libksieve - en to et translation catalogue (511 entries)

en:  The "ereject" action cancels the implicit keep and refuses delivery of a message.
et:  Toiming "ereject" tühistab varjatud toimingu "keep" ja keeldub kirja kätte toimetamast.

en:  The "reject" action cancels the implicit keep and refuses delivery of a message.
et:  Toiming "reject" tühistab varjatud toimingu "keep" ja keeldub kirja kätte toimetamast.

en:  day |  days
et[0]:  päev
et[1]:  päeva

en: "else" block
et: else-plokk

en: "elsif" block
et: elsif-plokk

en: "foreverypart", which is an iterator that walks though every MIME part of a message, including nested parts, depth first, and applies the commands in the specified block to each of them.
et: "foreverypart" on iteraator, mis läbib kirja kõik MIME osad, kaasa arvatud pesastatud osad, ja rakendab neile kõigile määratud plokis leiduvad käsud.

en: "require" missing for command "%1"
et: "require" puudub käsule "%1"

en: "require" missing for comparator "%1"
et: "require" puudub komparaatorile "%1"

en: "require" missing for test "%1"
et: "require" puudub testile "%1"

en: "require" must be first command
et: "require" peab olema esimene käsk

en: "sieve-test" was not found on system. Please install it. (See in Dovecot package)
et: "sieve-test" puudub süsteemis. Palun paigalda see. (vt paketti Dovecot)

en: &Action for incoming mails:
et: Toimin&g saabuvate kirjade puhul:

en: &Activate vacation notifications
et: &Puhkuseteadete aktiveerimine

en: &Resend notification only after:
et: &Teate kordamise intervall:

en: &Send responses for these addresses:
et: &Vastused saadetakse aadressidele:

en: &Start TLS nonetheless
et: &Käivita ikkagi TLS

en: &Subject of the vacation mail:
et: &Puhkusekirja teema:

en: (Account does not support Sieve)
et: (Konto ei toeta Sievet)

en: (No Sieve scripts available on this server)
et: (Serveris pole ühtki Sieve skripti)

en: (No special capabilities available)
et: (Pole ühtki erilist võimalust)

en: (This script is empty)
et: (Skript on tühi)

en: *.siv;;sieve files (*.siv);;all files (*)
et: *.siv;;sieve failid (*.siv);;kõik failid (*)

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
et: Sulge kõik teised kaardid

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Tabs
et: Sulge kõik kaardid

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
et: Sulge kaart

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Script
et: Kustuta skript

[ctx: @action:inmenu]
en: New Script
et: Uus skript

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Script
et: Muuda skripti nime

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
et: Kas tõesti loobuda?

[ctx: @title:menu]
en: Edit
et: Redigeerimine

[ctx: @title:menu]
en: File
et: Fail

[ctx: @title:menu]
en: Tools
et: Tööriistad

[ctx: @title:menu]
en: View
et: Vaade

[ctx: @title:window]
en: Configure "Out of Office" Replies
et: Puhkuseteadete seadistamine

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
et: Kinnitus

[ctx: @title:window]
en: Create Sieve Filter
et: Sieve filtri loomine

[ctx: @title:window]
en: Debug Sieve Script
et: Sieve skripti silumine

[ctx: @title:window]
en: Delete Script
et: Skripti kustutamine

[ctx: @title:window]
en: Description
et: Kirjeldus

[ctx: @title:window]
en: Edit Sieve Script
et: Sieve skripti muutmine

[ctx: @title:window]
en: Flags
et: Lipud

[ctx: @title:window]
en: Headers
et: Päised

[ctx: @title:window]
en: Import Script Sieve
et: Sieve skripti import

[ctx: @title:window]
en: Manage Sieve Scripts
et: Sieve skriptide haldus

[ctx: @title:window]
en: New Script
et: Uus skript

[ctx: @title:window]
en: Rename Script
et: Skripti nime muutmine

[ctx: @title:window]
en: Save Log To File
et: Logi salvestamine

[ctx: @title:window]
en: Save Script
et: Skripti salvestamine

[ctx: @title:window]
en: Sieve Diagnostics
et: Sieve diagnostika

[ctx: @title:window]
en: Sieve Parsing
et: Sieve parsimine

[ctx: @title:window]
en: Sieve Parsing Error
et: Sieve parsimise tõrge

[ctx: @title:window]
en: Sieve Server Support
et: Sieve serveri toetus

en: A feature "%1" in condition "%2" is not supported by server
et: Server ei toeta omadust "%1" tingimuses "%2"

en: A variable has global scope in all scripts that have declared it with the "global" command.  If a script uses that variable name without declaring it global, the name specifies a separate, non-global variable within that script.
et: Muutujal on globaalne skoop kõigis skriptides, mis on deklareerinud selle käsuga "global". Kui skript kasutab seda muutujat ilma seda globaalseks deklareerimata, määrab nimi eraldi mitteglobaalse muutuja skriptis.

en: Action "fileinto" has "copy" argument but current server does not support it
et: Toimingul "fileinfo" on argument "copy", aga aktiivne server seda ei toeta.

en: Actions
et: Toimingud

en: Activate extension with "+<name of extension>", deactivate it with "-<name of extension>"
et: Laiendi aktiveerimiseks kasuta "+<laiendi nimi>", deaktiveerimiseks "-<laiendi nimi>"

en: Active script: '%1'
et: Aktiivne skript: '%1'

en: Add Flags
et: Lippude lisamine

en: Add ForEveryPart loop
et: ForEveryPart-silmuse lisamine

en: Add comment
et: Kommentaari lisamine

en: Add debug here
et: Lisa siia silumine

en: Add flags:
et: Lippude lisamine:

en: Add header
et: Päise lisamine

en: Add new block:
et: Uus plokk:

en: Add new header:
et: Uus päis:

en: Addflag is used to add flags to a list of [IMAP] flags.  It doesn't replace any previously set flags.  This means that multiple occurrences of addflag are treated additively.
et: Addflagi kasutatakse lippude lisamiseks [IMAP] lippude loendile. See ei asenda ühtegi varem määratud lippu. See tähendab, et addflagi mitmekordsel esinemisel arvestatakse neid kõiki järgemööda.

en: Additional email:
et: Lisa-aadress:

en: Address
et: Aadress

en: Advanced Mode
et: Täiustatud režiim

en: All Files (*)
et: Kõik failid (*)

en: Allow out-of-office replies to be sent to messages marked as SPAM.
et: Puhkuseteateid on lubatud saata ka rämpspostiks märgitud kirjadele.

en: Allow out-of-office settings to be changeable by the user.
et: Kasutaja tohib muuta puhkuseteadete seadistusi.

en: Allow users to upload out-of-office sieve scripts, but prevent them from changing any settings, such as the domain to react to or the spam reaction switch.
et: Kasutajad tohivad üles laadida puhkuseteadete Sieve skripte, kuid ei tohi muuta mingeid seadistusi (nt. vastust pakkuvat domeeni või rämpsposti sätteid).

en: An error occurred during deleting the sieve script.
et: Sieve skripti kustutamisel tekkis tõrge.

en: An error occurred during loading the sieve script.
et: Sieve skripti laadimisel tekkis tõrge.

en: An error occurred during saving the sieve script.
et: Sieve skripti salvestamisel tekkis tõrge.

en: An unknown error was encountered.
et: Tekkis tundmatu tõrge.

en: An unknown tag "%1" was found during parsing action "%2".
et: Toimingu "%2" parsimisel leiti tundmatu silt "%1".

en: An unknown tag value "%1" was found during parsing action "%2".
et: Toimingu "%2" parsimisel leiti tundmatu sildi väärtus "%1".

en: An unknown tag value "%1" was found during parsing condition "%2".
et: Tingimuse "%2" parsimisel leiti tundmatu sildi väärtus "%1"

en: Annotation:
et: Annotatsioon:

en: Annotations:
et: Annotatsioonid:

en: Answered
et: Vastatud

en: Anychild
et: Suvaline järglane

en: Append at the end
et: Lisamine lõppu

en: Apply Changes
et: Rakenda muudatused

en: Argument "%1" Repeated
et: Argument "%1" kordub

en: Authentication failed.
    Most likely the password is wrong.
    The server responded:
    %1
et: Autentimine nurjus.
    Tõenäoliselt oli parool vale.
    Server vastas:
    %1

en: Available Scripts
et: Saadaolevad skriptid

en: Available Sieve scripts:
et: Saadaolevad Sieve skriptid:

en: Bcc
et: Pimekoopia

en: Block "Else"
et: Else-plokk

en: Block "Elsif"
et: Elsif-plokk

en: Body
et: Põhitekst

en: Break
et: Katkestus

en: By default, the deleteheader action deletes all occurrences of the named header field.
et: Vaikimisi kustutab toiming deleteheader kõik määratud päisevälja esinemised.

en: Bytes
et: Baiti

en: Cannot find item "%1" in widget "%2"
et: Elementi "%1" vidinas "%2" ei leitud

en: Cannot use TLS since the underlying Qt library does not support it.
et: TLS-i ei saa kasutada, sest Qt teek ei toeta seda.

en: Case sensitive
et: Tõstutundlik

en: Cc
et: Koopia

en: Check Syntax
et: Kontrolli süntaksit

en: Check if there is still an active out-of-office reply configured on startup.
et: Käivitamisel kontrollitakse, kas on aktiivseid puhkuseteateid.

en: Clear
et: Puhasta

en: Click on button for selecting flags...
et: Lippude valimiseks klõpsa nupule ...

en: Close
et: Sulge

en: Collecting data for account '%1'...
et: Konto '%1' andmete kogumine...

en: Collecting diagnostic information about Sieve support...
et: Diagnostikainfo kogumine Sieve toetuse kohta...

en: Command "%1" not supported
et: Käsk "%1" ei ole toetatud

en: Command "%1" violates command ordering constraints
et: Käsk "%1" rikub käsujärjestustõkendeid

en: Comment
et: Kommentaar

en: Comparator "%1" not supported
et: Komparaator "%1" ei ole toetatud

en: Conditions
et: Tingimused

en: Configure vacation notifications to be sent:
et: Puhkuseteadete saatmine:

en: Conflicting Arguments: "%1" and "%2"
et: Vastuolulised argumendid: "%1" ja "%2"

en: Content type
et: Sisu tüüp

en: Contents of script '%1':
et: Skripti '%1' sisu:

en: Convert
et: Teisendamine

en: Copy to
et: Koopia

en: Could not load the file %1:
    "%2" is the detailed error description.
et: Faili %1 laadimine nurjus:
    "%2" on üksikasjalik veakirjeldus.

en: Count
et: Arv

en: Create Rules Graphically...
et: Reeglite graafiline loomine...

en: Create folder
et: Kataloogi loomine

en: Date
et: Kuupäev

en: Day
et: Päev

en: Deactivate
et: Lülita välja

en: Deactivate Script
et: Lülita skript välja

en: Debug
et: Silu

en: Debug Sieve Script...
et: Sieve skripti silumine...

en: Define Email Address...
et: E-posti aadressei määramine ...

en: Define Folder
et: Kataloogi määramine

en: Delete
et: Kustuta

en: Delete Script
et: Kustuta skript

en: Delete Sieve Script Confirmation
et: Sieve skripti kustutamise kinnitus

en: Delete header
et: Päise kustutamine

en: Deleted
et: Kustutatud

en: Deleting the script failed.
    The server responded:
    %1
et: Skripti kustutamine nurjus.
    Server vastas:
    %1

en: Destroy mail posted by...
et: Kirja hävitamine, mille on saatnud ...

en: Discard
et: Äraviskamine

en: Discard is used to silently throw away the message.
et: Toiminguga discard visatakse kiri vaikselt minema.

en: Display check script result...
et: Skripti kontrollimise tulemuse näitamine ...

en: Do not send vacation replies to spam messages
et: Puhkuseteateid ei saadeta rämpspostile

en: Do you want to delete "%1" script?
et: Kas kustutada skript "%1"?

en: Draft
et: Mustand

en: Edit
et: Muuda

en: Edit Rule
et: Muuda reeglit

en: Edit Script Description
et: Muuda skripti kirjeldust

en: Edit Script...
et: Muuda skripti...

en: Edit...
et: Muuda...

en: Editor
et: Redaktor

en: Email file must be installed locally.
et: E-posti fail peab olema kohapeal paigaldatud.

en: Email path:
et: E-posti asukoht:

en: Empty name is not a valid name
et: Nimi tuleb kindlasti anda

en: Enclose
et: Sisestamine

en: Enclose action command is defined to allow an entire message to be enclosed as an attachment to a new message.
et: Toiminguga enclose saab terve kirja lisada manusena uuele kirjale.

en: End date:
et: Lõppkuupäev:

en: Enter message...
et: Sõnumi kirjutamine ...

en: Envelope
et: Ümbrik

en: Environment
et: Keskkond

en: Equal to
et: Võrdub

en: Error during importing script. Do you want to switch to text mode?
et: Tõrge skripti importimisel. Kas lülituda tekstirežiimi?

en: Error during load page about %1
et: Tõrge %1 lehekülje laadimisel

en: Error during parsing
et: Tõrge parsimisel

en: Error writing "MASTER" script on server.
    The server responded:
    %1
et: Tõrge "MASTER" skripti kirjutamisel serverisse.
    Serveri vastus:
    %1

en: Error writing "User" script on server.
    The server responded:
    %1
et: Tõrge "User" skripti kirjutamisel serverisse.
    Serveri vastus:
    %1

en: Errors reported:
et: Teatatud tõrked:

en: Exists
et: Olemasolu

en: Extension:
et: Laiend:

en: Extract Text
et: Teksti ekstraktimine

en: Failed to fetch the list of scripts
et: Skriptide nimekirja tõmbamine nurjus

en: Failed to get the list of Sieve scripts.
    The server responded:
    %1
et: Sieve skriptide loendi hankimine nurjus.
    Server vastas:
    %1

en: Failed to open temporary file.
et: Ajutise faili avamine nurjus.

en: False
et: Väär

en: File Into
et: Failiteave

en: Filter on Mailing List-ID
et: Filtreerimine postiloendi ID järgi

en: Filter on Spamassassin
et: Filtreerimine Spamassassini järgi

en: Filter on Subject
et: Filtreerimine teema järgi

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
et: Järgmine

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
et: Eelmine

[ctx: Find text]
en: F&ind:
et: Ots&ing:

en: Flag messages
et: Kirjadele lipu panemine

en: Flagged
et: Lipp pandud

en: Forward Message
et: Edasi saadetud kiri

en: Forward Message and add copy
et: Kirja edasisaatmine ja koopia lisamine

en: From
et: Saatja

en: From:
et: Algne:

en: Global Variable
et: Globaalne muutuja

en: Go to Line
et: Liikumine reale

en: Greater than
et: Suurem kui

en: Greater than or equal
et: Suurem kui või võrdne

en: Has Flag
et: Lipu olemasolu

en: Header
et: Päis

en: Help
et: Abi

en: Help about: %1
et: Abi %1 kohta

en: Help about: '%1'
et: Abi "%1" kohta

en: Hour
et: Tund

en: I am out of office till %1.
    
    In urgent cases, please contact Mrs. "vacation replacement"
    
    email: "email address of vacation replacement"
    phone: +49 711 1111 11
    fax.:  +49 711 1111 12
    
    Yours sincerely,
    -- "enter your name and email address here"
et: Olen ära kuni %1.
    
    Edasilükkamatute asjade korral asendab mind "asendaja"
    
    e-post: "asendaja e-posti aadress"
    tel.: +372 111 1111
    faks: +372 111 1111
    
    Parimatega Teie
    -- "minu nimi ja e-posti aadress"

en: IHave
et: MulOn

en: If the optional ":copy" keyword is specified, the tagged command does not cancel the implicit "keep". Instead, it merely files or redirects a copy in addition to whatever else is happening to the message.
et: Kui määratud on võtmesõna "copy", ei lõpeta sildistatud käsk varjatud toimingut "keep". Selle asemel lisaks kõigele muule, mis kirjaga juhtub, salvestatakse koopia või suunatakse see mujale.

en: If the optional ":copy" keyword is specified, the tagged command does not cancel the implicit "keep". Instead, it redirects a copy in addition to whatever else is happening to the message.
et: Kui määratud on võtmesõna "copy", ei lõpeta sildistatud käsk varjatud toimingut "keep". Selle asemel lisaks kõigele muule, mis kirjaga juhtub, suunatakse ümber koopia.

en: If the optional ":create" argument is specified, it instructs the Sieve interpreter to create the specified mailbox, if needed, before attempting to deliver the message into the specified mailbox.
et: Kui määratakse argument "create", annab see sieve interpretaatorile korralduse luua vajadusel määratud postkast, enne kui üritada edastada kirja määratud postkasti.

en: Ignore
et: Eira

en: Import Script
et: Skripti import

en: Import...
et: Impordi...

en: Impossible to install script on server '%1'
et: Skripti paigaldamine serverisse '%1' ei ole võimalik

en: Impossible to start job
et: Töö alustamine ei ole võimalik

en: In variable:
et: Muutujas:

en: Include:
et: Päis:

en: Includes
et: Päised

en: Incompatible Actions "%1" and "%2" requested
et: Sooviti kokkusobimatuid toiminguid "%1" ja "%2"

en: Insert Rule
et: Lisa reegel

en: Insert at the beginning
et: Lisamine algusse

en: Invalid Argument "%1" to "%2"
et: Sobimatu argument "%1" "%2" jaoks

en: Item:
et: Element:

en: Julian
et: Juliuse

en: Jump to next match
et: Hüppa järgmisele esinemisele

en: Jump to previous match
et: Hüppa eelmisele esinemisele

en: KMail's Out of Office Reply functionality relies on server-side filtering. You have not yet configured an IMAP server for this. You can do this on the "Filtering" tab of the IMAP account configuration.
et: KMaili puhkuseteadete võimalused sõltuvad serveripoolsest filtreerimisest. Sa ei ole IMAP serverit selleks veel seadistanud. Seda saab teha IMAP konto seadistuste kaardil "Filtreerimine".

en: Keep
et: Säilitamine

en: Keep a copy
et: Koopia säilitatakse

en: Length
et: Pikkus

en: Less than
et: Väiksem kui

en: Less than or equal
et: Väiksem kui või võrdne

en: Lower
et: Väiketähed

en: Lower first letter
et: Väike esitäht

en: Mail Loop detected
et: Avastati meilisilmus

en: Mailbox exists
et: Postkasti olemasolu

en: Mailbox:
et: Postkast:

en: Main block
et: Põhiplokk

en: Match a&ll of the following
et: &Kõik järgnevad sobivad

en: Match all messages
et: Kõik kirjad sobivad

en: Match an&y of the following
et: &Mõni järgnevatest sobib

en: Message Id
et: Kirja ID

en: Message subject:
et: Kirja teema:

en: Meta Data
et: Metaandmed

en: Metadata exists
et: Metaandmete olemasolu

en: Minute
et: Minut

en: Modify search behavior
et: Otsingu käitumise muutmine

en: Month
et: Kuu

en: More information
et: Rohkem teavet

[ctx: Move selected filter down.]
en: Down
et: Alla

[ctx: Move selected filter to the bottom.]
en: Bottom
et: Viimaseks

[ctx: Move selected filter to the top.]
en: Top
et: Esimeseks

[ctx: Move selected filter up.]
en: Up
et: Üles

en: Name (optional):
et: Nimi (pole kohustuslik):

en: Name:
et: Nimi:

en: Network down.
et: Võrguühendus puudub.

en: New Script
et: Uus skript

en: New Script...
et: Uus skript...

en: New Sieve Script
et: Uus Sieve skript

en: New name for the script:
et: Skripti uus nimi:

en: New script name:
et: Uue skripti nimi:

en: No IMAP resource found.
et: Ühtegi IMAP ressurssi ei leitud.

en: No IMAP server configured...
et: Ühtegi IMAP serverit pole seadistatud...

en: No Sieve URL configured
et: Sieve URL-i pole seadistatud

en: No errors found.
et: Ühtegi viga ei leitud.

en: None
et: Puudub

en: Not enough arguments for SelectConvertParameterWidget. Expected 2 arguments.
et: SelectConvertParameterWidget on liiga väheste argumentidega. Oodati 2 argumenti.

en: Not equal to
et: Ei võrdu

en: Notify
et: Märguanne

en: Number of characters:
et: Tähtede arv:

en: Once
et: Üks kord

en: Only react to mail coming from domain
et: Vastatakse ainult domeenist tulnud kirjadele

en: Optional
et: Lisavõimalus

en: Options
et: Valikud

en: Out of office till %1
et: Ära kuni %1

en: Out-of-office reply still active
et: Ikka veel aktiivne puhkuseteade

en: Parameters
et: Parameetrid

en: Parameters:
et: Parameetrid:

en: Parse error: Carriage Return (CR) without Line Feed (LF)
et: Parsimisviga: kelgu tagastus (CR) ilma reavahetuseta (LF)

en: Parse error: Expected ';' or '{', got something else
et: Parsimisviga: oodati ';' või '{', saadi midagi muud

en: Parse error: Expected Command, got something else
et: Parsimisviga: oodati käsku, saadi midagi muud

en: Parse error: Illegal Character
et: Parsimisviga: illegaalne märk

en: Parse error: Invalid UTF-8 sequence
et: Parsimisviga: sobimatu UTF-8 jada

en: Parse error: Missing ',' between Strings in String List
et: Parsimisviga: stringiloendis puudub ',' stringide vahel

en: Parse error: Missing ',' between Tests in Test List
et: Parsimisviga: testiloendis puudub ',' testide vahel

en: Parse error: Missing ';' or Block
et: Parsimisviga: puudub ';' või blokk

en: Parse error: Missing Whitespace
et: Parsimisviga: puudub tühimärk

en: Parse error: Number out of Range (must be smaller than %1)
et: Parsimisviga: sobimatu number (peab olema väiksem kui %1)

en: Parse error: Only Strings allowed in String Lists
et: Parsimisviga: stringiloendis on lubatud ainult stringid

en: Parse error: Only Tests allowed in Test Lists
et: Parsimisviga: testiloendis on lubatud ainult testid

en: Parse error: Only whitespace and #comments may follow "text:" on the same line
et: Parsimisviga: ainult tühimärk ja #kommentaarid võivad seista "tekst:" järel samal real

en: Parse error: Premature end of Block (missing closing '}')
et: Parsimisviga: bloki enneaegne lõpp (puudub sulgev '}')

en: Parse error: Premature end of Multiline String (did you forget the '.'?)
et: Parsimisviga: mitmerealise stringi enneaegne lõpp (kas unustasid '.'?)

en: Parse error: Premature end of Quoted String (missing closing '"')
et: Parsimisviga: tsiteeritud stringi enneaegne lõpp (puudub sulgev '"')

en: Parse error: Premature end of String List (missing closing ']')
et: Parsimisviga: stringiloendi enneaegne lõpp (puudub sulgev ']')

en: Parse error: Premature end of Test List (missing closing ')')
et: Parsimisviga: testiloendi enneaegne lõpp (puudub sulgev ')')

en: Parse error: Tag Name has leading Digits
et: Parsimisviga: sildi nimi algab numbriga

en: Parse error: Trailing, Leading or Duplicate Commas in String List
et: Parsimisviga: alustavad, lõpetavad või topeltkomad stringiloendis

en: Parse error: Trailing, Leading or Duplicate Commas in Test List
et: Parsimisviga: alustavad, lõpetavad või topeltkomad testiloendis

en: Parse error: Unexpected Character, probably a missing space?
et: Parsimisviga: ootamatu märk, võib-olla puudub tühik?

en: Parse error: Unquoted Slash ('/') without Asterisk ('*'). Broken Comment?
et: Parsimisviga: tsiteerimata kaldkriips ('/') ilma tärnita ('*'). Katkine kommentaar?

en: ParseUserScriptJob failed: %1
et: ParseUserScriptJob nurjus: %1

en: Parsing error
et: Parsimise tõrge

en: Path is not specified.
et: Asukoht on määramata.

en: Percent
et: Protsent

en: Phrase not found
et: Fraasi ei leitud

en: Please enter a name for the new Sieve script:
et: Uue Sieve skripti nimi:

en: Please enter your authentication details for your sieve account (usually the same as your email password):
et: Palun sisesta autentimise üksikasjad oma sieve konto jaoks (tavaliselt sama, mis sinu e-posti parool):

en: Please select an action.
et: Palun vali toiming.

en: Please select an condition.
et: Palun vali tingimus.

en: Protect special character
et: Erisümboli kaitsmine

en: Quote wildcard
et: Tsitaadi metamärk

en: Really delete script "%1" from the server?
et: Kas tõesti kustutada skript "%1" serverist?

en: Redirect
et: Ümbersuunamine

en: Redirect to
et: Ümbersuunamine

en: Reject
et: Tagasilükkamine

en: Remove Flags
et: Lippude eemaldamine

en: Removeflag is used to remove flags from a list of [IMAP] flags. Removeflag clears flags previously set by "set"/"addflag". Calling removeflag with a flag that wasn't set before is not an error and is ignored.
et: Toiminguga removeflag eemaldatakse lipud [IMAP] lippude nimekirjast. Removeflag eemaldab lipud, mis on varem lisatud toiminguga "set"/"addflag". Toimingu removeflag väljakutsumine lipuga, mida ei ole varem lisatud, ei peeta veaks, vaid seda lihtsalt eiratakse.

en: Rename Script
et: Muuda skripti nime

en: Rename Script...
et: Muuda skripti nime ...

en: Replace
et: Asendamine

en: Reply To
et: Vastus

en: Resent From
et: Uuesti saadetud aadressilt

en: Resent To
et: Uuesti saadetud aadressile

en: Retrieving the script failed.
    The server responded:
    %1
et: Skripti hankimine nurjus.
    Server vastas:
    %1

en: Return
et: Tagasiminek

en: Save As...
et: Salvesta kui...

en: Save Web Page
et: Veebilehekülje salvestamine

en: Script Name:
et: Skripti nimi:

en: Script contains unsupported feature "%1"
et: Skript sisaldab toetamata omadust "%1"

en: Script is empty. (%1)
et: Skript on tühi. (%1)

en: Script name already used "%1".
et: Skripti nimi "%1" on juba kasutusel.

en: Script name:
et: Skripti nimi:

en: Script needs regex support, but server does not have it.
et: Skript vajab regulaaravaldiste toetust, aga serveril seda ei ole.

en: Script parsing error.
et: Skripti parsimise tõrge.

en: Script part %1
et: Skripti osa %1:

en: Script should always have just one "Else" block. We cannot add another one.
et: Skriptil tohib alati olla ainult üks else-plokk. Teist ei saa lisada.

en: Script still contains debug method. Remove it please.
et: Skript sisaldab endiselt silumisviisi. Palun eemalda see.

en: Script text is empty.
et: Skripti tekst on tühi.

en: Second
et: Sekund

en: Seen
et: Nähtud

en: Select Flags
et: Lippude valimine

en: Select multiple headers...
et: Mitme päise valimine...

en: Selected text is not a full sieve script
et: Valitud tekst ei ole täielik Sieve skript

en: Send out-of-office replies to mails coming from this domain only.
et: Puhkuseteadete saatmine ainult sellest domeenist saabunud kirjadele.

en: Sender
et: Saatja

en: Server Info
et: Serveri teave

en: Server Meta Data
et: Serveri metaandmed

en: Server Meta Data Exists
et: Serveri metaandmete olemasolu

en: Set Flags
et: Lippude määramine

en: Set value to:
et: Väärtus:

en: Setflag is used for setting [IMAP] system flags or keywords. Setflag replaces any previously set flags.
et: Toiminguga setflag saab määrata [IMAP] süsteemi lippe või võtmesõnu. Setflag asendab mis tahes varem määratud lipud.

en: Share...
et: Jaga...

en: Show result from "check syntax"
et: Süntaksikontrolli tulemuse näitamine

en: Sieve Authentication Details
et: Sieve autentimise üksikasjad

en: Sieve Editor Error
et: Sieve redaktori tõrge

en: Sieve Error
et: Sieve tõrge

en: Sieve Files (*.siv);;All Files (*)
et: Sieve failid (*.siv);;Kõik failid (*)

en: Sieve Manager
et: Sieve haldur

en: Sieve Script
et: Sieve skript

en: Sieve Script Upload
et: Sieve skripti üleslaadimine

en: Sieve Server Does Not Advertise TLS
et: Sieve server ei teata TLS-i toetamisest

en: Sieve Template:
et: Sieve mall:

en: Sieve capabilities:
et: Sieve võimalused:

en: Sieve implementations that implement the "spamtest" test use an identifier of either "spamtest" or "spamtestplus" for use with the capability mechanism.
et: Sieve variandid, mis kasutavad testi "spamtest", pruugivad selle võime selgitamiseks identifikaatorit "spamtest" või "spamtestplus".

en: Sieve implementations that implement the "virustest" test have an identifier of "virustest" for use with the capability mechanism.
et: Sieve variandid, mis kasutavad testi "virustest", pruugivad selle võime selgitamiseks identifikaatorit "virustest".

en: Sieve script installed successfully on the server '%1'.
    Out of Office reply has been deactivated.
et: Sieve skript paigaldati edukalt serverisse "%1".
    Puhkuseteated on välja lülitatud.

en: Sieve script installed successfully on the server '%1'.
    Out of Office reply is now active.
et: Sieve skript paigaldati edukalt serverisse "%1".
    Puhkuseteated on nüüd sisse lülitatud.

en: Sieve script:
et: Sieve skript:

en: Sieve server supports:
et: Sieve serveri toetus:

en: Simple Mode
et: Lihtne režiim

en: Site Policy Limit Violation: Block nesting too deep (max. %1)
et: Saidipiirangute rikkumine: bloki pesastus on liiga sügav (maks. %1)

en: Site Policy Limit Violation: Test nesting too deep (max. %1)
et: Saidipiirangute rikkumine: testi pesastus on liiga sügav (maks. %1)

en: Site Policy Limit Violation: Too many Actions requested (max. %1)
et: Saidipiirangute rikkumine: sooviti liiga palju toiminguid (maks. %1)

en: Size
et: Suurus

en: Some errors were found during parsing. <a href="sieveerrordetails">(Details...)</a>
et: Parsimisel leiti mõningaid tõrkeid. <a href="sieveerrordetails">(Üksikasjad...)</a>

en: Someone (probably you) changed the vacation script on the server. KMail is no longer able to determine the parameters for the autoreplies. Default values will be used.
et: Keegi (võib-olla sa ise) on muutnud puhkuseskripti serveris. KMail ei suuda enam määrata automaatvastuste parameetreid. Kasutatakse vaikeväärtusi.

en: Spam Test
et: Rämpspostitest

en: Start date:
et: Alguskuupäev:

en: Stay in Graphical Mode
et: Jää graafilisse režiimi

en: Stay in Text Mode
et: Jää tekstirežiimi

en: Stop
et: Peatamine

en: Stored in variable name:
et: Salvestatava muutuja nimi:

en: Subject
et: Teema

en: Subject:
et: Teema:

en: Subtype
et: Alamtüüp

en: Switch to Graphical Mode
et: Lülitu graafilisse režiimi

en: Switch to Text Mode
et: Lülitu tekstirežiimi

en: TLS encryption requested, but not supported by server.
et: Sooviti TLS krüptimist, aga server ei toeta seda.

en: TLS encryption was requested, but your Sieve server does not advertise TLS in its capabilities.
    You can choose to try to initiate TLS negotiations nonetheless, or cancel the operation.
et: Sooviti TLS krüptimist, aga sinu Sieve server ei teata, et toetab TLS-i.
    Sa võid siiski proovida alustada TLS läbirääkimisi või siis toimingu katkestada.

en: Test "%1" not supported
et: Test "%1" ei ole toetatud

en: Text Files (*.txt);;All Files (*)
et: Tekstifailid (*.txt);;Kõik failid (*)

en: Text to search for
et: Otsitav tekst

en: The "address" test matches Internet addresses in structured headers that contain addresses.  It returns true if any header contains any key in the specified part of the address, as modified by the comparator and the match keyword.
et: Aadressitest otsib vastet internetiaadressile struktureeritud päistes, mis sisaldavad aadresse. Tagastatakse "tõene", kui kas või üks päis sisaldab aadressi määratud osas kas või üht võtit, mis vastab otsitavale võtmesõnale.

en: The "convert" action specifies that all body parts with a media type equal to "media-type" be converted to the media type in "media-type" using conversion parameters.
et: Toiming "convert" määrab, et kõik põhiteksti osad, mille meediatüüp võrdub määranguga "media-type", teisendatakse vastavalt teisendamisparameetritele meediatüübiks "media-type".

en: The "envelope" test is true if the specified part of the [SMTP] (or equivalent) envelope matches the specified key.
et: Test "envelope" tagastab "tõese", kui [SMTP] (või ekvivalendi) ümbriku määratud osa sobib määratud võtmega.

en: The "exists" test is true if the headers listed in the header-names argument exist within the message.  All of the headers must exist or the test is false.
et: Test "ecists" tagasta "tõese", kui päisenime argumendis loetletud päised on kirjas olemas. Olemas peavad olema kõik päised, muidu loetakse testi tulemus "vääraks".

en: The "extracttext" action may be used within the context of a "foreverypart" loop and is used to store text into a variable
et: Toimingut "extracttext" võib kasutada silmuse "foreverypart" kontekstis ja sellega saab salvestada teksti muutujasse.

en: The "false" test always evaluates to false.
et: Test "false" hindab tulemuse alati "vääraks".

en: The "fileinto" action delivers the message into the specified mailbox.
et: Toiming "fileinfo" edastab kirja määratud postkasti.

en: The "header" test evaluates to true if the value of any of the named headers, ignoring leading and trailing whitespace, matches any key.
et: Test "header" annab tulemuseks "tõene", kui mis tahes nimega päise väärtus (arvestamata jäetakse algus- ja lõputühikud) vastab mis tahes võtmele.

en: The "ihave" test provides a means for Sieve scripts to test for the existence of a given extension prior to actually using it.
et: Test "ihave" annab sieve skriptidele vahendid testida määratud laienduse olemasolu enne selle tegelikku kasutamist.

en: The "include" command takes an optional "location" parameter, an optional ":once" parameter, an optional ":optional" parameter, and a single string argument representing the name of the script to include for processing at that point.
et: Käsule "include" võib soovi korral anda parameetrid "location", "once" ja "optional" ning ühest stringist koosneva argumendi, mis väljendab skripti nime, mis tuleb töötlemise selles järgus kaasata.

en: The "keep" action is whatever action is taken in lieu of all other actions, if no filtering happens at all; generally, this simply means to file the message into the user's main mailbox.
et: Toiming "keep" tegutseb mis tahes muu toimingu asemel, kui filtreerimist üldse ei toimu; tavaliselt tähendab see lihtsalt kirja salvestamist kasutaja peamisse postkasti.

en: The "mailboxexists" test is true if all mailboxes listed in the "mailbox-names" argument exist in the mailstore, and each allows the user in whose context the Sieve script runs to "deliver" messages into it.
et: Test "mailboxexists" annab tulemuseks "tõene", kui kõik argumendiga "mailbox-names" määratud postkastid on olemas ja kõik lubavad kasutajal, kelle all sieve skripti jooksutatakse, kirju endasse salvestada.

en: The "metadataexists" test is true if all of the annotations listed in the "annotation-names" argument exist for the specified mailbox.
et: Test "metadataexists" annab tulemuseks "tõene", kui määratud postkastil on olemas kõik argumendiga "annotation-names" loetletud annotatsioonid.

en: The "notify" action specifies that a notification should be sent to a user.
et: Toiming "notify" määrab, et kasutajale tuleb saata märguanne.

en: The "redirect" action is used to send the message to another user at a supplied address, as a mail forwarding feature does.  The "redirect" action makes no changes to the message body or existing headers, but it may add new headers.
et: Toiminguga "redirect" saadetakse kiri teisele kasutajale määratud aadressil, nagu kirja edastamine ikka käib. Toiming "redirect" ei muuda kirja põhiteksti ega seniseid päiseid, kuid võib lisada uusi päiseid.

en: The "replace" command is defined to allow a MIME part to be replaced with the text supplied in the command.
et: Käsuga "replace" saab asendada MIME komponendi tekstiga, mille määrab käsk.

en: The "return" command stops processing of the immediately included script only and returns processing control to the script that includes it.
et: Käsk "return" peatab ainult vahetult tegevuses skripti töötlemise ning annab töötlemisjärje üle skriptile, mis seda kasutab.

en: The "servermetadataexists" test is true if all of the server annotations listed in the "annotation-names" argument exist.
et: Test "servermetadataexists" annab tulemuseks "tõene", kui kõik argumendiga "annotation-names" loetletud serveri annotatsioonid on olemas.

en: The "set" action stores the specified value in the variable identified by name.
et: Toiming "set" salvestab määratud väärtuse nime järgi tuvastatavas muutujas.

en: The "size" test deals with the size of a message.  It takes either a tagged argument of ":over" or ":under", followed by a number representing the size of the message.
et: Test "size" puudutab kirja suurust. Sildistatud argumendiks on kas "üle" või "alla", millele järgneb kirja suurust tähistav arv.

en: The "stop" action ends all processing.  If the implicit keep has not been cancelled, then it is taken.
et: Toiming "stop" lõpetab igasuguse töötlemise. Kui varjatud toimingut "keep" ei ole katkestatud, tehakse seda nüüd.

en: The "true" test always evaluates to true.
et: Test "true" hindab tulemuse alati "tõeseks".

en: The "vacation" action implements a vacation autoresponder similar to the vacation command available under many versions of Unix. Its purpose is to provide correspondents with notification that the user is away for an extended period of time and that they should not expect quick responses.
et: Toiming "vacation" teostab puhkuse automaatvastaja, sarnanedes paljudes UNIX-i versioonidees kasutatava käsuga vacation. Selle eesmärk on anda kirjasõpradele märguanne, et kasutaja on pikemat aega eemal ja neil ei tasu oodata kiiret vastust.

en: The Sieve script was successfully uploaded.
et: Sieve skript laaditi edukalt üles.

en: The Sieve server on %1 has reported an error:
    %2
et: Sieve server masinas %1 andis teada tõrkest:
    %2

en: The addheader action adds a header field to the existing message header.
et: Toiming addheader lisab päisevälja olemasolemale kirjapäisele.

en: The body test matches content in the body of an email message, that is, anything following the first empty line after the header.  (The empty line itself, if present, is not considered to be part of the body.)
et: Põhitekstitest otsib vastet kirja põhitekstist, see tähendab kirja osast, mis järgneb esimesele tühjale reale pärast päist. (Tühja rida ennast, kui see on olemas, ei peeta põhiteksti osaks.)

en: The break command terminates the closest enclosing loop.
et: Katkestamiskäsk lõpetab lähima sulgeva silmuse.

en: The currentdate test is similar to the date test, except that it operates on the current date/time rather than a value extracted from the message header.
et: Test "currentdate" sarnaneb testiga "date", ainult et tegeleb parajasti oleva kuupäeva ja kellaajaga, mitte kirjapäisest ekstraktitud väärtusega.

en: The date test matches date/time information derived from headers containing date-time values.
et: Test "date" otsib vastet kuupäeva- ja kellaajateabele, mis saadakse vastavaid väärtusi sisaldavatest päistest.

en: The environment test retrieves the item of environment information specified by the name string and matches it to the values specified in the key-list argument.
et: Keskkonnatest hangib keskkonna kohta teavet vastavalt määratud nimestringile ja sobitab selle võtmeloendi argumendiga määratud väärtusega.

en: The hasflag test evaluates to true if any of the variables matches any flag name.
et: Test "hasflag" annab tulemuseks "tõene", kui mis tahes muutuja sobib mis tahes lipu nimega.

en: The script did not upload successfully.
    The script may contain errors.
et: Skripti üleslaadimine ei olnud edukas.
    Skriptis võib esineda vigu.

en: The script did not upload successfully.
    This is probably due to errors in the script.
    The server responded:
    %1
et: Skripti üleslaadimine ei olnud edukas.
    Tõenäoliselt on põhjuseks vead skriptis.
    Server vastas:
    %1

en: The server does not seem to support TLS. Disable TLS if you want to connect without encryption.
et: Paistab, et server ei toeta TLS-i. Lülita TLS välja, kui soovid ühenduda krüptimist kasutamata.

en: There is still an active out-of-office reply configured.
    Do you want to edit it?
et: Üks puhkuseteade on ikka veel aktiivne.
    Kas soovid seda muuta?

en: This extension defines a ":seconds" parameter to provide more granularity for such situations.
et: See laiend määratleb parameetri "sekundid" niisugustes olukordades parema täpsuse tagamiseks.

en: This modifier adds the necessary quoting to ensure that the expanded text will only match a literal occurrence if used as a parameter to :regex.  Every character with special meaning (. , *, ? , etc.) is prefixed with \ in the expansion
et: See modifikaator lisab vajalikud tsitaadimärgid tagamaks, et laiendatud tekstile vastab ainult otsene vaste, kui seda kasutatakse regulaaravaldise parameetrina. Kõigile eritähendusega sümbolitele (. , *, ? jne.) lisatakse laiendades prefiks.

en: This test retrieves the value of the mailbox annotation "annotation-name" for the mailbox "mailbox". The retrieved value is compared to the "key-list". The test returns true if the annotation exists and its value matches any of the keys.
et: See test hangib postkasti "mailbox" annotatsiooni "annotation-name" väärtuse. Hangitud väärtust võrreldakse võtmeloendiga. Test annab tulemuseks "tõene", kui annotatsioon on olemas ja selle väärtus vastab mõnele võtmele.

en: This test retrieves the value of the server annotation "annotation-name".  The retrieved value is compared to the "key-list". The test returns true if the annotation exists and its value matches any of the keys.
et: See test hangib serveri annotatsiooni "annotation-name" väärtuse Hangitud väärtust võrreldakse võtmeloendiga. Test annab tulemuseks "tõene", kui annotatsioon on olemas ja selle väärtus vastab mõnele võtmele.

en: Through the ":days" parameter, it limits the number of auto-replies to the same sender to one per [n] days, for a specified number of days. But there are cases when one needs more granularity, if one would like to generate "vacation" replies more frequently.
et: Parameetriga "days" piiratakse automaatvastuste arvu ühele saatjale ühega [n] päeva kohta määratud arvu päevade vältel. Siiski leidub juhtumeid, kus oleks vaja suuremat täpsust, et saata vajaduse korral " puhkusevastseid sagedamini.

en: Time
et: Kellaaeg

en: To
et: Saaja

en: To:
et: Tulemus:

en: Too many argument found for "%1", max value is %2, number of value found %3 for %4
et: "%1" on liiga paljude argumentidega, maksimaalne väärtus on %2, %4 jaoks leiti väärtuste arv %3

en: Too many arguments for SelectConvertParameterWidget, "%1"
et: SelectConvertParameterWidget on liiga paljude argumentidega: "%1"

en: Too many arguments found for "%1", max value is %2, number of value found %3 for %4
et: "%1" on liiga paljude argumentidega, maksimaalne väärtus on %2, %4 jaoks leiti väärtuste arv %3

en: True
et: Tõene

en: Type
et: Tüüp

en: Unable to get the info
et: Teavet ei olnud võimalik hankida

en: Uncomment
et: Kommentaari eemaldamine

en: Unknown error
et: Tundmatu viga

en: Unknown location type "%1" during parsing includes
et: Tundmatu asukoha tüüp "%1" päiste parsimisel

en: Unknown tag "%1" during loading loop "for"
et: Tundmatu silt "%1" for-silmuse laadimisel

en: Unknown tag "%1" during loading of variables.
et: Tundmatu silt "%1" muutujate laadimisel.

en: Unknown tag "%1" during parsing condition "%2"
et: Tundmatu silt "%1" tingimuse "%2" parsimisel

en: Unknown tagValue "%1" during loading loop "for"
et: Tundmatu sildi väärtus "%1" for-silmuse laadimisel

en: Uploading script to server for checking it, please wait...
et: Skripti üleslaadimine serverisse selle kontrollimiseks, palun oota...

en: Uploading the Sieve script failed.
    The server responded:
    %1
et: Sieve skripti üleslaadimine nurjus.
    Server vastas:
    %1

en: Upper
et: Suurtähed

en: Upper first letter
et: Suur esitäht

en: Use "," to separate capabilities
et: Kasuta omaduste eraldamiseks semikoolonit :

en: Use ; to separate emails
et: Kasuta kirjade eraldamiseks semikoolonit :

en: Use list
et: Loendi kasutamine

en: Vacation
et: Puhkus

en: Vacation reason:
et: Puhkuse põhjus:

en: Vacations
et: Puhkused

en: Value
et: Väärtus

en: Value:
et: Väärtus:

en: Variable
et: Muutuja

en: Variable name
     (if empty it uses internal variable):
et: Muutuja nimi
     (tühjaksjätmisel kasutatakse sisemist muutujat):

en: Variable name:
et: Muutuja nimi:

en: Virus Test
et: Viirusetest

en: We can not add more includes elements.
et: Rohkem elemente ei saa kaasata.

en: We cannot parse script. We cannot switch to graphical mode
et: Skripti parsimine nurjus. Graafilisse režiimi ei saa lülituda

en: We detected a loop if in a loop if. It's not supported
et: Leiti if-silmus if-silmuses. See ei ole toetatud.

en: Weekday
et: Nädalapäev

en: With value:
et: Väärtusega:

en: Wordwrap
et: Reamurdmine

en: XML Files (*.xml);;All Files (*)
et: XML-failid (*.xml);;Kõik failid (*)

en: Year
et: Aasta

en: You can drag and drop element on editor to import template
et: Malli importimiseks võib elemendi redaktorisse lohistada

en: You cannot use protected name.
et: Kaitstud nime ei saa kasutada.

en: You will overwrite script. Do you want to continue?
et: See kirjutab skripti üle. Kas jätkata?

en: Your server did not list "vacation" in its list of supported Sieve extensions;without it, KMail cannot install out-of-office replies for you.Please contact your system administrator.
et: Sinu serveris ei ole toetatud Sieve laienduste seas laiendit "vacation" (ehk "puhkus"). Ilma selleta ei saa KMail sinu eest puhkuse ajal vastuseid saata. Võta palun ühendust oma süsteemi administraatoriga.

en: Zone
et: Vöönd

en: address:
et: aadress:

en: all
et: kõik

en: contains
et: sisaldab

en: content
et: sisu

[ctx: create a new sieve script]
en: New...
et: Uus...

en: day:
et: päev:

en: days
et: päeva

en: domain
et: domeen

en: exists
et: on olemas

en: false
et: väär

en: forEveryPart is not supported by your server
et: forEveryPart ei ole sinu serveris toetatud

en: from:
et: saatja:

en: global
et: globaalne

en: header:
et: päis:

en: headers:
et: päised:

en: high importance
et: suure tähtsusega

en: is
et: on

en: localpart
et: kohalik osa

en: low importance
et: vähese tähtsusega

en: matches
et: vastab

en: message:
et: sõnum:

en: method:
et: meetod:

en: normal importance
et: tavalise tähtsusega

en: not contains
et: ei sisalda

en: not exists
et: ei ole olemas

en: not is
et: ei ole

en: not matches
et: ei vasta

en: not regex
et: ei ole regulaaravaldis

en: over
et: üle

en: personal
et: isiklik

en: raw
et: toores

en: regex
et: regulaaravaldis

en: seconds
et: sekundit

en: text
et: tekst

en: text:
et: tekst:

en: true
et: tõene

en: under
et: alla

en: unnamed
et: nimetu

en: user
et: kasutaja

en: value:
et: väärtus:
