kmouth - en to eu translation catalogue (198 entries)

en: &Configure KMouth...
eu: &Konfiguratu KMouth...

en: &Copy
eu: &Kopiatu

en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
eu: &Uneko hautatutako esaldia edo esaldi-liburua

en: &Delete
eu: &Ezabatu

en: &Delete Dictionary
eu: &Ezabatu hiztegia

en: &Edit
eu: &Editatu

en: &Edit...
eu: &Editatu...

en: &Engine:
eu: &Motorra:

en: &Export Dictionary...
eu: &Esportatu hiztegia...

en: &Export...
eu: &Esportatu...

en: &File
eu: &Fitxategia

en: &Filename:
eu: &Fitxategi-izena:

en: &Import...
eu: &Inportatu...

en: &Language:
eu: &Hizkuntza:

en: &Merge dictionaries
eu: &Bateratu hiztegiak

en: &Move Down
eu: Mugitu &behera

en: &Name:
eu: Ize&na:

en: &New Phrase
eu: Esaldi &berria

en: &None
eu: &Bat ere ez

en: &Open as History...
eu: &Ireki historia bezala...

en: &Overwrite
eu: &Gainidatzi

en: &Phrase Books
eu: &Esaldi-liburuak

en: &Preferences
eu: &Hobespenak

en: &Print History...
eu: &Inprimatu historia...

en: &Selected Dictionary
eu: &Hautatutako hiztegia

en: &Selection of phrases in the phrase book:
eu: Esaldi-liburuko esaldien &hautapena:

en: &Settings
eu: E&zarpenak

en: &Speak
eu: &Ahoskatu

en: &Text-to-Speech
eu: &Testutik-hizketara

en: &Use default speech system
eu: &Erabili lehenetsitako hizketa-sistema

en: &Voice:
eu: &Ahotsa:

en: (New Phrase Book)
eu: (Esaldi-liburu berria)

en: (New Phrase)
eu: (Esaldi berria)

en: <qt>There are unsaved changes.<br />Do you want to apply the changes before closing the "phrase book" window or discard the changes?</qt>
eu: <qt>Gorde bako aldaketak daude. <br />"Esaldi-liburua" lehioa itxi aurretik aldaketa gorde edo baztertu egin nahi dituzu?</qt>

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
eu: "Idatzi eta ahoskatu" motako interfazea hizketa-sintetizatzaileentzat

en: Add
eu: Gehitu

en: Add D&ictionary...
eu: Gehitu &hiztegira...

en: Adds a new phrase
eu: Esaldi berri bat gehitzen du

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
eu: Beste liburuak eta esaldiak sar daitezkeen esaldi-liburu berri bat gehitzen du

en: All Files (*);;Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt)
eu: Fitxategi guztiak (*);;Esaldi liburuak (*.phrasebook);;Testu arrunteko fitxategiak (*.txt)

en: Alternative
eu: Ordezkoa

en: As Phrasebook
eu: Esaldi-liburu formatuan

en: As Plain Text
eu: Testu arrunteko formatuan

en: Ask Whether to Save
eu: Galdetu gorde nahi den

en: Book
eu: Liburua

en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
eu: Botoi hau klikatuz hautatutako esaldiarekin erlazionatutako teklatuaren lasterbidea hauta dezakezu.

en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
eu: &Konparatu OpenOffice.org-en hiztegiarekin:

en: C&reate new dictionary:
eu: So&rtu hiztegi berria:

en: C&ustom
eu: P&ertsonalizatua

en: Character &encoding:
eu: Karaktere-&kodeketa:

en: Character encodin&g:
eu: Karaktere-&kodeketa:

en: Closes the window
eu: Lehioa ixten du

en: Closing "Phrase Book" Window
eu: "Esaldi-liburua" lehio ixten

en: Closing the phrase &book edit window:
eu: Esaldi-&liburuaren edizio-lehioa ixten:

en: Command for speaking &texts:
eu: &Testuak ahoskatzeko komandoa:

en: Configuration
eu: Konfigurazioa

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
eu: Uneko hautatutako esaldi-liburuko sarrerak moztu eta arbelean kopiatzen ditu

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
eu: Uneko hautatutako historiako esaldiak arbelean kopiatzen ditu

en: Copies the selected section to the clipboard
eu: Hautatutako atala arbelean kopiatzen du

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
eu: Hautatutako atala arbelean kopiatzen du. Edizio-eremuan hautatutako testua balego arbelean jartzen da. Bestela historian hautatutako esaldiak (baldin badaude) kopiatzen dira arbelera.

en: Create an &empty wordlist
eu: Sortu hitz-zerrenda &hutsa

en: Creating Word List
eu: Hitz-zerrenda sortzen

en: Cu&t
eu: Moz&tu

en: Current Maintainer
eu: Uneko arduraduna

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
eu: Uneko hautatutako esaldi-liburuko sarrerak moztu eta arbelean jartzen ditu

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
eu: Uneko hautatutako historiako esaldiak moztu eta arbelean jartzen ditu

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
eu: Hautatutako atala moztu eta arbelean itsasten du

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
eu: Hautatutako atala moztu eta arbelean itsasten du. Edizio-eremuan hautatutako testua balego arbelean jartzen da. Bestela historian hautatutako esaldiak (baldin badaude) mugitzen dira arbelera.

en: D&eselect All Entries
eu: D&esautatu sarrera guztiak

[ctx: Default dictionary]
en: Default
eu: Lehenetsia

en: Deletes the currently selected phrases from the history
eu: Uneko hautatutako historiako esaldiak ezabatzen ditu

en: Deletes the selected entries from the phrase book
eu: Uneko hautatutako sarrerak ezabatzen ditu

en: Deselects all phrases in the history
eu: Historiako esaldi guztiak desautatzen diu

en: Dictionary
eu: Hiztegia

en: Discard Changes
eu: Baztertu aldaketak

en: Do Not Add
eu: Ez gehitu

en: Enables/disables the phrasebook bar
eu: Esaldi-liburuen barra gaitzen/ezgaitzen du

en: Enables/disables the statusbar
eu: Egoera-barra gaitzen/ezgaitzen du

en: Export Dictionary
eu: Esportatu hiztegia

en: Export Phrase Book
eu: Esportatu esaldi-liburua

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
eu: Uneko hautatutako esaldiak edo esaldi-liburuak fitxategi batera esportatzen ditu

en: File Exists
eu: Fitxategia existitzen da

en: File Extension
eu: Fitxategiaren luzapena

en: From &KDE documentation
eu: &KDE-ko dokumentaziotik

en: From &file
eu: &Fitxategitik

en: From f&older
eu: K&arpetatik

en: General Options
eu: Aukera orokorrak

en: History file to open
eu: Irekitzeko historia fitxategia

en: I&mport Standard Phrase Book
eu: I&nportatu esaldi-liburu estandarra

en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
eu: Hau hautatzen baduzu, sarrerarik gabeko hiztegi berri bat sortuko da. KMouth-ek automatikoki sartu berriak diren hitzak hiztegiatara gehitzen dituenez denborarekin zure hiztegia ikasiko du.

en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
eu: Hau hautatzen baduzu, hiztegi berri bat sortuko da hiztegi-fitxategi bat kargatuz edo testuko hitzak zenbatuz.

en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
eu: Hau hautatzen baduzu, hiztegi berria fitxategi bat kargatuz sortuko da. XML fitxategi bat, testu fitxategi estandar bat edo hitz bakoitzaren agerpenak kontatuz sortu den hitzen frekuentzia duen XML fitxategi bat hauta dezakezu.

en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
eu: Hau hautatzen baduzu, hiztegi berria karpeta bateko eta honen azpi-karpetetako fitxategi guztiak kargatuz sortuko da.

en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
eu: Hau hautatzen baduzu, hiztegi berri bat sortuko da existitzen diren hiztegiak bateratuz.

en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
eu: Hau hautatzen baduzu, hiztegi berria KDe-ren dokumentazioa prozesatuz sortuko da. Hitz bakoitzaren agerpenak kontatuz aurkituko da hitz bakoitzaren frekuentzia.

en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
eu: Hau hautatzen baduzu hitzen ortografia egiaztatuko da hiztegi berrian sartu aurretik.

en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
eu: Hau hautatzen baduzu, KDE-ko dokumentazioko hitzen ortografia egiaztatuko da hiztegi berrian sartu aurretik.

en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
eu: Hau hautatzen baduzu, hautatutako esaldia teklatuaren lasterbiden bidez eskuragarri egongo da. Lasterbidea aukera honen ondoko aukerarekin alda dezakezu.

en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
eu: Hau hautatzen baduzu, hautatutako esaldia ez da teklatuaren lasterbideen bidez eskuragarri egongo.

en: Import Phrasebook
eu: Inportatu esaldi-liburua

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
eu: Fitxategi bat inportatu eta esaldi-liburuaren edukinetara gehitzen du

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
eu: Esaldi-liburu estandar bat inportatu eta bere edukinak esaldi-liburura gehitzen ditu

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
eu: Zerrenda hutsa

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
eu: &Direktorioa:

en: Initial Configuration - KMouth
eu: Hasierako konfigurazioa - KMouth

en: Initial Phrase Book
eu: Hasierako esaldi-liburua

en: Insert Into Edit Field
eu: Sartu edizio-eremuan

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
eu: Edizio-eremu honetan esaldi bat sar dezakezu. Klikatu ahoskatze-botoian sartutako esaldia ahoskatzeko.

en: KDE Documentation
eu: KDE dokumentazioa

en: Language
eu: Hizkuntza

[ctx: Local characterset]
en: Local
eu: Lokala

en: Merge result
eu: Bateratzearen emaitza

en: Merging dictionaries...
eu: Hiztegiak bateratzen...

en: Move &Up
eu: Mugitu &gorantz

en: Name of the &phrase book:
eu: &Esaldi-liburuaren izena:

en: New Phrase &Book
eu: Esalbi-&liburu berria

en: Open File as History
eu: Ireki fitxategia historia bezala

en: Opening file...
eu: Fitxaegia irekitzen...

en: Opens an existing file as history
eu: Ireki fitxategia historia bezala

en: Opens the configuration dialog
eu: Konfigurazioaren elkarrizeta-koadroa irekitzen du

en: Original Author
eu: Jatorrizko egilea

en: Parsing directory...
eu: Direktorioa prozesatzen...

en: Parsing file...
eu: Fitxategia prozesatzen...

en: Parsing the KDE documentation...
eu: KDE dokumentazioa prozesatzen...

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
eu: Arbelaren edukinak uneko kurtsorearen posizioan itsasten ditu.

en: Pastes the clipboard contents to current position
eu: Arbelaren edukina uneko kokapenera itsasten du

en: Performing spell check...
eu: Ortografia egiaztatzen...

en: Phrase
eu: Esaldia

en: Phrase Book
eu: Esaldi-liburua

en: Phrase Books (*.phrasebook)
eu: Esaldi liburuak (*.phrasebook)

en: Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt);;All Files (*)
eu: Esaldi liburuak (*.phrasebook);;Testu arrunteko fitxategiak (*.txt);;Fitxategi guztiak (*)

en: Phrase Books (*.phrasebook);Plain Text Files (*.txt);All Files (*)
eu: Esaldi liburuak (*.phrasebook);Testu arrunteko fitxategiak (*.txt);All Files (*)

en: Plain Text Files (*.txt);;Phrase Books (*.phrasebook);;All Files (*)
eu: Testu arrunteko fitxategiak (*.txt);;Esaldi liburuak (*.phrasebook);;Fitxategi guztiak (*)

en: Please decide which phrase books you need:
eu: Erabaki behar dituzun esaldi-liburuak:

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: Printing...
eu: Inprimatzen...

en: Prints out the actual history
eu: Uneko historia inprimatzen du

en: Quits the application
eu: Aplikazioa ixten du

en: Save &History As...
eu: Gorde &historia honela...

en: Save As
eu: Gorde honela

en: Save Phrase Book
eu: Gorde esaldi-liburua

en: Saves the actual history as...
eu: Uneko historia honela gordetzen du...

en: Saves the phrase book onto the hard disk
eu: Esaldi-liburua diska gogorrera gordetzen du

en: Saving history with a new filename...
eu: Historia fitxategi-izen berri batekin gordetzen...

en: Select &All Entries
eu: Hautatu sarrera &guztiak

en: Selects all phrases in the history
eu: Historiako esaldi guztiak hautatzen diu

en: Send the data as standard &input
eu: Bidali datuak &sarrera estandar moduan

en: Shortcut
eu: Lasterbidea

en: Shortcut for the phrase:
eu: Esaldirako lasterbidea:

en: Show P&hrasebook Bar
eu: Erakutsi &esaldi-liburuen barra

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
eu: Irtetzen...

en: Source of New Dictionary (1)
eu: Hiztegi berriaren iturburua (1)

en: Source of New Dictionary (2)
eu: Hiztegi berriaren iturburua (2)

en: Speak Immediately
eu: Ahoskatu berehala

en: Speaks the currently active sentence(s)
eu: Uneko esaldi aktiboak ahoskatzen ditu

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
eu: Uneko esaldi aktiboak ahoskatzen ditu. Edizio-eremuan hautatutako testua balego, hau ahoskatzen da. Bestela historian hautatutako esaldiak (baldin badaude) ahoskatzen dira.

en: Speaks the currently selected phrases in the history
eu: Uneko hautatutako historiako esaldiak ahoskatzen ditu

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
eu: &Ahoskatu

en: Text of the &phrase:
eu: &Esaldiaren testua:

en: Text-to-Speech
eu: Testutik-hizketara

en: Text-to-Speech Configuration
eu: Testutik-hizketarako konfigurazioa

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
eu: %1 fitxategia dagoeneko existitzen da. Gainidatzi nahi al duzu?

[ctx: The job is done]
en: Ready.
eu: Prest.

en: There was an error loading file
    %1
eu: Errore bat gertatu da fitxategia kargatzean:
    %1

en: There was an error saving file
    %1
eu: Errorea fitxategia gordetzean:
    %1

en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
eu: Hautapen-lauki honek testua hizketa-sintetizatzaileari sarrera estandarretik bidaliko zaion zehazten du.

en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
eu: Konbinazio-lauki honek esaldi-liburuko hautatutako esaldiak berehala ahoskatuko diren edo edizio-eremu batean sartuko diren zehazten du.

en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
eu: Konbinazio-lauki honek edizio-lehioa ixtean esaldi-liburua automatikoki gordeko den zehazten du.

en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
eu: Konbinazio-lauki honek testua pasatzeko erabiliko den karaktere-kodeketa zehazten du.

en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
eu: Eremu honek testuak ahoskatzeko agindua eta parametroak zehazten ditu. KMouth-ek ondorengo leku-markak ezagutzen ditu:
    %t -- ahoskatu beharreko testua
    %f -- Testua duen fitxategiaren izena
    %l -- hizkuntza-kodea
    %% -- portzentai-ikurra

en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
eu: Zerrenda honek hitzak osatzeko eskuragarri dauden hiztegi guztiak ditu. Zerrenda honak hiztegi bat baina gehiago baditu, KMouth-ek konbinazio-kaxa bat bistaratuko du lehio nagusiko edizio-eremuaren ondoan. Konbinazio-lauki honekin hitz-osatzean erabiliko den hiztegia hauta dezakezu.

en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
eu: Zerrenda honek uneko esaldi-liburua zuhaitz-egitura batean du. Banakako esaldiak eta azpi esaldi-liburuak hauta eta alda ditzakezu.

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
eu: Zerrenda honek ahoskatutako esaldien historia du. Hautatu esaldiak eta sakatu ahoskatze-botoia berriro ahoskatzeko.

en: Tips, extended phrase books
eu: Argibideak, zabaldutako esaldi-liburuak

en: Toggle the statusbar...
eu: Egoera-barra gaitzen/ezgaitzen...

en: Toggling menubar...
eu: Menu-barra gaitzen/ezgaitzen...

en: Toggling phrasebook bar...
eu: Esaldi-liburuen barra gaitzen/ezgaitzen...

en: Toggling toolbar...
eu: Tresna-barra gaitzen/ezgaitzen...

en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
eu: Botoi honekin hiztegi eskuragarrien zerrendara hiztegi berri bat gehi dezakezu.

en: With this button you delete the selected dictionary.
eu: Botoi honekin hautatutako hiztegia ezaba dezakezu.

en: With this button you export the selected dictionary to a file.
eu: Botoi honekin hautatutako hiztegia fitxategi batera esportatuko duzu.

en: With this button you move the selected dictionary down.
eu: Botoi honekin hautatutako hiztegia behera mugituko duzu.

en: With this button you move the selected dictionary up.
eu: Botoi honekin hautatutako hiztegia gorantz mugituko duzu.

en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
eu: Konbinazio-lauki honekin hiztegi berriarekin lotutako hizkuntza hauta dezakezu.

en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
eu: Konbinazio-lauki honekin testu-fitxategiak kargatzeko erabiliko karaketere-kodeketa hautatu dezakezu. Konbinazio-lauki hau ez da XML fitxategi edo hiztegi fitxaegietan erabiliko.

en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
eu: Konbinazio-lauki honekin hautatutako hiztegiarekin lotutako hizkuntza hauta dezakezu.

en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
eu: Konbinazio-lauki honekin hiztegi berria sortzeko instalatuta hizkuntzetatik zein erabiliko den hautatu dezakezu. KMouth-ek hizkuntza honetako dokumentazio-fitxategiak bakarrik prozesatuko ditu.

en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
eu: Sarrera-eremu honekin, hiztegi berriaren hitzen ortografia egiaztatzeko erabiliko den OpenOffice.org direktorioa zehaz dezakezu.

en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
eu: Sarrerako eremu honekin hautatutako hiztegiaren izena zehaz dezakezu.

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
eu: Sarrera-eremu honekin hiztegi berria sotzeko zein direktorio kargatu nahi duzun hauta dezakezu.

en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
eu: Sarrera-eremu honekin, hiztegi berria sortzeko erabili nahi duzun fitxategia zehaz dezakezu.

en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
eu: Edizio-lerro honekin esaldi baten edukina edo azpi-esaldi-liburu baten izena defini dezakezu.

en: Word Completion
eu: Hitz-osatzea

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>.
eu: Zuk hautatutako <i>%1</i> fitxategi-izenak <i>.phrasebook</i> ez den beste luzapen bat du.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
eu: Hautatutako <i>%1</i> fitxategi-izenak ez du <i>.phrasebook</i> luzapenik. Izenari <i>.phrasebook</i> gehitu nahi diozu?

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>.
eu: Hautatutako <i>%1</i> fitxategi-izenak <i>.phrasebook</i> luzapena du.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
eu: Hautatutako <i>%1</i> fitxategi-izenak <i>.phrasebook</i> luzapena du. Esaldi-liburuen formatuan gorde nahi duzu?

en: without name
eu: izenik gabe
