gparted - en to fi translation catalogue (406 entries)

en: %1 (%2 B) copied
fi: %1 (%2 t) kopioitu

en: %1 of %2 copied
fi: %1/%2 kopioitu

en: %1 of %2 copied (%3 remaining)
fi: %1/%2 kopioitu (%3 jäljellä)

en: %1 of %2 operations completed
fi: %1/%2 toimenpidettä valmistunut

en: %1 of unallocated space within the partition.
fi: %1 varaamatonta tilaa osion sisällä.

en: %1 operation is currently pending | %1 operations are currently pending
fi[0]: %1 toimenpide odottaa
fi[1]: %1 toimenpidettä odottaa

en: %1 operation is currently pending for partition %2 | %1 operations are currently pending for partition %2
fi[0]: %1 toimenpide on vielä tekemättä osiolle %2
fi[1]: %1 toimenpidettä on vielä tekemättä osiolle %2

en: %1 operation is currently pending. | %1 operations are currently pending.
fi[0]: %1 toimenpide on vielä tekemättä.
fi[1]: %1 toimenpidettä on vielä tekemättä.

en: %1 operation pending | %1 operations pending
fi[0]: %1 toimenpide tekemättä
fi[1]: %1 toimenpidettä tekemättä

en: %1 partition is currently active on device %2 | %1 partitions are currently active on device %2
fi[0]: %1 osio on parhaillaan aktiivisena laitteella %2
fi[1]: %1 osiota on parhaillaan aktiivisena laitteella %2

en: %1 seconds
fi: %1 sekuntia

en: %1 warning | %1 warnings
fi[0]: %1 varoitus
fi[1]: %1 varoitusta

en: (New UUID - will be randomly generated)
fi: (Uusi UUID - luodaan satunnaisesti)

en: A %1 file system requires a partition of at least %2.
fi: %1-tiedostojärjestelmä vaatii osion joka on vähintään %2.

en: A full disk scan is needed to find file systems.
fi: Tiedostojärjestelmien löytämiseksi tulee tehdä täysi levyn tarkistus.

en: A new partition table cannot be created when there are active partitions.
fi: Uutta osiointitaulua ei voi luoda, kun osioita on aktiivisena.

en: A new partition table cannot be created when there are pending operations.
fi: Uutta osiointitaulua ei voi luoda, kun on odottavia toimenpiteitä.

en: A partition cannot have a length of %1 sectors
fi: Osion pituus ei voi olla %1 sektoria

en: A partition table is required before partitions can be added.
fi: Osiointitaulu vaaditaan, jotta osioita on mahdollista lisätä.

en: A partition with a %1 file system has a maximum size of %2.
fi: %1-tiedostojärjestelmää käyttävän osion enimmäiskoko on %2.

en: Ac_tivate
fi: _Aktivoi

en: Activating Volume Group %1
fi: Aktivoidaan taltioryhmää %1

en: Activating swap on %1
fi: Otetaan sivutusosio %1 käyttöön

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Active partitions are those that are in use, such as a mounted file system, or enabled swap space.
fi: Aktiiviset osiot ovat sellaisia, jotka ovat käytössä, kuten liitetyt tiedostojärjestelmät, tai käytössä olevat swap-tilat.

en: After deletion this partition is no longer available for copying.
fi: Poiston jälkeen tätä osiota ei voi enää kopioida.

en: Align to:
fi: Tasaus:

en: All operations successfully completed
fi: Kaikki toimenpiteet valmistuivat onnistuneesti

en: An error occurred reading LVM2 configuration!
fi: LVM2-kokoonpanon lukemisessa tapahtui virhe!

en: An error occurred while applying the operations
fi: Tapahtui virhe suoritettaessa toimenpiteitä

en: An error occurred while creating the read-only view.
fi: Tapahtui virhe yrittäessä luoda vain luku -muotoista näkymää.

en: Apply All Operations
fi: Toteuta kaikki toimenpiteet

en: Apply operations to device
fi: Suorita toimenpiteet laitteelle

en: Applying pending operations
fi: Toteutetaan tekemättömät toimenpiteet

en: Are you sure you want to apply the pending operations?
fi: Haluatko varmasti toteuttaa kaikki tekemättömät toimenpiteet?

en: Are you sure you want to cancel the current operation?
fi: Haluatko varmasti perua tämänhetkisen toimenpiteen?

en: Are you sure you want to delete %1?
fi: Haluatko varmasti poistaa osion %1?

en: Authentication is required to run the GParted Partition Editor as root
fi: Tunnistautuminen vaaditaa GParted-osiomuokkaimen suorittamiseksi root-käyttäjänä

en: Available offline and online
fi: Käytettävissä offline- ja online-tiloissa

en: Available offline only
fi: Käytettävissä vain offline-tilassa

en: Available online only
fi: Käytettävissä vain online-tilassa

en: Because of this some operations may be unavailable.
fi: Tästä johtuen osa toiminnoista ei ole käytettävissä.

en: Busy (At least one logical partition is mounted)
fi: Varattu (Ainakin yksi looginen osio on liitetty)

en: C_heck
fi: _Tarkista

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancel Operation
fi: Peru toimenpide

en: Canceling an operation might cause SEVERE file system damage.
fi: Toiminnon peruuttaminen saattaa aiheuttaa tiedostojärjestelmälle tuhoa.

en: Cannot format this file system to %1
fi: Tätä tiedostojärjestelmää ei voi alustaa muotoon %1

en: Changing the UUID might invalidate the Windows Product Activation (WPA) key
fi: UUID:n vaihtaminen saattaa mitätöidä Windowsin tuoteaktivointiavaimen (WPA)

en: Check
fi: Tarkista

en: Check and repair file system (%1) on %2
fi: Tarkista ja korjaa tiedostojärjestelmä (%1) laitteella %2

en: Close Encryption
fi: Sulje salaus

en: Closed
fi: Suljettu

en: Command gpart was not found
fi: Komentoa gpart ei löytynyt

en: Completed Operations:
fi: Valmistuneet toimenpiteet:

en: Confirming %1
fi: Varmennetaan %1

en: Continue Operation
fi: Jatka toimenpidettä

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy %1 to %2
fi: Kopioi %1 kohtaan %2

en: Copy %1 to %2 (start at %3)
fi: Kopioi %1 kohtaan %2 (alku kohdassa %3)

en: Copy of %1
fi: Kohteen %1 kopio

en: Copy the selected partition to the clipboard
fi: Kopioi valittu osio leikepöydälle

en: Could not activate Volume Group
fi: Ei voitu aktivoida taltioryhmää

en: Could not activate swap
fi: Sivutusosiota ei voitu ottaa käyttöön

en: Could not add this operation to the list
fi: Tätä toimenpidettä ei voitu lisätä listalle

en: Could not close encryption
fi: Salausta ei voitu sulkea

en: Could not deactivate Volume Group
fi: Ei voitu deaktivoida taltioryhmää

en: Could not deactivate swap
fi: Sivutusosiota ei voitu poistaa käytöstä

en: Could not mount %1 on %2
fi: Osiota %1 ei voitu liittää kohtaan %2

en: Could not unmount %1
fi: Osiota %1 ei voitu irrottaa

en: Create
fi: Luo

en: Create %1 #%2 (%3, %4) on %5
fi: Luo %1 #%2 (%3, %4) levylle %5

en: Create a new partition in the selected unallocated space
fi: Luo uusi osio valittuun, varaamattomaan tilaan

en: Create as:
fi: Luo muodossa:

en: Create new Partition
fi: Luo uusi osio

en: Create partition table on %1
fi: Luo osiotaulu laitteelle %1

en: Create, reorganize, and delete partitions
fi: Luo, järjestele ja poista osioita

en: Created directory %1
fi: Luotiin hakemisto %1

en: Cylinder
fi: Sylinteri

en: Cylinders:
fi: Sylintereitä:

en: Data found
fi: Dataa löytyi

en: Data found with inconsistencies
fi: Dataa löytyi epäjohdonmukaisuuksien kera

en: Deac_tivate
fi: Dea_ktivoi

en: Deactivating Volume Group %1
fi: Deaktivoidaan taltioryhmä %1

en: Deactivating swap on %1
fi: Poistetaan sivutusosio %1 käytöstä

en: Delete %1 (%2, %3)
fi: Poista %1 (%2, %3)

en: Delete %1 (%2, %3) from %4
fi: Poista %1 (%2, %3) levyltä %4

en: Delete the selected partition
fi: Poista valittu osio

en: Depending on the number and type of operations this might take a long time.
fi: Riippuen toimenpiteiden määrästä ja tyypistä tämä saattaa kestää pitkäänkin.

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Device --> Create Partition Table.
fi: Laite --> Luo osiotaulu.

en: Device Information
fi: Tietoja laitteesta

en: Device _Information
fi: Tietoja la_itteesta

en: Device:
fi: Laite:

en: Do you want to continue?
fi: Haluatko jatkaa?

en: Do you want to try to deactivate the following mount points?
fi: Haluatko yrittää deaktivoida seuraavat liitospisteet?

en: Documentation is available at the project web site.
fi: Ohjeistus on saatavilla projektin verkkosivustolta.

en: Documentation is not available
fi: Ohjeistusta ei ole saatavilla

en: ERROR
fi: VIRHE

en: EXECUTING
fi: SUORITETAAN

en: Editing partitions has the potential to cause LOSS of DATA.
fi: Osioiden muokkaus voi johtaa TIEDOSTOJEN KATOAMISEEN.

en: Either the file system can not be mounted (like swap), or there are inconsistencies or errors in the file system.
fi: Joko tiedostojärjestelmää ei voi liittää (kuten swap-tila), tai tiedostojärjestelmässä on virheitä tai epäjohdonmukaisuuksia.

en: Either unmount the file system or remount it read-write.
fi: Irrota tiedostojärjestelmän liitos tai liitä se uudelleen luku- ja kirjoitusmuodossa.

en: Encrypted
fi: Salattu

en: Encryption
fi: Salaus

en: Encryption:
fi: Salaus:

en: End
fi: Loppu

en: Enter LUKS passphrase to open %1
fi: Anna LUKS-tunnuslause, jotta %1 voidaan avata

en: Error
fi: Virhe

en: Error trying to open %1
fi: Virhe yrittäessä avata kohdetta %1

en: Error while creating partition table
fi: Virhe osiointitaulua luotaessa

en: Error while reading block at sector %1
fi: Virhe luettaessa lohkoa sektorista %1

en: Error while writing block at sector %1
fi: Virhe kirjoitettaessa lohkoa sektorissa %1

en: Error:
fi: Virhe:

en: Extended
fi: Laajennettu

en: Extended Partition
fi: Laajennettu osio

en: Failed creating read-only view
fi: Vain luku -muotoisen näkymän luominen epäonnistui

en: Failed creating temporary directory
fi: Väliaikaisen hakemiston luominen epäonnistui

en: Failed to open LUKS encryption
fi: LUKS-salauksen avaaminen epäonnistui

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: File System Support
fi: Tiedostojärjestelmien tuki

en: File system:
fi: Tiedostojärjestelmä:

en: File systems
fi: Tiedostojärjestelmät

en: File systems found on %1
fi: Laitteelta %1 löytyi tiedostojärjestelmiä

en: First sector:
fi: Ensimmäinen sektori:

en: Fix
fi: Korjaa

en: Flags
fi: Liput

en: Flags:
fi: Liput:

en: Force Cancel
fi: Pakota peruutus

en: Force Cancel (%1)
fi: Pakota peruutus (%1)

en: Format %1 as %2
fi: Alusta %1 muodossa %2

en: Free space following (MiB):
fi: Vapaata tilaa jälkeen (MiB):

en: Free space preceding (MiB):
fi: Vapaata tilaa ennen (MiB):

en: GNOME Partition Editor
fi: Gnomen levyosioiden muokkain

en: GParted Bug
fi: GParted-ohjelmistovirhe

en: GParted Details
fi: GPartedin tiedot

en: GParted Manual
fi: GPartedin ohje

en: GParted Partition Editor
fi: GParted - levyosioiden muokkain

en: GParted is a free partition editor for graphically managing your disk partitions.
fi: GParted on sovellus levyjen ja osioiden hallintaan. GParted on vapaa ohjelmisto.

en: GParted works with many file systems including: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs, and xfs.
fi: GParted tukee useita tiedostojärjestelmiä, muun muassa: btrfs, exfat, ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, linux-swap, lvm2 pv, minix, nilfs2, ntfs, reiserfs, reiser4, udf, ufs ja xfs.

en: Grow
fi: Kasvata

en: Grow %1 from %2 to %3
fi: Kasvata %1 koosta %2 kokoon %3

en: Heads:
fi: Lukupäitä:

en: IMPORTANT
fi: TÄRKEÄÄ

en: If you want more partitions you should first create an extended partition. Such a partition can contain other partitions. Because an extended partition is also a primary partition it might be necessary to remove a primary partition first.
fi: Jos tarvitse useampia osioita, täytyy sinun ensin luoda laajennettu osio. Tällainen osio voi sisältää muita osioita. Koska laajennettu osio on samalla ensisijainen osio, voi olla että joku ensisijainen osio täytyy poistaa ensin.

en: If you want support, you need to provide the saved details!
fi: Jos haluat tukea, sinun täytyy toimittaa tallennetut yksityiskohdat

en: Ignore
fi: Ohita

en: Information about %1
fi: Tietoja kohteesta %1

en: It is not possible to create more than %1 primary partition | It is not possible to create more than %1 primary partitions
fi[0]: Ei ole mahdollista luoda enemmän kuin %1 ensisijainen osio
fi[1]: Ei ole mahdollista luoda enemmän kuin %1 ensisijaista osiota

en: It is recommended that you do not use any overlapping file systems to avoid disturbing existing data.
fi: On suositeltavaa olla käyttämättä ylittyviä tiedostojärjestelmiä, jotta olemassa olevien tietojen häiriintymiseltä vältytään.

en: LUKS Passphrase %1
fi: LUKS-tunnuslause %1

en: LUKS encryption passphrase check failed
fi: LUKS-salauksen tunnuslauseen tarkastus epäonnistui

en: Label
fi: Taulu

en: Label:
fi: Nimi:

en: Last sector:
fi: Viimeinen sektori:

en: Legend
fi: Selite

en: Libparted Bug
fi: Libpartedin ohjelmistovirhe

en: Libparted Error
fi: Libparted-virhe

en: Libparted Fatal
fi: Libpartedin kohtalokas

en: Libparted Information
fi: Libparted-ilmoitus

en: Libparted Unsupported Feature
fi: Libpartedin ei tuettu ominaisuus

en: Libparted Warning
fi: Libparted-varoitus

en: Libparted unknown exception
fi: Libpartedin tuntematon poikkeus

en: Logical
fi: Looginen

en: Logical Partition
fi: Looginen osio

en: Logical Volumes:
fi: Loogiset taltiot:

en: M_anage Flags
fi: H_allitse lippuja

en: Manage flags on %1
fi: Hallitse osion %1 lippuja

en: Maximum size: %1 MiB
fi: Enimmäiskoko: %1 MiB

en: Members:
fi: Jäsenet:

en: Minimum size: %1 MiB
fi: Vähimmäiskoko: %1 MiB

en: Model:
fi: Malli:

en: Mount Point
fi: Liitospiste

en: Mounted on %1
fi: Liitetty kohtaan %1

en: Move
fi: Siirrä

en: Move %1 to the left
fi: siirrä %1 oikealle

en: Move %1 to the left and grow it from %2 to %3
fi: Siirrä %1 vasemmalle ja kasvata sen kokoa koosta %2 kokoon %3

en: Move %1 to the left and shrink it from %2 to %3
fi: Siirrä %1 vasemmalle ja kutista sen kokoa koosta %2 kokoon %3

en: Move %1 to the right
fi: siirrä %1 vasemmalle

en: Move %1 to the right and grow it from %2 to %3
fi: Siirrä %1 oikealle ja kasvata sen kokoa koosta %2 kokoon %3

en: Move %1 to the right and shrink it from %2 to %3
fi: Siirrä %1 oikealle ja kutista sen kokoa koosta %2 kokoon %3

en: Moving a partition might cause your operating system to fail to boot
fi: Osion siirtäminen saattaa aiheuttaa sen, että käyttöjärjestelmäsi ei käynnisty

en: Moving a partition might take a very long time to apply.
fi: Osion siirtämisen toteuttaminen saattaa kestää hyvin kauan.

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: New
fi: Uusi

en: New Partition #%1
fi: Uusi osio #%1

en: New UU_ID
fi: Uusi UU_ID

en: New size (MiB):
fi: Uusi koko (MiB):

en: No
fi: Ei

en: No devices detected
fi: Laitteita ei löytynyt

en: No file systems found on %1
fi: Kohteesta %1 ei löytynyt tiedostojärjestelmiä

en: No partition table found on device %1
fi: Laitteelta %1 ei löytynyt osiointitaulua

en: None
fi: Ei mitään

en: Not Available
fi: Ei käytettävissä

en: Not accessible (Encrypted)
fi: Ei käytettävissä (salattu)

en: Not active
fi: Ei aktiivinen

en: Not active (Not a member of any volume group)
fi: Ei aktiivinen (ei jäsen yhdessäkään taltioryhmässä)

en: Not active and exported
fi: Ei aktiivinen mutta viety

en: Not all actions are available on all file systems, in part due to the nature of file systems and limitations in the required software.
fi: Kaikki toiminnot eivät ole saatavilla kaikille tiedostojärjestelmille. Tämä johtuu osittain tiedostojärjestelmien luonteesta ja tarvittavien ohjelmistojen rajoituksista.

en: Not busy (There are no mounted logical partitions)
fi: Ei varattu (Loogisia osioita ei ole liitettynä)

en: Not mounted
fi: Ei liitetty

en: Ok
fi: OK

en: One or more Physical Volumes belonging to the Volume Group is missing.
fi: Yksi tai useampi fyysinen taltio, joka kuuluu taltioryhmään, puuttuu.

en: Open
fi: Avoin

en: Open Encryption
fi: Avaa salaus

en: Operation Canceled
fi: Toiminto peruttu

en: Operation cancelled
fi: Toiminto peruttu

en: Partition
fi: Osio

en: Partition Editor
fi: Levyosioiden muokkain

en: Partition Name
fi: Osion nimi

en: Partition copy action skipped because %1 file system does not contain data
fi: Osion kopiointitoimenpide ohitettu, koska tiedostojärjestelmä %1 ei sisällä yhtään tietoja

en: Partition is too large, maximum size is %1
fi: Osio on liian suuri, enimmäiskoko on %1

en: Partition is too small, minimum size is %1
fi: Osio on liian pieni, vähimmäiskoko n %1

en: Partition move action skipped because %1 file system does not contain data
fi: Osion siirtotoimenpide ohitettu, koska tiedostojärjestelmä %1 ei sisällä yhtään tietoja

en: Partition name:
fi: Osion nimi:

en: Partition table:
fi: Osiotaulu:

en: Partition;
fi: Osio;

en: Passphrase:
fi: Tunnuslause:

en: Paste %1
fi: Liitä %1

en: Paste the partition from the clipboard
fi: Liitä osio leikepöydältä

en: Path:
fi: Polku:

en: Pending _Operations
fi: Tekemättömät t_oimenpiteet

en: Please unmount any logical partitions having a number higher than %1
fi: Irrota kaikki loogiset osiot, joiden osionumero on suurempi kuin %1

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: Primary Partition
fi: Ensisijainen osio

en: Quit GParted?
fi: Lopeta GParted?

en: Removed directory %1
fi: Poistettiin hakemisto %1

en: Required Software
fi: Tarvittavat ohjelmistot

en: Rescan For Supported Actions
fi: Etsi uudelleen tuettuja toimintoja varten

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: Resize %1
fi: Muuta kokoa %1

en: Resize/Move
fi: Muuta kokoa tai siirrä

en: Resize/Move %1
fi: Muuta kokoa tai siirrä %1

en: Resize/Move the selected partition
fi: Muuta valitun osion kokoa tai siirrä sitä

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Root privileges are required for running GParted
fi: GPartedin käyttö vaatii pääkäyttäjän oikeudet

en: Run GParted as root
fi: Suorita GParted root-käyttäjänä

en: SUCCESS
fi: VALMIS

en: Save Details
fi: Tallenna yksityiskohdat

en: Scanning %1
fi: Skannataan %1

en: Scanning all devices...
fi: Tutkitaan laitteita...

en: Search disk for file systems
fi: Etsiä levyltä tiedostojärjestelmiä

en: Search for file systems on %1
fi: Etsi tiedostojärjestelmiä kohteesta %1

en: Searching %1 partitions
fi: Etsitään osioita levystä %1

en: Searching for file systems on %1
fi: Etsitään tiedostojärjestelmiä kohteesta %1

en: Sector size:
fi: Sektorin koko:

en: Sectors/track:
fi: Sektoreita/ura:

en: See %1 for more information.
fi: Katso kohdasta %1 lisätietoja.

en: See the details for more information.
fi: Katso yksityiskohdista lisätietoja.

en: Select new partition table type:
fi: Valitse uuden osiotaulun tyyppi:

en: Serial:
fi: Sarjanuero:

en: Set partition name on %1
fi: Aseta osion nimi kohteelle %1

en: Shrink
fi: Pienennä

en: Shrink %1 from %2 to %3
fi: Kutista %1 koosta %2 kokoon %3

en: Since GParted is a powerful tool capable of destroying partition tables and vast amounts of data, only root may run it.
fi: Koska GParted on tehokas työkalu, jolla voit tyhjentää kiintolevyjen osiotauluja ja hukata helposti paljon tietoja, voi vain käyttäjä root suorittaa sen.

en: Size
fi: Koko

en: Size:
fi: Koko:

en: Some or all of the details might be missing or incorrect.
fi: Osa tai kaikki tiedoista saattaa puuttua tai olla väärin.

en: Start
fi: Alku

en: Status:
fi: Tila:

en: The LVM2 Physical Volume can not currently be resized because it is a member of an exported Volume Group.
fi: Fyysistä LVM2-taltion kokoa ei voi juuri nyt muuttaa, koska se on osa vietyä taltioryhmää.

en: The cause might be a missing software package.
fi: Syy saattaa olla puuttuva ohjelmistopaketti.

en: The data in %1 will be lost if you apply this operation.
fi: Tiedot kohteessa %1 katoavat, jos toteutat tämän toimenpiteen.

en: The disk scan by gpart did not find any recognizable file systems on this disk.
fi: Gpartin levyn tarkistus ei löytänyt yhtäkään tunnistettavaa tiedostojärjestelmää tältä levyltä.

en: The file system can not be resized while it is mounted read-only.
fi: Tiedostojärjestelmän kokoa ei voi muuttaa, kun se on liitetty "vain luku"-muodossa.

en: The file system is damaged
fi: Tiedostojärjestelmä on vahingoittunut

en: The file system is mounted on:
fi: Tiedostojärjestelmä on liitetty:

en: The file system is unknown to GParted
fi: Tiedostojärjestelmä on tuntematon GPartedille

en: The following list of software packages is required for %1 file system support:  %2.
fi: Seuraavat ohjelmistopaketit vaaditaan %1-tiedostojärjestelmän tuelle:  %2.

en: The partition could not be unmounted from the following mount points:
fi: Osiota ei voitu irrottaa seuraavista liitoskohdista:

en: The scan might take a very long time.
fi: Tarkistus saattaa kestää hyvin kauan.

en: There is no file system available (unformatted)
fi: Tiedostojärjestelmää ei ole (osiota ei ole alustettu)

en: This build of gparted is configured without documentation.
fi: Tämä gparted on koostettu ilman dokumentaatiota.

en: This chart shows the actions supported on file systems.
fi: Tämä kaava näyttää tiedostojärjestelmissä tuetut toiminnot.

en: This feature uses gpart. Please install gpart and try again.
fi: Tämä ominaisuus käyttää gpartia. Asenna gpart ja yritä uudelleen.

en: To create a new partition table choose the menu item:
fi: Luodaksesi uuden osiotaulun valitse valikosta kohta:

en: To grow the file system to fill the partition, select the partition and choose the menu item:
fi: Kasvattaaksesi tiedostojärjestelmää osion täyttämiseksi, valitse valikosta kohta:

en: Total sectors:
fi: Sektorien määrä:

en: Type
fi: Tyyppi

en: Unable to delete %1!
fi: Osiota %1 ei voi poistaa!

en: Unable to detect file system! Possible reasons are:
fi: Tiedostojärjestelmää ei voitu tunnistaa. Mahdollisia syitä ovat:

en: Unable to find mount point
fi: Liitospistettä ei löydetty

en: Unable to open GParted Manual help file
fi: GPartedin ohjetiedoston avaaminen ei onnistunut

en: Unable to open the default file manager
fi: Oletusarvoisen tiedostonhallinnin avaaminen epäonnistui

en: Unable to read the contents of this file system!
fi: Tiedostojärjestelmän sisältöä ei voida lukea.

en: Unallocated
fi: Varaamaton

en: Unallocated:
fi: Varaamatonta:

en: Undo Last Operation
fi: Peru viimeisin toimenpide

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

en: Unmounting %1
fi: Irrotetaan osio %1

en: Unpartitioned
fi: Osioimaton

en: Unused
fi: Vapaana

en: Unused:
fi: Käyttämättä:

en: Use the Edit menu to undo, clear or apply pending operations.
fi: Käytä Muokkaa-valikkoa kumotaksesi, tyhjentääksesi tai toteuttaaksesi odottavia toimenpiteitä.

en: Used
fi: Käytössä

en: Used:
fi: Käytössä:

en: View
fi: Näytä

en: Volume Group:
fi: Taltioryhmä:

en: WARNING
fi: VAROITUS

en: WARNING!: The file systems marked with (!) are inconsistent.
fi: VAROITUS!: Huutomerkillä (!) merkityt tiedostojärjestelmät ovat epäjohdonmukaisia.

en: WARNING:  This will ERASE ALL DATA on the ENTIRE DISK %1
fi: VAROITUS: tämä tuhoaa KAIKEN TIEDON KOKO LEVYLTÄ %1

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Warning: The detected file system area overlaps with at least one existing partition
fi: Varoitus: havaittu tiedostojärjestelmän alue ylittyy ainakin yhden olemassa olevan osion päälle

en: With GParted you can resize, copy, label, and move partitions without data loss. These actions enable you to grow or shrink your C: drive, create space for new operating systems, or attempt data rescue from lost partitions.
fi: GPartedin avulla voit tehdä erilaisia toimenpiteitä osioille, esimerkiksi muuttaa kokoa, kopioida, nimetä ja siirtää. Voit halutessasi kasvattaa tai pienentää osion kokoa, luoda vapaata tilaa uudelle käyttöjärjestelmälle tai yrittää palauttaa tietoja poistetuilta osioilta.

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are advised to backup your data before proceeding.
fi: On suositeltua ottaa varmuuskopio tiedostoistasi ennen jatkamista.

en: You are deleting non-empty LVM2 Physical Volume %1
fi: Olet poistamassa ei tyhjänä olevaa fyysistä LVM2-taltiota %1

en: You can learn how to repair the boot configuration in the GParted FAQ.
fi: Lisätietoja käynnistysasetusten korjaamiseksi on tarjolla GPartedin usein kysytyissä kysymyksissä.

en: You have pasted into an existing partition
fi: Olet liittänyt olemassa olevaan osioon

en: You have queued an operation to move the start sector of partition %1.
fi: Olet asettanut jonoon toimenpiteen siirtää osion %1 aloitussektoria.

en: You might encounter errors trying to view these file systems.
fi: Saatat kohdata virheitä, kun yrität käyttää näillä tiedostojärjestelmillä olevia tiedostoja.

en: You might try the following command to correct the problem:
fi: Voit yrittää korjata ongelman suorittamalla seuraavan komennon:

en: You should NOT modify any LVM2 PV partitions.
fi: Sinun EI TULISI muokata mitään LVM2 PV -osioita.

en: _Apply All Operations
fi: _Toteuta kaikki toimenpiteet

en: _Attempt Data Rescue
fi: _Yritä datan pelastusta

en: _Clear All Operations
fi: Tyhje_nnä toimenpidelista

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Create Partition Table
fi: _Luo osiotaulu

en: _Device
fi: _Laite

en: _Devices
fi: _Laitteet

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _File System Support
fi: _Tiedostojärjestelmän tuki

en: _Format to
fi: _Alusta muotoon

en: _Help
fi: O_hje

en: _Label File System
fi: _Nimeä tiedostojärjestelmä

en: _Mount
fi: _Liitä

en: _Mount on
fi: _Liitä kohtaan

en: _Name Partition
fi: Nime_ä osio

en: _New
fi: _Uusi

en: _Partition
fi: _Osio

en: _Refresh Devices
fi: _Päivitä laitelista

en: _Resize/Move
fi: _Muuta kokoa tai siirrä

en: _Save Details
fi: Tallenna yksityiskohdat

en: _Undo Last Operation
fi: _Peru viimeisin toimenpide

en: _Unmount
fi: _Irrota

en: _View
fi: _Näytä

en: calculate new size and position of %1
fi: laske uusi koko ja sijainti kohteelle %1

en: calibrate %1
fi: kalibroi %1

en: check file system on %1 for errors and (if possible) fix them
fi: tarkasta tiedostojärjestelmä %1 virheiden varalta ja korjaa ne, jos mahdollista

en: checking is not available for this file system
fi: tarkastaminen ei ole saatavilla tälle tiedostojärjestelmälle

en: copy %1
fi: kopioi %1

en: create empty partition
fi: luo tyhjä osio

en: create new %1 file system
fi: luo uusi %1-tiedostojärjestelmä

en: delete %1 file system
fi: poista %1-tiedostojärjestelmä

en: delete partition
fi: poista osio

en: device
fi: laite

en: encryption path: %1
fi: salauspolku: %1

en: end: %1
fi: loppuu: %1

en: finding optimal block size
fi: etsitään optimaalinen lohkokoko

en: grow file system to fill the partition
fi: laajenna tiedostojärjestelmä täyttämään osio

en: grow partition from %1 to %2
fi: kasvata osio koosta %1 kokoon %2

en: growing is not available for this encryption volume
fi: laajentaminen ei ole mahdollista tälle salatulle taltiolle

en: growing is not available for this file system
fi: laajentaminen ei ole mahdollista tälle tiedostojärjestelmälle

en: growing the file system is currently disallowed
fi: laajentaminen tälle tiedostojärjestelmälle ei ole tällä hetkellä sallittu

en: impossible to shrink a closed LUKS encryption volume
fi: suljettua LUKS-salattua taltiota ei voi pienentää

en: libparted messages
fi: libpartedin viestit

en: mounting %1 on %2
fi: liitetään %1 kohtaan %2

en: move file system
fi: siirrä tiedostojärjestelmää

en: move file system to the left
fi: siirrä tiedostojärjestelmä vasemmalle

en: move file system to the right
fi: siirrä tiedostojärjestelmä oikealle

en: move partition to the left
fi: siirrä osiota vasemmalle

en: move partition to the left and grow it from %1 to %2
fi: siirrä osiota vasemmalle ja kasvata koosta %1 kokoon %2

en: move partition to the left and shrink it from %1 to %2
fi: siirrä osiota vasemmalle ja kutista koosta %1 kokoon %2

en: move partition to the right
fi: siirrä osiota oikealle

en: move partition to the right and grow it from %1 to %2
fi: siirrä osiota oikealle ja kasvata koosta %1 kokoon %2

en: move partition to the right and shrink it from %1 to %2
fi: siirrä osiota oikealle ja kutista koosta %1 kokoon %2

en: new end: %1
fi: uusi loppu: %1

en: new partition flag: %1
fi: uusi osiolippu: %1

en: new partition type: %1
fi: uusi osiotyyppi: %1

en: new size: %1 (%2)
fi: uusi koko: %1 (%2)

en: new start: %1
fi: Uusi alku: %1

en: old end: %1
fi: vanha loppu: %1

en: old size: %1 (%2)
fi: vanha koko: %1 (%2)

en: old start: %1
fi: vanha alku: %1

en: optimal block size is %1
fi: optimaalinen lohkokoko on %1

en: original end: %1
fi: alkuperäinen loppu: %1

en: original size: %1 (%2)
fi: alkuperäinen koko: %1 (%2)

en: original start: %1
fi: alkuperäinen alku: %1

en: other
fi: muu

en: partition
fi: osio

en: path: %1 (%2)
fi: polku: %1 (%2)

en: real resize
fi: todellinen koon muuttaminen

en: recreate %1 file system
fi: luo uudelleen %1-tiedostojärjestelmä

en: requested end: %1
fi: pyynnön loppu: %1

en: requested size: %1 (%2)
fi: pyynnön koko: %1 (%2)

en: requested start: %1
fi: pyynnön alku: %1

en: resize/move %1
fi: muuta kokoa tai siirrä %1

en: resize/move partition
fi: siirrä tai muuta osion kokoa

en: run simulation
fi: suorita simulaatio

en: set partition type on %1
fi: aseta %1:lle osiotyyppi

en: shrink encryption volume
fi: pienennä salattua taltiota

en: shrink file system
fi: pienennä tiedostojärjestelmää

en: shrink partition from %1 to %2
fi: kutista osio koosta %1 kokoon %2

en: size: %1 (%2)
fi: koko: %1 (%2)

en: start: %1
fi: alkaa: %1

en: the destination is smaller than the source partition
fi: kohde on lähdeosiota pienempi

en: unallocated
fi: varaamaton

en: unformatted
fi: alustamaton

en: unknown
fi: tuntematon

en: unrecognized
fi: tunnistamaton

en: unused
fi: käyttämätön

en: update boot sector of %1 file system on %2
fi: päivitä käynnistyssektori %1-tiedostojärjestelmässä kohteessa %2

en: used
fi: käytetty

en: using internal algorithm
fi: käytetään sisäistä algoritmia

en: using libparted
fi: käytetään libpartedia
