akregator - en to fi translation catalogue (415 entries)

en:  (1 unread article) |  (%1 unread articles)
fi[0]:  (1 lukematon artikkeli)
fi[1]:  (%1 lukematonta artikkelia)

en:  (no unread articles)
fi:  (ei artikkeleja lukematta)

en:  article |  articles
fi[0]:  artikkeli
fi[1]:  artikkelia

en:  day |  days
fi[0]:  päivä
fi[1]:  päivää

en:  minute |  minutes
fi[0]:  minuutti
fi[1]:  minuuttia

en: &Add Feed...
fi: &Lisää syöte…

en: &Article
fi: &Artikkeli

en: &Configure Akregator...
fi: Akre&gatorin asetukset…

en: &Copy Email Address
fi: &Kopioi sähköpostiosoite

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Delete Feed
fi: &Poista syöte

en: &Delete Folder
fi: &Poista kansio

en: &Delete articles older than:
fi: &Poista artikkelit, jotka ovat vanhempia kuin:

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Edit Feed...
fi: &Muokkaa syötettä…

en: &Export Feeds...
fi: &Vie syötteitä…

en: &Fetch Feed
fi: P&äivitä syöte

en: &Fetch Feeds
fi: &Päivitä syötteet

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Find in Message...
fi: &Etsi viestistä…

en: &General
fi: &Yleiset

en: &Go
fi: &Siirry

en: &Import Feeds...
fi: &Tuo syötteitä…

en: &Keep all articles
fi: &Säilytä kaikki artikkelit

en: &Mark As
fi: &Merkitse artikkeli

en: &Mark Feed as Read
fi: Merkitse &syöte luetuksi

en: &Mark Feeds as Read
fi: &Merkitse syötteet luetuksi

en: &Mark as Important
fi: &Merkitse tärkeäksi

en: &Name:
fi: &Nimi:

en: &Next Article
fi: &Seuraava artikkeli

en: &Next Feed
fi: S&euraava syöte

en: &Normal View
fi: T&avallinen näkymä

en: &Open Homepage
fi: &Avaa kotisivu

en: &Previous Article
fi: &Edellinen artikkeli

en: &Previous Feed
fi: Ede&llinen syöte

en: &Rename Folder
fi: M&uuta kansion nimeä

en: &Save Link As...
fi: &Tallenna linkki nimellä…

en: &Settings
fi: A&setukset

en: &URL:
fi: &Verkko-osoite:

en: &Use default settings
fi: &Käytä oletusasetuksia

en: &Use interval fetching
fi: &Käytä aikavälipäivitystä

en: &View
fi: &Näytä

en: &Widescreen View
fi: &Laajakuvanäkymä

en: 'Delayed mark as read' feature
fi: Merkitse viesti luetuksi viipeellä -ominaisuus

en: (c), 2004 - 2008 Frank Osterfeld
fi: © 2004–2008 Frank Osterfeld

en: (c), 2016-2021 Laurent Montel
fi: © 2016–2021 Laurent Montel

en: (c), 2020-2021 Laurent Montel
fi: © 2020–2021 Laurent Montel

en: (c), 2021 Laurent Montel
fi: © 2021 Laurent Montel

en: 1 unread article | %1 unread articles
fi[0]: 1 lukematon artikkeli
fi[1]: %1 lukematonta artikkelia

en: <b>Copyright:</b> %1</a>
fi: <b>Tekijänoikeudet:</b> %1</a>

en: <b>Description:</b> %1<br />
fi: <b>Kuvaus:</b> %1<br />

en: <b>Homepage:</b> <a href="%1">%1</a>
fi: <b>Sivusto:</b> <a href="%1">%1</a>

en: <b>Note:</b> For security reasons, external reference is blocked (See configure dialog).
fi: <b>Huomaa:</b> Tietoturvasyistä ulkoiset viittaukset on estetty (ks. asetusikkunaa).

en: <h2>Article list</h2>Here you can browse articles from the currently selected feed. You can also manage articles, as marking them as persistent ("Mark as Important") or delete them, using the right mouse button menu. To view the web page of the article, you can open the article internally in a tab or in an external browser window.
fi: <h2>Artikkeliluettelo</h2>Tässä voit selata valitun syötteen artikkeleja. Artikkeleja voit ylläpitää merkitsemällä ne pysyviksi (”Merkitse tärkeäksi”) tai poistaa ne käyttämällä hiiren oikealla painikkeella avautuvaa valikkoa. Artikkelin verkkosivua voi katsoa avaamalla sen sisäisesti välilehteen tai ulkoisesti selainikkunaan.

en: <i>and 1 other</i> | <i>and %1 others</i>
fi[0]: <i>ja yksi muu</i>
fi[1]: <i>ja %1 muuta</i>

en: <qt><p>XML parsing error in line %1, column %2 of %3:</p><p>%4</p></qt>
fi: <qt><p>XML-jäsennysvirhe tiedoston %3 rivillä %1, sarakkeessa %2:</p><p>%4</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete article <b>%1</b>?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa artikkelin <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete feed <b>%1</b>?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa syötteen <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete folder <b>%1</b> and its feeds and subfolders?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa kansion <b>%1</b> syötteineen ja alikansioineen?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the selected article?</qt> | <qt>Are you sure you want to delete the %1 selected articles?</qt>
fi[0]: <qt>Haluatko varmasti poistaa valitun artikkelin?</qt>
fi[1]: <qt>Haluatko varmasti poistaa valitut %1 artikkelia?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete this feed?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa tämän syötteen?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete this folder and its feeds and subfolders?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa tämän kansion syötteineen ja alikansioineen?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to mark <b>all articles in the feed</b> as read?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti merkitä <b>syötteen kaikki artikkelit</b> luetuiksi?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to mark <b>all feeds in the folder</b> as read?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti merkitä <b>kansion kaikki syötteet</b> luetuiksi?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to mark <b>all feeds</b> as read?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti merkitä <b>kaikki syötteet</b> luetuiksi?</qt>

en: <qt>Could not open feed list (%1) for reading.</qt>
fi: <qt>Syöteluettelon (%1) avaaminen epäonnistui.</qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid OPML). A backup was created:<p><b>%1</b></p></qt>
fi: <qt>Vakiosyöteluettelo on vioittunut (virheellinen OPML). Luotiin varmuuskopio: <p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid OPML). Could not create a backup.</qt>
fi: <qt>Vakiosyöteluettelo on korruptoitunut (viallista OPML-dataa). Varmuuskopiota ei kyetty luomaan.</qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid XML). A backup was created:<p><b>%1</b></p></qt>
fi: <qt>Syötelista on korruptoitunut (XML viallista). Luotiin varmuuskopio: <p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt>The standard feed list is corrupted (invalid XML). Could not create a backup.</qt>
fi: <qt>Vakiosyöteluettelo on korruptoitunut (viallista XML-dataa). Varmuuskopiota ei kyetty luomaan.</qt>

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
fi: <qt>Tämä piilottaa valikkorivin kokonaan. Saat sen uudelleen näkyviin painamalla %1.</qt>

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
fi: Sulje kaikki muut välilehdet

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Tabs
fi: Sulje kaikki välilehdet

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
fi: Irrota välilehti

[ctx: @action:inmenu]
en: New Feed...
fi: Uusi syöte…

[ctx: @info:status]
en: Create a new feed
fi: Luo uusi syöte

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can add a new feed.
fi: Saat näkyviin ikkunan, jossa voit lisätä uuden syötteen.

[ctx: @title:window]
en: Add Feed
fi: Lisää syöte

[ctx: @title:window]
en: Feed Properties
fi: Syöteasetukset

[ctx: @title:window]
en: Print Document
fi: Tulosta tiedosto

[ctx: @title:window]
en: Properties of %1
fi: Syötteen %1 asetukset

[ctx: @title:window]
en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: A KDE Feed Reader
fi: KDE:n syötteenlukija

en: About
fi: Tietoa ohjelmasta

en: Access Key Enabled
fi: Pikanäppäin käytössä

en: Access denied: Cannot save feed list to <b>%1</b>. Please check your permissions.
fi: Lupa evätty. Ei voitu tallentaa syöteluetteloa kohteeseen <b>%1</b>. Tarkista oikeutesi.

en: Access denied: cannot write to file %1. Please check your permissions.
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoon ”%1”. Tarkista käyttöoikeutesi.

en: Activate Tab %1
fi: Aktivoi välilehti %1

en: Add Feed
fi: Lisää syöte

en: Add Folder
fi: Lisää kansio

en: Add Imported Folder
fi: Lisää tuotu kansio

en: Add New Source
fi: Lisää uusi lähde

en: Add a feed with the given URL
fi: Lisää syöte annetusta osoitteesta

en: Address copied to clipboard.
fi: Osoite kopioitu leikepöydälle.

en: Adva&nced
fi: Lisäa&setukset

en: Advanced Feed Reader Settings
fi: Syötteenlukijan lisäasetukset

en: Akregator Export for %1
fi: Akregator-vienti ohjelmalle %1

en: Akregator did not close correctly. Would you like to restore the previous session?
fi: Akregator ei sulkeutunut oikein. Haluatko palauttaa aiemman istunnon?

en: Akregator is a KDE news feed reader.
fi: Akregator on KDE:n syötteenlukija.

en: All Articles
fi: Kaikki artikkelit

en: All Feeds
fi: Kaikki syötteet

en: Allow feed to load external references from internet.
fi: Salli syötteen ladata internetistä ulkoiset viittaukset.

en: Always show the tab bar
fi: Näytä välilehtipalkki aina

en: Always show the tab bar, even when only one tab is open
fi: Näytä välilehtipalkki, vaikka vain yksi välilehti olisi auki

en: Ar&chive
fi: Arki&sto

en: Archive Backend
fi: Arkiston taustaosa

en: Archive Mode
fi: Arkistotila

en: Are you sure you want to disable this introduction page?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän esittelysivun käytöstä?

en: Article Limit
fi: Artikkelien rajaus

en: Article List
fi: Artikkeliluettelo

en: Article List Colors
fi: Artikkeliluettelon värit

en: Article display mode.
fi: Artikkelinäkymän tila.

[ctx: Articlelist's column header]
en: Author
fi: Tekijä

[ctx: Articlelist's column header]
en: Content
fi: Sisältö

[ctx: Articlelist's column header]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: Articlelist's column header]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: Articlelist's column header]
en: Feed
fi: Syöte

[ctx: Articlelist's column header]
en: Title
fi: Otsikko

en: Articles
fi: Artikkelit

en: Articles list.
fi: Artikkeliluettelo.

en: Ask me later
fi: Kysy myöhemmin

en: Author
fi: Tekijä

en: Author of librss
fi: librss-kirjaston tekijä

en: Auto-Expand folders with unread articles
fi: Laajenna automaattisesti kansiot, joissa on artikkeleja lukematta

en: Auto-expand folders containing unread articles
fi: Laajenna automaattisesti kansiot, joissa on artikkeleja lukematta

en: Auto-expand folders with unread articles
fi: Laajenna automaattisesti kansiot, joissa on artikkeleja lukematta

en: Bug tracker management, Usability improvements
fi: Vikailmoitusten hoitaminen, parannuksia käytettävyyteen

en: C&ancel Feed Fetches
fi: Per&u syötteiden päivitys

en: C&ombined View
fi: &Yhdistetty näkymä

en: Cannot move folder %1 to its own subfolder %2
fi: Kansiota %1 ei voi siirtää omaan alikansioonsa %2

en: Change Important Flag
fi: Merkitse tärkeäksi tai poista tärkeäksi merkintä

en: Check Phishing Url
fi: Tarkista verkko-osoitteen väärennös

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: Close the current tab
fi: Sulje nykyinen välilehti

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Command to launch external browser. URL will substitute for %u.
fi: Ulkoisen selaimen käynnistyskomento. Verkko-osoite merkitään %u.

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Complete Story
fi: Koko juttu

en: Concurrent Fetches
fi: Yhtäaikaiset päivitykset

en: Configurable delay between selecting an article and it being marked as read.
fi: Määritettävissä oleva viive artikkelin valinnan ja sen luetuksi merkitsemisen välillä.

en: Configure Feed Reader Appearance
fi: Syötteenlukijan ulkoasuasetukset

en: Configure Feed Reader Archive
fi: Syötteenlukijan arkistointiasetukset

en: Configure Feed Reader Browser
fi: Syötteenlukijan selainasetukset

en: Configure Feeds
fi: Syöteasetukset

en: Configure Plugins
fi: Liitännäisasetukset

en: Configure User Feedback
fi: Käyttäjäpalauteasetukset

en: Contributor
fi: Avustaja

en: Copy &Link Address
fi: Kopioi &linkin osoite

en: Copy Image Location
fi: Kopioi kuvan sijainti

en: Copy Link Address
fi: Kopioi linkin osoite

en: Copyright © 2004–%1 Akregator authors
fi: Tekijänoikeudet © 2004–%1 Akregator-kehittäjät

en: Could not fetch feed: %1
fi: Syötettä ei voitu päivittää: %1

en: Could not find the Akregator part; please check your installation.
    %1
fi: Akregatorin osaa ei löydetty: tarkista asennus.
    %1

en: Could not import the file %1 (no valid OPML)
fi: Ei voitu tuoda tiedostosta %1 (kelvoton OPML)

en: Could not read feed (invalid XML)
fi: Syötettä ei voitu lukea (XML viallista)

en: Could not read feed (invalid feed)
fi: Syötettä ei voitu lukea (virheellinen syöte)

en: Could not read feed (unknown format)
fi: Syötettä ei voitu lukea (tuntematon muoto)

en: Date
fi: Päiväys

en: Day | Days
fi[0]: Päivä
fi[1]: Päivät

en: Default Archive Settings
fi: Arkiston oletusasetukset

en: Default expiry age for articles in days.
fi: Artikkelien erääntymisaika päivinä.

en: Delete Article
fi: Poista artikkeli

en: Delete Expired Articles
fi: Poista erääntyneet artikkelit

en: Delete Feed
fi: Poista syöte

en: Delete Folder
fi: Poista kansio

[ctx: Delete articles older than:]
en:  day |  days
fi[0]:  päivä
fi[1]:  päivää

en: Delete articles older than:
fi: Poista artikkelit, jotka ovat vanhempia kuin:

en: Delete expired articles
fi: Poista erääntyneet artikkelit

en: Detach Tab
fi: Irrota välilehti

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Di&sable archiving
fi: &Poista arkistointi käytöstä

en: Disa&ble archiving
fi: P&oista arkistointi käytöstä

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disable Archiving
fi: Poista arkistointi käytöstä

en: Disable Introduction
fi: Poista esittely käytöstä

en: Disable Introduction Page
fi: Poista esittelysivu käytöstä

en: Disable save as finished notification
fi: Poista ilmoitus valmistuneiden tallentamisesta käytöstä

en: Display name of RSS column
fi: Näytä RSS-sarakkeen nimi

en: Do Not Expire Important Articles
fi: Älä vanhenna tärkeitä artikkeleja

en: Do Not Restore Session
fi: Älä palauta istuntoa

en: Do not expire important articles
fi: Älä vanhenna tärkeitä artikkeleja

en: Do not save any articles
fi: Älä tallenna artikkeleja lainkaan

en: Downloading %1
fi: Ladataan syötettä %1

en: Enable Javascript
fi: Käytä JavaScriptiä

en: Enclosure
fi: Sisällytys

en: Expiry Age
fi: Erääntymisaika

en: External Browsing
fi: Ulkoinen selain

en: Fe&tch All Feeds
fi: Päivitä &kaikki syötteet

en: Fee&d
fi: &Syöte

en: Feed &URL:
fi: &Syötteen verkko-osoite:

en: Feed Properties
fi: Syötteen asetukset

en: Feed added:
     %1
fi: Lisättiin syöte:
     %1

en: Feed file not found on remote server
fi: Syötetiedostoa ei löytynyt etäpalvelimelta

en: Feed found, downloading...
fi: Syöte löytyi, ladataan…

en: Feed list was deleted
fi: Syöteluettelo poistettiin

en: Feed not found from %1.
fi: Osoitteesta %1 ei löytynyt syötettä.

en: Feed readers provide a convenient way to browse different kinds of content, including news, blogs, and other content from online sites. Instead of checking all your favorite web sites manually for updates, Akregator collects the content for you.
fi: Syötteenlukijat tarjoavat helpon tavan seurata esimerkiksi usein päivitettävää sisältöä kuten uutisia tai blogeja. Sen sijaan, että joutuisit tarkastamaan suosikkisivusi itse, Akregator hoitaa asian puolestasi.

[ctx: Feedlist's column header]
en: Feeds
fi: Syötteet

[ctx: Feedlist's column header]
en: Total
fi: Kaikkiaan

[ctx: Feedlist's column header]
en: Unread
fi: Lukematta

en: Feeds
fi: Syötteet

en: Feeds added:
     %1
fi: Lisättiin syötteet:
     %1

en: Fetch aborted
fi: Päivitys keskeytettiin

en: Fetch all fee&ds on startup
fi: Päivitä k&aikki syötteet käynnistettäessä

en: Fetch all feeds every %1 minutes.
fi: Päivitä kaikki syötteet %1 minuutin välein.

en: Fetch completed
fi: Päivitys valmis

en: Fetch error
fi: Virhe päivityksessä

en: Fetch feedlist on startup.
fi: Päivitä syöteluettelo käynnistettäessä.

en: Fetch feeds every:
fi: Päivitä syötteet:

en: Fetch on startup
fi: Päivitä käynnistettäessä

en: Fetching Feeds...
fi: Päivitetään syötteitä…

en: First (usually vertical) splitter widget sizes.
fi: Ensimmäisen (yleensä pystysuuntaisen) jaon elementtien koot.

en: Fixed font:
fi: Tasalevyinen fontti:

en: Folder name:
fi: Kansion nimi:

en: Font Size
fi: Fonttikoko:

en: Fonts
fi: Fontit

en: For more information about using Akregator, check the <a href='https://kontact.kde.org/components/akregator/'>Akregator website</a>. If you do not want to see this page anymore, <a href='config:/disable_introduction'>click here</a>.
fi: Lisätietoa Akregatorin käytöstä löytyy <a href='https://kontact.kde.org/components/akregator/'>Akregatorin sivustolta</a>. Ellet halua nähdä tätä sivua enää, <a href='config:/disable_introduction'>napsauta tästä</a>.

en: Former maintainer
fi: Aiempi ylläpitäjä

en: Gentoo Ebuild
fi: Gentoon ebuild

en: Go Down in Tree
fi: Siirry alemmas puussa

en: Go Left in Tree
fi: Siirry vasemmalle puussa

en: Go Right in Tree
fi: Siirry oikealle puussa

en: Go Up in Tree
fi: Siirry ylemmäs puussa

en: Go to Bottom of Tree
fi: Siirry puun juureen

en: Go to Top of Tree
fi: Siirry puun huipulle

en: Handbook
fi: Käsikirja

en: Hide Read Feeds
fi: Piilota luetut syötteet

en: Hide feeds with no unread articles
fi: Piilota syötteet, joissa ei ole artikkeleja lukematta

en: Hide main window on startup
fi: Piilota pääikkuna käynnistettäessä

en: Hide menu bar
fi: Piilota valikkorivi

en: Hides feeds with no unread articles
fi: Piilottaa syötteet, joissa ei ole artikkeleja lukematta

en: Hour | Hours
fi[0]: Tunti
fi[1]: Tunnit

en: Icons
fi: Kuvakkeet

[ctx: Important articles filter]
en: Important
fi: Tärkeät

en: Imported Feeds
fi: Tuodut syötteet

en: Imported Folder
fi: Tuotu kansio

en: Imported folder name:
fi: Tuodun kansion nimi:

en: Insomnia
fi: Unettomuus

en: Interval for autofetching
fi: Automaattipäivitysväli

en: Interval for autofetching in minutes.
fi: Automaattipäivityksen aikaväli minuuteissa.

en: KDE Dot News
fi: KDE Dot -uutiset

en: Keep All Articles
fi: Säilytä kaikki artikkelit

en: Keep Enabled
fi: Pidä käytössä

en: Left mouse click:
fi: Hiiren vasen painike:

en: Limit Number of Articles
fi: Rajaa artikkelien määrää

en: Limit archi&ve to:
fi: &Rajoita arkiston koko:

en: Limit feed archi&ve size to:
fi: Rajoita arkiston k&ooksi:

[ctx: Limit feed archive size to:]
en:  article |  articles
fi[0]:  artikkeli
fi[1]:  artikkelia

en: Limit the number of articles in a feed
fi: Rajaa artikkelien määrää syötteessä

en: Lists the available options for user feedback
fi: Luettelee käyttäjäpalautteeseen käytettävissä olevat valinnat

en: Load the &full website when reading articles
fi: Lataa &koko verkkosivu artikkeleja luettaessa

en: Loading canceled
fi: Lataus peruttu

en: Loading completed
fi: Lataus valmis

en: Loading...
fi: Ladataan…

en: Lock Feeds In Place
fi: Lukitse syötteet paikoilleen

en: Lock feeds in place
fi: Lukitse syötteet paikoilleen

en: Locks feeds where they are
fi: Lukitse syötteet paikoilleen

en: Ma&rk All Feeds as Read
fi: Merkitse &kaikki syötteet luetuiksi

en: Main Toolbar
fi: Työkalurivi

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Malware
fi: Pahantahtoinen sivusto

en: Mar&k articles as read when they arrive
fi: Merkitse kaikki artikkelit &luetuiksi niiden saapuessa

en: Mar&k selected article read after
fi: Me&rkitse valittu artikkeli luetuksi

en: Mark &all feeds as read on startup
fi: Merkitse &kaikki syötteet luetuiksi käynnistettäessä

en: Mark Article as Read
fi: Merkitse artikkeli luetuksi

en: Mark Article as Unread
fi: Merkitse artikkeli lukemattomaksi

en: Mark Feed as Read
fi: Merkitse syöte luetuksi

en: Mark Feeds as Read
fi: Merkitse syötteet luetuiksi

en: Mark all feeds as read on startup
fi: Merkitse kaikki syötteet luetuiksi käynnistettäessä

en: Mark all feeds as read on startup.
fi: Merkitse kaikki syötteet luetuiksi käynnistettäessä.

en: Mark as Important
fi: Merkitse tärkeäksi

en: Mark as Read
fi: Merkitse luetuksi

en: Mark as Unread
fi: Merkitse lukemattomaksi

en: Mark selected article as new
fi: Merkitse valittu artikkeli uudeksi

en: Mark selected article as read
fi: Merkitse valittu artikkeli luetuksi

en: Mark selected article as unread
fi: Merkitse valittu artikkeli lukemattomaksi

[ctx: Mark selected article read after]
en:  second |  seconds
fi[0]:  sekunti
fi[1]:  sekuntia

en: Medium font size:
fi: Fontin keskikoko:

en: Middle mouse click:
fi: Hiiren keskipainike:

en: Minimum font size:
fi: Fontin vähimmäiskoko:

en: Minute | Minutes
fi[0]: Minuutti
fi[1]: Minuutit

en: Misc
fi: Sekalaista

en: Move Node Down
fi: Siirrä alemmas

en: Move Node Left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Move Node Right
fi: Siirrä oikealle

en: Move Node Up
fi: Siirrä ylemmäs

en: Mute
fi: Vaimenna

en: N&ext Unread Feed
fi: Seuraa&va lukematon syöte

en: Ne&w Folder...
fi: &Uusi kansio…

en: Ne&xt Unread Article
fi: &Seuraava lukematon artikkeli

en: Network
fi: Verkko

en: Networking is available now.
fi: Verkkoyhteys on nyt saatavilla.

en: Networking is not available.
fi: Verkkoyhteys ei ole saatavilla.

[ctx: New articles filter]
en: New
fi: Uudet

en: New articles:
fi: Uudet artikkelit:

en: No result found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: Node or destination folder not found
fi: Solmua tai kohdekansiota ei löytynyt

en: Notify when new articles arri&ve
fi: Ilmoita uusista arti&kkeleista

en: Number of articles to keep per feed.
fi: Syötteessä säilytettävien artikkelien määrä

en: Number of concurrent fetches
fi: Yhtäaikaisten päivitysten määrä

en: OPML Outlines (%1);;All Files (*)
fi: OPML-otsikot (%1);;Kaikki tiedostot (*)

en: OPML Parsing Error
fi: OPML-jäsennysvirhe

en: Open In Background Tab
fi: Avaa taustavälilehteen

en: Open In External Browser
fi: Avaa ulkoiseen selaimeen

en: Open Link in External &Browser
fi: Avaa linkki &ulkoiseen selaimeen

en: Open Link in External Browser
fi: Avaa linkki ulkoiseen selaimeen

en: Open Link in New &Tab
fi: Avaa linkki uuteen &välilehteen

en: Open a link which would normally open in a new window (external browser) in a new tab instead
fi: Avaa yleensä uuteen ikkunaan (ulkoiseen selaimeen) avautuva linkki sen sijaan uuteen välilehteen

en: Open in Background Tab
fi: Avaa taustavälilehteen

en: Open in External Browser
fi: Avaa ulkoiseen selaimeen

en: Open in Tab
fi: Avaa välilehteen

en: Open links in new tab instead of in new window
fi: Avaa linkit uusiin välilehtiin uusien ikkunoiden sijaan

en: Opening Feed List...
fi: Avataan syöteluetteloa…

en: Pre&vious Unread Article
fi: E&dellinen lukematon artikkeli

en: Prev&ious Unread Feed
fi: Edelli&nen lukematon syöte

en: Prevent feeds from being moved in the list
fi: Estä syötteitä liikkumasta luettelossa

en: Read Error
fi: Lukuvirhe

[ctx: Read articles filter]
en: Read
fi: Luetut

en: Reload All Tabs
fi: Päivitä kaikki välilehdet

en: Remove &Important Mark
fi: &Poista tärkeän artikkelin merkintä

en: Remove Important Status
fi: Poista tärkeäksi merkintä

en: Reset search bar when changing feeds
fi: Tyhjennä hakurivi syötettä vaihdettaessa

en: Resets the quick filter when changing feeds.
fi: Tyhjää pikasuodatin syötettä vaihdettaessa.

en: Restore Session
fi: Palauta istunto

en: Sans serif font:
fi: Groteskifontti:

en: Save Image On Disk...
fi: Tallenna kuva levylle…

en: Save an unlimited number of articles.
fi: Säilytä rajaton määrä artikkeleja

en: Search articles...
fi: Etsi artikkeleja…

en: Search articles...<%1>
fi: Etsi artikkeleja…<%1>

en: Second (usually horizontal) splitter widget sizes.
fi: Toisen (yleensä vaakasuuntaisen) jaon elementtien koot.

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Select Next Tab
fi: Valitse seuraava välilehti

en: Select Previous Tab
fi: Valitse edellinen välilehti

en: Select this if you want to get notified when there are new articles.
fi: Valita tämä, jos haluat ilmoituksen uusista artikkeleista.

en: Send &File...
fi: Lähetä &tiedosto…

en: Send &Link Address...
fi: Lähetä &linkin osoite…

en: Send File Address
fi: Lähetä tiedoston osoite

en: Send Link Address
fi: Lähetä linkin osoite

en: Send the Html Page of Article
fi: Lähetä artikkelin HTML-sivu

en: Send the URL of the article
fi: Lähetä artikkelin verkko-osoite

en: Serif font:
fi: Antiikvafontti:

en: Set Focus to Quick Search
fi: Kohdista pikahakuun

en: Show Quick Filter
fi: Näytä pikasuodatin

en: Show Quick Filter Bar
fi: Näytä pikasuodatin

en: Show Unread In Taskbar
fi: Näytä tehtäväpalkissa, montako on lukematta

en: Show close button on each tab
fi: Näytä sulkemispainike joka välilehdessä

en: Show close buttons on tabs
fi: Näytä sulkemispainikkeet välilehdissä

en: Show close buttons on tabs instead of icons
fi: Näytä sulkemispainike välilehdessä erillisen kuvakkeen sijaan

en: Show tra&y icon
fi: Näytä &ilmoitusaluekuvake

en: Show tray icon
fi: Näytä ilmoitusaluekuvake

en: Show unread articles in Taskbar
fi: Näytä lukematta olevien artikkelien määrä tehtäväpalkissa

en: Sizes for first splitter
fi: Ensimmäisen jaon koot

en: Sizes for second splitter
fi: Toisen jaon koot

en: Spanish feeds
fi: Espanjalaiset syötteet

en: Speak Text
fi: Puhu teksti

en: Specifies if the balloon notifications are used or not.
fi: Määrittää, käytetäänkö ilmoitusviestejä vai ei.

en: Specifies if the tray icon is shown or not.
fi: Määrittää, näytetäänkö ilmoitusaluekuvaketta vai ei.

en: Specifies if we show unread article in taskbar.
fi: Määrittää, näytetäänkö lukematta olevien artikkelien määrä tehtäväpalkissa.

en: Standard font:
fi: Vakiofontti:

en: Startup
fi: Käynnistys

en: Status Filter
fi: Tilasuodatin

en: Stores the last search line text
fi: Tallentaa viimeisimmät hakusanat

en: Stores the last status filter setting
fi: Tallentaa viimeisimmän tilasuodatinasetuksen

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Text Filter
fi: Tekstisuodatin

en: Thank you, The Akregator Team
fi: Kiittäen Akregator-kehitysryhmä

en: The feed to be listed was already removed.
fi: Lueteltava syöte oli jo poistettu.

en: The file %1 could not be read, check if it exists or if it is readable for the current user.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu lukea. Tarkista, että se on olemassa ja nykyisen käyttäjän luettavissa.

en: The network is broken.
fi: Verkko on rikki.

en: The url %1 is not valid.
fi: Verkko-osoite %1 ei ole kelvollinen.

en: There are no unread articles
fi: Ei artikkeleja lukematta

en: This option allows user to specify custom user-agent string instead of using the default one. This is here because some proxies may interrupt the connection because of having "gator" in the name.
fi: Tämä sallii käyttäjän määrittää oman käyttöagenttijonon oletusarvon sijaan. Näin siksi, että jotkin välityspalvelimet voivat keskeyttää yhteyden, jos nimen osana on ”gator”.

en: This web site is a malware, do you want to continue to show it?
fi: Tämä verkko-osoite on pahantahtoinen: haluatko silti jatkaa ja näyttää sen?

en: Timeout on remote server
fi: Etäpalvelimen aikakatkaisu

en: Tons of bug fixes
fi: Paljon korjauksia

en: U&se a custom update interval
fi: Käytä &omaa päivitysaikaväliä

en: Unknown host
fi: Tuntematon osoite

en: Unmute
fi: Palauta äänet

[ctx: Unread articles filter]
en: Unread
fi: Lukematta

en: Unread articles:
fi: Artikkeleja lukematta:

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Update ever&y:
fi: Päivitys&väli:

en: Use &notifications for all feeds
fi: Käytä &ilmoituksia kaikille syötteille

en: Use &this command:
fi: Käytä k&omentoa:

en: Use HTML Cache
fi: Käytä HTML-välimuistia

en: Use KDE web browser when opening in external browser.
fi: Käytä KDE:n selainta avattaessa artikkeli ulkoiseen selaimeen.

en: Use custom colors
fi: Käytä omia värejä

en: Use default KDE web browser
fi: Käytä KDE:n oletusselainta

en: Use default web &browser
fi: Käytä &oletusselainta

en: Use interval fetching
fi: Päivitä määrävälein

en: Use notifications
fi: Käytä ilmoituksia

en: Use the &browser cache (less network traffic)
fi: Käytä selaimen &välimuistia (vähentää verkkoliikennettä)

en: Use the KDE-wide HTML cache settings when downloading feeds, to avoid unnecessary traffic. Disable only when necessary.
fi: Vältä tarpeetonta verkkoliikennettä käyttämällä järjestelmän HTML-välimuistiasetuksia. Poista tämä käytöstä vain, jos on pakko.

en: Use the specified command when opening in external browser.
fi: Käytä annettua ohjelmaa avattaessa artikkeli ulkoiseen selaimeen.

en: Use this command:
fi: Käytä tätä ohjelmaa:

en: Verify URLs using Google's Safe Browsing API
fi: Tarkista verkko-osoitteet Googlen turvallisen selauksen APIlla

en: View Mode
fi: Näkymä

en: We hope that you will enjoy Akregator.
fi: Toivomme, että pidät Akregatorista.

en: Webengine Plugins
fi: WebEngine-liitännäiset

en: What the click with left mouse button should do.
fi: Mitä hiiren vasemman painikkeen napsautuksen tulisi tehdä.

en: What the click with middle mouse button should do.
fi: Mitä hiiren keskipainikkeen tulisi tehdä.

en: When adding feeds, place them in this group
fi: Sijoita lisättävät syötteet tähän ryhmään

en: When this option is enabled, articles you marked as important will not be removed when limit the archive size by either age or number of the articles.
fi: Kun tämä on valittu, tärkeiksi merkitsemiäsi artikkeleja ei poisteta edes rajattaessa arkiston kokoa ajan tai artikkelien määrän mukaan.

en: Whether to delay before marking an article as read upon selecting it.
fi: Viivästetäänkö artikkelin merkintää luetuksi sen tultua valituksi.

en: Write Error
fi: Kirjoitusvirhe

en: You can view multiple articles in several open tabs.
fi: Voit lukea useita artikkeleja eri välilehdiltä.

[ctx: as in: mark as new]
en: &New
fi: &Uudeksi

[ctx: as in: mark as read]
en: &Read
fi: &Luetuksi

[ctx: as in: mark as unread]
en: &Unread
fi: &Lukemattomaksi

[ctx: error message window caption]
en: XML Parsing Error
fi: XML-jäsennysvirhe

[ctx: global settings]
en: Global
fi: Järjestelmänlaajuiset

[ctx: never fetch new articles]
en: Never
fi: Ei koskaan
