ανεμόμετρα συνήθως μετράνε είτε την ταχύτητα του αέρα ή την πίεση, θα παρέχουν και τις δυο τιμές επειδή είναι στενά συνδεδεμένες αλλά και μπορεί να εξαχθούν η μία από την άλλη.

en: OK
el: Εντάξει

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
el: Άνοιγμα του φακέλου εικονιδίων του χρήστη με τον διαχειριστή αρχείων, αν χρειάζεται τον δημιουργεί.

en: P
el: Π

en: Partly cloudy
el: Εν μέρει νεφελώδης

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
el: Παρακαλώ αλλάξτε το όνομα της τοποθεσίας σύμφωνα με τις προτιμήσεις σας και διορθώστε το υψόμετρο και τη ζώνη ώρας αν δεν έχουν ανιχνευθεί σωστά.

en: Please set a location in the plugin settings.
el: Παρακαλώ εισάγετε τη τοποθεσία στις ρυθμίσεις του πρόσθετου.

en: Pound-force per square inch (psi)
el: Δύναμη σε λίβρες ανά τετραγωνική ίντσα (psi)

en: Prec_ipitations:
el: Βροχόπτωση:

en: Precipitation (R)
el: Βροχόπτωση (Β)

en: Precipitation amount
el: Ποσότητα βροχόπτωσης

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Quayle-Steadman
el: Μοντέλο Quayle-Steadman

en: Rain
el: Βροχή

en: Rain showers
el: Βροχή κατά περιόδους

en: Rain with thunder
el: Βροχή με βροντές

en: Re_fresh
el: _Ανανέωση

en: Relative humidity
el: Σχετική υγρασία

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: S
el: Ν

en: SE
el: ΝΑ

en: SW
el: ΝΔ

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
el: Εναλλάσσει με κυκλικό τρόπο τις εμφανιζόμενες ετικέτες αντί απλά να τις αλλάζει. Ακυρώστε αυτή την επιλογή αν βρίσκετε τη κινούμενη εικόνα πολύ ενοχλητική.

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
el: Αναζήτηση για νέα τοποθεσία με αυτόματη ανίχνευση παραμέτρων.

en: Search location
el: Αναζήτηση τοποθεσίας

en: Searching...
el: Αναζήτηση...

en: Select _font
el: Επιλογή _γραμματοσειράς

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
el: Αφαίρεση της επιλεγμένης τιμής από τις ετικέτες που εμφανίζονται στο πλαίσιο κύλισης.

en: Select font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: Short-term forecast data unavailable.
el: Τα βραχυπρόθεσμα δεδομένα πρόβλεψης δεν είναι διαθέσιμα.

en: Show current weather conditions
el: Εμφανίζει τις τρέχουσες καιρικές συνθήκες

en: Show scroll_box
el: Εμφάνιση του πλαίσιου _κύλισης

en: Show weather conditions and forecasts
el: Εμφάνιση συνθηκών καιρού και προβλέψεων

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
el: Εμφανίζει τις προβλέψεις σε έναν πίνακα με τις ώρες της ημέρας (πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ) σε στήλες και τις ημέρες σε γραμμές.

en: Simple
el: Απλό

en: Sleet
el: Χιονόνερο

en: Sleet showers
el: Χιονόνερο κατά περιόδους

en: Sleet showers with thunder
el: Χιονόνερο κατά περιόδους με βροντές

en: Sleet with thunder
el: Χιονόνερο με βροντές

en: Snow
el: Χιόνι

en: Snow showers
el: Χιονοπτώσεις κατά περιόδους

en: Snow showers with thunder
el: Χιονοπτώσεις κατά περιόδους με βροντές

en: South
el: Νότιοι

en: South-East
el: Νότιο-Ανατολικοί

en: South-West
el: Νότιο-Δυτικοί

en: Steadman
el: Μοντέλο Steadman

en: Sunny
el: Ηλιόλουστος

en: T
el: Θ

en: Temperature
el: Θερμοκρασία

en: Temperature (T)
el: Θερμοκρασία (Θ)

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
el: Από τον Καναδά, ο ομόλογος του Αμερικάνικου δείκτη windchill-θερμότητας. Με τον παράγοντα wind chill σχεδόν παρόμοιο με το προηγούμενο μοντέλο, οι ταχύτητες του ανέμου πρέπει να είναι επάνω από 2,0 km/h (1,24 mph) και η θερμοκρασία του αέρα κάτω η ίση με 0 °C (32 °F). Και αντί για τον δείκτη θερμότητας θα χρησιμοποιείται ο <i>δείκτης υγρασίας</i>. Για τον δείκτη υγρασίας, η θερμοκρασία του αέρα πρέπει να είναι τουλάχιστον 20,0 °C (68 °F) και το σημείο δρόσου μεγαλύτερο από 0 °C (32 °F). Αν αυτές οι συνθήκες δεν πληρούνται, θα εμφανίζεται η θερμοκρασία του αέρα.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
el: Η αγγλική λέξη <i>inch</i> προέρχεται από το λατινικό <i>uncia</i> που σημαίνει <i>ένα-από δώδεκα τμήματα</i> (εδώ το ένα δωδέκατο του ποδιού). Στο παρελθόν υπήρχαν πολλά διαφορετικά μεγέθη μέτρησης της ίντσας, σήμερα αποδεχόμαστε διεθνώς την τιμή της ίση με 25,4 χιλιοστόμετρα.

en: The Norwegian Meteorological Institute
el: Νορβηγικό Μετεωρολογικό Ινστιτούτο

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
el: Είναι η ποσότητα της βροχής, του ψιλόβροχου, του χιονόνερου, του χαλαζιού, των νιφάδων του χιονιού και του χιονιού σε μπάλες, καθώς και άλλων τύπων νερού που πέφτουν από τον ουρανό, σε μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο.
    
    Οι τιμές που δίνει το met.no είναι αυτές της βροχόπτωσης σε υγρή μορφή - με άλλα λόγια: της βροχής -. Εάν αναμένεται χιόνι (αλλά όχι χιονόνερο), τότε η ποσότητα του χιονιού θα <i>υπολογιστεί</i>, πολλαπλασιάζοντας την αναφερόμενη τιμή με την αναλογία, που εξαρτάται από τη θερμοκρασία του αέρα:
    
    <tt><small>                   Θ &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; Θ &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; Θ &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; Θ &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; Θ                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Παράδειγμα: Αν η θερμοκρασία είναι -5 °C (12 °F), τότε η πυκνότητα του χιονιού θα είναι χαμηλή και θα χρησιμοποιηθεί για τον υπολογισμό η αναλογία 1:10. Υποθέτοντας ότι η αναφερόμενη τιμή είναι 5 mm, τότε η υπολογιζόμενη ποσότητα του χιονιού είναι 50 mm.
    
    <b>Σημείωση</b>: Σε αυτό τον υπολογισμό αν και η θερμοκρασία του αέρα είναι ένας σημαντικός παράγοντας, υπάρχουν και άλλοι επιδρώντες παράγοντες που δεν γνωρίζει το πρόσθετο, όπως ο τύπος του χιονιού και η θερμοκρασία του εδάφους. Για αυτό οι προηγούμενοι κανόνες οδηγούν σε πρόχειρες εκτιμήσεις και δεν αντιπροσωπεύουν τη πραγματική ποσότητα του χιονιού.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
el: Η τρέχουσα κλίμακα θερμοκρασίας Fahrenheit είναι βασισμένη στην πρόταση του φυσικού Daniel Gabriel Fahrenheit το 1724. Στην πρωτότυπη αυτή κλίμακα και υπό συνθήκες κανονικής ατμοσφαιρικής πίεσης, ο 0 °F ήταν ήταν η χαμηλότερη θερμοκρασία που επιτεύχθηκε πήξη της άλμης (μίξη πάγου, αλατιού και χλωριούχου αμμωνίου). Το σημείο τήξεως του νερού είναι στους 32 °F και το σημείο βρασμού στους 212 °F. Οι κλίμακες Fahrenheit και Celsius διαφέρουν κατά -40 βαθμούς. Σε αυτή τη κλίμακα ακόμα και σε κρύους χειμώνες, συνήθως οι θερμοκρασίες δεν πέφτουν σε αρνητικές τιμές.
    Με τον εφευρέτη να είναι μέλος της βασιλικής κοινωνίας στο Λονδίνο και με υψηλή φήμη, η κλίμακα Fahrenheit  γνώρισε μεγάλη δημοτικότητα σε πολλές αγγλόφωνες χώρες, στις περισσότερες από αυτές αντικαταστάθηκε από την κλίμακα Celsius κατά τη διάρκεια της διαδικασίας αλλαγής του μετρικού συστήματος, από τα μέσα έως τα τέλη του 20ου αιώνα.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
el: Το πόδι ανά δευτερόλεπτο (feet per second) στο Βρετανικό σύστημα των μονάδων, είναι το αντίστοιχο του μέτρου ανά δευτερόλεπτο στο διεθνές σύστημα των μονάδων.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
el: Ο κόμβος είναι μονάδα μέτρησης της ταχύτητας ίση με ένα ναυτικό μίλι (1,852 km) την ώρα ή περίπου 1,151 mph. Διεθνώς χρησιμοποιείται στη μετεωρολογία, στη ναυτιλία και στην αεροναυτιλία.
    Σκάφος που ταξιδεύει κατά μήκος ενός μεσημβρινού με 1 κόμβο, ταξιδεύει ένα λεπτό του γεωγραφικού πλάτους σε μια ώρα.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
el: Το μέτρο είναι η θεμελιώδης μονάδα μέτρησης του μήκους στο διεθνές σύστημα των μονάδων. Αρχικά αποσκοπούσε να είναι το ένα δεκάκις εκατομμυριοστό της απόστασης από τον ισημερινό της γης ως το βόρειο πόλο, σε επίπεδο θάλασσας. Αυτό κατά καιρούς άλλαζε, ακολουθώντας την βελτίωση της γνώσης στην Μετρολογία (επιστήμη της μέτρησης).

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
el: Το πασκάλ πήρε το όνομά του από το μαθηματικό, φυσικό και φιλόσοφο Blaise Pascal, είναι μια συμπληρωματική μονάδα μέτρησης στο διεθνές σύστημα των μονάδων και είναι το μέτρο της δύναμης ανά μονάδα επιφάνειας, ορίζεται ως ένα newton ανά τετραγωνικό μέτρο. Μία τυπική ατμόσφαιρα (atm) είναι 1013.25 hPa.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
el: Η δύναμη ανά τετραγωνική ίντσα είναι μονάδα πίεσης βασισμένη στο σύστημα μονάδων avoirdupois (ένα σύστημα βαρών βασισμένο στο 1 λίβρα 16 ουγκιές) και ορίζεται ως η πίεση που ασκείται από μια λίβρα σε μια τετραγωνική ίντσα.
    Χρησιμοποιείται κυρίως στις Ηνωμένες Πολιτείες αλλά και σε μεγάλο βαθμό στη καθημερινότητα στο Καναδά, στο Ηνωμένο Βασίλειο και ίσως σε κάποιες πρώην Βρετανικές αποικίες.

en: The sun never rises and sets at %s.
el: Ο Ήλιος δεν ανατέλλει και δύει στις %s.

en: The sun never rises today.
el: Ο Ήλιος δεν ανατέλλει σήμερα.

en: The sun never sets today.
el: Ο Ήλιος δεν δύει σήμερα.

en: The sun rises at %s and never sets.
el: Ο Ήλιος ανατέλλει στις %s και δεν δύει ποτέ.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
el: Ο Ήλιος ανατέλλει στις %s και δύει στις %s.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
el: Η μονάδα μέτρησης torr πήρε το όνομά της από τον φυσικό και μαθηματικό Evangelista Torricelli που ανακάλυψε την αρχή του βαρομέτρου και έκανε επίδειξη του πρώτου υδραργυρικού βαρομέτρου στο ευρύ κοινό το 1644. Η πίεση 1 torr είναι περίπου ίση με το ένα χιλιοστό της στήλης υδραργύρου, και μια ατμόσφαιρα (atm) είναι ίση με 760 Torr.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
el: Το βάρος του αέρα που κάνει την ατμόσφαιρα να ασκεί πίεση στην επιφάνεια της γης, γνωστή σαν ατμοσφαιρική πίεση. Για την ευκολότερη σύγκριση της τιμής με άλλες σε τοποθεσίες με διαφορετικά υψόμετρα, η ατμοσφαιρική πίεση αναπροσαρμόζεται με την ίσης αξίας πίεση στο επίπεδο της θάλασσας που ονομάζεται βαρομετρική πίεση. Γενικότερα, η αύξηση της βαρομετρικής πίεσης δείχνει βελτίωση του καιρού ενώ η πτώση της σημαίνει επιδείνωση.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
el: Με κάποια θέματα μπορεί να υπάρξουν προβλήματα ανάγνωσης του κειμένου στο πλαίσιο κύλισης . Αν αυτό συμβεί ή απλά θέλετε να εμφανίζεται το κείμενο με άλλο χρώμα, μπορείτε να το αλλάξετε με αυτό το κουμπί. Με μεσαίο κλικ απενεργοποιείται το χρώμα του κειμένου και χρησιμοποιείται το προκαθορισμένο.

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
el: Αυτές είναι οι τιμές που θα εμφανίζονται στο πλαίσιο κύλισης. Επιλέξτε εδώ μια τιμή και με κλικ στο κατάλληλο κουμπί, μπορείτε να την αφαιρέστε ή να τη μετακινήσετε επάνω ή κάτω στη λίστα.

en: Third quarter
el: Τελευταίο τέταρτο

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
el: Μας δίνει τη διεύθυνση του ορίζοντα από την οποία έρχεται ο άνεμος (Βόρειος, Ανατολικός, Νότιος, Δυτικός).

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
el: Μας δίνει τη διεύθυνση από την οποία έρχεται ο άνεμος, σε μοίρες αζιμούθου (Βόρεια = 0°, Ανατολικά = 90°, Νότια = 180° και Δυτικά = 270°).

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
el: Δίνει το επίπεδο της κατώτερης νέφωσης σε ποσοστό. Σύμφωνα με το καθορισμό από τον Παγκόσμιο Μετεωρολογικό Οργανισμό (WMO), το επίπεδο της κατώτερης νέφωσης βρίσκεται σε υψόμετρα κάτω από τα 4.000 m (13.000 ft), στον ισημερινό κάτω από τα 5.000 m (16.000 ft), αν και συχνά βρίσκονται κάτω από τα 2.000 m (6.500 ft). Όταν η θερμοκρασία είναι αρκετά χαμηλή, τα νέφη αποτελούνται κυρίως από σταγόνες νερού ή από μικρά κομματάκια πάγου και χιονιού.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
el: Το μοντέλο αυτό χρησιμοποιείται από την υπηρεσία μετεωρολογίας της Αυστραλίας και είναι ειδικά προσαρμοσμένο για το κλίμα αυτής της ηπείρου. Πιθανώς να χρησιμοποιείται στη κεντρική Ευρώπη και κάπου αλλού σε άλλες ηπείρους. Στις Ηνωμένες Πολιτείες ή τον Καναδά, ποτέ δεν ήταν τόσο δημοφιλής όσο ο παράγοντας wind chill αν και με παρόμοιες τιμές. Γι' αυτό η πληροφόρηση για τη χρήση του σπανίζει ή δεν είναι σίγουρη. Εξαρτάται από τη θερμοκρασία, τη ταχύτητα και την υγρασία του αέρα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο για τις χαμηλές όσο και για τις υψηλές θερμοκρασίες.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
el: Είναι η θερμοκρασία στην οποία ο αέρας πρέπει να ψυχθεί για να φτάσει στο 100% της σχετικής υγρασίας χωρίς αλλαγή στη περιεκτικότητα του σε νερό. Φτάνοντας στο σημείο δρόσου σταματά η διαδικασία ψύξης του αέρα,  καθώς εμφανίζεται συμπύκνωση που απελευθερώνει θερμότητα. Το υψηλό σημείο δρόσου αυξάνει τη πιθανότητα βροχής και ισχυρών καταιγίδων. Το σημείο δρόσου επιτρέπει την πρόγνωση δροσιάς, πάγου, ομίχλης καθώς και της ελάχιστης νυχτερινής θερμοκρασίας και έχει επίδραση στα βιωματικά επίπεδα άνεσης.
    
    <b>Σημείωση:</b> Αυτή είναι μια υπολογιζόμενη τιμή που δεν παρέχεται από το met.no.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
el: Δίνει το επίπεδο της υψηλής νέφωσης σε ποσοστό. Σύμφωνα με το καθορισμό από τον Παγκόσμιο Μετεωρολογικό Οργανισμό (WMO), η ανώτερη νέφωση βρίσκεται σε υψόμετρο από 8.000 ως 15.000 m (26.000 ως 49.000 ft), στον ισημερινό από 10.000 m ως 18.000 m (33.000-59.000 ft). Όταν η θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή, τα νέφη αποτελούνται κυρίως από πολύ λεπτούς παγοκρυστάλλους. Και ενώ η τυπική εμφάνιση τους είναι λεπτή και λευκή, όταν ο Ήλιος είναι χαμηλά στον ορίζοντα, μπορεί να εμφανίζονται με μια υπέροχη ποικιλία χρωμάτων.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
el: Δίνει το επίπεδο της μεσαίας νέφωσης σε ποσοστό. Σύμφωνα με το καθορισμό από τον Παγκόσμιο Μετεωρολογικό Οργανισμό (WMO), το επίπεδο της μεσαίας νέφωσης σχηματίζεται στα ύψη μεταξύ 4.000-8.000 m (13.000-26.000 ft), στον ισημερινό μεταξύ 5.000-10.000 m (16.000-33.000 ft). Όπως και στη κατώτερη νέφωση, τα νέφη αποτελούνται κυρίως από σταγόνες νερού, όταν όμως η θερμοκρασία κατέβει αρκετά τότε μικρά κομματάκια πάγου αντικαθιστούν τις σταγόνες.

en: Thunder showers
el: Βροντές κατά περιόδους

en: Thundersnow
el: Χιόνι με βροντές

en: Today
el: Σήμερα

en: Tomorrow
el: Αύριο

en: Unable to open the following url: %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα της ακόλουθης διεύθυνσης: %s

en: Unnamed place
el: Ανώνυμη τοποθεσία

en: Unset
el: Μη ορισμένο

en: Use only a single _panel row
el: Χρήση μιας απλής _γραμμής στο ταμπλό

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
el: Χρησιμοποιείται στη Βόρειο Αμερική. Για τις χαμηλές θερμοκρασίες θα αναφέρεται ο παράγοντας wind chill και για τις υψηλότερες ο δείκτης θερμότητας. Το βράδυ θα αντικαθίσταται ο δείκτης θερμότητας από τον δείκτη καλοκαιριού Simmer. Για τον παράγοντα wind chill, οι ταχύτητες του ανέμου πρέπει να είναι πάνω από 3,0 mph (4,828 km/h) και η θερμοκρασία του αέρα κάτω από 50,0 °F (10,0 °C). Για τον δείκτη θερμότητας, η θερμοκρασία του αέρα πρέπει να είναι επάνω από 80 °F (26,7 °C) - το βράδυ επάνω από 71,6 °F (22 °C) - και η σχετική υγρασία τουλάχιστον 40%. Αν αυτές οι συνθήκες δεν πληρούνται, θα εμφανίζεται η θερμοκρασία του αέρα.

en: Verbose
el: Με περισσότερες πληροφορίες

en: W
el: Δ

en: WB
el: κB

en: WD
el: ΔΑ

en: WS
el: ΤΑ

en: Waning crescent
el: Φθίνων μηνίσκος

en: Waning gibbous
el: Φθίνων αμφίκυρτος

en: Waxing crescent
el: Αύξων μηνίσκος

en: Waxing gibbous
el: Αύξων αμφίκυρτος

en: Weather Report
el: Δελτίο καιρού

en: Weather Update
el: Ενημέρωση καιρού

en: West
el: Δυτικοί

en: Wind direction (WD)
el: Διεύθυνση ανέμου (ΔΑ)

en: Wind direction in degrees (WD)
el: Διεύθυνση ανέμου σε μοίρες (ΔΑ°)

en: Wind speed (WS)
el: Ταχύτητα ανέμου (ΤΑ)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
el: Ταχύτητα ανέμου - Κλίμακα Beaufort (κB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
el: Η ταχύτητα του ανέμου στα μέσα ενημέρωσης δίδεται συνήθως σε km/h.

en: Windchill/Heat index
el: Δείκτης windchill-θερμότητας

en: Windchill/Humidex
el: Δείκτης windchill-υγρασίας

en: _Appearance
el: _Εμφάνιση

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Details
el: _Λεπτομέρειες

en: _Forecast
el: _Πρόβλεψη

en: _Forecast layout:
el: _Διάταξη πρόγνωσης:

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Icon theme:
el: Θέμα _εικονιδίων:

en: _Location
el: _Τοποθεσία

en: _Number of forecast days:
el: _Αριθμός ημερών πρόγνωσης:

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: _Round values
el: _Κυκλικά εναλλασόμενες τιμές

en: _Scrollbox
el: Πλαίσιο κ_ύλισης

en: _Temperature:
el: _Θερμοκρασία:

en: _Timezone:
el: _Ζώνη ώρας:

en: _Tooltip style:
el: _Στυλ εικονιδίου:

en: _Units
el: _Μονάδες μέτρησης

en: _Wind speed:
el: Ταχύτητα _ανέμου:

en: feet
el: πόδια

en: getting %s
el: λήψη %s

en: meters
el: μέτρα

en: unknown
el: άγνωστο
