colord - en to fi translation catalogue (206 entries)

en: Add a metadata item to the profile
fi: Lisää metatietoa profiiliin

en: Add a profile to a device that already exists
fi: Lisää profiili jo olemassa olevaan laitteeseen

en: Alias to %s
fi: Toiselta nimeltään %s

en: Ambient
fi: Ympäröivä

en: Authentication is required to create a color managed device
fi: Värihallitun laitteen luonti vaatii tunnistautumisen

en: Authentication is required to create a color profile
fi: Väriprofiilin luonti vaatii tunnistautumisen

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
fi: Todennus on tarpeen, jos haluat poistaa laitteen profiilin yhteensopivuuden

en: Authentication is required to install the color profile for all users
fi: Väriprofiilin asennus kaikille käyttäjille vaatii tunnistautumisen

en: Authentication is required to modify a color profile
fi: Väriprofiilin muokkaus vaatii tunnistautumisen

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
fi: Laitteen väriasetusten muokkaus vaatii tunnistautumisen

en: Authentication is required to remove a color managed device
fi: Värihallitun laitteen poisto vaatii tunnistautumisen

en: Authentication is required to remove a color profile
fi: Väriprofiilin poisto vaatii tunnistautumisen

en: Authentication is required to use the color sensor
fi: Värianturin käyttämiseen tarvitaan todennus

en: Automatically fix metadata in the profile
fi: Korjaa automaattisesti metatiedot profiilissa

en: Blue
fi: Sininen

en: Calibrate with a 3200K light source.
fi: Kalibroi 3200K-valonlähteellä.

en: Calibration
fi: Kalibrointi

en: Capabilities
fi: Valmiudet

en: Clear any metadata in the profile
fi: Poista kaikki metatiedot profiilissa

en: Client version:
fi: Asiakasversio:

en: Color
fi: Väri

en: Color Management
fi: Värinhallinta

en: Color Management D-Bus Service
fi: Värinhallinnan D-Bus-palvelu

en: Colorspace
fi: Väriavaruus

en: Command not found, valid commands are:
fi: Komentoa ei löytynyt. Kelvolliset komennot ovat:

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
fi: Yhteensopiva Adobe RGB (1998)

en: Crayon Colors
fi: Liituvärien värit

en: Crayons
fi: Liituvärit

en: Create a CCMX from reference and measurement data
fi: Luo CCMX referenssi- ja mittaustiedoista

en: Create a CMF from CSV data
fi: Luo CMF CSV-tiedoista

en: Create a color managed device
fi: Luo värihallittu laite

en: Create a color profile
fi: Luo väriprofiili

en: Create a device
fi: Luo laite

en: Create a dummy sensor for testing
fi: Luo tyhmä anturi testattavaksi

en: Create a profile
fi: Luo profiili

en: Create a spectrum from CSV data
fi: Luo asteikko CSV-tiedoista

en: Created
fi: Luotu

en: Daemon version:
fi: Taustaprosessin versio:

en: Dark Calibration
fi: Tumma kalibrointi

en: Debugging Options
fi: Vianjäljityksen valinnat

en: Default display target whitepoint
fi: Oletusnäytön kohdepiste

en: Default gamma for the display
fi: Oletusgamma näytölle

en: Delay between sample intervals
fi: Näytteenottovälin viive

en: Deletes a device
fi: Poistaa laitteen

en: Deletes a profile
fi: Poistaa profiilin

en: Device ID
fi: Laitteen tunniste

en: Dump all debug data to a file
fi: Siirrä kaikki debug-tiedot tiedostoon

en: Embedded
fi: Upotettu

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Enables or disables the device
fi: Laite käyttöön tai poista käytöstä

en: Exit after a small delay
fi: Poistu pienen viiveen jälkeen

en: Exit after the engine has loaded
fi: Poistu koneen lataamisen jälkeen

en: Export the tag data
fi: Vie tunnistetiedot

en: FOGRA27L Coated
fi: FOGRA27L päällystetty

en: FOGRA28L Web Coated
fi: FOGRA28L Web päällystetty

en: FOGRA29L Uncoated
fi: FOGRA29L päällystämätön

en: FOGRA30L Uncoated Yellowish
fi: FOGRA30L päällystämätön kellertävä

en: FOGRA39L Coated
fi: FOGRA39L päällystetty

en: FOGRA40L SC Paper
fi: FOGRA40L SC paperi

en: FOGRA45L Lightweight Coated
fi: FOGRA45L kevyt päällystetty

en: FOGRA47L Uncoated
fi: FOGRA47L päällystämätön

en: Failed to parse arguments
fi: Argumenttien analysointi epäonnistui

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Filter object properties when displaying
fi: Suodata objektin ominaisuudet näytettäessä

en: Find a device from the device ID
fi: Etsi laite laitteen tunnuksesta

en: Find a device with a given property value
fi: Etsi laite, jolla on tietty ominaisuusarvo

en: Find a profile by filename
fi: Etsi profiili tiedostonimellä

en: Find a profile from the profile ID
fi: Etsi profiili profiilin tunnuksesta

en: Format
fi: Muoto

en: GRACoL TR006 Coated
fi: GRACoL TR006 päälystetty

en: Gamma Table
fi: Gamma taulukko

en: Generate the VCGT calibration of a given size
fi: Luo tietyn kokoinen VCGT-kalibrointi

en: Get a standard colorspace
fi: Hanki vakioväritila

en: Gets a reading from a sensor
fi: Lukee anturilta

en: Gets a spectral reading from a sensor
fi: Antaa spektrilukeman anturilta

en: Gets all the available color profiles
fi: Saat kaikki käytettävissä olevat väriprofiilit

en: Gets all the available color sensors
fi: Saat kaikki saatavilla olevat värianturit

en: Gets all the color managed devices
fi: Saat kaikki värihallitut laitteet

en: Gets all the color managed devices of a specific kind
fi: Saat kaikki tietynlaiset värinhallitut laitteet

en: Gets the default profile for a device
fi: Saa laitteen oletusprofiilin

en: ICC profile creation program
fi: ICC-profiilin luontiohjelma

en: ICC profile dump program
fi: ICC-profiilin tyhjennysohjelma

en: IFRA26S 2004 Newsprint
fi: IFRA26S 2004 sanomalehtipaperi

en: ITU-R recommendation BT.709 is a high-definition television standard that was first approved in 1990. The Rec. 709 profile uses the same range of colors as sRGB although the luminance curve is different.
fi: ITU-R-suositus BT.709 on teräväpiirtotelevisio, joka hyväksyttiin ensimmäisen kerran vuonna 1990. Rec. 709-profiilissa käytetään samaa värivalikoimaa kuin sRGB, vaikka luminanssikäyrä on erilainen.

en: Import a profile and install it for the user
fi: Tuo profiili ja asenna se käyttäjälle

en: Inhibit color profile selection
fi: Estä väriprofiilin valinta

en: Inhibitors
fi: Estäjät

en: Inhibits color profiles for this device
fi: Estää tämän laitteen väriprofiilit

en: Initialize any metadata for the profile
fi: Alusta kaikki profiilin metatiedot

en: Install system color profiles
fi: Asenna järjestelmän väriprofiileja

en: Irradiance Calibration
fi: Säteilyvoimakkuuden kalibrointi

en: LCD Generic
fi: LCD-yleinen

en: LCD White LED
fi: LCD valkoinen LED

en: LED Generic
fi: LED-yleinen

en: Locked
fi: Lukittu

en: Locks the color sensor
fi: Lukitsee värianturin

en: Makes a profile default for a device
fi: Asettaa profiilin oletukseksi laitteelle

en: Model
fi: Malli

en: Modified
fi: Muokattu

en: Modify a color profile
fi: Muokkaa väriprofiilia

en: Modify color settings for a device
fi: Muokkaa laitteen väriasetuksia

en: Native
fi: Paikallinen

en: No connection to colord:
fi: Ei yhteyttä colord-palveluun:

en: No output filename specified
fi: Lähtevää tiedostonimeä ei määritetty

en: No spectral capability
fi: Ei spektrikykyä

en: Object Path
fi: Objektin polku

en: Options
fi: Valinnat

en: Originally designed by Eastman Kodak and called ROMM RGB, this profile can display a very large range of colors and is used by many photographers for rendering, editing and archiving RAW images. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
fi: Alun perin Eastman Kodakin suunnittelema ROMM RGB -profiili voi näyttää hyvin monenlaisia värejä, ja monet valokuvaajat käyttävät niitä RAW-kuvien esittämiseen, muokkaamiseen ja arkistointiin. Ellet työskentele 16 bit kanava tarkkuudella, saatat nähdä väriraitoja kuvien muokkaamisessa.

en: Owner
fi: Omistaja

en: Printer
fi: Tulostin

en: Profile
fi: Profiili

en: Profile ID
fi: Profiilin tunnus

en: Profile to create
fi: Luotava profiili

en: Projector
fi: Projektori

en: Put the device in a dark place and press enter.
fi: Laita laite pimeään paikkaan ja paina Enter.

en: Put the device on the color to be measured and press enter.
fi: Aseta laite mitattavaan väriin ja paina enter-näppäintä.

en: Qualifier
fi: Määre

en: Remove a color managed device
fi: Poista värihallittu laite

en: Remove a color profile
fi: Poista väriprofiili

en: Remove a metadata item from the profile
fi: Poista metatiedon osa profiilista

en: Returns all the profiles that match a qualifier
fi: Palauttaa kaikki profiileja vastaavat profiilit

en: SNAP TR002 Newsprint
fi: SNAP TR002 sanomalehtipaperi

en: SWOP TR003 Coated
fi: SWOP TR003 päälystetty

en: SWOP TR005 Coated
fi: SWOP TR005 päälystetty

en: Scope
fi: Ala

en: Seat
fi: Istunto

en: Sensor
fi: Anturi

en: Sensor ID
fi: Anturin tunnus

en: Serial
fi: Sarjanumero

en: Serial number
fi: Sarjanumero

en: Set the ICC profile version
fi: Aseta ICC-profiiliversio

en: Set the device to the calibrate position and press enter.
fi: Aseta laite kalibrointiasentoon ja paina Enter.

en: Set the device to the surface position and press enter.
fi: Aseta laite pintaan ja paina Enter.

en: Sets extra properties on the profile
fi: Aseta profiilin lisäominaisuudet

en: Sets one or more sensor options
fi: Asettaa yhden tai useamman anturin vaihtoehdon

en: Sets the copyright string
fi: Asettaa tekijänoikeuden merkinnät

en: Sets the description string
fi: Aseta kuvauksen lause

en: Sets the device kind
fi: Asettaa laitteen tyypin

en: Sets the device model
fi: Asettaa laitteen mallin

en: Sets the device serial
fi: Asettaa laitteen sarjanumeron

en: Sets the device vendor
fi: Asettaa laitteen toimittajan

en: Sets the manufacturer string
fi: Asettaa valmistajan lauseen

en: Sets the model string
fi: Asettaa mallin merkinnät

en: Show client and daemon versions
fi: Näytä asiakaan ja tekijän versiot

en: Show debugging information for all files
fi: Näytä virheenkorjaustiedot kaikkista tiedostoista

en: Show debugging options
fi: Näytä vianjäljityksen valinnat

en: Show extra debugging information
fi: Näytä ylimääräiset virheenkorjaustiedot

en: Show the value without any header
fi: Näytä arvo ilman otsikkoa

en: Spectral
fi: Spektri

en: Spot
fi: Kohta

en: State
fi: Asema

en: Swapped Red and Green
fi: Vaihdettu punainen ja vihreä

en: System Wide
fi: Järjestelmän laajuinen

en: System model:
fi: Järjestelmän malli:

en: System vendor:
fi: Järjestelmän toimittaja:

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
fi: Näytön oletusarvoinen gamma-arvo. Yleiset arvot ovat 1.8, 2.2 ja 2.4.

en: The default target whitepoint in Kelvin for display calibration, with 0 meaning display native. Common values are 6500 for D65 and 5000 for D50.
fi: Kelvinin oletusarvoinen kohdepiste näytön kalibrointiin, jossa 0 merkitys on alkuperäinen. Yleiset arvot ovat 6500 arvolle D65 ja 5000 arvolle D50.

en: The locale to use when setting localized text
fi: Asetukset lokalisoitua tekstiä käytettäessä

en: There are no supported sensors attached
fi: Tuettuja antureita ei ole liitetty

en: This ISO 12647-2 compliant profile is used for printing on 115 gsm uncoated white (paper type 4) for 60 l/cm sheetfed offset printing.
fi: Tätä ISO 12647-2 -standardin mukaista profiilia käytetään tulostukseen 115 g/m2 päällystämättömälle valkoiselle (paperityyppi 4) 60 l/cm offset tulostukseen.

en: This ISO 12647-2:2004 compliant profile is used for printing on improved light-weight coated (LWC) paper for 60 l/cm heatset web offset printing. It replaces FOGRA28L.
fi: Tätä ISO 12647-2:2004 -standardin mukaista profiilia käytetään tulostamiseen parempaan kevyeen päällystettyyn (LWC) paperiin 60 l/cm rainan offset-tulostukseen. Tämä korvaa FOGRA28L.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements.
fi: Tämä muokkaustila voi näyttää enemmän kylläisiä värejä kuin Adobe RGB ja se soveltuu kuviin, joissa on erittäin kylläisiä värejä, joita käytetään usein mainoksissa.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements. It is very similar to DonRGB4, but can show super-saturated red colors sometimes present in Fujichrome Velvia.
fi: Tämä muokkaustila voi näyttää enemmän kylläisiä värejä kuin Adobe RGB ja se soveltuu kuviin, joissa on erittäin kylläisiä värejä, joita käytetään usein mainoksissa. Se on hyvin samanlainen kuin DonRGB4, mutta se voi näyttää erittäin kylläisiä punaisia värejä, joita joskus esiintyy Fujichrome Velviassa.

en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB. It is less prone to quantisation errors compared to ProPhoto RGB, although more shadow detail is preserved. In most instances ProPhoto RGB is probably a better choice.
fi: Tämä muokkaustila voi näyttää enemmän kylläisiä värejä kuin Adobe RGB. Se on vähemmän alttiina kvantitointivirheille verrattuna ProPhoto RGB, vaikka varjostuksen yksityiskohtia säilytetään. Useimmissa tapauksissa ProPhoto RGB on todennäköisesti parempi valinta.

en: This editing space was designed as SMPTE-240M and encompasses most of the possible colors available on a CMYK color printer. This is a popular choice for editing photographs and for use in printing, as all the SWOP colors can be reproduced.
fi: Tämä muokkaustila SMPTE-240M on suunniteltu kattamaan suurimman osan CMYK-väritulostimen käytettävissä olevista väreistä. Tämä on suosittu valinta valokuvien muokkaamiseen ja tulostamiseen, koska kaikki SWOP-värit voidaan toistaa.

en: This editing space was designed by Adobe Systems to capture many more colors than Adobe RGB. This profile is used to print to devices such as film recorders and can define many colors that cannot be displayed on a computer screen. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
fi: Adobe Systems suunnitteli tämän muokkaustilan luomaan paljon enemmän värejä kuin Adobe RGB. Tätä profiilia käytetään tulostamaan laitteisiin, kuten elokuvien tallentimiin, ja se voi määrittää monia värejä, joita ei voi näyttää tietokoneen näytöllä. Ellet työskentele 16 bit kanavan tarkkuudella, saatat nähdä väriraitoja kuvien muokkaamisessa.

en: This general purpose profile was designed by Hewlett-Packard and Microsoft and lives on as the default profile on the Internet for untagged RGB colors and used in HDTV. Most uncalibrated displays are able to display most of the colors available in sRGB, although this profile is sometimes a poor choice for printing.
fi: Hewlett-Packard ja Microsoft suunnittelivat tämän yleiskäyttöisen profiilin ja on Internetissä oletusprofiilina, joka ei ole merkitty RGB-väreihin ja jota käytetään HDTV:ssä. Useimmat kalibroimattomat näytöt voivat näyttää useimmat sRGB värit, vaikka tämä profiili on joskus huono valinta tulostukseen.

en: This is an ANSI CGATS/SNAP TR 002-2007 based profile for printing on newsprint in the U.S., coldset offset. The TVI (dot gain) is 26%.
fi: Tämä on ANSI CGATS/SNAP TR 002-2007 -profiili, jonka avulla voidaan tulostaa sanomalehtipaperille USA:ssa, coldset offset. TVI (pistetarkkuus) on 26%.

en: This is an RGB editing space for use with Adobe Photoshop 5.0 and later. It was designed as an output-centric compromise between ColorMatch RGB and Adobe RGB and used to be preferred by some photograph printing services.
fi: Tämä RGB-muokkaustila on tarkoitettu käytettäväksi Adobe Photoshop 5.0 tai uudemman version kanssa. Se suunniteltiin tulostekeskeiseksi kompromissiksi ColorMatch RGB ja Adobe RGB välillä, ja jotkut valokuvien tulostuspalvelut suosivat sitä.

en: This is the current standard used by North America and Japan for studio recording. You should only use this profile to encode or decode video.
fi: Tämä on nykyinen standardi, jota Pohjois-Amerikka ja Japani käyttävät studiossa. Käytä tätä profiilia vain videon koodaamiseen tai purkamiseen.

en: This is the delay between setting the sample color and asking the measuring instrument to take a sample. It is required because both the graphics driver and the display itself introduce latency.
fi: Tämä on viive näytevärin asettamiseen ja mittauslaitteen näytteen ottamisen välillä. Se on tarpeellinen, koska sekä näytönohjain että näyttö esittävät latenssin.

en: This legacy profile was originally created by Adobe for use with Photoshop and Illustrator. As it is based on the original Apple 13" RGB monitor and is similar to sRGB, it should not be used as a display profile or for new images.
fi: Tämä vanha originaali profiili luotiin alun perin käytettäväksi Adobe Photoshopin ja Illustratorin kanssa. Koska se perustuu alkuperäiseen Apple 13 "RGB -monitoriin ja se on samanlainen kuin sRGB, sitä ei pitäisi käyttää näyttöprofiilina tai uusissa kuvissa.

en: This named color profile contains all the Crayola crayon colors in popular use. It is a test profile designed for testing embedding named colors into documents.
fi: Tämä nimetty väriprofiili sisältää kaikki suositut Crayola-värikynän värit. Se on testiprofiili, joka on suunniteltu testaamaan upotettuja nimettyjä värejä asiakirjoihin.

en: This named color profile contains all the colors defined by X11, assuming the source colors were supposed to be sRGB.
fi: Tämä nimetty väriprofiili sisältää kaikki X11 määrittelemät värit olettaen, että lähdevärit olisivat sRGB.

en: This profile defines the range of colors used with the NTSC video standard. It is an obsolete standard that has been replaced by SMTE-C. You should only use this profile to decode archived video.
fi: Tämä profiili määrittää NTSC-videostandardin kanssa käytettävät värivalikoimat. Se on vanhentunut standardi, jonka on korvannut SMTE-C. Käytä tätä profiilia vain arkistoidun videon dekoodaamiseen.

en: This profile defines the range of colors used with the PAL and SECAM video standards and is very similar to sRGB. You should only use this profile to encode or decode video.
fi: Tämä profiili määrittää PAL- ja SECAM-videostandardien kanssa käytettävien värien valikoiman ja on hyvin samanlainen kuin sRGB. Käytä tätä profiilia vain videon koodaamiseen tai purkamiseen.

en: This profile is free of known copyright restrictions
fi: Tämä profiili ei sisällä tunnettuja tekijänoikeusrajoituksia

en: This profile is recommended by the ECI (European Color Initiative) as a editing space for professional image editing and aims to cover all colors that can be printed on printing presses. This is sometimes used as a color data exchange format between publishers and printing houses.
fi: ECI (Eurooppalainen värialoite) suosittelee tätä profiilia ammattimaisen kuvankäsittelyn muokkaustilaksi ja pyrkii kattamaan kaikki värit, jotka voidaan tulostaa painokoneisiin. Tätä käytetään joskus väritietojen vaihtomuotona kustantajien ja painotalojen välillä.

en: This profile is use for printing on newsprint, and is an ISO12647-3:2005 compliant profile designed for a printing press exhibiting 26% TVI (dot gain). It is recommended by WAN-IFRA for coldset printing on newsprint worldwide.
fi: Tämä profiili on tarkoitettu sanomalehtipaperille tulostamiseen, ja se on ISO12647-3:2005-yhteensopiva profiili, joka on suunniteltu painokoneelle, jolla on 26% TVI (pistemäärä). WAN-IFRA suosittelee, että sanomalehtipaperille tulostetaan coldset maailmanlaajuisesti.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 3 (LWC), webfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA45 instead.
fi: Tätä profiilia käytetään positiiviseen laatan valmistukseen, tulostukseen paperityypille 3 (LWC), web-sivulle. Tätä profiilia ei pitäisi enää käyttää tuotannossa, vaan käytä FOGRA45.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 4 (uncoated white), sheetfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA47 instead.
fi: Tätä profiilia käytetään positiiviseen laatan valmistukseen, tulostukseen paperityypille 4 (päällystämätön valkoinen), arkki-offset. Tätä profiilia ei pitäisi enää käyttää tuotannossa, vaan käytä FOGRA47.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 5 (uncoated yellowish), sheetfed offset.
fi: Tätä profiilia käytetään positiivisen laatan valmistukseen, tulostukseen paperityypille 5 (päällystämätön kellertävä), arkki-offset.

en: This profile is used for positive plate making, printing on paper types 1 and 2 (coated or matte), sheetfed offset. This profile set should no longer be used for production, use FOGRA39L instead.
fi: Tätä profiilia käytetään positiivisten laatan valmistukseen, tulostukseen paperityypeille 1 ja 2 (päällystetty tai matta), arkki-offset. Tätä profiilisarjaa ei pitäisi enää käyttää tuotannossa, vaan käytä FOGRA39L.

en: This profile is used for printing on SC (supercalendered) paper, webfed offset. There is no known U.S. equivalent.
fi: Tätä profiilia käytetään tulostukseen SC paperille (superkalanteroitu), web-sivulle. US-vastaavaa ei tunneta.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 1 and 2 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is the U.S. equivalent of FOGRA39.
fi: Tätä profiilia käytetään painamiseen US-luokan 1 ja 2 päällystetylle paperille. Se on FOGRA39 US-vastaava.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 3 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is used for high quality magazine printing with white paper.
fi: Tätä profiilia käytetään painamiseen US-luokan 3 päällystetylle paperille, arkki-offsetille ja syväpainolle. Sitä käytetään korkealaatuiseen aikakauslehtipainoon valkoisella paperilla.

en: This profile is used for printing on U.S. grade 5 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is use for standard magazine printing with yellowish paper.
fi: Tätä profiilia käytetään painamiseen US-luokan 5 päällystetylle paperille, arkki-offsetille ja syväpainolle. Sitä käytetään tavallisessa aikakauslehtipainossa keltaisella paperilla.

en: This profile is used for printing on paper types 1 and 2 (coated or matte), sheetfed offset. This profile is not significantly different from U.S. GRACoL 2006 (TR 006).
fi: Tätä profiilia käytetään tulostettaessa paperityypeille 1 ja 2 (päällystetty tai matta), arkki-offset. Tämä profiili ei eroa merkittävästi US GRACoL 2006 (TR 006).

en: This profile was designed by Radius for the PressView monitor. Only use this profile as a display profile or as a editing space as the profile is not significantly different to sRGB. You should only need to use this profile if viewing images created on a PressView monitor.
fi: Tämän profiilin on suunniteltu Radius PressView-näytölle. Käytä tätä profiilia vain näyttöprofiilina tai muokkaustilana, koska profiili ei ole merkittävästi erilainen kuin sRGB. Tätä profiilia on käytettävä vain, jos katsot PressView-näytöllä luotuja kuvia.

en: This profile was designed for storing archives of scanned transparency film. It is suitable for storing images from color negatives, although nowadays ProPhoto RGB is a more popular profile for archival.
fi: Tämä profiili on suunniteltu tallentamaan skannattujen läpinäkyvien kalvojen arkistoja. Se soveltuu kuvien tallentamiseen värinegatiiveista, vaikka nykyään ProPhoto RGB on suosituin profiili arkistointia varten.

en: This profile was designed with a lightness gamma curve which means the monitor will have to be also calibrated in the same way. This profile is only useful for advanced users and is not recommended for general use.
fi: Tämä profiili on suunniteltu vaalealla gamma-käyrällä, mikä tarkoittaa, että monitori on myös kalibroitava samalla tavalla. Tämä profiili on hyödyllinen vain kokeneille käyttäjille, eikä sitä suositella yleiseen käyttöön.

en: This test profile is used to make all colors on the screen slightly more blue by altering the video card lookup table. This allows the user to check the calibration is being applied correctly.
fi: Tämän testiprofiilin avulla näytön kaikki värit muuttuvat hieman sinertäviksi muuttamalla videokortin hakutaulukkoa. Näin käyttäjä voi tarkistaa, että kalibrointia käytetään oikein.

en: This test profile swaps the red and green channels and is useful as a visual check that profiles are being applied correctly. If this profile is applied twice, the image looks unchanged.
fi: Tämä testiprofiili vaihtaa punaiset ja vihreät kanavat ja on hyödyllinen visuaalisena tarkistuksena, että profiileja käytetään oikein. Jos käytät tätä profiilia kahdesti, kuva ei muutu.

en: This theoretical profile is designed for use in color experiments. You probably don't want to use this profile as a editing space or a display profile.
fi: Tämä teoreettinen profiili on suunniteltu käytettäväksi värikokeissa. Et ehkä halua käyttää tätä profiilia muokkaustilana tai näyttöprofiilina.

en: Title
fi: Otsikko

en: Type
fi: Tyyppi

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Use color sensor
fi: Käytä värianturia

en: Vendor
fi: Valmistaja

en: Warning
fi: Varoitus

en: Wide Gamut LCD CCFL
fi: Laaja-alainen LCD CCFL

en: Wide Gamut LCD RGB LED
fi: Laaja-alainen LCD RGB LED

en: Wide Gamut RGB
fi: Laaja-alainen RGB

en: Write embedded creation timestamps
fi: Kirjoita sisäänrakennetut luonti-aikaleimat

en: X11 Colors
fi: X11 värit

en: bluish
fi: sinertävä
